gnome-media - en to hu translation catalogue (309 entries)

en: %d - Unknown
hu: %d - Ismeretlen

en: %s
    This means that the CD player will not be able to run.
hu: %s
    Ez azt jelenti, hogy a CD-lejátszó nem tud majd futni.

en: %s (Has not been saved)
hu: %s (Nincs mentve)

en: %s Information
hu: %s adatai

en: %s Lock
hu: %s rögzít

en: %s Mute
hu: %s némít

en: %s Record
hu: %s Felvétel

en: %s does not appear to point to a valid CD device. This may be because:
    a) CD support is not present in your machine
    b) You do not have the correct permissions to access the CD drive
    c) %s is not the CD drive.
hu: %s nem tűnik érvényes CD-eszköznek. Ennek okai lehetnek:
    a) nincs CD-támogatás a gépén
    b) nincs joga használni a CD-meghajtót
    c) %s nem CD-meghajtó

en: %s is not installed in the path.
hu: %s nem található az elérési útvonalon

en: %s.%s - Sound Recorder
hu: %s.%s - Hangrögzítő

en: 1 (mono)
hu: 1 (monó)

en: 2 (stereo)
hu: 2 (sztereó)

en: <b>Default Sink</b>
hu: <b>Alapértelmezett nyelő</b>

en: <b>Default Source</b>
hu: <b>Alapértelmezett forrás</b>

en: <none>
hu: <nincs>

en: <span weight="bold" size="x-large">Testing...</span>
hu: <span weight="bold" size="x-large">Tesztelés...</span>

en: A CD player for GNOME
hu: CD-lejátszó program a GNOME-hoz

en: A sound recorder for GNOME
hu: Hangrögzítő program a GNOME-hoz

en: About
hu: Névjegy

en: Acoustic
hu: Akusztikus

en: Act as recording level meter.
hu: Használat felvételiszint-jelzőként

en: Address of the server to contact for CD queries
hu: A CD-lekérdezésekhez használt kiszolgáló neve

en: Adjust the volume level
hu: Hangerő beállítása

en: Album Line
hu: Albumsor

en: Alternative
hu: Alternatív

en: Artist Line
hu: Előadó sora

en: Artist and Title
hu: Előadó és cím

en: Attempt to _eject CD when CD Player exits
hu: Próbálja meg _kinyitni a CD tálcáját, amikor a CD-lejátszó kilép

en: Attempt to eject CD when CD Player exits
hu: Próbálja meg kinyitni a CD tálcáját, amikor a CD-lejátszó kilép

en: Audio Information
hu: Hanginformáció

en: Ballad
hu: Ballada

en: Bass
hu: Basszus

en: Bit rate:
hu: Bitráta:

en: CD Database
hu: CD-adatbázis

en: CD Database Preferences
hu: CD-adatbázis beállításai

en: CD Display
hu: CD-kijelző

en: CD Player
hu: CD-lejátszó

en: CD Player Behaviour:
hu: CD-lejátszó viselkedése:

en: CD Player De_vice:
hu: _CD-lejátszó eszköz:

en: CD Player Preferences
hu: CD-lejátszó beállításai

en: CD device to use
hu: Használandó CD-eszköz

en: CD player theme
hu: CD-lejátszó témája

en: CDDB Track Editor
hu: CDDB számszerkesztő

en: Cabaret
hu: Kabaré

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
hu: Kapcsolatfelvétel a hangdémonnal sikertelen.
    Futtassa az 'esd' parancsot

en: Cannot create CDDBTrackEditor factory.
    This may be caused by another copy of cddb-track-editor already running.
hu: CDDBTrackEditor factory létrehozása sikertelen.
    Ez lehet, hogy azért van, mert már fut egy cddb-track-editor példány.

en: Cannot create player
hu: Lejátszó létrehozása sikertelen

en: Category
hu: Kategória

en: Celtic
hu: Kelta

en: Chamber Music
hu: Kamarazene

en: Chanson
hu: Sanzon

en: Chorus
hu: Kórus

en: Christian Rock
hu: Keresztény rock

en: Classical
hu: Klasszikus

en: Classical Rock
hu: Klasszikus rock

en: Click Ok to finish.
hu: Kattintson az OK gombra a befejezéshez.

en: Close
hu: Bezárás

en: Close this window
hu: Az aktuális ablak bezárása

en: Club
hu: Klub

en: Comedy
hu: Kabaré

en: Configure defaults for GStreamer applications
hu: A GStreamer-alkalmazások alapbeállításainak módosítása

en: Connect to the esd server on this host.
hu: Kapcsolódás a gép esd kiszolgálójához.

en: Contemporary Christian
hu: Kortárs keresztény

en: Contents
hu: Tartalom

en: Could not load UI resource %s
hu: Nem sikerült betölteni a felhasználói felületet: %s

en: Create a new sample
hu: Új hangminta

en: Custom
hu: Egyéni

en: Data CD
hu: Adat CD

en: Delete Profile
hu: Profil törlése

en: Device path
hu: Eszköz elérési útja

en: Disc ID
hu: Lemezazonosító

en: Disc _Title:
hu: Lemez _címe:

en: Disc error
hu: Lemezhiba

en: Display help for Sound Recorder
hu: A Hangrögzítő súgójának megjelenítése

en: Displays information about the currently playing album, artist and time elapsed
hu: Kijelzi az éppen lejátszott album címét, az előadó nevét és az eltelt időt

en: Dream
hu: Álom

en: Drive Error
hu: Meghajtóhiba

en: Drive open
hu: Meghajtó nyitva

en: Duet
hu: Duett

en: ESD Server Host
hu: ESD kiszolgálógép

en: Easy Listening
hu: Könnyed dallam

en: Editing Disc ID:
hu: Következő azonosítójú lemez szerkesztése:

en: Editing Disc ID: %s
hu: Következő azonosítójú lemez szerkesztése: %s

en: Editing profile "%s"
hu: "%s" profil szerkesztése

en: Eject
hu: Kiadás

en: Eject CD
hu: CD kiadása

en: Eject the CD when CD player quits?
hu: Kiadja a CD-t a CD-lejátszó bezárásakor?

en: Error setting device
hu: Hiba az eszköz beállításánál

en: Ethnic
hu: Népzene

en: Expander Size
hu: Expander mérete

en: Failed to construct test pipeline for '%s'
hu: Nem sikerült létrehozni a tesztcsővezetéket '%s' számára

en: Failure instantiating main window
hu: Nem sikerült létrehozni a főablakot

en: Fast forward
hu: Gyorsan előre

en: File Information
hu: Fájl adatai

en: File _Extension:
hu: Fájl _kiterjesztése:

en: File _Information
hu: Fájl _adatai

en: File information
hu: Fájl adatai

en: File size:
hu: Fájl mérete:

en: Filename:
hu: Fájlnév:

en: Folder:
hu: Mappa:

en: Folklore
hu: Folklór

en: FreeDB _round robin server
hu: FreeDB _round robin kiszolgáló

en: GStreamer Preferences
hu: A GStreamer tulajdonságai

en: Game
hu: Játék

en: Hide advanced disc options
hu: Haladó lemezbeállítások elrejtése

en: Hide advanced track options
hu: Haladó számbeállítások elrejtése

en: Hos_tname:
hu: _Gépnév:

en: Host is %s
hu: A gép %s

en: Hostna_me:
hu: _Gépnév:

en: Humour
hu: Humoros

en: Industrial
hu: Ipari

en: Info Line
hu: Infósor

en: Information to send to server
hu: A kiszolgálónak küldendő adatok

en: Instrumental
hu: Hangszeres

en: Instrumental Pop
hu: Hangszeres pop

en: Instrumental Rock
hu: Hangszeres rock

en: Invalid CD device
hu: Érvénytelen CD-eszköz

en: Length
hu: Hossz

en: Length:
hu: Hossz:

en: Line for displaying information
hu: Információ megjelenítésére szolgáló sor

en: Line for displaying the name of the album
hu: Az album nevét megjelenítő sor

en: Line for displaying the name of the artist
hu: Az előadó nevét megjelenítő sor

en: Line for displaying the time elapsed for the current track
hu: Az éppen lejátszott számból eltelt idő kijelzésére szolgál

en: Location
hu: Hely

en: Lock
hu: Rögzít

en: Login Information
hu: Bejelentkezéshez szükséges adatok

en: Main toolbar
hu: Fő eszköztár

en: Meditative
hu: Meditatív

en: Modify your CD database preferences
hu: A CD-adatbázis beállításainak módosítása

en: Monitor the recording input volume
hu: A felvétel bemeneti hangerejét figyeli

en: Monitor the sound output volume
hu: A kimenet hangerejét figyeli

en: Multiple matches...
hu: Több egyezés...

en: Mute
hu: Némít

en: Native American
hu: Indián

en: New
hu: Új

en: New Profile
hu: Új profil

en: New Wave
hu: Újhullámos

en: Next track
hu: Következő szám

en: No CD device
hu: Nincs CD-eszköz

en: No Cdrom
hu: Nincs CD-ROM

en: No disc
hu: Nincs lemez

en: Noise
hu: Zaj

en: Number of channels:
hu: Csatornák száma:

en: Oldies
hu: Régi slágerek

en: Only start if there isn't already a CD player application running
hu: Csak akkor induljon el, ha még nem fut másik CD-lejátszó alkalmazás

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open a file
hu: Fájl megnyitása

en: Open a vertical version of the meter.
hu: Függőleges változat

en: Open preferences
hu: Beállítások megnyitása

en: Open track editor
hu: Számszerkesztő megnyitása

en: Other
hu: Egyéb

en: Other _FreeDB server:
hu: Más _FreeDB kiszolgáló:

en: Other _server:
hu: Más _kiszolgáló:

en: P_revious track
hu: _Előző szám

en: Pause
hu: Szünet

en: Paused
hu: Szünet

en: Pipe_line:
hu: _Csővezeték:

en: Play
hu: Lejátszás

en: Play / Pause
hu: Lejátszás / Szünet

en: Play audio CDs
hu: Audio CD-k lejátszására

en: Play sound
hu: Hanglejátszás

en: Play the CD on startup
hu: CD lejátszása indításkor

en: Play when the CD player starts?
hu: Lejátssza a CD-t a CD-lejátszó elindulásakor?

en: Playing
hu: Lejátszás

en: Playing %s - %s
hu: %s - %s lejátszása

en: Playing...
hu: Lejátszás...

en: Position
hu: Pozíció

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Previous
hu: Előző

en: Previous track
hu: Előző szám

en: Profile _name:
hu: Profil_név:

en: Progressive Rock
hu: Progresszív rock

en: Psychedelic
hu: Pszichedelikus

en: Psychedelic Rock
hu: Pszichedelikus rock

en: Quit
hu: Kilépés

en: Quit the application
hu: Kilépés az alkalmazásból

en: Ready
hu: Kész

en: Rec.
hu: Felv.

en: Recent _Files
hu: Legutóbbi _fájlok

en: Record
hu: Felvétel

en: Record sound
hu: Hangfelvétel készítése

en: Record sound clips
hu: Hangfelvétel készítése

en: Recording level
hu: Felvétel hangereje

en: Recording level monitor
hu: Felvétel-hangerőmérő

en: Recording...
hu: Felvétel...

en: Rewind
hu: Vissza

en: Run Mixer
hu: Mixer futtatása

en: Run _Mixer
hu: _Mixer futtatása

en: Run the audio mixer
hu: A keverőpult futtatása

en: Samba
hu: Szamba

en: Sample rate:
hu: Mintavételezés:

en: Satire
hu: Szatíra

en: Save
hu: Mentés

en: Save As
hu: Mentés másként

en: Save _As...
hu: Men_tés másként...

en: Save file as
hu: Fájl mentése másként

en: Save the current file
hu: Az aktuális fájl mentése

en: Save the current file with a different name
hu: Az aktuális fájl mentése más néven

en: Sen_d no information
hu: _Nincs adatküldés

en: Send _other information:
hu: _Más adatot küldjön:

en: Send real _information
hu: _Valós adatot küldjön

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Server name
hu: Kiszolgáló neve

en: Server type
hu: Kiszolgáló típusa

en: Set device
hu: Eszköz megadása

en: Should the CD be ejected when the CD player quits?
hu: Kiadja a CD-t a CD-lejátszó bezárásakor?

en: Show advanced disc options
hu: Haladó lemezbeállítások megjelenítése

en: Show advanced track options
hu: Haladó számbeállítások megjelenítése

en: Show information about the current file
hu: Az aktuális fájl adatai

en: Show information for Sound Recorder
hu: A Hangrögzítő adatai

en: Showtunes
hu: Sorozatok zenéi

en: Size of the expander arrow
hu: A széthúzó nyíl mérete

en: Slow Rock
hu: Lassú rock

en: Sonata
hu: Szonáta

en: Song length:
hu: Zeneszám hossza:

en: Sound Clip
hu: Zene klip

en: Sound Recorder
hu: Hangrögzítő

en: Soundtrack
hu: Filmzene

en: Specify the X position of the meter.
hu: X pozíció meghatározása

en: Specify the Y position of the meter.
hu: Y pozíció meghatározása

en: Speech
hu: Beszéd

en: Start _playing CD when CD Player starts
hu: Kezdje _lejátszani a CD-t, amikor a CD-lejátszó elindul

en: Start playing CD when CD Player starts
hu: Kezdje lejátszani a CD-t, amikor a CD-lejátszó elindul

en: Stop
hu: Leállítás

en: Stop sound
hu: Hang leállítása

en: Stopped
hu: Leállítva

en: Symphonic Rock
hu: Szimfónikus rock

en: Symphony
hu: Szimfónia

en: Tango
hu: Tangó

en: Te_st
hu: _Teszt...

en: Testing Pipeline
hu: Csővezeték tesztelése

en: The CD player is unable to run correctly.
    
    Press 'Details' for more details on reasons for the failure.
    
    Press 'Set device' to go to a dialog where you can set the device, or press 'Quit' to quit the CD player
hu: A CD-lejátszó nem képes helyesen működni.
    
    A hiba okainak részletei a "Részletek" gomb segítségével nézhetőek meg.
    
    Nyomja meg az "Eszköz megadása" gombot, amely egy párbeszédablakot jelenít meg, ahol beállíthatja a CD-eszközt. A Kilépés gombbal kiléphet a CD-lejátszó programból.

en: The hostname that will be sent with all queries
hu: A gépnév, amelyre a lekérdezések lesznek küldve

en: The path to the CD drive that the CD player should use to play CDs
hu: Annak a CD-meghajtónak az elérési útja, amelyet a CD-lejátszó CD-lejátszásra használ

en: The port that the server is running the database on
hu: A port, amelyen a kiszolgáló adatbázisa elérhető

en: The username
hu: Felhasználó neve

en: The username that will be sent with all queries
hu: A felhasználói név, amely minden lekérdezéskor el lesz küldve

en: There is no CD device set. This means that the CD player
    will be unable to run. Click 'Set device' to go to a dialog
    where you can set the device, or click 'Quit' to quit the CD player.
hu: Nincs CD-eszköz megadva. Ez azt jelenti, hogy a CD-lejátszó
    nem fog tudni működni. Nyomja meg az "Eszköz megadása" gombot,
    amely egy párbeszédablakot nyit meg, ahol beállíthatja
    a CD-eszközt. A "Kilépés" gombbal kiléphet a CD-lejátszóból.

en: There was an error displaying help: 
    %s
hu: Hiba történt a súgó megjelenítése közben: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
hu: Hiba történt a súgó megjelenítése közben: %s

en: There was an error starting %s: %s
hu: Hiba történt %s indításakor: %s

en: There were multiple matches found in the database.
    Below is a list of possible matches, please choose the best match
hu: Több találat volt az adatbázisban.
    Válassza ki az alábbi listából a valósághoz legközelebb álló találatot.

en: Time Line
hu: Idővonal

en: Title
hu: Cím

en: Track List
hu: Számok listája

en: Track editor
hu: Számszerkesztő

en: Trailer
hu: Filmelőzetes

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unknown / Unknown
hu: Ismeretlen / Ismeretlen

en: Unknown Album
hu: Ismeretlen album

en: Unknown Artist
hu: Ismeretlen előadó

en: Unknown artist
hu: Ismeretlen előadó

en: Unknown disc
hu: Ismeretlen lemez

en: Unknown size
hu: Ismeretlen méret

en: Unknown track
hu: Ismeretlen szám

en: Video
hu: Videó

en: Vocal
hu: Vokális

en: Volume Control
hu: Hangerőszabályozó

en: Volume Meter
hu: Hangerőmérő

en: Volume control
hu: Hangerőszabályozó

en: Volume monitor
hu: Hangerőmérő

en: What theme should the CD player use for it's appearance
hu: Milyen témával jelenjen meg a CD-lejátszó?

en: When the CD player is started, should it start playing the CD?
hu: A CD-lejátszó indításakor kezdje el lejátszani a CD-t?

en: X-Position
hu: X pozíció

en: Y-Position
hu: Y pozíció

en: You do not seem to have permission to access %s.
hu: Úgy tűnik nincs joga a következő használatához: %s.

en: Your hostname
hu: Gépének neve

en: _About
hu: _Névjegy

en: _About CD player
hu: CD-lejátszó _névjegye

en: _Apply change
hu: _Alkalmaz

en: _Artist:
hu: _Előadó:

en: _Available Themes:
hu: _Elérhető témák:

en: _Close Window
hu: _Ablak bezárása

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: _Control
hu: _Vezérlés

en: _Create
hu: _Létrehozás

en: _Details
hu: _Részletek

en: _Disc comments:
hu: Megjegyzések a _lemezhez:

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: _Eject disc
hu: Le_mez kiadása

en: _Extra track data:
hu: _További adatok a számról:

en: _File
hu: _Fájl

en: _Genre:
hu: _Műfaj:

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Input:
hu: _bemenet:

en: _Name:
hu: N_év:

en: _New
hu: Ú_j

en: _Next track
hu: _Következő szám

en: _Open...
hu: _Megnyitás...

en: _Output:
hu: _Kimenet:

en: _Pipeline:
hu: _Csővezeték:

en: _Play
hu: _Lejátszás

en: _Play / Pause
hu: _Lejátszás / Szünet

en: _Profile name:
hu: Profil_név:

en: _Profiles:
hu: _Profilok:

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Record
hu: _Felvétel

en: _Save
hu: M_entés

en: _Set device
hu: _Eszköz megadása

en: _Stop
hu: _Leállítás

en: _Test
hu: _Teszt

en: _Update Server List
hu: _Kiszolgálólista frissítése

en: _Year:
hu: É_v:

en: hour
hu: óra

en: hours
hu: óra

en: minute
hu: perc

en: minutes
hu: perc

en: second
hu: másodperc

en: seconds
hu: másodperc
