control-center 1.2.0 - en to it translation catalogue (725 entries)

en:     Remove
it:     Rimuovi

en:  (Not found)
it:  (non trovato)

en:  Browse...
it: Sfoglia...

en:  Minutes.
it:  minuti.

en:  Normal
it: Normale

en:  minutes after screen saver has started.
it:  minuti dopo che il salvaschermo è partito.

en:  the end of a corridor it will color it this color.
it:  la fine di un corridoio lo colorerà con questo colore.

en: "%s" does not exist or is not executable.
    Check your spelling and make sure you have
    the right permissions to execute this file.
it: "%s" non esiste o non è eseguibile.
    Controllate e assicuratevi di esere i permessi
    corretti per eseguire questo file.

en: %s (Current)
it: %s (Corrente)

en: %s Settings...
it: Impostazioni di %s...

en: 2D projection of a hypercube
it: Proiezione in 2D di un ipercubo

en: 3D Clock
it: Orologio in 3D

en: 3d pipes flow around the screen
it: Tubi in 3d che si allungano per tutto lo schermo

en: A 3d Rubiks cube floats and twists around
it: Un cubo di Rubik in 3d fluttua e gira sullo schermo

en: A 3d cube floats around
it: Un cubo che fluttua in 3D

en: A 3d flower morphs into a sphear
it: Un fiore in 3d si trasforma in una sfera

en: A 3d globe
it: La terra in 3D

en: A blob of bubbles spinning/moving around the screen.
it: Una bolla di sfere in movimento sullo schermo.

en: A cellular automata that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals.
it: Un automa cellulare che inizia con un campo casuale e lo organizza in strisce e spirali.

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced.
it: Un automa cellulare bidimensionale: le ``formiche'' si muovono sullo schermo e, durante il percorso, il valore dei pixel cambia, insieme al loro comportamento.

en: A show of objects interacting through attractive and repulsive forces.
it: Oggetti che interagiscono tra loro attraendosi e respingendosi.

en: A waving ribbon
it: Un nastro fluttuante

en: About
it: Informazioni

en: About the GNOME control-center.
it: Informazioni sul GNOME control-center

en: About:
it: Informazioni:

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Add Application
it: Aggiungi applicazione

en: Add Application...
it: Aggiungi applicazione...

en: Add MIME Type
it: Aggiungi tipo MIME

en: Add New Extension
it: Aggiungi nuova estensione

en: Add New MIME Type
it: Aggiungi nuovo tipo MIME

en: Add New MIME Type...
it: Aggiungi nuovo tipo MIME...

en: Add New Window Manager
it: Aggiungi un altro window manager

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Additive
it: Additivo

en: Animate
it: Animare

en: Animate circles.
it: Animare cerchi.

en: Another item
it: Un altro oggetto

en: Ant
it: Formica

en: Ants:
it: Formiche:

en: Application Command:
it: Comando applicazione:

en: Application Name:
it: Nome Applicazione:

en: Applications
it: Applicazioni

en: At the mouse pointer
it: Alla posizione del puntatore del mouse

en: Attraction
it: Attrazione

en: Attraction is based on interactions of points which attract each other up to a certain distance and then begin to repel each other.
it: Attrazione si basa sull'interazione di punti che si attraggono tra loro e, a un certo punto, e cominciano a respingersi.

en: Author:
it: Autore:

en: Author: UNKNOWN
it: Autore: SCONOSCIUTO

en: Auto
    Preview
it: Anteprima
    automatica

en: Available Themes
it: Temi disponibili

en: Background
it: Sfondo

en: Bad Application Command
it: Comando applicazione non corretto

en: Bad Application Name
it: Nome applicazione non corretto

en: Bars
it: Barre

en: Blitspin takes a bitmap and repeatedly rotates it by 90 degrees using logical operations.
it: Blitspin permette di ruotare ripetutamente una bitmap di 90 gradi mediante delle operazioni logiche.

en: Blue Screen of Death
it: Schermo blu della morte

en: Bottom
it: Basso

en: Bouboule
it: Sfere

en: Bouboule changes shape and size in a blob like form.
it: Sfere cambiano forma e dimensioni a mo' di bolla.

en: Bounce colored lines around a window.
it: Far rimbalzare linee colorate intorno a una finestra.

en: Braid
it: Trecce

en: Bsod simulates crash screens from other operating systems.
it: Bsod simula schermate di crash di altri sistemi operativi.

en: Bubble3d
it: Bolle3d

en: Bubbles
it: Bolle

en: Bubbles exist in three dimensions.
it: Le bolle esistono in tre dimensioni.

en: Bubbles sprays tiny bubbles which grow until they go pop.
it: Bolle rilascia delle bollicine che crescono fino a esplodere.

en: By Its
it: con l'altra

en: COLOR
it: COLORE

en: Cage
it: Gabbia

en: Can detach and move menus
it: È possibile staccare e spostare i menu

en: Can detach and move toolbars
it: È possibile staccare e spostare le barre degli strumenti

en: Can open from URI
it: Può aprire da una URI

en: Can open multiple files
it: Può aprire file mulipli

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
it: Impossibile trovare un hbox, uso la selezione di file standard

en: Catcha
it: sono il burattino

en: Causes the colors to mix when overlapped.
it: Mischia i colori quando vengono sovrapposti.

en: Cell
it: Celle

en: Center image.
it: Centrare immagine.

en: Center of the screen
it: Al centro dello schermo

en: Centered
it: Centrata

en: Centre
it: Centrare

en: Change File Extensions
it: Cambia Estensione del File

en: Change Icon
it: Cambia icona

en: Change distance at which attractive force becomes repulsive.
it: Determina il punto in cui le forze attrattive diventano repulsive.

en: Change from closed to open figures.
it: Passare da figure chiuse a figure aperte.

en: Change maximum number of lines.
it: Cambiare il numero massimo delle linee.

en: Change number of interpolation steps.
it: Cambiare il numero delle fasi di interpolazione.

en: Change number of segments.
it: Cambiare il numero dei segmenti.

en: Change number of trails.
it: Cambiare il numero delle scie.

en: Change size of points.
it: Cambiare la dimensione dei punti.

en: Change the animation step delay.
it: Cambiare l'intervallo delle fasi di animazione.

en: Change the delay between changing modes.
it: Cambiare l'intervallo tra un cambio di modalità e l'altro

en: Change the delay between each 90 degree rotation.
it: Cambiare l'intervallo tra le varie rotazioni di 90 gradi.

en: Change the delay between steps of rotation process.
it: Cambiare l'intervallo tra le varie fasi del processo di rotazione.

en: Change the delay in cycles.
it: Cambiare l'intervallo dei cicli.

en: Change the delay in movement.
it: Cambiare l'intervallo nel movimento.

en: Change the delay.
it: Cambiare l'intervallo.

en: Change the density.
it: Cambiare la densità

en: Change the distance from center of cube
it: Cambiare la distanza dal centro del cubo

en: Change the number of bubbles to use.
it: Cambiare il nuomero delle sfere.

en: Change the number of circles to use.
it: Cambiare il numero dei cerchi.

en: Change the number of colors to use in star.
it: Cambiare il numero di colori da usare nella stella.

en: Change the number of colors to use.
it: Cambiare il numero di colori da utilizzare.

en: Change the number of cycles.
it: Cambiare il numero di sequenze.

en: Change the number of iterations.
it: cambiare il numero di iterazioni.

en: Change the number of pixels before a color change.
it: Cambiare il numero dei pixel prima di un cambiamento di colore.

en: Change the number of planets to use.
it: Cambiare il numero dei pianeti.

en: Change the number of points to use.
it: Cambiare il numero dei punti

en: Change the number of polygons to use.
it: Cambiare il numero dei poligoni.

en: Change the number of seeds.
it: Cambiare il numero di semi

en: Change the number to use.
it: Cambiare il numero da utilizzare

en: Change the quickness of rotation at each step.
it: Cambiare la rapidità della rotazione a ogni fase.

en: Change the size of object.
it: Cambiare le dimensioni dell'oggetto.

en: Change the size of pixels in the flag.
it: Cambiare le dimensioni dei pixel nella bandiera

en: Change the spacing radius of the points.
it: Cambiare la spaziatura dei punti.

en: Change the thickness of color bands.
it: Cambiare lo spessore delle fasce di colori.

en: Change the time each picture is shown.
it: Cambiare il tempo di visualizzazione di ciascuna immagine.

en: Change time to fade away.
it: Cambiare il tempo di scomparsa.

en: Change to alternating striped curves.
it: Passare a curve alternate a strisce.

en: Change to animated circles.
it: Passare a cerchi animati.

en: Change to cycle through colormap.
it: Passare a alterna tutti i colori della  mappa dei colori

en: Change to display in monochrome.
it: Passare a visualizzazione monocromatica.

en: Change to draw square at weird starting points.
it: Passare a disegnare quadrati partendo da punti insoliti.

en: Change to use XOR drawing function.
it: Passare a usare le funzioni XOR per il disegno

en: Change whether fractals should grow.
it: Decidere se i frattali devono crescere.

en: Change whether objects should leave a trail.
it: Determinare se gli oggetti devono lasciare o meno una scia

en: Change whether orbit should decay.
it: Determinare se l'orbita deve decadere.

en: Change whether to use lissajous figures to get points.
it: Decidere se utilizzare figure di lissajous per ottenere dei punti.

en: Changes frequency of missile launch.
it: Cambia la frequenza del lancio del missile.

en: Changes the count.
it: Cambiare il conteggio.

en: Changes the magnification of original picture.
it: Modificare l'ingrandimento dell'immagine originaria.

en: Changes the number of ants marching across the screen.
it: Cambia il numero di formiche che si muovono sullo schermo.

en: Changes the size of the ants.
it: Cambia le dimensioni delle formiche.

en: Changes the speed at which the Qix moves.
it: Cambia la velocità di movimento del Qix.

en: Changes the time between redrawing the screen.
it: Cambia il tempo di attesa tra i vari dello schermo.

en: Choose a window manager
it: Selezione del Window Manager usato in GNOME

en: Choose the editor that is invoked by gnome-edit
it: Specifica l'editor di testo invocato dalle applicazioni GNOME

en: Click on keypress
it: Suono pressione tasto

en: Click volume
it: Volume del suono

en: Close
it: Chiudi

en: Closer
it: Avvicinare

en: Color
it: Colore

en: Color for filling completely closed off areas.
it: Colore per riempire aree circoscritte.

en: Color of a skipped path
it: Colore per un percorso saltato

en: Color of failed path
it: Colore per un percorso fallito

en: Color of path
it: Colore per il percorso

en: Color of surrounded area
it: Colore per la zona circondata

en: Colors
it: Colori

en: Colors:
it: Colori:

en: Command
it: Comando

en: Command '%s' failed
it: Il comando '%s' è fallito

en: Command cannot be empty
it: Il comando non può essere nullo

en: Command:
it: Comando:

en: Compass
it: Bussola

en: Configuration Command:
it: Comando di configurazione:

en: Configuration of the desktop's background
it: Impostazioni dello sfondo del desktop

en: Configure GNOME's use of sound
it: Impostazioni dell'audio

en: Configure how document types are handled
it: Configurazione della gestione dei tipi di documento

en: Configure the global settings of your GNOME applications
it: Impostazioni globali dell'interfaccia utente delle applicazioni GNOME

en: Configure the settings of the screensaver
it: Impostazioni del salvaschermo

en: Configure the settings of your Multimedia devices
it: Impostazioni dei dispositivi multimediali

en: Configure which programs are used to display URLs
it: Impostazione dei programmi necessari per visualizzare le URL

en: Configure your external devices
it: Configurazione delle periferiche del sistema

en: Control Center Menu
it: Menù del Control Center

en: Controls whether or not a 'bridge' will appear over the logo.
it: Controlla se sopra il logo compare un 'bridge'.

en: Copyright (C) 1988 by Sun Microsystems, Inc.
it: Copyright (C) 1988 Sun Microsystems Inc.

en: Coral
it: Coralli

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
it: Impossibile avviare `%s'.
    Verrà usato il window manager precedente, `%s'.

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
it: Impossibile avviare il window manager: è necessario
    avviare un window manager manualmente.
    È possibile effettuare questa operazione selezionando
    "Avvia  programma" nel menù GNOME.

en: Count
it: Conteggio

en: Count:
it: Conteggio:

en: Critical
it: Critico

en: Crystal
it: Cristalli

en: Cycle
it: Alternare

en: Cycle modes.
it: Modalità cicliche.

en: Cycle through all the available modes.
it: Alternare tutte le modalità disponibili.

en: Cycle through colormap.
it: Alternare tutti i colori della mappa dei colori.

en: Cycle through colors.
it: Alternare i colori.

en: Cycles
it: Sequenze

en: Cynosure franticly displays colored rectangles.
it: Cynosure visualizza rettangoli colorati in movimento frenetico.

en: Darrick Brown, Peter Schmitzberger, and Jamie Zawinski
it: Darrick Brown, Peter Schmitzberger e Jamie Zawinski

en: Decay
it: Decadimento

en: Decayscreen makes a screen look like its melting down.
it: Decayscreen simula una fusione dello schermo.

en: Deco draws tacky 70s basement wall panelling.
it: Deco disegna pannellature in stile anni 70.

en: Default Action
it: Azione predefinita

en: Default Action:
it: Azione predefinita:

en: Default Editor
it: Impostazione editor

en: Default MDI Mode
it: Modo MDI predefinito

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Delay
it: Intervallo

en: Delay between drawing the maze and starting the solution.
it: Intervallo tra la creazione del labirinto e l'inizio della risoluzione.

en: Delay between each step in the maze.
it: Intervallo tra ciascuna fase del labirinto.

en: Delay between finishing the maze and starting a new one.
it: Intervallo tra il termine di un labirinto e l'inizio di uno nuovo.

en: Delay between switches.
it: Intervallo tra le variazioni.

en: Delay2
it: Intervallo2

en: Delete
it: Rimuovi

en: Delete Application
it: Cancella applicazione

en: Delete This MIME Type
it: Elimina questo tipo MIME

en: Denser
it: Aumentare densità

en: Density
it: Densità

en: Description
it: Descrizione

en: Description (e.g. Thumper image):
it: Descrizione (es. Immagine Thumper):

en: Desktop Properties manager.
it: Gestore delle proprietà del desktop.

en: Desmond  Daignault
it: Desmond Daignault

en: Determines whether or not the ant leaves a truchet in the path it leaves behind.
it: Determina se far lasciare o meno, alle formiche, un truchet man mano che si muovono.

en: Determines whether the lines move erraticly, or bounce off the walls linearly.
it: Determina se le linee si muovono irregolarmente o se invece rimbalzano sul perimetro in modo lineare.

en: Determines whether to draw the panels in color, or in black and white.
it: Determina se disegnare i pannelli a colori o in bianco e nero.

en: Determines whether to fill in the gaps between the lines.
it: Determina se riempire o meno gli spazi tra le linee.

en: Dialog Behavior
it: Posizione del dialogo

en: Dialog Layout
it: Stile del dialogo

en: Dialog buttons
it: Pulsanti delle finestre di dialogo

en: Dialog buttons have icons
it: I pulsanti delle finestre di dialogo contengono icone

en: Dialog hints
it: Impostazione delle finestre di dialogo

en: Dialog position
it: Posizione delle finestre di dialogo

en: Dialogs
it: Finestre di dialogo

en: Dialogs are like other windows
it: Le finestre di dialogo sono come tutte le altre finestre

en: Dialogs are treated specially by window manager
it: Il window manager gestisce le finestre di dialogo

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Discard all changes
it: Annulla tutte le modifiche

en: Discrete map systems
it: Sistemi di mappe discontinui

en: Display a Sonar scope.
it: Visualizzare lo schermo di un sonar.

en: Display a spinning compass
it: Visualizzare una bussola rotante

en: Display an arcade game
it: Visualizzare un gioco arcade

en: Display color bars.
it: Visualizzare le barre dei colori

en: Display coloured polylines
it: Visualizzare polilinee colorate

en: Display flames at the bottom of the screen
it: Visualizzare delle fiamme a fondo schermo

en: Display nice stuff
it: Visualizza cose divertenti

en: Display oily drops.
it: Visualizzare gocce di olio.

en: Display screensaver in monochrome.
it: Visualizzare il salvaschermo come monocromatico.

en: Display squared spirales
it: Visualizzare spirali quadrate

en: Display static.
it: Visualizzare elettricità statica.

en: Display the desktop in a spotlight
it: Visualizzare il desktop come se fosse illuminato da un riflettore

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
it: Mostra immagine di sfondo: affiancata, centrata, ridimensionata o scalata

en: Distance
it: Distanza

en: Distance from center of cube
it: Distanza dal centro del cubo

en: Distance of attraction.
it: Distanza di attrazione.

en: Distort the screen
it: Deformare lo schermo

en: Distribution Version:
it: Versione della distribuzione:

en: Document Handlers
it: Gestori dei documenti

en: Don't hide bubbles when they pop.
it: Non nascondere le bolle quando esplodono.

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
it: Disegnare cerchi invece di bolle pixmap.

en: Draw circular interference patterns
it: Disegnare interferenze a motivi circolari

en: Draw circular patterns.
it: Disegnare motivi circolari.

en: Draw solid Qix.
it: Disegnare Qix compatti.

en: Draw square at weird starting points.
it: Disegnare quadrati partendo da punti insoliti.

en: Draw tacky 70s basement wall panelling.
it: Disegnare pannellature in stile anni 70.

en: Draws a flow of colored points
it: Disegna un flusso di puntini colorati

en: Draws a fractal forest.
it: Disegna una foresta di frattali.

en: Draws a point moving around a circle which moves around a circle.
it: Disegna un punto in movimento intorno a un cerchio che si muove, a sua volta, intorno a un cerchio.

en: Draws a simple orbital simulation.
it: Disegna una semplice simulazione orbitale.

en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor.
it: Disegna la simulazione di un vecchio terminale, con pixel molto larghi e sfondo al fosforo.

en: Draws a waving flag.
it: Disegna una bandiera sventolante.

en: Draws animated full-loop lisajous figures
it: Disegna figure animate di lissajous in movimento frenetico.

en: Draws fractal lightning bolts.
it: Disegna frattali a saetta.

en: Draws helical string-art patterns
it: Disegna motivi spiraliformi con filamenti.

en: Draws laser-like lines moving around a central focal point in varying numbers and colors.
it: Disegna linee simili a raggi laser si muovono intorno a un punto focale posto nel centro cambiando di numero e di colore.

en: Draws random color rectangles.
it: Disegna rettangoli colorati in sequenza casuale.

en: Draws real plane fractals
it: Disegna frattali piani reali

en: Draws rippling interference patterns like splashing water.
it: Disegna motivi increspati come schizzi d'acqua.

en: Draws rotating line segments.
it: Disegna segmenti di linee rotanti.

en: Draws smoothly-shaded oscillating oval patterns which resemble vapor trails.
it: Disegna motivi ovali oscillanti e leggermente sfumati che somigliano a scie di vapore.

en: Draws spinning, animating, julia-set fractals.
it: Disegna frattali tipo julia-set animati e in movimento.

en: Draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
it: Disegna immagini che ruotano ed entrano ripetutamente in collisione tra loro.

en: Draws vaguely laser-like moving lines.
it: Disegna linee in movimento simili a raggi laser.

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path.
it: Disegna una specie di nastro fluttuante che segue un percorso sinusoidale.

en: Drift draws drifting recursive fractal cosmic flames.
it: Drift disegna fiamme di frattali cosmici ricorsivi.

en: Drifting recursive fractal cosmic flames.
it: Fiamme di frattali cosmici ricorsivi.

en: Drip onto desktop.
it: Far gocciolare sul desktop

en: Duration
it: Durata

en: Duration (ms)
it: Durata (ms)

en: Duration of current shape.
it: Durata della forma attuale.

en: Duration of laser burst.
it: Durata della scarica laser.

en: Duration of the laser burst.  After the burst has finished, It will move to a new location on the screen.
it: Durata della scarica laser. Terminata la scarica si spostera in un'altra zona dello schermo.

en: Edit Application
it: Modifica applicazione

en: Edit Application...
it: Modifica applicazioni...

en: Edit Applications List
it: Modifica lista applicazioni

en: Edit Components List
it: Modifica lista dei componenti

en: Edit List
it: Modifica lista

en: Edit Window Manager
it: Modifica proprietà window manager

en: Edit...
it: Impostazioni...

en: Eenie
it: Pippo

en: Embossed Logo
it: Logo Embossed

en: Enable
it: Abilita

en: Enable auto-repeat
it: Abilita auto-ripetizione

en: Enable sound server startup
it: Abilita avvio del server audio

en: Enlightenment
it: Chiarimento

en: Epicycle draws the path traced out by a point on the edge of a circle that is rotating around the rim of another circle, and so on.
it: Epicycle disegna il percorso tracciato da un punto sul contorno di un cerchio che ruota intorno al bordo di un altro cerchio e così via.

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
it: Errore durante l'inizializzazione della capplet 'url-properties'

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
it: Errore durante l'installazione del tema:
    `%s'
    %s

en: Event
it: Evento

en: Extension
it: Estensione

en: Extension:
it: Estensione:

en: Fadedelay
it: Intervallo di scomparsa

en: Farther
it: Allontanare

en: Fast
it: Veloce

en: Faster
it: Accelerare

en: File Extensions
it: Estensioni del file

en: File Types and Programs
it: Tipi di file e programmi

en: File to Play
it: File da suonare

en: Flag
it: Bandiera

en: Flag draws a waving flab, containing text or an image.
it: Bandiera disegna una bandiera sventolante contenente un testo o un'immagine.

en: Flow
it: Flusso

en: Fractal draws a fractal forest.
it: Fractal disegna una foresta di frattali.

en: Fractals should grow.
it: Fare in modo che i frattali crescano.

en: Franticly displays colored rectangles.
it: Visualizza rettangoli colorati in movimento frenetico.

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frequency of missile launch
it: Frequenza del lancio del missile

en: GNOME MDI Options
it: Opzioni GNOME MDI

en: Galaxy
it: Galassia

en: Gears
it: Ingranaggi

en: General
it: Impostazioni generali

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles.
it: Genera, in sequenza casuale, delle catene montuose continuando a suddividere dei triangoli.

en: Glow
it: Rendere brillante

en: Gnome editor
it: Editor GNOME

en: Goop draws a simulation of bubbles in layers.
it: Goop disegna una simulazione di bolle a strati.

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
it: Orientamento della sfumatura: verticale o orizzontale

en: Grav draws a simple orbital simulation.
it: Grav disegna una semplice simulazione orbitale.

en: Greynetic draws random rectangles.
it: Greynetic disegna rettangoli in sequenza casuale.

en: Grow
it: Crescere

en: Halo draws patterns based on circles.
it: Halo disegna motivi circolari.

en: Have at maximum size
it: Ingrandire al massimo

en: Have initial forces on each point be tangential to original circle.
it: Fare in modo che le forze iniziali su ciascun punto siano tangenziali rispetto al cerchio originario.

en: Have points glow vary with acceleration.
it: Fare sì che i punti diventino più brillanti man mano che accelerano.

en: Have transparent bubbles.
it: Rendere le bolle trasparenti.

en: Helix draws patterns composed of line segments.
it: Helix disegna motivi composti da segmenti di linee.

en: Help browser
it: Guida di GNOME

en: Help browser (new window)
it: Guida di GNOME (nuova finestra)

en: Help on control-center
it: Aiuto per il control-center

en: Help with '%s' settings
it: Aiuto per le impostazioni di '%s'

en: Help with the GNOME control-center.
it: Guida dello GNOME Control Center.

en: Help with the current configuration page.
it: Aiuto con l'attuale pagine di configurazione

en: High
it: Alto

en: Home directory doesn't exist!
it: La directory Home non esiste!

en: Hopalong generates real plan fractals.
it: Hopalong genera frattali piani reali.

en: Horizontal Gradient
it: Sfumatura Orizzontale

en: Host Name:
it: Nome Host:

en: How long to run before choosing a new shape.
it: Durata della forma corrente prima di sceglierne una nuova.

en: How many particles should appear when a missile explodes.
it: Quanti particelle devono apparire quando esplode un missile.

en: How many particles should be allowed on the screen at once.
it: Quante particelle alla volta possono comparire sullo schermo.

en: Hypercube displays a wireframe projection of a hypercube.
it: Hypercube visualizza una proiezione a fil di ferro di un ipercubo.

en: IMAGE
it: IMMAGINE

en: IMAGE-FILE
it: FILE IMMAGINE

en: IOR of the control-center
it: IOR del control-center

en: If the solver can
it: Se il risolutore può

en: Ifs draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
it: Ifs disegna immagini che ruotano ed entrano ripetutamente in collisione tra loro.

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
it: Ignora l'azione di default.  Usata per inizializzazioni particolari.

en: Initial spacing radius of points.
it: Spaziatura iniziale dei punti.

en: Initialize session settings
it: Inizializza le impostazioni di sessione

en: Install new
    theme...
it: Installa nuovo
    tema...

en: Interference
it: Interferenza

en: Item 1
it: Oggetto 1

en: Iterations
it: Iterazioni

en: Jigsaw takes an image of the screen, carves it up into jigsaw puzzle pieces, shuffles it, and solves it.
it: Jigsaw prende un'immagine dello schermo, la riduce in piccoli pezzi di un puzzle e, dopo averli mischiati, lo risolve.

en: Julia draws spinning, animating, julia-set fractals.
it: Julia disegna frattali tipo julia-set animati e in movimento.

en: Kaleidescope
it: Kaleidoscope

en: Kaleidescope draws line segments in a symmetric pattern.
it: Kaleidoscope disegna un motivo simmetrico composto da segmenti di linee.

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keyboard Properties
it: Impostazioni della tastiera

en: Keyboard bell
it: Segnale acustico

en: Keyboard click
it: Suono della tastiera

en: Keyboard repeat rate
it: Velocità di ripetizione

en: Large
it: Alta

en: Larger
it: Ingrandire

en: Left
it: Sinistra

en: Left handed
it: Mancino

en: Left-justify buttons
it: Giustifica i pulsanti a sinistra

en: Length of the Trail:
it: Lunghezza della scia:

en: Less
it: Meno

en: Less Delay
it: Ridurre intervallo

en: Let window manager decide
it: Decide il window manager

en: Lightning
it: Fulmini

en: Lightning draws fractal lightning bolts.
it: Fulmini disegna frattali a saetta.

en: Lisa draws animated full-loop lisajous figures.
it: Lisa disegna figure animate di lissajous in movimento frenetico.

en: Little Ants walk around, leaving colored trails.
it: Delle formichine si muovono sullo schermo lasciando una scia colorata.

en: Lmorph morphs between simple linedrawings using bilinear interpolation.
it: Lmorph si trasforma tra linee semplici mediante interpolazione bilineare.

en: Longer
it: Allunga

en: Look and Feel
it: Impostazione del "look & feel"

en: Look and Feel Properties
it: Proprietà di aspetto e comportamento

en: Lots of bubbles floating around, in 3d
it: Una serie di bolle che fluttuano in 3d

en: Lots of random bubbles grow until they pop.
it: Una serie di bolle in sequenza casuale che crescono fino a esplodere.

en: Low
it: Basso

en: Low
it: Bassa

en: M.C. Escher inspired ants.. in 3d
it: M.C. Escher ha inspirato le formiche.. in 3D

en: MDI notebook tab position
it: Posizione dei tab del notebook

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: MODE
it: MODALITÀ

en: Make a star like formation using arcs.
it: Creare un'immagine a forma di stella utilizzanxo degli archi.

en: Makes a screen melt down
it: Simula una fusione dello schermo

en: Maximum number of lines.
it: Numero massimo di linee.

en: Maximum radius increment
it: Incremento massimo del raggio

en: Maxlines
it: Maxline

en: Maze
it: Labirinto

en: Meenie
it: Pluto

en: Menu Options
it: Menu Opzioni

en: Menu items have icons
it: Gli elementi dei menù contengono icone

en: Menus have relieved border
it: I menu hanno il bordo in rilievo

en: Modal
it: Modale

en: Mode
it: Modalità

en: Modifies the direction move.
it: Modificare lo spostamento di direzione.

en: Modifies the wobbling.
it: Modificare l'oscillazione.

en: Moe
it: Salve

en: Moire draws circular interference patterns.
it: Moire disegna interferenze a motivi circolari.

en: Monochrome
it: Monocromatico

en: More
it: Più

en: More Delay
it: Aumentare intervallo

en: Morphing lines.
it: Linee in trasformazione.

en: Mouse Properties
it: Impostazioni del mouse

en: Mouse buttons
it: Pulsanti del mouse

en: Mouse motion
it: Movimento del mouse

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope.
it: Poligoni in movimento a mo' di caleidoscopio.

en: Munch munches squares until killed.
it: Munch mastica dei quadrati fino alla morte.

en: Munching squares.
it: Quadrati masticati.

en: Mynie
it: Topolino

en: Name cannot be empty
it: Il nome non può essere nullo

en: Name:
it: Nome:

en: Netscape (new window)
it: Netscape (nuova finestra)

en: New MIME type (e.g. image/x-thumper):
it: Nuovo tipo MIME (es. image/x-thumper):

en: No Screensaver
it: (Nessuno)

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
it: Nessuna guida è disponibile/installata per queste impostazione. Assicuratevi
    di avere la Guida Utente di GNOME installata sul vostro sistema.

en: None
it: Nessuna

en: Number
it: Numero

en: Number of Colors
it: Numero dei colori

en: Number of Colors.
it: Numero di colori.

en: Number of Qix:
it: Numero dei Qix

en: Number of ants.
it: Numero delle formiche.

en: Number of bubbles to use.
it: Numero delle sfere.

en: Number of circles to use.
it: Numero dei cerchi.

en: Number of cycles
it: Numero delle sequenze

en: Number of interpolation steps.
it: Numero delle fasi di interpolazione.

en: Number of iterations.
it: Numero delle iterazioni.

en: Number of particles
it: Numero delle particelle

en: Number of pixels before a color change.
it: Numero dei pixel prima di un cambiamento di colore.

en: Number of pixels to use.
it: Numero dei pixel da utilizzare.

en: Number of planets to use.
it: Numero dei pianeti.

en: Number of points to use.
it: Numero dei punti.

en: Number of points.
it: Numero dei punti.

en: Number of polygons to use.
it: Numero dei poligoni.

en: Number of seeds
it: Numero di semi

en: Number of segments per laser burst.
it: Numero di segmenti per ogni scarica laser.

en: Number of segments.
it: Numero dei segmenti.

en: Number of trails.
it: Numero delle scie.

en: Number to use.
it: Numero da utilizzare.

en: ORIENT
it: ORIENTAMENTO

en: Objects should leave trails behind them.
it: Gli oggetti devono lasciare una scia.

en: One
it: Uno

en: Open Behavior
it: Comportamento di apertura

en: Open With Application
it: Apri con applicazione

en: Open figures.
it: Aprire figure.

en: Operating System:
it: Sistema Operativo:

en: Orbit
it: Orbita

en: Orbit should decay.
it: L'orbita deve decadere.

en: Particles on screen
it: Particelle sullo schermo

en: Pedal
it: Pedale

en: Pedal Displays pretty geometric pictures.
it: Pedale visualizza simpatiche figure geometriche.

en: Penetrate
it: Penetrare

en: Peripherals
it: Periferiche

en: Permutes the screen image like a jigsaw puzzle.
it: Trasforma l'immagine dello schermo in un puzzle.

en: Pipes
it: Tubi

en: Pitch (Hz)
it: Frequenza (Hz)

en: Place dialogs over application window when possible
it: Posiziona le finestre di dialogo sopra alla finestra dell'applicazione se possibile

en: Play
it: Suona

en: Points
it: Punti

en: Points:
it: Punti:

en: Post-Solving Delay
it: Intervallo dopo la risoluzione

en: Pre-Solving Delay
it: Intervallo prima della risoluzione

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
it: Un click su questo pulsante aprirà una finestra di dialogo che permetterà di configurare il salvaschermo.

en: Pretty geometric picture program.
it: Programma per le figure geometriche.

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous window manager did not die
it: Il window manager precedente non è stato terminato

en: Primary Color
it: Colore primario

en: Print the path that the ant took in the trail.
it: Stampare il percorso della scia lasciata dalla formica.

en: Priority:
it: Priorità:

en: Processor Type:
it: Tipo di processore:

en: Protocol
it: Protocollo

en: Put a bridge over the logo?
it: Collocare un bridge sopra un logo?

en: Put buttons on edges
it: Metti i pulsanti sui lati

en: Qix bounces a series of line segments around its window. This is truly the swiss army chainsaw of qix programs.
it: Qix fà rimbalzare una serire di segmenti di linee intorna alla propria finestra. Questo è davvero il fiore all'occhiello dei programmi Qix.

en: RANDOM SCREENSAVER
it: SALVASCHERMO CASUALE

en: Radio Button 1
it: Pulsante radio 1

en: Radio Button 2
it: Pulsante radio 2

en: Radius
it: Raggio

en: Random Screensaver
it: Screensaver casuale

en: Random Settings
it: Impostazioni...

en: Random color-cycling braids in a circle.
it: Trecce che ruotano in cerchio in una sequenza di colori casuale.

en: Random mountain ranges
it: Catene montuose in sequenza casuale

en: Remove
it: Rimuovi

en: Repeat Delay
it: Ritardo di ripetizione

en: Repeat rate
it: Velocità di ripetizione

en: Repeatedly create and solve a maze
it: Creare e risolvere ripetutamente un labirinto

en: Require Password
it: Richiedi password

en: Revert
it: Ripristina

en: Revert to System Defaults
it: Ripristina impostazioni predefinite

en: Reverting to system settings will lose any changes
    you have ever made to File Types and Programs.
    Revert anyway?
it: Ripristinando le impostazioni di sistema verrano perse
    tutte le modifiche fatte ai tipi di file e programmi.
    Ripristinare comunque?

en: Right
it: Destra

en: Right handed
it: Destro

en: Right-justify buttons
it: Giustifica i pulsanti a destra

en: Ripples
it: Increspature

en: Rocks
it: Rocce

en: Roll
it: Sfumare

en: Rorschach
it: Rorshcach

en: Rotates a bitmap in an interesting way.
it: Esegue un'interessante rotazione di un'immagine bitmap.

en: Rotation
it: Rotazione

en: Rotor
it: Rotore

en: Rubiks Cube
it: Cubo di Rubik

en: Run Configuration Tool for %s
it: Avvia configurazione di %s

en: Run In Terminal
it: Esegui in un terminale

en: Sample Button
it: Pulsante esempio

en: Sample Check Button
it: Pulsante Check di esempio

en: Sample Text Entry Field
it: Esempio campo di input

en: Save Session Later
it: Salva sessione successivamente

en: Save Session Now
it: Salva sessione adesso

en: Scaled
it: Ridimensionata

en: Scaled (keep aspect)
it: Ridimensionata (mantieni le proporzioni)

en: Scatter
it: Sparpagliare

en: Screen Saver
it: Salvaschermo

en: Screen Saver Demo
it: Anteprima salvaschermo

en: Screen Saver Settings
it: Impostazioni del salvaschermo

en: Screens from the movie The Matrix
it: Schermi dal film Matrix

en: Screensaver
it: Salvaschermo

en: Secondary Color
it: Colore secondario

en: Seconds
it: Secondi

en: Seeds
it: Semi

en: Segments
it: Segmenti

en: Segments:
it: Segmenti:

en: Select a theme to install
it: Selezionare un tema da installare

en: Select an icon
it: Seleziona un'icona

en: Select applications to appear in menu for MIME type "%s"
it: Selezionare le applicazioni da mostrare nel menu per il tipo MIME "%s"

en: Select sound file
it: Seleziona file audio

en: Select views to appear in menu for MIME type "%s"
it: Selezionare le viste da visualizzare nel menu per il tipo MIME "%s"

en: Select which desktop theme to use
it: Selezione del tema da usare per il desktop

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
it: I temi selezionati sopra saranno testati in questa anteprima.

en: Session
it: Sessione

en: Session Management Settings
it: Impostazioni della gestione di sessione

en: Set
it: Imposta

en: Set background image.
it: Imposta immagine di sfondo.

en: Set parameters from saved state and exit
it: Reimposta i parametri dell'ultimo salvataggio ed esci

en: Set random motion for the Qix.
it: Impostare movimenti casuali per il Qix.

en: Sets the default feel of GNOME applications
it: Imposta il comportamento di default delle applicazioni GNOME

en: Sets the distance between each line segment.
it: Imposta la distanza tra un segmento di linea e l'altro.

en: Sets the moving cycle time.
it: Impostare il tempo della rotazione.

en: Sets the number of Qix you have running at once.
it: Imposta il numero di Qix eseguibili in contemporanea.

en: Sets the number of line segments to be drawn.
it: Imposta il numero di segmenti di linea da disegnare.

en: Sets the wallpaper to the value specified
it: Imposta lo sfondo con il valore specificato

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings...
it: Impostazioni...

en: Shorter
it: Accorciare

en: Shutdown monitor
it: Spegni il monitor

en: Simple
it: semplice

en: Simulates coral growth
it: Simula la crescita di coralli

en: Simulates coral growth.
it: Simula la crescita di coralli.

en: Simulates various television problems such as static, loss of vertical hold, and test patterns.
it: Simula vari problemi televisivi come l'elettricità statica, perdita del segnale e messaggi di prova.

en: Size
it: Dimensioni

en: Size of burst.
it: Dimensione della scarica.

en: Size of object.
it: Dimensioni dell'oggetto.

en: Size of pixels
it: Dimensioni dei pixel

en: Size of point.
it: Dimensione del punto.

en: Size:
it: Dimensioni

en: Skip Color
it: Saltare colore

en: Slim
it: Sottile

en: Slip
it: Far scivolare

en: Slow
it: Lenta

en: Slower
it: Rallentare

en: Small
it: Bassa

en: Smaller
it: Ridurre

en: Solid
it: Uniforme

en: Sorry, no help is available for these settings.
it: Spiacente, nessuna guida è disponibile per queste impostazioni.

en: Sound
it: Audio

en: Sound Events
it: Eventi sonori

en: Sounds for events
it: Suoni per eventi

en: Specifies end background color for gradient
it: Specifica il colore finale per lo sfondo sfumato

en: Specifies the background color
it: Specifica il colore dello sfondo

en: Specify which programs are used to open or view each file type
it: Specificare con quali programmi viene aperto o  visualizzato ciascun tipo di file

en: Speed
it: Velocità

en: Speed Delay
it: Velocità dell'intervallo

en: Speed of Motion
it: Velocità di movimento

en: Speed of Motion.
it: Velocità di movimento.

en: Speed of animation.
it: Velocità di animazione.

en: Speed of rotation
it: Velocità di rotazione

en: Speed of the 90 degree rotation.
it: Velocità della rotazione di 90 gradi.

en: Speed:
it: Velocità

en: Sphere
it: Sfera

en: Spiral
it: Spirali

en: Spotlight
it: Riflettore

en: Spotlights a bump map of your desktop.
it: Mette in evidenza una mappa di protuberanze del desktop

en: Spread
it: Diffusione

en: Spread buttons out
it: Distribuisci i pulsanti uniformemente

en: Stairs
it: Scale

en: Starfish
it: Stelle marine

en: Starfish bounces a series of arcs around its window in a star like formation. It uses multiple colors and multiple patterns.
it: Stelle marine fà rimbalzare una serie di archi intorno alla propria finestra creando un'immagine a forma di stella. Si serve di molteplici colori e motivi.

en: Start After
it: Avvia dopo

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
it: Avvio di %s in corso...
    (%d secondi prima che l'operazione vada in time out)

en: Static
it: Elettricità statica

en: Static.
it: Elettricità statica.

en: Statusbar Options
it: Opzioni Barra di stato

en: Statusbar is interactive when possible
it: La barra di stato è interattiva quando possibile

en: Statusbar progress meter is on the right
it: Indicatore di progresso della barra di stato sulla destra

en: Steps
it: Fasi

en: Stir
it: Rimescolare

en: Stir it up.
it: Rimescolare.

en: Stir.
it: Rimescolare.

en: Strange
it: Strano

en: Submenu
it: Sottomenu

en: Submenus can be torn off
it: I sottomenu possono essere disattivati

en: Superquadrics
it: Superquadriche

en: Surround Color
it: Circondare colore

en: Swirl
it: Vortice

en: Test
it: Prova

en: Test settings
it: Prova le impostazioni

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo with a more accurate Look and Feel.
it: Il programma xroger visualizza una sostituisce per il logo X con un logo dall'aspetto e dal comportamento più precisi.

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo.
it: Il programma xroger sostituisce il logo X con un altro logo.

en: The 3d mesa demo, of gears
it: Una demo in 3D di ingranaggi

en: The GNOME configuration tool
it: Il tool di GNOME per la configurazione

en: The MIME type entered contained upper case characters. Upper case characters were changed to lower case for you.
it: Il tipo MIME che avete inserito contiene dei caratteri maiuscoli. Questi verranno resi minuscoli per voi.

en: The braid program draws random color-cycling braids around a circle.
it: Trecce che ruotano intorno a un cerchio in una sequenza di colori casuale.

en: The color of a failed path (stippled with a 50% pattern)
it: Il colore per un percorso fallito (con ombreggiatura al 50%)

en: The color of the path.
it: Il colore per il percorso.

en: The command "%s" cannot be found.
    You must use a command that can work from any command line.
it: Il comando "%s" non è stato trovato.
    È necessario inserire un comando valido.

en: The delay (in microseconds) after solving a maze and before generating a new one.
it: L'intervallo (in microsecondi) tra la risoluzione di un labirinto e la creazione di uno nuovo.

en: The delay (in microseconds) between each step of the solution path.
it: L'intervallo (in microsecondi) tra ciascuna fase del percorso di risoluzione.

en: The delay (in microseconds) between generating a maze and starting to solve it.
it: L'intervallo (in microsecondi) tra la creazione di un labirinto e il suo inizio.

en: The famous, M.C. Escher, impossible cage
it: La famosa e impossibile gabbia di M.C. Escher

en: The famous, M.C. Escher, impossible stairs
it: Le famose e impossibili scale di M.C. Escher

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
it: I seguenti moduli hanno subito dei cambiamenti, ma non sono stati confermati.  Se si desidera modificarli, fare doppio click sulla riga corrispondente.

en: The maze program creates a random maze and then solves it with graphical feedback.
it: Il programma del labirinto crea un labirinto a caso e poi lo risolve con il feedback grafico.

en: The pyro program simulates fireworks.
it: Il programma pyro simula fuochi d'artificio.

en: The sierpinski program draws Sierpinski triangle fractals.
it: Il programma Sierpinski disegna frattali triangolari di Sierpinski.

en: The sound file for this event does not exist.
it: Il file audio per questo evento non esiste.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
it: Il file audio per questo evento non esiste.
    Installare il pacchetto gnome-audio per un set
    di suoni di default.

en: The spiral program draws moving circular spiral patterns.
it: Il programma spirale motivi circolari a spirale in movimento.

en: The vines program is yet another geometric pattern generator, this one's claim to fame being a pseudo-fractal looking vine like pattern that creates nifty whirls and loops.
it: Il programma Vines è un'altro generatore di figure geometriche piuttosto famoso. Si tratta di un motivo pseudo-frattale a forma di pianta rampicante che crea ingegnosi vortici e motivi circolari.

en: Theme Selector
it: Selettore temi

en: Theme does not exist
it: Il tema non esiste

en: Thickness
it: Spessore

en: Thinner
it: Assottigliare

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
it: Questa copia dello GNOME Control Center non è stata compilata con supporto per l'audio

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles.
it: Orologio analogico composto da bolle fluttuanti e vibranti.

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die.
it: Crea colonie di forma circolare che si riproducono, crescono e infine muoiono.

en: This screensaver does distortions of some areas of the screen, as if some object was moving under the image
it: Il salvaschermo deforma alcune zone dello schermo, come se ci fosse qualcosa che si muove al di sotto.

en: This will cause the panes to flash.
it: Fà brillare le sfaccettature

en: Threshold
it: Soglia

en: Tiger
it: e vi saluto

en: Tiled
it: Affiancata

en: Time 3D is a clock.  It uses flying balls to display the time.  The balls move and wobble around to give you the impression your graphic workstation with its many XStone is doing something.
it: Tempo 3D è un orologio. Visualizza l'ora mediante sfere volanti che ruotano e oscillano sullo schermo, dando una sensazione di dinamismo.

en: Time between redraws.
it: Tempo di attesa tra i vari ridisegnamenti.

en: Time between redraws:
it: Tempo di attesa tra un ridisegnamento e l'altro:

en: Time finished product is shown.
it: Tempo di visualizzazione del prodotto finito.

en: Time to fade away.
it: Tempo per la scomparsa.

en: Time to show each picture.
it: Tempo per la visualizzazione di ciascuna immagine

en: Toe
it: mano

en: Toolbar Options
it: Opzioni barra degli strumenti

en: Toolbar buttons have relieved border
it: I pulsanti delle barre degli strumenti hanno il bordo in rilievo

en: Toolbars have line separators
it: Le barre degli strumenti contengono linee di separazione

en: Toolbars have relieved border
it: Le barre degli strumenti hanno il bordo in rilievo

en: Toolbars have text labels
it: Le barre degli strumenti contengono testo

en: Top
it: Alto

en: Trail
it: Scia

en: Trails
it: Scie

en: Transparent
it: Trasparente

en: Triangle
it: Triangoli

en: Try
it: Prova

en: Twist
it: Ruotare

en: Twist speed:
it: Velocità di rotazione:

en: Twist:
it: Ruotare:

en: Two
it: Due

en: Type in the extensions for this mime-type (without dot).
    You can enter several extensions seperated by a space,
    for example: html htm
it: Digitare le estensioni per questo tipo mime (senza il punto).
    Si possono inserire più estensioni separate da uno spazio,
    ad esempio: html htm

en: URL Handlers
it: Gestori URL

en: Unknown
it: Sconociuto

en: Unknown file format
it: Formato del file sconosciuto

en: Use GNOME to set background
it: Utilizza GNOME per impostare lo sfondo

en: Use Viewer
it: Utilizza visualizzatore

en: Use XOR drawing function.
it: Usare funzioni XOR per il disegno.

en: Use a gradient fill for the background
it: Usa un colore sfumato per lo sfondo

en: Use a gradient of colors between circles.
it: Usare un gradiente di colori tra un cerchio e l'altro.

en: Use a solid fill for the background
it: Usa un colore uniforme per lo sfondo

en: Use additive color model.
it: Utilizzare il modello colore additivo

en: Use color when drawing.
it: Usare il colore per disegnare.

en: Use custom font.
it: Usa font personalizzato.

en: Use lissajous figures to get points.
it: Utilizzare figure di lissajous per ottenere dei punti.

en: Use power management.
it: Usa power management

en: Use raw shapes
it: Utilizzare forme grezze

en: Use red/blue 3d seperation.
it: Utilizzare separazione in 3D rossa/blu.

en: Use statusbar instead of dialog when possible
it: Usa la barra di stato invece di una finestra di dialogo quando possibile

en: User Font
it: Font utente

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: User Name:
it: Nome Utente:

en: Vertical Gradient
it: Sfumatura Verticale

en: Vertical roll.
it: Sfumatura Verticale.

en: View as %s
it: Vista come %s

en: Wallpaper
it: Immagine di sfondo

en: Wallpaper Selection
it: Selezione immagine di sfondo

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Whales, dolphins and sharks swimming around, in 3D
it: Balene, delfini e squali che nuotano in 3D

en: When the figure is complete, epicycle pauses this number of seconds.
it: A figura completa, epicycle resterà in pausa per questo numero di secondi.

en: Wide
it: Ampio

en: Width of segment:
it: Ampiezza del segmento:

en: Window Maker
it: Creatore di finestre

en: Window Manager
it: Window manager

en: Window manager is session managed
it: Il window manager supporta il controllo di sessione

en: Wobble
it: Oscillare

en: Wobble:
it: Oscillare:

en: Worm
it: Vermi

en: X ID of the socket it's plugged into
it: X ID del socket cui è collegata

en: You cannot delete the current Window Manager
it: Impossibile rimuovere il window manager corrente

en: You must enter a command.
it: È necessario inserire un comando.

en: You must enter a name.
it: È necessario inserire un nome.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
it: Il gestore di finestre in esecuzione è stato cambiato. In da poter
    salvare questi cambiamenti è necessario salvare la sessione corrente.
    Questo può essere eseguito selezionando la voce "Salva la sessione corrente"
    presente nel menu "Impostazioni" del Menu Principale, oppure attivando
    "Salva impostazioni correnti" al termine della sessione.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
it: Il gestore di finestre corrente è stato cambiato. Per salve questa
    modifiche, è necessario salvare la sessione corrente. È possibile farlo
    immediatamente selezione la voce "Salva sessione adesso" qui sotto, oppure
    salvandola in un secondo momento, utilizzando la voce "Salva sessione corrente"
    nel menu "Impostazioni" oppure selezionando la voce "Salva sessione corrente"
    al termine della sessione.

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
it: Un errore di inizializzazione è avvenuto durante l'avvio di `background-properties-capplet'.
    Operazione annullata...

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
it: Un errore di inizializzazione è avvenuto durante l'avvio di `keyboard-properties-capplet'.
    Operazione annullata...

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
it: Un errore di inizializzazione è avvenuto durante l'avvio di `mouse-properties-capplet'.
    Operazione annullata..

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
it: Un errore di inizializzazione è avvenuto durante l'avvio di `sound-properties-capplet'.

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
it: Un errore di inizializzazione è avvenuto durante l'avvio di `wm-properties-capplet'.
    Operazione annullata...

en: capplet-command to be run.
it: Comando capplet da eseguire.

en: color
it: colore

en: color-cycle
it: sequenza di colori

en: delay
it: intervallo

en: draws pseudo-fractal geometric patterns
it: disegna figure geometriche pseudo-frattali

en: handler:
it: gestore:

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
it: ID della capplet -- assegnata dal control-center

en: none
it: Nessuna

en: seconds
it: secondi

en: simulates fireworks
it: simula fuochi d'artificio

en: squishy transparent oil and bubbles
it: Olio gelatinoso trasparente con bolle

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
it: wm-properties-capplet: impossibile inizializzare il gestore di finestre.
    	'%s' non è stato avviato

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
it: wm-properties-capplet: Impossibile inizializzare il gestore di finestre.
    	Un altro gestore è in esecuzione e non può essere terminato
