Sawfish 0.99 - en to fi translation catalogue (767 entries)

en:  to:
fi:  kehys:

en: ** unknown widget **
fi: ** tuntematon olio **

en: 3d hack
fi: 3d-viritys

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: About
fi: Tietoja

en: About GNOME...
fi: Tietoja GNOME:sta...

en: About:
fi: Tietoja:

en: Accent color for focused windows (if unset uses the GTK+ selection color).
fi: Kohdistettujen ikkunoiden väri (jos määrittelemätön, GTK+:n valintaväri).

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Activate viewport
fi: Aktivoi näyttöalue

en: Activate viewport column
fi: Valitse tietty näyttöaluesarake

en: Activate viewport row
fi: Valitse tietty näyttöaluerivi

en: Activate workspace
fi: Aktivoi työpöytä

en: Add
fi: Lisää

en: Add...
fi: Lisää...

en: Add:
fi: Lisää:

en: Added frame `%s'
fi: Lisätty kehys '%s'

en: Added frame type `%s'
fi: Lisätty kehystyyppi '%s'

en: Added pattern `%s'
fi: Lisätty kuvio '%s'

en: All settings
fi: Kaikki asetukset

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Append workspace and send
fi: Lisää työpöytä loppuun ja lähetä

en: Apropos function
fi: Apropos-funktio

en: Apropos variable
fi: Apropos-muuttuja

en: Attributes
fi: Asetukset

en: Audio file
fi: Äänitiedosto

en: Auto gravity
fi: Automaattinen vetovoima

en: Automatically reload themes when they are updated.
fi: Lataa teemat uudelleen niiden päivityksen jälkeen.

en: Automatically remember other window attributes.
fi: Tallenna muut ikkunan ominaisuudet automaattisesti.

en: Automatically remember window positions.
fi: Tallenna ikkunan sijainti automaattisesti.

en: Automatically remember window sizes.
fi: Tallenna ikkunan mitat automaattisesti.

en: Automatically select window gravity from position on screen.
fi: Valitse ikkunan vetovoima automaattisesti sijainnin perusteella.

en: Avoid
fi: Vältä

en: Bar image for clicked parts.
fi: Palkkikuvio napsautetuille osille.

en: Bar image for focused windows.
fi: Palkkikuvio kohdistetuille ikkunoille.

en: Bar image for highlighted parts.
fi: Palkkikuvio korostetuille osille.

en: Bar image for unfocused windows.
fi: Palkkikuvio kohdistamattomille ikkunoille.

en: Bevel intensity: \wpercent.
fi: Reunan intesiteetti: \w prosenttia.

en: Bindings
fi: Oikotiet

en: Border width of bar images.
fi: Palkkikuvion reunojen leveys.

en: Border-only
fi: Pelkät reunat

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Buttons shown in configurator: \w
fi: Asetusohjelmassa näytettävät napit: \w

en: Call command
fi: Suorita komento

en: Call command with output to screen
fi: Suorita komento ja näytä tuloste

en: Call the command NAME; optionally with the prefix argument PFX-ARG.
fi: Kutsu komentoa NAME; haluttaessa argumentilla PFX-ARG.

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Class
fi: Luokka

en: Clicked
fi: Napsautettu

en: Color of active frames (if unset use GTK+ selection color).
fi: Aktiivisten kehysten väri (Jos määrittelemätön, GTK+:n valintaväri).

en: Color of active frames in `simple' frame style.
fi: Aktiivisten kehysten väri kehystyylissä simple.

en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
fi: Epäaktiivisten kehysten väri (Jos määrittelemätön, GTK+:n taustaväri).

en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
fi: Epäaktiivisten kehysten väri kehystyylissä simple.

en: Color to use when drawing text.
fi: Tekstin väri.

en: Color used for the tooltips background
fi: Vinkkien teksti.

en: Color used for the tooltips foreground
fi: Vinkkien tausta.

en: Column:
fi: Sarake:

en: Columns:
fi: Sarakkeita:

en: Command
fi: Komento

en: Command sequence
fi: Komentosarja

en: Command:
fi: Komento:

en: Context:
fi: Vaikutusalue:

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy the current window to the N'th workspace.
fi: Kopioi kohdistettu ikkuna N. työpöydälle.

en: Copy the window to the next workspace.
fi: Kopioi ikkuna seuraavalle työpöydälle.

en: Copy the window to the previous workspace.
fi: Kopioi ikkuna edelliselle työpöydälle.

en: Copy to next
fi: Kopioi seuraavalle

en: Copy to next workspace
fi: Kopioi seuraavalle työpöydälle

en: Copy to previous
fi: Kopioi edelliselle

en: Copy to previous workspace
fi: Kopioi edelliselle työpöydälle

en: Copy to workspace
fi: Kopioi työpöydälle

en: Copy...
fi: Kopioi...

en: Create a new workspace at the end of the list, and move the window to it.
fi: Luo listan loppuun uusi työpöytä, ja siirrä ikkuna sille.

en: Create a new workspace at the start of the list, and move the window to it.
fi: Luo listan alkuun uusi työpöytä, ja siirrä ikkuna sille.

en: Create a new workspace before the current workspace.
fi: Luo uusi työpöytä käytetyn työpöydän eteen.

en: Create a new workspace following the current workspace.
fi: Luo uusi työpöytä käytetyn työpöydän perään.

en: Crux Theme
fi: Crux-teema

en: Customize
fi: Asetukset

en: Cycle skip
fi: Ohita selatessa

en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
fi: Koristele ali-ikkunat samalla tavalla kuin ohjelmaikkunat.

en: Decrease the size of the current window by one column.
fi: Vähennä ikkunan kokoa yhdellä sarakkeella.

en: Decrease the size of the current window by one row.
fi: Pienennä ikkunan kokoa yhdellä rivillä.

en: Default
fi: Oletus

en: Default font: \w
fi: Kirjasinlaji: \w

en: Default frame style:
fi: Kehystyyli:

en: Default increment for size-window commands (when the window doesn't
    specify it's own increments).
fi: Oletuksellinen koon muutoksen suuruus pikseleinä 'ikkunan koko'-komennoissa
    (kun ikkuna ei määrittele muutosta itse).

en: Delay in milliseconds before unshading windows.
fi: Viive [ms] ennen rullauksen avaamista.

en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
fi: Viive [ms] ennen kohdistetun ikkunan nostamista.

en: Delete
fi: Poista

en: Delete all windows in the group that the current window is a member of.
fi: Sulje kaikki ikkunat ryhmästä, joka jäsen kohdistettu ikkuna on.

en: Delete any workspaces that don't contain any windows.
fi: Poista kaikki työpöydät, jotka eivät sisällä ikkunoita.

en: Delete empty workspaces
fi: Poista tyhjät työpöydät

en: Delete group
fi: Poista ryhmä

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the
    previous workspace.
fi: Sulje käytössä oleva työpöytä. Sen jäsenikkunat sijoitetaan edelliselle
    työpöydälle.

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the next
    workspace.
fi: Sulje käytössä oleva työpöytä. Sen jäsenikkunat sijoitetaan seuraavalle
    työpöydälle.

en: Delete the window, or beep if the window can't be closed safely.
fi: Sulje ikkuna tai piippaa, jos sitä ei voida sulkea turvallisesti.

en: Delete the window.
fi: Sulje ikkuna.

en: Delete window
fi: Sulje ikkuna

en: Delete window instance
fi: Poista ikkuna

en: Delete window safely
fi: Sulje ikkuna turvallisesti

en: Depth
fi: Syvyys

en: Describe key
fi: Kuvaile näppäin

en: Describe symbol
fi: Kuvaile symboli

en: Destroy window
fi: Tuhoa ikkuna

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
fi: Ali-ikkunat perivät kohdistuksen vanhemmiltaan.

en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
fi: Ali-ikkunat näytetään samalla työpöydällä kuin vanhempansa.

en: Dimensions
fi: Koko

en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
fi: Liukuvärin suunta kehystyylissä gradient.

en: Directory:
fi: Hakemisto:

en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
fi: Poista automaattinosto käytöstä, kun selataan ikkunoita.

en: Display all errors that have occurred to the screen.
fi: Näytä kaikki sattuneet virheet ruudulla.

en: Display errors
fi: Näytä virheet

en: Display key-binding information in menu items.
fi: Näytä oikotietiedot valikoissa.

en: Display only the title bar of the window.
fi: Näytä ikkunasta pelkkä otsikko.

en: Display the WWW page of the GNOME project.
fi: Näytä GNOME-projektin WWW-sivu.

en: Display the applications menu.
fi: Näytä ohjelmavalikko.

en: Display the documentation of a specified symbol.
fi: Näytä tietyn symbolin ohjeistus.

en: Display the main menu.
fi: Näytä päävalikko

en: Display the menu containing the list of all workspaces.
fi: Näytä kaikki työpöydät listaava valikko.

en: Display the menu listing all window operations.
fi: Näytä kaikki ikkunatoiminnot listaava valikko.

en: Display the menu of all managed windows.
fi: Näytä kaikki ikkunat listaava valikko.

en: Display the next workspace.
fi: Siirry seuraavalle työpöydälle.

en: Display the previous workspace.
fi: Siirry edelliselle työpöydälle.

en: Display the window's icon in its menu button.
fi: Näytä ikkunan kuvake sen valikkonapissa.

en: Display the workspace containing the window W, then focus on W.
fi: Näytä ikkunan W sisältävä työpöytä ja kohdista W.

en: Display the workspace/viewport containing the window W.
fi: Näytä ikkunan W sisältävä työpöytä/näyttöalue.

en: Display title buttons to mimic: \w
fi: Nappien asettelutyyli: \w

en: Display tooltips for window frames.
fi: Näytä vinkit ikkunoiden kehyksille.

en: Display window
fi: Näytä ikkuna

en: Display window icons while cycling through windows.
fi: Näytä ikkunoiden nimet selauksen aikana.

en: Display window names while cycling through windows.
fi: Näytä ikkunoiden nimet selauksen aikana.

en: Display window without focusing
fi: Näytä ikkuna ilman kohdistusta

en: Distance between successive placements in `stagger' placement mode.
fi: Onnistuneiden sijoitusten välimatka muihin sijoittelutavassa 'stagger'.

en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
fi: Välittyykö kohdistukseen tarkoitettu napsautus ohjelmalle.

en: Don't automatically remember details of transient windows.
fi: Älä muista ali-ikkunoiden asetuksia.

en: Don't cover `avoided' windows when maximizing.
fi: Älä peitä "välteltäviä" ikkunoita suurentaessa.

en: E_xit
fi: _Lopeta

en: Edge Flipping
fi: Reunavaihto

en: Edit binding
fi: Muokkaa oikotietä

en: Edit frame style
fi: Muokkaa kehystyyliä

en: Edit theme...
fi: Muokkaa teemaa...

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Edit:
fi: Muokkaa:

en: Emit a beeping sound when errors occur.
fi: Päästä piippaava äänimerkki virheen sattuessa.

en: Enable shade-hover mode.
    
    (Temporarily unshades windows while the mouse pointer is over them.)
fi: Älykäs rullaus. 
    
    Rullaus avataan siksi ajaksi, kun osoitin on rullatun ikkunan otsikkopalkin yllä.

en: Error Handling
fi: Virheenkäsittely

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Execute the given shell command.
fi: Suorita annettu komento

en: Focus
fi: Kohdistus

en: Focus click through
fi: Välitä kohdistusnapsautus

en: Focus mode
fi: Kohdistustapa

en: Focus on application windows when they first appear.
fi: Kohdista ohjelmaikkunat, kun ne näytetään ensimmäistä kertaa.

en: Focus on the previous window of the current workspace.
fi: Valitse käytetyn työpöydän edllinen ikkuna.

en: Focus when mapped
fi: Kohdista kartoittaessa

en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
fi: Siirrä kohdistusta selauksen mukana.

en: Focused
fi: Kohdistettu

en: Font used to display tooltips.
fi: Vinkeissä käytettävä kirjasinlaji.

en: Force the current window to have a unique title.
fi: Aseta ikkunalle uniikki ikkunanimi.

en: Forget all saved window history.
fi: Unohda kaikki tallentamaton ikkunahistoria.

en: Forget any persistent state associated with the current window.
fi: Unohda kaikki kohdistettuun ikkunaan liittyvät asiat.

en: Format to create unique window names.
    
    Has two arguments (NAME INDEX) applied to it.
fi: Uniikkien ikkunanimien luomisessa käytettävä muoto.
    
    Vastaanottaa kaksi argumenttia (NIMI INDEKSI).

en: Frame
fi: Kehys

en: Frame Part _Definitions
fi: Kehyksen _osat

en: Frame _Classes
fi: Kehysten _luokat

en: Frame name
fi: Kehyksen nimi

en: Frame style
fi: Kehystyyli

en: Frame type
fi: Kehystyyppi

en: Frame type fallbacks:
    
    Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the requested type.
fi: Kehystyyppien oletukset:
    
    Näitä käytetään, jos käytetty teema ei itse toteuta
    vaadittua tyyppiä.

en: Frames
fi: Kehykset

en: Generated theme in directory `%s'
fi: Teema luotu hakemistossa '%s'

en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
    
    Windows should set the `accepts input' hint in their WM_HINTS property to show if they require the focus or not.
fi: Kohdista ikkunat, vaikka ne eivät pyytäisi sitä.
    
    Ikkunoiden pitäisi asettaa 'accepts input'-vinkki WM_HINTS-ominaisuuksiinsa näyttääkseen haluavatko ne kohdistuksen vai eivät.

en: Gnome about
fi: Gnome tietoja

en: Gnome clear skip tasklist
fi: Gnome palauta tehtävälistalle

en: Gnome clear skip winlist
fi: Gnome palauta ikkunalistalle

en: Gnome help browser
fi: Gnome ohjeselain

en: Gnome logout
fi: Gnome kirjaudu ulos

en: Gnome menus update
fi: Gnomen valikot päivitä

en: Gnome set skip tasklist
fi: Gnome poista tehtävälistalta

en: Gnome set skip winlist
fi: Gnome poista ikkunalistalla

en: Gnome toggle skip tasklist
fi: Gnome muuta näkybyys tehtävälistalla

en: Gnome toggle skip winlist
fi: Gnome muuta näkyvyys ikkunalistalla

en: Gnome www page
fi: Gnome www-sivu

en: Grab...
fi: Sieppaa...

en: Gradient Theme
fi: Gradient-teema

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group transient windows with their parents.
fi: Ryhmittele ali-ikkunat vanhempiensa kanssa.

en: Grow window down
fi: Kasvata ikkunaa alaspäin

en: Grow window left
fi: Kasvata ikkunaa vasemmalle

en: Grow window right
fi: Kasvata ikkunaa oikealle

en: Grow window up
fi: Kasvata ikkunaa ylöspäin

en: Grows window downwards until it `bumps into' another window.
fi: Kasvattaa ikkunaa alaspäin kunnes se 'törmää' toiseen ikkunaan.

en: Grows window to the left until it `bumps into' another window.
fi: Kasvattaa ikkunaa vasemmalle kunnes se 'törmää' toiseen ikkunaan.

en: Grows window to the right until it `bumps into' another window.
fi: Kasvattaa ikkunaa oikealle kunnes se 'törmää' toiseen ikkunaan.

en: Grows window upwards until it `bumps into' another window.
fi: Kasvattaa ikkunaa ylöspäin kunnes se 'törmää' toiseen ikkunaan.

en: Gtkrc reload style
fi: Gtkrc:n lataustyyli

en: HIghlighted
fi: Korostettu

en: Height of title bar.
fi: Otsikkopalkin korkeus.

en: Help about
fi: Ohje näytä tietoja

en: Help show faq
fi: Ohje näytä ukk

en: Help show homepage
fi: Ohje näytä kotisivu

en: Help show news
fi: Ohje näytä uutiset

en: Help show programmer manual
fi: Ohje näytä ohjelmoijan ohjekirja

en: Highlighted
fi: Korostettu

en: Hitting the screen edge selects the next: \w
fi: Ruudun reunaan osuminen valitsee seuraavan: \w

en: Host
fi: Isäntä

en: How to choose window edges when resizing: \w
fi: Miten valitaan ikkunan reunat kokoa muutettaessa: \w

en: How to snap together window edges: \w
fi: Miten ikkunoiden reunat napsautetaan yhteen: \w

en: How windows being moved are animated: \w
fi: Miten ikkunat piirretään siirtäessä: \w

en: How windows being resized are animated: \w
fi: Miten ikkunat piirretään kokoa muuttaessa: \w

en: Icon Name
fi: Ikonin nimi

en: Iconified
fi: Pienennys

en: Iconify all windows on the current workspace.
fi: Pienennä käytetyn työpöydänkaikki ikkunat.

en: Iconify group
fi: Pienennä ryhmä

en: Iconify the window.
fi: Pienennä ikkuna,

en: Iconify transient group
fi: Pienennä aliryhmä

en: Iconify window
fi: Pienennä ikkuna

en: Iconify workspace windows
fi: Pienennä työpöydän ikkunat

en: Iconifying a window also iconifies the: \w
fi: Ikkunan piilottaminen piilottaa myös: \w

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed.
fi: Jos ikkuna on korkeimmalla mahdollisella paikalla, laske se alimmalle
    mahdolliselle paikalle. Muuten nosta mahdollisimman korkealle.

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed. Also changes
    the level of any transient windows it has.
fi: Jos ikkuna on korkeimmalla sallitulla paikalla, laske se alimmalle
    sallitulle paikalle. Muuten nosta mahdollisimman ylös. Vaikuttaa
    myös mahdollisten ali-ikkunoiden tasoon.

en: If the window is shaded (see `shade-window'), restore it to it's usual
    state.
fi: Jos ikkuna on rullattu, palauta se sen tavalliseen tilaan.

en: Ignore program position
fi: Ohita ohjelman sijainti

en: Ignore program-specified window placements.
fi: Ohita ohjelmien määrittelemät sijoitukset.

en: Ignore requests from applications to change window stacking.
fi: Ohita ohjelmien vaatimukset pinouksen muuttamisesta.

en: Ignore stacking requests
fi: Ohita pinousvaatimukset

en: Ignore the window.
fi: Ohita ikkuna.

en: Ignored
fi: Ohitus

en: Image Properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: In GNOME _task list
fi: Gnomen _tehtävälistalla

en: In _group
fi: _Ryhmässä

en: In _window list
fi: _Ikkunalistalla

en: Inactive
fi: Epäaktiivinen

en: Inactive-
    Clicked
fi: Epäaktiivinen,
    napsautettu

en: Inactive-
    Highlighted
fi: Epäaktiivinen,
    korostettu

en: Include iconified windows when cycling.
fi: Huomioi selatessa myös pienennetyt ikkunat.

en: Include windows on all viewports when cycling.
fi: Huomioi selatessa kaikkien työtilojen ikkunat.

en: Include windows on all workspaces when cycling.
fi: Huomioi selatessa kaikkien työpöytien ikkunat.

en: Increase the size of the current window by one column.
fi: Lisää ikkunan kokoa yhdellä sarakkeella.

en: Increase the size of the current window by one row.
fi: Lisää ikkunan kokoa yhdellä rivillä.

en: Index:
fi: Indeksi:

en: Insert workspace
fi: Lisää työpöytä

en: Insert workspace after
fi: Lisää työpöytä taakse

en: Insert workspace before
fi: Lisää työpöytä eteen

en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
fi: Käynnistä GNOME-Hallintakeskus Asetukset -valikosta.

en: Invoke the list of commands, one by one.
fi: Suorita lista komentoja, yksi kerrallaan.

en: Invoke the user-customization system.
fi: Käynnistä asetusohjelma

en: Keep transient windows stacked above: \w
fi: Pidä ali-ikkunat näiden yläpuolella: \w

en: Key
fi: Näppäin

en: Key:
fi: Näppäin:

en: Keymap containing bindings active anywhere.
fi: Aina aktiiviset näppäimet.

en: Keymap containing bindings active only during window cycling operations.
fi: Näppäimet, jotka toimivat ikkunoiden selausoperaatioiden aikana.

en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
fi: Aktiiviset näppäimet ikkunan ollessa kohdistettu.

en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
fi: Näppäimet, jotka toimivat lukiessa syötettä käyttäjältä.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
fi: Aktiiviset näppäimet osoittimen ollessa ikkunan reunan yllä.
    Koskee vain hiiren nappeja.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
fi: Aktiiviset näppäimet osoittimen ollessa ikkunan sulkemisnapin yllä.
    Koskee vain hiiren nappeja.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
fi: Aktiiviset näppäimet osoittimen ollessa ikkunan pienennysnapin 
    päällä. Koskee vain hiiren nappeja.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
fi: Aktiiviset näppäimet osoittimen ollessa ikkunan suurennusnapin yllä.
    Koskee vain hiiren nappeja.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
fi: Aktiiviset näppäimet osoittimen ollessa ikkunan valikkonapin yllä.
    Koskee vain hiiren nappeja.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
fi: Aktiiviset näppäimet osoittimen ollessa juuri-ikkunassa.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the shade button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
fi: Aktiiviset näppäimet osoittimen ollessa ikkunan rullausnapin yllä.
    Koskee vain hiiren nappeja.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
fi: Aktiiviset näppäimet osoittimen ollessa ikkunan otsikkopalkin yllä.
    Koskee vain hiiren nappeja.

en: Kill client
fi: Tapa ohjelma

en: Launch the GNOME about dialog.
fi: Näytä Gnomen tietoja-ikkuna.

en: Launch the GNOME help browser.
fi: Käynnistä Gnomen ohjeselain.

en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
fi: Anna ohitettavien ikkunoiden peittyä tilaa täytettäessä.

en: Locale
fi: Kieliasetus

en: Lock position and size while windows are maximized.
fi: Lukitse ikkunoiden koko ja sijainti suurennettaessa.

en: Logout from the current GNOME session.
fi: Kirjaudu ulos nykyisesta GNOME-istunnosta.

en: Lower
fi: Laske

en: Lower group
fi: Laske ryhmä

en: Lower group depth
fi: Laske ryhmän syvyyttä

en: Lower layer
fi: Alempi taso

en: Lower single window
fi: Laske yksittäinen ikkuna

en: Lower the current window to its lowest allowed position in the stacking
    order. Also lower any transient windows that it has.
fi: Laske ikkuna pinoustason alimmalle sallitulle paikalle.
    Laske myös mahdolliset ali-ikkunat

en: Lower the window to its lowest allowed position in the stacking order.
fi: Laske ikkuna sen pinoustason alimmalle sallitulle paikalle.

en: Lower window
fi: Laske ikkuna

en: Lower window and transients
fi: Laske ikkuna ali-ikkunoineen

en: Lower window depth
fi: Laske ikkunan syvyyttä

en: Make group sticky
fi: Kiinnitä ryhmä

en: Make group unsticky
fi: Irrota ryhmä

en: Make window ignored
fi: Tee ikkunasta ohitettava

en: Make window not ignored
fi: Tee ikkunasta käsiteltävä

en: Make window sticky
fi: Tee ikkunasta kiinnitetty

en: Make window unsticky
fi: Tee ikkunasta kiinnittämätön

en: Map:
fi: Kartta:

en: Mapping
fi: Kartoitus

en: Match window properties
fi: Ominaisuuksien määrittely

en: Matched Windows
fi: Erikoiskoiskäsittely

en: Matchers
fi: Tuntomerkit

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Maximize fill window
fi: Täytä ikkunan ympäristö

en: Maximize fill window horizontally
fi: Täytä ikkunan ympäristö poikkisuunnassa

en: Maximize fill window horizontally toggle
fi: Muuta poikittainen täyttötila

en: Maximize fill window toggle
fi: Muuta täyttötila

en: Maximize fill window vertically
fi: Täytä ikkunan ympäristö pystysuunnassa

en: Maximize fill window vertically toggle
fi: Muuta pystysuuntainen täyttötila

en: Maximize the dimensions of the window.
fi: Maksimoi ikkunan mitat.

en: Maximize the horizontal dimension of the window.
fi: Maksimoi ikkunan mitat poikkisuunnassa.

en: Maximize the vertical dimension of the window.
fi: Maksimoi ikkunan mitat pystysuunnassa.

en: Maximize the window horizontally without obscuring any other windows.
fi: Suurenna ikkuna poikkisuunnassa peittämättä muita ikkunoita.

en: Maximize the window vertically without obscuring any other windows.
fi: Suurenna ikkuna pystysuunnassa peittämättä muita ikkunoita.

en: Maximize the window without obscuring any other windows.
fi: Suurenna ikkuna peittämättä muita ikkunoita.

en: Maximize window
fi: Suurenna ikkuna

en: Maximize window horizontally
fi: Suurenna ikkuna poikkisuunnassa

en: Maximize window horizontally toggle
fi: Muuta poikittainen suurennustila

en: Maximize window toggle
fi: Muuta suurennustila

en: Maximize window vertically
fi: Suurenna ikkuna pystysuunnassa

en: Maximize window vertically toggle
fi: Muuta pystysuuntainen suurennustila

en: Maximized
fi: Suurennettu

en: Maximizing
fi: Suurentaminen

en: Maximizing a window in one dimension must increase the size of that dimension.
fi: Ikkunan suurentaminen jossain suunnassa kasvattaa suuntaa aina.

en: Merge next workspace
fi: Liitä seuraava työpöytä

en: Merge previous workspace
fi: Liitä edellinen työpöytä

en: Merge with next
fi: Yhdistä seuraavan kanssa

en: Merge with previous
fi: Yhdistä edellisen kanssa

en: Method of placing dialog windows: \w
fi: Ali-ikkunoiden sijoittelutapa: \w

en: Method of placing windows: \w
fi: Ikkunoiden sijoittelutapa: \w

en: Milliseconds to delay before flipping: \w
fi: Viive [ms] ennen työpöydän vaihtamista: \w

en: Minimize
fi: Pienennä

en: Minimizing
fi: Pienentäminen

en: Minimizing/Maximizing
fi: Pienennys/Suurennus

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Modifier key(s) used for default window manager shortcuts.
fi: Muunnosnäppäin, jota käytetään ikkunointiohjelman oikoteihin.

en: Mono Theme
fi: Mono-teema

en: Motion threshold for mouse pointer: \wpixels
fi: Liikkeenvastus hiiren osoittimelle: \wpixels

en: Move cursor down
fi: Siirrä alaspäin.

en: Move cursor down fine
fi: Siirrä osoitinta hiukan alaspäin

en: Move cursor left
fi: Siirrä osoitinta vasemmalle

en: Move cursor left fine
fi: Siirrä osoitinta hiukan vasemmalle

en: Move cursor right
fi: Siirrä osoitinta oikealle

en: Move cursor right fine
fi: Siirrä osoitinta hiukan oikealle

en: Move cursor up
fi: Siirrä osoitinta ylöspäin.

en: Move cursor up fine
fi: Siirrä osoitinta hiukan ylöspäin

en: Move group down
fi: Siirrä ryhmä alas

en: Move group left
fi: Siirrä ryhmä vasemmalle

en: Move group right
fi: Siirrä ryhmä oikealle

en: Move group to current viewport
fi: Siirrä ryhmä käytetylle näyttöalueelle

en: Move group up
fi: Siirrä ryhmä ylös

en: Move selected window
fi: Siirrä valittua ikkunaa

en: Move the current window to the N'th workspace.
fi: Lähetä kohdistettu ikkuna N. työpöydälle.

en: Move the current window to the specified viewport.
fi: Siirrä kohdistettu ikkuna tiettylle näyttöalueelle.

en: Move the current workspace one place to the left.
fi: Siirrä käytettyä työpöytää paikan verran vasemmalle.

en: Move the current workspace one place to the right.
fi: Siirrä käytettyä työpöytää paikan verran oikealle.

en: Move the cursor 1 pixel downwards.
fi: Siirrä osoitinta pikselin verran alaspäin.

en: Move the cursor 1 pixel to the left.
fi: Siirrä osoitinta pikselin verran vasemmalle

en: Move the cursor 1 pixel to the right.
fi: Siirrä osoitinta pikselin verran oikealle

en: Move the cursor 1 pixel upwards.
fi: Siirrä osoitinta pikselin verran ylöspäin.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels downwards.
fi: Siirrä osoitinta 'move-cursor-increment' pikseliä alaspäin.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the left.
fi: Siirrä osoitinta 'move-cursor-increment' pikseliä vasemmalle.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the right.
fi: Siirrä ikkunaa 'move-cursor-increment' pikseliä oikealle.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels upwards.
fi: Siirrä osoitinta 'move-cursor-increment' pikseliä ylöspäin.

en: Move the viewport one screen down.
fi: Siirry alapuoliselle näyttöalueelle.

en: Move the viewport one screen to the left.
fi: Siirry vasemmanpuoleiselle näyttöalueelle.

en: Move the viewport one screen to the right.
fi: Siirry oikeanpuoleiselle näyttöalueelle.

en: Move the viewport one screen up.
fi: Siirry yläpuoliselle näyttöalueelle.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels downwards.
fi: Siirrä ikkunaa 'slide-window-increment' pikseliä alaspäin.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the left.
fi: Siirrä ikkunaa 'slide-window-increment' pikseliä vasemmalle.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the right.
fi: Siirrä ikkunaa 'slide-window-increment' pikseliä oikealle.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels upwards.
fi: Siirrä ikkunaa 'slide-window-increment' pikseliä ylöspäin

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels downwards.
fi: Siirrä ryhmää 'slide-window-increment' pikseliä alaspäin.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the left.
fi: Siirrä ryhmää 'slide-window-increment' pikseliä vasemmalle.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the right.
fi: Siirrä ryhmää 'slide-window-increment' pikseliä oikealle.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels upwards.
fi: Siirrä ryhmää 'slide-window-increment' pikseliä ylöspäin.

en: Move the window interactively using the mouse.
fi: Siirrä ikkunaa vuorovaikutteisesti

en: Move the window to the next viewport.
fi: Siirrä ikkuna seuraavaalle näyttöalueelle.

en: Move the window to the next workspace.
fi: Lähetä ikkuna seuraavalle työpöydälle.

en: Move the window to the previous viewport.
fi: Siirrä ikkuna edelliselle näyttöalueelle.

en: Move the window to the previous workspace.
fi: Lähetä ikkuna edelliselle työpöydälle.

en: Move the window to the viewport above.
fi: Siirrä ikkuna yläpuoliselle näyttöalueelle.

en: Move the window to the viewport below.
fi: Siirrä ikkuna alapuoliselle näyttöalueelle.

en: Move the window to the viewport on the left.
fi: Siirrä ikkuna vasemmanpuoleiselle näyttöalueelle.

en: Move the window to the viewport on the right.
fi: Siirrä ikkuna oikeanpuoleiselle näyttöalueelle.

en: Move to the next viewport.
fi: Siirry seuraavaalle näyttöalueelle.

en: Move to the previous viewport.
fi: Siirry edelliselle näyttöalueelle.

en: Move viewport down
fi: Siirry näyttöalueelle alas

en: Move viewport left
fi: Siirry näyttöalueelle vasen

en: Move viewport next
fi: Siirry näyttöalueelle seuraava

en: Move viewport previous
fi: Siirry näyttöalueelle edellinen

en: Move viewport right
fi: Siirry näyttöalueelle oikea

en: Move viewport up
fi: Siirry näyttöalueelle ylös

en: Move window down
fi: Siirrä ikkuna alas

en: Move window interactively
fi: Siirrä ikkunaa vuorovaikutteisesti

en: Move window left
fi: Siirrä ikkuna vasemmalle

en: Move window next
fi: Siirrä ikkuna seuraava

en: Move window previous
fi: Siirrä ikkuna edellinen

en: Move window right
fi: Siirrä ikkuna oikealle

en: Move window to viewport
fi: Siirrä ikkuna näyttöalueelle

en: Move window up
fi: Siirrä vikkuna ylös

en: Move workspace backwards
fi: Siirrä työpöytää taaksepäin

en: Move workspace forwards
fi: Siirrä työpöytää eteenpäin

en: Move workspace left
fi: Siirrä työpöytää vasemmalle

en: Move workspace right
fi: Siirrä työpöytää oikealle

en: Move/Resize
fi: Siirto ja koko

en: Moves window downwards until it `bumps into' another window.
fi: Siirtää ikkunaa alaspäin kunnes se 'törmää' toiseen ikkunaan.

en: Moves window to the left until it `bumps into' another window.
fi: Siirtää ikkunaa vasemmalle kunnes se 'törmää' toiseen ikkunaan.

en: Moves window to the right until it `bumps into' another window.
fi: Siirtää ikkunaa oikealle kunnes se 'törmää' toiseen ikkunaan.

en: Moves window upwards until it `bumps into' another window.
fi: Siirtää ikkunaa ylöspäin kunnes se 'törmää' toiseen ikkunaan.

en: Name
fi: Nimi

en: Never focus
fi: Älä koskaan kohdista

en: New Theme
fi: Uusi teema

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: Next window
fi: Seuraava ikkuna

en: Next workspace
fi: Seuraava työpöytä

en: Next workspace window
fi: Seuraava työpöydän ikkuna

en: No errors.
fi: Ei virheitä.

en: No matching item for %S
fi: Ei täsmäävää kohdetta %S:lle

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal
fi: Normaali

en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
fi: Viive [ms] ennen vinkkien näyttämistä.

en: Number of milliseconds before removing tooltips.
fi: Viive [ms] ennen vinkkien poistamista.

en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
fi: Osoittimen kulkema matka pikseleinä 'siirrä osoitinta'-komennoissa.

en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
fi: Siirrettävän matkan suuruus pikseleinä 'valuta'-komennoissa.

en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the left window edge.
fi: Etäisyys (%) ikkunan vasemmasta reunasta osoitinta siirtäessä.
    
    Negatiivinen numero siirtää osoittimen vasemman reunan ulkopuolelle.

en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the top window edge.
fi: Etäisyys (%) ikkunan yläreunasta osoitinta siirtäessä.
    
    Negatiivinen arvo siirtää osoittimen ikkunan yläpuolelle.

en: Only flip when interactively moving a window.
fi: Vaihda työpöytää vain ikkunaa siirtäessä.

en: Only update window contents after it has stopped moving.
fi: Päivitä ikkunan sisältö vasta kun sen siirtäminen lopetetaan.

en: Open
fi: Avaa

en: Optional arguments given to the `xterm' command.
fi: Xterm-komennolle annettavat valitsimet.

en: Other
fi: Muu

en: Pack window down
fi: Pakkaa ikkuna alas

en: Pack window left
fi: Pakkaa ikkuna vasemmalle

en: Pack window right
fi: Pakkaa ikkuna oikealle

en: Pack window up
fi: Pakkaa ikkuna ylös

en: Patterns
fi: Kuviot

en: Persistent group ids
fi: Pysyvät ryhmätunnukset

en: Place mode
fi: Sijoittelutapa

en: Placement
fi: Sijoittelu

en: Placement weight
fi: Sijoittelun paino

en: Play sound effects for unmanaged windows.
fi: Toimintoäänet ohitettaville ikkunoille.

en: Play sound effects for window events.
fi: Soita toimintoäänet ikkunatapahtumille.

en: Popup apps menu
fi: Näytä ohjelmavalikko

en: Popup root menu
fi: Näytä juurivalikko

en: Popup window list
fi: Näytä ikkunalista

en: Popup window menu
fi: Näytä ikkunavalikko

en: Popup workspace list
fi: Näytä työpöytälista

en: Position
fi: Sijainti

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Prepend workspace and send
fi: Lisää työpöytä alkuun ja lähetä

en: Preserve empty workspaces in pager.
fi: Säilytä tyhjät työpöydät työpöydänvaihtajassa.

en: Press key...
fi: Paina nappia...

en: Previous window
fi: Edellinen ikkuna

en: Previous workspace
fi: Edellinen työpöytä

en: Previous workspace window
fi: Edellinen työpöydän ikkuna

en: Prompt for a command, execute it, and print any output to the screen.
fi: Pyydä komento, suorita se ja tulosta kaikki palaute ruudulle.

en: Prompt for a key sequence, then print its binding.
fi: Pyydä näppäinyhdistelmä ja kerro mihin se on liitetty.

en: Prompt for a workspace and switch to it.
fi: Pyydä työpöytä ja siirry sille.

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Properties...
fi: Ominaisuudet...

en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
fi: Etäisyys pikseleinä ennen reunaan pysäyttämistä.

en: Put the window in the stacking level above its current level.
fi: Aseta ikkuna yläpuoliselle pinoustasolle.

en: Put the window in the stacking level beneath its current level.
fi: Aseta ikkuna alapuoliselle pinoustasolle.

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quote event
fi: Lainattu tapahtuma

en: Raise
fi: Nosta

en: Raise and pass through click
fi: Nosta ja välitä napsautus

en: Raise and pass through click if focused
fi: Nosta ja välitä napsautus, jos kohdistettu

en: Raise group
fi: Nosta ryhmä

en: Raise group and pass through click
fi: Nosta ryhmä ja välitä napsautus

en: Raise group depth
fi: Nosta ryhmän syvyyttä

en: Raise lower group
fi: Nosta alempi ryhmä

en: Raise lower single window
fi: Nosta alempi yksittäinen ikkuna

en: Raise lower window
fi: Nosta alempi ikkuna

en: Raise lower window and transients
fi: Nosta laske ikkuna ja ali-ikkunat

en: Raise on focus
fi: Nosta kohdistaessa

en: Raise or pass through click
fi: Nosta tai välitä napsautus

en: Raise selected windows (normally by the Windows menu).
fi: Nosta ikkunat, kun ne valitaan.

en: Raise single window
fi: Nosta yksittäinen ikkuna

en: Raise the current window to its highest allowed position in the stacking
    order. Also raise any transient windows that it has.
fi: Nosta ikkuna sen pinoustason korkeimmalle sallitulle paikalle.
    Nosta myös ikkunan mahdolliset ali-ikkunat.

en: Raise the group of windows that received the current event, then replay
    any pointer events that invoked the command.
fi: Nosta ryhmä, joka vastaanotti viimeisen tapahtuman, sitten toista
    kaikki toimintoon johtaneet osoitintapahtumat.

en: Raise the window that received the current event (if it's focused), then
    replay any pointer events that invoked the command.
fi: Nosta ikkuna, joka vastaanotti viimeisen tapahtuman (jos se on kohdistettu),
    sitten toista kaikki komentoon johtaneet osoitintoiminnot.

en: Raise the window that received the current event and any transients it
    has, then replay any pointer events that invoked the command.
fi: Nosta ali-ikkunoineen ikkuna, joka vastaanotti viimeisen tapahtuman,
    sitten toista kaikki toimintoon johtaneet osoitintapahtumat.

en: Raise the window that received the current event, then replay any pointer
    events that invoked the command.
fi: Nosta ikkuna, joka vastaanotti viimeisen tapahtuman. Sitten toista kaikki
    komentoon johtaneet osoitintapahtumat.

en: Raise the window to its highest allowed position in the stacking order.
fi: Nosta ikkuna sen pinoustason korkeimmalle sallitulle paikalle.

en: Raise transients and pass through click
fi: Nosta ali-ikkunat ja välitä napsautus

en: Raise window
fi: Nosta ikkuna

en: Raise window and pass through click
fi: Nosta ikkuna ja välitä napsautus

en: Raise window and transients
fi: Nosta ikkuna ali-ikkunoineen

en: Raise window depth
fi: Nosta ikkunan syvyyttä

en: Raise windows when they are focused.
fi: Nosta ikkunat, kun ne kohdistetaan.

en: Raise windows when they are maximized.
fi: Nosta ikkunat, kun ne suurennetaan.

en: Raise windows when they are moved or resized.
fi: Nosta ikkunat, kun niitä siirretään tai kokoa muutetaan.

en: Raise windows when they are unshaded.
fi: Nosta ikkunat, kun rullaus avataan.

en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
fi: Nosta ikkunat, kun ne valitaan selauksen aikana.

en: Read theme from `%s'
fi: Lue teema hakemistosta '%s'

en: Reload the gtkrc settings.
fi: Lataa gtkrc-asetukset uudelleen.

en: Reload themes in window manager after saving.
fi: Lue teemat uudelleen tallennuksen jälkeen.

en: Remember _attributes
fi: Muista _asetukset

en: Remember _dimensions
fi: Muista _mitat

en: Remember _position
fi: Muista _sijainti

en: Remember the current attributes of the focused window.
fi: Muista kohdistetun ikkunan nykyiset asetukset.

en: Remember the current dimensions of the focused window.
fi: Muista kohdistetun ikkunan nykyiset mitat.

en: Remember the current position of the focused window.
fi: Muista kohdistetun ikkunan nykyinen sijainti.

en: Remove the copy of the window on the current workspace. If this is the
    last instance remaining, then delete the actual window.
fi: Poista käytetyn työpöydän kopio ikkunasta. Jos muita ei ole
    jäljellä, sulje varsinainen ikkuna.

en: Remove tooltips after a period of time.
fi: Poista vinkit näkyvistä tietyn ajan jälkeen.

en: Remove unused definitions when saving.
fi: Poista käyttämättömät määritykset tallennettaessa.

en: Resize selected window
fi: Avaa rullaus, kun ikkuna valitaan.

en: Resize the window interactively using the mouse.
fi: Muuta ikkunan kokoa vuorovaikutteisesti

en: Resize window interactively
fi: Muuta ikkunan kokoa vuorovaikutteisesti

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restore the dimensions of the window to its original, unmaximized, state.
fi: Palauta ikkunan mitat alkuperäisiksi, suurentamattomiksi, arvoiksi.

en: Return the window from its iconified state.
fi: Palauta ikkuna sen pienennetystä tilasta.

en: Revert
fi: Palauta

en: Role
fi: Rooli

en: Row:
fi: Rivi:

en: Rows:
fi: Rivejä:

en: Run shell command
fi: Suorita komento

en: SMaker Theme
fi: SMaker-teema

en: S_haded
fi: _Rullaus

en: Save Theme _As...
fi: Tallenna _nimellä...

en: Saved as `%s'
fi: Tallennettu nimellä '%s'

en: Sawfish Error
fi: Sawfish-virhe

en: Sawfish Theme Builder
fi: Sawfish Teemamuokkain

en: Sawfish Themer Preview
fi: Teeman esikatselu

en: Sawfish homepage
fi: Sawfishin kotisivu

en: Sawfish manages your windows extensibly.
fi: Sawfish hallitsee ikkunoitasi laajennettavasti.

en: Select Icon
fi: Valitse kuvake

en: Select Image
fi: Valitse kuva

en: Select color
fi: Valitse väri

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: Select font
fi: Valitse kirjasin

en: Select next workspace
fi: Valitse seuraava työpöytä

en: Select previous workspace
fi: Valitse edellinen työpöytä

en: Select the N'th workspace.
fi: Valitse N. työpöytä

en: Select the next desktop when the pointer hits screen edge.
fi: Valitse seuraava työpöytä, kun osoitin osuu ruudun reunaan.

en: Select the next window of the current workspace.
fi: Valitse käytetyn työpöydän seuraava ikkuna.

en: Select the next window, cycling through all possible workspaces.
fi: Valitse seuraava ikkuna, huomioi kaikkien mahdollisten työpöytien ikkunat.

en: Select the previous window, cycling through all possible workspaces.
fi: Valitse edellinen ikkuna, huomioi kaikkien mahdollisten työpöytien ikkunat.

en: Select the specified viewport column.
fi: Valitse tietty näyttöaluesarake.

en: Select the specified viewport row.
fi: Valitse tietty näyttöaluerivi.

en: Select the specified viewport.
fi: Valitse tietty näyttöalue.

en: Select workspace interactively
fi: Valitse työpöytä vuorovaikutteisesti

en: Send group to current workspace
fi: Lähetä ryhmä käytetylle työpöydälle

en: Send group to next workspace
fi: Lähetä ryhmä seuraavalle työpöydälle

en: Send group to previous workspace
fi: Lähetä ryhmä edelliselle työpöydälle

en: Send to next workspace
fi: Lähetä seuraavalle työpöydälle

en: Send to previous workspace
fi: Lähetä edelliselle työpöydälle

en: Send to workspace
fi: Lähetä työpöydälle

en: Sends the next key event directly to the focused client window, ignoring
    any window manager bindings that it may have.
fi: Lähettää seuraavan näppäintapahtuman suoraan kohdistetulle ikkunalle,
    vaikka näppäinyhdistelmä olisi sidottu ikkunointiohjelmaan.

en: Set the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
fi: Aseta ikkunan GNOME SKIP_TASKLIST-vinkki.

en: Set the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
fi: Aseta ikkunan GNOME SKIP_WINLIST-vinkki.

en: Set viewport linear
fi: Aseta näyttöalue lineaariseksi

en: Set window viewport linear
fi: Aseta ikkuna näyttöalue lineaariseksi

en: Shade Hover
fi: Älykäs rullaus

en: Shade hover
fi: Älykäs rullaus

en: Shade window
fi: Rullaa ikkuna

en: Shaded
fi: Rullaus

en: Show current dimensions of windows while resizing.
fi: Näytä ikkunoiden koko sitä muutettaessa.

en: Show current position of windows while moving.
fi: Näytä ikkunoiden sijainti niitä siirrettäessä.

en: Show full documentation in tooltips.
fi: Näytä vinkeissä täysi ohjeistus.

en: Show options suitable for \w users.
fi: Näytä \w käyttäjille soveltuvat asetukset.

en: Show variable names of each customization option.
fi: Näytä jokaisen asetuksen muuttujanimi.

en: Simple Theme
fi: Simple-teema

en: Size window add column
fi: Ikkunan koko lisää sarake

en: Size window add row
fi: Ikkunan koko lisää rivi

en: Size window subtract column
fi: Ikkunan koko vähennä sarake

en: Size window subtract row
fi: Ikkunan koko vähennä rivi

en: Slide group down
fi: Valuta ryhmää alaspäin

en: Slide group left
fi: Valuta ryhmää vasemmalle

en: Slide group right
fi: Valuta ryhmää oikealle

en: Slide group up
fi: Valuta ryhmää ylöspäin

en: Slide window down
fi: Valuta ikkunaa alaspäin

en: Slide window left
fi: Valuta ikkunaa vasemmalle

en: Slide window right
fi: Valuta ikkunaa oikealle

en: Slide window up
fi: Valuta ikkunaa ylöspäin

en: Snap to otherwise-ignored windows.
fi: Pysäytä myös muuten ohitettaviin ikkunoihin.

en: Snap window position to edges of other windows while moving.
fi: Pysäytä ikkunan siirtäminen toisen ikkunan reunaan törmättäessä.

en: Sound
fi: Äänet

en: Stacking
fi: Pinous

en: Start a new xterm.
fi: Käynnistä uusi xterm.

en: State
fi: Tila

en: Sticky
fi: Kiinnitys

en: Sticky viewport
fi: Kiinnitys näyttöalueelle

en: Text is \w justified in window titles.
fi: Teksti tasataan otsikkopalkissa: \w

en: The default window animation mode: \w
fi: Ikkunoiden animointityyli: \w

en: The hierarchical window menu raises singleton submenus.
fi: Hierarkinen ikkunavalikko nostaa yksittäisiä alivalikoita.

en: The program launched by the `xterm' command.
fi: Xterm-komennolla käynnistettävä ohjelma.

en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
fi: Äänitiedostojen soittamiseen käytettävä ohjelma. Jos määrittelemätön, käytetään sisäänrakennettua ESD-tukea.

en: Theme Directory
fi: Teemahakemisto

en: Theme name:
fi: Teeman nimi:

en: This window previews the current theme.
fi: Tässä ikkunassa suoritetaan teeman esikatselu.

en: Title-only
fi: Pelkkä otsikko

en: Toggle group sticky
fi: Muuta ryhmän kiinnitys

en: Toggle single window mode
fi: Muuta yhden ikkunan tila

en: Toggle the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
fi: Muuta ikkunan GNOME SKIP_TASKLIST-vinkki.

en: Toggle the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
fi: Muuta ikkunan GNOME SKIP_WINLIST-vinkki.

en: Toggle the `stickiness' of the window--whether or not it is a member of
    all workspaces.
fi: Muuta ikkunan kiinnitys, oli se sitten kaikkien työpöytien jäsen
    tai ei.

en: Toggle the iconification of window W.
fi: Muuta ikkunan W pienennys.

en: Toggle the shaded (only the title bar is displayed) state of the window.
fi: Rullaa tai avaa rullaus.

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized and
    unmaximized.
fi: Tee ikkunasta poikkisuunnassa suurennettu tai palauta se normaaliksi.

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized-filled and
    unmaximized.
fi: Täytä ikkunan ympäristö poikkisuunnassa tai palauta normaaliksi.

en: Toggle the state of the window between maximized and unmaximized.
fi: Tee ikkunasta suurennettu tai palauta se normaaliksi.

en: Toggle the state of the window between maximized-filled and unmaximized.
fi: Täytä ikkunan ympäristö tai palauta normaaliksi.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized and
    unmaximized.
fi: Tee ikkunasta pystysuunnassa suurennettu tai palauta se normaaliksi.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized-filled and
    unmaximized.
fi: Täytä ikkuna pystysuunnassa tai palauta normaaliksi.

en: Toggle whether a window is focusable or not.
fi: Tee ikkunasta kohdistettava tai estä se.

en: Toggle whether a window is ignored or not.
fi: Muuta ikkunan ohitus.

en: Toggle whether a window is ignored while window cycling.
fi: Tee ikkunasta selauslistalla näkyvä tai piilota se siltä.

en: Toggle whether a window will be include in the window list.
fi: Tee ikkunasta ikkunalistalla näkyvä tai näkymätön.

en: Toggle window cycle skip
fi: Muuta näkyvyys selauslistalla

en: Toggle window iconified
fi: Muuta ikkunan pienennys

en: Toggle window ignored
fi: Muuta ikkunan ohitus

en: Toggle window list skip
fi: Muuta näkyvyys ikkunalistalla

en: Toggle window never focus
fi: Muuta ikkunan kohdistettavuus

en: Toggle window shaded
fi: Muuta ikkunan rullaustila

en: Toggle window sticky
fi: Muuta ikkunan kiinnitys

en: Tooltips
fi: Vinkit

en: Top-border
fi: Yläreuna

en: Transients above
fi: Ali-ikkunat yläpuolella

en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
fi: Yritä jättää ainakin näin monta pikseliä ikkunoiden reunojen väliin käytettäessä menetelmää first/best-fit.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Undocumented
fi: Ohjeeton

en: Ungrouped
fi: Ryhmittelemätön

en: Uniconify group
fi: Palauta ryhmä

en: Uniconify transientgroup
fi: Palauta aliryhmä

en: Uniconify window
fi: Palauta ikkuna

en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
fi: Ikkunan palauttaminen palauttaa myös: \w

en: Unignore the window.
fi: Peruuta ohitus.

en: Unique name
fi: Uniikki nimi

en: Uniquify window name
fi: Aseta uniikki ikkunanimi

en: Unmanaged windows may be iconified.
fi: Ohitettavat ikkunat voidaan pienentää.

en: Unmaximize
fi: Palauta koko

en: Unmaximize window
fi: Palauta koko

en: Unset the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
fi: Poista ikkunan GNOME SKIP_TASKLIST-vinkki.

en: Unset the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
fi: Poista ikkunan GNOME SKIP_WINLIST-vinkki.

en: Unshade selected windows.
fi: Avaa ikkunoiden rullaus, kun ne valitaan.

en: Unshade window
fi: Avaa rullaus

en: Upper layer
fi: Ylempi taso

en: Use black-on-white button images.
fi: Käytä mustaa-valkoisella -nappeja.

en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
fi: Säästä muistia liukuvärin luonnissa, mahdollisesti laatuun vaikuttaen.

en: Value
fi: Arvo

en: Viewport
fi: Työtila

en: Virtual desktop configuration.
fi: Virtuaalityöpöytien asetukset.

en: Wait for the user to select a window, then interactively move that window.
fi: Odota, että käyttäjä valitsee ikkunan, sitten siirrä kyseistä ikkunaa.

en: Wait for the user to select a window, then interactively resize that window.
fi: Odota, että käyttäjä valitsee ikkunan, sitten muuta kyseisen ikkunan kokoa.

en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
fi: Siirrä osoitin ruudun toiseen reunaan vaihdon jälkeen.

en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
fi: Siirrä osoitinta selauksen mukana.

en: Warp the pointer to selected windows.
fi: Siirrä osoitin ikkunaan, kun se valitaan (Ikkunat -valikko).

en: When does the mouse pointer affect the input focus.
fi: Milloin osoitin vaikuttaa kohdistukseen.

en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
fi: Ohitettaessa ensimmäinen tai viimeinen työpöytä ikkunaa siirtäessä: \w

en: When passing the first or last workspace: \w
fi: Ohitetettaessa ensimmäinen tai viimeinen työpöytä: \w

en: When raising a window, also raise its: \w
fi: Ikkunan piilottaminen piilottaa myös: \w

en: Where to display error messages: \w
fi: Minne virheilmoitukset näytetään: \w

en: Whether and how to move the pointer when packing windows.
    
    `maybe' means that the pointer is moved along with the window, if the
    pointer was within the window area before packing.
    
    `always' warps the pointer to the center of the window if it isn't
    already in the window, then does like `maybe'.
    
    `never' means not to warp the pointer.
fi: Miten osoitin käyttäytyy ikkunoita pakatessa.
    
    'ehkä' tarkoittaa, että osoitin siirtyy ikkunan mukana, jos osoitin oli
    reunojen sisällä ennen pakkaamista.
    
    'aina' siirtää osoittimen ikkunan keskelle, jos osoitin ei ole jo ikkunassa.Muuten toimii, kuten 'ehkä'-vaihtoehdossa.
    
    'ei koskaan' ei siirrä osoitinta.

en: Whether growing an already grown window grows it again.
fi: Mikäli kasvatetaan ikkunaa, joka on jo kasvanut, se kasvaa jälleen.

en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
fi: Jos koon muutos voidaan tulkita suurennukseksi, voit
    palauttaa koon normaaliksi `Palauta koko'-toiminnolla.

en: While changing %s:
fi: Muuttaessa %s:

en: Width of window border.
fi: Ikkunan reunojen leveys.

en: Window Cycling
fi: Ikkunoiden selaus

en: Window _Frames
fi: Ikkunan _kehykset

en: Window history clear
fi: Ikkunahistoria tyhjennä

en: Window history forget
fi: Ikkunahistoria unohda

en: Window history save attributes
fi: Ikkunahistoria tallenna ominaisuudet

en: Window history save dimensions
fi: Ikkunahistoria tallenna koko

en: Window history save position
fi: Ikkunahistoria tallenna sijainti

en: Window list skip
fi: Ohita ikkunalistalla

en: Window:
fi: Ikkuna:

en: Windows are focused after being uniconified.
fi: Ikkunat kohdistetaan palauttamisen jälkeen.

en: Windows are raised after being uniconified.
fi: Ikkunat nostetaan palauttamisen jälkeen.

en: Windows uniconify to the current viewport.
fi: Ikkunat palautetaan senhetkiselle näyttöalueelle.

en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
fi: Ikkunat palautetaan senhetkiselle työpöydälle, kun ne valitaan.

en: Windows uniconify to the current workspace.
fi: Ikkunat palautetaan senhetkiselle työpöydälle.

en: Work_spaces
fi: _Työpöydät

en: Workspace
fi: Työpöytä

en: Workspace %d
fi: Työpöytä %d

en: Workspace names
fi: Työpöytien nimet

en: Workspace:
fi: Työpöytä:

en: Workspaces
fi: Työpöydät

en: Workspaces are deleted when their last window closes.
fi: Sulje työpöytä, kun sen viimeinen ikkuna suljetaan.

en: Workspaces:
fi: Työpöydät:

en: [Quote]
fi: [Lainaus]

en: [about text]
fi: [Tietoja]

en: [bottom]
fi: [alaosa]

en: [frame-part-table]
fi: [kehyksen osat]

en: [left]
fi: [vasen]

en: [place holder]
fi: [paikan pitäjä]

en: [right]
fi: [oikea]

en: [title]
fi: [otsikko]

en: [top]
fi: [yläosa]

en: _About
fi: _Tietoja

en: _About Sawfish...
fi: _Tietoja...

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Customize
fi: _Asetukset

en: _Cyclable
fi: K_elattavissa

en: _Down
fi: _Alas

en: _FAQ...
fi: _UKK

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Focusable
fi: _Kohdistettavissa

en: _Forget saved state
fi: _Unohda kaikki

en: _GNOME Help...
fi: _GNOME Ohje...

en: _Help
fi: _Ohje

en: _History
fi: _Historia

en: _Ignored
fi: _Ohitus

en: _Left
fi: _Vasemmalle

en: _Manual...
fi: _Ohjekirja

en: _News...
fi: Uu_tiset

en: _Next workspace
fi: _Seuraava työpöytä

en: _Open Theme..
fi: _Avaa teema...

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _Preview
fi: _Esikatselu

en: _Previous workspace
fi: _Edellinen työpöytä

en: _Programs
fi: _Ohjelmat

en: _Right
fi: _Oikealle

en: _Save Theme
fi: _Tallenna teema

en: _Send window to
fi: _Lähetä ikkuna

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: _Sticky
fi: _Kiinnitys

en: _Themes
fi: _Teemat

en: _Toggle
fi: _Asetukset

en: _Up
fi: _Ylös

en: _WWW page...
fi: _WWW-sivu

en: _Windows
fi: _Ikkunat

en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
fi: Aktiivisten kehysten alkuväri kehystyylissä gradient.

en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
fi: Epäaktiivisten kehysten alkuväri kehystyylissä gradient.

en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
fi: Aktiivisten kehysten päätösväri kehystyylissä gradient.

en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
fi: Epäaktiivisten kehysten päätösväri kehystyylissä gradient.

en: all
fi: kaikki

en: always
fi: aina

en: and many others...
fi: ja monet muut...

en: apply/revert/cancel/ok
fi: toteuta/palauta/peruuta/ok

en: attraction
fi: vetovoima

en: border
fi: reuna

en: border-grab
fi: reunaote

en: border-keymap
fi: reuna

en: box
fi: laatikko

en: center
fi: keskelle

en: close-button-keymap
fi: sulkemisnappi

en: cycle-keymap
fi: selaus

en: diagonal
fi: diagonaalinen

en: error while building frame: %S
fi: Virhe rakentaessa kehystä: %S

en: expert
fi: kokeneille

en: global-keymap
fi: globaali

en: grab
fi: ote

en: group
fi: ryhmän

en: horizontal
fi: horisontaalinen

en: iconify-button-keymap
fi: pienennysnappi

en: intermediate
fi: tavallisille

en: keep-going
fi: jatka

en: left
fi: vasemmalle

en: magnetism
fi: magnetismi

en: maximize-button-keymap
fi: suurennusnappi

en: maybe
fi: ehkä

en: menu-button-keymap
fi: valikkonappi

en: never
fi: ei koskaan

en: none
fi: ei mitään

en: novice
fi: aloitteleville

en: nowhere
fi: ei mihinkään

en: opaque
fi: läpinäkymätön

en: parents
fi: vanhemmat

en: prompt-keymap
fi: Syöte

en: region
fi: alue

en: resistance
fi: vastustus

en: revert/cancel/ok
fi: palauta/peruuta/ok

en: right
fi: oikealle

en: root-window-keymap
fi: juuri-ikkuna

en: screen
fi: ruutu

en: shade-button-keymap
fi: rullausnappi

en: space %d
fi: %d. pöytä

en: standard-error
fi: standardi virhe

en: stop
fi: pysähdy

en: title-keymap
fi: otsikko

en: transients
fi: ali-ikkunat

en: vertical
fi: vertikaalinen

en: viewport
fi: näyttöalueen

en: window-keymap
fi: ikkuna

en: workspace
fi: työpöydän

en: wrap-around
fi: pyörähdä ympäri
