xcdroast 0.98alpha14 - en to fi translation catalogue (830 entries)

en: 
    No ATIP-Information available.
    
    (Possible reasons: No CD-R/RW loaded or your device
     does not support reading ATIP info)
fi: 
    Ei ATIP-tietoja.
    
    (Mahd. syitä: Ei CD-R/RW levyä asemassa tai
    asemasi ei tue ATIP tietojen lukua)

en: 
    Scanning aborted!
fi: 
    Skannaus keskeytetty

en:           Drop files to exclude here ->
fi:  Pudota ohitettavat tiedostot tähän ->

en:  [Simulation]
fi:  [Simulointi]

en: %s/... (%d paths)
fi: %s/... (%d polut)

en: (%d paths selected)
fi: (%d hakemistoa valittu)

en: (right click for context menu)
fi: (oikea hiiren painallus tuo esiin valikon)

en: -> mkisofs reported an error while calculating the session size!
fi: -> mkisofs raportoi virheen session kokoa laskettaessa !

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be added.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
fi: CD-R/RW levy on asetettava kirjoittavaan asemaan
     ennenkuin sessio voidaan lisätä.
     Ole hyvä ja aseta CD-R/RW asemaan ja yritä uudestaan.

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be mastered.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
fi: CD-R/RW levy tulee olla ladattuna asemaan ennenkuin
    sessio voidaan luoda.
    Ole hyvä ja laita CD-R/RW asemaan ja yritä uudelleen.

en: ATIP (absolute Time in Pregroove)-Information:
fi: ATIP (absolute Time in Pregoove)-tiedot:

en: Abort Verifying when one mismatch was found. Otherwise X-CD-Roast does continue to verify the other tracks anyway.
fi: Keskeytä tarkistus kun yksi virhe on löytynyt. Muutoin X-CD-Roast jatkaa muiden raitojen tarkistusta.

en: Abort after verify fail
fi: Keskeytä jos verifointi epäonnistuu

en: Abstract Information:
fi: Abstraktia tietoa:

en: Accept the current configuration and return to main menu.
fi: Hyväksy nykyinen konfiguraatio ja palaa päävalikkoon.

en: Accept track layout
fi: Hyväksy järjestys

en: Access by hosts:
fi: Koneiden oikeudet:

en: Access by users:
fi: Käyttäjien oikeudet:

en: Access denied!
    You have no permission to start X-CD-Roast on that host.
    Ask the superuser to add you to the allow-list.
fi: Pääsy evätty!
    Sinulla ei ole oikeuksia käynnistää X-CD-Roast:ia palvelimessa.
    Pyydä pääkäyttäjää lisäämään sinut pääsylistalle.

en: Activate Non-Root-Mode
fi: Ota "Käyttäjätila" käyttöön

en: Activation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
fi: "Käyttäjätilan" aktivointi epäonnistui!
    
    Ole hyvä ja yritä uudelleen Debug-tilan kanssa ja 
    lue FAQ: http://www.xcdroast.org

en: Activation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    Enter now the Setup-Menu to configure
    which users may work with X-CD-Roast.
fi: "Käyttäjätilan" aktivointi onnistui!
    
    Ole hyvä ja siirry käyttäjätilan asetuksiin
    konfiguroimaan käyttäjätilan asetukset.

en: Add
fi: Lisää

en: Add a device that wasn't recognized by the automatic scanning.
fi: Lisää laite jota automaattitunnistus ei löytänyt.

en: Add all selected images to the left list - the tracks that should be written to a CD-R/RW.
fi: Valitse kaikki valitut image-tiedostot vasempaan listaan - listalle josta image:t kirjoitetaan CD:lle.

en: Add all with a prefixed path:
fi: Lisää kaikki etuliitteen kanssa:

en: Add all with full path
fi: Lisää kaikki hakemistot koko hakemistopolun kanssa.

en: Add all with path component "%s" removed
fi: Lisää kaikki ja poista nimestä "%s" osuus.

en: Add all with path component "%s" replaced by:
fi: Lisää kaikki ja korvaa hakemistoista osuus "%s" osuudella:

en: Add the hostname given in the entry-field to the list.
fi: Lisää palvelin listalle

en: Add the selected path to the master directories.
fi: Lisää valitun polun päähakemistoon

en: Add the username given in the entry-field to the list.
fi: Lisää tekstikentässä oleva käyttäjänimi listalle.

en: Add to root directory of CD ("/")
fi: Lisää levyn päähakemistoon ("/")

en: Add with custom path:
fi: Määritä polku itse:

en: Add with full path ("%s")
fi: Lisää täyden polun kanssa ("%s")

en: Add with last path component ("%s")
fi: Lisää polun viimeisen komponentin kanssa ("%s")

en: Adding path to master directories
fi: Lisätään polku päähakemistoihin

en: Adding several paths to master directories
fi: Lisää useita hakemistoja päähakemistoihin

en: Adds a new image directory.
fi: Lisää uuden väliaikaishakemiston

en: Advanced ISO9660 options
fi: Laajennetut ISO9660-asetukset

en: Advanced options
fi: Laajennetut asetukset

en: Advanced write parameters
fi: Laajennetut kirjoitusasetukset

en: Album title:
fi: Albumi:

en: All
fi: Kaikki

en: All in list
fi: Kaikki listatut

en: All users are allowed to start X-CD-Roast.
fi: Kaikki käyttäjät voivat käyttää X-CD-Roastia.

en: All users on the list are not allowed to start X-CD-Roast. All others may use it.
fi: Listalla olevat käyttäjät eivät saa käyttää X-CD-Roastia. Muut käyttäjät saavat käyttää sitä.

en: All, but listed
fi: Kaikki paitsi listatut

en: Allow 103 character Joliet filenames
fi: Salli 103 merkkiset Joliet tiedostonimet

en: Allow 31 character ISO-filenames
fi: Salli 31-kirjaimiset ISO tiedostonimet

en: Allow 37 characters in ISO9660 filenames
fi: Salli 37-kirjaimiset ISO9660 tiedostonimet

en: Allow 37 chars in ISO9660 filenames. This option will remove the ISO9660 version numbers to get the extra space. Use with extreme care.
fi: Salli 37 merkkiä ISO9660 tiedostonimissä. Tämä valinta poistaa ISO9660 versionumeroinnin. Saat näin lisää tilaa, mutta vähemmän yhteensopivan levyn. Käytä varoen.

en: Allow ISO-files with a starting period
fi: Salli ISO-tiedostojen alkaa pisteellä

en: Allow ISO9660 filenames to include digits, uppercase characters and all other 7 bit ASCII characters. This violates the ISO9660 standard, but it happens to work on many systems. Use with caution.
fi: Salli ISO9660 tiedostonimien sisältää numeroita, isoja kirjaimia ja muita 7-bittisiä ASCII merkkejä. Tämä ei ole ISO9660 standardin mukaista, mutta silti tämä toimii useimmissa järjestelmissä. Käytä varoen.

en: Allow ISO9660 filesnames to begin with a period. Usually, a leading dot is replaced by an underscore in order to maintain MS-DOS compatibility. This has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
fi: Salli ISO9660 tiedostonimien alkaa pisteellä. Yleensä piste muutetaan alaviivaksi jotta MS-DOS yhteensopivuus säilyisi. Tällä ei ole vaikutusta Rock Ridge tai Joliet levyillä.

en: Allow all
fi: Salli kaikki

en: Allow deeper directory hierarchy than 8 levels. If this option is not used, then a directory "RR_MOVED" will be created on the CD which can be seen on non-Rock Ridge capable Systems (usually Windows). Use with caution, because this violates the ISO9660 standard.
fi: Salli syvemmät kuin 8 tasoa olevat hakemistot. Jos tätä ei käytetä, levylle tehdään 'RR_MOVED' hakemisto jonka sisältöä voidaan käyttää järjestelmissä jotka eivät tue Rock Ridgeä (pääosin Windows). Käytä tätä optiota varovaisesti sillä tämän jälkeen levy ei ole ISO9660 standardin mukainen.

en: Allow full 31 character ISO9660 filenames. This is not relevant for the Rock Ridge or Joliet option, because there the filenames are stored seperately.
fi: Salli täydet 31-kirjaimiset ISO9660 tiedostonimet. Tämä ei ole tarpeen Rock Ridge tai Joliet levyille, koska näissä tiedostonimet talletetaan erikseen.

en: Allow lowercase ISO9660 filenames
fi: Salli pienellä kirjoitetut 30 merkkiset ISO9660 tiedostonimet

en: Allow multiple dots in ISO9660 filenames
fi: Salli useat pisteet ISO9660 tiedostonimissä

en: Allow overburning
fi: Salli ylipitkä kirjoitus

en: Allows "Untranslated" filenames
fi: Salli 'kääntämättömät' tiedostonimet

en: Allows filenames totally against the ISO9660 standard. This makes only sense on HP-UX systems which do not know any ISO9660 extensions.
fi: Sallii tiedostonimet jotka ovat täysin ISO9660 standardin vastaisia.  Tämä on järkevää vain HP-UX järjestelmissä jotka eivät tunnista mitään ISO9660 lisäominaisuuksia.

en: Allows to write more than the official size of a medium. Most CD Writers support it only in DAO mode. It may however do not work at all, you have to test it. (If X-CD-Roast still warns about non-fitting data, ignore this.)
fi: Sallii kirjoittaa enemmän kuin levylle viralilsesti mahtuu. Useimmat asemat tukevat tätä vain DAO-tilassa. Saattaa olla että tämä ei toimi ollenkaan. (Jos X-CD-Roast vielä varoittaa ylisuuresta datasta, voit ohittaa ilmoitukset.)

en: An excluded path cannot be redirected
fi: Poistettua polkua ei voida uudelleenohjata

en: Are you sure you want to abort the writing?
    Aborting may damage the CD-RW and may require that you have
    to power-cycle the burner to get working again.
fi: Haluatko varmasti keskeyttää kirjoituksen?
    Keskeytys saattaa vahingoittaa CD-RW asemaa ja sen jälkeen
    saatat joutua käynnistämään CD-RW aseman uudestaan.

en: Are you sure you want to delete %d tracks?
fi: Oletko varma että haluat poistaa %d raitaa?

en: Are you sure you want to delete one track?
fi: Oletko varma että haluat poistaa yhden raidan?

en: Are you sure you want to remove all
    the paths from the list?
fi: Oletko varma että haluat poistaa
    kaikki polut listalta?

en: Are you sure you want to remove the device
    %s
    from this configuration?
fi: Oletko varma että haluat poistaa laitteen
     %s
     tästä konfiguraatiosta ?

en: Are you sure you want to rescan for devices?
    This will remove all manually configured devices and all
    saved configuration data for the other devices.
fi: Oletko varma että haluat etsiä laitteita uudelleen?
    Tämä poistaa kaikki käsin konfiguroidut laitteet ja kaikki
    tallennetut konfiguraatiotiedot kaikille laitteille.

en: Audio
fi: Ääni

en: Audio Read Interface:
fi: Äänicd:n lukulaite:

en: Audio Read Speed:
fi: Äänicd:n lukunopeus:

en: Audio-CD
fi: Ääni-CD

en: Auto-raise/lower windows
fi: Automaattisesti nosta/laske ikkunat

en: Autodetect
fi: Automaattitunnistus

en: Automatic
fi: Automaattinen:

en: Automatically delete images after burn
fi: Poista image-tiedostot cd:n teon jälkeen

en: Back to main menu
fi: Palaa päävalikkoon

en: Be sure to have all media removed from your drives
    before continuing!
fi: Varmista että olet poistanut kaikki levyt asemistasi
    ennenkuin jatkat!

en: Begin to playback the next track.
fi: Aloita seuraavan raidan soitto.

en: Begin to playback the previous track.
fi: Aloita edellisen raidan soitto.

en: Bibliographic Information:
fi: Kirjallisuustietoa:

en: Blank CD-RW
fi: Tyhjennä CD-RW

en: Blank CD/DVD+-RW
fi: Tyhjennä CD/DVD+-RW

en: Blank-Mode:
fi: Tyhjennysmuoto:

en: Blanking aborted after %2d:%02d min.
fi: Tyhjennys peruutettu %2d:%02d min.

en: Blanking in progress for %2d:%02d min.
fi: Tyhjennys käynnissä (%2d:%02d min)

en: Blanking successful. Time: %2d:%02d min.
fi: Tyhjennys onnistui. Aika: %2d:%02d min.

en: Blanks a CD-RW in the Write-Device.
fi: Tyhjentää asemassa olevan CD-RW levyn.

en: Boot catalog:
fi: Käynnistyskatalogi:

en: Boot image list:
fi: Käynnistystiedostojen lista:

en: Boot image:
fi: Käynnistys image:

en: Boot options
fi: Käynnistysasetukset

en: Browse
fi: Selaa

en: CD Settings
fi: CD Asetukset

en: CD Writer Device:
fi: Kirjoittava laite:

en: CD Writer FIFO-Buffer-Size:
fi: Kirjoittavan aseman FIFO:n koko

en: CD Writer Mode:
fi: Kirjoitusasetukset:

en: CD Writer Speed:
fi: Kirjoitusnopeus:

en: CD closed
fi: CD suljettu

en: CD contains only audio tracks and you set that
    audio tracks should not be verified. Verifying is therefore impossible.
fi: CD sisältää vain ääniraitoja ja olet kertonut
    että ääniraitoja ei verifoida. Tämän takia verifointi on mahdotonta.

en: CD to write
fi: Kirjoitettava CD

en: CD-Information
fi: CD-info

en: CD/DVD Reader Configuration
fi: Lukevan CD/DVD-aseman asetukset

en: CD/DVD Settings
fi: CD/DVD asetukset

en: CD/DVD Writer Configuration
fi: Kirjoittavan CD/DVD aseman asetukset

en: CD/DVD Writer Device:
fi: Kirjoittava CD/DVD laite:

en: CD/DVD to write
fi: Kirjoitettava CD/DVD

en: CD/DVD-Information
fi: CD/DVD-info

en: CD/Image Info
fi: CD/image tiedot

en: CDDB-Server:
fi: CDDB-palvelin:

en: CDR_SECURITY key:
fi: CDR_SECURITY avain:

en: Calculate automatically
fi: Laske automaattisesti

en: Calculate automatically the required space for the current session everytime you enter this menu.
fi: Laske automaattisesti tarvittava levytila sessiolle aina kun käyt tässä valikossa.

en: Calculate size
fi: Laske koko

en: Calculates all currently free space in the image directories.
fi: Laskee kaiken vapaan levytilan image-hakemistoista.

en: Calculating...
fi: Lasketaan...

en: Can be used to specify a file name on the CD which contains an abstract. But you can enter anything here.
fi: Voidaan käyttää kertomaan tiedostonimi jossa levyllä on yhteenveto levyn sisältämistä tiedoista. Voit kuitenkin käyttää tätä myös muuhun tarkoitukseen.

en: Can be used to specify the bibliographic file name.
fi: Tähän voidaan syöttää arkistoinnissa käytettävän tiedoston nimi.

en: Can be used to specify the copyright file name.
fi: Voidaan käyttää kertomaan lisenssitiedoston nimi.

en: Can't verify audio track "%s"
    because you choose not to verify audio tracks.
    Unselecting this track...
fi: Ei voi verifoida ääniraitaa '%s'
    koska olet valinnut ettei ääniraitoja verifioida.
    Poistetaan valinta tältä raidalta...

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel all changes and return to main menu.
fi: Peruuta kaikki muutokset ja palaa päävalikkoon.

en: Cannot find the boot image file you specified:
    "%s"
    Please give a valid file.
fi: Määritettyä käynnistystiedostoa
    "%s"
     ei löydy. Ole hyvä ja tarkista nimi.

en: Change Non-Root configuration
fi: Muuta 'käyttäjätilan' asetuksia

en: Change the volume of playback.
fi: Säätää äänenvoimakkuutta.

en: Checking drive for a medium.
    
    Using scsi-emulation for that drive would speed up
    this considerably. Please note that inserting a
    medium would also reduce the wait time.
fi: Tarkistetaan aseman mediaa.
    
    Jos käytössä olisi scsi-emulointi tälle asemalle,
    prosessi olisi huomattavasti nopeampi. Huomaa myös
    että myös median lataaminen vähentäisi odotusaikaa...

en: Choose if you want to enable or disable the Non-Root-Mode of X-CD-Roast. If you enable the Non-Root-Mode then you do not need to become root first in order to use X-CD-Roast.
fi: Valitse haluatko "Käyttäjätilan" käyttöön vai pois päältä. Jos tila otetaan käyttöön, X-CD-Roastia voivat käyttää myös muut kuin pääkäyttäjä (root).

en: Choose which write mode you want to use with your CD-Writer. Not all modes are supported with all writers. Try "DAO" first, because its usually the best option. If the write fails, try one of the "TAO" modes.
fi: Valitse mitä kirjoitustilaa haluat käyttää asemasi kanssa. Kaikki asemat eivättue kaikkia tiloja. Kokeile "DAO" tilaa ensin, koska yleensä se on parasvaihtoehto. Jos kirjoitus epäonnistuu, kokeile yhtä "TAO" tiloista.

en: Clear all
fi: Tyhjennä kaikki

en: Clear all entry fields.
fi: Tyhjentää kaikki tekstikentät.

en: Clear list
fi: Tyhjennä lista

en: Clear settings
fi: Tyhjennä asetukset

en: Clears all the CD-Text fields.
fi: Tyhjentää kaikki CD-Text kentät.

en: Click "Update Session view" to
fi: Klikkaa "Päivitä sessionäkymä jotta

en: Click an option and hold the button to get additional help for each mode.
fi: Valitse tila ja pidä nappi alaspainettuna saadaksesi lisätietojavalitusta tilasta.

en: Close
fi: Sulje

en: Communication
fi: Yhteysväline

en: Configuration file for incorrect version %s found!
    Please enter Setup and create an updated configuration.
fi: Asetustiedosto versiolle %s löytyi!
    Ole hyvä ja paina 'Asetukset' luodaksesi päivitetyn asetustiedoston.

en: Configuration saved
fi: Asetukset talletettu

en: Connect ok: Sending handshake
fi: Yhteys ok: Suoritetaan kättelyä

en: Connect to the CDDB database to download the track titles that belong to that CD. This will overwrite the current entries!
fi: Etsi CDDB:stä nykyisen levyn tiedot. Huomaa että tämä ylikirjoittaa nykyiset kenttiin syötetyt arvot!

en: Connecting to %s:%d
fi: Yhdistetään %s:%d

en: Continue anyway
fi: Jatka kaikesta huolimatta

en: Copy on the fly
fi: Kopioi 'lennossa'

en: Copyright Information:
fi: Tekijänoikeustietoa:

en: Create CD
fi: Luo uusi CD

en: Create CD/DVD
fi: Luo CD/DVD

en: Create and arrange your own CD (data and audio)
fi: Luo ja järjestele oma CD:si (data-cd ja ääni-cd)

en: Create session on hard disk
fi: Luo sessio kovalevyltä

en: Create session/image
fi: Luo sessio/image

en: Create the ISO9660 image on-the-fly. You don't need extra storage on the hard drive and it is faster then creating first an image and later burn it. But there is the risk of a buffer underrun when your computer can't deliver the master data fast enough. In this case the CD-R is usually lost. Reducing the write speed may be a good idea.
fi: Luo ISO9660 image 'on-the-fly' tilassa. Et tarvitse ylimääräistä tilaa kovalevyltäsi ja se on nopeampaa kuin jos ensin kirjoittaisit image-tiedoston kovalevylle ja sieltä sitten CD:lle. Tässä tavassa on kuitenkin riskinä se ettei kovalevysi pysty lukemaan dataa riittävän nopeasti kirjoittavalle asemalle. Jos tämä tapahtuu, tuloksena syntynyt levy kelpaa yleensä vain juomalasin alustaksi (jos siihenkään). Kirjoitusnopeuden pienentäminen saattaa auttaa ongelmaan.

en: Creates an ISO9660-image of files and directories on your harddrive. Use this to create your own data-CDs.
fi: Luo ISO9660-image tiedostoista ja hakemistoista kovalevylläsi. Käytä tätä luodaksesi omia data-levyjä.

en: Creates the ISO9660 image on your hard drive. You can burn this image later with the "Write Tracks" menu.
fi: Luo ISO9660 image-tiedoston kovalevyllesi. Voit kirjoittaa tämän tiedoston CD:lle myöhemmin käyttäen 'Kirjoita raitoja' valikkoa.

en: Current status:
fi: Nykyinen tila:

en: Currently on-the-fly copy is only supported
    for simple data CDs, audio CDs or CDs with a data track
    after several audio tracks (CD-Extra).
fi: Tällähetkellä "on-the-fly"-tilaa tuetaan vain
    yksinkertaisille datalevyille, äänilevyille tai levyille
    joissa dataraita useiden ääniraitojen jälkeen (CD-Extra).

en: Custom
fi: Omavalintainen

en: Cut & Paste your CDR_SECURITY key from cdrecord-ProDVD into this area. Please refer to the FAQ on how to obtain such a key.
fi: Leikkaa ja liimaa CDR_SECURITY avain cdrecord-ProDVD ohjelmastasi
    tähän. Ole hyvä ja katso FAQ:sta kuinka voit saada avaimen.

en: DSP-Device
fi: äänilaitteen kautta

en: DSP-Device:
fi: Äänilaite:

en: Deactivate Non-Root-Mode
fi: Ota "Käyttäjätila" pois käytöstä

en: Deactivation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
fi: "Käyttäjätilan" deaktivointi epäonnistui!
    
    Ole hyvä ja yritä uudelleen Debug-tilan kanssa ja 
    lue FAQ: http://www.xcdroast.org

en: Deactivation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    The original file permissons have been restored.
    Only the root user can now use X-CD-Roast.
fi: "Käyttäjätilan" deaktivointi onnistui.
    
    Alkuperäiset tiedosto-oikeudet on palautettu.
    Nyt vain pääkäyttäjä voi käyttää X-CD-Roastia.

en: Default Write Mode:
fi: Oletuskirjoitustila:

en: Delete Tracks
fi: Poista raidat

en: Delete aborted...
fi: Poisto keskeytetty...

en: Delete selected tracks
fi: Poista valitut raidat

en: Delete successful
fi: Poisto onnistui

en: Deletes all selected Tracks. Hint: A doubleclick on a TOC-file in the list will select all tracks specified in it.
fi: Poistaa kaikki valitut raidat. Vinkki: tuplaklikkaamalla TOC-tiedostoa listalta voit valita kaikki TOC tiedostossa olevat raidat.

en: Deletes saved Tracks from the harddrive to free up space.
fi: Poistaa talletettuja raitoja kovalevyltä tilan vapauttamiseksi.

en: Deleting tracks...
fi: Poistetaan raitoja...

en: Deselects all displayed images.
fi: Poistaa valinnan kaikista näkyvissä olevista imageista.

en: Deselects all displayed tracks.
fi: Poistaa valinnan raidoilta.

en: Deselects all tracks of the currently inserted CD.
fi: Poistaa valinnan kaikista raidoista asemassa olevalta CD:ltä.

en: Deselects all tracks.
fi: Poistaa valinnan raidoista.

en: Detailed Device Information:
fi: Yksityiskohtaiset laitetiedot:

en: Detailed options how to create the ISO9660 image
fi: Tarkat asetukset kuinka ISO9660 image luodaan

en: Device already existing.
fi: Laite on jo olemassa.

en: Device not found.
fi: Laitetta ei löytynyt.

en: Device-Id
fi: Laite-id

en: Device-Scan
fi: Laitteiden etsintä

en: Devices-Setup
fi: Laitteistoasetukset

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Disc Type:
fi: Levyn tyyppi:

en: Disk
fi: Levy

en: Disk-At-Once (DAO)
fi: Koko levy kerralla (DAO)

en: Display CD-Text if available
fi: Näytä CD-teksti jos mahdollista

en: Display CD-Text in Info-Screen when available by CD-ROM and CD.
fi: Näytä CD-teksti info-näytössä jos sellainen on mahdollisuus on CD-ROM asemalla ja CD-levyllä.

en: Display directories only
fi: Näytä vain hakemistot

en: Display help when pausing the mouse pointer over a button.
fi: Näytä ohjeet kun hiiri on napin päällä.

en: Display hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Displays a directory selector to pick a new image directory.
fi: Avaa tiedostonvalintaikkunan uuden image-hakemiston valintaa varten.

en: Displays information about the currently inserted CD and tracks stored on the harddrive.
fi: Näyttää tietoja asemassa olevasta CD-levystä ja raidoista jotka ovat talletettuna kovalevyllä.

en: Do index scan
fi: Tee indeksihaku

en: Do not fixate after write
fi: Älä kiinnitä kirjoituksen jälkeen

en: Do not include backup files
fi: Älä ota varmuuskopioitiedostoja mukaan

en: Do not include typical backup files in the image. Files that contain '~' or '#' or end in '.bak' will be skipped.
fi: Älä liitä tyypillisiä varmuuskopiotiedostoja levylle. Tiedostot jotka sisältävät '~' tai '#' merkin, päättyvät '.bak' ohitetaan.

en: Do not translate the characters '#' and '~' which are invalid for ISO9660 filenames but often used by Microsoft systems.
fi: Älä korvaa '#' ja '~' merkkejä ISO9660 standardin mukaisesti. Näitä merkkejä käytetään usein Microsoft-järjestelmissä.

en: Do not translate the characters '~' and '#'
fi: Älä korvaa '~' ja '#' kirjaimia

en: Do not use RR attributes from old sessions
fi: Älä käytä RR atribuutteja vanhoista sessioista

en: Do not use deep directory relocation
fi: Älä käytä syvien tiedostojen uudelleenjärjestystä

en: Do not use the Rock Ridge attributes from previous sessions. This may help to avoid getting into trouble when mkisofs finds illegal Rock Ridge signatures on an old session.
fi: Älä käytä Rock Ridge atribuutteja edellisistä kirjoituskerroista.  Tällä saatetaan ohittaa ongelmat jotka johtuvat siitä että mkisofs löytää levyltä vääränmuotoisen allekirjoituksen vanhalta kirjoituskerralta.

en: Do only show directories in the fileselector above and don't display single files.
fi: Näytä vain hakemistot valintaikkunassa. Älä näytä yksittäisiä tiedostoja.

en: Don't connect directly to the CDDB-Server, but use a HTTP-proxy instead.
fi: Käyttä HTTP-välipalvelinta CDDB-kutsuissa.

en: Don't create a bootable CD.
fi: Älä luo käynnistyvää levyä.

en: Don't verify audio tracks
fi: Älä verifoi ääniraitoja

en: Download the track titles for current CD. Requires a connection to the Internet.
fi: Hae asemassa olevan levyn raitojen nimet Internetistä.

en: Drag files or directories on this field when you want them to be excluded from the generated ISO9660 image.
fi: Vedä tiedostoja tai hakemisoja tähän kenttään jos haluat että niitä eioteta mukaan luotavaan ISO9660 imageen

en: Duplicate CD
fi: Kopioi CD

en: Duplicate CD/DVD
fi: Kopioi CD/DVD

en: Edit CD-Text information
fi: Editoi CD-Text tietoja

en: Edit titles
fi: Muokkaa raitojen nimiä

en: Edit titles for CD-Text
fi: Muokkaa CD-Text tietoja

en: Edits the title and performer information before any tracks are read from the inserted CD. Only required to author a CD with CD-Text.
fi: Muokkaa nimi- ja esiintyjätietoja ennenkuin mitään luetaan asemassa olevaltalevyltä. Tarvitset tätä vain jos haluat luoda levyjä joissa käytetään "CD-Text"-ominaisuutta.

en: Edits the title and performer information of your tracks before they are written to a CD-R/RW with CD-Text.
fi: Muokkaa raitojen nimiä ja esittäjiä ennenkuin ne kirjoitetaan CD-R/RW levylleCD-Text muotoon.

en: Eject CD after blank
fi: Poista CD tyhjennyksen jälkeen

en: Eject after write
fi: Poista levy kirjoituksen jälkeen

en: Eject the CD after the burning was completed.
fi: Poista levy asemasta kun kirjoitus on valmis.

en: Ejects a CD from this device.
fi: Poistaa levyn tästä laitteesta.

en: El Torito (Standard PC)
fi: El Torito (Standardi PC)

en: Empty CD-R/RW
fi: Tyhjä CD-R/RW

en: Empty DVD+-R/RW
fi: Tyhjä DVD+-R/RW

en: Enable Forcespeed mode
fi: Aseta pakotettu nopeus

en: Enable Plextor VariRec mode:
fi: Valitse Plextor VariRec tila:

en: Enable Yamaha Audio Master mode
fi: Aseta Yamaha Audio Master-tila

en: Enable protection from Buffer Underruns
fi: Aseta puskurin loppumisen suojaus päälle

en: Enables jitter-correction for audio tracks. The higher this setting the slower can the read process be. Set this to 0 for full speed.
fi: Mahdollistaa huojunnan korjauksen ääniraidoille. Mitä suurempi arvo tässä on, sitä hitaampaa luku on. Aseta arvoksi 0 jotta saat käyttöösi täyden lukunopeuden.

en: Ends the playback completely.
fi: Lopettaa soiton kokonaan.

en: Enter here a hostname of a computer which may run X-CD-Roast. This makes sense, when using the same config-file on more than one host (e.g. pool-installations).
fi: Kirjoita tähän koneen nimi joka saa ajaa X-CD-Roastia. Tässä on järkeä kun käytetään samaa konfiguraatiotiedostoa useille koneille (Esim. 'pool-asennus').

en: Enter here an username which should be allowed or denied access for X-CD-Roast. Press Return or click on the "Add"-button to put it on the list.
fi: Kirjoita tähän käyttäjänimi joka lisätään listalle. Paina 'Return' tai 'Add' jos kun haluat lisätä käyttäjän.

en: Error accessing DSP-device.
    Busy by another program?
fi: Virhe avattaessa DSP-laitetta.
    Käyttääkö joku muu ohjelma sitä?

en: Error deleting tracks
fi: Virhe poistettaessa raitoja

en: Error mastering data track
fi: Virhe masteroitaessa dataraitaa

en: Error reading audio track %d/%d
fi: Virhe luettaessa ääniraitaa %d/%d

en: Error reading data track %d/%d
fi: Virhe luettaessa dataraitaa %d/%d

en: Error reading file %s
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %s

en: Error while blanking.
fi: Virhe tyhjennettäessä.

en: Error writing file %s
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa %s

en: Error writing tracks
fi: Virhe kirjoitettaessa raitoja

en: Error: CDDB read error on socket
fi: Virhe: CDDB lukuvirhe putkesta

en: Error: CDDB write error on socket
fi: Virhe: CDDB kirjoitusvirhe kirjoittettaessa putkeen

en: Error: CDDB-query failed
fi: Virhe: CDDB-kysely epäonnistui

en: Error: CDDB-read failed
fi: Virhe: CDDB-luku epäonnistui

en: Error: Can't open stream socket
fi: Virhe: Can't open stream socket

en: Error: Connection refused
fi: Virhe: Yhteyspyyntö hylätty

en: Error: Hostname lookup failure
fi: Virhe: Isäntänimeä ei löydy

en: Error: No answer within timeout
fi: Virhe: Ei vastausta (aikakatkaisu)

en: Error: No response from server
fi: Virhe: Ei vastausta palvelimelta

en: Exclude
fi: Älä sisällytä

en: Exclude the selected path from the master directories, which means that all data in that path will not be included in the image.
fi: Poista valittuna oleva hakemisto lähdehakemistojen joukosta siten että hakemistossa olevaa tietoa ei tulla kirjoittamaan levylle.

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit X-CD-Roast
fi: Lopeta X-CD-Roast

en: Extended
fi: Laajennettu

en: Failed to clear the ISRC or MCN id in all tracks.
    Perhaps you have no write permission on the .inf files?
    Please correct the problem and try again.
fi: ISRC- tai MCN-id:n tyhjennys kaikilta raidoilta epäonnistui.
     On syytä tarkistaa .inf tiedostojen käyttöoikeudet?
     Ole hyvä ja korjaa ongelma ja yritä uudelleen.

en: Failed to read sector - retrying
fi: Sektorin luku epäonnistui - yritän uudelleen

en: Failed to restart the autodiskmount-daemon.
    You might run into trouble with the finder now.
fi: Automaattisen levyliitoksen palvelimen käynnistys epäonnistui.
    Voit törmätä ongelmiin haun kanssa.

en: Failed to save configuration file: %s
fi: Asetustiedoston talletus epäonnistui: %s

en: Failed to save iso-headers file: %s
fi: ISO-otsikkojen talletus epäonnistui: %s

en: Failed to save iso-options file: %s
fi: ISO-asetusten talletus epäonnistui: %s

en: Failed to save write options file: %s
fi: Kirjoitusasetusten talletus epäonnistui tiedostoon: %s

en: Failed to stop the autodiskmount-daemon.
    X-CD-Roast might not perform correctly.
fi: Automaattisen levyliitoksen palvelimen sammutus epäonnistui.
    X-CD-Roast ei välttämättä toimi oikein.

en: File %s already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedosto %s on jo olemassa
    Oletko varma että haluat ylikirjoittaa sen ?

en: File prefix:
fi: Tiedoston etuliite:

en: File/Directory view
fi: Tiedosto-/hakemistonäyttö

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Files
fi: Tiedostot

en: Fixate CD-R/RW only
fi: Tee vain kiinnitys CD-R/RW:lle

en: Fixating...
fi: Kiinnittää...

en: Floppy image boot
fi: Käynnistyslevykkeen image

en: Follow symbolic links
fi: Seuraa symbolisia linkkejä

en: Force blanking
fi: Pakotettu tyhjennys

en: Force the restrictions of the ISO9660 conformance levels. Only required for very special uses like CDs for MP3-Players.
fi: Pakota ISO9660 levyn standardinmukaisuus. Tätä tarvitaan vain hyvin erikoisissa levyissä, esim. MP3-soittimen levyissä.

en: Found %d close matches - Please select
fi: Löytyi %d 'lähiosumaa' - ole hyvä ja valitse

en: Found %d exact matches - Please select
fi: Löytyi %d osumaa - ole hyvä ja valitse

en: Found one close match
fi: Yksi 'lähiosuma' löytyi

en: Found one exact match
fi: Yksi osuma löytyi

en: Free space (MB/min.)
fi: Vapaa tila (MB/min.)

en: Free space:
fi: Vapaa levytila:

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system
fi: Luo DVD-Video yhteensopiva UDF-tiedostojärjestelmä

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system. This is done by sorting the order of the content of the appropriate files and by adding padding between the files if needed.
fi: Luo DVD-Video yhteensopiva UDF-tiedostojärjestelmä. Tämä tehdään järjestelemällä sopivien tiedostojen sisältöä ja tarvittaessa lisäämällä tyhjää tiedostojen väliin.

en: Generate TRANS.TBL files
fi: Luo TRANS.TBL tiedostot

en: Generate a file TRANS.TBL in each directory of the CD, which can help non-Rock Ridge capable systems to establish the correct file names.
fi: Luo TRANS.TBL tiedosto jokaiseen hakemistoon CD:llä. Tämä voi edesauttaa levyn lukua järjestelmissä jotka eivät tue Rock Ridge järjestelmää.

en: Generate more output when generating the ISO9660 image. This is helpful to debug any problems that might occur.
fi: Kerro enemmän ISO9660 imagen tietoja. Tämä saattaa auttaa ongelmien selvittelyssä.

en: HD Settings
fi: Kovalevyasetukset

en: Handshake failed - No valid CDDB-server?
fi: Kättely epäonnistui - Virheellinen CDDB-palvelin?

en: Hard disk image boot
fi: Kovalevyn käynnistysimage

en: Header data can only be read from an ISO9660 data CD
fi: Otsikkotiedot voidaan lukea vain ISO9660 datalevyltä.

en: Header data for the ISO9660 image
fi: Otsikkodata ISO9660 imagelle

en: Headers saved
fi: Otsikot talletettu

en: Here you can test if X-CD-Roast is able to access your sound
    hardware to play audio tracks in CD quality.
    When you press the "Play demo sample" button, you should be
    able to hear a chime from your soundcard. Otherwise your
    DSP-Device is either not supported, or turned off or busy by
    another program.
fi: Voit testata DSP-laitteen toimivuuden CD-tasolla.
    Kun painat 'Soita demoääni', pitäisi äänikorttiin kytketyistä kaiuttimista kuulua ääni.
    Muutoin DSP-laitetta ei joko tueta, kaiuttimet ovat irti tai
    DSP-laitetta käyttää jokin muu sovellus.

en: Hide TRANS.TBL from Joliet tree
fi: Piilota TRANS.TBL Joliet hakemistosta

en: Hide the RR_MOVED directory
fi: Piilota RR_MOVED hakemisto

en: Hide the TRANS.TBL files (if you enabled them) from the Joliet tree, so that they are invisible on Windows systems.
fi: Piilota TRANS.TBL tiedostot (jos olet valinnut ne) Joliet hakemistoista jotta ne eivät ole näkyvissä Windows järjestelmissä.

en: Host "%s" already added
fi: Tietokone '%s' on jo lisätty

en: How many audio sectors are read per request. Higher Settings result in better quality but require more scsi-buffer-memory.
fi: Kuinka monta äänisektoria luetaan kerralla. Korkeammat asetukset takaavat paremman lopputuloksen mutta vaativat enemmän SCSI-välimuistia.

en: How much information is logged into the logfile.
fi: Kuinka paljon tietoa lokitiedostoon talletetaan.

en: How often the paranoia code will try to read a fautly sector before giving up.
fi: Kuinka usein virheenkorjaus yrittää lukea viallista kohtaa ennen seuraavasta kohdasta jatkamista.

en: ISO9660 header
fi: ISO9660 otsikko

en: ISO9660 options
fi: ISO9660 asetukset

en: ISO9660-filesystem build informations/warnings
fi: ISO9660-tiedostojärjestelmän ilmoitukset

en: If enabled, then the user is allowed the change the read parameters for the CD Readers (e.g. Speed and overlap sectors).
fi: Jos tämä on päällä, käyttäjät voivat vaihtaa CD:n lukuparametreja.

en: If enabled, then the user is allowed the change the write parameters for the CD Writer (e.g. Speed and FIFO-Buffer-Size).
fi: Jos tämä on päällä, käyttäjät voivat vaihtaa kirjoitusparametreja CD-asemalle.

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Readers. Else the settings given by root must be used.
fi: Jos tämä on päällä, käyttäjät voivat vaihtaa CD:n lukuparametreja. Muutoin root:n antamia parametreja käytetään.

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Writer. Else the setting given by root must be used.
fi: Jos tämä on päällä, käyttäjät voivat vaihtaa kirjoitusparametreja CD-asemalle. Muutoin käytetään rootin asetuksia.

en: If enabled, then the user may change the logging parameters (the path of the logfile and the loglevel).
fi: Jos tämä on päällä, käyttäjät voivat vaihtaa lokiparametrejä.

en: If enabled, then the user may give his own image-directories (best where he got write permissions). Else the directories specified by root must be used (should be also a directory where any user can write into).
fi: Jos tämä on päällä, käyttäjät voivat antaa omia image-hakemistojaan (tarvitaan kirjoitusoikeus). Muutoin pitää käyttää root-käyttäjän asettamia hakemistoja joihin on kaikilla käyttäjillä kirjoitusmahdollisuus.

en: If the images do match the currently inserted CD, start to read the images again and compare them with their copies on the harddrive.
fi: Jos image-tiedostot täsmäävät asemassa olevan levyn kanssa, ala lukemaan image-tiedostoja uudelleen ja vertaa niiden sisältöä kovalevyllä olevien kanssa.

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to restart the autodiskmount-daemon
    and X-CD-Roast will exit.
fi: Jos olet Mac OS X pääkäyttäjä, ole hyvä ja syötä salasanasi.
    Tätä tullaan käyttämään "sudo" komennon kanssa jotta automaattinen
    levyliittämisen palvelu voidaan uudelleenkäynnistää. Tämän jälkeen
    X-CD-Roast sammutetaan.

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to stop the autodiskmount-daemon.
fi: Jos olet Mac OS X pääkäyttäjä, ole hyvä ja syötä salasanasi.
    Tätä tullaan käyttämään "sudo" komennon kanssa jotta automaattinen
    levyliittämisen palvelu voidaan sammuttaa.

en: If you are behind a firewall you may require to use a HTTP-proxy to reach the CDDB-Server. If your proxy requires authentication you can use the following syntax: "user:password@proxyhost"
fi: Jos olet palomuurin takana joka vaatii HTTP-välipalvelimen käyttöä CDDB-kutsuille. Jos välipalvelin vaatii käyttäjätunnuksen ja salasanan, voit käyttää seuraavaa syntaksia: "user:password@proxyhost"

en: If you have problems with a freezing system when blanking or fixating a CD-R/RW you can try to enable this option. It also might reduce stress on systems where the writer is on the same IDE bus as the hard drive. Use at own risk only.
fi: Jos järjestelmä kaatuu tai jumiutuu CD-R/RW levyä tyhjennettäessä tai suljettaessa, voit kokeilla tämän valinnan vaikutusta. Tämä saattaa myös vähentää tehontarvetta järjestelmissä joissa kirjoittava asema on samassa IDE-väylässä kovalevyn kanssa. Käytä tätä asetusta vain suurella varovaisuudella.

en: Ignore medium size
fi: Älä välitä median koosta

en: Ignore the daemon and start X-CD-Roast anyway
fi: Älä välitä palvelimesta ja käynnistä X-CD-Roast

en: Ignore the known size of the medium. This option should be used with extreme care and is only required for debugging purposes.
fi: Älä välitä median koosta. Tätä optiota tulisi käyttää vain suurella varovaisuudella. Tätä tarvitaan yleensä vain debug-tarkoituksiin.

en: Illegal chars found in entry field.
    Substituted them by "_" chars
fi: Virheellisiä kirjaimia kentässä.
    Korvattu "_" merkeillä

en: Image Directory:
fi: Image hakemisto:

en: Image-Information
fi: Image-info

en: Images
fi: Kuvat

en: In multi session mode it is not recommended to use
    the "do not fixate" option. If you continue you will
    create an unreadable CD.
fi: Multisessio-tilassa ei ole suositeltua käyttää "älä kiinnitä" optiota. Jos jatkat, luot CD:n jota ei voi lukea.

en: In multi session mode only one data track can be written at a time.
fi: Multisessio-tilassa voidaan kirjoitaa vain yksi dataraita kerrallaan.

en: In multi session mode you can't write both audio
    and data tracks at the same time.
fi: Multisessio-tilassa et voi kirjoittaa sekä 
     ääni- että dataraitoja samaan aikaan.

en: In order to allow X-CD-Roast access to your CD-Writing-Devices
    you have to stop the finder from automatically mounting CDs to
    your desktop by disabling the autodiskmount-daemon. If you
    don't do that you will not be able to use your writer.
fi: Jotta X-CD-Roast voisi käyttää kirjoittavaa asemaa,
    täytyy automaattisen levyliitoksen palvelu pysäyttää.
    Tämä täytyy tehdä jotta Finder ei näyttäisi levyjä työpöydälläsi.
    Ellei tätä tehdä, et voi käyttää kirjoittavaa asemaasi.

en: Include enhanced information like long filenames, devices and links in the image. This information can be read by most unix operating systems. The ownership and permissions of the files are set to neutral values.
fi: Sisällytä levylle lisätietoja kuten pitkät tiedostonimet, laitteistotiedostot ja linkit. Tätä tietoa voivat lukea useimmat unix-käyttöjärjestelmät. Tiedostojen omistajuus sekä käyttöoikeudet asetetaan perusarvoihinsa.

en: Initializing CD-Reader...
fi: Initialisoidaan lukevaa asemaa...

en: Initializing CD-Writer...
fi: Alustetaan kirjoittavaa asemaa...

en: Input charset:
fi: Merkkikartta sisään:

en: Internationalization
fi: Kansainvälisyys

en: Invalid device specification.
fi: Virheellinen laitemääritys.

en: Invalid path to add because it is on the same
    filesystem as the already added path:
    %s
fi: Polkua ei voi lisätä koska se on samalla
    tiedostojärjestelmällä kuin jo olemassaoleva polku:
    %s

en: Joliet extension (for Windows)
fi: Joliet lisäykset (Windowsille)

en: Juke Box
fi: Jukebox

en: Just fixate (close) the CD, if for some reason the CD has been written but not fixated.
fi: Tee vain kiinnitys (sulkeminen) CD:lle. Tätä voit käyttää jos jostakin syystä CD:llä on dataa mutta sitä ei ole suljettu.

en: Just simulate the write-process. Please be aware that aborting a simulation-write is generally a bad idea, because you can hang the SCSI-bus.
fi: Testikirjoitus. Huomaa että testikirjoituksen keskeytys voi aieuttaa SCSI-väylän jumiutumisen.

en: Label:
fi: Otsikko:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Launch X-CD-Roast
fi: Käynnistä X-CD-Roast

en: Layout tracks
fi: Järjestä raidat

en: Length
fi: Pituus

en: Lets you specify exactly where the file or directory content should be mapped to on the destination CD. (e.g. a directory /home/user can be mapped to /backup/home-dirs/user.)
fi: Antaa sinun määrittää polun täysin. Voit esim. määrittää että /home/user hakemisto pitää näyttää CD:llä hakemistossa /backup/home-dirs/user.)

en: Limit Joliet filenames not to 64 characters but allow up to 103. This breaks the Joliet specification, but seems to work on most systems. Use with caution.
fi: Salli 103 merkkiin saakka asti Joliet tiedostonimet. Standardi määrittäätiedostonimien pituudeksi vain 64 merkkiä, joten käytä tätä varoen. Näyttääkuitenkin toimivan useimmissa järjestelmissä.

en: List of paths to master saved successfully
fi: Lista poluista talletettu onnistuneesti

en: Load list
fi: Lataa lista

en: Load list of paths to master
fi: Lataa lista poluista

en: Loads a CD in this device.
fi: Lataa levyn tähän laitteeseen.

en: Logfile:
fi: Lokitiedosto:

en: Logging
fi: Loki:

en: Loglevel:
fi: Lokitaso:

en: Lookup titles on CDDB
fi: Etsi otsikot CDDB:stä

en: Mac OS X preparations
fi: Mac OS X valmistelut

en: Make CD bootable?
fi: Tehdäänkö levystä käynnistyvä?

en: Make CD/DVD bootable?
fi: Tehdäänkö CD/DVD-levystä käynnistyvä?

en: Make an exact copy of a CD (data and audio)
fi: Tee tarkka kopio CD:stä (data-cd ja ääni-cd)

en: Manually add device
fi: Lisää laite käsin

en: Manually add writer or reader devices
fi: Lisää kirjoittava tai lukeva laite manuaalisesti

en: Master Tracks
fi: Tee raitoja

en: Master and write on-the-fly
fi: Masteroi ja kirjoita 'on the fly'

en: Master source
fi: Isännän lähde

en: Master to image file
fi: Masteroi image tiedostoon

en: Master-Error:
fi: Masterointivirhe:

en: Mastering aborted...
fi: Masterointi keskeytetty...

en: Mastering data track [%s]
fi: Masteroidaan dataraitaa [%s]

en: Mastering successful
fi: Masterointi onnistui

en: Mastering:
fi: Masteroidaan:

en: Matching database entries
fi: Täsmäävät tietokantasolut

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: Model
fi: Malli

en: Modify boot info-table
fi: Muokkaa käynnistystaulua

en: Network
fi: Verkko

en: New session size:
fi: Uuden session koko:

en: No
fi: Ei

en: No CD loaded
fi: Ei CD:tä asemassa

en: No CD loaded in read device
fi: Ei CD:tä lukuasemassa

en: No CD loaded in write device
fi: Ei CD-levyä kirjoittavassa asemassa

en: No CD-Reader defined in Setup
fi: Lukevaa CD-asemaa ei ole määritetty

en: No CD-Writer defined in Setup
fi: Kirjoittavaa CD-asemaa ei ole määritetty

en: No CD-Writer or CD-ROM device detected.
    For ATAPI/IDE devices under Linux you have to enable
    SCSI-Emulation in the kernel in order to activate them.
    Please see the X-CD-Roast manual how to do that.
fi: Kirjoittavaa tai lukevaa CD-asemaa ei löytynyt.
    ATAPI/IDE laitteille sinun pitää asentaa
    SCSI-Emulointi kerneliin jotta X-CD-Roast löytää asemat.
    Ole hyvä ja lue X-CD-Roastin ohjeet.

en: No Info-file found for track "%s".
    Therefore verification is impossible.
    Unselecting this track...
fi: Info-tiedostoa ei löydy raidalle '%s'.
    Siksi verifiointi on mahdotonta. Valinta poistetaan raidalta.

en: No TOC file selected which specifies
    which tracks are to verify.
fi: TOC tiedostoa ei valittuna.
    TOC tiedosto kertoo mitkä raidat verifioidaan.

en: No Tracks layouted for writing
fi: Raitoja ei ole järjestetty kirjoitusta varten.

en: No configuration file found!
    Please enter Setup.
fi: Asetuksia ei löytynyt!
     Ole hyvä ja valitse Asetukset.

en: No devices found - check your remote scsi setup.
fi: Etälaitteita ei löydy - tarkista etä-scsi asetukset.

en: No disk emulation boot
fi: Ei levy emulointia käynnistyksessä

en: No disk or wrong disk loaded.
fi: Ei levyä tai väärä levy.

en: No emul load size:
fi: 'Ei-emulaatiota' koko:

en: No free space in the temporary directory "%s".
    Aborting...
fi: Väliaikaishakemistossa "%s" ei ole tilaa.
    Keskeytetään...

en: No host selected to remove
fi: Poistettavaa tietokonetta ei ole valittu

en: No image-directories defined. You have to define at
    least one directory for saving image data in order to continue.
fi: Ei image-hakemistoja asetettuna. Sinun täytyy
    määritellä ainakin yksi hakemisto jotta datatietoa voidaan tallettaa.

en: No image-directories with write permissions found.
    Please check your settings in the Setup.
fi: Tarvittavin kirjoitusoikeuksin varustettuja väliaikaishakemistoja ei löytynyt.
     Ole hyvä ja tarkista asetukset.

en: No matches found - unknown CD
fi: Ei osumia - tuntematon CD

en: No path selected to redirect
fi: Ohjattavaa polkua ei valittuna.

en: No path selected to remove
fi: Poistettavaa polkua ei ole valittu

en: No privileges to start X-CD-Roast.
    
    You have to login as the root user the first time and
    start X-CD-Roast to enable its Non-Root-Mode, which
    will allow that any user can start it.
fi: Ei käyttöoikeuksia käyttää X-CD-Roastia.
    
    Kirjaudu sisään pääkäyttäjänä ja käynnistä X-CD-Roast.
    Konfiguroi "käyttäjätila" päälle jotta muut käyttäjät
    voivat käyttää ohjelmaa.

en: No read permission on the boot image file you specified:
    "%s"
fi: Ei lukuoikeuksia käynnistystiedostoon:
    "%s"

en: No root configuration file found or not readable!
    The superuser must start and configure X-CD-Roast
    first, before other users can use it.
fi: Pääkonfiguraatiota ei löytynyt tai se ei ole
    luettavissa!
    Pääkäyttäjän tulee käynnistää X-CD-Roast ensin ja
    konfiguroida se ennenkuin muut käyttäjät voivat
    käyttää X-CD-Roastia.

en: No root configuration file found!
    Please enter Setup and don't forget to add users
    who may also use X-CD-Roast.
fi: Pääasetuksia ei löytynyt!
    Ole hyvä ja paina 'Asetukset',
     äläkä unohda lisätä käyttäjiä jotka voivat käyttää X-CD-Roasti:ia.

en: No tracks selected
fi: Ei raitoja valittuna

en: No tracks selected to delete
fi: Ei valintoja joita poistaa

en: No user selected to remove
fi: Poistettavaa käyttäjää ei ole valittu

en: No users are allowed to start X-CD-Roast (except root).
fi: Kukaan muu paitsi root-käyttäjä ei saa käyttää X-CD-Roastia.

en: No valid path specified
fi: Toimivaa polkua ei ole määritelty

en: Non-Root-Mode activated
fi: "Käyttäjätila" aktivoitu

en: Non-Root-Mode configuration:
fi: 'Käyttäjätilan' konfigurointi:

en: Non-Root-Mode deactivated
fi: "Käyttäjätila" pois käytöstä

en: None
fi: Ei mitään

en: None
fi: Ei mitään

en: None allowed
fi: Ei sallittu

en: Normal
fi: Normaali

en: Not bootable
fi: Ei käynnistyvä

en: Not bootable image
fi: Image ei ole käynnistettävissä

en: Not enough diskspace available
fi: Ei tarpeeksi vapaata levytilaa saatavilla

en: Not enough diskspace available!
    Do you want to continue anyway or to abort?
fi: Levytilaa liian vähän!
    Haluatko jatkaa?

en: Not implemented yet
fi: Ei vielä käytössä

en: Note: Full blanking an entire disk takes about 74 min at single speed and about 37 min on double speed CD-RW-Writers. Minimally Blanking is done in a few minutes.
fi: HUOM: Täydellinen tyhjennys kestää 74 minuuttia 1x asemalla ja 37 minuttia 2x asemalla. Minimityhjennys sen sijaan tapahtuu muutamissa minuuteissa.

en: Notify-Beeps via:
fi: Huomioäänet soitetaan:

en: Nr.
fi: Nro.

en: Off
fi: Pois päältä

en: Omit ISO9660 version numbers
fi: Ohita ISO9660 versionumerot

en: Omit trailing period from files that do not have a period. This violates the ISO9660 standard but has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
fi: Ohita nimen jälkeinen piste tiedostoista joissa sitä ei ole. Tämä valinta ei ole yhteensopiva ISO9660 standardin kanssa. Tällä ei ole merkitystä Rock Ridge tai Joliet levyjen kanssa.

en: Omit trailing periods
fi: Ohita lopussa olevat pisteet

en: Omit version numbers from ISO9660 file names. May be necessary on some exotic systems. Use with caution.
fi: Ohita versionumerointi ISO9660 tiedostonimistä. Tämä saattaa olla tarpeen joissakin erikoisissa järjestelmissä. Käytä varoivaisesti.

en: Only hosts which are not listed can start X-CD-Roast.
fi: Vain koneet joita ei ole listattu voivat käynnistää X-CD-Roastin.

en: Only the hosts in the list may start X-CD-Roast.
fi: Vain listalla olevan koneet voivat käynnistää X-CD-Roastin.

en: Only the users which were added to the list are allowed to start X-CD-Roast.
fi: Vain listalla olevat käyttäjät voivat käyttää X-CD-Roastia.

en: Optical Storage
fi: Optinen talletin

en: Options
fi: Valinnat

en: Options saved
fi: Asetukset talletettu

en: Options to create a bootable CD
fi: Käynnistyvän CD:n asetukset

en: Options to create a bootable CD/DVD
fi: Käynnistyvän CD/DVD:n asetukset

en: Or enter a shell wild-card-style pattern that matches a part of a filename to exclude. For example '*.o' and 'core' will exclude all files ending in '.o' or called 'core' from being mastered to CD. (Enter without quotes)
fi: Tai syötä komentokehoitteen 'villi haku' joka täsmää tiedostonimen osaan jonka haluat ohittaa levylle kirjoitettavista tiedoista. Esim. '*.o' ja'core' ohittaa kaikki '.o' merkintään loppuvat sekä 'core'-nimiset tiedostot.Huomaa, että nimet tulee kirjoittaa ilman heittomerkkejä (').

en: Output charset that defines the characters that will be used in Rock Ridge file names.
fi: Merkkikartta jota käytetään 'Rock Ridge'-tiedostonimissä

en: Output charset:
fi: Merkkikartta ulos:

en: Pad Tracks
fi: Lisää tyhjää raitoihin

en: Pads data-tracks with zeros to eliminate reading problems on some systems and adapts the length of audio-tracks for CD writing. This must be enabled when you want to burn wav-files not created with X-CD-Roast.
fi: Lisää data-raitoihin nollia jotta eliminoidaan lukuongelmat joissakin systeemeissä. Lisäksi muuntaa ääniraitojen pituutta jotta ne voidaan kirjoittaa CD:lle. Tätä optiota on käytettävä jos käytetään wav-tiedostoja jotka on tehty jollakin muulla ohjelmalla kuin X-CD-Roastilla.

en: Paranoia retries per sector:
fi: Virheenkorjauksen lukumäärä per sektori:

en: Path
fi: Polku

en: Path already added
fi: Polku on lisätty

en: Path:
fi: Polku:

en: Pauses or continue playing.
fi: Pysäyttää tai jatkaa soittamista.

en: Performer
fi: Esittäjä

en: Performer:
fi: Esittäjä:

en: Personalize image filenames
fi: Muokkaa image-tiedostonimiä

en: Play Audio-Tracks
fi: Soita ääniraidat

en: Play demo sample
fi: Soita demoääni

en: Play first or currently selected Track.
fi: Soita ensimmäinen tai valittu raita.

en: Plays a demo sample on the soundcard to verify if its working correctly.
fi: Soittaa näytekappaleen jotta voidaan todeta äänikortin toimivuus.

en: Plays audio tracks (.wav files) from the harddrive via soundcard.
fi: Soittaa ääniraitoja (.wav tiedostoja) kovalevyltä äänikortin kautta.

en: Please choose to which directory on the destination
    CD the selected paths should be redirected to:
fi: Ole hyvä ja valitse mihin hakemistoon kohde-CD:llä valitut
    hakemistot tulisi uudelleenohjata:

en: Please choose where all the selected paths should be mapped on the CD.
    Do note that selecting only one path at a time would give much greater
    control about the CD layout.
fi: Ole hyvä ja valitse minne valitut polut pitäisi CD:llä laittaa.
    Huomaa että jos valitset vain yhden polun kerrallaan, voit tarkemmin
    määrittää miten hakemistot CD:llä näkyvät.

en: Please choose where the contents of this directory
    should be located on the CD:
fi: Ole hyvä ja valitse mihin tämän hakemiston sisältö
    tulisi CD:llä sijoittaa.

en: Please choose where this file should be located on the CD:
fi: Ole hyvä ja valitse paikka johon tämä tiedosto laitetaan CD:llä

en: Please click on "Calculate Size" first to check if all master options
    are valid and to see how big the image will be.
fi: Ole hyvä ja paina 'Laske koko' jotta näet ovatko kaikki asetukset kunnossa
    ja että kuinka suuri imagesta tulee.

en: Please enter a valid cdrecord device specification:
fi: Ole hyvä ja kirjoita toimiva cdrecord laitekonfiguraatio:

en: Please first add some directories to master.
fi: Ole hyvä ja lisää ensin joitakin hakemistoja päätietoihin

en: Please insert a CD-R/RW in the CD-Writer.
fi: Ole hyvä ja aseta CD-R/RW kirjoittavaan asemaan.

en: Please insert a DVD+-R/RW in the DVD-Writer.
fi: Ole hyvä ja aseta DVD+-R/RW kirjoittavaan asemaan.

en: Please note that changing this setting to anything other
    than "autodetect" is almost never required.
    Don't touch unless you are a cdrtools expert.
fi: Huomaa että tämän asetuksen ei tulisi yleensä olla muussa kuin
    "autodetect" tilassa. Älä koske tähän ellet ole cdrtools-expertti.

en: Please note that you have to install ProDVD support before
    you can write DVDs. Currently you will only be able to
    write regular CDs with your DVD-Writer.
fi: Huomaa että sinun täytyy asentaa ProDVD tuki ennenkuin
    voit kirjoittaa DVD-levyjä. Tällä hetkellä voit kirjoittaa
    vain tavallisia CD-levyjä DVD-asemallasi.

en: Please press "Update" once before adding new paths.
fi: Ole hyvä ja paina "Päivitä" ennenkuin lisäät uusia polkuja

en: Please reload the CD-R in the writer
fi: Ole hyvä ja syötä CD-R asemaan uudelleen

en: Please see http://www.xcdroast.org/faq when you miss a drive this list.
fi: Ole hyvä ja katso http://www.xcdroast.org/faq jos asemasi ei näy listalla.

en: Please specify a boot image list for your
    sparc bootable CD.
fi: Ole hyvä ja määritä käynnistysimage käynnistyvälle
    sparc CD:lle.

en: Please specify both the boot image and boot catalog
    for your bootable CD.
fi: Ole hyvä ja määritä sekä käynnistystiedosto että käynnistyskataloki
    käynnistyvälle CD:lle

en: Please specify where this path in the source data
    should be redirected to on the destination CD:
fi: Ole hyvä ja kerro minne tämä lähdehakemisto
    sijoitetaan kohde-CD:llä:

en: Please wait while X-CD-Roast is
    calculating the current image size.
fi: Ole hyvä ja odota kunnes X-CD-Roast
    laskee levyn kokoa.

en: Port:
fi: Portti:

en: Preparer Id:
fi: Valmistajan Id:

en: Printer
fi: Printteri

en: Processor/Scanner
fi: Processor/Skanneri

en: Progress-indicator in window-title
fi: Tehtävän edistymisen ilmaisin ikkunan otsikkoon

en: Publisher Id:
fi: Julkaisijan Id:

en: Query CDDB
fi: CDDB kysely

en: Quit X-CD-Roast
fi: Lopeta X-CD-Roast

en: Quits the create menu and returns to the main menu.
fi: Poistuu luontivalikosta ja palaa päävalikkoon.

en: Quits the duplicate menu and returns to the main menu.
fi: Poistuu kopiointivalikosta ja palaa päävalikkoon.

en: RAW writing (raw16)
fi: RAW kirjoitus (raw16)

en: RAW writing (raw96p)
fi: RAW kirjoitus (raw96p)

en: RAW writing (raw96r)
fi: RAW kirjoitus (raw96r)

en: Read CD
fi: Lue CD

en: Read CD/DVD
fi: Lue CD/DVD

en: Read Device:
fi: Lukulaite:

en: Read Tracks
fi: Lue raidat

en: Read aborted...
fi: Luku keskeytetty...

en: Read all header texts from a CD in the writing device - Warning, this will overwrite the currently entered texts.
fi: Lue kaikki otsikkotiedot lukuasemassa olevalta levyltä. Huomaa että tämä ylikirjoittaa tekstikenttiin kirjoitetut tiedot.

en: Read all tracks
fi: Lue kaikki raidat

en: Read audio CDs with the enhanced error correction paranoia code.
fi: Lue äänilevyt laajennetun virheenkorjauksen kanssa.

en: Read detailed information from a (empty) CD-R/RW.
fi: Lue yksityiskohtaista tietoa (tyhjältä) CD-R/RW:ltä.

en: Read device is the same as the write device!
    On the fly copy is only possible with different devices
fi: Kirjoitus ja lukulaitteet ovat samat!
    'On the fly' kopiointi on mahdollista vain eri CD-asemien kesken

en: Read options
fi: Lukuasetukset

en: Read selected tracks
fi: Lue valitut raidat

en: Read settings from CD
fi: Lue asetukset CD:ltä

en: Read-Error:
fi: Lukuvirhe:

en: Reading %d/%d:
fi: Luetaan %d/%d:

en: Reading audio track %d/%d [%s]
fi: Luetaan ääniraittaa %d/%d [%s]

en: Reading data track %d/%d [%s]
fi: Luetaan dataraitaa %d/%d [%s]

en: Reads all selected tracks from the CD and saves them in the Image Directory.
fi: Lukee kaikki raidat CD:ltä ja tallettaa ne Image-hakemistoon.

en: Reads all tracks from the current CD again and does compare them with the tracks on the harddrive as specified in the selected TOC file.
fi: Lukee kaikki raidat CD:ltä uudelleen ja vertaa niitä kovalevyllä oleviin raitoihin valitun TOC tiedoston tietojen perusteella.

en: Reads all tracks from the current CD and saves them in the image directories on the harddrive.
fi: Lukee kaikki raidat nykyiseltä CD:ltä ja tallettaa ne image hakemistoihin kovalevylle.

en: Reads all tracks of a CD again and compares them with the tracks saved on the harddrive.
fi: Lukee kaikki CD:n raidat uudelleen ja vertaa niitä kovalevyllä oleviin raitoihin.

en: Reads all tracks of a CD and copy them to the harddrive.
fi: Lukee kaikki raidat CD:ltä ja kopioi ne kovalevylle.

en: Reads selected tracks again from CD and compares them with the saved tracks on the harddrive.
fi: Lukee valitut raidat uudestaan levyltä ja vertaa niitä kovalevyllä oleviin raitoihin.

en: Reads selected tracks from a CD and stores them on the harddrive.
fi: Lukee valitut raidat CD:ltä ja tallettaa ne kovalevylle.

en: Ready to add a new session to a multi session CD?
fi: Valmis lisäämään uuden session multi-sessio levylle ?

en: Ready to add a new session to a multi session DVD?
fi: Valmis lisäämään uuden session "multi-sessio" DVD:lle ?

en: Ready to write a single session CD?
fi: Valmis kirjoittamaan "single-sessio"-tyylisen CD:n ?

en: Ready to write a single session DVD?
fi: Valmis kirjoittamaan "single-sessio"-tyylisen DVD:n ?

en: Ready to write the first session of a multi session CD?
fi: Valmis kirjoittamaan ensimmäisen session multi-sessio levystä ?

en: Ready to write the first session of a multi session DVD?
fi: Valmis kirjoittamaan ensimmäisen sessio multi-sessio DVD:lle ?

en: Really quit X-CD-Roast?
fi: Haluatko varmasti lopettaa ?

en: Rechecks the inserted CD for session information. (Useful when you just changed the CD-R/RW.)
fi: Päivittää asemassa olevan CD:n sessiotiedot. (Hyödyllinen kun olet vaihtanut CD-R/RW levyä.)

en: Redirect
fi: Uudelleenohjaa

en: Redirect a master directory
fi: Uudelleenohjaa päähakemisto

en: Redirect several master directories
fi: Uudelleenohjaa useita päähakemistoja

en: Redirect the currently selected master directory to another virtual location on the CD, without changing anything in the source data.
fi: Uudelleenohjaa valittuna oleva lähdehakemisto toiseen virtuaaliseen hakemisoon CD:llä tekemättä muutoksia varsinaiseen dataan.

en: Refreshes the content of the information windows. (e.g. after a CD change)
fi: Päivitä infoikkunoiden tiedot. (Esim. CD:n vaihdon jälkeen.)

en: Relaxed ISO9660 filenames
fi: "Rennot" ISO9660 tiedostonimet

en: Removable Disk
fi: Poistettava levy

en: Remove
fi: Poista

en: Remove all selected hosts from the list.
fi: Poista kaikki valitut koneet listalta.

en: Remove all selected users from the list.
fi: Poista kaikki valitut käyttäjät listalta.

en: Remove device
fi: Poista laite

en: Remove the selected tracks from this list.
fi: Poista valitut raidat tästä listalta.

en: Removed a conflicting path.
    Please "Update" again.
fi: Konfliktin aiheuttanut polku
    poistettiin. Ole hyvä ja paina
    "Päivitä" uudelleen.

en: Removes the currently configured devices and scans for them again. Useful when you changed something in your hardware configuration.
fi: Poistaa nykyisten laitteiden asetukset ja etsii laitteita uudelleen. Käyttökelpoinen jos olet esim. tehnyt laitteistoosi muutoksia.

en: Removes the currently selected master directories.
fi: Poistaa valitut päähakemistot

en: Removes the selected image directory from the list.
fi: Poistaa valitun image hakemiston listalta.

en: Rename the automatically generated directory "RR_MOVED" to ".rr_moved" in Rock Ridge images.
fi: Uudellennimeä automaattisesti luotu hakemisto 'RR_MOVED' hakemisto '.rr_moved' hakemistoksi Rock Ridge levyillä.

en: Requesting data - Please wait
fi: Datapyyntö - odota

en: Rescan devices
fi: Hae uudelleen laitteita

en: Resolve and follow the symbolic links in the filesystem. So a link will be entered as real file or directory.
fi: Seuraa symbolisia linkkejä. Linkki kirjoitetaan levylle kuin se olisi normaali tiedosto tai hakemisto.

en: Restart the autodiskmount-daemon
fi: Uudelleenkäynnistä automaattinen levyliitoksen palvelin

en: Restart the autodiskmount-daemon and quit X-CD-Roast
fi: Uudelleenkäynnistä automaattisen levyliitoksen palvelin ja lopetaX-CD-Roast

en: Retrying...
fi: Yritetään uudelleen...

en: Rock Ridge (anonymous)
fi: Rock Ridge (anonyymi)

en: Rock Ridge (backup)
fi: Rock Ridge (varmuuskopio)

en: Rock Ridge only
fi: Vain Rock Ridge

en: Save
fi: Talleta

en: Save Output
fi: Tallenna

en: Save configuration
fi: Talleta asetukset

en: Save current settings as default
fi: Tallenna nykyiset asetukset oletukseksi

en: Save list
fi: Tallenna lista

en: Save list of paths to master
fi: Talleta lista poluista

en: Save settings as default
fi: Talleta asetukset oletukseksi:

en: Save window positions
fi: Talleta ikkunoiden paikat

en: Saves all defined texts (with the exception of the Volume-ID) to the configuration directory for automatic restoration at next startup of X-CD-Roast.
fi: Tallettaa kaikki määritellyt tekstit (lukuunottamatta levyn nimeä) seuraavaa X-CD-Roastin käyttökertaa varten. Asetukset talletetaankonfiguraatiohakemistoon.

en: Saves the current ISO-option settings to your configuration directory to enable them automatically again at next startup of X-CD-Roast.
fi: Tallettaa nykyiset ISO-asetukset jotta ne otetaan käyttöön seuraavalla X-CD-Roast:n ajokerralla.

en: Saves the current set of write parameters as default values for the next startup of X-CD-Roast.
fi: Tallettaa nykyiset kirjoitusasetukset oletusasetuksiksi seuraavaa X-CD-Roast:n käynnistystä varten.

en: Saves your current configuration.
fi: Tallettaa nykyisen konfiguraation.

en: Saving output successful
fi: Tulosteen talletus onnistui

en: Scan finished.
fi: Haku päättynyt.

en: Scan the CD for indexes. If this option is enabled the copy will contain the same track indexes as the original CD. Please note that some drives may need a little time to scan.
fi: Etsi indeksejä levyltä. Jos tämä optio on päällä, kopio tulee sisältämään samat indeksit kuin alkuperäinen CD. Huomaa että jotkut asemat saattavat tarvita hieman aikaa indeksihakuun.

en: Scanner
fi: Skanneri

en: Scanning for CD/DVD-Writers and CD/DVD-Reading devices.
    On some configurations this can take a while.
fi: Haen CD/DVD-asemia. Joissakin konfiguraatioissa tämä saattaa kestää hetken.

en: Scanning for MCN (Media Catalog Number)...
fi: Haetaan MCN:ää (Media Catalog Number)...

en: Scanning for devices
fi: Haetaan laitteita...

en: Scanning for new devices
fi: Uusia laitteita haetaan

en: Scanning master directories...
fi: Skannataan masterointihakemistoja...

en: Scanning track %d for ISRC...
fi: Haetaan raidalta %d ISRC:tä...

en: Scanning track %d for indices...
fi: Luetaan raitaa %d ...

en: Sectors for overlap sampling:
fi: Sektoreita limittäiseen näytteenottoon:

en: Sectors per request:
fi: Sektoreita per pyyntö:

en: Select Directory
fi: Valitse hakemisto

en: Select Logfile
fi: Valitse lokitiedosto

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select boot image
fi: Valitse käynnistysimage

en: Select here an image type which will define how exactly the master image will be generated. For most people the default "Rock Ridge + Joliet" is the perfect setting.
fi: Valitse imagetiedoston tyyppi joka määrittää kuinka levy tulisi kirjoittaa. Useimmille ihmisille oletuksena oleva 'Rock Ridge + Joliet' on oikea valinta.

en: Select none
fi: Tyhjennä valinta

en: Select predefined image type:
fi: Valitse valmis image tyyppi:

en: Select the CD- or DVD-Writer you want to use.
fi: Valitse kirjoittava CD- tai DVD-asema jota haluat käyttää.

en: Select the TOC file that specifies which tracks should be written to CD. The setting "Copy on the fly" will read the tracks directly from the Read-Device instead from the harddisk.
fi: Valitse TOC tiedosto jossa olevat raidat kirjoitetaan levylle.  'Kopioi on the fly' valinta lukee raidat suoraan lukevasta asemasta.

en: Select the device you want use for all read-operations on CDs.
fi: Valitsee laitteen jota käytetään CD-levyjen lukemisessa.

en: Select the speed which should be used for audio-extraction.
fi: Valitsee nopeuden jota käytetään ääniraitojen lukemisessa.

en: Select which tracks should be verified against the current CD. The TOC file must match the CD, of course.
fi: Valitse ne raidat jotka tarkistetaan nykyistä CD:tä vastaan. TOC tiedsoston tulee vastata CD-asemassa olevaa levyä.

en: Selected:
fi: Valittuna:

en: Selects all displayed images on the harddrive for verifying.
fi: Valitsee kaikki näkyvissä olevat kuvat kovalevyltä varmistusta varten.

en: Selects all displayed tracks so that you can add them to the selection you want to write with a single click.
fi: Valitsee kaikki näkyvissä olevar raidat jotta voit lisätä ne valintaan yhdellä näppäinpainalluksella.

en: Selects all displayed tracks so that you can remove them from the list with a single click.
fi: Valitsee kaikki näkyvissä olevat raidat jotta voit poistaa ne listalta yhdellä näppäinpainalluksella.

en: Selects all displayed tracks.
fi: Valitsee kaikki näkyvissä olevat raidat.

en: Selects all tracks of the currently inserted CD for reading.
fi: Valitsee kaikki raidat cd:ltä lukua varten.

en: Sending CDDB-query
fi: Lähetetään CDDB kyselyä

en: Session information
fi: Sessiotiedot

en: Session view
fi: Sessionäyttö

en: Set ISO9660 conformance level:
fi: Aseta ISO9660:n noudattamisen taso:

en: Set SCSI IMMED flag
fi: Aseta SCSI IMMED lippu

en: Set additional write options for advanced users.
fi: Lisää kirjoitusasetuksia edistyneille käyttäjille.

en: Set the language: You have to leave setup to activate this setting. Please note that switching directly to languages that require a different font will not work correctly.
fi: Aseta kieli: Sinun täytyy poistua kieliasetuksista jotta tämä valinta tulee voimaan. Huomaa että kielen vaihtaminen suoraan kieleen joka tarvitsee toisen fontin ei toimi.

en: Setup
fi: Asetukset

en: Setup your hardware and system defaults
fi: Aseta laiteasetukset ja järjestelmän oletusasetukset

en: Show details...
fi: Näytä lisätietoja...

en: Show hidden files (files beginning with a dot) in the fileselector above.
fi: Näytä piilotiedostot (tiedostot jotka alkavat pisteellä) valintalistassa.

en: Show more ISO9660 options for advanced users.
fi: Näytä lisää ISO9660 asetuksia edistyneille käyttäjille.

en: Shows the percentage of the current write/read process in the titlebar. Allows to minimize X-CD-Roast and still see the progress in some window-managers.
fi: Näyttää tehtävän edistymisen otsikkopalkissa. Sallii X-CD-Roastinpienentämisen ja silti edistymisen seurannan (ainakin osa
    ikkunamanagereista tukee tätä).

en: Simulation write
fi: Testikirjoitus

en: Size of selected tracks:
fi: Valittujen raitojen koko:

en: Size:
fi: Koko:

en: Skips verification of audio tracks, because a lot of CD readers are not able to read audio data reliably.
fi: Hyppää yli audioraitojen tarkistuksen koska useat lukevat CD asemat eivät pysty lukemaan dataa luotettavasti.

en: Small
fi: Pieni

en: Some of the audio files you want to write have been recorded
    with an invalid ISRC or MCN id. X-CD-Roast can clear these
    invalid ids for you and continue or you have to abort now.
fi: Osa äänitiedostoista jotka haluat kirjoittaa on nauhoitettu
     toimimattomalla ISRC- tai MCN-id:llä.
     X-CD-Roast voi tyhjentää nämä väärät id:t
     ja voit jatkaa, tai voit peruuttaa toiminnon.

en: Some of the image files you want to write are missing.
    Please update the image directory.
fi: Osa haluamistasi image-tiedostoista puuttuu.
    Ole hyvä ja päivitä image-hakemisto.

en: Some tracks belonging to the CD you want to write are missing.
    Perhaps the TOC file is outdated and the tracks
    were already removed from the hard drive.
fi: Osa CD:lle haluamistasi raidoista puuttuu.
    Ehkä TOC (hakemistotiedosto) on vanhentunut tai raidat on jo poistettu
    kovalevyltäsi.

en: Some tracks do have a different file-size as expected.
    Perhaps the tracks are outdated or belong to another CD.
    Do you want to continue anyway or to abort?
fi: Osalla raidoista on erilainen koko kuin odotettin.
    Ehkä raidat ovat vanhentuneita tai kuuluvat toiselle CD:lle.
    Haluatko kaikesta huolimatta jatkaa,vai peruutetaanko ?

en: Something on the SCSI-Bus has changed. Please check
    your writer and reader configuration in Setup.
fi: Jokin SCSI-väylässä on muuttunut. Ole hyvä ja tarkista
     laitteistosi asetukset painamalla Asetukset.

en: Sparse
fi: Vähäisin

en: Specifies a comma separated list of boot images that are needed to make a bootable CD for sparc systems.
fi: Määrittelee pilkulla erotettuina listan käynnistystiedostoista joita tarvitaan jotta voidaan luoda käynnistyvä levy Sparc järjestelmiin.

en: Specifies that a 56-byte table with CD-ROM layout information will be patched into the boot file. Warning - the boot file will be modified! See the mkisofs-manpage for more details (-boot-info-table)
fi: Määrittää että 56-tavuinen CD-ROM layout tullaan lisäämään käynnistystiedostoon. Varoitus - käynnistystiedostoa tullaan muokaamaan ! Katso mkisofs:n man-sivuja lisätietoja varten (-boot-info-table).

en: Specifies that the boot image used to create a bootable CD is a 'no emulation' image. The system will load and execute this image without performing any disk emulation.
fi: Määrittelee että luotava image-tiedosto on 'no emulation' tilaan luotava image. Tällöin järjestelmä lataa ja käynnistää tämä image-tiedoston suorittamatta mitään levyemulaatioita.

en: Specifies that the created CD should be marked as not bootable. The system will provide an emulated drive for the image, but will boot off a standard boot device.
fi: Luotava levy merkitään siten että siltä ei voida käynnistää järjestelmää. Järjestelmä luo emuloidun aseman levylle mutta käynnistyy silti standardilta käynnistyslaitteelta.

en: Specify here the local charset that should be used for translating the local file names into Joliet Unicode directory records when the CD is read on Windows systems.
fi: Syötä tähän merkkikartta jota tulee käyttää kun paikallisia tiedostonimiä käännetään 'Joliet Unicode'-nimiksi Windows järjestelmissä.

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Starting to scan for devices...
fi: Aloitetaan laitteiden haku...

en: Starting to scan for remote devices...
fi: Aloitetaan etälaitteiden haku...

en: Stop the autodiskmount-daemon
fi: Pysäytä automaattisen levyliitoksen palvelin

en: Stop the autodiskmount-daemon now and continue
fi: Sammuta automaattisen levyliitoksen palvelin ja jatka

en: Stops playback.
fi: Pysäyttää soiton.

en: Successful:
fi: Onnistui:

en: Support the Microsoft Joliet filesystem to allow long unicode filenames when the CD is read on Windows systems.
fi: Lisää tuki Microsoft Joliet tiedostojärjestelmälle jolla saadaan tuk pitkille unicode-tyylisille tiedostonimille Windows koneissa.

en: Swap Audio byte order
fi: Käännä Audion bittijärjestys

en: Swaps the byte-order of audio-tracks. This is needed when you end up with an audio-CD which only contains static noise.
fi: Vaihtaa audioraitojen bittijärjestystä. Tämä on tarpeen jos juuri kirjoitetulta audio-CD:ltä kuuluu vain staattista kohinaa.

en: System default
fi: Järjestelmän oletus

en: TAO with zero pregap
fi: Raita kerrallaan ilman tyhjää

en: TOC file does not match the CD in the drive.
    Verifying is therefore impossible.
fi: TOC ei täsmää asemassa olevan CD:n kanssa.
    Verifiointi mahdotonta.

en: TOC-File:
fi: TOC-tiedosto:

en: Tape
fi: Nauha

en: Temporary Image Storage Directories
fi: Väliaikaistiedostojen säilytys

en: Test
fi: Testaa

en: Test DSP-Device
fi: Testaa DSP-laite

en: That CD contains both audio and data tracks. X-CD-Roast
    will only copy the audio tracks in on-the-fly mode.
fi: Levy sisältää sekä ääni että dataraitoja. X-CD-Roast
    kopioi vain ääniraidat "on-the-fly"-tilassa.

en: The CDDB-Server to connect to in order to download track-titles from the internet.
fi: CDDB palvelin jota käytetään kappaleiden nimien hakuun.

en: The VariRec option changes the laser power used to write CDs. This can increase compatibility with some playback devices. Values from -2 to 2 are valid and please note that the write speed will drop to 4x.
fi: VariRec tila muuttaa laser-säteen voimakkuutta levyjä kirjoitettaessa. Tämä saattaa lisätä yhteensopivuutta joidenkin asemien kanssa. Arvot välillä -2 -> 2 ovat sallittuja. Huomaa että kirjoitusnopeus laskee 4-kertaiseksi.

en: The Writer you want to use to burn any CDs or DVDs.
fi: Laite jolla haluat kirjoittaa CD tai DVD-levyjä.

en: The calculated size of the new session/image. If you choose to write the image to hard drive, this is the free space you need in the image-directories. When burning on-the-fly make sure there is enough space left on the CD-R/RW.
fi: Laskettu tila jonka sessio/image-tiedosto vie. Jos kirjoitat image-tiedoston kovalevyllesi, tarvitset tämän verran vapaata tilaa. Jos kirjoitat tiedot suoraan CD-levyllä, varmista että CD-levyllä on tämän verran vapaata tilaa.

en: The capacity of the currently used CD-R/RW.
fi: Nykyisen CD-R/RW:n kapasiteetti.

en: The default speed to be used for writing.
fi: Kirjoitettaessa käytettävä oletusnopeus.

en: The device you want to use to read data or audio from CDs.
fi: Laite josta haluat lukea dataa tai audiota.

en: The directory on the harddrive you want to store/read tracks from. The setting "Automatic" selects all available directories at once.
fi: Hakemisto johon haluat tallettaa tai josta haluat lukea raitoja. 'Automaatti'-asetus valitsee kaikki mahdolliset hakemistot kerrallaan.

en: The following commands will be executed in order
    to activate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
fi: Seuraavat komennot suoritetaan jotta "Käyttäjätila"
    saadaan toimintakuntoon. Paina OK kun olet lukenut
    komennot ja olet varma että haluat ajaa ne.

en: The following commands will be executed in order
    to deactivate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
fi: Seuraavat komennot suoritetaan jotta "Käyttäjätila"
    saadaan pois käytöstä. Paina OK kun olet lukenut
    komennot ja olet varma että haluat ajaa ne.

en: The given boot image is a hard disk image. The hard disk image must begin with a master boot record that contains a single partition.
fi: Valittu bootimage on kovalevyllä. Kovalevyllä olevan imagetiedoston tulee alkaa 'master boot record' tiedolla joka sisältää yhten partition.

en: The given boot image is copied from a bootable floppy.
fi: Bootimage kopioidaan käynnistyvältä levykkeeltä.

en: The image-directories do not match the current system.
    Please check their configuration in Setup.
fi: Image-hakemistot eivät vastaa nykyistä systeemiä.
    Ole hyvä ja tarkista hakemistojen asetuset painamalla 'Asetukset'.

en: The name of the file that logs all actions of X-CD-Roast.
fi: Lokitiedoston nimi johon talletetaan kaikki X-CD-Roastin toiminnot.

en: The requested language with the locale
    "%s" is not available on this system.
    Your language setting will be ignored.
fi: Pyydettyä kieltä lokaaliasetuksella "%s"
    ei löydy järjestelmästä. Kieliasetuksesi
    ohitetaan.

en: The root configuration file is not owned by root!
    Aborting...
fi: Pääkonfiguraation omistaja on joku muu kuin pääkäyttäjä (root)!
    Keskeytetään...

en: The soundcard device. Used to play warning sounds or audio tracks.
fi: Äänikorttilaite. Käytetään varoitusäänien sekä ääniraitojen soittamiseen.

en: The space already used on the CD-R/RW by old sessions and the still available space.
fi: CD-R/RW levyllä jo olevien sessioiden käyttämä tila ja vielävapaana oleva tila.

en: The speed X-CD-Roast tries to set on reader when reading audio tracks. This setting will be silently ignored by some devices.
fi: Nopeus jolla ääniraitoja yritetään lukea. Jotkut asemat eivät hyväksy tätä asetusta.

en: The speed you want to burn CDs with. (Depends on your current Writer)
fi: Nopeus jolla haluat levyt kirjoittaa. (Riippuu asemasi nopeudesta)

en: The temporary directory "%s" is not writeable.
    Aborting...
fi: Väliaikaishakemistoon "%s" ei ole kirjoitusoikeuksia.
    Keskeytetään...

en: The write-mode: Leave that at "autodetect" unless you really know what you are doing.
fi: Kirjoitustila: Jätä tämä 'automaattitunnistukselle' ellet ole varma mitä teet.

en: There is an empty CD-R/RW in the drive.
    Additional sessions cannot be written on
    unwritten media.
fi: Asemassa on tyhjä CD-R/RW levy.
    Jatkosessioita ei voida kirjoittaa tyhjälle medialle.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    Perhaps you want to write a DVD, but you have not selected
    the correct media size? You can continue at own
    risk, but the resulting CD might not be readable.
fi: CD-R levyllä ei ole riittävästi tilaa.
     Ehkä haluat kirjoittaa DVD-levyn, mutta ei ole valinnut
     oikeaa levyn kokoa ?
     Voit jatkaa, mutta tuloksena oleva levy saattaa olla lukukelvoton.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    You can continue at own risk, but the resulting CD
    might not be readable.
fi: CD-R levyllä ei ehkä ole tarpeeksi tilaa.
    Voit jatkaa omalla vastuullasi mutta CD ei välttämättä ole
    luettavissa jälkeenpäin.

en: This CD is closed. No further data can be written onto it.
fi: Tämä levy on suljettu. Levyyn ei voida enään lisätä dataa.

en: This CD should be bootable on Sparc systems (usually Sun workstations).
fi: Tämän levyn tulee käynnistyä Sparc järjestelmissä (Yleensä Sun työasemat).

en: This CD should be bootable on Standard-PCs as defined by the El Torito Standard. You have to supply valid boot image to make this possible.
fi: Tästä levystä tulee El Torito standardia käyttävä standardi PC:ssä käynnistyvä levy. Sinun tulee syöttää image-tiedosto jota käytetään käynnistykseen.

en: This calculates the exact size of your new session/image. Everytime you change the master-options or add/remove paths to master you have to redo this.
fi: Tämä laskee session/image-tiedoston tarkan koon. Joka kerta kun muutat pääoptioita tai lisäät/poistat hakemistoja lähdelistalle sinun tulee laskea koko uudestaan.

en: This can be any device string as described in the
    cdrecord documentation:
    
     For example "/dev/hdc" on Linux 2.5.45 or greater, or
     "REMOTE:rscsi@hostname" to scan for network enabled devices.
fi: Tämä voi olla mikä tahansa laitemääritys kuten
    cdrecord-dokumentaatio kertoo:
     Esimerkiksi "/dev/hdc" Linux 2.5.45+ järjestelmissä, tai
     "REMOTE:rscsi@hostname" etsiäksesi verkosta laitteita.

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. If you want to use X-CD-Roast without entering
    the root-password, you have to install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
fi: Tämä versio X-CD-Roast:sta on käännetty ilman käyttäjätilan tukea.
    Jos haluat käyttää ohjelmaa ilman pääkäyttäjän salasanaa, ole hyvä
    ja hae osoitteesta http://www.xcdroast.org täysin toimiva versio.

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. Therefore you will not be able to use it as
    non-root user unless you have take special precautions. It is
    recommended that you install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
fi: Tämä versio X-CD-Roast:sta on käännetty ilman käyttäjätilan tukea.
    Tämän takia et voi käyttää sitä ilman pääkäyttäjän oikeuksia ellet
    ole tehnyt erikoisjärjestelyjä. On suositeltavaa asentaa täysi versio
    osoitteesta http://www.xcdroast.org.

en: This is like the other Rock Ridge option, but preserves the original permissions and file owner information. This should be used when you create CDs for backup purposes.
fi: Tämä on kuten toinenkin Rock Ridge valinta mutta tämä valinta säilyttää tiedostojen omistajuus sekä käyttöoikeustiedot. Tätä valintaa tulisi käyttää esim. varmuuskopioitaessa tiedostoja.

en: This is the internal memory-buffer cdrecord allocates to prevent buffer-underruns while burning. This should be set higher than the writer-internal hardware buffer for more performance.
fi: Tämä on cdrecord ohjelman käyttämä sisäinen välimuisti. Tämän tulisi olla suurempi kuin kirjoittavan aseman sisäinen muisti paremman suorituskyvyn saavuttamiseksi.

en: This is the name of the disc as displayed on Windows or Mac systems. On Solaris this will be used as the mount point for the volume management system.
fi: Tämä on nimi jolla levy näkyy Windows ja Mac järjestelmissä.  Solariksessa tätä nimeä käytetään hakemistonimenä jonka kautta levy näkyy.

en: This is the number of virtual 512 byte sectors to load in no-emulation mode. See the mkisofs-manpage for more details (-boot-load-size)
fi: Tämä on virtuaalisten 512 tavua pitkien sektoreiden määrä jotka ladataan 'ei emulaatiota' tilassa. Katso mkisofs:n man-sivuja lisätietoja varten (-boot-load-size).

en: This is the prefix of the filenames of the tracks saved to the harddrive.
fi: Tämä on talletettavien raita-tiedostojen etuliite.

en: This option forces a drive to ignore the medium quality (and a possible automatic write speed reduction) and to use the selected speed. Should only be used with extreme care.
fi: Tämä valinta pakottaa aseman käyttämään valittua nopeutta. Valinta poistaa mahdollisen nopeuden automaattisen pudotuksen ja median laadun tarkkailun. Tätä valintaa tulisi käyttää suurta varovaisuutta noudattaen.

en: This options allows lower case characters to appear in ISO9660 filenames. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on some systems. Use with caution.
fi: Valinta sallii pienten kirjainten käytön ISO9660 tiedostonimissä. Tämä ei ole ISO9660 standardin mukaista mutta toimii silti useissa järjestelmissä. Käytä varoen.

en: This options allows more than one dot to appear in ISO9660 filenames. Leading dots are not affected by this option. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on many systems. Use with caution.
fi: Tämä valinta sallii useamman kuin yhden pisteen ISO9660 tiedostonimissä. Valinta ei vaikuta edeltäviin pisteisiin. Tämä ei ole ISO9660 standardin mukaista mutta toimii silti useissa järjestelmissä. Käytä varoen.

en: This prevents the CD-Writer from fixating (closing) the CD after writing. You can use this to create an audio CD in several steps. Just be sure to fixate after the last track. (Or use the "Fixate CD-R/RW only" button.) Note: This does only work in Track-At-Once-Mode.
fi: Tämä estää CD-asemaa kiinnittämästä (sulkemasta) levyä kirjoituksen jälkeen. Voit käyttää tätä tehdäksesi äänilevyn useassa eri vaiheessa. Tarkista että kiinnität levyn kun viimeinen haluamasi raita on kirjoitettu. Voit myös käyttää 'Fixate CD-R/RW only' näppäintä. Huomaa: Tämä ei toimi Track-At-Once tilassa.

en: This should describe the preparer of the CD, usually with a mailing address and phone number.
fi: Tässä pitäisi olla levyn valmistelijan nimi, yleensä postiosoitteen sekä puhelinnumeron kanssa.

en: This should describe the publisher of the CD, usually with a mailing address and phone number.
fi: Tässä pitäisi olla levyn julkaisijan tiedot, yleensä postiosoitteen sekä puhelinnumeron kanssa.

en: This specifies the path and filename of the boot catalog. This file is required to make a bootable CD and will be automatically generated by mkisofs. If you are not sure just keep the default setting.
fi: Tämä määrittelee polun ja hakemiston 'boot-catalog' tiedostolle. Tätä tiedostoa tarvitaan jotta voidaan luoda käynnistyvä levy. Mkisofs luo tämän tiedoston automaattisesti. Jos et ole varma tämän kentän arvosta, jätä se oletusasetuksiinsa.

en: This specifies the path and filename of the boot image. The boot image must be exactly the size of either a 1.2, 1.44 or 2.88 meg floppy. You can use here any image you copied from a bootable floppy.
fi: Tämä määrittää käynnistystiedoston polun ja tiedostonimen. Käynnistysimagen tulee olla tarkalleen 1.2, 1.44 tai 2.88 megatavuisen levykkeen kokoinen. Voit käyttää tässä mitä tahansa käynnistystiedostoa jonka olet kopioinut käynnistyvältä levykkeeltä.

en: This test release does currently not
    support copying of CD-Extra.
fi: Tämä testiversio ei tällähetkellä tue
    CD-Extra levyjen kopiointia.

en: Tooltips help
fi: Ohjekulpat

en: Total Size:
fi: Koko yhteensä:

en: Total space available:
fi: Vapaata tilaa yhteensä:

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Track "%s" does
    not fit to the currently inserted CD. Therefore verification
    is impossible. Unselecting this track...
fi: Raita '%s'
    ei mahdu asemassa olevalle CD:lle. Siksi verifiointi on mahdotonta.
    Poistetaan valinta tältä raidalta...

en: Track title
fi: Raita

en: Track-At-Once (TAO)
fi: Raita kerrallaan (TAO)

en: Track:
fi: Raita:

en: Tracks
fi: Raidat

en: Tracks successfully read
fi: Raidat luettu onnistuneesti

en: Tracks successfully verified
fi: Raitojen verifiointi onnistui

en: Tracks successfully written
fi: Raitojen kirjoitus onnistui

en: Tracks to verify
fi: Verifoitavat raidat

en: Tracks to write
fi: Kirjoitettavat raidat

en: Tracks:
fi: Raidat:

en: Turn on the Yahama Audio Master Q. R. feature which usually should result in high quality CDs that have less reading problems in HiFi players. This reduces the capacity of a 74 minute CD to 63 minutes and a 80 minute CD to 68 minutes. (Only works in DAO mode)
fi: Aseta Yamaha Audio Master Q. R. ominaisuus päälle. Tämä yleensä johtaa huippulaatuisiin CD-levyihin joilla on vähemmän ongelmia HiFi soittimissa. Tämä pienentää levyn kapasiteetin 74 minuuttisilla levyillä 63 minuuttiin ja 80 minuuttisilla 68 minuuttiin. (Toimii vain DAO tilassa.)

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unselect all
fi: Poista valinta kaikista

en: Update
fi: Päivitä

en: Update Session view
fi: Päivitä sessionäkymä

en: Use HTTP
fi: Käytä HTTP:tä

en: Use Proxy
fi: Käytä välipalvelinta

en: Use for all tracks
fi: Käytä kaikille raidoille

en: Use paranoia mode for audio
fi: Käytä "paranoia"-tilaa audiolle

en: Use the HTTP protocol rather than the CDDB protocol to access the CDDB-Server.
fi: Käytä HTTP protokollaa CDDB protokollan sjaan CDDB-pyynnöissä.

en: Use the album performer also for all the tracks. This will copy the current album performer over all track performers.
fi: Käytä albumin esittäjää kaikille raidoille. Tämä kopioi albumin esittäjän kaikille raidoille.

en: Used/Available:
fi: Käytetty/Vapaana:

en: User "%s" already added
fi: Käyttäjä '%s' on jo lisätty

en: User "%s" does not exist.
    Add anyway?
fi: Käyttäjää '%s' ei löydy.
    Lisätäänkö silti?

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users are allowed to:
fi: Käyttäjille sallitaan:

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Verbose
fi: Tarkin

en: Verbose mkisofs execution
fi: mkisofs ajetaan "verbose" tilassa

en: Verify CD
fi: Verifoi CD

en: Verify CD/DVD
fi: Verifoi CD/DVD

en: Verify Tracks
fi: Verifoi raidat

en: Verify aborted...
fi: Verifointi keskeytetty...

en: Verify anyway
fi: Verifoi kaikesta huolimatta

en: Verify options
fi: Verifointiasetukset

en: Verify selected tracks
fi: Verifoi valitut raidat

en: Verify tracks
fi: Verifoi raidat

en: Verify-Error:
fi: Verifiointivirhe:

en: Verifying %d/%d:
fi: Verifoidaan %d/%d:

en: Verifying audio track %d/%d [%s]
fi: Verifoidaan ääniraitaa %d/%d [%s]

en: Verifying audio track %d/%d failed
fi: Ääniraidan %d/%d verifiointi epäonnistui

en: Verifying data track %d/%d [%s]
fi: Verifoidaan dataraitaa %d/%d [%s]

en: Verifying data track %d/%d failed
fi: Dataraidan %d/%d verifiointi epäonnistui

en: Version %s
fi: Versio %s

en: View:
fi: Näkymä:

en: Volume Id:
fi: Levyn Id:

en: Warn before overwriting images
fi: Varoita ennen image-tiedoston päällekirjoitusta

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Warning: CDDB-logout failed
fi: Varoitus: CDDB-logout epäonnistui

en: Warning: Its not recommended to try to create multi session
    with DVD-Media. Its very possible that this will fail.
fi: Varoitus: DVD-levyillä ei ole suositeltavaa yrittää kirjoittaa
    multisessio-levyä. On hyvin todennäköistä että tämä epäonnistuu.

en: Warning: No "groupadd" command found on your system.
     - Edit "/etc/group" and add a group "%s" manually.
        Please try again then.
fi: Varoitus: Järjestelmästä ei löytynyt "groupadd" komentoa.
     - Editoi "/etc/group" tiedostoa ja lisää "%s".
       Yritä tämän jälkeen uudelleen.

en: Warning: No DSP-device configured.
fi: Varoitus: Ei DSP laitetta konfiguroituna.

en: Warning: The cdrtools binaries you have installed are
    not compatible with your system. You will NOT be
    able to read or write CDs. Please read the FAQ
    on www.xcdroast.org for more information.
fi: Varoitus: Asentamasi cdrtools-paketin binääriversiot
    eivät ole yhteensopivia järjestelmäsi kanssa. Et voi
    lukea tai kirjoittaa levyjä. Ole hyvä ja lue FAQ
    http://www.xcdroast.org-sivuilta.

en: Warning: You have not entered a cdrecord-ProDVD key in setup.
    Please see the FAQ on how to obtain your free key.
    You also have to renew the key every few months because it got an
    expire date. You will not be able to properly write DVDs without it.
fi: Varoitus: Et ole syöttänyt cdrecord-ProDVD avaintasi.
     Ole hyvä ja lue FAQ:sta kuinka voit hakea itsellesi vapaan avaimen.
     Sinun täytyy myös muistaa päivittää tämä avain muutaman kuukauden välein koska avain vanhenee.
     Et voi kirjoittaa DVD-levyjä ilman sitä.

en: Warning: Your system is not able to create files larger
    than 2 GB. Writing DVDs will therefore not possible.
fi: Varoitus: Järjestelmäsi ei tue yli 2GB tiedostojen luontia.
     DVD-levyjen kirjoitus ei siksi ole mahdollista.

en: Welcome to X-CD-Roast!
    
    You have now the opportunity to configure X-CD-Roast
    so, that not only the root user can start it, but any user
    you choose. Using the Non-Root-Mode is recommended
    and secure. You can change the mode anytime in the
    Users-Pane of the Setup-Menu.
fi: Tervetuloa käyttämään X-CD-Roastia!
    
    Sinulla on nyt mahdollisuus konfiguroida X-CD-Roast siten että kaikki haluamasi käyttäjät voivat sitä käyttää. Tätä tilaa kutsutaan 'käyttäjätilaksi'. 'Käyttäjätilan' käyttöä suositellaan, sillä se on turvallisempi. Voit milloin tahansa vaihtaa tilaa 'Käyttäjät'-valinnasta asetuksista.

en: When available it does enable protection from Buffer Underrun errors. Supported are Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link and similar.
fi: Kun puskurin loppumisen suojausta tuetaan, se asetetaan päälle.Puskurin loppumisen suojaustekniikoita ovat mm. Sanyo Burn-Proof, RicohJust-Link jne. tekniikat.

en: When copy on the fly it is not advised to use a
    higher speed to write then to read.
fi: Kun kopioit levyä "on-the-fly"-tilassa, ei ole
    suositeltavaa käyttää lukunopeutta suurempaa kirjoitusnopeutta.

en: When enabled, then multiple selections in lists are handled like the lists in Windows (hold CTRL-Key to select more than one entry and use SHIFT to select a whole range of entries).
fi: Jos tämä on päällä, useat listavalinnat toimivat kuten Windows:ssa (paina CTRL-näppäintä valitaksesi useampia kohtia ja SHIFT-näppäintä valitaksesi alueen).

en: When reading or creating new tracks do warn before overwriting existing tracks on the hard drive.
fi: Kun luodaan uusia raitoja, varoita ennen kovalevyllä olevien vanhojen raitojen päällekirjoitusta.

en: When you are satisfied with the tracks and the order you set for writing (use drag'n'drop to reorder them), click here to transfer the selection to the write menu.
fi: Kun olet tyytyväinen valitsemiisi raitoihin ja niiden järjestykseen (käytä drag'n'drop-menetelmää vaihtaaksei järjestystä), paina tästä siirtääksesi valinnat kirjoitusvalikkoon.

en: When you save your configuration also save the last used window position and size.
fi: Kun talletat konfiguraation, talleta myös ikkunoiden paikat ja koot.

en: Will prefix all the selected files and directories with a new path on the destination CD. (e.g. the directories /home/user1 and /opt/backup can be prefixed with /old to become /old/home/user1 and /old/opt/backup on the CD.)
fi: Lisää kaikkiin valittuihin hakemistoihin ja tiedostoihin uuden alkuosan. Esim. /home/user1 ja /opt/backup hakemistoihin voidaan liittää /old etuliite, jolloin CD:llä hakemistot näkyvät nimillä /old/home/user1 sekä /old/opt/backup.

en: Will put all selected files or directories in the same path on the destination CD, as they are on the hard drive now. (e.g. the directories /home/user1 and /home/user2 will also become /home/user1 and /home/user2 on the CD.)
fi: Laittaa kaikki valitut hakemistot ja tiedostot samaan hakemistoon kuin ne ovat kovalevyllä. Esim. /home/user1 sekä /home/user2 näkyvät CD:llä /home/user1 sekä /home/user2 hakemistoina.

en: Will put this file or directory content in the root directory of the destination CD. (Strips off its current path completely.)
fi: Laittaa tiedoston tai hakemiston sisällön levyn päähakemistoon. Tiedoston tai hakemiston nykyistä polkua ei näytetä ollenkaan CD:llä.

en: Will put this file or directory in the same path on the destination CD, as it is on the hard drive now. (e.g. a directory /home/user will also become /home/user on the CD.)
fi: Tiedoston tai hakemiston koko polku säilytetään. Esim. /home/user näkyy CD:llä /home/user hakemistona.

en: Will put this file or directory on the destination CD while keeping its last part of the directory intact. (e.g. a directory /home/user will become /user on the CD.)
fi: Laittaa tämän tiedoston tai hakemiston CD:lle pitäen viimeisen osan ennallaan. Esim. /home/user hakemisto näkyy CD:llä /user hakemistona.

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories and insert a new path instead on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and replaced by /bak1 - they show up as /bak1/user1 and /bak1/user2/src on the CD.)
fi: Poistaa valitun hakemistonimen osan kaikista valituista hakemistoista tai tiedostoista. Esim. /export/home/user1 ja /export/home/user2/src hakemistoista poistetaan yhteinen /export/home osio ja korvataan /bak1 nimellä. CD:llä hakemistot näkyvät /bak1/user1 ja /bak1/user2/src hakemistoina.

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export stripped and become /home/user1 and /home/user2/src on the CD.)
fi: Poistaa valitun hakemistonimen osan kaikista valituista hakemistoista tai tiedostoista. Esim. /export/home/user1 ja /export/home/user2/src hakemistoista poistetaan yhteinen /export osio. CD:llä hakemistot näkyvät /home/user1 ja /home/user2/src hakemistoina.

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and become /user1 and /user2/src on the CD.)
fi: Poistaa valitun hakemistonimen osan kaikista valituista hakemistoista tai tiedostoista. Esim. /export/home/user1 ja /export/home/user2/src hakemistoista poistetaan yhteinen /export/home osio. CD:llä hakemistot näkyvät /user1 ja /user2/src hakemistoina.

en: Windows style list selections
fi: Windowsmaiset listavalinnat

en: With your version of the cdrtools only pure data CDs
    are supported for on-the-fly copy. A newer version might
    support audio on-the-fly copy.
fi: Tietokoneessa olevalla cdrtools-versiolla voidaan kirjoittaa
    vain data-levyjä "on-the-fly"-tilassa. Uudempi versio
    saattaa tukea myös äänilevyjä.

en: Write CD
fi: Kirjoita CD

en: Write CD in Disk-At-Once mode. This will create an exact copy without any pauses between tracks. Currently doesn't work with all supported writers.
fi: Kirjoita koko levy kerralla (DAO). Tämä luo tarkan kopion alkuperäisestä levystä, ilman taukoja raitojen välillä. Toistaiseksi kaikki asemat eivät tue tätä.

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 16 bytes of P-Q subchannel data resulting in a sector size of 2368 bytes. If a recorder does not support raw96r, this is the preferred raw writing mode. It does not allow to write CD-Text but it is the only raw writing mode in cheap CD writers. As these cheap writers in most cases do not support DAO mode. (For expert usage only!)
fi: Kirjoita CD RAW-tilassa. Tila kirjoittaa 2352 tavun sektorin + 16 tavuaP-Q alikanava dataa, yhteensä sektorin kooksi tulee siis 2368 tavua.Jos asemasi ei tue raw96r:ää, tämä on suositeltu raw-tilan muoto.Se ei anna kirjoittaa CD-Text-tietoa, mutta tämä on ainoa raw-tilan muotohalvoissa asemissa. Usein nämä halvat asemat eivät tue "levy kerrallaan"(DAO) tilaa. (Vain eksperteille!)

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of packed P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the less preferred raw writing mode as only a few recordes support it. (For expert usage only!)
fi: Kirjoita CD RAW-tilassa. Tila kirjoittaa 2352 tavun sektorin + 96 tavua P-W alikanava dataa, yhteensä sektorin kooksi tulee siis 2448 tavua. Tämä on vähemmän suositeltava RAW-tilan muoto, sillä vain muutamat asemat tukevat tätä. (Vain eksperteille!)

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of raw P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the preferred raw writing mode as it gives best control over the CD writing process. (For expert usage only!)
fi: Kirjoita levy RAW-tilassa. Levylle kirjoitetaan 2352 tavuisia sektoreita + 96 tavua P-W alikanavadataa, yhteensä sektorin koko siis 2448 tavua. Tämä on suositeltu tapa RAW-kirjoitukselle, koska se antaa parhaan kontrollin CD:n kirjoitusprosessiin. (Vain experteille!)

en: Write CD in Track-At-Once mode, but eliminates the 2 second pause. So this looks very much like a DAO-CD, but only works for some TEAC/Traxdata-writers.
fi: Kirjoita CD raita kerrallaan mutta poista 2 sekunnin tauko. Tämä vaikuttaa samalta kuin levy kerrallaan kirjoitus (DAO), mutta toimii vain joillakin  TEAC:n/Traxdatan asemilla.

en: Write CD in Track-At-Once mode. Generates a 2 second pause between each track, but is supported on all writers.
fi: Kirjoita levy Track-At-Once tilassa. Luo 2 sekunnin tauon raitojen väliin. Kaikki asemat tukevat tätä tilaa.

en: Write CD-Text
fi: Kirjoita CD-Text

en: Write CD/DVD
fi: Kirjoita CD/DVD

en: Write Device:
fi: Kirjoituslaite:

en: Write Mode:
fi: Kirjoitustila:

en: Write Tracks
fi: Kirjoita raidat

en: Write all selected track to a CD-R/RW.
fi: Kirjoita kaikki valitut raidat CD-R/RW:lle.

en: Write as multi session
fi: Luo 'multi sessio' levy

en: Write parameters
fi: Kirjoitusasetukset

en: Write session on-the-fly
fi: Kirjoita sessio 'on the fly'

en: Write the CD in such a way, that it is possible to append further data (in a new session) at a later time. Please note that for the first session you need 22 MB extra space on the CD-R/RW and all additional sessions take 13 MB extra each.
fi: Kirjoita CD siten että siihen voidaan lisätä data-tietoa myöhemminkin (uudella kirjoituskerralla). Huomaa että ensimmäinen kirjoituskerta vie 22 MB ylimääräistä tilaa ja seuraavat kerrat 13 MB kukin.

en: Write tracks
fi: Kirjoita raidat

en: Write-Error:
fi: Kirjoitusvirhe:

en: Writeable
fi: Kirjoitettava

en: Writer-Buffer:
fi: Kirjoitus-välimuisti:

en: Writes CD-Text information to the CD-R/RW when your CD Writer is supporting it. This usually works only when writing in DAO or raw96r mode.
fi: Kirjoittaa CD-Text tiedot CD-R/RW levyyn jos CD-asema tukee tätäTämä yleensä toimii vain DAO tai raw96r tiloissa.

en: Writes all tracks specified by the TOC file to a CD.
fi: Kirjoittaa kaikki TOC tiedostossa olevat raidat CD:lle.

en: Writes any tracks from your harddrive in an arbitrary order to a CD-R/RW.
fi: Kirjoita mikä tahansa raita kovalevyltäsi tietyssä järjestyksessä CD-R/RW:lle.

en: Writes tracks to a CD-R/RW. Will read the tracks from the harddrive or copies them on-the-fly from a CD in a CD-Reader.
fi: Kirjoittaa raidat CD-R/RW:lle. Lukee raitoja kovalevyltä tai kopioi niitä 'on-the-fly' CD:ltä.

en: Writing %d/%d:
fi: Kirjoittaa %d/%d:

en: Writing aborted...
fi: Kirjoitus keskeytetty...

en: Writing audio track %d/%d [%s]
fi: Kirjoitetaan ääniraitaa %d/%d [%s]

en: Writing data track %d/%d [%s]
fi: Kirjoitetaan dataraitaa %d/%d [%s]

en: X-CD-Roast may be started on all hosts.
fi: X-CD-Roastia voivat käyttää kaikki koneet.

en: X-CD-Roast won't start on any host (except when run by root).
fi: X-CD-Roast ei käynnisty millään koneella, paitsi jos sitä ajetaan root-käyttäjänä.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are going to overwrite old track images on your
    harddrive. Cancel now, if you don't want to do that
    and choose another "File prefix".
fi: Olet aikeissa ylikirjoittaa vanhoja väliaikaistiedostoja kovalevyltäsi.
     Peruuta nyt, jos et halua ylikirjoittaa vanhoja tiedostojasi. Valitse tämän jälkeen uusi tiedostonimi.

en: You are going to try to add data to a multi session-CD
    without having multi session writing enabled.
    This can result in an unreadable CD.
fi: Olet aikeissa lisätä dataa multisessio-levyle ilman että
    olisit valinnut multisessio-valintaa. Huomaa että tämä voi johtaa levyyn jota ei voida lukea.

en: You are trying to write a multi session image
    without having multi session enabled.
    This can result in an unreadable CD.
fi: Olet aikeissa kirjoittaa multisessio-imagen ilman että
     multisessio-valinta on päällä.
     Tämä voi johtaa CD-levyyn jota ei voida lukea.

en: You are trying to write a session to a multi session CD,
    where the current sessions do not match.
    This can result in an unreadable CD.
fi: Olet aikeissa kirjoittaa uuden session multisessio levyllä vaikka
     levyllä olevat sessiot eivät täsmää.
     Tämä voi johtaa CD:hen jota ei voida lukea.

en: You don't have permission to read all the track-files or
    the tracks are not regular files on the hard drive.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lukea kaikkia raitoja
     tai raidat eivät ole normaaleja tiedostoja.

en: You have decided to create a multi session CD.
    Should X-CD-Roast create an image for a first
    session, or an image for an additional session?
    
    If you want to create an additional session, load
    now the CD-R/RW to append to in your CD-Writer
    before continuing.
fi: Olet valinnut multi-sessio levyn tehtäväksi.
    Tehdäänkö ensimmäisen session image vai imagen
    levyllä jo olevien sessioiden jatkoksi ?
    
    Jos haluat luoda imagen edellisen sessioiden jatkoksi,laita asemaan CD-R/RW johon haluat sessioita lisätä.

en: You have selected an ATAPI device as your CD-Writer.
    This is not a recommended setup - you will experience
    long delays within X-CD-Roast and bad writing performance.
    See the FAQ how to properly install scsi-emulation for best results.
fi: Olet valinnut ATAPI-laitteen kirjoittavaksi CD-asemaksesi.
    Tämä ei ole suositeltu konfiguraatio. Tulet kokemaan
    pitkiä taukoja ja huonoa suorituskykyä.
    Katso FAQ:sta kuinka voit asentaa SCSI-emulaation saadaksesi
    parempia tuloksia.

en: You have to enable Rock Ridge in the ISO9660-Options
    in order to write a multi session CD.
fi: Sinun tulee valita "Rock Ridge" ISO9660 valinnoissa
    jotta voit luoda multisessio-levyn.

en: You need at least a screen resolution of
    %dx%d to run X-CD-Roast.
    
    See the man-page on how to override that requirement.
    
    Exiting now...
fi: Tarvitset vähintään näyttöresoluution
     %dx%d käyttääksesi X-CD-Roastia. 
     
     Katso man-sivuja kuinka voit ohittaa tämän vaatimuksen. 
     
     Ohjelma suljetaan...

en: You really want to create a Data CD with one big ISO file on it?
    To burn an ISO file as CD-image use the "Write Tracks" menu
    instead.
fi: Oletko varma että haluat tehdä Data-CD:n jossa on yksi suuri ISO-tiedosto ? Jos et, ja haluat luoda ISO-tiedostosta CD-levyn,
    valitse "Kirjoita raitoja" valikko.

en: You really want to create a Data CD with only .wav files on it?
    To create an Audio CD you use the "Write Tracks" menu
    instead of mastering a CD here.
fi: Oletko varma että haluat luoda Data-CD:n jossa on vain .wav-tiedostoja?
    Jos et, ja haluat luoda ääni-cd:n, valitse "Kirjoita raitoja" valikko.

en: Your CD-Writer did not accept the CUE sheet needed for
    DAO writing. This could mean that cdrecord does not support DAO
    with your writer. Select TAO mode and try again.
fi: CD-Asemasi ei tue CUE korttia jota tarvitaan DAO
     kirjoittamisessa.  Tämä voi tarkoittaa että cdrecord ei tue
    DAO-tilaa kirjoittavan asemasi kanssa.
    Valitse TAO tila ja yritä uudelleen.

en: Your boot image file is not valid. It must
    have a size of either 1200, 1440 or 2880 kB.
fi: Käynnistystiedosto ei ole kelvollinen. Sen
    koon tulee olla joko 1200, 1440 tai 2880 kB.

en: Your boot image file seems not to be included
    on the CD you are going to master. Make sure to
    add its path to the master directories.
fi: Käynnistystiedostosi ei näytä sisältyvän CD:hen
    jota olet tekemässä. Varmista että olet valinnut
    CD:lle myös käynnistystiedoston polun.

en: Your drive seems to have a faulty firmware which will not allow to read
    data tracks reliably. Try to look for a firmwire upgrade or read your
    data CDs with another drive. To continue is not recommended.
fi: Asemassasi näyttää olevan rikkinäinen firmware.

en: Your login password:
fi: Sisäänkirjautumisen salasanasi:

en: always
fi: aina

en: at events:
fi: tapahtumissa:

en: audio track
fi: ääniraita

en: biggest available block of that:
fi: suurin käytettävissä oleva blokki siitä:

en: blank a track
fi: tyhjennä raita

en: blank a track tail
fi: tyhjennä raidan loppuosa

en: blank last session
fi: tyhjennä viimeisin sessio

en: blank the entire disk
fi: Tyhjennä koko levy

en: cdrecord-ProDVD key
fi: cdrecord-ProDVD avain

en: cdrecord-ProDVD terminated.
    
    Most likely because you have entered
    an invalid key. Please check if it is correct.
fi: cdrecord-ProDVD ohjelma keskeytetty.
    Todennäköisesti avoin on väärin.
    Tarkista avain.

en: change CD Reader Device
fi: muuta lukevaa asemaa

en: change CD Writer Device
fi: muuta kirjoittavaa asemaa

en: change CD/DVD Reader Device
fi: muuta lukevaa CD/DVD-asemaa

en: change CD/DVD Writer Device
fi: muuta kirjoittavaa CD/DVD-asemaa

en: change Image Storage Directories
fi: muuta image-tiedostojen hakemistoja

en: change Logging-Options
fi: muuta lokiasetuksia

en: change read parameters
fi: muuta lukuasetuksia

en: change write parameters
fi: muuta kirjoitusasetuksia

en: check the sessions of the media.
fi: tarkista levyn sessiot

en: data track
fi: data raita

en: internal speaker
fi: kaiuttimen kautta

en: minimally blank the entire disk (PMA, TOC, pregap)
fi: Vähimmäistyhjennys koko levylle (PMA,TOC,precap)

en: never
fi: ei koskaan

en: on completion
fi: valmistuessa

en: on warnings
fi: varoituksissa

en: unclose last session
fi: avaa viimeisin sessio

en: unreserve a track
fi: Poista varaus raidasta

en: via HTTP-Proxy:
fi: HTTP-välipalvelin:
