gnome-applets - en to is translation catalogue (544 entries)

en:  mounted
is: tengt

en:  not mounted
is: ótengt

en: " reported:
is: " svaraði með:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
is: %#.1fMb móttekin / %#.1fMb sent / tími: %.1d:%.2d

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
is: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Aðlögun)

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
is: (C) 1999-2001 GNOME Hakkarar

en: (No
is: ( Ekkert

en: <b>Appearance</b>
is: <b>Útlit</b>

en: <b>Behavior</b>
is: <b>Hegðun</b>

en: <b>Colors</b>
is: <b>Litir</b>

en: <b>Size</b>
is: <b>Stærð</b>

en: <b>Warnings</b>
is: <b>Aðvaranir</b>

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
is: Xeyes klónn fyrir GNOME tólstikuna.

en: A set of eyeballs for your panel
is: Augu fyrir tólstikuna þína

en: AccessX Status
is: Staða AccessX

en: Accessories
is: Aukahlutir

en: Add button
is: Bæta við hnappi

en: Address Entry
is: Færsla Heimlisfangs

en: Adjust the sound volume
is: Stilla hljóðstyrk

en: Alert you when new mail arrives
is: Tilkynnir þér hvenær nýr póstur berst

en: Amusements
is: Skemmtun

en: Appearance
is: Útlit

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
is: Tólstikuforrit til að tengja og aftengja blokk gagnahirslur ( Harða diska, netdrif ofl. )

en: Arabic
is: Arabíska

en: Arabic keymap
is: Arabískt keymap

en: Arabic xkb keymap
is: Arabískt xkb keymap

en: Armenia
is: Armenía

en: Armenian
is: Armenskt

en: Armenian Sun keymap
is: Armenskt Sun Keymap

en: Armenian xkb keymap
is: Armenskt xkb keymap

en: Ask for confirmation when connecting/disconnecting
is: Biðja um staðfestingu við tengingu/aftengingu

en: Austria
is: Austurríki

en: Battery Charge Monitor
is: Rafhleðslumælir

en: Battery Status Utility
is: Hleðslustöðuverkfærið

en: Battery fully re-charged
is: Rafhlaðan er nú fullhlaðin

en: Battery is now fully re-charged!
is: Rafhlaðan er nú fullhlaðin!

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
is: Það er Lág hleðsla á rafhlöðu (%d%%) og þú ert ekki tengd(ur) við rafmagnsnet

en: Battery power low
is: Lítil rafhleðsla á rafhlöðu

en: Battery: %d%% (%s)
is: Rafhlaða: %d%% (%s)

en: Battery: Not present
is: Rafhlaða: Ekki til staðar

en: Battstat Factory
is: Battstat Verksmiðjan

en: Before each _update:
is: Áð_ur en nýr póstur berst:

en: Behavior
is: Hegðun

en: Belgian
is: Belgíska

en: Belgium
is: Belgía

en: Blink when connecting
is: Blikka við tengingu

en: Brazil
is: Brasilía

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
is: Brasilískt Portúgalskt Sun USB keymap

en: Brazil Portuguese Sun keymap
is: Brasilískt Portúgalskt Sun keymap

en: Brazil Portuguese keymap
is: Brasilískt Portúgalskt keymap

en: Brazil Portuguese xkb keymap
is: Brasilískt Portúgalskt xkb keymap

en: Browse
is: Vafra

en: Browser
is: Vafri

en: Bulgaria
is: Búlgaría

en: Bulgarian
is: Búlgarska

en: CD Player
is: Geislaspilari

en: CD Player Preferences
is: Stillingar geislaspilara

en: CPU Load
is: CPU Álag

en: C_olor:
is: _Litur

en: C_onnect
is: _Tengjast

en: C_onnecting:
is: _Tengist:

en: Canada
is: Kanada

en: Canadian Sun keymap
is: Kanadískt Sun keymap

en: Canadian xkb keymap
is: Kanadískt xkb keymap

en: Cd Recorder
is: Brennari

en: Cdrom
is: Geisladrif

en: Change
is: Breyta

en: Change the keyboard layout
is: Breyta útliti lyklaborðs

en: Charging
is: Í hleðslu

en: City:
is: Borg:

en: Clear Sky
is: Heiður himin

en: Click this button to Play or Pause the CD
is: Ýttu á þennan takka til að afspila eða setja geisladisk í bið

en: Click this button to Play the next track in the CD
is: Ýttu á þennan takka til að spila næsta lag

en: Click this button to Play the previous track in the CD
is: Ýttu á þennan takka til að spila lagið á undan þessu

en: Click this button to Stop playing the CD
is: Ýttu á þennan takka til að stöðva afspilun af geisladisk

en: Click this button to eject the CD
is: Ýttu á þennan takka til ýta geisladisk út

en: Click this button to start the browser
is: Smelltu á þennan hnapp til að ræsa vafra

en: Co_mmand:
is: Skipu_n:

en: Colors
is: Litir

en: Command line
is: Skipanalína

en: Command to execute before each update
is: Skipun sem á að keyra fyrir hverja uppfærslu

en: Command to execute when clicked
is: Skipun sem á að keyra þegar tvísmellt er

en: Command to execute when new mail arrives
is: Skipun sem á að keyra þegar nýr póstur berst

en: Commands
is: Skipanir

en: Con_firm connection
is: Stað_festa tengingu

en: Conditions:
is: Skilyrði:

en: Connections
is: Tengingar

en: Copyright (C) 1998
is: Höfundaréttur áskilin (C) 1998

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
is: Höfundarréttur áskilin (C) 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 2003 Sun Microsystems
is: Höfundaréttur áskilinn (C) 2003 Sun Microsystems

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
is: Höfundaréttur áskilin (c)1999 by S. Papadimitriou

en: Could not connect to the Internet.
is: Ekki tókst að tengjast internetinu.

en: Critical
is: Alvarlegt

en: Custom
is: Annað

en: Czech
is: Tékkneska

en: Czech Republic
is: Tékkland

en: Czech Sun keymap
is: Tékkneskt Sun keymap

en: Czech and Slovak xkb keymap
is: Tékkneskt Slóvneskt xkb keymap

en: Czech keymap
is: Tékknenskt keymap

en: Czech qwertz xkb keymap
is: Tékknenskt qwertz xkb keymap

en: Danish
is: Danska

en: Danish Sun Type-4 keymap
is: Danskt Sun Type-4 keymap

en: Danish Sun USB keymap
is: Danskt Sun USB keymap

en: Danish Sun keymap
is: Danskt Sun keymap

en: Danish keymap
is: Danskt keymap

en: Danish xkb keymap
is: Danskt xkb keymap

en: Delete button
is: Eyða hnapp

en: Denmark
is: Danmörk

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Disk Mounter
is: Driftengir

en: Disk Mounter Preferences
is: Stillingar driftengiforrits

en: Display
is: Sýna

en: Djibouti
is: Djíbútí

en: Do we want to save the password to disk
is: Viltu vista lykilorð á disk

en: Do you want to connect?
is: Viltu tengjast?

en: Drive Mount Applet Factory
is: Verksmiðja fyrir driftengingar-tólstikuforritið

en: Drivemount command failed.
    "
is: Tengiskipun fyrir drif mistókst.
    "

en: Dust
is: Ryk

en: Duststorm
is: Rykstormur

en: Dutch
is: Hollenska

en: Dutch Sun keymap
is: Hollenskt Sun keymap

en: Dutch keymap
is: Hollenskt keymap

en: Dutch xkb keymap
is: Hollenskt xkb keymap

en: East
is: Austan

en: East - NorthEast
is: Aust - Norðaustan

en: East - Southeast
is: Aust - Suðaustan

en: Edit Keyboard
is: Breyta lyklaborði

en: Edit button
is: Breyta hnapp

en: Egypt
is: Egyptaland

en: Eject
is: Spýta út

en: Elapsed time
is: Liðin tími

en: Enable _radar map
is: Virkja _radar kort

en: Encrypted password
is: Dulkóðað lykilorð

en: English
is: Enska

en: English Sun Type-4 keymap
is: Enskt Sun Type-4 keymap

en: English Sun USB keymap
is: Enskt Sun USB keymap

en: English Sun keymap
is: Enskt Sun keymap

en: English keymap
is: Enskt keymap

en: Enter the URL
is: Sláðu inn vefslóð URL

en: Error
is: Villa

en: Error checking mail
is: Villa við athugun pósts

en: Error connecting to mail server.
is: Villa við tengingu við póstþjón.

en: Estonia
is: Eistland

en: Estonian
is: Eistneska

en: Estonian Sun keymap
is: Eistneskt Sun keymap

en: Estonian keymap
is: Eistneskt keymap

en: Estonian xkb keymap
is: Eistneskt xkb keymap

en: Factory for CD player applet
is: Verksmiðja fyrir Geislaspilara smáforrit

en: Factory for creating the weather applet.
is: Verksmiðja sem býr til veður - tólstikuforritið

en: Factory for drive mount applet
is: Verksmiðja fyrir driftengi tólstikuforritið

en: Fast
is: Hratt

en: Few clouds
is: Fá ský

en: Finland
is: Finnland

en: Finnish
is: Finnska

en: Finnish Sun keymap
is: Finnskt Sun keymap

en: Finnish keymap
is: Finnskt keymap

en: Finnish xkb keymap
is: Finnskt xkb keymap

en: Flag
is: Flagg

en: Flag and Label
is: Flagg og miði

en: Floppy
is: Disklingadrif

en: Fog
is: Þoka

en: Font
is: Letur

en: Forecast
is: Veðurspá

en: France
is: Franska

en: French
is: Franska

en: French PC/AT 101 keyboard
is: Franskt PC/AT 101 lyklaborð

en: French Sun USB keymap
is: Franskt Sun USB keymap

en: French Sun keymap
is: Franskt Sun keymap

en: French Swiss keymap
is: Franskt Svissneskt keymap

en: French keymap
is: Franskt keymap

en: French xkb keymap
is: Franskt xkb keymap

en: French-Canadian 105-key
is: Franskt-kanadískt 105-lykla

en: Full Battery Notification
is: Tilkynning um fulla hleðslu

en: GB 102-key
is: Breskt 102-lykla

en: GB 105-key
is: Breskt 105-lykla

en: GKB Factory
is: Verksmiðja GKB

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
is: Heimasíða GKB (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME Weather
is: GNOME Veðurspá

en: General
is: Almennt

en: German
is: Þýska

en: German Sun Type-4 keymap
is: Þýskt Sun Type-4 keymap

en: German Sun USB keymap
is: Þýskt Sun USB keymap

en: German Sun keymap
is: Þýskt Sun keymap

en: German Swiss with Euro
is: Þýskt svissneskt með evru

en: German keymap
is: Þýskt keymap

en: German xkb keymap
is: Þýskt xkb keymap

en: Germany
is: Þýskaland

en: Geyes Applet Factory
is: Verksmiðja Geyes tólstikuforritsins

en: Geyes Preferences
is: Stillingar Geyes

en: Gnome Keyboard default
is: Sjálfgefið lyklaborð Gnome

en: Greece
is: Grikkland

en: Greek
is: Gríska

en: Greek keymap
is: Grískt keymap

en: Greek xkb keymap
is: Grískt xkb keymap

en: Gtik Applet Factory
is: Smáforritsverksmiðja Gtik

en: Gweather Applet Factory
is: Tólstikuverksmiðja Gweater

en: H_eight:
is: _Hæð

en: Hail
is: Haglél

en: Hard Disk
is: Harðidiskur

en: Heavy duststorm
is: Þungur rykstormur

en: Heavy sandstorm
is: Þungur sandstormur

en: Hebrew
is: Hebreska

en: Hebrew Sun keymap
is: Hebreskt Sun keymap

en: Hebrew keymap
is: Hebreskt keymap

en: Hebrew xkb keymap
is: Hebreskt xkb keymap

en: High
is: Há

en: Humidity:
is: Rakastig:

en: Hungarian
is: Ungverska

en: Hungarian 101-key latin 1
is: Ungverskt 101-lykla latin 1

en: Hungarian 101-key latin 2
is: Ungverskt 101-lykla latin 2

en: Hungarian 105-key latin 1
is: Ungverskt 105-lykla latin 1

en: Hungarian 105-key latin 2
is: Ungverskt 105-lykla latin 2

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
is: Ungverskt PC/AT 101 lyklaborð

en: Hungarian latin1
is: Ungverskt latin1

en: Hungarian latin2 Sun keymap
is: Ungverskt latin2 Sun keymap

en: Hungarian latin2 xkb keymap
is: Ungverskt latin2 xkb keymap

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
is: Ungverskt type5 latin 1 keymap

en: Hungary
is: Ungverjaland

en: Ice crystals
is: Ís kristallar

en: Iceland
is: Ísland

en: Icelandic
is: Íslenska

en: Icelandic Sun keymap
is: Íslenskt Sun keymap

en: Icelandic keymap
is: Íslenskt keymap

en: Icelandic xkb keymap
is: Íslenskt xkb keymap

en: Inbox Settings
is: Stillingar innhólfs

en: International
is: Alþjóðlegt

en: Internet
is: Internetið

en: Invalid
is: Ógilt

en: Iraq
is: Írak

en: Israel
is: Ísrael

en: Italian
is: Ítalska

en: Italian Sun Type-4 keymap
is: Ítalskt Sun Type-4 keymap

en: Italian Sun USB keymap
is: Ítalskt Sun USB keymap

en: Italian Sun keymap
is: Ítalskt Sun keymap

en: Italian keymap
is: Ítalskt keymap

en: Italian xkb keymap
is: Ítalskt xkb keymap

en: Italy
is: Ítalía

en: Japanese
is: Japanska

en: Japanese Sun Type-4 keymap
is: Japanskt Sun Type-4 keymap

en: Japanese Sun keymap
is: Japanskt Sun keymap

en: Japanese keymap
is: Japanskt keymap

en: Japanese xkb keymap
is: Japanskt xkb keymap

en: Jaz Drive
is: Jazdrif

en: Jordan
is: Jórdanía

en: Keyboard Accessibility Status
is: Staða lyklaborðsaðgengis

en: Keyboard Layout Switcher
is: Rofi útlitsbreytinga lyklaborðs

en: Keyboard Shortcuts
is: Flýtivísar lyklaborðs

en: Keyboards
is: Lyklaborð

en: Kuwait
is: Kúveit

en: Label
is: Miði

en: Last update:
is: Seinast uppfært:

en: Lebanon
is: Líbanon

en: Light snow
is: Létt snjókoma

en: Line1
is: Lína1

en: Line2
is: Lína2

en: Line3
is: Lína3

en: Lithuania
is: Litháen

en: Lithuanian
is: Litháneska

en: Lithuanian Sun keymap
is: Litháenskt Sun keymap

en: Load
is: Álag

en: Load Average
is: Meðaltalsálag

en: Local maildir
is: Staðbundin póstmappa

en: Location
is: Staðsetning

en: Location view
is: Staðsetningarsýn

en: Locked note
is: Læst minnisblað

en: Low
is: Lág

en: Low Battery Notification
is: Tilkynning um litla hleðslu

en: Macedonia
is: Makedónía

en: Macedonian
is: Makedónía

en: Macedonian Sun keymap
is: Makedónískt Sun keymap

en: Macedonian xkb keymap
is: Makedónskt xkb keymap

en: Mail s_erver:
is: _Póstþjónn:

en: Marocco
is: Marokkó

en: Medium
is: Miðlungs

en: Memory
is: Minni

en: Mist
is: Mistur

en: Modem Lights
is: Módem Ljós

en: Modem device name
is: Nafn módemeinginar

en: Modem lock file
is: Lásaskrá módems

en: Mongolia
is: Mongólía

en: Mongolian
is: Mongólska

en: Mongolian alt keymap
is: Mongólskt alt keymap

en: Mongolian keymap
is: Mongólskt keymap

en: Monitor a laptop's remaining power
is: Fylgist með stöðu rafhleðslu í fartölvum

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
is: Fylgstu með veðurskilyrðum og veðurfregnum

en: Monitor the quality of a wireless network link
is: Fylgstu með gæðum þráðlausu tengingarinnar

en: Morocco
is: Marokkó

en: Mount local disks and devices
is: Tengin á diskum og öðrum blokk einingum

en: Multimedia
is: Margmiðlun

en: Net Load
is: Netálag

en: Netherlands
is: Holland

en: New Mail
is: Nýr póstur

en: Next Track
is: Næsta lag

en: No longer used
is: Ekki lengur notað

en: No mail.
is: Enginn póstur

en: North
is: Norðan

en: North - NorthEast
is: Norð - Norðaustan

en: North - Northwest
is: Norð - Norðvestan

en: Northeast
is: Norðaustan

en: Northwest
is: Norðvestan

en: Norway
is: Norska

en: Norwegian
is: Norska

en: Norwegian Sun keymap
is: Norskt Sun keymap

en: Norwegian xkb keymap
is: Norskt xkb keymap

en: Not used
is: Ekki notað

en: Not used anymore
is: Ekki notað lengur

en: Notify user when the battery is full
is: Tilkynna notanda þegar rafhlaða er fullhlaðin

en: Notify user when the battery is low
is: Tilkynna notanda þegar rafhlaða er lítið hlaðin

en: Oman
is: Óman

en: Options
is: Valmöguleikar

en: Palestinian Territory
is: Palestína

en: Panel applet for playing audio CDs
is: Tólstikuforrit til að spila geisladiska

en: Pick a color
is: Veldu lit

en: Play / Pause
is: Afspila / Bíða

en: Play a sound when mail is recieved
is: Spila hljóð þegar nýr póstur berst

en: Poland
is: Pólland

en: Polish
is: Pólska

en: Polish Sun keymap
is: Pólskt Sun keymap

en: Polish deadkeys
is: Pólskir deadkeys

en: Polish xkb keymap
is: Pólskt xkb keymap

en: Portugal
is: Portúgal

en: Portugal Deadkeys
is: Portúgalskir deadkeys

en: Portuguese
is: Portúgalska

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
is: Portúgalskt Sun Type-4 keymap

en: Portuguese Sun keymap
is: Portúgalskt Sun keymap

en: Portuguese keymap
is: Portúgalskt keymap

en: Portuguese xkb keymap
is: Portúgalskt xkb keymap

en: Press a key or press Esc to cancel
is: Ýttu á hnapp eða ýttu á Esc til að hætta við

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
is: Ýttu á flýtihnapp sem skipta á með milli lyklaborðsútlita. Þennan flýtihnapp er hægt að breyta í gegnum stillingar gluggan

en: Pressure:
is: Þrýstingur:

en: Previous Track
is: Fyrra lag

en: Processor
is: Örgjafi

en: Rain
is: Rigning

en: Receive Data
is: Mótekin gögn

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
is: Gefið út undir GNU General Public Leyfi.
    
    Tólstikuforrit til að fylgjast með veðurskilyrðum.

en: Remote IMAP-server
is: Fjarbundin IMAP-þjónn

en: Remote POP3-server
is: Fjarbundin POP3-þjónn

en: Romanian
is: Rúmenska

en: Run this command before we check the mail
is: Keyra þessa skipun áður en athugað er með póst

en: Russia
is: Rússland

en: Russian
is: Rússneska

en: Russian Sun keymap
is: Rússneskt Sun keymap

en: Russian keymap
is: Rússnekst keymap

en: Russian xkb keymap
is: Rússneskt xkb keymap

en: Sand
is: Sandur

en: Sandstorm
is: Sandstormur

en: Saudi Arabia
is: Sádi-Arabía

en: Select Keyboard
is: Veldu lyklaborð

en: Select Location from the list
is: Veldu staðsetningu af lista

en: Select icon for mounted
is: Veldu smátáknmynd fyrir tengdan tengipunkt

en: Select icon for unmounted
is: Veldu smátáknmynd fyrir ótendan tengipunkt

en: Send Data
is: Send gögn

en: Serb
is: Serbneska

en: Serb standard xkb keymap
is: Serbneskt staðlað xkb keymap

en: Serbian
is: Serbneska

en: Serbian Sun standard keymap
is: Serbneskt Sun staðlað keymap

en: Serbian keymap
is: Serbneskt keymap

en: Show battery status
is: Sýna stöðu rafhlöðu

en: Show signal strength in _percentage
is: Sýna styrk merkis í _prósentum

en: Show the battery
is: Sýna rafhlöðu

en: Shows the status of keyboard accessibility features
is: Sýnir stöðu lyklaborðsaðgengisþátta

en: Sky:
is: Himin:

en: Slovak
is: Slóvakía

en: Slovak Republic
is: Slóvakía

en: Slovak Sun keymap
is: Slóvakískt Sun keymap

en: Slovak keymap
is: Slóvakískt keymap

en: Slovenia
is: Slóvenía

en: Slovenian
is: Slóvenska

en: Slovenian Sun keymap
is: Slóvneskt Sun keymap

en: Slovenian keymap
is: Slóvenskt keymap

en: Slovenian xkb keymap
is: Slóvenskt xkb keymap

en: Slow
is: Hægt

en: Small hail
is: Smá haglél

en: Smoke
is: Reykur

en: Snow
is: Snjókoma

en: South
is: Sunnan

en: South - Southeast
is: Suð - Suðaustan

en: South - Southwest
is: Suð - Suðvestan

en: Southeast
is: Suðaustan

en: Southwest
is: Suðvestan

en: Spain
is: Spænska

en: Spanish
is: Spænska

en: Spanish PC/AT 101 keyboard
is: Sænskt PC/AT 101 lyklaborð

en: Spanish Sun Type-4 keymap
is: Spænskt Sun Type-4 keymap

en: Spanish Sun USB keymap
is: Spænskt Sun USB keymap

en: Spanish Sun keymap
is: Spænskt Sun keymap

en: Spanish keymap
is: Spænskt keymap

en: Spanish xkb keymap
is: Spænskt xkb keymap

en: Start program
is: Ræsa forrit

en: Status not updated
is: Staða ekki uppfærð

en: Sticky Notes
is: Minnisblöð

en: Stop
is: Stopp

en: Sweden
is: Svíþjóð

en: Swedish
is: Sænska

en: Swedish Sun Type-4 keymap
is: Sænskt Sun Type-4 keymap

en: Swedish Sun USB keymap
is: Sænskt Sun USB keymap

en: Swedish Sun keymap
is: Sænskt Sun keymap

en: Swedish keymap
is: Sænskt keymap

en: Swedish xkb keymap
is: Sænskt xkb keymap

en: Swiss German Sun keymap
is: Svissneskt Þýskt Sun keymap

en: Swiss keymap
is: Svissneskt keymap

en: Switzerland
is: Sviss

en: System is running on AC power
is: Kerfið keyrir nú á straum frá rafmagnsneti

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
is: Kerfið keyrir nú á straum frá rafhlöðu.
    Rafhlaða: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
is: Kerfið keyrir nú á straum frá rafmagnsneti. Rafhlaða: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
is: Kerfið keyrir nú á straum frá rafmangnsneti. Rafhlaða: Ekki til staðar !!

en: System is running on battery power
is: Kerfið keyrir nú á straum frá rafhlöðu

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
is: Kerfið keyrir nú á straum frá rafhlöðu
    Rafhlaða:: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
is: Kerfið keyrir nú á straum frá rafhlöðu. Rafhlaða: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
is: Kerfið keyrir nú á straum frá rafhlöðu. Rafhlaða: Ekki til staðar !!

en: Temperature:
is: Hitastig:

en: Text
is: Texti

en: Text background color
is: Bakgrunnslitur texta

en: Text foreground color
is: Forgrunnslitur texta

en: Text only
is: Bara texti

en: Thai
is: Taílenska

en: Thai Sun keymap
is: Taílenskt Sun keymap

en: Thailand
is: Taíland

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
is: Undirliggjandi APM stjórnunarkerfi lítur út fyrir að vera óvirkt.
    Prufaðu að keyra "apm -e 1" (FreeBSD) til að athuga 
    hvort að það hjálpi.

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
is: Geislaspilarainn er einfalt tólstikuforrit fyrir tólstikuna þína

en: The applet will not work properly (if at all).
is: Smáforritið mun ekki virka sem skyldi ( ef það virkar yfirhöfuð).

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
is: Augun horfa í átt að músarbendli þínum

en: The mail server
is: Póstþjónninn

en: The server name is incorrect.
is: Nafn þjóns vitlaust.

en: The user's password
is: Lykilorð notanda

en: The username or password is incorrect.
is: Vitlaust notendanafn eða lykilorð.

en: Themes
is: Þemu

en: There was an error displaying help: %s
is: Villa kom upp við sýningu hjálpar: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
is: Það kom upp villa við ræsingu lyklaborðs-cappletsins : %s

en: Thunderstorm
is: Þrumuveður

en: Tornado
is: Hvirfilbylur

en: Track number
is: Lag númer

en: Turkey
is: Tyrkland

en: Turkish
is: Tyrkneska

en: Turkish "F" keyboard
is: Tyrkneskt "F" lyklaborð

en: Turkish "Q" keyboard
is: Tyrkneskt "Q" lyklaborð

en: Turkish Sun keymap
is: Tyrkneskt Sun keymap

en: Turkish keymap
is: Tyrkneskt keymap

en: Turkish xkb keymap
is: Tyrkneskt keymap

en: UK 105-key
is: Breskt 105-lykla

en: UK PC/AT keyboard
is: Breskt PC/AT lyklaborð

en: US 101-key keyboard
is: Bandarískt 101-lykla lyklaborð

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
is: Bandarískt 105-lykla lyklaborð (með windows hnöppum)

en: US 84-key
is: Bandarískt 84-lykla

en: US DEC 450
is: Bandarískt DEC 450

en: US IBM RS/6000
is: Bandarískt IBM RS/6000

en: US International
is: Bandarískt alþjóðlegt

en: US International xkb keymap
is: US Alþjóðlegt xkb keymap

en: US Macintosh
is: Bandarískt Macintosh

en: US PC/AT 101 keyboard
is: Bandarískt PC/AT 101 lyklaborð

en: US Silicon Graphics 101-key
is: Bandarískt Silicon Graphics 101-lykla

en: US Sun Type-4 keyboard
is: Bandarískt Sun Gerð-4 lyklaborð

en: US Sun USB keyboard
is: Bandarískt Sun USB lyklaborð

en: US Sun type5
is: Bandarískt Sun gerð5

en: US Sun type5 keyboard
is: Bandarískt Sun gerð5 lyklaborð

en: U_se ISDN
is: Nota I_SDN

en: Ukraine
is: Úkraína

en: Ukrainian
is: Úkraínska

en: Ukrainian Sun keymap
is: Úkraínskt Sun keymap

en: Ukrainian xkb keymap
is: Úkraínskt xkb keymap

en: Undefined
is: Óskilgreint

en: United Arab Emirates
is: Sameinuðu arabísku furstadæmin

en: United Kingdom
is: Bretland

en: United Kingdom xkb keymap
is: Breskt xkb keymap

en: United States
is: Bandaríkin

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Unknown Keyboard
is: Óþekkt lyklaborð

en: Unlocked note
is: Ólæst minnisblað

en: Update
is: Uppfæra

en: Updating...
is: Uppfæri...

en: Use _Default
is: Nota _Sjálfgefið

en: Use _automount friendly status test
is: vinalegar tilkynningar f.  _automount prufanir

en: Use isdn
is: Nota isdn

en: Use isdn instead of ppp to connect the modem.
is: Nota isdn í staðin fyrir ppp tengingu við módem.

en: Use metric units
is: Nota metrakerfi

en: Use metric units instead of english units.
is: Nota metrakerfið í staðin fyrir enskar einingar.

en: Use this command to connect the modem.
is: Nota þessa skipun til að tengjast módemi.

en: Use this command to disconnect the modem.
is: Nota þessa skipun til að aftengjast módemi.

en: Utility
is: Verkfæri

en: Variable
is: Breytileg

en: Video
is: Videó

en: Vietnam
is: Víetnam

en: Vietnamese
is: Víetnamska

en: Vietnamese Sun keymap
is: Víetnamskt Sun keymap

en: Vietnamese xkb keymap
is: Víetnamskt Sun keymap

en: Visibility:
is: Skyggni:

en: Volume Control
is: Hljóðstyrkstillir

en: Volume Control (muted)
is: Hljóðstyrkur (Þögn)

en: Weather Report
is: Veðurfregnir

en: West
is: Vestan

en: West - Northwest
is: Vest - Norðvestan

en: West - Southwest
is: Vest - Suðvestan

en: When double clicke_d:
is: Þegar _tvísmellt er:

en: When new mail _arrives:
is: Þeg_ar nýr póstur berst:

en: Width
is: Breidd

en: Wind:
is: Vindur:

en: Yemen
is: Jemen

en: You have mail.
is: Þér hefur borist póstur.

en: You have new mail.
is: Þér hefur borist nýr póstur.

en: You've got mail!
is: Þér hefur borist póstur!

en: Yugoslavia
is: Júgóslavía

en: Zip Drive
is: Zipdrif

en: _About...
is: _Um...

en: _Add
is: _Bæta við

en: _Appearance:
is: Ú_tlit:

en: _Average
is: Með_altal

en: _Background:
is: _Bakgrunnur:

en: _Browse...
is: _Flakka...

en: _Color:
is: _Litur

en: _Delete Notes...
is: _Eyða minnisblaði...

en: _Eject
is: _Spýta út

en: _Folder:
is: _Mappa:

en: _Font:
is: _Letur:

en: _Forecast
is: _Veðurspá

en: _Help
is: _Hjálp

en: _Icon:
is: Tá_knmynd:

en: _Keyboards:
is: Ly_klaborð:

en: _Label:
is: _Miði:

en: _Load
is: Á_lag

en: _Lock Notes
is: _Læsa minnisblaði

en: _Mute
is: _Þagna

en: _Name:
is: _Nafn:

en: _New Note
is: _Nýtt minnisblað

en: _Open CD Player
is: _Opna Geislaspilara

en: _Orange:
is: _Appelsínugult:

en: _Password:
is: _Lykilorð:

en: _Preferences...
is: _Eiginleikar...

en: _Preview:
is: _Forsýn:

en: _Red:
is: _Rauður:

en: _Remove
is: _Fjarlægja

en: _Scale size to panel
is: _Falla að hæð tólstiku

en: _Select a theme:
is: _Veldu þema:

en: _Show Notes
is: _Sýna minnisblöð

en: _Update
is: _Uppfæra

en: _Username:
is: _Notandanafn:

en: _Visit Weather.com
is: _Heimsækið wheather.com

en: _Width:
is: _Breidd:

en: _Yellow:
is: _Gulur:

en: kilometers
is: kílómetrar

en: knots
is: hnútar

en: miles
is: mílur

en: milliseconds
is: millisekúndur

en: not connected
is: ekki tengd(ur)

en: seconds
is: sekúndur
