gnumeric 0 - en to hr translation catalogue (3538 entries)

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
hr: 
    želite li pokrenuti ovaj umetak zajedno sa svim umetcima o kojima onzavisi?

en:    
       <span weight="bold">Rounds</span>
hr:    
       <span weight="bold">Krugovi</span>

en:    <span weight="bold">Limits</span>
hr:    <span weight="bold">Granice</span>

en: # Input variables
hr: # Ulazne vrijednosti

en: # Output variables
hr: # Izlazne varijable

en: #DIV/0!
hr: #DIJ/0!

en: #N/A
hr: #N/D

en: #NAME?
hr: #IME?

en: #NULL!
hr: #NULA!

en: #NUM!
hr: #BROJ!

en: #UNKNOWN!
hr: #NEPOZNATO!

en: % of _normal size
hr: % od _normale veličine

en: %d of %d lines to import
hr: %d od %d linija za uvoz

en: %i fields are not part of the merge zone!
hr: %i polja nisu dio zone spajanja!

en: %s
    is a directory name
hr: %s
    je ime direktorija

en: %s is encrypted
hr: %s je šifrirano

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
hr: %s je zaključano. Maknite zaštitu lista kako biste omogućili uređivanje.

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
hr: %s je zaključano. Maknite zaštitu radne knjige kako biste omogućili uređivanje.

en: %s is not true.
hr: %s nije točno.

en: %s version %s
hr: %s inačica %s

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
hr: %s!%s : ne mogu prevesti '%s'
         %s

en: %s!%s is locked
hr: %s!%s je zaključano

en: &[DATE]
hr: &[DATUM]

en: '%s' has a circular reference
hr: '%s' ima kružnu referencu

en: '%s' is an error
hr: '%s' je greška

en: '%s' is not a number
hr: '%s' nije broj

en: '%s' is not a valid date
hr: '%s' nije ispravni datum

en: '%s' is not a valid time
hr: '%s' nije ispravno vrijeme

en: '%s' is not an integer
hr: '%s' nije cijeli broj

en: () is an invalid expression
hr: () je neispravni izraz

en: (1 - alpha) =
hr: (1 - alfa) =

en: (All)
hr: (Sve)

en: (Blanks...)
hr: (Razmaci...)

en: (Custom...)
hr: (Prilagođeno...)

en: (Input)
hr: (Ulaz)

en: (Ma_ximum):
hr: (Naj_više):

en: (Non Blanks...)
hr: (Nisu razmaci...)

en: (Top 10...)
hr: (Prvih 10...)

en: (_Minimum):
hr: (Naj_manje):

en: *** Interpreter: %s
hr: *** Prevoditelj: %s

en: *Apr
hr: *Tra

en: *Aug
hr: *Kol

en: *Dec
hr: *Pro

en: *Feb
hr: *Vel

en: *Fri
hr: *Pet

en: *Jan
hr: *Sij

en: *Jul
hr: *Srp

en: *Jun
hr: *Lip

en: *Mar
hr: *Ožu

en: *May
hr: *Svi

en: *Mon
hr: *Pon

en: *Nov
hr: *Stu

en: *Oct
hr: *Lis

en: *Sat
hr: *Sub

en: *Sep
hr: *Ruj

en: *Sun
hr: *Ned

en: *Thu
hr: *Čet

en: *Tue
hr: *Uto

en: *Wed
hr: *Sri

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
hr: /%%%s%%%% CI znači od/do

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
hr: /ANOVA/Izvor varijacije/Između grupa/Unutar grupa/Ukupno

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
hr: /ANOVA/Izvor varijacije/Retci/Stupci/Greška/Ukupno

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Interaction/Within
hr: /ANOVA/Izvor varijacije/Retci/Stupci/Međudjelovanje/Unutar

en: /Coefficients/Standard Error/t Stat/P-value/Lower %%0.0%s%%%%/Upper %%0.0%s%%%%
hr: /Koeficijenti/Standardna greška/t Stat/P-vrijednost/Niže %%0.0%s%%%%/Više %%0.0%s%%%%

en: /Count/Sum/Average/Variance
hr: /Brojanje/Zbroj/Srednja vrijednost/Varijanta

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
hr: /Grupe/Brojanje/Zbroj/Srednja vrijednost/Varijanta

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
hr: /Srednja vrijednost/Poznata varijanca/Promatranja/Pretpostavljena srednja udaljenost/Pronađena srednja udaljenost/z/P (Z<=z) jedan-rep/z Kritički jedan-rep/e-tail/P (Z<=z) two-tail/z Kritički dvo-rep

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
hr: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/CountFIXME

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
hr: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tailFIXME

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
hr: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tailFIXME

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
hr: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tailFIXME

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
hr: /Srednja vrijednost/Varijanca/Promatranja/df/F/P (F<=f) desni-rep/F Kritički rep/P (f<=F) lijevi-rep/F Kritički lijevi-rep/P dvo-rep/F kritički dvo-rep

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
hr: /SS/df/MS/F/P-value/F kritično

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R Square/Adjusted R Square/Standard Error/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
hr: /SAŽETAK IZLAZA//Statistika regresije/Višestruki R/R kvadrat/Prilagođeni R kvadrat/Standardna greška/Promatranja//ANOVA//Regresija/Ostatak/Ukupno///Predsretanje

en: /SUMMARY/Count/Sum/Average/Variance
hr: /SAŽETAK/Count/Sum/Average/Variance

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
hr: /df/SS/MS/F/Važnost od F

en: 1.5d Charts
hr: 1.5d Dijagram

en: 2 Color
hr: 2 boje

en: 2D Scatter charts
hr: 2D raspršeni dijagrami

en: 2D scatter plotting engine
hr: 2D sustav raspršenog ispisivanja

en: 3D Adjacent Bars
hr: 3D susjedne trake

en: 3D Adjacent Columns
hr: 3D susjedni stupci

en: 3D Percentage Bars
hr: 3D postotne trake

en: 3D Percentage Columns
hr: 3D postotni stupci

en: 3D Pie
hr: 3D torta

en: 3D Split Pie
hr: 3D odvojena torta

en: 3D Stacked Bars
hr: 3D sljepljene trake

en: 3D Stacked Columns
hr: 3D sljepljeni stupci

en: < Not available >
hr: < Nije dostupno >

en: <- Remove
hr: <- Ukloni

en: <- Remove all
hr: <- Ukloni sve

en: <b>Background</b>
hr: <b>Pozadina</b>

en: <b>Control</b>
hr: <b>Nadzor</b>

en: <b>Error alerts</b>
hr: <b>Dojava greške</b>

en: <b>Fill</b>
hr: <b>Popuni</b>

en: <b>Horizontal alignment</b>
hr: <b>Vodoravno poravnanje</b>

en: <b>Line</b>
hr: <b>Linija</b>

en: <b>Major Ticks:</b>
hr: <b>Glavne oznake:</b>

en: <b>Marker</b>
hr: <b>Oznaka</b>

en: <b>Minor Ticks:</b>
hr: <b>Sporedne oznake:</b>

en: <b>Orientation</b>
hr: <b>Orijentacija</b>

en: <b>Outline</b>
hr: <b>Kontura</b>

en: <b>Pattern</b>
hr: <b>Uzorak</b>

en: <b>Sample</b>
hr: <b>Uzorak</b>

en: <b>Style</b>
hr: <b>Stil</b>

en: <b>Vertical alignment</b>
hr: <b>Okomito poravnanje</b>

en: <small>Optional</small>
hr: <small>Neobavezno</small>

en: <span weight="bold">Change Cells Containing</span>
hr: <span weight="bold">Izmjeni ćelije koje sadrže</span>

en: <span weight="bold">Changing Cells</span>
hr: <span weight="bold">Mijenjanje ćelije</span>

en: <span weight="bold">Comment</span>
hr: <span weight="bold">Primjedba</span>

en: <span weight="bold">Criteria</span>
hr: <span weight="bold">Kriterij</span>

en: <span weight="bold">Delete Method</span>
hr: <span weight="bold">Metoda brisanja</span>

en: <span weight="bold">Document Summary Information</span>
hr: <span weight="bold">Sažetak podataka o dokumentu</span>

en: <span weight="bold">Goal</span>
hr: <span weight="bold">Cilj</span>

en: <span weight="bold">Insert Method</span>
hr: <span weight="bold">Metoda umetanja</span>

en: <span weight="bold">Last Result</span>
hr: <span weight="bold">Posljednji rezultat</span>

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
hr: <span weight="bold">Razno</span>

en: <span weight="bold">Reporting</span>
hr: <span weight="bold">Izvještavanje</span>

en: <span weight="bold">Scenarios</span>
hr: <span weight="bold">Scenariji</span>

en: <span weight="bold">Search Text Type</span>
hr: <span weight="bold">Traži tekst</span>

en: <span weight="bold">Sort Options</span>
hr: <span weight="bold">Odrednice razvrstavanja</span>

en: <span weight="bold">Sort Specification</span>
hr: <span weight="bold">Pravila razvsrtavanja</span>

en: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS implements the Absolute Value function:  the result is to drop the negative sign (if present).  This can be done for integers and floating point numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ABS(7) equals 7.
    ABS(-3.14) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR
hr: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS implementira funkciju Apsoultne Vrijednosti: rezultat je da se ukloni negativni predznak (ukoliko postoji). To može biti urađeno za cjelobrojne i realne brojeve.
    
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    ABS(7) jednako 7.
    ABS(-3.14) jednako 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR

en: @FUNCTION=ACCRINT
    @SYNTAX=ACCRINT(issue,first_interest,settlement,rate,par,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINT calculates the accrued interest for a security that pays periodic interest.
    
    @issue is the issue date of the security.  @first_interest is the first interest date of the security.  @settlement is the settlement date of the security.  The settlement date is always after the issue date (the date when the security is bought). @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. @frequency is the number of coupon payments per year.
    
    Allowed frequencies are:
      1 = annual,
      2 = semi,
      4 = quarterly.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @issue date, @first_interest date, or @settlement date is not valid, ACCRINT returns #NUM! error.
    * The dates must be @issue < @first_interest < @settlement, or ACCRINT returns #NUM! error.
    * If @rate <= 0 or @par <= 0 , ACCRINT returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINT returns #NUM! error.
    * If @issue date is after @settlement date or they are the same, ACCRINT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTM
hr: @FUNCTION=ACCRINT
    @SYNTAX=ACCRINT(issue,first_interest,settlement,rate,par,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINT calculates the accrued interest for a security that pays periodic interest.
    
    @issue is the issue date of the security.  @first_interest is the first interest date of the security.  @settlement is the settlement date of the security.  The settlement date is always after the issue date (the date when the security is bought). @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. @frequency is the number of coupon payments per year.
    
    Allowed frequencies are:
      1 = annual,
      2 = semi,
      4 = quarterly.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @issue date, @first_interest date, or @settlement date is not valid, ACCRINT returns #NUM! error.
    * The dates must be @issue < @first_interest < @settlement, or ACCRINT returns #NUM! error.
    * If @rate <= 0 or @par <= 0 , ACCRINT returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINT returns #NUM! error.
    * If @issue date is after @settlement date or they are the same, ACCRINT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTMfixme

en: @FUNCTION=ACCRINTM
    @SYNTAX=ACCRINTM(issue,maturity,rate[,par,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINTM calculates and returns the accrued interest for a security from @issue to @maturity date.
    
    @issue is the issue date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. If you omit @par, ACCRINTM applies $1,000 instead.  @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @issue date or @maturity date is not valid, ACCRINTM returns #NUM! error.
    * If @rate <= 0 or @par <= 0, ACCRINTM returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINTM returns #NUM! error.
    * If @issue date is after @maturity date or they are the same, ACCRINTM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINT
hr: @FUNCTION=ACCRINTM
    @SYNTAX=ACCRINTM(issue,maturity,rate[,par,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINTM calculates and returns the accrued interest for a security from @issue to @maturity date.
    
    @issue is the issue date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. If you omit @par, ACCRINTM applies $1,000 instead.  @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @issue date or @maturity date is not valid, ACCRINTM returns #NUM! error.
    * If @rate <= 0 or @par <= 0, ACCRINTM returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINTM returns #NUM! error.
    * If @issue date is after @maturity date or they are the same, ACCRINTM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTfixme

en: @FUNCTION=ACOS
    @SYNTAX=ACOS(x)
    @DESCRIPTION=ACOS function calculates the arc cosine of @x; that is the value whose cosine is @x.
    
    * The value it returns is in radians.
    * If @x falls outside the range -1 to 1, ACOS returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ACOS(0.1) equals 1.470629.
    ACOS(-0.1) equals 1.670964.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, DEGREES, RADIANS
hr: @FUNCTION=ACOS
    @SYNTAX=ACOS(x)
    @DESCRIPTION=ACOS function calculates the arc cosine of @x; that is the value whose cosine is @x.
    
    * The value it returns is in radians.
    * If @x falls outside the range -1 to 1, ACOS returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ACOS(0.1) equals 1.470629.
    ACOS(-0.1) equals 1.670964.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, DEGREES, RADIANSfixme

en: @FUNCTION=ACOSH
    @SYNTAX=ACOSH(x)
    @DESCRIPTION=ACOSH  function  calculates  the inverse hyperbolic cosine of @x; that is the value whose hyperbolic cosine is @x.
    
    * If @x is less than 1.0, ACOSH() returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    ACOSH(2) equals 1.31696.
    ACOSH(5.3) equals 2.35183.
    
    @SEEALSO=ACOS, ASINH, DEGREES, RADIANS
hr: @FUNCTION=ACOSH
    @SYNTAX=ACOSH(x)
    @DESCRIPTION=ACOSH  function  calculates  the inverse hyperbolic cosine of @x; that is the value whose hyperbolic cosine is @x.
    
    * If @x is less than 1.0, ACOSH() returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    ACOSH(2) equals 1.31696.
    ACOSH(5.3) equals 2.35183.
    
    @SEEALSO=ACOS, ASINH, DEGREES, RADIANS fixme

en: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(row_num,col_num[,abs_num,a1,text])
    @DESCRIPTION=ADDRESS returns a cell address as text for specified row and column numbers.
    
    @a1 is a logical value that specifies the reference style.  If @a1 is TRUE or omitted, ADDRESS returns an A1-style reference, i.e. $D$4.  Otherwise ADDRESS returns an R1C1-style reference, i.e. R4C4.
    
    @text specifies the name of the worksheet to be used as the external reference.
    
    * If @abs_num is 1 or omitted, ADDRESS returns absolute reference.
    * If @abs_num is 2 ADDRESS returns absolute row and relative column.
    * If @abs_num is 3 ADDRESS returns relative row and absolute column.
    * If @abs_num is 4 ADDRESS returns relative reference.
    * If @abs_num is greater than 4 ADDRESS returns #VALUE! error.
    * If @row_num or @col_num is less than one, ADDRESS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5,4) equals "$D$5".
    ADDRESS(5,4,4) equals "D5".
    ADDRESS(5,4,3,FALSE) equals "R[5]C4".
    
    @SEEALSO=COLUMNNUMBER
hr: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(row_num,col_num[,abs_num,a1,text])
    @DESCRIPTION=ADDRESS returns a cell address as text for specified row and column numbers.
    
    @a1 is a logical value that specifies the reference style.  If @a1 is TRUE or omitted, ADDRESS returns an A1-style reference, i.e. $D$4.  Otherwise ADDRESS returns an R1C1-style reference, i.e. R4C4.
    
    @text specifies the name of the worksheet to be used as the external reference.
    
    * If @abs_num is 1 or omitted, ADDRESS returns absolute reference.
    * If @abs_num is 2 ADDRESS returns absolute row and relative column.
    * If @abs_num is 3 ADDRESS returns relative row and absolute column.
    * If @abs_num is 4 ADDRESS returns relative reference.
    * If @abs_num is greater than 4 ADDRESS returns #VALUE! error.
    * If @row_num or @col_num is less than one, ADDRESS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5,4) equals "$D$5".
    ADDRESS(5,4,4) equals "D5".
    ADDRESS(5,4,3,FALSE) equals "R[5]C4".
    
    @SEEALSO=COLUMNNUMBERfixme

en: @FUNCTION=AMORDEGRC
    @SYNTAX=AMORDEGRC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORDEGRC: Calculates depreciation for each accounting period using French accounting conventions.   Assets purchased in the middle of a period take prorated depreciation into account.  This is similar to AMORLINC, except that a depreciation coefficient is applied in the calculation depending on the life of the assets.
    Named for AMORtissement DEGRessif Comptabilite
    
    @cost The value of the asset.
    @purchase_date The date the asset was purchased.
    @first_period The end of the first period.
    @salvage Asset value at maturity.
    @period The length of accounting periods.
    @rate rate of depreciation as a percentage.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    AMORDEGRC(2400,DATE(1998,8,19),DATE(1998,12,30),300,1,0.14,1) = 733
    
    @SEEALSO=AMORLINC
hr: @FUNCTION=AMORDEGRC
    @SYNTAX=AMORDEGRC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORDEGRC: Calculates depreciation for each accounting period using French accounting conventions.   Assets purchased in the middle of a period take prorated depreciation into account.  This is similar to AMORLINC, except that a depreciation coefficient is applied in the calculation depending on the life of the assets.
    Named for AMORtissement DEGRessif Comptabilite
    
    @cost The value of the asset.
    @purchase_date The date the asset was purchased.
    @first_period The end of the first period.
    @salvage Asset value at maturity.
    @period The length of accounting periods.
    @rate rate of depreciation as a percentage.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    AMORDEGRC(2400,DATE(1998,8,19),DATE(1998,12,30),300,1,0.14,1) = 733
    
    @SEEALSO=AMORLINCfixme

en: @FUNCTION=AMORLINC
    @SYNTAX=AMORLINC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORLINC: Calculates depreciation for each accounting period using French accounting conventions.   Assets purchased in the middle of a period take prorated depreciation into account.
    Named for AMORtissement LINeaire Comptabilite.
    
    @cost The value of the asset.
    @purchase_date The date the asset was purchased.
    @first_period The end of the first period.
    @salvage Asset value at maturity.
    @period The length of accounting periods.
    @rate rate of depreciation as a percentage.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    AMORLINC(2400,DATE(1998,8,19),DATE(1998,12,31),300,1,0.15,1) = 360
    
    @SEEALSO=AMORDEGRC
hr: @FUNCTION=AMORLINC
    @SYNTAX=AMORLINC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORLINC: Calculates depreciation for each accounting period using French accounting conventions.   Assets purchased in the middle of a period take prorated depreciation into account.
    Named for AMORtissement LINeaire Comptabilite.
    
    @cost The value of the asset.
    @purchase_date The date the asset was purchased.
    @first_period The end of the first period.
    @salvage Asset value at maturity.
    @period The length of accounting periods.
    @rate rate of depreciation as a percentage.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    AMORLINC(2400,DATE(1998,8,19),DATE(1998,12,31),300,1,0.15,1) = 360
    
    @SEEALSO=AMORDEGRCfixme

en: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implements the logical AND function: the result is TRUE if all of the expressions evaluate to TRUE, otherwise it returns FALSE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE.  If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    AND(TRUE,TRUE) equals TRUE.
    AND(TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    Let us assume that A1 holds number five and A2 number one.  Then
    AND(A1>3,A2<2) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=OR, NOT
hr: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implements the logical AND function: the result is TRUE if all of the expressions evaluate to TRUE, otherwise it returns FALSE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE.  If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    AND(TRUE,TRUE) equals TRUE.
    AND(TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    Let us assume that A1 holds number five and A2 number one.  Then
    AND(A1>3,A2<2) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=OR, NOTfixme

en: @FUNCTION=AREAS
    @SYNTAX=AREAS(reference)
    @DESCRIPTION=AREAS returns the number of areas in @reference. 
    
    @EXAMPLES=
    AREAS((A1,B2,C3)) equals 3.
    
    @SEEALSO=ADDRESS,INDEX,INDIRECT,OFFSET
hr: @FUNCTION=AREAS
    @SYNTAX=AREAS(reference)
    @DESCRIPTION=AREAS vraća broj područja u @reference. 
    
    @EXAMPLES=
    AREAS((A1,B2,C3)) jednako 3.
    
    @SEEALSO=ADDRESS,INDEX,INDIRECT,OFFSET

en: @FUNCTION=ASIN
    @SYNTAX=ASIN(x)
    @DESCRIPTION=ASIN function calculates the arc sine of @x; that is the value whose sine is @x.
    
    * If @x falls outside the range -1 to 1, ASIN returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ASIN(0.5) equals 0.523599.
    ASIN(1) equals 1.570797.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, ASINH, DEGREES, RADIANS
hr: @FUNCTION=ASIN
    @SYNTAX=ASIN(x)
    @DESCRIPTION=ASIN function calculates the arc sine of @x; that is the value whose sine is @x.
    
    * If @x falls outside the range -1 to 1, ASIN returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ASIN(0.5) equals 0.523599.
    ASIN(1) equals 1.570797.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, ASINH, DEGREES, RADIANSfixme

en: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH function calculates the inverse hyperbolic sine of @x; that is the value whose hyperbolic sine is @x.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) equals 0.481212.
    ASINH(1.0) equals 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
hr: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH function calculates the inverse hyperbolic sine of @x; that is the value whose hyperbolic sine is @x.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) equals 0.481212.
    ASINH(1.0) equals 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANSfixme

en: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN function calculates the arc tangent of @x; that is the value whose tangent is @x.
    
    * Return value is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) equals 0,463648.
    ATAN(1) equals 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
hr: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN function calculates the arc tangent of @x; that is the value whose tangent is @x.
    
    * Return value is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) equals 0,463648.
    ATAN(1) equals 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANSfixme

en: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=ATAN2 function calculates the arc tangent of the two variables @b1 and @b2.  It is similar to calculating the arc tangent of @b2 / @b1, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
    
    * The result is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) equals 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) equals 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
hr: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=ATAN2 function calculates the arc tangent of the two variables @b1 and @b2.  It is similar to calculating the arc tangent of @b2 / @b1, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
    
    * The result is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) equals 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) equals 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANSfixme

en: @FUNCTION=ATANH
    @SYNTAX=ATANH(x)
    @DESCRIPTION=ATANH function calculates the inverse hyperbolic tangent of @x; that is the value whose hyperbolic tangent is @x.
    
    * If the absolute value of @x is greater than 1.0, ATANH returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATANH(0.5) equals 0.549306.
    ATANH(0.8) equals 1.098612.
    
    @SEEALSO=ATAN, TAN, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
hr: @FUNCTION=ATANH
    @SYNTAX=ATANH(x)
    @DESCRIPTION=ATANH function calculates the inverse hyperbolic tangent of @x; that is the value whose hyperbolic tangent is @x.
    
    * If the absolute value of @x is greater than 1.0, ATANH returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATANH(0.5) equals 0.549306.
    ATANH(0.8) equals 1.098612.
    
    @SEEALSO=ATAN, TAN, SIN, COS, DEGREES, RADIANSfixme

en: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=AVEDEV returns the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVEDEV(A1:A5) equals 7.84.
    
    @SEEALSO=STDEV
hr: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=AVEDEV returns the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVEDEV(A1:A5) equals 7.84.
    
    @SEEALSO=STDEVfixme

en: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(value1, value2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGE computes the average of all the values and cells referenced in the argument list.  This is equivalent to the sum of the arguments divided by the count of the arguments.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGE(A1:A5) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
hr: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(value1, value2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGE computes the average of all the values and cells referenced in the argument list.  This is equivalent to the sum of the arguments divided by the count of the arguments.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGE(A1:A5) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNTfixme

en: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGEA returns the average of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGEA(A1:A5) equals 18.94.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
hr: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGEA returns the average of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGEA(A1:A5) equals 18.94.
    
    @SEEALSO=AVERAGEfixme

en: @FUNCTION=BERNOULLI
    @SYNTAX=BERNOULLI(k,p)
    @DESCRIPTION=BERNOULLI returns the probability p(k) of obtaining @k from a Bernoulli distribution with probability parameter @p.
    
    * If @k != 0 and @k != 1 BERNOULLI returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 BERNOULLI returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    BERNOULLI(0,0.5).
    
    @SEEALSO=RANDBERNOULLI
hr: @FUNCTION=BERNOULLI
    @SYNTAX=BERNOULLI(k,p)
    @DESCRIPTION=BERNOULLI returns the probability p(k) of obtaining @k from a Bernoulli distribution with probability parameter @p.
    
    * If @k != 0 and @k != 1 BERNOULLI returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 BERNOULLI returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    BERNOULLI(0,0.5).
    
    @SEEALSO=RANDBERNOULLIfixme

en: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI function returns the Neumann, Weber or Bessel function.
    
    @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) equals 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
hr: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI function returns the Neumann, Weber or Bessel function.
    
    @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) equals 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELYfixme

en: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELJ function returns the Bessel function with @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELJ(0.89,3) equals 0.013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELK,BESSELY
hr: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELJ function returns the Bessel function with @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELJ(0.89,3) equals 0.013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELK,BESSELYfixme

en: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELK function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3,9) equals 397.95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELY
hr: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELK function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3,9) equals 397.95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELYfixme

en: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELY function returns the Neumann, Weber or Bessel function.
    
    @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELY(4,2) equals 0.215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELK
hr: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELY function returns the Neumann, Weber or Bessel function.
    
    @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELY(4,2) equals 0.215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELKfixme

en: @FUNCTION=BETA
    @SYNTAX=BETA(a,b)
    @DESCRIPTION=BETA function returns the value of the mathematic beta function extended to all real numbers except 0 and negative integers.
    
    * If @a, @b, or (@a + @b) are non-positive integers, BETA returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    BETA(2,3) equals 0.083333.
    BETA(-0.5,0.5) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETALN,GAMMALN
hr: @FUNCTION=BETA
    @SYNTAX=BETA(a,b)
    @DESCRIPTION=BETA function returns the value of the mathematic beta function extended to all real numbers except 0 and negative integers.
    
    * If @a, @b, or (@a + @b) are non-positive integers, BETA returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    BETA(2,3) equals 0.083333.
    BETA(-0.5,0.5) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETALN,GAMMALNfixme

en: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETADIST function returns the cumulative beta distribution. @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.
    * If @a is not given, BETADIST uses 0.
    * If @b is not given, BETADIST uses 1.
    * If @x < @a or @x > @b BETADIST returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETADIST returns #NUM! error.
    * If @a >= @b BETADIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) equals 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV
hr: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETADIST function returns the cumulative beta distribution. @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.
    * If @a is not given, BETADIST uses 0.
    * If @b is not given, BETADIST uses 1.
    * If @x < @a or @x > @b BETADIST returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETADIST returns #NUM! error.
    * If @a >= @b BETADIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) equals 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINVfixme

en: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETAINV function returns the inverse of cumulative beta distribution.  @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.
    
    * If @a is not given, BETAINV uses 0.
    * If @b is not given, BETAINV uses 1.
    * If @p < 0 or @p > 1 BETAINV returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETAINV returns #NUM! error.
    * If @a >= @b BETAINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) equals 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST
hr: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETAINV function returns the inverse of cumulative beta distribution.  @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.
    
    * If @a is not given, BETAINV uses 0.
    * If @b is not given, BETAINV uses 1.
    * If @p < 0 or @p > 1 BETAINV returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETAINV returns #NUM! error.
    * If @a >= @b BETAINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) equals 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADISTfixme

en: @FUNCTION=BETALN
    @SYNTAX=BETALN(a,b)
    @DESCRIPTION=BETALN function returns the natural logarithm of the absolute value of the beta function.
    
    * If @a, @b, or (@a + @b) are non-positive integers, BETALN returns #NUM! 
    @EXAMPLES=
    BETALN(2,3) equals -2.48.
    BETALN(-0.5,0.5) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETA,GAMMALN
hr: @FUNCTION=BETALN
    @SYNTAX=BETALN(a,b)
    @DESCRIPTION=BETALN function returns the natural logarithm of the absolute value of the beta function.
    
    * If @a, @b, or (@a + @b) are non-positive integers, BETALN returns #NUM! 
    @EXAMPLES=
    BETALN(2,3) equals -2.48.
    BETALN(-0.5,0.5) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETA,GAMMALNfixme

en: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC function converts a binary number in string or number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) equals 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX
hr: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC function converts a binary number in string or number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) equals 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEXfixme

en: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX function converts a binary number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) equals 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC
hr: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX function converts a binary number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) equals 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DECfixme

en: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT function converts a binary number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) equals 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX
hr: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT function converts a binary number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) equals 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEXfixme

en: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n,trials,p,cumulative)
    @DESCRIPTION=BINOMDIST function returns the binomial distribution. @n is the number of successes, @trials is the total number of independent trials, @p is the probability of success in trials, and @cumulative describes whether to return the sum of the binomial function from 0 to @n.
    
    * If @n or @trials are non-integer they are truncated.
    * If @n < 0 or @trials < 0 BINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @n > @trials BINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 BINOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3,5,0.8,0) equals 0.2048.
    
    @SEEALSO=POISSON
hr: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n,trials,p,cumulative)
    @DESCRIPTION=BINOMDIST function returns the binomial distribution. @n is the number of successes, @trials is the total number of independent trials, @p is the probability of success in trials, and @cumulative describes whether to return the sum of the binomial function from 0 to @n.
    
    * If @n or @trials are non-integer they are truncated.
    * If @n < 0 or @trials < 0 BINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @n > @trials BINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 BINOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3,5,0.8,0) equals 0.2048.
    
    @SEEALSO=POISSONfixme

en: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=BITAND function returns bitwise and-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR
hr: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=BITAND funkcija vraća bitwise I od argumenta.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR

en: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITLSHIFT function returns @x bit-shifted left by @n bits.
    
    * If @n is negative, a right shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT
hr: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITLSHIFT function returns @x bit-shifted left by @n bits.
    
    * If @n is negative, a right shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFTfixme

en: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITOR function returns bitwise or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND
hr: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITOR funkcija vraća bitwise ILI od argumenta.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITAND,BITXOR

en: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITRSHIFT function returns @x bit-shifted right by @n bits.
    
    * If @n is negative, a left shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITLSHIFT
hr: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITRSHIFT function returns @x bit-shifted right by @n bits.
    
    * If @n is negative, a left shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITLSHIFTfixme

en: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITXOR function returns bitwise exclusive or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND
hr: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITXOR funkcija vraća bitwise ekskluzivno ILI od argumenta.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND

en: @FUNCTION=CAUCHY
    @SYNTAX=CAUCHY(x,a,cum)
    @DESCRIPTION=CAUCHY returns the Cauchy distribution with scale parameter @a. If @cum is TRUE, CAUCHY returns the cumulative distribution.
    
    * If @a < 0 CAUCHY returns #NUM! error.
    * If @cum != TRUE and @cum != FALSE CAUCHY returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    CAUCHY(0.43,1,TRUE) returns 0.370735.
    
    @SEEALSO=RANDCAUCHY
hr: @FUNCTION=CAUCHY
    @SYNTAX=CAUCHY(x,a,cum)
    @DESCRIPTION=CAUCHY returns the Cauchy distribution with scale parameter @a. If @cum is TRUE, CAUCHY returns the cumulative distribution.
    
    * If @a < 0 CAUCHY returns #NUM! error.
    * If @cum != TRUE and @cum != FALSE CAUCHY returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    CAUCHY(0.43,1,TRUE) returns 0.370735.
    
    @SEEALSO=RANDCAUCHYfixme

en: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=CEIL function rounds @x up to the next nearest integer.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) equals 1.
    CEIL(-1.1) equals -1.
    CEIL(-2.9) equals -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT
hr: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=CEIL function rounds @x up to the next nearest integer.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) equals 1.
    CEIL(-1.1) equals -1.
    CEIL(-2.9) equals -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INTfixme

en: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,significance)
    @DESCRIPTION=CEILING function rounds @x up to the nearest multiple of @significance.
    
    * If @x or @significance is non-numeric CEILING returns #VALUE! error.
    * If @x and @significance have different signs CEILING returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) equals 3.
    CEILING(123.123,3) equals 126.
    
    @SEEALSO=CEIL
hr: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,significance)
    @DESCRIPTION=CEILING function rounds @x up to the nearest multiple of @significance.
    
    * If @x or @significance is non-numeric CEILING returns #VALUE! error.
    * If @x and @significance have different signs CEILING returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) equals 3.
    CEILING(123.123,3) equals 126.
    
    @SEEALSO=CEILfixme

en: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(type,ref)
    @DESCRIPTION=CELL returns information about the formatting, location, or contents of a cell.
    
    @type specifies the type of information you want to obtain:
    
      address    	Returns the given cell reference as text.
      col        		Returns the number of the column in @ref.
      contents   	Returns the contents of the cell in @ref.
      format     		Returns the code of the format of the cell.
      parentheses	Returns 1 if @ref contains a negative value
                 		and its format displays it with parentheses.
      row        		Returns the number of the row in @ref.
      width      		Returns the column width.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Cell("format",A1) returns the code of the format of the cell A1.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(type,ref)
    @DESCRIPTION=CELL returns information about the formatting, location, or contents of a cell.
    
    @type specifies the type of information you want to obtain:
    
      address    	Returns the given cell reference as text.
      col        		Returns the number of the column in @ref.
      contents   	Returns the contents of the cell in @ref.
      format     		Returns the code of the format of the cell.
      parentheses	Returns 1 if @ref contains a negative value
                 		and its format displays it with parentheses.
      row        		Returns the number of the row in @ref.
      width      		Returns the column width.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Cell("format",A1) returns the code of the format of the cell A1.
    
    @SEEALSO=fixme

en: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR returns the ASCII character represented by the number @x.
    
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) equals A.
    
    @SEEALSO=CODE
hr: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR vraća ASCII znak predstavljen brojem @x.
    
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) jednako A.
    
    @SEEALSO=CODE

en: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,dof)
    @DESCRIPTION=CHIDIST function returns the one-tailed probability of the chi-squared distribution. @dof is the number of degrees of freedom.
    
    * If @dof is non-integer it is truncated.
    * If @dof < 1 CHIDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) equals 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST
hr: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,dof)
    @DESCRIPTION=CHIDIST function returns the one-tailed probability of the chi-squared distribution. @dof is the number of degrees of freedom.
    
    * If @dof is non-integer it is truncated.
    * If @dof < 1 CHIDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) equals 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITESTfixme

en: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=CHIINV function returns the inverse of the one-tailed probability of the chi-squared distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 CHIINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) equals 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST
hr: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=CHIINV function returns the inverse of the one-tailed probability of the chi-squared distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 CHIINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) equals 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITESTfixme

en: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(actual_range,theoretical_range)
    @DESCRIPTION=CHITEST function returns the test for independence of chi-squared distribution.
    
    @actual_range is a range that contains the observed data points. @theoretical_range is a range that contains the expected values of the data points.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINV
hr: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(actual_range,theoretical_range)
    @DESCRIPTION=CHITEST function returns the test for independence of chi-squared distribution.
    
    @actual_range is a range that contains the observed data points. @theoretical_range is a range that contains the expected values of the data points.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINVfixme

en: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(index[,value1][,value2]...)
    @DESCRIPTION=CHOOSE returns the value of index @index. @index is rounded to an integer if it is not.
    
    * If @index < 1 or @index > number of values, CHOOSE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3,"Apple","Orange","Grape","Perry") equals "Grape".
    
    @SEEALSO=IF
hr: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(index[,value1][,value2]...)
    @DESCRIPTION=CHOOSE returns the value of index @index. @index is rounded to an integer if it is not.
    
    * If @index < 1 or @index > number of values, CHOOSE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3,"Apple","Orange","Grape","Perry") equals "Grape".
    
    @SEEALSO=IFfixme

en: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(string)
    @DESCRIPTION=CLEAN removes any non-printable characters from @string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CLEAN("one"\&char(7)) equals "one".
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(string)
    @DESCRIPTION=CLEAN removes any non-printable characters from @string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CLEAN("one"\&char(7)) equals "one".
    
    @SEEALSO=fixme

en: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(char)
    @DESCRIPTION=CODE returns the ASCII number for the character @char.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CODE("A") equals 65.
    
    @SEEALSO=CHAR
hr: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(char)
    @DESCRIPTION=CODE returns the ASCII number for the character @char.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CODE("A") equals 65.
    
    @SEEALSO=CHARfixme

en: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([reference])
    @DESCRIPTION=COLUMN function returns the column number of the current cell unless @reference is given. In that case, it returns an array of the column numbers of all cells in @reference. 
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, COLUMN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMN() in E1 equals 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWS
hr: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([reference])
    @DESCRIPTION=COLUMN function returns the column number of the current cell unless @reference is given. In that case, it returns an array of the column numbers of all cells in @reference. 
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, COLUMN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMN() in E1 equals 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWSFIX ME

en: @FUNCTION=COLUMNNUMBER
    @SYNTAX=COLUMNNUMBER(name)
    @DESCRIPTION=COLUMNNUMBER function returns an integer corresponding to the column name supplied as a string.
    
    * If @name is invalid, COLUMNNUMBER returns the #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNNUMBER("E") equals 5.
    
    @SEEALSO=ADDRESS
hr: @FUNCTION=COLUMNNUMBER
    @SYNTAX=COLUMNNUMBER(name)
    @DESCRIPTION=COLUMNNUMBER function returns an integer corresponding to the column name supplied as a string.
    
    * If @name is invalid, COLUMNNUMBER returns the #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNNUMBER("E") equals 5.
    
    @SEEALSO=ADDRESSfixme

en: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(reference)
    @DESCRIPTION=COLUMNS function returns the number of columns in area or array reference.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, COLUMNS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) equals 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS
hr: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(reference)
    @DESCRIPTION=COLUMNS function returns the number of columns in area or array reference.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, COLUMNS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) equals 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWSFIX ME

en: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN computes the number of combinations.
    
    * Performing this function on a non-integer or a negative number returns #NUM! error.
    * If @n is less than @k COMBIN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) equals 28.
    COMBIN(6,2) equals 15.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN computes the number of combinations.
    
    * Performing this function on a non-integer or a negative number returns #NUM! error.
    * If @n is less than @k COMBIN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) equals 28.
    COMBIN(6,2) equals 15.
    
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,im[,suffix])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returns a complex number of the form x + yi.
    
    @real is the real and @im is the imaginary part of the complex number.  @suffix is the suffix for the imaginary part.  If it is omitted, COMPLEX uses 'i' by default.
    
    * If @suffix is neither 'i' nor 'j', COMPLEX returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) equals 1-i.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,imag[,sufiks])
    @DESCRIPTION=COMPLEX vraća kompleksni broj u obliku x+iy.
    
    @real je realni a @imag je imaginarni dio kompleksnog broja.  @sufiks je sufiks imaginarnog dijela. Ako se izostavi, COMPLEX običko koristi znak 'i'.
    
    * Ukoliko @sufiks nije 'i' ili 'j', COMPLEX vraća #VALUE! grešku.
    * Ova funkcija je kompatibilna s odgovarajućom Excel funkcijom.
    
    @EXAMPLES=
    KOMPLEKS(1,-1) je jednako 1-i.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(string1[,string2...])
    @DESCRIPTION=CONCATENATE returns the string obtained by concatenation of the given strings.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa","bb") equals "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT
hr: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(string1[,string2...])
    @DESCRIPTION=CONCATENATE vraća znakovni niz dobiven koncentriranjem danih znakovnih nizova 
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa","bb") equals "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT

en: @FUNCTION=CONFIDENCE
    @SYNTAX=CONFIDENCE(x,stddev,size)
    @DESCRIPTION=CONFIDENCE function returns the confidence interval for a mean. @x is the significance level, @stddev is the population standard deviation, and @size is the size of the sample.
    
    * If @size is non-integer it is truncated.
    * If @size < 0 CONFIDENCE returns #NUM! error.
    * If @size is 0 CONFIDENCE returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONFIDENCE(0.05,1,33) equals 0.341185936.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
hr: @FUNCTION=CONFIDENCE
    @SYNTAX=CONFIDENCE(x,stddev,size)
    @DESCRIPTION=CONFIDENCE function returns the confidence interval for a mean. @x is the significance level, @stddev is the population standard deviation, and @size is the size of the sample.
    
    * If @size is non-integer it is truncated.
    * If @size < 0 CONFIDENCE returns #NUM! error.
    * If @size is 0 CONFIDENCE returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONFIDENCE(0.05,1,33) equals 0.341185936.
    
    @SEEALSO=AVERAGEFIX ME

en: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(number,from_unit,to_unit)
    @DESCRIPTION=CONVERT returns a conversion from one measurement system to another.  For example, you can convert a weight in pounds to a weight in grams.  @number is the value you want to convert, @from_unit specifies the unit of the @number, and @to_unit is the unit for the result.
    
    @from_unit and @to_unit can be any of the following:
    
    Weight and mass:
    	'g'  		Gram
    	'sg' 		Slug
    	'lbm'		Pound
    	'u'  		U (atomic mass)
    	'ozm'		Ounce
    
    Distance:
    	'm'   		Meter
    	'mi'  		Statute mile
    	'Nmi' 		Nautical mile
    	'in'  		Inch
    	'ft'  		Foot
    	'yd'  		Yard
    	'ang' 		Angstrom
    	'Pica'		Pica
    
    Time:
    	'yr'  		Year
    	'day' 		Day
    	'hr'  		Hour
    	'mn'  		Minute
    	'sec' 		Second
    
    Pressure:
    	'Pa'  		Pascal
    	'atm' 		Atmosphere
    	'mmHg'	mm of Mercury
    
    Force:
    	'N'   		Newton
    	'dyn' 		Dyne
    	'lbf' 		Pound force
    
    Energy:
    	'J'    		Joule
    	'e'    		Erg
    	'c'    		Thermodynamic calorie
    	'cal'  		IT calorie
    	'eV'   	Electron volt
    	'HPh'  	Horsepower-hour
    	'Wh'   	Watt-hour
    	'flb'  		Foot-pound
    	'BTU'  	BTU
    
    Power:
    	'HP'   	Horsepower
    	'W'    	Watt
    
    Magnetism:
    	'T'    		Tesla
    	'ga'   	Gauss
    
    Temperature:
    	'C'    		Degree Celsius
    	'F'    		Degree Fahrenheit
    	'K'    		Degree Kelvin
    
    Liquid measure:
    	'tsp'  		Teaspoon
    	'tbs'  		Tablespoon
    	'oz'   		Fluid ounce
    	'cup'  	Cup
    	'pt'   		Pint
    	'qt'   		Quart
    	'gal'  		Gallon
    	'l'    		Liter
    
    For metric units any of the following prefixes can be used:
    	'Y'  	yotta 	1E+24
    	'Z'  	zetta 	1E+21
    	'E'  	exa   	1E+18
    	'P'  	peta  	1E+15
    	'T'  	tera  		1E+12
    	'G'  	giga  	1E+09
    	'M'  	mega  	1E+06
    	'k'  	kilo  		1E+03
    	'h'  	hecto 	1E+02
    	'e'  	deka  	1E+01
    	'd'  	deci  	1E-01
    	'c'  	centi 		1E-02
    	'm'  	milli 		1E-03
    	'u'  	micro 	1E-06
    	'n'  	nano  	1E-09
    	'p'  	pico  	1E-12
    	'f'  	femto 	1E-15
    	'a'  	atto  		1E-18
    	'z'  	zepto 		1E-21
    	'y'  	yocto 		1E-24
    
    * If @from_unit and @to_unit are different types, CONVERT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") equals 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") equals 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") equals 33.07567.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(number,from_unit,to_unit)
    @DESCRIPTION=CONVERT returns a conversion from one measurement system to another.  For example, you can convert a weight in pounds to a weight in grams.  @number is the value you want to convert, @from_unit specifies the unit of the @number, and @to_unit is the unit for the result.
    
    @from_unit and @to_unit can be any of the following:
    
    Weight and mass:
    	'g'  		Gram
    	'sg' 		Slug
    	'lbm'		Pound
    	'u'  		U (atomic mass)
    	'ozm'		Ounce
    
    Distance:
    	'm'   		Meter
    	'mi'  		Statute mile
    	'Nmi' 		Nautical mile
    	'in'  		Inch
    	'ft'  		Foot
    	'yd'  		Yard
    	'ang' 		Angstrom
    	'Pica'		Pica
    
    Time:
    	'yr'  		Year
    	'day' 		Day
    	'hr'  		Hour
    	'mn'  		Minute
    	'sec' 		Second
    
    Pressure:
    	'Pa'  		Pascal
    	'atm' 		Atmosphere
    	'mmHg'	mm of Mercury
    
    Force:
    	'N'   		Newton
    	'dyn' 		Dyne
    	'lbf' 		Pound force
    
    Energy:
    	'J'    		Joule
    	'e'    		Erg
    	'c'    		Thermodynamic calorie
    	'cal'  		IT calorie
    	'eV'   	Electron volt
    	'HPh'  	Horsepower-hour
    	'Wh'   	Watt-hour
    	'flb'  		Foot-pound
    	'BTU'  	BTU
    
    Power:
    	'HP'   	Horsepower
    	'W'    	Watt
    
    Magnetism:
    	'T'    		Tesla
    	'ga'   	Gauss
    
    Temperature:
    	'C'    		Degree Celsius
    	'F'    		Degree Fahrenheit
    	'K'    		Degree Kelvin
    
    Liquid measure:
    	'tsp'  		Teaspoon
    	'tbs'  		Tablespoon
    	'oz'   		Fluid ounce
    	'cup'  	Cup
    	'pt'   		Pint
    	'qt'   		Quart
    	'gal'  		Gallon
    	'l'    		Liter
    
    For metric units any of the following prefixes can be used:
    	'Y'  	yotta 	1E+24
    	'Z'  	zetta 	1E+21
    	'E'  	exa   	1E+18
    	'P'  	peta  	1E+15
    	'T'  	tera  		1E+12
    	'G'  	giga  	1E+09
    	'M'  	mega  	1E+06
    	'k'  	kilo  		1E+03
    	'h'  	hecto 	1E+02
    	'e'  	deka  	1E+01
    	'd'  	deci  	1E-01
    	'c'  	centi 		1E-02
    	'm'  	milli 		1E-03
    	'u'  	micro 	1E-06
    	'n'  	nano  	1E-09
    	'p'  	pico  	1E-12
    	'f'  	femto 	1E-15
    	'a'  	atto  		1E-18
    	'z'  	zepto 		1E-21
    	'y'  	yocto 		1E-24
    
    * If @from_unit and @to_unit are different types, CONVERT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") equals 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") equals 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") equals 33.07567.
    
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(array1,array2)
    @DESCRIPTION=CORREL returns the correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    CORREL(A1:A5,B1:B5) equals 0.996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV
hr: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(array1,array2)
    @DESCRIPTION=CORREL returns the correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    CORREL(A1:A5,B1:B5) equals 0.996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINVFIX ME

en: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS function returns the cosine of @x, where @x is given in radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) equals 0.877583.
    COS(1) equals 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
hr: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS funkcija vraćar kosinus od @x, gdje je @x dan u  radijanima.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Escelom 
    
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) jednako 0.877583.
    COS(1) jednako 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=COSH function returns the hyperbolic cosine of @x, which is defined mathematically as
    
    	(exp(@x) + exp(-@x)) / 2.
    
    * @x is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) equals 1.127626.
    COSH(1) equals 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP
hr: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=COSH function returns the hyperbolic cosine of @x, which is defined mathematically as
    
    	(exp(@x) + exp(-@x)) / 2.
    
    * @x is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) equals 1.127626.
    COSH(1) equals 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXPFIX ME

en: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNT returns the total number of integer or floating point arguments passed.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    COUNT(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
hr: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNT returns the total number of integer or floating point arguments passed.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    COUNT(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGEFIX ME

en: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=COUNTA(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNTA returns the number of arguments passed not including empty cells.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, "missing", "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    COUNTA(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUM
hr: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=COUNTA(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNTA returns the number of arguments passed not including empty cells.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, "missing", "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    COUNTA(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUMFIX ME

en: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(range)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK returns the number of blank cells in a @range.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) returns the number of blank cell in A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT
hr: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(range)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK vraća natrag broj praznih ćelija u @range.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Ecelom.
    
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) vraća natrag broj praznih ćelija u A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT

en: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(range,criteria)
    @DESCRIPTION=COUNTIF function counts the number of cells in the given @range that meet the given @criteria.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") equals 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") equals 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") equals 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") equals 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF
hr: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(range,criteria)
    @DESCRIPTION=COUNTIF function counts the number of cells in the given @range that meet the given @criteria.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") equals 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") equals 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") equals 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") equals 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIFFIX ME

en: @FUNCTION=COUPDAYBS
    @SYNTAX=COUPDAYBS(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYBS returns the number of days from the beginning of the coupon period to the settlement date.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPDAYBS returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYBS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 89
    COUPDAYBS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 0
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=COUPDAYBS
    @SYNTAX=COUPDAYBS(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYBS returns the number of days from the beginning of the coupon period to the settlement date.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPDAYBS returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYBS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 89
    COUPDAYBS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 0
    
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=COUPDAYS
    @SYNTAX=COUPDAYS(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYS returns the number of days in the coupon period of the settlement date.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPDAYS returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,1,FALSE) = 91
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=COUPDAYS
    @SYNTAX=COUPDAYS(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYS returns the number of days in the coupon period of the settlement date.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPDAYS returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,1,FALSE) = 91
    
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=COUPDAYSNC
    @SYNTAX=COUPDAYSNC(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYSNC returns the number of days from the settlement date to the next coupon date.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPDAYSNC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYSNC (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 1
    COUPDAYSNC (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 89
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=COUPDAYSNC
    @SYNTAX=COUPDAYSNC(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYSNC returns the number of days from the settlement date to the next coupon date.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPDAYSNC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYSNC (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 1
    COUPDAYSNC (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 89
    
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=COUPNCD
    @SYNTAX=COUPNCD(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPNCD returns the coupon date following settlement.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPNCD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 30-Nov-2002
    COUPNCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 28-Feb-2003
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=COUPNCD
    @SYNTAX=COUPNCD(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPNCD returns the coupon date following settlement.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPNCD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 30-Nov-2002
    COUPNCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 28-Feb-2003
    
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=COUPNUM
    @SYNTAX=COUPNUM(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPNUM returns the numbers of coupons to be paid between the settlement and maturity dates, rounded up.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, 4, 6 or 12, COUPNUM returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 5, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNUM (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 6
    COUPNUM (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 5
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=COUPNUM
    @SYNTAX=COUPNUM(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPNUM returns the numbers of coupons to be paid between the settlement and maturity dates, rounded up.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, 4, 6 or 12, COUPNUM returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 5, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNUM (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 6
    COUPNUM (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 5
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=COUPPCD
    @SYNTAX=COUPPCD(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPPCD returns the coupon date preceding settlement.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPPCD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPPCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 31-Aug-2002
    COUPPCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 29-Nov-2002
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=COUPPCD
    @SYNTAX=COUPPCD(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPPCD returns the coupon date preceding settlement.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPPCD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPPCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 31-Aug-2002
    COUPPCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 29-Nov-2002
    
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(array1,array2)
    @DESCRIPTION=COVAR returns the covariance of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    COVAR(A1:A5,B1:B5) equals 65.858.
    
    @SEEALSO=CORREL,FISHER,FISHERINV
hr: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(array1,array2)
    @DESCRIPTION=COVAR returns the covariance of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    COVAR(A1:A5,B1:B5) equals 65.858.
    
    @SEEALSO=CORREL,FISHER,FISHERINVFIX ME

en: @FUNCTION=CRITBINOM
    @SYNTAX=CRITBINOM(trials,p,alpha)
    @DESCRIPTION=CRITBINOM function returns the smallest value for which the cumulative is greater than or equal to a given value. @n is the number of trials, @p is the probability of success in trials, and @alpha is the criterion value.
    
    * If @trials is a non-integer it is truncated.
    * If @trials < 0 CRITBINOM returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 CRITBINOM returns #NUM! error.
    * If @alpha < 0 or @alpha > 1 CRITBINOM returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CRITBINOM(10,0.5,0.75) equals 6.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST
hr: @FUNCTION=CRITBINOM
    @SYNTAX=CRITBINOM(trials,p,alpha)
    @DESCRIPTION=CRITBINOM function returns the smallest value for which the cumulative is greater than or equal to a given value. @n is the number of trials, @p is the probability of success in trials, and @alpha is the criterion value.
    
    * If @trials is a non-integer it is truncated.
    * If @trials < 0 CRITBINOM returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 CRITBINOM returns #NUM! error.
    * If @alpha < 0 or @alpha > 1 CRITBINOM returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CRITBINOM(10,0.5,0.75) equals 6.
    
    @SEEALSO=BINOMDISTFIX ME

en: @FUNCTION=CRONBACH
    @SYNTAX=CRONBACH(ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=CRONBACH returns Cronbach's alpha for the given cases.
    @ref1 is a data set, @ref2 the second data set, etc..
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=CRONBACH
    @SYNTAX=CRONBACH(ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=CRONBACH vraća natrag Crnobachovu alfu za dane slučajeve.
    @ref1 je skup podataka @ref2 drugi skup podatak itd..
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CUMIPMT
    @SYNTAX=CUMIPMT(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMIPMT returns the cumulative interest paid on a loan between @start_period and @end_period.
    
    * If @rate <= 0, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @pv <= 0, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @start_period < 1, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @end_period < @start_period, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @end_period > @nper, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @type <> 0 and @type <> 1, CUMIPMT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=CUMIPMT
    @SYNTAX=CUMIPMT(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMIPMT returns the cumulative interest paid on a loan between @start_period and @end_period.
    
    * If @rate <= 0, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @pv <= 0, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @start_period < 1, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @end_period < @start_period, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @end_period > @nper, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @type <> 0 and @type <> 1, CUMIPMT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=CUMPRINC
    @SYNTAX=CUMPRINC(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMPRINC returns the cumulative principal paid on a loan between @start_period and @end_period.
    
    * If @rate <= 0, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @pv <= 0, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @start_period < 1, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @end_period < @start_period, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @end_period > @nper, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @type <> 0 and @type <> 1, CUMPRINC returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=CUMPRINC
    @SYNTAX=CUMPRINC(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMPRINC returns the cumulative principal paid on a loan between @start_period and @end_period.
    
    * If @rate <= 0, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @pv <= 0, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @start_period < 1, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @end_period < @start_period, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @end_period > @nper, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @type <> 0 and @type <> 1, CUMPRINC returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FIX ME

en: @FUNCTION=CUM_BIV_NORM_DIST
    @SYNTAX=CUM_BIV_NORM_DIST(a,b,rho)
    @DESCRIPTION=CUM_BIV_NORM_DIST calculates the cumulative bivariate normal distribution from parameters a, b & rho.  The return value is the probability that two random variables with correlation @rho are respectively each less than @a and @b.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV
hr: @FUNCTION=CUM_BIV_NORM_DIST
    @SYNTAX=CUM_BIV_NORM_DIST(a,b,rho)
    @DESCRIPTION=CUM_BIV_NORM_DIST calculates the cumulative bivariate normal distribution from parameters a, b & rho.  The return value is the probability that two random variables with correlation @rho are respectively each less than @a and @b.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINVFIX ME

en: @FUNCTION=DATE
    @SYNTAX=DATE (year,month,day)
    @DESCRIPTION=DATE returns the number of days since the 1st of January of 1900(the date serial number) for the given year, month and day.
    
    * If @month < 1 or @month > 12, the year will be corrected.  A similar correction takes place for days.
    * The @years should be at least 1900.  If @years < 1900, it is assumed to be 1900 + @years.
    * If the given date is not valid, DATE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATE(2001, 3, 30) returns 'Mar 30, 2001'.
     
    @SEEALSO=TODAY, NOW
hr: @FUNCTION=DATE
    @SYNTAX=DATE (year,month,day)
    @DESCRIPTION=DATE returns the number of days since the 1st of January of 1900(the date serial number) for the given year, month and day.
    
    * If @month < 1 or @month > 12, the year will be corrected.  A similar correction takes place for days.
    * The @years should be at least 1900.  If @years < 1900, it is assumed to be 1900 + @years.
    * If the given date is not valid, DATE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATE(2001, 3, 30) returns 'Mar 30, 2001'.
     
    @SEEALSO=TODAY, NOWFIXME

en: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(serial)
    @DESCRIPTION=DATE2UNIX converts a spreadsheet date and time serial number into a unix time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    DATE2UNIX("01/01/2000") equals 946656000.
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATE
hr: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(serial)
    @DESCRIPTION=DATE2UNIX converts a spreadsheet date and time serial number into a unix time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    DATE2UNIX("01/01/2000") equals 946656000.
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATEFIXME

en: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(date1,date2,interval)
    @DESCRIPTION=DATEDIF returns the difference between two dates.  @interval is one of six possible values:  "y", "m", "d", "ym", "md", and "yd".
    
    The first three options will return the number of complete years, months, or days, respectively, between the two dates specified.
    
      "ym" will return the number of full months between the two dates, not including the difference in years.
      "md" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in months.
      "yd" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in years.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") equals 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") equals 3.
    
    @SEEALSO=DATE
hr: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(date1,date2,interval)
    @DESCRIPTION=DATEDIF returns the difference between two dates.  @interval is one of six possible values:  "y", "m", "d", "ym", "md", and "yd".
    
    The first three options will return the number of complete years, months, or days, respectively, between the two dates specified.
    
      "ym" will return the number of full months between the two dates, not including the difference in years.
      "md" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in months.
      "yd" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in years.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") equals 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") equals 3.
    
    @SEEALSO=DATEFIXME

en: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(date_str)
    @DESCRIPTION=DATEVALUE returns the serial number of the date.  @date_str is the string that contains the date. The value depends on the date convention.  The MS Excel 1900 convention dates things from Jan 1 1900 while the 1904 convention uses Jan 1 1904.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") equals 36161 (in the 1900 convention).
    @SEEALSO=DATE
hr: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(date_str)
    @DESCRIPTION=DATEVALUE returns the serial number of the date.  @date_str is the string that contains the date. The value depends on the date convention.  The MS Excel 1900 convention dates things from Jan 1 1900 while the 1904 convention uses Jan 1 1904.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") equals 36161 (in the 1900 convention).
    @SEEALSO=DATEFIXME

en: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DAVERAGE function returns the average of the values in a list or database that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 42296.3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 40782.5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
hr: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DAVERAGE function returns the average of the values in a list or database that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 42296.3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 40782.5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNTFIXME

en: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (date)
    @DESCRIPTION=DAY converts a serial number to a day of month.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAY("10/24/1968") equals 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
hr: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (date)
    @DESCRIPTION=DAY converts a serial number to a day of month.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAY("10/24/1968") equals 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEARFIXME

en: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (date1,date2,method)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returns the number of days from @date1 to @date2 following a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days.
    
    * If @method is 1, the European method will be used.  In this case, if the day of the month is 31 it will be considered as 30.
    * If @method is 0 or omitted, the XL US method will be used.  This is a somewhat complicated industry standard method where the last day of February is considered to be the 30th day of the month, but only for the first date.
    * If @method is 2, a saner version of the US method is used in which both dates get the same February treatment.
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is mostly Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) equals 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
hr: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (date1,date2,method)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returns the number of days from @date1 to @date2 following a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days.
    
    * If @method is 1, the European method will be used.  In this case, if the day of the month is 31 it will be considered as 30.
    * If @method is 0 or omitted, the XL US method will be used.  This is a somewhat complicated industry standard method where the last day of February is considered to be the 30th day of the month, but only for the first date.
    * If @method is 2, a saner version of the US method is used in which both dates get the same February treatment.
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is mostly Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) equals 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEARFIXME

en: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(cost,salvage,life,period[,month])
    @DESCRIPTION=DB calculates the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method.  @cost is the initial value of the asset.  @salvage is the value after the depreciation.
    
    @life is the number of periods overall.  @period is the period for which you want the depreciation to be calculated.  @month is the number of months in the first year of depreciation.
    
    * If @month is omitted, it is assumed to be 12.
    * If @cost = 0, DB returns #NUM! error.
    * If @life <= 0, DB returns #NUM! error.
    * If @salvage / @cost < 0, DB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD
hr: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(cost,salvage,life,period[,month])
    @DESCRIPTION=DB calculates the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method.  @cost is the initial value of the asset.  @salvage is the value after the depreciation.
    
    @life is the number of periods overall.  @period is the period for which you want the depreciation to be calculated.  @month is the number of months in the first year of depreciation.
    
    * If @month is omitted, it is assumed to be 12.
    * If @cost = 0, DB returns #NUM! error.
    * If @life <= 0, DB returns #NUM! error.
    * If @salvage / @cost < 0, DB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYDFIXME

en: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNT function counts the cells that contain numbers in a database that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGE
hr: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNT function counts the cells that contain numbers in a database that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGEFIXME

en: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNTA function counts the cells that contain data in a database that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
hr: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNTA function counts the cells that contain data in a database that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNTFIXME

en: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(cost,salvage,life,period[,factor])
    @DESCRIPTION=DDB returns the depreciation of an asset for a given period using the double-declining balance method or some other similar method you specify.
    
    @cost is the initial value of the asset, @salvage is the value after the last period, @life is the number of periods, @period is the period for which you want the depreciation to be calculated, and @factor is the factor at which the balance declines.
    
    * If @factor is omitted, it is assumed to be two (double-declining balance method).
    * If @life <= 0, DDB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=SLN,SYD
hr: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(cost,salvage,life,period[,factor])
    @DESCRIPTION=DDB returns the depreciation of an asset for a given period using the double-declining balance method or some other similar method you specify.
    
    @cost is the initial value of the asset, @salvage is the value after the last period, @life is the number of periods, @period is the period for which you want the depreciation to be calculated, and @factor is the factor at which the balance declines.
    
    * If @factor is omitted, it is assumed to be two (double-declining balance method).
    * If @life <= 0, DDB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=SLN,SYDFIXME

en: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN function converts a decimal number to a binary number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX
hr: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN function converts a decimal number to a binary number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEXFIXME

en: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX function converts a decimal number to a hexadecimal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) equals 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT
hr: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX function converts a decimal number to a hexadecimal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) equals 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCTFIXME

en: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT function converts a decimal number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX
hr: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT function converts a decimal number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEXFIXME

en: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES computes the number of degrees equivalent to @x radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) equals 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI
hr: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES izračunava broj stupnjeva jednak  @x radijana.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) jednako 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI

en: @FUNCTION=DELTA
    @SYNTAX=DELTA(x[,y])
    @DESCRIPTION=DELTA function tests for numerical equivalence of two arguments, returning 1 in case of equality.
    
    * @y is optional, and defaults to 0.
    * If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DELTA(42.99,43) equals 0.
    
    @SEEALSO=EXACT,GESTEP
hr: @FUNCTION=DELTA
    @SYNTAX=DELTA(x[,y])
    @DESCRIPTION=DELTA function tests for numerical equivalence of two arguments, returning 1 in case of equality.
    
    * @y is optional, and defaults to 0.
    * If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DELTA(42.99,43) equals 0.
    
    @SEEALSO=EXACT,GESTEPFIXME

en: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=DEVSQ returns the sum of squares of deviations of a data set from the sample mean.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    DEVSQ(A1:A5) equals 470.56.
    
    @SEEALSO=STDEV
hr: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=DEVSQ returns the sum of squares of deviations of a data set from the sample mean.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    DEVSQ(A1:A5) equals 470.56.
    
    @SEEALSO=STDEVFIXME

en: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DGET function returns a single value from a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    * If none of the items match the conditions, DGET returns #VALUE! error.
    * If more than one items match the conditions, DGET returns #NUM! error.
    
    DGET(A1:C7, "Salary", A9:A10) equals 34323.
    DGET(A1:C7, "Name", A9:A10) equals "Clark".
    
    @SEEALSO=DCOUNT
hr: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DGET function returns a single value from a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    * If none of the items match the conditions, DGET returns #VALUE! error.
    * If more than one items match the conditions, DGET returns #NUM! error.
    
    DGET(A1:C7, "Salary", A9:A10) equals 34323.
    DGET(A1:C7, "Name", A9:A10) equals "Clark".
    
    @SEEALSO=DCOUNTFIXME

en: @FUNCTION=DISC
    @SYNTAX=DISC(settlement,maturity,par,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=DISC calculates and returns the discount rate for a security. @settlement is the settlement date of the security.
    
    @maturity is the maturity date of the security.  @par is the price per $100 face value of the security.  @redemption is the redeption value per $100 face value of the security.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, DISC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, DISC returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, DISC returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=DISC
    @SYNTAX=DISC(settlement,maturity,par,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=DISC calculates and returns the discount rate for a security. @settlement is the settlement date of the security.
    
    @maturity is the maturity date of the security.  @par is the price per $100 face value of the security.  @redemption is the redeption value per $100 face value of the security.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, DISC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, DISC returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, DISC returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMAX function returns the largest number in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DMAX(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 47242.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 45.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 43.
    
    @SEEALSO=DMIN
hr: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMAX function returns the largest number in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DMAX(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 47242.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 45.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 43.
    
    @SEEALSO=DMINFIXME

en: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMIN function returns the smallest number in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DMIN(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 34323.
    DMIN(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 29.
    
    @SEEALSO=DMAX
hr: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMIN function returns the smallest number in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DMIN(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 34323.
    DMIN(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 29.
    
    @SEEALSO=DMAXFIXME

en: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(num[,decimals])
    @DESCRIPTION=DOLLAR returns @num formatted as currency.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) equals "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE
hr: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(num[,decimals])
    @DESCRIPTION=DOLLAR vraća natrag @num uređen kao valuta.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) equals "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE

en: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(fractional_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARDE converts a dollar price expressed as a fraction into a dollar price expressed as a decimal number.
    
    @fractional_dollar is the fractional number to be converted. @fraction is the denominator of the fraction.
    
    * If @fraction is non-integer it is truncated.
    * If @fraction <= 0, DOLLARDE returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFR
hr: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(fractional_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARDE converts a dollar price expressed as a fraction into a dollar price expressed as a decimal number.
    
    @fractional_dollar is the fractional number to be converted. @fraction is the denominator of the fraction.
    
    * If @fraction is non-integer it is truncated.
    * If @fraction <= 0, DOLLARDE returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFRFIXME

en: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(decimal_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARFR converts a decimal dollar price into a dollar price expressed as a fraction.
    
    * If @fraction is non-integer it is truncated.
    * If @fraction <= 0, DOLLARFR returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDE
hr: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(decimal_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARFR converts a decimal dollar price into a dollar price expressed as a fraction.
    
    * If @fraction is non-integer it is truncated.
    * If @fraction <= 0, DOLLARFR returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDEFIXME

en: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DPRODUCT function returns the product of numbers in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DPRODUCT(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 1247.
    
    @SEEALSO=DSUM
hr: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DPRODUCT function returns the product of numbers in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DPRODUCT(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 1247.
    
    @SEEALSO=DSUMFIXME

en: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEV function returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DSTDEV(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 9.89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 9135.112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVP
hr: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEV function returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DSTDEV(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 9.89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 9135.112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVPFIXME

en: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEVP function returns the standard deviation of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DSTDEVP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 6459.5.
    
    @SEEALSO=DSTDEV
hr: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEVP function returns the standard deviation of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DSTDEVP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 6459.5.
    
    @SEEALSO=DSTDEVFIXME

en: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSUM function returns the sum of numbers in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DSUM(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 72.
    DSUM(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCT
hr: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSUM function returns the sum of numbers in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DSUM(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 72.
    DSUM(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCTFIXME

en: @FUNCTION=DURATION
    @SYNTAX=DURATION(settlement,maturity,coup,yield,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=DURATION calculates the duration of a security.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @coup The annual coupon rate as a percentage.
    @yield The annualized yield of the security as a percentage.
    @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, DURATION returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=G_DURATION,MDURATION
hr: @FUNCTION=DURATION
    @SYNTAX=DURATION(settlement,maturity,coup,yield,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=DURATION calculates the duration of a security.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @coup The annual coupon rate as a percentage.
    @yield The annualized yield of the security as a percentage.
    @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, DURATION returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=G_DURATION,MDURATIONFIXME

en: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVAR function returns the estimate of variance of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DVAR(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 98.
    DVAR(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 83450280.5.
    
    @SEEALSO=DVARP
hr: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVAR function returns the estimate of variance of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DVAR(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 98.
    DVAR(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 83450280.5.
    
    @SEEALSO=DVARPFIXME

en: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVARP function returns the variance of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DVARP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 49.
    DVARP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 41725140.25.
    
    @SEEALSO=DVAR
hr: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVARP function returns the variance of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DVARP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 49.
    DVARP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 41725140.25.
    
    @SEEALSO=DVARFIXME

en: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(date,months)
    @DESCRIPTION=EDATE returns the serial number of the date that is the specified number of months before or after a given date.  @date is the serial number of the initial date and @months is the number of months before (negative number) or after (positive number) the initial date.
    
    * If @months is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) returns 'Feb 28, 2002'.
    
    @SEEALSO=DATE
hr: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(date,months)
    @DESCRIPTION=EDATE returns the serial number of the date that is the specified number of months before or after a given date.  @date is the serial number of the initial date and @months is the number of months before (negative number) or after (positive number) the initial date.
    
    * If @months is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) returns 'Feb 28, 2002'.
    
    @SEEALSO=DATEFIXME

en: @FUNCTION=EFFECT
    @SYNTAX=EFFECT(r,nper)
    @DESCRIPTION=EFFECT calculates the effective interest rate from a given nominal rate.
    
    Effective interest rate is calculated using this formula:
    
        (1 + @r / @nper) ^ @nper - 1
    
    where:
    
    @r = nominal interest rate (stated in yearly terms)
    @nper = number of periods used for compounding
    
    * If @rate < 0, EFFECT returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, EFFECT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    For example credit cards will list an APR (annual percentage rate) which is a nominal interest rate.
    For example if you wanted to find out how much you are actually paying interest on your credit card that states an APR of 19% that is compounded monthly you would type in:
    =EFFECT(.19,12) and you would get .2075 or 20.75%. That is the effective percentage you will pay on your loan.
    @SEEALSO=NOMINAL
hr: @FUNCTION=EFFECT
    @SYNTAX=EFFECT(r,nper)
    @DESCRIPTION=EFFECT calculates the effective interest rate from a given nominal rate.
    
    Effective interest rate is calculated using this formula:
    
        (1 + @r / @nper) ^ @nper - 1
    
    where:
    
    @r = nominal interest rate (stated in yearly terms)
    @nper = number of periods used for compounding
    
    * If @rate < 0, EFFECT returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, EFFECT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    For example credit cards will list an APR (annual percentage rate) which is a nominal interest rate.
    For example if you wanted to find out how much you are actually paying interest on your credit card that states an APR of 19% that is compounded monthly you would type in:
    =EFFECT(.19,12) and you would get .2075 or 20.75%. That is the effective percentage you will pay on your loan.
    @SEEALSO=NOMINALFIXME

en: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (start_date,months)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returns the last day of the month which is @months from the @start_date.
    
    * EOMONTH returns #NUM! if @start_date or @months are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then EOMONTH(A1,0)=12/31/00, EOMONTH(A1,5)=5/31/01, and EOMONTH(A1,2)=2/28/01
    
    @SEEALSO=MONTH
hr: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (start_date,months)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returns the last day of the month which is @months from the @start_date.
    
    * EOMONTH returns #NUM! if @start_date or @months are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then EOMONTH(A1,0)=12/31/00, EOMONTH(A1,5)=5/31/01, and EOMONTH(A1,2)=2/28/01
    
    @SEEALSO=MONTHFIXME

en: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([lower limit,]upper_limit)
    @DESCRIPTION=ERF returns the error function.  With a single argument ERF returns the error function, defined as
    
    	erf(x) = 2/sqrt(pi)* integral from 0 to x of exp(-t*t) dt.
    
    If two arguments are supplied, they are the lower and upper limits of the integral.
    
    * If either @lower_limit or @upper_limit is not numeric a #VALUE! error is returned.
    * This function is upward-compatible with that in Excel. (If two arguments are supplied, Excel will not allow either to be negative.)
    
    @EXAMPLES=
    ERF(0.4) equals 0.428392355.
    ERF(1.6448536269515/SQRT(2)) equals 0.90.
    
    The second example shows that a random variable with a normal distribution has a 90 percent chance of falling within approximately 1.645 standard deviations of the mean.
    @SEEALSO=ERFC
hr: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([lower limit,]upper_limit)
    @DESCRIPTION=ERF returns the error function.  With a single argument ERF returns the error function, defined as
    
    	erf(x) = 2/sqrt(pi)* integral from 0 to x of exp(-t*t) dt.
    
    If two arguments are supplied, they are the lower and upper limits of the integral.
    
    * If either @lower_limit or @upper_limit is not numeric a #VALUE! error is returned.
    * This function is upward-compatible with that in Excel. (If two arguments are supplied, Excel will not allow either to be negative.)
    
    @EXAMPLES=
    ERF(0.4) equals 0.428392355.
    ERF(1.6448536269515/SQRT(2)) equals 0.90.
    
    The second example shows that a random variable with a normal distribution has a 90 percent chance of falling within approximately 1.645 standard deviations of the mean.
    @SEEALSO=ERFCFIXME

en: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC function returns the complementary error function, defined as
    
    	1 - erf(x).
    
    erfc(x) is calculated more accurately than 1 - erf(x) for arguments larger than about 0.5.
    
    * If @x is not numeric a #VALUE! error is returned.  
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) equals 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF
hr: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC function returns the complementary error function, defined as
    
    	1 - erf(x).
    
    erfc(x) is calculated more accurately than 1 - erf(x) for arguments larger than about 0.5.
    
    * If @x is not numeric a #VALUE! error is returned.  
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) equals 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERFFIXME

en: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR return the specified error.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR
hr: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR vraća specificiranu grešku.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=ERROR.TYPE
    @SYNTAX=ERROR.TYPE(value)
    @DESCRIPTION=ERROR.TYPE returns an error number corresponding to the given error value.  The error numbers for error values are:
    
    	#DIV/0!  		2
    	#VALUE!  	3
    	#REF!    		4
    	#NAME?   	5
    	#NUM!    		6
    	#N/A     		7
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR.TYPE(NA()) equals 7.
    
    @SEEALSO=ISERROR
hr: @FUNCTION=ERROR.TYPE
    @SYNTAX=ERROR.TYPE(value)
    @DESCRIPTION=ERROR.TYPE returns an error number corresponding to the given error value.  The error numbers for error values are:
    
    	#DIV/0!  		2
    	#VALUE!  	3
    	#REF!    		4
    	#NAME?   	5
    	#NUM!    		6
    	#N/A     		7
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR.TYPE(NA()) equals 7.
    
    @SEEALSO=ISERRORFIXME

en: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(currency)
    @DESCRIPTION=EURO converts one Euro to a given national currency in the European monetary union.
    
    @currency is one of the following:
    
        ATS	(Austria)
        BEF	(Belgium)
        DEM	(Germany)
        ESP	(Spain)
        EUR	(Euro)
        FIM	(Finland)
        FRF	(France)
        GRD	(Greek)
        IEP	(Ireland)
        ITL	(Italy)
        LUF	(Luxembourg)
        NLG	(Netherlands)
        PTE	(Portugal)
    
    * If the given @currency is other than one of the above, EURO returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") returns 1.95583.
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(currency)
    @DESCRIPTION=EURO converts one Euro to a given national currency in the European monetary union.
    
    @currency is one of the following:
    
        ATS	(Austria)
        BEF	(Belgium)
        DEM	(Germany)
        ESP	(Spain)
        EUR	(Euro)
        FIM	(Finland)
        FRF	(France)
        GRD	(Greek)
        IEP	(Ireland)
        ITL	(Italy)
        LUF	(Luxembourg)
        NLG	(Netherlands)
        PTE	(Portugal)
    
    * If the given @currency is other than one of the above, EURO returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") returns 1.95583.
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=EUROCONVERT
    @SYNTAX=EUROCONVERT(n,source,target)
    @DESCRIPTION=EUROCONVERT converts the currency value @n of @source currency to a target currency @target. Both currencies are given as three-letter strings using the ISO code system names.  The following currencies are available:
    
        ATS	(Austria)
        BEF	(Belgium)
        DEM	(Germany)
        ESP	(Spain)
        EUR	(Euro)
        FIM	(Finland)
        FRF	(France)
        GRD	(Greek)
        IEP	(Ireland)
        ITL	(Italy)
        LUF	(Luxembourg)
        NLG	(Netherlands)
        PTE	(Portugal)
    
    * If the given @source or @target is other than one of the above, EUROCONVERT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    EUROCONVERT(2.1,"DEM","EUR") returns 1.07.
    @SEEALSO=EURO
hr: @FUNCTION=EUROCONVERT
    @SYNTAX=EUROCONVERT(n,source,target)
    @DESCRIPTION=EUROCONVERT converts the currency value @n of @source currency to a target currency @target. Both currencies are given as three-letter strings using the ISO code system names.  The following currencies are available:
    
        ATS	(Austria)
        BEF	(Belgium)
        DEM	(Germany)
        ESP	(Spain)
        EUR	(Euro)
        FIM	(Finland)
        FRF	(France)
        GRD	(Greek)
        IEP	(Ireland)
        ITL	(Italy)
        LUF	(Luxembourg)
        NLG	(Netherlands)
        PTE	(Portugal)
    
    * If the given @source or @target is other than one of the above, EUROCONVERT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    EUROCONVERT(2.1,"DEM","EUR") returns 1.07.
    @SEEALSO=EUROFIXME

en: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(number)
    @DESCRIPTION=EVEN function returns the number rounded up to the nearest even integer.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) equals 6.
    
    @SEEALSO=ODD
hr: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(number)
    @DESCRIPTION=EVEN funkcija vraća natrag zaokružen naviše na najbliži cijeli broj .
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
     
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) jednako 6.
    
    @SEEALSO=ODD

en: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(string1, string2)
    @DESCRIPTION=EXACT returns true if @string1 is exactly equal to @string2 (this routine is case sensitive).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXACT("key","key") equals TRUE.
    EXACT("key","Key") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTA
hr: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(string1, string2)
    @DESCRIPTION=EXACT returns true if @string1 is exactly equal to @string2 (this routine is case sensitive).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXACT("key","key") equals TRUE.
    EXACT("key","Key") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTAFIXME

en: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(dsn,username,password,sql)
    @DESCRIPTION=The EXECSQL function lets you execute a command in a database server, and show the results returned in current sheet. It uses libgda as the means for accessing the databases.
    For using it, you need first to set up a libgda data source.
    @EXAMPLES=
    To get all the data from the table "Customers" present in the "mydatasource" GDA data source, you would use:
    EXECSQL("mydatasource","username","password","SELECT * FROM customers")
    @SEEALSO=READDBTABLE
hr: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(dsn,username,password,sql)
    @DESCRIPTION=The EXECSQL function lets you execute a command in a database server, and show the results returned in current sheet. It uses libgda as the means for accessing the databases.
    For using it, you need first to set up a libgda data source.
    @EXAMPLES=
    To get all the data from the table "Customers" present in the "mydatasource" GDA data source, you would use:
    EXECSQL("mydatasource","username","password","SELECT * FROM customers")
    @SEEALSO=READDBTABLEFIXME

en: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=EXP computes the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of @x.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXP(2) equals 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10
hr: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=EXP izračunava vrijednost  (baza prirodnih logaritama)uvećana na potenciju @x.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    EXP(2) jednako 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=EXPONDIST
    @SYNTAX=EXPONDIST(x,y,cumulative)
    @DESCRIPTION=EXPONDIST function returns the exponential distribution. If the @cumulative boolean is false it will return:
    
    	@y * exp (-@y*@x),
    
    otherwise it will return
    
    	1 - exp (-@y*@x).
    
    * If @x < 0 or @y <= 0 this will return an error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXPONDIST(2,4,0) equals 0.001341851.
    
    @SEEALSO=POISSON
hr: @FUNCTION=EXPONDIST
    @SYNTAX=EXPONDIST(x,y,cumulative)
    @DESCRIPTION=EXPONDIST function returns the exponential distribution. If the @cumulative boolean is false it will return:
    
    	@y * exp (-@y*@x),
    
    otherwise it will return
    
    	1 - exp (-@y*@x).
    
    * If @x < 0 or @y <= 0 this will return an error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXPONDIST(2,4,0) equals 0.001341851.
    
    @SEEALSO=POISSONFIXME

en: @FUNCTION=EXPPOWDIST
    @SYNTAX=EXPPOWDIST(x,a,b)
    @DESCRIPTION=EXPPOWDIST returns the probability density p(x) at @x for Exponential Power distribution with scale parameter @a and exponent @b.
    
    @EXAMPLES=
    EXPPOWDIST(0.4,1,2).
    
    @SEEALSO=RANDEXPPOW
hr: @FUNCTION=EXPPOWDIST
    @SYNTAX=EXPPOWDIST(x,a,b)
    @DESCRIPTION=EXPPOWDIST vraća natrag vjerojatnost gustoće  p(x) u @x za eksponencijalna distribucija potencije sa skalarnim parametrom @a i eksponenciju @b.
    
    @EXAMPLES=
    EXPPOWDIST(0.4,1,2).
    
    @SEEALSO=RANDEXPPOW

en: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(cell)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION returns expression in @cell as a string, or empty if the cell is not an expression.
    @EXAMPLES=
    entering '=EXPRESSION(A3)' in A2 = empty (assuming there is nothing in A3).
    entering '=EXPRESSION(A2)' in A1 = 'EXPRESSION(A3)'.
    
    @SEEALSO=TEXT
hr: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(cell)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION returns expression in @cell as a string, or empty if the cell is not an expression.
    @EXAMPLES=
    entering '=EXPRESSION(A3)' in A2 = empty (assuming there is nothing in A3).
    entering '=EXPRESSION(A2)' in A1 = 'EXPRESSION(A3)'.
    
    @SEEALSO=TEXTFIXME

en: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=FACT computes the factorial of @x. ie, @x!
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FACT(3) equals 6.
    FACT(9) equals 362880.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=FACT izračunava faktorijel od @x. ie, @x!
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    FACT(3) jednako 6.
    FACT(9) jednako 362880.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FACTDOUBLE
    @SYNTAX=FACTDOUBLE(number)
    @DESCRIPTION=FACTDOUBLE function returns the double factorial of a @number, i.e., x!!.
    
    * If @number is not an integer, it is truncated.
    * If @number is negative FACTDOUBLE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    FACTDOUBLE(5) equals 15.
    
    @SEEALSO=FACT
hr: @FUNCTION=FACTDOUBLE
    @SYNTAX=FACTDOUBLE(number)
    @DESCRIPTION=FACTDOUBLE function returns the double factorial of a @number, i.e., x!!.
    
    * If @number is not an integer, it is truncated.
    * If @number is negative FACTDOUBLE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    FACTDOUBLE(5) equals 15.
    
    @SEEALSO=FACTFIXME

en: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE returns boolean value false.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FALSE() equals FALSE.
    
    @SEEALSO=TRUE
hr: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE vraća boolean vrijednost false.
    
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    FALSE() jednako FALSE.
    
    @SEEALSO=TRUE

en: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FDIST function returns the F probability distribution. @dof1 is the numerator degrees of freedom and @dof2 is the denominator degrees of freedom.
    
    * If @x < 0 FDIST returns #NUM! error.
    * If @dof1 < 1 or @dof2 < 1, FDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FDIST(2,5,5) equals 0.232511319.
    
    @SEEALSO=FINV
hr: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FDIST function returns the F probability distribution. @dof1 is the numerator degrees of freedom and @dof2 is the denominator degrees of freedom.
    
    * If @x < 0 FDIST returns #NUM! error.
    * If @dof1 < 1 or @dof2 < 1, FDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FDIST(2,5,5) equals 0.232511319.
    
    @SEEALSO=FINVFIXME

en: @FUNCTION=FIB
    @SYNTAX=FIB(number)
    @DESCRIPTION=FIB function computes Fibonacci numbers.
    
    * If @number is not an integer, it is truncated.
    * If @number is negative or zero FIB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    FIB(12) equals 144.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=FIB
    @SYNTAX=FIB(number)
    @DESCRIPTION=FIB funkcija izračunava Fibonacci brojeve.
    
    * Ako @number nije cijeli broj onda je zaokružen.
    * Ako je @number negativni broj ili nula FIB se vraća #NUM! greška.
    
    @EXAMPLES=
    FIB(12) jednako 144.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(string1,string2[,start])
    @DESCRIPTION=FIND returns position of @string1 in @string2 (case-sensitive), searching only from character @start onwards (assuming 1 if omitted).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FIND("ac","Jack") equals 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH
hr: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(string1,string2[,start])
    @DESCRIPTION=FIND returns position of @string1 in @string2 (case-sensitive), searching only from character @start onwards (assuming 1 if omitted).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FIND("ac","Jack") equals 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCHFIXME

en: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FINV function returns the inverse of the F probability distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 FINV returns #NUM! error.
    * If @dof1 < 1 or @dof2 < 1 FINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FINV(0.2,2,4) equals 2.472135955.
    
    @SEEALSO=FDIST
hr: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FINV function returns the inverse of the F probability distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 FINV returns #NUM! error.
    * If @dof1 < 1 or @dof2 < 1 FINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FINV(0.2,2,4) equals 2.472135955.
    
    @SEEALSO=FDISTFIXME

en: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=FISHER function returns the Fisher transformation at @x.
    
    * If @x is not a number, FISHER returns #VALUE! error.
    * If @x <= -1 or @x >= 1, FISHER returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FISHER(0.332) equals 0.345074339.
    
    @SEEALSO=SKEW
hr: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=FISHER function returns the Fisher transformation at @x.
    
    * If @x is not a number, FISHER returns #VALUE! error.
    * If @x <= -1 or @x >= 1, FISHER returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FISHER(0.332) equals 0.345074339.
    
    @SEEALSO=SKEWFIXME

en: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=FISHERINV function returns the inverse of the Fisher transformation at @x.
    
    * If @x is non-number FISHERINV returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=FISHER
hr: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=FISHERINV function returns the inverse of the Fisher transformation at @x.
    
    * If @x is non-number FISHERINV returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=FISHERFIXME

en: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[decimals, no_commas])
    @DESCRIPTION=FIXED returns @num as a formatted string with @decimals numbers after the decimal point, omitting commas if requested by @no_commas.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) equals "1,234.57".
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[decimals, no_commas])
    @DESCRIPTION=FIXED returns @num as a formatted string with @decimals numbers after the decimal point, omitting commas if requested by @no_commas.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) equals "1,234.57".
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x[,significance])
    @DESCRIPTION=FLOOR function rounds @x down to the next nearest multiple of @significance.
    
    * @significance defaults to 1.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) equals 0.
    FLOOR(5,2) equals 4.
    FLOOR(-5,-2) equals -4.
    FLOOR(-5,2) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT
hr: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x[,significance])
    @DESCRIPTION=FLOOR function rounds @x down to the next nearest multiple of @significance.
    
    * @significance defaults to 1.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) equals 0.
    FLOOR(5,2) equals 4.
    FLOOR(-5,-2) equals -4.
    FLOOR(-5,2) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INTFIXME

en: @FUNCTION=FORECAST
    @SYNTAX=FORECAST(x,known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=FORECAST function estimates a future value according to existing values using simple linear regression.  The estimated future value is a y-value for a given x-value (@x).
    
    * If @known_x or @known_y contains no data entries or different number of data entries, FORECAST returns #N/A error.
    * If the variance of the @known_x is zero, FORECAST returns #DIV/0 error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    FORECAST(7,A1:A5,B1:B5) equals -10.859397661.
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,TREND
hr: @FUNCTION=FORECAST
    @SYNTAX=FORECAST(x,known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=FORECAST function estimates a future value according to existing values using simple linear regression.  The estimated future value is a y-value for a given x-value (@x).
    
    * If @known_x or @known_y contains no data entries or different number of data entries, FORECAST returns #N/A error.
    * If the variance of the @known_x is zero, FORECAST returns #DIV/0 error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    FORECAST(7,A1:A5,B1:B5) equals -10.859397661.
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,TRENDFIXME

en: @FUNCTION=FREQUENCY
    @SYNTAX=FREQUENCY(data_array,bins_array)
    @DESCRIPTION=FREQUENCY function counts how often given values occur within a range of values.  The results are given as an array.
    
    @data_array is a data array for which you want to count the frequencies.  @bin_array is an array containing the intervals into which you want to group the values in data_array.  If the @bin_array is empty, FREQUENCY returns the number of data points in @data_array.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=FREQUENCY
    @SYNTAX=FREQUENCY(data_array,bins_array)
    @DESCRIPTION=FREQUENCY function counts how often given values occur within a range of values.  The results are given as an array.
    
    @data_array is a data array for which you want to count the frequencies.  @bin_array is an array containing the intervals into which you want to group the values in data_array.  If the @bin_array is empty, FREQUENCY returns the number of data points in @data_array.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=FTEST
    @SYNTAX=FTEST(array1,array2)
    @DESCRIPTION=FTEST function returns the two-tailed probability that the variances in the given two data sets are not significantly different.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    FTEST(A1:A5,B1:B5) equals 0.510815017.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV
hr: @FUNCTION=FTEST
    @SYNTAX=FTEST(array1,array2)
    @DESCRIPTION=FTEST function returns the two-tailed probability that the variances in the given two data sets are not significantly different.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    FTEST(A1:A5,B1:B5) equals 0.510815017.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINVFIXME

en: @FUNCTION=FV
    @SYNTAX=FV(rate,nper,pmt[,pv,type])
    @DESCRIPTION=FV computes the future value of an investment. This is based on periodic, constant payments and a constant interest rate. The interest rate per period is @rate, @nper is the number of periods in an annuity, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value and @type is when the payment is made.
    
    * If @type = 1 then the payment is made at the beginning of the period.
    * If @type = 0 it is made at the end of each period.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,PMT,PPMT
hr: @FUNCTION=FV
    @SYNTAX=FV(rate,nper,pmt[,pv,type])
    @DESCRIPTION=FV computes the future value of an investment. This is based on periodic, constant payments and a constant interest rate. The interest rate per period is @rate, @nper is the number of periods in an annuity, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value and @type is when the payment is made.
    
    * If @type = 1 then the payment is made at the beginning of the period.
    * If @type = 0 it is made at the end of each period.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,PMT,PPMTFIXME

en: @FUNCTION=FVSCHEDULE
    @SYNTAX=FVSCHEDULE(principal,schedule)
    @DESCRIPTION=FVSCHEDULE returns the future value of given initial value after applying a series of compound periodic interest rates. The argument @principal is the present value; @schedule is an array of interest rates to apply. The @schedule argument must be a range of cells.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain interest rates 0.11, 0.13, 0.09, 0.17, and 0.03.  Then
    FVSCHEDULE(3000,A1:A5) equals 4942.7911611.
    @SEEALSO=PV,FV
hr: @FUNCTION=FVSCHEDULE
    @SYNTAX=FVSCHEDULE(principal,schedule)
    @DESCRIPTION=FVSCHEDULE returns the future value of given initial value after applying a series of compound periodic interest rates. The argument @principal is the present value; @schedule is an array of interest rates to apply. The @schedule argument must be a range of cells.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain interest rates 0.11, 0.13, 0.09, 0.17, and 0.03.  Then
    FVSCHEDULE(3000,A1:A5) equals 4942.7911611.
    @SEEALSO=PV,FVFIXME

en: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x,alpha,beta,cum)
    @DESCRIPTION=GAMMADIST function returns the gamma distribution. If @cum is TRUE, GAMMADIST returns the incomplete gamma function, otherwise it returns the probability mass function.
    
    * If @x < 0 GAMMADIST returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, GAMMADIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1,2,3,0) equals 0.07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINV
hr: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x,alpha,beta,cum)
    @DESCRIPTION=GAMMADIST function returns the gamma distribution. If @cum is TRUE, GAMMADIST returns the incomplete gamma function, otherwise it returns the probability mass function.
    
    * If @x < 0 GAMMADIST returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, GAMMADIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1,2,3,0) equals 0.07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINVFIXME

en: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alpha,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV function returns the inverse of the cumulative gamma distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 GAMMAINV returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0 GAMMAINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) equals 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST
hr: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alpha,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV function returns the inverse of the cumulative gamma distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 GAMMAINV returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0 GAMMAINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) equals 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADISTFIXME

en: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=GAMMALN function returns the natural logarithm of the gamma function.
    
    * If @x is non-number then GAMMALN returns #VALUE! error.
    * If @x <= 0 then GAMMALN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) equals 48.471181352.
    
    @SEEALSO=POISSON
hr: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=GAMMALN function returns the natural logarithm of the gamma function.
    
    * If @x is non-number then GAMMALN returns #VALUE! error.
    * If @x <= 0 then GAMMALN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) equals 48.471181352.
    
    @SEEALSO=POISSONFIXME

en: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=GCD returns the greatest common divisor of given numbers.
    
    * If any of the arguments is less than one, GCD returns #NUM! error.
    * If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) equals 10.
    GCD(470,770,1495) equals 5.
    
    @SEEALSO=LCM
hr: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=GCD returns the greatest common divisor of given numbers.
    
    * If any of the arguments is less than one, GCD returns #NUM! error.
    * If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) equals 10.
    GCD(470,770,1495) equals 5.
    
    @SEEALSO=LCMFIXME

en: @FUNCTION=GEOMDIST
    @SYNTAX=GEOMDIST(k,p,cum)
    @DESCRIPTION=GEOMDIST returns the probability p(k) of obtaining @k from a geometric distribution with probability parameter @p.
    
    * If @k < 0 GEOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 GEOMDIST returns #NUM! error.
    * If @cum != TRUE and @cum != FALSE GEOMDIST returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    GEOMDIST(2,10.4,TRUE).
    
    @SEEALSO=RANDGEOM
hr: @FUNCTION=GEOMDIST
    @SYNTAX=GEOMDIST(k,p,cum)
    @DESCRIPTION=GEOMDIST returns the probability p(k) of obtaining @k from a geometric distribution with probability parameter @p.
    
    * If @k < 0 GEOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 GEOMDIST returns #NUM! error.
    * If @cum != TRUE and @cum != FALSE GEOMDIST returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    GEOMDIST(2,10.4,TRUE).
    
    @SEEALSO=RANDGEOMFIXME

en: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=GEOMEAN returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    GEOMEAN(A1:A5) equals 21.279182482.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,HARMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
hr: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=GEOMEAN returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    GEOMEAN(A1:A5) equals 21.279182482.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,HARMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEANFIXME

en: @FUNCTION=GESTEP
    @SYNTAX=GESTEP(x[,y])
    @DESCRIPTION=GESTEP function test for if @x is >= @y, returning 1 if it is so, and 0 otherwise. @y is optional, and defaults to 0.
    
    * If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GESTEP(5,4) equals 1.
    
    @SEEALSO=DELTA
hr: @FUNCTION=GESTEP
    @SYNTAX=GESTEP(x[,y])
    @DESCRIPTION=GESTEP function test for if @x is >= @y, returning 1 if it is so, and 0 otherwise. @y is optional, and defaults to 0.
    
    * If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GESTEP(5,4) equals 1.
    
    @SEEALSO=DELTAFIXME

en: @FUNCTION=GETENV
    @SYNTAX=GETENV(string)
    @DESCRIPTION=GETENV retrieves a value from the execution environment.
    
    * If the variable specified by @string does not exist, #N/A! will be returned.  Note, that variable names are case sensitive.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=GETENV
    @SYNTAX=GETENV(string)
    @DESCRIPTION=GETENV prima vrijednost iz izvršnog okruženja.
    
    * Ako je varijabla određena @string ne postoji, #N/A! bit će vraćen natrag  Uočtie, nazivi varijabli su osjetljivi na korištenje malih ili velikih slova .
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_table,field_name)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA function fetches summary data from a pivot table. @pivot_table is a cell range containing the pivot table. @field_name is the name of the field of which you want the summary data.
    
    * If the summary data is unavailable, GETPIVOTDATA returns #REF! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_table,field_name)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA function fetches summary data from a pivot table. @pivot_table is a cell range containing the pivot table. @field_name is the name of the field of which you want the summary data.
    
    * If the summary data is unavailable, GETPIVOTDATA returns #REF! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION returns the version of gnumeric as a string.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION vraća gnumeric inačicu kao znakovni niz.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(known_y's[,known_x's,new_x's,const])
    @DESCRIPTION=GROWTH function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve to your data and predicts the exponential growth by using this curve. 
    GROWTH returns an array having one column and a row for each data point in @new_x.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used.
    * If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, GROWTH returns #NUM! error.
    * If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND
hr: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(known_y's[,known_x's,new_x's,const])
    @DESCRIPTION=GROWTH function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve to your data and predicts the exponential growth by using this curve. 
    GROWTH returns an array having one column and a row for each data point in @new_x.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used.
    * If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, GROWTH returns #NUM! error.
    * If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TRENDFIXME

en: @FUNCTION=G_DURATION
    @SYNTAX=G_DURATION(rate,pv,fv)
    @DESCRIPTION=G_DURATION calculates number of periods needed for an investment to attain a desired value. This function is similar to FV and PV with a difference that we do not need give the direction of cash flows e.g. -100 for a cash outflow and +100 for a cash inflow.
    
    * If @rate <= 0, G_DURATION returns #DIV0 error.
    * If @fv = 0 or @pv = 0, G_DURATION returns #DIV0 error.
    * If @fv / @pv < 0, G_DURATION returns #VALUE error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV,DURATION,MDURATION
hr: @FUNCTION=G_DURATION
    @SYNTAX=G_DURATION(rate,pv,fv)
    @DESCRIPTION=G_DURATION calculates number of periods needed for an investment to attain a desired value. This function is similar to FV and PV with a difference that we do not need give the direction of cash flows e.g. -100 for a cash outflow and +100 for a cash inflow.
    
    * If @rate <= 0, G_DURATION returns #DIV0 error.
    * If @fv = 0 or @pv = 0, G_DURATION returns #DIV0 error.
    * If @fv / @pv < 0, G_DURATION returns #VALUE error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV,DURATION,MDURATIONFIXME

en: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=G_PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * Empty cells are ignored and the empty product is 1.
    
    @EXAMPLES=
    G_PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
hr: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=G_PRODUCT vraća natrag umnožak vrijednosti i ćelije pozvane u popisu argumenata.
    
    * Prazne ćelije su zanemarene i prazni umnožak je 1.
    
    @EXAMPLES=
    G_PRODUCT(2,5,9) jednako 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=HARMEAN returns the harmonic mean of the N data points (that is, N divided by the sum of the inverses of the data points).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    HARMEAN(A1:A5) equals 19.529814427.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
hr: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=HARMEAN returns the harmonic mean of the N data points (that is, N divided by the sum of the inverses of the data points).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    HARMEAN(A1:A5) equals 19.529814427.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEANFIXME

en: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN function converts a hexadecimal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC
hr: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN function converts a hexadecimal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DECFIXME

en: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC function converts a hexadecimal number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") equals 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT
hr: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC funkcija pretvara a heksadecimalni broj u njegov decimalni ekvivalent.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") jednako 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT

en: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT function converts a hexadecimal number to an octal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC
hr: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT function converts a hexadecimal number to an octal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DECFIXME

en: @FUNCTION=HLOOKUP
    @SYNTAX=HLOOKUP(value,range,row[,approximate,as_index])
    @DESCRIPTION=HLOOKUP function finds the col in range that has a first row cell similar to @value.  If @approximate is not true it finds the col with an exact equivalence.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the col with value less than @value it returns the value in the col found at a 1-based offset in @row rows into the @range.  @as_index returns the 0-based offset that matched rather than the value.
    
    * HLOOKUP returns #NUM! if @row < 0.
    * HLOOKUP returns #REF! if @row falls outside @range.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP
hr: @FUNCTION=HLOOKUP
    @SYNTAX=HLOOKUP(value,range,row[,approximate,as_index])
    @DESCRIPTION=HLOOKUP function finds the col in range that has a first row cell similar to @value.  If @approximate is not true it finds the col with an exact equivalence.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the col with value less than @value it returns the value in the col found at a 1-based offset in @row rows into the @range.  @as_index returns the 0-based offset that matched rather than the value.
    
    * HLOOKUP returns #NUM! if @row < 0.
    * HLOOKUP returns #REF! if @row falls outside @range.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUPFIXME

en: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (date)
    @DESCRIPTION=HOUR converts a serial number to an hour.  The hour is returned as an integer in the range 0 (12:00 A.M.) to 23 (11:00 P.M.).
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) equals 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND
hr: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (date)
    @DESCRIPTION=HOUR converts a serial number to an hour.  The hour is returned as an integer in the range 0 (12:00 A.M.) to 23 (11:00 P.M.).
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) equals 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECONDFIXME

en: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(link_location[,optional_label])
    @DESCRIPTION=HYPERLINK function currently returns its 2nd argument, or if that is omitted the 1st argument.
    
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK("www.gnome.org","GNOME").
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(link_location[,optional_label])
    @DESCRIPTION=HYPERLINK funkcija trenutno vraća natrag svoj drugi argument, ili ako je to propušteno prvi argument.
    
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK("www.gnome.org","GNOME").
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=HYPGEOMDIST
    @SYNTAX=HYPGEOMDIST(x,n,M,N)
    @DESCRIPTION=HYPGEOMDIST function returns the hypergeometric distribution. @x is the number of successes in the sample, @n is the number of trials, @M is the number of successes overall, and @N is the population size.
    
    * If @x,@n,@M or @N is a non-integer it is truncated.
    * If @x,@n,@M or @N < 0 HYPGEOMDIST returns #NUM! error.
    * If @x > @M or @n > @N HYPGEOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HYPGEOMDIST(1,2,3,10) equals 0.4666667.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,POISSON
hr: @FUNCTION=HYPGEOMDIST
    @SYNTAX=HYPGEOMDIST(x,n,M,N)
    @DESCRIPTION=HYPGEOMDIST function returns the hypergeometric distribution. @x is the number of successes in the sample, @n is the number of trials, @M is the number of successes overall, and @N is the population size.
    
    * If @x,@n,@M or @N is a non-integer it is truncated.
    * If @x,@n,@M or @N < 0 HYPGEOMDIST returns #NUM! error.
    * If @x > @M or @n > @N HYPGEOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HYPGEOMDIST(1,2,3,10) equals 0.4666667.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,POISSONFIXME

en: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(condition[,if-true,if-false])
    @DESCRIPTION=IF function can be used to evaluate conditionally other expressions. IF evaluates @condition.  If @condition returns a non-zero value the result of the IF expression is the @if-true expression, otherwise IF evaluates to the value of @if-false.
    
    * If omitted @if-true defaults to TRUE and @if-false to FALSE.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IF(FALSE,TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(condition[,if-true,if-false])
    @DESCRIPTION=IF function can be used to evaluate conditionally other expressions. IF evaluates @condition.  If @condition returns a non-zero value the result of the IF expression is the @if-true expression, otherwise IF evaluates to the value of @if-false.
    
    * If omitted @if-true defaults to TRUE and @if-false to FALSE.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IF(FALSE,TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMABS returns the absolute value of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMABS returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") equals 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
hr: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMABS returns the absolute value of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMABS returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") equals 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREALFIXME

en: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(inumber)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returns the imaginary part of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMAGINARY returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") equals -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL
hr: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(inumber)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returns the imaginary part of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMAGINARY returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") equals -1.
    
    @SEEALSO=IMREALFIXME

en: @FUNCTION=IMARCCOS
    @SYNTAX=IMARCCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOS returns the complex arccosine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOS("1+j") equals 0.9045569-1.061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCTAN
hr: @FUNCTION=IMARCCOS
    @SYNTAX=IMARCCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOS returns the complex arccosine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOS("1+j") equals 0.9045569-1.061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCTANFIXME

en: @FUNCTION=IMARCCOSH
    @SYNTAX=IMARCCOSH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOSH returns the complex hyperbolic arccosine of the complex number @inumber. The branch cut is on the real axis, less than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOSH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOSH("1+j") equals 1.06127506+0.904557j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCTANH
hr: @FUNCTION=IMARCCOSH
    @SYNTAX=IMARCCOSH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOSH returns the complex hyperbolic arccosine of the complex number @inumber. The branch cut is on the real axis, less than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOSH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOSH("1+j") equals 1.06127506+0.904557j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCTANHFIXME

en: @FUNCTION=IMARCCOT
    @SYNTAX=IMARCCOT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOT returns the complex arccotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccot(z) = arctan(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOT("1+j") equals 0.553574+0.4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCSC
hr: @FUNCTION=IMARCCOT
    @SYNTAX=IMARCCOT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOT returns the complex arccotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccot(z) = arctan(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOT("1+j") equals 0.553574+0.4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCSCFIXME

en: @FUNCTION=IMARCCOTH
    @SYNTAX=IMARCCOTH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOTH returns the complex hyperbolic arccotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccoth(z) = arctanh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOTH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOTH("1+j") equals 0.40235948-0.5535744j.
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCCSCH
hr: @FUNCTION=IMARCCOTH
    @SYNTAX=IMARCCOTH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOTH returns the complex hyperbolic arccotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccoth(z) = arctanh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOTH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOTH("1+j") equals 0.40235948-0.5535744j.
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCCSCHFIXME

en: @FUNCTION=IMARCCSC
    @SYNTAX=IMARCCSC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCSC returns the complex arccosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccsc(z) = arcsin(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCSC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCSC("1+j") equals 0.45227845-0.5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCOT
hr: @FUNCTION=IMARCCSC
    @SYNTAX=IMARCCSC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCSC returns the complex arccosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccsc(z) = arcsin(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCSC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCSC("1+j") equals 0.45227845-0.5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCOTFIXME

en: @FUNCTION=IMARCCSCH
    @SYNTAX=IMARCCSCH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCSCH returns the complex hyperbolic arccosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccsch(z) = arcsinh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCSCH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCSCH("1+j") equals 0.5306375-0.452278j.
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCCOTH
hr: @FUNCTION=IMARCCSCH
    @SYNTAX=IMARCCSCH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCSCH returns the complex hyperbolic arccosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccsch(z) = arcsinh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCSCH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCSCH("1+j") equals 0.5306375-0.452278j.
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCCOTHFIXME

en: @FUNCTION=IMARCSEC
    @SYNTAX=IMARCSEC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSEC returns the complex arcsecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arcsec(z) = arccos(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSEC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSEC("1+j") equals 1.1185179+0.5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSC,IMARCCOT
hr: @FUNCTION=IMARCSEC
    @SYNTAX=IMARCSEC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSEC vraća natarg kompleksni arkusekans kompleksnog broja z (@inumber), gdje
    
    	arcsec(z) = arccos(1/z).
    
    * If @inumber nije valjani kompleksni broj IMARCSEC vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSEC("1+j") jednako 1.1185179+0.5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSC,IMARCCOT fixme

en: @FUNCTION=IMARCSECH
    @SYNTAX=IMARCSECH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSECH returns the complex hyperbolic arcsecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arcsech(z) = arccosh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSECH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSECH("1+j") equals 0.5306375-1.118518j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSCH,IMARCCOTH
hr: @FUNCTION=IMARCSECH
    @SYNTAX=IMARCSECH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSECH vraća  kompleksni hiperbolični arkusekans kompleksnog broja z (@inumber), gdje
    
    	arcsech(z) = arccosh(1/z).
    
    * If @inumber nije valjani komplesni broj, IMARCSECH vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSECH("1+j") jednako 0.5306375-1.118518j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSCH,IMARCCOTH fixme

en: @FUNCTION=IMARCSIN
    @SYNTAX=IMARCSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSIN returns the complex arcsine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSIN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSIN("1+j") equals 0.6662394+1.061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOS,IMARCTAN
hr: @FUNCTION=IMARCSIN
    @SYNTAX=IMARCSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSIN vraća natrag kompleksni  arkus sinus kompleksnog broj  @inumber. Odsječci su na realnoj osi, manji od  -1 i veći od 1.
    
    * Ako @inumber nije valjani kompleksni broj, IMARCSIN vraća natrag #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSIN("1+j") jednako 0.6662394+1.061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOS,IMARCTAN fixme

en: @FUNCTION=IMARCSINH
    @SYNTAX=IMARCSINH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSINH returns the complex hyperbolic arcsine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the imaginary axis, below -i and above i.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSINH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSINH("1+j") equals 1.061275+0.6662394j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOSH,IMARCTANH
hr: @FUNCTION=IMARCSINH
    @SYNTAX=IMARCSINH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSINH vraća natrag hiperbolični arkus sinus kompleksnog broja @inumber. Odsječi su na imaginarnoj osi, ispod -i i iznad i.
    
    * Ako @inumber nije valjani kompleksni broj, IMARCSINH vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSINH("1+j") equals 1.061275+0.6662394j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOSH,IMARCTANH fixme

en: @FUNCTION=IMARCTAN
    @SYNTAX=IMARCTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCTAN returns the complex arctangent of the complex number @inumber. The branch cuts are on the imaginary axis, below -i and above i.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCTAN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTAN("1+j") equals 1.0172220+0.4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCCOS
hr: @FUNCTION=IMARCTAN
    @SYNTAX=IMARCTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCTAN vraća natrag kompleksnu arkus tangentu kompleksnog broja @inumber. Odsječci su  na imaginarnoj osi, ispod -i i iznad i.
    
    * Ako @inumber nije valjani kompleksni broj, IMARCTAN vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTAN("1+j") jednako 1.0172220+0.4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCCOS fixme

en: @FUNCTION=IMARCTANH
    @SYNTAX=IMARCTANH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCTANH returns the complex hyperbolic arctangent of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCTANH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTANH("1+j") equals 0.4023595+1.0172220j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCCOSH
hr: @FUNCTION=IMARCTANH
    @SYNTAX=IMARCTANH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCTANH returns the complex hyperbolic arctangent of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCTANH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTANH("1+j") equals 0.4023595+1.0172220j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCCOSHFIXME

en: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returns the argument theta of a complex number, i.e. the angle in radians from the real axis to the representation of the number in polar coordinates.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARGUMENT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") equals -0.463647609.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returns the argument theta of a complex number, i.e. the angle in radians from the real axis to the representation of the number in polar coordinates.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARGUMENT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") equals -0.463647609.
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returns the complex conjugate of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCONJUGATE returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") equals 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
hr: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE vraća natrag kompleksnu konjugaciju kompleksnog broja.
    
    * Ako @inumber nije valjani kompleksni broj, IMCONJUGATE vraća natrag #VALUE! greška.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") jednako 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL fixme

en: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOS returns the cosine of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOS returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") equals 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN
hr: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOS vraća natrag kosinus kompleksnog broja.
    
    * Ako @inumber nije valjani kompleksni broj IMCOS vraća natrag #VALUE! greška.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") jednako 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN fixme

en: @FUNCTION=IMCOSH
    @SYNTAX=IMCOSH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOSH returns the complex hyperbolic cosine of the complex number z (@inumber), where
    
    	cosh(z) = (exp(z) + exp(-z))/2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOSH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOSH("1+j") equals 0.83373+0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMTANH
hr: @FUNCTION=IMCOSH
    @SYNTAX=IMCOSH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOSH vraća natrag kompleksni hiperbolični kosinus kompleksnog broja z (@inumber), gdje
    
    	cosh(z) = (exp(z) + exp(-z))/2.
    
    * Ako @inumber nije valjani kompleksni broj, IMCOSH vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOSH("1+j") jednako 0.83373+0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMTANH fixme

en: @FUNCTION=IMCOT
    @SYNTAX=IMCOT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOT returns the complex cotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	cot(z) = 1/tan(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOT("2-j") equals -0.171384+0.821330j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCSC
hr: @FUNCTION=IMCOT
    @SYNTAX=IMCOT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOT vraća natrag kompleksni kontangens kompleksnog broja z (@inumber), gdje
    
    	cot(z) = 1/tan(z).
    
    * If @inumber nije valjani kompleksni broj IMCOT vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOT("2-j") jednako -0.171384+0.821330j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCSC fixme

en: @FUNCTION=IMCOTH
    @SYNTAX=IMCOTH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOTH returns the complex hyperbolic cotangent of the complex number z (@inumber) where,
    
    	coth(z) = 1/tanh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOTH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOTH("1+j") equals 0.868014-0.217622j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCSCH
hr: @FUNCTION=IMCOTH
    @SYNTAX=IMCOTH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOTH vraća natrag kompleksni hjperbolični kontangens kompleksnog  broja z (@inumber) gdje,
    
    	coth(z) = 1/tanh(z).
    
    * If @inumber nije valjani kompleksni broj, IMCOTH vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOTH("1+j") jednako 0.868014-0.217622j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCSCH fixme

en: @FUNCTION=IMCSC
    @SYNTAX=IMCSC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSC returns the complex cosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	csc(z) = 1/sin(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCSC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSC("2-j") equals 0.635494-0.221501j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCOT
hr: @FUNCTION=IMCSC
    @SYNTAX=IMCSC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSC vraća natrag kompleksni kosekans kompleksnog broja z (@inumber), gdje
    
    	csc(z) = 1/sin(z).
    
    * If @inumber nije valjani kompleksni broj IMCSC vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSC("2-j") jednako 0.635494-0.221501j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCOT fixme

en: @FUNCTION=IMCSCH
    @SYNTAX=IMCSCH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSCH returns the complex hyperbolic cosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	csch(z) = 1/sinh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCSCH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSCH("1+j") equals 0.303931-0.621518j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCOTH
hr: @FUNCTION=IMCSCH
    @SYNTAX=IMCSCH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSCH vraća natrag kompleksni hiperbolični kosekans kompleksnog broja z (@inumber), gdje
    
    	csch(z) = 1/sinh(z).
    
    * Ako @inumber nije valjani kompleksni broj, IMCSCH vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSCH("1+j") jednako 0.303931-0.621518j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCOTH fixme

en: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMDIV returns the quotient of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMDIV returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") equals 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT
hr: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(broj1,broj2)
    @DESCRIPTION=IMDIV vraća kvocjent dva kompleksna broja.
    
    * ako @broj1 or @broj2 nisu valjani kompleksni brojevi, IMDIV vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") jednako 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT

en: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(inumber)
    @DESCRIPTION=IMEXP returns the exponential of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMEXP returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") equals 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN
hr: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(broj1)
    @DESCRIPTION=IMEXP vraća exponentu kompleksnog broja.
    
    * Ako @broj nije valjan kompleksni broj, IMEXP vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") jednako 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN

en: @FUNCTION=IMINV
    @SYNTAX=IMINV(inumber)
    @DESCRIPTION=IMINV returns the the inverse, or reciprocal, of the complex number z (@inumber), where
    
    	1/z = (x - i y)/(x^2 + y^2).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMINV returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMINV("1-j") equals 0.5+0.5j.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=IMINV
    @SYNTAX=IMINV(broj)
    @DESCRIPTION=IMINV vraća recipročnu vrijednost kompleksnog broja z (@broj), gdje
    
    	1/z = (x - i y)/(x^2 + y^2).
    
    *Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMINV vraća #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMINV("1-j") jednako 0.5+0.5j.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLN returns the natural logarithm of a complex number.
    
    The result will have an imaginary part between -pi and +pi.  The natural logarithm is not uniquely defined on complex numbers. You may need to add or subtract an even multiple of pi to the imaginary part.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") equals 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10
hr: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(broj)
    @DESCRIPTION=IMLN vraća prirodni logaritam kompleksnog broja.
    
    Rezultat će imati imaginarni dio izmeđum -pi i +pi.Prirodni logaritam nije jednoznačno određen na kompleksnim brojevima. Možda ćete trebati dodati ili oduzeti neparni višekratnik od pi od imaginarnog dijela.
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMLN vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") jednako 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returns the logarithm of a complex number in base 10.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLOG10 returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") equals 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2
hr: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(broj)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 vraća dekadski logaritam kompleknsog broja.
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMLOG10 v vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") jednako 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2

en: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returns the logarithm of a complex number in base 2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLOG2 returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") equals 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10
hr: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(broj)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 vraća logaritam od kompleksnog broja po bazi 2.
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMLOG2 vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") jednako 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMNEG
    @SYNTAX=IMNEG(inumber)
    @DESCRIPTION=IMNEG returns the negative of the complex number z (@inumber), where
    
    	-z = (-x) + i(-y).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMNEG returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMNEG("1-j") equals -1+j.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=IMNEG
    @SYNTAX=IMNEG(broj)
    @DESCRIPTION=IMNEG vraća negativnu vrijednost kompleksnog broja z (@broj), gdje je
    
    	-z = (-x) + i(-y).
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMNEG vraća #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMNEG("1-j") jednako -1+j.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returns a complex number raised to a power.  @inumber1 is the complex number to be raised to a power and @inumber2 is the power to which you want to raise it.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMPOWER returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) equals 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT
hr: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(broj1,broj2)
    @DESCRIPTION=IMPOWER vraća potenciju kompleksnog broja. @broj1 je baza a @broj2 potencija.
    
    * Ako @broj1 ili @broj2 nisu valjani kompleksni brojevi, IMPOWER vraća#VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) jednako 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT

en: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(inumber1[,inumber2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returns the product of given complex numbers.
    
    * If any of the @inumbers are not valid complex numbers, IMPRODUCT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") equals 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV
hr: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(broj1[,broj2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT vraća umnožak danih kompleksnih brojeva.
    
    * aAko bilo koji od @brojeva nije valjani kompleksni broj, IMPRODUCT vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") jednako 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV

en: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(inumber)
    @DESCRIPTION=IMREAL returns the real part of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMREAL returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") equals 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY
hr: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(inumber)
    @DESCRIPTION=IMREAL vraća natrag realni dio kompleksnog broja.
    
    * Ako @inumber nije vrijednost kompleksnog broja, IMREAL vraća natrag #VALUE! greška.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") jednako 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY

en: @FUNCTION=IMSEC
    @SYNTAX=IMSEC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSEC returns the complex secant of the complex number z (@inumber), where
    
    	sec(z) = 1/cos(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSEC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSEC("2-j") equals -0.413149-0.687527j.
    
    @SEEALSO=IMCSC,IMCOT
hr: @FUNCTION=IMSEC
    @SYNTAX=IMSEC(broj)
    @DESCRIPTION=IMSEC vraća kompleksni sekans kompleksnog broja z (@inumber), gdje je
    
    	sec(z) = 1/cos(z).
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMSEC vraća #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSEC("2-j") jednako -0.413149-0.687527j.
    
    @SEEALSO=IMCSC,IMCOT

en: @FUNCTION=IMSECH
    @SYNTAX=IMSECH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSECH returns the complex hyperbolic secant of the complex number z (@inumber), where
    
    	sech(z) = 1/cosh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSECH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSECH("1+j") equals 0.498337-0.5910838j.
    
    @SEEALSO=IMCSCH,IMCOTH
hr: @FUNCTION=IMSECH
    @SYNTAX=IMSECH(broj)
    @DESCRIPTION=IMSECH vraća kompleksni hiperbolni sekans kompleksnog broja  z (@broj), gdje je
    
    	sech(z) = 1/cosh(z).
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMSECH vraća #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSECH("1+j") jednako 0.498337-0.5910838j.
    
    @SEEALSO=IMCSCH,IMCOTH

en: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSIN returns the sine of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSIN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") equals 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN
hr: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSIN vraća sinus kompleksnog broja.
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMSIN vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") jednako 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN

en: @FUNCTION=IMSINH
    @SYNTAX=IMSINH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSINH returns the complex hyperbolic sine of the complex number z (@inumber), where
    
    	sinh(z) = (exp(z) - exp(-z))/2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSINH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSINH("1+j") equals 0.63496+1.29846j.
    
    @SEEALSO=IMCOSH,IMTANH
hr: @FUNCTION=IMSINH
    @SYNTAX=IMSINH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSINH vraća kompleksni hiperbolni sinus kompleksnog broja z (@inumber), gdje je
    
    	sinh(z) = (exp(z) - exp(-z))/2.
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMSINH vraća #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSINH("1+j") jednako 0.63496+1.29846j.
    
    @SEEALSO=IMCOSH,IMTANH

en: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returns the square root of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSQRT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") equals 1.09868+0.4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER
hr: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(broj)
    @DESCRIPTION=IMSQRT vraća kvadratni korijen kompleksnog broja.
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMSQRT vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") jednako 1.09868+0.4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER

en: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUB returns the difference of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMSUB returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") equals 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM
hr: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUB vraća razliku dva kompleksna broja.
    
    * Ako @broj1 ili @broj2 nisu valjani kompleksni brojevi, IMSUB returns #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") equals 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM

en: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUM returns the sum of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMSUM returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") equals 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB
hr: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUM vraća zbroj dva kompleksna broja.
    
    * Ako @broj1 ili @broj2 nije valjani kompleksni broj, IMSUM vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") equals 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB

en: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTAN returns the tangent of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMTAN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMTAN("2-j") equals -0.2434582-1.1667363j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS
hr: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTAN vraća tangens kompleksnog broja.
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMTAN vraća #VALUE! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    IMTAN("2-j") jednako -0.2434582-1.1667363j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS

en: @FUNCTION=IMTANH
    @SYNTAX=IMTANH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTANH returns the complex hyperbolic tangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	tanh(z) = sinh(z)/cosh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMTANH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMTANH("1+j") equals 1.083923+0.2717526j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMCOSH
hr: @FUNCTION=IMTANH
    @SYNTAX=IMTANH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTANH vraća kompleksni hiperbolni tangens kompleksnog broja z (@inumber), gdje je
    
    	tanh(z) = sinh(z)/cosh(z).
    
    * Ako @broj nije valjani kompleksni broj, IMTANH vraća #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMTANH("1+j") jednako 1.083923+0.2717526j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMCOSH

en: @FUNCTION=INDEX
    @SYNTAX=INDEX(array[,row, col, area])
    @DESCRIPTION=INDEX gives a reference to a cell in the given @array.The cell is pointed out by @row and @col, which count the rows and columns in the array.
    
    * If @row and @col are omited the are assumed to be 1.
    * If the reference falls outside the range of the @array, INDEX returns a #REF! error.
    
    @EXAMPLES=Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1. Then INDEX(A1:A5,4,1,1) equals 25.9
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=INDEX
    @SYNTAX=INDEX(array[,row, col, area])
    @DESCRIPTION=INDEX vraća pokazatelj na ćeliju u danom @polju. Ćelija je pokazana sa @red i @stupac, koji broje redove i stupce u polju.
    
    * Ako su @red i @stupac ispušteni, podrazumijeva se da su 1.
    * Ako je pokazatelj izvanraspona polja, INDEX vraća #REF! error.
    
    @EXAMPLES=Pretpostavimo da ćelije A1, A2, ..., A5 sadrže brojeve 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, i 40.1. Onda INDEX(A1:A5,4,1,1) jednako 25.9
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INDIRECT
    @SYNTAX=INDIRECT(ref_text[,format])
    @DESCRIPTION=INDIRECT function returns the contents of the cell pointed to by the @ref_text string. The string specifies a single cell reference the format of which is either A1 or R1C1 style. The style is set by the @format boolean, which defaults to the A1 style.
    
    * If @ref_text is not a valid reference returns #REF! 
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 3.14 and A2 contains A1, then
    INDIRECT(A2) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=AREAS,INDEX,
hr: @FUNCTION=INDIRECT
    @SYNTAX=INDIRECT(ref_text[,format])
    @DESCRIPTION=INDIRECT funkcija vraća sadržaj ćelije pokazane sa @ref_text stringom. String određuje jean pokazatelj na ćeliju, a čiji je format ili A1 ili R1C1 stila. Stil je određen sa @format boolean vrijednošću, koja je podrazumijevano A1 stila.
    
    * Ako @ref_text nije valjan pokazatelj vraća #REF! 
    @EXAMPLES=
    Ako A1 sadrži 3.14 i A2 sadrži A1, tada
    INDIRECT(A2) jednako 3.14.
    
    @SEEALSO=AREAS,INDEX,

en: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(type)
    @DESCRIPTION=INFO returns information about the current operating environment. 
    
    @type is the type of information you want to obtain:
    
      memavail 	Returns the amount of memory available, bytes.
      memused  	Returns the amount of memory used (bytes).
      numfile  		Returns the number of active worksheets.
      osversion		Returns the operating system version.
      recalc   		Returns the recalculation mode (automatic).
      release  		Returns the version of Gnumeric as text.
      system   		Returns the name of the environment.
      totmem   		Returns the amount of total memory available.
    
    * This function is Excel compatible, except that types directory and origin are not implemented.
    
    @EXAMPLES=
    INFO("system") returns "Linux" on a Linux system.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(type)
    @DESCRIPTION=INFO vraća informacije o operacijskom okruženju.
    
    @type je vrsta informacije koju želite dobiti:
    
      memavail 	Vraća količinu dostupne memorije u bajtovima.
      memused  	Vraća količinu iskorištene memorije u bajtovima.
      numfile  		Vraća broj aktivnih radnih plahti.
      osversion		Vraća verziju operacijskog sustava.
      recalc   		Vraća rekalkulacijski mod (automatski).
      release  		Vraća verziju Gnumerica kao tekst.
      system   		Vraća ime operacijskog sustava.
      totmem   		Vraća količinu ukupno dostupne memorije.
    
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna osim što tišpovi direktorija i izvornik nisu implementirani.
    
    @EXAMPLES=
    INFO("system") Vraća "Linux" na Linux sustavu.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=INT function returns the largest integer that is not bigger than its argument.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) equals 7.
    INT(-5.5) equals -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS
hr: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=INT funkcija vraća natrag najveći cijeli broj koji nije veći od svog argumenta.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) jednako 7.
    INT(-5.5) jednako -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS

en: @FUNCTION=INTERCEPT
    @SYNTAX=INTERCEPT(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=INTERCEPT function calculates the point where the linear regression line intersects the y-axis.
    
    * If @known_x or @known_y contains no data entries or different number of data entries, INTERCEPT returns #N/A error.
    * If the variance of the @known_x is zero, INTERCEPT returns #DIV/0 error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    INTERCEPT(A1:A5,B1:B5) equals -20.785117212.
    
    @SEEALSO=FORECAST,TREND
hr: @FUNCTION=INTERCEPT
    @SYNTAX=INTERCEPT(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=INTERCEPT funkcija računa toćku gdje linearna regresijska linija presjeca y os.
    
    * Ako @known_x or @known_y ne sadrži podatke ili različit broj unosa podataka, INTERCEPT vraća #N/A error.
    * Ako je varijanta @known_x nula, INTERCEPT vraća #DIV/0 error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    Uzmimo da ćelije A1, A2, ..., A5 sadrže 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, i 40.1, a ćelije B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, i 42.7. Tada
    INTERCEPT(A1:A5,B1:B5) jednako -20.785117212.
    
    @SEEALSO=FORECAST,TREND

en: @FUNCTION=INTRATE
    @SYNTAX=INTRATE(settlement,maturity,investment,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=INTRATE calculates and returns the interest rate of a fully vested security.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security. @investment is the prize of the security paid at @settlement date and @redemption is the amount to be received at @maturity date.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, INTRATE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, INTRATE returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, INTRATE returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    If you had a bond with a settlement date of April 15, 2000, maturity date September 30, 2000, investment of $100,000, redemption value $103,525, using the actual/actual basis, the bond discount rate is:
    =INTRATE(36631, 36799, 100000, 103525, 1) which equals 0.0648 or 6.48%
    @SEEALSO=RECEIVED, DATE
hr: @FUNCTION=INTRATE
    @SYNTAX=INTRATE(settlement,maturity,investment,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=INTRATE izračunava i vraća kamatnu ratu vrijednosnice.
    
    @settlement je datum otplate vrijednosnice.  @maturity je datumdospijeća vrijednosnice. @investment je dobitak koji je ostvaren na vrijednosnici plaćenoj na @settlement datum, a  @redemption je iznos koji će biti primljen na @maturity datum.
    
    @basis je vrsta sustava za brojanje dana koju želite koristiti:
    
      0  US 30/360
      1  stvarni dan/dani
      2  stvarni dani/360
      3  stvarni dani/365
      4  Europski 30/360
    
    * Ako je @settlement datum ili @maturity datum neispravan, INTRATE vraća #NUM! grešku.
    * Ako je @basis izostavljen, koristi se US 30/360.
    * Ako je @basis < 0 ili @basis > 4, INTRATE vraća #NUM! grešku.
    * Ako je @settlement datum poslije @maturity datuma ili ako su isti, INTRATE vraća #NUM! grešku.
    
    @EXAMPLES=
    
    Ako ste imali obveznicu sa datumom plaćanja 15. travnja 2000, datumom dospijeća30. Rujna  2000, ulog od $100,000, vrijednost otplate je $103,525, using korištenjem trenutne baze, vrijednost popusta obveznice je:
    =INTRATE(36631, 36799, 100000, 103525, 1) je 0.0648 ili 6.48%
    @SEEALSO=RECEIVED, DATE

en: @FUNCTION=IPMT
    @SYNTAX=IPMT(rate,per,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
    
    Formula for IPMT is:
    
    IPMT(PER) = -PRINCIPAL(PER-1) * INTEREST_RATE
    
    where:
    
    PRINCIPAL(PER-1) = amount of the remaining principal from last period
    
    * If @fv is omitted, it is assumed to be 0.
    * If @type is omitted, it is assumed to be 0.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
hr: @FUNCTION=IPMT
    @SYNTAX=IPMT(rate,per,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
    
    Formula for IPMT is:
    
    IPMT(PER) = -PRINCIPAL(PER-1) * INTEREST_RATE
    
    where:
    
    PRINCIPAL(PER-1) = amount of the remaining principal from last period
    
    * If @fv is omitted, it is assumed to be 0.
    * If @type is omitted, it is assumed to be 0.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FVFIXME

en: @FUNCTION=IRR
    @SYNTAX=IRR(values[,guess])
    @DESCRIPTION=IRR calculates and returns the internal rate of return of an investment.  This function is closely related to the net present value function (NPV).  The IRR is the interest rate for a series of cash flows where the net preset value is zero.
    
    @values contains the series of cash flows generated by the investment.  The payments should occur at regular intervals.  The optional @guess is the initial value used in calculating the IRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A8 contain the numbers -32432, 5324, 7432, 9332, 12324, 4334, 1235, -3422.  Then
    IRR(A1:A8) returns 0.04375. 
    @SEEALSO=FV,NPV,PV
hr: @FUNCTION=IRR
    @SYNTAX=IRR(values[,guess])
    @DESCRIPTION=IRR calculates and returns the internal rate of return of an investment.  This function is closely related to the net present value function (NPV).  The IRR is the interest rate for a series of cash flows where the net preset value is zero.
    
    @values contains the series of cash flows generated by the investment.  The payments should occur at regular intervals.  The optional @guess is the initial value used in calculating the IRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A8 contain the numbers -32432, 5324, 7432, 9332, 12324, 4334, 1235, -3422.  Then
    IRR(A1:A8) returns 0.04375. 
    @SEEALSO=FV,NPV,PVFIXME

en: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(value)
    @DESCRIPTION=ISBLANK returns TRUE if the value is blank.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(value)
    @DESCRIPTION=ISBLANK vraća TRUE ako je vrijednost prazna.
    
    *Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(value)
    @DESCRIPTION=ISERR returns TRUE if the value is any error value except #N/A.
    
    * This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) return FALSE.
    
    @SEEALSO=ISERROR
hr: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(value)
    @DESCRIPTION=ISERR vraća natarg TRUE ako vrijednost prihvaća bilo koju vrijednosts s greškom #N/A.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) vrati FALSE.
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(value)
    @DESCRIPTION=ISERROR returns a TRUE value if the expression has an error.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ERROR
hr: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(value)
    @DESCRIPTION=ISERROR vraća natrag TRUE vrijednost ako izraz sadrži  grešku.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) jednako TRUE.
    
    @SEEALSO=ERROR

en: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(value)
    @DESCRIPTION=ISEVEN returns TRUE if the number is even.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISODD
hr: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(vrijednost)
    @DESCRIPTION=ISEVEN vraćaTRUE ako je broj paran.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) je jednako TRUE.
    
    @SEEALSO=ISODD

en: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(value)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL returns TRUE if the value is a logical value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(vrijednost)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL vraća TRUE ako je vrijednost logička vrijednost.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(value)
    @DESCRIPTION=ISNA returns TRUE if the value is the #N/A error value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=NA
hr: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(vrijednost)
    @DESCRIPTION=ISNA vraća TRUE ako je vrijednost #N/A greška.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) je jednako TRUE.
    
    @SEEALSO=NA

en: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT Returns TRUE if the value is not text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=ISTEXT
hr: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(vrijednost)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT Vraća TRUE ako vrijednost nije tekst.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("tekst") je jednakoFALSE.
    
    @SEEALSO=ISTEXT

en: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(value)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER returns TRUE if the value is a number.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(vrijednost)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER vraća TRUE ako je vrijednost.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") je jednako FALSE.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(value)
    @DESCRIPTION=ISODD returns TRUE if the number is odd.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISEVEN
hr: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(value)
    @DESCRIPTION=ISODD vraća TRUE ako je broj neparan.
    
    *Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) jednako TRUE.
    
    @SEEALSO=ISEVEN

en: @FUNCTION=ISOWEEKNUM
    @SYNTAX=ISOWEEKNUM (date)
    @DESCRIPTION=ISOWEEKNUM returns the ISO 8601 week number of @date.
    
    An ISO 8601 week starts on Monday. Weeks are numbered from 1. A week including days from two different years is assigned to the year which includes the most days. This means that Dec 31 could be in week 1 of the following year, and Jan 1 could be in week 52 or 53 of the previous year. ISOWEEKNUM returns the week number.
    
    * ISOWEEKNUM returns #NUM! if date is invalid.
    
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then ISOWEEKNUM(A1)=51
    @SEEALSO=WEEKNUM, ISOYEAR
hr: @FUNCTION=ISOWEEKNUM
    @SYNTAX=ISOWEEKNUM (date)
    @DESCRIPTION=ISOWEEKNUM vraća ISO 8601 broj tjedna@date.
    
    ISO 8601 tjedan počinje u ponedjeljak. Tjedni su numerirani od 1. Tjedan koji ima dane dvaju različitih godina dodjeljuje se godini koja uključuje više dana. To znači da 31. prosinac može biti u prvom tjednu slijedeće godine, a 1. siječnja u 52. ili 53. tjednu prošle.ISOWEEKNUM vraća broj tjedna.
    
    * ISOWEEKNUM vraća #NUM! ako ja dtum pogrešan.
    
    @EXAMPLES=
    Ako A1 sadrži 12/21/00 onda ISOWEEKNUM(A1)=51
    @SEEALSO=WEEKNUM, ISOYEAR

en: @FUNCTION=ISOYEAR
    @SYNTAX=ISOYEAR (date)
    @DESCRIPTION=ISOYEAR returns the year of the ISO 8601 week number of @date.
    
    An ISO 8601 week starts on Monday. Weeks are numbered from 1. A week including days from two different years is assigned to the year which includes the most days. This means that Dec 31 could be in week 1 of the following year, and Jan 1 could be in week 52 or 53 of the previous year. ISOYEAR returns the year the week is assigned to.
    
    * ISOYEAR returns #NUM! if date is invalid.
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/31/2001 then ISOYEAR(A1)=2002
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM
hr: @FUNCTION=ISOYEAR
    @SYNTAX=ISOYEAR (datum)
    @DESCRIPTION=ISOYEAR vraća godinu ISO 8601 broja tjedna  @date.
    
    ISO 8601 tjedan počinje u ponedjeljak. Tjedni su numerirani od 1. Tjedan koji ima dane dvaju različitih godina dodjeljuje se godini koja uključuje više dana. To znači da 31. prosinac može biti u prvom tjednu slijedeće godine, a 1. siječnja u 52. ili 53. tjednu prošle.ISOYEAR vraća godinu kojoj je tjedan dodijeljen.
    
    * ISOYEAR vraća #NUM! ako je datum pogrešan.
    @EXAMPLES=
    Ako A1 sadrži 12/31/2001 onda ISOYEAR(A1)=2002
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM

en: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(rate,per,nper,pv)
    @DESCRIPTION=ISPMT function returns the interest paid on a given period.
    
    * If @per < 1 or @per > @nper, ISPMT returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV
hr: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(rate,per,nper,pv)
    @DESCRIPTION=ISPMT funkcija vraća kamate plaćene u danom roku.
    
    * If @per < 1 or @per > @nper, ISPMT vraća #NUM! grešku. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV

en: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ISPRIME function returns TRUE if @i is prime and FALSE otherwise.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA
hr: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ISPRIME funkcija vraća TRUE ako @i je prost i FALSE inače.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(value)
    @DESCRIPTION=ISREF returns TRUE if the value is a reference.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(vrijednost)
    @DESCRIPTION=ISREF vraća TRUE ako je vrijednost referenca.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) je jednako TRUE.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISTEXT returns TRUE if the value is text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT
hr: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(vrijednost)
    @DESCRIPTION=ISTEXT vraća TRUE ako je vrijednost tekst.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("tekst") je jednakoTRUE.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT

en: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ITHPRIME function returns the @ith prime.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA
hr: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ITHPRIME funkcija vraća @iti prost broj.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURT returns an unbiased estimate of the kurtosis of a data set.
    Note, that this is only meaningful if the underlying distribution really has a fourth moment.  The kurtosis is offset by three such that a normal distribution will have zero kurtosis.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If fewer than four numbers are given or all of them are equal KURT returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURT(A1:A5) equals 1.234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP
hr: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURT vraća neovisnu procjenu kurtosisaseta podataka.
    Primjetite da ovo ima smisla samo ako korištena distribucija uistina ima četvrti moment Kurtosis je pomaknut za tri tako da će normalna distribucija imati kurtosis nula.
    
    * Nizovi i prazne ćelije se zanemaruju.
    * Ako je predano manje od četiri broja ili su svi jednaki KURT vraća #DIV/0! grešku.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    Pretpostavimo da ćelije  A1, A2, ..., A5 sadrže brojeve 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Tada je
    KURT(A1:A5) jednako 1.234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP

en: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP returns the population kurtosis of a data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If fewer than two numbers are given or all of them are equal KURTP returns #DIV/0! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURTP(A1:A5) equals -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT
hr: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP vraća kurtosis populacije seta podataka.
    
    * Nizovi i prazne ćelije se jednostavno zanemaruju.
    * Ako je predano manje od dva broja ili su svi jednaki KURTP vraća #DIV/0! grešku.
    
    @EXAMPLES=
    Pretpostavimo da ćelije A1, A2, ..., A5 sadrže brojeve 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, i 40.1.  Tada je 
    KURTP(A1:A5) jednako -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT

en: @FUNCTION=LANDAU
    @SYNTAX=LANDAU(x)
    @DESCRIPTION=LANDAU returns the probability density p(x) at @x for the Landau distribution using an approximation method. 
    @EXAMPLES=
    LANDAU(0.34).
    
    @SEEALSO=RANDLANDAU
hr: @FUNCTION=LANDAU
    @SYNTAX=LANDAU(x)
    @DESCRIPTION=LANDAU vraća gustoću vjerojatnosti p(x) za @x Landauove distribucije sa metodom aproksimacije. 
    @EXAMPLES=
    LANDAU(0.34).
    
    @SEEALSO=RANDLANDAU

en: @FUNCTION=LAPLACE
    @SYNTAX=LAPLACE(x,a)
    @DESCRIPTION=LAPLACE returns the probability density p(x) at @x for Laplace distribution with mean @a. 
    @EXAMPLES=
    LAPLACE(0.4,1).
    
    @SEEALSO=RANDLAPLACE
hr: @FUNCTION=LAPLACE
    @SYNTAX=LAPLACE(x,a)
    @DESCRIPTION=LAPLACE vraća vjerojatnost gustoće p(x) at @x za Laplaceovu distribuciju što znači @a. 
    @EXAMPLES=
    LAPLACE(0.4,1).
    
    @SEEALSO=RANDLAPLACE

en: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=LARGE(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=LARGE returns the k-th largest value in a data set.
    
    * If data set is empty LARGE returns #NUM! error.
    * If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given LARGE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    LARGE(A1:A5,2) equals 25.9.
    LARGE(A1:A5,4) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL
hr: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=LARGE(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=LARGE vraća k-tu najveću u setu podataka.
    
    * Ako je set podataka prazan LARGE vraća #NUM! grešku.
    * Ako @k <= 0 ili @k je veći nego broj danih podataka LARGE vraća #NUM! grešku.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    Pretpostavimo da ćelije  A1, A2, ..., A5 sadrže brojeve 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, i 40.1.  Onda je
    LARGE(A1:A5,2) jednako 25.9.
    LARGE(A1:A5,4) jednako 17.3.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL

en: @FUNCTION=LCM
    @SYNTAX=LCM(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=LCM returns the least common multiple of integers.  The least common multiple is the smallest positive number that is a multiple of all integer arguments given.
    
    * If any of the arguments is less than one, LCM returns #NUM!.
    * If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LCM(2,13) equals to 26.
    LCM(4,7,5) equals to 140.
    
    @SEEALSO=GCD
hr: @FUNCTION=LCM
    @SYNTAX=LCM(broj1,broj2,...)
    @DESCRIPTION=LCM vraća najmanji zajednički višekratnik cijelih brojeva.  Najmanjizajednički višekratnik je najmanji pozitivni broj koji je višekratnik svih danih cjelobrojnih argumenata.
    
    * Ako je bilo koji argument manji os jedan, LCM vraća #NUM!.
    * Ako bilo koji argument nije cijeli broj, skraćuje se.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    LCM(2,13) je jednako 26.
    LCM(4,7,5) je jednako 140.
    
    @SEEALSO=GCD

en: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=LEFT returns the leftmost @num_chars characters or the left character if @num_chars is not specified.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LEFT("Directory",3) equals "Dir".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT
hr: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(tekst[,num_chars])
    @DESCRIPTION=LEFT vraća najlijevije @num_chars znakove ililijeviznak ako @num_chars nije određen.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    LEFT("Mapa",3) je jednako "Dir".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT

en: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(string)
    @DESCRIPTION=LEN returns the length in characters of the string @string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LEN("Helsinki") equals 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE
hr: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(niz)
    @DESCRIPTION=LEN vraća dužinu znakova niza @string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LEN("Helsinki") je jednako.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE

en: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LINEST function calculates the ``least squares'' line that best fit to your data in @known_y's.  @known_x's contains the corresponding x's where y=mx+b.
    
    LINEST returns an array having two columns and one row.  The slope (m) of the regression line y=mx+b is given in the first column and the y-intercept (b) in the second.
    
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LINEST returns #NUM! error.
    * If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    * The default of @stat is FALSE.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,TREND
hr: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LINEST funkcija računa ``najmanju kvadratnu'' udaljenost  koja najbolje odgovara vašim podacima @known_y's.  @known_x's sadrži povezane x's gdje y=mx+b.
    
    LINEST vraća polje sa dva stupca i jednim redom.  Pad (m) linije regresije y=mx+b je u prvom redu a y-intercept (b) u drugom.
    
    Ako je @stat TRUE, ekstra statistički podaci će biti vraćeni. Ekstra statistički podaci su napisani ispod koeficijenata linije regresije u polju rezultata.  Ekstra statistički podaci se sastoje od četiri reda podataka .  U prvom redu su standardne vrijednosti grešaka za koeficijente m1, (m2, ...), b.  Drugi red sadrži kvadrate R-a i standardnu grešku za procjenu y.  Treći red sadrži F-promatranu vrijednost i stupnjeve slobode.  Poslijednji red sarži regresijsku i rezidualnu sumu kvadrata.
    
    * Ako je @known_x's zanemaren, red {1, 2, 3, ...} se koristi.
    * Ako @known_y's i @known_x's nejednake brojeve podataka, LINEST vraća #NUM! grešku.
    * Ako @const je FALSE, linija će morati proći kroz izvor , tj., b će biti nula. Predefinirana vrijednost je TRUE.
    * Predefinirana vrijednost @stat je FALSE.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,TREND

en: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN returns the natural logarithm of @x.
    
    * If @x <= 0, LN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LN(7) equals 1.94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10
hr: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN vraća prirodni logaritam od @x.
    
    * If @x <= 0, LN vraća #NUM! grešku.
    * Funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    LN(7) je jednako1.94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,base])
    @DESCRIPTION=LOG computes the logarithm of @x in the given base @base.  If no @base is given LOG returns the logarithm in base 10. @base must be > 0. and cannot equal 1.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOG(2) equals 0.30103.
    LOG(8192,2) equals 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10
hr: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,base])
    @DESCRIPTION=LOG računa logaritam od @x u zadanoj bazi @base.  Ako nije @base zadana LOG vraća logaritam sa bazom 10. @base mora biti > 0. i ne može biti jednaka 1.
    
    * Funkcija je kompatibilna s Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    LOG(2) je jednako 0.30103.
    LOG(8192,2) je jednako 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=LOG10 computes the base-10 logarithm of @x.
    
    * If @x <= 0, LOG10 returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) equals 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG
hr: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=LOG10 računa logaritam sa bazom 10 od @x.
    
    * If @x <= 0, LOG10 vraća #NUM! grešku.
    * Funkcija je kompatibilna sa Excelom.
     
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) jednako 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG

en: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 computes the base-2 logarithm of @x.
    
    * If @x <= 0, LOG2 returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) equals 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG
hr: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 računa logaritam sa bazom 2 od @x.
    
    * If @x <= 0, LOG2 vraća #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) je jednako 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG

en: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(known_y's[,known_x's,const,stat])
    @DESCRIPTION=LOGEST function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve of the form
    
    	y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}... to your data.
    
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LOGEST returns an array { m{n},m{n-1}, ...,m{1},b }.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LOGEST returns #NUM! error.
    * If @const is FALSE, the line will be forced to go through (0,1),i.e., b will be one.  The default is TRUE.
    * The default of @stat is FALSE.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=GROWTH,TREND
hr: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(poznati_y-loni[,poznati_x-ovi,const,stat])
    @DESCRIPTION=LOGEST funkcija primjenjuje metodu najmanjih kvadrata kako bi prilagodila krivulju formularu
    
    	y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}... to your data.
    
    Ako je @stat TRUE, vratiti će se dodatne statističke informacije.Dodatne statističke informacije biti će zapisane ispod koeficijenata regresijskelinije u povratnom polju.Dodatne statističke informacije se sastoje od četri redaka podataka.U prvom retku se nalaze vrijednosti standardnig grešaka koeficijenata m1,(m2,...), b. Drugi redak sadrži kvadrat od R-a i standardnu pogrešku za y vjerojatnost. Treći redak sadrži F-promatrane vrijednosti i stupnjeve slobode.Zadnji redak sadrži regresijsku sumu kvadrata i ostatak sume kvadrata..
    
    * Ako je izostavljeno @known_x's, koristi se polje {1, 2, 3, ...}. LOGEST vraća polje { m{n},m{n-1}, ...,m{1},b }.
    * Ako je izostavljeno @known_y's i @known_x's ima nejednak broj podatkovnihtočaka LOGEST vraća #NUM! grešku.
    * Ako je @const FALSE, linija će biti forsirana od (0,1), npr. b će biti jedan.  Uobičajeno je TRUE.
    * Uobičajeno kod @stat je FALSE.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=LOGFIT
    @SYNTAX=LOGFIT(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=LOGFIT function applies the ``least squares'' method to fit the logarithmic equation
    y = a + b * ln(sign * (x - c)) ,   sign = +1 or -1 
    to your data. The graph of the equation is a logarithmic curve moved horizontally by c and possibly mirrored across the y-axis (if sign = -1).
    
    LOGFIT returns an array having five columns and one row. `Sign' is given in the first column, `a', `b', and `c' are given in columns 2 to 4. Column 5 holds the sum of squared residuals.
    
    An error is returned when there are less than 3 different x's or y's, or when the shape of the point cloud is too different from a ``logarithmic'' one.
    
    You can use the above formula 
    = a + b * ln(sign * (x - c)) 
    or rearrange it to 
    = (exp((y - a) / b)) / sign + c 
    to compute unknown y's or x's, respectively. 
    
    Technically, this is non-linear fitting by trial-and-error. The accuracy of `c' is: width of x-range -> rounded to the next smaller (10^integer), times 0.000001. There might be cases in which the returned fit is not the best possible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGREG,LINEST,LOGEST
hr: @FUNCTION=LOGFIT
    @SYNTAX=LOGFIT(poznati_y-iloni,poznati_x-ovi)
    @DESCRIPTION=LOGFIT funkcija primjenjuje metodu najmanjih kvadrata kako bi prilagodila logaritamsku jednadžbu
    y = a + b * ln(sign * (x - c)) ,   sign = +1 or -1 
    vašim podacima. Graf jednadžbe je logaritamsa krivulja pomaknuta vodoravno za c i moguće zrcaljena preko y-osi (ako je predzank -1).
    
    LOGFIT vraća polje koje ima pet stupaca i jedan redak.Predznak je dat u prvom stupcu, a, b i c su dati u stupcima 2 do 4.Peti stupac sadržava sumu kvadriranih ostataka.
    
    Greška se vraća kada postoji manje od 3 različita x-a ili y-a., ilikada se oblik oblaka točaka previše razlikuje od logaraitamskog.
    
    Možete koristiti gornju formulu 
    = a + b * ln(sign * (x - c)) 
    ili je drugačije presložiti u  
    = (exp((y - a) / b)) / sign + c 
    kako bi izračunali nepoznate x-ove i y-ne 
    
    Tehnički, ovo je nelinearna prilagodba metodom pokušaja i pogreške. Točnostod `c'  je: širina x-raspona -> zaokružena na prvi najmanji (10^broj), puta 0.000001. Moglo bi doći do slučajeva u kojima povraćena vrijednost nije najboljamoguća.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGREG,LINEST,LOGEST

en: @FUNCTION=LOGINV
    @SYNTAX=LOGINV(p,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=LOGINV function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution, @mean is the arithmetic mean of the distribution, and @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @stddev <= 0 LOGINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOGINV(0.5,2,3) equals 7.389056099.
    
    @SEEALSO=EXP,LN,LOG,LOG10,LOGNORMDIST
hr: @FUNCTION=LOGINV
    @SYNTAX=LOGINV(p,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=LOGINV function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution, @mean is the arithmetic mean of the distribution, and @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @stddev <= 0 LOGINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOGINV(0.5,2,3) equals 7.389056099.
    
    @SEEALSO=EXP,LN,LOG,LOG10,LOGNORMDISTfixme

en: @FUNCTION=LOGISTIC
    @SYNTAX=LOGISTIC(x,a)
    @DESCRIPTION=LOGISTIC returns the probability density p(x) at @x for a logistic distribution with scale parameter @a.
    
    @EXAMPLES=
    LOGISTIC(0.4,1).
    
    @SEEALSO=RANDLOGISTIC
hr: @FUNCTION=LOGISTIC
    @SYNTAX=LOGISTIC(x,a)
    @DESCRIPTION=LOGISTIC vraća gustoću vjerojatnosti p(x) kod @x za logističku distribuciju sa parametrom @a.
    
    @EXAMPLES=
    LOGISTIC(0.4,1).
    
    @SEEALSO=RANDLOGISTIC

en: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=LOGNORMDIST(x,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=LOGNORMDIST function returns the lognormal distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, and @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @stddev = 0 LOGNORMDIST returns #DIV/0! error.
    * If @x <= 0, @mean < 0 or @stddev < 0 LOGNORMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3,1,2) equals 0.519662338.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
hr: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=LOGNORMDIST(x,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=LOGNORMDIST funkcija vraća lognormalnu distribuciju. @x je vrijednost za koju želite distribuciju, @mean je sredina distribucije, a @stddev je standardna devijacija distribucije.
    
    * Ako @stddev = 0 LOGNORMDIST vraća #DIV/0! grešku.
    * Ako @x <= 0, @mean < 0 ili @stddev < 0 LOGNORMDIST vraća #NUM! grešku .
    * Funkcija je kompatibilna s Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3,1,2) je jednako 0.519662338.
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=LOGREG
    @SYNTAX=LOGREG(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LOGREG function transforms your x's to z=ln(x) and applies the ``least squares'' method to fit the linear equation
    y = m * z + b 
    to your y's and z's --- equivalent to fitting the equation
    y = m * ln(x) + b 
    to y's and x's. 
    
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LOGREG returns an array having two columns and one row. m is given in the first column and b in the second. 
    
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LOGREG returns #NUM! error.
    
    If @const is FALSE, the curve will be forced to go through [1; 0], i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned which applies to the state AFTER transformation to z. Extra statistical information is written below m and b in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m, b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate. The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares.The default of @stat is FALSE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGFIT,LINEST,LOGEST
hr: @FUNCTION=LOGREG
    @SYNTAX=LOGREG(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LOGREG function transforms your x's to z=ln(x) and applies the ``least squares'' method to fit the linear equation
    y = m * z + b 
    to your y's and z's --- equivalent to fitting the equation
    y = m * ln(x) + b 
    to y's and x's. 
    
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LOGREG returns an array having two columns and one row. m is given in the first column and b in the second. 
    
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LOGREG returns #NUM! error.
    
    If @const is FALSE, the curve will be forced to go through [1; 0], i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned which applies to the state AFTER transformation to z. Extra statistical information is written below m and b in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m, b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate. The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares.The default of @stat is FALSE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGFIT,LINEST,LOGESTfixme

en: @FUNCTION=LOOKUP
    @SYNTAX=LOOKUP(value,vector1[,vector2])
    @DESCRIPTION=LOOKUP function finds the row index of @value in @vector1 and returns the contents of @vector2 at that row index. Alternatively a single array can be used for @vector1. If the area is longer than it is wide then the sense of the search is rotated. 
    
    * If LOOKUP can't find @value it uses the largest value less than @value.
    * The data must be sorted.
    * If @value is smaller than the first value it returns #N/A.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP,HLOOKUP
hr: @FUNCTION=LOOKUP
    @SYNTAX=LOOKUP(value,vector1[,vector2])
    @DESCRIPTION=LOOKUP funkcija nalazi broj reda @value u @vector1 i vraća sadržaj @vector2 kod broja reda. Također, može biti uptrjebljeno i jedno polje za @vector1. Ako je područje duže nego što je široko smjer potrage se rotira. 
    
    * Ako LOOKUP ne može naći @value najveću vrijednost koja je manja od @value.
    * Podaci moraju biti sortirani.
    * Ako je @value manja od prve vrijednosti, vraća #N/A.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP,HLOOKUP

en: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(text)
    @DESCRIPTION=LOWER returns a lower-case version of the string in @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") equals "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER
hr: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(tekst)
    @DESCRIPTION=LOWER vraća verziju sa malim slovima niza u @text.
    
    * Funkcija je kompatibilna s Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") je jednako "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER

en: @FUNCTION=MATCH
    @SYNTAX=MATCH(seek,vector[,type])
    @DESCRIPTION=MATCH function finds the row index of @seek in @vector and returns it.
    
    If the area is longer than it is wide then the sense of the search is rotated. Alternatively a single array can be used.
    
    * The @type parameter, which defaults to +1, controls the search:
    * If @type = 1, MATCH finds largest value <= @seek.
    * If @type = 0, MATCH finds first value == @seek.
    * If @type = -1, MATCH finds smallest value >= @seek.
    * For @type = 0, the data can be in any order.  * For @type = -1 and @type = +1, the data must be sorted.  (And in these cases, MATCH uses a binary search to locate the index.)
    * If @seek could not be found, #N/A is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOOKUP
hr: @FUNCTION=MATCH
    @SYNTAX=MATCH(seek,vector[,type])
    @DESCRIPTION=MATCH function finds the row index of @seek in @vector and returns it.
    
    If the area is longer than it is wide then the sense of the search is rotated. Alternatively a single array can be used.
    
    * The @type parameter, which defaults to +1, controls the search:
    * If @type = 1, MATCH finds largest value <= @seek.
    * If @type = 0, MATCH finds first value == @seek.
    * If @type = -1, MATCH finds smallest value >= @seek.
    * For @type = 0, the data can be in any order.  * For @type = -1 and @type = +1, the data must be sorted.  (And in these cases, MATCH uses a binary search to locate the index.)
    * If @seek could not be found, #N/A is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOOKUPfixme

en: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MAX returns the value of the element of the values passed that has the largest value, with negative numbers considered smaller than positive numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MAX(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MIN,ABS
hr: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MAX returns the value of the element of the values passed that has the largest value, with negative numbers considered smaller than positive numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MAX(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MIN,ABSfixme

en: @FUNCTION=MAXA
    @SYNTAX=MAXA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MAXA returns the largest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MAXA(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MAX,MINA
hr: @FUNCTION=MAXA
    @SYNTAX=MAXA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MAXA returns the largest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MAXA(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MAX,MINAfixme

en: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matrix)
    @DESCRIPTION=MDETERM function returns the determinant of a given matrix.
    
    * If the @matrix does not contain equal number of columns and rows, MDETERM returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that A1, ..., A4 contain numbers 2, 3, 7, and 3, B1, ..., B4 4, 2, 4, and 1, C1, ..., C4 9, 4, 3, and 2, and D1, ..., D4 7, 3, 6, and 5. Then
    MDETERM(A1:D4) equals 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE
hr: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matrix)
    @DESCRIPTION=MDETERM funkcija vraća vrijednost determinante zadane matrice
    
    * Ako @matrix nema jednak broj redova i stupaca, MDETERM vraća #VALUE! grešku.
    * Funkcija je kompatibilna s Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    Pretpostavimo da ćelije  A1, ..., A4 sadrže brojeve 2, 3, 7, i 3, B1, ..., B4 4, 2, 4, i 1, C1, ..., C4 9, 4, 3, i 2, i D1, ..., D4 7, 3, 6, i 5. Onda
    MDETERM(A1:D4) je jednako 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE

en: @FUNCTION=MDURATION
    @SYNTAX=MDURATION(settlement,maturity,coupon,yield,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=MDURATION returns the Macauley duration for a security with par value 100.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    * If @settlement or @maturity are not valid dates, MDURATION returns #NUM! error.
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, MDURATION returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DURATION,G_DURATION
hr: @FUNCTION=MDURATION
    @SYNTAX=MDURATION(settlement,maturity,coupon,yield,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=MDURATION returns the Macauley duration for a security with par value 100.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    * If @settlement or @maturity are not valid dates, MDURATION returns #NUM! error.
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, MDURATION returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DURATION,G_DURATIONfixme

en: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=MEDIAN(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MEDIAN returns the median of the given data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If even numbers are given MEDIAN returns the average of the two numbers in the middle.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MEDIAN(A1:A5) equals 21.3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SSMEDIAN,SUM
hr: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=MEDIAN(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MEDIAN returns the median of the given data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If even numbers are given MEDIAN returns the average of the two numbers in the middle.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MEDIAN(A1:A5) equals 21.3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SSMEDIAN,SUMfixme

en: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(string, position, length)
    @DESCRIPTION=MID returns a substring from @string starting at @position for @length characters.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MID("testing",2,3) equals "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT
hr: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(niz, pozicija, duljina)
    @DESCRIPTION=MID vraća podniz od @string počevši od @position za @length znakova.
    
    * Funkcija je kompatibilna s Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    MID("testing",2,3) je jednako "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT

en: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MIN returns the value of the element of the values passed that has the smallest value, with negative numbers considered smaller than positive numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MIN(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS
hr: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MIN vraća vrijednost elementa danih vrijednosti s najmanjim iznosom, s tim da se negativni brojevi smatraju manjim od pozitivnih.
    
    * Funkcija je kompatibilna s Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    Pretpostavimo da ćelije  A1, A2, ..., A5 sadrže brojeve 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, i40.1.  Onda
    MIN(A1:A5) je jednako 11.4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS

en: @FUNCTION=MINA
    @SYNTAX=MINA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MINA returns the smallest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MINA(A1:A5) equals 0.
    
    @SEEALSO=MIN,MAXA
hr: @FUNCTION=MINA
    @SYNTAX=MINA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MINA returns the smallest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MINA(A1:A5) equals 0.
    
    @SEEALSO=MIN,MAXAfixme

en: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (date)
    @DESCRIPTION=MINUTE converts a serial number to a minute.  The minute is returned as an integer in the range 0 to 59.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) equals 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND
hr: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (date)
    @DESCRIPTION=MINUTE pretvara serijski broj u minute.  Minuta se vraća kao serijski broj od0 do 59.
    
    * Primjetite da će Gnumeric prtvorit i niz u serijski broj za vas, tako da datum možete unijeti i kao niz.
    * Funkcija je kompatibilna s Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) je jednako 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrix)
    @DESCRIPTION=MINVERSE function returns the inverse matrix of @matrix.
    
    * If @matrix cannot be inverted, MINVERSE returns #NUM! error.
    * If @matrix does not contain equal number of columns and rows, MINVERSE returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM
hr: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrix)
    @DESCRIPTION=MINVERSE funkcija vraća invwerznu matricu od @matrix.
    
    * Ako @matrix ne može biti invertirana, MINVERSE vraća #NUM! grešku.
    * Ako @matrix nema jednak broj redaka i stupaca, MINVERSE vraća #VALUE! grešku.
    * Funkcija je kompatibilna s Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM

en: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(values,finance_rate,reinvest_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR function returns the modified internal rate of return for a given periodic cash flow. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV
hr: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(values,finance_rate,reinvest_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR funkcija vraća promjenjenu intrnu ratu povrata za zadani peridički protok gotovine. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV

en: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(array1,array2)
    @DESCRIPTION=MMULT function returns the matrix product of two arrays. The result is an array with the same number of rows as @array1 and the same number of columns as @array2.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE
hr: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(array1,array2)
    @DESCRIPTION=MMULT funkcija vraća matrični produkt dva polja. Rezultat je polje sa istim brojem redaka kao @array1 i isti broj stupaca kao @array2.
    
    * Funkcija je kompatibilna s Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE

en: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(number,divisor)
    @DESCRIPTION=MOD function returns the remainder when @divisor is divided into @number.
    
    * MOD returns #DIV/0! if @divisor is zero.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) equals 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL
hr: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(number,divisor)
    @DESCRIPTION=MOD funkcija vraća ostatak kada se @divisor is dijeli sa @number.
    
    * MOD vraća #DIV/0! ako je @divisor nula.
    * Funkcija je kompatibilna sa Excelom.
     
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) je jednako 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL

en: @FUNCTION=MODE
    @SYNTAX=MODE(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MODE returns the most common number of the data set. If the data set has many most common numbers MODE returns the first one of them.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If the data set does not contain any duplicates MODE returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 11.4, 25.9, and 40.1.  Then
    MODE(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,MEDIAN
hr: @FUNCTION=MODE
    @SYNTAX=MODE(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MODE returns the most common number of the data set. If the data set has many most common numbers MODE returns the first one of them.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If the data set does not contain any duplicates MODE returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 11.4, 25.9, and 40.1.  Then
    MODE(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,MEDIANfixme

en: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (date)
    @DESCRIPTION=MONTH converts a serial number to a month.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) equals 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR
hr: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (date)
    @DESCRIPTION=MONTH pretvara serijski broj u mjesec.
    
    * Primjetite da će Gnumeric pretvoritiniz u serijski broj za vas, tako da datum možete unijeti kao niz.
    * Funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) je jednako 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(number,multiple)
    @DESCRIPTION=MROUND function rounds a given number to the desired multiple.
    
    @number is the number you want rounded and @multiple is the the multiple to which you want to round the number.
    
    * If @number and @multiple have different sign, MROUND returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MROUND(1.7,0.2) equals 1.8.
    MROUND(321.123,0.12) equals 321.12.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP
hr: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(broj, višestruki)
    @DESCRIPTION=MROUND funkcija zaokružuje željeni broj na željeni višekratnik.
    
    @broj je broj koji želiš da bude zaokružen i @višekratnik je višekratnik na koji želiš zaokružiti broj.
    
    * If @broj i @višekratnik ima drugačiju oznaku, MROUND vraća #NUM! greška.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    MROUND(1.7,0.2) equals 1.8.
    MROUND(321.123,0.12) equals 321.12.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP

en: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL returns the ratio of the factorial of a sum of values to the product of factorials.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2,3,4) equals 1260.
    
    @SEEALSO=SUM
hr: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL vraća razmjer faktorijela sume vrijednosti faktorijela produkta.
    
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
     
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2,3,4) jednako 1260.
    
    @SEEALSO=SUM

en: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(value)
    @DESCRIPTION=N returns a value converted to a number.  Strings containing text are converted to the zero value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    N("42") equals 42.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(value)
    @DESCRIPTION=N returns a value converted to a number.  Strings containing text are converted to the zero value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    N("42") equals 42.
    
    @SEEALSO=fixme

en: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA returns the error value #N/A.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NA() equals #N/A error.
    
    @SEEALSO=ISNA
hr: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA vraća grešku vrijednosti #N/A.
    
    * Ova funkcija je Excel compatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    NA() equals #N/A error.
    
    @SEEALSO=ISNA

en: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f,t,p)
    @DESCRIPTION=NEGBINOMDIST function returns the negative binomial distribution. @f is the number of failures, @t is the threshold number of successes, and @p is the probability of a success.
    
    * If @f or @t is a non-integer it is truncated.
    * If (@f + @t -1) <= 0 NEGBINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 NEGBINOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2,5,0.55) equals 0.152872629.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT
hr: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f,t,p)
    @DESCRIPTION=NEGBINOMDIST funkcija vraća negativnu binomnu distribuciju. @f je broj neuspjeha, @t je prag broja uspjeha @p je vjerojatnost uspjeha.
    
    * If @f or @t nije cijeli broj i on je skraćeni.
    * If (@f + @t -1) <= 0 NEGBINOMDIST vraća #NUM! greška.
    * If @p < 0 or @p > 1 NEGBINOMDIST vraća #NUM! gtraška.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2,5,0.55) jednako 0.152872629.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT

en: @FUNCTION=NETWORKDAYS
    @SYNTAX=NETWORKDAYS (start_date,end_date[,holidays])
    @DESCRIPTION=NETWORKDAYS returns the number of non-weekend non-holidays between @start_date and @end_date including these dates. Holidays are optionally supplied in @holidays.
    
    * NETWORKDAYS returns #NUM! if @start_date or @end_date are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NETWORKDAYS(DATE(2001,1,2),DATE(2001,2,15)) equals 33.
    
    @SEEALSO=WORKDAY
hr: @FUNCTION=NETWORKDAYS
    @SYNTAX=NETWORKDAYS (početni_datum,završni_datum[,praznici])
    @DESCRIPTION=NETWORKDAYS vraća broj dana koji nisu praznici između @početni_datum i @završni_datum iuključujući te dane. Praznici opcionalno nalaze u @parznici.
    
    * NETWORKDAYS vraća #NUM! if @početni_datum ili @završni_datum je nevažeći.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    NETWORKDAYS(DATE(2001,1,2),DATE(2001,2,15)) jednako 33.
    
    @SEEALSO=WORKDAY

en: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r,nper)
    @DESCRIPTION=NOMINAL calculates the nominal interest rate from a given effective rate.
    
    Nominal interest rate is given by a formula:
    
    @nper * (( 1 + @r ) ^ (1 / @nper) - 1 )
    where:
    
    @r = effective interest rate
    @nper = number of periods used for compounding
    
    * If @rate < 0, NOMINAL returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, NOMINAL returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=EFFECT
hr: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r,nper)
    @DESCRIPTION=NOMINAL računa nominalnikamatne stope za datu efektivnu stopu.
    
    Nominalna kamatna stopa je zadana formulom:
    
    @nper * (( 1 + @r ) ^ (1 / @nper) - 1 )
    where:
    
    @r = efektivna kamatna stopa
    @nper = broj perioda korištenih za slaganje
    
    * If @rate < 0, NOMINAL returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, NOMINAL returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=EFFECT

en: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x,mean,stddev,cumulative)
    @DESCRIPTION=NORMDIST function returns the normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, @stddev is the standard deviation.
    
    * If @stddev is 0 NORMDIST returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2,1,2,0) equals 0.176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON
hr: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x,mean,stddev,cumulative)
    @DESCRIPTION=NORMDIST funkcija vraća normalnu kumulativnu distribuciju. @x je vrijednost za koju želite distribuciju, @sredina je sredina distribucije, @stddev je standardna devijacija.
    
    * If @stddev is 0 NORMDIST vraća #DIV/0! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2,1,2,0) jednako 0.176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=NORMINV
    @SYNTAX=NORMINV(p,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=NORMINV function returns the inverse of the normal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution, @mean is the arithmetic mean of the distribution, and @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @stddev <= 0 NORMINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMINV(0.76,2,3) equals 4.118907689.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE,ZTEST
hr: @FUNCTION=NORMINV
    @SYNTAX=NORMINV(p,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=NORMINV funkcija vraća inverz normalne kumulativne distribucije. @p je dat odgovor normalnoj distribuciji, @mean je standardna devijacija distribucije, i @stddev je standardna devijacija distribucije.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @stddev <= 0 NORMINV returns #NUM! error.
    * Ova funkcija je <Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    NORMINV(0.76,2,3) jednako 4.118907689.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE,ZTEST

en: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMSDIST(x)
    @DESCRIPTION=NORMSDIST function returns the standard normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSDIST(2) equals 0.977249868.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
hr: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMSDIST(x)
    @DESCRIPTION=NORMSDIST funkcija vraća standardnu normalnu kumulativnu distribuciju. @x je vrijednost za koju želite distribuciju.
    
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSDIST(2) jednako 0.977249868.
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=NORMSINV function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 NORMSINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0.2) equals -0.841621234.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST
hr: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=NORMSINV vraća inverz standardne normalne kumulativne distribucije. @p je data vjerojatnost koja odgovara normalnoj distribuciji.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 NORMSINV returns #NUM! error.
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0.2) jednako -0.841621234.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST

en: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(number)
    @DESCRIPTION=NOT implements the logical NOT function: the result is TRUE if the @number is zero;  otherwise the result is FALSE.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NOT(0) equals TRUE.
    NOT(TRUE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, OR
hr: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(number)
    @DESCRIPTION=NOTimplementira logičku NOT funkciju: rezultat je TRUE ako @broj je nula;  inače je rezultat FALSE.
    
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    NOT(0) equals TRUE.
    NOT(TRUE) jednako FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, OR

en: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returns the serial number for the date and time at the time it is evaluated.
    
    Serial Numbers in Gnumeric are represented as follows:The integral part is the number of days since the 1st of January of 1900.  The decimal part represent the fraction of the day and is mapped into hour, minutes and seconds.
    
    For example: .0 represents the beginning of the day, and 0.5 represents noon.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY
hr: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW vraća serijski broj za datum i vrijeme na vrijeme koje je evaluirano .
    
    Serijski brojevi su predstavljeni kako slijedi: Integralni dio je broj dana od 1. Siječnja 1900. Decimalni dio predstavlja razlomak dana koji je mapiran u sate, minute i sekunde.
    
    Na primjer: 0 predstavlja početak dana, i 0.5 predstavlja podne.
    
    * Ova funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY

en: @FUNCTION=NPER
    @SYNTAX=NPER(rate,pmt,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=NPER calculates number of periods of an investment based on periodic constant payments and a constant interest rate.
    
    The interest rate per period is @rate, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value, @fv is the future value and @type is when the payments are due. If @type = 1, payments are due at the beginning of the period, if @type = 0, payments are due at the end of the period.
    
    * If @rate <= 0, NPER returns #DIV0 error.
    
    @EXAMPLES=
    For example, if you deposit $10,000 in a savings account that earns an interest rate of 6%. To calculate home many years it will take to double your investment use NPER as follows:
    =NPER(0.06, 0, -10000, 20000,0)returns 11.895661046 which indicates that you can double your money just before the end of the 12th year.
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
hr: @FUNCTION=NPER
    @SYNTAX=NPER(rate,pmt,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=NPER calculates number of periods of an investment based on periodic constant payments and a constant interest rate.
    
    The interest rate per period is @rate, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value, @fv is the future value and @type is when the payments are due. If @type = 1, payments are due at the beginning of the period, if @type = 0, payments are due at the end of the period.
    
    * If @rate <= 0, NPER returns #DIV0 error.
    
    @EXAMPLES=
    For example, if you deposit $10,000 in a savings account that earns an interest rate of 6%. To calculate home many years it will take to double your investment use NPER as follows:
    =NPER(0.06, 0, -10000, 20000,0)returns 11.895661046 which indicates that you can double your money just before the end of the 12th year.
    @SEEALSO=PPMT,PV,FVFIXME

en: @FUNCTION=NPV
    @SYNTAX=NPV(rate,v1,v2,...)
    @DESCRIPTION=NPV calculates the net present value of an investment generating periodic payments.  @rate is the periodic interest rate and @v1, @v2, ... are the periodic payments.  If the schedule of the cash flows are not periodic use the XNPV function. 
    @EXAMPLES=
    NPV(0.17,-10000,3340,2941,2493,3233,1732,2932) equals 186.30673.
    
    @SEEALSO=PV,XNPV
hr: @FUNCTION=NPV
    @SYNTAX=NPV(rate,v1,v2,...)
    @DESCRIPTION=NPV računa mrežnui zastupljenost investicija koja generira periodične isplate. @stopa je periodična kamatna stopa i @v1, @v2, ... su periodične isplate. Ako je raspored protoka gotovine nije periodičan, koristi XNPV funkciju. 
    @EXAMPLES=
    NPV(0.17,-10000,3340,2941,2493,3233,1732,2932) equals 186.30673.
    
    @SEEALSO=PV,XNPV

en: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=NT_D function calculates the number of divisors of @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA
hr: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=NT_D function calculates the number of divisors of @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMAfixme

en: @FUNCTION=NT_MU
    @SYNTAX=NT_MU(n)
    @DESCRIPTION=NT_MU function (Möbius mu function) returns 
    0  if @n is divisible by the square of a prime .
    Otherwise it returns: 
    
      -1 if @n has an odd  number of different prime factors .
       1  if @n has an even number of different prime factors .
    
    * If @n = 1 NT_MU returns 1.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
hr: @FUNCTION=NT_MU
    @SYNTAX=NT_MU(n)
    @DESCRIPTION=NT_MU function (Möbius mu function) returns 
    0  if @n is divisible by the square of a prime .
    Otherwise it returns: 
    
      -1 if @n has an odd  number of different prime factors .
       1  if @n has an even number of different prime factors .
    
    * If @n = 1 NT_MU returns 1.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHIfixme

en: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PHI function calculates the number of integers less than or equal to @n that are relatively prime to @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA
hr: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PHI function calculates the number of integers less than or equal to @n that are relatively prime to @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMAfixme

en: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PI function returns the number of primes less than or equal to @n.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA
hr: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PI function returns the number of primes less than or equal to @n.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMAfixme

en: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=NT_SIGMA function calculates the sum of the divisors of @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
hr: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=NT_SIGMA function calculates the sum of the divisors of @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHIfixme

en: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2BIN function converts an octal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") equals 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEX
hr: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2BIN function converts an octal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") equals 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEXfixme

en: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC function converts an octal number in a string or number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") equals 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX
hr: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC function converts an octal number in a string or number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") equals 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEXfixme

en: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX function converts an octal number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) equals 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC
hr: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX function converts an octal number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) equals 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DECfixme

en: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(number)
    @DESCRIPTION=ODD function returns the @number rounded up to the nearest odd integer.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    ODD(4.4) equals 5.
    
    @SEEALSO=EVEN
hr: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(number)
    @DESCRIPTION=ODD function returns the @number rounded up to the nearest odd integer.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    ODD(4.4) equals 5.
    
    @SEEALSO=EVENfixme

en: @FUNCTION=ODDFPRICE
    @SYNTAX=ODDFPRICE(settlement,maturity,issue,first_coupon,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFPRICE returns the price per $100 face value of a security. The security should have an odd short or long first period.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFPRICE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=ODDFPRICE
    @SYNTAX=ODDFPRICE(settlement,maturity,issue,first_coupon,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFPRICE returns the price per $100 face value of a security. The security should have an odd short or long first razdoblje.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFPRICE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=fixme

en: @FUNCTION=ODDLPRICE
    @SYNTAX=ODDLPRICE(settlement,maturity,last_interest,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLPRICE calculates the price per $100 face value of a security that has an odd last coupon period.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDLPRICE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=ODDLPRICE
    @SYNTAX=ODDLPRICE(settlement,maturity,last_interest,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLPRICE calculates the price per $100 face value of a security that has an odd last coupon razdoblje.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDLPRICE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=fixme

en: @FUNCTION=ODDLYIELD
    @SYNTAX=ODDLYIELD(settlement,maturity,last_interest,rate,pr,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLYIELD calculates the yield of a security having an odd last period.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDLYIELD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=ODDLYIELD
    @SYNTAX=ODDLYIELD(settlement,maturity,last_interest,rate,pr,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLYIELD calculates the yield of a security having an odd last razdoblje.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDLYIELD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=fixme

en: @FUNCTION=OFFSET
    @SYNTAX=OFFSET(range,row,col[,height[,width]])
    @DESCRIPTION=OFFSET function returns a cell range. The cell range starts at offset (@row,@col) from @range, and is of height @height and width @width.
    
    * If @range is neither a reference nor a range, OFFSET returns #VALUE!.
    * If either @height or @width is omitted, the height or width of the reference is used.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS,INDEX,INDIRECT,ADDRESS
hr: @FUNCTION=OFFSET
    @SYNTAX=OFFSET(range,row,col[,height[,width]])
    @DESCRIPTION=OFFSET function returns a cell range. The cell range starts at offset (@row,@col) from @range, and is of height @height and width @width.
    
    * If @range is neither a reference nor a range, OFFSET returns #VALUE!.
    * If either @height or @width is omitted, the height or width of the reference is used.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS,INDEX,INDIRECT,ADDRESSfixme

en: @FUNCTION=OPT_BAW_AMER
    @SYNTAX=OPT_BAW_AMER(call_put_flag,spot,strike,time,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_BAW_AMER models the theoretical price of an option according to the Barone Adesie & Whaley approximation. 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset
    @strike is the strike price at which the option is struck
    @time is the number of days to maturity of the option
    @rate is the risk annualised free rate of interest
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_BAW_AMER
    @SYNTAX=OPT_BAW_AMER(call_put_flag,spot,strike,time,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_BAW_AMER models the theoretical price of an option according to the Barone Adesie & Whaley approximation. 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset
    @strike is the strike price at which the option is struck
    @time is the number of days to maturity of the option
    @rate is the risk annualised free rate of interest
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_BJERSTENS
    @SYNTAX=OPT_BJERSTENS(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BJERSTENS models the theoretical price of american options according to the Bjerksund & Stensland approximation technique.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset
    @strike is the strike price at which the option is struck
    @time is the number of days to maturity of the option
    @rate is the risk annualised free rate of interest
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_BJERSTENS
    @SYNTAX=OPT_BJERSTENS(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BJERSTENS models the theoretical price of american options according to the Bjerksund & Stensland approximation technique.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset
    @strike is the strike price at which the option is struck
    @time is the number of days to maturity of the option
    @rate is the risk annualised free rate of interest
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_BS
    @SYNTAX=OPT_BS(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility [,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS uses the Black-Scholes model to calculate the price of a European option using call_put_flag, @call_put_flag, c or p struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset or the period through to the exercise date. 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed in the same units as @strike and @spot.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_BS
    @SYNTAX=OPT_BS(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility [,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS uses the Black-Scholes model to calculate the price of a European option using call_put_flag, @call_put_flag, c or p struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset or the period through to the exercise date. 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed in the same units as @strike and @spot.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_BS_CARRYCOST
    @SYNTAX=OPT_BS_CARRYCOST(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_CARRYCOST uses the Black-Scholes model to calculate the "elasticity" of a European option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    
    (The elasticity of an option is the rate of change of its price with respect to its cost of carry.)
    
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_BS_CARRYCOST
    @SYNTAX=OPT_BS_CARRYCOST(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_CARRYCOST uses the Black-Scholes model to calculate the "elasticity" of a European option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    
    (The elasticity of an option is the rate of change of its price with respect to its cost of carry.)
    
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the razdoblje through to the exercise date.  @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_BS_DELTA
    @SYNTAX=OPT_BS_DELTA(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_DELTA uses the Black-Scholes model to calculate the "delta" of a European option with call_put_flag, @call_put_flag, c or p struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    Where @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset or the period through to the exercise date. 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed in the same units as @strike and @spot.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_BS_DELTA
    @SYNTAX=OPT_BS_DELTA(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_DELTA uses the Black-Scholes model to calculate the "delta" of a European option with call_put_flag, @call_put_flag, c or p struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    Where @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset or the period through to the exercise date. 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed in the same units as @strike and @spot.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_BS_GAMMA
    @SYNTAX=OPT_BS_GAMMA(spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_GAMMA uses the Black-Scholes model to calculate the "gamma" of a European option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    
    (The gamma of an option is the second derivative of its price with respect to the price of the underlying asset, and is the same for calls and puts.)
    
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as the rate of change of delta per unit change in @spot.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA
hr: @FUNCTION=OPT_BS_GAMMA
    @SYNTAX=OPT_BS_GAMMA(spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_GAMMA uses the Black-Scholes model to calculate the "gamma" of a European option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    
    (The gamma of an option is the second derivative of its price with respect to the price of the underlying asset, and is the same for calls and puts.)
    
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as the rate of change of delta per unit change in @spot.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_BS_RHO
    @SYNTAX=OPT_BS_RHO(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_RHO uses the Black-Scholes model to calculate the "rho" of a European option with call_put_flag, @call_put_flag struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put.
    
    (The rho of an option is the rate of change of its price with respect to the risk free interest rate.)
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% change in @rate.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_BS_RHO
    @SYNTAX=OPT_BS_RHO(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_RHO uses the Black-Scholes model to calculate the "rho" of a European option with call_put_flag, @call_put_flag struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put.
    
    (The rho of an option is the rate of change of its price with respect to the risk free interest rate.)
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% change in @rate.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMAFIXME

en: @FUNCTION=OPT_BS_THETA
    @SYNTAX=OPT_BS_THETA(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_THETA uses the Black-Scholes model to calculate the "theta" of a European option with call_put_flag, @call_put_flag struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    
    (The theta of an option is the rate of change of its price with respect to time to expiry.)
    
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as minus the rate of change of option value, per 365.25 days.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_BS_THETA
    @SYNTAX=OPT_BS_THETA(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_THETA uses the Black-Scholes model to calculate the "theta" of a European option with call_put_flag, @call_put_flag struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    
    (The theta of an option is the rate of change of its price with respect to time to expiry.)
    
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the razdoblje through to the exercise date.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as minus the rate of change of option value, per 365.25 days.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_BS_VEGA
    @SYNTAX=OPT_BS_VEGA(spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_VEGA uses the Black-Scholes model to calculate the "vega" of a European option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    (The vega of an option is the rate of change of its price with respect to volatility, and is the same for calls and puts.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
     @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_BS_VEGA
    @SYNTAX=OPT_BS_VEGA(spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_VEGA uses the Black-Scholes model to calculate the "vega" of a European option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    (The vega of an option is the rate of change of its price with respect to volatility, and is the same for calls and puts.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the razdoblje through to the exercise date.
     @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_COMPLEX_CHOOSER
    @SYNTAX=OPT_COMPLEX_CHOOSER(call_put_flag,spot,strike_call,strike_put,time,time_call,time_put,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_COMPLEX_CHOOSER models the theoretical price of complex chooser options.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike_call is the strike price at which the option is struck 
    @strike_put is the strike price at which the option is struck 
    @time is the time in years until the holder chooses a put or a call option 
    @time_call is the time in years to maturity of the call option if chosen
    @time_put is the time in years  to maturity of the put option if chosen
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_COMPLEX_CHOOSER
    @SYNTAX=OPT_COMPLEX_CHOOSER(call_put_flag,spot,strike_call,strike_put,time,time_call,time_put,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_COMPLEX_CHOOSER models the theoretical price of complex chooser options.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike_call is the strike price at which the option is struck 
    @strike_put is the strike price at which the option is struck 
    @time is the time in years until the holder chooses a put or a call option 
    @time_call is the time in years to maturity of the call option if chosen
    @time_put is the time in years  to maturity of the put option if chosen
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_EXEC
    @SYNTAX=OPT_EXEC(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility,cost_of_carry,lambda)
    @DESCRIPTION=OPT_EXEC models the theoretical price of executive stock options @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    One would expect this to always be a call option 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike is the strike price at which the option is struck 
    @time is the number of days to maturity of the option 
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @lambda is the jump rate for executives. The model assumes executives forfeit their options if they leave the company.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_EXEC
    @SYNTAX=OPT_EXEC(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility,cost_of_carry,lambda)
    @DESCRIPTION=OPT_EXEC models the theoretical price of executive stock options @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    One would expect this to always be a call option 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike is the strike price at which the option is struck 
    @time is the number of days to maturity of the option 
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @lambda is the jump rate for executives. The model assumes executives forfeit their options if they leave the company.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_EXTENDIBLE_WRITER
    @SYNTAX=OPT_EXTENDIBLE_WRITER(call_put_flag,spot,strike1,strike2,time1,time2,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_EXTENDIBLE_WRITER models the theoretical price of extendible writer options. These are options that can be exercised at an initial period, @time1, or their maturity extended to @time2 if the option is out of the money at @time1 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset.
    @strike1 is the strike price at which the option is struck.
    @strike2 is the strike price at which the option is struck.
    @time1 is the initial maturity of the option in years.
    @time2 is the is the extended maturity in years if chosen.
    @rate is the risk annualised free rate of interest.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_EXTENDIBLE_WRITER
    @SYNTAX=OPT_EXTENDIBLE_WRITER(call_put_flag,spot,strike1,strike2,time1,time2,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_EXTENDIBLE_WRITER modelira teoretsku cijenu produženih opcija pisača. Te opcije mogu se uvježbati u početnom periodu, @time1, ili njihovo dospijeće produžiti do @time2 ako je opciji nestalo novca u  @time1 
    @call_put_flag je opcija koja provjerava je li opcija pozvana ili stavljena 
    @spot je cijena greške donjeg aktiva.
    @strike1 je izbačena cijena na kojoj se opcija izbaci.
    @strike2 je izbačena cijena na kojoj se opcija izbaci.
    @time1 je početno dospijeće opcije u godinama.
    @time2 je produženo dospijeće u godinama, ako je odabrano.
    @rate je rizik poništen besplatnom brzinom interesa.
    @cost_of_carry je lekaža u vrijednosti donjeg aktiva, za javne dionice, ovo će biti dividentna dobit.
    @volatility je poništena nepostojanost u cijeni donjega.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_FORWARD_START
    @SYNTAX=OPT_FORWARD_START(call_put_flag,spot,alpha,time1,time,rate,volatility,cost_of_carry)
    @DESCRIPTION=OPT_FORWARD_START models the theoretical price of forward start options
     @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @alpha is a fraction that set the strike price the future date @time1
    @time1 is the number of days until the option starts 
    @time is the number of days to maturity of the option 
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_FORWARD_START
    @SYNTAX=OPT_FORWARD_START(call_put_flag,spot,alpha,time1,time,rate,volatility,cost_of_carry)
    @DESCRIPTION=OPT_FORWARD_START models the theoretical price of forward start options
     @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @alpha is a fraction that set the strike price the future date @time1
    @time1 is the number of days until the option starts 
    @time is the number of days to maturity of the option 
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_FRENCH
    @SYNTAX=OPT_FRENCH(call_put_flag,spot,strike,time,t2,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_FRENCH values the theoretical price of a European option adjusted for trading day volatility, struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is 'c' or 'p' to indicate whether the option is a call or a put.
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
     @time the number of calendar days to exercise divided by calendar days in the year.
    @t2 is the number of trading days to exercise divided by trading days in the year.
    @rate is the risk-free interest rate.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield to the exercise date, in percent.
    
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_FRENCH
    @SYNTAX=OPT_FRENCH(call_put_flag,spot,strike,time,t2,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_FRENCH values the theoretical price of a European option adjusted for trading day volatility, struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is 'c' or 'p' to indicate whether the option is a call or a put.
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
     @time the number of calendar days to exercise divided by calendar days in the year.
    @t2 is the number of trading days to exercise divided by trading days in the year.
    @rate is the risk-free interest rate.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield to the exercise date, in percent.
    
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN
    @SYNTAX=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN(call_put_flag,spot,strike,time,domestic_rate,foreign_rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN values the theoretical price of a European currency option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date. 
    @time the number of days to exercise 
    @domestic_rate is the domestic risk-free interest rate to the exercise date 
    @foreign_rate is the foreign risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN
    @SYNTAX=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN(call_put_flag,spot,strike,time,domestic_rate,foreign_rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN values the theoretical price of a European currency option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date. 
    @time the number of days to exercise 
    @domestic_rate is the domestic risk-free interest rate to the exercise date 
    @foreign_rate is the foreign risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_JUMP_DIFF
    @SYNTAX=OPT_JUMP_DIFF(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility,lambda,gamma)
    @DESCRIPTION=OPT_JUMP_DIFF models the theoretical price of an option according to the Jump Diffusion process (Merton).
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying
    @strike is the strike price of the option
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the annualised rate of interest
    @volatility is the annualized volatility of the underlying asset
    @lambda is expected number of 'jumps' per year
    @gamma is proportion of volatility explained by the 'jumps'
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_JUMP_DIFF
    @SYNTAX=OPT_JUMP_DIFF(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility,lambda,gamma)
    @DESCRIPTION=OPT_JUMP_DIFF models the theoretical price of an option according to the Jump Diffusion process (Merton).
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying
    @strike is the strike price of the option
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the annualised rate of interest
    @volatility is the annualized volatility of the underlying asset
    @lambda is expected number of 'jumps' per year
    @gamma is proportion of volatility explained by the 'jumps'
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_MILTERSEN_SCHWARTZ
    @SYNTAX=OPT_MILTERSEN_SCHWARTZ(call_put_flag,p_t,f_t,x,t1,t2,v_s,v_e,v_f,rho_se,rho_sf,rho_ef,kappa_e,kappa_f)
    @DESCRIPTION=OPT_MILTERSEN_SCHWARTZ models the theoretical price of options on commodities futures according to Miltersen & Schwartz. 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @p_t is a zero coupon bond with expiry at option maturity 
    @f_t is is the futures price 
    @x is is the strike price 
    @t1 is the time to maturity of the option 
    @t2 is the time to maturity of the underlying commodity futures contract 
    @v_s is the volatility of the spot commodity price 
    @v_e is the volatility of the future convenience yield 
    @v_f is the volatility of the forward rate of interest 
    @rho_se is correlation between the spot commodity price and the convenience yield
    @rho_sf is correlation between the spot commodity price and the forward interest rate 
    @rho_ef is correlation between the forward interest rate and the convenience yield 
    @kappa_e is the speed of mean reversion of the convenience yield 
    @kappa_f is the speed of mean reversion of the forward interest rate 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_MILTERSEN_SCHWARTZ
    @SYNTAX=OPT_MILTERSEN_SCHWARTZ(call_put_flag,p_t,f_t,x,t1,t2,v_s,v_e,v_f,rho_se,rho_sf,rho_ef,kappa_e,kappa_f)
    @DESCRIPTION=OPT_MILTERSEN_SCHWARTZ models the theoretical price of options on commodities futures according to Miltersen & Schwartz. 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @p_t is a zero coupon bond with expiry at option maturity 
    @f_t is is the futures price 
    @x is is the strike price 
    @t1 is the time to maturity of the option 
    @t2 is the time to maturity of the underlying commodity futures contract 
    @v_s is the volatility of the spot commodity price 
    @v_e is the volatility of the future convenience yield 
    @v_f is the volatility of the forward rate of interest 
    @rho_se is correlation between the spot commodity price and the convenience yield
    @rho_sf is correlation between the spot commodity price and the forward interest rate 
    @rho_ef is correlation between the forward interest rate and the convenience yield 
    @kappa_e is the speed of mean reversion of the convenience yield 
    @kappa_f is the speed of mean reversion of the forward interest rate 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMAFIXME

en: @FUNCTION=OPT_ON_OPTIONS
    @SYNTAX=OPT_ON_OPTIONS(type_flag,spot,strike1,strike2,time1,time2,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_ON_OPTIONS models the theoretical price of options on options 
    @type_flag is 'cc' for calls on calls, 'cp' for calls on puts, and so on for 'pc', and 'pp'
    @spot is the spot price of the underlying asset.
    @strike1 is the strike price at which the option is struck.
    @strike2 is the strike price at which the option is struck.
    @time1 is the time in years to maturity of the option.
    @time2 is the time in years to the maturity of the underlying option.
    (@time2 >= @time1)
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_ON_OPTIONS
    @SYNTAX=OPT_ON_OPTIONS(type_flag,spot,strike1,strike2,time1,time2,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_ON_OPTIONS models the theoretical price of options on options 
    @type_flag is 'cc' for calls on calls, 'cp' for calls on puts, and so on for 'pc', and 'pp'
    @spot is the spot price of the underlying asset.
    @strike1 is the strike price at which the option is struck.
    @strike2 is the strike price at which the option is struck.
    @time1 is the time in years to maturity of the option.
    @time2 is the time in years to the maturity of the underlying option.
    (@time2 >= @time1)
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_RGW
    @SYNTAX=OPT_RGW(call_put_flag,spot,strike,t1,t2,rate,d,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_RGW models the theoretical price of an american option according to the Roll-Geske-Whaley approximation where: 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset
    @strike is the strike price at which the option is struck
    @t1 is the time to the dividend payout
    @t2 is the time to option expiration.
    @rate is the annualised rate of interest
    @d is the amount of the dividend to be paid 
    @volatility is the annualized rate of volatility of the underlying asset
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_RGW
    @SYNTAX=OPT_RGW(call_put_flag,spot,strike,t1,t2,rate,d,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_RGW models the theoretical price of an american option according to the Roll-Geske-Whaley approximation where: 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset
    @strike is the strike price at which the option is struck
    @t1 is the time to the dividend payout
    @t2 is the time to option expiration.
    @rate is the annualised rate of interest
    @d is the amount of the dividend to be paid 
    @volatility is the annualized rate of volatility of the underlying asset
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_SIMPLE_CHOOSER
    @SYNTAX=OPT_SIMPLE_CHOOSER(call_put_flag,spot,strike,time1,time2,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_SIMPLE_CHOOSER models the theoretical price of simple chooser options.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike is the strike price at which the option is struck 
    @time1 is the time in years until the holder chooses a put or a call option
    @time2 is the time in years until the the chosen option expires
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_SIMPLE_CHOOSER
    @SYNTAX=OPT_SIMPLE_CHOOSER(call_put_flag,spot,strike,time1,time2,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_SIMPLE_CHOOSER models the theoretical price of simple chooser options.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike is the strike price at which the option is struck 
    @time1 is the time in years until the holder chooses a put or a call option
    @time2 is the time in years until the the chosen option expires
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA FIXME

en: @FUNCTION=OPT_TIME_SWITCH
    @SYNTAX=OPT_TIME_SWITCH(call_put_flag,spot,strike,a,time,m,dt,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_TIME_SWITCH models the theoretical price of time switch options. (Pechtl 1995)
    The holder receives @a * @dt for each period dt that the asset price was greater than the strike price (for a call) or below it (for a put) 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike is the strike price at which the option is struck 
    @a is the amount received for each time period as discussed above
    @time is the maturity of the option in years 
    @m is the number of time units the option has already met the condition 
    @dt is the agreed upon discrete time period (often a day) expressed as a fraction of a year 
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
hr: @FUNCTION=OPT_TIME_SWITCH
    @SYNTAX=OPT_TIME_SWITCH(call_put_flag,spot,strike,a,time,m,dt,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_TIME_SWITCH models the theoretical price of time switch options. (Pechtl 1995)
    The holder receives @a * @dt for each period dt that the asset price was greater than the strike price (for a call) or below it (for a put) 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike is the strike price at which the option is struck 
    @a is the amount received for each time period as discussed above
    @time is the maturity of the option in years 
    @m is the number of time units the option has already met the condition 
    @dt is the agreed upon discrete time period (often a day) expressed as a fraction of a year 
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMAFIXME

en: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=OR implements the logical OR function: the result is TRUE if any of the values evaluated to TRUE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    OR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, NOT
hr: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=OR implements the logical OR function: the result is TRUE if any of the values evaluated to TRUE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    OR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, NOTFIXME

en: @FUNCTION=PARETO
    @SYNTAX=PARETO(x,a,b)
    @DESCRIPTION=PARETO returns the probability density p(x) at @x for a Pareto distribution with exponent @a and scale @b.
    
    @EXAMPLES=
    PARETO(0.6,1,2).
    
    @SEEALSO=RANDPARETO
hr: @FUNCTION=PARETO
    @SYNTAX=PARETO(x,a,b)
    @DESCRIPTION=PARETO vraća natrag vrerojatnost gustoće p(x) at @x za Paretovu distribuciju sa eksponencijom @a i sskalom @b.
    
    @EXAMPLES=
    PARETO(0.6,1,2).
    
    @SEEALSO=RANDPARETO

en: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(array1,array2)
    @DESCRIPTION=PEARSON returns the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX
hr: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(array1,array2)
    @DESCRIPTION=PEARSON vfraća natrag Pearsonov korelacijski koeficijent dva skupa podataka.
    
    * Znakovni nizovi i prazne ćelije jednostavnu su ignorirani.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX

en: @FUNCTION=PERCENTILE
    @SYNTAX=PERCENTILE(array,k)
    @DESCRIPTION=PERCENTILE function returns the 100*@k-th percentile of the given data points (that is, a number x such that a fraction @k of the data points are less than x).
    
    * If @array is empty, PERCENTILE returns #NUM! error.
    * If @k < 0 or @k > 1, PERCENTILE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    PERCENTILE(A1:A5,0.42) equals 20.02.
    
    @SEEALSO=QUARTILE
hr: @FUNCTION=PERCENTILE
    @SYNTAX=PERCENTILE(array,k)
    @DESCRIPTION=PERCENTILE function returns the 100*@k-th percentile of the given data points (that is, a number x such that a fraction @k of the data points are less than x).
    
    * If @array is empty, PERCENTILE returns #NUM! error.
    * If @k < 0 or @k > 1, PERCENTILE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    PERCENTILE(A1:A5,0.42) equals 20.02.
    
    @SEEALSO=QUARTILEFIXME

en: @FUNCTION=PERCENTRANK
    @SYNTAX=PERCENTRANK(array,x[,significance])
    @DESCRIPTION=PERCENTRANK function returns the rank of a data point in a data set.  @array is the range of numeric values, @x is the data point which you want to rank, and the optional @significance specifies the number of significant digits for the returned value, truncating the remainder.  If @significance is omitted, PERCENTRANK uses three digits.
    
    * If @array contains no data points, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    * If @significance is less than one, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    * If @x exceeds the largest value or is less than the smallest value in @array, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    * If @x does not match any of the values in @array or @x matches more than once, PERCENTRANK interpolates the returned value.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,QUARTILE,SMALL
hr: @FUNCTION=PERCENTRANK
    @SYNTAX=PERCENTRANK(array,x[,significance])
    @DESCRIPTION=PERCENTRANK function returns the rank of a data point in a data set.  @array is the range of numeric values, @x is the data point which you want to rank, and the optional @significance specifies the number of significant digits for the returned value, truncating the remainder.  If @significance is omitted, PERCENTRANK uses three digits.
    
    * If @array contains no data points, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    * If @significance is less than one, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    * If @x exceeds the largest value or is less than the smallest value in @array, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    * If @x does not match any of the values in @array or @x matches more than once, PERCENTRANK interpolates the returned value.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,QUARTILE,SMALLFIXME

en: @FUNCTION=PERMUT
    @SYNTAX=PERMUT(n,k)
    @DESCRIPTION=PERMUT function returns the number of permutations. @n is the number of objects, @k is the number of objects in each permutation.
    
    * If @n = 0 PERMUT returns #NUM! error.
    * If @n < @k PERMUT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    PERMUT(7,3) equals 210.
    
    @SEEALSO=COMBIN
hr: @FUNCTION=PERMUT
    @SYNTAX=PERMUT(n,k)
    @DESCRIPTION=PERMUT vraća broj permutacija. @n je broj objekta @k je broj objekta  u svakoj permutaciji.
    
    * If @n = 0 PERMUT vraća natrag #NUM! greška.
    * If @n < @k PERMUT vraća natrag #NUM! greška.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    PERMUT(7,3) jednako 210.
    
    @SEEALSO=COMBIN fixme

en: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=PI functions returns the value of pi.
    
    * This function is called with no arguments.
    * This function is Excel compatible, except that it returns pi with a better precision.
    
    @EXAMPLES=
    PI() equals about 3.141593.
    
    @SEEALSO=SQRTPI
hr: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=PI funkcije vraćaju vrijednost pi.
    
    * Ovu funkcija se poziva bez argumenata.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom, prihvati da vraća natrag pi s većom preciznošću.
    
    @EXAMPLES=
    PI() približno jednako 3.141593.
    
    @SEEALSO=SQRTPI

en: @FUNCTION=PMT
    @SYNTAX=PMT(rate,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
    
    @rate is the constant interest rate.
    @nper is the overall number of payments.
    @pv is the present value.
    @fv is the future value.
    @type is the type of the payment: 0 means at the end of the period and 1 means at the beginning of the period.
    
    * If @fv is omitted, Gnumeric assumes it to be zero.
    * If @type is omitted, Gnumeric assumes it to be zero.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
hr: @FUNCTION=PMT
    @SYNTAX=PMT(rate,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
    
    @rate is the constant interest rate.
    @nper is the overall number of payments.
    @pv is the present value.
    @fv is the future value.
    @type is the type of the payment: 0 means at the end of the period and 1 means at the beginning of the period.
    
    * If @fv is omitted, Gnumeric assumes it to be zero.
    * If @type is omitted, Gnumeric assumes it to be zero.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FVFIXME

en: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x,mean,cumulative)
    @DESCRIPTION=POISSON function returns the Poisson distribution. @x is the number of events, @mean is the expected numeric value @cumulative describes whether to return the sum of the Poisson function from 0 to @x.
    
    * If @x is a non-integer it is truncated.
    * If @x < 0 POISSON returns #NUM! error.
    * If @mean <= 0 POISSON returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POISSON(3,6,0) equals 0.089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULL
hr: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x,mean,cumulative)
    @DESCRIPTION=POISSON function returns the Poisson distribution. @x is the number of events, @mean is the expected numeric value @cumulative describes whether to return the sum of the Poisson function from 0 to @x.
    
    * If @x is a non-integer it is truncated.
    * If @x < 0 POISSON returns #NUM! error.
    * If @mean <= 0 POISSON returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POISSON(3,6,0) equals 0.089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULLFIXME

en: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x,y)
    @DESCRIPTION=POWER returns the value of @x raised to the power @y.
    
    
    * If both @x and @y equals to 0, POWER returns #NUM! error.
    * If @x = 0 and @y < 0, POWER returns #DIV/0! error.
    * If @x < 0 and @y is non-integer, POWER returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) equals 128.
    POWER(3,3.141) equals 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXP
hr: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x,y)
    @DESCRIPTION=POWER returns the value of @x raised to the power @y.
    
    
    * If both @x and @y equals to 0, POWER returns #NUM! error.
    * If @x = 0 and @y < 0, POWER returns #DIV/0! error.
    * If @x < 0 and @y is non-integer, POWER returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) equals 128.
    POWER(3,3.141) equals 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXPFIXME

en: @FUNCTION=PPMT
    @SYNTAX=PPMT(rate,per,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
    
    Formula for it is:
    PPMT(per) = PMT - IPMT(per)
    where:
    
    PMT = Payment received on annuity
    IPMT(per) = amount of interest for period @per
    
    * If @fv is omitted, it is assumed to be 0.
    * If @type is omitted, it is assumed to be 0.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IPMT,PV,FV
hr: @FUNCTION=PPMT
    @SYNTAX=PPMT(rate,per,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
    
    Formula for it is:
    PPMT(per) = PMT - IPMT(per)
    where:
    
    PMT = Payment received on annuity
    IPMT(per) = amount of interest for period @per
    
    * If @fv is omitted, it is assumed to be 0.
    * If @type is omitted, it is assumed to be 0.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IPMT,PV,FVFIXME

en: @FUNCTION=PRICE
    @SYNTAX=PRICE(settle,mat,rate,yield,redemption_price,[frequency,basis])
    @DESCRIPTION=PRICE returns price per $100 face value of a security. This method can only be used if the security pays periodic interest.
    
    @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, PRICE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=PRICE
    @SYNTAX=PRICE(settle,mat,rate,yield,redemption_price,[frequency,basis])
    @DESCRIPTION=PRICE returns price per $100 face value of a security. This method can only be used if the security pays periodic interest.
    
    @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, PRICE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=PRICEDISC
    @SYNTAX=PRICEDISC(settlement,maturity,discount,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEDISC calculates and returns the price per $100 face value of a security bond.  The security does not pay interest at maturity.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security.  @discount is the rate for which the security is discounted.  @redemption is the amount to be received on @maturity date.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEDISC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEDISC returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEDISC returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEMAT
hr: @FUNCTION=PRICEDISC
    @SYNTAX=PRICEDISC(settlement,maturity,discount,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEDISC calculates and returns the price per $100 face value of a security bond.  The security does not pay interest at maturity.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security.  @discount is the rate for which the security is discounted.  @redemption is the amount to be received on @maturity date.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEDISC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEDISC returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEDISC returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEMATFIXME

en: @FUNCTION=PRICEMAT
    @SYNTAX=PRICEMAT(settlement,maturity,issue,rate,yield[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEMAT calculates and returns the price per $100 face value of a security.  The security pays interest at maturity.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @issue is the issue date of the security.  @rate is the discount rate of the security. @yield is the annual yield of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEMAT returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEMAT returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEMAT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISC
hr: @FUNCTION=PRICEMAT
    @SYNTAX=PRICEMAT(settlement,maturity,issue,rate,yield[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEMAT calculates and returns the price per $100 face value of a security.  The security pays interest at maturity.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @issue is the issue date of the security.  @rate is the discount rate of the security. @yield is the annual yield of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEMAT returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEMAT returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEMAT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISCFIXME

en: @FUNCTION=PROB
    @SYNTAX=PROB(x_range,prob_range,lower_limit[,upper_limit])
    @DESCRIPTION=PROB function returns the probability that values in a range or an array are between two limits. If @upper_limit is not given, PROB returns the probability that values in @x_range are equal to @lower_limit.
    
    * If the sum of the probabilities in @prob_range is not equal to 1 PROB returns #NUM! error.
    * If any value in @prob_range is <=0 or > 1, PROB returns #NUM! error.
    * If @x_range and @prob_range contain a different number of data entries, PROB returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,CRITBINOM
hr: @FUNCTION=PROB
    @SYNTAX=PROB(x_range,prob_range,lower_limit[,upper_limit])
    @DESCRIPTION=PROB function returns the probability that values in a range or an array are between two limits. If @upper_limit is not given, PROB returns the probability that values in @x_range are equal to @lower_limit.
    
    * If the sum of the probabilities in @prob_range is not equal to 1 PROB returns #NUM! error.
    * If any value in @prob_range is <=0 or > 1, PROB returns #NUM! error.
    * If @x_range and @prob_range contain a different number of data entries, PROB returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,CRITBINOMFIXME

en: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.  In particular, this means that if all cells are empty, the result will be 0.
    
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT
hr: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT vraća natrag umnožak vrijednosti i ćelijanavedenih u listi argumenata.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.  Uglavnom, ovo znači da ako su sve ćelije prazne,  rezultat će biti 0.
    
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) jednako 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT fixme

en: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(string)
    @DESCRIPTION=PROPER returns @string with initial of each word capitalised.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") equals "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER
hr: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(string)
    @DESCRIPTION=PROPER vraća natrag @string sa velikim slovima na početku svake riječi
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") jednako "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER

en: @FUNCTION=PV
    @SYNTAX=PV(rate,nper,pmt[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PV calculates the present value of an investment. @rate is the periodic interest rate, @nper is the number of periods used for compounding. @pmt is the payment made each period, @fv is the future value and @type is when the payment is made.
    
    * If @type = 1 then the payment is made at the beginning of the period.
    * If @type = 0 (or omitted) it is made at the end of each period.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FV
hr: @FUNCTION=PV
    @SYNTAX=PV(rate,nper,pmt[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PV calculates the present value of an investment. @rate is the periodic interest rate, @nper is the number of periods used for compounding. @pmt is the payment made each period, @fv is the future value and @type is when the payment is made.
    
    * If @type = 1 then the payment is made at the beginning of the period.
    * If @type = 0 (or omitted) it is made at the end of each period.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FVFIXME

en: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(array,quart)
    @DESCRIPTION=QUARTILE function returns the quartile of the given data points.
    
    If @quart is equal to: QUARTILE returns:
    0                      the smallest value of @array.
    1                      the first quartile
    2                      the second quartile
    3                      the third quartile
    4                      the largest value of @array.
    
    * If @array is empty, QUARTILE returns #NUM! error.
    * If @quart < 0 or @quart > 4, QUARTILE returns #NUM! error.
    * If @quart is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    QUARTILE(A1:A5,1) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALL
hr: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(array,quart)
    @DESCRIPTION=QUARTILE function returns the quartile of the given data points.
    
    If @quart is equal to: QUARTILE returns:
    0                      the smallest value of @array.
    1                      the first quartile
    2                      the second quartile
    3                      the third quartile
    4                      the largest value of @array.
    
    * If @array is empty, QUARTILE returns #NUM! error.
    * If @quart < 0 or @quart > 4, QUARTILE returns #NUM! error.
    * If @quart is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    QUARTILE(A1:A5,1) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALLFIXME

en: @FUNCTION=QUOTIENT
    @SYNTAX=QUOTIENT(numerator,denominator)
    @DESCRIPTION=QUOTIENT function returns the integer portion of a division.  @numerator is the divided number and @denominator is the divisor.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    QUOTIENT(23,5) equals 4.
    
    @SEEALSO=MOD
hr: @FUNCTION=QUOTIENT
    @SYNTAX=QUOTIENT(numerator,denominator)
    @DESCRIPTION=QUOTIENT funkcija vraća natrag cjelobrojnu vrijednost djeljenja.  @numerator je djeljenik i @denominator je djelitelj.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
     
    @EXAMPLES=
    QUOTIENT(23,5) jednako 4.
    
    @SEEALSO=MODfixme

en: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS computes the number of radians equivalent to @x degrees.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) equals 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES
hr: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS izračunava broj radijana jednakih @x stupnjeva.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) jednako 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES

en: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=RAND returns a random number between zero and one.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RAND() returns a random number greater than zero but less than one.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN
hr: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=RAND vraća natrag slučajni broj između nule i jedinice.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    RAND() vraća natrag slučajni broj veći od nule ali manji od jedinice.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDBERNOULLI
    @SYNTAX=RANDBERNOULLI(p)
    @DESCRIPTION=RANDBERNOULLI returns a Bernoulli-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDBERNOULLI returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBERNOULLI(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
hr: @FUNCTION=RANDBERNOULLI
    @SYNTAX=RANDBERNOULLI(p)
    @DESCRIPTION=RANDBERNOULLI vraća natrag Bernoullijev distribuirani slučajni broj .
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDBERNOULLI vraća natrag #NUM! greška.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBERNOULLI(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDBETA
    @SYNTAX=RANDBETA(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDBETA returns a Beta-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETA(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA
hr: @FUNCTION=RANDBETA
    @SYNTAX=RANDBETA(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDBETA vraća Beta-distribuirani slučajni broj.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETA(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA

en: @FUNCTION=RANDBETWEEN
    @SYNTAX=RANDBETWEEN(bottom,top)
    @DESCRIPTION=RANDBETWEEN function returns a random integer number between and including @bottom and @top.
    
    * If @bottom or @top is non-integer, they are truncated.
    * If @bottom > @top, RANDBETWEEN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETWEEN(3,7).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDUNIFORM
hr: @FUNCTION=RANDBETWEEN
    @SYNTAX=RANDBETWEEN(bottom,top)
    @DESCRIPTION=RANDBETWEEN funkcija vraća natrag slučajni ciejli broj između i uključujući @bottom i @top.
    
    * Ako @bottom ili @top nije cjeloviti broj, oni su zaokruženi.
    * Ako @bottom > @top, RANDBETWEEN vraća natrag #NUM! greška.
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETWEEN(3,7).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDUNIFORMfixme

en: @FUNCTION=RANDBINOM
    @SYNTAX=RANDBINOM(p,trials)
    @DESCRIPTION=RANDBINOM returns a binomially-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDBINOM returns #NUM! error.
    * If @trials < 0 RANDBINOM returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    RANDBINOM(0.5,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
hr: @FUNCTION=RANDBINOM
    @SYNTAX=RANDBINOM(p,trials)
    @DESCRIPTION=RANDBINOM vraća natraga binomialnk distribuirani slučajni broj.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDBINOM vraća natrag #NUM! greška.
    * If @trials < 0 RANDBINOM vraća natrag #NUM! greška. 
    @EXAMPLES=
    RANDBINOM(0.5,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDCAUCHY
    @SYNTAX=RANDCAUCHY(a)
    @DESCRIPTION=RANDCAUCHY returns a Cauchy-distributed random number with scale parameter a. The Cauchy distribution is also known as the Lorentz distribution.
    
    * If @a < 0 RANDCAUCHY returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDCAUCHY(1).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDCAUCHY
    @SYNTAX=RANDCAUCHY(a)
    @DESCRIPTION=RANDCAUCHY vraća natrag Cauchyev distribuirani slučajni broj sa skalarnim parametrom a. Cauchyeva distribucija također je poznata i kao Lorentzova distribucija.
    
    * If @a < 0 RANDCAUCHY vraća natrag #NUM! greška.
    
    @EXAMPLES=
    RANDCAUCHY(1).
    
    @SEEALSO=RANDfixme

en: @FUNCTION=RANDCHISQ
    @SYNTAX=RANDCHISQ(nu)
    @DESCRIPTION=RANDCHISQ returns a Chi-Square-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDCHISQ(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA
hr: @FUNCTION=RANDCHISQ
    @SYNTAX=RANDCHISQ(nu)
    @DESCRIPTION=RANDCHISQ vraća Chi-kvadratno-distribuirani slučajni broj.
    
    @EXAMPLES=
    RANDCHISQ(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA

en: @FUNCTION=RANDDISCRETE
    @SYNTAX=RANDDISCRETE(val_range[,prob_range])
    @DESCRIPTION=RANDDISCRETE returns one of the values in the @val_range. The probabilities for each value are given in the @prob_range.
    
    * If @prob_range is omitted, the uniform discrete distribution is assumed.
    * If the sum of all values in @prob_range is other than one, RANDDISCRETE returns #NUM! error.
    * If @val_range and @prob_range are not the same size, RANDDISCRETE returns #NUM! error.
    * If @val_range or @prob_range is not a range, RANDDISCRETE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDDISCRETE(A1:A6) returns one of the values in the range A1:A6.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN,RAND
hr: @FUNCTION=RANDDISCRETE
    @SYNTAX=RANDDISCRETE(val_range[,prob_range])
    @DESCRIPTION=RANDDISCRETE returns one of the values in the @val_range. The probabilities for each value are given in the @prob_range.
    
    * If @prob_range is omitted, the uniform discrete distribution is assumed.
    * If the sum of all values in @prob_range is other than one, RANDDISCRETE returns #NUM! error.
    * If @val_range and @prob_range are not the same size, RANDDISCRETE returns #NUM! error.
    * If @val_range or @prob_range is not a range, RANDDISCRETE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDDISCRETE(A1:A6) returns one of the values in the range A1:A6.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN,RANDFIXME

en: @FUNCTION=RANDEXP
    @SYNTAX=RANDEXP(b)
    @DESCRIPTION=RANDEXP returns a exponentially-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXP(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
hr: @FUNCTION=RANDEXP
    @SYNTAX=RANDEXP(b)
    @DESCRIPTION=RANDEXP vraća eksponencijalno distribuirani slučajni broj.
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXP(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDEXPPOW
    @SYNTAX=RANDEXPPOW(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDEXPPOW returns a random variate from the exponential power distribution with scale parameter @a and exponent @b. The distribution is,
    
    	p(x) dx = {1 over 2 a Gamma(1+1/b)} exp(-|x/a|^b) dx, for x >= 0.
    
    * For @b = 1 this reduces to the Laplace distribution.
    * For @b = 2 it has the same form as a normal distribution with sigma = a/sqrt(2).
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXPPOW(0.5,0.1).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDEXPPOW
    @SYNTAX=RANDEXPPOW(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDEXPPOW returns a random variate from the exponential power distribution with scale parameter @a and exponent @b. The distribution is,
    
    	p(x) dx = {1 over 2 a Gamma(1+1/b)} exp(-|x/a|^b) dx, for x >= 0.
    
    * For @b = 1 this reduces to the Laplace distribution.
    * For @b = 2 it has the same form as a normal distribution with sigma = a/sqrt(2).
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXPPOW(0.5,0.1).
    
    @SEEALSO=RANDFIXME

en: @FUNCTION=RANDFDIST
    @SYNTAX=RANDFDIST(nu1,nu2)
    @DESCRIPTION=RANDFDIST returns a F-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDFDIST(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA
hr: @FUNCTION=RANDFDIST
    @SYNTAX=RANDFDIST(nu1,nu2)
    @DESCRIPTION=RANDFDIST vraća F distribuirani  slučajni broj.
    
    @EXAMPLES=
    RANDFDIST(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA

en: @FUNCTION=RANDGAMMA
    @SYNTAX=RANDGAMMA(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDGAMMA returns a Gamma-distributed random number.
    
    * If @a <= 0 RANDGAMMA returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDGAMMA(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDGAMMA
    @SYNTAX=RANDGAMMA(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDGAMMA vraća natrag Gamma distribuirani slučajni broj.
    
    * If @a <= 0 RANDGAMMA vraća natrag #NUM! greška.
    
    @EXAMPLES=
    RANDGAMMA(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDGEOM
    @SYNTAX=RANDGEOM(p)
    @DESCRIPTION=RANDGEOM returns a geometric-distributed random number. The number of independent trials with probability @p until the first success. The probability distribution for geometric variates is, 
    
    	p(k) =  p (1-p)^(k-1), for k >= 1.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDGEOM returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    RANDGEOM(0.4).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDGEOM
    @SYNTAX=RANDGEOM(p)
    @DESCRIPTION=RANDGEOM vraća natrag geometrijski distribuirani slučajni broj. Broj nezavisnih pokušaja s vjerojatnošću @p do prvoh uspjeha. Vjerojatnost distribucije za geometrijske varijacije je, 
    
    	p(k) =  p (1-p)^(k-1), for k >= 1.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDGEOM vraća natrag #NUM! greška. 
    @EXAMPLES=
    RANDGEOM(0.4).
    
    @SEEALSO=RANDfixme

en: @FUNCTION=RANDGUMBEL
    @SYNTAX=RANDGUMBEL(a,b[,type])
    @DESCRIPTION=RANDGUMBEL returns a Type I or Type II Gumbel-distributed random number. @type is either 1 or 2 and specifies the type of the distribution (Type I or Type II).
    
    * If @type is neither 1 nor 2, RANDGUMBEL returns #NUM! error.
    * If @type is omitted, Type I is assumed.
    
    @EXAMPLES=
    RANDGUMBEL(0.5,1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDGUMBEL
    @SYNTAX=RANDGUMBEL(a,b[,type])
    @DESCRIPTION=RANDGUMBEL returns a Type I or Type II Gumbel-distributed random number. @type is either 1 or 2 and specifies the type of the distribution (Type I or Type II).
    
    * If @type is neither 1 nor 2, RANDGUMBEL returns #NUM! error.
    * If @type is omitted, Type I is assumed.
    
    @EXAMPLES=
    RANDGUMBEL(0.5,1,2).
    
    @SEEALSO=RANDFIXME

en: @FUNCTION=RANDHYPERG
    @SYNTAX=RANDHYPERG(n1,n2,t)
    @DESCRIPTION=RANDHYPERG returns a hypergeometric-distributed random number. The probability distribution for hypergeometric random variates is,
    
    	p(k) =  C(n_1,k) C(n_2, t-k) / C(n_1 + n_2,k), 
    
    where C(a,b) = a!/(b!(a-b)!). 
    
    The domain of k is max(0,t-n_2), ..., max(t,n_1).
    @EXAMPLES=
    RANDHYPERG(21,1,9).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDHYPERG
    @SYNTAX=RANDHYPERG(n1,n2,t)
    @DESCRIPTION=RANDHYPERG vraća natrag hipergeometrijski distribuirani slučajni broj. Distribucija vjerojatnosti za  hipergeometrijske slučajne varijacije je,
    
    	p(k) =  C(n_1,k) C(n_2, t-k) / C(n_1 + n_2,k), 
    
    where C(a,b) = a!/(b!(a-b)!). 
    
    Domena od k je max(0,t-n_2), ..., max(t,n_1).
    @EXAMPLES=
    RANDHYPERG(21,1,9).
    
    @SEEALSO=RANDfixme

en: @FUNCTION=RANDLANDAU
    @SYNTAX=RANDLANDAU()
    @DESCRIPTION=RANDLANDAU returns a random variate from the Landau distribution. The probability distribution for Landau random variates is defined analytically by the complex integral,
    
    	p(x) = (1/(2 pi i)) int_{c-i infty}^{c+i infty} ds exp(s log(s) + x s).
    
    For numerical purposes it is more convenient to use the following equivalent form of the integral,
    
    	p(x) = (1/pi) int_0^ infty dt exp(-t log(t) - x t) sin(pi t).
    
    @EXAMPLES=
    RANDLANDAU().
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDLANDAU
    @SYNTAX=RANDLANDAU()
    @DESCRIPTION=RANDLANDAU returns a random variate from the Landau distribution. The probability distribution for Landau random variates is defined analytically by the complex integral,
    
    	p(x) = (1/(2 pi i)) int_{c-i infty}^{c+i infty} ds exp(s log(s) + x s).
    
    For numerical purposes it is more convenient to use the following equivalent form of the integral,
    
    	p(x) = (1/pi) int_0^ infty dt exp(-t log(t) - x t) sin(pi t).
    
    @EXAMPLES=
    RANDLANDAU().
    
    @SEEALSO=RANDFIXME

en: @FUNCTION=RANDLAPLACE
    @SYNTAX=RANDLAPLACE(a)
    @DESCRIPTION=RANDLAPLACE returns a Laplace-distributed random number. Laplace distribution is also known as two-sided exponential probability distribution.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLAPLACE(1).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDLAPLACE
    @SYNTAX=RANDLAPLACE(a)
    @DESCRIPTION=RANDLAPLACE vraća natrag Laplaceov distribuirani slučajni broj. Laplaceova distribucija također je poznata kao dvostrana eksponencijalna distribucija vjerojatnosti.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLAPLACE(1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDLEVY
    @SYNTAX=RANDLEVY(c,alpha[,beta])
    @DESCRIPTION=RANDLEVY returns a Levy-distributed random number. If @beta is omitted, it is assumed to be 0.
    
    * For @alpha = 1, @beta=0, we get the Lorentz distribution.
    * For @alpha = 2, @beta=0, we get the normal distribution.
    
    * If @alpha <= 0 or @alpha > 2, RANDLEVY returns #NUM! error.
    * If @beta < -1 or @beta > 1, RANDLEVY returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLEVY(0.5,0.1,1).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDLEVY
    @SYNTAX=RANDLEVY(c,alpha[,beta])
    @DESCRIPTION=RANDLEVY returns a Levy-distributed random number. If @beta is omitted, it is assumed to be 0.
    
    * For @alpha = 1, @beta=0, we get the Lorentz distribution.
    * For @alpha = 2, @beta=0, we get the normal distribution.
    
    * If @alpha <= 0 or @alpha > 2, RANDLEVY returns #NUM! error.
    * If @beta < -1 or @beta > 1, RANDLEVY returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLEVY(0.5,0.1,1).
    
    @SEEALSO=RANDFIXME

en: @FUNCTION=RANDLOG
    @SYNTAX=RANDLOG(p)
    @DESCRIPTION=RANDLOG returns a logarithmic-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDLOG returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOG(0.72).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDLOG
    @SYNTAX=RANDLOG(p)
    @DESCRIPTION=RANDLOG returns a logarithmic-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDLOG returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOG(0.72).
    
    @SEEALSO=RANDfixme

en: @FUNCTION=RANDLOGISTIC
    @SYNTAX=RANDLOGISTIC(a)
    @DESCRIPTION=RANDLOGISTIC returns a logistic-distributed random number.  The distribution function is,
    
    	p(x) dx = { exp(-x/a) over a (1 + exp(-x/a))^2 } dx for -infty < x < +infty.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOGISTIC(1).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDLOGISTIC
    @SYNTAX=RANDLOGISTIC(a)
    @DESCRIPTION=RANDLOGISTIC vraća natrag logistički distribuirani slučajni broj. Funkcija distribucije je 
    
    	p(x) dx = { exp(-x/a) over a (1 + exp(-x/a))^2 } dx for -infty < x < +infty.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOGISTIC(1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDLOGNORM
    @SYNTAX=RANDLOGNORM(zeta,sigma)
    @DESCRIPTION=RANDLOGNORM returns a lognormal-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOGNORM(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDLOGNORM
    @SYNTAX=RANDLOGNORM(zeta,sigma)
    @DESCRIPTION=RANDLOGNORM vraća lognormalno distribuirani slučajni broj.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOGNORM(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDNEGBINOM
    @SYNTAX=RANDNEGBINOM(p,failures)
    @DESCRIPTION=RANDNEGBINOM returns a negative binomially-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1, RANDNEGBINOM returns #NUM! error.
    * If @failures < 1, RANDNEGBINOM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNEGBINOM(0.5,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
hr: @FUNCTION=RANDNEGBINOM
    @SYNTAX=RANDNEGBINOM(p,failures)
    @DESCRIPTION=RANDNEGBINOM vraća natrag binomni distribuirani slučajni broj.
    
    * If @p < 0 or @p > 1, RANDNEGBINOM vraća natrag #NUM! greška.
    * If @failures < 1, RANDNEGBINOM vraća natrag #NUM! greška.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNEGBINOM(0.5,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN fixme

en: @FUNCTION=RANDNORM
    @SYNTAX=RANDNORM(mean,stdev)
    @DESCRIPTION=RANDNORM returns a normal-distributed random number.
    
    * If @stdev < 0 RANDNORM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNORM(0,1).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDNORM
    @SYNTAX=RANDNORM(mean,stdev)
    @DESCRIPTION=RANDNORM returns a normal-distributed random number.
    
    * If @stdev < 0 RANDNORM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNORM(0,1).
    
    @SEEALSO=RANDfixme

en: @FUNCTION=RANDNORMTAIL
    @SYNTAX=RANDNORMTAIL(a,sigma)
    @DESCRIPTION=RANDNORMTAIL returns a random variates from the upper tail of a normal distribution with standard deviation @sigma. The values returned are larger than the lower limit @a, which must be positive. The method is based on Marsaglia's famous rectangle-wedge-tail algorithm (Ann Math Stat 32, 894-899 (1961)), with this aspect explained in Knuth, v2, 3rd ed, p139, 586 (exercise 11).
    
    The probability distribution for normal tail random variates is,
    
    	p(x) dx = {1 over N(a;sigma)} exp (- x^2/(2 sigma^2)) dx,
    
    for x > a where N(a;sigma) is the normalization constant, N(a;sigma) = (1/2) erfc(a / sqrt(2 sigma^2)).
    
    @EXAMPLES=
    RANDNORMTAIL(0.5,0.1).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDNORMTAIL
    @SYNTAX=RANDNORMTAIL(a,sigma)
    @DESCRIPTION=RANDNORMTAIL returns a random variates from the upper tail of a normal distribution with standard deviation @sigma. The values returned are larger than the lower limit @a, which must be positive. The method is based on Marsaglia's famous rectangle-wedge-tail algorithm (Ann Math Stat 32, 894-899 (1961)), with this aspect explained in Knuth, v2, 3rd ed, p139, 586 (exercise 11).
    
    The probability distribution for normal tail random variates is,
    
    	p(x) dx = {1 over N(a;sigma)} exp (- x^2/(2 sigma^2)) dx,
    
    for x > a where N(a;sigma) is the normalization constant, N(a;sigma) = (1/2) erfc(a / sqrt(2 sigma^2)).
    
    @EXAMPLES=
    RANDNORMTAIL(0.5,0.1).
    
    @SEEALSO=RANDFIXME

en: @FUNCTION=RANDPARETO
    @SYNTAX=RANDPARETO(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDPARETO returns a Pareto-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDPARETO(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDPARETO
    @SYNTAX=RANDPARETO(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDPARETO vraća Pareto distribuirani slučajni broj.
    
    @EXAMPLES=
    RANDPARETO(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDPOISSON
    @SYNTAX=RANDPOISSON(lambda)
    @DESCRIPTION=RANDPOISSON returns a Poisson-distributed random number.
    
    * If @lambda < 0 RANDPOISSON returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDPOISSON(3).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
hr: @FUNCTION=RANDPOISSON
    @SYNTAX=RANDPOISSON(lambda)
    @DESCRIPTION=RANDPOISSON returns a Poisson-distributed random number.
    
    * If @lambda < 0 RANDPOISSON returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDPOISSON(3).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEENfixme

en: @FUNCTION=RANDRAYLEIGH
    @SYNTAX=RANDRAYLEIGH(sigma)
    @DESCRIPTION=RANDRAYLEIGH returns a Rayleigh-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDRAYLEIGH(1).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDRAYLEIGH
    @SYNTAX=RANDRAYLEIGH(sigma)
    @DESCRIPTION=RANDRAYLEIGH vraća Rayleigh distribuirani slučajni broj.
    
    @EXAMPLES=
    RANDRAYLEIGH(1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDRAYLEIGHTAIL
    @SYNTAX=RANDRAYLEIGHTAIL(a,sigma)
    @DESCRIPTION=RANDRAYLEIGHTAIL returns  a random variate from the tail of the Rayleigh distribution with scale parameter sigma and a lower limit of a. The distribution is,
    
    	p(x) dx = {x over sigma^2} exp ((a^2 - x^2) /(2 sigma^2)) dx,
    
    for x > a.
    
    @EXAMPLES=
    RANDRAYLEIGHTAIL(0.3,1).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDRAYLEIGH
hr: @FUNCTION=RANDRAYLEIGHTAIL
    @SYNTAX=RANDRAYLEIGHTAIL(a,sigma)
    @DESCRIPTION=RANDRAYLEIGHTAIL vraća natrag slučajno variranje sa kraja  Rayleigheve distribucije sa skalarnim parametrom sigma i donjoj granici od a.  Distribucija je,
    
    	p(x) dx = {x over sigma^2} exp ((a^2 - x^2) /(2 sigma^2)) dx,
    
    for x > a.
    
    @EXAMPLES=
    RANDRAYLEIGHTAIL(0.3,1).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDRAYLEIGHfixme

en: @FUNCTION=RANDTDIST
    @SYNTAX=RANDTDIST(nu)
    @DESCRIPTION=RANDTDIST returns a T-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDTDIST(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDTDIST
    @SYNTAX=RANDTDIST(nu)
    @DESCRIPTION=RANDTDIST vraća T-distribuirani slučajni broj.
    
    @EXAMPLES=
    RANDTDIST(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDUNIFORM
    @SYNTAX=RANDUNIFORM(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDUNIFORM returns a random variate from the uniform (flat) distribution from a to b. The distribution is,
    
    	p(x) dx = {1 over (b-a)} dx : for a <= x < b.
    p(x) dx = 0 : for x < a or b <= x.
    * If @a > @b RANDUNIFORM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDUNIFORM(1.4,4.2) returns a random number greater than or equal to 1.4 but less than 4.2.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN,RAND
hr: @FUNCTION=RANDUNIFORM
    @SYNTAX=RANDUNIFORM(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDUNIFORM returns a random variate from the uniform (flat) distribution from a to b. The distribution is,
    
    	p(x) dx = {1 over (b-a)} dx : for a <= x < b.
    p(x) dx = 0 : for x < a or b <= x.
    * If @a > @b RANDUNIFORM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDUNIFORM(1.4,4.2) returns a random number greater than or equal to 1.4 but less than 4.2.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN,RANDFIXME

en: @FUNCTION=RANDWEIBULL
    @SYNTAX=RANDWEIBULL(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDWEIBULL returns a Weibull-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDWEIBULL(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
hr: @FUNCTION=RANDWEIBULL
    @SYNTAX=RANDWEIBULL(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDWEIBULL vraća Weibul distribuirani slučajni.
    
    @EXAMPLES=
    RANDWEIBULL(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANK
    @SYNTAX=RANK(x,ref[,order])
    @DESCRIPTION=RANK returns the rank of a number in a list of numbers.  @x is the number whose rank you want to find, @ref is the list of numbers, and @order specifies how to rank numbers.  If @order is 0, numbers are ranked in descending order, otherwise numbers are ranked in ascending order.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    RANK(17.3,A1:A5) equals 4.
    
    @SEEALSO=PERCENTRANK
hr: @FUNCTION=RANK
    @SYNTAX=RANK(x,ref[,order])
    @DESCRIPTION=RANK returns the rank of a number in a list of numbers.  @x is the number whose rank you want to find, @ref is the list of numbers, and @order specifies how to rank numbers.  If @order is 0, numbers are ranked in descending order, otherwise numbers are ranked in ascending order.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    RANK(17.3,A1:A5) equals 4.
    
    @SEEALSO=PERCENTRANKFIXME

en: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper,pmt,pv[,fv,type,guess])
    @DESCRIPTION=RATE calculates the rate of an investment.
    
    * If @nper <= 0, RATE returns #NUM! error.
    * If @type != 0 and @type != 1, RATE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV
hr: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper,pmt,pv[,fv,type,guess])
    @DESCRIPTION=RATE računa omjer ulaganja.
    
    * If @nper <= 0, RATE returns #NUM! error.
    * If @type != 0 and @type != 1, RATE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV

en: @FUNCTION=RAYLEIGH
    @SYNTAX=RAYLEIGH(x,sigma)
    @DESCRIPTION=RAYLEIGH returns the probability density p(x) at @x for a Rayleigh distribution with scale parameter @sigma.
    
    @EXAMPLES=
    RAYLEIGH(0.4,1).
    
    @SEEALSO=RANDRAYLEIGH
hr: @FUNCTION=RAYLEIGH
    @SYNTAX=RAYLEIGH(x,sigma)
    @DESCRIPTION=RAYLEIGH returns the probability density p(x) at @x for a Rayleigh distribution with scale parameter @sigma.
    
    @EXAMPLES=
    RAYLEIGH(0.4,1).
    
    @SEEALSO=RANDRAYLEIGHfixme

en: @FUNCTION=RAYLEIGHTAIL
    @SYNTAX=RAYLEIGHTAIL(x,a,sigma)
    @DESCRIPTION=RAYLEIGHTAIL returns the probability density p(x) at @x for a Rayleigh tail distribution with scale parameter @sigma and lower limit @a.
    
    @EXAMPLES=
    RAYLEIGHTAIL(0.6,0.3,1).
    
    @SEEALSO=RANDRAYLEIGHTAIL
hr: @FUNCTION=RAYLEIGHTAIL
    @SYNTAX=RAYLEIGHTAIL(x,a,sigma)
    @DESCRIPTION=RAYLEIGHTAIL vraća natrag vjerojatnost gustoće p(x) u @x za Rayleigh krajnju distribuciju sa skalarnim parametrom @sigma i nižim ograničenjem @a.
    
    @EXAMPLES=
    RAYLEIGHTAIL(0.6,0.3,1).
    
    @SEEALSO=RANDRAYLEIGHTAIL

en: @FUNCTION=READDBTABLE
    @SYNTAX=READDBTABLE(dsn,username,password,table)
    @DESCRIPTION=The READDBTABLE function lets you get the contents of a table, as stored in a database.For using it, you need first to set up a libgda data source.
    Note that this function returns all the rows in the given table. If you want to get data from more than one table or want a more precise selection (conditions), use the EXECSQL function.
    @EXAMPLES=
    To get all the data from the table "Customers" present in the "mydatasource" GDA data source, you would use:
    READDBTABLE("mydatasource","username","password","customers")
    @SEEALSO=EXECSQL
hr: @FUNCTION=READDBTABLE
    @SYNTAX=READDBTABLE(dsn,username,password,table)
    @DESCRIPTION=The READDBTABLE function lets you get the contents of a table, as stored in a database.For using it, you need first to set up a libgda data source.
    Note that this function returns all the rows in the given table. If you want to get data from more than one table or want a more precise selection (conditions), use the EXECSQL function.
    @EXAMPLES=
    To get all the data from the table "Customers" present in the "mydatasource" GDA data source, you would use:
    READDBTABLE("mydatasource","username","password","customers")
    @SEEALSO=EXECSQLFIXME

en: @FUNCTION=RECEIVED
    @SYNTAX=RECEIVED(settlement,maturity,investment,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=RECEIVED calculates and returns the amount to be received at maturity date for a security bond.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  The amount of investment is specified in @investment.  @rate is the security's discount rate.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, RECEIVED returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, RECEIVED returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, RECEIVED returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTRATE
hr: @FUNCTION=RECEIVED
    @SYNTAX=RECEIVED(settlement,maturity,investment,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=RECEIVED calculates and returns the amount to be received at maturity date for a security bond.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  The amount of investment is specified in @investment.  @rate is the security's discount rate.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, RECEIVED returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, RECEIVED returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, RECEIVED returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTRATEFIXME

en: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(old,start,num,new)
    @DESCRIPTION=REPLACE returns @old with @new replacing @num characters from @start.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testing",2,3,"*****") equals "t*****ing".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM
hr: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(old,start,num,new)
    @DESCRIPTION=REPLACE vraća natrag @old sa @new zamjenjujući @num znakove iz @start.
    
    * Ovaj funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testing",2,3,"*****") equals "t*****ing".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIMfixme

en: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(string,num)
    @DESCRIPTION=REPT returns @num repetitions of @string.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) equals "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE
hr: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(string,num)
    @DESCRIPTION=REPT returns @num repetitions of @string.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) equals "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATEfixme

en: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=RIGHT returns the rightmost @num_chars characters or the right character if @num_chars is not specified.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") equals "d".
    RIGHT("end",2) equals "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT
hr: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=RIGHT vraća natrag krajnji desni @num_chars karakter ili desni karakter ako @num_chars nije odrđen.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") jednako "d".
    RIGHT("end",2) jednako "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFTfixme

en: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(number[,type])
    @DESCRIPTION=ROMAN function returns an arabic number in the roman numeral style, as text. @number is the number you want to convert and @type is the type of roman numeral you want.
    
    * If @type is 0 or it is omitted, ROMAN returns classic roman numbers.
    * Type 1 is more concise than classic type, type 2 is more concise than type 1, and type 3 is more concise than type 2.  Type 4 is simplified type.
    * If @number is negative or greater than 3999, ROMAN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) equals CMXCIX.
    ROMAN(999,1) equals LMVLIV.
    ROMAN(999,2) equals XMIX.
    ROMAN(999,3) equals VMIV.
    ROMAN(999,4) equals IM.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(number[,type])
    @DESCRIPTION=ROMAN function returns an arabic number in the roman numeral style, as text. @number is the number you want to convert and @type is the type of roman numeral you want.
    
    * If @type is 0 or it is omitted, ROMAN returns classic roman numbers.
    * Type 1 is more concise than classic type, type 2 is more concise than type 1, and type 3 is more concise than type 2.  Type 4 is simplified type.
    * If @number is negative or greater than 3999, ROMAN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) equals CMXCIX.
    ROMAN(999,1) equals LMVLIV.
    ROMAN(999,2) equals XMIX.
    ROMAN(999,3) equals VMIV.
    ROMAN(999,4) equals IM.
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUND function rounds a given number.
    
    @number is the number you want rounded and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUND(5.5) equals 6.
    ROUND(-3.3) equals -3.
    ROUND(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUND(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUNDUP
hr: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUND function rounds a given number.
    
    @number is the number you want rounded and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUND(5.5) equals 6.
    ROUND(-3.3) equals -3.
    ROUND(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUND(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUNDUPFIXME

en: @FUNCTION=ROUNDDOWN
    @SYNTAX=ROUNDDOWN(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDDOWN function rounds a given @number down. @number is the number you want rounded down and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded down to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded down to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded down to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDDOWN(5.5) equals 5.
    ROUNDDOWN(-3.3) equals -4.
    ROUNDDOWN(1501.15,1) equals 1501.1.
    ROUNDDOWN(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDUP
hr: @FUNCTION=ROUNDDOWN
    @SYNTAX=ROUNDDOWN(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDDOWN function rounds a given @number down. @number is the number you want rounded down and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded down to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded down to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded down to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDDOWN(5.5) equals 5.
    ROUNDDOWN(-3.3) equals -4.
    ROUNDDOWN(1501.15,1) equals 1501.1.
    ROUNDDOWN(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDUPFIXME

en: @FUNCTION=ROUNDUP
    @SYNTAX=ROUNDUP(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDUP function rounds a given number up.
    
    @number is the number you want rounded up and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded up to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded up to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded up to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDUP(5.5) equals 6.
    ROUNDUP(-3.3) equals -3.
    ROUNDUP(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUNDUP(1501.15,-2) equals 1600.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDDOWN
hr: @FUNCTION=ROUNDUP
    @SYNTAX=ROUNDUP(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDUP function rounds a given number up.
    
    @number is the number you want rounded up and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded up to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded up to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded up to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDUP(5.5) equals 6.
    ROUNDUP(-3.3) equals -3.
    ROUNDUP(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUNDUP(1501.15,-2) equals 1600.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDDOWNFIXME

en: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([reference])
    @DESCRIPTION=ROW function returns an array of the row numbers taking a default argument of the containing cell position.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, ROW returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ROW() in G13 equals 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS
hr: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([reference])
    @DESCRIPTION=ROW funkcija vraća natrag skupinu rednih brojeva uzimajući  uobičajeni argument sadržaja mjesta ćelije.
    
    * Ako @reference nije niti skupina niti napomena niti raspon ROW vraća natrag #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    ROW() in G13 jednako 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWSfixme

en: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=ROWS(reference)
    @DESCRIPTION=ROWS function returns the number of rows in area or array reference.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, ROWS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) equals 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROW
hr: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=ROWS(reference)
    @DESCRIPTION=ROWS funkcija vraća natrag broj redova u području ili pokazatelj na polje.
    
    * Ako @reference nije niti skupina niti rasponn, ROWS vraća #VALUE! greška.
    
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) jednako 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROW

en: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(array1,array2)
    @DESCRIPTION=RSQ returns the square of the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TREND
hr: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(array1,array2)
    @DESCRIPTION=RSQ vraća natrag kvadrat Pearsonovog korelacijskog koeficijenta dva skupa podataka.
    
    * Znakovni nizovi i prazne ćelije su jednostavno ignorirane.
    * Ova funkcija je kompatibilna s Excelom
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TRENDfixme

en: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(search_string,text[,start_num])
    @DESCRIPTION=SEARCH returns the location of the @search_ string within @text. The search starts  with the @start_num character of text @text.  If @start_num is omitted, it is assumed to be one.  The search is not case sensitive.
    
    @search_string can contain wildcard characters (*) and question marks (?). A question mark matches any character and a wildcard matches any string including the empty string.  If you want the actual wildcard or question mark to be found, use tilde (~) before the character.
    
    * If @search_string is not found, SEARCH returns #VALUE! error.
    * If @start_num is less than one or it is greater than the length of @text, SEARCH returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c","Cancel") equals 1.
    SEARCH("c","Cancel",2) equals 4.
    
    @SEEALSO=FIND
hr: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(search_string,text[,start_num])
    @DESCRIPTION=SEARCH returns the location of the @search_ string within @text. The search starts  with the @start_num character of text @text.  If @start_num is omitted, it is assumed to be one.  The search is not case sensitive.
    
    @search_string can contain wildcard characters (*) and question marks (?). A question mark matches any character and a wildcard matches any string including the empty string.  If you want the actual wildcard or question mark to be found, use tilde (~) before the character.
    
    * If @search_string is not found, SEARCH returns #VALUE! error.
    * If @start_num is less than one or it is greater than the length of @text, SEARCH returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c","Cancel") equals 1.
    SEARCH("c","Cancel",2) equals 4.
    
    @SEEALSO=FINDFIXME

en: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (date)
    @DESCRIPTION=SECOND converts a serial number to a second.  The second is returned as an integer in the range 0 to 59.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) equals 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME
hr: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (date)
    @DESCRIPTION=SECOND converts a serial number to a second.  The second is returned as an integer in the range 0 to 59.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) equals 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIMEFIXME

en: @FUNCTION=SERIESSUM
    @SYNTAX=SERIESSUM(x,n,m,coefficients)
    @DESCRIPTION=SERIESSUM function returns the sum of a power series.  @x is the base of the power series, @n is the initial power to raise @x, @m is the increment to the power for each term in the series, and @coefficients are the coefficients by which each successive power of @x is multiplied.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 1.23, 2.32, 2.98, 3.42, and 4.33.  Then
    SERIESSUM(3,1,2.23,A1:A5) equals 251416.43018.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM
hr: @FUNCTION=SERIESSUM
    @SYNTAX=SERIESSUM(x,n,m,coefficients)
    @DESCRIPTION=SERIESSUM function returns the sum of a power series.  @x is the base of the power series, @n is the initial power to raise @x, @m is the increment to the power for each term in the series, and @coefficients are the coefficients by which each successive power of @x is multiplied.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 1.23, 2.32, 2.98, 3.42, and 4.33.  Then
    SERIESSUM(3,1,2.23,A1:A5) equals 251416.43018.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMFIXME

en: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(number)
    @DESCRIPTION=SIGN function returns 1 if the @number is positive, zero if the @number is 0, and -1 if the @number is negative.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) equals 1.
    SIGN(-3) equals -1.
    SIGN(0) equals 0.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(number)
    @DESCRIPTION=SIGN funkcija vraća natrag 1ako je @number pozitivan, nula ili ako je @number 0, i -1 ako je @number negativan.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
     
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) jednako 1.
    SIGN(-3) jednako -1.
    SIGN(0) jednako 0.
    
    @SEEALSO=fixme

en: @FUNCTION=SIMTABLE
    @SYNTAX=SIMTABLE(d1, d2, ..., dN)
    @DESCRIPTION=SIMTABLE returns one of the values in the given argument list depending on the round number of the simulation tool. When the simulation tool is not activated, SIMTABLE returns @d1.
    
    With the simulation tool and the SIMTABLE function you can test given decision variables. Each SIMTABLE function contains the possible values of a simulation variable. In most valid simulation models you should have the same number of values @dN for all decision variables.  If the simulation is run more rounds than there are values defined, SIMTABLE returns #N/A! error (e.g. if A1 contains `=SIMTABLE(1)' and A2 `=SIMTABLE(1,2)', A1 yields #N/A! error on the second round).
    
    The successive use of the simulation tool also requires that you give to the tool at least one input variable having RAND() or any other RAND<distribution name>() function in it. On each round, the simulation tool iterates for the given number of rounds over all the input variables to reevaluate them. On each iteration, the values of the output variables are stored, and when the round is completed, descriptive statistical information is created according to the values.
    
    @EXAMPLES=
    SIMTABLE(TRUE,FALSE) returns TRUE on the first simulation round and FALSE on the second round.
    SIMTABLE(223,225,227,229) returns 227 on the simulation round #3.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=SIMTABLE
    @SYNTAX=SIMTABLE(d1, d2, ..., dN)
    @DESCRIPTION=SIMTABLE returns one of the values in the given argument list depending on the round number of the simulation tool. When the simulation tool is not activated, SIMTABLE returns @d1.
    
    With the simulation tool and the SIMTABLE function you can test given decision variables. Each SIMTABLE function contains the possible values of a simulation variable. In most valid simulation models you should have the same number of values @dN for all decision variables.  If the simulation is run more rounds than there are values defined, SIMTABLE returns #N/A! error (e.g. if A1 contains `=SIMTABLE(1)' and A2 `=SIMTABLE(1,2)', A1 yields #N/A! error on the second round).
    
    The successive use of the simulation tool also requires that you give to the tool at least one input variable having RAND() or any other RAND<distribution name>() function in it. On each round, the simulation tool iterates for the given number of rounds over all the input variables to reevaluate them. On each iteration, the values of the output variables are stored, and when the round is completed, descriptive statistical information is created according to the values.
    
    @EXAMPLES=
    SIMTABLE(TRUE,FALSE) returns TRUE on the first simulation round and FALSE on the second round.
    SIMTABLE(223,225,227,229) returns 227 on the simulation round #3.
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN function returns the sine of @x, where @x is given in radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) equals 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
hr: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN funkcija vraća natrag sinus od @x, gdje @x je dan u radijanima.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) jednako 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH function returns the hyperbolic sine of @x, which is defined mathematically as
    
    	(exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) equals 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP
hr: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH funkcija vraća natrag hiperbolični sinus od @x, koji je definiran matematički kao
    
    	(exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) jednako 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXPfixme

en: @FUNCTION=SKEW
    @SYNTAX=SKEW(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEW returns an unbiased estimate for skewness of a distribution.
    
    Note, that this is only meaningful if the underlying distribution really has a third moment.  The skewness of a symmetric (e.g., normal) distribution is zero.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If less than three numbers are given, SKEW returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEW(A1:A5) equals 0.976798268.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEWP,KURT
hr: @FUNCTION=SKEW
    @SYNTAX=SKEW(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEW returns an unbiased estimate for skewness of a distribution.
    
    Note, that this is only meaningful if the underlying distribution really has a third moment.  The skewness of a symmetric (e.g., normal) distribution is zero.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If less than three numbers are given, SKEW returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEW(A1:A5) equals 0.976798268.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEWP,KURTFIXME

en: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEWP returns the population skewness of a data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If less than two numbers are given, SKEWP returns #DIV/0! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEWP(A1:A5) equals 0.655256198.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURTP
hr: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEWP returns the population skewness of a data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If less than two numbers are given, SKEWP returns #DIV/0! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEWP(A1:A5) equals 0.655256198.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURTPFIXME

en: @FUNCTION=SLN
    @SYNTAX=SLN(cost,salvage_value,life)
    @DESCRIPTION=SLN function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period.
    
    The formula is:
    
    Depreciation expense = ( @cost - @salvage_value ) / @life
    
    @cost is the cost of an asset when acquired (market value).
    @salvage_value is the amount you get when asset is sold at the end of the asset's useful life.
    @life is the anticipated life of an asset.
    
    * If @life <= 0, SLN returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    For example, lets suppose your company purchases a new machine for $10,000, which has a salvage value of $700 and will have a useful life of 10 years. The SLN yearly depreciation is computed as follows:
    =SLN(10000, 700, 10)
    This will return the yearly depreciation figure of $930.
    @SEEALSO=SYD
hr: @FUNCTION=SLN
    @SYNTAX=SLN(cost,salvage_value,life)
    @DESCRIPTION=SLN function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period.
    
    The formula is:
    
    Depreciation expense = ( @cost - @salvage_value ) / @life
    
    @cost is the cost of an asset when acquired (market value).
    @salvage_value is the amount you get when asset is sold at the end of the asset's useful life.
    @life is the anticipated life of an asset.
    
    * If @life <= 0, SLN returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    For example, lets suppose your company purchases a new machine for $10,000, which has a salvage value of $700 and will have a useful life of 10 years. The SLN yearly depreciation is computed as follows:
    =SLN(10000, 700, 10)
    This will return the yearly depreciation figure of $930.
    @SEEALSO=SYDFIXME

en: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=SLOPE returns the slope of the linear regression line.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    SLOPE(A1:A5,B1:B5) equals 1.417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
hr: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=SLOPE returns the slope of the linear regression line.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    SLOPE(A1:A5,B1:B5) equals 1.417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPAFIXME

en: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=SMALL(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=SMALL returns the k-th smallest value in a data set.
    
    * If data set is empty SMALL returns #NUM! error.
    * If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given SMALL returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SMALL(A1:A5,2) equals 17.3.
    SMALL(A1:A5,4) equals 25.9.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGE
hr: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=SMALL(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=SMALL returns the k-th smallest value in a data set.
    
    * If data set is empty SMALL returns #NUM! error.
    * If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given SMALL returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SMALL(A1:A5,2) equals 17.3.
    SMALL(A1:A5,4) equals 25.9.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGEFIXME

en: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=SQRT function returns the square root of @x.
    
    * If @x is negative, SQRT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) equals 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POWER
hr: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=SQRT function returns the square root of @x.
    
    * If @x is negative, SQRT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) equals 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POWERfixme

en: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(number)
    @DESCRIPTION=SQRTPI function returns the square root of a @number multiplied by pi.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) equals 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PI
hr: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(number)
    @DESCRIPTION=SQRTPI function returns the square root of a @number multiplied by pi.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) equals 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PIfixme

en: @FUNCTION=SSMEDIAN
    @SYNTAX=SSMEDIAN(array[,interval)]
    @DESCRIPTION=The SSMEDIAN function returns the median for grouped data as commonly determined in the social sciences. The data points given in @array are assumed to be the result of grouping data into intervals of length @interval
    
    * If @interval is not given, SSMEDIAN uses 1.
    * If @array is empty, SSMEDIAN returns #NUM! error.
    * If @interval <= 0, SSMEDIAN returns #NUM! error.
    * SSMEDIAN does not check whether the data points are at least @interval apart.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, A3 contain numbers 7, 8, 8.  Then
    SSMEDIAN(A1:A3, 1) equals 7.75.
    
    @SEEALSO=MEDIAN
hr: @FUNCTION=SSMEDIAN
    @SYNTAX=SSMEDIAN(array[,interval)]
    @DESCRIPTION=The SSMEDIAN function returns the median for grouped data as commonly determined in the social sciences. The data points given in @array are assumed to be the result of grouping data into intervals of length @interval
    
    * If @interval is not given, SSMEDIAN uses 1.
    * If @array is empty, SSMEDIAN returns #NUM! error.
    * If @interval <= 0, SSMEDIAN returns #NUM! error.
    * SSMEDIAN does not check whether the data points are at least @interval apart.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, A3 contain numbers 7, 8, 8.  Then
    SSMEDIAN(A1:A3, 1) equals 7.75.
    
    @SEEALSO=MEDIANFIXME

en: @FUNCTION=STANDARDIZE
    @SYNTAX=STANDARDIZE(x,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=STANDARDIZE function returns a normalized value. @x is the number to be normalized, @mean is the mean of the distribution, @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @stddev is 0 STANDARDIZE returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    STANDARDIZE(3,2,4) equals 0.25.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
hr: @FUNCTION=STANDARDIZE
    @SYNTAX=STANDARDIZE(x,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=STANDARDIZE function returns a normalized value. @x is the number to be normalized, @mean is the mean of the distribution, @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @stddev is 0 STANDARDIZE returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    STANDARDIZE(3,2,4) equals 0.25.
    
    @SEEALSO=AVERAGEFIXME

en: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=STDEV(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEV returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a population.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEV(A1:A5) equals 10.84619749.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA,VAR
hr: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=STDEV(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEV returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a population.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEV(A1:A5) equals 10.84619749.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA,VARFIXME

en: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVA returns the standard deviation based on a sample. Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVA(A1:A5) equals 15.119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
hr: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVA returns the standard deviation based on a sample. Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVA(A1:A5) equals 15.119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPAFIXME

en: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVP returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a complete population.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVP(A1:A5) equals 9.701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPA
hr: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVP returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a complete population.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVP(A1:A5) equals 9.701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPAFIXME

en: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA returns the standard deviation based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVPA(A1:A5) equals 13.523697719.
    
    @SEEALSO=STDEVA,STDEVP
hr: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA returns the standard deviation based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVPA(A1:A5) equals 13.523697719.
    
    @SEEALSO=STDEVA,STDEVPFIXME

en: @FUNCTION=STEYX
    @SYNTAX=STEYX(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=STEYX function returns the standard error of the predicted y-value for each x in the regression.
    
    * If @known_y's and @known_x's are empty or have a different number of arguments then STEYX returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    STEYX(A1:A5,B1:B5) equals 1.101509979.
    
    @SEEALSO=PEARSON,RSQ,SLOPE
hr: @FUNCTION=STEYX
    @SYNTAX=STEYX(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=STEYX function returns the standard error of the predicted y-value for each x in the regression.
    
    * If @known_y's and @known_x's are empty or have a different number of arguments then STEYX returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    STEYX(A1:A5,B1:B5) equals 1.101509979.
    
    @SEEALSO=PEARSON,RSQ,SLOPEFIXME

en: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(text, old, new [,num])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE replaces @old with @new in @text.  Substitutions are only applied to instance @num of @old in @text, otherwise every one is changed.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testing","test","wait") equals "waiting".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM
hr: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(text, old, new [,num])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE zamjenjuje @old sa @new u @text.  Supstituti se primjenjuju jedino to instance @num of @old in @text, inače se svi mjenjaju
      
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testing","test","wait") equals "waiting".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIMfixme

en: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUBTOTAL(function_nbr,ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=SUBTOTAL function returns a subtotal of given list of arguments. @function_nbr is the number that specifies which function to use in calculating the subtotal.
    
    The following functions are available:
    
    	1   AVERAGE
    	2   COUNT
    	3   COUNTA
    	4   MAX
    	5   MIN
    	6   PRODUCT
    	7   STDEV
    	8   STDEVP
    	9   SUM
    	10   VAR
    	11   VARP
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUBTOTAL(1,A1:A5) equals 30.
    SUBTOTAL(6,A1:A5) equals 22378356.
    SUBTOTAL(7,A1:A5) equals 6.164414003.
    SUBTOTAL(9,A1:A5) equals 150.
    SUBTOTAL(11,A1:A5) equals 30.4.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM
hr: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUBTOTAL(function_nbr,ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=SUBTOTAL function returns a subtotal of given list of arguments. @function_nbr is the number that specifies which function to use in calculating the subtotal.
    
    The following functions are available:
    
    	1   AVERAGE
    	2   COUNT
    	3   COUNTA
    	4   MAX
    	5   MIN
    	6   PRODUCT
    	7   STDEV
    	8   STDEVP
    	9   SUM
    	10   VAR
    	11   VARP
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUBTOTAL(1,A1:A5) equals 30.
    SUBTOTAL(6,A1:A5) equals 22378356.
    SUBTOTAL(7,A1:A5) equals 6.164414003.
    SUBTOTAL(9,A1:A5) equals 150.
    SUBTOTAL(11,A1:A5) equals 30.4.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMFIXME

en: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUM(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT
hr: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM izračunava zbroj svih vrijednosti i ćelija navedene u popisu argumenata.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    @EXAMPLES=
    Pretpostavimo da ćelije A1, A2, ..., A5 sadrže brojeve 11, 15, 17, 21, i 43.  Onda
    SUM(A1:A5) jednako 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNTfixme

en: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMA computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMA(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNT
hr: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMA computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMA(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNTFIXME

en: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(range,criteria[,actual_range])
    @DESCRIPTION=SUMIF function sums the values in the given @range that meet the given @criteria.  If @actual_range is given, SUMIF sums the values in the @actual_range whose corresponding components in @range meet the given @criteria.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUMIF(A1:A5,"<=28") equals 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") equals 50.
    In addition, if the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 5, 3, 2, 6, and 7 then:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) equals 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUM
hr: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(range,criteria[,actual_range])
    @DESCRIPTION=SUMIF function sums the values in the given @range that meet the given @criteria.  If @actual_range is given, SUMIF sums the values in the @actual_range whose corresponding components in @range meet the given @criteria.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUMIF(A1:A5,"<=28") equals 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") equals 50.
    In addition, if the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 5, 3, 2, 6, and 7 then:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) equals 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUMFIXME

en: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(range1,range2,...)
    @DESCRIPTION=SUMPRODUCT function multiplies corresponding data entries in the given arrays or ranges, and then returns the sum of those products.  If an array entry is not numeric, the value zero is used instead.
    
    * If arrays or range arguments do not have the same dimensions, SUMPRODUCT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMPRODUCT(A1:A5,B1:B5) equals 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCT
hr: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(range1,range2,...)
    @DESCRIPTION=SUMPRODUCT function multiplies corresponding data entries in the given arrays or ranges, and then returns the sum of those products.  If an array entry is not numeric, the value zero is used instead.
    
    * If arrays or range arguments do not have the same dimensions, SUMPRODUCT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMPRODUCT(A1:A5,B1:B5) equals 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCTFIXME

en: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ returns the sum of the squares of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMSQ(A1:A5) equals 2925.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
hr: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ vraća natrag zbroj kvadrata svih vrijednosti i ćelija navedenih u popisu argumenata.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
     
    @EXAMPLES=
    Pretpostavimo da ćelije A1, A2, ..., A5 sadrže brojeve 11, 15, 17, 21, i 43.  Onda
    SUMSQ(A1:A5) jednako 2925.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNTfixme

en: @FUNCTION=SUMX2MY2
    @SYNTAX=SUMX2MY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2MY2 function returns the sum of the difference of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2MY2 is SUM (x^2-y^2).
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2MY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2MY2(A1:A5,B1:B5) equals -1299.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2PY2
hr: @FUNCTION=SUMX2MY2
    @SYNTAX=SUMX2MY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2MY2 function returns the sum of the difference of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2MY2 is SUM (x^2-y^2).
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2MY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2MY2(A1:A5,B1:B5) equals -1299.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2PY2FIXME

en: @FUNCTION=SUMX2PY2
    @SYNTAX=SUMX2PY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2PY2 function returns the sum of the sum of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2PY2 is SUM (x^2+y^2).
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2PY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2PY2(A1:A5,B1:B5) equals 7149.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2
hr: @FUNCTION=SUMX2PY2
    @SYNTAX=SUMX2PY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2PY2 function returns the sum of the sum of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2PY2 is SUM (x^2+y^2).
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2PY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2PY2(A1:A5,B1:B5) equals 7149.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2FIXME

en: @FUNCTION=SUMXMY2
    @SYNTAX=SUMXMY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMXMY2 function returns the sum of squares of differences of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMXMY2 is SUM (x-y)^2.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMXMY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMXMY2(A1:A5,B1:B5) equals 409.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2,SUMX2PY2
hr: @FUNCTION=SUMXMY2
    @SYNTAX=SUMXMY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMXMY2 function returns the sum of squares of differences of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMXMY2 is SUM (x-y)^2.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMXMY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMXMY2(A1:A5,B1:B5) equals 409.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2,SUMX2PY2FIXME

en: @FUNCTION=SYD
    @SYNTAX=SYD(cost,salvage_value,life,period)
    @DESCRIPTION=SYD function calculates the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over with the asset is depreciated.
    
    The Formula used for sum-of-years digits depreciation is:
    
    Depreciation expense =
    
    	 ( @cost - @salvage_value ) * (@life - @period + 1) * 2 / @life * (@life + 1).
    
    @cost is the cost of an asset when acquired (market value).
    @salvage_value is the amount you get when asset sold at the end of its useful life.
    @life is the anticipated life of an asset.
    @period is the period for which we need the expense.
    
    * If @life <= 0, SYD returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    For example say a company purchases a new computer for $5000 which has a salvage value of $200, and a useful life of five years. We would use the following to calculate the second year's depreciation using the SYD method:
    =SYD(5000, 200, 5, 2) which returns 1,280.00.
    @SEEALSO=SLN
hr: @FUNCTION=SYD
    @SYNTAX=SYD(cost,salvage_value,life,period)
    @DESCRIPTION=SYD function calculates the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over with the asset is depreciated.
    
    The Formula used for sum-of-years digits depreciation is:
    
    Depreciation expense =
    
    	 ( @cost - @salvage_value ) * (@life - @period + 1) * 2 / @life * (@life + 1).
    
    @cost is the cost of an asset when acquired (market value).
    @salvage_value is the amount you get when asset sold at the end of its useful life.
    @life is the anticipated life of an asset.
    @period is the period for which we need the expense.
    
    * If @life <= 0, SYD returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    For example say a company purchases a new computer for $5000 which has a salvage value of $200, and a useful life of five years. We would use the following to calculate the second year's depreciation using the SYD method:
    =SYD(5000, 200, 5, 2) which returns 1,280.00.
    @SEEALSO=SLNFIXME

en: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(value)
    @DESCRIPTION=T returns @value if and only if it is text, otherwise a blank string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    T("text") equals "text".
    T(64) returns an empty cell.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE
hr: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(value)
    @DESCRIPTION=T vraća natrag @value ako i samo ako je tekst, u suprotnom, prazan  znakovni niz.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    T("text") jednako "text".
    T(64) vraća natrag praznu ćeliju
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE

en: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=TAN function returns the tangent of @x, where @x is given in radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TAN(3) equals -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS
hr: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=TAN funkcija vraća natrag tangentu na @x, gdje @x je dan u radianima.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    TAN(3) jednako -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=TANH function returns the hyperbolic tangent of @x, which is defined mathematically as 
    
    	sinh(@x) / cosh(@x).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TANH(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS
hr: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=TANH function returns the hyperbolic tangent of @x, which is defined mathematically as 
    
    	sinh(@x) / cosh(@x).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TANH(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANSFIXME

en: @FUNCTION=TBILLEQ
    @SYNTAX=TBILLEQ(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLEQ function returns the bond-yield equivalent (BEY) for a treasury bill.  TBILLEQ is equivalent to
    
    	(365 * @discount) / (360 - @discount * DSM),
    
    where DSM is the days between @settlement and @maturity.
    
    * If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLEQ returns #NUM! error.
    * If @discount is negative, TBILLEQ returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLPRICE,TBILLYIELD
hr: @FUNCTION=TBILLEQ
    @SYNTAX=TBILLEQ(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLEQ function returns the bond-yield equivalent (BEY) for a treasury bill.  TBILLEQ is equivalent to
    
    	(365 * @discount) / (360 - @discount * DSM),
    
    where DSM is the days between @settlement and @maturity.
    
    * If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLEQ returns #NUM! error.
    * If @discount is negative, TBILLEQ returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLPRICE,TBILLYIELDFIXME

en: @FUNCTION=TBILLPRICE
    @SYNTAX=TBILLPRICE(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLPRICE function returns the price per $100 value for a treasury bill where @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate.
    
    * If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLPRICE returns #NUM! error.
    * If @discount is negative, TBILLPRICE returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLYIELD
hr: @FUNCTION=TBILLPRICE
    @SYNTAX=TBILLPRICE(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLPRICE function returns the price per $100 value for a treasury bill where @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate.
    
    * If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLPRICE returns #NUM! error.
    * If @discount is negative, TBILLPRICE returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLYIELDFIXME

en: @FUNCTION=TBILLYIELD
    @SYNTAX=TBILLYIELD(settlement,maturity,pr)
    @DESCRIPTION=TBILLYIELD function returns the yield for a treasury bill. @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate.
    
    * If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLYIELD returns #NUM! error.
    * If @pr is negative, TBILLYIELD returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLPRICE
hr: @FUNCTION=TBILLYIELD
    @SYNTAX=TBILLYIELD(settlement,maturity,pr)
    @DESCRIPTION=TBILLYIELD function returns the yield for a treasury bill. @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate.
    
    * If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLYIELD returns #NUM! error.
    * If @pr is negative, TBILLYIELD returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLPRICEFIXME

en: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x,dof,tails)
    @DESCRIPTION=TDIST function returns the Student's t-distribution. @dof is the degree of freedom and @tails is 1 or 2 depending on whether you want one-tailed or two-tailed distribution.
    
    * If @dof < 1 TDIST returns #NUM! error.
    * If @tails is neither 1 or 2 TDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TDIST(2,5,1) equals 0.050969739.
    
    @SEEALSO=TINV,TTEST
hr: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x,dof,tails)
    @DESCRIPTION=TDIST function returns the Student's t-distribution. @dof is the degree of freedom and @tails is 1 or 2 depending on whether you want one-tailed or two-tailed distribution.
    
    * If @dof < 1 TDIST returns #NUM! error.
    * If @tails is neither 1 or 2 TDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TDIST(2,5,1) equals 0.050969739.
    
    @SEEALSO=TINV,TTESTFIXME

en: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(value,format_text)
    @DESCRIPTION=TEXT returns @value as a string with the specified format.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") equals "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"mmmm, dd, yy") equals "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR
hr: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(value,format_text)
    @DESCRIPTION=TEXT returns @value as a string with the specified format.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") equals "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"mmmm, dd, yy") equals "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLARFIXME

en: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (hours,minutes,seconds)
    @DESCRIPTION=TIME returns a fraction representing the time of day.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) equals 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR
hr: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (hours,minutes,seconds)
    @DESCRIPTION=TIME returns a fraction representing the time of day.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) equals 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOURfixme

en: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timetext)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returns a fraction representing the time of day, a number between 0 and 1.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") equals 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") equals 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE
hr: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timetext)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returns a fraction representing the time of day, a number between 0 and 1.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") equals 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") equals 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTEFIXME

en: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=TINV function returns the inverse of the two-tailed Student's t-distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 TINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TINV(0.4,32) equals 0.852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST,TTEST
hr: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=TINV function returns the inverse of the two-tailed Student's t-distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 TINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TINV(0.4,32) equals 0.852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST,TTESTFIXME

en: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY returns the serial number for today (the number of days elapsed since the 1st of January of 1900).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TODAY() returns 'Nov 6, 2001' on that particular day.
     
    @SEEALSO=NOW
hr: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY vraća natrag serijski broj za danas (broj dana  se smanjuje od 1. siječnja  1900).
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    TODAY() vraća natrag 'Nov 6, 2001' točno na taj dan.
     
    @SEEALSO=NOW

en: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrix)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE function returns the transpose of the input @matrix.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT
hr: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrix)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE funkcija vraća transpoziciju ulazne @matrix.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT

en: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(known_y's[,known_x's[,new_x's[,const]]])
    @DESCRIPTION=TREND function estimates future values of a given data set using the ``least squares'' line that best fit to your data. @known_y's is the y-values where y=mx+b and @known_x's contains the corresponding x-values.  @new_x's contains the x-values for which you want to estimate the y-values. If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used.
    * If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's.
    * If @const is omitted, it is assumed to be TRUE.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, TREND returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TREND(A1:A5,B1:B5) equals 156.52.
    
    @SEEALSO=LINEST
hr: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(known_y's[,known_x's[,new_x's[,const]]])
    @DESCRIPTION=TREND function estimates future values of a given data set using the ``least squares'' line that best fit to your data. @known_y's is the y-values where y=mx+b and @known_x's contains the corresponding x-values.  @new_x's contains the x-values for which you want to estimate the y-values. If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used.
    * If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's.
    * If @const is omitted, it is assumed to be TRUE.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, TREND returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TREND(A1:A5,B1:B5) equals 156.52.
    
    @SEEALSO=LINESTFIXME

en: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(text)
    @DESCRIPTION=TRIM returns @text with only single spaces between words.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") equals "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE
hr: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(text)
    @DESCRIPTION=TRIM vraća natrag @text sa samo jednim razmakom između riječi.
    
    * Ova funkcija je kompatibilna sa Excelom.
    
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") jednako "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE

en: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=TRIMMEAN(ref,fraction)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN returns the mean of the interior of a data set. @ref is the list of numbers whose mean you want to calculate and @fraction is the fraction of the data set excluded from the mean. For example, if @fraction=0.2 and the data set contains 40 numbers, 8 numbers are trimmed from the data set (40 x 0.2), 4 from the top and 4 from the bottom of the set.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    TRIMMEAN(A1:A5,0.2) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODE
hr: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=TRIMMEAN(ref,fraction)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN returns the mean of the interior of a data set. @ref is the list of numbers whose mean you want to calculate and @fraction is the fraction of the data set excluded from the mean. For example, if @fraction=0.2 and the data set contains 40 numbers, 8 numbers are trimmed from the data set (40 x 0.2), 4 from the top and 4 from the bottom of the set.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    TRIMMEAN(A1:A5,0.2) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODEFIXME

en: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE returns boolean value true.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TRUE() equals TRUE.
    
    @SEEALSO=FALSE
hr: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE vraća boolean vrijuednost true.
    
    * Funkcija je Excel kompatibilna.
    
    @EXAMPLES=
    TRUE() equals TRUE.
    
    @SEEALSO=FALSE

en: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(number[,digits])
    @DESCRIPTION=TRUNC function returns the value of @number truncated to the number of digits specified.
    
    * If @digits is omitted or negative then @digits defaults to zero.
    * If @digits is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) equals 3.
    TRUNC(4.15,1) equals 4.1.
    
    @SEEALSO=INT
hr: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(number[,digits])
    @DESCRIPTION=TRUNC function returns the value of @number truncated to the number of digits specified.
    
    * If @digits is omitted or negative then @digits defaults to zero.
    * If @digits is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) equals 3.
    TRUNC(4.15,1) equals 4.1.
    
    @SEEALSO=INTFIXME

en: @FUNCTION=TTEST
    @SYNTAX=TTEST(array1,array2,tails,type)
    @DESCRIPTION=TTEST function returns the probability of a Student's t-Test. 
    @array1 is the first data set and @array2 is the second data set.  If @tails is one, TTEST uses the one-tailed distribution and if @tails is two, TTEST uses the two-tailed distribution.  @type determines the kind of the test:
    
    	1  Paired test
    	2  Two-sample equal variance
    	3  Two-sample unequal variance
    
    * If the data sets contain a different number of data points and the test is paired (@type one), TTEST returns the #N/A error.
    * @tails and @type are truncated to integers.
    * If @tails is not one or two, TTEST returns #NUM! error.
    * If @type is any other than one, two, or three, TTEST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,1) equals 0.003127619.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,2,1) equals 0.006255239.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,2) equals 0.111804322.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,3) equals 0.113821797.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV
hr: @FUNCTION=TTEST
    @SYNTAX=TTEST(array1,array2,tails,type)
    @DESCRIPTION=TTEST function returns the probability of a Student's t-Test. 
    @array1 is the first data set and @array2 is the second data set.  If @tails is one, TTEST uses the one-tailed distribution and if @tails is two, TTEST uses the two-tailed distribution.  @type determines the kind of the test:
    
    	1  Paired test
    	2  Two-sample equal variance
    	3  Two-sample unequal variance
    
    * If the data sets contain a different number of data points and the test is paired (@type one), TTEST returns the #N/A error.
    * @tails and @type are truncated to integers.
    * If @tails is not one or two, TTEST returns #NUM! error.
    * If @type is any other than one, two, or three, TTEST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,1) equals 0.003127619.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,2,1) equals 0.006255239.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,2) equals 0.111804322.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,3) equals 0.113821797.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINVFIXME

en: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(value)
    @DESCRIPTION=TYPE returns a number indicating the data type of a value.
    
    1  == number
    2  == text
    4  == boolean
    16 == error
    64 == array
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) equals 1.
    TYPE("text") equals 2.
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(value)
    @DESCRIPTION=TYPE returns a number indicating the data type of a value.
    
    1  == number
    2  == text
    4  == boolean
    16 == error
    64 == array
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) equals 1.
    TYPE("text") equals 2.
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=UNICHAR
    @SYNTAX=UNICHAR(x)
    @DESCRIPTION=UNICHAR returns the Unicode character represented by the number @x.
    
    @EXAMPLES=
    UNICHAR(65) equals A.
    UNICHAR(960) equals a small greek pi.
    
    @SEEALSO=CHAR,UNICODE,CODE
hr: @FUNCTION=UNICHAR
    @SYNTAX=UNICHAR(x)
    @DESCRIPTION=UNICHAR returns the Unicode character represented by the number @x.
    
    @EXAMPLES=
    UNICHAR(65) equals A.
    UNICHAR(960) equals a small greek pi.
    
    @SEEALSO=CHAR,UNICODE,CODEfixme

en: @FUNCTION=UNICODE
    @SYNTAX=UNICODE(char)
    @DESCRIPTION=UNICODE returns the Unicode number for the character @char.
    
    
    @EXAMPLES=
    UNICODE("A") equals 65.
    
    @SEEALSO=UNICHAR,CODE,CHAR
hr: @FUNCTION=UNICODE
    @SYNTAX=UNICODE(char)
    @DESCRIPTION=UNICODE vraća Unicode broj za znak @char.
    
    
    @EXAMPLES=
    UNICODE("A") jednako 65.
    
    @SEEALSO=UNICHAR,CODE,CHAR

en: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtime)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE converts a unix time into a spreadsheet date and time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX
hr: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtime)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE pretvara vrijeme u unix formatu u a plahtu datum i vrijeme
    
    Vrijeme u unix formatu je broj sekundi od ponoći 1. siječnja, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX

en: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(text)
    @DESCRIPTION=UPPER returns a upper-case version of the string in @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    UPPER("cancelled") equals "CANCELLED".
    
    @SEEALSO=LOWER
hr: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(text)
    @DESCRIPTION=UPPER returns a upper-case version of the string in @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    UPPER("cancelled") equals "CANCELLED".
    
    @SEEALSO=LOWERfixme

en: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(text)
    @DESCRIPTION=VALUE returns numeric value of @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") equals 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT
hr: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(text)
    @DESCRIPTION=VALUE returns numeric value of @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") equals 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXTfixme

en: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VAR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VAR estimates the variance of a sample of a population. To get the true variance of a complete population use VARP.
    
    * VAR is also known as the N-1-variance. Under reasonable conditions, it is the maximum-likelihood estimator for the true variance.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VAR(A1:A5) equals 117.64.
    
    @SEEALSO=VARP,STDEV
hr: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VAR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VAR estimates the variance of a sample of a population. To get the true variance of a complete population use VARP.
    
    * VAR is also known as the N-1-variance. Under reasonable conditions, it is the maximum-likelihood estimator for the true variance.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VAR(A1:A5) equals 117.64.
    
    @SEEALSO=VARP,STDEVFIXME

en: @FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARA returns the variance based on a sample.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARA(A1:A5) equals 228.613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPA
hr: @FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARA returns the variance based on a sample.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARA(A1:A5) equals 228.613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPAFIXME

en: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP calculates the variance of a set of numbers where each number is a member of a population and the set is the entire population.
    
    * VARP is also known as the N-variance.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VARP(A1:A5) equals 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR
hr: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP calculates the variance of a set of numbers where each number is a member of a population and the set is the entire population.
    
    * VARP is also known as the N-variance.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VARP(A1:A5) equals 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VARFIXME

en: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARPA returns the variance based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARPA(A1:A5) equals 182.8904.
    
    @SEEALSO=VARA,VARP
hr: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARPA returns the variance based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARPA(A1:A5) equals 182.8904.
    
    @SEEALSO=VARA,VARPFIXME

en: @FUNCTION=VDB
    @SYNTAX=VDB(cost,salvage,life,start_period,end_period[,factor,switch])
    @DESCRIPTION=VDB calculates the depreciation of an asset for a given period or partial period using the double-declining balance method.
    
    * If @start_period < 0, VDB returns #NUM! error.
    * If @start_period > @end_period, VDB returns #NUM! error.
    * If @end_period > @life, VDB returns #NUM! error.
    * If @cost < 0, VDB returns #NUM! error.
    * If @salvage > @cost, VDB returns #NUM! error.
    * If @factor <= 0, VDB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DB
hr: @FUNCTION=VDB
    @SYNTAX=VDB(cost,salvage,life,start_period,end_period[,factor,switch])
    @DESCRIPTION=VDB calculates the depreciation of an asset for a given period or partial period using the double-declining balance method.
    
    * If @start_period < 0, VDB returns #NUM! error.
    * If @start_period > @end_period, VDB returns #NUM! error.
    * If @end_period > @life, VDB returns #NUM! error.
    * If @cost < 0, VDB returns #NUM! error.
    * If @salvage > @cost, VDB returns #NUM! error.
    * If @factor <= 0, VDB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DBFIXME

en: @FUNCTION=VLOOKUP
    @SYNTAX=VLOOKUP(value,range,column[,approximate,as_index])
    @DESCRIPTION=VLOOKUP function finds the row in range that has a first column similar to @value.  If @approximate is not true it finds the row with an exact equivalence.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the row with value less than @value.  It returns the value in the row found at a 1-based offset in @column columns into the @range.  @as_index returns the 0-based offset that matched rather than the value.
    
    * VLOOKUP returns #NUM! if @column < 0.
    * VLOOKUP returns #REF! if @column falls outside @range.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=HLOOKUP
hr: @FUNCTION=VLOOKUP
    @SYNTAX=VLOOKUP(value,range,column[,approximate,as_index])
    @DESCRIPTION=VLOOKUP function finds the row in range that has a first column similar to @value.  If @approximate is not true it finds the row with an exact equivalence.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the row with value less than @value.  It returns the value in the row found at a 1-based offset in @column columns into the @range.  @as_index returns the 0-based offset that matched rather than the value.
    
    * VLOOKUP returns #NUM! if @column < 0.
    * VLOOKUP returns #REF! if @column falls outside @range.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=HLOOKUPFIXME

en: @FUNCTION=WEEKDAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (date[, method])
    @DESCRIPTION=WEEKDAY converts a serial number to a weekday.
    
    This function returns an integer indicating the day of week.
    @METHOD indicates the numbering system.  It defaults to 1.
    
      For @METHOD=1: Sunday is 1, Monday is 2, etc.
      For @METHOD=2: Monday is 1, Tuesday is 2, etc.
      For @METHOD=3: Monday is 0, Tuesday is 1, etc.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("10/24/1968") equals 5 (Thursday).
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW, YEAR
hr: @FUNCTION=WEEKDAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (date[, method])
    @DESCRIPTION=WEEKDAY converts a serial number to a weekday.
    
    This function returns an integer indicating the day of week.
    @METHOD indicates the numbering system.  It defaults to 1.
    
      For @METHOD=1: Sunday is 1, Monday is 2, etc.
      For @METHOD=2: Monday is 1, Tuesday is 2, etc.
      For @METHOD=3: Monday is 0, Tuesday is 1, etc.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("10/24/1968") equals 5 (Thursday).
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW, YEARFIXME

en: @FUNCTION=WEEKNUM
    @SYNTAX=WEEKNUM (date[,method])
    @DESCRIPTION=WEEKNUM returns the week number of @date according to the given @method.
    
    @method defaults to 1.
    
      For @method=1, week starts on Sunday, and days before first Sunday are in week 0.
      For @method=2, week starts on Monday, and days before first Monday are in week 0.
      For @method=150, the ISO 8601 week number is returned.
    
    * WEEKNUM returns #NUM! if @date or @method is invalid.
    * This function is Excel compatible, except that Excel does not support ISO 8601 week numbers.
    
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then WEEKNUM(A1,2)=51
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM
hr: @FUNCTION=WEEKNUM
    @SYNTAX=WEEKNUM (date[,method])
    @DESCRIPTION=WEEKNUM returns the week number of @date according to the given @method.
    
    @method defaults to 1.
    
      For @method=1, week starts on Sunday, and days before first Sunday are in week 0.
      For @method=2, week starts on Monday, and days before first Monday are in week 0.
      For @method=150, the ISO 8601 week number is returned.
    
    * WEEKNUM returns #NUM! if @date or @method is invalid.
    * This function is Excel compatible, except that Excel does not support ISO 8601 week numbers.
    
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then WEEKNUM(A1,2)=51
    @SEEALSO=ISOWEEKNUMFIXME

en: @FUNCTION=WEIBULL
    @SYNTAX=WEIBULL(x,alpha,beta,cumulative)
    @DESCRIPTION=WEIBULL function returns the Weibull distribution. If the @cumulative boolean is true it will return:
    
    	1 - exp (-(@x/@beta)^@alpha),
    
    otherwise it will return
    
    	(@alpha/@beta^@alpha) * @x^(@alpha-1) * exp(-(@x/@beta^@alpha)).
    
    * If @x < 0 WEIBULL returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0 WEIBULL returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    WEIBULL(3,2,4,0) equals 0.213668559.
    
    @SEEALSO=POISSON
hr: @FUNCTION=WEIBULL
    @SYNTAX=WEIBULL(x,alpha,beta,cumulative)
    @DESCRIPTION=WEIBULL function returns the Weibull distribution. If the @cumulative boolean is true it will return:
    
    	1 - exp (-(@x/@beta)^@alpha),
    
    otherwise it will return
    
    	(@alpha/@beta^@alpha) * @x^(@alpha-1) * exp(-(@x/@beta^@alpha)).
    
    * If @x < 0 WEIBULL returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0 WEIBULL returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    WEIBULL(3,2,4,0) equals 0.213668559.
    
    @SEEALSO=POISSONFIXME

en: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (start_date,days[,holidays])
    @DESCRIPTION=WORKDAY returns the date which is @days working days from the @start_date.  Weekends and holidays optionally supplied in @holidays are respected.
    
    * WORKDAY returns #NUM! if @start_date or @days are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAY(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) equals 16 and
    MONTH(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) equals 2.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS
hr: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (start_date,days[,holidays])
    @DESCRIPTION=WORKDAY returns the date which is @days working days from the @start_date.  Weekends and holidays optionally supplied in @holidays are respected.
    
    * WORKDAY returns #NUM! if @start_date or @days are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAY(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) equals 16 and
    MONTH(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) equals 2.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYSFIXME

en: @FUNCTION=XIRR
    @SYNTAX=XIRR(values,dates[,guess])
    @DESCRIPTION=XIRR calculates and returns the internal rate of return of an investment that has not necessarily periodic payments.  This function is closely related to the net present value function (NPV and XNPV).  The XIRR is the interest rate for a series of cash flows where the XNPV is zero.
    
    @values contains the series of cash flows generated by the investment.  @dates contains the dates of the payments.  The first date describes the payment day of the initial payment and thus all the other dates should be after this date. The optional @guess is the initial value used in calculating the XIRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A5 contain the numbers -6000, 2134, 1422, 1933, and 1422, and the cells B1:B5 contain the dates "1999-01-15", "1999-04-04", "1999-05-09", "2000-03-12", and "2000-05-1". Then
    XIRR(A1:A5,B1:B5) returns 0.224838. 
    @SEEALSO=IRR,XNPV
hr: @FUNCTION=XIRR
    @SYNTAX=XIRR(values,dates[,guess])
    @DESCRIPTION=XIRR calculates and returns the internal rate of return of an investment that has not necessarily periodic payments.  This function is closely related to the net present value function (NPV and XNPV).  The XIRR is the interest rate for a series of cash flows where the XNPV is zero.
    
    @values contains the series of cash flows generated by the investment.  @dates contains the dates of the payments.  The first date describes the payment day of the initial payment and thus all the other dates should be after this date. The optional @guess is the initial value used in calculating the XIRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A5 contain the numbers -6000, 2134, 1422, 1933, and 1422, and the cells B1:B5 contain the dates "1999-01-15", "1999-04-04", "1999-05-09", "2000-03-12", and "2000-05-1". Then
    XIRR(A1:A5,B1:B5) returns 0.224838. 
    @SEEALSO=IRR,XNPVFIXME

en: @FUNCTION=XNPV
    @SYNTAX=XNPV(rate,values,dates)
    @DESCRIPTION=XNPV calculates the net present value of an investment.  The schedule of the cash flows is given in @dates array.  The first date indicates the beginning of the payment schedule.  @rate is the interest rate and @values are the payments.
    
    * If @values and @dates contain unequal number of values, XNPV returns the #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV,PV
hr: @FUNCTION=XNPV
    @SYNTAX=XNPV(rate,values,dates)
    @DESCRIPTION=XNPV calculates the net present value of an investment.  The schedule of the cash flows is given in @dates array.  The first date indicates the beginning of the payment schedule.  @rate is the interest rate and @values are the payments.
    
    * If @values and @dates contain unequal number of values, XNPV returns the #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV,PVFIXME

en: @FUNCTION=XOR
    @SYNTAX=XOR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=XOR implements the logical exclusive OR function: the result is TRUE if an odd number of the values evaluated to TRUE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    @EXAMPLES=
    XOR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    XOR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=OR, AND, NOT
hr: @FUNCTION=XOR
    @SYNTAX=XOR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=XOR implements the logical exclusive OR function: the result is TRUE if an odd number of the values evaluated to TRUE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    @EXAMPLES=
    XOR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    XOR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=OR, AND, NOTFIXME

en: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (date)
    @DESCRIPTION=YEAR converts a serial number to a year.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) equals 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW
hr: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (date)
    @DESCRIPTION=YEAR converts a serial number to a year.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) equals 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOWFIXME

en: @FUNCTION=YEARFRAC
    @SYNTAX=YEARFRAC (start_date, end_date [,basis])
    @DESCRIPTION=YEARFRAC returns the number of full days between @start_date and @end_date according to the @basis.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DATEDIF
hr: @FUNCTION=YEARFRAC
    @SYNTAX=YEARFRAC (start_date, end_date [,basis])
    @DESCRIPTION=YEARFRAC returns the number of full days between @start_date and @end_date according to the @basis.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DATEDIF FIXME

en: @FUNCTION=YIELD
    @SYNTAX=YIELD(settlement,maturity,rate,price,redemption_price,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELD returns the yield on a security that pays periodic interest.
    
    @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=YIELD
    @SYNTAX=YIELD(settlement,maturity,rate,price,redemption_price,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELD returns the yield on a security that pays periodic interest.
    
    @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=YIELDDISC
    @SYNTAX=YIELDDISC(settlement,maturity,pr,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDDISC calculates the annual yield of a security that is discounted.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @redemption is the redemption value per $100 face value. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELDDISC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=YIELDDISC
    @SYNTAX=YIELDDISC(settlement,maturity,pr,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDDISC calculates the annual yield of a security that is discounted.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @redemption is the redemption value per $100 face value. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELDDISC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=YIELDMAT
    @SYNTAX=YIELDMAT(settlement,maturity,issue,rate,pr[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDMAT calculates the annual yield of a security for which the interest is payed at maturity date.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @rate is the interest rate set to the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=YIELDMAT
    @SYNTAX=YIELDMAT(settlement,maturity,issue,rate,pr[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDMAT calculates the annual yield of a security for which the interest is payed at maturity date.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @rate is the interest rate set to the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FIXME

en: @FUNCTION=ZTEST
    @SYNTAX=ZTEST(ref,x)
    @DESCRIPTION=ZTEST returns the two-tailed probability of a z-test.
    
    @ref is the data set and @x is the value to be tested.
    
    * If @ref contains less than two data items ZTEST returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    ZTEST(A1:A5,20) equals 0.254717826.
    
    @SEEALSO=CONFIDENCE,NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE
hr: @FUNCTION=ZTEST
    @SYNTAX=ZTEST(ref,x)
    @DESCRIPTION=ZTEST returns the two-tailed probability of a z-test.
    
    @ref is the data set and @x is the value to be tested.
    
    * If @ref contains less than two data items ZTEST returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    ZTEST(A1:A5,20) equals 0.254717826.
    
    @SEEALSO=CONFIDENCE,NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZEFIXME

en: @FUNCTION=atl_last
    @SYNTAX=ATL_LAST (tag)
    @DESCRIPTION=ATL_LAST is a sample implemention of a real time data source. It takes a string tag and monitors the named pipe /tmp/atl for changes to the value of that tag.
    
    * This is no intended to be generally enabled and is OFF by default.
    
    @EXAMPLES=
    ATL_LAST("IBM")
    @SEEALSO=
hr: @FUNCTION=atl_last
    @SYNTAX=ATL_LAST (tag)
    @DESCRIPTION=ATL_LAST is a sample implemention of a real time data source. It takes a string tag and monitors the named pipe /tmp/atl for changes to the value of that tag.
    
    * This is no intended to be generally enabled and is OFF by default.
    
    @EXAMPLES=
    ATL_LAST("IBM")
    @SEEALSO=FIXME

en: A data set is empty
hr: Skup podataka je prazan

en: A feasible solution could not be found.  All specified constraints cannot be met simultaneously.
hr: Ostvarivo rešenje ne može biti pronađeno. Svi navedeni početni uvjeti(ograničenja) ne mogu biti zadovoljeni istovremeno.

en: A maximum of %d columns can be imported.
hr: Moguće je uvesti najviše %d stupaca.

en: A production ready spreadsheet
hr: Proračunska tablica spremna za uporabu

en: A proof of concept external data source
hr: Pokazatelj mogućnosti vanjskog izvora podataka.

en: A short description of the template
hr: Kratak opis predloška

en: ANOVA - Single Factor
hr: ANOVA - jedan faktor

en: ANOVA - Two-Factor
hr: ANOVA - dva faktora

en: ARRAY
hr: NIZ

en: A_ngle:
hr: _Kut:

en: A_uto Complete Text in Cells
hr: Auto_matsko nadopunjavanje teksta u poljima

en: A_utofit Columns
hr: A_utomatski prošitivi stupci

en: A_utomatic
hr: _Automatski

en: About the Gnumeric spreadsheet program
hr: O programu za proračunske tablice Gnumeric

en: About this application
hr: O ovoj aplikaciji

en: Ac_tion:
hr: Ak_cija:

en: Accounting
hr: Rad s računima

en: Act_ive sheet
hr: Aktvn_i list

en: Activate New Plugins
hr: Uključi nove dodatke

en: Activate _new plugins by default
hr: Standardno uključi _nove dodatke

en: Active
hr: Aktivan

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
hr: Stvarna obrada će početi kod ove linije, sve prethodne linije će biti zanemarene

en: Add
hr: Dodaj

en: Add ->
hr: Dodaj ->

en: Add Borders
hr: Dodaj okvir

en: Add Filter
hr: Dodaj filter

en: Add Hyperlink
hr: Dodaj hipervezu

en: Add Scenario
hr: Dodavanje scenarija

en: Add _Auto Filter
hr: Dodaj _automatski filter

en: Add a filter
hr: Dodaj filter

en: Add a new scenario
hr: Dodaj novi scenarij

en: Add a scenario
hr: Dodaj scenarij

en: Add all ->
hr: Dodaj sve ->

en: Add an outline group
hr: Dodaj konturnu grupu

en: Add or remove a filter
hr: Dodaj ili ukloni filter

en: Add scenario
hr: Dodaj scenarij

en: Address
hr: Adresa

en: Adjacent Bars
hr: Susjedne trake

en: Adjacent Columns
hr: Susjedni stupaci

en: Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories.
hr: Susjedne vodoravne 3D trake grupirane prema glavnim i sporednim kategorijama.

en: Adjacent horizontal bars grouped by major and minor categories.
hr: Susjedne vodoravne trake grupirane prema glavnim i sporednim kategorijama.

en: Adjacent vertical 3D columns grouped by major and minor categories.
hr: Susjedni uspravni 3D stupci grupiraniprema glavnim i sporednim kategorijama.

en: Adjacent vertical columns grouped by major and minor categories.
hr: Susjedni uspravni stupci grupiraniprema glavnim i sporednim kategorijama.

en: Adjust the root data directory
hr: Prilagodi root direktorij podataka

en: Adjustable
hr: Prilagodljivo

en: Adjustable Cells
hr: Podesiva polja

en: Advanced
hr: &Napredno

en: Advanced Filter
hr: Napredni filtar

en: Advanced _Filter...
hr: Napredni _filtar

en: Afghanistan, Afghanis
hr: Afganistan, Afganci

en: Africa
hr: Afrika

en: Albania (sq_AL)
hr: Albanija (sq_AL)

en: Albania, Leke
hr: Albanija, Leka

en: Algeria (ar_DZ)
hr: Alžir (ar_DZ)

en: Algeria, Algeria Dinars
hr: Alžir , alžirski dinari

en: Algorithm:
hr: Algoritam:

en: Align the contents to the left and decrease the indent
hr: Poravnaj sadržaj na ljevo i smanji uvlačenje.

en: Align the contents to the left and increase the indent
hr: Poravnaj sadržaj na ljevo i povećaj uvlačenje

en: Alignment
hr: Poravnanje

en: All
hr: Sve

en: All Borders
hr: Svi rubovi

en: All Functions (long list)
hr: Sve funkcije (dugački popis)

en: All entries in the set must be references
hr: Sve stavke u skupu moraju biti reference.

en: Allo_w:
hr: _Dozvoli:

en: Allow Unfocused Range Selections
hr: Dopusti nefokusirane odabire opsega

en: Allowable
hr: Dozvoljeno

en: Always
hr: Uvijek

en: Always (Both Sides)
hr: Uvijek (obadvije strane)

en: An error occurred while reading the category list
hr: Došlo je do greške prilikom čitanja spiska kategorija

en: An unexpected error has occurred: %d.
hr: Neočekivana greška: %d

en: An unexplained error happened while opening %s
hr: Došlo je do neobjašnjive greške pri  otvaranju %s

en: An unexplained error happened while saving %s
hr: Neobjašnjiva greška se dogodila za vrijeme bilježenja %s

en: Anova: Single Factor
hr: Anova: jedan faktor

en: Anova: Two-Factor With Replication
hr: Anova: dvofaktorska sa replikacijom

en: Anova: Two-Factor Without Replication
hr: Anova: dvofaktorska bez replikacije

en: Answer Report
hr: Odzivni izvještaj

en: Any
hr: Bilo koji

en: Any Value     (no validation)
hr: Bilo koja vrijednost     (bez provjere ispravnosti)

en: Append
hr: Dodaj

en: Append a new sheet
hr: Umetni novi list

en: Apply _Alignment
hr: Primjeni _poravnanje

en: Apply _Borders
hr: Primjeni _obrube

en: Apply _Fonts
hr: Primjeni _pisma

en: Apply _Number Formats
hr: Primjeni oblike _brojeva

en: Apply _Patterns
hr: Primjeni _uzorke

en: Apply _to:
hr: Primjeni _na:

en: Apply print-setup to all sheets
hr: Primjeni postavke ispisa na sve listove

en: Apply to _all sheets of this workbook.
hr: Primjeni na _sve listove ove radne knjige.

en: April
hr: Travanj

en: Arabic
hr: Arapski

en: Arabic (IBM-864)
hr: Arapski (IBM

en: Arabic (IBM-864-I)
hr: Arapski (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
hr: Arapski (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
hr: Arapski (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
hr: Arapski (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
hr: Arapski (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
hr: Arapski (Windows-1256)

en: Are you sure you want to cancel?
hr: Želite li zaista odustati?

en: Area
hr: Područje

en: Area %i
hr: Područje %i

en: Area plot.
hr: Crtanje područja.

en: Area plotting engine
hr: Sistem za iscrtavanje područja.

en: Areas
hr: Područja

en: Argentina, Pesos
hr: Argentina, pesosi

en: Arguments out of range
hr: Argumenti izvan opsega

en: Ariel Rios, Guile support.
hr: Ariel Rios, podrška za Guile.

en: Armenian (ARMSCII-8)
hr: Armenijska (ARMSCII-8)

en: Array version not implemented!
hr: Inačica niza nije podržana!

en: Arrow
hr: Strelica

en: Arrow Length:
hr: Dužina strelice:

en: Arrow Tip:
hr: Vrsta strelice:

en: Arrow Width:
hr: Širina strelice:

en: Arrow/Line Properties
hr: Postavke linije/strelice

en: Arturo Tena, OLE support.
hr: Arturo Tena, OLE podrška.

en: Aruba, Guilders
hr: Aruba, guldeni

en: As Value
hr: Kao vrijednosti

en: Asia
hr: Azija

en: Ask before each change
hr: Pitaj prije svake promjene

en: Assume _Integer (Discrete)
hr: Pretpostavi c_ijeli broj (diskretno)

en: Assume _Non-Negative
hr: Pretpostavi _nenegativno

en: Assume that all variables are integers.
hr: Pretpostavi da su sve varijable cjelobrojne.

en: Assume that all variables take only positive values.
hr: Pretpostavi da sve varijable uzimaju samo pozitivne vrijednosti.

en: At most 256 columns can be imported at one time.
hr: Moguće je uvesti najviše 256 stupaca odjednom.

en: Attempt to preserve case of text when replacing
hr: Pri zamijeni pokušaj sačuvati razliku u malim i velikim slovima

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
hr: Pokušaj automatskog raspoznavanja stupaca u tekstu.

en: August
hr: Kolovoz

en: Australia
hr: Australija

en: Australia (en_AU)
hr: Australija (en_AU)

en: Australia, Dollars
hr: Australija, dolari

en: Austria (de_AT)
hr: Austrija (de_AT)

en: Author:
hr: Autor:

en: Auto Correct
hr: Automatski ispravak

en: Auto Expression Recalculation Lag
hr: Auto preračunavanje izraza

en: Auto Save
hr: Automatsko spremanje

en: Auto _Correct...
hr: Provjera pravopi_sa...

en: AutoFilter
hr: Automatski filtar

en: Auto_fill
hr: Automatska _popuna

en: Autocomplete
hr: Automatsko dovršavanje

en: Autocorrect first letter
hr: Automatski ispravi prvo slovo

en: Autocorrect initial caps
hr: Automatski ispravi početna slova

en: Autocorrect names of days
hr: Automatski ispravi imena dana

en: Autocorrect replace
hr: Zamjena automatskog ispravka

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
hr: Automatsko otkrivanje nije pronašlo nijedan stupac u tekstu. Pokušajte ručno

en: Autofill
hr: samodopunjavanje

en: Autoformat
hr: Automatsko oblikovanje

en: Automatic
hr: Automatski

en: Automatic (puts quotes where needed)
hr: Automatski (stavi navodnike gde je potrebno)

en: Automatic _Scaling
hr: Automatsko _mijenjanje veličine

en: Automatically detected
hr: Automatsko otkrivanje

en: Automatically fill the current selection
hr: Automatski popuni trenutni odabir

en: Automatically perform simple spell checking
hr: Automatski izvrši jednostavnu proveru pravopisa

en: Automatically save the current document at regular intervals
hr: Automatski sačuvaj tekući dokument u redovnim razmacima

en: Autoscaling:
hr: Automatsko mijenjanje veličine:

en: Available Names
hr: Dostupna imena

en: Available sheets
hr: Dostupni listovi

en: Average
hr: Prosjek

en: Average _Rank
hr: Prosječni _rang

en: Azerbaijan (az_AZ)
hr: Azerbejdžan (az_AZ)

en: B_y Changing Cells:
hr: Pr_omjenom polja:

en: Background
hr: Pozadina

en: Baltic
hr: Baltik

en: Baltic (ISO-8859-4)
hr: Baltički (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
hr: Baltički (Windows-1257)

en: Ban_g (!)
hr: _Uskličnik (!)

en: Bang (!)
hr: Uskličnik (!)

en: Bar
hr: Položeni stup.

en: Bar/Col plotting engine
hr: Sistem za iscrtavanje traka/kolona

en: Before an existing file is being overwritten, gnumeric will present a warning dialog. Setting this option will make the overwrite button in that dialog the default button.
hr: Pre nego što se postojeća datoteka prepiše, Gnumeric će ponuditi prozorčić sa upozorenjem. Postavljanje ove opcije će učiniti da gumb, kojim se ostvaruje prepisivanje, uobičajeno ima fokus.

en: Belarus (be_BY)
hr: Bjelorusija (be_BY)

en: Belarus, Rubles
hr: Bjelorusija, rublji

en: Belgium/Flemish (nl_BE)
hr: Belgija/flamanski (nl_BE)

en: Belgium/French (fr_BE)
hr: Belgija/francuski (fr_BE)

en: Belgium/German (de_BE)
hr: Belgija/njemački (de_BE)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
hr: Belgija/valun (wa_BE)

en: Belize, Dollars
hr: Belize, dolari

en: Bermuda, Dollars
hr: Bermuda, dolari

en: Bhutan, Ngultrum
hr: Bhutan, ngultrumi

en: Bin _Labels
hr: Bin _oznaka

en: Bin _Range:
hr: Bin _raspon:

en: Binding
hr: Spajanje

en: Binomial
hr: Binom

en: Bitwise Operations
hr: Operacija nat bitovima

en: Black
hr: Crna

en: Blue
hr: Plava

en: Bold
hr: Masno

en: Bold italic
hr: Podebljano nakošeno

en: Bolivia (es_BO)
hr: Bolivija (es_BO)

en: Bolivia, Bolivianos
hr: Bolivija, bolivijanosi

en: Book%d.%s
hr: Knjiga%d.%s

en: Boolean Constraints
hr: Bulova ograničenja

en: Border
hr: Rub

en: Border _Width:
hr: Širina obruba:

en: Borders
hr: Rubovi

en: Bosnia and Herzegovina, Convertible Marka
hr: Bosna i Hercegovina, konvertibilna marka

en: Bosnia and Herzegowina (bs_BA)
hr: Bosna i Hercegovina (bs_BA)

en: Botswana, Pulas
hr: Botswana, pule

en: Bottom
hr: Dno

en: Bounds
hr: Ocjene

en: Brazil, Brazil Real
hr: Brazil, brazilski real

en: Bricks
hr: Cigle

en: Brightness
hr: Svjetlina

en: Broken function
hr: Neispravna funkcija

en: Browse to the specified URL
hr: Idi na navedenu adresu

en: Brunei Darussalam, Dollars
hr: Brunei Darussalam, dolari

en: Bruno Unna, Excel bits.
hr: Bruno Unna, dijelovi Excel koda.

en: Bubble
hr: Mjehurić

en: Bubble plotting engine
hr: Sistem za iscrtavanje mjehurića

en: Bulgaria (bg_BG)
hr: Bugarska (bg_BG)

en: Bulgaria, Leva
hr: Bugarska, leve

en: Burundi, Francs
hr: Burundi, franci

en: Button
hr: Gumb

en: By Value
hr: Po vrijednosti

en: CORBA Interface
hr: CORBA sučelje

en: CPU MHz
hr: Frekvencija procesora

en: CPU Model
hr: Model procesora

en: CSV
hr: ZRV

en: C_ancel
hr: _Odustani

en: C_ategory:
hr: K_ategorija:

en: C_ells...
hr: Ć_elije...

en: C_hart...
hr: _Grafikon...

en: C_lear
hr: O_briši

en: C_lear Cells
hr: O_briši ćelije

en: C_olor:
hr: _Boja:

en: C_olumn
hr: S_tupac

en: C_olumn major
hr: _Glavni stupac

en: C_ommand:
hr: _Naredba:

en: C_omments:
hr: K_omentari:

en: C_opy labels
hr: K_opiraj oznake

en: C_umulative Percentages
hr: _Ukupni postotak

en: C_ustom
hr: _Prilagođeno

en: Ca_tegories:
hr: Ka_tegorije:

en: Calculation
hr: Izračun

en: Cambodia, Riels
hr: Kambodža, rile

en: Can't read plugin info file ("%s").
hr: Ne mogu pročitati datoteku sa opisom dodatka („%s“).

en: Canada, Dollars
hr: Kanada, dolari

en: Canada/English (en_CA)
hr: Kanada/engleski (en_CA)

en: Canada/French (fr_CA)
hr: Kanada/francuski (fr_CA)

en: Cannot create new Python interpreter.
hr: Ne mogu pokrenuti novi Piton interpreter.

en: Cannot get default sheet.
hr: Ne mogu dohvatiti uobičajeni list.

en: Cannot load plugin loader.
hr: Ne mogu učitati pokretač dodataka.

en: Cannot read UI description from XML file %s.
hr: Ne mogu pročitati UI opis iz XML datoteke %s.

en: Cape Verde, Escudos
hr: Zelenortski Otoci, eskudosi

en: Capitalize _first letter of sentence
hr: Postavi _veliko slovo za prvo slovo u rečenici

en: Capitalize _names of days
hr: Koristi velika slova za da_ne u nedelji

en: Case Sensitive
hr: Razlikuj velika i mala slova

en: Category
hr: Kategorija

en: Category:
hr: Kategorija:

en: Cayman Islands, Dollars
hr: Kajmanski Otoci, dolari

en: Ce_nter
hr: Ce_ntriraj

en: Cell
hr: Ćelija

en: Cell %s is not permitted to be blank
hr: Nije dozvoljeno da polje %s bude prazno

en: Cell Comment
hr: Komentar ćelije

en: Cell Range
hr: Raspon ćelije

en: Cell Value
hr: Vrijednost ćelije

en: Celtic (ISO-8859-14)
hr: Keltska (ISO-8859-14)

en: Cen_ter
hr: Cen_triraj

en: Cen_ter size:
hr: Veličina cen_tra:

en: Center
hr: Sredina

en: Center Across Selection
hr: Centariraj kroz označeno

en: Center across _selection
hr: Centriraj kroz _označeno

en: Center across the selected cells
hr: Centriraj kroz označene ćelije

en: Center on page
hr: Centriraj na stranici

en: Central European
hr: Srednjeeuropski

en: Central European (IBM-852)
hr: Srednjeeuropski (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
hr: Srednje-europska (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
hr: Srednjeeuropski (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
hr: Srednjeeuropski (Windows-1250)

en: Change Gnumeric Preferences
hr: Promijeni Gnumeric postavke

en: Change height of the selected rows
hr: Promijeni visinu obilježenih redova

en: Change the default column width
hr: Promijeni uobičajenu š¡irinu kolona

en: Change the default row height
hr: Promijeni uobičajenu visinu reda.

en: Change width of the selected columns
hr: Promijeni širinu označenog stupca

en: Changing Cells:
hr: Mijenjam ćelije:

en: Changing Format
hr: Mijenjam oblik

en: Changing Sheet Protection
hr: Promijena zaštite tabele

en: Changing Tab Colors
hr: Mijenjam boju tabova

en: Changing cells contain at least one expression that is not just a value. Note that showing the scenario will overwrite the formula with it's current value.
hr: Izmjenjene ćelije sadrže bar jedan izraz koji nije jednostavna vrijednost. Primjetite da će prikaz scenarija presnimiti formulu tekućom vrijednošću.

en: Changing cells should be on the current sheet only.
hr: Ćelije koje želite promjeniti trebaju biti samo na ovom listu.

en: Changing summary info
hr: Mijenjam ukupne informacije

en: Character _encoding:
hr: Vrsta zapisa _znakova:

en: Character encoding:
hr: Zapis znakova:

en: Character interpreted as quote character. If a termination or separation character is encountered within quotes it will be considered part of the column text.
hr: Znak je protumačen kao navodnik. Ako se znak za prekid ili razdvajanje nađe unutar navodnika on će biti promatran kao dio teksta u stupcima.

en: Chart
hr: Graf

en: Chart Guru
hr: Specijalist za grafikone

en: Chart Theme
hr: Motiv grafika

en: Chart%d
hr: Kartica%d

en: CheckBox %d
hr: Kućica za potvrdu %d

en: Checkbox
hr: Kvadratić

en: Checkbox Properties
hr: Svojstva potvrdnog okvira

en: Chile (es_CL)
hr: Čile (es_CL)

en: Chile, Pesos
hr: Čile, pesosi

en: China (zh_CN)
hr: Kina (zh_CN)

en: China, Yuan Renminbi
hr: Kina, Yuan Renminbi

en: Chinese
hr: Kineski

en: Chinese Simplified (GB18030)
hr: Kineski pojednostavljeni (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
hr: Kineska pojednostavljena (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
hr: Pojednostavljeni kineski (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
hr: Pojednostavljeni kineski (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
hr: Kineski pojednostavljeni (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
hr: Kineska tradicionalna (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
hr: Kineski Tradicionalni (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
hr: Tradicionalni kineski (EUC-TW)

en: Choose Custom Color
hr: Odaberite boju

en: Choose export formatting
hr: Odaberite izvozni oblik

en: Choose sheets to export
hr: Odaberite tabelu za izvoz

en: Chris Lahey, number format engine.
hr: Chris Lahey, sistem za oblik brojeva.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
hr: Cleanup funkcija unutar plugin-a  je vratila grešku.

en: Clear
hr: Obriši

en: Clear Background
hr: Ukloni pozadinu

en: Clear Borders
hr: Uklanja rubove

en: Clear Co_ntents
hr: Obriši sa_držaj

en: Clear Output Range
hr: Obriši izlazni raspon

en: Clear list of columns
hr: Obriši popis stupaca

en: Clear the list of source areas
hr: Obriši popis izvornih područja

en: Clear the selected cells' comments
hr: Ukloni napomene iz označenih polja

en: Clear the selected cells' contents
hr: Obriši komentare izabranih ćelija

en: Clear the selected cells' formats
hr: Obriši formate izabranih ćelija

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
hr: Obriši formate, komentare i sadržaj izabranih ćelija

en: Clipboard
hr: Odlagalište

en: Clipboard is in unknown format
hr: Nepoznat format je na spisku isječaka

en: Close the current file
hr: Zatvori trenutnu datoteku

en: Co_mma (,)
hr: Za_rez (,)

en: Co_mment...
hr: _Komentar...

en: Co_mments
hr: _Komentare

en: Co_variance...
hr: Ko_varijanta...

en: Coefficient
hr: Koeficijent

en: Collapse an outline group
hr: Skupi uokvirenu grupu

en: Collapse columns
hr: Priljubi stupace

en: Collapse rows
hr: Skupi redove.

en: Colombia (es_CO)
hr: Kolumbija (es_CO)

en: Colombia, Pesos
hr: Kolumbija, pesosi

en: Colon (:)
hr: Dvotočka (:)

en: Color:
hr: Boja:

en: Column
hr: Stupac

en: Column Width
hr: Širina stupca

en: Column _Width...
hr: Širina kol_one...

en: Columns
hr: Stupci

en: Com_pany:
hr: _Tvrtka:

en: Combo Box
hr: Kombinirani okvir

en: Comma (,)
hr: Zarez (,)

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
hr: Vrijednosti odvojene zarezom ili tabom (CSV/TSV)

en: Comma separated values (CSV)
hr: Vrijednosti odvojene zarezom (CSV)

en: Comment
hr: Komentar

en: Comment in cell %s!%s
hr: Napomena u polju %s!%s

en: Comment:
hr: Komentar:

en: Communaute Financiere Africaine BCEAO, Francs
hr: Communaute Financiere Africaine BCEAO, Franci

en: Communaute Financiere Africaine BEAC, Francs
hr: Communaute Financiere Africaine BEAC, Franci

en: Comoros, Francs
hr: Komori, franak

en: Comparing two population means for two paired samples: t-test
hr: Uspoređivanje dva populacijska znaka za dva spojena uzorka : t-test

en: Comparing two population means for two paired samples: t-test...
hr: Uspoređivanje dvije srednje vrijednosti populacija za dva spojena uzorka: t-test...

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances: t-test
hr: Uspoređivanje dvije populacijska srednje vrijednosti za dva nespojena uzorka iz populacije sa jednakim varijantama : t-test.

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances: t-test...
hr: Uspoređivanje dvije srednje vrijednosti populacija za dva nespojena uzorka iz populacija sa jednakim varijantama: t-test...

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances: t-test
hr: Uspoređivanje dvije srednje vrijednosti populacija za dva nespojena uzorka iz populacija sa nejednakim varijantama: t-test...

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances: t-test...
hr: Uspoređivanje dvije srednje vrijednosti populacija za dva nespojena uzorka iz populacija sa nejednakim varijantama: t-test...

en: Comparing two population means from populations with known variances or using a large sample: z-test
hr: Uspoređivanje dvije srednje vrijednosti populacija sa poznatim varijantama ili upotrebom velikih uzoraka : z-test

en: Comparing two population means from populations with known variances or using a large sample: z-test...
hr: Uspoređivanje dvije srednje vrijednosti populacija među populacijama sa poznatim varijantama ili upotrebom većeg uzorka: z-test...

en: Comparing two population variances
hr: Uspoređivanje dvije populacijske vrijednosti

en: Complex
hr: Složen

en: Complex Functions
hr: Složena funkcija

en: Computing Time
hr: Vrijeme za izračunavanje

en: Con_dition:
hr: _Uvijet:

en: Confidence (95 %)
hr: Pouzdano (95 %)

en: Confidence Interval for the _Mean
hr: Siguran opseg za _srednju vrijednost

en: Confidence Level:
hr: stupanj povjerljivosti:

en: Configure Filled Object
hr: Podesi popunjeni objekt

en: Configure toolbars
hr: Podesi trake s alatima

en: Congo/Kinshasa, Congolese Francs
hr: Kongo/Kinshasa, kongonski franci

en: Consolidate regions using a function
hr: Učvrsti regije koristeći funkciju

en: Constraint
hr: Ograničenje

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
hr: Zadali ste ograničenje „%s“ za polje koje nije ulazno polje.

en: Constraints
hr: Ograničenja

en: Constraints:
hr: Ograničenja:

en: Constructed ranges use simple references
hr: Obrazovani opsezi koriste obično upućivanje

en: Content
hr: Sadržaj

en: Content can only be pasted by value or by link.
hr: Sadržaj može isključivo biti ulijepljen po vrijednosti ili linku.

en: Conversion Direction
hr: Smjer pretvorbe

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Copy _Formats
hr: Kopiraj _formate

en: Copy _Values
hr: Kopiraj _vrijednosti

en: Copy format to right
hr: Kopiraj oblik u desno

en: Copy the selection
hr: Kopiraj označeno

en: Copy the selection to the clipboard
hr: Kopiraj označeno u odlagalište

en: Correct _TWo INitial CApitals
hr: Ispravi in_icijale

en: Correlation
hr: Korelacija

en: Correlations
hr: Međusobne povezanosti

en: Cost
hr: Cijena

en: Costa Rica, Colones
hr: Costa Rica, koloni

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti ANOVA (jedinstveni faktor) dijaloški prozorčić

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti ANOVA (dvostruki faktor) dijaloški prozorčić

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog za napredni filtar.

en: Could not create the AutoCorrect dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog Automatskog ispravka.

en: Could not create the Cell-Sort dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog razvrstavanja ćelija.

en: Could not create the Consolidate dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog konsolidacije.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Correlation

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Covariance

en: Could not create the Data Shuffling dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog miješanja podataka.

en: Could not create the Delete Cell dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog brisanja ćelija.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Descriptive Statistics

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog alata za eksponencijalon izglađivanje.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za FTest

en: Could not create the Fill Series dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog popunjavanja niza.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog alata za Fourierovu analizu.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Goal-Seek

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Histogram

en: Could not create the Insert Cell dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog umetanja ćelije.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Mean Tests

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Moving Average

en: Could not create the Name Guru.
hr: Ne mogu napraviti čarobnjaka za imena.

en: Could not create the Random Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Random Tool

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog alata za kategoriziranje i određivanje postotaka.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Regression

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
hr: Ne mogu napraviti dijaloški prozorčić za Sampling

en: Could not create the Scenario Add dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog dodavanja scenarija.

en: Could not create the Scenarios dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog scenarija.

en: Could not create the Simulation dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog simulacije.

en: Could not create the Solver dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog riješavanja.

en: Could not create the autosave dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog automatskog spremanja.

en: Could not create the formula guru.
hr: Ne mogu stvoriti specijalistu za formule.

en: Could not create the goto dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog premještanja pogleda.

en: Could not create the hyperlink dialog.
hr: Ne mogu stvoriti dijalog hiperveza.

en: Could not find matching closing parenthesis
hr: Ne mogu da pronađem odgovarajuće zatvarajuće zagrade

en: Could not find matching closing quote
hr: Ne mogu da pronađem odgovarajuće zatvarajuće navodnike

en: Could not find matching opening parenthesis
hr: Ne mogu da pronađem odgovarajuće otvarajuće zagrade

en: Could not initialize Python bindings for Gtk+, etc: %s
hr: Ne mož pokrenuti Piton vezu za Gtk+, itd: %s

en: Could not run GNOME database configuration tool
hr: Nije moguće pokrenuti GNOME konfiguracijski alat za bazu podataka

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
hr: Ne može pokrenuti dodatak „%s“ (ID: %s).

en: Couldn't activate plugin with id="%s".
hr: Ne može pokrenuti dodatak sa identifikacijskim id=„%s“.

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
hr: Ne može prekinuti rad dodatka „%s“ (ID: %s).

en: Couldn't find plugin with id="%s".
hr: Ne može pronaći dodatak sa identifikacijom id=„%s“.

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
hr: Nisam uspio otvoriti niz 'Book' za upisivanje

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
hr: Nisam uspio otvoriti niz 'Workbook' za upisivanje

en: Couldn't read plugin info from file.
hr: Ne može pročitati opis dodatka iz datoteke.

en: Count
hr: Brojanje

en: Covariance
hr: Kovarijanta

en: Covariances
hr: Kovarijante

en: Create =ERROR("...")
hr: Napravi =ERROR("...")

en: Create New View
hr: Stvori novi pogled

en: Create _Report
hr: Stvori _izvješće

en: Create a button
hr: Stvori gumb

en: Create a checkbox
hr: Stvori potvrdni okvir

en: Create a combo box
hr: Stvora kombinirani okvir

en: Create a frame
hr: Stvori okvir

en: Create a label
hr: Stvori oznaku

en: Create a line object
hr: Stvori objekt linije

en: Create a list
hr: Stvori popis

en: Create a new shared view of the workbook
hr: Stvori novi djeljeni pogled radne knjige

en: Create a new view of the workbook
hr: Stvori novi pogled radne knjige

en: Create a new workbook
hr: Stvori novu radnu knjigu

en: Create a pivot table
hr: Stvori pivot tablicu

en: Create a radio button
hr: Stvori radijski gumb

en: Create a rectangle object
hr: Stvori objekt pravokutnika

en: Create a scrollbar
hr: Stvori klizač

en: Create a slider
hr: Stvori klizač

en: Create a spin button
hr: Stvori okretni gumb

en: Create an arrow object
hr: Stvori objekt strelice

en: Create an ellipse object
hr: Stvori objekt elipse

en: Created on
hr: Stvoreno na

en: Criteria
hr: Kriterij

en: Criteria _Range:
hr: _Raspon kriterija:

en: Croatia (hr_HR)
hr: Hrvatska (hr_HR)

en: Croatia, Kuna
hr: Hrvatska, Kuna

en: Croatian (MacCroatian)
hr: Hrvatski (MacCroatian)

en: Cu_t
hr: Iz_reži

en: Cu_t Cells
hr: _Izreži ćelije

en: Cuba, Pesos
hr: Kuba, Pesos

en: Cumulative %
hr: Nagomilani %

en: Currency
hr: Valuta

en: Current Locale:
hr: Trenutne lokalne postavke:

en: Current Name
hr: Trenutno ime

en: Current Value:
hr: Trenutna vrijednost:

en: Current Values
hr: Trenutne vrijednosti

en: Current _date
hr: Trenutni _datum

en: Current _time
hr: Trenutno _vrijeme

en: Custom
hr: Prilagođeno

en: Custom Color:
hr: Prilagođena boja:

en: Custom footer configuration
hr: Proizvoljno podešavanje podnožja

en: Custom header configuration
hr: Prilagođena postavka zaglavlja

en: Custom separator, this can be any character.
hr: Proizvoljni razdvajač, može biti bilo koji znak.

en: Customize Chart
hr: Prilagodi dijagram

en: Customize footer
hr: Prilagodi podnožje

en: Customize header
hr: Prilagodi zaglavlje

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
hr: Prilagodi oblik za izvoz. Znak za prekid retka je znak ili slijed znakova koji se koristi za prekid retka u tekstualnoj datoteci. O odabranom znaku za navođenje ovisi hoće li biti dodan oko vrijednosti polja.

en: Cut
hr: Izreži

en: Cut the selection
hr: Izreži označeno

en: Cut the selection to the clipboard
hr: Izreži označeno i spremi u odlagalište

en: Cyan
hr: Cijan

en: Cyprus, Pounds
hr: Cipar, funte

en: Cyrillic
hr: Ćirilica

en: Cyrillic (IBM-855)
hr: Ćirilični (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
hr: Čirilićni (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
hr: Ćirilični (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
hr: Čirilićno (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
hr: Ćirilični (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
hr: Čirilica (Windows-1251)

en: Czech Republic (cs_CZ)
hr: Češka republika (cs_CZ)

en: Czech Republic, Koruny
hr: Češka Republika, krune

en: DDE links are not supported.
    Name '%s' will be lost.
hr: DDE veze nisu podržane.
    Ime '%s' bit će izgubljeno.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
hr: DIF datoteka ima više od maksimalnog broja stupaca (%d). Zanemarujem preostale stupce.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
hr: DIF datoteka ima više od maksimalnog broja redaka (%d). Zanemarujem preostale retke.

en: D_ay
hr: _Dan

en: Daniel Veillard, XML support.
hr: Daniel Veillard, podrška za XML.

en: Data
hr: Podatak

en: Data (from %s)
hr: Podatak (iz %s)

en: Data Consolidation
hr: Konsolidacija podataka

en: Data Interchange Format (DIF) module
hr: Modul za format razmjene podataka (DIF)

en: Data Shuffling
hr: Miješanje podataka

en: Data Sources...
hr: Izvori podataka...

en: Data Sparsity
hr: Gustoća podataka

en: Data consolidation
hr: Konsolidacija podataka

en: Database
hr: Baza podataka

en: Database Connection
hr: Povezivanje s bazom podataka

en: Database Functions
hr: Funkcije baze podataka

en: Database UI services plugin
hr: Dodatak za sučelje servisa baze podataka

en: Database functions for retrieval of data from a database.
hr: Funkcije za dobavljanje podataka iz baze podataka.

en: Date
hr: Datum

en: Date and Time Functions
hr: Funkcije za rad sa datumom i vremenom

en: Date unit:
hr: Jedinica datum:

en: Date/Time
hr: Datum/vrijeme

en: December
hr: Prosinac

en: Deci_mal places:
hr: Deci_malna mjesta:

en: Decrease
hr: Smanji

en: Decrease Indent
hr: Smanji uvlaku

en: Decrease Precision
hr: Smanji preciznost

en: Decrease precision
hr: Smanji preciznost

en: Decrease the number of decimals displayed
hr: Smanji broj prikazanih decimalnih mjesta

en: Default
hr: Uobičajeno

en: Default 1.5d plot types
hr: Vrste uobičajenog 1.5d crtanja

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
hr: Inicijalni stupanj kompresije za Gnumeric datoteke

en: Default Font Size
hr: Uobičajena veličina pisma

en: Default Header/Footer Font Size
hr: Uobičajena veličina pisma za Zaglavlje/Podnožje

en: Default Horizontal Window Size
hr: Uobičajena vodoravna veličina prozora

en: Default Number of Sheets
hr: Uobičajeni broj listova

en: Default To Overwriting Files
hr: Inicijalno prepiši postojeće datoteke

en: Default Vertical Window Size
hr: Inicijalna vertikalna veličina prozora

en: Default Zoom Factor
hr: Inicijalni faktor uvećanja

en: Default file saver is not available.
hr: Inicjalni sustav spremanja datoteka nije dostupan.

en: Default font name
hr: Uobičajeno ime pisma

en: Default header/footer font name
hr: Uobičajeno pismo za Zaglavlje/Podnožje

en: Default interpreter
hr: Inicijalni interpreter

en: Default pie types
hr: Uobičajeni tip pite

en: Define Name
hr: Definiraj imena

en: Define names
hr: Odredi imena

en: Define the width of each column manually.
hr: Ručno definiraj širinu svakog stupca.

en: Definition
hr: Definicija

en: Degrees counter clockwise from 3 O'Clock
hr: Stupnjevi, u smjeru suprotnog kazaljke na satu, od položaja 03:00

en: Delete
hr: Obriši

en: Delete Columns
hr: Obriši stupce

en: Delete Rows
hr: Obriši redove

en: Delete _column(s)
hr: Obriši _stupac(ce)

en: Delete _row(s)
hr: Obriši _red(ove)

en: Delete a sheet
hr: Obriši list

en: Delete and Merge _Left
hr: Obriši i spoji u_lijevo

en: Delete and Merge _Right
hr: Ob_riši i spoji udesno

en: Delete cells
hr: Obriši ćelije

en: Delete object
hr: Obriši objekt

en: Delete sheets
hr: Obriši listove

en: Delete the currently selected source area
hr: Obriši trenutno označeno izvorno područje

en: Denmark (da_DK)
hr: Danska (da_DK)

en: Denmark, Kroner
hr: Danska, krune

en: Dependency cells
hr: Ovisnosti ćelija

en: Description
hr: Opis

en: Description:
hr: Opis:

en: Descriptive Statistics
hr: Opisna statistika

en: Descriptive Statistics (%s)
hr: Opisna statistika (%s)

en: Details
hr: Detalji

en: Detected cyclic plugin dependencies.
hr: Pronađene su kružne zavisnosti dodataka.

en: Diagonal
hr: Dijagonalno

en: Diagonal Crosshatch
hr: Dijagonalna Crosshatch

en: Diagonal Stripe
hr: Dijagonalna traka

en: Direction:
hr: Smjer:

en: Directories
hr: Direktoriji

en: Directory
hr: Direktorij

en: Discard
hr: Odbaci

en: Discard all
hr: Odbaci sve

en: Discrete
hr: Diskretan

en: Dismiss search center
hr: Otpusti centar pretraživanja

en: Display "%s" could not be opened.
hr: Ne mogu otvoriti prikaz "%s".

en: Display Gnumeric's version
hr: Prikaži inačicu Gnumerica

en: Display _Formulas
hr: Prikaži _formule

en: Display _Outlines
hr: Prikaži _konture

en: Display amounts in traditional accounting styles.
hr: Prikaz vrijednosti u klasičnom računovodstvenom stilu.

en: Display and input values as strings with no interpretation.
hr: Prikaži ulazne vrijednosti kao tekst bez obrade.

en: Display currency amounts.
hr: Prikaži novčane vrijednosti.

en: Display dates and optionally times of day.
hr: Prikaži datume i po želji vremena.

en: Display numeric values with a fixed number of decimals.
hr: Prikaži brojevne vrijednosti sa fiksnim brojem decimala.

en: Display the value of a formula or the formula itself
hr: Prikaži vrijednost formule ili samu formulu

en: Display times of day.
hr: Prikaži vrijeme dana.

en: Display values as closest fractional approximation.
hr: Prikaži vrijednosti kao najbližu razlomljenu vrijednost.

en: Display values as percentages.
hr: Prikaži vrijednost kao postotke.

en: Display values with power-of-ten scaling.
hr: Prikaži vrijednosti kao potencije broja 10.

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
hr: Razmak od vrha do središnje točke strelice

en: Distance from tip of arrowhead to trailing point, measured along shaft
hr: Razmak od vrha do krajnje točke strelice, mjereno duž kraka

en: Distance of trailing point from outside edge of shaft
hr: Razmak krajnje točke s vanjske strane kraka

en: Divide
hr: Dijeli

en: Djibouti, Francs
hr: Djibouti, franak

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
hr: _Ne pokreći ovaj dodatak kada sljedeći put pokrenem Gnumeric

en: Do _not capitalize after:
hr: _Ne pretvaraj u velika slova nakon:

en: Do _not correct:
hr: _Ne ispravljaj:

en: Do not consider matches in the middle of words
hr: Ne razmatraj poklapanja usred riječi

en: Do not log out
hr: Ne odjavljuj se

en: Do not perform this replacement
hr: Nemoj izvršiti ovu zamjenu

en: Do not save
hr: Nemoj spremiti

en: Do not save any
hr: Ne spremaj nijedan

en: Dominican Republic (es_DO)
hr: Dominikanska republika (es_DO)

en: Dominican Republic, Pesos
hr: Dominikanska Republika, pesosi

en: Don't close
hr: Nemoj zatvoriti

en: Don't quit
hr: Nemoj odustati

en: Don't show splash screen
hr: Ne prikazuj uvodni ekran

en: Double
hr: Dvostruko

en: Double Bottom
hr: Dvostruko dno

en: Dual Program Report
hr: Dvostruki model u matematičkom obliku

en: Dumps the function definitions
hr: Izbaci definicije funkcija

en: Duplicate
hr: Udvostruči

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
hr: Ovaj sustav ne podržava dinamičko učitavanje modula.

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
hr: EKSPERIMENTALNI SAX temeljen na Gnumeric (*.gnumeric)

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
hr: EKSPERIMENTALNI SAX baziran na XML-u

en: E_qual
hr: _Jednako

en: E_xecute in:
hr: _Izvrši u:

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
hr: Svaki stupac u tekstu je razdvojen sa znakom za razdvajanje, npr. točka-zarez.

en: East Caribbean Dollars
hr: Istočnokaripski dolari

en: Eastern Europe
hr: Istočna Europa

en: Edges
hr: Rubovi

en: Edit Co_mment...
hr: Uredi _komentar..

en: Edit Hyperlink
hr: Uredi hipervezu

en: Edit _Hyperlink
hr: Uredi _hipervezu

en: Edit a function in the current cell
hr: Uredi funkciju u trenutnoj ćeliji

en: Edit descriptive information
hr: Uredi opisnu informaciju

en: Edit sheet and workbook names
hr: Promijeni nazive tabele i radne knjige

en: Edit the Gnumeric Preferences
hr: Promijeni Gnumeric podešenja

en: Edit the selected cell's comment
hr: Promijeni komentar u izabranoj ćeliji

en: Egypt (ar_EG)
hr: Egipat (ar_EG)

en: Egypt, Pounds
hr: Egipat, funte

en: El Salvador, Colones
hr: El Salvador, Colonesi

en: Elements
hr: Elementi

en: Ellipse
hr: Elipsa

en: Elsewhere
hr: Drugdje

en: Email _Address:
hr: Adresa e-pošte:

en: Enables Gnome Basic support
hr: Omogućuje GNOME Basic podršku

en: Enables some debugging functions
hr: Omogućuje neke od funkcija za pronalaženje grešaka

en: Enables some debugging functions for expression sharing
hr: Omogućuje neke od funkcija za pronalaženje grešaka pri djeljenju izraza

en: Enables some dependency related debugging functions
hr: Omogućuje neke od funkcija povezanih sa međuzavisnostima

en: Enables some print debugging behavior
hr: Omogućuje neke od funkcija za ispis prilikom traženja pogrešaka

en: Enables the creation of functions in Perl
hr: Omogućuje stvaranje funkcija u Perlu

en: Encoding:
hr: Kodiranje:

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
hr: Kriptirane datoteke zahtjevaju lozinku
    prije otvaranja.

en: Engineering
hr: Inžinjerstvo

en: Engineering Functions
hr: Inžinjerske funkcije

en: English (ASCII)
hr: Engleski (ASCII)

en: Ensure columns are just wide enough to display content
hr: Osiguraj širinu stupaca prilagođenu širini prikazanog sadržaja

en: Ensure rows are just tall enough to display content
hr: Osiguraj širinu stupaca prilagođenu visini prikazanog sadržaja

en: Enter the format strings for each section:
hr: Upišite oblik niza znakova za svaki odlomak:

en: Equal To:
hr: Jednako:

en: Equal to
hr: Jednako

en: Eritrea (ti_ER)
hr: Eritreja (ti_ER)

en: Eritrea, Nakfa
hr: Eritreja, nakfe

en: Error Behaviour
hr: Greška u postupku

en: Error in project '%s'
hr: Greška u projektu '%s'

en: Error initializing gb '%s'
hr: Greška pri pokretanju programa gb '%s'

en: Error initializing plugin loader ("%s").
hr: Greška u postavljanju početnih vrijednosti za učitavanje umetka ("%s").

en: Error parsing line
hr: Greška pri obradi linije

en: Error reading service information.
hr: Greška kod čitanja servisnih informacija.

en: Error while activating plugin dependencies.
hr: Greška tijkom pokretanja ovisnosti dodataka.

en: Error while activating plugin service #%d.
hr: Greška prilikom pokretanja servisa umetka #%d.

en: Error while closing file, error : %s
hr: Greška prilikom zatvaranja datoteke, greška : %s

en: Error while deactivating plugin service #%d.
hr: Greška prilikom zaustavljanja servisa dodatka #%d.

en: Error while loading plugin dependencies.
hr: Greška prilikom učitavanja zavisnosti umetka.

en: Error while loading plugin service.
hr: Greška tijekom učitavanja servisa dodataka.

en: Error while opening file "%s" for reading.
hr: Greška prilikom otvaranja datoteke „%s“ za čitanje.

en: Error while opening file "%s" for writing.
hr: Greška prilikom otvaranja datoteke „%s“ za pisanje.

en: Error while opening xbase file.
hr: Greška prilikom otvaranja xbase datoteke.

en: Error while parsing psiconv file.
hr: Greška kod prevođenja datoteka vrste psiconv.

en: Error while preparing loader "%s".
hr: Greška prilikom pripremanja punioca „%s“

en: Error while reading DIF file.
hr: Greška tijekom čitanja datoteke vrste DIF.

en: Error while reading MPS file.
hr: Greška tijekom čitanja datoteke vrste MPS.

en: Error while reading file.
hr: Greška tijekom čitanja datoteke.

en: Error while reading lotus workbook.
hr: Greška tijekom čitanja lotusove radne knjige.

en: Error while reading psiconv file.
hr: Greška tijekom čitanja datoteke vrste psiconv.

en: Error while reading service #%d info.
hr: Greška prilikom čitanja podataka o servisu #%d

en: Error while reading sheet.
hr: Greška prilikom učitavanja tablice.

en: Error while saving DIF file.
hr: Greška prilikom snimanja DIF datoteke.

en: Error while saving file.
hr: Greška tijekom spremanja datoteke.

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
hr: Greška prilikom izgradnje stabla iz autoformat datoteke predloška

en: Error while trying to load autoformat template
hr: Greška prilikom učitavanja autoformat predloška

en: Error while trying to parse data into sheet
hr: Greška tijekom pokušaja prevođenja podataka u list

en: Error while trying to read file
hr: Greška tijekom čitanja datoteke

en: Error while trying to write csv file
hr: Greška pri pisanju CSV datoteke

en: Error: could not open connection to %s
hr: Greška: ne mogu otvoriti vezu prema %s

en: Error: no recordsets were returned
hr: Greška: nisu vraćeni skupovi zapisa

en: Errors while activating plugins
hr: Greška pri pokretanju umetaka

en: Errors while activating plugins.
hr: Greške prilikom pokretanja umetaka.

en: Errors while deactivating plugins
hr: Greška pri gašenju umetaka

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
hr: Greška prilikom zaustavljanja umetaka koji se više ne nalaze na disku.

en: Errors while initializing plugin system.
hr: Greške prilikom pokretanja sustava umetaka.

en: Errors while reading info about available plugins.
hr: Greška prilikom čitanja informacija o dostupnim umetcima

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
hr: Greška pri učitavanju servisa za dodatak sa id=„%s“.

en: Estonia (et_EE)
hr: Estonija (et_EE)

en: Estonia, Krooni
hr: Estonija, krune

en: Ethiopia, Birr
hr: Etiopija, birr

en: Ethiopia/Amharic (am_ET)
hr: Etiopija/Amharski (am_ET)

en: Ethiopia/Tigrinya (ti_ET)
hr: Etiopija/tigrinja (ti_ET)

en: Euro Member Countries, Euro
hr: Zemlje europske unije, Euro

en: Execution of module "%s" failed.
hr: Nije uspjelo izvršavanje modula „%s“.

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
hr: Izađi odmah nakon učitavanja odabranih knjiga (korisno za isprobavanje).

en: Expand columns
hr: Proširi stupce

en: Expand rows
hr: Proširi redove

en: Expecting a single range
hr: Očekujem jednostruki raspon

en: Exponential
hr: Eksponencijalno

en: Exponential Power
hr: Eksponent

en: Exponential Smoothing
hr: Eksponencijalno izglađivanje

en: Exponential Smoothing (%s)
hr: Eksponencijalno izglađivanje (%s)

en: Exponential smoothing
hr: Eksponencijalno izglađivanje

en: Exponential smoothing...
hr: Eksponencijalno izglađivanje...

en: Exporting structured text
hr: Izvoz strukturiranog teksta

en: Expression
hr: Izraz

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
hr: Izraz „%s“ ne počinje s prepoznatiljivim znakom

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
hr: Izraz nije započet s '=' ? '%s'

en: FALSE
hr: NETOČNO

en: FILE
hr: DATOTEKA

en: F_ill Color:
hr: _Boja popune:

en: F_inish
hr: _Završi

en: F_orecasting
hr: _Predviđanje

en: Fail without any changes actually being done to any cell
hr: Prekini bez primjene promjena na bilo koju ćeliju

en: Failed to create temporary file for sending.
hr: Nisam uspio stvoriti privremenu datoteku za slanje.

en: Failure saving file
hr: Greška kod spremanja datoteke

en: Falkland Islands (Malvinas), Pounds
hr: Foklandsko otočje (Malvinas), funte

en: Faroe Islands (fo_FO)
hr: Farsko otočje (fo_FO)

en: Feasible
hr: Moguće

en: Feb
hr: Vel

en: February
hr: Veljača

en: Federico M. Quintero, canvas support.
hr: Federico M. Quintero, podrška za canvas.

en: Fi_rst page number:
hr: Broj _prve stranice:

en: Fiji, Dollars
hr: Fiji, dolari

en: File "%s" has unknown format.
hr: Datoteka „%s“ je nepoznatog formata.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
hr: Datoteka „%s“ nije ispravna datoteka opisa umetka.

en: File Name
hr: Ime datoteke

en: File _type:
hr: _Vrsta datoteke:

en: File contains plugin info with invalid id (%s), expected %s.
hr: Datoteka sadrži opis umetka s netočnom identifikacijom (%s), očekivao sam %s.

en: File doesn't contain "%s" array.
hr: Datoteka ne sadrži „%s“ niz.

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
hr: Datoteka ne sadrži „%s“ rječnik.

en: File doesn't contain "%s" function.
hr: Datoteka ne sadrži „%s“ funkciju.

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
hr: Datoteka ne sadrži „plugin_cleanup_general“ funkciju.

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
hr: Datoteka ne sadrži „plugin_init_general“ funkciju.

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
hr: Datoteka ne sadrži („plugin_file_struct“ simbol).

en: File has a bad magic number.
hr: Datoteka ima pogrešan magični broj.

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
hr: Datoteka ima nekonzistentan SheetNameIndex element.

en: File opener has no description
hr: Sustav za otvaranje datoteka nema opis

en: File saver has no description
hr: Sustav za spremanje datoteka nema opis

en: File/
hr: Datoteka/

en: File:
hr: Datoteka:

en: Files
hr: Datoteke

en: Fill Series
hr: Popuni nizove

en: Fill according to a linear or exponential series
hr: Popuni prema vrijednostima linearnog ili eksponencijalnog reda

en: Fill from start color to a darker/lighter version of that color
hr: Ispuni od početne boje do tamnije/svijetlije nijanse te boje

en: Fill from start color to end color
hr: Ispuni od početne boje do završne boje

en: Filter data with given criteria
hr: Filtriraj podatke prema navedenom kriteriju

en: Final
hr: Završno

en: Final Value
hr: Završna vrijednost

en: Finance
hr: Financije

en: Financial Derivatives
hr: Financijski izvodi

en: Financial Functions
hr: Financijske funkcije

en: Find Max.
hr: Pronađi najveći.

en: Find Min.
hr: Traži min.

en: Find text within cell comments
hr: Traži tekst između komentada ćelija

en: Find text within expressions
hr: Traži tekst između izraza

en: Find text within non-string values
hr: Traži tekst između vrijednosti koje nisu znakovi

en: Find text within string values
hr: Traži tekst između vrijednosti ćelija

en: Find text within the calculated values of expressions
hr: Traži tekst izmeđi izraza izračunatih vrijednost

en: Finland/Finnish (fi_FI)
hr: Finska/finski (fi_FI)

en: Finland/Swedish (sv_FI)
hr: Finska/švedski (sv_FI)

en: First Letter
hr: Prvo slovo

en: First Round #:
hr: Prvi krug #:

en: First round number should be greater or equal than the number of the last round.
hr: Broj iz prvog kruga treba biti veći ili jednak broju iz posljednjeg kruga.

en: Fixed
hr: Fiksno

en: Font
hr: Pismo

en: Font selector
hr: Izbornik pisama

en: Font size
hr: Veličina pisma

en: Font style:
hr: Stil pisma:

en: Font:
hr: Pismo:

en: Foreground
hr: Prednji plan

en: Foreground Solid
hr: Prvi plan

en: Format
hr: Oblikovanje

en: Format Cells
hr: Oblikovanje ćelija

en: Format Workbook
hr: Obliku radnu knjigu

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
hr: Formatiraj neki skup ćelija prema predefiniranom predlošku

en: Format as Currency
hr: Oblikuj kao valutu

en: Format as Date
hr: Oblikuj kao datum

en: Format as Money
hr: Oblikuj kao novac

en: Format as Number
hr: Oblikuj kao broj

en: Format as Percentage
hr: Oblikuj kao postotak

en: Format as Scientific
hr: Oblikuj kao znanstveni broj

en: Format as Time
hr: Oblikuj kao vrijeme

en: Format as alternative Number
hr: Oblikuj kao alternativni broj

en: Format c_ode:
hr: Oblikuj _kod:

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
hr: Format: execSQL(dsn,korisnik,lozinka,sql)

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
hr: Format: readDBTable(dsn,korisnik,lozinka,sql)

en: Formats
hr: Formati

en: Formula Guru
hr: Stručnjak za formula

en: Formulas
hr: Formule

en: Fourier Analysis
hr: furijerova analiza

en: Fourier Series
hr: Fourierov niz

en: Fourier Series (%s)
hr: Fourierovi redovi (%s)

en: Fr_om line:
hr: _Od linije:

en: Fraction
hr: Razlomak

en: Frame
hr: Okvir

en: Frame Properties
hr: Svojstva okvira

en: France (fr_FR)
hr: Francuska (fr_FR)

en: France/Breton (br_FR)
hr: Francuska/bretanjski (br_FR)

en: France/Occitan (oc_FR)
hr: Francuska/Occitan (oc_FR)

en: Frank Chiulli, OLE support.
hr: Frank Chiulli, podrška za OLE.

en: Freeze the top left of the sheet
hr: Zamrzni gornji lijevi dio tablice

en: Frequency
hr: Frekvencija

en: Friday
hr: Petak

en: Function
hr: Funkcija

en: Function Selector
hr: Izbornik funkcija

en: Function does not exist
hr: Funkcija ne postoji

en: Function group is empty.
hr: Grupa funkcija je prazna.

en: Function implementation not available.
hr: Funkcija nije podržana.

en: Function/Argument
hr: Funkcija/argument

en: Functions for complex numbers
hr: Funkcije za rad s kompleksnim brojevima

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
hr: Funkcije koje rade s kompleksnim brojevima, osnovnim pretvaranjima i drugo

en: Functions for generating random numbers
hr: Funkcije za generiranje slučajnih brojeva

en: Functions for inspecting values, cells, and more
hr: Funkcije za nadgledanje vrijednosti, polja i drugo

en: Functions for looking up values in ranges
hr: Funkcije koje pretražuju vrijednosti u rasponima

en: Functions for manipulating strings
hr: Funkcije za rad s nizovima znakova

en: Functions for manipulating truth values
hr: Funkcije za obradu istinitosnih vrijednosti

en: Functions looking up values in databases
hr: Funkcije koje pretražuju vrijednosti u bazama podataka

en: Functions manipulating dates and time
hr: Funkcije za rad sa datumima i vremenom

en: Functions related to financial derivatives
hr: Funkcije povezane s finansijskim podacima

en: GNOME Office Graph
hr: GNOME Office grafikon

en: GObject loader
hr: Pokretač Gobjekta

en: Gambia, Dalasi
hr: Gambija, dalasi

en: Gamma
hr: Gama

en: Gaussian Tail
hr: Gausov ostatak

en: General
hr: Općenito

en: General Information
hr: Opće informacije

en: Generate random numbers of a selection of distributions
hr: Generiranje slučajnih brojeva iz skupa mogućih distribucija

en: Geometric
hr: Geometrijski

en: Georgia (ka_GE)
hr: Gruzija (ka_GE)

en: Georgia, Lari
hr: Gruzija, lari

en: Georgian (GEOSTD8)
hr: Georgijski (GEOSTD8)

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
hr: Gergo Erdi, Gnumerik haker.

en: Germany (de_DE)
hr: Njemačka (de_DE)

en: Get _External Data
hr: Dohvati _vanjske podatke

en: Ghana, Cedis
hr: Gana, cedis

en: Gibraltar, Pounds
hr: Gibraltar, funte

en: Gnome Basic
hr: Osnovni programi Gnome-a

en: Gnome Glossary
hr: GNOME rječnik

en: Gnome Glossary PO file format
hr: Datoteka oblika Gnome PO rječnik

en: Gnumeric : AutoFilter
hr: Gnumeric : Automatski filtar

en: Gnumeric Home Page
hr: Početna stranica Gnumeric-a

en: Gnumeric Preferences
hr: Postavke Gnumeric-a

en: Gnumeric Python console
hr: Gnumeric Python konzola

en: Gnumeric Spreadsheet
hr: Gnumeric proračunska tablica

en: Gnumeric Workbook
hr: Gnumeric Radna knjiga

en: Gnumeric Workbook Viewer
hr: Gnumeric preglednik radne knjige

en: Gnumeric Workbook viewer factory
hr: Tvornica Gnumeric preglednika radne knjige

en: Gnumeric XML file format
hr: Gnumeric XML format

en: Gnumeric: Validation
hr: Gnumeric: Potvrđivanje

en: Go To...
hr: Idi na...

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
hr: Traženje rješenja za ćeliju %s nije uspijelo.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
hr: Traženje rješenja za ćeliju %s je uspelo.

en: GoalSeek
hr: Ciljano straženje

en: Gold, Ounces
hr: Zlato, unce

en: Gradient
hr: Gradijent

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
hr: Grandma Chema Celorio, isprobavanje i umnožavanje tablica.

en: Graph
hr: Graf

en: Great Britain (en_GB)
hr: Velika Britanija (en_GB)

en: Great Britain/Cornish (kw_GB)
hr: Velika Britanija/Cornish (kw_GB)

en: Great Britain/Manx Gaelic (gv_GB)
hr: Velika Britanija/Manx Gaelic (gv_GB)

en: Great Britain/Scottish Gaelic (gd_GB)
hr: Velika Britanija/škotski (gd_GB)

en: Great Britain/Welsh (cy_GB)
hr: Velika Britanija/velški (cy_GB)

en: Greece (el_GR)
hr: Grčka (el_GR)

en: Greek
hr: Grčki

en: Greek (ISO-8859-7)
hr: Grčki (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
hr: Grčki (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
hr: Grčki (Windows-1253)

en: Green
hr: Zelena

en: Greenland (kl_GL)
hr: Grenland (kl_GL)

en: Grid
hr: Mreža

en: Group
hr: Grupa

en: Group of %d functions in category "%s"
hr: Grupa  %d funkcija u kategoriji „%s“

en: Group/Ungroup
hr: Grupiraj/Razgrupiraj

en: Grouped By:
hr: Grupirao:

en: Guatemala (es_GT)
hr: Gvatamala (es_GT)

en: Guatemala, Quetzales
hr: Gvatamala, quetzales

en: Guernsey, Pounds
hr: Guernsey, funte

en: Guile Plugin
hr: Dodatak Guile

en: Guile error
hr: Greška Guile-a

en: Guinea, Francs
hr: Gvineja, franci

en: Gumbel (Type I)
hr: Gambel (tip 1)

en: Gumbel (Type II)
hr: Gambel (tip 2)

en: Guyana, Dollars
hr: Gujana, dolari

en: HTML (*.html) fragment
hr: Dio HTML-a (*.html)

en: H_eight...
hr: V_isina..

en: H_yphen (-)
hr: _Crtica (-)

en: Haiti, Gourdes
hr: Haiti, gurde

en: He_ader:
hr: _Zaglavlje:

en: Header/Footer
hr: Podnožje/Zaglavlje

en: Headers and footers
hr: Zaglavlja i fusnote

en: Hebrew
hr: Hebrejski

en: Hebrew (IBM-862)
hr: Hebrejski (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
hr: hebrejski (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
hr: Hebrejski (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
hr: Hebrejski (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
hr: Hebrejski (Windows-1255)

en: Height
hr: Visina

en: Hello World
hr: Zdravo svete sa one planete

en: Hello World plugin using ui service
hr: Hello World umetak korištenjem ui servisa

en: Hi_de
hr: _Sakrij

en: Hide Detail
hr: Sakrij detalje

en: Hide _Column Headers
hr: Sakrij zaglavlja _stupaca

en: Hide _Gridlines
hr: Sakrij _rešetku

en: Hide _Row Headers
hr: Sakrij zaglavalja _redova

en: Hide _Zeros
hr: Sakrij _nule

en: Hide columns
hr: Sakrij stupace

en: Hide rows
hr: Sakrij redove

en: Hide the selected columns
hr: Sakrij označene stupce

en: Hide the selected rows
hr: Sakrij označene redove

en: Hindi (MacDevanagari)
hr: Hindu (MacDevanagari)

en: Honduras, Lempiras
hr: Honduras, lempire

en: Hong Kong, Dollars
hr: Hong Kong, dolari

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
hr: Hong Kong/kineski (zh_HK)

en: Hong Kong/English (en_HK)
hr: Hong Kong/engleski (en_HK)

en: Horizontal DPI
hr: Vodoravno TPI

en: Horizontal Stripe
hr: Vodoravne trake

en: How far the bars/cols overlap as a percentage of the width
hr: Koliko se trake/stupci preklapaju kao postotak širine

en: Hungary (hu_HU)
hr: Mađarska (hu_HU)

en: Hungary, Forint
hr: Mađarska, forinte

en: HyperLink
hr: Hiperveza

en: Hyper_link...
hr: Hiper_veza...

en: Hyperlink
hr: Hiperveza

en: Hyphen (-)
hr: Crtica (-)

en: Hypothesized Mean _Difference:
hr: Pretpostavljena srednja _razlika:

en: ID
hr: Identifikacija

en: INitial CApitals
hr: POČetna VEIika slova

en: I_n-cell dropdown
hr: Pa_danje unutar ćelije

en: I_nside
hr: U_nutra

en: I_nverse
hr: _Obrnut

en: Iceland (is_IS)
hr: Island (is_IS)

en: Iceland, Kronur
hr: Island, krune

en: Icelandic (MacIcelandic)
hr: Islandski (MacIcelandic)

en: If this checkbox is selected, the column will be imported into Gnumeric.
hr: Ukoliko je ova kućica označena, stupac će biti uvezen u Gnumeric.

en: If this value is positive, auto expressions are recalculated within that many millesecond after a change. If it is negative they are recalculated with the magnitude many milleseconds after the last change where 'last' is defined as the end of a period of that size after a change with no changes.
hr: Ako je ova vrijednost pozitivna, automatski izrazi se preračunavaju u toliko milisekundi nakon promjene. Ako je negativna, preračunava se u magnitudi milisekundi nakon zadnje promjenegdje je 'zadnje' određeno kao kraj razdoblja te veličine nakon promjene bez promjena.

en: If you close without saving, changes will be discarded.
hr: Ukoliko zatvorite bez snimanja, promjene će biti zanemarene.

en: If you do not save, changes may be discarded.
hr: Ukoliko zatvorite bez snimanja, promjene će biti zanemarene.

en: Ignore _blank cells
hr: Zanemari _prazne ćelije

en: Ignore all columns on left
hr: Zanemari sve stupce s lijeva

en: Ignore all columns on right
hr: Zanemari sve stupce s desna

en: Ignoring data that claims to be in column %u which is > max column %u
hr: Zanemarujem podatak koji tvrdi da je u stupcu %u što je veće od broja najvišeg stupca %u

en: Ignoring data that claims to be in row %u which is > max row %u
hr: Zanemarujem podatak koji tvrdi da je u retku %u što je veće od broja najvišeg retka %u

en: Image
hr: Slika

en: Imaginary
hr: Prividno

en: Import _Text File...
hr: Uvezi _tekstualnu datoteku...

en: Import all columns on left
hr: Uvoz svih stupaca s lijeva

en: Import all columns on right
hr: Uvoz svih stupaca s desna

en: Import the text from a file
hr: Uvezi tekst iz datoteke

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
hr: Uvoz/Izvoz HTML, TeX, DVI, roff

en: Imports GNU Oleo documents
hr: Uvoz GNU Oleo dokumenata

en: Imports Lotus 123 files
hr: Uvozi datoteku oblika Lotus 123

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
hr: Uvozi datoteku oblika MultiPlan (SYLK)

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
hr: Uvozi Plan Perfekt oblikovane dokumente

en: Imports Psion 5 series Sheet files
hr: Uvozi datoteku oblika list Psion 5 niza

en: Imports Quatro Pro (tm) files
hr: Uvozi datoteku oblika Quatro Pto (tm)

en: Imports SC/XSpread files
hr: Uvozi datoteku SC/XSpread

en: Imports XBase files
hr: Uvozi datoteku oblika XBase

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
hr: Uvozi verziju 4.[234] proračunskih tablica

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
hr: Uvozi/izvozi datoteke oblika MS Excel (tm)

en: Impossible
hr: Nemoguće

en: Improperly formatted error token
hr: Neodgovarajuće oblikovan element greške

en: In _left column
hr: U _lijevom stupcu

en: In _top row
hr: U _vršnom redu

en: In a list
hr: U popisu

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
hr:  U polju %s, tekući sadržaji
            %s
    su bili zamijenjeni sa
            %s
    što je pogrešno.
    
    Postupak zamijene je prekinut i ništa se nije promijenilo.

en: Increase
hr: Povećaj

en: Increase Indent
hr: Povećaj uvlaku

en: Increase Precision
hr: Uvećaj preciznost

en: Increase precision
hr: Smanji preciznost

en: Increase the number of decimals displayed
hr: Povećaj broj decimalnih mesta koja se prikazuju

en: Increment:
hr: Povećanje:

en: India, Rupees
hr: Indija, rupiji

en: India/Arabic (ar_IN)
hr: Indija/arapski (ar_IN)

en: India/Bengali (bn_IN)
hr: Indija/bengalski (bn_IN)

en: India/English (en_IN)
hr: Indija/engleski (en_IN)

en: India/Hindu (hi_IN)
hr: Indija/hindi (hi_IN)

en: India/Marathi (mr_IN)
hr: Indija/marati (mr_IN)

en: India/Tamil (ta_IN)
hr: Indija/tamil (ta_IN)

en: India/Telugu (te_IN)
hr: Indija/telugu (te_IN)

en: Indian
hr: Min

en: Indicator Size
hr: Veličina pokazatelja

en: Indicator Spacing
hr: Greška u sintaksi

en: Indonesia (id_ID)
hr: Indonezija (id_ID)

en: Indonesia, Rupiahs
hr: Indonezija, rupiji

en: Infeasible problem
hr: Nemogući problem

en: Infinity
hr: Beskonačno

en: Information
hr: Informacije

en: Information (allow invalid input)
hr: Informacija (dozvoli neispravan unos)

en: Information Functions
hr: Informacijske funkcije

en: Initializing function inside plugin returned error.
hr: Funkcija unutar umetka koja postavlja početne vrijednosti je vratila grešku.

en: Input
hr: Unos

en: Input Data
hr: Ulazni podatak

en: Input Message
hr: Ulazna poruka

en: Input Range:
hr: Ulazni raspon:

en: Input _Labels
hr: Ulazne _oznake

en: Input _Range:
hr: Ulazni _raspon:

en: Input variable did not yield to a numeric value. Check the model (maybe your last round # is too high).
hr: Ulazna varijabla nije proizvela brojnu vrijednost. Provjerite model (Možda je vaš posljednji zaokruživani # prevelik).

en: Inputs:
hr: Ulazi:

en: Insert
hr: Ubaci

en: Insert Columns
hr: Umetni _stupce

en: Insert Component
hr: Umetni _komponentu

en: Insert Rows
hr: Umetni redove

en: Insert Shaped Component
hr: Umetni oblikovanu komponentu

en: Insert _row(s)
hr: Umetni _red(ove)

en: Insert a Hyperlink
hr: Umetni hipervezu

en: Insert a function into the selected cell
hr: Umetni funkciju u izabrane ćelije

en: Insert a new sheet
hr: Umetni novi list

en: Insert a shaped component into the spreadsheet
hr: Umetni oblikovanu komponentu u proračunsku tablicu

en: Insert an image
hr: Umetni sliku

en: Insert an object into the spreadsheet
hr: Umetni objekt u proračunsku tablicu

en: Insert cells
hr: Umetni ćelije

en: Insert columns
hr: Umetni stupace

en: Insert new cells
hr: Umetni nove ćelije

en: Insert new columns
hr: Umetni nove stupce

en: Insert new rows
hr: Umetni nove redove

en: Insert object
hr: Umetni objekt

en: Insert rows
hr: Umetni redove

en: Insert the current date into the selected cell(s)
hr: Umetni trenutni datum u označenu(e) ćeliju(e)

en: Insert the current time into the selected cell(s)
hr: Ubaci trenutno vrijeme u odabranu ćeliju(e)

en: Inserts a Bonobo object
hr: Umeće Bonobo objekt

en: Inserts a Shaped Bonobo object
hr: Umeće oblikovani Bonobo objekt

en: Inside
hr: Unutra

en: Inside Horizontal
hr: Unutra vodoravno

en: Inside Vertical
hr: Unutra okomito

en: Integer
hr: Cijeli broj

en: Integer Constraints
hr: Ograničenja cijelog broja

en: Interest rate calculations
hr: Izračunavanja kamatne stope

en: Internal
hr: Interno

en: Internal ERROR
hr: Interna GREŠKA

en: Internal type error
hr: Unutrašnja greška

en: International Monetary Fund (IMF) Special Drawing Rights
hr: Posebna prava povlačenja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF)

en: Invalid $-specification in replacement.
hr: Neispravan $-navod u zamijeni.

en: Invalid '%s' record of length %hd instead of %d
hr: Neispravan '%s' zapis dužine %hd umjesto %d

en: Invalid BOUNDS section in the file.
hr: Neispravni BOUNDS odjeljak u datoteci.

en: Invalid COLUMNS section in the file.
hr: Neispravni COLUMNS odjeljak u datoteci.

en: Invalid RANGES section in the file.
hr: Neispravni RANGES odjeljak u datoteci.

en: Invalid RHS section in the file.
hr: Neispravni RHS odjeljak u datoteci.

en: Invalid ROWS section in the file.
hr: Neispravni ROWS odjeljak u datoteci.

en: Invalid array expression does not specify number of columns.
hr: Netočan izraz za niz ne navodi broj stupaca.

en: Invalid array expression does not specify number of rows.
hr: Netočan izraz za niz ne navodi broj redaka.

en: Invalid changing cells
hr: Neispravna promjena ćelije

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
hr: Neispravan znakovni dio za kodiranje '%c%c'

en: Invalid expression
hr: Neispravni izraz

en: Invalid number of arguments
hr: Neispravan broj argumenata

en: Invalid record %d of length %hd
hr: Neispravni zapis %d dužine %hd

en: Invalid scenario name
hr: Neispravno ime scenarija

en: Invalid search pattern.
hr: Neispravni uzorak za pretraživanje.

en: Invalid trailing backslash in replacement.
hr: Neispravna prateća obrnuta kosa crta u zamijeni.

en: Invalid variable range was given
hr: Zadat je netočan raspon varijabli

en: Invalid xml file. Tree is empty?
hr: Naispravna XML datoteka. Stablo je prazno?

en: Iraq (ar_IQ)
hr: Irak (ar_IQ)

en: Iraq, Dinars
hr: Irak, dinar

en: Ireland (en_IE)
hr: Irska (en_IE)

en: Ireland/Gaelic (ga_IE)
hr: Irska/irski (ga_IE)

en: Irrevocably remove an entire sheet
hr: Bespovratno uklanjanje cijelog lista

en: Is not an autoformat template file
hr: Nije datoteka autoformat predloška

en: Isle of Man, Pounds
hr: Isle of Man, funte

en: Israel, New Shekels
hr: Izrael, novi šekeli

en: Israel/Hebrew (iw_IL)
hr: Izrael/hebrejski (iw_IL)

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
hr: Daje za spremanje GNOME rječnika u .po datotekama

en: Italic
hr: Nakošeno

en: Italy (it_IT)
hr: Italija (it_IT)

en: Items
hr: Stavke

en: Iterations
hr: Ponavljanja

en: Iterations:
hr: Ponavljanja:

en: Iteratively recalculate to find a target value
hr: Iterativno računaj kako bi pronašao rješenje

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
hr: Iterativno preračunavaj uzimajući u obzir ograničenja kako bi se približili željenom rezultatu

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
hr: J.H.M. Dassen (Ray), debian paketi.

en: J_ustify
hr: _Poravnaj obostrano

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
hr: Jakub Jelinek, Gnumeric haker.

en: Jamaica, Dollars
hr: Jamajka, dolari

en: Jan
hr: Sij

en: January
hr: Siječanj

en: Japan, Yen
hr: Japan, jeni

en: Japanese
hr: Japanski

en: Japanese (EUC-JP)
hr: Japanski (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
hr: Japanski (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
hr: Japanski (Shift_JIS)

en: Jeroen Dirks, Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
hr: Jeroen Dirks, Simppleks Simplex algoritam za Solver (linearno programiranje).

en: Jersey, Pounds
hr: Jersey, funte

en: Jody Goldberg, maintainer.
hr: Jody Goldberg, održava prijevode.

en: John Gotts, rpm packaging.
hr: John Gotts, rpm paketi.

en: Jon Kåre Hellan, Gnumeric hacker.
hr: Jon Kåre Hellan, Gnumeric haker.

en: Jordan, Dinars
hr: Jordan, dinari

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
hr: Jukka-Pekka Iivonen, brojne funkcije i alati.

en: July
hr: Srpanj

en: Jump to a specified cell
hr: Skoči do izabrane ćelije

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
hr: Skoči na određene ćelije ili imenovani raspon u trenutnoj radnoj knjizi

en: June
hr: Lipanj

en: Kazakstan, Tenge
hr: Kazahstan, tenge

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
hr: Kenneth Christiansen, i18n, razne stvari.

en: Kenya, Shillings
hr: Kenija, šiling

en: Korea (North), Won
hr: Sjeverna Koreja, voni

en: Korea (South), Won
hr: Južna Koreja, voni

en: Korea (ko_KR)
hr: Koreja (ko_KR)

en: Korean
hr: Korejski

en: Korean (EUC-KR)
hr: Korejski (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
hr: Korejski (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
hr: Korejski (JOHAB)

en: Korean (UHC)
hr: Korejski (UHC)

en: Kth Largest
hr: K-ti najveći

en: Kth Smallest
hr: K-ti najmanji

en: Kurtosis
hr: Kurtozijeva krivulja

en: Kuwait (ar_KW)
hr: Kuvajt (ar_KW)

en: Kuwait, Dinars
hr: Kuvajt, dinari

en: Kyrgyzstan, Soms
hr: Kirgistan, somi

en: LEVEL
hr: RAZINA

en: LP Solve 3.2
hr: Linearno programiranje 3.2

en: Label
hr: Oznaka

en: Label:
hr: Oznaka:

en: Labels
hr: Oznake

en: Laos, Kips
hr: Laos, kipe

en: Laplace
hr: Ra_zmak

en: Large Circles
hr: Veliki krugovi

en: Largest (%d)
hr: Najveći (%d)

en: Last Round #:
hr: Posljednji krug #:

en: Latvia (lv_LV)
hr: Letonija (lv_LV)

en: Latvia, Lati
hr: Letonija, lati

en: Launch the Chart Guru
hr: Pokreni specijalistu za dijagrame

en: Layout
hr: Izgled

en: Layout:
hr: Izgled:

en: Lebanon, Pounds
hr: Liban, funte

en: Left
hr: Lijevo

en: Left Align
hr: Lijevo poravnanje

en: Left align
hr: Lijevo poravnano

en: Legend
hr: Legenda

en: Length of File History
hr: Dužina datoteke povijesti

en: Length of the Undo Descriptors
hr: Dužina „Vrati“ opisnika

en: Lesotho, Maloti
hr: Lesoto, maloti

en: Levy alpha-Stable
hr: Levijeva alfa-stabilna

en: Liberia, Dollars
hr: Liberija, dolari

en: Libya (ar_LY)
hr: Libija (ar_LY)

en: Libya, Dinars
hr: Libija, dinar

en: Limit
hr: Linije

en: Limits Report
hr: Izvještaj ograničenja

en: Line
hr: Crta

en: Line Width:
hr: Širina linije:

en: Line breaks:
hr: Prekidi redaka:

en: Line plot.
hr: Crtanje linije.

en: Line plotting engine
hr: Sustav za iscrtavanje linija

en: Line termination:
hr: Prekid linije:

en: Line, Area, Bar and Column charts
hr: Gragovi za linije, područja, trake i stupce

en: Linear and integer program (*.mps) file format
hr: Linearni i cijelobrojni program (*.mps) format datoteke

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
hr: Modul za formate linearnih i cijelobrojnih izraza

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points,with markers at each point.
hr: Linearno interpoliraj između višedimenzionalnih tačaka, sa oznakama nasvakoj točki.

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points.
hr: Linearno interpoliraj između višedimenzionalnih točaka.

en: Lines
hr: Linije

en: Lines to import
hr: Linije za uvoz

en: Link target
hr: Cilj veze

en: Link to:
hr: Poveži sa:

en: List
hr: Popis

en: List _Range:
hr: _Raspon popisa:

en: List of Active Plugins.
hr: Popis uključenih dodataka.

en: List of Extra Autoformat Directories.
hr: Popis dodatnih autoformat direktorija

en: List of Extra Plugin Directories.
hr: Popis dodatnih direktorija sa umetcima

en: List of First Letter Exceptions
hr: Popis izuzetaka kod ispravljanja prvog slova

en: List of Init Caps Exceptions
hr: Popis izuzetaka za početna velika slova

en: List of Known Plugins.
hr: Popis poznatih umetaka.

en: List of Plugin File States.
hr: Popis stanja datoteka sa umetcima.

en: List of recently used files
hr: Popis nedavno korištenih datoteka

en: List of recently used functions.
hr: Popis nedavno korištenih  funkcija.

en: Lithuania (lt_LT)
hr: Litva (lt_LT)

en: Lithuania, Litai
hr: Litva, litaje

en: Live Scrolling
hr: Kretanje bez kašnjenja

en: Load file
hr: Učitaj datoteku

en: Locale:
hr: Lokali:

en: Location
hr: Smještaj

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
hr: Zaključavanje polja i skrivanje funkcija se odnosi samo na zaštićene radne listove.

en: Logarithmic
hr: Logaritamski

en: Logic
hr: Logički

en: Logic Functions
hr: Logičke funkcije

en: Logistic
hr: Logistički

en: Looking for a subject for your thesis? Maybe you would like to write a QP solver for Gnumeric?
hr: Tražite temu za vaše istraživanje? Možda trebate napisati QP razrješivač za Gnumeric?

en: Lookup
hr: Potraga

en: Lookup Functions
hr: Povratne funkcija

en: Lower
hr: Niže

en: Lower Limit (95 %)
hr: Donja granica (95%)

en: Lower object
hr: Smanji objekt

en: Lower object to bottom
hr: Spusti objekt na dno

en: Lutz Muller, SheetObject improvements
hr: Lutz Muller, SheetObject unapređenja

en: Luxembourg/German (de_LU)
hr: Luksemburg/njemački (de_LU)

en: MAX
hr: NAJVEĆE

en: MIN
hr: NAJMANJE

en: M_ax
hr: _Maks

en: M_in:
hr: _M_in

en: Ma_jor Ticks
hr: Gla_vne crtice

en: Ma_ke string value
hr: Napra_vi tekstualnu vrijednost

en: Ma_tch whole words only
hr: Poklapanje isključivo cij_elih riječi

en: Ma_x:
hr: _Max

en: Macau, Patacas
hr: Makau, patake

en: Macedonia (mk_MK)
hr: Makedonija (mk_MK)

en: Macedonia, Denars
hr: Makedonija, denari

en: Macintosh (carriage return)
hr: Macintosh (znak za novi red)

en: Macro%d
hr: Makro%d

en: Madagascar, Malagasy Francs
hr: Madagaskar, malagaski franci

en: Magnification
hr: Povećanje

en: Main
hr: Glavni

en: Major totals as percentages with each wedge subdivided into secondary pies.
hr: Značajniji zbrojevi kao postoci sa svakim dijelom podijeljenim u sekundarne pite.

en: Major totals as percentages with each wedge subdivided into secondary stacked bars.
hr: Značajniji zbrojevi kao postoci sa svakim dijelom podijeljenim u sekundarne pite

en: Make a copy of the current sheet
hr: Napravi kopiju trenutnog lista.

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
hr: Napravi tablicu vrijednosti ćelija kao funkciju od ostalih ćelija

en: Make any hidden columns in the selection visible
hr: Učini vidljivim sve skrivene stupce u označenom dijelu tablice

en: Make any hidden rows in the selection visible
hr: Učini vidljivim sve skrivene retke u označenom dijelu tablice

en: Make one long list of coordinates and values
hr: Napravi dugački popis koordinata i vrijednosti

en: Malawi, Kwachas
hr: Malavi, kwachas

en: Malaysia (ms_MY)
hr: Malezija (ms_MY)

en: Malaysia, Ringgits
hr: Malezija, ringici

en: Maldives (Maldive Islands), Rufiyaa
hr: Maldivi (Maldivska otočja), Rufija

en: Malta, Liri
hr: Malta, lire

en: Manage Sheets...
hr: Upravljanje listovima...

en: Manage available plugin modules
hr: Upravljanje dostupnim modulima za umetke (plugin modules)

en: Manage sheets...
hr: Upravljanje listovima...

en: Manage the sheets in this workbook
hr: Upravlja listovima ove radne knjige

en: Mar
hr: Ožu

en: March
hr: Ožujak

en: Mark Probst, Guile support.
hr: Mark Probst, podrška za Guile.

en: Markers at each point.
hr: Oznake na svakoj točci.

en: Match _whole words only
hr: Poklapanje is_ključivo cijelih riječi

en: Matches
hr: Podudarnosti

en: Math Functions
hr: Matematičke funkcije

en: Mathematical Functions
hr: Matematičke funkcije

en: Mathematics
hr: Matematika

en: Matrix
hr: Matrica

en: Mauritania, Ouguiyas
hr: Mauritanija, ougije

en: Mauritius, Rupees
hr: Mauricijus, rupje

en: Max
hr: Maks

en: Max :
hr: Najveće :

en: Max Iterations:
hr: Najviše ponavljanja:

en: Max Time (sec.):
hr: Najviše vremena (sek.):

en: Max Time:
hr: Najviše vremena:

en: Max:
hr: Max

en: Maximal Undo Size
hr: Najveća veličina poništavanja

en: Maximization
hr: Povećanje na najveću veličinu

en: Maximize
hr: Maksimiziraj

en: Maximum
hr: Najviše

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
hr: Najveća dužina popisa nedavno korištenih funkcija

en: Maximum c_hange:
hr: Najveća _promjena:

en: Maximum it_erations:
hr: _Najveći broj iteracija:

en: Maximum number of iterations exceeded: optimization interupted
hr: Dostignut je maksimalan broj iteracija: optimizacija je prekinuta

en: Maximum time exceeded. Simulation was not completed.
hr: Dostignuto je maksimalno vrijeme. Simulacija nije završena.

en: Maximum time exceeded: optimization interupted
hr: Dostignuto je maksimalno vrijeme: optimizacija je prekinuta

en: May
hr: Svibanj

en: Mean
hr: Sredina

en: Median
hr: Min

en: Menu
hr: Izbornik

en: Merge
hr: Spajanje

en: Merge Field
hr: Spoji polja

en: Merge _Range:
hr: _Raspon spajanja:

en: Merge a range of cells
hr: Sjedini čitav opseg polja

en: Merge...
hr: Spoji...

en: Merges columnar data into a sheet creating duplicate sheets for each row
hr: Spaja stupčane podatke u list stvarajući duplikate listova za svaki redak.

en: Mexico (es_MX)
hr: Meksiko (es_MX)

en: Mexico, Pesos
hr: Meksiko, pezosi

en: Mi_nor Ticks
hr: Sp_oredne crtice

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
hr: Michael Meeks, Eksel i OLE2 uvoz.

en: Michel Berkelaar, Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
hr: Michel Berkelaar, Simplex algoritam pisan za Solver (linearno programiranje).

en: Miguel de Icaza, creator.
hr: Miguel de Icaza, glavni programer.

en: Min :
hr: Najmanje:

en: Min:
hr: M_in

en: Minimization
hr: Smanjenje na najmanju veličinu

en: Minimize
hr: Minimiziraj

en: Minimum
hr: Najmanje

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in 3D horizontal bars, grouped by major category.
hr: Sporedne kategorije posložene prema postotku ukupnog sporednog, u vodoravnim 3D trakama, grupirane prema glavnoj kategoriji.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in 3D vertical bars, grouped by major category.
hr: Sporedne kategorije posložene prema postotku ukupnog sporednog, u uspravnim 3D trakama, grupirane prema glavnoj kategoriji.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in horizontal bars, grouped by major category.
hr: Sporedne kategorije posložene prema postotku ukupnog sporednog, u vodoravnim trakama, grupirane prema glavnoj kategoriji.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in vertical columns, grouped by major category.
hr: Sporedne kategorije posložene prema postotku ukupnog sporednog, u uspravnim trakama, grupirane prema glavnoj kategoriji.

en: Minor categories stacked in horizontal 3D bars, grouped by major category.
hr: Sporedne kategorije posložene u vodoravnim 3D trakama, grupirane prema glavnoj kategoriji.

en: Minor categories stacked in horizontal bars grouped by major category.
hr: Sporedne kategorije posložene u vodoravnim trakama, grupirane prema glavnoj kategoriji.

en: Minor categories stacked in vertical 3D columns, grouped by major category.
hr: Sporedne kategorije posložene u uspravnim 3D stupcima, grupirane prema glavnoj kategoriji.

en: Minor categories stacked in vertical columns grouped by major category.
hr: Sporedne kategorije posložene u uspravnim stupcima, grupirane prema glavnoj kategoriji.

en: Miscellaneous
hr: Razno

en: Missing characters for character encoding
hr: Nedostaju znaci za znakovni skup

en: Missing expression
hr: Nedostaje izraz

en: Missing file name.
hr: Nedostaje ime datoteke

en: Missing function category name.
hr: Nedostaje ime kategorije funkcije.

en: Mode
hr: Način rada

en: Model Assumptions:
hr: Pretpostavke modela:

en: Model is too large for program report generation. Program report was not created.
hr: Model je prevelik za stvaranje izvještaja u matematičkom obliku. Izvještaj u matematičkom obliku nije napravljen.

en: Modify the formatting of the selected cells
hr: Promijeni format izabranih ćelija

en: Modify the workbook attributes
hr: Promijeni svojsta radne knjige

en: Module "%s" doesn't exist.
hr: Modul „%s“ ne postoji.

en: Module doesn't contain "%s" function.
hr: Modul ne sadrži „%s“ funkciju.

en: Module file "%s" has invalid format.
hr: Datoteka modula „%s“ ima neispravan format.

en: Module file name not given.
hr: Nije upisano modularno ime datoteke.

en: Moldova, Lei
hr: Moldavija, lei

en: Monday
hr: Ponedjeljak

en: Money
hr: Novac

en: Mongolia, Tugriks
hr: Mongolija, tugrike

en: More
hr: Više

en: Morocco (ar_MA)
hr: Maroko (ar_MA)

en: Morocco, Dirhams
hr: Maroko, drahme

en: Morten Welinder, Gnumeric hacker.
hr: Morten Welinder, Gnumeric haker.

en: Move object
hr: Pomakni objekt

en: Moving Average
hr: Pokrećem prosjek

en: Moving average
hr: Pokrećem prosjek

en: Moving average...
hr: Pokrećem prosjek...

en: Mozambique, Meticais
hr: Mozambik, metikaje

en: Multi-Pie
hr: Više-torti

en: Multi-dimensional points with circle at each point.
hr: Višedimenalne točke s krugovima u svakoj tački.

en: Multi-display support in Gnumeric has been turned off due to multiple bugs in GTK+, libgnomeui, libgnomeprintui, libbonoboui, and Gnumeric at the time of writing, ultimo May 2003.
hr: Podrška za više monitora je isključena u Gnumericu zbog brojnih grešaka u GTK+, libgnomeui, libgnomeprintui i libbonoboui bibliotekama i samom Gnumericu. Svibanj 2003.

en: Multi-pie-bars
hr: Više-tortnih-traka

en: Multiple errors
hr: Višestruke greške

en: Multiple expressions are not supported in this context
hr: Višestruki izrazi nisu podržani u ovom kontekstu

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
hr: Višestruke specifikacije verzija. Pretpostavljam %d

en: Multiply
hr: Pomnoži

en: Myanmar (Burma), Kyats
hr: Mianmar (Burma), kjate

en: N_ew Workbook
hr: _Nova bilježnica

en: N_umber of Failures
hr: Broj neuspješnih pokuš_aja

en: N_umber of Samples:
hr: _Broj uzoraka:

en: N_umber of Trials:
hr: Broj po_kušaja:

en: Name
hr: Ime

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
hr: Ime '%s' ne postoji u tablici '%s'

en: Name of template
hr: Ime uzorka

en: Name:
hr: Ime:

en: Namibia, Dollars
hr: Namibija, dolari

en: Negative Binomial
hr: Negativna binomijalna

en: Negative Number Format
hr: Oblik negativnog broja

en: Negative number _format:
hr: _Oblik negativnog broja:

en: Neither sensitivity nor limits report are meaningful if the program has integer constraints.  These reports will not be created.
hr: Ni izvještaj o osjetljivosti ni izvještaj o granicama nemaju značaja ako program ima cjelobrojna ograničenja. Ovi izvještaji prema tome neće biti napravljeni.

en: Nepal, Nepal Rupees
hr: Nepal, nepalski rupiji

en: Netherlands Antilles, Guilders
hr: Nizozemski Antili, guldeni

en: Never
hr: Nikada

en: New
hr: Novi

en: New Name
hr: Novo ime

en: New Sheet
hr: Novi list

en: New Workbook
hr: Nova bilježnica

en: New Zealand (en_NZ)
hr: Novi Zeland (en_NZ)

en: New Zealand, Dollars
hr: Novi Zeland, dolari

en: New Zealand/Maori (mi_NZ)
hr: Novi Zeland/maorski (mi_NZ)

en: New _Sheet
hr: _Novi list

en: New _Workbook
hr: _Nova bilježnica

en: New view will be opened on specified screen
hr: Novi pogled će biti otvoren na zadanom zaslonu

en: Next Sim.
hr: Sljed_eća simulacija

en: Nicaragua (es_NI)
hr: Nikaragva (es_NI)

en: Nicaragua, Gold Cordobas
hr: Nikaragva, zlatne kordobe

en: Nigeria, Nairas
hr: Nigerija, naire

en: No
hr: Ne

en: No "type" attribute on "service" element.
hr: Ne postoji „vrsta“ atribut za element „servis“.

en: No Workbook or Book streams found.
hr: Nije pronađen tok za radnu knjigu ili tablicu.

en: No constraints defined for the problem.
hr: Nisu definirana ograničenja (početni uvjeti) za problem.

en: No loader defined or loader id invalid for plugin with id="%s".
hr: Nije definiran sustav za učitavanje ili je ID sustava pogrešan za umetak s ID=„%s“.

en: No matching records were found.
hr: Odgovarajući zapisi nisu pronađeni.

en: No password supplied
hr: Lozinka nije unešena

en: No services defined for plugin with id="%s".
hr: Nisu definirani servisi za umetak ID=„%s“.

en: No stream named content.xml found.
hr: Nije pronađen tok pod nazivom „content.xml“.

en: Non-Negative
hr: Pozitivno

en: Non-zeros in
hr: Nenulti elementi u

en: None
hr: Nijedan

en: None          (silently accept invalid input)
hr: Propusti          (tiho prihvati netočan ulaz)

en: None of the values in the value range may be empty!
hr: Nijedna od vrijednosti u rasponu vrijednosti ne može biti prazna!

en: Nordic (ISO-8859-10)
hr: Nordijska (ISO-8859-10)

en: Normal
hr: Obično

en: North
hr: Sjever

en: North America
hr: Sjeverna Amerika

en: Norway, Krone
hr: Norveška, krune

en: Norway/Bokmal (no_NO)
hr: Norveška/bokmal (no_NO)

en: Norway/Nynorsk (nn_NO)
hr: Norveška/ninorsk (nn_NO)

en: Norway/Saami (se_NO)
hr: Norveška/sami (se_NO)

en: Not Binding
hr: Nije spajanje

en: Not SYLK file
hr: Nije SYLK datoteka

en: Not a Guile boolean
hr: Nije Guile boolean

en: Not a Guile number
hr: Nije Guile broj

en: Not a Guile string
hr: Nije Guile niz znakova

en: Not a range or name
hr: Nije raspon niti naziv

en: Not a valid function for verb: %s
hr: Nije valjana funkcija za glagok: %s

en: Notebook _Tabs for Sheets
hr: _Listovi za tablice

en: Nothing
hr: Ništa

en: November
hr: Studeni

en: Number
hr: Broj

en: Number Formats
hr: Oblici brojeva

en: Number Theory
hr: Teorija brojeva

en: Number of
hr: Broj

en: Number of Automatic Clauses
hr: Broj automatskih članova

en: Number of Iterations
hr: Broj ponavljanja

en: Number of Rows _Per Sample:
hr: Broj redova _po uzorku:

en: Number of Undo Items
hr: Broj poništenih članova

en: Number of _Variables:
hr: Broj _varijabli:

en: Number of lines to import
hr: Broj linija koje se uvoze

en: Numbers
hr: Brojevi

en: OLE links are not supported.
    Name '%s' will be lost.
hr: OLE veze nisu podržane.
    Ime „%s“ će biti izgubljeno.

en: OS
hr: Operativni sistem

en: O_ptions
hr: _Odrednice

en: O_utline Color:
hr: Boja _konturne:

en: O_utside
hr: _Vanjsko

en: Obj. fn
hr: Obj. fn.

en: Object "%s" is not a dictionary.
hr: Objekt „%s“ nije rječnik.

en: Objective
hr: Stvaran

en: Objective Value
hr: Vrijednost stvarnosti

en: Objective function:
hr: Stvarne funkcije:

en: October
hr: Listopad

en: Oman, Rials
hr: Oman, rijale

en: On left side only
hr: Samo na lijevoj strani

en: On right side only
hr: Samo s desne strane

en: One Factor Analysis of Variance
hr: Analiza varijance s jednim faktorom

en: One Factor Analysis of Variance...
hr: Analiza varijance s jednim faktorom...

en: One field is not part of the merge zone!
hr: Jedno polje nije dio područja za stapanje!

en: One of the factor combinations does not contain any observations!
hr: Jedna od kombinacija faktora uopć ne sadrži promatranja!

en: Only 1 one column of <b>input</b> data can be parsed at a time, not %d
hr: Samo 1 stupac od <b>ulaznih</b> podataka može biti istovremeno parsiran, a ne %d

en: Open
hr: Otvori

en: Open a file
hr: Otvori datoteku

en: Open an external file with the specified name
hr: Otvori vanjsku datoteku navedenog imena

en: Open the Python console
hr: Otvori Python konzolu

en: Open...
hr: Otvori...

en: Open/Star Office spreadsheet
hr: Otvori/proračunsku tablicu Star Office-a

en: Operation
hr: Operacija

en: Optimal solution created by solver.
hr: Optimalno rješenje koje je pronašao sustav za traženje rješenja.

en: Optimal solution found
hr: Optimalno rješenje je pronađeno

en: Options
hr: Odrednice

en: Original Value
hr: Orginalna vrijednost

en: Original data type:
hr: Orginalna vrsta podatka:

en: Other
hr: Ostalo

en: Other value
hr: Ostala vrijednosti

en: Outline
hr: Kontura

en: Outlines _Below
hr: Obrisi _ispod

en: Outlines _Right
hr: Obrisi _desno

en: Output
hr: Izlaz

en: Output _Range:
hr: _Raspon izlaza:

en: Output variable did not yield to a numeric value. Check the output variables in your model (maybe your last round # is too high).
hr: Izlazna varijabla nije proizvela brojevnu vrijednost. Provjerite izlazne varijable u vašem modelu (možda je vaš posljednji zaokruživeni # prevelik).

en: Outputs:
hr: Izlaz:

en: Outside Borders
hr: Vanjski rubovi

en: Overall formatting
hr: Ukupno oblikovanje

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
hr: PLN : Tablice su kriptirane i zaštićene lozinkom

en: PRODUCT
hr: UMNOŽAK

en: P_aste Special...
hr: _Zalijepi na poseban način...

en: P_aste special...
hr: _Nalijepi na poseban način

en: P_ipe (|)
hr: Cij_ev (|)

en: P_rogram
hr: _Program

en: Pa_ssword:
hr: _Lozinka:

en: Page
hr: Stranica

en: Page &[PAGE]
hr: Stranica &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
hr: Stranica &&[PAGE] od &&[PAGES]

en: Page Footer
hr: Rubovi

en: Page Header
hr: Rubovi

en: Page Set_up...
hr: Postavke ispisa

en: Page Setup For All Sheets
hr: Postavi stranice za sve listove

en: Page order
hr: Redoslijed stranica

en: Page:
hr: Stranica:

en: Pakistan, Rupees
hr: Pakistan, rupiji

en: Palladium, Ounces
hr: Paladijum, unce

en: Panama, Balboa
hr: Panama, balboe

en: Papua New Guinea, Kina
hr: Papua Nova Gvineja, kine

en: Paraguay (es_PY)
hr: Paragvaj (es_PY)

en: Paraguay, Guarani
hr: Paragvaj, gvarani

en: Parameters
hr: Parametri

en: Pareto (_Sorted)
hr: Pareto (_poredano)

en: Parse error while reading Applix file.
hr: Greška prevođenja tijekom čitanja datoteke oblika Applix.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
hr: Greška u parsiranju prilikom učitavanja podataka za tablicu

en: Parse the text in the selection into data
hr: Prevedi označeni tekst u podatke

en: Password :
hr: Lozinka  :

en: Paste
hr: Umetni

en: Paste Link
hr: Zaljepi vezu

en: Paste _Special
hr: Umetni na _poseban način

en: Paste special
hr: Nalijepi na poseban način

en: Paste the clipboard
hr: Nalijepi na poseban način

en: Paste the contents of the clipboard
hr: Zaljepi sadržaj međuspremnika

en: Paste type
hr: Vrsta ubacivanja

en: Paste with optional filters and transformations
hr: Umetni s opcionalnim filterima i transformacijama

en: Pasting into %s
hr: Ubacujem u %s

en: Path
hr: Putanja

en: Pattern
hr: Uzorak

en: Pearson Correlation
hr: Operacija

en: Per column formatting
hr: Oblikovanje po stupcima

en: Per_iod:
hr: _Razdoblje:

en: Percent
hr: Postotak

en: Percentage
hr: Postotak

en: Percentage Areas
hr: Postotno područke

en: Percentage Bars
hr: Postne trake

en: Percentage Columns
hr: Postotni stupci

en: Percentage Lines
hr: Postotne linije

en: Percentage area plot.
hr: Ispis postotnog područja.

en: Percentage line plot.
hr: Ispis postotnih linija.

en: Percentage of each contributor displayed in ring for each serie with wedges of the last ring split apart.
hr: Postotak svakog učesnika prikazanog u prstenu za svaki red s izdvojenim rubovima posljednjeg prstena.

en: Percentage of each contributor displayed in ring for each serie.
hr: Postotak svakog sudionika prikazan u prstenu za svaki slijed.

en: Percentage of each contributor in 3D pie.
hr: Postotak svakog sudionika u 3D piti.

en: Percentage of each contributor with 3D wedges split apart.
hr: Postotak svakog sudionika s izdvojenim 3D rubovima.

en: Percentage of each contributor with wedges split apart.
hr: Postotak svakog sudionika s izdvojenim rubovima.

en: Percentage of each contributor.
hr: Postotak svakog sudionika.

en: Percentile
hr: Postotak

en: Perform changes within cell comments
hr: Izvodi izmjene unutar komentara ćelija

en: Perform changes within expressions
hr: Izvodi izmjene unutar izraza

en: Perform changes within non-string values
hr: Izvodi izmjene unutar vrijednosti koje nisu znakovi

en: Perform changes within string values
hr: Izvodi izmjene unutar znakovnih vrijednosti

en: Perform no more replacements
hr: Bez daljnjih zamjena

en: Perform this replacement
hr: Izvodi ovu zamjenu

en: Performance Report
hr: Statističke crte modela

en: Periodic and random samples
hr: Periodički i slučajni uzorci

en: Peru, Nuevos Soles
hr: Peru, nove sole

en: Philippines (en_PH)
hr: Filipini (en_PH)

en: Philippines, Pesos
hr: Filipini, pezosi

en: Philippines/Tagalog (tl_PH)
hr: Filipini/tagalog (tl_PH)

en: Pie
hr: Torta

en: Pie Charts
hr: Pita grafikoni

en: Pie charts
hr: Pita grafikoni

en: Pie plotting engine
hr: Sustav za iscrtavanje pita

en: Pipe (|)
hr: Cijev (|)

en: Plan Perfect
hr: Plan Perfekt

en: Plan Perfect Format (PLN) import
hr: Uvoz Plan Perfekt oblika (PLN)

en: Platinum, Ounces
hr: Platina, unce

en: Please enter a file name,
    not a directory
hr: Molim unesite ime datoteke.
    a ne direktorija

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
hr: Molim unesite ispravnu 
    varijaciju populacije za promjenljivu 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
hr: Molim unesite ispravnu 
    varijaciju populacije za promjenljivu 2.

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
hr: Molim izaberite koje tablice želite izvesti iz trenutne radne knjige. One će biti izvezene u istom poretku kao u izvoznom popisu.

en: Plot
hr: Crtanje

en: Plot Engine
hr: Program za crtanje

en: Plot Type
hr: Vrsta crtanja

en: Plot X, Y and bubble size.
hr: Iscrtaj X, Y i veličinu mjehurića.

en: PlotArea
hr: Crtaj područje

en: PlotBarCol
hr: TrakaStupaca

en: PlotBubble
hr: Mjehurić

en: PlotLine
hr: Crtaj Liniju

en: PlotPie
hr: Crtaj tortu

en: PlotRing
hr: Crtaj prsten

en: PlotXY
hr: Crtaj XY

en: Plugin Details
hr: _Dodaci...

en: Plugin List
hr: _Dodaci...

en: Plugin Manager
hr: Rukovoditelj umetcima

en: Plugin dependencies
hr: Ovisnosti dodatka

en: Plugin directory:
hr: Mapa s dodatcima:

en: Plugin has no id.
hr: Umetak nema identifikacijski broj.

en: Plugin id contains invalid characters (%s).
hr: ID umetka sadrži nedozvoljene znakove (%s)

en: Plugin loader
hr: Pokretač dodataka

en: Plugin name
hr: Ime dodatka

en: Plugin services
hr: Servisi dodatka

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
hr: Verzija umetka „%s“ je različita od programa „%s“.

en: Point
hr: Točka

en: Poisson
hr: Poasonova

en: Poland (pl_PL)
hr: Poljska (pl_PL)

en: Poland, Zlotys
hr: Poljska, zloti

en: Population Variances are:
hr: Varijacije populacije su:

en: Prefer CLIPBOARD over PRIMARY selection
hr: Preferiraj  CLIPBOARD ispred PRIMARY odabira

en: Preferen_ces...
hr: _Mogućnosti...

en: Prepare an email
hr: Pripremi e-poruku

en: Preparing to save...
hr: Priprema za spremanje...

en: Prev. Sim.
hr: Pret. sim.

en: Preview
hr: Pregled

en: Preview:
hr: Pregled:

en: Price
hr: Cijena

en: Print
hr: Ispis

en: Print Config
hr: Postavljanje ispis

en: Print Pre_view...
hr: Pregled _prije ispisa...

en: Print Previe_w...
hr: Pre_gled prije ispisa...

en: Print Preview
hr: Pogled prije ispisa

en: Print Region
hr: Ispiši pordučje

en: Print Sheets
hr: Ispiši listove

en: Print _area:
hr: _Područje ispisa:

en: Print preview
hr: Pogled prije ispisa

en: Print setup
hr: Postavke ispisa

en: Print the current file
hr: Zbroj u trenutnoj ćeliji.

en: Print the workbook
hr: Ispiši radnu knjigu

en: Printing failed
hr: Ispisivanje nije uspjelo

en: Probability of an observation's absolute value being larger than the t-value's
hr: Vjerojatnost da uočena apsolutna vrijednost bude veća od t-vrijednosti

en: Problem Size
hr: Veličina problema

en: Problem name was not defined in the file.
hr: Ime problema nije definirano u datoteci.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
hr: Obrada se zaustavlja na ovoj liniji, sve daljnje linije će biti zanemarene.

en: Processing file...
hr: Obrađujem datoteku...

en: Program Name
hr: Ime programa

en: Program Report
hr: Izvještaj programa

en: Proper_ties...
hr: _Postavke...

en: Protection
hr: Zaštita

en: Provides a CORBA scripting interface
hr: Daje sučelje za CORBA skriptiranje

en: Puerto Rico (es_PR)
hr: Portoriko (es_PR)

en: Python console
hr: Konzola za Python

en: Python file "%s" has invalid format.
hr: Python datoteka „%s“ ima neispravan format.

en: Python functions
hr: Funkcija Python-a

en: Python list is not an array
hr: Python lista nije niz

en: Python module name not given.
hr: Nije dato ime Python modula.

en: Python plugin loader
hr: Pokretač dodatka za Python

en: Qatar (ar_QA)
hr: Kvatar (ar_QA)

en: Query for replacement
hr: Upit za zamjenu

en: Quit the application
hr: Lijevo poravnano

en: Quote character:
hr: Znak citata:

en: Quoting:
hr: Navođenje:

en: RHS
hr: Desna strana

en: R_ight, then down
hr: _Desno, pa dolje

en: Ra_nge
hr: _Raspon

en: Radio Button
hr: Okrugli gumb

en: RadioButton
hr: Okrugla kućica

en: Raise object
hr: Podigni objekt

en: Raise object to top
hr: Podigni objekt na vrh

en: Random Number Functions
hr: Funkcije slučajnih brojeva

en: Random Number Generation
hr: Generiranje slučajnih brojeva

en: Random Numbers
hr: Slučajni brojevi

en: Range
hr: Raspon

en: Range:
hr: Raspon:

en: Rank
hr: Poredak

en: Rank and Percentile
hr: Procjena i postotak

en: Ranks
hr: Procjene

en: Ranks And _Percentiles...
hr: Procjena i _postotak...

en: Ranks and _Percentiles...
hr: Procjena i _postotak...

en: Ranks, placements and percentiles
hr: Rangovi, položaji i postoci

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
hr: Rasca, HTML, troff, LaTeX izvoznici.

en: Ratio
hr: odnos

en: Rayleigh
hr: Desno

en: Rayleigh Tail
hr: Rayleighov ostatak

en: Re_gular expression
hr: _Regularni izraz

en: Re_name
hr: Ć_elije...

en: Re_place:
hr: _Zamijeni:

en: Reading file...
hr: Učitavanje datoteke...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
hr: Čitanje linearne programa spremljenih u MPS formatu (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
hr: Čita i piše informacije spremljene u *.diff formatu

en: Real
hr: Četverokut

en: Recalculate
hr: Ponovno izračunaj

en: Recalculate the spreadsheet
hr: Preračunavanje tablice

en: Recalculation:
hr: Izračun:

en: Recently Used
hr: Nedavno korišteni

en: Reconfigure Graph
hr: Ponovno podešavanje grafa

en: Rectangle
hr: Pravokutnik

en: Red
hr: Crvena

en: Redo
hr: Ponovi

en: Redo the operation
hr: Ponovi radnju

en: Redo the undone action
hr: Ponovi opozvanu akciju

en: Reduced
hr: Umanjeno

en: Regression
hr: Regresija

en: Regression Analysis
hr: Regresivna analiza

en: Remaining Error:
hr: Preostala greška:

en: Remove
hr: Ukloni

en: Remove Hyperlink
hr: Ukloni hipervezu

en: Remove _Auto Filter
hr: Ukloni _automatski filtar

en: Remove a filter
hr: Ukloni filtar

en: Remove an outline group
hr: Ukloni konturnu grupu

en: Remove borders
hr: Ukloni okvire

en: Remove selected cells, shifting others into their place
hr: Ukloni označene ćelije, pomićući druge na njihovo mjesto

en: Rename
hr: Preimenuj

en: Rename the current sheet
hr: Promijeni ime trenutnog lista

en: Renaming Sheets
hr: Mijenjanje imena listova

en: Reordering Sheets
hr: Ponovno poredavanje list

en: Reorganizing Sheets
hr: Ponovno organiziranje listova

en: Replacement string must be set.
hr: Niz znakova za zamjenu mora biti postavljen.

en: Report
hr: Izvještaj

en: Report Created:
hr: Izvještaj stvoren:

en: Reports
hr: Izvještaji

en: Requires more than 1 row
hr: Treba više od jednog retka

en: Resize object
hr: Podigni objekt

en: Result
hr: Rezultat

en: Result Cells:
hr: Zaključne ćelije:

en: Result cell
hr: Zaključne ćelije:

en: Results entry did not contain valid cell names.
hr: Dobivena stavka nije sadržavala ispravna imena ćelija.

en: Retain Output Range Comments
hr: Očuvaj komentare izlaznog raspona

en: Retain Output Range Formatting
hr: Zadrži oblikovanje izlaznog raspona

en: Retain Output Range _Comments
hr: Zadrži _komentare izlaznog raspona

en: Retain Output Range _Formatting
hr: Zadrži _oblikovanje izlaznog raspona

en: Reverse Diagonal
hr: Obrnuta dijagonala

en: Reverse Diagonal Stripe
hr: Traka obrnute dijagonale

en: Revised Simplex (GLPK 4.2)
hr: Prerađeni Simpleks (GLPK 3.2)

en: Right
hr: Desno

en: Right Align
hr: Desno poravnanje

en: Right align
hr: Desno poravnano

en: Ring
hr: Zvoni

en: Ring plotting engine
hr: Sustav za iscrtavanje prstena

en: Risk Simulation
hr: Simulacija rizika

en: Romania (ro_RO)
hr: Rumunjska (ro_RO)

en: Romania, Lei
hr: Rumunjska, leje

en: Romanian (ISO-8859-16)
hr: Rumunjski (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
hr: Rumunski (MacRomanian)

en: Ross Ihaka, special functions.
hr: Ross Ihaka, specijalne funkcije.

en: Row Height
hr: Visina retka

en: Row and co_lumn headings
hr: Zaglavlja redaka i stupaca

en: Row/Column
hr: Red/Stupac

en: Run on
hr: Pokreni na

en: Runtime
hr: Izvršavanje

en: Russia (ru_RU)
hr: Rusija (ru_RU)

en: Russia, Rubles
hr: Rusija, rublje

en: Russia/Tatar (tt_RU)
hr: Rusija/tatarski (tt_RU)

en: Russian (CP-866)
hr: Ruski (CP-866)

en: Rwanda, Rwanda Francs
hr: Ruanda, ruandski franci

en: SC/xspread
hr: SC/XSpread

en: SUM
hr: ZBROJ

en: SUMMARY
hr: SAŽETAK

en: SUMMARY OF SIMULATION ROUND #
hr: IZVJEŠTAJ KRUGA OPONAŠANjA #

en: S_ee two separators as one
hr: Tumači dva r_azdvojnika kao jedan

en: S_heet
hr: _List

en: S_heets
hr: _Listovi

en: S_pace
hr: Ra_zmak

en: S_pecial
hr: _Posebno

en: S_ummary Statistics
hr: Uku_pna statistika

en: S_ymbol:
hr: _Simbol:

en: Saint Helena, Pounds
hr: Sv. Helena, funte

en: Samoa, Tala
hr: Samoa, tale

en: Sample
hr: Primjer

en: Sample DataSource
hr: Primjer izvora podataka

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
hr: Primjerak Python umetka koji daje neke (beskorisne) funkcije.

en: Sampling
hr: Uzorkovanje

en: Sampling Method:
hr: Način uzorakovanja:

en: Sao Tome and Principe, Dobras
hr: Sao Tome i Principe, dobre

en: Saturday
hr: Subota

en: Saudi Arabia (ar_SA)
hr: Saudijska Arabija (ar_SA)

en: Saudi Arabia, Riyals
hr: Saudijska Arabija, rijale

en: Save
hr: Spremi

en: Save _As...
hr: _Spremi Kao...

en: Save all
hr: Spremi

en: Save as Default Settings
hr: Spremo kao uobičajene postavke

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
hr: želite li spremiti promjene u radnoj knjizi '%s' prije zatvaranja?

en: Save changes to workbook '%s' before logging out?
hr: želite li spremiti promjene u radnoj knjizi  „%s“ prije odjave?

en: Save changes to workbook before closing?
hr: želite li spremiti promjene u radnoj knjizi prije zatvaranja?

en: Save changes to workbook before logging out?
hr: želite li spremiti promjene u radnoj knjizi prije odjave?

en: Save graph as image
hr: Spremi graf kao sliku

en: Save the current workbook
hr: Sprema trenutnu radnu knjigu

en: Save the current workbook with a different name
hr: Sprema trenutnu radnu knjigu s drugim imenom

en: Save workbook as
hr: Spremi bilježnicu pod drugim imenom

en: Saving file...
hr: Spremam datoteku...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
hr: Spremanje preko starih datoteka ove vrste je onemogućeno zbog sigurnosnih razloga.

en: Scalar
hr: Uzorak:

en: Scalar or Blank
hr: Greška u sintaksi

en: Scalar or Error
hr: Skalar ili greška

en: Scale
hr: Razmjer

en: Sce_narios
hr: Sce_nariji

en: Scenario Manager
hr: Upravitelj scenarijima

en: Scenario Show
hr: Prikaz scenaria

en: Scenario Summary
hr: Sažetak scenarija

en: Scenario name already used
hr: Ime scenarija je već u upotrebi

en: Scenario name:
hr: Ime scenarija:

en: Scenarios
hr: Scenariji

en: Scientific
hr: Znanstvena

en: Scope
hr: Opseg

en: Screen %d [This screen]
hr: Zaslon %d [Ovaj zaslon]

en: Screen resolution in the horizontal direction.
hr: Razlučivost  zaslona u vodoravnom smjeru.

en: Screen resolution in the vertical direction.
hr: Razlučivost  zaslona u okomitom smjeru..

en: Scrollbar
hr: Klizač

en: Scrollbar Properties
hr: Postavke klizača

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
hr: Sean Atkinson, funkcije i uvoz X-Base.

en: Search
hr: &Traži

en: Search Center
hr: Središte pretraživanja

en: Search Workbook
hr: Traži radnu knjigu

en: Search and Replace
hr: Traži i zamijeni

en: Search and Replace Query
hr: Traži i zamijeni

en: Search and Replace...
hr: Traži i zamijeni...

en: Search and replace in all cells in the workbook
hr: Traži i premjesti u svim ćelijama radne knjige

en: Search and replace in current sheet only
hr: Traži i premjesti samo u trenutnom listu

en: Search and replace in specified range only
hr: Traži i zamijeni samo u zadatom rasponu

en: Search cells containing
hr: Traži ćelije koje sadrže

en: Search column by column
hr: Traži stupac po stupac

en: Search for some text
hr: Traži neki tekst

en: Search for some text and replace it with something else
hr: Traži neki tekst i zamijeni ga drugim

en: Search in all cells in the workbook
hr: Traži u svim ćelijama radne knjige

en: Search in current sheet only
hr: Traži samo u trenutnom listu

en: Search in specified range only
hr: Traži samo u određenom rasponu

en: Search line by line
hr: Traži liniju po liniju

en: Search string must not be empty.
hr: Mora se navesti traženi niz znakova.

en: Search text is
hr: Traženi tekst je

en: Search...
hr: Traži...

en: Seborga, Luigini
hr: Seborga, Luiđini

en: See two successive separators as one.
hr: Tumači dva uzastopna razdvojnika kao jedan.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
hr: Tumači dva uzastopna tekst indikatora kao jedan koji ne prekida ćeliju.

en: Select Arra_y
hr: Označi _polje

en: Select _All
hr: Označi _sve

en: Select _Column
hr: Označi _stupac

en: Select _Depends
hr: Odaberi _zavisne

en: Select _Inputs
hr: Označi _unose

en: Select _Row
hr: Označi _red

en: Select a function to insert:
hr: Odaberite funkciju za ubacivanje:

en: Select all cells in the spreadsheet
hr: Izaberi sve ćelije u proračunskoj tablici

en: Select all the cells are used by the current edit cell
hr: Označi sva polja korištena u ćeliji koja se upravo uređuje

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
hr: Označi sve ćelije koja zavise od ćelije koja se upravo uređuje

en: Select an appropriate format automatically.
hr: Sam odaberi odgovarajuće formatiranje.

en: Select an array of cells
hr: Označite niz ćelija

en: Select an entire column
hr: Označi čitav stupac

en: Select an entire row
hr: Označi čitav red

en: Select an image
hr: Označi sliku

en: Select an object to add
hr: Izaberite kakav objekt želite dodati

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
hr: Odabrani format datoteke ne podržava čuvanje višestrukih tablica u jednoj datoteci.
    Ukoliko želite spremiti sve tablice, spremite ih u odvojenim datotekama ili odaberite drukčiji format datoteke.
    Želite li sačuvati samo tekuću tablicu?

en: Semi Circles
hr: Polukrugovi

en: Semicolo_n (;)
hr: _Točka-zarez (;)

en: Semicolon (;)
hr: Točka-zarez (;)

en: Sen_d To...
hr: _Pošalji ...

en: Send
hr: Pošalji

en: Send _Email
hr: Poš_alji e-pismo

en: Send the current file in email
hr: Pošalji trenutnu datoteku e-poštom

en: Send the current file via email
hr: Pošalji trenutnu datoteku e-poštom

en: Sensitivity Report
hr: Izvještaj osjetljivosti

en: Separation between groups as a percentage of bar/col width
hr: Razmak među grupama kao postotak širine trake/stupci

en: Separator:
hr: Razdjelnik:

en: Separators
hr: Razdjelnici

en: September
hr: Rujan

en: Series
hr: Serija

en: Series in:
hr: Nizovi u:

en: Service '%s' not supported by loader.
hr: Sustav za učitavanje ne podržava servis „%s“.

en: Set Background Color
hr: Postava pozadine

en: Set Borders
hr: Postavi rubove

en: Set Font
hr: Postavi pismo

en: Set Font Size
hr: Veličina pisma

en: Set Font Style
hr: Postavi stil pisma:

en: Set Foreground Color
hr: Postava pozadine

en: Set Horizontal Alignment
hr: Postavi vodoravno poravnanje

en: Set Text
hr: Postavi tekst

en: Set column width of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
hr: Postavi širinu stupca odabranogr na <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Set row height of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
hr: Postavi visinu retka odabranih ćelija na <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Set standard/default column width
hr: Postavi standardnu/uobičajenu širinu stupaca

en: Set standard/default row height
hr: Postavi standardnu/uobičajenu visinu retka

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
hr: Postavi oblik označenih ćelija koji uključuje razdjelnik tisučica

en: Set the format of the selected cells to monetary
hr: Postavi oblik označenih ćelija u novčani oblik

en: Set the format of the selected cells to percentage
hr: Postavi oblik označenih ćelija u postotke

en: Set the root library directory
hr: Postavi korijenski direktorij biblioteka

en: Setting height of row %s to %d pixels
hr: Postavljanje visine retka %s na %d točaka

en: Setting height of rows %s to %d pixels
hr: Postavljanje visine retka %s na %d točaka

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to perform a case-sensitive sort and determine the initial state of the case-sensitive checkbox in the sort dialog.
hr: Uključivanje ove opcije će prouzrokovati da dugmad za poredak na liniji sa alatima naprave poredak osjetljiv na velika i mala slova i određuje početno stanje potvrdnog okvira u dijalogu za poredak.

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to preserve the cell formats while sorting and determines the initial state of the preserve-formats checkbox in the sort dialog.
hr: Ukjučivanje ove opcije će uzrokovati da dugmad za poredak na liniji sa alatkama sačuvaju oblik polja prilikom stvaranja poretka i odredit će početno stanje potvrdnog okvira za očuvanje oblika u dijalogu za poredak.

en: Setup the page settings for your current printer
hr: Podešavamke postavki stranice za trenutni pisač

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
hr: Nekoliko osnovnih alata za proste brojeve, pi, fi, sigma. Također sadrži neke jednostavne operacije na razini bita.

en: Seychelles, Rupees
hr: Seješeli, Rupees

en: Sh_uffle...
hr: Miješ_aj...

en: Shadow
hr: Sjena

en: Sharing
hr: Dijeljenje

en: Sheet
hr: List

en: Sheet name is NULL
hr: Ime lista je NULL

en: Sheet name is not valid utf-8
hr: Ime lista nije ispravni utf-8 oblik

en: Sheet name is required
hr: Potrebno je ime lista

en: Sheet name must have at least 1 letter
hr: Ime lista mora sadržavati barem jedno slovo

en: Sheet%d
hr: List %d

en: Sheets
hr: Listovi

en: Sheets to export
hr: Tablice za izvoz

en: Shift Dow_n and Move
hr: Pomakni do_lje i premjesti

en: Shift Righ_t and Move
hr: Pomakni desno i _premjesti

en: Shift _Down and Copy
hr: Pomakni do_lje i kopiraj

en: Shift _Right and Copy
hr: Pomakni _desno i kopiraj

en: Shift cells _down
hr: Premjesti ćelije do_lje

en: Shift cells _left
hr: Premjesti ćelije _lijevo

en: Shift cells _up
hr: Premjesti ćelije _gore

en: Show
hr: Pokaži

en: Show
    Sample
hr: Prikaži
    Uzorak

en: Show Detail
hr: Pokazivanje detalja

en: Show Sheet Name in Undo List
hr: Pokaži ime tablice u popisu za opoziv

en: Show all filtered and hidden rows
hr: Pokaži sve filtrirane i skrivene retke

en: Show column outline %d
hr: Prikaži konture stupca %d

en: Show next match
hr: Pokaži sljedeće poklapanje

en: Show previous match
hr: Pokaži prethodno poklapanje

en: Show row outline %d
hr: Prikaži vanjske linije reda %d

en: Show rows where:
hr: Ovdje prikaži redove:

en: Show:
hr: Pokaži:

en: Shrin_k to fit
hr: Smanji do pri_lagodbe

en: Shuffle Data
hr: Izmješaj podatke

en: Shuffle Method:
hr: Načun miješanja:

en: Shuffle cells, rows or columns
hr: Miješanje ćelija, redaka ili stupaca

en: Si_mulation...
hr: Si_mulacija...

en: Si_ze:
hr: _Veličina:

en: Sierra Leone, Leones
hr: Siera Leone, leone

en: Silver, Ounces
hr: Srebro, Unca

en: Simplex (LP Solve 3.2)
hr: Simpleks (Linearno programiranje 3.2)

en: Simulation Report
hr: Izvještaj simulacije

en: Simulation Summary:
hr: sažetak simulacije:

en: Simulations
hr: Simulacije

en: Singapore, Dollars
hr: Singapur, dolari

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
hr: Singapur/kineski (zh_SG)

en: Singapore/English (en_SG)
hr: Singapur/engleski (en_SG)

en: Single
hr: Jednostruko

en: Single Factor ANOVA
hr: Jedan faktor ANOVA

en: Single Factor ANOVA (%s)
hr: ANOVA sa jednim faktorom (%s)

en: Size of Sample:
hr: Veličina uzorka:

en: Size of _Sample:
hr: Veličina _uzorka:

en: Size of dropdown indicator
hr: Veličina padajućeg pokazatelja

en: Size:
hr: Veličina:

en: Skewness
hr: odstupanje

en: Skip Blanks
hr: Preskoči praznine

en: Skip cells that that would result in errors
hr: Preskoči ćelije koja bi uzrokovale greške

en: Slack
hr: Ugib

en: Slas_h (/)
hr: Ko_sa crta (/)

en: Slash (/)
hr: Kosa crta (/)

en: Slices start _at:
hr: Dijelovi počinju na:

en: Slider
hr: Klizač

en: Slovakia (sk_SK)
hr: Slovačka (sk_SK)

en: Slovakia, Koruny
hr: Slovačka, krune

en: Slovenia (sl_SI)
hr: Slovenija (sl_SI)

en: Slovenia, Tolars
hr: Slovenija, tolari

en: Small Circles
hr: Mali krugovi

en: Smallest (%d)
hr: Najmanji (%d)

en: Solid
hr: Puno

en: Solomon Islands, Dollars
hr: Solomonsko otočje, dolari

en: Solution:
hr: Rješenje:

en: Solve
hr: Riješiti

en: Solver
hr: Razrješivač

en: Solver found an optimal solution.  All constraints and optimality conditions are satisfied.
hr: Sustav za traženje rješenja je pronašao optimalno rješenje. Sva ograničenja i optimalni uvjeti su zadovoljeni.

en: Somalia, Shillings
hr: Somalija, šilinzi

en: Some content will be lost when saving as MS Excel (tm) 95. It only supports %d rows, and this workbook has %d
hr: Neki sadržaj će biti izgubljen kada ga čuvate u eksel 95 obliku. On podržava samo %d vrsta, a ova radna sveska ima %d

en: Some content will be lost when saving as MS Excel (tm). It only supports %d rows, and this workbook has %d
hr: Neki sadržaj će biti izgubljen kada ga čuvate u eksel obliku. On podržava samo %d vrsta, a ova radna sveska ima %d

en: Some dialogs contain only a single entry field that allows range selections in the workbook. Setting this variable to TRUE directs selections to this entry even the entry does not have keyboard focus.
hr: Neki prozori sadrže samo pojedinačna polja za unos koja omogućavaju odabir opsega iz radne knjige. Postavljanje ove varijable prosljeđuje odabire u ovo polje čak i ako fokus tipkovnice nije u njemu.

en: Some file formats can contain only a single sheet. This variable determines whether the user will be warned if only a single sheet of a multi-sheet workbook is being saved.
hr: Neki oblici datoteka mogu čuvati samo jednu tablicu. Ova varijabla određuje hoće li korisnik biti upozoren ako će se sačuvati samo jedna tablica radne knjige sa više tablica.

en: Some name
hr: Neko ime

en: Some of the input cells contain non-numeric values.  Specify a valid input range.
hr: Neka od ulaznih polja sadrže nenumeričke vrijednosti. Zadajte ispravni ulazni raspon.

en: Sorry, gnumeric can only save graphs as png images
hr: Nažalost, gnumeric može spremati grafove samo kao PNG slike

en: Sort
hr: Razvrstavanje

en: Sort Ascending
hr: Sortiraj uzlazno

en: Sort Descending
hr: Sortiraj silazno

en: Sort is Case-Sensitive
hr: Razvrstaj s razlikovanjem velikih i malih slova

en: Sort range has a _header
hr: Raspon razvrstavanja ima _zaglavlje

en: Sort the selected region
hr: Razvrstaj označene ćelije

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
hr: Poredaj označeno područje u rastućem poretku prema prvom označenom stupcu

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
hr: Poredaj označeno područje u padajućem poretku prema prvom označenom stupcu

en: Sort...
hr: Razvrstaj...

en: Sorting
hr: Razvrstavanje

en: Sorting Preserves Formats
hr: Razvrstavam s čuvanjem oblika

en: Source
hr: Izvor

en: Source Format
hr: Oblik izvora

en: Source Locale:
hr: Izvor lokala:

en: Source region %s overlaps with the destination region
hr: Izvorišno područje %s se preklapa s odredišnim područjem

en: South
hr: Jug

en: South & Central America
hr: Južna i središnja Amerika

en: South Africa Afrikaans (af_ZA)
hr: Južna Afrika/Afrikans (af_ZA)

en: South Africa, Rand
hr: Južna Afrika, randi

en: South Africa/English (en_ZA)
hr: Južna Afrika/engleski (en_ZA)

en: South European (ISO-8859-3)
hr: Južno-europska (ISO-8859-3)

en: Space
hr: Razmak

en: Spacing around indicator
hr: Razmak oko pokazatelja

en: Spain (es_ES)
hr: Španjolska (es_ES)

en: Spain/Basque (eu_ES)
hr: Španjolska/Baskija (eu_ES)

en: Spain/Catalan (ca_ES)
hr: Španjolska/katalonski (ca_ES)

en: Spain/Galician (gl_ES)
hr: Španolska/galicijski (gl_ES)

en: Special
hr: Posebno

en: Specify an XL-style format directly
hr: Navedite neposredno formatiranje u XL stilu

en: Specify the size and location of the initial window
hr: Zadajte veličinu i mjesto početnog prozora

en: Spin Button
hr: Okretni gumb

en: SpinButton
hr: Okretni gumb

en: Split
hr: Podijeli

en: Split Pie
hr: Razdjeljena torta

en: Split Ring
hr: Razdjeljeni prsten

en: Split merged ranges of cells
hr: Rastavi spojene raspone ćelija

en: Spreadsheet
hr: Proračunska tablica

en: Sri Lanka, Rupees
hr: Šri Lanka, rupiji

en: Stacked Areas
hr: Spojena polja

en: Stacked Bars
hr: Spojene trake

en: Stacked Columns
hr: Spojen stupci

en: Stacked Lines
hr: Spojene linije

en: Stacked area plot.
hr: Iscrtavanje spojenih polja.

en: Stacked line plot.
hr: Iscrtavanje spojenih linija.

en: Standard Error
hr: Stadardna greška

en: Start Value:
hr: Početna vrijednost:

en: Start search
hr: Pokreni pretraživanje

en: Statistical Anal_ysis
hr: Statistička _analiza

en: Statistical Functions
hr: Statističke funkcije

en: Statistics
hr: Statistike

en: Std. Dev.
hr: Standardno odstupanje

en: Step
hr: Korak

en: Step 1 of 2: Select Chart Type
hr: Korak 1 od 2: Odaberite tip grafikona

en: Step 2 of 2: Customize Chart
hr: Korak 2 od 2: Prilagodite grafikon

en: Step Value:
hr: Vrijednost koraka:

en: Stock Scatter plot types
hr: Vrste razbacanog iscrtavanja

en: Stop            (never allow invalid input)
hr: Zaustavi            (nikad nemoj dozvoliti netočan ulaz)

en: Stop Value:
hr: Zaustavna vrijednosti:

en: Stri_kethrough
hr: _Precrtano

en: String
hr: Znakovni niz

en: String Functions
hr: Funkcije za nizove znakova

en: Student t
hr: Studentova t

en: Style
hr: Stil

en: Style:
hr: Stil:

en: Styles with no content
hr: Stilovi bez sadržaja

en: Su_bscript
hr: _Indeks

en: Subject to
hr: Podložno je

en: Subject to the Constraints:
hr: Tema u ograničenja:

en: Subtotal By
hr: Međurezultat za

en: Subtract
hr: Oduzmi

en: Sudan, Dinars
hr: Sudan, dinari

en: Sum
hr: Zbroj

en: Sum into the current cell
hr: Zbroj u trenutnoj ćeliji

en: Summary
hr: Sažetak

en: Summary of Results:
hr: Sažetak rezultata:

en: Sunday
hr: Nedjelja

en: Sup_erscript
hr: _Eksponent

en: Suriname, Guilders
hr: Surine, guldeni

en: Swaziland, Emalangeni
hr: Svazilend, emalangeni

en: Sweden (sv_SE)
hr: Švedska (sv_SE)

en: Sweden, Kronor
hr: Švedska, krune

en: Switzerland, Francs
hr: Švicarska, franak

en: Switzerland/French (fr_CH)
hr: Švicarska/francuski (fr_CH)

en: Switzerland/German (de_CH)
hr: Švicarska/njemački (de_CH)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
hr: Švicarska/talijanski (it_CH)

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
hr: Sintaksna greška u liniji %d. Zanemarujem.

en: Syria (ar_SY)
hr: Sirija (ar_SY)

en: Syria, Pounds
hr: Sirija, funte

en: System
hr: Sustav

en: System Directory for Autoformats
hr: Sustavski direktorij za autoformat predloške

en: System Information
hr: Informacije sustava

en: TRUE
hr: TOČNO

en: T_op
hr: _Vrh

en: T_ype:
hr: Vrh

en: Tabulate Dependency
hr: Tablične zavisnosti

en: Tabulating Dependencies
hr: Ovisnosti tabeliranja

en: Tabulation
hr: Tabeliranje

en: Taiwan (zh_TW)
hr: Tajvan (zh_TW)

en: Taiwan, New Dollars
hr: Tajvan, novi dolari

en: Tajikistan (tg_TJ)
hr: Tadžikistan (tg_TJ)

en: Tajikistan, Rubles
hr: Tadžikistan, rublje

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
hr: Takashi Matsuda, originalni tekst umetak.

en: Tanzania, Shillings
hr: Tanzanija, šilinzi

en: Target
hr: Cilj

en: Target Cell (Maximize)
hr: Odredišna ćelija (Uvećaj)

en: Target Cell (Minimize)
hr: Odredišna ćelija (Umanji)

en: Target _Range:
hr: _Raspon cilja:

en: Target cell should contain a formula.
hr: Odredišna ćelija treba sadržavati formulu.

en: Target region contains merged cells
hr: Odredišno područje sadrži spojene ćelije

en: Target value search
hr: Cijna vrijednost pretraživanja

en: Te_xt indicator:
hr: Pokaz_atelj teksta:

en: Template Details
hr: Detalji predložaka

en: Test decision alternatives by using Monte Carlo simulation to find out probable outputs and risks related to them
hr: Probne alternativne odluke kod korištenja Monte Carlo simulacije za pronalazakvjerojatnih izlaza i rizika povezanih uz njih

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
hr: Isprobavam jednakost 2 varijance (F-Test)

en: Testing the Difference of 2 Means
hr: Isprobavanje razlike 2. sredine

en: Text
hr: Tekst

en: Text Import Configuration
hr: Postavljanje uvoza teksta

en: Text export (configurable)
hr: Izvoz teksta (podesivo)

en: Text import (configurable)
hr: Uvoz teksta (podesivo)

en: Text indicator
hr: Pokazatelj teksta

en: Text length
hr: Duljina teksta

en: Text to Columns
hr: Tekst u kolone

en: Thai (TIS-620)
hr: Tajlandska (TIS-620)

en: Thailand (th_TH)
hr: Tajland (th_TH)

en: Thailand, Baht
hr: Tajland, bati

en: Thank you for using Gnumeric!
    
    The version of Gnumeric you are using is quite old
    by now.  It is likely that many bugs have been fixed
    and that new features have been added in the meantime.
    
    Please consider upgrading before reporting any bugs.
    Consult http://www.gnome.org/projects/gnumeric/ for details.
    
    -- The Gnumeric Team.
hr: Hvala vam što koristite Gnumeric!
    
    Inačica Gnumerica koju koristite je prilično stara
    u odnosu na današnje. Vjerojatno su u međuvremenu mnoge greške
    ispravljene i dodana nove mogućnosti.
    
    Molim razmotrite nadogradnju prije prijavljivanja bilo kakvih grešaka.
    Za više detalja posjetite http://www.gnumeric.org/
    
    — Gnumeric tim.

en: That file is not in the given encoding.
hr: Ta datoteka nema znakovni skup.

en: That value is invalid.
    Restrictions have been placed on this cell's contents.
hr: Ta vrijednost je netočna.
    Postoje ograničenja na sadržaju ove ćelije.

en: Thatch
hr: Pokrov

en: The 2 input ranges must have the same size.
hr: Dva ulazna raspona moraju imati istu veličinu.

en: The GNOME Spreadsheet
hr: GNOME proračunska tablica

en: The LHS cells should contain formulas that yield proper numerical values.  Specify valid LHS entries.
hr: Polja koja sadrže lijeve stranice jednakosti ili nejednakosti trebaju sadržavati formule koje daju pravilne brojevne vrijednosti. Zadajte ispravnu lijevu stranu jednakosti tj. nejednakosti.

en: The Netherlands (nl_NL)
hr: Nizozemska (nl_NL)

en: The RHS cells should contain proper numerical values only.  Specify valid RHS entries.
hr: Ćelije koja sadrže desne strane jednakosti ili nejednakosti trebaju sadržavati samo pravilne brojevne vrijednosti. Zadajte ispravnu desnu stranu jednakosti tj. nejednakosti.

en: The Target Cell value specified does not converge!  The program is unbounded.
hr: Vrijednost odredišne ćelije ne konvergira! Program je neograničen.

en: The autocorrect engine does not correct the first letter for words in this list.
hr: Sustav za automatsko ispravljanje ne ispravlja prvo slovo za riječi koje su u ovom popisu.

en: The autocorrect engine does not correct the inital caps for words in this list.
hr: Sustav za automatsko ispravljanje ne ispravlja početna slova za riječi koje su u ovom popisu.

en: The carriage return character (ASCII code 13) breaks lines
hr: Znak za prelaz u novi red (ASCII kod 13) prelama redove

en: The category this template belongs to
hr: Kategorija kojoj pripada ovaj predložak

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
hr: Imenovana ćelija u „Promjenom ćelije“ ne smije sadržavati formulu!

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
hr: Imenovana ćelija u „Postavi ćeliju“ mora sadržavati formulu!

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
hr: Prevučena polja će prebrisati sadržaj postojećih 
    polja u tom opsegu. Želite li da zamijenim 
    sadržaje u ovom području?

en: The configuration of gnome-print. Do not edit this variable.
hr: Postavke za gnome-print. Nemojte uređivati ovu varijablu.

en: The criteria range is invalid.
hr: Raspon kriterija je neispravan.

en: The data columns range in length from %i to %i. Shall we trim the lengths to %i and proceed?
hr: Raspon stupaca podataka od %i do %i. Treba li skratiti duljinu na %i  i nastaviti?

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
hr: Podatak nije valjan u znakovnom skupu %s; molim odaberite neki drugi znakovni skup.

en: The default amount each slice is separated from the center measured as a percentage of the radius of the pie
hr: Uobičajena vrijednost za koju je svaki dio odvojen od središta mjereno u postotcima polumjera pite

en: The default font is bold.
hr: Uobičajeno pismo je masno.

en: The default font is italic.
hr: Uobičajeno pismo je kurzivno.

en: The default font name for headers and footers.
hr: Uobičajeni naziv pisma za zaglavlja i podnožja.

en: The default font name for new workbooks.
hr: Uobičajeno ime pisma za novu radnu knjigu.

en: The default font size for headers and footers.
hr: Uobičajena veličina pisma za zaglavlja i podnožja.

en: The default font size for new workbooks.
hr: Uobičajena veličina pisma za nove radne knjige.

en: The default header/footer font is bold.
hr: Uobičajeno pismo zaglavla i podnožja je masno.

en: The default header/footer font is italic.
hr: Uobičajeno pismo zaglavlja i podnožja je kurzivno.

en: The default page footer for new documents that can be modified using the page setup dialog.
hr: Uobičajeno podnožje stranice novih dokumenata može se preinačiti korištenjemdijaloga za podešavanje starnice.

en: The default page header for new documents that can be modified using the page setup dialog.
hr: Uobičajeno zaglavnje novih stranica koje se može prilagođavati korištenjem dijaloga za postavnjanje stranica.

en: The dependency cells should not contain an expression
hr: Zavisna polja ne trebaju sadržavati izraz

en: The file is not a Gnumeric Workbook file
hr: Datoteka nije Gnumeric radna knjiga

en: The file menu shows a list of recently used functions. This is that list.
hr: Izbornik „Datoteka“ prikazuje popis nedavno korištenih funkcija. Ovo je taj popis.

en: The filename given is not valid in the current encoding.
hr: Ime datoteke koje ste naveli je neispravno u trenutnom znakovnom kodiranju.

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
hr: Sljedeći umetci moraju biti pokrenuti kako bi pokrenuli ovaj umetak:

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart Gnumeric now.
hr: Sledeći dodaci se više ne nalaze na disku ali su još uvijek pokrenuti:
    %s.
    Trebalo bi da sada ponovo pokrenete Gnumerik.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
hr: Odabirnik funkcija čuva popis nedavno korištenih funkcija. Ovo je taj popis.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
hr: Izbornik funkcija čuva popis nedavno korištenih funkcija. Ovo je maksimalna dužina tog popisa.

en: The function to use when consolidating
hr: Funkcija koja se koristi za učvršćivanje

en: The given criteria are invalid.
hr: Zadani kriterij je neispravan.

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyways?
hr: Navedeni nastavak datoteke ne odgovara odabranoj vrsti datoteke. Želite li svejedno koristiti ovo ime?

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
hr: Zadani ulazni raspon treba sadržavati barem dva stupca i dva retka podataka i oznaka.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
hr: Zadani ulazni raspon treba sadržavati barem dva stupca i dva retka podataka.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
hr: Zadani ulazni raspon treba sadržavati barem dva stupca podataka i oznake.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
hr: Zadani ulazni raspon treba sadržavati barem dva stupca podataka.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
hr: Zadani ulazni raspon treba sadržavati barem dva retka podataka i oznake.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
hr: Zadani ulazni raspon treba sadržavati barem dva retka podataka.

en: The group/individual that made the template
hr: Grupa ili pojedinac koji je napravio predložak

en: The initial zoom factor for new workbooks.
hr: Početni faktor uvećanja za nove radne knjige.

en: The input range contains non-numeric data.
hr: Ulazni raspon sadrži nenumeričke podatke.

en: The input range is invalid.
hr: Ulazni raspon je neispravan.

en: The input variable range is invalid.
hr: Ulazni raspon varijabli je neispravan.

en: The items on this page are related to the saving and opening of files.
hr: Stavke na ovoj stranici su povezane s spremanjem i otvaranjem datoteka.

en: The items on this page customize the behaviour of the undo/redo system.
hr: Stavke na ovoj stranici prilagođavaju ponašanje Vrati/Ponovi sustava.

en: The items on this page customize the inital settings of the sort dialog and the behaviour of the sort toolbar buttons.
hr: Stavke na ovoj stranici prilagođavaju početna podešavanja dijaloga za poredaki ponašanje dugmadi za poredak linije sa alatima.

en: The items on this page customize the new default workbook.
hr: Stavke na ovoj stranici prilagođavaju novu radnu knjigu.

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
hr: Lijevi stupac sadrži oznake, one se neće učvrstiti, već će se koristiti kao ključevi pri usporedbi

en: The line feed character (ASCII code 10) breaks lines
hr: Znak za novi red (ASCII kod 10) prelama redove

en: The list range is invalid.
hr: Raspon popisa je neispravan.

en: The main directory for user specific autoformat templates.
hr: Glavni direktorij za korisničke autoformat predloške.

en: The maximum number of iterations exceeded. The optimal value could not be found.
hr: Dostignut je maksimalni broj iteracija. Optimalna vrijednost nije nađena.

en: The maximum time exceeded. The optimal value could not be found in given time.
hr: Dostignuto je maksimalno vrijeme. Optimalna vrijednost nije nađena u datom vremenu.

en: The maximum value should be bigger than the minimum
hr: Maksimalni broj biti veći od minimalnog

en: The menu of options
hr: Operacija

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
hr: Sljedeća generacija sax baziranog XML U/I podsustava

en: The number is out of range
hr: Broj je izvan raspona

en: The number of data rows must be a multiple of the replication number.
hr: Broj podatkovnih redova mora biti umnožak broja kopija.

en: The number of files kept in the `recent' section of the file menu.
hr: Broj stavki koje se čuvaju u odjeljku „nedavno“ „datoteka“ izbornika.

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
hr: Početni broj tablica koje se stvaraju u radnoj knjizi.

en: The output range is invalid.
hr: Izlazni raspon je neispravan.

en: The output range overlaps with the input ranges.
hr: Izlazni raspon se preklapa s ulaznim rasponom.

en: The output variable range is invalid.
hr: Izlazni raspon varijabli je neispravan.

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
hr: Dodatak sada ne može biti isključen jer je u upotrebi. Ako označite kućicu dolje, ovaj dodatak se neće ponovo aktivirati kada ponovo pokrenete Gnumeric (osim ako nije potreban nekom drugom dodatku).

en: The probabilities may not all be 0!
hr: Ne mogu sve vjerojatnosti istovremeno biti jednake nuli!

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
hr: Ulazni raspon vjerojatnosti sadrži negativan broj.
    Sve vjerojatnosti moraju bite ne-negativni brojevi!

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
hr: Ulazni opseg vjerovatnosti sadrži neku ne-brojevnu vrijednost.
    Sve vjerojatnosti moraju biti nenegativni brojevi.

en: The requested sample size is too large for a periodic sample.
hr: Zahtjevana veličina uzorka je prevelika za periodično uzorkovanje.

en: The search range is invalid.
hr: Raspon pretrage je neispravan.

en: The search text is a regular expression
hr: Tekst koji se traži je regularni izraz

en: The search text is taken literally.
hr: Tekst za pretraživanje se uzima doslovce.

en: The selected input areas must have equal size!
hr: Odabrana ulazna područja moraju imati istu veličinu!

en: The selected input columns must have equal size!
hr: Odabrani ulazni stupci moraju imati istu veličinu!

en: The selected input rows must have equal size!
hr: Označeni ulazni retci moraju imati istu veličinu!

en: The sequence of carriage return and line feed (ASCII codes 13 and 10) breaks lines
hr: Niz od znaka za vraćanje unosa na početak i za novi red (ASCII kodovi 13 i 10) prelama redove

en: The sheet order has changed. Do you want to update the list?
hr: Poredak tablica se promijenio. želite li osviježiti popis?

en: The step size should be positive
hr: Veličina koraka bi trebala biti pozitivna

en: The target cell should contain an expression
hr: Polje za rezultat treba sadržavati izraz

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
hr: Odredišno područje je premalo. Trebalo bi biti barem %d stupaca široko

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
hr: Odredišno područje je premalo. Trebalo bi biti barem %d redaka puta %d stupaca

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
hr: Odredišno područje je premalo. Trebalo bi biti barem %d redaka visoko

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
hr: Gornji red sadrži oznake, one se neće učvrstiti, već će se koristiti kao ključevi pri uspoređivanju

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
hr: Mjerilo ispravnosti je neupotrebljivo. Isključiti provjeru ispravnosti?

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
hr: Vrijednost zadata u polju „U vrijednost“ je netočna.

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
hr: Nedovljan broj podataka za izračun ove regresije.
    Broj podataka mora bit veći ili jednak broju slobodnih varijabli.

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
hr: Već postoji spojeno podrućje koje presijeca
    %s!%s

en: There is already a sheet named
hr: Već postoji tablica imena

en: There is no data to convert
hr: Nema podataka za pretvaranje

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
hr: Mora postojati isti broj stavki za svaku varijablu u regresiji.

en: Thick Bottom
hr: Debelo dno

en: Thick Diagonal Crosshatch
hr: Debeli dijagonalni Crosshatch

en: Thick Outside Borders
hr: Debeli vanjski rubovi

en: Thin Diagonal Crosshatch
hr: Tanki dijagonalni Crosshatch

en: Thin Diagonal Stripe
hr: Tanka dijagonalna linije

en: Thin Horizontal Crosshatch
hr: Tanki vodoravni Crosshatch

en: Thin Horizontal Stripe
hr: Tanke vodoravne linije

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
hr: Obrnute tanke dijagonalne linije

en: Thin Vertical Stripe
hr: Tanke okomite linije

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
hr: Ovaj direktorij sadrži preinstalirane autoformat predloške.

en: This integer (between 0 and 9) specifies the amount of compression performed by Gnumeric when saving files in the default file format. 0 is no compression while 9 is maximum compression.
hr: Ovaj cijeli broj (između 0 i 9) određuje velčinu sažimanja koju izvodi Gnumeric kod spremanja datoteka u uobičajenom obliku. 0 znači da sesažimanje ne primenjuje, dok 9 predstavlja najveći stupanj sažimanja.

en: This is a special version of Gnumeric.  It has been compiled
    with support for a very large number of columns.  Access to the
    column named TRUE may conflict with the constant of the same
    name.  Expect weirdness.
hr: Ovo je posebna inačica Gnumerica. Ona je prevedena
    sa podrškom za vrlo veliki broj stupaca. Pristup stupcu
    naziva "TOČNO" može dovesti do sukoba sa konstantom istog
    naziva. Očekujte čudne stvari.

en: This is an untranslated version of Gnumeric.
hr: Prevedeno na hrvatski na lokalizacija.linux.hr

en: This is message from the "%s" plugin.
hr: Ovo je poruka iz „%s“ umetka.

en: This is somewhat corrupt.
    We already wrote a length for a string that is being truncated due to encoding problems.
hr: Ovo je na neki način oštećeno.
    Već smo zapisali dužinu znakovnog niza koji je bio odsječen zbog problema u zapisu.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
hr: Ovaj popis sadrži sve dodatne direktorije koji sadrže autoformat predloške.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
hr: Ovaj popis sadrži sve dodatne direktorije koji sadrže umetke.

en: This list contains all known plugins.
hr: Ovaj popis sadrži sve poznate umetke.

en: This list contains all plugin file states.
hr: Ovaj popis sadrži stanja svih datoteka sa umetcima.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
hr: Ovaj popis sadrži sve dodatke koji se automatski pokreću.

en: This locale uses ',' rather than '\' to separate array columns.
hr: Ovaj jezik radije koristi „,“ nego „\“ za razdvajanje stupaca nizova.

en: This locale uses '\' rather than ',' to separate array columns.
hr: Ovaj jezik radije koristi „\“ nego „,“ za razdvajanje stupaca nizova.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the horizontal fraction of the screen size covered by the default window.
hr: Ovaj broj (između 0,25 i 1,0) daje vodoravni djelić zaslona koji se prekriva uobičajenim prozorom.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the vertical fraction of the screen size covered by the default window.
hr: Ovaj broj (između 0,25 i 1,00) daje okomiti djelić veličine zaslona koji se prekriva uobičajenim prozorom

en: This option determines the initial state of the sort-order button in the sort dialog.
hr: Ova opcija određuje početno stanje gumba  za smjer poretka u dijalogu za poredak.

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
hr: Ovaj umetak omogućuje Gail(scheme) podršku u Gnumeric-u

en: This plugin provides support for Python plugins
hr: Ovaj umetak omogućuje podršku za Python umetke

en: This screen
hr: Ovaj zaslon

en: This setting determines whether created LaTeX files use UTF-8 (unicode) or ISO-8859-1 (Latin1). To use the UTF-8 files, you must have the ucs LaTeX package installed.
hr: Ova postavka određuje da li napravljene LaTeX datoteke koriste UTF-8 ( unicode ) ili ISO-8859-1 ( Latin1 ). Da koriste UTF-8 datoteke, morate imati instaliran ucs LaTeX paket.

en: This value determines the length of the undo chain. Each editing action has a size associate with it, to compare it with the memory requirements of a simple one-cell edit (size of 1). The undo list will be truncated when its total size exceeds this configurable value.
hr: Ova vrijednost određuje dužinu „Opozovi“ popisa. Svaka radnja ima veličinu koja je za nju vezana, kako bi bila uspoređena sa memorijskim zahtjevom vezanim za jednostavno uređenje jednog polja (veličine 1).  Popis opoziva će biti odsječen kada njegova ukupna veličina nadmaši ovu podesivu vrijednost.

en: This value determines the maximum number of items in the undo/redo list.
hr: Ova vrijednost predstavlja najveći broj stavki koje se mogu čuvati u vrati/ponovi popisu.

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
hr: Ova vrijednost određuje da li se uobičajeno promjene u prozoru za podešavanje tiskača  primjenjuju na sve plahte istodobno.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is bold.
hr: Ova vrijednost govori je li masno pismo uobičajeno pismo za novu tablicu.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is italic.
hr: Ova vrijednost govori je li kurzivno pismo uobičajeno pismo za novu tablicu.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is bold.
hr: Ova vrijednost određuje hoće li uobičajeno pismo zaglavlja i podnožja biti masno.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is italic.
hr: Ova vrijednost određuje hoće li uobičajeno pismo zaglavlja i podnožja iti kurzivno.

en: This value determines whether to show the sheet names in the undo and redo lists.
hr: Ova vrijednost odlučuje prikazuju li se imena tablica u vrati/ponovi popisu.

en: This value determines which iconv test to perform.
hr: Ova vrijednost odlučuje koji iconv test će se izvesti.

en: This value is indicative of the maximum length of the command descriptors in the undo and redo chains.
hr: Ova vrijednost predstavlja najveću dužinu opisa naredbi koji se javljaju u opozovi i ponovi popisima.

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
hr: Ova varijabla određuje  da li je uključeno automatsko nadopunjavanje.

en: This variable determines whether live (versus delayed) scrolling is performed.
hr: Ova varijabla određuje je li izvršeno trenutno (za razliku od zakašnjelog) pomicanje.

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
hr: Ova vrijednost određuje treba li pokrenuti svaki novi umetak koji se pronađe.

en: This variable determines whether transition keys are set on.
hr: Ova varijabla određuje da li su uključene prelazne tipke.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in frexpgnum.
hr: Ova verzija Gnumeric-a je bila kompajlirana uz neodgovarajuću preciznost u frexpgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in modfgnum.
hr: Ova verzija Gnumeric-a je kompajlirana s neodgovarajućom preciznošću u modfgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in yngnum.
hr: Ova verzija Gnumerik-a je kompajlirana s neodgovarajućom preciznošću u yngnum.

en: Those columns are already grouped
hr: Ovi stupci su već grupirani

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
hr: Ovi stupci nisu grupirani, ne možete ih razgrupirati

en: Those rows are already grouped
hr: Ovi retci su već grupirani

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
hr: Ovi retci nisu grupirani, ne možete ih razgrupirati

en: Thousands Separator
hr: Razdjelnik tisućica

en: Thursday
hr: Četvrtak

en: Ties:
hr: Čvrovi:

en: Time
hr: Vrijeme

en: Time (sec.)
hr: Vrijeme (sekundi)

en: Titl_e:
hr: _Naslov:

en: Title
hr: Naslov

en: Titles to print
hr: Naslovi za ispis

en: To replace all exisiting sheets, please delete the current workbook and create a new one!
hr: Za zamijenu svih postojećih listova, molim obrišite trenutnu radnu knjigu i stvorite novu!

en: Toggle thousands separator
hr: Promjenjivi razdjelnik tisuća

en: Toggle whether or not to display column headers
hr: Isključivanje i uključivanje prikaza zaglavlja stupaca

en: Toggle whether or not to display gridlines
hr: Isključivanje i uključivanje prikaza crta mreže

en: Toggle whether or not to display outline groups
hr: Isključivanje i uključivanje prikaza kontura grupa

en: Toggle whether or not to display row headers
hr: Isključivanje i uključivanje prikaza zaglavlja redaka

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
hr: Isključivanje i uključivanje prikaza nula kao praznina

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
hr: Isključivanje i uključivanje prikaza kontura stupaca s lijeva ili s desna

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
hr: Isključivanje i uključivanje prikaza kontura redaka odozgo ili odozdo

en: Tom Dyas, plugin support.
hr: Tom Dyas, podrška za dodatke.

en: Tonga, Pa'anga
hr: Tonga, pange

en: Too Large
hr: Preveliko

en: Too Small
hr: Premalo

en: Too many arguments for function, MS Excel expects exactly %d and we have more
hr: Previše argumenata je navedeno za ovu funkciju. MS Excel očekuje točno %d argumenata a mi ih imamo više

en: Too many rows in data to parse: %d
hr: Previše redaka za parsiranje: %d

en: Too much data returned
hr: Vraćeno je previše podataka

en: Toolbar Style
hr: Stila alatne trake

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text
hr: Stil alatne trake. Ispravne vrijednosti su both, both_horiz, icon, i text

en: Top
hr: Vrh

en: Top and Bottom
hr: Vrh i dno

en: Top and Double Bottom
hr: Vrh i dvostruko dno

en: Top and Thick Bottom
hr: Vrh i debelo dno

en: Total
hr: Ukupno

en: Transition Keys
hr: Prijelazne tipke

en: Transliterate
hr: Prevesti

en: Transparent
hr: Prozinost

en: Transpose
hr: Transponiraj

en: Trim leading and trailing spaces from each column, if you are unsure you should leave this at the default setting.
hr: Uredij uvodne i prateće razmake iz svakog stupca, ukoliko niste sigurni da li bi trebali ostaviti ovo kao uobičajene postavke.

en: Trim:
hr: Namještanje:

en: Trinidad and Tobago, Dollars
hr: Trinidad i Tobago, dolari

en: Tuesday
hr: Utorak

en: Tunisia (ar_TN)
hr: Tunis (ar_TN)

en: Tunisia, Dinars
hr: Tunis, dinari

en: Turkey (tr_TR)
hr: Turska (tr_TR)

en: Turkey, Liras
hr: Turska, lire

en: Turkish
hr: Turski

en: Turkish (IBM-857)
hr: Turski (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
hr: Turski (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
hr: Turski (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
hr: Turski (Windows-1254)

en: Turkmenistan, Manats
hr: Turkmenistan, manati

en: Turn unparsable entries into string values
hr: Pretvori stavke koje ne mogu parsirati u znakovne nizove

en: Tuvalu, Tuvalu Dollars
hr: Tuvalu, tuvalski dolari

en: Two Factor ANOVA
hr: Dvostruki faktor ANOVA

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
hr: ANOVA s dva faktora (%s),  s replikacijom

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
hr: ANOVA s dva faktora (%s),  bez replikacije

en: Two Factor Analysis of Variance
hr: Analiza varijansc s dva faktora

en: Two Factor Analysis of Variance...
hr: Analiza varijance sa dva faktora...

en: Two _Means
hr: Dva značenja

en: Two or more of the independent variables are linearly
    dependent, and the regression cannot be calculated.
    
    Remove one of these
    variables and try the regression again.
hr: Dvije (ili više) nezavisnih variabli su linearno
    zavisne, i regresija se ne može izračunati.
    
    Uklonite jednu od ovih
    varijabli i pokušajte regresiju ponovo.

en: Two or more of the independent variables are nearly linearly
    dependent.  All numerical precision was lost in the computation.
hr: Dvije ili više nezavisnih varijabli su približno linearno zavisne. 
    Sva numerička preciznost je izgubljena tijekom izračunavanja.

en: Two or more of the independent variables are nearly linearly
    dependent.  Treat the regression result with great care!
hr: Dvije ili više nezavisne varijable su približno linearno
    zavisne. Tumačite rezultat regresije sa većom pozornošću!

en: Type
hr: Tip

en: Type Mismatch
hr: Nepodudaranje tipova

en: Type mismatch
hr: Nepodudaranje vrsta

en: Type:
hr: Tip:

en: Typing "%s%s"
hr: Utipkavanje „%s%s“

en: Typing "%s%s" in %s
hr: Utipkavanje „%s%s“ u %s

en: Uganda, Shillings
hr: Uganda, šilinzi

en: Ukraine (uk_UA)
hr: Ukrajina (uk_UA)

en: Ukraine, Hryvnia
hr: Ukrajina, hrivne

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
hr: Ukrajina/ruski (ru_UA)

en: Ukrainian (KOI8-U)
hr: Ukrajinski (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
hr: Ukrajinski (MacUkrainian)

en: Un_freeze Panes
hr: _Odmrzni ploče

en: Unable to convert value from Guile
hr: Ne mogu pretvoriti vrijednost u Guile

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
hr: Ne mogu pronaći PerfectOffice_MAIN tok. Je li ovo stvarno Quattro Pro datoteka?

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
hr: Ne mogu pronaći ispravnu MS EXcel radnu knjigu.

en: Unable to open file '%s'
hr: Ne mogu otvoriti datoteku '%s'

en: Unable to parse the html.
hr: Ne mogu prevesti html.

en: Unable to paste
hr: Ne mogu prevesti

en: Unable to paste into selection
hr: Ne mogu zaljepiti u odlomak

en: Unable to unmap the file, error : %s
hr: Ne mogu napraviti unmap() nad datotekom, greška: %s

en: Unbounded problem
hr: Neograničen problem

en: Uncollapse an outline group
hr: Raširi konturu grupe

en: Underline
hr: Podcrtano

en: Underline:
hr: Podvučeno:

en: Undo
hr: Vrati

en: Undo the last action
hr: Poništi zadnju akciju

en: Undo the operation
hr: Opozovi radnju

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
hr: Neočekivani atribut %s::%s == '%s'.

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
hr: Neočekivani kraj datoteke u liniji %d prilikom čitanja podataka.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
hr: Neočekivani kraj datoteke u liniji %d prilikom čitanja zaglavlja.

en: Unexpected token %c
hr: Neočekivani znak %c

en: Unfreeze the top left of the sheet
hr: Odmrzni gornji lijevi dio tablice

en: Ungroup
hr: Razgrupiraj

en: Unhide columns
hr: Otkri stupace

en: Unhide rows
hr: Otkri redove

en: Uniform
hr: Ravnomjerno

en: Uniform Integer
hr: Nepromjenjiv cijeli broj

en: Unimplemented
hr: Neimplementirano

en: Unimplementented
hr: Nije podržano

en: United Arab Emirates (ar_AE)
hr: Ujedinjeni Arapski Emirati (ar_AE)

en: United Arab Emirates, Dirhams
hr: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom, Pounds
hr: Velika Britanija, funte

en: United States of America, Dollars
hr: Amerika, dolari

en: United States/English (C)
hr: SAD/engleski (C)

en: United States/English (en_US)
hr: SAD/engleski (en_US)

en: United States/Spanish (es_US)
hr: SAD/španjolski (es_US)

en: United States/Yiddish (yi_US)
hr: SAD/jidiš (yi_US)

en: Unix (linefeed)
hr: Unix (znak za novu liniju)

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Unknown Function
hr: Nepoznata funkcija

en: Unknown GB error
hr: Nepoznata GB greška

en: Unknown characters:
hr: Nepoznati znakovi:

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
hr: Nepoznata vrijednost „%s“ u liniji %d. Zanemarujem.

en: Unknown error
hr: Nepoznata greška

en: Unknown error.
hr: Nepoznata pogreška.

en: Unknown evaluation error
hr: Nepoznata evaluacijska greška

en: Unknown info_type
hr: Nepoznata info_vrsta

en: Unknown name
hr: Nepoznato ime

en: Unknown operator
hr: Nepoznati operator

en: Unknown plugin
hr: Nepoznati dodatak

en: Unknown plugin name.
hr: Nepoznato ime dodatka.

en: Unknown system
hr: Nepoznati sustav

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
hr: Nepoznat tip vrijednosti %d u liniji %d. Zanemarujem.

en: Unknown version
hr: Nepoznata inačica

en: Unmarked Lines
hr: Neoznačene linije

en: Unmarked Percentage Lines
hr: Neoznačene postotne linije

en: Unmarked Stacked Lines
hr: Neoznačene spojene linije

en: Unpaired Samples, _Equal Variances: T-Test...
hr: Nespareni primjeri, j_ednake varijante: T-proba...

en: Unpaired Samples, _Unequal Variances: T-Test...
hr: Nespareni primjeri, nejednake varijante: T-proba...

en: Unparsable xml in clipboard
hr: Neprevodivi xml u međuspremniku

en: Unprotect the sheet to enable editing.
hr: Otključajte tablicu kako bi omogućili uređivanje.

en: Unprotect the workbook to enable editing.
hr: Otključajte radnu knjigu kako bi omogućili uređivanje.

en: Unsupported Python type: %s
hr: Nepodržani Python tip: %s

en: Unsupported file format.
hr: Nepodržani oblik datoteke.

en: Unsupported loader type "%s".
hr: Nepodržana vrsta za sustav za učitavanje „%s“.

en: Update Name %s
hr: Ažuriraj naziv %s

en: Upper
hr: Gornje

en: Upper Limit (95 %)
hr: Gornja granica (95%)

en: Uruguay (es_UY)
hr: Urugvaj (es_UY)

en: Uruguay, Pesos
hr: Urugvaj, pezosi

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
hr: Koristi UTF-8 pri LaTeH izvozu

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
hr: Koristite dolje za prvi izvor, desno za drugi, i više listova za treći

en: Use the current selection to create names
hr: Koristi trenutne oznake za stvaranje imena

en: User
hr: Korisnik

en: User Defined
hr: Korisnički definirano

en: User Directory for Autoformats
hr: Korisnikova mapa za automatsko oblikovanje

en: User interface with %d action
hr: Korisničko sučelje s %d radnji

en: User interface with %d actions
hr: Korisničko sučelje s %d radnji

en: Uzbekistan, Sums
hr: Uzbekistan, sume

en: Validate input with preset criteria
hr: Provjera ispravnosti unosa s unaprijed navedenim kriterijem

en: Validation
hr: Vrednovanje

en: Value
hr: Vrijednost

en: Value :
hr: Vrijednost:

en: Values
hr: Vrijednosti

en: Vanuatu, Vatu
hr: Vanuatu, vatu

en: Var_iable 1 Range
hr: Var_ijabla 1 raspon

en: Var_iable 1 Range:
hr: Var_ijabla 1 raspon:

en: Variable
hr: Varijabla

en: Variable _1 Population Variance:
hr: Varijabla _1 Populacijske varijance:

en: Variable _1 Range:
hr: Varijabla _1 raspon:

en: Variable _2 Population Variance:
hr: Varijabla _2 Populacijske varijance:

en: Variable _2 Range:
hr: Varijabla _2 raspon:

en: Variables
hr: Varijable

en: Variables are:
hr: Varijable su:

en: Variance
hr: varijabla

en: Various
hr: Razno

en: Various frequency tables
hr: Razne tablice učestalosti

en: Various summary statistics
hr: Razne ukupne statistike

en: Venezuela (es_VE)
hr: Venecuela (es_VE)

en: Venezuela, Bolivares
hr: Venecuela, bolivare

en: Vertical DPI
hr: Okomito TPI

en: Vertical Stripe
hr: Okomite linije

en: Viet Nam, Dong
hr: Vijetnam, donge

en: Vietnam (vi_VN)
hr: Vijetnam (vi_VN)

en: Vietnamese
hr: Vijetnamska

en: Vietnamese (TCVN)
hr: Vijetnamski (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
hr: Vijetnamska (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
hr: Vijetnamski (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
hr: Vijetnamski (Windows-1258)

en: View
hr: Pogled

en: View and manage data sources
hr: Pregledavanje i upravljanje izvorima podataka

en: View descriptive information
hr: Pregled opisne informacije

en: View, delete and report different scenarios
hr: Pogledaj, izbriši i izvjesti različite scenarije

en: Views will have separate cursor locations
hr: Pogledi će imati odvojene pozicije pokazivača

en: Views will share cursor position
hr: Pogledi će dijeliti položaj pokazivača

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
hr: Vincent Renardias, izvorna podrška za CSV, francuska lokalizacija.

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
hr: Vizualni hebrejski (ISO-8859-8)

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
hr: Vladimir Vuksan, financijske funkcije.

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
hr: ŠIRINAxVISINA+VODORAVNO+HORIZONTALNO

en: Warn When Exporting Into Single Sheet Format
hr: Upozori prilikom izvoza u format datoteke koji podržava samo jednu tablicu po datoteci

en: Warning     (accept/discard invalid input)
hr: Upozorenje     (prihvati/odbaci neispravan ulaz)

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
hr: Moramo učitati servis prije njegova pokretanja (PLUGIN_ALWAYS_LOAD je postavljen) ali učitavanje nije uspjelo.

en: Wednesday
hr: Srijeda

en: West
hr: Zap.

en: Western
hr: Zapadni

en: Western (IBM-850)
hr: Zapadni (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
hr: Zapadna (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
hr: Zapadna (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
hr: Zapadni (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
hr: Zapadni (Windows-1252)

en: Western Europe
hr: Tekst

en: When TRUE, Gnumeric will prefer the modern CLIPBOARD selection over the legacy PRIMARY selections. Set to FALSE if you have to deal with older applications, like Xterm or Emacs, which set only the PRIMARY selection.
hr: Kada je TRUE, Gnumeric će dati prednost odabiru CLIPBOARD-a pred nasljeđenim PRIMARNIM odabirima. Postavite na FALSE ukoliko želite dariti sa starijim programima, kao što su Xterm ili Emacs, koji koriste samo PRIMARNI odabir.

en: When selecting a sort region in the sort dialog, search clauses are automatically added. This number determines the maximum number of clauses to be added automatically.
hr: Kod odabira regije za poredak u dijalogu za poredak,  uvjeti pretraživanja su automatski dodani. Ovaj broj određuje najveći broj uvjeta koji se dodaju automatski.

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
hr: Kada je postavljeno, ne razlikuj mala i velika slova

en: White
hr: Bijela

en: Whole numbers
hr: Cijeli brojevi

en: Why would you want to define a name to be #NAME?
hr: Zašto želite definirati ime #IME?

en: Width
hr: Širina

en: Windows (carriage return + linefeed)
hr: Windows (znak za novi red + znak za novu liniju)

en: Workbook
hr: Radna knjiga

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
hr: Radna knjiga %s već postoji.
    Želite li je prebrisati?

en: Workbook Level
hr: Razina radne knjige

en: Worksheet:
hr: Radna knjiga:

en: Would split an array
hr: Razdvojio bi matricu

en: Would split array %s
hr: Razdvojio bi matricu %s

en: X-Axis
hr: Osi

en: XHTML range - for export to clipboard
hr: XHTML raspon — za izvoz u odlagalište

en: XML document not well formed!
hr: XML dokument nije dobro oformljen!

en: XY Charts
hr: XY grafikoni

en: XY Lines
hr: XY linije

en: XY Points
hr: XY točke

en: Xbase (*.dbf) file format
hr: Xbase (*.dbf) oblik datoteke

en: Y Variable
hr: Y varijabla

en: Y-Axis
hr: Osi

en: Yellow
hr: žuta

en: Yemen (ar_YE)
hr: Jemen (ar_YE)

en: Yemen, Rials
hr: Jemen, rijale

en: Yes
hr: Da

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
hr: Možete isključiti ovu zaštitu uređivanjem odgovarajuće plugin.xml datoteke.

en: You do not have permission to save to
    %s
hr: Ne posjedujete privilegije za spremanje u
    %s

en: You have not specified a problem to be solved
hr: Niste postavili problem koji treba riješiti

en: You may not delete all sheets in a workbook!
hr: Ne možete obrisati sve listove u radnoj knjizi!

en: You may not use this name twice
hr: Ne možete koristiti ovo ime dva puta

en: You must select some cell types to search.
hr: Morate odabrati neku vrstu ćelije za pretraživanje.

en: You must specify a range to search.
hr: Morate navesti područje za pretraživanje.

en: You need to select at least one sheet to export
hr: Morate odaberati barem jednu tablicu za izvoz.

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
hr: Trebali bi uvesti jednu ispravnu ćeliju kao zavisnu ćeliju

en: You should introduce a single valid cell as result cell
hr: Trebate uvesti jednu postojeću ispravnu ćeliju kao ćeliju rezultata

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
hr: Trebate unijeti ispravno ime ćelije u „Promjenom ćelije:“!

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
hr: Trebate unijeti ispravno ime ćelije u „Postavi ćeliju:“!

en: You should introduce a valid number as maximum
hr: Trebate unijeti ispravan broj za maksimum

en: You should introduce a valid number as minimum
hr: Trebate unijeti ispravan broj za minimum

en: You should introduce a valid number as step size
hr: Trebate unijeti ispravan broj za veličinu koraka

en: You should introduce one or more dependency cells
hr: Trebate unijeti jedno ili više zavisnih ćelija

en: Yugoslavia (sr_YU)
hr: Srbija i Crna Gora (sr_YU)

en: Yugoslavia, New Dinars
hr: Srbija i Crna Gora, dinari

en: Z-Axis
hr: Z-os

en: Zambia, Kwacha
hr: Zambija, kvače

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
hr: Zbigniew Chyla, sustav umetaka, i18n.

en: Zimbabwe (en_ZW)
hr: Zimbabve (en_ZW)

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
hr: Zimbabve, dolari

en: Zoom
hr: Uvećaj/Umanji

en: Zoom %s to %.0f%%
hr: Uvećanje %s na %.0f%%

en: Zoom the spreadsheet in or out
hr: Uvećaj ili umanji prikaz tablice

en: _About
hr: _O

en: _About Gnumeric
hr: _O Gnumeric-u

en: _Accept
hr: _Prihvati

en: _Activate All
hr: _Pokreni sve

en: _Add
hr: _Dodaj

en: _Add...
hr: _Dodaj...

en: _Add:
hr: Dod_aj:

en: _Adjacent text indicators escaped
hr: _Indikatori susjednog teksta su escapeani

en: _Adjust to:
hr: Prilagodi _na

en: _All
hr: _Sve

en: _Alpha =
hr: _Alfa =

en: _Alpha =
hr: _Alfa =

en: _And
hr: _I

en: _Answer
hr: _Odgovor

en: _Append
hr: _Dodaj

en: _Area
hr: _Područje

en: _Areas
hr: _Nizovi

en: _Author:
hr: _Autor:

en: _Auto Column Discovery
hr: _Automatsko otkrivanje stupaca

en: _Auto Save...
hr: _Automatsko spremanje..

en: _Auto fit selection
hr: _Automatski odabir prikladnosti

en: _Auto generate names...
hr: _Automatsko stvaranje imena...

en: _Autofit Columns
hr: _Automatsko određivanje širine stupca

en: _Autoformat...
hr: _Automatsko oblikovanje...

en: _Automatically save every
hr: _Automatski spremi svakih

en: _Background:
hr: _Pozadina:

en: _Black and white
hr: _Crno i bijelo

en: _Bottom
hr: _Dno

en: _By
hr: _Prema

en: _By Changing Cell:
hr: Promjenom ćelije:

en: _Calculated Bins
hr: _Izračunati bin

en: _Category:
hr: _Kategorija

en: _Cells...
hr: Će_lije...

en: _Change
hr: _Promijeni

en: _Changing cells:
hr: _Mijenjam ćelije:

en: _Chart Output
hr: _Ispis grafikona

en: _Clear
hr: _Očisti

en: _Clear Output Range
hr: _Obriši izlazni raspon

en: _Close
hr: _Zatvori

en: _Colon (:)
hr: _Dvotočka (:)

en: _Column
hr: _Stupčani

en: _Column major
hr: _Glavni stupac

en: _Column width (pt.):
hr: Širina _stupca (tč.):

en: _Columns
hr: _Stupci

en: _Columns to repeat on the left side:
hr: Stupci za ponavljane s lijeve _strane:

en: _Comments
hr: Komentari

en: _Consolidate...
hr: _Učvrsti...

en: _Contents
hr: _Sadržaj

en: _Coordinate
hr: _Uskladi

en: _Copy
hr: _Kopiraj

en: _Copy Cells
hr: _Kopiraj ćelije

en: _Correlation...
hr: _Korelacija...

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
hr: _Napravi scenarij ukoliko je pronađeno optimalno rješenje

en: _Cross
hr: _Križ

en: _Current sheet
hr: _Trenutni list

en: _Custom
hr: _Prilagođeno

en: _Damping factor:
hr: _Faktor odbacivanja:

en: _Data
hr: _Podaci

en: _Date
hr: _Datum

en: _Deactivate All
hr: _Isključi sve

en: _Decrease
hr: _Smanji

en: _Define...
hr: _Odredi...

en: _Delete
hr: _Obriši

en: _Delete Column(s)
hr: Obriši _stupac(ce)

en: _Delete Row(s)
hr: Obriši _red(ove)

en: _Delete...
hr: _Obriši...

en: _Descriptive Statistics...
hr: _Opisna statistika...

en: _Direction:
hr: _Smjer:

en: _Discard
hr: _Odbaci

en: _Distribution:
hr: _Raspodjela:

en: _Do not create scenarios
hr: _Ne stvaraj scenarije

en: _Don't change
hr: _Nemoj mijenjati

en: _Down
hr: _Dolje

en: _Down, then right
hr: _Dolje, pa desno

en: _Duplicate
hr: _Udvostruči

en: _Edit
hr: _Uredi

en: _End:
hr: Dodaj

en: _Entire workbook
hr: Čitavu _radnu knjigu

en: _Exponential Smoothing...
hr: _Eksponencijalno izglađivanje...

en: _Expression:
hr: _Izrazi:

en: _Expressions
hr: _Regularni izraz

en: _External Link
hr: _Vanjska veza

en: _Fail
hr: _Kvar

en: _File
hr: _Datoteka

en: _File/Preferen_ces...
hr: _Datoteka/Po_stavke...

en: _File:
hr: Popuni

en: _Fill
hr: _Ispuni

en: _Fill color:
hr: Boja _ispunjavanja:

en: _Filter
hr: _Filtar

en: _Filter In-Place
hr: _Filtar na mjestu

en: _Fit to:
hr: _Prilagodi prema:

en: _Fit:
hr: _Prilagodi:

en: _Fixed width
hr: _Stalne širine

en: _Footer:
hr: _Podnožje:

en: _Force Intercept To Be Zero
hr: _Prisili da presretanje bude nula

en: _Foreground:
hr: _Prvi plan:

en: _Format
hr: _Oblikovanje

en: _Format Cells...
hr: _Formatiraj ćelije...

en: _Formats
hr: _Formate

en: _Fourier Analysis...
hr: _Fourierova analiza...

en: _Freeze Panes
hr: _Zamrzni ploče

en: _Function...
hr: _Funkcija...

en: _Function:
hr: _Funkcija:

en: _Gap:
hr: _Praznina:

en: _General
hr: _Općenito

en: _Goal Seek...
hr: Traženj_e rezultata...

en: _Goto cell...
hr: _Idi u ćeliju..

en: _Grid lines
hr: _Crte rešetke

en: _Group and Outline
hr: _Grupiraj i okruži konturom

en: _Group...
hr: _Grupa...

en: _Growth
hr: _Rast

en: _Header:
hr: _Zaglavlje:

en: _Help
hr: _Pomoć

en: _Hide
hr: _Sakrij

en: _Hide Detail
hr: _Sakrij detalje

en: _High
hr: _Visok

en: _Horizontal Scrollbar
hr: _Vodoravni klizač

en: _Horizontally
hr: _Vodoravno

en: _Hyperlink
hr: Hiperv_eza

en: _Ignore case
hr: Uvećaj

en: _Image...
hr: Spremi

en: _Increase
hr: _Povećaj

en: _Indent:
hr: _Uvlaka:

en: _Input
hr: _Ulaz

en: _Input Range:
hr: _Ulazni raspon:

en: _Input Range:
hr: _Ulazni raspon:

en: _Inputs:
hr: _Ulazi:

en: _Insert
hr: _Ubaci

en: _Insert Column(s)
hr: Umetni _stupac(ce)

en: _Insert Row(s)
hr: Umetni _red(ove)

en: _Insert column(s)
hr: Umetn_i stupce

en: _Insert...
hr: _Umetni...

en: _Inside
hr: _Unutra

en: _Internal Link
hr: _Interna veza

en: _Invert
hr: _Inverzno

en: _Iteration
hr: _Ponavljanje

en: _Justify
hr: _Poravnaj obostrano

en: _Keywords:
hr: _Ključne riječi:

en: _Known
hr: _Poznato

en: _Known Variances or Large Sample: Z-Test...
hr: _Poznate varijance ili veliki uzorak: Z-Test

en: _Labels
hr: _Oznake

en: _Left
hr: _Lijevo

en: _Left Hand Side:
hr: S lijeve _strane:

en: _Left section:
hr: _Lijevi odlomak:

en: _Limits
hr: _Granice

en: _Linear
hr: _Linearni

en: _Linear Model (LP/MILP)
hr: L_inearni model (LP/MILP)

en: _List Range:
hr: _Popis raspona:

en: _Location
hr: _Lokacija

en: _Lock
hr: _Zaključaj

en: _Low
hr: _Nisko

en: _Lower Bound:
hr: _Niža veza:

en: _Make error expression
hr: _Napravi izraz greške

en: _Manage Sheets...
hr: _Upravljaj listovima...

en: _Manager:
hr: _Upravitelj:

en: _Manual
hr: _Priručnik

en: _Map:
hr: _Mapa:

en: _Mean:
hr: _Izmjereno:

en: _Merge
hr: _Spajanje

en: _Merge...
hr: _Spoji...

en: _Message:
hr: _Poruka:

en: _Middle section:
hr: _Srednji odlomak:

en: _Month
hr: _Mjesec

en: _Move
hr: _Pomakni

en: _Moving Average...
hr: _Srednje pomicanje...

en: _Name
hr: _Ime

en: _Name:
hr: _Ime:

en: _Narrow
hr: _Strelica

en: _New
hr: _Novi

en: _New Sheet
hr: _Novi list

en: _New View...
hr: _Novi pogled...

en: _Object...
hr: _Objekt...

en: _One Factor...
hr: _Jedan factor...

en: _Open...
hr: _Otvori...

en: _Options
hr: _Odrednice

en: _Or
hr: _Ili

en: _Order
hr: _Redoslijed

en: _Other values
hr: _Ostale vrijednosti

en: _Outline color:
hr: _Konturna boja:

en: _Output
hr: _Izlaz

en: _Output Range:
hr: _Konturni raspon:

en: _Outputs:
hr: _Izlazi:

en: _Outside
hr: _Vanjsko

en: _Overlap:
hr: _Preklapanje:

en: _Page
hr: _Stranica

en: _Paired
hr: _Upareno

en: _Paired Samples: T-Test...
hr: U_pareni uzorci: t-test...

en: _Paste
hr: _Zaljepi

en: _Paste Cells
hr: _Zaljepi ćelije

en: _Pattern:
hr: _Uzorak:

en: _Percentages
hr: _Postotci

en: _Performance
hr: _Izvršavanje

en: _Periodic
hr: _Periodično

en: _PivotTable...
hr: _Pivot tablica...

en: _Plain text
hr: O_bičan tekst

en: _Plot Type
hr: Vrsta _ispisa

en: _Plug-ins...
hr: _Dodaci...

en: _Population Variances are:
hr: _Populacijske varijance su:

en: _Populations
hr: _Populcije

en: _Predetermined Bins
hr: _Predodređeni bin

en: _Preserve case
hr: _Sačuvaj mala i velika slova

en: _Preserves Formats
hr: _Sačuvaj oblike

en: _Print...
hr: _Ispis...

en: _Prompt Before Saving
hr: _Pitaj prije spremanja

en: _Protect Workbook
hr: _Zaštiti radnu knjigu

en: _Protect worksheet
hr: _Zaštiti radni list

en: _Put:
hr: Po_stavi:

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
hr: K_vadratni model (QP/MIQP)

en: _Query
hr: _Upit

en: _Quit
hr: _Završi

en: _Random
hr: _Slučajno

en: _Random Generator...
hr: _Generator slučajnih brojeva...

en: _Random Numbers
hr: _Slučajni brojevi

en: _Range
hr: _Raspon

en: _Re-Edit
hr: _Ponovno-uredi

en: _Redo
hr: _Ponovi

en: _Regression...
hr: _Regresija...

en: _Remove
hr: _Ukloni

en: _Remove Hyperlink
hr: _Ukloni hipervezu

en: _Replace by
hr: _Zamijeni sa

en: _Replace text when typed
hr: Z_amijeni tekst prilikom utipkavanja

en: _Replacing
hr: _Zamjenjujem

en: _Results
hr: _Rezultati

en: _Right
hr: _Desno

en: _Right Hand Side:
hr: S d_esne strane:

en: _Right section:
hr: _Desni odlomak:

en: _Right-Left
hr: _Desno-lijevo

en: _Row
hr: _Red

en: _Row Height...
hr: _Visina retka...

en: _Row height (pt.):
hr: _Visina retka(tč.):

en: _Row major
hr: _Glavni stupac

en: _Rows
hr: _Redove

en: _Rows to repeat on the upper region:
hr: Broj redaka koji treba ponoviti na gornjem dijelu:

en: _Sampling...
hr: _Uzorkovanje...

en: _Save
hr: _Spremi

en: _Save as image
hr: _Spremi kao sliku

en: _Scope:
hr: _Područje:

en: _Search for
hr: _Razmak

en: _Search for:
hr: Ožujak

en: _Select
hr: _Odaberi

en: _Select...
hr: _Odaberi...

en: _Sensitivity
hr: _Osjetljivost

en: _Separated
hr: _Razdvojeno

en: _Series
hr: _Serija

en: _Series...
hr: _Nizovi...

en: _Set Cell:
hr: _Postavi ćeliju:

en: _Set Target Cell:
hr: Postavi ćeliju _za rezultat:

en: _Shape:
hr: _Oblik:

en: _Shaped Object
hr: _Oblikovani objekt

en: _Shared
hr: _Dijeljeno

en: _Sheet
hr: _List

en: _Shift cells right
hr: Premjesti ćelije _desno

en: _Show All
hr: _Prikaži sve

en: _Show Detail
hr: _Pokaži detalje

en: _Show Gridlines
hr: _Prikaži crte rešetke

en: _Show Labels
hr: _Prikaži oznake

en: _Show input message when cell is selected
hr: Pokaži ulaznu poruku kada je iza_brana ćelija

en: _Sigma:
hr: Si_gma:

en: _Size:
hr: _Veličina:

en: _Slice Separation:
hr: _Rastavljanje:

en: _Solver...
hr: Sustav za rješa_vanje...

en: _Sort...
hr: _Sortiranje...

en: _Source areas:
hr: _Izvorna područja:

en: _Split
hr: _Podijeli

en: _Standard Deviation:
hr: _Standardna devijacija:

en: _Standard Errors
hr: _Standardna greška

en: _Standard Height
hr: S_tandardna visina

en: _Standard Width
hr: _Standardna širina

en: _Start:
hr: _Započni:

en: _Strings
hr: _String

en: _Subject:
hr: _Objekt...

en: _Tabulate Dependency...
hr: _Tablične ovisnosti...

en: _Text to Columns...
hr: _Tekst u stupce...

en: _Text:
hr: _Tekst:

en: _Tip:
hr: _Vrsta:

en: _Title:
hr: _Naslov:

en: _To Value:
hr: _U vrijednost:

en: _To line:
hr: _U liniju:

en: _Toolbars...
hr: _Trake s alatima...

en: _Tools
hr: _Alati

en: _Top
hr: _Vrh

en: _Top Rank
hr: _Najveća kategorija

en: _Top-Bottom
hr: _Vrh-dno

en: _Two Factor...
hr: _Dva faktora...

en: _Two Variances: FTest...
hr: _Dve varijance: ftest...

en: _Type:
hr: _Tip:

en: _Undo
hr: _Vrati

en: _Unequal
hr: _Nejednako

en: _Ungroup...
hr: _Razgrupiraj...

en: _Unhide
hr: _Otkrij

en: _Unique Records Only
hr: Samo _jedinstveni zapisi

en: _Units:
hr: _Mjere:

en: _Unknown
hr: _Nepoznati model

en: _Unpaired
hr: _Nesparen

en: _Unshared
hr: _Nedjeljen

en: _Up
hr: _Gore

en: _Update
hr: _Ažuriraj

en: _Upper Bound:
hr: Gornja gra_nica:

en: _Use Default
hr: _Koristi uobičajeno

en: _Use Separator for 1000's
hr: Koristi razdvojnik tisućica

en: _Validate...
hr: _Ovjeri...

en: _Value And Probability Input Range:
hr: Ulazni raspon vrijednosti i _vjerojatnosti:

en: _Variable 2 Range
hr: _Varijabla 2 raspon

en: _Variable 2 Range:
hr: _Varijabla 2 raspon:

en: _Variables
hr: _Varijable

en: _Vary colors by slice
hr: _Mijenjaj boje po kriškama:

en: _Vertical Scrollbar
hr: _Okomiti klizač

en: _Vertically
hr: _Okomito

en: _View
hr: P_ogled

en: _View...
hr: _Pogled...

en: _Visual
hr: _Vidljivo

en: _Web Address:
hr: _Web adresa:

en: _Web Link
hr: _Web veza

en: _Weekday
hr: _Dan u tjednu

en: _Widen
hr: _Proširen

en: _Width...
hr: _Širina...

en: _With:
hr: _Sa:

en: _Workbook...
hr: _Bilježnica...

en: _Wrap text
hr: Omatanje teksta

en: _X Variables:
hr: Varijable _X osi:

en: _Y Variable:
hr: Varijable _Y osi:

en: _Year
hr: _Godina

en: _Zeta Value:
hr: _Zeta vrijednosti:

en: _Zoom...
hr: _Uvećaj/Umanji...

en: _a Value:
hr: _a vrijednost:

en: _alpha:
hr: _alfa:

en: _b Value:
hr: _b vrijednosti:

en: _brighter
hr: _svijetlije

en: _c Value:
hr: _c vrijednost:

en: _darker
hr: tamnije

en: _minutes
hr: _minute

en: _nu Value:
hr: _nu vrijednost:

en: _p Value:
hr: _p vrijednost:

en: _page(s) wide by
hr: _stranica širine

en: _tall
hr: _visine

en: a
hr: jedan

en: a _Column
hr: _Stupac

en: a _Row
hr: _Red

en: a,b,type
hr: a,b,vrsta

en: act_range,theo_range
hr: act_range,theo_range fixme

en: all
hr: sve

en: arr1,arr2
hr: niz1,niz2

en: array
hr: polje

en: array,interval
hr: niz,interval

en: array,k
hr: niz,k

en: array,matrix_type,bandsize
hr: matrica,vrs_ta matrice, veličina pojasa

en: array,quart
hr: niz,četvrt

en: array,x,significance
hr: niz,x,značaj

en: array1,array2
hr: niz1,niz2

en: array1,array2,tails,type
hr: niz1,niz2,ostatak,vrsta

en: asterisk
hr: zvjezdica

en: bar
hr: traka

en: base,exponent
hr: osnova,eksponent

en: begins with
hr: počinje sa

en: black
hr: crna

en: blue
hr: plava

en: bottom,top
hr: dno,vrh

en: bright blue
hr: svjetlo plava

en: bright orange
hr: svjetlo narandžasta

en: brown gold
hr: zlatno smeđa

en: butterfly
hr: leptir

en: c,alpha,beta
hr: c,alfa,beta

en: call_put_flag, spot, alpha, time1, time, rate, volatility, cost_of_carry
hr: call_put_flag, točka, alpha, vrijeme1, vrijeme, odnos, nepostojanost, trošak_nošenja

en: call_put_flag, spot, strike, t1, t2, rate, d, volatility
hr: call_put_flag, točka, povlaka t1, t2, odnos, d, nepostojanost

en: call_put_flag, spot, strike, time, domestic_rate, foreign_rate, volatility
hr: call_put_flag, točka, povlaka, vrijeem, domaci_odnos, strani_odnos, nepostojanost

en: call_put_flag, spot, strike, time, rate, cost_of_carry, volatility
hr: call_put_flag, točka, povlaka, vrijeme, odnos, trošak_nošenja, nepostojanost

en: call_put_flag, spot, strike, time, rate, volatility, cost_of_carry
hr: call_put_flag, točka, povlaka, vrijeme, odnost, nepostojanost, trošak_nošenja

en: call_put_flag, spot, strike, time, rate, volatility, cost_of_carry, lambda
hr: call_put_flag, točka, povlaka, vrijeme, odnos, nepostojanost, trošak_nošenja, lambda

en: call_put_flag, spot, strike, time, rate, volatility, lambda, gamma
hr: call_put_flag, točka, povlaka, vrijeem, odnos, nepostojanost, lambda, gamma

en: call_put_flag, spot, strike, time, t2, rate, volatility, cost of carry
hr: call_put_flag, točka, povlaka, vrijeme, t2, odnos, nepostojanost, trošak nošenja

en: can only be performed on an existing group
hr: može se izvesti samo na postojećoj grupi

en: cannot be performed with multiple ranges selected
hr: ne može se izvršiti sa višestrukim rasponima

en: cannot operate on array formulae
hr: Ne mogu raditi na formuli polja

en: cannot operate on merged cells
hr: ne mogu raditi nad spojenim ćelijama

en: cell
hr: ćelija

en: circle
hr: kružnica

en: clipboard
hr: međuspremnik

en: colname
hr: ime stupca

en: comments
hr: komentari

en: condition,if true,if false
hr: uvjet, ako je točan, ako je netočan

en: contains
hr: sadrži

en: contents
hr: sadržaj

en: cross
hr: unakrsno

en: custom
hr: prilagođeno

en: cyan
hr: cijan

en: dark blue
hr: tamno plava

en: dark gray
hr: tamno siva

en: dark green
hr: tamno zelena

en: dark green #2
hr: tamno zelena #2

en: dark purple
hr: tamno crvena

en: dark red
hr: tamno crvena

en: database,field,criteria
hr: baza podataka, polje, kriterij

en: date
hr: datum

en: date,days,holidays
hr: datum,dani,praznici

en: date,months
hr: datum,mjeseci

en: date1,date2,interval
hr: datum1,datum2,interval

en: date1,date2,method
hr: datum1,datum2,metod

en: date_str
hr: datum_znak

en: degrees
hr: stupnjeva

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
hr: odredište nema paran višekratnik izvornih stupaca (%d nasuprot %d)
    
    Probajte označiti jednu ćeliju ili površinu istog oblika i veličine.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
hr: odredište nema paran višekratnik izvornih redaka (%d nasuprot %d)
    
    Probajte označiti jednu ćeliju ili površinu istog oblika i veličine.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
hr: Odredište ima različit oblik (%dRx%dC) u odnosu na original (%dRx%dC)
    
    Pokušajte odabirom jednog polja ili jedne oblasti istog oblika i veličine.

en: diamond
hr: dijamant

en: does not begin with
hr: ne počinje sa

en: does not contain
hr: ne sadrži

en: does not end with
hr: ne završava sa

en: does not equal
hr: nije jednako

en: dull blue
hr: plava

en: dull blue #2
hr: plava

en: dull green
hr: zelena

en: dull purple
hr: ljubičasta

en: ends with
hr: završava sa

en: equals
hr: jednako

en: error parsing line
hr: greška pri obradi linije

en: external references
hr: Vanjske upute

en: file
hr: datoteka

en: formats
hr: oblici

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
hr: gnumerik verzija '%s'
    putanja do podataka := '%s'
    putanja do biblioteka := '%s'

en: gold
hr: zlatna

en: gray
hr: siva

en: green
hr: zelena

en: half bar
hr: polutraka

en: has a circular reference
hr: ima kružne upute

en: hourglass
hr: pješčani sat

en: hours,minutes,seconds
hr: sati,minute,sekunde

en: index,value,
hr: indeks,vrijednost,

en: info_type, cell
hr: info_type, ćelija

en: inumber
hr: ibroj

en: inumber,inumber
hr: ibroj,ibroj

en: is beyond sheet boundaries
hr: je iza okvira plahte

en: is greater than
hr: je veće od

en: is greater than or equal to
hr: veće ili jednako

en: is less than
hr: je manje od

en: is less than or equal to
hr: manje ili jednako

en: light blue
hr: svjetlo plava

en: light brown
hr: svjetlo smeđa

en: light cyan
hr: Desno poravnano

en: light gray
hr: svjetlo siva

en: light green
hr: svijetlo zelena

en: light orange
hr: Desno poravnano

en: light purple
hr: svijetlo ljubičasta

en: light yellow
hr: žuta

en: lime
hr: Vrijeme

en: min <= val <= max         (between)
hr: min <= vrijednost <=maks          (između)

en: navy
hr: Nedjelja

en: none
hr: ništa

en: nu Value:
hr: nu vrijednost:

en: nu_1 Value:
hr: nu_1 vrijednost:

en: nu_2 Value:
hr: nu_2 vrijednost:

en: num,decimals
hr: broj,decimalno

en: number
hr: broj

en: number,alpha,beta
hr: broj,alfa,beta

en: number,alpha,beta,cum
hr: broj,alpha,beta,cum

en: number,base
hr: broj,baza

en: number,digits
hr: broj,znamenke

en: number,multiple
hr: broj,višekratnik

en: number,number
hr: broj,broj

en: number,number,
hr: broj,broj,

en: number,significance
hr: broj,značaj

en: number,type
hr: broj,vrsta

en: orange
hr: narančasta

en: p,alpha,beta,a,b
hr: p,alfa,beta,a,b

en: p,failures
hr: p,pogreške

en: p,trials
hr: p,pokušaji

en: page
hr: stranica

en: pages
hr: stranice

en: path
hr: putanja

en: pink
hr: Operacija

en: pivot_table,field_name
hr: pivot_tablica,ime_polja

en: pts
hr: toč.

en: purple
hr: ljubičasta

en: purple #2
hr: ljubičasta #2

en: purplish blue
hr: svjetlo plava

en: range
hr: raspon

en: range,criteria
hr: raspon,kriterij

en: range,criteria,actual_range
hr: raspon,kriterij,stvarni_opseg

en: range,range,
hr: raspon,raspon

en: real,im,suffix
hr: realni,imaginarni,sufiks

en: red
hr: crvena

en: red purple
hr: ljubičasta

en: red-orange
hr: crveno-naranđasta

en: ref,fraction
hr: ref,dio

en: ref,row,col,height,width
hr: ref,vrsta,stupaca,visina,širina

en: ref_string,format
hr: ref_niz,format

en: reference
hr: referenca

en: reference,row,col,area
hr: referenca, red, col, područje

en: result passes the sheet boundary
hr: rezultati prelaze okvire lista

en: serial
hr: serijski

en: sky blue
hr: plava

en: sky blue #2
hr: plava

en: spot, strike, time, rate, volatility, cost_of_carry
hr: točka, povlaka, vrijeme, odnos, nepostojanost, cost_of_carry

en: spot, strike, time1, time2, rate, cost_of_carry, volatility
hr: točka, povlaka, vrijeme1, vrijeme2, cost_of_carry, nepostojanost

en: spot, strike_call, strike_put, time, time_call, time_put, rate, cost_of_carry, volatility
hr: točka, strike_cell, strike_put, vrijeme, time_call, time_put, odnos,cost_of_carry, nepostojanost

en: square
hr: kvadrat

en: start_date,end_date,holidays
hr: početni_datum,krajnji_datum,praznici

en: start_date,months
hr: početni_datum,mjeseci

en: stretched
hr: rastegnuto

en: string
hr: niz znakova

en: t-Test
hr: t-tekst

en: t-Test, paired (%s)
hr: t-Test, upareni (%s)

en: text
hr: tekst

en: text,num
hr: tekst,broj

en: text,num_chars
hr: tekst,broj_znakova

en: text,old,new,num
hr: tekst,stari,novi,broj

en: text,pos,num
hr: tekst, pos,num

en: text,text,
hr: tekst,tekst,

en: text1,text2
hr: tekst1,tekst2

en: text1,text2,num
hr: tekst1,tekst2,broj

en: time
hr: vrijeme

en: timetext
hr: vrijeme kao tekst

en: trials,p,alpha
hr: pokušaji,p,alfa

en: triangle down
hr: donji trokut

en: triangle left
hr: lijevi trokut

en: triangle right
hr: trokut desno

en: triangle up
hr: trokut gore

en: type_flag, spot, strike1, strike2, time1, time2, rate, cost_of_carry, volatility
hr: type_flag, točka, povlaka1, povlaka2, vrijeme1, vrijeme2, odnos, cost_of_carrynepostojanost

en: unixtime
hr: vrijeme unix-a

en: val  <  bound                  (less than)
hr: vrijednost  <  granica                  (manje od)

en: val  >  bound                  (greater than)
hr: vrijednost  >  granica                  (veće od)

en: val <= bound                  (less than or equal)
hr: vrijednost <= granica                  (manje od ili jednako)

en: val <= min || max <= val (not between)
hr: vrijednost <= min || maks <= vrijednost (nije između)

en: val <> bound                  (not equal to)
hr: vrijednost <> granica                  (nije jednako)

en: val == bound                  (equal to)
hr: vrijednost == granica                  (jednako je)

en: val >= bound                  (greater than or equal)
hr: vrijednost >= granica                  (veće od ili jednako)

en: val,range,approx
hr: vrijednost,opseg,približno

en: val,range,col_idx,approx,as_index
hr: val, opseg,col_idx,approx,as_index

en: val,range,range
hr: vrij,raspon,raspon

en: value
hr: vrijednost

en: value,format_text
hr: vrijednost,format_text

en: value_range,prob_range
hr: raspon_vrijednosti,raspon_prob

en: very dark gray
hr: tamno siva

en: wallpaper
hr: pozadinska slika

en: white
hr: bijela

en: x,alpha,beta,a,b
hr: x,alfa,beta,a,b

en: x,dof,tails
hr: x,drazm,rep

en: x,mean,cumulative
hr: x,sredina,ukupno

en: x,mean,stddev,cumulative
hr: x,srednja,standardna-devijacija,ukupno

en: x,n,m,coefficients
hr: x,n,m,koeficijenti

en: x,y,cumulative
hr: x,y,ukupno

en: x.alpha,beta,cumulative
hr: x.alfa,beta,ukupno

en: x_range,prob_range,lower_limit,upper_limit
hr: x-opseg,prob-ospeg,donja-granica,gornja-granica

en: xnum,ynum
hr: x_broj,y_broj

en: year,month,day
hr: godina,mjesec,dan

en: yellow
hr: žuta

en: z-Test
hr: z-tekst
