control-center 1.3.90 - en to fr translation catalogue (782 entries)

en:     Remove
fr:    Supprimer

en:  (Not found)
fr:  (non trouvé)

en:  Browse...
fr:  Parcourir...

en:  Minutes.
fr:  minutes.

en:  Normal
fr:  Normale

en:  Random)
fr:  Aléatoire)

en:  minutes after screen saver has started.
fr:  minutes après le démarrage de l'économiseur d'écran.

en:  the end of a corridor it will color it this color.
fr: la fin d'un couloir il le colore en sa couleur

en: "%s" does not exist or is not executable.
    Check your spelling and make sure you have
    the right permissions to execute this file.
fr: « %s » n'existe pas ou n'est pas exécutable.
    Vérifiez votre orthographe et si vous avez les
    permissions nécessaires pour exécuter ce fichier.

en: %s (Current)
fr: %s (En cours)

en: %s Settings...
fr: Paramètres de %s...

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
fr: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-*-120-*-*-*-*-*-*

en: 2D projection of a hypercube
fr: Projection 2D d'un hypercube

en: 3D Clock
fr: Horloge 3D

en: 3d pipes flow around the screen
fr: Tuyaux 3d flottants autour de l'écran

en: A 3d Rubiks cube floats and twists around
fr: Un Rubiks cube 3D flottant et tournant

en: A 3d cube floats around
fr: Un cube 3D flottant

en: A 3d flower morphs into a sphear
fr: Une fleur 3D qui se déforme en sphére

en: A 3d globe
fr: Un globe 3D

en: A blob of bubbles spinning/moving around the screen.
fr: Une goutte de bulles virevoltant autour de l'ecran.

en: A cellular automata that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals.
fr: Un automate cellulaire qui démarre avec un champs aléatoire et s'organise en bandes et spirales.

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced.
fr: Un automate cellulaire qui est en fait une machine de Türing à deux dimensions: puisque les fourmis en marchant à travers l'écran changent la valeur des pixels sur leur chemin. Puis, lorsqu'elles repassent sur des pixels ainsi modifiés leur comportemment en est influencé.

en: A show of objects interacting through attractive and repulsive forces.
fr: Une série d'objets qui interagissent selon des forces d'attraction et de répulsion.

en: A waving ribbon
fr: Un ruban qui ondule

en: About
fr: À propos

en: About the GNOME control-center.
fr: À propos du centre de contrôle GNOME.

en: About:
fr: À Propos :

en: Acceleration
fr: Accélération

en: Accepts Line Number
fr: Accepte les numéros de ligne

en: Accepts URLs
fr: Accepte les URLs

en: Add Application
fr: Ajouter une application

en: Add Application...
fr: Ajouter une application...

en: Add MIME Type
fr: Ajoutez un type MIME

en: Add New Extension
fr: Ajoutez une nouvelle extension

en: Add New MIME Type
fr: Ajouter un nouveau type MIME

en: Add New MIME Type...
fr: Ajouter un nouveau type MIME...

en: Add New Window Manager
fr: Ajoutez un nouveau gestionnaire de fenêtres

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Additive
fr: Supplément

en: Animate
fr: Animé

en: Animate circles.
fr: Cercles animés.

en: Another item
fr: Un autre élément

en: Ant
fr: Fourmis

en: Ants:
fr: Fourmis :

en: Application Command:
fr: Commande de l'application :

en: Application Name:
fr: Nom de l'application :

en: Applications
fr: Application

en: At the mouse pointer
fr: Au pointeur de la souris

en: Attraction is based on interactions of points which attract each other up to a certain distance and then begin to repel each other.
fr: Attraction est basé sur des points qui s'attirent mutuellement et qui, en deçà d'une certaine distance, se répoussent.

en: Audio mixer
fr: Table de mixage

en: Author:
fr: Auteur :

en: Author: UNKNOWN
fr: Auteur : INCONNU

en: Auto
    Preview
fr: Auto
    Prévisualisation

en: Available Themes
fr: Thèmes disponibles

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Bad Application Command
fr: Mauvaise commande d'application

en: Bad Application Name
fr: Mauvais nom d'application

en: Bars
fr: Barres

en: Bas van Gaalen and Charles Vidal
fr: Bas van Gaalen et Charles Vidal

en: Blitspin takes a bitmap and repeatedly rotates it by 90 degrees using logical operations.
fr: Blitspin prends une image bitmap et lui fait faire plusieures rotations de 90° consécutives en utilisant des opérations logiques.

en: Blue Screen of Death
fr: L'écran bleu de la mort qui tue

en: Bottom
fr: Bas

en: Bouboule changes shape and size in a blob like form.
fr: Bouboule se déforme et prends la forme d'une goutte.

en: Bounce colored lines around a window.
fr: Des lignes de couleurs qui rebondissent à l'écran

en: Braid
fr: Galons

en: Bridge
fr: Pont

en: Broken
fr: Cassé

en: Bsod
fr: BSoD

en: Bsod simulates crash screens from other operating systems.
fr: BSoD émule les crash de plusieurs systèmes d'exploitation (Windows, Amiga, MacOS,... même Linux 2.1.* :-) ).

en: Bubble3d
fr: Bulle3d

en: Bubbles
fr: Bulles

en: Bubbles exist in three dimensions.
fr: Les bulles existent en trois dimensions.

en: Bubbles sprays tiny bubbles which grow until they go pop.
fr: Cet économiseur d'écran dessine des bulles qui vont grandissant jusqu'à éclater, et ainsi de suite.

en: Bumps
fr: Sauts

en: By Its
fr: Valeur

en: COLOR
fr: COULEUR

en: Can detach and move menus
fr: Barres de menu détachables et mobiles

en: Can detach and move toolbars
fr: Barres d'outils détachables et mobiles

en: Can open from URI
fr: Peut ouvrir depuis une URI

en: Can open multiple files
fr: Peut ouvrir plusieurs fichiers

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
fr: Impossible de trouver une hbox, utilisation d'une sélection de fichier normale

en: Catcha
fr: Vincent

en: Causes the colors to mix when overlapped.
fr: Fait que les couleurs se mélangent quand les gouttes se superposent.

en: Cell
fr: Cellule

en: Center image.
fr: Centrer l'image.

en: Center of the screen
fr: Centre de l'écran

en: Centered
fr: Centré

en: Change File Extensions
fr: Changer les extensions de fichier

en: Change Icon
fr: Changer l'icône

en: Change distance at which attractive force becomes repulsive.
fr: Changer la distance à partir de laquelle les forces s'inversent.

en: Change from closed to open figures.
fr: Passe d'images fermées à des images ouvertes.

en: Change maximum number of lines.
fr: Change le nombre maximum de lignes.

en: Change number of interpolation steps.
fr: Changer le nombre de pas d'interpolation.

en: Change number of segments.
fr: Change le nombre de segments.

en: Change number of trails.
fr: Changer le nombre de trainées.

en: Change size of points.
fr: Changer la taille des points.

en: Change the animation step delay.
fr: Change le retard en cycles.

en: Change the delay between changing modes.
fr: Changer le temps en cycles entre des changements.

en: Change the delay between each 90 degree rotation.
fr: Changer la vitesse des rotations de 90°

en: Change the delay between steps of rotation process.
fr: Changer le délai entre les étapes de la rotation.

en: Change the delay in cycles.
fr: Changer la durée entre les cycles.

en: Change the delay in movement.
fr: Modifie le retardement du mouvement.

en: Change the delay.
fr: Change la vitesse de l'animation.

en: Change the density.
fr: Changer la densité.

en: Change the distance from center of cube
fr: Changer la distance au centre du cube

en: Change the number of bubbles to use.
fr: Change le nombre de bulles à utiliser.

en: Change the number of circles to use.
fr: Changer le nombre de cercles à utiliser.

en: Change the number of colors to use in star.
fr: Changer le nombre de couleurs utilisé pour une étoile

en: Change the number of colors to use.
fr: Change le nombre de couleurs à utiliser.

en: Change the number of cycles.
fr: Changer le nombre de cycles.

en: Change the number of iterations.
fr: Changer le nombre d'itérations.

en: Change the number of pixels before a color change.
fr: Changer le nombre de pixels à dessiner avant de changer de couleur.

en: Change the number of planets to use.
fr: Change le nombre de planètes.

en: Change the number of points to use.
fr: Changer le nombre de points de la scène.

en: Change the number of polygons to use.
fr: Modifier le nombre de polygones à utiliser

en: Change the number of seeds.
fr: Changer le nombre de germes.

en: Change the number of trees to use.
fr: Change le nombre d'arbres utilisé par l'économiseur d'écran.

en: Change the number to use.
fr: Changer le nombre de points a dessiner par cycle.

en: Change the quickness of rotation at each step.
fr: Change la vitesse de rotation à chaque étape

en: Change the size of object.
fr: Change la taille de l'objet.

en: Change the size of pixels in the flag.
fr: Changer la taille des pixels du drapeau.

en: Change the spacing radius of the points.
fr: Changer le rayon de distribution des points.

en: Change the thickness of color bands.
fr: Change l'épaisseur des bandes de couleur.

en: Change the time each picture is shown.
fr: Change le temps que chaque image doit rester affichée.

en: Change time to fade away.
fr: Changer le délai avant effacement.

en: Change to alternating striped curves.
fr: Utiliser un dégradé de couleurs entre les cercles.

en: Change to animated circles.
fr: Cercles animés.

en: Change to cycle through colormap.
fr: Cycle de couleurs.

en: Change to display in monochrome.
fr: Change l'affichage en monochrome.

en: Change to draw square at weird starting points.
fr: Modifier pour dessiner un carré aux points de départ mystérieux.

en: Change to use XOR drawing function.
fr: Modifier pour utiliser la fonction de dessin XOR.

en: Change whether fractals should grow.
fr: Demande que les fractales grandissent.

en: Change whether objects should leave a trail.
fr: Les objets laissent une trainée.

en: Change whether orbit should decay.
fr: L'orbit doit s'aménuiser.

en: Change whether to use lissajous figures to get points.
fr: Utiliser des figures de lissajous pour obtenir les points.

en: Changes frequency of missile launch.
fr: Change la fréquence des tirs de missiles

en: Changes the count.
fr: Changer le nombre.

en: Changes the magnification of original picture.
fr: Modifie l'agrandissement de l'image d'origine.

en: Changes the number of ants marching across the screen.
fr: Change le nombre de fourmis qui se balladent sur l'écran

en: Changes the size of the ants.
fr: Change la taille des fourmis

en: Changes the speed at which the Qix moves.
fr: Change la vitesse de déplacement de la structure

en: Changes the time between redrawing the screen.
fr: Change le temps d'attente avant de redessiner l'écran.

en: Choose a window manager
fr: Sélectionne le gestionnaire de fenêtres à utiliser avec GNOME

en: Choose the applications used by default
fr: Sélectionner les applications utilisées par défaut

en: Choose the editor that is invoked by gnome-edit
fr: Sélectionne l'éditeur appellé par gnome-edit.

en: Click on keypress
fr: La frappe est accompagnée de clics

en: Click volume
fr: Volume des clics

en: Close
fr: Fermer

en: Closer
fr: Proche

en: Color
fr: Couleur

en: Color for filling completely closed off areas.
fr: Couleur des zones entièrement fermées.

en: Color of a skipped path
fr: Couleur d'évitemment

en: Color of failed path
fr: Couleur du chemin après un échec

en: Color of path
fr: Couleur du chemin

en: Color of surrounded area
fr: Couleur des zones fermées

en: Colors
fr: Couleurs

en: Colors:
fr: Couleurs :

en: Command
fr: Commande

en: Command '%s' failed
fr: La commande « %s » a échouée

en: Command cannot be empty
fr: La champs de la commande ne peut pas être vide

en: Command:
fr: Commande :

en: Compass
fr: Compas

en: Configuration Command:
fr: Commande de configuration :

en: Configuration of the desktop's background
fr: Configure l'arrière-plan du bureau

en: Configure GNOME's use of sound
fr: Configure l'utilisation du son par GNOME

en: Configure how document types are handled
fr: Configura la manière dont les types de documents sont gérés

en: Configure the global settings of your GNOME applications
fr: Configure les paramètres globaux de vos applications GNOME

en: Configure the settings of the screensaver
fr: Configure l'économiseur d'écran

en: Configure the settings of your Multimedia devices
fr: Configure les paramètres de vos périphériques multimédia

en: Configure which programs are used to display URLs
fr: Configure quelles applications sont utilisées pour afficher les URLs

en: Configure your external devices
fr: Configure vos périphériques externes.

en: Control Center
fr: Centre de contrôle

en: Control Center Menu
fr: Menu du centre de contrôle

en: Controls whether or not a 'bridge' will appear over the logo.
fr: Contrôle si un pont apparait au dessus du logo.

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
fr: N'a pas pu démarrer « %s ».
    Retourne au gestionnaire de fenêtres prédédent « %s »

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
fr: N'a pas pu démarrer le gestionnaire de fenêtre précédent.
    Démarrez un gestionnaire de fenêtres manuellement.
    Vous pouvez le faire en sélectionnant « Exécuter... »
    dans le menu GNOME

en: Couldn't create pixmap from file: %s
fr: Impossible de créer l'image à partir du fichier : %s

en: Couldn't find pixmap file: %s
fr: Impossible de trouver le fichier d'image : %s

en: Count
fr: Nombre

en: Count:
fr: Nombre :

en: Critical
fr: Critique

en: Custom Editor
fr: Éditeur personnalisé

en: Custom Help Viewer
fr: Visionneuse d'aide personnalisée

en: Custom Terminal
fr: Terminal personnalisé

en: Custom Web Browser
fr: Navigateur Web personnalisé

en: Cycle modes.
fr: Modes de cycle.

en: Cycle through all the available modes.
fr: Cycle de tous les modes disponibles.

en: Cycle through colormap.
fr: Cycle de couleurs.

en: Cycle through colors.
fr: Cycle entre les couleurs

en: Cynosure franticly displays colored rectangles.
fr: Cynosure dessine frénétiquement des rectangles colorés.

en: Darrick Brown, Peter Schmitzberger, and Jamie Zawinski
fr: Darrick Brown, Peter Schmitzberger, aet Jamie Zawinski

en: Dead Color
fr: Couleur morte

en: Decay
fr: Désintégration

en: Decayscreen
fr: Fondu

en: Decayscreen makes a screen look like its melting down.
fr: L'affichage à l'écran semble fondre et couler.

en: Deco
fr: Déco

en: Deco draws tacky 70s basement wall panelling.
fr: Dessine des motifs criards comme ceux utilisés dans les papiers peints des années 70.

en: Default Action
fr: Action par défaut

en: Default Action:
fr: Action par défaut :

en: Default Applications
fr: Applications par défaut

en: Default Editor
fr: Éditeur par défaut

en: Default Help Viewer
fr: Visionneuse d'aide par défaut

en: Default MDI Mode
fr: Mode MDI par défaut

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Delay
fr: Délai

en: Delay between drawing the maze and starting the solution.
fr: Délai entre le dessin du labyrinthe et le début de sa résolution.

en: Delay between each step in the maze.
fr: Délai entre chaque pas dans le labyrinthe

en: Delay between finishing the maze and starting a new one.
fr: Délai après la résolution d'un labyrinthe et le début d'un nouveau.

en: Delay between redraws.
fr: Temps de pause

en: Delay between switches.
fr: Temps en cycles entre des changements.

en: Delay2
fr: Délai2

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete Application
fr: Supprimer l'application

en: Delete This MIME Type
fr: Supprimer ce type MIME

en: Demon
fr: Démon

en: Denser
fr: Plus dense

en: Density
fr: Densité

en: Description (e.g. Thumper image):
fr: Description (par ex. image Thunder) :

en: Desktop
fr: Bureau

en: Desktop Properties manager.
fr: Gestionnaire de propriétés du bureau.

en: Determines whether or not the ant leaves a truchet in the path it leaves behind.
fr: Determine si oui ou non les fourmis creusent un chemin lors de leur passage.

en: Determines whether the lines move erraticly, or bounce off the walls linearly.
fr: Determine si les lignes se meuvent de façon erratique, ou si elles doivent rebondire de façon linéaire.

en: Determines whether to draw the panels in color, or in black and white.
fr: Determine si l'affichage se fera en couleurs ou en noir et blanc.

en: Determines whether to fill in the gaps between the lines.
fr: Determine s'il faut dessiner un « Qix » solide.

en: Dialog Behavior
fr: Comportement de la boîte de dialogue

en: Dialog Layout
fr: Disposition de la boîte de dialogue

en: Dialog buttons
fr: Boutons de la boîte de dialogue

en: Dialog buttons have icons
fr: Les entrées des menus ont des icônes

en: Dialog hints
fr: Astuces pour les boîtes de dialogue

en: Dialog position
fr: Position de la boîte de dialogue

en: Dialogs
fr: Dialogues

en: Dialogs are like other windows
fr: Les boîtes de dialogue sont comme les autres fenêtres

en: Dialogs are treated specially by window manager
fr: Les boîtes de dialogue sont traitées de manière spéciale par
    le gestionnaire de fenêtres

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Discard all changes
fr: Annuler tous les changements

en: Discrete
fr: Discret

en: Discrete map systems
fr: Systèmes de cartes discretes

en: Display a Sonar scope.
fr: Affiche un écran sonar.

en: Display a spinning compass
fr: Affiche un compas tournant

en: Display an arcade game
fr: Affiche un jeu d'arcade

en: Display color bars.
fr: Affiche des barres colorées.

en: Display coloured polylines
fr: Affiche des polylignes colorées

en: Display flames at the bottom of the screen
fr: Affiche des flammes au bas de l'écran

en: Display nice stuff
fr: Affiche des chose sympa

en: Display oily drops.
fr: Affiche des taches huileuses.

en: Display screensaver in monochrome.
fr: Économiseur d'écran en mode monochrome.

en: Display squared spirales
fr: Affiche des spirales carrées

en: Display static.
fr: Affichage statique.

en: Display the desktop in a spotlight
fr: Affiche le bureau mis en lumière

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
fr: Affichage du papier peint : mosaique, centré, redimentionné ou aux proportions

en: Distance from center of cube
fr: Distance au centre du cube

en: Distance of attraction.
fr: Distance d'attraction.

en: Distort
fr: Distortion

en: Distort the screen
fr: Créé des distortions de l'image

en: Distribution Version:
fr: Version de distribution :

en: Document Handlers
fr: Gestionnaire de documents

en: Does this editor accept line numbers from the command line?
fr: Cet éditeur accepte-t-il les numéros de ligne sur la ligne de commande ?

en: Does this editor need to start in an xterm?
fr: Cet éditeur doit-il être lancé dans un terminal X ?

en: Does this help viewer allow URLs for help?
fr: Cette visionneuse accepte-t-elle les URLs pour l'aide ?

en: Does this help viewer need an xterm for display?
fr: Cette visionneuse nécessite-t-elle un terminal X pour l'affichage ?

en: Does this web browser need to display in an xterm?
fr: Ce navigateur Web doit-it être affiché dans un terminal X ?

en: Does this web browser support the netscape remote control protocol?  If in doubt, and this web browser isn't Netscape or Mozilla, it probably doesn't.
fr: Ce navigateur supporte-t-il le protocole de contrôle distant de Netscape ? Dans le doute, si le navigateur n'est pas Netscape ou Mozilla, la réponse est certainement non.

en: Don't hide bubbles when they pop.
fr: Laisse à l'écran l'image des bulles qui ont éclaté.

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
fr: Dessiner des cercles plutôt que d'utiliser des images pixmap pour les bulles.

en: Draw circular interference patterns
fr: Dessine des motifs d'interférence circulaires

en: Draw circular patterns.
fr: Dessine des motifs à base de cercles.

en: Draw solid Qix.
fr: Solide

en: Draw square at weird starting points.
fr: Dessiner un carré aux points de départ mystérieux.

en: Draw tacky 70s basement wall panelling.
fr: Dessine des motifs muraux des années 70

en: Draws a flow of colored points
fr: Dessine un flux avec des points de couleur

en: Draws a fractal forest.
fr: Dessine une forêt avec des fractales.

en: Draws a point moving around a circle which moves around a circle.
fr: Dessine la trajectoire d'un point sur une route en mouvement.

en: Draws a simple orbital simulation.
fr: Dessine une simulation orbitale simple.

en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor.
fr: Simule un vieux terminal, avec de grands pixels et un Phosphor à longue durée.

en: Draws a waving flag.
fr: Dessine un drapeau flottant au vent.

en: Draws animated full-loop lisajous figures
fr: Affiche des courbes de lisajous animées

en: Draws fractal lightning bolts.
fr: Dessine des éclairs fractals.

en: Draws helical string-art patterns
fr: Dessine des motifs complexes à partir de segments

en: Draws laser-like lines moving around a central focal point in varying numbers and colors.
fr: Dessine des lignes ressemblant vaguement a des rayons laser se déplaçant autour d'un point focal.

en: Draws random color rectangles.
fr: Dessine des rectangles de couleur au hazard.

en: Draws real plane fractals
fr: Genère des fractales planes.

en: Draws rippling interference patterns like splashing water.
fr: Dessine des motifs d'interférence qui ondule comme de l'eau qui élabousse.

en: Draws rotating line segments.
fr: Affiche des segments de droites en mouvement

en: Draws smoothly-shaded oscillating oval patterns which resemble vapor trails.
fr: Dessine des motifs ovales légèrement estompés qui oscillent, comme des traînées de vapeur.

en: Draws spinning, animating, julia-set fractals.
fr: Dessine des ensembles de Julia fractales animés.

en: Draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
fr: Dessine des IFS (Iterated-function-system) qui tournent.

en: Draws vaguely laser-like moving lines.
fr: Dessine des lignes ressemblant vaguement a des rayons laser.

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path.
fr: Montre un ruban qui ondule suivant un chemin sinusoïdal.

en: Drift
fr: Dérive

en: Drift draws drifting recursive fractal cosmic flames.
fr: Cet économiseur d'écran dessine des feux cosmiques avec des fractales récursives.

en: Drifting recursive fractal cosmic flames.
fr: Dessine des feux cosmiques avec des fractales récursives.

en: Drip onto desktop.
fr: Goutter sur le bureau.

en: Duration
fr: Durée

en: Duration (ms)
fr: Durée (ms)

en: Duration of current shape.
fr: Durée pour une même forme.

en: Duration of laser burst.
fr: Durée des tirs laser.

en: Duration of the laser burst.  After the burst has finished, It will move to a new location on the screen.
fr: Durée des tirs laser. Après chaque tir, le point de tir se déplace vers un point différent sur l'écran.

en: Edit Application
fr: Éditer l'application

en: Edit Application...
fr: Éditer l'application...

en: Edit Applications List
fr: Éditez la liste des applications

en: Edit Components List
fr: Éditez la liste des composants

en: Edit List
fr: Éditer la liste

en: Edit Window Manager
fr: Éditer le gestionnaire de fenêtres

en: Edit...
fr: Éditer...

en: Eenie
fr: Toto

en: Embossed Logo
fr: Logo en relief

en: Enable
fr: Activer

en: Enable auto-repeat
fr: Activer l'auto-répétition

en: Enable sound server startup
fr: Activer le serveur de sons au démarrage

en: Epicycle draws the path traced out by a point on the edge of a circle that is rotating around the rim of another circle, and so on.
fr: Cet économiseur d'écran dessine la trajectoire d'un point sur un cercle en rotation qui se déplace sur le contour d'un autre cercle.

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
fr: Erreur lors de l'initialisation du capplet « url-properties »

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
fr: Erreur lors de l'installation du thème :
    « %s »
    %s

en: Event
fr: Événement

en: Exec Flag:
fr: Option d'exécution :

en: Extension:
fr: Extension :

en: Fadedelay
fr: Délai de disparition

en: Farther
fr: Distant

en: Fast
fr: Rapide

en: Faster
fr: Rapide

en: File Extensions
fr: Extensions de fichier

en: File Types and Programs
fr: Types de fichiers et programmes

en: File to Play
fr: Fichier à jouer

en: Flag
fr: Drapeau

en: Flag draws a waving flab, containing text or an image.
fr: Dessine un drapeau flottant au vent représentant un texte ou une image.

en: Flow
fr: Flux

en: Forest
fr: Forêt

en: Fractal draws a fractal forest.
fr: Cet économiseur d'écran dessine une forêt avec des arbres faits avec des fractales.

en: Fractals should grow.
fr: Les fractales doivent grandir.

en: Franticly displays colored rectangles.
fr: Affiche frénétiquement des rectangles colorés.

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Frequency of missile launch
fr: Fréquence des tirs de missiles

en: GNOME Control Center
fr: Centre de contrôle GNOME

en: GNOME MDI Options
fr: Options GNOME MDI

en: Galaxy
fr: Galaxie

en: Gears
fr: Engrenages

en: General
fr: Général

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles.
fr: Génère des chaînes de montagne aléatoires en utilisant des subdivisions de triangles répétées.

en: Glow
fr: Lueur

en: Gnome Default Editor
fr: Éditeur par défaut de Gnome

en: Gnome Default Web Browser
fr: Navigateur Web par défaut de Gnome

en: Gnome editor
fr: Éditeur Gnome

en: Goop
fr: Gouttes

en: Goop draws a simulation of bubbles in layers.
fr: Cet économiseur d'écran simule des gouttes d'huile de couleur en mouvement sur plusieures couches.

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
fr: Orientation du dégradé : vertical ou horizontal

en: Grav
fr: Gravité

en: Grav draws a simple orbital simulation.
fr: Dessine une simulation orbitale simple.

en: Greynetic draws random rectangles.
fr: Dessine des rectangles de couleur au hazard.

en: Grow
fr: Grandir

en: Halo draws patterns based on circles.
fr: Dessine des motifs à base de cercles.

en: Have at maximum size
fr: Remplir l'écran

en: Have initial forces on each point be tangential to original circle.
fr: Faire que les forces soient au départ tangentielles au cercle.

en: Have points glow vary with acceleration.
fr: Faire que les points brillent avec l'acceleration

en: Have transparent bubbles.
fr: Gouttes transparentes.

en: Helix
fr: Hélice

en: Helix draws patterns composed of line segments.
fr: Dessine des motifs complexes à partir de segments.

en: Help Viewer
fr: Visionneuse d'aide

en: Help browser
fr: Navigateur d'aide GNOME

en: Help browser (new window)
fr: Navigateur d'aide Gnome (nouvelle fenêtre)

en: Help on control-center
fr: Aide sur le centre de contrôle

en: Help with '%s' settings
fr: Aide avec le paramètre « %s »

en: Help with the GNOME control-center.
fr: Aide du centre de contrôle GNOME.

en: Help with the current configuration page.
fr: Aide sur la page de configuration en cours.

en: High
fr: Haute

en: Holdtime
fr: Temps de maintien

en: Home directory doesn't exist!
fr: Le répertoire personnel n'existe pas !

en: Hopalong generates real plan fractals.
fr: Genère des fractales planes.

en: Horizontal Gradient
fr: Dégradé horizontal

en: Host Name:
fr: Nom d'hôte :

en: How long to run before choosing a new shape.
fr: Kuinka kauan kestää, ennen kuin vaihdetaan muotoa

en: How many particles should appear when a missile explodes.
fr: Combien de particules apparaîtront lorsque le missile explosera.

en: How many particles should be allowed on the screen at once.
fr: Combien de particules doivent être permises simultanément sur l'écran.

en: Hypercube displays a wireframe projection of a hypercube.
fr: Projection en fil de fer d'un hypercube.

en: IMAGE-FILE
fr: FICHIER-IMAGE

en: IOR of the control-center
fr: IOR du centre de contrôle

en: If the solver can
fr: Si le résolveur peut

en: Ifs draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
fr: Dessine des IFS (Iterated-function-system) qui tournent.

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
fr: Ignore l'action par défaut. Utilisé dans le cas d'une
    initialisation de session personnalisée

en: Initial spacing radius of points.
fr: Espacement initial des points

en: Initialize session settings
fr: Initialise les paramètres de session

en: Install new
    theme...
fr: Installer un
    nouveau thème...

en: Interference
fr: Interférences

en: Item 1
fr: Élément 1

en: Iterations
fr: Itérations

en: Jeremie Petit <jpetit@essi.fr>
fr: Jérémie Petit <jpetit@essi.fr>

en: Jigsaw takes an image of the screen, carves it up into jigsaw puzzle pieces, shuffles it, and solves it.
fr: Jigsaw prends l'image a l'écran, la découpe comme un puzzle jigsaw, le mélange, puis le résouds.

en: Julia draws spinning, animating, julia-set fractals.
fr: Dessine des ensembles de Julia fractales animés.

en: Kaleidescope
fr: Kaleïdoscope

en: Kaleidescope draws line segments in a symmetric pattern.
fr: Kaleïdoscope affiche des motifs symétriques basés sur des segments de droites.

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Keyboard Properties
fr: Propriétés du clavier

en: Keyboard bell
fr: Clic Clavier

en: Keyboard click
fr: Clic Clavier

en: Keyboard repeat rate
fr: Vitesse de répétition

en: Large
fr: Importante

en: Larger
fr: Grand

en: Left
fr: Gauche

en: Left handed
fr: Pour gaucher

en: Left-justify buttons
fr: Justification à gauche des boutons

en: Length of the Trail:
fr: Taille de la trainée:

en: Less
fr: Moins

en: Less Delay
fr: Plus court

en: Let window manager decide
fr: Laisser le gestionnaire de fenêtres décider

en: Lightning
fr: Éclairs

en: Lightning draws fractal lightning bolts.
fr: Dessine des éclairs fractals.

en: Lisa draws animated full-loop lisajous figures.
fr: Lisa affiche des courbes de lisajous animées.

en: Little Ants walk around, leaving colored trails.
fr: Petites fourmis qui se balladent sur l'écran et qui laissent des traces colorées.

en: Live Color
fr: Couleur vivante

en: Lmorph morphs between simple linedrawings using bilinear interpolation.
fr: Lmorph passe entre des lignes simples à l'aide d'une interpolation bilinéaire.

en: Longer
fr: Plus long

en: Look and Feel
fr: « Look & Feel »

en: Look and Feel Properties
fr: Propriétés « Look & Feel »

en: Loop
fr: Boucles

en: Lots of bubbles floating around, in 3d
fr: Beaucoup de bulles flottant aux alentours, en 3D

en: Lots of random bubbles grow until they pop.
fr: Des bulles qui grandissent jusqu'à ce qu'elles éclatent.

en: Low
fr: Basse

en: Low
fr: Basse

en: M.C. Escher inspired ants.. in 3d
fr: Fourmis inspirés de M.C. Escher... en 3D

en: MDI
fr: Multi-document

en: MDI notebook tab position
fr: Position des onglets des carnets MDI

en: MIME Type
fr: Type MIME

en: Make a star like formation using arcs.
fr: Fait une formation de type étoile en utilisant des arcs.

en: Makes a screen melt down
fr: L'affichage à l'écran semble fondre et couler.

en: Maximum number of lines.
fr: Nombre maximum de lignes.

en: Maximum radius increment
fr: Incrément maximum du rayon

en: Maxlines
fr: Lignes maximum

en: Maxsize
fr: Taille maximale

en: Maze
fr: Labyrinthe

en: Meenie
fr: Pipo

en: Menu Options
fr: Options des menus

en: Menu items have icons
fr: Entrées des menus avec icônes

en: Menus have relieved border
fr: Les barres de menu ont des bords en relief

en: Modifies the direction move.
fr: Modifie la direction de la modification.

en: Modifies the wobbling.
fr: Modifie le balancement

en: Moe
fr: Phanny

en: Moire
fr: Moirage

en: Moire draws circular interference patterns.
fr: Moire dessine des motifs d'interférence circulaires.

en: Moire2
fr: Moirage2

en: More
fr: Plus

en: More Delay
fr: Plus long

en: Morphing lines.
fr: Lignes qui se déplacent.

en: Mountain
fr: Montagnes

en: Mouse
fr: Souris

en: Mouse Properties
fr: Propriétés de la souris

en: Mouse buttons
fr: Boutons de la souris

en: Mouse motion
fr: Déplacements de la souris

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope.
fr: Des polygones de couleur en mouvement, semblable à un kaleïdoscope.

en: Multi-capplet id.
fr: ID multi-capplet

en: Multimedia
fr: Multimédia

en: Munch munches squares until killed.
fr: Munch croque les carrés jusqu' à les tuer.

en: Munching squares.
fr: Croquer les carrés.

en: Mynie
fr: Penguin

en: Name cannot be empty
fr: Le champs du nom ne doit pas être vide

en: Name:
fr: Nom :

en: Netscape (new window)
fr: Netscape (nouvelle fenêtre)

en: New MIME type (e.g. image/x-thumper):
fr: Nouveau type MIME (par ex. image/x-thumper) :

en: No Screensaver
fr: Pas d'économiseur d'écran

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
fr: Aucune aide n'est disponible pour ces paramètres. Assurez-vous
    que le Guide de l'utilisateur GNOME est installé sur votre système.

en: None
fr: Aucun

en: Notebook
fr: Carnet

en: Number
fr: Nombre

en: Number of Colors
fr: Nombre de couleurs

en: Number of Colors.
fr: Nombre de couleurs.

en: Number of Qix:
fr: Nombre de Qix:

en: Number of ants.
fr: Nombre de fourmis.

en: Number of bubbles to use.
fr: Nombre de bulles à utiliser.

en: Number of circles to use.
fr: Nombre de cercles à utiliser.

en: Number of cycles
fr: Nombre de cycles

en: Number of interpolation steps.
fr: Nombre de pas d'interpolation.

en: Number of iterations.
fr: Nombre d'itérations.

en: Number of particles
fr: Nombre de particules

en: Number of pixels before a color change.
fr: Nombre de pixels avant de changer de couleur.

en: Number of pixels to use.
fr: Changer le nombre de pixels à utiliser.

en: Number of planets to use.
fr: Nombre de planètes.

en: Number of points to use.
fr: Nombre de points à utiliser.

en: Number of points.
fr: Nombre de points.

en: Number of polygons to use.
fr: Nombre de polygones à utiliser.

en: Number of seeds
fr: Nombre de germes

en: Number of segments per laser burst.
fr: Nombre de segments par tir de laser.

en: Number of segments.
fr: Nombre de segments.

en: Number of trails.
fr: Nombre de trainées.

en: Number of trees to use.
fr: Nombre d'arbres.

en: Number to use.
fr: Nombre de points

en: OK
fr: Valider

en: ORIENT
fr: ORIENTATION

en: Objects should leave trails behind them.
fr: Les objets laissent une trainée.

en: Offset
fr: Décalage

en: Oily
fr: Huileux

en: One
fr: Un

en: Open Behavior
fr: Comportement de l'ouverture

en: Open With Application
fr: Ouvrir avec l'application

en: Open figures.
fr: Figures ouvertes.

en: Operating System:
fr: Système d'exploitation :

en: Orbit
fr: Orbite

en: Orbit should decay.
fr: L'orbit doit s'aménuiser.

en: Particles on screen
fr: Particules à l'écran

en: Pedal Displays pretty geometric pictures.
fr: Pedal affiche de jolies images géométriques.

en: Peripherals
fr: Périphériques

en: Permutes the screen image like a jigsaw puzzle.
fr: Permute l'écran comme un puzzle jigsaw.

en: Phosphor
fr: Phosphore

en: Pipes
fr: Tuyaux

en: Pitch (Hz)
fr: Niveau (Hz)

en: Place dialogs over application window when possible
fr: Placer les boîtes de dialogue par dessus la fenêtre de l'application si possible

en: Play
fr: Jouer

en: Please enter the command line used to start this editor
fr: Veuillez saisir la ligne de commande d'exécution de cet éditeur

en: Please enter the command line used to start this help viewer
fr: Saisissez la ligne de commande utilisée pour exécuter cette visionneuse d'aide

en: Please enter the command line used to start this terminal
fr: Veuillez saisir la ligne de commande servant à lancer ce terminal

en: Please enter the command line used to start this web browser
fr: Veuillez saisir la ligne de commande servant à exécuter ce navigateur Web

en: Please enter the flag used by this terminal to specify the command to run on startup.  For example, in 'xterm' this would be '-e'.
fr: Veuillez saisir l'option utilisée par ce terminal pour spécifier la commande à exécuter au lancement. Par exemple, pour « xterm », cette option est « -e ».

en: Points:
fr: Points :

en: Post-Solving Delay
fr: Délai après résolution

en: Pre-Solving Delay
fr: Délai avant résolution

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
fr: Ce bouton ouvre une boîte de dialogue qui vous aidera à configurer l'économiseur d'écran actuel.

en: Pretty geometric picture program.
fr: Jolies images géométriques.

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Previous window manager did not die
fr: Le gestionnaire de fenêtre précédent fonctionne toujours

en: Primary Color
fr: Couleur principal

en: Print the path that the ant took in the trail.
fr: Affiche les empreintes laissées par les fourmis

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Processor Type:
fr: Type de processeur :

en: Protocol
fr: Protocole

en: Put a bridge over the logo?
fr: Mettre un pont au dessus du logo?

en: Put buttons on edges
fr: Mettre les boutons sur les bords

en: Qix bounces a series of line segments around its window. This is truly the swiss army chainsaw of qix programs.
fr: Qix fait rebondir une série de segments de droites de couleurs sur les bords de l'écran; c'est le classique indémodable des protecteurs d'écran.

en: RANDOM SCREENSAVER
fr: ÉCONOMISEUR D'ÉCRAN ALÉATOIRE

en: Radio Button 1
fr: Bouton radio 1

en: Radio Button 2
fr: Bouton radio 2

en: Radius
fr: Rayon

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Screensaver
fr: Economiseur d'écran aléatoire

en: Random Settings
fr: Paramètres aléatoires

en: Random color-cycling braids in a circle.
fr: Galons tressés en cercle qui change de couleur cycliquement.

en: Random mountain ranges
fr: Chaînes de montagne aléatoires

en: Rd-bomb
fr: Rd-bombe

en: Remove
fr: Enlever

en: Repeat Delay
fr: Délai avant répétition

en: Repeat rate
fr: Vitesse de répétition

en: Repeatedly create and solve a maze
fr: Créé et résout un labyrinthe répétitivement

en: Require Password
fr: Nécessite un mot de passe

en: Restore mixer levels of Gnome Mixer
fr: Restaurer les niveaux de Gnome Mixer

en: Revert
fr: Revenir

en: Revert to System Defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: Reverting to system settings will lose any changes
    you have ever made to File Types and Programs.
    Revert anyway?
fr: Revenir aux valeurs par défauts perdra tous les changement
    Que vous avez pu faire aux types de fichiers et programmes.
    Revenir malgré tout ?

en: Right
fr: Droite

en: Right handed
fr: Pour droitier

en: Right-justify buttons
fr: Justification à droite des boutons

en: Ripples
fr: Ondulations

en: Rocks
fr: Rochers

en: Roll
fr: Roule

en: Rotates a bitmap in an interesting way.
fr: Rotations interessantes d'images bitmap

en: Run Configuration Tool for %s
fr: Lancer l'outil de configuration pour %s

en: Run In Terminal
fr: Exécuter dans un terminal

en: Sample Button
fr: Bouton simple

en: Sample Check Button
fr: Bouton de sélection

en: Sample Text Entry Field
fr: Zone de texte

en: Save Session Later
fr: Enregistrer la session plus tard

en: Save Session Now
fr: Enregistrer la session maintenant

en: Scaled
fr: Redimensionné

en: Scaled (keep aspect)
fr: Redimensionné (en conservant l'aspect)

en: Scatter
fr: Eparpiller

en: Screen Saver
fr: Économiseur d'écran

en: Screen Saver Demo
fr: Démo de l'économiseur d'écran

en: Screen Saver Settings
fr: Paramètres de l'économiseur d'écran

en: Screens from the movie The Matrix
fr: Images du film The Matrix

en: Screensaver
fr: Économiseur d'écran

en: Secondary Color
fr: Couleur secondaire

en: Seconds
fr: Secondes

en: Seeds
fr: Germes

en: Segments
fr: Segmants

en: Segments:
fr: Segments :

en: Select a Terminal
fr: Sélectionnez un terminal

en: Select a Viewer
fr: Sélectionnez une visionneuse...

en: Select a Web Browser
fr: Sélectionnez un navigateur Web

en: Select a theme to install
fr: Sélectionnez un thème à installer

en: Select an Editor
fr: Sélectionnez un éditeur

en: Select an icon
fr: Sélectionnez une icône

en: Select applications to appear in menu for MIME type "%s"
fr: Sélectionnez les applications à faire apparaître dans le menu pour le type MIME « %s »

en: Select sound file
fr: Sélectionner le fichier son

en: Select views to appear in menu for MIME type "%s"
fr: Sélectionnez les vues à faire apparaître dans le menu pour le type MIME « %s »

en: Select which desktop theme to use
fr: Sélectionne un thème pour le bureau GNOME

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
fr: Les thèmes sélectionnés au dessus sont prévisualisés ici.

en: Session Management Settings
fr: Configure les paramères du gestionnaire de sessions

en: Set
fr: Ajouter

en: Set background image.
fr: Changer l'image d'arrière-plan.

en: Set parameters from saved state and exit
fr: Restaure les paramètres sauvegardés et quitte

en: Set random motion for the Qix.
fr: Mouvement aléatoire

en: Sets the default feel of GNOME applications
fr: Configuration du comportement des applications GNOME.

en: Sets the distance between each line segment.
fr: Distance entre les lignes.

en: Sets the moving cycle time.
fr: Etablit la durée du cycle de déplacement.

en: Sets the number of Qix you have running at once.
fr: Definit le nombre de « Qix » présents en même temps.

en: Sets the number of line segments to be drawn.
fr: Definit le nombre de lignes parallèles de la structure.

en: Sets the wallpaper to the value specified
fr: Utilise la couleur spécifiée pour le fond d'écran

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings...
fr: Paramètres...

en: Shift
fr: Décaler

en: Shorter
fr: Plus court

en: Shutdown monitor
fr: Moniteur d'extinction

en: Simulates coral growth
fr: Simule la croissance d'un corail

en: Simulates coral growth.
fr: Simule la croissance d'un corail.

en: Simulates various television problems such as static, loss of vertical hold, and test patterns.
fr: Simule différents problèmes de télévision comme des motifs statiques, la pertede maintien vertical et des tests.

en: Size
fr: Taille

en: Size of burst.
fr: Taille de l'explosion.

en: Size of object.
fr: Taille de l'objet.

en: Size of pixels
fr: Taille des pixels

en: Size of point.
fr: Taille des points

en: Size:
fr: Taille :

en: Skip Color
fr: Changer la couleur

en: Slidescreen
fr: Écran glissant

en: Slim
fr: Mince

en: Slow
fr: Lente

en: Slower
fr: Lent

en: Small
fr: Faible

en: Smaller
fr: Petit

en: Solid
fr: Uni

en: Sorry, no help is available for these settings.
fr: Désolé, aucune aide n'est disponible pour ces paramètres.

en: Sound
fr: Sons

en: Sound Events
fr: Événements sonores

en: Sound server
fr: Serveur de son

en: Sounds for events
fr: Effets sonores avec les événements

en: Specifies end background color for gradient
fr: Spéficie la couleur de fin de gradient pour la couleur d'arrière-plan

en: Specifies the background color
fr: Spécifie une couleur d'arrière-plan

en: Specify which programs are used to open or view each file type
fr: Spécifie quels sont les programmes utilisés pour ouvrir ou visionner chaque type de fichier

en: Speed
fr: Vitesse

en: Speed Delay
fr: Vitesse du délai

en: Speed of Motion
fr: Vitesse du mouvement

en: Speed of Motion.
fr: Vitesse de l'animation

en: Speed of animation.
fr: Quantité de retard.

en: Speed of rotation
fr: Vitesse de rotation

en: Speed of the 90 degree rotation.
fr: Vitesse de la rotation de 90°

en: Speed:
fr: Vitesse :

en: Sphere
fr: Sphère

en: Spiral
fr: Spirale

en: Spotlights a bump map of your desktop.
fr: Met en valeur le rendu en relief de votre bureau.

en: Spread
fr: Etendue

en: Spread buttons out
fr: Espacer les boutons

en: Stairs
fr: Escaliers

en: Starfish
fr: Étoile de mer

en: Starfish bounces a series of arcs around its window in a star like formation. It uses multiple colors and multiple patterns.
fr: L'étoile de mer renvoit une série d'arcs autour de sa fenêtre dans une formation en étoile.  Elle utilise des couleurs multiples et des configurations multiples.

en: Start After
fr: Démarrer après

en: Start in Terminal
fr: Exécuter dans un terminal

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
fr: Démarrage de %s
    (%d secondes avant expiration du temps imparti)

en: Static
fr: Statique

en: Static.
fr: Statique.

en: Statusbar Options
fr: Options des barres d'état

en: Statusbar is interactive when possible
fr: La barre d'état interactive si possible

en: Statusbar progress meter is on the right
fr: La barre de progression va vers la droite

en: Steps
fr: Pas

en: Stir
fr: Agiter

en: Stir it up.
fr: Remuer

en: Stir.
fr: Agiter.

en: Strange
fr: Étrange

en: Submenu
fr: Sous-menu

en: Submenus can be torn off
fr: Les menus peuvent être séparés

en: Superquadrics
fr: Superquadriques

en: Surround Color
fr: Couleur secondaire

en: Sverre  H.  Huseby <sverrehu@online.no> & Glenn T. Lines <gtl@si.sintef.no>
fr: Sverre H. Huseby <sverrehu@online.no> et  Glenn T. Lines <gtl@si.sintef.no>

en: Swirl
fr: Tourbillon

en: Test settings
fr: Test du paramètrage

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo with a more accurate Look and Feel.
fr: Le programme xroger affiche un remplacement du logo X à l'aspectet au comportement plus soignés.

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo.
fr: Le programme xroger affiche un remplacement du logo X.

en: The 3d mesa demo, of gears
fr: La démo Mesa 3d d'engrenages

en: The GNOME configuration tool
fr: Outil de configuration de GNOME.

en: The MIME type entered contained upper case characters. Upper case characters were changed to lower case for you.
fr: Le type MIME saisi contient des caractères majuscules. Les caractères majuscules seront transformés en minuscules pour vous.

en: The braid program draws random color-cycling braids around a circle.
fr: Cet économiseur d'écran dessine des galons tressés en cercle aux couleurs changeantes aléatoirement.

en: The color of a failed path (stippled with a 50% pattern)
fr: Couleur du chemin après un échec (couplé a 50% avec un motif)

en: The color of the path.
fr: La couleur du chemin.

en: The command "%s" cannot be found.
    You must use a command that can work from any command line.
fr: La commande « %s » ne peut être trouvé.
    Vous devez utiliser une commande qui fonctionne depuis la ligne de commande.

en: The delay (in microseconds) after solving a maze and before generating a new one.
fr: Le délai (en microsecondes) après la résolution d'un labyrinthe et le début d'un nouveau.

en: The delay (in microseconds) between each step of the solution path.
fr: Le délai (en microsecondes) entre chaque pas lors de la résolution.

en: The delay (in microseconds) between generating a maze and starting to solve it.
fr: Le délai (en microsecondes) entre la génération du labyrinthe et le début de sa résolution.

en: The famous, M.C. Escher, impossible cage
fr: La cage impossible de M.C. Escher

en: The famous, M.C. Escher, impossible stairs
fr: Le fameux escalier impossible de M.C. Escher

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
fr: Les modules suivants ont subi des modifications qui n'ont pas été
    enterrinées. Si vous souhaitez les éditer, double-cliquez sur
    l'entrée appropriée.

en: The maze program creates a random maze and then solves it with graphical feedback.
fr: Créé et résout graphiquement un labyrinthe.

en: The pyro program simulates fireworks.
fr: Le programme pyrotechnique qui simule les feux d'artifices

en: The sierpinski program draws Sierpinski triangle fractals.
fr: Le programme sierpinski dessine des fractions de triangles Sierpinski.

en: The sound file for this event does not exist.
fr: Le fichier son défini pour cet événement n'existe pas.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
fr: Le fichier son défini pour cet événement n'existe pas.
    Vous devriez installer le paquet gnome-audio pour
    pouvoir disposer d'un jeu de sons par défaut.

en: The spiral program draws moving circular spiral patterns.
fr: Le programme spiral dessine des motifs en spirale circulaire en mouvement.

en: The vines program is yet another geometric pattern generator, this one's claim to fame being a pseudo-fractal looking vine like pattern that creates nifty whirls and loops.
fr: Le programme Vines est un autre générateur de motifs géométriques qui mérite d'être connu car il représente un motif dessinant une vigne pseudo-fractionnée qui crée d'habiles tourbillons et boucles.

en: Theme Selector
fr: Thèmes

en: Theme does not exist
fr: Le thème n'existe pas

en: Thickness
fr: Plus fin

en: Thinner
fr: Plus fin

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
fr: Cette version du centre de contrôle GNOME a été compilée sans support pour le son

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles.
fr: Horloge analogique composée de bulles flottantes

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die.
fr: Produit des colonies en forme de boucles, qui se développent, vieillissent et meurent.

en: This screensaver does distortions of some areas of the screen, as if some object was moving under the image
fr: Cet économiseur d'écran créé des distortions de l'image, comme si une taupe se déplaçait par dessous l'image

en: This will cause the panes to flash.
fr: Ceci fera flasher les motifs.

en: Threshold
fr: Réactivité

en: Tiger
fr: Tigre

en: Tiled
fr: Mosaïque

en: Time 3D is a clock.  It uses flying balls to display the time.  The balls move and wobble around to give you the impression your graphic workstation with its many XStone is doing something.
fr: Time 3D est une horloge. L'heure est marquée par des balles en mouvement. Les ballesse déplacent et balancent, vous donnant l'impression que votre poste de travail graphiqueet ses nombreuses XStone fait quelque chose.

en: Time between redraws.
fr: Temps entre chaque rafraîchissements.

en: Time between redraws:
fr: Temps entre deux motifs:

en: Time finished product is shown.
fr: Temps de pose

en: Time to fade away.
fr: Délai avant effacement.

en: Time to show each picture.
fr: Temps que chaque image doit rester affichée.

en: Toe
fr: Gasp

en: Toolbar Options
fr: Options des barres d'outils

en: Toolbar buttons have relieved border
fr: Les boutons des barres d'outils ont des bords en relief

en: Toolbars have line separators
fr: Les barres d'outils ont des lignes de séparation

en: Toolbars have relieved border
fr: Les barres d'outils ont des bords en relief

en: Toolbars have text labels
fr: Les barres d'outils ont des étiquettes

en: Top
fr: Haut

en: Toplevel
fr: 1er niveau

en: Trail
fr: Trace

en: Trails
fr: Trainée

en: Try
fr: Essayer

en: Twist
fr: Torsion

en: Twist speed:
fr: Vitesse de torsion :

en: Twist:
fr: Torsion :

en: Two
fr: Deux

en: Type in the extensions for this mime-type (without dot).
    You can enter several extensions seperated by a space,
    for example: html htm
fr: Saisissez les extensions de fichier pour ce type MIME (sans le point).
    Vous pouvez saisir plusieurs extensions séparées par un espace,
    Par exemple : html htm

en: URL Handlers
fr: Gestionnaire d'URLs

en: Understands Netscape Remote Control
fr: Comprend les commandes distantes Netscape

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown file format
fr: Format de fichier inconnu

en: Use GNOME to set background
fr: Utiliser GNOME pour définir l'arrière-plan

en: Use Viewer
fr: Utiliser un visionneur

en: Use XOR drawing function.
fr: Utiliser la fonction de dessin XOR.

en: Use a gradient fill for the background
fr: Utiliser un dégradé de couleur pour l'arrière-plan

en: Use a gradient of colors between circles.
fr: Utiliser un dégradé de couleurs entre les cercles.

en: Use a solid fill for the background
fr: Utiliser une couleur uniforme pour l'arrière-plan

en: Use additive color model.
fr: Utiliser le modèle de couleur additif

en: Use color when drawing.
fr: En couleurs

en: Use custom font.
fr: Utiliser une police personnalisée.

en: Use lissajous figures to get points.
fr: Utiliser des figures de lissajous pour obtenir les points.

en: Use power management.
fr: Utiliser la gestion de l'énergie.

en: Use raw shapes
fr: Utiliser des formes brutes

en: Use red/blue 3d seperation.
fr: Utiliser la séparation rouge/bleu pour un effet 3d.

en: Use statusbar instead of dialog when possible
fr: Utiliser la barre d'état à la place des boîtes de dialogue si possible

en: User Font
fr: Police utilisateur

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: User Name:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Vertical Gradient
fr: Dégradé vertical

en: Vertical roll.
fr: Roulement vertical.

en: View as %s
fr: Voir en tant que %s

en: Wallpaper
fr: Papier peint

en: Wallpaper Selection
fr: Sélection du papier peint

en: Warning:
fr: Avertissement :

en: Web Browser
fr: Navigateur Web

en: Whales, dolphins and sharks swimming around, in 3D
fr: Baleines, Dauphins et requins nageant, en 3D.

en: When the figure is complete, epicycle pauses this number of seconds.
fr: Quand la figure est finie l'économiseur d'écran prends un temps de pose specifié en secondes.

en: Wide
fr: Épais

en: Width of segment:
fr: Largeur du segment :

en: Window Manager
fr: Gestionnaire de fenêtres

en: Window manager is session managed
fr: Le gestionnaire de fenêtres est géré par la session

en: With this option you can create your own default editor
fr: Avec cette option, vous pouvez créer votre propre éditeur par défaut

en: With this option you can create your own default web browser
fr: Avec cette option vous pouvez créer votre propre navigateur Web par défaut

en: With this option you can create your own help viewer
fr: Avec cette option; vous pouvez créer votre propre visionneuse d'aide par défaut

en: With this option you can create your own terminal
fr: Avec cette option, vous pouvez créer votre propre terminal

en: With this option you can select a predefined help viewer.
fr: Avec cette option vous pouvez sélectionner une visionneuse d'aide prédéfinie.

en: With this option you can select a predefined terminal.
fr: Avec cette option, vous pouvez sélectionner un terminal prédéfini.

en: With this option, you can select a predefined Editor as your default
fr: Avec cette option, vous pouvez sélectionner un éditeur par défaut prédéfini

en: With this option, you can select a predefined Web Browser as your default
fr: Avec cette option vous pouvez sélectionner un navigateur Web par défaut prédéfini

en: Wobble
fr: Trembler

en: Wobble:
fr: Trembler :

en: Worm
fr: Ver

en: X ID of the socket it's plugged into
fr: X ID de la socket associée

en: You cannot delete the current Window Manager
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le gestionnaire de fenêtres actuel

en: You must enter a command.
fr: Vous devez saisir une commande

en: You must enter a name.
fr: Vous devez saisir un nom.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
fr: Votre gestionnaire de fenêtre a été changé. Pour que le
    changement soit enregistré, vous devez enregistrer la session actuelle.
    Cela peut être fait en sélectionnant « Enregistrer la session courante »
    sous l'entrée « Paramètres/Session » du menu principal ou en activant
    l'option « Enregistrer la configuration actuelle » à la fin de votre session.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
fr: Votre gestionnaire de fenêtre a été changé. Pour que le
    changement soit enregistré, vous devez enregistrer la session actuelle.
    Cela peut être fait en sélectionnant « Enregistrer la session maintenant »
    ci-dessous, ou vous pouvez enregistrer votre session plus tard. Cela peut
    être fait soit en sélectionnant « Enregistrer la configuration actuelle »
    sous « Paramètres/Session » dans le menu principal, soit en cochant
    « Enregistrer la session en cours » quand vous quitterez la session.

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
fr: Une erreur d'initialisation a eu lieu lors du démarrage de « wm-properties-capplet ». Abandon...

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
fr: Une erreur d'initialisation a eu lieu lors du démarrage
    de « keyboard-properties-capplet ». Abandon...

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
fr: Une erreur d'initialisation a eu lieu lors du démarrage
    de « mouse-properties-capplet ». Abandon...

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
fr: Une erreur d'initialisation a eu lieu lors du démarrage de « sound-properties-capplet ».

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
fr: Une erreur d'initialisation a eu lieu lors du démarrage
    de « wm-properties-capplet ». Abandon...

en: capplet-command to be run.
fr: capplet-command à lancer.

en: color
fr: couleur

en: delay
fr: délai

en: draws pseudo-fractal geometric patterns
fr: dessine des motifs géométriques pseudo-fractionnés

en: handler:
fr: gestionnaire :

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
fr: id de la capplet -- assignée par le centre de contrôle

en: none
fr: aucun

en: seconds
fr: secondes

en: simulates fireworks
fr: simule les feux d'artifices

en: squishy transparent oil and bubbles
fr: Des gouttes d'huile en mouvement

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
fr: wm-properties-capplet : Impossible d'initialiser le gestionnaire de fenêtres.
    	« %s » a pas démarré

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
fr: wm-properties-capplet : Impossible d'initialiser le
    gestionnaire de fenêtres.
    	Un autre gestionnaire de fenêtres est déjà en cours d'exécution et ne peux pas être terminé
