gnome-terminal - en to fi translation catalogue (496 entries)

en: "%s" is not a valid zoom factor
fi: "%s" ei ole kelvollinen suurennoskerroin

en: "%s" option given twice
fi: Valitsin "%s" annettu kahdesti

en: "%s" option given twice for the same window
fi: Valitsin "%s" annettu kahdesti samaa ikkunaa kohden

en: "%s" option requires an argument
fi: Valitsin "%s" vaatii parametrin

en: "%s" specified more than once for the same window or tab
fi: Valitsin "%s" annettu samalle ikkunalle tai välilehdelle useammin kuin kerran

en: <b>Background</b>
fi: <b>Tausta</b>

en: <b>Command</b>
fi: <b>Komento</b>

en: <b>Compatibility</b>
fi: <b>Yhteensopivuus</b>

en: <b>Foreground and Background</b>
fi: <b>Edusta ja tausta</b>

en: <b>General</b>
fi: <b>Yleistä</b>

en: <b>Palette</b>
fi: <b>Paletti</b>

en: <b>Scrolling</b>
fi: <b>Vieritys</b>

en: <b>Title</b>
fi: <b>Otsikko</b>

en: <big>S/Key Challenge Response</big>
fi: <big>S/Key-haastevastaus</big>

en: <small><i>Maximum</i></small>
fi: <small><i>Suuri</i></small>

en: <small><i>None</i></small>
fi: <small><i>Ei mitään</i></small>

en: A subset of possible encodings are presented in the Encoding submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
fi: Merkistöalivalikossa näkyvät merkistöt kaikista mahdollisista. Erityinen merkistön nimi "current" tarkoittaa nykyisen maa-asetuston merkistöä.

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
fi: Arvo väliltä 0.0 - 0.1, joka ilmaisee, kuinka paljon taustakuvaa tummennetaan. 0.0 merkitsee ei tummennusta, 1.0 merkitsee kokonaan tummaa. Nykyisessä toteutuksessa vain kaksi arvoa on mahdollista: 0.0 ei tummenna ja mikä muu tahansa tummentaa saman verran.

en: A_vailable encodings:
fi: _Mahdolliset merkistöt:

en: Accelerator Mode
fi: Pikanäppäintila

en: Accelerator key
fi: Pikanäppäin

en: Accelerator modifiers
fi: Pikanäppäimen muunnosnäppäimet

en: Add or Remove Terminal Encodings
fi: Lisää tai poista päätteen merkistöjä

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
fi: Pango-kirjasinnimi. Esimerkiksi "Sans 12" tai "Monospace Bold 14".

en: An X font name. See the X man page (type "man X") for more details on the format of X font names.
fi: X-kirjasinnimi. Lisätietoja niiden muodosta on X:n manuaalisivuilla (kirjoita "man X").

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
fi: Valitsimen "%s" parametri ei ole kunnollinen komento: %s

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Background image _scrolls
fi: Taustakuva _vierii

en: Background type
fi: Taustan tyyppi

en: Baltic
fi: Baltialainen

en: Black on light yellow
fi: Musta keltaisella

en: Black on white
fi: Musta valkoisella

en: Built-_in schemes:
fi: Sisäänrakennetut _teemat:

en: Built-in _schemes:
fi: Sisäänrakennetut _teemat:

en: Built-in foreground and background color schemes:
fi: Sisäänrakennetut edusta- ja taustaväriteemat:

en: Built-in palette schemes:
fi: Sisäänrakennetut väriteemat:

en: C_lose Tab
fi: S_ulje välilehti

en: C_urrent Profile...
fi: _Nykyinen profiili...

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Change P_rofile
fi: Vaihda pro_fiilia

en: Change _Profile
fi: Vaihda pro_fiilia

en: Characters that are considered "part of a word"
fi: Merkit, jotka lasketaan "sanoihin kuuluviksi".

en: Chinese Simplified
fi: Kiinalainen (yksinkertaistettu)

en: Chinese Traditional
fi: Kiinalainen (perinteinen)

en: Choose a terminal font
fi: Valitse päätteen kirjasin

en: Choose base profile
fi: Valitse perusprofiili

en: Choose terminal background color
fi: Valitse päätteen taustaväri

en: Choose terminal text color
fi: Valitse päätteen tekstin väri

en: Click button to choose profile
fi: Napsauta painiketta valitaksesi profiilin

en: Click to choose font size
fi: Napsauta valitaksesi kirjasinkoon

en: Click to choose font type
fi: Napsauta valitaksesi kirjasintyypin

en: Click to delete selected profile
fi: Napsauta poistaaksesi valitun profiilin

en: Click to open edit profile dialog
fi: Napsauta avataksesi profiilinmuokkausikkunan

en: Click to open new profile dialog
fi: Napsauta avataksesi uuden profiili-ikkunan

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Color Selector
fi: Värivalitsin

en: Color _palette:
fi: Väri_paletti:

en: Color dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
fi: Päätteelle pudotetun värin muoto (%d) tai pituus (%d) oli väärä

en: Colors
fi: Värit

en: Command line
fi: Komentorivi

en: Compatibility
fi: Yhteensopivuus

en: Contents
fi: Sisältö

en: Copy
fi: Kopioi

en: Could not execute command %s: %s
fi: Ei voinut suorittaa komentoa %s: %s

en: Could not find a background image called "%s" for terminal profile "%s"
fi: Ei löytänyt taustakuvaa nimeltään "%s" pääteprofiilille "%s"

en: Could not find an icon called "%s" for terminal profile "%s"
fi: Ei löytänyt kuvaketta nimeltä "%s" pääteprofiilille "%s"

en: Could not load font "%s"
fi: Ei voinut ladata kirjasinta "%s"

en: Could not load icon "%s": %s
fi: Ei voinut ladata kuvaketta "%s": %s

en: Could not open the address "%s":
    %s
fi: Ei voinut avata osoitetta "%s":
    %s

en: Could not parse string "%s" as a color palette
fi: Ei voinut jäsentää merkkijonoa "%s" väripaletiksi

en: Could not set working directory to "%s": %s
fi: Ei voinut asettaa työhakemistoksi "%s": %s

en: Croatian
fi: Kroatialainen

en: Current Locale
fi: Nykyinen maa-asetusto

en: Cursor blin_ks
fi: Kohdistin _vilkkuu

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom co_mmand:
fi: Muu _komento:

en: Custom command to use instead of the shell
fi: Komentotulkin sijaan suoritettava muu komento

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Cyrillic/Russian
fi: Kyrillinen/venäläinen

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: Kyrillinen/ukrainalainen

en: DIRNAME
fi: TYÖHAKEMISTO

en: Default color of terminal background
fi: Päätteen taustan oletusarvoinen väri

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
fi: Päätteen oletusarvoinen taustaväri, värimääreenä (voi olla värin nimi, kuten "red", tai HTML-tyylinen heksadesimaaliarvo)

en: Default color of text in the terminal
fi: Päätteen tekstin oletusarvoinen väri

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
fi: Päätteen tekstin oletusarvoinen väri, värimääreenä (voi olla värin nimi, kuten "red", tai HTML-tyylinen heksadesimaaliarvo)

en: Delete Profile
fi: Poista profiili

en: Delete profile "%s"?
fi: Poista profiili "%s"?

en: Delete this profile?
     | Delete these %d profiles?
fi[0]: Poistetaanko tämä profiili?
fi[1]: Poistetaanko nämä %d profiilia?

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f to open File menu)
fi: Älä käytä _pikavalintoja (kuten Alt+t tiedostovalikon avaamiseksi)

en: Disable m_enu shortcut key (F10 by default)
fi: Älä käytä valikko_näppäintä (oletuksena F10)

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
fi: Älä rekisteröidy aktivointinimipalvelimeen tai käytä jo aktiivista päätettä

en: E_ncodings shown in menu:
fi: _Valikossa näkyvät merkistöt:

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Editing Profile "%s"
fi: Muokkaa profiilia "%s"

en: Effect of the Backspace key
fi: Askelpalauttimen vaikutus

en: Effect of the Delete key
fi: Delete-näppäimen vaikutus

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Enter profile name
fi: Anna profiilin nimi

en: Error converting URI "%s" into filename: %s
fi: Virhe muuntaessa URI:a "%s" tiedostonimeksi: %s

en: Error getting default value of %s: %s
fi: Virhe hakiessa avaimen %s oletusarvoa: %s

en: Error propagating accelerator change to configuration database: %s
fi: Virhe välittäessä pikanäppäimen muutosta asetustietokantaan: %s

en: Error registering terminal with the activation service; factory mode disabled.
fi: Virhe rekisteröidessä päätettä aktivointipalveluun: tehdastila ei ole käytössä.

en: Error setting %s config key: %s
fi: Virhe asettaessa asetusavainta "%s": %s

en: Error setting key %s back to default: %s
fi: Virhe asettaessa avainta %s takaisin oletukseksi: %s

en: Error setting new accelerator in configuration database: %s
fi: Virhe asettaessa uutta pikanäppäintä asetustietokantaan: %s

en: Error setting use_menu_accelerators key: %s
fi: Virhe asettaessa avainta use_menu_accelerators: %s

en: Escape sequence
fi: Escape-sarja

en: Execute the argument to this option inside the terminal.
fi: Suorita tämän valitsimen parametri päätteessä.

en: Execute the remainder of the command line inside the terminal.
fi: Suorita loppu komentorivi päätteessä.

en: Exit the terminal
fi: Sulje pääte

en: Failed to load background image "%s" for terminal profile "%s": %s
fi: Pääteprofiilin "%2$s" taustakuvan "%1$s" lataus epäonnistui: %3$s

en: Failed to load icon "%s" for terminal profile "%s": %s
fi: Pääteprofiilin "%2$s" kuvakkeen "%1$s" lataus epäonnistui: %3$s

en: Failed to retrieve terminal server from activation server
fi: Päätepalvelimen haku aktivointipalvelimelta epäonnistui.

en: File
fi: Tiedosto

en: Filename of a background image.
fi: Tiedostonimi tai taustakuva.

en: Font
fi: Kirjasin

en: Full Screen
fi: Koko ruutu

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: GNOME Terminal
fi: Gnomen pääte

en: GNOME Terminal: font name "%s" set in configuration database is not valid
fi: GNOME-pääte: kirjasimen nimi "%s" asetustietokannassa on virheellinen

en: General
fi: Yleistä

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: Go
fi: Siirry

en: Goes after initial title
fi: On alkuperäisen otsikon jälkeen

en: Goes before initial title
fi: Edeltää alkuperäistä otsikkoa

en: Gray on black
fi: Harmaa mustalla

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Green on black
fi: Vihreä mustalla

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Hebrew Visual
fi: Heprealainen (visual)

en: Help
fi: Ohje

en: Hide and Show menubar
fi: Näytä tai piilota valikkopalkki

en: How much to darken the background image
fi: Kuinka paljon taustakuvaa tummennetaan

en: Human-readable name of the profile
fi: Ihmisille tarkoitettu profiilin nimi

en: Human-readable name of the profile.
fi: Ihmisille tarkoitettu profiilin nimi.

en: ID for startup notification protocol.
fi: ID käynnistymisilmoitusprotokollaa varten

en: Icelandic
fi: Islantilainen

en: Icon for terminal window
fi: Pääteikkunan kuvake

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
fi: Tätä profiilia käyttävien ikkunoiden tai välilehtien kuvake.

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
fi: Jos päätteessä toimiva sovellus asettaa otsikon (useimmat säätävät kuorensa tekemään tämän), tämä asetettu otsikko joko korvaa kiinteän otsikon tai tulee sitä ennen tai jälkeen. Mahdollisia arvoja ovat "replace" (korvaa), "before" (ennen), "after" (jälkeen) ja "ignore" (jää huomiotta).

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
fi: Jos tosi, salli sovellusten käyttää lihavoitua tekstiä.

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
fi: Jos tosi, älä päästä ääniä, kun sovellukset lähettävät piippausohjausmerkkijonon.

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
fi: Jos tosi, näppäimen painaminen vierittää tekstin alalaitaan.

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
fi: Jos tosi, taustakuva vierittyy tekstin kanssa. Muulloin tausta pysyy paikallaan ja teksti vierittyy sen päällä.

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
fi: Jos tosi, päätteen komento käynnistyy kirjautumiskuorena. (argv[0]:ssa on väliviiva alussa.)

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
fi: Jos tosi, pääte käyttää työpöydänlaajuista peruskirjasinta jos se on tasavälinen (ja muussa tapauksessa lähintä vastaavaa).

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
fi: Jos tosi, teeman tekstilaatikkojen värivalikoimaa käytetään päätteessä käyttäjän antamien värien sijaan.

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
fi: Jos tosi, avaimen "custom_command" arvoa käytetään kuoren suorittamisen sijaan.

en: If true, utmp/wtmp will be updated when the command inside the terminal is launched.
fi: Jos tosi, utmp/wtmp päivittyy kun päätteen komento käynnistetään.

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
fi: Jos tosi, uusi tuloste päätteessä vierittää tekstin alas.

en: Image filename dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
fi: Päätteelle pudotetun kuvatiedostonimen muoto (%d) tai pituus (%d) oli virheellinen

en: Initial _title:
fi: Otsikko _alussa:

en: Invalid argument: "%s"
fi: Virheellinen parametri: "%s"

en: Invalid geometry string "%s"
fi: Virheellinen mittamerkkijono "%s"

en: Isn't displayed
fi: Ei näy

en: It appears that you do not have gnome-terminal.server installed in a valid location. Factory mode disabled.
fi: Ilmeisesti gnome-terminal.server ei ole asennettu oikeaan paikkaan. Tehdastila on pois käytöstä.

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka avaa profiilien luonti-ikkunan. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka sulkee välilehden. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka sulkee ikkunan. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka kopioi valitun tekstin leikepöydälle. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka käynnistää ohjeen. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kirjasimen suuremmaksi. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kirjasimen pienemmäksi. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kirjasimen normaalikokoiseksi. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka avaa uuden välilehden. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka avaa uuden ikkunan. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard into the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka liittää tekstiä leikepöydältä. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 1. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 10. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 11. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 12. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 2. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 3. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 4. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 5. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 6. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 7. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 8. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 9. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kokoruututilaa. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka alustaa ja tyhjentää päätteen. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka alustaa päätteen. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka asettaa päätteen otsikon. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää seuraavan välilehden. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää edellisen välilehden. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää tai piilottaa valikkopalkin. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos asetettu erityiseksi merkkijonoksi "disabled" (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut to close a tab
fi: Välilehden sulkeva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to close a window
fi: Ikkunan sulkeva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to copy text
fi: Tekstiä kopioiva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to create a new profile
fi: Uuden profiilin luova pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to launch help
fi: Ohjeen käynnistävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to make font larger
fi: Kirjasinta suurentava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
fi: Kirjasimen normaalikokoiseksi vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to make font smaller
fi: Kirjasinta pienentävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to open a new tab
fi: Uuden välilehden avaava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to open a new window
fi: Uuden ikkunan avaava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to paste text
fi: Tekstiä liittävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
fi: Päätteen alustava ja tyhjentävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
fi: Päätteen alustava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
fi: Päätteen otsikon asettava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
fi: Välilehteen 1 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
fi: Välilehteen 10 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
fi: Välilehteen 11 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
fi: Välilehteen 12 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
fi: Välilehteen 2 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
fi: Välilehteen 3 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
fi: Välilehteen 4 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
fi: Välilehteen 5 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
fi: Välilehteen 6 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
fi: Välilehteen 7 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
fi: Välilehteen 8 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
fi: Välilehteen 9 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
fi: Seuraavaan välilehteen vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
fi: Edelliseen välilehteen vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
fi: Kokoruututilaa vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
fi: Valikkopalkin näyttävä tai piilottava pikanäppäin

en: Korean
fi: Korealainen

en: Linux console
fi: Linux-konsoli

en: List of available encodings
fi: Luettelo mahdollisista merkistöistä

en: List of profiles
fi: Profiililuettelo

en: List of profiles known to gnome-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /apps/gnome-terminal/profiles.
fi: Luettelo Gnomen päätteen tuntemista profiileista. Luettelo sisältää merkkijonot, jotka nimeävät hakemiston /apps/gnome-terminal/profiles alihakemistot.

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
fi: MAX_FONTS ylittynyt. Jotkin kirjasimet saattavat puuttua.

en: Mozilla url dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
fi: Päätteelle pudotetun Mozillan URL:n muoto (%d) tai pituus (%d) oli virheellinen

en: New Profile
fi: Uusi profiili

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: New _Profile...
fi: _Uusi profiili...

en: No argument given to "%s" option
fi: Valitsimelle "%s" ei annettu parametria

en: No such profile '%s', using default profile
fi: Ei profiilia "%s": käyttää oletusprofiilia

en: Nordic
fi: Skandinavialainen

en: Normal Size
fi: Tavallinen koko

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
fi: Tavallisesti valikkopalkkia voi käyttää näppäimistöltä painamalla F10. Tätä toimintaa voi muuttaa gtkrc:n avulla (gtk-menu-bar-accel = "jotakin"). Tämä asetus poistaa tämän pikanäppäimen käytöstä.

en: Number of lines to keep in scrollback
fi: Muistissa säilyvien rivien määrä

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. Be careful with this setting; it's the primary factor in determining how much memory the terminal will use.
fi: Muistissa pidettävien rivien määrä. Tämän rivimäärän verran päätteen tekstiä pystyy vierittämään taaksepäin; yli jäävät tekstirivit häviävät. Tämän asetus vaatii varovaisuutta, sillä se määrää paljolti, kuinka paljon muistia pääte vie.

en: On the left side
fi: Vasemmalla

en: On the right side
fi: Oikealla

en: Open Ta_b
fi: Avaa _välilehti

en: Open _Terminal
fi: Avaa _pääte

en: Open a dialog to specify the color
fi: Avaa valintaikkuna, jolla voi valita värin

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile. More than one of these options can be provided.
fi: Avaa viimeksi avatussa ikkunassa uusi välilehti, jossa on annettu profiili. Näitä valitsimia voi antaa useita.

en: Open a new tab in the last-opened window with the given profile ID. Used internally to save sessions.
fi: Avaa viimeksi avatussa ikkunassa uusi välilehti, jossa on annettu profiili-ID. Tätä käytetään sisäisesti istuntojen tallentamisessa.

en: Open a new tab in the last-opened window with the given profile. More than one of these options can be provided.
fi: Avaa viimeksi avatussa ikkunassa uusi välilehti, jossa on annettu profiili. Näitä valitsimia voi olla useita.

en: Open a new window containing a tab with the default profile. More than one of these options can be provided.
fi: Avaa uusi ikkuna, jossa on annetun profiilin välilehti. Näitä valitsimia voi antaa useita.

en: Open a new window containing a tab with the given profile ID. Used internally to save sessions.
fi: Avaa uusi ikkuna, jossa on annettu profiilin ID. Tätä käytetään sisäisesti istuntojen tallentamisessa.

en: Open a new window containing a tab with the given profile. More than one of these options can be provided.
fi: Avaa uusi ikkuna, jossa on annetun profiilin välilehti. Näitä valitsimia voi olla useita.

en: Option "%s" requires an argument giving the directory
fi: Valitsin "%s" vaatii parametrin, joka määrittelee hakemiston

en: Option "%s" requires an argument giving the geometry
fi: Valitsin "%s" vaatii parametrin, joka määrittelee ikkunan mitat

en: Option "%s" requires an argument giving the role
fi: Valitsin "%s" vaatii parametrin, joka määrää ikkunan roolin

en: Option "%s" requires an argument giving the title
fi: Valitsin "%s" vaatii parametrin, joka määrää ikkunan otsikon

en: Option "%s" requires an argument giving the zoom factor
fi: Valitsin "%s" vaatii parametrin, joka määrää ikkunan näyttösuhteen

en: Option "%s" requires an argument specifying what profile to use
fi: Valitsin "%s" vaatii parametrin, joka kertoo käytettävän profiilin

en: Option "%s" requires specifying the command to run
fi: Valitsin "%s" vaatii ajettavan komennon

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
fi: Valitsin "%s" vaatii ajettavan komennon annettavaksi lopulla komentorivillä

en: Option --%s is no longer supported in this version of gnome-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new --window-with-profile option
fi: Tämä Gnome-päätteen versio ei enää tunne valitsinta --%s. Halunnet luoda uuden profiilin, jossa on tämä asetus, tai käyttää uutta valitsinta --window-with-profile

en: Option --default-working-directory requires an argument giving the directory
fi: Valitsin --default-working-directory vaatii parametrin, joka määrittelee hakemiston

en: PROFILEID
fi: PROFIILI-ID

en: PROFILENAME
fi: PROFIILINIMI

en: P_rofiles...
fi: Pro_fiilit...

en: Palette entry 1
fi: Väri 1

en: Palette entry 10
fi: Väri 10

en: Palette entry 11
fi: Väri 11

en: Palette entry 12
fi: Väri 12

en: Palette entry 13
fi: Väri 13

en: Palette entry 14
fi: Väri 14

en: Palette entry 15
fi: Väri 15

en: Palette entry 16
fi: Väri 16

en: Palette entry 2
fi: Väri 2

en: Palette entry 3
fi: Väri 3

en: Palette entry 4
fi: Väri 4

en: Palette entry 5
fi: Väri 5

en: Palette entry 6
fi: Väri 6

en: Palette entry 7
fi: Väri 7

en: Palette entry 8
fi: Väri 8

en: Palette entry 9
fi: Väri 9

en: Palette for terminal applications
fi: Päätesovellusten väripaletti

en: Palette had %d entry instead of %d
     | Palette had %d entries instead of %d
fi[0]: Paletissa oli %d kohta %d:n sijaan
fi[1]: Paletissa oli %d kohtaa %d:n sijaan

en: Password:
fi: Salasana:

en: Paste
fi: Liitä

en: Persian
fi: Persialainen

en: Popup a dialog when an s/key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
fi: Avaa valintaikkuna kun s/key-haasteen vastauskysely tunnistuu ja sitä napsautetaan. Salasanan kirjoittaminen ikkunaan lähettää sen päätteelle.

en: Position of the scrollbar
fi: Vierityspalkin paikka

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
fi: Mahdollisia arvoja ovat "close", joka sulkee päätteen ja "restart", joka käynnistää komennon uudelleen.

en: Profile Editor
fi: Profiilimuokkain

en: Profile _icon:
fi: Profiilin _kuvake:

en: Profile _name:
fi: Profiilin _nimi:

en: Profile _used when launching a new terminal:
fi: Uutta päätettä _käynnistäessä käytetty profiili:

en: Profile list
fi: Profiililuettelo

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
fi: Uuden ikkunan tai välilehden profiili. Sen täytyy kuulua luetteloon "profile_list".

en: Profile to use for new terminals
fi: Uusien päätteiden profiili

en: Profiles
fi: Profiilit

en: ROLE
fi: ROOLI

en: Register with the activation nameserver [default]
fi: Rekisteröidy aktivointinimipalvelimeen [oletus]

en: Replaces initial title
fi: Korvaa alkuperäisen otsikon

en: Reset
fi: Alusta

en: Reset and C_lear
fi: Alusta ja t_yhjennä

en: Reset and Clear
fi: Alusta ja tyhjennä

en: Restart the command
fi: Käynnistä komento uudelleen

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Ru_n a custom command instead of my shell
fi: Suorita _muu komento komentotulkin sijaan

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
fi: Käynnistä tämä komento komentotulkin sijaan, jos "use_custom_command" on tosi.

en: Sc_roll on output
fi: V_ieritä tulostaessa

en: Scr_ollback:
fi: _Takaisinvieritys:

en: Scroll on _keystroke
fi: Vieritä _näppäiltäessä

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Secure _Keyboard
fi: _Turvallinen näppäimistö

en: Select-by-_word characters:
fi: _Sanoihin kuuluvat merkit:

en: Set Title
fi: Aseta otsikko

en: Set _Character Encoding
fi: Aseta _merkistö

en: Set the default terminal's working directory. Used internally
fi: Aseta oletuspäätteen työhakemisto. Sisäisessä käytössä

en: Set the last specified tab as the active one in its window
fi: Säädä viimeksi annettu välilehti aktiiviseksi omassa ikkunassaan

en: Set the role for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
fi: Aseta viimeksi määritetyn ikkunan rooli. Vaikuttaa vain yhteen ikkunaan, ja voi esiintyä kerran jokaista komentoriviltä luotua ikkunaa kohden.

en: Set the terminal's title
fi: Aseta päätteen otsikko

en: Set the terminal's working directory
fi: Aseta päätteen työhakemisto

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
fi: Aseta päätteen suurennoskerroin (1.0 = tavallinen koko)

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
fi: Minkä koodin askelpalautin tuottaa. Mahdollisia arvoja ovat "ascii-del" (ASCII DEL -merkki), "control-h" (control-H eli ASCII BS -merkki), "escape-sequence" (ohjausmerkkijono, joka liittyy yleensä askelpalauttimeen tai delete-näppäimeen). "ascii-del" on yleensä oikea asetus askelpalauttimelle.

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
fi: Minkä koodin delete-näppäin tuottaa. Mahdollisia arvoja ovat "ascii-del" (ASCII DEL -merkki), "control-h" (control-H eli ASCII BS -merkki), "escape-sequence" (ohjausmerkkijono, joka liittyy yleensä askelpalauttimeen tai delete-näppäimeen). "escape-sequence" on yleensä oikea asetus delete-näppäimelle.

en: Shortcut _Key
fi: Pika_näppäin

en: Show Menu_bar
fi: Näytä valikko_palkki

en: Show _Menubar
fi: Näytä valikkopalkki

en: Show _menubar by default in new terminals
fi: Näytä _valikkopalkki oletuksena uusissa päätteissä

en: Si_ze:
fi: K_oko:

en: South European
fi: Eteläeurooppalainen

en: Support skey dingus clicking
fi: Tue S/Key-fraasien napsauttamista

en: Switch to Next Tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

en: Switch to Previous Tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

en: Switch to Tab 1
fi: Siirry välilehteen 1

en: Switch to Tab 10
fi: Siirry välilehteen 10

en: Switch to Tab 11
fi: Siirry välilehteen 11

en: Switch to Tab 12
fi: Siirry välilehteen 12

en: Switch to Tab 2
fi: Siirry välilehteen 2

en: Switch to Tab 3
fi: Siirry välilehteen 3

en: Switch to Tab 4
fi: Siirry välilehteen 4

en: Switch to Tab 5
fi: Siirry välilehteen 5

en: Switch to Tab 6
fi: Siirry välilehteen 6

en: Switch to Tab 7
fi: Siirry välilehteen 7

en: Switch to Tab 8
fi: Siirry välilehteen 8

en: Switch to Tab 9
fi: Siirry välilehteen 9

en: TITLE
fi: OTSIKKO

en: Ta_bs
fi: _Välilehdet

en: Terminal
fi: Pääte

en: Terminal _bell
fi: Päätteen _äänimerkki

en: Terminal applications have these colors available to them.
fi: Päätesovellukset voivat käyttää näitä värejä.

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
fi: Päätteissä oleva 16-värinen paletti, jota niissä toimivat sovellukset voivat käyttää. Tässä se tulee antaa luettelona värien nimistä, kaksoispistein eroteltuina. Värien nimet tulee antaa heksamuodossa, esimerkiksi "#FF00FF".

en: Thai
fi: Thaimaalainen

en: The command running inside the terminal may dynamically set a new title.
fi: Päätteessä toimiva ohjelma voi vaihtaa ikkunan otsikon tekstin.

en: The file "%s" is missing. This indicates that the application is installed incorrectly.
fi: Tiedosto "%s" puuttuu. Tämä merkitsee, että sovellus on asennettu väärin.

en: The profile you selected as a base for your new profile no longer exists
fi: Uuden profiilin perustaksi valitsemasi profiili ei ole enää olemassa

en: The text you clicked doesn't seem to be an S/Key challenge.
fi: Napsauttamasi teksti ei vaikuta olevan S/Key-haaste.

en: The type of accelerator.
fi: Näppäile uusi pikanäppäin.

en: The value of configuration key %s is not valid; value is "%s"
fi: Asetusavaimen %s arvo ei ole kelvollinen. Se on "%s"

en: There was a problem with the command for this terminal: %s
fi: Virhe tämän päätteen komennossa: %s

en: There was an error creating the child process for this terminal
fi: Virhe luodessa lapsiprosessia tätä päätettä varten

en: There was an error creating the child process for this terminal: %s
fi: Virhe luodessa lapsiprosessia tätä päätettä varten: %s

en: There was an error creating the profile "%s"
fi: Profiilia "%s" luodessa tapahtui virhe.

en: There was an error deleting the profiles
fi: Profiilien poistamisessa tapahtui virhe.

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe ohjetta näyttäessä: %s

en: There was an error getting the list of terminal profiles. (%s)
fi: Virhe hakiessa luetteloa päätteen ominaisuuksista. (%s)

en: There was an error loading a terminal keybinding. (%s)
fi: Päätteen pikanäppäintä ladatessa tapahtui virhe. (%s)

en: There was an error loading config from %s. (%s)
fi: Ladatessa asetuksia paikasta %s tapahtui virhe. (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use image in menus. (%s)
fi: Tapahtui virhe ladatessa asetusta, joka määrää, näkyykö valikoissa kuvia. (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use menu accelerators. (%s)
fi: Tapahtui virhe ladatessa asetusarvoa, joka määrää, käytetäänkö valikoissa pikavalintoja. (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use menubar access keys. (%s)
fi: Tapahtui virhe ladatessa asetusarvoa, joka määrää, käytetäänkö valikoissa pikavalintoja. (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use mnemonics. (%s)
fi: Tapahtui virhe ladatessa asetusta, joka määrää, käytetäänkö pikavalintoja. (%s)

en: There was an error subscribing to notification for use_menu_accelerators (%s)
fi: Tapahtui virhe, kun ohjelma listautui huomautettavaksi use_menu_accelerators:ista. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of changes to default profile. (%s)
fi: Virhe listautuessa huomautettavaksi oletusprofiilin muutoksista. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of menu icon visibility changes. (%s)
fi: Virhe listautuessa huomautettavaksi valikkokuvakkeiden näkyvyyden muutoksista. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of monospace font changes. (%s)
fi: Virhe tapahtui listautuessa huomautettavaksi tasavälisen kirjasinlajin muutoksista. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal encoding list changes. (%s)
fi: Virhe listautuessa huomautettavaksi päätteen merkistöluettelon muutoksista. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal keybinding changes. (%s)
fi: Virhe tapahtui, kun ohjelma listautui huomautettavaksi päätteen pikanäppäinten muutoksista. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile changes. (%s)
fi: Virhe tapahtui listautuessa huomautettavaksi päätteen profiilin muutoksista. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile list changes. (%s)
fi: Virhe listautuessa huomautettavaksi päätteen profiililuettelon muutoksista. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal window configuration changes. (%s)
fi: Tapahtui virhe listautuessa huomautettavaksi pääteikkunan asetusten muutoksista. (%s)

en: There was an error subscribing to notification on changes on whether to use menubar access keys (%s)
fi: Tapahtui virhe, kun ohjelma listautui huomautettavaksi muutoksista valikkopalkin pikakirjainten käytössä (%s)

en: There was an error while removing the configuration directory %s. (%s)
fi: Asetushakemiston %s poistamisessa tapahtui virhe. (%s)

en: There wasn't a default value for %s
fi: Avaimella %s ei ollut oletusarvoa

en: These options may cause some applications to behave incorrectly.
    They are only here to allow you to work around certain applications
    and operating systems that expect different terminal behavior.
fi: Nämä valinnat saattavat saada jotkin sovellukset toimimaan väärin.
    Ne ovat olemassa vain, jotta voit käyttää ohjelmia ja käyttöjärjestelmiä,
    jotka odottavat erilaista päätteen käyttäytymistä.

en: Title and Command
fi: Otsikko ja komento

en: Title for terminal
fi: Päätteen otsikko

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
fi: Pääteikkunan tai -välilehden otsikko. Tämä otsikko voi korvautua päättessä toimivan sovelluksen antamalla otsikolla tai yhdistyä siihen, riippuen "title_mode"-asetuksesta.

en: True if the cursor should blink when the terminal has focus, for windows/tabs with this profile.
fi: Tuleeko kohdistimen vilkkua tätä profiilia käyttävissä ikkunoissa tai välilehdissä, kun pääte on kohdistettuna.

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
fi: Tuleeko valikkopalkin näkyä uusissa tätä profiilia käyttävissä ikkunoissa tai välilehdissä.

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Turn off the menubar for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
fi: Piilota valikkopalkki viimeksi määritetyssä ikkunassa. Tämä pätee vain yhteen ikkunaan ja voi esiintyä kerran jokaista komentoriviltä luotua ikkunaa kohden.

en: Turn on the menubar for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
fi: Näytä valikkopalkki viimeksi määritetyssä ikkunassa. Tämä pätee vain yhteen ikkunaan ja voi esiintyä kerran jokaista komentoriviltä luotua ikkunaa kohden.

en: Two "%s" options given for one tab
fi: Kaksi "%s"-valitsinta annettu samaa välilehteä kohden

en: Two "%s" options given for one window
fi: Kaksi "%s"-valitsinta annettu samalle ikkunalle

en: Two --default-working-directories given
fi: Kaksi valitsinta --default-working-directory annettu

en: Two geometries given for one window
fi: Kahdet mitat annettu samalle ikkunalle

en: Two roles given for one window
fi: Kaksi roolia annettu samalle ikkunalle

en: Type a new accelerator
fi: Näppäile uusi pikanäppäin

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
fi: Näppäile uusi pikanäppäin tai paina askelpalautinta tyhjentääksesi

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for pseudo-transparency.
fi: Päätteen taustan tyyppi. Mahdollisia arvoja ovat "solid" (yhtenäinen väri), "image" (kuva) ja "transparent" (vale-läpinäkyvä).

en: URI list dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
fi: Päätteelle pudotetun URI-listan muoto (%d) tai pituus (%d) oli virheellinen

en: Use colors from s_ystem theme
fi: Käytä _järjestelmän teeman värejä

en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: View
fi: Näytä

en: Western
fi: Läntinen

en: What to do with dynamic title
fi: Mitä tehdä dynaamisella otsikolla

en: What to do with the terminal when the child command exits
fi: Mitä päättelle tapahtuu, kun lapsikomento loppuu

en: When command _exits:
fi: Kun komento _loppuu:

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
fi: Kun tekstiä valitaan sana kerrallaan, näiden merkkien sarjat jäsentyvät yksittäisiksi sanoiksi. Merkkialueet voi määritellä kuten "A-Z". Pelkkä tavuviiva muuten kuin merkkialueen osana tulee antaa ensimmäisenä merkkinä.

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "disabled".
fi: Missä pääteen vierityspalkki on. Mahdollisia arvoja ovat "left" (vasemmalla), "right" (oikealla) ja "disabled" (ei käytössä).

en: Whether the menubar has access keys
fi: Onko valikkopalkissa pikakirjaimet

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
fi: Toimivatko GTK:n tavanomaiset valikkopalkin pikavalinnat

en: Whether to allow bold text
fi: Onko lihavoitu teksti sallittu

en: Whether to blink the cursor
fi: Vilkkuuko kohdistin

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
fi: Toimivatko valikkopalkin Alt+kirjain-pikavalinnat. Ne saattavat haitata joidenkin päätteessä toimivien sovellusten käyttöä, joten ne voi poistaa käytöstä.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
fi: Käynnistetäänkö komento päätteessä kirjautumiskuorena

en: Whether to run a custom command instead of the shell
fi: Käynnistyykö muu komento komentotulkin sijaan

en: Whether to scroll background image
fi: Vierittyykö taustakuva.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
fi: Vierittyykö päätteen teksti alas kun näppäintä painetaan

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
fi: Vierittyykö päätteen teksti alas kun uutta tulostetta on

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
fi: Näkyykö valikkopalkki uusissa ikkunoissa tai välilehdissä

en: Whether to silence terminal bell
fi: Vaiennetaanko päätteen äänimerkki

en: Whether to update utmp/wtmp when launching terminal command
fi: Päivittyykö utmp/wtmp kun päätekomento käynnistetään

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
fi: Ovatko päätesäätimen teeman värit käytössä

en: Whether to use the system font
fi: Onko järjestelmän kirjasin käytössä

en: White on black
fi: Valkoinen mustalla

en: X geometry specification (see "X" man page), can be specified once per window to be opened.
fi: Ikkunan mitat (X, ks. "X"-manuaalisivu). Voi esiintyä kerran avattavaa ikkunaa kohden.

en: You already have a profile called "%s"
fi: Profiili nimeltä "%s" on jo olemassa

en: You must have at least one profile; you can't delete all of them.
fi: Vähintään yksi profiili täytyy olla olemassa: et voi poistaa kaikkia.

en: You must select one or more profiles to delete.
fi: Valitse yksi tai useampi profiili poistettavaksi.

en: ZOOMFACTOR
fi: SUURENNOS

en: Zoom In
fi: Suurenna

en: Zoom Out
fi: Pienennä

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
fi: Suurennoskerroin "%g" on liian suuri: sen sijaan on käytössä %g

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
fi: Suurennoskerroin "%g" on liian pieni: sen sijaan on käytössä %g

en: _About
fi: _Tietoja...

en: _Action
fi: _Toiminto

en: _Add or Remove...
fi: _Lisää tai poista...

en: _Allow bold text
fi: _Salli lihavoitu teksti

en: _Background color:
fi: Taustan _väri:

en: _Background image
fi: _Taustakuva

en: _Backspace key generates:
fi: _Askelpalautin tuottaa:

en: _Base on:
fi: _Perusta:

en: _Close Window
fi: _Sulje ikkuna

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy Link Address
fi: Kopioi _linkin kohde

en: _Create
fi: _Luo

en: _Delete key generates:
fi: _Delete tuottaa:

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: _Details
fi: _Lisätiedot

en: _Dynamically-set title:
fi: _Dynaaminen otsikko:

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit Current Profile...
fi: _Muokkaa nykyistä profiilia...

en: _Encoding
fi: _Merkistö

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Font:
fi: _Kirjasin:

en: _Full Screen
fi: _Koko ruutu

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Image file:
fi: _Kuvatiedosto:

en: _Input Methods
fi: Sy_öttötavat

en: _Keyboard Shortcuts...
fi: P_ikanäppäimet...

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: _None (use solid color)
fi: _Ei mikään (tasainen väri)

en: _Normal Size
fi: _Tavallinen koko

en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: _Profile name:
fi: _Profiilin nimi:

en: _Profiles:
fi: _Profiilit:

en: _Reset
fi: _Alusta

en: _Reset compatibility options to defaults
fi: _Palauta yhteensopivuusasetukset oletuksiksi

en: _Run command as a login shell
fi: _Aja komento kirjautumiskomentotulkkina

en: _Scrollbar is:
fi: _Vierityspalkki on:

en: _Set Title...
fi: _Aseta otsikko...

en: _Shade transparent or image background:
fi: _Tummenna läpinäkyvä tai kuvatausta

en: _Shortcut Keys:
fi: P_ikanäppäimet:

en: _Terminal
fi: _Pääte

en: _Text color:
fi: _Tekstin väri:

en: _Title:
fi: _Otsikko:

en: _Transparent background
fi: _Läpinäkyvä tausta

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
fi: _Päivitä utmp/wtmp-tiedot kun komento käynnistetään

en: _Use bold version of font
fi: _Käytä lihavoitua kirjasinta

en: _Use the system terminal font
fi: _Käytä järjestelmän päätekirjasinta

en: _View
fi: _Näytä

en: _kilobytes
fi: _kilotavua

en: _lines
fi: _riviä

en: char cell
fi: merkkisolu

en: italic
fi: kursiivi

en: kilobytes
fi: kilotavua

en: monospaced
fi: tasavälinen

en: oblique
fi: vino

en: other
fi: muu

en: proportional
fi: suhteellinen

en: reverse italic
fi: käänteinen kursiivi

en: reverse oblique
fi: käänteinen vino

en: roman
fi: pysty

en: text/plain dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
fi: Päätteelle pudotetun pelkän tekstin muoto (%d) tai pituus (%d) oli virheellinen
