util-linux 2.11z - en to fi translation catalogue (1604 entries)

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
fi: 		loppu: (c,h,s) odotettiin (%ld,%ld,%ld) löytyi (%ld,%ld,%ld)

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
fi: 		alku: (c,h,s) odotettiin (%ld,%ld,%ld) löytyi (%ld,%ld,%ld)

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
fi: 	Valitan - tämä fdisk ei osaa käsitellä AIX-levynimiöitä.
    	Jos haluat lisätä DOS-tyyppisiä osioita, luo ensin
    	uusi DOS-osiotaulu. (Komento o.)
    	VAROITUS: Uuden osiotaulun luominen tuhoaa levyn nykyisen sisällön.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
fi: 	Valittu käynnistystiedoston nimi on epätavallinen.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
fi: 
    	Huomaa, että käynnistystiedoston olemassaoloa ei tarkisteta.
    	SGI:n oletus on "/unix", ja varmuuskopiolle "/unix.save".

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
fi: 
    	Käynnistystiedostoksi muutettiin "%s".

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
fi: 
    	Käynnistystiedoston polun on oltava täydellinen.

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
fi: 
    	Käynnistystiedoston nimi on liian pitkä: maksimi 16 tavua.

en: 
    	Sorry, no experts menu for SGI partition tables available.
fi: 
    	Valitan, SGI-osiotauluille ei ole asiantuntijavalikkoa.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
fi: 
    	Tällä levyllä on kelvollinen AIX-nimiö.
    	Valitettavasti Linux ei toistaiseksi osaa 
    	käsitellä tällaisia levyjä. Siitä huolimatta
    	joitakin neuvoja:
    	1. fdisk tuhoaa levyn tiedot kirjoitettaessa.
    	2. Varmista, että tämä levy EI ole enää elintärkeä
    	   osa osioryhmää. (Jos on, muutkin levyt saattavat
    	   tyhjentyä, ellei niitä ole peilattu.)
    	3. Varmista ennen tämän fyysisen osion tuhoamista,
    	   että levy on loogisesti poistettu AIX-koneesta.
    	   (Muussa tapauksessa sinusta tulee AIXpertti).

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
fi: 
    %6d tavallista tiedostoa
    %6d hakemistoa
    %6d merkkilaitetiedostoa
    %6d lohkolaitetiedostoa
    %6d linkkiä
    %6d symbolista linkkiä
    ------
    %6d tiedostoa

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
fi: 
    %6ld i-solmua käytetty (%ld%%)

en: 
    %d partitions:
fi: 
    %d osiota:

en: 
    %s login:
fi: 
    %s, kirjautuminen:

en: 
    *** %s: directory ***
fi: 
    *** %s: hakemisto ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
fi: 
    ***** %s: Ei ole tekstitiedosto *****

en: 
    ***Back***
fi: 
    ***Takaisin***

en: 
    ...Skipping
fi: 
    ...Ohitetaan

en: 
    Aborted.
fi: 
    Keskeytetty.

en: 
    BSD label for device: %s
fi: 
    BSD-nimiö laitteelle: %s

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors
    %d cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
fi: 
    Levy %1$s (SGI-levynimiö): %2$d päätä, %3$d sektoria
    %4$d sylinteriä, %5$d fyysistä sylinteriä
    %6$d ylimääräistä sekt/syl, lomitus %7$d:1
    %8$s
    Yksiköt = %10$d * 512 -tavuiset %9$s

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
fi: 
    Levy %1$s (SGI-levynimiö): %2$d päätä, %3$d sektoria, %4$d sylinteriä
    Yksiköt = %6$d * 512 -tavuiset %5$s

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
fi: 
    Levy %1$s (Sun-levynimiö): %2$d päätä, %3$d sektoria, %4$d sylinteriä
    Yksiköt = %6$d * 512 -tavuiset %5$s

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d rpm
    %d cylinders, %d alternate cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
fi: 
    Levy %1$s (Sun-levynimiö): %2$d päätä, %3$d sektoria,
    %4$d kierrosta minuutissa, %5$d sylinteriä, %6$d vaihtoehtoista
    sylinteriä, %7$d fyysistä sylinteriä, %8$d ylimääräistä sekt/syl,
    lomitus %9$d:1
    %10$s
    Yksiköt = %12$d * 512 -tavuiset %11$s

en: 
    Disk %s: %d heads, %d sectors, %d cylinders
fi: 
    Levy %s: %d päätä, %d sektoria, %d sylinteriä

en: 
    Disk %s: %ld MB, %lld bytes
fi: 
    Levy %s: %ld Mt, %lld tavua

en: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld bytes
fi: 
    Levy %s: %ld.%ld Gt, %lld tavua

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
fi: 
    Levy %s: %lu sylinteriä, %lu päätä, %lu sektoria/ura

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
fi: 
    Virheellinen käynnistystiedosto!
    	Käynnistystiedoston on oltava absoluuttinen, ei-tyhjä polku,
    	esim. "/unix" tai "/unix.save".

en: 
    Login incorrect
fi: 
    Kirjautuminen epäonnistui

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
fi: 
    Useimpia komentoja voi edeltää valinnainen kokonaislukuargumentti k.
    Oletusasetukset hakasulkeissa.
    Asteriskilla (*) merkityissä komennoissa argumentista tulee uusi oletusarvo.

en: 
    Now you can turn off the power...
fi: 
    Virran voi nyt katkaista...

en: 
    Partition table entries are not in disk order
fi: 
    Osiotaulumerkinnät eivät ole levyjärjestyksessä

en: 
    Pattern not found
fi: 
    Hahmoa ei löydy

en: 
    Script done on %s
fi: 
    Skripti suoritettu %s

en: 
    Session setup problem, abort.
fi: 
    Istunnon aloitusongelma, keskeytys.

en: 
    Syncing disks.
fi: 
    Synkronoidaan levyt.

en: 
    The boot partition does not exist.
fi: 
    Käynnistysosiota ei ole olemassa.

en: 
    The current boot file is: %s
fi: 
    Nykyinen käynnistystiedosto on: %s

en: 
    The number of cylinders for this disk is set to %d.
    There is nothing wrong with that, but this is larger than 1024,
    and could in certain setups cause problems with:
    1) software that runs at boot time (e.g., old versions of LILO)
    2) booting and partitioning software from other OSs
       (e.g., DOS FDISK, OS/2 FDISK)
fi: 
    Tämän levyn sylintereiden määräksi on asetettu %d.
    Siinä ei ole mitään vikaa, mutta se on suurempi kuin 1024, ja voi
    tietyissä kokoonpanoissa aiheuttaa ongelmia seuraavissa tapauksissa:
    1) käynnistyksessä ajettavat ohjelmat (esim. LILOn vanhat versiot)
    2) muiden käyttöjärjestelmien käynnistys- ja osiointiohjelmat
       (esim. DOS FDISK, OS/2 FDISK)

en: 
    The swap partition does not exist.
fi: 
    Sivutusosiota ei ole olemassa.

en: 
    The swap partition has no swap type.
fi: 
    Sivutusosiolla ei ole sivutustyyppiä.

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
fi: 
    Tämä levy on tällä hetkellä käytössä - sen uudelleenosiointi on
    todennäköisesti huono ajatus. Irrota kaikki levyn tiedostojärjestelmät
    (komento umount) ja kaikki levyllä olevat sivutusosiot (komento swapoff).
    Käytä valitsinta --no-reread tämän testin ohittamiseen.

en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
fi: 
    Käyttö:
    Näytä versio:
            %s -v
    Näytä osiotaulu:
            %s -P {r|s|t} [valitsimet] laite
    Vuorovaikutteinen käyttö:
            %s [valitsimet] laite
    
    Valitsimet:
    -a: Käytä nuolta korostuksen asemesta;
    -z: Aloita tyhjällä osiotaululla, osiotaulua ei lueta levyltä;
    -c C -h H -s S: Ohita ytimen mielipide sylinterien ja päiden määrästä,
                    sekä sektoreita/ura-määrästä.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
fi: 
    VAROITUS: Jos DOS 6.x -osioita luotiin tai muutettiin,
    katso lisätietoja cfdiskin manuaalista.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
fi: 
    VAROITUS: Jos DOS 6.x -osioita luotiin tai muutettiin,
    katso lisätietoja fdiskin manuaalisivulta.

en: 
    WARNING: Re-reading the partition table failed with error %d: %s.
    The kernel still uses the old table.
    The new table will be used at the next reboot.
fi: 
    VAROITUS: Osiotaulun uudelleenluku epäonnistui, virhe %d: %s.
    Ydin käyttää edelleen vanhaa taulua.
    Uutta taulua käytetään seuraavasta käynnistyksestä alkaen.

en: 
    Why am I still alive after reboot?
fi: 
    Miksi olen edelleen elossa uudelleenkäynnistyksen jälkeen?

en: 
    Wrong password.
fi: 
    Väärä salasana.

en: 
    got EOF thrice - exiting..
fi: 
    saatiin EOF kolmesti - poistutaan..

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
fi: 
    keskeytetty %10.10s %5.5s

en: 
    sfdisk: premature end of input
fi: 
    sfdisk: ennenaikainen syötteen loppu

en: 
    wtmp begins %s
fi: 
    wtmp alkaa %s

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
fi:                 r - Raaka data (tasan se, mitä levylle kirjoitettaisiin)

en:                 s - Table ordered by sectors
fi:                 s - Sektoreittain järjestetty taulu

en:                 t - Table in raw format
fi:                 t - Taulu raa'assa muodossa

en:               parameters
fi:               parametrit

en:              DOS, OS/2, ...
fi:              mm. DOSin ja OS/2:n kanssa.

en:              Note: This may make the partition incompatible with
fi:              Huom: Tämä saattaa tehdä osiosta epäyhteensopivan

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
fi:              Vaihtaa megatavujen, sektoreiden ja sylinterien välillä

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
fi:              Koska tämä saattaa tuhota levyllä olevaa dataa, kirjoitus

en:              There are several different formats for the partition
fi:              Osioille on useita erilaisia muotoja,

en:              WARNING: This option should only be used by people who
fi:              VAROITUS: Tätä valitsinta tulee käyttää vain niiden,

en:              `no'
fi:              "ei"

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
fi:              on joko varmistettava tai peruttava kirjoittamalla "kyllä" tai

en:              know what they are doing.
fi:              jotka tietävät mitä ovat tekemässä.

en:              that you can choose from:
fi:              joista voit valita:

en:             First    Last
fi:            Alku-    Loppu-

en:          ---Starting---      ----Ending----    Start Number of
fi:          ----Alku----         ----Loppu----    Alku- Sektorien

en:        %s -l [ signal ]
fi:        %s -l [ signaali ]

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
fi:        Kokeillaan kaikkia tiedostoissa %s ja %s mainittuja tyyppejä

en:        I will try type %s
fi:        Kokeillaan tyyppiä %s

en:        and it looks like this is swapspace
fi:        ja tämä näyttää olevan sivutustilaa

en:        getopt [options] -o|--options optstring [options] [--]
fi:        getopt [valitsimet] -o|--options valitsinmerkkijono [valitsimet] [--]

en:        getopt [options] [--] optstring parameters
fi:        getopt [valitsimet] [--] valitsinmerkkijono parametrit

en:       use -R 1 to mount root readonly, -R 0 for read/write.
fi:       -R 1 liittää juuren vain luku -tilaan, -R 0 luku/kirjoitus.

en:      phys=(%d, %d, %d)
fi:      fyysinen=(%d, %d, %d)

en:     -? [or --help]:      print this message
fi:     -? [tai --help]:     näytä tämä viesti

en:     -C# [or --cylinders #]:set the number of cylinders to use
fi:     -C# [tai --cylinders #]:aseta käytettävä sylinterien määrä

en:     -D [or --DOS]:       for DOS-compatibility: waste a little space
fi:     -D [tai --DOS]:      DOS-yhteensopivuutta varten; tuhlaa vähän tilaa

en:     -H# [or --heads #]:    set the number of heads to use
fi:     -h# [tai --heads #]:    aseta käytettävä päiden määrä

en:     -I file :            restore these sectors again
fi:     -I tiedosto :        palauta nämä sektorit

en:     -L  [or --Linux]:      do not complain about things irrelevant for Linux
fi:     -L  [tai --Linux]:     älä huomauta Linuxissa merkityksettömistä asioista

en:     -N# :                change only the partition with number #
fi:     -N# :                muuta vain osiota numero #

en:     -O file :            save the sectors that will be overwritten to file
fi:     -O tiedosto :        tallenna ylikirjoitettavat sektori tiedostoon

en:     -R [or --re-read]:   make kernel reread partition table
fi:     -R [tai --re-read]:  käske ytimen lukea osiotaulu uudelleen

en:     -S# [or --sectors #]:  set the number of sectors to use
fi:     -S# [tai --sectors #]:  aseta käytettävä sektorien määrä

en:     -T [or --list-types]:list the known partition types
fi:     -T [tai --list-types]:listaa tunnetut osiotyypit

en:     -c [or --id]:        print or change partition Id
fi:     -c [tai --id:        näytä tai muuta osio-id

en:     -d [or --dump]:      idem, but in a format suitable for later input
fi:     -d [tai --dump]:     sama kuin edellä, muoto sopiva syötteeksi

en:     -f  [or --force]:      do what I say, even if it is stupid
fi:     -f  [tai --force]:     tee mitä käsken, vaikka se olisi tyhmää

en:     -g [or --show-geometry]: print the kernel's idea of the geometry
fi:     -g [tai --show-geometry]: näytä ytimen käsitys geometriasta

en:     -i [or --increment]: number cylinders etc. from 1 instead of from 0
fi:     -i [tai --increment]:numeroi sylinterit, ym. alkaen 1:stä, ei 0:sta

en:     -l [or --list]:      list partitions of each device
fi:     -l [tai --list]:     listaa kaikkien laitteiden osiot

en:     -n :                 do not actually write to disk
fi:     -n :                 älä kirjoita levylle oikeasti

en:     -q  [or --quiet]:      suppress warning messages
fi:     -q  [tai --quiet]:     vaienna varoitusviestit

en:     -s [or --show-size]: list size of a partition
fi:     -s [tai --show-size]: näytä osion koko

en:     -uS, -uB, -uC, -uM:  accept/report in units of sectors/blocks/cylinders/MB
fi:     -uS, -uB, -uC, -uM:  käytä yksikköinä sektoreita/lohkoja/sylintereitä/Mt

en:     -v [or --version]:   print version
fi:     -v [tai --version]:  näytä versio

en:     -x [or --show-extended]: also list extended partitions on output
                                 or expect descriptors for them on input
fi:     -x [tai --show-extended]: listaa myös laajennetut osiot tulosteessa
                                 tai odota syötteestä niiden kahvoja

en:     You can override the detected geometry using:
fi:     Voit ohittaa tunnistetun geometrian käyttämällä:

en:    %s [ -c | -y | -n ] dev
fi:    %s [ -c | -y | -n ] laite

en:    %s [ -c | -y | -n | -d ] dev
fi:    %s [ -c | -y | -n | -d ] laite

en:    %s [ -p ] dev name
fi:    %s [ -p ] laite nimi

en:    %s [ -p ] dev size sect heads tracks stretch gap rate spec1 fmt_gap
fi:    %s [ -p ] laite koko sekt päät raidat venytys väli aste erik1 fmt_väli

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
fi:    Laite  Käynn   Alku        Loppu #sektorit Id  Järjestelmä

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
fi:    Laite  Käynn  Alku        Loppu  #lohkot   Id  Järjestelmä

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
fi:    Laite Käynn Alku      Loppu #syl     #lohkot   Id  Järjestelmä

en:    Device Boot Start   End    MiB    #blocks   Id  System
fi:    Laite Käynn Alku    Loppu  Mt     #lohkot   Id  Järjestelmä

en:    Logical
fi:    Looginen

en:    None
fi:    Ei mitään

en:    Pri/Log
fi:    Ens/Loog

en:    Primary
fi:    Ensiö

en:    a   change number of alternate cylinders
fi:    a    muuta vaihtoehtoisten sylinterien määrää

en:    a   select bootable partition
fi:    a    valitse käynnistettävä osio

en:    a   toggle a bootable flag
fi:    a    aseta käynnistettävyyslippu päälle/pois

en:    a   toggle a read only flag
fi:    a    aseta vain luku -lippu päälle/pois

en:    b   edit bootfile entry
fi:    b    muokkaa käynnistystiedostomerkintää

en:    b   edit bsd disklabel
fi:    b    muokkaa bsd-levynimiötä

en:    b   move beginning of data in a partition
fi:    b    siirrä datan alkua osiossa

en:    c   change number of cylinders
fi:    c    muuta sylinterien määrää

en:    c   select sgi swap partition
fi:    c    valitse sgi-sivutusosio

en:    c   toggle the dos compatibility flag
fi:    c    aseta dos-yhteensopivuuslippu päälle/pois

en:    c   toggle the mountable flag
fi:    c    aseta liitettävyyslippu päälle/pois

en:    d   delete a BSD partition
fi:    d    poista BSD-osio

en:    d   delete a partition
fi:    d    poista osio

en:    d   print the raw data in the partition table
fi:    d    näytä osiotaulun raaka data

en:    e   change number of extra sectors per cylinder
fi:    e    muuta sylinterikohtaisten lisäsektorien määrää

en:    e   edit drive data
fi:    e    muokkaa aseman dataa

en:    e   list extended partitions
fi:    e    listaa laajennetut osiot

en:    f   fix partition order
fi:    f    korjaa osiojärjestys

en:    g   create an IRIX (SGI) partition table
fi:    g    luo IRIX (SGI) -osiotaulu

en:    h   change number of heads
fi:    h    muuta päiden määrää

en:    i   change interleave factor
fi:    i    muuta lomituskerrointa

en:    i   install bootstrap
fi:    i    asenna esilatausohjelma

en:    l   list known filesystem types
fi:    l    listaa tunnetut tiedostojärjestelmätyypit

en:    l   list known partition types
fi:    l    listaa tunnetut osiotyypit

en:    m   print this menu
fi:    m    näytä tämä valikko

en:    n   add a new BSD partition
fi:    n    lisää uusi BSD-osio

en:    n   add a new partition
fi:    n    lisää uusi osio

en:    o   change rotation speed (rpm)
fi:    o    muuta pyörimisnopeutta (rpm)

en:    o   create a new empty DOS partition table
fi:    o    luo uusi tyhjä DOS-osiotaulu

en:    p   print BSD partition table
fi:    p    näytä BSD-osiotaulu

en:    p   print the partition table
fi:    p    näytä osiotaulu

en:    q   quit without saving changes
fi:    q    lopeta tallentamatta muutoksia

en:    r   return to main menu
fi:    r    palaa päävalikkoon

en:    s   change number of sectors/track
fi:    s    muuta sektorien määrää uraa kohden

en:    s   create a new empty Sun disklabel
fi:    s    luo uusi tyhjä Sun-levynimiö

en:    s   show complete disklabel
fi:    s    näytä täydellinen levynimiö

en:    t   change a partition's filesystem id
fi:    t    vaihda osion tiedostojärjestelmä-id:tä

en:    t   change a partition's system id
fi:    t    vaihda osion järjestelmä-id:tä

en:    u   change display/entry units
fi:    u    vaihda näkymä/syöteyksiköt

en:    u   change units (cylinders/sectors)
fi:    u    vaihda yksiköt (sylinterit/sektorit)

en:    v   verify the partition table
fi:    v    varmista osiotaulu

en:    w   write disklabel to disk
fi:    w    kirjoita levynimiö levylle

en:    w   write table to disk and exit
fi:    w    kirjoita taulu levylle ja poistu

en:    x   extra functionality (experts only)
fi:    x    lisätoiminnot (vain asiantuntijoille)

en:    x   link BSD partition to non-BSD partition
fi:    x    linkitä BSD-osio ei-BSD-osioon

en:    y   change number of physical cylinders
fi:    y    muuta fyysisten sylintereiden määrää

en:   %s --report [devices]
fi:   %s --report [laitteet]

en:   %s [-v|-q] commands devices
fi:   %s [-v|-q] komennot laitteet

en:   *** EXCEEDED UNIX LIMIT OF SYMLINKS ***
fi:   *** UNIXIN SYMLINKKIEN RAJA YLITETTIIN ***

en:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    tell hwclock the type of alpha you have (see hwclock(8))
fi:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    kertoo hwclockille Alphan tyypin (katso hwclock(8))

en:   -Q, --quiet-output           No normal output
fi:   -Q, --quiet-output           Ei normaalia tulostetta

en:   -T, --test                   Test for getopt(1) version
fi:   -T, --test                  Testaa getopt(1):n versio

en:   -V, --version                Output version information
fi:   -V, --version                Näytä versiotiedot

en:   -a, --alternative            Allow long options starting with single -
fi:   -a, --alternative            Salli pitkien valitsimien alkaminen yhdellä -:lla

en:   -h, --help                   This small usage guide
fi:   -h, --help                   Tämä pieni käyttöopas

en:   -l, --longoptions=longopts   Long options to be recognized
fi:   -l, --longoptions=valitsimet Pitkät tunnistettavat valitsimet

en:   -n, --name=progname          The name under which errors are reported
fi:   -n, --name=ohjelmanimi       Nimi, joka ilmoitetaan virheiden yhteydessä

en:   -o, --options=optstring      Short options to be recognized
fi:   -o, --options=valitsimet     Lyhyet tunnistettavat valitsimet

en:   -q, --quiet                  Disable error reporting by getopt(3)
fi:   -q, --quiet                  Vaienna getopt(3):n virheilmoitukset

en:   -s, --shell=shell            Set shell quoting conventions
fi:   -s, --shell=kuori            Aseta kuoren lainauskäytännöt

en:   -u, --unqote                 Do not quote the output
fi:   -u, --unquote                Ei lainausmerkkejä tulosteeseen

en:   ?          Print this screen
fi:   ?          Näytä tämä ohjeruutu

en:   Overflow
fi:   Ylivuoto

en:   Sectors
fi:   Sektorit

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
fi:   W          Kirjoita osiotaulu levylle (on annettava iso kirjain W)

en:   [ -append [1-NR_CONSOLES] ]
fi:   [ -append [1-KONSOLIEN_MÄÄRÄ] ]

en:   [ -dump   [1-NR_CONSOLES] ]
fi:   [ -dump   [1-KONSOLIEN_MÄÄRÄ] ]

en:   [ -file dumpfilename ]
fi:   [ -file dumptiedostonimi ]

en:   [ -term terminal_name ]
fi:   [ -term päätteen_nimi ]

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
fi:   b          Aseta nykyisen osion käynnistettävyyslippu päälle/pois

en:   d          Delete the current partition
fi:   d          Poista nykyinen osio

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
fi:   g          Muuta sylinteri-, pää- ja sektoriparametreja

en:   h          Print this screen
fi:   h          Näytä tämä ohjeruutu

en:   hole at %ld (%d)
fi:   reikä kohdassa %ld (%d)

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
fi:   m          Maksimoi nykyisen osion levynkäyttö

en:   n          Create new partition from free space
fi:   n          Luo uusi osio tyhjästä tilasta

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
fi:   p          Tulosta osiotaulu ruudulle tai tiedostoon

en:   q          Quit program without writing partition table
fi:   q          Lopeta ohjelma kirjoittamatta osiotaulua

en:   ramsize ...                     same as rdev -r
fi:   ramsize ...			  sama kuin rdev -r

en:   rdev -R /dev/fd0 1              set the ROOTFLAGS (readonly status)
fi:   rdev -R /dev/fd0 1		  aseta JUURILIPUT (vain luku -tila)

en:   rdev -o N ...                   use the byte offset N
fi:   rdev -o N ...			  käytä tavusiirtymää N

en:   rdev -r /dev/fd0 627            set the RAMDISK size
fi:   rdev -r /dev/fd0 627		  aseta RAM-levyn koko

en:   rdev -v /dev/fd0 1              set the bootup VIDEOMODE
fi:   rdev -v /dev/fd0 1		  aseta käynnistyksen NÄYTTÖTILA

en:   rdev /dev/fd0  (or rdev /linux, etc.) displays the current ROOT device
fi:   rdev /dev/fd0  (tai rdev /linux, jne) näyttää nykyisen JUURIlaitteen

en:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         sets ROOT to /dev/hda2
fi:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2   	  asettaa JUUREKSI /dev/hda2

en:   rootflags ...                   same as rdev -R
fi:   rootflags ...			  sama kuin rdev -R

en:   still logged in
fi:   edelleen kirjautuneena

en:   t          Change the filesystem type
fi:   t          Muuta tiedostojärjestelmän tyyppiä

en:   u          Change units of the partition size display
fi:   u          Muuta osiokokonäkymän yksiköitä

en:   uncompressing block at %ld to %ld (%ld)
fi:   puretaan paikkaan %2$ld lohkoa %1$ld (%3$ld)

en:   vidmode ...                     same as rdev -v
fi:   vidmode ...			  sama kuin rdev -v

en:  # Flags Head Sect Cyl   ID  Head Sect Cyl    Sector  Sectors
fi:  # Liput Päät Sekt Syl   ID  Päät Sekt Syl   sektori määrä

en:  # Type     Sector   Sector   Offset  Length   Filesystem Type (ID)   Flags
fi:  # Tyyppi  sektori  sektori   Siirt.  Pituus   Tied.järj. tyyppi (ID) Liput

en:  %s: unrecognized partition
fi:  %s: tunnistamaton osio

en:  ? could not chdir into %s - %s (%d)
fi:  ? siirtyminen hakemistoon %s epäonnistui - %s (%d)

en:  ? problems reading symlink %s - %s (%d)
fi:  ? ongelmia luettaessa symlinkkiä %s - %s (%d)

en:  Last %s
fi:  Viimeinen %s

en:  Remove
fi:  Poista

en:  and
fi:  ja

en:  removable
fi:  siirrettävä

en: !!! Internal error !!!
fi: !!! Sisäinen virhe !!!

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
fi: !!!! Sisäinen virhe luotaessa loogista asemaa ilman laajennettua osiota !!!!

en: "%s" line %d
fi: "%s" rivi %d

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
fi: #       alku        loppu    koko     tyyppi   [fkoko bkoko   cpg]

en: # partition table of %s
fi: # %s:n osiotaulu

en: %*s Boot    Start       End    Blocks   Id  System
fi: %*s Käynn    Alku       Loppu  Lohkot   Id  Järjestelmä

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
fi: %*s Lippu   Alku        Loppu  Lohkot   Id  Järjestelmä

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
fi: %2d: %-10s sektori%5u koko%8u

en: %6.2f%% (%+d bytes)	%s
fi: %6.2f%% (%+d tavua)	%s

en: %6ld zones used (%ld%%)
fi: %6ld vyöhykettä käytety (%ld%%)

en: %c: unknown command
fi: %c: tuntematon komento

en: %d LOGIN FAILURES FROM %s, %s
fi: %d EPÄONNISTUNUTTA KIRJAUTUMISTA OSOITTEESTA %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES ON %s, %s
fi: %d EPÄONNISTUNUTTA KIRJAUTUMISTA PÄÄTTEELTÄ %s, %s

en: %d bad blocks
fi: %d viallista lohkoa

en: %d bad pages
fi: %d viallista sivua

en: %d heads, %d sectors/track, %d cylinders
fi: %d päätä, %d sektoria/ura, %d sylinteriä

en: %d unallocated sectors
fi: %d varaamatonta sektoria

en: %d: old priority %d, new priority %d
fi: %d: vanha prioriteetti %d, uusi prioriteetti %d

en: %ld blocks
fi: %ld lohkoa

en: %ld inodes
fi: %ld i-solmua

en: %s  %.6f seconds
fi: %s  %.6f sekuntia

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
fi: %s -An laite	 aktivoi osio n, poista muiden aktivointi

en: %s contains no disklabel.
fi: Laitteella %s ei ole levynimiötä.

en: %s device		 list active partitions on device
fi: %s laite		 listaa laitteella olevat aktiiviset osiot

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
fi: %s laite n1 n2 ... aktivoi osiot n1 ..., inaktivoi loput

en: %s does not have interrupt functions.
fi: laitteella %s ei ole keskeytysfunktioita.

en: %s doesn't have the correct filemodes
fi: tiedoston %s tila ei ole oikea

en: %s from %s
fi: %s paketista %s

en: %s is clean, no check.
fi: %s on puhdas, ei tarkistusta.

en: %s is mounted.
fi: %s on liitetty.

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
fi: %s on liitetty; ei tehdä tiedostojärjestelmää tähän!

en: %s is not a block device or file
fi: %s ei ole lohkolaite eikä tiedosto

en: %s is not a block special device
fi: %s ei ole lohkolaite

en: %s is unable to get I/O port access:  the iopl(3) call failed.
fi: %s ei saa käyttöoikeutta I/O-porttiin:  iopl(3)-kutsu epäonnistui.

en: %s login refused on this terminal.
fi: Käyttäjän %s kirjautuminen hylätty tällä päätteellä.

en: %s looks like swapspace - not mounted
fi: %s vaikuttaa olevan sivutustilaa - ei liitetä

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
fi: Osion %2$s "%1$s":n sylinteriarvo on mahdoton: %3$lu (tulee olla 0-%4$lu)

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
fi: Osion %2$s %1$s pääarvo on mahdoton: %3$lu (tulee olla 0-%4$lu)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
fi: Osion %2$s "%1$s":n sektoriarvo on mahdoton: %3$lu (tulee olla 1-%4$lu)

en: %s on %s
fi: %s laitteella %s

en: %s requires an argument
fi: %s vaatii argumentin

en: %s status is %d
fi: %s:n tila on %d

en: %s succeeded.
fi: %s onnistui.

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
fi: %s ottaa vain valitsimia argumentteina. Annoit %d muuta.

en: %s umounted
fi: %s irrotettu

en: %s using IRQ %d
fi: %s käyttää IRQ:ta %d

en: %s using polling
fi: %s käyttää kiertokyselyä

en: %s version %s
fi: %s versio %s

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
fi: %s%s.
    Tämän voi tehdä lisätoimintovalikosta.

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
fi: %spuoleinen, %d uraa, %d sektoria/ura. Kokonaistila %d kt.

en: %s: "%s" does not exist.
fi: %s: "%s" ei ole olemassa.

en: %s: "%s" is not executable.
fi: %s: "%s" ei ole käynnistettävä.

en: %s: "%s" is not listed in /etc/shells.
fi: %s: "%s" ei ole listattuna tiedostossa /etc/shells.

en: %s: $TERM is not defined.
fi: %s: $TERM ei ole määritelty.

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
fi: %s: %ld nykyinen kynnys ja %ld nykyinen aikakatkaisu

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
fi: %s: %ld sylinteriä, %ld päätä, %ld sektoria/ura

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
fi: %s: %ld oletuskynnys ja %ld oletusaikakatkaisu

en: %s: %s not an lp device.
fi: %s: %s ei ole lp-laite.

en: %s: %s unchanged
fi: %s: %s muuttumaton

en: %s: %s(%i): wrong map line
fi: %s: %s(%i): väärä kartan rivi

en: %s: '%c' is not allowed.
fi: %s: merkkiä "%c" ei sallita.

en: %s: Argument error, usage
fi: %s: Argumenttivirhe, käyttö

en: %s: BAD ERROR
fi: %s: VIRHEELLINEN VIRHE

en: %s: Cannot create tempfile
fi: %s: Väliaikaistiedostoa ei voi luoda

en: %s: Cannot fork
fi: %s: Haarauttaminen ei onnistu

en: %s: Control characters are not allowed.
fi: %s: Ohjausmerkkejä ei sallita.

en: %s: Device '%s' contains a valid Sun disklabel.
    This probably means creating v0 swap would destroy your partition table
    No swap created. If you really want to create swap v0 on that device, use
    the -f option to force it.
fi: %s: Laitteella "%s" on kelvollinen Sun-levynimiö.
    Tämä tarkoittaa todennäköisesti sitä, että v0-sivutuksen luominen tuhoaisi
    osiotaulun. Sivutusta ei luotu. Jos todella haluat luoda v0-sivutuksen
    kyseiselle laitteelle, käytä valitsinta -f sen pakottamiseen.

en: %s: Non-block (%ld) bytes
fi: %s: Ei-lohko (%ld) tavua

en: %s: Non-size (%ld vs %ld) bytes
fi: %s: Ei-koko (%ld vs %ld) tavua

en: %s: Only root can shut a system down.
fi: %s: Vain root voi sammuttaa järjestelmän.

en: %s: Out of memory!
fi: %s: Muisti lopussa!

en: %s: Read error from %s file
fi: %s: Lukuvirhe tiedostosta %s

en: %s: The --adjust and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
fi: %s: Valitsimet --adjust ja --noadjfile ovat toisensa poissulkevia. Käytit molempia.

en: %s: The --utc and --localtime options are mutually exclusive.  You specified both.
fi: %s: Valitsimet --utc ja --localtime ovat toisensa poissulkevia. Käytit molempia.

en: %s: Unexpected EOF in %s file
fi: %s: Odottamaton tiedoston loppu (EOF) tiedostossa %s

en: %s: Unknown command: %s
fi: %s: Tuntematon komento: %s

en: %s: Unknown error in %s file
fi: %s: Tuntematon virhe tiedostossa %s

en: %s: Usage: "%s [options]
    	 -m <mapfile>  (defaults: "%s" and
    				  "%s")
    	 -p <pro-file> (default: "%s")
    	 -M <mult>     set the profiling multiplier to <mult>
    	 -i            print only info about the sampling step
    	 -v            print verbose data
    	 -a            print all symbols, even if count is 0
    	 -b            print individual histogram-bin counts
    	 -r            reset all the counters (root only)
    	 -n            disable byte order auto-detection
    	 -V            print version and exit
fi: %s: Käyttö: "%s [valitsimet]
    	 -m <karttatied> (oletukset: "%s" ja
    				    "%s")
    	 -p <profiili>   (oletus: "%s")
    	 -M <mult>       asettaa profilointikertoimeksi <mult>
    	 -i              näyttää vain tiedon "sampling step":istä
    	 -v              monisanaisuus
    	 -a              näyttää kaikki symbolit, vaikka määrä olisi 0
    	 -b              näyttää yksittäiset "histogram-bin"-määrät
    	 -r              nollaa kaikki laskurit (vain pääkäyttäjälle)
    	 -n              poistaa käytöstä tavujärjestyksen automaattitunnistuksen
    	 -V              näyttää version ja poistuu

en: %s: Usage: %s [-number] [-p string] [-cefnrs] [+line] [+/pattern/] [files]
fi: %s: Käyttö: %s [-number] [-p merkkijono] [-cefnrs] [+rivi] [+/hahmo/] [tiedostot]

en: %s: Warning: unrecognized third line in adjtime file
fi: %s: Varoitus: tunnistamaton kolmas rivi adjtime-tiedostossa

en: %s: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
fi: %s: Valitsimen --noadjfile kanssa on käytettävä joko valitsinta --utc tai --localtime

en: %s: Your shell is not in /etc/shells, shell change denied
fi: %s: Kuori ei ole tiedostossa /etc/shells, kuoren vaihto evätty

en: %s: atomic %s failed for 1000 iterations!
fi: %s: atominen "%s" epäonnistui 1000 iteraatiolle!

en: %s: bad directory: '.' isn't first
fi: %s: viallinen hakemisto: "." ei ole ensimmäisenä

en: %s: bad directory: '..' isn't second
fi: %s: viallinen hakemisto: ".." ei ole toisena

en: %s: bad directory: size < 32
fi: %s: viallinen hakemisto: koko < 32

en: %s: bad value
fi: %s: virheellinen arvo

en: %s: bogus mode on `%s' (%o)
fi: %1$s: virheellinen tila (%3$o) polussa "%2$s"

en: %s: can only change local entries; use yp%s instead.
fi: %s: vain paikallisia merkintöjä voi muuttaa; käytä sen sijaan komentoa yp%s.

en: %s: can't exec %s: %m
fi: %s: ohjelmaa %s ei voi käynnistää: %m

en: %s: can't find "_stext" in %s
fi: %s: merkkijonoa "_stext" ei löydy tiedostosta %s

en: %s: can't find process "%s"
fi: %s: prosessia "%s" ei löydy

en: %s: can't link %s: %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi linkittää: %s

en: %s: can't open temporary file.
fi: %s: väliaikaistiedostoa ei voi avata.

en: %s: can't read %s.
fi: %s: tiedostoa %s ei voi lukea.

en: %s: can't read temporary file.
fi: %s: väliaikaistiedostoa ei voi avata.

en: %s: can't stat temporary file.
fi: %s: väliaikaistiedoston tilaa ei voi lukea.

en: %s: can't unlock %s: %s (your changes are still in %s)
fi: %s: tiedoston %s lukitusta ei voi poistaa: %s (muutoksesi ovat edelleen tiedostossa %s)

en: %s: cannot open %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi avata

en: %s: cannot open %s: %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi avata: %s

en: %s: compiled without -x support
fi: %s: käännetty ilman -x -tukea

en: %s: dup problem: %m
fi: %s: ongelma tiedostokahvan kopioinnissa: %m

en: %s: error %d while decompressing! %p(%d)
fi: %s: virhe %d purettaessa! %p(%d)

en: %s: error: Nowhere to set up swap on?
fi: %s: virhe: Sivutustilan kohde?

en: %s: error: size %ld is larger than device size %d
fi: %s: virhe: koko %ld on suurempi kuin laitteen koko %d

en: %s: error: swap area needs to be at least %ldkB
fi: %s: virhe: sivutusalueen on oltava vähintään %ld kt:n kokoinen

en: %s: error: unknown version %d
fi: %s: virhe: tuntematon versio %d

en: %s: failed to open: %s
fi: %s: avaaminen epäonnistui: %s

en: %s: illegal option -- %s
fi: %s: virheellinen valitsin -- %s

en: %s: input overrun
fi: %s: syötteen ylivuoto

en: %s: invalid cramfs--bad path length
fi: %s: virheellinen cramfs--väärä polun pituus

en: %s: invalid cramfs--bad superblock
fi: %s: virheellinen cramfs--viallinen superlohko

en: %s: invalid cramfs--crc error
fi: %s: virheellinen cramfs--crc-virhe

en: %s: invalid cramfs--directory data end (%ld) != file data start (%ld)
fi: %s: virheellinen cramfs--hakemistodatan loppu (%ld) != tiedostodatan alku (%ld)

en: %s: invalid cramfs--file length too short
fi: %s: virheellinen cramfs--tiedosto on liian lyhyt

en: %s: invalid cramfs--invalid file data offset
fi: %s: virheellinen cramfs--virheellinen tiedostodatan siirtymä

en: %s: invalid cramfs--wrong magic
fi: %s: virheellinen cramfs--väärä taika

en: %s: ioctl error on %s
fi: %s: ioctl-virhe laitteessa %s

en: %s: no changes made
fi: %s: muutoksia ei tehty

en: %s: no such partition
fi: %s: osiota ei ole

en: %s: not a block device
fi: %s: ei ole lohkolaite

en: %s: not compiled with minix v2 support
fi: %s: ei ole käännetty minix v2 -tuen kanssa

en: %s: not open for read/write
fi: %s: ei ole avoin lukua/kirjoitusta varten

en: %s: option parse error
fi: %s: virhe valitsimien jäsennyksessä

en: %s: option requires an argument -- %s
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- %s

en: %s: out of memory
fi: %s: muisti lopussa

en: %s: profile address out of range. Wrong map file?
fi: %s: profiiliosoite sallitun välin ulkopuolella. Väärä karttatiedosto?

en: %s: read error on %s
fi: %s: virhe luettaessa tiedostoa %s

en: %s: read: %m
fi: %s: luku: %m

en: %s: renaming %s to %s failed: %s
fi: %s: uudelleennimeäminen %s -> %s epäonnistui: %s

en: %s: seek error on %s
fi: %s: virhe siirrytäessä tiedostossa %s

en: %s: shell must be a full path name.
fi: %s: kuori on annettava polkuineen.

en: %s: size error in symlink `%s'
fi: %s: kokovirhe symlinkissä "%s"

en: %s: the %s file is busy (%s present)
fi: %s: tiedosto %s on varattu (%s on olemassa)

en: %s: the group file is busy.
fi: %s: ryhmätiedosto on varattu.

en: %s: the password file is busy.
fi: %s: salasanatiedosto on varattu.

en: %s: unknown signal %s
fi: %s: tuntematon signaali %s

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
fi: %s: tuntematon signaali %s; kelvolliset signaalit:

en: %s: use -l option to see list
fi: %s: käytä -l -valitsinta nähdäksesi listan

en: %s: user "%s" does not exist.
fi: %s: käyttäjä "%s" ei ole olemassa.

en: %s: warning--file length too long, padded image?
fi: %s: varoitus--tiedosto on liian pitkä, tasattu kuva?

en: %s: warning--old cramfs image, no CRC
fi: %s: varoitus--vanha cramfs-kuva, ei CRC:tä

en: %s: warning--unable to determine filesystem size
fi: %s: varoitus--tiedostojärjestelmän kokoa ei voi määrittää

en: %s: warning: truncating swap area to %ldkB
fi: %s: varoitus: typistetään sivutusalue kokoon %ld kt

en: %s: will not read %s - use stdin.
fi: %s: ei lueta tiedostoa %s - käytä vakiosyötettä.

en: %s: you (user %d) don't exist.
fi: %s: sinua (käyttäjä %d) ei ole olemassa.

en: '%c' is not allowed.
fi: merkki "%c" ei ole sallittu.

en: (EOF)
fi: (tiedoston loppu)

en: (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
fi: (Odotetaan: "UTC", "LOCAL" tai ei mitään.)

en: (Next file:
fi: (Seuraava tiedosto:

en: (Next file: %s)
fi: (Seuraava tiedosto: %s)

en: , busy
fi: , varattu

en: , error
fi: , virhe

en: , out of paper
fi: , paperi lopussa

en: , ready
fi: , valmis

en: , total %lu sectors
fi: , yhteensä %lu sektoria

en: -- ----- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- -------- ---------
fi: -- ----- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- -------- ----------

en: -- line already flushed
fi: -- rivipuskuri on jo tyhjennetty

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
fi: ----- Käynnistysinfo -----
    Käynnistystiedosto: %s
    ----- Hakemistomerkinnät -----

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
fi: ----- osiot -----
    Os# %*s  Info     Alku        Loppu Sektorit Id  Järjestelmä

en: -------      -------
fi: -------      --------

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
fi: --------------------------------
    TIEDOSTOJÄRJESTELMÄÄ ON MUUTETTU
    --------------------------------

en: --More--
fi: --Lisää--

en: --date argument too long
fi: liian pitkä --date -argumentti

en: -n flag was given: Nothing changed
fi: valitsin -n oli annettu: Mitään ei muutettu

en: ...Skipping back to file
fi: ...Palataan tiedostoon

en: ...Skipping to file
fi: ...Vaihdetaan tiedostoon

en: ...back %d pages
fi: ...%d sivua taaksepäin

en: ...back 1 page
fi: ...1 sivu taaksepäin

en: ...got clock tick
fi: ...saatiin tikitys

en: ...skipping
fi: ...ohitetaan

en: ...skipping %d lines
fi: ...ohitetaan %d riviä

en: ...skipping backward
fi: ...ohitetaan taaksepäin

en: ...skipping forward
fi: ...ohitetaan eteenpäin

en: ...skipping one line
fi: ...ohitetaan yksi rivi

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
fi: /dev/%s: ei voi avata vakiosyötteenä: %m

en: /dev/%s: not a character device
fi: /dev/%s: ei ole merkkilaite

en: /dev: chdir() failed: %m
fi: /dev: chdir() epäonnistui: %m

en: 3,5" floppy
fi: 3,5" levyke

en: : !command not allowed in rflag mode.
fi: : !-komento ei ole sallittu rajoitetussa tilassa.

en: ; rest of file ignored
fi: ; loput tiedostosta jätetään huomioimatta

en: ; see strings(1).
fi: ; katso strings(1).

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
fi: <väli>                  Näytä seuraavat k riviä tekstiä [nykyinen ruudun rivimäärä]
    z                       Näytä seuraavat k riviä tekstiä [nykyinen ruudun rivimäärä]*
    <return>                Näytä seuraavat k riviä tekstiä [1]*
    d tai ctrl-D            Vieritä k riviä [nykyinen vieritysmäärä, alkuarvo 11]*
    q tai Q or <keskeytys>  Poistu moresta
    s                       Ohita k riviä ja siirry eteenpäin [1]
    f                       Ohita k ruutua tekstiä ja siirry eteenpäin [1]
    b tai ctrl-B            Ohita k ruutua tekstiä ja siirry taaksepäin [1]
    '                       Palaa kohtaan, josta edellinen haku alkoi
    =                       Näytä nykyinen rivinumero
    /<säännöllinen lauseke> Etsi säännöllisen lausekkeen k:s esiintymä [1]
    n                       Etsi edellisen säännöllisen lausekkeen k:s esiintymä [1]
    !<kom> tai :!<kom>      Käynnistä <kom> alikuoressa
    v                       Käynnistä /usr/bin/vi nykyiselle riville
    ctrl-L                  Piirrä ruutu uudelleen
    :n                      Siirry k:nteen seuraavaan tiedostoon [1]
    :p                      Siirry k:nteen edelliseen tiedostoon [1]
    :f                      Näytä nykyinen tiedostonimi ja rivinumero
    .                       Toista edellinen komento

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
fi: AIEEE: "pakatun" lohkon koko > 2*lohkokoko (%ld)

en: AIX bootable
fi: AIX käynnistettävä

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
fi: MIPS Computer Systems, Inc:in mukaan nimiössä saa olla korkeintaan 512 tavua

en: Add partition at beginning of free space
fi: Lisää osio tyhjän tilan alkuun

en: Add partition at end of free space
fi: Lisää osio tyhjän tilan loppuun

en: All primary partitions have been defined already!
fi: Kaikki ensiöosiot on jo määritelty!

en: Alternate cylinders
fi: Vaihtoehtoiset sylinterit

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
fi: Vain yksi ensiöosio voi olla laajennettu
     (tämä ei tosin ole ongelma Linuxissa)

en: Are you satisfied with this? [ynq]
fi: Oletko tyytyväinen tähän? [ynq]

en: Are you sure you want write the partition table to disk? (yes or no):
fi: Oletko varma, että haluat kirjoittaa osiotaulun levylle? (kyllä tai ei):

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
fi: Oletetaan laitteistokellon olevan %sajassa.

en: Assuming pages of size %d (not %d)
fi: Oletetaan sivujen kooksi %d (ei %d)

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
fi: Yritetään luoda kokolevymerkintä automaattisesti.

en: Autoconfigure failed.
fi: Automaattinen konfigurointi epäonnistui.

en: Autoconfigure found a %s%s%s
fi: Automaattikonfigurointi löysi: %s%s%s

en: Available commands:
fi: Käytettävissä olevat komennot:

en: BLKGETSIZE ioctl failed for %s
fi: BLKGETSIZE-ioctl epäonnistui laitteelle %s

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
fi: BLKGETSIZE-ioctl epäonnistui laitteelle %s

en: BSD disklabel command (m for help):
fi: BSD-levynimiökomento (m antaa ohjeen):

en: BSDI swap
fi: BSDI sivutus

en: Bad Id %lx
fi: Virheellinen Id %lx

en: Bad logical partition
fi: Viallinen looginen osio

en: Bad offset in primary extended partition
fi: Virheellinen siirtymä laajennetussa ensiöosiossa

en: Bad primary partition
fi: Viallinen ensiöosio

en: Bad user-specified page size %d
fi: Käyttäjän antama sivukoko %d on virheellinen

en: BeOS fs
fi: BeOS-tied.järj.

en: Beginning
fi: Alku

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
fi: Lohko %d tiedostossa "%s" on merkitty käyttämättömäksi.

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
fi: Lohkoa on käytetty aikaisemmin. Nyt tiedostossa "%s".

en: BlockSize: %d
fi: LohkoKoko: %d

en: Blocks: %ld
fi: Lohkot: %ld

en: Boot
fi: Käynnistettävä

en: Boot (%02X)
fi: Käynnistettävä (%02X)

en: Boot Wizard hidden
fi: Kätketty Boot Wizard

en: Boot file unchanged
fi: Käynnistystiedosto muuttumaton

en: Bootable
fi: Käynnistettävä

en: Booting to single user mode.
fi: Käynnistetään yhden käyttäjän tilaan.

en: Bootstrap installed on %s.
fi: Esilatausohjelma asennettu laitteelle %s.

en: Bootstrap overlaps with disk label!
fi: Esilatausohjelma on päällekkäinen levynimiön kanssa!

en: Bootstrap: %sboot -> boot%s (%s):
fi: Esilatausohjelma: %sboot -> boot%s (%s):

en: Broadcast Message from %s@%s
fi: Yleislähetysviesti käyttäjältä %s@%s

en: Building a new DOS disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
fi: Muodostetaan uusi DOS-levynimiö. Muutokset tehdään vain käyttömuistiin,
    kunnes päätät kirjoittaa ne levylle. Sen jälkeen edellistä sisältöä ei
    tietenkään voida enää palauttaa.

en: Building a new SGI disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content will be unrecoverably lost.
fi: Muodostetaan uusi SGI-levynimiö. Muutokset tehdään vain käyttömuistiin,
    kunnes päätät kirjoittaa ne levylle. Sen jälkeen edellistä sisältöä ei
    tietenkään voida palauttaa.

en: Building a new sun disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
fi: Luodaan uutta Sun-levynimiötä. Muutokset tehdään vain käyttömuistiin,
    kunnes päätät kirjoittaa ne levylle. Sen jälkeen edellinen sisältö ei
    tietenkään ole palautettavissa.

en: CTRL-L       Redraws the screen
fi: CTRL-L       Piirtää ruudun uudelleen

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
fi: Kutsutaan osiotaulun uudelleen lukeva ioctl().

en: Calling kernel power-off facility...
fi: Kutsutaan ytimen virrankatkaisutoimintoa...

en: Calling settimeofday:
fi: Kutsutaan settimeofday:

en: Can't exec %s: %s
fi: Ohjelmaa %s ei voi käynnistää: %s

en: Can't find username anywhere. Is `%s' really a user?
fi: Käyttäjätunnusta ei löydy mistään. Onko "%s" todella käyttäjä?

en: Can't get threshold for %s: %s
fi: Laitteelle %s ei voi hakea kynnystä: %s

en: Can't get timeout for %s: %s
fi: Laitteelle %s ei voi hakea aikarajaa: %s

en: Can't issue CYGETMON on %s: %s
fi: Laitteelle %s ei voi käyttää CYGETMONia: %s

en: Can't lock lock file %s: %s
fi: Lukkotiedostoa %s ei voi lukita: %s

en: Can't open %s: %s
fi: Laitetta %s ei voi avata: %s

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
fi: Laitetta /dev/tty1 tai /dev/vc/1 ei voi avata

en: Can't read %s, exiting.
fi: Tiedostoa %s ei voi lukea, poistutaan.

en: Can't set %s to threshold %d: %s
fi: Laitteelle %s ei voi asettaa kynnystä %d: %s

en: Can't set %s to time threshold %d: %s
fi: Laitteelle %s ei voi asettaa aikakynnystä %d: %s

en: Can't set signal handler
fi: Signaalikäsittelijää ei voi asettaa

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
fi: Laitteistokelloa ei pystytä käyttämään millään tunnetulla tavalla.

en: Cannot change FS Type to empty
fi: Tiedostojärjestelmän tyyppiä ei voi muuttaa tyhjäksi

en: Cannot change FS Type to extended
fi: Tiedostojärjestelmän tyyppiä ei voi muuttaa laajennetuksi

en: Cannot change the type of an empty partition
fi: Tyhjän osion tyyppiä ei voi vaihtaa

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
fi: Linkkiä %s ei voi luoda
    Ehkä jossakin on vanhentunut lukkotiedosto?

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
fi: Tähän ei voi luoda loogista asemaa -- luotaisiin kaksi laajennettua osiota

en: Cannot delete an empty partition
fi: Tyhjää osiota ei voi poistaa

en: Cannot exec %s, trying umount.
fi: Ohjelmaa %s ei voi käynnistää, yritetään käynnistää umount.

en: Cannot exec swapoff, hoping umount will do the trick.
fi: Komentoa swapoff ei voi käynnistää, toivottavasti umount hoitaa asian.

en: Cannot exec umount, giving up on umount.
fi: Ohjelmaa umount ei voi käynnistää, luovutaan irrotusyrityksestä.

en: Cannot find login name
fi: Käyttäjätunnusta ei löydy

en: Cannot fork for swapoff. Shrug!
fi: Haarauttaminen komentoa swapoff varten ei onnistu. Aivan sama!

en: Cannot fork for umount, trying manually.
fi: Haarauttaminen komentoa umount varten ei onnistu, yritetään manuaalisesti.

en: Cannot get disk size
fi: Levyn kokoa ei voi hakea

en: Cannot make this partition bootable
fi: Tästä osiosta ei voi tehdä käynnistettävää

en: Cannot maximize this partition
fi: Tätä osiota ei voi maksimoida

en: Cannot open
fi: Ei voi avata

en: Cannot open %s
fi: Laitetta %s ei voi avata

en: Cannot open /dev/port: %s
fi: Ei voi avata laitetta /dev/port: %s

en: Cannot open disk drive
fi: Levyasemaa ei voi avata

en: Cannot open file '%s'
fi: Tiedostoa "%s" ei voi avata

en: Cannot read disk drive
fi: Levyasemaa ei voi lukea

en: Cannot seek on disk drive
fi: Levyasemalla ei voi siirtyä

en: Cannot write disk drive
fi: Levyasemalle ei voi kirjoittaa

en: Change cylinder geometry
fi: Muuta sylinterigeometriaa

en: Change disk geometry (experts only)
fi: Muuta levyn geometriaa (vain asiantuntijoille)

en: Change head geometry
fi: Vaihda päägeometriaa

en: Change sector geometry
fi: Vaihda sektorigeometriaa

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
fi: Vaihda tiedostojärjestelmän tyyppi (DOS, Linux, OS/2, jne)

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
fi: Vaihda osiokokonäytön yksiköt (Mt, sekt, syl)

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
fi: Osion %d järjestelmätyypiksi vaihdettiin %x (%s)

en: Changing display/entry units to %s
fi: Vaihdetaan näkymä/syöteyksiköiksi %s

en: Changing finger information for %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s finger-tiedot.

en: Changing password for %s
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s salasana

en: Changing shell for %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s kuori.

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
fi: Tarkistetaan, että kukaan ei käytä levyä juuri nyt...

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
fi: Kellon siirtymä oli %.1f sekuntia viimeisten %d sekunnin aikana, %f sekuntia/vrk -siirtymäkertoimesta
    huolimatta. Säädetään siirtymäkerrointa %f sekunnilla/vrk

en: Clock not changed - testing only.
fi: Kellonaikaa ei muutettu - pelkkä testi.

en: Command      Meaning
fi: Komento      Merkitys

en: Command (m for help):
fi: Komento (m antaa ohjeen):

en: Command action
fi: Komento  merkitys

en: Command action
       %s
       p   primary partition (1-4)
fi: Komento  merkitys
       %s
       p    ensiöosio (1-4)

en: Compaq diagnostics
fi: Compaq-diagnostiikka

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
fi: Osion 3 tyypiksi on syytä jättää Koko levy (5),
    koska SunOS/Solaris odottaa sitä, ja jopa Linux pitää siitä.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0),
    and partition 11 as entire volume (6)as IRIX expects it.
fi: Osion 9 tyypiksi on syytä jättää osio-otsikko (0),
    ja osion 11 tyypiksi Koko osio (6), koska IRIX odottaa sitä.

en: Control characters are not allowed.
fi: Ohjausmerkkejä ei sallita.

en: Copyright (C) 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb
fi: Copyright © 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb

en: Copyright (C) 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb
fi: Copyright © 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb

en: Correct
fi: Korjaa

en: Could not determine current format type
fi: Nykyistä alustustyyppiä ei voi määrittää

en: Could not find %s in mtab
fi: %s ei löytynyt tiedostosta mtab

en: Could not open %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata

en: Couldn't initialize PAM: %s
fi: PAMia ei voitu alustaa: %s

en: Couldn't lock into memory, exiting.
fi: Muistia ei voitu lukita, poistutaan.

en: Create a new logical partition
fi: Luo uusi looginen osio

en: Create a new primary partition
fi: Luo uusi ensiöosio

en: Create new partition from free space
fi: Luo uusi osio tyhjästä tilasta

en: Cylinders
fi: Sylinterit

en: DIALUP AT %s BY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %2$s MODEEMIYHTEYS PÄÄTTEELLÄ %1$s

en: DM6 signature found - giving up
fi: DM6-allekirjoitus löytyi - luovutetaan

en: DOS Compatibility flag is not set
fi: DOS-yhteensopivuuslippua ei ole asetettu

en: DOS Compatibility flag is set
fi: DOS-yhteensopivuuslippu on asetettu

en: DOS R/O
fi: DOS vain luku

en: DOS secondary
fi: DOS-toisio

en: Delete
fi: Poista

en: Delete the current partition
fi: Poista nykyinen osio

en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
fi: Havaittiin OSF/1-levynimiö laitteella %s, siirrytään levynimiötilaan.

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
fi: Havaittiin sgi-levynimiö, jolla on väärä tarkistussumma.

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
fi: Havaittiin Sun-levynimiö, jolla on väärä
    tarkistussumma. Joudut todennäköisesti asettamaan
    kaikki arvot, esim. päät, sektorit, sylinterit ja
    osiot tai pakottamaan tuoreen nimiön 
    (s-komento päävalikossa)

en: Device
fi: Laite

en: Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
fi: Laitteella ei ole kelvollista DOS-, Sun-, SGI- eikä OSF-levynimiötä

en: Device: %s
fi: Laite: %s

en: Did not write partition table to disk
fi: Osiotaulua ei kirjoitettu levylle

en: Directory data: %d bytes
fi: Hakemistodata: %d tavua

en: Disk %s doesn't contain a valid partition table
fi: Levy %s ei sisällä kelvollista osiotaulua

en: Disk %s: cannot get geometry
fi: Levy %s: geometriaa ei voi hakea

en: Disk %s: cannot get size
fi: Levy %s: kokoa ei voi hakea

en: Disk Drive: %s
fi: Levyasema: %s

en: Disk Drive: %s
fi: Levyasema: %s

en: Disk has been changed.
fi: Levy on vaihdettu.

en: Do You know, You got a partition overlap on the disk?
fi: Tiedätkö, että levyllä on päällekkäisiä osioita?

en: Do you really want to continue
fi: Haluatko varmasti jatkaa

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
fi: Haluatko luoda levynimiön? (y/n)

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
fi: Haluatko kirjoittaa tämän levylle? [ynq]

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
fi: Haluatko aloittaa tyhjällä osiotaululla [y/N]?

en: Don't create a partition
fi: Älä luo osiota

en: Don't know how to get key for encryption system %d
fi: Avaimen haku salausjärjestelmälle %d ei ole tuettu

en: Don't print the table
fi: Älä näytä taulua

en: Done
fi: Valmis

en: Done
fi: Valmis

en: Done with changing geometry
fi: Geometrian muutos valmis

en: Double
fi: Kaksi

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
fi: Nuoli alas   Siirrä osoitin seuraavaan osioon

en: Drift adjustment parameters not updated.
fi: Siirtymänsäätöparametreja ei päivitetty.

en: Drive type
       ?   auto configure
       0   custom (with hardware detected defaults)
fi: Aseman tyyppi
       ?   automaattinen konfigurointi
       0   mukautettu (laitteiston mukaisilla oletuksilla)

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
fi: VIRHE: sektorilla %lu ei ole msdos-allekirjoitusta

en: EXCESSIVE linefeeds
fi: LIIKAA rivinvaihtoja

en: Empty
fi: Tyhjä

en: End
fi: Loppu

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
fi: Syötä tiedostonimi tai paina RETURN saadaksesi näytölle:

en: Enter filesystem type:
fi: Anna tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: Enter new password:
fi: Syötä uusi salasana:

en: Enter old password:
fi: Syötä vanha salasana:

en: Enter the number of cylinders:
fi: Anna sylinterien määrä:

en: Enter the number of heads:
fi: Anna päiden määrä:

en: Enter the number of sectors per track:
fi: Anna sektorien määrä uraa kohden:

en: Error closing %s
fi: Virhe suljettaessa %s

en: Error executing	%s
fi: Virhe käynnistettäessä	%s

en: Error powering off	%s
fi: Virhe virrankatkaisussa	%s

en: Error reading %s
fi: Virhe luettaessa %s

en: Error writing screendump
fi: Virhe kirjoitettaessa näyttövedosta

en: Everything: %d kilobytes
fi: Kaikki: %d kilotavua

en: Exceeded MAXENTRIES.  Raise this value in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
fi: MAXENTRIES ylitetty. Kasvata tätä arvoa tiedostossa mkcramfs.c ja käännä uudelleen. Poistutaan.

en: Executing the program "%s" ...
fi: Käynnistetään ohjelma "%s"...

en: Expert command (m for help):
fi: Asiantuntijakomento (m antaa ohjeen):

en: Extended
fi: Laajennettu

en: Extended partition not where expected
fi: Laajennettu osio ei ole odotetussa paikassa

en: Extra sectors per cylinder
fi: Ylimääräisiä sektoreita sylinterillä

en: FAILED LOGIN %d FROM %s FOR %s, %s
fi: EPÄONNISTUNUT KÄYTTÄJÄN %3$s KIRJAUTUMINEN %1$d OSOITTEESTA %2$s, %4$s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
fi: EPÄONNISTUNUT KÄYTTÄJÄN %2$s ISTUNTO OSOITTEESTA %1$s, %3$s

en: FATAL ERROR
fi: VAKAVA VIRHE

en: FATAL: bad tty
fi: VAKAVAA: virheellinen pääte

en: FATAL: can't reopen tty: %s
fi: VAKAVAA: päätettä ei voi avata uudelleen: %s

en: FS Type
fi: Tied.järj.tyyppi

en: FSname: <%-6s>
fi: Tiedjärj.nimi: <%-6s>

en: Failed saving the old sectors - aborting
fi: Vanhojen sektoreiden tallennus epäonnistui - keskeytetään

en: Failed writing the partition on %s
fi: Osion kirjoitus epäonnistui laitteelle %s

en: Fatal error
fi: Vakava virhe

en: Fatal error: cannot find %s
fi: Vakava virhe: laitetta %s ei löydy

en: File %s, For threshold value %lu and timrout value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
fi: Tiedosto %s, kynnysarvolle %lu ja aikakatkaisuarvolle %lu, suurin merkkimäärä fifossa oli %d,
    ja suurin siirtonopeus (merkkiä/sekunti) oli %f

en: File %s, For threshold value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
fi: Tiedosto %s, kynnysarvolle %lu, suurin merkkimäärä fifossa oli %d,
    ja suurin siirtonopeus (merkkiä/sekunti) oli %f

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
fi: Tiedostojärjestelmä laitteella %s on likainen, vaatii tarkistuksen.

en: Filesystem state=%d
fi: Tied.järj. tila=%d

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
fi: Finger-tietoja *EI* muutettu. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Finger information changed.
fi: Finger-tietoja muutettiin.

en: Finger information not changed.
fi: Finger-tietoja ei muutettu.

en: First %s
fi: Ensimmäinen %s

en: Firstdatazone=%ld (%ld)
fi: Ensimmäinendatavyöhyke=%ld (%ld)

en: Flags
fi: Liput

en: Forcing filesystem check on %s.
fi: Pakotetaan tiedostojärjestelmän tarkistus laitteella %s.

en: Formatting ...
fi: Alustetaan...

en: Free Space
fi: Vapaa tila

en: GNU HURD or SysV
fi: GNU HURD tai SysV

en: Geometry
fi: Geometria

en: Got %d bytes from %s
fi: Tiedostosta %2$s saatiin %1$d tavua

en: Hardware clock is on %s time
fi: Laitteistokello on %sajassa

en: Heads
fi: Päät

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %d
fi: Päät: %d   Sektorit/ura: %d   Sylinterit: %d

en: Help
fi: Ohje

en: Help Screen for cfdisk
fi: Cfdiskin ohjeruutu

en: Hex code (type L to list codes):
fi: Heksakoodi (L listaa koodit):

en: Hidden FAT12
fi: Kätketty FAT12

en: Hidden FAT16
fi: Kätketty FAT16

en: Hidden FAT16 <32M
fi: Kätketty FAT16 <32M

en: Hidden HPFS/NTFS
fi: Kätketty HPFS/NTFS

en: Hidden Win95 FAT16 (LBA)
fi: Kätketty Win95 FAT16 (LBA)

en: Hidden Win95 FAT32
fi: Kätketty Win95 FAT32

en: Hidden Win95 FAT32 (LBA)
fi: Kätketty Win95 FAT32 (LBA)

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
fi: Laitteistokellon aika: %3$.2d.%2$.2d.%1$4d %4$.2d:%5$.2d:%6$.2d = %7$ld sekuntia vuodesta 1969

en: I don't like these partitions - nothing changed.
    (If you really want this, use the --force option.)
fi: En pidä näistä osioista - mitään ei muutettu.
    (Jos todella haluat tätä, käytä valitsinta --force.)

en: I don't like this - probably you should answer No
fi: En pidä tästä - kannattaa todennäköisesti vastata "No"

en: I failed to get permission because I didn't try.
fi: En saanut käyttöoikeutta, koska en yrittänyt.

en: IBM Thinkpad hibernation
fi: IBM Thinkpad -valmiustila

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
fi: ID=%02x	ALKU=%d	PITUUS=%d

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
fi: IRIX pitää siitä, että Osio 11 täyttää koko levyn.

en: Id  Name
fi: Id  Nimi

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
fi: Jos DOS-osio, esim. /dev/foo7, luotiin tai sitä muutettiin, käytä dd(1):tä
    nollataksesi ensimmäiset 512 tavua:
    dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (Katso fdisk(8).)

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
fi: Jos halutaan säilyttää SunOS/Solaris-yhteensopivuus, tämän osion tyyppinä
    on syytä säilyttää Koko levy (5), alkaen kohdasta 0, %u sektoria

en: Ignoring extra extended partition %d
fi: Ylimääräistä laajennettua osiota %d ei huomioida

en: Illegal command
fi: Virheellinen komento

en: Illegal cylinders value
fi: Virheellinen sylinteriarvo

en: Illegal heads value
fi: Virheellinen pääarvo

en: Illegal key
fi: Väärä näppäin

en: Illegal password, imposter.
fi: Virheellinen salasana, huijari.

en: Illegal sectors value
fi: Virheellinen sektorimäärä

en: Illegal type
fi: Virheellinen tyyppi

en: Illegal username
fi: Virheellinen käyttäjänimi

en: Including: %s
fi: Sisällytetään: %s

en: Incorrect password.
fi: Väärä salasana.

en: Init (up to 16 hex digits):
fi: Alkuarvo (korkeintaan 16 heksanumeroa):

en: Inode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
fi: I-solmu %d (tila = %07o), i_linkkimäärä=%d, laskettu=%d.

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
fi: Käyttämättömäksi merkittyä i-solmua %d käytetään tiedostoon "%s"

en: Inode %d mode not cleared.
fi: I-solmun %d tila ei ole tyhjennetty.

en: Inode %d not used, marked used in the bitmap.
fi: I-solmua %d ei käytetä, merkitty käytetyksi bittikartassa.

en: Inode %d used, marked unused in the bitmap.
fi: I-solmu %d käytössä, merkitty käyttämättömäksi bittikartassa.

en: Inode end: %d, Data end: %d
fi: I-solmun loppu: %d, Datan loppu: %d

en: Inodes: %d (in %ld blocks)
fi: I-solmuja: %d (%ld lohkossa)

en: Inodes: %d (in 1 block)
fi: I-solmuja: %d (1 lohkossa)

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
fi: Syöte seuraavassa muodossa: puuttuvat kentät saavat oletusarvon.
    <alku> <koko> <tyyppi [E,S,L,X,hex]> <käynnistettävä [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Yleensä riittää <alku> ja <koko> (ja ehkä <tyyppi>).

en: Input line too long.
fi: Syöterivi on liian pitkä.

en: Interleave factor
fi: Lomituskerroin

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
fi: Sisäinen virhe: yritetään kirjoittaa viallista lohkoa
    Kirjoituspyyntöä ei huomioida

en: Invalid default time value: %s
fi: Virheellinen oletusaika-arvo: %s

en: Invalid default value: %s
fi: Virheellinen oletusarvo: %s

en: Invalid interval value: %s
fi: Virheellinen sisäinen arvo: %s

en: Invalid number: %s
fi: Virheellinen luku: %s

en: Invalid partition number for type `%c'
fi: Virheellinen osionumero tyypille "%c"

en: Invalid set time value: %s
fi: Virheellinen asetettu aika-arvo: %s

en: Invalid set value: %s
fi: Virheellinen asetettu arvo: %s

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
fi: Virheellinen käyttäjänimi "%s" funktiossa %s, rivillä %d. Keskeytys.

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
fi: Virheellisiä arvoja laitteistokellossa: %3$.2d.%2$.2d.%1$4d %4$.2d:%5$.2d:%6$.2d

en: Issuing date command: %s
fi: Käynnistetään "date"-komento: %s

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
fi: On erittäin suositeltavaa, että yhdestoista osio
    kattaa koko levyn ja on tyyppiä "SGI volume"

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
fi: On erittäin suositeltavaa, että osio siirtymän 0 kohdalla
    on tyypiltään UFS, EXT2FS tai SunOS-sivutus. Linuxin sivutusosion
    sijoittaminen sinne saattaa tuhota osiotaulun ja käynnistyslohkon.
    Kirjoita KYLLÄ, jos olet erittäin varma, että haluat osion tyypiksi
    merkittävän 82 (Linux-sivutus):

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
fi: On erittäin suositeltavaa, että osiolla siirtymän 0 kohdalla
    on tyyppi "SGI volhdr". IRIX-järjestelmä olettaa, että
    erillistyökalut, kuten sash ja fx, voidaan hakea sen hakemistosta.
    Vain "SGI volume" -kokolevyosuus voi rikkoa tätä sääntöä.
    Kirjoita KYLLÄ, jos olet varma tämän osion merkitsemisestä toisin.

en: Just print the partition table
fi: Näytä osiotaulu

en: KDGHWCLK ioctl failed
fi: KDGHWCLK-ioctl epäonnistui

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
fi: ajan lukeva KDGHWCLK-ioctl epäonnistui

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
fi: ajan lukeva KDGHWCLK-ioctl epäonnistui silmukassa

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
fi: Ydin olettaa epoch-arvoksi %lu

en: LOGIN %s REFUSED FROM %s ON TTY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %s KIRJAUTUMINEN HYLÄTTIIN OSOITTEESTA %s, PÄÄTTEELLÄ %s

en: LOGIN %s REFUSED ON TTY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %s KIRJAUTUMINEN HYLÄTTIIN PÄÄTTEELLÄ %s

en: LOGIN FAILURE FROM %s, %s
fi: EPÄONNISTUNUT KIRJAUTUMINEN OSOITTEESTA %s, %s

en: LOGIN FAILURE ON %s, %s
fi: EPÄONNISTUNUT KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELTÄ %s, %s

en: LOGIN ON %s BY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %2$s KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %1$s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
fi: KÄYTTÄJÄN %2$s KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %1$s OSOITTEESTA %3$s

en: LPGETIRQ error
fi: LPGETIRQ-virhe

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
fi: Viimeinen %s tai +koko tai +kokoM tai +kokoK

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
fi: Viimeinen kalibrointi tehty %ld sekuntia vuoden 1969 jälkeen

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
fi: Viimeinen siirtymäsäätö tehty %ld sekuntia vuoden 1969 jälkeen

en: Last login: %.*s
fi: Edellinen kirjautuminen: %.*s

en: Line too long
fi: Liian pitkä rivi

en: Linux custom
fi: mukautettu Linux

en: Linux extended
fi: Linux laajennettu

en: Linux native
fi: Linuxmainen

en: Linux swap
fi: Linux-sivutus

en: Logging in with home = "/".
fi: Kirjaudutaan käyttäen kotihakemistona "/".

en: Logical
fi: Looginen

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
fi: Looginen osio %d ei ole kokonaan osiossa %d

en: Login incorrect
fi: Virheellinen kirjautuminen

en: Login incorrect
fi: Kirjautuminen epäonnistui

en: Login is therefore prohibited.
fi: Kirjautuminen on sen vuoksi estetty

en: Login on %s from %s denied by default.
fi: Kirjautuminen päätteelle %s osoitteesta %s evätty oletuksena.

en: Login on %s from %s denied.
fi: Kirjautuminen päätteelle %s osoitteesta %s evätty.

en: Login timed out after %d seconds
fi: Kirjautuminen aikakatkaistiin %d sekunnin jälkeen

en: Mark in use
fi: Merkitse käyttöön

en: Maximize
fi: Maksimoi

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
fi: Maksimoi nykyisen osion tilankäyttö (vain asiantuntijoille)

en: Maxsize=%ld
fi: Maxkoko=%ld

en: Maxsize=%ld
fi: Maxkoko=%ld

en: Menu item too long. Menu may look odd.
fi: Liian pitkä valikon kohta. Valikko voi näyttää oudolta.

en: Menu without direction. Defaulting horizontal.
fi: Valikko ilman suuntaa. Käytetään oletuksena vaakasuuntaa.

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
fi: Viesti %4$s:lle kirjautuneelta käyttäjältä %1$s@%2$s (%3$s), kello %5$s...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
fi: Viesti %3$s:lle kirjautuneelta käyttäjältä %1$s@%2$s, kello %4$s...

en: Minix / old Linux
fi: Minix/vanha Linux

en: More than one entire disk entry present.
fi: Levyllä on useampi kuin yksi kokolevymerkintä.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
fi: Useampi kuin yksi ensiöosio on merkitty käynnistettäväksi. DOS MBR ei käynnistä tätä.

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
fi: On oltava <= sektoria/ura * uraa/sylinteri (oletus).

en: Must be superuser to set system clock.
fi: Vain pääkäyttäjä voi asettaa järjestelmän kellon.

en: NAME too long
fi: NIMI liian pitkä

en: NFS over TCP is not supported.
fi: NFS yli TCP:n ei ole tuettu.

en: NTFS volume set
fi: NTFS-osioryhmä

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
fi: Käyttäjänimi on NULL funktiossa %s, rivillä %d. Keskeytys.

en: Name
fi: Nimi

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
fi: On lisättävä %d sekuntia ja viitattava aikaan %.6f sekuntia sitten

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
fi: Tarvittava muutos on alle sekunti, joten ei aseteta kelloa.

en: New
fi: Uusi

en: New beginning of data
fi: Uusi datan alku

en: New shell
fi: Uusi kuori

en: New situation:
fi: Uusi tilanne:

en: No --date option specified.
fi: Valitsinta --date ei ole annettu.

en: No directory %s!
fi: Ei hakemistoa %s!

en: No free sectors available
fi: Ei vapaita sektoreita käytettävissä

en: No known shells.
fi: Ei tunnettuja kuoria.

en: No more partitions
fi: Ei enempää osioita

en: No next file
fi: Ei seuraavaa tiedostoa

en: No partition is defined yet!
fi: Osioita ei ole vielä määritelty!

en: No partition table or unknown signature on partition table
fi: Ei osiotaulua tai tuntematon allekirjoitus osiotaulussa

en: No partitions defined
fi: Ei määriteltyjä osioita

en: No partitions found
fi: Osioita ei löytynyt

en: No previous command to substitute for
fi: Ei edellistä komentoa korvattavaksi

en: No previous file
fi: Ei edellistä tiedostoa

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
fi: Yhtään ensiöosiota ei ole merkitty käynnistettäväksi. DOS MBR ei käynnistä tätä.

en: No remembered search string
fi: Ei muistettua hakumerkkijonoa

en: No room for more
fi: Ei enempää tilaa

en: No room to create the extended partition
fi: Laajennetun osion luomiseen ei ole tilaa

en: No shell
fi: Ei kuorta

en: No such parameter set: '%s'
fi: Parametria ei ole asetettu: "%s"

en: No usable clock interface found.
fi: Käyttökelpoista kellorajapintaa ei löytynyt.

en: No usable set-to time.  Cannot set clock.
fi: Ei käyttökelpoista aikaa asetettavaksi. Kelloa ei voida asettaa.

en: Non-FS data
fi: ei-tied.järj. data

en: Non-hex digit '%c'.
fi: Ei-heksanumero "%c".

en: None (%02X)
fi: Ei mitään (%02X)

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
fi: Ei säädetä siirtymäkerrointa, koska edellisestä kalibroinnista on alle vuorokausi.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
fi: Ei säädetä siirtymäkerrointa, koska edellinen kalibrointiaika on nolla,
    joten historia on virheellinen ja kalibroinnin uudelleen aloitus on
    tarpeellista.

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
fi: Ei säädetä siirtymäkerrointa, koska laitteistokellossa oli edellisellä kerralla roskaa.

en: Not setting system clock because running in test mode.
fi: Järjestelmäkelloa ei aseteta, koska käytetään testitilaa.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
fi: Ei aseteta epoch-arvoksi %d - vain kokeilu.

en: Not superuser.
fi: Et ole pääkäyttäjä.

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
fi: Ei päivitetä adjtime-tiedostoa, koska käytetään testaustilaa.

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
fi: Huom: Kaikki komennot voi antaa joko isoilla tai pienillä

en: Note: sector size is %d (not %d)
fi: Huom: sektorikoko on %d (ei %d)

en: Note: video modes are: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga, 1=key1, 2=key2,...
fi: Huom: Näyttötilat ovat: -3=Kysy, -2=Laajennettu, -1=NormaaliVga, 1=avain1, 2=avain2,...

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
fi: Ei mitään tehtävää. Järjestys on jo oikea.

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl    Start     Size ID
fi: No AF Pää Sekt Syl Pää Sekt Syl    Alku      Koko ID

en: Number of alternate cylinders
fi: Vaihtoehtoisten sylinterien määrä

en: Number of cylinders
fi: Sylinterien määrä

en: Number of heads
fi: Päiden määrä

en: Number of physical cylinders
fi: Fyysisten sylinterien määrä

en: Number of sectors
fi: Sektorien määrä

en: OS/2 Boot Manager
fi: OS/2 Alkulatauksen hallinta

en: OS/2 hidden C: drive
fi: OS/2 kätketty C:-asema

en: Old Minix
fi: Vanha Minix

en: Old situation:
fi: Vanha tilanne:

en: One Partition (#11) should cover the entire disk.
fi: Yhden osion (#11) tulee täyttää koko levy.

en: Only 1k blocks/zones supported
fi: Vain 1k-lohkot/vyöhykkeet ovat tuettuja

en: Only root can change the password for others.
fi: Vain pääkäyttäjä voi vaihtaa muiden salasanoja.

en: Only root may use the one and two argument forms.
fi: Vain pääkäyttäjä voi käyttää argumentteja.

en: Open of %s failed
fi: Tiedoston %s avaaminen epäonnistui

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
fi: Levy avattiin vain luku -tilassa - sinulla ei ole kirjoitusoikeutta

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
fi: Muut osiot käyttävät jo koko levyn.
    Poista/kutista joitakin ennen uutta yritystä.

en: Out of memory
fi: Muisti lopussa

en: Out of memory when growing buffer.
fi: Muisti loppui kasvatettaessa puskuria.

en: Out of pty's
fi: Pty:t lopussa

en: Part Type
fi: Osiotyyppi

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
fi: Osion %d loppu ei ole sylinterin rajalla.

en: Partition %d does not exist yet!
fi: Osiota %d ei ole vielä olemassa!

en: Partition %d does not exist, cannot change it
fi: Osiota %d ei ole olemassa, sitä ei voi muuttaa

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
fi: Osion %d alku ei ole sylinterin rajalla.

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
fi: Osion %d loppu ei ole sylinterin rajalla

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
fi: Osiolla %d on eri fyysiset/loogiset alkukohdat (ei-Linux?):

en: Partition %d has different physical/logical endings:
fi: Osiolla %d on eri fyysiset/loogiset loppukohdat:

en: Partition %d has no data area
fi: Osiolla %d ei ole data-aluetta

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
fi: Osio %d on jo määritelty. Poista se ennen uudelleen lisäämistä.

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
fi: Osio %d on päällekkäinen muiden kanssa sektoreilla %d-%d

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
fi: Osio %d: pää %d on suurempi kuin maksimi %d

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
fi: Osio %d: edellinen sektorimäärä %d on ristiriidassa yhteismäärän %d kanssa

en: Partition %d: sector %d greater than maximum %d
fi: Osio %d: sektori %d on suurempi kuin maksimi %d

en: Partition %i does not end on cylinder boundary.
fi: Osion %i loppu ei ole sylinterin rajalla.

en: Partition %i does not start on cylinder boundary:
fi: Osion %i alku ei ole sylinterin rajalla:

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
fi: Osiolla %s on virheellinen alkusektori 0.

en: Partition (a-%c):
fi: Osio (a-%c):

en: Partition Table for %s
fi: Laitteen %s osiotaulu

en: Partition begins after end-of-disk
fi: Osion alku on levyn lopun jälkeen

en: Partition begins before sector 0
fi: Osion alku on ennen sektoria 0

en: Partition ends after end-of-disk
fi: Osion loppu on levyn lopun jälkeen

en: Partition ends before sector 0
fi: Osion loppu on ennen sektoria 0

en: Partition ends in the final partial cylinder
fi: Osion loppu on viimeisellä osittaisella sylinterillä

en: Partition number
fi: Osionumero

en: PartitionMagic recovery
fi: PartitionMagic-palautus

en: Partitions %d: cylinder %d greater than maximum %d
fi: Osio %d: sylinteri %d on suurempi kuin maksimi %d

en: Password *NOT* changed.  Try again later.
fi: Salasanaa *EI* vaihdettu. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Password changed.
fi: Salasana vaihdettu.

en: Password error.
fi: Salasanavirhe.

en: Password not changed.
fi: Salasanaa ei vaihdettu.

en: Password:
fi: Salasana:

en: Pattern not found
fi: Hahmoa ei löydy

en: Physical cylinders
fi: Fyysiset sylinterit

en: Please answer one of y,n,q
fi: Vastaa joko y, n tai q

en: Please don't use something like your realname as password!
fi: Älä käytä mitään oikean nimesi kaltaista salasanana!

en: Please don't use something like your username as password!
fi: Älä käytä mitään käyttäjätunnuksesi tapaista salasanana!

en: Please enter `yes' or `no'
fi: Kirjoita "kyllä" tai "ei"

en: Please enter the name of the new boot file:
fi: Anna uuden käynnistystiedoston nimi:

en: Press a key to continue
fi: Paina näppäintä jatkaaksesi

en: Press any key to exit cfdisk
fi: Paina mitä tahansa näppäintä poistuaksesi cfdiskistä

en: Pri/Log
fi: Ens/Loog

en: Primary
fi: Ensiö

en: Print
fi: Näytä

en: Print help screen
fi: Näytä ohjeruutu

en: Print partition table to the screen or to a file
fi: Tulosta osiotaulu ruudulle tai tiedostoon

en: Print the table ordered by sectors
fi: Näytä taulu järjestettynä sektoreiden mukaan

en: Print the table using raw data format
fi: Näytä taulu raa'assa datamuodossa

en: Probably you need root privileges.
fi: Tarvitset todennäköisesti pääkäyttäjän oikeudet.

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
fi: Ongelma luettaessa sylinteriä %d, odotettiin %d, luettiin %d

en: QNX4.x 2nd part
fi: QNX4.x 2:s osio

en: QNX4.x 3rd part
fi: QNX4.x 3:s osio

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit program without writing partition table
fi: Lopeta ohjelma kirjoittamatta osiotaulua

en: Quitting - nothing changed
fi: Lopetetaan - mitään ei muutettu

en: RE error:
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa:

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec     Size    Device
fi: RO    RA   SSZ   BSZ   AlkuSekt     Koko    Laite

en: ROM image write failed (%d %d)
fi: ROM-kuvan kirjoitus epäonnistui (%d %d)

en: ROOT LOGIN ON %s
fi: PÄÄKÄYTTÄJÄN KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
fi: PÄÄKÄYTTÄJÄN KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %s OSOITTEESTA %s

en: ROOT PASSWORD CHANGED
fi: PÄÄKÄYTTÄJÄN SALASANA VAIHDETTU

en: Raw
fi: Raaka

en: Re-reading the partition table ...
fi: Luetaan osiotaulu uudelleen...

en: Re-type new password:
fi: Syötä uusi salasana uudelleen:

en: Read error: bad block in file '%s'
fi: Lukuvirhe: viallinen lohko tiedostossa "%s"

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
fi: Lukuvirhe: siirtyminen lohkoon ei onnistu tiedostossa "%s"

en: Read:
fi: Luku:

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
fi: Luetaan laitteen %s levynimiötä sektorilta %d.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
fi: Järjestelmä on syytä käynnistää uudelleen osiotaulun päivittymisen varmistamiseksi.

en: Regular expression botch
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa

en: Remove block
fi: Poista lohko

en: Rotation speed (rpm)
fi: Pyörimisnopeus (rpm)

en: Ruffian BCD clock
fi: Ruffian BCD -kello

en: Script done, file is %s
fi: Skripti suoritettu, tiedosto on %s

en: Script started on %s
fi: Skripti käynnistetty %s

en: Script started, file is %s
fi: Skripti käynnistetty, tiedosto on %s

en: Sector %d is already allocated
fi: Sektori %d on jo varattu

en: Sector %d:
fi: Sektori %d:

en: Sector 0:
fi: Sektori 0:

en: Sectors
fi: Sektorit

en: Sectors/track
fi: Sektoreita/ura

en: Select type (? for auto, 0 for custom):
fi: Valitse tyyppi (?: automaattinen, 0: mukautettu):

en: Selected partition %d
fi: Valittiin osio %d

en: Set
fi: Aseta

en: Set i_nlinks to count
fi: Aseta i_linkkimäärä lasketun mukaiseksi

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
fi: Asetetaan laitteistokello aikaan %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekuntia vuodesta 1969

en: Setting up swapspace version %d, size = %llu kB
fi: Asetetaan sivutustila, versio %d, koko = %llu kt

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
fi: Kuorta *EI* vaihdettu. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Shell changed.
fi: Kuori vaihdettu.

en: Shell not changed.
fi: Kuorta ei vaihdettu.

en: Shutdown process aborted
fi: Sammutustoiminto keskeytetty

en: Single
fi: Yksi

en: Size (GB)
fi: Koko (Gt)

en: Size (MB)
fi: Koko (Mt)

en: Size (in MB):
fi: Koko (Mt):

en: Size: %lld bytes, %ld MB
fi: Koko: %lld tavua, %ld Mt

en: Size: %lld bytes, %ld.%ld GB
fi: Koko: %lld tavua, %ld.%ld Gt

en: Sorry You may change the Tag of non-empty partitions.
fi: Valitan, vain ei-tyhjien osioiden lippua voi muuttaa.

en: Sorry, I can only change local passwords. Use yppasswd instead.
fi: Valitan, pystyn muuttamaan vain paikallisia salasanoja. Käytä komentoa yppasswd.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock epoch in the kernel.
fi: Valitan, vain pääkäyttäjä voi säätää laitteistokellon epoch-arvoa ytimessä.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock.
fi: Valitan, vain pääkäyttäjä voi säätää laitteistokelloa.

en: Sorry, only the superuser can change the System Clock.
fi: Valitan, vain pääkäyttäjä voi säätää järjestelmäkelloa.

en: Successfully wrote the new partition table
fi: Uusi osiotaulu kirjoitettiin onnistuneesti

en: SunOS var
fi: SunOS-var

en: Super block: %d bytes
fi: Superlohko: %d tavua

en: Syncing disks.
fi: Synkronoidaan levyt.

en: Syntax error: '%s'
fi: Syntaksivirhe: "%s"

en: System going down IMMEDIATELY!
fi: Järjestelmä sammuu VÄLITTÖMÄSTI!

en: System going down in %d hours %d minutes
fi: Järjestelmä sammuu %d tunnin, %d minuutin kuluttua

en: System going down in %d minutes
fi: Järjestelmä sammuu %d minuutin kuluttua

en: System going down in 1 hour %d minutes
fi: Järjestelmä sammuu 1 tunnin ja %d minuutin kuluttua

en: System going down in 1 minute
fi: Järjestelmä sammuu 1 minuutin kuluttua

en: TIOCSCTTY failed: %m
fi: TIOCSCTTY epäonnistui: %m

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d) FROM %s FOR %s, %s
fi: LIIAN MONTA (%1$d) KÄYTTÄJÄN %3$s KIRJAUTUMISYRITYSTÄ OSOITTEESTA %2$s, %4$s

en: Table
fi: Taulu

en: That must be tomorrow, can't you wait till then?
fi: Tuon täytyy olla huomenna, etkö voi odottaa siihen asti?

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot adjust it.
fi: Laitteistokellon aika ei ole kelvollinen, joten sitä ei voi säätää.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot set the System Time from it.
fi: Laitteistokellon aika ei ole kelvollinen, joten järjestelmän aikaa ei voida asettaa sen perusteella.

en: The Hardware Clock registers contain values that are either invalid (e.g. 50th day of month) or beyond the range we can handle (e.g. Year 2095).
fi: Laitteistokellon rekistereissä on arvoja, jotka ovat joko kelvottomia (esim. kuukauden 50:s päivä) tai suurempia kuin pystymme käsittelemään (esim. vuosi 2095).

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
fi: Osiot %d ja %d ovat päällekkäiset %d sektorin verran.

en: The command to re-read the partition table failed
    Reboot your system now, before using mkfs
fi: Osiotaulun uudelleenlukukomento epäonnistui
    Käynnistä järjestelmä uudelleen nyt, ennen mkfs:n käyttöä

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
fi: %sin käynnistämä "date"-komento palautti muuta kuin kokonaisluvun odotetun muunnetun aika-arvon paikalla.
    Komento oli:
      %s
    Vastaus oli:
     %s

en: The date command issued by %s returned unexpected results.
    The command was:
      %s
    The response was:
      %s
fi: %sin käynnistämä "date"-komento palautti odottamattomia tuloksia.
    Komento oli:
      %s
    Vastaus oli:
      %s

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
fi: Hakemisto "%s" sisältää virheellisen i-solmunumeron tiedostolle "%.*s".

en: The entire disk is already covered with partitions.
fi: Koko levy on jo osioiden käytössä.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
fi: Koko levyn osio on vain %d levylohkon kokoinen,
    mutta levy on %d levylohkon kokoinen.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
fi: Koko levyn osion tulee alkaa lohkosta 0,
    ei levylohkosta %d.

en: The epoch value may not be less than 1900.  You requested %ld
fi: Epoch-arvo ei voi olla pienempi kuin 1900. Pyyntö oli %ld

en: The file `%s' has mode %05o
fi: Tiedostolla "%s" on tila %05o

en: The kernel device driver for %s does not have the RTC_EPOCH_SET ioctl.
fi: Ytimen laiteajurissa laitteelle %s ei ole ioctl:ää RTC_EPOCH_SET.

en: The kernel keeps an epoch value for the Hardware Clock only on an Alpha machine.
    This copy of hwclock was built for a machine other than Alpha
    (and thus is presumably not running on an Alpha now).  No action taken.
fi: Ydin säilyttää laitteistokellon epoch-arvoa vain Alpha-koneilla.
    Tämä hwclock on käännetty muulle koneelle kuin Alphalle
    (ja todennäköisesti sitä ei ajeta Alphassa nyt). Toimintoa ei suoritettu.

en: The maximum number of partitions has been created
fi: Maksimimäärä osioita on luotu

en: The partition table has been altered!
fi: Osiotaulua on muutettu!

en: The password must contain characters out of two of the following
    classes:  upper and lower case letters, digits and non alphanumeric
    characters. See passwd(1) for more information.
fi: Salasanan merkkien on oltava seuraavista kahdesta ryhmästä:
    isot ja pienet kirjaimet, numerot ja ei-alfanumeeriset
    merkit. Lisätietoja manuaalisivulla passwd(1).

en: The password must have at least 6 characters, try again.
fi: Salasanassa on oltava vähintään kuusi merkkiä, yritä uudelleen.

en: The system is being shut down within 5 minutes
fi: Järjestelmä sammutetaan 5 minuutin kuluttua

en: The value of the --date option is not a valid date.
    In particular, it contains quotation marks.
fi: Valitsimelle --date annettu arvo ei ole kelvollinen päiväys.
    Se sisältää lainausmerkkejä.

en: There is no *BSD partition on %s.
fi: Laitteella %s ei ole *BSD-osiota.

en: This disk has both DOS and BSD magic.
    Give the 'b' command to go to BSD mode.
fi: Tällä levyllä on sekä DOS-, että BSD-taikatavut.
    Siirry BSD-tilaan "b"-komennolla.

en: This disk is currently in use.
fi: Levy on tällä hetkellä käytössä.

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
fi: Tämä on cfdisk, curses-pohjainen levynosiointiohjelma,

en: This kernel finds the sector size itself - -b option ignored
fi: Tämä ydin löytää sektorin koon itse -- -b-valitsinta ei huomioida

en: This partition already exists.
fi: Tämä osio on jo olemassa.

en: This partition is already in use
fi: Tämä osio on jo käytössä

en: This partition is unusable
fi: Tämä osio on ei ole käytettävissä

en: Time elapsed since reference time has been %.6f seconds.
    Delaying further to reach the next full second.
fi: Viiteajankohdasta on kulunut %.6f sekuntia.
    Odotetaan seuraavaa täyttä sekuntia.

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
fi: Laitteistokellosta luettu aika: %3$.2d.%2$.2d.%1$4d %4$02d:%5$02d:%6$02d

en: Time since last adjustment is %d seconds
fi: Aikaa edellisestä säädöstä on kulunut %d sekuntia

en: Timed out waiting for time change.
fi: Aikakatkaisu odotettaessa ajan muutosta.

en: To manipulate the epoch value in the kernel, we must access the Linux 'rtc' device driver via the device special file %s.  This file does not exist on this system.
fi: Ytimen epoch-arvon muuttamiseksi on käytettävä Linuxin "rtc"-laiteajuria laitetiedoston %s kautta. Tässä järjestelmässä ei ole kyseistä tiedostoa.

en: To set the epoch value, you must use the 'epoch' option to tell to what value to set it.
fi: Epoch arvon asettamiseksi on käytettävä "epoch"-valitsinta.

en: Toggle bootable flag of the current partition
fi: Aseta nykyisen osion käynnistettävyyslippu päälle/pois

en: Too many arguments.
fi: Liian monta argumenttia.

en: Too many partitions
fi: Liian monta osiota

en: Too many users logged on already.
    Try again later.
fi: Liian monta käyttäjää on jo kirjautuneena.
    Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Total allocated sectors %d greater than the maximum %d
fi: Varattujen sektoreiden kokonaismäärä %d on suurempi kuin maksimi %d

en: Try `getopt --help' for more information.
fi: Komento "getopt --help" antaa lisää tietoa.

en: Trying %s
fi: Kokeillaan %s

en: Trying to keep parameters of partition %d.
fi: Yritetään säilyttää osion %d parametrit.

en: Trying to umount %s
fi: Yritetään irrottaa %s

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
fi: Tyyppi 0 merkitsee tyhjää tilaa useissa järjestelmissä
    (mutta ei Linuxissa). Tyyppiä 0 olevien osioiden
    pitäminen ei todennäköisesti ole viisasta. Osion voi
    poistaa käyttämällä "d"-komentoa.

en: UID and username does not match, imposter!
fi: UID ja käyttäjänimi eivät vastaa toisiaan, huijari!

en: URGENT: broadcast message from %s:
fi: KIIREELLISTÄ: yleislähetysviesti käyttäjältä %s:

en: UTC
fi: UTC-

en: UUID
fi: UUID:

en: Unable to allocate any more memory
fi: Muistia ei voi varata enempää

en: Unable to allocate buffer for inode count
fi: I-solmujen laskemiseen ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for inode map
fi: I-solmukartalle ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for inodes
fi: I-solmuille ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for zone count
fi: Vyöhykkeen laskemiseen ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer.
fi: Puskuria ei voi varata.

en: Unable to allocate bufferspace
fi: Puskuritilaa ei voi varata

en: Unable to get the epoch value from the kernel.
fi: Ytimeltä ei saada epoch-arvoa.

en: Unable to open %s
fi: Laitetta %s ei voi avata

en: Unable to open %s
fi: Laitetta %s ei voi avata

en: Unable to read %s
fi: Laitetta %s ei voi lukea

en: Unable to read inode map
fi: I-solmukarttaa ei voi lukea

en: Unable to read inodes
fi: I-solmuja ei voi lukea

en: Unable to read zone map
fi: Vyöhykekarttaa ei voi lukea

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
fi: Komentoa "date" ei voitu ajaa /bin/sh-kuoressa. popen() epäonnistui

en: Unable to seek on %s
fi: Laitteella %s ei voi siirtyä

en: Unable to set system clock.
fi: Järjestelmäkellon asetus ei onnistu.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
fi: Ytimen epoch-arvoa ei voi asettaa.

en: Unable to set up swap-space: unreadable
fi: Sivutustilaa ei voi luoda: ei luettavissa

en: Unable to write %s
fi: Laitteelle %s ei voi kirjoittaa

en: Unable to write inode map
fi: I-solmukarttaa ei voi kirjoittaa

en: Unable to write inodes
fi: I-solmuja ei voi kirjoittaa

en: Unable to write zone map
fi: Vyöhykekartan kirjoitus ei onnistu

en: Units
fi: Yksiköt

en: Units = %s of %d * %d = %d bytes
fi: Yksiköt = %2$d * %3$d = %4$d -tavuiset %1$s

en: Units = blocks of 1024 bytes, counting from %d
fi: Yksiköt = 1024-tavuiset lohkot, alkaen kohdasta %d

en: Units = cylinders of %lu bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
fi: Yksiköt = sylinterit %lu-tavuisia, lohkot 1024-tavuisia, lasketaan %d alkaen

en: Units = mebibytes of 1048576 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
fi: Yksiköt = 1048576-tavuiset megatavut, 1024-tavuiset lohkot, alkaen kohdasta %d

en: Units = sectors of 512 bytes, counting from %d
fi: Yksiköt = 512-tavuiset sektorit, alkaen kohdasta %d

en: Unk(%02X)
fi: Tunt(%02X)

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown (%02X)
fi: Tuntematon (%02X)

en: Unknown escape sequence in input: %o, %o
fi: Tuntematon ohjaussarja syötteessä: %o, %o

en: Unmark
fi: Poista merkintä

en: Unmounting any remaining filesystems...
fi: Irroitetaan jäljellä olevat tiedostojärjestelmät...

en: Unusable
fi: Ei käytettävissä

en: Unused gap - sectors %d-%d
fi: Käyttämätöntä tilaa - sektorit %d-%d

en: Unused gap - sectors 0-%d
fi: Käyttämätöntä tilaa - sektorit 0-%d

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
fi: Nuoli ylös   Siirrä osoitin edelliseen osioon

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Usage: %s <device> [ -i <IRQ> | -t <TIME> | -c <CHARS> | -w <WAIT> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]
fi: Käyttö: %s <laite> [ -i <IRQ> | -t <AIKA> | -c <MERKIT> | -w <ODOTUS> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]

en: Usage: %s [ -f full-name ] [ -o office ]
fi: Käyttö: %s [ -f kokonimi ] [ -o toimisto ]

en: Usage: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ username ]
fi: Käyttö: %s [ -s kuori ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ käyttäjätunnus ]

en: Usage: %s [-c | -l filename] [-nXX] [-iXX] /dev/name [blocks]
fi: Käyttö: %s [-c | -l tiedostonimi] [-nXX] [-iXX] /dev/nimi [lohkot]

en: Usage: %s [-c] [-n level] [-s bufsize]
fi: Käyttö: %s [-c] [-n taso] [-s puskurin_koko]

en: Usage: %s [-c] [-v0|-v1] [-pPAGESZ] /dev/name [blocks]
fi: Käyttö: %s [-c] [-v0|-v1] [-pSIVUKOKO] /dev/nimi [lohkot]

en: Usage: %s [-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] baud_rate,... line [termtype]
    or	[-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] line baud_rate,... [termtype]
fi: Käyttö: %s [-hiLmw] [-l kirjautumisohjelma] [-t aikakatkaisu] [-I alustuskomennot] [-H kirjautumisisäntä] linjanopeus,... linja [term.tyyppi]
    tai	[-hiLmw] [-l kirjautumisohjelma] [-t aikakatkaisu] [-I alustuskomennot] [-H kirjautumisisäntä] linja linjanopeus,... [term.tyyppi]

en: Usage: %s [-larvsmf] /dev/name
fi: Käyttö: %s [-larvsmf] /dev/nimi

en: Usage: %s [-q [-i interval]] ([-s value]|[-S value]) ([-t value]|[-T value]) [-g|-G] file [file...]
fi: Käyttö: %s [-q [-i väli]] ([-s arvo]|[-S arvo]) ([-t arvo]|[-T arvo]) [-g|-G] tiedosto [tiedosto...]

en: Usage: %s [-v] [-N nr-of-inodes] [-V volume-name]
           [-F fsname] device [block-count]
fi: Käyttö: %s [-v] [-N i-solmumäärä] [-V osionimi]
           [-F tied.järj.nimi] laite [lohkomäärä]

en: Usage: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image
fi: Käyttö: %s [-x] [-d <nro>] iso9660-kuva

en: Usage: %s [options] device ...
fi: Käyttö: %s [valitsimet] laite ...

en: Usage: ctrlaltdel hard|soft
fi: Käyttö: ctrlaltdel hard|soft

en: Usage: fdisk [-b SSZ] [-u] DISK     Change partition table
           fdisk -l [-b SSZ] [-u] DISK  List partition table(s)
           fdisk -s PARTITION           Give partition size(s) in blocks
           fdisk -v                     Give fdisk version
    Here DISK is something like /dev/hdb or /dev/sda
    and PARTITION is something like /dev/hda7
    -u: give Start and End in sector (instead of cylinder) units
    -b 2048: (for certain MO disks) use 2048-byte sectors
fi: Käyttö: fdisk [-b SSZ] [-u] LEVY     Muuta osiotaulua
            fdisk -l [-b SSZ] [-u] LEVY  Näytä osiotaulu(t)
            fdisk -s OSIO                Näytä osio(ide)n koko/koot lohkoina
            fdisk -v                     Näytä fdiskin versio
    Tässä LEVY on esimerkiksi /dev/hdb tai /dev/sda
    ja OSIO on esimerkiksi /dev/hda7
    -u: anna Alku ja Loppu sektoreina (sylinterien sijaan)
    -b 2048: (tietyille MO-levyille) käytä 2048 tavun sektoreita

en: Usage: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] device
    E.g.: fdisk /dev/hda  (for the first IDE disk)
      or: fdisk /dev/sdc  (for the third SCSI disk)
      or: fdisk /dev/eda  (for the first PS/2 ESDI drive)
      or: fdisk /dev/rd/c0d0  or: fdisk /dev/ida/c0d0  (for RAID devices)
      ...
fi: Käyttö: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] laite
    Esim: fdisk /dev/hda  (ensimmäinen IDE-levy)
     tai: fdisk /dev/sdc  (kolmas SCSI-levy)
     tai: fdisk /dev/eda  (ensimmäinen PS/2 ESDI -asema)
     tai: fdisk /dev/rd/c0d0  tai: fdisk /dev/ida/c0d0  (RAID-laitteet)
      ...

en: Usage: getopt optstring parameters
fi: Käyttö: getopt valitsinmerkkijono parametrit

en: Usage: mkfs [-V] [-t fstype] [fs-options] device [size]
fi: Käyttö: mkfs [-V] [-t tied.järj. tyyppi] [tied.järj.valitsimet] laite [koko]

en: Usage: passwd [-foqsvV] [user [password]]
fi: Käyttö: passwd [-foqsvV] [käyttäjä [salasana]]

en: Usage: passwd [username [password]]
fi: Käyttö: passwd [käyttäjätunnus [salasana]]

en: Usage: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+mins]
fi: Käyttö: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:mm|+minuutit]

en: Usage: umount [-hV]
           umount -a [-f] [-r] [-n] [-v] [-t vfstypes] [-O opts]
           umount [-f] [-r] [-n] [-v] special | node...
fi: Käyttö: umount [-hV]
            umount -a [-f] [-r] [-n] [-v] [-t vtied.järj.tyypit] [-O valitsimet]
            umount [-f] [-r] [-n] [-v] erikoistied | solmu...

en: Use %s -l to see list.
fi: Käytä %s -l nähdäksesi listan.

en: Use the --debug option to see the details of our search for an access method.
fi: Käytä --debug -valitsinta nähdäksesi yksityiskohdat käyttötavan etsinnästä.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
fi: Käytä --force -valitsinta ohittaaksesi kaikki tarkistukset.

en: Using %s.
fi: Käytetään rajapintaa %s.

en: Using user-specified page size %d, instead of the system values %d/%d
fi: Käytetään käyttäjän antamaa sivukokoa %d järjestelmän arvojen %d/%d sijaan

en: Value out of range.
fi: Arvo sallitun välin ulkopuolella.

en: Verifying ...
fi: Varmistetaan...

en: Very long (%u bytes) filename `%s' found.
     Please increase MAX_INPUT_NAMELEN in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
fi: Löytyi hyvin pitkä tiedostonimi "%2$s" (%1$u tavua).
     Kasvata vakiota MAX_INPUT_NAMELEN tiedostossa mkcramfs.c ja käännä uudelleen. Poistutaan.

en: Volume: <%-6s>
fi: Osio: <%-6s>

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
fi: VAROITUS: Osio %d on laajennettu osio

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
fi: VAROITUS: laitenumerot typistetty %u bittiin. Tämä tarkoittaa lähes
    varmasti, että jotkut laitetiedostot ovat väärin.

en: Waiting for clock tick...
fi: Odotetaan kellon tikitystä...

en: Waiting in loop for time from %s to change
fi: Odotetaan silmukassa laitteen %s ajan muuttumista

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
fi: Odotetaan silmukassa KDGHWCLK-ajan muuttumista

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
fi: Varoitus!! Tämä voi tuhota dataa levyltä!

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells
fi: Varoitus: "%s" ei ole listattuna tiedostossa /etc/shells

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells.
fi: Varoitus: "%s" ei ole listattu tiedostossa /etc/shells.

en: Warning: %s is not a block device
fi: Varoitus: %s ei ole lohkolaite

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
fi: Varoitus: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO kertoo, että sylintereitä on %lu

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
fi: Varoitus: Ensimmäinenvyöhyke != Norm_ensimmäinenvyöhyke

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
fi: Varoitus: HDIO_GETGEO kertoo, että päitä on %lu

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
fi: Varoitus: HDIO_GETGEO kertoo, että sektoreita on %lu

en: Warning: Option namlen is not supported.
fi: Varoitus: Valitsinta namlen ei tueta.

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
fi: Varoitus: Osiotaulu näyttää siltä, että se on tehty
      arvoille C/H/S=*/%ld/%ld (ei %ld/%ld/%ld).
    Tässä listauksessa käytetään tuota geometriaa.

en: Warning: Unrecognized proto= option.
fi: Varoitus: Tunnistamaton proto= -valitsin.

en: Warning: `%s' is a link.
    Use `%s [options] %s' if you really want to use it.
    Script not started.
fi: Varoitus: "%s" on linkki.
    Käytä "%s [valitsimet] %s" jos todella haluat käyttää sitä.
    Skriptiä ei käynnistetty.

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
fi: Varoitus: virheellinen osion alku (aikaisintaan %lu)

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
fi: Varoitus: virheellinen datan alkukohta osiossa %d

en: Warning: deleting partitions after %d
fi: Varoitus: poistetaan osion %d jälkeiset osiot

en: Warning: empty partition
fi: Varoitus: tyhjä osio

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
fi: Varoitus: laajennetun osion alku ei ole sylinterin rajalla.
    DOS ja Linux tulkitsevat sisällön eri tavoin.

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
fi: Varoitus: ylimääräinen linkkiosoitin osiotaulussa %d

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
fi: Varoitus: annettu koko (%lu) ylittää suurimman sallitun koon (%lu)

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
fi: Varoitus: jätetään huomiotta ylimääräinen data osiotaulussa %d

en: Warning: inode count too big.
fi: Varoitus i-solmujen määrä on liian suuri.

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
fi: Varoitus: osiotaulun %2$d virheellinen lippu 0x%1$04x korjataan kirjoitettaessa (w)

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
fi: Varoitus: useampi kuin yksi ensiöosio on merkitty käynnistettäväksi (aktiiviseksi)
    Se ei haittaa LILOa, mutta DOS MBR ei käynnistä tältä levyltä.

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
fi: Varoitus: yhtään ensiöosiota ei ole merkitty käynnistettäväksi
    (aktiiviseksi). Se ei haittaa LILOa, mutta DOS MBR ei käynnistä tältä levyltä.

en: Warning: option nolock is not supported.
fi: Varoitus: valitsinta nolock ei tueta.

en: Warning: partition %d contains sector 0
fi: Varoitus: osio %d sisältää sektorin 0

en: Warning: partition %d has empty type
fi: Varoitus: osiolla %d on tyhjä tyyppi

en: Warning: partition %d is empty
fi: Varoitus: osio %d on tyhjä

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
fi: Varoitus: osio %d ja osio %d ovat (osittain) päällekkäiset.

en: Warning: partition %s
fi: Varoitus: osio %s

en: Warning: partition %s contains part of the partition table (sector %lu),
    and will destroy it when filled
fi: Varoitus: osio %s sisältää osan osiotaulusta (sektori %lu), ja se tulee
    tuhoutumaan kun osiota käytetään

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
fi: Varoitus: osio %s ei lopu sylinterin rajalle

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
fi: Varoitus: osio %s ei ala sylinterin rajalta

en: Warning: partition %s extends past end of disk
fi: Varoitus: osio %s jatkuu levyn lopun yli

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
fi: Varoitus: osion %s koko on 0 ja se on merkitty käynnistettäväksi

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
fi: Varoitus: osion %s koko on 0 ja alkukohta ei ole nolla

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
fi: Varoitus: osion %s koko on 0, mutta sitä ei ole merkitty tyhjäksi

en: Warning: partition %s starts at sector 0
fi: Varoitus: osio %s alkaa sektorilta 0

en: Warning: partitions %s
fi: Varoitus: osiot %s

en: Warning: setting sector offset for DOS compatiblity
fi: Varoitus: asetetaan sektorisiirtymä DOS-yhteensopivuutta varten

en: Warning: shifted start of the extd partition from %ld to %ld
    (For listing purposes only. Do not change its contents.)
fi: Varoitus: laajennetun osion alkua siirretty kohdasta %ld kohtaan %ld
    (Vain listaustarkoituksiin. Älä muuta sen sisältöä.)

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
fi: Varoitus: alku=%lu - tämä näyttää enemmän osiolta kuin kokonaiselta
    levyltä. Sen muokkaaminen fdiskillä on todennäköisesti turhaa.
    [Käytä --force -valitsinta jos todella haluat tehdä niin]

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
fi: Varoitus: valitsinta -b (sektorikoon asetus) tulee käyttää yhden annetun laitteen kanssa

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
fi: Varoitus: liian monta osiota (%d, maksimi on %d).

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
fi: Varoitus: epätodennäköinen sektorimäärä (%lu) - yleensä korkeintaan 63
    Tästä aiheutuu ongelmia kaikkien C/H/S-osoitusta käyttävien ohjelmien kanssa.

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
fi: Varoitus: yleensä vain ensiöosiolta voi käynnistää
    LILO ei välitä "käynnistettävä"-lipusta.

en: Weird values in do_check: probably bugs
fi: Outoja arvoja funktiossa do_check: todennäköisesti ohjelmistovirheitä

en: Whole disk
fi: Koko levy

en: Will not try to make swapdevice on '%s'
fi: Ei yritetä luoda sivutuslaitetta kohteeseen "%s"

en: Win95 Ext'd (LBA)
fi: Win95 Laaj (LBA)

en: Would have written the following to %s:
    %s
fi: Tiedostoon %s olisi kirjoitettu seuraavaa:
    %s

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
fi: Haluatko muokata tiedostoa %s nyt [y/n]?

en: Write
fi: Kirjoita

en: Write error: bad block in file '%s'
fi: Kirjoitusvirhe: viallinen lohko tiedostossa "%s"

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
fi: Kirjoita osiotaulu levylle (tämä saattaa tuhota dataa)

en: Writing disklabel to %s.
fi: Kirjoitetaan levynimiötä laitteelle %s.

en: Writing partition table to disk...
fi: Kirjoitetaan osiotaulua levylle...

en: Wrote partition table to disk
fi: Osiotaulu kirjoitettiin levylle

en: Wrote partition table, but re-read table failed.  Reboot to update table.
fi: Osiotaulu kirjoitettiin, mutta uudelleenluku epäonnistui. Tietokone on käynnistettävä uudelleen, jotta taulu päivittyy.

en: YES
fi: KYLLÄ

en: You are using shadow groups on this system.
fi: Tässä järjestelmässä käytetään varjoryhmiä.

en: You are using shadow passwords on this system.
fi: Tässä järjestelmässä käytetään varjosalasanoja.

en: You can disable all consistency checking with:
fi: Kaikki tarkistukset voi ohittaa valitsimella:

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
fi: Osiota ei voi muuttaa laajennetuksi osioksi, eikä päinvastoin.
    Se on poistettava ensin.

en: You cannot reuse the old password.
fi: Et voi uudelleenkäyttää vanhoja salasanoja.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
fi: Levyllä on päällekkäisiä osioita. Tämä on korjattava ensin!

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
fi: Aktiivisia ensiöosioita on %d kappaletta. Tämä ei haittaa LILOa, mutta
    DOS MBR käynnistää vain levyltä, jolla on tasan yksi aktiivinen osio.

en: You have mail.
fi: Sinulle on postia.

en: You have new mail.
fi: Sinulle on uutta postia.

en: You have specified multiple functions.
    You can only perform one function at a time.
fi: Monta toimintoa määritelty.
    Vain yksi toiminto voidaan suorittaa kerrallaan.

en: You have too many processes running.
fi: Liian monta prosessia käynnissä.

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
fi: Kolmas osio ei kata koko levyä, mutta arvo %d %s kattaa jonkin toisen
    osion. Merkintä on muutettu arvoon %d %s

en: You may change all the disk params from the x menu
fi: Voit säätää kaikkia levyn parametreja x-valikosta

en: You misspelled it. Password not changed.
fi: Kirjoitit väärin. Salasanaa ei vaihdettu.

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behaviour.
fi: Vain root voi määritellä Ctrl-Alt-Del:n vaikutuksen.

en: You must delete some partition and add an extended partition first
fi: Jokin osio on poistettava ja lisättävä laajennettu osio ensin

en: You must set
fi: On asetettava

en: You specified more cylinders than fit on disk
fi: Annoit suuremman sylinterimäärän kuin levylle mahtuu

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
fi: Levyllä tulee olemaan päällekkäisiä osioita. Tämä on korjattava ensin!

en: You will not be able to write the partition table.
fi: Et pysty kirjoittamaan osiotaulua.

en: Zone %d: in use, counted=%d
fi: Vyöhyke %d: käytössä, laskettu=%d

en: Zone %d: marked in use, no file uses it.
fi: Vyöhyke %d: merkitty käyttöön, mutta mikään tiedosto ei käytä sitä.

en: Zone %d: not in use, counted=%d
fi: Vyöhyke %d: ei käytössä, laskettu=%d

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
fi: Vyöhykenumero < FIRSTZONE tiedostossa "%s".

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
fi: Vyöhykenumero >= ZONES tiedostossa "%s".

en: Zonesize=%d
fi: Vyöhykekoko=%d

en: [ -p office-phone ]
    	[ -h home-phone ]
fi: [ -p toimistopuhelin ]
    	[ -h kotipuhelin ]

en: [Label]
fi: [Nimiö]

en: [Not a file] line %d
fi: [Ei tiedosto] rivi %d

en: [Press 'h' for instructions.]
fi: [Näppäin "h" näyttää ohjeita.]

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
fi: [Välilyönti jatkaa, "q" lopettaa.]

en: [Use q or Q to quit]
fi: [Käytä q tai Q lopettaaksesi]

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
fi: [mntent]: rivi %d tiedostossa %s on virheellinen%s

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
fi: [mntent]: varoitus: tiedoston %s lopussa ei ole rivinvaihtoa

en: `%s': bad directory: '.' isn't first
fi: "%s": viallinen hakemisto: "." ei ole ensimmäisenä

en: `%s': bad directory: '..' isn't second
fi: "%s": viallinen hakemisto: ".." ei ole toisena

en: after getopt loop
fi: getopt-silmukan jälkeen

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
fi: jolla voi luoda, poistaa ja muuttaa kiintolevyllä

en: and %s overlap
fi: ja %s ovat päällekkäiset

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
fi: virheellinen aktiivinen tavu: 0x80:n asemesta 0x%x

en: bad blocks before data-area: cannot make fs
fi: virheellisiä lohkoja ennen data-aluetta: tiedostojärjestelmää ei voi luoda

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
fi: viallista dataa sylinterissä %d
    Jatketaan...

en: bad inode size
fi: virheellinen i-solmun koko

en: bad input
fi: virheellinen syöte

en: bad magic number in super-block
fi: virheellinen taikaluku superlohkossa

en: bad s_imap_blocks field in super-block
fi: virheellinen s_imap_blocks-kenttä superlohkossa

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
fi: virheellinen s_zmap_blocks-kenttä superlohkossa

en: bad speed: %s
fi: virheellinen nopeus: %s

en: bad timeout value: %s
fi: virheellinen aikakatkaisuarvo: %s

en: bad v2 inode size
fi: virheellinen v2 i-solmun koko

en: before autobaud
fi: ennen autobaudia

en: block device
fi: lohkolaite

en: blocks argument too large, max is %lu
fi: blocks-argumentti on liian suuri, maksimi on %lu

en: booted from MILO
fi: käynnistetty MILOsta

en: bug in xstrndup call
fi: ohjelmistovirhe xstrndup-kutsussa

en: bytes/sector
fi: tavua/sektori

en: bytes/sector: %ld
fi: tavuja/sektori %ld

en: call: %s from to files...
fi: käyttö: %s lähde kohde tiedostot...

en: calling open_tty
fi: kutsutaan open_tty

en: calling setpwnam to set password.
fi: kutsutaan setpwnam salasanan asettamiseksi.

en: calling termio_init
fi: kutsutaan termio_init

en: can specify only one device (except with -l or -s)
fi: vain yhden laitteen voi antaa (paitsi valitsimella -l tai -s)

en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
fi: lukkotiedostoa %s ei voi luoda: %s (käytä lippua -n ohittaaksesi)

en: can't fork
fi: haarauttaminen ei onnistu

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
fi: lukkotiedostoa %s ei voi linkittää: %s (käytä lippua -n ohittaaksesi)

en: can't lock lock file %s: %s
fi: lukkotiedostoa %s ei voi lukita: %s

en: can't malloc for grplist
fi: kohteelle grplist ei voi varata muistia

en: can't malloc for ttyclass
fi: kohteelle ttyclass ei voi varata muistia

en: can't malloc initstring
fi: alustuskomennoille ei voi varata muistia

en: can't open %s for reading
fi: tiedostoa %s ei voi avata lukua varten

en: can't open file of bad blocks
fi: vialliset lohkot sisältävää tiedostoa ei voi avata

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
fi: lukkotiedostoa %s ei voi avata: %s (käytä lippua -n ohittaaksesi)

en: can't read data from %s
fi: tiedostosta %s ei voi lukea dataa

en: can't rename %s to %s: %s
fi: nimeäminen %s -> %s ei onnistu: %s

en: can't stat(%s)
fi: tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: cannot (un)set powersave mode
fi: virransäästötilaa ei voi asettaa (pois)

en: cannot build surrounding extended partition
fi: ympäröivää laajennettua osiota ei voi rakentaa

en: cannot fork
fi: haarauttaminen ei onnistu

en: cannot get size of %s
fi: laitteen %s kokoa ei voi hakea

en: cannot open %s
fi: laitetta %s ei voi avata

en: cannot open %s
fi: laitetta %s ei voi avata

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
fi: hakemistoa %s ei voi avata (%s) - mtabia ei päivitetty

en: cannot open %s for reading
fi: laitetta %s ei voi avata lukua varten

en: cannot open %s read-write
fi: laitetta %s ei voi avata lukua-kirjoitusta varten

en: cannot open device %s for writing
fi: laitetta %s ei voi avata kirjoitusta varten

en: cannot open inittab
fi: tiedostoa inittab ei voi avata

en: cannot open partition restore file (%s)
fi: osionpalautustiedostoa (%s) ei voi avata

en: cannot open partition sector save file (%s)
fi: osion sektoreiden tallennustiedostoa (%s) ei voi avata

en: cannot remove id %s (%s)
fi: id:tä %s ei voi poistaa (%s)

en: cannot stat device %s
fi: laitteen %s tilaa ei voi lukea

en: cannot stat partition restore file (%s)
fi: osionpalautustiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: case letters (except for Writes).
fi: kirjaimilla (paitsi taulun kirjoitus (W) ).

en: check aborted.
fi: tarkistus keskeytetty.

en: clockport adjusted to 0x%x
fi: kelloportiksi asetettu 0x%x

en: col: bad -l argument %s.
fi: col: virheellinen -l -argumentti %s.

en: col: warning: can't back up %s.
fi: col: varoitus: varmistaminen ei onnistu %s.

en: col: write error.
fi: col: kirjoitusvirhe.

en: could not umount %s - trying %s instead
fi: kohteen %s irrottaminen epäonnistui - yritetään sen sijaan irrottaa %s

en: couldn't open /dev/urandom
fi: laitetta /dev/urandom ei voitu avata

en: couldn't read %s, and cannot ioctl dump
fi: tiedostoa %s ei voitu lukea, eikä dump-ioctl onnistu

en: couldn't read random data from /dev/urandom
fi: tiedostosta /dev/urandom ei voitu lukea satunnaisdataa

en: cylinder
fi: sylinteri

en: cylinders
fi: sylinterit

en: cylinders: %ld
fi: sylintereitä: %ld

en: cylinderskew
fi: sylinterivääristymä

en: cylinderskew: %d
fi: sylinterivääristymä: %d

en: dangerous options:
fi: vaaralliset valitsimet:

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
fi: päiväysmerkkijono %s vastaa %ld sekuntia vuodesta 1969.

en: detected Disk Manager - unable to handle that
fi: havaittiin Disk Manager - sitä ei voi käsitellä

en: device: something like /dev/hda or /dev/sda
fi: laite: esimerkiksi /dev/hda tai /dev/sda

en: disk drive.
fi: olevia osioita.

en: disk: %.*s
fi: levy: %.*s

en: done
fi: valmis

en: drivedata:
fi: asemadata:

en: duping
fi: kopioidaan tiedostokahva

en: e   extended
fi: e    laajennettu

en: empty long option after -l or --long argument
fi: tyhjä pitkä valitsin argumentin -l tai --long jälkeen

en: end
fi: lopun

en: enlarged logical partitions overlap
fi: suurennetut loogiset osiot ovat päällekkäiset

en: entered parse_speeds
fi: aloitettiin parse_speeds

en: error changing mode of %s: %s
fi: virhe muutettaessa tiedoston %s tilaa: %s

en: error closing %s
fi: virhe suljettaessa laitetta %s

en: error forking finalprog
fi: virhe haarautettaessa finalprogia

en: error opening fifo
fi: virhe avattaessa fifoa

en: error reading %s
fi: virhe luettaessa tiedostoa %s

en: error running finalprog
fi: virhe ajettaessa finalprogia

en: error setting close-on-exec on /dev/initctl
fi: virhe asetettaessa "close-on-exec" laitteelle /dev/initctl

en: error stopping service: "%s"
fi: virhe pysäytettäessä palvelua: "%s"

en: error writing %s: %s
fi: virhe kirjoitettaessa %s: %s

en: error writing . entry
fi: virhe kirjoitettessa "."-merkintää

en: error writing .. entry
fi: virhe kirjoitettessa ".."-merkintää

en: error writing inode
fi: virhe kirjoitettaessa i-solmua

en: error writing root inode
fi: virhe kirjoitettaessa juuren i-solmua

en: error writing sector %lu on %s
fi: virhe kirjoitettaessa sektoria %lu laitteelle %s

en: error writing superblock
fi: virhe kirjoitettaessa superlohkoa

en: excessively long line arg
fi: liian pitkä riviargumentti

en: exec failed
fi: käynnistys epäonnistui

en: exec of single user shell failed
fi: yhden käyttäjän tilan kuoren käynnistys epäonnistui

en: exiting parseargs
fi: poistutaan parseargs:ista

en: exiting parsespeeds
fi: poistutaan kohdasta parsespeeds

en: fatal: first page unreadable
fi: vakavaa: ensimmäinen sivu on lukukelvoton

en: field is too long.
fi: kenttä on liian pitkä.

en: filesystem too big.  Exiting.
fi: tiedostojärjestelmä on liian suuri. Poistutaan.

en: flags:
fi: liput:

en: flush buffers
fi: tyhjennä puskurit

en: for maintenance; bounce, bounce
fi: ylläpitoa varten; mars, mars

en: fork failed
fi: haarauttaminen epäonnistui

en: fork of single user shell failed
fi: yhden käyttäjän tilan kuoren haarauttaminen epäonnistui

en: fork() failed, try again later
fi: fork() epäonnistui, yritä myöhemmin uudelleen

en: from %.*s
fi: osoitteesta %.*s

en: fsname name too long
fi: tiedostojärjestelmän nimi on liian pitkä

en: fsync failed
fi: fsync epäonnistui

en: get blocksize
fi: hae lohkokoko

en: get read-only
fi: hae vain luku -tila

en: get readahead
fi: hae lukuennakko

en: get sectorsize
fi: hae sektorikoko

en: get size
fi: hae koko

en: getopt (enhanced) 1.1.3
fi: getopt (parannettu) 1.1.3)

en: gettimeofday failed
fi: gettimeofday epäonnistui

en: halted by %s: %s
fi: sammutti %s: %s

en: heads
fi: päät

en: headswitch
fi: päänvaihto

en: headswitch: %ld		# milliseconds
fi: päänvaihto: %ld		# millisekuntia

en: hexdump: %%s requires a precision or a byte count.
fi: hexdump: %%s vaatii tarkkuuden tai tavumäärän.

en: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmt_file] [-n length] [-s skip] [file ...]
fi: hexdump: [-bcCdovx] [-e muoto] [-f muototied] [-n pituus] [-s ohita] [tiedosto ...]

en: hexdump: bad byte count for conversion character %s.
fi: hexdump: virheellinen tavumäärä muunnosmerkille %s.

en: hexdump: bad conversion character %%%s.
fi: hexdump: virheellinen muunnosmerkki %%%s.

en: hexdump: bad format {%s}
fi: hexdump: virheellinen muoto {%s}

en: hexdump: bad length value.
fi: hexdump: virheellinen pituusarvo.

en: hexdump: bad skip value.
fi: hexdump: virheellinen ohitusarvo.

en: hexdump: byte count with multiple conversion characters.
fi: hexdump: tavumäärä useiden muunnosmerkkien kanssa.

en: hexdump: can't read %s.
fi: hexdump: tiedostoa %s ei voi lukea.

en: hexdump: line too long.
fi: hexdump: liian pitkä rivi.

en: host: %s, directory: %s
fi: isäntä: %s, hakemisto: %s

en: hwclock - query and set the hardware clock (RTC)
    
    Usage: hwclock [function] [options...]
    
    Functions:
      --help        show this help
      --show        read hardware clock and print result
      --set         set the rtc to the time given with --date
      --hctosys     set the system time from the hardware clock
      --systohc     set the hardware clock to the current system time
      --adjust      adjust the rtc to account for systematic drift since 
                    the clock was last set or adjusted
      --getepoch    print out the kernel's hardware clock epoch value
      --setepoch    set the kernel's hardware clock epoch value to the 
                    value given with --epoch
      --version     print out the version of hwclock to stdout
    
    Options: 
      --utc         the hardware clock is kept in coordinated universal time
      --localtime   the hardware clock is kept in local time
      --directisa   access the ISA bus directly instead of %s
      --badyear     ignore rtc's year because the bios is broken
      --date        specifies the time to which to set the hardware clock
      --epoch=year  specifies the year which is the beginning of the 
                    hardware clock's epoch value
      --noadjfile   do not access /etc/adjtime. Requires the use of
                    either --utc or --localtime
fi: hwclock - lukee ja asettaa laitteistokellon (RTC)
    
    Käyttö: hwclock [toiminto] [valitsimet...]
    
    Toiminnot:
      --help        näyttää tämän ohjeen
      --show        lukee laitteistokellon ja näyttää tulokset
      --set         asettaa laitteistokellon --date:lla määrättyyn aikaan
      --hctosys     asettaa järjestelmäkellon ajan laitteistokellon mukaan
      --systohc     asettaa laitteistokellon nykyiseen järjestelmän aikaan
      --adjust      säätää laitteistokellon huomioimaan systemaattisen siirtymän
                    edellisen asetuksen tai säädön jälkeen
      --getepoch    näyttää ytimen epoch-arvon laitteistokellolle
      --setepoch    asettaa ytimen epoch-arvon laitteistokellolle --epoch:illa
                    määrättyyn arvoon
      --version     näyttää hwclockin versionumeron vakiotulosteeseen
    
    Valitsimet: 
      --utc         laitteistokello on kansainvälisessä ajassa (UTC)
      --localtime   laitteistokello on paikallisesssa ajassa
      --directisa   käytä ISA-väylää suoraan, ei laitteen %s kautta
      --badyear     ei huomioida laitteistokellon vuotta, koska BIOS on rikki
      --date        aika, johon laitteistokello asetetaan
      --epoch=year  vuosi, joka on laitteistokellon
                    epoch-arvon nollakohta
      --noadjfile   ei käytetä tiedostoa /etc/adjtime. Vaatii joko valitsimen
                    --utc tai --localtime käyttämistä

en: illegal month value: use 1-12
fi: virheellinen kuukauden arvo: käytä 1-12

en: illegal year value: use 1-9999
fi: virheellinen vuoden arvo: käytä 1-9999

en: input error: `=' expected after %s field
fi: syötevirhe: kentän %s jälkeen odotetaan löytyvän "="

en: input error: unexpected character %c after %s field
fi: syötevirhe: odottamaton merkki %c kentän %s jälkeen

en: interleave
fi: lomitus

en: interleave: %d
fi: lomitus: %d

en: internal error
fi: sisäinen virhe

en: internal error, contact the author.
fi: sisäinen virhe, ota yhteyttä tekijään.

en: invalid id: %s
fi: virheellinen id: %s

en: ioctl KDSHWCLK failed
fi: ioctl KDSHWCLK epäonnistui

en: ioctl(%s) was successful.
fi: ioctl(%s) onnistui.

en: ioctl() failed to read time from %s
fi: ioctl() ei onnistunut lukemaan aikaa kohteesta %s

en: ioctl() to %s to read the time failed.
fi: aikaa lukeva ioctl() laitteelle %s epäonnistui.

en: ioctl() to %s to set the time failed.
fi: ajan asettava ioctl() laitteelle %s epäonnistui.

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
fi: päivityskeskeytykset lopettava ioctl() laitteelle %s epäonnistui

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
fi: päivityskeskeytykset aloittava ioctl() laitteelle %s epäonnistui odottamattomasti

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
fi: ioctl(RTC_EPOCH_READ) laitteelle %s epäonnistui

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
fi: ioctl(RTC_EPOCH_SET) laitteelle %s epäonnistui

en: is n
fi: on n

en: is not contained in partition %s
fi: ei sisälly osioon %s

en: is y
fi: on y

en: klogctl error: %s
fi: klogctl-virhe: %s

en: l   logical (5 or over)
fi: l    looginen (5 tai yli)

en: label
fi: nimiö

en: label: %.*s
fi: nimiö: %.*s

en: last: malloc failure.
fi: last: malloc-virhe.

en: line too long
fi: liian pitkä rivi

en: local
fi: paikallisessa

en: logger: unknown facility name: %s.
fi: logger: tuntematon apuneuvon nimi: %s.

en: logger: unknown priority name: %s.
fi: logger: tuntematon prioriteetin nimi: %s.

en: logical partitions not in disk order
fi: loogiset osiot eivät ole levyjärjestyksessä

en: logical partitions overlap
fi: loogiset osiot ovat päällekkäiset

en: logical=(%d, %d, %d)
fi: looginen=(%d, %d, %d)

en: login name much too long.
fi: tunnus aivan liian pitkä.

en: login names may not start with '-'.
fi: tunnukset eivät voi alkaa merkillä "-".

en: login:
fi: tunnus:

en: login: -h for super-user only.
fi: login: -h on vain pääkäyttäjälle.

en: login: Out of memory
fi: login: Muisti lopussa

en: login: PAM Failure, aborting: %s
fi: login: PAM-virhe, keskeytetään: %s

en: login: couldn't exec shell script: %s.
fi: login: kuoriskriptiä ei voitu käynnistää: %s.

en: login: failure forking: %s
fi: login: virhe haarautettaessa: %s

en: login: memory low, login may fail
fi: login: muisti vähissä, kirjautuminen voi epäonnistua

en: login: no memory for shell script.
fi: login: ei muistia kuoriskriptille.

en: login: no shell: %s.
fi: login: ei kuorta: %s.

en: long or incomplete input line - quitting
fi: liian pitkä tai epätäydellinen syöterivi - lopetetaan

en: loop: can't get info on device %s: %s
fi: loop: laitteen %s tietoja ei voi hakea: %s

en: loop: can't open device %s: %s
fi: loop: laitetta %s ei voi avata: %s

en: lstat of path failed
fi: polun tilan lukeminen epäonnistui

en: malloc error
fi: malloc-virhe

en: malloc failed
fi: "malloc" epäonnistui

en: missing comma
fi: puuttuva pilkku

en: missing optstring argument
fi: puuttuva valitsinmerkkijonon argumentti

en: mkfs version %s (%s)
fi: mkfs-versio %s (%s)

en: mount failed
fi: liittäminen epäonnistui

en: mount table full
fi: liitostaulukko täynnä

en: mount: %s already mounted on %s
fi: mount: %s on jo liitetty paikkaan %s

en: mount: %s already mounted or %s busy
fi: mount: %s on jo liitetty tai %s on varattu

en: mount: %s duplicate - not mounted
fi: mount: %s on kaksinkertainen - ei liitetä

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
fi: mount: tiedoston %s laitenumero on väärä tai tiedostojärjestelmätyyppi %s ei ole tuettu

en: mount: %s is busy
fi: mount: %s on varattu

en: mount: %s is not a block device
fi: mount: %s ei ole lohkolaite

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
fi: mount: %s ei ole lohkolaite (yritä "-o loop"?)

en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
fi: mount: %s ei ole lohkolaite, ja tilan luku epäonnistuu?

en: mount: %s is not a valid block device
fi: mount: %s ei ole kelvollinen lohkolaite

en: mount: %s not mounted already, or bad option
fi: mount: %s ei ole vielä liitetty, tai virheellinen valitsin

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
fi: mount: %s%s on kirjoitussuojattu, mutta "-w" -lippu on annettu

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
fi: mount: %s%s on kirjoitussuojattu, liitetään vain luku -tilassa

en: mount: %s: can't read superblock
fi: mount: %s: superlohkoa ei voi lukea

en: mount: %s: unknown device
fi: mount: %s: tuntematon laite

en: mount: Could not find any loop device, and, according to %s,
           this kernel does not know about the loop device.
           (If so, then recompile or `insmod loop.o'.)
fi: mount: Ei löytynyt yhtään loop-laitetta, ja tiedoston %s mukaan
           tämä ydin ei ole tietoinen loop-laitteesta.
           (Jos näin on, käännä uudelleen tai suorita "insmod loop.o".)

en: mount: Could not find any loop device.
           Maybe /dev/loop# has a wrong major number?
fi: mount: Yhtään loop-laitetta ei löytynyt.
           Ehkä tiedostoilla /dev/loop# on väärä major-arvo?

en: mount: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know
           about the loop device (then recompile or `insmod loop.o'), or
           maybe /dev/loop# has the wrong major number?
fi: mount: Ei löytynyt yhtään loop-laitetta. Ehkä tämä ydin ei ole tietoinen
           loop-laitteesta (käännä uudelleen tai "insmod loop.o"), tai
           ehkä /dev/loop#:in major-arvo on väärä?

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
fi: mount: Tiedostojärjestelmän tyyppiä ei voitu määrittää, eikä tyyppiä ole annettu

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
fi: mount: tiedoston mtab mukaan %s on jo liitetty pisteeseen %s

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
fi: mount: tiedoston mtab mukaan %s on liitetty pisteeseen %s

en: mount: backgrounding "%s"
fi: mount: siirretään taustalle "%s"

en: mount: bad UUID
fi: mount: virheellinen UUID

en: mount: can't find %s in %s or %s
fi: mount: %s ei löydy tiedostosta %s, eikä %s

en: mount: can't get address for %s
fi: mount: nimelle %s ei voi hakea osoitetta

en: mount: can't open %s for writing: %s
fi: mount: tiedostoa %s ei voi avata kirjoittamista varten: %s

en: mount: can't open %s: %s
fi: mount: tiedostoa %s ei voi avata: %s

en: mount: cannot find %s in %s
fi: mount: %s ei löydy tiedostosta %s

en: mount: cannot fork: %s
fi: mount: haarauttaminen ei onnistu: %s

en: mount: cannot mount %s%s read-only
fi: mount: ei voi liittää %s%s vain luku -tilassa

en: mount: cannot open %s for setting speed
fi: mount: tiedostoa %s ei voi avata nopeuden asetusta varten

en: mount: cannot set speed: %s
fi: mount: nopeutta ei voi asettaa: %s

en: mount: could not find any device /dev/loop#
fi: mount: ei löytynyt yhtään laitetta /dev/loop#

en: mount: could not find any free loop device
fi: mount: ei löytynyt yhtään vapaata loop-laitetta

en: mount: could not open %s - using %s instead
fi: mount: tiedostoa %s ei voitu avata - käytetään tiedostoa %s sen sijaan

en: mount: could not open %s, so UUID and LABEL conversion cannot be done.
fi: mount: laitetta %s ei voitu avata, joten UUID- ja LABEL-muunnosta ei voi tehdä.

en: mount: directory to mount not in host:dir format
fi: mount: liitettävä hakemisto ei ole isäntä:hakemisto-muodossa

en: mount: error changing mode of %s: %s
fi: mount: virhe muutettaessa tiedoston %s tilaa: %s

en: mount: error while guessing filesystem type
fi: mount: virhe arvattaessa tiedostojärjestelmän tyyppiä

en: mount: error writing %s: %s
fi: mount: virhe kirjoitettaessa %s: %s

en: mount: excessively long host:dir argument
fi: mount: liian pitkä isäntä:hakemisto-argumentti

en: mount: excessively long option argument
fi: mount: liian pitkä valitsinargumentti

en: mount: failed setting up loop device
fi: mount: loop-laitteen asettaminen epäonnistui

en: mount: failed with nfs mount version 4, trying 3..
fi: mount: epäonnistui nfs mount -versiolla 4, yritetään versiolla 3..

en: mount: fs type %s not supported by kernel
fi: mount: ydin ei tue tiedostojärjestelmätyyppiä %s

en: mount: giving up "%s"
fi: mount: luovutetaan "%s"

en: mount: going to mount %s by %s
fi: mount: liitetään %s %sn perusteella

en: mount: going to use the loop device %s
fi: mount: aiotaan käyttää loop-laitetta %s

en: mount: got bad hp->h_length
fi: mount: saatiin virheellinen hp->h_length

en: mount: got bad hp->h_length?
fi: mount: saatiin virheellinen hp->h_length?

en: mount: loop device specified twice
fi: mount: loop-laite annettu kahdesti

en: mount: maybe you meant iso9660 ?
fi: mount: ehkä tarkoitit iso9660?

en: mount: mount failed
fi: mount: liitos epäonnistui

en: mount: mount point %s does not exist
fi: mount: liitospiste %s ei ole olemassa

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
fi: mount: liitospiste %s on symlinkki olemattomaan

en: mount: mount point %s is not a directory
fi: mount: liitospiste %s ei ole hakemisto

en: mount: mounting %s
fi: mount: liitetään %s

en: mount: must be superuser to use mount
fi: mount: mountin käyttöön vaaditaan pääkäyttäjän oikeudet

en: mount: no %s found - creating it..
fi: mount: ei löytynyt %s - luodaan se..

en: mount: no such partition found
fi: mount: osiota ei löydy

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
fi: mount: tyyppiä ei annettu - kaksoispisteen perusteella sen oletetaan olevan nfs

en: mount: no type was given - I'll assume smbfs because of the // prefix
fi: mount: tyyppiä ei annettu - //-alkuliitteen perusteella sen oletetaan olevan smbfs

en: mount: only root can do that
fi: mount: vain root voi tehdä tuon

en: mount: only root can mount %s on %s
fi: mount: vain root voi liittää %s pisteeseen %s

en: mount: permission denied
fi: mount: lupa evätty

en: mount: probably you meant %s
fi: mount: tarkoitat todennäköisesti %s

en: mount: proc already mounted
fi: mount: proc on jo liitetty

en: mount: setup loop device successfully
fi: mount: loop-laite asetettiin onnistuneesti

en: mount: skipping the setup of a loop device
fi: mount: ohitetaan loop-laitteen asettaminen

en: mount: special device %s does not exist
fi: mount: erikoislaite %s ei ole olemassa

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
fi: mount: erikoislaite %s ei ole olemassa
           (polun etuliite ei ole hakemisto)

en: mount: the kernel does not recognize %s as a block device
           (maybe `insmod driver'?)
fi: mount: ydin ei tunnista tiedostoa %s lohkolaitteeksi
           (ehkä "insmod ajuri" auttaa?)

en: mount: the label %s occurs on both %s and %s
fi: mount: nimiö %s esiintyy sekä paikassa %s että %s

en: mount: the label %s occurs on both %s and %s - not mounted
fi: mount: nimiö %s esiintyy sekä paikassa %s, että %s - ei liitetä

en: mount: this version was compiled without support for the type `nfs'
fi: mount: tämä versio on käännetty ilman tukea tyypille "nfs"

en: mount: type specified twice
fi: mount: tyyppi annettu kahdesti

en: mount: warning: multiple hostnames not supported
fi: mount: varoitus: useita isäntänimiä ei tueta

en: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s,
           or too many mounted file systems
fi: mount: väärä tiedostojärjestelmätyyppi, virheellinen valitsin, viallinen 
           superlohko laitteella %s, tai liian monta liitettyä 
           tiedostojärjestelmää

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
fi: mount: et antanut tyyppiä tiedostojärjestelmälle %s

en: mount: you must specify the filesystem type
fi: mount: tiedostojärjestelmän tyyppi on annettava

en: namei: buf overflow
fi: namei: puskurin ylivuoto

en: namei: could not chdir to root!
fi: namei: juureen siirtyminen epäonnistui!

en: namei: could not stat root!
fi: namei: juuren tilaa ei voitu lukea!

en: namei: unable to chdir to %s - %s (%d)
fi: namei: hakemistoon %s ei voi siirtyä - %s (%d)

en: namei: unable to get current directory - %s
fi: namei: nykyistä hakemistoa ei voida hakea - %s

en: namei: unknown file type 0%06o on file %s
fi: namei: tiedostolla %2$s on tuntematon tyyppi 0%1$06o

en: namelen=%d
fi: nimenpituus=%d

en: need terminal for interactive repairs
fi: vuorovaikutteisiin korjauksiin tarvitaan pääte

en: newgrp: No such group.
fi: newgrp: Ryhmää ei ole.

en: newgrp: Permission denied
fi: newgrp: Lupa evätty

en: newgrp: Who are you?
fi: newgrp: Kuka sinä olet?

en: nfs server reported service unavailable
fi: nfs-palvelin ilmoitti, ettei palvelu ole käytettävissä

en: no
fi: ei

en: no TERM or cannot stat tty
fi: TERM-muuttujaa ei ole tai päätteen tilaa ei voi lukea

en: no command?
fi: ei komentoa?

en: no partition table present.
fi: osiotaulua ei ole.

en: no room for partition descriptor
fi: ei tilaa osiokahvalle

en: no umount2, trying umount...
fi: ohjelmaa umount2 ei ole, kokeillaan ohjelmaa umount...

en: not enough good blocks
fi: ei riittävästi ehjiä lohkoja

en: not enough memory
fi: muisti ei riitä

en: not enough space allocated for ROM image (%Ld allocated, %d used)
fi: ROM-kuvalle ei ole varattu riittävästi tilaa (%Ld varattu, %d käytetty)

en: not enough space, need at least %lu blocks
fi: tila ei riitä, vaaditaan vähintään %lu lohkoa

en: nothing was mounted
fi: mitään ei liitetty

en: number too big
fi: liian suuri luku

en: od: hexdump(1) compatibility doesn't support the -%c option%s
fi: od: hexdump(1)-yhteensopivuus ei tue -%c -valitsinta%s

en: od: od(1) has been deprecated for hexdump(1).
fi: od: od(1) on vanhentunut, on suositeltavaa käyttää hexdump(1).

en: on %.*s
fi: päätteeltä %.*s

en: one bad block
fi: yksi viallinen lohko

en: one bad page
fi: yksi viallinen sivu

en: open of directory failed
fi: hakemiston avaaminen epäonnistui

en: open() of %s failed
fi: tiedoston %s avaaminen epäonnistui

en: openpty failed
fi: openpty epäonnistui

en: out of memory
fi: muisti lopussa

en: out of memory - giving up
fi: muisti lopussa - luovutetaan

en: out of memory?
fi: muisti lopussa?

en: partial c,h,s specification?
fi: osittainen c,h,s-määritys?

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
fi: osio %s loppuu sylinterillä %ld, levyn lopun jälkeen

en: partition %s has id %x and is not hidden
fi: osiolla %s id on %x eikä osiota ole kätketty

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
fi: osio %s: loppu: (c,h,s) odotettiin (%ld,%ld,%ld) löytyi (%ld,%ld,%ld)

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
fi: osio %s: alku: (c,h,s) odotettiin (%ld,%ld,%ld) löytyi (%ld,%ld,%ld)

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
fi: osio loppuu sylinterillä %ld, joka on levyn lopun jälkeen

en: partition restore file has wrong size - not restoring
fi: osion palautustiedoston koko on väärä - ei palauteta

en: password changed by root, user %s
fi: pääkäyttäjä vaihtoi käyttäjän %s salasanan

en: password changed, user %s
fi: salasana vaihdettu, käyttäjä %s

en: past first line
fi: ensimmäisestä rivistä eteenpäin

en: read %c
fi: luettiin %c

en: read error on %s - cannot read sector %lu
fi: virhe luettaessa laitetta %s - sektoria %lu ei voi lukea

en: read() to %s to wait for clock tick failed
fi: kellon tikitystä odottava luku laitteelle %s epäonnistui

en: reading login name
fi: luetaan käyttäjätunnus

en: rebooted by %s: %s
fi: uudelleenkäynnisti %s: %s

en: renice: %s: bad value
fi: renice: %s: virheellinen arvo

en: renice: %s: unknown user
fi: renice: %s: tuntematon käyttäjä

en: reread partition table
fi: lue osiotaulu uudelleen

en: response from date command = %s
fi: date-komennon vastaus = %s

en: root inode isn't a directory
fi: juuren i-solmu ei ole hakemisto

en: saved
fi: tallennettu

en: sector
fi: sektori

en: sector count: %d, sector size: %d
fi: sektorimäärä: %d, sektorikoko: %d

en: sectors
fi: sektorit

en: sectors/cylinder
fi: sektoria/sylinteri

en: sectors/cylinder: %ld
fi: sektoreita/sylinteri: %ld

en: sectors/track
fi: sektoria/ura

en: sectors/track: %ld
fi: sektoreita/ura: %ld

en: seek error
fi: siirtymisvirhe

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
fi: siirtymisvirhe laitteella %s - kohtaan %lu ei voi siirtyä

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
fi: siirtymisvirhe: haluttiin 0x%08x%08x, saatiin 0x%08x%08x

en: seek failed
fi: siirtyminen epäonnistui

en: seek failed during testing of blocks
fi: siirtyminen epäonnistui lohkojen testauksen aikana

en: seek failed in bad_zone
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa bad_zone

en: seek failed in check_blocks
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa check_blocks

en: seek failed in write_block
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa write_block

en: seek failed in write_super_block
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa write_super_block

en: seek failed in write_tables
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa write_tables

en: seek to boot block failed in write_tables
fi: siirtyminen käynnistyslohkoon epäonnistui funktiossa write_tables

en: set blocksize
fi: aseta lohkokoko

en: set read-only
fi: aseta vain luku -tilaan

en: set read-write
fi: aseta luku-kirjoitus-tilaan

en: set readahead
fi: aseta lukuennakko

en: set_loop(%s,%s,%d): success
fi: set_loop(%s,%s,%d): onnistui

en: settimeofday() failed
fi: settimeofday() epäonnistui

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
fi: asetetaan epoch-arvoksi %ld, ioctl RTC_EPOCH_SET laitteelle %s.

en: setuid() failed
fi: setuid() epäonnistui

en: should be (%d, %d, %d)
fi: pitää olla (%d, %d, %d)

en: should be (%d, %d, 1)
fi: pitää olla (%d, %d, 1)

en: shutdown: Couldn't umount %s: %s
fi: shutdown: Laitetta %s ei voitu irrottaa: %s

en: start
fi: alun

en: stat of path failed
fi: polun tilan lukeminen epäonnistui

en: strange, only %d partitions defined.
fi: outoa, vain %d osiota määritelty.

en: strange..., a BSD partition of size 0?
fi: outoa..., BSD-osio, jonka koko on 0?

en: strange..., an extended partition of size 0?
fi: outoa..., laajennettu osio, jonka koko on 0?

en: strtol error: number of blocks not specified
fi: strtol-virhe: lohkojen määrää ei ole annettu

en: swapon: Skipping file %s - it appears to have holes.
fi: swapon: Ohitetaan tiedosto %s - siinä vaikuttaa olevan reikiä.

en: swapon: cannot stat %s: %s
fi: swapon: tiedoston %s tilaa ei voi lukea: %s

en: swapon: warning: %s has insecure permissions %04o, %04o suggested
fi: swapon: varoitus: tiedostolla %s on turvattomat oikeudet %04o, %04o suositellaan

en: timed out
fi: aikakatkaistu

en: timeout = %d, quiet = %d, reboot = %d
fi: aikaraja = %d, hiljaisuus = %d, uudelleenkäynnistys = %d

en: too many alternate speeds
fi: liian monta vaihtoehtoista nopeutta

en: too many bad blocks
fi: liian monta viallista lohkoa

en: too many bad pages
fi: liian monta viallista sivua

en: too many bare linefeeds.
fi: liian monta peräkkäistä rivinvaihtoa.

en: too many inodes - max is 512
fi: liian monta i-solmua - maksimi on 512

en: too many input fields
fi: liian monta syötekenttää

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
fi: liian monta iov:tä (muuta koodia tiedostossa wall/ttymsg.c)

en: too many partitions
fi: liian monta osiota

en: too many partitions - ignoring those past nr (%d)
fi: liian monta osiota - ei huomioida numeron (%d) jälkeisiä

en: total
fi: yhteensä

en: total: %d blocks
fi: yhteensä: %d lohkoa

en: track-to-track seek
fi: raidalta raidalle siirtyminen

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
fi: raidalta raidalle siirtyminen: %ld	#millisekuntia

en: tracks/cylinder
fi: uraa/sylinteri

en: tracks/cylinder: %ld
fi: uria/sylinteri: %ld

en: trackskew
fi: uravääristymä

en: trackskew: %d
fi: uravääristymä: %d

en: trailing junk after number
fi: roskaa numeron perässä

en: tree of partitions?
fi: osiopuu?

en: trouble reading terminfo
fi: ongelma luettaessa terminfoa

en: type: %d
fi: tyyppi: %d

en: type: %s
fi: tyyppi: %s

en: umount: %s busy - remounted read-only
fi: umount: %s on varattu - uudelleenliitettiin vain luku -tilassa

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
fi: umount: %s ei ole tiedostossa fstab (etkä ole root)

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
fi: umount: %s ei ole liitetty (tiedoston mtab mukaan)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
fi: umount: %s on ristiriidassa tiedoston fstab kanssa

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
fi: umount: %s: lohkolaitteita ei sallita tiedostojärjestelmässä

en: umount: %s: can't write superblock
fi: umount: %s: superlohkoa ei voi kirjoittaa

en: umount: %s: device is busy
fi: umount: %s: laite on varattu

en: umount: %s: invalid block device
fi: umount: %s: virheellinen lohkolaite

en: umount: %s: must be superuser to umount
fi: umount: %s: vaaditaan pääkäyttäjän oikeudet

en: umount: %s: not found
fi: umount: %s: ei löydy

en: umount: %s: not mounted
fi: umount: %s: ei ole liitettynä

en: umount: can't get address for %s
fi: umount: nimelle %s ei saada osoitetta

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
fi: umount: irrotettavien tiedostojärjestelmien listaa ei löydy

en: umount: compiled without support for -f
fi: umount: käännetty ilman tukea valitsimelle -f

en: umount: could not remount %s read-only
fi: umount: kohteen %s uudelleenliittäminen vain luku -tilassa epäonnistui

en: umount: got bad hostp->h_length
fi: umount: saatiin virheellinen hostp->h_length

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
fi: umount: %s vaikuttaa olevan liitettynä useita kertoja

en: umount: only root can do that
fi: umount: vain root voi tehdä tämän

en: umount: only root can unmount %s from %s
fi: umount: vain root voi irrottaa laitteen %s paikasta %s

en: unable to allocate buffer for inodes
fi: i-solmuille ei voi varata puskureita

en: unable to allocate buffers for maps
fi: kartoille ei voi varata puskureita

en: unable to clear boot sector
fi: käynnistyssektorin tyhjentäminen ei onnistu

en: unable to open %s
fi: laitetta %s ei voi avata

en: unable to open '%s'
fi: laitetta "%s" ei voi avata

en: unable to read super block
fi: superlohkoa ei voi lukea

en: unable to rewind swap-device
fi: sivutuslaitteella ei voi siirtyä taaksepäin

en: unable to stat %s
fi: tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: unable to write inode map
fi: i-solmukarttaa ei voi kirjoittaa

en: unable to write inodes
fi: i-solmuja ei voi kirjoittaa

en: unable to write signature page
fi: allekirjoitussivua ei voi kirjoittaa

en: unable to write super-block
fi: superlohkon kirjoitus ei onnistu

en: unable to write zone map
fi: vyöhykekarttaa ei voi kirjoittaa

en: unimplemented format - using %s
fi: toteuttamaton muoto - käytetään %s

en: unknown
fi: tuntemattomassa

en: unknown nfs mount option: %s%s
fi: tuntematon nfs-liitosvalitsin: %s%s

en: unknown nfs mount parameter: %s=%d
fi: tuntematon nfs-liitosparametri: %s=%d

en: unknown nfs status return value: %d
fi: tuntematon nfs status -paluuarvo: %d

en: unknown shell after -s or --shell argument
fi: tuntematon kuori argumentin -s tai --shell jälkeen

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
fi: tunnistamaton "käynnistettävä"-lippu - valitse - tai *

en: unrecognized format - using sectors
fi: tunnistamaton muoto - käytetään sektoreita

en: unrecognized input: %s
fi: tunnistamaton syöte: %s

en: usage:
fi: käyttö:

en: usage: %s [ - ] [ -2 ] [ file ... ]
fi: käyttö: %s [ - ] [ -2 ] [ tiedosto ... ]

en: usage: %s [ -i ] [ -tTerm ] file...
fi: käyttö: %s [ -i ] [ -tTerm ] tiedosto...

en: usage: %s [ -n ] device
fi: käyttö: %s [ -n ] laite

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
fi: käyttö: %s [ -s signaali | -p ] [ -a ] pid ...

en: usage: %s [+format] [day month year]
fi: käyttö: %s [+muoto] [päivä kuukausi vuosi]

en: usage: %s [-dflpcsu] [+linenum | +/pattern] name1 name2 ...
fi: käyttö: %s [-dflpcsu] [+rivinumero | +/hahmo] nimi1 nimi2 ...

en: usage: %s [-hV]
           %s -a [-e] [-v]
           %s [-v] [-p priority] special ...
           %s [-s]
fi: käyttö: %s [-hV]
            %s -a [-e] [-v]
            %s [-v] [-p prioriteetti] erikoistiedosto ...
            %s [-s]

en: usage: %s [-hV]
           %s -a [-v]
           %s [-v] special ...
fi: käyttö: %s [-hV]
            %s -a [-v]
            %s [-v] erikoistiedosto ...

en: usage: %s [-hv] [-x dir] file
     -h         print this help
     -x dir     extract into dir
     -v         be more verbose
     file       file to test
fi: käyttö: %s [-hv] [-x hak] tiedosto
     -h         näytä tämä ohje
     -x hak     pura hakemistoon hak
     -v         monisanaisuus
     tiedosto   tarkistettava tiedosto

en: usage: %s [-v] [-b blksz] [-e edition] [-i file] [-n name] dirname outfile
     -h         print this help
     -v         be verbose
     -E         make all warnings errors (non-zero exit status)
     -b blksz   use this blocksize, must equal page size
     -e edition set edition number (part of fsid)
     -i file    insert a file image into the filesystem (requires >= 2.4.0)
     -n name    set name of cramfs filesystem
     -p         pad by %d bytes for boot code
     -s         sort directory entries (old option, ignored)
     -z         make explicit holes (requires >= 2.3.39)
     dirname    root of the filesystem to be compressed
     outfile    output file
fi: käyttö: %s [-v] [-b lkoko] [-e laitos] [-i tied] [-n nimi] haknimi tulostied
     -h          näytä tämä ohje
     -v          monisanaisuus
     -E          käsittele varoitukset virheinä (nollasta poikkeava paluuarvo)
     -b lkoko    käytä tätä lohkokokoa, on oltava sama kuin sivukoko
     -e laitos   aseta laitosnumero (osa tied.järj-id:tä)
     -i tied     sisällytä tiedostokuva tiedostojärjestelmään (vaatii >= 2.4.0)
     -n nimi     aseta cramfs-tiedostojärjestelmän nimi
     -p          tasaa %d tavulla käynnistyskoodia varten
     -s          lajittele hakemistomerkinnät (vanha valitsin, ei huomioida)
     -z          tee reikiä (vaatii >= 2.3.39)
     haknimi     pakattavan tiedostojärjestelmän juuri
     tulostied   tulostiedosto

en: usage: %s [file]
fi: käyttö: %s [tiedosto]

en: usage: %s program [arg ...]
fi: käyttö: %s ohjelma [ arg ...]

en: usage: cal [-13smjyV] [[month] year]
fi: käyttö: cal [-13smjyV] [[kuukausi] vuosi]

en: usage: col [-bfpx] [-l nline]
fi: käyttö: col [-bfpx] [-l rivimäärä]

en: usage: column [-tx] [-c columns] [file ...]
fi: käyttö: column [-tx] -c sarakkeet] [tiedosto ...]

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
fi: käyttö: last [-#] [-f tiedosto] [-t tty] [-h isäntänimi] [käyttäjä ...]

en: usage: logger [-is] [-f file] [-p pri] [-t tag] [-u socket] [ message ... ]
fi: käyttö: logger [-is] [-f tiedosto] [-p pri] [-t tag] [-u pistoke] [ viesti ... ]

en: usage: login [-fp] [username]
fi: käyttö: login [-fp] [käyttäjänimi]

en: usage: look [-dfa] [-t char] string [file]
fi: käyttö: look [-dfa] [-t merkki] merkkijono [tiedosto]

en: usage: mesg [y | n]
fi: käyttö: mesg [y | n]

en: usage: namei [-mx] pathname [pathname ...]
fi: käyttö: namei [-mx] polku [polku ...]

en: usage: rdev [ -rv ] [ -o OFFSET ] [ IMAGE [ VALUE [ OFFSET ] ] ]
fi: käyttö: rdev [ -rv ] [ -o SIIRTYMÄ ] [ KUVA [ VALUE [ SIIRTYMÄ ] ] ]

en: usage: renice priority [ [ -p ] pids ] [ [ -g ] pgrps ] [ [ -u ] users ]
fi: käyttö: renice prioriteetti [ [ -p ] pids ] [ [ -g ] pgrps ] [ [ -u ] käyttäjät ]

en: usage: rev [file ...]
fi: käyttö: rev [tiedosto ...]

en: usage: script [-a] [-f] [-q] [-t] [file]
fi: käyttö: script [-a] [-f] [-q] [-t] [tiedosto]

en: usage: sfdisk --change-id device partition-number Id
fi: käyttö: sfdisk --change-id laite osionumero Id

en: usage: sfdisk --id device partition-number [Id]
fi: käyttö: sfdisk --id laite osionumero [Id]

en: usage: sfdisk --print-id device partition-number
fi: käyttö: sfdisk --print-id laite osionumero

en: usage: write user [tty]
fi: käyttö: write käyttäjä [tty]

en: used portmapper to find NFS port
fi: käytettiin porttikartoitinta NFS-portin etsimiseen

en: useful options:
fi: hyödylliset valitsimet:

en: user
fi: käyttäjä

en: users
fi: käyttäjää

en: using port %d for nfs deamon
fi: käytetään porttia %d nfs-palvelimelle

en: version
fi: versio

en: volume name too long
fi: osionimi on liian pitkä

en: waiting for cr-lf
fi: odotetaan cr-lf

en: warning: can't open %s: %s
fi: virhe: tiedostoa %s ei voi avata: %s

en: warning: error reading %s: %s
fi: varoitus: virhe luettaessa %s: %s

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
fi: varoitus: tiedostojen koot typistetty %lu megatavuun (miinus 1 tavu).

en: warning: filenames truncated to 255 bytes.
fi: varoitus: tiedostonimet typistetään 255 tavuun.

en: warning: files were skipped due to errors.
fi: varoitus: tiedostoja ohitettiin virheiden takia.

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
fi: varoitus: gid:t typistetty %u bittiin. (Tämä voi olla turvaongelma.)

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %LdMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
fi: varoitus: arviokoko (yläraja) on %Ld Mt, mutta suurin kuvakoko on %u Mt. Prosessi saattaa päättyä ennenaikaisesti.

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
fi: varoitus: uid:t typistetty %u bittiin. (Tämä voi olla turvaongelma.)

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
fi: luimme epoch-arvon %ld laitteelta %s ioctl:llä RTC_EPOCH_READ.

en: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dir ... -f ] name...
fi: whereis [ -sbmu ] [ -SBM hak ... -f ] nimi...

en: will not try to make filesystem on '%s'
fi: ei yritetä luoda tiedostojärjestelmää kohteeseen "%s"

en: write error on %s
fi: virhe kirjoitettaessa %s

en: write error on %s - cannot write sector %lu
fi: virhe kirjoitettaessa laitteelle %s - sektoria %lu ei voi kirjoittaa

en: write failed in write_block
fi: kirjoitus epäonnistui funktiossa write_block

en: write: %s has messages disabled
fi: write: %s ei vastaanota viestejä

en: write: %s has messages disabled on %s
fi: write: %s on estänyt viestit päätteellä %s

en: write: %s is logged in more than once; writing to %s
fi: write: %s on kirjautuneena useammin kuin kerran; kirjoitetaan kohteeseen %s

en: write: %s is not logged in
fi: write: %s ei ole kirjautuneena

en: write: %s is not logged in on %s.
fi: write: %s ei ole kirjautuneena päätteellä %s.

en: write: can't find your tty's name
fi: write: tty:si nimeä ei löydy

en: write: you have write permission turned off.
fi: write: sinulla ei ole kirjoitusoikeutta.

en: writing init string
fi: kirjoitetaan alustusmerkkijonoa

en: yes
fi: kyllä
