gnome-vfs 0.2 - en to it translation catalogue (305 entries)

en: %s of %s read
it: %s di %s letti

en: %s read
it: %s letti

en: %s to retrieve
it: %s da prelevare

en: %s:%d contains NUL characters.
it: %s:%d contiene caratteri NULL.

en: %s:%d contains no method name.
it: %s:%d non contiene il nome del metodo.

en: %s:%d contains no module name.
it: %s:%d non contiene il nome del modulo.

en: %u bytes
it: %u byte

en: 3D Studio image
it: Immagine 3D Studio

en: AIFC audio
it: Audio AIFC

en: AIFF audio
it: Audio AIFF

en: ANIM animation
it: Animazione ANIM

en: AVI video
it: Video AVI

en: AbiWord document
it: Documento AbiWord

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Adobe FrameMaker font
it: font Adobe FrameMaker

en: Adobe font metrics
it: metrica font Adobe

en: Andrew Toolkit inset
it: inset Andrew Toolkit

en: ApplixWare Graphics image
it: Immagine ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
it: Documento Applixware Words

en: Applixware spreadsheet
it: Foglio di calcolo Applixware

en: AutoCAD image
it: Immagine AutoCAD

en: BCPIO document
it: Documento BCPIO

en: BDF font
it: Font BDF

en: Bad file handle
it: Gestore file non corretto

en: C shell script
it: Script C Shell

en: C source code
it: Codice sorgente C

en: C++ source code
it: Codice sorgente C++

en: CGI program
it: Programma CGI

en: CGM image
it: Immagine CGM

en: CMU raster image
it: Immagine raster CMU

en: CPIO archive
it: Archivio CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
it: Archivio CPIO (compresso gzip)

en: Cannot create pipe for open GIOChannel: %s
it: Impossibile creare una pipe per aprire il GIOChannel: %s

en: Closing connection to %s
it: Chiusura della connessione a %s

en: Configuration file `%s' was not found: %s
it: Il file di configurazione `%s' non è stato trovato: %s

en: Could not parse: %s
it: Impossibile leggere: %s

en: DCL script
it: Script DCL

en: DOS font
it: Font DOS

en: DOS/Windows program
it: Programma DOS/Windows

en: DSSSL document
it: Documento DSSSL

en: DXF vector graphic
it: Grafica vettoriale DXF

en: Data corrupted
it: Dati corrotti

en: Debian package
it: Pacchetto Debian

en: Dia diagram
it: Diagramma DIA

en: Directory busy
it: Directory occupata

en: Directory not empty
it: Directory non vuota

en: Emacs Lisp source code
it: Codice sorgente Emacs Lisp

en: End of file
it: Fine del file

en: Enlightenment theme
it: Tema Enlightenment

en: FLC animation
it: Animazione FLC

en: FLI animation
it: Animazione FLI

en: FastTracker II audio
it: Audio FastTracker II

en: File exists
it: Il file esiste

en: File not found
it: File non trovato

en: File not open
it: File non aperto

en: File too big
it: File troppo grande

en: Format not valid
it: Formato non valido

en: Fortran source code
it: Codice sorgente Fortran

en: FrameMaker interchange document
it: Documento FrameMaker interchange

en: G3 fax image
it: Immagine Fax G3

en: GIF image
it: Immagine GIF

en: GIMP document
it: Documento GIMP

en: GMC link
it: Link GMC

en: GNOME VFS already initialized.
it: GNOME VFS è già stato inizializzato.

en: GNOME application details
it: Dettagli dell'applicazione GNOME

en: GNU Oleo Spreadsheet
it: Foglio di calcolo GNU Oleo

en: GNU mail message
it: Messaggio di posta GNU

en: GTK configuration
it: Configurazione GTK

en: Generic error
it: Errore generico

en: Glade project
it: Progetto Glade

en: GnuCash Workbook
it: Workbook GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
it: Foglio di calcolo Gnumeric

en: HDF document
it: Documento HDF

en: HTML page
it: Pagina HTML

en: Host has no address
it: L'host non ha un indirizzo

en: Host name not valid
it: Nome dell'host non valido

en: Host not found
it: Host non trovato

en: I/O error
it: Errore di Input/Output

en: IDL document
it: Documento IDL

en: IEF image
it: Immagine IEF

en: IFF image
it: Immagine IFF

en: ILBM image
it: Immagine ILBM

en: ISI video
it: Video ISI

en: Impulse Tracker audio
it: Audio Impulse Tracker

en: Internal error
it: Errore interno

en: Invalid URI
it: URI invalido

en: Invalid parameters
it: Parametri non validi

en: Is a directory
it: È una directory

en: JBuilder Project
it: Progetto JBuilder

en: JPEG image
it: Immagine JPEG

en: Java byte code
it: Byte code Java

en: Java source code
it: Codice sorgente Java

en: KDE application details
it: Dettaggli dell'applicazione KDE

en: KIllustrator document
it: Documento di Killustrator

en: KPresenter presentation
it: Presentazione KPresenter

en: KSpread spreadsheet
it: Foglio di calcolo KSpread

en: KWord document
it: Documento KWord

en: Korn shell script
it: Script Korn Shell

en: LHA archive
it: Archivio LHA

en: LHARC archive
it: Archivio LHARC

en: LIBGRX font
it: Font LIBGRX

en: LightWave object
it: Oggetto LightWave

en: LightWave scene
it: Scena LightWave

en: Linux PSF console font
it: Font console Linux PSF

en: Login failed
it: Login fallito

en: Looping links encountered
it: Trovati link in loop

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
it: Foglio di calcolo Lotus 1-2-3

en: M3 audio URL
it: URL Audio M3

en: MIDI audio
it: Audio MIDI

en: MOD audio
it: Audio MOD

en: MP3 audio
it: Audio MP3

en: MP3 audio playlist
it: Playlist audio MP3

en: MPEG video
it: Video MPEG

en: MS ASF video
it: Video MS ASF

en: MS video
it: Video MS

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
it: File Macintosh codificato AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
it: File Macintosh codificato BinHex

en: Macintosh StuffIt archive
it: Archivio Macintosh Stuffit

en: Macromedia Flash file
it: File di Macromedia Flash

en: MathML document
it: Documento MathML

en: Microsoft Excel spreadsheet
it: Foglio di calcolo Microsoft Excel

en: Microsoft PowerPoint document
it: Documento Microsoft PowerPoint

en: Microsoft Word document
it: Documento Microsoft Word

en: Microsoft video
it: Video Microsoft

en: More parsing errors will be ignored.
it: Ulteriori errori di analisi verranno ignorati.

en: Name too long
it: Nome troppo lungo

en: Nautilus link
it: Link Nautilus

en: No error
it: Nessun errore

en: No space left on device
it: Spazio insufficiente sulla periferica

en: Not a directory
it: Non è una directory

en: Not enough memory
it: Memoria insufficiente

en: Not on the same file system
it: Non si trova sulla stesso file system

en: ODA document
it: Documento ODA

en: Open mode not valid
it: Modalità di apertura non valida

en: Operation cancelled
it: Operazione annullata

en: Operation in progress
it: Operazione in corso

en: Operation interrupted
it: Operazione interrotta

en: Operation not permitted
it: Operazione non permessa

en: Operation stopped
it: Operazione interrotta

en: PBM image
it: Immagine PBM

en: PCF font
it: Font PCF

en: PDF document
it: Documento PDF

en: PEF program
it: Programma PEF

en: PGM image
it: Immagine PGM

en: PGN chess game
it: Gioco di scacchi PGN

en: PGP keys
it: Chiavi PGP

en: PGP message
it: Messaggio PGP

en: PGP signature
it: Firma PGP

en: PGP-encrypted file
it: File crittato PGP

en: PHP script
it: Script PHP

en: PN RealAudio document
it: Documento PN RealAudio

en: PNG image
it: Immagine PNG

en: PNM image
it: Immagine PNM

en: PPM image
it: Immagine PPM

en: Palm OS database
it: Database Palm OS

en: Perl script
it: Script Perl

en: Photoshop document
it: Documento Photoshop

en: PostScript Type 1 font
it: Font PostScript Type 1

en: PostScript document
it: Documento PostScript

en: Protocol error
it: Errore protocollo

en: Python source code
it: Codice sorgente Python

en: QuickTime movie
it: Filmato QuickTime

en: Quicken document
it: Documento di Quicken

en: Quicken for Windows document
it: Quicken per documenti di Windows

en: RAR archive
it: Archivio RAR

en: README document
it: Documento README

en: RGB image
it: Immagine RGB

en: RIFF audio
it: Audio RIFF

en: RPM package
it: Pacchetto RPM

en: Read only file system
it: File system in sola lettura

en: Read-only file system
it: File system in sola lettura

en: RealAudio/Video document
it: Documento RealAudio/Video

en: RealVideo video
it: Video RealVideo

en: Request obsoletes service's data
it: Richiesta dati da servizio obsoleto

en: S/MIME file
it: File S/MIME

en: S/MIME signature
it: Firma S/MIME

en: SGI video
it: Video SGI

en: SGML document
it: Documento SGML

en: SMIL script
it: Script SMIL

en: SQL code
it: Codice SQL

en: SV4 CPIO archive
it: Archivio SV4 CPIO

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
it: Archivio SV4 CPIP (con CRC)

en: SVG art
it: Arte SVG

en: Scheme source code
it: Codice sorgente Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
it: Audio Screm Tracker 3

en: Scream Tracker audio
it: Audio Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
it: Strumento Scream Tracker

en: Service not available
it: Servizio non disponibile

en: Setext document
it: Documento Setext

en: Speech document
it: Documento Speech

en: Speedo font
it: Font Speedo

en: Spreadsheet Interchange document
it: Documento per scambio di fogli di calcolo

en: Stampede package
it: Pacchetto Stampede

en: StarOffice Writer document
it: Documento StarOffice Writer

en: StarOffice presentation
it: Presentazione StarOffice

en: StarOffice spreadsheet
it: Foglio di calcolo StarOffice

en: Sun mu-law audio
it: Audio Sun µ-law

en: Sun µ-law audio
it: Audio Sun µ-law

en: SunOS News font
it: Font SunOS News

en: TIFF image
it: Immagine TIFF

en: TarGA image
it: Immagine TarGA

en: Tcl script
it: Script Tcl

en: TeX document
it: Documento TeX

en: TeX dvi document
it: Documento TeX dvi

en: TeX font
it: Font TeX

en: TeX font metrics
it: Metrica font TeX

en: TeXInfo document
it: Documento TeXInfo

en: Too many links
it: Troppi link

en: Too many open files
it: Troppi file aperti

en: ToutDoux document
it: Documento ToutDoux

en: TrueType font
it: Font TrueType

en: USENET news message
it: Messaggio USENET

en: Unidata netCDF document
it: Documento Unidata netCDF

en: Unknown GnomeVFSSeekPosition %d
it: GnomeVFSSeekPosition %d sconociuta.

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown job kind %u
it: Tipo di job %u sconosciuto.

en: Unknown op type %u
it: Tipo op %u sconosciuto.

en: Unsupported operation
it: Operazione non supportata

en: V font
it: Font V

en: VOC audio
it: Audio VOC

en: VRML document
it: Documento VRML

en: Vivo video
it: Video Vivo

en: WAIS source code
it: Codice sorgente WAIS

en: Wavelet video
it: Video Wavelet

en: Windows bitmap image
it: Immagine Windows bitmap

en: Windows icon image
it: Immagine Icona Windows

en: Windows metafile graphics
it: Metafile di grafica Windows

en: WordPerfect document
it: Documento WordPerfect

en: X bitmap image
it: Immagine X bitmap

en: X window image
it: Immagine X Window

en: XML document
it: Documento XML

en: XPM image
it: Immagine XPM

en: Xbase database
it: Database Xbase

en: active server page
it: Documento ASP

en: address card
it: biglietto da visita

en: ar archive
it: Archivio ar

en: arj archive
it: Archivio arj

en: authors list
it: lista autori

en: backup file
it: file backup

en: basic audio
it: audio base

en: bibliography record
it: Archivio bibliografico

en: binary program
it: programma binario

en: block device
it: periferica a blocchi

en: bzip-compressed file
it: file compresso bzip

en: calendar file
it: file calendario

en: calendar or event document
it: documento calenario o eventi

en: character device
it: periferica a caratteri

en: comma-separated text document
it: documento di testo separato da virgole

en: compound document
it: documento compound

en: compress-compressed file
it: file compresso con compress

en: compressed GIMP document
it: Documento GIMP compresso

en: directory information file
it: file per informazione sulla directory

en: document type definition
it: Documento DTD

en: email headers
it: Header di posta

en: email message
it: Messaggio Email

en: encrypted message
it: messaggio criptato

en: enriched text document
it: documento testo enriched

en: folder
it: cartella

en: gtar archive
it: archivio gtar

en: gzip-compressed file
it: file comprezzo gzip

en: help page
it: pagina di aiuto

en: mail delivery report
it: report di consegna posta

en: mail disposition report
it: report per le disposizione di posta

en: mail system report
it: report del sistema di posta

en: manual page
it: pagina di manuale

en: manual page (compressed)
it: pagina di manuale (compressa)

en: memory dump
it: dump di memoria

en: message digest
it: digest di messaggi

en: message in several formats
it: messaggi in svariati formati

en: multi-part message
it: messaggio multi-part

en: object code
it: codice oggetto

en: ogg audio
it: Audio ogg

en: partial email message
it: parte di messaggio email

en: plain text document
it: documento testo semplice

en: profiler results
it: risultati profiler

en: reference to remote file
it: referenze per un file remoto

en: rejected patch file
it: file patch rifiutato

en: rich text document
it: documento rich text

en: search results
it: risultati ricerca

en: shared library
it: libreria condivisa

en: shell archive
it: archivio shell

en: shell script
it: script shell

en: signed message
it: messaggio firmato

en: software author credits
it: credits per l'autore del software

en: software installation instructions
it: instruzioni di installazione del software

en: software license terms
it: termini della licenza del software

en: source code patch
it: patch a codice sorgente

en: style sheet
it: foglio di stile

en: symbolic link
it: link simbolico

en: tab-separated text document
it: documento testo separato da tab

en: tar archive
it: archivio tar

en: tar archive (bzip2-compressed)
it: archivio tar (compresso bzip2)

en: tar archive (gzip-compressed)
it: archivio tar (compresso gzip)

en: theme
it: tema

en: troff document
it: documento troff

en: troff me input document
it: documento di input troff me

en: troff mm input document
it: documento di input troff mm

en: troff ms input document
it: documento di input troff ms

en: unknown type
it: tipo sconosciuto

en: ustar archive
it: archivio ustar

en: wave audio
it: audio wave

en: web folder
it: cartella web

en: xfig vector graphic
it: grafica vettoriale xfig

en: zip archive
it: archivio zip

en: zoo archive
it: archivio zoo
