gnome-games - en to hu translation catalogue (811 entries)

en: "Four in a row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
hu: "Négyet egy sorba" játék a GNOME-hoz. A számítógép által vezérelt játékost Giuliano Bertoletti Velena Engine-je működteti.

en: %d stone selected | %d stones selected
hu[0]: %d golyó van kijelölve
hu[1]: %d golyó van kijelölve

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
hu[0]: %s nyerte a játékot %d ponttal
hu[1]: %s nyerte a játékot %d ponttal

en: %s wins!
hu: %s nyert!

en: %s! -- You're up.
hu: %s! -- Ön jön.

en: '%s' with safe moves
hu: '%s' biztonságos mozgásokkal

en: '%s' with super-safe moves
hu: '%s' tuti-biztos mozgásokkal

en: ... Game paused ...
hu: ... Játék felfüggesztve ...

en: 1s [total of 1s]
hu: egyesek [egyesek összege]

en: 2s [total of 2s]
hu: kettesek [kettesek összege]

en: 3 of a Kind [total]
hu: három egyforma [összeg]

en: 3s [total of 3s]
hu: hármasok [hármasok összege]

en: 4 of a Kind [total]
hu: négy egyforma [összeg]

en: 4s [total of 4s]
hu: négyesek [négyesek összege]

en: 5s [total of 5s]
hu: ötösök [ötösök összege]

en: 6s [total of 6s]
hu: hatosok [hatosok összege]

en: <b>Time</b>
hu: <b>Idő</b>

en: <b>Wins</b>
hu: <b>Győzelem</b>

en: <none>
hu: <nincs>

en: A Klotski clone
hu: Klotski játék

en: A Minesweeper clone.
hu: Egy Aknakereső klón.

en: A Tetravex clone.
hu: Egy Tetravex klón.

en: A counter drops
hu: Lépés

en: A worm game for GNOME.
hu: Egy kukacos játék a GNOME-hoz.

en: AisleRiot Cards
hu: AisleRiot kártyák

en: AisleRiot Solitaire
hu: AisleRiot pasziánsz

en: AisleRiot could not load its deck images.
    
    AisleRiot will now exit.
hu: Az AisleRiot nem tudta betölteni a pakliképeket.
    
    Az AisleRiot kilép.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
hu: Az AisleRiot egy meghatározott szabályokon alapuló pasziánsz-motor, amely sok különböző játékot tartalmaz.

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
hu: Az Aisleriot nem tudja betölteni a következő fájlt:  
    %s
    
    Ellenőrizze az Aisleriot telepítést!

en: Already used! Where do you want to put that?
hu: Már használt! Hova szerette volna tenni azt?

en: Always in the center
hu: Mindig középen

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that GNOME Stones is correctly installed!
hu: Hiba történt a(z) "%s" képfájl betöltése közben.
    Ellenőrizze, hogy a GNOME Stones megfelelően lett-e telepítve!

en: Animate
hu: Animáció

en: Animation
hu: Animáció

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Atari like scrolling
hu: Atari-szerű görgetés

en: Avoid the robots and make them crash into each other
hu: Kerülje el a robotokat és ütköztesse egymásnak őket

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Background color. The hex specification of the background color.
hu: Háttérszín. A háttérszín hexa specifikációja.

en: Background color:
hu: Háttérszín:

en: Background image:
hu: Háttérkép:

en: Bad Move
hu: Rossz lépés

en: Balance:
hu: Mérleg:

en: Ball image
hu: Labdakép

en: Ball style
hu: Labdastílus

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
hu: Labdastílus. A labdákhoz használt képek fájlneve.

en: Base Card:
hu: Kiinduló kártya:

en: Base Card:
hu: Kiinduló kártya:

en: Base Card: Ace
hu: Kiinduló kártya: Ász

en: Base Card: Jack
hu: Kiinduló kártya: Bubi

en: Base Card: King
hu: Kiinduló kártya: Király

en: Base Card: Queen
hu: Kiinduló kártya: Dáma

en: Best:
hu: Legjobb:

en: Blackjack Preferences
hu: Blackjack beállításai

en: Blackjack can't load the requested file
hu: A Blackjack nem tudja betölteni a kért fájlt

en: Blackjack will now exit.
hu: A Blackjack kilép.

en: Block image:
hu: Blokk képe:

en: Blocks
hu: Tömbök

en: Blue
hu: Kék

en: Board size
hu: Tábla mérete

en: Bonus
hu: Bónusz

en: Bonus Appears
hu: Bónusz megjelenik

en: Bonus if >62
hu: Bónusz, ha >62

en: Bust
hu: Csőd

en: Can't load the image: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
hu: Kép betöltése sikertelen: 
    %s
    
    Ellenőrizze a gnome-games telepítést

en: Can't move there!
hu: Nem léphet oda!

en: Card Style
hu: Kártyastílus

en: Card _Deck
hu: _Pakli

en: Card back:
hu: Hátlap:

en: Card games:
hu: Kártyajátékok:

en: Cards left:
hu: Hátralévő lapok:

en: Cave number to start
hu: Induló barlang száma

en: Cave number to start.
hu: Induló barlang száma.

en: Cave:
hu: Barlang:

en: Caves
hu: Barlangok

en: Chance [total]
hu: Szerencse [összeg]

en: Change the appearance of the cards
hu: A kártyák megjelenésének megváltoztatása

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
hu: Csaló! A pontszámok nem kerülnek be a legjobbak közé.

en: Chessboard
hu: Sakktábla

en: Classic
hu: Klasszikus

en: Cleaning up connection
hu: Kapcsolat lebontása

en: Clear mines from a minefield
hu: Aknák eltávolítása az aknamezőről

en: Click a square, any square
hu: Kattintson egy négyzetre, bármelyik négyzetre

en: Click to deal another card
hu: Kattintson egy másik lap osztásához

en: Clock
hu: Óra

en: Cloud
hu: Felhő

en: Collect all diamonds and find exit
hu: Gyűjtsön össze minden gyémántot és keresse meg a kijáratot

en: Collect diamonds while avoiding falling boulders
hu: Gyűjtsön össze minden gyémántot óvakodva a lezuhanó kövektől

en: Colors
hu: Színek

en: Complete
hu: Teljes

en: Computer Opponents
hu: Számítógépes ellenfelek

en: Computer playing for %s
hu: A számítógép játszik a következőnek: %s

en: Congratulations!!! You have won!
hu: Gratulálok, nyert!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
hu: Gratulálok, legyőzte a robotokat!
    De meg tudja-e csinálni még egyszer?

en: Congratulations, you win!
hu: Gratulálok, nyert!

en: Congratulations.
hu: Gratulálok.

en: Connection failed
hu: Kapcsolatfelvétel sikertelen

en: Connection in progress...
hu: Kapcsolódás folyamatban...

en: Connection succeeded, waiting for opponent
hu: Kapcsolat sikeres, ellenfélre várakozás

en: Consider moving something into an empty slot
hu: Próbáljon meg valamit egy üres helyre mozgatni

en: Consistency is key
hu: A konzisztencia a kulcs

en: Controls
hu: Vezérlés

en: Could not find '%s' image file for GNOME Robots
hu: Nem található a(z) '%s' képfájl a GNOME Robots-hoz

en: Could not find '%s' pixmap file
hu: A(z) '%s' pixmap fájl nem található

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
hu: Nem találom az %s pixmap fájlt az Iagno-hoz

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
hu: Nem lehet megtalálni a(z) '%s' képfájlt a gataxx-hoz

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation.
hu: A következő téma nem található:
    %s
    
    Ellenőrizze a Same GNOME telepítést.

en: Could not find the theme: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
hu: Nem található a következő téma:
    %s
    
    Ellenőrizze a gnome-games telepítést!

en: Current game will complete with original number of players.
hu: A mostani játékot a kezdeti játékosok számával fejezzük be.

en: Curses version (1992):
hu: Curses verzió (1992):

en: Custom
hu: Egyéni

en: Custom size
hu: Egyéni méret

en: Cyan
hu: Ciánkék

en: Dark
hu: Sötét

en: Dark must pass, Light's move
hu: A sötét nem tud lépni, a világos jön

en: Dark player wins!
hu: A sötét nyert!

en: Dark's move
hu: A sötét lép

en: Dark:
hu: Sötét:

en: Deal a card
hu: Osszon egy kártyát

en: Deal a card from the deck
hu: Osszon egy lapot a pakliból

en: Deal a new card from the deck
hu: Osszon egy új lapot a pakliból

en: Deal a new game
hu: Keverés új játékhoz

en: Deal another card
hu: Osszon másik lapot

en: Deal another hand
hu: Osszon másik lapot

en: Deal another round
hu: Osszon következő kört

en: Deal more cards
hu: Több kártya osztása

en: Deal the cards
hu: Keverje a kártyákat

en: Decks
hu: Pakli

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default caves
hu: Alapértelmezett barlangok

en: Delay between rolls
hu: Dobások közötti késleltetés

en: Delay computer moves
hu: Számítógép mozgatások késleltetése

en: Density of blocks in a pre-filled row:
hu: A blokkok sűrűsége egy előre feltöltött sorban:

en: Device
hu: Eszköz

en: Diamond mine
hu: Gyémántbánya

en: Diamonds:
hu: Gyémántok:

en: Difficult
hu: Nehéz

en: Digital joystick emulation
hu: Digitális botkormány emuláció

en: Display computer thoughts
hu: A számítógép gondolatainak megjelenítése

en: Display probabilities
hu: Lehetőségek megjelenítése

en: Display the computer's thoughts
hu: A számítógép gondolatainak megjelenítése

en: Dondorf Red
hu: Dondorf piros

en: Down
hu: Le

en: Drawn
hu: Döntetlen

en: Drawn game!
hu: Döntetlen!

en: Drop marble
hu: Üveggolyó leejtése

en: Eagle wing
hu: Sasszárny

en: Easy
hu: Könnyű

en: Eat Bonus
hu: Egye meg a bónuszt

en: Elevator
hu: Lift

en: Enable _animation
hu: _Animáció bekapcsolása

en: Enable _sound
hu: _Hang bekapcsolása

en: Enable fake bonuses
hu: Hamis bónuszok bekapcsolása

en: Enable fake bonuses.
hu: Hamis bónuszok bekapcsolása.

en: Enable game sounds
hu: Hang bekapcsolása

en: Enable or disable sound
hu: Hang ki- vagy bekapcsolása

en: Enable sound
hu: Hang bekapcsolása

en: Enable sound support
hu: Hang bekapcsolása

en: Enable sound support.
hu: Hang bekapcsolása.

en: Enable sounds
hu: Hangok bekapcsolása

en: Enable sounds.
hu: Hangok bekapcsolása.

en: Enable splats
hu: Kilapítás bekapcsolása

en: Error occurred during connect attempt.
hu: Hiba a kapcsolatfelvétel közben.

en: Error occurred during write.
hu: Hiba történt írás közben.

en: Escalator
hu: Mozgólépcső

en: Extra Life
hu: Extra élet

en: Extra large  (920 x 660)
hu: Nagyon nagy  (920 x 660)

en: Faces:
hu: Arcok:

en: Field size
hu: Mező mérete

en: Fill Screen
hu: Képernyő feltöltése

en: Filling game widget...
hu: Játékmező feltöltése...

en: Finger-twitching good
hu: Gyors kézmunka

en: First law
hu: Első törvény

en: Fishing wire makes bad dental floss
hu: A horgászzsinór rossz fogselyem

en: Fit falling blocks together
hu: Lehulló blokkok egymáshoz illesztése

en: Flags:
hu: Zászlók:

en: Flip final results
hu: A végeredmény felcserélése

en: Fortress
hu: Erőd

en: Four-in-a-row Preferences
hu: Four-in-a-row beállításai

en: Fourteen
hu: Tizennégy

en: FreeCell Solitaire
hu: FreeCell pasziánsz

en: GNOME Mines
hu: GNOME aknakereső

en: GNOME Mines Preferences
hu: GNOME aknakereső beállításai

en: GNOME Robots Game
hu: GNOME Robots játék

en: GNOME Robots Preferences
hu: GNOME Robots beállításai

en: GNOME Stones Preferences
hu: GNOME Stones beállításai

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
hu: A népszerű Color Lines játék GNOME-átirata

en: GNOME version (1998):
hu: GNOME verzió (1998):

en: GNOME version of the Eastern tile game, Mahjongg.
hu: A keleti kockajáték, a Mahjongg GNOME-os változata.

en: GNOME version of the popular Othello disk flipping game.
hu: A népszerű Othello korongforgató játék GNOME-os változata.

en: GTali Preferences
hu: GTali beállításai

en: Game
hu: Játék

en: Game Number:
hu: Játék száma:

en: Game Over
hu: Vége a játéknak!

en: Game Over!
hu: Vége a játéknak!

en: Game Type
hu: Játéktípus

en: Game _options...
hu: Játék _beállításai...

en: Game field
hu: Játékmező

en: Game field from last saved session.
hu: Az utolsó mentett folyamat játékmezője.

en: Game level to start on
hu: Kezdőszint

en: Game level to start on.
hu: Kezdőszint.

en: Game name
hu: Játéknév

en: Game over
hu: A játéknak vége!

en: Game over!
hu: A játéknak vége!

en: Game over.
hu: A játéknak vége.

en: Game paused
hu: Játék felfüggesztve

en: Game preview
hu: Játék előkép

en: Game preview from last saved session.
hu: Az utolsó mentett folyamat játék előképe.

en: Game score
hu: Játék pontszám

en: Game score from last saved session.
hu: Az utolsó mentett folyamat játékállása.

en: Game speed
hu: Játéksebesség

en: Game speed (1=fast, 4=slow).
hu: Játéksebesség (1=gyors, 4=lassú).

en: Game title
hu: Játék címe

en: Game to play
hu: A játszandó játék

en: Game type
hu: Játék típusa

en: Gataxx Preferences
hu: Gataxx beállításai

en: General
hu: Általános

en: Generating ...
hu: Előállítás ...

en: Get a hint
hu: Javaslat

en: Get a hint for your next move
hu: Javaslat a következő lépéshez

en: Get statistics on the current game
hu: Statisztikák a jelenlegi játékról

en: Glines Preferences
hu: Glines beállításai

en: Glines couldn't find image file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
hu: A Glines nem találta a következő képfájlt:
    %s
    
    Ellenőrizze a Glines telepítést

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
hu: A Gnibbles nem találta a következő képfájlt:
    %s
    
    Ellenőrizze a Gnibbles telepítést

en: Gnibbles Preferences
hu: Gnibbles beállítások

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
hu: A Gnibbles nem találta a következő képfájlt:
    %s
    
    Ellenőrizze a Gnibbles telepítést

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
hu: A Gnibbles nem találta a következő szintfájlt:
    %s
    
    Ellenőrizze a Gnibbles telepítést

en: Gnometris preferences
hu: Gnometris beállítások

en: Grand Total
hu: Összeg

en: Graphics Theme
hu: Grafikus téma

en: Gray
hu: Szürke

en: Green
hu: Zöld

en: Guide a worm around a maze
hu: Kukac irányítása egy labirintusban

en: Have you read the help file?
hu: Olvasta a súgó fájlt?

en: Height of grid
hu: Rács magassága

en: Help
hu: Súgó

en: High Contrast
hu: Nagy kontraszt

en: Hint
hu: Javaslat

en: Hint: Column %d
hu: Javaslat: %d. oszlop

en: Hit
hu: Ütés

en: Honor pictures:
hu: Figura képe:

en: Horizontal:
hu: Vízszintes:

en: How many times do you wish to roll?
hu: Hány alkalommal szeretne dobni?

en: Huge  (1840 x 1320)
hu: Óriási  (1840 x 1320)

en: Human
hu: Ember

en: Human Players
hu: Élő játékosok

en: I could sure use a backrub right about now...
hu: Most jól esne egy kis hátmasszírozás...

en: I win!
hu: Én nyertem!

en: I'm not sure
hu: Nem vagyok benne biztos

en: Iagno Preferences
hu: Iagno beállításai

en: Iagno server to use
hu: Használandó Iagno kiszolgáló

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
hu: Ha eltévedt, és egyedül van az erdőben, öleljen meg egy fát

en: Image theme:
hu: Kép téma:

en: Image to use as background
hu: Háttérként használt kép

en: Image to use as background.
hu: Háttérként használt kép.

en: Image to use for drawing blocks
hu: A síkidomok rajzolásához használt kép

en: Image to use for drawing blocks.
hu: A síkidomok rajzolásához használt kép.

en: Increasing Number of Robots per Level
hu: A robotok számának növekedése pályánként

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
hu: Az egyes típusú robotok számának növekedése pályánként

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
hu: A kettes típusú robotok számának növekedése pályánként

en: Initial Number of Robots
hu: A robotok kezdő száma

en: Initial Number of Safe Teleports
hu: A biztonságos teleportok kezdő száma

en: Initial Number of Type 1 Robots
hu: Az egyes típusú robotok kezdő száma

en: Initial Number of Type 2 Robots
hu: A kettes típusú robotok kezdő száma

en: Invalid game data (move)
hu: Érvénytelen játékadat (move)

en: Invalid game data (set_peer)
hu: Érvénytelen játékadat (set_peer)

en: Invalid move attempted
hu: Érvénytelen lépéskísérlet

en: It's a draw!
hu: Döntetlen!

en: Joker icon:
hu: Joker képe:

en: Joystick device
hu: Botkormány eszköz

en: Joystick device:
hu: Botkormány eszköz:

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
hu: Attól, hogy a gyalogátkelőhely úgy néz ki, mint egy ugróiskola, nem az

en: Key press to drop a marble.
hu: Billentyű az üveggolyó leejtéséhez.

en: Key press to move left.
hu: Billentyű a balra mozgáshoz.

en: Key press to move right.
hu: Billentyű a jobbra mozgáshoz.

en: Key to use for motion down
hu: Billentyű a lefelé mozgáshoz

en: Key to use for motion down.
hu: Billentyű a lefelé mozgáshoz.

en: Key to use for motion left
hu: Billentyű a balra mozgáshoz

en: Key to use for motion left.
hu: Billentyű a balra mozgáshoz.

en: Key to use for motion right
hu: Billentyű a jobbra mozgáshoz

en: Key to use for motion right.
hu: Billentyű a jobbra mozgáshoz.

en: Key to use for motion up
hu: Billentyű a felfelé mozgáshoz

en: Key to use for motion up.
hu: Billentyű a felfelé mozgáshoz.

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Keyboard Controls
hu: Billentyűzetes vezérlés

en: Keyboard control
hu: Vezérlés billentyűzetről

en: Keyboard controls
hu: Vezérlés billentyűzetről

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
hu: Egy biztonságos teleporthoz szükséges várakozás közbeni ölések

en: Labyrinth
hu: Labirintus

en: Large
hu: Nagy

en: Large  (736 x 528)
hu: Nagy  (736 x 528)

en: Large Straight [40]
hu: Nagy sor [40]

en: Left
hu: Bal

en: Level Complete
hu: Szint teljesítve

en: Level completed. Well done.
hu: Szint teljesítve. Bravó!

en: Level of Player One
hu: Első játékos szintje

en: Level of Player Two
hu: Második játékos szintje

en: Level of black player
hu: A fekete játékos szintje

en: Level of white player
hu: A fehér játékos szintje

en: Level one
hu: Első szint

en: Level three
hu: Harmadik szint

en: Level to start with
hu: Kezdőszint

en: Level to start with.
hu: Kezdőszint.

en: Level two
hu: Második szint

en: Level:
hu: Szint:

en: Light
hu: Világos

en: Light must pass, Dark's move
hu: A világos nem tud lépni, a sötét jön

en: Light player wins!
hu: A világos nyert!

en: Light's move
hu: A világos lép

en: Light:
hu: Világos:

en: Lines
hu: Vonalak

en: Lines:
hu: Vonalak:

en: Lives:
hu: Életek:

en: Look both ways before you cross the street
hu: Mindkét oldalon nézzen szét, mielőtt átmegy az úton

en: Lower Total
hu: Alsó összeg

en: Main game:
hu: Fő játék:

en: Maps
hu: Térképek

en: Marbles
hu: Golyók

en: Match five balls of the same color in a row to score!
hu: Helyezzen el öt egyszínű labdát egy sorba!

en: Maximum Number of Robots
hu: Robotok maximális száma

en: Maximum Number of Safe Teleports
hu: A biztonságos teleportok maximális száma

en: Maximum Number of Type 1 Robots
hu: Egyes típusú robotok maximális száma

en: Maximum Number of Type 2 Robots
hu: Kettes típusú robotok maximális száma

en: Maybe they're all mines ...
hu: Talán mindegyik akna...

en: Maze
hu: Útvesztő

en: Me
hu: Én

en: Medium
hu: Közepes

en: Medium  (460 x 330)
hu: Közepes  (460 x 330)

en: Mines
hu: Aknakereső

en: Modify the options for this game
hu: Játékbeállítások módosítása

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
hu: A monitor nem ad önnek D vitamint, de a napfény fog...

en: More Marbles
hu: Több golyó

en: Move %s %s.
hu: Rakja a %s %s.

en: Move %s onto %s.
hu: Rakja a %st a következőre: %s

en: Move _Left
hu: Lépés _balra

en: Move _Right
hu: Lépés _jobbra

en: Move a King on to the empty Tableau slot
hu: Rakjon egy Királyt az üres Tableau helyre

en: Move a card to the Foundation
hu: Mozgasson egy kártyát az Alapra

en: Move card from Waste
hu: Kártya levétele a szemétdombról

en: Move left
hu: Lépés balra

en: Move right
hu: Lépés jobbra

en: Move something into the empty Tableau slot
hu: Rakjon valamit az üres Tableau helyre

en: Move something on to an empty reserve
hu: Rakjon valamit egy üres helyre

en: Move the pieces down
hu: Az elemek lefelé mozgatása

en: Move the pieces left
hu: Az elemek balra mozgatása

en: Move the pieces right
hu: Az elemek jobbra mozgatása

en: Move the pieces up
hu: Az elemek felfelé mozgatása

en: Move waste back to stock
hu: Szemétdombon lévő kártya visszatétele a pakliba

en: Move ~a off the board
hu: Rakja le a(z) ~at a tábláról

en: Move ~a to an empty foundation
hu: Rakja a(z) ~at egy üres alapra

en: Moveable Junkheaps
hu: Mozgatható ócskavasak

en: Moves Left:
hu: Hátralévő lépések:

en: Moves:
hu: Lépések:

en: My second day
hu: Második napom

en: Name
hu: Név

en: Neighbor
hu: Szomszéd

en: Network initialization complete.
hu: Hálózat inicializálása sikeres.

en: Network shutdown in progress.
hu: Hálózat leállítása folyamatban.

en: Never blow in a dog's ear
hu: Soha ne fújjon egy kutya fülébe

en: New
hu: Új

en: New Game
hu: Új játék

en: New game
hu: Új játék

en: New game started
hu: Új játék elindítva

en: New game with _seed...
hu: Új játék adott _véletlennel...

en: New net_work game
hu: Új _hálózati játék

en: Next Balls:
hu: Következő labdák:

en: Nibbles newbie
hu: Nibbles kezdő

en: Nightfall
hu: Szürkület

en: No
hu: Nem

en: No game data could be found.
hu: Nem találhatóak a játékadatok.

en: No game server defined
hu: Nincs játékkiszolgáló beállítva

en: No hint available
hu: Nincs elérhető javaslat

en: No hint available right now
hu: Nincs javaslat

en: No stones selected
hu: Egy golyó sincs kijelölve

en: None
hu: Nincs

en: Not too shabby
hu: Nem túl kopott

en: Num Rolls
hu: Dobások száma

en: Number of Free Safe Teleports per Level
hu: Biztonságos teleportok száma szintenként

en: Number of computer opponents
hu: Számítógép ellenfelek száma

en: Number of human opponents
hu: Élő ellenfelek száma

en: Number of mines
hu: Aknák száma

en: Number of mines:
hu: Aknák száma:

en: Number of opponents:
hu: Ellenfelek száma:

en: Number of players
hu: Játékosok száma

en: Number of players.
hu: Játékosok száma.

en: Number of players:
hu: Játékosok száma:

en: Number of pre-filled rows:
hu: Az előre kitöltött sorok száma:

en: Odessa is a better game.  Really.
hu: Az Odessa jobb játék. Tényleg.

en: Operation
hu: Művelet

en: Options
hu: Beállítások

en: Orange
hu: Narancs

en: Original Atari caves
hu: Eredeti Atari barlangok

en: Original idea from KDE's same game program.
hu: Az ötletet a KDE same game programja adta.

en: Osmosis
hu: Ozmózis

en: Partial
hu: Részleges

en: Pause
hu: Szünet

en: Pause game
hu: Játék szüneteltetése

en: Paused
hu: Szünetel

en: Peek
hu: Csúcs

en: Peer introduction complete
hu: A felek bemutatása sikeres

en: Percentage:
hu: Százalék:

en: Piece flipping
hu: Elem megfordítása

en: Place something on empty slot
hu: Rakjon valamit az üres helyre

en: Place something on to the empty Tableau slot
hu: Rakjon valamit az üres Tableau helyre

en: Plait
hu: Copf

en: Play a game of Reversi
hu: Reversi játék

en: Play a poker-style dice game
hu: Egy póker stílusú kockajáték

en: Play a sound when two robots collide
hu: Hangok lejátszása két robot összeütközésénél

en: Play levels in random order
hu: Szintek játszása véletlen sorrendben

en: Play levels in random order.
hu: Szintek játszása véletlen sorrendben.

en: Play many different solitaire games
hu: Sok különféle pasziánszjáték

en: Play on a 2×2 board
hu: Játék 2×2-es táblán

en: Play on a 3×3 board
hu: Játék 3×3-as táblán

en: Play on a 4×4 board
hu: Játék 4×4-es táblán

en: Play on a 5×5 board
hu: Játék 5×5-ös táblán

en: Play on a 6×6 board
hu: Játék 6×6-os táblán

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
hu: Hangok lejátszása győzelem vagy halál esetén.

en: Play sounds for major events
hu: Hangok lejátszása a nagyobb eseményeknél

en: Play the casino card game Blackjack
hu: Blackjack, a kaszinós kártyajáték

en: Play the popular FreeCell card game
hu: A népszerű FreeCell kártyajáték

en: Player Dead
hu: A játékos meghalt

en: Player Names
hu: Játékosok neve

en: Player One:
    %s
hu: 1. játékos:
    %s

en: Player Teleport
hu: Játékos teleport

en: Player Two:
    %s
hu: 2. játékos:
    %s

en: Player wins!
hu: A játékos nyert!

en: Playing %d×%d board
hu: A tábla mérete: %d×%d

en: Playing level %s
hu: Játék a(z) %s. szinten

en: Please check your Blackjack installation
hu: Ellenőrizze a Blackjack telepítést

en: Please check your GConf configuration, specifically that the schemas have been installed correctly.
hu: Ellenőrizze a GConf beállításait, különösen a sémák megfelelő telepítését.

en: Please fill in empty pile first.
hu: Előbb az üres helyet töltse meg.

en: Please make sure that GNOME Stones is correctly installed.
hu: Ellenőrizze, hogy a GNOME Stones megfelelően lett-e telepítve.

en: Poker
hu: Póker

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Preview next block
hu: A következő blokk előnézete

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Purple
hu: Lila

en: Puzzle solved!
hu: A puzzle-t kirakta!

en: Puzzle solved! Well done!
hu: A puzzle-t kirakta! Nagyon jó!

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
hu: Gyors lépések (a gép várakozását felezi)

en: Quick deals (no delay between each card)
hu: Gyors osztás (nincs késleltetés az egyes kártyák között)

en: Quick moves
hu: Gyors lépések

en: Random Teleport
hu: Véletlen teleport

en: Rank font:
hu: Helyezés betűkészlet:

en: Red
hu: Vörös

en: Red Dragon
hu: Vörös sárkány

en: Redeals left:
hu: Hátralévő újraosztások:

en: Redo
hu: Újra

en: Redo the undone move
hu: A visszavont lépés ismételt végrehajtása

en: Remaining:
hu: Hátra van:

en: Remove colored balls from the board by forming lines
hu: Színes labdák leszedése a tábláról azok egymás mellé helyezésével

en: Remove groups of balls to try and clear the screen
hu: Egyszerre minél több golyó eltávolítása a képernyőről

en: Remove the aces
hu: Törölje az ászokat

en: Remove the eights
hu: Törölje a nyolcasokat

en: Remove the fives
hu: Törölje az ötösöket

en: Remove the fours
hu: Törölje a négyeseket

en: Remove the jacks
hu: Törölje a bubikat

en: Remove the kings
hu: Törölje a királyokat

en: Remove the nines
hu: Törölje a kilenceseket

en: Remove the queens
hu: Törölje a dámákat

en: Remove the sevens
hu: Törölje a heteseket

en: Remove the sixes
hu: Törölje a hatosokat

en: Remove the tens
hu: Törölje a tízeseket

en: Remove the threes
hu: Törölje a hármasokat

en: Remove the twos
hu: Törölje a ketteseket

en: Reserve left:
hu: Tartalék:

en: Reshuffle cards
hu: Keverje meg a kártyákat

en: Restart
hu: Újraindítás

en: Restart game
hu: Játék újraindítása

en: Restart the current level
hu: Az aktuális szint újraindítása

en: Restart the game
hu: A játék újraindítása

en: Restoring preferences...
hu: Beállítások visszatöltése...

en: Results
hu: Eredmények

en: Return cards to Stock
hu: Kártyákat vissza a pakliba

en: Right
hu: Jobb

en: Robot Score
hu: Robot Pontszám

en: Robot Score When Splatted
hu: Robot pontszáma kilapításkor

en: Robot Score When Waiting
hu: Robot pontszáma várakozáskor

en: Robot has been Splatted!
hu: A robotot összelapította!

en: Robot image theme
hu: Robotkép téma

en: Robots
hu: Robotok

en: Roll!
hu:  Dobás!

en: Rotate blocks counterclockwise
hu: Blokkok forgatása az óramutató járásával ellentétes irányba

en: Rules
hu: Szabályok

en: S_tatistics...
hu: S_tatisztika...

en: Safe Teleports:
hu: Biztonságos teleportok:

en: Same GNOME Preferences
hu: Same GNOME beállításai

en: Same GNOME can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation
hu: A Same GNOME nem tudja betölteni a következő képfájlt:
    %s
    
    Ellenőrizze a Same GNOME telepítést

en: Scanning private game directory...
hu: Keresés a privát játékkönyvtárban...

en: Scanning private object directory...
hu: Privát objektumok könyvtár beolvasása...

en: Scanning public game directory...
hu: Keresés a publikus játékkönyvtárban...

en: Scanning public object directory...
hu: Publikus objektumok könyvtár beolvasása...

en: Score Required To Get A Safe Teleport
hu: Egy biztonságos teleporthoz szükséges pontszám

en: Score:
hu: Pont:

en: Scores
hu: Pontszámok

en: Scorpion
hu: Skorpió

en: Scroll method
hu: Görgetési módszer

en: Seconds left: %d
hu: Hátralévő másodpercek: %d

en: Seed
hu: Véletlen

en: Select
hu: Kijelölés

en: Select Game
hu: Játék kiválasztása

en: Select Map
hu: Térkép kiválasztása

en: Select a different game
hu: Válasszon egy másik játékot

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
hu: Az újradobáshoz kattintson a Dobás! gombra, vagy válasszon egy pont rubrikát.

en: Set game configuration
hu: A játék beállítása

en: Set game scenario
hu: Pálya beállítása

en: Set starting level (1-10)
hu: A kezdő pálya beállítása (1-10)

en: Setup
hu: Beállítás

en: Show grid
hu: Rács megjelenítése

en: Show high scores and exit
hu: Dobogó megjelenítése, majd kilépés

en: Show or hide the tool bar
hu: Eszköztár megjelenítése vagy elrejtése

en: Show or hide the toolbar
hu: Eszköztár megjelenítése vagy elrejtése

en: Show tool bar
hu: Eszköztár megjelenítése

en: Shu_ffle tiles
hu: Kockák k_everése

en: Shuffle
hu: Keverés

en: Shuffle tiles
hu: Kockák keverése

en: Size of board (2-6)
hu: A tábla mérete (2-6)

en: Size of the board (1=small, 3=large)
hu: A tábla mérete (1=kicsi, 3=nagy)

en: Small
hu: Kicsi

en: Small  (368 x 264)
hu: Kicsi  (368 x 264)

en: Small Straight [30]
hu: Kis sor [30]

en: Smooth scrolling
hu: Lágy görgetés

en: Sokoban levels:
hu: Sokoban szintek:

en: Sol_ve
hu: M_egoldás

en: Solve the game
hu: Oldja meg a játékot

en: Sorry, I was unable to find a playable configuration.
hu: Sajnálom, nem találok egy játszható konfigurációt sem.

en: Sorry, full column
hu: Sajnálom, megtelt az oszlop!

en: Sound
hu: Hang

en: Speed
hu: Sebesség

en: Spider
hu: Pók

en: Stagger flips
hu: Imbolygó átfordítások

en: Start a new game
hu: Új játék indítása

en: Start a new game giving a seed number...
hu: Új játék indítása megadott variációban...

en: Start cave
hu: Induló barlang

en: Start this game over
hu: Indítsa újra ezt a játékot

en: Starting Level:
hu: Kezdő szint:

en: Starting level:
hu: Kezdőszint:

en: Statistics
hu: Statisztika

en: Statistics of games played
hu: Lejátszott játékok statisztikája

en: Stock left:
hu: Hátralévő lapok:

en: Stock left: 0
hu: Hátralévő lap: 0

en: Stones
hu: Kövek

en: Streets and alleys
hu: Utcák és sikátorok

en: Suggest a move
hu: Javasoljon egy lépést

en: Suit font (large):
hu: Szín betűkészlet (nagy):

en: Suit font (medium):
hu: Szín betűkészlet (közepes):

en: Suit font (small):
hu: Szín betűkészlet (kicsi):

en: Switch level:
hu: Váltson szintet:

en: Template
hu: Sablon

en: The Same GNOME
hu: Same GNOME

en: The cave is corrupted: %s is missing.
hu: A barlang sérült: %s hiányzik.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
hu: A barlang, amit be akar tölteni, nem definiált objektumot is tartalmaz.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
hu: A barlang, amit be akar tölteni túl nagy ehhez a játékhoz.

en: The default configuration values could not be retrieved correctly.
hu: Az alapértelmezett konfigurációs értékeket nem lehetett helyesen betölteni.

en: The density of filled rows
hu: A blokkok sűrűsége egy előre feltöltött sorban

en: The game file to use
hu: A használandó játékfájl

en: The game is over.
    No hints are available
hu: A játéknak vége.
    Nincs javaslat.

en: The game was a draw.
hu: Döntetlen az eredmény.

en: The height of the main window.
hu: A főablak magassága.

en: The height of the window
hu: Az ablak magassága

en: The remote player disconnected
hu: A távoli játékossal megszakadt a kapcsolat

en: The width of the main window.
hu: A főablak szélessége.

en: The width of the window
hu: Az ablak szélessége

en: Theme
hu: Téma

en: Theme ID
hu: Téma azonosító

en: Themes
hu: Témák

en: There are no more moves.
hu: Nincs több lépés.

en: There are no safe locations to teleport to!!
hu: Nincs több biztonságos teleport hely!

en: There are no teleport locations left!!
hu: Nem maradt több teleport hely!

en: There was an error accessing GConf: %s
hu: Hiba történt a GConf elérése közben: %s

en: These tiles don't match.
hu: A kockák nem egyeznek!

en: Thieves
hu: Tolvajok

en: Thinking...
hu: Gondolkodom...

en: Thirteen
hu: Tizenhárom

en: This game does not have hint support yet.
hu: Ebben a játékban nincs javaslat. Egyelőre.

en: This game is unable to provide a hint.
hu: Ebben a játékban nincs javaslat.

en: This is GNOME Stones
hu: Ez a GNOME Stones

en: This new mapset will take effect when you start a new game, or when Mahjongg is restarted.
hu: Az új kártyák új játék kezdésekor vagy a Mahjongg újraindításakor lépnek életbe.

en: Three card deals
hu: Hármasával oszt

en: Tile Set
hu: Elemkészlet

en: Tile set:
hu: Elemkészlet:

en: Tiles
hu: Kockák

en: Tiles Left:
hu: Hátralévő kockák:

en: Tiles:
hu: Kockák:

en: Tileset
hu: Elemkészlet

en: Tileset to use.
hu: Használandó elemkészlet

en: Time between moves
hu: Mozgások közötti idő

en: Time between moves in milliseconds.
hu: Mozgások közötti idő ezredmásodpercben.

en: Time:
hu: Idő:

en: Tiny  (184 x 132)
hu: Pici  (184 x 132)

en: Total
hu: Összesen

en: Total:
hu: Összesen:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
hu: Az érszorító nem ajánlott, csak közvetlen veszélyben

en: Try a new game
hu: Új játék megpróbálása

en: Try moving cards down from the foundation
hu: Próbáljon levenni kártyákat az alapról

en: Try rearranging the cards
hu: Próbálja újrarendezni a kártyákat

en: Tutorial caves
hu: Tanulóbarlangok

en: Type 1 Robot Score
hu: Egyes típusú robot pontszáma

en: Type 1 Robot Score When Splatted
hu: Egyes típusú robot pontszáma kilapításkor

en: Type 1 Robot Score When Waiting
hu: Egyes típusú robot pontszáma várakozáskor

en: Type 2 Robot Score
hu: Kettes típusú robot pontszáma

en: Type 2 Robot Score When Splatted
hu: Kettes típusú robot pontszáma kilapításkor

en: Type 2 Robot Score When Waiting
hu: Kettes típusú robot pontszáma várakozáskor

en: Unable to load image:
    %s
hu: Nem lehet betölteni a következő képet:
    %s

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Undo previous move
hu: Az utolsó lépés visszavonása

en: Undo the last move
hu: Az utolsó lépés visszavonása

en: Unknown color
hu: Ismeretlen szín

en: Unknown suit
hu: Ismeretlen szín

en: Unknown value
hu: Ismeretlen érték

en: Up
hu: Fel

en: Upper total
hu: Felső összeg

en: Use "I'm not sure" flags.
hu: "Nem vagyok benne biztos" zászlók használata.

en: Use Left Hand Keys
hu: Balkezes billentyűk használata

en: Use Original Robots Keys
hu: Eredeti Robots billentyűk használata

en: Use fast moves
hu: Gyors mozgások használata

en: Use quick moves
hu: Gyors lépések használata

en: Use random block colors
hu: Véletlen blokkszínek használata

en: Use relative movement
hu: Relatív mozgatás használata

en: Use safe moves
hu: Biztonságos mozgások használata

en: Use super safe moves
hu: Tuti-biztos mozgások használata

en: Use the unknown flag
hu: Ismeretlen zászló használata

en: Valentine
hu: Valentin

en: Value
hu: Érték

en: Variation on game rules
hu: Variációk a játékra

en: Vertical:
hu: Függőleges:

en: Victory!!
hu: Győzelem!

en: Wager:
hu: Fogadás:

en: Wait
hu: Várakozás

en: Warn when tiles don't match
hu: Figyelmeztessen, amikor a kockák nem egyeznek

en: Warnings
hu: Figyelmeztetések

en: Welcome to GNOME Klotski
hu: Üdvözli a GNOME Klotski

en: Welcome to GNOME Mahjongg!
hu: Üdvözli a GNOME Mahjongg!

en: Welcome to Glines!
hu: Üdvözli a Glines!

en: Welcome to Gnect!
hu: Üdvözli a Gnect!

en: Welcome to Iagno!
hu: Üdvözli az Iagno!

en: Welcome to Same GNOME!
hu: Üdvözli a Same GNOME!

en: Welcome to gataxx!
hu: Üdvözli a gataxx!

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
hu: Ha nincs tűzőgépe, jó lesz egy tűzőkapocs és egy vonalzó is

en: Whether or not to flip final results.
hu: Felcserélje-e a végeredményt.

en: Whether or not to play event sounds.
hu: Legyen-e az eseményeknek hangjuk.

en: Whether or not to show the tool bar.
hu: Megjelenjen-e az eszköztár.

en: Whether or not to show the toolbar
hu: Megjelenjen-e az eszköztár

en: Whether or not to show the toolbar.
hu: Megjelenjen-e az eszköztár.

en: Whether or not to use animation.
hu: Legyen-e animáció.

en: Whether or not to use quick moves.
hu: Gyorsak legyenek-e a lépések.

en: Whether to give blocks random colors
hu: Legyen-e véletlenszerű színe a síkidomoknak

en: Whether to give blocks random colors.
hu: Legyen-e véletlenszerű színe a síkidomoknak.

en: Whether to preview the next block
hu: Lehessen-e előre látni a következő síkidomot

en: Whether to preview the next block.
hu: Lehessen-e előre látni a következő síkidomot.

en: Whether to rotate counter clock wise
hu: A forgatás az óramutató járásával ellentétes irányba történjen-e

en: Whether to rotate counter clock wise.
hu: A forgatás az óramutató járásával ellentétes irányba történjen-e.

en: Width of grid
hu: Rács szélessége

en: Window height
hu: Ablakmagasság

en: Window width
hu: Ablakszélesség

en: Wins:
hu: Győzelem:

en: Worm
hu: Kukac

en: Worm %d:
hu: Kukac %d:

en: Worm Death
hu: Kukac halála

en: Worm Reverse
hu: Kukac visszafordítása

en: Worm Teleport
hu: Kukac teleport

en: Worm color:
hu: Kukac színe:

en: Worst:
hu: Legrosszabb:

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
hu: A feleségemnek, Matylda-nak írtam
    Küldjön megjegyzéseket ide: janusz.gorycki@intel.com

en: Yellow
hu: Sárga

en: Yes
hu: Igen

en: You
hu: Ön

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
hu: Játék közben nem lehet a beállításokat megváltoztatni

en: You are searching for a %s.
hu: Ön egy %st keres.

en: You gained an extra life!
hu: Kapott egy extra életet!

en: You win!
hu: Ön nyert!

en: You won!!!
hu: Ön nyert!!!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
hu: Csak három dobása van! Válasszon pontszámdobozt.

en: Your move...
hu: Ön jön...

en: Zero corresponds to no animations, one is partial animations, two is complete animations.
hu: A nulla azt jelenti, hogy nincs animáció, az egy részleges, a kettő teljes animációt jelent.

en: Zero is human; one through three correspond to the level of the computer player.
hu: A nulla az ember, az egytől háromig terjedő értékek a számítógépes játékos szintjét jelentik.

en: _Advanced
hu: _Haladó

en: _Appearance
hu: _Megjelenés

en: _Cards...
hu: _Kártyák...

en: _Down
hu: _Le

en: _Drop
hu: _Ejtés

en: _Game
hu: _Játék

en: _Joystick
hu: _Botkormány

en: _Left
hu: _Balra

en: _Medium
hu: Kö_zepes

en: _Misc.
hu: _Egyéb

en: _Move
hu: Át_helyezés

en: _Novice
hu: _Kezdő

en: _Players
hu: _Játékosok

en: _Reset
hu: _Visszaállítás

en: _Restart level
hu: _Szint újraindítása

en: _Right
hu: _Jobbra

en: _Rules
hu: _Szabályok

en: _Select...
hu: _Választás...

en: _Sound
hu: _Hang

en: _Theme:
hu: _Téma:

en: _Toolbar
hu: _Eszköztár

en: _Up
hu: _Fel

en: ace
hu: ász

en: an empty Foundation
hu: egy üres Alap

en: an empty Foundation pile
hu: egy üres Alap pakli

en: an empty Tableau
hu: egy üres Tableau

en: an empty Tableau pile
hu: egy üres Tableau pakli

en: an empty Tableau slot
hu: egy üres Tableau hely

en: an empty bottom slot
hu: egy üres alsó hely

en: an empty corner slot
hu: egy üres sarok hely

en: an empty foundation
hu: egy üres alap

en: an empty foundation pile
hu: egy üres alap pakli

en: an empty left slot
hu: egy üres bal hely

en: an empty right slot
hu: egy üres jobb hely

en: an empty slot
hu: egy üres hely

en: an empty slot on tableau
hu: egy üres hely a táblán

en: an empty tableau slot
hu: egy üres tableau hely

en: an empty top slot
hu: egy üres felső hely

en: and all cards below it
hu: és minden alatta lévő kártyát

en: appropriate Foundation pile
hu: megfelelő Alap pakli

en: black joker
hu: fekete joker

en: classic robots
hu: klasszikus robots

en: clubs
hu: treff

en: cows
hu: bocik

en: diamonds
hu: káró

en: disabled
hu: letiltva

en: eggs
hu: tojások

en: eight
hu: nyolcas

en: empty foundation
hu: üres alap

en: empty slot on foundation
hu: egy üres hely az alapon

en: empty slot(s)
hu: üres hely(ek)

en: empty space on tableau
hu: egy üres hely a tableau-n

en: five
hu: ötös

en: four
hu: négyes

en: gataxx is a GNOME port of the old game ataxx. It is derived from Ian Peters' iagno code.
hu: A gataxx a régi ataxx játék GNOME-átirata. Ian Peters iagno kódján alapul.

en: gnome-stones:empty
hu: gnome-stones:üres

en: gnomekoban:empty,0
hu: gnomekoban:üres,0

en: gnomes
hu: törpék

en: hearts
hu: kör

en: itself
hu: saját maga

en: jack
hu: bubi

en: king
hu: király

en: mice
hu: egerek

en: nightmare
hu: rémálom

en: nine
hu: kilences

en: on to the empty tableau slot
hu: az üres tableau helyre

en: queen
hu: dáma

en: red joker
hu: piros joker

en: robots
hu: robotok

en: robots with safe teleport
hu: robots biztonságos teleporttal

en: robots2 easy
hu: robots2 könnyű

en: seven
hu: hetes

en: six
hu: hatos

en: something
hu: valami

en: spades
hu: pikk

en: ten
hu: tízes

en: the ace of clubs
hu: treff ász

en: the ace of diamonds
hu: káró ász

en: the ace of hearts
hu: kör ász

en: the ace of spades
hu: pikk ász

en: the appropriate Foundation pile
hu: a megfelelő Alap pakli

en: the eight of clubs
hu: treff nyolcas

en: the eight of diamonds
hu: káró nyolcas

en: the eight of hearts
hu: kör nyolcas

en: the eight of spades
hu: pikk nyolcas

en: the five of clubs
hu: treff ötös

en: the five of diamonds
hu: káró ötös

en: the five of hearts
hu: kör ötös

en: the five of spades
hu: pikk ötös

en: the foundation pile
hu: az alap pakli

en: the four of clubs
hu: treff négyes

en: the four of diamonds
hu: káró négyes

en: the four of hearts
hu: kör négyes

en: the four of spades
hu: pikk négyes

en: the jack of clubs
hu: treff bubi

en: the jack of diamonds
hu: káró bubi

en: the jack of hearts
hu: kör bubi

en: the jack of spades
hu: pikk bubi

en: the king of clubs
hu: treff király

en: the king of diamonds
hu: káró király

en: the king of hearts
hu: kör király

en: the king of spades
hu: pikk király

en: the nine of clubs
hu: treff kilences

en: the nine of diamonds
hu: káró kilences

en: the nine of hearts
hu: kör kilences

en: the nine of spades
hu: pikk kilences

en: the queen of clubs
hu: treff dáma

en: the queen of diamonds
hu: káró dáma

en: the queen of hearts
hu: kör dáma

en: the queen of spades
hu: pikk dáma

en: the seven of clubs
hu: treff hetes

en: the seven of diamonds
hu: káró hetes

en: the seven of hearts
hu: kör hetes

en: the seven of spades
hu: pikk hetes

en: the six of clubs
hu: treff hatos

en: the six of diamonds
hu: káró hatos

en: the six of hearts
hu: kör hatos

en: the six of spades
hu: pikk hatos

en: the ten of clubs
hu: treff tízes

en: the ten of diamonds
hu: káró tízes

en: the ten of hearts
hu: kör tízes

en: the ten of spades
hu: pikk tízes

en: the three of clubs
hu: treff hármas

en: the three of diamonds
hu: káró hármas

en: the three of hearts
hu: kör hármas

en: the three of spades
hu: pikk hármas

en: the two of clubs
hu: treff kettes

en: the two of diamonds
hu: káró kettes

en: the two of hearts
hu: kör kettes

en: the two of spades
hu: pikk kettes

en: the unknown card
hu: az ismeretlen kártya

en: three
hu: hármas

en: two
hu: kettes

en: windows
hu: ablakok
