gaim 1.2.0cvs - en to ja translation catalogue (2167 entries)

en: 
    
    Do you wish to add him or her to your buddy list?
ja: 
    
    彼らを仲間リストに追加しますか？

en: 
    <b>Account:</b>
ja: 
    <b>アカウント:</b>

en: 
    <b>Account:</b> %s
ja: 
    <b>アカウント:</b> %s

en: 
    <b>Alias:</b>
ja: 
    <b>別名:</b>

en: 
    <b>Contact Alias:</b>
ja: 
    <b>コンタクトの別名:</b>

en: 
    <b>Description:</b> Spooky
ja: 
    <b>説明:</b> スプーキー

en: 
    <b>Idle:</b>
ja: 
    <b>待機:</b>

en: 
    <b>Logged In:</b>
ja: 
    <b>ログインしました:</b>

en: 
    <b>Nickname:</b>
ja: 
    <b>あだ名:</b>

en: 
    <b>Status:</b> Offline
ja: 
    <b>状態:</b> オフライン

en: 
    <b>Status</b>: Awesome
ja: 
    <b>状態:</b> 尊敬する

en: 
    <b>Status</b>: Rockin'
ja: 
    <b>状態:</b> グレート

en: 
    <b>Warned:</b>
ja: 
    <b>警告:</b>

en: 
    Close running copy of Gaim
ja: 
    起動中の Gaim プロセスを全て終了します。

en: 
    Mark all accounts as "away" with the default message.
ja: 
    全てのアカウントを、デフォルトのメッセージを利用して "離席中" にします。

en: 
    Set all accounts as not away.
ja: 
    全てのアカウントを "在席中" にセットします。

en: 
    Using AIM: URIs:
    Sending an IM to a screen name:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin&message=hello+world'
    In this case, 'Penguin' is the screen name we wish to IM, and 'hello world'
    is the message to be sent.  '+' must be used in place of spaces.
    Please note the quoting used above - if you run this from a shell the '&'
    needs to be escaped, or the command will stop at that point.
    Also,the following will just open a conversation window to a screen name,
    with no message:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin'
    
    Joining a chat:
    	gaim-remote uri 'aim:gochat?roomname=PenguinLounge'
    ...joins the 'PenguinLounge' chat room.
    
    Adding a buddy to your buddy list:
    	gaim-remote uri 'aim:addbuddy?screenname=Penguin'
    ...prompts you to add 'Penguin' to your buddy list.
ja: 
    AIM の使い方: URIs:
    IM をスクリーン名に送信する:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin&message=hello+world'
    この場合は、'Penguin' が IM したいスクリーン名で、
    'hello world' が送信するメッセージです。空白の代わりに '+' を使用して下さい。
    上記のクオートの使い方に注意して下さい -
    シェルから利用する場合は、'&' をエスケープする必要があります。
    そうしないとコマンドはそこで終了してしまいます。さらに、
    スクリーン名に対してメッセージ無しで会話ウィンドウだけ開く場合は:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin'
    
    チャットに参加する:
    	gaim-remote uri 'aim:gochat?roomname=PenguinLounge'
    この場合は、'PenguinLounge' チャット・ルームに参加します。
    
    仲間リストに仲間を追加する:
    	gaim-remote uri 'aim:addbuddy?screenname=Penguin'
    この場合は、'Penguin' を仲間に追加するかどうかのプロンプトが表示されます。

en: 
    Your Preferred Contact Methods
ja: 
    お好みの連絡方法

en:  (Code %s)
ja:  (コード %s)

en:  left the room (%s).
ja:  は部屋 (%s) から退室しました。

en: %.2f KB/s
ja: %.2f Kバイト/秒

en: %d buddy from group %s was not removed because its account was not logged in.  This buddy and the group were not removed.
     | %d buddies from group %s were not removed because their accounts were not logged in.  These buddies and the group were not removed.
ja[0]: %d 個のアカウントがログイン状態ではないので、グループ %s からそれらのアカウントを削除しませんでした。この仲間とグループは削除されていません。
ja[1]: %d 個のアカウントがログイン状態ではないので、グループ %s からそれらのアカウントを削除しませんでした。この仲間とグループは削除されていません。

en: %d person in room | %d people in room
ja[0]: %d 人部屋にいます
ja[1]: %d 人部屋にいます

en: %s (%d new/%d total)
ja: %s (新規 %d 通/合計 %d 通)

en: %s Options
ja: %s のオプション

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
ja: %s [<I>%s</I>] が部屋に入りました。

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
ja: %s はオフラインのため、送信したメッセージを受け取りませんでした。

en: %s became idle
ja: %s が待機中になりました

en: %s became unidle
ja: %s が待機から復帰しました

en: %s came back
ja: %s が戻ってきました

en: %s canceled the file transfer
ja: %s はファイルの転送をキャンセルしました

en: %s canceled the transfer of %s
ja: %s は %s の転送をキャンセルしました

en: %s could not be added because your buddy list is full.
ja: 仲間リストが満杯なので、%s を追加できませんでした。

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
ja: %s は会議招待を部屋 "%s" に落としました (理由は "%s")。

en: %s entered the room.
ja: %s が部屋に入りました。

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
ja[0]: %s には %d 通の新しいメッセージがあります。
ja[1]: %s には %d 通の新しいメッセージがあります。

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
ja: %s は次の理由のため仲間リストに追加するあなたの要求を (以前にさかのぼって) 拒否しました" %s

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
ja: %s は仲間リストに追加するあなたの要求を (以前にさかのぼって) 拒否しました。

en: %s has become idle (%s)
ja: %s は待機中になりました (%s)

en: %s has become idle.
ja: %s は待機中になりました。

en: %s has been invited to this conversation.
ja: %s は会話ウインドウへ招待されています。

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
ja: %s は <I>%s</I> のトピックを %s へ変更しました:

en: %s has changed the topic to: %s
ja: %s はトピックを変更しました: %s

en: %s has closed the conversation window.
ja: %s は会話ウインドウを閉じました。

en: %s has gone away.
ja: %s は離席しました。

en: %s has gone away. (%s)
ja: %s は離席しました (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
ja: %s が %s をチャット・ルーム %s へ招待します

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    <b>%s</b>
ja: ユーザ %s が %s をチャット・ルーム %s に招待します:
    <b>%s</b>

en: %s has just asked to directly connect to %s
ja: %s は直接 %s に接続するように要求しました。

en: %s has just been warned by %s.
    Your new warning level is %d%%
ja: %s は %s から警告されました。
    (あなたの新しい警告レベルは %d%%)

en: %s has returned from being away (%s)
ja: %s は離席中から戻ってきました (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
ja: %s は待機中から戻ってきました (%s)

en: %s has set the topic to: %s
ja: %s はトピックをセットしました: %s

en: %s has signed off (%s)
ja: %s はサイン・オフしました (%s)

en: %s has signed on (%s)
ja: %s はサイン・オンしました (%s)

en: %s has started typing to you (%s)
ja: %s は入力を開始しました (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
ja: %s は入力を停止しました (%s)

en: %s is no longer away.
ja: %s は在席しています。

en: %s is no longer idle.
ja: %s は待機中から復帰しました。

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
ja: %s は妥当なファイルではありません。上書きを拒否することにします。

en: %s is not a valid filename.
ja: %s は正しいファイル名ではありません。

en: %s is not a valid group.
ja: %s は正しいグループではありません

en: %s is not a valid passport account.
ja: %s のパスポート・アカウントは正しくありません。

en: %s is not a valid room handle
ja: %s は正しいルーム・ハンドルではありません

en: %s is not a valid room name
ja: %s は正しいルーム名ではありません

en: %s is not a valid server name
ja: %s は正しいサーバ名ではありません

en: %s is now known as %s
ja: %s は %s と認識されました

en: %s is now known as %s.
ja: %s は %s と認識されました。

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
ja: ローカルの仲間リストに記述されている %s はサーバ上のリストに存在しません。サーバ上のリストで、この仲間を追加してもよろしいですか？

en: %s left the room (%s).
ja: %s は部屋 (%s) から退室しました。

en: %s left the room.
ja: %s は部屋から退室しました。

en: %s logged in.
ja: %s がログインしました

en: %s logged out.
ja: %s がログアウトしました

en: %s not currently logged in.
ja: %s は正しくログインしていません。

en: %s on %s (%s)
ja: %2$s (%3$s) の %1$s

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
ja: ローカルの仲間リストに記述されている %s はグループ "%s" に所属していますが、サーバ上のリストではそうなっていません。サーバ上のリストで、この仲間を追加してよろしいですか？

en: %s requested a PING
ja: %s は PING を要求しました

en: %s requested your information
ja: %s はあなたの情報を要求しました

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
ja[0]: %s の %s への %d 個のファイルの要求: %s (%.2f %s)%s%s
ja[1]: %s の %s への %d 個のファイルの要求: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
ja: %sがファイルを送るよう要求しています

en: %s signed off
ja: %s がサイン・オフしました

en: %s signed on
ja: %s がサイン・オンしました

en: %s wants to send you %s (%s)
ja: %s は %s (%s) を送信したがっています

en: %s wants to send you a file
ja: %s はファイルを転送したがっています

en: %s went away
ja: %s が離席しました

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s%s
ja: %s%s%s%s は %s を仲間にしました%s%s %s

en: (%d message) | (%d messages)
ja[0]: (%d 通のメッセージ)
ja[1]: (%d 通のメッセージ)

en: (+%d more)
ja: (+%d 以上)

en: (1 message)
ja: (1 通のメッセージ)

en: (Re-)Request authorization
ja: 認証の (再) 要求

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
ja: (このメッセージを変換する際にエラーが発生しました。	 アカウント・エディタの 'エンコード' オプションを確認して下さい)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking to most likely has a buggy client.)
ja: (このメッセージを受信する際にエラーが発生しました。会話している仲間は buggy なクライアントを持っているようです。)

en: (no name)
ja: (名前無し)

en: /Buddies/Add C_hat...
ja: /仲間/チャットの追加(_H)...

en: /Buddies/Add _Group...
ja: /仲間/グループの追加(_G)...

en: /Buddies/Get User _Info...
ja: /仲間/ユーザ情報の取得(_I)...

en: /Buddies/Join a Chat...
ja: /仲間/チャットに参加...

en: /Buddies/Join a _Chat...
ja: /仲間/チャットに参加(_C)...

en: /Buddies/New Instant _Message...
ja: /仲間/新しいインスタント・メッセージ(_I)...

en: /Buddies/Show Empty Groups
ja: /仲間/空のグループを表示する

en: /Buddies/Show Offline Buddies
ja: /仲間/オフラインの仲間を表示する

en: /Buddies/Show _Empty Groups
ja: /仲間/空グループを表示する(_E)

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
ja: /仲間/オフラインの仲間を表示する(_O)

en: /Buddies/View User _Log...
ja: /仲間/ユーザ・ログの表示(_L)...

en: /Buddies/_Add Buddy...
ja: /仲間/仲間の追加(_A)...

en: /Buddies/_Quit
ja: /仲間/終了(_Q)

en: /Buddies/_Signoff
ja: /仲間/サイン・オフ(_S)

en: /Conversation/A_lias...
ja: /会話/別名(_L)...

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
ja: /会話/つかむ仲間の追加...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
ja: /会話/つかむ仲間の追加(_P)...

en: /Conversation/Add...
ja: /会話/追加...

en: /Conversation/Alias...
ja: /会話/別名...

en: /Conversation/Block...
ja: /会話/拒否...

en: /Conversation/Clear
ja: /会話/クリア

en: /Conversation/Get Info
ja: /会話/情報の取得

en: /Conversation/In_vite...
ja: /会話/招待(_V)...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
ja: /会話/画像の挿入(_E)...

en: /Conversation/Insert Image...
ja: /会話/画像の挿入...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
ja: /会話/リンクの挿入(_K)...

en: /Conversation/Insert Link...
ja: /会話/リンクの挿入...

en: /Conversation/Invite...
ja: /会話/招待...

en: /Conversation/New Instant _Message...
ja: /会話/新しいインスタント・メッセージ(_M)...

en: /Conversation/Remove...
ja: /会話/削除...

en: /Conversation/Se_nd File...
ja: /会話/ファイルの送信(_N)...

en: /Conversation/Send File...
ja: /会話/ファイルの送信...

en: /Conversation/View Log
ja: /会話/ログの表示

en: /Conversation/View _Log
ja: /会話/ログの表示(_L)

en: /Conversation/Warn...
ja: /会話/警告...

en: /Conversation/_Add...
ja: /会話/追加(_A)...

en: /Conversation/_Block...
ja: /会話/拒否(_B)...

en: /Conversation/_Close
ja: /会話/閉じる(_C)

en: /Conversation/_Find...
ja: /会話/検索(_F)...

en: /Conversation/_Get Info
ja: /会話/情報の取得(_G)

en: /Conversation/_Remove...
ja: /会話/削除(_R)...

en: /Conversation/_Save As...
ja: /会話/別名で保存(_S)...

en: /Conversation/_Warn...
ja: /会話/警告(_W)...

en: /Help/Online _Help
ja: /ヘルプ/オンライン・ヘルプ(_H)

en: /Help/_About
ja: /ヘルプ/情報(_A)

en: /Help/_Debug Window
ja: /ヘルプ/デバッグ・ウィンドウ(_D)

en: /Options/Enable Logging
ja: /オプション/ログを記録する

en: /Options/Enable Sounds
ja: /オプション/サウンドを有効にする

en: /Options/Enable _Logging
ja: /オプション/ログを記録する(_L)

en: /Options/Enable _Sounds
ja: /オプション/サウンドを有効にする(_S)

en: /Options/Show Formatting Toolbar
ja: /オプション/書式ツールバーを表示する

en: /Options/Show Formatting _Toolbar
ja: /オプション/書式ツールバーを表示する(_T)

en: /Options/Show T_imestamps
ja: /オプション/タイムスタンプを表示する(_I)

en: /Options/Show Timestamps
ja: /オプション/タイムスタンプを表示する

en: /Tools/A_ccounts
ja: /ツール/アカウント(_C)

en: /Tools/Account Ac_tions
ja: /ツール/アカウント別の動作(_T)

en: /Tools/Account Actions
ja: /ツール/アカウント別の動作

en: /Tools/Away
ja: /ツール/離席

en: /Tools/Buddy Pounce
ja: /ツール/仲間をつかむ

en: /Tools/Buddy _Pounce
ja: /ツール/仲間をつかむ(_P)

en: /Tools/Pl_ugin Actions
ja: /ツール/プラグイン別の動作(_U)

en: /Tools/Plugin Actions
ja: /ツール/プロトコル別の動作

en: /Tools/Pr_eferences
ja: /ツール/設定(_E)

en: /Tools/Pr_ivacy
ja: /ツール/個人情報(_I)

en: /Tools/Privacy
ja: /ツール/個人情報

en: /Tools/R_oom List
ja: /ツール/部屋の一覧(_O)

en: /Tools/Room List
ja: /ツール/部屋の一覧

en: /Tools/View System _Log
ja: /ツール/システム・ログの表示(_L)

en: /Tools/_Away
ja: /ツール/離席(_A)

en: /Tools/_File Transfers
ja: /ツール/ファイルの転送(_F)

en: /_Buddies
ja: /仲間(_B)

en: /_Conversation
ja: /会話(_C)

en: /_Help
ja: /ヘルプ(_H)

en: /_Options
ja: /オプション(_O)

en: /_Tools
ja: /ツール(_T)

en: 0 people in room
ja: 誰もいません

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<HR>%s
ja: <B>UIN:</B> %s<BR><B>状態:</B> %s<HR>%s

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim on irc.freenode.net<BR><BR>
ja: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> irc.freenode.net の #gaim チャンネル<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim on irc.freenode.net<BR><BR>
ja: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> irc.freenode.net の #wingaim チャンネル<BR><BR>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
ja: <I>%s</I> は <I>%s の</I> 全てのモードを削除しました:

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
ja: <I>%s</I> はチャンネル <I>%s</I> の全てのモードを削除しました:

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
ja: <I>%s</I> は <I>%s の</I> モードを %s へセットしました:

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
ja: <I>%s</I> はチャンネル <I>%s</I> のモードを %s へセットしました:

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
ja: <b><font color="red">ログ記録には読み込み関数がありません</font></b>

en: <b>Alias:</b> %s<br>
ja: <b>別名:</b> %s<br>

en: <b>Anonymous warnings are less severe.</b>
ja: <b>匿名の警告はそれほど厳しくありません。</b>

en: <b>ChangeLog:</b>
    %s<br><br>
ja: <b>変更履歴:</b>
    %s<br><br>

en: <b>Channel Name:</b> %s
ja: <b>チャンネル名:</b> %s

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
ja: <b>ファイル:</b> %s
    <b>ファイルのサイズ:</b> %s
    <b>画像のサイズ:</b> %dx%d

en: <b>IP Address:</b> %s<br>
ja: <b>IP-アドレス:</b> %s<br>

en: <b>Idle for:</b> %s<br>
ja: <b>待機中:</b> %s<br>

en: <b>Receiving As:</b>
ja: <b>受信レート:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
ja: <b>受信元:</b>

en: <b>Sending As:</b>
ja: <b>送信レート:</b>

en: <b>Sending To:</b>
ja: <b>送信先:</b>

en: <b>User:</b> %s<br>
ja: <b>ユーザ:</b> %s<br>

en: <b>_Account:</b>
ja: <b>アカウント(_A):</b>

en: <b>_Password:</b>
ja: <b>パスワード(_P):</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
ja: <br><b>チャンネル符号:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
ja: <br><b>チャンネル設立者:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
ja: <br><b>チャンネル HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
ja: <br><b>チャンネル・モード:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
ja: <br><b>チャンネル・トピック:</b><br>%s

en: <br><b>Defining adjective:</b> Glorious<br>
ja: <br><b>形容詞の定義:</b> 栄光ある<br>

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
ja: <br><b>創立者キーの Babbleprint:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
ja: <br><b>創立者キーの指紋:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
ja: <br><b>ユーザのカウント:</b> %d

en: <br>At %s since %s
ja: <br> %s に %s から居ます

en: <br>Hidden or not logged-in
ja: <br>隠れているか、またはログインしていません

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
ja: <font color="red"><b>ファイルを読み込めませんでした: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
ja: <font color="red"><b>ログ・ファイルが見つかりません！</b></font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
ja: <h1>%s との会話</h1>

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
ja: <i>あなたは承認を待っていません</i>

en: <main>/Conversation/Close
ja: <main>/会話/閉じる

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Web site:</span>		%s
    <span weight="bold">File name:</span>	%s
ja: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">作者:</span>	%s
    <span weight="bold">サイト:</span>		%s
    <span weight="bold">ファイル名:</span>	%s

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>  %s
    <span weight="bold">URL:</span>  %s
    <span weight="bold">File name:</span>  %s
ja: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">作者:</span>  %s
    <span weight="bold">URL:</span>  %s
    <span weight="bold">ファイル名:</span>  %s

en: <span weight="bold" size="larger">%s has been disconnected.</span>
    
    %s
    %s
ja: <span weight="bold" size="larger">%s への接続が切断されました。</span>
    
    %s
    %s

en: <span weight="bold" size="larger">Gaim v%s</span>
ja: <span weight="bold" size="larger">Gaim バージョン %s</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Warn %s?</span>
    
    This will increase %s's warning level and he or she will be subject to harsher rate limiting.
ja: <span weight="bold" size="larger">%s の警告？</span>
    
    %s の警告レベルを上げて、彼らを制限する条件を厳しくします。

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s
ja: <span weight="bold" size="larger">メールがあります！</span>
    
    %s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s%s%s%s
ja: <span weight="bold" size="larger">メールがあります！</span>
    
    %s%s%s%s

en: <span weight="bold">From:</span> %s
ja: <span weight="bold">差出人:</span> %s

en: <span weight="bold">Subject:</span> %s
ja: <span weight="bold">件名:</span> %s

en: A Little About Me
ja: ちょっとしたプロフィール

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ja: 次のサイトからファイルのダウンロードが可能です:
    リモート・ホスト: %s
    リモート・ポート: %d

en: A folder with that name already exists
ja: その名前のフォルダは既に存在します

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
ja: 仲間リストを水平方向にスクロールするバージョンです。

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
ja: サーバの速度制限を越えたためメッセージは落されました。

en: AIM/ICQ Protocol Plugin
ja: AIM/ICQ プロトコル・プラグイン

en: AP User
ja: AP ユーザ

en: A_ccounts
ja: アカウント(_C)

en: A_way
ja: 離席した時(_W)

en: About Gaim
ja: Gaim について

en: Accept
ja: 承諾する

en: Accept Defaults
ja: デフォルト値を適用する

en: Accept chat invitation?
ja: チャットへの招待を受けますか？

en: Accept file transfer request from %s?
ja: %s からのファイル転送要求を承諾しますか？

en: Access denied: proxy server forbids port %d tunnelling.
ja: アクセスが拒否されました: プロキシ・サーバがポート番号 %d のトネリングを拒否しました。

en: Account
ja: アカウント

en: Account Confirmation Requested
ja: アカウント認証を要求しました

en: Account Info
ja: アカウント情報

en: Account has been disabled
ja: アカウントが無効になっています

en: Account type:
ja: アカウントの種類:

en: Account:
ja: アカウント:

en: Accounts
ja: アカウント

en: Activate ID...
ja: ID の有効化...

en: Active
ja: 有効

en: Active Developers
ja: 開発者

en: Active which ID?
ja: どの ID を有効化しますか？

en: Add
ja: 追加する

en: Add / Remove
ja: 追加 / 削除

en: Add Account
ja: アカウントの追加

en: Add Buddy
ja: 仲間の追加

en: Add Buddy _Pounce
ja: つかむ仲間の追加(_P)

en: Add Channel Private Group
ja: プライベートなグループの追加

en: Add Channel Public Key
ja: チャンネル公開鍵の追加

en: Add Chat
ja: チャットの追加

en: Add Group
ja: グループの追加

en: Add Private Group
ja: プライベート・グループの追加

en: Add a C_hat
ja: チャットの追加(_H)

en: Add a _Buddy
ja: 仲間の追加(_B)

en: Add a new text replacement
ja: 新しいテキスト置換の追加

en: Add buddy rejected
ja: 拒否する仲間の追加

en: Add buddy to your list?
ja: 仲間をリストに追加しますか？

en: Add the chat to your buddy list
ja: チャットを仲間リストへ追加します

en: Add the user to your buddy list
ja: ユーザを仲間リストに追加します

en: Add to Address Book
ja: アドレス帳へ追加

en: Add-Ins
ja: 追加

en: Additional Information
ja: 追加情報

en: Address
ja: 住所

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
ja: 新着メールがあれば、それを表示するための小さな箱を仲間リストへ追加します。

en: Adds iChat-style timestamps to conversations every N minutes.
ja: iChat 形式のタイムスタンプを N 分おきに会話の中に挿入します。

en: Age
ja: 年齢

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Algorithm: 	%s
ja: アルゴリズム: 	%s

en: Alias
ja: 別名

en: Alias Buddy
ja: 仲間の別名

en: Alias Chat
ja: チャットの別名

en: Alias Contact
ja: コンタクトの別名

en: Alias Contact...
ja: コンタクトの別名...

en: Alias:
ja: 別名:

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
ja: 下記のアイテムは全てオプションです。快適に操作できると思われる情報のみ入力して下さい。

en: Allow
ja: 許可する

en: Allow %s to contact you?
ja: %s からのコンタクトを許可しますか？

en: Allow MSN Mobile pages?
ja: MSN モバイル・ページを許可しますか？

en: Allow all users to contact me
ja: 全てのユーザからのコンタクトを許可する

en: Allow only the users below
ja: 次のユーザのみ許可する

en: Allow only the users on my buddy list
ja: 仲間リストに登録されているるユーザのみ許可する

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
ja: 暗号化されていないストリームを介したプレーンテキスト認証を許可する

en: Allow/Disallow Mobile Pages
ja: モバイル・ページの許可/非許可

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
ja: コンタクトの優先度計算で仲間の状態 (待機中/離席中/オフライン) のポイント値を変更することができます。

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
ja: 別の仲間の状態に対応する値をコントロールできます。

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
ja: 会話ウィンドウでマウス・ジェスチャの機能を提供します。
    次のアクションを実行する場合は、マウスの中ボタンをドラッグして下さい:
    
    下→右にドラッグすると会話を閉じます。
    上→左にドラッグすると前の会話に移動します。
    上→右にドラッグすると次の会話に移動します。

en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
ja: ファイルにコマンドを記述しておくことで Gaim を制御できます。

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle for
ja: 待機中の時間を手動でセットすることができます。

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Already Logged In
ja: 既にログインしています

en: Already Registered
ja: 既に登録されています

en: Already in opposite list
ja: 既にリストの反対にいます

en: Already in the mode
ja: 既にそのモードにいます

en: Already there
ja: 既にそこにいます

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: An error occurred while opening the file.
ja: ファイルをオープンする際にエラーが発生しました。

en: An error occurred while updating the directory
ja: フォルダを更新する際にエラーが発生しました。

en: An error was encountered parsing your buddy list.  It has not been loaded, and the old file has moved to blist.xml~.
ja: 仲間リストを解析する際にエラーが発生しました。仲間リストは読み込まず、古いファイルを "blist.xml~" へ移動しました。

en: An example plugin that does stuff - see the description.
ja: いろいろなことを実行するサンプル・プラグインです (説明をご覧下さい)。

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
ja: 不明なエラー %d が発生しました (情報: %s)

en: An unknown signon error has occurred: %s.
ja: 原因不明のサイン・オン・エラーが起こりました: %s

en: Angry
ja: 怒る

en: Animate
ja: アニメーションを有効にする

en: Anxious
ja: 心配

en: Anyone
ja: だれでも

en: Appear Offline
ja: オフラインのようです

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to block %s?
ja: 本当に %s を拒否しますか？

en: Are you sure you want to delete %s?
ja: 本当に %s を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove the away message "%s"?
ja: 本当に離席メッセージ "%s" を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
ja: 本当に %s にコンタクトを許可しますか？

en: Ashamed
ja: 恥じる

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
ja: Direct IM で %s は %s:%hu で問い合わせがきています。

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
ja: %s,%s,%s への購読の試行に失敗

en: Attempting to connect to %s at %s:%hu for Direct IM.
ja: Direct IM で %s へ %s:%hu でコンタクトしようとしています。

en: Australian English
ja: 英語 (オーストラリア)

en: Auth host
ja: 認証ホスト

en: Auth port
ja: 認証ポート番号

en: Authenticating
ja: 認証中

en: Authenticating connection
ja: 接続の認証中

en: Authenticating...
ja: 認証中...

en: Authentication Failure
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Authorization Aborted
ja: 認証が拒否されました

en: Authorization Denied
ja: 承認は拒否されました

en: Authorization Denied Message:
ja: 承認拒否メッセージ:

en: Authorization Given
ja: 承認が得られました

en: Authorization Granted
ja: 承認が得られました

en: Authorization Request
ja: 承認の要求

en: Authorization Request Message:
ja: 承認要求メッセージ:

en: Authorization mechanism too weak
ja: 認証メカニズムが不十分です

en: Authorize
ja: 承認する

en: Auto-Join
ja: 自動参加

en: Auto-Reconnect
ja: 自動再接続

en: Auto-away
ja: 自動離席

en: Auto-login
ja: 自動ログイン

en: Automatic
ja: 自動選択

en: Available
ja: 在席しています

en: Available Message:
ja: 在席メッセージ:

en: Available for friends only
ja: 仲間だけに在席通知

en: Away
ja: 離席中

en: Away / Idle
ja: 離席 / 待機

en: Away From Computer
ja: コンピュータから離れてます

en: Away Message
ja: 離席メッセージ

en: Away Messages
ja: 離席メッセージ

en: Away for friends only
ja: 仲間だけに離席

en: Away m_essage:
ja: 離席メッセージ(_E):

en: Away message too long.
ja: 離席メッセージが長すぎます。

en: Away title:
ja: 題名:

en: Away!
ja: 離席中です！

en: B_rowse...
ja: 参照(_R)...

en: Back
ja: 戻る

en: Background color
ja: 背景色を変更します

en: Bad Format
ja: おかしなフォーマット

en: Bad Namespace Prefix
ja: おかしな名前空間の接頭子

en: Bad friend file
ja: おかしな仲間ファイル

en: Bad mode
ja: おかしなモード

en: Bad ticket
ja: おかしなチケット

en: Ban List
ja: 追い出しリスト

en: Banned
ja: 締め出されました

en: Basic Profile
ja: 基本プロファイル

en: Be Right Back
ja: もうすぐ帰ってきます

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a privacy risk.  Do you wish to continue?
ja: なぜなら、あなたの IP アドレスを明かすことになるからです。これにより、プライバシーに対するリスクが発生します。続行してもよろしいですか？

en: Birth Day
ja: 誕生日

en: Birth Year
ja: 誕生年

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Block
ja: 拒否

en: Block %s?
ja: %s を拒否しますか？

en: Block IMs without Key Exchange
ja: 鍵の交換が無い IM を拒否する

en: Block User
ja: ユーザの拒否

en: Block all users
ja: 全てのユーザを拒否する

en: Block invites
ja: 招待を拒否する

en: Block only the users below
ja: 次のユーザのみ拒否する

en: Block the user
ja: ユーザからの会話を拒否します

en: Blocked
ja: 拒否しているか

en: Bold
ja: 太字にします

en: Bored
ja: うんざり

en: Both
ja: 両方

en: Bottom
ja: 下

en: British English
ja: 英語 (英国)

en: Bro_wse...
ja: 参照(_W)...

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser Selection
ja: ブラウザの選択

en: Browser default
ja: ブラウザの設定に従う

en: Buddies
ja: 仲間

en: Buddy Comment
ja: 仲間のコメント

en: Buddy Comment for %s
ja: %s に対する仲間のコメント

en: Buddy Comment:
ja: 仲間のコメント:

en: Buddy Display
ja: 仲間の表示

en: Buddy Goes _Away
ja: 仲間が離席中の時(_A)

en: Buddy Goes _Idle
ja: 仲間が待機中の時(_I)

en: Buddy Icon
ja: 仲間アイコン

en: Buddy Information
ja: 仲間の情報

en: Buddy Information for %s
ja: %s の仲間の情報

en: Buddy List
ja: 仲間リスト

en: Buddy List Error
ja: 仲間リストのエラー

en: Buddy List Sorting
ja: 仲間リストの並び替え

en: Buddy List Window
ja: 仲間リスト・ウィンドウ

en: Buddy List successfully deleted from Gadu-Gadu server
ja: Gadu-Gadu サーバから仲間リストを削除しました

en: Buddy List successfully transferred to Gadu-Gadu server
ja: Gadu-Gadu サーバへの仲間リストの転送に成功しました

en: Buddy State Notification
ja: 仲間の状態の通知

en: Buddy Ticker
ja: 仲間表示器

en: Buddy icon:
ja: 仲間アイコン:

en: Buddy is away:
ja: 仲間が離席中の時:

en: Buddy is idle:
ja: 仲間が待機中の時:

en: Buddy is offline:
ja: 仲間がオフラインの時:

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
ja: %s (%s) で仲間リストの同期が発生しました

en: Buddy logs in
ja: 仲間がログインしました

en: Buddy logs out
ja: 仲間がログアウトしました

en: Buddy starts _typing
ja: 仲間が入力しはじめた時(_T)

en: Buddy stops t_yping
ja: 仲間が入力をやめた時(_Y)

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: Busted SNAC payload
ja: SNAC 格納エリアが壊れました

en: Busy
ja: 取り込み中です

en: By account
ja: アカウント毎に共有する

en: By conversation count
ja: 会話数毎に共有する

en: By group
ja: グループ毎に共有する

en: By log size
ja: ログ・サイズ順

en: By status
ja: 状態順

en: CTCP PING reply
ja: CTCP PING 応答

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
ja: CVR パラメータが不明または許可されていません

en: C_hat windows
ja: チャット・ウィンドウ(_C)

en: C_ontrol-Enter sends message
ja: [CTRL]+[ENTER] キーでメッセージを送信する(_O)

en: Calculating...
ja: 計算中...

en: Camera
ja: カメラ

en: Canadian English
ja: 英語 (カナダ)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel All
ja: 全てキャンセル

en: Cancel Presence Notification
ja: 存在通知をやめる

en: Canceled
ja: キャンセルしました

en: Cannot add a contact to the same folder twice
ja: 同じフォルダへコンタクトを二回追加できません

en: Cannot add yourself
ja: あなた自身を追加できません

en: Cannot ban %s: banlist is full
ja: %s を締め出せません: 締め出しリストが一杯です

en: Cannot call command
ja: コマンドを呼び出せません

en: Cannot change nick
ja: ニックネームを変更できません

en: Cannot detach
ja: 切り離せません

en: Cannot fetch the public key
ja: 公開鍵を取得できません

en: Cannot get channel information
ja: チャンネル情報を取得できません

en: Cannot get room list
ja: 部屋のリストを取得できません

en: Cannot get server information
ja: サーバの情報を取得できません

en: Cannot get server statistics
ja: サーバの統計情報を取得できません

en: Cannot get user information
ja: ユーザ情報を取得できません

en: Cannot initialize SILC Client connection
ja: SILC クライアント接続を初期化できません

en: Cannot join %s:
ja: %s に参加できません:

en: Cannot join channel
ja: チャンネルに参加できません

en: Cannot join private group
ja: プライベート・グループへ参加できません

en: Cannot perform the key agreement
ja: キーの同意を実行できません

en: Cannot remove group zero
ja: グループ 0 は削除できません

en: Cannot send a directory.
ja: ディレクトリは送信できません。

en: Cannot send a file of 0 bytes.
ja: 0 バイトのファイルは送信できません。

en: Cannot send file
ja: ファイルを送信できません

en: Cannot set IM key
ja: IM キーをセットできません

en: Cannot set topic
ja: トピックをセットできません

en: Capabilities
ja: 機能

en: Catalan
ja: カタラン語

en: Change Address To:
ja: 変更するアドレス:

en: Change Currently Registered Address...
ja: 現在登録されているアドレスの変更...

en: Change Jabber Password
ja: Jabber パスワードの変更

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change Password (URL)
ja: パスワード変更 (URL)

en: Change Password...
ja: パスワードの変更...

en: Change password for %s
ja: %s のパスワード変更

en: Change user information for %s
ja: %s のユーザ情報の変更

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
ja: 個人情報の設定はすぐに反映されます。

en: Channel %s does not exist in the network
ja: チャンネル %s はネットワーク上に存在しません

en: Channel Authentication
ja: チャンネル認証

en: Channel Information
ja: チャンネル情報

en: Channel Messages
ja: チャンネル・メッセージ

en: Channel Passphrase
ja: チャンネルのパスフレーズ

en: Channel Public Keys List
ja: チャンネル公開鍵の一覧

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
ja: チャンネル認証は認証されていないアクセスからチャンネルを保護するために使用します。その認証方式はパスフレーズと電子署名をベースにしています。パスフレーズがセットされていると参加するためのパスフレーズが要求され、チャンネルの公開鍵がセットされていると、公開鍵が一覧表示されているユーザのみ参加可能です。

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
ja: <I>%s</I> のチャンネル創設者は <I>%s</I> です

en: Chat
ja: チャット

en: Chat Room List Url
ja: チャット部屋一覧の URL

en: Chat in %s is not available.
ja: %s でのチャットはできません。

en: Chat is currently unavailable
ja: チャットは接続できません

en: Chats
ja: チャット

en: Chatty
ja: チャッティー

en: Check Mail
ja: メールのチェック

en: Check email every X seconds.
ja: X 秒間隔で E-メールをチェックします。

en: Checks for new local mail.
ja: 新しいローカル・メールをチェックします。

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
ja: 最新リリースを周期的にチェックして変更履歴 (ChangeLog) をユーザに通知します。

en: Checks periodically for new releases.
ja: 最新リリースの情報を周期的にチェックします。

en: Chinese
ja: 中国語

en: Choose...
ja: 選択...

en: City
ja: 町

en: Close
ja: 閉じる

en: Close conversation
ja: 会話を閉じます

en: Color to draw hyperlinks.
ja: ハイパーリンクを描画する色です。

en: Command
ja: コマンド

en: Command disabled
ja: コマンドが無効です

en: Company
ja: 会社

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Conference does not exist
ja: 会議が存在しません

en: Conference not found
ja: 会議が見つかりません

en: Configuration error
ja: 設定エラー

en: Configure IM Forwarding (URL)
ja: IM フォワーディング (URL) の設定

en: Configure Room
ja: 設定する

en: Confirm Account
ja: アカウントを確認

en: Conflict
ja: 衝突してます

en: Connect
ja: 接続

en: Connect server
ja: サーバへ接続

en: Connect to %s failed
ja: %s への接続に失敗しました

en: Connecting
ja: 接続中

en: Connecting to SILC Server
ja: SILC サーバへ接続中

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: Connection Closed
ja: 接続を閉じました

en: Connection Error
ja: 接続エラー

en: Connection Failed
ja: 接続に失敗

en: Connection Timeout
ja: 接続がタイムアウトしました

en: Connection error from %s server (%s):
    %s
ja: %s サーバ (%s) から接続エラー:
    %s

en: Connection established, cookie sent
ja: (接続完了) cookie を送信しました

en: Connection failed
ja: 接続に失敗

en: Connection problem
ja: 接続エラー

en: Connection problem with the YCHT server.
ja: YCHT サーバを使った接続に問題があります。

en: Console beep
ja: ビープ音

en: Contact Priority
ja: コンタクトの優先度

en: Control-(number) _inserts smileys
ja: [CTRL]+[数字] キーでスマイリー (顔文字) を挿入する(_I)

en: Control-{B/I/U} changes _formatting
ja: [CTRL]+[B]/[I]/[U] キーで書式を変更する(_F)

en: Conversation Placement
ja: 会話ウィンドウの配置

en: Conversations
ja: 会話ウィンドウ

en: Conversations with %s
ja: %s との会話

en: Cool Link 1
ja: クールなリンク１

en: Cool Link 2
ja: クールなリンク２

en: Cool Link 3
ja: クールなリンク３

en: Could Not Connect
ja: 接続できませんでした

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
ja: グループ %2$s の仲間 %1$s をアカウント %3$s でサーバ・リストに追加できませんでした。

en: Could not add buddy to server list
ja: 仲間をサーバ・リストに追加できませんでした

en: Could not add the buddy %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
ja: スクリーン名が間違っているため仲間 %s を追加できませんでした。スクリーン名の先頭は文字にし、文字と数字とスペースのみ、または数字のみにして下さい。

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
ja: 仲間 %s を追加することができませんでした。仲間の数が多すぎます。一人削除して再度挑戦して下さい。

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
ja: 不明な理由により、仲間 %s を追加できませんでした。最も一般的な問題としては、これは仲間リストに追加可能な仲間の数を越えてしまっているということがあり得ます。

en: Could not change nick
ja: ニックネームを変更できませんでした

en: Could not connect
ja: 接続できませんでした

en: Could not connect for transfer.
ja: 転送できませんでした！

en: Could not get details for user %s (%s).
ja: ユーザ %s の詳細情報を取得できませんでした (%s)。

en: Could not kill user
ja: ユーザを強制終了できませんでした

en: Could not load public key
ja: 公開鍵を読み込めませんでした

en: Could not open %s for writing!
ja: 書き込みモードで %s を開けません！

en: Could not perform key agreement for file transfer
ja: ファイル転送に必要なキーの同意を実行できませんでした

en: Could not recognize the host of the username you entered
ja: 入力したユーザ名のホストを認識できませんでした

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
ja: ユーザのプロフィールを取得できませんでした。これは、おそらく一時的なサーバ側の問題でしょう。後で再試行してみて下さい。

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
ja: ユーザのプロフィールを取得できませんでした。これは、おそらくそのユーザが存在しないと思われます。ただし、時々 Yahoo! はユーザのプロフィールの取得に失敗することがあります。そのユーザが存在していることが確かならば、後で再試行してみて下さい。

en: Could not send
ja: 送信できませんでした

en: Could not start the file transfer
ja: ファイル転送を開始できませんでした

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
ja: ファイルヘッダを書けません。ファイルは送信されません。

en: Couldn't Import Buddy List from Server
ja: サーバから仲間リストの取り込みができませんでした

en: Couldn't connect to host
ja: ホストへ接続できませんでした

en: Couldn't create socket
ja: ソケットを生成できませんでした

en: Couldn't delete Buddy List from Gadu-Gadu server
ja: Gadu-Gadu サーバの仲間リストを削除できません

en: Couldn't export buddy list
ja: 仲間リストをエキスポートできませんでした

en: Couldn't get search results
ja: 検索結果を得られませんでした

en: Couldn't transfer Buddy List to Gadu-Gadu server
ja: 仲間リストの Gadu-Gadu サーバへの転送ができません

en: Country
ja: 国

en: Country not supported.
ja: サポートされていない国です。

en: Country: 	%s
ja: 国: 	%s

en: Crazy Patch Writers
ja: Crazy なパッチの作者

en: Create New Room
ja: 新しいチャット・ルームの生成

en: Creating SILC key pair...
ja: SILC 鍵ペアの生成中...

en: Critical error in GG library
ja: GG ライブラリで致命的なエラーが発生しました

en: Current Translators
ja: 翻訳者 (最新バージョン)

en: Currently on
ja: 現在は ON

en: Custom
ja: カスタム

en: Czech
ja: チェコ語

en: D_isplay remote nicknames if no alias is set
ja: 別名がセットされていない場合は、リモートのあだ名を表示する(_I)

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Database connect error
ja: データベース接続エラーです

en: Database server error
ja: データベース・サーバのエラー

en: Date
ja: 日付

en: Debug Window
ja: デバッグ・ウィンドウ

en: Decline
ja: 拒否する

en: Default Formatting
ja: デフォルトの書式

en: Default SILC Key Pair
ja: デフォルトの SILC 鍵ペア

en: Delay
ja: 遅延

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Buddy List from Server
ja: サーバから仲間リストを削除

en: Deny
ja: 拒否する

en: Department
ja: 部署

en: Description
ja: 説明

en: Detach From Server
ja: サーバから切り離し

en: Detached
ja: 切り離し済

en: Details
ja: 詳細

en: Device
ja: デバイス

en: Digitally sign all IM messages
ja: 全ての IM メッセージに電子署名する

en: Digitally sign all channel messages
ja: 全てのチャンネル・メッセージに電子署名する

en: Dim i_dle buddies
ja: 待機中の仲間は暗く表示する(_D)

en: Dir service temporarily unavailable.
ja: 一時的にディレクトリ・サービスが利用できません。

en: Direct Connect failed
ja: Direct Connect に失敗しました

en: Direct IM with %s closed
ja: %s の Dirct IM が閉じました

en: Direct IM with %s established
ja: %s との Direct IM を確立しました

en: Direct IM with %s failed
ja: %s の Direct IM が失敗しました

en: Directory Search
ja: ディレクトリの検索

en: Disallow
ja: 許可しない

en: Disconnected by server
ja: サーバが接続を切断しました

en: Disconnected.
ja: 切断されました

en: Display
ja: 表示

en: Display Currently Registered Address
ja: 現在登録されているアドレスの表示

en: Display conversation closed notices
ja: 会話が閉じたらダイアログで通知する

en: Display timeout notices
ja: タイムアウトしたらダイアログで通知する

en: Displays a system tray icon (in GNOME, KDE or Windows for example) to show the current status of Gaim, allow fast access to commonly used functions, and to toggle display of the buddy list or login window. Also allows messages to be queued until the icon is clicked, similar to ICQ.
ja: Gaim の状態を表示したり、一般的に使用する機能に素早くアクセスしたり、仲間リストやログイン・ウィンドウの表示を切り替えたりするために、(GNOME や KDE、Windows などのように) システムのトレイ・アイコンを表示します。さらに、ICQ のようにアイコンがクリックされるまでメッセージをキューに追加しておくことが可能です。

en: Displays an icon for Gaim in the system tray.
ja: システムのトレイに Gaim のアイコンを表示します。

en: Division
ja: 所属

en: Do Not Disturb
ja: 邪魔しないでね

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
ja: この相手を仲間リストに追加しますか？

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
ja: 仲間が携帯電話などのモバイル機器へ MSN モバイル・ページを送信することを許可しますか？

en: Docked _Buddy List is always on top
ja: 常に格納した仲間リストを上に置く(_B)

en: Done.
ja: 完了しました。

en: Dutch; Flemish
ja: オランダ;フランダース語

en: E-Mail
ja: E-メール

en: E-Mail Address
ja: E-メール・アドレス

en: E-mail:
ja: E-メール:

en: EMail
ja: E-メール

en: EMail: 		%s
ja: E-メール: 		%s

en: E_xecute a command
ja: コマンドを実行する(_X)

en: Edit Buddy Comment
ja: 仲間のコメントの編集

en: Edit Buddy Pounce
ja: つかむ仲間の編集

en: Edit Jabber vCard
ja: Jabber vCard の編集

en: Edit This Message
ja: このメッセージの編集

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
ja: 指定したプロキシに対するホスト名またはポート番号が正しくありません。

en: Email
ja: E-メール

en: Email Address
ja: E-メール・アドレス

en: Email lookup restricted.
ja: E-メール検索が拒否されました。

en: Enable "_slash" commands
ja: "/(スラッシュ)" 付きのコマンドを有効にする

en: Enable buddy ic_on animation
ja: 仲間アイコンのアニメーションを有効にする(_O)

en: Enable/Disable Mobile Devices
ja: モバイル機器の有効/無効

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Encodings
ja: エンコーディング

en: Enter SecurID
ja: セキュア ID の入力

en: Enter _sends message
ja: [ENTER] キーでメッセージを送信する(_S)

en: Enter a Conference Server
ja: 会議サーバの入力

en: Enter an alias for %s.
ja: %s の別名を入力して下さい。

en: Enter an alias for this chat.
ja: このチャットの別名を入力して下さい。

en: Enter an alias for this contact.
ja: このコンタクトの別名を入力して下さい。

en: Enter password for %s (%s)
ja: %s (%s) のパスワードを入力して下さい

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
ja: デジタル表示から６桁の数字を入力して下さい。

en: Error
ja: エラー

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many screen names associated with it.
ja: エラー 0x%04x: たくさんのスクリーン名に割り当てられているため、このメールアドレスには変更できません。

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
ja: エラー 0x%04x: このアドレスは不正なので、このメールアドレスには変更できません。

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this screen name.
ja: エラー 0x%04x: このスクリーン名に対してすでに要求があるため、メールアドレスを変更できません。

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
ja: エラー 0x%04x: 要求されたスクリーン名がオリジナルと異なっているため、整形できません。

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name ends in a space.
ja: エラー 0x%04x: 要求されたスクリーン名が空白で終わっているため、整形できません。

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
ja: エラー 0x%04x: 要求されたスクリーン名が長すぎるため、整形できません。

en: Error 0x%04x: Unknown error.
ja: エラー 0x%04x: 不明なエラー。

en: Error Changing Account Info
ja: アカウント情報変更エラー

en: Error Message Suppression
ja: エラー・メッセージの抑制

en: Error accessing %s: 
    %s.
ja: %s にアクセスする際にエラー:
    %s

en: Error changing password
ja: パスワードを変更する際にエラー

en: Error communicating with Gadu-Gadu server
ja: Gadu-Gadu サーバとの通信中にエラー

en: Error communicating with server
ja: サーバと通信する際にエラーが発生しました

en: Error communicating with server. Closing connection.
ja: サーバとの通信中にエラーです。接続を閉じました。

en: Error creating connection
ja: 接続を開始する際にエラー

en: Error displaying MOTD
ja: MOTD を表示する際にエラーが発生しました

en: Error during connecting to SILC Server
ja: SILC サーバへ接続する際にエラー

en: Error during file transfer
ja: ファイルを転送する際にエラー

en: Error in chat %s
ja: チャット %s でエラー

en: Error initializing session
ja: セッションの初期化でエラー

en: Error joining chat %s
ja: チャット %s に参加する際にエラー

en: Error launching <b>%s</b>: %s
ja: <b>%s</b> を起動する際にエラー: %s

en: Error occurred during key agreement
ja: キーに同意する際にエラーが発生しました

en: Error parsing HTTP.
ja: HTTP を解析する際にエラーが発生しました。

en: Error processing event or response (%s).
ja: イベント処理または応答処理でエラーです (%s)。

en: Error reading %s: 
    %s.
ja: %s を読み込む際にエラー: 
    %s

en: Error retreiving roomlist
ja: 部屋一覧取得のエラー

en: Error retrieving profile
ja: プロフィール取得のエラー

en: Error saving image: %s
ja: 画像を保存する際にエラー: %s

en: Error while reading from socket.
ja: ソケットから読み込む際にエラーが発生しました。

en: Error while writing to socket.
ja: ソケットへ書き込む際にエラーが発生しました。

en: Error writing %s: 
    %s.
ja: %s へ書き込む際にエラー: 
    %s

en: Error. SSL support is not installed.
ja: エラーです。SSL サポートがインストールされていません。

en: Error: invalid PONG from server
ja: エラー: サーバからの不正な PONG です

en: Event
ja: イベント

en: Evolution Integration
ja: Evolution との連携

en: Evolution Integration Configuration
ja: Evolution との連携の設定

en: Exchanging key hash
ja: キー・ハッシュの交換中

en: Excited
ja: 興奮

en: Existing window
ja: 既存のウィンドウで開く

en: Expander Size
ja: エキスバンダの大きさ

en: Export Buddy List to Server
ja: サーバへ仲間リストをエクスポート

en: Export to .anyone
ja: .anyone へエキスポート

en: Export to .zephyr.subs
ja: .zephyr.subs へエキスポート

en: ExtPlacement
ja: 特別な配置

en: Extended Address
ja: その他

en: Extended Away
ja: 逃走中

en: Extra conversation placement options.
ja: 会話ウィンドウの配置に関する追加オプションです。

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Failed Yahoo! Authentication
ja: Yahoo! 認証に失敗

en: Failed to assign %s to a socket:
    %s
ja: %s のソケットへの割り当てに失敗しました:
    %s

en: Failed to change nickname
ja: あだ名の変更に失敗しました

en: Failed to connect to server.
ja: サーバへの接続に失敗しました。

en: Failed to join buddy in chat
ja: チャットの仲間に参加できません

en: Failed to join chat
ja: チャットへの参加が失敗しました

en: Failed to leave channel
ja: チャンネルからの退出に失敗しました

en: Failed to set cmodes for %s
ja: %s のチャンネル・モードのセットに失敗

en: Failed to store image: %s
ja: 画像の格納に失敗しました: %s

en: Failure unknown: %s.
ja: 原因不明の失敗: %s

en: Failure.
ja: 失敗しました。

en: Failure: Authentication failed
ja: 失敗: 認証に失敗しました

en: Failure: Incorrect signature
ja: 失敗: 不正な署名です

en: Failure: Invalid cookie
ja: 失敗: 不正なクッキーです

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
ja: 失敗: リモート側は推奨されている HMAC をサポートしていません

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
ja: 失敗: リモート側は推奨されている KE グループをサポートしていません

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
ja: 失敗: リモート側は推奨されている PKCS をサポートしていません

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
ja: 失敗: リモート側は推奨されている Cipher をサポートしていません

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
ja: 失敗: リモート側は推奨されているハッシュ機能をサポートしていません

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
ja: 失敗: リモート側は信用されていなか、お使いの公開鍵をサポートしていません

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
ja: 失敗: バージョン不整合、クライアントをアップグレードして下さい

en: Family Name
ja: 苗字

en: Favorite Quote
ja: 座右の銘

en: Favorite Things
ja: お気に入りのもの

en: Feature Not Implemented
ja: まだ実装していません

en: Female
ja: 女性

en: Fetching the room list failed.
ja: 部屋一覧の取得に失敗しました

en: File Send Failed
ja: ファイル送信の失敗

en: File Transfer Aborted
ja: ファイル転送が中断されました

en: File Transfers
ja: ファイルの転送

en: File operation error
ja: ファイル操作のエラー

en: File transfer already started
ja: 既にファイル転送を開始しています

en: File transfer cancelled
ja: ファイルの転送がキャンセルされました

en: File transfer complete
ja: ファイルの転送が完了しました

en: File transfer failed; other side probably canceled.
ja: ファイル転送が失敗しました。おそらく向こう側がキャンセルしたのでしょう。

en: File transfer from %s aborted.
ja: %s からのファイル転送が中断されました。

en: File transfer host
ja: ファイル転送のホスト

en: File transfer port
ja: ファイル転送のポート番号

en: File transfer sessions does not exist
ja: ファイル転送セッションがありません

en: File transfer to %s aborted.
ja: %s へのファイル転送が中断されました。

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Fill out all fields completely.
ja: 全てのフィールドを完全に埋めて下さい。

en: Finalizing connection
ja: 接続の最終調整中

en: Find
ja: 検索

en: Find Buddy by E-mail
ja: E-メールから仲間を捜す

en: Find Rooms
ja: 部屋の検索

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
ja: %s 鍵の指紋と Babbleprint は次のとおりです:
    
    %s
    %s

en: Finished
ja: 完了しました

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First Name
ja: 名

en: First name:
ja: 名:

en: Font Face
ja: フォントを変更します

en: Forbidden
ja: 隠れています

en: Force old SSL
ja: 古い SSL を強制的に使用する

en: Foreground font color
ja: 前景 (テキスト) 色を変更します

en: Format Screen Name...
ja: スクリーン名のフォーマット...

en: Free For Chat
ja: チャットできます

en: French
ja: フランス語

en: Friendly name changes too rapidly
ja: 公開する名前が短すぎます

en: Full Name
ja: 氏名

en: Full name
ja: 氏名

en: Fully Qualified Domain Name missing
ja: FQDN (完全修飾ドメイン名) がありません

en: GTK Signals Test
ja: GTK シグナルのテスト

en: GTK+ Runtime Version
ja: GTK+ ラインタイムのバージョン

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
ja: Gadu-Gadu プロトコルのプラグイン

en: Gadu-Gadu Search Engine
ja: Gadu-Gadu 検索エンジン

en: Gaim %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -a, --acct          display account editor window
      -w, --away[=MESG]   make away on signon (optional argument MESG specifies
                          name of away message to use)
      -l, --login[=NAME]  automatically login (optional argument NAME specifies
                          account(s) to use, seperated by commas)
      -n, --loginwin      don't automatically login; show login window
      -u, --user=NAME     use account NAME
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -v, --version       display the current version and exit
      -h, --help          display this help and exit
ja: gaim %s
    用法: %s [オプション]...
    
      -a, --acct          アカウント編集ウィンドウを開く
      -w, --away[=MESG]   サイン・オンしたらに離席する (MESG = 離席メッセージ)
      -l, --login[=NAME]  自動的にログインする (NAME = コンマで区切られたアカウント名)
      -n, --loginwin      自動的にログインしない; ログイン・ウィンドウを表示する
      -u, --user=NAME     NAME アカウントを使う
      -c, --config=DIR    DIR で指定した設定ファイルを使用する
      -d, --debug         デバッグ・メッセージを <標準出力> に出力する
      -v, --version       現在のバージョンを表示して終了する
      -h, --help          このヘルプを表示して終了する

en: Gaim %s. Try `%s -h' for more information.
ja: gaim %s (詳しい情報は `%s -h' と入力して下さい)

en: Gaim - Away
ja: Gaim - 離席中

en: Gaim - Save As...
ja: Gaim - 別名で保存...

en: Gaim - Signed off
ja: Gaim - サイン・オフ

en: Gaim Demonstration Plugin
ja: Gaim デモ・プラグイン

en: Gaim File Control
ja: Gaim のファイル制御

en: Gaim User
ja: Gaim を使う

en: Gaim could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
ja: Gaim はユーザのプロフィールから情報を取得できませんでした。そのユーザはおそらく存在していないと思われます。

en: Gaim could not open a listening port.
ja: Gaim は監視するポートを開けませんでした。

en: Gaim encountered an error communicating with the ICQ server.
ja: ICQ サーバと通信する際にエラーを受け取りました。

en: Gaim has sent a message the IRC server did not understand.
ja: Gaim が送信したメッセージを IRC サーバは理解しませんでした。

en: Gaim is a modular messaging client capable of using AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.  It is written using Gtk+ and is licensed under the GPL.<BR><BR>
ja: Gaim は、同時に AIM、MSN、Yahoo!、Jabber、ICQ、IRC、SILC、Novell グループウェア、Napster、Zephyr、そして Gadu-Gadu を利用することが可能なモジュール式インスタント・メッセージ・クライアントです。GTK+ を利用して、GPL ライセンスの下で配布されています。<BR><BR>

en: Gaim not running (on session 0)
    Is the "Remote Control" plugin loaded?
ja: Gaim プロセスが (セッション 0 上で) 起動されていません。
    プラグイン "リモート制御" は読み込まれていますか？

en: Gaim usage
ja: Gaim を使う

en: Gaim was not able to load your preferences because they are stored in an old format that is no longer used.  Please reconfigure your settings using the Preferences window.
ja: Gaim はお使いの設定を読み込めませんでした。理由は、お使いの設定が古い書式のため使用しなくなったからです。再度、"設定" ウィンドウで再設定して下さい。

en: Gaim was temporarily unable to retrieve your buddy list from the AIM servers.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
ja: Gaim は一時的に AIM サーバから仲間リストを取得できませんでした。仲間リストは失われていません。おそらく数時間後には利用できるようになっているでしょう。

en: Gaim was unable to access this user's profile due to an error connecting to the directory server.  Please try again later.
ja: ディレクトリ・サーバへ接続する際にエラーが発生したため、このユーザのプロフィールにアクセスできませんでした。あとでもう一度試してみて下さい。

en: Gaim was unable to change your password due to an error connecting to the Gadu-Gadu server.  Please try again later.
ja: Gadu-Gadu サーバに接続する際にエラーが発生したため、パスワードを変更できませんでした。あとでもう一度試してみて下さい。

en: Gaim was unable to complete your request due to a problem communicating with the Gadu-Gadu HTTP server.  Please try again later.
ja: Gadu-Gadu HTTP サーバとの通信で問題が発生したため、要求が完了できませんでした。あとでもういちど試してみて下さい。

en: Gaim was unable to connect to the Gadu-Gadu buddy list server.  Please try again later.
ja: Gadu-Gadu の仲間リストサーバに接続できませんでした。あとでもう一度試してみて下さい。

en: Gaim was unable to connect to the buddy list server.  Please try again later.
ja: 仲間リスト・サーバに接続できませんでした。あとでもう一度試してみて下さい。

en: Gaim was unable to get a valid AIM login hash.
ja: Gaim は正しい AIM ログイン hash を取得することができませんでした。

en: Gaim was unable to get a valid login hash.
ja: Gaim は正しいログイン hash を取得できませんでした。

en: Gaim was unable to load your plugin.
ja: プラグインを読み込めませんでした。

en: Gaim was unable to search the Directory because it was unable to connect to the directory server.  Please try again later.
ja: ディレクトリ・サーバに接続できなかったので、ディレクトリを検索できませんでした。あとでもう一度試してみて下さい。

en: Games
ja: ゲーム

en: Gender
ja: 性別

en: Geolocation
ja: 地理的位置

en: German
ja: ドイツ語

en: Get Away Msg
ja: 離席メッセージの取得

en: Get Dir Info
ja: フォルダ情報の取得

en: Get File
ja: ファイルの取得

en: Get Info
ja: 情報の取得

en: Get Public Key
ja: 公開鍵の取得

en: Get Public Key...
ja: 公開鍵を取得する...

en: Get Status Msg
ja: 状態メッセージの取得

en: Get User Info
ja: ユーザ情報の取得

en: Get User Log
ja: ユーザ情報の取得

en: Get _Info
ja: 情報の取得(_I)

en: Get information on the selected buddy
ja: 選択した仲間の情報を取得します

en: Get the user's information
ja: ユーザ情報を取得します

en: Getting cookie
ja: クッキーを取得しています

en: Given Name
ja: 名前

en: Gives Gaim the ability to be remote-controlled through third-party applications or through the gaim-remote tool.
ja: 別のアプリケーションや `gaim-remote` ツールを介して、Gaim にリモート制御機能を追加します。

en: Gnome Default
ja: GNOME のデフォルト

en: Gone
ja: 逝ってます

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group name too long
ja: グループ名が長すぎます

en: Group not removed
ja: グループは削除されていません

en: Group:
ja: グループ:

en: GroupWise Conference %d
ja: GroupWise 会議 %d

en: Handshaking
ja: 通信を接続しています

en: Happy
ja: ハッピー

en: Has you
ja: あなたを仲間リストに登録しているか

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hidden
ja: 隠れています

en: Hide Disconnect Errors
ja: 接続断のエラーを隠す

en: Hide Icon
ja: アイコンを隠す

en: Hide Login Errors
ja: ログイン・エラーを隠す

en: Hide Operating System
ja: OS を隠す

en: Hide transfer details
ja: ダウンロードの詳細を隠す

en: Hide user details
ja: ユーザの詳細を隠す

en: Hindi
ja: ヒンズー語

en: Hiptop
ja: ヒップトップ

en: History
ja: 履歴

en: Hobbies
ja: 趣味

en: Hobbies and Interests
ja: 趣味と興味のあること

en: Home Address
ja: 自宅の住所

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Host Gone
ja: ホストがお亡くなりになりました

en: Host Name: 	%s
ja: ホスト名: 	%s

en: Host Unknown
ja: ホストが不明です

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hyper Active
ja: ハイパー・アクティブ

en: Hyperlink color
ja: ハイパーリンクの色

en: I'dle Mak'er
ja: アイドル・メーカ

en: I'm Back!
ja: 帰って来ました！

en: I'm doing work and hoping for a distraction--IM me!
ja: 仕事中ですが、気晴らししたいので IM して下さい！

en: ICQ Direct Connect
ja: ICQ Direct 接続

en: ICQ Info for %s
ja: %s の ICQ 情報

en: ICQ Server Relay
ja: ICQ サーバ中継

en: ICQ authorization denied.
ja: ICQ 認証が拒否されました。

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
ja: ICQ ユーザ %u はあなたに仲間リストを送信しています: %s (%s)

en: IM Conversation Windows
ja: IM 会話ウィンドウ

en: IM With Password
ja: パスワード付き IM

en: IM the user
ja: ユーザにメッセージを送信します

en: IM with Key Exchange
ja: キー交換付き IM

en: IM with Password
ja: パスワード付き IM

en: IP Address
ja: IP-アドレス

en: IPC Test Client
ja: IPC テスト用クライアント

en: IPC Test Server
ja: IPC テスト用サーバ

en: IRC Protocol Plugin
ja: IRC プロトコル・プラグイン

en: IRC nicks may not contain whitespace
ja: IRC のニックネームには空白が含まれていないかもしれません

en: I_M
ja: IM(_M)

en: Icon
ja: アイコン

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
ja: 席を離れたら仲間リストと会話ウィンドウをアイコン化します。

en: Iconify on Away
ja: 離席時にアイコン化

en: Idle
ja: 待機中

en: Idle (%dh%02dm)
ja: 待機 (%dh%02dm)

en: Idle (%dm)
ja: 待機 (%dm)

en: Idle _time reporting:
ja: 待機中の報告方法:

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser
ja: このプロファイルの閲覧を希望する場合は、お使いのウェブ・ブラウザでこのリンクを訪問して下さい。

en: Ignore
ja: 無視する対象

en: Ignore buddy?
ja: 仲間を無視しますか？

en: Ignore c_olors
ja: 色を無視する(_O)

en: Ignore font _faces
ja: フォントを無視する(_F)

en: Ignore font si_zes
ja: フォントのサイズを無視する(_Z)

en: Ignore the user
ja: ユーザを無視します

en: Import Buddy List from Server
ja: サーバから仲間リストのインポート

en: Import...
ja: インポートする...

en: Improper Addressing
ja: 適切ではないアドレス設定

en: In Love
ja: 恋愛中

en: In local permit/deny
ja: 局所的な許可/不許可

en: Incompatible protocol version
ja: 互換性のないバージョンのプロトコル

en: Incorrect encoding in authorization
ja: 認証で不正なエンコーディングです

en: Incorrect nickname or password.
ja: ニックネームまたはパスワードが間違っています。

en: Incorrect password.
ja: パスワードが間違っています。

en: Indisposed
ja: 不適済

en: Info
ja: 情報

en: Info for %s
ja: %s の情報

en: Information
ja: 情報

en: Initializing Stream
ja: ストリームの初期化中

en: Initiate Conference
ja: 会議に招待

en: Initiate _Chat
ja: チャットの開始(_C)

en: Insert Image
ja: 画像の挿入

en: Insert Link
ja: リンクの挿入

en: Insert c_ount of new messages into window title
ja: ウィンドウ・タイトルに新しいメッセージ数を挿入する(_O)

en: Insert image
ja: 画像を挿入します

en: Insert link
ja: リンクを挿入します

en: Insert smiley
ja: スマイリー (顔文字) を挿入します

en: Insertions
ja: タグの挿入

en: Instant Messagers
ja: インスタント・メッセンジャー

en: Instant Messages
ja: インスタント・メッセージ

en: Instant Messaging
ja: インスタント・メッセンジャー

en: Insufficient rights
ja: 不十分な要求です

en: Interface
ja: インタフェース

en: Interface Options
ja: インタフェースのオプション

en: Internal Error
ja: 内部エラー

en: Internal Server Error
ja: サーバの内部エラー

en: Invalid AIM URI
ja: AIM の URI が正しくありません

en: Invalid Authorization Mechanism
ja: 不正な認証メカニズムです

en: Invalid Friendly Name
ja: 無効な公開名です

en: Invalid Gadu-Gadu UIN specified
ja: 不正な Gadu-Gadu UIN が指定されました

en: Invalid ID
ja: 不正な ID

en: Invalid Jabber ID
ja: 不正な Jabber ID

en: Invalid Namespace
ja: 不正な名前空間

en: Invalid Room Handle
ja: 不正なルーム・ハンドル

en: Invalid Room Name
ja: 不正なルーム名

en: Invalid SNAC
ja: 不正な SNAC

en: Invalid Server
ja: 不正なサーバ名

en: Invalid Server Name
ja: 不正なサーバ名

en: Invalid Username
ja: 無効なユーザ名

en: Invalid XML
ja: 不正な XML

en: Invalid authzid
ja: 不正な authzid です

en: Invalid challenge from server
ja: サーバからの不正な challenge です

en: Invalid chat name specified.
ja: 不正なチャット名が指定されました

en: Invalid email address
ja: 不正な E-メール・アドレス

en: Invalid error
ja: 不正なエラー

en: Invalid group
ja: 無効なグループ名

en: Invalid password
ja: パスワードが間違っています

en: Invalid proxy settings
ja: 不正なプロキシ設定

en: Invalid response from server.
ja: サーバからの応答が不正です。

en: Invalid username or password
ja: ユーザ名またはパスワードが間違っています

en: Invalid username.
ja: 無効なユーザ名です。

en: Invincible
ja: 無敵

en: Invisible
ja: 隠れる

en: Invisible for friends only
ja: 仲間からだけ隠れる

en: Invitation Rejected
ja: 招待が拒否されました

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
ja: %s からの招待:
    
    送信先: %s

en: Invitation only
ja: 招待だけ

en: Invitation to Conversation
ja: 会議の招集

en: Invite
ja: 招待

en: Invite Buddy Into Chat Room
ja: 仲間をチャット・ルームへ招待

en: Invite List
ja: 招待リスト

en: Invite a user
ja: ユーザを招待します

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italic
ja: イタリックにします

en: Item Not Found
ja: アイテムが見つかりません

en: Jabber Message Error
ja: Jabber メッセージ・エラー

en: Jabber Profile
ja: Jabber プロファイル

en: Jabber Protocol Plugin
ja: Jabber プロトコル・プラグイン

en: Japan File transfer host
ja: Japan ファイル転送のホスト

en: Japan Pager host
ja: Japan ページャのホスト名

en: Japanese
ja: 日本語

en: Jealous
ja: やきもち

en: Job Role
ja: 役職

en: Job Title
ja: 肩書

en: Join A Chat...
ja: チャットに参加する...

en: Join Chat
ja: チャットに参加

en: Join Private Group
ja: プライベート・グループへ参加

en: Join a Chat
ja: チャットに参加

en: Join a chat room
ja: チャット・ルームに参加します

en: Join in Chat
ja: チャットへ参加

en: Join user in chat...
ja: チャットに参加する...

en: Join who in chat?
ja: どのチャットへ参加しますか？

en: Joining %s requires an invitation.
ja: %s に参加するには招待する必要があります。

en: Key Agreement
ja: キーの同意

en: Key Agreement Request
ja: キーの同意の要求

en: Key Agreement failed
ja: キーの同意に失敗しました

en: Key Exchange failed
ja: キーの交換に失敗しました

en: Key Length: 	%d bits
ja: 鍵の長さ: 	%d ビット

en: Key agreement cannot be started with yourself
ja: キーの同意を自分自身では開始できません

en: Key agreement failed
ja: キーの同意に失敗しました

en: Key agreement is already started
ja: 既にキーの同意を開始しています

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
ja: キーの同意要求を %s から受け取りました。キーの同意を実行してもよろしいですか？

en: Key agreement was aborted
ja: キーの同意が中断されました

en: Keyword ignored.
ja: キーワードが無効です。

en: Kicked by %s (%s)
ja: %s (%s) に蹴られました

en: Kids Passport without parental consent
ja: 親の承諾がない Kids パスポートです

en: Kill User
ja: ユーザの強制終了

en: Killed by %s (%s)
ja: %s (%s) によって強制終了させられました

en: Korean
ja: 韓国語

en: Larger font size
ja: フォントのサイズを大きくします

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Updated
ja: 最終更新日

en: Last created window
ja: 最後に生成したウィンドウを再利用する

en: Last name:
ja: 姓:

en: Latest News
ja: 最新ニュース

en: Left
ja: 左

en: Let others see what computer you are using
ja: どんなコンピュータを利用しているか他の人たちに公開して下さい

en: Let others see what services you are using
ja: 何のサービスが利用されているか他の人たちに公開して下さい

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
ja: 入力した生データをテキスト形式のプロトコル (Jabber, MSN, IRC, TOC) へ送信できます。送信する際は入力ボックスの中で [ENTER] キーを押して下さい。デバッグ・ウィンドウで送信内容を監視して下さい。

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
ja: 生データをテキスト形式のプロトコルに送信することができます。

en: List Full
ja: リストがいっぱいです

en: List overflow
ja: リスト溢れ

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Live Video
ja: ライブ・ビデオ

en: Load
ja: 有効

en: Local Users
ja: ローカル・ユーザ

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
ja: ローカルのサーバ起動時刻: %s
    ローカルのサーバ起動時間: %s
    ローカルのサーバのクライアント数: %d
    ローカルのサーバのチャンネル数: %d
    ローカルのサーバのオペレータ数: %d
    ローカルのルータのオペレータ数: %d
    ローカルのセルのクライアント数: %d
    ローカルのセルのチャンネル数: %d
    ローカルのセルのサーバ数: %d
    クライアント数の合計: %d
    チャンネル数の合計: %d
    サーバ数の合計: %d
    ルータ数の合計: %d
    サーバのオペレータ数の合計: %d
    ルータのオペレータ数の合計: %d

en: Locality
ja: 区

en: Location
ja: 場所

en: Log _Format:
ja: ログの書式(_F):

en: Log all c_hats
ja: 全てのチャットを記録する(_H)

en: Log when buddies _sign on/sign off
ja: 仲間がサイン・オン/オフしたら記録する(_S)

en: Log when buddies become _idle/un-idle
ja: 仲間が待機中/解除したら記録する(_I)

en: Log when buddies go away/come _back
ja: 仲間が離席/復帰したら記録する(_B)

en: Log your _own signons/idleness/awayness
ja: 自分がサイン・オン/待機解除/離席から復帰したら記録する(_O)

en: Logged out
ja: ログアウトしました

en: Logging
ja: ログの記録

en: Logging in
ja: ログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Login Options
ja: ログインのオプション

en: Login failed (%s).
ja: ログインに失敗しました (%s)。

en: Login server
ja: ログイン・サーバ

en: Logo
ja: ロゴ

en: Looking up %s
ja: %s の検索中

en: Looking up GG server
ja: GG サーバの検索中

en: MOTD for %s
ja: %s の MOTD

en: MSN Error: %s
ja: MSN エラー: %s

en: MSN Profile
ja: MSN プロフィール

en: MSN Protocol Plugin
ja: MSN プロトコル・プラグイン

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
ja: そのユーザのプロフィールが見つからないと MSN が報告してきました。これは、そのユーザが存在しないか、あるいはユーザは存在するが、プロフィールは公開していないかのどちらかです。

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Mail Checker
ja: メール・チェッカ

en: Mail Server
ja: メール・サーバ

en: Mailstop
ja: メールストップ

en: Male
ja: 男性

en: Malformed Jabber ID
ja: おかしな Jabber ID

en: Manual
ja: 手動設定

en: Marital Status
ja: 既婚/未婚

en: Master archive is misconfigured
ja: マスター・アーカイブの設定が間違っています

en: Maybe the room is full?
ja: おそらく部屋が一杯かも？

en: Maybe they're not in a chat?
ja: おそらくチャットには誰もいないかも？

en: Member Since
ja: メンバ開始

en: Memory allocation error
ja: メモリ確保のエラー

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Logs
ja: メッセージの記録

en: Message Notification
ja: メッセージの通知

en: Message Text
ja: メッセージのテキスト

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
ja: 接続エラーが発生したので、メッセージを送信できませんでした:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
ja: 交換機系の接続エラーが発生したので、メッセージを送信できませんでした:

en: Message could not be sent because the user is offline:
ja: 送信先のユーザがオフラインなので、メッセージを送信できませんでした:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
ja: 隠れている間はメッセージを送信できません:

en: Message delivery to %s failed: %s
ja: %s へのメッセージ配送に失敗: %s

en: Message from %s
ja: %s からのメッセージ

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
ja: タイムアウトになったので、メッセージは送信されませんでした:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
ja: 不明なエラーの発生により、メッセージは送信されませんでした:

en: Message of the Day
ja: 今日のメッセージ

en: Message received
ja: メッセージを受信しました

en: Message received begins conversation
ja: 受信したメッセージと会話と開始しました

en: Message sent
ja: メッセージを送信しました

en: Message too long, last %s bytes truncated.
ja: メッセージが長過ぎるため、最後の %s バイトが切りつめられました。

en: Middle Name
ja: ミドル・ネーム

en: Middle mouse button
ja: マウスの中ボタン

en: Minutes
ja: 分

en: Missing protocol plugin for %s
ja: プロトコル %s のプラグインがありません

en: Mobile Phone
ja: 携帯電話

en: Modify Account
ja: アカウントの修正

en: Mood
ja: 不機嫌

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ja: 同じ名前を持ったユーザが一人以上います。仲間リストへ追加する妥当なユーザを一覧から選択して下さい。

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ja: 同じ公開鍵を持ったユーザが一人以上います。仲間リストへ追加する妥当なユーザを一覧から選択して下さい。

en: More...
ja: 詳細...

en: Mouse Gestures
ja: マウス・ジェスチャ

en: Mouse Gestures Configuration
ja: マウス・ジェスチャの設定

en: Mute Sounds
ja: ミュート

en: NAPSTER Protocol Plugin
ja: NAPSTER プロトコル・プラグイン

en: Name
ja: 名前

en: Need more qualifiers.
ja: より多くの修飾語を必要とします。

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Statistics
ja: ネットワークの統計情報

en: Never
ja: しない

en: New Away Message
ja: 新しい離席メッセージ

en: New Buddy Pounce
ja: 新しい仲間をつかむ

en: New Instant Message
ja: 新しいインスタント・メッセージ

en: New Message...
ja: 新しいメッセージ...

en: New Person
ja: 新しいユーザ

en: New Version Available
ja: 最新バージョンのお知らせ

en: New away message
ja: 新しい離席メッセージ

en: New conversation _placement:
ja: 新しい会話ウィンドウの配置(_P):

en: New group name
ja: 新しいグループ名

en: New mail notifications
ja: 新着メールを通知する

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password (again)
ja: 新しいパスワード (確認用)

en: New passwords do not match.
ja: 新しいパスワードが一致しません。

en: New screen name formatting:
ja: 新しいスクリーン名の書式:

en: New tab
ja: 新しいタブで開く

en: New window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: New...
ja: 新規...

en: Nick
ja: あだ名

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
ja: non-MUC チャットルームでのニックネーム変更はサポートしていません

en: Nick:
ja: あだ名:

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Nihilist
ja: ニヒリスト

en: No
ja: いいえ

en: No MOTD available
ja: MOTD を利用できません

en: No Message of the Day available
ja: "今日のメッセージ" は利用できません

en: No Proxy
ja: プロキシなし

en: No actions available
ja: 利用可能なアクションはありません

en: No file transfer session active
ja: ファイル転送セッションがアクティブではありません

en: No keywords.
ja: キーワードがありません。

en: No match
ja: マッチしません

en: No proxy
ja: プロキシなし

en: No public key was received
ja: 公開鍵を受け取っていません

en: No reason given.
ja: 理由はわかりません。

en: No results found for email address %s
ja: %s というメール・アドレスに対して結果がありませんでした

en: No roomname given.
ja: ルーム名が指定されていません

en: No screenname given.
ja: スクリーン名が指定されていません。

en: No server statistics available
ja: サーバの統計情報は利用できません

en: No such channel
ja: そのようなチャンネルはありません

en: No such command (in this context).
ja: (このコンテキストには) そのようなコマンドはありません。

en: No such command.
ja: そのようなコマンドはありません

en: No such nick or channel
ja: そのようなニックネームまたはチャンネルはありません

en: No topic is set
ja: トピックが設定されていません

en: Non-matching Hosts
ja: 一致しないホスト

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: Normal authentication failed!
ja: 標準の認証に失敗しました！

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Not Acceptable
ja: 受信できません

en: Not Allowed
ja: 許可していません

en: Not At Desk
ja: 在席していません

en: Not At Home
ja: 家に居ません

en: Not Authorized
ja: 認証されていません

en: Not Available
ja: 不在です

en: Not In Office
ja: オフィスに居ません

en: Not accepting new users
ja: 新しいユーザを受け入れていません

en: Not allowed when offline
ja: オフラインの時は許可できません

en: Not connected to AIM
ja: AIM へ接続していません

en: Not expected
ja: 予想していないデータ

en: Not logged in
ja: ログインしていません

en: Not on list
ja: リストにありません

en: Not on server list
ja: サーバ・リストにありません

en: Not specified
ja: 指定されていない

en: Not supported
ja: サポートしていません

en: Not supported by client
ja: クライアントではサポートしていません

en: Not supported by host
ja: ホストではサポートしていません

en: Not while on AOL
ja: AOL 中にはできません

en: Note
ja: 備考

en: Notification Methods
ja: 通知方法

en: Notification Removal
ja: 通知の削除

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
ja: 会話の相手が離席したり、待機中から復帰もしくは在席していたら会話ウィンドウに通知します。

en: Notify For
ja: 通知先

en: Notify Transfer failed
ja: 通知の転送に失敗

en: Notify When
ja: 通知する時期

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
ja: Novell GroupWise メッセンジャー・プロトコルのプラグイン

en: Number of conversations per window
ja: ウィンドウ毎の会話数

en: Obsolete SNAC
ja: 旧式の SNAC

en: Occupation
ja: 職業

en: Occupied
ja: 多忙です

en: Offering to send %s to %s
ja: %s を %s へ送信する旨を伝えています

en: Offline
ja: オフライン

en: Offline
ja: オフライン

en: Old ICQ UTF8
ja: 古い ICQ UTF8

en: On The Phone
ja: 電話中です

en: On Vacation
ja: 休暇中です

en: Online
ja: オンライン

en: Online Services
ja: オンライン・サービス

en: Online Since
ja: オンラインの期間

en: Online Status
ja: オンライン・ステータス

en: Online since
ja: オンラインの期間

en: Op_en an IM window
ja: IM ウィンドウを開く(_E)

en: Opacity:
ja: 不透明度：

en: Open File...
ja: ファイルを開く...

en: Open Public Key...
ja: 公開鍵を開く...

en: Open...
ja: 開く...

en: Optional information:
ja: 追加の情報:

en: Options specific to Windows Gaim.
ja: Windows 版 gaim 専用のオプションです。

en: Organization
ja: 担当部署

en: Organization Name
ja: 組織名

en: Organization Unit
ja: 担当部署

en: Organization: 	%s
ja: 組織: 	%s

en: Original password
ja: オリジナルのパスワード

en: Orphans
ja: みなしご

en: Others talk in chat
ja: 他の人がチャットで話しました

en: Our protocol is not supported by the server.
ja: このプロトコルをサーバはサポートしていません。

en: Out To Lunch
ja: 食事に出かけています

en: Out of memory
ja: メモリが足りません

en: P.O. Box
ja: 郵便箱

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
ja: PING 応答 -- Lag: %lu 秒

en: P_lay a sound
ja: サウンドを演奏する(_L)

en: P_references
ja: 設定(_R)

en: Pa_ssword:
ja: パスワード(_S):

en: Pa_ste As Text
ja: テキストとして貼り付け(_S)

en: Page
ja: ページ

en: Pager host
ja: ページャのホスト名

en: Pager port
ja: ページャのポート番号

en: Paging
ja: ページング

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Passphrase required
ja: パスフレーズの要求

en: Passport account not yet verified
ja: まだパスポートのアカウントは確認されていません

en: Passport not verified
ja: パスポートは確認されていません

en: Password
ja: パスワード

en: Password (again)
ja: パスワード (確認用)

en: Password Change Successful
ja: パスワードの変更が完了しました

en: Password Changed
ja: パスワードの変更

en: Password changed successfully
ja: パスワードの変更が完了しました

en: Password couldn't be changed
ja: パスワードを変更できませんでした

en: Password has expired
ja: パスワードの有効期限が切れています

en: Password sent
ja: パスワードの送信中

en: Password:
ja: パスワード:

en: Past Translators
ja: 翻訳者 (旧バージョン)

en: Pause
ja: 一時停止

en: Payment Required
ja: 有料です

en: Peer Notification server down
ja: ピア通知サーバがダウンしています

en: Performing key exchange
ja: 鍵の交換の実行中

en: Perl Plugin Loader
ja: Perl プラグイン・ローダ

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: Permit
ja: 許可する

en: Permit User
ja: 許可するユーザ

en: Person enters chat
ja: チャットに参加してきました

en: Person leaves chat
ja: チャットから離れました

en: Personal Information
ja: 個人情報

en: Personal Title
ja: 個人的な肩書き

en: Personal Web Page
ja: 個人的なウェブページ

en: Phone
ja: 電話番号

en: Photo
ja: 写真

en: Pictures
ja: アイコン

en: Pictures and text
ja: アイコンとラベル

en: Ping failed
ja: Ping に失敗

en: Ping reply received from server
ja: サーバから Ping リプライを受け取りました

en: Plain text
ja: 通常のテキスト

en: Plaintext Authentication
ja: プレーンテキスト認証

en: Play
ja: 演奏

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
ja: 私があなたを仲間リストに追加できるように承認して下さい。

en: Please authorize me!
ja: 私を承認してください！

en: Please create an account.
ja: アカウントを作成して下さい。

en: Please enter a buddy to pounce.
ja: つかむ仲間を入力して下さい。

en: Please enter a new name for the selected group.
ja: 選択したグループの新しい名前を入力して下さい。

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
ja: 次の相手の別名と仲間リストに追加するチャットの情報を入力して下さい。

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
ja: チャンネル %s のプライベートなグループ名とパフフレーズを入力して下さい。

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
ja: 挿入するリンクの URL と説明を入力して下さい (説明はオプションです)。

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
ja: 挿入するリンクの URL を入力して下さい。

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
ja: 参加するチャットについて適切な情報を入力して下さい。

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
ja: 仲間のスクリーン名とアカウントの種類を入力して下さい。

en: Please enter the name of the group to be added.
ja: 追加するグループの名前を入力して下さい。

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
ja: コンタクトを許可したいユーザの名前を入力して下さい。

en: Please enter the name of the user you wish to block.
ja: 拒否したいユーザの名前を入力して下さい。

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
ja: 招待したい相手の名前と、オプションで招待メッセージを入力して下さい。

en: Please enter the person's information below.
ja: ユーザ情報を入力して下さい。

en: Please enter the screen name of the person whose info you would like to view.
ja: 情報を表示する相手のスクリーン名を入力して下さい。

en: Please enter the screen name of the person whose log you would like to view.
ja: ログを表示する人物のスクリーン名を入力して下さい。

en: Please enter the screen name of the person you would like to IM.
ja: IM で会話する相手のスクリーン名を入力して下さい。

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
ja: 仲間リストに追加したい相手のスクリーン名を入力して下さい。オプションで仲間の別名またはあだ名を入力できます。別名は、可能な限りスクリーン名の代わりに表示されます。

en: Please enter your current password and your new password.
ja: 現在使用しているパスワードと新しいパスワードを入力して下さい。

en: Please enter your new password
ja: 新しいパスワードを入力して下さい

en: Please enter your password
ja: パスワードを入力して下さい

en: Please fill out the information below to register your new account.
ja: 新しいアカウントを登録するには、次の情報を全て入力して下さい。

en: Please give the message a title, or choose "Use" to use without saving.
ja: メッセージに題名を指定するか、保存せずに単に使用する場合は "使う" を選択して下さい。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Point values to use for Account...
ja: アカウントで使用するポイント値...

en: Point values to use when...
ja: 次の時に使用するポイント値...

en: Policy Violation
ja: ポリシー違反

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Pop-Up Message
ja: ポップアップ・メッセージ

en: Port
ja: ポート番号

en: Ports
ja: ポート

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese-Brazil
ja: ポルトガル・ブラジル語

en: Position
ja: 役職

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Pounce Action
ja: つかんだ時のアクション

en: Pounce When
ja: つかむ時期

en: Pounce Who
ja: つかむ相手

en: Pre_view
ja: プレビュー(_V)

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferred Contact
ja: お好みの連絡先

en: Preferred Language
ja: お好みの言語

en: Prepend _string into window title:
ja: ウィンドウ・タイトルの先頭に追加する文字列(_S):

en: Privacy
ja: 個人情報

en: Private Key File
ja: 秘密鍵のファイル

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile Information
ja: プロファイル情報

en: Profile URL
ja: プロフィールの URL

en: Profile too long.
ja: プロフィールが長すぎます

en: Progress
ja: 進捗率

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
ja: GNUTLS を介した SSL 機能を提供します。

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
ja: Mozilla が提供する NSS を介して SSL 機能を提供します。

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
ja: 未読メッセージを通知するいろいろな方法を提供します。

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
ja: SSL ライブラリのラッパを提供します。

en: Provides integration with Ximian Evolution.
ja: Ximian Evolution との連携機能を提供します。

en: Provides remote control for gaim applications.
ja: gaim アプリケーションにリモート制御機能を追加します。

en: Provides support for loading Tcl plugins
ja: Tcl プラグインを読み込む機能を提供します。

en: Provides support for loading perl plugins.
ja: Perl プラグインを読み込む機能を提供します。

en: Provides support for mouse gestures
ja: マウス・ジェスチャの機能を提供します。

en: Proxy Options
ja: プロキシのオプション

en: Proxy Server
ja: プロキシ・サーバ

en: Proxy _type:
ja: プロキシの種類(_T):

en: Proxy connection error %d
ja: プロキシの接続エラー %d

en: Public Key Babbleprint
ja: 公開鍵の Babbleprint

en: Public Key Babbleprint:
    %s
ja: 公開鍵の Babbleprint:
    %s

en: Public Key File
ja: 公開鍵ファイル

en: Public Key Fingerprint
ja: 公開鍵の指紋

en: Public Key Fingerprint:
    %s
ja: 公開鍵の指紋:
    %s

en: Public Key Information
ja: 公開鍵の情報

en: Public _IP:
ja: パブリック IP(_I):

en: Public key authentication
ja: 公開鍵の認証

en: Queue full
ja: キューが一杯です

en: Quit
ja: 終了

en: Raise chat _window on events
ja: イベント発生でチャット・ウィンドウをアクティブにする(_W)

en: Rate limiting error.
ja: 速度制限エラーです。

en: Rate to client
ja: クライアントの速度

en: Rate to host
ja: ホストの速度

en: Raw
ja: 生

en: Re-initializing Stream
ja: ストリームの再初期化中

en: Re-request Authorization
ja: 承認の再要求

en: Read Error
ja: 読み込みエラー

en: Read error
ja: 読み込みエラー

en: Reading data
ja: データの読み込み中

en: Reading error
ja: 読み込み時にエラー

en: Reading server key
ja: サーバ・キーの読み込み中

en: Real Name: 	%s
ja: 氏名: 	%s

en: Real name
ja: 氏名

en: Realname
ja: 氏名

en: Reason Unknown.
ja: 原因が不明です。

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
ja: %s の公開鍵を受け取りました。この受け取った公開鍵を受け入れますか？

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
ja: %s の公開鍵を受け取りましたが、ローカルの複製と一致しません。この受け取った公開鍵をまだ受け入れますか？

en: Received authorization
ja: 認証を受信しました

en: Recipient Unavailable
ja: 受信者がいません

en: Reconnect _All
ja: 全て再接続(_A)

en: Refused by client
ja: クライアントに拒否されました

en: Region
ja: 州

en: Register
ja: 登録

en: Register New Jabber Account
ja: 新しい Jabber アカウントの登録

en: Registration Error
ja: 登録エラー

en: Registration Failed
ja: 登録の失敗

en: Registration Required
ja: 登録が必要です

en: Registration Successful
ja: 登録の完了

en: Registration error
ja: 登録エラー

en: Registration of %s@%s successful
ja: %s@%s の登録が完了しました

en: Reject online status attribute requests
ja: オンライン・ステータスの属性要求を拒否する

en: Reject watching by other users
ja: 他のユーザからの監視を拒否する

en: Release Notification
ja: リリース通知

en: Remaining
ja: 残り

en: Remember password
ja: パスワードを保存する

en: Remote Connection Failed
ja: リモート接続に失敗しました

en: Remote Control
ja: リモート制御

en: Remote Server Not Found
ja: リモート・サーバが見つかりません

en: Remote Server Timeout
ja: リモート・サーバがタイムアウトしました

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Away Message
ja: 離席メッセージの削除

en: Remove Buddy
ja: 仲間の削除

en: Remove Buddy Pounce
ja: つかんだ仲間の削除

en: Remove Chat
ja: チャットの削除

en: Remove Contact
ja: コンタクトの削除

en: Remove Group
ja: グループの削除

en: Remove on switch to conversation ta_b
ja: タブが切り替わったら会話ウィンドウを削除する(_B)

en: Remove the chat from your buddy list
ja: 仲間リストからチャットを削除します

en: Remove the user from your buddy list
ja: 仲間リストからユーザを削除します

en: Remove when _typing in conversation window
ja: 会話ウィンドウで何か入力されたら削除する(_T)

en: Remove when a _message gets sent
ja: メッセージを送信したら削除する(_M)

en: Remove when conversation window _gains focus
ja: 会話ウィンドウがフォーカスされたら削除する(_G)

en: Remove when conversation window _receives click
ja: 会話ウィンドウがクリックされたら削除する(_R)

en: Rename Group
ja: グループ名の変更

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
ja: 実際に送信するメッセージをユーザが定義した規則に従って書き換えます。

en: Reply time from %s: %lu seconds
ja: %s からの応答時間: %lu 秒

en: Reply too big
ja: 返信が大きすぎます

en: Request Authorization
ja: 承認の要求

en: Request ambiguous
ja: 要求が曖昧です

en: Request denied
ja: リクエストが拒否されました

en: Required fields missing
ja: 必要なフィールドがありません

en: Required parameters not passed in
ja: 必要なパラメータが引き渡されていません

en: Reset
ja: リセット

en: Reset IM Key
ja: IM キーのリセット

en: Reset Permanent
ja: 永続性 OFF

en: Reset Private Channel
ja: プライベートなチャンネル OFF

en: Reset Secret Channel
ja: シークレットなチャンネル OFF

en: Reset Topic Restriction
ja: トピック限定 OFF

en: Resource
ja: リソース

en: Resource Conflict
ja: リソースの衝突

en: Resource Constraint
ja: リソース制限

en: Responses lost
ja: 応答がありません

en: Restore Away State On Reconnect
ja: 再接続時に離席状態で復帰する

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
ja: ウィンドウあたりの会話数を制限し、追加で IM とチャットのウィンドウを分割します

en: Restricted XML
ja: 制限付き XML

en: Resubscribe
ja: 再購読

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
ja: 切り離したセッションの復帰に失敗しました。新しい接続を確立する際は、ボタン [再接続] をクリックして下さい。

en: Resuming session
ja: セッションの復帰中

en: Retired Developers
ja: 開発者 (旧バージョン)

en: Retrieve subscriptions from server
ja: サーバから購読を取得します

en: Retrieving buddy list
ja: 仲間リストを受信しています

en: Retur_n from idle
ja: 待機中から戻った時(_N)

en: Right
ja: 右

en: Right mouse button
ja: マウスの右ボタン

en: Robot
ja: ロボット

en: Role
ja: 役職

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Room Configuration Error
ja: 部屋の設定エラー

en: Room List
ja: 部屋の一覧

en: Roomlist
ja: 部屋のリスト

en: Roomlist Error
ja: 部屋一覧のエラー

en: Russian
ja: ロシア語

en: SILC Private Key
ja: SILC 秘密鍵

en: SILC Protocol Plugin
ja: SILC プロトコルのプラグイン

en: SILC Public Key
ja: SILC 公開鍵

en: SNAC threw error: %s
ja: SNAC スルーエラー: %s

en: SSL Handshake Failed
ja: SSL ハンドシェイクに失敗

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library. See http://gaim.sf.net/faq-ssl.php for more information.
ja: MSN では SSL サポートが必要です。サポートする SSL ライブラリをインストールして下さい。詳細な情報は http://gaim.sf.net/faq-ssl.php をご覧下さい。

en: SSL support unavailable
ja: SSL サポートは無効です

en: Sa_ve & Use
ja: 保存して使う(_V)

en: Sad
ja: 悲しむ

en: Sav_e this pounce after activation
ja: この設定を起動後に保存する(_E)

en: Save
ja: 保存する

en: Save Conversation
ja: 会話の保存

en: Save Debug Log
ja: デバッグ・ログの保存

en: Save File...
ja: ファイルの保存...

en: Save Icon
ja: アイコンの保存

en: Save Icon As...
ja: アイコンを別名で保存...

en: Save Image
ja: 画像の保存

en: Screen Name
ja: スクリーン名

en: Screen Name:
ja: スクリーン名:

en: Screen name formatting can change only capitalization and whitespace.
ja: スクリーン名の書式は大文字と空白文字しか変更できません。

en: Screen name sent
ja: スクリーン名を送信しました

en: Screenname:
ja: スクリーン名:

en: Search
ja: 検索

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search for Buddy by Email...
ja: メールで仲間の検索...

en: Search for Buddy by Information
ja: 情報で仲間の検索...

en: Search for a buddy by e-mail address
ja: E-メール・アドレスから仲間を検索します

en: Secure File Transfer
ja: セキュアなファイル転送

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
ja: セキュアなインターネット・ライブ会議 (SILC) プロトコル

en: Security Enabled
ja: セキュリティは有効

en: See Other Host
ja: 他のホストを表示する

en: Select Background Color
ja: 背景色の選択

en: Select Buddy
ja: 仲間の選択

en: Select Font
ja: フォントの選択

en: Select Text Color
ja: 前景 (テキスト) 色の選択

en: Select a conference server to query
ja: 問い合わせる会議サーバの選択

en: Select a file
ja: ファイルの選択

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
ja: 次のアドレス帳からユーザを選択するか、または新しいユーザを追加して下さい。

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
ja: この仲間に追加するユーザをアドレス帳から選択するか、または新しいユーザを作成して下さい。

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
ja: 下の一覧から使用するスマイリー (顔文字) のテーマを選択して下さい。この一覧の中へ新しいテーマをドラッグ＆ドロップするとインストールすることができます。

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
ja: 自動的に仲間を追加するアカウントを全て選択して下さい。

en: Select correct user
ja: 妥当なユーザの選択

en: Send
ja: 送信

en: Send Buddy List
ja: 仲間リストの送信

en: Send File
ja: ファイルの送信

en: Send Message
ja: メッセージの送信

en: Send a _message
ja: メッセージを送信する(_M)

en: Send a file to the user
ja: ファイルをユーザへ送信します

en: Send a message to the selected buddy
ja: 選択した仲間にメッセージを送信します

en: Send a mobile message.
ja: モバイル・メッセージを送信します。

en: Send as message
ja: メッセージとして送信

en: Send message
ja: メッセージを送信します

en: Send message through server
ja: メッセージをサーバを介して送信します

en: Send to Mobile
ja: モバイル機器へ送信

en: Send unknown "_slash" commands as messages
ja: 不明なコマンドとして扱う "スラッシュ (/)" もメッセージとして送信する(_S)

en: Sending cookie
ja: クッキーを送信しています

en: Separate IM and Chat windows
ja: IM とチャット・ウィンドウを分割する

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
ja: 番号順に配置する際に IM とチャット・ウィンドウを分割する

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Server
ja: サーバ

en: Server Information
ja: サーバの情報

en: Server Overloaded
ja: サーバがオーバーロードです

en: Server Statistics
ja: サーバの統計情報

en: Server address
ja: サーバのアドレス

en: Server busy
ja: サーバはビジーです

en: Server does not use any supported authentication method
ja: サーバはサポートしている認証手法を利用しません

en: Server has disconnected
ja: サーバが切断しました

en: Server is going down (abandon ship)
ja: サーバがダウンしています (見捨てましょう)

en: Server port
ja: サーバのポート

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
ja: ログインするためにサーバが TLS/SSL を要求してきましたが、TLS/SSL はサポートしていません。

en: Server requires TLS/SSL for login.  Select "Use TLS if available" in account properties
ja: ログインするためにサーバが TLS/SSL を要求してきました。アカウントのプロパティで "可能ならば TLS を使う" を選択して下さい。

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
ja: 暗号化されていないストリームを介したプレーンテキスト認証が必要です

en: Server signoff
ja: サーバのサインオフ

en: Server too busy
ja: サーバがとてもビジーです

en: Server unavailable
ja: サーバを利用できません

en: Service Temporarily Unavailable
ja: サービスが一時的に利用できません

en: Service Unavailable
ja: サービスは利用できません

en: Service not defined
ja: サービスが定義されていません

en: Service unavailable
ja: サービスが利用できません

en: Session overload
ja: セッションの負荷が過剰です

en: Set Account Idle Time
ja: 待機 (アイドル) 時間の設定

en: Set All Away
ja: 全て離席中にする

en: Set Available Message...
ja: 在席メッセージの設定...

en: Set Dir Info
ja: フォルダ情報の設定

en: Set Friendly Name
ja: 公開する名前の設定

en: Set Home Phone Number
ja: 自宅の電話番号の設定

en: Set IM Password
ja: IM パスワードのセット

en: Set Mobile Phone Number
ja: 携帯の電話番号の設定

en: Set Permanent
ja: 永続性 ON

en: Set Private Channel
ja: プライベートなチャンネル ON

en: Set Profile
ja: プロフィールの設定

en: Set Secret Channel
ja: シークレットなチャンネル ON

en: Set Topic Restriction
ja: トピック限定 ON

en: Set User Info
ja: ユーザ情報のセット

en: Set User Info (URL)...
ja: ユーザ情報のセット(URL)...

en: Set User Info...
ja: ユーザ情報のセット...

en: Set User Limit
ja: ユーザ制限 ON

en: Set Work Phone Number
ja: オフィスの電話番号の設定

en: Set an away message
ja: 離席メッセージを設定します

en: Set away _when idle
ja: 待機中は離席にする(_W)

en: Set privacy for:
ja: 設定する個人情報:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
ja: チャンネルで制限するユーザをセットして下さい (0: ユーザ制限をクリアします)。

en: Set window manager "_URGENT" hint
ja: ウィンドウ・マネージャの "URGENT (緊急)" ヒントをセットする(_U)

en: Set your Trepia profile data.
ja: Trepia プロフィール・データを設定して下さい。

en: Set your friendly name.
ja: 公開する名前をセットして下さい。

en: Set your home phone number.
ja: 自宅の電話番号を設定して下さい。

en: Set your mobile phone number.
ja: 携帯電話の番号を設定して下さい。

en: Set your work phone number.
ja: オフィスの電話番号を設定して下さい。

en: Sex
ja: 性別

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Show Buddies Awaiting Authorization
ja: 承認を待っている仲間を表示

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
ja: IM とチャットをタブ付きウィンドウにそれぞれ表示する(_T)

en: Show Public Key
ja: 公開鍵の表示

en: Show _aliases in tabs/titles
ja: タブ/タイトルの中に別名を表示する(_A)

en: Show _buttons as:
ja: ボタンの表示方法(_B):

en: Show _formatting toolbar
ja: 書式ツールバーを表示する(_F)

en: Show _timestamp on messages
ja: メッセージにタイムスタンプを挿入する(_T)

en: Show _warning levels
ja: 警告レベルを表示する(_W)

en: Show buddy _icons
ja: 仲間アイコンを表示する(_I)

en: Show close b_utton on tabs
ja: タブに閉じるボタンを表示する(_U)

en: Show fewer options
ja: 追加オプションを表示しない

en: Show idle _times
ja: 待機時間を表示する(_T)

en: Show more options
ja: 追加オプションを表示する

en: Show transfer details
ja: ダウンロードの詳細を表示する

en: Show user details
ja: ユーザの詳細を表示する

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
ja: 新しい会話の中に最近ログした会話を挿入します。

en: Si_gn on
ja: サイン・オン(_G)

en: Sign _off
ja: サイン・オフした時(_O)

en: Signals Test
ja: シグナルのテスト

en: Signoff
ja: サイン・オフ

en: Signon
ja: サイン・オン

en: Signon:
ja: サイン・オン:

en: Signon: %s
ja: サイン・オン: %s

en: Simple Plugin
ja: シンプルなプラグイン

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Size
ja: 大きさ

en: Size of the expander arrow
ja: エキスパンダの矢印の大きさ

en: Sleepy
ja: 眠いよ

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Smaller font size
ja: フォントのサイズを小さくします

en: Smile!
ja: スマイリー (顔文字) ！

en: Smiley Themes
ja: 顔文字のテーマ

en: Someone says your name in chat
ja: チャットの中で誰かがあなたを呼びました

en: Sorry, I ran out for a bit!
ja: すみませんが、ちょっとだけ席を離れます！

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
ja: すみません、このバージョンでは、アダルト向けコンテンツを含んでいるとマークが付けられたプロファイルは利用いただけません.

en: Sorry, this profile seems to be in a language that is not supported at this time.
ja: すみません、このプロファイルは、このバージョンではサポートされていない言語のようです。

en: Sound Events
ja: サウンドのイベント

en: Sound Method
ja: サウンド出力の方法

en: Sound Options
ja: サウンドのオプション

en: Sound Selection
ja: サウンドの選択

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
ja: サウンド・コマンド(_O)
    (ファイル名は %s で指定)

en: Sounds
ja: サウンド

en: Sounds when conversation has _focus
ja: 会話ウィンドウがフォーカスされたらサウンドを演奏する(_F)

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Speed:
ja: 速度:

en: Starting authentication
ja: 認証を開始しています

en: Startup
ja: スタートアップ

en: State
ja: 州

en: Status
ja: 状態

en: Status Text
ja: ステータス文

en: Status:
ja: 状態:

en: Status: %s
ja: 状態: %s

en: Stepped Out
ja: ちょっとそこまで

en: Stream Error
ja: ストリーム・エラー

en: Street Address
ja: 住所

en: Subscription
ja: 購読

en: Subscription Required
ja: 購読の申し込みが必要です

en: Summary
ja: サマリ

en: Supported debug options are:  version
ja: サポートするデバッグ・オプションは:  バージョン

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Switchboard failed
ja: スイッチボードに失敗

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
ja: 文法エラー (おそらく Gaim のバグ)

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
ja: 入力エラー:  そのコマンドに対する引数の数が間違っています。

en: System Log
ja: システム・ログ

en: System Logs
ja: システム・ログ

en: System Shutdown
ja: システム・シャットダウン

en: System Tray Icon
ja: システムのトレイ・アイコン

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
ja: T.M.Thanh と Gnome-Vi チーム

en: TOC Protocol Plugin
ja: TOC プロトコル・プラグイン

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
ja: TOC は一時停止状態から戻りました。メッセージを再送できます。

en: TOC has sent a PAUSE command.
ja: TOC は PAUSE コマンドを送信しました。

en: TOC host
ja: TOC のホスト名

en: TOC port
ja: TOC のポート番号

en: Tab Options
ja: タブのオプション

en: Tab p_lacement:
ja: タブの位置(_L):

en: Tcl Plugin Loader
ja: Tcl プラグイン・ローダ

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Telephone Number
ja: 電話番号

en: Temporarily Hide From
ja: 一時的にここから隠す

en: Temporary Authentication Failure
ja: テンポラリな認証に失敗しました

en: Terminal
ja: 端末

en: Test
ja: テスト

en: Test plugin IPC support, as a client.
ja: クライアント側で IPC をサポートするテスト用プラグインです。

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
ja: クライアント側で IPC をサポートするテスト用プラグインです。これはサーバ用プラグインの場所を検出して登録されたコマンドを呼び出します。

en: Test plugin IPC support, as a server.
ja: サーバ側で IPC をサポートするテスト用プラグインです。

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
ja: サーバ側で IPC をサポートするテスト用プラグインです。これは IPC コマンドを登録します。

en: Test to see that all signals are working properly.
ja: 全てのシグナルが正常に動作しているかテストします。

en: Test to see that all ui signals are working properly.
ja: 全ての UI シグナルが正常に動作しているかテストします。

en: Tests to see that most things are working.
ja: 主要な機能が動作しているかどうかテストします。

en: Text
ja: ラベル

en: Text Replacements
ja: テキストの置換

en: Text replacement
ja: テキストの置換

en: That buddy is not on the same protocol as this chat
ja: その仲間は、このチャットの同一プロトコル上にいません

en: That command doesn't work on this protocol.
ja: そのコマンドは、このプロトコルでは動作しません。

en: That command only works in Chats, not IMs.
ja: そのコマンドは IM ではなくチャットでのみ有効です。

en: That command only works in IMs, not Chats.
ja: そのコマンドはチャットではなく IM でのみ有効です。

en: That file already exists
ja: 既にそのファイルは存在します

en: The %s buddy is not present in the network
ja: 仲間 %s はネットワーク上に存在しません

en: The %s buddy is not trusted
ja: 仲間 %s は信用されていません

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
ja: ブラウザのコマンドを '手動設定' したようですが、コマンドが指定されていません。

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
ja: AOL インスタント・メッセンジャー・サービスは一時的に利用不可です。

en: The IRC server's local time is:
ja: IRC サーバのローカル・タイム:

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
ja[0]: MSN サーバがメンテナンスのために %d 分間停止しています。自動的にサイン・アウトされる予定なので、現在行っている会話を終了して下さい。
    
    メンテナンスが完了したら、またサイン・インできるようになります。
ja[1]: MSN サーバがメンテナンスのために %d 分間停止しています。自動的にサイン・アウトされる予定なので、現在行っている会話を終了して下さい。
    
    メンテナンスが完了したら、またサイン・インできるようになります。

en: The MSN servers are going down temporarily.
ja: MSN サーバが一時的にダウンしています。

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
ja: MSN サーバが一時的に利用不可になっています。時間をあけて後で試してみて下さい。

en: The SecurID key entered is invalid.
ja: 入力したセキュア ID 鍵は不正です。

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  This version of Gaim will likely not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
ja: Yahoo サーバが認識できない認証方法の使用を要求してきました。このバージョンの Gaim はおそらく Yahoo にサイン・オンすることはできないでしょう。%s でアップデートできるか確認して下さい。

en: The browser command <b>%s</b> is invalid.
ja: ブラウザを起動するコマンド <b>%s</b> が正しくありません。

en: The buddy with the lowest score is the buddy who will have priority in the contact.
    The default values (offline = 4,away = 2, and idle = 1)
    will use what used to be the built-in order active->idle->away->away+idle->offline.
ja: 一番低いスコアの仲間がコンタクトの優先度を持つことになります。
    デフォルト値 (オフライン時 = 4、離席中 = 2、待機中 = 1) は
    アクティブ->待機中->離席中->離席中+待機中->オフラインになるように使用されます。

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
ja: クライアントのバージョンが古すぎます。%s にアップグレードしましょう。

en: The conversation has become inactive and timed out.
ja: 会話が休止状態になってタイムアウトしました。

en: The email address for %s is %s
ja: %s のメールアドレスは %s です

en: The following screen names are associated with %s
ja: 次のスクリーン名は %s に関連づけられています

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
ja: 速度制限を越えているため最後の操作は実行されませんでした。10 秒間ほど待ってから再度試みて下さい。

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
ja[0]: 離席メッセージの長さが最大値 (%d バイト) に達しました。Gaim は切りつめました。
ja[1]: 離席メッセージの長さが最大値 (%d バイト) に達しました。Gaim は切りつめました。

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
ja[0]: プロフィールの長さが最大値 (%d バイト) に達しました。Gaim は切りつめました。
ja[1]: プロフィールの長さが最大値 (%d バイト) に達しました。Gaim は切りつめました。

en: The message is too large.
ja: メッセージが長すぎます。

en: The new formatting is invalid.
ja: 新しい書式は不正です。

en: The normal authentication method has failed. This means either your password is incorrect, or Yahoo!'s authentication scheme has changed. Gaim will now attempt to log in using Web Messenger authentication, which will result in reduced functionality and features.
ja: 標準の認証方法で失敗しました。これは、お使いのパスワードが間違っているか、あるいは Yahoo! の認証手順が変更されたかのどちらかです。Gaim はウェブ・メッセンジャー認証方法を利用してログインを試みますが、利用できる機能が少なくなるかもしれません。

en: The remote user is not present in the network any more
ja: リモート・ユーザはネットワーク等に存在しません

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ja: リモート・ユーザがキーの同意を要求しています:
    リモート・ホスト: %s
    リモート・ポート: %d

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
ja: 要求されたプラグイン %s が見つかりませんでした。このプラグインをインストールして、再度実行して下さい。

en: The required plugin %s was unable to load.
ja: 要求されたプラグイン %s を読み込めませんでした。

en: The server could not access the directory
ja: サーバはディレクトリにアクセスできませんでした

en: The server is unavailable; try again later
ja: サーバを利用できません; あとでもう一度試して下さい

en: The service is temporarily unavailable.
ja: 一時的にサービスが利用できません。

en: The topic for %s is: %s
ja: %s のトピック: %s

en: The topic is: %s
ja: トピック: %s

en: The user %s (%s%s%s%s%s) wants you to authorize them.
ja: ユーザ %s (%s%s%s%s%s) が彼らの認証を要求しています。

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
ja: ユーザ %s (%s) が %s を仲間リストに追加したがっています。

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ja: ユーザ %s は次の理由のために仲間リストに追加するあなたの要求を拒否しました:
    %s

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
ja: ユーザ %s があなたを仲間リストに加えることを許可しました。彼らを加えてもよろしいですか？

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
ja: ユーザ %s は仲間リストに追加するあなたの要求を承認しました。

en: The user %s requires authorization before being added to a buddy list.  Do you want to send an authorization request?
ja: ユーザ %s が仲間リストに加える前に承認を求めています。承認の要求を送ってもよろしいですか？

en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list.
ja: ユーザ %s が %s を仲間リストに追加したがっています。

en: The user %s wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
ja: ユーザ %s が次の理由であなたを仲間リストに追加したがっています: 
    %s

en: The user %s wants to add you to their buddy list.
ja: ユーザ %s があなたを仲間リストに追加したがっています

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ja: ユーザ %u が次の理由で仲間リストに追加する要求を拒否しました:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
ja: ユーザ %u が仲間リストに追加するあなたの要求を承認しました。

en: The user %u wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
ja: ユーザ %u が次の理由であなたを仲間リストに追加したがっています:
    %s

en: The user has blocked you
ja: ユーザはあなたをブロックしています

en: The user has not created a public profile.
ja: このユーザはプロフィールを公開していません。

en: The user is either offline or you are blocked
ja: ユーザはオフラインか、あるいはブロックされています

en: The user's profile is empty.
ja: ユーザのプロファイルが空です。

en: There is no Buddy List stored on the Gadu-Gadu server.
ja: Gadu-Gadu サーバ上に保存された仲間リストはありません。

en: There is no MOTD associated with this connection.
ja: この接続に関連した MOTD がありません。

en: There is no Message of the Day associated with this connection
ja: この接続に対応した "今日のメッセージ" はありません

en: There is no application configured to open this type of file.
ja: この種類のファイルをオープンするために設定されたアプリケーションがありません。

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
ja: この会議は閉会しています。メッセージを送信することはできません。

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
ja: この評価版では一度に 10 ユーザ以上はログインできません

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
ja: これはいろいろなことを実行する、ホントにクールなプラグインです:
    - ログインしたらプログラムの作者を伝えてくれます
    - 受信した全てのテキストを反転します
    - サイン・オンしたら仲間リストの人たちにメッセージを速攻で送信します

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting. :)
ja: これは、書式をサポートするプロトコルを利用する際に、送信するメッセージがどのように表示されるかを示すものです :)

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
ja: MSN の他の仲間があなたを見るときに表示される名前です。

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or WinXP.
ja: このプラグインは可変式α透過を使って仲間リストと会話ウィンドウを透明にします。
    
    * 注記: このプラグインは Windows 2000/XP でのみサポートです。

en: This protocol does not support chat rooms.
ja: このプロトコルではチャット・ルームをサポートしていません。

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
ja: これを行うには 2 台のコンピュータを直接接続しなければならず、IM 画像に必要です。IP アドレスが明らかになるので、プライバシーに対するリスクが発生するかもしれません。

en: This room is not capable of being configured
ja: この部屋は設定できません

en: This server requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
ja: サーバが、暗号化されていないストリーム接続を介したプレーンテキスト認証を要求しています。これを許可し認証を続行しますか？

en: This theme has no available smileys.
ja: このテーマには利用可能なスマイリーがありません。

en: Time
ja: 時間

en: Time Elapsed:
ja: 経過時間:

en: Time Remaining:
ja: 残り時間:

en: Time Response
ja: 時間応答

en: Timeout during key agreement
ja: キーに同意する際にタイムアウトしました

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Timestamps
ja: タイムスタンプ

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Title
ja: 肩書

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
ja: 仲間を追加するには公開鍵を取り込まなければなりません。公開鍵を取り込む際は、ボタン [インポートする...] をクリックして下さい。

en: Too evil (receiver)
ja: とても悪い (受信者)

en: Too evil (sender)
ja: とても悪い (送信者)

en: Too many groups
ja: グループが多すぎます

en: Too many hits to a FND
ja: FND にヒットしすぎです

en: Too many matches.
ja: 一致するものが多すぎます。

en: Too many sessions
ja: セッションが多すぎです

en: Top
ja: 上

en: Topic
ja: トピック

en: Topic too long
ja: トピックが長すぎます

en: Topic:
ja: トピック:

en: Traditional Chinese
ja: 繁体字中国語

en: Transfer of file %s complete
ja: ファイル %s の転送が完了しました

en: Transferring
ja: 転送しています

en: Transparency
ja: 透明度

en: Tray Icon Configuration
ja: トレイ・アイコンの設定

en: Trepia Protocol Plugin
ja: Trepia プロトコル・プラグイン

en: Tried to add a contact to a group that doesn't exist
ja: 存在しないグループにコンタクトしようとしました

en: Trillian Encryption
ja: Trillian 暗号化

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type a user to block.
ja: 拒否するユーザを入力して下さい。

en: Type a user you permit to contact you.
ja: コンタクトを許可するユーザを入力して下さい。

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
ja: 検索する仲間の E-メール・アドレスを入力して下さい。

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Un-Ignore
ja: 無視しない

en: Un-hide From
ja: ここからは隠さない

en: Unable To Add
ja: 追加できません

en: Unable To Retrieve Buddy List
ja: 仲間リストを取得できません

en: Unable send to chat %s,%s,%s
ja: チャット %s,%s,%s へ送信できません

en: Unable to access directory
ja: ディレクトリにアクセスできません

en: Unable to access user profile.
ja: ユーザのプロフィールにアクセスできません。

en: Unable to add "%s" to your Napster hotlist
ja: "%s" をナップスター・ホット・リストに追加できません

en: Unable to add %s to deny list (%s).
ja: %s を拒否リスト (%s) へ追加できません。

en: Unable to add %s to permit list (%s).
ja: %s を許可リスト (%s) へ追加できません。

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
ja: %s を仲間リスト (%s) へ追加できません。

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
ja: %s を仲間リストへ追加できません。サーバ・サイド・リスト (%s) のフォルダ作成エラーです。

en: Unable to add user on %s (%s)
ja: %s (%s) のユーザを追加できません

en: Unable to add user to privacy list (%s).
ja: ユーザを仲間リスト (%s) へ追加できません。

en: Unable to authenticate: %s
ja: 認証できません: %s

en: Unable to ban user %s
ja: ユーザ %s を ban できません

en: Unable to block user on %s (%s)
ja: %s (%s) のユーザをブロックできません

en: Unable to change Gadu-Gadu password
ja: Gadu-Gadu のパスワードを変更できません

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
ja: サーバ・サイド・プライバシー設定 (%s) を変更できません。

en: Unable to configure
ja: 設定できません

en: Unable to connect
ja: 接続できません

en: Unable to connect to server.
ja: サーバへ接続できません。

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
ja: サーバへ接続できません。接続するサーバのアドレスを入力して下さい。

en: Unable to connect.
ja: 接続できません。

en: Unable to create conference (%s).
ja: 会議 (%s) を生成できません。

en: Unable to create new connection.
ja: 新しい接続を作成できません。

en: Unable to create socket
ja: ソケットを生成できません

en: Unable to delete Gadu-Gadu buddy list
ja: Gadu-Gadu の仲間リストを削除できません

en: Unable to delete group
ja: グループを削除できません

en: Unable to establish file descriptor.
ja: ファイルデスクリプタを確立できません。

en: Unable to establish listener socket.
ja: 読み込みソケットを確立できません。

en: Unable to fetch room list.
ja: 部屋一覧を取得できません

en: Unable to guess the image type based on the file extension supplied.  Defaulting to PNG.
ja: ファイルの拡張子に基づいた画像の種類を特定することができませんでした。デフォルトの PNG として扱います。

en: Unable to import Gadu-Gadu buddy list
ja: Gadu-Gadu の仲間リストを取り込めません

en: Unable to invite user (%s).
ja: ユーザ (%s) を招待できません。

en: Unable to kick user %s
ja: ユーザ %s を kick できません

en: Unable to load preferences
ja: 設定を読み込めません

en: Unable to login to AIM
ja: AIM へログインできません

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
ja: ログインできません: スクリーン名が間違っているため %s としてサイン・オンできませんでした。スクリーン名の先頭は文字にし、文字と数字とスペースのみ、または数字のみにして下さい。

en: Unable to make SSL connection to server.
ja: サーバへ SSL 接続できません。

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
ja: ユーザ %s をサーバ・サイド・リストにあるフォルダ %s へ移動できません。フォルダの作成エラーです (%s)。

en: Unable to open Direct IM
ja: Direct IM を開けません

en: Unable to open URL
ja: URL を開けません

en: Unable to open file.
ja: ファイルを開けません。

en: Unable to open socket
ja: ソケットを開けません

en: Unable to parse message
ja: メッセージを解読できません

en: Unable to permit user on %s (%s)
ja: %s (%s) のユーザを許可できません

en: Unable to ping server
ja: サーバに ping できません

en: Unable to play sound because the 'Command' sound method has been chosen, but no command has been set.
ja: サウンド出力の方法で "コマンド" を選択したようですが、コマンドが指定されていないのでサウンドを再生できません。

en: Unable to play sound because the chosen file (%s) does not exist.
ja: 選択したファイル (%s) が存在しないためサウンドを再生できません。

en: Unable to play sound because the configured sound command could not be launched: %s
ja: 設定したサウンドのコマンドが実行できないのでサウンドを演奏できません: %s

en: Unable to read
ja: 読み込めません

en: Unable to read file %s.
ja: ファイル %s を読み込めません。

en: Unable to read from network
ja: ネットワークから読み込めません

en: Unable to read header from server
ja: サーバからヘッダを読み込めません

en: Unable to read message from server: %s.  Command is %hd, length is %hd.
ja: サーバ %s からメッセージを読み込めません (コマンド: %hd, サイズ: %hd)

en: Unable to read socket
ja: ソケットを読めません

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
ja: %s をプライバシー・リスト (%s) から削除できません。

en: Unable to rename group
ja: グループ名を変更できません

en: Unable to resolve hostname.
ja: ホスト名を解決できません。

en: Unable to save icon file to disk.
ja: アイコン・ファイルを保存できません。

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
ja: ファイルを %s へ送信できません (ユーザはファイル転送をサポートしていません)

en: Unable to send message (%s).
ja: メッセージ (%s) を送信できません。

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
ja: %s へメッセージを送信できません。会議 (%s) を作成できませんでした。

en: Unable to send message to %s:
ja: %s へメッセージを送信できません。

en: Unable to send message.
ja: メッセージを送信できません。

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
ja: メッセージを送信できません。会議 (%s) を作成できませんでした。

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
ja: メッセージを送信できません。ユーザの詳細情報を取得できませんでした (%s)。

en: Unable to send message. The message is too large.
ja: メッセージが大きすぎるため送信できません。

en: Unable to send message: %s
ja: メッセージを送信できません: %s

en: Unable to set AIM away message.
ja: AIM 離席メッセージをセットできません。

en: Unable to set AIM profile.
ja: AIM プロフィールをセットできません。

en: Unable to write
ja: 書き込めません

en: Unable to write file %s.
ja: ファイル %s を書き込めません。

en: Unable to write to network
ja: ネットワークへ書き込めません

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Undefined Condition
ja: 定義していない条件

en: Underline
ja: 下線をつけます

en: Unexpected Request
ja: 予期しないリクエストです

en: Unit
ja: グループ

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Error
ja: 不明なエラー

en: Unknown Error Code %d
ja: 不明なエラー・コード %d

en: Unknown Error Code.
ja: 不明なエラー・コードです。

en: Unknown Error in presence
ja: 不明なエラーが起きています

en: Unknown command
ja: 不明なコマンド

en: Unknown command: %s
ja: 不明なコマンド: %s

en: Unknown command: %s, (may be a Gaim bug)
ja: 不明なコマンド: %s (おそらく Gaim のバグ)

en: Unknown error
ja: 原因不明のエラー

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
ja: 不明なエラー番号 %d です。Yahoo! ウェブサイトへログインすると修正されるかもしれません。

en: Unknown error.
ja: 原因不明のエラーです。

en: Unknown error: 0x%X
ja: 不明なエラー: 0x%X

en: Unknown message
ja: 不明なメッセージ

en: Unknown message '%s'
ja: 不明なメッセージ '%s'

en: Unknown pounce event. Please report this!
ja: 不明な "つかみ" イベントです。ぜひバグ報告して下さい！

en: Unknown reason.
ja: 原因不明

en: Unknown.
ja: 不明です。

en: Unsubscribe
ja: 購読の取り消し

en: Unsupported Encoding
ja: サポートしていないエンコーディング

en: Unsupported Stanza Type
ja: サポートしていない Stanza 型

en: Unsupported Version
ja: サポートしていないバージョン

en: Unsupported public key type
ja: サポートしていない公開鍵の種類

en: Usage: %s command [OPTIONS] [URI]
    
        COMMANDS:
           uri                      Handle AIM: URI
           away                     Popup the away dialog with the default message
           back                     Remove the away dialog
           quit                     Close running copy of Gaim
    
        OPTIONS:
           -h, --help [command]     Show help for command
ja: 用法: %s コマンド [オプション] [URI]
    
        コマンド:
           uri                      AIM: URI を操作する
           away                     デフォルトのメッセージで離席ダイアログを表示する
           back                     離席ダイアログを閉じる
           quit                     起動中の Gaim プロセスを終了する
    
        オプション:
           -h, --help [コマンド]   コマンドのヘルプを表示する

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
ja: 特定のコマンドに関するヘルプを参照する際は
    "/help &lt;command&gt;" を使用して下さい。
    このコンテキストでは次のコマンドが利用可能です:

en: Use Environmental Settings
ja: 環境設定を使う

en: Use Global Proxy Settings
ja: グローバルなプロキシ設定を使う

en: Use HTTP Method
ja: HTTP メソッドを利用する

en: Use TLS if available
ja: 可能ならば TLS を使用する

en: Use _multi-colored screen names in chats
ja: チャットのスクリーン名に複数の色を使用する(_M)

en: Use last matching buddy
ja: 最後に一致する仲間を使用する

en: User %s is not present in the network
ja: ユーザ %s はネットワーク上にいません

en: User <I>%s</I> is not present in the network
ja: ユーザ <I>%s</I> はネットワークに存在しません

en: User ID
ja: ユーザ ID

en: User Information
ja: ユーザ情報

en: User Limit
ja: ユーザの制限

en: User Modes
ja: ユーザ・モード

en: User Name: 	%s
ja: ユーザ名: 	%s

en: User Online Status Attributes
ja: ユーザのオンライン・ステータスの属性

en: User Options
ja: ユーザのオプション

en: User Properties
ja: ユーザのプロパティ

en: User Rooms
ja: ユーザの部屋

en: User does not exist
ja: ユーザがいません

en: User has no directory information.
ja: フォルダ情報がありません。

en: User has typed something and paused
ja: ユーザは何か入力して一時停止中です

en: User information for %s unavailable
ja: %s のユーザ情報は有効ではありません

en: User information for %s unavailable:
ja: %s のユーザ情報は有効ではありません:

en: User information not available: %s
ja: ユーザ情報は有効ではありません: %s

en: User is not logged in
ja: ユーザはログインしていません

en: User is offline
ja: ユーザはオフラインです

en: User is too active
ja: ユーザがアクティブすぎます

en: User is typing...
ja: ユーザは何か入力しています...

en: User not found
ja: ユーザが見つかりません

en: User not in group
ja: ユーザがグループにありません

en: User temporarily unavailable
ja: ユーザが一時的に無効です

en: Username
ja: ユーザ名

en: Users
ja: ユーザ

en: Users on %s: %s
ja: %s のユーザ数: %s

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
ja: 仲間リストと会話ウィンドウを段階的に透明化します。

en: Verify Public Key
ja: 公開鍵の検証

en: Verify all IM message signatures
ja: 全ての IM メッセージの署名を検証する

en: Verify all channel message signatures
ja: 全てのチャンネル・メッセージの署名を検証する

en: Verifying server public key
ja: サーバの公開鍵の検証中

en: Video Chat
ja: ビデオ・チャット

en: Video Conferencing
ja: ビデオ会議

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View MOTD
ja: MOTD の表示

en: View Message of the Day
ja: "今日のメッセージ" を表示する

en: View _Log
ja: ログの表示(_L)

en: View...
ja: 表示...

en: Visible
ja: 可視

en: Visit Homepage
ja: ホームページはこちら

en: Voice
ja: 音声

en: Voices
ja: 音声

en: Waiting for reply...
ja: 返答待ちです...

en: Waiting for response...
ja: 応答待ちです...

en: Waiting for transfer to begin
ja: 転送開始を待っています

en: Wake Me Up
ja: 起こして下さい

en: Wallops from %s
ja: %s からの wallops です

en: Warn
ja: 警告

en: Warn User
ja: ユーザ警告

en: Warn _anonymously?
ja: 匿名で警告しますか？(_A)

en: Warn the user
ja: ユーザに警告します

en: Warned (%d%%)
ja: 警告 (%d%%)

en: Warning Level
ja: 警告レベル

en: Warning of %s not allowed.
ja: %s の警告は許されません。

en: Web Aware
ja: ウェブは見てます

en: Web Page
ja: ウェブページ

en: Webcams
ja: ウェブカム

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
ja: 新しい会話を開始すると、このプラグインは前回会話した最後の会話を現在の会話に追加します。

en: When away
ja: 離席する時だけ

en: When away and idle
ja: 離席で待機中の時だけ

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
ja: これが発生した場合は TOC はメッセージの送信を無視するのでメッセージを送っても蹴られます。Gaim はすべて抑止します。 一時的ですので我慢して下さい。

en: When you are kicked offline, this reconnects you.
ja: オフラインにされたら再接続します。

en: WinGaim Options
ja: WinGaim のオプション

en: Window Closing
ja: ウィンドウのクローズ

en: Windows usage
ja: Windows を使う

en: Work Address
ja: 勤務先の住所

en: Work Information
ja: 職業

en: Would you like to join the conversation?
ja: 会議に出席しますか？

en: Would you like to overwrite it?
ja: 上書きしてもよろしいですか？

en: Write error
ja: 書き込みエラー

en: Writing error
ja: 書き込み時にエラー

en: Wrong CHL value sent to server
ja: 間違った CHL 値がサーバに送信されました

en: X usage
ja: X を使う

en: XML Not Well Formed
ja: ウェル・フォームド XML ではありません

en: XML Parse error
ja: XML 解析エラー

en: YCHT Host
ja: YCHT ホスト

en: YCHT Port
ja: YCHT ポート番号

en: Yahoo Protocol Plugin
ja: Yahoo! プロトコル・プラグイン

en: Yahoo! Japan Profile
ja: Yahoo! Japan プロファイル

en: Yahoo! Profile
ja: Yahoo! プロファイル

en: Yahoo! system message for %s:
ja: %s の Yahoo! システム・メッセージ:

en: Yes
ja: はい

en: You _send:
ja: 実際に送信する文字列(_S):

en: You _type:
ja: 入力した文字列(_T):

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ja: 仲間リストから %s を削除しようとしています。続行してもよろしいですか？

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ja: 仲間リストからチャット %s を削除しようとしています。続行してもよろしいですか？

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
ja: 仲間リストから %s とその他 %d 個のコンタクトを削除しようとしています。続行してもよろしいですか？

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
ja: 仲間リストからグループ %s とそのメンバを削除しようとしています。続行してもよろしいですか？

en: You are awaiting authorization from the following buddies
ja: あなたは次の仲間からの承認を待っています

en: You are banned from %s.
ja: あなたは %s に締め出されました。

en: You are channel founder on <I>%s</I>
ja: あなたは <I>%s</I> のチャンネル創設者です

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
ja: 新しいチャット・ルームを生成します。チャット・ルームの設定を行いますか？ それともデフォルト値を適用しますか？

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
ja: 現在、仲間の追加が可能なアカウントでサイン・オンしていません。

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
ja: 現在、その仲間を招待できるアカウントでサイン・オンしていません。

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
ja: チャットが可能なプロトコルでサイン・オンしていません。

en: You are now chatting in %s.
ja: あなたは %s でチャットしています

en: You are now known as %s
ja: あなたは %s と認識されました

en: You are sending messages too fast to %s.
ja: 早すぎて %s へメッセージを送信できません。

en: You are trying to send a message to an invalid Gadu-Gadu UIN.
ja: 不正な Gadu-Gadu UIN にメッセージを送ろうとしています。

en: You are using Gaim version %s.  The current version is %s.<hr>
ja: お使いの Gaim のバージョンは %s です。現在のバージョンは %s です。<hr>

en: You can get version %s from:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.
ja: バージョン %s は次のサイトから入手可能です:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
ja: あなたのオンライン・ステータス情報と個人情報を他のユーザへ公開することが可能です。他のユーザに公開したい情報を全て入力して下さい。

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
ja: 右クリックして "認証の再要求" を選択することで、これらの仲間から認証を再要求することができます。

en: You canceled the transfer of %s
ja: %s の転送をキャンセルしました

en: You cannot add the same person twice to a conversation
ja: 同一人物を二回会話へ追加できません

en: You cannot create an empty away message
ja: 離席メッセージを入力して下さい

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
ja: 仲間の公開鍵を取り込むまで仲間通知を受け取ることはできません。公開鍵を取得する際は、ボタン [公開鍵を取得する...] をクリックして下さい。

en: You cannot save an away message with a blank title
ja: 離席メッセージに題名をつけて下さい

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
ja: 接続と切断を繰り返し行いました。10 分程待ってから再び試みてください。そのまま続行すると、さらに長く待たなければならなくなりますよ。

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ja: 接続と切断を繰り返し行いました。10 分程待ってから再び試みてください。そのまま続行すると、さらに長く待たなければならなくなりますよ。

en: You have been disconnected because you have signed on with this screen name at another location.
ja: 別の場所で同じニックを利用して接続したため、切断されました。

en: You have been disconnected from chat room %s.
ja: チャット・ルーム %s から切断されました

en: You have been kicked by %s: (%s)
ja: あなたは %s に蹴られました: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
ja: あなたは <I>%s</I> から <I>%s</I> (%s) によって追い出されました:

en: You have been killed by %s (%s)
ja: あなたは %s (%s) によって強制終了させられました:

en: You have been logged off as you have logged in on a different machine or device.
ja: 別のマシンまたはデバイスでログインしているので、強制的にログアウトされました。

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
ja: 別のワークステーションからログインしているので、強制的にログアウトされました。

en: You have been signed off for an unknown reason.
ja: 原因不明ですが、あなたはサインオフされました。

en: You have entered an invalid username
ja: 間違ったユーザ名を入力しました

en: You have parted the channel%s%s
ja: チャンネル %s%s から離脱しました

en: You have probably requested to set your away message before the login procedure completed.  You remain in a "present" state; try setting it again when you are fully connected.
ja: ログインの手続きが完了する前に離席メッセージを設定しようとしているようです。あなたは "現在の" 状態のままです。接続が完了してから、再度試して下さい。

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
ja: ログインの手続きが完了する前にユーザプロフィールを設定しようとしているようです。あなたのプロフィールは設定されずに残っています。接続が完了してから再度試して下さい。

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
ja: コンタクト可能な数の最大値に到達しました

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
ja: 特別なメッセージを受信しました
    
    送信者: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
ja: ICQ emailを %s [%s] から受信しました
    
    メッセージは:
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
ja: ICQ ページを受信しています
    
    送信者: %s [%s]
    %s

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
ja: %s を利用した Direct IM 接続の開始を選択しています。

en: You have signed on from another location.
ja: 別の場所からサイン・オンしています。

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
ja: プライベートなグループへ参加する前にチャンネル %s へ参加して下さい

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
ja: %s を無視しようとしましたが、ユーザが仲間リストにあります。そのユーザを仲間リストから削除して無視する場合は、"はい" をクリックして下さい。

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
ja: まもなく切断されるでしょう。修正されたら TOC を利用してかまいません。更新のために、%s をチェックして下さい。

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
ja[0]: 相手が有害すぎたので、%2$s からの %1$hu 個のメッセージを受け取れませんでした。
ja[1]: 相手が有害すぎたので、%2$s からの %1$hu 個のメッセージを受け取れませんでした。

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
ja[0]: %2$s からの %1$hu 個のメッセージは妥当でないので受け取れませんでした。
ja[1]: %2$s からの %1$hu 個のメッセージは妥当でないので受け取れませんでした。

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
ja[0]: %2$s からの %1$hu 個のメッセージは大きすぎるために受け取れませんでした。
ja[1]: %2$s からの %1$hu 個のメッセージは大きすぎるために受け取れませんでした。

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
ja[0]: 速度制限を上回ったので %2$s からの %1$hu 個のメッセージを受け取れませんでした。
ja[1]: 速度制限を上回ったので %2$s からの %1$hu 個のメッセージを受け取れませんでした。

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
ja[0]: あなたが有害すぎたので、%2$s からの %1$hu 個のメッセージを受け取れませんでした。
ja[1]: あなたが有害すぎたので、%2$s からの %1$hu 個のメッセージを受け取れませんでした。

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
ja[0]: 原因不明ですが、%2$s からの %1$hu 個のメッセージを受け取れませんでした。
ja[1]: 原因不明ですが、%2$s からの %1$hu 個のメッセージを受け取れませんでした。

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
ja: 早く送りすぎたため、%s からの IM を無視しました。

en: You missed an IM from %s because it was too big.
ja: 大きすぎるため %s からの IM を無視しました。

en: You must specify a nick
ja: あだ名を指定して下さい

en: You send
ja: 実際に送信する文字列

en: You should receive an email asking to confirm %s.
ja: %s を確認するためにメールを受信するはずです．

en: You talk in chat
ja: チャットで話しました

en: You type
ja: 入力した文字列

en: You were disconnected from the server, because you logged on from a different location
ja: 別の場所からログオンしたため、サーバから切断されました

en: You were disconnected from the server.
ja: サーバから切断されました。

en: Your AIM connection may be lost.
ja: AIM への接続が失われたようです。

en: Your Current Mood
ja: 現在の Mood

en: Your Current Status
ja: 現在のステータス

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
ja: IM 画像が送信されませんでした。AIM チャットで IM 画像を送信できません。

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
ja: IM 画像が送信されませんでした。IM 画像を送信するには Direct Connected になって下さい。

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
ja: お使いの MSN 仲間リストが一時的に利用不可になっています。時間をあけて後で試してみて下さい。

en: Your VCard File
ja: VCard 型式ファイル

en: Your Yahoo! message did not get sent.
ja: Yahoo! メッセージを送ることができませんでした。

en: Your account has been disabled because too many invalid passwords were entered
ja: 間違ったパスワードが入力されたので、お使いのアカウントを無効にします

en: Your account is currently suspended.
ja: お使いのアカウントは現在停止中です。

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
ja: お使いのアカウントがロックされています。Yahoo! ウェブサイトへログインして下さい。

en: Your command failed for an unknown reason.
ja: 原因不明ですが、コマンド適用に失敗しました。

en: Your new MSN friendly name is too long.
ja: 新しい MSN の公開名が長すぎます。

en: Your password has been changed.
ja: パスワードを変更しました。

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
ja: あなたのスクリーン名は、現在次のように整形されています:
    %s

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ja: 指定したアカウント名がサーバ側で拒否されました。おそらく不正な文字が含まれていると思われます。

en: Your system administrator has disabled this operation
ja: システム管理者がこの操作を無効にしています

en: Your warning level is currently too high to log in.
ja: ログインする警告レベルが高すぎます。

en: Zephyr Protocol Plugin
ja: Zephyrプロトコル・プラグイン

en: Zip Code
ja: 郵便番号

en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
ja: [メッセージに不正な文字が含まれているため、このユーザからのメッセージを表示できません]

en: _Account
ja: アカウント(_A)

en: _Account:
ja: アカウント(_A):

en: _Alias
ja: 別名(_A)

en: _Alias Buddy...
ja: 仲間の別名(_A)...

en: _Alias...
ja: 別名(_A)...

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Associate Buddy
ja: 仲間との連携(_A)

en: _Auto-reply:
ja: 自動応答(_A):

en: _Autodetect IP Address
ja: IP-アドレスを自動的に検出する

en: _Automatically expand contacts
ja: コンタクトを自動的に展開する(_A)

en: _Away
ja: 離席(_A)

en: _Browser:
ja: ブラウザ(_B):

en: _Buddy List window transparency
ja: 仲間リスト・ウィンドウの透明度(_B)

en: _Buddy name:
ja: 仲間の名前(_B):

en: _Buddy:
ja: 仲間(_B):

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Channel:
ja: チャンネル(_C):

en: _Chat
ja: チャット(_C)

en: _Class:
ja: クラス(_C):

en: _Clear Formatting
ja: 書式のクリア(_C)

en: _Clear finished transfers
ja: 終了した転送を消去する(_C)

en: _Collapse
ja: 畳む(_C)

en: _Copy E-Mail Address
ja: E-メール・アドレスのコピー(_C)

en: _Copy Link Location
ja: リンクのコピー(_C)

en: _Delete Group
ja: グループの削除(_D)

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: _Dockable Buddy List
ja: 仲間リストを格納式にする(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Enable system log
ja: システム・ログを記録する(_E)

en: _End Port:
ja: 監視終了のポート番号(_P):

en: _Escape closes window
ja: [ESC] キーでウィンドウを閉じる(_E)

en: _Exchange:
ja: 交換(_E):

en: _Expand
ja: 広げる(_E)

en: _Flash Window when messages are received
ja: メッセージを受け取ったらウィンドウを点滅させる(_F)

en: _Focused windows
ja: フォーカスしたウィンドウ(_F)

en: _Get List
ja: 一覧の取得(_G)

en: _Group:
ja: グループ(_G):

en: _Handle:
ja: ハンドル(_H):

en: _Hide new messages until tray icon is clicked
ja: トレイ・アイコンがクリックされるまで新しいメッセージを隠す(_H)

en: _Highlight misspelled words
ja: スペル間違いを強調表示する(_H)

en: _Host:
ja: ホスト名(_H):

en: _IM window transparency
ja: IM ウィンドウの透明度(_I)

en: _IM windows
ja: IM ウィンドウ(_I)

en: _Idle
ja: 待機中の時(_I)

en: _Insert
ja: 挿入(_I)

en: _Instance:
ja: インスタンス(_I):

en: _Invite
ja: 招待(_I)

en: _Join
ja: 参加(_J)

en: _Keep Buddy List window on top
ja: 仲間リスト・ウィンドウを上においたままにする(_K)

en: _Keep the dialog open
ja: ダイアログを開いたままにする(_K)

en: _Log all instant messages
ja: 全てのインスタント・メッセージを記録する(_L)

en: _Manual:
    (%s for URL)
ja: 手動設定(_M):
    (URL は %s で指定)

en: _Manually specify range of ports to listen on
ja: 監視するポート範囲を手動で指定する(_M)

en: _Message:
ja: メッセージ(_M):

en: _Method:
ja: 方法(_M):

en: _Minutes before setting away:
ja: 離席状態になるまでの時間(分)(M):

en: _Modify
ja: 変更(_M)

en: _Notify buddies that you are typing to them
ja: メッセージ入力中であることを仲間に通知する(_N)

en: _Open Link in Browser
ja: リンクをブラウザで開く(_O)

en: _Open Mail
ja: メールを開く(_O)

en: _Open link in:
ja: リンクを開く方法(_O):

en: _Passphrase:
ja: パスフレーズ(_P):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Pause
ja: 一時停止(_P)

en: _Popup notification
ja: ポップアップして通知する(_P)

en: _Port:
ja: ポート番号(_P):

en: _Queue new messages when away
ja: 離席中に受信した新しいメッセージをキューに格納する(_Q)

en: _Raise IM window on events
ja: イベント発生で IM ウィンドウをアクティブにする(_R)

en: _Raise window on events
ja: イベント発生でウィンドウをアクティブにする(_R)

en: _Recipient:
ja: 受取人(_R):

en: _Reconnect
ja: 再接続(_R)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Remove Buddy
ja: 仲間の削除(_R)

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: _Resume
ja: レジューム(_R)

en: _Return from away
ja: 離席から戻った時(_R)

en: _Room:
ja: 部屋(_R):

en: _Save
ja: 保存する(_S)

en: _Save Image...
ja: 画像の保存(_S)...

en: _Screen name
ja: スクリーン名(_S)

en: _Search for:
ja: 検索する単語(_S):

en: _Send As
ja: 別名で送信(_S)

en: _Send File
ja: ファイルの送信(_S)

en: _Send default formatting with outgoing messages
ja: 送信メッセージと一緒にデフォルトの書式を送信する(_S)

en: _Server:
ja: サーバ(_S):

en: _Set
ja: セット(_S)

en: _Show slider bar in IM window
ja: IM ウィンドウの中にスライダ・バーを表示する(_S)

en: _Sign on
ja: サイン・オン(_S)

en: _Sorting:
ja: 並び替え(_S):

en: _Sounds while away
ja: 離席している間もサウンドを演奏する(_S)

en: _Start Gaim on Windows startup
ja: Windows スタートアップで Gaim を起動する(_S)

en: _Start Port:
ja: 監視開始のポート番号(_S):

en: _URL
ja: URL(_U)

en: _Use
ja: 使う(_U)

en: _User:
ja: ユーザ名(_U):

en: _Username:
ja: ユーザ名(_U):

en: _Visual gesture display
ja: ジェスチャを視覚的に表示する(_V)

en: _Warn
ja: 警告(_W)

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ja: action &lt;実行するアクション&gt;:  アクションを実行します。

en: an anonymous person
ja: 匿名の人

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
ja: away [メッセージ]:  離席中のメッセージをセットする、または離席中から戻ったことを示すためにセットしたメッセージを解除します。

en: ban &lt;user&gt; [room]:  Ban a user from the room.
ja: ban &lt;ユーザ&gt; [ルーム]:  指定したチャット・ルームからユーザを追い出します。

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
ja: ban [&lt;チャンネル&gt; +|-&lt;あだ名&gt;]:  チャンネルからクライアントを追い出します

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
ja: call &lt;コマンド&gt;:  SILC クライアント・コマンドを呼び出します

en: channel %s not found
ja: チャンネル %s が見つかりません

en: channel modes for %s: %s
ja: %s のチャンネル・モード: %s

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
ja: cmode &lt;チャンネル&gt; [+|-&lt;モード&gt;] [引数]:  チャンネルのモードを変更したり表示します

en: config:  Configure a chat room.
ja: config:  チャット・ルームを設定します。

en: configure:  Configure a chat room.
ja: configure:  チャット・ルームを設定します。

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
ja: cumode &lt;チャンネル&gt; +|-&lt;モード&gt; &lt;あだ名&gt;:  指定したチャンネルのあだ名のユーザのモードを変更します

en: current topic is: %s
ja: 現在のトピック: %s

en: day | days
ja[0]: 日間
ja[1]: 日間

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
ja: debug &lt;オプション&gt;:  利用中の会話ウィンドウへいろいろなデバッグ情報を送信します

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
ja: deop &lt;あだ名１&gt; [あだ名２] ...:  チャンネル操作権を剥奪します (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)。

en: detach:  Detach this session
ja: detach:  このセッションを切り離します

en: developer
ja: 開発者

en: developer & webmaster
ja: 開発者とウェブマスタ

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
ja: devoice &lt;あだ名１&gt; [あだ名２] ...:  チャンネル発言権を剥奪し、チャンネルがモデレート (+m) した時に発言しないようにします (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)。

en: former Jabber developer
ja: 以前の Jabber 開発者

en: former lead developer
ja: 以前のメイン開発者

en: former libfaim maintainer
ja: 以前の libfaim のメンテナ

en: former maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: g003: Error opening connection.
ja: g003: 接続を開始する際にエラー

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
ja: getkey &lt;あだ名|サーバ&gt;:  クライアントまたはサーバの公開鍵を取得します

en: hacker and designated driver [lazy bum]
ja: ハッカーと指定したドライバ [lazy bum]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
ja: help &lt;コマンド&gt;:  特定のコマンドに対するヘルプを表示します

en: hour | hours
ja[0]: 時間
ja[1]: 時間

en: iChat Timestamp
ja: iChat タイムスタンプ

en: info [server]:  View server administrative details
ja: info [サーバ]:  サーバの管理者の詳細を表示します

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ja: inst &lt;インスタンス&gt;: このクラスで使用するインスタンスをセットします

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ja: instance &lt;インスタンス&gt;: このクラスで使用するインスタンスをセットします

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
ja: invite &lt;チャンネル&gt; [-|+]&lt;あだ名&gt;:  指定したあだ名のユーザを招待する、または招待リストからそのユーザを追加/削除します

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
ja: invite &lt;あだ名&gt; [部屋]:  指定したチャンネル、または現在のチャンネルに招待します。

en: invite &lt;user&gt; [room]:  Invite a user to the room.
ja: invite &lt;ユーザ&gt; [ルーム]:  指定したユーザをチャット・ルームへ招待します。

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ja: j &lt;部屋１&gt;[,部屋２][,...] [キー１[,キー２][,...]]:  一つ以上のチャンネルを指定すると、必要に応じて、追加でそれぞれのチャンネル・キーを提供します。

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
ja: join &lt;チャンネル&gt; [&lt;パスワード&gt;]:  このネットワークのチャットへ参加します

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ja: join &lt;部屋１&gt;[,部屋２][,...] [キー１[,キー２][,...]]:  一つ以上のチャンネルを指定すると、必要に応じて、追加でそれぞれのチャンネル・キーを提供します。

en: join: &lt;room&gt; [server]:  Join a chat on this server.
ja: join: &lt;ルーム&gt; [サーバ]:  指定したサーバのチャットへ参加します。

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
ja: kick &lt;チャンネル&gt; &lt;あだ名&gt; [コメント]:  チャンネルからクライアントを追い出します

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
ja: kick &lt;あだ名&gt; [メッセージ]:  チャンネルから追い出します (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)。

en: kick &lt;user&gt; [room]:  Kick a user from the room.
ja: kick &lt;ユーザ&gt; [ルーム]:  指定したユーザをチャット・ルームから追い出します。

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
ja: kill &lt;あだ名&gt; [-pubkey|&lt;理由&gt;]:  あだ名のユーザを強制終了します

en: lead developer
ja: メインの開発者

en: leave [channel]:  Leave the chat
ja: leave [チャンネル]:  指定したチャンネルから退出します

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
ja: list:  ネットワーク上のチャット部屋を一覧表示します。<i>【注意】これを行うと接続を切断するサーバがいくつかあります。</i>

en: list:  List channels on this network
ja: list:  このネットワーク上のチャンネルを一覧表示します

en: maintainer
ja: メンテナ

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ja: me &lt;実行するアクション&gt;:  指定したアクションを実行します。

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
ja: me &lt;アクション&gt;:  仲間またはチャットへ IRC スタイルのアクションを送信します

en: me is using Gaim v%s.
ja: 私は Gaim v%s を使用しています。

en: minute | minutes
ja[0]: 分間
ja[1]: 分間

en: minutes.
ja: (分)

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
ja: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;あだ名|チャンネル&gt;:  チャンネルまたはユーザ・モードを設定または解除します。

en: mode (%s %s) by %s
ja: モード (%s %s) by %s

en: motd:  View the server's Message Of The Day
ja: motd:  サーバにある "今日のメッセージ" を表示します

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
ja: msg &lt;あだ名&gt; &lt;メッセージ&gt;:  指定したあだ名のユーザへ個人的なメッセージを送信します

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ja: msg &lt;あだ名&gt; &lt;メッセージ&gt;:  あるユーザへ (チャンネルとは別に) 個人的なメッセージを送信します。

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
ja: msg &lt;ユーザ&gt; &lt;メッセージ&gt;:  他のユーザへ個人的なメッセージを送信します。

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
ja: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;(複数の)チャンネル&gt;:  (複数の) チャンネル内の指定したユーザを一覧表示します

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
ja: names [チャンネル]:  チャンネルに現在いるユーザを一覧表示します。

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
ja: nick &lt;新しいあだ名&gt;:  あだ名を変更します。

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
ja: nick &lt;新しいあだ名&gt;:  お使いのあだ名を変更します

en: no channel modes are set on %s
ja: %s ではチャンネル・モードをセットしてません

en: no such channel
ja: そのようなチャンネルはありません

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
ja: op &lt;あだ名１&gt; [あだ名２] ...:  チャンネル操作権を与えます (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)。

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
ja: oper &lt;あだ名&gt; [-pubkey]:  サーバのオペレータ特権を取得します

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ja: operwall &lt;メッセージ&gt;:  (このコマンドが何を行うか知らない場合は、おそらく使うことは無いでしょう:)

en: original author
ja: オリジナルの作者

en: part [channel]:  Leave the chat
ja: part [チャンネル]:  指定したチャンネルから退出します

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
ja: part [部屋] [メッセージ]:  現在のチャンネルまたは指定したチャンネルからメッセージを残して退出します。

en: part [room]:  Leave the room.
ja: part [部屋]:  部屋から退出します。

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
ja: ping [あだ名]:  ユーザ (または、ユーザが指定されない場合はサーバ) とどれくらいズレがあるか問い合わせます。

en: ping:  Send PING to the connected server
ja: ping:  接続しているサーバへ PING を送信します

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ja: query &lt;あだ名&gt; &lt;メッセージ&gt;:  あるユーザへ (チャンネルとは別に) 個人的なメッセージを送信します。

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
ja: query &lt;あだ名&gt; [&lt;メッセージ&gt;]:  指定したあだ名のユーザへ個人的なメッセージを送信します

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
ja: quit [メッセージ]:  追加でメッセージを残して、このサーバから切断します

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
ja: quit [メッセージ]:  メッセージを残してサーバとの接続を切断します。

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
ja: quote [...]:  サーバへ低レベル・コマンドを送信します。

en: register:  Register with a chat room.
ja: register:  チャット・ルームを登録します。

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
ja: remove &lt;あだ名&gt; [メッセージ]:  部屋からあだ名の人を追い出します (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)。

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
ja: say &lt;メッセージ&gt;:  コマンドを利用していない場合でもメッセージを送信します

en: second | seconds
ja[0]: 秒間
ja[1]: 秒間

en: stats:  View server and network statistics
ja: stats:  サーバとネットワークの統計情報を表示します

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
ja: sub &lt;クラス&gt; &lt;インスタンス&gt; &lt;宛先&gt;: 新しいチャットへ参加します

en: support
ja: サポート

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
ja: time: IRC サーバの現在時刻 (ローカルタイム) を表示します。

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
ja: topic [&lt;新しいトピック&gt;]:  トピックを表示したり変更します

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
ja: topic [新しいトピック]:  チャンネル・トピックを表示したり変更します。

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
ja: topic [新しいトピック]:  トピックを表示したり変更します。

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
ja: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  ユーザ・モードを設定または解除します。

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
ja: umode &lt;ユーザ・モード&gt;:  ネットワークでのモードをセットします

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
ja: users &lt;チャンネル&gt;:  チャンネル内のユーザを一覧表示します

en: users: %s, files: %s, size: %sGB
ja: ユーザ: %s, ファイル: %s, サイズ: %s Gバイト

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
ja: voice &lt;あだ名１&gt; [あだ名２] ...:  チャンネル・ボイス権を与えます (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)。

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ja: wallops &lt;メッセージ&gt;:  (このコマンドが何を行うか知らない場合は、おそらく使うことは無いでしょう:)

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
ja: whois &lt;あだ名&gt;:  指定したあだ名のユーザ情報を表示します

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
ja: whois [サーバ名] &lt;あだ名&gt;:  ユーザ情報を取得します。

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
ja: whowas &lt;あだ名&gt;:  あだ名のユーザ情報を表示します

en: win32 port
ja: Win32 のポーティング

en: you can see the butterflies mating
ja: 蝶が仲間になっているのを見ることができます

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
ja: zc &lt;クラス&gt;: &lt;<i>クラス</i>,PERSONAL,*&gt; へメッセージを送信します

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
ja: zci &lt;クラス&gt; &lt;インスタンス&gt;: &lt;<i>クラス</i>、<i>インスタンス</i>、*&gt; へメッセージを送信します

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ja: zcir &lt;クラス&gt; &lt;インスタンス&gt; &lt;宛先&gt;: &lt;<i>クラス</i>、<i>インスタンス</i>、<i>宛先</i>&gt; へメッセージを送信します

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
ja: zi &lt;インスタンス&gt;: &lt;メッセージ、<i>インスタンス</i>、*&gt; へメッセージを送信します

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ja: zir &lt;インスタンス&gt; &lt;宛先&gt;: &lt;MESSAGE、<i>インスタンス</i>、<i>宛先</i>&gt; へメッセージを送信します

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
ja: zl &lt;あだ名&gt;: ユーザの所在地を確認します

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
ja: zlocate &lt;あだ名&gt;: ユーザの所在地を確認します
