Pan 0.14.0.95 - en to fr translation catalogue (870 entries)

en:   (No conditions -- all articles will match)
fr: (Aucune condition -- tous les articles conviendront)

en:   (No conditions -- no articles will match)
fr: (Aucune condition -- aucun article conviendra)

en:   --debug          Turns on the most commonly-used options for a bug report
fr:   --debug          Active les options les plus communes pour un rapport d'anomalies

en:   --debug-cache    Print debugging messages for the article cache
fr:   --debug-cache    Affiche les messages de débogage liés au cache d'articles

en:   --debug-decode   Print debugging messages related to decoding attachments
fr:   --debug-decode   Affiche les messages de débogage liés au décodage des pièces jointes

en:   --debug-gnksa    Print debugging messages related to gnksa correctness
fr:   --debug-gnksa    Affiche les messages de débogage liés à la compliance gnksa

en:   --debug-lock     Print debugging messages related to threaded gui locks
fr:   --debug-lock     Affiche les messages de débogage liés aux verrous des threads de l'interface graphique

en:   --debug-newsrc   Print debugging messages related to .newsrc files
fr:   --debug-newrc    Affiche les messages de débogage liés aux fichiers .newrc

en:   --debug-object   Print debugging messages related to refcounted objects
fr:   --debug-object   Afiche les messages de débogage liés aux références de comptage des objets

en:   --debug-queue    Print debugging messages related to managing tasks
fr:   --debug-queue    Affiche les messages de débogage liés à la gestion des tâches

en:   --debug-sockets  Print debugging messages when talking to the news server
fr:   --debug-sockets  Affiche les messages de débogage lors de la conversation avec le serveur de nouvelles

en:   --debug-trace    Print debugging messages when entering/leaving functions
fr:   --debug-trace    Affiche les messages de débogage lors de l'entrée/sortie des fonctions

en:   --help           Prints this message and exits
fr:   --help           Affiche ce message et quitte

en:   --mute           Debugging tool to send new posts to console, not the server
fr:   --mute           Outil de débogage pour envoyer les nouveaux postes sur la console et non au serveur

en:   --version        Prints Pan's version number
fr:   --version        Affiche le numéro de version de Pan

en:  (%lu lines in %lu articles)
fr: (%lu lignes dans %lu articles)

en:  (%lu lines in 1 article)
fr: (%lu lignes dans 1 article)

en:  (Moderated)
fr:  (Modéré)

en:  (Read-Only)
fr:  (Lecture seule)

en: "%s"
fr: « %s »

en: "Followup-To: poster": sending email to author.
fr: « Suivi-à : poster » ; envoi un mail à l'auteur.

en: "Followup-To:" contains an email address: sending email to author.
fr: « Suivi-à : » contient une adresse mail : envoie un courrier à l'auteur.

en: "stay connected" sent to %*.*s
fr: « stay connected » envoyé à %*.*s

en: % Done
fr: % réalisé

en: %*.*s handshake failed: %s
fr: La négociation de %*.*s a échoué : %s

en: %a - abbreviated weekday name
    %A - full weekday name
    %b - abbreviated month name
    %B - full month name
    %c - local date & time
    %d - day of the month
    %H - hour (24-hour clock)
    %I - hour (12-hour clock)
    %j - day of the year (001-366)
    %m - month (01-12)
    %M - minute (00-59)
    %p - local equivalent of AM/PM
    %S - second (00-61)
    %x - local date
    %X - local time
    %y - two-digit year
    %Y - four-digit year
    %% - %
fr: %a - nom de jour de semaine abrégé
    %A - nom de jour de semaine complet
    %b - nom de mois abrégé
    %B - nom de mois complet
    %c - date & heure locale
    %d - jour du mois
    %H - heure (format 24 heures)
    %I - heure (format 12 heures)
    %j - jour de l'année (001-366)
    %m - mois (01-12)
    %M - minute (00-59)
    %p - équivalent local de AM/PM
    %S - seconde (00-61)
    %x - date locale
    %X - heure locale
    %y - année sur 2 chiffres
    %Y - année sur 4 chiffres
    %% - %

en: %d connections totaling %.1f KB per second
fr: %d connexions totalisant %.1f Ko par seconde

en: %d files erased.
fr: %d fichiers supprimés.

en: %d:%02d:%02d (%.2f KB/s)
fr: %d:%02d:%02d (%.2f ko/s)

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
     
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
fr: %g - groupe dans un seul répertoire (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - groupe dans des répertoires imbriqués (/alt/binaries/pictures/trains)
     
    « /home/user/News/Pan/%g » deviendra
    « /home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains », et
    « /home/user/News/Pan/%G »deviendra
    « /home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains »,

en: %i for Message-ID
    %a for Author and Address
    %n for Author name
    %d for Date
fr: %i pour le Message-ID
    %a pour l'auteur et l'adresse
    %n pour le nom de l'auteur
    %d pour la date

en: %s
    
    Matches: %u
    Group: %s
    Rule: %s
fr: %s
    
    Vérifie : %u
    Groupe : %s
    Règle : %s

en: %s does not appear to be a valid datafile
fr: %s ne semble pas être un fichier de données valide

en: %u Tasks Running, %u Tasks Total
fr: %u tâches en cours, %u tâches au total

en: %u articles match rule %s
fr: %u articles correspondent à la règle %s

en: (%u selected)
fr: (%u sélectionnés)

en: (No Group)
fr: (Aucun groupe)

en: (e.g., *anime*)
fr: (c.a.d., *anime*)

en: /D_ownload Flagged
fr: /Télécharger les articles mar_qués

en: /Dele_te Group
fr: /_Supprimer le groupe

en: /Filte_r
fr: /Filt_re

en: /Filte_r/---
fr: /Filt_re/---

en: /Filte_r/Match Only _Binary Attachment Articles
fr: /Filt_re/Afficher seulement les articles avec des pièces jointes _binaires

en: /Filte_r/Match Only _Cached Articles
fr: /Filt_re/Afficher seulement les articles _cachés

en: /Filte_r/Match Only _My Articles
fr: /Filt_re/Afficher seulement _mes articles

en: /Filte_r/Match Only _Text Articles
fr: /Filt_re/Afficher seulement les articles _texte

en: /Filte_r/Match Scores in -9998...-1 (Low)
fr: /Filt_re/Afficher les notes comprise entre -9998 et -1 (faible)

en: /Filte_r/Match Scores in 1...4999 (Medium)
fr: /Filt_re/Afficher les notes comprise entre 1 et 4999 (moyenne)

en: /Filte_r/Match Scores in 5000...9998 (High)
fr: /Filt_re/Afficher les notes comprise entre 5000 et 9998 (haute)

en: /Filte_r/Match Scores of -9999 (Ignored)
fr: /Filt_re/Afficher les notes de -9999 (ignorées)

en: /Filte_r/Match Scores of 0 (Normal)
fr: /Filt_re/Afficher les notes de 0 (normale)

en: /Filte_r/Match Scores of 9999 (Watched)
fr: /Filt_re/Afficher les notes de 9999 (surveillées)

en: /Filte_r/Match _New Articles
fr: /Filt_re/_Nouveaux articles

en: /Filte_r/Match _Read Articles
fr: /Filt_re/Articles _lus

en: /Filte_r/Match _Unread Articles
fr: /Filt_re/Articles _non lus

en: /Filte_r/Show Matching Articles
fr: /Filt_re/Afficher les articles correspondants

en: /Filte_r/Show Matching Articles' Subthreads
fr: /Filt_re/Afficher les articles correspondants des sous-fils de discussion

en: /Filte_r/Show Matching Articles' Threads
fr: /Filt_re/Afficher les articles correspondants des fils de discussion

en: /Get New Headers and _Bodies
fr: /Obtenir les nouveaux en-têtes et _corps

en: /Get New _Headers
fr: /Récupérer les nouveaux _en-têtes

en: /Group _Properties...
fr: /_Propriétés du groupe...

en: /Mark Group _Read
fr: /Marquer le groupe comme _lu

en: /More Download _Options...
fr: /Plus d'_options de téléchargement...

en: /Refresh Article _Counts
fr: /Rafraîchir le _comptage des articles

en: /Save A_ttachments
fr: /Enregistrer les _pièces jointes

en: /_Articles
fr: /A_rticles

en: /_Articles/---
fr: /A_rticles/---

en: /_Articles/Cancel...
fr: /A_rticles/Annuler...

en: /_Articles/D_ownload Flagged
fr: /A_rticles/_Télécharger les articles marqués

en: /_Articles/Down_load
fr: /A_rticles/_Télécharger

en: /_Articles/Mark _Read
fr: /A_rticles/Marquer comme _lu

en: /_Articles/Mark _Unread
fr: /A_rticles/Marquer comme _non lu

en: /_Articles/Supersed_e...
fr: /A_rticles/_Supersede...

en: /_Articles/U_nflag
fr: /A_rticles/_Démarquer

en: /_Articles/_Create Score...
fr: /A_rticles/_Créer une note...

en: /_Articles/_Delete
fr: /A_rticles/_Supprimer

en: /_Articles/_Flag
fr: /A_rticles/_Marquer

en: /_Articles/_Ignore Thread
fr: /A_rticles/_Ignorer le fil de discussion

en: /_Articles/_Plonk Author
fr: /A_rticles/_Plonker l'auteur

en: /_Articles/_View Article's Scores
fr: /A_rticles/_Voir la note des articles

en: /_Articles/_Watch Thread
fr: /A_rticles/_Surveiller le fil de discussion

en: /_Copy to Folder
fr: /_Copier dans le dossier

en: /_Create Score
fr: /_Créer une note

en: /_Delete
fr: /_Supprimer

en: /_Delete Group's Articles
fr: /_Supprimer tous les articles du groupe

en: /_Edit
fr: /_Édition

en: /_Edit/---
fr: /_Édition/---

en: /_Edit/Add S_ubscribed to Selection
fr: /_Édition/Ajouter l'_abonné à la sélection

en: /_Edit/Add _Subthreads to Selection
fr: /_Édition/Ajouter ces sous-_fils de discussion à la sélection

en: /_Edit/Add _Threads to Selection
fr: /_Édition/Ajouter ces _fils de discussion à la sélection

en: /_Edit/Cu_t
fr: /_Édition/Co_uper

en: /_Edit/Deselect a_ll Articles
fr: /_Édition/Désélectionner _tous les articles

en: /_Edit/Deselect all
fr: /_Édition/Désectionner tout

en: /_Edit/Deselect all G_roups
fr: /_Édition/Désélectionner tous les _groupes

en: /_Edit/Edit with E_xternal Editor
fr: /_Édition/Éditer avec un éditeur e_xterne

en: /_Edit/Find _Next
fr: /_Édition/Chercher le _suivant

en: /_Edit/Select Article _Body
fr: /_Édition/Sélectionne le _corps de l'article

en: /_Edit/Select all
fr: /_Édition/Sélectionner tout

en: /_Edit/Select all _Articles
fr: /_Édition/Sélectionner tous les _articles

en: /_Edit/Select all _Groups
fr: /_Édition/Sélectionner tous les _groupes

en: /_Edit/_Copy
fr: /_Édition/_Copier

en: /_Edit/_Find...
fr: /_Édition/_Rechercher...

en: /_Edit/_Paste
fr: /_Édition/C_oller

en: /_Edit/_Preferences...
fr: /_Édition/_Préférences...

en: /_Edit/_Rot13 Selected Text
fr: /_Édition/_Rot13 le texte sélectionné

en: /_File
fr: /_Fichier

en: /_File/---
fr: /_Fichier/---

en: /_File/Clea_r
fr: /_Fichier/_Vider

en: /_File/Delete _Folder...
fr: /_Fichier/Supprimer le _dossier...

en: /_File/E_xit
fr: /_Fichier/_Quitter

en: /_File/Save A_ttachments
fr: /_Fichier/Enregistrer les _pièces jointes

en: /_File/Save _As...
fr: /_Fichier/Enregistrer _sous...

en: /_File/Send Later
fr: /_Fichier/Envoyer plus tard

en: /_File/Send Now
fr: /_Fichier/Envoyer maintenant

en: /_File/Work On_line
fr: /_Fichier/Travailler en _ligne

en: /_File/_Cancel Last Task
fr: /_Fichier/Annuler la dernière tâ_che

en: /_File/_Close
fr: /_Fichier/_Fermer

en: /_File/_Edit Article in Folder
fr: /_Fichier/Éditer l'articl_e dans un dossier

en: /_File/_New Folder...
fr: /_Fichier/_Nouveau dossier...

en: /_File/_Print Article...
fr: /_Fichier/Im_primer l'article...

en: /_File/_Quit
fr: /_Fichier/_Quitter

en: /_File/_Save Attachments As...
fr: /_Fichier/_Enregistrer les pièces jointes sous...

en: /_File/_Save Changes
fr: /_Fichier/Enregistrer les _changements

en: /_File/_Save...
fr: /_Fichier/_Enregistrer...

en: /_Flag
fr: /_Marquer

en: /_Go
fr: /A_ller

en: /_Go/---
fr: /A_ller/---

en: /_Go/N_ext Group
fr: /A_ller/Groupe _suivant

en: /_Go/Next N_ew Thread
fr: /A_ller/_Nouveau fil de discussion suivant

en: /_Go/Next Threa_d
fr: /A_ller/F_il de discussion suivant

en: /_Go/Next Unread _Group
fr: /A_ller/_Groupe non lu suivant

en: /_Go/Next Unread _Thread
fr: /A_ller/_Fil de discussion non lu suivant

en: /_Go/Next _Article
fr: /A_ller/Article _suivant

en: /_Go/Next _New Article
fr: /A_ller/Article nouveau _suivant

en: /_Go/Next _Unread Article
fr: /A_ller/Article _non lu suivant

en: /_Go/Next _Watched Article
fr: /A_ller/Article _surveillé suivant

en: /_Go/Pre_vious Article
fr: /A_ller/Article _précédent

en: /_Go/Previous Article _Read
fr: /A_ller/Article _lu précédent

en: /_Go/Previous Thread
fr: /A_ller/Fil de discussion précédent

en: /_Go/Read Back
fr: /A_ller/Lire au-dessus

en: /_Go/Read More
fr: /A_ller/Lire au-dessous

en: /_Go/_Parent Article
fr: /A_ller/Article _parent

en: /_Help
fr: /_Aide

en: /_Help/---
fr: /_Aide/---

en: /_Help/Pan _Home Page...
fr: /_Aide/Page d'_accueil de Pan...

en: /_Help/Report a _Bug...
fr: /_Aide/Signaler une _anomalie...

en: /_Help/_About...
fr: /_Aide/À _propos...

en: /_Ignore Thread
fr: /_Ignorer le fil de discussion

en: /_Newsgroups
fr: /_Groupes de discussion

en: /_Newsgroups/---
fr: /_Groupes de discussion/---

en: /_Newsgroups/Dele_te Group
fr: /_Groupes de discussion/_Supprimer le groupe

en: /_Newsgroups/Get New Headers and _Bodies
fr: /_Groupes de discussion/Récupérer les _nouveaux en-têtes et corps

en: /_Newsgroups/Get New Headers in Subscribed _Groups
fr: /_Groupes de discussion/Récupérer les nouveaux en-têtes des _groupes abonnés

en: /_Newsgroups/Get New _Headers
fr: /_Groupes de discussion/Récupérer les nouveaux _en-têtes

en: /_Newsgroups/Group _Properties...
fr: /_Groupes de discussion/_Propriétés du groupe...

en: /_Newsgroups/Mark Group _Read
fr: /_Groupes de discussion/Marquer le groupe comme _lu

en: /_Newsgroups/More Download _Options...
fr: /_Groupes de discussion/Plus d'_options de téléchargement...

en: /_Newsgroups/Refresh Article _Counts
fr: /_Groupes de discussion/Rafraîchir les _comptages d'articles

en: /_Newsgroups/_Delete Group's Articles
fr: /_Groupes de discussion/_Supprimer tous les articles du groupe

en: /_Newsgroups/_Subscribe
fr: /_Groupes de discussion/_S'abonner

en: /_Newsgroups/_Unsubscribe
fr: /_Groupes de discussion/Se _désabonner

en: /_Post
fr: /_Poste

en: /_Post/---
fr: /_Poste/---

en: /_Post/For_ward by Email...
fr: /_Poste/_Faire suivre par courrier électronique...

en: /_Post/Send Pending _Messages
fr: /_Poste/Envoyer les _messages en attente

en: /_Post/_Followup to Newsgroup...
fr: /_Poste/_Faire suivre dans le groupe de discussion...

en: /_Post/_Post to Newsgroup...
fr: /_Poste/_Poster dans le groupe de discussion...

en: /_Post/_Reply by Email...
fr: /_Poste/_Répondre par courrier électronique...

en: /_Read Article
fr: /_Lire l'article

en: /_Save Attachments As...
fr: /_Enregistrer les pièces jointes sous...

en: /_Servers
fr: /_Serveurs

en: /_Servers/---
fr: /_Serveurs/---

en: /_Servers/Get List of _All Groups
fr: /_Serveurs/Récupérer l_a liste de tous les groupes

en: /_Servers/Get List of _New Groups
fr: /_Serveurs/Récupérer la liste des _nouveaux groupes

en: /_Subscribe
fr: /S'_abonner

en: /_Tools
fr: /_Outils

en: /_Tools/---
fr: /_Outils/---

en: /_Tools/Custom _Filters...
fr: /_Outils/_Filtres personnalisés...

en: /_Tools/News _Servers...
fr: /_Outils/_Serveurs de nouvelles...

en: /_Tools/_Edit Scorefile...
fr: /_Outils/_Éditer le fichiers de notes...

en: /_Tools/_Log Viewer...
fr: /_Outils/Visionneur de _journal...

en: /_Tools/_Posting Profiles...
fr: /_Outils/_Postage des profils...

en: /_Tools/_Rules...
fr: /_Outils/_Règles...

en: /_Tools/_Task Manager...
fr: /_Outils/Gestionnaire de _tâches...

en: /_Unflag
fr: /_Démarquer

en: /_Unsubscribe
fr: /Se _désabonner

en: /_View
fr: /Afficha_ge

en: /_View Article's Scores
fr: /_Voir la note des articles

en: /_View/---
fr: /Afficha_ge/---

en: /_View/Abbreviate _Names in Group Pane
fr: /Afficha_ge/Abréger les _noms dans le panneau des groupes

en: /_View/C_ollapse Selected Threads
fr: /Afficha_ge/_Réduire les fils de discussion sélectionnés

en: /_View/E_xpand Selected Threads
fr: /Afficha_ge/_Développer les fils de discussion sélectionnés

en: /_View/Jump to _Body Tab
fr: /Afficha_ge/Aller à l'onglet du _corps

en: /_View/Jump to _Group Tab
fr: /Afficha_ge/Aller à l'onglet des _groupes

en: /_View/Jump to _Header Tab
fr: /Afficha_ge/Aller à l'onglet des _en-têtes

en: /_View/Mute _Quoted Text
fr: /Afficha_ge/Cacher le texte _cité

en: /_View/Show All _Headers in Body Pane
fr: /Afficha_ge/Afficher tous les _en-têtes dans le panneau du corps

en: /_View/Show Bod_y Pane
fr: /Afficha_ge/Afficher le panneau du c_orps

en: /_View/Show Group _Pane
fr: /Afficha_ge/Afficher le panneau des g_roupes

en: /_View/Show Hea_der Pane
fr: /Afficha_ge/Afficher le panneau des e_n-têtes

en: /_View/Thr_ead Header Pane
fr: /Afficha_ge/_Enfiler le panneau des en-têtes

en: /_View/Use _Monospace Font in Body Pane
fr: /Afficha_ge/Utiliser une police monospace dans le panneau du corps

en: /_View/_Rot13 Selected Text
fr: /Afficha_ge/_Rot13 le texte sélectionné

en: /_View/_Tabbed Layout
fr: /Afficha_ge/Agencement en _onglets

en: /_View/_Wrap Article Body
fr: /Afficha_ge/Re_formater le corps de l'article

en: /_Watch Thread
fr: /_Surveiller le fil de discussion

en: <More>
fr: <Plus>

en: > [quoted text muted]
fr: > [texte cité caché]

en: A Server with that name already exists.
fr: Un serveur avec ce nom existe déjà.

en: A newsreader for GNOME
fr: Un lecteur de nouvelles pour GNOME

en: ALL OF:
fr: TOUS DE :

en: ANY OF:
fr: N'IMPORTE DE :

en: A_pps & Mail
fr: A_pps & Courrier

en: A_uthor:
fr: _Auteur :

en: About
fr: À propos

en: About %s
fr: À propos de %s

en: About You
fr: À propos de vous

en: Action State
fr: État des actions

en: Add "Message-Id" header
fr: Ajouter l'en-tête « Message-ID »

en: Add "User-Agent" header
fr: Ajouter l'en-tête « User-Agent »

en: Add New Line to the Filter
fr: Ajouter une nouvelle ligne au filtre

en: Add a File to the Attachment List
fr: Ajouter un fichier dans la liste des pièces jointes

en: Add a new filter
fr: Ajouter un nouveau filtre

en: Add a new profile
fr: Ajouter un nouveau profil

en: Add a new score
fr: Ajouter une nouvelle note

en: Add a new server
fr: Ajouter un nouveau serveur

en: Add and Re_score
fr: Ajouter et re_noter

en: Add to the _top of the Task Manager's List
fr: Ajouter au _début de la liste du gestionnaire de tâches

en: Add to the b_ottom of the Task Manager's List
fr: Ajouter à la _fin de la liste du gestionnaire de tâches

en: Adding groups to server "%s"
fr: Ajout de groupes au serveur « %s »

en: All %lu of %lu
fr: %lu sur %lu de tout

en: All Groups
fr: Tous les groupes

en: All Of
fr: Tous de

en: Any Of
fr: Quelqu'un de

en: Apply to
    Selected
    Groups
fr: Appliquer aux
    groupes 
    sélectionnés

en: Apply to
    Subscribed
    Groups
fr: Appliquer 
    aux groupes 
    abonnés

en: Apply to Incoming
fr: Appliquer aux messages entrants

en: Applying rule "%s" to group "%s"
fr: Application de la règle « %s » au groupe « %s »

en: Applying rule to selected groups
fr: Application de la règle aux groupes sélectionnés

en: Are you sure you want to delete these %d groups/folders and their articles?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces %d groupes/dossiers et leurs articles ?

en: Article "%s" not posted.
fr: L'article « %s » n'a pas été posté.

en: Article "%s" posted.
fr: L'article « %s » a été posté.

en: Article %s (%s) canceled
fr: Article %s (%s) annulé

en: Article Cache
fr: Cache d'articles

en: Article State
fr: État des articles

en: Article _is
fr: L'article _est

en: Article _score is at least
fr: La _note de l'article est au moins

en: Article body is cached locally
fr: Le corps de l'article est dans le cache local

en: Article body isn't cached locally
fr: Le corps de l'article n'est pas dans le cache local

en: Article does not have complete attachments
fr: L'article n'a pas de pièces jointes complètes

en: Article does not have incomplete attachments
fr: L'article n'a pas de pièces jointes incomplètes

en: Article h_as
fr: L'article _a

en: Article has at _least N lines:
fr: L'article a au moins N _lignes :

en: Article has complete attachments
fr: L'article a des pièces jointes complètes

en: Article has complete or incomplete attachments
fr: L'article a des pièces jointes complètes ou incomplètes

en: Article has incomplete attachments
fr: L'article a des pièces jointes incomplètes

en: Article has no attachments
fr: L'article n'a pas de pièces jointes

en: Article is %d or more bytes long
fr: L'article fait plus de %d octets

en: Article is %d or more lines long
fr: L'article a plus de %d lignes

en: Article is at least N days _old
fr: L'article est _vieux de au moins N jours

en: Article is crossposted to at least %d groups
fr: L'article a été posté dans plus de %d groupe(s)

en: Article is crossposted to less than %d groups
fr: L'article a été posté dans moins de %d groupe(s)

en: Article is less than %d bytes long
fr: L'article fait moins de %d octets

en: Article is less than %d lines long
fr: L'article a moins de %d lignes

en: Article is more than %d days old
fr: L'article a été posté il y a plus de %d jours

en: Article is new
fr: L'article est nouveau

en: Article is new or read
fr: L'article est nouveau ou lu

en: Article is new or unread
fr: L'article est nouveau ou non lu

en: Article is read
fr: L'article est lu

en: Article is unread
fr: L'article est non lu

en: Article is unread or old
fr: L'article est non lu ou vieux

en: Article score one of:
fr: L'article a une note parmi :

en: Article was _posted to at least N groups:
fr: L'article a été p_osté dans au moins N groupes :

en: Article was not posted by me
fr: L'article n'a pas été posté par moi

en: Article was posted by me
fr: L'article a été posté par moi

en: Article was posted in the last %d days
fr: L'article a été posté il y a il y a moins de %d jours

en: Articles with a Score between -9998 and -1:
fr: Articles ayant une note comprise entre -9998 et -1 :

en: Articles with a Score between 1 and 4999:
fr: Articles ayant une note comprise entre 1 et 4999 :

en: Articles with a Score between 5000 and 9998:
fr: Articles ayant une note comprise entre 5000 et 9998 :

en: Articles with a Score of -9999 or lower:
fr: Articles ayant une note de -9999 ou inférieure :

en: Articles with a Score of 9999 or higher:
fr: Article ayant une note de 9999 ou supérieure :

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Authentication failed: %s
fr: L'authentification a échoué : %s

en: Authentication failed: bad handshake for SPA password
fr: L'authentification a échoué : mauvais établissement de liaison pour le mot de passe SPA

en: Authentication failed: need a password
fr: L'authentification a échoué : a besoin d'un mot de passe

en: Author
fr: Auteur

en: Authors
fr: Auteurs

en: Automatic Downloads
fr: Téléchargements automatique

en: Automatically remove _failed tasks from the task manager
fr: Supprimer automatiquement les tâc_hes ayant échouées du gestionnaire de tâches

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Bad SPA handshake: %s
fr: Mauvaise liaison SPA : %s

en: Baltic
fr: Balte

en: Beha_vior
fr: _Comportement

en: Bod_y Pane
fr: Panneau du _corps

en: Body
fr: Corps

en: Body Pane
fr: Panneau du corps

en: C_haracter Set:
fr: _Jeu de caractères :

en: Cached
fr: Mis en cache

en: Can't backup "%s" as "%s": %s
fr: Ne peut sauvegarder « %s » en « %s » : %s.

en: Can't create file "%s" %s
fr: Impossible de créer le fichier « %s » %s

en: Can't find filter "%s" needed by rule "%s", so no articles match.
fr: Impossible de trouver le filtre « %s » utilisé par la règle « %s », donc aucun article ne correspond.

en: Can't use regular expression "%s" from file "%s", line %d: %s
fr: Impossible d'utiliser l'expression régulière « %s » depuis le fichier « %s », ligne %d : %s

en: Can't use regular expression "%s": %s
fr: Ne peut utiliser l'expression régulière « %s » : %s

en: Can't write to "%s": %s
fr: Impossible d'écrire vers « %s » : %s

en: Cancel Last Task
fr: Annuler la denière tâche

en: Canceling article
fr: Annulation de l'article

en: Case Sensiti_ve
fr: Sensi_ble à la casse

en: Central European
fr: Europe centrale

en: Chan_ge Score:
fr: _Modifier la note :

en: Change
fr: Modifier

en: Characters denoting _quoted text:
fr: Caractères dénotant le texte _cité :

en: Charset
fr: Encodage

en: Check Tools|Log Viewer for more information.
fr: Outils de vérification|Visionneur de journal pour plus d'information.

en: Checksum for `%s' failed - file may be corrupt
fr: La somme de contrôle pour « %s » a échoué - le fichier est peut-être corrompu

en: Checksum for `%s' part %d failed - file is corrupt
fr: La somme de contrôle pour « %s » partie %d a échoué - le fichier est corrompu

en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

en: Chinese Traditional
fr: Chinois traditionnel

en: Clear the log window
fr: Effacer la fenêtre de journalisation

en: Close and Re_score
fr: Fermer et re_noter

en: Close the log window
fr: Ferme la fenêtre de journalisation

en: Closing %d connections
fr: Fermeture de %d connexions

en: Color the "sub_ject" column
fr: Couleur de la colonne « su_jet »

en: Colors
fr: Couleurs

en: Column
fr: Colonne

en: Column Layout
fr: Agencement des colonnes

en: Connecting
fr: Connexion en cours

en: Connecting to mail server
fr: Connexion au serveur de messagerie

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection _Limit:
fr: _Limite de connexion :

en: Connection to %*.*s, port %d failed: %s
fr: La connexion à %*.*s, port %d a échoué : %s

en: Connections
fr: Connexions

en: Corrupt header skipped: %s
fr: En-tête corrompu ignoré : %s

en: Could not convert "%s" to UTF-8. Article may not display correctly.
fr: Impossible de convertir « %s » en UTF-8. L'article peut ne pas être affiché correctement.

en: Could not convert signature file '%s' to UTF-8. Signature must be in '%s'
fr: Impossible de convertir le fichier de signature « %s » en UTF-8. La signature doit être en « %s »

en: Could not create temporary file: %s
fr: Ne peut créer de fichier temporaire : %s

en: Could not decode article - file may be corrupt/incomplete
fr: Impossible de décoder l'article - le fichier est peut-être corrompu/incomplet

en: Couldn't create directory "%s": %s
fr: Impossible de créer le répertoire « %s » : %s

en: Couldn't parse a Message-ID from the raw message!
fr: Impossible d'analyser le message-ID du message brut !

en: Couldn't parse signature command "%s"
fr: Impossible d'analyser la commande de signature « %s »

en: Couldn't read signature file "%s": %s
fr: Impossible de lire le fichier de signature « %s » : %s

en: Create New Folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Criteria
fr: Critère

en: Criterion "%s" is selected, but empty.
fr: Le critère « %s » est sélectionné, mais vide.

en: Cus_tom Headers
fr: En-tê_tes personnalisés

en: Custom Headers
fr: En-têtes personnalisés

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic, Ukrainian
fr: Cyrillique, Ukrainien

en: Date Forma_t:
fr: Format de _date :

en: Decode can't access path "%s"
fr: Decode ne peut accéder au chemin « %s »

en: Decoded "%s" from group "%*.*s", "%s"
fr: « %s » décodé depuis le groupe « %*.*s », « %s »

en: Decoding "%s"
fr: Décodage de « %s »

en: Default charse_t:
fr: Jeu de carac_tères par défaut :

en: Delete Articles by Bozos
fr: Supprimer les articles des neuneus

en: Delete Selected Task(s)
fr: Supprimer la(les) tâche(s) sélectionnée(s)

en: Delete Spam
fr: Supprimer le spam

en: Delete the selected line
fr: Supprimer la ligne sélectionnée

en: Directory "%s" contains %.1f MB in %d files
fr: Le répertoire « %s » contient %.1f Mo dans %d fichiers

en: Directory for saving attachments
fr: Répertoire pour l'enregistrement des pièces jointes :

en: Disconnecting Idle
fr: Déconnexion inactive

en: Disconnecting one connection from `%s' after %d seconds idle
fr: Fermeture d'une connexion de « %s » après %d secondes d'inactivité

en: Download Directory
fr: Répertoire de téléchargement

en: Download _all headers
fr: Téléch_arger tous les en-têtes

en: Download _new headers
fr: Télécharger les _nouveaux en-têtes

en: Download _recent headers:
fr: Télécharger les en-têtes _récents :

en: Download new headers and bod_ies from subscribed groups when starting Pan
fr: Télécharger les nouveaux en-têtes et corps _des groupes abonnés au démarrage de Pan

en: Download new headers from s_ubscribed groups when starting Pan
fr: Télécharger les nouveaux en-têtes depuis les groupes _abonnés lors du démarrage de Pan

en: Download new headers when loading a _group
fr: Télécharger les nouveaux en-têtes au chargement d'un _groupe

en: Downloading %d
fr: Téléchargement %d

en: Downloading %u articles
fr: Téléchargement de %u articles

en: Downloading 1 article
fr: Téléchargement de 1 article

en: ERROR: Message appears to have no new content.
fr: ERREUR : ce message apparait n'avoir aucun contenu.

en: ERROR: Message is empty.
fr: ERREUR : le message est vide.

en: ERROR: Must have one author in From: line
fr: ERREUR : la ligne « De : » ne doit contenir qu'un seul auteur.

en: ERROR: No recipients specified.
fr: ERREUR : aucun destinataires spécifiés.

en: ERROR: No subject specified.
fr: ERREUR : aucun sujet spécifié.

en: ERROR: Posting to a very large number of groups.
fr: ERREUR : postage sur un trop grand nombre de groupes.

en: ERROR: invalid address "%s"
fr: ERREUR : adresse invalide « %s »

en: ERROR: line %d, column %d uses a character not specified in charset "%s" -- possibly change your charset in "More Headers" to "%s" instead?
fr: ERREUR : la ligne %d, colonne %d utilise un caractère non spécifié dans le jeu de caractères « %s » -  changez votre jeu de caractères dans « Plus d'en-têtes » à « %s » à la place ?

en: E_xpand all threads by default
fr: Dévelo_pper tous les fils de discussion par défaut

en: Edit Filters
fr: Éditer les filtres

en: Edit the selected filter
fr: Éditer le filtre sélectionné

en: Edit the selected profile
fr: Éditer le profil sélectionné

en: Edit the selected score
fr: Éditer la note sélectionnée

en: Edit the selected server
fr: Éditer le serveur sélectionné

en: Edit with an External Editor
fr: Éditer avec un éditeur externe

en: Editor
fr: Éditeur

en: Email "%s" not sent.
fr: Courrier « %s » non envoyé.

en: Email "%s" sent.
fr: Courrier « %s » envoyé.

en: Email _Address:
fr: _Adresse électronique :

en: Email send failed.
fr: L'envoi du courrier a échoué.

en: Error
fr: Erreur

en: Error converting string "%*s" to utf8: %d - %s
fr: Erreur de conversion de la chaine « %*s » en utf8 : %d - %s

en: Error opening directory "%s": %s)
fr: Erreur à l'ouverture du répertoire « %s » : %s)

en: Error opening file "%s": %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier « %s » : %s

en: Error opening temporary file: "%s"
fr: Erreur pendant l'ouverture du fichier temporaire : « %s »

en: Error parsing "external editor" command line: %s
fr: Erreur d'analyse de la ligne de commande « éditeur externe » : %s

en: Error parsing "web browser" command line: %s
fr: Erreur lors de l'analyse de la ligne de commande « navigateur externe » : %s

en: Error reading file "%s": %s
fr: Erreur de lecture du fichier « %s » : %s

en: Error reading file:
fr: Erreur de lecture du fichier :

en: Error reading from socket.
fr: Erreur lors de la lecture sur une socket.

en: Error reading from socket: %s
fr: Erreur lors de la lecture depuis la socket : %s

en: Error removing scorefile entry: %s
fr: Erreur de la suppression de l'entrée dans le fichier de notes : %s

en: Error renaming "%s" as "%s": %s.
fr: Erreur de renommage de « %s » en « %s » : %s.

en: Error saving article "%s" (is %s full?)
fr: Erreur d'enregistrement de l'article « %s » (%s est-il complet ?)

en: Error saving file "%s" - is the disk full?
fr: Erreur d'enregistrement du fichier « %s » - le disque est-il plein ?

en: Error saving list of groups to "%s" - is the disk full?
fr: Erreur d'enregistrment de la liste des groupes de « %s » - le disque est-il plein ?

en: Error score to file "%s": %s
fr: Erreur de notage vers le fichier « %s » : %s

en: Error starting external browser: %s
fr: Erreur lors du démarrage du navigateur externe : %s

en: Error starting external editor: %s
fr: Erreur pendant le démarrage de l'éditeur externe : %s

en: Error starting external scorefile editor: %s
fr: Erreur lors du démarrage de l'éditeur externe de fichier de notes : %s

en: Error writing article to temporary file: %s
fr: Erreur d'écriture de l'article dans le fichier temporaire : %s

en: Error writing to socket.
fr: Erreur lors de l'écriture sur une socket.

en: Error writing to socket: %s
fr: Erreur lors de l'écriture sur une socket : %s

en: Estimated Article Size
fr: Taille estimée de l'article

en: Expire in N _days:
fr: Expire dans N _jours :

en: Expired %u articles from `%s'
fr: %u articles expirés de « %s »

en: Exported %d groups (%d subscribed) to "%s"
fr: %d groupes exportés (%d abonnés) vers « %s »

en: Extra Headers
fr: En-têtes supplémentaires

en: F_ind:
fr: _Rechercher :

en: Fetched %u headers for "%s"
fr: %u en-têtes récupérés sur « %s »

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: Files to Attach
fr: Fichiers à attacher

en: Filter name:
fr: Nom du filtre :

en: Filtering Articles
fr: Filtrage des articles en cours

en: Filters
fr: Filtres

en: Fin_d:
fr: _Rechercher :

en: Flushing article cache...
fr: Nettoyage du cache d'article...

en: Folder "%*.*s" already exists.
fr: Le dossier « %*.*s » existe déjà.

en: Folders
fr: Dossiers

en: Followup to Newsgroup
fr: Retransmettre dans le groupe de discussion

en: Followup-To
fr: Suivi-à

en: Font Family
fr: Famille de police

en: Fonts
fr: Polices

en: From
fr: De

en: Get
fr: Récupérer

en: Get New Headers in Selected Groups
fr: Récupérer les nouveaux en-têtes dans les groupes sélectionnés

en: Get New Headers in Subscribed Groups
fr: Récupérer les nouveaux en-têtes des groupes abonnés

en: Get Selected Articles
fr: Récupérer les articles sélectionnés

en: Getting "%s"
fr: Récupération de « %s »

en: Getting %d new groups from server "%s"
fr: Récupération de %d nouveaux groupes du serveur « %s »

en: Getting %d of %d
fr: Récupération de %d sur %d

en: Getting all groups from server "%s"
fr: Récupération de tous les groupes du serveur « %s »

en: Getting all headers for "%s"
fr: Récupération de tous les en-têtes pour « %s »

en: Getting article "%s" body failed: %s
fr: La récupération du corps de l'article « %s » a échoué : %s

en: Getting header list failed: %s
fr: La récupération de la liste des en-têtes a échoué : %s

en: Getting new groups from server "%s"
fr: Récupération des nouveaux groupes du serveur « %s »

en: Getting new headers for "%s"
fr: Récupération des nouveaux en-têtes pour « %s »

en: Got %d descriptions from server "%s"
fr: Récupération de %d descriptions du serveur « %s »

en: Got %d groups from server "%s"
fr: Récupération de %d groupes du serveur « %s »

en: Got unexpected response from mail server: expected %d; got %s
fr: Obtenu une réponse inattendu du serveur de messagerie : %d attendu ; %s obtenu

en: Greek
fr: Gréque

en: Group
fr: Groupe

en: Group Pane
fr: Panneau des groupes

en: Group Properties
fr: Propriétés du groupe

en: Groups
fr: Groupes

en: Handshake failed: %s
fr: La poignée de main a échoué : %s

en: Handshake: %s
fr: Poignée de main : %s

en: Handshaking with mail server
fr: Synchronisation avec le serveur de messagerie

en: Hea_der Pane
fr: Panneau des _en-têtes

en: Header Pane
fr: Panneau des en-têtes

en: Header Pane Scoring
fr: Panneau des notes

en: Headers
fr: En-têtes

en: High
fr: Haute

en: Hit Ratio
fr: Taux de succès

en: How should you appear when posting articles?
fr: Comment devez vous apparaître lorsque vous envoyez des articles ?

en: If enabled, this rule will be applied to headers when they are downloaded.
fr: Si elle est activée, cette règle sera appliquées à tous les en-têtes lors de leur chargement.

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Imported %d groups (%d new) from "%s"
fr: %d groupes importés (%d nouveau) depuis « %s »

en: Imported %d lines from Gnome config file
fr: %d lignes importées du fichier de configuration Gnome

en: Incomplete Attachments
fr: Pièce jointe incomplète

en: Incomplete Profile.
fr: Profil incomplet.

en: Invert
fr: Inverser

en: Invert the selected line
fr: Inverser la ligne sélectionnée

en: Japanese
fr: Japonais

en: Kilobytes
fr: Kilooctets

en: Korean
fr: Koréen

en: License
fr: Licence

en: Line %d, Column %d
fr: Ligne %d, Colonne %d

en: Lines
fr: Lignes

en: Lines per article:
fr: Lignes par article :

en: List Newsgroups failed: %s
fr: Le listage des groupes a échoué : %s

en: Loaded %d groups for server "%s" in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
fr: %d groupes chargés pour le serveur « %s » en %.1f secondes (%.0f groupes/sec)

en: Loaded %d of %d articles
fr: %d sur %d articles chargés

en: Loaded %d score entries in %d sections in %.1f seconds (%.0f entries/sec)
fr: %d notes chargées dans %d sections en %.1f secondes (%.0f entrées/sec)

en: Loaded %u articles for group "%s" in %.1f seconds (%.0f art/sec)
fr: %u articles chargés pour le groupe « %s » en %.1f secondes (%.0f art/sec)

en: Loading %u of %d groups
fr: %u sur %d groupes chargés

en: Loading group "%s"
fr: Chargement du groupe « %s »

en: Log Entry
fr: Entrée d'historique

en: Login
fr: Identifiant

en: Low
fr: Basse

en: MODE READER check failed: %s
fr: La vérification du MODE READER a échoué : %s

en: Ma_ximum Cache Size (Megs):
fr: Taille ma_ximum du cache (Megs) :

en: Mail Server
fr: Serveur de messagerie

en: Mail Server Add_ress:
fr: _Adresse du serveur de messagerie :

en: Mail Server Por_t:
fr: _Port du serveur de messagerie :

en: Mail To
fr: Écrire à

en: Mail sent!
fr: Courrier envoyé !

en: Mail server not ready
fr: Serveur de messagerie pas prêt

en: Mailing article "%s"
fr: Publipostage de l'article « %s »

en: Mark as
fr: Marquer comme

en: Match Only Cached Articles
fr: Afficher seulement les articles mis en cache

en: Match Only Complete Attachments
fr: Afficher seulement les pièce jointes complètes

en: Match Only My Articles
fr: Afficher seulement mes articles

en: Match Only New Articles
fr: Afficher seulement les nouveaux articles

en: Match Only Watched Articles
fr: Afficher seulement les articles surveillés

en: Medium
fr: Moyenne

en: Message uses characters not specified in charset '%s' - possibly use '%s' instead?
fr: Le message utilise des caractères non spécifié dans le jeu de caractères « %s » - utilise probablement « %s » à la place ?

en: Message-ID _Domain Name:
fr: Nom de _domaine du Message-ID :

en: Mime (single-part posts only)
fr: Mime (articles single-part uniquement)

en: Mine
fr: Les miens

en: Monospac_e font:
fr: Police _Monospace :

en: More Headers
fr: Plus d'en-têtes

en: Mouse
fr: Souris

en: Move Selected Task(s) Down
fr: Déplacer la(les) tâche(s) sélectionnée(s) vers le bas

en: Move Selected Task(s) Up
fr: Déplacer la(les) tâche(s) sélectionnée(s) vers le haut

en: Move Selected Task(s) to Bottom
fr: Déplacer la(les) tâche(s) sélectionnée(s) en bas

en: Move Selected Task(s) to Top
fr: Déplacer la(les) tâche(s) sélectionnée(s) en haut

en: Move the selected line down one line
fr: Déplacer la ligne sélectionnée d'une ligne vers le bas

en: Move the selected line up one line
fr: Déplacer la ligne sélectionnée d'une ligne vers le haut

en: NNTP handshake failed: %s
fr: La poignée de main NNTP a échoué : %s

en: NONE OF:
fr: AUCUN DE :

en: Ne_ver Expire
fr: N'expire _jamais

en: Net
fr: Réseau

en: New
fr: Nouveau

en: New %lu of %lu
fr: Nouvelle %lu sur %lu

en: New Filter Line
fr: Nouvelle ligne de filtre

en: New Folder Name:
fr: Nouveau nom de dossier :

en: New Groups
fr: Nouveaux groupes

en: New Message
fr: Nouveau message

en: New Profile
fr: Nouveau profil

en: New Rule
fr: Nouvelle règle

en: New Score
fr: Nouvelle note

en: New Server
fr: Nouveau serveur

en: New connection %p for %*.*s, port %d
fr: Nouvelle connexion %p pour %*.*s, port %d

en: New groups retrieval failed: %s
fr: La récupération des nouveaux groupes a échoué : %s

en: News Server
fr: Serveur de nouvelles

en: News server connection count: %d
fr: Nombre de connexions au serveur de nouvelles : %d

en: Newsgroups
fr: Groupe de discussion

en: Newsreader
fr: Lecteur de nouvelles

en: No Attachments
fr: Aucune pièce jointe

en: No Connections
fr: Aucune connexion

en: No Tasks
fr: Aucune tâche

en: No articles found for group "%s"
fr: Aucun article trouvé pour le groupe « %s »

en: No criteria are selected.
fr: Aucun critère n'est sélectionné.

en: No email address provided; generating message-id with domain "%s"
fr: Aucune adresse électronique fournie ; génération du message-id avec le domaine « %s »

en: No known recipients
fr: Aucun destinataire connu

en: No name specified!
fr: Aucun nom spécifié !

en: No new articles in group "%s"
fr: Aucun nouvel article dans le groupe « %s »

en: No password found!
fr: Aucun mot de passe trouvé !

en: No supported authentication mechanism
fr: Aucun mécanisme d'authentification supporté

en: Not Queued
fr: Charger la fil d'attente

en: Offline
fr: Hors-ligne

en: On %d, %n wrote:
fr: Le %d, %n a écrit :

en: Open the Status Log
fr: Ouvrir l'historique d'état

en: Open the Task Manager
fr: Ouvrir le gestionnaire de tâches

en: Optional Information
fr: Informations facultatives

en: Or_ganization Header:
fr: En-tête _Organisation :

en: Organization
fr: Organisation

en: Other Settings
fr: Autres réglages

en: Pan %s
    Copyright (c) %d by Charles Kerr
    
    If you find a bug, please report it.
fr: Pan %s
    Copyright © %d par Charles Kerr
    
    Si vous trouvez une anomalie, veuillez la rapporter.

en: Pan %s Started
fr: Pan %s démarré

en: Pan %s Task Manager
fr: Pan %s Gestionnaire de tâches

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running)
fr: Gestionnaire de tâches Pan %s (%d en attente, %d en cours)

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running, %d Stopped)
fr: Gestionnaire de tâches Pan %s (%d en attente, %d en cours, %d arrêté)

en: Pan %s Translations
    %s
    
    Pan %s Code or Patches
    %s
    
    Pan %s Suggestions and Testing
    %s
fr: Traductions pour Pan %s
    %s
    
    Code ou patchs pour Pan %s
    %s
    
    Suggestions et tests pour Pan %s
    %s

en: Pan Newsreader
fr: Lecteur de nouvelles Pan

en: Pan Preferences
fr: Pan : Préférences

en: Pan Setup Wizard
fr: Aide à la configuration de Pan

en: Pan is Offline
fr: Pan est déconnecté

en: Pan is Online
fr: Pan est connecté

en: Pan skipped %d corrupt headers from the local cache for group "%*.*s".
fr: Pan a ignoré %d en-têtes corrompus du cache local pour le groupe « %*.*s ».

en: Pan: Add to Scorefile
fr: Pan : Ajouter au fichier de notes

en: Pan: Download Headers
fr: Pan : Télécharger les en-têtes

en: Pan: Download Headers for group `%s'
fr: Pan : Télécharger les en-têtes du groupe « %s »

en: Pan: Edit Filter
fr: Pan : Éditer un filtre

en: Pan: Edit Profile
fr: Pan : Éditer un profil

en: Pan: Edit Rule
fr: Pan : Éditer la règle

en: Pan: Edit Server
fr: Pan : Éditer un serveur

en: Pan: Filters
fr: Pan : Filtres

en: Pan: Find Article
fr: Pan : Rechercher des articles

en: Pan: Print
fr: Pan : Imprimer

en: Pan: Profile
fr: Pan : Profil

en: Pan: Rules
fr: Pan : Règles

en: Pan: Save As
fr: Pan : Enregistrer sous

en: Pan: Servers
fr: Pan : Serveurs

en: Pan: Status Log
fr: Pan : Historique d'état

en: Pan: Task Manager
fr: Pan : Gestionnaire de tâches

en: Pan: View Article Scores
fr: Pan : Voir la note des articles

en: Pane Layout
fr: Agencement des panneaux

en: Pane Order
fr: Ordre des panneaux

en: Pane _Layout
fr: _Agencement des panneaux

en: Parts
fr: Parties

en: Please don't begin folders with "pan."; it confuses me.
fr: Veuillez ne pas commencer les dossiers avec « pan. » ; cela me perturbe.

en: Por_t:
fr: _Port :

en: Post
fr: Article

en: Post anyway, despite these problems?
fr: Voulez-vous poster malgré ces mises en garde ?

en: Post anyway, despite this problem?
fr: Voulez-vous poster malgré cette mise en garde ?

en: Post to Newsgroup
fr: Poster dans le groupe de discussion

en: Posted by Me
fr: Posté par moi

en: Posting and mailing article "%s"
fr: Postage et publipostage de l'article « %s »

en: Posting article "%s"
fr: Postage de l'article « %s »

en: Posting complete.  Server said: %s
fr: Postage terminé. Le serveur à dit : %s

en: Posting failed.  Server said: %s
fr: Le postage a échoué. Le serveur dit : %s

en: Print Command:
fr: Commande d'impression :

en: Priority
fr: Priorité

en: Profile
fr: Profils

en: Profile Information
fr: Informations du profil

en: Programmer
fr: Programmeur

en: Programmer, 0.6 - 0.7
fr: Programmeur, 0.6 - 0.7

en: Project Originator, Programmer
fr: Initiateur du projet, programmeur

en: Properties for "%s"
fr: Propriétés pour « %s »

en: Queued
fr: En attente

en: Quoted Text:
fr: Texte cité :

en: Read
fr: Lu

en: Read More
fr: Lire plus

en: Read News from Usenet
fr: Lis les nouvelles de Usenet

en: Read Next Unread Article
fr: Lire l'article non lu suivant

en: Read Next Unread Group
fr: Lire le groupe non lu suivant

en: Read Next Unread Thread
fr: Lire le fil de discussion non lu suivant

en: Reading
fr: Lire

en: Ready!
fr: Prêt !

en: References
fr: Références

en: Refreshing Group "%s"
fr: Réactualisation du groupe « %s »

en: Remove a File from the Attachment List
fr: Enlever un fichier de la liste des pièces jointes

en: Remove the selected filter
fr: Supprimer le filtre sélectionné

en: Remove the selected profile
fr: Supprimer le profil sélectionné

en: Remove the selected score
fr: Supprimer la note sélectionnée

en: Remove the selected server
fr: Supprimer le serveur sélectionné

en: Removing
fr: Suppression

en: Reply-To
fr: Répondre à

en: Required Information
fr: Informations requises

en: Restart Selected Task(s)
fr: Redémarrer la(les) tâche(s) sélectionnée(s)

en: Restored %d tasks from last session
fr: %d tâches restaurées depuis la dernière session

en: Rewrap
fr: Recoupe

en: Rot13 Selected Text
fr: Rot13 le texte sélectionné

en: Rule Name:
fr: Nom de la règle :

en: Rule applies to all newsgroups
fr: La règle s'applique à tous les groupes de discussion

en: Rule applies to specific newsgroups:
fr: La règle s'applique à des groupes de discussion spécifiques :

en: Rule applies to:
fr: La règle s'applique à :

en: Rules
fr: Règles

en: Running
fr: En cours

en: S_mooth scrolling at speed:
fr: Défilement fluide à la vite_sse de :

en: Sampling %d articles
fr: Triage de %d articles

en: Sampling %lu of %lu
fr: Échantillonage de %lu sur %lu

en: Sampling headers for "%s"
fr: Échantillonage des en-têtes pour « %s »

en: Save Article can't access path "%s"
fr: L'enregistrement de l'article ne peut accéder au chemin « %s »

en: Save Attachments
fr: Enregistrer les pièces jointes

en: Save Attachments As...
fr: Enregistrer les pièces jointes sous...

en: Save Files in Directory
fr: Enregistrer les fichiers dans le répertoire

en: Save Te_xt
fr: Enregistrer le te_xte

en: Save _Attachments
fr: Enregistrer des les _pièces jointes

en: Save a_ttachments in directory:
fr: Enregistrer les _pièces jointes dans le répertoire :

en: Save attachments in:
fr: Enregistrer les pièces jointes dans :

en: Save message to file
fr: Enregistrer le message dans un fichier

en: Save the log to a file
fr: Enregistre le journal dans un fichier

en: Saved "%s"
fr: Enregistrement de « %s »

en: Saved %d articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f art/sec)
fr: %d articles enregistrés dans « %s » en %.1f secondes (%.0f art/sec)

en: Saved %d groups in "%s" in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
fr: %d groupes enregistrés dans « %s » en %.1f secondes (%.0f groupes/sec)

en: Saved %d of %u groups
fr: %d sur %u groupes enregistrés

en: Saved article body to "%s"
fr: Corps de l'article enregistré sous « %s »

en: Saving "%s"
fr: Enregistrement de « %s »

en: Saving Articles
fr: Enregistrement des articles

en: Saving Attachments
fr: Enregistrement des pièces jointes

en: Saving `%s'
fr: Enregistrement de « %s »

en: Score
fr: Note

en: Score filter will match anything
fr: Le filtre de notes correspond à tout

en: Score filter will match nothing
fr: Le filtre de notes correspond à rien

en: Score_file
fr: _Fichier de notes

en: Scored %d entries in %.1f seconds (%.0f articles/sec)
fr: %d entrées notées en %.1f secondes (%.0f articles/sec)

en: Scorefile
fr: Fichier de notes

en: Scorefile _Editor:
    (%t is filename, %n is line number)
fr: É_diteur de fichier de notes :
    (%t est le nom du fichier, %n est le numéro de la ligne)

en: Scorefile entry removed -- old scorefile "%s" backed up as "%s"
fr: Entrée du fichier de notes supprimée -- Ancien fichier de notes « %s » sauvegardé en « %s »

en: Scoring Articles
fr: Scorage des articles en cours

en: Select .newsrc File
fr: Sélectionner le fichier .newsrc

en: Select Color
fr: Choix de couleur

en: Select Filter:
fr: Sélectionner un filtre :

en: Select Font
fr: Choix de police

en: Select Signature File
fr: Choisir un fichier de signature

en: Select the file to attach.
fr: Sélectionnez le fichier à joindre

en: Send Later
fr: Envoyer plus tard

en: Send Now
fr: Envoyer maintenant

en: Sending Keepalive
fr: Envoi rémanent

en: Sending Mail
fr: Envoi du courrier

en: Sending mail
fr: Envoi du courrier

en: Server
fr: Serveur

en: Server is corrupt
fr: Le serveur est corrompu

en: Server requires authori_zation
fr: Le serveur nécessite une _identification

en: Servers
fr: Serveurs

en: Short _name for Pan to show:
fr: _Nom court à afficher pour Pan :

en: Short name for Pan to show, e.g. "mynewsserver"
fr: Nom court à afficher pour Pan, ex. « monserveur » :

en: Show "%s" header
fr: Afficher l'en-tête « %s »

en: Show a_lert:
fr: Afficher une a_lerte :

en: Show complete _multipart posts as a single article
fr: Afficher les articles _multipart complets comme un article simple

en: Show in Filter Menu
fr: Afficher dans le menu Filtre

en: Signature:
fr: Signature :

en: Single-clic_k selects, rather than loads, groups
fr: Un simple clic de souris sélectionne les _groupes au lieu de les charger

en: Single-click selects, rather than loads, heade_rs
fr: Un simple clic de souris sélectionne les _en-têtes au lieu de les charger

en: Skipped %d groups due to possible corruption in "%s" and "%s".  You may want to delete these files and get a new grouplist from your news server.
fr: %d groups ignorés à cause d'un possible corruption dans « %s » et « %s ». Vous voulez peut-être supprimer ces fichiers et récupérer une nouvelles liste de groupes de votre nouveau serveur.

en: Some tasks were still queued the last time Pan exited.  Do you want to resume those tasks?
fr: Quelques tâches étaient toujours en file d'attente la dernière fois que Pan a quitté. Voulez-vous relancer ces tâches ?

en: Spellchecking disabled: gtkspell_init() failed with status %d
fr: Correction orthographique désactivé : gtkspell_init() a échoué avec l'état %d

en: Status
fr: État

en: Stop Selected Task(s)
fr: Stopper la(les) tâche(s) sélectionnée(s)

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Stopping
fr: En cours d'arrêt

en: Su_bject:
fr: _Sujet :

en: Subject
fr: Sujet

en: Subscribed
fr: Abonnés

en: Subscribed Newsgroups
fr: S'abonner à un newsgroup

en: Tasks
fr: Tâches

en: Tasks: %u/%u
fr: Tâches : %u/%u

en: Text:
fr: Texte :

en: Thank you for trying Pan!
fr: Merci d'essayer Pan !

en: Thank you for trying Pan!
     
    If you are new to Usenet,
    %s
    is a starting point to see what Usenet is,
    where to find a free news server,
    and how to use Pan.
     
    Since this is your first time running Pan,
    we'll need to gather some information.
fr: Merci d'essayer Pan !
    
    Si vous êtes nouveau sur Usenet,
    %s
    est un bon point de départ pour découvrir
    ce qu'est Usenet, où trouver un serveur de
    nouvelles gratuit, et comment utiliser Pan.
    
    Puisque c'est la première fois que vous lancez Pan,
    nous avons besoin d'obtenir quelques informations.

en: Thanks
fr: Merci

en: Thanks to
fr: Merci à

en: The Task Manager is Empty
fr: Le gestionnaire de tâches est vide

en: The command line was: %s
fr: La ligne de commande était : %s

en: The default charset set for articles posted with this profile
fr: Le jeu de caractères par défaut pour les articles posté depuis ce profil

en: The email account where mail replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "From" header.
fr: Le compte de courrier électronique où les réponses à votre message doivent aller. Ceci n'est utile que s'il y a une différence avec l'en-tête « De ».

en: The group will not be saved -- can't create file "%s"
fr: Le groupe ne sera pas enregistré -- impossible de créer le fichier « %s »

en: The news server's actual address, e.g. "news.mynewsserver.com"
fr: L'adresse actuelle du serveur de nouvelles, ex. « news.monserveur.fr »

en: The news server's port.  This is almost always 119.
fr: Le port du serveur de nouvelles. C'est quasiment toujours 119.

en: The newsgroups where replies to your message should go.  This is only needed if it differs from the "Post To Groups" header. 
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
fr: Les groupes de discussion où les réponses à votre message doivent aller.  Ceci n'est utile que s'il y'a une différence avec l'en-tête « Poster dans les groupes ».
    Pour diriger toutes les réponses vers votre adresse électronique, utilisez « Suivi-à : expéditeur »

en: The organization you're associated with.
fr: L'organisation à laquelle vous êtes associé

en: This filter is still used by the following rules:
    %s
    Please remove this dependency  first.
fr: Ce filtre est toujours utilisé par les règles suivantes :
    %s
    Veuillez supprimer cette dépendance.

en: This program is free software; you can redistribute it
    and/or modify it under the terms of the GNU General Public
    License as published by the Free Software Foundation;
    version 2 of the License.
    
    This program is distributed in the hope that it will be
    useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied
    warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR
    PURPOSE.  See the GNU General Public License for more
    details.
    
    The GNU Public License can be found from the menu above
    in Help|About|License.
fr: Ce programme et un logiciel libre ; vous pouvez le
    redistribuer et/ou le modifier sous les termes de la
    Licence Publique Générale GNU telle que publiée par la
    Free Software Foundation ; version 2 de la license.
    
    Ce programme est distribué dans l'espoir qu'il puisse
    vous être utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même
    la garantie implicite de MARCHANDABILITÉ ou d'ADÉQUATION
    À UN BESOIN PARTICULIER. Voyez la Licence Publique Générale
    GNU pour plus de détails.
    
    La Licence Publique Générale GNU peut être trouvé depuis
    le menu du dessus dans Aide/À propos/Licence.

en: Time
fr: Heure

en: Time Remaining
fr: Temps restant

en: Turkish
fr: Turque

en: Turn line wrap on/off
fr: (Dés)activer le retour à la ligne

en: Type in a group search string and press ENTER.  Wildcards are allowed.
fr: Saisissez la chaîne de recherche et pressez ENTRÉE. Les jokers (*) sont permis.

en: Type in a search string and press ENTER.
    Wildcards are allowed.
fr: Saisissez une chaîne de recherche et appuyez sur ENTRÉE. 
    Les jokers (*) sont autorisés.

en: UNKNOWN
fr: INCONNU

en: URLs:
fr: URLs :

en: UUEncoded (universally accepted)
fr: UUEncoded (accepté universellement)

en: Unable to cancel article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
fr: Incapable d'annuler l'article : ne peut trouver d'article correspondant dans « pan.sent » !

en: Unable to connect to mail server "%*.*s"
fr: Impossible de se connecter serveur de messagerie « %*.*s »

en: Unable to create thread: %s
fr: Impossible de créer un fil de discussion : %s

en: Unable to save headers for group "%*.*s" - is the disk full?
fr: Impossible d'enregistrer les en-têtes pour le groupes « %*.*s » - le disque est-il plein ?

en: Unable to set group "%*.*s": %s
fr: Impossible de définir le groupe « %*.*s » : %s

en: Unable to supersede article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
fr: Incapable de remplacer l'article : ne peut trouver d'article correspondant dans « pan.sent » !

en: Unable to update counts for group "%s"
fr: Impossible de mettre à jour les comptes pour le groupe « %s »

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unparseable Subject
fr: Sujet impossible à analyser

en: Unread
fr: Non lu

en: Unsupported data version %d for "%s" data file.
    Are you running an old version of Pan by accident?
fr: Version %d de données non supportée pour le fichier de données « %s ».
    Utiliseriez-vous actuellement une ancienne version de Pan par mégarde ?

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
fr: Version de données non supporté pour les en-têtes %s : %d.
    Avez-vous lancé une ancienne version de Pan par mégarde ?

en: Updated counts for %u groups out of %u
fr: Comptes mis à jour pour %u groups sur %u

en: Updating Header Pane...
fr: Mise à jour de l'en-tête du panneau...

en: Updating article counts for %u groups from server "%s"
fr: Mise à jour du nombre d'articles pour %u groupes du serveur « %s »

en: Us_e .newsrc file
fr: Utilis_er le fichier .newsrc :

en: Use custom font in Body Pane:
fr: Utiliser une police personnalisée dans le panneau du corps :

en: Use custom font in Group Pane:
fr: Utiliser une police personnalisée dans le panneau des groupes :

en: Use custom font in Header Pane:
fr: Utiliser une police personnalisée dans le panneau des en-têtes

en: Use the selected profile to create a new profile
fr: Utiliser le profil sélectionné pour créer un nouveau profil

en: Used when email replies to your posts should go somewhere other than the email address above.  Because Reply-To: is relatively difficult for spammers to harvest, it's polite give your email address here if you gave an invalid email address above.
fr: Utilisé lorsque les réponses par courrier électronique à vos postes doivent aller ailleurs que l'adresse électronique ci-dessus. Parce qu'il est assez difficile pour les spammeurs de récupérer une adresse Reply-To, il est poli de donner votre adresse électronique ici si vous donnez une adresse électronique non-valide ci-dessus.

en: Usenet posting failed.
fr: L'envoi sur Usenet a échoué.

en: WARNING: %d lines are more than 80 characters wide.
fr: ATTENTION : %d lignes font plus de 80 caractères de long.

en: WARNING: Crossposting without setting Followup-To.
fr: ATTENTION : crosspostage sans Suivi-à positionné.

en: WARNING: Following-Up too many groups.
fr: ATTENTION : Retransmis sur beaucoup trop de groupes.

en: WARNING: Group "%*.*s" is read-only.
fr: ATTENTION : groupe « %*.*s » en lecture seule.

en: WARNING: Posting to a large number of groups.
fr: ATTENTION : postage sur un grand nombre de groupes.

en: WARNING: Reply seems to be top-posted.
fr: ATTENTION : la réponse semble avoir été précédemment postée.

en: WARNING: Signature is more than 4 lines long
fr: ATTENTION : La signature fait plus de 4 lignes

en: WARNING: Signature is more than 80 characters wide.
fr: ATTENTION : La signature fait plus de 80 caractères.

en: WARNING: Signature prefix with no signature.
fr: ATTENTION : préfixe de signature sans signature.

en: WARNING: The message is entirely quoted text!
fr: ATTENTION : ce message ne contient pratiquement que du texte cité !

en: WARNING: The message is mostly quoted text.
fr: ATTENTION : ce message ne contient pratiquement que du texte cité.

en: WARNING: The signature marker should be "-- ", not "--".
fr: ATTENTION : la marque de signature doit être « --  » et non « -- ».

en: WARNING: Unknown group: "%*.*s".
fr: ATTENTION : groupe inconnu : « %*.*s ».

en: Watched
fr: Surveillé

en: We don't have a list of groups for "%*.*s".
    Shall we download one?
fr: Nous n'avons pas de liste de groupes pour « %*.*s ».
    Devons-nous en télécharger une ?

en: Western
fr: Occidental

en: Western, New
fr: Occidental, nouveau

en: What mail server should Pan use?
fr: Quel serveur de messagerie Pan doit-il utiliser ?

en: What news server should Pan use?
fr: Quel serveur de nouvelles Pan doit-il utiliser ?

en: When a Followup subject header changes, show as _new thread
fr: Quand l'en-tête d'un sujet suivi change, l'afficher comme un _nouveau fil de discussion

en: When posting to Usenet, your article's Message-ID contains a domain name.  You can set a custom domain name here, or leave it blank to let Pan use the domain name from your email address.
fr: Lorsque vous postez sur Usenet, le Message-ID de votre article contient un nom de domaine.  Vous pouvez définir un nom de domaine personnel ici, ou laissez blanc et laisser Pan utiliser le nom de domaine de votre adresse électronique.

en: Wildcard group specification:
fr: Jokers de spécification de groupes :

en: Wrap Text
fr: Couper le texte

en: Wrote filters to "%s"
fr: Ecrire les filtres dans « %s »

en: Wrote profiles to "%s"
fr: Écrire les profiles dans « %s »

en: Wrote rules to "%s"
fr: Règles écrites dans « %s »

en: You have successfully entered all of
    the information required to set up Pan.
    
    To save these settings, click Save.
fr: Vous avez saisi avec succès toutes
    les informations requises par Pan.
    
    Pour enregistrer ces réglages, cliquez sur « Enregister ».

en: You haven't loaded an article to print.
fr: Vous n'avez pas chargé d'article à imprimer.

en: You may want to empty this group and download fresh headers.
fr: Vous voulez peut-être vider ce groupe et télécharger les nouveaux en-têtes.

en: You must download the article before you can cancel it.
fr: Vous devez charger l'article avant de pouvoir l'annuler.

en: You must download the article before you can supersede it.
fr: Vous devez charger l'article avant de pouvoir l'abroger.

en: You must specify a .newsrc filename or disable newsrc support.
fr: Vous devez spécifier un fichier .newsrc ou désactiver le support de newsrc.

en: You must specify a password or disable authorization.
fr: Vous devez spécifier un mot de passe ou désactiver d'identification.

en: You must specify a username or disable authorization.
fr: Vous devez spécifier un nom d'utilisateur ou désactiver l'identification.

en: You must specify an address.
fr: Vous devez spécifier une adresse.

en: You need at least one profile
fr: Vous avez besoin d'au moins un profil

en: Your _Name:
fr: Votre _nom :

en: Your message was saved in the folder "pan.sendlater"
fr: Votre message a été enregistré dans le dossier « pan.sendlater »

en: Your real name contained double quotes.
    Converting into single quotes.
fr: Votre nom contient des guillemets doubles.
    Conversion en guillemets simples.

en: Zero
fr: Zéro

en: [This is an email copy of a Usenet post to "%s"]
fr: [Ceci est une copie par courrier électronique d'un message Usenet à « %s »]

en: _1:
fr: _1 :

en: _2:
fr: _2 :

en: _3:
fr: _3 :

en: _Address:
fr: _Adresse :

en: _Attribution:
fr: _Attribution :

en: _Author:
fr: _Auteur :

en: _Browse...
fr: _Parcourir...

en: _Delete article
fr: _Supprimer l'article

en: _Directory for saving articles:
fr: _Répertoire pour l'enregistrement des articles :

en: _Directory:
fr: _Répertoire :

en: _Download bodies too
fr: _Télécharger aussi les corps

en: _Editor (%t is filename):
fr: _Éditeur (%t est le nom du fichier) :

en: _Email Address:
fr: _Adresse électronique :

en: _Erase cache when exiting Pan
fr: _Vider le cache à la sortie de Pan

en: _Filename:
fr: _Nom du fichier :

en: _Flag body for download
fr: _Marquer le corps pour récupération

en: _Full Name:
fr: _Nom complet :

en: _Help
fr: _Aide

en: _Ignore (set score to -9999)
fr: _Ignorer (définit la note à -9999)

en: _Ignore thread (hides the thread by default)
fr: _Ignorer le fil de discussion (cache le fil par défaut)

en: _Lines:
fr: _Lignes :

en: _Message-ID:
fr: _Message-ID :

en: _Name:
fr: _Nom :

en: _Organization:
fr: _Organisation :

en: _Password:
fr: _Mot de passe :

en: _Post
fr: _Poste

en: _Profile Name:
fr: Nom du _profil :

en: _Read Threads:
fr: Fils de discussion _lus :

en: _References:
fr: _Références :

en: _Reply-To Header:
fr: En-tête _Répondre à :

en: _Resume
fr: _Relancer

en: _Retrieve Body
fr: _Récupérer le corps

en: _Signature File:
fr: Fichier de _signature :

en: _Subject:
fr: _Sujet :

en: _Unread Only
fr: Non l_us seulement

en: _Unread Threads:
fr: Fils de discussion _non lus :

en: _User Profile
fr: Profil _utilisateur

en: _Username:
fr: _Identifiant :

en: _Watch (set score to 9999)
fr: _Surveiller (définit la note à 9999)

en: _Watch thread (highlights the thread)
fr: _Surveiller le fil de discussion (met en valeur l'enfilade)

en: _Web Browser (%s is URL):
fr: Navigateur _Web (%s est l'URL) :

en: add
fr: ajouter

en: at least N lines long
fr: au moins N lignes de longueur

en: contains
fr: contient

en: default
fr: défaut

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: does not end with
fr: ne finit pas par

en: does not match regular expression
fr: ne concorde pas avec l'expression régulière

en: does not start with
fr: ne commence pas par

en: ends with
fr: finit par

en: expecting 'Expires: MM/DD/YYYY' or 'Expires: DD-MM-YYYY'
fr: attends « Expires: MM/DD/YYYY » ou « Expires: DD-MM-YYYY »

en: expired old score
fr: ancienne note expirée

en: high
fr: haute

en: http://pan.rebelbase.com/ - Pan Homepage
    http://pan.rebelbase.com/bugs/ - Report a Bug
    http://pan.rebelbase.com/download/ - Upgrade
fr: http://pan.rebelbase.com/ - Page d'accueil de Pan
    http://pan.rebelbase.com/bugs/ - Rapporter une anomalie
    http://pan.rebelbase.com/download/ - Mise à jour

en: ignored
fr: ignoré

en: is
fr: est

en: is not
fr: n'est pas

en: less than N lines long
fr: moins de N lignes de longueur

en: low
fr: basse

en: matches regular expression
fr: concorde avec l'expression régulière

en: medium
fr: moyenne

en: scorefile %s, line %d: %s (%s)
fr: fichier de notes %s, ligne %d : %s (%s)

en: set score to
fr: définir la note à

en: skipping score because it has no criteria
fr: ignore la note car il n'y a pas de critères

en: skipping unsupported criteria
fr: ignore les critères non supportés

en: starts with
fr: commence par

en: subtract
fr: soustraire

en: unexpected line.
fr: ligne innatendue.

en: watched
fr: surveillé

en: yEnc (30 percent smaller than UUEnc but less universal)
fr: yEnc (30% plus petit que UUEnc mais moins universel)

en: zero
fr: zéro
