gnome-games 2.4 - en to it translation catalogue (964 entries)

en: "Four in a row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
it: "Forza 4" per GNOME, con il computer che gioca usando il motore Velena di Giuliano Bertoletti.

en: %d stone selected | %d stones selected
it[0]: %d pietra selezionata
it[1]: %d pietre selezionate

en: %d:%02d
it: %d.%02d

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
it[0]: %s vince la partita con %d punto
it[1]: %s vince la partita con %d punti

en: %s wins!
it: Ha vinto %s!

en: %s! -- You're up.
it: %s! -- Tocca a te.

en: '%s' with safe moves
it: "%s" con mosse sicure

en: '%s' with super-safe moves
it: "%s" con mosse super sicure

en: ... Game paused ...
it: ... gioco in pausa ...

en: 1s [total of 1s]
it: 1 [totale di 1]

en: 2s [total of 2s]
it: 2 [totale di 2]

en: 3 of a Kind [total]
it: Tris [totale]

en: 3s [total of 3s]
it: 3 [totale di 3]

en: 4 of a Kind [total]
it: Poker [totale]

en: 4s [total of 4s]
it: 4 [totale di 4]

en: 5s [total of 5s]
it: 5 [totale di 5]

en: 6s [total of 6s]
it: 6 [totale di 6]

en: <b>Time</b>
it: <b>Tempo</b>

en: <b>Wins</b>
it: <b>Vittorie</b>

en: <none>
it: <nessuna>

en: A Klotski clone
it: Un clone di Klotski

en: A Minesweeper clone.
it: Un clone di Campo minato

en: A Tetravex clone.
it: Un clone di Tetravex.

en: A counter drops
it: Caduta pedina

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
it: Una quintupla di stringhe nella forma: nome, vittorie, totale di partite giocate, miglio tempo (in secondi) e peggior tempo (sempre in secondi). Non serve rappresentare le partite non giocate.

en: A number specifying the preferred theme.
it: Un numero che specifica il tema preferito.

en: A sort of poker with dice and less money.
it: Una specie di poker con i dadi e meno soldi.

en: A string containing a list of files to use to describe the cards. The format is obscure and defined by the gdk-card-image library
it: Una stringa contenente un elenco di file da usare per descrivere le carte. Il formato è oscuro e definito dalla libreria gdk-card-image

en: A worm game for GNOME.
it: Un gioco di vermi per GNOME.

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
it: Tenta di mettere i semi nell'ordine che si adatta allo schema attuale nel modo più naturale.

en: AisleRiot Cards
it: Carte di AisleRiot

en: AisleRiot Solitaire
it: Solitario AisleRiot

en: AisleRiot could not load its deck images.
    
    AisleRiot will now exit.
it: AisleRiot non può caricare le immagini dei dorsi delle carte.
    
    AisleRiot adesso terminerà.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
it: AisleRiot contiene un motore basato su regole che permette di realizzare solitari diversi

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
it: Aisleriot non riesce ad aprire il file: 
    %s
    
    Controllare l'installazione di Aisleriot

en: Allow temporary spots use
it: Permetti l'uso di posti temporanei

en: Already used! Where do you want to put that?
it: Già usato! Dove vuoi metterlo?

en: Always in the center
it: Sempre al centro

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that GNOME Stones is correctly installed!
it: Si è verificato un errore durante il caricamento dell'immagine "%s".
    Assicurarsi che GNOME Stones sia installato correttamente!

en: Animate
it: Anima

en: Animation
it: Animazione

en: Appearance
it: Aspetto

en: Atari like scrolling
it: Scorrimento Atari

en: Auld lang syne
it: Auld lang syne (Nel bel tempo andato)

en: Avoid the robots and make them crash into each other
it: Evita i robot e falli scontrare uno con l'altro

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background color. The hex specification of the background color.
it: Colore di sfondo. Il colore di sfondo in notazione esadecimale.

en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: Background image:
it: Disegno di sfondo:

en: Bad Move
it: Brutta mossa

en: Bakers dozen
it: Bakers dozen (Tredici)

en: Balance:
it: Bilancio:

en: Ball image
it: Immagine della biglia

en: Ball style
it: Stile biglia

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
it: Stile della biglia. Il nome di file delle immagini da usare per le biglie.

en: Base Card:
it: Carta base:

en: Base Card:
it: Carta base:

en: Base Card: Ace
it: Carta base: Asso

en: Base Card: Jack
it: Carta base: Fante

en: Base Card: King
it: Carta base: Re

en: Base Card: Queen
it: Carta base: Regina

en: Beleaguered castle
it: Beleaguered castle (Assedio al castello)

en: Best:
it: Migliore:

en: Blackjack Preferences
it: Preferenze del Blackjack

en: Blackjack can't load the requested file
it: Blackjack non può caricare il file richiesto

en: Blackjack provides a casino-style blackjack card game.
it: Blackjack fornisce un gioco di carte simile al blackjack dei casinò.

en: Blackjack will now exit.
it: Balckjack adesso terminerà.

en: Block image:
it: Grafica del blocco:

en: Blocks
it: Blocchi

en: Blue
it: Blu

en: Board size
it: Dimensione campo

en: Bonus Appears
it: Comparsa bonus

en: Bonus if >62
it: Bonus se >62

en: Bust
it: Sballato

en: Calculate random die throws (debug)
it: Calcola lanci casuali del dado (debug)

en: Can't load the image: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
it: Impossibile caricare l'immagine: 
    %s
    
    Controllare l'installazione dei giochi di GNOME

en: Can't move there!
it: Irraggiungibile!

en: Card Style
it: Stile delle carte

en: Card _Deck
it: _Dorso carta

en: Card back:
it: Dorso:

en: Card games:
it: Giochi di carte:

en: Cards left:
it: Carte rimaste:

en: Cave number to start
it: Numero di miniera iniziale

en: Cave number to start.
it: Numero di miniera da cui cominciare.

en: Cave:
it: Miniera:

en: Caves
it: Miniere

en: Chance [total]
it: Sorte [totale]

en: Change the appearance of the cards
it: Cambia l'aspetto delle carte

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
it: Imbroglione! Non verrà registrato nessun punteggio.

en: Chessboard
it: Scacchiera

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer's dice rolls so the player can follow what it is doing.
it: Scegli se inserire o meno un ritardo tra i lanci dei dadi del computer così il giocatore può seguire cosa sta succedendo.

en: Classic
it: Classico

en: Cleaning up connection
it: Pulizia della connessione

en: Clear mines from a minefield
it: Rimuovi le mine da un campo minato

en: Click a square, any square
it: Clicca un quadrato, qualsiasi quadrato

en: Click to deal a new hand
it: Clicca per distribuire una nuova mano

en: Click to deal another card
it: Clicca per distribuire un'altra carta

en: Click to deal another card; drag card to split pair
it: Clicca per dare un'altra carta; trascina una carta per spezzare una coppia

en: Click to double your wager
it: Clicca per raddoppiare la puntata

en: Click to finish adding cards to your hand
it: Clicca per finire di aggiungere carte alla tua mano

en: Clock
it: Clock (Orologio)

en: Cloud
it: Nuvola

en: Collect all diamonds and find exit
it: Raccogli tutti i diamanti e trova l'uscita

en: Collect diamonds while avoiding falling boulders
it: Raccogli tutti i diamanti evitando i massi che cadono

en: Color to use for worm
it: Colore da usare per il verme

en: Color to use for worm.
it: Colore da usare per disegnare il verme

en: Colors
it: Colori

en: Compete to dominate the board in a Reversi-like game
it: Competi per dominare la scacchiera in un gioco tipo Reversi

en: Compete to make lines of the same color
it: Competi per fare delle linee dello stesso colore

en: Complete
it: Completa

en: Computer Opponents
it: Avversari (computer)

en: Computer playing for %s
it: Il computer gioca per %s

en: Computing basic strategy...
it: Elaborazione della stategia di base...

en: Confounding Cross
it: Croce confusionaria

en: Congratulations!!! You have won!
it: Congratulazioni!!! Hai vinto!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
it: Congratulazioni, hai sconfitto i robot!! 
    Ma ci riusciresti di nuovo?

en: Congratulations, you win!
it: Congratulazioni, hai vinto!

en: Congratulations.
it: Congratulazioni.

en: Connection failed
it: Connessione fallita

en: Connection in progress...
it: Connessione in corso...

en: Connection succeeded, waiting for opponent
it: Connessione avvenuta, attesa dell'avversario

en: Consider moving something into an empty slot
it: Prova a spostare qualcosa su un posto vuoto

en: Consistency is key
it: La coerenza è basilare

en: Controls
it: Controlli

en: Could not find '%s' image file for GNOME Robots
it: Impossibile trovare il file immagine "%s" per GNOME Robots

en: Could not find '%s' pixmap file
it: Impossibile trovare il file "%s" col tema

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
it: Impossibile trovare il tema '%s' per Iagno

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
it: Impossibile trovare il tema "%s" per gataxx

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation.
it: Impossibile trovare il tema:
    %s
    
    Controllare l'installazione di Same GNOME

en: Could not find the theme: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
it: Impossibile trovare il tema:
    %s
    
    Controllare l'installazione dei giochi di GNOME

en: Could not load the card deck images.
it: Impossibile caricare le immagini dei dorsi delle carte.

en: Current game will complete with original number of players.
it: La partita corrente sarà completata con il numero di giocatori originale.

en: Curses version (1992):
it: Versione di Curses (1992):

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom size
it: Dimensione personalizzata

en: Cyan
it: Ciano

en: Dark
it: Nero

en: Dark must pass, Light's move
it: Il Nero deve passare, muove il Bianco

en: Dark player wins!
it: Ha vinto il Nero!

en: Dark's move
it: Muove il Nero

en: Dark:
it: Nero:

en: Deal a card
it: Pesca una carta

en: Deal a card from the deck
it: Prendi una carta dal mazzo

en: Deal a new card from the deck
it: Prendi una nuova carta dal mazzo

en: Deal a new game
it: Inizia una nuova partita

en: Deal another card
it: Dai un'altra carta

en: Deal another hand
it: Dai un'altra mano

en: Deal another round
it: Distribuisci un altro giro

en: Deal more cards
it: Distribuisci altre carte

en: Deal the cards
it: Distribuisci le carte

en: Dealer Speed
it: Velocità distribuzione

en: Dealer hand probabilities
it: Probabilità della mano del mazziere

en: Decks
it: Mazzi

en: Default
it: Predefinito

en: Default caves
it: Miniere predefinite

en: Delay between rolls
it: Ritardo fra i lanci

en: Delay computer moves
it: Ritarda le mosse del computer

en: Density of blocks in a pre-filled row:
it: Densità dei blocchi nelle righe già occupate:

en: Device
it: Dispositivo

en: Device to use for joystick control.
it: Dispositivo da usare per il controllo con joystick.

en: Diamond mine
it: Miniera di diamanti

en: Diamonds:
it: Diamanti:

en: Difficult
it: Difficile

en: Digital joystick emulation
it: Emulazione joystick digitale

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
it: Smonta una catasta di tessere rimuovendo le coppie corrispondenti

en: Display computer thoughts
it: Mostra i pensieri del computer

en: Display hand probabilities
it: Mostra le probabilità della mano

en: Display probabilities
it: Mostra le probabilità

en: Display the computer's thoughts
it: Mostra i pensieri del computer

en: Display the probabilities of each dealer hand outcome and the expected value of your hand.
it: Mostra le probabilità dell'esito della mano di ogni giocatore e il valore atteso della tua mano.

en: Dondorf Red
it: Dondorf rosso

en: Double
it: Raddoppio

en: Double 9
it: Doppio 9

en: Double After Hit
it: Chiedi carta e raddoppia

en: Double After Split
it: Dividi e raddoppia

en: Double Any Total
it: Raddoppia ogni totale

en: Double Soft
it: Raddoppia con soft

en: Double click to decrease your wager by %.2f
it: Doppio clic per ridurre la puntata di %.2f

en: Double click to increase your wager by %.2f
it: Doppio clic per aumentare la puntata di %.2f

en: Doublets
it: Doublets (Coppiette)

en: Down
it: Giù

en: Drawn
it: Patta

en: Drawn game!
it: Partita patta!

en: Drop marble
it: Caduta biglia

en: Eagle wing
it: Eagle wing (Ala d'aquila)

en: Easthaven
it: Easthaven (Approdo ad est)

en: Easy
it: Facile

en: Eat Bonus
it: Mangia i bonus

en: Elevator
it: Elevator (Ascensore)

en: Enable _animation
it: Abilitare _animazione

en: Enable _sound
it: Abilita _suono

en: Enable fake bonuses
it: Abilita bonus fasulli

en: Enable fake bonuses.
it: Abilita i bonus fasulli.

en: Enable game sounds
it: Abilita i suoni del gioco

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
it: Abilita i suoni del gioco. Riproduci dei suoni per i vari eventi del gioco.

en: Enable or disable sound
it: Abilita o disabilita il suono

en: Enable sound
it: Abilitare suono

en: Enable sound support
it: Abilita supporto audio

en: Enable sound support.
it: Abilita il supporto audio.

en: Enable sounds
it: Abilita i suoni

en: Enable sounds.
it: Abilita i suoni.

en: Enable splats
it: Abilita schiacciamenti

en: Enable splats. Play a sound and show a "Splat!" on the screen.
it: Abilita schiacciamenti. Riproduci un suono e mostra "Splat!" sullo schermo.

en: Error occurred during connect attempt.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di connessione.

en: Error occurred during write.
it: Si è verificato un errore durante la scrittura.

en: Escalator
it: Escalator (Scala a chiocciola)

en: Extra Life
it: Vita extra

en: Extra large  (920 x 660)
it: Grandissimo  (920 × 660)

en: FILENAME
it: NOMEFILE

en: Faces:
it: Facce:

en: Field size
it: Dimensione campo

en: Fill Screen
it: Riempi lo schermo

en: Filling game widget...
it: Riempimento widget del gioco...

en: Finger-twitching good
it: Per intrecciarsi le dita

en: First law
it: First law (Prima direttiva)

en: Fishing wire makes bad dental floss
it: La lenza è un pessimo filo interdentale

en: Fit falling blocks together
it: Raggruppa insieme i blocchi che cadono

en: Flags:
it: Bandierine:

en: Flip final results
it: Raggruppa le pedine alla fine

en: Fortress
it: Fortress (Fortezza)

en: Four Bridges
it: Quattro ponti

en: Four-in-a-row
it: Forza 4

en: Four-in-a-row Preferences
it: Preferenze del Forza 4

en: Fourteen
it: Fourteen (Quattordici)

en: FreeCell Solitaire
it: Gioco FreeCell

en: Full House [25]
it: Full [25]

en: GNOME Mahjongg
it: Mahjongg per GNOME

en: GNOME Mines
it: Campo minato per GNOME

en: GNOME Mines Preferences
it: Preferenze del Campo minato per GNOME

en: GNOME Robots Game
it: Gioco Robots per GNOME

en: GNOME Robots Preferences
it: Preferenze di GNOME Robots

en: GNOME Stones Preferences
it: Preferenze di GNOME Stones

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
it: Trasposizione per GNOME del glorioso gioco Color Lines

en: GNOME version (1998):
it: Versione di GNOME (1998):

en: GNOME version of the Eastern tile game, Mahjongg.
it: Versione GNOME del gioco di tessere orientale, Mahjongg.

en: GNOME version of the popular Othello disk flipping game.
it: Versione GNOME del famoso gioco di rovesciamento dei dischi Othello

en: GTali Preferences
it: Preferenze di GTali

en: Game
it: Gioco

en: Game Number:
it: Partita numero:

en: Game Over
it: Partita finita

en: Game Over!
it: Fine gioco!

en: Game Type
it: Tipo di gioco

en: Game _options...
it: _Opzioni di gioco...

en: Game field
it: Campo di gioco

en: Game field from last saved session.
it: Campo di gioco dall'ultima sessione salvata.

en: Game level to start on
it: Livello di gioco di partenza

en: Game level to start on.
it: Livello di gioco da cui cominciare.

en: Game name
it: Nome della partita

en: Game over
it: Partita finita

en: Game over!
it: Partita finita!

en: Game over.
it: Partita finita.

en: Game paused
it: Gioco in pausa

en: Game preview
it: Anteprima partita

en: Game preview from last saved session.
it: Anteprima della partita dall'ultima sessione salvata.

en: Game score
it: Punteggio partita

en: Game score from last saved session.
it: Punteggio della partita dall'ultima sessione salvata.

en: Game speed
it: Velocità di gioco

en: Game speed (1=fast, 4=slow).
it: Velocità di gioco (1=veloce, 4=lento).

en: Game title
it: Titolo della partita

en: Game to play
it: Partita da giocare

en: Game type
it: Tipo di gioco

en: Game type. The name of the game variation to use.
it: Tipo di gioco. Il nome della variazione del gioco da usare.

en: Gataxx Preferences
it: Preferenze di Gataxx

en: General
it: Generale

en: Generating ...
it: Generazione in corso...

en: Get a hint
it: Suggerimento

en: Get a hint for your next move
it: Mostra un suggerimento per la tua prossima mossa

en: Get statistics on the current game
it: Ottieni le statistiche sulla partita corrente

en: Glines Preferences
it: Preferenze di Glines

en: Glines couldn't find image file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
it: Glines non riesce a trovare il file immagine:
    %s
    
    Controllare l'installazione di Glines

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
it: Gnibbles non riesce a trovare il file pixmap:
    %s
    
    Controllare l'installazione di Gnibbles

en: Gnibbles Preferences
it: Preferenze di Gnibbles

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
it: Gnibbles non riesce a trovare il file pixmap:
    %s
    
    Controllare l'installazione di Gnibbles

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
it: Gnibbles non riesce a caricare il livello:
    %s
    
    Controllare l'installazione di Gnibbles

en: Gnometris preferences
it: Preferenze di Gnometris

en: Grand Total
it: Totale complessivo

en: Graphics Theme
it: Tema grafico

en: Gray
it: Grigio

en: Green
it: Verde

en: Guide a worm around a maze
it: Guida un verme in giro per un labirinto

en: Gypsy
it: Gypsy (Zingaro)

en: Have you read the help file?
it: Hai letto il file di aiuto?

en: Height of grid
it: Altezza della griglia

en: Help
it: Aiuto

en: High Contrast
it: Alto contrasto

en: Hint
it: Suggerimento

en: Hint: Column %d
it: Suggerimento: colonna %d

en: Hit
it: Carta

en: Hit Soft 17
it: Chiedi carta col Soft 17

en: Honor pictures:
it: Figure:

en: Hopscotch
it: Hopscotch (Gioco del mondo)

en: Horizontal:
it: Orizzontale:

en: How many times do you wish to roll?
it: Quante volte vuoi lanciare?

en: Huge  (1840 x 1320)
it: Enorme  (1840 × 1320)

en: Human
it: Umano

en: Human Players
it: Giocatori (umani)

en: I could sure use a backrub right about now...
it: Mi gratteresti la schiena?

en: I win!
it: Ho vinto io!

en: I'm not sure
it: Non sono sicuro

en: Iagno Preferences
it: Preferenze di Iagno

en: Iagno server to use
it: Server Iagno da usare

en: If set to true, a dump of the AI's working will be done to standard output.
it: Se impostato a true, sarà effettuato un dump dell'elaborazione di IA sullo standard output.

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
it: Se ti perdi da solo nella foresta, abbraccia un albero

en: Image theme:
it: Tema immagini:

en: Image to use as background
it: Immagine da usare come sfondo

en: Image to use as background.
it: Immagine da usare come sfondo.

en: Image to use for drawing blocks
it: Immagine da usare per disegnare i blocchi

en: Image to use for drawing blocks.
it: Immagine da usare per disegnare i blocchi.

en: Increasing Number of Robots per Level
it: Numero di robot in più per livello

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
it: Numero di robot di tipo 1 in più per livello

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
it: Numero di robot di tipo 2 in più per livello

en: Initial Number of Robots
it: Numero iniziale di robot

en: Initial Number of Safe Teleports
it: Numero iniziale di teletrasporti sicuri

en: Initial Number of Type 1 Robots
it: Numero iniziale di robot di tipo 1

en: Initial Number of Type 2 Robots
it: Numero iniziale di robot di tipo 2

en: Invalid game data (move)
it: Dati di gioco non validi (move)

en: Invalid game data (set_peer)
it: Dati di gioco non validi (set_peer)

en: Invalid move attempted
it: Tentativo di mossa non valida

en: It's a draw!
it: È patta!

en: Joker icon:
it: Jolly:

en: Joystick device
it: Dispositivo joystick

en: Joystick device:
it: Joystick:

en: Joystick switch level
it: Livello di commutazione del joystick

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
it: Anche se le strisce pedonali somigliano al gioco della campana, non sono la stessa cosa

en: Key press to drop a marble.
it: Tasto da premere per far cadere una biglia.

en: Key press to move left.
it: Tasto da premere per muovere a sinistra.

en: Key press to move right.
it: Tasto da premere per muovere a destra.

en: Key to hold
it: Tasto per stare

en: Key to move E
it: Tasto per spostare ad E

en: Key to move N
it: Tasto per spostare a N

en: Key to move NE
it: Tasto per spostare a NE

en: Key to move NW
it: Tasto per spostare a NO

en: Key to move S
it: Tasto per spostare a S

en: Key to move SE
it: Tasto per spostare a SE

en: Key to move SW
it: Tasto per spostare a SO

en: Key to move W
it: Tasto per spostare a O

en: Key to teleport
it: Tasto per il teletrasporto

en: Key to teleport randomly
it: Tasto per il teletrasporto casuale

en: Key to use for motion down
it: Tasto da usare per muovere verso il basso

en: Key to use for motion down.
it: Tasto da usare per muovere verso il basso.

en: Key to use for motion left
it: Tasto da usare per muovere verso sinistra

en: Key to use for motion left.
it: Tasto da usare per muovere verso sinistra.

en: Key to use for motion right
it: Tasto da usare per muovere verso destra

en: Key to use for motion right.
it: Tasto da usare per muovere verso destra.

en: Key to use for motion up
it: Tasto da usare per muovere verso l'alto

en: Key to use for motion up.
it: Tasto da usare per muovere verso l'alto.

en: Key to wait
it: Tasto di attesa

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keyboard Controls
it: Controlli da tastiera

en: Keyboard control
it: Controlli da tastiera

en: Keyboard controls
it: Controlli da tastiera

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
it: Uccisioni richieste, mentre si aspetta, per un teletrasporto sicuro

en: LEVEL
it: LIVELLO

en: Labyrinth
it: Labirinto

en: Large
it: Grande

en: Large  (736 x 528)
it: Grande  (736 × 528)

en: Large Straight [40]
it: Scala lunga [40]

en: Left
it: Sinistra

en: Level Complete
it: Livello completato

en: Level completed. Well done.
it: Livello completato. Ben fatto!

en: Level of Player One
it: Livello del giocatore uno

en: Level of Player Two
it: Livello del giocatore due

en: Level of black player
it: Livello del giocatore nero

en: Level of white player
it: Livello del giocatore bianco

en: Level one
it: Livello uno

en: Level three
it: Livello tre

en: Level to start with
it: Livello da cui iniziare

en: Level to start with.
it: Livello da cui iniziare.

en: Level two
it: Livello due

en: Level:
it: Livello:

en: Light
it: Bianco

en: Light must pass, Dark's move
it: Il Bianco deve passare, muove il Nero

en: Light player wins!
it: Ha vinto il Bianco!

en: Light's move
it: Muove il Bianco

en: Light:
it: Bianco:

en: Lines
it: Linee

en: Lines:
it: Linee:

en: Lives:
it: Vite:

en: Look both ways before you cross the street
it: Guarda da ambo le parti prima di attraversare la strada

en: Lose
it: Perso

en: Lower Total
it: Totale inferiore

en: Main game:
it: Gioco principale:

en: Maps
it: Disposizione

en: Marbles
it: Marmi

en: Match five balls of the same color in a row to score!
it: Per fare punti, allineare cinque biglie dello stesso colore!

en: Maximum Number of Robots
it: Massimo numero di robot

en: Maximum Number of Safe Teleports
it: Massimo numero di teletrasporti sicuri

en: Maximum Number of Type 1 Robots
it: Massimo numero di robot di tipo 1

en: Maximum Number of Type 2 Robots
it: Massimo numero di robot di tipo 2

en: Maybe they're all mines ...
it: Forse sono tutte mine...

en: Maze
it: Maze (Labirinto)

en: Me
it: Io

en: Medium
it: Medio

en: Medium  (460 x 330)
it: Medio  (460 × 330)

en: Mine through dirt and collect gems.
it: Scava attraverso la terra e raccogli le gemme.

en: Mines
it: Mine

en: Modify the options for this game
it: Modifica le opzioni di questo gioco

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
it: I monitor non ti danno la vitamina D -- il sole invece sì...

en: More Marbles
it: Altri marmi

en: Move %s %s.
it: Muovi %s %s.

en: Move %s onto %s.
it: Muovi %s su %s.

en: Move _Left
it: Muovere a _sinistra

en: Move _Right
it: Muovere a _destra

en: Move a King on to the empty Tableau slot
it: Sposta un re sul posto vuoto della Tavola

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
it: Sposta una pila di carte sul posto vuoto della Tavola

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
it: Sposta una carta dalla riserva sulla posizione vuota della tavola

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
it: Sposta una carta o una pila di carte sul posto vuoto

en: Move a card to an empty temporary slot
it: Sposta la carta su un posto vuoto temporaneo

en: Move a card to the Foundation
it: Sposta una carta nella casa

en: Move card from Waste
it: Muovi una carta dallo scarto

en: Move left
it: Muovere a sinistra

en: Move right
it: Muovere a destra

en: Move something into the empty Tableau slot
it: Sposta qualcosa sul posto vuoto della Tavola

en: Move something on to an empty reserve
it: Metti qualcosa su un posto vuoto

en: Move the pieces down
it: Sposta i pezzi in basso

en: Move the pieces left
it: Sposta i pezzi a sinistra

en: Move the pieces right
it: Sposta i pezzi a destra

en: Move the pieces up
it: Sposta i pezzi in alto

en: Move waste back to stock
it: Sposta dallo scarto di nuovo nel tallone

en: Move waste on to a reserve slot
it: Sposta lo scarto su un posto riservato

en: Move waste to stock
it: Sposta dallo scarto nel tallone

en: Move ~a off the board
it: Sposta ~a via dalla tavola

en: Move ~a to an empty field
it: Sposta ~a su un posto vuoto

en: Move ~a to an empty foundation
it: Sposta ~a su una casa vuota

en: Moveable Junkheaps
it: Rottami spostabili

en: Moves Left:
it: Mosse rimaste:

en: Moves:
it: Mosse:

en: My second day
it: Il mio secondo giorno

en: N/A
it: N/D

en: NAME
it: NOME

en: NUMBER
it: NUMERO

en: Name
it: Nome

en: Neighbor
it: Neighbor (Vicino)

en: Neither your chosen game nor the default game could be loaded.
it: Né il gioco scelto da te né il gioco predefinito possono essere caricati.

en: Network initialization complete.
it: Inizializzazione rete completata.

en: Network shutdown in progress.
it: Chiusura rete in corso.

en: Never blow in a dog's ear
it: Mai soffiare nell'orecchio di un cane

en: New
it: Nuovo

en: New Game
it: Nuova partita

en: New game
it: Nuova partita

en: New game started
it: Nuovo gioco avviato

en: New game with _seed...
it: Nuovo gioco n_umero...

en: New net_work game
it: Nuovo gioco via _rete

en: Next Balls:
it: Prossime biglie:

en: Nibbles newbie
it: Principiante

en: Nightfall
it: Crepuscolo

en: No game data could be found.
it: Impossibile trovare i dati del gioco.

en: No game server defined
it: Non è definito nessun server

en: No hint available
it: Nessun suggerimento disponibile

en: No hint available right now
it: Nessun suggerimento disponibile adesso

en: No stones selected
it: Nessuna pietra selezionata

en: None
it: Nessuna

en: Not too shabby
it: Niente male

en: Num Rolls
it: Numero di lanci

en: Number of Free Safe Teleports per Level
it: Numero teletrasporti sicuri disponibili per livello

en: Number of computer opponents
it: Numero di avversari computerizzati

en: Number of human opponents
it: Numero di avversari umani

en: Number of mines
it: Numero di mine

en: Number of mines:
it: Numero di mine:

en: Number of opponents:
it: Numero di avversari:

en: Number of players
it: Numero di giocatori

en: Number of players.
it: Numero di giocatori.

en: Number of players:
it: Numero di giocatori:

en: Number of pre-filled rows:
it: Numero di righe già occupate:

en: Odessa is a better game.  Really.
it: Odessa è un gioco più bello. Davvero.

en: Operation
it: Operazione

en: Options
it: Opzioni

en: Orange
it: Arancione

en: Original Atari caves
it: Miniere originali Atari

en: Original idea from KDE's same game program.
it: Idea originale dal gioco Same Game per KDE.

en: Partial
it: Parziale

en: Pause
it: Pausa

en: Pause game
it: Sospendi partita

en: Paused
it: In pausa

en: Peer introduction complete
it: Introduzione del peer completata

en: Percentage:
it: Percentuale:

en: Piece flipping
it: Capovolgimento pedine

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
it: Metti le carte sulla Tavola per formare le mani di poker

en: Place something on empty slot
it: Metti qualcosa su un posto vuoto

en: Place something on to the empty Tableau slot
it: Metti qualcosa sul posto vuoto della Tavola

en: Place your wager or deal a hand
it: Fai la tua puntata o distribuisci una mano

en: Plait
it: Plait (Treccia)

en: Play a game of Reversi
it: Un gioco tipo Reversi

en: Play a poker-style dice game
it: Un gioco simil poker coi dadi

en: Play a puzzle game matching tiles together
it: Un rompicapo in cui devi far combaciare le pedine tra loro

en: Play a sound when two robots collide
it: Riprodurre un suono quando due robot collidono

en: Play levels in random order
it: Livelli in ordine casuale

en: Play levels in random order.
it: Gioca i livelli in ordine casuale.

en: Play many different solitaire games
it: Gioca differenti tipi di solitari

en: Play on a 2×2 board
it: Gioca su una tavola 2×2

en: Play on a 3×3 board
it: Gioca su una tavola 3×3

en: Play on a 4×4 board
it: Gioca su una tavola 4×4

en: Play on a 5×5 board
it: Gioca su una tavola 5×5

en: Play on a 6×6 board
it: Gioca su una tavola 6×6

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
it: Riproduce un suono per gli eventi quali il superamento di un livello e la morte.

en: Play sounds for major events
it: Riprodurre un suono per gli eventi principali

en: Play the casino card game Blackjack
it: Gioca il Blackjack come al casinò

en: Play the most common, and potentially the most annoying, sound.
it: Riproduce i suoni più comuni e potenzialmente più noiosi.

en: Play the popular FreeCell card game
it: Gioca il popolare solitario FreeCell.

en: Player Dead
it: Morte del giocatore

en: Player Names
it: Nomi dei giocatori

en: Player One:
    %s
it: Giocatore uno:
    %s

en: Player Teleport
it: Teletrasporto del giocatore

en: Player Two:
    %s
it: Giocatore due:
    %s

en: Player expected values
it: Valori attesi dal giocatore

en: Player wins!
it: Ha vinto il giocatore!

en: Playing %d×%d board
it: Si sta giocando su una tavola %d×%d

en: Playing level %s
it: Livello attuale: %s

en: Please check your Blackjack installation
it: Controllare l'installazione di Blackjack

en: Please check your GConf configuration, specifically that the schemas have been installed correctly.
it: Controllare la configurazione di GConf, nello specifico che gli schemi siano installati correttamente

en: Please fill in empty pile first.
it: Prima riempi la pila vuota.

en: Please make sure that GNOME Stones is correctly installed.
it: Assicurarsi che GNOME Stones sia installato correttamente!

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
it: Impedisce le mosse casuali che porterebbero ad essere uccisi.

en: Prevent all dangerous moves
it: Impedire tutte le mosse pericolose

en: Prevent some dangerous moves
it: Impedire alcune mosse pericolose

en: Prevents all moves that result in getting killed.
it: Impedisce tutte le mosse che porterebbero ad essere uccisi.

en: Preview next block
it: Anteprima prossimo blocco

en: Property
it: Proprietà

en: Purple
it: Viola

en: Push
it: Patta

en: Puzzle solved!
it: Rompicapo risolto!

en: Puzzle solved! Well done!
it: Rompicapo risolto! Ben fatto!

en: Pyramid's Walls
it: Muri della piramide

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
it: Mosse rapide (dimezza il ritardo del computer)

en: Quick deals (no delay between each card)
it: Distribuzione rapida (nessun ritardo tra ogni carta)

en: Quick moves
it: Mosse rapide

en: Random Teleport
it: Teletrasporto casuale

en: Rank font:
it: Tipo di carattere del valore:

en: Red
it: Rosso

en: Red Dragon
it: Drago rosso

en: Redeals left:
it: Ridistribuzioni rimaste:

en: Redo
it: Ripristina

en: Redo the undone move
it: Ripristina la mossa annullata

en: Remaining:
it: Rimasti:

en: Remove colored balls from the board by forming lines
it: Rimuovi le biglie colorate dalla scacchiera formando linee

en: Remove groups of balls to try and clear the screen
it: Rimuovi gruppi di biglie cercando di svuotare lo schermo

en: Remove the aces
it: Togli gli assi

en: Remove the eights
it: Togli gli otto

en: Remove the fives
it: Togli i cinque

en: Remove the fours
it: Togli i quattro

en: Remove the jacks
it: Togli i fanti

en: Remove the kings
it: Togli i re

en: Remove the nines
it: Togli i nove

en: Remove the queens
it: Togli le regine

en: Remove the sevens
it: Togli i sette

en: Remove the sixes
it: Togli i sei

en: Remove the tens
it: Togli i dieci

en: Remove the threes
it: Togli i tre

en: Remove the twos
it: Togli i due

en: Reserve left:
it: Carte nella riserva:

en: Reshuffle cards
it: Rimescola le carte

en: Resplit
it: Dividi ancora

en: Resplit Aces
it: Ridividi gli assi

en: Restart
it: Ricomincia

en: Restart game
it: Ricomincia la partita

en: Restart the current level
it: Ricomincia il livello attuale

en: Restart the game
it: Ricomincia la partita

en: Restoring preferences...
it: Ripristino preferenze...

en: Results
it: Risultati

en: Return cards to Stock
it: Rimetti le carte nel tallone

en: Right
it: Destra

en: Robot Score
it: Punteggio robot

en: Robot Score When Splatted
it: Punteggio robot quando schiacciati

en: Robot Score When Waiting
it: Punteggio robot quando in attesa

en: Robot has been Splatted!
it: Il robot è stato schiacciato

en: Robot image theme
it: Tema delle immagini dei robot

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
it: Tema delle immagini dei robot. Il tema delle immagini da usare per i robot.

en: Roll!
it: Lancia!

en: Rotate blocks counterclockwise
it: Ruotare in senso antiorario

en: Rules
it: Regole

en: SIZE
it: DIMENSIONE

en: S_tatistics...
it: S_tatistiche...

en: Safe Teleports:
it: Teletrasporti sicuri:

en: Same GNOME Preferences
it: Preferenze di Same GNOME

en: Same GNOME can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation
it: Same GNOME non riesce a caricare il file immagine:
    %s
    
    Controllare l'installazione di Same GNOME

en: Scanning private game directory...
it: Scansione directory partite private...

en: Scanning private object directory...
it: Scansione directory oggetti privati...

en: Scanning public game directory...
it: Scansione directory partite pubbliche...

en: Scanning public object directory...
it: Scansione directory oggetti pubblici...

en: Score Required To Get A Safe Teleport
it: Punteggio necessario per ottenere un teletrasporto sicuro

en: Score:
it: Punteggio:

en: Scores
it: Punteggi

en: Scorpion
it: Scorpion (Scorpione)

en: Scroll method
it: Metodo di scorrimento

en: Scuffle
it: Scuffle (Zuffa)

en: Seconds left: %d
it: Secondi rimasti: %d

en: Seed
it: Numero

en: Select
it: Scegli

en: Select "New game" from the "Game" menu to begin.
it: Seleziona "Nuovo gioco" dal menù "Gioco" per iniziare.

en: Select Game
it: Scegli il gioco

en: Select Map
it: Scegli la disposizione

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
it: Seleziona una carta dalla riserva per la prima pila della casa

en: Select a different game
it: Scegli un gioco diverso

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
it: Scegli i dadi da rilanciare, premi «Lancia!» o scegli un punteggio.

en: Set game configuration
it: Imposta configurazione di gioco

en: Set game scenario
it: Imposta scenario di gioco

en: Set starting level (1-10)
it: Imposta il livello iniziale (1-10)

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
it: Impostare a "true" per essere in grado di marcare una cella come incerta.

en: Set your wager and click in the white outline to deal a new hand.
it: Fai la tua puntata e clicca sul bordo bianco per distribuire una nuova mano.

en: Set your wager or click on the cards to deal a new hand.
it: Fai la tua puntata o clicca sulle carte per distribuire una nuova mano.

en: Setup
it: Impostazione

en: Show grid
it: Mostra griglia

en: Show high scores and exit
it: Mostra i punteggi ed esce

en: Show or hide the tool bar
it: Mostra o nasconde la barra degli strumenti

en: Show or hide the toolbar
it: Mostra o nasconde la barra degli strumenti

en: Show tool bar
it: Mostra la barra degli strumenti

en: Shu_ffle tiles
it: _Mischia le tessere

en: Shuffle
it: Mischia

en: Shuffle tiles
it: Mischia le tessere

en: Size of board (2-6)
it: Dimensione della tavola (2-6)

en: Size of game tiles
it: Dimensione delle pedine

en: Size of game tiles.
it: Dimensione delle pedine.

en: Size of the board (1=small, 3=large)
it: Dimensione del campo (1=piccola, 3=grande)

en: Small
it: Piccolo

en: Small  (368 x 264)
it: Piccolo  (368 × 264)

en: Small Straight [30]
it: Scala corta [30]

en: Smooth scrolling
it: Scorrimento fluido

en: Sokoban levels:
it: Livelli sokoban:

en: Sol_ve
it: Solu_zione

en: Solve puzzles by sliding blocks
it: Risolvi i rompicapi facendo scorrere i blocchi

en: Solve the game
it: Risolve il gioco

en: Sorry, I was unable to find a playable configuration.
it: Spiacente, non riesco a trovare una configurazione giocabile.

en: Sorry, full column
it: Spiacente, colonna piena

en: Sound
it: Suono

en: Speed
it: Velocità

en: Spider
it: Spider (Ragno)

en: Split
it: Dividi

en: Stagger flips
it: Capovolgimenti sfalsati

en: Stand
it: Stare

en: Start a new game
it: Inizia una nuova partita

en: Start a new game giving a seed number...
it: Inizia un nuovo gioco, quello numero...

en: Start cave
it: Miniera iniziale

en: Start this game over
it: Ricomincia dall'inizio

en: Starting Level:
it: Livello iniziale:

en: Starting level:
it: Livello iniziale:

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics of games played
it: Statistiche delle partite giocate

en: Stock left:
it: Carte nel tallone:

en: Stock left: 0
it: Carte nel tallone: 0

en: Straight up
it: Straight up (Dritto all'insù)

en: Streets and alleys
it: Streets and alleys (Strade e vicoli)

en: Suggest a move
it: Suggerisce una mossa

en: Suit font (large):
it: Tipo di carattere del seme (grande):

en: Suit font (medium):
it: Tipo di carattere del seme (medio):

en: Suit font (small):
it: Tipo di carattere del seme (piccolo):

en: Surrender
it: Rinuncia

en: Switch level:
it: Livello di attivazione:

en: Teleport
it: Teletrasporto

en: The Same GNOME
it: Same GNOME

en: The amount of money in your bank
it: La quantità di denaro in banca

en: The amount of money in your bank.
it: La quantità di denaro nella tua banca.

en: The best option is to double down
it: La migliore opzione è raddoppiare

en: The best option is to hit
it: La migliore opzione è battere

en: The best option is to split
it: La migliore opzione è spezzare

en: The best option is to stand
it: La migliore opzione è stare

en: The best option is to surrender
it: La migliore opzione è arrendersi

en: The cave is corrupted: %s is missing.
it: La miniera è corrotta: manca %s.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
it: La miniera che si sta tentando di caricare include un oggetto che non era stato dichiarato.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
it: La miniera che si sta tentando di caricare è troppo grande per questo gioco.

en: The default configuration values could not be retrieved correctly.
it: I valori di configurazione predefiniti non possono essere recuperati correttamente.

en: The density of blocks in rows filled at the start of the game. The value is between 0 (for no blocks) and 10 (for a completely filled row).
it: La densità di blocchi nelle righe piene all'inizio del gioco. Il valore è compreso tra 0 (nessun blocco) e 10 (riga completamente piena).

en: The density of filled rows
it: Densità dei blocchi nelle righe piene

en: The full path and filename of game to load.
it: Il percorso completo e il nome di file della partita da caricare.

en: The game file to use
it: Il file di gioco da usare

en: The game is over.
    No hints are available
it: La partita è terminata.
    Non ci sono suggerimenti

en: The game was a draw.
it: Partita patta.

en: The height of the main window.
it: L'altezza della finestra principale:

en: The height of the playing window in pixels. At minimum it should be 240.
it: L'altezza, in pixel, della finestra di gioco. Deve essere almeno 240

en: The height of the window
it: L'altezza della finestra

en: The level an analog joystick must reach to be considered "on" when emulating a digital joystick. This takes a value between 0.0 and 1.0.
it: Il livello che un joystick analogico deve raggiungere per essere considerato "on" quando emula un joystick digitale. Il valore è compreso tra 0.0 e 1.0.

en: The name of the key used to hold still. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per stare fermo. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to move east. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per spostare ad est. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to move north-east. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per spostare a nord-est. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to move north-west. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per spostare a nord-ovest. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to move north. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per spostare a nord. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to move south-east. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per spostare a sud-est. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to move south-west. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per spostare a sud-ovest. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to move south. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per spostare a sud. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to move west. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per spostare ad ovest. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to teleport randomly. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per il teletrasporto casuale. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to teleport safely (if possible). The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per il teletrasporto sicuro (se possibile). Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the key used to wait. The name is a standard X key name.
it: Il nome del tasto da usare per attendere. Il nome è un nome di tasto X standard.

en: The name of the rules file containing the variation of the rules to play.
it: Il nome del file di regole contenente le variazioni delle regole per giocare.

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
it: Il nome del file scheme contenente il solitario da giocare.

en: The number of rows that are filled with random blocks at the start of the game.
it: Il numero di righe che vengono riempite con blocchi casuali all'inizio della partita.

en: The number of rows to fill
it: Numero di righe da riempire

en: The program GNOME Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
it: Il programma GNOME Robots non è stato in grado di trovare alcuna configurazione di gioco valida. Controllare che il programma sia installato correttamente.

en: The remote player disconnected
it: Il giocatore remoto si è disconnesso

en: The requested height of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 200 pixels high.
it: L'altezza desiderata, in pixel, della finestra principale. Si noti che i widget contenuti nella finestra hanno un'altezza complessiva di almeno 200 pixel.

en: The requested width of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 320 pixels wide.
it: La larghezza desiderata, in pixel, della finestra principale. Si noti che i widget contenuti nella finestra hanno una larghezza complessiva di almeno 320 pixel.

en: The scroll method, valid values are "atari_scroll", "smooth_scroll" and "center_scroll".
it: Il metodo di scorrimento, i valori ammessi sono "atari_scroll", "smooth_scroll" e "center_scroll".

en: The size of the playing grid
it: La dimensione della griglia di gioco

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid. The valid values are 2 to 8, anything else gets set to 3.
it: Il valore di questa chiave è usato per decidere la dimensione della griglia di gioco. I valori validi vanno da 2 a 8, qualsiasi altra cosa sarà considerata come 3.

en: The variation of the rules file to use
it: Il file di variazioni delle regole da usare

en: The width of the main window.
it: L'ampiezza della finestra principale.

en: The width of the playing window in pixels. At minimum it should be 320.
it: L'ampiezza, in pixel, della finestra di gioco. Deve essere almeno 320.

en: The width of the window
it: L'ampiezza della finestra

en: Theme
it: Tema

en: Theme ID
it: ID tema

en: Themes
it: Temi

en: There are no more moves.
it: Non ci sono più mosse.

en: There are no safe locations to teleport to!!
it: Non c'è nessun posto sicuro in cui teletrasportarsi!!

en: There are no teleport locations left!!
it: Non è rimasto nessun posto in cui teletrasportarsi!!

en: There was an error accessing GConf: %s
it: Errore accedendo a GConf: %s

en: These tiles don't match.
it: Le tessere sono diverse.

en: Thieves
it: Thieves (Ladri)

en: Thinking...
it: Sto pensando...

en: Thirteen
it: Thirteen (Tredici)

en: This game does not have hint support yet.
it: Non ci sono ancora i suggerimenti per questo solitario.

en: This game is unable to provide a hint.
it: Questo solitario non può fornire suggerimenti.

en: This game uses a deprecated hint method (case 3).
    Please file a bug at http://bugzilla.gnome.org including this message and
    the name of the game you where playing (look in the title bar if you 
    aren't sure).
it: Questo gioco usa un metodo di suggerimento deprecato (caso 3).
    Segnalare un bug a http://bugzilla.gnome.org includendo questo messaggio e
    il nome del gioco cui si stava giocando (guardare la barra del titolo se 
    non si è sicuri).

en: This is GNOME Stones
it: Questo è GNOME Stones

en: This new mapset will take effect when you start a new game, or when Mahjongg is restarted.
it: La nuova disposizione avrà effetto alla prossima partita, o al riavvio di Mahjongg.

en: Three card deals
it: Distribuisci tre carte a gruppi di tre

en: Thumb and pouch
it: Thumb and pouch (Pollice e sacchetto)

en: Tic-Tac-Toe
it: Tris

en: Tile Set
it: Insieme di tessere

en: Tile set:
it: Pedine:

en: Tiles
it: Tessere

en: Tiles Left:
it: Tessere rimaste:

en: Tiles:
it: Tessere:

en: Tileset
it: Pedine

en: Tileset to use.
it: Insieme di pedine da usare.

en: Time between moves
it: Tempo fra le mosse

en: Time between moves in milliseconds.
it: Tempo tra le mosse in millisecondi.

en: Time:
it: Tempo:

en: Tiny  (184 x 132)
it: Minuscolo  (184 × 132)

en: Total
it: Totale

en: Total:
it: Totale:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
it: Le pinze emostatiche non sono raccomandate, tranne che nelle peggiori emergenze

en: Try a new game
it: Prova una nuova partita

en: Try moving card piles around
it: Prova a spostare le pile di carte in giro

en: Try moving cards down from the foundation
it: Prova a togliere le carte dalla casa

en: Try rearranging the cards
it: Prova a risistemare le carte

en: Tutorial caves
it: Miniere di addestramento

en: Type 1 Robot Score
it: Punteggio robot di tipo 1

en: Type 1 Robot Score When Splatted
it: Punteggio robot di tipo 1 quando schiacciati

en: Type 1 Robot Score When Waiting
it: Punteggio robot di tipo 1 quando in attesa

en: Type 2 Robot Score
it: Punteggio robot di tipo 2

en: Type 2 Robot Score When Splatted
it: Punteggio robot di tipo 2 quando schiacciati

en: Type 2 Robot Score When Waiting
it: Punteggio robot di tipo 2 quando in attesa

en: Unable to load image:
    %s
it: Impossibile caricare l'immagine:
    %s

en: Undo
it: Annulla

en: Undo previous move
it: Annulla l'ultima mossa

en: Undo the last move
it: Annulla l'ultima mossa

en: Unknown color
it: Colore sconosciuto

en: Unknown suit
it: Seme sconosciuto

en: Unknown value
it: Valore sconosciuto

en: Up
it: Su

en: Upper total
it: Totale superiore

en: Use "I'm not sure" flags.
it: Usare le bandierine "Non sono sicuro".

en: Use Left Hand Keys
it: Usare i tasti per mancini

en: Use Original Robots Keys
it: Usare i tasti di Robots originale

en: Use a quick deal
it: Distribuzione rapida

en: Use a quick deal with no delay between each card.
it: Distribuzione rapida senza ritardo tra ogni carta.

en: Use fast moves
it: Mosse rapide

en: Use quick moves
it: Usare le mosse rapide

en: Use random block colors
it: Usare colori casuali per i blocchi

en: Use relative movement
it: Movimento relativo

en: Use relative movement (ie. left or right only).
it: Movimento relativo (es. solo sinistra o destra).

en: Use safe moves
it: Usa mosse sicure

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
it: Usa mosse sicure. L'opzione "mosse sicure" ti aiuterà ad evitare di essere ucciso in seguito ad un errore. Se provi a fare una mossa che ti porterebbe alla morte quando invece c'è una mossa sicura disponibile, non ti sarà permesso di procedere.

en: Use super safe moves
it: Usa le mosse super sicure

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
it: Usa le mosse super sicure. Il giocatore è avvisato quando non c'è nessuna mossa sicura e l'unica opzione è teletrasportarsi.

en: Use the Keypad
it: Usare il tastierino numerico

en: Use the unknown flag
it: Usare la bandiera di incertezza

en: Value
it: Valore

en: Variation on game rules
it: Variazione sulle regole del gioco

en: Vertical:
it: Verticale:

en: Victory!!
it: Vittoria!!

en: Wager:
it: Puntata:

en: Wait
it: Aspetta

en: Warn when tiles don't match
it: Avverti quando le tessere non corrispondono

en: Warnings
it: Avvertimenti

en: Welcome to GNOME Klotski
it: Benvenuto in Klotski per GNOME

en: Welcome to GNOME Mahjongg!
it: Benvenuto in Mahjongg per GNOME!

en: Welcome to Glines!
it: Benvenuto in Glines!

en: Welcome to Gnect!
it: Benvenuto in Gnect!

en: Welcome to Iagno!
it: Benvenuti in Iagno!

en: Welcome to Same GNOME!
it: Benvenuto in Same GNOME!

en: Welcome to gataxx!
it: Benvenuti in gataxx!

en: Westhaven
it: Westhaven (Approdo a ovest)

en: What card style to use
it: Lo stile delle carte da usare

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
it: In mancanza di una cucitrice meccanica, una graffetta e un righello possono bastare

en: Whether or not to flip final results.
it: Indica se raggruppare o meno le pedine alla fine.

en: Whether or not to play event sounds.
it: Indica se riprodurre o meno gli eventi sonori.

en: Whether or not to show the tool bar.
it: Indica se mostrare o meno la barra degli strumenti.

en: Whether or not to show the toolbar
it: Indica se mostrare o meno la barra degli strumenti

en: Whether or not to show the toolbar.
it: Indica se mostrare o meno la barra degli strumenti.

en: Whether or not to use animation.
it: Indica se usare o meno l'animazione.

en: Whether or not to use quick moves.
it: Indica se usare o meno le mosse rapide.

en: Whether to give blocks random colors
it: Indica se colorare i blocchi in modo casuale

en: Whether to give blocks random colors.
it: Indica se colorare i blocchi in modo casuale.

en: Whether to preview the next block
it: Indica se mostrare il blocco successivo

en: Whether to preview the next block.
it: Indica se mostrare il blocco successivo.

en: Whether to rotate counter clock wise
it: Indica se ruotare in senso antiorario

en: Whether to rotate counter clock wise.
it: Indica se ruotare in senso antiorario.

en: Width of grid
it: Larghezza della griglia

en: Win
it: Vinto

en: Window height
it: Altezza della finestra

en: Window width
it: Larghezza della finestra

en: Wins:
it: Vittorie:

en: Worm
it: Verme

en: Worm %d:
it: Verme %d:

en: Worm Death
it: Morte del verme

en: Worm Reverse
it: Inversione del verme

en: Worm Teleport
it: Teletrasporto del verme

en: Worm color:
it: Colore del verme:

en: Worst:
it: Peggiore:

en: Would you like insurance?
it: Vuoi un'assicurazione?

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
it: Scritto per mia moglie, Matylda
    Mandare commenti e rapporti di malfunzionamento a: janus.gorycki@intel.com

en: X location of window
it: Posizione X della finestra

en: Y
it: S

en: Y location of window
it: Posizione Y della finestra

en: Yellow
it: Giallo

en: Yes
it: Sì

en: You
it: Tu

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
it: Non è possibile cambiare il tipo di gioco durante una partita

en: You are searching for a %s.
it: Stai cercando %s.

en: You gained an extra life!
it: Hai guadagnato una vita extra!

en: You may be able to select a different game from the preferences dialog.
it: Sarà possibile selezionare un gioco differente dalla finestra delle preferenze.

en: You win!
it: Hai vinto tu!

en: You won!!!
it: Hai vinto!!!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
it: Sono permessi solo tre lanci! Scegli un punteggio.

en: Your move...
it: Tocca a te...

en: Zero corresponds to no animations, one is partial animations, two is complete animations.
it: Zero corrisponde a nessuna animazione, uno è animazione parziale, due è animazione completa.

en: Zero is human; one through three correspond to the level of the computer player.
it: Zero è il giocatore umano; uno fino a tre corrispondono al livello del computer.

en: [Human,Wilber,Bill,Monica,Kenneth,Janet]
it: [Umano,Marco,Luca,Monica,Davide,Alessia]

en: _Advanced
it: _Avanzato

en: _Appearance
it: _Aspetto

en: _Cards...
it: _Carte...

en: _Down
it: _Giù

en: _Drop
it: _Rilascia

en: _Game
it: _Gioco

en: _Left
it: _Sinistra

en: _Medium
it: _Medio

en: _Misc.
it: _Varie

en: _Move
it: _Muovi

en: _Novice
it: _Principiante

en: _Players
it: _Giocatori

en: _Reset
it: A_zzera

en: _Restart level
it: _Ricomincia il livello

en: _Right
it: _Destra

en: _Rules
it: _Regole

en: _Select...
it: _Scegli...

en: _Sound
it: _Suono

en: _Theme:
it: _Tema:

en: _Toolbar
it: Barra degli s_trumenti

en: _Up
it: S_u

en: ace
it: l'asso

en: an empty Foundation
it: una casa vuota

en: an empty Foundation pile
it: una pila vuota della casa

en: an empty Tableau
it: una tavola vuota

en: an empty Tableau pile
it: una pila vuota della Tavola

en: an empty Tableau slot
it: un posto vuoto della Tavola

en: an empty bottom slot
it: un posto vuoto in fondo

en: an empty corner slot
it: un posto vuoto su un angolo

en: an empty foundation
it: una casa vuota

en: an empty foundation pile
it: una pila vuota della casa

en: an empty left slot
it: un posto vuoto a sinistra

en: an empty right slot
it: un posto vuoto a destra

en: an empty slot
it: un posto vuoto

en: an empty slot on tableau
it: un posto vuoto sulla tavola

en: an empty tableau slot
it: un posto vuoto della Tavola

en: an empty top slot
it: un posto vuoto in cima

en: and all cards below it
it: e tutte le carte sottostanti

en: appropriate Foundation pile
it: pila della casa appropriata

en: black joker
it: il jolly nero

en: classic robots
it: robot classici

en: clubs
it: fiori

en: cows
it: mucche

en: diamonds
it: quadri

en: disabled
it: disabilitato

en: eggs
it: uova

en: eight
it: l'otto

en: empty foundation
it: una casa vuota

en: empty slot on foundation
it: posto vuoto sulla casa

en: empty slot(s)
it: posto/i vuoto/i

en: empty space on tableau
it: spazio vuoto sulla tavola

en: five
it: il cinque

en: four
it: il quattro

en: gataxx is a GNOME port of the old game ataxx. It is derived from Ian Peters' iagno code.
it: gataxx è una trasposizione per GNOME del vecchio gioco ataxx. È derivato dal codice di iagno di Ian Peters

en: gnome-stones:empty
it: gnome-stones:vuoto

en: gnomekoban:empty,0
it: gnomekoban:vuoto,0

en: gnomes
it: gnomi

en: hearts
it: cuori

en: itself
it: se stesso

en: jack
it: il fante

en: king
it: il re

en: mice
it: topi

en: nightmare
it: incubo

en: nine
it: il nove

en: on to the empty tableau slot
it: sul posto vuoto della tavola

en: queen
it: la regina

en: red joker
it: il jolly rosso

en: robots
it: robot

en: robots with safe teleport
it: robot con teletrasporti sicuri

en: robots2
it: robot2

en: robots2 easy
it: robot2 facile

en: seven
it: il sette

en: six
it: il sei

en: something
it: qualcosa

en: spades
it: picche

en: ten
it: il dieci

en: the ace of clubs
it: l'asso di fiori

en: the ace of diamonds
it: l'asso di quadri

en: the ace of hearts
it: l'asso di cuori

en: the ace of spades
it: l'asso di picche

en: the appropriate Foundation pile
it: la pila della casa appropriata

en: the eight of clubs
it: l'otto di fiori

en: the eight of diamonds
it: l'otto di quadri

en: the eight of hearts
it: l'otto di cuori

en: the eight of spades
it: l'otto di picche

en: the five of clubs
it: il cinque di fiori

en: the five of diamonds
it: il cinque di quadri

en: the five of hearts
it: il cinque di cuori

en: the five of spades
it: il cinque di picche

en: the foundation pile
it: una pila della casa

en: the four of clubs
it: il quattro di fiori

en: the four of diamonds
it: il quattro di quadri

en: the four of hearts
it: il quattro di cuori

en: the four of spades
it: il quattro di picche

en: the jack of clubs
it: il fante di fiori

en: the jack of diamonds
it: il fante di quadri

en: the jack of hearts
it: il fante di cuori

en: the jack of spades
it: il fante di picche

en: the king of clubs
it: il re di fiori

en: the king of diamonds
it: il re di quadri

en: the king of hearts
it: il re di cuori

en: the king of spades
it: il re di picche

en: the nine of clubs
it: il nove di fiori

en: the nine of diamonds
it: il nove di quadri

en: the nine of hearts
it: il nove di cuori

en: the nine of spades
it: il nove di picche

en: the queen of clubs
it: la regina di fiori

en: the queen of diamonds
it: la regina di quadri

en: the queen of hearts
it: la regina di cuori

en: the queen of spades
it: la regina di picche

en: the seven of clubs
it: il sette di fiori

en: the seven of diamonds
it: il sette di quadri

en: the seven of hearts
it: il sette di cuori

en: the seven of spades
it: il sette di picche

en: the six of clubs
it: il sei di fiori

en: the six of diamonds
it: il sei di quadri

en: the six of hearts
it: il sei di cuori

en: the six of spades
it: il sei di picche

en: the ten of clubs
it: il dieci di fiori

en: the ten of diamonds
it: il dieci di quadri

en: the ten of hearts
it: il dieci di cuori

en: the ten of spades
it: il dieci di picche

en: the three of clubs
it: il tre di fiori

en: the three of diamonds
it: il tre di quadri

en: the three of hearts
it: il tre di cuori

en: the three of spades
it: il tre di picche

en: the two of clubs
it: il due di fiori

en: the two of diamonds
it: il due di quadri

en: the two of hearts
it: il due di cuori

en: the two of spades
it: il due di picche

en: the unknown card
it: la carta sconosciuta

en: three
it: il tre

en: two
it: il due

en: windows
it: finestre
