gtk+-properties - en to hu translation catalogue (323 entries)

en: A GdkPixbuf to display
hu: A megjelenítendő GdkPixbuf

en: A name for the action group.
hu: A műveletcsoport neve.

en: A tooltip for this action.
hu: Ezen művelet buboréksúgója.

en: A unique name for the action.
hu: A művelet egyedi neve.

en: A widget to display in place of the usual expander label
hu: A szokásos kiterjesztő címke helyén megjelenítendő grafikai elem

en: Action
hu: Művelet

en: Action Group
hu: Műveletcsoport

en: Activatable
hu: Aktiválható

en: Active
hu: Aktív

en: Active item
hu: Aktív elem

en: Adjustment
hu: Igazítás

en: Alignment
hu: Igazítás

en: Animation
hu: Animáció

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
hu: A nyilat körülvevő árnyék megjelenése

en: Arrow direction
hu: Nyíl iránya

en: Arrow shadow
hu: Nyíl árnyéka

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Background color as a GdkColor
hu: Háttérszín GdkColor-ként

en: Background color as a string
hu: Háttérszín karakterláncként

en: Background color name
hu: Háttérszín neve

en: Border width
hu: Szegély szélessége

en: Buffer
hu: Puffer

en: Case sensitive
hu: Kis- és nagybetű

en: Cell background color
hu: Cella háttérszíne

en: Cell background color as a GdkColor
hu: Cella háttérszíne GdkColor-ként

en: Cell background color as a string
hu: Cella háttérszíne karakterláncként

en: Cell background color name
hu: Cella háttérszínének neve

en: Clickable
hu: Kattintható

en: Colorspace
hu: Színtér

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Current Alpha
hu: Jelenlegi alfa

en: Current Color
hu: Jelenlegi szín

en: Cursor Blink
hu: Villogó kurzor

en: Cursor Blink Time
hu: Kurzor villogási ideje

en: Cursor Position
hu: Kurzorpozíció

en: Cursor Visible
hu: Kurzor látható

en: Cursor color
hu: Kurzor színe

en: Curve type
hu: Görbetípus

en: Custom palette
hu: Egyéni paletta

en: Day
hu: Nap

en: Default Display
hu: Alapértelmezett képernyő

en: Default Height
hu: Alapértelmezett magasság

en: Default Spacing
hu: Alapértelmezett térköz

en: Default Width
hu: Alapértelmezett szélesség

en: Detail
hu: Részletek

en: Digits
hu: Számjegyek

en: Double Click Time
hu: Dupla kattintás ideje

en: Draw
hu: Rajzolás

en: Editable
hu: Szerkeszthető

en: Events
hu: Események

en: Expand
hu: Kibővítés

en: Expanded
hu: Kiterjesztett

en: Expander Size
hu: Kiterjesztő mérete

en: Extra widget
hu: Extra grafikai elem

en: File System Backend
hu: Fájlrendszer háttér

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Filename to load and display
hu: A betöltendő és megjelenítendő fájl neve

en: Fill
hu: Kitöltés

en: Filter
hu: Szűrő

en: Fixed Width
hu: Rögzített szélességű

en: Focus on click
hu: Fókusz kattintásra

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Font Name
hu: Betűkészlet neve

en: Font description as a PangoFontDescription struct
hu: Betűkészlet leírása PangoFontDescription struktúraként

en: Font description as a string
hu: Betűkészlet leírása szövegként

en: Font family
hu: Betűkészlet-család

en: Font family set
hu: Betűcsalád beállítása

en: Font name
hu: Betűkészlet neve

en: Font points
hu: Betűpontok

en: Font scale
hu: Betűkészlet méretezése

en: Font scale set
hu: Betű méretezése

en: Font scaling factor
hu: Betű méretezésének együtthatója

en: Font size
hu: Betűméret

en: Font size in points
hu: Betűméret pontokban

en: Font size set
hu: Betűméret beállítása

en: Font stretch
hu: Betűszélesség

en: Font stretch set
hu: Betűszélesség beállítása

en: Font style
hu: Betűstílus

en: Font style set
hu: Betűstílus beállítása

en: Font variant
hu: Betűváltozat

en: Font variant set
hu: Betűváltozat beállítása

en: Font weight
hu: Betűvastagság

en: Font weight set
hu: Betű vastagságának beállítása

en: Foreground color
hu: Előtérszín

en: Foreground color as a GdkColor
hu: Előtérszín GdkColor-ként

en: Foreground color as a string
hu: Előtérszín karakterláncként

en: Foreground color name
hu: Előtérszín neve

en: Fraction
hu: Tört

en: GdkPixbufAnimation to display
hu: A megjelenítendő GdkPixbuf animáció

en: Group
hu: Csoport

en: Handle Size
hu: Fogantyúméret

en: Has Alpha
hu: Van alfája

en: Has Frame
hu: Van kerete

en: Has palette
hu: Van palettája

en: Height
hu: Magasság

en: Hide if empty
hu: Elrejtés, ha üres

en: Homogeneous
hu: Homogén

en: Homogenous
hu: Homogén

en: Horizontal Adjustment
hu: Vízszintes igazítás

en: Horizontal Alignment
hu: Vízszintes igazítás

en: Horizontal Offset
hu: Vízszintes eltolás

en: Horizontal adjustment
hu: Vízszintes igazítás

en: Horizontal alignment
hu: Vízszintes igazítás

en: Horizontal options
hu: Vízszintes beállítások

en: Horizontal padding
hu: Vízszintes kitöltés

en: Horizontal scale
hu: Vízszintes méretezés

en: Icon
hu: Ikon

en: Icon Sizes
hu: Ikonméretek

en: Icon Theme Name
hu: Ikontéma neve

en: Icon for this window
hu: Ezen ablak ikonja

en: Icon size
hu: Ikonméret

en: Icon widget
hu: Ikon grafikai elem

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
hu: Ha be van állítva, egy aláhúzás a szövegben a következő karakter gyorsítóbillentyűként való használatát jelzi

en: Image
hu: Kép

en: Image widget
hu: Kép grafikai elem

en: Image/label border
hu: Kép/felirat szegélye

en: Indent
hu: Behúzás

en: Indicator Spacing
hu: Jelző térköze

en: Invisible
hu: Láthatatlan

en: Invisible character
hu: Láthatatlan karakter

en: Is Active
hu: Aktív

en: Justification
hu: Sorkizárás

en: Label
hu: Címke

en: Label widget
hu: Címke grafikai elem

en: Language
hu: Nyelv

en: Layout style
hu: Elrendezés stílusa

en: Left Margin
hu: Bal oldali margó

en: Left margin
hu: Bal oldali margó

en: Line Wrap
hu: Sorok tördelése

en: Line wrap
hu: Sorok tördelése

en: Local Only
hu: Csak helyi

en: Lower
hu: Alsó

en: Marked up text to render
hu: Megjelenítendő formázott szöveg

en: Markup
hu: Jelölés

en: Mask
hu: Maszk

en: Max Size
hu: Max méret

en: Maximal Position
hu: Maximális pozíció

en: Maximum Value
hu: Maximális érték

en: Maximum Width
hu: Maximális szélesség

en: Maximum length
hu: Maximális hossz

en: Menu
hu: Menü

en: Minimal Position
hu: Minimális pozíció

en: Minimum Key Length
hu: Minimális kulcshossz

en: Minimum Value
hu: Minimális érték

en: Minimum Width
hu: Minimális szélesség

en: Modal
hu: Modális

en: Mode
hu: Mód

en: Month
hu: Hónap

en: Name
hu: Név

en: Name of file system backend to use
hu: A használandó fájlrendszer háttér neve

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
hu: A betűkészlet-család megnevezése, pl. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Number of Channels
hu: Csatornák száma

en: Numeric
hu: Szám

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
hu: Szöveg eltolása az alapvonal fölé (ha az eltolás negatív, az alapvonal alá)

en: Options specifying the horizontal behaviour of the child
hu: A gyermek vízszintes viselkedését meghatározó beállítások

en: Options specifying the vertical behaviour of the child
hu: A gyermek függőleges viselkedését meghatározó beállítások

en: Orientation
hu: Elhelyezkedés

en: Pack type
hu: Csomag típusa

en: Padding
hu: Kitöltés

en: Page
hu: Lap

en: Page Size
hu: Oldalméret

en: Parent widget
hu: Szülő grafikai elem

en: Pattern
hu: Minta

en: Pixbuf Object
hu: Pixbuf objektum

en: Pixels
hu: Képpontok

en: Pixels Above Lines
hu: Sorok feletti képpontok

en: Pixels Below Lines
hu: Sorok alatti képpontok

en: Pixels Inside Wrap
hu: Törésen belüli képpontok

en: Pixmap
hu: Kép

en: Position
hu: Pozíció

en: Preview text
hu: Minta szöveg

en: Preview widget
hu: Előnézet grafikai elem

en: Ratio
hu: Arány

en: Resizable
hu: Méretezhető

en: Resize
hu: Átméretezés

en: Resize mode
hu: Átméretezési mód

en: Right Margin
hu: Jobb oldali margó

en: Right margin
hu: Jobb oldali margó

en: Rise
hu: Elhelyezés

en: Rise set
hu: Elhelyezés beállítása

en: Rows
hu: Sorok

en: Screen
hu: Képernyő

en: Scrollable
hu: Görgethető

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Secondary cursor color
hu: Másodlagos kurzor színe

en: Select multiple
hu: Többszörös kijelölés

en: Selectable
hu: Kiválasztható

en: Selection Bound
hu: Kijelölés mérete

en: Sensitive
hu: Érzékeny

en: Shadow Type
hu: Árnyéktípus

en: Shadow type
hu: Árnyék típusa

en: Short label
hu: Rövid címke

en: Show Arrow
hu: Nyíl megjelenítése

en: Show Border
hu: Keret mutatása

en: Show Day Names
hu: Napok neveinek megjelenítése

en: Show Heading
hu: Fejléc megjelenítése

en: Show Hidden
hu: Rejtett megjelenítése

en: Show Tabs
hu: Fülek mutatása

en: Show Week Numbers
hu: Hetek számának megjelenítése

en: Show button images
hu: Gombképek megjelenítése

en: Show file operations
hu: Fájlműveletek megjelenítése

en: Show menu images
hu: Menüképek megjelenítése

en: Show size
hu: Méret megjelenítése

en: Show style
hu: Stílus megjelenítése

en: Size
hu: Méret

en: Size of the expander arrow
hu: A kiterjesztő nyíl mérete

en: Sizing
hu: Méretezés

en: Sort order
hu: Rendezési sorrend

en: Space to put between the label and the child
hu: A címke és a gyermek közötti szóközök

en: Spacing
hu: Térköz

en: Spacing around expander arrow
hu: Térköz a kiterjesztő nyíl körül

en: Stock ID
hu: Alap azonosító

en: Stock ID for a stock image to display
hu: A megjelenítendő alapértelmezett kép alap azonosítója

en: Storage type
hu: Tárolótípus

en: Strikethrough
hu: Áthúzott

en: Strikethrough set
hu: Áthúzás beállítása

en: Style
hu: Stílus

en: Style of bevel around the statusbar text
hu: Az állapotsor szövege körüli fazetta stílusa

en: Style of bevel around the toolbar
hu: Az eszköztár körüli fazetta stílusa

en: Style of underline for this text
hu: Ezen szöveg aláhúzásának stílusa

en: Tab Border
hu: Fül keret

en: Tab Position
hu: Fül pozíció

en: Tabs
hu: Lapok

en: Text
hu: Szöveg

en: Text direction
hu: Szövegirány

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
hu: A szöveg iránya, pl. jobbról-balra vagy balról jobbra

en: Text of the expander's label
hu: A kiterjesztő címkéjének szövege

en: Text to render
hu: Megjelenítendő szöveg

en: The colorspace in which the samples are interpreted
hu: A színtér, amelyben értelmezve vannak a minták

en: The current color
hu: A jelenlegi szín

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
hu: A jelenlegi átlátszósági érték (0 teljesen átlátszó, 65535 teljesen átlátszatlan)

en: The currently selected filename
hu: A jelenleg kiválasztott fájl

en: The default display for GDK
hu: A GDK alapértelmezett képernyője

en: The horizontal alignment of the label
hu: A címke vízszintes igazítása

en: The initial position of the window
hu: Az ablak kezdeti helye

en: The maximum value of the adjustment
hu: Az igazítás maximális értéke

en: The minimum value of the adjustment
hu: Az igazítás minimális értéke

en: The name of the selected font
hu: A kiválasztott betűkészlet neve

en: The name of the widget
hu: A grafikai elem neve

en: The number of columns in the table
hu: A táblázat oszlopainak száma

en: The number of rows in the table
hu: A táblázat sorainak száma

en: The number of samples per pixel
hu: A képpontonkénti minták száma

en: The page size of the adjustment
hu: Az igazítás oldalmérete

en: The representation being used for image data
hu: A képadatokhoz használt ábrázolás

en: The selected color
hu: A kiválasztott szín

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
hu: A jelenlegi átlátszósági érték (0 teljesen átlátszó, 65535 teljesen átlátszatlan)

en: The title of the color selection dialog
hu: A színkiválasztó ablak címkéje

en: The title of the font selection dialog
hu: A betűkészlet-választó párbeszédablak címe

en: The title of the window
hu: Az ablak címe

en: The type of the window
hu: Az ablak típusa

en: The value
hu: Az érték

en: The value of the adjustment
hu: Az igazítás értéke

en: The x-align
hu: Az x-igazítás

en: The xpad
hu: Az xpad

en: The y-align
hu: Az y-igazítás

en: The ypad
hu: Az ypad

en: Theme Name
hu: Téma neve

en: Title
hu: Cím

en: Toolbar Style
hu: Eszköztár stílusa

en: Toolbar icon size
hu: Eszköztárikonok mérete

en: Toolbar style
hu: Eszköztár stílusa

en: Tooltip
hu: Buboréksúgó

en: Underline
hu: Aláhúzott

en: Underline set
hu: Aláhúzás beállítása

en: Upper
hu: Felső

en: Use Preview Label
hu: Előnézet címke használata

en: Use alpha
hu: Alfa használata

en: Use font in label
hu: Címke betűkészlete

en: Use underline
hu: Aláhúzás használata

en: Value
hu: Érték

en: Value Position
hu: Érték pozíciója

en: Vertical Adjustment
hu: Függőleges igazítás

en: Vertical Alignment
hu: Függőleges igazítás

en: Vertical Offset
hu: Függőleges eltolás

en: Vertical Padding
hu: Függőleges kitöltés

en: Vertical adjustment
hu: Függőleges igazítás

en: Vertical alignment
hu: Függőleges igazítás

en: Vertical options
hu: Függőleges beállítások

en: Vertical padding
hu: Függőleges kitöltés

en: Vertical scale
hu: Függőleges méretezés

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Visible
hu: Látható

en: Visible Window
hu: Látható ablak

en: Whether the action group is enabled.
hu: Engedélyezve van-e a műveletcsoport.

en: Whether the action group is visible.
hu: Látható-e a műveletcsoport.

en: Whether the action is enabled.
hu: Engedélyezve van-e a művelet.

en: Whether the action is visible.
hu: Látható-e a művelet.

en: Whether the cursor should blink
hu: A kurzor villogjon-e

en: Whether the label is drawn in the selected font
hu: A címke a kiválasztott betűtípussal legyen-e rajzolva

en: Whether the pixbuf has an alpha channel
hu: A pixbuf-nak van-e alfa-csatornája

en: Whether the text can be modified by the user
hu: A szöveg szerkeszthető-e a felhasználó által

en: Whether this tag affects strikethrough
hu: Ez az elem befolyásolja-e a betű áthúzását

en: Whether this tag affects the font family
hu: Ez az elem befolyásolja-e a betűcsaládot

en: Whether this tag affects the font size
hu: Ez az elem befolyásolja-e a betű méretét

en: Whether this tag affects the font stretch
hu: Ez az elem befolyásolja-e a betű szélességét

en: Whether this tag affects the font style
hu: Ez az elem befolyásolja-e a betű stílusát

en: Whether this tag affects the font variant
hu: Ez az elem befolyásolja-e a betű változatát

en: Whether this tag affects the font weight
hu: Ez az elem befolyásolja-e a betű vastagságát

en: Whether this tag affects the rise
hu: Ez az elem befolyásolja-e a betű elhelyezését

en: Whether this tag affects underlining
hu: Ez az elem befolyásolja-e az aláhúzást

en: Whether this tag scales the font size by a factor
hu: Ez az elem átméretezi-e a betűt az adott együtthatóval

en: Whether to strike through the text
hu: Áthúzza-e a szöveget

en: Widget
hu: Grafikai elem

en: Widget name
hu: Grafikai elem neve

en: Width
hu: Szélesség

en: Window Position
hu: Ablakpozíció

en: Window Title
hu: Ablakcím

en: Window Type
hu: Ablak típusa

en: Word Wrap
hu: Szavak tördelése

en: Wrap
hu: Tördelés

en: Wrap Mode
hu: Sortörés módja

en: Wrap mode
hu: Sortörés módja

en: X pad
hu: X-helykitöltés

en: X position
hu: X-pozíció

en: Y align
hu: Y-igazítás

en: Y pad
hu: Y-helykitöltés

en: Y position
hu: Y-pozíció

en: Year
hu: Év

en: height
hu: magasság

en: mode
hu: mód

en: visible
hu: látható

en: width
hu: szélesség
