gnumeric 0.34 - en to it translation catalogue (2137 entries)

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
it: 
    Attivare questo plugin assieme a tutte le sue dipendenze?

en:    <span weight="bold">Limits</span>
it:    <b>Limiti</b>

en: # Input variables
it: n. variabili ingresso

en: # Output variables
it: n. variabili uscita

en: #NAME?
it: #NOME?

en: #UNKNOWN!
it: #SCONOSCIUTO!

en: #VALUE!
it: #VALORE!

en: % of _normal size
it: % della dimensione _normale

en: %d function in category "%s"
it: %d funzione nella categoria «%s»

en: %d of %d lines to import
it: %d di %d linee da importare

en: %s
    is a directory name
it: %s
    è un nome di directory

en: %s is encrypted
it: %s è cifrato

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
it: %s è bloccata. Togliere la protezione al foglio per abilitare la modifica.

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
it: %s è bloccata. Togliere la protezione alla cartella di lavoro per abilitare la modifica.

en: %s is not true.
it: %s non è vero.

en: %s version %s
it: %s versione %s

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
it: %s!%s : impossibile analizzare «%s»
         %s

en: %s!%s is locked
it: %s!%s è bloccato

en: '%s' has a circular reference
it: «%s» ha un riferimento circolare

en: '%s' is already defined in sheet
it: «%s» è già definito nel foglio

en: '%s' is already defined in workbook
it: «%s» è già definito nella cartella di lavoro

en: '%s' is an error
it: «%s» è un errore

en: '%s' is not a number
it: «%s» non è un numero

en: '%s' is not a valid date
it: «%s» non è una data valida

en: '%s' is not a valid time
it: «%s» non è un orario valido

en: '%s' is not an integer
it: «%s» non è un intero

en: () is an invalid expression
it: () è una espressione non valida

en: (All)
it: (Tutto)

en: (Blanks...)
it: (In bianco...)

en: (Custom...)
it: (Personalizzato...)

en: (Input)
it: (Ingresso)

en: (Ma_ximum):
it: (Ma_ssimo):

en: (Non Blanks...)
it: (Non in bianco...)

en: (Top 10...)
it: (Primi 10...)

en: (_Minimum):
it: (_Minimo):

en: *** Interpreter: %s
it: *** Interprete: %s

en: *Aug
it: *Ago

en: *Dec
it: *Dic

en: *Fri
it: *Ven

en: *Jan
it: *Gen

en: *Jul
it: *Lug

en: *Jun
it: *Giu

en: *May
it: *Mag

en: *Mon
it: *Lun

en: *Oct
it: *Ott

en: *Sat
it: *Sab

en: *Sep
it: *Set

en: *Sun
it: *Dom

en: *Thu
it: *Gio

en: *Tue
it: *Mar

en: *Wed
it: *Mer

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
it: /ANALISI VARIANZA/Origine della variazione/Tra gruppi/In gruppi/Totale

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
it: /ANALISI VARIANZA/Origine della variazione/Righe/Colonne/Errore/Totale

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Interaction/Within
it: /ANALISI VARIANZA/Origine della variazione/Righe/Colonne/Interazione/In

en: /Count/Sum/Average/Variance
it: /Conteggio/Somma/Media/Varianza

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
it: /Gruppi/Conteggio/Somma/Media/Varianza

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
it: /Media/Errore standard/Mediana/Moda/Deviazione standard/Varianza campionaria/Curtosi/Asimmetria/Intervallo/Minimo/Massimo/Somma/Conteggio

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
it: /Media/Varianza/Osservazioni/gdl/F/P (F<=f) coda destra/F critico coda destra/P (f<=F) coda sinistra/F critico coda sinistra/P due code/F critico due code

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
it: /SQ/gdl/MQ/F/Valore di significatività/F critico

en: /SUMMARY/Count/Sum/Average/Variance
it: /RIEPILOGO/Conteggio/Somma/Media/Varianza

en: 0.05
it: 0,05

en: 0.2
it: 0,2

en: 0.95
it: 0,95

en: 12.5% Grey
it: Grigio 12,5%

en: 2 Color
it: Colore 2

en: 25% Grey
it: Grigio 25%

en: 3D Adjacent Bars
it: Barre 3D adiacenti

en: 3D Adjacent Columns
it: Colonne 3D adiacenti

en: 3D Percentage Bars
it: Barre 3D percentuale

en: 3D Percentage Columns
it: Colonne 3D percentuale

en: 3D Pie
it: Torta 3D

en: 50% Grey
it: Grigio 50%

en: 6.25% Grey
it: Grigio 6,25%

en: 75% Grey
it: Grigio 75%

en: < Not available >
it: < Non disponibile >

en: <- Remove
it: ◄ Rimuovi

en: <- Remove all
it: ◄ Rimuovi tutti

en: <b>Background</b>
it: <b>Sfondo</b>

en: <b>Control</b>
it: <b>Controllo</b>

en: <b>Error alerts</b>
it: <b>Allerta per errore</b>

en: <b>Fill</b>
it: <b>Riempimento</b>

en: <b>Horizontal alignment</b>
it: <b>Allineamento orizzontale</b>

en: <b>Line</b>
it: <b>Linea</b>

en: <b>Orientation</b>
it: <b>Orientamento</b>

en: <b>Pattern</b>
it: <b>Motivo</b>

en: <b>Sample</b>
it: <b>Campione</b>

en: <b>Style</b>
it: <b>Stile</b>

en: <b>Vertical alignment</b>
it: <b>Allineamento verticale</b>

en: <small>Optional</small>
it: <small>Opzionale</small>

en: <span weight="bold">Change Cells Containing</span>
it: <b>Modificare celle contenenti</b>

en: <span weight="bold">Changing Cells</span>
it: <b>Modifica delle celle</b>

en: <span weight="bold">Comment</span>
it: <b>Commento</b>

en: <span weight="bold">Criteria</span>
it: <b>Criteri</b>

en: <span weight="bold">Delete Method</span>
it: <b>Metodo di eliminazione</b>

en: <span weight="bold">Document Summary Information</span>
it: <b>Sommario delle informazioni sul documento</b>

en: <span weight="bold">Goal</span>
it: <b>Obiettivo</b>

en: <span weight="bold">Insert Method</span>
it: <b>Metodo d'inserimento</b>

en: <span weight="bold">Last Result</span>
it: <b>Ultimo risultato</b>

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
it: <b>Varie</b>

en: <span weight="bold">Reporting</span>
it: <b>Rapporti</b>

en: <span weight="bold">Search Text Type</span>
it: <b>Tipo di ricerca del testo</b>

en: <span weight="bold">Sort Options</span>
it: <b>Opzioni di ordinamento</b>

en: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_table,field_name)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA function fetches summary data from a pivot table. @pivot_table is a cell range containing the pivot table. @field_name is the name of the field of which you want the summary data.
    
    * If the summary data is unavailable, GETPIVOTDATA returns #REF! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
it: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(tabella_pivot , nome_campo)
    @DESCRIPTION=La funzione GETPIVOTDATA estrae i dati riassuntivi da una tabella pivot. @tabella_pivot è un intervallo di celle che contengono la tabella pivot. @nome_campo è il nome del campo di cui sono richiesti i dati riassuntivi.
    
    * Se i dati riassuntivi non sono disponibili GETPIVOTDATA restituisce l'errore #REF!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION returns the version of gnumeric as a string.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=
it: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    DESCRIZIONE=GNUMERIC_VERSION restituisce la versione di Gnumeric sotto forma di stringa.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (date)
    @DESCRIPTION=HOUR converts a serial number to an hour.  The hour is returned as an integer in the range 0 (12:00 A.M.) to 23 (11:00 P.M.).
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) equals 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND
it: @FUNCTION=ORA
    @SYNTAX=ORA (data)
    @DESCRIPTION= ORA converte un numero seriale in un'ora. L'ora è restituita come un intero nell'intervallo compreso fra 0 (12.00 am) e 23 (11.00 pm).
    
    * Notare che Gnumeric esegue automaticamente la conversione fra la stringa e il numero seriale in modo che è possibile inserire la data sotto forma di stringa.
    * Questa funzione è compatibile con Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ORA(0,128472) vale 3.
    
    @SEEALSO=MINUTO, ADESSO, ORARIO, SECONDO

en: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returns the serial number for the date and time at the time it is evaluated.
    
    Serial Numbers in Gnumeric are represented as follows:The integral part is the number of days since the 1st of January of 1900.  The decimal part represent the fraction of the day and is mapped into hour, minutes and seconds.
    
    For example: .0 represents the beginning of the day, and 0.5 represents noon.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY
it: @FUNCTION=ADESSO
    @SYNTAX=ADESSO()
    @DESCRIPTION=ADESSO restituisce il numero seriale della data e dell'ora al momento in cui viene calcolata.
    I numeri seriali in Gnumeric vengono rappresentati in questo modo: la parte intera è il numero di giorni dal 1° Gennaio 1900. La parte decimale rappresenta la frazione di giorno ed è rappresentata in ore, minuti e secondi.
    
    Ad esempio: ,0 rappresenta l'inizio del giorno e 0,5 rappresenta mezzogiorno.
    
    * Questa funzione è compatibile con Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ADESSO().
    
    @SEEALSO=OGGI

en: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.  In particular, this means that if all cells are empty, the result will be 0.
    
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT
it: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(valore1; valore2; ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT restituisce il prodotto di tutti i valori e celle referenziati nella lista degli argomenti.
    
    * Questa funzione è compatibile con Excel. In particolare ciò significa che se tutte le celle sono vuote, il risultato è pari a 0.
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2;5;9) è uguale a 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT

en: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(number)
    @DESCRIPTION=SIGN function returns 1 if the @number is positive, zero if the @number is 0, and -1 if the @number is negative.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) equals 1.
    SIGN(-3) equals -1.
    SIGN(0) equals 0.
    
    @SEEALSO=
it: <function>CEIL</function><syntax>CEIL(b1)</syntax>n<description>The CEIL function rounds b1 up to the next nearestinteger.<p>Performing this function on a string or empty cell simply does nothing.<p></description><seealso>ABS, FLOOR</seealso>

en: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUM(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT
it: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SOMMA(valore1; valore2; ...)
    @DESCRIPTION=SUM computa la somma di tutti i valori e celle referenziati nella lista degli argomenti.
    
    * Questa funzione è compatibile con Excel.
    @EXAMPLES=
    Assumendo che le celle A1, A2, ..., A5 contengano i numeri 11, 15, 17, 21 e 43, allora
    SUM(A1:A5) è uguale a 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT

en: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (hours,minutes,seconds)
    @DESCRIPTION=TIME returns a fraction representing the time of day.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) equals 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR
it: @FUNCTION=ORARIO
    @SYNTAX=ORARIO (ore,minuti,secondi)
    @DESCRIPTION=ORARIO restituisce una frazione che rappresenta l'ora del giorno.
    
    * Questa funzione è compatibile con Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ORARIO(3, 5, 23) vale 3.05.
    
    @SEEALSO=ORA

en: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timetext)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returns a fraction representing the time of day, a number between 0 and 1.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") equals 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") equals 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE
it: @FUNCTION=ORARIO.VALORE
    @SYNTAX=ORARIO.VALORE (testo_orario)
    @DESCRIPTION=ORARIO.VALORE restituisce una frazione che rappresenta l'ora del giorno, un numero compreso fra 0 e 1.
    
    * Questa funzione è compatibile con Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ORARIO.VALORE("3.05") vale 0.128472.
    ORARIO.VALORE("2.24.53 PM") vale 0.600613
    
    @SEEALSO=ORA,MINUTO

en: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY returns the serial number for today (the number of days elapsed since the 1st of January of 1900).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TODAY() returns 'Nov 6, 2001' on that particular day.
     
    @SEEALSO=NOW
it: @FUNCTION=OGGI
    @SYNTAX=OGGI()
    @DESCRIPTION= OGGI restituisce il numero seriale della data odierna (cioè il numero di giorni trascorsi dal 1° Gennaio 1900).
    
    * Questa funzione è compatibile con Excel.
    
    @EXAMPLES=
    OGGI() restuisce «6 novembre 2001» in quel giorno.
    
    @SEEALSO=ADESSO

en: A maximum of %d columns can be imported.
it: Possono essere importate al massimo %d colonne.

en: A production ready spreadsheet
it: Un foglio di calcolo pronto per l'impiego

en: A short description of the template
it: Una breve descrizione del modello

en: ANOVA - Single Factor
it: Analisi varianza ad un fattore

en: ANOVA - Two-Factor
it: Analisi varianza a due fattori

en: ARRAY
it: VETTORE

en: AVERAGE
it: MEDIA

en: A_ngle:
it: An_golo:

en: A_uto Complete Text in Cells
it: Completamento a_utomatico del testo nelle celle

en: A_utomatic
it: A_utomaticamente

en: About the Gnumeric spreadsheet program
it: Informazioni sul foglio di calcolo Gnumeric

en: About this application
it: Informazioni su questa applicazione

en: Ac_tion:
it: A_zione:

en: Accounting
it: Contabilità

en: Act_ive sheet
it: Foglio att_ivo

en: Activate New Plugins
it: Attivazione nuovi plugin

en: Activate _new plugins by default
it: Attivare _nuovi plugin in modo predefinito

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add ->
it: Aggiungi ►

en: Add Borders
it: Aggiunta bordi

en: Add Filter
it: Aggiungi filtro

en: Add Hyperlink
it: Aggiunta collegamento ipertestuale

en: Add Scenario
it: Aggiunta scenario

en: Add _Auto Filter
it: A_ggiungi filtro automatico

en: Add a filter
it: Aggiungi un filtro

en: Add a new scenario
it: Aggiunge un nuovo scenario

en: Add a scenario
it: Aggiunge uno scenario

en: Add all ->
it: Aggiungi tutti ►

en: Add or remove a filter
it: Aggiunge o rimuove un filtro

en: Add scenario
it: Aggiunta scenario

en: Address
it: Indirizzo

en: Adjacent Bars
it: Barre adiacenti

en: Adjacent Columns
it: Colonne adiacenti

en: Adjust the root data directory
it: Seleziona la directory root dei dati

en: Adjustable
it: Variabile

en: Adjustable Cells
it: Celle variabili

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Filter
it: Filtro avanzato

en: Advanced _Filter...
it: _Filtro avanzato...

en: Afghanistan, Afghanis
it: Afghanistan, Afghani

en: Algorithm:
it: Algoritmo:

en: Align the contents to the left and decrease the indent
it: Allinea il contenuto a destra e diminuisce il rientro

en: Align the contents to the left and increase the indent
it: Allinea il contenuto a sinistrae aumena il rientro

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutto

en: All Borders
it: Bordi completi

en: All Functions (long list)
it: Tutte le funzioni (lista lunga)

en: Allo_w:
it: Conseti_re:

en: Allowable
it: Consentito

en: Almer S. Tigelaar, Gnumeric hacker.
it: Almer S. Tigelaar: hacker di Gnumeric

en: Always
it: Sempre

en: An error occurred while reading the category list
it: Si è verificato un errore durante la lettura della lista delle categorie

en: An unexpected error has occurred: %d.
it: Si è verificato un errore non atteso: %d.

en: An unexplained error happened while opening %s
it: Un errore non spiegato si è vericato nell'apertura di «%s»

en: An unexplained error happened while saving %s
it: Un errore non spiegato si è vericato nel salvataggio di «%s»

en: Anova
it: Analisi varianza

en: Anova: Single Factor
it: Analisi varianza a fattore singolo

en: Anova: Two-Factor With Replication
it: Analisi varianza a due fattori con replica

en: Anova: Two-Factor Without Replication
it: Analisi varianza a due fattori senza replica

en: Answer Report
it: Rapporto valori

en: Any
it: Qualsiasi

en: Any Value     (no validation)
it: Ogni valore     (nessuna validazione)

en: Append a new sheet
it: Inserisce alla fine un foglio nuovo

en: Apply _Alignment
it: Applica _allineamento

en: Apply _Borders
it: Applica _bordi

en: Apply _Fonts
it: Applica _tipi di carattere

en: Apply _Number Formats
it: Applica formati _numerici

en: Apply _Patterns
it: Applica _motivi

en: Apply _to:
it: A_pplica a:

en: Apply print-setup to all sheets
it: Applica impostazioni di stampa a tutti i fogli

en: Apply to _all sheets of this workbook.
it: Applica a _tutti i fogli di questa cartella.

en: April
it: Aprile

en: Are you sure you want to cancel?
it: Annullare veramente?

en: Area plot.
it: Tracc. area

en: Areas
it: Aree

en: Arguments out of range
it: Argomenti fuori intervallo

en: Ariel Rios, Guile support.
it: Ariel Rios: supporto Guile

en: Arrow
it: Freccia

en: Arrow Length:
it: Lunghezza della freccia:

en: Arrow Tip:
it: Punta della freccia:

en: Arrow Width:
it: Larghezza della freccia:

en: Arrow/Line Properties
it: Proprietà della freccia/linea

en: Arturo Tena, OLE support.
it: Arturo Tena: supporto OLE

en: As Value
it: Come Valore

en: Ask before each change
it: Chiede conferma prima di ogni modifica

en: Assume _Integer (Discrete)
it: Assumi i_ntero (discreto)

en: Assume _Non-Negative
it: Assumi _non negativo

en: Assume that all variables are integers.
it: Assumi intere tutte le variabili.

en: Assume that all variables take only positive values.
it: Ipotizzato che tutte le variabili assumeno solo valori positivi.

en: At most 256 columns can be imported at one time.
it: È possibile importare 256 colonne per volta.

en: Attempt to preserve case of text when replacing
it: Cerca di preservare la maiuscola/minuscola quando sostituisce

en: August
it: Agosto

en: Australia, Dollars
it: Australia, Dollari

en: Author:
it: Autore:

en: Auto Correct
it: Correzione automatica

en: Auto Expression Recalculation Lag
it: Ritardo per il ricalcolo automatico espressione

en: Auto Save
it: Salvataggio automatico

en: Auto _Correct...
it: _Correzione automatica...

en: AutoFilter
it: Filtro automatico

en: Auto_fill
it: _Riempimento automatico

en: Autocomplete
it: Completamento automatico

en: Autocorrect first letter
it: Correzione automatica prima lettera

en: Autocorrect names of days
it: Correzione automatica nomi dei giorni

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
it: La ricerca automatica non ha trovato alcuna colonna nel testo: provare manualmente

en: Autoformat
it: Formattazione automatica

en: Autoformatting %s
it: Formattazione automatica %s

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic (puts quotes where needed)
it: Automatico (mette le virgolette quando necessario)

en: Automatic _Scaling
it: _Scalatura automatica

en: Automatically detected
it: Rilevato automaticamente

en: Automatically fill the current selection
it: Riempie automaticamente la selezione corrente

en: Automatically perform simple spell checking
it: Eseguie automaticamente la correzione ortografica semplice

en: Automatically save the current document at regular intervals
it: Salva automaticamente il documento ad intervalli regolari

en: Autoscaling:
it: Scalatura automatica

en: Available Names
it: Nomi disponibili

en: Available sheets
it: Fogli disponibili

en: Average
it: Media

en: B_y Changing Cells:
it: C_ambiando le celle:

en: Background
it: Sfondo

en: Ban_g (!)
it: Punto esclamati_vo (!)

en: Bang (!)
it: Punto esclamativo (!)

en: Bar
it: Barra

en: Belgium/French (fr_BE)
it: Belgio/Francese (fr_BE)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
it: Belgio/Vallone (wa_BE)

en: Bin
it: Classe

en: Bin %i
it: Classe %i

en: Binding
it: Vincolante

en: Binomial
it: Binomiale

en: Bitwise Operations
it: Operazioni bit a bit

en: Black
it: Nero

en: Blue
it: Blu

en: Bold
it: Grassetto

en: Bold italic
it: Grassetto corsivo

en: Book%d.%s
it: Cartella%d.%s

en: Bool
it: Booleano

en: Boolean
it: Booleano

en: Boolean Constraints
it: Vincoli booleani

en: Border
it: Bordo

en: Border _Width:
it: _Larghezza bordo:

en: Borders
it: Bordi

en: Bottom
it: Basso

en: Brazil (pt_BR)
it: Brasile (pt_BR)

en: Bricks
it: Mattoncini

en: Brightness
it: Luminosità

en: Browse to the specified URL
it: Apre il browser all'URL specificata

en: Bruno Unna, Excel bits.
it: Bruno Unna: pezzi di Excel

en: Bubble
it: Bolla

en: Button
it: Pulsante

en: By Value
it: Per valore

en: CORBA Interface
it: Interfaccia CORBA

en: CPU MHz
it: MHz CPU

en: CPU Model
it: Modello CPU

en: C_ancel
it: A_nnulla

en: C_ategory:
it: C_ategoria:

en: C_ells...
it: C_elle...

en: C_hart...
it: Gra_fico...

en: C_lear
it: Pu_lisci

en: C_lear Cells
it: _Pulisci celle

en: C_olor:
it: C_olore:

en: C_olumn
it: C_olonna

en: C_ommand:
it: C_omando:

en: C_omments:
it: C_ommenti:

en: C_opy labels
it: C_opia etichette

en: C_ustom
it: Personali_zzato

en: Ca_tegories:
it: Ca_tegorie:

en: Calculation
it: Calcoli

en: Can't open '%s' for writing: %s
it: Impossibile aprire «%s» in scrittura: %s

en: Can't read plugin info file ("%s").
it: Impossibile leggere il file informazioni del plugin (%s).

en: Canada/French (fr_CA)
it: Canada/Francese (fr_CA)

en: Cannot create file %s
it: Impossibile creare il file «%s»

en: Cannot create new Python interpreter.
it: Impossibile creare un nuovo interprete Phthon.

en: Cannot get default sheet.
it: Impossibile caricare il foglio predefinito.

en: Cannot load plugin loader.
it: Impossibile caricare il caricatore di plugin.

en: Cannot read UI description from XML file %s.
it: Impossibile leggere descrizione UI dal file XML «%s».

en: Capitalize _first letter of sentence
it: Rendere maiuscola la _prima lettera delle frasi

en: Capitalize _names of days
it: Scrivere maiuscoli i _nomi dei giorni

en: Category
it: Categoria

en: Category:
it: Categoria:

en: Ce_nter
it: Ce_ntrato

en: Cell
it: Cella

en: Cell %s is not permitted to be blank
it: Non è consentito che la cella %s sia in bianco

en: Cell Comment
it: Commento cella

en: Cell Range
it: Intervallo di celle

en: Cell Value
it: Valore della cella

en: Cen_ter
it: Cen_trato

en: Center
it: Centra

en: Center across _selection
it: Centra all'interno della _selezione

en: Center on page
it: Centra nella pagina

en: Change Gnumeric Preferences
it: Modifica le preferenze di Gnumeric

en: Change height of the selected rows
it: Cambia l'altezza delle righe selezionate

en: Change the default column width
it: Cambia la larghezza predefinita delle colonne

en: Change the default row height
it: Cambia l'altezza predefinita delle righe

en: Change width of the selected columns
it: Cambia la larghezza delle colonne selezionate

en: Changing Cells:
it: Cambiando le celle:

en: Changing Format
it: Modifica del formato

en: Changing Sheet Protection
it: Modifica protezione foglio

en: Changing Tab Colors
it: Modifica colori linguette

en: Changing format of %s
it: Modifica del formato di %s

en: Changing summary info
it: Modifica informazioni di sommario

en: Character _encoding:
it: Codi_fica dei caratteri:

en: Chart
it: Diagramma

en: Chart Guru
it: Assistente dei grafici

en: Chart Theme
it: Tema diagramma

en: Chart%d
it: Diagramma%d

en: CheckBox %d
it: Casella di spunta %d

en: Checkbox
it: Casella di spunta

en: Checkbox Properties
it: Proprietà della casella di spunta

en: China (zh_CN)
it: Cina (zh_CN)

en: Choose Custom Color
it: Scelta colore personalizzato

en: Choose export formatting
it: Indicate la formattazione da usare per l'esportazione

en: Choose sheets to export
it: Indicate un foglio da esportare

en: Chris Lahey, number format engine.
it: Chris Lahey: motore del formato numerico

en: Cleanup function inside plugin returned error.
it: Pulizia di funzione all'interno del plugin ha ritornato un errore.

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Background
it: Pulisci lo sfondo

en: Clear Borders
it: Pulisci bordi

en: Clear Co_ntents
it: Pulisci co_ntenuto

en: Clear list of columns
it: Pulisce la lista delle colonne

en: Clear the selected cells' comments
it: Elimina i commenti delle celle selezionate

en: Clear the selected cells' contents
it: Elimina il contenuto delle celle selezionate

en: Clear the selected cells' formats
it: Elimina il formato dalle celle selzionate

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
it: Elimina i formati, i commenti e i contenuti delle celle selezionate

en: Clearing %s in %s
it: Pulizia di %s in %s

en: Clearing comment of %s
it: Pulizia commento di %s

en: Clipboard
it: Appunti

en: Clipboard is in unknown format
it: Gli appunti sono in un formato sconosciuto

en: Close the current file
it: Chiude il file corrente

en: Co_mma (,)
it: _Virgola (,)

en: Co_mment...
it: Co_mmento...

en: Co_mments
it: Co_mmenti

en: Co_variance...
it: Co_varianza...

en: Coefficient
it: Coeficiente

en: Color:
it: Colore:

en: Column
it: Colonna

en: Column %d
it: Colonna %d

en: Column %i
it: Colonna %i

en: Column %s
it: Colonna %s

en: Column Width
it: Larghezza colonna

en: Column _Width...
it: Larghezza c_olonna...

en: Columns
it: Colonne

en: Com_pany:
it: Com_pagnia:

en: Combo Box
it: Casella combinata

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
it: Valori separati da virgole o tabulazioni (CSV/TSV)

en: Comma separated values (CSV)
it: Valori separati da virgole (CSV)

en: Comment
it: Commento

en: Comment in cell %s!%s
it: Commento nella cella %s!%s

en: Comment:
it: Commento:

en: Complex
it: Complessi

en: Complex Functions
it: Funzioni complesse

en: Computing Time
it: Tempo di calcolo

en: Con_dition:
it: Con_dizione:

en: Confidence (95 %)
it: Confidenza (95 %)

en: Confidence Interval for the _Mean
it: Livello di confidenza per la _media

en: Configure Filled Object
it: Proprietà oggetto riempito

en: Configure toolbars
it: Configura le barre degli strumenti

en: Constraint
it: Vincolo

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
it: Il vincolo «%s» si riferisce ad una cella che non è di input.

en: Constraints
it: Vincoli

en: Constraints:
it: Vincoli:

en: Content
it: Contenuto

en: Content can only be pasted by value or by link.
it: Il contenuto puù essere incollato solo per valore o per collegamento.

en: Copy
it: Copia

en: Copy _Formats
it: Copia _formati

en: Copy _Values
it: Copia _valori

en: Copy format to right
it: Copia il formato a destra

en: Copy the selection
it: Copia la selezione

en: Copy the selection to the clipboard
it: Copia la selezione negli appunti

en: Correct _TWo INitial CApitals
it: Correggere _LE DOppie MAiuscole INiziali

en: Correlation
it: Correlazione

en: Correlation (%s)
it: Correlazione (%s)

en: Correlations
it: Correlazioni

en: Cost
it: Costo

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Analisi varianza ad un fattore».

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Analisi varianza a due fattori».

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Correlazione».

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Covarianza».

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Statistica descrittiva».

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Smorzamento esponenziale».

en: Could not create the FTest Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Test F».

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Analisi di Fourier».

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Istogramma».

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Mesia mobile».

en: Could not create the Regression Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Regressione».

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per lo strumento «Campionamento».

en: Could not create the Solver dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo «Risolutore».

en: Could not create the autosave dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo per il salvataggio automatico.

en: Could not create the formula guru.
it: Impossibile creare il guru delle formule.

en: Could not create the goto dialog.
it: Impossibile creare la finestra di dialogo «Vai a».

en: Could not find %s
it: Impossibile trovare %s

en: Could not find %s.
it: Impossibile trovare %s.

en: Could not import %s.
it: Impossibile importare %s.

en: Could not load file: %s
it: Impossibile caricare il file: %s

en: Could not run GNOME database configuration tool
it: Impossibile eseguire lo strumento di configurazione database di GNOME

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
it: Impossibile attivare il plugin «%s» (ID: %s).

en: Couldn't activate plugin with id="%s".
it: Impossibile attivare il plugin con id=«%s».

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
it: Impossibile disattivare il plugin «%s» (ID: %s).

en: Couldn't find plugin with id="%s".
it: Impossibile trovare il plugin con id=«%s».

en: Couldn't load plugin with id="%s".
it: Impossibile caricare il plugin con id=«%s».

en: Couldn't read plugin info from file.
it: Impossibile leggere informazione plugin dal file.

en: Count
it: Conteggio

en: Covariance
it: Covarianza

en: Covariance (%s)
it: Covarianza (%s)

en: Covariances
it: Covarianze

en: Create =ERROR("...")
it: Crea =ERROR("...")

en: Create New View
it: Crea nuova vista

en: Create _Report
it: Crea _rapporto

en: Create a button
it: Crea un pulsante

en: Create a checkbox
it: Crea una casella di spunta

en: Create a combo box
it: Crea un'area combo

en: Create a frame
it: Crea una cornice

en: Create a label
it: Crea un'etichetta

en: Create a line object
it: Crea un oggetto linea

en: Create a list
it: Crea una lista

en: Create a new shared view of the workbook
it: Crea una nuova vista divisa della cartella di lavoro

en: Create a new view of the workbook
it: Crea una nuova vista della cartella di lavoro

en: Create a new workbook
it: Crea una nuova cartella di lavoro

en: Create a pivot table
it: Crea una tabella pivot

en: Create a radio button
it: Crea un pulsante radio

en: Create a rectangle object
it: Crea un oggetto rettangolo

en: Create a scrollbar
it: Crea una barra di scorrimento

en: Create an arrow object
it: Crea un oggetto freccia

en: Create an ellipse object
it: Crea un oggetto ellisse

en: Criteria
it: Criteri

en: Croatia (hr_HR)
it: Croazia (hr_HR)

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cu_t Cells
it: _Taglia celle

en: Cumulative %
it: % cumulativa

en: Currency
it: Valuta

en: Current Locale:
it: Localizzazione attuale:

en: Current Name
it: Nome attuale

en: Current Value:
it: Valore attuale:

en: Current Values
it: Valori correnti

en: Current _date
it: _Data attuale

en: Current _time
it: _Ora attuale

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Color:
it: Colore personalizzato:

en: Custom footer configuration
it: 1Configurazione personalizzata piè di pagina

en: Custom header configuration
it: Configurazione personalizzata intestazione

en: Custom separator, this can be any character.
it: Separatore personalizzato, può essere un carattere qualsiasi.

en: Customize Chart
it: Personalizzazione diagramma

en: Customize footer
it: Personalizzazione piè di pagina

en: Customize header
it: Personalizzazione intestazione

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
it: Personalizzazione del formato d'esportazione. Il fine riga è la sequenza di caratteri da usare per terminare una linea in un file di testo. Le virgolette separeranno le celle a seconda del valore scelto per le virgolette.

en: Cut
it: Taglia

en: Cut the selection
it: Taglia la selezione

en: Cut the selection to the clipboard
it: Taglia la selezione negli appunti

en: Cyan
it: Ciano

en: DDE links are not supported.
    Name '%s' will be lost.
it: I collegamenti DDE non sono supportati.
    Il nome «%s» sarà perduto.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
it: Il file DIF ha un numero di colonne maggiore di %d. Ignoro le colonne successive.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
it: Il file DIF ha un numero di righe maggiore di %d. Ignoro le righe successive.

en: D_ay
it: _Giorno

en: Daniel Veillard, XML support.
it: Daniel Veillard: supporto XML

en: Data
it: Dati

en: Data (from %s)
it: Dati (da %s)

en: Data Interchange Format (*.dif)
it: Formato interscambio dati (*.dif)

en: Data Interchange Format (DIF) module
it: Modulo per formato interscambio dati (DIF)

en: Data Sources...
it: Sorgenti di dati...

en: Data consolidation
it: Consolidazione dati

en: Database Connection
it: Connessione a database

en: Database Functions
it: Funzioni per database

en: Database functions for retrieval of data from a database.
it: Funzioni di database per il recupero di dati da un database.

en: Date
it: Data

en: Date and Time Functions
it: Funzioni per la data e l'ora

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: December
it: Dicembre

en: Deci_mal places:
it: Cifre deci_mali:

en: Decrease
it: Decremento

en: Decrease Indent
it: Diminuisci rientro

en: Decrease Precision
it: Diminuisci precisione

en: Decrease precision
it: Riduce precisione

en: Decrease the number of decimals displayed
it: Diminuisce il numero dei cifre decimali visualizzate

en: Default
it: Predefinito

en: Default Font Size
it: Dimensione predefinita del tipo di carattere

en: Default Header/Footer Font Size
it: Dimensione carattere predefinito intestazione/pie' di pagina

en: Default Horizontal Window Size
it: Dimensione orizzontale predefinita della finestra

en: Default Number of Sheets
it: Numero predefinito di fogli

en: Default Vertical Window Size
it: Dimensione verticale predefinita della finestra

en: Default Zoom Factor
it: Fattore d'ingrandimento predefinito

en: Default font name
it: Nome tipo di carattere predefinito

en: Default header/footer font name
it: Nome carattere predefinito intestazione/pie' di pagina

en: Default interpreter
it: Interprete predefinito

en: Default pie types
it: Tipi di torta predefiniti

en: Define Name
it: Definisci il nome

en: Define Name %s
it: Definizione nome %s

en: Define names
it: Nomi definiti

en: Define the width of each column manually.
it: Definisci la larghezza di ogni colonna manualmente.

en: Definition
it: Definizioni

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Columns
it: Eliminazione colonne

en: Delete Rows
it: Eliminazione righe

en: Delete _column(s)
it: Elimina le _colonne

en: Delete _row(s)
it: Elimina _le righe

en: Delete a sheet
it: Elimina un foglio

en: Delete cells
it: Eliminazione celle

en: Delete object
it: Eliminazione oggetto

en: Delete sheets
it: Elimina fogli

en: Deleting column %s
it: Eliminazione della colonna %s

en: Deleting columns %s
it: Eliminazione della colonna %s

en: Deleting row %s
it: Eliminazione riga %s

en: Deleting rows %s
it: Eliminazione riga %s

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Descriptive Statistics
it: Statistica descrittiva

en: Descriptive Statistics (%s)
it: Statistica descrittiva (%s)

en: Details
it: Dettagli

en: Detected cyclic plugin dependencies.
it: Rilevate dipendenze cicliche del plugin.

en: Diagonal
it: Diagonali

en: Diagonal Crosshatch
it: Croci diagonali

en: Diagonal Stripe
it: Bande diagonali

en: Direction:
it: Direzione:

en: Directories
it: Directory

en: Discard
it: Scarta

en: Discard all
it: Scarta tutto

en: Discrete
it: Discreta

en: Dismiss search center
it: Chiude il centro di ricerca

en: Display "%s" could not be opened.
it: Non è possibile aprire il display «%s».

en: Display Gnumeric's version
it: Mostra la versione di Gnumeric

en: Display _Formulas
it: Mostra _formule

en: Display _Outlines
it: _Mostra contorni

en: Display and input values as strings with no interpretation.
it: Mostra ed inserisce valori come stringhe senza alcuna interpretazione.

en: Display dates and optionally times of day.
it: Mostra date ed opzionalmente ore del giorno.

en: Display numeric values with a fixed number of decimals.
it: Mostra valori numerici con un numero fissato di cifre decimali.

en: Display the value of a formula or the formula itself
it: Mostra il valore di una formula o la formula stessa

en: Display times of day.
it: Mostra ore del giorno.

en: Display values as percentages.
it: Mostra valori come percentuali.

en: Display values with power-of-ten scaling.
it: Mostra valori scalando in potenze di dieci.

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
it: Distanza dalla punta della punta della freccia al punto centrale

en: Divide
it: Dividi

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
it: _Non attivare questo plugin al prossimo avvio di Gnumeric

en: Do _not capitalize after:
it: _Non mettere le maiuscole dopo:

en: Do _not correct:
it: No_n correggere:

en: Do not consider matches in the middle of words
it: Non considera le corrispondenze trovate in mezzo alle parole

en: Do not log out
it: Non uscire

en: Do not perform this replacement
it: Non eseguire questa sostituzione

en: Do not save
it: Non salvare

en: Do you want to save the workbook %s ?
it: Salvare la cartella di lavoro «%s»?

en: Don't close
it: Non chiudere

en: Don't quit
it: Non uscire

en: Don't show splash screen
it: Non mostrare lo splash screen

en: Double
it: Doppio

en: Double Bottom
it: Inferiore doppio

en: Dumps the function definitions
it: Scarica le definizioni di funzione

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicating %s
it: Duplicazione %s

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
it: Il caricamento dinamico dei moduli non è supportato su questo sistema.

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
it: Formato file di gnumeric SPERIMENTALE basato su SAX (*.gnumeric)

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
it: XML SPERIMENTALE basato su SAX

en: E_qual
it: U_guali

en: E_xecute in:
it: E_segui in:

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
it: Ogni colonna nel testo è separata da un carattere "separatore", ad esempio un punto e virgola.

en: Eastern Europe
it: Europa orentale

en: Edges
it: Bordi

en: Edit Co_mment...
it: Modifica co_mmento...

en: Edit Hyperlink
it: Modifica collegamento ipertestuale

en: Edit _Hyperlink
it: Modifica co_llegamento ipertestuale

en: Edit a function in the current cell
it: Modifica una funzione nella cella corrente

en: Edit descriptive information
it: Modifica l'informazione descrittiva

en: Edit sheet and workbook names
it: Modifica i nomi del foglio e della cartella di lavoro

en: Edit the Gnumeric Preferences
it: Modifica le preferenze di Gnumeric

en: Edit the selected cell's comment
it: Modifica il commento delle celle selezionate

en: Elements
it: Elementi

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Elsewhere
it: Altrove

en: Email _Address:
it: Indirizzo _email:

en: Enables Gnome Basic support
it: Abilita il supporto a Gnome Basic

en: Enables some debugging functions
it: Abilita alcune funzioni di debug

en: Enables some debugging functions for expression sharing
it: Abilita alcune funzioni di debug per la condivisione di espessioni

en: Enables some dependency related debugging functions
it: Abilita alcune funzioni di debug relative alle dipendenze

en: Enables some print debugging behavior
it: Abilita alcune funzioni di debug per la stampa

en: Enables the creation of functions in Perl
it: Abilita la creazione di funzioni in Perl

en: Encoding:
it: Codifica:

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
it: I file cifrati richiedono una password
    prima di poter essere aperti.

en: Engineering
it: Ingegneristiche

en: Engineering Functions
it: Funzion ingegneristiche

en: Enter the format strings for each section:
it: Inserire le stringhe di formattazione per ogni sezione:

en: Equal To:
it: Uguale a:

en: Equal to
it: Uguale a

en: Error Behaviour
it: Comportamento errori

en: Error in project '%s'
it: Errore nel progetto «%s»

en: Error initializing gb '%s'
it: Errore nell'inizializzare gb «%s»

en: Error initializing plugin loader ("%s").
it: Errore nell'inizializzare il caricatore di plugin («%s»).

en: Error parsing line
it: Errore di sintassi nella linea

en: Error reading service information.
it: Errore nella lettura delle informazioni del servizio.

en: Error while activating plugin "%s".
it: Errore durante l'attivazione del plugin «%s».

en: Error while activating plugin dependencies.
it: Errore durante l'attivazione delle dipendenze del plugin.

en: Error while activating plugin service #%d.
it: Errore durante l'attivazione del servizio di plugin #%d.

en: Error while closing file, error : %s
it: Errore durante la chiusura del file, l'errore è: %s

en: Error while deactivating plugin "%s".
it: Errore durante la disattivazione del plugin «%s».

en: Error while deactivating plugin service #%d.
it: Errore durante la disattivazione del servizio di plugin #%d.

en: Error while loading plugin dependencies.
it: Errore durante il caricamento delle dipendenze del plugin.

en: Error while loading plugin service.
it: Errore durante il caricamento del servizio di plugin.

en: Error while opening file "%s" for reading.
it: Errore durante l'apertura del file «%s» in lettura.

en: Error while opening file "%s" for writing.
it: Errore durante l'apertura del file «%s» in scrittura.

en: Error while opening xbase file.
it: Errore nell'aprire il file xbase.

en: Error while parsing psiconv file.
it: Errore esaminando il file psiconv.

en: Error while preparing loader "%s".
it: Errore durante la preparazione del caricatore «%s».

en: Error while reading DIF file.
it: Errore nello scrivere il file DIF.

en: Error while reading MPS file.
it: Errore nella lettura del file MPS.

en: Error while reading file.
it: Errore durante la lettura del file.

en: Error while reading lotus workbook.
it: Errore nella lettura della cartella di lavoro lotus.

en: Error while reading psiconv file.
it: Errore scrivendo il file psiconv.

en: Error while reading service #%d info.
it: Errore durante la lettura informazione servizio #%d.

en: Error while reading sheet.
it: Errore nel leggere il foglio.

en: Error while saving DIF file.
it: Errore nel salvare il file DIF.

en: Error while saving file.
it: Errore durante il salvataggio del file.

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
it: Errore costruendo la struttura dal file del modello autoformattato

en: Error while trying to load autoformat template
it: Errore caricando il modello autoformattato

en: Error while trying to read file
it: Errore durante il tentativo di leggere il file

en: Error while trying to write csv file
it: Errore nel tentativo di scrivere il file csv

en: Error: could not open connection to %s
it: Errore: impossibile aprire la connessione con %s

en: Errors occurred while reading plugin informations from file "%s".
it: Si è verificato un errore durante la lettura delle informazioni del plugin dal file «%s».

en: Errors while activating plugins
it: Errore durante l'attivazione dei plugin

en: Errors while activating plugins.
it: Errore dutante l'applicazione dei plugin.

en: Errors while deactivating plugins
it: Errore durante la disattivazione dei plugin

en: Errors while initializing plugin system.
it: Errore durante l'inizializzazione del sistema di plugin

en: Errors while reading info about available plugins.
it: Errore durante la lettura delle informazioni sui plugin disponibili.

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
it: Errore durante la lettura dei servizi per il plugin con id=«%s».

en: Execution of module "%s" failed.
it: Esecuzione del modulo "%s" fallita.

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
it: Esci subito dopo aver caricato le cartelle selezionate (utile per il test).

en: Expand columns
it: Espandi colonne

en: Expand rows
it: Espandi righe

en: Exponential
it: Esponenziale

en: Exponential Smoothing
it: Smorzamento esponenziale

en: Exponential Smoothing (%s)
it: Smorzamento esponenziale (%s)

en: Exponential smoothing
it: Smorzamento esponenziale

en: Exponential smoothing...
it: Smorzamento esponenziale...

en: Expression
it: Espressione

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
it: L'espressione «%s» non inizia con un carattere riconoscibile

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
it: L'espressione non comincia per "=" ? "%s"

en: F-Test
it: Test F

en: F-Test (%s)
it: Test F (%s)

en: FALSE
it: FALSO

en: F_ill Color:
it: Colore di _riempimento:

en: F_orecasting
it: Previsi_oni

en: F_ormat
it: F_ormato

en: Failed to create temporary file for sending.
it: Creazione del file temporaneo per l'invio fallita.

en: Failure parsing name '%s'
it: Errore nell'analizzare il nome «%s»

en: Failure saving file
it: Salvataggio del file fallito

en: Feasible
it: Realizzabile

en: February
it: Febbraio

en: Federico M. Quintero, canvas support.
it: Federico M, Quintero; supporto canvas

en: Fi_rst page number:
it: Num_ero della prima pagina:

en: File "%s" has unknown format.
it: Il file «%s» è in un formato sconosciuto.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
it: Il file «%s» non è un file di informazioni plugin valido.

en: File Name
it: Nome file

en: File _type:
it: _Tipo di file:

en: File contains plugin info with invalid id (%s), expected %s.
it: Il file contiene informazione plugin con id (%s) non valido, era atteso %s.

en: File doesn't contain "%s" array.
it: Il file non contien l'array «%s».

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
it: Il file «%s» non contiene il dizionario.

en: File doesn't contain "%s" function.
it: Il file non contiene la funzione «%s».

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
it: Il file non contien la funzione «plugin_cleanup_general».

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
it: Il file non contien la funzione «plugin_init_general».

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
it: Il file non contiene il simbolo «plugin_file_struct».

en: File has a bad magic number.
it: Il file ha un magic number cattivo.

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
it: Il file contiente un elemento SheetNameIndex incosistente.

en: File opener has no description
it: Il file opener non ha descrizione

en: File saver has no description
it: Il file saver non ha descrizione

en: Files
it: File

en: Fill from start color to a darker/lighter version of that color
it: Riempie dal colore iniziale ad una versione più chiara o scura dello stesso

en: Fill from start color to end color
it: Riempie dal colore inziale a quello finale

en: Filter data with given criteria
it: Filtra i dati con dei criteri dati

en: Final
it: Finale

en: Final Value
it: Valore finale

en: Finance
it: Finanza

en: Financial Derivatives
it: Derivate finanziarie

en: Financial Functions
it: Funzioni finanziarie

en: Find text within cell comments
it: Trova il testo all'interno dei commenti delle celle

en: Find text within expressions
it: Trova il testo all'interno delle espressioni

en: Find text within non-string values
it: Trova il testo all'interno di valori non-stringa

en: Find text within string values
it: Trova il testo all'interno di valori stringa

en: Find text within the calculated values of expressions
it: Trova il testo all'interno di valori calcolati di espressioni

en: Finland/Swedish (sv_FI)
it: Finlandia/Svedese (sv_FI)

en: First Letter
it: Prima lettera

en: Fixed
it: Fisso

en: Font
it: Carattere

en: Font selector
it: Selettore tipo di carattere

en: Font size
it: Dimensione del tipo di carattere

en: Font style:
it: Stile del carattere:

en: Font:
it: Tipo di carattere:

en: Foreground
it: Primo piano

en: Foreground Solid
it: Sfondo pieno

en: Format
it: Formato

en: Format Cells
it: Formattazione celle

en: Format Workbook
it: Formato cartella di lavoro

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
it: Formatta una regione di celle secondo un modello predefinito

en: Format as Currency
it: Formatta come valuta

en: Format as Date
it: Formatta come data

en: Format as Money
it: Formatta come valuta

en: Format as Number
it: Formatta come numero

en: Format as Percentage
it: Formatta come percentuale

en: Format as Scientific
it: Formatta come scientifico

en: Format as Time
it: Formatta come orario

en: Format as alternative Number
it: Formatta come numero alternativo

en: Format c_ode:
it: Co_dice formato:

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
it: Formato: execSQL(dsn,user,password,sql)

en: Formats
it: Formati

en: Formula Guru
it: Guru delle formule

en: Formulas
it: Formule

en: Fourier Analysis
it: Analisi di Fourier

en: Fourier Series
it: Serie di Fourier

en: Fourier Series (%s)
it: Serie di Fourier (%s)

en: Fr_om line:
it: _Dalla linea:

en: Fraction
it: Frazione

en: Frame
it: Cornice

en: Frame Properties
it: Proprietà cornice

en: France (fr_FR)
it: Francia (fr_FR)

en: Frank Chiulli, OLE support.
it: Frank Chiulli: supporto OLE

en: Freeze the top left of the sheet
it: Congela la parte superiore sinistra del foglio

en: Frequency
it: Frequenza

en: Friday
it: Venerdì

en: Function
it: Funzione

en: Function Selector
it: Selettore delle funzioni

en: Function does not exist
it: La funzione non esiste

en: Function group is empty.
it: Il gruppo di funzioni è vuoto.

en: Function implementation not available.
it: Implementazione della funzione non disponibile.

en: Function/Argument
it: Funzione/Argomento

en: Functions for complex numbers
it: Funzioni per numeri complessi

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
it: Funzioni per numeri complessi, conversione di base ed altro

en: Functions for generating random numbers
it: Funzioni per la generazione di numeri casuali

en: Functions for inspecting values, cells, and more
it: Funzioni per ispezionare valori, celle ed altro

en: Functions for looking up values in ranges
it: Funzioni per ricercare valori in intervalli

en: Functions for manipulating strings
it: Funzioni per la manipolazione di stringhe

en: Functions for manipulating truth values
it: Funzioni per manipolare valori di verità

en: Functions looking up values in databases
it: Funzioni per ricercare dati nei database

en: Functions manipulating dates and time
it: Funzioni per manipolare date e orari

en: Functions related to financial derivatives
it: Funzioni relative alle derivate finanziarie

en: GObject loader
it: Caricatore GObject

en: General
it: Generale

en: General Information
it: Informazioni generiche

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
it: Gergõ Érdi: Gnumeric hacker

en: Get _External Data
it: Ottieni dati _esterni

en: Gnome Glossary
it: Glossario di GNOME

en: Gnome Glossary PO file format
it: Formato di file PO per il glossario di GNOME

en: Gnumeric Home Page
it: Home Page di Gnumeric

en: Gnumeric Preferences
it: Preferenze di Gnumeric

en: Gnumeric Python console
it: Console Python Gnumeric

en: Gnumeric Spreadsheet
it: Foglio di calcolo Gnumeric

en: Gnumeric Workbook
it: Cartella di lavoro Gnumeric

en: Gnumeric Workbook Viewer
it: Visualizzatore cartella di lavoro Gnumeric

en: Gnumeric Workbook viewer factory
it: Fabbrica visualizzatore cartella di lavoro Gnumeric

en: Gnumeric XML file format
it: Formato file Gnumeric XML

en: Gnumeric: Validation
it: Gnumeric - Validazione

en: Go To...
it: Vai a...

en: Goal Seek (%s)
it: Ricerca obiettivo (%s)

en: GoalSeek
it: Ricerca obiettivo

en: Gold, Ounces
it: Oro, Once

en: Gradient
it: Gradiente

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
it: Grandma Chema Celorio: copia dei foglio e test

en: Graph
it: Grafico

en: Green
it: Verde

en: Grid
it: Griglia

en: Group
it: Raggruppa

en: Group columns %s
it: Raggruppa colonne %s

en: Group of %d functions in category "%s"
it: Gruppo di %d funzioni nella categoria «%s»

en: Group rows %d:%d
it: Raggruppa righe %d:%d

en: Group/Ungroup
it: Raggruppa/Separa

en: Guile Plugin
it: Plugin per Guile

en: Guile error
it: Errore Guile

en: H
it: A

en: HTML & TeX
it: HTML e TeX

en: HTML (*.html) fragment
it: Frammento HTML (*.html)

en: H_eight...
it: _Altezza...

en: H_yphen (-)
it: M_eno (-)

en: He_ader:
it: _Intestazione:

en: Header/Footer
it: Intestazione/Piè di pagina

en: Headers and footers
it: Intestazioni e pie` pagina

en: Height
it: Altezza

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
it: Altezza: %.2f punti (%d pixel)

en: Hello World
it: Ciao mondo

en: Hello World plugin using ui service
it: Plugin «Ciao mondo» che fa uso dei servizi di UI

en: Hi_de
it: _Nascondi

en: Hide Detail
it: Nascondi dettagli

en: Hide _Column Headers
it: Nascondi intestazioni _colonne

en: Hide _Gridlines
it: Nascondi linee _griglia

en: Hide _Row Headers
it: Nascondi intestazioni _righe

en: Hide _Zeros
it: Nascondi _zeri

en: Hide columns
it: Nascondi le colonne

en: Hide rows
it: Nascondi le righe

en: Hide the selected columns
it: Nasconde le colonne selezionate

en: Hide the selected rows
it: Nasconde le righe selezionate

en: Histogram
it: Istogramma

en: Histogram (%s)
it: Istogramma (%s)

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
it: Hong Kong/Cinese (zh_HK)

en: Horizontal DPI
it: DPI orizzontale

en: Horizontal Stripe
it: Bande orizzontali

en: Hungary (hu_HU)
it: Ungheria (hu_HU)

en: HyperLink
it: Collegamento ipertestuale

en: Hyper_link...
it: Co_llegamento...

en: Hyperlink
it: Collegamento

en: Hyphen (-)
it: Meno (-)

en: INitial CApitals
it: MAiuscole INiziali

en: If this checkbox is selected, the column will be imported into Gnumeric.
it: Se questa casella di spunta è selezionta, la colonna verrà importata in Gnumeric.

en: If you close without saving, changes will be discarded.
it: Chiudendo senza salvare tutte le modifiche saranno scartate.

en: If you do not save, changes may be discarded.
it: Se non si salva le modifiche possono essere scartate.

en: Ignore _blank cells
it: Ignora celle in _bianco

en: Ignore all columns on left
it: Ignora tutte le colonne a sinistra

en: Ignore all columns on right
it: Ignora tutte le colonne a destra

en: Image
it: Immagine

en: Imaginary
it: Immaginario

en: Import _Text File...
it: Importa file di _testo...

en: Import all columns on left
it: Importa tutte le colonne a sinistra

en: Import all columns on right
it: Importa tutte le colonne a destra

en: Import the text from a file
it: Importa del testo da un file

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
it: Importa ed esporta file HTML, TeX, DVI e roff

en: Imports GNU Oleo documents
it: Importa documenti GNU Oleo

en: Imports Lotus 123 files
it: Importa file da Lotus 123

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
it: Importa file MultiPlan (SYLK)

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
it: Importa documenti in formato Plan Perfect

en: Imports Psion 5 series Sheet files
it: Importa fogli da Psion serie 5

en: Imports Quatro Pro (tm) files
it: Importa file Quatro Pro (tm)

en: Imports SC/XSpread files
it: Importa file SC/XSpread

en: Imports XBase files
it: Importa file XBase

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
it: Importa fogli di calcolo nella versione 4.[234]

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
it: Import/Esporta file MS Excel™

en: Impossible
it: Impossibile

en: In a list
it: In una lista

en: In_terval:
it: In_tervallo:

en: Increase
it: Incremento

en: Increase Indent
it: Aumenta rientro

en: Increase Precision
it: Aumenta precisione

en: Increase precision
it: Aumenta precisione

en: Increase the number of decimals displayed
it: Aumenta il numero di cifre decimali visualizzate

en: Increment:
it: Incremento:

en: Indicator Spacing
it: Incicatore spaziatura

en: Infinity
it: Infinito

en: Information
it: Informazioni

en: Information (allow invalid input)
it: Informazione (consentire input non valido)

en: Information Functions
it: Funzioni per informazioni

en: Initializing function inside plugin returned error.
it: Inizializzazione di funzione all'interno del plugin ha ritornato un errore.

en: Input
it: Ingresso

en: Input Data
it: Dati d'ingresso

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Columns
it: Inserisci colonne

en: Insert Component
it: Inserisci componente

en: Insert Rows
it: Inserisci righe

en: Insert _row(s)
it: Inserisci _righe

en: Insert a Hyperlink
it: Inserisce un collegamento

en: Insert a function into the selected cell
it: Inserisce una funzione nella cella selezionata

en: Insert a new sheet
it: Inserisce un foglio nuovo

en: Insert an image
it: Inserisce una immagine

en: Insert an object into the spreadsheet
it: Inserisci un oggetto nel foglio di calcolo

en: Insert cells
it: Inserisci celle

en: Insert columns
it: Inserisci colonne

en: Insert new cells
it: Inserisce nuove celle

en: Insert new columns
it: Inserisce nuove colonne

en: Insert new rows
it: Inserisce nuove righe

en: Insert object
it: Inserire oggetto

en: Insert rows
it: Inserisci righe

en: Insert the current date into the selected cell(s)
it: Inserisce la data attuale nelle celle selezionate

en: Insert the current time into the selected cell(s)
it: Inserisce l'ora attuale nelle celle selezionate

en: Inserting %d column before %s
it: Inserimento di %d colonna prima di %s

en: Inserting %d columns before %s
it: Inserimento di %d colonne prima di %s

en: Inserting %d row before %s
it: Inserimento di %d riga prima di %s

en: Inserting %d rows before %s
it: Inserimento di %d righe prima di %s

en: Inserts a Bonobo object
it: Inserisce un oggetto Bonobo

en: Inside
it: Dentro

en: Inside Horizontal
it: Orizzontale interno

en: Inside Vertical
it: Verticale interno

en: Integer
it: Intero

en: Integer Constraints
it: Vincoli interi

en: Interest rate calculations
it: Calcolo dei tassi d'interesse

en: Internal
it: Interne

en: Internal ERROR
it: ERRORE interno

en: Internal type error
it: Errore di tipo interno

en: Invalid BOUNDS section in the file.
it: Sezione BOUNDS non valida nel file.

en: Invalid COLUMNS section in the file.
it: Sezione COLONNE non valida nel file.

en: Invalid RANGES section in the file.
it: Sezione RANGES non valida nel file.

en: Invalid RHS section in the file.
it: Sezione RHS non valida nel file.

en: Invalid ROWS section in the file.
it: Sezione RIGHE non valida nel file.

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
it: Caratteri non validi per la codifica «%c%c»

en: Invalid expression
it: Espressione non valida

en: Invalid number of arguments
it: Numero di argomenti non valido

en: Invalid search pattern.
it: Modello di ricerca non valido.

en: Invalid template file: %s
it: File modello non valido: %s

en: Invalid xml file. Tree is empty?
it: File xml non valido. L'albero è vuoto?

en: Invalid zoom %hd %%
it: Ingrandimento %hd %% non valido

en: Irrevocably remove an entire sheet
it: Rimuove definitivamente un intero foglio

en: Is not an autoformat template file
it: Non un file di modello autoformattato

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
it: Fornisce supporto per il salvataggio del glossario di Gnome in file .po.

en: Italic
it: Corsivo

en: Italy (it_IT)
it: Italia (it_IT)

en: Items
it: Elementi

en: Iterations
it: Iterazioni

en: Iterations:
it: Iterazioni:

en: Iteratively recalculate to find a target value
it: Calcola interativamente alla ricerca di un valore obbiettivo

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
it: Calcola iterativamente rispettando dei vincoli per avvicinarsi ad un valore obbiettivo

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
it: J.H.M. Dassen (Ray): impacchettamento debian

en: J_ustify
it: Gi_ustificazione

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
it: Jakub Jelinek: hacker di Gnumeric

en: Jan
it: Gen

en: January
it: Gennaio

en: Jeroen Dirks, Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
it: Jeroen Dirks: algoritmo semplice per il risolutore (LP Solve)

en: Jody Goldberg, maintainer.
it: Jody Goldberg: manutentore

en: John Gotts, rpm packaging.
it: John Gotts: impacchettamento RPM

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
it: Jukka-Pekka Iivonen: numerose funzioni e strumenti

en: July
it: Luglio

en: Jump to a specified cell
it: Va alla cella specificata

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
it: Salta alle celle all'intervallo specificato nella cartella di lavoro in uso

en: June
it: Giugno

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
it: Kenneth Christiansen: i18n, altre cose

en: LEVEL
it: LIVELLO

en: Label
it: Etichetta

en: Label:
it: Etichetta:

en: Labels
it: Etichette

en: Large Circles
it: Cerchi Larghi

en: Largest (%d)
it: Il più grande (%d)

en: Launch the Chart Guru
it: Avvia l'assistente per i grafici

en: Left
it: Sinistra

en: Left Align
it: Allinea a sinistra

en: Left align
it: Allinea a sinistra

en: Legend
it: Legenda

en: Length of File History
it: Lunghezza della cronologia dei file

en: Limit
it: Limite

en: Limits Report
it: Rapporto limiti

en: Line
it: Linea

en: Line Width:
it: Larghezza della linea:

en: Line breaks:
it: Interruzione di linea:

en: Line plot.
it: Tracc. linea

en: Linear and integer program (*.mps) file format
it: File di formato programmazione lineare ed intera (*.mps)

en: Lines
it: Linee

en: Lines to import
it: Linee da importare

en: Link target
it: Destinazione collegamento

en: Link to:
it: Collega a:

en: List
it: Lista

en: List of Active Plugins.
it: Lista dei plugin attivi.

en: List of Extra Plugin Directories.
it: Lista delle directory dei plugin aggiuntivi.

en: List of First Letter Exceptions
it: Lista delle eccezioni per la prima lettera

en: List of Known Plugins.
it: Lista dei plugin noti.

en: List of recently used files
it: Lista dei file usati di recente

en: List of recently used functions.
it: Lista delle funzioni usate di recente.

en: Load file
it: Carica file

en: Locale:
it: Localizzazione:

en: Location
it: Posizione

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
it: Bloccare le celle o nascondere le formule funziona solo sulle cartelle di lavoro protette.

en: Logic
it: Logiche

en: Logic Functions
it: Funzioni logiche

en: Looking for a subject for your thesis? Maybe you would like to write a QP solver for Gnumeric?
it: In cerca di un buon argomento per la tua tesi? Che ne pensi di scrivere un risolutore quadratico per Gnumeric?

en: Lookup
it: Ricerca

en: Lookup Functions
it: Funzioni di ricerca

en: Lower
it: Inferiore

en: Lower Limit (95 %)
it: Limite inferiore (95 %)

en: Lutz Muller, SheetObject improvements
it: Lutz Muller: miglioramenti a SheetObject

en: MS Excel (tm)
it: MS Excel™

en: MS Excel (tm) (*.xls)
it: MS Excel™ (*.xls)

en: MS Excel (tm) 5.0/95
it: MS Excel™ 5.0/95

en: MS Excel (tm) 97/2000/XP
it: MS Excel™ 97/2000/XP

en: MS Excel (tm) 97/2000/XP & 5.0/95
it: MS Excel™ 97/2000/XP e 5.0/95

en: MS Excel (tm) XML
it: MS Excel™ XML

en: M_in:
it: M_in

en: Ma_tch whole words only
it: Corrispondenza solo per parole in_tere

en: Macintosh (carriage return)
it: Macintosh (ritorno carrello)

en: Magnification
it: Ingrandimento

en: Make a copy of the current sheet
it: Crea una copia del foglio corrente

en: Make any hidden columns in the selection visible
it: Rende visibile ogni colonna nascosta nella selezione

en: Make any hidden rows in the selection visible
it: Rende visibile ogni riga nascosta nella selezione

en: Manage Sheets...
it: Gestione fogli...

en: Manage available plugin modules
it: Gestisce i moduli a plugin disponibili

en: Manage sheets...
it: Gestione fogli...

en: Manage the sheets in this workbook
it: Gestisce i fogli in questa cartella di lavoro

en: March
it: Marzo

en: Mark Probst, Guile support.
it: Mark Probst; supporto Guile

en: Match _whole words only
it: Corriponden_za solo per parole intere

en: Matches
it: Corrispondenze

en: Math Functions
it: Funzioni matematiche

en: Mathematical Functions
it: Funzioni matematiche

en: Mathematics
it: Matematiche

en: Matrix
it: Matrice

en: Max :
it: Max:

en: Max Iterations:
it: Iterazioni massime:

en: Max Time (sec.):
it: Tempo massimo (sec.):

en: Max Time:
it: Tempo massimo:

en: Maximization
it: Massimizzazione

en: Maximize
it: Massimizza

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
it: Lunghezza massima della lista funzioni rencenti

en: Maximum c_hange:
it: Cam_biamento massimo:

en: Maximum it_erations:
it: It_erazioni massime:

en: May
it: Mag

en: Mean
it: Media

en: Median
it: Mediana

en: Menu
it: Menù

en: Merge
it: Unisci

en: Merge a range of cells
it: Unisce un intervallo di celle

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
it: Michael Meeks: importazione per Excel e OLE2

en: Michel Berkelaar, Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
it: Michel Berkelaar: algoritmo semplice per il risolutore (LP Solve)

en: Miguel de Icaza, creator.
it: Miguel de Icaza: creatore

en: Min :
it: Min:

en: Minimization
it: Minimizzazione

en: Minimize
it: Minimizza

en: Minimum
it: Minimo

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Missing characters for character encoding
it: Caratteri mancanti per la codifica del carattere

en: Missing expression
it: Espressione mancante

en: Missing file name.
it: Nome di file mancante.

en: Missing function category name.
it: Nome di categoria di funzioni mancante.

en: Mode
it: Moda

en: Model
it: Modello

en: Model Assumptions:
it: Ipotesi sul modello:

en: Model is too large for program report generation. Program report was not created.
it: Il modello è troppo grande per generare il "Rapporto programma". Tale rapporto non è stato creato.

en: Modify the formatting of the selected cells
it: Modifica la formattazione delle celle selezionate

en: Modify the workbook attributes
it: Modifica le impostazioni della cartella di lavoro

en: Module "%s" doesn't exist.
it: Il modulo «%s» non esiste.

en: Module doesn't contain "%s" function.
it: Il modulo non contien la funzione «%s».

en: Module file "%s" has invalid format.
it: Formato non valido nel file modulo «%s».

en: Module file name not given.
it: Nome del file modulo non fornito.

en: Module%d
it: Modulo%d

en: Monday
it: Lunedì

en: Money
it: Valuta

en: Morten Welinder, Gnumeric hacker.
it: Morten Welinder: hacker di Gnumeric

en: Move object
it: Spostamento oggetto

en: Moving %s
it: Spostamento %s

en: Moving Average
it: Media mobile

en: Moving Average (%s)
it: Media mobile (%s)

en: Moving average
it: Media mobile

en: Moving average...
it: Media mobile...

en: Multiple errors
it: Errori multipli

en: Multiple expressions are not supported in this context
it: Espessioni multiple non sono supportate in questo contesto

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Name
it: Nome

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
it: Non esiste alcun nome «%s» nel foglio «%s»

en: Name of template
it: Nome del modello

en: Name:
it: Nome:

en: Negative Binomial
it: Binomiale negativo

en: Negative Number Format
it: Formato numeri negativi

en: Negative number _format:
it: _Formato numeri negativi:

en: Netherlands Antilles, Guilders
it: Antille Olandesi, Guilder

en: Never
it: Mai

en: New
it: Nuovo

en: New Name
it: Nuove nome

en: New Sheet
it: Nuovo foglio

en: New Workbook
it: Nuova cartella di lavoro

en: New view will be opened on specified screen
it: La nuova vista è aperta nello scermo specificato

en: No "type" attribute on "service" element.
it: Nessun attributo «type» nell'elemento «service».

en: No constraints defined for the problem.
it: Non è stato definito alcun vincolo per il problema.

en: No loader defined or loader id invalid for plugin with id="%s".
it: Nessun caricatore definito o id del caricatore non valido per il plugin con id=«%s».

en: No password supplied
it: Password non fornita

en: No services defined for plugin with id="%s".
it: Nessun servizio definito per il plugin con id=«%s»

en: Non-Negative
it: Non negativo

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: North
it: Nord

en: North America
it: Nord America

en: Not Binding
it: Non vincolante

en: Not SYLK file
it: Non è un file SYLK

en: Not a Guile boolean
it: Non è un booleano Guile

en: Not a Guile number
it: Non è un numero Guile

en: Not a Guile string
it: Non è una stringa Guile

en: Not a range or name
it: Non è un intervallo o nome

en: Not a valid function for verb: %s
it: Funzione non valida per il verbo: %s

en: Notebook _Tabs for Sheets
it: _Linguette per i fogli

en: Nothing
it: Niente

en: November
it: Novembre

en: Number
it: Numero

en: Number Formats
it: Formato numerico

en: Number Theory
it: Teoria dei numeri

en: Number of
it: Numero di

en: Number of Iterations
it: Numero di iterazioni

en: Number of lines to import
it: Numero di linee da importare

en: Numbers
it: Numeri

en: OLE links are not supported.
    Name '%s' will be lost.
it: I collegamenti OLE non sono supportati.
    Il nome «%s» sarà perduto.

en: O_ptions
it: O_pzioni

en: O_utline Color:
it: Colore del con_torno:

en: Object "%s" is not a dictionary.
it: L'oggetto «%s» non è un dizionario.

en: Objective
it: Oggettivo

en: Objective Value
it: Valore obiettivo

en: Objective function:
it: Funzioni obiettivo:

en: October
it: Ottobre

en: On left side only
it: Solo sul lato sinistro

en: On right side only
it: Solo sul lato destro

en: One Factor Analysis of Variance...
it: Analisi della varianza ad un fattore...

en: Open
it: Apri

en: Open a file
it: Apre un file

en: Open an external file with the specified name
it: Apre un file esterno con il nome specificato

en: Open the Python console
it: Apre la console Python

en: Open...
it: Apri...

en: Open/Star Office spreadsheet
it: Foglio di calcolo Open/Star Office

en: Operation
it: Operazione

en: Optimal solution created by solver.
it: Soluzione ottima creata dal risolutore.

en: Optimal solution found
it: Soluzione ottimale trovata

en: Options
it: Opzioni

en: Original Value
it: Valore originale

en: Original data type:
it: Tipo originale dei dati:

en: Other
it: Altro

en: Other value
it: Altro valore

en: Outlines _Below
it: Delimita in _basso

en: Outlines _Right
it: Delimita a _destra

en: Output
it: Uscita

en: Outside Borders
it: Bordi esterni

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
it: PLN : il foglio è cifrato con password

en: PRODUCT
it: PRODOTTO

en: P_aste Special...
it: Incolla s_peciale...

en: P_aste special...
it: Incoll_a speciale...

en: P_rogram
it: P_rogramma

en: Page
it: Pagina

en: Page &[PAGE]
it: Pagina &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
it: Pagina &[PAGE] di &[PAGES]

en: Page Footer
it: Pie' di pagina

en: Page Header
it: Intestazione pagina

en: Page Set_up...
it: _Imposta pagina...

en: Page Setup For %s
it: Impostazione pagina per %s

en: Page Setup For All Sheets
it: Impostazione pagina per tutti i fogli

en: Page order
it: Ordine delle pagine

en: Page:
it: Pagina:

en: Parameters
it: Parametri

en: Parse error while reading Applix file.
it: Errore di sintassi nel leggere il file Applix

en: Parse error while trying to parse data into sheet
it: Errore di sintassi controllando i dati dentro il foglio

en: Password :
it: Password:

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Link
it: Incolla come collegamento

en: Paste _Special
it: Incolla _speciale

en: Paste special
it: Incolla speciale

en: Paste the clipboard
it: Incolla gli appunti

en: Paste the contents of the clipboard
it: Incolla il contenuto degli appunti

en: Paste type
it: Tipo di incolla

en: Paste with optional filters and transformations
it: Incolla con filtri e trasformazioni opzionali

en: Pasting into %s
it: Incollare in %s

en: Path
it: Percorso

en: Pattern
it: Motivo

en: Pearson Correlation
it: Correlazione di Pearson

en: Per column formatting
it: Formattazione per colonna

en: Per_iod:
it: Per_iodo:

en: Percent
it: Percentuale

en: Percentage
it: Percentuale

en: Percentage Areas
it: Aree percentuali

en: Percentage Bars
it: Barre percentuali

en: Percentage Columns
it: Colonne percentuali

en: Percentage Lines
it: Linee percentuali

en: Perform this replacement
it: Esegui questa sostituzione

en: Performance Report
it: Rapporto performance

en: Pie
it: Torta

en: Plan Perfect Format (PLN) import
it: Importo il formato Pla Perfect (PLN)

en: Platinum, Ounces
it: Platino, Once

en: Please enter a file name,
    not a directory
it: Inserire un nome di file,
    non di una directory

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
it: Indicate quali fogli dell'attuale cartella di lavoro desiderate esportare. Verranno esportati nell'ordine della lista.

en: Plot
it: Tracciato

en: Plot Engine
it: Motore tracciati

en: Plot Type
it: Tipo tracciato

en: PlotArea
it: TraccArea

en: PlotBarCol
it: TraccBarCol

en: PlotLine
it: TraccLinea

en: Plugin Details
it: Dettagli plugin

en: Plugin List
it: Lista plugin

en: Plugin Manager
it: Gestore plugin

en: Plugin dependencies
it: Dipendenze plugin

en: Plugin directory:
it: Directory plugin:

en: Plugin has no id.
it: Il plugin non ha id.

en: Plugin id contains invalid characters (%s).
it: Carattere non valido (%s) nell'id del plugin

en: Plugin loader
it: Caricatore plugin

en: Plugin name
it: Nome plugin

en: Plugin services
it: Servizi plugin

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
it: La versione del plugin «%s» differisce dall'applicazione «%s».

en: Point
it: Punto

en: Poland (pl_PL)
it: Polonia (pl_PL)

en: Portugal (pt_PT)
it: Portogallo (pt_PT)

en: Preferen_ces...
it: Preferen_ze

en: Prepare an email
it: Prepara una email

en: Preparing to save...
it: Prepazione del salvataggio in corso...

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Price
it: Prezzo

en: Print
it: Stampa

en: Print Config
it: Configurazione stampa

en: Print Pre_view...
it: Antepri_ma di stampa...

en: Print Previe_w...
it: Antepri_ma di stampa...

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Print Region
it: Regione di stampa

en: Print Sheets
it: Stampa dei fogli

en: Print _area:
it: _Area di stampa:

en: Print preview
it: Antepirma di stampa

en: Print setup
it: Setup della stampa

en: Print the current file
it: Stampa il file corrente

en: Print the workbook
it: Stampa la cartella di lavoro

en: Printing failed
it: Stampa fallita

en: Problem Size
it: Dimensione problema

en: Problem name was not defined in the file.
it: Il nome del problema non è stato definito nel file.

en: Processing file...
it: Processamento del file in corso...

en: Program Name
it: Nome del programma

en: Program Report
it: Rapporto programma

en: Proper_ties...
it: Pr_oprietà...

en: Protection
it: Protezione

en: Provides a CORBA scripting interface
it: Fornisce una interfaccia di scripting CORBA

en: Python console
it: Console Python

en: Python exception (%s)
it: Eccezione Python (%s)

en: Python exception (%s: %s)
it: Eccezione Python (%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
it: Il file Python «%s» ha un formato non valido.

en: Python functions
it: Funzioni Python

en: Python list is not an array
it: La lista Python non è un array

en: Python module name not given.
it: Nome modulo Python non inserito.

en: Python plugin loader
it: Caricatore del plugin Python

en: Quatro Pro(tm)
it: Quatro Pro (tm)

en: Quit the application
it: Esce dal programma

en: R.H. Side
it: Valore lato destro

en: R_ight, then down
it: A _destra, e poi giù

en: Ra_nge
it: I_ntervallo

en: Radio Button
it: Pulsante radio

en: RadioButton
it: Pulsante radio

en: Random Number Functions
it: Funzioni per numeri casuali

en: Random Number Generation
it: Generazione numeri casuali

en: Random Numbers
it: Numeri casuali

en: Random Numbers (%s)
it: Numeri casuali (%s)

en: Range
it: Intervallo

en: Range:
it: Intervallo:

en: Rank
it: Intervallo

en: Rank and Percentile
it: Punteggio e Percentuale

en: Ranks
it: Intervalli

en: Ranks (%s)
it: Intervalli (%s)

en: Ranks and _Percentiles...
it: Ordini e _percentuali...

en: Ranks, placements and percentiles
it: Ordini, piazzamenti e percentuali

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
it: Rasca: esportazione in HTML, troff e LaTeX

en: Re_gular expression
it: Epressione re_golare

en: Re_name
it: Ri_nomina

en: Re_place:
it: Sos_tituire:

en: Reading file...
it: Lettura del file in corso...

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
it: Legge e scrive dati immagazzinati nel Data Interchange Format (*.dif)

en: Real
it: Reale

en: Recalculate
it: Ricalcola

en: Recalculate the spreadsheet
it: Ricalcola il foglio

en: Recalculation:
it: Ricalcolare:

en: Recently Used
it: Usate di recente

en: Reconfigure Graph
it: Riconfigurazione grafico

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Red
it: Rosso

en: Redo
it: Riesegui

en: Redo the operation
it: Riesegue l'operazione

en: Redo the undone action
it: Riesegue l'operazione annulata

en: Reduced
it: Ridotto

en: Regression
it: Regressione

en: Regression (%s)
it: Regressione (%s)

en: Regression Analysis
it: Analisi di regressione

en: Remaining Error:
it: Errore rimanente:

en: Remove
it: Elimina

en: Remove Hyperlink
it: Rimozione collegamento ipertestuale

en: Remove a filter
it: Rimuovi un filtro

en: Remove borders
it: Rimozione bordi

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename the current sheet
it: Rinomina il foglio corrente

en: Renaming Sheets
it: Rinominare fogli

en: Reordering Sheets
it: Riordino fogli

en: Reorganizing Sheets
it: Riorganizzazione fogli

en: Replacement string must be set.
it: La stringa da sostituire deve essere impostata.

en: Report
it: Rapporto:

en: Report Created:
it: Creazione rapporto:

en: Reports
it: Rapporti

en: Requires more than 1 row
it: Richiede più di una riga

en: Resize object
it: Ridimensionamento oggetto

en: Result
it: Risultato

en: Reverse Diagonal
it: Diagonali incrociate

en: Reverse Diagonal Stripe
it: Bande diagonali inverse

en: Revised Simplex (GLPK 4.2)
it: Semplice rivisitato (GLPK 4.2)

en: Right
it: Destra

en: Right Align
it: Allinea a destra

en: Right align
it: Allinea a destra

en: Ring
it: Anello

en: Risk Simulation
it: Simulazione di rischio

en: Ross Ihaka, special functions.
it: Ross Ihaka: funzioni speciali

en: Row %i
it: Riga %i

en: Row %s
it: Riga %s

en: Row Height
it: Altezza riga

en: Row and co_lumn headings
it: I_ntestazioni di riga e colonna

en: Row/Column
it: Riga/Colonna

en: SUM
it: SOMMA

en: SUMMARY
it: RIEPILOGO

en: S_ee two separators as one
it: Consid_era due separatori come uno solo

en: S_heet
it: F_oglio

en: S_heets
it: F_ogli

en: S_pace
it: S_pazio

en: S_pecial
it: S_peciale

en: S_ummary Statistics
it: R_iepilogo delle statistiche

en: S_ymbol:
it: S_imbolo:

en: Sample
it: Campione

en: Sample DataSource
it: DataSource d'esempio

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
it: Plugin Python d'esempio che fornisce alcune (inutili) funzioni.

en: Sampling
it: Campionamento

en: Sampling (%s)
it: Campionamento (%s)

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save _As...
it: Sa_lva come...

en: Save all
it: Salva tutto

en: Save as Default Settings
it: Salva come predefinito

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
it: Salvare le modifiche alla cartella di lavoro «%s» prima di chiuderla?

en: Save changes to workbook '%s' before logging out?
it: Salvare le modifiche alla cartella di lavoro «%s» prima di escire?

en: Save changes to workbook before closing?
it: Salvare le modifiche alla cartella di lavoro prima di chiuderla?

en: Save changes to workbook before logging out?
it: Salvare le modifiche alla cartella di lavoro prima di uscire?

en: Save graph as image
it: Salva grafico come immagine

en: Save the current workbook
it: Salva la cartella di lavoro corrente

en: Save the current workbook with a different name
it: Salva la cartella di lavoro correntee con un nome diverso

en: Save workbook as
it: Salva cartella di lavoro come

en: Saving file...
it: Salvataggio del file in corso...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
it: Il salvataggio sopra vecchi file di questo tipo è disabilitato per sicurezza.

en: Scalar
it: Scalare

en: Scalar or Blank
it: Scalare o in bianco

en: Scalar or Error
it: Scalare o errore

en: Scale
it: Scala

en: Sce_narios
it: _Scenari

en: Scenario Manager
it: Gestore degli scenari

en: Scenario Summary
it: Riepilogo scenario

en: Scenario name:
it: Nome dello scenario:

en: Scenarios
it: Scenari

en: Scientific
it: Scientifico

en: Screen %d
it: Schermo %d

en: Screen %d [This screen]
it: Schermo %d (Questo schermo)

en: Screen resolution in the horizontal direction.
it: Risoluziono dello schermo nella direzione orizzontale.

en: Screen resolution in the vertical direction.
it: Risoluziono dello schermo nella direzione verticale.

en: Scrollbar
it: Barra di scorrimento

en: Scrollbar Properties
it: Proprietà barra di scorrimento

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
it: Sean Atkinson: funzioni e importazione di X-Base

en: Search
it: Cerca

en: Search Center
it: Centro di ricerca

en: Search Workbook
it: Cerca cartella di lavoro

en: Search and Replace
it: Cerca e sostituisci

en: Search and Replace...
it: Trova e sostituisci...

en: Search and replace in all cells in the workbook
it: Cerca e sostituisci in tutte le celle della cartella di lavoro

en: Search and replace in current sheet only
it: Cerca e sostituisci solo nel foglio in uso

en: Search and replace in specified range only
it: Cerca e sostituisci solo in uno specificato intervallo

en: Search cells containing
it: Cerca le celle contenenti

en: Search column by column
it: Cerca colonna per colonna

en: Search for some text
it: Cerca del testo

en: Search for some text and replace it with something else
it: Cerca del testo e lo sostitusce con altro

en: Search in all cells in the workbook
it: Cerca in tutte le celle della cartella di lavoro

en: Search in current sheet only
it: Cerca solo nel foglio in uso

en: Search in specified range only
it: Cerca solo nell'intervallo specificato

en: Search line by line
it: Cerca riga per riga

en: Search string must not be empty.
it: La stringa da cercare non può essere vuota.

en: Search text is
it: Il testo da cercare è

en: Search...
it: Cerca...

en: See two successive separators as one.
it: Considera due separatori successivi come uno solo.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
it: Considera due indicatori di testo successivi come uno solo che non termina la cella.

en: Select Arra_y
it: Seleziona _vettore

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Select _Column
it: Seleziona _colonna

en: Select _Depends
it: Seleziona _dipendenze

en: Select _Row
it: Seleziona _riga

en: Select a function to insert:
it: Selezionare una funzione da inserire:

en: Select all cells in the spreadsheet
it: Seleziona tutte le celle del foglio

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
it: Selezione tutte le celle che dipendono dalla cella attuale

en: Select an appropriate format automatically.
it: Seleziona automaticamente il formato appropriato.

en: Select an array of cells
it: Seleziona un vettore di celle

en: Select an entire column
it: Seleziona un'intera colonna

en: Select an entire row
it: Seleziona un'intera riga

en: Select an image
it: Seleziona un'immagine

en: Select an object to add
it: Seleziona un oggetto da aggiungere

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
it: Il formato di file selezionata non supporta il salvataggio di fogli multipli un un singolo file.
    Per salvare tutti i fogli, salvarli come file separati o selezionare un formato di file differente.
    Salvare solo il foglio corrente?

en: Semi Circles
it: Semicerchi

en: Semicolo_n (;)
it: Pu_nto e virgola (;)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Sen_d To...
it: In_via a...

en: Send
it: Invia

en: Send _Email
it: Invia _email

en: Send the current file in email
it: Invia il file in uso via email

en: Send the current file via email
it: Invia il file corrente via email

en: Sensitivity Report
it: Rapporto sensibilità

en: Separators
it: Separatori

en: September
it: Settembre

en: Series
it: Serie

en: Service '%s' not supported by loader.
it: Il servizio «%s» non è supportato dal loader.

en: Set Background Color
it: Imposta colore dello sfondo

en: Set Borders
it: Imposta bordi

en: Set Font
it: Imposta tipo di carattere

en: Set Font Size
it: Imposta dimensione del carattere

en: Set Font Style
it: Imposta stile carattere

en: Set Foreground Color
it: Imposta colore in primo piano

en: Set Horizontal Alignment
it: Imposta allineamento orizzontale

en: Set Text
it: Imposta testo

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
it: Imposta il formato delle celle selezionate per includere un separatore delle migliaia

en: Set the format of the selected cells to monetary
it: Imposta il formato delle celle selezionate a valuta

en: Set the format of the selected cells to percentage
it: Imposta il formato delle celle selezionate a percentuale

en: Set the root library directory
it: Seleziona la directory root delle librerie

en: Setting comment of %s
it: Impostazione commento di %s

en: Setting default height of rows to %.2fpts
it: Impostazione larghezza predefinita righe a %.2f pt

en: Setting default width of columns to %.2fpts
it: Impostazione larghezza predefinita colonne a %.2f pt

en: Setting height of row %s to %d pixels
it: Impostazione altezza della riga %s a %d pixel

en: Setting height of row %s to default
it: Impostazione altezza della riga %s a predefinito

en: Setting height of rows %s to %d pixels
it: Impostazione altezza delle righe %s a %d pixel

en: Setting height of rows %s to default
it: Impostazione altezza delle righe %s a predefinita

en: Setting width of column %s to %d pixels
it: Impostazione larghezza della riga %s a %d pixel

en: Setting width of column %s to default
it: Impostazione larghezza della colonna %s a predefinito

en: Setting width of columns %s to %d pixels
it: Impostazione larghezza delle colonne %s a %d pixel

en: Setting width of columns %s to default
it: Impostazione larghezza delle colonne %s a predefinita

en: Setup the page settings for your current printer
it: Imposta la pagina per la propria stampante

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
it: Alcune utilità di base per numeri primi, pi, phi, sigma. Contiene anche alcune semplici operazioni bit a bit.

en: Shadow
it: Ombra

en: Sharing
it: Condivisione

en: Sheet
it: Foglio

en: Sheet name is NULL
it: Il nome del foglio è NULL

en: Sheet name is not valid utf-8
it: Il nome del foglio non è valido in utf-8

en: Sheet name is required
it: È richiesto il nome del foglio

en: Sheet name must have at least 1 letter
it: Il nome del foglio deve contenere almeno una lettera

en: Sheet%d
it: Foglio%d

en: Sheets
it: Fogli

en: Sheets to export
it: Fogli da esportare

en: Shift Dow_n and Move
it: Sposta in ba_sso e sposta

en: Shift Righ_t and Move
it: Sposta a d_estra e sposta

en: Shift _Down and Copy
it: Sposta in _basso e copia

en: Shift _Right and Copy
it: Sposta a _destra e copia

en: Shift cells _down
it: Sposta celle in _giù

en: Shift cells _left
it: Sposta le celle a _sinistra

en: Shift cells _up
it: Sposta celle in s_u

en: Shift column %s
it: Sposta colonna %s

en: Shift columns %s
it: Sposta colonne %s

en: Shift row %s
it: Sposta riga %s

en: Shift rows %s
it: Sposta righe %s

en: Show
    Sample
it: Mostra
    esempio

en: Show Detail
it: Mostra dettagli

en: Show all filtered and hidden rows
it: Mostra tutte le righe filtrate e nascoste

en: Show next match
it: Mostra prossima corrispondenza

en: Show previous match
it: Mostra precedente corrispondenza

en: Show:
it: Mostrare:

en: Shrin_k to fit
it: Adatta alla dimensione della cella

en: Si_mulation...
it: Si_mulazione...

en: Si_ze:
it: Dimen_sione:

en: Silver, Ounces
it: Argento, Once

en: Simplex (LP Solve 3.2)
it: Semplice (LP Solve 3.2)

en: Simulation Report
it: Rapporto di simulazione

en: Simulations
it: Simulazioni

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
it: Singapore/Cinese (zh_SG)

en: Single
it: Singolo

en: Single Factor ANOVA
it: Analisi varianza ad un fattore

en: Single Factor ANOVA (%s)
it: Analisi varianza ad un fattore (%s)

en: Size:
it: Dimensione:

en: Skewness
it: Asimmetria

en: Skip Blanks
it: Salta le celle vuote

en: Slack
it: Tolleranza

en: Small Circles
it: Cerchi Piccoli

en: Smallest (%d)
it: Il più piccolo (%d)

en: Solid
it: Solido

en: Solution:
it: Soluzione:

en: Solve
it: Risolvi

en: Solver
it: Risolutore

en: Solver found an optimal solution.  All constraints and optimality conditions are satisfied.
it: Il risolutore ha trovato una soluzione ottima. Tutti i vincoli e le condizioni di ottimità sono soddisfatti.

en: Some content will be lost when saving as MS Excel (tm) 95. It only supports %d rows, and this workbook has %d
it: Parte del contenuto verrà perduta salvando come MS Excel (tm) 95. Tale formato supporta solo %d righe, mentre questa cartella di lavoro ne ha %d

en: Some content will be lost when saving as MS Excel (tm). It only supports %d rows, and this workbook has %d
it: Parte del contenuto verrà perduta salvando come MS Excel (tm). Tale formato supporta solo %d righe, mentre questa cartella di lavoro ne ha %d

en: Some of the input cells contain non-numeric values.  Specify a valid input range.
it: Alcune delle celle di ingresso contengono valori non numerici. Specificare un intervallo d'ingresso valido.

en: Sorry, gnumeric can only save graphs as png images
it: Spiacente, Gnumeric può salvare i grafici solo come immagini PNG

en: Sort
it: Ordina

en: Sort Ascending
it: Ordine Crescente

en: Sort Descending
it: Ordine decrescente

en: Sort the selected region
it: Ordina la regione selezionate

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
it: Ordina la regione selezionata in ordine crescente basato sulla prima colonna selezionata

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
it: Ordina la regione selezionata in ordine decrescente basato sulla prima colonna selezionata

en: Sort...
it: Ordina....

en: Sorting
it: Riordino

en: Sorting %s
it: Riordino di %s

en: Sorting Preserves Formats
it: Ordinare preservando il formato

en: Source
it: Sorgente

en: Source Format
it: Formato sorgente

en: South
it: Sud

en: South & Central America
it: Sud e Centro America

en: South Africa, Rand
it: Sud Africa, Rand

en: Space
it: Spazio

en: Special
it: Speciale

en: Specify an XL-style format directly
it: Specifica direttamente un formato in stile XL

en: Specify the size and location of the initial window
it: Specifica la dimensione e posizione della finestra iniziale

en: Split
it: Dividi

en: Split merged ranges of cells
it: Dividi intervalli uniti di celle

en: Spreadsheet
it: Foglio di calcolo

en: Standard Error
it: Errore standard

en: Start search
it: Avvia la ricerca

en: Statistical Anal_ysis
it: _Analisi statistica

en: Statistical Functions
it: Funzioni statistiche

en: Statistics
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Std. Dev.
it: Dev. stand.

en: Step 1 of 2: Select Chart Type
it: Passo 1 di 2 - Selezione tipo diagramma

en: Step 2 of 2: Customize Chart
it: Passo 2 di 2 - Personalizzazione diagramma

en: Stri_kethrough
it: _Barrato

en: String
it: Stringa

en: String Functions
it: Funzioni per stringa

en: Style
it: Stile

en: Style:
it: Stile:

en: Styles with no content
it: Stili senza contenuto

en: Su_bscript
it: Pe_dice

en: Subject to the Constraints:
it: Soggetto dei vincoli:

en: Subtract
it: Sottrai

en: Sum
it: Somma

en: Sum into the current cell
it: Somma nella cella corrente

en: Summary
it: Sommario

en: Sunday
it: Domenica

en: Sup_erscript
it: Ap_ice

en: Sweden (sv_SE)
it: Svezia (sw_SE)

en: Switzerland/French (fr_CH)
it: Svizzera/Francese (fr_CH)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
it: Svizzera/Italiano (it_CH)

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
it: Errore di sintassi alla linea %d. Ingorato.

en: System
it: Sistema

en: System Information
it: Informazioni sul sistema

en: TRUE
it: VERO

en: T_ype:
it: _Tipo:

en: Ta_b
it: Ta_bulazione

en: Taiwan, New Dollars
it: Taiwan, Nuovo Dollaro

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
it: Takashi Matsuda: plugin originale per il testo semplice

en: Tanzania, Shillings
it: Tanzania, Scellino

en: Target
it: Obiettivo

en: Target Cell (Maximize)
it: Cella obbiettivo (Massimizza)

en: Target Cell (Minimize)
it: Cella obbiettivo (Minimizza)

en: Target _Range:
it: _Intervallo obiettivo:

en: Target cell should contain a formula.
it: La cella obiettivo dovrebbe contenere una formula.

en: Target value search
it: Valore obiettivo cercato

en: Te_xt indicator:
it: Indicatore te_sto:

en: Template Details
it: Dettagli del modello

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
it: Verifica dell'uguaglianza di due varianza (Test F)

en: Text
it: Testo

en: Text Import Configuration
it: Configurazione importatore di testo

en: Text export (configurable)
it: Esportazione come testo (configurabile)

en: Text import (configurable)
it: Importazione da testo (configurabile)

en: Text indicator
it: Indicatore di testo

en: Text length
it: Lunghezza testo

en: Thailand (th_TH)
it: Thailandia (th_TH)

en: Thank you for using Gnumeric!
    
    The version of Gnumeric you are using is quite old
    by now.  It is likely that many bugs have been fixed
    and that new features have been added in the meantime.
    
    Please consider upgrading before reporting any bugs.
    Consult http://www.gnome.org/projects/gnumeric/ for details.
    
    -- The Gnumeric Team.
it: Grazie per aver scelto di usare Gnumeric!
    
    La versione di Gnumeric che si sta usano può essere
    considerata obsoleta. Molto probabilmente ad oggi sono
    stati risolti molti problemi ed aggiunte molte funzioni.
    
    È consigliabile quindi effettuare un aggiornamento prima
    di riportare un problema. Consultare per maggiori informazioni
    http://www.gnome.org/projects/gnumeric/
    
    -- Il gruppo di Gnumeric.

en: That file is not in the given encoding.
it: Questo file non è nella codifica fornita.

en: That value is invalid.
    Restrictions have been placed on this cell's contents.
it: Questo valore non è valido
    Sono state impostate alcune restrizioni sul contenuto di questa cella.

en: Thatch
it: Intrecciato

en: The 2 input ranges must have the same size.
it: I due intervalli d'ingresso debbono avere la stessa dimensione.

en: The GNOME Spreadsheet
it: Il foglio di calcolo di GNOME

en: The autocorrect engine does not correct the first letter for words in this list.
it: Il motore di correzione automatica non corregge la prima lettera per le parole incluse in questa lista.

en: The carriage return character (ASCII code 13) breaks lines
it: Il carattere "carriage return" (codice ASCII 13) interrompe le linee

en: The category this template belongs to
it: La categoria di questo modello appartiene a

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
it: Le celle trascinate sovrascriveranno il contenuto delle
    celle esistenti nell'intervallo. Vuoi sovrascrivere
    il contenuto di questa regione?

en: The configuration of gnome-print. Do not edit this variable.
it: La configurazione di gnome-print. NON MODIFICARE QUESTA VARIABILE.

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
it: I dati non solo validi nella codifica %s. Selezionare un'altra codifica.

en: The default font is bold.
it: Il tipo di carattere predefinito è in grassetto.

en: The default font is italic.
it: Il tipo di carattere predefito è in corsivo.

en: The default font name for headers and footers.
it: Il nome del tipo di carattere predefinito per le intestazioni ed i pie' di pagina.

en: The default font name for new workbooks.
it: Il nome del tipo di carattere predefinito per le nuove cartelle di lavoro.

en: The default font size for headers and footers.
it: La dimensione del tipo di carattere predefinito per le intestazioni ed i pie' di pagina.

en: The default font size for new workbooks.
it: La dimensione predefinita del tipo di carattere per le nuove cartelle di lavoro.

en: The default header/footer font is bold.
it: Il tipo di carattere predefinito per le intestazioni ed i pie' di pagina è in grassetto.

en: The default header/footer font is italic.
it: Il tipo di carattere predefinito per le intestazioni ed i pie' di pagina è in corsivo.

en: The default page footer for new documents that can be modified using the page setup dialog.
it: Il pie' di pagina predefinito per i nuovi documenti, modificabile usando la finestra di dialogo per l'impostazione della pagine.

en: The default page header for new documents that can be modified using the page setup dialog.
it: L'intestazione predefinita per i nuovi documenti, modificabile usando la finestra di dialogo per l'impostazione della pagine.

en: The file is not a Gnumeric Workbook file
it: Il file non è una cartella di lavoro Gnumeric

en: The filename given is not valid in the current encoding.
it: Il file fornito non è valido nella codifica corrente.

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
it: I seguenti plugin devono essere attivati in aggiunta per attivare questo:

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
it: Il selettore di funzione presenta una lista delle funzioni usate di recente. Questa è tale lista.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
it: Il selettore di funzione presenta una lista delle funzioni usate di recente. Questa è la lunghezza di tale lista.

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyways?
it: L'estensione fornita per il file non corrisponde col tipo di file scelto. Usare comunque questo nome?

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
it: L'intervallo di ingresso inserito dovrebbe contenere almeno due colonne e due righe di dati e le etichette.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
it: L'intervallo di ingresso inserito dovrebbe contenere almeno due colonne e due righe di dati.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
it: L'intervallo di ingresso inserito dovrebbe contenere almeno due colonne di dati e le etichette.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
it: L'intervallo di ingresso inserito dovrebbe contenere almeno due colonne di dati.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
it: L'intervallo di ingresso inserito dovrebbe contenere almeno due righe di dati e le etichette.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
it: L'intervallo di ingresso inserito dovrebbe contenere almeno due righe di dati.

en: The group/individual that made the template
it: Il gruppo/individuo che ha scritto il modello

en: The initial zoom factor for new workbooks.
it: Il fattore d'ingrandimento iniziale per le nuove cartelle di lavoro.

en: The input range contains non-numeric data.
it: L'intervallo d'ingresso contiene dati non numerici.

en: The input range is invalid.
it: L'intervallo d'ingresso non è valido.

en: The input variable range is invalid.
it: L'intervallo della variabile d'ingresso non è valido.

en: The items on this page are related to the saving and opening of files.
it: Gli elementi in questa pagina sono relativi alle operazioni di salvataggio ed apertura dei file.

en: The items on this page customize the behaviour of the undo/redo system.
it: Gli elementi di questa pagina personalizzano il comportamento del sistema di annullamento/ripristino.

en: The items on this page customize the inital settings of the sort dialog and the behaviour of the sort toolbar buttons.
it: Gli elementi di questa pagina personalizzano le impostazioni iniziali della finestra di dialogo di riordino e il comportamento dei pulsanti nella barra strumenti riordino.

en: The items on this page customize the new default workbook.
it: Gli elementi in questa pagina personalizzano il formato predefinito delle nuove cartelle di lavoro.

en: The line feed character (ASCII code 10) breaks lines
it: Il carattere "line feed" (codice ASCII 10) interrompe le linee

en: The main directory for user specific autoformat templates.
it: La directory principale per i modelli di formattazione automatica specificati dall'utente.

en: The maximum value should be bigger than the minimum
it: Il valore massimo dovrebbe essere maggiore di quello minimo

en: The menu of options
it: Il menù delle opzioni

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
it: Il sottosistema di I/O per xml basato su sax

en: The number is out of range
it: Il numero è fuori dell'intervallo

en: The number of files kept in the `recent' section of the file menu.
it: Il numero di file mantenuti nella sezione "recenti" del menù File.

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
it: Il numero di fogli creati inizialmente in una nuova cartella di lavoro.

en: The output variable range is invalid.
it: L'intervallo della variabile d'uscita non è valido.

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
it: Non è possibile disattivare ora questo plugin, poiché è in uso. Comunque, usando la casella di spunta qui sotto, il plugin non sarà attivato al prossimo avvio di Gnumeric, a meno che non sia richiesto da un'altro plugin.

en: The probabilities may not all be 0!
it: Le probabilità non possono essere tutte pari a zero.

en: The requested sample size is too large for a periodic sample.
it: La dimensione richesta per il campione è troppo grande per un campione periodico.

en: The search range is invalid.
it: L'intervallo di ricerca non è valido.

en: The search text is a regular expression
it: Il testo da cercare è un'espressione regolare

en: The search text is taken literally.
it: Il testo da cercare è preso così come è.

en: The selected input areas must have equal size!
it: Le aree di ingresso selezionate debbono avere uguale dimensione.

en: The selected input columns must have equal size!
it: Le colonne di ingresso selezionate debbono avere uguale dimensione.

en: The selected input rows must have equal size!
it: Le righe di ingresso selezionatate debbono avere uguale dimensione.

en: The sequence of carriage return and line feed (ASCII codes 13 and 10) breaks lines
it: La sequenza "carriage return" seguito da "line fees" (codici ASCII 13 e 19) interrompe le linee.

en: The sheet order has changed. Do you want to update the list?
it: L'ordine dei fogli è stato modificato. Aggiornare la lista?

en: The target cell should contain an expression
it: La cella obiettivo dovrebbe contenere un'espressione

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
it: La regione obiettivo è troppo piccola. Dovrebbe essere larga per lo meno %d colonne.

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
it: La regione obiettivo è troppo piccola. Dovrebbe essere per lo meno %d righe per %d colonne.

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
it: La regione obiettivo è troppo piccola. Dovrebbe essere alta per lo meno %d righe.

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
it: I criteri di validazione non sono utilizzabili. Disabilitare la validazione?

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
it: I punti dato immessi sono insufficienti per realizzare questa regressione.
    Ci devono essere tanti punti dato quante sono le variabili.

en: There is already a sheet named
it: C'è già un foglio nominato

en: There is no data to convert
it: Non ci sono dati da convertire

en: Thick Bottom
it: Inferiore spesso

en: Thick Diagonal Crosshatch
it: Croci diagonali spesse

en: Thick Outside Borders
it: Bordi esterni spessi

en: Thin Diagonal Crosshatch
it: Croci Diagonali Fini

en: Thin Diagonal Stripe
it: Bande diagonali fini

en: Thin Horizontal Crosshatch
it: Croci Orizzontali Fini

en: Thin Horizontal Stripe
it: Bande orizzontali fini

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
it: Bande diagonali inverse fini

en: Thin Vertical Stripe
it: Bande verticali fini

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
it: La directory che contiene i modelli di formattazione automatica preinstallati.

en: This is an untranslated version of Gnumeric.
it: Leandro Noferini <lnoferin@cybervalley.org>
    Luca Ferretti <elle.uca@infinito.it>

en: This is message from the "%s" plugin.
it: Questo è un messaggio dal plugin «%s».

en: This list contains all known plugins.
it: Questa lista contiene tutti i plugin noti.

en: This locale uses ',' rather than '\' to separate array columns.
it: Questa localizzazione usa ',' invece di '\' per separare array di colonne.

en: This locale uses '\' rather than ',' to separate array columns.
it: Questa localizzazione usa '\' invece di ',' per separare array di colonne.

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
it: Questo plugin abilita il supporto di Guile (scheme) in Gnumeric

en: This plugin provides support for Python plugins
it: Questo plugin fornisce supporto per i plugin di Python

en: This screen
it: Questo schermo

en: This setting determines whether created LaTeX files use UTF-8 (unicode) or ISO-8859-1 (Latin1). To use the UTF-8 files, you must have the ucs LaTeX package installed.
it: Questa impostazione determina se usare UTF-8 (Unicode) o ISO-8859-1 (Latin1) per i file LaTeX creati. Per avere file UTF-8 è necessario che il pacchetto ucs LaTeX sia installato.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in frexpgnum.
it: Questa versione di Gnumeric è stata compilata con una precisione non adeguata in frecpgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in modfgnum.
it: Questa versione di Gnumeric è stata compilata con una precisione non adeguata in modfgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in yngnum.
it: Questa versione di Gnumeric è stata compilata con una precisione non adeguata in yngnum.

en: Thousands Separator
it: Separatore delle migliaia

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Ora

en: Time (sec.)
it: Tempo (sec.)

en: Titl_e:
it: _Titolo:

en: Title
it: Titolo

en: Titles to print
it: Titoli da stampare

en: To replace all exisiting sheets, please delete the current workbook and create a new one!
it: Per sostituire tutti i fogli esistenti, eliminare la cartella di lavoro in uso e crearne una nuova.

en: Toggle thousands separator
it: Attiva/Disattiva separatore delle migliaia

en: Toggle whether or not to display column headers
it: Indica se mostrare o no le intestazioni di colonna

en: Toggle whether or not to display gridlines
it: Indica se mostrare o no la griglia

en: Toggle whether or not to display row headers
it: Indica se mostrare o no le intestazioni di riga

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
it: Indica se mostrare o no gli zero

en: Tom Dyas, plugin support.
it: Tom Dyas: supporto ai plugin

en: Too Large
it: Troppo grande

en: Too Small
it: Troppo piccolo

en: Toolbar Style
it: Stile barra degli strumenti

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text
it: Stile della barra degli strumenti. Valori ammessi sono "both", "both_horiz", "icon" e "text".

en: Top
it: Alto

en: Top and Bottom
it: Superiore ed inferiore

en: Top and Double Bottom
it: Superiore, inferiore doppio

en: Top and Thick Bottom
it: Superiore, inferiore spesso

en: Total
it: Totale

en: Transparent
it: Trasparente

en: Transpose
it: Trasla

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turkey (tr_TR)
it: Turchia (tr_TR)

en: Two Factor ANOVA
it: Analisi varianza a due fattori

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
it: Analisi varianza a due fattori (%s), con replica

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
it: Analisi varianza a due fattori (%s), senza replica

en: Two Factor Analysis of Variance...
it: Analisi della varianza a due fattori...

en: Two or more of the independent variables are linearly
    dependent, and the regression cannot be calculated.
    
    Remove one of these
    variables and try the regression again.
it: Due o più variabili indipendenti sono linearmente dipendenti.
    La regressione non può essere calcolata.
    
    Rimuovere una di queste variabili e 
    provare di nuovo a calcolare la regressione.

en: Type
it: Tipo

en: Type Mismatch
it: Differenza di tipo

en: Typing "%s%s"
it: Dgitazione di «%s%s»

en: Typing "%s%s" in %s
it: Digitazione di «%s%s» in %s

en: UI Hello
it: UI Ciao

en: Uganda, Shillings
it: Uganda, Scellino

en: Ukraine (uk_UA)
it: Ucraina (uk_UA)

en: Ukraine, Hryvnia
it: Ucraina, Hryvnia

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
it: Ucraina/Russo (ru_UA)

en: Unable to activate the url '%s'
it: Impossibile attivare l'URL «%s»

en: Unable to close module file "%s".
it: Impossibile chiudere il file del modulo «%s».

en: Unable to convert value from Guile
it: Impossibile convertire il valore da Guile

en: Unable to create object of type '%s'
it: Impossibile creare l'oggetto di tipo «%s»

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
it: Impossibile localizzare una cartella di lavoro MS Excel

en: Unable to open '%s'
it: Impossibile aprire «%s»

en: Unable to open file '%s'
it: Impossibile aprire il file «%s»

en: Unable to open module file "%s".
it: Impossibile aprire il file modulo «%s».

en: Unable to parse '%s' because '%s'
it: Impossibile anlizzare «%s» perché «%s»

en: Unable to parse the html.
it: Impossibile analizzare l'html.

en: Unable to paste
it: Impossibile incollare

en: Unable to paste into selection
it: Impossibile incollare nella selezione

en: Unbounded problem
it: Problema non limitato

en: Underline
it: Sottolinea

en: Underline:
it: Sottolineatura:

en: Undo
it: Annulla

en: Undo the last action
it: Annulla l'ultima operazione

en: Undo the operation
it: Annulla l'operazione

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
it: Attributo non atteso %s::%s == «%s».

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
it: Fine del file inaspettata alla linea %d dei dati.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
it: Fine del file inaspettata alla linea %d delle intestazioni.

en: Ungroup
it: Separa

en: Ungroup columns %s
it: Separa colonne %s

en: Ungroup rows %d:%d
it: Separa righe %d:%d

en: Unhide columns
it: Mostra le colonne nascoste

en: Unhide rows
it: Mostra le righe

en: Uniform
it: Uniforme

en: Unimplementented
it: Non implementato

en: United Arab Emirates, Dirhams
it: Emirati Arabi Uniti, Dirhams

en: United States of America, Dollars
it: USA, Dollaro

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Function
it: Funzione sconosciuta

en: Unknown GB error
it: Errore di GB sconosciuto

en: Unknown characters:
it: Carattere sconosciuto:

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
it: Valore del dato "%s" sconosciuto alla linea %d. Ignorato.

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown evaluation error
it: Errore di valutazione sconosciuto

en: Unknown info_type
it: info_type sconosciuto

en: Unknown name
it: Nome sconosciuto

en: Unknown operator
it: Operatore sconosciuto

en: Unknown plugin
it: Plugin sconosciuto

en: Unknown plugin name.
it: Nome di plugin sconosciuto.

en: Unknown plugin with id="%s"
it: Plugin sconosciuto con id="%s"

en: Unknown service type: %s.
it: Tipo di servizio sconosciuto: %s.

en: Unknown sheet '%s'
it: Foglio «%s» sconosciuto

en: Unknown system
it: Sistema sconosciuto

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
it: Tipo di valore %d sconosciuto alla linea %d. Ignorato.

en: Unknown verb: %s
it: Verbo sconosciuto: %s

en: Unknown version
it: Versione sconosciuta

en: Unknown workbook '%s'
it: Foglio di calcolo «%s» sconosciuto

en: Unpaired Samples, _Equal Variances: T-Test...
it: Campioni disaccoppiati, _uguali varianze (test T)...

en: Unpaired Samples, _Unequal Variances: T-Test...
it: Campioni disaccoppiati, _diverse varianze (test T)...

en: Unparsable xml in clipboard
it: XML non analizzabile negli appunti

en: Unprotect the sheet to enable editing.
it: Togliere la protezione al foglio per consentire la modifica.

en: Unprotect the workbook to enable editing.
it: Togliere la protezione alla cartella di lavoro per abilitare la modifica.

en: Unsupported Python type: %s
it: Tipo Python non supportato: %s

en: Unsupported file format.
it: Formato di file non supportato.

en: Unsupported loader type "%s".
it: Tipo di caricatore «%s» non supportato.

en: Unsupported object type '%s'
it: Tipo di oggetto «%s» non supportato

en: Update Name %s
it: Aggiornamento nome %s

en: Upper
it: Superiore

en: Upper Limit (95 %)
it: Limite superiore (95 %)

en: Uruguay, Pesos
it: Uruguay, Peso

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
it: Usare UTF-8 esportando in LaTeX

en: Use the current selection to create names
it: Usa la selezione corrente per creare i nomi

en: User
it: Utente

en: User interface with %d action
it: Interfaccia utente con %d azione

en: User interface with %d actions
it: Interfaccia utente con %d azioni

en: Uzbekistan, Sums
it: Uzbekistan, Sum

en: Validate input with preset criteria
it: Valida l'ingresso con criteri preimpostati

en: Validation
it: Validazione

en: Value
it: Valore

en: Value :
it: Valore:

en: Values
it: Valori

en: Vanuatu, Vatu
it: Vanatu, Vatu

en: Variable
it: Variabile

en: Variable %i
it: Variabile %i

en: Variables
it: Variabili

en: Variance
it: Varianza

en: Various
it: Varie

en: Venezuela, Bolivares
it: Venezuela, Bolivar

en: Vertical DPI
it: DPI verticale

en: Vertical Stripe
it: Bande verticali

en: Viet Nam, Dong
it: Vietnam, Dong

en: View
it: Vista

en: View and manage data sources
it: Mostra e gestiche sorgenti di dati

en: View descriptive information
it: Mostra informazioni descrittive

en: Views will have separate cursor locations
it: Le viste mantengono separata la posizione del cursore

en: Views will share cursor position
it: Le viste condividono la posizione del cursore

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
it: Vincent Renardias: supporto orginale CSV, localizzazione francese

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
it: Vladimir Vuksan: funzioni finanziarie

en: W
it: L

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
it: LARGHEZZAxALTEZZA+POS_X+POS_Y

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
it: È necessario caricare il servizio prima di attivarlo (è impostato PLUGIN_ALWAYS_LOAD), ma il caricamento è fallito.

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: West
it: Ovest

en: Western
it: Occidentale

en: Western Europe
it: Europa occidentale

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
it: Se impostato non fa distinzione tra lettere maiuscole e minuscole

en: White
it: Bianco

en: Width
it: Larghezza

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
it: Larghezza: %.2f punti (%d pixel)

en: Windows
it: Finestre

en: Windows (carriage return + linefeed)
it: Windows (ritorno carrello + linefeed)

en: Workbook
it: Cartella di lavoro

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
it: La cartella di lavoro «%s» esiste.
    Sovrascriverla veramente?

en: Worksheet:
it: Cartella di lavoro:

en: X-Axis
it: Asse x

en: XHTML range - for export to clipboard
it: Intervallo XHTML - per esportare negli appunti

en: XML document not well formed!
it: Documento XML non ben formato.

en: XY Charts
it: Diagramma XY

en: XY Lines
it: Linee XY

en: XY Points
it: Punti XY

en: Xbase (*.dbf) file format
it: File in formato Xbase (*.dbf)

en: Y Variable
it: Variabile Y

en: Y-Axis
it: Asse y

en: Yellow
it: Giallo

en: Yemen, Rials
it: Yemen, Rial

en: Yes
it: Sì

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
it: È possibile disattivare questa caratteristica di sicurezza editando il file plugin.xml appropriato.

en: You do not have permission to save to
    %s
it: Permessi non sufficienti per salvare in
    %s

en: You have not specified a problem to be solved
it: Non è stato specificato alcun problema da risolvere

en: You may not delete all sheets in a workbook!
it: Non si possono eliminare tutti i fogli in una cartella di lavoro.

en: You may not use this name twice
it: Impossibile usare due volte questo nome

en: You must select some cell types to search.
it: È necessario selezionare alcuni tipi di celle in cui cercare.

en: You must specify a range to search.
it: È necessario specificare in intervallo di ricerca.

en: You need to select at least one sheet to export
it: È necessario selezionare almeno un foglio da esportare

en: You should introduce a valid number as maximum
it: È necessario introdurre come massimo un numero valido

en: You should introduce a valid number as minimum
it: È necessario introdurre come minimo un numero valido

en: You should introduce one or more dependency cells
it: È necessario introdurre una o più celle di dipendenza

en: Yugoslavia, New Dinars
it: Yugoslavia, Nuovo Dinaro

en: Z-Axis
it: Asse z

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
it: Zbigniew Chyla: sistema dei plugin, i18n

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
it: Zimbawe, Dollari dello Zimbabwe

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Zoom %s to %.0f%%
it: Ingrandimento %s a %.0f%%

en: Zoom the spreadsheet in or out
it: Aumenta o riduce l'ingrandimeno del foglio

en: _ANOVA
it: _Analisi varianza

en: _About
it: I_nformazioni

en: _About Gnumeric
it: I_nformazioni su Gnumeric

en: _Accept
it: _Accetta

en: _Activate All
it: _Attivare tutti

en: _Add
it: A_ggiungi

en: _Add...
it: A_ggiungi...

en: _Add:
it: _Aggiungi:

en: _Adjust to:
it: _Ridimensiona a:

en: _All
it: _Tutto

en: _And
it: _E

en: _Answer
it: _Valori

en: _Areas
it: A_ree

en: _Author:
it: A_utore:

en: _Auto Column Discovery
it: _Ricerca automatica delle colonne

en: _Auto Save...
it: Sal_vataggio automatico...

en: _Auto fit selection
it: _Adatta automaticamente alla selezione

en: _Auto generate names...
it: Genera _automaticamente i nomi...

en: _Autoformat...
it: Formattazione _automatica...

en: _Automatically save every
it: Salvaggio _automatico ogni

en: _Background:
it: S_fondo:

en: _Bins
it: C_lassi

en: _Black and white
it: _Bianco e nero

en: _Bottom
it: _Basso

en: _By Changing Cell:
it: Mo_dificando la cella:

en: _Category:
it: _Categoria:

en: _Cells...
it: _Celle...

en: _Change
it: Cam_bia

en: _Changing cells:
it: Mo_dificando le celle:

en: _Clear
it: _Pulisci

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Colon (:)
it: _Due punti (:)

en: _Column width (pt.):
it: Larghezza _colonna (punti):

en: _Columns
it: C_olonne

en: _Columns to repeat on the left side:
it: _Colonne da ripetere sul lato sinistro:

en: _Comments
it: _Commenti

en: _Consolidate...
it: _Consolida...

en: _Contents
it: _Sommario

en: _Copy
it: _Copia

en: _Copy Cells
it: _Copia celle

en: _Correlation...
it: _Correlazione...

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
it: C_rea uno scenario se la soluzione ottima è trovata

en: _Current sheet
it: _Foglio corrente

en: _Custom
it: _Personalizzato

en: _Damping factor:
it: Fattore di _decadimento:

en: _Data
it: _Dati

en: _Date
it: _Data

en: _Deactivate All
it: _Disattivare tutti

en: _Define...
it: _Definisci...

en: _Delete
it: Eli_mina

en: _Delete Column(s)
it: Eli_mina colonne

en: _Delete Row(s)
it: Eli_mina righe

en: _Delete...
it: Eli_mina...

en: _Descriptive Statistics...
it: Statistica _descrittiva...

en: _Direction:
it: Dire_zione:

en: _Discard
it: S_carta

en: _Distribution:
it: _Distribuzione:

en: _Do not create scenarios
it: _Non creare scenari

en: _Don't change
it: _Non cambiare

en: _Down, then right
it: _Giù, e poi a destra

en: _Duplicate
it: Dup_lica

en: _Edit
it: _Modifica

en: _End:
it: Fi_ne:

en: _Entire workbook
it: _Intera cartella di lavoro

en: _Exponential Smoothing...
it: Smorzamento _esponenziale...

en: _Expression:
it: _Espressione:

en: _Expressions
it: _Espressioni

en: _External Link
it: Collegamento _esterno

en: _File/Preferen_ces...
it: _File/Preferen_ze

en: _Fill
it: _Riempi

en: _Fill color:
it: Colore _riempimento:

en: _Filter
it: _Filtro

en: _Fit Selection %
it: _Adatta alla Selezione %

en: _Fit to:
it: _Adatta a:

en: _Fixed width
it: Larghe_zza fissa

en: _Footer:
it: _Pie` di pagina:

en: _Foreground:
it: Pri_mo piano:

en: _Format
it: _Formato

en: _Format Cells...
it: _Formattazione celle...

en: _Format:
it: _Formato:

en: _Formats
it: _Formati

en: _Fourier Analysis...
it: Analisi di _Fourier...

en: _Freeze Panes
it: _Congela riquadro

en: _Function...
it: _Funzione...

en: _Function:
it: _Funzione:

en: _General
it: _Generale

en: _Goal Seek...
it: Ricerca _obbiettivo...

en: _Goto cell...
it: _Vai alla cella...

en: _Grid lines
it: Linee della _griglia

en: _Group and Outline
it: _Raggruppa e delimita

en: _Group...
it: _Raggruppa...

en: _Header:
it: _Intestazione:

en: _Help
it: A_iuto

en: _Hide
it: _Nascondi

en: _Hide Detail
it: _Nascondi dettagli

en: _Histogram...
it: _Istogramma...

en: _Horizontal Scrollbar
it: Barra di scorrimento _orizzontale

en: _Horizontally
it: _Orizzontalmente

en: _Hyperlink
it: Co_llegamento ipertestuale

en: _Ignore case
it: Ignora _Maiuscole/minuscole

en: _Image...
it: I_mmagine...

en: _Indent:
it: R_ientro:

en: _Insert
it: _Inserisci

en: _Insert Column(s)
it: _Inserisci colonne

en: _Insert Row(s)
it: _Inserisci righe

en: _Insert column(s)
it: Inserisci _colonne

en: _Insert...
it: _Inserisci...

en: _Internal Link
it: Collegamento _interno

en: _Iteration
it: _Iterazione

en: _Justify
it: _Giustificazione

en: _Keywords:
it: _Parole chiave:

en: _Known
it: _Conosciuto

en: _Labels
it: _Etichette

en: _Left
it: _Sinistra

en: _Left Hand Side:
it: _Lato sinistro:

en: _Left section:
it: Sezione di _sinistra:

en: _Limits
it: _Limiti

en: _Linear Model (LP/MILP)
it: Modello _lineare (LP/MILP)

en: _Location
it: _Posizione

en: _Lock
it: _Bloccato

en: _Lower Bound:
it: _Limite inferiore:

en: _Manage Sheets...
it: _Gestisci fogli...

en: _Manual
it: _Manualmente

en: _Mean:
it: _Media:

en: _Merge...
it: _Unisci...

en: _Message:
it: _Messaggio:

en: _Middle section:
it: Sezione ce_ntrale:

en: _Month
it: _Mese

en: _Move
it: _Sposta

en: _Moving Average...
it: _Media mobile...

en: _Name
it: _Nome

en: _Name:
it: _Nome:

en: _New
it: _Nuovo

en: _New View...
it: _Nuova vista...

en: _Object...
it: _Oggetto...

en: _One Factor...
it: Ad _un fattore...

en: _Open...
it: _Apri...

en: _Or
it: _O

en: _Order
it: _Ordina

en: _Other values
it: Altri val_ori

en: _Page
it: _Pagina

en: _Paired Samples: T-Test...
it: Campioni _accoppiati (test T)...

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Paste Cells
it: _Incolla celle

en: _Pattern:
it: _Motivo:

en: _Percentages
it: P_ercentuali

en: _Periodic
it: _Periodico

en: _PivotTable...
it: Tabella pi_vot...

en: _Plot Type
it: Tipo di _tracciato

en: _Plug-ins...
it: _Plugin...

en: _Populations
it: _Popolazioni

en: _Preserves Formats
it: _Preserva formati

en: _Print...
it: Stam_pa...

en: _Prompt Before Saving
it: _Chiedi prima di salvare

en: _Protect Workbook
it: _Proteggere cartella di lavoro

en: _Protect worksheet
it: _Proteggere cartella di lavoro

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
it: Modello quadratico (QP/MIQP)

en: _Quit
it: _Esci

en: _Random
it: _Casuale

en: _Random Generator...
it: Generazione _numeri casuali...

en: _Random Numbers
it: Numeri _casuali

en: _Range
it: _Intervallo

en: _Re-Edit
it: _Modifica di nuovo

en: _Redo
it: _Ripeti

en: _Regression...
it: _Regressione...

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Remove Hyperlink
it: _Rimuovi collegamento ipertestuale

en: _Replace text when typed
it: _Sostituire il testo mentre scrivi

en: _Results
it: _Risultati

en: _Right
it: _Destra

en: _Right Hand Side:
it: Lato _destro:

en: _Right section:
it: Sezione di _destra:

en: _Row
it: Ri_ga

en: _Row Height...
it: Altezza _riga...

en: _Row height (pt.):
it: Altezza _riga (pt.):

en: _Rows
it: Ri_ghe

en: _Rows to repeat on the upper region:
it: _Righe da ripetere nella parte iniziale:

en: _Sampling...
it: Cam_pionamento...

en: _Save
it: _Salva

en: _Save as image
it: _Salva come immagine

en: _Scope:
it: _Visibilità:

en: _Search for
it: C_erca

en: _Search for:
it: C_erca:

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Select...
it: _Seleziona...

en: _Sensitivity
it: _Sensibilità

en: _Separated
it: _Separato

en: _Series...
it: _Serie

en: _Set Cell:
it: Imp_osta cella:

en: _Set Target Cell:
it: _Seleziona cella obiettivo:

en: _Shared
it: _Condivisa

en: _Sheet
it: _Foglio

en: _Shift cells right
it: _Sposta celle a destra

en: _Show All
it: _Mostra tutto

en: _Show Detail
it: _Mostra dettagli

en: _Show Gridlines
it: Mostra le linee della _griglia

en: _Show Labels
it: Mo_stra etichette

en: _Size:
it: D_imensione:

en: _Solver...
it: _Risolutore...

en: _Sort...
it: _Ordina...

en: _Standard Height
it: Altezza _predefinita

en: _Standard Width
it: Larghezza _predefinita

en: _Start:
it: Ini_zio:

en: _Strings
it: _Stringhe

en: _Subject:
it: _Oggetto:

en: _Text:
it: Te_sto:

en: _Tip:
it: _Suggerimento:

en: _Title:
it: _Titolo:

en: _To Value:
it: Al _valore:

en: _To line:
it: _Alla linea:

en: _Toolbars...
it: _Barre degli strumenti...

en: _Tools
it: S_trumenti

en: _Top
it: _Alto

en: _Top-Bottom
it: A_lto - basso

en: _Two Factor...
it: D_ue fattori...

en: _Two Variances: FTest...
it: _Due varianze (Test F) ...

en: _Type:
it: _Tipo:

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Unequal
it: _Disuguali

en: _Ungroup...
it: _Separa....

en: _Unhide
it: _Mostra

en: _Units:
it: _Unità:

en: _Unix (LF)
it: _UNIX (LF)

en: _Unknown
it: _Sconosciuti

en: _Unshared
it: _Non condivisa

en: _Up
it: _Su

en: _Update
it: _Aggiorna

en: _Upper Bound:
it: Limite _superiore:

en: _Use Default
it: _Usa predefinito

en: _Use Separator for 1000's
it: _Usa il separatore per le migliaia

en: _Validate...
it: _Validità...

en: _Value And Probability Input Range:
it: _Valore e probabilità dell'intervallo di ingresso:

en: _Vertical Scrollbar
it: Barra di scorrimento _verticale

en: _Vertically
it: _Verticalmente

en: _View
it: _Visualizza

en: _View...
it: _Vista...

en: _Web Address:
it: Indirizzo _web:

en: _Web Link
it: Collegamento _web

en: _Width...
it: _Larghezza...

en: _With:
it: _Larghezza:

en: _Workbook...
it: _Cartella di lavoro...

en: _Wrap text
it: _Testo a capo

en: _Year
it: A_nno

en: _Zoom...
it: _Ingrandimento...

en: _a Value:
it: Valore _a:

en: _b Value:
it: Valore _a:

en: _minutes
it: _minuti

en: _nu Value:
it: Valore _nu:

en: _p Value:
it: Valore _p:

en: all
it: tutto

en: asterisk
it: asterisco

en: bar
it: barra

en: begins with
it: comincia per

en: black
it: nero

en: blue
it: blu

en: bright blue
it: blue spento

en: bright orange
it: arancione vivace

en: brown gold
it: marrone dorato

en: butterfly
it: farfalla

en: can only be performed on an existing group
it: può essere eseguita solo su un gruppo esistente

en: can't create object for '%s'
it: impossibile creare l'oggetto per «%s»

en: circle
it: cerchio

en: clipboard
it: appunti

en: comments
it: commenti

en: contains
it: contiene

en: contents
it: contenuto

en: cross
it: croce

en: custom
it: personalizzato

en: cyan
it: ciano

en: dark blue
it: blu scuro

en: dark gray
it: grigio scuro

en: dark green
it: verde scuro

en: dark green #2
it: verde scuro n.2

en: dark purple
it: viola scuro

en: dark red
it: rosso scuro

en: date
it: data

en: degrees
it: gradi

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
it: la destinazione non ha un numero uguale di colonne sorgenti (%d invece di %d)
    
    Provare a selezionare una singola cella o un'area della stessa forma e dimensione.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
it: la destinazione non ha un numero uguale di righe sorgenti (%d invece di %d)
    
    Provare a selezionare una singola cella o un'area della stessa forma e dimensione.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
it: la destinazione ha una forma differente dall'originale ((%dRx%dC invece di %dRx%dC)
    
    Provare a selezionare una singola cella o un'area della stessa forma e dimensione.

en: diamond
it: diamante

en: does not begin with
it: non comincia per

en: does not contain
it: non contiene

en: does not end with
it: non termina per

en: does not equal
it: non è uguale a

en: dull blue
it: blu spento

en: dull blue #2
it: verde spento n.2

en: dull green
it: verde spento

en: dull purple
it: viola spento

en: ends with
it: termina per

en: equals
it: è uguale a

en: error parsing line
it: errore nel parsare la linea

en: external references
it: riferimenti esterni

en: formats
it: formati

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
it: gnumeric versione «%s»
    datadir := «%s»
    libdir := «%s»

en: gold
it: oro

en: gray
it: grigio

en: green
it: verde

en: half bar
it: mezza barra

en: has a circular reference
it: ha un riferimento circolare

en: hourglass
it: clessidra

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is greater than or equal to
it: è maggiore o uguale a

en: is less than
it: è minore di

en: is less than or equal to
it: è mimore o uguale a

en: light blue
it: blu chiaro

en: light brown
it: marrone chiaro

en: light cyan
it: ciano chiaro

en: light gray
it: grigio chiaro

en: light green
it: verde chiaro

en: light orange
it: arancione chiaro

en: light purple
it: viola chiaro

en: light yellow
it: giallo chiaro

en: lime
it: limone

en: none
it: nessuno

en: nu_1 Value:
it: Valore nu_1:

en: nu_2 Value:
it: Valore nu_2:

en: orange
it: arancione

en: page
it: pagina

en: pages
it: pagine

en: path
it: percorso

en: pink
it: rosa

en: pts
it: pti

en: purple
it: viola

en: purple #2
it: viola n.2

en: red
it: rosso

en: red purple
it: rosso porpora

en: red-orange
it: rosso arancio

en: result passes the sheet boundary
it: il risultato oltrepassa il limite del foglio

en: sky blue
it: blu cielo

en: sky blue #2
it: blu cielo n.2

en: square
it: quadrato

en: t-Test
it: Test T

en: t-Test (%s)
it: Test T (%s)

en: t-Test, paired (%s)
it: Test T, accoppiati (%s)

en: time
it: orario

en: triangle down
it: triangolo giu

en: triangle left
it: triangolo sinistra

en: triangle right
it: triangolo destra

en: triangle up
it: triangolo su

en: very dark gray
it: grigio molto scuro

en: white
it: bianco

en: yellow
it: giallo

en: z-Test
it: Test Z

en: z-Test (%s)
it: Test Z (%s)
