Sawfish 1.0 - en to it translation catalogue (760 entries)

en:  to:
it:  a:

en: ** unknown widget **
it: ** widget sconosciuto **

en: 3d hack
it: Trucchetto 3D

en: <none>
it: <nessuno>

en: About
it: Informazioni su...

en: About GNOME...
it: Informazioni su GNOME

en: About:
it: Informazioni:

en: Accent color for focused windows (if unset uses the GTK+ selection color).
it: Colore delle finestre attive (se non specificato
    usa il colore della selezione di GTK+).

en: Actions
it: Azioni

en: Activate viewport
it: Attiva viewport

en: Activate viewport column
it: Attiva colonna di viewport

en: Activate viewport row
it: Attiva riga di viewport

en: Activate workspace
it: Attiva area di lavoro

en: Add
it: Aggiungi

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Add:
it: Aggiungi:

en: Added frame `%s'
it: Aggiunta cornice `%s'

en: Added frame type `%s'
it: Aggiunto tipo cornice `%s'

en: Added pattern `%s'
it: Aggiunto pattern `%s'

en: All settings
it: Tutto

en: Appearance
it: Aspetto

en: Append workspace and send
it: Aggiungi area e sposta

en: Apropos function
it: Apropos funzione

en: Apropos variable
it: Apropos variabile

en: Attributes
it: Attributi

en: Audio file
it: File audio

en: Auto gravity
it: Gravità automatica

en: Automatically reload themes when they are updated.
it: Ricarica automaticamente i temi quando vengono modificati.

en: Automatically remember other window attributes.
it: Salva automaticamente gli attributi delle finestre.

en: Automatically remember window positions.
it: Salva automaticamente la posizione delle finestre.

en: Automatically remember window sizes.
it: Salva automaticamente la dimensione delle finestre.

en: Automatically select window gravity from position on screen.
it: Seleziona automaticamente la gravità secondo la posizione.

en: Avoid
it: Evita

en: Bar image for clicked parts.
it: Immagine delle parti cliccate.

en: Bar image for focused windows.
it: Immagine delle parti delle finestre attive.

en: Bar image for highlighted parts.
it: Immagine delle parti evidenziate.

en: Bar image for unfocused windows.
it: Immagine delle parti delle finestre inattive.

en: Bevel intensity: \wpercent.
it: Intensità dei rilievi (in %): \w

en: Bindings
it: Comandi

en: Border width of bar images.
it: Larghezza del bordo delle immagini delle barre.

en: Border-only
it: Dialogo

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Buttons shown in configurator: \w
it: Pulsanti visualizzati: \w

en: Call command
it: Esegui comando

en: Call command with output to screen
it: Esegui il comando e mostra i risultati sullo schermo

en: Call the command NAME; optionally with the prefix argument PFX-ARG.
it: Invoca il comando NAME; opzionalmente preceduto da PFX-ARG.

en: Cancel
it: Annulla

en: Class
it: Classe

en: Clicked
it: Cliccato

en: Color of active frames (if unset use GTK+ selection color).
it: Colore delle finestre attive (se non specificato
    usa il colore della selezione di GTK+).

en: Color of active frames in `simple' frame style.
it: Colore delle finestre attive.

en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
it: Colore delle finestre inattive (se non specificato usa
    il colore di sfondo di GTK+).

en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
it: Colore delle finestre inattive.

en: Color to use when drawing text.
it: Colore del testo.

en: Color used for the tooltips background
it: Colore dello sfondo dei suggerimenti.

en: Color used for the tooltips foreground
it: Colore del testo dei suggerimenti.

en: Column:
it: Colonna:

en: Columns:
it: Colonne:

en: Command
it: Comando

en: Command sequence
it: Sequenza di comandi

en: Command:
it: Comando:

en: Context:
it: Contesto:

en: Copy
it: Copia

en: Copy the current window to the N'th workspace.
it: Copia la finestra all'area di lavoro specificata.

en: Copy the window to the next workspace.
it: Copia la finestra nell'area di lavoro successiva.

en: Copy the window to the previous workspace.
it: Copia la finestra nell'area di lavoro precedente.

en: Copy to next
it: Copia sul successivo

en: Copy to next workspace
it: Copia nell'area successiva.

en: Copy to previous
it: Copia sul precedente

en: Copy to previous workspace
it: Copia nell'area precedente.

en: Copy to workspace
it: Copia in area

en: Copy...
it: Copia...

en: Create a new workspace at the end of the list, and move the window to it.
it: Crea una nuova area di lavoro alla fine della lista e spostaci la finestra.

en: Create a new workspace at the start of the list, and move the window to it.
it: Crea una nuova area di lavoro all'inizio della lista e spostaci la finestra.

en: Create a new workspace before the current workspace.
it: Crea una nuova area di lavoro prima di quella corrente.

en: Create a new workspace following the current workspace.
it: Crea una nuova area di lavoro dopo quella corrente.

en: Crux Theme
it: Tema "Crux"

en: Customize
it: Personalizza

en: Cycle skip
it: Escludi da ciclo finestre

en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
it: Disegna le finestre di dialogo come le altre.

en: Decrease the size of the current window by one column.
it: Rimpicciolisci la finestra di una colonna.

en: Decrease the size of the current window by one row.
it: Rimpicciolisci la finestra di una riga.

en: Default font: \w
it: Font predefinito: \w

en: Default frame style:
it: Stile di default (tema):

en: Default increment for size-window commands (when the window doesn't
    specify it's own increments).
it: Passo di default per il ridimensionamento delle finestre (se la finestra
    non ne specifica uno proprio).

en: Delay in milliseconds before unshading windows.
it: Ritardo in millisecondi prima di srotolare le finestre.

en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
it: Ritardo in millisecondi prima che le finestre siano alzate.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete all windows in the group that the current window is a member of.
it: Cancella tutte le finestre dello stesso gruppo di quella corrente.

en: Delete any workspaces that don't contain any windows.
it: Elimina tutte la aree di lavoro che non contengono finestre.

en: Delete empty workspaces
it: Elimina aree vuote

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the
    previous workspace.
it: Elimina l'area corrente. Le sue finestre vengono spostate all'area precedente.

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the next
    workspace.
it: Elimina l'area corrente. Le sue finestre vengono spostate all'area successiva.

en: Delete the window, or beep if the window can't be closed safely.
it: Elimina la finestra o avvisa con un beep se non può essere chiusa in sicurezza.

en: Delete the window.
it: Elimina la finestra.

en: Delete window
it: Elimina la finestra

en: Delete window instance
it: Elimina istanza della finestra

en: Delete window safely
it: Elimina la finestra in sicurezza

en: Depth
it: Profondità

en: Describe key
it: Descrivi tasto

en: Describe symbol
it: Descrivi simbolo

en: Destroy window
it: Distruggi la finestra

en: Details
it: Dettagli

en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
it: Le finestre di dialogo ereditano il focus dai proprietari.

en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
it: Le finestre di dialogo compaiono nell'area del proprietario.

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
it: Direzione della sfumatura: \w

en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
it: Disabilita l'auto-raise selezionando temporaneamente le finestre.

en: Display all errors that have occurred to the screen.
it: Mostra tutti gli errori sullo schermo.

en: Display errors
it: Mostra errori

en: Display key-binding information in menu items.
it: Mostra le scorciatoie di tastiera nei menù.

en: Display only the title bar of the window.
it: Mostra solo la barra del titolo della finestra.

en: Display the WWW page of the GNOME project.
it: Mostra la home page di GNOME.

en: Display the applications menu.
it: Mostra il menù delle applicazioni.

en: Display the documentation of a specified symbol.
it: Mostra la documentazione di un simbolo specificato.

en: Display the main menu.
it: Mostra il menù principale.

en: Display the menu containing the list of all workspaces.
it: Mostra il menù con la lista di tutte le aree di lavoro.

en: Display the menu listing all window operations.
it: Mostra il menù con le operazioni possibili sulla finestra.

en: Display the menu of all managed windows.
it: Mostra il menù con la lista di tutte le finestre gestite.

en: Display the next workspace.
it: Mostra l'area di lavoro successiva.

en: Display the previous workspace.
it: Mostra l'area di lavoro precedente.

en: Display the window's icon in its menu button.
it: Mostra l'icona dell'applicazione nel pulsante del menù.

en: Display the workspace containing the window W, then focus on W.
it: Mostra l'area di lavoro contenente la finestra W e poi attivala.

en: Display the workspace/viewport containing the window W.
it: Mostra l'area di lavoro contenente la finestra W.

en: Display title buttons to mimic: \w
it: Configura i bottoni per imitare: \w

en: Display tooltips for window frames.
it: Mostra i suggerimenti per i bordi delle finestre.

en: Display window
it: Mostra finestra

en: Display window icons while cycling through windows.
it: Mostra le icone delle finestre.

en: Display window names while cycling through windows.
it: Mostra i nomi delle finestre.

en: Display window without focusing
it: Mostra finestra senza attivarla

en: Distance between successive placements in `stagger' placement mode.
it: Distanza tra finestre successive nella modalità `a scalinata'.

en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
it: In modalità `click' il click è passato alla finestra.

en: Don't automatically remember details of transient windows.
it: Non salvare i dettagli delle finestre di dialogo.

en: Don't cover `avoided' windows when maximizing.
it: Massimizzando, non ricoprire le finestre da evitare.

en: E_xit
it: _Esci

en: Edge Flipping
it: Bordo attivo

en: Edit binding
it: Modifica

en: Edit frame style
it: Modifica stile finestra

en: Edit theme...
it: Modifica tema...

en: Edit...
it: Modifica...

en: Edit:
it: Modifica:

en: Emit a beeping sound when errors occur.
it: Emetti un beep in caso di errore.

en: Enable shade-hover mode.
    
    (Temporarily unshades windows while the mouse pointer is over them.)
it: Attiva la modalità `Shade hover'.
    
    Srotola temporaneamnente le finestre quando il puntatore ci va sopra.

en: Error Handling
it: Gestione errori

en: Event
it: Evento

en: Execute the given shell command.
it: Esegui un comando della shell.

en: Focus click through
it: Passa il click di focus

en: Focus mode
it: Modalità di attivazione

en: Focus on application windows when they first appear.
it: Assegna il focus alle finestre quando compaiono.

en: Focus on the previous window of the current workspace.
it: Seleziona la finestra precedente nell'area corrente.

en: Focus when mapped
it: Attiva quando mappata

en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
it: Attiva le finestre quando sono temporaneamente selezionate.

en: Focused
it: Attivo

en: Font used to display tooltips.
it: Font per i suggerimenti.

en: Force the current window to have a unique title.
it: Forza la finestra corrente ad avere un titolo unico.

en: Forget all saved window history.
it: Dimentica le impostazioni delle finestre.

en: Forget any persistent state associated with the current window.
it: Dimentica lo stato salvato associato a questa finestra.

en: Format to create unique window names.
    
    Has two arguments (NAME INDEX) applied to it.
it: Formato per creare nomi delle finestre unici.
    
    Gli vengono applicati due parametri: (NAME INDEX).

en: Frame
it: Cornice

en: Frame Part _Definitions
it: _Definizioni delle cornici

en: Frame _Classes
it: _Classi delle cornici

en: Frame name
it: Nome della cornice

en: Frame style
it: Stile finestra

en: Frame type
it: Tipo finestra

en: Frame type fallbacks:
    
    Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the requested type.
it: Tipi di finestre predefiniti:
    
    Associa i tipi di finestra con i frame per verificare se il tema non implementa il tipo richiesto.

en: Frames
it: Cornici

en: GNOME WWW...
it: Home page di GNOME

en: Generated theme in directory `%s'
it: Tema generato nella directory `%s'

en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
    
    Windows should set the `accepts input' hint in their WM_HINTS property to show if they require the focus or not.
it: Assegna il focus alle finestre anche se non l'hanno chiesto.
    
    Le finestre devono impostare `accepts input' nella loro proprietà WM_HINTS per dichiarare se richiedono o meno il focus.

en: Gnome about
it: Informazioni su GNOME

en: Gnome clear skip tasklist
it: Includi in lista task GNOME

en: Gnome clear skip winlist
it: Includi in lista finestre GNOME

en: Gnome help browser
it: Browser dell'help di GNOME

en: Gnome logout
it: Esci da GNOME

en: Gnome menus update
it: Aggiorna menù di GNOME

en: Gnome set skip tasklist
it: Escludi da lista task GNOME

en: Gnome set skip winlist
it: Escludi da lista finestre GNOME

en: Gnome toggle skip tasklist
it: Commuta inclusione in lista task GNOME

en: Gnome toggle skip winlist
it: Commuta inclusione in lista finestre GNOME

en: Gnome www page
it: Home page di GNOME

en: Grab...
it: Cattura...

en: Gradient Theme
it: Tema "Gradient"

en: Group
it: Gruppo

en: Group transient windows with their parents.
it: Raggruppa le finestre di dialogo con i proprietari.

en: Grow window down
it: Ingrandisci finestra in basso

en: Grow window left
it: Ingrandisci finestra a sinistra

en: Grow window right
it: Ingrandisci finestra a destra

en: Grow window up
it: Ingrandisci finestra in alto

en: Grows window downwards until it `bumps into' another window.
it: Ingrandisci la finestra verso il basso finchè non ne incontra un'altra.

en: Grows window to the left until it `bumps into' another window.
it: Ingrandisci la finestra verso sinistra finchè non ne incontra un'altra.

en: Grows window to the right until it `bumps into' another window.
it: Ingrandisci la finestra verso destra finchè non ne incontra un'altra.

en: Grows window upwards until it `bumps into' another window.
it: Ingrandisci la finestra verso l'alto finchè non ne incontra un'altra.

en: Gtkrc reload style
it: Ricarica stile Gtkrc

en: HIghlighted
it: Evidenziato

en: Height of title bar.
it: Altezza della barra del titolo.

en: Help about
it: Aiuto informazioni su

en: Help show faq
it: Aiuto mostra le FAQ

en: Help show homepage
it: Aiuto mostra la home page

en: Help show news
it: Aiuto mostra le novità

en: Help show programmer manual
it: Aiuto mostra manuale di programmazione

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Hitting the screen edge selects the next: \w
it: Il bordo dello schermo seleziona la successiva: \w

en: How to choose window edges when resizing: \w
it: Come scegliere il bordo da ridimensionare: \w

en: How to snap together window edges: \w
it: Modo in cui la finestra viene attratta: \w

en: How windows being moved are animated: \w
it: Come vengono mostrate le finestre spostate: \w

en: How windows being resized are animated: \w
it: Come vengono mostrate le finestre ridimensionate: \w

en: Icon Name
it: Nome icona

en: Iconified
it: Minimizzata

en: Iconify all windows on the current workspace.
it: Minimizza tutte le finestre dell'area di lavoro corrente.

en: Iconify group
it: Minimizza gruppo

en: Iconify the window.
it: Minimizza la finestra.

en: Iconify transient group
it: Minimizza gruppo dialoghi

en: Iconify window
it: Minimizza finestra.

en: Iconify workspace windows
it: Minimizza finestre dell'area

en: Iconifying a window also iconifies the: \w
it: Minimizzare una finestra minimizza anche: \w

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed.
it: Se la finestra è al suo livello più alto, portala al livello più basso,
    altrimenti portala alzala quanto possibile.

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed. Also changes
    the level of any transient windows it has.
it: Se la finestra è al suo livello massimo, abbassala al suo livello minimo, altrimenti alzala finché è possibile. Agisce anche sulle finestre di dialogo.

en: If the window is shaded (see `shade-window'), restore it to it's usual
    state.
it: Se la finestra è arrotolata (vedere `shade-window'), riportala allo stato normale.

en: Ignore program position
it: Ignora la posizione del programma

en: Ignore program-specified window placements.
it: Ignora la posizione richiesta dal programma.

en: Ignore requests from applications to change window stacking.
it: Ignora le richeste delle applicazioni di modificare il livello delle finestre.

en: Ignore stacking requests
it: Ignora richieste di stacking

en: Ignore the window.
it: Ignora la finestra.

en: Ignored
it: Ignorata

en: Image Properties
it: Proprietà dell'immagine

en: In GNOME _task list
it: Nella lista dei _task di GNOME

en: In _group
it: _Gruppo

en: In _window list
it: Nella _lista finestre

en: Inactive
it: Inattivo

en: Inactive-
    Clicked
it: Inattivo-
    Cliccato

en: Inactive-
    Highlighted
it: Inattivo-
    Evidenziato

en: Include iconified windows when cycling.
it: Includi nel ciclo le finestre minimizzate.

en: Include windows on all viewports when cycling.
it: Includi nel ciclo le finestre di tutte le viewport.

en: Include windows on all workspaces when cycling.
it: Includi nel ciclo le finestre di tutte le aree di lavoro.

en: Increase the size of the current window by one column.
it: Ingrandisci la finestra di una colonna.

en: Increase the size of the current window by one row.
it: Ingrandisci la finestra di una riga.

en: Index:
it: Indice:

en: Insert workspace
it: Inserisci area

en: Insert workspace after
it: Inserisci area dopo

en: Insert workspace before
it: Inserisci area prima

en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
it: Avvia il control center di GNOME dal menù di configurazione.

en: Invoke the list of commands, one by one.
it: Invoca i comandi della lista, uno alla volta.

en: Invoke the user-customization system.
it: Avvia il programma di configurazione.

en: Keep transient windows stacked above: \w
it: Mantieni le finestre di dialogo sopra a: \w

en: Key
it: Tasto

en: Key:
it: Tasto:

en: Keymap containing bindings active anywhere.
it: Mappatura dei comandi sempre attivi.

en: Keymap containing bindings active only during window cycling operations.
it: Comandi attivi durante il ciclo delle finestre.

en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
it: Mappatura dei comandi attivi quando una finestra è attiva.

en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
it: Comandi attivi quando si sta leggendo una stringa dall'utente.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
it: Mappatura dei comandi attivi quando il puntatore è sul bordo di una finestra. (sono validi solo comandi per il mouse).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
it: Mappatura dei comandi attivi quando il puntatore è sul pulsante di chiusura di una finestra. (sono validi solo comandi per il mouse).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
it: Mappatura dei comandi attivi quando il puntatore è sul pulsante di minimizzazione di una finestra. (sono validi solo comandi per il mouse).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
it: Mappatura dei comandi attivi quando il puntatore è sul pulsante di massimizzazione di una finestra. (sono validi solo comandi per il mouse).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
it: Mappatura dei comandi attivi quando il puntatore è sul pulsante del menù di una finestra. (sono validi solo comandi per il mouse).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
it: Mappatura dei comandi attivi quando il puntatore è sullo sfondo (oppure quando non ci sono finestre attive).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the shade button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
it: Mappatura dei comandi attivi quando il puntatore è sul pulsante di chiusura di una finestra. (sono validi solo comandi per il mouse).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
it: Mappatura dei comandi attivi quando il puntatore è sul titolo di una finestra. (sono validi solo comandi per il mouse).

en: Kill client
it: Uccidi il programma

en: Launch the GNOME about dialog.
it: Apri la finestra di informazioni su GNOME.

en: Launch the GNOME help browser.
it: Avvia il browser dell'help di GNOME.

en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
it: Lascia che le finestre non gestite siano coperte.

en: Locale
it: Localizzazione

en: Lock position and size while windows are maximized.
it: Blocca posizione e dimensione quando le finestre sono massimizzate.

en: Logout from the current GNOME session.
it: Esci dalla sessione GNOME.

en: Lower
it: Abbassa

en: Lower group
it: Abbassa gruppo

en: Lower group depth
it: Abbassa profondità gruppo

en: Lower layer
it: Livello inferiore

en: Lower single window
it: Abbassa finestra singola

en: Lower the current window to its lowest allowed position in the stacking
    order. Also lower any transient windows that it has.
it: Abbassa la finestra al suo livello minimo nello stack. Agisce anche sulle finestre di dialogo.

en: Lower the window to its lowest allowed position in the stacking order.
it: Abbassa la finestra al livello più basso del suo stack.

en: Lower window
it: Abbassa finestra

en: Lower window and transients
it: Abbassa finestra e dialoghi

en: Lower window depth
it: Abbassa profondità finestra

en: Make group sticky
it: Rendi gruppo onnipresente

en: Make group unsticky
it: Rendi il gruppo non onnipresente

en: Make window ignored
it: Rendi finestra ignorata

en: Make window not ignored
it: Rendi finestra non ignorata

en: Make window sticky
it: Rendi finestra onnipresente

en: Make window unsticky
it: Rendi finestra non onnipresente

en: Map:
it: Assegna:

en: Mapping
it: Assegnamenti

en: Match window properties
it: Proprietà del gruppo di finestre

en: Matched Windows
it: Gruppi di finestre

en: Matchers
it: Regole

en: Maximize
it: Massimizza

en: Maximize fill window
it: Massimizza-riempi finestra

en: Maximize fill window horizontally
it: Massimizza-riempi finestra orizzontalmente

en: Maximize fill window horizontally toggle
it: (De)Massimizza-riempi orizzontalmente finestra

en: Maximize fill window toggle
it: (De)Massimizza-riempi finestra

en: Maximize fill window vertically
it: Massimizza-riempi finestra verticalmente

en: Maximize fill window vertically toggle
it: (De)Massimizza riempi verticalmente finestra

en: Maximize the dimensions of the window.
it: Massimizza le dimensioni della finestra.

en: Maximize the horizontal dimension of the window.
it: Massimizza orizzontalmente la finestra.

en: Maximize the vertical dimension of the window.
it: Massimizza verticalmente la finestra.

en: Maximize the window horizontally without obscuring any other windows.
it: Massimizza orizzontalmente la finestra senza oscurare le altre.

en: Maximize the window vertically without obscuring any other windows.
it: Massimizza verticalmente la finestra senza oscurare le altre.

en: Maximize the window without obscuring any other windows.
it: Massimizza la finestra senza oscurare le altre.

en: Maximize window
it: Massimizza finestra

en: Maximize window horizontally
it: Massimizza finestra orizzontalmente

en: Maximize window horizontally toggle
it: (De)Massimizza orizzontalmente finestra

en: Maximize window toggle
it: (De)Massimizza finestra

en: Maximize window vertically
it: Massimizza finestra verticalmente

en: Maximize window vertically toggle
it: (De)Massimizza verticalmente finestra

en: Maximized
it: Massimizzata

en: Maximizing
it: Massimizzazione

en: Maximizing a window in one dimension must increase the size of that dimension.
it: Massimizzare una finestra in una dimensione deve aumentare la garndezza di quella dimensione.

en: Merge next workspace
it: Fondi con area successiva

en: Merge previous workspace
it: Fondi con area precedente

en: Merge with next
it: Fondi con successiva

en: Merge with previous
it: Fondi con precedente

en: Method of placing dialog windows: \w
it: Posizionamento delle finestre di dialogo: \w

en: Method of placing windows: \w
it: Posizionamento delle finestre: \w

en: Milliseconds to delay before flipping: \w
it: Ritardo in millisecondi prima di scattare. \w

en: Minimize
it: Minimizza

en: Minimizing
it: Minimizzazione

en: Minimizing/Maximizing
it: Minimizza/Massimizza

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Modifier key(s) used for default window manager shortcuts.
it: Tasto/i modificatore/i usato/i per le scorciatoie predefinite.

en: Mono Theme
it: Tema "Mono"

en: Motion threshold for mouse pointer: \wpixels
it: Soglia per il movimento del mouse: \wpixels

en: Move cursor down
it: Sposta il puntatore in basso.

en: Move cursor down fine
it: Sposta puntatore in basso fine

en: Move cursor left
it: Sposta puntatore a sinistra

en: Move cursor left fine
it: Sposta puntatore a sinistra fine

en: Move cursor right
it: Sposta puntatore a destra

en: Move cursor right fine
it: Sposta puntatore a destra fine

en: Move cursor up
it: Sposta il puntatore in alto.

en: Move cursor up fine
it: Sposta puntatore in alto fine

en: Move group down
it: Sposta gruppo in basso

en: Move group left
it: Sposta gruppo a sinistra

en: Move group right
it: Sposta gruppo a destra

en: Move group to current viewport
it: Sposta gruppo alla viewport corrente

en: Move group up
it: Sposta gruppo in alto

en: Move selected window
it: Sposta finestra selezionata

en: Move the current window to the N'th workspace.
it: Sposta la finestra all'area di lavoro specificata.

en: Move the current window to the specified viewport.
it: Sposta la finestra corrente alla viewport specificata.

en: Move the current workspace one place to the left.
it: Sposta a sinistra di una posizione l'area corrente.

en: Move the current workspace one place to the right.
it: Sposta a destra di una posizione l'area corrente.

en: Move the cursor 1 pixel downwards.
it: Sposta il puntatore di 1 pixel in basso.

en: Move the cursor 1 pixel to the left.
it: Sposta il puntatore di 1 pixel a sinistra.

en: Move the cursor 1 pixel to the right.
it: Sposta il puntatore di 1 pixel a destra.

en: Move the cursor 1 pixel upwards.
it: Sposta il puntatore di 1 pixel in alto.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels downwards.
it: Sposta il puntatore di `move-cursor-increment' pixel in basso.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the left.
it: Sposta il puntatore di `move-cursor-increment' pixel a sinistra.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the right.
it: Sposta il puntatore di `move-cursor-increment' pixel a destra.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels upwards.
it: Sposta il puntatore di `move-cursor-increment' pixel in alto.

en: Move the viewport one screen down.
it: Sposta la viewport in basso di una schermata.

en: Move the viewport one screen to the left.
it: Sposta la viewport di una schermata a sinistra.

en: Move the viewport one screen to the right.
it: Sposta la finestra di una schermata a destra.

en: Move the viewport one screen up.
it: Sposta la viewport in alto di una schermata.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels downwards.
it: Sposta la finestra di `slide-window-increment' pixel in basso.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the left.
it: Sposta la finestra di `slide-window-increment' pixel a sinistra.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the right.
it: Sposta la finestra di `slide-window-increment' pixel a destra.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels upwards.
it: Sposta la finestra di `slide-window-increment' pixel in alto.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels downwards.
it: Sposta il gruppo della finestra di `slide-window-increment' pixel in basso.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the left.
it: Sposta il gruppo della finestra di `slide-window-increment' pixel a sinistra.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the right.
it: Sposta il gruppo della finestra di `slide-window-increment' pixel a destra.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels upwards.
it: Sposta il gruppo della finestra di `slide-window-increment' pixel in alto.

en: Move the window interactively using the mouse.
it: Sposta la finestra con il mouse.

en: Move the window to the next viewport.
it: Sposta la finestra alla viewport successiva.

en: Move the window to the next workspace.
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro successiva.

en: Move the window to the previous viewport.
it: Sposta la finestra alla viewport precedente.

en: Move the window to the previous workspace.
it: Sposta la finestra nell'area di lavoro precedente.

en: Move the window to the viewport above.
it: Sposta la finestra alla viewport superiore.

en: Move the window to the viewport below.
it: Sposta la finestra alla viewport inferiore.

en: Move the window to the viewport on the left.
it: Sposta la finestra alla viewport a sinistra.

en: Move the window to the viewport on the right.
it: Sposta la finestra alla viewport a destra.

en: Move to the next viewport.
it: Spostati alla viewport successiva.

en: Move to the previous viewport.
it: Spostati alla viewport precedente.

en: Move viewport down
it: Sposta viewport in basso.

en: Move viewport left
it: Sposta viewport a sinistra

en: Move viewport next
it: Viewport successiva

en: Move viewport previous
it: Viewport precedente

en: Move viewport right
it: Sposta viewport a destra

en: Move viewport up
it: Sposta viewport in alto.

en: Move window down
it: Sposta finestra in basso

en: Move window interactively
it: Sposta la finestra interattivamente

en: Move window left
it: Sposta finestra a sinistra

en: Move window next
it: Sposta finestra avanti

en: Move window previous
it: Sposta finestra indietro

en: Move window right
it: Sposta finestra a destra

en: Move window to viewport
it: Sposta finestra a viewport

en: Move window up
it: Sposta finestra in alto

en: Move workspace backwards
it: Sposta indietro area

en: Move workspace forwards
it: Sposta avanti area

en: Move workspace left
it: Sposta a sinistra

en: Move workspace right
it: Sposta a destra

en: Move/Resize
it: Sposta/Ridimensiona

en: Moves window downwards until it `bumps into' another window.
it: Sposta la finestra verso il basso finchè non ne incontra un'altra.

en: Moves window to the left until it `bumps into' another window.
it: Sposta la finestra verso sinistra finchè non ne incontra un'altra.

en: Moves window to the right until it `bumps into' another window.
it: Sposta la finestra verso destra finchè non ne incontra un'altra.

en: Moves window upwards until it `bumps into' another window.
it: Sposta la finestra verso l'alto finchè non ne incontra un'altra.

en: Name
it: Nome

en: Never focus
it: Mai attiva

en: New Theme
it: Nuovo tema

en: New group
it: Nuovo

en: Next window
it: Finestra successiva

en: Next workspace
it: Area successiva

en: Next workspace window
it: Finestra successiva nell'area

en: No errors.
it: Nessun errore.

en: No matching item for %S
it: Nessun elemento corrispondente a %S

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
it: Ritardo prima di mostrare i suggerimenti.

en: Number of milliseconds before removing tooltips.
it: Ritardo prima di cancellare i suggerimenti.

en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
it: Numero di pixel di cui spostare il puntatore nei comandi `move-cursor-'.

en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
it: Numero di pixel di cui spostare la finestra nei comandi `slide-'.

en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the left window edge.
it: Offset (in %) dal bordo sinistro della finestra.
    
    Un numero negativo significa fuori dalla finestra.

en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the top window edge.
it: Offset (in %) dal bordo superiore della finestra.
    
    Un numero negativo significa fuori dalla finestra.

en: Only flip when interactively moving a window.
it: Attiva solo muovendo una finestra.

en: Only update window contents after it has stopped moving.
it: Aggiorna la finestre solo quando si ferma.

en: Open
it: Apri

en: Optional arguments given to the `xterm' command.
it: Argomenti opzionali passati al comando `xterm`.

en: Other
it: Altro

en: Pack window down
it: Compatta finestra in basso

en: Pack window left
it: Compatta finestra a sinistra

en: Pack window right
it: Compatta finestra a destra

en: Pack window up
it: Compatta finestra in alto

en: Patterns
it: Pattern

en: Persistent group ids
it: Gruppi sempre presenti

en: Place mode
it: Modo di posizionamento

en: Placement
it: Posizionamento

en: Placement weight
it: Peso di posizionamento

en: Play sound effects for unmanaged windows.
it: Attiva i suoni per tutte le finestre.

en: Play sound effects for window events.
it: Attiva i suoni per gli eventi delle finestre.

en: Popup apps menu
it: Mostra menù applicazioni

en: Popup root menu
it: Mostra menù del desktop

en: Popup window list
it: Mostra lista finestre

en: Popup window menu
it: Mostra menù di finestra

en: Popup workspace list
it: Mostra lista aree di lavoro

en: Position
it: Posizione

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prepend workspace and send
it: Inserisci area e sposta

en: Preserve empty workspaces in pager.
it: Mantieni le aree di lavoro vuote nel pager.

en: Press key...
it: Premi un tasto...

en: Previous window
it: Finestra precedente

en: Previous workspace
it: Area precedente

en: Previous workspace window
it: Finestra precedente nell'area

en: Prompt for a command, execute it, and print any output to the screen.
it: Chiede un comando, lo esegue e mostra l'output sullo schermo.

en: Prompt for a key sequence, then print its binding.
it: Chiede una sequenza di tasti e mostra i comandi associati.

en: Prompt for a workspace and switch to it.
it: Chiedi un'area di lavoro e passa a quella.

en: Properties
it: Proprietà

en: Properties...
it: Proprietà...

en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
it: Distanza a cui la finestra si attacca alle altre.

en: Put the window in the stacking level above its current level.
it: Sposta la finestra al livello di stack superiore.

en: Put the window in the stacking level beneath its current level.
it: Sposta la finestra al livello di stack inferiore.

en: Quit
it: Esci

en: Quote event
it: Quota evento

en: Raise
it: Alza

en: Raise and pass through click
it: Solleva e passa avanti il click

en: Raise and pass through click if focused
it: Solleva e passa avanti il click se attiva

en: Raise group
it: Alza gruppo

en: Raise group and pass through click
it: Solleva gruppo e passa avanti il click

en: Raise group depth
it: Alza profondità gruppo

en: Raise lower group
it: Alza/Abbassa gruppo

en: Raise lower single window
it: Alza/Abbassa finestra singola

en: Raise lower window
it: Alza/Abbasso finestra

en: Raise lower window and transients
it: Alza/Abbassa finestra e dialoghi

en: Raise on focus
it: Solleva quando attiva

en: Raise or pass through click
it: Solleva o passa avanti il click

en: Raise selected windows (normally by the Windows menu).
it: Alza le finestre selezionate (di solito dal menù).

en: Raise single window
it: Alza finestra singola

en: Raise the current window to its highest allowed position in the stacking
    order. Also raise any transient windows that it has.
it: Alza la finestra al suo livello massimo nello stack. Agisce anche sulle finestre di dialogo.

en: Raise the group of windows that received the current event, then replay
    any pointer events that invoked the command.
it: Alza il gruppo di finestre che ha ricevuto l'evento, poi ripeti gli eventi del mouse che hanno invocato il comando.

en: Raise the window that received the current event (if it's focused), then
    replay any pointer events that invoked the command.
it: Alza la finestra che ha ricevuto l'evento (se ha il focus), poi ripeti gli eventi del mouse che hanno invocato il comando.

en: Raise the window that received the current event and any transients it
    has, then replay any pointer events that invoked the command.
it: Alza la finestra che ha ricevuto l'evento e i suoi dialoghi, poi ripeti gli eventi del mouse che hanno invocato il comando.

en: Raise the window that received the current event, then replay any pointer
    events that invoked the command.
it: Alza la finestra che ha ricevuto l'evento, poi ripeti gli eventi del mouse che hanno invocato il comando.

en: Raise the window to its highest allowed position in the stacking order.
it: Alza la finestra al livello più alto del suo stack.

en: Raise transients and pass through click
it: Solleva dialoghi e passa avanti il click

en: Raise window
it: Alza finestra

en: Raise window and pass through click
it: Solleva finestra e passa avanti il click

en: Raise window and transients
it: Alza le finestre quando vengono srotolate.

en: Raise window depth
it: Alza profondità finestra

en: Raise windows when they are focused.
it: Alza le finestre quando hanno il focus.

en: Raise windows when they are maximized.
it: Alza le finestre quando vengono massimizzate.

en: Raise windows when they are moved or resized.
it: Alza le finestre quando vengono spostate o ridimensionate.

en: Raise windows when they are unshaded.
it: Alza le finestre quando vengono srotolate.

en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
it: Alza le finestre quando sono temporaneamente selezionate.

en: Read theme from `%s'
it: Tema letto da `%s'

en: Reload the gtkrc settings.
it: Ricarica le impostazioni da gtkrc.

en: Reload themes in window manager after saving.
it: Ricarica i temi nel window manager dopo averli salvati.

en: Remember _attributes
it: Salva gli attributi

en: Remember _dimensions
it: Salva la dimensione

en: Remember _position
it: Salva la posizione

en: Remember the current attributes of the focused window.
it: Memorizza gli attributi della finestra attiva.

en: Remember the current dimensions of the focused window.
it: Memorizza le dimensioni della finestra attiva.

en: Remember the current position of the focused window.
it: Memorizza la posizione della finestra attiva.

en: Remove the copy of the window on the current workspace. If this is the
    last instance remaining, then delete the actual window.
it: Elimina la copia della finestra nell'area corrente. Se è l'ultima istanza, elimina la finestra.

en: Remove tooltips after a period of time.
it: Cancella i suggerimenti dopo un certo tempo.

en: Remove unused definitions when saving.
it: Elimina le definizioni non usate quando salvi.

en: Resize selected window
it: Ridimensiona finestra selezionata

en: Resize the window interactively using the mouse.
it: Ridimensiona la finestra con il mouse.

en: Resize window interactively
it: Ridimensiona la finestra interattivamente

en: Restart
it: Riavvia

en: Restore the dimensions of the window to its original, unmaximized, state.
it: Ripristina le dimensioni della finestra a quelle dello stato originale, non massimizzato.

en: Return the window from its iconified state.
it: Ripristina la finestra dallo stato minimizzato.

en: Revert
it: Ripristina

en: Role
it: Ruolo

en: Row:
it: Riga:

en: Rows:
it: Righe:

en: Run shell command
it: Esegui un comando della shell

en: SMaker Theme
it: Tema "SMaker"

en: S_haded
it: _Arrotolata

en: Save Theme _As...
it: S_alva con nome...

en: Saved as `%s'
it: Salvato come `%s'

en: Sawfish Error
it: Errore di Sawfish

en: Sawfish Theme Builder
it: Generatore di temi di Sawfish

en: Sawfish Themer Preview
it: Anteprima del tema

en: Sawfish configurator
it: Configurazione di Sawfish

en: Sawfish homepage
it: Home page di Sawfish

en: Sawfish manages your windows extensibly.
it: Sawfish è un gestore di finestre programmabile.

en: Select Icon
it: Seleziona l'icona

en: Select Image
it: Seleziona l'immagine

en: Select color
it: Seleziona il colore

en: Select file
it: Seleziona il file

en: Select font
it: Seleziona il font

en: Select next workspace
it: Seleziona successiva

en: Select previous workspace
it: Seleziona precedente

en: Select the N'th workspace.
it: Seleziona l'area specificata.

en: Select the next desktop when the pointer hits screen edge.
it: Salta al desktop successivo quando il puntatore arriva
    al bordo dello schermo.

en: Select the next window of the current workspace.
it: Seleziona la finestra successiva nell'area corrente.

en: Select the next window, cycling through all possible workspaces.
it: Seleziona la finestra successiva tra qulle di tutte le aree di lavoro.

en: Select the previous window, cycling through all possible workspaces.
it: Seleziona la finestra successiva tra qulle di tutte le aree di lavoro.

en: Select the specified viewport column.
it: Seleziona la colonna di viewport specificata.

en: Select the specified viewport row.
it: Seleziona la riga di viewport specificata.

en: Select the specified viewport.
it: Seleziona la viewport specificata.

en: Select workspace interactively
it: Seleziona area interattivamente

en: Send group to current workspace
it: Sposta gruppo all'area corrente

en: Send group to next workspace
it: Sposta gruppo all'area successiva

en: Send group to previous workspace
it: Sposta gruppo all'area precedente

en: Send to next workspace
it: Sposta all'area successiva

en: Send to previous workspace
it: Sposta all'area precedente

en: Send to workspace
it: Sposta in area

en: Sends the next key event directly to the focused client window, ignoring
    any window manager bindings that it may have.
it: Invia il successivo evento della tastiera alla finestra attiva, ignorando qualsiasi impostazione del window manager.

en: Set the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
it: Attiva l'attributo GNOME SKIP_TASKLIST della finestra.

en: Set the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
it: Attiva l'attributo GNOME SKIP_WINLIST della finestra.

en: Set viewport linear
it: Imposta viewport (lineare)

en: Set window viewport linear
it: Imposta viewport della finestra (lineare)

en: Shade window
it: Arrotola finestra

en: Shaded
it: Arrotolata

en: Show current dimensions of windows while resizing.
it: Mostra la dimensione quando le finestre vengono ridimensionate.

en: Show current position of windows while moving.
it: Mostra la posizione quando le finestre vengono spostate.

en: Show full documentation in tooltips.
it: Mosta la documentazione completa nei suggerimenti.

en: Show options suitable for \w users.
it: Mostra le opzioni per utenti: \w

en: Show variable names of each customization option.
it: Mostra i nomi delle variabili corrispondenti alle opzioni.

en: Simple Theme
it: Tema "Simple"

en: Size window add column
it: Dimensione finestra aggiungi colonna

en: Size window add row
it: Dimensione finestra aggiungi riga

en: Size window subtract column
it: Dimensione finestra sottrai colonna

en: Size window subtract row
it: Dimensione finestra sottrai riga

en: Slide group down
it: Scivola gruppo in basso

en: Slide group left
it: Scivola gruppo a sinistra

en: Slide group right
it: Scivola gruppo a destra

en: Slide group up
it: Scivola gruppo in alto

en: Slide window down
it: Scivola finestra in basso

en: Slide window left
it: Scivola finestra a sinistra

en: Slide window right
it: Scivola finestra a destra

en: Slide window up
it: Scivola finestra in alto

en: Snap to otherwise-ignored windows.
it: Attacca a finestre altrimenti ignorate.

en: Snap window position to edges of other windows while moving.
it: Attacca la finestra alle altre mentre viene spostata.

en: Sound
it: Suoni

en: Start a new xterm.
it: Avvia un nuovo xterm.

en: State
it: Stato

en: Sticky
it: Onnipresente

en: Sticky viewport
it: Onnipresente viewport

en: Text is \w justified in window titles.
it: Allineamento del testo nei titoli delle finestre: \w

en: The default window animation mode: \w
it: Modo predefinito di animazione delle finestre: \w

en: The hierarchical window menu raises singleton submenus.
it: Non raggruppare per classi le finestre nel menù.

en: The program launched by the `xterm' command.
it: Programma avviato dal comando `xterm'.

en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
it: Il programma usato per riprodurre i suoni. Se è vuoto viene usato il supporto integrato per ESD.

en: Theme Directory
it: Directory del tema

en: Theme name:
it: Nome del tema:

en: This window previews the current theme.
it: Questa finestra fa l'anteprima del tema.

en: Title-only
it: Arrotolata

en: Toggle group sticky
it: Attiva/Disattiva onnipresenza gruppo

en: Toggle single window mode
it: On/Off modalità singola finestra

en: Toggle the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
it: Attiva/Disattiva l'attributo GNOME SKIP_TASKLIST della finestra.

en: Toggle the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
it: Attiva/Disattiva l'attributo GNOME SKIP_WINLIST della finestra.

en: Toggle the `stickiness' of the window--whether or not it is a member of
    all workspaces.
it: Attiva/Disattiva l'onnipresenza della finestra. Cioè se è o no un membro di tutte le aree di lavoro

en: Toggle the iconification of window W.
it: Scambia la minimizzaione della finestra W.

en: Toggle the shaded (only the title bar is displayed) state of the window.
it: Attiva/Disattiva lo stato arrotolato (solo la barra del titolo è visualizzata) della finestra.

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized and
    unmaximized.
it: Scambia lo stato della finestra tra massimizzata orizzontalmente e normale.

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized-filled and
    unmaximized.
it: Scambia lo stato della finestra tra massimizza-riempi orizzontalmente e normale.

en: Toggle the state of the window between maximized and unmaximized.
it: Scambia lo stato della finestra tra massimizzata e normale.

en: Toggle the state of the window between maximized-filled and unmaximized.
it: Scambia lo stato della finestra tra massimizza-riempi e normale.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized and
    unmaximized.
it: Scambia lo stato della finestra tra massimizzata verticalmente e normale.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized-filled and
    unmaximized.
it: Scambia lo stato della finestra tra massimizza-riempi verticalmente e normale.

en: Toggle whether a window is focusable or not.
it: Attiva/Disattiva la possibiltà di ricevere il focus.

en: Toggle whether a window is ignored or not.
it: Attiva/Disattiva se una finestra è ignorata o meno.

en: Toggle whether a window is ignored while window cycling.
it: Attiva/Disattiva se una finestra è ignorata durante il ciclo delle finestre.

en: Toggle whether a window will be include in the window list.
it: Attiva/Disattiva la visibilità di una finestra nella lista delle finestre.

en: Toggle window cycle skip
it: On/Off escludi da ciclo finestre

en: Toggle window iconified
it: (De)Minimizza finestra

en: Toggle window ignored
it: Attiva/Disattiva ignore finestra

en: Toggle window list skip
it: On/Off escludi da lista finestre

en: Toggle window never focus
it: On/Off finestra mai attiva

en: Toggle window shaded
it: Arrotola/Srotola finestra

en: Toggle window sticky
it: Attiva/Disattiva onnipresenza finestra

en: Tooltips
it: Suggerimenti

en: Top-border
it: Dialogo arrotolata

en: Transients above
it: Finestre di dialogo sopra

en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
it: Cerca di mantenere questa distanza tra le finestre nelle modalità migliore o primo posto.

en: Type
it: Tipo

en: Undocumented
it: Non documentato

en: Ungrouped
it: Non raggruppata

en: Uniconify group
it: DeMinimizza gruppo

en: Uniconify transientgroup
it: DeMinimiza gruppo dialoghi

en: Uniconify window
it: DeMinimiza finestra.

en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
it: Deminimizzare una finestra deminimizza anche: \w

en: Unignore the window.
it: Non ignora la finestra.

en: Unique name
it: Nome unico

en: Uniquify window name
it: Dai nome unico alla finestra

en: Unmanaged windows may be iconified.
it: Le finestre non gestite possono essere minimizzate.

en: Unmaximize
it: DeMassimizza

en: Unmaximize window
it: DeMassimizza finestra

en: Unset the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
it: Disattiva l'attributo GNOME SKIP_TASKLIST della finestra.

en: Unset the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
it: Disattiva l'attributo GNOME SKIP_WINLIST della finestra.

en: Unshade selected windows.
it: Srotola le finestre selezionate.

en: Unshade window
it: Srotola finestra

en: Upper layer
it: Livello superiore

en: Use black-on-white button images.
it: Usa immagini dei bottoni nero su bianco.

en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
it: Usa meno memoria per le sfumature, potendo influenzare la qualità.

en: Value
it: Valore

en: Virtual desktop configuration.
it: Configurazione del desktop virtuale.

en: Wait for the user to select a window, then interactively move that window.
it: Apetta che l'utente selezioni una finestra e poi spostala con il mouse.

en: Wait for the user to select a window, then interactively resize that window.
it: Apetta che l'utente selezioni una finestra e poi ridimensionala con il mouse.

en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
it: Sposta il puntatore al lato opposto dello schermo.

en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
it: Sposta il mouse sulle finestre quando sono temporaneamente selezionate.

en: Warp the pointer to selected windows.
it: Sposta il puntatore alle finestre selezionate.

en: When does the mouse pointer affect the input focus.
it: Modalità di focus.

en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
it: Quando supero la prima o l'ultima area spostando una finestra: \w

en: When passing the first or last workspace: \w
it: Quando supero la prima o l'ultima area: \w

en: When raising a window, also raise its: \w
it: Alzare una finestra alza anche: \w

en: Where to display error messages: \w
it: Mostra i messaggi di errore: \w

en: Whether and how to move the pointer when packing windows.
    
    `maybe' means that the pointer is moved along with the window, if the
    pointer was within the window area before packing.
    
    `always' warps the pointer to the center of the window if it isn't
    already in the window, then does like `maybe'.
    
    `never' means not to warp the pointer.
it: Come muovere il puntatore quando si compattano le finestre.
    
    `Forso' - il puntatore viene spostato se era all'interno
    della finestra prima della compattazione.
    
    `Sempre' - se il puntatore era fuori dalla finestra viene
    posizionato al centro, altrimenti si comporta come `maybe'.
    
    `Mai' - il puntatore non viene spostato.

en: Whether growing an already grown window grows it again.
it: Ingrandire una finestra già ingrandita la ingrandisce di nuovo.

en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
it: L'ingrandimento è considerato massimizzazione. Attivando questa opzione si può demassimizzare per tornare alla dimensione originale.

en: While changing %s:
it: Cambiando %s:

en: Width of window border.
it: Larghezza del bordo della finestra.

en: Window Cycling
it: Ciclo Finestre

en: Window _Frames
it: Decorazioni delle finestre

en: Window history clear
it: Cancella storico finestra

en: Window history forget
it: Dimentica storico finestra

en: Window history save attributes
it: Storico finestra salva attributi

en: Window history save dimensions
it: Storico finestra salva dimensioni

en: Window history save position
it: Storico finestra salva posizione

en: Window list skip
it: Escludi da lista finestre

en: Window:
it: Finestra:

en: Windows are focused after being uniconified.
it: Le finestre ricevono il focus dopo essere state deminimizzate.

en: Windows are raised after being uniconified.
it: Le finestre vengono alzate dopo essere state deminimizzate.

en: Windows uniconify to the current viewport.
it: Le finestre vengono deminimizzate nella viewport corrente.

en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
it: Le finestre vengono deminimizzate nell'area di lavoro corrente quando vengono selezionate.

en: Windows uniconify to the current workspace.
it: Le finestre vengono deminimizzate nell'area di lavoro corrente.

en: Work_spaces
it: A_ree di lavoro

en: Workspace
it: Area di lavoro

en: Workspace %d
it: Area %d

en: Workspace names
it: Nomi delle aree di lavoro

en: Workspace:
it: Area di lavoro:

en: Workspaces
it: Aree di lavoro

en: Workspaces are deleted when their last window closes.
it: Le aree di lavoro vengono rimosse quando l'ultima finestra viene chiusa.

en: Workspaces:
it: Aree di lavoro:

en: [Quote]
it: [Quota]

en: [about text]
it: [informazioni]

en: [bottom]
it: [sotto]

en: [frame-part-table]
it: [tabella della cornice]

en: [left]
it: [sinistra]

en: [place holder]
it: [segnaposto]

en: [right]
it: [destra]

en: [title]
it: [titolo]

en: [top]
it: [sopra]

en: _About
it: _Informazioni su...

en: _About Sawfish...
it: _Informazioni su...

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Customize
it: _Configura

en: _Cyclable
it: Presente nel _ciclo

en: _Down
it: _Giu

en: _Focusable
it: Riceve _focus

en: _Forget saved state
it: Dimentica lo stato slvato

en: _GNOME Help...
it: Aiuto di _GNOME...

en: _Help
it: _Aiuto

en: _History
it: S_torico

en: _Ignored
it: _Ignorata

en: _Left
it: S_inistra

en: _Manual...
it: _Manuale...

en: _News...
it: _Novità...

en: _Next workspace
it: Area _successiva

en: _Open Theme..
it: _Apri...

en: _Preferences...
it: _Opzioni...

en: _Preview
it: _Anteprima

en: _Previous workspace
it: Area _precedente

en: _Programs
it: _Programmi

en: _Right
it: _Destra

en: _Save Theme
it: _Salva il tema

en: _Send window to
it: _Sposta a

en: _Settings
it: _Impostazioni

en: _Sticky
it: _Onnipresente

en: _Themes
it: _Temi

en: _Toggle
it: _On/Off

en: _Up
it: _Su

en: _WWW page...
it: _Home page...

en: _Windows
it: _Finestre

en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
it: Colore di partenza delle finestre attive.

en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
it: Colore di partenza delle finestre inattive.

en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
it: Colore di arrivo delle finestre attive.

en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
it: Colore di arrivo delle finestre inattive.

en: all
it: Tutti

en: always
it: Sempre

en: and many others...
it: e molti altri...

en: apply/revert/cancel/ok
it: Applica / Ripristina / Ok / Annulla

en: attraction
it: Attrazione

en: border
it: Bordo

en: border-grab
it: Bordo o cattura

en: border-keymap
it: Comandi di bordo

en: box
it: Bordo

en: center
it: Centro

en: close-button-keymap
it: Mappatura del pulsante `Chiudi'

en: cycle-keymap
it: Comandi di ciclo finestre

en: diagonal
it: Diagonale

en: error while building frame: %S
it: errore costruendo la cornice: %S

en: expert
it: Esperti

en: global-keymap
it: Mappatura globale

en: grab
it: Cattura

en: group
it: Gruppo

en: horizontal
it: Orizzontale

en: iconify-button-keymap
it: Mappatura del pulsante `Minimizza'

en: intermediate
it: Intermedi

en: keep-going
it: Continua

en: left
it: Sinistra

en: magnetism
it: Magnetismo

en: maximize-button-keymap
it: Comandi del pulsante `Massimizza'

en: maybe
it: Forse

en: menu-button-keymap
it: Mappatura del pulsante `Menù'

en: never
it: Mai

en: none
it: Niente

en: novice
it: Principianti

en: nowhere
it: Da nessuna parte

en: ok
it: Ok

en: opaque
it: Opaco

en: parents
it: Proprietari

en: prompt-keymap
it: Comandi di prompt

en: region
it: Regione

en: resistance
it: Resistenza

en: revert/cancel/ok
it: Ripristina / Ok / Annulla

en: right
it: Destra

en: root-window-keymap
it: Mappatura di sfondo

en: screen
it: Sullo schermo

en: shade-button-keymap
it: Mappatura del pulsante `Arrotola'

en: space %d
it: Area %d

en: standard-error
it: Sullo standard error

en: stop
it: Fermati

en: title-keymap
it: Mappatura di titolo

en: transients
it: Finestre di dialogo

en: vertical
it: Verticale

en: viewport
it: Viewport

en: window-keymap
it: Mappatura di finestra

en: workspace
it: Area di lavoro

en: wrap-around
it: Ricomincia
