gcc 3.0 - en to ja translation catalogue (2307 entries)

en: 
     Options for %s:
ja: 
     %s 用オプション:

en: 
    %s: %d: warning: can't add declaration of `%s' into macro call
ja: 
    %s: %d: 警告: `%s' の宣言をマクロ呼び出しに追加できません

en: 
    %s: error reading input file `%s': %s
ja: 
    %s: 入力ファイル `%s' を読み込み中にエラー: %s

en: 
    %s: fatal error: aux info file corrupted at line %d
ja: 
    %s: 致命的エラー: 副 info ファイルが %d 行目で壊れています

en: 
    %s: warning: too few parameter lists in declaration of `%s'
ja: 
    %s: 警告: `%s' の宣言での仮引数リストが少なすぎます

en: 
    ;; Combiner totals: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
ja: 
    ;; 結合合計: %d 試行, %d 代替 (%d 新たな空間を要求),
    ;; %d 成功。

en: 
    Execution times (seconds)
ja: 
    実行回数  (秒)

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
ja: 
    バグレポートの手順は、以下を参照

en: 
    Go ahead? (y or n)
ja: 
    続けますか? (y または n)

en: 
    Language specific options:
ja: 
    言語仕様オプション:

en: 
    Options starting with -g, -f, -m, -O, -W, or --param are automatically
     passed on to the various sub-processes invoked by %s.  In order to pass
     other options on to these processes the -W<letter> options must be used.
ja: 
    -g, -f, -m, -O, -W で始まるオプションや、--param は %s が起動するあらゆる
    子プロセスに自動的に渡されます。こういったプロセスにその他のオプションを渡す
    には -W<letter> オプションを使わなければなりません。

en: 
    Processing symbol table #%d, offset = 0x%.8lx, kind = %s
ja: 
    シンボルテーブル #%d を処理します、オフセット = 0x%.8lx, 種類 = %s

en: 
    Target specific options:
ja: 
    ターゲット仕様オプション:

en: 
    There are undocumented %s specific options as well.
ja: 
    文書化されていない %s 仕様オプションもあります。

en: 
    There are undocumented target specific options as well.
ja: 
    文書化されていないターゲット仕様オプションもあります。

en: 
    Updating header and load commands.
ja: 
    ヘッダと load コマンドを更新します。

en: 
    ldd output with constructors/destructors.
ja: 
    ldd 出力がコンストラクタ/デストラクタを伴います。

en: 
    write_c_file - output name is %s, prefix is %s
ja: 
    write_c_file - 出力名は %s、プレフィクスは %s

en:    in pointer to member conversion
ja:    ポインタからメンバへの変換で

en:    in pointer to member function conversion
ja:    ポインタからメンバ関数への変換で

en:   %-23.23s [undocumented]
ja:   %-23.23s [文書化されていない]

en:   (Use '-v --help' to display command line options of sub-processes)
ja: (`-v --help' を使うと、子プロセスのコマンドラインオプションを表示)

en:   --help                   Display this information
ja:   --help                   このヘルプ情報を表示

en:   --help                  Display this information
ja:   --help                  この情報を表示する

en:   --target-help            Display target specific command line options
ja:   --target-help            ターゲット固有のコマンドラインオプションを表示

en:   -B <directory>           Add <directory> to the compiler's search paths
ja:   -B <directory>           <directory> をコンパイラの探索パスに追加する

en:   -E                       Preprocess only; do not compile, assemble or link
ja:   -E                       プリプロセスのみ -- コンパイル、アセンブル、リンク
                                   を行なわない

en:   -G <number>             Put global and static data smaller than <number>
                              bytes into a special section (on some targets)
ja:   -G <number>             <number> バイトより小さな大域および静的データを
                              特別なセクションに置く (ターゲット次第)

en:   -H                        Print the name of header files as they are used
      -C                        Do not discard comments
      -dM                       Display a list of macro definitions active at end
      -dD                       Preserve macro definitions in output
      -dN                       As -dD except that only the names are preserved
      -dI                       Include #include directives in the output
ja:   -H                        使われたヘッダファイルを表示する
      -C                        コメントを破棄しない
      -dM                       最後に有効なマクロ定義リストを表示する
      -dD                       出力にマクロ定義を保存する
      -dN                       -dD と同様だが、名前だけを保存する
      -dI                       #include ディレクティブを出力に含める

en:   -MP			    Generate phony targets for all headers
      -MQ <target>              Add a MAKE-quoted target
      -MT <target>              Add an unquoted target
ja:   -MP			    全てのヘッダについて phony ターゲットを生成する
      -MQ <target>              MAKE でのクオートされたターゲットを追加する
      -MT <target>              クオートされないターゲットを追加する

en:   -S                       Compile only; do not assemble or link
ja:   -S                       コンパイルのみ -- アセンブル、リンクを行なわない

en:   -V <version>             Run gcc version number <version>, if installed
ja:   -V <version>             インストールされていれば <version> バージョン番号の
                                   gcc として実行する

en:   -W                      Enable extra warnings
ja:   -W                      特別な警告を有効にする

en:   -Wa,<options>            Pass comma-separated <options> on to the assembler
ja:   -Wa,<options>            カンマ区切りの <options> をアセンブラに渡す

en:   -Wl,<options>            Pass comma-separated <options> on to the linker
ja:   -Wl,<options>            カンマ区切りの <options> をリンカに渡す

en:   -Wlarger-than-<number>  Warn if an object is larger than <number> bytes
ja:   -Wlarger-than-<number>  オブジェクトが <number> バイトより大きければ警告する

en:   -Wp,<options>            Pass comma-separated <options> on to the preprocessor
ja:   -Wp,<options>            カンマ区切りの <options> をプリプロセッサに渡す

en:   -Wunused                Enable unused warnings
ja:   -Wunused                未使用についての警告を有効にする

en:   -Xlinker <arg>           Pass <arg> on to the linker
ja:   -Xlinker <arg>           <arg> をリンカに渡す

en:   -aux-info <file>        Emit declaration info into <file>
ja:   -aux-info <file>        宣言情報を <file> へ発行する

en:   -b <machine>             Run gcc for target <machine>, if installed
ja:   -b <machine>             インストールされていればターゲット <machine> として
                                   gcc を実行する

en:   -c                       Compile and assemble, but do not link
ja:   -c                       コンパイル、アセンブルするが、リンクを行なわない

en:   -d[letters]             Enable dumps from specific passes of the compiler
ja:   -d[letters]             コンパイラの過程からのダンプを有効にする

en:   -dumpbase <file>        Base name to be used for dumps from specific passes
ja:   -dumpbase <file>        過程からのダンプに使われる名前のベースとする

en:   -dumpmachine             Display the compiler's target processor
ja:   -dumpmachine             コンパイラのターゲットプロセッサを表示

en:   -dumpspecs               Display all of the built in spec strings
ja:   -dumpspecs               組み込まれた spec 文字列を全て表示

en:   -dumpversion             Display the version of the compiler
ja:   -dumpversion             コンパイラのバージョンを表示

en:   -fcall-saved-<register> Mark <register> as being preserved across functions
ja:   -fcall-saved-<register> <register> が関数を通じて保持されるとマークする

en:   -fcall-used-<register>  Mark <register> as being corrupted by function calls
ja:   -fcall-used-<register>  関数呼び出しで破壊される <register> としてマークする

en:   -fdiagnostics-show-location=[once | every-line] Indicates how often source location information should be emitted, as prefix, at the beginning of diagnostics when line-wrapping
ja:   -fdiagnostics-show-location=[once | every-line]  診断メッセージの改行の際に,
     ソース位置情報が行の最初に表示される頻度を指定する

en:   -ffixed-<register>      Mark <register> as being unavailable to the compiler
ja:   -ffixed-<register>      コンパイラに対し <register> を使用不可とマークする

en:   -finline-limit=<number> Limits the size of inlined functions to <number>
ja:   -finline-limit=<number> インライン関数のサイズを <number> に制限する

en:   -fmessage-length=<number> Limits diagnostics messages lengths to <number> characters per line.  0 suppresses line-wrapping
ja:   -fmessage-length=<number> 診断メッセージの長さを一行辺り <number> 文字に制限する。 0 だと改行を抑制する

en:   -fsched-verbose=<number> Set the verbosity level of the scheduler
ja:   -fsched-verbose=<number> スケジューラの饒舌レベルを設定する

en:   -idirafter <dir>          Add <dir> to the end of the system include path
      -I <dir>                  Add <dir> to the end of the main include path
      -I-                       Fine-grained include path control; see info docs
      -nostdinc                 Do not search system include directories
                                 (dirs specified with -isystem will still be used)
      -nostdinc++               Do not search system include directories for C++
      -o <file>                 Put output into <file>
ja:   -idirafter <dir>          <dir> をシステム include パスの終りに追加する
      -I <dir>                  <dir> をメイン include パスの終りに追加する
      -I-                       きめ細かな include パス制御 -- info 文書を参照
      -nostdinc                 システム include ディレクトリを探索しない
                                 (-system で指定されたディレクトリは探索される)
      -nostdinc++               C++ 用システム include ディレクトリを探索しない
      -o <file>                 <file> へ出力する

en:   -m%-23.23s [undocumented]
ja:   -m%-23.23s [文書化されていない]

en:   -o <file>                Place the output into <file>
ja:   -o <file>                <file> に出力を行なう

en:   -o <file>               Place output into <file>
ja:   -o <file>               出力を <file> に書き込む

en:   -p                      Enable function profiling
ja:   -p                      関数プロファイルを有効にする

en:   -pass-exit-codes         Exit with highest error code from a phase
ja:   -pass-exit-codes         フェーズからのエラーコードの最大値を exit
                                   コードとして返す

en:   -pedantic               Issue warnings needed by strict compliance to ISO C
ja:   -pedantic               厳密な ISO C への適合に要する警告を発する

en:   -pedantic-errors        Like -pedantic except that errors are produced
ja:   -pedantic-errors        -pedantic と同様だが、エラーを発生させる

en:   -pipe                    Use pipes rather than intermediate files
ja:   -pipe                    中間ファイルではなくパイプを使う

en:   -print-file-name=<lib>   Display the full path to library <lib>
ja:   -print-file-name=<lib>   ライブラリ <lib> へのフルパスを表示

en:   -print-libgcc-file-name  Display the name of the compiler's companion library
ja:   -print-libgcc-file-name  コンパイラのコンパニオンライブラリ名を表示

en:   -print-multi-directory   Display the root directory for versions of libgcc
ja:   -print-multi-directory   libgcc のバージョンディレクトリルートを表示

en:   -print-multi-lib         Display the mapping between command line options and
                               multiple library search directories
ja:   -print-multi-lib         コマンドラインオプションと複数のライブラリ探索
                                   ディレクトリとの対応を表示

en:   -print-prog-name=<prog>  Display the full path to compiler component <prog>
ja:   -print-prog-name=<prog>  コンパイラの部品 <prog> へのフルパスを表示

en:   -print-search-dirs       Display the directories in the compiler's search path
ja:   -print-search-dirs       コンパイラのサーチパスにあるディレクトリを表示

en:   -quiet                  Do not display functions compiled or elapsed time
ja:   -quiet                  コンパイルされた関数や経過時間を表示しない

en:   -save-temps              Do not delete intermediate files
ja:   -save-temps              中間ファイルを削除しない

en:   -std=<standard>          Assume that the input sources are for <standard>
ja:   -std=<standard>          入力ソースを <standard> と見なす

en:   -time                    Time the execution of each subprocess
ja:   -time                    子プロセスごとの実行時間を計測する

en:   -v                       Display the programs invoked by the compiler
ja:   -v                       コンパイラによって起動されるプログラムを表示

en:   -version                Display the compiler's version
ja:   -version                コンパイラのバージョンを表示する

en:   -w                      Suppress warnings
ja:   -w                      警告を抑制する

en:   They exist, but they are not documented.
ja:   これらは存在しますが、文書化されていません

en:   because the following virtual functions are abstract:
ja:   以下の仮想関数が抽象であるためです:

en:   enters catch block
ja:   catch ブロックに入ります

en:   enters try block
ja:   try ブロックに入ります

en:   from here
ja:   ここから

en:   in thrown expression
ja:   throw された式の中

en:  TOTAL                 :
ja:  合計                  :

en: "%s" after #line is not a positive integer
ja: #line の後ろの "%s" が正の整数ではありません

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
ja: "%s" は C++ の演算子であり、マクロ名として使用することはできません

en: "%s" is not a valid filename
ja: "%s" は正常なファイル名ではありません

en: "%s" is not a valid option to the preprocessor
ja: "%s" はプリプロセッサに対する正常なオプションではありません

en: "%s" is not defined
ja: "%s" は定義されていません

en: "%s" may not appear in macro parameter list
ja: "%s" はマクロ仮引数リストに現れてはなりません

en: "%s" re-asserted
ja: "%s" が再アサートされました

en: "%s" redefined
ja: "%s" が再定義されました

en: "/*" within comment
ja: コメント内に "/*" があります

en: "Small register classes" kludge
ja: "スモールレジスタクラス" のツギハギ(kludge)を行なう

en: "defined" cannot be used as a macro name
ja: "defined" をマクロ名としては使えません

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
ja: #%s は "ファイル名" あるいは <ファイル名> を必要とします

en: #%s is a GCC extension
ja: #%s は GCC の拡張です

en: #-lines for entering and leaving files don't match
ja: ファイルへの出入り口となる #-行 が整合しません

en: #elif after #else
ja: #elif が #else の後ろにあります

en: #elif without #if
ja: #elif に #if がありません

en: #else after #else
ja: #else が #else の後ろにあります

en: #else without #if
ja: #else に #if がありません

en: #endif without #if
ja: #endif に #if がありません

en: #import is obsolete, use an #ifndef wrapper in the header file
ja: #import は古い表現です. ヘッダファイル中で #ifndef のラッパーを使ってください

en: #include "..." search starts here:
ja: #include "..." の探索はここから始まります:

en: #include <...> search starts here:
ja: #include <...> の探索はここから始まります:

en: #include nested too deeply
ja: #include のネストが深すぎます

en: #include_next in primary source file
ja: #include_next が主たるソースファイルにあります

en: #pragma GHS endXXX does not match previous startXXX
ja: #pragma GHS endXXX が前の startXXX と適合しません

en: #pragma GHS endXXXX found without previous startXXX
ja: #pragma GHS endXXXX が前の startXXX 無しで見つかりました

en: #pragma implementation for %s appears after file is included
ja: %s への #pragma implementation はファイルが include された後で出現しました

en: #pragma once in main file
ja: #pragma once がメインファイルにあります

en: #pragma once is obsolete
ja: #pragma once はもう使われていません

en: #pragma pack (pop) encountered without matching #pragma pack (push, <n>)
ja: #pragma pack (pop) が、対応する #pragma pack (push, <n>) なしに出現しました

en: #pragma pack(pop, %s) encountered without matching #pragma pack(push, %s, <n>)
ja: #pragma pack(pop, %s) が、対応する #pragma pack(push, %s) なしに出現しました

en: #pragma system_header ignored outside include file
ja: include ファイル外の #pragma system_header は無視されました

en: %d constructor(s) found
ja: %d 個のコンストラクタが見つかりました

en: %d destructor(s)  found
ja: %d 個のデストラクタが見つかりました

en: %d frame table(s) found
ja: %d 個のフレームテーブルが見つかりました

en: %s `%s' does not fully implement the `%s' protocol
ja: %s `%s' は `%s' プロトコルを完全には実装していません

en: %s as `float' rather than `double' due to prototype
ja: プロトタイプによると %s は `double' でなく `float' とされています

en: %s as complex rather than floating due to prototype
ja: プロトタイプによると %s は浮動小数型ではなく複素数型とされています

en: %s as complex rather than integer due to prototype
ja: プロトタイプによると %s は整数型ではなく複素数型とされています

en: %s as floating rather than complex due to prototype
ja: プロトタイプによると %s は複素数ではなく浮動小数型とされています

en: %s as floating rather than integer due to prototype
ja: プロトタイプによると %s は整数型ではなく浮動小数型とされています

en: %s as integer rather than complex due to prototype
ja: プロトタイプによると %s は複素数ではなく整数型とされています

en: %s as integer rather than floating due to prototype
ja: プロトタイプによると %s は浮動小数型ではなく整数型とされています

en: %s as signed due to prototype
ja: プロトタイプにより %s は符合付きとされています

en: %s as unsigned due to prototype
ja: プロトタイプにより %s は符合なしとされています

en: %s at end of input
ja: 入力の最後に %s

en: %s before "%s"
ja: %s が "%s" の前にあります

en: %s before %s'%c'
ja: %s が %s'%c' の前にあります

en: %s before %s'\x%x'
ja: %s が %s'\x%x' の前にあります

en: %s before '%s' token
ja: %s が '%s' トークンの前にあります

en: %s before `%c'
ja: %s が `%c' の前にあります

en: %s before `%s'
ja: %s が `%s' の前にあります

en: %s before `%s' token
ja: %s が `%s' トークンの前にあります

en: %s before `\%o'
ja: %s が `\%o' の前にあります

en: %s before numeric constant
ja: 数値定数の前に %s

en: %s before string constant
ja: 文字列定数の前に %s

en: %s causes a section type conflict
ja: %s はセクションタイプの競合を引き起こします

en: %s defined inside parms
ja: %sが仮引数内で定義されました

en: %s disabled, use normal debugging flags
ja: %s が無効です。通常デバッグフラグを使いましょう

en: %s discards qualifiers from pointer target type
ja: %sにより、ポインタの示す型からの修飾子が切り捨てられます

en: %s does not support %%n$ operand number formats
ja: %s は %%n$ 演算子番号フォーマットを受け付けません

en: %s does not support %s
ja: %s は %s を受け付けません

en: %s does not support %s with the `%%%c' %s format
ja: %s は %s を `%%%c' %s フォーマットと一緒に使う事を受け付けません

en: %s does not support the `%%%c' %s format
ja: %s は `%%%c' %s フォーマットを受け付けません

en: %s does not support the `%%%s%c' %s format
ja: %s は `%%%s%c' %s フォーマットを受け付けません

en: %s does not support the `%s' %s length modifier
ja: %s は `%s' %s 長さ修飾子を受け付けません

en: %s format, %s arg (arg %d)
ja: フォーマットは %s ですが、引数は %s です (引数 %d)

en: %s from incompatible pointer type
ja: 互換性のないポインタ型からの%sです

en: %s function, region %d, offset = %ld (0x%.8lx)
ja: %s 関数, 領域 %d, オフセット = %ld (0x%.8lx)

en: %s has no %s
ja: %sが%sを持っていません

en: %s has no member named `%s'
ja: %s に `%s' という名前のメンバはありません

en: %s ignored with %s and `%%%c' %s format
ja: %s は %s 及び `%%%c' %s フォーマットと一緒に使うと無視されます

en: %s ignored with %s in %s format
ja: %s は %s を %s フォーマットで一緒に使うと無視されます

en: %s in preprocessing directive
ja: プリプロセス命令中に %s があります

en: %s is a block device
ja: %s はブロックデバイスです

en: %s is not supported by this configuration
ja: %s はこのコンフィギュレーションではサポートされません

en: %s is not type %s (arg %d)
ja: %s は型 %s ではありません (引数 %d)

en: %s is shorter than expected
ja: %s が本来よりも短いです

en: %s is too large
ja: %s は大きすぎます

en: %s makes integer from pointer without a cast
ja: %sにより、キャストなしでポインタから整数を作りました

en: %s makes pointer from integer without a cast
ja: %sにより、キャストなしで整数からポインタを作りました

en: %s makes qualified function pointer from unqualified
ja: %sにより、修飾されない関数ポインタから、修飾された関数ポインタを作ります

en: %s no longer supported -- try -fno-vxt -ff90
ja: %s は最早サポートされません -- -fno-vxt -ff90 としてみてください

en: %s no longer supported -- try -fvxt
ja: %s は最早サポートされません -- -fvxt としてみてください

en: %s of read-only location
ja: %sが読み込み専用領域で行われました

en: %s of read-only member `%s'
ja: %sが読み込み専用メンバ `%s' に行われました

en: %s of read-only variable `%s'
ja: %sが読み込み専用変数 `%s' に行われました

en: %s qualifier ignored on asm
ja: asm では %s 修飾子が無視されます

en: %s returned %d exit status
ja: %s は exit 状態 %d を返しました

en: %s rotate count >= width of type
ja: %s ローテート回数 >= 型の幅です

en: %s rotate count is negative
ja: %s ローテート回数が負の値です

en: %s terminated with signal %d [%s]%s
ja: %s シグナル %d [%s]%s で終了させられました

en: %s used with `%%%c' %s format
ja: %s が `%%%c' %s フォーマットと一緒に使われました

en: %s with different width due to prototype
ja: %s はプロトタイプでの型の幅とは異なっています

en: %s-%s is an empty range
ja: %s-%s が空の範囲です

en: %s: %d: `%s' used but missing from SYSCALLS
ja: %s: %d: `%s' は使われていますが SYSCALLS にありません

en: %s: %d: warning: `%s' excluded by preprocessing
ja: %s: %d: 警告: `%s' はプリプロセスから除外されています

en: %s: %d: warning: definition of %s not converted
ja: %s: %d: 警告: %s の定義が変換されていません

en: %s: %d: warning: found `%s' but expected `%s'
ja: %s: %d: 警告: `%s' が見つかりましたが `%s' が期待されています

en: %s: %d: warning: no extern definition for `%s'
ja: %s: %d: 警告: `%s' に対する外部定義がありません

en: %s: %d: warning: source too confusing
ja: %s: %d: 警告: ソースが混乱しすぎています

en: %s: %d: warning: varargs function declaration not converted
ja: %s: %d: 警告: varargs 関数宣言が変換されていません

en: %s: %s compiler not installed on this system
ja: %s: %s コンパイラはこのシステムにインストールされていません

en: %s: %s exited with status %d
ja: %s: %s はステータス %d で終了しました

en: %s: %s: can't get status: %s
ja: %s: %s: 状態を取得できません: %s

en: %s: In instantiation of `%s':
ja: %s: `%s' の初期化:

en: %s: Not a directory
ja: %s: ディレクトリではありません

en: %s: `%s' not converted
ja: %s: `%s' は変換されていません

en: %s: can't change mode of file `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' のモードを変更できません: %s

en: %s: can't create/open clean file `%s': %s
ja: %s: きれいなファイル `%s' を作成/オープンできません: %s

en: %s: can't create/open output file `%s': %s
ja: %s: 出力ファイル `%s' を作成したり開いたりすることができません: %s

en: %s: can't delete aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を削除できません: %s

en: %s: can't delete file `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' を削除できません: %s

en: %s: can't get status for file `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' の状態を取得することができません: %s

en: %s: can't get status of aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' の状態を取得することができません: %s

en: %s: can't link file `%s' to `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' を `%s' にリンクできません: %s

en: %s: can't open aux info file `%s' for reading: %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を読み込み用に開くことができません: %s

en: %s: can't open file `%s' for reading: %s
ja: %s: 読み込み用にファイル `%s' を開くことができません: %s

en: %s: can't read aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を読むことができません: %s

en: %s: cannot get working directory: %s
ja: %s: 作業ディレクトリが分かりません: %s

en: %s: cannot open as COFF file
ja: %s: COFF ファイルとして開けません

en: %s: compiling `%s'
ja: %s: `%s' をコンパイル中

en: %s: conflict list for '%s' follows:
ja: %s: `%s' に対する矛盾一覧は以下の通りです:

en: %s: conflicting extern definitions of '%s'
ja: %s: '%s' の外部定義が矛盾しています

en: %s: converting file `%s'
ja: %s: ファイル `%s' を変換中

en: %s: declaration of function `%s' not converted
ja: %s: 関数 `%s' の宣言が変換されていません

en: %s: declarations of '%s' will not be converted
ja: %s: '%s' の宣言は変換されません

en: %s: definition of function `%s' not converted
ja: %s: 関数 `%s' の定義が変換されていません

en: %s: error closing aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を閉じている最中にエラー: %s

en: %s: error reading aux info file `%s': %s
ja: %s: 副 info ファイル `%s' を読み込み中にエラー: %s

en: %s: error writing file `%s': %s
ja: %s: ファイル `%s' に書き込み中にエラー: %s

en: %s: found definition of `%s' at %s(%d)
ja: %s: `%s' の定義が %s(%d) に見つかりました

en: %s: function definition not converted
ja: %s: 関数の定義が変換されていません

en: %s: global declarations for file `%s' not inserted
ja: %s: ファイル `%s' の大域宣言が挿入されていません

en: %s: input file names must have .c suffixes: %s
ja: %s: 入力ファイル名には拡張子 .c がなければいけません: %s

en: %s: internal abort
ja: %s: 内部中断

en: %s: invalid file name: %s
ja: %s: 無効なファイル名: %s

en: %s: linker input file unused because linking not done
ja: %s: リンクが完了しなかったのでリンカの入力ファイルは使われませんでした

en: %s: local declaration for function `%s' not inserted
ja: %s: 関数 `%s' のローカル宣言が挿入されていません

en: %s: multiple static defs of `%s' in file `%s'
ja: %s: `%s' の静的定義がファイル `%s' の中で重複しています

en: %s: not a COFF file
ja: %s: COFF ファイルではありません

en: %s: subprocess got fatal signal %d
ja: %s: サブプロセスが致命的シグナル %d を受け取りました

en: %s: usage '%s [ -VqfnkN ] [ -i <istring> ] [ filename ... ]'
ja: %s: 使用法 '%s [ -VqfnkN ] [ -i <istring> ] [ ファイル名 ... ]'

en: %s: usage '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <dirname> ] [ filename ... ]'
ja: %s: 使用法 '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <ディレクトリ名> ] [ ファイル名 ... ]'

en: %s: wait: %s
ja: %s: 待ち: %s

en: %s: warning: can't rename file `%s' to `%s': %s
ja: %s: 警告: ファイル `%s' を `%s' 名前変更できません: %s

en: %s: warning: file `%s' already saved in `%s'
ja: %s: 警告: ファイル `%s' は既に `%s' に保存されています

en: %s: warning: missing SYSCALLS file `%s'
ja: %s: 警告: SYSCALLS ファイル `%s' がありません

en: %s: warning: no read access for file `%s'
ja: %s: 警告: ファイル `%s' に対して読み出し許可がありません

en: %s: warning: no static definition for `%s' in file `%s'
ja: %s: 警告: `%s' の静的定義がファイル `%s' の中にありません

en: %s: warning: no write access for dir containing `%s'
ja: %s: 警告: `%s' を含むディレクトリに対して書き込み許可がありません

en: %s: warning: no write access for file `%s'
ja: %s: 警告: ファイル `%s' に対して書き込み許可がありません

en: %s: warning: too many parameter lists in declaration of `%s'
ja: %s: 警告: `%s' の宣言での仮引数リストが多すぎます

en: %s: warning: using formals list from %s(%d) for function `%s'
ja: %s: 警告: %s(%d) からの形式リストを、関数 `%s' の為に使います

en: %s: warnings being treated as errors
ja: %s: 警告はエラーとして取り扱われます

en: %s: would convert file `%s'
ja: %s: `%s' を変換します

en: %s:%d:   instantiated from `%s'
ja: %s:%d:   `%s' から実体化されました

en: %s:%d:   instantiated from here
ja: %s:%d:   ここで実体化されました

en: %s:%d: confused by earlier errors, bailing out
ja: %s:%d: 前のエラーにより混乱していますので、脱出します

en: %s:%d: declaration of function `%s' takes different forms
ja: %s:%d: 関数 `%s' の宣言が別の形を取っています

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
ja: '##' はマクロ展開の両端には出現できません

en: '#' is not followed by a macro parameter
ja: '#' にマクロ仮引数名が続いていません

en: '(' expected
ja: '(' が必要です

en: ')' expected
ja: ')' が必要です

en: ')' or term expected
ja: ')' または項が必要です

en: '*' expected
ja: '*' が必要です

en: ':' expected
ja: ':' が必要です

en: ';' expected
ja: ';' が必要です

en: '[' expected
ja: '[' が必要です

en: ']' expected
ja: ']' が必要です

en: ']' expected, invalid type expression
ja: ']' が必要で、無効な型表現です

en: 'class' expected
ja: 'class' が必要です

en: 'class' or 'this' expected
ja: 'class' または 'this' が必要です

en: '{' expected
ja: '{' が必要です

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
ja: （C++ では "%s" が "%s" の代替トークンです）

en: ((anonymous))
ja: ((無名))

en: (Each undeclared identifier is reported only once
ja: (未宣言の各変数については、それが最初に現われたそれぞれの関数

en: (Each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in.)
ja: (未宣言変数については、それが関数内で最初に現われた時だけ報告されます。)

en: (an out of class initialization is required)
ja: (クラス外での初期化を必要とします)

en: (enclose actions of previous case statements requiring destructors in their own scope.)
ja: (前の case 文の囲い込まれた動作はそれ自身のスコープでデストラクタを要求します)

en: (near initialization for `%s')
ja: (`%s' の初期化は不完全です)

en: (so you should pass `%s' not `%s' to `va_arg')
ja: (従って、`va_arg' には `%s' を(`%s' でなく)渡さなければなりません)

en: (static %s for %s)
ja: (静的%s: %s 用)

en: (this will be reported only once per input file)
ja: (これは入力ファイルにつき一回だけ報告されます)

en: ,
                     from %s:%d
ja: ,
                     %s:%d から

en: ,
                     from %s:%u
ja: ,
                     %s:%u から

en: --driver no longer supported
ja: --driver は最早サポートされません

en: -E required when input is from standard input
ja: 入力が標準入力の場合は -E が必要です

en: -G and -membedded-pic are incompatible
ja: -G と -membedded-pic は共存できません

en: -G is incompatible with PIC code which is the default
ja: -G はデフォルトの PIC コードと共存できません

en: -I- specified twice
ja: -I- が二回指定されました

en: -Wformat-extra-args ignored without -Wformat
ja: -Wformat-extra-args は無視されました（-Wformat がありません）

en: -Wformat-nonliteral ignored without -Wformat
ja: -Wformat-nonliteral は無視されました（-Wformat がありません）

en: -Wformat-security ignored without -Wformat
ja: -Wformat-security は無視されました（-Wformat がありません）

en: -Wformat-y2k ignored without -Wformat
ja: -Wformat-y2k は無視されました（-Wformat がありません）

en: -Wmissing-format-attribute ignored without -Wformat
ja: -Wmissing-format-attribute は無視されました（-Wformat がありません）

en: -Wno-strict-prototypes is not supported in C++
ja: -Wno-strict-prototypes は C++ では受け付けられません

en: -Wuninitialized is not supported without -O
ja: -Wuninitialized は -O 無しには受け入れられません

en: -f%s ignored for 68HC11/68HC12 (not supported)
ja: -f%s は 68HC11/68HC12 用としては無視されました (サポートされません)

en: -f%s ignored for target (all code is position independent)
ja: -f%s はターゲットで無視されます (全てのコードは位置非依存です)

en: -f%sleading-underscore not supported on this target machine
ja: -f%sleading-underscore はこのターゲットマシンではサポートされません

en: -fPIC is not currently supported on the 68000 or 68010
ja: 今のところ 68000 や 68010 では -fPIC がサポートされていません

en: -fhandle-exceptions has been renamed to -fexceptions (and is now on by default)
ja: -fhandle-exceptions は -fexception に変更されました(さらにデフォルトで有効です)

en: -fjni and -femit-class-file are incompatible
ja: -fjini と -femit-class-file は共存できません

en: -fjni and -femit-class-files are incompatible
ja: -fjni と -femit-class-files は共存できません

en: -fpic and -mapcs-reent are incompatible
ja: -fpic と -mapcs-reent は共存できません

en: -frepo must be used with -c
ja: -frepo は -c 付きでなければなりません

en: -g is only supported when using GAS on this processor,
ja: -g はこのプロセッサでは GAS を使用する時だけサポートされます

en: -g with -mno-apcs-frame may not give sensible debugging
ja: -g に -mno-apcs-frame をつけると、きめ細かなデバッグはできないでしょう

en: -malign-functions=%d is not between 1 and %d
ja: -malign-functions=%d が 1 から %d の間になっていません

en: -malign-jumps=%d is not between 1 and %d
ja: -malign-jumps=%d が 1 から %d の間になっていません

en: -malign-loops=%d is not between 0 and %d
ja: -malign-loops=%d が 0 から %d の間ではありません

en: -malign-loops=%d is not between 1 and %d
ja: -malign-loops=%d が 1 から %d の間になっていません

en: -mapcs-26 and -mapcs-32 may not be used together
ja: -mapcs-26 と -mapcs-32 は同時に使えません

en: -mapcs-stack-check incompatible with -mno-apcs-frame
ja: -mapcs-stack-check は -mno-apcs-frame と共存できません

en: -mbig-endian and -mlittle-endian may not be used together
ja: -mbig-endian と -mlittle-endian は同時に使えません

en: -mbranch-cost=%d is not between 0 and 5
ja: -mbranch-cost=%d が 0 から 5 の間ではありません

en: -mcall-aixdesc must be big endian
ja: -mcall-aixdesc はビッグエンディアンでなければなりません

en: -mcmodel= is not supported on 32 bit systems
ja: -mcmodel= は 32 bit システム上ではサポートされません

en: -membedded-pic and -mabicalls are incompatible
ja: -membedded-pic と -mabicalls は共存できません

en: -mentry is only meaningful with -mips-16
ja: -mentry は -mips-16 を指定したときだけ意味を持ちます

en: -mlong-double-64 not allowed with -m64
ja: -m64 指定モードでは -mlong-double-64 は許可されません

en: -mmultiple is not supported on little endian systems
ja: -mmultiple はリトルエンディアンシステム上では受け入れられません

en: -mpic-register= is useless without -fpic
ja: -mpic-register= は -fpic をつけないと役に立ちません

en: -mregparm=%d is not between 0 and %d
ja: -mregparm=%d が 0 から %d の間ではありません

en: -mshort-data-%s and PIC are incompatible
ja: -mshort-data-%s と PIC は共存できません

en: -mshort-data-%s is too large
ja: -mshort-data-%s が大きすぎます。

en: -msoft-float and -mhard_float may not be used together
ja: -msoft-float と -mhard_float は同時に使えません

en: -mstring is not supported on little endian systems
ja: -mstring はリトルエンディアンシステム上では受け入れられません

en: -msystem-v and -mthreads are incompatible
ja: -msystem-v と -mthreads は互換性がありません

en: -msystem-v and -p are incompatible
ja: -msystem-v と -p は互換性がありません

en: -mtrap-large-shift and -mhandle-large-shift are incompatible
ja: -mtrap-large-shift と -mhandle-large-shift は共存できません

en: -param option missing argument
ja: -param オプションに引数がありません

en: -pg and -fomit-frame-pointer are incompatible
ja: -pg と -fomit-frame-pointer は共存できません

en: -pipe not supported
ja: -pipe は実装されていません

en: 32381 fpu
ja: 32381 浮動小数点ユニット

en: : `%s' JDK1.1(TM) feature
ja: : `%s' は JDK1.1(TM) の機能です

en: ;; Combiner statistics: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
ja: ;; 結合統計: %d 試行, %d 代替 (%d 新たな空間を要求),
    ;; %d 成功。

en: ;; Processing block from %d to %d, %d sets.
ja: ;; %d から %d までの処理ブロック、%d セット。

en: <anonymous %s>
ja: <無名 %s>

en: <command line>
ja: <コマンドライン>

en: APCS reentrant code not supported.  Ignored
ja: APCS 再入可能コードはサポートされません。無視されました

en: ASSIGN to variable that is too small
ja: ASSIGN 先の変数が小さすぎます

en: ASSIGNed FORMAT specifier is too small
ja: ASSIGN された FORMAT 指定子が小さすぎます

en: ASSIGNed GOTO target variable is too small
ja: ASSIGN された GOTO 先変数が小さすぎます

en: Add a directory for INCLUDE searching
ja: INCLUDE 探索用のディレクトリを追加する

en: Add directory to class path
ja: クラスパスにディレクトリを追加する

en: Align all labels
ja: 全てのラベルをアラインする

en: Align all loops to 32 byte boundary
ja: 全てのループを 32 バイト境界にアラインする

en: Align code to 8 byte boundary
ja: コードを 8 バイト境界にアラインする

en: Align destination of the string operations
ja: 文字列操作の書込み先をアラインメントする

en: Align doubles on word boundary
ja: double を word 境界にアラインメントする

en: Align labels which are only reached by jumping
ja: ラベルのうちジャンプ到達先となるものだけをアラインする

en: Align some doubles on dword boundary
ja: double を dword 境界にアラインメントする

en: Align the start of functions
ja: 関数の開始をアラインする

en: Align the start of loops
ja: ループの開始をアラインする

en: Allow $ in symbol names
ja: $ をシンボル名として使えるようにする

en: Allow INTEGER and LOGICAL interchangeability
ja: INTEGER と LOGICAL は相互に変更可能であるとする

en: Allow REAL(Z) and AIMAG(Z) given DOUBLE COMPLEX Z
ja: DOUBLE COMPLEX Z での REAL(Z) と AIMAG(Z) を許可する

en: Allow RTL generation to emit invalid 3 operand insns
ja: RTL 生成について、無効な 3 オペランド命令を許容する

en: Allow different types as args of ? operator
ja: ? 演算子の引数として異なった型を許容する

en: Allow function addresses to be held in registers
ja: 関数アドレスをレジスタに持たせる事を許可する

en: Allow ordinary copying of ASSIGN'ed vars
ja: ASSIGN された変数の通常のコピーを許可する

en: Allow speculative motion of more loads
ja: より多くのロードでの不確実な動作を許可する

en: Allow speculative motion of non-loads
ja: 非ロードでの不確実な動作を許可する

en: Allow speculative motion of some loads
ja: いくつかのロードでの不確実な動作を許可する

en: Allow the use of $ inside identifiers
ja: 識別子中での $ の使用を許容する

en: Alternate calling convention
ja: 呼び出し規約を入れ替える

en: Alternative calling convention
ja: 別の呼び出し規約を使用する

en: Always check for non gcj generated classes archives
ja: gcj が生成していないクラスアーカイブを常に検査する

en: Always pass floating-point arguments in memory
ja: 浮動小数点引数は常にメモリ渡しとする

en: Assume GAS
ja: GAS の利用を前提とする

en: Assume all doubles are aligned
ja: 全ての double をアラインされたものとみなす

en: Assume arguments do not alias each other or globals
ja: 引数が大域データや他の引数と別名にはならないとみなす

en: Assume arguments may alias globals but not each other
ja: 引数と大域データは別名になりうるが他の引数とは別名ではないとみなす

en: Assume big endian bytes, little endian words
ja: byte がビッグエンディアンで word がリトルエンディアンとみなす

en: Assume int to be 8 bit integer
ja: int を 8 ビット整数とみなす

en: Assume native functions are implemented using JNI
ja: native 関数が JNI を利用して実装しているものとみなす

en: Assume normal C execution environment
ja: 通常の C 実行環境を前提とする

en: Assume possible double misalignment
ja: double が誤ったアラインメントとなる可能性があるとみなす

en: Assume small address space
ja: スモールアドレス空間とみなす

en: Assume strict aliasing rules apply
ja: 厳密な別名規則に適合するとみなす

en: Assume target CPU is configured as big endian
ja: ターゲット CPU がビックエンディアンとして設定されているとみなす

en: Assume target CPU is configured as little endian
ja: ターゲット CPU がリトルエンディアンとして設定されているとみなす

en: Assume that pointers may be aliased
ja: ポインタが別名となりうることを前提とする

en: Assume that pointers not aliased
ja: ポインタは別名にならないとみなす

en: Assume that standard libraries & main might not exist
ja: 標準ライブラリや main が存在しない可能性があるものとする

en: Assume that unaligned accesses are handled by the system
ja: アラインされないアクセスがシステムによってハンドルされるとみなす

en: Assuming that all execution counts are zero.
ja: 全実行数がゼロであると仮定します。

en: At top level:
ja: トップレベル:

en: Attempt to fill delay slots of branch instructions
ja: 分岐命令の遅延スロットを使うことを試みる

en: Attempt to keep stack aligned to this power of 2
ja: できるだけスタックをこの値の二乗にアラインメントする

en: Auto pre/post decrement increment allowed
ja: 自動 pre/post デクリメント インクリメントを許容する

en: Auto pre/post decrement increment not allowed
ja: 自動 pre/post デクリメント インクリメントを許容しない

en: Backslashes in character/hollerith constants not special (C-style)
ja: 文字/hollerith 定数でのバックスラッシュを特殊なものとしない (C 式)

en: Big memory model
ja: ビッグメモリモデル

en: Branches are this expensive (1-5, arbitrary units)
ja: ブランチのコストを指示する (1-5, 任意の個数)

en: Change only the low 8 bits of the stack pointer
ja: スタックポインタの下位 8 ビットだけを変更する

en: Change the branch costs within the compiler
ja: コンパイラ内部での分岐コストを変更する

en: Change the stack pointer without disabling interrupts
ja: 割り込みの無効化なしでスタックポインタを変更する

en: Change the threshold for conversion to conditional execution
ja: 条件的な実行への変更のための閾値を変更する

en: Change when template instances are emitted
ja: テンプレートインスタンスが送出された時に変更する

en: Check for syntax errors, then stop
ja: 文法エラーを検出して、そこで停止する

en: Check the return value of new
ja: new の戻り値を検査する

en: Choose class whose main method should be used
ja: main メソッドが使われるべきクラスを選択する

en: Class or interface declaration expected
ja: クラスやインターフェイス宣言が必要です

en: Code size: small, medium or large
ja: コードサイズ: small, medium 又は large

en: Compile as if program written in lowercase
ja: プログラムが英小文字で書かれた様にコンパイルする

en: Compile as if program written in uppercase
ja: プログラムが英大文字で書かれた様にコンパイルする

en: Compile for 32-bit pointers
ja: 32 ビットポインタ用にコンパイルする

en: Compile for 64-bit pointers
ja: 64 ビットポインタ用にコンパイルする

en: Compile for a 68HC11
ja: 68HC11 用にコンパイルする

en: Compile for a 68HC12
ja: 68HC12 用にコンパイルする

en: Compile for the Thumb not the ARM
ja: ARM ではなく Thumb 用にコンパイルする

en: Compile for the v850 processor
ja: v850 プロセッサ用にコンパイルする

en: Compile for v8plus ABI
ja: v8plus ABI 用にコンパイルする

en: Compile with 16-bit integer mode
ja: 16 ビット整数モードでコンパイルする

en: Compile with 32-bit integer mode
ja: 32 ビット整数モードでコンパイルする

en: Configured with: %s
ja: コンフィグオプション: %s

en: Consider access to byte sized memory slow
ja: バイトサイズ単位のメモリアクセスが遅いことを考慮する

en: Consider all mem refs through pointers as volatile
ja: ポインタ経由のメモリ参照を全て volatile とみなす

en: Consider all mem refs to global data to be volatile
ja: 大域データへのメモリ参照を全て volatile とみなす

en: Consider all mem refs to static data to be volatile
ja: 静的データへのメモリ参照を全て volatile とみなす

en: Constructor invocation must be first thing in a constructor
ja: コンストラクタの起動はコンストラクタ内で最初に行なわなければなりません

en: Control the IEEE trap mode
ja: IEEE トラップモードを制御する

en: Control the generated fp rounding mode
ja: 生成された浮動小数点丸めモードを制御する

en: Control the precision given to fp exceptions
ja: 浮動小数点例外に与えられた精度を制御する

en: Convert floating point constant to single precision constant
ja: 浮動小数点定数を単精度定数に変換する

en: Copy memory address constants into regs before using
ja: メモリアドレス定数を利用する前にレジスタへコピーする

en: Copy memory operands into registers before using
ja: メモリオペランドを利用する前にレジスタへコピーする

en: Could not open basic block file %s.
ja: 基本ブロックファイル %s を開けませんでした。

en: Could not open data file %s.
ja: データファイル %s を開くことができませんでした。

en: Could not open output file %s.
ja: 出力ファイル %s を開けませんでした.

en: Could not open program flow graph file %s.
ja: プログラムフローファイル %s を開けませんでした。

en: Could not open source file %s.
ja: ソースファイル %s を開けませんでした.

en: Create GUI application
ja: GUI アプリケーションを作る

en: Create console application
ja: コンソールアプリケーションを作る

en: Create data files needed by gcov
ja: gcov が必要とするデータファイルを作成する

en: Creating %s.
ja: %s を作成中.

en: Debug argument support in compiler
ja: コンパイラ内のデバッグ引数をサポートする

en: Debug memory address support in compiler
ja: コンパイラ内のデバッグメモリアドレスをサポートする

en: Debug stack support in compiler
ja: コンパイラ内のデバッグスタックをサポートする

en: Defer popping functions args from stack until later
ja: 関数引数をスタックから pop するのを呼び出し後まで遅らせる

en: Delete MIL-STD 1753 intrinsics
ja: MIL-STD 1753 intrinsic を削除する

en: Delete libU77 intrinsics
ja: libU77 intrinsic を削除する

en: Delete libU77 intrinsics with bad interfaces
ja: libU77 intrinsic を不正な interface と共に削除する

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
ja: F90 がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を削除する

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
ja: VXT FORTRAN がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を削除する

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
ja: f2c がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を削除する

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics g77 supports
ja: g77 がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を削除する

en: Delete useless null pointer checks
ja: 無意味な null ポインタ検査を削除する

en: Determine language standard
ja: 言語の標準を決定する

en: Directory where class files should be written
ja: クラスファイルが書き込まれるディレクトリ

en: Disable Dwarf 2 line debug info via GNU as
ja: GNU as を通じた Dwarf2 の行デバッグを無効にする

en: Disable MIL-STD 1753 intrinsics
ja: MIL-STD 1753 intrinsic を無効化する

en: Disable MPY||ADD and MPY||SUB instructions
ja: MPY||ADD および MPY||SUB 命令を無効にする

en: Disable automatic array bounds checking
ja: 自動的な配列境界検査を行わない

en: Disable debugging
ja: デバッグを無効にする

en: Disable fatal diagnostics about inter-procedural problems
ja: inter-procedural 問題についての致命的な診断表示を表示しない

en: Disable libU77 intrinsics
ja: libU77 intrinsic を無効化する

en: Disable libU77 intrinsics with bad interfaces
ja: libU77 intrinsic を不正な interface と共に無効化する

en: Disable new features under development
ja: 開発中の新機能を無効にする

en: Disable non-FORTRAN 77 intrinsics F90 supports
ja: g77 がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を無効化する

en: Disable non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
ja: F90 がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を無効化する

en: Disable non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
ja: VXT FORTRAN がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を無効化する

en: Disable non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
ja: f2c がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を無効化する

en: Disable optional diagnostics
ja: オプションの診断メッセージを表示しない

en: Disable parallel instructions
ja: 並列命令を無効にする

en: Disable the appending of underscores to externals
ja: 外部変数にアンダースコアを付け足さない

en: Disable use of DB instruction
ja: DB 命令の使用を無効にする

en: Disable use of RTPB instruction
ja: RTPB 命令の利用を無効にする

en: Disable use of RTPS instruction
ja: RTPS 命令の利用を無効にする

en: Disable use of conditional move instructions
ja: 条件的 move 命令の利用を無効にする

en: Disable use of sdata/scommon/sbss
ja: sdata/scommon/sbss の使用を無効にする

en: Disable warnings about inter-procedural problems
ja: inter-procedural 問題についての警告表示を表示しない

en: Disallow all ugly features
ja: 全ての醜い機能を許可しない

en: Disallow unsigned iteration counts for RPTB/DB
ja: 符合無しの RPTB/DB 用の反復カウントを許容しない

en: Discard unused virtual functions
ja: 使われない仮想関数を切り捨てる

en: Display compile time statistics
ja: コンパイル時間統計値を表示する

en: Display statistics accumulated during compilation
ja: コンパイル中に蓄積された統計情報を表示する

en: Do not align code to 8 byte boundary
ja: コードを 8 bit コードにアラインしない

en: Do not align destination of the string operations
ja: 文字列操作の書込み先をアラインメントしない

en: Do not allocate BK register
ja: BK レジスタを確保しない

en: Do not assume GAS
ja: GAS の利用を前提としない

en: Do not compile for v8plus ABI
ja: v8plus ABI 用にコンパイルしない

en: Do not emit complex integer constants to read-only memory
ja: 複素数の整数定数を読み込み専用メモリに展開させない

en: Do not enable linker relaxation
ja: リンカの緩和を有効にしない

en: Do not generate .size directives
ja: .size 疑似命令を生成しない

en: Do not generate H8/300H code
ja: H8/300H コードを生成しない

en: Do not generate char instructions
ja: 文字命令を生成しない

en: Do not generate code to check exception specifications
ja: 例外仕様の検査をするコードを生成しない

en: Do not generate load/store multiple instructions
ja: 複数命令のロード/ストアを生成しない

en: Do not generate load/store with update instructions
ja: update 命令と一緒にロード/ストア命令を生成しない

en: Do not generate run time type descriptor information
ja: 実行時型記述情報を生成しない

en: Do not generate sin, cos, sqrt for FPU
ja: FPU 用の sin, cos, sqrt を生成しない

en: Do not generate string instructions for block moves
ja: ブロック移動用の string 命令を生成しない

en: Do not generate tablejump insns
ja: テーブルジャンプ命令を生成しない

en: Do not inline all known string operations
ja: 既知の全ての文字列操作を inline にしない

en: Do not inline member functions by default
ja: メンバ関数をデフォルトでインラインとしない

en: Do not layout types like Intel's v1.3 gcc
ja: Intel v1.3 gcc の様なタイプの配置を行なわない

en: Do not load the PIC register in function prologues
ja: 関数の前置き部分に PIC レジスタをロードしない

en: Do not move instructions into a function's prologue
ja: 関数の開始部分に命令を移動しない

en: Do not obey access control semantics
ja: アクセス制御の意味に従わない

en: Do not optimize tail call instructions in assembler or linker
ja: アセンブラとリンカで末尾呼び出し命令を最適化しない

en: Do not pass -assert pure-text to linker
ja: リンカに -assert pure-text を渡さない

en: Do not perform tail call optimization
ja: 末尾呼び出し最適化を行わない

en: Do not permit unaligned accesses
ja: アラインされないアクセスを許可しない

en: Do not return values of functions in FPU registers
ja: FPU レジスタ内の機能の値を返さない

en: Do not store floats in registers
ja: レジスタに浮動小数を格納しない

en: Do not suppress warnings from system headers
ja: システムヘッダからの警告を抑制しない

en: Do not use ABI reserved registers
ja: ABI 予約レジスタを使用しない

en: Do not use IEEE math for fp comparisons
ja: 浮動小数点比較に IEEE 規格を使わない

en: Do not use MPYI instruction for C3x
ja: MPYI 命令を C3x 用に使用しない

en: Do not use POWER instruction set
ja: POWER 命令セットを使用しない

en: Do not use POWER2 instruction set
ja: POWER2 命令セットを使用しない

en: Do not use PowerPC instruction set
ja: PowerPC 命令セットを使用しない

en: Do not use VAX fp
ja: VAX 浮動小数点を利用しない

en: Do not use alternate leaf function entries
ja: 関数項目末尾の代わりは利用しない

en: Do not use complex addressing modes
ja: 複雑なアドレシングモードを利用しない

en: Do not use flat register window model
ja: フラットレジスタウィンドウモデルを使用しない

en: Do not use fp registers
ja: 浮動小数点レジスタを利用しない

en: Do not use hardware floating point
ja: ハードウェア浮動小数点を利用しない

en: Do not use hardware fp
ja: ハードウェア浮動小数点を利用しない

en: Do not use hardware quad fp instructions
ja: 四倍精度浮動小数点命令を使用しない

en: Do not use multiply-accumulate fp instructions
ja: 乗算-加算浮動小数点命令を使用しない

en: Do not use push instructions to save outgoing arguments
ja: 出力する引数をセーブするためには push 命令を使わない

en: Do not use register sb
ja: sb レジスタを使用しない

en: Do not use registers for argument passing
ja: 引数をレジスタ渡しにしない

en: Do not use stack bias
ja: スタックバイアスを使用しない

en: Do not use structs on stronger alignment for double-word copies
ja: ダブルワードコピー用の強くアラインされた構造体を使用しない

en: Do not use the divide instruction
ja: 分割命令を使用しない

en: Do not utilize Visual Instruction Set
ja: Visual 命令セットを利用しない

en: Do not warn about using 'long long' when -pedantic
ja: -pedantic 指定時でも 'long long' の使用については警告しない

en: Do not warn if inherited methods are unimplemented
ja: 派生メソッドが未実装の場合でも警告しない

en: Do not work around hardware multiply bug
ja: ハードウェア乗算バグに対処しない

en: Do the full regmove optimization pass
ja: 最適化過程で最大限の regmove を行なう

en: Do the register renaming optimization pass
ja: 最適化過程のレジスタつけ変えを行なう

en: Don't always pass floating-point arguments in memory
ja: 浮動小数点引数は常にメモリ渡しとしない

en: Don't announce deprecation of compiler features
ja: 推奨されないコンパイラの機能を告知しない

en: Don't assume that unaligned accesses are handled by the system
ja: アラインされないアクセスがシステムによってハンドルされるとはみなさない

en: Don't emit stop bits before and after volatile extended asms
ja: 拡張アセンブリ volatile の前後に stop ビットを送出する

en: Don't force constants into registers
ja: 定数のレジスタ割り当てを強要しない

en: Don't generate fused multiply/add instructions
ja: 浮動小数の乗算/加算命令を生成しない

en: Don't optimize block moves
ja: ブロック移動を最適化しない

en: Don't optimize lui/addiu address loads
ja: lui/addiu アドレスロードを最適化しない

en: Don't output compiler statistics
ja: コンパイラ統計を出力しない

en: Don't pedwarn about uses of Microsoft extensions
ja: Microsoft 拡張の利用に関して pedantic 警告を行わない

en: Don't place floating point constants in TOC
ja: 浮動小数点定数を TOC 内に配置しない

en: Don't place symbol+offset constants in TOC
ja: シンボル+オフセット定数を TOC 内に配置しない

en: Don't put uninitialized constants in ROM
ja: 未初期化定数を ROM に置かない

en: Don't save DP across ISR in small memory model
ja: スモールモデルで ISR を跨る DP をセーブしない

en: Don't schedule the start and end of the procedure
ja: プロシージャ開始と終了のスケジュールを行なわない

en: Don't set Windows defines
ja: Windows の define を設定しない

en: Don't trap on integer divide by zero
ja: 整数のゼロ除算をトラップしない

en: Don't trap on integer divide overflow
ja: 整数除算のオーバーフローをトラップしない

en: Don't use GP relative sdata/sbss sections
ja: GP 関連 sdata/sbss セクションを使用しない

en: Don't use Irix PIC
ja: Irix PIC を利用しない

en: Don't use MIPS16 instructions
ja: MIPS16 命令を使用しない

en: Don't use PowerPC General Purpose group optional instructions
ja: PowerPC 一般用途グループオプション命令を使用しない

en: Don't use PowerPC Graphics group optional instructions
ja: PowerPC グラフィクスグループオプション命令を使用しない

en: Don't use PowerPC-64 instruction set
ja: PowerPC-64 命令セットを使用しない

en: Don't use ROM instead of RAM
ja: RAM の代わりに ROM を利用しない

en: Don't use embedded PIC
ja: 埋め込み PIC を使用しない

en: Don't use hardware fp
ja: ハードウェア浮動小数点を使用しない

en: Don't use indirect calls
ja: 間接呼び出しを使用しない

en: Don't use mips-tfile asm postpass
ja: asm 後過程で mips-tfile を利用しない

en: Don't use multiply accumulate
ja: 乗算・加算命令を使用しない

en: Don't use single (32-bit) FP only
ja: 単精度(32bit) FP 以外も利用する

en: Don't use symbolic register names
ja: シンボリックレジスタ名を使用しない

en: Don't warn about strftime formats yielding 2 digit years
ja: strftime 形式が二桁で年を表している時の警告しない

en: Don't warn about too many arguments to format functions
ja: format 関数への多すぎる引数に関する警告しない

en: Don't warn when all ctors/dtors are private
ja: 全てのコンストラクタ/デストラクタが private でも警告しない

en: Don't warn when non-templatized friend functions are declared within a template
ja: template 内で非 template の friend 関数が宣言された場合でも警告しない

en: Don't warn when type converting pointers to member functions
ja: ポインタからメンバ関数への型変換の場合でも警告しない

en: Don't work around early 4300 hardware bug
ja: 初期の 4300 ハードウェアバグの対処を行わない

en: Downgrade conformance errors to warnings
ja: 規格適合性エラーを警告に格下げする

en: Dummy array dimensioned to (1) is assumed-size
ja: ダミー配列の次元を (1) とみなす

en: Dump decls to a .decl file
ja: 宣言を .decl ファイルにダンプする

en: Dump the entire translation unit to a file
ja: 翻訳単位全体をファイルにダンプする

en: Emit IEEE-conformant code, with inexact exceptions
ja: 不適切な例外を含めて IEEE 準拠のコードを発行する

en: Emit IEEE-conformant code, without inexact exceptions
ja: 不適切な例外を除いて IEEE 準拠のコードを発行する

en: Emit call graph information
ja: 呼び出しグラフ情報を送出する

en: Emit code compatible with TI tools
ja: TI ツール互換のコードを発行する

en: Emit code for Itanium (TM) processor B step
ja: Itanium (TM) プロセッサ B step 用コードを送出する

en: Emit code for the byte/word ISA extension
ja: バイト/ワード ISA 拡張用のコードを発行する

en: Emit code for the counting ISA extension
ja: カウント ISA 拡張用のコードを発行する

en: Emit code for the fp move and sqrt ISA extension
ja: 浮動小数点 move と sqrt ISA 拡張用のコードを発行する

en: Emit code for the motion video ISA extension
ja: モーションビデオ ISA 拡張用のコードを発行する

en: Emit code to use GAS extensions
ja: GAS 拡張を利用するコードを発行する

en: Emit common-like symbols as weak symbols
ja: コモンシンボルをウィークシンボルの様に生成する

en: Emit cross referencing information
ja: 相互参照情報を生成する

en: Emit special debugging information for COMMON and EQUIVALENCE (disabled)
ja: COMMON や EQUIVALENCE 用の特別なデバッグ情報を発行する（無効化されている）

en: Emit static const variables even if they are not used
ja: 使用されない静的定数変数であっても出力する

en: Emit stop bits before and after volatile extended asms
ja: 拡張アセンブリ volatile の前後に stop ビットを送出する

en: Enable Dwarf 2 line debug info via GNU as
ja: GNU as を通じた Dwarf2 の行デバッグを有効にする

en: Enable MPY||ADD and MPY||SUB instructions
ja: MPY||ADD および MPY||SUB 命令を有効にする

en: Enable SSA optimizations
ja: SSA 最適化を有効にする

en: Enable automatic template instantiation
ja: 自動テンプレート実体化を有効にする

en: Enable backend debugging
ja: バックエンドデバッグを有効にする

en: Enable compatibility with iC960 v2.0
ja: iC960 v2.0 との互換性を有効にする

en: Enable compatibility with iC960 v3.0
ja: iC960 v3.0 との互換性を有効にする

en: Enable compatibility with ic960 assembler
ja: ic960 アセンブラとの互換性を有効にする

en: Enable debug output
ja: デバッグ出力を有効にする

en: Enable debugging
ja: デバッグを有効にする

en: Enable exception handling
ja: 例外捕捉を有効にする

en: Enable linker relaxation
ja: リンカの緩和を有効にする

en: Enable linker relaxing
ja: リンカの -relax オプションを有効にする

en: Enable most warning messages
ja: 殆んどの警告メッセージを有効にする

en: Enable new features under development
ja: 開発中の新機能を有効にする

en: Enable parallel instructions
ja: 並列命令を有効にする

en: Enable saving registers around function calls
ja: 関数呼び出しの前後でレジスタの保存を有効にする

en: Enable scheduling across basic blocks
ja: 基本ブロックを跨ぐ命令配置を有効にする

en: Enable stack probing
ja: スタック探索を有効にする

en: Enable support for huge objects
ja: 大きなオブジェクトのサポート

en: Enable use of DB instruction
ja: DB 命令の使用を有効にする

en: Enable use of RTPB instruction
ja: RTPB 命令の利用を有効にする

en: Enable use of RTPS instruction
ja: RTPS 命令の利用を有効にする

en: Enable use of conditional move instructions
ja: 条件的 move 命令の利用を有効にする

en: Enable use of sdata/scommon/sbss
ja: sdata/scommon/sbss の使用を有効にする

en: Enables an rtl peephole pass run before sched2
ja: 第二命令配置の前で rtl 覗き穴過程を有効にする

en: Enables guessing of branch probabilities
ja: 分岐経路推測を有効にする

en: End of search list.
ja: 探索リストの終わり

en: Export functions even if they can be inlined
ja: インラインにできる関数でも export する

en: External symbols have a leading underscore
ja: 外部シンボルに頭文字アンダースコアを持たせる

en: Field expected
ja: フィールドが必要です

en: Force RTL generation to emit valid 3 operand insns
ja: RTL 生成について、正常な 3 オペランド命令を強要する

en: Force all loop invariant computations out of loops
ja: ループ中に不変な計算をループの外に移動する

en: Force constants into registers to improve hoisting
ja: 巻き上げ(hoist)を改善するため定数をレジスタに割り当てることを強要する

en: Force functions to be aligned to a 2 byte boundary
ja: 関数を強制的に 2 バイト境界にアラインする

en: Force functions to be aligned to a 4 byte boundary
ja: 関数を強制的に 4 バイト境界にアラインする

en: Fortran-specific form of -fbounds-check
ja: Fortran 固有の -fbounds-check の形式

en: Function starts are aligned to this power of 2
ja: 関数の開始位置をこの値の二乗にアラインメントする

en: GCSE disabled: %d > 1000 basic blocks and %d >= 20 edges/basic block
ja: GCSE を無効化: %d > 1000 基本ブロック、及び %d >= 20 edge/基本ブロック

en: GCSE disabled: %d basic blocks and %d registers
ja: GCSE を無効化: %d 基本ブロック、及び %d 個のレジスタ

en: GNU C does not support -C without using -E
ja: GNU C は -E を伴わない -C を実装していません

en: Generate APCS conformant stack frames
ja: APCS 適合したスタックフレームを生成する

en: Generate C header of platform specific features
ja: プラットフォーム固有の機能の C ヘッダを生成する

en: Generate CA code
ja: CA コードを生成する

en: Generate CF code
ja: CF コードを生成する

en: Generate COFF format debug info
ja: COFF 形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate DWARF-1 format debug info
ja: DWARF-1 形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate DWARF-2 debug info
ja: DWARF-2 形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate ELF output
ja: ELF 出力を生成する

en: Generate H8/300H code
ja: H8/300H コードを生成する

en: Generate JA code
ja: JA コードを生成する

en: Generate JD code
ja: JD コードを生成する

en: Generate JF code
ja: JF コードを生成する

en: Generate KA code
ja: KA コードを生成する

en: Generate KB code
ja: KB コードを生成する

en: Generate MC code
ja: MC コードを生成する

en: Generate SA code
ja: SA コードを生成する

en: Generate SB code
ja: SB コードを生成する

en: Generate STABS format debug info
ja: STABS 形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate XCOFF format debug info
ja: XCOFF 形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate a call to abort if a noreturn function returns
ja: noreturn 関数が return するとき abort の呼び出しを生成する

en: Generate big endian code
ja: ビッグエンディアンのコードを生成

en: Generate call insns as indirect calls, if necessary
ja: 必要があれば、命令呼び出しを間接呼び出しとして生成する

en: Generate char instructions
ja: 文字命令を生成する

en: Generate code for C30 CPU
ja: C30 CPU 用のコードを生成する

en: Generate code for C31 CPU
ja: C31 CPU 用のコードを生成する

en: Generate code for C32 CPU
ja: C32 CPU 用のコードを生成する

en: Generate code for C33 CPU
ja: C33 CPU 用のコードを生成する

en: Generate code for C40 CPU
ja: C40 CPU 用のコードを生成する

en: Generate code for C44 CPU
ja: C44 CPU 用のコードを生成する

en: Generate code for GNU as
ja: GNU as 用のコードを生成する

en: Generate code for GNU ld
ja: GNU ld 用のコードを生成する

en: Generate code for GNU runtime environment
ja: GNU 実行環境用のコードを生成する

en: Generate code for Intel as
ja: Intel as 用のコードを生成する

en: Generate code for Intel ld
ja: Intel ld 用のコードを生成する

en: Generate code for NeXT runtime environment
ja: NeXT 実行環境用のコードを生成する

en: Generate code for a DLL
ja: DLL 用のコードを生成する

en: Generate code for an 11/10
ja: 11/10 用のコードを生成する

en: Generate code for an 11/40
ja: 11/40 用のコードを生成する

en: Generate code for an 11/45
ja: 11/45 用のコードを生成する

en: Generate code for big endian
ja: ビッグエンディアン用のコードを生成する

en: Generate code for funcs even if they are fully inlined
ja: 全てインラインとされたとしても関数のコードを生成する

en: Generate code for given CPU
ja: 所与の CPU 用のコードを生成する

en: Generate code for high memory
ja: 高位アドレスメモリ用のコードを生成する

en: Generate code for little endian
ja: リトルエンディアン用のコードを生成する

en: Generate code for low memory
ja: 低位アドレスメモリ用のコードを生成する

en: Generate code for the M*Core M340
ja: M*Core M340 用のコードを生成する

en: Generate code to check subscript and substring bounds
ja: 配列の添字と添字境界を検査するコードを生成する

en: Generate code without GP reg
ja: GP レジスタ不使用のコードを生成する

en: Generate debugging info in default extended format
ja: デフォルト拡張形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate debugging info in default format
ja: デフォルト形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate extended DWARF-1 format debug info
ja: 拡張 DWARF-1 形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate extended STABS format debug info
ja: 拡張 STABS 形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate extended XCOFF format debug info
ja: 拡張 XCOFF 形式のデバッグ情報を生成する

en: Generate fused multiply/add instructions
ja: 浮動小数の乗算/加算命令を生成する

en: Generate little endian code
ja: リトルエンディアンのコードを生成

en: Generate load/store multiple instructions
ja: 複数命令のロード/ストアを生成する

en: Generate load/store with update instructions
ja: update 命令と一緒にロード/ストア命令を生成する

en: Generate position independent code, if possible
ja: 可能であれば位置独立コードを生成する

en: Generate re-entrant, PIC code
ja: 再入可能な PIC コードを生成します

en: Generate self-relocatable code
ja: 自己再配置可能コードを生成する

en: Generate sin, cos, sqrt for FPU
ja: FPU 用の sin, cos, sqrt を生成する

en: Generate string instructions for block moves
ja: ブロック移動用の string 命令を生成する

en: Have front end emulate COMPLEX arithmetic to avoid bugs
ja: COMPLEX 計算のバグを回避をエミュレートするフロントエンドを持つ

en: Hide MIL-STD 1753 intrinsics
ja: MIL-STD 1753 intrinsic を隠す

en: Hide libU77 intrinsics
ja: libU77 intrinsic を隠す

en: Hide libU77 intrinsics with bad interfaces
ja: libU77 intrinsic を不正な interface と共に隠す

en: Hide non-FORTRAN 77 intrinsics F90 supports
ja: g77 がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を隠す

en: Hide non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
ja: F90 がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を隠す

en: Hide non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
ja: VXT FORTRAN がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を隠す

en: Hide non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
ja: f2c がサポートする非 FORTRAN-77 intrinsics を隠す

en: Hollerith and typeless constants not passed as arguments
ja: Hollerith や型なし定数を引数として渡さない

en: ICE: emit_insn used where emit_jump_insn needed:
ja: ICE: emit_insn が emit_jump_insn を要する所で使われました:

en: ISO C does not allow extra `;' outside of a function
ja: ISO C では関数外での余分な `;' を許しません

en: ISO C does not permit named variadic macros
ja: ISO C では名前つき可変引数マクロを許しません

en: ISO C does not support `++' and `--' on complex types
ja: ISO C は complex 型での `++' と `--' を受け付けません

en: ISO C does not support `~' for complex conjugation
ja: ISO C は複素共役用の `~' を受け付けません

en: ISO C does not support complex integer types
ja: ISO C は整数型の complex を受け付けません

en: ISO C does not support plain `complex' meaning `double complex'
ja: ISO C は `double complex' を意味する無修飾の `complex' を受け付けません

en: ISO C doesn't support unnamed structs/unions
ja: ISO C では無名構造体や共用体を受け付けません

en: ISO C forbids %s between function pointer and `void *'
ja: ISO C は関数ポインタと `void *' との%sを禁じます

en: ISO C forbids `goto *expr;'
ja: ISO C `goto *式;' の書き方を禁じます

en: ISO C forbids an empty source file
ja: ISO C は空のソースファイルを禁じます

en: ISO C forbids braced-groups within expressions
ja: ISO C はブレースでまとめられた式を禁じます

en: ISO C forbids casting nonscalar to the same type
ja: ISO C は非スカラーから同じ型へのキャストを禁じます

en: ISO C forbids casts to union type
ja: ISO C は共用体型へのキャストを禁じます

en: ISO C forbids comparison of `void *' with function pointer
ja: ISO C は `void *' と関数ポインタとの比較を禁じます

en: ISO C forbids conditional expr between `void *' and function pointer
ja: ISO C は `void *' と関数ポインタとを条件式とすることを禁じます

en: ISO C forbids conditional expr with only one void side
ja: ISO C は片側だけが void となる条件式を禁じます

en: ISO C forbids const or volatile function types
ja: ISO C は const や volatile の関数型を禁じます

en: ISO C forbids data definition with no type or storage class
ja: ISO C は型や記憶クラスのないデータ定義を禁じます

en: ISO C forbids empty initializer braces
ja: ISO C では空の初期化用ブレースを禁じます

en: ISO C forbids forward parameter declarations
ja: ISO C は前方仮引数宣言を禁じます

en: ISO C forbids forward references to `enum' types
ja: ISO C は `enum' 型の前方参照を禁じます

en: ISO C forbids label declarations
ja: ISO C はラベル宣言を禁じます

en: ISO C forbids member declarations with no members
ja: ISO C はメンバのないメンバ宣言を禁じます

en: ISO C forbids nested functions
ja: ISO C は ネストされた関数を禁じます

en: ISO C forbids omitting the middle term of a ?: expression
ja: ISO C は中間項が省略された ?: 式を禁じます

en: ISO C forbids ordered comparisons of pointers to functions
ja: ISO C 関数ポインタの順序比較を禁じます

en: ISO C forbids qualified function types
ja: ISO C は関数の型修飾子を禁じます

en: ISO C forbids qualified void function return type
ja: ISO C は修飾付き void 型の戻り値を持つ関数を禁じます

en: ISO C forbids range expressions in switch statements
ja: ISO C では switch 文での範囲式は禁じられています

en: ISO C forbids specifying range of elements to initialize
ja: ISO C は初期化用の要素範囲指定を禁じます

en: ISO C forbids subscripting `register' array
ja: ISO C は `register' 配列への添字を禁じます

en: ISO C forbids the address of a cast expression
ja: ISO C はキャスト式のアドレス評価を禁じます

en: ISO C forbids use of cast expressions as lvalues
ja: ISO C は左辺値としてのキャスト式の利用を禁じます

en: ISO C forbids use of compound expressions as lvalues
ja: ISO C は左辺値としての複合式の利用を禁じます

en: ISO C forbids use of conditional expressions as lvalues
ja: ISO C は左辺値としての条件式の利用を禁じます

en: ISO C forbids zero-size array `%s'
ja: ISO C は サイズ 0 の配列 `%s' を禁じます

en: ISO C prohibits argument conversion to union type
ja: ISO C では引数から共用体への変換を禁止しています

en: ISO C requires a named argument before `...'
ja: ISO C は `...' の前に名前をつけられた引数を要求します

en: ISO C requires whitespace after the macro name
ja: ISO C ではマクロ名の後ろに空白を要求します

en: ISO C restricts enumerator values to range of `int'
ja: ISO C は列挙子の値を `int' の範囲に限定しています

en: ISO C++ does not permit "%s" in #if
ja: ISO C++ は #if 内の "%s" を許しません

en: ISO C++ does not permit named return values
ja: ISO C++ は名前つき戻り値を許可しません

en: ISO C++ does not support `long long'
ja: ISO C++ は `long long' を受け入れません

en: ISO C++ forbids %s between pointer of type `void *' and pointer-to-function
ja: ISO C++ は `void *' 型ポインタと関数ポインタとの %s を禁じます

en: ISO C++ forbids %sing an enum
ja: ISO C++ は enum の %s を禁じます

en: ISO C++ forbids aggregate initializer to new
ja: ISO C++ は new への集合体初期化子を禁じます

en: ISO C++ forbids an empty condition for `%s'
ja: ISO C++ は `%s' に対する空の条件を禁じます

en: ISO C++ forbids applying `sizeof' to an expression of function type
ja: ISO C++ は関数型の式への `sizeof' の適用を禁じます

en: ISO C++ forbids array dimensions with parenthesized type in new
ja: ISO C++ は new 中では、括弧のついた配列次元を禁じます

en: ISO C++ forbids assignment of arrays
ja: ISO C++ は配列の代入を禁じます

en: ISO C++ forbids braced-groups within expressions
ja: ISO C++ はブレースでまとめられた式を禁じます

en: ISO C++ forbids calling `::main' from within program
ja: ISO C++ はプログラムの中から `::main' を呼び出すことを禁じます

en: ISO C++ forbids cast to non-reference type used as lvalue
ja: ISO C++ は左辺値として使われる非参照型へのキャストを禁じます

en: ISO C++ forbids casting between pointer-to-function and pointer-to-object
ja: ISO C++ は関数ポインタとオブジェクトポインタの間でのキャストを禁じます

en: ISO C++ forbids comparison between pointer and integer
ja: ISO C++ はポインタと整数との比較を禁じます

en: ISO C++ forbids compound literals
ja: ISO C++ は複合リテラルを禁じます

en: ISO C++ forbids compound statements inside for initializations
ja: ISO C++ 初期化子の内部では複文が禁じられています

en: ISO C++ forbids computed gotos
ja: ISO C++ は計算型 goto を禁じます

en: ISO C++ forbids defining types within %s
ja: ISO C++ は %s 中の型定義を禁じます

en: ISO C++ forbids label declarations
ja: ISO C++ はラベル宣言を禁じています

en: ISO C++ forbids omitting the middle term of a ?: expression
ja: ISO C++ は中間項が省略された ?: 式を禁じます

en: ISO C++ forbids range expressions in switch statements
ja: ISO C++ では switch 文での範囲式は禁じられています

en: ISO C++ forbids subscripting non-lvalue array
ja: ISO C++ は左辺値ではない配列の添字を禁じます

en: ISO C++ forbids taking address of function `::main'
ja: ISO C++ は `::main' 関数のアドレスを取ることを禁じます

en: ISO C++ forbids taking the address of a cast to a non-lvalue expression
ja: ISO C++ は非左辺値式へのキャストのアドレスを取ることを禁じます

en: ISO C++ forbids using pointer of type `void *' in subtraction
ja: ISO C++ は減算に `void *' 型のポインタを使うことを禁じます

en: ISO C++ forbids using pointer to a function in subtraction
ja: ISO C++ は減算に関数へのポインタを使うことを禁じます

en: ISO C++ forbids using pointer to a member in subtraction
ja: ISO C++ は減算にメンバへのポインタを使うことを禁じます

en: ISO C++ forbids using pointer to a method in subtraction
ja: ISO C++ は減算にメソッドへのポインタを使うことを禁じます

en: ISO C++ prohibits anonymous structs
ja: ISO C++ は無名構造体を禁止しています

en: ISO C89 forbids compound literals
ja: ISO C89 は複合リテラルを禁じます

en: ISO C89 forbids mixed declarations and code
ja: ISO C89 は宣言とコードとの混合を禁じます

en: ISO C89 forbids specifying subobject to initialize
ja: ISO C89 は初期化用の副オブジェクト指定を禁じます

en: ISO C99 requires rest arguments to be used
ja: ISO C99 は使用されるべき残りのの引数を要求します

en: Identifier expected
ja: 識別子が必要です

en: Ignore dllimport attribute for functions
ja: 関数の dllimport 属性を無視する

en: Ignore dllimport for functions
ja: 関数への dllimport を無視する

en: Implement vtables using thunks
ja: thunk を使って vtable を実装する

en: In %s `%s':
ja: %s 内の `%s':

en: In %s: overlapped variable and exception ranges at %d
ja: %s 内: 変数と例外範囲が %d で重なっています

en: In file included from %s:%d
ja: %s:%d から include されたファイル内

en: In file included from %s:%u
ja: %s:%u から include されたファイル中

en: In function `%s':
ja: 関数 `%s' 内:

en: Indicate the number of soft registers available
ja: 利用可能ソフトレジスタの数を示す

en: Initialization via DATA and PARAMETER is type-compatible
ja: DATA や PARAMETER 経由の初期化は型互換である

en: Initialize local vars and arrays to zero
ja: ローカル変数や配列をゼロに初期化する

en: Inline all known string operations
ja: 既知の全ての文字列操作を inline にする

en: Inline constants if it can be done in 2 insns or less
ja: 2 命令以下で行なえる不変処理をインラインにする

en: Insert arc based program profiling code
ja: プログラムがコードプロファイルする元になる弧を挿入する

en: Insert stack checking code into the program
ja: プログラムにスタック境界検出コードを挿入する

en: Instrument function entry/exit with profiling calls
ja: 関数の入り口/出口でプロファイル呼び出しを生成する

en: Integrate simple functions into their callers
ja: 単純な関数を呼び出し側に統合する

en: Internal compiler error: Error reporting routines re-entered.
ja: 内部コンパイルエラー: エラー報告ルーチンに再入しました。

en: Internal error: %s (program %s)
    Please submit a full bug report.
    See %s for instructions.
ja: 内部エラー: %s (プログラム %s)
    完全なバグレポートを送ってください。
    %s に手順が書いてあります。

en: Internal gcov abort.
ja: 内部 gcc abort.

en: Internally convert most source to uppercase
ja: 内部的な変換ではソースの殆んどを英大文字とする

en: Internally preserve source case
ja: 内部的にソースのケースを保持する

en: Intrinsics in uppercase
ja: intrinsic を英大文字とする

en: Intrinsics letters in arbitrary cases
ja: intrinsic 文字は任意のケースとする

en: Intrinsics spelled as e.g. SqRt
ja: intrinsic が例えば SqRt の用に綴られる

en: Invalid control expression
ja: 無効な制御式です

en: Invalid declaration
ja: 無効な宣言です

en: Invalid expression statement
ja: 式文が無効です

en: Invalid init statement
ja: 無効な初期化式です

en: Invalid interface type
ja: インターフェイス型が無効です

en: Invalid method declaration, method name required
ja: 無効なメソッド宣言です。メソッド名が必要です

en: Invalid method declaration, return type required
ja: 無効なメソッド宣言です。メソッド名が必要です

en: Invalid reference type
ja: 無効な参照型です

en: Invalid type expression
ja: 無効な型表現です

en: Invalid update expression
ja: 無効な更新式です

en: Jump targets are aligned to this power of 2
ja: ジャンプ先をこの値の二乗にアラインメントする

en: Just generate unwind tables for exception handling
ja: 巻き戻しを行なう例外補足用テーブルを生成する

en: L%d cache latency unknown for %s
ja: L%d キャッシュレイテンシは %s にとって不明です

en: Language keyword letters in arbitrary cases
ja: 言語予約語文字は任意のケースとする

en: Language keywords in uppercase
ja: 言語予約語は英大文字とする

en: Language keywords spelled as e.g. IOStat
ja: 言語予約語が例えば IOStat の用に綴られる

en: Layout types like Intel's v1.3 gcc
ja: Intel の v1.3 gcc の様なタイプに配置する

en: Link programs/data to be in external memory by default
ja: プログラム/データをデフォルトで外部メモリ内にリンクする

en: Link programs/data to be in onchip memory by default
ja: プログラム/データをデフォルトでチップ上のメモリ内にリンクする

en: Loop code aligned to this power of 2
ja: ループコードをこの値の二乗にアラインメントする

en: MIPS ECOFF format does not allow changing filenames within functions with #line
ja: MIPS ECOFF 形式では #line を持つ関数でのファイル名変更は許可されません

en: Make 'char' be signed by default
ja: 'char' をデフォルトで符合付きとする

en: Make 'char' be unsigned by default
ja: 'char' をデフォルトで符合無しとする

en: Make integers 32 bits wide
ja: 整数を 32 ビット幅とする

en: Make prefix-radix non-decimal constants be typeless
ja: 非整数定数の接尾基数が型なしであるとする

en: Make string literals `char[]' instead of `const char[]'
ja: 文字列リテラルを `const char[]' の代わりに `char[]' とする

en: Mark data as shared rather than private
ja: データをプライベートではなく共有されるようマークする

en: Mark strings as 'const char *'
ja: 文字列を 'const char *' としてマークする

en: Maximum amount for a single stack increment operation
ja: 単一スタックインクリメント操作の最大値

en: Missing class name
ja: クラス名を欠いています

en: Missing class type term
ja: クラスタイプ項を欠いています

en: Missing formal parameter term
ja: 正式な仮引数項を欠いています

en: Missing identifier
ja: 識別子を欠いています

en: Missing interface name
ja: インターフェイス名を欠いています

en: Missing name
ja: 名前を欠いています

en: Missing or invalid constant expression
ja: 定数式が欠けているか無効です

en: Missing super class name
ja: スーパークラス名を欠いています

en: Missing term
ja: 項を欠いています

en: Missing term and ')' expected
ja: 項と必須の ')' を欠いています

en: Missing term and ']' expected
ja: 項と必須の ']' を欠いています

en: Missing term or ')'
ja: 項または ')' を欠いています

en: Missing term or ')' expected
ja: 項または必須の ')' を欠いています

en: Missing variable initializer
ja: 変数初期化子を欠いています

en: Multiple include guards may be useful for:
ja: 多重 include からの保護が有益となるでしょう:

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK is missing for block %d
ja: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK がブロック %d にありません

en: Never append a second underscore to externals
ja: 外部変数に二つ目のアンダースコアを付け足さない

en: No "Small register classes" kludge
ja: "スモールレジスタクラス" のツギハギ(kludge)を行なわない

en: No case for %s
ja: %s のための case がありません

en: No default crt0.o
ja: crt0.o をデフォルトとしない

en: No executable code associated with file %s.
ja: ファイル %s に結び付く実行コードがありません。

en: Number of registers used to pass integer arguments
ja: レジスタの数が整数を引数を渡すために使われる

en: Omit the frame pointer in leaf functions
ja: 末端の関数ではフレームポインタを省略する

en: Only constructors can invoke constructors
ja: コンストラクタだけがコンストラクタを起動できます

en: Only issue one instruction per cycle
ja: サイクル毎に一つの命令だけを発行する

en: Only preserve 32 bits of FP reg across call
ja: 呼び出しの間 FP レジスタの 32 ビットだけを保存する

en: Optimize block moves
ja: ブロック移動を最適化する

en: Optimize for 32032
ja: 32032 用に最適化する

en: Optimize for 32332 cpu
ja: 32332 cpu 用に最適化する

en: Optimize for 32532 cpu
ja: 32532 cpu 用に最適化する

en: Optimize for Cypress processors
ja: Cypress プロセッサ用に最適化する

en: Optimize for F930 processors
ja: F930 プロセッサ用に最適化する

en: Optimize for F934 processors
ja: F934 プロセッサ用に最適化する

en: Optimize lui/addiu address loads
ja: lui/addiu アドレスロードを最適化する

en: Optimize sibling and tail recursive calls
ja: sibling 呼び出しや末尾再帰呼び出しを最適化する

en: Optimize tail call instructions in assembler and linker
ja: アセンブラとリンカで末尾呼び出し命令を最適化する

en: Options:
ja: オプション:

en: Output compiler statistics
ja: コンパイラ統計を出力する

en: Output instruction sizes to the asm file
ja: asm ファイルに命令サイズを出力する

en: Override the underlying type for wchar_t to `unsigned short'
ja: wchar_t の根本的な型を `unsigned short' と覆す

en: PIC code generation is not compatible with fast indirect calls
ja: PIC コード生成は高速間接呼び出しと相容れません

en: PIC code generation is not supported in the portable runtime model
ja: PIC コード生成は可搬実行時モデルではサポートされません

en: PRINT_OPERAND null pointer
ja: PRINT_OPERAND NULL ポインタ

en: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null pointer
ja: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null ポインタ

en: Pack structure members together without holes
ja: 構造体メンバを穴が開かないようにパックする

en: Pass -assert pure-text to linker
ja: リンカに -assert pure-text を渡す

en: Pass FP arguments in FP registers
ja: FP レジスタで FP 引数を渡す

en: Pass all arguments on stack
ja: 全ての引数をスタック渡しにする

en: Pass arguments in registers
ja: 引数をレジスタ渡しにする

en: Pass arguments on the stack
ja: 引数をスタック渡しにする

en: Pass some arguments in registers
ja: いくつかの引数はレジスタ渡しにする

en: Pay attention to the 'inline' keyword
ja: 'inline' キーワードに注意を払う

en: Perform loop unrolling for all loops
ja: 全てのループでループ展開を行なう

en: Perform loop unrolling when iteration count is known
ja: 反復回数が既知のとき、ループ展開を行なう

en: Perform tail call optimization
ja: 末尾呼び出し最適化を行う

en: Perform the global common subexpression elimination
ja: グローバル共通部分式を除去する

en: Permit unaligned accesses
ja: アラインされないアクセスを許可する

en: Place floating point constants in TOC
ja: 浮動小数点定数を TOC 内に配置する

en: Place symbol+offset constants in TOC
ja: シンボル+オフセット定数を TOC 内に配置する

en: Place variable addresses in the regular TOC
ja: 変数アドレスを通常 TOC 内に配置する

en: Please submit a full bug report,
    with preprocessed source if appropriate.
    See %s for instructions.
ja: 完全なバグ報告を送って下さい。
    適切ならばプリプロセス後のソースをつけてください。
    %s を見れば方法が書いてあります。

en: Pointers are 32-bit
ja: ポインタを 32 ビットとする

en: Pointers are 64-bit
ja: ポインタを 64 ビットとする

en: Prefer branches over conditional execution
ja: 条件の実行よりは分岐の生成を優先する

en: Prefer word accesses over byte accesses
ja: バイトアクセスよりワードアクセスを選ぶ

en: Preserve all 40 bits of FP reg across call
ja: 呼び出しの間 FP レジスタの 40 ビット全てを保存する

en: Preserve all spelling (case) used in program
ja: プログラムで使われた綴り(のケース)を全て保持する

en: Print g77-specific compiler version info, run internal tests
ja: g77 固有のコンパイラバージョン情報を表示、内部テストの実行

en: Print internal debugging-related info
ja: 内部デバッグ関連情報を表示する

en: Print names of program units as they are compiled
ja: コンパイルされたプログラム単位の名前を表示する

en: Process #ident directives
ja: #ident ディレクティブを処理する

en: Processing spec %c%s%c, which is '%s'
ja: spec %c%s%c を処理中, これは '%s' です

en: Program does not use Unix-f77 dialectal features
ja: プログラムが Unix-f77 方言の機能を使っていない

en: Program is written in Fortran-90-ish dialect
ja: プログラムが Fortran-90 的方言で書かれている

en: Program is written in Fortran-90-ish free form
ja: プログラムは Fortran-90 的フリーフォームで書かれている

en: Program is written in VXT (Digital-like) FORTRAN
ja: プログラムは VXT (Digital) FORTRAN で書かれている

en: Program is written in typical FORTRAN 66 dialect
ja: プログラムが典型的な FORTRAN 66 方言で書かれている

en: Program is written in typical Unix f77 dialect
ja: プログラムが典型的な Unix f77 方言で書かれている

en: Program written in lowercase
ja: プログラムが英小文字で書かれている

en: Program written in strict mixed-case
ja: プログラムが厳密にケース混在で書かれている

en: Program written in uppercase
ja: プログラムが英大文字で書かれている

en: Prohibit PC relative function calls
ja: PC 関連の関数呼び出しを禁じる

en: Put everything in the regular TOC
ja: 全てを通常 TOC 内に配置する

en: Put uninitialized constants in ROM (needs -membedded-data)
ja: 未初期化定数を ROM に置く(要 -membedded-data)

en: RETURN_ADDRESS_OFFSET not supported
ja: RETURN_ADDRESS_OFFSET はサポートされていません

en: RTL check: access of elt %d of `%s' with last elt %d in %s, at %s:%d
ja: RTL 検査: elt %d(%s) が最後の elt %d(%s 中) と一緒にアクセスします (%s:%d)

en: RTL check: access of elt %d of vector with last elt %d in %s, at %s:%d
ja: RTL check: ベクトルの elt %d を最後の elt %d (%s 中)と一緒にアクセスします (%s:%d)

en: RTL check: expected code `%s' or `%s', have `%s' in %s, at %s:%d
ja: RTL 検査: コード `%s' か `%s' のはずなのに `%s' (%s 中)です (%s:%d)

en: RTL check: expected code `%s', have `%s' in %s, at %s:%d
ja: RTL 検査: コード `%s' のはずなのに `%s' (%s 中)です (%s:%d)

en: RTL check: expected elt %d type '%c' or '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
ja: RTL 検査: elt %d 型は '%c' か '%c' のはずなのに '%c' (rtx %s, %s 中) です (%s:%d)

en: RTL check: expected elt %d type '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
ja: RTL 検査: elt %d 型は '%c' のはずなのに '%c' (rtx %s, %s 中)です (%s:%d)

en: Reading specs from %s
ja: %s から spec を読み込み中

en: Reduce size of object files
ja: オブジェクトファイルのサイズを小さくする

en: Register sb is zero. Use for absolute addressing
ja: sb レジスタをゼロとする。絶対アドレスを使用する

en: Reorder basic blocks to improve code placement
ja: コード配置を改善するために基本ブロックを再整理する

en: Replace add,compare,branch with branch on count reg
ja: 加算、比較ブランチの代わりにカウントレジスタのブランチを使う

en: Report on permanent memory allocation at end of run
ja: 実行終了時に永続的に確保されたメモリを報告する

en: Report time taken by each compiler pass at end of run
ja: 実行終了時にコンパイラの各過程に要した時間を報告する

en: Request IEEE-conformant math library routines (OSF/1)
ja: IEEE 準拠の数学ライブラリルーチン (OSF/1) を要求する

en: Reschedule instructions after register allocation
ja: レジスタ確保の後で命令を並べ直す

en: Reschedule instructions before register allocation
ja: レジスタ確保の前に命令を並べ直す

en: Return 'short' aggregates in memory, not registers
ja: '小さな' 集合体をレジスタではなくメモリに格納して返す

en: Return 'short' aggregates in registers
ja: '小さな' 集合体をレジスタに格納して返す

en: Return floating point results in ac0
ja: 浮動小数点の結果を ac0 で返す

en: Return floating point results in memory
ja: 浮動小数点の結果をメモリで返す

en: Return values of functions in FPU registers
ja: FPU レジスタ内の機能の値を返す

en: Reuse r30 on a per function basis
ja: 関数の主要部分毎に r30 を再利用する

en: Same as: -mep -mprolog-function
ja: -mep -mprolog-function と同様

en: Save DP across ISR in small memory model
ja: スモールメモリモデルで ISR を跨る DP をセーブする

en: Schedule code for given CPU
ja: 所与の CPU 用のコードをスケジュールする

en: Schedule given CPU
ja: CPU に与えられたスケジュールを利用する

en: Scope of for-init-statement vars extends outside
ja: for 初期化文の変数をスコープ外に拡大する

en: Select CPU to generate code for
ja: コードが生成される CPU を選択する

en: Set Windows defines
ja: Windows の define を設定する

en: Set class path
ja: クラスパスを設定する

en: Set errno after built-in math functions
ja: 組み込み数学関数の後に errno をセットする

en: Set maximum alignment to 4
ja: 最大アラインメントを 4 に設定する

en: Set maximum alignment to 8
ja: 最大アラインメントを 8 に設定する

en: Set the PPC_EMB bit in the ELF flags header
ja: PPC_EMB ビットを ELF フラグヘッダ内にセットする

en: Set the max size of data eligible for the SDA area
ja: SDA 領域にとって望ましい最大データサイズを設定する

en: Set the max size of data eligible for the TDA area
ja: TDA 領域にとって望ましい最大データサイズを設定する

en: Set the max size of data eligible for the ZDA area
ja: ZDA 領域にとって望ましい最大データサイズを設定する

en: Set the maximum line length
ja: 行の長さの最大値を設定する

en: Setting spec %s to '%s'
ja: spec %s を '%s' に設定中

en: Small data area: none, sdata, use
ja: スモールデータ領域: none, sdata, use

en: Small memory model
ja: スモールメモリモデル

en: Specify CPU for scheduling purposes
ja: 命令スケジューリングのために CPU を指定する

en: Specify maximum number of iterations for RPTS
ja: RPTS 用の最大反復数を指定する

en: Specify maximum template instantiation depth
ja: テンプレート実体化の深さの最大値を指定する

en: Specify that arguments may alias each other & globals
ja: 引数と大域データや他の引数と別名になりうる事を指定する

en: Specify the MCU name
ja: MCU 名を指定する

en: Specify the initial stack address
ja: 初期スタックアドレスを指定する

en: Specify the minimum bit alignment of structures
ja: 構造体アラインメントの最小ビット数を指定する

en: Specify the name of the class for constant strings
ja: 定数文字列用のクラス名を指定する

en: Specify the name of the target CPU
ja: ターゲット CPU の名前を指定する

en: Specify the name of the target architecture
ja: ターゲットアーキテクチャの名前を指定する

en: Specify the register allocation order
ja: レジスタ確保順を指定する

en: Specify the register to be used for PIC addressing
ja: PIC アドレシングに利用されるレジスタを指定する

en: Specify the version of the floating point emulator
ja: 浮動小数点エミュレータのバージョンを指定する

en: Store function names in object code
ja: オブジェクトコードに関数名を格納する

en: Store strings in writable data section
ja: 文字列を書き込み可能データセクションに格納する

en: Strength reduce all loop general induction variables
ja: ループの中の全ての一般誘導変数を強度削減する

en: Support Green Hills ABI
ja: Green Hill の ABI をサポートする

en: Support calls between Thumb and ARM instruction sets
ja: Thumb と ARM 命令セット間の呼び出しをサポートする

en: Support message passing with the Parallel Environment
ja: 並列環境でのメッセージパッシングをサポートする

en: Support synchronous non-call exceptions
ja: 同期非呼び出し例外をサポートする

en: Suppress output of instruction numbers and line number notes in debugging dumps
ja: デバッグダンプで命令番号と行番号ノートの出力を抑制する

en: Switches:
      -include <file>           Include the contents of <file> before other files
      -imacros <file>           Accept definition of macros in <file>
      -iprefix <path>           Specify <path> as a prefix for next two options
      -iwithprefix <dir>        Add <dir> to the end of the system include path
      -iwithprefixbefore <dir>  Add <dir> to the end of the main include path
      -isystem <dir>            Add <dir> to the start of the system include path
ja: スイッチ:
      -include <file>           他のファイルの前に <file> の内容を含める
      -imacros <file>           <file> のマクロ定義を受け入れる
      -iprefix <path>           次の二つのオプション用プレフィクスに <path> を指定
      -iwithprefix <dir>        <dir> をシステム include パスの終りに追加する
      -iwithprefixbefore <dir>  <dir> をメイン include パスの終りに追加する
      -isystem <dir>            <dir> をシステム include パスの最初に追加する

en: Symbol names in lowercase
ja: シンボル名を小文字とする

en: Symbol names in uppercase
ja: シンボル名を大文字とする

en: Symbol names spelled in mixed case
ja: シンボル名はケース混在で綴られる

en: Take at least one trip through each iterative DO loop
ja: 最低でも一回は各反復 DO ループが処理されるとする

en: Target does not have split I&D
ja: ターゲットは split 命令とデータメモリを持たない

en: Target has split I&D
ja: ターゲットは split 命令とデータメモリを持つ

en: Target the AM33 processor
ja: AM33 プロセッサをターゲットとする

en: The MMU will trap on unaligned accesses
ja: MMU はアラインメントされないアクセスでトラップを発するでしょう

en: Thread model: %s
ja: スレッドモデル: %s

en: Thumb: Assume function pointers may go to non-Thumb aware code
ja: Thumb: 関数ポインタが非 Thumb と認識するコードに突入する可能性があるとみなす

en: Thumb: Assume non-static functions may be called from ARM code
ja: Thumb: 非静的関数が ARM コードから呼び出される可能性があるとみなす

en: Thumb: Generate (leaf) stack frames even if not needed
ja: Thumb: 不要な場合でも(末端)スタックフレームを生成する

en: Thumb: Generate (non-leaf) stack frames even if not needed
ja: Thumb: 不要な場合でも(非末端)スタックフレームを生成する

en: Trailing comma in procedure call denotes null argument
ja: プロシージャ呼び出し中の連続カンマで null 引数を表現する

en: Trap on integer divide by zero
ja: 整数のゼロ除算をトラップする

en: Trap on integer divide overflow
ja: 整数除算のオーバーフローをトラップする

en: Treat all warnings as errors
ja: 全ての警告をエラーとして取り扱う

en: Treat initial values of 0 like non-zero values
ja: 0 の初期化値を非ゼロ値として取り扱う

en: Treat local vars and COMMON blocks as if they were named in SAVE statements
ja: ローカル変数と COMMON ブロックを SAVE 文で名前付けられたように取り扱う

en: Tune expected memory latency
ja: 予期されるメモリレイテンシを調整する

en: Unbalanced ']'
ja: 対応のない ']' です

en: Unexpected EOF while reading source file %s.
ja: ソースファイル %s を読み込み中に予期せぬ EOF.

en: Uninitialized locals in .bss
ja: .bss にあるローカルなものは初期化されない

en: Uninitialized locals in .data
ja: .data にあるローカルなものは初期化されない

en: Unsupported; affects code-generation of arrays
ja: サポートされない -- 配列のコード生成に影響する

en: Unsupported; do not generate libf2c-calling code
ja: サポートされない -- libf2c-calling コードを生成しない

en: Usage: %s [options] file...
ja: 使い方: %s [オプション] ファイル...

en: Use 128 bit long doubles
ja: 128 ビットの long double を使用する

en: Use 16 bit int
ja: 16 ビット整数を使用する

en: Use 32 bit float
ja: 32 ビット浮動小数を使用する

en: Use 32 bit int
ja: 32 ビット整数を使用する

en: Use 32-bit ABI
ja: 32 ビット ABI を使用する

en: Use 32-bit FP registers
ja: 32 ビット FP レジスタを使用する

en: Use 32-bit general registers
ja: 32 ビット一般レジスタを使用する

en: Use 32-bit long type
ja: 32 ビット long 型を使用する

en: Use 4 byte entries in switch tables
ja: switch テーブルで 4 バイトエントリを使用する

en: Use 64 bit float
ja: 64 ビット浮動小数を使用する

en: Use 64 bit long doubles
ja: 64 ビット long double を使用する

en: Use 64-bit ABI
ja: 64 ビット ABI を使用する

en: Use 64-bit FP registers
ja: 64 ビット FP レジスタを使用する

en: Use 64-bit general registers
ja: 64 ビット一般レジスタを使用する

en: Use 64-bit int type
ja: 64 ビット int 型を使用する

en: Use 64-bit long type
ja: 64 ビット long 型を使用する

en: Use ABI reserved registers
ja: ABI 予約レジスタを使用する

en: Use Cygwin interface
ja: Cygwin インターフェイスを使用する

en: Use DEC assembler syntax
ja: DEC アセンブラ文法を使用する

en: Use GNU as
ja: GNU as を利用する

en: Use GP relative sdata/sbss sections
ja: GP 関連 sdata/sbss セクションを使用する

en: Use H8/300 alignment rules
ja: H8/300 アラインメント規則を使用する

en: Use IEEE math for fp comparisons
ja: 浮動小数点比較に IEEE 規格を使う

en: Use Irix PIC
ja: Irix PIC を利用する

en: Use MIPS as
ja: MIPS as を利用する

en: Use MPYI instruction for C3x
ja: MPYI 命令を C3x 用に使用する

en: Use Mingw-specific thread support
ja: Mingw 固有のスレッドサポートを使用する

en: Use Mingw32 interface
ja: Mingw32 インターフェイスを使用する

en: Use POWER instruction set
ja: POWER 命令セットを使用する

en: Use POWER2 instruction set
ja: POWER2 命令セットを使用する

en: Use PowerPC General Purpose group optional instructions
ja: PowerPC 一般用途グループオプション命令を使用する

en: Use PowerPC Graphics group optional instructions
ja: PowerPC グラフィクスグループオプション命令を使用しない

en: Use PowerPC instruction set
ja: PowerPC 命令セットを使用する

en: Use PowerPC-64 instruction set
ja: PowerPC-64 命令セットを使用する

en: Use ROM instead of RAM
ja: RAM の代わりに ROM を利用する

en: Use UNIX assembler syntax
ja: UNIX アセンブラ文法を使用する

en: Use VAX fp
ja: VAX 浮動小数点を利用する

en: Use alternate leaf function entries
ja: 関数項目の代わりを利用する

en: Use bare Windows interface
ja: 素の Windows インターフェイスを使用する

en: Use big-endian byte order
ja: ビッグエンディアンのバイト順を使用する

en: Use complex addressing modes
ja: 複雑なアドレシングモードを使用する

en: Use embedded PIC
ja: 埋め込み PIC を使用する

en: Use fast but approximate float to integer conversion
ja: 高速だが近似値となる浮動小数から整数への変換を利用する

en: Use features of and schedule code for given CPU
ja: 与えられた CPU 用の機能とスケジュールコードを利用する

en: Use features of and schedule given CPU
ja: CPU に与えられた特徴やスケジュールを利用する

en: Use flat register window model
ja: フラットレジスタウィンドウモデルを使用する

en: Use fp registers
ja: 浮動小数点レジスタを利用する

en: Use hardware floating point
ja: ハードウェア浮動小数点を利用する

en: Use hardware floating point instructions
ja: ハードウェア浮動小数点命令を使用する

en: Use hardware fp
ja: ハードウェア浮動小数点を利用

en: Use hardware quad fp instructions
ja: 四倍精度浮動小数点命令を使用する

en: Use in/loc/out register names
ja: in/loc/out レジスタ名を使用する

en: Use indirect calls
ja: 間接呼び出しを使用する

en: Use library calls to perform FP operations
ja: 浮動小数点演算を行うライブラリ呼び出しを利用する

en: Use little-endian byte order
ja: リトルエンディアンのバイト順を使用する

en: Use little-endian byte order for data
ja: データのバイト順にリトルエンディアンを使用する

en: Use mips-tfile asm postpass
ja: asm 後過程で mips-tfile を利用する

en: Use mips16 entry/exit psuedo ops
ja: mips16 の entry/exit 疑似オペランドを使用する

en: Use multiply accumulate
ja: 乗算命令を使用する

en: Use multiply-accumulate fp instructions
ja: 乗算-加算浮動小数点命令をを使用する

en: Use new mnemonics for PowerPC architecture
ja: PowerPC アーキテクチャ用の新しいニーモニックを使用する

en: Use normal calling convention
ja: 普通の呼び出し規約を使う

en: Use old mnemonics for PowerPC architecture
ja: PowerPC アーキテクチャ用の古いニーモニックを使用する

en: Use profiling information for branch probabilities
ja: 分岐経路推測用のプロファイル情報を利用する

en: Use push instructions to save outgoing arguments
ja: 出力する引数をセーブするため push 命令を使う

en: Use registers for argument passing
ja: 引数をレジスタ渡しにする

en: Use single (32-bit) FP only
ja: 単精度(32bit) FP のみを利用する

en: Use slow but accurate float to integer conversion
ja: 低速だが正確な浮動小数から整数への変換を利用する

en: Use software floating point
ja: ソフト浮動小数点を利用する

en: Use stack bias
ja: スタックバイアスを使用する

en: Use structs on stronger alignment for double-word copies
ja: ダブルワードコピー用の強くアラインされた構造体を使用する

en: Use stubs for function prologues
ja: 関数開始部分用のスタブを使用する

en: Use subroutines for function prologue/epilogue
ja: 関数の前置き/結びのためのサブルーチンを利用する

en: Use symbolic register names
ja: シンボリックレジスタ名を使用する

en: Use the 26-bit version of the APCS
ja: APCS の 26 ビット版を使用する

en: Use the 32-bit version of the APCS
ja: APCS の 32 ビット版を使用する

en: Use the BK register as a general purpose register
ja: BK レジスタを汎用レジスタとして使用する

en: Use the Cygwin interface
ja: Cygwin インターフェイスを使用する

en: Use the Mingw32 interface
ja: Mingw32 インターフェイスを使用する

en: Use the same size for double as for float
ja: double のサイズを float と同じとして使用する

en: Use the smallest fitting integer to hold enums
ja: 列挙型が保持できる最小の整数型を使用する

en: Utilize Visual Instruction Set
ja: Visual 命令セットを利用する

en: Warn about casting functions to incompatible types
ja: 型に互換性のない関数のキャストに関して警告する

en: Warn about casts which discard qualifiers
ja: 修飾子を取り去るキャストについて警告する

en: Warn about code that will never be executed
ja: 実行されることがないコードに関して警告する

en: Warn about constructs with surprising meanings
ja: 解釈に誤解を招くものについて警告する

en: Warn about externs not at file scope level
ja: ファイルスコープレベルでない extern に関して警告する

en: Warn about function pointer arithmetic
ja: 関数ポインタの計算に関して警告する

en: Warn about functions which might be candidates for attribute noreturn
ja: noreturn 属性の候補となりそうな関数に関して警告する

en: Warn about functions which might be candidates for format attributes
ja: format 属性をの候補となりそうな関数について警告する

en: Warn about global funcs without previous declarations
ja: 事前の宣言なしの大域関数に関して警告する

en: Warn about global funcs without prototypes
ja: プロトタイプなしの大域関数に関して警告する

en: Warn about implicit function declarations
ja: 暗黙の関数宣言に関して警告する

en: Warn about inconsistent return types
ja: 戻り値の型と一致しないものについて警告する

en: Warn about multiple declarations of the same object
ja: 同一オブジェクトの宣言が複数あれば警告する

en: Warn about non virtual destructors
ja: 非仮想デストラクタについて警告する

en: Warn about non-prototyped function decls
ja: プロトタイプされていない関数宣言に関して警告する

en: Warn about non-string-literal format strings
ja: 非文字列リテラルの format 文字列について警告する

en: Warn about overloaded virtual function names
ja: オーバーロードされた仮想関数名について警告する

en: Warn about pointer casts which increase alignment
ja: ポインタのキャストでアラインメントが増加するものに関して警告する

en: Warn about possible missing parentheses
ja: 括弧を欠いている可能性がある場合に警告する

en: Warn about possible security problems with format functions
ja: セキュリティ的な問題となりうる format 関数に関して警告する

en: Warn about possible violations of sequence point rules
ja: 副作用完了点規則を破る可能性がある場合に警告する

en: Warn about possibly confusing type conversions
ja: 型変換が混乱する可能性に関して警告する

en: Warn about printf/scanf/strftime/strfmon format anomalies
ja: printf/scanf/strftime/strfmon 形式の変則的なものに関して警告する

en: Warn about returning structures, unions or arrays
ja: 構造体、共用体又は配列を返すものに関して警告する

en: Warn about signed/unsigned comparisons
ja: 符合付き/符合無しの比較に関して警告する

en: Warn about subscripts whose type is 'char'
ja: 添字の型が 'char' であれば警告する

en: Warn about suspicious declarations of main
ja: 疑わしい main の宣言に関して警告する

en: Warn about testing equality of floating point numbers
ja: 浮動小数点数の等価テストに関して警告する

en: Warn about the use of the #import directive
ja: #import ディレクティブの利用に関して警告する

en: Warn about unrecognized pragmas
ja: 認識できない pragma に関して警告する

en: Warn about use of (only a few for now) Fortran extensions
ja: Fortran 拡張(今は少ないが)の使用について警告する

en: Warn about use of multicharacter literals
ja: 複数文字リテラルの使用に関して警告する

en: Warn about violations of Effective C++ style rules
ja: Effective C++ 式の指針からはずれるものについて警告する

en: Warn if .class files are out of date
ja: .class ファイルがソースファイルより古ければ警告する

en: Warn if a C style cast is used in a program
ja: C 式のキャストがプログラムで使われたら警告する

en: Warn if a selector has multiple methods
ja: セレクタが複数のメソッドを持っていれば警告する

en: Warn if deprecated empty statements are found
ja: 推奨されない空文が見つかれば警告する

en: Warn if modifiers are specified when not necessary
ja: 指定された修飾子が不要なものであれば警告する

en: Warn if nested comments are detected
ja: 入れ子になったコメントを検出したときに警告する

en: Warn when a declaration does not specify a type
ja: 宣言が型を指定していない場合に警告する

en: Warn when a function is declared extern, then inline
ja: 関数が extern 宣言された後、inline とされた場合に警告する

en: Warn when a function is unused
ja: 関数が使われないときに警告する

en: Warn when a function parameter is unused
ja: 関数の仮引数が使われないときに警告する

en: Warn when a label is unused
ja: ラベルが使われないときに警告する

en: Warn when a variable is unused
ja: 変数が使われないときに警告する

en: Warn when an expression value is unused
ja: 式の値が使われないときに警告する

en: Warn when an inlined function cannot be inlined
ja: インライン関数をインライン化できない場合に警告する

en: Warn when an optimization pass is disabled
ja: 最適化過程が無効化された場合に警告する

en: Warn when one local variable shadows another
ja: あるローカル変数が他のものを覆い隠すときに警告する

en: Warn when overload promotes from unsigned to signed
ja: オーバーロードが符合無しから符合付きに格上げとなる場合に警告する

en: Warn when padding is required to align struct members
ja: 構造体メンバのアラインで、パディングを要する場合に警告する

en: Warn when the compiler reorders code
ja: コンパイラがコードを並べ替えるときに警告する

en: Warn when the packed attribute has no effect on struct layout
ja: packed 属性が構造体配置に影響しない場合に警告する

en: Warn when trigraphs are encountered
ja: トライグラフを発見したときに警告する

en: When possible do not generate stack frames
ja: 可能な場合、スタックフレームを生成しない

en: When running CSE, follow conditional jumps
ja: CSE で動作するとき、条件ジャンプに追随する

en: When running CSE, follow jumps to their targets
ja: CSE で動作するとき、それらのターゲットへのジャンプに追随する

en: Work around early 4300 hardware bug
ja: 初期の 4300 ハードウェアバグの対処を行う

en: Work around hardware multiply bug
ja: ハードウェア乗算バグに対処する

en: [Leaving %s]
ja: [%s を離れます]

en: [cannot find %s]
ja: [%s が見つかりません]

en: [super ...] must appear in a method context
ja: [super ...] はメソッドコンテキストに現れなければなりません

en: \x used with no following hex digits
ja: \x に、それに続くはずの 16 進数がありません

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
ja: _Pramga が括弧で囲まれた文字列リテラルを受け取りました

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
ja: __VA_ARGS__ は C99 可変引数マクロ拡張でのみ出現できます

en: __builtin_eh_return not supported on this target
ja: __builtin_eh_return はこのターゲットではサポートされていません

en: __builtin_longjmp second argument must be 1
ja: __builtin_longjmp 第二引数は 1 でなければなりません

en: __builtin_saveregs not supported by this target
ja: __builtin_saveregs はこのターゲットでは実装されていません

en: ` ' flag
ja: ` ' フラグ

en: `!' flag
ja: `!' フラグ

en: `#' flag
ja: `#' フラグ

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year
ja: `%%%c' は年の下二桁だけをもたらします

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year in some locales
ja: `%%%c' はロケールによっては、年の下二桁だけをもたらします

en: `%%' constraint used with last operand
ja: `%%' 制約が最後のオペランドとともに使われました

en: `%s' attribute applies only to functions
ja: `%s' 属性は関数に対してのみ適用されます

en: `%s' attribute directive ignored
ja: `%s' 属性の疑似命令が無視されました

en: `%s' attribute does not apply to types
ja: `%s' 属性は型には適用されません

en: `%s' attribute ignored
ja: `%s' 属性は無視されました

en: `%s' cannot be statically allocated
ja: `%s' を静的に確保できません

en: `%s' declared `static' but never defined
ja: `%s' が `static' と宣言されましたが未定義です

en: `%s' declared as function returning a function
ja: `%s' は関数を返す関数として宣言されています

en: `%s' declared as function returning an array
ja: `%s' は配列を返す関数として宣言されています

en: `%s' declared inline after being called
ja: `%s' は呼び出されるよりも後ろで inline 宣言されています

en: `%s' declared inline after its definition
ja: `%s' はその定義よりも後で inline 宣言されています

en: `%s' defined both normally and as an alias
ja: `%s' が通常のものとエイリアスとの両方で定義されました

en: `%s' defined but not used
ja: `%s' が定義されましたが使われませんでした

en: `%s' does not respond to `%s'
ja: `%s' は `%s' に応答しません

en: `%s' fails to be a typedef or built in type
ja: `%s' を typedef または組み込み型にできません

en: `%s' has an incomplete type
ja: `%s' は不完全型です

en: `%s' has both `extern' and initializer
ja: `%s' に `extern' と初期化子の両方があります

en: `%s' ignored, conflicts with `-g%s'
ja: `%s' は `-g%s' と競合するため無視されました

en: `%s' initialized and declared `extern'
ja: `%s' が初期化されるところで、`extern' 宣言されました

en: `%s' is an unrecognized format function type
ja: `%s' は認識できないフォーマット関数型です

en: `%s' is narrower than values of its type
ja: `%s' はその型の値よりも狭いです

en: `%s' is neither function nor member function; cannot be declared friend
ja: `%s' は関数でもメンバ関数でもありません -- friend とは宣言できません

en: `%s' is normally a non-static function
ja: `%s' は通常、非 static な関数です

en: `%s' is not at beginning of declaration
ja: `%s' は宣言の始まりではありません

en: `%s' is promoted to `%s' when passed through `...'
ja: `%s' は `...' の処理の過程で `%s' に格上げされました

en: `%s' is usually a function
ja: `%s' は通常は関数です

en: `%s' locally external but globally static
ja: `%s' はローカル的には extern ですが、グローバル的に static です

en: `%s' might be used uninitialized in this function
ja: `%s' はこの関数内で初期化されずに使用される可能性があります

en: `%s' not supported by %s
ja: `%s' は %s ではサポートされません

en: `%s' redeclared as different kind of symbol
ja: `%s' が別のシンボル種として再宣言されました

en: `%s' takes only zero or two arguments
ja: `%s' は 0 か 2 個の引数しかとりません

en: `%s' undeclared (first use in this function)
ja: `%s' が宣言されていません (この関数内で最初に利用)

en: `%s' undeclared here (not in a function)
ja: `%s' がここでは定義されていません (関数の中ではない)

en: `%s' used but never defined
ja: `%s' が使われましたが未定義です

en: `%s' used prior to declaration
ja: `%s' は宣言よりも先に使用されました

en: `%s' was declared `extern' and later `static'
ja: `%s' は `extern' と宣言され、後で `static' と宣言されました

en: `%s' was declared implicitly `extern' and later `static'
ja: `%s' は暗黙に `extern' 宣言され、後に `static' 宣言されました

en: `%s' was previously implicitly declared to return `int'
ja: `%s' は前方で暗黙的に `int' を返すと宣言されました

en: `%s' was used with no declaration before its definition
ja: `%s' はその定義の前で宣言なしで使用されました

en: `%s' was used with no prototype before its definition
ja: `%s' はその定義の前にプロトタイプなしで使われました

en: `%s': unknown or unsupported -g option
ja: `%s': 不明またはサポートされない -g オプションです

en: `&' constraint used with no register class
ja: `&' 制約がレジスタクラス無しで使われました

en: `'' flag
ja: `'' フラグ

en: `(' flag
ja: `(' フラグ

en: `+' flag
ja: `+' フラグ

en: `-' flag
ja: `-' フラグ

en: `-p' not supported; use `-pg' and gprof(1)
ja: `-p' は実装されていません. `-pg' と gprof(1) を使ってください

en: `...' in old-style identifier list
ja: 古いスタイルの識別子リストでの `...'

en: `0' flag
ja: `0' フラグ

en: `>>' should be `> >' in template class name
ja: `>>' はテンプレートクラス名は `> >' とすべきです

en: `@end' must appear in an implementation context
ja: `@end' は実装コンテクストに現れなければなりません

en: `E' modifier
ja: `E' 修飾子

en: `I' flag
ja: `I' フラグ

en: `O' modifier
ja: `O' 修飾子

en: `^' flag
ja: `^' フラグ

en: `_' flag
ja: `_' フラグ

en: `__alignof' applied to a bit-field
ja: ビットフィールドに `__alignof' が適用されました

en: `__builtin_next_arg' called without an argument
ja: `__builtin_next_arg' が引数無しでで呼び出されました

en: `a' flag
ja: `a' フラグ

en: `and' of mutually exclusive equal-tests is always 0
ja: 相互排他的な値の等価の `and' テストは常に 0 です

en: `asm' operand constraint incompatible with operand size
ja: `asm' オペランド制約がオペランドサイズと整合しません

en: `asm' operand requires impossible reload
ja: `asm' オペランドは再ロードできない事が要求されます

en: `bool' is now a keyword
ja: `bool' は今やキーワードです

en: `default' label not within a switch statement
ja: `default' ラベルが switch 文の中にありません

en: `enum %s' incomplete in scope ending here
ja: スコープが終わるこの部分で `enum %s' が不完全です

en: `for' loop initial declaration used outside C99 mode
ja: `for' ループの初期化宣言が C99 モード以外で使われました

en: `long long long' is too long for GCC
ja: `long long long' は GCC にとって長すぎます

en: `long' switch expression not converted to `int' in ISO C
ja: ISO C では `long' の switch 式は `int' に変換されません

en: `main' must return `int'
ja: `main' は `int' を返さなければなりません

en: `noreturn' function does return
ja: `noreturn' 関数が return しています

en: `noreturn' function returns non-void value
ja: `noreturn' 関数が非 void 値を返しています

en: `or' of unmatched not-equal tests is always 1
ja: 一致しない値同士での非等価の `or' テストは常に 1 です

en: `return' with a value, in function returning void
ja: 戻り型が void の関数で、`return' に値があります

en: `return' with no value, in function returning non-void
ja: 戻り型が関数で、`return' に値がありません

en: `sigof' applied to non-aggregate expression
ja: 非集合体式に対して適用された `sigof'

en: `sigof' applied to non-aggregate type
ja: 非集合体型に対して適用された `sigof'

en: `sizeof' applied to a bit-field
ja: ビットフィールドに適用された `sizeof'

en: `struct %s' incomplete in scope ending here
ja: スコープが終わるこの位置で、`struct %s' が不完全です

en: `this' is unavailable for static member functions
ja: `this' は静的メンバ関数から使用できません

en: `union %s' incomplete in scope ending here
ja: スコープが終わるこの部分で `union %s' が不完全です

en: `va_start' used in function with fixed args
ja: `va_start' が固定個引数の関数内で使われました

en: `void' in parameter list must be the entire list
ja: 仮引数リスト中の `void' はリスト全体を占めなければなりません

en: a data area attribute cannot be specified for local variables
ja: データ領域属性をローカル変数には指定できません

en: abort in %s, at %s:%d
ja: %s で中断, 位置 %s:%d

en: absolute file name in remap_filename
ja: 絶対パスファイル名が remap_filename にあります

en: abstract method in non-abstract class
ja: abstract メソッドが非抽象クラスにあります

en: address of global register variable `%s' requested
ja: 要求された大域レジスタ変数 `%s' のアドレス

en: address of register variable `%s' requested
ja: register 変数 `%s' のアドレスが要求されました

en: adjusting pointers for covariant returns
ja: 共変(covariant)戻り値へのポインタを調整します

en: aggregate has a partly bracketed initializer
ja: 集合体が部分的にブラケットの初期化子を持ちます

en: aggregate initializer is not constant
ja: 集合体の初期化子が定数ではありません

en: aggregate initializer uses complicated arithmetic
ja: 集合体の初期化子で複雑な計算を行っています

en: aggregate value used where a complex was expected
ja: 複素数型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: aggregate value used where a float was expected
ja: 浮動小数点型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: aggregate value used where an integer was expected
ja: 整数型があるべき箇所で、集合体の値が使われました

en: alias arg not a string
ja: alias 引数が文字列ではない

en: alias definitions not supported in this configuration; ignored
ja: 現在の設定では alias 定義はサポートされません -- 無視されました

en: alias name is too long - alias ignored
ja: 別名が長すぎます - 別名は無視されました

en: alignment may not be specified for `%s'
ja: `%s' に対してのアラインメントは指定できません

en: ambiguous conversion for array subscript
ja: 配列の添字に対する曖昧な変換

en: anachronistic old style base class initializer
ja: 前時代的な古いスタイルの基底クラス初期化子です

en: anachronistic use of array size in vector delete
ja: ベクトルの delete で配列サイズを使うのは前時代的です

en: and pointers are %d bits wide, but g77 doesn't yet work
ja: ポインタは %d ビット幅ですが、それら全てが 32 ビット幅

en: anonymous aggregate with no members
ja: 無名共用体にメンバがありません

en: anonymous enum declared inside parameter list
ja: 無名列挙子が仮引数リスト内で宣言されました

en: anonymous struct declared inside parameter list
ja: 無名構造体が仮引数リスト内で宣言されました

en: anonymous struct not inside named type
ja: 無名構造体が名前つき型の中にありません

en: anonymous union declared inside parameter list
ja: 無名共用体が仮引数リスト内で宣言されました

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
ja: 無名可変引数マクロは C99 で採り入れられました

en: args to be formatted is not '...'
ja: フォーマットされる引数が、'...' になっていません

en: argument #%d is a structure
ja: 引数 #%d は構造体です

en: argument `%s' doesn't match prototype
ja: 仮引数 `%s' はプロトタイプに一致しません

en: argument `%s' might be clobbered by `longjmp' or `vfork'
ja: 引数 `%s' は `longjmp' や `vfork' によって酷いことになる可能性があります

en: argument of `__builtin_args_info' must be constant
ja: `__builtin_args_info' の引数は定数でなければなりません

en: argument of `__builtin_args_info' out of range
ja: `__builtin_args_info' の引数が範囲外です

en: argument of `__builtin_eh_return_regno' must be constant
ja: `__builtin_eh_return_regno' の引数は定数でなければなりません

en: argument of `asm' is not a constant string
ja: `asm' の引数が定数文字列ではありません

en: argument to `%s' missing
ja: `%s' への引数を欠いています

en: argument to `%s' missing
ja: `%s' への引数を欠いています

en: argument to `-%s' is missing
ja: `-%s' の引数がありません

en: argument to `-B' is missing
ja: `-B' の引数がありません

en: argument to `-Xlinker' is missing
ja: `-Xlinker' の引数がありません

en: argument to `-specs' is missing
ja: `-specs' の引数がありません

en: argument to `-specs=' is missing
ja: `-specs=' の引数がありません

en: argument to `-x' is missing
ja: `-x' の引数がありません

en: arithmetic on pointer to an incomplete type
ja: 不完全型へのポインタに対する演算

en: array `%s' assumed to have one element
ja: 配列 `%s' は一要素を持っているものと見なされます

en: array index in initializer exceeds array bounds
ja: 初期化子内の配列インデックスが配列の境界を超えました

en: array index in non-array initializer
ja: 非配列の初期化子に配列インデックスが使われました

en: array index range in initializer exceeds array bounds
ja: 初期化子の範囲インデックスが配列の境界を超えました

en: array initialized from non-constant array expression
ja: 非定数配列式から配列が初期化されました

en: array size missing in `%s'
ja: `%s' での配列サイズを欠いています

en: array subscript has type `char'
ja: 配列の添字が `char' 型です

en: array subscript is not an integer
ja: 配列の添字が整数型ではありません

en: array type has incomplete element type
ja: 配列の型が不完全要素型を持っています

en: array type value used where scalar is required
ja: スカラーが必要な場所に配列型の値が使われました

en: arrays of functions are not meaningful
ja: 関数の配列は意味がありません

en: asm operand %d probably doesn't match constraints
ja: asm オペランド %d は恐らく制約に適合しません

en: asm template is not a string constant
ja: asm テンプレートが文字列定数ではありません

en: assertion without predicate
ja: 述語のないアサーションです

en: assignment
ja: 代入

en: assignment (not initialization) in declaration
ja: 宣言の中に代入(初期化ではなく)があります

en: assignment suppression
ja: 代入の抑制

en: assignment to final field `%s' not in constructor
ja: final フィールド `%s' への代入ですが、コンストラクタ内ではありません

en: assignment to final field `%s' not in field's class
ja: final フィールド `%s' への代入ですが、そのフィールドのクラス内ではありません

en: assignment to final static field `%s' not in class initializer
ja: final static フィールド `%s' への代入ですが、そのフィールドのクラス内ではありません

en: at this point in file
ja: ファイルのこの位置

en: attempt to take address of bit-field structure member `%s'
ja: 構造体メンバ `%s' のビットフィールドのアドレスを取得しようとしています

en: attempt to use poisoned "%s"
ja: 汚染された '%s' 使おうとしています

en: backslash and newline separated by space
ja: バックスラッシュと改行が空白で分割されました

en: backslash-newline at end of file
ja: ファイルの終りにバックスラッシュ-改行があります

en: bad PC range for debug info for local `%s'
ja: ローカルの `%s' 用デバッグ情報のための PC 範囲が不正です

en: bad array initializer
ja: 配列の不正な初期化

en: bad header version
ja: 不正なヘッダバージョン

en: bad magic number
ja: 不正なマジックナンバ

en: bad magic number in file '%s'
ja: ファイル '%s' に不正なマジックナンバ

en: bad method signature
ja: 不正なメソッドシグネイチャです

en: bad pc in exception_table
ja: exception_table に不正な pc があります

en: bad raw header version
ja: 不正な生のヘッダバージョン

en: bad string constant
ja: 不正な文字列定数です

en: bad type in parameter debug info
ja: 仮引数デバッグ情報に不正な型があります

en: bad value (%s) for %s switch
ja: 値 (%s) は %s switch にとって正しくありません

en: bad value (%s) for -mabi= switch
ja: -mabi= スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -march= switch
ja: -march= スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -mcmodel= switch
ja: -mcmodel= スイッチにとって不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -mcpu switch
ja: -mcpu スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -mcpu= switch
ja: -mcpu= スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -mips switch
ja: -mips スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -mmodel switch
ja: -mmodel スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value (%s) for -msdata switch
ja: -msdata スイッチに対する不正な値 (%s)

en: bad value `%s' for -mcpu switch
ja: -mcpu スイッチにとっての不正な値 `%s'

en: bad value `%s' for -mfp-rounding-mode switch
ja: -mfp-rounding-mode スイッチにとっての不正な値 `%s'

en: bad value `%s' for -mfp-trap-mode switch
ja: -mfp-trap-mode スイッチにとっての不正な値 `%s'

en: bad value `%s' for -mmemory-latency
ja: `%s' は -mmemory-latency にとって不正な値です

en: bad value `%s' for -mtrap-precision switch
ja: -mtrap-precision スイッチにとっての不正な値 `%s'

en: bad value constant type %d, index %d
ja: 不正な定数値型 %d, インデックス %d

en: bad zip/jar file %s
ja: zip/jar ファイル %s は不正です

en: badly nested C headers from preprocessor
ja: プリプロセッサから異常にネストされた C ヘッダです

en: base operand of `->' is not a pointer
ja: `->' のベースオペランドがポインタではありません

en: bit-field `%s' has invalid type
ja: ビットフィールド `%s' は不適切な型を持っています

en: bit-field `%s' type invalid in ISO C
ja: ビットフィールド `%s' 型は ISO C では不適切です

en: bit-field `%s' width not an integer constant
ja: ビットフィールド `%s' の幅が整数定数ではありません

en: block_num = %ld, num_blocks = %d
ja: ブロック数 = %ld、番号ブロック = %d

en: both long and short specified for `%s'
ja: `%s' に対して long と short の両方が指定されています

en: both signed and unsigned specified for `%s'
ja: `%s' に対して符号ありと符号なしの両方が指定されています

en: braced-group within expression allowed only inside a function
ja: ブレースでまとめられた式は関数の内側でのみ許されます

en: braces around scalar initializer
ja: スカラー初期化子がブレースで囲まれています

en: break statement not within loop or switch
ja: break 文が loop または switch の中にありません

en: built-in function `%s' declared as non-function
ja: 組み込み関数 `%s' は非関数として宣言されました

en: built-in function `%s' not currently supported
ja: 組み込み関数 `%s' は現在サポートされていません

en: call to Java `catch' or `throw' with `jthrowable' undefined
ja: Java `catch' や `throw' が呼ばれましたが、`jthrowable' は未定義です

en: call to Java constructor with `%s' undefined
ja: Java コンストラクタが呼ばれましたが、`%s' は未定義です

en: call to Java constructor, while `jclass' undefined
ja: Java コンストラクタが呼ばれましたが、`jclass' は未定義です

en: call-clobbered register used for global register variable
ja: 呼び出しで破壊されるレジスタがグローバルレジスタ変数として使われました

en: called from here
ja: ここから呼ばれました

en: called object is not a function
ja: 呼び出されたオブジェクトは関数ではありません

en: can not handle inconsistent calls to `%s'
ja: `%s' への矛盾した呼び出しを捕捉できません

en: can't access imaginary part of complex value in hard register
ja: ハードレジスタ内で複素数の虚数部分にアクセスできません

en: can't close %s
ja: %s を close できません

en: can't close input file %s
ja: 入力ファイル %s を close できません

en: can't convert between vector values of different size
ja: 大きさの異なるベクトル値同士の変換はできません

en: can't convert value to a vector
ja: 値をベクトルには変換できません

en: can't create directory %s
ja: ディレクトリ %s を作成できません

en: can't create repository information file `%s'
ja: ファイル `%s' にリポジトリ情報を作成できません

en: can't do dependency tracking with input from stdin
ja: 標準入力からの入力では依存関係の追跡ができません

en: can't get current directory
ja: カレントディレクトリを取得できません

en: can't have varargs with -mfp-arg-in-fp-regs
ja: -mfp-arg-in-fp-regs を使うと可変個引数を持てません

en: can't initialize friend function `%s'
ja: friend 関数 `%s' を初期化できません

en: can't inline call to `%s'
ja: `%s' への呼び出しはインライン化できません

en: can't open %s
ja: %s を開けません

en: can't open %s for writing
ja: %s を書き込み用に開けませんでした

en: can't redefine default return value for constructors
ja: コンストラクタ用のデフォルト戻り値を再定義することはできません

en: can't reopen %s
ja: %s を再 open できません

en: can't set `%s' attribute after definition
ja: 定義の後で `%s' 属性をセットすることはできません

en: can't specify `-D' without `--main'
ja: `--main' 無しでは `-D' を指定できません

en: can't use '%s' as a %s register
ja: '%s' を %s のレジスタとして使うことができません

en: cannot convert to a pointer type
ja: ポインタ型に変換できません

en: cannot create temporary file
ja: 一時ファイルを作成できません

en: cannot declare `::main' to be a template
ja: `::main' を template としては宣言できません

en: cannot declare `::main' to be inline
ja: `::main' を inline としては宣言できません

en: cannot declare `::main' to be static
ja: `::main' を static としては宣言できません

en: cannot declare pointers to references
ja: ポインタを参照として宣言できません

en: cannot declare references to references
ja: 参照を参照として宣言できません

en: cannot declare static function inside another function
ja: 他の関数内で static 関数を宣言できません

en: cannot delete a function.  Only pointer-to-objects are valid arguments to `delete'
ja: 関数は delete できません。 オブジェクトへのポインタだけが `delete' 引数として有効です

en: cannot find `%s'
ja: `%s' が見つかりません

en: cannot find `ldd'
ja: `ldd' が見つかりません

en: cannot find `nm'
ja: `nm' が見つかりません

en: cannot find source %s
ja: ソース %s が見つかりません

en: cannot initialize arrays using this syntax
ja: この文法を使って配列を初期化することはできません

en: cannot initialize multi-dimensional array with initializer
ja: 多次元配列は初期化子で初期化することができません

en: cannot inline function `main'
ja: `main' を inline 関数にはできません

en: cannot put object with volatile field into register
ja: volatile フィールドをレジスタに持っているようなオブジェクトを置けません

en: cannot reload integer constant operand in `asm'
ja: 整数定数オペランドを `asm' 内で再ロードできません

en: cannot return from a handler of a function-try-block of a constructor
ja: コンストラクタの関数 try ブロックのハンドラからは return できません

en: cannot specify -o with -c or -S and multiple compilations
ja: -c や -S と一緒に -o を指定すると、複数コンパイルできません

en: cannot specify `main' class when not linking
ja: リンク時以外には `main' クラスを指定できません

en: cannot specify both -C and -o
ja: -C と -o は両方を一緒に指定できません

en: cannot take the address of `this', which is an rvalue expression
ja: `this' は右辺値式であり、そのアドレスを取ることはできません

en: cannot use `::' in parameter declaration
ja: 仮引数宣言の中で `::' を使えません

en: cannot use typeid with -fno-rtti
ja: -fno-rtti が指定されると typeid を使えません

en: case label does not reduce to an integer constant
ja: case ラベルを整数定数に還元できません

en: case label not within a switch statement
ja: case ラベルが switch 文の中にありません

en: case value `%ld' not in enumerated type
ja: case 値 `%ld' は列挙型にはありません

en: case value `%ld' not in enumerated type `%s'
ja: case 値 `%ld' は列挙型 `%s' にはありません

en: cast discards qualifiers from pointer target type
ja: キャストによってポインタが示す型から修飾子が切り捨てられます

en: cast does not match function type
ja: キャストによる関数の型が適合しません

en: cast from pointer to integer of different size
ja: キャストによってポインタから異なるサイズの整数となります

en: cast increases required alignment of target type
ja: キャストによってポインタが示す型の要求アラインメントが増加します

en: cast specifies array type
ja: キャストが配列型を指定しています

en: cast specifies function type
ja: キャストは関数型を指定しています

en: cast to non-reference type used as lvalue
ja: 左辺値として使われる非参照型へのキャストです

en: cast to pointer from integer of different size
ja: 異なるサイズの整数からポインタにキャストされました

en: cast to union type from type not present in union
ja: 共用体の中にない型から共用体型へキャストしています

en: char-array initialized from wide string
ja: ワイド文字列から char の配列が初期化されました

en: choose either big or little endian, not both
ja: ビッグまたはリトルエンディアン両方ではなく、どちらかを選んでください

en: choose either m340 or m210 not both
ja: m340 または m210 の両方ではなく、どちらかを選んでください

en: circular pointer delegation detected
ja: 循環ポインタの代表を検出しました

en: class `%s' does not implement the `%s' protocol
ja: クラス `%s' は `%s' プロトコルを実装していません

en: collect: reading %s
ja: collect: %s を読み込みます

en: collect: recompiling %s
ja: collect: %s を再コンパイルします

en: collect: relinking
ja: collect: 再リンクします

en: collect: tweaking %s in %s
ja: collect: %s を引っ張ります(%s 内)

en: comma at end of enumerator list
ja: 列挙子リストの最後にカンマがあります

en: comma expression used to initialize return value
ja: カンマ演算子が戻り値を初期化するために使われました

en: comma operator in operand of #if
ja: カンマ演算子が #if 演算子の中にあります

en: comparing floating point with == or != is unsafe
ja: 浮動小数点の比較で == や != を使うのは安全ではありません

en: comparison between pointer and integer
ja: ポインタと整数との比較を行なっています

en: comparison between signed and unsigned
ja: 符合付きと符合無しとの比較です

en: comparison between signed and unsigned integer expressions
ja: 符合付きと符合無しの整数式同士の比較です

en: comparison is always %d
ja: 比較が常に %d となります

en: comparison is always false due to limited range of data type
ja: データ型の範囲制限によって、比較が常に false となります

en: comparison is always true due to limited range of data type
ja: データ型の範囲制限によって、比較が常に true となります

en: comparison of complete and incomplete pointers
ja: 完全なポインタと不完全なポインタとの比較です

en: comparison of distinct pointer types lacks a cast
ja: 型が全く異なるポインタの比較でキャストを欠いています

en: comparison of promoted ~unsigned with constant
ja: ~で反転された格上げ符合無し型と定数との比較です

en: comparison of promoted ~unsigned with unsigned
ja: ~で反転された符合無し型と符合無し型との比較です

en: comparison of unsigned expression < 0 is always false
ja: 符合無しの式 < 0 という比較は常に false です

en: comparison of unsigned expression >= 0 is always true
ja: 符合無しの式 >= 0 という比較は常に true です

en: comparisons like X<=Y<=Z do not have their mathematical meaning
ja: X<=Y<=Z の様な比較は数学的な意味での結果をもたらしません

en: compilation terminated.
ja: コンパイルが中断されました。

en: complex invalid for `%s'
ja: `%s' に対して complex は不適切です

en: configuration: REAL, INTEGER, and LOGICAL are %d bits wide,
ja: 設定: REAL, INTEGER 及び LOGICAL は %d ビット幅で、

en: configuration: char * holds %d bits, but INTEGER only %d --
     ASSIGN statement might fail
ja: 設定: char * は %d ビット確保しますが、INTEGER がたった %d ビットです --
     恐らく ASSIGN 文が失敗します

en: configuration: char * holds %d bits, but ftnlen only %d
ja: 設定: char * は %d ビット確保しますが、ftnlen がたった %d ビットです

en: conflicting access specifications for field `%s', ignored
ja: フィールド `%s' に対するアクセス指定子が競合したため、無視されました

en: conflicting architectures defined - using C series
ja: 競合する architecture が定義されました - C シリーズ使用

en: conflicting architectures defined - using K series
ja: 競合する architecture が定義されました - K シリーズ使用<

en: conflicting declarations of `%s'
ja: `%s' の宣言が矛盾しています

en: conflicting super class name `%s'
ja: 基底クラス名 `%s' が衝突しています

en: conflicting types for `%s'
ja: `%s' と型が矛盾します

en: conflicting types for built-in function `%s'
ja: 組み込み関数 `%s' と型が矛盾します

en: const `%s' cannot be declared `mutable'
ja: const `%s' を `mutable' として宣言できません

en: const declaration for `%s' follows non-const
ja: `%s' は非 const の後で const 宣言されています

en: const objects cannot go in .sdata/.sbss
ja: const オブジェクトは .sdata/.sbss に置けません

en: constructor cannot be static member function
ja: コンストラクタを静的メンバ関数とすることはできません

en: constructors cannot be declared virtual
ja: コンストラクタは virtual 宣言できません

en: continue statement not within a loop
ja: continue 文が loop の中にありません

en: control reaches end of non-void function
ja: 制御が非 void 関数の終りに到達しました

en: conversion lacks type at end of format
ja: フォーマットの終りで型変換文字が欠けています

en: conversion to %s%s will never use a type conversion operator
ja: %s%s への変換で型変換演算子が利用されることは決してありません

en: conversion to incomplete type
ja: 不完全型への変換です

en: conversion to non-scalar type requested
ja: 非スカラー型への変換が要求されます

en: could not convert 0x%l.8x into a region
ja: 0x%l.8x を領域に変換できません

en: could not open dump file `%s'
ja: ダンプファイル %s を開けませんでした

en: couldn't determine target name for dependency tracking
ja: 依存関係の追跡のためのターゲット名が特定できませんでした

en: creating array with size zero
ja: 大きさゼロの配列を作ろうとしています

en: current file is older than %s
ja: 現在のファイルは %s より古いです

en: data area of '%s' conflicts with previous declaration
ja: データ領域 '%s' は前の宣言と矛盾します

en: data definition has no type or storage class
ja: データ定義が型や記憶クラスを持っていません

en: data type of `%s' isn't suitable for a register
ja: `%s' のデータ型は register にはふさわしくありません

en: declaration does not declare anything
ja: 宣言が何も宣言していません

en: declaration for parameter `%s' but no such parameter
ja: 仮引数 `%s' の宣言がありますが、そんな仮引数はありません

en: declaration of `%s' as array of functions
ja: `%s' の宣言は関数の配列

en: declaration of `%s' as array of voids
ja: `%s' の宣言は void の配列

en: declaration of `%s' has `extern' and is initialized
ja: `%s' の宣言に `extern' がついており、初期化もされています

en: declaration of `%s' shadows a member of `this'
ja: `%s' の宣言により `this' のメンバが覆い隠されます

en: declaration of `%s' shadows a parameter
ja: `%s' の宣言は仮引数を覆い隠します

en: declaration of `%s' shadows a symbol from the parameter list
ja: `%s' の宣言は仮引数リストのシンボルを覆い隠します

en: declaration of `extern' variable `%s' in `for' loop initial declaration
ja: `extern' 変数 `%s' の宣言が `for' ループ初期化宣言内にあります

en: declaration of non-variable `%s' in `for' loop initial declaration
ja: 非変数 `%s' の宣言が `for' ループ初期化宣言の中にあります

en: declaration of static variable `%s' in `for' loop initial declaration
ja: スタティック変数 `%s' の宣言が `for' ループ初期化宣言内にあります

en: deprecated use of label at end of compound statement
ja: 複合文の終りでラベルを使うことは推奨されません

en: dereferencing `void *' pointer
ja: `void *' ポインタへの間接参照です

en: dereferencing pointer to incomplete type
ja: 不完全型のポインタへの間接参照

en: destructor cannot be static member function
ja: デストラクタを静的メンバ関数とすることはできません

en: destructor needed for `%#D'
ja: `%#D' のためのデストラクタが必要です

en: destructors must be member functions
ja: デストラクタはメンバ関数でなければなりません

en: destructors take no parameters
ja: デストラクタは仮引数を取りません

en: didn't use all bb entries of graph, function %s
ja: グラフの bb エントリの一部しか使いませんでした、関数 %s

en: division by zero in #if
ja: #if でゼロ除算が発生しました

en: duplicate (or overlapping) case value
ja: 二重の(あるいは重複している) case の値

en: duplicate `%s'
ja: `%s' が重複しています

en: duplicate `const'
ja: 重複した `const'

en: duplicate `restrict'
ja: 重複したラベル `restrict'

en: duplicate `volatile'
ja: 重複した `volatile'

en: duplicate case value
ja: 重複した case の値

en: duplicate declaration for protocol `%s'
ja: プロトコル '%s' の宣言が重複しています

en: duplicate interface declaration for category `%s(%s)'
ja: カテゴリ `%s(%s)' へのインターフェイス宣言が重複しています

en: duplicate interface declaration for class `%s'
ja: クラス `%s' のインターフェイス宣言が重複しています

en: duplicate label declaration `%s'
ja: ラベルの宣言 `%s' が重複しています

en: duplicate macro parameter "%s"
ja: マクロ仮引数 "%s" が重複しています

en: duplicate member `%s'
ja: 重複したメンバ `%s'

en: dynamic dependencies.
ja: 動的依存関係。

en: dynamic dependency %s not found
ja: 動的依存関係 %s が見つかりません

en: elements of array `%s' have incomplete type
ja: 配列 `%s' の要素に不完全型があります

en: embedded `\0' in format
ja: フォーマットに `\0' が埋め込まれています

en: empty body in an else-statement
ja: else 文の中身が空です

en: empty character constant
ja: 空の文字定数

en: empty declaration
ja: 空の宣言です

en: empty file name in #%s
ja: #%s でのファイル名が空です

en: empty index range in initializer
ja: 初期化子内に空の範囲インデックスがあります

en: empty left precision in %s format
ja: %s で空の左精度フォーマットです

en: empty precision in %s format
ja: %s で空の精度フォーマットです

en: empty range specified
ja: 空の範囲が指定されました

en: empty scalar initializer
ja: 空のスカラー初期化子

en: enum defined inside parms
ja: 仮引数内で enum が定義されました

en: enumeration value `%s' not handled in switch
ja: 列挙値 `%s' は switch 内で扱われていません

en: enumeration values exceed range of largest integer
ja: 列挙子の値が整数の範囲の最大値を超えました

en: enumerator value for `%s' not integer constant
ja: `%s' の列挙値が整数定数ではありません

en: error closing %s
ja: エラーにより %s を閉じます

en: error in constant pool entry #%d
ja: constant プール項目 #%d 内でエラーが発生しました

en: error while parsing constant pool
ja: constant プールの構文解析中にエラーが発生しました

en: error while parsing fields
ja: フィールドの構文解析中にエラーが発生しました

en: error while parsing final attributes
ja: final 属性の構文解析中にエラーが発生しました

en: error while parsing methods
ja: メソッドの構文解析中にエラーが発生しました

en: error writing to %s
ja: %s への書き込みエラーです

en: exception handling disabled, use -fexceptions to enable
ja: 例外処理を無効にしました. 有効にするには -fexceptions を使ってください

en: excess elements in aggregate initializer
ja: 集合体初期化子内でその要素が溢れました

en: excess elements in array initializer
ja: 配列初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in char array initializer
ja: char 配列初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in scalar initializer
ja: スカラー初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in struct initializer
ja: 構造体初期化子内の要素が多すぎます

en: excess elements in union initializer
ja: 共用体初期化子内の要素が多すぎます

en: expression statement has incomplete type
ja: 式の中の文に不完全型があります

en: extern declaration of `%s' doesn't match global one
ja: `%s' のextern 宣言はグローバルのそれと一致しません

en: extra brace group at end of initializer
ja: 初期化子の終わりに余分なブレースのグループ

en: extra elements in scalar initializer
ja: スカラー初期化子に余分な要素

en: extra semicolon in struct or union specified
ja: struct や union の中で余分なセミコロンが指定されました

en: extra tokens at end of #%s directive
ja: 余分なトークンが #%s ディレクティブの終りにあります

en: extra type qualifiers in format argument (arg %d)
ja: フォーマット引数に余分な型修飾子があります (引数 %d)

en: f2c-compatible code need not be generated
ja: f2c 互換コードを生成する必要がない

en: failed to find class '%s'
ja: '%s' クラスを見つけるのに失敗しました

en: field '%s' not found in class
ja: フィールド '%s' がクラス内に見つかりません

en: field `%s' declared as a function
ja: 領域 `%s' は関数として宣言されています

en: field `%s' has incomplete type
ja: 領域 `%s' は不完全な型です

en: field `%s' not found
ja: フィールド `%s' が見つかりません

en: field initializer is not constant
ja: フィールド初期設定子が定数ではありません

en: field name not in record or union initializer
ja: レコードや共用体にフィールド名がない初期化子です

en: field precision
ja: フィールド精度

en: field width
ja: フィールド幅

en: field width in printf format
ja: printf フォーマットでのフィールド幅

en: field width in scanf format
ja: scanf フォーマットのフィールド幅

en: field width in strfmon format
ja: strfmon フォーマットのフィールド幅

en: field width in strftime format
ja: strftime フォーマットのフィールド幅

en: fill character
ja: 詰め文字

en: fill character in strfmon format
ja: strfmon フォーマットの詰め文字

en: fini function found in object %s
ja: fini 関数をオブジェクト %s で見つけました

en: first argument of `%s' should be `int'
ja: `%s' の第一引数は `int' とすべきです

en: first argument to `va_arg' not of type `va_list'
ja: `va_arg' に対する第一引数が `va_list' 型ではありません

en: fix_sched_param: unknown param: %s
ja: fix_sched_param: 不明なパラメタ: %s

en: flexible array member in otherwise empty struct
ja: 構造体に可変配列メンバ以外のメンバがありません

en: flexible array member in union
ja: 共用体に可変配列メンバがあります

en: flexible array member not at end of struct
ja: 構造体の最後ではない所に可変配列メンバがあります

en: floating constant misused
ja: 浮動小数定数を使い損ねました

en: floating point constant not a valid immediate operand
ja: 浮動小数定数は正常な即値オペランドではありません

en: floating point overflow in expression
ja: 式の浮動小数点数がオーバーフローしました

en: for each function it appears in.)
ja:  に対して一度だけ報告されます。)

en: format argument %d unused before used argument %d in $-style format
ja: $-式フォーマット内のフォーマット引数 %d が引数 %d が使われる前で未使用です

en: format argument %d used more than once in %s format
ja: フォーマット引数 %d が %s フォーマット中で二回以上使われました

en: format argument is not a pointer (arg %d)
ja: フォーマット引数がポインタではありません (引数 %d)

en: format argument is not a pointer to a pointer (arg %d)
ja: フォーマット引数がポインタへのポインタではありません (引数 %d)

en: format is a wide character string
ja: フォーマットがワイド文字列です

en: format not a string literal and no format arguments
ja: フォーマットは非文字列リテラルで、且つフォーマット引数を持ちません

en: format not a string literal, argument types not checked
ja: フォーマットは文字列リテラルではありませんので、引数の型は検査されません

en: format not a string literal, format string not checked
ja: フォーマットが文字列リテラルではありませんので、フォーマットは検査されません

en: format string arg follows the args to be formatted
ja: フォーマット文字列引数がフォーマットされる引数の後に続いています

en: format string arg not a string type
ja: フォーマット文字列引数が文字列型ではありません

en: format string has invalid operand number
ja: フォーマット文字列に不適切なオペランド数があります

en: fp software completion requires -mtrap-precision=i
ja: 浮動小数点補完は -mtrap-precision=i を必要とします

en: fr30_print_operand: unhandled MEM
ja: fr30_print_operand: 処理されない MEM です

en: fr30_print_operand: unknown code
ja: fr30_print_operand: 不明なコードです

en: fr30_print_operand_address: unhandled address
ja: fr30_print_operand_address: 処理されないアドレスです

en: frame size too large for reliable stack checking
ja: フレームサイズが大きすぎて、スタック検査が信頼できなくなります

en: friend declaration not in class definition
ja: friend 宣言がクラス定義の中にありません

en: function `%s' cannot be declared `mutable'
ja: 関数 `%s' を `mutable' としては宣言できません

en: function `%s' is initialized like a variable
ja: 関数 `%s' が変数であるかのように初期化されました

en: function `%s' was previously declared within a block
ja: 関数 `%s' はブロック内の前方で宣言されています

en: function body for constructor missing
ja: コンストラクタの関数本体を欠いています

en: function call has aggregate value
ja: 関数呼び出しが集合体の値を持っています

en: function cannot be inline
ja: 関数を inline にできません

en: function declaration isn't a prototype
ja: 関数宣言はプロトタイプではありません

en: function declared `noreturn' has a `return' statement
ja: `noreturn' の宣言された関数に `return' 文があります

en: function definition declared `auto'
ja: 関数の定義が `auto' と宣言されました

en: function definition declared `register'
ja: 関数の定義が `register' と宣言されました

en: function definition declared `typedef'
ja: 関数の定義が `typedef' と宣言されました

en: function does not return string type
ja: 関数が文字列型を返しません

en: function might be possible candidate for `%s' format attribute
ja: 関数は恐らく `%s' format 属性の候補と思われます

en: function might be possible candidate for attribute `noreturn'
ja: 関数は恐らく `noreturn' 属性の候補と思われます

en: function return type cannot be function
ja: 関数の返す型が関数であってはなりません

en: function returns address of local variable
ja: 関数がローカル変数のアドレスを返しています

en: function returns an aggregate
ja: 関数が集合体を返しています

en: function too large to be inline
ja: 関数が大きすぎて inline にできません

en: function types not truly compatible in ISO C
ja: 関数型が ISO C と完全互換ではありません

en: function uses __builtin_eh_return
ja: 関数が __builtin_eh_return を使います

en: function using alloca cannot be inline
ja: alloca を使っている関数は inline にできません

en: function using setjmp cannot be inline
ja: setjmp を使っている関数は inline にできません

en: function using short complex types cannot be inline
ja: short complex 型を使う関数は inline にできません

en: function with computed jump cannot inline
ja: 算出されたジャンプを行なう関数は inline にできません

en: function with label addresses used in initializers cannot inline
ja: ラベルアドレスを持ち、初期化子で使われる関数は inline にできません

en: function with nested functions cannot be inline
ja: 入れ子関数を持つ関数は inline にできません

en: function with nonlocal goto cannot be inline
ja: 非ローカル goto を使っている関数は inline にできません

en: function with target specific attribute(s) cannot be inlined
ja: ターゲット固有属性付の関数は inline にできません

en: function with transparent unit parameter cannot be inline
ja: 透過共用体の引数を持つ関数は inline にできません

en: function with varying-size parameter cannot be inline
ja: 可変長引数を持つ関数は inline にできません

en: function with varying-size return value cannot be inline
ja: 可変長の戻り値を返す関数は inline にできません

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
ja: 古い C では、関数的マクロ "%s" に引数が与えられねばなりません

en: gcc driver version %s executing gcc version %s
ja: gcc ドライババージョン %s 実行 gcc バージョン %s

en: gcc version %s
ja: gcc バージョン %s

en: generate RP code
ja: RP コードを生成する

en: global register variable `%s' used in nested function
ja: 大域レジスタ変数 `%s' が入れ子関数の中で使われました

en: global register variable follows a function definition
ja: 大域 register 変数が関数定義の後ろにあります

en: global register variable has initial value
ja: 大域 register 変数が初期値を持っています

en: gp is constant (but save/restore gp on indirect calls)
ja: gp を定数とする（但、間接呼び出しでは gp を save/restore する）

en: hex escape out of range
ja: 16 進エスケープシーケンスが範囲外です

en: hex escape sequence out of range
ja: 16 進エスケープシーケンスが範囲外です

en: iC2.0 and iC3.0 are incompatible - using iC3.0
ja: iC2.0 と iC3.0 とは互換性がありません - iC3.0 を使用します

en: ia64_print_operand: unknown code
ja: ia64_print_operand: 不明なコードです

en: identifier name `%s' conflicts with GNU C++ internal naming strategy
ja: 識別子名 `%s' は GNU C++ 内部のネーミング戦略と競合します

en: ignoring #pragma %s %s
ja: #pragma %s %s を無視します

en: ignoring asm-specifier for non-static local variable `%s'
ja: 非 static ローカル変数 `%s' への asm 指定子は無視されます

en: ignoring duplicate directory "%s"
ja: 重複したディレクトリ "%s" を無視します

en: ignoring nonexistent directory "%s"
ja: 存在しないディレクトリ "%s" を無視します

en: ignoring option `%s' due to invalid debug level specification
ja: 無効なデバッグレベル指定により、オプション `%s' を無視します

en: ignoring pragma: %s
ja: pragma を無視します: %s

en: implicit declaration of function `%s'
ja: 関数 `%s' の暗黙の宣言

en: impossible register constraint in `asm'
ja: `asm' 内ではレジスタ制約を行なえません

en: incompatibilities between object file & expected values
ja: 両立しないオブジェクトファイルと期待値

en: incompatible type for argument %d of `%s'
ja: %d 番目の引数が `%s' の型と互換性がありません

en: incompatible type for argument %d of indirect function call
ja: 間接的な関数呼び出しの第 %d 引数に対して互換性のない型です

en: incompatible types in %s
ja: %s に互換性のない型

en: incomplete implementation of category `%s'
ja: カテゴリ `%s' の実装が不完全です

en: incomplete implementation of class `%s'
ja: クラス `%s' の実装が不完全です

en: incomplete type unification
ja: 不完全な型の単一化

en: incomplete universal-character-name
ja: 無効な ユニバーサル文字名

en: inconsistent instance variable specification
ja: インスタンス変数の仕様が一貫していません

en: inconsistent operand constraints in an `asm'
ja: `asm' 内でのオペランド制約が矛盾しています

en: index value instead of field name in union initializer
ja: union 初期化子がフィールド名ではなくインデックス値になっています

en: init function found in object %s
ja: init 関数をオブジェクト %s で見つけました

en: initialization
ja: 初期化

en: initialization designators may not nest
ja: 初期化指名子ではネストさせることができません

en: initialization of a flexible array member
ja: 可変配列メンバを初期化しています

en: initialization of flexible array member in a nested context
ja: ネストした文脈で可変配列メンバを初期化しています

en: initialized field with side-effects overwritten
ja: 初期化されたフィールドが副作用で上書きされます

en: initialized variable `%s' is marked dllimport
ja: 初期化された変数 `%s' は dllimport マークされています

en: initializer element is not computable at load time
ja: 初期化子の要素はロード時に計算され得ません

en: initializer element is not constant
ja: 初期化子の要素が定数ではありません

en: initializer ends prematurely
ja: 初期設定子の末尾が本来より早く出現しました

en: initializer fails to determine size of `%s'
ja: 初期化子は `%s' のサイズの特定に失敗しました

en: initializer for floating value is not a floating constant
ja: 浮動小数点数の初期設定子の値が、浮動小数点定数ではありません

en: initializer for integer value is too complicated
ja: 整数の初期設定子の値が複雑すぎます

en: initializer for scalar variable requires one element
ja: スカラー変数の初期化子は一つの要素を要求します

en: initializer for static variable is not constant
ja: static 変数の初期化子が定数ではありません

en: initializer for static variable uses complicated arithmetic
ja: static 変数の初期化子が複雑な計算を使っています

en: initializer invalid for static member with constructor
ja: コンストラクタの静的メンバ初期化子は無効です

en: initializer list being treated as compound expression
ja: 初期化子リストが複合式として取り扱われようとしています

en: initializer list for object of class with base classes
ja: 基底クラスを持つクラスのオブジェクト用の初期化子リストです

en: initializer list for object of class with virtual base classes
ja: 仮想基底クラスを持つクラスのオブジェクト用の初期化子リストです

en: initializer list for object using virtual functions
ja: 仮想関数を使用するオブジェクト用の初期化子リストです

en: initializer list treated as compound expression
ja: 初期化子リストは複合式として取り扱われました

en: initializer-string for array of chars is too long
ja: char の配列にとって初期化子文字列が長すぎます

en: initializing array with parameter list
ja: 配列を仮引数リストによって初期化しようとしています

en: inline functions not supported for this return value type
ja: この戻り値型の inline 関数はサポートされません

en: inlining failed in call to `%s'
ja: `%s' への呼び出しのインライン化に失敗しました

en: input operand constraint contains `%c'
ja: 入力オペランド制約が `%c' を含んでいます

en: install: %s%s
ja: インストール: %s%s

en: instance variable `%s' accessed in class method
ja: インスタンス変数 `%s' がクラスメソッドからアクセスされました

en: instance variable `%s' is declared %s
ja: インスタンス変数 `%s' は %s と宣言されています

en: instance variable `%s' is declared private
ja: インスタンス変数 `%s' は private と宣言されています

en: instruction scheduling not supported on this target machine
ja: 命令スケジューリングはこのターゲットマシンではサポートされません

en: int-array initialized from non-wide string
ja: 非ワイド文字列から int の配列が初期化されました

en: integer constant is so large that it is unsigned
ja: 整数定数が大きすぎるので unsigned になりました

en: integer overflow in expression
ja: 式の整数がオーバーフローしました

en: integer overflow in preprocessor expression
ja: 整数がプリプロセッサ式内でオーバーフローしました

en: internal error
ja: 内部エラー

en: internal error - invalid Utf8 name
ja: 内部エラー - 無効な Utf8 名です

en: internal error - too many interface type
ja: 内部エラー - interface 型が多すぎます

en: internal error in check-init: tree code not implemented: %s
ja: check-init で内部エラー: ツリーコードは実装されていません: %s

en: internal error in generate_bytecode_insn - tree code not implemented: %s
ja: generate_bytecode_insn で内部エラー - ツリーコードは実装されていません: %s

en: internal error:
ja: 内部エラー:

en: internal error: %%) found without a %%( in assembler pattern
ja: 内部エラー: アセンブラパターンで %%( なしの %%) が見つかりました

en: internal error: %%> found without a %%< in assembler pattern
ja: 内部エラー: アセンブラパターンで %%< なしの %%> が見つかりました

en: internal error: %%] found without a %%[ in assembler pattern
ja: 内部エラー: アセンブラパターンで %%[ なしの %%] が見つかりました

en: internal error: %%} found without a %%{ in assembler pattern
ja: 内部エラー: アセンブラパターンで %%{ なしの %%} が見つかりました

en: interworking forces APCS-32 to be used
ja: interworking は APCS-32 の使用を強要します

en: invalid #-line
ja: 無効な #-行

en: invalid #ident
ja: 無効な #ident

en: invalid #line
ja: 無効な #line

en: invalid #pragma %s
ja: 無効な #pragma %s です

en: invalid #pragma GCC poison directive
ja: #pragma GCC 汚染ディレクティヴが無効です

en: invalid %%-code
ja: 無効な %%-code

en: invalid %%B value
ja: 無効な %%B 値

en: invalid %%C value
ja: 無効な %%C 値

en: invalid %%E value
ja: 無効な %%E 値

en: invalid %%F value
ja: 無効な %%F 値です

en: invalid %%G value
ja: 無効な %%G 値です

en: invalid %%H value
ja: 無効な %%H 値

en: invalid %%J code
ja: 無効な %%J コードです

en: invalid %%K value
ja: 無効な %%K 値です

en: invalid %%L value
ja: 無効な %%L 値

en: invalid %%M value
ja: 無効な %%M 値

en: invalid %%N value
ja: 無効な %%N 値

en: invalid %%O value
ja: 無効な %%O 値

en: invalid %%P value
ja: 無効な %%P 値

en: invalid %%Q value
ja: 無効な %%Q 値

en: invalid %%R value
ja: 無効な %%R 値

en: invalid %%S value
ja: 無効な %%S 値

en: invalid %%T value
ja: 無効な %%T 値です

en: invalid %%U value
ja: 無効な %%U 値

en: invalid %%Z value
ja: 無効な %%Z 値

en: invalid %%b value
ja: 無効な %%b 値

en: invalid %%f value
ja: 無効な %%f 値です

en: invalid %%h value
ja: 無効な %%h 値

en: invalid %%j code
ja: 無効な %%j コードです

en: invalid %%j value
ja: 無効な %%j 値

en: invalid %%k value
ja: 無効な %%k 値

en: invalid %%m value
ja: 無効な %%m 値

en: invalid %%p value
ja: 無効な %%p 値です

en: invalid %%q value
ja: 無効な %%q 値です

en: invalid %%r value
ja: 無効な %%r 値

en: invalid %%s value
ja: 無効な %%s 値

en: invalid %%u value
ja: 無効な %%u 値です

en: invalid %%v value
ja: 無効な %%v 値です

en: invalid %%xn code
ja: 無効な %%xn コード

en: invalid %%z value
ja: 無効な %%z 値

en: invalid --param option: %s
ja: 無効な --param オプション: %s

en: invalid PC in line number table
ja: 無効な PC が行番号テーブルにあります

en: invalid UNSPEC as operand
ja: オペランドとして無効な UNSPEC

en: invalid arg to `__builtin_frame_address'
ja: `__builtin_frame_address' への引数が不適切です

en: invalid arg to `__builtin_return_address'
ja: `__builtin_return_address' への引数が不適切です

en: invalid catch parameter
ja: 無効な catch の引数

en: invalid code
ja: 無効なコードです

en: invalid default template argument
ja: 無効なデフォルトテンプレート引数

en: invalid expression as operand
ja: オペランドとして無効な式

en: invalid flag "%s" in line directive
ja: "%s" は line ディレクティブでは無効なフラグです

en: invalid initial value for member `%s'
ja: メンバ `%s' に対する無効な初期値

en: invalid initializer
ja: 無効な初期化子

en: invalid initializer for bit string
ja: 無効なビット列初期化子です

en: invalid integer constant in parameter list, did you forget to give parameter name?
ja: 仮引数リストに無効な整数定数があります。仮引数名を与え忘れたのでは？

en: invalid lvalue in asm statement
ja: asm 文の中に無効な左辺値

en: invalid lvalue in assignment
ja: 代入として無効な左辺値です

en: invalid lvalue in unary `&'
ja: 単項の `&' での左辺値が無効です

en: invalid operand output code
ja: 無効なオペランド出力コード

en: invalid operands to binary %s
ja: 二項演算子 %s が不適切です

en: invalid operation on uninstantiated type
ja: インスタンス化されない型に対する無効な操作です

en: invalid parameter `%s'
ja: 仮引数 `%s' は無効です

en: invalid parameter value `%s'
ja: 無効なパラメタ値 `%s'

en: invalid preprocessing directive #%s
ja: 無効なプリプロセスディレクティヴ #%s

en: invalid punctuation `%c' in constraint
ja: 無効な句読点 `%c' が制約内にあります

en: invalid receiver type `%s'
ja: レシーバ型 `%s' が無効です

en: invalid register name `%s' for register variable
ja: `%s' はレジスタ変数としては無効なレジスタ名です

en: invalid register name for `%s'
ja: `%s' に対するレジスタ名として無効です

en: invalid storage class for function `%s'
ja: 関数 `%s' に対して不適切な保存クラス

en: invalid string literal, ignoring final '\'
ja: 文字列リテラルが無効です、最後の '\' を無視します

en: invalid truth-value expression
ja: 真偽値式が不適切です

en: invalid type `void' for new
ja: new に対して無効な型である `void'

en: invalid type argument
ja: 無効な型引数です

en: invalid type argument of `%s'
ja: `%s' の引数として無効な型

en: invalid type modifier within pointer declarator
ja: ポインタ宣言子に不適切な型修飾子

en: invalid use of %%d, %%x, or %%X
ja: 無効な用法の of %%d, %%x, 又は %%X

en: invalid use of `%s' on pointer to member
ja: メンバへのポインタでの無効な `%s' の使用

en: invalid use of `restrict'
ja: `restrict' の用法が不適切です

en: invalid use of `this' at top level
ja: トップレベルでの `this' の使用は無効です

en: invalid use of `this' in non-member function
ja: 非メンバ関数での `this' の使用は無効です

en: invalid use of a pointer to an incomplete type in pointer arithmetic
ja: ポインタ演算で不完全型へのポインタを使うことは無効です

en: invalid use of array with unspecified bounds
ja: 境界が指定されない配列の不適切な利用

en: invalid use of incomplete typedef `%s'
ja: 不完全な typedef `%s' の使用は不適切です

en: invalid use of non-lvalue array
ja: 非左辺値配列の無効な利用

en: invalid use of undefined type `%s %s'
ja: 未定義の型 `%s %s' の使用は不適切です

en: invalid use of void expression
ja: void 式の不適切な使用

en: invoke[non-static] on static method
ja: 静的メソッドに invoke[非 static] しました

en: invokestatic on abstract method
ja: 抽象メソッドに invokestatic しました

en: invokestatic on non static method
ja: 非静的メソッドに invokestatic しました

en: jump to `%s' invalidly jumps into binding contour
ja: `%s' へのジャンプは纏められたブロック内へ、無効にジャンプしています

en: jump to case label
ja: case ラベルにジャンプしています

en: junk at end of #pragma %s
ja: #pragma %s の末尾にゴミ

en: junk at end of #pragma GCC java_exceptions
ja: #pragma GCC java_exceptions の末尾にゴミ

en: junk at end of #pragma ghs endsda
ja: #pragma ghs endsda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs endtda
ja: #pragma ghs endtda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs endzda
ja: #pragma ghs の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs interrupt
ja: #pragma ghs interrupt の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs section
ja: #pragma ghs section の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs startsda
ja: #pragma ghs startsda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs starttda
ja: #pragma ghs starttda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma ghs startzda
ja: #pragma ghs startzda の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma map
ja: #pragma map の終りにゴミがあります

en: junk at end of #pragma weak
ja: #pragma weak の末尾にゴミがあります

en: junk at end of '#pragma %s'
ja: '#pragma %s' の最後にゴミがあります

en: junk at end of '#pragma pack'
ja: '#pragma pack' の末尾にゴミがあります

en: junk at end of signature string
ja: シグネイチャ文字列の終りにゴミがあります

en: label %s referenced outside of any function
ja: ラベル %s があらゆる関数の外側で参照されました

en: label `%s' defined but not used
ja: ラベル `%s' が定義されましたが使われていません

en: label `%s' referenced outside of any function
ja: ラベル `%s' が関数の外側の何かを参照しました

en: label `%s' used before containing binding contour
ja: ラベル `%s' が纏められたブロックを構成する前に使われました

en: label `%s' used but not defined
ja: ラベル `%s' が使われましたが定義されていません

en: label must be followed by statement
ja: ラベルの後ろには文が必要です

en: language %s not recognized
ja: 言語 %s は認識できません

en: language string `"%s"' not recognized
ja: 言語文字列 `"%s"' は認識されません

en: large frame pointer change (%d) with -mtiny-stack
ja: -mtiny-stack によりラージフレームポインタが変更されます(%d)

en: large integer implicitly truncated to unsigned type
ja: 大きな整数が暗黙に符合無し型に切り詰められました

en: ld returned %d exit status
ja: ld はステータス %d で終了しました

en: left precision
ja: 左精度

en: left precision in strfmon format
ja: strfmon フォーマットの左精度

en: left shift count >= width of type
ja: 左シフト回数 >= 型の幅となっています

en: left shift count is negative
ja: 左シフト回数が負の数です

en: left-hand operand of comma expression has no effect
ja: カンマ演算子の左側の式に効力がありません

en: length modifier
ja: 長さ修飾子

en: length modifier in printf format
ja: printf フォーマットの長さ修飾子

en: length modifier in scanf format
ja: scanf フォーマットの長さ修飾子

en: length modifier in strfmon format
ja: strfmon フォーマットの長さ修飾子

en: libraries: %s
ja: ライブラリ: %s

en: library function `%s' declared as non-function
ja: ライブラリ関数 `%s' は非関数として宣言されました

en: line number out of range
ja: 行番号が範囲外です

en: load command map, %d cmds, new size %ld.
ja: load コマンドマップ、%d 個のコマンド、新たなサイズ %ld。

en: local declaration of `%s' hides instance variable
ja: `%s' のローカル宣言で、インスタンス変数が隠されます

en: long and short specified together for `%s'
ja: long と short が `%s' に対して一緒に指定されています

en: long long constant not a valid immediate operand
ja: long long 定数は正常な即値オペランドではありません

en: long or short specified with char for `%s'
ja: `%s' に対して char とともに long または short が指定されています

en: long or short specified with floating type for `%s'
ja: `%s' に対して浮動小数型とともに long または short が指定されています

en: long, short, signed or unsigned invalid for `%s'
ja: `%s' に対して long, short, signed または unsigned は不適切です

en: long, short, signed or unsigned used invalidly for `%s'
ja: `%s' に対する long, short, singed や unsigned の使用は不適切です

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
ja: マクロ "%s" に引数が %u 渡されましたが、%u しか受け取りません

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
ja: マクロ "%s" は引数を %u 要求しますが、%u 個しか与えられていません

en: macro names must be identifiers
ja: マクロ名は識別子でなくてはなりません

en: macro parameters must be comma-separated
ja: マクロ仮引数はカンマ区切りされなければなりません

en: malformed #pragma align - ignored
ja: おかしな #pragma align - 無視されました

en: malformed #pragma ghs section
ja: おかしな #pragma ghs section

en: malformed #pragma map, ignored
ja: おかしな #pragma map、無視されました

en: malformed .zip archive in CLASSPATH: %s
ja: CLASSPATH 内に変な .zip アーカイブがあります: %s

en: mask must be an immediate
ja: マスクは即値でなければなりません

en: matching constraint not valid in output operand
ja: 出力オペランド内の制約が正しくありません

en: matching constraint references invalid operand number
ja: 制約に適合させる時に、無効なオペランド番号を参照しました

en: may not use both -EB and -EL
ja: -EB と -EL の両方を使うことはできません

en: member functions are implicitly friends of their class
ja: メンバ関数は暗黙的にそのクラスの friend です

en: members
ja: メンバ

en: method '%s' not found in class
ja: メソッド '%s' はクラス内に見つかりません

en: method definition for `%c%s' not found
ja: `%c%s' のメソッド定義が見つかりません

en: method definition not in class context
ja: メソッド定義がクラスコンテキスト内ではありません

en: mips16 function profiling
ja: mips16 関数プロファイル

en: misplaced ConstantValue attribute (not in any field)
ja: ConstantValue 属性の場所を間違えています（どのフィールドでもありません）

en: missing $ operand number in format
ja: フォーマット内で $ 演算子番号を欠いています

en: missing '(' after predicate
ja: 述語の後ろの '(' を欠いています

en: missing ')' after "defined"
ja: "defined" の後ろの ')' が欠けています

en: missing ')' in macro parameter list
ja: マクロ仮引数リストで、')' を欠いています

en: missing ')' to complete answer
ja: 解を補完する ')' を欠いています

en: missing ';' before right brace
ja: 右側ブレースの前の ';' を欠いています

en: missing Code attribute
ja: Code 属性を欠いています

en: missing argument in `__builtin_args_info'
ja: `__builtin_args_info' に引数がありません

en: missing braces around initializer
ja: 初期化子のまわりのブレースを欠いています

en: missing fill character at end of strfmon format
ja: strfmon フォーマットの終りで詰め文字を欠いています

en: missing initializer
ja: 初期化子を欠いています

en: missing static field `%s'
ja: static フィールド `%s' を欠いています

en: missing terminating %c character
ja: %c 文字での終端を欠いています

en: missing terminating > character
ja: 終端文字 > を欠いています

en: mixing C++ and Java catches in a single translation unit
ja: C++ と Java の `catch' を一つの翻訳ユニットにまとめます

en: mno-cygwin and mno-win32 are not compatible
ja: mno-cygwin と mno-win32 は共存できません

en: modification by `asm'
ja: `asm' による修正

en: more than %d operands in `asm'
ja: `asm' の中に %d を越えるオペランドがあります

en: multi-character character constant
ja: 複数文字からなる文字定数

en: multi-line comment
ja: 複数行のコメント

en: multiple `virtual' specifiers
ja: 重複する `virtual' 指定子

en: multiple access specifiers
ja: 重複するアクセス指定子

en: multiple declarations for method `%s'
ja: メソッド `%s' の宣言が重複しています。

en: multiple default labels in one switch
ja: 一つの switch に複数の default ラベルがあります

en: multiple parameters named `%s'
ja: 重複した仮引数名 `%s'

en: multiple storage classes in declaration of `%s'
ja: `%s' の宣言において複数の保存クラス

en: multiple types in one declaration
ja: 一つの宣言に複数の型があります

en: must #include <typeinfo> before using typeid
ja: typeid を使う前に #include <typeinfo> としないといけません

en: mysterious repository information in %s
ja: %s に不可解なリポジトリ情報があります

en: name missing for member function
ja: メンバ関数の名前を欠いています

en: named members
ja: 名前付きメンバ

en: namespace-scope anonymous aggregates must be static
ja: anonumous 名前空間の集合体は static でなければなりません

en: negative integer implicitly converted to unsigned type
ja: 負の整数が暗黙に符合無し型に変換されました

en: negative width in bit-field `%s'
ja: ビットフィールド `%s' の幅が負の数です

en: nested extern declaration of `%s'
ja: `%s' の extern 宣言がネストしています

en: nested function `%s' declared `extern'
ja: ネストした関数 `%s' は `extern' に宣言されました

en: nested redefinition of `%s'
ja: `%s' のネストした再定義

en: new cannot be applied to a function type
ja: 関数型に対して new を適用できません

en: new cannot be applied to a reference type
ja: 参照型に対して new を適用できません

en: new of array type fails to specify size
ja: 配列型の new はサイズの指定に失敗します

en: no INTEGER type can hold a pointer on this configuration
ja: 現在の設定では非 INTEGER 型がポインタを保持できます

en: no arguments
ja: 引数がありません

en: no base or member initializers given following ':'
ja: 基底やメンバ初期化子リストが ':' の後に続いていません

en: no body nor ';' separates two class, struct or union declarations
ja: 本体がなく、class, struct 或いは union 宣言を区切る ';' もありません

en: no closing `]' for `%%[' format
ja: `%%[' フォーマットを閉じる `]' がありません

en: no cmd_strings found
ja: cmd_strings が見つかりません

en: no data type for mode `%s'
ja: モード `%s' に対するデータ型がありません

en: no description yet
ja: 説明はまだありません

en: no input file specified
ja: 入力ファイルが指定されていません

en: no low registers available for popping high registers
ja: 高位レジスタを pop する為に使用できる低位レジスタがありません

en: no macro name given in #%s directive
ja: マクロ名が #%s ディレクティブ中に与えられていません

en: no newline at end of file
ja: ファイル末尾に改行がありません

en: no previous declaration for `%s'
ja: `%s' の前方宣言がありません

en: no previous prototype for `%s'
ja: `%s' の前方プロトタイプがありません

en: no prototype, and parameter address used; cannot be inline
ja: プロトタイプがなく、仮引数のアドレスが使われている -- inline にできません

en: no semicolon at end of struct or union
ja: struct や union の最後にセミコロンがありません

en: no super class declared in interface for `%s'
ja: `%s' へのインターフェイスに基底クラスが宣言されていません

en: no symbol table found
ja: シンボルテーブルが見つかりません

en: non-ANSI-standard escape sequence, `\%c'
ja: 非 ANSI 標準のエスケープシーケンス、`\%c'

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
ja: 非 ISO 標準のエスケープシーケンス, '\%c'

en: non-empty initializer for array of empty elements
ja: 要素のない配列に対する、空ではない初期化子です

en: non-lvalue in %s
ja: %s に左辺値ではない値

en: non-member `%s' cannot be declared `mutable'
ja: 非メンバ `%s' を `mutable' とは宣言できません

en: non-object member `%s' cannot be declared `mutable'
ja: 非オブジェクトメンバ `%s' を `mutable' とは宣言できません

en: non-prototype definition here
ja: 非プロトタイプ定義がここにあります

en: non-static declaration for `%s' follows static
ja: `%s' は static の後で非 static 宣言されています

en: non-static method '%s' overrides static method
ja: 非静的メソッド '%s' が静的メソッドをオーバーライドしています

en: non-trivial labeled initializers
ja: 自明でないラベルのついた初期化子です

en: nonconstant array index in initializer
ja: 初期化子内に非定数の配列インデックスがあります

en: not a static field `%s'
ja: static フィールド `%s' ではありません

en: not a valid Java .class file
ja: 正常な Java .class ファイルではありません

en: not enough type information
ja: 不十分な型情報

en: not found
ja: 見つかりません

en: null character(s) ignored
ja: null 文字は無視されました

en: null character(s) preserved in literal
ja: リテラル中で null 文字が確保されました

en: number of arguments doesn't match prototype
ja: 仮引数の数がプロトタイプと一致しません

en: number of bb notes in insn chain (%d) != n_basic_blocks (%d)
ja: 命令連鎖中の bb の数 (%d) が n_basic_blocks (%d) と違います

en: object does not conform to the `%s' protocol
ja: オブジェクトが `%s' プロトコルに適合しません

en: object missing in use of pointer-to-member construct
ja: メンバへのポインタ構築の使用でオブジェクトを欠いています

en: obsolete use of designated initializer with `:'
ja: `:' をつけるメンバ指名初期化子は廃れました

en: obsolete use of designated initializer without `='
ja: `=' のないメンバ指名初期化子は廃れました

en: octal escape sequence out of range
ja: 8 進エスケープシーケンスが範囲外です

en: offset outside bounds of constant string
ja: オフセットが定数文字列の境界の外にあります

en: old raw header file
ja: 古い生のヘッダファイル

en: only constructors take base initializers
ja: コンストラクタしか基底初期化子リストをとりません

en: only declarations of constructors can be `explicit'
ja: `explicit' にできるのは、コンストラクタだけです

en: only weak aliases are supported in this configuration
ja: 現在の設定では weak alias しかサポートされません

en: operand constraints for `asm' differ in number of alternatives
ja: `asm' のオペランド制約が代替番号とは異なります

en: operand is const_double
ja: オペランドは const_double です

en: operand is r0
ja: オペランドは r0 です

en: operand number out of range
ja: 演算数が範囲外です

en: operand number out of range in format
ja: 演算子番号がフォーマットの範囲外です

en: operand number specified for format taking no argument
ja: 演算子番号が引数を取らないフォーマットで指定されました

en: operand number specified with suppressed assignment
ja: 演算子番号が代入の抑制と共に使われています

en: operation on `%s' may be undefined
ja: `%s' での演算が定義されていないと思われます

en: operator "defined" requires an identifier
ja: "defined" 演算子は識別子を要求します

en: options enabled:
ja: 有効オプション:

en: options passed:
ja: 渡されたオプション:

en: ordered comparison of pointer with integer zero
ja: 整数 0 とポインタとの順序比較です

en: output constraint `%c' for operand %d is not at the beginning
ja: 出力制約 `%c' (operand %d 用) が開始部分にありません

en: output number %d not directly addressable
ja: 出力番号 %d は直接アドレス指定できません

en: output operand constraint lacks `='
ja: 出力オペランド制約に `=' が欠けています

en: output operand is constant in `asm'
ja: 出力オペランドが `asm' 内で定数です

en: overflow in array dimension
ja: 配列の次元がオーバーフローしました

en: overflow in constant expression
ja: 定数式がオーバーフローしました

en: overflow in enumeration values
ja: 列挙値がオーバーフロー

en: overflow in implicit constant conversion
ja: 暗黙の定数変換でオーバーフローしました

en: overflowed output arg list for `%s'
ja: `%s' 用の出力引数リストがオーバーフローしました

en: packed attribute causes inefficient alignment
ja: packed 属性は不効率なアラインメントを引き起こします

en: packed attribute causes inefficient alignment for `%s'
ja: packed 属性は `%s' に対して不効率なアラインメントを引き起こします

en: packed attribute is unnecessary
ja: packed 属性は必要ありません

en: packed attribute is unnecessary for `%s'
ja: packed 属性は `%s' には必要ありません

en: padding struct size to alignment boundary
ja: アラインメント境界のサイズに構造体をパディングします

en: padding struct to align `%s'
ja: `%s' をアラインするために構造体をパディングします

en: parameter `%s' declared void
ja: 仮引数 `%s' が void と宣言されています

en: parameter `%s' has incomplete type
ja: 仮引数 `%s' は不完全型です

en: parameter `%s' has just a forward declaration
ja: 仮引数 `%s' 少し前方で宣言されました

en: parameter `%s' is initialized
ja: 仮引数 `%s' が初期化されました

en: parameter `%s' points to incomplete type
ja: 仮引数 `%s' は不完全型を指しています

en: parameter has incomplete type
ja: 仮引数が不完全型です

en: parameter name missing
ja: 仮引数名を欠いています

en: parameter name missing from parameter list
ja: 仮引数リストからの仮引数名を欠いています

en: parameter name omitted
ja: 仮引数が省略されました

en: parameter names (without types) in function declaration
ja: 関数宣言中に（型の無い）仮引数名があります

en: parameter points to incomplete type
ja: 仮引数が不完全型を指しています

en: parameter type of called function is incomplete
ja: 呼ばれた関数の仮引数の型が不完全です

en: parm types given both in parmlist and separately
ja: 仮引数の型が、仮引数リストとは別のところからも与えられています

en: parse error
ja: 構文解析エラー

en: parse error at end of saved function text
ja: 保存済み関数テキストの末尾で構文解析エラー

en: parse error in method specification
ja: メソッド仕様内での構文解析エラー

en: parser may be lost: is there a '{' missing somewhere?
ja: 構文解析器が迷子になったようです: どこかで '{' を忘れているのでは？

en: parser stack overflow
ja: 構文解析器のスタックが溢れました

en: passing arg %d of `%s'
ja: 引数 %d 個の `%s' を渡します

en: passing arg %d of pointer to function
ja: 引数 %d 個の関数ポインタを渡します

en: pasting "%s" and "%s" does not give a valid preprocessing token
ja: "%s" と "%s" を貼付けましたが正常なプリプロセッサトークンとなりません

en: place data items into their own section
ja: データ項目をそれら自身のセクションに配置する

en: place each function into its own section
ja: 各々の関数をそれ自身のセクションに配置する

en: pointer of type `void *' used in arithmetic
ja: `void *' 型のポインタが計算で使われました

en: pointer of type `void *' used in subtraction
ja: `void *' 型のポインタの差を求めようとしています

en: pointer targets in %s differ in signedness
ja: %s でポインタの示す対象の符号の有無が異なります

en: pointer to a function used in arithmetic
ja: 関数ポインタが計算で使われました

en: pointer to a function used in subtraction
ja: 関数ポインタの差を求めようとしています

en: pointer type mismatch in conditional expression
ja: 条件式でのポインタの型が適合しません

en: pointer value used where a complex was expected
ja: 複素数型があるべき箇所で、ポインタ値が使われました

en: pointer value used where a floating point value was expected
ja: 浮動小数点数があるべき箇所で、ポインタ値が使われました

en: pointer/integer type mismatch in conditional expression
ja: 条件式でポインタ型と整数型が適合しません

en: pointers are not permitted as case values
ja: case の値としてのポインタは許されていません

en: poisoning existing macro "%s"
ja: 既存のマクロ "%s' を汚染します

en: possibly missing ')'
ja: おそらく ')' を忘れています

en: potential selector conflict for method `%s'
ja: 可能性のあるセレクタがメソッド `%s' と競合します

en: precision
ja: 精度

en: precision in printf format
ja: printf フォーマットでの精度

en: predicate must be an identifier
ja: 述語は識別子でなければなりません

en: predicate's answer is empty
ja: 述語の解が空です

en: previous declaration of `%s'
ja: 前方での `%s' の宣言

en: previous external decl of `%s'
ja: 前方の `%s' の外部宣言

en: previous implicit declaration of `%s'
ja: 前方での `%s' の暗黙的な宣言

en: previously used here
ja: 前にここで使われました

en: prior parameter's size depends on `%s'
ja: 優先する仮引数のサイズは `%s' 次第です

en: profiling not supported with -mg
ja: -mg でのプロファイルは提供されません

en: programs: %s
ja: プログラム: %s

en: promoted argument `%s' doesn't match prototype
ja: 格上げされた仮引数 `%s' はプロトタイプと一致しません

en: prototype for `%s' follows
ja: `%s' のプロトタイプが後ろにあります

en: prototype for `%s' follows and argument %d doesn't match
ja: `%s' のプロトタイプが後ろにあり、引数 %d が一致しません

en: prototype for `%s' follows and number of arguments doesn't match
ja: `%s' のプロトタイプが後ろにあり、引数の個数が一致しません

en: raw header buffer too small
ja: 小さすぎる生のヘッダバッファ

en: read %ld bytes, expected %ld, from %s
ja: %ld バイト読込み。%ld (%s から)読込むはずです

en: reading class %s for the second time from %s
ja: class %s を読込むのは %s から二回目になります

en: reading through null pointer (arg %d)
ja: null ポインタを読込んでいます (引数 %d)

en: real name is too long - alias ignored
ja: 本来の名前が長すぎます - 別名は無視されました

en: redeclaration of `%s'
ja: `%s' が再宣言されました

en: redeclaration of `enum %s'
ja: `enum %s' の再宣言

en: redefinition of `%s'
ja: `%s' が再定義されました

en: redirecting stdout: %s
ja: stdout へのリダイレクト: %s

en: redundant redeclaration of `%s' in same scope
ja: `%s' の冗長な再宣言が同一スコープ内にあります

en: reference `%s' is ambiguous: appears in interface `%s' and interface `%s'
ja: 参照 `%s' は曖昧です: interface `%s' と interface `%s' に現れました

en: reference to non-lvalue returned
ja: 非左辺値への参照が返されました

en: register name given for non-register variable `%s'
ja: レジスタ名が非 register 変数 `%s' に与えられました

en: register name not specified for `%s'
ja: レジスタ名が `%s' 用に指定されていません

en: register specified for `%s' isn't suitable for data type
ja: `%s' に指定された register はデータ型にふさわしくありません

en: register used for two global register variables
ja: レジスタが二つのグローバルレジスタ変数として使われました

en: register variable `%s' used in nested function
ja: レジスタ変数 `%s' が入れ子関数の中で使われました

en: reimplementation of class `%s'
ja: クラス `%s' の再実装です

en: rename spec %s to %s
ja: spec %s を %s に名前を変更

en: repeated %s in format
ja: フォーマット中で %s を繰り返しています

en: request for member `%s' in something not a structure or union
ja: 構造体でも共用体でもない何かで、メンバ `%s' を要求されました

en: requested alignment is not a constant
ja: 要求されたアラインメントが定数ではありません

en: requested alignment is not a power of 2
ja: 要求されたアラインメントが 2 のべき乗ではありません

en: requested alignment is too large
ja: 要求されたアラインメントが大きすぎます

en: requested init_priority is not an integer constant
ja: 要求された init_priority は整数型の定数ではありません

en: requested init_priority is out of range
ja: 要求された init_priority が範囲外です

en: requested init_priority is reserved for internal use
ja: 要求された init_priority は内部で使用するために予約されています

en: result of `operator->()' yields non-pointer result
ja: `operator->()'の結果が非ポインタの結果をもたらします

en: ret instruction not implemented
ja: ret 命令は実装されていません

en: return type defaults to `int'
ja: 戻り値の型をデフォルトの `int' とします

en: return type defaults to id
ja: 戻り値の型をデフォルトの id とします

en: return type for `%s' defaults to id
ja: `%s' の戻り値の型はデフォルトの id とします

en: return type for `main' changed to `int'
ja: `main' の return 型は `int' に変えました

en: return type is an incomplete type
ja: 戻り値の型が不完全型です

en: return type of `%s' is not `int'
ja: `%s' の戻り値の型が `int' ではありません

en: return value type specifier for constructor ignored
ja: コンストラクタに対する戻り値の型指定は無視されました

en: return-statement with a value, in function declared with a void return type
ja: return 文が値を持ちます。関数宣言では戻り型が void となっています

en: return-statement with no value, in function declared with a non-void return type
ja: return 文が値を持ちません。関数宣言では非 void の戻り値を持ちます

en: returned value in block_exit_expr
ja: block_exit_expr で値を return しました

en: returning a value from a constructor
ja: コンストラクタから値を返そうとしています

en: returning a value from a destructor
ja: デストラクタから値を返そうとしています

en: returning reference to temporary
ja: 一時オブジェクトへの参照を返そうとしています

en: right precision
ja: 右精度

en: right precision in strfmon format
ja: strfmon フォーマットの右精度

en: right shift count >= width of type
ja: 右シフト回数 >= 型の幅となっています

en: right shift count is negative
ja: 右シフト回数が負の数です

en: rounding mode not supported for VAX floats
ja: VAX 浮動小数では丸めモードを利用できません

en: second arg to `__builtin_expect' must be a constant
ja: `__builtin_expect' への第二引数は定数でなければなりません

en: second argument of `%s' should be `char **'
ja: `%s' の第二引数は `char **' とすべきです

en: second parameter of `va_start' not last named argument
ja: `va_start' の二番目の値が引数の最後の名前になっていません

en: section attribute cannot be specified for local variables
ja: section 属性はローカル変数に対しては指定できません

en: section attribute not allowed for `%s'
ja: セクション属性は `%s' には使えません

en: section attributes are not supported for this target
ja: セクション属性はこのターゲットでは実装されていません

en: section of `%s' conflicts with previous declaration
ja: `%s' のセクションは前方でに宣言されたものと衝突します

en: section pointer missing
ja: セクションポインタを欠いています

en: selector must be an immediate
ja: セレクタは即値でなければなりません

en: semicolon missing after %s declaration
ja: %s 宣言の後ろのセミコロンを欠いています

en: shadowing built-in function `%s'
ja: 組み込み関数 `%s' を覆い隠します

en: shadowing library function `%s'
ja: ライブラリ関数 `%s' を覆い隠します

en: shared and mdll are not compatible
ja: shared と mdll とは共存できません

en: shift count >= width of type
ja: シフト回数 >= 型の幅となっています

en: shift count is negative
ja: シフト回数が負の値です

en: short, signed or unsigned invalid for `%s'
ja: short, 符合つきまたは符合なしは `%s' にとって無効です

en: signed and unsigned given together for `%s'
ja: 符合付きと符合無しが `%s' に対して一緒に与えられています

en: signed and unsigned type in conditional expression
ja: 条件式に符合付き型と符合無し型とがあります

en: sigof type specifier
ja: 型指定子の sigof です

en: size in array new must have integral type
ja: 配列 new でのサイズは完全な型を持たねばなりません

en: size of `%s' is %d bytes
ja: `%s' のサイズが %d バイトです

en: size of `%s' is larger than %d bytes
ja: `%s' のサイズが %d バイトより大きくなっています

en: size of array `%s' has non-integer type
ja: 配列 `%s' の大きさは非整数型

en: size of array `%s' is negative
ja: 配列 `%s' の大きさが負です

en: size of array `%s' is too large
ja: 配列 `%s' の大きさが大きすぎます

en: size of return value of `%s' is %u bytes
ja: `%s' の戻り値のサイズが %u バイトです

en: size of return value of `%s' is larger than %d bytes
ja: `%s' の戻り値のサイズが %d バイトよりも大きくなります

en: size of variable `%s' is too large
ja: 変数 `%s' のサイズが大きすぎます

en: sizeof applied to a bit-field
ja: sizeof がビットフィールドに適用されました

en: sorry, not implemented: #pragma align NAME=SIZE
ja: 残念、実装されていません: #pragma align NAME=SIZE

en: sorry, not implemented: #pragma noalign NAME
ja: 残念、実装されていません: #pragma noalign NAME

en: spec file has no spec for linking
ja: spec ファイルにリンクに関する spec がありません

en: spec is '%s'
ja: spec は '%s' です

en: specs %%include syntax malformed after %ld characters
ja: specs の %ld 文字目以降の %%include の書式が変です

en: specs %%rename syntax malformed after %ld characters
ja: specs の %ld 文字目以降の %%rename の書式が変です

en: specs %s spec was not found to be renamed
ja: spec ファイル %s に名前を変更する spec が見つかりませんでした

en: specs file malformed after %ld characters
ja: %ld 文字の後におかしな spec ファイル

en: specs unknown %% command after %ld characters
ja: spec ファイル中の %ld 文字の後に不明な %% コマンド

en: spurious trailing `%%' in format
ja: フォーマットに `%%' の痕跡らしきものがあります

en: stack limit expression is not supported
ja: スタック制限式を受け付けません

en: stack limits not supported on this target
ja: スタック制限はこのターゲットでは実装されていません

en: stack underflow - dup* operation
ja: スタックアンダーフロー - dup* 操作

en: static `%s' cannot be declared `mutable'
ja: static `%s' を mutable として宣言できません

en: static access to object of type `id'
ja: `id' 型のオブジェクトに体する静的アクセスです

en: static declaration for `%s' follows non-static
ja: `%s' は非 static の後で static 宣言されています

en: static variable `%s' is marked dllimport
ja: 静的変数 `%s' は dllimport とマークされています

en: storage class `auto' invalid for function `%s'
ja: 関数 `%s' に対する記憶クラス `auto' は無効です

en: storage class `inline' invalid for function `%s' declared out of global scope
ja: 大域スコープ外の関数 `%s' に対する記憶クラス `inline' は無効です

en: storage class `register' invalid for function `%s'
ja: 関数 `%s' に対する記憶クラス `register' は無効です

en: storage class `static' invalid for function `%s' declared out of global scope
ja: 大域スコープ外の関数 `%s' に対する記憶クラス `static' は無効です

en: storage class specified for %s `%s'
ja: %s に対する記憶クラス指定子 `%s'

en: storage class specified for parameter `%s'
ja: 仮引数 `%s' で指定された記憶クラス

en: storage class specified for structure field `%s'
ja: 構造体フィールド `%s' に指定された記憶クラス

en: storage class specified for typename
ja: 型名に対して指定された記憶クラス

en: storage class specifier `%s' not allowed after struct or class
ja: 記憶クラス指定子 `%s' は struct や class の後には使えません

en: storage class specifiers invalid in friend function declarations
ja: friend 関数宣言内の記憶クラス指定子は無効です

en: storage class specifiers invalid in parameter declarations
ja: 仮引数宣言の中の記憶クラス指定子は無効です

en: storage size of `%s' isn't constant
ja: `%s' の領域サイズが一定ではありません

en: storage size of `%s' isn't known
ja: `%s' の領域サイズがわかりません

en: stray '%c' in program
ja: プログラムとして逸脱した文字 '%c'

en: stray '\%o' in program
ja: プログラムとして逸脱した文字 '\%o'

en: strftime formats cannot format arguments
ja: strftime フォーマットは引数をフォーマットできません

en: string length `%d' is greater than the length `%d' ISO C%d compilers are required to support
ja: 文字列長 `%d' は、長さ `%d' (ISO C%d コンパイラのサポート要件)より大きくなっています

en: string section missing
ja: 文字列セクションを欠いています

en: struct
ja: 構造体

en: struct type value used where scalar is required
ja: スカラーが必要な場所に構造体型の値が使われました

en: structure
ja: 構造体

en: subscript has type `char'
ja: 添字が `char' 型をもちます

en: subscript missing in array reference
ja: 配列参照での添字を欠いています

en: subscripted value is neither array nor pointer
ja: 添字をつけられた値が配列でもポインタでもありません

en: subscripting array declared `register'
ja: `register' と宣言された配列に添字をつけようとしています

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
ja: インデントされた # がある古い C からは #%s を隠すことをお勧めします

en: suggest not using #elif in traditional C
ja: 古い C では #elif を使わない方がいいです

en: suggest parentheses around && within ||
ja: || と共に使われる && の周りでは括弧をつけることをお勧めします

en: suggest parentheses around + or - in operand of &
ja: & 演算子の周りの + や - の周りには括弧をつけることをお勧めします

en: suggest parentheses around + or - inside shift
ja: シフト中の + や - の周りでは括弧をつけることをお勧めします

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of ^
ja: 計算が ^ 演算子の項となる場合には括弧をつけることをお勧めします

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of |
ja: 計算が | 演算子の項となる場合には括弧をつけることをお勧めします

en: suggest parentheses around assignment used as truth value
ja: 真偽値として使われる代入のまわりでは、丸括弧の使用をお勧めします

en: suggest parentheses around comparison in operand of &
ja: 比較が & 演算子の項となる場合には括弧をつけることをお勧めします

en: suggest parentheses around comparison in operand of ^
ja: 計算が ^ 演算子の項となる場合には括弧をつけることをお勧めします

en: suggest parentheses around comparison in operand of |
ja: 比較が | 演算子の項となる場合には括弧をつけることをお勧めします

en: switch -mcpu=%s conflicts with -march= switch
ja: -mcpu=%s スイッチは -march= スイッチと競合します

en: switch quantity not an integer
ja: switch の内容が整数ではありません

en: syntax error
ja: 文法エラー

en: syntax error at '%s' token
ja: '%s' トークンの所で文法エラー

en: syntax error: cannot back up
ja: 文法エラー: 追随できません

en: taking address of temporary
ja: 一時オブジェクトのアドレスを取ろうとしています

en: target CPU does not support APCS-26
ja: ターゲット CPU は APCS-26 をサポートしません

en: target CPU does not support APCS-32
ja: ターゲット CPU は APCS-32 をサポートしません

en: target CPU does not support interworking
ja: ターゲット CPU は interworking をサポートしません

en: template type parameters must use the keyword `class' or `typename'
ja: テンプレート型仮引数には `class' や `typename' 予約語を使わねばなりません

en: the ` ' printf flag
ja: printf の ` ' フラグ

en: the `!' strfmon flag
ja: strfmon の `!' フラグ

en: the `#' printf flag
ja: printf の `#' フラグ

en: the `#' strftime flag
ja: strftime の `#' フラグ

en: the `'' printf flag
ja: printf の `'' フラグ

en: the `'' scanf flag
ja: scanf の `'' フラグ

en: the `(' strfmon flag
ja: strfmon の `(' フラグ

en: the `+' printf flag
ja: printf の `+' フラグ

en: the `+' strfmon flag
ja: strfmon の `+' フラグ

en: the `-' printf flag
ja: printf の `-' フラグ

en: the `-' strfmon flag
ja: strfmon の `-' フラグ

en: the `-' strftime flag
ja: strftime の `-' フラグ

en: the `0' printf flag
ja: printf の `0' フラグ

en: the `0' strftime flag
ja: strftime の `^' フラグ

en: the `E' strftime modifier
ja: strftime の `E' 修飾子

en: the `I' printf flag
ja: printf の `I' フラグ

en: the `I' scanf flag
ja: scanf の `I' フラグ

en: the `O' modifier
ja: the `O' 修飾子

en: the `O' strftime modifier
ja: strftime の `O' 修飾子

en: the `^' strfmon flag
ja: strfmon の `^' フラグ

en: the `^' strftime flag
ja: strftime の `^' フラグ

en: the `_' strftime flag
ja: strftime の `_' フラグ

en: the `a' scanf flag
ja: scanf の `a' フラグ

en: the conditional began here
ja: その条件はここから始まります

en: the m210 does not have little endian support
ja: m210 はリトルエンディアンサポートを行なえません

en: the only valid combination is `long double'
ja: 唯一の有効な組合わせは `long double' です

en: third argument of `%s' should probably be `char **'
ja: `%s' の第三引数はおそらく `char **' とすべきでしょう

en: this function may return with or without a value
ja: この関数は値を返したり返さなかったりするでしょう

en: this is a previous declaration
ja: 前方での `%s' の宣言

en: this is the first default label
ja: これが最初の default ラベルです

en: this is the first entry overlapping that value
ja: これがその値と重複した最初の項目です

en: this is the location of the previous definition
ja: ここが以前の宣言がある位置です

en: this target machine does not have delayed branches
ja: このターゲットマシンは遅延分岐を持っていません

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
ja: %s での時間: %ld.%06ld (%ld%%)

en: too few arguments for format
ja: フォーマットへの引数が少なすぎます

en: too few arguments to function
ja: 関数への引数が少なすぎます

en: too few arguments to function `%s'
ja: 関数 `%s' への引数が少なすぎます

en: too many alternatives in `asm'
ja: `asm' 中の代替キーワードが多すぎます

en: too many arguments for format
ja: フォーマットへの引数が多すぎます

en: too many arguments to function
ja: 関数に対する引数が多すぎます

en: too many arguments to function `%s'
ja: 関数 `%s' に対する引数が多すぎます

en: too many arguments to function `va_start'
ja: `va_start' に対する引数が多すぎます

en: too many initialization functions required
ja: 必要とされる初期化関数の数が多すぎます

en: too many input files
ja: 入力ファイルが多すぎます

en: top-level declaration of `%s' specifies `auto'
ja: `%s' のトップレベルの宣言が `auto' を指定します

en: traditional C ignores #%s with the # indented
ja: 古い C では、インデントされた # の #%s を無視します

en: traditional C rejects automatic aggregate initialization
ja: 古い C では自動的な集合体の初期化を拒絶します

en: traditional C rejects initialization of unions
ja: 古い C は共用体の初期を拒絶します

en: traditional C rejects string concatenation
ja: 古い C では文字列結合を拒否します

en: traditional C rejects the unary plus operator
ja: 古い C では単項プラス演算子を拒否します

en: trap mode not supported for VAX floats
ja: VAX 浮動小数ではトラップモードを利用できません

en: trigraph ??%c converted to %c
ja: トライグラフ ??%c は %c に変換されました

en: trigraph ??%c ignored
ja: トライグラフ ??%c は無視されました

en: try reducing the number of local variables
ja: ローカル変数の数を削減してみてください

en: two or more data types in declaration of `%s'
ja: `%s' の宣言に二つ以上のデータ型が指定されました

en: two types specified in one empty declaration
ja: 一つの空の宣言中に、二つの型が指定されています

en: type defaults to `int' in declaration of `%s'
ja: `%s' の宣言で型がデフォルトの `int' とされました

en: type mismatch in conditional expression
ja: 条件式での型の組合わせが適合しません

en: type mismatch with previous external decl
ja: 型が前方の外部宣言と一致しません

en: type mismatch with previous implicit declaration
ja: 型が前方の暗黙の宣言と一致しません

en: type name expected before `&'
ja: `&' の前に型の名前があるべきです

en: type name expected before `*'
ja: `*' の前に型の名前があるべきです

en: type of `%s' defaults to `int'
ja: `%s' の型をデフォルトの `int' とします

en: type of formal parameter %d is incomplete
ja: 正式な仮引数 %d の型が不完全です

en: type qualifier `%s' not allowed after struct or class
ja: 型修飾子 `%s' は struct や class の後には使えません

en: type qualifiers for `%s' conflict with previous decl
ja: `%s' の型修飾子が前方の宣言と矛盾します

en: type qualifiers ignored on function return type
ja: 関数戻り値の型修飾子は無視されました

en: type size can't be explicitly evaluated
ja: 型の大きさは明示的に評価されるものではありえません

en: type specifier `%s' not allowed after struct or class
ja: 型指定子 `%s' は struct や class の後には使えません

en: type specifier omitted for parameter
ja: 型指定子は仮引数用に省略されました

en: type to vector delete is neither pointer or array type
ja: ベクトル型の delete ですが、ポインタでも配列型でもありません

en: typedef declaration invalid in parameter declaration
ja: 仮引数宣言の中の typedef 宣言は無効です

en: types are not quite compatible
ja: 型は全く互換がありません

en: unable to call pointer to member function here
ja: ここではメンバ関数ポインタ呼び出しができません

en: unable to mmap file '%s'
ja: ファイル '%s' を mmap できません

en: unable to open dynamic dependency '%s'
ja: 動的依存関係 '%s' を開けません

en: unable to open file '%s'
ja: ファイル '%s' を open できません

en: unable to stat file '%s'
ja: ファイル '%s' を stat できません

en: undefined or invalid # directive
ja: 未定義又は不正な # ディレクティブです

en: undefining "%s"
ja: "%s" を undef します

en: union
ja: 共用体

en: union cannot be made transparent
ja: 共用体を透過的にできません

en: union type value used where scalar is required
ja: スカラーが必要な場所に共用体型の値が使われました

en: universal-character-name '\U%08x' not valid in identifier
ja: ユニバーサル文字名 `\U%08x' は識別子の中では有効ではありません

en: universal-character-name '\u%04x' not valid in identifier
ja: ユニバーサル文字名 `\u%04x' は識別子の中では有効ではありません

en: universal-character-name on EBCDIC target
ja: EBCDIC のターゲットで `%c' にユニバーサルキャラクタ名が使われました

en: unknown array size in delete
ja: delete での配列サイズが不明です

en: unknown conversion type character 0x%x in format
ja: フォーマット内に不明な型変換文字 0x%x があります

en: unknown conversion type character `%c' in format
ja: フォーマット内に不明な型変換文字 `%c' があります

en: unknown escape sequence '\%c'
ja: 不明なエスケープシーケンス '\%c'

en: unknown escape sequence `\%c'
ja: 不明なエスケープシーケンス `\%c'

en: unknown escape sequence: `\' followed by char code 0x%x
ja: 不明なエスケープシーケンス: `\' の後に文字コード 0x%x

en: unknown field `%s' specified in initializer
ja: 不明なフィールド `%s' が初期化子で指定されました

en: unknown machine mode `%s'
ja: 不明なマシンモード `%s'

en: unknown opcode %d@pc=%d during verification
ja: 不明な opcode %d@pc=%d を検証中に発見しました

en: unknown register name `%s' in `asm'
ja: `asm' 中に不明なレジスタ名 `%s' があります

en: unknown register name: %s
ja: 不明なレジスタ名です: %s

en: unknown set constructor type
ja: 不明な設定済コンストラクタ型です

en: unknown {de,en}code_mach_o_hdr return value %d
ja: 不明な {de,en}code_mach_o_hdr 戻り値 %d

en: unnamed struct/union that defines no instances
ja: 無名構造体/共用体が、そのインスタンスを定義していません

en: unnamed variable or field declared void
ja: 無名変数やフィールドが void と宣言されました

en: unordered comparison on non-floating point argument
ja: 非浮動小数点引数での順序付けられない比較です

en: unrecogized wide sub-instruction
ja: 認識できない wide sub 命令です

en: unrecognized format specifier
ja: 認識できないフォーマット指定子

en: unrecognized gcc debugging option: %c
ja: 認識できない gcc デバッグオプション: %c

en: unrecognized option `-%s'
ja: 認識不能なオプション `-%s'

en: unrecognized register name `%s'
ja: 認識できないレジスタ名 `%s'

en: unregistered operator %s
ja: 登録されていない演算子 %s です

en: unsupported arg to `__builtin_frame_address'
ja: サポートされていない `__builtin_frame_address' への引数です

en: unsupported arg to `__builtin_return_address'
ja: サポートされていない `__builtin_return_address' へ引数です

en: unsupported version
ja: サポートされていないバージョンです

en: unsupported wide integer operation
ja: サポートされていないワイド整数演算

en: unterminated #%s
ja: 終端のない #%s

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
ja: 終端されていない引数リストがマクロ "%s" を起動しようとしました

en: unterminated comment
ja: 終端されていないコメント

en: unterminated format string
ja: 終端されていないフォーマット文字列

en: unused arguments in $-style format
ja: $-式のフォーマットで未使用の引数があります

en: unused parameter `%s'
ja: 引数 `%s' が未使用です

en: unused variable `%s'
ja: 変数 `%s' は使われませんでした

en: use -gdwarf -g%d for DWARF v1, level %d
ja: -gdwarf -g%d を使用 (DWARF v1, レベル %d)

en: use -gdwarf-2   for DWARF v2
ja: -gdwarf-2 を使用 (DWARF v2)

en: use of %s and %s together in %s format
ja: %s と %s とを %s フォーマットの中で使っています

en: use of %s and %s together with `%%%c' %s format
ja: %s と %s とを `%%%c' %s フォーマットと一緒に使っています

en: use of `%s' in template
ja: テンプレート内で `%s' を使用しています

en: use of `%s' in template type unification
ja: テンプレート型統一中 `%s' が使用されました

en: use of `%s' length modifier with `%c' type character
ja: `%s' 長さ修飾子を `%c' 型変換文字と一緒に使っています

en: use of old-style cast
ja: 古いスタイルのキャストを使用しています

en: useless keyword or type name in empty declaration
ja: 空の宣言の中に、無意味なキーワード又は型名があります

en: using both @FILE with multiple files not implemented
ja: @FILE での複数ファイルの使用は実装されていません

en: value of -mfixed-range must have form REG1-REG2
ja: -mfixed-range の値は REG1-REG2 形式を持たねばなりません

en: varargs function cannot be inline
ja: 可変引数関数は inline にできません

en: variable `%s' declared `inline'
ja: 変数 `%s' が `inline' と宣言されました

en: variable `%s' has initializer but incomplete type
ja: 変数 `%s' には初期化子がありますが、不完全型です

en: variable `%s' might be clobbered by `longjmp' or `vfork'
ja: 変数 `%s' は `longjmp' や `vfork' によって酷いことになる可能性があります

en: variable or field `%s' declared void
ja: 変数または領域 `%s' は void と宣言されています

en: variable or field declared void
ja: 変数またはフィールドが void と宣言されました

en: variable-size type declared outside of any function
ja: 変数サイズ型が関数の外側で宣言されました

en: variable-sized object may not be initialized
ja: 可変長オブジェクトは初期化されないことになるでしょう

en: verification error at PC=%d
ja: 検証エラー (PC=%d)

en: virtual functions cannot be friends
ja: 仮想関数は friend にできません

en: virtual non-class function `%s'
ja: virtual な非クラス関数 `%s'

en: virtual outside class declaration
ja: クラス宣言の外側で virtual 指定しています

en: void value not ignored as it ought to be
ja: void の値が本来の意味通りに無視されませんでした

en: volatile register variables don't work as you might wish
ja: volatile register 変数は意図したようには動作しません

en: warning:
ja: 警告:

en: weak declaration of `%s' must be public
ja: `%s' の weak 宣言は public でなければなりません

en: weak declaration of `%s' must precede definition
ja: `%s' の weak 宣言は定義よりも先になければなりません

en: where case label appears here
ja: case ラベルが現れたのはここです

en: width of `%s' exceeds its type
ja: `%s' の幅はその型のサイズを超えています

en: writing into constant object (arg %d)
ja: 定数オブジェクトに書き込んでいます (引数 %d)

en: writing load commands.
ja: load コマンドを書き込みます。

en: writing through null pointer (arg %d)
ja: null ポインタを書き込んでいます (引数 %d)

en: wrong number of arguments specified for `%s' attribute
ja: `%s' 属性に指定された引数の個数が間違っています

en: wrong type argument to abs
ja: abs への引数の型が間違っています

en: wrong type argument to bit-complement
ja: ビット反転への引数の型が間違っています

en: wrong type argument to conjugation
ja: 複素共役(~)への引数の型が間違っています

en: wrong type argument to unary exclamation mark
ja: 単項感嘆符(!)への引数の型が間違っています

en: wrong type argument to unary minus
ja: 単項マイナスへの引数の型が間違っています

en: wrong type argument to unary plus
ja: 単項プラスへの引数の型が間違っています

en: wrote %ld bytes, expected %ld, to %s
ja: %ld バイト書込み。%ld (%s へ)書込むはずです

en: zero or negative size array `%s'
ja: `%s' の配列サイズがゼロ又は負です

en: zero size array reserves no space
ja: サイズゼロの配列は空間を確保しません

en: zero width for bit-field `%s'
ja: ビットフィールド `%s' の幅が 0 です

en: zero width in %s format
ja: %s で幅 0 のフォーマットです
