gnome-games 2.4 - en to hi translation catalogue (929 entries)

en: "Four in a row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
hi: "एक लाइन में चार" गनोम के लिए, एक कम्प्यूटर खिलाड़ी के साथ जो गियुलियानो बर्तोलेट्टी के वेलीना इंजन से चलता है.

en: %d stone selected | %d stones selected
hi[0]: %d स्टोन चयनित
hi[1]: कोइ स्टोन्स चयनित नही

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
hi[0]: %s ने खेल जीता %d अंको के साथ

en: %s wins!
hi: %s जीता!

en: %s! -- You're up.
hi: %s! -- आपका काम खत्म.

en: '%s' with safe moves
hi: '%s' के साथ सुरक्षित चालें

en: '%s' with super-safe moves
hi: '%s' के साथ अत्यंत सुरक्षित चालें

en: ... Game paused ...
hi: .....खेल अभी ठहरा है....

en: 1s [total of 1s]
hi: 1s [ 1s का कुल]

en: 2s [total of 2s]
hi: 2s [ 2s का कुल]

en: 3 of a Kind [total]
hi: प्रकार का 3  [कुल]

en: 3s [total of 3s]
hi: 3s [ 3s का कुल]

en: 4 of a Kind [total]
hi: प्रकार का 4  [कुल]

en: 4s [total of 4s]
hi: 4s [ 4s का कुल]

en: 5s [total of 5s]
hi: 5s [ 5s का कुल]

en: 6s [total of 6s]
hi: 6s [ 6s का कुल]

en: A Klotski clone
hi: क्लोट्स्की का एक क्लोन

en: A Minesweeper clone.
hi: माइनस्वीपर का एक प्रतिरूप

en: A Tetravex clone.
hi: टेट्रावेक्स का एक क्लोन

en: A counter drops
hi: एक काउन्टर छूटा

en: A sort of poker with dice and less money.
hi: पाँसा और कम मुद्रा सहित एक पोकर किस्म

en: A string containing a list of files to use to describe the cards. The format is obscure and defined by the gdk-card-image library
hi: एक स्ट्रिंग जिसमें ताश के विवरण दर्शाने वाली फाइलों की सूची है. यह फार्मेट अधूरा है तथा जीडीके-कार्ड-इमेज लाइब्रेरी से पारिभाषित है.

en: A worm game for GNOME.
hi: गनोम के लिए एक इल्ली खेल.

en: Agnes
hi: एग्नेस

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
hi: वर्तमान खाका अति प्राकृतिक रूप से ताश के रंग के योग्य हो इस हेतु ध्येय कीजिए.

en: AisleRiot
hi: एस्लेरियॉट

en: AisleRiot Solitaire
hi: एस्लेरियॉट सॉलिटेयर

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
hi: एस्लेरियॉट  नियम आधारित एक सॉलिटेयर ताश इंजिन प्रदान करता है जो बहुत प्रकार के खेल खेलने देता है.

en: AisleRiot: %s (%d)
hi: एस्लेरियॉट: %s (%d)

en: Aisleriot
hi: एस्लेरियॉट

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
hi: एस्लेरियॉट फाइलः 
    %s
     लोड करने में असमर्थ रहा. 
     कृपया अपना एस्लेरियॉट संस्थापन जांचें

en: Allow temporary spots use
hi: अस्थायी स्पॉट उपयोग स्वीकारें

en: Already used! Where do you want to put that?
hi: पहले से ही उपयोग में ! आप उसे कहां रखना चाहेंगे?

en: Always in the center
hi: हमेशा केंद्र में

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that GNOME Stones is correctly installed!
hi: चित्र फाइल "%s" लोड करने में त्रुटि हुई. 
    कृपया यह सुनिश्चित करें कि गनोम स्टोन्स उचित प्रकार से संस्थापित है.!

en: Animate
hi: एनिमेट

en: Animation
hi: एनीमेशन

en: Appearance
hi: रूप

en: Atari like scrolling
hi: अटारी जैसी स्क्रोलिंग

en: Ataxx
hi: आटाक्स

en: Auld lang syne
hi: अल्ड लेंग स्याने (Auld lang syne)

en: Avoid the robots and make them crash into each other
hi: रोबोट से दूर रहें और उन्हें आपस में टकराने दें

en: Background Color
hi: पार्श्व रंग

en: Background color
hi: पार्श्व रंग

en: Background color. The hex specification of the background color.
hi: पार्श्व रंग. पार्श्व रंग के हेक्स विशेष लक्षण

en: Background image:
hi: पार्श्व चित्र:

en: Bad Move
hi: खराब चाल

en: Bakers dozen
hi: नानबाई के दर्जन (बेकर्स डजन)

en: Bakers game
hi: बेकर्स खेल

en: Balance:
hi: बचा हुआः

en: Ball image
hi: गेंद चित्र

en: Ball style
hi: गेंद का प्रकार

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
hi: गोलों की शैली. फाइल का नाम जिसमें गोलों के चित्र उपयोग में लिए जाने हैं.

en: Base Card:
hi:  ताश का आधार पत्ताः

en: Base Card:
hi:  ताश का आधार पत्ताः

en: Base Card: Ace
hi:  ताश का आधार पत्ताः इक्का

en: Base Card: Jack
hi:  ताश का आधार पत्ताः जोकर

en: Base Card: King
hi:  ताश का आधार पत्ताः बादशाह

en: Base Card: Queen
hi:  ताश का आधार पत्ताः रानी

en: Beleaguered castle
hi: सताने वाला किला (बेलेगर्ड कासल)

en: Blackjack
hi: ब्लेकजेक

en: Blackjack Preferences
hi: ब्लेकजेक वरीयताएं

en: Blackjack can't load the requested file
hi: ब्लेकजेक निवेदित फाइल को लोड नहीं कर सका

en: Blackjack provides a casino-style blackjack card game.
hi: ब्लेकजेक, जुआघर (केसिनो) प्रकार का ब्लेकजेक ताश का खेल पेश करता है

en: Blackjack!
hi: ब्लेकजेक!

en: Blackjack: %s (%d)
hi: ब्लेकजेक: %s (%d)

en: Block image:
hi: पिण्ड चित्र:

en: Block ten
hi: ब्लाक दस

en: Blue
hi: नीला

en: Board size
hi: पट्ट का आकार

en: Bonus
hi: पारितोषिक

en: Bonus Appears
hi: पारितोषिक मिला

en: Bonus if >62
hi: पारितोषिक यदि >62

en: Bristol
hi: ब्रिस्टल

en: Bust
hi: अर्ध प्रतिमा

en: Calculate random die throws (debug)
hi: बेतरतीब पाँसा फेंकने की गणना (डिबग)

en: Camelot
hi: केमेलॉट

en: Can't load the image: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
hi: चित्र %s 
    लोड नहीं कर सकते: 
    
    कृपया अपना गनोम-गेम्स संस्थापन जाँचें

en: Can't move there!
hi: वहां नहीं जा सकता!

en: Canfield
hi: केनफील्ड

en: Card Style
hi: ताश का प्रकार

en: Card _Deck
hi: ताश के पत्ते (_D)

en: Card back:
hi: पत्तों का पृष्ठ भागः

en: Card games:
hi: ताश के खेलः

en: Cards left:
hi: ताश के पत्ते बाकी:

en: Cave number to start
hi: चालू करने हेतु गुफा क्रमांक

en: Cave number to start.
hi: चालू करने हेतु गुफा क्रमांक.

en: Cave:
hi: गुफाः

en: Caves
hi:  गुफाएं

en: Chance [total]
hi: अवसर (योग)

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
hi: छलिए! कोई भी सबसे अधिक अंक रेकार्ड नहीं होगा.

en: Chessboard
hi: शतरंज

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer's dice rolls so the player can follow what it is doing.
hi: कम्प्यूटर का पाँसा लुढ़कने में विलम्ब डालें या न डालें चुनें जिससे खिलाड़ी पाँसे को देख सकें कि वहाँ क्या हो रहा है.

en: Cleaning up connection
hi: कनेक्शन साफ किया

en: Clear mines from a minefield
hi: सुरंग भूमि से सुरंगों को हटाएं

en: Click to deal a new hand
hi: एक और हाथ के लिए क्लिक करें

en: Click to deal another card
hi: एक और पत्ते के लिए क्लिक करें

en: Click to deal another card; drag card to split pair
hi: एक और पत्ते के लिए क्लिक करें, जोड़ तोड़ने के लिए पत्ते खींचें

en: Click to double your wager
hi: अपनी बाजी दोगुना करने के लिए क्लिक करें

en: Click to finish adding cards to your hand
hi: आपके हाथ में पत्ते जोड़ना खत्म करने हेतु क्लिक करें

en: Clock
hi: घडी

en: Collect all diamonds and find exit
hi: सभी हीरों को बटोरें और बाहर निकलने का रास्ता ढूंढें

en: Collect diamonds while avoiding falling boulders
hi: गिरते पत्थरों से बचते हुए हीरों को बटोरें

en: Color to use for worm
hi: इल्ली के लिए उपयोग में रंग

en: Color to use for worm.
hi: इल्ली के लिए रंग

en: Colors
hi: रंग

en: Compete to dominate the board in a Reversi-like game
hi: रिवर्सी जैसे खेल की तरह पट्ट पर प्रतिस्पर्धा करें

en: Compete to make lines of the same color
hi: समान रंग की लाइन बनाने हेतु प्रतिस्पर्धा करें

en: Complete
hi: पूर्ण

en: Computer Opponents
hi: प्रतिद्वंद्वी कम्प्यूटर

en: Computer playing for %s
hi: %s के लिए कम्प्यूटर खेल रहा है

en: Computing basic strategy...
hi: मूल युद्धकौशल की गणना में

en: Congratulations!!! You have won!
hi: बधाई!!!, आप जीत गए!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
hi: बधाइयाँ. आपने रोबोट को हरा दिया. !! 
    पर क्या आप इसे दुहरा सकते हैं?

en: Congratulations, you win!
hi: बधाई, आप जीत गए!

en: Congratulations.
hi: बधाइयाँ.

en: Connection failed
hi: कनेक्शन फेल

en: Connection in progress...
hi: कनेक्शन की प्रक्रिया जारी है

en: Connection succeeded, waiting for opponent
hi: जुड़ने में सफल, प्रतिद्वंद्वी की प्रतीक्षा में

en: Consider moving something into an empty slot
hi: खाली स्लॉट में कुछ ले जाने के बारे में विचार करें

en: Consistency is key
hi: संगति ही कुंजी है

en: Controls
hi: कंट्रोल

en: Could not find '%s' image file for GNOME Robots
hi: गनोम रोबॉट्स हेतु चित्र फाइल '%s' नहीं ढूंढ सका

en: Could not find '%s' pixmap file
hi: पिक्समेप फाइल '%s' ढूंढ नहीं सका

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
hi: इआग्नो के लिए पिक्समेप फाइल '%s' ढूंढ नहीं सका

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
hi: गाटाक्स के लिए पिक्समेप फाइल '%s' ढूंढ नहीं सका

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation.
hi: थीम : 
    %s
     ढूंढने में असमर्थ रहा
    कृपया अपना सेम गनोम इंस्टालेशन की  जांच करें

en: Could not find the theme: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
hi: थीम : 
    %s
     ढूंढने में असमर्थ रहा
    कृपया अपना गनोम-गेम्स इंस्टालेशन की  जांच करें

en: Cover
hi: आवरण

en: Current game will complete with original number of players.
hi: वर्तमान खेल मौलिक खिलाड़ियों की संख्या के साथ पूर्ण होगा.

en: Curses version (1992):
hi: कर्सेस वर्सन  (1992):

en: Custom
hi: कस्टम

en: Custom size
hi: विशेष आकार

en: Cyan
hi: क्यान

en: Dark
hi: गहरा

en: Dark must pass, Light's move
hi: गहरे रंग  को पास करना होगा. हल्के रंग  की बारी

en: Dark player wins!
hi: गहरे रंग वाला खिलाड़ी जीत गया!

en: Dark's move
hi: गहरे रंग वाले की चाल

en: Dark:
hi: गहराः

en: Deal a card
hi: एक ताश बांटें

en: Deal a card from the deck
hi: डेक में से  पत्ता चलें

en: Deal a new card from the deck
hi: डेक में से नया पत्ता चलें

en: Deal a new game
hi: नया खेल शुरु करें

en: Deal another card
hi:  एक और पत्ता फेंटें

en: Deal another hand
hi: एक हाथ और बांटें

en: Deal another round
hi: एक पाली चाल और चलें

en: Deal more cards
hi: और ताश बांटें

en: Deal the cards
hi: पत्ते बाँटें

en: Dealer Speed
hi: डीलर गति

en: Decks
hi: ताश

en: Default caves
hi: प्रमाणिक (स्व निर्दिष्ट) गुफाएं

en: Delay between rolls
hi: पाँसा फेंकने के बीच विलम्ब

en: Delay computer moves
hi: कम्प्यूटर की चाल देर से

en: Density of blocks in a pre-filled row:
hi: पहले से भरी हुई पंक्तियों में पिण्डों के घनत्व.:

en: Device
hi: उपकरण

en: Device to use for joystick control.
hi: जॉयस्टिक को चलाने में उपयोगी उपकरण.

en: Diamond mine
hi: हीरा खदान

en: Diamonds:
hi: ईंटः

en: Digital joystick emulation
hi: डिजिटल जॉयस्टिक नकल

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
hi: एक जैसे जोड़ की टाइलों को हटा कर टाइलों का ढेर साफ करें

en: Display computer thoughts
hi: कम्प्यूटर के विचारों को दिखाएं

en: Display hand probabilities
hi: हाथ की संभावना दिखाएं

en: Display probabilities
hi: संभाव्यता दिखाएँ

en: Display the computer's thoughts
hi: कम्प्यूटर के विचारों को दिखाएं

en: Display the probabilities of each dealer hand outcome and the expected value of your hand.
hi: सभी खेलने वालों के हाथ आए तथा आपके हाथ की कीमत की संभाव्यता बताएं

en: Double
hi: दोगुना

en: Double 9
hi: दोगुना 9

en: Double After Hit
hi: टक्कर के बाद दोगुना

en: Double After Split
hi: स्प्लिट के बाद दोगुना

en: Double Any Total
hi: किसी भी योग को दोगुना करें

en: Double Soft
hi: दोगुना कोमल

en: Double click to decrease your wager by %.2f
hi: अपनी बाजी को  %.2f  तक घटाने के लिए दो बार क्लिक करें

en: Double click to increase your wager by %.2f
hi: अपनी बाजी को  %.2f  तक बढ़ाने के लिए दो बार क्लिक करें

en: Doublets
hi: जोड़ा

en: Down
hi: नीचे

en: Drawn
hi: ड्रान

en: Drawn game!
hi: खेल डूबा!

en: Drop marble
hi: कंचा छोड़ें

en: Eagle wing
hi: गरूड़ पंख

en: Easthaven
hi: ईस्टहैवन

en: Eat Bonus
hi: पारितोषिक खाया

en: Eight off
hi: आठ बन्द

en: Elevator
hi: एलीवेटर

en: Enable _sound
hi: ध्वनि छमता चालू करें (_s)

en: Enable fake bonuses
hi: झूठे पारितोषिक समर्थ करें

en: Enable fake bonuses.
hi: झूठे पारितोषिक समर्थ करें.

en: Enable game sounds
hi: खेल आवाज समर्थ करें

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
hi: खेल ध्वनियाँ सक्षम करें. पूरे खेल के दौरान विभिन्न धटनाओं के लिए ध्वनियां बजाते रहें.

en: Enable or disable sound
hi: आवाज चालू या बंद करें

en: Enable sound
hi: ध्वनि छमता चालू करें

en: Enable sound support
hi: ध्वनि छमता चालू करें

en: Enable sound support.
hi: ध्वनि छमता चालू करें.

en: Enable sounds
hi: आवाज चालू करें.

en: Enable sounds.
hi: आवाज चालू करें.

en: Enable splats
hi: स्पलेट्स समर्थ करें

en: Enable splats. Play a sound and show a "Splat!" on the screen.
hi: स्पलेट् सक्षम करें. कोई ध्वनि बजाएं और स्क्रीन पर "स्पलेट!" दिखाएं.

en: Error occurred during connect attempt.
hi: जुड़ने के प्रयास में त्रुटि हुई

en: Error occurred during write.
hi: लिखने के दौरान त्रुटि हुई

en: Escalator
hi: एस्केलेटर

en: Extra Life
hi: अतिरिक्त जीवन

en: Extra large  (920 x 660)
hi: बहुत बड़ा  (920 x 660)

en: FILENAME
hi: फाइलनाम

en: Faces:
hi: चेहरेः

en: Field size
hi: फील्ड का आकार

en: Fill Screen
hi: स्क्रीन भरें

en: Filling game widget...
hi: फिलिंग खेल विडगेट...

en: Finger-twitching good
hi: मुट्ठी मसलने लायक अच्छा

en: First law
hi: पहला नियम

en: Fishing wire makes bad dental floss
hi: मछली पकड़ने के तांत से अपने दांत साफ मत करिए

en: Fit falling blocks together
hi: गिरते पिण्डों को आपस में जोड़ें

en: Flags:
hi: ध्वजः

en: Flip final results
hi: अंतिम परिणाम पलटें

en: Fortress
hi: किला

en: Fortunes
hi: सौभाग्य

en: Four-in-a-row
hi: एक-लाइन-में-चार

en: Four-in-a-row Preferences
hi: एक लाइन में चार वरीयताएं

en: Fourteen
hi: चौदह

en: FreeCell Solitaire
hi: फ्रीसेल सॉलिटेयर

en: Freecell
hi: फ्रीसेल

en: Full House [25]
hi: फुल हाउस [25]

en: GNOME Mahjongg
hi: गनोम महजोंग

en: GNOME Mines
hi: गनोम खानें

en: GNOME Mines Preferences
hi: गनोम खान वरीयताएं

en: GNOME Robots
hi: गनोम रोबॉट्स

en: GNOME Robots Game
hi: गनोम रोबॉट्स खेल

en: GNOME Robots II
hi: गनोम रोबॉट्स II

en: GNOME Robots Preferences
hi: गनोम रोबॉट्स वरीयताएं

en: GNOME Stones
hi: गनोम-स्टोन्स

en: GNOME Stones Preferences
hi: गनोम-स्टोन्स वरीयताएं

en: GNOME Tali
hi: गनोम ताली

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
hi: एक लोकप्रिय रंग रेखा खेल का गनोम पोर्ट

en: GNOME version of the Eastern tile game, Mahjongg.
hi: पूर्वी टाइल खेल महजोंग का गनोम रूपान्तर

en: GNOME version of the popular Othello disk flipping game.
hi: लोकप्रिय आथेलो डिस्क फ्लिपिंग खेल का गनोम रूपान्तर

en: GTali Preferences
hi: गताली वरीयताएं

en: Game Number:
hi: खेल संख्याः

en: Game Over
hi: खेल खत्म

en: Game Over!
hi: खेल खत्म!

en: Game Type
hi: खेल प्रकार

en: Game _options...
hi: खेल विकल्प...(_o)

en: Game field
hi: खेल फील्ड

en: Game field from last saved session.
hi: पिछले संचित सत्र से खेल मैदान में.

en: Game level to start on
hi: चालू करने हेतु खेल लेवल

en: Game level to start on.
hi: चालू करने हेतु खेल लेवल

en: Game name
hi: खेल नाम

en: Game over
hi: खेल खत्म

en: Game over!
hi: खेल खत्म!

en: Game over.
hi: खेल खत्म.

en: Game paused
hi: .....खेल अभी ठहरा है....

en: Game preview
hi: खेल पूर्वदर्शन

en: Game preview from last saved session.
hi: पिछले संचित सत्र से खेल का पूर्व दर्शन.

en: Game score
hi: खेल अंक

en: Game score from last saved session.
hi: पिछले संचित सत्र से खेल का अंक.

en: Game speed
hi: खेल गति

en: Game speed (1=fast, 4=slow).
hi: खेल गति (1=तेज, 4=धीमा)

en: Game title
hi: खेल शीर्षक

en: Game to play
hi:  खेल खेलें

en: Game type
hi: खेल प्रकार

en: Game type. The name of the game variation to use.
hi: खेल प्रकार. खेल परिवर्तन जो उपयोग में लेने हैं, उनके नाम.

en: Gataxx Preferences
hi: गाटाक्स वरीयताएं

en: Gay gordons
hi: गे गोरडोन्स

en: General
hi: सामान्य

en: Get a hint
hi: संकेत प्राप्त करें

en: Get a hint for your next move
hi: अगले स्थान परिवर्तन के लिए संकेत प्राप्त करें

en: Glenwood
hi: ग्लेनवुड

en: Glines
hi: गलाइन्स

en: Glines Preferences
hi: गलाइन्स वरीयताएं

en: Glines couldn't find image file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
hi: गलाइन्स चित्र फाइलें :
    %s
     ढूंढने में असमर्थ रहा. 
    कृपया अपना जी लाइन्स संस्थापन जांचें

en: Gnect
hi: गनेक्ट

en: Gnibbles
hi: गनिब्बल्स

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
hi: गनिब्बल्स पिक्समेप फाइल :
    %s 
    
    ढूंढ नहीं सका. कृपया अपना गनिब्बल्स संस्थापन जांचें

en: Gnibbles Preferences
hi: गनिब्बल्स वरीयताएं

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
hi: गनिब्बल्स पिक्समेप फाइल :
    %s 
    
    ढूंढ नहीं सका. कृपया अपना गनिब्बल्स संस्थापन जांचें:

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
hi: गनिब्बल्स स्तर फाइल :
    %s 
    
    लोड नहीं कर सका. कृपया अपना गनिब्बल्स संस्थापन जांचें

en: Gnomekoban
hi: गनोमकोबान

en: Gnometris
hi: गनोमेट्रिस

en: Gnometris preferences
hi: ग्नोमेट्रिस वरीयताएं

en: Golf
hi: गोल्फ

en: Grand Total
hi: सम्पूर्ण योग

en: Graphics Theme
hi: ग्राफिक्स थीम

en: Gray
hi: धूसर

en: Green
hi: हरा

en: Guide a worm around a maze
hi: भूल भुलैया में इल्ली को रास्ता दिखाएं

en: Gypsy
hi: जिप्सी

en: Have you read the help file?
hi: क्या आपने सहायता फाइल पढ़ ली है?

en: Height of grid
hi: ग्रिड की ऊँचाई

en: Help
hi: सहायता

en: Helsinki
hi: हेलसिंकी

en: Hint
hi: संकेत

en: Hint: Column %d
hi: संकेत: स्तम्भ %d

en: Hit
hi: वार करें

en: Hit Soft 17
hi: हिट सॉफ्ट 17

en: Honor pictures:
hi: सम्मान (आनर) तस्वीरें:

en: Hopscotch
hi: हॉपस्कॉच

en: Horizontal:
hi: क्षितिज:

en: How many times do you wish to roll?
hi: आप कितनी दफा पाँसा फेंकना चाहेंगे?

en: Huge  (1840 x 1320)
hi: विशाल  (1840 x 1320)

en: Human
hi: मनुष्य

en: Human Players
hi: मानव खिलाड़ी

en: I could sure use a backrub right about now...
hi: लगता है मुझे तुरंत अपनी पीठ खुजानी पड़ेगी...

en: I win!
hi: मैं जीता!

en: I'm not sure
hi: मैं सुनिश्चित नहीं हूं

en: Iagno
hi: इआग्नो

en: Iagno Preferences
hi: इआग्नो वरीयताएं

en: Iagno server to use
hi: इआग्नो सर्वर उपयोग में

en: If set to true, a dump of the AI's working will be done to standard output.
hi: यदि सत्य नियत किया जाता है, प्रमाणिक आउटपुट में एआई का (AI's) वर्किंग डम्प किया जाएगा.

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
hi: यदि आप कभी जंगल में अकेले गुम हो जाएं, तो किसी पेड़ के आगोश में जाएं

en: Image theme:
hi: चित्र थीमः

en: Image to use as background
hi: चित्र जो पार्श्व चित्र के रूप में उपयोग में आएगा

en: Image to use as background.
hi: चित्र जो पार्श्व चित्र के रूप में उपयोग में आएगा.

en: Image to use for drawing blocks
hi: पिण्ड बनाने हेतु उपयोग में चित्र

en: Image to use for drawing blocks.
hi: पिण्ड बनाने हेतु उपयोग में चित्र.

en: Increasing Number of Robots per Level
hi: प्रति स्तर पर रोबॉट के संख्याएं बढ़ाए जा रहे

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
hi: प्रति स्तर पर रोबॉट  प्रकार 1 के संख्याएं बढ़ाए जा रहे

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
hi: प्रति स्तर पर रोबॉट   प्रकार 2 के संख्याएं बढ़ाए जा रहे

en: Initial Number of Robots
hi: रोबॉट के आरंभिक संख्याएं

en: Initial Number of Safe Teleports
hi: सुरक्षित टेलिपोर्ट के आरंभिक संख्या

en: Initial Number of Type 1 Robots
hi: रोबॉट  प्रकार 1 के आरंभिक संख्याएं

en: Initial Number of Type 2 Robots
hi: रोबॉट  प्रकार 2 के आरंभिक संख्याएं

en: Invalid game data (move)
hi: अवैध खेल डाटा (चाल)

en: Invalid game data (set_peer)
hi: अवैध खेल डाटा (पीअर तय करे) (_p)

en: Invalid move attempted
hi: अवैध चाल चलने की कोशिश की

en: Isabel
hi: इसाबेल

en: It's a draw!
hi: यह तो ड्रा हो गया!

en: Jamestown
hi: जेम्सटाउन

en: Joker icon:
hi: जोकर आइकन

en: Joystick device
hi: जॉयस्टिक उपकरण

en: Joystick device:
hi: जॉयस्टिक उपकरणः

en: Joystick switch level
hi: जॉयस्टिक बदलने का स्तर

en: Jumbo
hi: भारी भरकम

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
hi: सिर्फ इसलिए कि हापस्काच बोर्ड  पारपथ (क्रासवाक) जैसे दिखता है, इसका मतलब यह नहीं कि वह यही है

en: Kansas
hi: कैनसास

en: Key press to drop a marble.
hi: मार्बल छोड़ने हेतु कुंजी दबाएं

en: Key press to move left.
hi: बायेँ ले जाने हेतु कुंजी दबाएं

en: Key press to move right.
hi: दाँए ले जाने हेतु कुंजी दबाएं

en: Key to use for motion down
hi: नीचे चाल के उपयोग हेतु कुंजी

en: Key to use for motion down.
hi: नीचे चाल के उपयोग हेतु कुंजी.

en: Key to use for motion left
hi: बाएँ  चाल के उपयोग हेतु कुंजी

en: Key to use for motion left.
hi: बाएँ  चाल के उपयोग हेतु कुंजी.

en: Key to use for motion right
hi: दाँए  चाल के उपयोग हेतु कुंजी

en: Key to use for motion right.
hi: दाँए  चाल के उपयोग हेतु कुंजी

en: Key to use for motion up
hi: ऊपर  चाल के उपयोग हेतु कुंजी

en: Key to use for motion up.
hi: ऊपर चलने के लिए उपयोगी कुंजी

en: Keyboard Controls
hi: कुंजी पटल शार्टकट

en: Keyboard controls
hi: कुंजीपटल कंट्रोल

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
hi: सुरक्षित टेलिपोर्ट पाने के इंतजार के दौरान कितना मारना आवश्यक

en: King albert
hi: राजा एलबर्ट

en: Klondike
hi: क्लॉन्डिके

en: Klotski
hi: क्लोट्स्की

en: LEVEL
hi: स्तर

en: Labyrinth
hi: भूलभुलैया

en: Lady jane
hi: कुलीन स्त्री जेन

en: Large
hi: विशाल

en: Large  (736 x 528)
hi: बड़ा  (736 x 528)

en: Large Straight [40]
hi: बड़ा सीधा [40]

en: Left
hi: बायाँ

en: Level Complete
hi: स्तर पूर्ण

en: Level completed. Well done.
hi: स्तर पूर्ण. बहुत अच्छे.

en: Level of Player One
hi: पहले खिलाड़ी का लेवल

en: Level of Player Two
hi: दूसरे खिलाड़ी का लेवल

en: Level of black player
hi: काले खिलाड़ी का स्तर

en: Level of white player
hi: सफेद खिलाड़ी का स्तर

en: Level one
hi: स्तर एक

en: Level three
hi: लेवल तीन

en: Level to start with
hi: स्तर जिससे चालू करना है

en: Level to start with.
hi: स्तर जिससे चालू करना है

en: Level two
hi: स्तर दो

en: Level:
hi: स्तर:

en: Light
hi: हल्का

en: Light must pass, Dark's move
hi: हल्के रंग को पास करना होगा. गहरे रंग की बारी

en: Light player wins!
hi: हल्के रंग वाला खिलाड़ी जीता!

en: Light's move
hi: हल्के रंग वाले की चाल

en: Light:
hi: हल्काः

en: Lines
hi: पंक्तियां

en: Lines:
hi: पंक्तियां:

en: Lives:
hi: जीवनः

en: Look both ways before you cross the street
hi: जब आप सड़क पार करें, तो दोनों तरफ देखें

en: Lose
hi: हारें

en: Lower Total
hi: निम्नतर योग

en: Mahjongg
hi: महजोंग

en: Main game:
hi: मुख्य खेलः

en: Maps
hi: मैप्स

en: Match five balls of the same color in a row to score!
hi: नंबर पाने के लिए एक ही रंग के पांच गोलों को एक लाइन में लगाएं!

en: Maximum Number of Robots
hi: रोबॉट के अधिकतम संख्याएं

en: Maximum Number of Safe Teleports
hi: सुरक्षित टेलिपोर्ट के अधिकतम संख्या

en: Maximum Number of Type 1 Robots
hi: रोबॉट  प्रकार 1 के अधिकतम संख्याएं

en: Maximum Number of Type 2 Robots
hi: रोबॉट  प्रकार 2 के अधिकतम संख्याएं

en: Maze
hi: भूल भुलैया

en: Me
hi: मैं

en: Medium
hi: मध्य

en: Medium  (460 x 330)
hi: मध्यम  (460 x 330)

en: Mine through dirt and collect gems.
hi: धूल में खुदाई कर रत्न जमा करें

en: Mines
hi: खान

en: Modify the options for this game
hi: इस खेल के विकल्पों में परिवर्तन करें

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
hi: सूर्य किरणें आपको विटामिन डी देती हैं,  कम्प्यूटरों के मॉनीटर्स नहीं.

en: Monte carlo
hi: मोन्टे कार्लो

en: Move %s %s.
hi: ले जाएं %s %s.

en: Move %s onto %s.
hi:  %s ले जाएं %sपर

en: Move a King on to the empty Tableau slot
hi:  खाली तस्वीर स्लॉट पर बादशाह को ले जाएं

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
hi: खाली तस्वीर स्लॉट पर पत्ते ले जाएं

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
hi: बचे हुए में से एक ताश के पत्ते को तस्वीर में खाली स्लॉट पर ले जाएं

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
hi: एक पत्ता या पत्तों के समूह खाली स्लाट पर ले जाएं

en: Move a card to an empty temporary slot
hi: खाली अस्थायी स्लॉट पर पत्ता ले जाएं

en: Move a card to the Foundation
hi:  आधार पर एक पत्ता ले जाएं

en: Move card from Waste
hi: व्यर्थ में से एक ताश का पत्ता ले जाएं

en: Move left
hi: बायाँ जाएँ

en: Move right
hi: दाँया जाएँ

en: Move something into the empty Tableau slot
hi: किसी वस्तु को तस्वीर के खाली स्लाट में ले जाएं

en: Move something on to an empty reserve
hi: खाली बची जगह पर कुछ ले जाएँ

en: Move the pieces down
hi: गोटियों को नीचे ले जाएं

en: Move the pieces left
hi: गोटियों को बाएँ ले जाएं

en: Move the pieces right
hi: गोटियों को दाँए ले जाएं

en: Move the pieces up
hi: गोटियों को ऊपर ले जाएं

en: Move waste back to stock
hi: बेकार को भण्डार में वापस ले जाएं

en: Move waste on to a reserve slot
hi: सुरक्षित स्लॉट पर व्यर्थ को ले जाएं

en: Move waste to stock
hi: बेकार को भण्डार में ले जाएं

en: Move ~a off the board
hi: ~a को पट्ट से बाहर ले जाएं

en: Move ~a to an empty field
hi:  ~a को एक खाली फील्ड में ले जाएं

en: Move ~a to an empty foundation
hi: ~a को एक खाली संस्थापन में ले जाएं

en: Moveable Junkheaps
hi: हटाए जाने योग्य कचरे के ढेर

en: Moves Left:
hi: बायाँ ले जाएँ:

en: Moves:
hi: चालें:

en: My second day
hi: मेरा दूसरा दिन

en: NAME
hi: नाम

en: NUMBER
hi: संख्या

en: Name
hi: नाम

en: Neighbor
hi: पड़ोसी

en: Neither your chosen game nor the default game could be loaded.
hi: न तो आपका चुना गया न ही डिफाल्ट खेल लोड किया जा सका.

en: Network initialization complete.
hi: नेटवर्क सूत्रपात समाप्त

en: Network shutdown in progress.
hi: नेटवर्क को बन्द करने की प्रक्रिया जारी है

en: Never blow in a dog's ear
hi: कुत्ते के कान में कभी सीटी नहीं बजाएं

en: New
hi: नया

en: New Game
hi: नया खेल

en: New game
hi: नया खेल

en: New game started
hi: नया खेल शुरु हुआ

en: New game with _seed...
hi: नया खेल बीज के साथ...(_s)

en: New net_work game
hi: नया नेटवर्क खेल (_w)

en: Nibbles
hi: निब्बल्स

en: Nibbles newbie
hi: नए को चुभलाएं

en: No
hi: नहीं

en: No game data could be found.
hi: कोई खेल डाटा नहीं मिला.

en: No game server defined
hi: कोई खेल सर्वर पारिभाषित नहीं है

en: No hint available
hi: कोई संकेत उपलब्ध नहीं है

en: No hint available right now
hi: कोई संकेत अभी उपलब्ध नहीं है

en: No stones selected
hi: कोइ स्टोन्स चयनित नही

en: None
hi: कोई नहीं

en: Not too shabby
hi: उतने गंदे भी नहीं

en: Num Rolls
hi: पाँसा फेंक अंक

en: Number of Free Safe Teleports per Level
hi: प्रति स्तर पर सुरक्षित टेलिपोर्ट के आरंभिक संख्या

en: Number of computer opponents
hi: कम्प्यूटर के प्रतिस्पर्धी

en: Number of human opponents
hi: मानव के प्रतिस्पर्धी

en: Number of mines
hi: खानों की संख्या

en: Number of mines:
hi: खानों की संख्याएं:

en: Number of opponents:
hi: प्रतिद्वंद्वी की संख्याः

en: Number of players
hi: खिलाड़ियों की संख्या

en: Number of players.
hi: खिलाड़ियों की संख्या.

en: Number of players:
hi: खिलाड़ियों की संख्याएं:

en: Number of pre-filled rows:
hi:  पंक्तियों की संख्या जो पहले से  भरे हुए हों:

en: Odessa
hi: ओडेसा

en: Odessa is a better game.  Really.
hi: ओडेसा एक बढ़िया खेल है. सच में.

en: Operation
hi: प्रक्रिया

en: Options
hi: विकल्प

en: Orange
hi: नारंगी

en: Original Atari caves
hi: मूल अटारी गुफाएं

en: Original idea from KDE's same game program.
hi: मूल विचार केडीई के सेम गेम प्रोग्राम से.

en: Osmosis
hi: ऑस्मोसिस

en: Partial
hi: आंशिक

en: Pause
hi: ठहरें

en: Pause game
hi: खेल ठहराएं

en: Paused
hi: पौज

en: Peek
hi: झांकें

en: Peer introduction complete
hi: पीअर परिचय पूर्ण

en: Piece flipping
hi: टुकड़े बदलें

en: Pileon
hi: पाइलेअन

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
hi: पोकर हाथ तैयार करने हेतु ताश के पत्तों को जमाएं

en: Place something on empty slot
hi: खाली स्लॉट पर कुछ रखें

en: Place something on to the empty Tableau slot
hi: तस्वीर के खाली स्लाट में कुछ रखें

en: Place your wager or deal a hand
hi: अपनी बाजी लगाएं या हाथ बाटें

en: Plait
hi: लपेट

en: Play a game of Reversi
hi: रेवर्सी का एक खेल खेलें

en: Play a poker-style dice game
hi: पोकर जैसा पाँसे का खेल खेलें

en: Play a puzzle game matching tiles together
hi: एक पहेली खेल - टाइल जोड़ी बनाने वाला खेलें

en: Play levels in random order
hi: क्रम रहित लेवल में खेलें

en: Play levels in random order.
hi: क्रम रहित लेवल में खेलें.

en: Play many different solitaire games
hi: भिन्न प्रकार के सॉलिटेयर खेल खेलें

en: Play the casino card game Blackjack
hi: केसिनो ताश का खेल ब्लेकजेक खेलें

en: Play the popular FreeCell card game
hi: लोकप्रिय ताश का खेल फ्रीसेल खेलें

en: Player Dead
hi: खिलाड़ी मरा

en: Player Names
hi: खिलाड़ी नाम

en: Player Teleport
hi: खिलाड़ी  टेलिपोर्ट

en: Player wins!
hi: खिलाड़ी जीता!

en: Playing level %s
hi: खेल स्तर %s

en: Please check your Blackjack installation
hi: कृपया अपने ब्लेकजेक संस्थापन की जांच करें

en: Please check your GConf configuration, specifically that the schemas have been installed correctly.
hi: अपना जीकान्फ कानफिगुरेशन जाँचें, विशेष कर कि स्कीमास उचित प्रकार संस्थापित हैं.

en: Please fill in empty pile first.
hi: कृपया खाली ढेर को पहले भरें.

en: Please make sure that GNOME Stones is correctly installed.
hi: कृपया सुनिश्चित करें कि गनोम स्टोन्स उचित प्रकार से संस्थापित है.

en: Poker
hi: पोकर

en: Preferences
hi:  वरीयताएं

en: Preview next block
hi:  अगले पिण्डों का पूर्वदर्शन

en: Property
hi: सम्पत्ति

en: Purple
hi: बैंगनी

en: Push
hi: दबाएं

en: Puzzle solved!
hi: पहेली हल हो गई!

en: Puzzle solved! Well done!
hi: पहेली हल हो गई!  बहुत अच्छे!

en: Quatorze
hi: क्वातोर्जे

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
hi: जल्दी चालें (कम्प्यूटर देरी को आधा करे)

en: Quick deals (no delay between each card)
hi: जल्दी पत्ते बांटें  (प्रत्येक कार्ड के बीच कोई देरी न हो)

en: Quick moves
hi: चालें जल्दी से

en: Random Teleport
hi: क्रमहीन  टेलिपोर्ट

en: Rank font:
hi: रैंक फोन्ट:

en: Red
hi: लाल

en: Redeals left:
hi: ताश बांटना बाकीः

en: Redo
hi: पुनः करें

en: Redo the undone move
hi: निरस्त किए गए स्थान परिवर्तन को पुनः करें

en: Remaining:
hi: बचा हुआः

en: Remove colored balls from the board by forming lines
hi: रंगीन गोलों को पट्ट से मिटाने हेतु लाइन में लगाएं

en: Remove groups of balls to try and clear the screen
hi: गेंदों के समूह को हटाएं और स्क्रीन साफ करने की कोशिश करें

en: Remove the aces
hi: इक्का हटाएं

en: Remove the eights
hi: अट्ठा हटाएं

en: Remove the fives
hi: पंजा हटाएं

en: Remove the fours
hi: चव्वा हटाएं

en: Remove the jacks
hi: जोकर हटाएं

en: Remove the kings
hi: बादशाह हटाएं

en: Remove the nines
hi: नहला हटाएं

en: Remove the queens
hi: बेगम हटाएं

en: Remove the sevens
hi: सत्ता हटाएं

en: Remove the sixes
hi: छक्का हटाएं

en: Remove the tens
hi: दहला हटाएं

en: Remove the threes
hi: तिक्की हटाएं

en: Remove the twos
hi: दुक्की हटाएं

en: Reserve left:
hi: संचय बाकीः

en: Reshuffle cards
hi: पत्तों को फिर फेंटें

en: Resplit
hi: फिर से अलग

en: Resplit Aces
hi: इक्का फिर से अलग करें

en: Restart
hi: पुन शुरु करें

en: Restart game
hi: खेल पुनः शुरू करें

en: Restart the current level
hi: वर्तमान स्तर फिर चालू करें

en: Restart the game
hi: खेल पुनः शुरू करें

en: Restoring preferences...
hi: वरीयताएं रिस्टोर कर रहे...

en: Results
hi:  परिणाम

en: Return cards to Stock
hi: ताश के पत्तों को ढेर में वापस करें

en: Right
hi: दाँया

en: Robot Score
hi: रोबॉट   अंक

en: Robot Score When Splatted
hi: रोबॉट   के अंक जब स्पलेट हो गए

en: Robot Score When Waiting
hi: रोबॉट  के अंक जब इंतजार में हैं

en: Robot has been Splatted!
hi: रोबॉट स्पलेट हो गया!

en: Robot image theme
hi: रोबॉट चित्र विषय

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
hi: रोबॉट चित्र विषय. चित्रों के विषय जो रोबॉट के लिए उपयोग में लेने हैं.

en: Robots
hi: रोबॉट्स

en: Roll!
hi: पाँसा फेंकें!

en: Rotate blocks counterclockwise
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में पिण्डों को घुमाएं

en: Royal east
hi: रॉयल ईस्ट

en: Rules
hi: नियम

en: SIZE
hi: आकार

en: Safe Teleports:
hi:  सुरक्षित टेलिपोर्टः

en: Same GNOME
hi: सेम गनोम

en: Same GNOME Preferences
hi: सेम गनोम वरीयताएं

en: Same GNOME can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation
hi: सेम गनोम चित्र फाइल:
    %s
     लोड नहीं कर सकता.
    कृपया अपना गनोम संस्थापन जाँचें

en: Scanning private game directory...
hi: निजी खेल डायरेक्ट्री स्केन कर रहे...

en: Scanning private object directory...
hi: निजी वस्तु डायरेक्ट्री स्केन कर रहे...

en: Scanning public game directory...
hi: सार्वजनिक खेल डायरेक्ट्री स्केन कर रहे...

en: Scanning public object directory...
hi: सार्वजनिक वस्तु डायरेक्ट्री स्केन कर रहे...

en: Score Required To Get A Safe Teleport
hi: सुरक्षित टेलिपोर्ट पाने के लिए आवश्यक अंक

en: Score:
hi: अंक:

en: Scorpion
hi: वृश्चिक

en: Scroll method
hi: स्क्रोल विधि

en: Scuffle
hi: हाथापाई

en: Seahaven
hi: सीहैवन

en: Seconds left: %d
hi: सेकण्ड बाकी: %d

en: Seed
hi: बीज (सीड)

en: Select
hi: चयन करें

en: Select "New game" from the "Game" menu to begin.
hi: प्रारंभ करने हेतु चुनें "नया खेल"  "खेल" मेनू में से.

en: Select Game
hi: खेल चुने

en: Select Map
hi: मैप चुनें

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
hi: प्रथम संस्थापर ढेर हेतु बचे में से एक ताश का पत्ता चुनें

en: Select a different game
hi: एक अन्य खेल चुनें

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
hi: पाँसे को फिर से फेंकने के लिए चुनें, पाँसा फेंकें!  दबाएं या अंक स्लाट चुनें.

en: Set game configuration
hi: खेल के कानफिगुरेशन तय करें

en: Set game scenario
hi: खेल के दृष्य तय करें

en: Set starting level (1-10)
hi: चालू करने का स्तर नियत करें (1-10)

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
hi: चौकोर को अज्ञात चिन्हित करने में सक्षम करने को सही करना नियत करें

en: Set your wager and click in the white outline to deal a new hand.
hi: अपनी बाजी नियत करें और नया हाथ बांटने हेतु सफेद घेरे में क्लिक करें

en: Set your wager or click on the cards to deal a new hand.
hi: अपनी बाजी नियत करें या नया हाथ बांटने हेतु पत्तों पर क्लिक करें

en: Setup
hi:  सेटअप

en: Show grid
hi: ग्रिड दिखाएं/छुपाएं

en: Show high scores and exit
hi: अधिकतम अंक दिखाएं और बाहर हों

en: Show or hide the toolbar
hi: टूलबार को छुपाएँ या दिखाएँ

en: Show tool bar
hi: टूलबार दिखाएं

en: Shu_ffle tiles
hi: टाइलों को फेंटें (_f)

en: Shuffle
hi: फेंटें

en: Shuffle tiles
hi: टाइलों को फेंटें

en: Sir tommy
hi: श्रीमान् टॉमी

en: Size of board (2-6)
hi: पट्ट का आकार  (2-6)

en: Size of game tiles
hi: खेल टाइल का आकार

en: Size of game tiles.
hi: खेल टाइल का आकार.

en: Small
hi: छोटा

en: Small  (368 x 264)
hi: छोटा  (368 x 264)

en: Small Straight [30]
hi: थोड़ा सीधा [30]

en: Smooth scrolling
hi: निर्विध्न स्क्रोलिंग

en: Soft
hi: सॉफ्ट (नरम)

en: Sokoban levels:
hi: सोकोबान स्तरः

en: Sol
hi: आत्मा

en: Sol_ve
hi: हल करें (_v)

en: Solve puzzles by sliding blocks
hi: पिण्डों को खिसकाकर पहेली हल करें

en: Solve the game
hi: खेल हल करें

en: Sorry, I was unable to find a playable configuration.
hi: क्षमा करें, मैं खेले जा सकने वाले विन्यास (कानफिगुरेशन) को ढूंढने में असमर्थ रहा.

en: Sorry, full column
hi: क्षमा करें, स्तम्भ पूरा

en: Sound
hi: ध्वनि

en: Speed
hi: गति

en: Spider
hi: मकड़ी (स्पाइडर)

en: Spiderette
hi: मादा मकड़ी (स्पाइडरेट्टी)

en: Split
hi: विभाजित करें

en: Stagger flips
hi: लड़खड़ाते उछला

en: Stand
hi: डटे रहें

en: Start a new game
hi: एक नया खेल प्रारंभ करें

en: Start a new game giving a seed number...
hi: बीज क्रमांक देकर नया खेल चालू करें...

en: Start cave
hi:  गुफा चालू करें

en: Start this game over
hi:  खेल पुनः शुरू करें

en: Starting Level:
hi: चालू करने का स्तर :

en: Starting level:
hi: चालू करने का स्तर :

en: Stock left:
hi: बचा मालः

en: Stock left: 0
hi: बचा मालः 0

en: Stones
hi: स्टोन्स

en: Straight up
hi: सीधा ऊपर

en: Streets and alleys
hi: गलियां और चौबारा

en: Suggest a move
hi: कोई चाल सुझाएं

en: Suit font (large):
hi: सूइट छापा (फोन्ट) (बड़ा):

en: Suit font (medium):
hi: सूइट छापा (फोन्ट) (मध्यम):

en: Suit font (small):
hi: सूइट छापा (फोन्ट) (छोटा):

en: Surrender
hi: समर्पण

en: Switch level:
hi: स्तर बदलें:

en: Tali
hi: ताली

en: Teleport
hi:   टेलिपोर्ट

en: Template
hi: टेम्पलेट

en: Ten across
hi: आरपार में दस

en: Tetravex
hi: टेट्रावेक्स

en: The Same GNOME
hi: सेम गनोम

en: The amount of money in your bank
hi: आपके बैंक में रखे रूपए

en: The amount of money in your bank.
hi: आपके बैंक में रखे रूपए

en: The best option is to double down
hi: सबसे बढ़िया विकल्प है- दोगुना नीचे

en: The best option is to hit
hi: वार करना सर्वोत्तम विकल्प है

en: The best option is to split
hi: विभाजित होना सर्वोत्तम विकल्प है

en: The best option is to stand
hi: डटे रहना सर्वोत्तम विकल्प है

en: The best option is to surrender
hi: समर्पण करना सर्वोत्तम विकल्प है

en: The cave is corrupted: %s is missing.
hi: गुफा भ्रष्ट हो गया है: %s नहीं है.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
hi: जो गुफा आप लोड करने की कोशिश कर रहे हैं उसमें कोई वस्तु शामिल है, वह घोषित नहीं है.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
hi: जो गुफा आप लोड करने की कोशिश कर रहे हैं वह इस खेल के लिए बहुत बड़ा है.

en: The default configuration values could not be retrieved correctly.
hi: डिफाल्ट कानफिगुरेशन मान सही ढंग से ढूंढ नहीं सके.

en: The density of blocks in rows filled at the start of the game. The value is between 0 (for no blocks) and 10 (for a completely filled row).
hi: खेल चालू होने पर पंक्ति में भरे जाने वाले पिण्डों के घनत्व. मान हैं- 0 (कोई पिण्ड नहीं) से लेकर 10 (पूरी भरी हुई पंक्ति हेतु)

en: The density of filled rows
hi: भरी हुई पंक्तियों के घनत्व

en: The full path and filename of game to load.
hi: लोड करने हेतु खेल का पूरा नाम एवं पूर्ण पथ.

en: The game file to use
hi: खेल फाइल उपयोग में

en: The game is over.
    No hints are available
hi: खेल खत्म हो गया.
    कोई संकेत उपलब्ध नहीं

en: The game was a draw.
hi: खेल बराबरी पर रहा

en: The height of the playing window in pixels. At minimum it should be 240.
hi: खेल विंडो की ऊंचाई पिक्सेल में. इसे न्यूनतम 240  होना चाहिए.

en: The height of the window
hi:  खिड़की की ऊंचाई

en: The level an analog joystick must reach to be considered "on" when emulating a digital joystick. This takes a value between 0.0 and 1.0.
hi: एक एनॉलॉग जाय स्टिक का स्तर  "चालू" में तब समझा जाता है जब वह डिजिटल जॉय स्टिक की नकल करता है. यह  0.0 से 1.0 के बीच के मूल्य लेता है.

en: The name of the rules file containing the variation of the rules to play.
hi: नियमों की फाइल का नाम जिसमें खेल के नियमों में परिवर्तन को रखा गया है.

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
hi: युक्ति फाइल का नाम जिसमें खेला जाने वाला सॉलिटेयर खेल है.

en: The number of rows that are filled with random blocks at the start of the game.
hi: खेल चालू होने पर पंक्तियों की संख्या जो बेतरतीब पिण्डों से भरे हुए हों.

en: The number of rows to fill
hi:  पंक्तियों की संख्या जिसे भरना है

en: The program GNOME Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
hi: प्रोग्राम - गनोम रोबोट को ग्राह्य खेल कानफिगुरेशन फाइल नहीं मिला. कृपया जाँच करें कि प्रोग्राम उचित प्रकार से संस्थापित है.

en: The remote player disconnected
hi: दूरस्थ खिलाड़ी डिस्कनेक्ट हो गया

en: The scroll method, valid values are "atari_scroll", "smooth_scroll" and "center_scroll".
hi: स्क्रॉल का ढंग, मान्य मूल्य हैं "अटारी_स्क्रॉल", "निर्विध्न_स्क्रॉल" और "केंद्र_स्क्रॉल". (_s)

en: The size of the playing grid
hi: खेले जा रहे ग्रिड का आकार

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid. The valid values are 2 to 8, anything else gets set to 3.
hi: खेलने वाली जाली का आकार तय करने में इस कुंजी का मान उपयोग में आता है. मान्य मान 2 से 8 हैं, अन्य कोई भी 3 नियत हो जाता है.

en: The variation of the rules file to use
hi: नियम फाइल उपयोग में परिवर्तन

en: The width of the playing window in pixels. At minimum it should be 320.
hi: खेल विंडो की चौड़ाई पिक्सेल में. इसे न्यूनतम 320  होना चाहिए.

en: The width of the window
hi:  खिड़की की चौड़ाई

en: Theme
hi: थीम

en: Themes
hi: थीम्स

en: There are no more moves.
hi: कोई चाल बाकी नहीं.

en: There are no safe locations to teleport to!!
hi: टेलिपोर्ट हेतु भी कोई सुरक्षित जगह बाकी नहीं!!

en: There are no teleport locations left!!
hi: कोई टेलिपोर्ट जगह बाकी नहीं!!

en: There was an error accessing GConf: %s
hi: जीकान्फः%s को पंहुच करने में त्रुटि हो गई थी

en: These tiles don't match.
hi: ये टाइलें एक सी नहीं हैं

en: Thieves
hi: चोर

en: Thinking...
hi: सोच में...

en: Thirteen
hi: तेरह

en: This game does not have hint support yet.
hi: इस खेल में अब तक कोई संकेत समर्थन उपलब्ध नहीं

en: This game is unable to provide a hint.
hi: यह खेल कोई संकेत उपलब्ध कराने में असमर्थ है.

en: This game uses a deprecated hint method (case 3).
    Please file a bug at http://bugzilla.gnome.org including this message and
    the name of the game you where playing (look in the title bar if you 
    aren't sure).
hi: यह खेल उलट (डेप्रिकेटेड) संकेत विधि प्रयोग करता है. (विषय 3).
     कृपया बग इस संदेश के साथ ही यहां फाइल करें- http://bugzilla.gnome.org 
     तथा उस  खेल का नाम जिसे आप खेल रहे थे. 
    (यदि आप सुनिश्चित नहीं हैं, तो टाइटल बार में देखें.)

en: This is GNOME Stones
hi: यह गनोम स्टोन्स है

en: This new mapset will take effect when you start a new game, or when Mahjongg is restarted.
hi:  जब आप नया खेल चालू करेंगे तब नया मेपसेट अमल में आएगा, या तब जब महजोंग पुनः चालू होगा.

en: Three card deals
hi: तीन पत्तों की बांट

en: Thumb and pouch
hi: अंगूठा दिखाएं और रखें

en: Tile Set
hi: टाइल सेट

en: Tile set:
hi: टाइल सेट:

en: Tiles
hi: टाइलें

en: Tiles Left:
hi: टाइल बाएँ:

en: Tiles:
hi: टाइलें:

en: Tileset
hi: टाइलसेट

en: Tileset to use.
hi: खण्ड (टाइलसेट) उपयोग में

en: Time between moves
hi: चालों के बीच का समय

en: Time between moves in milliseconds.
hi: मिली सेकण्ड में चालों का समय

en: Time:
hi: समय:

en: Tiny  (184 x 132)
hi: नन्हा  (184 x 132)

en: Total
hi: जोड़

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
hi: जब तक अत्यधिक आपात् स्थिति न हो, दबाव पट्टी (टार्निक्वेट्स) की सिफारिश नहीं की जाती

en: Treize
hi: ट्रेज

en: Try a new game
hi: एक नया खेल आजमाएं

en: Try moving card piles around
hi: पत्तों के ढेर को आसपास ले जाने की कोशिश करें

en: Try moving cards down from the foundation
hi: संस्थापन से पत्तों को नीचे की तरफ ले जाने की कोशिश करें

en: Try rearranging the cards
hi: ताश को फिर से जमाने की कोशिश करें

en: Tutorial caves
hi: शिक्षक गुफाएं

en: Type 1 Robot Score
hi: रोबॉट  प्रकार 1 के अंक

en: Type 1 Robot Score When Splatted
hi: रोबॉट  प्रकार 1 के अंक जब स्पलेट हो गए

en: Type 1 Robot Score When Waiting
hi: रोबॉट  प्रकार 1 के अंक जब इंतजार में हैं

en: Type 2 Robot Score
hi: रोबॉट  प्रकार 2 के अंक

en: Type 2 Robot Score When Splatted
hi: रोबॉट  प्रकार 2 के अंक जब स्पलेट हो गए

en: Type 2 Robot Score When Waiting
hi: रोबॉट  प्रकार 1  के अंक जब इंतजार में हैं

en: Undo
hi: अनडू

en: Undo previous move
hi: पिछली चाल वापस लें

en: Undo the last move
hi: पिछली चाल वापस लें

en: Union square
hi: संघीय चौराहा

en: Unknown color
hi: अज्ञात रंग

en: Unknown suit
hi: अज्ञात सूट

en: Unknown value
hi: अज्ञात मान

en: Up
hi: ऊपर

en: Upper total
hi: अधिकतम योग

en: Use "I'm not sure" flags.
hi:  "मैं सुनिश्चित नहीं हूं " झंडे का उपयोग करें.

en: Use Left Hand Keys
hi: बायें हाथ की कुंजी उपयोग करें

en: Use a quick deal
hi: जल्दी पत्ते बांटें

en: Use a quick deal with no delay between each card.
hi: जल्दी पत्ते बांटें जहां प्रत्येक कार्ड के बीच कोई देरी न हो.

en: Use fast moves
hi: तीव्र चाल उपयोग में लें

en: Use quick moves
hi: चालें जल्दी चलें

en: Use random block colors
hi:  पिण्डों को बेतरतीब रंग दें

en: Use relative movement
hi: सापेक्ष गति उपयोग में लें

en: Use relative movement (ie. left or right only).
hi: सापेक्ष चाल उपयोग में (उदाहरणार्थ- सिर्फ बायाँ  या दाँया).

en: Use safe moves
hi: सुरक्षित चाल उपयोग में लें.

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
hi: सुरक्षित चाल उपयोग में लें. सुरक्षित चाल विकल्प आपको गलतियों के कारण मरने से बचाने में मदद करता है. यदि आप कोई चाल चलने की कोशिश करते हैं जो आपको मृत्यु तक ले जाता है तो  जब तक सुरक्षित चाल उपलब्ध रहता है, आप आगे नहीं बढ़ सकते.

en: Use super safe moves
hi: अत्यंत सुरक्षित चाल उपयोग में लें.

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
hi: सुरक्षित चाल उपयोग में लें. जब कोई सुरक्षित चाल उपलब्ध नहीं होता है तो खिलाड़ी को सचेत कर देता है और फिर सिर्फ टेलिपोर्ट बाहर का ही विकल्प बचता है.

en: Use the Keypad
hi: कीपेड उपयोग में लें

en: Use the unknown flag
hi: अज्ञात ध्वज उपयोग करें

en: Valentine
hi: प्रेम पत्र

en: Value
hi: मान

en: Variation on game rules
hi: खेल नियमों में परिवर्तन

en: Vertical:
hi: ऊर्ध्वाधर:

en: Victory!!
hi: जीत!!

en: Wager:
hi: बाजीः

en: Wait
hi: इंतजार करें

en: Warn when tiles don't match
hi: जब टाइलें एक सी न हों तो सावधान करें

en: Warnings
hi: चेतावनियां

en: Welcome to GNOME Klotski
hi: गनोम क्लोट्स्की में आपका सवागत है

en: Welcome to GNOME Mahjongg!
hi: गनोम महजोंग में आपका सवागत है!

en: Welcome to Glines!
hi: गलाइन्स में आपका स्वागत है!

en: Welcome to Gnect!
hi: गनेक्ट में स्वागत है!

en: Welcome to Iagno!
hi: इआग्नो में आपका स्वागत है !

en: Welcome to Same GNOME!
hi: सेम गनोम  में आपका सवागत है!

en: Welcome to gataxx!
hi: गाटाक्स में आपका स्वागत है!

en: Westhaven
hi: वेस्ट हैवन

en: What card style to use
hi: ताश का कैसा तरीका उपयोग में

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
hi: जब व्यवसायी न हो तो हाट और शासक भी वह काम करते हैं

en: Whether or not to flip final results.
hi: अंतिम परिणाम पलटें या नहीं.

en: Whether or not to play event sounds.
hi: घटनाओं हेतु ध्वनि बजाएं या नहीं.

en: Whether or not to show the tool bar.
hi: टूलबार दिखाएं या नहीं.

en: Whether or not to show the toolbar
hi: टूलबार दिखाएं या नहीं

en: Whether or not to show the toolbar.
hi: टूलबार दिखाएं या नहीं

en: Whether or not to use animation.
hi: एनीमेशन उपयोग करें या नहीं

en: Whether or not to use quick moves.
hi: चालें जल्दी चलें या नहीं.

en: Whether to give blocks random colors
hi: क्या पिण्डों को बेतरतीब रंग दें

en: Whether to give blocks random colors.
hi: क्या पिण्डों को बेतरतीब रंग दें.

en: Whether to preview the next block
hi: क्या अगले पिण्डों का पूर्वदर्शन करें

en: Whether to preview the next block.
hi: क्या अगले पिण्डों का पूर्वदर्शन करें

en: Whether to rotate counter clock wise
hi: क्या घड़ी के विपरीत दिशा में घुमाना है

en: Whether to rotate counter clock wise.
hi: क्या घड़ी के विपरीत दिशा में घुमाना है

en: Whitehead
hi: सफेदसिर (व्हाइटहेड)

en: Width of grid
hi: ग्रिड की चौड़ाई

en: Will o the wisp
hi: विल औ द विस्प

en: Win
hi: जीत

en: Worm
hi: इल्ली

en: Worm %d:
hi: इल्ली %d:

en: Worm Death
hi: इल्ली मर गई

en: Worm Reverse
hi: इल्ली विपरीत दिशा में

en: Worm Teleport
hi: इल्ली को दूर भेजें

en: Worm color:
hi: इल्ली रंगः

en: Would you like insurance?
hi: क्या आप बीमा चाहते हैं?

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
hi: मेरी धर्मपत्नी, मतिल्दा के लिए लिखा 
    टिप्पणी एवम् बग रपट यहाँ भेजें-: janusz.gorycki@intel.com

en: Yahtzee [50]
hi: याहत्जी [50]

en: Yellow
hi: पीला

en: Yes
hi: हाँ

en: Yield
hi: उपज

en: You
hi: आप

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
hi: जब खेल रहे हों तो आप खेल प्रकार बदल नहीं सकते

en: You are searching for a %s.
hi: एक %s को आप ढूंढ रहे हैं.

en: You gained an extra life!
hi: आपको एक नया जीवन मिला!

en: You may be able to select a different game from the preferences dialog.
hi: वरीयताएं डायलाग से आप एक भिन्न खेल चुनने में सक्षम हो सकते  हैं.

en: You win!
hi: आप जीते!

en: You won!!!
hi: आप जीत गए!!!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
hi: आप सिर्फ तीन बार पाँसे फेंक सकते हैं! अंक बाक्स चुनें

en: Your move...
hi: आपकी चाल...

en: Yukon
hi: युकान

en: Zebra
hi: जेब्रा

en: Zero corresponds to no animations, one is partial animations, two is complete animations.
hi: शून्य से कोई एनीमेशन नहीं, एक से आंशिक  एनीमेशन, दो से पूर्ण  एनीमेशन.

en: Zero is human; one through three correspond to the level of the computer player.
hi: शून्य मनुष्य का है, एक से तीन तक का लेवल कम्प्यूटर खिलाड़ी के लिए है.

en: [Human,Wilber,Bill,Monica,Kenneth,Janet]
hi: [मानव,राहुल,विजय,प्रिया,श्रेया,जूही]

en: _Advanced
hi: उन्नत (_A)

en: _Appearance
hi: रूप (_A)

en: _Down
hi: नीचे (_D)

en: _Game
hi: खेल (_G)

en: _Joystick
hi: जॉयस्टिक (_J)

en: _Left
hi: बायाँ (_L)

en: _Medium
hi: मध्यम (_M)

en: _Misc.
hi: भिन्न (_M)

en: _Move
hi: अन्यत्र ले जाएं (_M)

en: _Novice
hi: नवशिष्य (_N)

en: _Players
hi: खिलाड़ी(_P)

en: _Restart level
hi: स्तर फिर चालू करें (_R)

en: _Right
hi: दाँया (_R)

en: _Rules
hi: नियम (_R)

en: _Select...
hi: चुनें... (_S)

en: _Sound
hi: ध्वनि (_S)

en: _Toolbar
hi: टूलबार (_T)

en: _Up
hi: ऊपर (_U)

en: ace
hi: इक्का

en: an empty Foundation
hi: एक खाली आधार

en: an empty Foundation pile
hi: एक खाली संस्थापन के ढेर

en: an empty Tableau
hi: खाली तस्वीर

en: an empty Tableau pile
hi: एक खाली तस्वीर ढेर

en: an empty Tableau slot
hi: तस्वीर में एक खाली स्लॉट

en: an empty bottom slot
hi: नीचे की एक खाली स्लाट

en: an empty corner slot
hi: कोने की एक खाली स्लाट

en: an empty foundation
hi: एक खाली आधार

en: an empty foundation pile
hi: एक खाली संस्थापन के ढेर

en: an empty left slot
hi:  एक खाली बची स्लाट

en: an empty right slot
hi: दाँए की एक खाली स्लाट

en: an empty slot
hi: एक खाली स्लाट

en: an empty slot on tableau
hi: तस्वीर में एक खाली स्लॉट

en: an empty tableau slot
hi: तस्वीर में एक खाली स्लॉट

en: an empty top slot
hi: ऊपर की एक खाली स्लाट

en: and all cards below it
hi: और इसके नीचे के सभी पत्ते

en: appropriate Foundation pile
hi: समुचित आधार ढेर

en: bdc
hi: बीडीसी

en: black joker
hi: काला जोकर

en: classic robots
hi: क्लासिक रोबॉट

en: clubs
hi: चिड़ी के पत्ते

en: cows
hi: गाएं

en: diamonds
hi: ईंट

en: disabled
hi: अशक्त किया

en: eggs
hi: अंडे

en: eight
hi: अट्ठा

en: empty foundation
hi: आधार खाली करें

en: empty slot on foundation
hi:  आधार पर स्लाट खाली करें

en: empty slot(s)
hi: खाली स्लॉट

en: empty space on tableau
hi: तस्वीर में खाली जगह

en: five
hi: पांच

en: four
hi: चव्वा (चौका)

en: gataxx
hi: गाटाक्स

en: gataxx is a GNOME port of the old game ataxx. It is derived from Ian Peters' iagno code.
hi: गाटाक्स, पुराने खेल आटाक्स का गनोम पोर्ट है. इसे इयान पीटर के इयाग्नो कोड से बनाया गया है.

en: gnome-stones:empty
hi: गनोम-स्टोन्सः खाली

en: gnomekoban:empty,0
hi: गनोमकोबानः खाली,0

en: gnomes
hi: गनोम्स

en: hearts
hi: लाल पान के पत्ते

en: itself
hi: स्वयं से

en: jack
hi: जोकर

en: king
hi: बादशाह

en: mice
hi: चूहे

en: nightmare
hi: दुःस्वप्न

en: nine
hi: नहला

en: on to the empty tableau slot
hi: खाली तस्वीर स्लॉट पर

en: queen
hi: रानी

en: red joker
hi: लाल जोकर

en: robots
hi: रोबॉट

en: robots with safe teleport
hi: रोबॉट सुरक्षित टेलिपोर्ट के साथ

en: robots2
hi: रोबॉट 2

en: robots2 easy
hi: रोबॉट 2 सरल

en: seven
hi: सत्ता

en: six
hi: छक्का

en: something
hi: कुछ

en: spades
hi: हुकुम के पत्ते

en: ten
hi: दहला

en: the ace of clubs
hi: चिड़ी का इक्का

en: the ace of diamonds
hi: ईंट का इक्का

en: the ace of hearts
hi: लाल पान का इक्का

en: the ace of spades
hi: हुकुम  का इक्का

en: the appropriate Foundation pile
hi: उचित संस्थापन ढेर

en: the eight of clubs
hi: चिड़ी का  अट्ठा

en: the eight of diamonds
hi: ईंट का अट्ठा

en: the eight of hearts
hi: लाल पान का अट्ठा

en: the eight of spades
hi: हुकुम  का अट्ठा

en: the five of clubs
hi: चिड़ी का पंजा

en: the five of diamonds
hi: ईंट का पंजा

en: the five of hearts
hi: लाल पान का पंजा

en: the five of spades
hi: हुकुम  का  पंजा

en: the foundation pile
hi: आधार ढेर

en: the four of clubs
hi: चिड़ी का चौवा

en: the four of diamonds
hi: ईंट का  चव्वा

en: the four of hearts
hi: लाल पान का चव्वा

en: the four of spades
hi: हुकुम  का  चव्वा

en: the jack of clubs
hi: चिड़ी का गुलाम

en: the jack of diamonds
hi: ईंट का गुलाम

en: the jack of hearts
hi: लाल पान का गुलाम

en: the jack of spades
hi: हुकुम  का गुलाम

en: the king of clubs
hi: चिड़ी का बादशाह

en: the king of diamonds
hi: ईंट का बादशाह

en: the king of hearts
hi: लाल पान का बादशाह

en: the king of spades
hi: हुकुम  का बादशाह

en: the nine of clubs
hi: चिड़ी का नहला

en: the nine of diamonds
hi: ईंट का  नहला

en: the nine of hearts
hi: लाल पान का  नहला

en: the nine of spades
hi: हुकुम  का  नहला

en: the queen of clubs
hi: चिड़ी की वेगम

en: the queen of diamonds
hi: ईंट की वेगम

en: the queen of hearts
hi: लाल पान की वेगम

en: the queen of spades
hi: हुकुम  की वेगम

en: the seven of clubs
hi: चिड़ी का सत्ता

en: the seven of diamonds
hi: ईंट का  सत्ता

en: the seven of hearts
hi: लाल पान का  सत्ता

en: the seven of spades
hi: हुकुम  का  सत्ता

en: the six of clubs
hi: चिड़ी का  छक्का

en: the six of diamonds
hi: ईंट का   छक्का

en: the six of hearts
hi: लाल पान का   छक्का

en: the six of spades
hi: हुकुम  का  छक्का

en: the ten of clubs
hi: चिड़ी का दहला

en: the ten of diamonds
hi: ईंट का दहला

en: the ten of hearts
hi: लाल पान का  दहला

en: the ten of spades
hi: हुकुम  का  दहला

en: the three of clubs
hi: चिड़ी की तिक्की

en: the three of diamonds
hi: ईंट की तिक्की

en: the three of hearts
hi: लाल पान की तिक्की

en: the three of spades
hi: हुकुम   की तिक्की

en: the two of clubs
hi: चिड़ी की दुक्की

en: the two of diamonds
hi: ईंट का दुक्का

en: the two of hearts
hi: लाल पान का दुक्का

en: the two of spades
hi: हुकुम  का दुक्का

en: the unknown card
hi: अज्ञात पत्ता

en: three
hi: तीन

en: two
hi: दो

en: windows
hi: विंडोस
