gnome-panel - en to fi translation catalogue (533 entries)

en: 
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it by right clicking on the panel and clicking on the "Add to Panel" submenu)
fi: 
    (Jos et halua käynnistää sitä uudelleen nyt, niin voit aina lisätä sen napsauttamalla paneelia oikealla painikkeella ja avaamalla valikon "Lisää paneeliin")

en: 
    
    Do you want to delete the applet from your configuration?
fi: 
    
    Haluatko poistaa tämän sovelman työpöydältäsi?

en: %A %B %d
fi: %A %e. %Bta

en: %A, %B %d %Y
fi: %A %e. %Bta %Y

en: %a %b %e
fi: %a %e. %Bta

en: %l:%M %p
fi: %I:%M %p

en: %l:%M:%S %p
fi: %I:%M:%S %p

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using it, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
fi: %s ei sovi mihinkään käyttöön. Se vain täyttää levyä ja pidentää käännösaikaa. Jos se ladataan paneeliin, se voi myös viedä arvokasta muistia sekä paneelitilaa. Jos joku tavataan käyttämästä tätä sovelmaa, hänet pitäisi pikaisesti lähettää asiantuntevaan hoitoon.

en: %s the Fish
fi: %s-kala

en: %s the Fish Says:
fi: %s-kala sanoo:

en: %s the Fish, a contemporary oracle
fi: %s-kala, nykyaikainen oraakkeli

en: %s the Fish, the fortune teller
fi: %s-kala, ennustaja

en: (with minor help from George)
fi: (Georgen pienoisella avustuksella)

en: 12 hour
fi: 12 tuntia

en: 24 hour
fi: 24-tuntinen

en: 24-hour
fi: 24-tuntinen

en: <b>Animation</b>
fi: <b>Animaatio</b>

en: <b>General</b>
fi: <b>Yleistä</b>

en: <b>Options</b>
fi: <b>Valinnat</b>

en: <b>Preview</b>
fi: <b>Esikatselu</b>

en: <b>Restoring Minimized Windows</b>
fi: <b>Palautettaessa pienennettyjä ikkunoita</b>

en: <b>Switcher</b>
fi: <b>Vaihdin</b>

en: <b>Window Grouping</b>
fi: <b>Ikkunoiden ryhmittely</b>

en: <b>Window List Content</b>
fi: <b>Ikkunaluettelon sisältö</b>

en: <b>Window List Size</b>
fi: <b>Ikkunaluettelon koko</b>

en: <b>Workspaces</b>
fi: <b>Työtilat</b>

en: <small>Opaque</small>
fi: <small>Peittävä</small>

en: <small>Transparent</small>
fi: <small>Läpinäkyvä</small>

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
fi: Nimetön kala on varsin tylsä ilmestys. Nimeäpä siis kalasi.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
fi: Luettelo sovelmien IID:istä, jotka paneeli jättää huomiotta. Tällä tavoin voit estää tiettyjen sovelmien latautumisen tai valikoissa näkymisen. Jos esimerkiksi haluat poistaa sovelman "mini-commander" käytöstä, lisää "OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet" tähän luetteloon. Paneeli täytyy käynnistää uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/general/$(profile)/toplevels/$(id).
fi: Luettelo paneelien ID:istä. Jokainen ID kuvaa yksittäistä ylätason paneelia. Näiden paneelien asetukset ovat sijainnissa /apps/panel/general/$(profile)/toplevels/$(id).

en: A list of panel applet IDs. Each ID identifies an individual panel applet. The settings for each of these applets are stored in /apps/panel/general/$(profiles)/applets/$(id).
fi: Luettelo paneelisovelmien ID:istä. Jokainen ID kuvaa yksittäistä paneelisovelmaa. Näiden paneelisovelmien asetukset ovat sijainnissa /apps/panel/general/$(profile)/applets/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/general/$(profiles)/objects/$(id).
fi: Luettelo paneeliesineiden ID:istä. Jokainen ID kuvaa yksittäistä paneeliesinettä (esim. käynnistin, toimintopainike, valikkopainike tai -palkki). Näiden paneeliesineiden asetukset ovat sijainnissa /apps/panel/general/$(profile)/objects/$(id).

en: A simple applet for testing the GNOME-2.0 panel
fi: Yksinkertainen GNOME-2.0:n paneelin testisovelma

en: About GNOME
fi: Tietoja Gnomesta

en: About _GNOME
fi: Tietoja _Gnomesta...

en: Accessories
fi: Apuohjelmat

en: Action button type
fi: Toimintopainikkeen tyyppi

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Ad_just Date & Time...
fi: _Säädä päiväystä ja aikaa...

en: Add new item to this menu
fi: Lisää uusi kohta tähän valikkoon

en: Add this as drawer to panel
fi: Lisää tämä vetolaatikkona paneeliin

en: Add this as menu to panel
fi: Lisää tämä valikkona paneeliin

en: Add this launcher to panel
fi: Lisää tämä käynnistin paneeliin

en: All Day
fi: Koko päivä

en: Amusements
fi: Huvitukset

en: An unknown error occurred while trying to open %s
fi: Tuntematon virhe tapahtui kohteen %s avautuessa

en: And many, many others...
fi: Ja monet, monet muut ...

en: Animation _speed:
fi: _Animaationopeus:

en: Animation speed
fi: Animaationopeus

en: Applet Bonobo IID
fi: Sovelman Bonobo-IID

en: Applet IIDs to disable from loading
fi: IID:t sovelmille, joiden lataus estetään

en: Applet:
fi: Sovelma:

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Appointments
fi: Tapaamiset

en: Area where notification icons appear
fi: Alue, johon ilmoituskuvakkeet ilmestyvät

en: Arro_ws on hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeiden n_uolet

en: Autoclose drawer
fi: Sulje laatikko itsestään

en: Automatically hide panel into corner
fi: Piilota paneeli itsestään nurkkaan

en: Background
fi: Tausta

en: Background _image:
fi: Tausta_kuva:

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background color opacity
fi: Taustavärin peittävyys

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Background type
fi: Taustan tyyppi

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Bottom Centered Panel
fi: Keskitetty alapaneeli

en: Bottom Edge Panel
fi: Alareunapaneeli

en: Bottom Expanded Edge Panel
fi: Laajennettu alareunapaneeli

en: Bottom Floating Panel
fi: Irrallinen alapaneeli

en: Browse
fi: Selaa

en: CDE Menu
fi: CDE:n valikko

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Can't find an empty spot
fi: Tyhjää paikkaa ei löydy

en: Cannot add to run box
fi: Suorituslaatikkoon ei voi lisätä

en: Cannot convert '%s' from UTF-8
fi: Tekstiä "%s" ei voi muuntaa UTF-8:sta

en: Cannot create launcher
fi: Käynnistintä ei voi luoda

en: Cannot display help document
fi: Ohjetta ei voi näyttää

en: Cannot display location '%s'
fi: Sijaintia "%s" ei voi näyttää

en: Cannot execute '%s'
fi: Suorittaminen ei onnistunut: %s

en: Cannot launch command '%s'
fi: Komentoa "%s" ei voi käynnistää

en: Cannot launch entry
fi: Kohdan käynnistäminen ei onnistunut

en: Cannot launch icon
fi: Kuvakkeen käynnistäminen ei onnistu

en: Cannot load entry
fi: Kohtaa ei voi ladata

en: Cannot open recently used document
fi: Viimeisimmän asiakirjan avaaminen ei onnistu

en: Cannot remove menu item %s
fi: Valikon kohtaa "%s" ei voi poistaa

en: Cannot save changes to launcher
fi: Käynnistimen muutoksia ei voi tallentaa

en: Cannot save launcher to disk
fi: Käynnistintä ei voi tallentaa levylle

en: Cannot save menu item to disk
fi: Valikon kohtaa ei voi tallentaa levylle

en: Cannot show %s
fi: Näyttäminen ei onnistunut: "%s"

en: Center panel on x-axis
fi: Keskitä paneeli x-akselilla

en: Center panel on y-axis
fi: Keskitä paneeli y-akselilla

en: Choose a file to append to the command...
fi: Valitse komennon perään liitettävä tiedosto...

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
fi: Piilota kaikki ikkunat ja näytä työpöytä napsauttamalla tätä.

en: Click here to restore hidden windows.
fi: Palauta piilotetut ikkunat napsauttamalla tätä

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
fi: Pakota sovellus sulkeutumaan napsauttamalla ikkunaa. Peru painamalla Escape.

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
fi: Valitse tiedosto, jonka nimi liittyy komentomerkkijonon perään, napsauttamalla tätä painiketta.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
fi: Käynnistä valittu sovellus tai komentokenttään kirjoitettu komento napsauttamalla tätä painiketta.

en: Clock
fi: Kello

en: Clock Applet Factory
fi: Kellosovelmatehdas

en: Clock Preferences
fi: Kellon asetukset

en: Clock _type:
fi: Kellon t_yyppi:

en: Close _drawer when launcher is clicked
fi: _Sulje vetolaatikko, kun käynnistintä napsautetaan

en: Co_lor:
fi: _Väri:

en: Co_mmand to run when clicked:
fi: Napsauttamalla käynnistyvä _komento:

en: Command entry
fi: Komentolaatikko

en: Command icon
fi: Komennon kuvake

en: Command to execute on click
fi: Napsauttamalla käynnistyvä komento

en: Complete panel lockdown
fi: Täydellinen paneelin lukinta

en: Computer Clock
fi: Tietokoneen kello

en: Confirm panel removal
fi: Varmista paneelista poisto

en: Copy _Date
fi: Kopioi _päiväys

en: Copy _Time
fi: Kopioi _aika

en: Could not get directory name from path: %s
fi: Hakemistonimen erottaminen ei onnistu polusta: %s

en: Could not get file name from path: %s
fi: Tiedostonimen erottaminen ei onnistu polusta: %s

en: Couldn't find a suitable application
fi: Sopivaa sovellusta ei löydy

en: Create Launcher
fi: Luo käynnistin

en: Create new file in the given directory
fi: Luo uusi tiedosto annettuun hakemistoon

en: Custom _format:
fi: Muu _muoto:

en: Custom format
fi: Muu muoto

en: Custom format of the clock
fi: Mukautettu ajan näyttömuoto

en: D_on't Delete
fi: _Älä poista

en: Debian Menu
fi: Debianin valikko

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
fi: Määrittelee, milloin saman sovelluksen ikkunat ryhmittyvät ikkunaluettelossa. Käypiä arvoja ovat "never" (ei koskaan), "auto" (automaattisesti) ja "always" (aina).

en: Delete Panel
fi: Poista paneeli

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Details: %s
fi: Yksityiskohdat: %s

en: Disable Force Quit
fi: Poista väkisin sulkeminen käytöstä

en: Disable Lock Screen
fi: Poista ruudun lukitseminen käytöstä

en: Disable Logging Out
fi: Poista ulos kirjautuminen käytöstä

en: Display "Run Application" dialog keybinding
fi: Näytä "Suorita sovellus"-ikkunan pikanäppäin

en: Display a swimming fish or another animated creature
fi: Näytä uiva kala tai jokin muu liikkuva eliö

en: Display all workspaces
fi: Näytä kaikki työtilat

en: Display workspace names
fi: Näytä työtilojen nimet

en: Drawer
fi: Vetolaatikko

en: Drawer and panel _animation
fi: Laatikoiden ja paneelin _animaatio

en: E_xpand
fi: _Laajenna

en: Enable animations
fi: Käytä animaatioita

en: Enable arrows on hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeiden nuolet

en: Enable hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeet

en: Enable keybindings
fi: Käytä pikanäppäimiä

en: Enable program list in "Run Application" dialog
fi: Näytä sovellusluettelo "Suorita sovellus"-ikkunassa

en: Enable tooltips
fi: Käytä vinkkejä

en: Enter a command string here to run it.
fi: Suorita komento kirjoittamalla se tähän.

en: Entire menu
fi: Koko valikko

en: Error getting value for '%s': %s
fi: Avaimen "%s" arvon lataus ei onnistunut: %s

en: Error loading display_all_workspaces value for Workspace Switcher: %s
fi: Virhe display_all_workspaces-arvon latautuessa työtilanvaihdinta varten: %s

en: Error loading display_workspace_names value for Workspace Switcher: %s
fi: Virhe display_workspace_names-arvon latautuessa työtilanvaihdinta varten: %s

en: Error loading gconf directory '%s': %s
fi: GConf-hakemiston "%s" lataus epäonnistui: %s

en: Error loading glade file %s
fi: Glade-tiedoston %s lataus epäonnistui

en: Error loading num_rows value for Workspace Switcher: %s
fi: Virhe num_rows-arvon latautuessa työtilanvaihdinta varten: %s

en: Error reading GConf boolean value '%s': %s
fi: Virhe GConf-totuusarvon "%s" lukemisessa: %s

en: Error reading GConf integer value '%s': %s
fi: Virhe GConf-kokonaislukuarvon "%s" lukemisessa: %s

en: Error reading GConf list value '%s': %s
fi: Virhe GConf-luetteloarvon "%s" lukemisessa: %s

en: Error reading GConf string value '%s': %s
fi: Virhe GConf-merkkijonoarvon "%s" lukemisessa: %s

en: Error watching gconf key '%s': %s
fi: Virhe gconf-avaimen "%s" tarkkailussa: %s

en: Exception from popup_menu '%s'
fi: Poikkeus popup_menusta "%s"

en: Expand program list in "Run Application" dialog
fi: Avaa sovellusluettelo "Suorita sovellus"-ikkunassa

en: Expand to occupy entire screen width
fi: Laajenna viemään koko ruudun leveys

en: FIXME - is this resolved with the new menu stuff
fi: FIXME - ratkaiseeko uusi valikkokama tämän?

en: FIXME - need to define limits
fi: FIXME - rajat pitäisi määritellä

en: Factory for creating clock applets.
fi: Tehdas kellosovelmien tuottamiseen.

en: Factory for the window navigation related applets
fi: Tehdas ikkunanavigointiin liittyvien sovelmien luomiseen

en: Failed to get pixmap %s
fi: Kuvan %s saaminen ei onnistunut

en: Failed to launch time configuration tool: %s
fi: Ajan asetustyökalun käynnistys epäonnistui: %s

en: Failed to load %s: %s
fi: Tiedoston "%s" lataaminen epäonnistui: %s

en: Failed to load image %s
fi: Kuvan "%s" lataaminen epäonnistui

en: Failed to locate a program for configuring the date and time. Perhaps none is installed?
fi: Päiväyksen ja ajan muuttamiseen käytettävää ohjelmaa ei löytynyt. Ehkäpä sitä ei ole asennettu?

en: Fast
fi: Nopea

en: File %s already exists. Overwrite?
fi: Tiedosto %s on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Find files, folders, and documents on your computer
fi: Etsi tiedostoja, hakemistoja ja asiakirjoja tietokoneestasi

en: Fish
fi: Kala

en: Fish Preferences
fi: Kalan asetukset

en: Fit image to panel
fi: Sovita kuva paneeliin

en: Force Quit
fi: Sulje väkisin

en: Force a misbehaving application to quit
fi: Pakota väärin toimiva sovellus sulkeutumaan

en: Force this application to exit?
    (Any open documents will be lost.)
fi: Suljetaanko tämä sovellus väkisin?
    (Tallentamattomat tiedot häviävät.)

en: Frames in fish's animation
fi: Kalan animaation ruutujen määrä

en: From Whence That Stupid Fish Came
fi: Mistä tuo tyhmä kala tuli

en: GNOME Panel Shell
fi: Gnomen paneelikuori

en: General
fi: Yleistä

en: Get the current time and date
fi: Hae nykyinen aika ja päiväys

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-panel
fi: Kuvankaappausohjelman glade-tiedosto puuttuu.
    Tarkista, että gnome-panel on asennettu oikein.

en: Grab a window instead of the entire screen
fi: Kaappaa kuva vain ikkunasta, älä koko ruudusta

en: Group windows when _space is limited
fi: Ryhmittele ikkunat, kun _tilaa on rajallisesti

en: Hide Panel
fi: Piilota paneeli

en: Hide application windows and show the desktop
fi: Piilota kaikki ikkunat ja näytä työpöytä

en: Highlight launchers on mouseover
fi: Korosta käynnistimet kun hiiri on niiden päällä

en: Hour format
fi: Tuntimuoto

en: I've detected a panel already running,
    and will now exit.
fi: Havaitsi käynnissä olevan paneelin ja
    poistuu nyt.

en: Icon used for object's button
fi: Esineen painikkeessa näkyvä kuvake

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
fi: Jos tosi, ikkuna avautuu ja kysyy varmistusta, kun käyttäjä poistaa paneelin.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
fi: Jos tosi, laatikko sulkeutuu itsestään kun käyttäjä napsauttaa siinä olevaa käynnistintä.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
fi: Jos tosi, käynnistin korostuu kun käyttäjä siirtää hiiren sen ylle.

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
fi: Jos tosi, piilotuspainikkeissa on nuolet. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "enable_buttons" arvo on tosi.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
fi: Jos tosi, paneelin päihin tulee painikkeet, joilla paneelin voi siirtää ruudun laitaan siten, että vain painike näkyy.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
fi: Jos tosi, päiväys näkyy kellossa ajan lisäksi.

en: If true, display seconds in time.
fi: Jos tosi, sekunnit näkyvät ajassa.

en: If true, display time in Universal Coordinated Time zone.
fi: Jos tosi, näytä yleismaailmallista aikaa (UTC)

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
fi: Jos tosi, tämän paneelin piilottaminen ja ilmestyminen näkyvät animoituina sen sijaan että tapahtuisivat välittömästi.

en: If true, panel-specific keybindings are enabled.
fi: Jos tosi, paneelikohtaiset pikanäppäimet ovat käytössä.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
fi: Jos tosi, päiväys näkyy vinkissä, kun hiiri on sovelman yllä

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
fi: Jos tosi, "Tunnetut sovellukset"-luettelo "Käynnistä sovellus"-ikkunassa on auki kun ikkuna avautuu. Tällä on vaikutusta vain jos "enable_program_list" on tosi.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
fi: Jos tosi "Tunnetut sovellukset"-luettelo "Käynnistä sovellus"-ikkunassa on näkyvissä. Onko tämä luettelo auki kun ikkuna avautuessa, määräytyy avaimen "show_program_list" arvon mukaan.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
fi: Jos tosi, taustakuva kiertyy kun paneeli on pystyasennossa.

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
fi: Jos tosi, avain "custom_icon" määrittelee painikkeen mukautetun kuvakkeen. Jos epätosi, avain "custom_icon" jää huomiotta. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "object_type" arvo on "menu-object" tai "drawer-object".

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
fi: Jos tosi, kalan animaatio näkyy kiertyneenä pystypaneeleissa.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
fi: Jos tosi, kuva skaalautuu (säilyttäen sivusuhteensa) paneelin korkeuteen (jos vaakasuunnassa).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
fi: Jos tosi, kuva skaalautuu paneelin mittojen mukaan. Kuvan sivusuhde ei tällöin säily.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
fi: Jos tosi, avain "menu_path" määrittelee polun, josta valikon sisältö rakentuu. Jos epätosi, "menu_path" jää huomiotta. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "object_type" arvo on "menu-object".

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
fi: Jos tosi, paneeli piilottaa itsensä näytön nurkkaan, kun hiiri ei ole sen päällä. Hiiren osoittimen siirtäminen nurkkaan saa paneelin ilmestymään.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
fi: Jos tosi, paneeli ei salli käyttäjän sulkea ohjelmia väkisin, eli väkisinsulkemispainike poistuu käytöstä.

en: If true, the panel will not allow a user to lock their screen, by removing access to the lock screen menu entries.
fi: Jos tosi, paneeli ei salli käyttäjän lukita näyttöruutua, eli näyttöruudun lukitsemisvalinnat poistuvat valikoista.

en: If true, the panel will not allow a user to log out, by removing access to the log out menu entries.
fi: Jos tosi, paneeli ei salli käyttäjän kirjautua ulos, eli uloskirjautumisvalinnat poistuvat valikoista.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
fi: Jos tosi, paneeli ei salli muutoksia paneelin asetuksiin. Yksittäiset sovelmat kuitenkin täytynee lukita erikseen. Paneeli täytyy käynnistää uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
fi: Jos tosi, paneeli on koko ruudun leveyden kokoinen (tai korkeuden, jos paneeli on pystyssä). Tässä tilassa paneelin voi sijoittaa vain ruudun reunalle. Jos epätosi, paneeli on juuri tarpeeksi suuri, jotta kaikki sovelmat, käynnistimet ja painikkeet sopivat siihen.

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
fi: Jos tosi, paneeliesineen sijainti tulkitaan annetuksi suhteessa paneelin oikeaan reunaan (tai alareunaan pystypaneeleissa).

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
fi: Jos tosi, käyttäjä ei voi siirtää sovelmaa avaamatta esineen lukitusta valitsemalla valikosta "Avaa lukitus".

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
fi: Jos tosi, niin kaikkien työtilojen ikkunat näkyvät ikkunaluettelossa, muulloin vain nykyisen työtilan ikkunat näkyvät.

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
fi: Jos tämä on tosi, kaikki työtilat näkyvät työtilanvaihtimessa. Muulloin vain nykyinen työtila näkyy.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace.
fi: Jos tämä on tosi, työtilanvaihtimessa näkyvät työtilojen nimet, muulloin siinä näkyvät kunkin työtilan sisältämät ikkunat.

en: If true, the x key is ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x key specifies the location of the panel.
fi: Jos tosi, x-avain jää huomiotta ja paneeli sijoittuu keskelle ruudun x-akselia. Jos paneelin kokoa muutetaan, se pysyy edelleen samassa kohdassa, eli kasvaa molemmilta reunoilta. Jos epätosi, x-avain määrittelee paneelin sijainnin.

en: If true, the y key is ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y key specifies the location of the panel.
fi: Jos tosi, y-avain jää huomiotta ja paneeli sijoittuu keskelle ruudun y-akselia. Jos paneelin kokoa muutetaan, se pysyy edelleen samassa kohdassa, eli kasvaa molemmilta reunoilta. Jos epätosi, y-avain määrittelee paneelin sijainnin.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
fi: Jos tosi, niin pienennetyn ikkunan palauttaminen siirtää sen nykyiseen työtilaan. Muulloin siirrytään ikkunan työtilaan.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
fi: Jos tosi, paneelien esineiden vinkit näkyvät.

en: Image Background Details
fi: Kuvan taustan lisätiedot

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
fi: Xinerama-asetuksissa paneeleita voi olla kaikilla näytöillä. Tämä avain määrittelee nykyisen näytön, jolla paneeli on.

en: Incomplete '%s' background type received
fi: Puutteellinen "%s"-taustatyyppi vastaanotettu

en: Incomplete '%s' background type received: %s
fi: Puutteellinen "%s"-taustatyyppi vastaanotettu: %s

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
fi: Liian vähän muistia kuvan tallentamiseksi.
    Vapauta muistia ja yritä uudelleen.

en: Internet time
fi: Internet-aika

en: Interpret position relative to bottom/right edge
fi: Tulkitse sijainti suhteessa oikeaan reunaan tai alareunaan

en: Key %s is not set, can't load launcher
fi: Avainta %s ei ole asetettu, joten käynnistin ei voi latautua

en: Large
fi: Suuri

en: Launcher Properties
fi: Käynnistimen ominaisuudet

en: Launcher from menu
fi: Käynnistin valikosta

en: Launcher location
fi: Käynnistimen sijainti

en: Launcher...
fi: Käynnistin...

en: Left
fi: Vasen

en: Left Centered Panel
fi: Keskitetty vasen reunapaneeli

en: Left Edge Panel
fi: Vasen reunapaneeli

en: Left Expanded Edge Panel
fi: Laajennettu vasen reunapaneeli

en: Left Floating Panel
fi: Irrallinen vasen paneeli

en: Lock
fi: Lukitse

en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

en: Lock the object to the panel
fi: Lukitse kohde paneeliin

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
fi: Lukitse näyttö, jotta voit poistua tietokoneesi äärestä hetkeksi

en: Lock the screen so you can temporarily leave your computer
fi: Lukitse näyttö, jotta voit poistua tietokoneesi äärestä hetkeksi

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log out of GNOME
fi: Kirjaudu ulos

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down the computer
fi: Kirjaudu ulos tästä istunnosta toisena käyttäjänä kirjautumista tai tietokoneen sammuttamista varten

en: M_inimum size:
fi: _Pienin koko:

en: Ma_ximum size:
fi: _Suurin koko:

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Maximum window list size
fi: Suurin ikkunalistan koko

en: Medium
fi: Kohtalainen

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu Bar
fi: Valikkopalkki

en: Menu content path
fi: Valikon sisällön polku

en: Minimum window list size
fi: Pienin ikkunalistan koko

en: Move windows to current workspace when unminimized
fi: Siirrä ikkunat nykyiseen työtilaan palautettaessa

en: Name to identify panel
fi: Nimi, jolla paneeli tunnetaan

en: No 'Exec' or 'URL' field in entry
fi: Kohdassa ei ollut "Exec"- tai "URL"-kenttiä

en: No URI provided for panel launcher desktop file
fi: Paneelikäynnistimen desktop-tiedoston URI puuttuu

en: No Windows Open
fi: Ei ikkunoita avoinna

en: Not enough room to write file %s
fi: Tiedoston "%s" kirjoittamiseksi ei ole tarpeeksi tilaa

en: Notification Area
fi: Ilmoitusalue

en: Notification Area Factory
fi: Ilmoitusaluetehdas

en: Number of _workspaces:
fi: _Työtilojen lukumäärä:

en: Object's position on the panel
fi: Esineen sijainti paneelissa

en: Open URL: %s
fi: Avaa URL: %s

en: Orientation:
fi: Suunta:

en: Panel
fi: Paneeli

en: Panel '%s' is set to be displayed on screen %d which is not currently available. Not loading this panel.
fi: Paneeli "%s" on määritelty ruudulla %d näkyväksi, mutta ruutu ei ole nyt käytössä. Paneeli ei lataudu.

en: Panel ID list
fi: Paneelin ID-lista

en: Panel Notification Area
fi: Paneelin ilmoitusalue

en: Panel Preferences
fi: Paneelin asetukset

en: Panel Properties
fi: Paneelin ominaisuudet

en: Panel applet ID list
fi: Paneelisovelmien ID-luettelo

en: Panel attached to drawer
fi: Laatikkoon liittyvä paneeli

en: Panel autohide delay
fi: Paneelin piiloutumisviive

en: Panel autounhide delay
fi: Paneelin ilmestymisviive

en: Panel object ID list
fi: Paneeliesineiden ID-luettelo

en: Panel object type
fi: Paneeliesineen tyyppi

en: Panel orientation
fi: Paneelin suunta

en: Panel size
fi: Paneelin koko

en: Pause per frame
fi: Odotus ruutua kohden

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Popup panel menu keybinding
fi: Paneelivalikon avaava pikanäppäin

en: Prefs Dir:
fi: Asetushakemisto:

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Protect your computer from unauthorized use
fi: Estä tietokoneesi luvatonta käyttöä

en: Put into run dialog
fi: Lisää suorita-ikkunaan

en: Ranges that hint what sizes are acceptable for the applet
fi: Välit, jotka vihjaavat, mitkä ovat sopivia kokoja sovelmalle

en: Recent Documents
fi: Viimeisimmät asiakirjat

en: Remove this item
fi: Poista tämä kohta

en: Restart _Screensaver Daemon
fi: Käynnistä näytönsäästäjädemoni _uudelleen

en: Restore to current _workspace
fi: Palauta nykyiseen _työtilaan

en: Restore to na_tive workspace
fi: Palauta _alkuperäiseen työtilaansa

en: Right
fi: Oikea

en: Right Centered Panel
fi: Keskitetty oikea paneeli

en: Right Edge Panel
fi: Oikea reunapaneeli

en: Right Expanded Edge Panel
fi: Laajennettu oikea reunapaneeli

en: Right Floating Panel
fi: Irrallinen oikea paneeli

en: Rotate image on vertical panels
fi: Kierrä kuvaa pystypaneeleissa

en: Rotate image when panel is _vertical
fi: Kierrä kuva p_ystypaneeleissa

en: Rotate on vertical panels
fi: Kierrä pystypaneeleissa

en: Rows in workspace switcher
fi: Rivejä työtilanvaihtimessa

en: Run
fi: Suorita

en: Run Application
fi: Suorita sovellus

en: Run Application...
fi: Suorita sovellus...

en: Run a command
fi: Suorita komento

en: Run an Application by entering a command
fi: Käynnistä sovellus kirjoittamalla komento

en: Run in _terminal
fi: Suorita p_äätteessä

en: Run with _file...
fi: Käynnistä _tiedoston kanssa...

en: S_tyle:
fi: _Tyyli:

en: Save Screenshot
fi: Tallenna kuvakaappaus

en: Save screenshot to _desktop
fi: Tallenna kuvakaappaus t_yöpöydälle

en: Save screenshot to _file:
fi: Tallenna kuvakaappaus tie_dostoon:

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
fi: Tallenna kuvakaappaus _WWW-sivulle (hakemistoon ~/public_html)

en: Screenshot
fi: Kuvakaappaus

en: Screenshot-%d.png
fi: Kuvakaappaus-%d.png

en: Screenshot-%s-%d.png
fi: Kuvakaappaus-%s-%d.png

en: Screenshot-%s.png
fi: Kuvakaappaus-%s.png

en: Screenshot.png
fi: Kuvakaappaus.png

en: Search
fi: Etsi

en: Search for Files
fi: Etsi tiedostoja

en: Search for Files...
fi: Etsi tiedostoja...

en: Select an application to view its description.
fi: Katsele sovelluksen kuvausta valitsemalla se.

en: Select preferences for all your panels
fi: Valitse kaikkien paneeleiden asetukset

en: Select this box to run the command in a terminal window.
fi: Käynnistä komento päätteessä valitsemalla tämä.

en: Sh_ow windows from current workspace
fi: Näytä _nykyisen työtilan ikkunat

en: Show Desktop
fi: Näytä työpöytä

en: Show Desktop Button
fi: Työpöydän näyttämispainike

en: Show _all workspaces in:
fi: Näytä _kaikki työtilat:

en: Show _date
fi: _Näytä päiväys

en: Show _only the current workspace
fi: Näytä vain _nykyinen työtila

en: Show _seconds
fi: Näytä _sekunnit

en: Show date in clock
fi: Näytä päiväys kellossa

en: Show date in tooltip
fi: Näytä päiväys vinkissä

en: Show hide _buttons
fi: Nä_ytä piilotuspainikkeet

en: Show list of known _applications
fi: Näytä _luettelo tunnetuista sovelluksista

en: Show time with seconds
fi: Näytä sekunnit

en: Show windows from a_ll workspaces
fi: Näytä k_aikkien työtilojen ikkunat

en: Show windows from all workspaces
fi: Näytä kaikkien työtilojen ikkunat

en: Show workspace _names in switcher
fi: Näytä _työtilojen nimet vaihtimessa

en: Size
fi: Koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Slow
fi: Hidas

en: Small
fi: Pieni

en: Solid c_olor
fi: _Yhtenäinen väri

en: Some of these properties are locked down
fi: Jotkin ominaisuuksista on lukittu

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
fi: Määrittelee paneelin taustavärin #RGB-muodossa.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
fi: Määrittelee paneelin taustakuvan tiedoston. Jos tiedostossa on alfakanava, kuva sulautuu työpöydän taustakuvan päälle.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
fi: Määrittelee viipeen (millisekunteina) osoittimen paneelin ylle tulemisen ja paneelin itsestään ilmestymisen välillä. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "auto_hide" arvo on tosi.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
fi: Määrittelee viipeen (millisekunteina) osoittimen paneelin päältä pois siirtymisen ja paneelin itsensä piilottamisen välillä. Tällä on merkitystä vain jos avain "auto_hide" on tosi.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
fi: Määrittelee paneelista näkyvien kuvapisteiden määrän, kun se on piilottanut itsensä nurkkaan. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "auto_hide" arvo on tosi.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
fi: Määrittelee taustavärimuodon peittävyyden. Jos väri ei ole täysin peittävä (arvo on pienempi kuin 65535), väri piirtyy työpöydän taustakuvan päälle.

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
fi: Määrittele Gconf-sijainti, johon sovelman asetukset tallentuvat

en: Specify a profile name to load
fi: Anna ladattavan profiilin nimi

en: Specify an applet IID to load
fi: Anna ladattavan sovelman IID

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
fi: Määrittele paneelin alkuasento (ylä, ala, vasen, oikea)

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
fi: Määrittele paneelin alkukoko (xx-small, medium, large, ...)

en: St_retch
fi: _Venytä

en: Stretch image to panel
fi: Venytä kuva paneeliin sopivaksi

en: SuSE Menu
fi: SuSEn valikko

en: Switch between open windows
fi: Siirry avoimien ikkunoiden välillä

en: Switch between workspaces
fi: Siirry työtilojen välillä

en: Take Screenshot...
fi: Ota kuvakaappaus...

en: Take a screenshot of your desktop
fi: Tallenna kuva työpöydästä

en: Take screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
fi: Ota kuvakaappaus annetun ajan kuluttua [sekunteina]

en: Take window screenshot
fi: Ota kuvakaappaus ikkunasta

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Test Bonobo Applet
fi: Bonobo-testisovelma

en: Test Bonobo Applet Factory
fi: Bonobo-testisovelmatehdas

en: The "%s" applet appears to have died unexpectedly.
    
    Do you want to reload this applet?
fi: Sovelma "%s" vaikuttaa sulkeutuneen odottamatta.
    
    Haluatko käynnistää tämän sovelman uudelleen?

en: The Applet's containing Panel is locked down
fi: Sovelman sisältävä paneeli on lukittu

en: The Applet's containing Panel's background color or pixmap
fi: Sovelman sisältävän paneelin taustan väri tai kuva

en: The Applet's containing Panel's orientation
fi: Sovelman sisältävän paneelin suunta

en: The Applet's containing Panel's size in pixels
fi: Sovelman sisältävän paneelin koko kuvapisteinä

en: The Applet's flags
fi: Sovelman liput

en: The Bonobo implementation ID of the applet - e.g. "OAFIID:GNOME_ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "bonobo-applet".
fi: Sovelman Bonobo-IID, esimerkiksi "OAFIID:GNOME_ClockApplet". Tällä on merkitystä vain jos avaimen "object_type" arvo on "bonobo-applet".

en: The Clock displays the current time and date
fi: Kello näyttää nykyisen ajan ja päiväyksen

en: The GNOME Panel
fi: Gnomen paneeli

en: The Window List shows a list of all windows and lets you browse them.
fi: Ikkunaluettelolla voi selata kaikkia ikkunoita, jotka näkyvät listassa.

en: The Window Selector shows a list of all windows and lets you browse them.
fi: Ikkunavalitsimella voi selata kaikkia ikkunoita, jotka näkyvät listassa.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
fi: Työtilanvaihdin näyttää työtilasi pienennettyinä ja helpottaa ikkunoiden hallintaa.

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
fi: Toimintotyyppi, jota tämä painike vastaa. Mahdollisia arvoja ovat "lock" (lukitse), "logout" (kirjaudu ulos), "search" (etsi) ja "screenshot" (ota kuvakaappaus). Tällä on merkitystä vain jos avaimen "object_type" arvo on "action-applet".

en: The default application for this type of file cannot handle remote files
fi: Tämä tiedostotyypin oletussovellus ei voi käsitellä etätiedostoja

en: The fish's animation pixmap
fi: Kalan animaatiokuva

en: The fish's name
fi: Kalan nimi

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
fi: Paneelin korkeus (tai pystypaneelin leveys). Paneelin minimikoko määrittyy ajonaikaisesti kirjasinkoon ja muiden merkkien perusteella. Maksimikoko on kiinteä yksi neljäsosa ruudun korkeudesta (tai leveydestä).

en: The icon of the command to be run.
fi: Suoritettavan komennon kuvake.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
fi: Tähän laatikkoon liittyvän paneelin tunniste. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "object_type" arvo on "drawer-object".

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
fi: Tämän esineen sisältävän ylätason paneelin tunniste.

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
fi: Käynnistintä kuvaavan .desktop-tiedoston sijainti. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "object_type" arvo on "launcher-object".

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
fi: Esineen painikkeen kuvakkeena toimivan kuvatiedoston sijainti. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "object_type" arvo on "drawer-object".

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti x-akselilla. Tällä on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tämä avain jää huomiotta ja paneeli sijoittuu ruudun reunalle "orientation"-avaimen (suunta) mukaisesti.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti y-akselilla. Tällä on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tämä avain jää huomiotta ja paneeli sijoittuu ruudun reunalle "orientation"-avaimen (suunta) mukaisesti.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
fi: Paneelin suunta. Mahdollisia arvoja ovat "top" (yläreuna), "bottom" (alareuna), "left" (vasen reuna) ja "right" (oikea reuna). Laajennetussa tilassa tämä määrittelee millä ruudun reunalla paneeli on. Laajentamattomassa tilassa ero arvojen "top" ja "bottom" välillä on vähemmän tärkeä, molemmat tarkoittavat, että paneeli on vaakasuuntainen, mutta antavat silti vihjeen eräille paneeliesineille miten niiden pitäisi toimia. Esimerkiksi yläpaneelissa valikkopainike avaa valikon paneelin alle, kun taas alapaneelissa valikko avautuu paneelin ylle.

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
fi: Paneelilla oli ongelmia sovelman "%s" lataamisessa.

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
fi: Polku, josta valikon sisältö rakentuu. Tällä on merkitystä vain jos "use_menu_path" on tosi, ja avaimen "object_type" arvo on "menu-object".

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
fi: Tämän paneeliesineen sijainti. Sijainti tulee antaa kuvapisteinä paneelin vasemmasta renasta (tai pystypaneeleissa yläreunasta).

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
fi: Nopeus, jolla paneelianimaatiot näkyvät. Mahdollisia arvoja ovat "slow" (hidas), "medium" (keskinopea) ja "fast" (nopea). Tällä on merkitystä vain jos avaimen "enable_animations" arvo on tosi.

en: The system administrator has disallowed
    modification of the panel configuration
fi: Järjestelmän ylläpitäjä on estänyt paneelin
    asetusten muuttamisen

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
fi: Tämän laatikon tai valikon vinkissä näkyvä teksti. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "object_type" arvo on "drawer-object" tai "menu-object".

en: The type of this panel object. Possible values are "drawer-object", "menu-object", "launcher-object", "bonobo-applet", "action-applet" and "menu-bar".
fi: Tämän paneeliesineen tyyppi. Mahdollisia arvoja ovat "drawer-object" (laatikko), "menu-object" (valikko), "launcher-object" (käynnistin), "bonobo-applet" (Bonobo-sovelma), "action-applet" (toimintosovelma) ja "menu-bar" (valikkopalkki).

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
fi: Tämän avaimen käyttö ei ole suositeltua GNOME 2.6:ssa. Käytä mieluummin "format"-avainta. Kaavain on olemassa yhteensopivuuden vuoksi.

en: The user's directory in which screenshots should be saved so as to appear on the web.
fi: Käyttäjän WWW-hakemisto, johon kuvakaappausten tulisi tallentua, jotta ne näkyisivät WWW:ssä.

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
fi: Vesi kaipaisi vaihtamista!
    (Katso päiväystä)

en: There was a problem registering the panel with the bonobo-activation server.
    The error code is: %d
    The panel will now exit.
fi: Paneelin rekisteröitymisessä Bonobo-aktivointipalvelimelle oli ongelmia.
    Virhekoodi on: %d.
    Paneeli sulkeutuu.

en: There was an error displaying help: 
    %s
fi: Ohjeen näyttämisessä tapahtui virhe: %s

en: There was an error displaying help: %s
fi: Ohjeen näyttämisessä tapahtui virhe: %s

en: This button lets you hide all windows and show the desktop
fi: Painike, joka piilottaa kaikki ikkunat ja näyttää työpöydän

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
fi: Tämä on selväkielinen paneelin nimi. Tämän päätarkoitus on toimia paneeli-ikkunan otsikkona, mistä on hyötyä paneelien välisessä navigoinnissa.

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
fi: Kun kaikki työtilat näkyvät, tämä määrittää kuinka monessa rivissä (vaaka-asettelu) tai sarakkeessa (pystyasettelu) ne ovat työtilanvaihtimessa. Tällä on merkitystä vain jos avaimen "display_all_workspaces" arvo on tosi.

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
fi: Kalaa napsauttamalla käynnistyvä komento.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
fi: Tämä avain määrittelee kalasovelmassa näkyvässä animaatiossa käytettävän kuvan tiedostonimen suhteessa kuvahakemistoon.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format.
fi: Tämä avain määrittelee kellosovelman näyttämän ajan muodon, kun avaimen "format" arvo on "custom" (mukautettu). Voit käyttää kaikkia strftime:n ymmärtämiä aikamääreitä.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display internet time. The internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
fi: Tämä avain määrittelee kellosovelman näyttämän ajan muodon. Mahdollisia arvoja ovat "12-hour" (12-tuntinen), "24-hour" (24-tuntinen), "internet", "unix" ja "custom" (mukautettu). Jos arvo on "internet", kello näyttää "Internet-aikaa", jossa päivä on jaettu tuhanteen "sykäykseen". Aikavyöhykkeitä tässä järjestelmässä ei ole, joten aika on sama kaikkialla. Jos arvo on "unix", niin kello laskee sekunteja alkukohdasta (1.1.1970) alkaen. Jos arvo on "custom", kello näyttää ajan käyttäjän avaimessa "custom_format" määrittelemässä muodossa.

en: This key specifies the maximum width that the window list requests. The maximum width setting is useful to limit the size of the window list in large panels, where the window list could fill the entire space available.
fi: Tämä arvo on suurin leveys, jonka ikkunaluettelo vaatii. Etenkin suurissa paneeleissa, kuten reunapaneeleissa, on hyödyllistä estää sitä viemästä kaikkea saatavilla olevaa tilaa tätä säätämällä.

en: This key specifies the minimum width that the window list requests.
fi: Pienin koko, jonka ikkunaluettelo vaatii.

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
fi: Kalan animaation ruutujen määrä.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
fi: Tämä avain määrittelee ajan sekunteina, jonka verran kukin kehys näkyy.

en: This key specifies the program to run in order to configure the time.
fi: Ohjelma, joka käynnistetään, kun aika-asetuksia halutaan muuttaa.

en: This launch icon does not specify a url to show.
fi: Tämä käynnistinkuvake ei ole määrittele näytettävää URL:ia.

en: This program is responsible for launching other applications and embedding small applets within itself.
fi: Tämä ohjelma on vastuussa muiden sovellusten käynnistämisestä ja pienten sovelmien nielaisemisesta.

en: Time configuration tool
fi: Ajan asetustyökalu

en: Tool to switch between windows
fi: Siirry ikkunoiden välillä

en: Tooltip displayed for drawer or menu
fi: Laatikon tai valikon vinkki

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Top Centered Panel
fi: Keskitetty yläpaneeli

en: Top Edge Panel
fi: Yläreunapaneeli

en: Top Expanded Edge Panel
fi: Laajennettu yläreunapaneeli

en: Top Floating Panel
fi: Irrallinen yläpaneeli

en: Toplevel panel containing object
fi: Esineen sisältävä ylätason paneeli

en: UNIX time
fi: Unix-aika

en: Un_lock
fi: _Avaa lukitus

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
fi: PNG-tietojen luominen epäonnistui.
    Ehkäpä järjestelmässäsi on virheellinen versio libpng:stä.

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
fi: Ei voi luoda tiedostoa:
    "%s"
    Tarkista sen ylähakemiston oikeutesi.

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
fi: Komennon "%s" suorittaminen epäonnistui.
    
    Lisätiedot: %s

en: Unable to get the name of the command to execute
fi: Suoritettavan komennon nimi ei selvinnyt

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
fi: PNG-rakenteen alustaminen ei onnistunut.
    Ehkäpä järjestelmässäsi on virheellinen versio libpng:stä.

en: Unable to load panel stock icon '%s'
fi: Paneelin peruskuvake "%s" ei avautunut

en: Unable to locate the command to execute
fi: Suoritettavan komennon paikannus epäonnistui

en: Unable to obtain AppletShell interface from control
fi: AppletShell-rajapinnan saaminen säätimeltä ei onnistu

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
fi: Paneelikäynnistimen desktop-tiedosto %s ei avautunut%s%s

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
fi: PNG-tietojen asettaminen epäonnistui.
    Ehkäpä järjestelmässäsi on virheellinen versio libpng:stä.

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
fi: Kuvakaappauksen otto koko työpöydästä ei onnistu.

en: Unknown Window
fi: Tuntematon ikkuna

en: Unknown background type received
fi: Tuntematon taustatyyppi vastaanotettu

en: Use UNIX time
fi: Näytä Unix-aikaa

en: Use UTC
fi: Näytä UTC-aikaa

en: Use _UTC
fi: Näytä _UTC-aikaa

en: Use custom icon for object's button
fi: Käytä mukautettua kuvaketta esineen painikkeessa

en: Use custom path for menu contents
fi: Käytä mukautettua polkua valikon sisällölle

en: Use internet time
fi: Näytä Internet-aikaa

en: Utility
fi: Työkalut

en: Visible pixels when hidden
fi: Piilossa olevasta paneelista näkyvien kuvapisteiden määrä

en: Wanda Factory
fi: Wanda-tehdas

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
fi: Varoitus:  Komento vaikuttaa itse asiassa hyödylliseltä.
    Koska tämä on hyödytön sovelma, et varmaankaan halua tehdä
    tätä. Mielestämme %s ei sovi mihinkään, mikä tekisi siitä
    "käytännöllisen" tai hyödyllisen.

en: Web directory
fi: WWW-hakemisto

en: When a panel is deleted, the panel and its
     settings are lost. Delete this panel?
fi: Kun poistat paneelin, niin se ja sen
    sovelmien asetukset häviävät.
    Haluatko poistaa tämän paneelin?

en: When to group windows
fi: Milloin ikkunat ryhmittyvät

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "gtk" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
fi: Minkälainen tausta tällä paneelilla on. Mahdollisia arvoja ovat "gtk" (GTK+ säädinten oletustausta), "color" ("color"-avaimen määrittelemä taustaväri) tai "image" ("image"-avaimen määrittelemä kuva).

en: Will run command: '%s'
fi: Suorittaa komennon "%s"

en: Window List
fi: Ikkunaluettelo

en: Window List Preferences
fi: Ikkunaluettelon asetukset

en: Window Navigation Applet Factory
fi: Ikkunanavigointisovelmatehdas

en: Window Selector
fi: Ikkunanvalitsin

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
fi: Moninäyttöisessä järjestelmässä paneeleita voi olla joka näytöllä. Tämä avain kertoo nykyisen näytön, jolla paneeli on.

en: Workspace Names
fi: Työtilojen nimet

en: Workspace Switcher
fi: Työtilanvaihdin

en: Workspace Switcher Preferences
fi: Työtilanvaihtimen asetukset

en: Workspace na_mes:
fi: Työtilojen _nimet:

en: X Large
fi: Hyvin suuri

en: X Small
fi: Hyvin pieni

en: X co-ordinate of panel
fi: Paneelin x-koordinaatti

en: X screen where the panel is displayed
fi: X-ruutu, jolla paneeli on

en: XX Large
fi: Erikoissuuri

en: XX Small
fi: Erikoispieni

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
fi: Xinerama-näyttöruutu, jolla paneeli on

en: Y co-ordinate of panel
fi: Paneelin y-koordinaatti

en: You can not create a new launcher at this location since the location is not writable.
fi: Et voi luoda uutta käynnistintä tähän kohtaan, sillä tähän ei voi kirjoittaa.

en: You cannot remove your last panel.
fi: Viimeistä paneelia ei voi poistaa.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
fi: Fortunea ei ole asennettu, tai et ole antanut suoritettavaa ohjelmaa.
    
    Katso lisää kalan asetusikkunasta.

en: You have to specify a name.
fi: Nimi täytyy antaa.

en: You have to specify a valid URL or command.
fi: Kelvollinen URL tai komento täytyy antaa.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
fi: Ikkunointiohjelma ei tue työpöytäpainiketta tai se ei ole käynnissä.

en: _About Panels
fi: _Tietoja paneeleista...

en: _About...
fi: _Tietoja...

en: _Activate Screensaver
fi: _Käynnistä näytönsäästäjä

en: _Add to Panel
fi: _Lisää paneeliin

en: _Always group windows
fi: Ryhmittele ikkunat _aina

en: _Autohide
fi: _Piilota itsestään

en: _Delete This Panel
fi: _Poista tämä paneeli

en: _Delete This Panel...
fi: _Poista tämä paneeli...

en: _File:
fi: _Tiedosto:

en: _Force quit
fi: Sulje _väkisin

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Icon:
fi: K_uvake:

en: _Kill Screensaver Daemon
fi: Sulje _näytönsäästäjädemoni

en: _Lock
fi: _Lukitse

en: _Lock Screen
fi: _Lukitse näyttö

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _Name of fish:
fi: Kalan _nimi:

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Never group windows
fi: _Älä ryhmittele ikkunoita

en: _New Panel
fi: _Uusi paneeli

en: _None (use system theme)
fi: _Ei mikään (käytä järjestelmän teemaa)

en: _Orientation:
fi: _Asento:

en: _Pause per frame:
fi: _Odotus ruutua kohden:

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Remove From Panel
fi: _Poista paneelista

en: _Rotate on vertical panels
fi: Ki_errä pystypaneeleissa

en: _Run
fi: _Suorita

en: _Scale
fi: _Sovita

en: _Size:
fi: _Koko:

en: _Tile
fi: V_ierekkäin

en: _Total frames in animation:
fi: _Ruutuja animaatiossa yhteensä:

en: columns
fi: saraketta

en: file not found
fi: tiedostoa ei löydy

en: frames
fi: ruutua

en: none
fi: ei mikään

en: pixels
fi: kuvapistettä

en: query returned exception %s
fi: kysely palautti poikkeuksen %s

en: rows
fi: riviä

en: seconds
fi: . sekunti
