libgtop 1.90.1 - en to fi translation catalogue (280 entries)

en: Abort
fi: Peruminen

en: Address
fi: Osoite

en: Address of beginning of code segment
fi: Koodilohkon alun osoite

en: Address of end of code segment
fi: Koodilohkon lopun osoite

en: Address of the bottom of stack segment
fi: Pinolohkon alaosan osoite

en: Adjust on exit max value
fi: Loppusäädön suurin arvo

en: Alarm clock
fi: Ajastin

en: Array of additional process groups
fi: Lisäprosessiryhmien taulukko

en: Available blocks
fi: Saatavilla olevia lohkoja

en: Background read from tty
fi: Tty:n taustaluku

en: Background write to tty
fi: Tty:n taustakirjoitus

en: Bad argument to system call
fi: Virheellinen järjestelmäkutsun parametri

en: Basename of executable file in call to exec()
fi: Funktiolle exec() annettu ohjelmatiedoston nimi ilman hakemistopolkua.

en: Bit field indicating which CPU is currently running
fi: Bittikentät, jotka ilmaisevat, mikä suoritin on käynnissä

en: Blocked
fi: Estetty

en: BootTime
fi: Käynnistysaika

en: Broken pipe
fi: Rikkinäinen putki

en: Buffers
fi: Puskurit

en: Bus error
fi: Väylävirhe

en: Bytes In
fi: Tavuja sisään

en: Bytes Out
fi: Tavuja ulos

en: Bytes Total
fi: Tavuja kaikkiaan

en: CPU Time in System Mode
fi: Järjestelmän suoritinaika

en: CPU Time in User Mode
fi: Käyttäjätilan suoritinaika

en: CPU Time in User Mode (nice)
fi: Käyttäjätilan suoritinaika (nice)

en: CPU Time in the Idle Task
fi: Suorittimen joutoaika

en: CPU Usage
fi: Suorittimen käyttö

en: CPU limit exceeded
fi: CPU-raja ylittyi

en: Cached
fi: Välimuisti

en: Child status has changed
fi: Lapsen tila muuttunut

en: Cmd
fi: Komento

en: Collisions
fi: Törmäykset

en: Command line arguments of the process
fi: Prosessin komentoriviparametrit

en: Continue
fi: Jatkaminen

en: Current limit in bytes on the rss of the process (usually 2,147,483,647).
fi: Nykyinen raja prosessin fyysisen muistin koolle (yleensä 2 147 483 647).

en: DEBUG
fi: VIRHEENETSINTÄ

en: Data resident set size
fi: Datan muistissa oleva koko

en: Default max size of queue
fi: Jonon suurimman koon oletusarvo

en: Dirty Size
fi: Likaisten koko

en: Don't fork into background
fi: Älä käynnistä taustaprosessia

en: EMT error
fi: EMT-virhe

en: Effective Group ID
fi: Merkitsevä ryhmä-ID

en: Effective User ID
fi: Merkitsevä käyttäjä-ID

en: Enable debugging
fi: Käytä virheenetsintää

en: Enable verbose output
fi: Näytä lisätietoja

en: End_Code
fi: Koodin_loppu

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Virhe valitsimessa %s: %s.
    Aja '%s --help' nähdäksesi luettelon mahdollisista valitsimista.

en: Errors In
fi: Virheitä sisään

en: Errors Out
fi: Virheitä ulos

en: Errors Total
fi: Virheitä kaikkiaan

en: File System Usage
fi: Tiedostojärjestelmän käyttö

en: File size limit exceeded
fi: Tiedoston kokoraja ylittyi

en: Filesystem Group ID
fi: Tiedostojärjestelmän ryhmä-ID

en: Filesystem User ID
fi: Tiedostojärjestelmän käyttäjä-ID

en: Floating-point exception
fi: Liukulukupoikkeus

en: Free Memory
fi: Vapaa muisti

en: Free Swap Space
fi: Vapaata sivutustilaa

en: Free blocks
fi: Vapaita lohkoja

en: Free blocks available to non-superusers
fi: Tavallisille käyttäjille vapaita lohkoja

en: Free blocks available to the superuser
fi: Vapaita pääkäyttäjälle varattuja lohkoja

en: Free file nodes
fi: Vapaita tiedostosolmuja

en: Free memory size in kB
fi: Vapaan muistin koko (kt)

en: Frequency
fi: Taajuus

en: Full device number of controlling terminal
fi: Hallitsevan päätteen koko laitenumero

en: GID of process
fi: Prosessin GID

en: Group ID
fi: Ryhmä-ID

en: Groups
fi: Ryhmiä

en: Hangup
fi: Katkeaminen

en: Has CPU
fi: On CPU

en: HasCPU
fi: OnCPU

en: I/O now possible
fi: I/O nyt mahdollista

en: Idle
fi: Jouten

en: Idle (%)
fi: Jouten (%)

en: Idletime
fi: Joutoaika

en: Illegal instruction
fi: Virheellinen käsky

en: Information request
fi: Tietojen pyyntö

en: Input bytes
fi: Tulleita tavuja

en: Interface Flags
fi: Liittymän liput

en: Interrupt
fi: Keskeytys

en: Invoked from inetd
fi: Käynnistetty inetd-prosssista

en: It_Real_Value
fi: Oikea_arvo

en: K_Flags
fi: K_Liput

en: Kernel flags of the process.
    
    On Linux, currently every flag has the math bit set, because crt0.s checks for math emulation, so this is not included in the output.
    
    This is probably a bug, as not every process is a compiled C program.
    
    The math bit should be a decimal 4, and the traced bit is decimal 10.
fi: Ytimen prosessia koskevat liput.
    
    Linuxissa kaikkien prosessien math-bitti on asetettu, sillä crt0.s tarkistaa, onko matematiikkaemulaatiolle tarvetta, joten sitä ei ole tässä luettelossa.
    
    Tämä on todennäköisesti ohjelmavirhe, koska kaikki prosessit eivät ole C-ohjelmia.
    
    Math-bitti on desimaali 4 ja seurattu-bitti on desimaali 10.

en: Kernel scheduling priority
fi: Ytimen ajoitusprioriteetti

en: Keyboard stop
fi: Näppäimistöpysäytys

en: Kill
fi: Tappo

en: LProc
fi: LPros

en: Last PID
fi: Viimeisin prosessinnumero

en: Last Processor
fi: Viimeinen suoritin

en: Length in bytes of the returned string.
fi: Palautuneen merkkijonon pituus tavuina.

en: List of currently mounted filesystems
fi: Liitetyt tiedostojärjestelmät

en: List of running Processes
fi: Käynnissä olevien prosessien luettelo

en: Load Average
fi: Keskikuormitus

en: Load Averange
fi: Keskikuormitus

en: Locked
fi: Lukittu

en: Mask of blocked signals
fi: Estettyjen signaalien peitto

en: Mask of caught signals
fi: Saatujen signaalien peitto

en: Mask of ignored signals
fi: Sivuutettavien signaalien peitto

en: Mask of pending signals
fi: Odottavien signaalien peitto

en: Max number of arrays
fi: Taulukkojen suurin määrä

en: Max number of segments
fi: Suurin lohkomäärä

en: Max number of undo entries per process
fi: Suurin perumiskohteiden määrä per prosessi

en: Max ops per semop call
fi: Suurin op-määrä yhdessä semop-kutsussa

en: Max queues system wide
fi: Koko järjestelmän suurin jonojen määrä

en: Max segment size
fi: Suurin lohkokoko

en: Max semaphores per array
fi: Taulukon semaforien suurin määrä

en: Max semaphores system wide
fi: Koko järjestelmän semaforien suurin määrä

en: Max shared segments per process
fi: Suurin yhden prosessin jaettujen lohkojen määrä

en: Max size of message
fi: Viestin suurin pituus

en: Max total shared memory
fi: Suurin jaetun muistin yhtenäismäärä

en: Memory Usage
fi: Muistinkäyttö

en: Memory in locked pages in kB
fi: Lukittujen sivujen käyttämä muisti (kt)

en: Memory used from user processes in kB
fi: Käyttäjien prosessien käyttämä muisti (kt)

en: Message Queue Limits
fi: Viestijonon rajat

en: Message segment size
fi: Viestilohkon koko

en: Min segment size
fi: Pienin lohkokoko

en: Mount List
fi: Liitosluettelo

en: NGroups
fi: Ryhmämäärä

en: NO-DAEMON
fi: EI-DEMONIA

en: Network Load
fi: Verkon kuormitus

en: Number of Tasks
fi: Prosessien määrä

en: Number of additional process groups
fi: Lisäprosessiryhmien määrä

en: Number of clock ticks since system boot
fi: Kellon tikityksiä järjestelmän käynnistyksen jälkeen

en: Number of clock ticks the system spent in system mode
fi: Järjestelmässä kuluneita kellon tikityksiä

en: Number of clock ticks the system spent in the idle task
fi: Jouten kuluneita kellon tikityksiä

en: Number of clock ticks the system spent in user mode
fi: Käyttäjätilassa kuluneita kellon tikityksiä

en: Number of clock ticks the system spent in user mode (nice)
fi: Käyttäjätilassa kuluneita kellon tikityksiä (nice)

en: Number of entries in message map
fi: Viestikartan kohteiden määrä

en: Number of entries in semaphore map
fi: Semaforikartan kohteiden määrä

en: Number of input bytes
fi: Tulleiden tavujen määrä

en: Number of jobs running simultaneously averaged over 1, 5 and 15 minutes
fi: Samaan aikaan käyvien prosessien määrien keskiarvot 1:n, 5:n ja 15:ta minuutin ajalta

en: Number of list elements
fi: Luettelon osien määrä

en: Number of output bytes
fi: Lähteneiden tavujen määrä

en: Number of pages of shared (mmap'd) memory
fi: Jaetun muistin (mmap) sivujen määrä

en: Number of pages of virtual memory
fi: Virtuaalimuistisivuja yhteensä

en: Number of pages the process has in real memory, minus 3 for administrative purposes. This is just the pages which count towards text, data, or stack space. This does not include pages which have not been demand-loaded in, or which are swapped out.
fi: Prosessin fyysisessä muistissa olevien sivujen määrä, josta 3 on järjestelyjä varten. Tässä on vain koodi-, data- tai pinomuistia olevat sivut. Sivuja, joita ei ole vielä haettu levyltä tai jotka on sivutettu levylle, ei näy tässä.

en: Number of resident set (non-swapped) pages
fi: Fyysisessä muistissa (ei sivutettuna) olevien sivujen määrä

en: Number of system message headers
fi: Järjestelmän viestiotsikoiden määrä

en: Number of tasks currently running
fi: Käynnissä olevien prosessien määrä

en: Number of undo structures system wide
fi: Koko järjestelmän perumisrakenteiden määrä

en: Output bytes
fi: Lähteneitä tavuja

en: PID of parent process
fi: Emoprosessin PID

en: PPP State
fi: PPP-tila

en: PPP Statistics
fi: PPP-tilastot

en: Packets In
fi: Paketteja sisään

en: Packets Out
fi: Paketteja ulos

en: Packets Total
fi: Paketteja kaikkiaan

en: Page In
fi: Sivutus sisään

en: Page Out
fi: Sivutus ulos

en: Percent:
fi: Prosenttia:

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Proc
fi: Pros

en: Process Arguments
fi: Prosessin parametrit

en: Process ID
fi: Prosessin ID

en: Process Kernel Data information
fi: Prosessin ydindatan tiedot

en: Process Memory Map
fi: Prosessin muistikartta

en: Process Memory information
fi: Prosessin muistitiedot

en: Process Segment information
fi: Prosessin lohkotiedot

en: Process Signal information
fi: Prosessin signaalitiedot

en: Process Status information
fi: Prosessin tilatiedot

en: Process Time information
fi: Prosessin aikatiedot

en: Process UID and TTY information
fi: Prosessin UID- ja TTY-tiedot

en: Process group ID
fi: Prosessiryhmän PID

en: Processor
fi: Suoritin

en: Profiling alarm clock
fi: Profilointiajastin

en: Quit
fi: Lopetus

en: Real GID of process
fi: Todellinen prosessin GID

en: Real UID of process
fi: Todellinen prosessin UID

en: Real time accumulated by process (should be utime + stime)
fi: Prosessin kuluttama todellinen aika (pitäisi olla utime + stime)

en: Resident
fi: Muistissa

en: Resident Set Size
fi: Prosessin muistissa oleva koko

en: Resident Set Size Limit
fi: Prosessin muistissa olevan koon raja

en: Running Tasks
fi: Prosesseja käynnissä

en: SMP CPU Flags
fi: SMP-suoritinliput

en: SMP CPU Time in System Mode
fi: Järjestelmän SMP-suoritinaika

en: SMP CPU Time in User Mode
fi: Käyttäjätilan SMP-suoritinaika

en: SMP CPU Time in User Mode (nice)
fi: Käyttäjätilan SMP-suoritinaika (nice)

en: SMP CPU Time in the Idle Task
fi: Joutokäynnin SMP-suoritinaika

en: SMP Total CPU Time
fi: SMP-suoritinaika yhteensä

en: SMP kernel-mode CPU time accumulated by process
fi: Prosessin kuluttama järjestelmätilan SMP-prosessiaika

en: SMP user-mode CPU time accumulated by process
fi: Prosessin kuluttama käyttäjätilan SMP-prosessiaika

en: Segmentation violation
fi: Muistinkäsittelyvirhe

en: Semaphore Set Limits
fi: Semaforijoukon rajat

en: Semaphore max value
fi: Semaforin suurin arvo

en: Server Features
fi: Palvelimen ominaisuudet

en: Session
fi: Istunto

en: Session ID
fi: Istunto-ID

en: Set Group ID
fi: Aseta ryhmä-ID

en: Set User ID
fi: Aseta käyttäjä-ID

en: ShLib_RSS
fi: Jaettu_RSS

en: Share
fi: Jaettu

en: Shared Memory
fi: Jaettu muisti

en: Shared Memory Limits
fi: Jaetun muistin rajat

en: Shared memory size in kB
fi: Jaetun muistin koko (kt)

en: Shared-Lib resident set size
fi: Jaettujen kirjastojen muistissa oleva koko

en: SigCatch
fi: SigKaappattu

en: SigIgnore
fi: SigOhitus

en: Signal
fi: Signaali

en: Single-Char code for process state (S=sleeping)
fi: Yksikirjaiminen esitys prosessin tilasta (S=nukkuu)

en: Size
fi: Koko

en: Size in kilobytes of message pool
fi: Viestialtaan koko kilotavuina

en: Size of a single list element
fi: Yhden luettelon osan koko

en: Size of buffers kB
fi: Puskurimuistin koko (kt)

en: Size of cached memory in kB
fi: Välimuistina käytetyn muistin koko (kt)

en: Spin:
fi: Kierre:

en: Stack resident set size
fi: Pinon muistissa oleva koko

en: Stack_RSS
fi: Pino_RSS

en: Standard unix nice level of process
fi: Prosessin standardi unix nice -taso

en: Start time of process in seconds since the epoch
fi: Prosessin käynnistämisen aika sekunteina alkukohdan jälkeen

en: Start_Code
fi: Koodin_alku

en: Start_Stack
fi: Pinon_alku

en: Start_Time
fi: Aloitusaika

en: State
fi: Tila

en: Stop
fi: Pysäytys

en: Subnet
fi: Aliverkko

en: Swap Usage
fi: Sivutuksen käyttö

en: Sys
fi: Järjestelmä

en: Sys (%)
fi: Järjestelmä (%)

en: System Uptime
fi: Järjestelmän käyntiaika

en: Terminal process group ID
fi: Pääteprosessin ryhmä-ID

en: Termination
fi: Sulkeutuminen

en: Text resident set size
fi: Koodin fyysisessä muistissa oleva koko

en: Text_RSS
fi: Teksti_RSS

en: The current EIP (32-bit instruction pointer).
fi: Tämänhetkinen EIP (32-bittinen käskyosoitin).

en: The current value of esp (32-bit stack pointer), as found in the kernel stack page for the process.
fi: Esp:n (32-bittisen pino-osoittimen) tämänhetkinen arvo, joka saatiin prosessin pinosivulta ytimestä.

en: The number of major faults that the process and its children have made.
fi: Prosessin ja sen lasten merkittävien sivunhakujen määrä

en: The number of major faults the process has made, those which have required loading a memory page from disk.
fi: Prosessin tekemien merkittävien sivunhakujen määrä. Näitä varten tarvitsi hakea muistisivu levyltä.

en: The number of minor faults that the process and its children have made.
fi: Prosessin ja sen lasten vähäisten sivunhakujen määrä

en: The number of minor faults the process has made, those which have not required loading a memory page from disk.
fi: Prosessin tekemien vähäisten sivunhakujen määrä. Näitä varten ei tarvinnut hakea muistisivua levyltä.

en: The time (in jiffies) before the next SIGALRM is sent to the process due to an interval timer.
fi: Aika (jiffyinä) ennen kuin prosessi saa uuden ajastimen lähettämän SIGALRM-signaalin.

en: The time (in jiffies) of the process's next timeout
fi: Prosessin seuraava aikaraja (jiffyinä)

en: This is the "channel" in which the process is waiting.  This is the address of a system call, and can be looked up in a namelist if you need a textual name.  (If you have an up-to-date /etc/psdatabase, then try ps -l to see the WCHAN field in action)
fi: Tätä "kanavaa" prosessi odottaa. Tämä on järjestelmäkutsun osoite jonka voi etsiä nimiluettelosta, jos haluat sen nimen tekstinä. (Jos sinulla on ajantasainen /etc/psdatabase, kokeile komentoa ps -l nähdäksesi WCHAN-kentän.)

en: This is the textual name of the `nwchan' field.
fi: Nwchan-kentän tekstinimi

en: Tick Frequency
fi: Tikitystaajuus

en: Tick frequency
fi: Tikitystaajuus

en: Tick frequency (default is 100)
fi: Tikitysten taajuus (oletusarvo 100)

en: Ticks (%ld per second):
fi: Tikityksiä (%ld sekunnissa):

en: Time in seconds since system boot
fi: Aika käynnistyksestä sekunneissa

en: Time in seconds the system spent in the idle task since system boot
fi: Järjestelmän joutoaika sekunteina käynnistyksen jälkeen

en: Time of last system boot in seconds since the epoch
fi: Viimeisin järjestelmän käynnistyshetki sekunteina alkukohdan jälkeen

en: TimeOut
fi: Aikaraja

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total # of pages of memory
fi: Muistisivuja yhteensä

en: Total (%)
fi: Yhteensä (%)

en: Total CPU Time
fi: Suoritinaika yhteensä

en: Total Memory
fi: Muistia yhteensä

en: Total Swap Space
fi: Sivutustilaa yhteensä

en: Total blocks
fi: Lohkoja yhteensä

en: Total file nodes
fi: Tiedostosolmuja yhteensä

en: Total number of swap pages that have been brought in since system boot
fi: Järjestelmän käynnistymisen jälkeen palautettujen sivujen kokonaismäärä

en: Total number of swap pages that have been brought out since system boot
fi: Järjestelmän käynnistymisen jälkeen vietyjen sivujen kokonaismäärä

en: Total number of tasks
fi: Prosessien kokonaismäärä

en: Total physical memory in kB
fi: Fyysisen muistin koko (kt)

en: Total size of dirty pages
fi: Likaisten sivujen koko yhteensä

en: Total size of list
fi: Luettelon koko

en: Trace trap
fi: Jäljitys

en: UID of process
fi: Prosessin UID

en: Uptime
fi: Käyntiaika

en: Urgent condition on socket
fi: Kiireellinen tilanne pistokkeessa

en: Used Memory
fi: Käytetty muisti

en: Used Swap Space
fi: Käytettyä sivutustilaa

en: Used memory size in kB
fi: Käytetyn muistin koko (kt)

en: User
fi: Käyttäjä

en: User (%)
fi: Käyttäjä (%)

en: User ID
fi: Käyttäjä-ID

en: User defined signal 1
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 1

en: User defined signal 2
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 2

en: VERBOSE
fi: LISÄTIEDOT

en: Virtual
fi: Virtuaali

en: Virtual alarm clock
fi: Valeajastin

en: Window size change
fi: Ikkunan koon muutos

en: cumulative stime of process and reaped children
fi: prosessin ja sen lasten kuluttama järjestelmätilan aika

en: cumulative utime of process and reaped children
fi: prosessin ja sen lasten kuluttama käyttäjätilan aika

en: kernel-mode CPU time accumulated by process
fi: prosessin kuluttama järjestelmätilan suoritinaika

en: read %d byte | read %d bytes
fi[0]: %d tavun luku
fi[1]: %d tavun luku

en: read data %d byte | read data %d bytes
fi[0]: lue dataa %d tavu
fi[1]: lue dataa %d tavua

en: read data size
fi: datan koon luku

en: sizeof struct sem_undo
fi: struct sem_undo:n koko

en: user-mode CPU time accumulated by process
fi: prosessin kuluttama käyttäjätilan suoritinaika

en: write %d byte | write %d bytes
fi[0]: %d tavun kirjoitus
fi[1]: %d tavun kirjoitus
