file-roller 2.5.5 - en to fr translation catalogue (239 entries)

en: %d file (%s) | %d files (%s)
fr[0]: %d fichier (%s)
fr[1]: %d fichiers (%s)

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
fr[0]: %d fichier sélectionné (%s)
fr[1]: %d fichiers sélectionnés (%s)

en: %s Properties
fr: Propriétés de %s

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
fr: <i><b>Note :</b> le mot de passe sera utilisé pour chiffrer les fichiers qui seront ajoutés à l'archive, et pour déchiffrer les fichiers que vous extrairez de l'archive courante. Lorsque l'archive sera refermée le mot de passe sera supprimé.</i>

en: A_vailable application:
fr: Application _disponible :

en: Add
fr: Ajouter

en: Add files and folders to the archive
fr: Ajoute des fichiers et des dossier à l'archive

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
fr: Ajouter des fichiers vers une archive à déterminer et quitter l'application

en: Add files to an archive
fr: Ajoute des fichiers à l'archive

en: Add files to the archive
fr: Ajoute des fichiers à l'archive

en: Add files to the specified archive and quit the program
fr: Ajouter des fichiers à l'archive et quitter l'application

en: Adding file:
fr: Ajout d'un fichier :

en: Adding files to archive
fr: Ajout des fichiers dans l'archive

en: All archives
fr: Toutes les archives

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: An archive manager for GNOME.
fr: Un gestionnaire d'archives pour GNOME.

en: An error occurred while adding files to the archive.
fr: Une erreur s'est produite durant l'ajout de fichiers à l'archive.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
fr: Une erreur s'est produite durant la suppression des fichiers de l'archive.

en: An error occurred while extracting files.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'extraction des fichiers.

en: An error occurred while loading the archive.
fr: Une erreur s'est produite durant le chargement de l'archive.

en: An error occurred while testing archive.
fr: Une erreur s'est produite durant le test de l'archive.

en: Archive Manager
fr: Gestionnaire d'archives

en: Archive not created
fr: Archive non créé

en: Archive type not supported.
fr: Type d'archives non supporté.

en: Archive type:
fr: Type d'archive :

en: Automatic
fr: Automatique

en: C_reate
fr: _Créer

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
fr: Impossible de trouver un terminal, utilisation de xterm, même s'il peut ne pas fonctionner

en: Command _Line Output
fr: Résultat de la _ligne de commande

en: Command exited abnormally.
fr: Commande interrompue anormalement.

en: Command not found.
fr: Commande non trouvée.

en: Compression _level:
fr: _Niveau de compression :

en: Cop_y...
fr: _Copier...

en: Copy
fr: Copier

en: Copy current archive to another folder
fr: Copie l'archive courante vers un autre dossier

en: Could not add the files to the archive
fr: Impossible d'ajouter des fichiers à l'archive

en: Could not copy the archive
fr: Impossible de copier l'archive

en: Could not create the archive
fr: Impossible de créer l'archive

en: Could not create the destination folder: %s.
fr: Impossible de créer le dossier de destination : %s.

en: Could not delete the old archive.
fr: Impossible de supprimer l'ancienne archive.

en: Could not display help
fr: Impossible d'afficher l'aide

en: Could not display the folder "%s"
fr: Impossible d'afficher le dossier « %s »

en: Could not move the archive
fr: Impossible de déplacer l'archive

en: Could not open "%s"
fr: Impossible d'ouvrir « %s »

en: Could not perform the operation
fr: Impossible d'effectuer cette opération

en: Could not rename the file
fr: Impossible de renommer le fichier

en: Could not rename the folder
fr: Impossible de renommer le dossier

en: Could not save the archive
fr: Impossible d'enregistrer l'archive

en: Could not save the archive "%s"
fr: Impossible d'enregistrer l'archive « %s »

en: Create Archive
fr: Crée une archive

en: Create Archive...
fr: Créer une archive...

en: Create _Archive
fr: Créer une _archive

en: Create _Folder
fr: Créer un _dossier

en: Create a new archive
fr: Crée une nouvelle archive

en: Create and modify an archive
fr: Crée et modifie les archives

en: Create destination folder without asking confirmation
fr: Créer le dossier de destination sans demander confirmation

en: Date Modified
fr: Date de modification

en: Date _modified
fr: _Modifié le

en: Decompressing archive
fr: Décompression de l'archive

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
fr: Dossier par défaut à utiliser pour les commandes  « --add » et « --extract »

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete selection from the archive
fr: Supprime les éléments sélectionnés de l'archive

en: Deleting files from archive
fr: Suppression des fichiers de l'archive

en: Dese_lect All
fr: _Désélectionner tout

en: Deselect all files
fr: Désélectionne tous les fichiers

en: Destination folder does not exist.  Do you want to create it?
fr: Le dossier de destination n'existe pas. Voulez-vous le créer ?

en: Display the File Roller Manual
fr: Affiche le manuel d'utilisation de File Roller

en: Do not e_xtract older files
fr: Ne pas e_xtraire les fichiers plus anciens

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
fr: Souhaitez-vous ajouter ce fichier à l'archive actuelle ou l'ouvrir en tant que nouvelle archive ?

en: Do you want to create a new archive with these files?
fr: Souhaitez-vous créer une nouvelle archive avec ces fichiers ?

en: E_xclude files:
fr: E_xclure les fichiers :

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
fr: Exclure les dossiers qui sont des _liens symboliques

en: Extract
fr: Extraire

en: Extract Here
fr: Extraire ici

en: Extract archive
fr: Extraire l'archive

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
fr: Extraire les archives vers un dossier à déterminer et quitter l'application

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
fr: Extraire les archives dans le dossier indiqué et quitter l'application

en: Extract files from the archive
fr: Extrait les fichiers de l'archive

en: Extracting file:
fr: Extraction du fichier :

en: Extracting files from archive
fr: Extraction des fichiers de l'archive

en: Extraction not performed
fr: Extraction non effectuée

en: FOLDER
fr: DOSSIER

en: File Roller Component add operations
fr: Composant File Roller - Ajout

en: File Roller Component extract operations
fr: Composant File Roller - Extraction

en: File Roller Preferences
fr: Préférences de File Roller

en: File roller component
fr: Composant File Roller

en: File size:
fr: Taille du fichier :

en: Files
fr: Fichiers

en: Folder
fr: Dossier

en: Getting the file list
fr: Obtention de la liste des fichiers

en: Go to the home location
fr: Va à votre dossier personnel

en: Go to the next visited location
fr: Va au suivant emplacement visité

en: Go to the previous visited location
fr: Va au précédent emplacement visité

en: Go up one level
fr: Monte d'un niveau

en: Information about the program
fr: Informations à propos du programme

en: Last Output
fr: Dernier traitement

en: Load Options
fr: Charger les options

en: Location
fr: Emplacement

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Low
fr: Faible

en: Maximum (slow)
fr: Maximum (le plus lent)

en: Minimum (fast)
fr: Minimum (le plus rapide)

en: Modified on:
fr: Modifié le :

en: Move
fr: Déplacer

en: Move current archive to another folder
fr: Déplace l'archive courante vers un autre dossier

en: Move current archive to trash
fr: Déplace l'archive courante dans la corbeille

en: Move to _Trash
fr: Déplacer dans la _corbeille

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom :

en: New
fr: Nouveau

en: New archive name (without extension)
fr: Nouveau nom d'archive (sans extension)

en: New file name
fr: Nouveau nom de fichier

en: New folder name
fr: Nouveau nom de dossier

en: Number of files:
fr: Nombre de fichiers :

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open Fi_les...
fr: Ouvrir les _fichiers...

en: Open Files
fr: Ouvrir fichiers

en: Open R_ecent
fr: Ré_cemment ouverts

en: Open With...
fr: Ouvrir avec...

en: Open archive
fr: Ouvre une archive

en: Open selected files with an application
fr: Ouvre les fichiers sélectionnées avec une application

en: Open selected files with the standard application
fr: Ouvre les fichiers sélectionnées avec l'application standard

en: Open with an _application
fr: Ouvrir avec une _application

en: Operation stopped
fr: Opération arrêtée

en: Options Name:
fr: Nom des options :

en: Over_write existing files
fr: É_craser les fichiers existants

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Pass_word...
fr: _Mot de passe...

en: Password
fr: Mot de passe

en: Path:
fr: Chemin :

en: Please use a different name.
fr: Utilisez un nom différent,

en: R_e-create folders
fr: _Recréer les dossiers

en: R_ecent applications:
fr: Applications _récentes :

en: Reading archive
fr: Lecture de l'archive

en: Recompressing archive
fr: Recompression de l'archive

en: Reload current archive
fr: Recharge l'archive courante

en: Removing file:
fr: Suppression du fichier :

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename current archive
fr: Renomme l'archive courante

en: Rename selection
fr: Renomme l'élément sélectionné

en: Reverse the list order
fr: Inverse l'ordre de tri

en: Sa_ve Options
fr: _Enregistrer les options

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Options
fr: Enregistrer les options

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Select all files
fr: Sélectionne tous les fichiers

en: Show archive properties
fr: Affiche les propriétés de l'archive

en: Size
fr: Taille

en: Sort file list by file size
fr: Trie les fichiers par taille

en: Sort file list by location
fr: Trie les fichiers par l'emplacement

en: Sort file list by modification time
fr: Trie les fichiers par date de modification

en: Sort file list by name
fr: Trie les fichiers par nom

en: Sort file list by type
fr: Trie les fichiers par type

en: Stat_usbar
fr: Barre d'é_tat

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop current operation
fr: Arrête l'opération en cours

en: Symbolic link
fr: Lien symbolique

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
fr: Tar compressé avec bzip (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
fr: Tar compressé avec bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
fr: Tar compressé avec compress (.tar.Z)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
fr: Tar compressé avec gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
fr: Tar compressé avec lzop (.tar.lzo)

en: Tar uncompressed (.tar)
fr: Tar non compressé (.tar)

en: Test Result
fr: Résultat du test

en: Test whether the archive contains errors
fr: Teste si l'archive contient des erreurs

en: Testing archive
fr: Test de l'archive

en: The archive already exists.  Do you want to overwrite it?
fr: L'archive existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: The archive cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it permanently?
fr: L'archive ne peut pas être déplacée dans la corbeille. Voulez-vous la supprimer définitivement ?

en: The file does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
fr: Le nom « %s » est invalide car il ne doit pas contenir le caractère: %s
    
    %s

en: The new name is equal to the old one.
fr: Le nouveau nom est identique à l'ancien.

en: The new name is void.
fr: Le nouveau nom est vide.

en: The specified password is not valid, please specify a new password with the command: Edit->Password
fr: Le mot de passe n'est pas valide, saisissez un nouveau mot de passe dans le menu : Édition->Mot de passe

en: This archive is password protected.
    Please specify a password with the command: Edit->Password
fr: Cette archive est protégée par mot de passe.
    Saisissez un mot de passe dans le menu : Édition->Mot de passe

en: Unknown type
fr: Type inconnu

en: View
fr: Voir

en: View All _Files
fr: Afficher tous les _fichiers

en: View File
fr: Voir le fichier

en: View as a F_older
fr: Voir en tant que _dossier

en: View file with internal viewer
fr: Affiche le fichier avec le visionneur interne

en: View selected file
fr: Affiche le fichier sélectionné

en: View the main toolbar
fr: Affiche la barre d'outils principale

en: View the output produced by the last executed command
fr: Affiche le résultat de la dernière commande exécutée

en: View the statusbar
fr: Affiche la barre d'état

en: View with internal _viewer
fr: Voir avec le _visionneur interne

en: You can't add an archive to itself.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter une archive dans elle-même.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
fr: Vous n'avez pas la permission de créer une archive dans ce dossier

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
fr: Vous n'avez pas la permission d'extraire l'archive dans le dossier « %s »

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
fr: Vous n'avez pas la permission de lire les fichiers du dossier « %s »

en: You don't have the right permissions.
fr: Vous n'avez pas les bon droits.

en: You have to specify an archive name.
fr: Vous devez spécifier un nom pour l'archive.

en: [read only]
fr: [lecture seule]

en: _About
fr: À _propos

en: _Add
fr: A_jouter

en: _Add only if newer
fr: A_jouter uniquement si plus récent

en: _Add...
fr: A_jouter...

en: _All files
fr: _Tous les fichiers

en: _Application:
fr: _Application :

en: _Archive
fr: A_rchive

en: _Archive:
fr: A_rchive :

en: _Arrange Files
fr: Ran_ger les éléments

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Delete...
fr: _Supprimer...

en: _Edit
fr: _Édition

en: _Extract
fr: E_xtraire

en: _Extract...
fr: _Extraire...

en: _Files:
fr: _Fichiers :

en: _Include files:
fr: _Inclure les fichiers :

en: _Include subfolders
fr: _Inclure les sous-dossiers

en: _Last Output
fr: _Dernier traitement

en: _Load Options
fr: _Charger des options

en: _Location
fr: _Emplacement

en: _Move
fr: _Déplacer

en: _Move...
fr: _Déplacer...

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Open destination folder after extraction
fr: _Ouvrir le dossier de destination après l'extraction

en: _Password:
fr: _Mot de passe :

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: _Reload
fr: _Recharger

en: _Rename
fr: _Renommer

en: _Rename...
fr: _Renommer...

en: _Reversed Order
fr: Ordre _inversé

en: _Selected files
fr: Fichiers _sélectionnés

en: _Size
fr: _Taille

en: _Stop
fr: _Arrêter

en: _Test Integrity
fr: _Tester l'intégrité

en: _Toolbar
fr: Barre d'_outils

en: _Type
fr: T_ype

en: _View
fr: Afficha_ge

en: _View File
fr: _Afficher le fichier

en: by T_ype
fr: par t_ype

en: by _Date modified
fr: par la _date de modification

en: by _Location
fr: par l'_emplacement

en: by _Name
fr: Par _nom

en: by _Size
fr: Par _taille

en: example: *.o; *.bak
fr: exemple : *o ; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
fr: exemple : *.txt ; *.doc

en: wait please...
fr: veuillez patienter...
