control-center 1.4.0 - en to ja translation catalogue (777 entries)

en:     Remove
ja:      削除

en:  (Not found)
ja:  (見つからず)

en:  Browse...
ja:  参照...

en:  Minutes.
ja: 分経ってから。

en:  Normal
ja:  並

en:  Random)
ja: ランダム)

en:  minutes after screen saver has started.
ja: 分スクリーンセーバー起動後に落す

en:  the end of a corridor it will color it this color.
ja: ルートの終りまで来たら、そのルートをこの色にする

en: "%s" does not exist or is not executable.
    Check your spelling and make sure you have
    the right permissions to execute this file.
ja: "%s" は存在しないか、実行可能ではありません。
    綴りをチェックし、また、このファイルを実行する権限を
    持ってるかどうかを確認してください。

en: %s (Current)
ja: %s (現在)

en: %s Settings...
ja: %s 設定...

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
ja: -adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*,-*-fixed-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*

en: 2D projection of a hypercube
ja: 超立方体の 2 次元への投影

en: 3D
ja: 3 次元

en: 3D Clock
ja: 3次元時計

en: 3d pipes flow around the screen
ja: 3 次元の管が画面を走りまわります

en: A 3d Rubiks cube floats and twists around
ja: 3次元のルービックキューブ浮かび回転します

en: A 3d cube floats around
ja: 3 次元の立方体がただよいます

en: A 3d flower morphs into a sphear
ja: 3 次元の花が球に変形

en: A 3d globe
ja: 3 次元の地球

en: A blob of bubbles spinning/moving around the screen.
ja: 画面をかけまわる泡のかたまり

en: A cellular automata that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals.
ja: 細胞オートメーションはランダムな領域から始まり、縞や螺旋の中に組織化されます

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced.
ja: 2 次元のチューリングマシンであるセル・オートマトンです。 頭 (「蟻」) が画面の上を歩き、足跡の色を変えます。 色の変わった部分を越えると、動作が変わります。

en: A show of objects interacting through attractive and repulsive forces.
ja: 重力や反発力で相互作用する物体のショー

en: A waving ribbon
ja: 波うつリボン

en: About
ja: 情報

en: About the GNOME control-center.
ja: GNOMEコントロールセンターについて

en: About:
ja: 情報:

en: Acceleration
ja: 加速

en: Add Application
ja: アプリケーションを追加

en: Add Application...
ja: アプリケーションを追加...

en: Add MIME Type
ja: MIME 型の追加

en: Add New Extension
ja: 新しい拡張子を追加

en: Add New MIME Type
ja: 新しい MIME 型の追加

en: Add New MIME Type...
ja: 新しい MIME 型を追加...

en: Add New Window Manager
ja: 新しいウインドウマネージャの追加

en: Add...
ja: 追加...

en: Additive
ja: 付加

en: Animate
ja: アニメーション

en: Animate circles.
ja: 円をアニメーション

en: Another item
ja: 別の item

en: Ant
ja: 蟻

en: Ants:
ja: 蟻:

en: Application Command:
ja: アプリケーションのコマンド:

en: Application Name:
ja: アプリケーション名:

en: Applications
ja: アプリケーション

en: At the mouse pointer
ja: マウスポインタ場所

en: Atlantis
ja: アトランティス

en: Attraction
ja: 重力

en: Attraction is based on interactions of points which attract each other up to a certain distance and then begin to repel each other.
ja: 重力は距離に従って相互に引き合いそして反発する点の相互作用に基づいています

en: Audio mixer
ja: オーディオミキサ

en: Author:
ja: 作者:

en: Author: UNKNOWN
ja: 作者: 不明

en: Auto
    Preview
ja: 自動
    試写

en: Available Themes
ja: 使用可能なテーマ

en: Background
ja: バックグラウンド

en: Bad Application Command
ja: エラーとなったアプリケーションのコマンド

en: Bad Application Name
ja: エラーとなったアプリケーション名

en: Bars
ja: バー

en: Bas van Gaalen and Charles Vidal
ja: Bas van Gaalen と Charles Vidal

en: Blitspin takes a bitmap and repeatedly rotates it by 90 degrees using logical operations.
ja: Blitspin は論理操作により画像を 90 度回転していきます

en: Blob
ja: しみ

en: Bottom
ja: 下部

en: Bouboule
ja: ブーブール

en: Bouboule changes shape and size in a blob like form.
ja: ブーブールはかたまりのように形や大きさを変えます

en: Bounce colored lines around a window.
ja: ウィンドウ周りの色付きラインを無視

en: Braid
ja: 組み紐

en: Bridge
ja: 橋

en: Broken
ja: 破壊

en: Bsod simulates crash screens from other operating systems.
ja: Bsod は他の OS のクラッシュ画面をシミュレートします

en: Bubble3d
ja: 3 次元の泡

en: Bubbles
ja: 泡

en: Bubbles exist in three dimensions.
ja: 3 次元空間に泡が。

en: Bubbles sprays tiny bubbles which grow until they go pop.
ja: 泡は大きくなりポンと破れ小さな泡が広がります

en: Bumps
ja: バンプ

en: COLOR
ja: 色

en: Cage
ja: かご

en: Can detach and move menus
ja: メニューバーは取り外せたり動かせる

en: Can detach and move toolbars
ja: ツールバーの取り外しや移動を許可する

en: Can open from URI
ja: URI から開ける

en: Can open multiple files
ja: 複数のファイルを開ける

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
ja: hboxが見つからないので、普通のファイル選択を使います

en: Causes the colors to mix when overlapped.
ja: 重なった時色が混ざります

en: Cell
ja: セル

en: Center image.
ja: 画像を中央に。

en: Center of the screen
ja: 画面中央

en: Centered
ja: 中央に配置

en: Centre
ja: 中央

en: Change File Extensions
ja: ファイルの拡張子を変更

en: Change Icon
ja: アイコンを変更

en: Change distance at which attractive force becomes repulsive.
ja: 重力が反発力に変わる距離

en: Change from closed to open figures.
ja: 閉じた図形から開いた図形に変更

en: Change maximum number of lines.
ja: 線の数の最大値を変更

en: Change number of interpolation steps.
ja: 変更ステップの変更

en: Change number of segments.
ja: セグメントの数を変更

en: Change number of trails.
ja: 足跡の数を変更

en: Change size of points.
ja: 点の大きさを変更

en: Change the animation step delay.
ja: アニメーションステップの遅延を変更

en: Change the delay between changing modes.
ja: モードが変わる時の遅延を変更します

en: Change the delay between each 90 degree rotation.
ja: 90 度回転の間の間隔

en: Change the delay between steps of rotation process.
ja: 回転操作の間隔

en: Change the delay in cycles.
ja: 回転の遅延

en: Change the delay in movement.
ja: 動作の遅延を変更

en: Change the delay.
ja: 遅延の変更

en: Change the density.
ja: 密度を変更

en: Change the distance from center of cube
ja: 立方体の中心からの距離を変更

en: Change the number of bubbles to use.
ja: 使用する泡の数を変更

en: Change the number of circles to use.
ja: 使用する円の数を変更

en: Change the number of colors to use in star.
ja: 星に用いる色の数を変更

en: Change the number of colors to use.
ja: 使用する色の数を変更

en: Change the number of cycles.
ja: 周期を変更

en: Change the number of iterations.
ja: 繰り返しの数を変更

en: Change the number of pixels before a color change.
ja: 色を変えるまでのピクセルス数を変更

en: Change the number of planets to use.
ja: 惑星の数

en: Change the number of points to use.
ja: 使用する点の数を変更

en: Change the number of polygons to use.
ja: 使用する多角形の数を変更

en: Change the number of seeds.
ja: 種の数を変更

en: Change the number of trees to use.
ja: 使用する木の数を変更

en: Change the number to use.
ja: 数を変更

en: Change the quickness of rotation at each step.
ja: 各ステップで回転する早さを変更

en: Change the size of object.
ja: 物体の大きさを変更

en: Change the size of pixels in the flag.
ja: 旗のピクセルの大きさを変更

en: Change the spacing radius of the points.
ja: 点の間の角度を変更

en: Change the thickness of color bands.
ja: 色の帯の厚みを変更

en: Change the time each picture is shown.
ja: それぞれの絵が表示される時間を変更

en: Change time to fade away.
ja: 消えて無くなる時間を変更

en: Change to alternating striped curves.
ja: 代わりのストライブ曲線に変更

en: Change to animated circles.
ja: アニメーションの円に変更

en: Change to cycle through colormap.
ja: カラーマップ周期の変更

en: Change to display in monochrome.
ja: モノクロで表示するよう変更

en: Change to draw square at weird starting points.
ja: 奇妙な開始点に、領域描画を変更

en: Change to use XOR drawing function.
ja: XOR を用いた描画に変更

en: Change whether fractals should grow.
ja: フラクタルを大きくするかどうか決めます

en: Change whether objects should leave a trail.
ja: 物体が足跡を残すかどうか変更

en: Change whether orbit should decay.
ja: 軌道が崩壊するかどうか変更

en: Change whether to use lissajous figures to get points.
ja: 点を描くのにリサージュ図形を用いるかどうか決めます

en: Changes frequency of missile launch.
ja: ミサイル発射頻度を変更

en: Changes the count.
ja: 数を変更

en: Changes the magnification of original picture.
ja: 元の画像の拡大率を変更

en: Changes the number of ants marching across the screen.
ja: 画面の上を更新する蟻の数を変更

en: Changes the size of the ants.
ja: 蟻の大きさを変更

en: Changes the speed at which the Qix moves.
ja: クイックスが動くスピードを変更

en: Changes the time between redrawing the screen.
ja: 画面の再描画の間隔

en: Choose a window manager
ja: ウィンドウマネージャの選択

en: Choose the editor that is invoked by gnome-edit
ja: gnome-edit で起動されるエディタの選択

en: Click on keypress
ja: キーを押すとクリック音を出す

en: Click volume
ja: クリック音の大きさ

en: Close
ja: 閉じる

en: Closer
ja: 近

en: Color
ja: 色

en: Color for filling completely closed off areas.
ja: 領域を区切る、充填された色

en: Color of a skipped path
ja: 無視した経路の色

en: Color of failed path
ja: 誤った経路の色

en: Color of path
ja: 経路の色

en: Color of surrounded area
ja: 周囲の領域の色

en: Colors
ja: 色

en: Colors:
ja: 色:

en: Command
ja: コマンド

en: Command '%s' failed
ja: 命令 '%s' が失敗しました

en: Command cannot be empty
ja: コマンドを指定して下さい

en: Command:
ja: コマンド:

en: Compass
ja: コンパス

en: Configuration Command:
ja: 設定コマンド:

en: Configuration of the desktop's background
ja: デスクトップの背景の設定

en: Configure GNOME's use of sound
ja: GNOME のサウンド利用に関する設定

en: Configure how document types are handled
ja: 文書型をどう処理するか設定

en: Configure the global settings of your GNOME applications
ja: GNOME アプリケーションの全般的な設定を変更

en: Configure the settings of the screensaver
ja: スクリーンセーバーの設定

en: Configure the settings of your Multimedia devices
ja: マルチメディアデバイスの設定

en: Configure which programs are used to display URLs
ja: URL を表示するプログラムの設定

en: Configure your external devices
ja: 外部の機器の設定

en: Control Center Menu
ja: GNOME コントロールセンター・メニュー

en: Controls whether or not a 'bridge' will appear over the logo.
ja: ロゴ上に掛ける橋を使うかどうかのコントロール

en: Coral
ja: 珊瑚

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
ja: '%s'を起動できません。
    前のウインドウマネージャー'%s'に戻します

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
ja: 前のウインドウマネージャーに戻れません。
    手でウインドウマネージャーを起動して下さい。
    下のメニューの"プログラム実行"から選択しても
    実行できます。

en: Count
ja: 数

en: Count:
ja: 数:

en: Critical
ja: クリティカル

en: Crystal
ja: 水晶

en: Cycle
ja: 周期

en: Cycle modes.
ja: 回転モード

en: Cycle through all the available modes.
ja: 全利用可能モードの周期

en: Cycle through colormap.
ja: カラーマップ周期

en: Cycle through colors.
ja: 色を通り抜ける円

en: Cycles
ja: 周期

en: Cynosure
ja: 注目

en: Cynosure franticly displays colored rectangles.
ja: 慌ただしく色付き四角形を表示する

en: Darrick Brown, Peter Schmitzberger, and Jamie Zawinski
ja: Darrick Brown, Peter Schmitzberger, そして Jamie Zawinski

en: Dead Color
ja: 使わない色

en: Decay
ja: 崩壊

en: Decayscreen
ja: 画面崩壊

en: Decayscreen makes a screen look like its melting down.
ja: 「画面崩壊」は画面を溶けたようにします

en: Deco
ja: デコ

en: Deco draws tacky 70s basement wall panelling.
ja: デコは70年代の壁紙を表示します

en: Default Action
ja: デフォルトの動作

en: Default Action:
ja: デフォルトの動作:

en: Default Editor
ja: 標準エディタ

en: Default MDI Mode
ja: 標準MDIモード

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Delay
ja: 遅延

en: Delay between drawing the maze and starting the solution.
ja: めいろの描画からスタートするまでの時間

en: Delay between each step in the maze.
ja: 迷路の各ステップの時間

en: Delay between finishing the maze and starting a new one.
ja: 迷路か終ってから次のスタートまでの時間

en: Delay between redraws.
ja: 再描画までの間隔

en: Delay between switches.
ja: 切りかわるまでの間隔

en: Delay2
ja: 遅延

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Application
ja: アプリケーションを削除...

en: Delete This MIME Type
ja: この MIME 型を削除

en: Deluxe
ja: デラックス

en: Demon
ja: デーモン

en: Denser
ja: 密

en: Density
ja: 粗

en: Description
ja: 説明

en: Description (e.g. Thumper image):
ja: 説明 (例: Thumper 画像):

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop Properties manager.
ja: デスクトッププロパティのマネージャです。

en: Determines whether or not the ant leaves a truchet in the path it leaves behind.
ja: 蟻が足跡を残すか残さないか決めます

en: Determines whether the lines move erraticly, or bounce off the walls linearly.
ja: 線が不安定に動くか、壁から一定に跳ね返るかを選択

en: Determines whether to draw the panels in color, or in black and white.
ja: 壁紙をカラーで表示するかモノクロームで表示するか決めます

en: Determines whether to fill in the gaps between the lines.
ja: 線の間のギャップを埋めるかどうか選択

en: Dialog Behavior
ja: ダイアログの振舞い

en: Dialog Layout
ja: ダイアログの配置

en: Dialog buttons
ja: ダイアログ・ボタン

en: Dialog buttons have icons
ja: ダイアログボタンにアイコンをつける

en: Dialog hints
ja: ダイアログ・ヒント

en: Dialog position
ja: ダイアログ表示位置

en: Dialogs
ja: ダイアログ

en: Dialogs are like other windows
ja: 他のウィンドウと同じように扱う

en: Dialogs are treated specially by window manager
ja: ダイアログは特別にウィンドウマネージャ側で扱う

en: Disabled
ja: 無設定

en: Discard all changes
ja: 全変更を破棄する

en: Discrete
ja: 離散

en: Discrete map systems
ja: 離散マップシステム

en: Display a Sonar scope.
ja: ソナースコープを表示

en: Display a spinning compass
ja: 回転するコンパスを表示

en: Display an arcade game
ja: アーケードゲームを表示

en: Display color bars.
ja: カラーバーを表示

en: Display coloured polylines
ja: 色のついた多線分

en: Display flames at the bottom of the screen
ja: 画面の底辺に炎を表示します

en: Display nice stuff
ja: すてきなものを表示

en: Display oily drops.
ja: 油滴を表示

en: Display screensaver in monochrome.
ja: スクリーンセーバーをモノクロで表示

en: Display squared spirales
ja: 方眼の螺旋を表示します

en: Display static.
ja: 静的に表示

en: Display the desktop in a spotlight
ja: デスクトップをスポットライト中に表示

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
ja: 壁紙を表示: タイル状、中央寄せ、画面サイズ、アスペクト

en: Distance
ja: 距離

en: Distance from center of cube
ja: 立方体の中心からの距離

en: Distance of attraction.
ja: アトラクションの距離

en: Distort
ja: 歪み

en: Distort the screen
ja: 画面を歪ませる

en: Document Handlers
ja: 文書型ハンドラ

en: Don't hide bubbles when they pop.
ja: 泡が破れる時泡を消してはいけません

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
ja: ピクセルマップの泡の代わりに円を描きます

en: Draw circular interference patterns
ja: 円状の干渉パターンを描きます

en: Draw circular patterns.
ja: 円パターンを描きます

en: Draw solid Qix.
ja: クイックスを実線で描画

en: Draw square at weird starting points.
ja: 奇妙な開始点で領域を描きます

en: Draw tacky 70s basement wall panelling.
ja: 70年代の壁紙を表示します

en: Draws a flow of colored points
ja: 色の付いた点が浮かんでいる様を描きます

en: Draws a fractal forest.
ja: フラクタルな森を描く

en: Draws a point moving around a circle which moves around a circle.
ja: 円の周囲を動き回る円のさらに周囲を動き回る点を描きます

en: Draws a simple orbital simulation.
ja: シンプルな軌道シミュレーション

en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor.
ja: 大きい点と長く持続する発光で、古いターミナルのシュミレーションを描きます

en: Draws a waving flag.
ja: 波うつ旗を描く

en: Draws animated full-loop lisajous figures
ja: アニメーションのループ形を描きます

en: Draws fractal lightning bolts.
ja: フラクタルの稲妻を描画

en: Draws helical string-art patterns
ja: うずまきの紐パターンを描きます

en: Draws laser-like lines moving around a central focal point in varying numbers and colors.
ja: 数や色が変化する中央の焦点の回りを動くレーザーを描きます

en: Draws random color rectangles.
ja: ランダムな色の矩形を描画

en: Draws real plane fractals
ja: フラクタル図形を描きます

en: Draws rippling interference patterns like splashing water.
ja: 水のしぶきのような干渉波のパターンを表示します

en: Draws rotating line segments.
ja: 回転する線分を描画

en: Draws smoothly-shaded oscillating oval patterns which resemble vapor trails.
ja: 蒸気の軌跡に模した、滑らかな陰影の振動する楕円パターンを描きます

en: Draws spinning, animating, julia-set fractals.
ja: 回転するアニメーションでフラクタルを描きます

en: Draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
ja: 回転して衝突する積分システムのイメージを描きます

en: Draws vaguely laser-like moving lines.
ja: ぼんやり動くレーザーを描きます

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path.
ja: サインカーブに沿って波打つリボンに見えるものを描きます

en: Drift draws drifting recursive fractal cosmic flames.
ja: Drift は浮遊する再帰的、フラクタルな宇宙の炎を表示します

en: Drifting recursive fractal cosmic flames.
ja: 浮遊する再帰的、フラクタルな宇宙の炎

en: Drip onto desktop.
ja: デスクトップの上へ滴る

en: Duration
ja: 持続時間

en: Duration (ms)
ja: 長さ (ms)

en: Duration of current shape.
ja: 現在の形を保持

en: Duration of laser burst.
ja: レーザーバーストの持続時間

en: Duration of the laser burst.  After the burst has finished, It will move to a new location on the screen.
ja: レーザーバーストまでの持続時間。バーストすると画面上の新たな位置に動きます。

en: Edit Application
ja: アプリケーションを編集

en: Edit Application...
ja: アプリケーションを編集...

en: Edit Applications List
ja: アプリケーションの一覧を編集

en: Edit Components List
ja: コンポーネントの一覧を編集

en: Edit List
ja: 一覧を編集

en: Edit Window Manager
ja: ウィンドウマネージャのエディット

en: Edit...
ja: 編集...

en: Eenie
ja: どれに

en: Embossed Logo
ja: エンボス

en: Enable auto-repeat
ja: 自動的にリピートする

en: Enable sound server startup
ja: 起動時に音サーバーを使う

en: Epicycle
ja: 周転円

en: Epicycle draws the path traced out by a point on the edge of a circle that is rotating around the rim of another circle, and so on.
ja: 周転円は円周上を転がる別の円で、その円周の１点の軌跡をたどる事で描きます

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
ja: URL ハンドラキャプレットの初期化エラー

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
ja: テーマのインストールに失敗:
    '%s'
    %s

en: Event
ja: イベント

en: Extension
ja: 拡張子

en: Extension:
ja: 拡張子:

en: Fadedelay
ja: 消えるまでの遅延

en: Farther
ja: 遠

en: Fast
ja: 速い

en: Faster
ja: 速い

en: Figtype
ja: 図種

en: File Extensions
ja: ファイル拡張子

en: File Types and Programs
ja: ファイルの種類とプログラム

en: File to Play
ja: 鳴らすファイル

en: Flag
ja: 旗

en: Flag draws a waving flab, containing text or an image.
ja: 文章やイメージを含んだ波打つ旗を描きます

en: Flow
ja: 浮遊

en: Forest
ja: 森

en: Fractal draws a fractal forest.
ja: フラクタルな森を描きます

en: Fractals should grow.
ja: フラクタルが大きくなります

en: Franticly displays colored rectangles.
ja: 慌ただしく色付き四角形を表示する

en: Frequency
ja: 頻度

en: Frequency of missile launch
ja: ミサイル発射頻度

en: GLPlanet
ja: GL 惑星

en: GNOME Control Center
ja: GNOMEコントロールセンター

en: GNOME MDI Options
ja: GNOME MDI オプション

en: Galaxy
ja: 銀河

en: Gears
ja: 歯車

en: General
ja: 一般

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles.
ja: 反復される三角形の分割を用いたランダムな山を生成します

en: Glow
ja: 輝く

en: Gnome editor
ja: Gnomeエディタ

en: Goop draws a simulation of bubbles in layers.
ja: 層の泡のシュミレーションを描きます

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
ja: グラデーション方向: 垂直もしくは水平方向

en: Grav draws a simple orbital simulation.
ja: Grav はシンプルな軌道シミュレーションを描画

en: Greynetic draws random rectangles.
ja: ランダムな四角形を描きます

en: Grow
ja: 大きさ

en: Halo draws patterns based on circles.
ja: 円に基づくパターンを描きます

en: Have at maximum size
ja: 最大サイズにします

en: Have initial forces on each point be tangential to original circle.
ja: 各点の最初の力は元の円の接線方向に作用します

en: Have points glow vary with acceleration.
ja: 点の輝度は加速的に変化します

en: Have transparent bubbles.
ja: 透明な泡

en: Helix
ja: うずまき

en: Helix draws patterns composed of line segments.
ja: うずまきは線分で構成されたパターンを描きます

en: Help browser
ja: ヘルプ・ブラウザ

en: Help browser (new window)
ja: ヘルプ・ブラウザ(新規ウィンドウ)

en: Help on control-center
ja: コントロールセンターのヘルプ

en: Help with '%s' settings
ja: 「%s」のヘルプ

en: Help with the GNOME control-center.
ja: GNOMEコントロールセンターのヘルプ

en: Help with the current configuration page.
ja: 現在の設定ページのヘルプ

en: High
ja: 高

en: Holdtime
ja: 保持時間

en: Home directory doesn't exist!
ja: ホームディレクトリが存在しません!

en: Hopalong generates real plan fractals.
ja: フラクタル図形を生成します

en: Horizontal Gradient
ja: 水平方向にグラデーション

en: How long to run before choosing a new shape.
ja: 新しい形を選択する前にどれ位実行しますか

en: How many particles should appear when a missile explodes.
ja: ミサイルが爆破する際、どのくらいの粒子が飛び散るか

en: How many particles should be allowed on the screen at once.
ja: 一度に画面上にどのくらいの粒子があるか

en: Hypercube
ja: 超立方体

en: Hypercube displays a wireframe projection of a hypercube.
ja: 超立方体を投影したものをワイヤーフレームで表示

en: IMAGE
ja: 画像

en: IMAGE-FILE
ja: 画像ファイル

en: IOR of the control-center
ja: コントロールセンターのIORです

en: If the solver can
ja: もしできるなら

en: Ifs draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
ja: 回転して衝突する積分システムのイメージを描きます

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
ja: 標準アイコンが無効です。 カスタム初期セッションの場合を用います

en: Initial spacing radius of points.
ja: 点間の初期半径

en: Initialize session settings
ja: セッション設定の初期化

en: Install new
    theme...
ja: 新規テーマの
    インストール...

en: Interference
ja: 干渉

en: Item 1
ja: 項目1

en: Iterations
ja: 繰り返し

en: Jigsaw
ja: ジグソー

en: Jigsaw takes an image of the screen, carves it up into jigsaw puzzle pieces, shuffles it, and solves it.
ja: 画面をジグソーパズルのピースに分け、シャッフルして並べ直すイメージを与えます

en: Julia
ja: ジュリア

en: Julia draws spinning, animating, julia-set fractals.
ja: 回転するアニメーションでフラクタルを描きます

en: Kaleidescope
ja: 万華鏡

en: Kaleidescope draws line segments in a symmetric pattern.
ja: 対象パターンのラインセグメントを描きます

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard Properties
ja: キーボードの設定

en: Keyboard bell
ja: キーボード・ベル

en: Keyboard click
ja: キーボードのクリック音

en: Keyboard repeat rate
ja: キーボードリピート回数

en: Large
ja: 長い

en: Larger
ja: 大きい

en: Laser
ja: レーザー

en: Left
ja: 左側

en: Left handed
ja: 左利き

en: Left-justify buttons
ja: ボタンを左寄せする

en: Length of the Trail:
ja: 跡の長さ:

en: Less
ja: 少なく

en: Less Delay
ja: 遅延:少

en: Let window manager decide
ja: ウィンドウマネージャに任せる

en: Lightning
ja: 閃光

en: Lightning draws fractal lightning bolts.
ja: 「閃光」はフラクタルな稲妻を描画します

en: Lisa
ja: リサ

en: Lisa draws animated full-loop lisajous figures.
ja: アニメーションのループ形を描きます

en: Lissajous
ja: リサージュ

en: Little Ants walk around, leaving colored trails.
ja: 小さな蟻が動きまわって色の付いた足跡を残します

en: Live Color
ja: 使う色

en: Lmorph morphs between simple linedrawings using bilinear interpolation.
ja: ２本線の変化を描きます

en: Longer
ja: 長く

en: Look and Feel
ja: ルック & フィール

en: Look and Feel Properties
ja: ルック & フィールの設定

en: Loop
ja: ループ

en: Lots of bubbles floating around, in 3d
ja: たくさんの泡が 3 次元で浮遊します

en: Lots of random bubbles grow until they pop.
ja: パンと破れるまで多くのランダムな泡が大きくなります

en: Low
ja: 低

en: Low
ja: 低

en: M.C. Escher inspired ants.. in 3d
ja: 蟻は M.C. エッシャーに触発されています.. 3Dで

en: MDI notebook tab position
ja: MDIノートブックタブの位置

en: MIME Type
ja: MIME 型

en: MODE
ja: モード

en: Make a star like formation using arcs.
ja: 弧に沿って星を作成

en: Makes a screen melt down
ja: 画面を溶かす

en: Maximum number of lines.
ja: 線の数の最大値

en: Maximum radius increment
ja: 半径の増分の最大値

en: Maxlines
ja: 最大線

en: Maxsize
ja: 最大サイズ

en: Maze
ja: 迷路

en: Meenie
ja: しようか

en: Menu Options
ja: メニューオプション

en: Menu items have icons
ja: メニューアイテムにアイコンをつける

en: Menus have relieved border
ja: メニューバーに枠をつける

en: Modal
ja: モーダル

en: Mode
ja: モード

en: Modifies the direction move.
ja: 移動方向を変更

en: Modifies the wobbling.
ja: 振動を変更

en: Moebius
ja: メビウス

en: Moire
ja: モアレ

en: Moire draws circular interference patterns.
ja: モアレ、は円形の干渉パターンを描画します

en: Moire2
ja: モアレ 2

en: Mono
ja: モノ

en: Monochrome
ja: モノクローム

en: More
ja: 多く

en: More Delay
ja: 遅延:大

en: Morph3d
ja: モーフ 3D

en: Morphing lines.
ja: 変形する線

en: Mountain
ja: 山

en: Mouse
ja: マウス

en: Mouse Properties
ja: マウスの設定

en: Mouse buttons
ja: マウスボタン

en: Mouse motion
ja: マウスの動き

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope.
ja: 万華鏡に似た動く多角形

en: Multi-capplet id.
ja: マルチ capplet の ID

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Munch munches squares until killed.
ja: 消滅するまで四角い領域をムシャムシャ食べます

en: Munching squares.
ja: ムシャムシャ食べる領域

en: Mynie
ja: な

en: Name cannot be empty
ja: 名前を指定して下さい

en: Name:
ja: 名前:

en: Netscape
ja: ネットスケープ

en: Netscape (new window)
ja: ネットスケープ(新規ウィンドウ)

en: New MIME type (e.g. image/x-thumper):
ja: 新しい MIME 型 (例: image/x-thumper):

en: No Screensaver
ja: スクリーンセーバーなし

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
ja: これらの設定に関するヘルプが見つからない/インストールされていません。
    GNOMEユーザーズガイドがインストールされているかどうか確認して下さい。

en: None
ja: なし

en: Notebook
ja: ノートブック

en: Number
ja: 数

en: Number of Colors
ja: 色の数

en: Number of Colors.
ja: 色の数

en: Number of Qix:
ja: クイックスの数

en: Number of ants.
ja: 蟻の数

en: Number of bubbles to use.
ja: 使用する泡の数

en: Number of circles to use.
ja: 円の数

en: Number of cycles
ja: 周期数

en: Number of interpolation steps.
ja: 変化するステップの数

en: Number of iterations.
ja: 繰り返しの数

en: Number of particles
ja: 粒子の数

en: Number of pixels before a color change.
ja: 色変更する前の点の数

en: Number of pixels to use.
ja: 使用するピクセルの数

en: Number of planets to use.
ja: 惑星の数

en: Number of points to use.
ja: 使用する点の数

en: Number of points.
ja: 点の数

en: Number of polygons to use.
ja: 使用する多角形の数

en: Number of seeds
ja: 種の数

en: Number of segments per laser burst.
ja: レーザーバーストごとのセグメントの数

en: Number of segments.
ja: セグメントの数

en: Number of trails.
ja: 足跡の数

en: Number of trees to use.
ja: 木の数

en: Number to use.
ja: 使用する数

en: OK
ja: 適用

en: ORIENT
ja: 方向

en: Objects should leave trails behind them.
ja: 物体が足跡を残す

en: Offset
ja: オフセット

en: Oily
ja: 油状の

en: One
ja: 壱

en: Open Behavior
ja: 「開く」の動作

en: Open With Application
ja: アプリケーションから開く

en: Open figures.
ja: 開いた図形

en: Operating System:
ja: OS:

en: Orbit
ja: 軌道

en: Orbit should decay.
ja: 軌道は崩壊する

en: Particles on screen
ja: 画面上の粒子

en: Pedal
ja: ペダル

en: Pedal Displays pretty geometric pictures.
ja: ペダルは非常に幾何学的な図形を表示します

en: Penetrate
ja: ペネトレート

en: Penrose
ja: ペンローズ

en: Peripherals
ja: 周辺機器

en: Permutes the screen image like a jigsaw puzzle.
ja: ジグソーパズルのようにスクリーンのイメージを並べ変えます

en: Pipes
ja: パイプ

en: Pitch (Hz)
ja: ピッチ (Hz)

en: Place dialogs over application window when possible
ja: 可能ならアプリケーションウィンドウの上にダイアログを配置する

en: Play
ja: 鳴らす

en: Points
ja: 点

en: Points:
ja: 点:

en: Post-Solving Delay
ja: 完了した後の時間

en: Pre-Solving Delay
ja: 完了する前の時間

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
ja: このボタンを押すと、現在のスクリーンセーバーの設定をするための ダイアログが開きます。

en: Pressing this button will preview current screensaver.
ja: このボタンを押すと、現在のスクリーンセーバーのプレビューできます。

en: Pretty geometric picture program.
ja: 非常に幾何学的な図形のプログラム

en: Preview
ja: 試写

en: Previous window manager did not die
ja: 以前のウィンドウマネージャが死にません

en: Primary Color
ja: プライマリカラー

en: Print the path that the ant took in the trail.
ja: 蟻の足跡を表示

en: Priority:
ja: 優先度:

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Put a bridge over the logo?
ja: ロゴの上に橋を掛けますか?

en: Put buttons on edges
ja: ボタンを角におく

en: Qix
ja: クイックス

en: Qix bounces a series of line segments around its window. This is truly the swiss army chainsaw of qix programs.
ja: クイックスはウィンドウ周りの一連の線分割で跳ね返ります。これはまさにクイックスプログラムのスイス軍のチェインソーです。

en: RANDOM SCREENSAVER
ja: ランダムスクリーンセーバー

en: Radio Button 1
ja: ラジオボタン1

en: Radius
ja: 半径

en: Random
ja: ランダム

en: Random Screensaver
ja: ランダムスクリーンセーバー

en: Random Settings
ja: ランダム設定

en: Random color-cycling braids in a circle.
ja: 円のまわりでランダムに回転する色付きの組み紐

en: Random mountain ranges
ja: ランダムな山の範囲

en: Remove
ja: 削除

en: Repeat Delay
ja: リピートまでの間隔

en: Repeat rate
ja: リピート回数

en: Repeatedly create and solve a maze
ja: 繰り返し迷路を作成して解く

en: Require Password
ja: パスワードを要求する

en: Restore mixer levels of Gnome Mixer
ja: Gnome Mixer のレベルを元に戻す

en: Revert
ja: 戻す

en: Revert to System Defaults
ja: システムのデフォルトに戻す

en: Reverting to system settings will lose any changes
    you have ever made to File Types and Programs.
    Revert anyway?
ja: システムの設定に戻すと、あなたがファイルの種類や
    プログラムに加えた変更が失なわれます。
    本当に戻しますか?

en: Right
ja: 右側

en: Right handed
ja: 右利き

en: Right-justify buttons
ja: ボタンを右寄せする

en: Ripples
ja: 波

en: Rocks
ja: 岩

en: Roll
ja: ロール

en: Rorschach
ja: ロールシャッハ

en: Rotates a bitmap in an interesting way.
ja: 画像をおもしろい方法で回転します

en: Rotation
ja: 回転

en: Rotor
ja: ローター

en: Rubiks Cube
ja: ルービックキューブ

en: Run Configuration Tool for %s
ja: %s の設定ツールを実行

en: Run In Terminal
ja: 端末内で動かす

en: Sample Button
ja: サンプルButton

en: Sample Check Button
ja: サンプルチェックボタン

en: Sample Text Entry Field
ja: Sample テキストエントリ Field

en: Save Session Later
ja: セッションを後で保存

en: Save Session Now
ja: セッションを今保存

en: Scaled
ja: 画面サイズ

en: Scaled (keep aspect)
ja: 画面サイズ(アスペクト比保持)

en: Scatter
ja: 散乱

en: Screen Saver
ja: スクリーンセーバー

en: Screen Saver Demo
ja: スクリーンセーバーデモ

en: Screen Saver Settings
ja: スクリーンセーバーの設定

en: Screens from the movie The Matrix
ja: 映画マトリックスからの画像

en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

en: Secondary Color
ja: セカンダリカラー

en: Seconds
ja: 秒

en: Seeds
ja: 種

en: Segments
ja: セグメント

en: Segments:
ja: セグメント:

en: Select a theme to install
ja: インストールするテーマを選択

en: Select an icon
ja: アイコンの選択

en: Select applications to appear in menu for MIME type "%s"
ja: MIME 型 "%s" のメニューに表われるアプリケーションを選択

en: Select sound file
ja: 音源ファイルの選択

en: Select views to appear in menu for MIME type "%s"
ja: MIME 型 "%s" のメニューに表われるビューを選択

en: Select which desktop theme to use
ja: デスクトップテーマの選択

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
ja: 上で選択したテーマはここて試すことが出来ます。

en: Session
ja: セッション

en: Session Management Settings
ja: セッション管理の設定

en: Set
ja: 設定

en: Set background image.
ja: 背景画像を設定します。

en: Set parameters from saved state and exit
ja: 保存した状態からパラメータを再現して終了

en: Set random motion for the Qix.
ja: クイックスの動きをランダムにする

en: Sets the default feel of GNOME applications
ja: GNOME アプリケーションの標準的な挙動を設定

en: Sets the distance between each line segment.
ja: それぞれの線セグメントの距離をセット

en: Sets the moving cycle time.
ja: サイクルタイムを設定

en: Sets the number of Qix you have running at once.
ja: 一度に動くクイックスの数をセット

en: Sets the number of line segments to be drawn.
ja: 描かれる線セグメントの数をセット

en: Sets the wallpaper to the value specified
ja: 指定した値へ壁紙を設定する

en: Settings
ja: 設定

en: Settings...
ja: 設定...

en: Shorter
ja: 短く

en: Shutdown monitor
ja: モニターを

en: Sierpinski
ja: シェルピンスキ

en: Simple
ja: シンプル

en: Simulates coral growth
ja: 珊瑚の成長をシミュレート

en: Simulates coral growth.
ja: 珊瑚の成長をシミュレートします。

en: Simulates various television problems such as static, loss of vertical hold, and test patterns.
ja: 静止、垂直同期不足やテストパターンなど、様々なテレビに関する問題のシュミレーション

en: Size
ja: 大きさ

en: Size of burst.
ja: バーストの大きさ

en: Size of object.
ja: 物体の大きさ

en: Size of pixels
ja: ピクセルの大きさ

en: Size of point.
ja: 点の大きさ

en: Size:
ja: 大きさ:

en: Skip Color
ja: 無視する色

en: Slidescreen
ja: スライドスクリーン

en: Slim
ja: スリム

en: Slip
ja: スリップ

en: Slow
ja: 遅い

en: Slower
ja: 遅い

en: Small
ja: 短い

en: Smaller
ja: 小さい

en: Solid
ja: 単色

en: Sonar
ja: ソナー

en: Sorry, no help is available for these settings.
ja: これらの設定に関するヘルプが見つかりません。

en: Sound
ja: サウンド

en: Sound Events
ja: サウンドイベント

en: Sound server
ja: サウンドサーバ

en: Sounds for events
ja: イベントに対して効果音を鳴らす

en: Specifies end background color for gradient
ja: グラデーションの第2背景色を指定する

en: Specifies the background color
ja: 背景色を指定する

en: Specify which programs are used to open or view each file type
ja: ファイルの各種類を開いたり表示したりするのに使用するプログラムを指定

en: Speed
ja: 速度

en: Speed Delay
ja: 遅延速度

en: Speed of Motion
ja: 動作速度

en: Speed of Motion.
ja: 動作速度

en: Speed of animation.
ja: アニメーションスピード

en: Speed of rotation
ja: 回転速度

en: Speed of the 90 degree rotation.
ja: 90 度回転の速度

en: Speed:
ja: 速度:

en: Sphere
ja: 球体

en: Spiral
ja: 渦巻線

en: Spotlight
ja: スポットライト

en: Spotlights a bump map of your desktop.
ja: デスクトップ上バンプマップのスポットライト

en: Spread
ja: 広がり

en: Spread buttons out
ja: ボタンを拡げる

en: Sproingies
ja: ビヨーン

en: Squiral
ja: 螺旋

en: Stairs
ja: 階段

en: Starfish
ja: ヒトデ

en: Starfish bounces a series of arcs around its window in a star like formation. It uses multiple colors and multiple patterns.
ja: 星状にウィンドウに沿って一連の弧を跳ね返ります。複数の色とパターンを用います

en: Start After
ja: 実行は

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
ja: %s を起動中
    (命令のタイムアウトまでに %d 秒あります)

en: Static
ja: 静止

en: Static.
ja: 静止.

en: Statusbar Options
ja: ステータスバーオプション

en: Statusbar is interactive when possible
ja: 可能ならステータースバーをインタラクティブに

en: Statusbar progress meter is on the right
ja: ステータスバーの進捗メーターは右に

en: Steps
ja: ステップ

en: Stir
ja: 撹拌

en: Stir it up.
ja: かき混ぜる

en: Stir.
ja: 撹拌.

en: Strange
ja: 不思議

en: Submenu
ja: サブメニュー

en: Submenus can be torn off
ja: サブメニューは切り離せる

en: Surround Color
ja: 周囲の色

en: Swirl
ja: 渦巻

en: Test
ja: 試行

en: Test settings
ja: 設定のテスト

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo with a more accurate Look and Feel.
ja: より正確な外観を備えた X ロゴを表示します

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo.
ja: X ロゴを表示します

en: The 3d mesa demo, of gears
ja: 3 次元 MESA の歯車のデモ

en: The GNOME configuration tool
ja: GNOME 設定ツール

en: The MIME type entered contained upper case characters. Upper case characters were changed to lower case for you.
ja: 入力された MIME 型に大文字が含まれています。 大文字は小文字に変更しておきます。

en: The braid program draws random color-cycling braids around a circle.
ja: 組み紐プログラムは円の回りでランダムに回転する色付き組み紐を描きます

en: The color of a failed path (stippled with a 50% pattern)
ja: 誤った経路(50%パターンの点描)の色

en: The color of the path.
ja: 経路の色

en: The command "%s" cannot be found.
    You must use a command that can work from any command line.
ja: コマンド "%s" が見つかりません。
    コマンドラインから実行可能なコマンドを使わなければなりません。

en: The delay (in microseconds) after solving a maze and before generating a new one.
ja: 迷路を解いてから次の迷路を生成するまでの時間(マイクロ秒)

en: The delay (in microseconds) between each step of the solution path.
ja: 正解経路の各ステップ間の時間(マイクロ秒)

en: The delay (in microseconds) between generating a maze and starting to solve it.
ja: 迷路を生成してからスタートするまでの時間(マイクロ秒)

en: The famous, M.C. Escher, impossible cage
ja: 有名な M.C. エッシャーの ありえない かご

en: The famous, M.C. Escher, impossible stairs
ja: 有名な M.C.エッシャーの ありえない階段

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
ja: 以下のモジュールには保存されていない変更があります。 変更したい場合は、該当する項目をダブルクリックして下さい。

en: The maze program creates a random maze and then solves it with graphical feedback.
ja: 迷路プログラムはランダムに迷路を作成し、グラフィカルなフィードバックで解します

en: The pyro program simulates fireworks.
ja: 花火のシュミレーションプログラムです

en: The sierpinski program draws Sierpinski triangle fractals.
ja: シェルピンスキ三角形のフラクタルを描きます

en: The sound file for this event does not exist.
ja: このイベント用の音ファイルは存在しません。

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
ja: このイベント用の音ファイルは存在しません。
    標準の音源セットを gnome-audio パッケージから
    インストールするのも良いでしょう。

en: The spiral program draws moving circular spiral patterns.
ja: 渦巻線パターンで動く円を描きます

en: The vines program is yet another geometric pattern generator, this one's claim to fame being a pseudo-fractal looking vine like pattern that creates nifty whirls and loops.
ja: もう一つの幾何学的なパターンを生成します。これは見事に回転やループを生成するパターンの蔦に見える、有名な疑似フラクタルであるという主張です。

en: Theme Selector
ja: テーマセレクタ

en: Theme does not exist
ja: テーマがありません

en: Thickness
ja: 厚み

en: Thinner
ja: 粗

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
ja: このGNOMEコントロールセンターには音のサポートが組み込まれていません

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles.
ja: 浮遊し、振動する泡でできたアナログ時計を描きます

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die.
ja: 発生して成長し最終的に消滅する、ループ状のコロニーを作ります

en: This screensaver does distortions of some areas of the screen, as if some object was moving under the image
ja: このスクリーンセーバはまるで何か物体が動いているように画面のある領域を歪ませます

en: This will cause the panes to flash.
ja: これは枠がフラッシュするためです

en: Threshold
ja: しきい値

en: Tiger
ja: 言う通り

en: Tiled
ja: タイル状に配置

en: Time 3D is a clock.  It uses flying balls to display the time.  The balls move and wobble around to give you the impression your graphic workstation with its many XStone is doing something.
ja: Time 3D は時計です。時間の表示に浮遊するボールを使います。ボールが移動し、 振動することにより、XStone 値の大きなあなたのグラフィックワークステーションがなにかやってるような 感じになります。

en: Time between redraws.
ja: 再描画の間隔

en: Time between redraws:
ja: 再描画の間隔:

en: Time finished product is shown.
ja: 完成しました。出来上がりを御覧下さい。

en: Time to fade away.
ja: 消えてなくなるまでの時間

en: Time to show each picture.
ja: それぞれの絵を表示する時間

en: Toe
ja: なのな

en: Toolbar Options
ja: ツールバーオプション

en: Toolbar buttons have relieved border
ja: ツールバーのボタンに枠をつける

en: Toolbars have line separators
ja: ツールバーに線による区切りをつける

en: Toolbars have relieved border
ja: ツールバーに枠をつける

en: Toolbars have text labels
ja: ツールバーに文字ラベルをつける

en: Top
ja: 上部

en: Toplevel
ja: トップレベル

en: Trail
ja: 跡

en: Trails
ja: 足跡

en: Transparent
ja: 透明

en: Triangle
ja: 三角形

en: Try
ja: 試行

en: Twist
ja: ひねり

en: Twist speed:
ja: ひねりの速度:

en: Twist:
ja: ひねり:

en: Two
ja: 弐

en: Type in the extensions for this mime-type (without dot).
    You can enter several extensions seperated by a space,
    for example: html htm
ja: この MIME 型を表す拡張子を入力して下さい。
    空白で区切れば複数の拡張子を入力できます。
    例: html htm

en: URL Handlers
ja: URL ハンドラ

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown file format
ja: 未知のファイル形式です

en: Use GNOME to set background
ja: 背景の設定にはGNOMEを使う

en: Use Viewer
ja: ビューアを使用

en: Use XOR drawing function.
ja: XOR を用いた描画

en: Use a gradient fill for the background
ja: 背景をグラデーションで塗りつぶす

en: Use a gradient of colors between circles.
ja: 円の間を色のグラデーションで塗りつぶす

en: Use a solid fill for the background
ja: 背景を単色で塗りつぶす

en: Use additive color model.
ja: 付加的な色のモデルを用います

en: Use color when drawing.
ja: 色付きで描画

en: Use custom font.
ja: 特別なフォントを使う。

en: Use lissajous figures to get points.
ja: 点を描くのにリサージュ図形を用いる

en: Use power management.
ja: パワーマネジメントを使用。

en: Use raw shapes
ja: 加工してない形を用います

en: Use red/blue 3d seperation.
ja: 赤青 3 次元

en: Use statusbar instead of dialog when possible
ja: 可能ならダイアログのかわりにステータスバーを利用する

en: User Font
ja: ユーザーフォント

en: User Interface
ja: ユーザーインターフェイス

en: Vertical Gradient
ja: 垂直方向にグラデーション

en: Vertical roll.
ja: 垂直にスクロール

en: View as %s
ja: %s として表示

en: Vines
ja: 蔦

en: Volume
ja: 音量

en: Wallpaper
ja: 壁紙

en: Wallpaper Selection
ja: 壁紙選択

en: Warning:
ja: 警告:

en: Whales, dolphins and sharks swimming around, in 3D
ja: 鯨やイルカやサメが 3 次元空間を泳ぎまわります

en: When the figure is complete, epicycle pauses this number of seconds.
ja: 図形が完成した時、周転円はこの秒間止まります

en: Wide
ja: 幅

en: Width of segment:
ja: セグメントの幅:

en: Window Manager
ja: ウィンドウマネージャ

en: Window manager is session managed
ja: ウインドウマネージャをセッションマネージャで管理する

en: Wobble
ja: 振動:

en: Wobble:
ja: 振動:

en: Worm
ja: 毛虫

en: X ID of the socket it's plugged into
ja: 接続中のソケットのXIDです。

en: Xteevee
ja: X テレビ

en: You cannot delete the current Window Manager
ja: 使用中のウインドウマネージャは削除できません

en: You must enter a command.
ja: コマンドを入力して下さい

en: You must enter a name.
ja: 名前を入力して下さい

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
ja: ウインドウマネージャが変更されました。この変更を保存するためには、
    現在のセッションを保存するようにしなければなりません。そのためには
    メインメニューの「設定」より「現在のセッションを保存」を選択するか、
    ログアウト時に「現在の設定を保存」を選択することで保存することが
    できます。

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
ja: ウインドウマネージャが変更されました。この変更を保存する 
    ためには、現在のセッションを保存しなければなりません。 
    「セッションを今保存」を選択するとすぐに保存できます。 
    また、後でセッションを保存することもできます。
    メインメニューの「設定」より「現在のセッションを保存」を 
    選択するか、ログアウト時に「現在の設定を保存」を選択する 
    ことで保存できます。

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
ja: 'background-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。
    停止中...

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
ja: 'keyboard-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。
    停止中...

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
ja: 'mouse-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。
    停止中...

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
ja: 'sound-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
ja: 'wm-properties-capplet'の起動に初期化エラーが発生しました。
    停止中...

en: capplet-command to be run.
ja: 実行する capplet 命令

en: color
ja: 色

en: color-cycle
ja: 色の周期

en: delay
ja: 遅延

en: draws pseudo-fractal geometric patterns
ja: 疑似フラクタル幾何学パターンを描きます

en: handler:
ja: ハンドラ:

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
ja: cappletのIDです -- コントロールセンターに予約されています。

en: none
ja: なし

en: seconds
ja: 秒

en: simulates fireworks
ja: 花火をシミュレート

en: squishy transparent oil and bubbles
ja: ベタベタして透明な油と泡

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
ja: wm-properties-capplet: ウインドウマネージャの初期化に失敗しました。
    	'%s' が動きません

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
ja: wm-properties-capplet: ウインドウマネージャの初期化に失敗しました。
    	別のウインドウマネージャが既に走っていて、それを止める事ができません。
