gnome-applets 2.3.6 - en to it translation catalogue (1202 entries)

en:  mounted
it:  montato

en:  not mounted
it:  non montato

en: " reported:
it: " ha riportato:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
it: %#.1fMb ricevuti / %#.1fMb inviati / tempo: %.1d:%.2d

en: %a, %b %d / %H:%M
it: %a %d %b, %-H.%M

en: %d message | %d messages
it[0]: %d messaggio
it[1]: %d messaggi

en: %d unread | %d unread
it[0]: %d non letto
it[1]: %d non letti

en: %s
    %d note | %s
    %d notes
it[0]: %s:
    %d nota
it[1]: %s:
    %d note

en: %s does not seem to be a CD player
it: %s non sembra essere un lettore CD

en: %s:
    %d%% in use
it: %s:
    %d%% in uso

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
it: © 1997 The Free Software Foundation
    © 2001 Chris Phelps (versione per GNOME 2)

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
it: © 1998-2000 Free Software Foundation

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
it: © 1999-2001 Gli hacker di GNOME

en: (C) 2000 The Gnulix Society, (C) 2002 Free Software Foundation
it: © 2000 The Gnulix Society, © 2002 Free Software Foundation

en: (C) 2001 Richard Hult
it: © 2001 Richard Hult

en: (C) 2001, 2002 Free Software Foundation
it: © 2001, 2002 Free Software Foundation

en: (c) 2002-2003 Loban A Rahman
it: © 2002-2003 Loban A Rahman

en: <b>Appearance</b>
it: <b>Aspetto</b>

en: <b>Auto Completion</b>
it: <b>Completamento automatico</b>

en: <b>Battery Color Levels (%)</b>
it: <b>Colore livelli batteria (%)</b>

en: <b>Behavior</b>
it: <b>Comportamento</b>

en: <b>Colors</b>
it: <b>Colori</b>

en: <b>Default Note Properties</b>
it: <b>Proprietà predefinite</b>

en: <b>Delete ALL sticky notes?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
it: <b>Eliminare TUTTE le note adesive?</b>
    
    I cambiamenti verranno salvati subito.

en: <b>Delete this sticky note?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
it: <b>Eliminare questa nota adesiva?</b>
    
    I cambiamenti verranno salvati subito.

en: <b>Layout</b>
it: <b>Stile</b>

en: <b>Progress Bar Direction</b>
it: <b>Direzione barra avanzamento</b>

en: <b>Properties</b>
it: <b>Proprietà</b>

en: <b>Size</b>
it: <b>Dimensione</b>

en: <b>Suspend</b>
it: <b>Sospensione</b>

en: <b>Warnings</b>
it: <b>Avvisi</b>

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
it: Due piccoli buffi occhi, un clone di Xeyes per il pannello di Gnome

en: A set of eyeballs for your panel
it: Un insieme di occhi per il tuo pannello

en: A system load indicator
it: Un indicatore del carico del computer

en: A_ddress:
it: In_dirizzo:

en: AccessX Status
it: Stato AccessX

en: AccessX Status Applet Factory
it: Fabbrica applet Stato AccessX

en: Accessories
it: Accessori

en: Activate more plugins
it: Attiva altri plugin

en: Active _plugins:
it: _Plugin attivi:

en: Add New Macro
it: Aggiungere una nuova macro

en: Add Palette
it: Aggiungi tavolozza

en: Add Plugin
it: Aggiungi plugin

en: Add button
it: Aggiungi pulsante

en: Address Entry
it: Voce indirizzo

en: Adjust the sound volume
it: Regola il volume dell'audio

en: Advanced
it: Avanzate

en: Alert you when new mail arrives
it: Avvisa quando arriva nuova posta

en: Alexandre Muniz <munizao@xprt.net>
it: Alexandre Muñiz <munizao@xprt.net>

en: Amusements
it: Passatempi

en: An error occured while launching the Suspend command: %s
    Please try to correct this error
it: Si è verificato un errore nell'avviare il comando di sospensione: %s
    Provare a correggere questo errore

en: An error occured.
    
    Keymap `%s' is not supported on this system. Please choose another keymap.
    
    The command was: %s
it: Si è verificato un errore.
    
    La mappatura `%s' non è supportata da questo sistema. Scegliete un'altra mappatura.
    
    Il comando era: %s

en: An error occured.
    
    Unable to load keymap `%s', probably because command `xmodmap' could not be located in your PATH.
    
    The command was: %s
it: Si è verificato un errore.
    
    Impossibile caricare la mappatura `%s' probabilmente perché il comando `xmodmap' non
    si trova nel vostro PATH.
    
    Il comando era: %s

en: Appearance
it: Aspetto

en: Appearance mode of the applet
it: Aspetto dell'applet

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
it: Applet per montare e smontare volumi a blocchi.

en: Applet refresh rate in milliseconds
it: Aggiornamento dell'applet in millisecondi

en: Applet scrolls right to left when this key is set to true.
it: L'applet scorre da destra a sinistra quando questa chiave è impostata a vero.

en: Arabic
it: Araba

en: Arabic keymap
it: Mappatura araba

en: Arabic xkb keymap
it: Mappatura xkb araba

en: Armenian
it: Armena

en: Armenian Sun keymap
it: Mappatura Sun armena

en: Armenian xkb keymap
it: Mappatura xkb armena

en: Ask for confirmation when connecting/disconnecting
it: Chiedere conferma per connettersi o disconnettersi

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
it: Prova a completare un comando in base alla cronologia dei comandi inviati.

en: Audio Channels
it: Canali audio

en: Audio device is busy, or being used by another application
it: Il dispositivo audio è occupato o usato da un'altra applicazione

en: Autosave timeout in minutes
it: Intervallo per il salvataggio automatico in minuti

en: Available palettes
it: Tavolozze disponibili

en: Azerbaijani Turkish
it: Turca azera

en: Azerbaijani Turkish Sun keymap
it: Mappatura Sun azero turca

en: Azerbaijani Turkish xkb keymap
it: Mappatura xkb turco azera

en: B_link connection status when connecting
it: _Lampeggiare se in attesa della connessione

en: Bac_kground:
it: Sfon_do:

en: Backg_round:
it: S_fondo:

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Background color, blue component
it: Componente blue del colore di sfondo

en: Background color, green component
it: Componente verde del colore di sfondo

en: Background color, red component
it: Componente rosso del colore di sfondo

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Basque
it: Basca

en: Bass
it: Bassi

en: Battery Charge Monitor
it: Monitor carica della batteria

en: Battery Charge Monitor Preferences
it: Preferenze di Monitor carica batteria

en: Battery Status Utility
it: Utilità stato batteria

en: Battery fully re-charged
it: Batteria completamente ri-caricata

en: Battery is now fully re-charged!
it: La batteria è completamente ri-caricata!

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
it: Batteria quasi scarica (%d%%) e alimentazione staccata

en: Battery power low
it: Batteria quasi scarica

en: Battery: %d%% (%s)
it: Batteria: %d%% (%s)

en: Battery: Not present
it: Batteria: non presente

en: Battstat Factory
it: Fabbrica Battstat

en: Beep for warnings
it: Suonare per gli avvisi

en: Beep on group switch
it: Bip al cambio di gruppo

en: Beep when displaying a warning
it: Suonare quando è mostrato un avviso

en: Before each _update:
it: Prima di ogni _aggiornamento:

en: Behavior
it: Comportamento

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belarussian
it: Bielorussa

en: Belarussian Sun keymap
it: Mappatura Sun bielorussa

en: Belarussian xkb keymap
it: Mappatura xkb bielorussa

en: Belgian
it: Belga

en: Belgium
it: Belgio

en: Blink when connecting
it: Lampeggia durante la connessione

en: Blowing dust
it: Polvere a vento

en: Blowing sand
it: Sabbia a vento

en: Blowing snowfall
it: Nevicata a vento

en: Blowing sprays
it: Raffiche a vento

en: Brazil
it: Brasile

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
it: Mappatura USB Sun brasiliana portoghese

en: Brazil Portuguese Sun keymap
it: Mappatura Sun brasiliana portoghese

en: Brazil Portuguese keymap
it: Mappatura brasiliana portoghese

en: Brazil Portuguese xkb keymap
it: Mappatura xkb brasiliana portoghese

en: Broken clouds
it: Nuvolosità sparsa

en: Browse
it: Sfoglia

en: Bulgarian
it: Bulgara

en: Bulgarian Cyrillic
it: Bulgara cirillico

en: Bulgarian Sun keymap
it: Mappatura Sun bulgara

en: Bulgarian keymap
it: Mappatura bulgara

en: Bulgarian xkb keymap
it: Mappatura xkb bulgara

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
it: In modo predefinito le note assumono come titolo la data corrente alla loro creazione. Viene usato questo formato; è valido tutto ciò che può essere interpretato da strftime().

en: CD Player
it: Lettore CD

en: CD Player Applet Factory
it: Fabbrica applet Lettore CD

en: CD Player Preferences
it: Preferenze di Lettore CD

en: CPU Load
it: Carico CPU

en: CPU graph background color
it: Colore di sfondo del grafico del processore

en: C_olor:
it: C_olore:

en: C_onnect
it: C_onnetti

en: C_onnecting:
it: C_onnessione in corso:

en: Cach_ed
it: Nella cach_e

en: Calm
it: Calma

en: Can not launch the eyes applet.
it: Impossibile avviare l'applet occhi.

en: Can't access ACPI events in /var/run/acpid.socket! Make sure the ACPI subsystem is working and the acpid daemon is running.
it: Impossibile accedere agli eventi ACPI da /var/run/acpid.socket! Assicuratevi che il sottosistema ACPI funzioni e che il demone acpid sia in esecuzione.

en: Can't open the APM device!
    
    Make sure you have read permission to the
    APM device.
it: Impossibile aprire il device APM!
    
    Accertarsi di avere i permessi di lettura
    sulla periferica APM.

en: Canadian Sun keymap
it: Mappatura Sun canadese

en: Canadian xkb keymap
it: Mappatura xkb canadese

en: Cannot browse device
it: Impossibile esplorare il dispositivo

en: Cannot get schema for %s: %s
it: Impossibile ottenere lo schema per %s: %s

en: Cannot mount device
it: Impossibile montare il device

en: Cannot set schema for %s: %s
it: Impossibile impostare lo schema per %s : %s

en: Cd Recorder
it: Masterizzatore

en: Cdrom
it: CD ROM

en: Change
it: Cambia

en: Change the keyboard layout
it: Cambia il layout della tastiera

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
it: Canali controllati dall'applet. Solo per OSS

en: Character Palette
it: Tavolozza caratteri

en: Character Palette Preferences
it: Preferenze di Tavolozza caratteri

en: Characters shown on applet startup
it: Caratteri mostrati all'avvio dell'applet

en: Charging
it: In ricarica

en: Charpicker Applet Factory
it: Fabbrica applet Tavolozza caratteri

en: Check for mail _every:
it: Controllare la posta _ogni:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
it: Scegliere un colore da usare per tutte le note adesive

en: Choose a color for the note
it: Scegliere un colore per questa nota

en: Choose a font for the note
it: Scegliere un tipo di carattere per questa nota

en: Choose a font to use for all sticky notes
it: Scegliere un tipo di carattere per tutte le note

en: Choose if notes are visible on ALL workspaces
it: Scegliere se le note devono essere visibili su tutte le aree

en: Choose if the default style is forced on all notes
it: Scegliere se lo stile predefinito deve essere valido per tutte le note

en: Choose the default group (for newly created windows).
it: Scegliere il gruppo predefinito (per le nuove finestre).

en: Choose time interval in minutes to check mail
it: Impostare l'intervallo fra ogni controllo della posta

en: Choose time interval in seconds to check mail
it: Impostare in secondi l'intervallo fra ogni controllo della posta

en: City:
it: Città:

en: Clear Sky
it: Cielo sereno

en: Clic_k:
it: Al c_lic:

en: Click this button for the list of previous commands
it: Fare clic su questo pulsante per la lista dei comandi precedenti

en: Click this button to Play or Pause the CD
it: Fare clic su questo pulsante per riprodurre o mettere in pausa il CD

en: Click this button to Play the next track in the CD
it: Fare clic su questo pulsante per riprodurre la traccia successiva nel CD

en: Click this button to Play the previous track in the CD
it: Fare clic su questo pulsante per riprodurre la traccia precedente nel CD

en: Click this button to Stop playing the CD
it: Fare clic su questo pulsante per fermare la riproduzione del CD

en: Click this button to eject the CD
it: Fare clic su questo pulsante per espellere il CD

en: Click this button to start the browser
it: Fare clic su questo pulsante per avviare il browser

en: Click to Enter Weather.com
it: Fare clic per visitare Weather.com

en: Click to add a new palette
it: Fare clic per aggiungere una nuova tavolozza

en: Click to delete the selected palette
it: Fare clic per eliminare la tavolozza selezionata

en: Click to edit the selected palette
it: Fare clic per modificare la tavolozza selezionata

en: Close note
it: Chiudere la nota

en: Close the dialog
it: Chiude la finestra di dialogo

en: Co_mmand:
it: Co_mando:

en: Co_nnected:
it: Co_nnesso:

en: Co_nnection command:
it: Comando di con_nessione:

en: Colors
it: Colori

en: Command
it: Comando

en: Command Line
it: Riga di comando

en: Command Line Preferences
it: Preferenza di Riga di comando

en: Command executed when connecting
it: Comando da eseguire alla connessione

en: Command executed when disconnecting
it: Comando da eseguire alla disconnessione

en: Command line
it: Riga di comando

en: Command line _background:
it: S_fondo della riga di comando:

en: Command line _foreground:
it: Primo _piano della riga di comando:

en: Command line has been disabled by your system administrator
it: Riga di comando è stata disabilitata dall'amministratore del sistema

en: Command to execute before each update
it: Comando da eseguire prima di ogni aggiornamento

en: Command to execute when checking mail
it: Comando da eseguire quando si controlla la posta

en: Command to execute when clicked
it: Comando eseguito cliccando sull'applet

en: Command to execute when new mail arrives
it: Comando da eseguire quando arriva nuova posta

en: Command to execute when you click on the Inbox Monitor
it: Comando da eseguire quando si fa clic su Controllo posta

en: Command to run before checking mail
it: Comando da eseguire prima di controllare la posta

en: Command to send to suspend the computer
it: Comando da inviare per sospendere il computer

en: Commands
it: Comandi

en: Comoros
it: Isole Comore

en: Con_firm connection
it: Con_fermare connessione

en: Conditions:
it: Condizioni:

en: Configure the selected plugin
it: Configura il plugin selezionato

en: Connection Status
it: Stato della connessione

en: Connections
it: Connessioni

en: Copyright (C) 1998
it: Copyright © 1998

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
it: Copyright © 1998 Dave Camp

en: Copyright (C) 2003 Sun Microsystems
it: Copyright © 2003 Sun Microsystems

en: Copyright (c) Sergey V. Oudaltsov 1999-2004
it: Copyright © Sergey V. Udaltsov 1999-2004

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
it: Copyright © 1999 S. Papadimitriou

en: Could not connect to the Internet.
it: Impossibile connettersi ad Internet.

en: Could not retrieve the stock data.
it: Impossibile scaricare i dati delle azioni.

en: Couldn't open mixer device %s
it: Impossibile aprire il dispositivo mixer %s

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
it: Crea, visualizza e gestisce le note adesive sulla scrivania

en: Critical
it: Critico

en: Croatia
it: Croazia

en: Croatian
it: Croata

en: Croatian keymap
it: Mappatura croata

en: Current Conditions
it: Condizioni attuali

en: Current _stocks:
it: Titoli att_uali

en: Custom
it: Personalizzato

en: Czech
it: Ceca

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Czech Sun keymap
it: Mappatura Sun ceca

en: Czech and Slovak xkb keymap
it: Mappatura xkb ceca e slovacca

en: Czech keymap
it: Mappatura ceca

en: Czech qwertz xkb keymap
it: Mappatura qwertz xkb ceca

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
it: DEPRECATA - Caratteri mostrati all'avvio dell'applet

en: Danish
it: Danese

en: Danish Sun Type-4 keymap
it: Mappatura Sun Type-4 danese

en: Danish Sun USB keymap
it: Mappatura Sun usb danese

en: Danish Sun keymap
it: Mappatura Sun danese

en: Danish keymap
it: Mappatura danese

en: Danish xkb keymap
it: Mappatura xkb danese

en: Date format of note's title
it: Formato della data dei titoli delle note

en: Deactivate selected plugin
it: Disattiva il plugin selezionato

en: Debug level
it: Livello di debug

en: Decrease the plugin priority
it: Diminuisce la priorità del plugin

en: Default click behavior of the applet
it: Comportamento predefinito al clic

en: Default color for new notes
it: Colore predefinito delle nuove note

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
it: Colore predefinito per le nuove note: Deve essere specificato nella modalità esadecimale dell'html, come ad esempio "#30FF50".

en: Default font for new notes
it: Font predefinito delle nuove note

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10"
it: Font predefinito per le nuove note. Deve essere un nome valido per Pango, come ad esempio "Sans Italic 10"

en: Default group, assigned on window creation
it: Gruppo predefinito, assegnato all'avvio

en: Default height for new notes
it: Altezza predefinita per le nuove note

en: Default height for new sticky notes in pixels.
it: Altezza predefinita delle nuove note in pixel.

en: Default width for new notes
it: Larghezza predefinita delle nuove note

en: Default width for new sticky notes in pixels.
it: Larghezza predefinita delle nuove note in pixel.

en: Delete button
it: Elimina pulsante

en: Denmark
it: Danimarca

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
it: Le previsioni dettagliate non sono disponibili per questa località.
    Provare le previsioni per lo stato: notare che le previsioni IWIN sono disponibili solo per le città statunitensi.

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
it: Determina se l'applet deve aggiornare automaticamente le statistiche meteo oppure no.

en: Device Path
it: Percorso device

en: Device _path:
it: _Percorso device:

en: Dew point:
it: Punto di rugiada:

en: Digital1
it: Digitale1

en: Digital2
it: Digitale2

en: Digital3
it: Digitale3

en: Directory in which the theme is located
it: Directory dove si trova il tema

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disconnec_ted:
it: Disconne_sso:

en: Disk Mounter
it: Montadischi

en: Disk Mounter Preferences
it: Preferenze di Montadischi

en: Displa_y only symbols and price
it: M_ostrare solo i simboli e il valore

en: Display
it: Visualizzazione

en: Display a confirmation dialog when connecting or disconnecting.
it: Mostrare una finestra di conferma per connettersi o disconnettersi.

en: Display only stock symbols along with their value. Do not diplay changes in value.
it: Mostrare solo i simboli delle azioni accanto al loro valore. Non mostrare i cambiamenti del valore.

en: Display only symbols and price
it: Mostra solo simboli e valore

en: Display radar map
it: Mostrare la mappa radar

en: Displays current state of keyboard accessibility features
it: Mostra lo stato attuale delle caratteristiche di accessibilità della tastiera

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Do we run the exec-command
it: Avviamo exec-command

en: Do we run the newmail-command
it: Avviamo newmail-command

en: Do we want to save the password to disk
it: Salvare la password sul disco

en: Do you want to connect?
it: Effettuare la connessione?

en: Drain from top
it: Svuota dalla cima

en: Drifting dust
it: Polvere a vento

en: Drifting sand
it: Sabbia a vento

en: Drifting snow
it: Nevicata a vento

en: Drive Mount Applet Factory
it: Fabbrica applet Montadischi

en: Drivemount command failed.
    "
it: Comando per il montaggio del drive fallito.
    "

en: Drizzle
it: Pioggia fine

en: Dust
it: Polvere

en: Dust whirls
it: Turbini di polvere

en: Dust whirls in the vicinity
it: Turbini di polvere nelle vicinanze

en: Duststorm
it: Tempesta di polvere

en: Duststorm in the vicinity
it: Tempesta di polvere nelle vicinanze

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch Sun keymap
it: Mappatura Sun olandese

en: Dutch keymap
it: Mappatura olandese

en: Dutch xkb keymap
it: Mappatura xkb olandese

en: Dvorak xkb keymap
it: Mappatura dvorak xkb

en: E_nable history-based auto completion
it: A_bilitare completamento automatico in base alla cronologia

en: East
it: Est

en: East - NorthEast
it: Est / Nord-Est

en: East - Southeast
it: Est / Sud-Est

en: Edit Keyboard
it: Modificare la mappatura

en: Edit Palette
it: Modifica tavolozza

en: Edit button
it: Modifica pulsante

en: Egypt
it: Egitto

en: Eject
it: Espelli

en: Elapsed time
it: Tempo trascorso

en: Empty notes are always deleted without confirmation
it: Le note vuote vengono sempre cancellate senza chiedere conferma

en: Enable CPU load graph
it: Abilitare il grafico dell'uso del processore

en: Enable _radar map
it: A_bilitare le mappe radar

en: Enable load average graph
it: Abilitare il grafico del carico medio

en: Enable memory load graph
it: Abilitare il grafico dell'uso della memoria

en: Enable network load graph
it: Abilitare il grafico dell'uso della rete

en: Enable swap load graph
it: Abilitare il grafico dell'uso del file di swap

en: Encrypted password
it: Password cifrata

en: English
it: Inglese

en: English Sun Type-4 keymap
it: Mappatura Sun Type-4 inglese

en: English Sun USB keymap
it: Mappatura Sun usb inglese

en: English Sun keymap
it: Mappatura Sun inglese

en: English keymap
it: Mappatura inglese

en: Enter the URL
it: Immetti l'URL

en: Error
it: Errore

en: Error checking mail
it: Errore controllando la posta

en: Error connecting to mail server.
it: Errore nel connettersi al server di posta.

en: Error displaying help
it: Errore nel mostrare l'aiuto

en: Error loading XKB configuration registry
it: Errore nel caricare il registro di configurazione di XKB

en: Error syncing config data: %s
it: Errore nella sincronizzazione dei dati di configurazione: %s

en: Estonian
it: Estone

en: Estonian Sun keymap
it: Mappatura Sun estone

en: Estonian keymap
it: Mappatura estone

en: Estonian xkb keymap
it: Mappatura xkb estone

en: Every time the specified number of minutes pass, the sticky notes are automatically saved.
it: Trascorso il numero di minuti specificato, le note vengono automaticamente salvate.

en: F_ree
it: Libe_ra

en: Factory for CD player applet
it: Fabbrica per l'applet Lettore CD

en: Factory for creating inbox monitors.
it: Fabbrica per creare i controlli della posta

en: Factory for creating the weather applet.
it: Fabbrica per creare le applet meteo.

en: Factory for drive mount applet
it: Fabbrica dell'applet per montaggio dischi

en: Failed to access configuration source(s): %s
it: Impossibile accedere alla sorgente della configurazione :%s

en: Failed to get METAR data.
it: Impossibile scaricare i dati METAR.

en: Failed to init GConf: %s
it: Inizializzazione di GConf fallita: %s

en: Fast
it: Veloce

en: Fetch a radar map on each update.
it: Scaricare una mappa radar ad ogni aggiornamento.

en: Few clouds
it: Nuvole rade

en: Few ice pellets
it: Rade palle di neve

en: Finland
it: Finlandia

en: Finnish
it: Finlandese

en: Finnish Sun keymap
it: Mappatura Sun finlandese

en: Finnish keymap
it: Mappatura finlandese

en: Finnish xkb keymap
it: Mappatura xkb finlandese

en: Flag
it: Bandiera

en: Flag and Label
it: Bandiera ed etichetta

en: Flag image for the keyboard layout
it: Immagine della bandiera per l'impostazione della tastiera

en: Fog
it: Nebbia

en: Fog in the vicinity
it: Nebbia nelle vicinanze

en: Folder Entry box
it: Casella di testo della cartella

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Font and Colors
it: Tipo di carattere e colori

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
it: Nei pannelli orizzontali la larghezza in pixel dell'applet. Per quelli verticali l'altezza dell'applet.

en: For_eground:
it: Pr_imo piano:

en: Force _default color and font on notes
it: Forzare colore e tipo di carattere pre_definiti sulle note

en: Forecast
it: Previsione

en: Forecast Report
it: Rapporto delle previsioni

en: Foregroun_d:
it: P_rimo piano:

en: Foreground color, blue component
it: Componente blue del colore di primo piano

en: Foreground color, green component
it: Componente verde del colore di primo piano

en: Foreground color, red component
it: Componente rosso del colore di primo piano

en: Former Czechoslovakia
it: Ex Cecoslovacchia

en: France
it: Francia

en: Freezing drizzle
it: Pioggia fine ghiacciata

en: Freezing fog
it: Nebbia ghiacciata

en: Freezing rain
it: Pioggia ghiacciata

en: French
it: Francese

en: French PC/AT 101 keyboard
it: Mappatura PC/AT 101 francese

en: French Sun USB keymap
it: Mappatura Sun usb francese

en: French Sun keymap
it: Mappatura Sun francese

en: French Swiss
it: Svizzero francese

en: French Swiss keymap
it: Mappatura svizzero francese

en: French keymap
it: Mappatura francese

en: French xkb keymap
it: Mappatura xkb francese

en: French-Canadian 105-key
it: Franco canadese 105 tasti

en: Full Battery Notification
it: Notifica batteria carica

en: Funnel cloud
it: Nuvola da tornado

en: GB 102-key
it: Gran Bretagna 102 tasti

en: GB 105-key
it: Gran Bretagna 105 tasti

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
it: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL è impostata; gli schemi non verranno installati

en: GKB Factory
it: Fabbrica GKB

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
it: Home page di GKB (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME Weather
it: Previsioni di GNOME

en: GNOME keyboard applet factory
it: Fabbrica dell'applet tastiera di GNOME

en: GNOME keyboard layout indicator
it: Indicatore dello schema della tastiera di GNOME

en: General
it: Generali

en: Georgian
it: Georgiana

en: Georgian Latin
it: Georgiana latina

en: Georgian Russian layout
it: Layout georgiana russa

en: Georgian keymap
it: Mappatura georgiana

en: German
it: Tedesca

en: German Sun Type-4 keymap
it: Mappatura Sun Type-4 tedesca

en: German Sun USB keymap
it: Mappatura Sun usb tedesca

en: German Sun keymap
it: Mappatura Sun tedesca

en: German Swiss with Euro
it: Svizzero tedesca con l'Euro

en: German keymap
it: Mappatura tedesca

en: German xkb keymap
it: Mappatura xkb tedesca

en: Germany
it: Germania

en: Get continuously updated stock quotes
it: Aggiorna continuamente le quotazioni azionarie

en: Geyes Applet Factory
it: Fabbrica applet Geyes

en: Geyes Preferences
it: Preferenze di Geyes

en: Gnome Keyboard default
it: Tastiera predefinita di GNOME

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
it: Applet del pannello di GNOME per selezionare caratteri strani che non si trovano sulla tastiera. Rilasciato sotto la GNU General Public Licence.

en: Graph color for Ethernet network activity
it: Il colore del grafico delle attività di rete Ethernet

en: Graph color for PLIP network activity
it: Il colore del grafico per le attività di rete PLIP

en: Graph color for SLIP network activity
it: Il colore del grafico per le attività di rete SLIP

en: Graph color for buffer memory
it: Il colore del grafico della memoria buffer

en: Graph color for cached memory
it: Il colore del grafico della memoria usata come cache

en: Graph color for load average
it: Il grafico del grafico dell'uso medio della memoria

en: Graph color for nice-related CPU activity
it: Il colore del grafico per le attività del processore legate al nice

en: Graph color for other network usage
it: Il colore del grafico per l'uso di altri tipi di rete

en: Graph color for shared memory
it: Il colore del grafico per la memoria condivisa

en: Graph color for system-related CPU activity
it: Il colore del grafico delle attività del processore date dal sistema

en: Graph color for user-related CPU activity
it: Il colore del grafico delle attività del processore per i processi utente

en: Graph color for user-related memory usage
it: Il colore del grafico per l'uso della memoria dei processi utente

en: Graph color for user-related swap usage
it: Il colore del grafico per l'uso della memoria dei processi utente

en: Graph size
it: Dimensione del grafico

en: Greece
it: Grecia

en: Greek
it: Greca

en: Greek keymap
it: Mappatura greca

en: Greek xkb keymap
it: Mappatura xkb greca

en: Gtik Applet Factory
it: Fabbrica applet Gtik

en: Gweather Applet Factory
it: Fabbrica applet Gweather

en: H_eight:
it: Alt_ezza:

en: Hail
it: Grandine

en: Hail showers
it: Grandine a scrosci

en: Hailstorm
it: Tempesta di grandine

en: Hard Disk
it: Hard disk

en: Haze
it: Bruma

en: Heavy drizzle
it: Pioggia fine insistente

en: Heavy duststorm
it: Tempesta di polvere intensa

en: Heavy ice pellets
it: Intense palle di neve

en: Heavy rain
it: Pioggia intensa

en: Heavy sandstorm
it: Tempesta di sabbia intensa

en: Heavy snow
it: Neve intensa

en: Heavy snow grains
it: Neve ghiacciata intensa

en: Hebrew
it: Ebraica

en: Hebrew Sun keymap
it: Mappatura Sun ebraica

en: Hebrew keymap
it: Mappatura ebraica

en: Hebrew xkb keymap
it: Mappatura xkb ebraica

en: High
it: Carica

en: History
it: Cronologia

en: History list
it: Elenco cronologia

en: How often (in milliseconds) we check the mail
it: Ogni quanti millisecondi controllo la posta

en: Humidity:
it: Umidità:

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hungarian 101-key latin 1
it: Ungherese 101 tasti latin 1

en: Hungarian 101-key latin 2
it: Ungherese 105 tasti latin 2

en: Hungarian 105-key latin 1
it: Ungherese 105 tasti latin 1

en: Hungarian 105-key latin 2
it: Ungherese 105 tasti latin 2

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
it: Mappatura PC/AT 101 ungherese

en: Hungarian latin1
it: Ungherese latin1

en: Hungarian latin2 Sun keymap
it: Mappatura Sun latin2 ungherese

en: Hungarian latin2 xkb keymap
it: Mappatura latin2 xkb ungherese

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
it: Mappatura Sun type5 latin 1 ungherese

en: Hungary
it: Ungheria

en: I_dle
it: I_nattività

en: Ice crystals
it: Cristalli di ghiaccio

en: Ice pellet storm
it: Tempesta di palle di neve

en: Ice pellets
it: Palle di neve

en: Iceland
it: Islanda

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icelandic Sun keymap
it: Mappatura Sun islandese

en: Icelandic keymap
it: Mappatura islandese

en: Icelandic xkb keymap
it: Mappatura xkb islandese

en: If mail should be checked automatically
it: La posta deve essere controllata automaticamente

en: If this is enabled, we save the password in gconf
it: Se viene abilitato la password verrà salvata da gconf

en: If this is set mail will be checked every update-freq milliseconds
it: Se viene impostato la posta verrà controllata nei millisecondi impostati in update-freq

en: If this is set, we should run the exec-command
it: Se viene impostato verrà avviato exec-command

en: If this is set, we should run the newmail-command
it: Se viene impostato verrà avviato newmail-command

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
it: Se questa opzione viene disabilitata è possibile indicare un colore come predefinito per tutte le note adesive.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
it: Se questa opzione viene disabilitata è possibile indicare un font come predefinito per tutte le note adesive.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
it: Se viene abilitata questa opzione i colori e i font assegnati alle note verranno trascurati.

en: If true, then retreive a radar map from a location specified by the "radar" key.
it: Se impostata a vero, viene scaricata una mappa radar da una località specificata nella chiave "radar".

en: Inbox Monitor
it: Controllo posta

en: Inbox Monitor Factory
it: Fabbrica del controllo della posta

en: Inbox Monitor Preferences
it: Preferenze di Controllo posta

en: Inbox Monitor notifies you when new mail arrives in your mailbox
it: Controllo posta avvisa quando arrivano nuovi messaggi nella propria mailbox

en: Inbox Settings
it: Impostazioni inbox

en: Increase the plugin priority
it: Aumenta la priorità del plugin

en: Input Gain
it: Guadagno in ingresso

en: Insert characters
it: Inserire caratteri

en: Insert special characters
it: Inserisce caratteri speciali

en: International
it: Internazionale

en: Interval for checking mail
it: Intervallo per il controllo della posta

en: Interval timeout to check mount point status
it: Intervallo di tempo per controllare lo stato dei mount point

en: Invalid
it: Non valido

en: Israel
it: Israele

en: It can be "Flag and Label", "Label" or "Flag"
it: Può essere "Bandiera ed Etichetta", "Etichetta" e "Bandiera"

en: Italian
it: Italiana

en: Italian Sun Type-4 keymap
it: Mappatura Sun Type-4 italiana

en: Italian Sun USB keymap
it: Mappatura Sun usb italiana

en: Italian Sun keymap
it: Mappatura Sun italiana

en: Italian keymap
it: Mappatura italiana

en: Italian xkb keymap
it: Mappatura xkb italiana

en: Italy
it: Italia

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese
it: Giapponese

en: Japanese Sun Type-4 keymap
it: Mappatura Sun Type-4 giapponese

en: Japanese Sun keymap
it: Mappatura Sun giapponese

en: Japanese keymap
it: Mappatura giapponese

en: Japanese xkb keymap
it: Mappatura xkb giapponese

en: Jaz Drive
it: Unità Jaz

en: Jordan
it: Giordania

en: Jorgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>
it: Jörgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>

en: Keep and manage separate group per window
it: Mantenere e gestire gruppi separati per finestra

en: Keep separate group for each application window.
it: Mantenere gruppi separati per ogni finestra applicativa.

en: Keep the state of indicators separately for each application window.
it: Mantenere gli indicatori di stato separatamente per ogni finestra applicativa.

en: Keybinding for switching layout
it: Associazione dei tasti per cambiare impostazione

en: Keyboard Accessibility Status
it: Stato accessibilità tastiera

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
it: Fabbrica applet Stato accessibilità tastiera

en: Keyboard Indicator
it: Indicatore tastiera

en: Keyboard Indicator (%s)
it: Indicatore tastiera (%s)

en: Keyboard Indicator Plugins
it: Plugin di Indicatore tastiera

en: Keyboard Indicator Preferences
it: Preferenze di Indicatore tastiera

en: Keyboard Layout Selector
it: Selettore layout tastiera

en: Keyboard Layout Switcher
it: Selettore layout tastiera

en: Keyboard Layout Switcher Preferences
it: Preferenze di Selettore layout tastiera

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Keyboard applet factory
it: Fabbrica applet Tastiera

en: Keyboard layout indicator applet for GNOME
it: Applet per l'indicatore del layout della tastiera per GNOME

en: Keyboards
it: Tastiere

en: Keyboards (select and press add)
it: Mappatura (seleziona e premete aggiungi)

en: Keymap `%s' for the country %s already exists
it: La mappatura '%s' è già esistente per il paese %s

en: Label
it: Etichetta

en: Lao
it: Laotiana

en: Lao keymap
it: Mappatura laotiana

en: Last update:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Latvia
it: Lettonia

en: Latvian
it: Lettone

en: Latvian Sun keymap
it: Mappatura Sun lettone

en: Lebanon
it: Libano

en: Libyan Arab Jamahiriya
it: Jamahiriya libanese araba

en: Light drizzle
it: Pioggia leggera

en: Light rain
it: Pioggia leggera

en: Light snow
it: Nevischio

en: Light snow grains
it: Neve ghiacciata leggera

en: Line
it: Linea

en: Line1
it: Linea1

en: Line2
it: Linea2

en: Line3
it: Linea3

en: List containing the stocks to be displayed. Consists of the stock id separated by "+"
it: Elenco contenente le azioni da mostrare. Consiste degli id delle azioni separati da "+"

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
it: Lista delle voci di GConfValue contenenti le stringhe per le voci della cronologia.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
it: Lista delle voci di GConfValue contenenti le stringhe per i comandi macro.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
it: Lista delle voci di GConfValue contenenti le stringhe per i modelli macro.

en: List of available palettes
it: Lista delle tavolozze disponibili

en: List of strings containing the available palettes
it: Lista di stringhe contenute nelle tavolozze disponibili

en: Lithuania
it: Lituania

en: Lithuanian
it: Lituana

en: Lithuanian Sun keymap
it: Mappatura Sun lituana

en: Lithuanian keymap
it: Mappatura lituana

en: Lithuanian programmers xkb keymap
it: Mappatura xkb per programmatori lituana

en: Lithuanian qwerty xkb keymap
it: Mappatura xkb qwerty lituana

en: Lithuanian standard xkb keymap
it: Mappatura xkb standard lituana

en: Load
it: Carico

en: Load Average
it: Carico medio

en: Load graph background color
it: Colore di sfondo del grafico del carico

en: Local maildir
it: Maildir locale

en: Local mailspool
it: File di spool locale

en: Location
it: Località

en: Location view
it: Vista località

en: Lock/Unlock note
it: Bloccare/Sbloccare la nota

en: Locked note
it: Nota bloccata

en: Low
it: Quasi scarica

en: Low Battery Notification
it: Notifica batteria quasi scarica

en: Lowered color
it: Colore dei ribassi

en: Macedonian
it: Macedone

en: Macedonian Sun keymap
it: Mappatura Sun macedone

en: Macedonian xkb keymap
it: Mappatura xkb macedone

en: Macro command list
it: Lista comandi macro

en: Macro pattern list
it: Lista modelli macro

en: Macros
it: Macro

en: Mail Server Entry box
it: Casella di testo del server di posta

en: Mail _spool file:
it: File _spool:

en: Mail check
it: Controllo della posta

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
it: Controllo posta avvisa quando arrivano nuovi messaggi nelle propria mailbox

en: Mail s_erver:
it: S_erver di posta:

en: Mailbox _resides on:
it: La casella di posta si t_rova su:

en: Mailcheck
it: Controllo la posta

en: Main Volume
it: Volume principale

en: Make the applet blink when the modem is connecting.
it: Fa lampeggiare l'applet mentre si sta connettendo.

en: Make the layout accessible from the applet popup menu ONLY.
    No way to switch to this layout using the keyboard.
it: Rende lo schema accessibile SOLO dal menù popup dell'applet.
    Non ci sarà modo di passare a questo schema usando la tastiera.

en: Medium
it: Media

en: Memory
it: Memoria

en: Memory Load
it: Carico della memoria

en: Memory graph background color
it: Colore di sfondo del grafico della memoria

en: Microphone
it: Microfono

en: Mini-Commander applet
it: Applet Mini-Commander

en: MiniCommander Applet Factory
it: Fabbrica Applet MiniCommander

en: Mist
it: Foschia

en: Modem Lights
it: Spie modem

en: Modem Lights Preferences
it: Preferenze di Spie modem

en: Modem Options
it: Opzioni del modem

en: Modem device name
it: Nome del dispositivo del modem

en: Modem lock file
it: File di lock del modem

en: Moderate drizzle
it: Pioggia fine moderata

en: Moderate ice pellets
it: Moderate palle di neve

en: Moderate rain
it: Pioggia moderata

en: Moderate snow
it: Neve moderata

en: Moderate snow grains
it: Neve ghiacciata moderata

en: Modify a palette by adding or removing characters
it: Modificare una tavolozza aggiungendo o rimuovendo caratteri

en: Mongolian
it: Mongola

en: Mongolian alt keymap
it: Mappatura alt mongola

en: Mongolian keymap
it: Mappatura mongola

en: Mongolian phonetic keymap
it: Mappatura fonetica mongola

en: Monitor a laptop's remaining power
it: Controlla della carica rimasta del portatile

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
it: Controlla le condizioni e le previsioni atmosferiche

en: Monitor the quality of a wireless network link
it: Controlla la qualità di un collegamento wireless

en: Monitored Resources
it: Risorse controllate

en: Morocco
it: Marocco

en: Moun_ted icon:
it: Icona mon_tato:

en: Mount local disks and devices
it: Monta dischi e dispositivi locali

en: Moves towards _bottom
it: Muovere verso il _basso

en: Moves towards _top
it: Muovere verso l'al_to

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
it: La variabile d'ambiente GCONF_CONFIG_SOURCE deve essere impostata

en: N/A
it: N/D

en: N_ice
it: Ni_ce

en: Net Load
it: Carico di rete

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Network
it: Rete

en: Network graph background color
it: Il colore di sfondo del grafico della rete

en: New Mail
it: Nuova posta

en: Next Track
it: Traccia successiva

en: No Wireless Devices
it: Nessun dispositivo wireless

en: No audio device
it: Nessun dispositivo audio

en: No description.
it: Nessuna descrizione.

en: No items in history
it: Nessuna voce nella cronologia

en: No longer used
it: Non più usato

en: No mail.
it: Non hai posta.

en: North
it: Nord

en: North - NorthEast
it: Nord / Nord-Est

en: North - Northwest
it: Nord / Nord-Ovest

en: Northeast
it: Nord-Est

en: Northwest
it: Nord-Ovest

en: Norway
it: Norvegia

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian Sun keymap
it: Mappatura Sun norvegese

en: Norwegian xkb keymap
it: Mappatura xkb norvegese

en: Not used
it: Non usato

en: Not used anymore
it: Non più usato

en: Notify user when the battery is full
it: Notificare all'utente quando la batteria è completamente carica

en: Notify user when the battery is low
it: Notificare all'utente quando la carica della batteria è bassa

en: Number of configured keymaps
it: Quantità di mappe configurate

en: O_utline
it: _Contornato

en: Occurs when the applet is either left-clicked or "enter" is pressed. The options are "0" for "New Note", "1" for "Show/Hide All Notes", and "2" for "Lock/Unlock All Notes".
it: Si verifica quando viene premuto il tasto destro del mouse o viene premuto il tasto "Invio". Le opzioni sono "0" per "Nuova nota", "1" per "Mostra/nascondi tutte le note" e "2" per "Blocca/Sblocca tutte le note".

en: Options
it: Opzioni

en: Orange value level
it: Valore del livello arancione

en: Othe_r
it: Alt_ro

en: Output Gain
it: Guadagno in uscita

en: Overcast
it: Previsione a lungo termine

en: Pal_ettes:
it: Ta_volozze:

en: Palestinian Territory
it: Palestina

en: Palette entry
it: Voce di una tavolozza

en: Palettes list
it: Lista delle tavolozze

en: Panel applet for playing audio CDs
it: Applet del pannello per riprodurre CD audio

en: Partial fog
it: Nebbia parziale

en: Password Entry box
it: Finestra di dialogo della password

en: Patches of fog
it: Nebbia a banchi

en: Path to the animation file
it: Percorso per il file dell'animazione

en: Path to the device
it: Percorso del device

en: Pattern
it: Modello

en: Perform history autocompletion
it: Esegui completamento per cronologia

en: Phone Input
it: Ingresso microfono

en: Phone Output
it: Uscita microfono

en: Pick a color
it: Scegliere un colore

en: Pick a color for the sticky note
it: Scegliere un colore per la nota

en: Pick a default sticky note color
it: Scegliere un colore predefinito per le note

en: Pick a default sticky note font
it: Scegliere un tipo di carattere predefinito per le note

en: Pick a font for the sticky note
it: Scegliere un tipo di carattere per la nota

en: Pl_ugins...
it: Pl_ugin...

en: Plain Russian keymap
it: Mappatura normale russa

en: Play / Pause
it: Riproduci / Pausa

en: Play a _sound when new mail arrives
it: Emettere un _suono quando arriva nuova posta

en: Play a sound when mail is recieved
it: Emettere un suono quando ricevi nuova posta

en: Please enter your mailserver's _password:
it: Digitare la _password per l'account:

en: Poland
it: Polonia

en: Polish
it: Polacca

en: Polish Sun keymap
it: Mappatura Sun polacca

en: Polish deadkeys
it: Polacca con tasti inutilizzati

en: Polish xkb keymap
it: Mappatura xkb polacca

en: Portugal
it: Portogallo

en: Portugal Deadkeys
it: Portoghese con tasti inutilizzati

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
it: Mappatura Sun Type-4 portoghese

en: Portuguese Sun keymap
it: Mappatura Sun portoghese

en: Portuguese keymap
it: Mappatura portoghese

en: Portuguese xkb keymap
it: Mappatura xkb portoghese

en: Press a key or press Esc to cancel
it: Premete un tasto o premete ESC per uscire

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
it: Premere il tasto scelto per scambiare le impostazioni. È possibile indicare il tasto nella finestra di dialogo Preferenze

en: Pressure:
it: Pressione:

en: Previous Track
it: Traccia precedente

en: Processor
it: Processore

en: Produces keyboard layout switcher applets.
it: Produce applet per cambiare il layout della tastiera.

en: Radar Map
it: Mappa radar

en: Rain
it: Pioggia

en: Rain showers
it: Scrosci di pioggia

en: Raised color
it: Colore dei rialzi

en: Receive Data
it: Dati ricevuti

en: Receive background color
it: Colore dello sfondo della ricezione

en: Receive foreground color
it: Colore del primo piano della ricezione

en: Recording Level
it: Livello in registrazione

en: Red value level
it: Valore del livello rosso

en: Released under the GNU General Public License.
    
    A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
it: Rilasciata sotto la GNU General Public License.
    
    Un monitor del carico di sistema, capace di visualizzare grafici per la CPU, la ram, e l'uso del file di swap, oltre che del traffico di rete.

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
it: Rilasciata sotto la GNU General Public License.
    
    Un'applet per controllare le condizioni metereologiche locali.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
it: Rilasciato sotto la GNU General Public License.
    Questa applet permette di controllare lo stato del modem e di effettuare
    connessioni dial-up. Le luci, in ordine dall'alto o da sinistra, sono RX (Ricezione) e TX (Trasmissione).

en: Remote IMAP-server
it: Server IMAP remoto

en: Remote POP3-server
it: Server POP3 remoto

en: Remote folder for mail retrieval
it: Cartella remota della posta

en: Remote server to connect to for our mail
it: Server remoto a cui connettersi per la posta

en: Resize note
it: Ridimensionare la nota

en: Resource
it: Risorsa

en: Retrieval failed
it: Recupero fallito

en: Right to left scrolling
it: Scorrimento da destra a sinistra

en: Romanian
it: Rumena

en: Romanian Sun keymap
it: Mappatura Sun rumena

en: Romanian xkb keymap
it: Mappatura xkb rumena

en: Run this command before we check the mail
it: Eseguire questo comando prima di controllare la posta

en: Russian
it: Russa

en: Russian Cyrillic
it: Russa cirillico

en: Russian Sun keymap
it: Mappatura Sun russa

en: Russian keymap
it: Mappatura russa

en: Russian xkb keymap
it: Mappatura xkb russa

en: S_wap Space
it: Spazio di s_wap

en: S_witch layout:
it: Camb_ia layout:

en: S_ystem
it: S_istema

en: Sand
it: Sabbia

en: Sandstorm
it: Tempesta di sabbia

en: Sandstorm in the vicinity
it: Tempesta di sabbia nelle vicinanze

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save/restore _indicators with group
it: Salvare/Ripristinare gli _indicatori con il gruppo

en: Save/restore indicators together with layout groups
it: Salva/Ripristina gli indicatori insieme ai gruppi di schema

en: Saved mute state
it: Stato escluso salvato

en: Saved volume to restore on startup
it: Volume salvato da ripristinare all'avvio

en: Scattered clouds
it: Poco nuvoloso

en: Scroll _left to right
it: Scorrere da _sinistra a destra

en: Scrolling
it: Scorrimento

en: Secondary groups
it: Gruppi secondari

en: See the ForeCast Details
it: Leggi i dettagli della previsione

en: Select Keyboard
it: Selezionare la mappatura

en: Select Location from the list
it: Selezionare la località dalla lista

en: Select Mount Directory
it: Selezione directory di mount

en: Select a_nimation:
it: Selezionare un'a_nimazione:

en: Select icon for mounted
it: Seleziona icona per il dispositivo montato

en: Select icon for unmounted
it: Selezionare icona per il dispositivo non montato

en: Send Data
it: Dati inviati

en: Send background color
it: Colore dello sfondo della trasmissione

en: Send foreground color
it: Colore del primo piano della trasmissione

en: Separate _group for each window
it: _Gruppo separato per ogni finestra

en: Serb
it: Serba

en: Serb standard xkb keymap
it: Mappatura xkb standard serba

en: Serbia and Montenegro
it: Serbia e Montenegro

en: Serbian
it: Serba

en: Serbian Sun standard keymap
it: Mappatura Sun standard serba

en: Serbian keymap
it: Mappatura serba

en: Serbo-Croatian
it: Serbo-croata

en: Set default list value for %s
it: Impostare il valore predefinito per %s

en: Set the device path here
it: Impostare il percorso del device qui

en: Sh_ared
it: Condivis_a

en: Shallow fog
it: Nebbia al suolo

en: Sho_w battery charge percentages
it: Mo_strare la percentuale di carica della batteria

en: Sho_w connect time and throughput
it: Mos_trare il tempo di connessione e le prestazioni

en: Shorter time means the stocks scroll by faster.
it: Un tempo più breve indica un scorrimento più veloce.

en: Show _power connection status
it: Mostr_are lo stato di connessione dell'alimentazione

en: Show a frame surrounding the applet.
it: Mostrare una cornice intorno all'applet.

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
it: Mostrare una maniglia di modo che sia possibile staccare l'applet dal pannello.

en: Show arrow buttons
it: Mostra i pulsanti freccia

en: Show arrow buttons on the side of the display so that the user can scroll forward or backward.
it: Mostrare i pulsanti freccia ai lati dell'applet di modo che l'utente possa scorrere avanti e indietro.

en: Show battery status
it: Mostrare lo stato della batteria

en: Show connect time and throughput
it: Mostrare il tempo di connessione e le prestazioni

en: Show extra information about the connect time and amount of data transmitted and received.
it: Mostrare ulteriori informazioni circa il tempo di connessione e la quantità di dati rtasmessi e ricevuti.

en: Show flags in the applet
it: Mostra le bandiere nell'applet

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
it: Mostra le bandiere nell'applet per indicare lo schema attuale

en: Show fram_e
it: Mostrare cornic_e

en: Show frame
it: Mostrare cornice

en: Show han_dle
it: _Mostrare gestore

en: Show handle
it: Mostrare maniglia

en: Show layout names instead of group names
it: Mostra i nomi degli schemi invece di quelli dei gruppi

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
it: Mostra i nomi degli schemi invece di quelli dei gruppi (solo per le versioni di XFree che supportano schemi multipli)

en: Show national flags as indicators of corresponding layouts
it: Mostra le bandiere nazionali come indicatori degli schemi corrispondenti

en: Show percent full label
it: Mostrare lo stato in percentuale

en: Show signal strength in _percentage
it: Mostrare la potenza del segnale in _percentuale

en: Show the battery
it: Mostrare la batteria

en: Show the battery meter draining from the top of the battery
it: Mostrare il misuratore della batteria che si svuota dalla cima

en: Showers of ice pellets
it: Palle di neve a scrosci

en: Showers of small hail
it: Piccola grandine a scrosci

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
it: Mostra lo stato della tastiera quando sono usate le caratteristiche di accessibilità.

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
it: Mostrare lo stato delle caratteristiche di AccessX come modificatori a serratura

en: Shows the status of keyboard accessibility features
it: Mostra lo stato delle caratteristiche di accessibilità della tastiera

en: Skip backward
it: Salta indietro

en: Skip forward
it: Salta avanti

en: Sky:
it: Cielo:

en: Slovak
it: Slovacca

en: Slovak Republic
it: Repubblica Slovacca

en: Slovak Sun keymap
it: Mappatura Sun slovacca

en: Slovak keymap
it: Mappatura slovacca

en: Slovenian
it: Slovena

en: Slovenian Sun keymap
it: Mappatura Sun slovena

en: Slovenian keymap
it: Mappatura slovena

en: Slovenian xkb keymap
it: Mappatura xkb slovena

en: Slow
it: Lenta

en: Small hail
it: Piccola grandine

en: Small hailstorm
it: Leggera tempesta di piccola grandine

en: Smoke
it: Fumo

en: Snow
it: Neve

en: Snow grains
it: Neve ghiacciata

en: Snow showers
it: Nevicata a scrosci

en: Snowstorm
it: Tempesta di neve

en: South
it: Sud

en: South - Southeast
it: Sud / Sud-Est

en: South - Southwest
it: Sud / Sud-Ovest

en: Southeast
it: SudEst

en: Southwest
it: Sud-Ovest

en: Spain
it: Spagna

en: Spanish
it: Spagnola

en: Spanish PC/AT 101 keyboard
it: Mappatura PC/AT 101 spagnola

en: Spanish Sun Type-4 keymap
it: Mappatura Sun Type-4 spagnola

en: Spanish Sun USB keymap
it: Mappatura Sun usb spagnola

en: Spanish Sun keymap
it: Mappatura Sun spagnola

en: Spanish keymap
it: Mappatura spagnola

en: Spanish xkb keymap
it: Mappatura xkb spagnola

en: Speaker
it: Altoparlante

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
it: Specifica del le note sono bloccate (non modificabili) oppure no.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
it: Specifica se le note sono visibili su TUTTE le aree del desktop oppure no.

en: Specifies whether the sticky notes are visible or not.
it: Specifica del le note sono visibili o no.

en: Specify a title for the note
it: Impostare un titolo per la nota

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
it: Impostare l'altezza (in pixel) predefinita per le nuove note

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
it: Impostare la larghezza (in pixel) predefinita per le nuove note

en: Spinbutton for updating
it: Pulsante seleziona per gli aggiornamenti

en: Squall
it: Scrosci

en: Start program
it: Eseguire programma

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
it: Le previsioni sulle condizioni non sono disponibili per questa località.
    Provare le previsioni dettagliate: nota che le previsioni IWIN sono disponibili solo per le città statunitensi.

en: Status connected color
it: Colore dello stato connesso

en: Status not connected color
it: Colore dello stato disconnesso

en: Status not updated
it: Stato non aggiornato

en: Status waiting connection color
it: Colore dello stato di attesa della connessione

en: Sticky Note
it: Nota adesiva

en: Sticky Note Properties
it: Proprietà della nota adesiva

en: Sticky Notes
it: Note adesive

en: Sticky Notes Applet Factory
it: Fabbrica applet Note adesive

en: Sticky Notes Preferences
it: Preferenze di Note adesive

en: Sticky Notes for the Gnome Desktop Environment
it: Note adesive per l'ambiente desktop GNOME

en: Sticky notes' locked state
it: Stato bloccato/sbloccato delle note

en: Sticky notes' visibility
it: Visibilità delle note

en: Sticky notes' workspace stickyness
it: Visibilità su tutte le aree delle note

en: Sto_p animation when double clicked
it: Fermare l'anima_zione con un doppio click

en: Stock Ticker
it: Ticker azionario

en: Stock Ticker
    Get continuously updated stock quotes
it: Ticker azionario
    Aggiorna continuamente le quotazioni azionarie

en: Stock Ticker Preferences
it: Preferenze di Ticker azionario

en: Stock _lowered:
it: Azione in ri_basso:

en: Stock _raised:
it: Azione in _rialzo:

en: Stock _unchanged:
it: Azione _stabile:

en: Stock update fre_quency:
it: Fre_quenza di aggiornamento:

en: Stocks to monitor - must be seperated by a +
it: Azioni da monitorare - separarle con un +

en: Stop
it: Ferma

en: Sun (!not PC!) type5 Hungarian latin 2
it: Ungherese Sun (non PC!) type5 latin 2

en: Suspend Command
it: Comando per sospendere

en: Suspend command wasn't setup correctly in the preferences.
    Please change the preferences and try again.
it: Il comando di sospensione non è stato impostato correttamente nelle preferenze.
    Provare a cambiare le preferenze e riprovate.

en: Swap Load
it: Carico dello swap

en: Swap Space
it: Spazio di swap

en: Swap graph background color
it: Colore di sfondo del grafico dello swap

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish
it: Svedese

en: Swedish Sun Type-4 keymap
it: Mappatura Sun Type-4 svedese

en: Swedish Sun USB keymap
it: Mappatura Sun usb svedese

en: Swedish Sun keymap
it: Mappatura Sun svedese

en: Swedish keymap
it: Mappatura svedese

en: Swedish xkb keymap
it: Mappatura xkb svedese

en: Swiss German Sun keymap
it: Mappatura Sun svizzero tedesca

en: Swiss keymap
it: Mappatura svizzera

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Symbols
it: Simboli

en: Syria
it: Siria

en: Syriac
it: Siriana

en: Syriac Phonetic
it: Sirianan fonetica

en: Sys_tem monitor update interval:
it: Intervallo di aggiornamen_to monitor di sistema:

en: System Monitor
it: Monitor di sistema

en: System Monitor Preferences
it: Proprietà di Monitor di sistema

en: System is running on AC power
it: Il computer sta funzionando con l'alimentazione

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
it: Il computer sta funzionando con l'alimentazione
    Batteria: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
it: Il computer sta funzionando con l'alimentazione. Batteria: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
it: Il computer sta funzionando con l'alimentazione. Batteria: non presente

en: System is running on battery power
it: Il computer sta funzionando con la batteria

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
it: Il computer sta funzionando con la batteria
    Batteria: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
it: Il computer sta funzionando con la batteria. Batteria: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
it: Il computer sta funzionando con la batteria. Batteria: non presente

en: System m_onitor height:
it: _Altezza controllo sistema:

en: System m_onitor width:
it: _Larghezza controllo sistema:

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Text
it: Testo

en: Text background color
it: Colore dello sfondo del testo

en: Text foreground color
it: Colore del primo piano del testo

en: Text only
it: Solo testo

en: Text outline color
it: Colore del testo contornato

en: Thai
it: Tailandese

en: Thai Kedmanee
it: Tailandese kedmanee

en: Thai Sun keymap
it: Mappatura Sun tailandese

en: Thai keymap
it: Mappatura tailandese

en: Thai xkb keymap
it: Mappatura xkb tailandese

en: Thailand
it: Tailandia

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
it: Il sottosistema APM sembra essere disabilitato.
    Provare ad eseguire "apm -e 1" (FreeBSD) e accertatevi
    che questo funzioni.

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
it: Lettore CD è un semplice lettore di CD audio per il proprio pannello

en: The Suspend command '%s' was unsuccessful.
it: Il comando di sospensione "%s" non ha funzionato.

en: The Suspend command was unsuccessful.
it: Il comando di sospensione non ha funzionato.

en: The applet will not work properly (if at all).
it: L'applet non funzionerà correttamente ammesso che funzioni.

en: The background color of the button used to indicate data received.
it: Il colore dello sfondo del bottone che indica la ricezione dei dati.

en: The background color of the button used to indicate data sent.
it: Il colore dello sfondo del bottone che indica la trasmissione dei dati.

en: The battery level below which the battery is displayed as orange.
it: Il livello della batteria al di sotto del quale questa viene mostrata in arancione.

en: The battery level below which the battery is displayed as red.
it: Il livello della batteria al di sotto del quale questa viene mostrata in rosso.

en: The battery level below which the battery is displayed as yellow.
it: Il livello della batteria al di sotto del quale questa viene mostrata in giallo.

en: The blue component of the background color.
it: Componente blue del colore di sfondo.

en: The blue component of the foreground color.
it: Componente blue del colore di primo piano.

en: The color of the background of the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
it: Il colore dello sfondo dell'applet. Non ha effetto se l'utente sceglie di usare tipo di carattere e colore predefiniti dal tema.

en: The color used to display the status button when the modem is connected.
it: Il colore assunto dal bottone per indicare che il modem è connesso.

en: The color used to display the status button when the modem is connecting.
it: Il colore assunto dal bottone per indicare che il modem sta connettendosi.

en: The color used to display the status button when the modem is not connected.
it: Il colore assunto dal bottone per indicare che il modem non è connesso.

en: The color used to indicate that data has been received.
it: Il colore usato per indicare i dati ricevuti.

en: The color used to indicate that data has been sent.
it: Il colore usato per indicare i dati trasmessi.

en: The color used when the stock's values has lowered. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
it: Il colore che indica i ribassi. Non ha effetto se l'utente sceglie di usare tipo di carattere e colore predefiniti dal tema.

en: The color used when the stock's values has not changed. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
it: Il colore usato per indicare che il valore delle azioni non è cambiato. Non ha effetto se l'utente sceglie di usare tipo di carattere e colore predefiniti dal tema.

en: The color used when the stock's values has raised. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
it: Il colore usato per indicare i rialzi. Non ha effetto se l'utente sceglie di usare tipo di carattere e colore predefiniti dal tema.

en: The command that switches your keymap to this layout
it: Il comando per tornare a questa impostazione

en: The country of the keyboard layout
it: Il paese di questa configurazione

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
it: URL personalizzata da cui recuperare una mappa radar.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
it: Gli occhi fissano in direzione del puntatore del mouse

en: The font used for the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
it: Il font usato per l'applet. Non ha effetto se l'utente sceglie di usare tipo di carattere ecolore predefiniti dal tema.

en: The fraction of a second until the applet updates.
it: La frazione di secondo per gli aggiornamenti dell'applet.

en: The green component of the background color.
it: Componente verde del colore di sfondo.

en: The green component of the foreground color.
it: Componente verde del colore di primo piano.

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
it: L'intervallo in secondi fra ogni aggiornamento automatico.

en: The label of the keyboard layout
it: L'etichetta di questa configurazione

en: The language of the keyboard layout
it: La lingua di questa configurazione

en: The list of active plugins
it: L'elenco dei plugin attivi

en: The mail server
it: Il server di posta

en: The name of the keyboard layout
it: Il nome di questa configurazione

en: The name of the modem device.
it: Il nome del dispositivo del modem.

en: The name of the modem lock file.
it: Il nome del file di lock del modem.

en: The red component of the background color.
it: Componente rosso del colore di sfondo.

en: The red component of the foreground color.
it: Componente rosso del colore di primo piano.

en: The server name is incorrect.
it: Il nome del server non è corretto.

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
it: La stringa selezionata dall'utente l'ultima volta che è stata avviata l'applet. Questa stringa è mostrata quando viene avviata l'applet.

en: The time interval until when the applet updates the stock data.
it: L'intervallo per l'aggiornamento dell'applet.

en: The user's encrypted password for the remote server
it: La password cifrata dell'utente sul server remoto

en: The user's password
it: La password dell'utente

en: The user's password for the remote server
it: La password dell'utente sul server remoto

en: The username or password is incorrect.
it: Il nome utente o la password non sono corretti.

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop
it: Il controllo del volume permette di controllare il volume del proprio desktop

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop.
it: Il controllo del volume permette di controllare il volume del prorpio desktop.

en: The width in pixels of the applet.
it: Larghezza dell'applet in pixel.

en: Themes
it: Temi

en: There doesn't seem to be any wireless devices configured on your system.
    Please verify your configuration if you think this is incorrect.
it: Non sembra essere presente alcun dispositivo wireless sul sistema.
    Verificare la configurazione.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
it: Si è verificato un errore caricando il tema.

en: There was an error displaying help: %s
it: Si è verificato un errore nel mostrare l'aiuto. %s

en: There was an error executing %s: %s
it: Si è verificato un errore nell'eseguire "%s": %s

en: There was an error executing '%s': %s
it: Si è verificato un errore nell'eseguire «%s»: %s

en: There was an error launching the help viewer : %s
it: Si è verificato un errore nell'avviare il visualizzatore d'aiuto: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
it: Si è verificato un errore avviando la capplet della tastiera: %s

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
    
    \ This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Questa applet GNOME aggiunge una riga di comando al pannello.  Ha il completamento dei comandi, la cronologia dei comandi e macro modificabili.
    
    Questo programma è software libero; può essere ridistribuito e/o modificato secondo i termini della GNU General Public License come pubblicata dalla Free Software Foundation; la versione 2 della Licenza, o (a scelta) una qualsiasi versione successiva.

en: This applet adds a command line to the panel
it: Questa applet aggiunge una riga di comando al pannello

en: This applet switches between keyboard maps using setxkbmap or xmodmap.
    Mail me your flag and keyboard layout if you want support for your locale (my email address is shooby@gnome.hu).
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for her solidarity, help from guys like KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>
it: Questa applet seleziona la mappa della tastiera usando setxkbmap, o xmodmap.
    Mandatemi la vostra bandiera, per favore se volete il supporto per la vostra localizzazione (il mio indirizzo è shooby@gnome.hu).
    Addio, e grazie per tutto il pesce.
    Ringraziamenti a Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> per il suo aiuto e ad Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> per la sua solidarietà aiuto da ragazzi come KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>

en: This flag will appear in flag field of the applet
it: Questa bandiera apparirà nel campo bandiere dell'applet

en: This information helps you to identify your keyboard layout
it: Questa informazione ti aiuta ad indentificare l'impostazione della tastiera

en: This is how we check the mail, check the mail, check the mail...
it: Così la posta viene controllata, la posta viene controllata, la posta viene controllata...

en: This is how we process the mail, process the mail, process the mail...
it: Così elaboriamo la posta, elaboriamo la posta, elaboriamo la posta...

en: This is the animation that will be displayed during normal Inbox Monitor usage
it: Questa è l'animazione mostrata normalmente da Controllo posta

en: This is the binding for keypress-based layout change
it: Questa è l'associazione di tasti per cambiare la configurazione

en: This is the full path of the device that will be used to play cd's from this applet
it: Questo è il percorso completo del device usato per ascoltare i CD musicali da questa applet

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
it: Questo programma si connette ad un sito conosciuto e scarica il valore corrente delle azioni. Il ticker azionario di GNOME è un programma libero basato su Internet. Viene distribuito SENZA ALCUNA GARANZIA. Non usate il ticker azionario per prendere decisioni su investimenti e consideratelo solo come una fonte di informazioni.

en: This should be like "gkb_xmmap us", "setxkbmap us" or "xmodmap something.xmm"
it: Dovrebbe essere "gkb_xmmap it", "setxkbmap it" oppure "xmodmap qualcosa.xmm"

en: This utility shows the status of a wireless link
it: Questa utilità mostra lo stato di un collegamento wireless

en: This utility shows the status of a wireless link.
it: Questa utilità mostra lo stato di un collegamento wireless.

en: This utility shows the status of your laptop battery.
it: Questa utilità mostra lo stato della batteria del proprio portatile.

en: This will appear in the label box of the applet
it: Questo apparirà nel campo etichetta dell'applet

en: This will identify the layout in the list
it: Questo identificherà la configurazione nella lista

en: Thunderstorm
it: Uragano

en: Time in milliseconds for display update
it: Tempo in millisecondi per mostrare gli aggiornamenti

en: Time in seconds between status updates
it: Intervallo in secondi fra ogni aggiornamento di stato

en: Track number
it: Numero traccia

en: Treble
it: Alti

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish
it: Turca

en: Turkish "F" keyboard
it: Mappatura "F" turca

en: Turkish "Q" keyboard
it: Mappatura "Q" turca

en: Turkish Sun keymap
it: Mappatura Sun turca

en: Turkish keymap
it: Mappatura turca

en: Turkish xkb keymap
it: Mappatura xkb turca

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
it: Digitare un comando qui e GNOME lo eseguirà

en: UK 105-key
it: Regno Unito 105 tasti

en: UK PC/AT keyboard
it: Mappatura PC/AT Regno Unito

en: URL link Button
it: Pulsante per il collegamento URL

en: US 101-key keyboard
it: Mappatura 101 tasti statunitense

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
it: Mappatura 105 tasti (con tasti windows)

en: US 84-key
it: 84 tasti statunitense

en: US DEC 450
it: DEC 450 statunitense

en: US IBM RS/6000
it: IBM RS/6000 statunitense

en: US International
it: Statunitense internazionale

en: US International xkb keymap
it: Mappatura xkb statunitense internazionale

en: US Macintosh
it: Macintosh statunitense

en: US PC/AT 101 keyboard
it: Mappatura PC/At 101 statunitense

en: US Silicon Graphics 101-key
it: Silicon Graphics 101 tasti statunitense

en: US Sun Type-4 keyboard
it: Mappatura Sun Type-4 statunitense

en: US Sun USB keyboard
it: Mappatura Sun usb statunitense

en: US Sun type5
it: Sun type5 statunitense

en: US Sun type5 keyboard
it: Mappatura Sun type5 statunitense

en: US xkb keymap
it: Mappatura xkb statunitense

en: USB Stick
it: Stick USB

en: U_pdate every:
it: A_ggiornare ogni:

en: U_se ISDN
it: U_sare ISDN

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Ukrainian
it: Ucraina

en: Ukrainian Sun keymap
it: Mappatura Sun ucraina

en: Ukrainian xkb keymap
it: Mappatura xkb ucraina

en: Unchanged color
it: Colore non modificato

en: Undefined
it: Non definito

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United Kingdom xkb keymap
it: Mappatura xkb Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti d'America

en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Unknown Keyboard
it: Mappatura sconosciuta

en: Unknown observation time
it: Precipitazione sconosciuta

en: Unknown precipitation
it: Precipitazione sconosciuta

en: Unlocked note
it: Nota sbloccata

en: Unmou_nted icon:
it: Icona smo_ntato:

en: Update
it: Aggiorna

en: Update interval
it: Intervallo di aggiornamento

en: Update spin button
it: Aggiorna pulsante selezione

en: Update the data automatically
it: Aggiornare i dati automaticamente

en: Updating...
it: Aggiornamento in corso...

en: Url for the radar map
it: URL per la mappa radar

en: Use Up/Down arrow keys to change volume
it: Usare i tasti freccia su/giù per cambiare il volume

en: Use _Default
it: Usare il pre_definito

en: Use _automount friendly status test
it: Controllare compatibilità con _automount

en: Use _default theme font and colors
it: Usare tema, tipo di carattere e colori pre_definiti

en: Use _flags as indicators
it: Usare le _bandiere come indicatori

en: Use _metric system units
it: Usare il sistema _metrico decimale

en: Use co_lor from the system theme
it: Usare il co_lore del tema del desktop

en: Use cus_tom address for radar map
it: U_sare un indirizzo specifico per le mappe radar

en: Use custom url for the radar map
it: Usare URL personalizzata per la mappa radar

en: Use default co_lor
it: Usare il co_lore predefinito

en: Use default fo_nt
it: Usare il _tipo di carattere predefinito

en: Use default theme fonts and colors
it: Usare tipi di caratteri e colori predefiniti dal tema

en: Use default theme fonts and colors instead of custom ones
it: Usare tipi di carattereri e colori predefiniti dal tema invece che personalizzati

en: Use fo_nt from the system theme
it: Usare il _tipo di carattere del tema del desktop

en: Use isdn
it: Usare ISDN

en: Use isdn instead of ppp to connect the modem.
it: Usare ISDN invece di ppp per connettere il modem.

en: Use metric units
it: Usare il sistema metrico decimale

en: Use metric units instead of english units.
it: Usare il sistema metrico decimale invece del sistema inglese.

en: Use the default theme colors
it: Usare i colori del tema predefinito

en: Use theme colors instead of custom ones.
it: Usare i colori del tema anziché quelli personalizzati.

en: Use this command to connect the modem.
it: Eseguire questo comando per connettere il modem.

en: Use this command to disconnect the modem.
it: Eseguire questo comando per disconnettere il modem.

en: Username Entry box
it: Casella di testo del nome utente

en: Username on the remote server
it: Nome utente sul server remoto

en: Utility
it: Utilità

en: Variable
it: Variabile

en: Verify owner of lock file
it: Verificare il proprietario del file di lock

en: Video
it: VIdeo

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Vietnamese Sun keymap
it: Mappatura Sun vietnamita

en: Vietnamese xkb keymap
it: Mappatura xkb vietnamita

en: Visibility:
it: Visibilità:

en: Volcanic ash
it: Cenere vulcanica

en: Volume Control
it: Controllo volume

en: Volume Control (muted)
it: Controllo volume (escluso)

en: Volume Control Preferences
it: Preferenze di Controllo volume

en: Volume Controller
it: Controllo volume

en: War_n when battery is fully re-charged
it: Avvisare qua_ndo la batteria è completamente ri-caricata

en: We run this command when the user clicks on Inbox Monitor
it: Questo comando viene avviato quando l'utente fa clic su Controllo posta

en: Weather Preferences
it: Proprietà GNOME Meteo

en: Weather Report
it: Previsioni del tempo

en: WeatherInfo missing location
it: Località WeatherInfo mancante

en: West
it: Ovest

en: West - Northwest
it: Ovest / Nord-Ovest

en: West - Southwest
it: Ovest / Sud-Ovest

en: When double clicke_d:
it: Con _doppio click sull'applet:

en: When new mail _arrives:
it: Quando _arriva nuova posta:

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
it: Se viene richiesta conferma prima di cancellare una nota

en: Whether to force the default color and font on all notes
it: Se il colore e il font predefiniti sono imposti a tutte le note

en: Whether to reset mail status when you click on Inbox Monitor
it: Se lo stato del controllo deve essere reimpostato dopo un clic su Controllo posta

en: Whether to use the default system color
it: Se deve essere usato il colore di sistema

en: Whether to use the default system font
it: Se deve essere usato il font di sistema

en: Width
it: Larghezza

en: Width of the applet
it: Larghezza dell'applet

en: Wind:
it: Vento:

en: Wireless Link Monitor
it: Monitor collegamento wireless

en: Wireless Link Monitor Preferences
it: Preferenze di Monitor collegamento wireless

en: XKB initialization error
it: Errore di inizializzazione di XKB

en: Yellow value level
it: Valore del livello giallo

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
it: Attualmente il modem è connesso.
    Disconnetterlo?

en: You didn't set a password in the preferences for the Inbox Monitor,
    so you have to enter it each time it starts up.
it: Non è stata impostata una password nelle preferenze del Controllo posta,
    così è necessario digitarla ad ogni avvio.

en: You do not have permission to use the CD player.
it: Permessi non sufficienti per usare il lettore CD.

en: You have mail.
it: Hai messaggi.

en: You have new mail.
it: Hai nuovi messaggi.

en: You may not specify duplicate patterns
it: Non è possibile specificare modelli duplicati

en: You must specify a command
it: È necessario specificare un comando

en: You must specify a pattern
it: È necessario specificare un modello

en: You must specify a pattern and a command
it: È necessario specificare un modello e un comando

en: You've got mail!
it: Hai posta!

en: Your platform is not supported!
it: Questa piattaforma non è supportata!

en: Zip Drive
it: Unità Zip

en: _About...
it: I_nformazioni

en: _Add
it: A_ggiungi

en: _Add Macro...
it: A_ggiungi macro...

en: _Appearance:
it: _Aspetto:

en: _Automatically update every:
it: _Aggiornare automaticamente ogni:

en: _Available plugins:
it: Plugin _disponibili:

en: _Average
it: Medi_a

en: _Background
it: _Sfondo

en: _Background:
it: S_fondo:

en: _Beep when displaying a warning
it: _Suonare quando è mostrato un avviso

en: _Browse...
it: Es_plora...

en: _Buffers
it: _Buffer

en: _Color:
it: _Colore:

en: _Default group:
it: Gruppo pre_definito:

en: _Delete ALL
it: Eli_mina TUTTE

en: _Delete Macro
it: Eli_mina macro

en: _Delete Note...
it: Eli_mina nota...

en: _Delete Notes...
it: Eli_mina nota...

en: _Device:
it: I_nterfaccia:

en: _Disconnect
it: _Disconnetti

en: _Disconnection command:
it: Comando di _disconnesione:

en: _Eject
it: _Espelli

en: _Eject disk when unmounting
it: _Espellere dopo aver smontato

en: _Enable scroll buttons
it: _Abilitare i pulsanti di scorrimento

en: _Exclude from keyboard switching
it: _Escludere dal cambio di tastiera

en: _Flag:
it: _Bandiera:

en: _Folder:
it: _Cartella:

en: _Font:
it: _Tipo di carattere:

en: _Forecast
it: _Previsione

en: _Foreground:
it: _Primo piano:

en: _Free
it: Li_bera

en: _Grab keys
it: _Definire le scorciatoie

en: _Groups
it: _Gruppi

en: _Help
it: A_iuto

en: _Icon:
it: _Icona:

en: _Keyboard Accessibility Preferences
it: Preferen_ze accessibilità tastiera

en: _Keyboards (select and press add):
it: _Mappatura (seleziona e premi aggiungi):

en: _Keyboards:
it: _Tastiere:

en: _Label:
it: _Etichetta:

en: _Load
it: _Carico

en: _Lock Note
it: B_locca la nota

en: _Lock Notes
it: B_locca note

en: _Lock file:
it: File di _lock:

en: _Macros:
it: _Macro:

en: _Memory
it: _Memoria

en: _Monitored device:
it: _Dispositivo controllato:

en: _Mount directory:
it: _Directory di mount:

en: _Mute
it: _Escludi audio

en: _Name:
it: _Nome:

en: _Network
it: _Rete

en: _New Note
it: _Nuova nota

en: _New symbol:
it: _Nuovo simbolo:

en: _Open CD Player
it: _Apri «Lettore CD»

en: _Open Keyboard Preferences
it: _Apri Preferenze tastiera

en: _Open System Monitor
it: _Avvia «Monitor di sistema»

en: _Open Volume Control
it: _Apri «Controllo volume»

en: _Orange:
it: _Arancione:

en: _Palette:
it: _Tavolozza:

en: _Pattern:
it: Mo_dello:

en: _Preferences...
it: Preferen_ze

en: _Preview:
it: _Anteprima:

en: _Processor
it: _Processore

en: _Properties...
it: Pr_oprietà...

en: _Put notes on all workspaces
it: _Visualizzare le note su tutte le aree

en: _Red:
it: _Rosso:

en: _Remove
it: Eli_mina

en: _Save password to disk
it: _Salvare la password sul disco

en: _Scale size to panel
it: _Ridimensiona in base al pannello

en: _Scroll speed:
it: _Velocità di scorrimento:

en: _Select a location:
it: _Selezionare una località:

en: _Select a theme:
it: _Selezionare un tema:

en: _Select channel to control:
it: _Selezionare il canale da controllare:

en: _Show Notes
it: _Mostra note

en: _Show battery status
it: Mo_strare lo stato della batteria

en: _Suspend Computer...
it: _Sospendi computer...

en: _Suspend command:
it: Comando per _sospendere:

en: _Title:
it: _Titolo:

en: _Update
it: _Aggiorna

en: _Update interval:
it: _Intervallo di aggiornamento:

en: _Use default theme colors
it: _Usare i colori del tema predefinito

en: _Used
it: _Usata

en: _User
it: _Utente

en: _Username:
it: Nome _utente:

en: _Verify owner of lock file
it: _Verificare il proprietario del file di lock

en: _Visit Weather.com
it: _Visita Weather.com

en: _Warn when battery charge is low
it: A_vvisare quando la carica della batteria è bassa

en: _Width:
it: _Larghezza:

en: _Yellow:
it: _Giallo:

en: _lock/unlock all notes
it: b_loccare/sbloccare tutte le note

en: _show/hide all notes
it: mostrare/na_scondere tutte le note

en: create a _new note
it: creare una _nuova nota

en: font 2 - No Longer used
it: font 2 - non più usato

en: kilometers
it: chilometri

en: knots
it: nodi

en: kph
it: km/h

en: miles
it: miglia

en: milliseconds
it: millisecondi

en: minutes
it: minuti

en: not connected
it: non connesso

en: pixels
it: pixel

en: seconds
it: secondi

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
it: Attenzione: questa versione di gmix è stata compilata con una diversa versione di
    soundcard.h.

en: weather location information.
it: informazioni meteo per la località.
