glade 0.6.3 - en to ja translation catalogue (1208 entries)

en:  errors opening project file:
ja: プロジェクトファイルのオープンでエラー

en: %s signals
ja: %s シグナル

en: /*
     * Initial main.c file generated by Glade. Edit as required.
     * Glade will not overwrite this file.
     */
ja: /*
     * Gladeの作成した初期main.cファイルです. 編集が必要です.
     * Gladeはこのファイルを上書きしません.
     */

en: /*
     * Translatable strings file generated by Glade.
     * Add this file to your project's POTFILES.in.
     * DO NOT compile it as part of your application.
     */
ja: /*
     * Gladeによって生成された翻訳文字列です.
     * このファイルをあなたのプロジェクトのPOTFILES.inに加えてください.
     * あなたのアプリケーションの一部としてコンパイルしないでください.
     */

en: 24 Hour Format:
ja: 24時間フォーマット:

en: <untitled>
ja: <名称未設定>

en: About
ja: 情報

en: About...
ja: GLADEについて...

en: Accelerator
ja: ショートカット

en: Accelerator:
ja: ショートカット:

en: Accelerators
ja: ショートカット

en: Accelerators:
ja: ショートカット:

en: Active
ja: アクティブ

en: Active:
ja: アクティブ:

en: Activity Mode:
ja: 動作モード:

en: Add
ja: 追加

en: Add Alignment
ja: アライメントの追加

en: Add Event Box
ja: イベントボックスの追加

en: Add Finish Page
ja: 最終ページ追加

en: Add Scrolled Window
ja: スクロールドウィンドウ追加

en: Add Separator
ja: セパレータ追加

en: Add Start Page
ja: 開始ページ追加

en: Add a new item below the selected item.
ja: 選択しているアイテムの下に新しいアイテムを追加します.

en: Add a separator below the selected item.
ja: 選択しているアイテムの下に新しいアイテムを追加します.

en: Add dock band on bottom
ja: 末尾にドッグを追加

en: Add dock band on left
ja: 左ににドッグを追加

en: Add dock band on right
ja: 右ににドッグを追加

en: Add dock band on top
ja: 先頭にドッグを追加

en: Add dock item after
ja: 後にドッグアイテムを追加

en: Add dock item before
ja: 前にドッグアイテムを追加

en: Add floating dock item
ja: フローティングドッグを追加

en: Additional information, such as a description of the package and its home page on the web
ja: パッケージの記述やWebのホームページなどの追加情報

en: After
ja: 後

en: After:
ja: 後:

en: Alignment
ja: アライメント

en: Allow Floating:
ja: フロー許可:

en: An optional icon to show on the left of the menu item.
ja: メニューアイテムの左に現れるオプションのアイコン.

en: Anchor:
ja: アンカー:

en: Anti-Aliased:
ja: アンチエイリアス:

en: Any change in X Windows property
ja: X Windows のプロパティに変更があったとき

en: Any change in input focus
ja: 入力フォーカス内で変更があったとき

en: Any change in visibility
ja: 表示に変化があったとき

en: Any change in window structure
ja: ウィンドウ構造に変更があったとき

en: Any key pressed
ja: どれかキーボードのキーを押したとき

en: Any key released
ja: どれかキーボードのキーをはなしたとき

en: Any mouse button pressed
ja: どれかマウスのボタンを押したとき

en: Any mouse button released
ja: どれかマウスのボタンをはなしたとき

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to create a new project?
ja: 新しいプロジェクトを作成していいですか?

en: Are you sure you want to exit?
ja: 本当に終了してもかまいませんか?

en: Area Height:
ja: 領域高:

en: Area Width:
ja: 領域幅:

en: Arrow
ja: 矢印

en: Aspect Frame
ja: アスペクトフレーム

en: Attach
ja: 添付

en: Authors:
ja: 著者:

en: Authors:
ja: 著者:

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Close:
ja: 自動クローズ:

en: Auto Shrink:
ja: 自動縮小:

en: Back
ja: 戻る

en: Back. Color:
ja: 背景色:

en: Back. Pixmap:
ja: 背景のピックスマップ:

en: Background color
ja: 背景のカラー

en: Background:
ja: 背景:

en: Backup Source Files
ja: バックアップソースファイル名

en: Base color
ja: 基本のカラー

en: Base:
ja: ベース:

en: Basic Options:
ja: 基本設定:

en: Best
ja: 最高

en: Blank
ja: 空白

en: Bold
ja: ボールド

en: Book Blue
ja: 青い本

en: Book Green
ja: 緑の本

en: Book Open
ja: 開いた本

en: Book Red
ja: 赤い本

en: Book Yellow
ja: 黄色い本

en: Border Width:
ja: ボーダー幅:

en: Bottom
ja: 末尾

en: Browse...
ja: 参照...

en: Build
ja: 作成

en: Build Insensitive:
ja: 無反応用作成:

en: Build the Source Code
ja: ソースコード書出し...

en: Button
ja: ボタン

en: Button Relief:
ja: ボタン枠

en: C Options
ja: Cオプション

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Can Default:
ja: ディフォルト可能:

en: Can Focus:
ja: フォーカス可能:

en: Can't delete any children.
ja: いかなる子も削除できません.

en: Cancel
ja: 取消

en: Case Sensitive:
ja: 大小区別:

en: Cell X:
ja: セル水平位置:

en: Cell Y:
ja: セル垂直位置:

en: Center
ja: 中揃え

en: Character data expected
ja: 文字データではありません

en: Check
ja: チェック

en: Check Button
ja: チェックボタン

en: Check Menu Item
ja: メニューアイテムにチェックをつける

en: Class id missing
ja: クラスidがありません

en: Class unknown
ja: 不明なクラスです

en: Class:
ja: クラス:

en: Clear
ja: クリア

en: Climb Rate:
ja: 増加の割合:

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Clock
ja: 時計

en: Close
ja: 閉じる

en: Col Spacing:
ja: 列の間隔:

en: Col Span:
ja: 占有する列:

en: Color Select
ja: カラー選択

en: Color Selection
ja: カラー選択

en: Color Selection Dialog
ja: カラー選択ダイアログ

en: Color:
ja: カラー:

en: Columned List
ja: コラムリスト

en: Columned Tree
ja: コラムツリー

en: Columns:
ja: 列:

en: Combo Box
ja: コンボボックス

en: Comments:
ja: コメント:

en: Common
ja: 共通

en: Convert
ja: 変換

en: Convert to ordinary button
ja: 普通のボタンに変換

en: Copy
ja: コピー

en: Copy All
ja: すべてコピー

en: Copyright:
ja: 著作権:

en: Couldn't access directory:
      %s
ja: ディレクトリにアクセスできません:
      %s

en: Couldn't access file:
      %s
ja: ファイルにアクセスできません:
      %s

en: Couldn't add new widget.
ja: 新規ウィジェットを追加できません.

en: Couldn't append to file:
      %s
ja: ファイルに追加できません:
      %s

en: Couldn't create directory:
      %s
ja: ディレクトリが作れません:
      %s

en: Couldn't create file:
      %s
ja: ファイルを作れません:
      %s

en: Couldn't create pixmap from file
ja: ファイルからpixmapが作れません

en: Couldn't create pixmap from file
ja: ファイルからピックスマップが作れません

en: Couldn't create pixmap from file:
ja: ファイルからpixmapが作れません:

en: Couldn't delete widget.
ja: ウィジェットを削除できません.

en: Couldn't insert GtkAlignment widget.
ja: GtkAlignmentウィジェットを挿入できません.

en: Couldn't insert GtkEventBox widget.
ja: GtkEventBoxウィジェットを挿入できません.

en: Couldn't insert GtkScrolledWindow widget.
ja: GtkScrolledWindowウィジェットを挿入できません.

en: Couldn't insert a GtkScrolledWindow widget.
ja: GtkScrolledWindowウィジェットを挿入できません.

en: Couldn't insert a GtkViewport widget.
ja: GtkViewportウィジェットを挿入できません.

en: Couldn't load font
ja: フォントのロードができません:

en: Couldn't load image from file
ja: ファイルからイメージが作れません

en: Couldn't load image from file
ja: ファイルからイメージが作れません

en: Couldn't load pixmap
ja: ピックスマップのロードができません:

en: Couldn't open directory:
      %s
ja: ディレクトリを開けません:
      %s

en: Couldn't open file.
ja: ファイルを開けません

en: Couldn't open file:
      %s
ja: ファイルを開けません:
      %s

en: Couldn't remove GtkAlignment widget.
ja: GtkAlignmentウィジェットを消去できません.

en: Couldn't remove GtkEventBox widget.
ja: GtkEventBoxウィジェットを消去できません.

en: Couldn't remove GtkScrolledWindow widget.
ja: GtkScrolledWindowウィジェットを消去できません.

en: Couldn't rename file:
      %s
    to:
      %s
ja: ファイルの名前を変えられません:
      %s
    変更後:
      %s

en: Create a new file
ja: 新しいファイルを作る

en: Create a new project
ja: 新しいプロジェクトを作る

en: Creation Function:
ja: 作成関数:

en: Curve
ja: カーブ

en: Custom Widget
ja: カスタムウィジェット

en: Cut
ja: カット

en: DO NOT EDIT THIS FILE - it is generated by Glade.
ja: 編集禁止! - このファイルはGladeによって生成されています.

en: DSN Configurator
ja: DSN設定

en: Data
ja: データ

en: Data expected
ja: データがありません

en: Data label
ja: データラベル

en: Data-bound combo
ja: データ領域コンボ

en: Data-bound entry
ja: データ領域エントリ

en: Data-bound grid
ja: データ領域グリッド

en: Data-bound list
ja: データ領域リスト

en: Data:
ja: データ:

en: Database Browser
ja: データベースブラウザ

en: Database Dataset
ja: データベース・データセット

en: Database Icon List
ja: データベース・アイコンリスト

en: Database designer
ja: データベースデザイナ

en: Database error dialog
ja: データベースエラーダイアログ

en: Database error viewer
ja: データベースエラービューア

en: Database export
ja: データベース書き出し

en: Database log viewer
ja: データベースログビューア

en: Database login dialog
ja: データベースログインダイアログ

en: Database login widget
ja: データベースログインウィジェット

en: Database report
ja: データベース報告

en: Day Names:
ja: 曜日名:

en: Default Border:
ja: 標準ボーダー幅:

en: Default Height:
ja: 標準高:

en: Default IPad X:
ja: 標準内部Xパッド:

en: Default IPad Y:
ja: 標準内部Yパッド:

en: Default Pad X:
ja: 標準Xパッド:

en: Default Pad Y:
ja: 標準Yパッド:

en: Default Width:
ja: 標準幅:

en: Defines the signals to emit when keys are pressed
ja: キーが押された際に発行するシグナルの設定

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Column
ja: 列を削除

en: Delete Page
ja: ページの削除

en: Delete Row
ja: 行を削除

en: Delete the current item
ja: 現在のアイテムを消去します

en: Delete the selected widget
ja: 選択したウィジェットを削除する

en: Description
ja: 説明

en: Dial
ja: ダイアル

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Digits:
ja: 小数の桁数:

en: Direction:
ja: 方向:

en: Directory:
ja: ディレクトリ:

en: Dither:
ja: ディザ:

en: Dots
ja: 点

en: Down
ja: 下

en: Drawing Area
ja: ドローイングエリア

en: Druid
ja: ドルイド

en: Druid Finish Page
ja: ドルイド最終ページ

en: Druid Standard Page
ja: ドルイド標準ページ

en: Druid Start Page
ja: ドルイド開始ページ

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Menu
ja: メニュー編集

en: Edit Menus...
ja: メニューの編集...

en: Edit the project options
ja: プロジェクトの設定を編集する

en: Edit...
ja: 編集...

en: Editable:
ja: 編集可能:

en: Enable Gnome DB Support
ja: Gnome DB サポート

en: Enable Gnome Support
ja: Gnomeサポート

en: End tag expected
ja: Endタグがありません

en: Error
ja: エラー

en: Error opening file
ja: ファイルオープンエラー

en: Error opening project.
ja: プロジェクトオープンエラー

en: Error reading file
ja: ファイル読込みエラー

en: Error reading from file:
      %s
ja: ファイル読み取りエラー:
      %s

en: Error running eglade to generate the Eiffel source code.
    Check that you have eglade installed and that it is in your PATH.
ja: Eiffelソースコード作成のためのeglade実行エラー.
    egladeがインストールされているか, PATHが通っているかチェックしてください.

en: Error running gate to generate the Ada95 source code.
    Check that you have gate installed and that it is in your PATH.
ja: Ada95ソースコード作成のためのgate実行エラー.
    gateがインストールされているか, PATHが通っているかチェックしてください.

en: Error running glade-- to generate the C++ source code.
    Check that you have glade-- installed and that it is in your PATH.
ja: C++ソースコード作成のためのglade--実行エラー.
    glade--がインストールされているか, PATHが通っているかチェックしてください.

en: Error running glade2perl to generate the Perl source code.
    Check that you have glade2perl installed and that it is in your PATH.
ja: Perlソースコード作成のためのglade2perl実行エラー.
    glade2perlがインストールされているか, PATHが通っているかチェックしてください.

en: Error saving project
ja: プロジェクト保存エラー

en: Error saving project.
ja: プロジェクト保存エラー.

en: Error writing XML file
ja: XMLファイル書き出しエラー

en: Error writing file
ja: ファイル書き出しエラー

en: Error writing source.
ja: ソース書込みエラー.

en: Error writing to file:
      %s
ja: ファイル書き出しエラー:
      %s

en: Errors opening project file
ja: プロジェクトファイルのオープンでエラー

en: Errors writing source code
ja: ソース書込みエラー

en: Event Box
ja: イベントボックス

en: Event Mask
ja: イベントマスク

en: Events:
ja: イベント:

en: Example output from GnomeLess widget.
ja: GnomeLess ウィジェットの出力例.

en: Exclusive:
ja: 独占:

en: Exec
ja: 実行

en: Exit
ja: 終了

en: Exit Glade
ja: Gladeの終了

en: Expand:
ja: 拡張

en: Ext.Events:
ja: 拡張イベント:

en: Fastest
ja: 最速

en: File
ja: ファイル

en: File Ops.:
ja: ファイル操作:

en: File Output Options:
ja: ファイル出力設定:

en: File Selection Dialog
ja: ファイル選択ダイアログ

en: File:
ja: ファイル:

en: Fill X:
ja: X方向の領域埋め:

en: Fill Y:
ja: Y方向の領域埋め:

en: Fill:
ja: 領域埋め

en: First
ja: 最初

en: Fixed Month:
ja: 月の固定

en: Fixed Positions
ja: 位置の固定

en: Focus Target:
ja: フォーカス対象:

en: Font
ja: フォント

en: Font Selection
ja: フォント選択

en: Font Selection Dialog
ja: フォント選択ダイアログ

en: Font:
ja: フォント:

en: For cursors in XInput-aware programs
ja: XInput対応プログラムのカーソルのため

en: Foreground color
ja: 前景のカラー

en: Foreground:
ja: 前景:

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Forward
ja: 次

en: Forward Mail
ja: メールの転送

en: Frame
ja: フレーム

en: G L A D E
    
    A User Interface Builder for GTK+ and GNOME
    
    Version %s
    
    By
    Damon Chaplin
    Martijn van Beers
    
    Email: damon@ximian.com
    Home Page: http://glade.gnome.org
ja: G L A D E
    
    GTK+とGNOMEのユーザ・インタフェース・ビルダ
    
    バージョン %s
    
    作者
    Damon Chaplin
    Martijn van Beers
    
    メールアドレス: damon@ximian.com
    ホームページ: http://glade.gnome.org

en: GNOME-DB Application window
ja: GNOME-DBアプリケーションウィンドウ

en: GTK+ Additional
ja: GTK+ 追加

en: GTK+ Basic
ja: GTK+ 基本

en: GTK+ GUI builder
ja: GTK+/GNOME用 GUIビルダ

en: Gamma Curve
ja: ガンマカーブ

en: General
ja: 一般

en: General Options:
ja: 一般設定

en: Gettext Support
ja: Gettext サポート

en: Glade Home Page
ja: Gladeホームページ

en: Glade is a User Interface Builder for GTK+ and GNOME.
ja: GladeはGTK+とGNOME用のユーザインタフェースビルダーです.

en: Gnome About Dialog
ja: Gnome About ダイアログ

en: Gnome Animator
ja: Gnomeアニメーター

en: Gnome Application Bar
ja: Gnomeアプリケーションバー

en: Gnome Application Window
ja: Gnomeアプリケーションウィンドウ

en: Gnome Calculator
ja: Gnome電卓

en: Gnome Color Picker
ja: Gnomeカラーピッカー

en: Gnome Dialog Box
ja: Gnomeダイアログボックス

en: Gnome Dock
ja: Gnomeドッグ

en: Gnome Dock Item
ja: Gnomeドッグアイテム

en: Gnome Entry
ja: Gnomeエントリ

en: Gnome File Entry
ja: Gnomeファイルエントリー

en: Gnome Font Picker
ja: Gnomeフォント選択

en: Gnome HRef Link Button
ja: Gnome Href リンクボタン

en: Gnome Help Support
ja: Gnome Help サポート

en: Gnome Icon Entry
ja: Gnomeアイコンエントリ

en: Gnome Less
ja: Gnomeレス

en: Gnome Message Box
ja: Gnomeメッセージボックス

en: Gnome Paper Selector
ja: Gnome用紙選択

en: Gnome Pixmap
ja: Gnomeピックスマップ

en: Gnome Stock Pixmap
ja: Gnome既成ピックスマップ

en: GnomeCanvas
ja: Gnomeキャンバス

en: GnomeDateEdit
ja: Gnome日付編集

en: GnomeDockItem widgets can only be pasted into a GnomeDock.
ja: GnomeドッグアイテムウィジェットはGnomeドッグにのみ貼付けられます.

en: GnomeNumberEntry
ja: Gnome数字エントリ

en: GnomePixmapEntry
ja: Gnomeピックスマップエントリ

en: Grid
ja: グリッド

en: Grid Options
ja: グリッド設定

en: Grid Style:
ja: グリッドのスタイル:

en: Group
ja: グループ

en: Group:
ja: グループ:

en: Grow:
ja: 拡大:

en: Gutter Size:
ja: 溝の幅:

en: H Int. Padding:
ja: 水平内部パディング:

en: H Max:
ja: 水平最大値:

en: H Min:
ja: 水平最小値:

en: H Padding:
ja: 水平パディング:

en: H Page Inc:
ja: 水平Page増幅:

en: H Page Size:
ja: 水平ページ幅:

en: H Policy:
ja: 水平ポリシー:

en: H Step Inc:
ja: 水平Step増幅:

en: H Updates:
ja: 水平方向の更新:

en: H Value:
ja: 水平の値:

en: Handle Box
ja: ハンドルボックス

en: Handle Pos:
ja: ハンドルの位置:

en: Handle Size:
ja: 取手の大きさ:

en: Handler
ja: ハンドラ

en: Handler:
ja: ハンドラ:

en: Has Default:
ja: ディフォルト設定:

en: Has Focus:
ja: フォーカス設定:

en: Header File:
ja: ヘッダーファイル名:

en: Heading:
ja: ヘディング:

en: Height:
ja: 高さ:

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide on Close:
ja: クローズ時隠す:

en: History ID:
ja: 履歴 ID:

en: Home
ja: ホーム

en: Homogeneous:
ja: 均一化:

en: Horizonal Separator
ja: 水平セパレータ

en: Horizontal Box
ja: 水平ボックス

en: Horizontal Button Box
ja: 水平ボタンボックス

en: Horizontal Panes
ja: 水平ペイン

en: Horizontal Ruler
ja: 水平ルーラ

en: Horizontal Scale
ja: 水平スケール

en: Horizontal Scrollbar
ja: 水平スクロールバー

en: Horizontal Snapping:
ja: 水平スナップ:

en: Horizontal Spacing:
ja: 水平スペース:

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Border:
ja: アイコンボーダー:

en: Icon List
ja: アイコンリスト

en: Icon Selection
ja: アイコン選択

en: Icon Width:
ja: アイコン幅:

en: Icon:
ja: アイコン:

en: If a Gnome DB application is to be built
ja: Gnome DB アプリケーションを作成するか

en: If a Gnome application is to be built
ja: Gnome アプリケーションを作成するか

en: If a directory is needed rather than a file
ja: ファイルではなくディレクトリが必要か

en: If a main.c file is output containing a main() function, if it doesn't already exist
ja: まだ存在していなければ, main()関数を含むmain.cファイルを出力します.

en: If a small preview of the pixmap is displayed
ja: ピックスマップの小プレビューを表示するか

en: If an empty value is acceptable, when 'Value In List' is set
ja: 'リストの値'がセットされているとき空の値を許可するか

en: If an insensitive version of the pixmap is built automatically
ja: 無反応状態用のピックスマップを自動的に作成するか

en: If any value entered should be converted according to the locale settings
ja: どうのような値が入力されてもロケールに従い変換されるべきか

en: If arrows can be used to change the value
ja: 矢印キーで値の変更ができるようにするか

en: If arrows work even if the value is not in the list
ja: リストに値がなくとも矢印キーが働くか

en: If copies of old source files are made
ja: 古いソースのコピーを作成するか

en: If files for building the source code are output, including Makefile.am and configure.in, if they don't already exist
ja: Makefile.amとconfigure.inを含むソースコードをコンパイルするためのファイルを出力します

en: If floating dock items are allowed
ja: フロードッグアイテムを許すか

en: If lines are displayed between items
ja: アイテム間に線を表示するか

en: If strings are marked for translation by gettext
ja: gettext による翻訳ができるように文字列をマークするか

en: If support for the Gnome Help system should be included
ja: Gnome Help システムのサポートを含めるか

en: If the alpha channel should be used
ja: アルファチャンネルを使用すべきか

en: If the animation loops, and in what way
ja: アニメーションがループするか, またどの様に再生されるか

en: If the app bar has a progress indicator
ja: アプリケーションがプログレスインジケータを持つか

en: If the app bar has an area for status messages and user input
ja: アプリケーションがステータスメッセージやユーザ入力のためのエリアを持つか

en: If the aspect ratio should be determined by the child
ja: 縦横比が子によって決められるか

en: If the canvas is anti-aliased, to smooth the edges of text and graphics
ja: テキストやグラフィックの端を滑らかにするため, キャンバスでアンチエイリアスを行うか

en: If the check button is initially on
ja: チェックボタンが最初からオンになっているか

en: If the check menu item is initially on
ja: 選択メニューアイテムが最初からオンか

en: If the children should all be the same size
ja: 子をすべて同じ大きさにするか

en: If the children should be the same size
ja: 子の大きさをそろえるか

en: If the column titles are shown
ja: 列のタイトルを表示するか

en: If the day names should be shown
ja: 曜日名を表示するか

en: If the dial can not be changed by the user
ja: ユーザにダイアルを変更できないようにするか

en: If the dialog closes when any button is clicked
ja: ダイアログが何かボタンが押されることで自動的に閉じるか

en: If the dialog is hidden when it is closed, instead of being destroyed
ja: ダイアログを閉じる際, 破壊の代わりにHideを用いるか

en: If the dock item is always the only item in its band
ja: ドッグにとって唯一のドッグアイテムであるか

en: If the dock item is locked in position
ja: ドッグアイテムの場所を固定するか

en: If the dock item is never allowed to be horizontal
ja: ドッグアイテムに横向きになることを許可しない

en: If the dock item is never allowed to be vertical
ja: ドッグアイテムに縦向きになることを許可しない

en: If the dock item is never allowed to float in its own window
ja: ドッグアイテムにフローティングアイテムになるのを許可しない

en: If the file operation buttons are shown
ja: ファイル操作ボタンを表示するか

en: If the file selection dialog should be modal
ja: 選択ダイアログがモーダルか

en: If the font size is shown as part of the font information
ja: フォント情報にサイズが含まれるか

en: If the handler runs after the class function
ja: クラスの関数の後でハンドラを走らせるか

en: If the icon text can be edited by the user
ja: アイコンテキストをユーザが編集できるか

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
ja: Gnomeアイコンリストによってコピーしないのであればアイコンテキストを静的にします

en: If the indicator is always drawn
ja: インジケータをいつも描くか

en: If the initial direction is reversed
ja: 初期方向が反転されるか

en: If the item is initially on.
ja: 最初にアイテムがオンになっているか

en: If the item is right justified (e.g. for a Help menu).
ja: 右に揃えるかどうか (例えば, ヘルプメニュー)

en: If the layout is saved and restored automatically
ja: 自動的にレイアウトを保存するか

en: If the menu item is right-justified
ja: メニューアイテムを右寄せにするか

en: If the month and year should be shown at the top
ja: 上段に年と月を表示するか

en: If the month and year shouldn't be changeable
ja: 年と月が変更できないようにするか

en: If the notebook border is shown, when the tabs are not shown
ja: タブが表示されないとき, ノートブックのボーダーを表示させるか

en: If the notebook tabs are scrollable
ja: ノートブックのタブがスクロールできるか

en: If the notebook tabs are shown
ja: ノートブックのタブを表示させるか

en: If the number of the week should be shown
ja: 週番号を表示するか

en: If the pixmap is scaled
ja: ピックスマップは拡大縮小されるか

en: If the popup menu is enabled
ja: ポップアップメニューが使えるか

en: If the preview expands to fill its allocated area
ja: プレビューが割り当て領域を満たすように拡張するか

en: If the preview is color or grayscale
ja: プレビューがカラーかグレイスケールか

en: If the progress bar should act like the front of Kit's car
ja: プログレスバーの動作を自動車の前面のようにするか

en: If the radio button is initially on
ja: ラジオボタンが最初からオンになっているか

en: If the radio menu item is initially on
ja: ラジオメニューアイテムが最初からオンになっているか

en: If the sample should use dithering to be more accurate
ja: より精密にサンプルにディザを用いるべきか

en: If the scale's value is shown
ja: スケールの値を表示するか

en: If the searching is case sensitive
ja: 大文字・小文字を区別して検索するか

en: If the selected font is used when displaying the font information
ja: フォント情報の表示に選択したフォントが使われるか

en: If the support functions are output
ja: サポート関数が出力されるか

en: If the text can be edited
ja: テキストを編集できるか

en: If the text entered by the user will be shown. When turned off, the text typed in is displayed as asterix characters, which is useful for entering passwords
ja: 入力したテキストを表示するか

en: If the text is wrapped to fit within the width of the label
ja: ラベルの幅にフィットするようにテキストを改行するか

en: If the text should be shown in the progress bar
ja: プログレスバーの中にテキストを表示するか

en: If the time is shown as well as the date
ja: 日にちと同様に時間を表示するか

en: If the time is shown in 24-hour format
ja: 時間を24時間フォーマットで表示するか

en: If the toggle button is initially on
ja: トグルボタンが最初からオンになっているか

en: If the toggle indicator is always shown
ja: トグルインジケータをいつも表示するか

en: If the value is snapped to multiples of the step increment
ja: ステップ増加量の倍数で値がスナップされるか

en: If the value is wrapped at the limits
ja: 両端で値を一回りさせるか

en: If the value must be in the list
ja: 値はリストの中にあらねばならないか

en: If the week should start on Monday
ja: 週の開始を月曜日にするか

en: If the widget can accept the input focus
ja: ウィジェットが入力フォーカスを受け入れるか

en: If the widget can be the default
ja: ウィジェットがディフォルトになれるか

en: If the widget has the input focus
ja: ウィジェットに入力フォーカスが当たっているか

en: If the widget is added to the component's data structure
ja: ウィジェットがコンポーネントのデータ構造に追加されるか

en: If the widget is allocated from the heap rather than from the parent's memory block
ja: 親のメモリブロックではなく、heap に割り当てられるか

en: If the widget is initially visible
ja: ウィジェットが最初から見えるか

en: If the widget is the default
ja: ウィジェットがディフォルトか

en: If the widget responds to input
ja: ウィジェットが入力に反応するか

en: If the window can be enlarged
ja: ウィンドウを拡大できるか

en: If the window can be shrunk
ja: ウィンドウを縮小できるか

en: If the window has a status bar
ja: ウィンドウがステータスバーを持つか

en: If the window is modal
ja: ウィンドウがモーダルか

en: If the window shrinks automatically
ja: ウィンドウが自動的に縮小するか

en: If tooltips are enabled
ja: ツールティプス(ヒント)を使うか

en: If translatable strings are saved in a separate C source file, to enable translation of interfaces loaded by libglade
ja: libgladeによって読み込まれるインタフェースの翻訳を可能にするため, 分割されたCのソースファイルに翻訳を行う文字列を保存します

en: If widget names are set in the source code
ja: ソースにウィジェット名をセットするか

en: Image
ja: イメージ

en: Image Height:
ja: イメージ高:

en: Image Type:
ja: イメージタイプ:

en: Image Width:
ja: イメージ幅:

en: Index
ja: 索引

en: Indicator:
ja: インジケータ:

en: Initial Choice:
ja: 初期選択:

en: Initial Type:
ja: 初期のタイプ:

en: Initially On:
ja: 最初からオン:

en: Input Dialog
ja: 入力ダイアログ

en: Insens
ja: 無反応

en: Insert After
ja: 後ろに挿入

en: Insert Before
ja: 前に挿入

en: Insert Column After
ja: 列を後に挿入

en: Insert Column Before
ja: 列を前に挿入

en: Insert Item After
ja: アイテムを後ろに挿入

en: Insert Item Before
ja: アイテムを前に挿入

en: Insert Page After
ja: 後ろにページを挿入

en: Insert Page Before
ja: 前にページを挿入

en: Insert Row After
ja: 行を後に挿入

en: Insert Row Before
ja: 行を前に挿入

en: Int1:
ja: 整数1:

en: Int2:
ja: 整数2:

en: Interface Creation Functions:
ja: インタフェース作成関数:

en: Interval:
ja: 間隔:

en: Invalid XML entity
ja: 不正な XML エンティティ

en: Invalid accelerator key
ja: 不正なショートカットキー

en: Invalid boolean value
ja: 不正なブール値

en: Invalid callbacks header filename: %s
    %s
ja: 不正なコールバック・ヘッダー・ファイル名: %s
    %s

en: Invalid callbacks source filename: %s
    %s
ja: 不正なコールバック・ソース・ファイル名: %s
    %s

en: Invalid color
ja: 不正なカラー

en: Invalid component
ja: 不正なコンポーネント

en: Invalid date
ja: 不正な日付

en: Invalid directory
ja: 不正なディレクトリ

en: Invalid directory:
      %s
ja: 不正なディレクトリ:
      %s

en: Invalid interface header filename: %s
    %s
ja: 不正なインタフェース・ヘッダー・ファイル名: %s
    %s

en: Invalid interface source filename: %s
    %s
ja: 不正なインタフェースソースファイル名: %s
    %s

en: Invalid selection in on_style_copy()
ja: on_style_copy()で選択に間違いがあります

en: Invalid source directory:
    
    The source directory must be the project directory
    or a subdirectory of the project directory.
ja: 無効なソースディレクトリです:
    
    ソースディレクトリはプロジェクトディレクトリか
    その下のディレクトリでなくてはなりません.

en: Invalid stock button
ja: 既成ボタンが無効です

en: Invalid stock menu item
ja: 不正な既成メニューアイテム

en: Invalid stock menu pixmap
ja: 既成メニューピックスマップが無効です

en: Invalid stock pixmap
ja: 既成ピックスマップが無効です

en: Invalid style name
ja: スタイルの名前が無効です

en: Invalid support header filename: %s
    %s
ja: 不正なサポート・ヘッダー・ファイル名: %s
    %s

en: Invalid support source filename: %s
    %s
ja: 不正なサポート・ソース・ファイル名: %s
    %s

en: Invalid value
ja: 不正な値

en: Italic
ja: イタリック

en: Item Type:
ja: アイテムの種類:

en: Items:
ja: アイテム:

en: Jump To
ja: ジャンプ

en: Justify
ja: 均等

en: Justify:
ja: 配置:

en: Key
ja: キー

en: Key:
ja: キー:

en: Keys
ja: キー

en: Label
ja: ラベル

en: Label X Align:
ja: X方向のラベルのアライメント:

en: Label with Accelerator
ja: ショートカット付ラベル

en: Label:
ja: ラベル:

en: Language:
ja: コンパイラ言語:

en: Last
ja: 最後

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout:
ja: レイアウト:

en: Left
ja: 左揃え

en: LibGlade Options
ja: LibGlade設定

en: License:
ja: ライセンス:

en: Line %i - %s %s %s
ja: %i 行目 - %s %s %s

en: Line %i - %s:
      %s = %s
ja: %i 行目 - %s:
      %s = %s

en: Line In
ja: Line入力

en: Lines
ja: 線

en: List
ja: リスト

en: List Item
ja: リストアイテム

en: Locked:
ja: ロック:

en: Login
ja: ログイン

en: Logo Back. Color:
ja: ロゴ背景色:

en: Logo:
ja: ロゴ:

en: Loop Type:
ja: ループ種別:

en: Lower Hour:
ja: 下限時間:

en: Lower Value:
ja: 下限値:

en: Mail
ja: メール

en: Max Length:
ja: 最大文字長:

en: Max Saved:
ja: 保存最大:

en: Max:
ja: 最大:

en: Maximum Value:
ja: 最大の値

en: Menu Bar
ja: メニューバー

en: Menu Editor
ja: メニュー編集

en: Menu Item
ja: メニューアイテム

en: Menu item with a pixmap
ja: ピックスマップつきのメニューアイテム

en: Message Type:
ja: メッセージ種:

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Metric:
ja: 単位:

en: Microphone
ja: マイク入力

en: Min Height:
ja: 最小高さ:

en: Min Width:
ja: 最小幅:

en: Min:
ja: 最小:

en: Minimum Value:
ja: 最小の値

en: Mod
ja: 修飾

en: Modal:
ja: モーダル:

en: Mode:
ja: モード:

en: Modifiers:
ja: 修飾キー:

en: Monday First:
ja: 月曜日から開始:

en: Mouse movement hints
ja: マウスの移動のヒント

en: Mouse movement with any button pressed
ja: どらかボタンを押しながらマウスを動かしたとき

en: Mouse movement with button 1 pressed
ja: ボタン1を押しながらマウスを動かしたとき

en: Mouse movement with button 2 pressed
ja: ボタン2を押しながらマウスを動かしたとき

en: Mouse movement with button 3 pressed
ja: ボタン3を押しながらマウスを動かしたとき

en: Move the item and its children down one level
ja: アイテムを移動し, その子もレベルを下げる

en: Move the item and its children down one place in the list
ja: アイテムを移動し, その子もリストの下にさげる

en: Move the item and its children up one level
ja: アイテムを移動し, その子もレベルを上げる

en: Move the item and its children up one place in the list
ja: アイテムを移動し, その子もリストの上にあげる

en: Multiple
ja: 複数

en: N/A
ja: 未動作

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Named Style:
ja: スタイル名:

en: Never Floating:
ja: フロー不許可:

en: Never Horizontal:
ja: 横不許可:

en: Never Vertical:
ja: 縦不許可:

en: New
ja: 新規

en: New File
ja: 新規ファイル

en: New Gnome Druid
ja: 新規Gnomeドルイド

en: New GnomePropertyBox
ja: 新規 Gnomeプロパティボックス

en: New Group:
ja: 新規グループ:

en: New Mail
ja: 新規メール

en: New Project
ja: 新規プロジェクト

en: New Style:
ja: 新規スタイル:

en: New columned list
ja: 新規コラムリスト

en: New columned tree
ja: 新規コラムツリー

en: New horizontal box
ja: 新規水平ボックス

en: New horizontal button box
ja: 新規水平ボタンボックス

en: New image
ja: 新規イメージ

en: New notebook
ja: 新規ノートブック

en: New project created.
ja: 新規プロジェクトが作成されました.

en: New table
ja: 新規テーブル

en: New toolbar
ja: 新規ツールバー

en: New vertical box
ja: 新規垂直ボックス

en: New vertical button box
ja: 新規垂直ボタンボックス

en: Next Page
ja: 次のページ

en: No
ja: いいえ

en: None
ja: いいえ

en: Normal
ja: 標準

en: Not
ja: いいえ

en: Notebook
ja: ノートブック

en: Number of Pages:
ja: ページ数:

en: Number of columns:
ja: 列の数

en: Number of items:
ja: アイテム数

en: Number of pages:
ja: ページ数

en: Number of rows:
ja: 行数:

en: Numeric:
ja: 数値:

en: OK If Empty:
ja: 空の値許可:

en: Oaf options
ja: Oafオプション

en: Obey Child:
ja: 子に従う:

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object:
ja: オブジェクト:

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted into a GnomeDock.
ja: GnomeドッグにはGnomeドッグアイテムだけが貼付けられます.

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted over a GnomeDockItem.
ja: GnomeドッグアイテムにはGnomeドッグアイテムウィジェットだけが貼付けられます.

en: Only buttons can be pasted into a GnomeDialog action area.
ja: Gnomeダイアログのアクションエリアにはボタンだけが貼付けられます.

en: Only menu items can be pasted into a menu or menu bar.
ja: メニューやメニューバーにはメニューアイテムだけが貼付けられます.

en: Open
ja: 開く

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: Open an existing project
ja: プロジェクトを開く

en: Open...
ja: 開く...

en: Option Menu
ja: オプションメニュー

en: Options
ja: オプション

en: Orientation:
ja: 方向:

en: Output Build Files
ja: Buildファイル出力

en: Output Support Functions
ja: サポート関数出力

en: Output main.c File
ja: main.c 出力

en: Output the project source code
ja: プロジェクトのソースコードを出力する

en: Pack Start:
ja: 先頭からパック:

en: Packer
ja: パッカー

en: Packing
ja: 梱包

en: Padding:
ja: パディング:

en: Page Inc:
ja: ページ増幅:

en: Page Size:
ja: ページ幅:

en: Palette
ja: パレット

en: Paste
ja: 貼付け

en: Pick a Font
ja: フォントの選択

en: Pick a color
ja: 色の選択

en: Pixels Per Unit:
ja: ピクセル数/1単位:

en: Pixmap
ja: ピックスマップ

en: Pixmaps Directory:
ja: ピックスマップディレクトリ:

en: Policy:
ja: ポリシー:

en: Popup Menu
ja: ポップアップメニュー

en: Position:
ja: 位置:

en: Preferences
ja: 設定

en: Prelight
ja: プリライト

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Text:
ja: プレビュー:

en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Print
ja: 印刷

en: Program Name:
ja: プログラム名:

en: Progress Bar
ja: プログレスバー

en: Progress:
ja: プログレス:

en: Project Directory:
ja: プロジェクトディレクトリ:

en: Project File:
ja: プロジェクトファイル:

en: Project Name:
ja: プロジェクト名:

en: Project Options
ja: プロジェクトのオプション

en: Project Options...
ja: プロジェクトオプション...

en: Project opened.
ja: プロジェクトを開きました.

en: Project saved.
ja: プロジェクトが保存されました.

en: Propagate:
ja: 継承:

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties:
ja: プロパティ:

en: Properties: <none>
ja: プロパティ: <なし>

en: Property Dialog Box
ja: プロパティダイアログボックス

en: Public:
ja: 全体:

en: Put this widget in a separate source file
ja: このウィジェットを別のソースファイルに書き出す

en: Put this widget's subtree in a separate class
ja: このウィジェットのツリーを別のクラスに書き出す

en: Quit
ja: 終了

en: Radio
ja: ラジオ

en: Radio Button
ja: ラジオボタン

en: Radio Menu Item
ja: ラジオメニューアイテム

en: Ratio:
ja: 比率:

en: Receive Mail
ja: メール受取り

en: Redisplay
ja: 再表示

en: Redo
ja: やり直し

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Remove
ja: 消去

en: Remove Alignment
ja: アライメントの消去

en: Remove Event Box
ja: イベントボックスの消去

en: Remove Label
ja: ラベルの消去

en: Remove Scrolled Window
ja: スクロールドウィンドウ消去

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename Style To:
ja: スタイルの名前を変更:

en: Reply to Mail
ja: メールに返信

en: Resize:
ja: サイズ変更:

en: Reverse:
ja: 逆再生:

en: Revert
ja: 復帰

en: Right
ja: 右揃え

en: Right Justify
ja: 右寄せ

en: Right Justify:
ja: 右寄せ:

en: Row Spacing:
ja: 行の間隔:

en: Row Span:
ja: 占有する行:

en: Rows:
ja: 行:

en: Save
ja: 保存

en: Save As
ja: 別名で保存

en: Save File
ja: ファイル保存

en: Save Project
ja: プロジェクトの保存

en: Save Translatable Strings
ja: 翻訳を行う文字列の保存

en: Save project
ja: プロジェクトを保存する

en: Scaled Height:
ja: リサイズ高:

en: Scaled Width:
ja: リサイズ幅:

en: Scaled:
ja: 拡大縮小:

en: Scores
ja: スコア

en: Scrollable:
ja: スクロール可能:

en: Scrolled Window
ja: スクロールドウィンドウ

en: Search
ja: 検索

en: Search/Replace
ja: 検索/置換

en: Seconds:
ja: 秒:

en: Select
ja: 選択

en: Select Accelerator Key
ja: ショートカットキーの選択

en: Select Color
ja: カラーの選択

en: Select File
ja: ファイル選択

en: Select Font
ja: フォント選択

en: Select Mode:
ja: 選択モード:

en: Select Named Style
ja: スタイル選択

en: Select Signal
ja: シグナルの選択

en: Select X Events
ja: X Events の選択

en: Select icon
ja: アイコン選択

en: Select the Project Directory
ja: プロジェクトディレクトリ選択

en: Selected
ja: 選択

en: Selector
ja: セレクタ

en: Send Mail
ja: メール送信

en: Sensitive:
ja: 反応可能:

en: Separate Class:
ja: 別クラス:

en: Separate File:
ja: 別ファイル

en: Set Grid Options...
ja: グリッドの設定...

en: Set Grid _Options...
ja: グリッドの設定(_O)...

en: Set Snap O_ptions...
ja: スナップの設定(_p)...

en: Set Snap Options...
ja: スナップの設定...

en: Set True to let the widget expand
ja: ウィジェットが自動的に拡張する

en: Set True to let the widget expand horizontally
ja: ウィジェットは水平方向に拡張される

en: Set True to let the widget expand vertically
ja: ウィジェットは垂直方向に拡張される

en: Set True to let the widget fill its allocated area
ja: ウィジェットが割り当て領域を埋める

en: Set True to let the widget fill its allocated height
ja: ウィジェットが割り当て領域の高さを埋める

en: Set True to let the widget fill its allocated width
ja: ウィジェットが割り当て領域幅を埋める

en: Set True to let the widget fill its horizontal allocated area
ja: ウィジェットは割り当て領域を水平方向に満たす

en: Set True to let the widget fill its vertical allocated area
ja: ウィジェットは割り当て領域を垂直方向に満たす

en: Set True to let the widget resize
ja: ウィジェットにサイズ変更させるか

en: Set True to let the widget shrink
ja: ウィジェットは縮められるか

en: Set True to let the widget shrink horizontally
ja: ウィジェットは水平方向に縮められる

en: Set True to let the widget shrink vertically
ja: ウィジェットは垂直方向に縮められる

en: Set True to pack the widget at the start of the box
ja: ウィジェットはボックスの先頭からパックされる

en: Set True to propagate the style to the widget's children
ja: ウィジェットの子にスタイルを継承する

en: Set True to start a new group of toolbar items
ja: ツールバーアイテムの新しいグループを作る

en: Set True to use the parent GtkPacker's default settings for the border width and all padding properties
ja: ボーダー幅と全てのパディング設定として親のGtkパッカーのディフォルト設定を用います

en: Set Widget Names
ja: ウィジェット名のセット

en: Set options for snapping to the grid
ja: グリッドへのスナップのオプション設定

en: Set the grid style and spacing
ja: グリッドのスタイルと間隔の設定

en: Set the spacing between grid lines
ja: グリッド線の間のスペースを設定

en: Set which parts of a widget snap to the grid
ja: ウィジェットのどの部分をグリッドにスナップさせるかを設定

en: Shadow:
ja: 影:

en: Shared
ja: 共有

en: Show Border:
ja: ボーダー表示

en: Show Clipboard
ja: クリップボード表示

en: Show Grid
ja: グリッドの表示

en: Show Palette
ja: パレットの表示

en: Show Popup:
ja: ポップアップ表示:

en: Show Properties
ja: プロパティの表示

en: Show Property _Editor
ja: プロパティの表示(_E)

en: Show Size:
ja: サイズ表示:

en: Show Tabs:
ja: タブ表示

en: Show Text:
ja: テキスト表示:

en: Show Time:
ja: 時間表示:

en: Show Titles:
ja: タイトル表示:

en: Show Value:
ja: 値を表示:

en: Show Widget Tooltips
ja: ウィジェットのヒント表示

en: Show Widget Tree
ja: ウィジェットツリーの表示

en: Show Widget _Tree
ja: ウィジェットツリーの表示(_T)

en: Show _Clipboard
ja: クリップボード表示(_C)

en: Show _Grid
ja: グリッドの表示(_G)

en: Show _Palette
ja: パレットの表示(_P)

en: Show _Widget Tooltips
ja: ウィジェットのヒント表示(_W)

en: Show the clipboard
ja: クリップボードを表示する

en: Show the grid (in fixed containers only)
ja: グリッドを表示する (フィックスコンテナのみ)

en: Show the palette of widgets
ja: ウィジェットのパレットを表示する

en: Show the project widget tree
ja: プロジェクトのウィジェットツリーを表示する

en: Show the properties of the selected widget
ja: 選択したウィジェットのプロパティを表示する

en: Show the property editor
ja: プロパティエディタを表示する

en: Show the tooltips of created widgets
ja: 作成したウィジェットのツールティプス(ヒント)を表示する

en: Show the widget tree
ja: ウィジェットツリーを表示する

en: Shrink:
ja: 縮小:

en: Side:
ja: サイド:

en: Signal
ja: シグナル

en: Signal Handler & Callback Functions:
ja: シグナルハンドラと呼び出し関数:

en: Signal to emit
ja: 発行するシグナル

en: Signal:
ja: シグナル:

en: Signals
ja: シグナル

en: Size:
ja: サイズ:

en: Snap Edge:
ja: スナップ端:

en: Snap Options
ja: スナップ設定

en: Snap to Grid
ja: グリッドにスナップする

en: Snap widgets to the grid
ja: ウィジェットをグリッドにスナップさせるかを設定

en: Snap widgets to the grid (in fixed containers only)
ja: グリッドにウィジェットをスナップさせる (フィックスコンテナのみ)

en: Snap:
ja: スナップ:

en: Sorry - generating source for %s is not implemented yet
ja: ごめんなさい - %s のソースの出力はまだ実装されていません

en: Sorry - pasting over a GnomeDockItem is not implemented yet.
ja: ごめんなさい. Gnomeドッグアイテムへの貼付けは未実装です.

en: Source Directory:
ja: ソースディレクトリ:

en: Source File:
ja: ソースファイル名:

en: Source code written.
ja: ソースコードを書き出しました.

en: Space Size:
ja: スペースの大きさ:

en: Space Style:
ja: スペースのスタイル:

en: Spacing:
ja: 間隔:

en: Speed:
ja: スピード:

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: Spellchecker
ja: スペルチェッカー

en: Spin Button
ja: スピンボタン

en: Start
ja: 開始

en: Start tag expected
ja: Startタグがありません

en: Status Bar
ja: ステータスバー

en: Status Bar:
ja: ステータスバー:

en: Status Message.
ja: ステータスメッセージ.

en: Status:
ja: ステータス:

en: Step Inc:
ja: ステップ増幅:

en: Stock Button:
ja: 既成ボタン:

en: Stock Item:
ja: 既成アイテム:

en: Stop
ja: 停止

en: Store Config:
ja: 設定保存:

en: Strikeout
ja: 取消し

en: String1:
ja: 文字列1:

en: String2:
ja: 文字列2:

en: Style
ja: スタイル

en: Style:
ja: スタイル:

en: Styles
ja: スタイル

en: Subdirectories:
ja: サブディレクトリ:

en: Support Functions:
ja: サポート関数:

en: Switch Next
ja: 次ページに移動

en: Switch Previous
ja: 前ページに移動

en: System
ja: システム

en: System Error
ja: システムエラー

en: System error message:
ja: システムエラーメッセージ:

en: Tab Horz. Border:
ja: 水平タブボーダー:

en: Tab Pos:
ja: タブ位置:

en: Tab Vert. Border:
ja: 垂直タブボーダー:

en: Table
ja: テーブル

en: Table Borders
ja: 罫線

en: Table Editor
ja: テーブル編集

en: Table Fill
ja: テーブル

en: Text Box
ja: テキストボックス

en: Text Box Color:
ja: 文字ボックス色:

en: Text Bulleted List
ja: 箇条書き

en: Text Color:
ja: 文字色:

en: Text Editable:
ja: テキスト編集可:

en: Text Entry
ja: テキストエントリ

en: Text Indent
ja: インデント

en: Text Numbered List
ja: 段落番号

en: Text Spacing:
ja: テキスト間隔:

en: Text Static:
ja: テキスト静的:

en: Text Unindent
ja: インデント解除

en: Text Visible:
ja: テキスト表示:

en: Text color
ja: 文字のカラー

en: Text:
ja: 文字:

en: That style name is already in use
ja: スタイルの名前は既に使用されています

en: The C source file to save all translatable strings in
ja: 全ての翻訳を行う文字列を保存するCのソースファイル

en: The Gnome stock button to use
ja: Gnome既成のボタンの使用

en: The ID to save the history entries under
ja: 履歴を保存する際のID

en: The URL to display when the button is clicked
ja: ボタンをクリックすると表示されるURL

en: The X Extension events mode
ja: X拡張イベントモード

en: The X events that the widget receives
ja: ウィジェットが受け取る X events

en: The accelerator key
ja: ショートカットキー

en: The aspect ratio of the frame's child
ja: フレームの子の縦横比率

en: The authors of the package, one on each line
ja: パッケージの著者, 一行ごとに記入

en: The background color around the logo
ja: ロゴのまわりの背景の色

en: The background color of the main text area
ja: メイン文字領域の背景色

en: The background color of the page
ja: ページの背景の色

en: The class name to pass to the window manager
ja: ウィンドウマネージャに渡されるクラスの名前

en: The class of the widget
ja: ウィジェットのクラス

en: The climb rate of the spinbutton, used in conjunction with the Page Increment
ja: スピンボタンの増加の割合, ページ増加と共に用いられる

en: The color of the main text
ja: メイン文字の色

en: The color of the title text
ja: タイトルの文字の色

en: The copyright notice
ja: 著作権の通知

en: The current position on the ruler
ja: ルーラの現在の位置

en: The data passed to the handler
ja: ハンドラに渡すデータ

en: The default border width of child widgets
ja: ディフォルトでの子ウィジェットのボーダー幅

en: The default height of the window
ja: ディフォルトでのウィンドウの高さ

en: The default horizontal padding of child widgets
ja: 子ウィジェットのディフォルトの水平方向のパディング

en: The default internal horizontal padding of child widgets
ja: 子ウィジェットのディフォルトの水平方向の内部パディング

en: The default internal vertical padding of child widgets
ja: 子ウィジェットのディフォルトの垂直方向の内部パディング

en: The default vertical padding of child widgets
ja: 子ウィジェットのディフォルトの垂直方向のパディング

en: The default width of the window
ja: ディフォルトでのウィンドウ幅

en: The direction of the arrow
ja: 矢印の方向

en: The directory to save generated source code
ja: ソースを書き出すディレクトリ

en: The directory to store pixmaps
ja: ピックスマップを書き出すディレクトリ

en: The edge of the handle box which snaps into position
ja: スナップさせるハンドルボックスの端

en: The file in which the declarations of the functions to create the interface are written
ja: インタフェースを作る関数の宣言の書かれたファイル

en: The file in which the declarations of the signal handler and callback functions are written
ja: シグナルハンドラと呼び出し関数の宣言が書かれたファイル

en: The file in which the declarations of the support functions are written
ja: サポート関数の宣言が書かれたファイル

en: The file in which the empty signal handler and callback functions are written
ja: 空のシグナルハンドラと呼び出し関数の書かれたファイル

en: The file in which the functions to create the interface are written
ja: インタフェースを作る関数が出力されるファイル

en: The file in which the support functions are written
ja: サポート関数の書かれたファイル

en: The file to write source code into
ja: ソースを書き出すディレクトリ

en: The filename must be a simple relative filename.
    Use the Project Options dialog to set it.
ja: ファイル名は単純な相対ファイル名でなければなりません.
    プロジェクト設定ダイアログで設定してください.

en: The filename must be set in the Project Options dialog.
ja: ファイル名がプロジェクト設定ダイアログで設定されていなければなりません.

en: The first integer argument to pass to the function
ja: 関数に渡される2番目の整数引数

en: The first string argument to pass to the function
ja: 関数に渡される1番目の文字列引数

en: The font to use for any text in the widget
ja: ウィジェットのあらゆるテキストに使われるフォント

en: The font to use for the text
ja: テキストに使われるフォント

en: The format of the text, similar to sprintf. Use %P, %V, %L and %U to insert the percentage, value, lower bound and upper bound respectively. Use %1V or %2V to show 1 or 2 decimal places.
ja: テキストのフォーマットは sprintf に似ています. パーセント, 値, 最小値, 最大値を入力するためにそれぞれ %P, %V, %L, %U を用います. 小数点以下の 数字が 1個 もしくは 2個 を示すのに %1V, %2V を使います.

en: The format of the time to display. Use %H, %M and %S to insert the hour, minute and seconds values
ja: 表示する時間のフォーマット. 時間, 分, 秒を表すのに %H, %M, %S を使います.

en: The function to be called when the item is selected
ja: アイテムが選択されると呼ばれる関数

en: The function to handle the signal
ja: シグナルを扱う関数

en: The function which creates the widget
ja: ウィジェットを作る関数

en: The graphic to use as the background of the widget
ja: ウィジェットの背景として使われるグラフィック

en: The height of the layout area
ja: レイアウト領域の高さ

en: The height of the widget
ja: ウィジェットの高さ

en: The height to scale the pixmap to
ja: リサイズ後のピックスマップの高さ

en: The high value of the ruler
ja: ルーラの上限の値

en: The highest hour to show in the popup
ja: ポップアップに表示する上限の時間

en: The horizontal alignment
ja: 水平方向のアライメント

en: The horizontal alignment of the arrow
ja: 矢印の水平方向のアライメント

en: The horizontal alignment of the child widget
ja: 子ウィジェットの水平方向のアライメント

en: The horizontal alignment of the entire label
ja: 入力ラベルの水平方向のアライメント

en: The horizontal alignment of the frame's child
ja: フレームの子の水平方向のアライメント

en: The horizontal alignment of the frame's label
ja: フレームのラベルの水平方向のアライメント

en: The horizontal alignment of the text
ja: テキストの水平方向のアライメント

en: The horizontal padding
ja: 水平方向のパディング

en: The horizontal padding of the buttons
ja: ボタンの水平方向のパディング

en: The horizontal scale of the child widget
ja: 子ウィジェットの水平方向のスケール

en: The index of the initially selected item
ja: 最初に選択されているアイテムの要素

en: The initial position of the window
ja: ウインドウの初期位置

en: The initial type of the curve
ja: 最初のカーブの種類

en: The initial value
ja: 初期値

en: The items in the combo list, one per line
ja: コンボリストのアイテム,一行に一つずつ

en: The items in the option menu, one per line
ja: オプションメニューのアイテム,一行ごとに記入

en: The justification of the lines of the label
ja: ラベルの線に揃える

en: The layout style of the buttons
ja: ボタンのレイアウトスタイル

en: The left edge of the widget in the table
ja: テーブル内でのウィジェットの左端の場所

en: The left edge of the widget, relative to its parent
ja: 親からみたウィジェットの左端

en: The license which is added at the top of generated files
ja: ソースを作る際使われるライセンス.

en: The logo to display in the top-right of the page
ja: ページの右上に表示するロゴ

en: The low value of the ruler
ja: ルーラの下限の値

en: The lowest hour to show in the popup
ja: ポップアップに表示する下限の時間

en: The main image to display on the left of the page.
ja: ページの左に表示するメインイメージ

en: The main text of the page, introducing people to the druid.
ja: 人々をドルイドに導くメインの文字ページ.

en: The maximum horizontal value
ja: 水平方向の最大値

en: The maximum length of the text
ja: テキストの最大の長さ

en: The maximum number of history entries saved
ja: 保存される履歴の最大数

en: The maximum value
ja: 最大の値

en: The maximum value of the ruler
ja: ルーラの最大の値

en: The maximum vertical value
ja: 垂直方向の最大値

en: The maximum x coordinate
ja: x軸の最大値

en: The maximum y coordinate
ja: y軸の最大値

en: The message to display
ja: 表示するメッセージ

en: The minimum height of the buttons
ja: ボタンの最小の高さ

en: The minimum horizontal value
ja: 水平方向の最小値

en: The minimum value
ja: 最小の値

en: The minimum vertical value
ja: 垂直方向の最小値

en: The minimum width of the buttons
ja: ボタンの最小幅

en: The minimum x coordinate
ja: x軸の最小値

en: The minimum y coordinate
ja: y軸の最小値

en: The name of the current project
ja: 現在のプロジェクト名

en: The name of the program
ja: プログラムの名前

en: The name of the style, which can be shared by several widgets
ja: いくつかのウィジェットで共有されるスタイルの名前

en: The name of the widget
ja: ウィジェットの名前

en: The name to pass to the window manager
ja: ウィンドウマネージャに渡される名前

en: The number of buttons
ja: ボタン数

en: The number of columns in the table
ja: テーブルの列数

en: The number of columns spanned by the widget in the table
ja: テーブルでウィジェットが何列を占めるか

en: The number of decimal digits to show
ja: 表示される数字の小数点以下の桁数

en: The number of digits to show
ja: 小数点以下何位まで表示するか

en: The number of items in the toolbar
ja: ツールバーのアイテムの数

en: The number of notebook pages
ja: ノートブックのページの数

en: The number of pixels around icons (unused?)
ja: アイコンのまわりのピクセルの数 (未使用?)

en: The number of pixels between columns of icons
ja: アイコンの列の間のピクセルの数

en: The number of pixels between rows of icons
ja: アイコンの行の間のピクセルの数

en: The number of pixels between the text and the icon
ja: テキストとアイコン間のピクセルの数

en: The number of pixels corresponding to one unit
ja: 1単位あたりのピクセルの数

en: The number of rows in the table
ja: テーブルの行数

en: The number of rows spanned by the widget in the table
ja: テーブルでウィジェットが何行を占めるか

en: The number of widgets in the box
ja: ボックスの中のウィジェット数

en: The object which receives the signal
ja: シグナルを受け取るオブジェクト

en: The orientation of a floating dock item
ja: フローティングドッグの向き

en: The orientation of the progress bar's contents
ja: プログレスバーの延びる方向

en: The page increment
ja: ページの増加値

en: The page size
ja: ページの大きさ

en: The pixmap directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
ja: ピックスマップディレクトリが設定されていません.
    プロジェクト設定ダイアログを使って設定してください.

en: The pixmap filename
ja: ピックスマップのファイル名

en: The pixmap to display
ja: 表示するピックスマップ

en: The pixmap to use as the logo
ja: ロゴとして使われるピックスマップ

en: The pixmaps directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
ja: ピックスマップディレクトリが設定されていません.
    プロジェクト設定ダイアログを使って設定してください.

en: The playback speed
ja: 再生速度

en: The position of the child widget with respect to its siblings
ja: 兄弟に対する子ウィジェットの位置

en: The position of the divider
ja: 分割の位置

en: The position of the handle
ja: ハンドルを表示する位置

en: The position of the notebook tabs
ja: ノートブックのタブの位置

en: The position of the value
ja: 値を表示する位置

en: The preview text to show in the font selection dialog
ja: フォント選択ダイアログにプレビューテキストを表示するか

en: The project directory
ja: プロジェクトのディレクトリ.

en: The project directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
ja: プロジェクトディレクトリが設定されていません.
    プロジェクト設定ダイアログを使って設定してください.

en: The project file
ja: プロジェクトのファイル

en: The radio button group (the default is all radio buttons with the same parent)
ja: ラジオボタンのグループ (ディフォルトでは全ラジオボタンは同じ親を持つ)

en: The radio menu item group (the default is all radio menu items with the same parent)
ja: ラジオメニューアイテムのグループ (ディフォルトでは全ラジオメニューアイテムは同じ親を持つ)

en: The radio menu item's group. Leave empty to use the parent menu's default group.
ja: ラジオメニューのアイテムのグループ.空欄にすると親のメニューのディフォルト のグループを使用する.

en: The relief style of the button
ja: ボタンの枠のスタイル

en: The relief style of the toolbar buttons
ja: ツールバーのボタンの枠のスタイル

en: The requested font is not available.
ja: フォントが使用できません.

en: The second integer argument to pass to the function
ja: 関数に渡される2番目の整数引数

en: The second string argument to pass to the function
ja: 関数に渡される2番目の文字列引数

en: The selection mode
ja: 選択モード

en: The selection mode of the columned list
ja: コラムリストの選択モード

en: The selection mode of the columned tree
ja: コラムツリーの選択モード

en: The selection mode of the list
ja: リストの選択モード

en: The selection mode of the tree
ja: ツリーの選択モード

en: The shadow type of the arrow
ja: 矢印の影の種類

en: The side of the remaining space to place the widget
ja: ウィジェットを置くために残す空間の方向

en: The signal to add a handler for
ja: ハンドラを追加するシグナル

en: The signal to emit when the accelerator is pressed
ja: ショートカットキーが押された際に発行するシグナル

en: The size of spaces in the toolbar
ja: ツールバーのスペースの大きさ

en: The size of the font to use in the font picker button
ja: フォント選択ボタンに使われるフォントのサイズ

en: The size of the gutter
ja: 溝の幅

en: The size of the handle
ja: 取手の大きさ

en: The size of the notebook tabs' horizontal border
ja: ノートブックタブの水平方向のボーダーの大きさ

en: The size of the notebook tabs' vertical border
ja: ノートブックタブの垂直方向のボーダーの大きさ

en: The size of the widget's border
ja: ウィジェットのボーダーの大きさ

en: The source directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
ja: ソースディレクトリが設定されていません.
    プロジェクト設定ダイアログを使って設定してください.

en: The space between each child
ja: 子と子の間の間隔

en: The space between each column
ja: 列の間のスペース

en: The space between each row
ja: 行の間のスペース

en: The space between the buttons
ja: ボタン間のスペース

en: The starting time
ja: 開始時間

en: The step increment
ja: ステップの増加値

en: The stock Gnome item to use.
ja: 既成のGnomeのアイテムを使用する.

en: The style of the progress bar
ja: プログレスバーのスタイル

en: The text of the menu item, or empty for separators. Hit return to add a new item below this one. Ctl-Return adds a child item beneath this one.
ja: テキストの入力でメニューアイテム,空白でセパレータ. リターンキーで新しいアイテムの追加,コントロールキーとリターンでひとつ下の階層にアイテムの追加.

en: The text to display
ja: 表示するテキスト

en: The text to display in the button
ja: ボタンに表示するテキスト

en: The time between updates, in seconds
ja: 時間が更新される間隔(秒)

en: The tip to show when the mouse is over the item
ja: マウスカーソルがウィジェットの上に来たとき表示するツールティプス(ヒント)

en: The title of the calculator dialog
ja: 計算機ダイアログのタイトル

en: The title of the color selection dialog
ja: カラー選択ダイアログのタイトル

en: The title of the file selection dialog
ja: ファイル選択ダイアログのタイトル

en: The title of the font selection dialog
ja: フォント選択ダイアログのタイトル

en: The title of the page
ja: ページのタイトル

en: The title of the window
ja: ウィンドウのタイトル

en: The toolbar orientation
ja: ツールバーの方向

en: The toolbar style
ja: ツールバーのスタイル

en: The tooltip to display if the mouse lingers over the widget
ja: マウスカーソルがウィジェットの上に来たとき表示するツールティプス(ヒント)

en: The top edge of the widget in the table
ja: テーブル内のウィジェットの上端

en: The top edge of the widget, relative to its parent
ja: 親からみたウィジェットの上端

en: The type of shadow around the dock item
ja: まわりの影の種類

en: The type of shadow around the handle box
ja: ハンドルボックスのまわりの影の種類

en: The type of shadow around the menubar
ja: メニューバーのまわりの影の種類

en: The type of shadow of the columned list's border
ja: コラムリストのボーダーの影の種類

en: The type of shadow of the columned tree's border
ja: コラムツリーのボーダーの影の種類

en: The type of shadow of the frame
ja: フレームの影の種類

en: The type of shadow of the viewport
ja: ビューポートの影の種類

en: The type of the clock
ja: 時計の種類

en: The type of the curve
ja: カーブの種類

en: The type of the message box
ja: メッセージボックスの種類

en: The type of the window
ja: ウィンドウの種別

en: The units of the ruler
ja: ルーラの単位

en: The update policy of the color selection scales
ja: カラー選択のスケールの更新ポリシー

en: The update policy of the dial
ja: ダイアルの更新ポリシー

en: The update policy of the horizontal scrollbar
ja: 水平スクロールバーの更新ポリシー

en: The update policy of the scale
ja: スケールの更新ポリシー

en: The update policy of the scrollbar
ja: スクロールバーの更新ポリシー

en: The update policy of the vertical scrollbar
ja: 垂直スクロールバーの更新ポリシー

en: The vertical alignment
ja: 垂直方向のアライメント

en: The vertical alignment of the arrow
ja: 矢印の垂直方向のアライメント

en: The vertical alignment of the child widget
ja: 子ウィジェットの垂直方向のアライメント

en: The vertical alignment of the entire label
ja: 入力ラベルの垂直方向のアライメント

en: The vertical alignment of the text
ja: テキストの垂直方向のアライメント

en: The vertical padding
ja: 垂直方向のパディング

en: The vertical padding of the buttons
ja: ボタンの垂直方向のパディング

en: The vertical scale of the child widget
ja: 子ウィジェットの垂直方向のスケール

en: The view mode of the tree
ja: ツリーの表示モード

en: The way spaces in the toolbar are displayed
ja: 表示されるツールバーのスペースの大きさ

en: The widget can't be deleted
ja: そのウィジェットは削除できません

en: The widget is created automatically as part of the parent widget, and it can't be deleted.
ja: そのウィジェットは親ウィジェットの一部として自動的に作成されたものです, 削除はできません.

en: The widget to set the keyboard focus to when the underlined accelerator key is used
ja: 下線の引かれたショートカットキーが押された際に キーボードフォーカスをセットするウィジェット

en: The widget's horizontal external padding
ja: ウィジェットの水平方向の外部パディング

en: The widget's horizontal internal padding
ja: ウィジェットの水平方向の内部パディング

en: The widget's padding
ja: ウィジェットのパディング

en: The widget's position relative to its siblings
ja: ウィジェットと兄弟の相対位置

en: The widget's vertical external padding
ja: ウィジェットの垂直方向の外部パディング

en: The widget's vertical internal padding
ja: ウィジェットの垂直方向の内部パディング

en: The width of each icon
ja: 各アイコンの幅

en: The width of the border around the container
ja: コンテナの周囲のボーダー幅

en: The width of the layout area
ja: レイアウト領域の横幅

en: The width of the widget
ja: ウィジェットの横幅

en: The width to scale the pixmap to
ja: リサイズ後のピックスマップの横幅

en: Timer
ja: タイマー

en: Timer Stopped
ja: タイマーのストップ

en: Title Color:
ja: タイトルカラー:

en: Title:
ja: タイトル:

en: Toggle Button
ja: トグルボタン

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Tooltip:
ja: ヒント:

en: Tooltips:
ja: ヒント:

en: Top
ja: 先頭

en: Translatable Strings:
ja: 翻訳を行う文字列:

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash Full
ja: 満タンのゴミ箱

en: Tree
ja: ツリー

en: Tree Item
ja: ツリーアイテム

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: 種別:

en: Undelete
ja: 削除取り消し

en: Underline
ja: 下線

en: Undo
ja: 取り消し

en: Unexpected end of file
ja: ファイルが途中で終了しています

en: Unknown error code
ja: 不明なエラーコードです

en: Unknown tag
ja: 不明なタグ

en: Up
ja: 上

en: Update
ja: 更新

en: Update Policy:
ja: 更新ポリシー:

en: Upper Hour:
ja: 上限時間

en: Upper Value:
ja: 上限値

en: Use Alpha:
ja: アルファ使用:

en: Use Always:
ja: いつも使用:

en: Use Arrows:
ja: 矢印キーの使用:

en: Use Defaults:
ja: ディフォルト使用:

en: Use Font:
ja: フォント:

en: Use Heap:
ja: Heapの使用:

en: Use Size:
ja: 使用サイズ:

en: V Int. Padding:
ja: 垂直内部パディング:

en: V Max:
ja: 垂直の最大値:

en: V Min:
ja: 垂直の最小値:

en: V Padding:
ja: 垂直パディング:

en: V Page Inc:
ja: 垂直Page増幅:

en: V Page Size:
ja: 垂直ページ幅:

en: V Policy:
ja: 垂直ポリシー

en: V Step Inc:
ja: 垂直Step増幅:

en: V Updates:
ja: 垂直方向の更新:

en: V Value:
ja: 垂直の値:

en: Value In List:
ja: リストの値:

en: Value Pos:
ja: 値の位置:

en: Value:
ja: 値:

en: Vertical Box
ja: 垂直ボックス

en: Vertical Button Box
ja: 垂直ボタンボックス

en: Vertical Panes
ja: 垂直ペイン

en: Vertical Ruler
ja: 垂直ルーラ

en: Vertical Scale
ja: 垂直スケール

en: Vertical Scrollbar
ja: 垂直スクロールバー

en: Vertical Separator
ja: 垂直セパレータ

en: Vertical Snapping:
ja: 垂直スナップ:

en: Vertical Spacing:
ja: 垂直スペース:

en: View
ja: 画面

en: View Lines:
ja: 線の表示:

en: View Mode:
ja: 表示モード:

en: View Only:
ja: 表示のみ:

en: Viewport
ja: ビューポート

en: Visibility of widgets. Public widgets are exported to a global map.
ja: ウィジットの公開/保護/非公開. 公開ウィジェットはグローバルマップに書き出される.

en: Visibility:
ja: 公開/保護:

en: Visible:
ja: 表示:

en: Visual:
ja: ビジュアル:

en: Volume
ja: 音量

en: WM Class:
ja: WMクラス:

en: WM Name:
ja: WM名:

en: Week Numbers:
ja: 週番号:

en: What to display in the font picker button
ja: フォント選択ボタンが何を表示するか

en: When the horizontal scrollbar will be shown
ja: 水平スクロールバーが表示されるとき

en: When the mouse enters the window
ja: マウスカーソルがウィンドウの上に入ったとき

en: When the mouse leaves the window
ja: マウスカーソルがウィンドウの上から離れたとき

en: When the mouse moves
ja: マウスを動かしたとき

en: When the vertical scrollbar will be shown
ja: 垂直スクロールバーが表示されるかとき

en: When the window needs redrawing
ja: ウィンドウの再描画が必要なとき

en: When value_changed signals are emitted
ja: value_changedシグナルが発行されるとき

en: Where to anchor the widget in its allocated area
ja: ウィジェットを割り当てられた中で固定させる場所

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widget Tree
ja: ウィジェットツリー

en: Widget not found in box
ja: ボックスにウィジェットが見つかりません

en: Widget not found in fixed container
ja: フィックスコンテナにウィジェットが見つかりません

en: Widget not found in packer
ja: パッカーにウィジェットがありません

en: Widget not found in table
ja: テーブルにウィジェットが見つかりません

en: Width:
ja: 幅:

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Wrap Text:
ja: テキスト改行:

en: Wrap:
ja: 折り返し:

en: Write Source Code
ja: ソースコード書出し...

en: Write Source Code...
ja: ソースコード書出し...

en: Write the source code and exit
ja: ソースコード書出し&終了

en: X Align:
ja: Xアライメント:

en: X Expand:
ja: X方向の拡張:

en: X Fill:
ja: X方向のFill:

en: X Max:
ja: X方向最大値:

en: X Min:
ja: X方向最小値:

en: X Pad:
ja: Xパッド:

en: X Scale:
ja: Xスケール:

en: X Shrink:
ja: X方向のShrink:

en: Y Align:
ja: Yアライメント:

en: Y Expand:
ja: Y方向の拡張:

en: Y Fill:
ja: Y方向のFill:

en: Y Max:
ja: Y方向最大値:

en: Y Min:
ja: Y方向最小値:

en: Y Pad:
ja: Yパッド:

en: Y Scale:
ja: Yスケール:

en: Y Shrink:
ja: Y方向のShrink:

en: Yes
ja: はい

en: You can't add a widget at the selected position.
    
    Tip: GTK+ uses containers to lay out widgets.
    Try deleting the existing widget and using
    a box or table container instead.
ja: 選択された位置にはウィジットを追加できません.
    
    ヒント: GTK+ではウィジェットを配置するためにコンテナ
    を使います. 既にあるウィジェットを削除して, 代わりに
    ボックスやテーブルコンテナを使ってみてください.

en: You can't paste into the selected widget, since
    it is created automatically by its parent.
ja: 親によって自動的に作られるため, 選択したウィジットには貼付けられません.

en: You can't paste into windows or dialogs.
ja: ウィンドウやダイアログには貼付けられません.

en: You need to copy a color or background pixmap first
ja: 最初にカラーまたは背景ピックスマップをコピーする必要があります

en: You need to select a background pixmap to paste into
ja: 貼付ける背景ピックスマップを選択する必要があります

en: You need to select a color or background to copy
ja: コピーするカラーまたは背景を選ぶ必要があります

en: You need to select a color to paste into
ja: 貼付けるカラーを選択する必要があります

en: You need to select a widget to paste into
ja: 貼付け先のウィジェットを選択する必要があります

en: You need to set the Pixmaps Directory option
ja: ピックスマップディレクトリを設定する必要があります

en: You need to set the Program Name option
ja: プログラム名を設定する必要があります

en: You need to set the Project Directory option
ja: プロジェクトディレクトリを設定する必要があります

en: You need to set the Project File option
ja: プロジェクトファイルを設定する必要があります

en: You need to set the Project Name option
ja: プロジェクト名を設定する必要があります

en: You need to set the Source Directory option
ja: ソースディレクトリを設定する必要があります

en: You need to set the Translatable Strings File option
ja: 翻訳を行う文字列のファイルを設定する必要があります

en: You need to set the accelerator key
ja: ショートカットキーを設定する必要があります

en: You need to set the handler for the signal
ja: シグナルにハンドラを設定する必要があります

en: You need to set the signal name
ja: シグナルの名前を設定する必要があります

en: You need to set the signal to emit
ja: 発生するシグナルを設定する必要があります

en: _Build Source Code
ja: ソースコード書出し...

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _New
ja: 新規

en: _New File
ja: 新規ファイル

en: _New Project
ja: 新規プロジェクト

en: _Project Options...
ja: プロジェクト設定(_P)...

en: _Snap to Grid
ja: グリッドにスナップする

en: glade: Error loading XML file.
ja: glade: XMLファイル読み込みエラー.

en: glade: Error writing source.
ja: glade: ソース書込みエラー.

en: glade: The XML file must be set for the '-w' or '--write-source' option.
ja: glade: '-w' or '--write-source' オプションには XML ファイルを指定しなければなりません.

en: replacing child of container - not implemented yet
ja: コンテナの子の入れ替え - 未実装

en: separator
ja: セパレータ
