gtkhtml 1.1.0.99 - en to fi translation catalogue (370 entries)

en: %s Dictionary
fi: Sanastoon %s

en: ***text***
fi: ***teksti***

en: <None>
fi: <Ei mikään>

en: <center><table bgcolor="#c0c0c0" cellspacing="0" cellpadding=@border@><tr><td><table bgcolor="#f2f2f2" cellspacing="0" cellpadding="8" width="100%"><tr><td align="center"><img @src@@alt@@width@@height@align=top border=0></td></tr><tr><td><b>[Place your comment here]</td></tr></table></td></tr></table></center>
fi: <center><table bgcolor="#c0c0c0" cellspacing="0" cellpadding=@border@><tr><td><table bgcolor="#f2f2f2" cellspacing="0" cellpadding="8" width="100%"><tr><td align="center"><img @src@@alt@@width@@height@align=top border=0></td></tr><tr><td><b>[Kirjoita kommenttisi tähän]</td></tr></table></td></tr></table></center>

en: A_ddress
fi: _Osoite

en: Active Link Color
fi: Aktiivisen linkkielementin väri

en: Add Keyboard Shortcuts
fi: Lisää pikanäppäimiä

en: Address
fi: Osoite

en: Align
fi: Tasaus

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Alignment:
fi: Tasaus:

en: Alphabeta item
fi: Aakkoskohta

en: Alphabetical List
fi: Aakkosellinen luettelo

en: Apply changes to:
fi: Muutosten kohde:

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatically detect links
fi: Havaitse linkit automaattisesti

en: Background
fi: Tausta

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Background Image
fi: Taustakuva

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Blue
fi: Sininen

en: Blue 3D
fi: Sininen 3D

en: Blue Ink
fi: Sininen muste

en: Bold
fi: Lihavoi

en: Border
fi: Reunus

en: Border:
fi: Reunus:

en: Bottom
fi: Ala

en: Bulleted List
fi: Merkkiluettelo

en: Cannot allocate default font for printing
fi: Ei voinut varata oletuskirjasinta tulostamista varten

en: Cannot execute GNOME Spell control applet
    Try to install GNOME Spell if you don't have it installed.
fi: Ei voi käynnistää GNOME-oikoluvun hallintasovelmaa.
    Yritä GNOME-oikoluvun asentamista, jos sitä ei ole vielä tehty.

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Case _sensitive
fi: _Sama kirjainkoko

en: Cell
fi: Solu

en: Cell Style...
fi: Solun tyyli...

en: Cell contents
fi: Solun sisältö

en: Center
fi: Keski

en: Center justifies the paragraphs
fi: Tasaa kappaleet keskelle

en: Check spelling of the document
fi: Oikolue asiakirja

en: Click will follow this URL
fi: Napsauttaminen avaa tämän URL:n

en: Click will follow this URL:
fi: Napsauttaminen avaa tämän URL:n:

en: Color
fi: Väri

en: Color:
fi: Väri:

en: Colors
fi: Värit

en: Column
fi: Sarake

en: Column after
fi: Seuraava sarake

en: Column before
fi: Edeltävä sarake

en: Column span:
fi: Sarakkeiden väli:

en: Columns:
fi: Sarakkeita:

en: Composer Properties
fi: Editorin ominaisuudet

en: Composer Properties planned
fi: Suunnitellut editorin ominaisuudet

en: Configure spell checking
fi: Oikoluvun asetukset

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy selection to clipboard
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta

en: Could not initialize Bonobo!
fi: Ei voinut käynnistää Bonoboa!

en: Could not load glade file.
fi: Glade-tiedostoa ei voitu ladata.

en: Cr_ying
fi: Itkev_ä

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Current _Languages
fi: Nykyiset _kielet

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut selection to clipboard
fi: Leikkaa valinta leikepöydälle

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta

en: Dark header
fi: Tumma otsikko

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Document Base
fi: Asiakirjan kanta

en: Document Title
fi: Asiakirjan otsikko

en: Don't wrap
fi: Älä rivitä

en: Dot item
fi: Pistekohta

en: Editable
fi: Muokattava

en: Enable
fi: Käytä

en: Enable spell checking
fi: Oikolue teksti

en: Error loading file '%s': %s
fi: Virhe tiedoston "%s" lataamisessa: %s

en: Find
fi: Etsi

en: Find A Regular Expression
fi: Etsi säännöllinen lauseke

en: Find And Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find Regular E_xpression...
fi: Etsi _säännöllinen lauseke..

en: Find Regular Expression
fi: Etsi säännöllinen lauseke

en: Find _Again
fi: Etsi uu_delleen

en: Find again
fi: Etsi uudelleen

en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Fixed Width Font
fi: Tasavälinen kirjasin

en: Fixed width
fi: Tasavälinen

en: Flat gray
fi: Tasaisen harmaa

en: Follow
fi: Seuraa

en: Font size
fi: Kirjasinkoko

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: For printing
fi: Tulostusta varten

en: For_mat
fi: M_uotoiltu

en: Foreground color
fi: Edustaväri

en: Frame
fi: Kehys

en: GNOME HTML Editor
fi: GNOME HTML-muokkain

en: GNOME HTML Editor Control
fi: GNOME HTML-muokkainsäädin

en: GNOME HTML Editor Factory
fi: GNOME HTML-muokkaintehdas

en: Grab keys
fi: Kaappaa näppäin

en: Green
fi: Vihreä

en: GtkHTML Editor Control
fi: GtkHTML-muokkainsäädin

en: GtkHTML Editor Test Container
fi: GtkHTML-muokkainsäätimen testisäilö

en: GtkHTML Test
fi: GtkHTML-testi

en: GtkHTML Test Application
fi: GtkHTML-testisovellus

en: Header
fi: Otsikko

en: Header 1
fi: Otsikko 1

en: Header 2
fi: Otsikko 2

en: Header 3
fi: Otsikko 3

en: Header 4
fi: Otsikko 4

en: Header 5
fi: Otsikko 5

en: Header 6
fi: Otsikko 6

en: Header _1
fi: Otsikko _1

en: Header _2
fi: Otsikko _2

en: Header _3
fi: Otsikko _3

en: Header _4
fi: Otsikko _4

en: Header _5
fi: Otsikko _5

en: Header _6
fi: Otsikko _6

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Horizontal alignment:
fi: Vaakatasaus:

en: Horizontal:
fi: Vaaka:

en: Html test
fi: Html-testi

en: Image
fi: Kuva

en: Image Style...
fi: Kuvan tyyli...

en: Image frame
fi: Kuvan kehys

en: Indent
fi: Sisennä

en: Indents the paragraphs less
fi: Sisennä kappaleita vähemmän

en: Indents the paragraphs more
fi: Sisennä kappaleita enemmän

en: Information
fi: Tietoja

en: Insert
fi: Lisää

en: Insert Crying smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan itkevä hymiö...

en: Insert Frown smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan paheksuva hymiö...

en: Insert HTML file into document...
fi: Lisää HTML-tiedosto asiakirjaan...

en: Insert HTML link into document...
fi: Lisää HTML-linkki asiakirjaan...

en: Insert HTML template into document...
fi: Lisää HTML-malli asiakirjaan...

en: Insert Indifferent smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan välinpitämätön hymiö...

en: Insert Laughing smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan naurava hymiö...

en: Insert Lick smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan nuolaiseva hymiö...

en: Insert Oh no! smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan voi ei -hymiö...

en: Insert Smile smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan hymiö...

en: Insert Surprised smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan yllättynyt hymiö...

en: Insert Undecided smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan päättämätön hymiö...

en: Insert Wink smiley into document...
fi: Lisää asiakirjaan silmää iskevä hymiö...

en: Insert image into document...
fi: Lisää kuva asiakirjaan...

en: Insert link
fi: Lisää linkki

en: Insert rule into document...
fi: Lisää asiakirjaan viiva...

en: Insert table into document...
fi: Lisää asiakirjaan taulukko...

en: Insert text file into document...
fi: Lisää tekstitiedosto asiakirjaan...

en: Insert: HTML File
fi: Lisää: HTML-tiedosto

en: Insert: Text File
fi: Lisää: tekstitiedosto

en: Italic
fi: Kursivoi

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Left
fi: Vasen

en: Left align
fi: Tasaa vasemmalle

en: Left justifies the paragraphs
fi: Tasaa kappaleet vasemmalle

en: Length:
fi: Pituus:

en: Li_ck
fi: _Nuolaiseva

en: Link
fi: Linkki

en: Link Style...
fi: Linkin tyyli...

en: Link insert
fi: Linkin lisäys

en: Link properties
fi: Linkin ominaisuudet

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: Location
fi: Sijainti

en: Make the current Paragraph style Normal
fi: Vaihda nykyisen kappaleen tyyli tavalliseksi

en: Make the current Paragraph style Preformat
fi: Vaihda nykyisen kappaleen tyyli esimuotoilluksi

en: Make the current paragraph a bulleted list
fi: Tee nykyisestä kappaleesta merkkiluettelo

en: Make the current paragraph a list with roman numerals
fi: Tee nykyisestä kappaleesta luettelo, jossa on roomalaiset numerot

en: Make the current paragraph a numbered list
fi: Tee nykyisestä kappaleesta numeroluettelo

en: Make the current paragraph an H1 header
fi: Tee nykyisestä kappaleesta tason 1 otsikko

en: Make the current paragraph an H2 header
fi: Tee nykyisestä kappaleesta tason 2 otsikko

en: Make the current paragraph an H3 header
fi: Tee nykyisestä kappaleesta tason 3 otsikko

en: Make the current paragraph an H4 header
fi: Tee nykyisestä kappaleesta tason 4 otsikko

en: Make the current paragraph an H5 header
fi: Tee nykyisestä kappaleesta tason 5 otsikko

en: Make the current paragraph an H6 header
fi: Tee nykyisestä kappaleesta tason 6 otsikko

en: Make the current paragraph an address
fi: Tee nykyisestä kappaleesta osoite

en: Make the current paragraph an alphabetical list
fi: Tee nykyisestä kappaleesta aakkosellinen luettelo

en: Makes the text bold
fi: Lihavoi teksti

en: Makes the text italic
fi: Kursivoi valinta

en: Middle
fi: Keski

en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: New Link Color
fi: Uuden linkin väri

en: New shortcut:
fi: Uusi pikanäppäin:

en: None
fi: Ei mikään

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Note
fi: Muistiinpano

en: Number item
fi: Numerokohta

en: Numbered List
fi: Numeroluettelo

en: Numbered _List
fi: _Numeroluettelo

en: Oh _no!
fi: Voi _ei!

en: On screen
fi: Näytöllä

en: Open file...
fi: Avaa tiedosto...

en: Orange
fi: Oranssi

en: Other
fi: Muu

en: Other...
fi: Muu...

en: Padding
fi: Täyttö

en: Padding:
fi: Täyttö:

en: Page
fi: Sivu

en: Page Style...
fi: Sivun tyyli...

en: Paragraph
fi: Kappale

en: Paragraph Style...
fi: Kappaleen tyyli...

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste Quotation
fi: Liitä lainaus

en: Paste _Quotation
fi: Liitä lai_naus

en: Paste from clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältö

en: Paste the clipboard as a quotation
fi: Liitä leikepöydän sisältö lainauksena

en: Percent
fi: Prosenttia

en: Percent %
fi: Prosenttia %

en: Perforated Paper
fi: Rei'itetty paperi

en: Pixels
fi: Pikseliä

en: Pixmap:
fi: Kuva:

en: Place your text here
fi: Kirjoita tekstisi tähän

en: Plain
fi: Tavallinen

en: Points
fi: Pistettä

en: Pre
fi: Esi

en: Preformat
fi: Esimuotoiltu

en: Print pre_view
fi: _Esikatselu

en: Print preview
fi: Esikatselu

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Purple
fi: Violetti

en: Rectangles
fi: Suorakulmiot

en: Red
fi: Punainen

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo previously undone change
fi: Tee kumotut muutokset uudelleen

en: Redo the undone action
fi: Tekee kumotun toiminnon uudelleen

en: Reload the page
fi: Lataa sivu uudelleen

en: Remove link
fi: Poista linkki

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace confirmation
fi: Vahvista korvaus

en: Replace:
fi: Korvattava:

en: Reset
fi: Alusta

en: Right
fi: Oikea

en: Right align
fi: Tasaa oikealle

en: Right justifies the paragraphs
fi: Tasaa kappaleet oikealle

en: Roman List
fi: Room. luettelo

en: Roman Numeral List
fi: Luettelo roomalaisin numeroin

en: Roman item
fi: Room. kohta

en: Row
fi: Rivi

en: Row above
fi: Rivi yllä

en: Row below
fi: Rivi alla

en: Row span:
fi: Rivien väli:

en: Rows:
fi: Rivejä:

en: Rule
fi: Viiva

en: Rule Style...
fi: Viivan tyyli...

en: Sample
fi: Esimerkki

en: Save file as...
fi: Tallenna tiedosto nimellä...

en: Scope
fi: Alue

en: Search _backward
fi: Etsi _edellinen

en: Select HTML fixed width font
fi: Valitse tasavälinen kirjasin HTML:lle

en: Select HTML fixed width font for printing
fi: Valitse tasavälinen kirjasin HTML:n tulostusta varten

en: Select HTML variable width font
fi: Valitse epätasavälinen kirjasin HTML:lle

en: Select HTML variable width font for printing
fi: Valitse epätasavälinen kirjasin HTML:n tulostusta varten

en: Select _All
fi: _Valitse kaikki

en: Select the entire contents of the document
fi: Valitse asiakirjan koko sisältö

en: Shaded
fi: Varjostettu

en: Shortcuts _type:
fi: Pikanäppäin_tyyppi:

en: Show animated images
fi: Näytä animoidut kuvat

en: Size
fi: Koko

en: Spacing
fi: Välit

en: Spacing:
fi: Välit:

en: Spell checker
fi: Oikoluku

en: Spelling Error Color
fi: Kirjoitusvirheen väri

en: Strikeout
fi: Yliviivaa

en: Strikes out the text
fi: Yliviivaa teksti

en: Style
fi: Tyyli

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Su_perscript
fi: Yläi_ndeksi

en: Su_rprised
fi: _Yllättynyt

en: Submit Query
fi: Lähetä kysely

en: Subs_cript
fi: Ala_indeksi

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Table
fi: Taulukko

en: Table Insert
fi: Lisää taulukko

en: Table Style...
fi: Taulukon tyyli...

en: Table delete
fi: Poista taulukko

en: Table insert
fi: Lisää taulukko

en: Target Base
fi: Kohteen kanta

en: Te_mplate...
fi: _Malli...

en: Te_xt file...
fi: _Tekstitiedosto...

en: Template
fi: Malli

en: Test URL...
fi: Testi-URL...

en: Test1
fi: Testi1

en: Test2
fi: Testi2

en: Test3
fi: Testi3

en: Test4
fi: Testi4

en: Test5
fi: Testi5

en: Test6
fi: Testi6

en: Test7
fi: Testi7

en: Text
fi: Teksti

en: Text Style...
fi: Tekstin tyyli...

en: The Monospace font to use for typewriter text
fi: Kirjoituskonetekstissä käytettävä tasavälinen kirjasin

en: The base URL for relative references
fi: Suhteellisten viittausten kanta-URL

en: The base URL of the targe frame
fi: Kohdekehyksen kanta-URL

en: The color of active link elements
fi: Aktiivisten linkkielementtien väri

en: The color of new link elements
fi: Uusien linkkielementtien väri

en: The color of the spelling error markers
fi: Kirjoitusvirheilmaisimen väri

en: The color of visited link elements
fi: Käytyjen linkkielementtien väri

en: The editted cell was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
fi: Muokattu solu on poistettu asiakirjasta.
    Muutoksia ei voi ottaa käyttöön.

en: The editted image was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
fi: Muokattu kuva on poistettu asiakirjasta.
    Muutoksia ei voi ottaa käyttöön.

en: The editted link was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
fi: Muokattu linkki on poistettu asiakirjasta.
    Muutoksia ei voi ottaa käyttöön.

en: The editted paragraph was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
fi: Muokattu kappale on poistettu asiakirjasta.
    Muutoksia ei voi ottaa käyttöön.

en: The editted rule was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
fi: Muokattu viiva on poistettu asiakirjasta.
    Muutoksia ei voi ottaa käyttöön.

en: The editted table was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
fi: Muokattu taulukko on poistettu asiakirjasta.
    Muutoksia ei voi ottaa käyttöön.

en: The editted text was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
fi: Muokattu teksti on poistettu asiakirjasta.
    Muutoksia ei voi ottaa käyttöön.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
fi: Äidin oma Åke lähtee kengittä yöhön vauhdikkaasti.

en: The title of the current document
fi: Nykyisen asiakirjan otsikko

en: Thickness:
fi: Paksuus:

en: Toggle typewriter font style
fi: Käytä kirjoituskonekirjasinta

en: Top
fi: Ylä

en: Typewriter
fi: Kirjoituskone

en: Underline
fi: Alleviivaa

en: Underlines the text
fi: Alleviivaa teksti

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo previous changes
fi: Kumoa edelliset muutokset

en: Undo the last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Unindent
fi: Poista sisennys

en: Variable width
fi: Epätasavälinen

en: Vertical:
fi: Pysty:

en: Visited Link Color
fi: Käydyn linkin väri

en: Whether the html can be edited
fi: Voiko HTML-tiedostoa muokata

en: Width:
fi: Leveys:

en: With:
fi: Korvaava:

en: Wrap
fi: Rivitys

en: Wrapping:
fi: Rivitys:

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Yellow, flowers
fi: Keltainen, kukkia

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Alignment
fi: Ta_saus

en: _Alphabetical List
fi: _Aakkosellinen luettelo

en: _Backward
fi: _Edellinen

en: _Bold
fi: _Lihava

en: _Bulleted List
fi: _Merkkiluettelo

en: _Center
fi: _Keskitä

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Decrease Indent
fi: Sisennä _vähemmän

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Find...
fi: _Etsi...

en: _Font Size
fi: _Kirjasinkoko

en: _Frown
fi: _Paheksuva

en: _HTML file...
fi: _HTML-tiedosto...

en: _Heading
fi: _Otsikko

en: _Image...
fi: _Kuva...

en: _Increase Indent
fi: Sisennä _enemmän

en: _Indifferent
fi: _Välinpitämätön

en: _Insert
fi: _Lisää

en: _Italic
fi: _Kursiivi

en: _Laughing
fi: _Naurava

en: _Left
fi: _Vasen

en: _Link...
fi: _Linkki...

en: _Normal
fi: _Tavallinen

en: _Page...
fi: _Sivu...

en: _Paragraph...
fi: _Kappale...

en: _Paste
fi: L_iitä

en: _Plain text
fi: _Tavallinen teksti

en: _Preformat
fi: _Esimuotoiltu

en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Replace...
fi: Ko_rvaa...

en: _Right
fi: _Oikea

en: _Roman Numeral List
fi: Luettelo _roomalaisin numeroin

en: _Rule...
fi: _Viiva...

en: _Smile
fi: _Hymy

en: _Smiley
fi: _Hymiö

en: _Spell Check Document...
fi: _Oikolue asiakirja...

en: _Strikeout
fi: _Yliviivaus

en: _Style
fi: _Tyyli

en: _Table...
fi: _Taulukko...

en: _Text...
fi: _Teksti...

en: _Undecided
fi: _Päättämätön

en: _Underline
fi: _Alleviivaus

en: _Undo
fi: K_umoa

en: _Wink
fi: _Silmänisku

en: _Wrap Lines
fi: _Rivitä

en: etc...
fi: jne...
