Libgtop 2 - en to hi translation catalogue (236 entries)

en: Abort
hi: बंद करें

en: Address
hi: पता

en: Address of beginning of code segment
hi: कोड खंड की शुरुआत का पता

en: Address of end of code segment
hi: कोड खंड के अंत का पता

en: Address of the bottom of stack segment
hi: स्टैक खंड के तल का पता

en: Adjust on exit max value
hi: मैक्स वैल्यू exit पर सुधार करना

en: Alarm clock
hi: अलार्म घडी

en: Available blocks
hi: उपलब्ध ब्लाक्स

en: Bad argument to system call
hi: सिस्टम काल को गलत आर्गुमेंट्स

en: Basename of executable file in call to exec()
hi: exec() को काल करने वाली फाइल का बेस नाम

en: Blocked
hi: बंद

en: Broken pipe
hi: टूटा पाइप

en: Buffers
hi: बफर

en: Bus error
hi: बस त्रुटी

en: Bytes In
hi: बाइट्स अंदर

en: Bytes Out
hi: बाइट्स बाहर

en: Bytes Total
hi: कुल बाइट्स

en: CPU          (0x%08lx): %12.0f %12.0f %12.0f %12.0f %12.0f
hi: सी.पी.यू.	(0x%08lx): %12.0f %12.0f %12.0f %12.0f %12.0f

en: CPU          (0x%08lx): %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f
hi: सी.पी.यू.    (0x%08lx): %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f

en: CPU %3d      (0x%08lx): %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f
hi: सी.पी.यू. %3d    (0x%08lx): %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f %12.3f

en: CPU %3d      (0x%08lx): %12lu %12lu %12lu %12lu %12lu
hi: सी.पी.यू. %3d     (0x%08lx): %12lu %12lu %12lu %12lu %12lu

en: CPU Time in System Mode
hi: सिसटम मोड में सी.पी.यू. समय

en: CPU Time in User Mode
hi: उपयोगकर्ता मोड में सी.पी.यू. समय

en: CPU Time in User Mode (nice)
hi: उपयोगकर्ता मोड में सी.पी.यू. समय (नाइस)

en: CPU Time in the Idle Task
hi: निषक्रिय कार्य में सी.पी.यू. समय

en: CPU Usage
hi: सी.पी.यू. उपयोगिता

en: CPU limit exceeded
hi: CPU सीमा से बाहर

en: Cached
hi: कैश

en: Collisions
hi: मुठभेड़

en: Command line arguments of the process
hi: प्रोसेस के कमांड लाइन आर्गुमेंट्स

en: Continue
hi: जारी रखें

en: DEBUG
hi: डीबग

en: Data resident set size
hi: डाटा निवासी सेट आकार

en: Default max size of queue
hi: क्यू का अधिकतम डिफाल्ट आकार

en: Don't fork into background
hi: पर्ष्टभूमि में फार्क न करें

en: EMT error
hi: EMT त्रुटी

en: Effective Group ID
hi: प्रभावी ग्रुप ID

en: Effective User ID
hi: प्रभावी उपयोगकर्ता ID

en: Enable debugging
hi: डीबिगंग के योग्य बनाना

en: Enable verbose output
hi: वाचाल आउटपुट के योग्य बनाना

en: Errors In
hi: त्रुटि अंदर

en: Errors Out
hi: त्रुटि बाहर

en: Errors Total
hi: कुल त्रुटि

en: File System Usage
hi: फाइल सिसटम का उपयोग

en: File size limit exceeded
hi: फाइल सीमा से बाहर

en: Floating-point exception
hi: Floating-point अपवाद

en: Free Memory
hi: अनुपयोगित मेमोरी

en: Free Swap Space
hi: अनुपयोगित स्वैप जगह

en: Free blocks
hi: खाली ब्लाक्स

en: Free blocks available to non-superusers
hi: गैर सुपर यूसर के पास उपलब्ध खाली ब्लाक्स

en: Free blocks available to the superuser
hi: सुपर यूसर के पास उपलब्ध अनुपयोगी ब्लाक्स

en: Free file nodes
hi: अनुपयोगी फाइल नोड

en: Free memory size in kB
hi: अनुपयोगित मेमोरी (kB में)

en: Frequency
hi: आव्रित

en: Full device number of controlling terminal
hi: कन्ट्रोल टरिमनल का फुल डिवाइस क्रमांक

en: GID of process
hi: क्रिया का GID

en: Group ID
hi: ग्रुप ID

en: Hangup
hi: हैंग अप

en: I/O now possible
hi: I/O अब संभव

en: Idle
hi: खाली

en: Idle (%)
hi: खाली (%)

en: Idletime
hi: खाली समय

en: Illegal instruction
hi: अवैध उपदेश

en: Input bytes
hi: इनपुट बाइट्स

en: Interface Flags
hi: इंटरफेस फ्लैग

en: Interrupt
hi: इन्टरर्प्ट

en: Invoked from inetd
hi:  inetd द्वारा बुलाया गया

en: Kernel scheduling priority
hi: करनल शेड्यूलिंग प्रायोरिटि

en: Keyboard stop
hi: कीबोर्ड रोकें

en: Kill
hi: किल

en: Last PID
hi: आखिरी PID

en: Length in bytes of the returned string.
hi: लौटाई स्ट्रिंग की लंबाई (byte में)

en: List of currently mounted filesystems
hi: अभी माउटेंड फाइल सिसटमों की सूची

en: List of running Processes
hi: चल रही क्रियाओं की सूची

en: Load Average
hi: भार अनुपात्

en: Load Averange
hi: भार औसत

en: Locked
hi: बंद

en: MTU
hi: एम.टी.यू.

en: Mask of blocked signals
hi: रुके हुए सिगनलों का नकाब

en: Mask of caught signals
hi: पकड़े गए सिगनलों का नकाब

en: Mask of ignored signals
hi: इगनोर्ड सिगनलों का नकाब

en: Mask of pending signals
hi: बचे सिगनलों का नकाब

en: Max number of arrays
hi: अरे की अधिकतम संख्या

en: Max number of segments
hi: सेगमेंटों की अधिकतम संख्या

en: Max number of undo entries per process
hi: अधिकतम अनडू इकाई प्रित क्रिया

en: Max ops per semop call
hi: अधिकतम ओप्स प्रित सीमोप काल

en: Max queues system wide
hi: पूरे सिसटम में अधिकतम क्यू

en: Max segment size
hi: अधिकतम सेगमेंट साइज़

en: Max semaphores per array
hi: अधिकतम सीमाफोर प्रित अरे

en: Max semaphores system wide
hi: अधिकतम सिसटम वाइड

en: Max shared segments per process
hi: अधिकतम बंटे सेगमंेट प्रित क्रिया

en: Max size of message
hi: सूचना का अधिकतम आकार

en: Max total shared memory
hi: अधिकतम कुल बंटी मेमोरी

en: Maximum Transfer Unit
hi: सर्वाधिक स्थानांतरण इकाई

en: Memory Usage
hi: मेमोरी उपयोगिता

en: Memory in locked pages in kB
hi: बंद पेज़स में मेमोरी (kB में)

en: Memory used from user processes in kB
hi: उपयोगकर्ता कार्यों द्वारा मेमोरी का इस्तमाल (kB में)

en: Message Queue Limits
hi: संदेश क्यू सीमा

en: Message segment size
hi: सूचना सेगमेंट आकार

en: Min segment size
hi: सेगमेंट का सबसे छोटा आकार

en: Mount List
hi: माउन्ट सूची

en: NO-DAEMON
hi: डेमन नहीं

en: Network Load
hi: नेटवर्क भार

en: Nice
hi: अच्छा

en: Nice (%)
hi: नाइस (%)

en: Number of Tasks
hi: कार्यों की संख्या

en: Number of clock ticks since system boot
hi: सिसटम बूट से अभी तक समय की टिक्स की संख्या

en: Number of clock ticks the system spent in system mode
hi: सिसटम मोड में बिताए समय टिक्स की संख्या

en: Number of clock ticks the system spent in the idle task
hi: निष्क्रय  कार्य में बिताए समय टिक्स की संख्या

en: Number of clock ticks the system spent in user mode
hi: उपयोगकर्ता मोड में बिताए समय टिक्स की संख्या

en: Number of clock ticks the system spent in user mode (nice)
hi: उपयोगकर्ता मोड में बिताए समय टिक्स की संख्या(नाइस)

en: Number of entries in message map
hi: सूचना मैप में सूचनाओं की संख्या

en: Number of entries in semaphore map
hi: सीमाफोर मैप में नामांकन की संख्या

en: Number of input bytes
hi: इनपुट बाइट्स की संख्या

en: Number of jobs running simultaneously averaged over 1, 5 and 15 minutes
hi: १,५ और १५ मिनट (औसतन) से एक साथ चल रहे कार्यों की संख्या

en: Number of list elements
hi: सूची की इकाइयों की संख्या

en: Number of output bytes
hi: आउटपुट बाइट्स की संख्या

en: Number of pages of shared (mmap'd) memory
hi: बँटी मेमोरी (mmap'd) पेजों की संख्या

en: Number of pages of virtual memory
hi: काल्पिनक मेमोरी के कुल पेजों की संख्या

en: Number of resident set (non-swapped) pages
hi: निवासी सेट पेज (non-swapped) की संख्या

en: Number of system message headers
hi: सिसटम सूचना हैडर की संख्या

en: Number of tasks currently running
hi: अभी चल रहे कार्यों की संख्या

en: Number of undo structures system wide
hi: सिसटम वाइड अनडू ढांचों की संख्या

en: Output bytes
hi: आउटपुट बाइट्स

en: PID of parent process
hi: अभिभावक क्रिया का PID

en: PPP State
hi: PPP की अवस्था

en: PPP Statistics
hi: PPP के आँकडे

en: Packets In
hi: पैकेट अंदर

en: Packets Out
hi: पैकेट बाहर

en: Packets Total
hi: कुल पैकेट

en: Page In
hi: पेज इन

en: Page Out
hi: पेज आउट

en: Percent:
hi: प्रतिशत :

en: Priority
hi: प्राथिमकता

en: Process Arguments
hi: क्रिया के आर्गुमेंट्स

en: Process ID
hi: क्रिया  ID

en: Process Kernel Data information
hi: क्रिया करनल डाटा की जानकारी

en: Process Memory Map
hi: क्रिया का मेमोरी मैप

en: Process Memory information
hi: क्रिया मेमोरी की जानकारी

en: Process Segment information
hi: क्रिया सेगमेंट की जानकारी

en: Process Signal information
hi: क्रिया सिगनल की जानकारी

en: Process Status information
hi: क्रिया  स्थिति जानकारी

en: Process Time information
hi: क्रिया समय की जानकारी

en: Process UID and TTY information
hi: क्रिया का UID एवं TTY की जानकारी

en: Process group ID
hi: क्रिया ग्रुप ID

en: Quit
hi: बाहर

en: Real time accumulated by process (should be utime + stime)
hi: क्रिया का रियल समय (utime+stime)

en: Resident
hi: निवासी

en: Resident Set Size
hi: निवासी सेट आकार

en: Resident Set Size Limit
hi: निवासी सेट आकार सीमा

en: Running Tasks
hi: चल रहे कार्य

en: SMP CPU Time in System Mode
hi: सिसटम मोड में एस.एम.पी. सी.पी.यू. समय

en: SMP CPU Time in User Mode
hi: उपयोगकर्ता मोड में एस.एम.पी. सी.पी.यू. समय

en: SMP CPU Time in User Mode (nice)
hi: उपयोगकर्ता मोड में एस.एम.पी. सी.पी.यू. समय (नाइस)

en: SMP CPU Time in the Idle Task
hi: निष्क्रिय  कार्य में एस.एम.पी. सी.पी.यू समय

en: SMP Total CPU Time
hi: एस.एम.पी. कुल सी.पी.यू. समय

en: SMP user-mode CPU time accumulated by process
hi: SMP उपयोगकर्ता-मोड में क्रिया द्वारा एकित्रत सी.पी.यू. समय

en: Segmentation violation
hi: सेगमेंटेशन का उलंघन

en: Semaphore Set Limits
hi: सीमाफोर सेट सीमा

en: Semaphore max value
hi: सीमाफोर की अधिकतम वैल्यू

en: Server Features
hi: सरवर के गुण

en: Session ID
hi: सत्र ID

en: Share
hi: हिस्सा

en: Shared Memory
hi: बँटी मेमोरी

en: Shared Memory Limits
hi: शेयर्ड मेमोरी सीमा

en: Shared memory size in kB
hi: बँटी मेमोरी (kB में)

en: Shared-Lib resident set size
hi: बँटी-लिब निवासी सेट आकार

en: SigCatch
hi: सिग कैच

en: SigIgnore
hi: सिग इगनोर

en: Signal
hi: संकेत

en: Single-Char code for process state (S=sleeping)
hi: Single-Char कोड क्रिया अवस्था के लिए (S=sleeping)

en: Size
hi: आकार

en: Size in kilobytes of message pool
hi: सूचना पूल का आकार (किलो बाइट्स में)

en: Size of a single list element
hi: सूची की एक इकाई का आकार

en: Size of buffers kB
hi: बफर (kB में)

en: Size of cached memory in kB
hi: कैश मेमोरी (kB में)

en: Spin:
hi: स्पिन :

en: Stack resident set size
hi: स्टैक निवासी सेट आकार

en: Standard unix nice level of process
hi: क्रिया का स्टेंडर्ड यूनिक्स नाइस स्तर

en: Start time of process in seconds since the epoch
hi: इपोक से  क्रिया की शुरुआत का समय (सैकेंड में)

en: State
hi: अवस्था

en: Stop
hi: रोकें

en: Subnet
hi: सबनेट

en: Swap Usage
hi: स्वैप उपयोगिता

en: Sys
hi: सिस

en: Sys (%)
hi: सिस (%)

en: System Uptime
hi: सिसटम अपटाइम

en: Terminal process group ID
hi: टरिमनल क्रिया का ग्रुप ID

en: Termination
hi: बंद

en: Text resident set size
hi: टेकस्ट निवासी सेट आकार

en: The current EIP (32-bit instruction pointer).
hi: सामियक EIP (32-bit निर्देश सूचकांक)

en: The number of major faults that the process and its children have made.
hi: किसी कार्य या उसके बच्चे द्वारा किए बड़े दोषों की संख्या

en: The number of minor faults that the process and its children have made.
hi: क्रिया और उसके बच्चों द्वारा किए छोटे दोषों की संख्या

en: The time (in jiffies) of the process's next timeout
hi: क्रिया के अगले टाइम आउट का समय (जिफीज़ में)

en: This is the textual name of the `nwchan' field.
hi: यह `nwchan' फील्ड का टेक्सट नाम है

en: Tick Frequency
hi: टिक आव्रती

en: Tick frequency
hi: टिक आव्रति

en: Tick frequency (default is 100)
hi: टिक आव्रित (डिफाल्ट १०० है)

en: Ticks (%ld per second):
hi: टिक्स (%ld प्रति सेकैंड)

en: Time in seconds since system boot
hi: सिसटम बूट से समय (सेकेण्ड में)

en: Time in seconds the system spent in the idle task since system boot
hi: सिस्टम बूट के बाद से सैकेण्ड  में खाली समय

en: TimeOut
hi: समय समाप्त

en: Total
hi: जोड़

en: Total # of pages of memory
hi: मेमोरी के कुल पेजों की संख्या

en: Total (%)
hi: कुल (%)

en: Total CPU Time
hi: कुल सी.पी.यू. समय

en: Total Memory
hi: कुल मेमोरी

en: Total Swap Space
hi: कुल स्वैप जगह

en: Total blocks
hi: कुल ब्लाक्स

en: Total file nodes
hi: कुल फाइल नोड

en: Total number of swap pages that have been brought in since system boot
hi: सिसटम बूट से अब तक लाए स्वैप पेजों की संख्या

en: Total number of swap pages that have been brought out since system boot
hi: सिसटम बूट से अब तक निकाले गए स्वैप पेजों की संख्या

en: Total number of tasks
hi: कार्यों की कुल संख्या

en: Total physical memory in kB
hi: कुल फिसिकल मेमोरी (kB में)

en: Total size of dirty pages
hi: गंदे पेजों की कुल संख्या

en: Total size of list
hi: सूची का कुल आकार

en: Trace trap
hi: ट्रेस ट्रैप

en: UID of process
hi: क्रिया का UID

en: Uptime
hi: अप समय

en: Used Memory
hi: उपयोगित मेमोरी

en: Used Swap Space
hi: उपयोगित स्वैप जगह

en: Used memory size in kB
hi: उपयोगित मेमोरी (kB में)

en: User
hi: उपयोगकर्ता

en: User (%)
hi: उपयोगकर्ता (%)

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता ID

en: User defined signal 1
hi: उपयोगकर्ता निर्धारित संकेत १

en: User defined signal 2
hi: उपयोगकर्ता निर्धारित संकेत २

en: VERBOSE
hi: वाचाल

en: Virtual
hi: काल्पिनक

en: Window size change
hi: विंडो आकार बदलाव

en: cumulative stime of process and reaped children
hi: क्रिया और रीपड बच्चों का बढ़ता हुआ stime

en: cumulative utime of process and reaped children
hi: क्रिया और रीपड बच्चों का बढ़ता हुआ utime

en: kernel-mode CPU time accumulated by process
hi: क्रिया द्वारा एकित्रत करनल-मोड में सी.पी.यू. समय

en: read data size
hi: डाटा आकार पढें

en: sizeof struct sem_undo
hi: struct sem_undo का आकार

en: user-mode CPU time accumulated by process
hi: क्रिया द्वारा एकित्रत उपयोगकर्ता-मोड में सी.पी.यू. समय
