gtkhtml 0.8.2 - en to it translation catalogue (355 entries)

en: %s Dictionary
it: Dizionario %s

en: ***text***
it: ***testo***

en: <None>
it: <Nessuno>

en: <center><table bgcolor="#c0c0c0" cellspacing="0" cellpadding=@border@><tr><td><table bgcolor="#f2f2f2" cellspacing="0" cellpadding="8" width="100%"><tr><td align="center"><img @src@@alt@@width@@height@align=top border=0></td></tr></table></td></tr></table></center>
it: <center><table bgcolor=\"#c0c0c0\" cellspacing=\"0\" cellpadding=@border@><tr><td><table bgcolor=\"#f2f2f2\" cellspacing=\"0\" cellpadding=\"8\" width=\"100%\"><tr><td align=\"center\"><img @src@@alt@@width@@height@align=top border=0></td></tr></table></td></tr></table></center>

en: <center><table bgcolor="#c0c0c0" cellspacing="0" cellpadding=@border@><tr><td><table bgcolor="#f2f2f2" cellspacing="0" cellpadding="8" width="100%"><tr><td align="center"><img @src@@alt@@width@@height@align=top border=0></td></tr><tr><td><b>[Place your comment here]</td></tr></table></td></tr></table></center>
it: <center><table bgcolor=\"#c0c0c0\" cellspacing=\"0\" cellpadding=@border@><tr><td><table bgcolor=\"#f2f2f2\" cellspacing=\"0\" cellpadding=\"8\" width=\"100%\"><tr><td align=\"center\"><img @src@@alt@@width@@height@align=top border=0></td></tr><tr><td><b>[Inserire qui il proprio commento]</td></tr></table></td></tr></table></center>

en: A_ddress
it: Indiri_zzo

en: Active Link Color
it: Colore collegamento attivo

en: Add Keyboard Shortcuts
it: Aggiunta di scorciatoie da tastiera

en: Address
it: Indirizzo

en: Align
it: Allinea

en: Alignment
it: Allineamento

en: Alignment:
it: Allineamento:

en: Alphabeta item
it: Elemento alfabetico

en: Alphabetical List
it: Lista alfabetica

en: Apply changes to:
it: Applica modifiche a:

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatically detect links
it: Riconoscimento automatico dei collegamenti

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Behavior
it: Comportamento

en: Blue
it: Blu

en: Blue 3D
it: Blu tridimensionale

en: Blue Ink
it: Inchiostro blu

en: Bold
it: Grassetto

en: Border
it: Bordo

en: Border:
it: Bordo:

en: Bottom
it: Basso

en: Bulleted List
it: Lista puntata

en: Cannot allocate default font for printing
it: Impossibile allocare il carattere predefinot per la stampa

en: Cannot execute GNOME Spell control applet
    Try to install GNOME Spell if you don't have it installed.
it: Impossibile eseguire l'applet di controllo di GNOME Spell.
    Provare ad installare GNOME Spell se non lo si è installato.

en: Caption
it: Intestazione

en: Case _sensitive
it: _Maiuscole/minuscole

en: Cell
it: Cella

en: Cell Style...
it: Stile della cella...

en: Cell contents
it: Contenuto della cella

en: Center
it: Centro

en: Center justifies the paragraphs
it: Giustifica i paragrafi al centro

en: Check spelling of the document
it: Verifica ortografica del documento

en: Click will follow this URL
it: Il clic condurrà all'URL

en: Click will follow this URL:
it: Il clic condurrà all'URL:

en: Color
it: Colore

en: Color:
it: Colore:

en: Colors
it: Colori

en: Column
it: Colonna

en: Column after
it: Colonna dopo

en: Column before
it: Colonna prima

en: Column span:
it: Spaziatura colonna:

en: Columns:
it: Colonne:

en: Composer Properties
it: Proprietà del compositore

en: Composer Properties planned
it: Proprietà pianificate del compositore

en: Configure spell checking
it: Configura controllo ortografico

en: Copy
it: Copia

en: Copy selection to clipboard
it: Copia la selezione negli appunti

en: Copy the selection
it: Copia la selezione

en: Could not initialize Bonobo!
it: Impossibile inizializzare Bonobo!

en: Could not load glade file.
it: Impossibile caricare il file glade.

en: Cr_ying
it: _Pianto

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Current _Languages
it: _Lingue disponibili

en: Cut
it: Taglia

en: Cut selection to clipboard
it: Taglia la selezione negli appunti

en: Cut the selection
it: Taglia la selezione

en: Dark header
it: Intestazione scura

en: Description:
it: Descrizione:

en: Document Base
it: Base del documento

en: Document Title
it: Titolo del documento

en: Dot item
it: Elemento punto

en: Editable
it: Modificabile

en: Enable
it: Abilita

en: Enable spell checking
it: Abilitare controllo ortografico

en: Error loading file '%s': %s
it: Errore nel caricare il file "%s": %s

en: Find
it: Trova

en: Find A Regular Expression
it: Cerca un'espressione regolare

en: Find And Replace
it: Trova e sostituisci

en: Find Regular E_xpression...
it: Trova _espressione regolare...

en: Find Regular Expression
it: Trova espressione regolare

en: Find _Again
it: Trova successi_vo

en: Find again
it: Trova successivo

en: Find and Replace
it: Trova e sostituisci

en: Fixed Width Font
it: Carattere a larghezza fissa

en: Fixed width
it: Larghezza fissa

en: Flat gray
it: Grigio piatto

en: Follow
it: Segui

en: Font size
it: Dimesione carattere

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: For printing
it: Per la stampa

en: For_mat
it: F_ormato

en: Foreground color
it: Colore in primo piano

en: Frame
it: Cornice

en: GNOME HTML Editor
it: Editor HTML per GNOME

en: GNOME HTML Editor Control
it: Controllo dell'editor HTML per GNOME

en: GNOME HTML Editor Factory
it: Fabbrica dell'editor HTML per GNOME

en: Grab keys
it: Cattura tasti

en: Green
it: Verde

en: GtkHTML Editor Control
it: Controllo Editor HTML

en: GtkHTML Editor Test Container
it: Container di test Editor HTML

en: GtkHTML Test
it: Test GtkHTML

en: GtkHTML Test Application
it: Applicazione test GtkHTML

en: Header
it: Intestazione

en: Header 1
it: Intestazione 1

en: Header 2
it: Intestazione 2

en: Header 3
it: Intestazione 3

en: Header 4
it: Intestazione 4

en: Header 5
it: Intestazione 5

en: Header 6
it: Intestazione 6

en: Header _1
it: Intestazione _1

en: Header _2
it: Intestazione _2

en: Header _3
it: Intestazione _3

en: Header _4
it: Intestazione _4

en: Header _5
it: Intestazione _5

en: Header _6
it: Intestazione _6

en: Height:
it: Altezza:

en: Horizontal alignment:
it: Allineamento orizzontale:

en: Horizontal:
it: Orizzontale:

en: Html test
it: Test Html

en: Image
it: Immagine

en: Image Style...
it: Stile dell'immagine...

en: Image frame
it: Cornice immagine

en: Indent
it: Rientra

en: Indents the paragraphs less
it: Diminuisce il rientro dei paragrafi

en: Indents the paragraphs more
it: Aumenta il rientro dei paragrafi

en: Information
it: Informazioni

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Crying smiley into document...
it: Inserisce una faccina che piange nel documento...

en: Insert Frown smiley into document...
it: Inserisce una faccina di disapprovazione nel documento...

en: Insert HTML file into document...
it: Inserisce un file HTML nel documento...

en: Insert HTML link into document...
it: Inserisce un collegamento HTML nel documento...

en: Insert HTML template into document...
it: Inserisce un modello HTML nel documento...

en: Insert Indifferent smiley into document...
it: Inserisce una faccina indifferente nel documento...

en: Insert Laughing smiley into document...
it: Inserisce una faccina allegra nel documento...

en: Insert Lick smiley into document...
it: Inserisce una faccina linguacciuta nel documento...

en: Insert Oh no! smiley into document...
it: Inserisce una faccina Oh, no! nel documento...

en: Insert Smile smiley into document...
it: Inserisce una faccina sorridente nel documento...

en: Insert Surprised smiley into document...
it: Inserisce una faccina sorpresa nel documento...

en: Insert Undecided smiley into document...
it: Inserisce una faccina indecisa nel documento...

en: Insert Wink smiley into document...
it: Inserisce una faccina ammiccante nel documento...

en: Insert image into document...
it: Inserisce un'immagine nel documento...

en: Insert link
it: Inserisci collegamento

en: Insert rule into document...
it: Inserisci linea orizzontale nel documento...

en: Insert table into document...
it: Inserisce una tabella nel documento...

en: Insert text file into document...
it: Inserisce un file di testo nel documento...

en: Insert: HTML File
it: Inserimento di file HTML

en: Insert: Text File
it: Inserimento file di testo

en: Italic
it: Corsivo

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Left
it: Sinistra

en: Left align
it: Allinea a sinistra

en: Left justifies the paragraphs
it: Giustifica i paragrafi a sinistra

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Li_ck
it: Lin_guaccia

en: Link
it: Collegamento

en: Link Style...
it: Stile del collegamento...

en: Link insert
it: Inserisci collegamento

en: Link properties
it: Proprietà collegamento

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Location
it: Posizione

en: Make the current Paragraph style Normal
it: Rende «Normale» lo stile del paragrafo corrente

en: Make the current Paragraph style Preformat
it: Rende «Preformattato» lo stile del paragrafo corrente

en: Make the current paragraph a bulleted list
it: Rende il paragrafo corrente una lista puntata

en: Make the current paragraph a list with roman numerals
it: Rende il paragrafo corrente una lista con numeri romani

en: Make the current paragraph a numbered list
it: Rende in paragrafo corrente una lista numerata

en: Make the current paragraph an H1 header
it: Rende il paragrafo corrente un'intestazione H1

en: Make the current paragraph an H2 header
it: Rende il paragrafo corrente un'intestazione H2

en: Make the current paragraph an H3 header
it: Rende il paragrafo corrente un'intestazione H3

en: Make the current paragraph an H4 header
it: Rende il paragrafo corrente un'intestazione H4

en: Make the current paragraph an H5 header
it: Rende il paragrafo corrente un'intestazione H5

en: Make the current paragraph an H6 header
it: Rende il paragrafo corrente un'intestazione H6

en: Make the current paragraph an address
it: Rende il paragrafo corrente un indirizzo

en: Make the current paragraph an alphabetical list
it: Rende il paragrafo corrente una lista alfabetica

en: Makes the text bold
it: Rende il testo grassetto

en: Makes the text italic
it: Rende il testo corsivo

en: Middle
it: Centro

en: Miscellaneous
it: Varie

en: New Link Color
it: Colore collegamento nuovo

en: New shortcut:
it: Nuova scorciatoia:

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Note
it: Annotazione

en: Number item
it: Elemento numero

en: Numbered List
it: Lista numerata

en: Numbered _List
it: Lista _numerata

en: Oh _no!
it: Oh, _no!

en: On screen
it: Su schermo

en: Open file...
it: Apertra file...

en: Orange
it: Arancione

en: Other
it: Altro

en: Other...
it: Altro...

en: Padding
it: Margine

en: Padding:
it: Margine:

en: Page
it: Pagina

en: Page Style...
it: Stile della pagina...

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Paragraph Style...
it: Stile del paragrafo...

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Quotation
it: Incolla citazione

en: Paste _Quotation
it: Incolla cita_zione

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Paste the clipboard
it: Incolla gli appunti

en: Paste the clipboard as a quotation
it: Incolla gli appunti come una citazione

en: Percent
it: Percentuale

en: Percent %
it: Percentuale %

en: Perforated Paper
it: Carta perforata

en: Pixels
it: Pixel

en: Pixmap:
it: Immagine:

en: Place your text here
it: Inserire qui il proprio testo

en: Plain
it: Semplice

en: Points
it: Punti:

en: Preformat
it: Preformattato

en: Print pre_view
it: Antepri_ma di stampa

en: Print preview
it: Anteprima di stampa

en: Properties
it: Proprietà

en: Purple
it: Viole

en: Rectangles
it: Rettangoli

en: Red
it: Rosso

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo previously undone change
it: Ripete la modifica precedentemente annullata

en: Redo the undone action
it: Ripete l'azione annullata

en: Reload the page
it: Ricarica la pagina

en: Remove link
it: Rimuovi collegamento

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace confirmation
it: Conferma sostituzione

en: Replace:
it: Sostituisci:

en: Reset
it: Reimposta

en: Right
it: Destra

en: Right align
it: Allinea a destra

en: Right justifies the paragraphs
it: Giustifica i paragrafi a destra

en: Roman List
it: Lista romana

en: Roman Numeral List
it: Lista numeri romani

en: Roman item
it: Elemento romano

en: Row
it: Riga

en: Row above
it: Riga sopra

en: Row below
it: Riga sotto

en: Row span:
it: Spaziatura riga:

en: Rows:
it: Righe:

en: Rule
it: Linea orizzontale

en: Rule Style...
it: Stile della linea...

en: Sample
it: Esempio

en: Save file as...
it: Salvataggio file come...

en: Search _backward
it: Cerca in_dietro

en: Select HTML fixed width font
it: Selezione di un carattere a spaziatura fissa in HTML

en: Select HTML fixed width font for printing
it: Selezione di un carattere a spaziatura fisso in HTML per la stampa

en: Select HTML variable width font
it: Selezione di un carattare HTML proporzionale

en: Select HTML variable width font for printing
it: Selezione di un carattere HTML proporzionale per la stampa

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Select the entire contents of the document
it: Seleziona l'intero contenuto del documento

en: Shaded
it: Ombreggiata

en: Shortcuts _type:
it: _Tipo di scociatoie:

en: Show animated images
it: Mostrare immagini animate

en: Size
it: Dimensione

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing:
it: Spaziatura

en: Spell checker
it: Correttore ortografico

en: Spelling Error Color
it: Colore errore grammaticale

en: Strikeout
it: Barrato

en: Strikes out the text
it: Rende il testo barrato

en: Style
it: Stile

en: Style:
it: Stile:

en: Su_perscript
it: A_pice

en: Su_rprised
it: So_rpreso

en: Submit Query
it: Invia richiesta

en: Subs_cript
it: Pe_dice

en: Subscript
it: Pedice

en: Superscript
it: Apice

en: Table
it: Tabella

en: Table Insert
it: Inserisci nella tabella

en: Table Style...
it: Stile della tabella...

en: Table delete
it: Elimina nella tabella

en: Table insert
it: Inserisci nella tabella

en: Te_mplate...
it: Mo_dello...

en: Te_xt file...
it: File di _testo...

en: Template
it: Modello

en: Test URL...
it: Testo dell'URL..

en: Text
it: Testo

en: Text Style...
it: Stile del testo...

en: The Monospace font to use for typewriter text
it: Il tipo di carattere a spaziatura fissa da usare nel testo tipo macchina da scrivere

en: The base URL for relative references
it: L'URL di base per i riferimenti relativi

en: The color of active link elements
it: Il colore di un elemento collegamento attivo

en: The color of new link elements
it: Il colore di un elemento collegamento nuovo

en: The color of the spelling error markers
it: Il colore per contraddistinguere un errore grammaticale

en: The color of visited link elements
it: Il colore di un elemento collegamento visitato

en: The editted cell was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
it: La cella modificata è stata rimossa dal documento.
    Impossibile applicare le modifiche.

en: The editted image was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
it: L'immagine modificata è stata rimossa dal documento.
    Impossibile applicare le modifiche.

en: The editted link was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
it: Il collegamento modificato è stato rimosso dal documento.
    Impossibile applicare le modifiche.

en: The editted paragraph was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
it: Il paragrafo modificato è stato rimosso dal documento.
    Impossibile applicare le modifiche.

en: The editted rule was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
it: La riga modificata è stata rimossa dal documento.
    Impossibile applicare le modifiche.

en: The editted table was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
it: La tabella modificata è stata rimossa dal documento.
    Impossibile applicare le modifiche.

en: The editted text was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
it: Il testo modificato è stato rimosso dal documento.
    Impossibile applicare le modifiche.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
it: Il mattino ha l'oro in bocca.

en: The title of the current document
it: Il titolo del documento corrente

en: Thickness:
it: Spessore:

en: Toggle typewriter font style
it: Attiva/disattiva carattere non proporzionale a spaziatura fissa monospaziato

en: Top
it: Alto

en: Typewriter
it: Spaziatura fissa

en: Underline
it: Sottolineato

en: Underlines the text
it: Rende il testo sottolineato

en: Undo
it: Annulla

en: Undo previous changes
it: Annulla la modifica precedente

en: Undo the last action
it: Annulla l'ultima azione

en: Unindent
it: Togli rientro

en: Variable width
it: Larghezza proporzionale

en: Vertical:
it: Verticale:

en: Visited Link Color
it: Colore collegamento visitato

en: Whether the html can be edited
it: Indica se l'html può essere modificato

en: Width:
it: Larghezza:

en: With:
it: Larghezza:

en: Yellow
it: Giallo

en: Yellow, flowers
it: Giallo floreale

en: _Add
it: A_ggiungi

en: _Alignment
it: _Allineamento

en: _Alphabetical List
it: Lista _alfabetica

en: _Backward
it: I_ndietro

en: _Bold
it: _Grassetto

en: _Bulleted List
it: Lista _puntata

en: _Center
it: _Centro

en: _Copy
it: _Copia

en: _Decrease Indent
it: Rid_uci rientro

en: _Delete
it: Eli_mina

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Find...
it: Tr_ova...

en: _Font Size
it: _Dimesione carattere

en: _Frown
it: _Disapprovazione

en: _HTML file...
it: File _HTML...

en: _Heading
it: _Intestazione

en: _Image...
it: I_mmagine...

en: _Increase Indent
it: Aum_enta rientro

en: _Indifferent
it: In_differente

en: _Insert
it: I_nserisci

en: _Italic
it: _Corsivo

en: _Laughing
it: A_llegro

en: _Left
it: _Sinistra

en: _Link...
it: Co_llegamento...

en: _Normal
it: _Normale

en: _Page...
it: _Pagina...

en: _Paragraph...
it: Paragra_fo...

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Plain text
it: _Testo semplice

en: _Preformat
it: _Preformattato

en: _Redo
it: _Ripeti

en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: _Replace...
it: Sostit_uisci...

en: _Right
it: _Destra

en: _Roman Numeral List
it: Lista numeri _romani

en: _Rule...
it: Li_nea...

en: _Smile
it: _Sorriso

en: _Smiley
it: _Faccine

en: _Spell Check Document...
it: _Controllo ortografico...

en: _Strikeout
it: _Barrato

en: _Style
it: S_tile

en: _Table...
it: _Tabella...

en: _Text...
it: _Testo...

en: _Undecided
it: _Indeciso

en: _Underline
it: _Sottolineato

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Wink
it: A_mmiccante
