minicom 2.00 - en to fi translation catalogue (397 entries)

en: 	file:%s
fi: 	tiedosto:%s

en: 
    
    
     Escape to cancel, space to retry.
fi: 
    
    
     Esc keskeyttää, välilyönti->seuraava.

en: 
    
     Press new command key:
fi: 
    
     Paina uutta komentonäppäintä:

en: 
          At : %s
fi: 
     Numero  : %s

en: 
      You have changed the history buffer size.
      You will need to save the configuration file and
      restart minicom for the change to take effect.
    
      Hit a key to Continue...
fi: 
      Tekstipuskurin koon muutos tulee voimaan
      vasta kun talletat asetukset ja
      käynnistät Minicomin uudestaan.
    
      Paina jotain näppäintä..

en: 
     A - load table	B - save table
fi: 
     A - lataa taulu	B - talleta taulu

en: 
     C - edit char	D - next screen	E - prev screen
fi: 
     C - editoi merkki	D - seuraavat		E - edelliset

en: 
     Choice, or <Enter> to exit?
fi: 
     Valitse tai poistu <Enter>:illä:

en: 
     Last on : %s at %s
fi: 
     Viimeksi: %s klo %s

en: 
     Press the new command key. If you want to use
fi: 
     Paina uutta komentonäppäintä. Jos haluat käyttää

en: 
     READY: press any key to continue...
fi: 
     VALMIS: paina jotain näppäintä.

en: 
    Press %sZ for help on special keys%c
fi: 
    Komentonäppäinten ohjeet: %sZ%c

en:                        | Help screen........Z
fi:                        | help-ruutu.........Z

en:       (Return or Esc to exit)
fi:      (Poistuminen: ENTER tai ESC)

en:       At : %s
fi:  Numero  : %s

en:       Last dialed         : %s %s
fi:      Viimeksi soitettu          : %s %s

en:       Times on            : %d
fi:      Soittokertoja              : %d

en:      Attempt #%d
fi:       Yritys  #%d

en:      Name             Program
fi:      Nimi             Ohjelma

en:      Name            Number            Last on      Times Script
fi:      Nimi            Numero            Viimeksi      yht Script

en:      Retry in %2d seconds
fi:      Uusi yritys %2d sekunnin kuluttua

en:     No connection: %s.
fi:       Ei yhteyttä: %s.

en:     Time : %-3d
fi:  Aika    : %-3d

en:    No
fi:    Ei

en:    Press any key to continue..
fi:  Paina jotain näppäintä..

en:    Speed          Parity          Data
fi:    Nopeus         Pariteetti      Data

en:    Yes
fi:  Kyllä

en:   -8, --8bit             : 8bit clean mode (for Japanese, etc)
fi:   -8, --8bit              : 8bit-moodi (japania yms. kieliä varten)

en:   -C, --capturefile=FILE : start capturing to FILE
fi:   -C, --capturefile=FILE  : talletetaan linjaliikenne tiedostoon FILE

en:   -L, --iso              : Ditto, but assume screen uses ISO8859
fi:   -L, --iso               : Sama ISO8859-merkistöllä

en:   -M, --metakey8         : use 8bit meta key for commands
fi:   -M, --metakey8          : anna komennot meta- tai alt-näppäimellä (8bit)

en:   -S, --script=SCRIPT    : run SCRIPT at startup
fi:   -S, --script=SCRIPT     : ajaa alussa scriptin

en:   -a, --attrib=on/off    : use reverse or highlight attributes on or off
fi:   -a, --attrib [on | off] : käänteiset tai kirkkaat värit? on=kyllä, off=ei

en:   -c, --color=on/off     : ANSI style color usage on or off
fi:   -c, --color [on | off]  : ANSI-värit? on=kyllä, off=ei

en:   -d, --dial=ENTRY       : dial ENTRY from the dialing directory
fi:   -d, --dial=numero       : soitetaan haluttuun luettelon numeroon

en:   -l, --ansi             : literal; assume screen uses the IBM-PC character set
fi:   -l, --ansi              : literal ; PC-merkistö käytössä

en:   -m, --metakey          : use meta or alt key for commands
fi:   -m, --metakey           : anna komennot meta- tai alt-näppäimellä

en:   -o, --noinit           : do not initialize modem & lockfiles at startup
fi:   -o, --noinit            : ei alusteta modeemia ja lukkotiedostoja

en:   -p, --ptty=TTYP        : connect to pseudo terminal
fi:   -p, --ptty=TTYP         : yhteys pty:hyn

en:   -s, --setup            : enter setup mode (only as root)
fi:   -s, --setup             : asetukset

en:   -t, --term=TERM        : override TERM environment variable
fi:   -t, --term=TERM         : ohittaa TERM-muuttujan asetuksen

en:   -v, --version          : output version information and exit
fi:   -v, --version           : kerro versiotiedot

en:   -w, --wrap             : Linewrap on
fi:   -w, --wrap              : Rivinjatko (linewrap) päällä

en:   -z, --statline         : try to use terminal's status line
fi:   -z, --statline          : käytetään päätteen statusriviä

en:   CITATION: ENTER=select end line ESC=exit
fi:   LAINAUS: ENTER=valitse loppurivi ESC=peru

en:   CITATION: ENTER=select start line ESC=exit
fi:   LAINAUS: ENTER=valitse alkurivi ESC=peru

en:   Close
fi:   Sulje

en:   Dial    Find    Add     Edit   Remove   moVe   Manual
fi:  D-soita  F-etsi   A-lisää  E-edit  R-poista  V-siirrä  M-man.

en:   Exit
fi:   Pois

en:   SCROLL MODE    U=up D=down F=page-forward B=page-backward C=Cite ESC=exit
fi:   KOMENNOT   U=ylös D=alas F=sivu eteen B=sivu taakse C=lainaa ESC=pois

en:   \u = username, \p = password, \\ = \)
fi:   \u = käyttäjänimi, \p = salasana, \\ = \)

en:   configuration          : configuration file to use
fi:   tiedosto                : käytetään toista asetustiedostoa

en:   local Echo on/off..E | Help screen........Z
fi:   kaiutus............E | help-ruutu.........Z

en:   o ESC   if your meta key sends the ESCAPE prefix (standard)
fi:   o ESC   jos meta-näppäin käyttää ESC-prefixiä (standardi)

en:   o SPACE if your meta key sets the 8th bit high
fi:   o VÄLILYÖNTI jos meta-näppäin asettaa 8-bitin

en:  %7.7sZ for help |           |     | Minicom %-6.6s |       |
fi:  %7.7sZ = Help   |           |     | Minicom %-6.6s |       |

en:  (LEGEND: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pause 1 second,
fi:  (ERIKOISMERKIT: ^M=C-M, ^L=C-L, ^G=C-G, ^R=C-R, ^~ = tauko 1 sekunti,

en:  (compiled %s)
fi:  (käännetty %s)

en:  A -    Serial Device      :
fi:  A - Sarjaportti                   :

en:  A -   Username        :
fi:  A - Käyttäjänimi      :

en:  A -  Name                :
fi:  A - Nimi                       :

en:  A - Command key is         :
fi:  A - Komentonäppäin on      :

en:  A - Download directory :
fi:  A - Download-hakemisto      :

en:  A - File name (empty=disable) :
fi:  A - Tiedostonimi (tyhjä=ei käytetä):

en:  A - Init string .........
fi:  A - Modeemin alustuskomento ......

en:  A - Terminal emulation  :
fi:  A - Pääte-emulointi     :

en:  A: 300           L: None         S: 5
fi:  A: 300           L: Ei käyt.     S: 5

en:  B -   Password        :
fi:  B - Salasana          :

en:  B -  Number              :
fi:  B - Numero                     :

en:  B - Backspace key sends    :
fi:  B - Backspace-näppäin      :

en:  B - Backspace key sends :
fi:  B - Backspace lähettää  :

en:  B - Lockfile Location     :
fi:  B - Lukkotiedostojen hakemisto    :

en:  B - Log connects and hangups  :
fi:  B - Kirjataan yhteydet             :

en:  B - Reset string ........
fi:  B - Reset-komento ................

en:  B - Upload directory   :
fi:  B - Upload-hakemisto        :

en:  B: 1200          M: Even         T: 6
fi:  B: 1200          M: Parillinen   T: 6

en:  C -      Status line is :
fi:  C - Tilarivi            :

en:  C -   Callin Program      :
fi:  C - Sisäänsoitto-ohjelma          :

en:  C -   Name of script  :
fi:  C - Script            :

en:  C -  Dial string #       :
fi:  C - Soittokomennon numero      :

en:  C - Dialing prefix #1....
fi:  C - Soittokomento #1 .............

en:  C - Log file transfers        :
fi:  C - Kirjataan tiedostonsiirrot     :

en:  C - Script directory   :
fi:  C - Script-hakemisto        :

en:  C - Status line is         :
fi:  C - Tilarivi               :

en:  C: 2400          N: Odd          U: 7
fi:  C: 2400          N: Pariton      U: 7

en:  Capture on/off.....L  Hangup.............H | eXit and reset.....X
fi:  talleta tiedostoon.L  linjan katkaisu....H | reset + poistu.....X

en:  D -  Callout Program      :
fi:  D - Ulossoitto-ohjelma            :

en:  D -  Local echo          :
fi:  D - Lähtevien merkkien kaiutus :

en:  D -  Newline delay (ms) :
fi:  D - Rivinvaihtoviive(ms):

en:  D - Alarm sound            :
fi:  D - Hälytysääni            :

en:  D - Dialing suffix #1....
fi:  D - Soittokomennon loppu #1 ......

en:  D - Script program     :
fi:  D - Script-ohjelma          :

en:  Dialing : %s
fi:  Soitan  : %s

en:  Dialing directory..D  run script (Go)....G | Clear Screen.......C
fi:  puhelinluettelo....D  scriptin ajo.......G | ruudun tyhjennys...C

en:  E -    Bps/Par/Bits       :
fi:  E - Bps/Pariteetti/Bitit          :

en:  E -  Script              :
fi:  E - Script                     :

en:  E - Dialing prefix #2....
fi:  E - Soittokomento #2 .............

en:  E - Foreground Color (menu):
fi:  E - Tekstin väri (menu)    :

en:  E - Kermit program     :
fi:  E - Kermit-ohjelma          :

en:  F -  Username            :
fi:  F - Käyttäjänimi               :

en:  F - Background Color (menu):
fi:  F - Taustaväri (menu)      :

en:  F - Dialing suffix #2....
fi:  F - Soittokomennon loppu #2 ......

en:  F - Hardware Flow Control :
fi:  F - CTS/RTS-ohjaus                :

en:  F - Logging options
fi:  F - Logitiedoston käyttö

en:  F - convert capture: %s
fi:  F - konvertoidaan tiedostoon talletettaessa: %s

en:  F: 19200                      Stopbits
fi:  F: 19200                    Stop-bitit

en:  G -  Password            :
fi:  G - Salasana                   :

en:  G - Dialing prefix #3....
fi:  G - Soittokomento #3 .............

en:  G - Foreground Color (term):
fi:  G - Tekstin väri (pääte)   :

en:  G - Software Flow Control :
fi:  G - XON/XOFF-ohjaus               :

en:  H -  Terminal Emulation  :
fi:  H - Pääte-emulointi            :

en:  H - Background Color (term):
fi:  H - Taustaväri (pääte)     :

en:  H - Dialing suffix #3....
fi:  H - Soittokomennon loppu #3 ......

en:  I -  Backspace key sends :
fi:  I - Backspace-näppäin lähettää :

en:  I - Connect string ......
fi:  I - Yhteys saatu .................

en:  I - Foreground Color (stat):
fi:  I - Tekstin väri (tilarivi):

en:  J -  Linewrap            :
fi:  J - Rivinjatko (linewrap)      :

en:  J - Background Color (stat):
fi:  J - Taustaväri (tilarivi)  :

en:  J - No connect strings ..
fi:  J - Yhteyttä ei saatu ............

en:  K -  Line Settings       :
fi:  K - Sarjaliikenneasetukset     :

en:  K - Hang-up string ......
fi:  K - Yhteyden katkaisukomento .....

en:  K - History Buffer Size    :
fi:  K - Tekstipuskurin koko    :

en:  K: Current
fi:  K: Nykyinen

en:  L -  Conversion table    :
fi:  L - Konversiotaulu             :

en:  L - Dial cancel string ..
fi:  L - Soittoyrityksen keskeytys ....

en:  L - Macros file            :
fi:  L - Makrotiedosto          :

en:  Last on : %s at %s
fi:  Viimeksi: %s klo %s

en:  M - Dial time ...........
fi:  M - Yhteyden odotusaika .....

en:  M - Edit Macros
fi:  M - Makrojen editointi

en:  Move entry up/down, Escape to exit
fi:  Siirrä ylös/alas, ESC poistuu

en:  N - Delay before redial .
fi:  N - Soittoyritysten väliaika

en:  N - Macros enabled         :
fi:  N - Makrot käytössä        :

en:  O - Character conversion   :
fi:  O - Merkkikonversio        :

en:  O - Number of tries .....
fi:  O - Soittoyritysten määrä ...

en:  P - DTR drop time (0=no).
fi:  P - DTR:n pudotusaika (0=ei)

en:  Pause
fi:  Tauko

en:  Q - Auto bps detect .....
fi:  Q - Päätenopeus=linjanopeus

en:  R - Modem has DCD line ..
fi:  R - DCD-signaali käytössä ..

en:  S - Status line shows ...
fi:  S - Tilarivillä näkyy ......

en:  Send files.........S  Receive files......R | cOnfigure Minicom..O
fi:  tiedoston lähetys..S  tied. vastaanotto..R | asetukset..........O

en:  T - Multi-line untag ....
fi:  T - Monen linjan systeemit..

en:  Terminal settings..T  run Kermit.........K | Cursor key mode....I
fi:  pääteasetukset.....T  Kermit.............K | kursorinäppäimet...I

en:  Unpause
fi:   Jatka

en:  char    in out    char    in out    char    in out    char    in out
fi:  merkki sis ulos   merkki sis ulos   merkki sis ulos   merkki sis ulos

en:  comm Parameters....P  Add linefeed.......A |
fi:  com-asetukset......P  lisää LF:t.........A |

en:  lineWrap on/off....W
fi:  rivinjatko (wrap)..W

en:  send break.........F  initialize Modem...M | Quit with no reset.Q
fi:  lähetä break.......F  Modeemin alustus...M | pois, ei resettiä..Q

en:  the META or ALT key enter:
fi:  META- tai ALT-näppäintä, paina:

en: # Machine-generated file - use "minicom -s" to change parameters.
fi: # Minicomin generoima tiedosto - muuta komennolla "minicom -s".

en: # Machine-generated file - use setup menu in minicom to change parameters.
fi: # Minicomin generoima tiedosto - asetusten muutto Minicomin menuilla.

en: %.30s %s - Press CTRL-C to quit
fi: %.30s-%s - Keskeytys CTRL-C:llä

en: %s version %s
fi: %s versio %s

en: ( Escape to exit, Space to tag )
fi: ( Esc poistuu, välilyönti merkitsee )

en: (argument expected)
fi: (argumentti puuttuu)

en: (expected command after if)
fi: (ehtolauseesta puuttuu komento)

en: (expected variable)
fi: (muuttuja puuttuu)

en: (garbage after {)
fi: (roskaa {-merkin jälkeen)

en: (garbage after })
fi: (roskaa }-merkin jälkeen)

en: (in goto/gosub label)
fi: (goto/gosub -osoitteessa)

en: (invalid argument)
fi: (tuntematon argumentti)

en: (missing var name)
fi: (muuttujanimi puuttuu)

en: (too many arguments)
fi: (liikaa argumentteja)

en: (unexpected argument)
fi: (tuntematon argumentti)

en: (unknown operator)
fi: (tuntematon operaattori)

en: (word contains ESC or quote)
fi: (sanassa ESC tai lainausmerkki)

en: ** Parameter %s is %s, but is marked %s in %s config file
fi: ** Asetus %s on %s, mutta %s %s asetustiedostossa

en: == Attempt to change private parameter %s - denied.
fi: == Et voi muuttaa asetusta %s.

en: A terminal program for Linux and other unix-like systems.
fi: Pääteohjelma Linuxille ja muille unix-tyyppisille käyttöjärjestelmille.

en: Add linefeed OFF
fi: LF:iä EI LISÄTÄ

en: Add linefeed ON
fi: LF:t LISÄTÄÄN

en: Ask your sysadm to add your name to %s
fi: Pyydä root-käyttäjää lisäämään tunnuksesi tiedostoon %s.

en: Ask your sysadm to create one (with minicom -s).
fi: Pyydä root-käyttäjää tekemään se (minicom -s).

en: Autodial
fi: Soitto

en: BLACK
fi: MUSTA

en: BLUE
fi: SININEN

en: Backspace
fi: BS

en: CHANGED
fi: MUUTETTU

en: CYAN
fi: SYAANI

en: Can select only one!
fi: Valitse vain yksi.

en: Can't back up!
fi: Olet jo juuressa!

en: Can't write to ~/.dialdir
fi: ~/.dialdir:in kirjoitus ei onnistu

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Cannot chdir to %.30s
fi: En voi vaihtaa hakemistoon %.30s

en: Cannot create lockfile. Sorry.
fi: Lukkotiedoston luonti ei onnistu.

en: Cannot open %s!
fi: %s ei aukea!

en: Cannot open capture file
fi: Talletustiedoston avaus ei onnistu

en: Cannot open conversion table %s
fi: Tiedoston %s avaus ei onnistu

en: Cannot open ~/.dialdir: permission denied
fi: ~/.dialdir:in avaus ei onistu: ei oikeuksia

en: Cannot re-create lockfile!
fi: Lukkotiedoston uudelleenluonti ei onnistu!

en: Cannot write conversion table %s
fi: Tiedoston %s kirjoitus ei onnistu

en: Cannot write macros file %s
fi: Makrotiedoston %s kirjoitus ei onnistu

en: Cannot write to %s
fi: %s: kirjoitus ei onnistu

en: Capture file
fi: Talletetaan tiedostoon

en: Capture to which file?
fi: Talletetaan tiedostoon:

en: Change input to: %s
fi: Muutettu tuleva: %s

en: Change output to: %s
fi: Muutettu lähtevä: %s

en: Change which setting?
fi: Muuta asetusta:

en: Change which setting?     (Return to run, ESC to stop)
fi: Muuta asetuksia? (ENTER jatkaa, ESC keskeyttää)

en: Change which setting?  (Esc to exit)
fi: Muutettava asetus: (Esc poistuu)

en: Change which setting? (SPACE to delete)
fi: Muutettava asetus? (poisto välilyönnillä)

en: Character conversion
fi: Merkkikonversio

en: Character to be edited:
fi: Editoitava merkki:

en: Comm Parameters
fi: Sarjaliitännän asetukset

en: Commands can be called by %s<key>
fi: Komennot annetaan %s-näppäimellä

en: Compiled on
fi: Käännetty

en: Configuration saved
fi: Asetukset talletettu

en: Connected. Press any key to continue
fi: Yhteys muodostui. Paina jotain näppäintä

en: Copyright (C) Miquel van Smoorenburg.
fi: (c) Miquel van Smoorenburg

en: Could not re-initialize window system.
fi: Ikkunoiden alustus ei onnistu.

en: Could not setup for dial out.
fi: Soitto ei onnistu.

en: Current: %5s %s%s%s
fi: Nykyinen: %5s %s%s%s

en: DBUG: initial readdir() failed (errno == %d)
fi: DBUG: readdir() ei onnistu (errno == %d)

en: DTE speed
fi: päätenopeus

en: Delete
fi: Del

en: Delete
fi: Del

en: Delete which protocol?
fi: Poistettava protokolla?

en: Device %s is locked.
fi: %s on lukittu.

en: Dialing
fi: Soitan

en: Dialing Directory
fi: Puhelinluettelo

en: Directory: %%-%ds
fi: Hakemisto: %%-%ds

en: Download
fi: Vastaanotto

en: ERROR: Macros have changed but no filename is set!
fi: VIRHE: Makroja muutettu mutta tiedostonimi puuttuu!

en: ERROR: cannot open macro file %s
fi: VIRHE: makrotiedoston %s avaus ei onnistu

en: ERROR: you do not have permission to create a file there!
fi: VIRHE: Ei kirjoitusoikeutta hakemistoon!

en: Enter number
fi: Anna numero

en: Entry "%s" not found. Enter dialdir?
fi: Ei tietoja numerolle "%s". Mennäänkö puhelinluetteloon?

en: Environment variable TERM not set
fi: Ympäristömuuttujaa TERM ei ole määritelty

en: Error writing ~/.dialdir!
fi: Virhe ~/.dialdir:in kirjoituksessa!

en: Exit
fi: Pois asetuksista

en: Exit from Minicom
fi: Poistu Minicomista

en: F1 to F10 Macros
fi: Makrot F1 - F10

en: File transfer protocols
fi: Tiedostonsiirtoprotokollat

en: File: "%s" exists!. Over-write?
fi: Tiedosto "%s" on jo! Kirjoitetaanko päälle?

en: Filename pattern:
fi: Valintapeite:

en: Filenames and paths
fi: Tiedostot ja hakemistot

en: Find an entry
fi: Etsi nimellä

en: GREEN
fi: VIHREÄ

en: Give name to save this configuration?
fi: Talletaan asetukset nimelle:

en: Gone offline (%ld:%02ld:%02ld)
fi: Yhteys katkesi (%ld:%02ld:%02ld)

en: Got signal %d
fi: Signaali %d

en: Goto directory:
fi: Siirry hakemistoon:

en: HISTORY: U=Up D=Down F=PgDn B=PgUp s=Srch S=CaseLess N=Next C=Cite ESC=Exit
fi: PUSKURI: U=ylös D=alas F=PgDn B=PgUp s=haku S=HAKU N=seur C=lainaa ESC=pois

en: Hang-up line?
fi: Katkaise yhteys?

en: Hanging up
fi: Katkaisen yhteyden

en: Hangup (%ld:%02ld:%02ld)
fi: Yhteyden katkaisu (%ld:%02ld:%02ld)

en: History Buffer Size
fi: Puskurin koko

en: History buffer Disabled!
fi: Puskuri ei ole käytössä!

en: History buffer empty!
fi: Puskuri on tyhjä!

en: Initializing Modem
fi: Modeemin alustus

en: Input character ascii value 0-255
fi: Anna merkin ascii-koodi (0-255)

en: Jump to a shell....J
fi: hyppy shelliin.....J

en: Killed by signal %d !
fi: Lopetettu signaaliin %d !

en: Leave Minicom?
fi: Poistu Minicomista?

en: Leave without reset?
fi: Poistu resetoimatta?

en: Linewrap OFF
fi: Rivinjatko POIS

en: Linewrap ON
fi: Rivinjatko PÄÄLLÄ

en: Load file: %s
fi: Lataa tiedosto: %s

en: Local echo OFF
fi: Kaiutus POIS

en: Local echo ON
fi: Kaiutus PÄÄLLÄ

en: Lockfile is stale. Overriding it..
fi: Ohitetaan vanha lukkotiedosto..

en: Logging options
fi: Logitiedoston asetukset

en: M  Zmodem download string activates...
fi: M  Autom. käynnistettävä Zmodem-imurointi..

en: Macros saved
fi: Makrot talletettu

en: Main Functions
fi: Tärkeimmät komennot

en: Manually entered number
fi: Käsin syötetty numero

en: Max retries
fi: Liikaa yrityksiä

en: Menu foreground == background color, change!
fi: Menujen taustaväri sama kuin tekstin väri, vaihda toinen!

en: Meta-8th bit
fi: Meta(8.bitti)

en: Minicom Command Summary
fi: Minicomin näppäinkomennot

en: Modem and dialing
fi: Modeemi ja soitto

en: Modem and dialing parameter setup
fi: Modeemi- ja soittoasetukset

en: N  Use filename selection window......
fi: N  Käytetäänkö tiedostovalintaikkunaa......

en: Name U/D FullScr IO-Red. Multi
fi: Nimi U/D Kokor.  IO-Red. Monta

en: No
fi: Ei

en: No
fi: Ei

en: No cursor motion capability (cm)
fi: Ei kursorinsiirtokomentoa (cm) termcap-tiedoissa

en: No file selected - enter filename:
fi: Ei tiedostoja valittuna - anna nimi:

en: No file(s) tagged
fi: Ei tiedostoja valittuna

en: No file(s) untagged
fi: Ei valintaa

en: No previous search!
      Please 's' or 'S' first!
fi: Ei aiempaa hakua!
      Anna komento 's' tai 'S'!

en: No termcap database present!
fi: Termcap-tiedostoa ei löydy!

en: No termcap entry for %s
fi: Termcap:issa ei ole tietoja päätetyypille %s

en: Number of terminal columns unknown
fi: Päätteen rivinpituus tuntematon

en: Number of terminal lines unknown
fi: Päätteen rivimäärä tuntematon

en: O  Prompt for download directory......
fi: O  Kysytäänkö download-hakemistoa..........

en: OFFLINE
fi: EI YHTEYTTÄ

en: ONLINE
fi: YHTEYS

en: OPTIONS
fi: OPTIOT

en: Off
fi: Pois

en: Offline
fi: Ei yhteyttä

en: Old dialdir copied as %s.%hd
fi: Vanha puhelinluettelo kopioitu nimelle %s.%hd

en: On
fi: Päällä

en: On
fi: Päällä

en: Online
fi: Yhteys

en: Other Functions
fi: Muut toiminnot

en: Out of memory while reading dialing directory
fi: Puhelinluettelo ei mahdu muistiin

en: Out of memory: could not fork()
fi: Muisti lopussa. fork() ei onnistu

en: Phonelist garbled (?)
fi: Puhelinluettelo sekaisin (?)

en: Phonelist garbled (unknown version?)
fi: Puhelinluettelo sekaisin (outo versio?)

en: Please enter file names
fi: Anna tiedostonimet

en: Program new command key
fi: Komentonäppäin

en: Quit without reset while online.
fi: Poistuminen katkaisematta linjaa.

en: RED
fi: PUNAINEN

en: Reading macros
fi: Luetaan makrot

en: Remove entry?
fi: Numeron poisto?

en: Report bugs to <minicom-devel@bazar.conectiva.com.br>.
fi: Virheistä voi raportoida osoitteeseen <minicom-devel@bazar.conectiva.com.br>

en: Resetting Modem
fi: Modeemin resetointi

en: Resize not supported, screen may be messed up!
fi: Koon muutos ei tuettu, näyttö voi olla sekaisin

en: Run a script
fi: Scriptin ajo

en: SEARCH FOR (ESC=Exit)
fi: ETSI TEKSTI (ESC=paluu)

en: SHELL variable not set
fi: SHELL-muuttujalla ei arvoa

en: Same as last
fi: Sama kuin viimeksi

en: Save as file: %s
fi: Talleta tiedosto: %s

en: Save macros?
fi: Talleta makrot?

en: Save setup as %s
fi: Talleta nimellä %s

en: Save setup as..
fi: Talleta nimellä..

en: Screen and keyboard
fi: Näyttö ja näppäimistö

en: Search Wrapping Around to Start!
fi: Jatketaan etsintää alusta!

en: Select %s for %s
fi: Valitse %s %s

en: Select File(s) to Upload
fi: Valitse tiedosto(t)

en: Select function or press Enter for none.
fi: Valitse komento tai poistu ENTERillä.

en: Sending BREAK
fi: Lähetetään BREAK

en: Serial port setup
fi: Sarjaportin asetukset

en: Shelled out. Type "exit" to return.
fi: Shell. Palaa komennolla "exit".

en: Some additions by Jukka Lahtinen 1997-2000
fi: Muuttanut Jukka Lahtinen 1997-2000

en: Sorry %s. You are not allowed to use configuration %s.
fi: Sorry %s. Sinulla ei ole oikeutta porttiin %s.

en: Sorry. Your screen is too small.
fi: Näyttösi on liian pieni.

en: Suspend minicom....J
fi: hyppy shelliin.....J

en: Suspended. Type "fg" to resume.
fi: Shellissä. Paluu komennolla "fg".

en: Tag pattern:
fi: Valintapeite:

en: Terminal foreground == background color, change!
fi: Päätteen taustaväri sama kuin tekstin väri, vaihda toinen!

en: Terminal settings
fi: Pääteasetukset

en: The LIBDIR to find the configuration files and the access file
fi: LIBDIR, jossa on systeemin oletusasetukset ja käyttöoikeustiedosto

en: These options can also be specified in the MINICOM environment variable.
fi: Nämä asetukset voi antaa myös ympäristömuuttujassa MINICOM.

en: This system does not support history
fi: Ohjelma on käännetty ilman HISTORY-optiota

en: This variable is currently %s"%s".
fi: Muuttuja%s"%s".

en: Timeout
fi: Aika loppui

en: Too many files tagged - buffer would overflow
fi: Liikaa tiedostoja - puskurin ylivuoto

en: Type "minicom %s" for help.
fi: Apua komennolla "minicom %s"

en: Unknown dialing directory version
fi: Tuntematon puhelinluettelon versio

en: Untag pattern:
fi: Poista peite:

en: Upload
fi: Lähetys

en: Usage: %s [OPTION]... [configuration]
fi: Käyttö: %s [OPTIO]... [asetustiedosto]

en: Usage: runscript <scriptfile> [logfile [homedir]]%s
fi: Syntaksi: runscript <script-tiedosto> [logitiedosto [kotihakemisto]]%s

en: WHITE
fi: VALKOINEN

en: Welcome to minicom
fi: Minicom

en: Written by Miquel van Smoorenburg 1991-1995
fi: Tekijä Miquel van Smoorenburg 1991-1995

en: Wrong option in environment MINICOM="%s"
fi: Tuntematon asetus MINICOM="%s"

en: YELLOW
fi: KELTAINEN

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are already online! Hang up first.
fi: Olet jo linjalla! Katkaise yhteys ensin.

en: You are not allowed to change this parameter
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tämän parametrin muuttamiseen

en: You are not allowed to create a configuration
fi: Et voi tallettaa oletuksia

en: You are online. Really initialize?
fi: Yhteys on auki. Alustetaanko modeemi silti?

en: You can't change colors in black and white mode
fi: Et voi muuttaa värejä mustavalkomoodissa

en: You don't exist. Go away.
fi: En tunne sinua. Poistu.

en: a directory
fi: hakemisto,

en: a file
fi: tiedosto

en: configuration
fi: asetukset

en: disabled
fi: Ei käytössä

en: download
fi: vastaanotto

en: enabled
fi: On käytössä

en: global
fi: globaalissa

en: i18n by Arnaldo Carvalho de Melo 1998
fi: i18n Arnaldo Carvalho de Melo 1998

en: line speed
fi: linjanopeus

en: minicom.users is compiled as %s.
fi: minicom.users, on %s.

en: minicom: -s switch needs root privilige
fi: minicom: optio -s on sallittu vain tunnuksella root

en: minicom: WARNING: configuration file not found, using defaults
fi: minicom: HUOM: Ei asetustiedostoa, oletukset käytössä.

en: minicom: argument to -p must be a pty
fi: minicom: -p -option argumenttina pitää olla jokin pty

en: minicom: cannot open %s. Sorry.
fi: minicom: %s:n avaus ei onnistu.

en: minicom: cannot open %s: %s
fi: minicom: %s:n avaus ei onnistu: %s

en: minicom: cannot open macro file %s
fi: minicom: makrotiedosto %s ei aukea

en: minicom: could not exec keyserv
fi: minicom: keyserv:in suoritus ei onnistu

en: minicom: could not fork.
fi: minicom: fork-kutsu ei onnistu

en: minicom: out of file descriptors
fi: minicom: putken avaus ei onnistu

en: minicom: there is no global configuration file %s
fi: minicom: ei systeemin oletusasetustiedostoa %s

en: no such file!
fi: tiedostoa ei löydy!

en: one or more files
fi: tiedosto(t),

en: personal
fi: yksityisessä

en: runscript: couldn't open %s%s
fi: runscript: ei tiedostoa %s%s

en: script "%s" line %d: break outside of expect%s
fi: script "%s" rivi %d: break-käsky expect:in ulkopuolella%s

en: script "%s" line %d: call inside expect%s
fi: script "%s" rivi %d: call-käsky expect:in sisällä%s

en: script "%s" line %d: label "%s" not found%s
fi: script "%s" rivi %d: osoitetta "%s" ei löydy%s

en: script "%s" line %d: nested expect%s
fi: script "%s" rivi %d: sisäkkäiset expect-käskyt%s

en: script "%s" line %d: unknown command "%s"%s
fi: script "%s" rivi %d: tuntematon komento "%s"%s

en: script "%s" line %d: unknown variable "%s"%s
fi: script "%s" rivi %d: tuntematon muuttuja "%s"%s

en: script "%s": global timeout%s
fi: script "%s": aikaraja ylitetty%s

en: script "%s": no return from gosub%s
fi: script "%s": gosub:ista puuttuu return-käsky%s

en: script "%s": out of memory%s
fi: script %s: muisti ei riitä%s

en: script "%s": syntax error in line %d %s%s
fi: script "%s": syntaksivirhe rivillä %d %s%s

en: script "%s": unexpected end of file%s
fi: script "%s": tiedosto loppui odottamatta%s

en: script %s: out of memory%s
fi: script "%s": muisti ei riitä%s

en: set to
fi: n arvo on

en: sigack: unexpected ACK signal &^%%$!! (pardon my French)%c
fi: sigack: odottamaton ACK-signaali!%c

en: unset
fi: lle ei ole määritelty arvoa

en: upload
fi: lähetys

en: | scroll Back........B
fi: | tekstipuskuri......B
