nautilus 2.4.x - en to it translation catalogue (1265 entries)

en:  (another copy)
it:  (seconda copia)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
it[0]:  (contiene %d oggetto)
it[1]:  (contiene %d oggetti)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
it[0]:  (contengono in totale %d oggetto)
it[1]:  (contengono in totale %d oggetti)

en:  (copy)
it:  (copia)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
it: «%s» non può aprire «%s» perché «%s» non può accedere ai file nelle posizioni «%s».

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
it: «%s» non può aprire «%s» perché «%s» non può accedere ai file nelle posizioni «%s».

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
it: Non è possibile copiare «%s» perché non si hanno permessi di lettura.

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
it: Non è possibile eliminare «%s» perché è in un disco in sola lettura.

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
it: Non è possibile eliminare «%s» perché la modifica della cartella di livello superiore richiede permessi più elevati.

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
it: Non è possibile spostare «%s» perché si tratta di in un disco in sola lettura.

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
it: Non è possibile spostare perché sono necessari permessi più elevati per modificare «%s» o la cartella di livello superiore.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
it: Impossibile trovare «%s». Forse è stato eliminato di recente.

en: "%s" is an executable text file.
it: «%s» è un file di testo eseguibile.

en: "%s" is not a valid location.
it: La stringa «%s» non è un nome di posizione valido.

en: "%s" selected
it: Selezionato «%s»

en: "%s" selected (%s)
it: Selezionato «%s» (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
it: Selezionare il comando «Incolla i file» per copiare «%s»

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
it: Selezionare il comando «Incolla i file» per spostare «%s»

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
it: %A, %-d %B %Y alle %-H.%M.%S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
it: %a, %-d %b %Y alle %-H.%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
it: %a, %-d %b %Y alle %-H.%M.%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
it: %-d %b %Y alle %-H.%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
it: %-d %b %Y, %-H.%M

en: %d folder selected | %d folders selected
it[0]: %d cartella selezionata
it[1]: %d cartelle selezionate

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
it[0]: %d oggetto selezionato (%s)
it[1]: %d oggetti selezionati (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
it[0]: %d oggetto, con dimensione %s
it[1]: %d oggetti, in totale %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
it[0]: %d altro oggetto selezionato (%s)
it[1]: %d altri oggetti selezionati (%s)

en: %dnd link to %s
it: collegamento %d a %s

en: %drd link to %s
it: collegamento %d a %s

en: %dst link to %s
it: collegamento %d a %s

en: %dth link to %s
it: collegamento %d a %s

en: %ld of %ld
it: %ld di %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
it: %-d/%m/%y, %-H.%M

en: %m/%d/%y
it: %d/%m/%y

en: %s (%dnd copy)%s
it: %s (copia %d)%s

en: %s (%drd copy)%s
it: %s (copia %d)%s

en: %s (%dst copy)%s
it: %s (copia %d)%s

en: %s (%dth copy)%s
it: %s (copia %d)%s

en: %s (another copy)%s
it: %s (seconda copia)%s

en: %s (copy)%s
it: %s (copia)%s

en: %s Properties
it: Proprietà di «%s»

en: %s Viewer
it: Visualizzatore di %s

en: %s Visible Columns
it: %s colonne visibili

en: %s's Home
it: Home di %s

en: %s, Free space: %s
it: %s, %s di spazio libero

en: %u folder | %u folders
it[0]: %u cartella
it[1]: %u cartelle

en: %u item | %u items
it[0]: %u oggetto
it[1]: %u oggetti

en: (Empty)
it: (Vuoto)

en: (some contents unreadable)
it: (qualcosa di illeggibile)

en: 00/00/00, 00:00 PM
it: 00/00/00, 0.00

en: 100 K
it: 100 kB

en: 100 KB
it: 100 kB

en: 500 K
it: 500 kB

en: 500 KB
it: 500 kB

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
it[0]: <b>Tipo immagine:</b>  %s (%s)
    <b>Risoluzione:</b>    %d×%d pixel
it[1]: <b>Tipo immagine:</b>  %s (%s)
    <b>Risoluzione:</b>    %d×%d pixel

en: <b>_Bookmarks</b>
it: <b>_Segnalibri</b>

en: <b>_Location</b>
it: <b>_Posizione</b>

en: <b>_Name</b>
it: <b>_Nome</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
it: <span weight="bold">Comportamento</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
it: <span weight="bold">Vista predefinita</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
it: <span weight="bold">File di testo eseguibili</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
it: <span weight="bold">Cartelle</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
it: <span weight="bold">Didascalie delle icone</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
it: <span weight="bold">Preferenze vista a icone</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
it: <span weight="bold">Colonne della lista</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
it: <span weight="bold">Preferenze vista a lista</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
it: <span weight="bold">Altri file possibili</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
it: <span weight="bold">File audio</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
it: <span weight="bold">File di testo</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
it: <span weight="bold">Cestino</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
it: <span weight="bold">Preferenze vista ad albero</span>

en: ? bytes
it: ? byte

en: ? items
it: ? oggetti

en: A Teal variation of the Crux theme.
it: Una variante verde del tema Crux.

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
it: Un collegamento di nome «Collegamento al vecchio desktop» è stato creato sul desktop.

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
it: Una lista di didascalie sotto un'icona nella vista a icone e sul dekstop. Il numero di didascalie mostrate nella realtà dipende dal livello di ingrandimento. Valori possibili sono: "size", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
it: Un tema progettato per adattarsi bene all'ambiente GNOME classico.

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
it: Una cartella cestino è usata per lo stoccaggio di oggetti spostati nel cestino.

en: A user-visible description of the column
it: Una descrizione per l'utente della colonna

en: About Scripts
it: Informazioni sugli script

en: Access was denied.
it: L'accesso è stato negato.

en: Accessed:
it: Ultimo accesso:

en: Activate items with a _double click
it: _Doppio clic per attivare gli oggetti

en: Activate items with a _single click
it: _Singolo clic per attivare gli oggetti

en: Add Emblems...
it: Aggiungi simbolo...

en: Add Nautilus to session
it: Aggiungi Nautilus alla sessione

en: Add a bookmark for the current location to this menu
it: Aggiunge a questo menù un segnalibro per la posizione corrente

en: Adjust your user environment
it: Imposta l'ambiente utente

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
it: Tutti i file eseguibili in questa cartella appariranno nel menù «Script».

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
it: Tutti i file eseguibili in questa cartella appariranno nel menù «Script». Scegliendo uno script da questo menù verrà avviato quello script.
    
    Quando sono eseguiti da una cartella locale, agli script verranno passati i nomi dei file selezionati. Quando sono eseguiti da una cartella remota (per es. una cartella web o ftp), agli script non verrà passato alcun parametro.
    
    In ogni caso, le seguenti variabili d'ambiente impostate da Nautilus, potranno essere usate dagli script:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: (solo se in locale) percorsi dei file selezionati, delimitati da «newline»
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: URI dei file selezionati, delimitati da «newline»
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI della posizione corrente
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: posizione e dimensione della finestra corrente

en: Always
it: Sempre

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
it: Variante melanzana del tema Crux.

en: An _Application...
it: Una _applicazione...

en: An invalid drag type was used.
it: È stato usato un tipo non valido di trascinamento.

en: Aperture Value
it: Valore d'apertura

en: Apparition
it: Fantasma

en: Application
it: Applicazione

en: Application ID
it: ID applicazione

en: Applications
it: Applicazioni

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
it: Pulire veramente la lista delle posizioni visitate?

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
it: Svuotare il cestino di tutti gli oggetti presenti?

en: Are you sure you want to forget history?
it: Volete dimenticare sul serio il passato?

en: Are you sure you want to open all files?
it: Aprire veramente tutti i file?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
it: Eliminare permanentemente «%s» dal cestino?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
it: Eliminare permanentemente «%s»?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
it[0]: Eliminare permanentemente l'oggetto selezionato (%d) dal cestino?
it[1]: Eliminare permanentemente gli oggetti selezionati (%d) dal cestino?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
it[0]: Eliminare permanentemente l'oggetto selezionato (%d)?
it[1]: Eliminare permanentemente gli oggetti selezionati (%d)?

en: Arran_ge Items
it: Disponi o_ggetti

en: Art
it: Arte

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
it: Confermare lo s_vuotamento del cestino o l'eliminazione dei file

en: Attribute
it: Attributo

en: Back
it: Indietro

en: Background
it: Sfondo

en: Backgrounds and Emblems
it: Sfondi e simboli

en: Basic
it: Generali

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
it: Assicurarsi di aver avviato il servizio di ricerca Medusa, e se non c'è un indice che l'indicizzatore di Medusa sia in esecuzione.

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
it: Prima di eseguire Nautilus, creare la seguente cartella, o impostare i permessi in modo che Nautilus possa crearla.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
it: Prima di eseguire Nautilus creare queste cartelle, o impostare i permessi in modo che Nautilus possa crearle.

en: Behavior
it: Comportamento

en: Black
it: Nero

en: Blue Ridge
it: Blu striato

en: Blue Rough
it: Blu grezzo

en: Blue Type
it: Tipografia in blu

en: Bookmark for Nonexistent Location
it: Segnalibro per una posizione inesistente

en: Bring up a new window for every opened file
it: Richiama una nuova finestra per ogni file aperto

en: Broken Link
it: Collegamento interrotto

en: Browse Filesystem
it: Esplora file system

en: Browse Folder
it: Esplora cartella

en: Browse Folders
it: Esplora cartelle

en: Browse available software
it: Esplora il software disponibile

en: Browse the filesystem with the file manager
it: Esplora il file system con il file manager

en: Brushed Metal
it: Metallo spazzolato

en: Bubble Gum
it: Gomma da masticare

en: Burlap
it: Tela da imballaggio

en: By Emblems
it: Per simbolo

en: By Modification Date
it: Per data di modifica

en: By Modification _Date
it: Per d_ata di modifica

en: By Name
it: Per nome

en: By Size
it: Per dimensione

en: By Type
it: Per tipo

en: By _Emblems
it: Per _simbolo

en: By _Name
it: Per _nome

en: By _Size
it: Per _dimensione

en: By _Type
it: Per _tipo

en: CD Creator
it: Creazione CD

en: CD _Creator
it: C_reazione CD

en: CNET Linux Center
it: Centro Linux di CNET

en: C_ancel Remove
it: _Annulla rimozione

en: C_lear Text
it: P_ulisci testo

en: C_olors
it: C_olori

en: C_onnect
it: C_onnetti

en: Camera
it: Fotografia

en: Camera Brand
it: Marca fotocamera

en: Camera Model
it: Modello fotocamera

en: Camouflage
it: Mimetico

en: Can't Change Trash Location
it: Impossibile cambiare la posizione del cestino

en: Can't Connect to Server
it: Impossibile connettersi al server

en: Can't Copy Into Self
it: Impossibile copiare su se stesso

en: Can't Copy Over Self
it: Impossibile copiare su se stesso

en: Can't Copy Trash
it: Impossibile copiare il cestino

en: Can't Delete Volume
it: Impossibile eliminare il volume

en: Can't Display Location
it: Impossibile mostrare la posizione

en: Can't Execute Remote Links
it: Impossibile eseguire collegamenti remoti

en: Can't Launch CD Burner
it: Impossibile avviare il masterizzatore di CD

en: Can't Move Into Self
it: Impossibile spostare su se stesso

en: Can't Open Location
it: Impossibile aprire la posizione

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
it: Impossibile trovare una descrizione per «x-directory/normal». Ciò significa probabilmente che il file gnome-vfs.keys si trova nel posto sbagliato o non viene trovato per altri motivi.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Group Change?
it: Annullare la modifica del gruppo?

en: Cancel Open?
it: Annullare l'apertura?

en: Cancel Owner Change?
it: Annullare la modifica del proprietario?

en: Cancel Rename?
it: Annullare la modifica del nome?

en: Cancel Showing Properties Window?
it: Annullare la finestra delle proprietà?

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
it: Non è possibile spostare «%s» perché l'oggetto stesso o la cartella di livello superiore sono contenuti nella destinazione.

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
it: Non è possibile spostare «%s» nel cestino perché sono necessari permessi più elevati per l'oggetto stesso o per la cartella di livello superiore.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
it: Impossibile spostare il file nel cestino: eliminarlo immediatamente?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
it: Impossibile spostare gli oggetti nel cestino: eliminarli immediatamente?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
it: Non è possibile spostare spostare alcuni oggetti nel cestino: eliminarli immediatamente?

en: Cannot open %s
it: Impossibile aprire «%s»

en: Certified
it: Approvato

en: Chalk
it: Gesso

en: Change Desktop _Background
it: I_mposta sfondo desktop

en: Change how files are managed
it: Personalizza la gestione dei file

en: Change systemwide settings (affects all users)
it: Modifica le impostazioni del sistema (ha effetto su tutti gli utenti)

en: Change the visibility of this window's location bar
it: Cambia la visibilità della barra della posizione

en: Change the visibility of this window's sidebar
it: Cambia la visibilità del riquadro laterale

en: Change the visibility of this window's statusbar
it: Cambia la visibilità della barra di stato

en: Changing group.
it: Modifica gruppo.

en: Changing owner.
it: Modifica proprietario.

en: Charcoal
it: Carbone

en: Check that an SMB server is running in the local network.
it: Controllare che un server SMB sia in esecuzione nella rete locale.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
it: Controllare che sia corretto il nome o le impostazioni del proxy.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
it: Verificare se si hanno i permessi di eliminare il simbolo.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
it: Verificare se si hanno i permessi di eliminare il motivo.

en: Check that your proxy settings are correct.
it: Controllare che le impostazioni del proxy siano corrette.

en: Choose a program with which to open the selected item
it: Sceglie un programma con il quale aprire l'oggetto selezionato

en: Choose a view for "%s":
it: Scegliere una vista per «%s»:

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
it: Sceglie una vista per la posizione corrente, o modifica il set di viste

en: Choose an application with which to open "%s":
it: Scegliere un'applicazione con cui aprire «%s»:

en: Choose another application with which to open the selected item
it: Sceglie un'altra applicazione con la quale aprire l'oggetto selezionato

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
it: Scegliere l'ordine in cui appaiono le informazioni sotto i nomi delle icone. Maggiori informazioni vengono mostrate aumentando l'ingrandimento.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
it: Scegliere l'ordine in cui appaiono le informazioni nella vista a lista.

en: Choose the order of information to appear in this folder.
it: Scegliere l'ordine in cui appaiono le informazioni in questa cartella.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
it: Scegliendo dal menù uno scrip, questo viene eseguito con ogni oggetto selezionato come input.

en: Clean _Up by Name
it: Ordina per n_ome

en: Clear History
it: Pulizia cronologia

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
it: Elimina la memoria delle posizioni visitate

en: Click on a color to remove it
it: Fare clic su un colore per rimuoverlo

en: Click on a pattern to remove it
it: Fare clic su un motivo per rimuoverlo

en: Click on an emblem to remove it
it: Fare clic su un simbolo per rimuoverlo

en: Close P_arent Folders
it: Chiudi cartelle s_uperiori

en: Close _All Windows
it: Chiudi _tutte le finestre

en: Close all Navigation windows
it: Chiude tutte le finestre di navigazione

en: Close the side pane
it: Chiude il riquadro laterale

en: Close this folder
it: Chiude questa cartella

en: Close this folder's parents
it: Chiude i "genitori" di questa cartella

en: Color _name:
it: _Nome del colore:

en: Color _value:
it: _Valore del colore:

en: Color of the selection box
it: Colore del riquadro di selezione

en: Color used for information text against a dark background
it: Colore usato per testo di informazione su uno sfondo scuro

en: Color used for information text against a light background
it: Colore usato per testo di informazione su uno sfondo chiaro

en: Colors:
it: Colori:

en: Compact _Layout
it: D_isposizione stretta

en: Computer icon visible on desktop
it: Icona Computer visibile sul desktop

en: Concrete
it: Cemento

en: Configure network services
it: Configurazione dei servizi di rete

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
it: Configura i servizi di rete (server Web, server DNS, etc.)

en: Conflict While Copying
it: Conflitto durante la copia

en: Connect to Server
it: Connessione al server

en: Connect to _Server...
it: Connetti al _server...

en: Contains a side pane view
it: Contiene la vista di un riquadro laterale

en: Content View
it: Vista contenuto

en: Contents:
it: Contenuto:

en: Cool
it: Figo

en: Copy Folder
it: Copia cartella

en: Copy the selected text to the clipboard
it: Copia il testo selezionato negli appunti

en: Copying
it: Copia di

en: Copying files
it: Copia dei file

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
it: Copyright © 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
it: Sughero

en: Could not complete specified action.
it: Impossibile completare l'azione specificata.

en: Could not complete specified action:  %s
it: Impossibile completare l'azione specificata: %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
it: Non è possibile copiare «%s» nelle nuova posizione.

en: Could not move "%s" to the new location.
it: Non è possibile spostare «%s» nella nuova posizione.

en: Couldn't Add Emblem
it: Impossibile aggiungere il simbolo

en: Couldn't Add Emblems
it: Impossibile aggiungere i simboli

en: Couldn't Create Required Folder
it: Impossibile creare una cartella necessaria

en: Couldn't Create Required Folders
it: Impossibile creare alcune cartelle necessarie

en: Couldn't Delete Emblem
it: Impossibile eliminare il simbolo

en: Couldn't Delete Pattern
it: Impossibile eliminare il motivo

en: Couldn't Install Color
it: Impossibile installare il colore

en: Couldn't Install Emblem
it: Impossibile installare il simbolo

en: Couldn't Install Pattern
it: Impossibile installare il motivo

en: Couldn't Remove Emblem
it: Impossibile rimuovere il simbolo

en: Couldn't Rename Emblem
it: Impossibile rinominare il simbolo

en: Couldn't Show Help
it: Impossibile mostrare la documentazione

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
it: Impossibile cambiare il gruppo di «%s» poiché si trova su un disco in sola lettura

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
it: Impossibile cambiare il nome di «%s» perché si trova su un disco in sola lettura

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
it: Impossibile cambiare il proprietario di «%s» perché si trova in un disco di sola lettura

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
it: Impossibile cambiare i permessi di «%s» perché si trova in un disco di sola lettura

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
it: Impossibile mostrare «%s», perché Nautilus non può contattare il master browser SMB.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
it: Non è possibile mostrare «%s», perché non è stato possibile trovare alcun host «%s».

en: Couldn't display "%s".
it: Non è possibile mostrare «%s».

en: Couldn't find "%s".
it: Non è possibile trovare «%s».

en: Couldn't install emblem
it: Impossibile installare il simbolo

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
it: Impossibile rimuovere il simbolo di nome «%s».

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
it: Impossibile rinominare il simbolo di nome «%s».

en: Count _number of items:
it: Contare il numero di _oggetti:

en: Countertop
it: Fòrmica

en: Create Document from template "%s"
it: Crea documento dal template «%s»

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Create L_auncher
it: Crea icona di _avvio

en: Create _Document
it: Crea _documento

en: Create _Folder
it: C_rea cartella

en: Create a New Color:
it: Creazione di un nuovo colore:

en: Create a New Emblem:
it: Creazione di un nuovo simbolo:

en: Create a new empty file inside this folder
it: Crea in questa cartella una nuovo file vuoto

en: Create a new empty folder inside this folder
it: Crea in questa cartella una nuova cartella vuota

en: Create a new launcher
it: Crea una nuova icona di avvio

en: Create a symbolic link for each selected item
it: Crea un collegamento simbolico per ogni oggetto selezionato

en: Create the initial window with the given geometry.
it: Crea la finestra iniziale con la geometria data.

en: Creating Properties window.
it: Creazione della finestra delle proprietà.

en: Creating links to files
it: Creazione dei collegamenti ai file

en: Criteria for search bar searching
it: Criteri di ricerca nella barra ricerca

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
it: Criteri cui far corrispondere i file ricercati nella barra di ricerca. Se impostata a "search_by_text" allora Nautilus ricercherà i file solo per nome. Se impostata a "search_by_text_and_properties", allora Nautilus ricercherà i file per nome e proprietà.

en: Cu_t File
it: _Taglia il file

en: Cu_t Files
it: _Taglia i file

en: Current Nautilus theme (deprecated)
it: Tema di Nautilus in uso (deprecato)

en: Custom Background Set
it: Impostazione sfondo personalizzato

en: Custom Side Pane Background Set
it: Impostazione sfondo personalizzato riquadro laterale

en: Cut Folder
it: Taglia cartella

en: Cut Text
it: Taglia testo

en: Cut _Text
it: Taglia _testo

en: Cut the selected text to the clipboard
it: Taglia il testo selezionato negli appunti

en: D_uplicate
it: Dup_lica

en: Danger
it: Pericoloso

en: Danube
it: Danubio

en: Dark Cork
it: Sughero scuro

en: Dark GNOME
it: GNOME scuro

en: Dark Info Color
it: Colore scuro delle informazioni

en: Date Accessed
it: Data d'accesso

en: Date Modified
it: Data di modifica

en: Date Taken
it: Data dello scatto

en: Deep Teal
it: Anatra

en: Default Background Color
it: Colore di sfondo predefinito

en: Default Background Filename
it: Nome del file di sfondo predefinito

en: Default Side Pane Background Color
it: Colore di sfondo del riquadro laterale predefinito

en: Default Side Pane Background Filename
it: Nome del file di sfondo del riquadro laterale predefinito

en: Default _zoom level:
it: _Livello di ingrandimento predefinito:

en: Default column order in the list view
it: Ordine delle colonne predefinito nella vista a lista

en: Default column order in the list view.
it: Ordine delle colonne predefinito nella vista a lista.

en: Default folder viewer
it: Visualizzatore cartelle predefinito

en: Default icon zoom level
it: Ingrandimento predefinito icone

en: Default list of columns visible in the list view
it: Lista predefinita delle colonne visibile nella vista a lista

en: Default list of columns visible in the list view.
it: Lista predefinita delle colonne visibile nella vista a lista.

en: Default list zoom level
it: Ingrandimento predefinito lista

en: Default sort order
it: Ordine di disposizione predefinito

en: Default zoom level used by the icon view.
it: Livello di ingrandimento predefinito usato nella vista a icone.

en: Default zoom level used by the list view.
it: Livello di ingrandimento predefinito usato nella vista a lista.

en: Delete From Trash?
it: Eliminare dal cestino?

en: Delete Immediately?
it: Eliminare immediatamente?

en: Delete all items in the Trash
it: Elimina tutti gli oggetti nel cestino

en: Delete all selected items permanently
it: Elimina tutti gli oggetti selezionati permanentemente

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
it: Elimina ogni oggetto selezionato, senza spostarlo nel cestino

en: Delete?
it: Eliminare?

en: Deleting
it: Eliminazione di

en: Deleting files
it: Eliminazione dei file

en: Description
it: Descrizione

en: Desktop Preferences
it: Preferenze del desktop

en: Desktop font
it: Tipo di carattere del desktop

en: Desktop home icon name
it: Nome dell'icona home sul desktop

en: Desktop trash icon name
it: Nome dell'icona cestino sul desktop

en: Details:
it: Dettagli:

en: Display Nautilus help
it: Mostra la guida di Nautilus

en: Display _files when they are clicked
it: _Mostrare i file quando vengono cliccati

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
it: Mostra una finestra per modificare i segnalibri presenti in questo menù

en: Display credits for the creators of Nautilus
it: Mostra i crediti dei creatori di Nautilus

en: Display icons in the opposite order
it: Attiva/Disattiva l'ordinamento al contrario

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
it: Mostra motivi, colori e simboli usabili per personalizzare l'aspetto

en: Display the latest contents of the current location
it: Aggiorna la posizione corrente all'ultimo contenuto

en: Display this location with "%s"
it: Mostra questa posizione con «%s»

en: Distinguished
it: Scelto

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
it: Non gestisce il desktop (ignorando le preferenze nella finestra di dialogo delle impostazioni).

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
it: Rimuovere dalla lista tutti i segnalibri con posizioni che non esistono?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
it: Eseguire «%s» o mostrare il suo contenuto?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
it: Passare alla disposizione manuale e lasciare questi oggetti dove sono stati trascinati?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
it: Passare alla disposizione manuale e lasciare questi oggetti dove sono stati trascinati? Ciò influirà sulla disposizione manuale memorizzata.

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
it: Passare alla disposizione manuale e lasciare quest'oggetto dove è stato trascinato?

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
it: Passare ad una disposizione manuale e lasciare quest'oggetto dove è stato trascinato? Ciò influirà sulla disposizione manuale memorizzata.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
it[0]: Visulizzare %d posizione?
it[1]: Visulizzare %d posizioni?

en: Documents
it: Documenti

en: Don't include in the menu for "%s" items
it: Non includere nel menù per gli oggetti «%s»

en: Done
it: Fatto

en: Dots
it: Puntini

en: Draft
it: Bozza

en: Drag a color to an object to change it to that color
it: Trascinare su uno sfondo per cambiarlo

en: Drag a pattern tile to an object to change it
it: Trascinare su uno sfondo per cambiarlo

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
it: Trascinare su una icona per aggiungerlo a questa

en: Drag and Drop Error
it: Errore di drag and drop

en: Drag and drop is not supported.
it: Il trascinamento non è supportato.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
it: Il trascinamento è supportato soltanto sui file system locali.

en: Draw a frame around unselected text
it: Disegna una cornice attorno al testo non selezionato

en: Drop Target Only Supports Local Files
it: La destinazione del trascinamento supporta solo file locali

en: Duplicate each selected item
it: Crea una copia di ogni oggetto selezionato

en: E_ject
it: _Espelli

en: E_xecute
it: _Esecuzione

en: E_xecute files when they are clicked
it: Ese_guire i file quando vengono cliccati

en: Eclipse
it: Eclissi

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Bookmarks
it: Modifica i segnalibri

en: Edit Launcher
it: Modifica icona di avvio

en: Edit Nautilus preferences
it: Personalizza le preferenze di Nautilus

en: Edit the launcher information
it: Modifica le informazioni dell'icona di avvio

en: Eject Error
it: Errore nell'espellere

en: Emblems
it: Simboli

en: Emblems:
it: Simboli:

en: Empty Trash
it: Svuota cestino

en: Empty _Trash
it: S_vuota cestino

en: Emptying the Trash
it: Svuotamento del cestino

en: Enable 'special' flags in file preferences dialog
it: Abilita i flag "speciali" nelle finestra di proprietà del file

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
it: Abilita il comportamento classico di Nautilus, in cui tutte le finestre sono di esplorazione

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
it: Inserire un nome descrittivo accanto a ciascun simbolo. Tale nome è usato per identificare il simbolo.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
it: Inserire un nome descrittivo accanto al simbolo. Tale nome è usato per identificare il simbolo.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
it: Fornire un nuovo nome per il simbolo mostrato:

en: Envy
it: Invidia

en: Erase
it: Cancella

en: Error "%s" creating new document.
it: Errore «%s» nella creazione di un nuovo documento.

en: Error "%s" creating new folder.
it: Errore «%s» nella creazione di una nuova cartella.

en: Error "%s" while copying "%s".
it: Errore «%s» durante la copia di «%s».

en: Error "%s" while copying.
it: Errore «%s» durante la copia.

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
it: Errore «%s» durante la creazione del collegamento a «%s».

en: Error "%s" while deleting "%s".
it: Errore «%s» durante l'eliminazione di «%s».

en: Error "%s" while deleting.
it: Errore «%s» durante l'eliminazione.

en: Error "%s" while linking.
it: Errore «%s» durante il collegamento.

en: Error "%s" while moving "%s".
it: Errore «%s» durante lo spostamento di «%s».

en: Error "%s" while moving.
it: Errore «%s» durante lo spostamento.

en: Error Creating New Document
it: Errore nella creazione di un nuovo documento

en: Error Creating New Folder
it: Errore nella creazione di una nuova cartella

en: Error Displaying Folder
it: Errore nel mostrare la cartella

en: Error Launching Application
it: Errore nell'avvio di una applicazione

en: Error Setting Group
it: Errore nell'impostazione del gruppo

en: Error Setting Owner
it: Errore nella impostazione del proprietario

en: Error Setting Permissions
it: Errore nell'impostazione dei permessi

en: Error While Copying
it: Errore durante la copia

en: Error While Deleting
it: Errore durante l'eliminazione

en: Error While Linking
it: Errore durante il collegamento

en: Error While Moving
it: Errore durante lo spostamento

en: Error creating new document.
it: Errore nella creazione di un nuovo documento.

en: Error creating new folder.
it: Errore nella creazione di una nuova cartella.

en: Error while copying to "%s".
it: Errore durante la copia in «%s».

en: Error while copying.
it: Errore durante la copia.

en: Error while creating link in "%s".
it: Errore durante la creazione del collegamento in «%s».

en: Error while creating links in "%s".
it: Errore durante la crazione dicollegamenti in «%s».

en: Error while deleting.
it: Errore durante l'eliminazione.

en: Error while moving items to "%s".
it: Errore durante lo spostamento di oggetti in «%s».

en: Error while moving to "%s".
it: Errore durante lo spostamento in «%s».

en: Error while moving.
it: Errore durante lo spostamento.

en: Error while moving.
it: Errore durante lo spostamento.

en: Example:
it: Esempio:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
it: L'esistenza di questo file indica che la configurazione guidata di
    Nautilus è stata usata.
    
    È possibile eliminare manualmente questo file per eseguirla da capo.

en: Exposure Program
it: Programma d'esposizione

en: Exposure Time
it: Tempo d'esposizione

en: Factory for Nautilus component adapter factories
it: Fabbrica per le fabbriche di componenti adattatori per Nautilus

en: Factory for Nautilus component adapter factories
it: Fabbrica per le fabbriche di componenti adattatori per Nautilus

en: Factory for Nautilus shell and file manager
it: Fabbrica per la shell e file manager Nautilus

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
it: Fabbrica per oggetti che avvolgono controlli Bonobo o controlli incorporabili per farli sembrare delle viste di Nautilus

en: Factory for text view
it: Fabbrica per la vista testo

en: Failed to load image information
it: Caricamento delle informazioni sull'immagine fallito

en: Favorite
it: Preferito

en: Favorite applications
it: Applicazioni preferite

en: Favorites
it: Preferiti

en: Fibers
it: Fibre

en: File Browser: %s
it: Esplorazione file: %s

en: File Management
it: Gestione dei file

en: File Management Preferences
it: Preferenze della gestione dei file

en: File Manager
it: File manager

en: File Types and Programs
it: Tipi di file e programmi

en: File _owner:
it: _Proprietario del file:

en: File group:
it: Gruppo del file:

en: File owner:
it: Proprietario del file:

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
it: Nome del file per lo sfondo predefinito delle cartelle. Viene utilizzato solo se "background_set" è attivato.

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
it: Nome del file per lo sfondo predefinito del riquadro laterale. Viene usato solo se "side_pane_background_set" è attivato.

en: Files and folders can only be moved into the trash.
it: I file e le cartelle possono solo essere spostati nel cestino.

en: Files copied:
it: File copiati:

en: Files deleted:
it: File cancellati:

en: Files linked:
it: Collegamenti effettuati:

en: Files moved:
it: File spostati:

en: Files thrown out:
it: File cestinati:

en: Filesystem
it: File system

en: Find
it: Trova

en: Finishing Creating Links...
it: Fine della creazione dei collegamenti...

en: Finishing Move...
it: Fine dello spostamento...

en: Fire Engine
it: Pompiere

en: Flash Fired
it: Scatto con flash

en: Floral
it: Floreale

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
it: Cartelle più grandi di così sono troncate approssimativamente a questa dimensione. Lo scopo di questa chiave è di evitare l'esaurimento non intenzionale dello heap (causando così l'uccisione di Nautilus) quando si ha a che fare con cartelle di dimensioni eccessive. Un valore negativo indica l'assenza di limiti. Il limite è approssimativo, poiché le cartelle vengono lette a blocchi (chunk-wise).

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: Format the selected volume
it: Formatta il volume selezionato.

en: Forward
it: Avanti

en: Fossil
it: Fossile

en: Frame Text
it: Testo della cornice

en: Free space:
it: Spazio libero:

en: From:
it: Da:

en: GEOMETRY
it: GEOMETRIA

en: Go To:
it: Vai a:

en: Go back a few pages
it: Va indietro un certo numero di pagine

en: Go forward a number of pages
it: Va avanti un certo numero di pagine

en: Go to Computer
it: Va al «Computer»

en: Go to Empty CD folder
it: Va alla cartella «CD vuoto»

en: Go to templates folder
it: Va alla cartella dei modelli

en: Go to the CD Creator
it: Va alla «Creazione CD»

en: Go to the home location
it: Mostra la posizione «Home»

en: Go to the location specified by this bookmark
it: Va nella posizione specificata da questo segnalibro

en: Go to the next visited location
it: Va alla posizione successiva

en: Go to the previous visited location
it: Va alla posizione precedente

en: Go to the trash folder
it: Va alla cartella del cestino

en: Go up one level
it: Va su di un livello

en: Granite
it: Granito

en: Grapefruit
it: Pompelmo

en: Green Weave
it: Tessitura verde

en: Group
it: Gruppo

en: Group:
it: Gruppo:

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
it: Nascondi segnalibri predefiniti nel menù segnalibri

en: Highlight Alpha
it: Alfa della evidenziazione

en: History
it: Cronologia

en: History side pane
it: Riquadro laterale «Cronologia»

en: History side pane for Nautilus
it: Riquadro laterale «Cronologia» per Nautilus

en: Home Folder
it: Cartella Home

en: Home icon visible on desktop
it: Icona home visibile sul desktop

en: ISO Speed Rating
it: Sensibilità ISO

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
it: I_ncludere un comando «Elimina» che scavalchi il cestino

en: Ice
it: Ghiaccio

en: Icon
it: Icona

en: Icon Captions
it: Didascalie delle icone

en: Icon View
it: Vista a icone

en: Icons
it: Icone

en: Icons Viewer
it: Visualizzatore icone

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
it: Se impostata a vero, nel riquadro laterale "Albero" di Nautilus sono mostrate soltato le cartelle. In caso contrario sono mostrati sia le cartelle che i file.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
it: Se impostata a vero, le nuove finestre aperte hanno la barra della posizione visibile.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
it: Se impostata a vero, le nuove finestre aperte hanno il riquadro laterale visibile.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
it: Se impostata a vero, le nuove finestre aperte hanno la barra di stato visibile.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
it: Se impostata a vero, le nuove finestre hanno la barra degli strumenti visibile.

en: If set to true, then Nautilus lets you edit some of the more esoteric options of a file in the file preferences dialog.
it: Se impostata a vero, è possibile modificare alcune caratteristiche avanzate dei file dalla finestra di dialogo delle proprietà del file.

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
it: Se impostata a vero, le cartelle sono sempre elencate prima dei file nella vista a icone ed in quella a lista.

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to put files in the trash.
it: Se impostata a vero, è richiesta una conferma ogni volta che si sposta un file nel cestino.

en: If set to true, then Nautilus will bring up a new Nautilus window by default whenever an item is opened.
it: Se impostata a vero, allora Nautilus richiama in modo predefinito una nuova finestra ogni volta che un oggetto viene aperto.

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
it: Se impostata a vero, allora Nautilus disegna le icone sul desktop.

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
it: Se impostata a vero, è abilitata la possibilità di eliminare un file immediatamente e "sul posto", invece che spostarlo nel cestino. Questa funzionalità può risultare dannosa, quindi usarla con attenzione.

en: If set to true, then Nautilus will just show the user's bookmarks in the bookmark menu.
it: Se impostata a vero, nel menù segnalibri di Nautilus sono mostrati solo i segnalibri dell'utente.

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
it: Se impostata a vero, allora Nautilus usa la cartelle home dell'utente come desktop. Se non attivato, allora viene utilizzata ~/Desktop come desktop.

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
it: Se impostata a vero, allora tutte le finestre di Nautilus sono finestre di esplorazione. Questo era il comportamento tipico di Nautilus nelle versioni antecedenti alla 2.6, e taluni potrebbero ancora gradirlo.

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
it: Se impostata a vero, vengono visualizzati i file di backup, come quelli creati da Emacs. Al momento solo i file che terminano con la tilde (~) sono considerati file di backup.

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
it: Se impostata a vero, allora nel file manager vengono visualizzati i file nascosti. I file nascosti sono sia i dotfile (file il cui nome comincia per "."), sia quelli elencati nel file ".hidden" di ciascuna cartella.

en: If this is set to true, Nautilus adds itself to the session when it starts up. This means it will be started the next time you log in.
it: Se impostata a vero, Nautilus è aggiunto alla sessione quando questa inizia. In pratica verrà avviato al prossimo login.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
it: Se impostata a vero, è presente sul desktop una icona che rimanda al computer.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
it: Se impostata a vero, è presente sul desktop una icona che rimanda alla cartella home.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
it: Se impostata a vero, è presente sul desktop una icona che rimanda al cestino.

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
it: Se il problema persiste, è preferibile disabilitare questo riquadro.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
it: Se impostata a vero, i file nelle nuove finestre sono disposti in ordine inverso. Per esempio, se si dispongono per nome, invece di ordinarli dalla "A" alla "Z", vengono ordinati dalla "Z" alla "A".

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
it: Se impostata a vero, i file nelle nuove finestre sono disposti in ordine inverso. Per esempio, se si dispongono per nome, invece di ordinarli dalla "A" alla "Z", vengono ordinati dalla "Z" alla "A"; se disposti per dimensione, invece che in ordine cresente saranno disposti in ordine decrescente.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
it: Se impostata a vero, le icone sono disposte più vicine l'una all'altra in modo predefinito nelle nuove finestre.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
it: Se impostata a vero, le etichette sono poste accanto alle icone invece che al di sotto.

en: If true, new windows will use manual layout by default.
it: Se impostata a vero, nelle nuove finestre è usata in modo predefinito la disposizione manuale.

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
it: Pulendo la lista delle posizioni, queste sono eliminate in modo definitivo.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
it: Se si elimina un oggetto, questo è perduto per sempre.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
it: Se si elimina un oggetto, questo è perduto per sempre.

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
it: Se lo fate sarete condannati a ripeterlo.

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
it: Svuotando il cestino, gli oggetti sono eliminati in modo definitivo ed irreversibile.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
it: Se si sostituisce un file esistente, il suo contenuto viene sovrascritto.

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
it: Se si vuole espellere il volume, usare la voce «Espelli» dal menù contestuale (clic col tasto destro) del volume.

en: Image
it: Immagine

en: Image Properties content view component
it: Componente della vista di contenuto «Proprietà immagine»

en: Images Only
it: Solo immagini

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
it: Immagini di dimensione maggiore di questa (in byte) non hanno alcuna miniatura. Lo scopo di questa impostazione è di evitare il processo di creazione di miniature per immagini grandi; tale processo infatti può richiedere un lungo tempo di esecuzione o un consistente uso della memoria.

en: Important
it: Importante

en: Include in the menu for "%s" items
it: Includere nel menù per gli oggetti «%s»

en: Include in the menu for "%s" only
it: Includere nel menù solo per «%s»

en: Indigo
it: Indaco

en: Information
it: Informazioni

en: International
it: Internazionale

en: Invalid Action Associated
it: Azione associata non valida

en: Invalid Application Associated
it: Applicazione associata non valida

en: Invalid Viewer Associated
it: Visualizzatore associato non valido

en: Is in the menu for "%s" items.
it: È nel menù per tutti gli oggetti «%s».

en: Is in the menu for "%s".
it: È nel menù per «%s».

en: Is in the menu for all "%s" items.
it: È nel menù per tutti gli oggetti «%s».

en: Is not in the menu for "%s" items.
it: Non è nel menù per gli oggetti «%s».

en: Is the default for "%s" items.
it: È predefinito per gli oggetti «%s».

en: Is the default for "%s".
it: È predefinito per «%s».

en: Is the default for all "%s" items.
it: È predefinito per tutti gli oggetti «%s».

en: Keep icons lined up on a grid
it: Mantiene le icone allineate in una griglia

en: Keep icons sorted by emblems in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per simbolo

en: Keep icons sorted by modification date in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per data di modifica

en: Keep icons sorted by name in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per nome

en: Keep icons sorted by size in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per dimensione

en: Keep icons sorted by type in rows
it: Mantiene le icone in righe ordinate per tipo

en: Label
it: Etichetta

en: Label to display in the column
it: Etichetta da mostrare nella colonna

en: Label to display to the user
it: Etichetta da visualizzare per l'utente

en: Label widget to display in the notebook tab
it: Widget etichetta da mostrare nella linguetta della scheda

en: Last changed:
it: Ultimo cambiamento:

en: Leaf
it: Foglia

en: Leave icons wherever they are dropped
it: Lascia le icone dove sono state trascinate

en: Lemon
it: Limone

en: Light Info Color
it: Colore chiaro delle informazioni

en: Link To Old Desktop
it: Collegamento al vecchio desktop

en: Link _name:
it: _Nome del collegamento:

en: Link target:
it: Collegamento a:

en: Linking
it: Collegamento

en: Linux Resources
it: Risorse Linux

en: List
it: Lista

en: List Columns
it: Colonne della lista

en: List View
it: Vista a lista

en: List Viewer
it: Visualizzatore lista

en: List of possible captions on icons
it: Lista di possibili didascalie delle icone

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Local Files Only
it: Solo per i file locali

en: Local Images Only
it: Solo immagini locali

en: Location _Bar
it: Barra della _posizione

en: Location:
it: Posizione:

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: MIME type:
it: Tipo MIME:

en: Ma_ke Link
it: Crea colle_gamento

en: Ma_ke Links
it: Crea colle_gamenti

en: Mail
it: Posta

en: Make the selected icon stretchable
it: Permette di ridimensionare l'icona selezionata

en: Manila Paper
it: Carta da imballaggio

en: Manually
it: Manualmente

en: Maximum handled files in a folder
it: Numero massimo di file gestibili in una cartella

en: Maximum image size for thumbnailing
it: Dimensione massima per creare miniatura di una immagine

en: Medi_a Properties
it: Proprietà _supporto

en: Metering Mode
it: Modalità esposimetro

en: Migrated Old Desktop
it: Migrazione dal vecchio desktop

en: Mo_ve to Trash
it: Spost_a nel cestino

en: Modified:
it: Ultima modifica:

en: Modify "%s"
it: Modificare «%s»

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
it: Lun, 0 ott 0000 alle 0.00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
it: Lun, 0 ott 0000 alle 0.00.00

en: More Than One Image
it: Più di una immagine

en: Moss Ridge
it: Muschio striato

en: Mount Error
it: Errore nel montare

en: Mount the selected volume
it: Monta il volume selezionato

en: Move _Down
it: Sposta _giù

en: Move _Up
it: Sposta _su

en: Move each selected item to the Trash
it: Sposta ogni oggetto selezionato nel cestino

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
it: Sposta o copia i file precedentemente selezionati con i comandi «Taglia i file» o «Copia i file»

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
it: Sposta o copia nella cartella selezionata i file precedentemente selezionati con i comandi «Taglia i file» o «Copia i file»

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Moving
it: Spostamento di

en: Moving files
it: Spostamento dei file

en: Moving files to the Trash
it: Spostamento dei file nel cestino

en: Mud
it: Fango

en: Name
it: Nome

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
it: Nome del tema di Nautilus da usare. È una opzione deprecata per Nautilus 2.2 e superiori. Fare riferimento al tema della icone.

en: Name of the column
it: Nome della colonna

en: Name of the icon to display in the menu item
it: Nome dell'icona da mostrare nella voce di menù

en: Name of the item
it: Nome dell'elelemento

en: Name of the page
it: Nome della pagine

en: Nautilus Emblem side pane
it: Riquadro laterale «Simboli» per Nautilus

en: Nautilus Emblem view
it: Vista «Simboli» per Nautilus

en: Nautilus Image Properties view
it: Vista «Proprietà immagine» di Nautilus

en: Nautilus Tree View
it: Vista ad albero di Nautilus

en: Nautilus Tree side pane
it: Riquadro laterale «Albero» per Nautilus

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
it: Nautilus non può essere usato ora, a causa di un errore imprevisto di Bonobo durante il tentativo di localizzazione della fabbrica. Terminare il processo «bonobo-activation-server» e riavviare Nautilus può aiutare a risolvere il problema.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
it: Nautilus non può essere usato ora, a causa di un errore imprevisto di Bonobo durante il tentativo di localizzazione dell'oggetto shell. Terminare il processo «bonobo-activation-server» e riavviare Nautilus può aiutare a risolvere il problema.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
it: Nautilus non può essere usato ora, a causa di un errore imprevisto di Bonobo durante il tentativo di registrazione del server per la vista del file manager.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
it: Nautilus non può essere usato ora, a causa di un errore imprevisto.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
it: Nautilus non può essere usato ora. Eseguire il comando «bonobo-slay» dalla console può risolvere il problema. Se ciò non accade, si può tentare di riavviare il computer o reinstallare Nautilus.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
it: Nautilus non può essere usato ora. Eseguire il comando «bonobo-slay» dalla console può risolvere il problema. Se ciò non accade, provare a riavviare il computer o a reinstallare Nautilus.
    
    Bonobo non può trovare il file «Nautilus_shell.server». Una delle possibili cause è l'assenza nella variabile d'ambiente «LD_LIBRARY_PATH» della directory contenente la libreria bonobo-activation. Un'altra causa possibile può essere una non corretta installazione con un file «Nautilus_shell.server» mancante.
    
    Eseguendo «bonobo-slay» tutti i processi figli di Bonobo Activation e GConf, che possono essere necessari alle altre applicazioni, verranno terminati.
    
    A volte terminare i processi «bonobo-activation-server» e «gconfd» risolve il problema, ma non se ne conosce il motivo.
    
    Questo errore si presenta anche quando una versione difettosa di bonobo-activation è stata installata.

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
it: Nautilus non può determinare che tipo di file sia.

en: Nautilus cannot display "%s".
it: Nautilus non può mostrare «%s».

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
it: Nautilus non può gestire le posizioni «%s:».

en: Nautilus component adapter factory
it: Fabbrica del componente adattatore per Nautilus

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
it: Nautilus non può creare le seguente cartelle necessarie: %s.

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
it: Nautilus non può creare la cartella necessaria «%s».

en: Nautilus factory
it: Fabbrica di Nautilus

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
it: Componente del file manager Nautilus che mostra una lista scorrevole

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
it: Componente del file manager Nautilus che mostra una lista scorrevole per i risultati della ricerca

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
it: Componente del file manager Nautilus che mostra uno spazio bidimensionale per le icone.

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
it: Componente del file manager Nautilus che mostra le icone sul desktop

en: Nautilus file manager desktop icon view
it: Vista ad icone per il desktop del file manager Nautilus

en: Nautilus file manager icon view
it: Vista ad icona del file manager Nautilus

en: Nautilus file manager list view
it: Vista a lista del file manager Nautilus

en: Nautilus file manager search results list view
it: Vista a lista dei risultati della ricerca del file manager Nautilus

en: Nautilus handles drawing the desktop
it: Tracciamento del desktop gestito da Nautilus

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
it: Nautilus non ha alcun visualizzatore installato capace di mostrare il file.

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
it: Nautilus è una shell grafica per GNOME che rende facile la gestione dei propri file e del resto del sistema.

en: Nautilus metafile factory
it: Fabbrica di metafile per Nautilus

en: Nautilus shell
it: Shell di Nautilus

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
it: Operazioni di shell di Nautilus che possono essere fatte da invocazioni successive dalla riga di comando

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
it: Usare la cartella home dell'utente in Nautilus come desktop

en: Network
it: Rete

en: Network Neighbourhood
it: Risorse di rete

en: Network Servers
it: Server di rete

en: Never
it: Mai

en: New
it: Nuovo

en: News and Media
it: Notizie e media

en: No Action Associated
it: Nessuna azione associata

en: No Application Associated
it: Nessuna applicazione associata

en: No Viewers Available
it: Nessun visualizzatore disponibile

en: No bookmarks defined
it: Nessun segnalibro definito

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
it: Non è stata trovata alcuna descrizione per il tipo MIME «%s» (relativa al file «%s»); avvisare cortesemente la mailing list di gnome-vfs.

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
it: Nessun'altra azione è disponibile per visualizzare questo file. Copiando questo file nel proprio computer, si ha la possibilità di aprirlo.

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
it: Nessun'altra applicazione è disponibile per visualizzare questo file.  Copiando questo file nel proprio computer, si ha la possibilità di aprirlo.

en: No templates Installed
it: Nessun modello installato

en: No viewers are available for "%s".
it: Nessun visualizzatore disponibile per «%s».

en: None
it: Nessuna

en: None of the files could be added as emblems.
it: Nessun file può essere aggiunto come simbolo.

en: Normal Si_ze
it: Dimensione _normale

en: Not an Image
it: Non è un'immagine

en: Notes
it: Annotazioni

en: Notes side pane
it: Riquadro laterale «Annotazioni»

en: Notes side pane for Nautilus
it: Riquadro laterale «Annotazioni» per Nautilus

en: Number view:
it: Numerici:

en: Numbers
it: Numeri

en: Ocean Strips
it: Oceano a strisce

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
it: 0 ott 0000 alle 0.00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
it: 0 ott 0000, 0.00

en: Octal Permissions
it: Permessi ottali

en: Oh No
it: Oh, no!

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
it: Uno dei pannelli laterali ha riscontrato un errore e non può continuare.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
it: Crea solo le finestre per gli URI esplicitamente specificati.

en: Only show folders in the tree sidebar
it: Mostrare solo cartelle nel riquadro laterale

en: Onyx
it: Onice

en: Opacity of the highlight for selected icons
it: Opacità della evidenziazione per le icone selezionate

en: Opacity of the selection box
it: Opacità del riquadro di selezione

en: Open
it: Apri

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
it[0]: Aprire %d finestra?
it[1]: Aprire %d finestre?

en: Open Failed, would you like to choose another action?
it: Apertura fallita: scegliere un'altra azione?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
it: Apertura fallita: scegliere un'altra applicazione?

en: Open Location
it: Apri posizione

en: Open T_erminal
it: Apri t_erminale

en: Open Wit_h
it: Ap_ri con

en: Open _Location...
it: Apri posi_zione...

en: Open _Parent
it: Apri _genitore

en: Open a new GNOME terminal window
it: Apre una nuova finestra del terminale di GNOME

en: Open each selected item in a navigation window
it: Apre ogni oggetto selezionato in una finestra di navigazione

en: Open in Navigation Window
it: Apri nella finestra di esplorazione

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
it[0]: Apri in una nuova finestra
it[1]: Apri in %d nuove finestre

en: Open the parent folder
it: Apre la cartella di livello superiore

en: Open the selected item in this window
it: Apre l'oggetto selezionato in questa finestra

en: Open with %s
it: Apri con %s

en: Open with Other Application
it: Apri con altra applicazione

en: Open with Other Viewer
it: Apri con altro visualizzatore

en: Open with...
it: Apri con...

en: OpenOffice
it: OpenOffice.org

en: Opening "%s".
it: Apertura di «%s».

en: Opening %s
it: Apertura di «%s» in corso

en: Orange
it: Arancio

en: Other _Application...
it: Altra _applicazione...

en: Others:
it: Altri:

en: Owner
it: Proprietario

en: Owner:
it: Proprietario:

en: Package
it: Archivio

en: Page
it: Pagina

en: Pale Blue
it: Blu chiaro

en: Paste Files into Folder
it: Incolla i file nella cartella

en: Paste the text stored on the clipboard
it: Incolla il testo degli appunti

en: Patterns:
it: Motivi:

en: Perform a quick set of self-check tests.
it: Effettua un rapido insieme di test diagnostici.

en: Permissions
it: Permessi

en: Personal
it: Privato

en: Pictures
it: Immagini

en: Please check the spelling and try again.
it: Verificare se corretto e riprovare.

en: Please choose a different emblem name.
it: Scegliere un diverso nome di simbolo.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
it: Trascinare una sola immagine per impostare l'icona personalizzata.

en: Please enter a name and try again.
it: Fornire un nome e provare di nuovo.

en: Please select another viewer and try again.
it: Selezionare un altro visualizzatore e tentare di nuovo.

en: Please try again.
it: Provare di nuovo.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
it: Valori ammessi sono "single" per avviare file con un singolo clic, o "double" per lanciarli con un doppio clic.

en: Prefere_nces
it: Preferen_ze

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
it: Prepara i file selezionati per essere copiati con il comando «Incolla i file»

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
it: Prepara i file selezionati per essere spostati con il comando «Incolla i file»

en: Preparing To Copy...
it: Preparazione alla copia...

en: Preparing To Move...
it: Preparazione allo spostamento...

en: Preparing to Create Links...
it: Preparazione alla creazione dei collegamenti...

en: Preparing to Delete files...
it: Preparazione all'eliminazione dei file...

en: Preparing to Empty the Trash...
it: Preparazione allo svuotamento del cestino...

en: Preparing to Move to Trash...
it: Preparazione allo spostamento nel cestino...

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview _sound files:
it: Anteprima dei file a_udio:

en: Print
it: Stampa

en: Priority
it: Priorità

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
it: Produce degli oggetti metafile per l'accesso ai metadati di Nautilus

en: Profile Dump
it: Riversa profilo

en: Properties
it: Proprietà

en: Prot_ect
it: _Proteggi

en: Protect the selected volume
it: Protegge il volume selezionato.

en: Purple Marble
it: Marmo viola

en: Put labels beside icons
it: Porre etichette accanto alle icone

en: Quit Nautilus.
it: Esce da Nautilus.

en: Re_versed Order
it: _Ordine inverso

en: Redo Edit
it: Ripeti modifica

en: Redo the edit
it: Ripeti la modifica

en: Reload
it: Aggiorna

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
it: Elimina il testo selezionato senza metterlo negli appunti

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename Emblem
it: Rinomina simbolo

en: Rename selected item
it: Rinomina l'oggetto selezionato

en: Renaming "%s" to "%s".
it: Modifica del nome di «%s» in «%s».

en: Renaming Error
it: Errore nel rinominare

en: Replace _All
it: Sostituisci _tutto

en: Report Profiling
it: Riporta profiling

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
it: Riposiziona le icone per migliorare la disposizione nella finestra e per evitare la loro sovrapposizione

en: Reset Profiling
it: Reimposta il profiling

en: Reset View to _Defaults
it: _Usa impostazioni predefinite

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
it: Cancella è un'immagine speciale che non può essere eliminata.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
it: Reimposta il criterio di ordinamento e l'ingrandimento delle impostazioni predefinite

en: Restart Nautilus.
it: Riavvia Nautilus.

en: Restore Icon's Original Si_ze
it: Icona alle dimensioni _originali

en: Restore Icons' Original Si_zes
it: Icone alle dimensioni _originali

en: Restore each selected icon to its original size
it: Ripristina ogni icona selezionata alle sue dimensioni originali

en: Reverse sort order in new windows
it: Disposizione invertita nelle nuove finestre

en: Ridged Paper
it: Carta increspata

en: Rough Paper
it: Carta ruvida

en: Ruby
it: Rubino

en: Run "%s" on any selected items
it: Esegue «%s» su ogni oggetto selezionato

en: Run in _Terminal
it: Esegui nel _terminale

en: Run or Display?
it: Eseguire o mostrare?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
it: Esegue o gestisce gli script in ~/.gnome2/nautilus-scripts

en: Save
it: Salva

en: Sea Foam
it: Schiuma di mare

en: Search List
it: Lista di ricerca

en: Search for files by file name and file properties
it: Cercare i file per nome e proprietà

en: Search for files by file name only
it: Cercare i file solo per nome

en: Search this computer for files
it: Cerca dei file in questo computer

en: Searching Unavailable
it: Ricerca non disponibile

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
it: La ricerca non è disponibile in questo momento perché non c'è alcun indice o il servizio di ricerca non è in esecuzione.

en: Select Pattern
it: Seleziona modello

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Select _All Files
it: _Seleziona tutti i file

en: Select _Pattern
it: Seleziona _modello

en: Select a Category:
it: Seleziona una categoria:

en: Select a color to add
it: Selezionare un colore da aggiungere

en: Select all items in this window
it: Seleziona tutti gli oggetti in questa finestra

en: Select all the text in a text field
it: Seleziona tutto il testo di un campo di testo

en: Select an icon
it: Selezionare un'icona

en: Select an image file for the new emblem:
it: Selezionare un file di immagine per il nuovo simbolo:

en: Select an image file to add as a pattern
it: Selezionare un file di immagine da aggiungere come motivo

en: Select items in this window matching a given pattern
it: Seleziona tutti gli oggetti in questa finestra che corrispondono ad un determinato modello

en: Select the columns visible in this folder
it: Selezionare le colonne visibili in questa cartella

en: Selection Box Alpha
it: Alfa del riquadro di selezione

en: Selection Box Color
it: Colore del riquadro di selezione

en: Sensitive
it: Sensibile

en: Server Settings
it: Impostazioni server

en: Set _user ID
it: Imposta ID _utente

en: Set as _Background
it: Imposta come _sfondo

en: Set as background for _all folders
it: Imposta come sfondo per _tutte le cartelle

en: Set as background for _this folder
it: Imposta come sfondo per _questa cartella

en: Set gro_up ID
it: Imposta ID _gruppo

en: Set the zoom level of the current view
it: Imposta il livello di ingrandimento di questa vista

en: Shale
it: Argilla friabile

en: Show %s
it: Mostra %s

en: Show _only folders
it: M_ostrare solo le cartelle

en: Show _thumbnails:
it: Mostrare _provini e miniature:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
it: Mostra una finestra che permette d'impostare il colore o il motivo per lo sfondo del desktop

en: Show folders first in windows
it: Elencare le cartelle per prime nelle finestre

en: Show hidden and _backup files
it: Mostrare file nascosti e di _backup

en: Show location bar in new windows
it: Mostrare la barra della posizione nelle nuove finestre

en: Show media properties for the selected volume
it: Mostra le proprietà del volume selezionato

en: Show priority text in toolbars
it: Mostra il testo prioritario nelle barre strumenti

en: Show side pane in new windows
it: Mostrare il riquadro laterale nelle nuove finestre

en: Show status bar in new windows
it: Mostrare la barra di stato nelle nuove finestre

en: Show te_xt in icons:
it: Mostrare il _testo nelle icone:

en: Show the contents at the normal size
it: Mostra la posizione corrente alla dimensione normale

en: Show the contents in less detail
it: Mostra la posizione corrente con meno dettagli

en: Show the contents in more detail
it: Mostra la posizione corrente con più dettagli

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
it: Mostra la cartella contenente gli script che appaiono in questo menù

en: Show toolbar in new windows
it: Mostrare la barra degli strumenti nelle nuove finestre

en: Shutter Speed
it: Velocità dell'otturatore

en: Side Pane
it: Riquadro laterale

en: Side Panel Failed
it: Riquadro laterale fallito

en: Side pane view
it: Vista nel riquadro laterale

en: Silver
it: Argento

en: Size
it: Dimensione

en: Size:
it: Dimensione:

en: Sky
it: Cielo

en: Sky Ridge
it: Cielo striato

en: Snow Ridge
it: Neve striata

en: Some files will not be displayed.
it: Alcuni file non sono mostrati.

en: Some of the files could not be added as emblems.
it: Alcuni file non possono essere aggiunti come simboli.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
it: Il file «%s» non è un file di immagine usabile.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
it: La stringa «%s» non è un nome di file valido.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
it: Il simbolo «%s» non può essere eliminato.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
it: Una parola chiave può contenere solo lettere, spazi e numeri.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
it: Il motivo «%s» non può essere eliminato.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
it: Il motivo «%s» non può essere installato.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
it: Esiste già un simbolo di nome «%s».

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
it: Non è possibile eseguire dei comandi da un sito remoto.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
it: Impossibile sostituire l'immagine del reset.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
it: Nome di file non valido.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
it: È necessario specificare una parola chiave non vuota per il nuovo simbolo.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
it: È necessario specificare un nome non vuoto per il nuovo colore.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
it: Impossibile cambiare il gruppo di «%s».

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
it: Impossibile cambiare il proprietario di «%s».

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
it: Impossibile cambiare i permessi di «%s».

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
it: Impossibile mostrare tutto il contenuto di «%s».

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
it: Impossibile rinominare «%s» in «%s».

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
it: Impossibile salvare il nome del simbolo personalizzato.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
it: Impossibile salvare il simbolo personalizzato.

en: Sort _folders before files
it: Elencare le cartelle _prima dei file

en: Sound
it: Audio

en: Special
it: Speciale

en: Special flags:
it: Flag speciali:

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local filesystems. If set to "never" then it never previews sound.
it: Compromesso per la velocizzazione sull'anteprima di file audio quando il mouse si trova sopra l'icona del file per motivi di velocità. Se impostata ad "always", allora l'audio è riprodotto in ogni caso, anche per directory su server remoti. Se impostata a "local_only", sono riprodotti solo file sui i file system locali. Se impostata a "never" allora in nessun caso è possibile ascoltare un'anteprima del suono.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local filesystems. If set to "never" then never bother to read preview data.
it: Compromesso sulla visualizzazione di anteprime del contenuto dei file di testo nella icona del file per motivi di velocità.  Se impostata ad "always", allora l'anteprima è mostrata in ogni caso, anche per cartelle su server remoti. Se impostata a "local_only", sono mostrate solo anteprime per i file system locali. Se impostata a "never" allora in nessun caso è possibile avere un'anteprima del contenuto.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local filesystems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
it: Compromesso sulla visualizzazione delle miniature di file di immagine per motivi di velocità. Se impostata ad "always", allora la miniatura è generata in ogni caso, anche per cartelle su server remoti. Se impostata a "local_only", sono mostrate le miniature solo per i file system locali. Se impostata a "never" allora in nessun caso è possibile avere una miniatura delle immagini, ma solo icone generiche.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local filesystems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
it: Compromesso sulla visualizzazione del numero di oggetti in una cartella per motivi di velocità. Se impostata ad "always", allora il numero totale di oggetti è mostrato in ogni caso, anche per cartelle su server remoti. Se impostata a "local_only", allora il conteggio è effettuato solo sui file system locali. Se impostata a "never" allora in nessun caso è disponibile il conteggio degli oggetti.

en: St_atusbar
it: Barra di s_tato

en: Start Here
it: Punto di partenza

en: Start Profiling
it: Avvia il profiling

en: Status
it: Stato

en: Stop
it: Ferma

en: Stop Profiling
it: Ferma il profiling

en: Stop loading this location
it: Ferma il caricamento di questa posizione

en: Str_etch Icon
it: Ri_dimensiona icona

en: Switch
it: Passa

en: Switch to Manual Layout?
it: Passare alla disposizione manuale?

en: System Settings
it: Impostazioni sistema

en: Tangerine
it: Mandarino

en: Text
it: Testo

en: Text Viewer
it: Visualizzatore di testo

en: Text view
it: Vista testo

en: Text view factory
it: Fabbrica della vista testo

en: Text view:
it: Simbolici:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
it[0]: L'oggetto selezionato (%d) verrà copiato selezionando il comando «Incolla i file»
it[1]: Gli oggetti selezionati (%d) verranno copiati selezionando il comando «Incolla i file»

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
it[0]: L'oggetto selezionato (%d) verrà spostato selezionando il comando «Incolla i file»
it[1]: Gli oggetti selezionati (%d) verranno spostati selezionando il comando «Incolla i file»

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
it: Il riquadro laterale «%s» ha riscontrato un errore e non può continuare.

en: The %s view encountered an error and can't continue.
it: La vista «%s» ha riscontrato un errore e non può continuare.

en: The %s view encountered an error while starting up.
it: La vista «%s» ha riscontrato un errore durante l'avvio.

en: The NautilusApplication associated with this window.
it: L'oggetto NautilusApplication associato a questa finestra.

en: The action associated with "%s" is invalid.
it: L'azione associata con «%s» non è valida.

en: The application ID of the window.
it: L'ID dell'applicazione della finestra.

en: The application associated with "%s" is invalid.
it: L'applicazione associata con «%s» non è valida.

en: The attempt to log in failed.
it: Il tentativo di login è fallito.

en: The attribute name to display
it: Il nome attributo da mostrare

en: The color cannot be installed.
it: Il colore non può essere installato.

en: The date the file was accessed.
it: La data in cui si è acceduto al file.

en: The date the file was modified.
it: La data in cui il file è stato modificato.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
it: Non è possibile aprire «%s» con l'azione predefinita, perché questa non può accedere ai file nelle posizioni «%s».

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
it: Non è possibile aprire «%s» con l'azione predefinita, perché questa non può accedere ai file nelle posizioni «%s».

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
it: L'ordine di disposizione predefinito per gli oggetti nella vista a icone. Valori ammessi sono: "name", "size", "type", "modification_date", "emblems".

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
it: L'ordine di disposizione predefinito per gli oggetti nella vista a lista. Valori ammessi sono: "name", "size", "type" e "modification_date"

en: The default width of the side pane in new windows.
it: La larghezza predefinita del riquadro laterale nelle nuove finestre.

en: The destination and source are the same file.
it: La destinazione e la sorgente sono lo stesso file.

en: The destination disk is read-only.
it: Il disco di destinazione è in sola lettura.

en: The destination folder is inside the source folder.
it: La cartella destinazione è all'interno della cartella sorgente.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
it: Il file trascinato non sembra essere una immagine valida.

en: The dragged text was not a valid file location.
it: Il testo trascinato non è una posizione di file valida.

en: The emblem cannot be added.
it: Non è possibile aggiungere il simbolo.

en: The emblem cannot be installed.
it: Il simbolo non può essere installato.

en: The emblems do not appear to be valid images.
it: I simboli non sembrano essere immagine valide.

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
it: Il file «%s» esiste già. Sostituirlo veramente?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
it: Il file «%s» non può essere spostato nel cestino.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
it: Il file «%s» non sembra essere un'immagine valida.

en: The file is not an image.
it: Il file non è un'immagine.

en: The file that you dropped is not an image.
it: Il file che è stato trascinato non è una immagine.

en: The file that you dropped is not local.
it: Il file che è stato trascinato non è locale.

en: The filename "%s" indicates that this file is of type "%s". The contents of the file indicate that the file is of type "%s". If you open this file, the file might present a security risk to your system.
    
    Do not open the file unless you created the file yourself, or received the file from a trusted source. To open the file, rename the file to the correct extension for "%s", then open the file normally. Alternatively, use the Open With menu to choose a specific application for the file.
it: Il nome del file «%s» indica che si tratta di un file di tipo «%s», ma il suo contenuto indica che è del tipo «%s». L'apertura di questo file potrebbe rappresentare un rischio per la sicurezza del sistema in uso.
    
    È consigliabile non aprire il file se non lo si è personalmente creato o non è stato ricevuto da una sorgente fidata. Per poter aprire il file normalmente, rinominarlo con la corretta estensione per il tipo «%s». Alternativamente usare il menù «Apri con» per scegliere una specifica applicazione per il file.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
it: La cartella «%s» contiene più file di quelli che Nautilus può gestire.

en: The folder contents could not be displayed.
it: Il contenuto della cartella non può essere visualizzato.

en: The font description used for the icons on the desktop.
it: Descrizione del tipo di carattere usato per le icone sul desktop.

en: The group could not be changed.
it: Il gruppo non può essere cambiato.

en: The group of the file.
it: Il gruppo del file.

en: The item could not be renamed.
it: L'oggetto non può essere rinominato.

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
it: Il collegamento è interrotto. Spostarlo nel cestino?

en: The location "%s" does not exist.
it: La posizione «%s» non esiste.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
it: La posizione non può essere mostrata con questo visualizzatore.

en: The location of the desktop directory has changed in GNOME 2.4. You can open the link and move over the files you want, then delete the link.
it: La posizione della directory del desktop è stata cambiata in GNOME 2.4. È possibile aprire il collegamento per recuperare i file voluti, quindi eliminare tale collegamento.

en: The mime type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
it: Il nome «%s» è già in uso in questa cartella. Usare un nome diverso.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
it: Il nome «%s» non è valido perché contiene il carattere "/". Usare un nome diverso.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
it: Il nome «%s» non è valido. Usare un nome diverso.

en: The name and icon of the file.
it: Il nome e l'icona del file.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
it: Il nome è già in uso per un oggetto speciale che non può essere rimosso o sostituito. Per copiare l'oggetto, cambiargli il nome e provare di nuovo.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
it: Il nome è già in uso per un oggetto speciale che non può essere rimosso o sostituito. Per spostare l'oggetto, cambiargli il nome e provare di nuovo.

en: The owner could not be changed.
it: Il proprietario non può essere cambiato.

en: The owner of the file.
it: Il proprietario del file.

en: The permissions could not be changed.
it: I permessi non possono essere cambiati.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
it: I permessi di «%s» non possono essere determinati.

en: The permissions of the file, in octal notation.
it: I permessi del file, in notazione ottale.

en: The permissions of the file.
it: I permessi del file.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
it: I permessi del file selezionato non possono essere determinati.

en: The selection rectangle
it: Il rettangolo di selezione

en: The side pane view to show in newly opened windows.
it: La vista nel riquadro laterale da mostrare nelle nuove finestre aperte.

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: The type of the file.
it: Il tipo del file.

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
it: Il visualizzatore associato con «%s» non è valido.

en: The x-alignment of the column
it: L'allineamento orizzontale della colonna

en: Themes
it: Temi

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
it: Non c'è «%s» in questa cartella. Forse è stato spostato o eliminato.

en: There is no action associated with "%s".
it: Nessuna azione associata con «%s».

en: There is no application associated with "%s".
it: Nessuna applicazione associata con «%s».

en: There is no space on the destination.
it: Non c'è spazio sufficiente nella destinazione.

en: There is not enough space on the destination.
it: Non c'è spazio sufficiente nella destinazione.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
it: Non c'è nulla da incollare negli appunti.

en: There was an error displaying help.
it: Si è verificato un errore nel visualizzare la documentazione.

en: There was an error displaying help: 
    %s
it: Errore nel mostrare la documentazione: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
it: Errore nel visualizzare la documentazione. %s

en: There was an error launching the application.
it: Si è verificato un errore nell'avvio della applicazione.

en: This drop target only supports local files.
it: La destinazione di questo trascinamento supporta solo file locali.

en: This folder uses automatic layout.
it: Questa cartella usa la disposizione automatica.

en: This is disabled due to security considerations.
it: Questo è disabilitato per motivi di sicurezza.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
it: Probabilmente si tratta di un simbolo preinstallato e non uno di quelli aggiunti dall'utente.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
it: Probabilmente si tratta di un simbolo preinstallato e non uno di quelli aggiunti dall'utente.

en: This is the default theme for Nautilus.
it: Questo è il tema predefinito di Nautilus.

en: This link can't be used, because it has no target.
it: Questo collegamento non può essere usato, perché non ha una destinazione.

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
it: Questo collegamento non può essere usato, perché la destinazione «%s» non esiste.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
it: Impostare questo nome se si vuole un nome personalizzato per l'icona sul desktop che rimanda alla home.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
it: Impostare questo nome se si vuole un nome personalizzato per l'icona sul desktop che rimanda al cestino

en: This theme uses photo-realistic folders.
it: Questo tema usa cartelle foto realistiche.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
it[0]: Verrà aperta %d finestra separata.
it[1]: Verranno aperte %d finestre separate.

en: Tip
it: Suggerimento

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
it: Per aprire dei file non locali copiarli in una cartella locale e trascinarli di nuovo.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
it: Per aprire dei file non locali copiarli in una cartella locale e trascinarli di nuovo. I file locali che sono stati trascinati saranno comunque aperti.

en: To:
it: A:

en: Toggle using a tighter layout scheme
it: Attiva/Disattiva la disposizione stretta

en: Too Many Files
it: Troppi file

en: Tooltip for the menu item
it: Suggerimento per la voce di menù

en: Trash
it: Cestino

en: Trash icon visible on desktop
it: Icona del cestino visibile sul desktop

en: Tree
it: Albero

en: Try to fit in window
it: Adatta il contenuto alle dimensioni della finestra

en: Type
it: Tipo

en: Type of click used to launch/open files
it: Tipo di clic usato per avviare o per aprire i file

en: Type:
it: Tipo:

en: URI currently displayed
it: URI mostrato attualmente

en: Unable to Replace File
it: Impossibile sostituire il file

en: Unable to launch the cd burner application.
it: Impossibile avviare l'applicazione per la masterizzazione di CD.

en: Undo Edit
it: Annulla modifica

en: Undo the edit
it: Annulla la modifica

en: Undo the last text change
it: Annulla l'ultima modifica al testo

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
it: Impossibile determinare quale.

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
it: GnomeVFSXferProgressStatus %d sconosciuto

en: Unmount Error
it: Errore nello smontare

en: Unmount the selected volume
it: Smonta il volume selezionato.

en: Up
it: Su

en: Urgent
it: Urgente

en: Use "%s" to open the selected item
it: Usa «%s» per aprire l'oggetto selezionato

en: Use _Default Background
it: Usa sfondo _predefinito

en: Use as default for "%s" items
it: Predefinito per gli oggetti «%s»

en: Use as default for "%s" only
it: Predefinito solo per «%s»

en: Use manual layout in new windows
it: Usa la disposizione manuale nelle nuove finestre

en: Use the default background for this location
it: Usa lo sfondo predefinito per questa posizione

en: Use the default desktop background
it: Usa lo sfondo predefinito del desktop

en: Use tighter layout in new windows
it: Usa disposizione stretta nelle nuove finestre

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
it: Usa le cartelle manila e sfondi grigio-verde.

en: View Failed
it: Vista fallita

en: View _new folders using:
it: _Usare per le nuove cartelle:

en: View as %s
it: Vedi come %s

en: View as Icons
it: Vedi come icone

en: View as List
it: Vedi come lista

en: View as Text
it: Vedi come testo

en: View as _Icons
it: Vedi come i_cone

en: View as _List
it: Vedi come l_ista

en: View as...
it: Vedi come...

en: View in Multiple Windows?
it: Mostrare in finestre multiple?

en: View of the current file or folder
it: Vista del file o cartella corrente

en: View or modify the properties of each selected item
it: Mostra o modifica le proprietà di ogni oggetto selezionato

en: View your computer storage
it: Mostra i supporti di memorizzazione del computer

en: View your home folder in the Nautilus file manager
it: Mostra la cartella home dell'utente nel file manager Nautilus

en: View your network servers in the Nautilus file manager
it: Mostra i server della propria rete nel file manager Nautilus

en: Views
it: Viste

en: Violet
it: Violetto

en: Visible _Columns...
it: Colonne visi_bili...

en: Wavy White
it: Bianco ondulato

en: Web Services
it: Servizi Web

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
it: Mercoledì, 0 settembre 0000 alle 0.00.00

en: What to do with executable text files when activated
it: Azione all'attivazione di file di testo eseguibili

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
it: Azione associata alla attivazione (singolo o doppio clic) di file di testo eseguibili. Valori ammessi sono "launch" per avviarli come comuni programmi, "ask" per decidere di volta in volta per mezzo di una finestra di dialogo, e "display" per visualizzarli come file di testo.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view" and "icon_view".
it: La vista qui impostata è usata nell'esplorare le cartelle, a meno che non sia stata scelta una vista diversa per una particolare cartella. Valori ammessi sono "list_view" e "icon_view".

en: When to show number of items in a folder
it: Quando mostrare il numero di oggetti in una cartella

en: When to show preview text in icons
it: Quando mostrare anteprima del testo nelle icone

en: When to show thumbnails of image files
it: Quando mostrare miniature dei file di immagine

en: Whether a custom default folder background has been set.
it: Indica se impostare uno sfondo personalizzato delle cartelle.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
it: Indica se impostare uno sfondo personalizzato del riquadro laterale.

en: Whether the menu item is sensitive
it: Indica se la voce di menù è sensibile

en: Whether to ask for confirmation when moving files to trash
it: Indica se confermare lo spostamento dei file nel cestino

en: Whether to enable immediate deletion
it: Indica se abilitare l'eliminazione immediata

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
it: Indica se abilitare l'anteprima audio al passaggio del mouse sull'icona

en: Whether to show backup files
it: Indica se mostrare i file di backup

en: Whether to show hidden files
it: Indica se mostrare i file nascosti

en: White
it: Bianco

en: White Ribs
it: Nervature bianche

en: Widget for the property page
it: Widget per la pagina delle proprietà

en: Width of the side pane
it: Larghezza del riquadro laterale

en: Windows Network
it: Rete Windows

en: Would you like to continue?
it: Continuare?

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
it: Solo il proprietario del file può modificare questi permessi.

en: You can choose another view or go to a different location.
it: È possibile scegliere un'altra vista o andare in una diversa posizione.

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
it: È possibile configurare GNOME per associare una diversa applicazione o visualizzatore a questo tipo di file. Associare ora un'applicazione o un visualizzatore a questo tipo di file?

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
it: È possibile configurare GNOME per associare una applicazione ad un tipo di file. Associare ora una applicazione a questo tipo di file?

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
it: È possibile configurare quali programmi rendere disponibili per i vari tipi di file nella finestra di dialogo «Tipi di file e programmi».

en: You can only use images as custom icons.
it: È possibile usare solo immagini come icone personalizzate.

en: You can only use local images as custom icons.
it: È possibile usare solo immagini locali come icone personalizzate.

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
it: Non è possibile assegnare più di un'icona personalizzata alla volta.

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
it: Non è possibile assegnare più di un'icona personalizzata alla volta.

en: You cannot copy a file over itself.
it: Non è possibile copiare un file su se stesso.

en: You cannot copy a folder into itself.
it: Non è possibile copiare una cartella su se stessa.

en: You cannot copy items into the trash.
it: Non è possibile copiare gli oggetti nel cestino.

en: You cannot copy this trash folder.
it: Non è possibile copiare questa cartella cestino.

en: You cannot create links inside the trash.
it: Non è possibile creare collegamenti all'interno del cestino.

en: You cannot delete a volume icon.
it: Impossibile eliminare un'icona di volume.

en: You cannot move a folder into itself.
it: Non è possibile spostare una cartella su se stessa.

en: You cannot move this trash folder.
it: Non è possibile spostare questa cartella cestino.

en: You do not have permissions to write to the destination.
it: Permessi non sufficienti per scrivere nella destinazione.

en: You do not have permissions to write to this folder.
it: Permessi non sufficienti per scrivere in questa cartella.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
it: Permessi non sufficienti per cambiare il gruppo di «%s».

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
it: Permessi non sufficienti per rinominare «%s».

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
it: Permessi non sufficienti per vedere il contenuto di «%s».

en: You must enter a name for the server.
it: È necessario fornire un nome per il server.

en: ZDNet Linux Hardware Database
it: Database dell'hardware Linux di ZDNet

en: ZDNet Linux Resource Center
it: Centro di risorse Linux di ZDNet

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Zoom In
it: Aumenta ingrandimento

en: Zoom Out
it: Riduci ingrandimento

en: Zoom _In
it: Aum_enta ingrandimento

en: Zoom _Out
it: Rid_uci ingrandimento

en: Zoom to Fit
it: Adatta alla finestra

en: _About
it: I_nformazioni

en: _Add Bookmark
it: A_ggiungi segnalibro

en: _Add a New Color...
it: A_ggiungi un nuovo colore...

en: _Add a New Emblem...
it: A_ggiungi un nuovo simbolo...

en: _Add a New Pattern...
it: A_ggiungi un nuovo motivo...

en: _Add new...
it: _Aggiungi nuovo...

en: _Always
it: _Sempre

en: _Arrange items:
it: _Disporre gli oggetti:

en: _Ask each time
it: C_hiedere ogni volta

en: _Associate Action
it: A_ssocia azione

en: _Associate Application
it: A_ssocia applicazione

en: _Back
it: _Indietro

en: _Backgrounds and Emblems...
it: Sfondi e sim_boli...

en: _Bookmarks
it: _Segnalibri

en: _CD Creator
it: C_reazione CD

en: _Clear History
it: S_vuota cronologia

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Computer
it: C_omputer

en: _Contents
it: _Sommario

en: _Copy File
it: _Copia il file

en: _Copy Files
it: _Copia i file

en: _Copy Text
it: _Copia testo

en: _Copy here
it: _Copia qui

en: _Default zoom level:
it: Livello di _ingrandimento predefinito:

en: _Delete
it: Eli_mina

en: _Delete from Trash
it: Eli_mina dal cestino

en: _Display
it: _Mostra

en: _Double click to activate items
it: _Doppio clic per attivare gli oggetti

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Edit Bookmarks
it: _Modifica segnalibri

en: _Emblems
it: _Simboli

en: _Empty
it: S_vuota

en: _Empty File
it: File _vuoto

en: _Empty Trash
it: S_vuota cestino

en: _File group:
it: Gruppo del _file:

en: _Format
it: _Formatta

en: _Forward
it: _Avanti

en: _Go
it: V_ai

en: _Go There
it: _Vai là

en: _Help
it: A_iuto

en: _Hide
it: _Nascondi

en: _Image:
it: _Immagine:

en: _Keep Aligned
it: Mantieni a_llineate

en: _Keyword:
it: _Parola chiave:

en: _Link here
it: Co_llega qui

en: _Local File Only
it: Solo file _locali

en: _Location (URL):
it: _Posizione (URL):

en: _Location...
it: _Posizione...

en: _Location:
it: _Posizione:

en: _Manually
it: _Manualmente

en: _Modify...
it: _Modifica...

en: _Mount Volume
it: Monta _volume

en: _Move here
it: _Sposta qui

en: _Name:
it: _Nome:

en: _Names:
it: _Nomi:

en: _Never
it: _Mai

en: _Only for files smaller than:
it: S_olo per file più piccoli di:

en: _Open
it: _Apri

en: _Open Scripts Folder
it: _Apri la cartella degli script

en: _Paste Files
it: _Incolla i file

en: _Paste Files Into Folder
it: _Incolla i file nella cartella

en: _Paste Text
it: _Incolla testo

en: _Pattern:
it: _Modello:

en: _Patterns
it: _Motivi

en: _Places
it: _Risorse

en: _Properties
it: Pr_oprietà

en: _Read
it: _Lettura

en: _Reload
it: _Aggiorna

en: _Remove Custom Icon
it: _Rimuovi icona personalizzata

en: _Remove a Color...
it: _Rimuovi un colore...

en: _Remove a Pattern...
it: _Rimuovi un motivo...

en: _Remove an Emblem...
it: _Rimuovi un simbolo...

en: _Remove...
it: _Rimuovi...

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Report Profiling
it: _Riporta profiling

en: _Reset Profiling
it: _Reimposta il profiling

en: _Retry
it: _Riprova

en: _Run
it: _Esegui

en: _Run executable text files when they are clicked
it: Ese_guire i file di testo eseguibili quando vengono cliccati

en: _Scripts
it: _Script

en: _Select Custom Icon...
it: _Seleziona icona personalizzata...

en: _Show
it: _Mostra

en: _Side Pane
it: Riquadro _laterale

en: _Single click to activate items
it: _Singolo clic per attivare gli oggetti

en: _Skip
it: _Ometti

en: _Start Profiling
it: _Avvia il profiling

en: _Sticky
it: Stick_y

en: _Stop
it: _Ferma

en: _Stop Profiling
it: _Ferma il profiling

en: _Templates
it: _Modelli

en: _Text beside icons
it: _Testo accanto alle icone

en: _Trash
it: _Cestino

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Unmount Volume
it: Smonta _volume

en: _Up
it: _Su

en: _Use Default
it: Usa _predefinito

en: _Use compact layout
it: _Stringere la disposizione

en: _View
it: _Visualizza

en: _View as...
it: _Vedi come...

en: _View executable text files when they are clicked
it: _Mostrare i file di testo eseguibili quando vengono cliccati

en: _Write
it: _Scrittura

en: _Write contents to CD
it: _Scrivi contenuto su CD

en: a title
it: un titolo

en: additional text
it: testo addizionale

en: animation to indicate on-going activity
it: animazione per indicare l'attività in esecuzione

en: another link to %s
it: altro collegamento a %s

en: bonobo_ui_init() failed.
it: bonobo_ui_init() fallita.

en: by Modification _Date
it: per data di _modifica

en: by _Emblems
it: per _simbolo

en: by _Name
it: per _nome

en: by _Size
it: per _dimensione

en: by _Type
it: per _tipo

en: date accessed
it: Data d'accesso

en: date modified
it: Data di modifica

en: default for "%s"
it: predefinito per «%s»

en: default for this file
it: predefinito per questo file

en: editable text
it: testo modificabile

en: group
it: Gruppo

en: highlighted as keyboard focus
it: evidenziazione al focus della tastiera

en: highlighted for drop
it: evidenziato per il rilascio

en: highlighted for selection
it: evidenziazione per la selezione

en: in menu for "%s"
it: nel menù per «%s»

en: in menu for this file
it: nel menù per questo file

en: link
it: collegamento

en: link (broken)
it: collegamento (interrotto)

en: link to %s
it: collegamento a %s

en: loading...
it: caricamento in corso...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
it: nautilus: --check non può essere usato con degli URI.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
it: nautilus: --check non può essere usato con altre opzioni.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
it: nautilus: --geometry non può essere usato con più di uno URI.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
it: nautilus: --quit non può essere usato con degli URI.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
it: nautilus: --restart non può essere usato con degli URI.

en: nd copy)
it: (copia

en: new file
it: nuovo file

en: none
it: Nessuna

en: not in menu
it: non nel menù

en: nothing
it: niente

en: octal permissions
it: Permessi ottali

en: on the desktop
it: sul desktop

en: open a browser window.
it: apre una finestra di esplorazione.

en: owner
it: Proprietario

en: permissions
it: Permessi

en: pointing at "%s"
it: punta a «%s»

en: program
it: programma

en: provides visual status
it: fornisce uno stato visuale

en: rd copy)
it: (copia

en: reset
it: reimposta

en: size
it: Dimensione

en: some more text
it: altro testo

en: st copy)
it: (copia

en: th copy)
it: (copia

en: the browse history
it: la cronologia della navigazione

en: the current selection
it: la selezione corrente

en: the editable label
it: l'etichetta modificabile

en: the type of window the view is embedded in
it: Il tipo di finestra in cui la vista è inserita

en: throbber
it: lampeggiatore

en: throbber factory
it: Fabbrica del lampeggiatore

en: throbber object factory
it: Fabbrica dell'oggetto lampeggiatore

en: today
it: oggi

en: today at %-I:%M %p
it: oggi alle %-H.%M

en: today at %-I:%M:%S %p
it: oggi alle %-H.%M.%S

en: today at 00:00 PM
it: oggi alle 0.00

en: today at 00:00:00 PM
it: oggi alle 0.00.00

en: today, %-I:%M %p
it: oggi, %-H.%M

en: today, 00:00 PM
it: oggi, 0.00

en: type
it: Tipo

en: unknown
it: sconosciuto

en: unknown MIME type
it: tipo MIME sconosciuto

en: unknown type
it: tipo sconosciuto

en: unreadable
it: illeggibile

en: untitled folder
it: cartella senza nome

en: whether we are highlighted for a D&D drop
it: indica se il D&D lo rende evidenziato

en: whether we are highlighted for a selection
it: indica se la selezione rende evidenziato

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
it: indica se il focus da tastiera lo rende evidenziato

en: xalign
it: allin_x

en: yesterday
it: ieri

en: yesterday at %-I:%M %p
it: ieri alle %-H.%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
it: ieri alle %-H.%M.%S

en: yesterday at 00:00 PM
it: ieri alle 0.00

en: yesterday at 00:00:00 PM
it: ieri alle 0.00.00

en: yesterday, %-I:%M %p
it: ieri, %-H.%M

en: yesterday, 00:00 PM
it: ieri, 0.00
