libgtop - en to it translation catalogue (206 entries)

en: Address
it: Indirizzo

en: Address of beginning of code segment
it: Indirizzo dell'inizio del segmento codice

en: Address of end of code segment
it: Indirizzo della fine del segmento codice

en: Address of the bottom of stack segment
it: Indirizzo del fondo del segmento stack

en: Adjust on exit max value
it: Massimo valore di adjust-on-exit

en: Available blocks
it: Blocchi disponibili

en: Background read from tty
it: Lettura in background dalla tty

en: Background write to tty
it: Scrittura in background sulla tty

en: Basename of executable file in call to exec()
it: Nome dell'eseguibile chiamato da exec()

en: Bit field indicating which CPU is currently running
it: Campo in bit che indica quale CPU sta attualmente eseguendo

en: Blocked
it: Bloccato

en: Buffers
it: Buffer

en: Bytes In
it: Byte in ingresso

en: Bytes Out
it: Byte in uscita

en: Bytes Total
it: Totale byte

en: CPU Time in System Mode
it: Tempo di CPU in modalità di sistema

en: CPU Time in User Mode
it: Tempo di CPU in modalità utente

en: CPU Time in User Mode (nice)
it: Tempo di CPU in modalità utente (nice)

en: CPU Time in the Idle Task
it: Tempo di CPU in idle

en: CPU Usage
it: Uso di CPU

en: CPU limit exceeded
it: Superato il limite della CPU

en: Cached
it: In cache

en: Child status has changed
it: Lo stato del figlio è cambiato

en: Collisions
it: Collisioni

en: Command line arguments of the process
it: Argomenti della linea di comando dei processi

en: Current limit in bytes on the rss of the process (usually 2,147,483,647).
it: Limite corrente in byte dell'rss del processo (di solito 2.147.483.647).

en: Data resident set size
it: Dimensioni insieme residente dati

en: Default max size of queue
it: Dimensioni massime predefinite della coda

en: Don't fork into background
it: Non fare fork in background

en: Effective Group ID
it: ID effettivo gruppo

en: Effective User ID
it: ID effettivo utente

en: Enable debugging
it: Abilita debug

en: Enable verbose output
it: Abilita output prolisso

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
it: Errore nell'opzione %s: %s.
    Eseguire '%s --help' per vedere una lista completa delle opzioni per la linea di comando.

en: Errors In
it: Errori in ingresso

en: Errors Out
it: Errori in uscita

en: Errors Total
it: Totale errori

en: File System Usage
it: Uso del filesystem

en: File size limit exceeded
it: Superato il limite nella dimensione dei file

en: Free Memory
it: Memoria libera

en: Free Swap Space
it: Spazio di swap libero

en: Free blocks
it: Blocchi liberi

en: Free blocks available to non-superusers
it: Blocchi liberi disponibili per i non superuser

en: Free blocks available to the superuser
it: Blocchi liberi disponibili per il superuser

en: Free file nodes
it: Nodi file liberi

en: Free memory size in kB
it: Memoria libera in kB

en: Frequency
it: Frequenza

en: Full device number of controlling terminal
it: Numero di device del terminale di controllo

en: GID of process
it: GID del processo

en: Group ID
it: ID gruppo

en: I/O now possible
it: I/O adesso possibile

en: Input bytes
it: Byte in ingresso

en: Interface Flags
it: Flag delle interfacce

en: Invoked from inetd
it: Invocato da inetd

en: Kernel scheduling priority
it: Priorità di scheduling nel kernel

en: Last PID
it: Ultimo PID

en: Last Processor
it: Ultimo processore

en: Length in bytes of the returned string.
it: Lunghezza in byte della stringa restituita.

en: List of currently mounted filesystems
it: Lista dei filesystem correntemente montati

en: List of running Processes
it: Lista dei processi in esecuzione

en: Load Average
it: Media di carico

en: Load Averange
it: Carico medio

en: Locked
it: Bloccata

en: Mask of blocked signals
it: Maschera dei segnali bloccati

en: Mask of caught signals
it: Maschera dei segnali catturati

en: Mask of ignored signals
it: Maschera dei segnali ignorati

en: Mask of pending signals
it: Maschera dei segnali pendenti

en: Max number of arrays
it: Numero massimo di array

en: Max number of segments
it: Massimo numero di segmenti

en: Max number of undo entries per process
it: Massimo numero di voci undo per processo

en: Max ops per semop call
it: Massimo numero di op per chiamata semop

en: Max queues system wide
it: Numero massimo di code nel sistema

en: Max segment size
it: Dimensioni massime del segmento

en: Max semaphores per array
it: Numero massimo di semafori per array

en: Max semaphores system wide
it: Massimo numero di semafori nel sistema

en: Max shared segments per process
it: Massimo numero di segmenti condivisi per processo

en: Max size of message
it: Massime dimensioni di un messaggio

en: Max total shared memory
it: Totale massimo di memoria condivisa

en: Maximum Transfer Unit
it: Massima unit? di trasferimento

en: Memory Usage
it: Uso di memoria

en: Memory in locked pages in kB
it: Memoria in pagine bloccate in kB

en: Memory used from user processes in kB
it: Memoria usata nei processi utente in kB

en: Message Queue Limits
it: Limiti code dei messaggi

en: Min segment size
it: Dimensioni minime del segmento

en: Mount List
it: Lista di mount

en: Network Load
it: Carico di rete

en: Number of Tasks
it: Numero di processi

en: Number of clock ticks since system boot
it: Numero di tick dall'avvio del sistema

en: Number of clock ticks the system spent in system mode
it: Numero di tick trascorsi in modalit? di sistema

en: Number of clock ticks the system spent in the idle task
it: Numero di tick trascorsi in idle

en: Number of clock ticks the system spent in user mode
it: Numero di tick trascorsi in modalit? utente

en: Number of clock ticks the system spent in user mode (nice)
it: Numero di tick trascorsi in modalit? utente (nice)

en: Number of entries in message map
it: Numero di voci nella mappa dei messaggi

en: Number of entries in semaphore map
it: Numero di voci nella mappa dei semafori

en: Number of input bytes
it: Numero di byte in ingresso

en: Number of jobs running simultaneously averaged over 1, 5 and 15 minutes
it: Numero di job eseguiti simultaneamente (media su 1, 5 e 15 minuti)

en: Number of list elements
it: Numero di elementi della lista

en: Number of output bytes
it: Numero di byte in uscita

en: Number of pages of shared (mmap'd) memory
it: Numero di pagine nella memoria condivisa (mmap)

en: Number of pages of virtual memory
it: Numero di pagine di memoria virtuale

en: Number of resident set (non-swapped) pages
it: Numero di pagine nell'insieme residente (non in swap)

en: Number of system message headers
it: Numero di intestazioni dei messaggi di sistema

en: Number of tasks currently running
it: Numero di processi attualmente in esecuzione

en: Number of undo structures system wide
it: Numero di strutture di undo nel sistema

en: Output bytes
it: Byte in uscita

en: PID of parent process
it: PID del processo padre

en: PPP State
it: Stato del PPP

en: PPP Statistics
it: Statistiche PPP

en: Packets In
it: Pacchetti in ingresso

en: Packets Out
it: Pacchetti in uscita

en: Packets Total
it: Totale pacchetti

en: Page In
it: Pagine in ingresso

en: Page Out
it: Pagine in uscita

en: Percent:
it: Percentuale:

en: Priority
it: Priorità

en: Process Arguments
it: Argomenti dei processi

en: Process ID
it: ID processo

en: Process Kernel Data information
it: Informazioni sui dati di kernel dei processi

en: Process Memory Map
it: Mappa di memoria dei processi

en: Process Memory information
it: Informazioni sulla memoria dei processi

en: Process Segment information
it: Informazioni sul segmento dei processi

en: Process Signal information
it: Informazioni sui segnali dei processi

en: Process Status information
it: Informazioni sullo stato dei processi

en: Process Time information
it: Informazioni sui tempi dei processi

en: Process UID and TTY information
it: Informazioni su UID e TTY dei processi

en: Process group ID
it: ID gruppo del processo

en: Processor
it: Processore

en: Real GID of process
it: GID reale del processo

en: Real UID of process
it: UID reale del processo

en: Real time accumulated by process (should be utime + stime)
it: Tempo reale accumulato dal processo (dovrebbe essere utime + stime)

en: Resident
it: Residente

en: Resident Set Size
it: Dimensioni dell'insieme residente

en: Resident Set Size Limit
it: Limite delle dimensioni dell'insieme residente

en: Running Tasks
it: Processi in esecuzione

en: SMP CPU Flags
it: Flag CPU SMP

en: SMP CPU Time in System Mode
it: Tempo di CPU SMP in modalit? di sistema

en: SMP CPU Time in User Mode
it: Tempo di CPU SMP in modalit? utente

en: SMP CPU Time in User Mode (nice)
it: Tempo di CPU SMP in modalit? utente (nice)

en: SMP CPU Time in the Idle Task
it: Tempo di CPU SMP in idle

en: SMP Total CPU Time
it: Tempo di CPU totale SMP

en: SMP kernel-mode CPU time accumulated by process
it: Tempo di CPU SMP modalit? kernel accumulato dal processo

en: SMP user-mode CPU time accumulated by process
it: Tempo di CPU SMP modalit? utente accumulato dal processo

en: Semaphore Set Limits
it: Limiti semafori

en: Semaphore max value
it: Massimo valore dei semafori

en: Server Features
it: Funzionalit? del server

en: Session
it: Sessione

en: Session ID
it: ID sessione

en: Share
it: Condivisa

en: Shared Memory
it: Memoria condivisa

en: Shared Memory Limits
it: Limiti memoria condivisa

en: Shared memory size in kB
it: Memoria condivisa in kB

en: Shared-Lib resident set size
it: Dimensioni insieme residente librerie condivise

en: Signal
it: Segnale

en: Single-Char code for process state (S=sleeping)
it: Codice per lo stato del processo (S=sleeping)

en: Size
it: Dimensioni

en: Size in kilobytes of message pool
it: Dimensioni in kylobyte del message pool

en: Size of a single list element
it: Dimensioni di un elemento della lista

en: Size of buffers kB
it: Dimensione dei buffer in kB

en: Size of cached memory in kB
it: Dimensione della memoria in cache in kB

en: Stack resident set size
it: Dimensioni insieme residente stack

en: Standard unix nice level of process
it: Livello di nice standard del processo

en: Start time of process in seconds since the epoch
it: Istante di avvio del processo in secondi a partire dall'epoch

en: State
it: Stato

en: Subnet
it: Sottorete

en: Swap Usage
it: Uso di swap

en: System Uptime
it: Uptime del sistema

en: The current EIP (32-bit instruction pointer).
it: Il valore attuale di EIP (Instruction Pointer a 32 bit)

en: The current value of esp (32-bit stack pointer), as found in the kernel stack page for the process.
it: Il valore di ESP (stack pointer a 32 bit) come fornito dalla pagina dello stack per il processo.

en: The time (in jiffies) of the process's next timeout
it: Il tempo (in jiffy) del prossimo timeout del processo

en: This is the textual name of the `nwchan' field.
it: Questo è il nome del campo `nwchan'.

en: Tick Frequency
it: Frequenza dei tick

en: Tick frequency
it: Frequenza dei tick

en: Tick frequency (default is 100)
it: Frequenza dei tick (il valore predefinito è 100)

en: Ticks (%ld per second):
it: Tick (%ld per secondo):

en: Time in seconds since system boot
it: Tempo in secondi dall'avvio del sistema

en: Time in seconds the system spent in the idle task since system boot
it: Tempo in secondi che il sistema ha passato in idle dall'avvio del sistema

en: Time of last system boot in seconds since the epoch
it: Istante dell'ultimo avvio del sistema in secondi a partire dall'epoch

en: Total
it: Totale

en: Total # of pages of memory
it: N. totale di pagine in memoria

en: Total (%)
it: Totale (%)

en: Total CPU Time
it: Tempo di CPU totale

en: Total Memory
it: Memoria totale

en: Total Swap Space
it: Spazio di swap totale

en: Total blocks
it: Blocchi totali

en: Total file nodes
it: Nodi file totali

en: Total number of swap pages that have been brought in since system boot
it: Numero totale di pagine di swap caricate dall'avvio del sistema

en: Total number of swap pages that have been brought out since system boot
it: Totale di pagine di swap scaricate dall'avvio del sistema

en: Total number of tasks
it: Numero totale di processi

en: Total physical memory in kB
it: Memoria fisica totale in kB

en: Total size of list
it: Dimensioni totali della lista

en: UID of process
it: UID del processo

en: Used Memory
it: Memoria usata

en: Used Swap Space
it: Spazio di swap usato

en: Used memory size in kB
it: Memoria usata in kB

en: User
it: Utente

en: User (%)
it: Utente (%)

en: User ID
it: ID utente

en: User defined signal 1
it: Segnale definito dall'utente 1

en: User defined signal 2
it: Segnale definito dall'utente 2

en: Virtual
it: Virtuale

en: kernel-mode CPU time accumulated by process
it: Tempo di CPU in modalità kernel accumulato dal processo

en: read %d byte | read %d bytes
it[0]: letto %d byte
it[1]: letti %d byte

en: read data %d byte | read data %d bytes
it[0]: letto %d byte di dati
it[1]: letti %d byte di dati

en: read data size
it: dimensione dei dati letti

en: user-mode CPU time accumulated by process
it: Tempo di CPU in modalità utente accumulato dal processo

en: write %d byte | write %d bytes
it[0]: scrittura di %d byte
it[1]: scrittura di %d byte
