gnome-utils - en to fi translation catalogue (362 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
fi: 
    ... Liian monta virhettä näytettäväksi ...

en: %B %e
fi: %e. %Bta

en: %B %e %X
fi: %e. %Bta %X

en: %d File Found | %d Files Found
fi[0]: %d tiedosto löytyi
fi[1]: %d tiedostoa löytyi

en: %d file found | %d files found
fi[0]: %d tiedosto löytyi
fi[1]: %d tiedostoa löytyi

en: %ld byte | %ld bytes
fi[0]: %ld tavu
fi[1]: %ld tavua

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
fi: %-d.%-m.%y, %-H:%M

en: %s could not be opened.
fi: Tiedostoa %s ei voi avata.

en: %s is not a regular file.
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto.

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
fi: %s ei ole käyttäjien luettavissa. Voit suorittaa ohjelman pääkäyttäjänä (root) tai pyytää järjestelmän ylläpitäjää muuttamaan tiedoston oikeuksia.

en: %s not a log file.
fi: %s ei ole lokitiedosto.

en: (stopped)
fi: (pysäytetty)

en: *
fi: ×

en: /dev/floppy/0 or /dev/fd0
fi: /dev/floppy/0 tai /dev/fd0

en: 0 for the quick format, 1 for a standard one (adds a low-level format) and finally 2 for a thorough format (adds a bad blocks scan).
fi: 0 = pika-alustus, 1 = standardi alustus (sisältää matalan tason alustuksen) ja 2 = perinpohjainen alustus (sisältää viallisten lohkojen etsinnän).

en: <No log loaded>
fi: <Ei lokia ladattuna>

en: <empty>
fi: <tyhjä>

en: <small><i><b>Note</b>: The mbadblocks utility isn't installed on this system.  It must be installed in order to perform a thorough DOS (fat) formatting.</i></small>
fi: <small><i><b>Huom</b>: Järjestelmään ei ole asennettu mbadblocks-ohjelmaa. Se on oltava asennettuna perinpohjaisen DOS-(FAT)-alustuksen suorittamiseksi.</i></small>

en: <span weight="bold">Filesystem Settings</span>
fi: <span weight="bold">Tiedostojärjestelmän asetukset</span>

en: <span weight="bold">Formatting Mode</span>
fi: <span weight="bold">Alustustapa</span>

en: <span weight="bold">Physical Settings</span>
fi: <span weight="bold">Fyysiset asetukset</span>

en: A client for the MIT dictionary server.
fi: Asiakas MIT-sanakirjapalvelimelle.

en: A serious error occured. Please check that your server and port are correct. For reference the default server is dict.org and the port 2628
fi: Tapahtui vakava virhe. Tarkista, että palvelin ja portti ovat oikein. Oletuspalvelin on dict.org ja -portti 2628

en: A system log viewer for GNOME.
fi: Gnomen lokitiedostojen katseluohjelma.

en: ADVANCED USERS ONLY - Default backend for FAT formatting
fi: VAIN ASIANTUNTIJOILLE - Oletusohjelma FAT-alustukseen

en: A_vailable options:
fi: Käytettä_vissä olevat valinnat:

en: Abnormal child process termination.
fi: Poikkeava lapsiprosessin päättyminen.

en: Abnormal mbadblocks child process termination.
fi: Epänormaali ohjelman mbadblocks lapsiprosessin päättyminen.

en: Ac_tions...
fi: _Toiminnot...

en: Accessories
fi: Apu

en: Action Database
fi: Toimintotietokanta

en: Action that will be executed if all previous regexps. are matched. This is executed by a system command: system (action).
fi: Toiminto joka käynnistyy kun kaikki ylläolevat säännölliset lausekkeet täsmäävät. Sen käynnistää järjestelmäkomento: system (toiminto).

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Add an action
fi: Lisää toiminto

en: Add logs to monitor
fi: Lisää tarkkailtavia lokeja

en: Alert Buttons
fi: Ilmoituspainikkeet

en: Alert Type
fi: Ilmoitustyyppi

en: April
fi: huhtikuu

en: Are you sure you want to open %d document? | Are you sure you want to open %d documents?
fi[0]: Haluatko varmasti avata yhden asiakirjan?
fi[1]: Haluatko varmasti avata %d asiakirjaa?

en: Are you sure you want to open %d folder? | Are you sure you want to open %d folders?
fi[0]: Haluatko varmasti avata yhden hakemiston?
fi[1]: Haluatko varmasti avata %d hakemistoa?

en: August
fi: elokuu

en: Automatically start a search
fi: Käynnistä haku automaattisesti

en: Bad data in cyl %d.  Continuing...
fi: Viallista dataa sylinterissä %d. Jatketaan...

en: Browse
fi: Selaa

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Can't write to actions database!
fi: Toimintotietokantaan kirjoittaminen ei onnistu!

en: Cannot connect to server
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä

en: Cannot initialize bonobo.
fi: Ohjelman bonobo aloitus ei onnistu.

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
fi: Toimintotietokantaa <%s> ei voi avata! Avaaminen epäonnistui.

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
fi: Kuvaustietokantaa <%s> ei voi avata! Avaaminen epäonnistui.

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
fi: Säännöllisten lausekkeiden tietokantaa <%s> ei voi avata! Avaaminen epäonnistui.

en: Check Spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Check _Spelling
fi: Tarkista _oikeinkirjoitus

en: Check word spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Checking for bad blocks...
fi: Etsitään viallisia lohkoja...

en: Checking for bad blocks... (this might take a while)
fi: Etsitään viallisia lohkoja... (odota hetki)

en: Checking for bad blocks... Done
fi: Etsitään viallisia lohkoja... Valmis

en: Click to Remove the '%s' Rule
fi: Napsauta poistaaksesi säännön "%s"

en: Click to Start the search
fi: Napsauta haun aloittamiseksi

en: Click to Stop the search
fi: Napsauta haun pysäyttämiseksi

en: Click to do the spell check
fi: Napsauta oikeinkirjoituksen tarkistamiseksi

en: Clos_e All
fi: Sulj_e kaikki

en: Close all Log files
fi: Sulje kaikki lokitiedostot

en: Collapse all the rows
fi: Kutista kaikki rivit

en: Contains the _text
fi: Sisältää _tekstin

en: Could not delete "%s".
fi: Kohteen "%s" poistaminen epäonnistui.

en: Could not determine current floppy geometry.
fi: Tämänhetkistä levykkeen geometriaa ei voi määrittää.

en: Could not display help for the floppy formatter.
    %s
fi: Levykkeenalustimen ohjetta ei voi näyttää.
    %s

en: Could not move "%s" to the trash.
fi: Kohteen "%s" siirtäminen roskakoriin epäonnistui.

en: Could not move "%s" to trash.
fi: Kohteen "%s" siirtäminen roskakoriin epäonnistui.

en: Could not open document "%s".
fi: Asiakirjan "%s" avaaminen ei onnistunut.

en: Could not open folder "%s".
fi: Hakemiston "%s" avaaminen epäonnistui.

en: Could not open help document.
fi: Ohjeen avaaminen ei onnistunut

en: Could not save "%s" document to "%s".
fi: Asiakirjan "%s" tallentaminen hakemistoon "%s" ei onnistunut.

en: Could not save document.
fi: Asiakirjan tallentaminen ei onnistunut.

en: Currently _monitored logs:
fi: Tällä _hetkellä tarkkailtavat lokit:

en: DEVICE
fi: ASEMA

en: D_efault strategy:
fi: Ol_etusstrategia:

en: Database
fi: Tietokanta

en: Database Name
fi: Tietokannan nimi

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Date Modified
fi: Muutosaika

en: Date modified more than (da_ys)
fi: Muutosaika _vanhempi kuin (päiviä)

en: Date:
fi: Päivämäärä:

en: De_fault Server
fi: Oletusp_alvelin

en: December
fi: joulukuu

en: Def_ault Port
fi: O_letusportti

en: Default Strategy
fi: Oletusstrategia

en: Default filesystem type
fi: Tiedostojärjestelmän oletustyyppi

en: Default formatting mode
fi: Oletusalustustapa

en: Deleting "%s" failed: %s.
fi: Kohteen "%s" poistaminen epäonnistui: %s.

en: Description of this entry.
fi: Tämän kentän kuvaus.

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Dictionary
fi: Sanakirja

en: Dictionary Lookup
fi: Sanakirjahaku

en: Dictionary Preferences
fi: Sanakirjan asetukset

en: Dictionary server
fi: Sanakirjapalvelin

en: Do you want to delete "%s" permanently?
fi: Haluatko poistaa kohteen "%s" pysyvästi?

en: Double Density 3.5" (720KB)
fi: DD 3,5" (720 kt)

en: Double Density 5.25" (360KB)
fi: DD 5,25" (360 kt)

en: Edit Action
fi: Muokkaa toimintoa

en: Edit an action
fi: Muokkaa toimintoa

en: Enter a Word or select one from the list below
fi: Syötä sana tai valitse alla olevasta luettelosta

en: Enter a value for search rule
fi: Syötä arvo hakusäännölle

en: Enter a word to know the spelling
fi: Syötä tarkastettava sana

en: Enter the Port Number
fi: Syötä portin numero

en: Enter the Server Name
fi: Syötä palvelimen nimi

en: Enter the file name you want to search
fi: Syötä etsittävä tiedostonimi

en: Enter the folder name where you want to start the search
fi: Syötä hakemiston nimi, josta haluat aloittaa etsimisen

en: Entry Detail
fi: Merkinnän yksityiskohdat

en: Entry changed called for a non entry option!
fi: Muutettu kohta kutsui sellaista valitsinta, mitä ei ole!

en: Error closing device %s
fi: Virhe aseman %s sulkemisessa

en: Error during completion of formatting
fi: Virhe alustuksen viimeistelyssä

en: Error formatting track #%d
fi: Virhe alustaessa uraa #%d

en: Error invoking query: %s
fi: Virhe kyselyn lähettämisessä: %s

en: Error parsing actions data base
fi: Virhe toimintotietokannassa

en: Error parsing the search command.
fi: Virhe etsintäkomennon jäsentämisessä.

en: Error running the search command.
fi: Virhe etsintäkomennon suorittamisessa.

en: Error while checking the bad blocks.
fi: Virhe viallisten lohkojen tarkistamisessa.

en: Error while creating a unique filename for the bad blocks list file.
fi: Virhe viallisten lohkojen luettelon ainutkertaisen tiedostonimen muodostamisessa.

en: Error while executing specified action
fi: Virhe annetun toiminnon suorittamisessa

en: Error while filling the bad blocks list file.
fi: Virhe viallisten lohkojen luettelotiedoston täyttämisessä.

en: Error while searching for files.
fi: Virhe tiedostojen etsimisessä.

en: Error while spawning the (%s) command: %s.
fi: Virhe komennon (%s) käynnistämisessä: %s.

en: Error while spawning the mbadblocks command: %s.
fi: Virhe komennon mbadblocks käynnistämisessä: %s.

en: Error: [%s]
fi: Virhe: [%s]

en: Expands or collapses a list of search options.
fi: Laajentaa tai kutistaa etsintäasetusten luettelon.

en: Failed to open device %s for badblock checking
fi: Aseman %s avaaminen lohkotestiä varten epäonnistui

en: February
fi: helmikuu

en: File already opened
fi: Tiedosto on jo avattu

en: File is empty
fi: Tiedosto on tyhjä

en: File system _type:
fi: Tiedostojärjestelmän _tyyppi:

en: Find
fi: Etsi

en: Floppy Formatter
fi: Levykkeen alustin

en: Floppy _density:
fi: Levykkeen _tiheys:

en: Floppy de_vice:
fi: Levyke_asema:

en: Floppy formatted successfully.
fi: Levyke alustettu onnistuneesti.

en: Floppy formatting cancelled.
fi: Levykkeen alustus keskeytetty.

en: Folder
fi: Hakemisto

en: Follow symbolic links
fi: Seuraa symbolisia linkkejä

en: Format Floppy Disks
fi: Alusta levykkeitä

en: Format Progress
fi: Alustuksen edistyminen

en: Formatting the disk...
fi: Alustetaan levykettä...

en: Formatting the disk... Done
fi: Alustetaan levykettä... Valmis

en: GConf error:
      %s
fi: GConf-virhe:
      %s

en: Generic error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
fi: Yleinen virhe levyaseman %s käsittelemisessä.
    
    Virhekoodi %s

en: Generic error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
fi: Yleinen virhe levyaseman %s käsittelemisessä.
    
    Virhekoodi %s:%d

en: High Density 3.5" (1.44MB)
fi: HD 3,5" (1,44 Mt)

en: High Density 5.25" (1.2MB)
fi: HD 5,25" (1,2 Mt)

en: Host Name
fi: Koneen nimi

en: I don't know what this is, but it's very wrong.
fi: Ei tarkkaa tietoa kohteesta, mutta se on virheellinen.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
fi: Olemassa olevan tiedoston korvaaminen ylikirjoittaa nykyisen sisällön.

en: Image/label border
fi: Kuvan/nimiön reuna

en: Include other filesystems
fi: Hae myös toisilta tiedostojärjestelmiltä

en: Insufficient permissions to open floppy device %s.
fi: Oikeudet eivät riitä levyaseman %s avaamiseen.

en: Internal Error: Unable to seek to the correct location.
fi: Sisäinen virhe: Oikeaan sijaintiin siirtyminen ei onnistu.

en: Internal Error: Weird value (%ld) in do_test
fi: Sisäinen virhe: Outo arvo (%ld) do_test:ssä

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
fi: Komentoriviargumentille "sortby" annettiin virheellinen valitsin.

en: January
fi: tammikuu

en: July
fi: heinäkuu

en: June
fi: kesäkuu

en: Last Date:
fi: Viim. päiväys:

en: Last Modified:
fi: Muutettu viimeksi:

en: Linux Native (ext2)
fi: Linux (ext2)

en: Log Information
fi: Tietoja lokista

en: Log Line Details
fi: Lokirivin tarkat tiedot

en: Log file to open up on startup
fi: Alussa avattava lokitiedosto

en: Look Up for a Word
fi: Etsi sanaa

en: Look in Folder Entry
fi: Etsi hakemistosta -kenttä

en: Looking up word...
fi: Etsitään sanaa...

en: Lookup done
fi: Etsintä suoritettu

en: Lookup word in dictionary
fi: Etsi sanakirjasta

en: Lookup words in an online dictionary
fi: Etsi sanoja etäsanakirjasta

en: Making filesystem on disk...
fi: Luodaan tiedostojärjestelmä levykkeelle...

en: Making filesystem on disk... Done
fi: Luodaan tiedostojärjestelmä levykkeelle... Valmis

en: March
fi: maaliskuu

en: May
fi: toukokuu

en: Message
fi: Viesti

en: Message:
fi: Viesti:

en: Mo_ve to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: Modified:
fi: Muutettu:

en: Monitor Logs
fi: Tarkkaile lokeja

en: Monitor Options
fi: Tarkkailuvalinnat

en: Monitoring Logs...
fi: Valvotaan lokeja...

en: Moving "%s" failed: %s.
fi: Kohteen "%s" siirtäminen epäonnistui: %s.

en: Na_me does not contain
fi: N_imi ei sisällä

en: Name
fi: Nimi

en: Name Contains Entry
fi: Nimi sisältää -kenttä

en: Name matches regular e_xpression
fi: Nimi täsmää säännölliseen l_ausekkeeseen

en: Neither the mke2fs nor the mkdosfs/mformat applications are installed. You can't format a floppy without one of them.
fi: Mitään ohjelmista mke2fs, mkdosfs tai mformat ei ole asennettu. Levykettä ei voi alustaa ilman yhtä niistä.

en: No Files Found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: No files found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: No log files to open
fi: Ei avattavia lokitiedostoja

en: No matches found
fi: Ei löydy

en: Not enough memory!
fi: Muisti ei riitä!

en: November
fi: marraskuu

en: Number of Lines:
fi: Rivimäärä:

en: O_pen Folder
fi: Avaa _hakemisto

en: October
fi: lokakuu

en: Open new logfile
fi: Avaa uusi lokitiedosto

en: Owned by _group
fi: Omistaja_ryhmä

en: Owned by _user
fi: O_mistaja

en: Owner is unrecognized
fi: Omistaja on tunnistamaton

en: Port
fi: Portti

en: Port Entry
fi: Porttikenttä

en: Port used to connect to server
fi: Palvelimeen yhdistettäessä käytettävä portti

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
fi: Ongelma sylinterin %d lukemisessa (odotettiin %d, luettiin %d)

en: Process
fi: Prosessi

en: Process:
fi: Prosessi:

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Read Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
fi: Lukuvirhe:
    Ongelma sylinterin %d lukemisessa (odotettiin %d, luettiin %d)

en: ReadLogStats: out of memory
fi: ReadLogStats: muisti loppui

en: Regular expression that will match process part of message.
fi: Säännöllinen lauseke, joka täsmää viestin prosessiosaan.

en: Regular expression that will match the log name.
fi: Säännöllinen lauseke, joka täsmää lokitiedoston nimeen.

en: Regular expression that will match the message.
fi: Säännöllinen lauseke, joka täsmää viestiin.

en: Remove an action
fi: Poista toiminto

en: Remove logs from monitor
fi: Poista tarkkailtavien lokien joukosta

en: Reset port to default
fi: Aseta portti oletusarvoon

en: Reset server to default
fi: Aseta palvelimen nimi oletusarvoon

en: S_earch results:
fi: Haku_tulokset:

en: S_ize at least (kilobytes)
fi: _Koko vähintään (kilotavuja)

en: S_witch Log
fi: V_aihda lokia

en: Save Search Results As...
fi: Tallenna hakutulokset nimellä...

en: Search Rule Value Entry
fi: Etsi säännön arvo -kenttä

en: Search Rules Menu
fi: Hakusääntövalikko

en: Search Strategy
fi: Hakustrategia

en: Search _results:
fi: H_akutulokset:

en: Search all databases
fi: Hae kaikista tietokannoista

en: Search for Files
fi: Etsi tiedostoja

en: Search s_trategy:
fi: Hakus_trategia:

en: Search your disk for files
fi: Etsii tiedostoja levyltä

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Select a search rule from the menu
fi: Valitse hakusääntö valikosta

en: Select the '%s' constraint
fi: Valitse "%s"-rajoitus

en: September
fi: syyskuu

en: Server
fi: Palvelin

en: Server Entry
fi: Palvelinkenttä

en: Set sort order to descending, the default is ascending
fi: Aseta lajittelujärjestys laskevaksi, oletus on nouseva

en: Set the text of 'Look in folder'
fi: Kentän "etsi hakemistosta" teksti

en: Set the text of 'Name contains'
fi: Kentän "tiedoston nimi sisältää" teksti

en: Show Calendar Log
fi: Näytä kalenteriloki

en: Show Entry Detail
fi: Näytä merkinnän yksityiskohdat

en: Show Log Properties
fi: Näytä lokin ominaisuudet

en: Show hidden and backup files
fi: Näytä piilo- ja varmuuskopiotiedostot

en: Show more _options
fi: N_äytä lisää valintoja

en: Show more options
fi: Näytä lisää valintoja

en: Si_ze at most (kilobytes)
fi: _Koko korkeintaan (kilotavuja)

en: Size
fi: Koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Smart _lookup
fi: Älykäs _haku

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
fi: Tiedostojen lajitteluperuste: nimi, hakemisto, koko, tyyppi tai päiväys

en: Specifies the log file to open up at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
fi: Määrittelee alussa avattavan lokitiedoston. Oletus on joko /var/adm/messages tai /var/log/messages, riippuen käyttöjärjestelmästä.

en: Specify whether to use smart lookup. This key is dependant on whether the dictionary server supports this option. The default is TRUE
fi: Määrittele, käytetäänkö älykästä hakua. Tämä määritys on riippuvainen siitä, tukeeko palvelin tätä ominaisuutta. Oletus on TOSI

en: Spell check done
fi: Oikeinkirjoitus tarkistettu

en: Spell-checking...
fi: Tarkistetaan oikeinkirjoitusta...

en: Start Date:
fi: Aloitettu:

en: String not found
fi: Merkkijonoa ei löydy

en: Switch between already opened logs
fi: Vaihda avattujen lokien välillä

en: System Log
fi: Järjestelmäloki

en: System Log Viewer
fi: Gnomen lokikatselin

en: TOUCHED!!
fi: MUUTETTU!!

en: TRUE to set mkdosfs as the preferred FAT formatting backend or FALSE to set mtools as the preferred FAT formatting backend.
fi: TOSI asettaa FAT-alustuksen oletussovellukseksi mkdosfs:n, EPÄTOSI asettaa FAT-alustuksen oletussovellukseksi mtools:in.

en: Tag that identifies the log file.
fi: Lokitiedoston tunniste.

en: The bad blocks checking utility (mbadblocks) reported the following errors:
    %s.
fi: Viallisten lohkojen tarkistusohjelma (mbadblocks) ilmoitti seuraavat virheet:
    %s.

en: The buttons shown in the alert dialog
fi: Ilmoitusikkunassa näkyvät painikkeet

en: The database to use in the dictionary server.
fi: Sanakirjapalvelimella käytettävä tietokanta.

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
fi: Asema %s on irti.
    Kiinnitä asema jatkaaksesi.

en: The device to format
fi: Alustettava asema

en: The dictionary server to connect to. The default server is dict.org. See http://www.dict.org for details on other servers
fi: Käytettävä sanakirjapalvelin. Oletuspalvelin on dict.org. Katso lisätietoja muista palvelimista osoitteesta http://www.dict.org

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
fi: Asiakirja "%s" on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: The document does not exist.
fi: Asiakirja ei ole olemassa.

en: The document name you selected is a folder.
fi: Antamasi asiakirjan nimi vastaa hakemistoa.

en: The filesystem creation utility (%s) reported the following errors:
    
    %s (%d)
fi: Tiedostojärjestelmän luontiohjelma (%s) ilmoitti seuraavat virheet:
    
    %s (%d)

en: The floppy has been formatted, but <b>%d bad block</b> (out of %d) has been found and marked. | The floppy has been formatted, but <b>%d bad blocks</b> (out of %d) have been found and marked.
fi[0]: Levyke on alustettu, mutta <b>%d viallinen lohko</b> löydettiin ja merkittiin (kokonaismäärä %d).
fi[1]: Levyke on alustettu, mutta <b>%d viallista lohkoa</b> löydettiin ja merkittiin (kokonaismäärä %d).

en: The name of the individual database to use in the dictionary server. ! specifies that gnome-dictionary should search all databases in a given server
fi: Käytettävän sanakirjapalvelimella olevan yksittäisen tietokannan nimi. ! määrittelee, että gnome-sanakirjan tulee hakea kaikista palvelimen tietokannoista

en: The nautilus file manager is not running.
fi: Nautilus-tiedostonhallinta ei ole käynnissä.

en: The port number to connect to. The default port is 2628.
fi: Käytettävä portti. Oletusportti on 2628.

en: The search strategy to use
fi: Käytettävä hakustrategia

en: The search strategy to use. This is dependant on the search strategy that the dictionary server supports. The default strategy is 'lev' - Match words within Levenshtein distance one
fi: Käytettävä hakustrategia. Tämä on riippuvainen sanakirjapalvelimen tukemista strategioista. Oletusstrategia on "lev" - Levenshtein-etäisyyden 1 sisällä olevat sanat

en: The type of alert
fi: Ilmoituksen tyyppi

en: The volume name can't contain any blank space.
fi: Levykenimiö ei voi sisältää välilyöntejä.

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
fi: Ei löydy ohjelmaa, joka voisi näyttää asiakirjan.

en: There was an error displaying help: 
    %s
fi: Ohjeen näyttämisessä tapahtui virhe: 
    %s

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
fi[0]: Tämä avaa yhden ikkunan.
fi[1]: Tämä avaa %d erillistä ikkunaa.

en: Thorou_gh (adds a bad blocks check to the standard mode)
fi: P_erinpohjainen (standardin lisäksi viallisten lohkojen etsintä)

en: Too many logs to monitor. Remove one and try again
fi: Liikaa valvottavia lokeja. Sulje yksi ja kokeile uudestaan.

en: Too many open logs. Close one and try again
fi: Liikaa avoimia lokeja. Sulje yksi ja kokeile uudestaan.

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
fi: Roskakori ei ole saatavilla. Kohteen "%s" siirtäminen sinne ei onnistunut.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
fi: Levykettä ei voi käsitellä.
    
    Varmista, että se on asemassa kunnolla.

en: Unable to create filesystem correctly.
fi: Tiedostojärjestelmän luominen ei onnistunut virheittä.

en: Unable to open any device, formatting cannot continue.
fi: Minkään laitteen avaaminen ei onnistunut, joten alustamista ei voi jatkaa.

en: Unable to open logfile!
fi: Lokitiedoston avaaminen ei onnistu.

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
fi: Aseman %s avaaminen epäonnistui, alustamista ei voi jatkaa.

en: Unable to perform requested operation. 
    Either the server you are using is not available 
    or you are not connected to the Internet.
fi: Pyydetyn toiminnon suorittaminen ei onnistu. Käyttämäsi palvelin
    ei ehkä ole toiminnassa, tai et ole yhteydessä Internetiin.

en: Unable to write to device %s
fi: Asemaan %s ei voi kirjoittaa

en: Unable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
fi: Levykkeelle ei voi kirjoittaa.
    
    Varmista, ettei se ole kirjoitussuojattu.

en: Unknown mke2fs starting signature, cancelling.
fi: Tuntematon mke2fs-alkuallekirjoitus, toiminto peruuntuu.

en: Use smart lookup
fi: Käytä älykästä hakua

en: Verifying the format...
fi: Varmistetaan alustus...

en: Verifying the format... Done
fi: Varmistetaan alustus... Valmis

en: View the system log file
fi: Katso järjestelmän lokitiedostoa

en: Volume _name:
fi: Levyke_nimiö:

en: While searching the following errors were reported.
fi: Seuraavat virheet ilmoitettiin etsittäessä tiedostoja.

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
fi: Nimiötä ja kuvaa ilmoitusikkunassa ympäröivän reunuksen leveys

en: Word
fi: Sana

en: Word Entry
fi: Sanakenttä

en: You did not select a document name.
fi: Asiakirjan nimeä ei annettu.

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
fi: Sinulla ei ole vaadittuja oikeuksia %s:n kirjoittamiseen, alustaminen ei ole mahdollista.
    Ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään tarvittavien oikeuksien saamiseksi.

en: You may not have write permissions to the document.
fi: Tähän asiakirjaan ei ole lupaa kirjoittaa.

en: _About...
fi: _Tietoja...

en: _Action:
fi: _Toiminto:

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Calendar
fi: _Kalenteri

en: _Collapse All
fi: _Kutista kaikki

en: _Database:
fi: _Tietokanta:

en: _Date modified less than (days)
fi: _Muutosaika uudempi kuin (päiviä)

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: _Dictionary
fi: _Sanakirja

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Entry Detail
fi: _Merkinnän yksityiskohdat

en: _Execute actions
fi: _Suorita toiminnot

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Format
fi: _Alusta

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Hide application
fi: _Piilota sovellus

en: _Log name:
fi: _Lokin nimi:

en: _Look Up Selected Text
fi: _Etsi valittu teksti...

en: _Look Up Word
fi: _Etsi sana

en: _Look in folder:
fi: Etsi _hakemistosta:

en: _Lookup
fi: _Etsi

en: _Message:
fi: _Viesti:

en: _Monitor...
fi: _Tarkkaile...

en: _Name contains:
fi: _Nimi sisältää:

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Port:
fi: Po_rtti:

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _Process:
fi: _Prosessi:

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Quick (only creates the filesystem)
fi: _Pika (luo vain tiedostojärjestelmän)

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: _Save Results As...
fi: _Tallenna tulokset nimellä...

en: _Search for:
fi: E_tsi:

en: _Select logs to monitor:
fi: _Valitse tarkkailtavat lokit:

en: _Server:
fi: _Palvelin:

en: _Show Dictionary
fi: Näytä _sanakirja

en: _Standard (adds a low-level format to the quick mode)
fi: _Standardi (matalan tason alustus ja tiedostojärjestelmän luonti)

en: _Tag:
fi: _Tunniste:

en: _Word:
fi: Sa_na:

en: action to execute when regexps are TRUE
fi: toimenpide, joka suoritetaan jos säännölliset ilmaukset ovat TOSIa

en: description
fi: kuvaus

en: ext2 for the linux native filesystem or fat for the DOS filesystem.
fi: ext2 = linuxin oma tiedostojärjestelmä, fat = DOS-tiedostojärjestelmä

en: link (broken)
fi: linkki (rikki)

en: link to %s
fi: linkki tiedostoon %s

en: log name regexp
fi: lokinimen säännöllinen lauseke

en: message regexp
fi: viestin säännöllinen lauseke

en: process regexp
fi: prosessin säännöllinen lauseke

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
fi: tunniste: [%s]
    lokin nimi: [%s]
    prosessi: [%s]
    viesti: [%s]
    kuvaus: [%s]
    toimenpide: [%s]

en: tmp_list is NULL
fi: tmp_list on NULL

en: today at %-I:%M %p
fi: tänään %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M %p
fi: eilen %-H:%M
