gnome-applets 2.x - en to hi translation catalogue (949 entries)

en:  mounted
hi: माउन्टेड

en:  not mounted
hi: माउन्टेड नहीं

en: " reported:
hi: "सूचित:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
hi: % #.1f एंबी मिला / %#.1f एंबी भेजा / समय: %.1d:%.2d

en: %a, %b %d / %H:%M
hi: %a. %b %d / %H:%M

en: %s
    %d note | %s
    %d notes
hi[0]: %s
    %d नोट
hi[1]: %s:
    %d%% प्रयोग में

en: %s does not seem to be a CD player
hi: %s सीडी प्लेयर जैसा नही लगता

en: %s:
    %d%% in use
hi: %s:
    %d%% प्रयोग में

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
hi: (C) 1997 फ्री साफटवेर संसथान
    (C) 2001 क्रिस फेल्पस (गनोम 2 पोर्ट)

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
hi: (C) 1998-2000 फ्री साफटवेर संसथान

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
hi: (C) 1999-2001 गनोम हेकर्स

en: (C) 2000 The Gnulix Society, (C) 2002 Free Software Foundation
hi: (c) 2000 द ग्नूलिक्स सोसाइटी, (c) 2002 मुफ्त साफ्टवेयर फाउन्डेशन

en: (C) 2001 Richard Hult
hi: (C) 2001 रिचर्ड हुल्ट

en: (C) 2001, 2002 Free Software Foundation
hi: (C) 2001,2002  फ्री साफटवेयर संस्थान

en: (No
hi: (नहीं

en: (c) 2002-2003 Loban A Rahman
hi: © 2002 2003 लोबान ए रेहमान

en: <b>Appearance</b>
hi: <b>रूप</b>

en: <b>Auto Completion</b>
hi: <b>स्वयंपूर्ण</b>

en: <b>Battery Color Levels (%)</b>
hi: <b>बैटरी रंग लेवल्स (%)</b>

en: <b>Behavior</b>
hi: <b>व्यवहार</b>

en: <b>Colors</b>
hi: <b>रंग</b>

en: <b>Layout</b>
hi: <b>लेआउट</b>

en: <b>Progress Bar Direction</b>
hi: <b>प्रगति सूचक दिशा</b>

en: <b>Properties</b>
hi: <b>विशेषताएं</b>

en: <b>Size</b>
hi: <b>आकार</b>

en: <b>Suspend</b>
hi: <b>निलंबित</b>

en: <b>Warnings</b>
hi: <b>चेतावनियां</b>

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
hi: गनोम पेनल के लिए गूफी लिटिल आइस क्लोन

en: A set of eyeballs for your panel
hi: आपके पेनल के लिए दो आँखें

en: A system load indicator
hi: सिस्टम लोड दर्शक

en: A_ddress:
hi: पता (_d):

en: AccessX Status
hi: एकसेसएक्स सतर

en: AccessX Status Applet Factory
hi: एकसेसएक्स सतर अप्लेट फैक्टरी

en: Accessories
hi: सहायक प्रोग्राम

en: Add New Macro
hi: नया मेक्रो जोड़ें

en: Add Palette
hi: पैलेट जोडें

en: Add button
hi: बटन जोडें

en: Address Entry
hi: पता प्रविष्ठि

en: Adjust the sound volume
hi: ध्वनि व्यवस्थित करें

en: Advanced
hi: एडवांस्ड

en: Alert you when new mail arrives
hi: जब नया डाक मिले तब चेताएं

en: Alexandre Muniz <munizao@xprt.net>
hi: अलेक्जांद्रे मूनीज <munizao@xprt.net>

en: Algeria
hi: अलजीरिया

en: Amusements
hi: मनोरंजन

en: An error occured while launching the Suspend command: %s
    Please try to correct this error
hi: सस्पेंड कमांड चालू करने पर त्रुटि आईः %s
    कृपया इस त्रुटि को दूर करने की कोशिश करें

en: An error occured.
    
    Keymap `%s' is not supported on this system. Please choose another keymap.
    
    The command was: %s
hi: एक त्रुटि आई.
    कीमैप '%s' इस सिस्टम मे समर्थन नहीं है. कृपया दूसरा कीमैप चुनें.
    
    कमांड थाः %s

en: An error occured.
    
    Unable to load keymap `%s', probably because command `xmodmap' could not be located in your PATH.
    
    The command was: %s
hi: एक त्रुटि आई.
    
    कीमैप '%s' लोड नहीं कर पाए संभवतः कमांड 'xmodmap' आपके पाथ में नहीं मिला .
    
    कमांड थाः%s

en: Appearance
hi: रूप

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
hi: ब्लाक वाल्यूम को माउन्ट और अन माउन्ट करने हेतु अप्लेट.

en: Arabic
hi: अरबी

en: Arabic keymap
hi: अरबी कीमैप

en: Arabic xkb keymap
hi: अरबी xkb कीमैप

en: Armenia
hi: अर्मिनिया

en: Armenian
hi: अर्मिनियन

en: Armenian Sun keymap
hi: अर्मिनियन सन कीमेप

en: Armenian xkb keymap
hi: अरमिनियाइ xkb कीमैप

en: Audio device is busy, or being used by another application
hi: आडियो डिवाइस या तो बिजी है या दूसरे एप्लीकेशन द्वारा उपयोग में लिया जा रहा है

en: Austria
hi: आसट्रिया

en: Available palettes
hi: उपलब्द पैलेट

en: Bac_kground:
hi: पृष्ठ भूमि  (_k):

en: Backg_round:
hi: पृष्ठ भूमि (_r)

en: Background color
hi: पृष्ठ भूमि का रंग

en: Bahrain
hi: बहरेन

en: Basque
hi: बास्क

en: Bass
hi: बास

en: Battery Charge Monitor
hi: बैटरी चार्ज पर नजर

en: Battery Charge Monitor Preferences
hi: बैटरी चार्ज मानीटर वरीयताएं

en: Battery Status Utility
hi: बैटरी स्थिति सूचक यूटिलिटी

en: Battery fully re-charged
hi: बैटरी पूर्णतः पुनः चार्ज

en: Battery is now fully re-charged!
hi: बैटरी अब पूर्णतः पुनः चार्ज हो चुकी है!

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
hi: बैटरी कम है (%d%% ) और एसी पावर बन्द है

en: Battery power low
hi:  बैटरी पावर कम

en: Battery: %d%% (%s)
hi:  बैटरी %d%%(%s)

en: Battery: Not present
hi:  बैटरी नहीं है

en: Battstat Factory
hi: बैटस्टेट फैक्टरी

en: Beep for warnings
hi: चेतावनी के लिए आवाज करें

en: Beep when displaying a warning
hi: चेतावनी दिखाते समय आवाज करें

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: Belarus
hi: बेलारूस

en: Belarussian
hi: बेलारूसी

en: Belarussian Sun keymap
hi: बेलारूसी सन कीमैप

en: Belarussian xkb keymap
hi: बेलारूसी xkb कीमैप

en: Belgian
hi: बिल्जियन

en: Belgium
hi: बेलजियम

en: Blowing dust
hi: धूल  के झोंके

en: Blowing sand
hi: रेत  के झोंके

en: Blowing snowfall
hi: झोंके सहित  बर्फबारी

en: Blowing sprays
hi: छींटे  के झोंके

en: Brazil
hi: ब्राजिल

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
hi: ब्राजिल पुर्तगी सन युएसबी कीमैप

en: Brazil Portuguese Sun keymap
hi: ब्राजिल पुर्तगी सन कीमैप

en: Brazil Portuguese keymap
hi: ब्राजिल पोर्तुगी कीमैप

en: Brazil Portuguese xkb keymap
hi: ब्राजिल पोर्तुगी xkb कीमैप

en: Broken clouds
hi: उखड़े बादल

en: Browse
hi: ब्राउस

en: Browser
hi: ब्राउसर

en: Bulgaria
hi: बुलगेरिया

en: Bulgarian
hi: बुलगेरियाइ

en: Bulgarian Cyrillic
hi: बुलगेरियाइ क्राइलिक

en: Bulgarian Sun keymap
hi: बुलगेरियाइ सन कीमैप

en: Bulgarian keymap
hi: बुलगेरियाइ कीमैप

en: Bulgarian xkb keymap
hi: बुलगेरियाइ xkb कीमैप

en: CD
hi: सीडी

en: CD Player
hi: सीडी पलेयर

en: CD Player Applet Factory
hi: सीडी प्लेयर एप्लेट फैक्टरी

en: CD Player Preferences
hi: सीडी प्लेयर वरीयताएं

en: CPU Load
hi: सीपीयू लोड

en: CPU graph background color
hi: सीपीयु ग्राफ पृष्ठ भूमि का रंग

en: C_olor:
hi: रंग (_o):

en: C_onnect
hi: जुडें (_o)

en: C_onnecting:
hi: कनेक्शन हो रहा है (_o):

en: Calm
hi: शांति

en: Can't open the APM device!
    
    Make sure you have read permission to the
    APM device.
hi: एपीएम साधन नहीं खोल सकते.
    
    सुनिश्चित करें कि
    एपीएम साधन पढ़ने की आज्ञा आपको है.

en: Canada
hi: केनेडा

en: Canadian Sun keymap
hi: केनेडायी सन कीमैप

en: Canadian xkb keymap
hi: केनेडाइ xkb कीमैप

en: Cannot get schema for %s: %s
hi: %s : %s स्कीम नहीं पा सका

en: Cannot mount device
hi: उपकरण माउं्ट नहीं कर सकते

en: Cannot set schema for %s: %s
hi: %s : %s स्कीम सेट नहीं कर सका

en: Cd Recorder
hi: सीडी रेकार्डर

en: Cdrom
hi: सीडीरोम

en: Change
hi: बदलें

en: Change the keyboard layout
hi: कीबोर्ड

en: Character Palette
hi: अक्षर पैलेट

en: Character Palette Preferences
hi: अक्षर पैलेट वरीयताएं

en: Characters shown on applet startup
hi: एप्पलेट शुरु होने पर दिखाए जाने वाले अक्षर

en: Charging
hi: चार्जिंग

en: Charpicker Applet Factory
hi: कैरपिकर एप्लेट फैक्टरी

en: Choose a color for the note
hi: नोट के लिए कोइ रंग चुने

en: Choose a font for the note
hi: नोट के लिए कोइ फोंट चुने

en: Choose a font to use for all sticky notes
hi: सभी नोटस के लिए कोइ फोंट चुने

en: Choose if notes are visible on ALL workspaces
hi: चुने यदि नोट्स सभी कार्यक्षेत्र में दिखने चाहिए

en: Choose time interval in minutes to check mail
hi: डाक जांचने के लिए मिनिटों में अंतराल चुनें

en: Choose time interval in seconds to check mail
hi: डाक जांचने के लिए क्षणों में अंतराल चुनें

en: City:
hi: शहर :

en: Clear Sky
hi: स्नच्छ आकाश

en: Clic_k:
hi: क्लिक (_k):

en: Click this button for the list of previous commands
hi: पिछले कमांड की सूची देखने हेतु इस बटन को क्लिक करें

en: Click this button to Play or Pause the CD
hi: सीडी चलाने या ठहरने हेतु इस बटन को क्लिक करें

en: Click this button to Play the next track in the CD
hi: सीडी के अगली ट्रेक को चलाने हेतु इस बटन को क्लिक करें

en: Click this button to Play the previous track in the CD
hi: सीडी के पूर्ववर्ती ट्रेक को चलाने हेतु इस बटन को क्लिक करें

en: Click this button to Stop playing the CD
hi: सीडी चलाना बंद करने हेतु इस बटन को क्लिक करें

en: Click this button to eject the CD
hi: सीडी बाहर करने हेतु इस बटन को क्लिक करें

en: Click this button to start the browser
hi: ब्राउजर चालू करने हेतु इस बटन को क्लिक करें

en: Click to Enter Weather.com
hi: Weather.com में घुसने के लिए क्लिक करें

en: Click to add a new palette
hi: नया पैलेट जोडने के लिए क्लिक करें

en: Close note
hi: नोट बंद करेे

en: Co_mmand:
hi: कमांड : (_m)

en: Co_nnected:
hi: कनेक्टेड (_n):

en: Co_nnection command:
hi: कनेक्ट कमांड (_n):

en: Colors
hi: रंग

en: Command Line
hi: कमांड लाइन

en: Command Line Preferences
hi: कमांड लाइन वरीयताएं

en: Command line
hi: कमांड लाइन

en: Command line _background:
hi: कमांड लाइन पृष्ठभाग (_b)

en: Command line _foreground:
hi: कमांड लाइन अग्रभाग (_f)

en: Command to send to suspend the computer
hi: कंप्यूटर को निलंबित करने के लिए आदेश

en: Commands
hi: कमांडः

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Con_firm connection
hi: स्थापित कनेक्शन  (_f)

en: Conditions:
hi: शर्तेंछ

en: Connection Status
hi: कनेक्शन की स्थिति

en: Connections
hi: कनेक्शन

en: Copyright (C) 1998
hi: कापीराइट (c) 1998

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
hi: कापीराइट (c) 1999 डेव कैम्प

en: Copyright (C) 2003 Sun Microsystems
hi: कॉपीराइट © 2003 सन माइक्रोसिसटम

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
hi: कॉपीराइट (c ) 1999 द्वारा एस. पापादिमित्रियू

en: Could not connect to the Internet.
hi: इंटरनेट से नही जुड सके

en: Critical
hi: शोचनीय

en: Croatia
hi: क्रोएशिया

en: Croatian
hi: क्रोएशियन

en: Croatian keymap
hi: क्रोशियन कीमैप

en: Current Conditions
hi: वर्तमान शर्तें

en: Current _stocks:
hi: वर्तमान स्टॉक (_s):

en: Custom
hi: कस्टम

en: Czech
hi: चेक

en: Czech Republic
hi: चेक गणराज्य

en: Czech Sun keymap
hi: चेक सन कीमैप

en: Czech and Slovak xkb keymap
hi: चेक ओर स्लोवाक xkb कीमैप

en: Czech keymap
hi: चेक कीमैप

en: Czech qwertz xkb keymap
hi: चेक qwertz xkb कीमैप

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
hi: DEPRECATED - एप्पलेट शुरु होने पर दिखाए जाने वाले अक्षर

en: Danish
hi: डेनिश

en: Danish Sun Type-4 keymap
hi: डेनिश सन प्रकार 4 कीमैप

en: Danish Sun USB keymap
hi: डेनिश सन युएसबी कीमैप

en: Danish Sun keymap
hi: डेनिश सन कीमैप

en: Danish keymap
hi: डेन्श कीमैप

en: Danish xkb keymap
hi: डेनिश xkb कीमैप

en: Date format of note's title
hi: नोट शीर्षक पर दिनांक

en: Default color for new notes
hi: नये नोटस के लिए डिफॉल्ट रंग

en: Default font for new notes
hi: नये नोटस के लिए डिफॉल्ट फोंट

en: Default height for new notes
hi: नये नोटस के लिए डिफॉल्ट उंचाई

en: Default height for new sticky notes in pixels.
hi: नये नोटस के लिए डिफॉल्ट उंचाई पिक्सेल में

en: Default width for new notes
hi: नये नोट्स के लिए डिफाल्ट चोडाइ

en: Default width for new sticky notes in pixels.
hi: नये नोट्स के लिए डिफाल्ट चोडाइ पिक्सेल में

en: Delete button
hi: हटाएं बटन

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
hi: इस स्थान हेतु विस्तृत  पूर्वानुमान उपलब्ध नहीं है.
    कृपया स्टेट पूर्वानुमान देखें, नोट करें कि पूर्वानुमान सिर्फ यूएस शहरों के लिए ही है.

en: Device Path
hi: डिवाइस पाथ

en: Device _path:
hi: डिवाइस पाथ (_P):

en: Dew point:
hi: तुषार बिंदुः

en: Digital1
hi: डिजिटल1

en: Digital2
hi: डिजिटल2

en: Digital3
hi: डिजिटल3

en: Disabled
hi: असमर्थित किया

en: Disconnec_ted:
hi: डिस्कनेक्टेड (_t):

en: Disk Mounter
hi: डिस्क माउंट करने वाला

en: Disk Mounter Preferences
hi: डिस्क माउन्टर की वरीयताएं

en: Displa_y only symbols and price
hi: सिर्फ संकेत और कीमत दिखाएं (_y)

en: Display
hi: दिखाए

en: Display only symbols and price
hi: सिर्फ संकेत और कीमत दिखाएं (_y)

en: Display radar map
hi: रेडार नक्शा दिखाएं

en: Djibouti
hi: डिजिबोटी

en: Do you want to connect?
hi: क्या आप कनेक्ट होना चाहते हैं ?

en: Drifting dust
hi: खिसकती धूल

en: Drifting sand
hi: खिसकती रेत

en: Drifting snow
hi: तिरछी  बर्फबारी

en: Drive Mount Applet Factory
hi: ड्राइव माउंट एप्लेट फैक्टरी

en: Drivemount command failed.
    "
hi: ड्राइव माउन्ट कमान्ड असफल.
    "

en: Drizzle
hi:  बूंदा बांदी

en: Dust
hi: धूल

en: Dust whirls
hi: धूल युक्त चक्रवात

en: Dust whirls in the vicinity
hi: आस पास के क्षेत्रों में धूल युक्त चक्रवात

en: Duststorm
hi: धूल का तूफान

en: Duststorm in the vicinity
hi: आस पास के क्षेत्रों में धूल का तूफान

en: Dutch
hi: डच

en: Dutch Sun keymap
hi: डच सन कीमैप

en: Dutch keymap
hi: डच कीमैप

en: Dutch xkb keymap
hi: डच xkb कीमैप

en: Dvorak xkb keymap
hi: ड्वोराक xkb कीमैप

en: E_nable history-based auto completion
hi: इतिहास आधारित स्वयंपूर्ण समर्थ करें (_n)

en: East
hi: पूर्व

en: East - NorthEast
hi: पूर्व - उत्तरपूर्व

en: East - Southeast
hi: पूर्व - दक्षिणपूर्व

en: Edit Keyboard
hi: कीबोर्ड सम्पादन

en: Edit Palette
hi: एडिट पैलेट

en: Edit button
hi: एडिट बटन

en: Egypt
hi: मिस्र

en: Eject
hi: बाहर करें

en: Elapsed time
hi: वतित समय

en: Enable CPU load graph
hi: सीपीयु लोड ग्राफ सक्षम

en: Enable _radar map
hi: रेडार नक्शा समर्थन (_r)

en: Enable load average graph
hi: लोड ओसत ग्राफ सक्षम

en: Enable memory load graph
hi: मेमोरी लोड ग्राफ सक्षम

en: Enable network load graph
hi: नेटवर्क लोड ग्राफ सक्षम

en: Enable swap load graph
hi: स्वेप लोड ग्राफ सक्षम

en: English
hi: अंग्रेजी

en: English Sun Type-4 keymap
hi: अंग्रेजी सन प्रकार 4 कीमैप

en: English Sun USB keymap
hi: अंग्रेजी सन युएसबी 4 कीमैप

en: English Sun keymap
hi: अंग्रेजी सन कीमैप

en: English keymap
hi: अंग्रेजी कीमैप

en: Enter the URL
hi: यूआरएल प्रविष्ठ करें

en: Error
hi: त्रुटी

en: Error checking mail
hi: डाक जाचंने में तेरुटी

en: Error connecting to mail server.
hi: डाक सर्वर से जुडने में त्रुटी

en: Error displaying help
hi: सहायता दिखाने में त्रुटी

en: Error syncing config data: %s
hi: कान्फिग डेटा सिंकिंग में त्रुटि %s

en: Estonia
hi: इसतोनिया

en: Estonian
hi: इसतोनियन

en: Estonian Sun keymap
hi: इसतोनियन सन कीमैप

en: Estonian keymap
hi: इसतोनियन कीमैप

en: Estonian xkb keymap
hi: इसतोनियन xkb कीमैप

en: Euskadi
hi: इसुकाडी

en: F_ree
hi: मुफ्त (_r)

en: Factory for CD player applet
hi: सीडी प्लेयर एप्लेट हेतु फैक्टरी

en: Factory for creating inbox monitors.
hi: इनबाक्स मोनिटर बनाने हेतु फैक्टरी

en: Factory for creating the weather applet.
hi: मौसम एप्लेट बनाने हेतु फैक्टरी

en: Factory for drive mount applet
hi: ड्राइव माउंट हेतु एप्लेट फैक्टरी

en: Failed to access configuration source(s): %s
hi: कॉनफिगुरेशन सोर्सेज में प्रवेश में असफलः %s

en: Failed to get METAR data.
hi: मेटार डेटा पाने में असफल.

en: Fast
hi: तेज

en: Few clouds
hi: कुछ बादल

en: Few ice pellets
hi: थोड़े बर्फ पट्टी

en: Finland
hi: फिनलेण्ड

en: Finnish
hi: फिन्निश

en: Finnish Sun keymap
hi: फिन्निश सन कीमैप

en: Finnish keymap
hi: फिन्निश कीमैप

en: Finnish xkb keymap
hi: फिन्निश xkb कीमैप

en: Flag
hi: ध्वज

en: Flag and Label
hi: चिन्हित कर सूचक लगाएं

en: Flag image for the keyboard layout
hi: कीबोर्ड लेआउट के लिए झंडा इमेज

en: Floppy
hi: फ्लापी

en: Fog
hi: कोहरा

en: Fog in the vicinity
hi: आस पास के क्षेत्रों में कोहरा

en: Font
hi: फोंट

en: Font and Colors
hi: फोंट एवं रंग

en: For_eground:
hi: अग्रभाग (_e):

en: Forecast
hi: पूर्वानुमान

en: Forecast Report
hi: पूर्वानुमान रपट

en: Foregroun_d:
hi: अग्रभाग (_d):

en: Former Czechoslovakia
hi: पुर्व चेकस्लोवाकिया

en: France
hi: फ्रांस

en: Freezing drizzle
hi: बर्फीली बूंदा बांदी

en: Freezing fog
hi: बर्फीला कोहरा

en: Freezing rain
hi: बर्फीली बरसात

en: French
hi: फ्रेंच

en: French PC/AT 101 keyboard
hi: फेर्ंच पीसी/एटी 101 कीबोर्ड

en: French Sun USB keymap
hi: फ्रेंच सन युएसबी कीमैप

en: French Sun keymap
hi: फ्रेंच सन कीमैप

en: French Swiss
hi: फ्रेंच स्विस

en: French Swiss keymap
hi: फ्रेंच स्विस कीमैप

en: French keymap
hi: फ्रेंच कीमैप

en: French xkb keymap
hi: फ्रेंच xkb कीमैप

en: French-Canadian 105-key
hi: फ्रेंच केनेडाइ 105 कुंजी

en: Funnel cloud
hi: घुमावदार बादल

en: GB 102-key
hi: जीबी 102 कुंजी

en: GB 105-key
hi: जीबी 105 कुंजी

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
hi: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL सेट है. स्कीम इंस्टाल नहीं किया जा रहा

en: GKB Factory
hi: GKB फैक्टरी

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
hi: जीकेबी घरू पृष्ठ (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME Weather
hi: गनोम मोसम

en: General
hi: सामान्य

en: Georgia
hi: जोर्जिया

en: Georgian
hi: जोर्जियाइ

en: Georgian Latin
hi: जोर्जियाइ लेतिन

en: Georgian Russian layout
hi: जोर्जियाइ रूसी लेआउट

en: Georgian keymap
hi: जोर्जियाइ कीमैप

en: German
hi: जर्मन

en: German Sun Type-4 keymap
hi: जर्मनी सन प्रकार 4 कीमैप

en: German Sun USB keymap
hi: जर्मनी सन युएसबी कीमैप

en: German Sun keymap
hi: जर्मनी सन कीमैप

en: German Swiss with Euro
hi: जर्मन स्विस युरो सहित

en: German keymap
hi: जर्मन कीमैप

en: German xkb keymap
hi: जर्मन xkb कीमैप

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Get continuously updated stock quotes
hi: लगातार अद्यतन किए स्टाक कोट्स लें

en: Geyes
hi: जीआइस

en: Geyes Applet Factory
hi: जीआइस अप्लेट फैक्टरी

en: Geyes Preferences
hi: जीआइस वरीयताएं

en: Gnome Keyboard default
hi: गनोम कीबोर्ड डिफॉल्ट

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
hi: अनूठे अक्षर जो मेरे की बोर्ड में नहीं है, चुनने के लिए गनोम पेनल एप्लेट. जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस के तहत जारी.

en: Graph size
hi: ग्राफ आकार

en: Greece
hi: युनान

en: Greek
hi: युनानी

en: Greek keymap
hi: युनानी कीमैप

en: Greek xkb keymap
hi: युनानी xkb कीमैप

en: Gtik Applet Factory
hi: Gtik अप्लेट फैक्टरी

en: Gweather Applet Factory
hi: जीवेदर अप्लेट फैक्टरी

en: H_eight:
hi: उंचाई (_e):

en: Hail
hi: ओला

en: Hail showers
hi: ओलों की बौछार

en: Hailstorm
hi: ओलों की आँधी

en: Hard Disk
hi: हार्ड ड्सिक

en: Haze
hi: कुहासा

en: Heavy drizzle
hi: तेज बूंदा बांदी

en: Heavy duststorm
hi:  धूल का भारी तूफान

en: Heavy ice pellets
hi: तेज बर्फ पट्टी

en: Heavy rain
hi: तेज बरसात

en: Heavy sandstorm
hi:  रेत का भारी तूफान

en: Heavy snow
hi: तेज  बर्फबारी

en: Heavy snow grains
hi: तेज  बर्फ कण

en: Hebrew
hi: हेब्रु

en: Hebrew Sun keymap
hi: हेब्रु सन कीमैप

en: Hebrew keymap
hi: हैब्रु कीमैप

en: Hebrew xkb keymap
hi: हैब्रु xkb कीमैप

en: High
hi: ज्यादा

en: History
hi: इतिहास

en: History list
hi: इतिहास सूची

en: Humidity:
hi: आर्द्रताः

en: Hungarian
hi: हंगेरियाइ

en: Hungarian 101-key latin 1
hi: हंगेरियाइ 101-कुंजी लेतिन 1

en: Hungarian 101-key latin 2
hi: हंगेरियाइ 101-कुंजी लेतिन 2

en: Hungarian 105-key latin 1
hi: हंगेरियाइ 105-कुंजी लेतिन 1

en: Hungarian 105-key latin 2
hi: हंगेरियाइ 105-कुंजी लेतिन 2

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
hi: हंगेरियाइ पीसी/एटी 101-कीबोर्ड

en: Hungarian latin1
hi: हंगेरियाइ लेतिन 1

en: Hungarian latin2 Sun keymap
hi: हंगेरियाइ type2 सन कीमैप

en: Hungarian latin2 xkb keymap
hi: हंगेरियाइ लेतिन 2 xkb कीमैप

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
hi: हंगेरियाइ type5 latin 1 कीमैप

en: Hungary
hi: हंगेरी

en: I_dle
hi: शांत (_d)

en: Ice crystals
hi: बर्फ मणि

en: Ice pellet storm
hi: बर्फ पट्टी तूफान

en: Ice pellets
hi: बर्फ पट्टी

en: Iceland
hi: आइसलेण्ड

en: Icelandic
hi: आइसलेण्डिक

en: Icelandic Sun keymap
hi: आइसलेण्डिक सन कीमैप

en: Icelandic keymap
hi: आइसलेण्डिक कीमैप

en: Icelandic xkb keymap
hi: आइसलेण्डिक xkb कीमैप

en: Inbox Monitor
hi: इनबाक्स मानीटर

en: Inbox Monitor Factory
hi: इनबाक्स मानीटर फैक्ट्री

en: Inbox Monitor Preferences
hi: इनबाक्स मानीटर वरीयताएं

en: Inbox Settings
hi: इनबाक्स समायोजन

en: Insert characters
hi: अक्षर घुसाएं

en: Insert special characters
hi: विशिष्ट अक्षर प्रविष्ट करें

en: International
hi: अंतर्राष्ट्रीय

en: Internet
hi: इन्टरनेट

en: Interval for checking mail
hi: डाक जांचने के लिए अंतराल

en: Invalid
hi: अमान्य

en: Iraq
hi: इराक

en: Israel
hi: इस्रेल

en: Italian
hi: इटालवी

en: Italian Sun Type-4 keymap
hi: इटालवी सन प्रकार 4 कीमैप

en: Italian Sun USB keymap
hi: इटालवी सन युएसबी कीमैप

en: Italian Sun keymap
hi: इटालवी सन कीमैप

en: Italian keymap
hi: इताली कीमैप

en: Italian xkb keymap
hi: इताली xkb कीमैप

en: Italy
hi: इटेली

en: Japan
hi: जापान

en: Japanese
hi: जापानी

en: Japanese Sun Type-4 keymap
hi: जापानी सन प्रकार 4 कीमैप

en: Japanese Sun keymap
hi: जापानी सन कीमैप

en: Japanese keymap
hi: जापानी कीमैप

en: Japanese xkb keymap
hi: जापानी xkb कीमैप

en: Jaz Drive
hi: जाज ड्राइव

en: Jordan
hi: जोर्डन

en: Jorgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>
hi: जोरगेन पेहरसन <jp@spektr.eu.org>

en: Kevin Vandersloot
hi: केविन वेंडरस्लूट

en: Keybinding for switching layout
hi: कुंजी लेआउट बदलने हेतु हाट-की

en: Keyboard Accessibility Status
hi: कीबोर्ड अभिन्यास सतर

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
hi: कीबोर्ड अभिन्यास बदलने एपलेट फैक्ट्री

en: Keyboard Layout Selector
hi: कीबोर्ड अभिन्यास बदलने वाला

en: Keyboard Layout Switcher
hi: कीबोर्ड अभिन्यास बदलने वाला

en: Keyboard Layout Switcher Preferences
hi: कीबोर्ड अभिन्यास बदलने की वरीयताएं

en: Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शार्टकट

en: Keyboards
hi: कीबोर्ड

en: Keyboards (select and press add)
hi: कीबोर्ड (जोडें को चुनें एवं दबाएं)

en: Kuwait
hi: कुबैत

en: Label
hi: लेबल

en: Lao
hi: लाओ

en: Lao keymap
hi: लाओ कीमैप

en: Laos
hi: लाओस

en: Last update:
hi: पिछला अपडेटः

en: Latvia
hi: लातविया

en: Latvian
hi: लातवी

en: Latvian Sun keymap
hi: लातवी सन कीमैप

en: Lebanon
hi: लेबेनान

en: Libyan Arab Jamahiriya
hi: लिबयाइ अरब जमाहिरिया

en: Light drizzle
hi: हल्की बूंदा बांदी

en: Light rain
hi: हल्की बरसात

en: Light snow
hi: हल्की बर्फबारी

en: Light snow grains
hi: हल्के बर्फ कण

en: Line
hi: लाइन

en: Line1
hi: लाइन1

en: Line2
hi: लाइन2

en: Line3
hi: लाइन3

en: List of available palettes
hi: उपलब्द पैलेट सी सूची

en: Lithuania
hi: लितुअनिया

en: Lithuanian
hi: लितुअनियाइ

en: Lithuanian Sun keymap
hi: लितुअनियाइ सन कीमैप

en: Lithuanian keymap
hi: लितुएनियाइ कीमैप

en: Lithuanian programmers xkb keymap
hi: लितुएनियाइ प्रोग्रामर xkb कीमैप

en: Lithuanian qwerty xkb keymap
hi: लितुएनियाइ qwerty xkb कीमैप

en: Lithuanian standard xkb keymap
hi: लितुएनियाइ सानक xkb कीमैप

en: Load
hi: लोड

en: Load Average
hi: भार अनुपात्

en: Load graph background color
hi: लोड ग्राफ पृष्ठ भूमि का रंग (_g)

en: Location
hi: स्थान

en: Location view
hi: स्थान दर्शन

en: Lock/Unlock note
hi: लॉक/अनलॉक नोट

en: Low
hi: कम

en: Lowered color
hi: रंग घटाया

en: Macedonia
hi: मेसेडोनिया

en: Macedonian
hi: मेसेडोनी

en: Macedonian Sun keymap
hi: मेसेडोनी सन कीमैप

en: Macedonian xkb keymap
hi: मेसेडोनियन xkb कीमैप

en: Macros
hi: मेक्रोस

en: Mail check
hi: डाक जाचें

en: Mail s_erver:
hi: डाक सर्वर (_e):

en: Mailcheck
hi: डाकजांच

en: Marocco
hi: मारोको

en: Medium
hi: मध्यम

en: Memory
hi: मेमोरी

en: Memory Load
hi: मेमोरी भार

en: Microphone
hi: माइक्रोफोन

en: Mini-Commander
hi: मिनी कमांडर

en: Mini-Commander applet
hi: मिनी कमांडर अप्लेट

en: MiniCommander Applet Factory
hi: मिनी कमांडर अप्लेट फैक्टरी

en: Mist
hi: धुन्ध

en: Mix
hi: मिक्स

en: Modem Lights
hi: माडम लाइट्स

en: Modem Lights Preferences
hi: माडम लाइट वरीयताएं

en: Modem Options
hi: माडम विकल्प

en: Modem device name
hi: मोडेम उपकरण नाम

en: Modem lock file
hi: माडम लाक फाइल

en: Moderate drizzle
hi: साधारण बूंदा बांदी

en: Moderate ice pellets
hi: साधारण बर्फ पट्टी

en: Moderate rain
hi: साधारण बरसात

en: Moderate snow
hi: साधारण  बर्फबारी

en: Moderate snow grains
hi: साधारण  बर्फ कण

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Mongolian
hi: मंगोलियन

en: Mongolian alt keymap
hi: मंगोलियन alt कीमैप

en: Mongolian keymap
hi: मंगोलियन कीमैप

en: Mongolian phonetic keymap
hi: मंगोलियन फोनेटिक कीमैप

en: Monitor
hi: मानीटर

en: Monitor a laptop's remaining power
hi: लैपटाप की बची ऊर्जा पर नजर

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
hi: वर्तमान मौसम परिस्थिति पर नजर रखे और पूर्वानुमान करे

en: Monitor the quality of a wireless network link
hi: वायरलेस नेटवर्क लिंक की क्वालिटी पर नजर

en: Monitored Resources
hi: साधन जिन पर नजर रखी जा रही

en: Moun_ted icon:
hi: माउन्ट आइकन (_t):

en: Mount local disks and devices
hi: स्थानीय डिस्क एवं युक्तियां माउन्ट करें

en: Moves towards _bottom
hi: नीचे की और ले जाएं (_b)

en: Moves towards _top
hi: ऊपर की और ले जाएं (_t)

en: Multimedia
hi: मल्टीमिडिया

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
hi:  GCONF_CONFIG_SOURCE परिवर्तनशील वातावरण अनिवार्यतः सेट करें

en: N_ice
hi: कोमल (_i)

en: Net Load
hi: नेट  भार

en: Netherlands
hi: निदरलेण्ड

en: Network
hi: नेटवर्क

en: New Mail
hi: नया डाक

en: Next Track
hi: अगला ट्रेत

en: No Wireless Devices
hi: कोई वायरलेस उपकण नहीं

en: No audio device
hi: कोइ ध्वनी उपकरण नही

en: No mail.
hi: कोइ मेल नही

en: North
hi: उत्तर

en: North - NorthEast
hi: उत्तर - उत्तरपूर्व

en: North - Northwest
hi: उत्तर - उत्तरपश्चिम

en: Northeast
hi: उत्तरपूर्व

en: Northwest
hi: उत्तरपश्चिम

en: Norway
hi: नोर्वे

en: Norwegian
hi: नोर्विजियाइ

en: Norwegian Sun keymap
hi: नोर्विजियाइ सन कीमैप

en: Norwegian xkb keymap
hi: नोर्वेजीयाइ xkb कीमैप

en: Notify user when the battery is full
hi: बैटरी पूर्णतः चार्ज होने पर सूचित करें

en: Notify user when the battery is low
hi: बैटरी चार्ज कम होने पर सूचित करें

en: O_utline
hi: आउटलाइन  (_u)

en: Oman
hi: ओमान

en: Options
hi: विकल्प

en: Othe_r
hi: अन्य (_r)

en: Overcast
hi: बदली

en: PL_IP
hi: पी एल आई पी (_I)

en: Pal_ettes:
hi: पैलेट (_e):

en: Palestinian Territory
hi: फिलिसतीनी क्षेत्र

en: Palettes list
hi: पैलेट सूची

en: Panel applet for playing audio CDs
hi: आडियो सीडी चलाने हेतु पेनल एप्लेट

en: Partial fog
hi: आंशिक कोहरा

en: Patches of fog
hi: कहीं कहीं कोहरा

en: Path to the device
hi: उपकरण के लिए पाथ

en: Pcm
hi: पिसीएम

en: Pcm2
hi: पिसीएम2

en: Perform history autocompletion
hi: इतिहास आधारित स्वयंपूर्ण समर्थ करें

en: Phone Input
hi: फोन इनपुट

en: Phone Output
hi: फोन आउटपुट

en: Pick a color
hi: कोई रंग चुनें

en: Pick a color for the sticky note
hi: स्टिकी नोट के लिए रंग चुने

en: Plain Russian keymap
hi: सादा रूसी कीमैप

en: Play / Pause
hi: चलाएं / रोकें

en: Play a _sound when new mail arrives
hi: नया डाक मिलने पर ध्वनी बजाएं (_s)

en: Play a sound when mail is recieved
hi: जब डाक मिले तब ध्वनी बजाएं

en: Please enter your mailserver's _password:
hi: अपने डाकसर्वर का पासवर्ड दें (_p):

en: Poland
hi: पोलेण्ड

en: Polish
hi: पोलिश

en: Polish Sun keymap
hi: पोलिश सन कीमैप

en: Polish deadkeys
hi: पोलिश डेडकी

en: Polish xkb keymap
hi: पोलिश xkb कीमैप

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Portugal Deadkeys
hi: पोर्तुगल डेडकी

en: Portuguese
hi: पुर्तुगी

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
hi: पुर्तुगी सन प्रकार 4 कीमैप

en: Portuguese Sun keymap
hi: पुर्तुगी सन कीमैप

en: Portuguese keymap
hi: पोर्तुगी कीमैप

en: Portuguese xkb keymap
hi: पोर्तुगी xkb कीमैप

en: Press a key or press Esc to cancel
hi: कोई कुंजी दबाएं या निरस्त करने हेतु एस्केप दबाएं

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
hi:  अभिन्यास बदलने हेतु हाट-की दबाएं. हाट-की विशेषताएं डायलाग से सेट की जा सकती हैं

en: Pressure:
hi: दबावः

en: Previous Track
hi: पिछला ट्रेक

en: Processor
hi: प्रोसेसर

en: Produces keyboard layout switcher applets.
hi: कीबोर्ड अभिन्यास बदलने वाला अप्लेट बनाता है.

en: Qatar
hi: कतार

en: Radar Map
hi: रेडार मैप

en: Radio
hi: रेडियो

en: Rain
hi: बरसात

en: Rain showers
hi: बरसात की बौछार

en: Raised color
hi: रंग बढाया

en: Receive Data
hi: डाटा ग्रहण करें

en: Receive background color
hi: पृष्ठ भूमि का रंग ग्रहण करें

en: Receive foreground color
hi: अग्रभूमि का रंग ग्रहण करें

en: Recording Level
hi: रिकोर्डिंग सतर

en: Released under the GNU General Public License.
    
    A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
hi: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस के तहत जारी.
    
    यह सिस्टम लोड मानीटर, सीपीयू, रैम, स्वैप फाइल उपयोग के साथ ही नेटवर्क ट्रेफिक के ग्राफ बताने में समर्थ है

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
hi: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस के तहत जारी.
    
    स्थानीय मौसम परिस्थिति पर नजर रखने का एप्लेट

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
hi: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस के तहत जारी.
    माडम स्थिति दर्शक एवं डायलर.
    लाइट की स्थिति ऊपर या बाऐं से भेजे गये डाटा और प्राप्त डाटा हेतु हैं

en: Remote IMAP-server
hi: दूरस्थ IMAP सर्वर

en: Remote POP3-server
hi: दूरस्थ POP3 सर्वर

en: Resource
hi: साधन

en: Retrieval failed
hi: पुनः प्राप्ति असफल

en: Right to left scrolling
hi: दाएं से बाएं सक्रोलिंग

en: Romania
hi: रोमेनिया

en: Romanian
hi: रोमेनियन

en: Romanian Sun keymap
hi: रोमेनियाइ सन कीमैप

en: Romanian xkb keymap
hi: रोमेनियाइ xkb कीमैप

en: Russia
hi: रूस

en: Russian
hi: रूसी

en: Russian Cyrillic
hi: रुसी क्राइलिक

en: Russian Sun keymap
hi: रूसी सन कीमैप

en: Russian keymap
hi: रूसी कीमैप

en: Russian xkb keymap
hi: रूसी xkb कीमैप

en: S_wap Space
hi: स्वेप जगह (_w)

en: S_witch layout:
hi: लेआउट बदलें (_w):

en: S_ystem
hi: सिस्टम (_y)

en: Sand
hi: रेत

en: Sandstorm
hi: रेत का तूफान

en: Sandstorm in the vicinity
hi: आस पास के क्षेत्रों में रेत का तूफान

en: Saudi Arabia
hi: साउदी अरब

en: Scattered clouds
hi: बिखरे बादल

en: Scroll _left to right
hi: बाएं से दाएं स्क्रॉल (_l)

en: Scrolling
hi: स्क्रोल हो रहा है

en: See the ForeCast Details
hi: पूर्वानुमान विवरण देखें

en: Select Keyboard
hi: कीबोर्ड चुनें

en: Select Location from the list
hi: सूची में से स्थान चुने

en: Select Mount Directory
hi: माउन्ट डॉयरेक्ट्री चुनें

en: Select icon for mounted
hi: माउन्टेड हेतु आइकन चुनें

en: Select icon for unmounted
hi: अनमाउन्टेड हेतु अइकॉन चुनो

en: Send Data
hi: डाटा भेजें

en: Send background color
hi: पृष्ठ भूमि का रंग भेजें

en: Send foreground color
hi: अग्रभूमि का रंग भेजें

en: Serb
hi: सर्ब

en: Serb standard xkb keymap
hi: सर्ब मैनक xkb कीमैप

en: Serbia and Montenegro
hi: सर्बिया एवं मोंतेनेग्रो

en: Serbian Sun standard keymap
hi: सर्बियाइ सन मानक कीमैप

en: Serbo-Croatian
hi: सर्बो क्रोएशियाइ

en: Set default list value for %s
hi: %s डिफाल्ट लिस्ट वेल्यू सेट करें

en: Set the device path here
hi: डिवाइस पाथ यहाँ सेट करें

en: Sh_ared
hi: हिस्सेदारी (_a)

en: Shallow fog
hi: छिछला कोहरा

en: Sho_w connect time and throughput
hi: कनेक्ट समय और डेटा ट्रांसफर की दर दिखायें  (_w)

en: Show _power connection status
hi: बिजली कनेक्शन की स्थिति (_p)

en: Show arrow buttons
hi: तीर बटन िखाए

en: Show battery status
hi: बैटरी सतर दिखाएं

en: Show connect time and throughput
hi: कनेक्ट समय और डेटा ट्रांसफर की दर दिखायें

en: Show fram_e
hi: फ्रेम दिखांए (_e)

en: Show frame
hi: फ्रेम दिखांए

en: Show han_dle
hi: हैण्डल दिखाएं (_d)

en: Show handle
hi: हैण्डल दिखाएं

en: Show signal strength in _percentage
hi: प्रतिशत में सिग्नल की मजबूती दिखाए  (_p)

en: Show the battery
hi: बैटरी दिखाएं

en: Showers of ice pellets
hi: बर्फ पट्टी बौछार

en: Showers of small hail
hi: छोटे ओले के बौछार

en: Skip backward
hi: पीछे छोडें

en: Skip forward
hi: आगे छोडें

en: Sky:
hi: आकाश:

en: Slovak
hi: स्लोवाक

en: Slovak Republic
hi: स्लोवाक गणराज्य

en: Slovak Sun keymap
hi: स्लोवाक सन कीमैप

en: Slovak keymap
hi: स्लोवाक कीमैप

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Slovenian
hi: स्लोवेनियन

en: Slovenian Sun keymap
hi: स्लोवेनियन सन कीमैप

en: Slovenian keymap
hi: स्लोवेनियाइ कीमैप

en: Slovenian xkb keymap
hi: स्लोवेनियाइ xkb कीमैप

en: Slow
hi: दिखांए

en: Small hail
hi: छोटे ओले

en: Small hailstorm
hi:  छोटे ओले का तूफान

en: Smoke
hi: धुआं

en: Snow
hi: बर्फबारी

en: Snow grains
hi: बर्फ कण

en: Snow showers
hi: बर्फ की बौछार

en: Snowstorm
hi: बर्फीली आंधी

en: Somalia
hi: सोमालिया

en: South
hi: दक्षिण

en: South - Southeast
hi: दक्षिण - दक्षिणपूर्व

en: South - Southwest
hi: दक्षिण - दक्षिणपश्चिम

en: Southeast
hi: दक्षिणपूर्व

en: Southwest
hi: दक्षिणपश्चिम

en: Spain
hi: स्पेन

en: Spanish
hi: स्पेनेश

en: Spanish PC/AT 101 keyboard
hi: स्पेनिश पीसी/एटी 101 कीबोर्ड

en: Spanish Sun Type-4 keymap
hi: स्पेनिश सन प्रकार 4 कीमैप

en: Spanish Sun USB keymap
hi: स्पेनिश सन युएसबी कीमैप

en: Spanish Sun keymap
hi: स्पेनिश सन कीमैप

en: Spanish keymap
hi: स्पेनिश कीमैप

en: Spanish xkb keymap
hi: स्पेनिश xkb कीमैप

en: Speaker
hi: स्पीकर

en: Specify a title for the note
hi: नोट के लिए शीर्षक बताएं

en: Spinbutton for updating
hi:  अपडेटिंग हेतु स्पिन बटन

en: Squall
hi: वायु के झोंके

en: Start program
hi: प्रोग्राम चालू करें

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
hi: इस स्थान हेतु विस्तृत पूर्वानुमान उपलब्ध नहीं है. 
    कृपया विस्तृत पूर्वानुमान देखें, नोट करें कि पूर्वानुमान सिर्फ यूएस शहरों के लिए ही है.

en: Status connected color
hi: कनेक्टेड स्थिति रंग

en: Status not connected color
hi: कनेक्टेड नहीं स्थिति रंग

en: Status waiting connection color
hi: कनेक्शन हेतु इंतजार स्थिति रंग

en: Sticky Note
hi: स्टिकी नोट

en: Sticky Note Properties
hi: स्टिकी नोट विशेषताएं

en: Sticky Notes
hi: स्टिकी नोट्स

en: Sticky Notes Applet Factory
hi: स्टिकी नोट्स अप्लेट फैक्टरी

en: Sticky Notes Preferences
hi: स्टिकी नोट्स वरीयताएं

en: Sticky Notes for the Gnome Desktop Environment
hi: गनोम डेस्कटॉप वातावरण के लिए स्टिकी नोट्स

en: Stock Ticker
hi: स्टाक टिकर

en: Stock Ticker
    Get continuously updated stock quotes
hi: स्टाक टिकर
    लगातार अपडेट किए स्टाक कोट्स लें

en: Stock Ticker Preferences
hi: स्टाक टिकर वरीयताएं

en: Stock _raised:
hi: स्टाक उठा हुआ (_r)

en: Stock update fre_quency:
hi: मिनट में स्टाक अपडेट की तीव्रता (_q):

en: Stop
hi: रोकें

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suspend Command
hi: सस्पेंड कमांड

en: Suspend command wasn't setup correctly in the preferences.
    Please change the preferences and try again.
hi: सस्पेंड कमांड वरीयताओं में उचित प्रकार सेटअप नहीं है.
    कृपया वरीयताएं बदल कर पुनः कोशिश करें

en: Swap Load
hi: लोड की अदला बदली

en: Swap Space
hi: स्वेप जगह

en: Swap graph background color
hi: स्वेप पृष्ठ भूमि का रंग (_g)

en: Sweden
hi: स्विडन

en: Swedish
hi: स्विडिश

en: Swedish Sun Type-4 keymap
hi: स्विडिश सन प्रकार 4 कीमैप

en: Swedish Sun USB keymap
hi: स्विडिश सन युएसबी कीमैप

en: Swedish Sun keymap
hi: स्वीडिश सन कीमैप

en: Swedish keymap
hi: स्विडिश कीमैप

en: Swedish xkb keymap
hi: स्विडिश xkb कीमैप

en: Swiss German Sun keymap
hi: स्विस जर्मन सन कीमैप

en: Swiss keymap
hi: स्विस कीमैप

en: Switzerland
hi: स्विटजरलेण्ड

en: Symbols
hi: संकेत

en: Synth
hi: सिंथ

en: Syria
hi: सिरिया

en: Syriac
hi: सिरियाक

en: Syriac Phonetic
hi: सिरिया फोनेटिक

en: Sys_tem monitor update interval:
hi: सिस्टम मानीटर अपडेट समयांश (_t)

en: System Monitor
hi:  सिस्टम मानीटर

en: System Monitor Preferences
hi: सिस्टम मानीटर वरीयताएं

en: System is running on AC power
hi: सिस्टम  एसी पावर पर चल रहा है

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
hi: सिस्टम  एसी पावर पर चल रहा है
     बैटरीः %d%%(%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
hi: सिस्टम  एसी पावर पर चल रहा है बैटरीः %d%%(%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
hi: सिस्टम  एसी पावर पर चल रहा है. बैटरी नहीं है

en: System is running on battery power
hi: सिस्टम  बैटरी पावर पर चल रहा है

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
hi: सिस्टम  बैटरी पावर पर चल रहा है
     बैटरीः %d%%(%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
hi: सिस्टम  बैटरी पावर पर चल रहा है बैटरीः %d%%(%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
hi: सिस्टम  बैटरी पावर पर चल रहा है. बैटरी नहीं है

en: System m_onitor height:
hi: सिस्टम मानीटर की ऊँचाई (_o)

en: System m_onitor width:
hi: सिस्टम मानीटर की चौड़ाई (_o)

en: Temperature:
hi: तापमानः

en: Text
hi: पाठ्य

en: Text background color
hi: पाठ्य पृष्ठ भूमि का रंग

en: Text foreground color
hi: पाठ्य अग्रभूमि का रंग

en: Text only
hi: केवल पाठ्य

en: Thai
hi: थाई

en: Thai Kedmanee
hi: थाई केडमानी

en: Thai Sun keymap
hi: थाई सन कीमैप

en: Thai keymap
hi: थाई कीमैप

en: Thai xkb keymap
hi: थाई xkb कीमैप

en: Thailand
hi: थाइलेण्ड

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
hi: एपीएम प्रबंधन सबसिस्टम बंद किया हुआ प्रतीत होता है.
    "apm-e1" (FreeBSD)  चलाने की कोशिश करें और देखें कि
    उससे मदद मिलती है

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
hi: सीडी प्लेयर एप्लेट आपके पेनल के लिए एक सादा आडियो सीडी प्लेयर है

en: The applet will not work properly (if at all).
hi: यह एप्लेट उचित प्रकार कार्य नहीं करेगा अगर करेगा भी तो.

en: The country of the keyboard layout
hi: कीबोर्ड लेआउट का देश

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
hi: ये आँखें माउस पांइटर दिशा में देखती हैं

en: The label of the keyboard layout
hi: कीबोर्ड लेआउट का लेबल

en: The language of the keyboard layout
hi: कीबोर्ड लेआउट की भाषा

en: The mail server
hi: डाक सर्वर

en: The name of the keyboard layout
hi: कीबोर्ड लेआउट का नाम

en: The name of the modem device.
hi: मोडेम उपकरण का नाम

en: The name of the modem lock file.
hi: मोडेम लॉक फाइल का नाम

en: The server name is incorrect.
hi: सर्वर नाम गलत है

en: The username or password is incorrect.
hi: उपयोगकर्तानाम या पासवर्ड गलत है

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop
hi: वाल्यूम कंट्रोल से आप अपने डेस्क टाप के आवाज को नियंत्रित कर सकते है.

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop.
hi: वाल्यूम कंट्रोल से आप अपने डेस्क टाप के आवाज को नियंत्रित कर सकते है.

en: The width in pixels of the applet.
hi: एप्पलेट की चोडाई पिक्सेल में

en: Themes
hi: थीम

en: There doesn't seem to be any wireless devices configured on your system.
    Please verify your configuration if you think this is incorrect.
hi: प्रतीत होता है कि आपके सिस्टम में वायरलेस उपकरण कानफिगुर नहीं है.
    कृपया अपने सिस्टम का कानफिगुर चेक करें यदि आपको लगता है कि यह गलत है.

en: There was an error displaying help: %s
hi: सहायता दिखाने मे त्रुटी थी : %s

en: There was an error executing %s: %s
hi: कार्य निष्पादन में त्रुटि आई '%s' : %s

en: There was an error executing '%s': %s
hi: कार्य निष्पादन में त्रुटि आई '%s' : %s

en: There was an error launching the help viewer : %s
hi: सहायता दर्शक शुरु करने में त्रुटी थी : %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
hi: कीबोर्ड सीएपलेट शुरु करने में त्रुटि आई :%s

en: This applet adds a command line to the panel
hi: यह एप्लेट, पेनल में कमांड लाइन जोड़ता है

en: This applet switches between keyboard maps using setxkbmap or xmodmap.
    Mail me your flag and keyboard layout if you want support for your locale (my email address is shooby@gnome.hu).
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for her solidarity, help from guys like KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>
hi: यह एप्लेट कीबोर्ड नक्शे setxkbmap or xmodmap  की सहायता से बदलता है.
    यदि आप अपने परिवेश हेतु समर्थन चाहते हैं तो अपना झंडा एवं  कीबोर्ड अभिन्यास ( shooby@gnome.hu ) पर मेल करें.
    नमस्कार एवं धन्यनाद.
    बालाजस नागी (केविन) <julian7@iksz.hu>  को उसकी सहायता के लिए तथा एमेसी कोवाक्स <emese@gnome.hu>  को उसकी सहृदयता के लिए, केविन वी.
    एवं शूबी बान <shooby@gnome.hu>  को उनकी सहायता के लिए धन्यवाद

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
hi: यह प्रोग्राम एक लोकप्रिय साइट पर जुड़ कर वर्तमान स्टाक कोट्स डाउनलोड करता है. गनोम स्टाक टिकर इंटरनेट का मुफ्त अनुप्रयोग है. यह सर्वथा बिना वारंटी के आता है. गनोम स्टाक टिकर का उपयोग संपत्ति क्रय-विक्रय निर्णयों में न करें, यह सिर्फ सूचना देने के लिए है.

en: This utility shows the status of a wireless link.
hi: यह यूटिलिटी वायरलेस लिंक की स्थिति दर्शाती है

en: This utility shows the status of your laptop battery.
hi: यह यूटिलिटि आपके लैपटाप बैटरी की स्थिति दर्शाती है

en: Thunderstorm
hi: आंधी

en: Tornado
hi: आंधी

en: Track number
hi: ट्रेक नंबर

en: Treble
hi: ट्रेबल

en: Tunisia
hi: टुनिसिया

en: Turkey
hi: तुर्की

en: Turkish
hi: तुर्कीश

en: Turkish "F" keyboard
hi: तुर्किश "F" कीबोर्ड

en: Turkish "Q" keyboard
hi: तुर्किश "Q" कीबोर्ड

en: Turkish Sun keymap
hi: तुर्कीश सन कीमैप

en: Turkish keymap
hi: तुर्किश कीमैप

en: Turkish xkb keymap
hi: तुर्किश xkb कीमैप

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
hi: यहॉ पर कमांड टाइप करें और गनोम आपके लिए इसे चला देगा

en: UK 105-key
hi: युके 105 कुंजी

en: UK PC/AT keyboard
hi: युके पीसी/एटी कीबोर्ड

en: URL link Button
hi: यूआरएल कड़ी बटन

en: US 101-key keyboard
hi: युएस 101 कुंजी कीबोर्ड

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
hi: युएस 101 कुंजी कीबोर्ड (विंडोस कुंजी सहित)

en: US 84-key
hi: युएस 84 कुंजी

en: US DEC 450
hi: युएस DEC 450

en: US IBM RS/6000
hi: युएस IBM RS/6000

en: US International
hi: युएस अतर्राष्ट्रीय

en: US International xkb keymap
hi: युएस अतर्राष्ट्रीय xkb कीमैप

en: US Macintosh
hi: युएस मेकिंतोष

en: US PC/AT 101 keyboard
hi: युएस पीसी/एटी 101 कीबोर्ड

en: US Sun Type-4 keyboard
hi: युएस सन प्रकार 4 कीमैप

en: US Sun USB keyboard
hi: युएस सन युएसबी कीमैप

en: US Sun type5 keyboard
hi: युएस सन प्रकार 5 कीमैप

en: U_pdate every:
hi: अपडेट हर (_p)ः

en: U_se ISDN
hi: आईएसडीएन उपयोग करें  (_s)

en: Ukraine
hi: युक्रेन

en: Ukrainian
hi: युक्रेनी

en: Ukrainian Sun keymap
hi: युक्रेनी सन कीमैप

en: Unchanged color
hi: बिना बदला रंग

en: United States
hi: संयुक्त राज्य

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Unknown Keyboard
hi: अज्ञात कीबोर्ड

en: Unknown observation time
hi: अज्ञात अवलोकन समय

en: Unknown precipitation
hi: अज्ञात तलछट

en: Unmou_nted icon:
hi: अनमाउन्टेड अइकॉन (_n)

en: Update
hi: अपडेट (अद्यतन)

en: Update interval
hi: अपडेट मध्यांतर

en: Update spin button
hi: स्पिन बटन अपडेट करें

en: Updating...
hi: अपडेट किया जा रहा है

en: Url for the radar map
hi: रेडार नक्शा का युआरएल

en: Use Up/Down arrow keys to change volume
hi: आवाज को नियंत्रित करने हेतु ऊपर नीचे के एरो कुंजियों का प्रयोग करें

en: Use _Default
hi: डिफाल्ट उपयोग करें (_D)

en: Use _automount friendly status test
hi: आटोमाउन्ट मित्रवत वस्तुस्थिति जाँच उपयोग करें (_a)

en: Use _default theme font and colors
hi: डिफाल्ट थीम फोंट एवं रंग उपयोग करें (_्d)

en: Use _metric system units
hi: मीट्रिक सिस्टम यूनिट उपयोग करें (_m)

en: Use cus_tom address for radar map
hi: रेडार नक्शा हेतु विशेष पता उपयोग करें (_t)

en: Use custom url for the radar map
hi: रेडार नक्शा हेतु विशेष युआरएल उपयोग करें

en: Use default co_lor
hi: डिफाल्ट रंग उपयोग करें (_l)

en: Use default fo_nt
hi: डिफाल्ट फोंट उपयोग करें (_n)

en: Use default theme fonts and colors
hi: डिफाल्ट थीम फोंट व रंग उपयोग करें

en: Use isdn
hi: आयएसडिएन प्रयुक्त करें

en: Use metric units
hi: मीट्रिक सिस्टम यूनिट उपयोग करें

en: Use metric units instead of english units.
hi: अंग्रेजी युनिट मीट्रिक सिस्टम यूनिट उपयोग करें

en: Use the default theme colors
hi: डिफाल्ट थीम रंग उपयोग करें

en: Utility
hi: उपयोगी

en: Variable
hi: परिवर्तनीय

en: Verify owner of lock file
hi: लाक फाइल के मालिक को जांचें

en: Video
hi: विडियो

en: Vietnam
hi: वैयतनाम

en: Vietnamese
hi: वैयतनामी

en: Vietnamese Sun keymap
hi: वैयतनामी सन कीमैप

en: Visibility:
hi: दृश्यताः

en: Volcanic ash
hi: ज्वालामुखी की राख

en: Volume Control
hi: वाल्यूम कन्ट्रोल

en: Volume Control (muted)
hi: वाल्यूम कंट्रोल (शांत)

en: Volume Control Preferences
hi: वाल्यूम कंट्रोल वरीयताएं

en: Volume Controller
hi: वाल्यूम कंट्रोलर

en: War_n when battery is fully re-charged
hi: बैटरी पूर्णतः चार्ज होने पर चेताएं (_n)

en: Weather Preferences
hi: मौसम वरीयताएं

en: Weather Report
hi: मौसम रपट

en: WeatherInfo missing location
hi: वेदरइन्फो अनुपस्थित स्थान

en: West
hi: पश्चिम

en: West - Northwest
hi: पश्चिम - उत्तरपश्चिम

en: West - Southwest
hi: पश्चिम - दक्षिणपश्चिम

en: When new mail _arrives:
hi: जब नया डाक आए (_a):

en: Whether to use the default system color
hi: क्या डिफाल्ट सिसटम रंग उपयोग करना है

en: Whether to use the default system font
hi: क्या सिसटम डिफॉल्ट फोंट उपयोग करना है

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Width of the applet
hi: एप्पलेट की चोडाई

en: Wind:
hi: हवाः

en: Wireless Link Monitor
hi: वायरलेस लिंक मानीटर

en: Wireless Link Monitor Preferences
hi: वायरलेस लिंक मानीटर वरीयताऐं

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
hi: अभी आपका कनेक्शन चालू है
    क्या आप  कनेक्शन बंद करना चाहते हैं ?

en: You have mail.
hi: आपको डाक मिला है

en: You have new mail.
hi: आपको नया डाक मिला है

en: You may not specify duplicate patterns
hi: आप दोहरे पैटर्न विशिष्ठ नहीं कर सकते

en: You must specify a command
hi: आपको कमांड विशिष्ठ करना होगा

en: You must specify a pattern
hi: आपको पैटर्न विशिष्ठ करना होगा

en: You must specify a pattern and a command
hi: आपको कमांड और पैटर्न विशिष्ठ करना होगा

en: You've got mail!
hi: आपको डाक मिला!

en: Your platform is not supported!
hi: आपका प्लेटफार्म सपोर्टेड नहीं है!

en: Yugoslavia
hi: युगोस्लाविया

en: Zip Drive
hi: जिप ड्राइव

en: _About...
hi: के बारे में (_A)...

en: _Add
hi: जोड़ें (_A)

en: _Add Macro...
hi: नया मेक्रो जोड़ें (_A)...

en: _Appearance:
hi: रूप  (_A)

en: _Automatically update every:
hi: स्वतः अपडेट प्रत्येक (_A):

en: _Average
hi: ओसत (_A)

en: _Background
hi: पाश्व  (_B)

en: _Background:
hi: पाश्व  (_B):

en: _Beep when displaying a warning
hi: चेतावनी दिखाते समय आवाज करें (_B)

en: _Browse...
hi: ब्राउज...(_B)

en: _Buffers
hi: बफर्स (_B)

en: _Color:
hi: रंग (_C):

en: _Delete ALL
hi: सभी हटाएं (_D)

en: _Delete Macro
hi: मेक्रो हटाएं (_D)

en: _Delete Note...
hi: नोट हटाएं (_D)...

en: _Delete Notes...
hi: नोट हटाएं (_D)...

en: _Device:
hi: डिवाइस:  (_D)

en: _Disconnect
hi: डिस्कनेक्ट (_D)...

en: _Disconnection command:
hi: डिस्कनेक्ट कमांड  (_D):

en: _Eject
hi: बाहर(_E)

en: _Eject disk when unmounting
hi: अनमाउन्ट पर बाहर (_E)

en: _Enable scroll buttons
hi: स्क्रॉल बटन समर्थन (_E)

en: _Ethernet
hi: इथरनेट (_E)

en: _Flag:
hi: ध्वज  (_F):

en: _Folder:
hi: फोलडर (_F):

en: _Font:
hi: फोंट (_F):

en: _Forecast
hi: पूर्वानुमान (_F)

en: _Foreground:
hi: अग्रभाग  (_F):

en: _Free
hi: खाली (_F)

en: _Grab keys
hi: कुंजी पकड़ें  (_G)

en: _Help
hi: सहायता (_H)

en: _Icon:
hi: आइकन (_I):

en: _Keyboard Accessibility Preferences
hi: कीबोर्ड अभिन्यास बदलने की वरीयताएं (_K)

en: _Keyboards (select and press add):
hi: कीबोर्ड (जोडें को चुनें एवं दबाएं) (_K)

en: _Keyboards:
hi: कीबोर्ड सम्पादन (_K):

en: _Label:
hi: सूचक : (_L)

en: _Load
hi: लोड (_L)

en: _Lock Note
hi: लॉक नोट (_L)

en: _Lock Notes
hi: लॉक नोट्स (_L)

en: _Lock file:
hi: लॉक फाइल (_L):

en: _Macros:
hi: मेक्रोस (_M):

en: _Memory
hi: मेमोरी (_M)

en: _Monitored device:
hi: उपकरण जिन पर नजरें है (_M):

en: _Mount directory:
hi: माउन्ट डॉयरेक्ट्री (_M)

en: _Mute
hi: शांत (_M)

en: _Name:
hi: नाम : (_N)

en: _Network
hi: नेटवर्क (_N)

en: _New Note
hi: नया नोट (_N)

en: _New symbol:
hi: नया संकेत (_N):

en: _Open CD Player
hi: सीडी पलेयर खोलें (_O)

en: _Open System Monitor
hi: सिस्टम मानीटर खोलें (_O)

en: _Open Volume Control
hi: वाल्यूम कन्ट्रोल खोलें (_O)

en: _Orange:
hi: नारंगी (_O):

en: _Palette:
hi: पेलेट (_P):

en: _Password:
hi: पासवर्ड (_P):

en: _Pattern:
hi: पैटर्न (_P):

en: _Preferences...
hi: वरीयताऐं (_P)...

en: _Preview:
hi: पूर्वदर्शन (_P):

en: _Processor
hi: प्रोसेसर  (_P)

en: _Properties...
hi: वशेषताएं (_P)...

en: _Red:
hi: लाल (_R):

en: _Remove
hi: मिटाओ (_R)

en: _SLIP
hi: एस एल आई पी (_L)

en: _Scale size to panel
hi: पेनल के अनुसार आकार दें (_S)

en: _Scroll speed:
hi: स्क्रोल गति (_S):

en: _Select a location:
hi: एक स्थान चुनें (_S):

en: _Select a theme:
hi: थीम चुनें (_S):

en: _Show Notes
hi: नोट्स दिखाएं (_S)

en: _Show battery status
hi: बैटरी सतर दिखाएं (_S)

en: _Suspend Computer...
hi: कम्पयूटर अस्थायी बंद (_S)...

en: _Suspend command:
hi: सस्पेंड कमांड (_S):

en: _Title:
hi: शीर्षक (_T):

en: _Update
hi: अपडेट (अद्यतन)  (_U)

en: _Update interval:
hi: अपडेट मध्यांतर (_U)

en: _Use default theme colors
hi: डिफाल्ट थीम रंग उपयोग करें (_U)

en: _Used
hi: प्रयुक्त (_U)

en: _User
hi: उपयोग कर्ता (_U)

en: _Username:
hi: उपयोगकर्ता नाम (_U):

en: _Verify owner of lock file
hi: मालिक के लाक फाइल को जांचें  (_V)

en: _Visit Weather.com
hi: निरीक्षण करें  (_V)

en: _Warn when battery charge is low
hi: बैटरी चार्ज कम होने पर चेताएं (_W)

en: _Width:
hi: चौड़ाई (_W):

en: _Yellow:
hi: पीला (_Y):

en: _lock/unlock all notes
hi: लॉक/अनलॉक  सभी नोट (_l)

en: create a _new note
hi: नया नोट बनाएं (_n)

en: kilometers
hi: किलोमीटर

en: knots
hi: नाँट्स

en: kph
hi: किमीप्रघं

en: miles
hi: मील

en: milliseconds
hi: मिल्लिसेकेण्ड

en: minutes
hi: मिनिट

en: not connected
hi: कनेक्टेड नहीं

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: seconds
hi: क्षण

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
hi: चेतावनीः जीमिक्स का यह वर्जन दूसरे वर्जन के साउंड कार्ड हेतु कम्पाइल है.
    साउंड कार्ड.h.
