system-config-date - en to id translation catalogue (330 entries)

en: A connection with %s could not be established.  Either %s is not available or the firewall settings on your computer are blocking NTP connections.
id: Koneksi dengan %s tidak dapat terjalin. Kemungkinan %s tidak tersedia atau setting firewall pada komputer anda menghalangi koneksi NTP.

en: Africa/Abidjan
id: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
id: Afrika/Akra

en: Africa/Addis_Ababa
id: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
id: Afrika/Aljazair

en: Africa/Asmera
id: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
id: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
id: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
id: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
id: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
id: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
id: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
id: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
id: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
id: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
id: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
id: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
id: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
id: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
id: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
id: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
id: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
id: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
id: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
id: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
id: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
id: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
id: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
id: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
id: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
id: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
id: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
id: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
id: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
id: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
id: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
id: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
id: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
id: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
id: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
id: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
id: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
id: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
id: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
id: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
id: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
id: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
id: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
id: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
id: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
id: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
id: Afrika/Tunisia

en: Africa/Windhoek
id: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
id: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
id: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
id: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
id: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
id: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
id: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
id: Amerika/Asuncion

en: America/Atka
id: Amerika/Atka

en: America/Barbados
id: Amerika/Barbados

en: America/Belem
id: Amerika/Belem

en: America/Belize
id: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
id: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
id: Amerika/Bogota

en: America/Boise
id: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
id: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
id: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
id: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
id: Amerika/Karakas

en: America/Catamarca
id: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
id: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
id: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
id: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
id: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
id: Amerika/Kordoba

en: America/Costa_Rica
id: Amerika/Kosta_Rika

en: America/Cuiaba
id: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
id: Amerika/Curacao

en: America/Dawson
id: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
id: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
id: Amerika/Denver

en: America/Detroit
id: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
id: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
id: Amerika/Edmonton

en: America/El_Salvador
id: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
id: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
id: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
id: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
id: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
id: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
id: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
id: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
id: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
id: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
id: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
id: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
id: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
id: Amerika/Halifax

en: America/Havana
id: Amerika/Havana

en: America/Indiana/Indianapolis
id: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
id: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
id: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
id: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
id: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
id: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
id: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
id: Amerika/Jamaika

en: America/Jujuy
id: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
id: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
id: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
id: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
id: Amerika/Knox_IN

en: America/La_Paz
id: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
id: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
id: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
id: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
id: Amerika/Maceio

en: America/Managua
id: Amerika/Managua

en: America/Manaus
id: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
id: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
id: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
id: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
id: Amerika/Menominee

en: America/Merida
id: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
id: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
id: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
id: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
id: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
id: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
id: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
id: Amerika/Nassau

en: America/New_York
id: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
id: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
id: Amerika/Nome

en: America/Noronha
id: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
id: Amerika/NOrth_Dakota/Center

en: America/Panama
id: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
id: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
id: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
id: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
id: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
id: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
id: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
id: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
id: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
id: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
id: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Regina
id: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
id: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
id: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
id: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
id: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
id: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
id: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
id: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
id: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
id: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
id: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
id: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
id: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
id: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
id: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
id: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
id: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
id: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
id: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
id: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
id: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
id: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
id: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
id: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
id: Amerika/Yellowknife

en: Arctic/Longyearbyen
id: Arktik/Longyearbyen

en: Asia/Calcutta
id: Asia/Kalkuta

en: Asia/Colombo
id: Asia/Kolombo

en: Asia/Damascus
id: Asia/Damaskus

en: Asia/Makassar
id: Asia/Makasar

en: Asia/Singapore
id: Asia/Singapura

en: Atlantic/Azores
id: Atlantik/Azores

en: Atlantic/Bermuda
id: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
id: Atlantik/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
id: Atlantik/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
id: Atlantik/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
id: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
id: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
id: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
id: Atlantik/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
id: Atlantik/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
id: Atlantik/Stanley

en: Australia/West
id: Australia/Barat

en: Brazil/East
id: Brazil/Timur

en: Brazil/West
id: Brazil/Barat

en: Canada/Atlantic
id: Kanada/Atlantik

en: Canada/Central
id: Kanada/Central

en: Canada/East-Saskatchewan
id: Kanada/East-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
id: Kanada/Eastern

en: Canada/Mountain
id: Kanada/Mountain

en: Canada/Newfoundland
id: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
id: Kanada/Pasifik

en: Canada/Saskatchewan
id: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
id: Kanada/Yukon

en: Cancel
id: Batal

en: Change system date and time
id: Ubah tanggal dan waktu sistem

en: Chile/Continental
id: Chili/Kontinental

en: Chile/EasterIsland
id: Chili/EasterIsland

en: Contacting NTP server.  Please wait...
id: Menghubungi Server NTP. Silahkan tunggu...

en: Cuba
id: Kuba

en: Current Time :
id: Waktu Saat ini:

en: Date
id: Tanggal

en: Date & Time
id: Tanggal & Waktu

en: Date/Time Properties
id: Properti Tanggal/Waktu

en: Egypt
id: Mesir

en: Error copying timezone (from %s): %s
id: Gagal mengkopi zona waktu (dari %s): %s

en: Error removing /var/spool/postfix/etc/localtime
id: Gagal memindahkan /var/spool/postfix/etc/localtime

en: Europe/Amsterdam
id: Eropa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
id: Eropa/Andorra

en: Europe/Athens
id: Eropa/Athens

en: Europe/Belfast
id: Eropa/Belfast

en: Europe/Belgrade
id: Eropa/Belgrade

en: Europe/Berlin
id: Eropa/Berlin

en: Europe/Bratislava
id: Eropa/Bratislava

en: Europe/Brussels
id: Eropa/Brussels

en: Europe/Bucharest
id: Eropa/Bucharest

en: Europe/Budapest
id: Eropa/Budapest

en: Europe/Chisinau
id: Eropa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
id: Eropa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
id: Eropa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
id: Eropa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
id: Eropa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
id: Eropa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
id: Eropa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
id: Eropa/Kiev

en: Europe/Lisbon
id: Eropa/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
id: Eropa/Ljubljana

en: Europe/London
id: Eropa/London

en: Europe/Luxembourg
id: Eropa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
id: Eropa/Madrid

en: Europe/Malta
id: Eropa/Malta

en: Europe/Minsk
id: Eropa/Minsk

en: Europe/Monaco
id: Eropa/Monako

en: Europe/Moscow
id: Eropa/Moskow

en: Europe/Oslo
id: Eropa/Oslo

en: Europe/Paris
id: Eropa/Paris

en: Europe/Prague
id: Eropa/Prague

en: Europe/Riga
id: Eropa/Riga

en: Europe/Rome
id: Eropa/Rome

en: Europe/Samara
id: Eropa/Samara

en: Europe/San_Marino
id: Eropa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
id: Eropa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
id: Eropa/Simferopol

en: Europe/Skopje
id: Eropa/Skopje

en: Europe/Sofia
id: Eropa/Sofia

en: Europe/Stockholm
id: Eropa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
id: Eropa/Tallinn

en: Europe/Tirane
id: Eropa/Tirane

en: Europe/Vaduz
id: Eropa/Vaduz

en: Europe/Vatican
id: Eropa/Vatikan

en: Europe/Vienna
id: Eropa/Wina

en: Europe/Vilnius
id: Eropa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
id: Eropa/Warsawa

en: Europe/Zagreb
id: Eropa/Zagreb

en: Europe/Zurich
id: Eropa/Zurich

en: Help is not available.
id: Bantuan tidak tersedia

en: Hour :
id: Jam :

en: Iceland
id: Islandia

en: Indian/Comoro
id: Indian/Komoro

en: Indian/Maldives
id: Indian/Maladewa

en: Internet Time Servers
id: Server Waktu Internet

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Minute :
id: Menit :

en: Pacific/Apia
id: Pasifik/Apia

en: Pacific/Auckland
id: Pasifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
id: Pasifik/Chatham

en: Pacific/Easter
id: Pasifik/Easter

en: Pacific/Efate
id: Pasifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
id: Pasifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
id: Pasifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
id: Pasifik/Fiji

en: Pacific/Funafuti
id: Pasifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
id: Pasifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
id: Pasifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
id: Pasifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
id: Pasifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
id: Pasifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
id: Pasifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
id: Pasifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
id: Pasifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
id: Pasifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
id: Pasifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
id: Pasifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
id: Pasifik/Midway

en: Pacific/Nauru
id: Pasifik/Nauru

en: Pacific/Niue
id: Pasifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
id: Pasifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
id: Pasifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
id: Pasifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
id: Pasifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
id: Pasifik/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
id: Pasifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
id: Pasifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
id: Pasifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
id: Pasifik/Saipan

en: Pacific/Samoa
id: Pasifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
id: Pasifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
id: Pasifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
id: Pasifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
id: Pasifik/Truk

en: Pacific/Wake
id: Pasifik/Wake

en: Pacific/Wallis
id: Pasifik/Wallis

en: Pacific/Yap
id: Pasifik/Yap

en: Please select the nearest city in your timezone:
id: Pilih kota terdekat di zona waktu anda:

en: Please specify an NTP server to use.
id: Tentukan server NTP yang akan dipergunakan.

en: Poland
id: Polandia

en: Second :
id: Detik :

en: Select the timezone for the system.
id: Pilih zona waktu untuk sistem.

en: System clock uses UTC
id: Jam sistem mempergunakan UTC

en: The NTP initscript (%s) does not seem to be functioning properly.  Try running 'rpm -V ntp' to see if the initscript has been modified.  system-config-date will exit now.
id: NTP initscript (%s) tampaknya tidak berfungsi sebagaimana mestinya.  Coba jalankan 'rpm -V ntp' untuk melihat apakah initscript telah dimodifikasi. Sekarang system-config-date akan keluar.

en: Time
id: Waktu

en: Timezone Selection
id: Pemilihan Zona waktu

en: Turkey
id: Turki

en: US/Pacific
id: US/Pasifik

en: You must be root to run timeconfig.
id: Anda harus seorang root untuk menjalankan timeconfig.

en: Your computer can synchronize its clock with a remote time server using the Network Time Protocol.
id: Komputer anda dapat mensinkronkan jamnya dengan remote time server mempergunakan Network Time Protocol.

en: _Date & Time
id: Tanggal & Waktu

en: _Enable Network Time Protocol
id: Gunakan Network Time Protocol

en: _System clock uses UTC
id: Jam sistem mempergunakan UTC

en: _Time Zone
id: Zona Waktu
