textutils 2.0.22 - en to gl translation catalogue (501 entries)

en: 
      -B, --binary             use binary writes to the console device.
gl: 
      -B, --binary             usar escrituras binarias á consola.

en: 
      -b, --binary            read files in binary mode (default on DOS/Windows)
      -c, --check             check %s sums against given list
      -t, --text              read files in text mode (default)
gl: 
      -b, --binary            le-los ficheiros en modo binario
                                (por defecto en DOS/Windows)
      -c, --check             comproba-las sumas %s contra a lista dada
      -t, --text              le-los ficheiros en modo texto (por defecto)

en: 
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
gl: 
      ENTEIRO            copiar ata o número de liña indicado, sen incluílo
      /EXPREG/[DESPRAZ]  copiar ata a liña que coincide, sen incluíla
      %EXPREG%[DESPRAZ]  saltar ata a liña que coincide, sen incluíla
      {ENTEIRO}          repeti-lo patrón anterior o número de veces indicado
      {*}                repeti-lo patrón anterior tantas veces como se poida
    
    Un DESPRAZamento de liña é un signo "+" ou "-" seguido por un enteiro positivo.

en: 
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pREGEXP   number only lines that contain a match for REGEXP
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
gl: 
      a         numerar tódalas liñas
      t         numerar só as liñas que non estean baleiras
      n         non numerar ningunha liña
      pEXPREG   numera-las liñas que encaixen na expresión regular EXPREG
    
    FORMATO pode ser:
    
      ln   xustificado á esquerda, sen ceros á esquerda
      rn   xustificado á dereita, sen ceros á esquerda
      rz   xustificado á dereita, con ceros á esquerda

en: 
    # users=%u
gl: 
    número de usuarios=%u

en: 
    -T implied by -l nn when nn <= 10 or <= 3 with -F. With no FILE, or when
    FILE is -, read standard input.
gl: 
    -T vai incluído en -l nn cando nn <= 10 ou <= 3 con -F. Sen un FICHEIRO, ou
    cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: 
    A field is a run of whitespace, then non-whitespace characters.
    Fields are skipped before chars.
gl: 
    Un campo é un grupo de espacios seguidos de varios caracteres.
    Os campos omítense antes dos caracteres.

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
gl: 
    Como caso especial, o cp fai unha copia de seguridad da ORIXE cando se usan
    as opcións `force' e `backup', e ORIXE e DESTINO teñen o mesmo nome que un
    ficheiro regular xa existente.

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
gl: 
    Teña en conta que moitos dos operadores necesitan caracteres de escape ou
    comiñas para as shells.
    As comparacións son aritméticas se ambos ARGs son números, doutro xeito serán
    lexicográficas.
    Os encaixes dos patróns devolven a cadea entre \( e \), ou nada; se non
    se usan \( e \), devólvese o número de caracteres coincidintes ou 0.

en: 
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
gl: 
    Teña en conta que as parénteses teñen que levar códigos de escape (p.ex con
    barras invertidas) para as shells.
    ENTEIRO pode ser tamén -l CADEA, que se evalúa coma a lonxitude de CADEA.

en: 
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
gl: 
    Por defecto selecciona -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn. CC son
    dous caracteres delimitadores para separar páxinas lóxicas; use non se
    indica o segundo carácter suponse :. Escriba \\ para obter \.
    ESTILO pode ser:

en: 
    For older syntax (second call format), OFFSET means -j OFFSET.  LABEL
    is the pseudo-address at first byte printed, incremented when dump is
    progressing.  For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates
    hexadecimal, suffixes may be . for octal and b for multiply by 512.
    
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character
      c          ASCII character or backslash escape
gl: 
    Para a sintaxe antiga (segundo formato de chamada), DESPRAZAMENTO significa
    -j DESPRAZAMENTO. ETIQUETA é o pseudo-enderezo do primeiro byte imprimido,
    que se incrementa segundo o envorcado progresa. Para o DESPRAZAMENTO e a
    ETIQUETA, un prefixo 0x ou 0X indica hexadecimal; os sufixos poden ser .
    para octal e b para multiplicar por 512.
    
    TIPO componse de unha ou máis destas especificacións:
    
      a          carácter con nome
      c          carácter ASCII ou escapado

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
gl: 
    Manexar a liña tty conectada á entrada estándar.  Sen argumentos,
    escribi-la tasa de baudios, a disciplina da liña, e as desviacións respecto
    a stty sane.  Nos parámetros, CARAC tómase literalmente, ou codificado
    coma en ^c, 0x37, 0177 ou 127; os valores especiais ^- ou undef úsanse para
    desactiva-los caracteres especiais.

en: 
    POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field.  OPTS is one or more single-letter ordering options, which
    override global ordering options for that key.  If no key is given, use the
    entire line as the key.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
gl: 
    POS é F[.C][OPCS], onde F é o número do campo e C a posición do carácter
    no campo. OPCS está composto de unha ou varias opcións de ordenación dunha
    soa letra, que desactivan as opcións globais desa clave. Se non se dá unha
    clave, úsase toda a liña coma a clave.
    
    TAMAÑO pode estar seguido polos seguintes sufixos multiplicativos:

en: 
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  Adding a z suffix to
    any type adds a display of printable characters to the end of each line
    of output.
gl: 
    BASE é d para decimal, o para octal, x para hexadecimao ou n para ningunha.
    BYTES é hexadecimal cun prefixo 0x ou 0X; multiplícase por 512 cun sufixo
    b, por 1024 con k e por 1048576 con m. Ao engadir un sufixo z a calquera
    tipo engádese unha mostra de caracteres imprimibles á final de cada liña
    de saída.

en: 
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
gl: 
    Lese da entrada estándar se o FICHEIRO é -. Cada PATRÓN pode ser:

en: 
    Report bugs to <%s>.
gl: 
    Informe dos erros no programa a <%s>.
    Informe dos erros na traducción a <proxecto@trasno.net>.

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
gl: 
    Os CONXuntos especifícanse coma cadeas de caracteres. A maioría represéntanse
    a si mesmos. As secuencias interpretadas son:
    
      \NNN            carácter co valor octal NNN (1 a 3 díxitos octais)
      \\              barra invertida
      \a              campá audible
      \b              retroceso dun carácter
      \f              salto de páxina
      \n              salto de liña
      \r              retorno de carro
      \t              tabulación horizontal

en: 
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
gl: 
    TAMAÑO é un número. Para cada TIPO de doux, TAMAÑO tamén pode ser C
    para sizeof(char), S para sizeof(short), I para sizeof(int) ou L para
    sizeof(long). Se TIPO é f, TAMAÑO tamén pode ser F para sizeof(float),
    D para sizeof(double) ou L para sizeof(long double).

en: 
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
gl: 
    TAMAÑO pode ter un sufixo multiplicativo: b para 512, k para 1K, m para 1 mega.

en: 
    The sums are computed as described in %s.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
gl: 
    As sumas calcúlanse tal como se describe en %s. Ao comprobar, a entrada
    debería ser unha saída anterior deste programa. O modo por defecto é amosar
    unha liña con suma de comprobación, un carácter que indica tipo ("*" para
    binario, " " para texto) e o nome de cada FICHEIRO.

en: 
    Traditional format specifications may be intermixed; they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters
      -b   same as -t oC, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal shorts
gl: 
    As especificacións de formtao tradicionais pódense mesturar; acumúlanse:
      -a   igual que -t a,  escoller caracteres nomeados
      -b   igual que -t oC, escoller bytes octais
      -c   igual que -t c,  escoller caracteres ASCII ou escapados
      -d   igual que -t u2, escoller números curtos decimais sen signo

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.
gl: 
    A traducción ocorre se non se dá -d e CONX1 e CONX2 aparecen. -t pódese
    empregar só ao traducir. CONX2 esténdese ata a lonxitude de CONX1 repetindo
    o seu derradeiro carácter tanto como sexa necesario.

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: 
    Empregue un e só un de -b, -c ou -f. Cada LISTA componse dun rango ou varios
    rangos separados por comas. Cada rango é un de:
    
      N     N-ésimo byte, carácter ou campo, contado dende 1
      N-    do N-ésimo byte, carácter ou campo, ata a fin da liña
      N-M   do N-ésimo ao M-ésimo (inclusive) byte, carácter ou campo
      -M    do primeiro ao M-ésimo (inclusive) byte, carácter ou campo
    
    Sen un FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: 
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
gl: 
    Sen un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.
    "-F /" por defecto.

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: 
    Sen FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: 
    Escribir na saída estándar unha representación non ambigua, con
    bytes octais por defecto, do FICHEIRO. Con máis dun argumento de
    FICHEIRO, concatenalos na orde listada para forma-la entrada. Sen
    un FICHEIRO, ou se este é -, lese da entrada estándar.

en:                     separate columns by STRING,
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header omit page headers and trailers
gl:                     separa-las columnas coa CADEA,
                        sen -S: Separador por defecto (tabulación) con -J e
                        <espacio> noutro caso (igual que -S" "), sen efecto nas
                        opcións de columnas
      -t, --omit-header omiti-las cabeceiras e pés de páxina

en:       --help     display this help and exit
gl:       --help     amosar esta axuda e saír

en:       --retry              keep trying to open a file even if it is
                               inaccessible when tail starts or if it becomes
                               inaccessible later -- useful only with -f
      -c, --bytes=N            output the last N bytes
gl:       --retry              seguir tentando abrir un ficheiro incluso se é
                               inaccesible cando tail comeza ou se se volve
                               inaccesible despois -- útil só con -f
      -c, --bytes=N            amosa-los derradeiros N bytes

en:       --verbose           print a diagnostic to standard error just
                                before each output file is opened
gl:       --verbose           amosar un diagnóstico no erro estándar antes de
                                abrir cada ficheiro de saída

en:       --version  output version information and exit
gl:       --version  amosar información da versión e saír

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
gl:     Inodos IUsados ILibres IUso%%

en:     Size  Used Avail Use%%
gl:   Tamaño Usado  Disp Uso%%

en:   -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first
gl:   -A, --address-radix=BASE    indicar como se amosan os desprazamentos
      -j, --skip-bytes=BYTES      omiti-los primeiros BYTES bytes de entrada

en:   -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -C, --copyright                display Copyright and copying conditions
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
gl:   -A, --auto-reference          amosa-las referencias xeradas automaticamente
      -C, --copyright               amosa-lo Copyright e as condicións de copia
      -G, --traditional             funcionar coma o "ptx" de System V
      -F, --flag-truncation=CADEA   emprega-la CADEA para marca-las liñas truncadas

en:   -D, --all-repeated[=delimit-method] print all duplicate lines
                            delimit-method={none(default),prepend,separate}
                            Delimiting is done with blank lines.
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
gl:   -D, --all-repeated[=método] amosar tódalas liñas duplicadas
                            método={none(por defecto),prepend,separate}
                            (ningún, anteceder, separar)
                            A delimitación faise con liñas en branco.
      -f, --skip-fields=N   evitar compara-los primeiros N campos
      -i, --ignore-case     ignora-las diferencias entre maiúsculas-minúsculas
                            ao comparar
      -s, --skip­chars=N    evitar compara-los primeiros N caracteres
      -u, --unique          amosar só as liñas únicas

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
gl:   -D, --date-format=FORMATO
                        emprega-lo FORMATO para a data da cabeceira
      -e[CAR[ANCHO]], --expand-tabs[=CAR[ANCHO]]
                        expandi-los CARacteres de entrada (tabulacións) ao
                          ANCHO de tabulación (8)
      -F, -f, --form-feed
                        empregar saltos de páxina no canto de saltos de liña para
                          separa-las páxinas (cunha cabeceira de páxina de tres
                          liñas con -F ou unha cabeceira e pé de 5 liñas sen -F)

en:   -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
gl:   -L, --max-line-length  escribi-la lonxitude da liña máis longa
      -w, --words            escribi-lo número de palabras

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
gl:   -M, --macro-name=CADEA         nome de macro a empregar no canto de "xx"
      -O, --format=roff              xera-la saída coma directivas roff
      -R, --right-side-refs          pór referencias á dereita, sen contalas en -w
      -S, --sentence-regexp=EXPREG   para a fin de liña ou fin de oración
      -T, --format=tex               xera-la saída coma directivas TeX

en:   -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes
      -s, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in traditional form
gl:   -N, --read-bytes=BYTES      limita-lo envorado a BYTES bytes de entrada
      -s, --strings[=BYTES]       usar cadeas de alomenos BYTES caracteres gráficos
      -t, --format=TIPO           escolle-lo formato ou formatos de saída
      -v, --output-duplicatoes    non empregar * para indica-las liñas borradas
      -w, --width[=BYTES]         amosar BYTES bytes por liña de saída
          --traditional           acepta-los argumentos en formato tradicional

en:   -SSTRING, --sep-string[=STRING]
gl:   -SCADEA, --sep-string[=CADEA]

en:   -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
gl:   -T, --omit-pagination
                        omiti-las cabeceiras e pés de páxina, e elimina-las
                        paxinacións estabrecidas mediante saltos de páxina nos
                        ficheiros de entrada
      -v, --show-nonprinting
                        emprega-la notación de barra octal
      -w, ANCHO, --width=ANCHO
                        estabrece-lo ancho da páxina a ANCHO (72) caracteres só
                        para o formato de saída de varias solumnas de texto,
                        -s[car] desactívao (72)

en:   -W PAGE_WIDTH, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
gl:   -W ANCHO, --page-width=ANCHO
                        estabrecer sempre o ancho da páxina a ANCHO (72)
                        caracteres, trunca-las liñas, agás cando a opción -J estea
                        estabrecida; non interfire con -S ou -s

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
gl:   -W, --word-regexp=EXPREG       emprega-la EXPREG para compara-las claves
      -b, --break-file=FICHEIRO      caracteres que parten palabras neste FICHEIRO
      -f, --ignore-case              converte-las minúsculas a maiúsculas
                                       para ordear
      -g, --gap-size=NÚMERO          tamaño do oco entre campos de saída
      -i, --ignore-file=FICHEIRO     le-la lista de palabras ignoradas do FICHEIRO
      -o, --only-file=FICHEIRO       le-la lista de palabras únicas do FICHEIRO

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
gl:   -a, --across      separar en filas horizontais no canto de en columnas
                          verticais; emprégase con -COLUMNA
      -c, --show-control-chars
                        emprega-la notación do circunflexo (^G) e da barra octal
      -d, --double-space
                        amosa-la saída a doble espacio

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
gl:   -b, --before             incluí-lo separador antes e non despois
      -r, --regex              interpreta-lo separador como unha expresión regular
      -s, --separator=CADEA    usa-la CADEA coma separador na vez de salto de liña

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
gl:   -b, --body-numbering=ESTILO     usa-lo ESTILO para numera-las liñas do corpo
      -d, --section-delimiter=CC      empregar CC para separa-las páxinas lóxicas
      -f, --footer-numbering=ESTILO   usa-lo ESTILO para numera-las liñas do pé

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
gl:   -b, --bytes         contar bytes no canto de columnas
      -s, --spaces        partir nos espacios
      -w, --width=ANCHO   empregar ANCHO columnas no canto de 80

en:   -b, --bytes=LIST        output only these bytes
      -c, --characters=LIST   output only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
gl:   -b, --bytes=LISTA       amosar só estes bytes
      -c, --characters=LISTA  amosar só estes caracteres
      -d, --delimiter=DELIM   emprega-lo DELIMitador no canto da tabulación

en:   -b, --ignore-leading-blanks ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
gl:   -b, --ignore-leading-blanks ignora-los espacios en branco iniciais
      -d, --dictionary-order      considerar só espacios e caracteres alfanuméricos
      -f, --ignore-case           ignora-las maiúsculas e minúsculas

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
gl:   -c, --count           preceder cada liña co número de aparicións
      -d, --repeated        amosar só as liñas duplicadas

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       combine only lines having STRING as prefix
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
gl:   -c, --crown-margin        preserva-lo sangrado das dúas primeiras liñas
      -p, --prefix=CADEA        combinar só as liñas coa CADEA coma prefixo
      -s, --splitonly           parti-las liñas longas, pero non encher

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
gl:   -d, --delimiters=LISTA  utilizar carácters da LISTA no canto de tabulacións
      -s, --serial            pegar un ficheiro de cada vez no canto de en paralelo

en:   -f   same as -t fF, select floats
      -h   same as -t x2, select hexadecimal shorts
      -i   same as -t d2, select decimal shorts
      -l   same as -t d4, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal shorts
      -x   same as -t x2, select hexadecimal shorts
gl:   -f   igual que -t fF, escoller números en punto flotante
      -h   igual que -t x2, escoller números curtos hexadecimais
      -i   igual que -t d2, escoller números curtos decimais
      -l   igual que -t d4, escoller números longos decimais
      -o   igual que -t o2, escoller números curtos octais
      -x   igual que -t x2, escoller números curtos hexadecimais

en:   -f, --fields=LIST       output only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
gl:   -f, --fields=LISTA      amosar só estes campos; tamén amosa calquera liña
                                que non conteña o carácter delimitador, agás se
                                se indica a opción -s
      -n                      (ignórase)

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                               -f, --follow, and --follow=descriptor are
                               equivalent
      -F                       same as --follow=name --retry
gl:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               amosa-los datos engadidos segundo o ficheiro medre;
                               -f, --follow e --follow=descriptor son equivalentes
      -F                       igual que --follow=name --retry

en:   -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC'
      -n, --numeric-sort          compare according to string numerical value
      -r, --reverse               reverse the result of comparisons
gl:   -g, --general-numeric-sort  comparar de acordo ao valor numérico xeral
      -i, --ignore-nonprinting    considerar só os caracteres imprimibles
      -M, --month-sort            comparar (descoñecido) < "XAN" < ... < "DEC"
      -n, --numeric-sort          comarar de acordo ao valor numérico da cadea
      -r, --reverse               inverti-lo resultado das comparacións

en:   -h HEADER, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, --sep-string[=STRING] sets separators
gl:   -h CABECEIRA, --header=CABECEIRA
                        empregar unha CABECEIRA centrada no canto do nome do
                        ficheiro na cabeceira da páxina. -h "" amosa unha liña
                        e branco; non empregue -h""
      -i[CAR[ANCHO]], -output-tabs[=CAR[ANCHO]]
                        cambia-los CARacteres (tabulacións) por espacios ata o
                        ANCHO das tabulacións (8)
      -J, --join-lines  mesturar liñas completas; desactiva o truncamento de liñas
                        de -W, sen aliñamento de columnas, --sep-string[=CADEA
                        estabrece os separadores

en:   -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
gl:   -h, --header-numbering=ESTILO   emprega-lo ESTILO para numera-las liñas
                                        da cabeceira
      -i, --page-increment=NÚMERO     incremento do número de liña en cada liña
      -l, --join-blank-lines=NÚMERO   contar cada grupo de NÚMERO liñas baleiras
                                        coma unha soa liña
      -n, --number-format=FORMATO     inseri-los números de liña seguindo o FORMATO
      -p, --no-renumber               non reinicia-los números de liña con cada
                                        páxina lóxica
      -s, --number-separator=CADEA    engadi-la CADEA tras cada número de liña

en:   -i, --initial       do not convert TABs after non whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
gl:   -i, --initial       non converti-las tabulacións despois de algo distinto
                            a un espacio en branco
      -t, --tabs=NÚMERO   face-las tabulacións de NÚMERO espacios, non 8

en:   -l PAGE_LENGTH, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
gl:   -l LONXITUDE, --length=LONXITUDE
                        estabrece-la lonxitude das páxinas a LONXITUDE (66) liñas
                        (o número de liñas de texto por defecto é 56, e con -F 63)
      -m, --merge       amosar tódolos ficheiros en paralelo, un en cada columna,
                        trunca-las liñas, pero uni-las liñas de lonxitude
                        completa con -J

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
gl:   -n, --digits=CIFRAS         usa-lo número de cifras indicado no canto de 2
      -s, --quite, --silent       non amosa-los tamaños dos ficheiros de saída
      -z, --elide-empty-files     elimina-los ficheiros de saída baleiros

en:   -n, --lines=N            output the last N lines, instead of the last %d
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                               changed size after N (default %d) iterations
                               to see if it has been unlinked or renamed
                               (this is the usual case of rotated log files)
gl:   -n, --lines=N            amosa-las derradeiras N liñas, no canto de %d
          --max-unchanged-stats=N
                               con --follow-name, reabrir un FICHEIRO que non
                               cambiou o tamaño despois de N (%d por defecto)
                               iteracións para ver se se borrou ou renomeou
                               (é o caso normal de ficheiros de rexistro rotados)

en:   -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N NUMBER, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
gl:   -n[SEP[CIFRAS]], --number-lines[=SEP[CIFRAS]]
                        numera-las liñas, empregando CIFRAS (5) cifras, e despois
                        un SEParador (tabulación); a conta comeza por defecto na
                        primeira liña do ficheiro de entrada
      -N NÚMERO, --first-line-number=NÚMERO
                        comezar a contar no NÚMERO na primeira liña da primeira
                        páxina imprimida (vexa +PRIMEIRA)

en:   -o MARGIN, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
gl:   -o MARXE, --indent=MARXE
                        desprazar cada liña con MARXE (cero) espacios; non ten
                        efecto sobre -w ou -W, MARXE hase engadir a ANCHO
      -r, --no-file-warnings
                        omiti-lo aviso cando non se pode abrir un ficheiro

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
gl:   -q, --quiet, --silent    non amosa-las cabeceiras cos nomes dos ficheiros
      -v, --verbose            amosar sempre as cabeceiras cos nomes dos ficheiros

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
gl:   -r, --references               o primeiro campo de cada liña é unha
                                       referencia
      -t, --typeset-mode               - sen implementar -
      -w, --width=NÚMERO             ancho da saída, excluíndo referencias

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
gl:   -s, --only-delimited    non amosa-las liñas que non conteñan delimitadores
          --output-delimiter=CADEA  emprega-la CADEA coma delimitador de saída
                                por defecto emprégase o delimitador de entrada

en:   -s[CHAR],--separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
gl:   -s[CAR], --separator[=CAR]
                        separa-las columnas cun só carácter; o valor por defecto
                        de CAR é a tabulación sen -w e "ningún" con -w
                        -s[CAR] desactiva o truncamento das liñas en tódalas
                        opcións de tres columnas (-COLUMNA|-a -COLUMNA|-m) agás
                        se -w está estabrecido

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
gl:   -t                       equivalente a -vT
      -T, --show-tabs          amosa-los caracteres TAB coma ^I
      -u                       (ignorado)
      -v, --show-nonprinting   usar notación de ^ e M-, excepto en LFD e TAB

en:   -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
gl:   -t, --tabs=LISTA          empregar unha lista separada por comas de posicións
                                  de tabulación

en:   -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
gl:   -v, --first-page=NÚMERO          primeiro número de liña nas páxinas lóxicas
      -w, --number-width=NÚMERO        empregar NÚMERO columnas nos números de liña

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
gl:   -w, --check-chars=N   non comparar máis de N caracteres en cada liña

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
gl:   -z, --zero-terminated           remata-las liñas cun byte 0, non un
                                        salto de liña

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
gl:   [:graph:]       tódolos caracteres imprimibles, sen incluí-los espacios
      [:lower:]       tódalas letras minúsculas
      [:print:]       tódolos caracteres imprimibles, incluíndo os espacios
      [:punct:]       tódolos caracteres de puntuación
      [:space:]       tódolos espacios en branco horizontais e verticais
      [:upper:]       tódalas letras maiúsculas
      [:xdigit:]      tódolos díxitos hexadecimais
      [=CAR=]         tódolos caracteres equivalentes a CAR

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
gl:   \v              tabulación vertical
      CAR1-CAR2       tódolos caracteres entre CAR1 e CAR2 en orde ascendente
      [CAR*]          en CONX2, copias do CARácter ata a lonxitude de CONX1
      [CAR*REPET]     REPETir copias do CARácter, REPET é octal se comeza por 0
      [:alnum:]       tódalas letras e díxitos
      [:alpha:]       tódalas letras
      [:blank:]       tódolos espacios en branco horizontais
      [:cntrl:]       tódolos caracteres de control
      [:digit:]       tódolos díxitos

en:   d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
gl:   d[TAMAÑO]  decimal con signo, TAMAÑO bytes por enteiro
      f[TAMAÑO]  punto flotante, TAMAÑO bytes por enteiro
      o[TAMAÑO]  octal, TAMAÑO bytes por enteiro
      u[TAMAÑO]  decimal sen signo, TAMAÑO bytes por enteiro
      x[TAMAÑO]  hexadecimal, TAMAÑO bytes por enteiro

en:  %2d:%02d%s  up
gl:  %2d:%02d%s  funcionando

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
gl: bloques-%4s     Usado  Dispoñib Uso%%

en:  (backup: %s)
gl:  (copia de seguridade: %s)

en:  Mounted on
gl:  Montado en

en:  groups=
gl:  grupos=

en:  old
gl:  antigo

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
gl: % 1% de memoria, b 1, K 1024 (por defecto), e así para M, G, T, P, E, Z e Y.
    
    Sen un FICHEIRO ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.
    
    *** AVISO ***
    O locale especificado nas variables de ambiente afecta á orde.
    Estabreza LC_ALL=C para obte-la orde tradicional que emprega
    valores de byte nativos.

en: %b %e %H:%M %Y
gl: %e %b %Y %H:%M

en: %c: invalid suffix character in obsolescent option
gl: %c: carácter sufixo incorrecto nunha opción obsoleta

en: %d: fmt="%s" width=%d
gl: %d: fmt="%s" ancho=%d

en: %s (for regexp `%s')
gl: %s (para a expresión regular "%s")

en: %s -> %s (unbackup)
gl: %s -> %s (restaurado da copia de seguridade)

en: %s and %s are the same file
gl: %s e %s son o mesmo ficheiro

en: %s exists but is not a directory
gl: %s existe pero non é un directorio

en: %s has unknown file type
gl: %s é un tipo de ficheiro descoñecido

en: %s is too large
gl: %s é grande de máis

en: %s+%s records in
gl: %s+%s rexistros lidos

en: %s+%s records out
gl: %s+%s rexistros escritos

en: %s: %lu: improperly formatted %s checksum line
gl: %s: %lu: liña de suma de comprobación %s mal formatada

en: %s: %s is so large that it is not representable
gl: %s: %s é tan grande que non é representable

en: %s: %s:%s: disorder:
gl: %s: %s:%s: desorde:

en: %s: FAILED open or read
gl: %s: apertura ou lectura FALLIDA

en: %s: File exists
gl: %s: O ficheiro xa existe

en: %s: No such user
gl: %s: Non hai tal usuario

en: %s: `%s': line number out of range
gl: %s: "%s": número de liña fóra do seu rango

en: %s: `%s': match not found
gl: %s: "%s": non se atopou nada que coincidira

en: %s: `}' is required in repeat count
gl: %s: fai falla un "}" no número de repeticións

en: %s: binary operator expected
gl: %s: agardábase un operador binario

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
gl: %s: só se poden facer ligazóns simbólicas relativas no directorio actual

en: %s: cannot find username for UID %u
gl: %s: non se pode atopa-lo nome de usuario do UID %u

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
gl: %s: non se pode segui-la fin deste tipo de ficheiro; abandoando este nome

en: %s: cannot remove
gl: %s: non se pode borrar

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
gl: %s: non se pode facer un borrado seguro dun descriptor de ficheiro
    de tipo só-engadir

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
gl: %s: non se pode restablece-lo modo de non bloqueo

en: %s: count `%.*s' too large
gl: %s: conta "%.*s" grande de máis

en: %s: equivalence class operand must be a single character
gl: %s: o operando de clases de equivalencia debe ser un só carácter

en: %s: expected a numeric value
gl: %s: agardábase un valor numérico

en: %s: file has negative size
gl: %s: o ficheiro ten un tamaño negativo

en: %s: file too long
gl: %s: ficheiro longo de máis

en: %s: file truncated
gl: %s: ficheiro truncado

en: %s: illegal option -- %c
gl: %s: opción incorrecta -- %c

en: %s: input contains a loop:
gl: %s: a entrada contén un lazo:

en: %s: input file is output file
gl: %s: o ficheiro de entrada é o mesmo que o de saída

en: %s: invalid PID
gl: %s: PID incorrecto

en: %s: invalid count at start of `%s'
gl: %s: conta non válida ao principio de "%s"

en: %s: invalid field specification `%s'
gl: %s: especificación de campo incorrecta "%s"

en: %s: invalid maximum number of consecutive size changes
gl: %s: número máximo de cambios de tamaño consecutivos incorrecto

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
gl: %s: número máximo de datos non cambiados entre aperturas incorrecto

en: %s: invalid number
gl: %s: número incorrecto

en: %s: invalid number of bytes
gl: %s: número de bytes incorrecto

en: %s: invalid number of lines
gl: %s: número de liñas incorrecto

en: %s: invalid number of seconds
gl: %s: número de segundos incorrecto

en: %s: invalid option -- %c
gl: %s: opción incorrecta -- %c

en: %s: invalid pattern
gl: %s: patrón incorrecto

en: %s: invalid regular expression: %s
gl: %s: expresión regular incorrecta: %s

en: %s: invalid suffix length
gl: %s: lonxitude do sufixo non válida

en: %s: line number must be greater than zero
gl: %s: o número de liña debe ser maior que cero

en: %s: line number out of range
gl: %s: número de liña inexistente

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
gl: %s: non se atoparon liñas de suma de comprobación %s ben formatadas

en: %s: no size information for this device
gl: %s: non hai información de tamaño para este dispositivo

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción "%c%s" precisa dun argumento

en: %s: option `%s' is ambiguous
gl: %s: a opción "%s" é ambigua

en: %s: option `%s' requires an argument
gl: %s: a opción "%s" precisa dun argumento

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción "--%s" non permite un argumento

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción "-W %s" non permite un argumento

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
gl: %s: a opción "-W %s" é ambigua

en: %s: option requires an argument -- %c
gl: %s: a opción precisa dun argumento -- %c

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
gl: %s: ¿sobrescribir %s, ignorando o modo %04lo?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
gl: %s: pasada %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
gl: %s: pasada %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: read error
gl: %s: erro de lectura

en: %s: removed
gl: %s: borrado

en: %s: removing
gl: %s: borrando

en: %s: replace %s?
gl: %s: ¿substituír %s?

en: %s: unable to perform all requested operations
gl: %s: non se poden facer tódalas operacións pedidas

en: %s: unary operator expected
gl: %s: agardábase un operador unario

en: %s: unrecognized option `%c%s'
gl: %s: opción descoñecida "%c%s"

en: %s: unrecognized option `--%s'
gl: %s: opción descoñecida "--%s"

en: %s: value not completely converted
gl: %s: valor non convertido por completo

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
gl: %s: aviso: facer unha ligazón dura dunha ligazón simbólica non é portable

en: %scannot read table of mounted filesystems
gl: %snon se pode le-la táboa cos sistemas de ficheiros montados

en: %s}: integer required between `{' and `}'
gl: %s}: fai falla un enteiro entre "{" e "}"

en: '
gl: "

en: ')' expected
gl: agardábase ')'

en: ')' expected, found %s
gl: agardábase ')', atopouse %s

en: ,  load average: %.2f
gl: ,  carga media: %.2f

en: --string without a number implies 3.  --width without a number
    implies 32.  By default, od uses -A o -t d2 -w 16.
gl: --string sen un número implica 3. --width sen un número implica 32.
    Por defecto, od emprega -A o -t d2 -w 16.

en: -ef does not accept -l
gl: -ef non acepta -l

en: -nt does not accept -l
gl: -nt non acepta -l

en: -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
gl:  -s emprega CONX1 se non está traducindo ou borrando; noutro caso
    ao encoller emprégase CONX2 e ocorre trala traducción ou borrado.

en: <internal>
gl: <interno>

en: All arguments to long options are mandatory for short options.
gl: Tódolos argumentos para as opcións longas son obrigatorios nas opcións curtas.

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
gl: Non se pode especifica-la impresión a través e en paralelo á vez.

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
gl: Non se pode especifica-lo número de columnas ao imprimir en paralelo.

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
gl: Concatenar FICHEIRO(s), ou a entrada estándar, na saída estándar.
    
      -A, --show-all           equivalente a -vET
      -b, --number-nonblank    numera-las liñas de saída non baleiras
      -e                       equivalente a -vE
      -E, --show-ends          amosar $ ao final de cada liña
      -n, --number             numerar tódalas liñas de saída
      -s, --squeeze-blank      nunca máis dunha soa liña en branco

en: Convert spaces in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Converte-los espacios de cada FICHEIRO a tabulacións, gravando na saída
    estándar. Sen un FICHEIRO ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Converti-las tabulacións de cada FICHEIRO a espacios, gravando na saída
    estándar. Sen un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: Discard all but one of successive identical lines from INPUT (or
    standard input), writing to OUTPUT (or standard output).
gl: Descartar tódalas liñas idénticas da ENTRADA (ou entrada estándar) agás unha,
    gravando na SAÍDA (ou saída estándar).

en: Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.
gl: Os caracteres sobrantes
    de CONX1 ignóranse. Só se garante que [:lower:] e [:upper:] se expanden en
    orde ascendente; empregado en CONX2 ao traducir, só se poden empregar en
    parellas para especifica-la conversión de maiúsculas a minúsculas e
    viceversa.

en: FAILED
gl: FALLA

en: Idle
gl: Inactivo

en: In real life:
gl: Na vida real:

en: LINE
gl: LIÑA

en: Login name:
gl: Nome de usuario:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
gl: Os argumentos obrigatorios nas opcións longas tamén o son nas opcións curtas.

en: Other options:
    
      -c, --check               check whether input is sorted; do not sort
      -k, --key=POS1[,POS2]     start a key at POS1, end it at POS 2 (origin 1)
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
gl: Outras opcións:
    
      -c, --check               comprobar se a entrada está ordeada e non ordear
      -k, --key=POS1[,POS2]     comezo da clave en POS1 e remate en POS2
      -m, --merge               mesturar ficheiros xa ordeados e non ordear
      -o, --output=FICHEIRO     grava-lo resultado no FICHEIRO
      -s, --stable              estabiliza-la ordeación eliminando a comparación
                                  de derradeiro recurso
      -S, --buffer-size=TAMAÑO  empregar un buffer de memoria deste TAMAÑO

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
gl: Amosar un índice permutado, incluíndo o contexto, das palabras dos ficheiros de entrada.

en: Output file suffixes exhausted
gl: Esgotáronse os sufixos de ficheiros de saída

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT is -, read standard input.
gl: Gravar anacos de ENTRADA de tamaño fixo en PREFIXOaa, PREFIXOab, ...; o PREFIXO
    por defecto é "x". Sen ENTRADA, ou se a ENTRADA é -, lese da entrada estándar.

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx01', `xx02', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
gl: Gravar anacos do FICHEIRO separadas polos PATRÓNs nos ficheiros "xx01",
    "xx02", ..., e amosa-lo número de bytes de cada anaco na saída estándar.

en: Page %d
gl: Páxina %d

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
gl: Paxinar ou encolumna-lo(s) FICHEIRO(s) para imprimir.

en: Password:
gl: Contrasinal:

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
gl: Amosa-la suma de comprobación CRC e o número de bytes de cada FICHEIRO.

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
gl: Imprimi-la suma de comprobación e o número de bloques de cada FICHEIRO.
    
      -r              non usar -s, usa-lo algoritmo de suma de BSD e bloques de 1k
      -s, --sysv      usa-lo algoritmo de suma System V, usar bloques de 512 bytes

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
gl: Amosar partes seleccionadas das liñas de cada FICHEIRO na saída estándar.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Amosa-las derradeiras %d liñas de cada FICHEIRO na saída estándar.
    Con máis dun FICHEIRO, antecédese cada un cunha cabeceira que dá o nome do
    ficheiro. Sen un FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: Project:
gl: Proxecto:

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
gl: Reformatar cada parágrafo nos FICHEIROs, escribindo na saída estándar.
    Se non se indica un FICHEIRO ou se é "-", lese da entrada estándar.

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
gl: Estabreza LC_ALL='C' para palia-lo problema

en: The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated checksum lines
gl: As seguintes dúas opcións son útiles só ao comproba-las sumas:
          --status            non amosar nada; o código de estado indica o éxito
      -w, --warn              abisar das liñas mal formatadas

en: The strings compared were %s and %s.
gl: As cadeas que se compararon foron %s e %s

en: This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file by reopening it periodically to see if it has been removed and
    recreated by some other program.
gl: Este comportamento por defecto non é desexable cando quere
    segui-lo nome do ficheiro, non o descriptor do ficheiro (por exemplo,
    rotación de rexistros). Empregue --follow=name neste caso. Isto fai que tail
    siga o ficheiro nomeado reabríndoo periodicamente para ver se outro programa
    o eliminou e volveu crear.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
gl: Isto é software libre; vexa o código fonte polas condicións de copia. NON hai
    garantía; nin sequera de COMERCIABILIDADE ou APTITUDE PARA UN FIN DETERMINADO.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
gl: Este programa distribúese coa intención de que sexa útil, pero
    sen NINGUNHA GARANTÍA; nin sequera a garantía implícita de
    COMERCIABILIDADE ou VALIDEZA PARA UN FIN PARTICULAR. Vexa a Licencia
    Pública Xeral de GNU para máis detalles.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
gl: Este programa é software libre; pode redistribuílo e/ou modificalo baixo
    os termos da Licencia Pública Xeral de GNU tal como a publicou a Free
    Software Foundation; xa ben a versión 2 ou (á súa elección) calquera
    versión posterior.

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, --complement        first complement SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace each input sequence of a repeated character
                                that is listed in SET1 with a single occurrence
                                of that character
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
gl: Traducir, comprimir, e/ou borrar caracteres da entrada estándar,
    escribindo na saída estándar.
    
      -c, --complement        complementar antes o CONXUNTO1
      -d, --delete            borra-los caracteres do CONXUNTO1, non traducilos
      -s, --squeeze-repeats   cambiar cada secuencia de caracteres repetidos
                                listados no CONXUNTO1 por unha soa aparición
                                dese carácter
      -t, --truncate-set1     truncar antes o CONXUNTO1 á lonxitude do CONXUNTO2

en: Try `%s --help' for more information.
gl: Escriba "%s --help" para máis información.

en: Unknown system error
gl: Erro do sistema descoñecido

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
gl: Uso: %s [-DIXITOS] [OPCIÓN]... [FICHEIRO]...

en: Usage: %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-g|--save]
gl: Uso: %s [-F DISPOSITIVO] [--file=DISPOSITIVO] [PARÁMETRO]...
     ou: %s [-F DISPOSITIVO] [--file=DISPOSITIVO] [-a|--all]
     ou: %s [-F DISPOSITIVO] [--file=DISPOSITIVO] [-g|--save]

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
gl: Uso: %s [FICHEIRO]...
     ou: %s [OPCIÓN]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Uso: %s [OPCIÓN] [FICHEIRO]
    Escribir unha lista totalmente ordeada consistente coa ordeación parcial
    do FICHEIRO. Se non se indica un FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese
    da entrada estándar.

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
gl: Uso: %s [OPCIÓN] [FICHEIRO]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Emprego: %s [OPCIÓN] [FICHEIRO]...
        ou:  %s [OPCIÓN] --check [FICHEIRO]
    Amosar ou comprobar sumas de comprobación %s (de %d bits).
    Sen un FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
gl: Uso: %s [OPCIÓN] [ENTRADA [PREFIXO]]

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... FICHEIRO PATRÓN...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... FICHEIRO1 FICHEIRO2

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... CONXUNTO1 [CONXUNTO2]

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... ORIXE DESTINO         (primeira forma)
     ou: %s [OPCIÓN]... ORIXE... DIRECTORIO   (segunda forma)
     ou: %s -d [OPCIÓN]... DIRECTORIO         (terceira forma)

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [FICHEIRO]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s --traditional [FILE] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [FICHEIRO]...
     ou: %s --traditional [FICHEIRO] [[+]DESPRAZAMENTO [[+]ETIQUETA]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [ENTRADA [SAÍDA]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [ENTRADA]...   (sen -G)
     ou: %s -G [OPCIÓN] [ENTRADA [SAÍDA]]

en: Usage: %s format [argument...]
gl: Uso: %s formato [argumento...]

en: Valid arguments are:
gl: Os parámetros correctos son:

en: WARNING: %d of %d computed %s did NOT match
gl: AVISO: NON coincidiron %d de %d %s calculadas

en: WARNING: %d of %d listed %s could not be read
gl: AVISO: non se puido ler %d de %d %s listados

en: Warning:
gl: Aviso:

en: Warning: it is not portable to use two or more file arguments with
    tail's obsolescent option syntax (%s).  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
gl: Aviso: non é portable o uso de dous ou máis argumentos de ficheiro coa
    sintaxe obsoleta de tail (%s). Empregue as opcións equivalentes -n ou -c
    na súa vez.

en: When
gl: Cando

en: Where
gl: Onde

en: With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.
gl: Con --follow (-f), tail segue por defecto o descriptor de ficheiro, o que
    significa que incluso se se renomea un ficheiro ao que se lle fai tail, tail
    ha continuar seguindo a súa fin.

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
gl: Parti-las liñas de entrada de cada FICHEIRO (entrada estándar por defecto),
    gravando na saída estándar.

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Amosar cada FICHEIRO na saída estándar, coa derradeira liña de primeira.
    Sen un FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Amosar cada FICHEIRO na saída estándar, engadindo os números de liña.
    Sen un FICHEIRO, ou cando este é -, lese da entrada estánda.

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Escribi-las liñas que consisten nas liñas correspondentes secuenciamente de
    cada FICHEIRO, separadas por tabulacións, na saída estándar.
    Sen un FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
    
    Ordering options:
gl: Escribi-la concatenación ordeada de tódolos FICHEIRO(s) na saída estándar.
    
    Opcións de ordeamento:

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
gl: Debería ter recibido unha copia da Licencia Pública Xeral con este
    programa; se non, escriba á Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, EE.UU.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
gl: as expresións [=c=] non poden aparecer na cadea2 ao traducir

en: ^[yY]
gl: ^[sSyY]

en: `
gl: "

en: `%s' has appeared;  following end of new file
gl: "%s" apareceu; buscando a fin do novo ficheiro

en: `%s' has become accessible
gl: "%s" volveuse accesible

en: `%s' has become inaccessible
gl: "%s" volveuse inaccesible

en: `%s' has been replaced with an untailable file; giving up on this name
gl: "%s" foi remprazado cun ficheiro do que non se pode amosa-la fin; abandonando este ficheiro

en: `%s' has been replaced;  following end of new file
gl: "%s" foi remprazado; buscando a fin do ficheiro novo

en: `%s' is not a valid positive integer
gl: `%s' non é un enteiro positivo válido

en: `%s' option is obsolete; use `%s'
gl: a opción "%s" é obsoleta; empregue "%s"

en: `%s' option is obsolete; use `%s-%c %.*s'
gl: a opción "%s" é obsoleta; empregue "%s-%c %.*s"

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: `%s'
gl: "-%c" caracteres extra ou número non válido no argumento: "%s"

en: `-%lu' option is obsolete; use `-f %lu'
gl: a opción "-%lu" é obsoleta; empregue "-f %lu"

en: `-%s' option is obsolete; use `-%c %.*s%.*s%s'
gl: a opción "-%s" é obsoleta; empregue "-%c %.*s%.*s%s"

en: `--columns=COLUMN' invalid number of columns: `%s'
gl: "--columns=COLUMNA" número de columnas incorrecto: "%s"

en: `--pages' invalid ending page number: `%s'
gl: "--pages" número de páxina final incorrecto: "%s"

en: `--pages' invalid range of page numbers: `%s'
gl: "--pages" rango de números de páxina incorrecto: "%s"

en: `--pages' invalid starting page number: `%s'
gl: "--pages" número de páxina inicial incorrecto: "%s"

en: `--pages' starting page number is larger than ending page number
gl: "--pages" o número de páxina inicial é maior có número de páxina final

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
gl: "--pages=PRIMEIRA_PÁXINA[:ÚLTIMA_PÁXINA]" falta un argumento

en: `-LIST' option is obsolete; use `--first-only -t LIST'
gl: a opción "-LISTA" é obsoleta; empregue "--first-only -t LISTA"

en: `-LIST' option is obsolete; use `-t LIST'
gl: a opción "-LIST" é obsoleta; empregue "-t LISTA"

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: `%s'
gl: "-N NÚMERO" número de liña inicial incorrecto: "%s"

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
gl: "-W ANCHO_PAXINA" número de caracteres incorrecto: "%s"

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: `%s'
gl: "-l LONXITUDE" número de liñas incorrecto: "%s"

en: `-o MARGIN' invalid line offset: `%s'
gl: "-o MARXE" desprazamento de liña incorrecto: "%s"

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
gl: "-w ANCHO_PAXINA" número de caracteres incorrecto: "%s"

en: a command must be given with an adjustment
gl: ten que se dar un comando co axuste

en: accessing %s
gl: accediendo a %s

en: advancing past %s bytes in output file %s
gl: avanzando os pasados %s bytes no ficheiro de saída %s

en: after -eq
gl: despois de -eq

en: after -ge
gl: despois de -ge

en: after -gt
gl: despois de -gt

en: after -le
gl: despois de -le

en: after -lt
gl: despois de -lt

en: after -ne
gl: despois de -ne

en: after -t
gl: despois de -t

en: ambiguous argument %s for %s
gl: argumento %s ambiguo para %s

en: argument expected
gl: agardábase un argumento

en: at least one string must be given when squeezing repeats
gl: debe proporcionarse alomenos unha cadea para comprimir repeticións

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
gl: facer copia de seguridade de %s destruiría a orixe;  %s non copiado

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
gl: facer copia de seguridade de %s destruiría a orixe;  %s non movido

en: backup type
gl: tipo de copia de seguridade

en: before -eq
gl: antes de -eq

en: before -ge
gl: antes de -ge

en: before -gt
gl: antes de -gt

en: before -le
gl: antes de -le

en: before -lt
gl: antes de -lt

en: before -ne
gl: antes de -ne

en: block size
gl: tamaño de bloque

en: block special file
gl: ficheiro especial de bloque

en: both files cannot be standard input
gl: os dous ficheiros non poden ser entrada estándar

en: cannot both summarize and show all entries
gl: non se pode resumir e amosar tódalas entradas ao mesmo tempo

en: cannot change owner and/or group of %s
gl: non se pode cambia-lo propietario e/ou grupo de %s

en: cannot change permissions of %s
gl: non se pode cambia-los permisos de %s

en: cannot chdir to directory %s
gl: non se pode cambiar ao directorio %s

en: cannot convert U+%04X to local character set
gl: non se pode converter U+%04X ao xogo de caracteres local

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
gl: non se pode converter U+%04X ao xogo de caracteres local: %s

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
gl: non se pode copia-la ligazón simbólica cíclica %s

en: cannot create directory %s
gl: non se pode crea-lo directorio %s

en: cannot create temporary file
gl: non se pode crea-lo ficheiro temporal

en: cannot determine hostname
gl: non se pode determina-lo nome da máquina

en: cannot do ioctl on `%s'
gl: non se poden facer operacións de ioctl en "%s"

en: cannot get supplemental group list
gl: non se pode obte-la lista de grupos suplementarios

en: cannot get the login group of a numeric UID
gl: non se pode obte-lo grupo de login dun UID numérico

en: cannot make both hard and symbolic links
gl: non se poden facer ligazóns duras e simbólicas ao mesmo tempo

en: cannot omit both user and group
gl: non se poden omiti-lo usuario e o grupo

en: cannot open %s for reading
gl: non se pode abrir %s para lectura

en: cannot print only names or real IDs in default format
gl: non se pode escribir só o nome ou o identificador real no formato por defecto

en: cannot read realtime clock
gl: non se pode le-lo reloxo coa hora real

en: cannot remove `.' or `..'
gl: non se pode borrar `.' nin `..'

en: cannot reposition file pointer for %s
gl: non se pode move-lo punteiro do ficheiro de %s

en: cannot set date
gl: non se pode establece-la data

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
gl: non se pode establece-lo nome de máquina; o sistema non ten esa capacidade

en: cannot skip past end of combined input
gl: non se pode saltar máis aló do final da entrada combinada

en: cannot split in more than one way
gl: non se pode partir en máis dun xeito

en: changed group of %s to %s
gl: mudouse o grupo de %s a %s

en: changed ownership of %s to %s
gl: mudouse o dono de %s a %s

en: changing ownership of %s
gl: mudando o dono de %s

en: character offset is zero
gl: o desprazamento do carácter é cero

en: character out of range
gl: carácter fóra de rango

en: character special file
gl: ficheiro especial de carácter

en: checksum
gl: sumas

en: checksums
gl: sumas

en: close failed
gl: o peche fallou

en: closing %s (fd=%d)
gl: pechando %s (fd=%d)

en: closing output file %s
gl: pechando o ficheiro de saída %s

en: compatibility mode supports at most three arguments
gl: o modo de compatibilidade soporta 3 argumentos como moito

en: copying multiple files, but last argument %s is not a directory
gl: a copiar varios ficheiros, mais o derradeiro argumento %s non é un directorio

en: couldn't get boot time
gl: non se pode obte-la data de inicio

en: create hard link %s to %s
gl: crear ligazón dura %s a %s

en: creating file `%s'
gl: creando ficheiro "%s"

en: creating hard link %s to %s
gl: a crear a ligazón dura de %s a %s

en: creating symbolic link %s to %s
gl: a crear a ligazón simbólica de %s a %s

en: directory
gl: directorio

en: directory `%s' is not searchable
gl: o directorio `%s' é inaccesible

en: error in regular expression search
gl: erro ao buscar por expresións regulares

en: error reading %s
gl: erro lendo %s

en: error writing %s
gl: erro escribindo %s

en: extra operand `%s'
gl: operando "%s" extra

en: extra operand `%s' not allowed with -c
gl: operando "%s" extra non admitido despois de -c

en: failed to change group of %s to %s
gl: non foi posible mudar o grupo de %s a %s

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
gl: non foi posible muda-lo modo de %s a %04lo (%s)

en: field number is zero
gl: o número do campo é cero

en: fifo files not supported
gl: os ficheiros "fifo" non están soportados

en: file
gl: ficheiro

en: file system type %s both selected and excluded
gl: o sistema de ficheiros tipo %s foi escollido e exluído ao mesmo tempo

en: files
gl: ficheiros

en: getpass: cannot open /dev/tty
gl: getpass: non se pode abrir /dev/tty

en: getting new attributes of %s
gl: obtendo os novos atributos de %s

en: group number
gl: número de grupo

en: group of %s retained as %s
gl: mantense o grupo de %s como %s

en: iconv function not available
gl: a función iconv non está dispoñible

en: iconv function not usable
gl: a función iconv non é utilizable

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
gl: ignorando o tamaño de tabulador non válido na variable de ambiente TABSIZE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
gl: ignorando o ancho non válido na variable de ambiente COLUMNS: %s

en: in compatibility mode, the last two arguments must be offsets
gl: no modo de compatibilidade, os últimos 2 argumentos deben ser desprazamentos

en: incorrect password
gl: contrasinal incorrecto

en: input disappeared
gl: a entrada desapareceu

en: installing multiple files, but last argument, %s is not a directory
gl: a instalar varios ficheiros, mais o derradeiro argumento %s non é un directorio

en: invalid argument %s for %s
gl: argumento incorrecto %s para %s

en: invalid backslash escape `\%c'
gl: secuencia de escape "\%c" incorrecta

en: invalid backslash escape at end of string
gl: secuencia de escape incorrecta na fin da cadea

en: invalid byte or field list
gl: lista de bytes ou campos non correcta

en: invalid character `%c' in type string `%s'
gl: carácter "%c" incorrecto na cadea de tipo "%s"

en: invalid character class `%s'
gl: clase de caracteres "%s" incorrecta

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
gl: especificador de conversión do sufixo incorrecto: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
gl: especificador de conversión do sufixo incorrecto: \%.3o

en: invalid field number for file 1: `%s'
gl: número de campo incorrecto para o ficheiro 1: "%s"

en: invalid field number for file 2: `%s'
gl: número de campo incorrecto para o ficheiro 2: "%s"

en: invalid field number: `%s'
gl: número de campo incorrecto: "%s"

en: invalid field specifier: `%s'
gl: especificador de campo incorrecto: "%s"

en: invalid file number in field spec: `%s'
gl: número de ficheiro incorrecto na especificación de campos: "%s"

en: invalid group
gl: grupo incorrecto

en: invalid identity mapping;  when translating, any [:lower:] or [:upper:]
    construct in string1 must be aligned with a corresponding construct
    ([:upper:] or [:lower:], respectively) in string2
gl: correspondencia de identidades incorrecta;  ao traducir, toda construcción
    [:lower:] ou [:upper:] da cadea1 debe aliñarse cunha construcción que
    corresponda ([:upper:] ou [:lower:], respectivamente) na cadea2

en: invalid number after `,'
gl: número non válido despois de ","

en: invalid number after `-'
gl: número non válido despois de "-"

en: invalid number after `.'
gl: número non válido despois de "."

en: invalid number at field start
gl: número non válido ao comezo do campo

en: invalid number of bytes
gl: número de bytes incorrecto

en: invalid number of bytes to compare
gl: número de bytes a comparar non válido

en: invalid number of bytes to skip
gl: número de bytes a omitir non válido

en: invalid number of columns: `%s'
gl: número de columnas incorrecto: "%s"

en: invalid number of fields to skip
gl: número de campos a omitir non válido

en: invalid number of lines
gl: número de liñas incorrecto

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
gl: base de direccións de saída "%c" incorrecta; debe ser un carácter de [doxn]

en: invalid repeat count `%s' in [c*n] construct
gl: número de repeticións "%s" incorrecto na construcción [c*n]

en: invalid second operand in compatibility mode `%s'
gl: segundo operando no modo de compatibilidade "%s" incorrecto

en: invalid type string `%s'
gl: cadea de tipo incorrecta "%s"

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
gl: cadea de tipo incorrecta "%s";
    este sistema non proporciona un tipo de punto flotante de %lu bytes

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
gl: cadea de tipo incorrecta "%s";
    este sistema non proporciona un tipo integral de %lu bytes

en: invalid user
gl: usuario incorrecto

en: limit argument
gl: argumento de límite

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %s
gl: o número de liña "%s" é menor que o número de liña anterior, %s

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
gl: os números de dispositivo `major' e `minor' non se poden indicar para fifos

en: memory exhausted
gl: memoria esgotada

en: message queue
gl: cola de mensaxes

en: minimum string length
gl: lonxitude mínima da cadea

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
gl: construcción [:upper:] e/ou [:lower:] mal aliñada

en: missing %% conversion specification in suffix
gl: especificación de conversión %% non atopada no sufixo

en: missing `]'
gl: falta un `]'

en: missing character class name `[::]'
gl: falta o nome da clase de caracteres "[::]"

en: missing conversion specifier in suffix
gl: especificador de conversión non atopado no sufixo

en: missing equivalence class character `[==]'
gl: falta o carácter da clase de equivalencias "[==]"

en: missing hexadecimal number in escape
gl: falta un número hexadecimal na secuencia de escape

en: missing list of fields
gl: lista de campos non atopada

en: missing list of positions
gl: lista de posicións non atopada

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
gl: o modo de %s mudou a %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
gl: o modo de %s mantense como %04lo (%s)

en: multi-character tab `%s'
gl: tabulación multi-carácter "%s"

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
gl: non se mudou a ligazón simbólica %s nin o ficheiro referido

en: new_mode: mode
gl: new_mode: modo

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
gl: non se poden usar argumentos de tipo FICHEIRO coa opción para amosa-la
    base de datos interna de dircolors

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
gl: non existe a variable de ambiente SHELL, e non se indicou ningunha opción
    de tipo de shell

en: no files may be specified when using --string
gl: non se pode especificar ficheiros cando se usa --string

en: no files remaining
gl: non quedan ficheiros

en: no type may be specified when dumping strings
gl: non se pode especificar un tipo ao volcar cadeas

en: not a tty
gl: non é unha tty

en: number of bytes
gl: número de bytes

en: number of lines
gl: número de liñas

en: old-style offset
gl: desprazamento ao estilo antigo

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
gl: só pode aparecer una construcción de repetición [c*] na cadea2

en: only one argument may be specified
gl: só se pode especificar un argumento

en: only one argument may be specified when using --check
gl: só se pode especificar un argumento cando se usa --check

en: only one string may be given when deleting without squeezing repeats
gl: debe proporcionarse só unha cadea para borrar sen comprimir repeticións

en: only one type of list may be specified
gl: só se pode indicar un tipo de lista

en: open failed
gl: a apertura fallou

en: ownership of %s retained as %s
gl: mantense o dono de %s como %s

en: page width too narrow
gl: páxina demasiado estreita

en: preserving times for %s
gl: mantense a data de %s

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
gl: amosar tódalas liñas duplicadas e a conta de repeticións non ten sentido

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
gl: os estremos do rango "%s-%s" están en orde inversa

en: read error
gl: erro de lectura

en: read failed
gl: erro de lectura

en: regular empty file
gl: ficheiro normal baleiro

en: regular file
gl: ficheiro normal

en: semaphore
gl: semáforo

en: separator cannot be empty
gl: o separador non pode estar baleiro

en: setting times of %s
gl: establecendo a data de %s

en: shared memory object
gl: obxecto de memoria compartida

en: skip argument
gl: argumento de salto

en: sort size
gl: tamaño de ordeación

en: standard error
gl: erro estándar

en: standard input
gl: entrada estándar

en: standard input is closed
gl: a entrada estándar está pechada

en: standard output
gl: saída estándar

en: starting page number larger than total number of pages: `%d'
gl: o número de páxina inicial é maior có número total de páxinas: "%d"

en: stat failed
gl: a obtención de datos do ficheiro fallou

en: stdin: read error
gl: stdin: erro de lectura

en: stray character in field spec
gl: carácter de sobras na especificación do campo

en: string comparison failed
gl: a comparación de cadeas fallou

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
gl: elimina-las liñas sen delimitadores ten sentido
    	só cando se traballa con campos

en: symbolic link
gl: ligazón simbólica

en: tab size cannot be 0
gl: o tamaño da tabulación non pode ser 0

en: tab size contains an invalid character
gl: o tamaño da tabulación contén un carácter incorrecto

en: tab sizes must be ascending
gl: os tamaños das tabulacións deben ser crecentes

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
gl: as opcións --binary e --text non teñen sentido cando se comproban sumas

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
gl: a opción --status ten sentido só cando se verifican sumas

en: the --string and --check options are mutually exclusive
gl: as opcións --string e --check son mutuamente exclusivas

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
gl: a opción --warn ten sentido só cando se verifican sumas

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
gl: a construcción [c*] pode aparecer na cadea2 só cando se traduce

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
gl: a construcción de repetición [c*] non pode aparecer na cadea1

en: the argument `%s' lacks a leading `+';
    When using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'.
gl: o argumento `%s' non ten un `+' ó comezo;
    Cando se usa unha opción para especificar datas, tódolos
    argumentos que non son opcións teñen que ser unha cadea
    de formato comezando con `+'.

en: the delimiter must be a single character
gl: o delimitador debe ser un só carácter

en: the options to print and set the time may not be used together
gl: as opcións para imprimir e establece-la data non se poden usar xuntas

en: too few arguments
gl: número de argumentos insuficiente

en: too few non-option arguments
gl: insuficientes argumentos

en: too many %% conversion specifications in suffix
gl: demasiadas especificacións de conversión %% no sufixo

en: too many arguments
gl: demasiados argumentos

en: too many arguments;  When using tail's obsolescent option syntax (%s)
    there may be no more than one file argument.  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
gl: demasiados argumentos; cando se usa a sintaxe obsoleta de tail (%s) non pode
    haber máis dun argumento de ficheiro. Empregue as opcións equivalentes -n ou
    -c na súa vez.

en: too many non-option arguments
gl: demasiados argumentos

en: truncated record
gl: rexistro truncado

en: truncated records
gl: rexistros truncados

en: two strings must be given when both deleting and squeezing repeats
gl: deben proporcionarse dúas cadeas para borrar e comprimir repeticións

en: two strings must be given when translating
gl: deben proporcionarse dúas cadeas para traducir

en: undefined
gl: non definido

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
gl: a variable de ambiente LS_COLORS ten un valor ilexible

en: unrecognized option `-%c'
gl: opción descoñecida "-%c"

en: user %s does not exist
gl: o usuario %s non existe

en: using restricted shell %s
gl: usando shell restrinxida %s

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
gl: aviso: %s: os caracteres que seguen á constante de carácter foron ignorados

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
gl: aviso: --pid=PID non é soportado neste sistema

en: warning: --retry is useful only when following by name
gl: aviso: --retry é útil só cando vai seguido por name

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
gl: aviso: --version-control (-V) está obsoleta;  quitarase o soporte
    nunha versión futuro.  Use --backup=%s no seu lugar.

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
gl: aviso: PID ignorado; --pid=PID é útil só cando segue

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
gl: aviso: ancho %lu incorrecto; usando %d na súa vez

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
gl: aviso: o número de liña "%s" é o mesmo que o número de liña anterior

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
gl: aviso: resumir vai en conflicto con --max-depth=%d

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
gl: aviso: resumir é o mesmo que usar --max-depth=0

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, `%c'
gl: aviso: a secuencia de escape octal ambigua \%c%c%c é
    	interpretada coma a secuencia de 2 bytes \0%c%c, "%c"

en: warning: unportable BRE: `%s': using `^' as the first character
    of the basic regular expression is not portable; it is being ignored
gl: aviso: ERB non portable: `%s': usar `^' coma o primeiro carácter
    cunha expresión regular básica non é portable; ignorarase

en: weird file
gl: ficheiro estraño

en: when making multiple links, last argument must be a directory
gl: ao facer varias ligazóns, o último argumento ten que ser un directorio

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
gl: ao mover varios ficheiros, o último argumento debe ser un directorio

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
gl: cando non se trunca o conxunto1, a cadea2 non debe estar baleira

en: when preserving paths, the destination must be a directory
gl: ao manter os camiños de acceso, o destino ten que ser un directorio

en: when specifying an output style, modes may not be set
gl: cando se indica un estilo de saída, non se poden establecer modos

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
gl: cando se traduce con clases de caracteres complementarias,
    a cadea2 debe facer corresponder tódolos caracteres do dominio nun só

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
gl: cando se traduce, as únicas clases de caracteres que poden aparecer
    na cadea2 son "upper" e "lower"

en: width specification
gl: especificación do ancho

en: write error
gl: erro de escritura

en: write error for `%s'
gl: erro de escritura en "%s"

en: write failed
gl: erro de escritura

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
gl: debe especificarse unha lista de bytes, caracteres ou campos
