nautilus - en to hu translation catalogue (1173 entries)

en:  (another copy)
hu:  (még egy másolat)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
hu[0]:  (%d elemet tartalmaz)
hu[1]:  (%d elemet tartalmaz)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
hu[0]:  (összesen %d elemet tartalmaz)
hu[1]:  (összesen %d elemet tartalmaz)

en:  (copy)
hu:  (másolat)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
hu: "%s" nem tudja megnyitni a következőt: "%s", mert "%s" nem érhet el fájlokat a következő helyen: "%s"

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
hu: "%s" nem tudja megnyitni a következőt: "%s", mert "%s" nem érhet el fájlokat a következő helyen: "%s". Választ másik alkalmazást?

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
hu: "%s" nem másolható, mert nincs rá olvasási joga.

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
hu: "%s" nem törölhető, mert írásvédett lemezen van.

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
hu: "%s" nem törölhető, mert nincs joga a szülőkönyvtárát módosítani.

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
hu: "%s" nem helyezhető át, mert írásvédett lemezen van.

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
hu: "%s" nem helyezhető át, mert nincs joga módosítani a fájlt vagy a szülőkönyvtárát.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
hu: A(z) "%s" nem található. Lehet, hogy nemrég törölték.

en: "%s" is an executable text file.
hu: A(z) "%s" egy végrehajtható szöveges fájl.

en: "%s" is not a valid location.
hu: A(z) "%s" nem érvényes hely.

en: "%s" selected
hu: "%s" kijelölve

en: "%s" selected (%s)
hu: "%s" kijelölt (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
hu: "%s" másolására akkor kerül sor, ha kiválasztja a Fájlok beillesztése parancsot

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
hu: "%s" áthelyezésére akkor kerül sor, ha kiválasztja a Fájlok beillesztése parancsot

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
hu: %Y. %B %-d., %A, %H.%M.%S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
hu: %Y. %b. %d., %a, %H.%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
hu: %Y. %b. %d., %a, %H.%M.%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
hu: %Y. %b. %d., %H.%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
hu: %Y. %b. %-d., %H.%M

en: %d folder selected | %d folders selected
hu[0]: %d mappa kijelölve
hu[1]: %d mappa kijelölve

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
hu[0]: %d elem kijelölve (%s)
hu[1]: %d elem kijelölve (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
hu[0]: %d elem, mérete: %s
hu[1]: %d elem, méretük: %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
hu[0]: még %d elem kijelölve (%s)
hu[1]: még %d elem kijelölve (%s)

en: %dnd link to %s
hu: %d. link ehhez: %s

en: %drd link to %s
hu: %d. link ehhez: %s

en: %dst link to %s
hu: %d. link ehhez: %s

en: %dth link to %s
hu: %d. link ehhez: %s

en: %ld of %ld
hu: %ld / %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
hu: %y/%m/%-d, %H.%M

en: %m/%d/%y
hu: %y/%m/%d

en: %s (%dnd copy)%s
hu: %s (%d. másolat)%s

en: %s (%drd copy)%s
hu: %s (%d. másolat)%s

en: %s (%dst copy)%s
hu: %s (%d. másolat)%s

en: %s (%dth copy)%s
hu: %s (%d. másolat)%s

en: %s (another copy)%s
hu: %s (még egy másolat)%s

en: %s (copy)%s
hu: %s (másolat)%s

en: %s Properties
hu: %s tulajdonságai

en: %s Viewer
hu: %s megjelenítő

en: %s Visible Columns
hu: %s látható oszlop

en: %s's Home
hu: %s mappája

en: %s, Free space: %s
hu: %s, Szabad hely: %s

en: %u file | %u files
hu[0]: %u fájl
hu[1]: %u fájl

en: %u folder | %u folders
hu[0]: %u mappa
hu[1]: %u mappa

en: %u item | %u items
hu[0]: %u elem
hu[1]: %u elem

en: (Empty)
hu: (Üres)

en: (some contents unreadable)
hu: (egyes részei olvashatatlanok)

en: 00/00/00, 00:00 PM
hu: 00/00/00, 00.00

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
hu[0]: <b>Képtípus:</b> %s (%s)
    <b>Felbontás:</b> %dx%d képpont
hu[1]: <b>Képtípus:</b> %s (%s)
    <b>Felbontás:</b> %dx%d képpont

en: <b>_Bookmarks</b>
hu: <b>_Könyvjelzők</b>

en: <b>_Location</b>
hu: <b>_Cím</b>

en: <b>_Name</b>
hu: <b>_Név</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
hu: <span weight="bold">Viselkedés</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
hu: <span weight="bold">Alapértelmezett nézet</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
hu: <span weight="bold">Végrehajtható szöveges fájlok</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
hu: <span weight="bold">Mappák</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
hu: <span weight="bold">Ikonfeliratok</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
hu: <span weight="bold">Ikonnézet alapbeállításai</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
hu: <span weight="bold">Oszloplista</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
hu: <span weight="bold">Listanézet alapbeállításai</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
hu: <span weight="bold">Egyéb megtekinthető fájlok</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
hu: <span weight="bold">Hangfájlok</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
hu: <span weight="bold">Szövegfájlok</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
hu: <span weight="bold">Kuka</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
hu: <span weight="bold">Fanézet alapbeállításai</span>

en: ? bytes
hu: ? bájt

en: ? items
hu: ? elem

en: A Teal variation of the Crux theme.
hu: A Crux téma türkizkék változata.

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
hu: A "Hivatkozás a régi munkaasztalra" link létrejött a munkaasztalon.

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
hu: A hagyományos GNOME környezethez jól illeszkedő téma.

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
hu: Egy Kuka mappa olyan elemeket tárolására használatos, amelyek át lettek helyezve a Kukába.

en: A user-visible description of the column
hu: Az oszlop felhasználó által látható leírása.

en: About Scripts
hu: Parancsfájlok névjegye

en: Access was denied.
hu: Hozzáférés megtagadva.

en: Accessed:
hu: Elérés:

en: Activate items with a _double click
hu: Elemek aktiválása _dupla kattintással

en: Activate items with a _single click
hu: Elemek aktiválása _egy kattintással

en: Add Emblems...
hu: Matricák hozzáadása...

en: Add Nautilus to session
hu: A Nautilus hozzáadása a munkamenethez

en: Add a bookmark for the current location to this menu
hu: Könyvjelző hozzáadása a jelenlegi helyhez, ebbe a menübe

en: Adjust your user environment
hu: Felhasználói környezet testreszabása

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
hu: Minden ebben a mappában található végrehajtható fájl megjelenik a Programok menüben.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
hu: Az ebben a könyvtárban található végrehajtható fájlok megjelennek a Parancsfájlok menüben. A Nautilus lefuttatja a kijelölt parancsfájlt.
    
    Ha helyi mappából futtatja a parancsfájlt, az a kijelölt fájlokat kapja meg az argumentumán. Ha távoli mappából (pl. web vagy ftp mappa) futtatja a parancsfájlt, nem kap argumentumot. 
    
    Minden esetben, a Nautilus beállítja a következő környezeti változókat, a parancsfájlok használhatják ezeket:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: új sorral elválasztott elérési útvonalak, a kijelölt fájlokhoz (csak helyi)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: új sorral elválasztott URI-k a kijelölt fájlokhoz
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: az aktuális hely URI-je
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: a jelenlegi ablak helyzete és mérete

en: Always
hu: Mindig

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
hu: A Crux téma Eggplant változata.

en: An _Application...
hu: Egy _alkalmazás...

en: An invalid drag type was used.
hu: Érvénytelen elhúzott típus.

en: Apparition
hu: Megjelenés

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Application ID
hu: Alkalmazás azonosító

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
hu: Biztos törölni akarja a meglátogatott helyek listáját?

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
hu: Biztosan ki akarja üríteni az összes elemet a Kukából?

en: Are you sure you want to forget history?
hu: Biztos elfelejti az előzményeket?

en: Are you sure you want to open all files?
hu: Biztosan meg akarja nyitni az összes fájlt?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
hu: Biztosan véglegesen törölni akarja a következőt a Kukából: "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
hu: Biztosan véglegesen törölni akarja a következőt: "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
hu[0]: Biztosan véglegesen törölni akarja a(z) %d kijelölt elemet a Kukából?
hu[1]: Biztosan véglegesen törölni akarja a(z) %d kijelölt elemet a Kukából?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
hu[0]: Biztosan véglegesen törölni akarja a(z) %d kijelölt elemet?
hu[1]: Biztosan véglegesen törölni akarja a(z) %d kijelölt elemet?

en: Arran_ge Items
hu: Elemek rend_ezése

en: Art
hu: Művészi

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
hu: _Kérdezés a Kuka ürítése vagy fájlok törlése előtt

en: Attribute
hu: Tulajdonság

en: Azul
hu: Kék

en: Back
hu: Vissza

en: Background
hu: Háttér

en: Backgrounds and Emblems
hu: Hátterek és matricák

en: Basic
hu: Alap

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
hu: Győződjön meg róla, hogy elindította a Medusa keresési szolgáltatást, és hogy ha nincs indexe, akkor fut a Medusa indexkészítő.

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
hu: A Nautilus futtatása előtt hozza létre ezt a mappát vagy állítsa be a jogosultságokat úgy, hogy a Nautilus létre tudja hozni.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
hu: A Nautilus futtatása előtt hozza létre ezeket mappákat vagy állítsa be a jogosultságokat úgy, hogy a Nautilus létre tudja hozni őket.

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Black
hu: Fekete

en: Blue Ridge
hu: Kék szövet

en: Blue Rough
hu: Érdes kék

en: Blue Type
hu: Kék írás

en: Bookmark for Nonexistent Location
hu: Nem létező helyre mutató könyvjelző

en: Bring up a new window for every opened file
hu: Minden egyes megnyitott fájlhoz új ablak felhozása

en: Broken Link
hu: Törött link

en: Browse Filesystem
hu: Fájlrendszer tallózása

en: Browse Folder
hu: Mappa tallózása

en: Browse Folders
hu: Mappák tallózása

en: Browse available software
hu: Elérhető programok böngészése

en: Browse the filesystem with the file manager
hu: Tallózás a fájlrendszeren a fájlkezelővel

en: Brushed Metal
hu: Csiszolt fém

en: Bubble Gum
hu: Rágógumi

en: Burlap
hu: Vászon

en: By Emblems
hu: Matricák alapján

en: By Modification Date
hu: Módosítás dátuma alapján

en: By Modification _Date
hu: Módosítás _dátuma alapján

en: By Name
hu: Név alapján

en: By Size
hu: Méret alapján

en: By Type
hu: Típus alapján

en: By _Emblems
hu: _Matricák alapján

en: By _Name
hu: _Név alapján

en: By _Size
hu: Mé_ret alapján

en: By _Type
hu: _Típus alapján

en: CD Creator
hu: CD-készítő

en: CD _Creator
hu: _CD-készítő

en: C_ancel Remove
hu: _Mégsem távolítja el

en: C_lear Text
hu: Szöveg tör_lése

en: C_olors
hu: S_zínek

en: C_onnect
hu: _Kapcsolódás

en: Camera
hu: Fényképezőgép

en: Camouflage
hu: Álca

en: Can't Change Trash Location
hu: Nem lehet a Kuka helyét megváltoztatni

en: Can't Connect to Server
hu: Nem lehet kapcsolódni a kiszolgálóhoz

en: Can't Copy Into Self
hu: Nem lehet a Sajátba másolni

en: Can't Copy Over Self
hu: Nem lehet az objektumot saját magára másolni

en: Can't Copy Trash
hu: Nem lehet a Kukát másolni

en: Can't Delete Volume
hu: Nem lehet kötetet törölni

en: Can't Display Location
hu: Nem lehet megjeleníteni a helyet

en: Can't Execute Remote Links
hu: Nem lehet futtatni távoli linkeket

en: Can't Launch CD Burner
hu: Nem lehet elindítani a CD-égetőt

en: Can't Move Into Self
hu: Nem lehet a Sajátba átmozgatni

en: Can't Open Location
hu: Nem lehet megnyitni a helyet

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
hu: Még az "x-directory/normal"-hoz sem található leírás. Ez valószínűleg azt jelenti, hogy az ön gnome-vfs.keys fájlja rossz helyen van, vagy valamiért a Nautilus nem találja meg.

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Cancel Group Change?
hu: Mégsem változtatja meg a csoportot?

en: Cancel Open?
hu: Mégsem nyitja meg?

en: Cancel Owner Change?
hu: Mégsem változtatja meg a tulajdonost?

en: Cancel Rename?
hu: Mégsem nevezi át?

en: Cancel Showing Properties Window?
hu: Mégse mutassa a tulajdonságok ablakot?

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
hu: "%s" nem helyezhető át, mert az vagy annak szülőkönyvtára a cél része.

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
hu: "%s" nem helyezhető át a Kukába, mert nincs joga módosítani a fájlt vagy a szülőkönyvtárát.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
hu: A fájl nem helyezhető át a Kukába. Akarja most rögtön törölni?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
hu: Az elemeket nem lehet áthelyezni a Kukába. Akarja most rögtön törölni őket?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
hu: Néhány elemet nem lehet áthelyezni a Kukába. Akarja most rögtön törölni őket?

en: Cannot open %s
hu: Nem lehet megnyitni a(z) %s-t

en: Certified
hu: Tanúsított

en: Chalk
hu: Kréta

en: Change Desktop _Background
hu: A munkaasztal _hátterének megváltoztatása

en: Change how files are managed
hu: A fájlok kezelési módjának megváltoztatása

en: Change systemwide settings (affects all users)
hu: Rendszerbeállítások módosítása (minden felhasználót érint)

en: Change the visibility of this window's location bar
hu: Megváltoztatja ezen ablak címsávjának láthatóságát

en: Change the visibility of this window's sidebar
hu: Megváltoztatja ezen ablak oldalpanelének láthatóságát

en: Change the visibility of this window's statusbar
hu: Megváltoztatja ezen ablak állapotsorának láthatóságát

en: Changing group.
hu: Csoport megváltoztatása.

en: Changing owner.
hu: Tulajdonos megváltoztatása.

en: Charcoal
hu: Faszén

en: Check that an SMB server is running in the local network.
hu: Ellenőrizze, hogy fut-e az SMB kiszolgáló a helyi hálózaton.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
hu: Ellenőrizze, hogy nem gépelt-e el valamit és hogy jók-e a proxy beállításai.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
hu: Ellenőrizze a jogosultságait a matrica törléséhez.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
hu: Ellenőrizze a jogosultságait a minta törléséhez.

en: Check that your proxy settings are correct.
hu: Ellenőrizze a proxy beállításait.

en: Choose a program with which to open the selected item
hu: Válasszon egy programot, amivel megnyithatja a kijelölt elemet

en: Choose a view for "%s":
hu: Válasszon a(z) "%s" elemhez nézetet:

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
hu: Nézet kiválasztása az aktuális dokumentumhoz, vagy a hozzá tartozó nézetek módosítása

en: Choose an application with which to open "%s":
hu: Válasszon ki egy alkalmazást a(z) "%s" megnyitásához:

en: Choose another application with which to open the selected item
hu: Válasszon egy másik alkalmazást, amivel megnyithatja a kiválasztott elemet

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
hu: Adja meg, hogy milyen sorrendben jelenjenek meg az adatok az ikon neve alatt. Egyre több adat jelenik meg, ahogyan kinagyítja a nézetet.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
hu: Adja meg, hogy milyen sorrendben jelenjenek meg az adatok a listanézetben.

en: Choose the order of information to appear in this folder.
hu: Válassza ki, hogy milyen sorrendben jelenjenek meg az információk ebben a mappában.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
hu: Ha kiválaszt egy parancsfájlt a menüből, lefuttathatja azt bármelyik kijelölt elemmel (a kijelölt elem lesz a parancsfájl bemenete).

en: Clean _Up by Name
hu: Ikonok el_rendezése név alapján

en: Clear History
hu: Előzmények törlése

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
hu: Az Ugrás menü és a Vissza/Előre listák törlése

en: Click on a color to remove it
hu: Kattintson egy színre annak eltávolításához

en: Click on a pattern to remove it
hu: Kattintson egy mintára annak eltávolításához

en: Click on an emblem to remove it
hu: Kattintson egy matricára annak eltávolításához

en: Close P_arent Folders
hu: Szülőkönyvtár_ak bezárása

en: Close _All Windows
hu: Minde_n ablak bezárása

en: Close all Navigation windows
hu: Minden navigációs ablak bezárása

en: Close the side pane
hu: Oldalpanel bezárása

en: Close this folder
hu: Mappa bezárása

en: Close this folder's parents
hu: A mappa szülőkönyvtárainak bezárása

en: Color _name:
hu: Szín _neve:

en: Color _value:
hu: Szín é_rtéke:

en: Color of the selection box
hu: A kijelölődoboz színe

en: Color used for information text against a dark background
hu: Sötét háttér előtt használt szín az információs üzenetekhez

en: Color used for information text against a light background
hu: Világos háttér előtt használt szín az információs üzenetekhez

en: Colors:
hu: Színek:

en: Compact _Layout
hu: Szorosabb _elrendezés

en: Computer
hu: Számítógép

en: Computer icon visible on desktop
hu: A Számítógép ikon látható a munkaasztalon

en: Concrete
hu: Beton

en: Configure network services
hu: Hálózati szolgáltatások beállításai

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
hu: Hálózati szolgáltatások beállítása (webkiszolgáló, DNS kiszolgáló, stb.)

en: Conflict While Copying
hu: Ellentmondás másoláskor

en: Connect to Server
hu: Kapcsolódás kiszolgálóhoz

en: Connect to _Server...
hu: Kapcsolódás _kiszolgálóhoz...

en: Contains a side pane view
hu: Az oldalpanel nézetet tartalmazza

en: Content View
hu: Tartalomnézet

en: Contents:
hu: Tartalom:

en: Cool
hu: Laza

en: Copy Folder
hu: Mappa másolása

en: Copy the selected text to the clipboard
hu: A kijelölt szöveg másolása a vágólapra

en: Copying
hu: Másolás alatt

en: Copying files
hu: Fájlok másolása

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
hu: Copyright © 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
hu: Parafa

en: Could not complete specified action.
hu: Nem sikerült befejezni a megadott műveletet.

en: Could not complete specified action:  %s
hu: Nem sikerült befejezni a megadott műveletet: %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
hu: Nem lehet átmásolni a(z) "%s"-t az új helyre.

en: Could not move "%s" to the new location.
hu: Nem lehet áthelyezni a(z) "%s"-t az új helyre.

en: Couldn't Add Emblem
hu: Matrica hozzáadása sikertelen

en: Couldn't Add Emblems
hu: Matricák hozzáadása sikertelen

en: Couldn't Create Required Folder
hu: Nem lehet létrehozni a szükséges mappát

en: Couldn't Create Required Folders
hu: Nem lehet létrehozni a szükséges mappákat

en: Couldn't Delete Emblem
hu: Nem lehet törölni a matricát

en: Couldn't Delete Pattern
hu: Nem lehet törölni a mintát

en: Couldn't Install Color
hu: Nem lehet telepíteni a színt

en: Couldn't Install Emblem
hu: Nem lehet matricát telepíteni

en: Couldn't Install Pattern
hu: Nem lehet telepíteni a mintát

en: Couldn't Remove Emblem
hu: Matrica törlése sikertelen

en: Couldn't Rename Emblem
hu: Matrica átnevezése sikertelen

en: Couldn't Show Help
hu: Nem lehet megjeleníteni a súgót

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
hu: A(z) "%s" csoportját nem lehet megváltoztatni, mert írásvédett lemezen van

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
hu: A(z) "%s" nevét nem lehet megváltoztatni, mert mert írásvédett lemezen van

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
hu: A(z) "%s" tulajdonosát nem lehet megváltoztatni, mert írásvédett lemezen van

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
hu: A(z) "%s" jogosultságait nem lehet megváltoztatni, mert írásvédett lemezen van

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
hu: Nem lehet megjeleníteni a(z) "%s"-t, mert a Nautilus nem tud kapcsolatba lépni az SMB mester böngészővel.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
hu: Nem lehet megjeleníteni a(z) "%s"-t, mert a(z) "%s" gép nem található.

en: Couldn't display "%s".
hu: Nem lehet megjeleníteni a(z) "%s"-t.

en: Couldn't find "%s".
hu: A(z) "%s" nem található.

en: Couldn't install emblem
hu: Matrica telepítése sikertelen

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
hu: Nem lehet törölni a(z) '%s' nevű matricát.

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
hu: Nem lehet átnevezni a(z) '%s' nevű matricát.

en: Count _number of items:
hu: Elemek _számának megjelenítése:

en: Create Document from template "%s"
hu: Dokumentum létrehozása a(z) "%s" sablonból

en: Create Folder
hu: Mappa létrehozása

en: Create L_auncher
hu: In_dítóikon létrehozása

en: Create _Document
hu: _Dokumentum létrehozása

en: Create _Folder
hu: _Mappa létrehozása

en: Create a New Color:
hu: Új szín létrehozása:

en: Create a New Emblem:
hu: Új matrica létrehozása:

en: Create a new empty file inside this folder
hu: Új üres fájl létrehozása ebben a mappában

en: Create a new empty folder inside this folder
hu: Új üres mappa létrehozása ebben a mappában

en: Create a new launcher
hu: Új indítóikon létrehozása

en: Create a symbolic link for each selected item
hu: Minden kijelölt elemre szimbolikus linket hoz létre

en: Create the initial window with the given geometry.
hu: Az indulóablak létrehozása adott helyen és méretekkel.

en: Creating Properties window.
hu: Tulajdonságok létrehozása ablak.

en: Creating links to files
hu: Linkek létrehozása

en: Cu_t File
hu: _Fájl kivágása

en: Cu_t Files
hu: _Fájlok kivágása

en: Current Nautilus theme (deprecated)
hu: Jelenlegi Nautilus téma (helytelenítve)

en: Custom Background Set
hu: Egyéni háttérkészlet

en: Custom Side Pane Background Set
hu: Egyéni oldalsávháttér-készlet

en: Cut Folder
hu: Mappa kivágása

en: Cut Text
hu: Szöveg kivágása

en: Cut _Text
hu: Szöveg ki_vágása

en: Cut the selected text to the clipboard
hu: A kijelölt szöveg áthelyezése a vágólapra

en: D_uplicate
hu: Ke_ttőzés

en: Danger
hu: Veszély

en: Danube
hu: Duna

en: Dark Cork
hu: Sötét parafa

en: Dark GNOME
hu: Sötét GNOME

en: Dark Info Color
hu: Sötét információszín

en: Date Accessed
hu: Hozzáférés dátuma

en: Date Modified
hu: Módosítás dátuma

en: Deep Teal
hu: Sötét türkiz

en: Default Background Color
hu: Alapértelmezett háttérszín

en: Default Background Filename
hu: Alapértelmezett háttér fájlneve

en: Default Side Pane Background Color
hu: Alapértelmezett oldalsávháttérszín

en: Default Side Pane Background Filename
hu: Az oldalpanel alapértelmezett háttere

en: Default _zoom level:
hu: _Alapértelmezett nagyítás:

en: Default column order in the list view
hu: Alapértelmezett oszlopsorrend a listanézetben

en: Default column order in the list view.
hu: Alapértelmezett oszlopsorrend a listanézetben.

en: Default folder viewer
hu: Alapértelmezett mappanézet

en: Default icon zoom level
hu: Alapértelmezett ikonnagyítás

en: Default list zoom level
hu: Alapértelmezett listanagyítás

en: Default sort order
hu: Alapértelmezett rendezés

en: Default zoom level used by the icon view.
hu: Az ikonnézet alapértelmezett nagyítása.

en: Default zoom level used by the list view.
hu: Az alapértelmezett listanézet nagyítása.

en: Delete From Trash?
hu: Törli a Kukából?

en: Delete Immediately?
hu: Törlés azonnal?

en: Delete all items in the Trash
hu: Minden elem törlése a Kukából

en: Delete all selected items permanently
hu: Minden kijelölt elem végleges törlése

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
hu: Minden kijelölt elem törlése, Kukába való áthelyezés nélkül

en: Delete?
hu: Törlés?

en: Deleting
hu: Törlés folyamatban

en: Deleting files
hu: Fájlok törlése folyamatban

en: Description
hu: Leírás

en: Desktop
hu: Munkaasztal

en: Desktop Preferences
hu: Munkaasztal beállításai

en: Desktop font
hu: Munkaasztal betűkészlete

en: Desktop home icon name
hu: A munkaasztal Saját könyvtár ikonja

en: Desktop trash icon name
hu: A munkaasztal Kuka ikonja

en: Details:
hu: Részletek:

en: Display Nautilus help
hu: A Nautilus súgójának megjelenítése

en: Display _files when they are clicked
hu: _Megjelenítés kattintáskor

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
hu: Megjelenít egy ablakot, amelyből szerkesztheti az ehhez a menühöz tartozó könyvjelzőket

en: Display credits for the creators of Nautilus
hu: Információ a Nautilus szerzőiről

en: Display icons in the opposite order
hu: Ikonok megjelenítése fordított sorrendben

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
hu: Minták, színek és matricák megjelenítése. Ezekkel teheti egyénivé a Nautilust

en: Display the latest contents of the current location
hu: A jelenlegi hely nézetének frissítése

en: Display this location with "%s"
hu: Megjelenítés a következővel: "%s"

en: Distinguished
hu: Megkülönböztetett

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
hu: Nem kezeli a munkafelületet (figyelmen kívül hagyja az erre vonatkozó beállításokat).

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
hu: Eltávolítja a nem létező helyre mutató könyvjelzőket a listájából?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
hu: Futtatja a(z) "%s"-t, vagy megjeleníti a tartalmát?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
hu: Át akar váltani kézi elrendezésre és otthagyni ezeket az elemeket, ahova letette őket?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
hu: Át akar váltani kézi elrendezésre, és otthagyni ezeket az elemeket, ahova letette őket? Ez felülírja a korábban elmentett kézi beállításokat.

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
hu: Át akar váltani kézi elrendezésre, és otthagyni ezt az elemet, ahova letette?

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
hu: Át akar váltani kézi elrendezésre, és otthagyni ezt az elemet, ahova letette? Ez felülírja a korábban elmentett kézi beállításokat.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
hu[0]: Meg akar tekinteni %d helyet?
hu[1]: Meg akar tekinteni %d helyet?

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Don't include in the menu for "%s" items
hu: Ne vegye bele a menübe "%s" elemekhez

en: Done
hu: Kész

en: Dots
hu: Pontok

en: Draft
hu: Piszkozat

en: Drag a color to an object to change it to that color
hu: Húzzon egy színt valamelyik objektumra, megváltozik a színe

en: Drag a pattern tile to an object to change it
hu: Húzzon egy mintát valamelyik objektumra, ezzel megváltoztatja

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
hu: Húzzon egy matricát valamelyik objektumra, ezzel megjelölheti

en: Drag and Drop Error
hu: Húzd és ejtsd hiba

en: Drag and drop is not supported.
hu: A húzd és ejtsd nem támogatott.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
hu: A húzd és ejtsd csak helyi fájlrendszereken támogatott.

en: Draw a frame around unselected text
hu: Keret rajzolása a ki nem jelölt szöveg köré

en: Drop Target Only Supports Local Files
hu: A Drop célpont csak helyi fájlokat támogat

en: Duplicate each selected item
hu: Minden kijelölt elem kettőzése

en: E_ject
hu: _Kiadás

en: E_xecute
hu: _Futtatás

en: E_xecute files when they are clicked
hu: _Végrehajtás kattintáskor

en: Eclipse
hu: Napfogyatkozás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Bookmarks
hu: Könyvjelzők szerkesztése

en: Edit Launcher
hu: Indítóikon szerkesztése

en: Edit Nautilus preferences
hu: A Nautilus beállításainak megváltoztatása

en: Edit the launcher information
hu: Az indítóikon adatainak szerkesztése

en: Eject Error
hu: Kiadás hiba

en: Emblems
hu: Matricák

en: Emblems:
hu: Matricák:

en: Empty Trash
hu: Kuka ürítése

en: Empty _Trash
hu: _Kuka ürítése

en: Emptying the Trash
hu: Kuka ürítése folyamatban

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
hu: Írja be minden matrica mellé a magyarázó szöveget. Ez a név lesz használva a matrica azonosítására a többi helyen.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
hu: Írja be a matrica mellé a magyarázó szöveget. Ez a név lesz használva a matrica azonosítására a többi helyen.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
hu: Adja meg a matrica új nevét:

en: Envy
hu: Irigység

en: Erase
hu: Törlés

en: Error "%s" creating new document.
hu: "%s" hiba új dokumentum létrehozása közben.

en: Error "%s" creating new folder.
hu: "%s" hiba új mappa létrehozása közben.

en: Error "%s" while copying "%s".
hu: "%s" hiba a(z) "%s" másolásakor.

en: Error "%s" while copying.
hu: "%s" hiba másoláskor.

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
hu: "%s" hiba, a következő link létrehozásakor: "%s".

en: Error "%s" while deleting "%s".
hu: "%s" hiba a(z) "%s" törlésekor.

en: Error "%s" while deleting.
hu: "%s" hiba törléskor.

en: Error "%s" while linking.
hu: "%s" hiba link létrehozásakor.

en: Error "%s" while moving "%s".
hu: "%s" hiba a(z) "%s" áthelyezésekor.

en: Error "%s" while moving.
hu: "%s" hiba áthelyezéskor.

en: Error Creating New Document
hu: Hiba új dokumentum létrehozása közben

en: Error Creating New Folder
hu: Hiba új mappa létrehozása közben

en: Error Displaying Folder
hu: Hiba a mappa megjelenítésekor

en: Error Launching Application
hu: Hiba történt az alkalmazás indításakor

en: Error Setting Group
hu: Hiba a csoport beállításakor

en: Error Setting Owner
hu: Hiba a tulajdonos beállításakor

en: Error Setting Permissions
hu: Hiba a jogosultságok beállításakor

en: Error While Copying
hu: Hiba másoláskor

en: Error While Deleting
hu: Hiba törléskor

en: Error While Linking
hu: Hiba link létrehozásakor

en: Error While Moving
hu: Hiba áthelyezéskor

en: Error creating new document.
hu: Hiba új dokumentum létrehozása közben.

en: Error creating new folder.
hu: Hiba új mappa létrehozása közben.

en: Error while copying to "%s".
hu: Hiba a(z) "%s" helyre másoláskor.

en: Error while copying.
hu: Hiba másoláskor.

en: Error while creating link in "%s".
hu: Hiba link létrehozásakor a(z) "%s" helyen.

en: Error while creating links in "%s".
hu: Hiba linkek létrehozásakor a(z) "%s" helyen.

en: Error while deleting.
hu: Hiba törléskor.

en: Error while moving items to "%s".
hu: Hiba a(z) "%s" helyre áthelyezéskor.

en: Error while moving to "%s".
hu: Hiba a(z) "%s" helyre áthelyezéskor.

en: Error while moving.
hu: Hiba áthelyezéskor.

en: Error while moving.
hu: Hiba áthelyezéskor.

en: Example:
hu: Példa:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
hu: Ennek a fájlnak a létezése azt mutatja, hogy a Nautilus-beállító druida már volt futtatva.
    
    Törölje le ezt a fájl, ha újra futtatni akarja a druidát.

en: Factory for Nautilus component adapter factories
hu: Factory a Nautilus komponensadapter factory-khoz

en: Factory for Nautilus component adapter factories
hu: Factory a Nautilus komponensadapter factory-khoz

en: Factory for Nautilus shell and file manager
hu: Factory Nautilus shell-hez és fájlkezelőhöz

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
hu: Factory olyan objektumok részére, amelyek wrapper-ként szolgálnak a közönséges Bonobo Control-okhoz vagy az Embeddable-ökhöz, hogy ezek úgy nézzenek ki, mint a Nautilus nézetek.

en: Factory for text view
hu: Factory a szövegnézethez

en: Failed to load image information
hu: Képinformációk betöltése sikertelen

en: Favorite
hu: Kedvenc

en: Favorite applications
hu: Kedvenc alkalmazások

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: Fibers
hu: Üvegszál

en: File Browser: %s
hu: Fájl tallózó: %s

en: File Management
hu: Fájlkezelés

en: File Management Preferences
hu: Fájlkezelő beállításai

en: File Manager
hu: Fájlkezelő

en: File Types and Programs
hu: Fájltípusok és programok

en: File _owner:
hu: Fájl _tulajdonosa:

en: File group:
hu: Fájl csoportja:

en: File owner:
hu: Fájl tulajdonosa:

en: Files and folders can only be moved into the trash.
hu: Csak fájlokat és mappákat lehet áthelyezni a Kukába.

en: Files copied:
hu: Átmásolt fájlok:

en: Files deleted:
hu: Törölt fájlok:

en: Files linked:
hu: Linkelt fájlok:

en: Files moved:
hu: Áthelyezett fájlok:

en: Files thrown out:
hu: Kidobott fájlok:

en: Filesystem
hu: Fájlrendszer

en: Find
hu: Keresés

en: Finishing Creating Links...
hu: Linkek létrehozásának befejezése...

en: Finishing Move...
hu: Áthelyezés befejezése...

en: Fire Engine
hu: Lángvörös

en: Fleur De Lis
hu: Liliom

en: Floral
hu: Virágos

en: Fonts
hu: Betűkészletek

en: Format the selected volume
hu: Kijelölt kötet formázása

en: Forward
hu: Előre

en: Fossil
hu: Őskövület

en: Frame Text
hu: Szöveg bekeretezése

en: Free space:
hu: Szabad hely:

en: From:
hu: Forrás:

en: Go To:
hu: Ugrás ide:

en: Go back a few pages
hu: Visszalép néhány lapot

en: Go forward a number of pages
hu: Előrelapoz néhány oldalt

en: Go to Computer
hu: Ugrás a Számítógépre

en: Go to Empty CD folder
hu: Ugrás az Üres CD mappához

en: Go to templates folder
hu: Ugrás a sablonok mappájához

en: Go to the CD Creator
hu: Ugrás a CD-készítőre

en: Go to the home location
hu: Ugrás a kezdőoldalra

en: Go to the location specified by this bookmark
hu: Ugrás a könyvjelző által jelölt helyre

en: Go to the next visited location
hu: Ugrás a következő meglátogatott helyre

en: Go to the previous visited location
hu: Ugrás az előző meglátogatott helyre

en: Go to the trash folder
hu: Ugrás a Kuka mappájához

en: Go up one level
hu: Ugrás egy szinttel feljebb

en: Granite
hu: Gránit

en: Green Weave
hu: Zöld hullám

en: Group
hu: Csoport

en: Group:
hu: Csoport:

en: Hardware
hu: Hardver

en: Highlight Alpha
hu: Kivilágítás alfája

en: History
hu: Előzmények

en: History side pane
hu: Előzmények oldalpanel

en: History side pane for Nautilus
hu: A Nautilus előzmény-oldalpanele

en: Home
hu: Kezdőlap

en: Home Folder
hu: Saját mappa

en: Home icon visible on desktop
hu: A Saját könyvtár ikon látható a munkaasztalon

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
hu: Törlés a Kuka m_egkerülésével

en: Ice
hu: Jég

en: Icon
hu: Ikon

en: Icon Captions
hu: Ikonfeliratok

en: Icon View
hu: Ikonnézet

en: Icons
hu: Ikonok

en: Icons Viewer
hu: Ikonnéző

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
hu: Ha be van állítva, akkor a Nautilus jeleníti meg a munkaasztal ikonjait.

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
hu: Ha a hiba továbbra is fennáll, kapcsolja ki a panelt.

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
hu: Ha törli a meglátogatott helyek listáját, akkor azok véglegesen törlődni fognak.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
hu: Ha töröl egy elemet, akkor az véglegesen elveszik.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
hu: Ha töröl egy elemet, akkor az véglegesen el fog veszni.

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
hu: Ha ezt teszi, arra lesz ítélve, hogy ismételje meg.

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
hu: Ha kiüríti a Kukát, az elemek véglegesen törlődni fognak.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
hu: Ha lecserél egy létező fájlt, akkor annak tartalma felülíródik.

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
hu: Ha ki szeretné venni az adathordozót, használja a jobbgombos menü Kiadás parancsát.

en: Image
hu: Kép

en: Image Properties content view component
hu: Kép tulajdonságai tartalomnézet-komponens

en: Images Only
hu: Csak képek

en: Important
hu: Fontos

en: Include in the menu for "%s" items
hu: "%s" elemek esetén vegye bele a menübe

en: Include in the menu for "%s" only
hu: Csak "%s" elemek esetén vegye bele a menübe

en: Indigo
hu: Indigó

en: Information
hu: Információ

en: International
hu: Nemzetközi

en: Invalid Action Associated
hu: Érvénytelen társított művelet

en: Invalid Application Associated
hu: Érvénytelen társított alkalmazás

en: Invalid Viewer Associated
hu: Érvénytelen társított nézőprogram

en: Is in the menu for "%s" items.
hu: A menüben van "%s" elemekhez.

en: Is in the menu for "%s".
hu: A menüben van a következőhöz: "%s".

en: Is in the menu for all "%s" items.
hu: A menüben van minden "%s" elemhez.

en: Is not in the menu for "%s" items.
hu: Nincs a menüben "%s" elemekhez.

en: Is the default for "%s" items.
hu: Alapértelmezett "%s" elemekhez.

en: Is the default for "%s".
hu: Alapértelmezett a következőhöz: "%s".

en: Is the default for all "%s" items.
hu: Alapértelmezett minden "%s" elemhez.

en: Keep icons lined up on a grid
hu: Az ikonok maradjanak egy rács mentén rendezve

en: Keep icons sorted by emblems in rows
hu: Ikonok maradjanak a matricák szerint rendezve

en: Keep icons sorted by modification date in rows
hu: Ikonok maradjanak a módosítás dátuma szerint rendezve

en: Keep icons sorted by name in rows
hu: Ikonok maradjanak név alapján rendezve

en: Keep icons sorted by size in rows
hu: Ikonok maradjanak méret szerint rendezve

en: Keep icons sorted by type in rows
hu: Ikonok maradjanak típus szerint rendezve

en: Label
hu: Címke

en: Label to display in the column
hu: Az oszlopon megjelenítendő címke

en: Label to display to the user
hu: A felhasználónak megjelenítendő címke

en: Last changed:
hu: Utolsó változtatás:

en: Leaf
hu: Levél

en: Leave icons wherever they are dropped
hu: Az ikonok maradjanak ott, ahová a felhasználó letette őket

en: Lemon
hu: Citrom

en: Light Info Color
hu: Világos információszín

en: Link To Old Desktop
hu: Hivatkozás a régi munkaasztalra

en: Link _name:
hu: Hivatkozás_név:

en: Link target:
hu: Link célja:

en: Linking
hu: Linkek létrehozása

en: Linux Resources
hu: Linuxos hivatkozások

en: List
hu: Lista

en: List Columns
hu: Oszloplista

en: List View
hu: Listanézet

en: List Viewer
hu: Listanéző

en: Loading...
hu: Betöltés...

en: Local Files Only
hu: Csak helyi fájlok

en: Local Images Only
hu: Csak helyi képek

en: Location _Bar
hu: _Címsáv

en: Location:
hu: Hely:

en: MIME Type
hu: MIME-típus

en: MIME type
hu: MIME-típus

en: MIME type:
hu: MIME-típus:

en: Ma_ke Link
hu: Lin_k létrehozása

en: Ma_ke Links
hu: Lin_kek létrehozása

en: Mail
hu: Levelezés

en: Make the selected icon stretchable
hu: A kijelölt ikon átméretezhetővé tétele

en: Mango
hu: Mangó

en: Manila Paper
hu: Krémszínű tapéta

en: Manually
hu: Kézi

en: Maximum image size for thumbnailing
hu: Maximális képméret előnézet esetén

en: Medi_a Properties
hu: _Adathordozó tulajdonságai

en: Migrated Old Desktop
hu: Átköltöztetett régi munkaasztal

en: Mo_ve to Trash
hu: Át_helyezés a Kukába

en: Modified:
hu: Módosítva:

en: Modify "%s"
hu: "%s" módosítása

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
hu: 0000. okt. 00., hétfő, 00.00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
hu: 0000. okt. 00., hétfő, 00.00.00

en: More Than One Image
hu: Több mint egy kép

en: Moss Ridge
hu: Moszat csík

en: Mount Error
hu: Beillesztés hiba

en: Mount the selected volume
hu: A kijelölt kötet beillesztése

en: Move _Down
hu: _Le

en: Move _Up
hu: _Fel

en: Move each selected item to the Trash
hu: Minden kijelölt elem áthelyezése a Kukába

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
hu: A Fájlok másolása vagy Fájlok kivágása parancsok által kiválasztott fájlok másolása vagy áthelyezése

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
hu: A Fájlok másolása vagy Fájlok kivágása parancsok által kiválasztott fájlok másolása vagy áthelyezése a kijelölt mappába

en: Move to Trash
hu: Áthelyezés a Kukába

en: Moving
hu: Áthelyezés

en: Moving files
hu: Fájlok áthelyezése

en: Moving files to the Trash
hu: Fájlok áthelyezése a Kukába

en: Mud
hu: Sár

en: Multimedia
hu: Multimédia

en: Name
hu: Név

en: Name of the column
hu: Az oszlop neve

en: Name of the icon to display in the menu item
hu: A menüelemben megjelenítendő ikon neve

en: Name of the item
hu: Az elem neve

en: Name of the page
hu: Az oldal neve

en: Nautilus Emblem side pane
hu: Nautilus matrica-oldalpanel

en: Nautilus Emblem view
hu: Nautilus matricanézet

en: Nautilus Image Properties view
hu: Nautilus képtulajdonság-nézet

en: Nautilus Tree View
hu: Nautilus fanézet

en: Nautilus Tree side pane
hu: Nautilus fanézet-oldalpanel

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
hu: A Nautilus most nem használható (váratlan bonobo hiba miatt, amely a factory keresése közben következett be). A bonobo kilövése és a Nautilus újraindítása segíthet.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
hu: A Nautilus most nem használható, váratlan bonobo hiba miatt (shell object nem található). A bonobo-activation-server elpusztítása és a Nautilus újraindítása segíthet.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
hu: A Nautilus most nem használható, a bonobo egy váratlan hibája miatt (a hiba a "file manager view server" regisztrálása közben történt).

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
hu: A Nautilus váratlan hiba miatt most nem használható.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
hu: A Nautilus most nem használható. A "bonobo-slay" futtatása a konzolról, lehet, hogy orvosolja a problémát. Ha nem, indítsa újra a a számítógépét vagy telepítse újra a Nautilust.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
hu: A Nautilus most nem használható. Futtasd a "bonobo-slay" parancsot, ez lehet, hogy orvosolja a problémát. Ha mégsem, a gép újraindítása vagy a Nautilus újratelepítése segíthet.
    
    A bonobo nem találta a Nautilus_shell.server fájlt. Ennek egyik oka az lehet, hogy az LD_LIBRARY_PATH változó nem tartalmazza a bonobo-activation programkönyvtárát tartalmazó könyvtárat. Egy másik ok lehet, ha hibás a Nautilus telepítése, és hiányzik a Nautilus_Shell.server fájl.
    
    A "bonobo-slay" futtatása kilövi az összes Bonobo Activation és GConf folyamatot, ez más ezeket használó programot is érinthet.
    
    Néha a bonobo-activation-server és a gconfd kilövése megoldja a problémát, de nem értjük, hogy miért.
    
    Akkor is találkoztunk ezzel a hibával, ha hibás volt a telepített bonobo-activation változat.

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
hu: A Nautilus nem tudja meghatározni a fájl típusát.

en: Nautilus cannot display "%s".
hu: A Nautilus nem tudja megjeleníteni a(z) "%s"-t.

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
hu: A Nautilus nem tudja kezelni a(z) %s helyeket.

en: Nautilus component adapter factory
hu: Nautilus komponensadapter factory

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
hu: A Nautilus nem tudta létrehozni a következő szükséges mappákat: %s.

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
hu: A Nautilus nem tudta létrehozni a(z) "%s" szükséges mappát.

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
hu: Nautilus fájlkezelő-komponens görgethető listák megjelenítéséhez

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
hu: Nautilus fájlkezelő-komponens, görgethető keresési eredmények megjelenítéséhez

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
hu: Kétdimenziós ikonteret megjelenítő Nautilus fájlkezelő-komponens

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
hu: Nautilus fájlkezelő-komponens munkaasztal-ikonok megjelenítéséhez

en: Nautilus file manager desktop icon view
hu: Nautilus fájlkezelő munkaasztalikon-nézet

en: Nautilus file manager icon view
hu: Nautilus fájlkezelő ikonnézet

en: Nautilus file manager list view
hu: Nautilus fájlkezelő listanézet

en: Nautilus file manager search results list view
hu: Nautilus fájlkezelő keresés eredményeit megjelenítő listanézete

en: Nautilus handles drawing the desktop
hu: A Nautilus felelős a munkaasztal megjelenítéséért

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
hu: A Nautilusnak nincs olyan telepített nézőkéje, amellyel meg tudná jeleníteni a fájlt.

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
hu: A Nautilus egy grafikus shell a GNOME-hoz. Egyszerűvé teszi a fájljai és a rendszere kezelését.

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
hu: Nautilus shell-műveletek, amelyeket meg lehet oldani egymást követő parancssori utasításokkal

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
hu: A Nautilus a felhasználók saját mappáját használja munkaasztalként

en: Network
hu: Hálózat

en: Network Neighbourhood
hu: Hálózatok

en: Network Servers
hu: Hálózati kiszolgálók

en: Never
hu: Soha

en: New
hu: Új

en: News and Media
hu: Hírek és sajtó

en: No Action Associated
hu: Nincs társított művelet

en: No Application Associated
hu: Nincs társított alkalmazás

en: No Viewers Available
hu: Nincs megjelenítő

en: No bookmarks defined
hu: Nincsenek könyvjelzők

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
hu: Nincs leírás a következő MIME-típushoz: "%s" (a fájl: "%s"). Ezt mindenképpen jelentse a gnome-vfs levelezési listán.

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
hu: Nem található másik művelet, amellyel meg lehetne tekinteni a fájlt. Ha a fájlt lemásolja a számítógépére, lehet, hogy meg tudja majd nyitni.

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
hu: Nem található másik alkalmazás, amellyel meg lehetne tekinteni a fájlt. Ha a fájlt lemásolja a számítógépére, lehet, hogy meg tudja majd nyitni.

en: No templates Installed
hu: Nincsenek telepítve sablonok

en: No viewers are available for "%s".
hu: Nincs megjelenítő ehhez: %s

en: None
hu: Nincs

en: None of the files could be added as emblems.
hu: Egyik fájl sem adható hozzá matricaként.

en: Normal Si_ze
hu: Normál _méret

en: Not an Image
hu: Nem kép

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Notes side pane
hu: Feljegyzés-oldalpanel

en: Notes side pane for Nautilus
hu: A Nautilus feljegyzés-oldalpanele

en: Number view:
hu: Számnézet:

en: Numbers
hu: Számok

en: Ocean Strips
hu: Tengeri csíkok

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
hu: 0000. okt. 00., 00.00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
hu: 0000. okt. 00., 00.00

en: Octal Permissions
hu: Oktális jogosultságok

en: Oh No
hu: Na ne

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
hu: Az egyik oldalpanel hibát észlelt és nem tud tovább futni.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
hu: Csak a kifejezetten megadott URI-khez hozzon létre ablakot.

en: Opacity of the highlight for selected icons
hu: A kijelölt ikonok kivilágításának átlátszósága

en: Opacity of the selection box
hu: A kijelölődoboz átlátszósága

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
hu[0]: %d ablak megnyitása?
hu[1]: %d ablak megnyitása?

en: Open Failed, would you like to choose another action?
hu: Sikertelen megnyitás, választ másik műveletet?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
hu: Sikertelen megnyitás, választ másik alkalmazást?

en: Open Location
hu: Hely megnyitása

en: Open T_erminal
hu: Új _terminál

en: Open Wit_h
hu: Megnyitás e_zzel

en: Open _Location...
hu: _Hely megnyitása...

en: Open _Parent
hu: _Szülő megnyitása

en: Open a new GNOME terminal window
hu: Új GNOME terminálablak megnyitása

en: Open each selected item in a navigation window
hu: Minden kijelölt elem megnyitása egy navigációs ablakban

en: Open in Navigation Window
hu: Megnyitás navigációs ablakban

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
hu[0]: Megnyitás új ablakban
hu[1]: Megnyitás %d új ablakban

en: Open the parent folder
hu: Szülőmappa megnyitása

en: Open the selected item in this window
hu: A kijelölt elem megnyitása ebben az ablakban

en: Open with %s
hu: Megnyitás ezzel: %s

en: Open with Other Application
hu: Megnyitás más alkalmazással...

en: Open with Other Viewer
hu: Megnyitás más megjelenítővel

en: Open with...
hu: Megnyitás ezzel...

en: Opening "%s".
hu: "%s" megnyitása.

en: Opening %s
hu: %s megnyitása

en: Orange
hu: Narancs

en: Other _Application...
hu: Más _alkalmazás...

en: Others:
hu: A többiek:

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Owner:
hu: Tulajdonos:

en: Package
hu: Csomag

en: Page
hu: Oldal

en: Pale Blue
hu: Fakó kék

en: Paste Files into Folder
hu: Fájlok beillesztése a mappába

en: Paste the text stored on the clipboard
hu: Szöveg beillesztése a vágólapról

en: Patterns:
hu: Minták:

en: Perform a quick set of self-check tests.
hu: Néhány gyors ellenőrzőrutin futtatása.

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Personal
hu: Személyes

en: Pictures
hu: Képek

en: Please check the spelling and try again.
hu: Ellenőrizze, hogy mindent jól írt-e be és próbálja meg újra.

en: Please choose a different emblem name.
hu: Válasszon egy másik matricanevet.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
hu: Csak egy képet húzzon az elemre az egyéni ikon beállításához.

en: Please enter a name and try again.
hu: Írjon be egy nevet és próbálja meg újra.

en: Please select another viewer and try again.
hu: Válasszon ki egy másik nézőkét és próbálja meg újra.

en: Please try again.
hu: Kérem próbálja meg újra.

en: Prefere_nces
hu: _Beállítások

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
hu: A kijelölt fájlok előkészítése a "Fájlok beillesztése" paranccsal történő másolásra

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
hu: A kijelölt fájlok előkészítése a "Fájlok beillesztése" paranccsal történő áthelyezésre

en: Preparing To Copy...
hu: Felkészülés a másolásra...

en: Preparing To Move...
hu: Felkészülés áthelyezésre...

en: Preparing to Create Links...
hu: Linkek létrehozásának előkészítése...

en: Preparing to Delete files...
hu: Felkészülés a fájlok törlésére...

en: Preparing to Empty the Trash...
hu: Felkészülés a Kuka ürítésére...

en: Preparing to Move to Trash...
hu: Felkészülés áthelyezésre a Kukába...

en: Preview
hu: Előnézet

en: Preview _sound files:
hu: _Hangfájlok előnézete:

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Priority
hu: Prioritás

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
hu: Metafile objektumokat hoz létre a Nautilus metadata eléréséhez

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Prot_ect
hu: Vé_delem

en: Protect the selected volume
hu: Védi a kijelölt kötetet

en: Purple Marble
hu: Lila márvány

en: Quit Nautilus.
hu: Kilépés a Nautilusból.

en: Re_versed Order
hu: Fo_rdított sorrend

en: Redo Edit
hu: Szerkesztés újra

en: Redo the edit
hu: A visszavont szerkesztés ismételt végrehajtása

en: Reload
hu: Frissítés

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
hu: A kijelölt szöveg törlése, a vágólapra helyezés nélkül

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Rename Emblem
hu: Matrica átnevezése

en: Rename selected item
hu: Kijelölt ikon átnevezése

en: Renaming "%s" to "%s".
hu: "%s" átnevezése erre: "%s"

en: Renaming Error
hu: Átnevezési hiba

en: Replace _All
hu: _Mindet cseréli

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
hu: Ikonok rendezése, hogy jobban elférjenek az ablakban és ne fedjék egymást

en: Reset View to _Defaults
hu: Nézet visszaállítása az _alapértelmezettre

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
hu: A "Reset" egy speciális kép, amit nem lehet törölni.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
hu: Rendezési sorrend és nagyítás tulajdonságainak visszaállítása a nézet alapértelmezett értékére

en: Restart Nautilus.
hu: A Nautilus újraindítása.

en: Restore Icon's Original Si_ze
hu: Ikon eredeti méretének viss_zaállítása

en: Restore Icons' Original Si_zes
hu: Ikonok eredeti méretének viss_zaállítása

en: Restore each selected icon to its original size
hu: Minden kijelölt ikon visszaállítása az eredeti méretére

en: Reverse sort order in new windows
hu: Fordított sorrend az új ablakokban

en: Ridged Paper
hu: Érdes papír

en: Rough Paper
hu: Durva papír

en: Ruby
hu: Rubin

en: Run "%s" on any selected items
hu: "%s" futtatása minden kijelölt elemre

en: Run in _Terminal
hu: _Futtatás terminálban

en: Run or Display?
hu: Futtatás vagy megjelenítés?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
hu: Parancsfájlok futtatása vagy kezelése a ~/Nautilus/scripts könyvtárból

en: Save
hu: Mentés

en: Sea Foam
hu: Tengeri hab

en: Search List
hu: Keresési lista

en: Search for files by file name and file properties
hu: Fájlok keresése fájlnév és tulajdonságok alapján

en: Search for files by file name only
hu: Fájlok keresése csak fájlnév alapján

en: Search this computer for files
hu: Fájlok keresése ezen a számítógépen

en: Searching Unavailable
hu: A keresés nem elérhető

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
hu: A keresés jelenleg nem érhető el, mert vagy nincs indexe, vagy nem fut a keresési szolgáltatás.

en: Select Pattern
hu: Minta kiválasztása

en: Select _All
hu: _Mindent kijelöl

en: Select _All Files
hu: Minden fájlt _kijelöl

en: Select _Pattern
hu: _Minta kiválasztása

en: Select a Category:
hu: Kategória kiválasztása:

en: Select a color to add
hu: Hozzáadandó szín kiválasztása

en: Select all items in this window
hu: Minden elem kijelölése ebben az ablakban

en: Select all the text in a text field
hu: Minden szöveget kijelöl a szövegmezőben

en: Select an icon
hu: Ikon kiválasztása

en: Select an image file for the new emblem:
hu: Válasszon ki egy képet az új matricához:

en: Select an image file to add as a pattern
hu: Válasszon ki egy képfájlt (ebből lesz a minta)

en: Select items in this window matching a given pattern
hu: Minden a megadott mintával egyező elem kijelölése ebben az ablakban

en: Select the columns visible in this folder
hu: Ebben a mappában látható oszlopok kiválasztása

en: Selection Box Alpha
hu: A kijelölődoboz alfa csatornája

en: Selection Box Color
hu: Kijelölődoboz színe

en: Sensitive
hu: Érzékeny

en: Server Settings
hu: Kiszolgálóbeállítások

en: Set _user ID
hu: F_elhasználói azonosító beállítása (setuid)

en: Set as _Background
hu: Beállítás _háttérként

en: Set as background for _all folders
hu: Beállítás _háttérként az összes mappához

en: Set as background for _this folder
hu: Beállítás háttérként _ehhez a mappához

en: Set gro_up ID
hu: C_soport azonosító beállítása (setgid)

en: Set the zoom level of the current view
hu: Az aktuális ablak nagyításának beállítása

en: Shale
hu: Pala

en: Show %s
hu: %s megjelenítése

en: Show _only folders
hu: _Csak mappák megjelenítése

en: Show _thumbnails:
hu: _Bélyegképek megjelenítése:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
hu: Egy olyan ablak megjelenítése, amelyben beállíthatja a háttér mintáját vagy színét.

en: Show folders first in windows
hu: Könyvtárak megjelenítése elsőként az ablakokban

en: Show hidden and _backup files
hu: Rejtett fájlok és _biztonsági mentések megjelenítése

en: Show location bar in new windows
hu: Címsor megjelenítése az új ablakokban

en: Show media properties for the selected volume
hu: A kijelölt kötet adathordozó tulajdonságainak megjelenítése

en: Show priority text in toolbars
hu: Prioritás szöveg megjelenítése az eszköztárakon

en: Show side pane in new windows
hu: Oldalpanel megjelenítése az új ablakokban

en: Show status bar in new windows
hu: Állapotsor megjelenítése az új ablakokban

en: Show te_xt in icons:
hu: S_zöveg megjelenítése az ikonokban:

en: Show the contents at the normal size
hu: A tartalom mutatása normál méretben

en: Show the contents in less detail
hu: Kevesebb részlet mutatása

en: Show the contents in more detail
hu: Több részlet mutatása

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
hu: Ebben a menüben szereplő parancsfájlok mappájának megnyitása

en: Show toolbar in new windows
hu: Eszköztár megjelenítése az új ablakokban

en: Side Pane
hu: Oldalpanel

en: Side Panel Failed
hu: Oldalpanel hibát észlelt

en: Side pane view
hu: Oldalpanel nézet

en: Silver
hu: Ezüst

en: Size
hu: Méret

en: Size:
hu: Méret:

en: Sky
hu: Égbolt

en: Sky Ridge
hu: Égszín csík

en: Snow Ridge
hu: Hó csík

en: Software
hu: Szoftver

en: Some files will not be displayed.
hu: Nem jelenik meg minden fájl.

en: Some of the files could not be added as emblems.
hu: Bizonyos fájlok nem adhatóak hozzá matricaként.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
hu: Sajnálom, de a(z) "%s" nem egy használható képfájl.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
hu: Sajnálom, de a(z) "%s" nem érvényes fájlnév.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
hu: Sajnálom, de nem lehet törölni a(z) %s matricát.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
hu: Sajnálom, de a matrica kulcsszavában csak betűk, szóközök és számok lehetnek.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
hu: Sajnálom, de nem lehet törölni a(z) %s mintát.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
hu: Sajnálom, de nem lehet telepíteni a(z) %s mintát.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
hu: Sajnálom, de a már létezik egy "%s" nevű matrica.

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
hu: Sajnálom, de távoli gépekről nem hajthat végre parancsokat.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
hu: Sajnálom, de nem cserélheti le a "Reset" képet.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
hu: Sajnálom, de nem adott meg érvényes fájlnevet.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
hu: Sajnálom, de a matrica kulcsszava nem lehet üres.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
hu: Sajnálom, de a színnek nem lehet üres a neve.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
hu: Sajnálom, nem lehet megváltoztatni a(z) "%s" csoportját.

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
hu: Sajnálom, nem lehet megváltoztatni a(z) "%s" tulajdonosát.

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
hu: Sajnálom, nem lehet megváltoztatni a(z) "%s" jogosultságait.

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
hu: Sajnálom, nem lehet megjeleníteni a(z) "%s" teljes tartalmát.

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
hu: Sajnálom, nem lehet átnevezni "%s"-t erre: "%s".

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
hu: Sajnos nem lehet menteni az egyéni matrica nevét.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
hu: Sajnos nem lehet menteni az egyéni matricát.

en: Sort _folders before files
hu: _Mappák mindig a fájlok előtt

en: Sound
hu: Hang

en: Special
hu: Speciális

en: Special flags:
hu: Speciális kapcsolók:

en: St_atusbar
hu: Á_llapotsor

en: Start Here
hu: Kezdje itt!

en: Status
hu: Állapot

en: Stop
hu: Leállítás

en: Stop loading this location
hu: Hely betöltésének leállítása

en: Str_etch Icon
hu: Ikon _széthúzása

en: Stucco
hu: Műmárvány

en: Switch
hu: Átváltás

en: Switch to Manual Layout?
hu: Átvált kézi elrendezésre?

en: System Settings
hu: Rendszerbeállítások

en: Tangerine
hu: Mandarin

en: Terracotta
hu: Terrakotta

en: Text
hu: Szöveg

en: Text Viewer
hu: Szövegmegjelenítő

en: Text view
hu: Szöveg nézet

en: Text view factory
hu: Szövegnézet factory

en: Text view:
hu: Szövegnézet:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
hu[0]: A %d kijelölt elem akkor kerül másolásra, ha kiválasztja a Fájlok beillesztése parancsot
hu[1]: A %d kijelölt elem akkor kerül másolásra, ha kiválasztja a Fájlok beillesztése parancsot

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
hu[0]: A %d kijelölt elem akkor kerül áthelyezésre, ha kiválasztja a Fájlok beillesztése parancsot
hu[1]: A %d kijelölt elem akkor kerül áthelyezésre, ha kiválasztja a Fájlok beillesztése parancsot

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
hu: A(z) %s oldalpanel hibát észlelt és nem tud tovább futni.

en: The %s view encountered an error and can't continue.
hu: A(z) %s nézet hibát észlelt és nem tud tovább futni.

en: The %s view encountered an error while starting up.
hu: A(z) %s nézet hibát észlelt induláskor.

en: The NautilusApplication associated with this window.
hu: Az ablakhoz rendelt NautilusApplication.

en: The action associated with "%s" is invalid.
hu: A következőhöz társított művelet érvénytelen: "%s".

en: The application ID of the window.
hu: Az ablak alkalmazás azonosítója.

en: The application associated with "%s" is invalid.
hu: A következőhöz társított alkalmazás érvénytelen: "%s".

en: The attempt to log in failed.
hu: A bejelentkezési kísérlet sikertelen volt.

en: The attribute name to display
hu: A megjelenítendő tulajdonságnév

en: The color cannot be installed.
hu: Nem lehet telepíteni a színt.

en: The date the file was accessed.
hu: A fájl hozzáférésének dátuma.

en: The date the file was modified.
hu: A fájl módosításának dátuma.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
hu: Az alapértelmezett művelet nem tudja megnyitni a következőt: "%s", mert a művelet nem érhet el fájlokat a következő helyen: "%s".

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
hu: Az alapértelmezett művelet nem tudja megnyitni a következőt: "%s", mert a művelet nem érhet el fájlokat a következő helyen: "%s".

en: The default width of the side pane in new windows.
hu: Az oldalpanel alapértelmezett szélessége az új ablakokban.

en: The destination and source are the same file.
hu: A cél és a forrás ugyanaz a fájl.

en: The destination disk is read-only.
hu: A céllemez írásvédett.

en: The destination folder is inside the source folder.
hu: A célmappa a forrásmappán belül van.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
hu: Az áthúzott fájl nem tűnik érvényes képnek.

en: The dragged text was not a valid file location.
hu: Az áthúzott szöveg nem érvényes fájlhely.

en: The emblem cannot be added.
hu: A matricát nem lehet hozzáadni.

en: The emblem cannot be installed.
hu: A matricát nem lehet telepíteni.

en: The emblems do not appear to be valid images.
hu: A matricák nem tűnnek érvényes képeknek.

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
hu: A(z) "%s" fájl már létezik. Lecseréli?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
hu: A(z) "%s" fájl nem helyezhető át a Kukába.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
hu: A(z) '%s' fájl nem tűnik érvényes képnek.

en: The file is not an image.
hu: A fájl nem egy kép.

en: The file that you dropped is not an image.
hu: A leejtett fájl nem kép.

en: The file that you dropped is not local.
hu: A leejtett fájl nem helyi.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
hu: A mappában ("%s") több fájl van, mint amennyit a Nautilus kezelni tud.

en: The folder contents could not be displayed.
hu: A mappa tartalmát nem lehet megjeleníteni.

en: The group could not be changed.
hu: Nem lehet megváltoztatni a csoportot.

en: The group of the file.
hu: A fájl csoportja.

en: The item could not be renamed.
hu: Nem lehet átnevezni az elemet.

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
hu: A link törött, áthelyezi a Kukába?

en: The location "%s" does not exist.
hu: A(z) "%s" hely nem létezik.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
hu: A helyet nem lehet megjeleníteni ezzel a nézőkével.

en: The mime type of the file.
hu: A fájl MIME-típusa.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
hu: "%s" nevű elem már létezik ebben a mappában. Használjon egy másik nevet.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
hu: A(z) "%s" név nem érvényes, mert tartalmazza a "/" karaktert. Használjon másik nevet.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
hu: A(z) "%s" név nem érvényes. Használjon másik nevet.

en: The name and icon of the file.
hu: A fájl neve és ikonja.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
hu: A nevet már használja egy speciális elem, amelyet nem lehet eltávolítani vagy átnevezni. Ha még mindig át akarja másolni az elemet, először nevezze át, és próbálja meg újra.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
hu: A nevet már használja egy speciális elem, amelyet nem lehet eltávolítani vagy átnevezni. Ha még mindig át akarja helyezni az elemet, először nevezze át, és próbálja meg újra.

en: The owner could not be changed.
hu: Nem lehet megváltoztatni a tulajdonost.

en: The owner of the file.
hu: A fájl tulajdonosa.

en: The permissions could not be changed.
hu: Nem lehet megváltoztatni a jogosultságokat.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
hu: Nem lehet megállapítani a(z) "%s" jogosultságait.

en: The permissions of the file, in octal notation.
hu: A fájl oktális jogosultságai.

en: The permissions of the file.
hu: A fájl jogosultságai.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
hu: Nem lehet megállapítani a kijelölt fájl jogosultságait.

en: The selection rectangle
hu: A kijelölés téglalapja

en: The size of the file.
hu: A fájl mérete.

en: The type of the file.
hu: A fájl típusa.

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
hu: A következőhöz társított nézőprogram érvénytelen: "%s".

en: The x-alignment of the column
hu: Az oszlop x-igazítása.

en: Themes
hu: Témák

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
hu: Nincs "%s" ebben a mappában. Lehet, hogy áthelyezték vagy törölték?

en: There is no action associated with "%s".
hu: A következőhöz nincs művelet társítva: "%s".

en: There is no application associated with "%s".
hu: A következőhöz nincs alkalmazás társítva: "%s".

en: There is no space on the destination.
hu: Nincs hely a célmeghajtón.

en: There is not enough space on the destination.
hu: A célfájl lemezén nincs elég hely.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
hu: Nincs semmi a vágólapon.

en: There was an error displaying help.
hu: Hiba történt a súgó megjelenítése közben.

en: There was an error displaying help: 
    %s
hu: Hiba történt a súgó megjelenítése közben: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
hu: Hiba történt a súgó megjelenítése közben: %s

en: There was an error launching the application.
hu: Hiba történt az alkalmazás indításakor.

en: This drop target only supports local files.
hu: A drop célpont csak helyi fájlokat támogat.

en: This folder uses automatic layout.
hu: Ez a mappa automatikus elrendezést használ.

en: This is disabled due to security considerations.
hu: Ez biztonsági okokból ki van kapcsolva.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
hu: Ez talán azért lehet, mert a matrica állandó, és nem olyan, amit ön hozott létre.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
hu: Ez talán azért lehet, mert a matrica állandó, és nem olyan, amit ön hozott létre.

en: This is the default theme for Nautilus.
hu: Ez a Nautilus alapértelmezett témája.

en: This link can't be used, because it has no target.
hu: Ez a link nem használható, mert nem mutat semmire.

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
hu: Ez a link nem használható, mert nem létezik, amire mutat ("%s").

en: This theme uses photo-realistic folders.
hu: Ez a téma fotorealisztikus képeket használ.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
hu[0]: Ez %d ablakot fog megnyitni.
hu[1]: Ez %d ablakot fog megnyitni.

en: Tip
hu: Buboréksúgó

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
hu: A nem helyi fájlok megnyitásához másolja ezeket egy helyi mappába, majd próbálja onnan kihúzni.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
hu: A nem helyi fájlok megnyitásához másolja ezeket egy helyi mappába, majd próbálja onnan kihúzni. A helyi fájlokat az alkalmazás már megnyitotta.

en: To:
hu: Cél:

en: Toggle using a tighter layout scheme
hu: Kapcsolás szorosabb elrendezésre

en: Too Many Files
hu: Túl sok fájl

en: Tooltip for the menu item
hu: Buboréksúgó a menüelemhez

en: Trash
hu: Kuka

en: Trash icon visible on desktop
hu: A Kuka ikon megjelenítése a munkaasztalon

en: Tree
hu: Fa

en: Try to fit in window
hu: Méretezés, hogy beférjen az ablakba

en: Type
hu: Típus

en: Type:
hu: Típus:

en: URI currently displayed
hu: A jelenleg megjelenített URI

en: Unable to Replace File
hu: A fájl helyettesítése sikertelen

en: Unable to launch the cd burner application.
hu: Nem sikerült elindítani a CD-égető alkalmazást.

en: Undo Edit
hu: Szerkesztés visszavonása

en: Undo the edit
hu: A szerkesztés visszavonása

en: Undo the last text change
hu: Utolsó szövegváltoztatás visszavonása

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
hu: Sajnos nem állapítható meg, hogy melyik oldalpanelről van szó.

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
hu: Ismeretlen GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
hu: Leválasztás hiba

en: Unmount the selected volume
hu: A kijelölt kötet lecsatolása

en: Up
hu: Fel

en: Urgent
hu: Sürgős

en: Use "%s" to open the selected item
hu: Használja a következőt a kijelölt elem megnyitásához: "%s"

en: Use _Default Background
hu: _Alapértelmezett háttér használata

en: Use as default for "%s" items
hu: Legyen alapértelmezett "%s" elemekhez

en: Use as default for "%s" only
hu: Csak "%s" elemekhez legyen alapértelmezett

en: Use manual layout in new windows
hu: Kézi elrendezés használata az új ablakokban

en: Use the default background for this location
hu: Alapértelmezett háttér használata ehhez a helyhez

en: Use the default desktop background
hu: Az alapértelmezett munkaasztalháttér használata

en: Use tighter layout in new windows
hu: Szorosabb elrendezés használata az új ablakokban

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
hu: Krémszínű mappák, szürkészöld háttéren.

en: View Failed
hu: Sikertelen megtekintés

en: View _new folders using:
hu: _Új mappák megjelenítése mint:

en: View as %s
hu: %sként

en: View as Icons
hu: Ikonnézet

en: View as List
hu: Listanézet

en: View as Text
hu: Szövegként

en: View as _Icons
hu: _Ikonnézet

en: View as _List
hu: _Listanézet

en: View as...
hu: Nézet mint...

en: View in Multiple Windows?
hu: Megtekintés külön ablakokban?

en: View of the current file or folder
hu: Aktuális fájl vagy mappa nézete

en: View or modify the properties of each selected item
hu: Minden kijelölt elem tulajdonságainak megtekintése vagy módosítása

en: View your computer storage
hu: Számítógéptároló megtekintése

en: View your home folder in the Nautilus file manager
hu: Megnyitja a saját mappáját a Nautilus fájlkezelőben

en: View your network servers in the Nautilus file manager
hu: Hálózati kiszolgálók megtekintése a Nautilus fájlkezelőben

en: Views
hu: Nézetek

en: Violet
hu: Ibolya

en: Visible _Columns...
hu: Látható _oszlopok...

en: Volume:
hu: Kötet:

en: Wavy White
hu: Hullámzó fehér

en: Web Services
hu: Webszolgáltatások

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
hu: 0000. szeptember 00., szerda, 00.00.00

en: What to do with executable text files when activated
hu: Vég_rehajtható szövegfájlok megtekintése kattintáskor

en: When to show preview text in icons
hu: S_zöveg mutatása az ikonokban

en: Whether the menu item is sensitive
hu: Érzékeny-e a menüelem

en: White
hu: Fehér

en: White Ribs
hu: Fehér bordák

en: Width of the side pane
hu: Az oldalpanel szélessége

en: Windows Network
hu: Windows hálózat

en: Would you like to continue?
hu: Mégis folytatja?

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
hu: Nem módosíthatja a jogosultságokat, mivel nem ön a fájl tulajdonosa.

en: You can choose another view or go to a different location.
hu: Választhat másik nézetet vagy megnézhet egy másik helyet.

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
hu: Beállíthatja, hogy a GNOME egy adott fájltípushoz milyen alkalmazást vagy nézőprogramot rendeljen. Akar most ehhez a fájltípushoz alkalmazást vagy nézőprogramot rendelni?

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
hu: Beállíthatja, hogy a GNOME egy adott fájltípushoz milyen alkalmazást rendeljen. Akar most ehhez a fájltípushoz alkalmazást rendelni?

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
hu: A Fájltípusok és programok párbeszédablakban állíthatja be, hogy egy adott fájltípushoz mely programok tartozzanak.

en: You can only use images as custom icons.
hu: Csak képeket használhat egyéni ikonként.

en: You can only use local images as custom icons.
hu: Csak helyi képeket használhat egyéni ikonként.

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
hu: Nem állíthat be egyszerre egynél több egyéni ikont!

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
hu: Nem állíthat be egyszerre egynél több egyéni ikont.

en: You cannot copy a file over itself.
hu: Nem másolhatja a fájlt saját magára.

en: You cannot copy a folder into itself.
hu: Nem lehet egy mappát önmagára másolni.

en: You cannot copy items into the trash.
hu: Nem másolhat elemeket a Kukába.

en: You cannot copy this trash folder.
hu: Nem másolhatja ezt a Kuka mappát.

en: You cannot create links inside the trash.
hu: Nem hozhat létre linkeket a Kukán belül.

en: You cannot delete a volume icon.
hu: A kötet ikonja nem törölhető.

en: You cannot move a folder into itself.
hu: Nem lehet egy mappát önmagába áthelyezni.

en: You cannot move this trash folder.
hu: Nem helyezheti át ezt a Kuka mappát.

en: You do not have permissions to write to the destination.
hu: Nincs joga írni a célterületre.

en: You do not have permissions to write to this folder.
hu: Nincs joga írni ebbe a mappába.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
hu: Nem jogosult a(z) "%s" csoportjának megváltoztatására.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
hu: Nem jogosult a(z) "%s" átnevezésére.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
hu: Nem jogosult a(z) "%s" tartalmának megtekintésére.

en: You must enter a name for the server.
hu: Meg kell adnia egy nevet a kiszolgálónak.

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Zoom _In
hu: _Nagyítás

en: Zoom _Out
hu: _Kicsinyítés

en: Zoom to Fit
hu: Méretezés, hogy elférjen

en: _About
hu: _Névjegy

en: _Add Bookmark
hu: _Könyvjelző hozzáadása

en: _Add a New Color...
hu: Új szín _hozzáadása...

en: _Add a New Emblem...
hu: Új matrica _hozzáadása...

en: _Add a New Pattern...
hu: Új minta _hozzáadása...

en: _Add new...
hu: Ú_j hozzáadása...

en: _Always
hu: _Mindig

en: _Arrange items:
hu: Elemek _rendezése:

en: _Ask each time
hu: _Kérdezze meg minden alkalommal

en: _Associate Action
hu: Művelet _hozzárendelése

en: _Associate Application
hu: Alkalmazás _hozzárendelése

en: _Back
hu: _Vissza

en: _Backgrounds and Emblems...
hu: _Hátterek és matricák...

en: _Bookmarks
hu: _Könyvjelzők

en: _CD Creator
hu: _CD-készítő

en: _Clear History
hu: Előzmények _törlése

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _Computer
hu: _Számítógép

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: _Copy File
hu: Fájl _másolása

en: _Copy Files
hu: Fájlok _másolása

en: _Copy Text
hu: Szöveg _másolása

en: _Copy here
hu: _Másolás ide

en: _Default zoom level:
hu: _Alapértelmezett nagyítás:

en: _Delete
hu: _Törlés

en: _Delete from Trash
hu: Törlés a _Kukából

en: _Display
hu: _Megjelenítés

en: _Double click to activate items
hu: E_lemek aktiválása dupla kattintással

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: _Edit Bookmarks
hu: Köny_vjelzők szerkesztése

en: _Emblems
hu: _Matricák

en: _Empty
hu: Ü_rítés

en: _Empty File
hu: Fájl _kiürítése

en: _Empty Trash
hu: _Kuka ürítése

en: _File
hu: _Fájl

en: _File group:
hu: _Fájl csoportja:

en: _Format
hu: _Formázás

en: _Forward
hu: _Előre

en: _Go
hu: _Ugrás

en: _Go There
hu: _Ugrás ide

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Hide
hu: _Elrejtés

en: _Home
hu: _Kezdőlap

en: _Image:
hu: _Kép:

en: _Keep Aligned
hu: _Rendezettség megtartása

en: _Keyword:
hu: _Kulcsszó:

en: _Link here
hu: _Linkelés ide

en: _Local File Only
hu: Csak _helyi fájlok

en: _Location (URL):
hu: _Hely (URL):

en: _Location...
hu: _Hely...

en: _Location:
hu: _Hely:

en: _Manually
hu: _Kézzel

en: _Modify...
hu: _Módosítás...

en: _Mount Volume
hu: Kötet _beillesztése

en: _Move here
hu: Á_thelyezés ide

en: _Name:
hu: _Név:

en: _Names:
hu: _Nevek:

en: _Never
hu: _Soha

en: _Only for files smaller than:
hu: _Csak az ennél kisebb fájlokhoz:

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: _Open Scripts Folder
hu: _Parancsfájlok mappa megnyitása

en: _Paste Files
hu: Fájlok _beillesztése

en: _Paste Files Into Folder
hu: _Fájlok beillesztése a mappába

en: _Paste Text
hu: Szöveg _beillesztése

en: _Pattern:
hu: _Minta:

en: _Patterns
hu: M_inták

en: _Places
hu: _Helyek

en: _Properties
hu: _Tulajdonságok

en: _Read
hu: _Olvasás

en: _Reload
hu: _Frissítés

en: _Remove Custom Icon
hu: _Egyéni ikon eltávolítása

en: _Remove a Color...
hu: Szín _eltávolítása...

en: _Remove a Pattern...
hu: Minta _eltávolítása...

en: _Remove an Emblem...
hu: Matrica _eltávolítása...

en: _Remove...
hu: _Törlés...

en: _Rename...
hu: Á_tnevezés...

en: _Replace
hu: _Csere

en: _Retry
hu: _Újra

en: _Run
hu: _Futtatás

en: _Run executable text files when they are clicked
hu: _Végrehajtható szövegfájlok futtatása kattintáskor

en: _Scripts
hu: _Parancsfájlok

en: _Select Custom Icon...
hu: _Egyéni ikon kiválasztása...

en: _Show
hu: _Megjelenítés

en: _Side Pane
hu: _Oldalpanel

en: _Single click to activate items
hu: _Elemek aktiválása egy kattintással

en: _Skip
hu: _Mellőz

en: _Sticky
hu: _Ragadós

en: _Stop
hu: _Leállítás

en: _Templates
hu: _Sablonok

en: _Text beside icons
hu: _Szöveg az ikon mellett

en: _Trash
hu: _Kuka

en: _Undo
hu: _Visszavonás

en: _Unmount Volume
hu: Kötet _leválasztása

en: _Up
hu: _Fel

en: _Use Default
hu: Alapértelmezett _használata

en: _Use compact layout
hu: Szorosabb _elrendezés használata

en: _View
hu: _Nézet

en: _View as...
hu: _Nézet mint...

en: _View executable text files when they are clicked
hu: Vég_rehajtható szövegfájlok megtekintése kattintáskor

en: _Write
hu: Í_rás

en: _Write contents to CD
hu: _Tartalom felírása CD-re

en: a title
hu: egy cím

en: additional text
hu: további szöveg

en: animation to indicate on-going activity
hu: animáció mutatja, hogy történik valami

en: another link to %s
hu: még egy link ehhez: %s

en: bonobo_ui_init() failed.
hu: bonobo_ui_init() sikertelen.

en: by Modification _Date
hu: Mó_dosítás dátuma szerint

en: by _Emblems
hu: _Matrica szerint

en: by _Name
hu: _Név szerint

en: by _Size
hu: _Méret szerint

en: by _Type
hu: _Típus szerint

en: date accessed
hu: hozzáférés dátuma

en: date modified
hu: módosítás dátuma

en: default for "%s"
hu: alapértelmezett ehhez: "%s"

en: default for this file
hu: alapértelmezett ehhez a fájlhoz

en: editable text
hu: szerkeszthető szöveg

en: group
hu: csoport

en: highlighted as keyboard focus
hu: kivilágítva billentyűzet-fókusznál

en: highlighted for drop
hu: drag'n'drop célpontjaként kivilágítva

en: highlighted for selection
hu: kijelöléshez kivilágítva

en: in menu for "%s"
hu: a menüben ehhez: "%s"

en: in menu for this file
hu: a menüben ehhez a fájlhoz

en: link (broken)
hu: link (törött)

en: link to %s
hu: link erre: %s

en: loading...
hu: betöltés...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
hu: nautilus: --check nem használható URI-kel.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
hu: nautilus: --check nem használható más paraméterekkel.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
hu: nautilus: --geometry nem használható több mint egy URI-vel.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
hu: nautilus: --quit nem használható URI-kel.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
hu: nautilus: --restart nem használható URI-kel.

en: nd copy)
hu: . másolat)

en: new file
hu: új fájl

en: none
hu: nincs

en: not in menu
hu: nincs a menüben

en: nothing
hu: semmi

en: octal permissions
hu: oktális jogosultságok

en: on the desktop
hu: a munkaasztalon

en: open a browser window.
hu: böngészőablak megnyitása.

en: owner
hu: tulajdonos

en: permissions
hu: jogosultságok

en: pointing at "%s"
hu: erre mutat: "%s"

en: provides visual status
hu: jelzi a Nautilus állapotát

en: rd copy)
hu: . másolat)

en: reset
hu: visszaállítás

en: size
hu: méret

en: some more text
hu: még egy kis szöveg

en: st copy)
hu: . másolat)

en: th copy)
hu: . másolat)

en: the browse history
hu: a böngésző előzményei

en: the current selection
hu: az aktuális kijelölés

en: the editable label
hu: a szerkeszthető címke

en: throbber
hu: pörgettyű

en: throbber factory
hu: pörgettyű factory

en: throbber object factory
hu: pörgettyű object factory

en: today
hu: ma

en: today at %-I:%M %p
hu: ma, %H.%M

en: today at %-I:%M:%S %p
hu: ma, %H.%M.%S

en: today at 00:00 PM
hu: ma, 00.00

en: today at 00:00:00 PM
hu: ma, 00.00.00

en: today, %-I:%M %p
hu: ma, %H.%M

en: today, 00:00 PM
hu: ma, 00.00

en: type
hu: típus

en: unknown
hu: ismeretlen

en: unknown MIME type
hu: ismeretlen MIME-típus

en: unknown type
hu: ismeretlen típus

en: unreadable
hu: olvashatatlan

en: untitled folder
hu: névtelen mappa

en: whether we are highlighted for a D&D drop
hu: D&D célpontjaként vagyunk-e kivilágítva

en: whether we are highlighted for a selection
hu: kijelölés miatt vagyunk-e kivilágítva

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
hu: billentyűzet-fókusz miatt vagyunk-e kivilágítva

en: yesterday
hu: tegnap

en: yesterday at %-I:%M %p
hu: tegnap, %H.%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
hu: tegnap, %H.%M.%S

en: yesterday at 00:00 PM
hu: tegnap, 00.00

en: yesterday at 00:00:00 PM
hu: tegnap, 00.00.00

en: yesterday, %-I:%M %p
hu: tegnap, %H.%M

en: yesterday, 00:00 PM
hu: tegnap, 00.00
