nautilus 1.1.2 - en to fi translation catalogue (1292 entries)

en:  (%d
fi:  (%d.

en:  (another copy)
fi:  (toinen kopio)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
fi[0]:  (sisältää yhden kohteen)
fi[1]:  (sisältää %d kohdetta)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
fi[0]:  (sisältää yhteensä yhden kohteen)
fi[1]:  (sisältää yhteensä %d kohdetta)

en:  (copy)
fi:  (kopio)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
fi: "%s" ei voi avata kohdetta "%s" koska "%s" ei voi käyttää tiedostoja "%s"-sijainneissa.

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
fi: "%s" ei voi avata kohdetta "%s" koska "%s" ei voi käyttää tiedostoja "%s"-sijainneissa.

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
fi: Kohdetta "%s" ei voi kopioida, koska sinulla ei ole oikeuksia sen lukemiseen.

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
fi: Kohdetta "%s" ei voi poistaa, koska se on levyllä, jota voi vain lukea.

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
fi: Kohdetta "%s" ei voi poistaa, koska sinulla ei ole oikeuksia sen ylähakemiston muuttamiseen.

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
fi: Kohdetta "%s" ei voi siirtää, koska se on levyllä, jota voi vain lukea.

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
fi: Kohdetta "%s" ei voi siirtää, koska sinulla ei ole oikeuksia sen tai sen ylähakemiston muuttamiseen.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
fi: Kohdetta "%s" ei löydy. Ehkäpä se on poistettu äskettäin.

en: "%s" is an executable text file.
fi: "%s" on suoritettava tekstitiedosto.

en: "%s" is not a valid location.
fi: "%s" ei ole kelvollinen sijainti.

en: "%s" selected
fi: "%s" valittu

en: "%s" selected (%s)
fi: "%s" valittu (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
fi: "%s" kopioituu, jos annat "liitä tiedostoja"-komennon

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
fi: "%s" siirtyy jos annat "liitä tiedostoja"-komennon

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
fi: %A %-d. %Bta %Y, %-H:%M:%S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
fi: %a %-d. %b %Y, %-H:%M:%S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
fi: %a %-d. %b %Y, %-H:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
fi: %-d. %b %Y, %-H:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
fi: %-d. %b %Y, %-H:%M

en: %d folder selected | %d folders selected
fi[0]: %d hakemisto valittu
fi[1]: %d hakemistoa valittu

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
fi[0]: %d kohde on valittu (%s)
fi[1]: %d kohdetta on valittu (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
fi[0]: %d kohde, kooltaan %s
fi[1]: %d kohdetta, yhteensä %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
fi[0]: %d muu kohde on valittu (%s)
fi[1]: %d muuta kohdetta on valittu (%s)

en: %dnd link to %s
fi: %d. linkki tyyppiin %s

en: %drd link to %s
fi: %d. linkki tyyppiin %s

en: %dst link to %s
fi: %d. linkki tyyppiin %s

en: %dth link to %s
fi: %d. linkki tyyppiin %s

en: %ld of %ld
fi: %ld / %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
fi: %-d.%m.%y, %-H:%M

en: %m/%d/%y
fi: %d.%m.%y

en: %s (%dnd copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (%drd copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (%dst copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (%dth copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (another copy)%s
fi: %s (toinen kopio) %s

en: %s (copy)%s
fi: %s (kopio)%s

en: %s Properties
fi: Kohteen %s ominaisuudet

en: %s Viewer
fi: %skatselin

en: %s Visible Columns
fi: %s: näkyvät sarakkeet

en: %s's Home
fi: Kotihakemisto %.0s

en: %s, Free space: %s
fi: %s, tilaa vapaana: %s

en: %u file | %u files
fi[0]: %u tiedosto
fi[1]: %u tiedostoa

en: %u folder | %u folders
fi[0]: %u hakemisto
fi[1]: %u hakemistoa

en: %u item | %u items
fi[0]: %u kohde
fi[1]: %u kohdetta

en: (Empty)
fi: (Tyhjä)

en: (some contents unreadable)
fi: (sisältö ei kokonaan luettavissa)

en: 00/00/00
fi: 00.00.00

en: 00/00/00, 00:00 PM
fi: 00.00.00, 00:00

en: 1 GB
fi: 1 Gt

en: 1 MB
fi: 1 Mt

en: 10 MB
fi: 10 Mt

en: 100 K
fi: 100 kt

en: 100 KB
fi: 100 kt

en: 100 MB
fi: 100 Mt

en: 3 MB
fi: 3 Mt

en: 5 MB
fi: 5 Mt

en: 500 K
fi: 500 kt

en: 500 KB
fi: 500 kt

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
fi[0]: <b>Kuvan tyyppi:</b> %s (%s)
    <b>Koko:</b> %d×%d kuvapistettä
fi[1]: <b>Kuvien tyyppi:</b> %s (%s)
    <b>Koot:</b> %d×%d kuvapistettä

en: <b>_Bookmarks</b>
fi: <b>_Kirjanmerkit</b>

en: <b>_Location</b>
fi: <b>_Sijainti</b>

en: <b>_Name</b>
fi: <b>_Nimi</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
fi: <span weight="bold">Toiminta</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
fi: <span weight="bold">Oletusnäkymä</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
fi: <span weight="bold">Suoritettavat tekstitiedostot</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
fi: <span weight="bold">Hakemistot</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
fi: <span weight="bold">Kuvaketekstit</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
fi: <span weight="bold">Kuvakenäkymän oletukset</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
fi: <span weight="bold">Luettelon sarakkeet</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
fi: <span weight="bold">Luettelonäkymän oletukset</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
fi: <span weight="bold">Muut esikatseltavat tiedostot</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
fi: <span weight="bold">Äänitiedostot</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
fi: <span weight="bold">Tekstitiedostot</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
fi: <span weight="bold">Roskakori</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
fi: <span weight="bold">Puunäkymän oletukset</span>

en: ? bytes
fi: ? tavua

en: ? items
fi: ? kohdetta

en: A Teal variation of the Crux theme.
fi: Virheä Crux-teema.

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
fi: Luettelo "Linkki vanhaan työpöytään" on ilmestynyt työpöydälle.

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
fi: Luettelo kuvakkeiden alla olevista teksteistä kuvakenäkymässä ja työpöydällä. Todellinen tekstien määrä riippuu kuvakkeiden mittakaavasta. Mahdollisia arvoja ovat "size" (koko), "type" (tyyppi), "date_modified" (muokkausaika), "date_changed" (muutosaika), "date_accessed" (käyttöaika), "owner" (omistaja), "group" (ryhmä), "permissions" (oikeudet), "octal_permissions" (oikeudet oktaalilukuna) ja "mime_type" (MIME-tyyppi).

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
fi: Klassiseen Gnome-ympäristöön sopimaan suunniteltu teema.

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
fi: Roskakori säilyttää sinne siirretyt tiedostot tyhjentämiseen asti.

en: A user-visible description of the column
fi: Käyttäjälle näkyvä kuvaus sarakkeesta

en: About Scripts
fi: Tietoja skripteistä

en: Access was denied.
fi: Käyttö estetty.

en: Accessed:
fi: Käytetty:

en: Activate items with a _double click
fi: Käytä kohteita k_aksoisnapsautuksella

en: Activate items with a _single click
fi: Käytä kohteita _yhdellä napsautuksella

en: Add Emblems...
fi: Lisää tunnusmerkkejä...

en: Add Nautilus to session
fi: Lisää Nautilus istuntoon

en: Add a bookmark for the current location to this menu
fi: Lisää nykyisen sijainnin kirjanmerkki tähän valikkoon

en: Adjust your user environment
fi: Säädä käyttöympäristöä

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
fi: Kaikki tässä hakemistossa olevat suoritettavat tiedostot näkyvät myös skriptivalikossa.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
fi: Kaikki tässä hakemistossa olevat suoritettavat tiedostot näkyvät myös skriptivalikossa. Skriptin voi käynnistää tästä valikosta.
    
    Kun skripti käynnistetään paikallisessa hakemistossa, Nautilus antaa sille valittujen tiedostojen nimet parametreina. Etähakemistoissa käynnistettynä (esim. www- tai ftp-hakemistossa) se ei saa mitään parametreja.
    
    Kummassakin tapauksessa Nautilus asettaa seuraavat ympäristömuuttujat, joita skripti voi käyttää:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: rivinvaihdoilla erotellut valittujen tiedostojen polut (vain jos paikallisia)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: rivinvaihdoilla erotellut valittujen tiedostojen URI:t
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: nykyisen sijainnin URI
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: nykyisen ikkunan sijainti ja koko

en: Always
fi: Aina

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
fi: Munakoison värinen Crux-teema.

en: An _Application...
fi: _Sovellus...

en: An invalid drag type was used.
fi: Vetotyyppi oli väärä.

en: Aperture Value
fi: Aukon arvo

en: Apparition
fi: Haamu

en: Application
fi: Sovellus

en: Application ID
fi: Sovellus-ID

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää käytyjen sijaintien luettelon?

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi kaiken roskakorin sisällön?

en: Are you sure you want to forget history?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää historiikin?

en: Are you sure you want to open all files?
fi: Haluatko varmasti avata kaikki tiedostot?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen "%s" pysyvästi roskakorista?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen "%s" pysyvästi?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi yhden valitun kohteen roskakorista?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi kaikki %d valittua kohdetta roskakorista?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi yhden valitun kohteen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi kaikki %d valittua kohdetta?

en: Arran_ge Items
fi: _Järjestele

en: Art
fi: Taide

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
fi: Kysy ennen roskakorin _tyhjennystä tai tiedostojen poistoa

en: Attribute
fi: Määre

en: Azul
fi: Lasuuri

en: Back
fi: Takaisin

en: Background
fi: Tausta

en: Backgrounds and Emblems
fi: Taustat ja tunnusmerkit

en: Basic
fi: Perustiedot

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
fi: Varmista, että olet Medusa-hakupalvelu on käynnissä. Jos luetteloa ei ole vielä, niin käynnistä myös Medusa-luettelin.

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
fi: Ennen Nautiluksen käynnistämistä luo seuraava hakemisto tai aseta oikeudet siten, että Nautilus voi luoda sen.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
fi: Ennen Nautiluksen käynnistämistä luo nämä hakemistot tai aseta oikeudet siten, että Nautilus voi luoda ne.

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Black
fi: Musta

en: Blue Ridge
fi: Siniset viirut

en: Blue Rough
fi: Karkea sininen

en: Blue Type
fi: Sinisiä kirjaimia

en: Bookmark for Nonexistent Location
fi: Olemattomaan sijaintiin viittaava kirjanmerkki

en: Bring up a new window for every opened file
fi: Avaa uusi ikkuna jokaista avattua tiedostoa kohden

en: Broken Link
fi: Rikkinäinen linkki

en: Browse Filesystem
fi: Selaa tiedostojärjestelmää

en: Browse Folder
fi: Selaa hakemistoa

en: Browse Folders
fi: Selaa hakemistoja

en: Browse available software
fi: Selaa saatavilla olevia ohjelmia

en: Browse the filesystem with the file manager
fi: Selaa tiedostojärjestelmää tiedostonhallinnasta

en: Brushed Metal
fi: Harjattu metalli

en: Bubble Gum
fi: Purukumi

en: Burlap
fi: Säkkikangas

en: By Emblems
fi: Tunnusmerkkien mukaan

en: By Modification Date
fi: Muokkauspäivämäärän mukaan

en: By Modification _Date
fi: Muokkaus_päivämäärän mukaan

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Size
fi: Koon mukaan

en: By Type
fi: Tyypin mukaan

en: By _Emblems
fi: Tunnus_merkkien mukaan

en: By _Name
fi: _Nimen mukaan

en: By _Size
fi: _Koon mukaan

en: By _Type
fi: _Tyypin mukaan

en: CD Creator
fi: CD-kirjoitin

en: CD _Creator
fi: _CD-kirjoitin

en: CNET Computers.com
fi: CNET-tietokoneet.com

en: CNET Linux Center
fi: CNET Linux-keskus

en: C_ancel Remove
fi: Pe_ru poisto

en: C_lear Text
fi: _Tyhjennä teksti

en: C_olors
fi: _Värit

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Camera
fi: Kamera

en: Camera Brand
fi: Kameran merkki

en: Camera Model
fi: Kameran malli

en: Camouflage
fi: Kamo

en: Can't Change Trash Location
fi: Roskakorin sijaintia ei voi muuttaa

en: Can't Connect to Server
fi: Palvelimeen ei voi yhdistää

en: Can't Copy Into Self
fi: Ei voi kopioida itseensä

en: Can't Copy Over Self
fi: Ei voi kopioida itseensä

en: Can't Copy Trash
fi: Roskakoria ei voi kopioida

en: Can't Delete Volume
fi: Taltiota ei voi poistaa

en: Can't Display Location
fi: Sijaintia ei voi näyttää

en: Can't Execute Remote Links
fi: Etälinkkejä ei voi suorittaa

en: Can't Launch CD Burner
fi: CD-kirjoitinta ei voi käynnistää

en: Can't Move Into Self
fi: Ei voi siirtää itsensä sisälle

en: Can't Open Location
fi: Ei voi avata sijaintia

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
fi: Ei voi saada kuvausta edes tyypille "x-directory/normal". Tämä tarkoittanee, että tiedosto gnome-vfs.keys on väärässä paikassa tai ei löydy muusta syystä.

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel Group Change?
fi: Haluatko perua ryhmän vaihdon?

en: Cancel Open?
fi: Perutaanko avaaminen?

en: Cancel Owner Change?
fi: Haluatko perua omistajan vaihdon?

en: Cancel Rename?
fi: Perutaanko uudelleen nimeäminen?

en: Cancel Showing Properties Window?
fi: Perutaanko ominaisuusikkunan näyttäminen?

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
fi: Kohdetta "%s" ei voi siirtää, koska se tai sen ylähakemisto ovat jo kohteessa.

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
fi: Kohdetta "%s" ei voi siirtää roskakoriin, koska sinulla ei ole oikeuksia sen tai sen ylähakemiston muuttamiseen.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
fi: Kohdetta ei voi siirtää roskakoriin. Haluatko poistaa sen heti?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
fi: Kohteita ei voi siirtää roskakoriin. Haluatko poistaa ne heti?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
fi: Joitakin kohteita ei voi siirtää roskakoriin. Haluatko poistaa ne heti?

en: Cannot open %s
fi: Ei voi avata: %s

en: Certified
fi: Hyväksytty

en: Chalk
fi: Kalkki

en: Change Desktop _Background
fi: Muuta työpöydän _taustaa

en: Change how files are managed
fi: Muuta tiedostojen hallintatapaa

en: Change systemwide settings (affects all users)
fi: Muuta järjestelmänlaajuisia asetuksia (vaikuttaa joka käyttäjään)

en: Change the visibility of this window's location bar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan sijaintipalkki

en: Change the visibility of this window's sidebar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan sivupaneeli

en: Change the visibility of this window's statusbar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan tilarivi

en: Changing group.
fi: Ryhmä vaihtuu.

en: Changing owner.
fi: Omistajan vaihtuu.

en: Charcoal
fi: Hiili

en: Check that an SMB server is running in the local network.
fi: Tarkista, että SMB-palvelin toimii paikallisessa verkossa.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
fi: Varmista että kirjoitit oikein, ja että välipalvelinasetukset ovat kunnossa.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
fi: Tarkista, onko sinulla oikeudet poistaa tunnusmerkki.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
fi: Varmista, että sinulla on oikeudet poistaa kuvio.

en: Check that your proxy settings are correct.
fi: Varmista, että välipalvelinasetukset ovat kunnossa.

en: Choose a program with which to open the selected item
fi: Valitse sovellus, jolla valittu kohde avataan

en: Choose a view for "%s":
fi: Valitse tiedoston "%s" näkymä.

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
fi: Valitse näkymä nykyiselle sijainnille, tai muokkaa näkymäjoukkoa

en: Choose an application with which to open "%s":
fi: Valitse sovellus, jolla tiedosto "%s" aukeaa

en: Choose another application with which to open the selected item
fi: Valitse toinen sovellus, jolla valittu kohde avataan

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
fi: Valitse tietojen ilmestymisjärjestys. Niitä ilmestyy kuvakkeiden alle, kun kasvatat mittakaavaa.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
fi: Valitse tietojen ilmestymisjärjestys luettelonäkymässä.

en: Choose the order of information to appear in this folder.
fi: Valitse tietojen ilmestymisjärjestys tässä hakemistossa.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
fi: Kun skripti käynnistetään tästä valikosta, se saa syötteenään valitut tiedostot.

en: Clean _Up by Name
fi: Järjestele _nimen mukaan

en: Clear History
fi: Tyhjennä historiikki

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
fi: Tyhjennä Siirry-valikon sisältö, sekä Eteenpäin- ja Takaisin-painikkeiden muisti.

en: Click on a color to remove it
fi: Napsauta väriä poistaaksesi sen

en: Click on a pattern to remove it
fi: Napsauta kuviota poistaaksesi sen.

en: Click on an emblem to remove it
fi: Napsauta tunnusmerkkiä poistaaksesi sen

en: Close P_arent Folders
fi: Sulje _ylähakemistot

en: Close _All Windows
fi: Sulje _kaikki ikkunat

en: Close all Navigation windows
fi: Sulje kaikki ikkunat

en: Close the side pane
fi: Sulje sivupaneeli

en: Close this folder
fi: Sulje tämän hakemisto

en: Close this folder's parents
fi: Sulje tämän hakemiston ylähakemistot

en: Color _name:
fi: Värin _nimi:

en: Color _value:
fi: _Väriarvo:

en: Color of the selection box
fi: Valintalaatikon väri

en: Color used for information text against a dark background
fi: Tummalla taustalla olevan tiedotetekstin väri

en: Color used for information text against a light background
fi: Vaalealla taustalla olevan tiedotetekstin väri

en: Colors:
fi: Värit:

en: Compact _Layout
fi: Tiivis _asettelu

en: Computer
fi: Tietokone

en: Computer icon visible on desktop
fi: Tietokone-kuvake näkyy työpöydällä

en: Concrete
fi: Betoni

en: Configure network services
fi: Muuta verkkopalvelujen asetuksia

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
fi: Muuta verkkopalvelujen (www-palvelin, DNS-palvelin, yms.) asetuksia

en: Conflict While Copying
fi: Ristiriita kopioinnissa

en: Connect to Server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Connect to _Server...
fi: _Yhdistä palvelimeen...

en: Contains a side pane view
fi: Sisältää sivupaneelinäkymän

en: Content View
fi: Sisältönäkymä

en: Contents:
fi: Sisältö:

en: Cool
fi: Viileä

en: Copy Folder
fi: Kopioi hakemisto

en: Copy the selected text to the clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

en: Copying
fi: Kopioidaan

en: Copying files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
fi: Copyright © 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
fi: Korkki

en: Could not complete specified action.
fi: Määritellyn toiminnon suorittaminen kokonaan ei onnistunut.

en: Could not complete specified action:  %s
fi: Määritellyn toiminnon suorittaminen kokonaan ei onnistunut: %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
fi: Kohteen "%s" kopionti uuteen sijaintiin epäonnistui.

en: Could not move "%s" to the new location.
fi: Kohteen "%s" siirtäminen uuteen sijaintiin epäonnistui.

en: Couldn't Add Emblem
fi: Tunnusmerkin lisääminen epäonnistui

en: Couldn't Add Emblems
fi: Tunnusmerkkien lisääminen epäonnistui

en: Couldn't Create Required Folder
fi: Vaadittua hakemistoa ei voitu luoda

en: Couldn't Create Required Folders
fi: Vaadittuja hakemistoja ei voitu luoda

en: Couldn't Delete Emblem
fi: Tunnusmerkin poistaminen epäonnistui

en: Couldn't Delete Pattern
fi: Kuviota ei voitu poistaa

en: Couldn't Install Color
fi: Värin asentaminen ei onnistunut

en: Couldn't Install Emblem
fi: Tunnusmerkin asentaminen epäonnistui

en: Couldn't Install Pattern
fi: Kuvion asentaminen ei onnistunut

en: Couldn't Remove Emblem
fi: Tunnusmerkin poisto epäonnistui

en: Couldn't Rename Emblem
fi: Tunnusmerkin nimen vaihtaminen epäonnistui

en: Couldn't Show Help
fi: Ohjetta ei voi näyttää

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
fi: Kohteen "%s" ryhmää ei voitu muuttaa, koska kohde on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
fi: Kohteen "%s" nimeä ei voitu muuttaa, koska kohde on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
fi: Kohteen "%s" omistajaa ei voitu muuttaa, koska kohde on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
fi: Kohteen "%s" oikeuksia ei voitu muuttaa, koska kohde on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
fi: Ei voitu näyttää kohdetta "%s", koska Nautilus ei pystynyt ottamaan yhteyttä SMB-pääselaimeen.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
fi: Ei voitu näyttää kohdetta "%s", koska isäntäkonetta "%s" ei löytynyt.

en: Couldn't display "%s".
fi: Kohdetta "%s" ei voi näyttää.

en: Couldn't find "%s".
fi: "%s" ei löytynyt.

en: Couldn't install emblem
fi: Tunnusmerkkiä ei voitu asentaa

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
fi: Tunnusmerkin "%s" poisto epäonnistui.

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
fi: Tunnusmerkin nimen vaihtaminen nimeksi "%s" epäonnistui

en: Count _number of items:
fi: _Laske kohteiden lukumäärät:

en: Countertop
fi: Pöydän päällys

en: Create Document from template "%s"
fi: Luo asiakirja mallin "%s" mukaan

en: Create Folder
fi: Luo hakemisto

en: Create L_auncher
fi: Luo _käynnistin

en: Create _Document
fi: Luo _asiakirja

en: Create _Folder
fi: Luo _hakemisto

en: Create a New Color:
fi: Luo uusi väri:

en: Create a New Emblem:
fi: Lisää uusi tunnusmerkki:

en: Create a new empty file inside this folder
fi: Luo uusi tyhjä tiedosto tähän hakemistoon

en: Create a new empty folder inside this folder
fi: Luo uusi tyhjä hakemisto tähän hakemistoon

en: Create a new launcher
fi: Luo uusi käynnistin

en: Create a symbolic link for each selected item
fi: Luo symbolinen linkki jokaiselle valitulle kohteelle

en: Create the initial window with the given geometry.
fi: Aseta luotavan ikkunan mitat annetuiksi.

en: Creating Properties window.
fi: Ominaisuusikkuna avautuu.

en: Creating links to files
fi: Luodaan linkkejä tiedostoihin

en: Criteria for search bar searching
fi: Kriteeri hakupalkilla hakemiselle

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
fi: Kriteeri, miten tiedostot täsmäävät hakupalkilla haettaessa. Arvo "search_by_text", määrää, että Nautilus etsii tiedostoja vain tiedostonimen perusteella. Jos arvo on "search_by_text_and_properties", Nautilus etsii tiedostoja nimen ja ominaisuuksien perusteella.

en: Crux-Eggplant
fi: Munakoiso-Crux

en: Crux-Teal
fi: Vihreä Crux

en: Cu_t File
fi: _Leikkaa tiedosto

en: Cu_t Files
fi: _Leikkaa tiedostoja

en: Current Nautilus theme (deprecated)
fi: Nykyinen Nautiluksen teema (vanhentunut)

en: Custom Background Set
fi: Mukautettu tausta asetettu

en: Custom Side Pane Background Set
fi: Mukautettu sivupaneelin tausta asetettu

en: Cut Folder
fi: Leikkaa hakemisto

en: Cut Text
fi: Leikkaa teksti

en: Cut _Text
fi: _Leikkaa teksti

en: Cut the selected text to the clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

en: D_uplicate
fi: _Monista

en: Danger
fi: Vaara

en: Danube
fi: Tonava

en: Dark Cork
fi: Tumma korkki

en: Dark GNOME
fi: Tumma GNOME

en: Dark Info Color
fi: Tumma tiedoteväri

en: Date Accessed
fi: Käyttöpäivä

en: Date Modified
fi: Muokattu

en: Date Taken
fi: Ottopäivä

en: Deep Teal
fi: Harmaanvihreä

en: Default Background Color
fi: Oletusarvoinen taustaväri

en: Default Background Filename
fi: Oletusarvoinen taustan tiedostonimi

en: Default Side Pane Background Color
fi: Oletusarvoinen sivupaneelin taustan väri

en: Default Side Pane Background Filename
fi: Oletusarvoinen sivupaneelin taustan tiedostonimi

en: Default _zoom level:
fi: _Oletusmittakaava:

en: Default column order in the list view
fi: Luettelonäkymän oletusarvoinen sarakejärjestys

en: Default column order in the list view.
fi: Luettelonäkymän oletusarvoinen sarakejärjestys.

en: Default folder viewer
fi: Oletusarvoinen hakemiston näkymä

en: Default icon zoom level
fi: Oletusarvoinen kuvakkeiden mittakaava

en: Default list of columns visible in the list view
fi: Oletusarvoinen luettelo luettelonäkymässä näkyvistä sarakkeista

en: Default list of columns visible in the list view.
fi: Oletusarvoinen luettelo luettelonäkymässä näkyvistä sarakkeista.

en: Default list zoom level
fi: Oletusarvoinen luettelon mittakaava

en: Default sort order
fi: Oletusarvoinen järjestys

en: Default zoom level used by the icon view.
fi: Kuvakenäkymän oletusarvoinen mittakaava.

en: Default zoom level used by the list view.
fi: Luettelonäkymän oletusarvoinen mittakaava.

en: Delete From Trash?
fi: Poistetaanko roskakorista?

en: Delete Immediately?
fi: Poistetaanko heti?

en: Delete all items in the Trash
fi: Poista kaikki roskakorin sisältö

en: Delete all selected items permanently
fi: Poista kaikki valitut kohteet pysyvästi

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
fi: Poista jokainen valittu kohde siirtämättä roskakoriin

en: Delete?
fi: Poistetaanko?

en: Deleting
fi: Poistaa

en: Deleting files
fi: Poistetaan tiedostoja

en: Description
fi: Kuvaus

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Desktop Preferences
fi: Työpöytäasetukset

en: Desktop font
fi: Työpöydän kirjasin

en: Desktop home icon name
fi: Koti-työpöytäkuvakkeen nimi

en: Desktop trash icon name
fi: Roskakori-työpöytäkuvakkeen nimi

en: Details:
fi: Lisätiedot:

en: Display Nautilus help
fi: Näytä Nautiluksen ohje

en: Display _files when they are clicked
fi: _Näytä tiedostot, kun niitä napsautetaan

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
fi: Näytä ikkuna, jossa voi tämän valikon kirjanmerkkejä voi muokata

en: Display credits for the creators of Nautilus
fi: Näytä luettelo Nautiluksen tekijöistä

en: Display icons in the opposite order
fi: Näytä kuvakkeet käänteisessä järjestyksessä

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
fi: Näytä kuviot, värit ja tunnusmerkit, joilla voi muuttaa ohjelman ulkonäköä

en: Display the latest contents of the current location
fi: Näytä nykyisen sijainnin viimeisin sisältö

en: Display this location with "%s"
fi: Näytä tämä sijainti katselimella "%s"

en: Distinguished
fi: Erinomainen

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
fi: Älä käytä työpöytää (sivuuta asetusikkunassa annettu oletus)

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
fi: Haluatko, että kaikki kohteettomat kirjanmerkit poistetaan?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
fi: Haluatko suorittaa tiedoston "%s" vai nähdä sen sisällön?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
fi: Haluatko asetella sisällön käsin ja jättää nämä kohteet siihen, mihin pudotit ne?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
fi: Haluatko asetella sisällön käsin ja jättää nämä kohteet siihen, mihin pudotit ne? Tämä sotkee jo tallennetun käsin asettelun.

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
fi: Haluatko asetella sisällön käsin ja jättää tämän kohteen siihen, mihin pudotit sen?

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
fi: Haluatko asetella sisällön käsin ja jättää tämän kohteen siihen, mihin pudotit sen? Tämä sotkee jo tallennetun käsin asettelun.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
fi[0]: Haluatko katsella yhtä sijaintia?
fi[1]: Haluatko katsella useita (%d) sijainteja?

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Don't include in the menu for "%s" items
fi: Älä näytä tiedostotyypin "%s" valikossa

en: Done
fi: Valmis

en: Dots
fi: Laikut

en: Draft
fi: Luonnos

en: Drag a color to an object to change it to that color
fi: Vaihda ohjelman osan väri vetämällä värilaatta osaan

en: Drag a pattern tile to an object to change it
fi: Vaihda ohjelman osan kuvio vetämällä kuviolaatta osaan

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
fi: Vaihda kohteen tunnusmerkki vetämällä tunnusmerkki kohteeseen

en: Drag and Drop Error
fi: Veto- ja pudotusvirhe

en: Drag and drop is not supported.
fi: Veto ja pudotus ei toimi.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
fi: Veto ja pudotus toimii vain paikallisissa tiedostojärjestelmissä.

en: Draw a frame around unselected text
fi: Piirrä kehys valitsemattoman tekstin ympärille

en: Drop Target Only Supports Local Files
fi: Kohtaan voi pudottaa vain paikallisia tiedostoja

en: Duplicate each selected item
fi: Monista valitut kohteet

en: E_ject
fi: Poista _asemasta

en: E_xecute
fi: _Suoritus

en: E_xecute files when they are clicked
fi: _Käynnistä tiedostot, kun niitä napsautetaan

en: Eclipse
fi: Pimennys

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

en: Edit Launcher
fi: Muokkaa käynnistintä

en: Edit Nautilus preferences
fi: Muokkaa Nautiluksen asetuksia

en: Edit the launcher information
fi: Muokkaa käynnistintietoja

en: Eject Error
fi: Asemasta poistamisvirhe

en: Emblems
fi: Tunnusmerkit

en: Emblems:
fi: Tunnusmerkit:

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Empty _Trash
fi: Tyhjennä _roskakori

en: Emptying the Trash
fi: Tyhjennetään roskakori

en: Enable 'special' flags in file preferences dialog
fi: Näytä "erityiset" liput tiedoston asetusikkunassa

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
fi: Ottaa käyttöön "klassisen" Nautiluksen toiminnan, jossa jokainen ikkuna on selain

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
fi: Anna joka tunnusmerkille kuvaava nimi. Sen perusteella tunnusmerkit yksilöityvät.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
fi: Anna tunnusmerkille kuvaava nimi. Sen perusteella tunnusmerkki yksilöityy.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
fi: Anna tälle tunnusmerkille uusi nimi:

en: Envy
fi: Kateus

en: Erase
fi: Poista

en: Error "%s" creating new document.
fi: Virhe "%s" uuden asiakirjan luonnissa.

en: Error "%s" creating new folder.
fi: Virhe "%s" uutta hakemistoa luodessa.

en: Error "%s" while copying "%s".
fi: Virhe "%s" kohteen "%s" kopioinnissa.

en: Error "%s" while copying.
fi: Virhe "%s" kopioinnissa.

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
fi: Virhe "%s" kohteeseen "%s" linkin luomisessa.

en: Error "%s" while deleting "%s".
fi: Virhe "%s" kohteen "%s" poistamisessa.

en: Error "%s" while deleting.
fi: Virhe "%s" poistamisessa.

en: Error "%s" while linking.
fi: Virhe "%s" linkittämisessä.

en: Error "%s" while moving "%s".
fi: Virhe "%s" kohteen "%s" siirtämisessä.

en: Error "%s" while moving.
fi: Virhe "%s" siirtämisessä.

en: Error Creating New Document
fi: Virhe uuden asiakirjan luonnissa

en: Error Creating New Folder
fi: Virhe uuden hakemiston luonnissa

en: Error Displaying Folder
fi: Virhe näyttäessä hakemistoa

en: Error Launching Application
fi: Virhe sovelluksen käynnistämisessä

en: Error Setting Group
fi: Virhe ryhmää asettaessa

en: Error Setting Owner
fi: Virhe omistajaa asettaessa

en: Error Setting Permissions
fi: Virhe oikeuksia asettaessa

en: Error While Copying
fi: Virhe kopionnissa

en: Error While Deleting
fi: Virhe poistamisessa

en: Error While Linking
fi: Virhe linkittämisessä

en: Error While Moving
fi: Virhe siirtämisessä

en: Error creating new document.
fi: Virhe uuden asiakirjan luonnissa.

en: Error creating new folder.
fi: Virhe uuden hakemiston luonnissa.

en: Error while copying to "%s".
fi: Virhe kohteeseen "%s" kopioinnissa.

en: Error while copying.
fi: Virhe kopioidessa.

en: Error while creating link in "%s".
fi: Virhe kohteeseen "%s" linkittämisessä.

en: Error while creating links in "%s".
fi: Virhe linkkien luonnissa kohteessa "%s".

en: Error while deleting.
fi: Virhe poistaessa.

en: Error while moving items to "%s".
fi: Virhe kohteeseen "%s" siirtämisessä.

en: Error while moving to "%s".
fi: Virhe kohteen "%s" siirtämisessä.

en: Error while moving.
fi: Virhe siirtäessä.

en: Error while moving.
fi: Virhe siirtämisessä.

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
fi: Tämän tiedoston olemassaolo ilmaisee, että Nautiluksen asetusvelho
    on jo käyty läpi.
    
    Voit poistaa tämän tiedoston, jos haluat käydä velhon läpi uudestaan.

en: Exposure Program
fi: Valotusohjelma

en: Exposure Time
fi: Valotusaika

en: Factory for Nautilus component adapter factories
fi: Tehdas, joka tuottaa Nautiluksen komponenttisovitintehtaita

en: Factory for Nautilus component adapter factories
fi: Tehdas, joka tuottaa Nautiluksen komponenttisovitintehtaita

en: Factory for Nautilus shell and file manager
fi: Tehdas, joka luo Nautilus-komentotulkin ja tiedostonhallinnan

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
fi: Tehdas, jonka tuottamat oliot ympäröivät tavalliset Bonobo-säätimet ja upotteet näyttämään Nautiluksen näkymiltä

en: Factory for text view
fi: Tehdas, joka tuottaa tekstinäkymiä

en: Failed to load image information
fi: Kuvatietojen lataaminen epäonnistui

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Favorite applications
fi: Suosikkisovellukset

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Fibers
fi: Kuidut

en: File Browser: %s
fi: Tiedostoselain: %s

en: File Management
fi: Tiedostonhallinta

en: File Management Preferences
fi: Tiedostonhallinnan asetukset

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: File Types and Programs
fi: Tiedostotyypit ja ohjelmat

en: File _owner:
fi: Tiedoston _omistaja:

en: File group:
fi: Tiedoston ryhmä:

en: File owner:
fi: Tiedoston omistaja:

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
fi: Hakemistojen oletusarvoisen taustan tiedostonimi. Tällä on merkitystä vain, jos avaimen "background_set" arvo on tosi.

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
fi: Sivupaneelin oletusarvoisen taustan tiedostonimi. Tällä on merkitystä vain, jos avaimen "side_pane_background_set" arvo on tosi.

en: Files and folders can only be moved into the trash.
fi: Tiedostoja ja hakemistoja voi vain siirtää roskakoriin.

en: Files copied:
fi: Tiedostoja kopioitunut:

en: Files deleted:
fi: Tiedostoja poistettu:

en: Files linked:
fi: Tiedostoja linkittynyt:

en: Files moved:
fi: Tiedostoja siirtynyt:

en: Files thrown out:
fi: Tiedostoja heitetty pois:

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Find
fi: Etsi

en: Finishing Creating Links...
fi: Viimeistellään linkkien luontia...

en: Finishing Move...
fi: Viimeistellään siirtoa...

en: Fire Engine
fi: Paloauto

en: Flash Fired
fi: Salama

en: Floral
fi: Kukat

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
fi: Tätä suuremmat hakemistot typistyvät noin tähän kokoon. Tämän tarkoitus on välttää keon paisuttamista vahingossa ja Nautiluksen kaatumista suuria hakemistoja näytettäessä. Negatiivinen arvo tarkoittaa, ettei rajaa ole. Raja ei ole tarkka, koska hakemistot luetaan lohkoittain.

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: Format the selected volume
fi: Alusta valittu taltio

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Fossil
fi: Fossiili

en: Frame Text
fi: Kehystä teksti

en: Free space:
fi: Tilaa vapaana:

en: From:
fi: Lähde:

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: Go To:
fi: Siirry:

en: Go back a few pages
fi: Siirry muutama sivu taaksepäin

en: Go forward a number of pages
fi: Siirry muutama sivu eteenpäin

en: Go to Computer
fi: Siirry Tietokoneeseen

en: Go to Empty CD folder
fi: Siirry tyhjä CD -hakemistoon

en: Go to templates folder
fi: Siirry asiakirjamallien hakemistoon

en: Go to the CD Creator
fi: Siirry CD-kirjoittimeen

en: Go to the home location
fi: Siirry kotisijaintiin

en: Go to the location specified by this bookmark
fi: Siirry tämän kirjanmerkin osoittamaan sijaintiin

en: Go to the next visited location
fi: Siirry seuraavaan sijaintiin

en: Go to the previous visited location
fi: Siirry edelliseen sijaintiin

en: Go to the trash folder
fi: Siirry roskakorihakemistoon

en: Go up one level
fi: Siirry yksi taso ylöspäin

en: Granite
fi: Graniitti

en: Grapefruit
fi: Viinirypäle

en: Green Weave
fi: Vihreä kudos

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Hardware
fi: Laitteisto

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
fi: Piilota oletusarvoiset kirjanmerkit kirjanmerkkivalikosta

en: Highlight Alpha
fi: Korostuksen peittävyys

en: History
fi: Historiikki

en: History side pane
fi: Historiikkisivupaneeli

en: History side pane for Nautilus
fi: Nautiluksen historiikkisivupaneeli

en: Home
fi: Koti

en: Home Folder
fi: Kotihakemisto

en: Home icon visible on desktop
fi: Koti-kuvake näkyy työpöydällä

en: ISO Speed Rating
fi: ISO-nopeusluokka

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
fi: Näytä myös poistokomento, joka ei käytä _roskakoria

en: Ice
fi: Jää

en: Icon
fi: Kuvake

en: Icon Captions
fi: Kuvakkeiden tekstit

en: Icon View
fi: Kuvakenäkymä

en: Icons
fi: kuvakkeet

en: Icons Viewer
fi: Kuvakekatselin

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
fi: Jos tosi, Nautilus näyttää vain hakemistot puusivupaneelissa. Muulloin sekä tiedostot että hakemistot näkyvät.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
fi: Jos tosi, sijaintipalkki näkyy uusissa ikkunoissa.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
fi: Jos tosi, sivupaneeli näkyy uusissa ikkunoissa.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
fi: Jos tosi, tilarivi näkyy uusissa ikkunoissa.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
fi: Jos tosi, työkalupalkit näkyvät uusissa ikkunoissa.

en: If set to true, then Nautilus lets you edit some of the more esoteric options of a file in the file preferences dialog.
fi: Jos tosi, Nautilus sallii joidenkin vaikeatajuisten asetusten muuttamisen tiedoston asetusikkunassa.

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
fi: Jos tosi, Nautilus näyttää hakemistot kuvakenäkymissä ja luetteloissa tiedostoja ennen.

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to put files in the trash.
fi: Jos tosi, Nautilus kysyy varmistusta kun siirrät tiedostoja roskakoriin.

en: If set to true, then Nautilus will bring up a new Nautilus window by default whenever an item is opened.
fi: Jos tosi, Nautilus avaa uuden ikkunan kun kohde avataan.

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
fi: Jos tosi, Nautilus piirtää kuvakkeet työpöydälle.

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
fi: Jos tosi, Nautilus sallii tiedostojen poistamisen välittömästi roskakoriin siirtämisen sijasta. Tätä käytettäessä kannattaa olla varovainen.

en: If set to true, then Nautilus will just show the user's bookmarks in the bookmark menu.
fi: Jos tosi, Nautilus näyttää pelkästään käyttäjän kirjanmerkit kirjanmerkkivalikossa.

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
fi: Jos tosi, Nautilus näyttää käyttäjän kotihakemiston työpöytänä. Jos epätosi, niin työpöytänä näkyy hakemisto ~/Desktop.

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
fi: Jos tosi, niin kaikki Nautilus-ikkunat ovat selainikkunoita. Nautilus toimi näin versioon 2.6 saakka, ja eräät saattavat pitää entisestä tavasta enemmän.

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
fi: Jos tosi, varmuuskopiotiedostot (joita esimerkiksi Emacs luo) eivät näy. Tällä hetkellä vain merkkiin "~" päättyvät tiedostot tunnistuvat varmuuskopioiksi.

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
fi: Jos tosi, piilotiedostot näkyvät tiedostonhallinassa. Piilotiedostot ovat joko pisteellä alkavia tai lueteltuna hakemistossa olevassa .hidden-tiedostossa.

en: If this is set to true, Nautilus adds itself to the session when it starts up. This means it will be started the next time you log in.
fi: Jos tosi, Nautilus lisää itsensä istuntoon aina käynnistyessään. Tämä tarkoittaa, että se käynnistyy myös kun kirjaudut sisään seuraavan kerran.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
fi: Jos tosi, tietokonesijainnin kuvake näkyy työpöydällä.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
fi: Jos tosi, kotihakemiston kuvake näkyy työpöydällä.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
fi: Jos tosi, roskakorin kuvake näkyy työpöydällä.

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
fi: Jos tätä ilmenee jatkuvasti, voit poistaa kyseisen paneelin käytöstä.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
fi: Jos tosi, tiedostot kaikissa ikkunoissa näkyvät käänteisessä järjestyksessä. Siis jos tiedostot ovat nimen mukaisessa järjestyksessä, järjestys on Ö-A, ei A-Ö.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
fi: Jos tosi, tiedostot kaikissa ikkunoissa näkyvät käänteisessä järjestyksessä. Siis jos tiedostot ovat nimen mukaisessa järjestyksessä, järjestys on Ö-A, eikä A-Ö; jos tiedostot ovat koon mukaisessa järjestyksessä, suurimmat tulevat ensimmäisinä pienimpien sijaan.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
fi: Jos tosi, kuvakkeet asettuvat tiiviimmin kuin oletusarvoisesti uusissa ikkunoissa.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
fi: Jos tosi, nimiöt ovat kuvakkeiden vierellä, eivät niiden alla.

en: If true, new windows will use manual layout by default.
fi: Jos tosi, uudet ikkunat käyttävät käsinasettelua oletusarvoisesti.

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
fi: Jos tyhjennät sijaintiluettelon, sen sisältö häviää pysyvästi.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
fi: Jos poistat kohteen, se häviää pysyvästi.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat kohteen, se häviää pysyvästi.

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
fi: Muista kuitenkin, että historia toistaa itseään.

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
fi: Kun roskakori tyhjennetään, sen sisältö häviää pysyvästi.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
fi: Tiedoston korvaaminen hävittää korvattavan tiedoston tiedot.

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
fi: Jos haluat poistaa taltion asemasta, valitse "Poista asemasta" oikealla painikkeella aukeavasta kuvakkeen kontekstivalikosta.

en: Image
fi: Kuva

en: Image Properties content view component
fi: Kuvan ominaisuuksien sisältönäkymäkomponentti

en: Images Only
fi: Vain kuvat

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
fi: Tätä suuremmista (tavuina) kuvista ei synny pienoiskuvia. Tämän asetuksen tarkoituksena on estää pienoiskuvien teko suurista kuvista, mikä voi kestää kauan tai viedä paljon muistia.

en: Important
fi: Tärkeä

en: Include in the menu for "%s" items
fi: Näytä tiedostotyypin "%s" valikossa

en: Include in the menu for "%s" only
fi: Näytä tiedostotyypin "%s" valikossa

en: Information
fi: Tietoja

en: International
fi: Kansainvälinen

en: Invalid Action Associated
fi: Virheellinen toiminto kytketty

en: Invalid Application Associated
fi: Virheellinen sovellus kytketty

en: Invalid Viewer Associated
fi: Virheellinen katselin kytketty

en: Is in the menu for "%s" items.
fi: On tiedostotyypin "%s" valikossa.

en: Is in the menu for "%s".
fi: On tiedoston "%s" valikossa.

en: Is in the menu for all "%s" items.
fi: On kaikkien tiedostotyyppien "%s" valikossa.

en: Is not in the menu for "%s" items.
fi: Ei ole tiedostotyypin "%s" valikossa.

en: Is the default for "%s" items.
fi: On tiedostotyypin "%s" oletus.

en: Is the default for "%s".
fi: On tiedoston "%s" oletus.

en: Is the default for all "%s" items.
fi: On kaikkien tiedostotyyppien "%s" oletus.

en: Keep icons lined up on a grid
fi: Pidä kuvakkeet ruudukossa

en: Keep icons sorted by emblems in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä tunnusmerkkien mukaisessa järjestyksessä

en: Keep icons sorted by modification date in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä muokkauspäivämääärän mukaisessa järjestyksessä

en: Keep icons sorted by name in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä nimen mukaisessa järjestyksessä

en: Keep icons sorted by size in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä koon mukaisessa järjestyksessä

en: Keep icons sorted by type in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä tyypin mukaisessa järjestyksessä

en: Label
fi: Nimiö

en: Label to display in the column
fi: Sarakkeessa näkyvä nimiö

en: Label to display to the user
fi: Käyttäjälle näkyvä nimiö

en: Label widget to display in the notebook tab
fi: Lehtiön välilehdessä näkyvä nimiö-säädin

en: Last changed:
fi: Viimeksi muuttunut:

en: Leaf
fi: Lehti

en: Leave icons wherever they are dropped
fi: Jätä kuvakkeet sinne, mihin ne pudotetaan

en: Lemon
fi: Sitruuna

en: Light Info Color
fi: Vaalea tiedoteväri

en: Link To Old Desktop
fi: Linkki vanhaan työpöytään

en: Link _name:
fi: Linkin _nimi:

en: Link target:
fi: Linkin kohde:

en: Linking
fi: Linkitetään

en: Linux Documentation Project
fi: Linuxin ohjeprojekti

en: Linux Online
fi: Linux linjoilla

en: Linux Resources
fi: Linux-voimavarat

en: Linux Weekly News
fi: Viikoittaiset Linux-uutiset

en: List
fi: luettelo

en: List Columns
fi: Luettelon sarakkeet

en: List View
fi: Luettelonäkymä

en: List Viewer
fi: Luettelokatselin

en: List of possible captions on icons
fi: Luettelo mahdollisista kuvakkeiden teksteistä

en: Loading...
fi: Latautuu...

en: Local Files Only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: Local Images Only
fi: Vain paikalliset kuvat

en: Location _Bar
fi: Sijain_tipalkki

en: Location:
fi: Sijainti:

en: MIME Type
fi: MIME-tyyppi

en: MIME type
fi: MIME-tyyppi

en: MIME type:
fi: MIME-tyyppi:

en: Ma_ke Link
fi: T_ee linkki

en: Ma_ke Links
fi: T_ee linkit

en: Mail
fi: Posti

en: Make the selected icon stretchable
fi: Tee valittu kuvake venyväksi

en: Manila Paper
fi: Manillapaperi

en: Manually
fi: Käsin

en: Maximum handled files in a folder
fi: Yläraja käsiteltävien tiedostojen määrälle per hakemisto

en: Maximum image size for thumbnailing
fi: Suurin koko kuville, joista tehdään pienoiskuvia

en: Medi_a Properties
fi: Levyn _ominaisuudet

en: Metering Mode
fi: Mittaustila

en: Migrated Old Desktop
fi: Tuotu vanha työpöytä

en: Mo_ve to Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: Modify "%s"
fi: Muokkaa ohjelmalla "%s"

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
fi: Ma loka 00 0000, 00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
fi: Ma loka 00 0000, 00:00:00

en: More Than One Image
fi: Useampi kuin yksi kuva

en: Moss Ridge
fi: Sammalviirut

en: Mount Error
fi: Liittämisvirhe

en: Mount the selected volume
fi: Liitä valittu taltio

en: Move _Down
fi: Siirrä _alas

en: Move _Up
fi: Siirrä _ylös

en: Move each selected item to the Trash
fi: Siirrä jokainen valittu kohde roskakoriin

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
fi: Siirrä tai kopioi viimeksi leikatut tai kopioidut tiedostot

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
fi: Siirrä tai kopioi viimeksi leikatut tai kopioidut tiedostot valittuun hakemistoon

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Moving
fi: Siirtää

en: Moving files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Moving files to the Trash
fi: Siirretään tiedostoja roskakoriin

en: Mud
fi: Muta

en: Name
fi: Nimi

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
fi: Käytettävän Nautiluksen teeman nimi. Tämä on vanhentunut ominaisuus Nautilus 2.2:sta alkaen. Käytä kuvaketeemaa tämän sijaan.

en: Name of the column
fi: Sarakkeen nimi

en: Name of the icon to display in the menu item
fi: Valikon kohdassa näkyvän kuvakkeen nimi

en: Name of the item
fi: Kohteen nimi

en: Name of the page
fi: Sivun nimi

en: Nautilus Emblem side pane
fi: Nautiluksen tunnusmerkkisivupaneeli

en: Nautilus Emblem view
fi: Nautiluksen tunnusmerkkinäkymä

en: Nautilus Image Properties view
fi: Nautiluksen kuvien ominaisuusnäkymä

en: Nautilus Tree View
fi: Nautiluksen puunäkymä

en: Nautilus Tree side pane
fi: Nautiluksen puunäkymäsivupaneeli

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt, koska Bonobo ilmoitti odottamattomasti virheestä tehdasta paikantaessa. bonobo-activation-server'n sulkeminen ja Nautiluksen käynnistäminen uudelleen saattaa korjata ongelman.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt, koska Bonobo ilmoitti odottamattomasti virheestä komentotulkkioliota paikantaessa. bonobo-activation-server'n sulkeminen ja Nautiluksen käynnistäminen uudelleen saattaa korjata ongelman.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt, koska Bonobo ilmoitti odottamattomasta virheestä tiedostonhallintanäkymäpalvelinta rekisteröidessä.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt odottamattoman virheen takia.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt. Komennon "bonobo-slay" ajaminen komentoriviltä voi korjata ongelman. Jos näin ei käy, niin voit yrittää käynnistää tietokoneesi uudelleen tai asentaa Nautiluksen uudestaan.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt. Komennon "bonobo-slay" ajaminen komentoriviltä voi korjata ongelman. Jos ei, niin yritä käynnistää tietokone tai asentaa Nautilus uudelleen.
    
    Bonobo ei löytänyt tiedostoa Nautilus_Shell.server. Eräs mahdollinen syy on, että ympäristömuuttuja LD_LIBRARY_PATH ei sisällä Bonobo-aktivoinnin kirjastohakemistoa. Toinen mahdollinen syy on, että Nautilus on asennettu virheellisesti ja tiedosto Nautilus_Shell.server puuttuu.
    
    Komennon "bonobo-slay" ajaminen sulkee kaikki Bonobo-aktivointi- ja GConf-prosessit, joita muutkin ohjelmat saattavat tarvita.
    
    Joskus prosessien bonobo-activation-server ja gconfd sulkeminen korjaa ongelman, mutta emme tiedä miksi.
    
    Tätä on tapahtunut myös, jos Bonobo-aktivoinnin versio on viallinen.

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
fi: Nautilus ei pystynyt määrittämään tiedoston tyyppiä.

en: Nautilus cannot display "%s".
fi: Nautilus ei voi näyttää sijaintia "%s".

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
fi: Nautilus ei voi käsitellä %s:-sijainteja.

en: Nautilus component adapter factory
fi: Nautiluksen komponenttisovitintehdas

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
fi: Nautilus ei voinut luoda seuraavia vaadittuja hakemistoja: %s.

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
fi: Vaaditun hakemiston "%s" luominen epäonnistui.

en: Nautilus factory
fi: Nautilustehdas

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
fi: Nautiluksen tiedostonhallintakomponentti, joka näyttää vieritettävän luettelon

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
fi: Nautiluksen tiedostonhallintakomponentti, joka näyttää vieritettävän luettelon tuloksista

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
fi: Nautiluksen tiedostonhallintakomponentti, joka näyttää kaksiulotteisen kuvaketilan

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
fi: Nautiluksen tiedostonhallintakomponentti, joka näyttää työpöydän kuvakkeet

en: Nautilus file manager desktop icon view
fi: Nautiluksen-tiedostonhallintan työpöytäkuvakenäkymä

en: Nautilus file manager icon view
fi: Nautiluksen-tiedostonhallintan kuvakenäkymä

en: Nautilus file manager list view
fi: Nautiluksen-tiedostonhallintan luettelonäkymä

en: Nautilus file manager search results list view
fi: Nautiluksen-tiedostonhallintan hakutulosnäkymä

en: Nautilus handles drawing the desktop
fi: Nautilus piirtää työpöydän

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
fi: Nautilukseen ei ole asennettu katselinta, joka voisi näyttää tiedoston.

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
fi: Nautilus on Gnomen graafinen komento-ohjelma, joka tekee tiedostojen ja järjestelmän hallinnasta helppoa.

en: Nautilus metafile factory
fi: Nautiluksen metatiedostotehdas

en: Nautilus shell
fi: Nautiluksen komentotulkki

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
fi: Nautilus-komentotulkkitoiminnot, jotka voi tehdä peräkkäisillä komentorivikutsuilla

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
fi: Nautilus käyttää käyttäjän kotihakemistoa työpöytänä

en: Network
fi: Verkko

en: Network Neighbourhood
fi: Verkkoympäristö

en: Network Servers
fi: Verkkopalvelimet

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New
fi: Uusi

en: News and Media
fi: Uutiset ja tiedotusvälineet

en: No Action Associated
fi: Kytkeytyvää toimintoa ei ole

en: No Application Associated
fi: Kytkeytyviä sovelluksia ei ole

en: No Viewers Available
fi: Katselimia ei ole

en: No bookmarks defined
fi: Kirjanmerkkejä ei määritetty

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
fi: Mime-tyypillä "%s" (tiedosto on "%s") ei ole kuvausta. Ilmoita tästä gnome-vfs:n postituslistalle.

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
fi: Muita toimintoja tämän tiedoston näyttämiseen ei ole. Jos kopioit tämän tiedoston koneellesi, niin saatat voida avata sen.

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
fi: Muita ohjelmia tämän tiedoston näyttämiseen ei ole. Jos kopioit tämän tiedoston koneellesi, niin saatat voida avata sen.

en: No templates Installed
fi: Ei asennettuja asiakirjamalleja

en: No viewers are available for "%s".
fi: Kohteelle "%s" ei ole katselimia

en: None
fi: Ei mikään

en: None of the files could be added as emblems.
fi: Yhtäkään tiedostoista ei voi lisätä tunnusmerkeiksi.

en: Normal Si_ze
fi: Tavallinen k_oko

en: Not an Image
fi: Ei ole kuva

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Notes side pane
fi: Muistiinpanosivupaneeli

en: Notes side pane for Nautilus
fi: Nautiluksen muistiinpanosivupaneeli

en: Number view:
fi: Numeronäkymä:

en: Numbers
fi: Numeroita

en: Ocean Strips
fi: Meriviirut

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
fi: Loka 00 0000, 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
fi: Loka 00 0000, 00:00

en: Octal Permissions
fi: Oikeudet oktaalilukuna

en: Oh No
fi: Voi ei

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
fi: Jossakin sivupaneelissa tapahtui virhe, joten se ei voi jatkaa.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
fi: Luo Nautilus-ikkunoita vain erikseen annetuille URI:lle.

en: Only show folders in the tree sidebar
fi: Näytä vain hakemistot puusivupaneelissa

en: Onyx
fi: Onyks

en: Opacity of the highlight for selected icons
fi: Valittujen kuvakkeiden korostuksen peittävyys

en: Opacity of the selection box
fi: Valintalaatikon värin peittävyys

en: Open
fi: Avaa

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
fi[0]: Avataanko %d ikkuna?
fi[1]: Avataanko %d ikkunaa?

en: Open Failed, would you like to choose another action?
fi: Avaaminen epäonnistui. Haluatko valita toisen toiminnon?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
fi: Avaaminen epäonnistui. Haluatko valita toisen ohjelman?

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Open T_erminal
fi: Avaa _pääte

en: Open Wit_h
fi: Avaa o_hjelmalla

en: Open _Location...
fi: Avaa _sijainti...

en: Open _Parent
fi: Avaa _ylähakemisto

en: Open a new GNOME terminal window
fi: Avaa uusi Gnome-pääteikkuna

en: Open each selected item in a navigation window
fi: Avaa jokainen valittu kohde ikkunassa

en: Open in Navigation Window
fi: Avaa ikkunassa

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
fi[0]: Avaa uudessa ikkunassa
fi[1]: Avaa %d uudessa ikkunassa

en: Open the parent folder
fi: Avaa ylähakemisto

en: Open the selected item in this window
fi: Avaa valittu kohde tässä ikkunassa

en: Open with %s
fi: Avaa ohjelmalla %s

en: Open with Other Application
fi: Avaa muulla sovelluksella

en: Open with Other Viewer
fi: Avaa muulla katselimella

en: Open with...
fi: Avaa ohjelmalla...

en: Opening "%s".
fi: "%s" avautuu.

en: Opening %s
fi: %s avautuu

en: Orange
fi: Oranssi

en: Other _Application...
fi: Muu _sovellus...

en: Others:
fi: Muut:

en: Owner
fi: Omistaja

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Package
fi: Paketti

en: Page
fi: Sivu

en: Pale Blue
fi: Kalpeansininen

en: Paste Files into Folder
fi: Liitä tiedostoja hakemistoon

en: Paste the text stored on the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältämä teksti

en: Patterns:
fi: Kuviot:

en: Perform a quick set of self-check tests.
fi: Suorita nopeita itsetarkistuksia.

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: Pictures
fi: Kuvia

en: Please check the spelling and try again.
fi: Tarkasta oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: Please choose a different emblem name.
fi: Valitse tunnusmerkille toinen nimi.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
fi: Pudota vain yksi asettaaksesi sen kuvakkeeksi.

en: Please enter a name and try again.
fi: Anna nimi ja yritä uudelleen.

en: Please select another viewer and try again.
fi: Valitse toinen näkymä ja yritä uudelleen.

en: Please try again.
fi: Yritä uudelleen.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
fi: Mahdollisia arvoja ovat "single" tiedostojen käynnistämiseen yhdellä napsautuksella, tai "double" kaksoisnapsatuksella.

en: Prefere_nces
fi: A_setukset

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
fi: Valmistele valittujen tiedostojen kopiointia "liitä tiedostot"-komennolla

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
fi: Valmistele valittujen tiedostojen siirtoa "liitä tiedostot"-komennolla

en: Preparing To Copy...
fi: Valmistellaan kopiointia

en: Preparing To Move...
fi: Valmistellaan siirtoa...

en: Preparing to Create Links...
fi: Valmistellaan linkkien luontia...

en: Preparing to Delete files...
fi: Valmistellaan tiedostojen poistamista...

en: Preparing to Empty the Trash...
fi: Valmistellaan roskakorin tyhjentämistä...

en: Preparing to Move to Trash...
fi: Valmistellaan roskakoriin siirtämistä...

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Preview _sound files:
fi: Kuuntele _äänitiedostoja:

en: Print
fi: Tulosta

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
fi: Luo metatiedosto-olioita Nautiluksen metatietojen käyttämiseksi

en: Profile Dump
fi: Profiilin tallennus

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Prot_ect
fi: _Suojaa

en: Protect the selected volume
fi: Suojaa valittu taltio

en: Purple Marble
fi: Purppura marmori

en: Put labels beside icons
fi: Näytä nimiöt kuvakkeiden vierellä

en: Quit Nautilus.
fi: Lopeta nautilus.

en: Re_versed Order
fi: _Käänteinen järjestys

en: Red Hat Network
fi: Red Hat -verkko

en: Redo Edit
fi: Tee muokkaus uudelleen

en: Redo the edit
fi: Tee muokkaus uudelleen

en: Reload
fi: Päivitä

en: Remove
fi: Poista

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
fi: Poista valittu teksti kopioimatta sitä leikepöydälle

en: Rename
fi: Vaihda nimi

en: Rename Emblem
fi: Vaihda tunnusmerkin nimi

en: Rename selected item
fi: Nimeä valittu kohta uudelleen

en: Renaming "%s" to "%s".
fi: Nimetään kohde "%s" kohteeksi "%s".

en: Renaming Error
fi: Uudelleennimeämisvirhe

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

en: Report Profiling
fi: Näytä profiloinnin tulokset

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
fi: Sijoita kuvakkeet niin, että ne mahtuvat paremmin ikkunaan ja välttävät päällekkäin olemista

en: Reset Profiling
fi: Alusta profilointi

en: Reset View to _Defaults
fi: Palauta näky_mään oletukset

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
fi: Palauta on erityinen kuva, jota ei voi poistaa.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
fi: Palauta kohteiden järjestys ja mittakaava tämän näkymän asetusten mukaisiksi

en: Restart Nautilus.
fi: Käynnistä Nautilus uudelleen.

en: Restore Icon's Original Si_ze
fi: Palauta kuvakkeen alkuper_äinen koko

en: Restore Icons' Original Si_zes
fi: Palauta kuvakkeiden alkuper_äiset koot

en: Restore each selected icon to its original size
fi: Palauta jokaisen valitun kuvakkeen alkuperäinen koko

en: Reverse sort order in new windows
fi: Käänteinen järjestys uusissa ikkunoissa

en: Ridged Paper
fi: Viirupaperi

en: Rough Paper
fi: Karkea paperi

en: Ruby
fi: Rubiini

en: Run "%s" on any selected items
fi: Aja ohjelma "%s" valituilla kohteilla

en: Run in _Terminal
fi: Suorita _päätteessä

en: Run or Display?
fi: Suorita vai näytä?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
fi: Aja tai muokkaa hakemiston ~/Nautilus/skriptit skriptejä

en: Save
fi: Tallenna

en: Sea Foam
fi: Meren vaahto

en: Search List
fi: Hakuluettelo

en: Search for files by file name and file properties
fi: Etsi tiedostoja nimen ja ominaisuuksien perusteella

en: Search for files by file name only
fi: Etsi tiedostoja vain nimen perusteella

en: Search this computer for files
fi: Etsi tästä tietokoneesta tiedostoja

en: Searching Unavailable
fi: Hakupalvelu ei ole saatavilla

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
fi: Hakua ei voi käyttää nyt, koska luetteloa ei joko ole, tai hakupalvelu ei ole käynnissä.

en: Select Pattern
fi: Valitse lausekkeella

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: Select _All Files
fi: Valitse k_aikki tiedostot

en: Select _Pattern
fi: Valitse _lausekkeella

en: Select a Category:
fi: Valitse luokka:

en: Select a color to add
fi: Valitse lisättävä väri

en: Select all items in this window
fi: Valitse tämän ikkunan kaikki kohteet

en: Select all the text in a text field
fi: Valitse tämän kentän kaikki teksti

en: Select an icon
fi: Valitse kuvake

en: Select an image file for the new emblem:
fi: Valitse uuden tunnusmerkin kuva:

en: Select an image file to add as a pattern
fi: Valitse kuviona lisättävä kuva

en: Select items in this window matching a given pattern
fi: Valitse tämän ikkunan kaikki kohteet, jotka täsmäävät annettuun lausekkeeseen

en: Select the columns visible in this folder
fi: Valitse tässä hakemistossa näkyvät sarakkeet

en: Selection Box Alpha
fi: Valintalaatikon peittävyys

en: Selection Box Color
fi: Valintalaatikon väri

en: Sensitive
fi: Herkkä

en: Server Settings
fi: Palvelinasetukset

en: Set _user ID
fi: Käyttäjän _asettaminen (SUID)

en: Set as _Background
fi: Aseta _taustaksi

en: Set as background for _all folders
fi: Aseta _kaikkien hakemistojen taustaksi

en: Set as background for _this folder
fi: Aseta _tämän hakemiston taustaksi

en: Set gro_up ID
fi: _Ryhmän asettaminen (SGID)

en: Set the zoom level of the current view
fi: Aseta nykyisen näkymän mittakaava

en: Shale
fi: Liuske

en: Show %s
fi: Näytä %s

en: Show _only folders
fi: Nä_ytä vain hakemistot

en: Show _thumbnails:
fi: Näytä _pienoiskuvat:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
fi: Näytä ikkuna, josta voit valita työpöydän taustakuvion tai -värin.

en: Show folders first in windows
fi: Näytä hakemistot ikkunoissa ensimmäisinä

en: Show hidden and _backup files
fi: Näytä piilotiedostot ja _varmuuskopiot

en: Show location bar in new windows
fi: Näytä sijaintipalkki uusissa ikkunoissa

en: Show media properties for the selected volume
fi: Näytä valitun taltion levytiedot

en: Show priority text in toolbars
fi: Näytä tärkeysteksti työkalupalkeissa

en: Show side pane in new windows
fi: Näytä sivupaneeli uusissa ikkunoissa

en: Show status bar in new windows
fi: Näytä tilarivi uusissa ikkunoissa

en: Show te_xt in icons:
fi: Näytä t_ekstit kuvakkeissa:

en: Show the contents at the normal size
fi: Näytä sisältö tavallisen kokoisena

en: Show the contents in less detail
fi: Näytä vähemmän tietoja sisällöstä

en: Show the contents in more detail
fi: Näytä lisää tietoja sisällöstä

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
fi: Näytä hakemisto, jossa on tämän valikon skriptit

en: Show toolbar in new windows
fi: Näytä työkalupalkit uusissa ikkunoissa

en: Shutter Speed
fi: Sulkimen nopeus

en: Side Pane
fi: Sivupaneeli

en: Side Panel Failed
fi: Virhe sivupaneelissa

en: Side pane view
fi: Sivupaneelinäkymä

en: Silver
fi: Hopea

en: Size
fi: Koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Sky
fi: Taivas

en: Sky Ridge
fi: Taivasviirut

en: Snow Ridge
fi: Lumiviirut

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Some files will not be displayed.
fi: Jotkin tiedostot eivät näy.

en: Some of the files could not be added as emblems.
fi: Joitakin tiedostoista ei voi lisätä tunnusmerkeiksi.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
fi: "%s" ei ole käyttökelpoinen kuvatiedosto.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
fi: "%s" ei ole kelvollinen tiedoston nimi.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
fi: Valitettavasti tunnusmerkkiä %s ei voitu poistaa.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
fi: Valitettavasti tunnusmerkkien avainsanat voivat sisältää vain kirjaimia, tyhjää sekä numeroita.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
fi: Valitettavasti kuviota %s ei voitu poistaa.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
fi: Valitettavasti kuviota %s ei voitu asentaa.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
fi: Tunnusmerkki "%s" on jo olemassa.

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
fi: Turvallisuussyistä komentoja ei voi suorittaa etäsivustolta.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
fi: Et voi vaihtaa uudelleenasetuskuvaa.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
fi: Et antanut kelvollista tiedoston nimeä.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
fi: Uudelle tunnusmerkille pitää antaa avainsana.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
fi: Uudelle värille pitää antaa nimi.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
fi: Valitettavasti kohteen "%s" ryhmää ei voitu vaihtaa.

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
fi: Valitettavasti kohteen "%s" omistajaa ei voitu vaihtaa.

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
fi: Valitettavasti kohteen "%s" oikeuksia ei voitu muuttaa.

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
fi: Ei voinut näyttää kohteen "%s" kaikkea sisältöä.

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
fi: Valitettavasti kohdetta "%s" ei voitu nimetä kohteeksi "%s".

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
fi: Muun tunnusmerkin nimen tallentaminen epäonnistui.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
fi: Muun tunnusmerkin tallentaminen epäonnistui.

en: Sort _folders before files
fi: _Hakemistot ennen tiedostoja

en: Sound
fi: Ääni

en: Special
fi: Erityinen

en: Special flags:
fi: Erikoisliput:

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local filesystems. If set to "never" then it never previews sound.
fi: Nopeuskompromissi äänitiedoston esikuuntelussa, kun hiiri on niiden päällä. Jos arvo on "always", ääni soi vaikka tiedosto olisi etäpalvelimella. Jos arvo on "local_only", vain paikallisissa tiedostojärjestelmissä olevat tiedostot soivat. Jos "never", esikuuntelu ei ole käytössä.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local filesystems. If set to "never" then never bother to read preview data.
fi: Nopeuskompromissi tekstitiedoston sisällön näyttämisessä tiedoston kuvakkeessa. Jos "always", niin esikatselu näkyy aina, vaikka hakemisto olisi etäpalvelimella. Jos "local_only", esikatselu näkyy vain paikallisilla tiedostojärjestelmillä. Jos "never", esikatselu ei näy.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local filesystems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
fi: Nopeuskompromissi kuvatiedoston pienoiskuvan näyttämisessä. Jos arvo on "always", pienoiskuva näkyy aina, vaikka hakemisto olisi etäpalvelimella. Jos arvo on "local_only", pienoiskuvat näkyvät vain paikallisilla tiedostojärjestelmillä. Jos "never", pienoiskuvan sijaan näkyy yleinen kuvake.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local filesystems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
fi: Nopeuskompromissi hakemiston sisältämien kohteiden lukumäärän näyttämisessä. Jos arvo on "always", kohteiden lukumäärä näkyy aina, vaikka hakemisto olisi etäpalvelimella. Jos arvo on "local_only", lukumäärät näkyvät vain paikallisilla tiedostojärjestelmillä. Jos arvo on "never", kohteiden lukumäärät eivät näy.

en: St_atusbar
fi: Tila_rivi

en: Start Here
fi: Aloita tästä

en: Start Profiling
fi: Aloita profilointi

en: Status
fi: Tila

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop Profiling
fi: Lopeta profilointi

en: Stop loading this location
fi: Lopeta tämän sijainnin lataaminen

en: Str_etch Icon
fi: _Venytä kuvaketta

en: Stucco
fi: Stukko

en: Switch
fi: Siirry

en: Switch to Manual Layout?
fi: Käytetäänkö käsin asettelua?

en: System Settings
fi: Järjestelmän asetukset

en: Tangerine
fi: Mandariini

en: Terracotta
fi: Terrakotta

en: Text
fi: Teksti

en: Text Viewer
fi: Tekstikatselin

en: Text view
fi: Tekstinäkymä

en: Text view factory
fi: Tekstinäkymätehdas

en: Text view:
fi: Tekstinäkymä:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
fi[0]: %d valittu kohde kopioituu, jos annat "liitä tiedostoja"-komennon
fi[1]: %d valittua kohdetta kopioituvat, jos annat "liitä tiedostoja"-komennon

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
fi[0]: %d valittu kohde siirtyy, jos annat "liitä tiedostoja"-komennon
fi[1]: %d valittua kohdetta siirtyvät, jos annat "liitä tiedostoja"-komennon

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
fi: Näkymässä %s tapahtui virhe sen käynnistyessä, joten se ei voi jatkaa.

en: The %s view encountered an error and can't continue.
fi: Näkymässä %s tapahtui virhe sen käynnistyessä, ja se ei voi jatkaa.

en: The %s view encountered an error while starting up.
fi: Näkymässä %s tapahtui virhe sen käynnistyessä.

en: The NautilusApplication associated with this window.
fi: Tähän ikkunaan kytketty NautilusApplication.

en: The action associated with "%s" is invalid.
fi: Tiedostoon "%s" kytketty toiminto on virheellinen.

en: The application ID of the window.
fi: Ikkunan sovellus-ID.

en: The application associated with "%s" is invalid.
fi: Tiedostoon "%s" kytketty sovellus on virheellinen.

en: The attempt to log in failed.
fi: Sisään kirjautuminen epäonnistui.

en: The attribute name to display
fi: Näkyvän määreen nimi

en: The color cannot be installed.
fi: Väriä ei voi asentaa.

en: The date the file was accessed.
fi: Hetki, jona tiedostoa viimeksi käytettiin.

en: The date the file was modified.
fi: Hetki, jona tiedostoa viimeksi muokattiin.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
fi: Oletustoiminto ei voi avata kohdetta "%s", koska se ei voi käyttää tiedostoja "%s"-sijainneissa.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
fi: Oletustoiminto ei voi avata kohdetta "%s", koska se ei voi käyttää tiedostoja "%s"-sijainneissa.

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
fi: Kuvakenäkymän oletusarvoinen järjestys. Mahdollisia arvoja ovat "name" (nimi), "size" (koko), "type" (tyyppi), "modification_date" (muokattu viimeksi) ja "emblems" (tunnusmerkit).

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
fi: Luettelonäkymän oletusarvoinen järjestys. Mahdollisia arvoja ovat "name" (nimi), "size" (koko), "type" (tyyppi), "modification_date" (muokattu viimeksi) ja "emblems" (tunnusmerkit).

en: The default width of the side pane in new windows.
fi: Uusien ikkunoiden sivupaneelin oletusarvoinen leveys.

en: The destination and source are the same file.
fi: Kohde ja lähde ovat sama tiedosto.

en: The destination disk is read-only.
fi: Kohdelevylle ei voi kirjoittaa.

en: The destination folder is inside the source folder.
fi: Kohdehakemisto on lähdehakemiston sisällä.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
fi: Pudotettu tiedosto ei vaikuta olevan kelvollinen kuvatiedosto.

en: The dragged text was not a valid file location.
fi: Pudotettu teksti ei ollut kelvollinen tiedostosijainti.

en: The emblem cannot be added.
fi: Tunnusmerkin lisääminen epäonnistui.

en: The emblem cannot be installed.
fi: Tunnusmerkkiä ei voi asentaa.

en: The emblems do not appear to be valid images.
fi: Tunnusmerkit eivät vaikuta olevan kelvollisia kuvatiedostoja.

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
fi: Tiedosto "%s" on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
fi: Tiedostoa "%s" ei voi siirtää roskakoriin.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
fi: Tiedosto "%s" ei vaikuta olevan kelvollinen kuvatiedosto.

en: The file is not an image.
fi: Tiedosto ei ole kuvatiedosto.

en: The file that you dropped is not an image.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole kuva.

en: The file that you dropped is not local.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole paikallinen.

en: The filename "%s" indicates that this file is of type "%s". The contents of the file indicate that the file is of type "%s". If you open this file, the file might present a security risk to your system.
    
    Do not open the file unless you created the file yourself, or received the file from a trusted source. To open the file, rename the file to the correct extension for "%s", then open the file normally. Alternatively, use the Open With menu to choose a specific application for the file.
fi: Tiedostonimi "%s" ilmaisee, että tiedoston tyyppi on "%s". Sisältö kuitenkin ilmaisee, että tyyppi on "%s". Tämän tiedoston avaaminen saattaa olla turvallisuusriski järjestelmällesi.
    
    Älä avaa tiedostoa, jollet ole joko tehnyt sitä itse tai saanut sitä luotettavasta lähteestä. Tiedoston voi avata nimeämällä se uudestaan ja vaihtamalla tiedostopäätteeksi "%s", jonka jälkeen sen voi avata normaalisti. Vaihtoehtoisesti, tämän voi tehdä valitsemalla tiedoston avaava sovellus "Avaa sovelluksella"-valikosta.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
fi: Hakemisto "%s" sisältää enemmän tiedostoja kuin Nautilus voi käsitellä.

en: The folder contents could not be displayed.
fi: Hakemiston sisällön näyttäminen ei onnistu.

en: The font description used for the icons on the desktop.
fi: Työpöydän kuvakkeiden kirjasimen kirjasinkuvaus.

en: The group could not be changed.
fi: Ryhmän muuttaminen ei onnistunut.

en: The group of the file.
fi: Tiedoston ryhmä.

en: The item could not be renamed.
fi: Kohteen uudelleennimeäminen ei onnistunut.

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
fi: Linkki on rikki. Haluatko siirtää sen roskakoriin?

en: The location "%s" does not exist.
fi: Sijainti "%s" ei ole olemassa.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
fi: Tämä katselin ei voi näyttää tätä sijaintia.

en: The location of the desktop directory has changed in GNOME 2.4. You can open the link and move over the files you want, then delete the link.
fi: Työpöytähakemiston sijainti on muuttunut Gnome 2.4:ssä. Voit avata linkin, siirtää haluamasi tiedostot ja lopuksi poistaa sen.

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
fi: Nimi "%s" on jo käytössä tässä hakemistossa. Käytä toista nimeä.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
fi: Nimi "%s" ei käy, koska siinä on merkki "/". Käytä toista nimeä.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
fi: Nimi "%s." ei kelpaa.  Käytä toista nimeä.

en: The name and icon of the file.
fi: Tiedoston nimi ja kuvake.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
fi: Nimi on jo käytössä jonkin erityiskohteen nimenä. Tätä erityiskohdetta ei voi nimetä uudelleen tai korvata.
    
    Jos haluat kopioida kohteen "%s", nimeä se uudelleen ja yritä uudestaan.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
fi: Nimi on jo käytössä jonkin erityiskohteen nimenä. Tätä erityiskohdetta ei voi nimetä uudelleen tai korvata.
    
    Jos haluat siirtää kohteen, nimeä se uudelleen ja yritä uudestaan.

en: The owner could not be changed.
fi: Omistajan muuttaminen ei onnistunut.

en: The owner of the file.
fi: Tiedoston omistaja.

en: The permissions could not be changed.
fi: Oikeuksien muuttaminen ei onnistunut.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
fi: Kohteen "%s" oikeuksia ei saatu selville.

en: The permissions of the file, in octal notation.
fi: Tiedoston oikeudet oktaalilukumuodossa.

en: The permissions of the file.
fi: Tiedoston oikeudet.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
fi: Valitun tiedoston oikeudet eivät selvinneet.

en: The selection rectangle
fi: Valittu suorakulmio

en: The side pane view to show in newly opened windows.
fi: Uusissa ikkunoissa näkyvä sivupaneeli.

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: The type of the file.
fi: Tiedoston tyyppi.

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
fi: Tiedostoon "%s" kytketty katselin on virheellinen.

en: The x-alignment of the column
fi: Sarakkeen x-suuntainen kohdistus

en: Themes
fi: Teemat

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
fi: Kohdetta "%s" ei ole tässä hakemistossa. Ehkä se siirrettiin tai poistettiin juuri?

en: There is no action associated with "%s".
fi: Tiedostoon "%s" ei kytkeydy toimintoa.

en: There is no application associated with "%s".
fi: Tiedostoon "%s" ei kytkeydy sovellusta.

en: There is no space on the destination.
fi: Levytilaa ei ole jäljellä kohteessa.

en: There is not enough space on the destination.
fi: Kohteessa ei ole levytilaa jäljellä.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
fi: Leikepöydällä ei ole mitään liitettävää.

en: There was an error displaying help.
fi: Virhe ohjeen näyttämisessä.

en: There was an error displaying help: 
    %s
fi: Virhe ohjetta näyttäessä: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe ohjetta näyttäessä: %s

en: There was an error launching the application.
fi: Sovelluksen käynnistäminen epäonnistui.

en: This drop target only supports local files.
fi: Tähän kohtaan voi pudottaa vain paikallisia tiedostoja.

en: This folder uses automatic layout.
fi: Tämän hakemiston asettelu on automaattinen.

en: This is disabled due to security considerations.
fi: Tämä on estetty turvallisuussyistä.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
fi: Syynä luultavasti on, että tunnusmerkki on pysyvä, ei itse lisäämäsi.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
fi: Syynä luultavasti on, että tunnusmerkki on pysyvä, ei itse lisäämäsi.

en: This is the default theme for Nautilus.
fi: Tämä on Nautiluksen oletusteema.

en: This link can't be used, because it has no target.
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska sillä ei ole kohdetta.

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska sen kohdetta "%s" ei ole olemassa.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
fi: Tämän nimen voi asettaa, jos haluaa vaihtaa työpöydän koti-kuvakkeen nimeksi jotakin muuta.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
fi: Tämän nimen voi asettaa, jos haluaa vaihtaa työpöydän roskakori-kuvakkeen nimeksi jotakin muuta.

en: This theme uses photo-realistic folders.
fi: Tässä teemassa on todenmukaisen näköiset kansiot.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
fi[0]: Tämä avaisi yhden erillisen ikkunan.
fi[1]: Tämä avaisi %d erillistä ikkunaa.

en: Tip
fi: Vinkki

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
fi: Avataksesi etätiedostot kopioi ne ensin paikalliseen hakemistoon, ja pudota ne sieltä tähän.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
fi: Avataksesi etätiedostot kopioi ne ensin paikalliseen hakemistoon ja pudota ne sieltä tähän. Pudottamasi paikalliset tiedostot ovat jo avautuneet.

en: To:
fi: Kohde:

en: Toggle using a tighter layout scheme
fi: Valitse, käytetäänkö tiheämpää asettelutapaa

en: Too Many Files
fi: Liian monta tiedostoa

en: Tooltip for the menu item
fi: Valikon kohdan vinkki

en: Trash
fi: Roskakori

en: Trash icon visible on desktop
fi: Roskakori näkyy työpöydällä

en: Tree
fi: Puu

en: Try to fit in window
fi: Yritä sovittaa ikkunaan

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type of click used to launch/open files
fi: Tiedostojen käynnistämiseen tai avaamiseen käytettävä napsautustapa

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: URI currently displayed
fi: Nyt näkyvä URI

en: Unable to Replace File
fi: Tiedostoa ei voi korvata

en: Unable to launch the cd burner application.
fi: CD-kirjoitinohjelman käynnistäminen epäonnistui.

en: Undo Edit
fi: Kumoa muokkaus

en: Undo the edit
fi: Kumoa muokkaus

en: Undo the last text change
fi: Kumoa viimeisin tekstin muutos

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
fi: Valitettavasti ei selvinnyt, mikä se niistä oli.

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
fi: Tuntematon GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
fi: Irrottamisvirhe

en: Unmount the selected volume
fi: Irrota valittu taltio

en: Up
fi: Ylös

en: Urgent
fi: Kiireellinen

en: Use "%s" to open the selected item
fi: Käytä ohjelmaa "%s" valitun kohteen avaamiseen

en: Use _Default Background
fi: Käytä _oletustaustaa

en: Use as default for "%s" items
fi: Käytä tiedostotyypin "%s" oletuksena

en: Use as default for "%s" only
fi: Käytä tiedostotyypin "%s" oletuksena

en: Use manual layout in new windows
fi: Käytä käsinasettelua uusissa ikkunoissa

en: Use the default background for this location
fi: Käytä tämän sijainnin oletustaustaa

en: Use the default desktop background
fi: Käytä työpöydän oletustaustaa

en: Use tighter layout in new windows
fi: Käytä tiivistä asettelua uusissa ikkunoissa

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
fi: Käyttää manillakansioita ja harmaanvihreitä taustoja.

en: View Failed
fi: Katselu epäonnistui

en: View _new folders using:
fi: _Katsele uusia hakemistoja muodossa:

en: View as %s
fi: Näytä muotona %s

en: View as Icons
fi: Näytä kuvakkeina

en: View as List
fi: Näytä luettelona

en: View as Text
fi: Näytä tekstinä

en: View as _Icons
fi: Näytä _kuvakkeina

en: View as _List
fi: Näytä _luettelona

en: View as...
fi: Näytä muodossa...

en: View in Multiple Windows?
fi: Haluatko katsella useissa ikkunoissa?

en: View of the current file or folder
fi: Nykyisen tiedoston tai hakemiston näkymä

en: View or modify the properties of each selected item
fi: Katsele tai muokkaa jokaisen valitun kohteen ominaisuuksia

en: View your computer storage
fi: Katsele tietokoneen tallennustilaa

en: View your home folder in the Nautilus file manager
fi: Katsele kotihakemistoasi Nautilus-tiedostonhallintaohjelmalla

en: View your network servers in the Nautilus file manager
fi: Katsele verkkopalvelimia Nautilus-tiedostonhallintaohjelmalla

en: Views
fi: Näkymät

en: Violet
fi: Violetti

en: Visible _Columns...
fi: Näkyvät _sarakkeet...

en: Volume:
fi: Taltio:

en: Wavy White
fi: Aaltoileva valkoinen

en: Web
fi: WWW

en: Web Services
fi: WWW-palvelut

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
fi: Keskiviikko, syyskuu 00 0000, 00:00:00

en: What to do with executable text files when activated
fi: Mitä tehdä suoritettavilla tekstitiedostoilla kun ne aktivoidaan

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
fi: Mitä tehdä suoritettaville tekstitiedostoille kun ne aktivoidaan (yhdellä napsautuksella tai kaksoisnapsautuksella). Mahdollisia arvoja ovat "launch", eli tiedosto käynnistetään kuten ohjelma; "ask", eli näytetään valintaikkuna ja "display", eli tiedosto näytetään tekstitiedostona.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view" and "icon_view".
fi: Kun hakemisto näytetään, tätä näkymää käytetään, jos muuta näkymää ei ole erikseen valittu kyseiselle hakemistolle. Mahdollisia arvoja ovat "list_view" (luettelonäkymä) ja "icon_view" (kuvakenäkymä).

en: When to show number of items in a folder
fi: Milloin hakemiston sisältämien kohteiden määrä näkyy

en: When to show preview text in icons
fi: Milloin näyttää esikatseluteksti kuvakkeissa

en: When to show thumbnails of image files
fi: Näkyvätkö kuvatiedostojen pienoiskuvat

en: Whether a custom default folder background has been set.
fi: Onko mukautettu oletusarvoinen hakemistojen tausta asetettu.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
fi: Onko mukautettu oletusarvoinen sivupaneelin tausta asetettu.

en: Whether the menu item is sensitive
fi: Onko valikon kohta herkkä

en: Whether to ask for confirmation when moving files to trash
fi: Kysytäänkö varmistusta, kun tiedostoja siirretään roskakoriin

en: Whether to enable immediate deletion
fi: Onko välitön poistaminen käytössä

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
fi: Soiko äänten esikuuntelu, kun hiiri on niiden päällä

en: Whether to show backup files
fi: Näkyvätkö varmuuskopiotiedostot

en: Whether to show hidden files
fi: Näkyvätkö piilotiedostot

en: White
fi: Valkoinen

en: White Ribs
fi: Valkoiset kylkiluut

en: Widget for the property page
fi: Ominaisuussivun säädin

en: Width of the side pane
fi: Sivupaneelin leveys

en: Windows Network
fi: Windows-verkko

en: Would you like to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
fi: Et ole tiedoston omistaja, joten et voi muuttaa sen oikeuksia.

en: You can choose another view or go to a different location.
fi: Voit valita muun näkymän tai siirtyä toiseen sijaintiin.

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
fi: Voit kytkeä toisen sovelluksen tai katselimen tämän tyyppisiin tiedostoihin. Haluatko tehdä sen nyt?

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
fi: Voit kytkeä sovelluksia eri tiedostotyyppeihin. Haluatko kytkeä jonkin sovelluksen tämän tyyppisiin tiedostoihin nyt?

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
fi: Voit valita Gnomen hallintakeskuksesta, mitkä ohjelmat kytkeytyvät kuhunkin tiedostotyyppiin.

en: You can only use images as custom icons.
fi: Vain kuvia voi käyttää omina kuvakkeina.

en: You can only use local images as custom icons.
fi: Vain paikallisia tiedostoja voi käyttää omina kuvakkeina.

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
fi: Voit asettaa vain yhden oman kuvakkeen kerrallaan.

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
fi: Vain yhden oman kuvakkeen voi asettaa kerrallaan.

en: You cannot copy a file over itself.
fi: Et voi kopioida tiedostoa itseensä.

en: You cannot copy a folder into itself.
fi: Et voi kopioida hakemistoa itseensä.

en: You cannot copy items into the trash.
fi: Kohteita ei voi kopioida roskakoriin.

en: You cannot copy this trash folder.
fi: Et voi kopioida tätä roskakorihakemistoa.

en: You cannot create links inside the trash.
fi: Roskakorissa ei voi luoda linkkejä.

en: You cannot delete a volume icon.
fi: Taltion kuvaketta ei voi poistaa.

en: You cannot move a folder into itself.
fi: Et voi siirtää hakemistoa itseensä.

en: You cannot move this trash folder.
fi: Et voi siirtää tätä roskakorihakemistoa.

en: You do not have permissions to write to the destination.
fi: Sinulla ei ole kohteen kirjoitusoikeuksia.

en: You do not have permissions to write to this folder.
fi: Sinulla ei ole kirjoitusoikeutta tähän hakemistoon.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen "%s" nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen "%s" nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen "%s" sisällön katselemiseen tarvittavia oikeuksia.

en: You must enter a name for the server.
fi: Anna palvelimen nimi.

en: ZDNet Linux Hardware Database
fi: ZDNet Linux-laitteistokeskus

en: ZDNet Linux Resource Center
fi: ZDNet Linux-keskus

en: Zoom
fi: Mittakaava

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom _In
fi: L_ähennä

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Zoom to Fit
fi: Sovita

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: _Add a New Color...
fi: _Lisää uusi väri...

en: _Add a New Emblem...
fi: _Lisää uusi tunnusmerkki...

en: _Add a New Pattern...
fi: _Lisää uusi kuvio...

en: _Add new...
fi: _Lisää uusi...

en: _Always
fi: _Aina

en: _Arrange items:
fi: _Järjestä:

en: _Ask each time
fi: Kysy _joka kerta

en: _Associate Action
fi: _Kytke toiminto

en: _Associate Application
fi: _Kytke sovellus

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Backgrounds and Emblems...
fi: Taustat _ja tunnusmerkit...

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: _CD Creator
fi: _CD-kirjoitin

en: _Clear History
fi: Tyhjennä _historiikki

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Computer
fi: _Tietokone

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy File
fi: _Kopioi tiedosto

en: _Copy Files
fi: _Kopioi tiedostoja

en: _Copy Text
fi: _Kopioi teksti

en: _Copy here
fi: _Kopioi tähän

en: _Default zoom level:
fi: Olet_usmittakaava:

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Delete from Trash
fi: Poista _roskakorista

en: _Display
fi: _Näytä

en: _Double click to activate items
fi: _Kaksoisnapsautus aktivoi kohteen

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit Bookmarks
fi: _Muokkaa kirjanmerkkejä

en: _Emblems
fi: _Tunnusmerkit

en: _Empty
fi: _Tyhjennä

en: _Empty File
fi: _Tyhjä tiedosto

en: _Empty Trash
fi: _Tyhjennä roskakori

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _File group:
fi: _Tiedoston ryhmä:

en: _Format
fi: _Alusta

en: _Forward
fi: _Eteenpäin

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Go There
fi: _Siirry sinne

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Hide
fi: P_iilota

en: _Home
fi: _Koti

en: _Image:
fi: _Kuva:

en: _Keep Aligned
fi: Pi_dä tasattuna

en: _Keyword:
fi: _Avainsana:

en: _Link here
fi: _Linkitä tähän

en: _Local File Only
fi: _Vain paikallinen tiedosto

en: _Location (URL):
fi: _Sijainti (URL):

en: _Location...
fi: _Sijainti...

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: _Manually
fi: _Käsin

en: _Modify...
fi: _Muokkaa...

en: _Mount Volume
fi: _Liitä taltio

en: _Move here
fi: _Siirrä tähän

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Names:
fi: _Nimet:

en: _Never
fi: _Ei koskaan

en: _Only for files smaller than:
fi: _Vain kun tiedosto on pienempi kuin:

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open Scripts Folder
fi: Avaa _skriptihakemisto

en: _Paste Files
fi: L_iitä tiedostoja

en: _Paste Files Into Folder
fi: L_iitä tiedostoja hakemistoon

en: _Paste Text
fi: L_iitä tekstiä

en: _Pattern:
fi: _Lauseke:

en: _Patterns
fi: _Kuviot

en: _Places
fi: _Sijainnit

en: _Profiler
fi: _Profilointi

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Read
fi: _Luku

en: _Reload
fi: Päi_vitä

en: _Remove Custom Icon
fi: _Poista oma kuva

en: _Remove a Color...
fi: _Poista väri...

en: _Remove a Pattern...
fi: _Poista kuvio...

en: _Remove an Emblem...
fi: _Poista tunnusmerkki...

en: _Remove...
fi: _Poista...

en: _Rename...
fi: _Nimeä uudelleen...

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: _Report Profiling
fi: _Näytä profiloinnin tulokset

en: _Reset Profiling
fi: _Alusta profilointi

en: _Retry
fi: _Yritä uudelleen

en: _Run
fi: _Suorita

en: _Run executable text files when they are clicked
fi: Käynnistä _suoritettavat tekstitiedostot, kun niitä napsautetaan

en: _Scripts
fi: Sk_riptit

en: _Select Custom Icon...
fi: _Valitse oma kuva...

en: _Show
fi: _Näytä

en: _Side Pane
fi: _Sivupaneeli

en: _Single click to activate items
fi: _Yksi napsautus aktivoi kohteen

en: _Skip
fi: _Ohita

en: _Start Profiling
fi: _Aloita profilointi

en: _Sticky
fi: "Sti_cky"

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: _Stop Profiling
fi: _Lopeta profilointi

en: _Templates
fi: _Asiakirjamallit

en: _Text beside icons
fi: T_eksti kuvakkeiden vierellä

en: _Trash
fi: _Roskakori

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _Unmount Volume
fi: _Irrota taltio

en: _Up
fi: _Ylös

en: _Use Default
fi: Käytä _oletusta

en: _Use compact layout
fi: _Tiivis asettelu

en: _View
fi: _Näytä

en: _View as...
fi: Näytä muo_dossa...

en: _View executable text files when they are clicked
fi: _Näytä suoritettavat tekstitiedostot, kun niitä napsautetaan

en: _Write
fi: _Kirjoitus

en: _Write contents to CD
fi: _Kirjoita sisältö CD:lle

en: a title
fi: otsikko

en: additional text
fi: lisäteksti

en: animation to indicate on-going activity
fi: animaatio, joka ilmaisee käynnissä olevaa toimintaa

en: another link to %s
fi: toinen linkki tyyppiin %s

en: bonobo_ui_init() failed.
fi: bonobo_ui_init() epäonnistui.

en: by Modification _Date
fi: Muokkaus_päivämäärän mukaan

en: by _Emblems
fi: Tunnus_merkkien mukaan

en: by _Name
fi: _Nimen mukaan

en: by _Size
fi: _Koon mukaan

en: by _Type
fi: _Tyypin mukaan

en: date accessed
fi: käyttöpäivä

en: date modified
fi: muokkauspäivä

en: default for "%s"
fi: tyypin "%s" oletus

en: default for this file
fi: tämän tiedoston oletus

en: editable text
fi: muokattava teksti

en: group
fi: ryhmä

en: highlighted as keyboard focus
fi: korostettu näppäinkohdistuksena

en: highlighted for drop
fi: korostettu pudotusta varten

en: highlighted for selection
fi: korostettu valittavaksi

en: in menu for "%s"
fi: tyypin "%s" valikossa

en: in menu for this file
fi: tämän tiedoston valikossa

en: link
fi: linkki

en: link (broken)
fi: linkki (rikki)

en: link to %s
fi: linkki tyyppiin %s

en: loading...
fi: latautuu...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
fi: nautilus: valitsinta --check ei voi käyttää URI:en kanssa.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
fi: nautilus: valitsinta --check ei voi käyttää muiden valitsinten kanssa.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
fi: nautilus: valitsinta --geometry ei voi käyttää yhtä useamman URI:n kanssa.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
fi: nautilus: valitsinta --quit ei voi käyttää URI:en kanssa.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
fi: nautilus: valitsinta --restart ei voi käyttää URI:en kanssa.

en: nd copy)
fi: . kopio)

en: new file
fi: uusi tiedosto

en: none
fi: ei mikään

en: not in menu
fi: ei valikossa

en: nothing
fi: ei mitään

en: octal permissions
fi: oikeudet (oktaali)

en: on the desktop
fi: työpöydällä

en: open a browser window.
fi: avaa selainikkunassa.

en: owner
fi: omistaja

en: permissions
fi: oikeudet

en: pointing at "%s"
fi: viittaa kohteeseen "%s"

en: program
fi: ohjelma

en: provides visual status
fi: näkyvä tilan ilmaisin

en: rd copy)
fi: . kopio)

en: reset
fi: palauta

en: size
fi: koko

en: some more text
fi: hieman lisää tekstiä

en: st copy)
fi: . kopio)

en: th copy)
fi: . kopio)

en: the browse history
fi: selaushistoriikki

en: the current selection
fi: nykyinen valinta

en: the editable label
fi: muokattava nimiö

en: the type of window the view is embedded in
fi: näkymän sisältävän ikkunan tyyppi

en: throbber
fi: sykin

en: throbber factory
fi: sykintehdas

en: throbber object factory
fi: sykinoliotehdas

en: today
fi: tänään

en: today at %-I:%M %p
fi: tänään %-H:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
fi: tänään %-H:%M:%S

en: today at 00:00 PM
fi: tänään 00:00

en: today at 00:00:00 PM
fi: tänään 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
fi: tänään %-H:%M

en: today, 00:00 PM
fi: tänään 00:00

en: type
fi: tyyppi

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown MIME type
fi: tuntematon MIME-tyyppi

en: unknown type
fi: tuntematon tyyppi

en: unreadable
fi: ei luettavissa

en: untitled folder
fi: nimetön hakemisto

en: whether we are highlighted for a D&D drop
fi: onko korostettu vetämistä ja pudotusta varten

en: whether we are highlighted for a selection
fi: onko korostettu valittavaksi

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
fi: onko korostettu piirtämään näppäimistökohdistus

en: xalign
fi: x-kohdistus

en: yesterday
fi: eilen

en: yesterday at %-I:%M %p
fi: eilen %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
fi: eilen %-H:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
fi: eilen 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
fi: eilen 00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
fi: eilen %-H:%M

en: yesterday, 00:00 PM
fi: eilen 00:00
