gphoto2 2.1.1rc2 - en to ja translation catalogue (628 entries)

en: 
    Camera identification:
      Model: %s
      Owner: %s
    
    Power status: %s
    
    Flash disk information:
    %s
    
    Time: %s
ja: 
    カメラの情報:
      型式: %s
      所有者: %s
    
    電源: %s
    
    フラッシュディスク情報:
    %s
    
    時刻: %s

en: 
    Chris Pinkham <cpinkham@infi.net>
    Support for KBGear JamCam v2.0 & v3.0 digital cameras
    based on reverse engineering serial protocol.
ja: 
    Chris Pinkham <cpinkham@infi.net>
    Reverse Engineering serial protocol をベースにした
    KBGear JamCam v2.0 & v3.0 ディジタルカメラのサポート

en: 
    Chris Pinkham <cpinkham@infi.net>
    Support for Panasonic Coolshot digital cameras
    based on reverse engineering serial protocol.
ja: 
    Chris Pinkham <cpinkham@infi.net>
    Reverse Engineering Serial プロトコルをベースにした
    Panasonic 製 Coolshot ディジタルカメラのサポート担当。

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
ja:   ドライブ %s
      合計 %11s バイト
      %11s バイト有効

en:  (battery is %d%% full)
ja:  (バッテリ容量: 残り %d%%)

en: %i (unknown)
ja: %i (不明)

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
ja: 書き込み保護がかかっている %i 個の写真を削除することが出来ませんでした

en: %lld (unknown)
ja: %lld (不明)

en: %s (host time %s%i seconds)
ja: %s (host 時間 %s%i 秒)

en: %sBattery Life: %i
ja: %sバッテリーの寿命: %i

en: %sCamera ID: %s
ja: %sカメラID: %s

en: %sCamera Model: %s
ja: %sカメラの型式: %s

en: %sDate: %s
ja: %s日付: %s

en: %sFrames Left: %i
ja: %s残りフレーム数: %i

en: %sFrames Taken: %i
ja: %sフレーム数: %i

en: %sManufacturer: %s
ja: %s製造: %s

en: %sMemory Left: %i bytes
ja: %sメモリの空き容量: %i バイト

en: %sSerial Number: %s
ja: %sシリアル番号: %s

en: %sSoftware Rev.: %s
ja: %sソフトウェア・リビジョン: %s

en: 1.6x
ja: x1.6

en: 1x
ja: x1

en: 2.5x
ja: x2.5

en: AC adapter
ja: AC アダプタ

en: ASIC Revision: %d.%d
ja: ASIC リビジョン: %d.%d

en: Album name
ja: アルバム名

en: An error occured while reading '/proc/meminfo' ('%m').
ja: '/proc/meminfo' ('%m') の読み込み中にエラーが発生しました。

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
ja: I/O ライブラリ ('%s') でエラーが発生しました: %s

en: Aperature Settings
ja: 外観の設定

en: Aperture
ja: 絞り

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Off (field) (in seconds)
ja: 自動パワーオフ (屋外) (秒後)

en: Auto Off (host) (in seconds)
ja: 自動パワーオフ (host) (秒後)

en: Auto Off Time
ja: 自動 OFF 時間

en: Auto Power Off (minutes)
ja: 自動パワーオフ (分後)

en: Auto exposure lock
ja: 自動露出ロック

en: Auto, red-eye reduction
ja: 自動, Red-Eye 減少

en: Autofocus error.
ja: 自動フォーカスのエラーです。

en: Automatic
ja: 自動

en: Available memory:
ja: 有効なメモリ:

en: Bad EOT
ja: おかしな EOT

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
ja: チェックサムがおかしいです - 0x%02x を取得しました (期待値: 0x%02x)

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
ja: データがおかしいです - 0x%02x を取得しました (期待値: 0x%02x または 0x%02x)

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
ja: データがおかしいです - 0x%02x を取得しました (期待値: 0x%02x)

en: Bad exposure (not enough light probably)
ja: 露出がおかしいです (おそらくフラッシュが十分ではありません)

en: Bad value for lens status %d
ja: レンズの状態がおかしいです %d

en: Bade value for card status %d
ja: カード %d の状態がおかしい値

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
ja: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    画像データのリバースエンジニアリング担当:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    WEB 上に実装済みの使用方法のドキュメント
    があります。Vison の承諾済み。

en: Batteries are low.
ja: バッテリが少ないです。

en: Batteries are ok.
ja: バッテリは充分です。

en: Battery Level:		%s
    Number of Images:	%d
    Minimum Capacity Left:	%d
    Busy:			%s
    Flash Charging:		%s
    Lens Status:
ja: バッテリレベル:	%s
    画像の番号:		%d
    残り容量:		%d
    動作モード:		%s
    フラッシュ充電:	%s
    レンズの状態:

en: Battery exhausted, camera off.
ja: バッテリが消耗しました。カメラを OFF にします。

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
ja: 電源: %s  AC アダプタ: %s

en: Beep
ja: ビープ音

en: Best
ja: ベスト

en: Bit rate %i is not supported.
ja: ビットレート %i はサポートされていません。

en: Black & White
ja: モノクロ

en: Black Board
ja: 黒板

en: Black/White
ja: モノクロ

en: Blue
ja: 青

en: Bright+
ja: 明るさ(+)

en: Bright-
ja: 明るさ(-)

en: Brightness/Contrast
ja: 明るさ/コントラスト

en: Bulb Exposure Time
ja: バルブ露出時間

en: Busy
ja: 動作中

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera Configuration
ja: カメラの設定

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
ja: Kodak DC215 ズーム・カメラ用のライブラリです。
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Camera Model (readonly)
ja: カメラの型式 (読み取りのみ)

en: Camera OK.
ja: カメラは OK です。

en: Camera Settings
ja: カメラの設定

en: Camera and Driver Configuration
ja: カメラとドライバの設定

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
ja: カメラのドライバ '%s' には 'camera_init' 関数がありません。

en: Camera has memory.
ja: メモリを内蔵しています。

en: Camera is configured for lights flickering with %dHz.
ja: カメラのフラッシュ設定は %dHz です。

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
ja: カメラの準備ができていません。複数回 "カメラ情報" 要求が失敗しました: %s

en: Camera pictures are monochrome.
ja: 白黒です。

en: Camera power save (seconds)
ja: カメラのパワーセーブ (秒)

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
ja: 接続を保持するのに３回失敗しました。

en: Camera rejected the command.
ja: カメラがコマンドを受け付けませんでした。

en: Camera reset itself.
ja: カメラがリセットしました。

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
ja: カメラが予期しないバイト 0x%02x を送信してきました。

en: Camera supports Thumbnails.
ja: サムネイル形式をサポートしています。

en: Camera supports Video.
ja: ビデオ形式をサポートしています。

en: Camera supports videoformats:
ja: サポート済みのビデオ形式:

en: Camera unavailable
ja: カメラが無効です

en: Cannot retrieve the available memory left
ja: 有効なメモリ残量を取得できません。

en: Cannot retrieve the battery capacity
ja: バッテリ容量を取得することができません

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
ja: 写真を格納するフォルダ名が取得できません

en: Canon PowerShot series driver by
    Wolfgang G. Reissnegger,
    Werner Almesberger,
    Edouard Lafargue,
    Philippe Marzouk,
    A5 additions by Ole W. Saastad
    Holger Klemm
ja: Cannon PowerShot シリーズのドライバ。
    Wolfgang G.Reissnegger 氏、
    Werner Almesberger 氏、
    Edouard Lafargue 氏、
    Philippe Marzouk 氏が提供
    A5 追加は Ole W. Saastad
    Holger Klemm

en: Capture
ja: キャプチャ

en: Capture type is not supported
ja: キャプチャの種類がサポートされていません

en: Card Status:
ja: カードの状態:

en: Card can not be written.
ja: カードに書き込めません。

en: Card is not formatted
ja: カードがフォーマットされていません

en: Card is not open
ja: カードが閉まっています

en: Card is open
ja: カードが空いています

en: Card is write protected.
ja: カードへの書き込み保護が有効です。

en: Card not supported.
ja: カードをサポートしていません。

en: Card removed during access.
ja: カードがアクセス中に抜き取られました。

en: Changing speed... wait...
ja: スピードの変更中... 少々お待ち下さい...

en: Character
ja: 文字

en: Character & Sound
ja: 文字とサウンド

en: Charging
ja: 充電中

en: Checksum error
ja: チェックサム・エラー

en: Cloudy
ja: 曇天

en: Color Mode
ja: カラーモード

en: Color Settings
ja: 色の設定

en: Command can not be cancelled.
ja: コマンドはキャンセルできません。

en: Command order error.
ja: コマンドの実行順でエラーです。

en: Communication error 1
ja: 通信エラー 1

en: Communication error 2
ja: 通信エラー 2

en: Communication error 3
ja: 通信エラー 3

en: Compact Flash Card detected
ja: コンパクトフラッシュ・カードを検出しました

en: CompactFlash Card
ja: コンパクトフラッシュ・カード

en: Compression
ja: 圧縮

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration for your FUJI camera
ja: FUJI カメラの設定

en: Connected to camera
ja: カメラに接続済み

en: Contrast+
ja: コントラスト(+)

en: Contrast-
ja: コントラスト(-)

en: Copyright
ja: コピーライト

en: Copyright (max. 20 characters)
ja: コピーライト (最大 20文字)

en: Corrupted data
ja: おかしなデータ

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
ja: 画像をダウンロードするのに必要な %i バイトを確保することが出来ませんでした。

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
ja: サムネイルをダウンロードするのに必要な %i バイトを確保することが出来ませんでした。

en: Could not append '%s' to folder '%s' because this file already exists.
ja: ファイル '%s' が既に存在しているのでフォルダ '%s' に追加することが出来ませんでした。

en: Could not append folder '%s' as this folder already exists.
ja: フォルダ '%s' が既に存在しているので追加することが出来ませんでした。

en: Could not apply USB settings
ja: USB 設定を適用することが出来ませんでした

en: Could not change time of file '%s' in '%s' (%m).
ja: ファイル '%s' ('%s' の中にある) (%m) の時刻を変更することが出来ませんでした。

en: Could not contact camera.
ja: カメラに接続することが出来ませんでした。

en: Could not create \DCIM directory.
ja: \DCIM ディレクトリを作成することが出来ませんでした

en: Could not create destination directory.
ja: 対象となるディレクトリを作成することが出来ませんでした

en: Could not delete file '%s' in folder '%s' (error code %i: %m).
ja: ファイル '%s' (フォルダ '%s' の中にある) を削除することが出来ませんでした (エラーコード %i:%m)。

en: Could not detect any camera
ja: カメラを検出することが出来ませんでした

en: Could not find any driver for '%s'
ja: '%s' 用のドライバが見つかりませんでした

en: Could not find file '%s'.
ja: ファイル '%s' が見つかりませんでした。

en: Could not find folder '%s'.
ja: フォルダ '%s' が見つかりませんでした。

en: Could not find localization data at '%s'
ja: '%s' に日本語データが見つかりませんでした

en: Could not follow the link '%s' (%m).
ja: リンク '%s' (%m) を参照することが出来ませんでした。

en: Could not follow the link '%s' in '%s' (%m).
ja: '%s' ('%s' の中にある) (%m) のリンクを参照することが出来ませんでした。

en: Could not get disk info: %s
ja: ディスク情報を取得することが出来ませんでした: %s

en: Could not get disk name: %s
ja: ディスク名を取得することが出来ませんでした: %s

en: Could not get flash drive letter
ja: フラッシュドライブを取得することが出来ませんでした

en: Could not get information about '%s' (%m).
ja: '%s' (%m) の情報を取得することが出来ませんでした。

en: Could not get information about '%s' in '%s' (%m).
ja: '%s' ('%s' の中にある) (%m) の情報を取得することが出来ませんでした。

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
ja: アップロードを初期化することが出来ませんでした (カメラからの応答: 0x%02x)。

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
ja: 必要なカメラのドライバ '%s' (%s) が読み込めませんでした。

en: Could not load required camera driver '%s'.
ja: 指定したカメラのドライバ '%s' を読み込めませんでした。

en: Could not open '%s'
ja: '%s' を開くことが出来ませんでした

en: Could not open '%s'.
ja: '%s' を開くことが出来ませんでした。

en: Could not open '/proc/meminfo' for reading ('%m'). Make sure the proc filesystem is mounted.
ja: '/proc/meminfo' を ('%m') を読み込むために開けませんでした。proc ファイルシステムが存在するか確認して下さい。

en: Could not reset camera.
ja: カメラをリセットすることが出来ませんでした。

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
ja: スピードを %i にセットできませんでした (カメラからの応答: %i)。

en: Could not transmit packet even after several retries.
ja: リトライ後もパケット送信が出来ませんでした。

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
ja: アップロードできませんでした。使われていないフォルダ名がありません！
    フォルダ 999CANON は既に存在しており、画像 AUT_9999.JPG がその中にあります。

en: Creative PC-CAM600
     Author: Peter Kajberg
     email: <pbk@odense.kollegienet.dk>
ja: Creative PC-CAM600
     作者: Peter Kajberg
     E-メール: <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: Current Mode: Camera Mode
ja: 現在のモード: カメラ・モード

en: Current Mode: Playback Mode
ja: 現在のモード: 再生モード

en: Custom
ja: カスタム

en: Date & Time
ja: 日付と時間

en: Date Format
ja: データ形式

en: Date and Time
ja: 日付と時間

en: Date and Time (readonly)
ja: 日付と時刻 (読み取りのみ)

en: Date and time (GMT)
ja: 日付と時間 (GMT)

en: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Pictures taken: %i
    Free pictures: %i
    Software version: %s
    Baudrate: %s
    Memory: %i megabytes
    Camera mode: %s
    Image quality: %s
    Flash setting: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto power off: %i minutes
    Power source: %s
ja: 日付: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    記録した写真数: %i
    残りの記録可能数: %i
    ソフトウェア・バージョン: %s
    Baudrate: %s
    残りメモリ: %i Mバイト
    カメラ・モード: %s
    画像の品質: %s
    フラッシュの設定: %s
    情報: %s
    タイマー: %s
    液晶モニタ: %s
    自動パワーオフ: %i 分後
    電源元: %s

en: Day/Month/Year
ja: 日/月/年

en: Debug
ja: デバッグ

en: Deleting image %s.
ja: 画像 %s を削除します。

en: Detected a '%s'.
ja: '%s' を検出しました。

en: Digita
    Johannes Erdfelt <johannes@erdfelt.com>
ja: Digita gPhoto ライブラリ
    Johannes Erdfelt <johannes@erdfelt.com>

en: Digital Zoom
ja: デジタル・ズーム

en: Digital zoom
ja: デジタル・ズーム

en: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d
    %d pictures used of approximately %d (high res) or %d (low res)
    Camera features: %s, %s, %s, %s
    Flash is %s, is %s and is %s
    Resolution is set to %s
    Camera is %s powered%s
ja: Dimera 3500 バージョン %s %d/%d %d:%d
    約 %d 個の写真: %d (高解像度) または %d (低解像度)
    カメラの機能: %s, %s, %s, %s
    フラッシュの有無: %s, (%s と %s)
    解像度: %s
    カメラは %s (電源%s)

en: Directory Browse
ja: ディレクトリの参照

en: Directory Browse Mode - written by Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.
ja: ディレクトリ参照モード - Scott Fritzinger <scottf@unr.edu> 氏の提供。

en: Directory exists
ja: ディレクトリが存在します

en: Directory not found
ja: ディレクトリがみつかりません

en: Disconnecting camera.
ja: カメラとの接続が切れています。

en: Do not display TV menu
ja: TV メニューを表示しない

en: Downloading %s.
ja: %s のダウンロード中です。

en: Downloading '%s' from folder '%s'...
ja: '%s' をフォルダ '%s' からダウンロード中...

en: Downloading '%s'...
ja: '%s' のダウンロード中...

en: Downloading data...
ja: データのダウンロード中...

en: Downloading file...
ja: ファイルのダウンロード中...

en: Downloading image %s.
ja: 画像 %s のダウンロード中です。

en: Downloading image...
ja: 画像のダウンロード中...

en: Downloading thumbnail...
ja: サムネイルのダウンロード中...

en: Downloading...
ja: ダウンロード中...

en: Driver
ja: ドライバ

en: Dual Iris
ja: デュアル Iris あり

en: EEPROM checksum error.
ja: EEPROM チェックサム・エラーです。

en: ERROR: message format error.
ja: エラー: メッセージ書式のエラーです。

en: ERROR: message overrun
ja: エラー: メッセージのオーバーラン

en: ERROR: out of sequence.
ja: エラー: シーケンスを越えました。

en: ERROR: unexpected message
ja: エラー: 予期しないメッセージ

en: ERROR: unexpected message2.
ja: エラー: 予期しないメッセージ 2 です。

en: ERROR: unexpected packet type.
ja: エラー: 予期しないパケットの種類です。

en: Empty
ja: 空

en: English
ja: 英語

en: Error
ja: エラー

en: Error capturing image
ja: 画像のキャプチャ中にエラー

en: Error changing speed
ja: スピード変更でエラー

en: Error changing speed.
ja: スピード変更でエラーが発生しました。

en: Error deleting associated thumbnail file
ja: 共有サムネイルの削除中にエラー

en: Error deleting file
ja: ファイルの削除中にエラー

en: Error waiting ACK during initialization
ja: 初期化中の ACK 待機でエラー

en: Execute predefined command
    with parameter values.
ja: 引数を付けて
    前に定義したコマンドを実行します。

en: Exposure
ja: 露出

en: Exposure Compensation
ja: 露出度

en: Exposure Metering
ja: 露出補正

en: Exposure compensation
ja: 露出度

en: File
ja: ファイル

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
ja: ファイル '%s' がフォルダ '%s' の中にありません。

en: File compression
ja: ファイル圧縮

en: File exists
ja: ファイルが存在します

en: File not found
ja: ファイルがみつかりません

en: File protected.
ja: ファイルが保護されています。

en: File resolution
ja: ファイルの解像度

en: File size is %i bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
ja: ファイルサイズは %i バイトです。アップロード可能なサイズ: %i バイト

en: File type
ja: ファイルの種類

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
ja: ファイルが大きすぎます。お使いのカメラの電源を OFF にして、ファイルをアップロードする前に戻して下さい。

en: Fine
ja: ファイン

en: Firmware Revision: %d.%d
ja: ファームウェア・リビジョン: %d.%d

en: Firmware revision (readonly)
ja: ファームウェアのリビジョン (読み取りのみ)

en: Firmware version: %d.%02d
ja: ファームウェアのリビジョン: %d.%02d

en: Fixed
ja: 固定

en: Flash
ja: フラッシュあり

en: Flash Mode
ja: フラッシュモード

en: Flash Setting
ja: フラッシュの設定

en: Flash Settings
ja: フラッシュの設定

en: FlashLight : Auto
ja: フラッシュライト : 自動

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
ja: フラッシュライト : 自動 (赤目軽減発光)

en: FlashLight : Off
ja: フラッシュライト : OFF

en: FlashLight : On
ja: フラッシュライト : ON

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
ja: フラッシュライト : ON (赤目軽減発光)

en: FlashLight : undefined
ja: フラッシュライト : なし

en: Fluorescent
ja: 蛍光灯

en: Focus
ja: フォーカス

en: Focus Mode
ja: フォーカス・モード

en: Focus position
ja: フォーカス位置

en: Focusing error.
ja: フォーカスのエラーです。

en: Folder '%s' does not contain a folder '%s'.
ja: フォルダ '%s' の中にフォルダ '%s' がありません。

en: Folder '%s' does only contain %i files, but you requested a file with number %i.
ja: フォルダ '%s' には %i 個のファイルがありますが、要求した番号は %i です。

en: Force
ja: 強制発光

en: Force Flash
ja: 強制発光

en: Format card and set album name.
ja: カードを初期化してアルバム名を付与します。

en: Format compact flash
ja: コンパクト・フラッシュの初期化

en: French
ja: フランス語

en: Full
ja: フル充電

en: General
ja: 全般

en: German
ja: ドイツ語

en: Getting configuration...
ja: 設定の取得中...

en: Getting data...
ja: データの取得中...

en: Getting file list...
ja: ファイル一覧の取得中...

en: Getting file...
ja: ファイルの取得中...

en: Getting information on %i files...
ja: %i 個のファイルの情報を取得中...

en: Getting thumbnail...
ja: サムネイルの取得中...

en: Green
ja: 緑

en: High
ja: 高い

en: High (1152 x 872)
ja: 高 (1152 x 872)

en: High (good quality)
ja: 高 (普通の品質)

en: Host Mode:		%s
    Exposure Correction:	%s
    Exposure Data:		%d
    Date Valid:		%s
    Date:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Self Timer Set:		%s
    Quality Setting:	%s
    Play/Record Mode:	%s
    Card ID Valid:		%s
    Card ID:		%d
    Flash Mode:
ja: ホストモード:	%s
    露出の取得:		%s
    露出データ:		%d
    データ整合:		%s
    日付:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    セルフタイマー:	%s
    解像度の設定:	%s
    再生/記録モード:%s
    カードID整合:	%s
    カードID:		%d
    フラッシュモード:

en: Host power save (seconds)
ja: ホストのパワーセーブ (秒)

en: How long will it take until the camera powers off when connected to the computer?
ja: コンピュータに接続した時に自動的にパワーオフするまでの時間です

en: How long will it take until the camera powers off when not connected to the computer?
ja: 屋外で自動的にパワーオフするまでの時間です

en: How long will it take until the camera powers off?
ja: カメラをパワーオフするまでの時間を指定して下さい。

en: HyPict
ja: 高解像度

en: ISO Speed
ja: ISO スピード

en: Idle
ja: アイドル中

en: Illegal parameter.
ja: 不正なパラメータです。

en: Image
ja: 画像

en: Image & Sound
ja: 画像とサウンド

en: Image Adjustment
ja: 画像の調整

en: Image Quality
ja: 画像の品質

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Image height: %d
ja: 画像の高さ: %d

en: Image number not valid.
ja: 画像の番号が正しくありません。

en: Image protected.
ja: 画像が保護されています。

en: Image size: %d
ja: 画像サイズ: %d

en: Image type is not supported
ja: 画像の種類がサポートされていません

en: Image width: %d
ja: 画像の幅: %d

en: In use
ja: 使用中

en: Incandescent
ja: 白熱灯

en: Infinity/Fish-eye
ja: ∞/フラッシュアイ

en: Information
ja: 情報

en: Information for STV0680 based camera:
ja: STV0680 ベースのカメラ情報:

en: Internal error (1).
ja: 内部エラー (1) です。

en: Internal error (2).
ja: 内部エラー (2) です。

en: Invalid
ja: 不正

en: Invalid Value ( %d )
ja: おかしな値 ( %d)

en: Iris error.
ja: アイリスのエラーです。

en: Italian
ja: イタリア語

en: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for the Jenoptik JD11 camera.
    Protocol reverse engineered using WINE and IDA.
ja: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Jenoptik JD11 カメラ用のドライバ担当。
    WINE と IDA を使用してリバースエンジニアされたプロトコル。

en: Japanese
ja: 日本語

en: Keep filename on upload
ja: アップロード時にファイル名を保持する

en: Known problems:
    
    1. If the Kodak DC3200 does not receive a command at least every 10 seconds, it will time out, and will have to be re-initialized. If you notice the camera does not respond, simply re-select the camera. This will cause it to reinitialize.
ja: 既知の問題:
    
    1. Kodak DC3200 が最低 10 秒間隔でコマンドを受信しなかったら、タイムアウトしているので、再初期化する必要があります。カメラに反応がなかったら、カメラを再選択するだけでよいでが、この場合も再初期化して下さい。

en: Known problems:
    
    If communications problems occur, reset the camera and restart the application.  The driver is not robust enough yet to recover from these situations, especially if a problem occurs and the camera is not properly shutdown at speeds faster than 9600.
ja: 既知の問題:
    
    通信エラーが発生した場合、カメラの電源をリセットしてアプリケーションを再起動して下さい。ドライバはこのような状態から復活できるほどしっかりした作りになっていません。特に問題が発生した場合はカメラは通信速度 9600 よりも高い状態で強制終了することはありません。

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
ja: Kodak DC120 カメラ・ライブラリ
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Kodak DC120 カメラ用のライブラリ
    (やっと普及したので)

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
ja: Kodak DC240 カメラ・ライブラリ
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> と Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 カメラ用のライブラリ担当。
    gPhoto2 向けに書き直しと更新。

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
ja: Kodak DC3200 ドライバ
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    質問やコメントは大歓迎です。

en: Konica Configuration
ja: Konica の設定

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
ja: Konica ライブラリ
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Konika 全機種と幾つかの HP カメラのサポート担当。

en: Korean
ja: 韓国語

en: LCD
ja: 液晶モニタ

en: LCD Auto Off (in seconds)
ja: 液晶モニタの自動オフ (秒後)

en: LCD Auto Shut Off (seconds)
ja: 液晶モニタの自動オフ (秒)

en: LCD Brightness
ja: 液晶モニタの明るさ

en: LCD Mode
ja: 液晶モード

en: LED Mode
ja: 液晶モード

en: Language
ja: 言語

en: Largan driver
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    
    Handles Largan Lmini camera.
ja: Largan ドライバ
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    
    Largan Lmini カメラの操作用です。

en: Lens Mode
ja: レンズモード

en: Lens direction does not match flash light
ja: レンズの向きがフラッシュの方向と同じではありません

en: Lens is not connected
ja: レンズがついていません

en: Light too dark.
ja: フラッシュが暗すぎます。

en: List all files
ja: 全ファイルの一覧

en: Listing files in '%s'...
ja: '%s' にあるファイル一覧を作成中...

en: Listing folders in '%s'...
ja: '%s' にあるフォルダ一覧の作成中...

en: Loading camera drivers from '%s'...
ja: '%s' からカメラのドライバを読み込み中...

en: Local
ja: ローカル

en: Localization
ja: 日本語化

en: Localization data corrupt.
ja: 日本語データがおかしいです。

en: Localization data too long.
ja: 日本語データが長すぎます。

en: Localization file too long!
ja: ローカライズファイルが長すぎます！

en: Looking for camera ...
ja: カメラの検出中...

en: Looks like a modem, not a camera
ja: カメラではなく、モデムのようです

en: Low
ja: 低

en: Low (576 x 436)
ja: 低 (576 x 436)

en: Low (best quality)
ja: 低 (最高品質)

en: Macro
ja: マクロ

en: Manual Not Implemented Yet
ja: 取り扱い説明書は未だ実装されていません。

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
ja: Matthew G. Martin 氏
    Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr> 作の fujiplay がベースです。

en: Maximal
ja: 最大

en: Maximum number of Images: %d
ja: 画像の最大数: %d

en: Medium
ja: 中

en: Medium (1152 x 872)
ja: 中 (1152 x 872)

en: Medium (better quality)
ja: 中 (高品質)

en: Memory card status (%d): %s
ja: メモリカードの状態 (%d): %s

en: Memory in camera: %d Mbit.
ja: カメラ内蔵メモリ: %d Mビット

en: Minimal
ja: 最小

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
ja: Minolta Dimage V gPhoto ライブラリ
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    ミノルタ(株) からの仕様提供に感謝します。

en: Misc exposure/lense settings
ja: その他の露出/レンズの設定

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
ja: 型式:			Minolta Dimage V (%s)
    ハードウェア・リビジョン:	%s
    ファームウェア・リビジョン:	%s

en: Model:
ja: 型式:

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
ja: 型式: %s
    メモリ: %d/%d バイト有効

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
ja: 型式: %s
    シリアル番号: %s
    ハードウェア・バージョン: %i.%i
    ソフトウェア・バージョン: %i.%i
    テスト用ソフトウェア・バージョン: %i.%i
    名称: %s
    製造元: %s

en: Model: Kodak %s
ja: 型式: Kodak %s

en: Month/Day/Year
ja: 月/日/年

en: Mustek MDC-800 gPhoto2 Library
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Ported to gphoto2 by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supports Serial and USB Protocol.
ja: Mustek MDC-800 gPhoto2 ライブラリ
    Henning Zabel 氏 <henning@uni-paderborn.de>,
    Marcus Meissner 氏 <marcus@jet.franken.de> によるポーティング。
    シリアルと USB プロトコルをサポートしています。

en: NO Dual Iris
ja: デュアル Iris なし

en: NO Flash
ja: フラッシュなし

en: NO Power Light
ja: 電源ランプなし

en: NO Resolution Switch
ja: 解像度切替えなし

en: NOT in fill mode
ja: Fill モードなし

en: NOT ready
ja: 準備未完了

en: Name to set on card when formatting.
ja: 初期化時につけるカードの名前です。

en: Nikon Coolpix 880:
        Camera configuration (or preferences):
    
            The optical zoom does not properly
            function.
    
            Not all configuration settings
            can be properly read or written, for
            example, the fine tuned setting of
            white balance, and the language settings.
    
            Put the camera in 'M' mode in order to
            to set the shutter speed.
ja: Nikon Coolpix 880:
        カメラの設定:
    
            光学ズームは
            おそらく機能しません。
    
            全ての設定はおそらく
            読み込み/書き込みできません。
            例えば、ホワイト・バランスのファイン・チューン設定や
            言語設定です。
    
            シャッター・スピードをセットする場合は
            'M' モードにして下さい。

en: No
ja: いいえ

en: No Compact Flash Card detected
ja: コンパクトフラッシュ・カードがありませんでした

en: No additional information available.
ja: 有効な追加情報はありません。

en: No card
ja: カードがありません

en: No card present.
ja: カードがありません。

en: No manual
ja: 取り扱い説明書なし

en: No memory card present
ja: メモリ・カードがありません

en: No reason available
ja: 使用不可の理由

en: No response from camera
ja: カメラから反応がありません

en: No space left on card.
ja: カードに残り容量がありません。

en: None
ja: なし

en: None selected
ja: 何も選択されていません

en: Normal
ja: 標準

en: Normal
ja: 標準

en: Not Full
ja: 使用中

en: Not enough memory available on the memory card
ja: メモリカードに空き容量がありません

en: Not used
ja: 未使用

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
ja: 注意: メモリ・カードがありません。いくつかの値が不正になるかもしれません。

en: Number of Images: %d
ja: 写真の数: %d

en: Number of pictures: %d
ja: 写真の数: %d

en: Number of pictures: %d
ja: 写真の数: %d

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
ja: 写真の数: %i
    ファームウェア・バージョン: %s

en: Off
ja: OFF

en: On
ja: ON

en: On, red-eye reduction
ja: ON, Red-Eye 減少

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
ja: ルートのフォルダのみサポートしています - フォルダ '%s' のファイル一覧を要求しました。

en: Operation Mode
ja: 操作モード

en: Operation cancelled
ja: 操作をキャンセルしました

en: Other
ja: その他

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Other command executing.
ja: 他のコマンドの実行が中止されました。

en: Out of memory
ja: メモリがありません

en: Outdoor
ja: 屋外

en: Owner name
ja: 所有者の名前

en: Owner name changed
ja: 所有者が変更されました

en: PTP Access Denied
ja: PTP へのアクセスが拒否されました

en: PTP Capture Already Terminated
ja: PTP のキャプチャは中断しました

en: PTP Device Bus
ja: PTP のデバイス・バス

en: PTP Device Prop Not Supported
ja: サポートされていない PTP デバイス Prop

en: PTP EK Filename Conflicts
ja: PTP EK ファイル名が重複しています

en: PTP EK Filename Invalid
ja: PTP EK 不正なファイル名です

en: PTP EK Filename Required
ja: PTP EK ファイル名が必要です

en: PTP Error: bad parameter
ja: PTP エラー: パラメータが正しくありません

en: PTP General Error
ja: PTP の一般的なエラー

en: PTP I/O error
ja: PTP I/O エラーです

en: PTP Incomplete Transfer
ja: PTP の転送が完了していません

en: PTP Invalid Code Format
ja: PTP の不正なコード書式

en: PTP Invalid Device Prop Format
ja: PTP の不正なデバイス Prop 書式

en: PTP Invalid Device Prop Value
ja: PTP の不正なデバイス Prop 値

en: PTP Invalid Object Format Code
ja: PTP の不正なオブジェクト書式コード

en: PTP Invalid Object Handle
ja: PTP 不正なオブジェクト操作

en: PTP Invalid Parameter
ja: PTP の不正なパラメータ

en: PTP Invalid Parent Object
ja: PTP 不正なオブジェクト

en: PTP Invalid Storage ID
ja: PTP の不正なストレージ ID

en: PTP Invalid Transaction ID
ja: PTP の不正なトランザクション ID

en: PTP No Thumbnail Present
ja: PTP にはサムネイルがありません

en: PTP No Valid Object Info
ja: PTP の不正なオブジェクト情報

en: PTP Object Write Protected
ja: PTP オブジェクトへの書き込み保護が有効です

en: PTP Operation Not Supported
ja: サポートされていない PTP 操作

en: PTP Parameter Not Supported
ja: サポートされていない PTP パラメータ

en: PTP Partial Deletion
ja: PTP の部分的な削除

en: PTP Protocol error, data expected
ja: PTP プロトコル・エラー (期待値: データ)

en: PTP Protocol error, response expected
ja: PTP プロトコル・エラー (期待値: 応答)

en: PTP Self Test Failed
ja: PTP の自己診断に失敗しました

en: PTP Session Already Opened
ja: PTP のセッションはオープンしています

en: PTP Session Not Open
ja: PTP のセッションが開かれていません

en: PTP Specification By Format Unsupported
ja: サポートしていない PTP 書式の指定

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
ja: サポートしていない PTP 転送先の指定

en: PTP Store Full
ja: PTP の空き容量がありません

en: PTP Store Not Available
ja: PTP に格納できません

en: PTP Store Read Only
ja: PTP は読み込み専用です

en: PTP Transaction Canceled
ja: PTP トランザクションがキャンセルされました

en: PTP Undefined Error
ja: PTP の不明なエラー

en: PTP Unknown Vendor Code
ja: PTP の不明なベンダーコードです

en: PTP is implemented for USB cameras only.
ja: PTP は USB カメラのみサポートしています。

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
ja: Panasonic DC1000 gPhoto ライブラリ
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Fredrik Roubert 氏 <roubert@df.lth.se> と
    Galen Brooks 氏 <galen@nine.com> が
    作成した dc1000 プログラムがベースです。

en: Panasonic DC1580 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
ja: Panasonic DC1580 gPhoto ライブラリ
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Fredrik Roubert 氏 <roubert@df.lth.se> と
    Galen Brooks 氏 <galen@nine.com> が
    作成した dc1000 プログラムがベースです。

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introduced image capturing technology called PHOTOSHOT for the first time to this series of Palmcorders.  Images are stored in JPEG format on an internal flashcard and can be transfered to a computer through the built-in serial port.  Images are saved in one of two resolutions; NORMAL is 320x240 and FINE is 640x480.  The CCD device which captures the images from the lens is only 300K and thus produces only low quality pictures.
ja: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic は Palmcorder シリーズで PHOTOSHOT と呼ばれる画像キャプチャ技術をはじめて紹介しました。画像は内蔵のフラッシュカードに JPEG 形式で格納され、内蔵シリアルポートでパソコンに画像を転送することが可能です。画像の保存形式は二つあります; '標準' は 320x240 'ファイン' は 640x480 です。動画をキャプチャする CCD デバイスは 300K のみで、低解像度の写真のみ提供します。

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder Driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>
ja: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder ドライバ
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>

en: Parameter 1
ja: 引数 1

en: Parameter 2
ja: 引数 2

en: Parameter 3
ja: 引数 3

en: Path not absolute
ja: パス名が無効です

en: Persistent Settings
ja: 全機種に共通な設定

en: Picture Settings
ja: 写真の設定

en: Pictures
ja: 写真

en: Play
ja: 再生

en: Port speed
ja: ポートのスピード

en: Portugese
ja: ポルトガル語

en: Power (readonly)
ja: 電源 (読み取りのみ)

en: Problem downloading image
ja: 画像のダウンロード中に問題が発生しました

en: Problem getting image information
ja: 画像情報の取得中に問題が発生しました

en: Problem getting number of images
ja: 画像の番号の取得中に問題が発生しました

en: Problem opening port
ja: ポートを開いている最中に問題が発生しました

en: Problem reading image from flash
ja: フラッシュカードから画像の読み込み中に問題が発生しました

en: Problem resetting camera
ja: カメラの再設定中に問題が発生しました

en: Problem setting camera communication speed
ja: カメラの通信速度の設定中に問題が発生しました

en: Problem taking live image
ja: リアルタイム画像の取得中に問題が発生しました

en: Product ID: %02x%02x
ja: 製品 ID: %02x%02x

en: Prohibit Flash
ja: 発光禁止

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
ja: ファイルの幅と高さなどの読み込み専用属性を変更することはできません。

en: Ready
ja: 準備 OK

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
ja: 予期しないデータを受け取りました (0x%02x, 0x%02x)。

en: Received unexpected header (%i)
ja: 不明なヘッダを受け取りました (%i)

en: Received unexpected response
ja: 予期しない反応を受け取りました

en: Receiving data...
ja: データの受信中...

en: Record
ja: 記録

en: Record Mode
ja: 記録モード

en: Red
ja: 赤

en: Red eye flash
ja: 赤目軽減フラッシュ

en: Red-eye Reduction
ja: 赤目軽減発光

en: Remote
ja: リモート

en: Requested information about picture %i (= 0x%x), but got information about picture %i back
ja: 写真 %i についての情報 (= 0x%x) を要求しましたが、写真 %i の情報を取得しました

en: Resetting protocol...
ja: プロトコルの再設定...

en: Resolution
ja: 解像度

en: Resolution Switch
ja: 解像度切替えあり

en: Resolution plus Size
ja: 解像度の増分値

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
ja: Bob Paauwe 氏のドライバがベースの
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de> 作の
    Ricoh / Philips ドライバ

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
ja: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    STV0680 (プロセッサ ASIC 搭載) を使用するカメラのドライバ担当。
    CommLite Beta 5 の Protocol Reverse Engineered は
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de> 氏が担当。
    Aiptek PenCam の拡張とその他の STM USB Dual-mode カメラを担当。

en: Self Timer
ja: セルフタイマ

en: Self Timer (next picture only)
ja: セルフタイマ (次の写真のみ)

en: Self Timer (only next picture)
ja: セルフタイマ (次の写真のみ)

en: Self Timer Time
ja: セルフタイマーの時間

en: Sending data...
ja: データの送信中...

en: Sensor ID: %d.%d
ja: センサ ID: %d.%d

en: Sepia
ja: セピア

en: Session-persistent Settings
ja: 全機種に共通なセッションの設定

en: Set camera date to PC date
ja: カメラの日付を PC の日付にセットします

en: Set clock in camera
ja: カメラの内蔵時計のセット

en: Shall the camera beep when taking a picture?
ja: 写真を撮る時にカメラのビープ音を鳴らしますか？

en: Shot Settings
ja: ショットの設定

en: Shutter Speed (in seconds)
ja: シャッター速度 (秒, 0:自動)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
ja: シャッター速度 (マイクロ秒, 0:自動)

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
ja: シャッター速度 (マイクロ秒, 0:自動)

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
ja: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    SiPix Web2 カメラへアクセスするドライバです。

en: Sipix StyleCam Blink Driver
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
ja: Sipix StyleCam Blink ドライバ
    Vincent Sanders 氏 <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner 氏 <marcus@jet.franken.de>

en: Skylight
ja: 晴天

en: Slide Show Interval
ja: スライドショーの表示間隔

en: Slow Sync
ja: スローシンクロ

en: Some notes about Olympus cameras (and others?):
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. In order
        to use this mode, the camera must be switched
        into 'USB PC control mode'. To get to the menu
        for switching modes, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnectig. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up with this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
ja: Olympus カメラの注意事項 (他のカメラも？):
    (1) カメラの設定
        値を '0' にするとデフォルト値 (自動) が使用されます。
    (2) Olympus C-3040Z (含む C-2040Z とその他) には 
        USB PC 制御モードがあります。 このモードを使用するには
        カメラ側で 'USB PC 制御モード' に切り替える必要があります。
        メニューでモードを切り替えるには、メモリカードの
        アクセス・カバーを開いて、カメラのコントロールメニューが
        表示されるまでメニューボタンを押したままにして下さい。
        それから 'USB PC 制御モード' を ON にして下さい。
    (3) 液晶モードからモニタモード、または通常モードに変更した場合、
        接続を切る前に、忘れずにそれらを "OFF" に戻して下さい。
        さもないと、カメラのボタンが押せなくなります。
        もしこのような状態になったら、PC から取り外しして再び接続し
        液晶を "OFF" に切り替えて下さい。

en: Some notes about Olympus cameras:
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. In order
        to use this mode, the camera must be switched
        into 'USB PC control mode'. To get to the menu
        for switching modes, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnectig. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up with this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
ja: Olympus カメラの注意事項 (他のカメラも？):
    (1) カメラの設定
        値を '0' にするとデフォルト値 (自動) が使用されます。
    (2) Olympus C-3040Z (含む C-2040Z とその他) には 
        USB PC 制御モードがあります。 このモードを使用するには
        カメラ側で 'USB PC 制御モード' に切り替える必要があります。
        メニューでモードを切り替えるには、メモリカードの
        アクセス・カバーを開いて、カメラのコントロールメニューが
        表示されるまでメニューボタンを押したままにして下さい。
        それから 'USB PC 制御モード' を ON にして下さい。
    (3) 液晶モードからモニタモード、または通常モードに変更した場合、
        接続を切る前に、忘れずにそれらを "OFF" に戻して下さい。
        さもないと、カメラのボタンが押せなくなります。
        もしこのような状態になったら、PC から取り外しして再び接続し
        液晶を "OFF" に切り替えて下さい。

en: Sony DSC-F1 Digital Camera Support
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Based on the chotplay CLI interface from
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port by Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>
ja: SONY DSC-F1 デジタルカメラのサポート担当
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Kenichi Hayashi 氏から chotplay CLI 
    インタフェース部を提供して貰いました
    Gphoto2 実装の担当は Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>

en: Sony DSC-F55/505 gPhoto library
    Supports Sony MSAC-SR1 and Memory Stick used by DCR-PC100
    Originally written by Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 port by Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>
ja: Sony DSC-F55/505 gPhoto ライブラリ
    Sony MSAC-SR1 と DCR-PC100 が使用するメモリ・ステックのサポート
    Mark Davies 氏 <mdavies@dial.pipex.com> が作成したものがベースです。
    gPhoto2 へのポーティングは Raymond Penners 氏 <raymond@dotsphinx.com> が担当しました。

en: Sound
ja: サウンド

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
ja: Soundvision ドライバ
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
ja: 残り空き容量: 高: %d 中: %d, 低: %d

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Speed %i is not supported!
ja: シャッター速度 %i はサポートされていません！

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
ja: このカメラにスピード 57600 以上でアップロードすることはできません

en: Spot Metering Mode
ja: スポット測光モード

en: Standard
ja: 標準

en: Strobe error.
ja: ストローブのエラーです。

en: Summary for Mustek MDC800:
ja: Mustek MDC800 の概要:

en: SuperFine
ja: スーパーファイン

en: Switching Camera Off
ja: カメラを OFF にします

en: System error.
ja: システムのエラーです。

en: TV Output Format
ja: TV 出力の形式

en: Testing different speeds...
ja: 異なるスピードでテスト中...

en: The Directory Browse "camera" lets you index photos on your hard drive.
ja: ディレクトリ参照 "camera" はコンピュータ上の写真の目録を作成します。

en: The JD11 camera works rather well with this driver.
    An RS232 interface @ 115 kbit is required for image transfer.
    The driver allows you to get
    
       - thumbnails (64x48 PGM format)
       - full images (640x480 PPM format)
ja: このドライバの向上よりは JD11 カメラ関係の作業を担当。
    RS232 インタフェース @ 115 kbit は画像転送で必要です。
    このドライバの適用範囲:
    
       - サムネイル (64x48 PGM フォーマット)
       - 画像 (640x480 PPM フォーマット)

en: The Kodak DC120 camera uses the KDC file format for storing images. If you want to view the images you download from your camera, you will need to download the "kdc2tiff" program. It is available from http://kdc2tiff.sourceforge.net
ja: Kodak DC120 カメラは画像を保存するのに KDC ファイル形式を使用します。カメラからダウンロードして画像を表示する場合は、"kdc2tiff" プログラムを http://kdc2tiff.sourceforge.net から入手する必要があります。

en: The Samsung digimax 800k driver has been written by James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> for gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> ported it to gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> fixed and enhanced the port.
ja: サムソン digimax 800k 向けの gPhoto2 用ドライバは James Mckenzie 氏 <james@fishsoup.dhs.org> が開発を担当しました。Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> 氏はそれを gphoto2 向けに実装し直しました。Marcus Meissner 氏 <marcus@jet.franken.de> 氏はバグフィックスと拡張機能を担当しました。

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
ja: カメラのバッテリ残量が低すぎます (%d%%)。操作を中止します。

en: The camera could not be contacted. Please make sure it is conntected to the computer and turned on.
ja: カメラと通信できませんでした。コンピュータに接続してから電源を投入して下さい。

en: The camera did not accept the command.
ja: カメラはコマンドを受け付けませんでした。

en: The camera does not accept '%s' as filename.
ja: カメラはファイル名として '%s' を受け付けませんでした。

en: The camera does not support speed %i.
ja: カメラはスピード %i をサポートしていません。

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
ja: カメラが予期しないサイズ以上を送信しました (%i)

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
ja: カメラが %i バイトのみ送信しましたが、必要なバイト数は少なくとも %i です。

en: The file to be uploaded has a null length
ja: アップロードしたファイルのサイズが NULL です

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
ja: ファイル名は 12文字以内にして下さい ('%s' は %i 文字あります)。

en: The filesystem does not support upload of files.
ja: ファイルシステムではファイルのアップロードをサポートしていません。

en: The filesystem doesn't support getting file information
ja: ファイルシステムはこの形式のファイル情報取得をサポートしていません

en: The filesystem doesn't support getting files
ja: ファイルシステムはこの形式のファイル取得をサポートしていません。

en: The filesystem doesn't support setting file information
ja: ファイルシステムはこの形式のファイル情報の設定をサポートしていません

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
ja: 最初に受け取ったデータ (0x%x) は無効です。

en: The path '%s' is not absolute.
ja: パス名 '%s' が無効です。

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
ja: このドライバでは要求したポート型式 (%i) をサポートしていません。

en: There are still files in folder '%s' that you are trying to remove.
ja: 削除しようとしたフォルダ '%s' の中にファイルが存在しています。

en: There are still subfolders in folder '%s' that you are trying to remove.
ja: 削除しようとしたフォルダ '%s' の中にサブフォルダが存在します。

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
ja: 現在操作が進行中です。このカメラのみ同時に一つの操作をサポートしています。現在の操作が終了するまでお待ち下さい。

en: There is nothing to summarize for this camera.
ja: このカメラに対する説明はありません。

en: This camera can not capture previews.
ja: このカメラはキャプチャのプレビューができません。

en: This camera can not capture.
ja: このカメラではキャプチャできません。

en: This camera does not offer a manual.
ja: このカメラは取り扱い説明書をサポートしていません。

en: This camera does not offer any configuration options.
ja: このカメラではいくつかのオプションをサポートしていません。

en: This camera does not provide information about the driver.
ja: このカメラはドライバ情報を提供していません。

en: This camera does not support setting configuration options.
ja: このカメラでは設定したいくつかのオプションをサポートしていません。

en: This camera does not support summaries.
ja: このカメラはサマリをサポートしていません。

en: This library has been tested with a Kodak DC 215 Zoom camera. It might work also with DC 200 and DC 210 cameras. If you happen to have such a camera, please send a message to koltan@gmx.de to let me know, if you have any troubles with this driver library or if everything is okay.
ja: このライブラリは Kodak DC 215 ズーム・カメラを使ってテストされています。おそらく DC 200 と DC 210 カメラでも動作することでしょう。もしそのようなカメラをお持ちで、このドライバのライブラリを使って問題が発生したり、正しく動作したなどの状況を koltan@gmx.de までメールで知らせて下さい。

en: Thumbnail height: %d
ja: サムネイルの高さ: %d

en: Thumbnail size: %d
ja: サムネイルのサイズ: %d

en: Thumbnail width: %d
ja: サムネイルの幅: %d

en: Time format
ja: 時刻の形式

en: Too many retries failed.
ja: リトライに失敗しました。

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
ja: キャプチャした写真の合計: %d フラッシュの発光数: %d

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
ja: 二回再送しましたがタイムアウトしました。終了します...

en: Trying to contact camera...
ja: カメラと通信中...

en: Tungsten
ja: 電球

en: Unavailable
ja: 使用不可

en: Unknown camera library error
ja: カメラライブラリの不明なエラー

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unknown error.
ja: エラーを特定できません。

en: Unknown file type %i.
ja: 不明なファイル形式 %i です。

en: Unknown model
ja: 不明な型式

en: Unrecognized response
ja: 認識できない反応です

en: Unsuitable card
ja: サポートしないカード

en: Unsupported command.
ja: サポートしていないコマンドです。

en: Unsupported image type
ja: サポートしていない画像の種類

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
ja: 未サポートのポートの種類 %i = 0x%x が指定されました。初期化できません。

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
ja: サポートしていないポートの種類: %d 【このドライバは USB カメラでのみ動作します】

en: Upload is supported into the '%s' folder only
ja: フォルダ '%s' へのアップロードのみサポートしています

en: Uploading file...
ja: ファイルのアップロード中...

en: Uploading image: %s.
ja: 画像 %s のアップロード中です。

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: User canceled download
ja: ユーザによってダウンロードが取り消されました

en: Vendor ID: %02x%02x
ja: ベンダー ID: %02x%02x

en: Version:
ja: バージョン:

en: View hidden directories
ja: 隠しディレクトリ(.XXX)の表示

en: Volatile Settings
ja: Volatile の設定

en: Waiting for completion...
ja: 完了するのを待っています...

en: Waiting...
ja: 待機中...

en: Weak
ja: 弱い

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

en: White Board
ja: 白板

en: White level
ja: ホワイトバランス

en: Write-protected
ja: 書き込み保護つき

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
ja: エスケープ・シーケンスが間違っています: 0x%02x なのに 0x%02x を受け取りました。

en: Year/Month/Day
ja: 年/月/日

en: Yes
ja: はい

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
ja: '%s' をフォルダ '%s' から削除しようとしましたが、ファイルシステムはファイルの削除をサポートしていません。

en: You have to set the port prior initialization of the camera.
ja: カメラの初期化を行う前に先にポートをセットして下さい。

en: Your camera does not support changing filenames.
ja: お使いのカメラはファイル名変更機能をサポートしておりません。

en: Your camera does only support deleting the last file on the camera. In this case, this is file '%s'.
ja: お使いのカメラでは最後のファイルの削除のみサポートしています。現在このファイルは '%s' に該当します。

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom (in millimeters)
ja: ズーム (ミリ単位)

en: a/c adaptor
ja: 電源アダプタ

en: auto
ja: 自動

en: battery
ja: バッテリ

en: black & white
ja: モノクロ

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
ja: カメラが 9 秒以上動作していません。再初期化します。

en: color
ja: 色彩

en: coolshot library v
ja: coolshot ライブラリ Ver

en: could not change owner name
ja: 所有者の名前を変更することが出来ませんでした

en: could not set time
ja: 時刻をセットすることが出来ませんでした

en: externally
ja: 外部

en: fine
ja: ファイン

en: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    This software was created with the
    help of proprietary information belonging
    to StarDot Technologies.
    
    Author:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributors:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Converting raw camera images to RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information on protocol, raw image format,
         gphoto2 port
ja: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    このソフトウェアは StarDot Technologies 社が
    所有権をもつ情報から作成されました。
    
    作者:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    協力者:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com
         カメラの生画像を RGB に変換する処理担当
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         プロトコルの情報、生画像の形式、
         gPhoto2 への移植担当

en: high (640x480)
ja: 高 (640 x 480)

en: in fill mode
ja: Fill モードあり

en: internally
ja: 内部

en: jamcam library v
ja: jamcam ライブラリ Ver

en: low (320x240)
ja: 低 (320 x 240)

en: menu
ja: メニュー

en: no status reported.
ja: ステータスが報告されていません。

en: normal
ja: 標準

en: not available: %s
ja: 使用不可: %s

en: off
ja: OFF

en: on
ja: ON

en: on battery
ja: バッテリ容量

en: play
ja: 再生

en: power OK
ja: 電源 ○

en: power bad
ja: 電源 ×

en: ready
ja: 準備完了

en: record
ja: 記録

en: sierra SPARClite library
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Support for sierra-based digital cameras
    including Olympus, Nikon, Epson, and others.
    
    Thanks to Data Engines (www.dataengines.com)
    for the use of their Olympus C-3030Z for USB
    support implementation.
ja: Sierra SPARClite ライブラリ
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Olymus, Nikon, Epson 他を含む
    Sierra ベースのデジタルカメラのサポート担当
    
    Olymus C-3030Z の USB サポートの実装では
    Data Engines 氏 (www.dataengines.com)
    に感謝します。

en: superfine
ja: スーパーファイン

en: sx330z is USB only
ja: sx330z は USB にのみ対応しています

en: sysctl call failed ('%m').
ja: システムコールの呼び出しに失敗しました ('%m')。

en: time set
ja: 時刻のセット

en: unknown (0x%02x)
ja: 不明 (0x%02x)
