nautilus 2.x - en to hi translation catalogue (781 entries)

en:  (
hi: %s (% डीआरडी कापी) %s

en:  (another copy)
hi: एक ओर कापी

en:  (copy)
hi: कापी

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
hi: "%s" नहीं मिल पा रहा शायद इसे अभी हाल ही में डिलीट किया गया है

en: "%s" selected
hi: "%s" चुना गया

en: "%s" selected (%s)
hi: कुल "%s" चुने गए (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
hi: यदि आप पेस्ट फाइल निर्देश चुनें तो "%s" कापी हो जाएगा

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
hi: यदि आप पेस्ट फाइल निर्देश चुनें तो "%s" फाइल मूव हो जाएगी

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
hi: %A,%B%-d%Y को %-l:%M%S%p बजे

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
hi: %a,%b%-d%Y को %-l:%M%p बजे

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
hi: %a,%b%-d%Y %-l:%M%S%p

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
hi: %b,%-d%Y %-l:%M%p

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
hi: %b,%-d%Y, %-l:%M%p

en: %dnd link to %s
hi: %dnd कड़ी %s के लिए

en: %drd link to %s
hi: %drd कड़ी %s के लिए

en: %dst link to %s
hi: %dst कड़ी %s के लिए

en: %dth link to %s
hi: %dth कड़ी %s के लिए

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
hi: %m,%-d%y, %-l:%M%p

en: %s (%dnd copy)%s
hi: %s (%dnd कापी) %s

en: %s (%drd copy)%s
hi: %s (%drd कापी) %s

en: %s (%dst copy)%s
hi: %s (%dst कापी) %s

en: %s (%dth copy)%s
hi: %s (%dth कापी) %s

en: %s (another copy)%s
hi: %s (एक और कापी) %s

en: %s (copy)%s
hi: %s कापी %s

en: %s Properties
hi: %s विशेषताएं

en: %s Viewer
hi: %s वीवर

en: %s's Home
hi: %s का घर

en: (Empty)
hi: खाली

en: (some contents unreadable)
hi: कुछ अंश पढ़ने में असमर्थ

en: 00/00/00, 00:00 PM
hi: 00/00/00, 00:00 अपरान्ह

en: 1 GB
hi: 1 जीबी

en: 1 MB
hi: 1 एम बी

en: 10 MB
hi: 10 एम बी

en: 100 K
hi: 100 के

en: 100 KB
hi: 100 केबी

en: 100 MB
hi: 100 एम बी

en: 100%
hi: 100 प्रतिशत

en: 150%
hi: 150 प्रतिशत

en: 200%
hi: 200 प्रतिशत

en: 25%
hi: 25 प्रतिशत

en: 3 MB
hi: 3 एम बी

en: 400%
hi: 400 प्रतिशत

en: 5 MB
hi: 5 एम बी

en: 50%
hi: 50 प्रतिशत

en: 500 K
hi: 500 के

en: 500 KB
hi: 500 केबी

en: 75%
hi: 75 प्रतिशत

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
hi: <span weight="bold">व्यावहार</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
hi: <span weight="bold">चलाने लायक पाठ्य फाइल</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
hi: <span weight="bold">फोल्डरें</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
hi: <span weight="bold">ध्वनि फाइलें</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
hi: <span weight="bold">पाठ्य फाइलें</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
hi: <span weight="bold">रद्दी</span>

en: ? bytes
hi: ? बाइट्स

en: ? items
hi: ? आयटम्स

en: About Scripts
hi: स्क्रिप्ट के बारे में

en: Accessed:
hi: पहुंच गया

en: Activate items with a _double click
hi: ए-डबल क्लिक से आयटम को क्रियाशील बनाएं

en: Activate items with a _single click
hi: ए-सिंगल क्लिक से आयटम को क्रियाशील बनाएं

en: Add Emblems...
hi: चिन्ह जोड़ें ...

en: Add a bookmark for the current location to this menu
hi: प्रस्तुत स्थिति के लिए बुकमार्क मीनू में जोड़ें

en: Adjust your user environment
hi: अपने यूजर के वातावरण को अनुकूल करें

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
hi: इस फोल्डर की सभी एक्जीक्यूटेबल फाइल्स स्क्रिप्ट मेन्यू में दिखाई देंगी। मेन्यू से कोई फाइल चुनने पर वह चलने लगेगी। 
     जब किसी स्थायी फोल्डर से चलाई जाएगी तब यह स्क्रिप्ट चुने हुए फाइल नेम से होकर जाएगी। जब यह फाइल रिमोट फोल्डर से चलाई जाएगी (ऐसा फोल्डर जो वेब या एफ टी पी कन्टेंट दिखाता) तब स्क्रिप्ट को पैरामीटर पास नहीं करेगी। 
     इन सभी केस में निम्नलिखित एनवायरमेंट वेरियेबल नॉटििलस सेट करेगा जिन्हें स्क्रिप्ट उपयोग कर सकती है नॉटििलस स्क्रिप्ट सिलेक्टेड यू आर आई एस : चुने हुए फाइल के लिए निबलाइन डिलिमिटेड यू आर आई नॉटििलस स्क्रिप्ट करेंट यू आर आई करेंट लोकेश के लिए यू आर आई नॉटििलस स्क्रिप्ट विंडो जियोमेंट्री करेंट विंडो की स्थान तथा आकार

en: Allaire
hi: एलैयर

en: Always
hi: हमेशा

en: An _Application...
hi: एक एप्लीकेशन

en: An invalid drag type was used.
hi: अमान्य ड्रैग प्रकार प्रयोग किया गया है

en: Apparition
hi: एप्पेरिशन

en: Application
hi: उपयोग के लिए

en: Application ID
hi: उपयोग के योग्य आईडी

en: Applications
hi: एप्लीकेशन्स

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
hi: क्या आप निश्चित तौर से कह सकते हैं कि आप सूची को हटाना चाहते हैंम जिसमें आपके द्वारा लाई गई स्थानों की सूचना है

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
hi: क्या आप निश्चित हैं कि आप %s को स्थायी तौर पर डिलीट करना चाहते हैं

en: Arran_ge Items
hi: क्रमबद्ध करें वस्तुओं को

en: Art
hi: कला

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
hi: रद्दी खाली करने से पहले या फाईल मिटाने से पहले पूछ लें (_e)

en: Azul
hi: अजुल

en: Back
hi: पीछे

en: Background
hi: बेकग्राउण्ड

en: Backgrounds and Emblems
hi: बैकग्राउण्ड और प्रतीक

en: Basic
hi: बुनियादी

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: Binary Freedom
hi: बाइनरी स्वतंत्रता

en: Black
hi: काला

en: Blue Ridge
hi: नीली रिज

en: Blue Rough
hi: नीला रफ

en: Blue Type
hi: नीला प्रकार

en: Bookmark for Nonexistent Location
hi: बुकमार्क अनुपस्थित स्थल के लिए

en: Borland
hi: बोरलैण्ड

en: Broken Link
hi: कड़ी तोड़ें

en: Brushed Metal
hi: ब्रश की हुई धातु

en: Bubble Gum
hi: बबल गम

en: Burlap
hi: बर्लेप

en: By Modification Date
hi: सुधार वाली दिनांक से

en: By Modification _Date
hi: बदलाओ की तारीख के अनुसार

en: By Name
hi: नाम से

en: By Size
hi: आकार से

en: By Type
hi: प्रकार से

en: By _Emblems
hi: चिन्हों के अनुसार

en: By _Name
hi: नाम के अनुसार

en: By _Size
hi: आकार के अनुसार

en: By _Type
hi: प्रकार के अनुसार

en: CNET Computers.com
hi: सीनेट कम्प्यूटर्स कान

en: CNET Linux Center
hi: सीनेट लाइनक्स केन्द्र

en: C_ancel Remove
hi: हटाना निरस्त करें

en: C_lear Text
hi: पाठ्य को साफ करें

en: Camera
hi: केमेरा

en: Camouflage
hi: केमोफलेज

en: Can't Change Trash Location
hi: ट्रेश का स्थान परिवर्तन संभव नहीं

en: Can't Copy Into Self
hi: स्वयं में कापी नहीं कर सकते

en: Can't Copy Over Self
hi: स्वयं में कापी नहीं कर सकते

en: Can't Copy Trash
hi: ट्रेश को कापी नहीं कर सकते

en: Can't Display Location
hi: स्थिति नहीं दिखा सके

en: Can't Move Into Self
hi: स्वयं में नहीं भेज सकते

en: Can't Open Location
hi: %s खुल नहीं सकता %s क्योंकि %s फाइल्स को %s स्थान से एक्सेस नहीं कर सकते क्या आप कोई अन्य एप्लीकेशन चुनना चाहते हैं

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
hi: एक्स-डायरेक्टरी/नारमलका भी विवरण नहीं मिल पा रहा। शायद इसका मतलब है कि आपकी जीनोम बी एफ एस की फाइल गलत जगह पर है या किसी अन्य कारण से नहीं मिल रही

en: Cancel
hi: निरस्त

en: Cancel Group Change?
hi: समुदाय को बदलाओ को निरस्त करें?

en: Cancel Open?
hi: खोलने को निरस्त करें

en: Cancel Owner Change?
hi: मालिक के बदलाओ निरस्त करें

en: Cancel Rename?
hi: नाम परिवर्तन निरस्त करें

en: Cancel Showing Properties Window?
hi: विशेषताओं वाली खिड़की दिखाना निरस्त करें

en: Certified
hi: प्रमाणित

en: Chalk
hi: चाल्क

en: Change Desktop _Background
hi: डेस्कटाप बैकग्राउण्ड को बदलें

en: Change the visibility of this window's location bar
hi: इस विन्डो के लोकेशन बार की विजिबिलिटी बदलें

en: Change the visibility of this window's sidebar
hi: इस विन्डो के साइज बार की विजिबिलीटी बदलें

en: Change the visibility of this window's statusbar
hi: इस विन्डो के साइज बार की स्टेटस बदलें

en: Charcoal
hi: चारकोल

en: Choose a program with which to open the selected item
hi: निश्चित वस्तु को खोल सके ऐसा प्रोग्राम निश्चित करें

en: Choose a view for "%s":
hi: "%s" के लिए व्युव चुनें

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
hi: प्रस्तुत स्थिति के लिये व्यू निश्चित करें, या बदलें व्यू के समूह को

en: Choose another application with which to open the selected item
hi: निश्चित वस्तु को खोल सके ऐसा अन्य प्रोग्राम निस्चित करें

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
hi: आईकनों के नामों के नीचे सूचना का क्रम निर्धारित करें। अधिक सूचना प्रदर्शित होती है जैसे आप पास जाते हैं

en: Clean _Up by Name
hi: नाम के अनुसार साफ करें

en: Clear History
hi: इतिहास मिटाएँ

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
hi: जाओ मीनू और आगे/पीछे सूची की सामग्री को साफ करें

en: Click on a color to remove it
hi: हटाने के लिए रंग पर क्लिक करें

en: Click on a pattern to remove it
hi: हटाने के लिए पैटर्न पर क्लिक करें

en: Click on an emblem to remove it
hi: हटाने के लिए चिन्ह पर क्लिक करें

en: Close _All Windows
hi: सभी विन्डो बन्द करें

en: CollabNet
hi: कोलेबनेट

en: Color _name:
hi: रंग का नाम

en: Color _value:
hi: रंग का मूल्य

en: Colors:
hi: रंग

en: Compact _Layout
hi: लघु खाका

en: Compaq
hi: कामपेक

en: Concrete
hi: कान्क्रीट

en: Conectiva
hi: कनेक्टिवा

en: Configure network services
hi: नेटवर्क सेवाओं को कान्फिगर करें

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
hi: नेटवर्क सेवाओं को कान्फिगर करें (वेब सर्वर, डीएनएस सर्वर आदि)

en: Contains a side pane view
hi: प्रस्तुत है किनारे के पैन का व्यू

en: Content View
hi: अंश व्यू

en: Contents:
hi: अंश

en: Cool
hi: फंडा

en: Copy the selected text to the clipboard
hi: चुने हुए पाठ्य को क्लिपबोर्ड पर कापी करें

en: Copying
hi: कापी हो रही है

en: Copying files
hi: फाइल्स कापी हो रही है

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
hi: कापीराइट (c) 1999-2001Eazel, inc

en: Cork
hi: कार्क

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
hi: "%s" का समूह नहीं बदल सकते क्योंकि यह केवल पढ़ने वाली डिस्क पर है

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
hi: "%s" का नाम नहीं बदल सकते क्योंकि यह केवल पढ़ने वाली डिस्क पर है

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
hi: "%s" का स्वामी नहीं बदल सकते क्योंकि यह केवल पढ़ने वाली डिस्क पर है।

en: Couldn't install emblem
hi: चिन्ह इन्सटाल नहीं हो सका

en: Countertop
hi: काउण्टरटाप

en: Covalent
hi: कोवलेण्ट

en: Create a New Color:
hi: नया रंग बनाएँ

en: Create a New Emblem:
hi: नया चिन्ह बनाएँ

en: Create a new empty folder inside this folder
hi: नए खाली फोल्डर को इस फोल्डर में बनाएँ

en: Create a new launcher
hi: नया लान्चर बनाएँ

en: Create a symbolic link for each selected item
hi: हर निश्चित वस्तु के लिए लाछणिक लिंक बनाएँ

en: Create the initial window with the given geometry.
hi: शुरुआती खिड़की को दी गई रेखागणित के अनुसार बनाएँ

en: Creating links to files
hi: फाइल्स के लिए कड़ी तैयार हो रही है

en: Crux-Eggplant
hi: क्रक्स एगप्लान्ट

en: Crux-Teal
hi: क्रक्स टील

en: Cu_t File
hi: फाइल काटें

en: Cu_t Files
hi: फाइल काटें

en: Cut Text
hi: पाठ्य को काटें

en: Cut _Text
hi: पाठ्य को काटें

en: Cut the selected text to the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से चुने हुए पाठ्य को काटें

en: D_uplicate
hi: नकल

en: Danger
hi: खतरा

en: Danube
hi: डेन्यूब

en: Dark Cork
hi: डार्क कार्क

en: Dark GNOME
hi: डार्क जीनोम

en: Date Modified
hi: तारीख में बदलाव

en: Debian.org
hi: डीबिइन ओ आर जी

en: Deep Teal
hi: डीप टील

en: Default _zoom level:
hi: पूर्वनिर्धारित जूम लेवल (_z)

en: Delete From Trash?
hi: ट्रेश से डिलीट करें

en: Delete Immediately?
hi: तुरंत डिलीट करें

en: Delete all items in the Trash
hi: कचरे से सारी बस्तुएं हटाएँ

en: Delete all selected items permanently
hi: चुने हुए आयटम्स को स्थायी रूप से हटा दें

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
hi: हर निश्चित वस्तु को मिटाएँ कचरे में डाले बिना

en: Delete?
hi: डिलीट

en: Deleting
hi: डिलीट कर रहा है

en: Deleting files
hi: फाइल्स डिलीट कर रहा है

en: Dell
hi: डेल

en: Desktop
hi: डेस्कटाप

en: Desktop Preferences
hi: डेस्कटाप प्रिफरेन्सेस

en: Display Nautilus help
hi: नॉटिलस् मदद दिखाएँ

en: Display _files when they are clicked
hi: फाइल्स प्रदर्शित करें जब उन्हें क्लिक किया जाए

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
hi: ऐसी विन्डो दिखाएँ जो इस मीनू के बुकमार्क्स का सम्पादन करने की आग्या दें

en: Display credits for the creators of Nautilus
hi: नॉटिलस् बनाने वाले के क्रेडिट्स दिखाएँ

en: Display icons in the opposite order
hi: दिखाएँ आईकन्स विपरीत क्रम में

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
hi: दिखाएँ पैटर्न, रंग और चिन्ह जिनका उपयोग अपीयरेन्स अपने अनुसार बनाने में होता है

en: Display the latest contents of the current location
hi: प्रस्तुत स्थिति के आखिरी अंशों को दिखाएँ

en: Display this location with "%s"
hi: इस स्थल को %s के साथ दर्शाएँ

en: Distinguished
hi: अलग किया हुआ

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
hi: डेस्कटाप का प्रबंधन न करें (प्रिफरेन्सेज डायलाग के प्रिफरेन्सेस पर ध्यान न दें)

en: Documents
hi: दस्तावेज

en: Don't include in the menu for "%s" items
hi: "%s" आयटम्स के लिए मेन्यू में शामिल न करें

en: Done
hi: हो गया

en: Dots
hi: बिन्दुएँ

en: Draft
hi: ड्राफ्ट

en: Drag a color to an object to change it to that color
hi: एक कलर को वस्तु पर ड्रैग करके उसे उस कलर का बनाइये

en: Draw a frame around unselected text
hi: अचुनित पाठ्य के चारों ओर फ्रेंम खींचें

en: Duplicate each selected item
hi: हर निश्चित वस्तु की नकल बनाएँ

en: E_ject
hi: इजेक्ट

en: E_xecute
hi: चलाएँ

en: E_xecute files when they are clicked
hi: जब फाइल्स क्लिक्ड हो तो उन्हें चलाएं

en: Eazel
hi: इजल

en: Eclipse
hi: ग्रहण

en: Edit
hi: बदलाव

en: Edit Bookmarks
hi: बुकमार्क्स का सम्पादन करें

en: Edit Launcher
hi: सम्पादक लान्चर

en: Edit Nautilus preferences
hi: नॉटिलस् प्राथमिकताओँ का सम्पादन करें

en: Edit the launcher information
hi: लान्चर सूचना का सम्पादन करें

en: Emblems
hi: चिन्ह

en: Emblems:
hi: चिन्ह

en: Empty Trash
hi: खाली ट्रेश

en: Emptying the Trash
hi: ट्रेश को खाली कर रहे हैं

en: Enter a new name for the displayed emblem:
hi: दिखाए गए चिन्ह के लिए नया नाम दें

en: Envy
hi: जलन

en: Erase
hi: मिटाना

en: Error "%s" creating new folder.
hi: नया फोल्डर बनाने ें %s गलती

en: Error Displaying Folder
hi: फोल्डर के प्रदर्शन में गलती

en: Error Setting Group
hi: ग्रुप सेट करने में गलती

en: Error Setting Owner
hi: ओनर सेट करने में गलती

en: Error Setting Permissions
hi: गलती सेट करने की अनुमतियां

en: Error while copying.
hi: कापी करते हुए गलती

en: Error while deleting.
hi: डिलीट करते हुए गलती

en: Error while moving.
hi: हटाते हुए गलती

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
hi: इन फाईलों की उपस्थिति दर्शाती है कि नॉटिलस कन्फिगरेशन डूईड प्रेजेन्ट किया गया है। आप खुद इन फाइलों को मिटा सकते हैं फिर दिखाने के लिए

en: Factory for Nautilus component adapter factories
hi: नॉटिलस अवयवों के अडेप्टर कारखाने के लिए कारखाना

en: Factory for Nautilus component adapter factories
hi: नॉटिलस अवयवों के अडेपटर कारखाने के लिए कारखाना

en: Factory for Nautilus shell and file manager
hi: नॉटििलस शैल एवं फाइल मैनेजर के लिए फेक्टरी

en: Factory for text view
hi: टेक्स दश्य का कारखाना

en: Favorite
hi: पसंदीदा

en: Favorite applications
hi: पसंदीदा एपलीकेशन्स

en: Favorites
hi: पसंदीदा

en: Fibers
hi: फाइबर्स

en: File Management Preferences
hi: फाइल प्रभंधन वरीयताएँ

en: File Types and Programs
hi: प्रकार का प्रकार एवं प्रोग्राम्स

en: File group:
hi: फाईल समूह

en: File owner:
hi: फाइल का मालिक

en: Files copied:
hi: फाइल्स कापी हो गई

en: Files deleted:
hi: फाइल्स डिलीट कर दी

en: Files linked:
hi: फाइल्स जुड़ गई

en: Files moved:
hi: फाइल्स भेज दी

en: Files thrown out:
hi: फाइल बाहर फेंक दी

en: Find
hi: खोजें

en: Finishing Creating Links...
hi: लिंक्स बनाना समाप्त

en: Finishing Move...
hi: भेजना समाप्त

en: Fire Engine
hi: कापर एन्जिन

en: Fleur De Lis
hi: फ्ल्यूर डी लिस

en: Floral
hi: फ्लोरल

en: Format the selected volume
hi: खोजें सन्सकरण को फारमेट करें

en: Forward
hi: आगे करें

en: Fossil
hi: फासिल

en: Frame Text
hi: फ्रेम पाठ्य

en: Freshmeat.net
hi: फ्रेशमीट नेट

en: From:
hi: द्वारा:

en: GEOMETRY
hi: रेखागणित

en: GNOME
hi: जीनोम

en: GNOME.org
hi: जीनोम.ओआरजी

en: GNU.org
hi: जीएनयू.ओआरजी

en: Go To:
hi: जाएँ इधर

en: Go back a few pages
hi: कुछ पन्ने पीछे जाएँ

en: Go forward a number of pages
hi: कई पन्ने आगे जाएँ

en: Go to the home location
hi: जाएँ घर की स्थिति पर

en: Go to the location specified by this bookmark
hi: उस स्थल पर जाएँ जो इस बुकमार्क द्वारा दर्शाया गया है।

en: Go to the next visited location
hi: जाएँ अगली स्थिति पर जहां पहले जा चुके हैं

en: Go to the previous visited location
hi: जाएँ पिछली स्थिति पर

en: Go to the trash folder
hi: कचरे वाले फोल्डर में जाएँ

en: Go up one level
hi: एक स्थान ऊपर जाएँ

en: Granite
hi: ग्रेनाइट

en: Grapefruit
hi: ग्रीन फ्रूट

en: Green Weave
hi: ग्रीन वीव

en: Group:
hi: समूह

en: Hardware
hi: हार्डवेयर

en: History
hi: इतिहास

en: Home
hi: घर

en: Home Folder
hi: होम फोल्डर

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
hi: मिटाओ कमान्ड को जोड़ें जो रद्दी के पार हो

en: Ice
hi: बर्फ

en: Icon Captions
hi: आईकनों का शीर्षक

en: Icon View
hi: आयकान दिखाएं

en: Icons
hi: आईकान

en: Icons Viewer
hi: आईकन्स वीवर

en: Image
hi: छवि

en: Images Only
hi: सिर्फ छवियां

en: Important
hi: महत्वपूर्ण

en: Include in the menu for "%s" items
hi: "%s" आयटम्स को मेन्यू में शामिल करें

en: Include in the menu for "%s" only
hi: "%s" के लिए मेन्यू में शामिल करें

en: Indigo
hi: नील

en: International
hi: अंतर्राष्ट्रीय

en: Is in the menu for "%s" items.
hi: "%s" आयटमों के लिए मेनू में है

en: Is in the menu for "%s".
hi: %s के लिए मेनू में है

en: Is in the menu for all "%s" items.
hi: सभी "%s" आयटमों के लिए मेनू में है

en: Is not in the menu for "%s" items.
hi: %s आयटमों के लिए मेनू में नहीं है

en: Is the default for "%s" items.
hi: "%s" आयटमों के लिए पूर्वनिर्धारित

en: Is the default for "%s".
hi: "%s" के लिए पूर्व निर्धारित है

en: Is the default for all "%s" items.
hi: सभी "%s" आयटमों के लिए पूर्वनिर्धारित

en: Keep icons sorted by emblems in rows
hi: आईकन्स को प्रतीकों के अनुसार पंक्तिबद्ध करके रखें

en: Keep icons sorted by modification date in rows
hi: आईकन्स को परिवर्तन की तारीख के अनुसार पंक्तिबद्ध करें

en: Keep icons sorted by name in rows
hi: आयकन्स को उनके नाम के अनुसार पंक्ति में रखें

en: Keep icons sorted by size in rows
hi: आयकन्स को उनके आकार के अनुसार पंक्ति में रखें

en: Keep icons sorted by type in rows
hi: आईकन्स को उनके प्रकार के अनुसार पंक्तिबद्ध करें

en: Last changed:
hi: आखिरी बार बदला गया

en: Leaf
hi: पत्ता

en: Leave icons wherever they are dropped
hi: आईकन्स को वहां छोड़ें जहां वे गिराए गए हैं

en: Lemon
hi: नींबू

en: Link target:
hi: सम्बन्ध करें लछ्य

en: Linking
hi: जोड़ रहे हैं

en: Linux One
hi: लाइनक्स एक

en: Linux Online
hi: लाइनक्स आन लाइन

en: Linux Resources
hi: लाइनक्स के साधन

en: Linux Weekly News
hi: लाइनक्स साप्ताहिक समाचार

en: LinuxNewbie.org
hi: लाइनक्स न्यूबी.ओआरजी

en: LinuxOrbit.com
hi: लाइनक्सआरबिट.काम

en: List
hi: सूची

en: List View
hi: सूची दिखाएं

en: List Viewer
hi: लिस्ट वीवर

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है

en: Local Files Only
hi: केवल स्थानीय फाइल

en: Local Images Only
hi: सिर्फ स्थानीय छवियाँ

en: Location _Bar
hi: स्थिति बार

en: Location:
hi: लोकेशन

en: MIME type
hi: एम आई एम ई प्रकार

en: MIME type:
hi: एमआईएमई प्रकार

en: Ma_ke Link
hi: कड़ी बनाएं

en: Ma_ke Links
hi: कड़ी बनाएं

en: Mail
hi: पत्र

en: Make the selected icon stretchable
hi: निश्चित आईकन को लचीला बनाएँ

en: MandrakeSoft
hi: मैण्ड्रेक साफ्ट

en: Mango
hi: आम

en: Manila Paper
hi: मनीला पेपर

en: Manually
hi: मेनुअली

en: Medi_a Properties
hi: मीडिया गुण

en: Mo_ve to Trash
hi: ट्रेश में भेजें

en: Modified:
hi: बदलाव किया गया

en: Modify "%s"
hi: सुधारें "%s"

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
hi: सोमवार, अक्टूबर 00 0000 को अपरान्ह 00:00 बजे

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
hi: सोमवार, अक्टूबर 00 0000 को अपरान्ह 00:00:00 बजे

en: More Than One Image
hi: एक से ज्यादा छवि

en: Moss Ridge
hi: मास रिज

en: Mount Error
hi: गल्ती माउण्ट करें

en: Move each selected item to the Trash
hi: सभी चुने हुए आयटम्स के ट्रेश में भेजें

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
hi: हटाएँ या कापी करें पहले निश्चित की गई कट फाईल या कापी फाईल कमान्ड द्वारा

en: Moving
hi: भेज रहे हैं

en: Moving files
hi: फाइल्स भेज रहे हैं

en: Moving files to the Trash
hi: फाइल्स को ट्रेश में भेज रहा है

en: Mud
hi: कीचड़

en: Multimedia
hi: मल्टीमीडिया

en: Name
hi: नाम

en: Nautilus
hi: नॉटिलस

en: Nautilus Emblem side pane
hi: नॉटिलस नमूना दश्य

en: Nautilus Emblem view
hi: नॉटिलस नमूना दश्य

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
hi: एक अनअपेछित त्रुटि के कारण जब फैक्टरी स्थित करने की कोशिश हो रही थी

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
hi: जब फाईल मैनेजर व्यू सर्वर को रजिस्टर किया जा रहा तब हुई असंभावित त्रुटि के कारण नॉटिलस का उपयोग अब नहीं हो सकता

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
hi: असंभावित त्रुटि के कारण नोटिल्य का उपयोग अभी नहीं हो सकेगा

en: Nautilus cannot display "%s".
hi: नॉटिलस् "%s" नहीं दिखा सका

en: Nautilus component adapter factory
hi: नॉटिलस अवयव अडेपटर कारखाना

en: Nautilus factory
hi: नॉटििलस वीवर

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
hi: नॉटििलस फाइल मैनेजर कम्पोनेंट जो स्क्रोलेबल सूची दिखाता है

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
hi: नॉटििलस फाइल मैनेजर कम्पोनेंट जो खोजने के लिए स्क्रोलेबल सूची दिखाता है

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
hi: नॉटििलस फाइल मैनेजर कंपोनेंट जो दो डायमेंशन आयक स्पेस दिखाता है

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
hi: नॉटििलस फाइल मैनेजर कंपोनेंट जो डेस्कटाप पर आयकन्स दिखाता है

en: Nautilus file manager desktop icon view
hi: नॉटििलस फाइल मैनेजर डेस्कटाप आयकन व्यू

en: Nautilus file manager icon view
hi: नॉटििलस फाइल मैनेजर आयकन व्यू

en: Nautilus file manager list view
hi: नॉटििलस फाइल मैनेजर लिस्ट व्यू

en: Nautilus file manager search results list view
hi: नॉटििलस फाइल मैनेजर

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
hi: नॉटिलस् ग्राफिक्स शैल है जिनोम के लिए जो फाइलों और अन्य सिस्टम का प्रबंधन बना देता है।

en: Nautilus metafile factory
hi: नॉटििलस मेटाफाइल फेक्टरी

en: Nautilus shell
hi: नॉटििलस शेल

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
hi: नॉटििलस शेल आपरेशन उस निर्देश लाइन के इनवोकेशन से किया जा सकता है

en: Netraverse
hi: नेट्रावर्स

en: Never
hi: कभी नहीं

en: New
hi: नया

en: News and Media
hi: समाचार एवं मीडिया

en: No Application Associated
hi: कोई एप्लीकेशन संबंधित नहीं

en: No Viewers Available
hi: कोई वीवर उपलब्ध नहीं है

en: No bookmarks defined
hi: बुक मार्कस डिफाइन्ड नहीं है

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
hi: एम आई एम ई प्रकार "%s" (फाइल है"%s") का विवरण नहीं मिल रहा। कपया जीनोम वीएफएस मेलिंग लिस्ट से बताएं।)

en: No viewers are available for "%s".
hi: "%s" के लिए वीवर उपलब्ध नहीं है

en: Normal Si_ze
hi: सामान्य आकार

en: Not an Image
hi: चित्र नहीं है

en: Notes
hi: नोट्स

en: Number view:
hi: अंक का दश्य

en: Numbers
hi: संख्याएँ

en: O'Reilly
hi: ओ रीली

en: OK
hi: ओके

en: OSDN
hi: ओएसडीएन

en: Ocean Strips
hi: महासागर स्ट्रिप्स

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
hi: अक्टूबर 00 0000 को अपरान्ह 00:00 पर

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
hi: अक्टूबर 00 0000, 00:00 अपरान्ह

en: Oh No
hi: ओह नो

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
hi: सिर्फ खिड़की बनाएँ अलग से दर्शाएँ यू आर एल के लिए

en: Onyx
hi: ओनिक्स

en: Open Source Asia
hi: खुला स्रोत एशिया

en: Open Wit_h
hi: इससे खोलें

en: Open a new GNOME terminal window
hi: एक नयी जीनोम टर्मिनल खिड़की खोलें

en: Open the selected item in this window
hi: निश्चित वस्तु को इस खिड़की में खोलें

en: Open with %s
hi: %s के साथ खोलें

en: Open with Other Application
hi: एप्लीकेशन चुनें जिससे खोलना है

en: Open with Other Viewer
hi: अन्य वीवर से खोलें

en: Open with...
hi: इसके साथ खोलें...

en: OpenOffice
hi: आफिस खोलो

en: Orange
hi: संतरा

en: Other _Application...
hi: अन्य एप्लीकेशन्स

en: Others:
hi: अन्य

en: Owner:
hi: मालिक

en: Package
hi: पैकेज

en: Pale Blue
hi: हल्का नीला

en: Paste the text stored on the clipboard
hi: क्विपबोर्ड में रखे पाठ्य को चिपकाएं

en: Patterns:
hi: पैटर्न

en: Penguin Computing
hi: पेन्गिवन गणना

en: Perform a quick set of self-check tests.
hi: खुद जाँचने वाले परीछणों के समूह को करें

en: Permissions
hi: अनुमति

en: Personal
hi: व्यक्तिगत

en: Pictures
hi: चित्र

en: Prefere_nces
hi: प्राथमिकताएँ

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
hi: निश्चित फाईलों को तैयार करें पेस्ट फाईल कमान्ड द्वारा कापी के लिए तैयार करें

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
hi: निश्चित फाईलों को पेस्ट फाईल कमान्ड से हटाने के लिए तैयार करें

en: Preparing To Copy...
hi: कापी करने की तैयारी हो रही है

en: Preparing To Move...
hi: भेजने की तैयारी

en: Preparing to Create Links...
hi: लिंक बनाने की तैयारी हो रही है

en: Preparing to Delete files...
hi: फाइल्स को डिलीट करने की तैयारी

en: Preparing to Empty the Trash...
hi: ट्रेश को खाली करने की तैयारी

en: Preparing to Move to Trash...
hi: ट्रेश में भेजने की तैयारी

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Preview _sound files:
hi: साउन्ड फाइलों को पूर्वप्रदर्शित करें (_s)

en: Print
hi: छापें

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
hi: नॉटििलस मेटाडाटा को एक्सेस करने के लिए मेटाफाइल आब्जेक्ट बनाएं

en: Profile Dump
hi: व्यक्ति के बारे में जानकारी कचरे में डालें

en: Prot_ect
hi: बचाव करें

en: Protect the selected volume
hi: निर्धारित संस्करण को बचाएँ

en: Purple Marble
hi: बैंगनी संगमरमर

en: Quit Nautilus.
hi: नॉटिलस से बाहर जाएँ

en: Rackspace
hi: रेकस्पेस

en: Re_versed Order
hi: विपरीत क्रम

en: Red Hat
hi: रेड हेट

en: Red Hat Network
hi: रेडहेट नेटवर्क

en: RedFlag Linux
hi: रेड फ्लेग लाइनक्स

en: Redo Edit
hi: बदलाव को पुन करें

en: Redo the edit
hi: बदले हुए को पुन करें

en: Reload
hi: पुन लोड करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
hi: चुने हुए पाठ्य की क्लिपबोर्ड पर रखे बिना हटाएँ

en: Rename
hi: पुनः नाम दें

en: Rename Emblem
hi: चिन्ह का पुनर्नामकरण करें

en: Rename selected item
hi: फिर नाम दें निश्चित वस्तु को

en: Renaming "%s" to "%s".
hi: "%s" को "%s" नाम से बदलें

en: Renaming Error
hi: नाम परिवर्तन में गलती

en: Report Profiling
hi: प्रोफाईलिंग रिपोर्ट करें

en: Reset Profiling
hi: प्रोफाईलिंग पुन सेट करें

en: Reset View to _Defaults
hi: व्यू को पूर्वनिर्धारित जैसा तैयार करें

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
hi: सार्टिंग क्रम और जूम लेवल को इस व्यू की प्राथमिकताएँ के अनुसार चलाएं या प्रबंध करें स्क्रिप्ट से सभी फाइल निश्चित करें

en: Restart Nautilus.
hi: पुन शुरू करें नॉटिलस

en: Restore Icon's Original Si_ze
hi: आईकन्स को असली आकार में बहाल करें

en: Restore Icons' Original Si_zes
hi: आईकन्स का असली आकारों में बहाल करें

en: Restore each selected icon to its original size
hi: हर चयनित आईकन को पूर्व के आकार में लौटाएँ

en: Ridged Paper
hi: रिज्ड पष्ठ

en: Rough Paper
hi: रफ पष्ठ

en: Ruby
hi: रूबी

en: Run "%s" on any selected items
hi: "%s" को किसी चुने हुए आयटम्स पर चलाएं

en: Run in _Terminal
hi: टर्मिनल में चलाएं

en: Run or Display?
hi: चलाएं या प्रदर्शित करें?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
hi: सभी फाइलें निश्चित करें

en: Save
hi: बचाओ

en: Sea Foam
hi: समुद्री झाग

en: Search List
hi: खोज की सूची

en: Search for files by file name and file properties
hi: फाइल को उनके नाम व विशेषताओं से खोजें

en: Search for files by file name only
hi: फाइल को केवल उनके नाम से खोजें

en: Search this computer for files
hi: इस कम्प्यूटर में फाईलें खोजें

en: Searching Unavailable
hi: खोज सुविधा उपलब्ध नहीं

en: Select _All
hi: सभी को चुनें

en: Select _All Files
hi: इस खिड़की की सारी वस्तुओं को निश्चित करें

en: Select a color to add
hi: जोड़ने के लिए रंग निश्चित करें

en: Select all items in this window
hi: उस फोल्डर को दिखाएँ जो उन सभी स्क्रिप्टों को रखता है जो इस मीनू में दिखाई गई है

en: Select all the text in a text field
hi: पूरे पाठ्य को पाठ्य फील्ड में में चुनें

en: Select an image file for the new emblem:
hi: नए चिन्ह के लिए छवि फाईल निश्चित करें

en: Select an image file to add as a pattern
hi: पैटर्न की तरह जोड़ने के लिए छवि फाईल निश्चित करें

en: Server Settings
hi: सर्वर की सेटिंग्स

en: Set _user ID
hi: उपयोगकर्ता पहचान निर्धारित करे

en: Set gro_up ID
hi: समूह पहचान निर्धारित करें

en: Set the zoom level of the current view
hi: वर्तमान व्यू के स्तर के अनुसार सेट करें

en: Shale
hi: शैल

en: Show _only folders
hi: सिर्फ फोल्डर दर्शाएँ (_o)

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
hi: एक खिड़की दिखाएँ जो डेस्कटाप के बैकग्राउण्ड पैटर्न या रंग को दिखाती है

en: Show media properties for the selected volume
hi: निर्धारित संस्करण की मीडिया विशेषताएँ दिखाएँ।

en: Show te_xt in icons:
hi: आयकन्स में पाठ्य दिखाएँ (_x)

en: Show the contents at the normal size
hi: सामान्य आकार में अंशों को दर्शाएँ

en: Show the contents in less detail
hi: अंशों को क्रम सूचना के साथ दिखाएँ

en: Show the contents in more detail
hi: अंशों को अधिक सूचना के साथ दिखाएँ

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
hi: इस स्थान के बैक ग्राउण्ड के लिए पूर्वनिर्धारित उफयोग करें

en: Side Pane
hi: किनारे का पैन

en: Sierra
hi: सिएरा

en: Silver
hi: रजत चाँदी

en: Size
hi: आकार

en: Size:
hi: आकार

en: Sky
hi: आसमान

en: Sky Ridge
hi: आसमान की रिज

en: Snow Ridge
hi: बर्फ की रिज

en: Software
hi: साफ्टवेयर

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
hi: माफ करें, पर "%s" वैध फाईल का नाम

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
hi: माफ करें, पर चिन्ह %s मिटाया नहीं जा सका

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
hi: माफ करें, परन्तु चिन्ह कीवर्ड में केवल लेटर, खाली स्थान अंक ही हो सकता है

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
hi: माफ करें, पर %s प्रकार मिटाया न जा सका

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
hi: माफ करें, पर पैटर्न %s इन्सटाल नहीं हो सका

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
hi: माफ करें, पर आप बदली गई छवि को फिर नहीं बदल सकते

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
hi: माफ करें, पर अपने वैध फाईल का नाम नहीं दिया है

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
hi: माफ करें, परन्तु नए चिन्ह के लिए बिना ब्लैंक (खाली स्थान) वाला नाम देना होगा

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
hi: माफ करें, परन्तु नए रंग के लिए एक ऐसा नाम देना होगा जिसमें ब्लैंक (खाली स्थान) नहीं

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
hi: छमा करें "%s" का ग्रुप नहीं बदल सकते

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
hi: छमा करें "%s" का स्वामी नहीं बदला जा सकता

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
hi: छमा करें %s की अनुमतियां नहीं बदल सकते

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
hi: छमा करें "%s" के सभी सामान को प्रदर्शित नहीं कर सकते

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
hi: छमा करें, "%s" का नाम "%s" में नहीं बदल सकते

en: Sort _folders before files
hi: फाईलों से पहले फोल्डर छाटें

en: Sound
hi: ध्वनि

en: SourceForge
hi: सोर्सफोर्ज

en: Special
hi: खास

en: Special flags:
hi: विशेष चिन्ह

en: St_atusbar
hi: स्टेटस बार

en: Start Here
hi: यहां से शुरू करें

en: Start Profiling
hi: प्रोफाईलिंग शुरू करें

en: Status
hi: स्तर

en: Stop
hi: रुको

en: Stop Profiling
hi: प्रोफाईलिंग रोकें

en: Stop loading this location
hi: इस स्थिति को लोड करना रोकें

en: Str_etch Icon
hi: फैलाएँ आईकन

en: Stucco
hi: स्टक्को

en: SuSE
hi: सूसे

en: Sun StarOffice
hi: सन स्टारआफिस

en: Sun Wah Linux
hi: सन वाह लाइनक्स

en: Switch
hi: स्विच

en: Switch to Manual Layout?
hi: मेनुअल लेआउट पर जाए

en: System Settings
hi: सिस्टम सेटिंग्स

en: Tahoe
hi: टाहोए

en: Tangerine
hi: टेनगरिन

en: Terracotta
hi: टेराकोटा

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: Text Viewer
hi: पाठ्य दिखाने वाला

en: Text view
hi: पाठ्य दश्य

en: Text view factory
hi: पाठ्य दश्य कारखाना

en: Text view:
hi: पाठ्य का दश्य

en: The %s view encountered an error while starting up.
hi: शुरू करते समय %s व्यू में त्रुटि मिली

en: The NautilusApplication associated with this window.
hi: इस विन्डो के साथ निर्धारित करें नॉटिलस् उफयोग के योग्य

en: The application ID of the window.
hi: विन्डो की उपयोग के योग्य आई डी

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
hi: इस फोल्डर में नाम "%s" पहले से उपयोग हो रहा है। कपया दूसरा नाम उपयोग करें

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
hi: "%s" नाम योग्य नहीं क्योंकि इसमें "/"अक्षर है कपया अलग नाम उपयोग करें

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
hi: "%s" का नाम योग्य नहीं कपया अलग नाम उपयोग करें

en: The permissions of "%s" could not be determined.
hi: "%s" की अनुमतियां पता नहीं लगाई जा सकीं

en: The selection rectangle
hi: सिलेक्शन आयत

en: Themes
hi: थीम्स

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
hi: इस फोल्डर में कोई "%s" नहीं शायद यह वहां से हटा दी गई है या डिलीट कर दी गई है

en: There is no application associated with "%s".
hi: "%s" से कोई एप्लीकेशन संबंधित नहीं है

en: There is nothing on the clipboard to paste.
hi: क्लिप बोर्ड पर पेस्ट करने के लिए कुछ भी नहीं है

en: There was an error displaying help: 
    %s
hi: मदद दर्शाने में त्रुटि: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
hi: सहायता दिखाने में कोई गलती है : %s

en: This is the default theme for Nautilus.
hi: नॉटििलस के लिए एक डिफाल्ट (पूर्व निर्धारित थीम है)

en: This theme uses photo-realistic folders.
hi: यह थीम फोटो रिएलिस्टिक फोल्डरों का उपयोग करती है

en: To:
hi: प्रति:

en: Toggle using a tighter layout scheme
hi: टागल करें हल्के लेआउट योजना का उपयोग करते हुए

en: Too Many Files
hi: बहुत सारी फाइल्स

en: Trash
hi: ट्रेश

en: Tree
hi: ट्री

en: Try to fit in window
hi: विन्डो के लिए उचित बनाने की कोशिश

en: Type
hi: प्रकार

en: Type:
hi: प्रकार

en: Undo Edit
hi: बदलाव को पहले जैसा करे

en: Undo the edit
hi: बदलाव को पहले जैसा करे

en: Undo the last text change
hi: आखरी पाठ्य परिवर्तन निरस्त करें

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
hi: अग्यात जीनोम वीएफ एस एक्स प्रगति स्वर %d

en: Unmount Error
hi: गलती अनमाउण्ट करें

en: Unmount the selected volume
hi: निर्धारित संस्करण अनमाउण्ट करें

en: Up
hi: ऊपर

en: Urgent
hi: जरूरी

en: Use "%s" to open the selected item
hi: चुने हुए आयटम को खोलने के लिए "%s" का उपयोग करें

en: Use _Default Background
hi: पूर्वनिर्धारित बैकग्राउण्ड का उपयोग करें

en: Use as default for "%s" items
hi: "%s" आयटम्स के लिए पूर्वनिर्धारित का उपयोग करें

en: Use as default for "%s" only
hi: केवल "%s" के लिए पूर्वनिर्धारित का उपयोग करें

en: Use the default background for this location
hi: सभी निश्चित वस्तुओं को देखें या बदलें

en: Use the default desktop background
hi: पूर्व निर्धारित डेस्कटाप बैकग्राउण्ड का उपयोग करें

en: View Failed
hi: देखना संभव नहीं

en: View as %s
hi: %s से वीव करे

en: View as Text
hi: पाठ्य की तरह देखो

en: View as...
hi: ऐसे देखें...

en: View in Multiple Windows?
hi: कई खिड़कियों में देखें

en: View of the current file or folder
hi: वर्तमान फाईल या फोल्डर का व्यू

en: View or modify the properties of each selected item
hi: नया फोल्डर

en: View your home folder in the Nautilus file manager
hi: अपने होम फोल्डर को नॉटििलस फाइल मैनेजर में देखें

en: Views
hi: व्यू

en: Violet
hi: बैंगनी

en: Wavy White
hi: वेवी सफेद

en: Web
hi: वेब

en: Web Services
hi: वेब सेवाएं

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
hi: बुधवार, सितम्बर 00 0000 अपरान्ह 00:00:00 बजे

en: White
hi: सफेद

en: White Ribs
hi: सफेद रिब्स

en: Ximian
hi: जिमिअन

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
hi: आप मालिक नहीं हैं, कारणवश आप इन अनुमतियों को बदल नहीं सकते

en: You cannot copy a file over itself.
hi: आप एक फाइल को उसी में कापी नहीं कर सकते

en: You cannot copy a folder into itself.
hi: आप एक फोल्डर को उसी में कापी नहीं कर सकते

en: You cannot copy this trash folder.
hi: आप इस ट्रेश फोल्डर को कापी नहीं कर सकते

en: You cannot move a folder into itself.
hi: आप एक फोल्डर को स्वयं उसमें ही भेज नहीं सकते

en: You cannot move this trash folder.
hi: आप इस ट्रेश फोल्डर को नहीं हटा सकते

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
hi: "%s" का समूह नहीं बदल सकते इसके लिए जरूरी अनुमति आपके पास नहीं है

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
hi: "%s" का नाम बदलने के लिए जरूरी अनुमति आपके पास नहीं

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
hi: "%s" के कन्टेन्ट को देखने के लिए आवश्यकता अनुमति आपके पास नहीं है

en: ZDNet Linux Hardware Database
hi: ZDनेट लाइनक्सि हार्डवेयर डेटाबेस

en: ZDNet Linux Resource Center
hi: ZD नेट लाइनक्स साधन केन्द्र

en: Zero-Knowledge
hi: शून्य ग्यान

en: Zoom
hi: जूम

en: Zoom In
hi: अन्दर जूम

en: Zoom Out
hi: बाहर जूम

en: Zoom _In
hi: अन्दर जूम करें (I)

en: Zoom _Out
hi: बाहर जूम करें (A)

en: Zoom to Fit
hi: उचित बनाने के लिए जाम

en: _About
hi: बारे में (A)

en: _Add Bookmark
hi: बुकमार्क जोड़ें (A)

en: _Add a New Color...
hi: नया रंग जोड़ें

en: _Add a New Emblem...
hi: नया चिन्ह जोड़ें

en: _Add a New Pattern...
hi: एक नया पैटर्न जोड़ें

en: _Add new...
hi: नया जोड़ें

en: _Always
hi: हमेशा

en: _Arrange items:
hi: वस्तुओं को क्रमबद्ध करें

en: _Ask each time
hi: हर बार पूछें

en: _Back
hi: पीछे (B)

en: _Bookmarks
hi: बुकमार्क्स

en: _Clear History
hi: इतिहास साफ करें (C)

en: _Contents
hi: अंश (C)

en: _Copy File
hi: फाइल कापी करें

en: _Copy Files
hi: फाइल्स कापी करें

en: _Copy Text
hi: पाठ्य कापी करें (_C)

en: _Copy here
hi: यहां कापी करो

en: _Default zoom level:
hi: पूर्वनिर्धारित जूम स्तर

en: _Delete
hi: डिलीट

en: _Delete from Trash
hi: ट्रेश से हटाएं

en: _Display
hi: प्रदर्शित करें

en: _Edit
hi: सम्पादन करें (E)

en: _Edit Bookmarks
hi: बुकमार्क्स का सम्पादन करें (E)

en: _Empty
hi: खाली

en: _Empty Trash
hi: ट्रेश खाली करें

en: _File
hi: फाइल

en: _File group:
hi: फाइल समूह

en: _Format
hi: फारमेट

en: _Forward
hi: आगे बड़ाएँ (F)

en: _Go
hi: जाएं (G)

en: _Go There
hi: वहां जाएं(_G)

en: _Help
hi: सहायता (H)

en: _Home
hi: घर (H)

en: _Image:
hi: छवि

en: _Keyword:
hi: कीवर्ड

en: _Link here
hi: यहाँ कड़ी में जोड़ो

en: _Local File Only
hi: केवल स्थानीय फाइल

en: _Location...
hi: स्थान... (L)

en: _Manually
hi: मानवकत

en: _Modify...
hi: सुधारें...(_M)

en: _Move here
hi: यहाँ लाओ

en: _Name:
hi: नाम

en: _Never
hi: कभी नहीं

en: _Open
hi: खोलें

en: _Open Scripts Folder
hi: खोलें स्क्रिप्ट फोल्डर

en: _Paste Files
hi: चिपकाएँ फाईलों को

en: _Paste Text
hi: पाठ्य चिपकाएं

en: _Profiler
hi: प्रोफाइल (P)

en: _Properties
hi: विशेषताएँ

en: _Read
hi: पढ़ें

en: _Reload
hi: पुन लोड करें (R)

en: _Remove Custom Icon
hi: कस्टम आईकन हटाएँ

en: _Remove a Color...
hi: रंग हटाएँ

en: _Remove a Pattern...
hi: पैटर्न हटाएँ

en: _Remove an Emblem...
hi: चिन्ह हटाएँ

en: _Remove...
hi: हटाएँ

en: _Rename...
hi: पुन नाम दें

en: _Report Profiling
hi: प्रोफाईलिंग रिपोर्ट करें (R)

en: _Reset Profiling
hi: प्रोफाइलिंग रिसेट करें (R)

en: _Run
hi: चलाएं

en: _Scripts
hi: स्क्रिप्ट

en: _Select Custom Icon...
hi: कस्टम आईकन चुनें

en: _Side Pane
hi: एक तरफ के पट (पेन) (S)

en: _Start Profiling
hi: प्रोफाईलिंग शुरू करें (S)

en: _Sticky
hi: चिपचिपा

en: _Stop
hi: रोको (S)

en: _Stop Profiling
hi: प्रोफाईलिंग रोकें (S)

en: _Trash
hi: कचरा (T)

en: _Undo
hi: निरस्त करें (U)

en: _Unmount Volume
hi: अनमाउण्ट वाल्यूम

en: _Up
hi: ऊपर (U)

en: _View
hi: देखें (V)

en: _View as...
hi: देखें जैसे... (V)

en: _Write
hi: लिखें

en: a title
hi: एक शीर्षक

en: additional text
hi: एड़ीशनल पाठ्य

en: animation to indicate on-going activity
hi: चल रही गतिविधियों को दर्शाने के लिए एनीमेशन

en: another link to %s
hi: %s के लिए एक और कड़ी

en: bonobo_ui_init() failed.
hi: बानोबो यूआई इनिट() असफल रहा

en: by Modification _Date
hi: परिवर्तन की तारीख के अनुसार

en: by _Emblems
hi: प्रतीक के अनुसार

en: by _Name
hi: नाम से

en: by _Size
hi: आकार से

en: by _Type
hi: प्रकार से

en: date accessed
hi: डाटा एक्सेस्ड

en: date modified
hi: सुधार वाली तारीख

en: default for "%s"
hi: "%s" के लिए पूर्वनिर्धारित

en: default for this file
hi: इस फाइल के लिए पूर्व निर्धारित है

en: editable text
hi: एडीटेबल पाठ्य

en: group
hi: समूह

en: highlighted as keyboard focus
hi: की-बोर्ड फोकस के हमने हाइलाइट किया

en: highlighted for drop
hi: ड्राव के लिए हाइलाइट करें

en: highlighted for selection
hi: सिलेक्शन के लिए हाइलाइट किया

en: in menu for "%s"
hi: "%s" के लिए मेन्यू में

en: in menu for this file
hi: इस फाइल के लिए मेन्यू में

en: link
hi: कड़ी

en: link (broken)
hi: कड़ी (टूट गई)

en: link to %s
hi: %s के लिए कड़ी

en: loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
hi: नॉटिलस् - जाँचना यू आर एल के साथ संभव नहीं

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
hi: नॉटिलस् जाँचना दूसरे विकल्पों के साथ सम्भव नहीं

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
hi: नॉटिलस् - रेखागणित ईस यूआर एल के साथ उपयोग नहीं हो सकता

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
hi: नॉटिलस् - बाहर जाना यूआरएल के साथ उपयोग नहीं हो सकता

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
hi: नॉटिलस् - पुन शुरुआत यू आर एल के साथ नहीं उपयोग हो सकती

en: nd copy)
hi: nd कापी

en: none
hi: कोई नहीं

en: not in menu
hi: मेन्यू में नहीं

en: nothing
hi: कुछ नहीं

en: octal permissions
hi: आक्टेल अनुमतियां

en: on the desktop
hi: डेस्क टाप

en: owner
hi: मालिक

en: permissions
hi: अनुमतियां

en: pointing at "%s"
hi: इंगित करें "%s"

en: program
hi: प्रोग्राम

en: provides visual status
hi: विजुअल स्टेट्स दिखाता है

en: rd copy)
hi: rd कापी

en: reset
hi: फिर से शुरू करें

en: size
hi: आकार

en: some more text
hi: कुछ और पाठ्य

en: st copy)
hi: st कापी

en: th copy)
hi: th कापी

en: the browse history
hi: ब्राउज इतिहास

en: the current selection
hi: वर्तमान चयनित किया हुआ

en: the editable label
hi: द एडीटेबल लेबल

en: throbber
hi: थ्रोबर

en: throbber factory
hi: थ्रोबर कारखाना

en: throbber object factory
hi: थ्रोबर वस्तु कारखाना

en: today
hi: आज

en: today at %-I:%M %p
hi: आज %-l :%M %p बजे

en: today at %-I:%M:%S %p
hi: आज %-l:%M:%S %p बजे

en: today at 00:00 PM
hi: आज अपरान्ह 00:00 बजे

en: today at 00:00:00 PM
hi: आज अपरान्ह 00:00:00 बजे

en: today, %-I:%M %p
hi: आज %-l:%M %p

en: today, 00:00 PM
hi: आज अपरान्ह 00:00 बजे

en: type
hi: प्रकार

en: unknown
hi: अंजान

en: unknown MIME type
hi: अंजाना एम आई एम ई प्रकार

en: unknown type
hi: अन्जाना प्रकार

en: unreadable
hi: पढ़ने में असमर्थ

en: untitled folder
hi: बिना शीर्षक का फोल्डर

en: whether we are highlighted for a D&D drop
hi: क्या हमने डी और डी ड्राप को हाइलाइट किया है

en: whether we are highlighted for a selection
hi: क्या चुनने के लिए हमने हाइलाइटेड किया है

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
hi: क्या रेंडर की-बोर्ड फोकस को लमने हाइलाइट किया

en: yesterday
hi: बीता हुआ कल

en: yesterday at %-I:%M %p
hi: बीते हुए कल %-l:%M%p बजे

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
hi: बीता हुआ कल %-l:%M:%S%p पर

en: yesterday at 00:00 PM
hi: बीता हुआ कल अपरान्ह 00:00 पर

en: yesterday at 00:00:00 PM
hi: बीते हुए कल को अपरान्ह 00:00:00 बजे

en: yesterday, %-I:%M %p
hi: बीता हुआ कल, %l:%M%p

en: yesterday, 00:00 PM
hi: बीता हुआ कल, अपरान्ह 00:00 बजे
