nautilus HEAD - en to ja translation catalogue (1292 entries)

en:  (another copy)
ja:  (別のコピー)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
ja[0]:  (%d 個のアイテムを含む)
ja[1]:  (%d 個のアイテムを含む)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
ja[0]:  (合計で %d 個のアイテムを含む)
ja[1]:  (合計で %d 個のアイテムを含む)

en:  (copy)
ja:  (コピー)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
ja: "%s" は "%s" を開けません。なぜなら "%s" は "%s" にあるファイルにアクセスできないからです。

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
ja: "%s" は "%s" を開けません。なぜなら "%s" は "%s" にあるファイルにアクセスできないからです。

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ja: "%s" 自身に対する読み込み権限がないためコピーできません。

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
ja: "%s" は読み込み専用ディスクのため削除できません。

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
ja: 親フォルダに対する変更権限がないので "%s" を削除できません。

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
ja: "%s" は読み込み専用ディスクのため移動できません。

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
ja: "%s" 自身またはその親フォルダに対する変更権限がないので移動できません。

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
ja: "%s" が見つかりませんでした。最近削除されたようです。

en: "%s" is an executable text file.
ja: "%s" は実行可能なテキストファイルです。

en: "%s" is not a valid location.
ja: "%s" は正しい場所ではありません。

en: "%s" selected
ja: "%s" を選択しました

en: "%s" selected (%s)
ja: "%s" を選択しました (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
ja: "ファイルの貼り付け" コマンドを選択すると "%s" をコピーします

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
ja: "ファイルの貼り付け" コマンドを選択すると "%s" を移動します

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ja: %Y年%-m月%-d日 %A %p %-I:%M:%S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
ja: %Y/%-m/%-d (%a) %p %-I:%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ja: %Y/%-m/%-d (%a) %p %-I:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
ja: %Y/%-m/%-d %p %-I:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
ja: %Y/%-m/%-d %p %-I:%M

en: %d folder selected | %d folders selected
ja[0]: %d 個のフォルダを選択しました
ja[1]: %d 個のフォルダを選択しました

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
ja[0]: %d 個のアイテムを選択しました (%s)
ja[1]: %d 個のアイテムを選択しました (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
ja[0]: %d 個のアイテム, サイズ %s
ja[1]: %d 個のアイテム,サイズ %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
ja[0]: 他に %d 個のアイテムを選択しました (%s)
ja[1]: 他に %d 個のアイテムを選択しました (%s)

en: %dnd link to %s
ja: %d 番目の %s へのリンク

en: %drd link to %s
ja: %d 番目の %s へのリンク

en: %dst link to %s
ja: %d 番目の %s へのリンク

en: %dth link to %s
ja: %d 番目の %s へのリンク

en: %ld of %ld
ja: %ld / %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
ja: %y/%-m/%-d %p %-I:%M

en: %m/%d/%y
ja: %y/%m/%d

en: %s (%dnd copy)%s
ja: %s (%d 番目のコピー)%s

en: %s (%drd copy)%s
ja: %s (%d 番目のコピー)%s

en: %s (%dst copy)%s
ja: %s (%d 番目のコピー)%s

en: %s (%dth copy)%s
ja: %s (%d 番目のコピー)%s

en: %s (another copy)%s
ja: %s (別のコピー)%s

en: %s (copy)%s
ja: %s (コピー)%s

en: %s Properties
ja: %s のプロパティ

en: %s Viewer
ja: %s ビューア

en: %s Visible Columns
ja: %s 表示可能な項目

en: %s's Home
ja: %s のホーム

en: %s, Free space: %s
ja: %s, 空き容量: %s

en: %u file | %u files
ja[0]: %u 個のファイル
ja[1]: %u 個のファイル

en: %u folder | %u folders
ja[0]: %u 個のフォルダ
ja[1]: %u 個のフォルダ

en: %u item | %u items
ja[0]: %u 個のアイテム
ja[1]: %u 個のアイテム

en: (Empty)
ja: (空)

en: (some contents unreadable)
ja: (いくつかの内容が読めません)

en: 00/00/00, 00:00 PM
ja: 00/00/00 午後 00:00

en: 1 GB
ja: 1 Gバイト

en: 1 MB
ja: 1M バイト

en: 10 MB
ja: 10M バイト

en: 100 K
ja: 100K バイト

en: 100 KB
ja: 100 Kバイト

en: 100 MB
ja: 100M バイト

en: 3 MB
ja: 3M バイト

en: 5 MB
ja: 5M バイト

en: 500 K
ja: 500K バイト

en: 500 KB
ja: 500 Kバイト

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
ja[0]: <b>画像の種類:</b> %s (%s)
    <b>解像度:</b> %dx%d ピクセル
ja[1]: <b>画像の種類:</b> %s (%s)
    <b>解像度:</b> %dx%d ピクセル

en: <b>_Bookmarks</b>
ja: <b>ブックマーク(_B)</b>

en: <b>_Location</b>
ja: <b>場所(_L)</b>

en: <b>_Name</b>
ja: <b>名前(_N)</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
ja: <span weight="bold">動作</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
ja: <span weight="bold">デフォルト表示</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
ja: <span weight="bold">実行可能なテキスト・ファイル</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
ja: <span weight="bold">フォルダ</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
ja: <span weight="bold">アイコン名</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
ja: <span weight="bold">デフォルトのアイコン表示</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
ja: <span weight="bold">一覧の項目</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
ja: <span weight="bold">デフォルトの一覧表示</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
ja: <span weight="bold">その他のプレビュー可能なファイル</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
ja: <span weight="bold">サウンド・ファイル</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
ja: <span weight="bold">テキスト・ファイル</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
ja: <span weight="bold">ゴミ箱</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
ja: <span weight="bold">デフォルトのツリー表示</span>

en: ? bytes
ja: ？バイト

en: ? items
ja: ？個のアイテム

en: A Teal variation of the Crux theme.
ja: Crux テーマ の Teal バージョンです。

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
ja: デスクトップに "古いデスクトップへのリンク" というリンクが生成されました。

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
ja: デスクトップとアイコン表示でアイコンの下に表示する見出しの一覧です。実際に表示できる見出しの数はズーム・レベルに依存します。利用可能な値: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions", "mime_type"

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
ja: このテーマはクラシックな GNOME 環境によく合うようにデザインされました。

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
ja: このフォルダはゴミ箱に移動するアイテムを格納するのに使用します。

en: A user-visible description of the column
ja: 項目の説明

en: About Scripts
ja: スクリプトについて

en: Access was denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Accessed:
ja: アクセス日時:

en: Activate items with a _double click
ja: ダブル・クリックでアイテムを起動する(_D)

en: Activate items with a _single click
ja: シングル・クリックでアイテムを起動する(_S)

en: Add Emblems...
ja: エンブレムの追加...

en: Add Nautilus to session
ja: Nautilus をセッションに追加する

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ja: この場所をブックマーク・メニューに追加します

en: Adjust your user environment
ja: ユーザ環境の調整します

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ja: このフォルダにある実行可能な全てのファイルが [スクリプト] メニューに表示されます。

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
ja: このフォルダにある実行可能な全てのファイルが
    [スクリプト] メニューに表示されます。
    メニューからスクリプトを選択すると、スクリプトが実行されます。
    
    ローカル・フォルダで実行すると、選択したファイル名がスクリプトの引数になります。
    リモート・フォルダ (例: Web や FTP の内容を表示するフォルダ) で実行すると、
    スクリプトには何も引き渡されません。
    
    全てに共通することとして、スクリプトは Nautilus がセットした次の環境変数を使用します:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: 選択したパス名を改行で区切ったもの (ローカルのみ)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: 選択した URI を改行で区切ったもの
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: 現在位置を示す URI
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: ウィンドウの現在位置とサイズ

en: Always
ja: 常に

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
ja: Crux テーマ の Eggplant バージョンです。

en: An _Application...
ja: アプリケーション(_A)...

en: An invalid drag type was used.
ja: 使用したドラッグの種類は無効です。

en: Aperture Value
ja: 口径

en: Apparition
ja: アパリッション

en: Application
ja: アプリケーション

en: Application ID
ja: アプリケーションID

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
ja: 本当に訪問した場所の一覧をクリアしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
ja: ゴミ箱にある全てのアイテムを完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to forget history?
ja: 履歴をクリアしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to open all files?
ja: 全てのファイルを開いてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
ja: ゴミ箱から "%s" を完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ja: "%s"を完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
ja[0]: 選択した %d 個のアイテムをゴミ箱から完全に削除してもよろしいですか？
ja[1]: 選択した %d 個のアイテムをゴミ箱から完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
ja[0]: 選択した %d 個のアイテムを完全に削除してもよろしいですか？
ja[1]: 選択した %d 個のアイテムを完全に削除してもよろしいですか？

en: Arran_ge Items
ja: アイテムの並び替え(_G)

en: Art
ja: アート

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ja: ゴミ箱を空にするまたはファイルを削除する前に確認する(_A)

en: Attribute
ja: 属性

en: Azul
ja: アズル

en: Back
ja: 戻る

en: Background
ja: 背景

en: Backgrounds and Emblems
ja: 背景とエンブレム

en: Basic
ja: 基本

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
ja: Medusa 検索サービスが起動していることを確認して、インデックスがない場合は medusa-indexd を起動して下さい。

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
ja: Nautilus を起動する前にこのフォルダを生成するか、Nautilus がフォルダを生成できるように適切なパーミションを設定して下さい。

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
ja: Nautilus を起動する前にこれらのフォルダを作成するか、Nautilus がそれらのフォルダを作成できるように適切なパーミッションを設定して下さい。

en: Behavior
ja: 動作

en: Black
ja: 黒

en: Blue Ridge
ja: ブルー・リッジ

en: Blue Rough
ja: ブルー・ラフ

en: Blue Type
ja: ブルー・タイプ

en: Bookmark for Nonexistent Location
ja: 存在しない場所のブックマーク

en: Bring up a new window for every opened file
ja: ファイルを開く度に新しいウィンドウを生成する

en: Broken Link
ja: リンク切れ

en: Browse Filesystem
ja: ファイルシステムの閲覧

en: Browse Folder
ja: フォルダの閲覧

en: Browse Folders
ja: フォルダの閲覧

en: Browse available software
ja: 利用できるソフトウェアを表示します

en: Browse the filesystem with the file manager
ja: ファイル・マネージャを使ってファイルシステムを閲覧します

en: Brushed Metal
ja: ブラッシュド・メタル

en: Bubble Gum
ja: バブル・ガム

en: Burlap
ja: バーラップ

en: By Emblems
ja: エンブレム順

en: By Modification Date
ja: 更新日時順

en: By Modification _Date
ja: 更新日時順(_D)

en: By Name
ja: 名前順

en: By Size
ja: サイズ順

en: By Type
ja: 種類順

en: By _Emblems
ja: エンブレム順(_E)

en: By _Name
ja: 名前順(_N)

en: By _Size
ja: サイズ順(_S)

en: By _Type
ja: 種類別(_T)

en: CD Creator
ja: CD の作成

en: CD _Creator
ja: CD の作成(_C)

en: CNET Linux Center
ja: CNET Linux センタ

en: C_ancel Remove
ja: 削除のキャンセル(_A)

en: C_lear Text
ja: テキストのクリア(_L)

en: C_olors
ja: 色(_C)

en: C_onnect
ja: 接続(_O)

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera Brand
ja: カメラのブランド

en: Camera Model
ja: カメラのモデル

en: Camouflage
ja: カモフラージュ

en: Can't Change Trash Location
ja: ゴミ箱の場所を変更することはできません

en: Can't Connect to Server
ja: サーバへ接続不可

en: Can't Copy Into Self
ja: 自分の中にコピーできません

en: Can't Copy Over Self
ja: 自分の上にコピーできません

en: Can't Copy Trash
ja: ゴミ箱はコピーできません

en: Can't Delete Volume
ja: ボリュームは削除できません

en: Can't Display Location
ja: 場所を表示できません

en: Can't Execute Remote Links
ja: リモート・リンクを実行できません

en: Can't Launch CD Burner
ja: CD Burner の起動不可

en: Can't Move Into Self
ja: 自分の中に移動できません

en: Can't Open Location
ja: 場所を開けません

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
ja: "x-direcotory/normal" の説明が見つかりません。おそらく gnome-vfs.keys ファイルが間違った場所にあるか、あるいは何か他の理由で見つけられない可能性があります。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Group Change?
ja: グループの変更をキャンセルしますか？

en: Cancel Open?
ja: キャンセルしますか？

en: Cancel Owner Change?
ja: 所有者の変更をキャンセルしますか？

en: Cancel Rename?
ja: 名前の変更をキャンセルしますか？

en: Cancel Showing Properties Window?
ja: プロパティ・ウィンドウの表示をキャンセルしますか？

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
ja: 移動先に "%s" 自身またはその親フォルダがあるので移動できません。

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
ja: "%s" 自身またはその親フォルダに対する変更権限がないのでゴミ箱に移動できません。

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
ja: ファイルをゴミ箱へ移動できません。今すぐ削除しますか？

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
ja: いくつかのアイテムをゴミ箱へ移動できません。それらを今すぐ削除しますか？

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
ja: いくつかのアイテムをゴミ箱へ移動できません。それらを今すぐ削除しますか？

en: Cannot open %s
ja: %s は開けません

en: Certified
ja: 認証

en: Chalk
ja: チョーク

en: Change Desktop _Background
ja: 背景の変更(_B)

en: Change how files are managed
ja: ファイルを管理する方法を変更します

en: Change systemwide settings (affects all users)
ja: システム設定を変更します (全てのユーザに影響します)

en: Change the visibility of this window's location bar
ja: ロケーション・バーの表示/非表示を切り替えます

en: Change the visibility of this window's sidebar
ja: サイドバーの表示/非表示を切り替えます

en: Change the visibility of this window's statusbar
ja: ステータスバーの表示/非表示を切り替えます

en: Changing group.
ja: グループの変更中です。

en: Changing owner.
ja: 所有者の変更中です。

en: Charcoal
ja: チャーコール

en: Check that an SMB server is running in the local network.
ja: SMB サーバがローカル・ネットワーク上で動作しているか確認して下さい。

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
ja: スペルとプロキシの設定が正しいか確認して下さい。

en: Check that you have permission to delete the emblem.
ja: エンブレムを削除する権限があるか確認して下さい。

en: Check that you have permission to delete the pattern.
ja: パターンを削除する権限があるか確認して下さい。

en: Check that your proxy settings are correct.
ja: プロキシの設定が正しいか確認して下さい。

en: Choose a program with which to open the selected item
ja: 選択したアイテムを開くプログラムを選びます

en: Choose a view for "%s":
ja: "%s" の表示スタイルの選択:

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
ja: この場所の表示スタイルの選択、またはスタイルを変更します

en: Choose an application with which to open "%s":
ja: "%s" を開くアプリケーションの選択:

en: Choose another application with which to open the selected item
ja: 選択したアイテムを開く他のアプリケーションを選びます

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
ja: アイコン名の下に表示する
    情報の順序を選択して下さい。
    拡大するとより多くの情報が表示されます。

en: Choose the order of information to appear in the list view.
ja: このフォルダで表示する情報の順番を選択して下さい。

en: Choose the order of information to appear in this folder.
ja: このフォルダで表示する情報の順番を選択して下さい。

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
ja: メニューからスクリプトを選択すると、選択したアイテムを入力値としてスクリプトを実行します。

en: Clean _Up by Name
ja: 名前順に整理する(_U)

en: Clear History
ja: 履歴を削除します

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
ja: "ジャンプ" メニューと "戻る/進む" の一覧の内容をクリアします

en: Click on a color to remove it
ja: 削除する色をクリックして下さい

en: Click on a pattern to remove it
ja: 削除するパターンをクリックして下さい

en: Click on an emblem to remove it
ja: 削除するエンブレムをクリックして下さい

en: Close P_arent Folders
ja: 全ての親フォルダを閉じる(_A)

en: Close _All Windows
ja: 全てのウィンドウを閉じる(_A)

en: Close all Navigation windows
ja: 全てのナビゲーション・ウィンドウを閉じます

en: Close the side pane
ja: サイド・ペインを閉じます

en: Close this folder
ja: このフォルダを閉じます

en: Close this folder's parents
ja: このフォルダの親フォルダを閉じます

en: Color _name:
ja: 色の名前(_N):

en: Color _value:
ja: 色の値(_V):

en: Color of the selection box
ja: 選択範囲の色を設定します

en: Color used for information text against a dark background
ja: 暗い背景に対してテキスト情報に使用する色を設定します

en: Color used for information text against a light background
ja: 明るい背景に対してテキスト情報に使用する色を設定します

en: Colors:
ja: 色:

en: Compact _Layout
ja: 小さいレイアウト(_L)

en: Compaq
ja: コンパック

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Computer icon visible on desktop
ja: デスクトップにコンピュータ・アイコンを表示する

en: Concrete
ja: コンクリート

en: Conectiva
ja: Connectiva

en: Configure network services
ja: ネットワーク・サービスの設定

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
ja: ネットワーク・サービス (Web サーバや DNS サーバなど) を設定します

en: Conflict While Copying
ja: コピー中に問題発生

en: Connect to Server
ja: サーバへ接続

en: Connect to _Server...
ja: サーバへ接続(_S)...

en: Contains a side pane view
ja: サイド・ペイン表示を含める

en: Content View
ja: 内容表示

en: Contents:
ja: 内容:

en: Copy Folder
ja: ファイルのコピー

en: Copy the selected text to the clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードへコピーします

en: Copying
ja: コピー中

en: Copying files
ja: ファイルのコピー中

en: Cork
ja: コーク

en: Could not complete specified action.
ja: 指定したアクションを完了できませんでした。

en: Could not complete specified action:  %s
ja: 指定したアクションを完了できませんでした: %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
ja: "%s" を新しい場所へコピーできませんでした。

en: Could not move "%s" to the new location.
ja: "%s" を新しい場所へ移動できませんでした。

en: Couldn't Add Emblem
ja: エンブレムを追加できませんでした

en: Couldn't Add Emblems
ja: エンブレムを追加できませんでした

en: Couldn't Create Required Folder
ja: 指定したフォルダを生成できませんでした

en: Couldn't Create Required Folders
ja: 指定したフォルダを生成できませんでした

en: Couldn't Delete Emblem
ja: エンブレムの削除不可

en: Couldn't Delete Pattern
ja: パターンを削除できませんでした

en: Couldn't Install Color
ja: 色のインストール不可

en: Couldn't Install Emblem
ja: エンブレムをインストールできませんでした

en: Couldn't Install Pattern
ja: パターンのインストール不可

en: Couldn't Remove Emblem
ja: エンブレムを削除できませんでした

en: Couldn't Rename Emblem
ja: エンブレム名を変更できませんでした

en: Couldn't Show Help
ja: ヘルプを起動できません

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
ja: 読み込み専用ディスクなので "%s" のグループを変更できませんでした。

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
ja: 読み込み専用ディスクなので名前 "%s" を変更できませんでした。

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
ja: 読み込み専用ディスクなので "%s" の所有者を変更できませんでした。

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
ja: 読み込み専用ディスクなので "%s" の権限を変更できませんでした。

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
ja: "%s" を表示できませんでした。SMB マスタ・ブラウザに接続できません。

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
ja: "%s" を表示できませんでした。ホスト "%s" が見つかりませんでした。

en: Couldn't display "%s".
ja: "%s" を表示できませんでした。

en: Couldn't find "%s".
ja: "%s" を見つけられませんでした。

en: Couldn't install emblem
ja: エンブレムをインストールできませんでした

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
ja: '%s' という名前のエンブレムを削除できませんでした。

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
ja: エンブレム名を '%s' に変更できませんでした。

en: Count _number of items:
ja: アイテム数のカウント(_N):

en: Countertop
ja: カウンタートップ

en: Create Document from template "%s"
ja: テンプレート "%s" からドキュメントを生成する

en: Create Folder
ja: フォルダの生成

en: Create L_auncher
ja: ランチャの生成(_L)

en: Create _Document
ja: ドキュメントの生成(_D)

en: Create _Folder
ja: フォルダの生成(_F)

en: Create a New Color:
ja: 新しい色を作成:

en: Create a New Emblem:
ja: 新しいエンブレムの作成:

en: Create a new empty file inside this folder
ja: このフォルダの中に空のファイルを新規に作成します

en: Create a new empty folder inside this folder
ja: このフォルダの中に空のフォルダを新規に作成します

en: Create a new launcher
ja: 新しいランチャを作成します

en: Create a symbolic link for each selected item
ja: 選択した各アイテムのシンボリック・リンクを作成します

en: Create the initial window with the given geometry.
ja: 指定した大きさでウィンドウを起動する

en: Creating Properties window.
ja: プロパティ・ウィンドウの作成中です。

en: Creating links to files
ja: ファイルへのリンクの作成中

en: Criteria for search bar searching
ja: 検索時の検索条件

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
ja: 検索バーでファイルを検索する際の一致条件です。"search_by_text" をセットすると Nautilus はファイル名だけで検索します。"search_by_text_and_properties" をセットすると、Nautilus はファイル名とプロパティで検索します。

en: Cu_t File
ja: ファイルの切り取り(_T)

en: Cu_t Files
ja: ファイルの切り取り(_T)

en: Current Nautilus theme (deprecated)
ja: 現在使用している Nautilus のテーマ (廃止)

en: Custom Background Set
ja: 背景のカスタマイズ

en: Custom Side Pane Background Set
ja: サイド・ペインの背景のカスタマイズ

en: Cut Folder
ja: フォルダの切り取り

en: Cut Text
ja: テキストを切り取ってクリップボードに格納します

en: Cut _Text
ja: テキストの切り取り(_T)

en: Cut the selected text to the clipboard
ja: 選択したテキストを切り取ってクリップボードに格納します

en: D_uplicate
ja: 複製(_U)

en: Danger
ja: 危険

en: Danube
ja: ドナウ

en: Dark Cork
ja: ダーク・コーク

en: Dark GNOME
ja: ダーク GNOME

en: Dark Info Color
ja: 暗い色 (テキスト情報)

en: Date Accessed
ja: アクセス日

en: Date Modified
ja: 更新日時

en: Date Taken
ja: 撮影日時

en: Deep Teal
ja: ディープ・ティール

en: Default Background Color
ja: 背景色 (初期値)

en: Default Background Filename
ja: 背景のファイル名 (初期値)

en: Default Side Pane Background Color
ja: サイド・ペインの背景色 (初期値)

en: Default Side Pane Background Filename
ja: サイド・ペインの背景のファイル名 (初期値)

en: Default _zoom level:
ja: デフォルトのズームレベル(_Z):

en: Default column order in the list view
ja: 一覧表示の項目に対するデフォルトの順番

en: Default column order in the list view.
ja: 一覧表示の中にある項目に対するデフォルトの順番です。

en: Default folder viewer
ja: デフォルトのフォルダ表示形式

en: Default icon zoom level
ja: デフォルトのアイコン表示のズーム・レベル

en: Default list of columns visible in the list view
ja: 一覧表示に表示可能な項目のリスト (デフォルト値)

en: Default list of columns visible in the list view.
ja: 一覧表示に表示できる項目のデフォルトのリストです。

en: Default list zoom level
ja: デフォルトの一覧表示のズーム・レベル

en: Default sort order
ja: デフォルトの配置方式

en: Default zoom level used by the icon view.
ja: アイコン表示で使用するデフォルトのズーム・レベルです。

en: Default zoom level used by the list view.
ja: 一覧表示で使用するデフォルトのズーム・レベルです。

en: Delete From Trash?
ja: ゴミ箱から削除しますか？

en: Delete Immediately?
ja: 今すぐ削除しますか？

en: Delete all items in the Trash
ja: ゴミ箱にある全てのアイテムを削除します

en: Delete all selected items permanently
ja: 選択した全てのアイテムを完全に削除します

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ja: ゴミ箱へ移動せずに選択したアイテムを削除します

en: Delete?
ja: 削除しますか？

en: Deleting
ja: 削除中

en: Deleting files
ja: ファイルを削除中

en: Dell
ja: デル

en: Description
ja: 説明

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop Preferences
ja: デスクトップの設定

en: Desktop font
ja: デスクトップのフォント

en: Desktop home icon name
ja: デスクトップのホーム・アイコンの名前

en: Desktop trash icon name
ja: デスクトップのゴミ箱アイコンの名前

en: Details:
ja: 詳細:

en: Display Nautilus help
ja: Nautilus のヘルプを表示します

en: Display _files when they are clicked
ja: クリック時にファイルを表示する(_F)

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ja: ブックマーク編集ウィンドウを表示します

en: Display credits for the creators of Nautilus
ja: Nautilus を開発した人たちのクレジットを表示します

en: Display icons in the opposite order
ja: アイコンを逆順で表示します

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
ja: パターン、色、エンブレムなどの外観をカスタマイズします

en: Display the latest contents of the current location
ja: この場所の内容を更新して表示します

en: Display this location with "%s"
ja: "%s" でこの場所を表示します

en: Distinguished
ja: 識別済

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
ja: デスクトップを管理しない (設定ダイアログの設定を無視します)

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
ja: 一覧から存在しない場所をもつブックマークを削除しますか？

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
ja: "%s" を実行しますか？ それとも内容を表示しますか？

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
ja: 手動レイアウトへ切り替えて、これらのアイテムをドロップした場所へ置いてよろしいですか？

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
ja: 手動レイアウトへ切り替えて、これらのアイテムをドロップした場所へ置いてよろしいですか？ (これは今まで使用していた手動レイアウトを無効にします。)

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
ja: 手動レイアウトへ切り替えて、このアイテムをドロップした場所へ置いてよろしいですか？

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
ja: 手動レイアウトに切り替えて、このアイテムをドロップした場所へ置いてよろしいですか？ (これは今まで使用していた手動レイアウトを無効にします。)

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
ja[0]: %d 個の場所を表示しますか？
ja[1]: %d 個の場所を表示しますか？

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Don't include in the menu for "%s" items
ja: "%s" アイテムのメニューにありません

en: Done
ja: 完了

en: Dots
ja: ドット

en: Draft
ja: ドラフト

en: Drag a color to an object to change it to that color
ja: 色を変更する場合はオブジェクトに色をドラッグして下さい

en: Drag a pattern tile to an object to change it
ja: パターンを変更する場合はオブジェクトにそのタイルをドラッグして下さい

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
ja: エンブレムをオブジェクトに付与する場合はオブジェクトにドラッグして下さい

en: Drag and Drop Error
ja: ドラッグ＆ドロップのエラー

en: Drag and drop is not supported.
ja: ドラッグ＆ドロップはサポートしていません。

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
ja: ドラッグ＆ドロップはローカルのファイル・システムでのみサポートしています。

en: Draw a frame around unselected text
ja: テキストの周囲を枠で囲む

en: Drop Target Only Supports Local Files
ja: ドロップの対象はローカル・ファイルのみサポート

en: Duplicate each selected item
ja: 選択したアイテムの複製を作成します

en: E_ject
ja: 取り出し(_J)

en: E_xecute
ja: 実行(_X)

en: E_xecute files when they are clicked
ja: クリック時にファイルを実行する(_X)

en: Eclipse
ja: エクリプス

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Bookmarks
ja: ブックマークの編集

en: Edit Launcher
ja: ランチャの編集

en: Edit Nautilus preferences
ja: Nautilus の設定を編集します

en: Edit the launcher information
ja: ランチャの情報を編集します

en: Eject Error
ja: 取り出しエラー

en: Emblems
ja: エンブレム

en: Emblems:
ja: エンブレム:

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Empty _Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_T)

en: Emptying the Trash
ja: ゴミ箱を空にしています

en: Enable 'special' flags in file preferences dialog
ja: ファイル設定ダイアログの '特別' なフラグを有効にする

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
ja: 全てのウィンドウがブラウザに統一されている旧バージョンの Nautilus の動作を有効にする

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ja: 各エンブレムの隣にわかりやすい名前を入力して下さい。この名前はエンブレムを識別するために他の場所で使用します。

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ja: 各エンブレムの隣にわかりやすい名前を入力して下さい。この名前はエンブレムを識別するために他の場所で使用します。

en: Enter a new name for the displayed emblem:
ja: 表示する新しいエンブレム名:

en: Envy
ja: エンビー

en: Erase
ja: 削除

en: Error "%s" creating new document.
ja: 新しいドキュメントの生成中にエラー "%s" が発生しました。

en: Error "%s" creating new folder.
ja: 新しいフォルダの生成中にエラー "%s" が発生しました。

en: Error "%s" while copying "%s".
ja: エラー "%s" が "%s" をコピー中に発生しました。

en: Error "%s" while copying.
ja: コピー中にエラー "%s" が発生しました。

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
ja: エラー "%s" が "%s" へのリンクの生成中に発生しました。

en: Error "%s" while deleting "%s".
ja: エラー "%s" が "%s" を削除中に発生しました。

en: Error "%s" while deleting.
ja: 削除中にエラー "%s" が発生しました。

en: Error "%s" while linking.
ja: リンク中にエラー "%s" が発生しました。

en: Error "%s" while moving "%s".
ja: エラー "%s" が "%s" を移動中に発生しました。

en: Error "%s" while moving.
ja: 移動中にエラー "%s" が発生しました。

en: Error Creating New Document
ja: 新しいドキュメントの生成中にエラー

en: Error Creating New Folder
ja: 新しいフォルダの生成中にエラー

en: Error Displaying Folder
ja: フォルダ表示エラー

en: Error Launching Application
ja: アプリケーションの起動エラー

en: Error Setting Group
ja: グループの設定エラー

en: Error Setting Owner
ja: 所有者の設定エラー

en: Error Setting Permissions
ja: アクセス権の設定エラー

en: Error While Copying
ja: コピーのエラー

en: Error While Deleting
ja: 削除のエラー

en: Error While Linking
ja: リンクの生成エラー

en: Error While Moving
ja: 移動のエラー

en: Error creating new document.
ja: 新しいドキュメントの生成中にエラーが発生しました。

en: Error creating new folder.
ja: 新しいフォルダの生成中にエラーが発生しました。

en: Error while copying to "%s".
ja: "%s" へコピー中にエラーが発生しました。

en: Error while copying.
ja: コピー中にエラーが発生しました。

en: Error while creating link in "%s".
ja: "%s" のリンクを生成中にエラーが発生しました。

en: Error while creating links in "%s".
ja: "%s" のリンクを生成中にエラーが発生しました。

en: Error while deleting.
ja: 削除中にエラーが発生しました。

en: Error while moving items to "%s".
ja: アイテムを "%s" へ移動中にエラーが発生しました。

en: Error while moving to "%s".
ja: "%s" へ移動中にエラーが発生しました。

en: Error while moving.
ja: 移動中にエラーが発生しました。

en: Error while moving.
ja: 移動中にエラーが発生しました。

en: Example:
ja: サンプル:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
ja: このファイルの存在は Nautilus 設定ドルイドが既に実行されたことを示します。
    
    再びドルイドを起動するために手動でこのファイルを削除することができます。

en: Exposure Program
ja: 露出プログラム

en: Exposure Time
ja: 露出時間

en: Factory for Nautilus component adapter factories
ja: Nautilus コンポーネント・アダプタ・ファクトリの一つ

en: Factory for Nautilus component adapter factories
ja: Nautilus コンポーネント・アダプタ・ファクトリの一つです。

en: Factory for Nautilus shell and file manager
ja: Nautilus シェルとファイル・マネージャのファクトリ

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
ja: 通常の Bonobo コントロールあるいは Nautilus ビューのような埋め込みラッパー・オブジェクトのファクトリ

en: Factory for text view
ja: テキスト表示のファクトリ

en: Failed to load image information
ja: 画像情報の読み込みに失敗しました

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Favorite applications
ja: お気に入りのアプリケーションです

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Fibers
ja: ファイバー

en: File Browser: %s
ja: ファイル・ブラウザ: %s

en: File Management
ja: ファイル管理

en: File Management Preferences
ja: ファイル管理の設定

en: File Manager
ja: ファイル・マネージャ

en: File Types and Programs
ja: ファイルの関連づけ

en: File _owner:
ja: ファイルの所有者(_O):

en: File group:
ja: ファイルのグループ:

en: File owner:
ja: ファイルの所有者:

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
ja: フォルダの背景に使用するファイル名 (初期値) で、background_set が TRUE の場合にのみ使用可能です。

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
ja: サイド・ペインの背景に使用するファイル名 (初期値) で、side_pane_background_set が TRUE の場合にのみ使用可能です。

en: Files and folders can only be moved into the trash.
ja: ファイルとフォルダのみゴミ箱に移動できます。

en: Files copied:
ja: コピーしたファイル:

en: Files deleted:
ja: 削除したファイル:

en: Files linked:
ja: ファイルのリンク完了:

en: Files moved:
ja: ファイルの移動完了:

en: Files thrown out:
ja: 移動したファイル:

en: Filesystem
ja: ファイルシステム

en: Find
ja: 検索

en: Finishing Creating Links...
ja: リンクの作成が完了しました...

en: Finishing Move...
ja: 移動完了...

en: Fire Engine
ja: ファイア・エンジン

en: Flash Fired
ja: フラッシュあり

en: Fleur De Lis
ja: フルール・デ・リス

en: Floral
ja: フローラル

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
ja: このサイズを超えたフォルダを強制的にこのサイズに切りつめます。この意図は巨大なフォルダを開いた際に CPU 使用率を大きくしたり、Nautilus を強制終了することがないようにするためです。負の値は制限なしを意味します。この値はフォルダの chunk-wise の読み込みのためおおよその値です。

en: Fonts
ja: フォント

en: Format the selected volume
ja: 選択したボリュームをフォーマットします

en: Forward
ja: 進む

en: Fossil
ja: 化石

en: Frame Text
ja: テキストを枠で囲む

en: Free space:
ja: 空き容量:

en: From:
ja: 元:

en: Go To:
ja: 移動:

en: Go back a few pages
ja: 数ページ前に戻ります

en: Go forward a number of pages
ja: 数ページ進みます

en: Go to Computer
ja: コンピュータへ移動します

en: Go to Empty CD folder
ja: 空の CD フォルダへ移動します

en: Go to templates folder
ja: テンプレートのフォルダへ移動します

en: Go to the CD Creator
ja: CD 作成フォルダへ移動します

en: Go to the home location
ja: ホームへ移動します

en: Go to the location specified by this bookmark
ja: このブックマークに指定されている場所に移動します

en: Go to the next visited location
ja: 次の訪問済みの場所へ移動します

en: Go to the previous visited location
ja: 前の訪問済みの場所へ移動します

en: Go to the trash folder
ja: ゴミ箱フォルダへ移動します

en: Go up one level
ja: ひとつ上に移動します

en: Granite
ja: グラナイト

en: Grapefruit
ja: グレープフルーツ

en: Green Weave
ja: グリーン・ウィーブ

en: Group
ja: グループ

en: Group:
ja: グループ:

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
ja: ブックマーク・メニューの中にデフォルトのブックマークを表示しない

en: Highlight Alpha
ja: 強調表示のα

en: History
ja: 履歴

en: History side pane
ja: 履歴のサイド・ペイン

en: History side pane for Nautilus
ja: Nautilus 履歴のサイド・ペイン

en: Home
ja: ホーム

en: Home Folder
ja: ホーム・フォルダ

en: Home icon visible on desktop
ja: デスクトップにホーム・アイコンを表示する

en: ISO Speed Rating
ja: ISO スピード率

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ja: ゴミ箱を経由しない削除コマンドを含める(_I)

en: Ice
ja: 氷

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Captions
ja: アイコンの見出し

en: Icon View
ja: アイコン表示

en: Icons
ja: アイコン

en: Icons Viewer
ja: アイコン・ビューア

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
ja: TRUE にすると、Nautilus はツリー式サイド・ペインの中にフォルダのみ表示します。それ以外はフォルダとファイルの両方を表示します。

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
ja: TRUE にすると、新規に開いたウィンドウに場所バーが表示されます。

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
ja: TRUE にすると、新規に開いたウィンドウにサイド・ペインが表示されます。

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
ja: TRUE にすると、新規に開いたウィンドウにステータス・バーが表示されます。

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
ja: TRUE にすると、新規に開いたウィンドウにツールバーが表示されます。

en: If set to true, then Nautilus lets you edit some of the more esoteric options of a file in the file preferences dialog.
ja: TRUE にすると、ファイル設定ダイアログの中に秘密のファイル用オプションをいくつか編集できるようにします。

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
ja: TRUE にすると、アイコン表示と一覧表示でファイルの前にフォルダを表示します。

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to put files in the trash.
ja: TRUE にすると、ゴミ箱にファイルを移動しようとした際に Nautilus は確認ダイアログを開きます。

en: If set to true, then Nautilus will bring up a new Nautilus window by default whenever an item is opened.
ja: TRUE にすると、アイテムが開かれたら新規に Nautilus ウィンドウを表示します。

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
ja: TRUE にすると、デスクトップ上にアイコンを表示します。

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
ja: TRUE にすると、Nautilus はファイルをゴミ箱に移動するかわりに直ちに削除する権限を与えます。この機能は危険性があるので、注意深く設定して下さい。

en: If set to true, then Nautilus will just show the user's bookmarks in the bookmark menu.
ja: TRUE にすると、ブックマーク・メニューの中にユーザのブックマークのみ表示します。

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
ja: TRUE にすると、ユーザのホーム・フォルダをデスクトップとして利用します。FALSE の場合は、~/Desktop をデスクトップとして利用します。

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
ja: TRUE にすると、全ての Nautilus ウィンドウがブラウザ型式のウィンドウになります。これはバージョン 2.6 以前の Nautilus の動作を再現するものです (このスタイルを好む人たちがいるため)。

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
ja: TRUE にすると、Emacs が生成するようなバックアップ・ファイルを表示します。このバージョンではファイルの最後にチルダ (~) がついているものをバックアップ・ファイルとみなしています。

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
ja: TRUE にすると、ファイル・マネージャの中に隠しファイルを表示します。隠しファイルは、".ファイルドット" またはフォルダの隠しファイルの一覧の中にあります。

en: If this is set to true, Nautilus adds itself to the session when it starts up. This means it will be started the next time you log in.
ja: TRUE にすると、起動時に Nautilus 自身をセッションに追加します。次回ログインすると Nautilus が必ず起動されます。

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
ja: TRUE にすると、コンピュータの場所を指すアイコンがデスクトップ上に表示されます。

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
ja: TRUE にすると、ホーム・フォルダを指すアイコンがデスクトップ上に表示されます。

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
ja: TRUE にすると、ゴミ箱を指すアイコンがデスクトップ上に表示されます。

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
ja: もしこの現象が起り続けるようなら、このパネルを無効にしてみて下さい。

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
ja: TRUE にすると、ウィンドウに表示されるファイルが逆順に並びます。つまり、名前順の場合は "a" 〜 "z" でファイルを並び替えるかわりに、"z" 〜 "a" の順番で並べます。

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
ja: TRUE にすると、ウィンドウに表示されるファイルが逆順に並びます。つまり、名前順の場合は "a" 〜 "z" でファイルを並び替えるかわりに、"z" 〜 "a" の順番で並べます。サイズ順にすると、大きい順のかわりに小さい順で並べます。

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
ja: TRUE にすると、新しいウィンドウの中にデフォルトでアイコンが小さく配置されます。

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
ja: TRUE にすると、ラベルをアイコンの下ではなく横に配置します。

en: If true, new windows will use manual layout by default.
ja: TRUE にすると、デフォルトで手動レイアウトを使用します。

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
ja: 場所の一覧をクリアすると、それらは完全に消去されます。

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ja: アイテムを削除すると、完全に失われます。

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ja: アイテムを削除すると、完全に失われます。

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
ja: 実行すると、最初から作り直す必要があります。

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
ja: ゴミ箱を空にすると、アイテムは完全に削除されます。

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ja: 既存のファイルを置き換えると、その中身は上書きされます。

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
ja: ボリュームを排出する際は、ボリュームの右クリック・メニューから "取り出し" を選択して下さい。

en: Image
ja: 画像

en: Image Properties content view component
ja: 画像のプロパティ・コンテンツ・ビュー・コンポーネント

en: Images Only
ja: 画像のみ

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
ja: サムネイル表示の際に画像サイズがこのサイズ (バイト単位) を越えるものは表示しません。この設定の意図は表示するまでに時間がかかり、多くのメモリを消費する大きな画像のサムネイル表示を制限するためです。

en: Important
ja: 重要

en: Include in the menu for "%s" items
ja: "%s" アイテムのメニューにあります

en: Include in the menu for "%s" only
ja: "%s" のメニューだけにあります

en: Indigo
ja: インディゴ

en: Information
ja: 情報

en: International
ja: インターナショナル

en: Invalid Action Associated
ja: 関連づけられたアクションが正しくありません

en: Invalid Application Associated
ja: 関連づけられたアプリケーションが正しくありません

en: Invalid Viewer Associated
ja: 関連するビューアが正しくありません

en: Is in the menu for "%s" items.
ja: "%s" アイテムのメニューにあります

en: Is in the menu for "%s".
ja: "%s" のメニューにあります

en: Is in the menu for all "%s" items.
ja: "%s" の全アイテム向けのメニューにあります

en: Is not in the menu for "%s" items.
ja: "%s" アイテムのメニューにありません

en: Is the default for "%s" items.
ja: "%s" アイテムのデフォルトです

en: Is the default for "%s".
ja: "%s" のデフォルトです

en: Is the default for all "%s" items.
ja: "%s" の全アイテムのデフォルトです

en: Keep icons lined up on a grid
ja: アイコンの並びをグリッドに合わせます

en: Keep icons sorted by emblems in rows
ja: アイコンをエンブレム順に並び替えます

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ja: アイコンを更新日時順に並び替えます

en: Keep icons sorted by name in rows
ja: アイコンを名前順に並び替えます

en: Keep icons sorted by size in rows
ja: アイコンをサイズ順で並び替えます

en: Keep icons sorted by type in rows
ja: アイコンを種類別に並び替えます

en: Label
ja: ラベル

en: Label to display in the column
ja: 項目の中に表示するラベル

en: Label to display to the user
ja: ユーザに表示するラベル

en: Label widget to display in the notebook tab
ja: ノートブック・タブの中に表示するウィジットのラベル

en: Last changed:
ja: 前回の変更:

en: Leaf
ja: リーフ

en: Leave icons wherever they are dropped
ja: ドロップした場所にアイコンを配置します

en: Lemon
ja: レモン

en: Light Info Color
ja: 明るい色 (テキスト情報)

en: Link To Old Desktop
ja: 古いデスクトップへのリンク

en: Link _name:
ja: リンクの名前(_N):

en: Link target:
ja: リンク先:

en: Linking
ja: リンク中

en: Linux Documentation Project
ja: Linux ドキュメンテーション・プロジェクト

en: Linux Resources
ja: Linux リソース

en: Linux Weekly News
ja: Linux 週間ニュース

en: List
ja: リスト

en: List Columns
ja: 一覧の項目

en: List View
ja: リスト表示

en: List Viewer
ja: リスト・ビューア

en: List of possible captions on icons
ja: アイコンの下に表示する見出し

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Local Files Only
ja: ローカルのファイルのみ

en: Local Images Only
ja: カスタム・アイコンの生成エラー

en: Location _Bar
ja: ロケーション・バー(_B)

en: Location:
ja: 場所:

en: MIME Type
ja: MIME 型

en: MIME type
ja: MIME 型

en: MIME type:
ja: MIME 型:

en: Ma_ke Link
ja: リンクの作成(_K)

en: Ma_ke Links
ja: リンクの作成(_K)

en: Mail
ja: メール

en: Make the selected icon stretchable
ja: 選択したアイコンを伸び縮みできるようにします

en: Mango
ja: マンゴー

en: Manila Paper
ja: マニラ麻

en: Manually
ja: 手動

en: Maximum handled files in a folder
ja: フォルダ内で取り扱う最大ファイル数

en: Maximum image size for thumbnailing
ja: サムネイル表示が可能な画像の最大サイズ

en: Medi_a Properties
ja: メディアのプロパティ(_A)

en: Metering Mode
ja: 測量モード

en: Migrated Old Desktop
ja: 古いデスクトップの移行

en: Mo_ve to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する(_V)

en: Modified:
ja: 修正日時:

en: Modify "%s"
ja: "%s" の修正

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
ja: 0000/10/00 (月) 午後 00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
ja: 0000/10/00 (月) 午後 00:00:00

en: More Than One Image
ja: カスタム・アイコンの生成エラー

en: Moss Ridge
ja: モス・リッジ

en: Mount Error
ja: マウント・エラー

en: Mount the selected volume
ja: 選択したボリュームのマウント

en: Move _Down
ja: 下げる(_D)

en: Move _Up
ja: 上げる(_U)

en: Move each selected item to the Trash
ja: 選択したアイテムをゴミ箱へ移動します

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
ja: 以前、ファイルの切り取りまたはコピーで指定したファイルを移動またはコピーします

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
ja: ファイルの切り取りまたはファイルのコピーで指定したファイルを選択したフォルダに移動またはコピーします

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する

en: Moving
ja: 移動中

en: Moving files
ja: ファイルの移動中

en: Moving files to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱へ移動中

en: Mud
ja: ムッド

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Name
ja: 名前

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
ja: 使用する Nautilus のテーマ名です。このエントリは、Nautilus 2.2 専用として廃止になりました。かわりにアイコン・テーマのエントリを使用して下さい。

en: Name of the column
ja: 項目の名前

en: Name of the icon to display in the menu item
ja: メニュー項目の中に表示するアイコンの名前

en: Name of the item
ja: 項目の名前

en: Name of the page
ja: ページの名前

en: Nautilus Emblem side pane
ja: Nautilus のエンブレム用サイド・ペイン

en: Nautilus Emblem view
ja: Nautilus エンブレム・ビュー

en: Nautilus Image Properties view
ja: Nautilus 画像のプロパティ・ビュー

en: Nautilus Tree View
ja: Nautilus ツリー・ビュー

en: Nautilus Tree side pane
ja: Nautilus ツリーのサイド・ペイン

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
ja: ファクトリを探そうとして Bonobo から予期しないエラーが発生したため Nautilus は現在利用できません。bonobo-activation-server を強制終了し Nautilus を再起動することで問題が解決するかもしれません。

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
ja: シェルオブジェクトを探そうとして Bonobo から予期しないエラーが発生したため Nautilus は現在利用できません。bonobo-activation-server を強制終了して Nautilus を再起動することで問題が解決するかもしれません。

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
ja: ファイル・マネージャのビュー・サーバを登録する際に Bonobo で予期しないエラーが発生したため Nautilus は現在利用できません。

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
ja: 予期しないエラーのために Nautilus は現在利用できません。

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
ja: Nautilus は今すぐには利用できません。この問題を解決するためにコンソールから "bonobo-slay" コマンドを実行して下さい。あるいは、コンピュータの再起動または Nautilus の再インストールを試みて下さい。

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
ja: Nautilus は今すぐには利用できません。この問題を解決するためにコンソールから "bonobo-slay" コマンドを実行して下さい。あるいは、コンピュータの再起動または Nautilus の再インストールを試みて下さい。
    
    Bonobo は Nautilus_shell.server ファイルを見つけることができませんでした。この原因のひとつとして、環境変数 LD_LIBRARY_PATH に bonobo-activation ライブラリへのパスが含まれていないことがあります。その他にあり得る原因としては Nautilus_Shell.server ファイルが正しくインストールされなかったことがあります。
    
    "bonobo-slay" を実行すると、他のアプリケーションが使用している起動中の Bonobo コンポーネントと GConf を強制終了します。
    
    たまに bonobo-activation-server と gconfd を強制終了することで問題が解決することがありますが、なぜかは不明です。
    
    また、問題のある bonobo-activation をインストールした際にこのエラーが起きることもあります。

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
ja: そのファイルの種類を認識できません。

en: Nautilus cannot display "%s".
ja: Nautilus は "%s" を表示できません。

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
ja: Nautilus は %s: の場所を扱うことができません。

en: Nautilus component adapter factory
ja: Nautilus コンポーネント・アダプタのファクトリ

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
ja: Nautilus は必要なフォルダを生成できませんでした: %s

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
ja: 指定したフォルダ "%s" を生成できませんでした。

en: Nautilus factory
ja: Nautilus ファクトリ

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
ja: スクロール可能なリストを表示する Nautilus ファイル・マネージャのコンポーネント

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
ja: 検索結果に対してスクロール可能なリストを表示する Nautilus ファイル・マネージャのコンポーネント

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
ja: 二次元のアイコンスを表示する Nautilus ファイル・マネージャのコンポーネント

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
ja: デスクトップにアイコンを表示する Nautilusファイル・マネージャのコンポーネント

en: Nautilus file manager desktop icon view
ja: Nautilus ファイル・マネージャ・デスクトップのアイコン・ビュー

en: Nautilus file manager icon view
ja: Nautilus ファイル・マネージャのアイコン・ビュー

en: Nautilus file manager list view
ja: Nautilus ファイル・マネージャのリスト・ビュー

en: Nautilus file manager search results list view
ja: Nautilus ファイル・マネージャ検索結果のリスト・ビュー

en: Nautilus handles drawing the desktop
ja: Nautilus がデスクトップを取り扱う

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
ja: Nautilus でそのファイルを表示するためのビューアがインストールされていません。

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
ja: Nautilus はファイルの管理を容易にするための GNOME 用グラフィカル・シェルです。

en: Nautilus metafile factory
ja: Nautilus メタファイル・ファクトリ

en: Nautilus shell
ja: Nautilus シェル

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
ja: コマンドラインのオプションから実行する Nautilus シェル操作

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
ja: Nautilus がユーザのホーム・フォルダをデスクトップとして使用する

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Neighbourhood
ja: ネットワーク・コンピュータ

en: Network Servers
ja: ネットワーク・サーバ

en: Never
ja: しない

en: New
ja: 新規

en: News and Media
ja: ニュースとメディア

en: No Action Associated
ja: 関連づけられたアクションがありません

en: No Application Associated
ja: 関連づけられたアプリケーションはありません

en: No Viewers Available
ja: 利用できるビューアがありません

en: No bookmarks defined
ja: ブックマークは定義されていません

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
ja: MIME型 "%s" (ファイルは "%s") の説明が見つかりません。gnome-vfs メーリング・リストにお知らせ下さい。

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
ja: このファイルを参照できるアクションが他にありません。このファイルをお使いのコンピュータへコピーすると、開けるかもしれません。

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
ja: このファイルを参照できるアプリケーションがありません。このファイルをお使いのコンピュータへコピーすると、開けるかもしれません。

en: No templates Installed
ja: テンプレートがインストールされていません

en: No viewers are available for "%s".
ja: "%s" 用のビューアがありません。

en: None
ja: なし

en: None of the files could be added as emblems.
ja: エンブレムとして追加できるファイルがありません。

en: Normal Si_ze
ja: 通常サイズ(_Z)

en: Not an Image
ja: 画像ではありません

en: Notes
ja: メモ

en: Notes side pane
ja: メモのサイド・ペイン

en: Notes side pane for Nautilus
ja: Nautilus メモのサイド・ペイン

en: Number view:
ja: 数値形式:

en: Numbers
ja: ナンバーズ

en: Ocean Strips
ja: オーシャン・ストリップ

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
ja: 0000/10/00 午後 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
ja: 0000/10/00 午後 00:00

en: Octal Permissions
ja: 8 進数表記のアクセス権

en: Oh No
ja: Oh NO!

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
ja: サイド・パネルのひとつでエラーが発生したため続行できません。

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ja: 明示的に指定された URL のウィンドウだけを起動する

en: Only show folders in the tree sidebar
ja: ツリー式サイド・ペインではフォルダのみ表示する

en: Onyx
ja: オニキス

en: Opacity of the highlight for selected icons
ja: 選択したアイコンを強調表示する際の透明度を設定します

en: Opacity of the selection box
ja: 選択範囲の透明度を設定します

en: Open
ja: 開く

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
ja[0]: %d 個のウィンドウを開きますか？
ja[1]: %d 個のウィンドウを開きますか？

en: Open Failed, would you like to choose another action?
ja: オープンに失敗しました。別のアクションを指定しますか？

en: Open Failed, would you like to choose another application?
ja: オープンに失敗しました。他のアプリケーションを選択しますか？

en: Open Location
ja: 場所を開く

en: Open Source Asia
ja: オープンソース・アジア

en: Open T_erminal
ja: 端末を開く(_E)

en: Open Wit_h
ja: アプリケーションから開く(_H)

en: Open _Location...
ja: 場所を開く(_L)...

en: Open _Parent
ja: 親フォルダを開く(_P)

en: Open a new GNOME terminal window
ja: 新しい GNOME ターミナルを開きます

en: Open each selected item in a navigation window
ja: 選択したアイテムをナビゲーション・ウィンドウの中に開きます

en: Open in Navigation Window
ja: 新しいナビゲーション・ウィンドウで開く

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
ja[0]: 新しいウィンドウで開く
ja[1]: %d 個の新しいウィンドウで開く

en: Open the parent folder
ja: 親フォルダを開きます

en: Open the selected item in this window
ja: 選択したアイテムをこのウィンドウの中に開きます

en: Open with %s
ja: %s から開く

en: Open with Other Application
ja: 他のアプリケーションで開く

en: Open with Other Viewer
ja: 他のビューアで開く

en: Open with...
ja: 他のアプリケーションから開く...

en: Opening "%s".
ja: "%s" を開いています。

en: Opening %s
ja: %s のオープン中

en: Orange
ja: 橙

en: Other _Application...
ja: 他のアプリケーション(_A)...

en: Others:
ja: その他:

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Package
ja: パッケージ

en: Page
ja: ページ

en: Pale Blue
ja: ペール・ブルー

en: Paste Files into Folder
ja: ファイルをフォルダに貼り付け

en: Paste the text stored on the clipboard
ja: クリップボードに格納したテキストを貼り付けます

en: Patterns:
ja: パターン:

en: Perform a quick set of self-check tests.
ja: 簡易自己診断テストセットを実行する

en: Permissions
ja: アクセス権

en: Personal
ja: パーソナル

en: Pictures
ja: 写真

en: Please check the spelling and try again.
ja: スペルを確認して再試行して下さい。

en: Please choose a different emblem name.
ja: 別のエンブレム名を選択して下さい。

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ja: 画像を一つだけカスタム・アイコンにドラッグして下さい。

en: Please enter a name and try again.
ja: 名前を入力して再試行して下さい。

en: Please select another viewer and try again.
ja: 別のビューアを選択して再試行して下さい。

en: Please try again.
ja: 再試行して下さい。

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
ja: シングル・クリックでアイテムを起動する場合は "single"、ダブル・クリックでアイテムを起動する場合は "double" です。

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
ja: 選択したファイルを "ファイルの貼り付け" コマンドでコピーする準備を行います

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
ja: 選択したファイルを "ファイルの貼り付け" コマンドで移動する準備を行います

en: Preparing To Copy...
ja: コピーの準備中...

en: Preparing To Move...
ja: 移動の準備中...

en: Preparing to Create Links...
ja: リンク作成の準備中...

en: Preparing to Delete files...
ja: ファイル削除の準備中...

en: Preparing to Empty the Trash...
ja: ゴミ箱を空にする準備中...

en: Preparing to Move to Trash...
ja: ゴミ箱へ移動する準備中...

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview _sound files:
ja: サウンド・ファイルの演奏(_S):

en: Print
ja: 印刷

en: Priority
ja: 優先度

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
ja: Nautilus のメタデータにアクセスするためのメタファイル・オブジェクトを作成します。

en: Profile Dump
ja: プロファイルのダンプ

en: Properties
ja: プロパティ

en: Prot_ect
ja: 保護(_E)

en: Protect the selected volume
ja: 選択したボリュームを保護します

en: Purple Marble
ja: パープル・マーブル

en: Put labels beside icons
ja: アイコンの横にラベルを配置する

en: Quit Nautilus.
ja: Nautilus を強制終了する

en: Re_versed Order
ja: 逆順(_V)

en: Red Hat
ja: レッドハット

en: Red Hat Network
ja: レッドハット・ネットワーク

en: RedFlag Linux
ja: 紅旗 Linux

en: Redo Edit
ja: 編集を繰り返す

en: Redo the edit
ja: 編集を繰り返す

en: Reload
ja: 再読込み

en: Remove
ja: 削除

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
ja: 選択したテキストをクリップボードに格納せず削除します

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename Emblem
ja: エンブレム名の変更

en: Rename selected item
ja: 選択したアイテムの名前を変更します

en: Renaming "%s" to "%s".
ja: 名前 "%s" から "%s" へ変更中

en: Renaming Error
ja: 名前変更のエラー

en: Replace _All
ja: 全て置き換える(_A)

en: Report Profiling
ja: プロファイルをレポートします

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
ja: ウィンドウ内でアイコンを並び替えて、重ならないようにします

en: Reset Profiling
ja: プロファイルをリセットします

en: Reset View to _Defaults
ja: デフォルト表示にリセット(_D)

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
ja: リセットは削除できない特別な画像です。

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ja: 並び替えとズーム・レベルをこのビューの設定にリセットします

en: Restart Nautilus.
ja: Nautilus を再起動する

en: Restore Icon's Original Si_ze
ja: アイコンを元のサイズに戻す(_Z)

en: Restore Icons' Original Si_zes
ja: アイコンを元のサイズへ戻す(_Z)

en: Restore each selected icon to its original size
ja: 選択したアイコンを元のサイズに戻します

en: Reverse sort order in new windows
ja: 新しいウィンドウの中で逆順に並べ替える

en: Ridged Paper
ja: リッジ・ペーパー

en: Rough Paper
ja: ラフ・ペーパー

en: Ruby
ja: ルビー

en: Run "%s" on any selected items
ja: 選択したアイテムを "%s" で実行します

en: Run in _Terminal
ja: 端末内で実行する(_T)

en: Run or Display?
ja: 実行する or 表示する？

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
ja: スクリプト・フォルダ (~/Nautilus/scripts) にあるのスクリプトの実行また管理を行います

en: Save
ja: 保存

en: Sea Foam
ja: シー・フォーム

en: Search List
ja: 検索リスト

en: Search for files by file name and file properties
ja: ファイル名と属性でファイルを検索します

en: Search for files by file name only
ja: ファイル名のみでファイルを検索します

en: Search this computer for files
ja: このマシンのファイルを検索します

en: Searching Unavailable
ja: 検索は利用できません

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
ja: 現在、検索用のインデックスがないかまたは検索サービスが起動されていないため、検索は利用できません。

en: Select Pattern
ja: パターンの選択

en: Select _All
ja: 全て選択(_A)

en: Select _All Files
ja: 全てのファイルの選択(_A)

en: Select _Pattern
ja: パターンの選択(_P)

en: Select a Category:
ja: カテゴリの選択

en: Select a color to add
ja: 追加する色の選択

en: Select all items in this window
ja: このウィンドウの中にある全てのアイテムを選択します

en: Select all the text in a text field
ja: テキスト・フィールドにある全てのテキストを選択します

en: Select an icon
ja: アイコンの選択

en: Select an image file for the new emblem:
ja: 新しいエンブレムの画像ファイルの選択

en: Select an image file to add as a pattern
ja: パターンとして追加する画像ファイルの選択

en: Select items in this window matching a given pattern
ja: 指定されたパターンに一致する、このウィンドウの中の全てのアイテムを選択します

en: Select the columns visible in this folder
ja: このフォルダの中に表示できる項目を選択して下さい

en: Selection Box Alpha
ja: 選択範囲のα

en: Selection Box Color
ja: 選択範囲の色

en: Sensitive
ja: 感応可否

en: Server Settings
ja: サーバの設定

en: Set _user ID
ja: ユーザ ID をセットする(_U)

en: Set as _Background
ja: 背景としてセット(_B)

en: Set as background for _all folders
ja: 全てのフォルダの背景にセット(_A)

en: Set as background for _this folder
ja: このフォルダの背景にセット(_T)

en: Set gro_up ID
ja: グループ ID をセットする(_U)

en: Set the zoom level of the current view
ja: 現在のビューのズーム・レベルを設定します

en: Shale
ja: シェール

en: Show %s
ja: %s の表示

en: Show _only folders
ja: フォルダのみ表示する(_O)

en: Show _thumbnails:
ja: サムネイルの表示(_T):

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
ja: デスクトップ背景のパターンや色を設定します

en: Show folders first in windows
ja: ウィンドウの中でフォルダを最初に表示する

en: Show hidden and _backup files
ja: 隠しファイルとバックアップ・ファイルを表示する(_B)

en: Show location bar in new windows
ja: 新しいウィンドウに場所バーを表示する

en: Show media properties for the selected volume
ja: 選択したボリュームのメディア・プロパティを表示します

en: Show priority text in toolbars
ja: ツールバーの中に優先度の文字を表示する

en: Show side pane in new windows
ja: 新しいウィンドウにサイド・ペインを表示する

en: Show status bar in new windows
ja: 新しいウィンドウにステータス・バーを表示する

en: Show te_xt in icons:
ja: アイコン内のテキスト表示(_X):

en: Show the contents at the normal size
ja: 内容を通常のサイズで表示します

en: Show the contents in less detail
ja: 内容をより大まかに表示します

en: Show the contents in more detail
ja: 内容をより詳細に表示します

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
ja: スクリプト・フォルダへ移動します

en: Show toolbar in new windows
ja: 新しいウィンドウにツールバーを表示する

en: Shutter Speed
ja: シャッター速度

en: Side Pane
ja: サイド・ペイン

en: Side Panel Failed
ja: サイド・パネルの起動不可

en: Side pane view
ja: サイド・ペインの表示

en: Silver
ja: シルバー

en: Size
ja: サイズ

en: Size:
ja: サイズ:

en: Sky
ja: スカイ

en: Sky Ridge
ja: スカイ・リッジ

en: Snow Ridge
ja: スノー・リッジ

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Some files will not be displayed.
ja: いくつかのファイルは表示されません。

en: Some of the files could not be added as emblems.
ja: エンブレムとしていくつかのファイルを追加できませんでした。

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
ja: 画像ファイル '%s' は利用できません。

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
ja: "%s" は正しいファイル名ではありません。

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
ja: エンブレム %s は削除できませんでした。

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
ja: 文字、スペース、数字だけがエンブレムのキーワードにできます。

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
ja: パターン %s は削除できませんでした。

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
ja: パターン %s はインストールできませんでした

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
ja: 既に "%s" というエンブレムは存在します。

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
ja: リモート・サイトからコマンドを実行することはできません。

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
ja: リセットされた画像を置き換えることはできません。

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
ja: 正しいファイル名が指定されていません。

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
ja: 新しいエンブレムには空白以外のキーワードを指定して下さい。

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
ja: 新しい色は空白以外の名前を指定して下さい。

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
ja: "%s" のグループを変更することができませんでした。

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
ja: "%s" の所有者を変更することができませんでした。

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
ja: "%s" のアクセス権を変更することができませんでした。

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
ja: "%s" の内容を表示することができませんでした。

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
ja: "%s" から "%s" へ名前を変更することができませんでした。

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
ja: カスタム・エンブレムの名前を保存できません。

en: Sorry, unable to save custom emblem.
ja: カスタム・エンブレムを保存できません。

en: Sort _folders before files
ja: フォルダをファイルより前に配置する(_F)

en: Sound
ja: サウンド

en: Special
ja: 特別

en: Special flags:
ja: 特別なフラグ:

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local filesystems. If set to "never" then it never previews sound.
ja: サウンド・ファイルの上にマウスを移動してプレビューする際のスピードのトレードオフです。"always" にすると、リモート・サーバ上にあるファイルでも常にサウンドを演奏します。"local_only" にすると、ローカルのファイルシステム上のファイルのみ演奏します。"never" にすると、サウンドを演奏しません。

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local filesystems. If set to "never" then never bother to read preview data.
ja: ファイルのアイコンにあるテキスト・ファイルの内容にマウスを移動してプレビューする際のスピードのトレードオフです。"always" にすると、リモート・サーバ上にあるファイルでも常にプレビュー表示します。"local_only" にすると、ローカルのファイルシステム上のファイルのみプレビュー表示します。"never" にすると、プレビュー表示せずに一般的なアイコン表示になります。

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local filesystems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
ja: 画像ファイルをサムネイルとして表示する際のスピードのトレードオフです。"always" にすると、リモート・サーバ上にあるファイルでも常にサムネイル表示します。"local_only" にすると、ローカルのファイルシステム上のファイルのみサムネイル表示します。"never" にすると、サムネイル表示せずに一般的なアイコン表示になります。

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local filesystems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
ja: フォルダの中のアイテム数を表示する際のスピードのトレードオフです。"always" にすると、リモート・サーバ上にあるファイルでも常に数をカウントします。"local_only" にすると、ローカルのファイルシステム上のファイルのみ数をカウントします。"never" にすると、数をカウントしません。

en: St_atusbar
ja: ステータスバー(_A)

en: Start Here
ja: ここからスタート

en: Start Profiling
ja: プロファイルを開始します

en: Status
ja: 状態

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Profiling
ja: プロファイルを停止します

en: Stop loading this location
ja: この場所の読み込みを停止します

en: Str_etch Icon
ja: アイコンを引き伸ばす(_E)

en: Stucco
ja: スタッコ

en: Sun StarOffice
ja: Sun StartOffice

en: Switch
ja: 切替える

en: Switch to Manual Layout?
ja: 手動レイアウトに切替えますか？

en: System Settings
ja: システムの設定

en: Tangerine
ja: タンジェリン

en: Terracotta
ja: テラコッタ

en: Text
ja: テキスト

en: Text Viewer
ja: テキスト・ビューア

en: Text view
ja: テキスト・ビュー

en: Text view factory
ja: テキスト表示のファクトリ

en: Text view:
ja: 文字形式:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
ja[0]: "ファイルの貼り付け" コマンドを選択すると %d 個のファイルをコピーします
ja[1]: "ファイルの貼り付け" コマンドを選択すると %d 個のファイルをコピーします

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
ja[0]: "ファイルの貼り付け" コマンドを選択すると %d 個 のファイルを移動します
ja[1]: "ファイルの貼り付け" コマンドを選択すると %d 個 のファイルを移動します

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
ja: %s サイド・パネルでエラーが発生したため続行できません。

en: The %s view encountered an error and can't continue.
ja: %s 表示する際にエラーが発生したため続行できません。

en: The %s view encountered an error while starting up.
ja: 起動する際にに %s 表示でエラー発生しました。

en: The NautilusApplication associated with this window.
ja: このウィンドウに関連づけられた NautilusApplication です。

en: The action associated with "%s" is invalid.
ja: "%s" に関連づけられたアクションが正しくありません。

en: The application ID of the window.
ja: ウィンドウのアプリケーション ID です。

en: The application associated with "%s" is invalid.
ja: "%s" に関連づけられたアプリケーションが正しくありません。

en: The attempt to log in failed.
ja: ログインは失敗しました。

en: The attribute name to display
ja: 表示する属性の名前

en: The color cannot be installed.
ja: 色をインストールできません。

en: The date the file was accessed.
ja: ファイルにアクセスした日付

en: The date the file was modified.
ja: ファイルが変更された日付

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
ja: デフォルトのアクションでは "%s" を開けません。なぜなら場所 "%s" にあるファイルにアクセスできないからです

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
ja: デフォルトのアクションでは "%s" を開けません。なぜなら場所 "%s" にあるファイルにアクセスできないからです。

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
ja: アイコン表示でアイテムを並べるデフォルトの順番です。利用可能な値: "name", "size", "type", "modification_date", "emblems"

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
ja: 一覧表示でアイテムを並べるデフォルトの順番です。利用可能な値: "name", "size", "type", と "modification_date"

en: The default width of the side pane in new windows.
ja: 新しいウィンドウのサイド・ペインのデフォルトの幅

en: The destination and source are the same file.
ja: 移動/コピー元と先が同じファイルです。

en: The destination disk is read-only.
ja: コピー先のディスクは読み込み専用です。

en: The destination folder is inside the source folder.
ja: 転送先のフォルダは転送元の内部にあります。

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
ja: ドラッグしたファイルは正しい画像として表示されません。

en: The dragged text was not a valid file location.
ja: ドラッグしたテキストは正しい場所にありませんでした。

en: The emblem cannot be added.
ja: エンブレムを追加できません。

en: The emblem cannot be installed.
ja: エンブレムをインストールできません。

en: The emblems do not appear to be valid images.
ja: エンブレムは正しい画像として表示されません。

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
ja: 既にファイル "%s" は存在します。置き換えてもよろしいですか？

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ja: ファイル "%s" をゴミ箱に移動できません。

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
ja: ファイル '%s' は正しい画像として表示されません。

en: The file is not an image.
ja: そのファイルは画像ではありません。

en: The file that you dropped is not an image.
ja: ドロップしたファイルは画像ではありません。

en: The file that you dropped is not local.
ja: ドロップしたファイルはローカルのものではありません。

en: The filename "%s" indicates that this file is of type "%s". The contents of the file indicate that the file is of type "%s". If you open this file, the file might present a security risk to your system.
    
    Do not open the file unless you created the file yourself, or received the file from a trusted source. To open the file, rename the file to the correct extension for "%s", then open the file normally. Alternatively, use the Open With menu to choose a specific application for the file.
ja: ファイル名 "%s" から、このファイルの種類は "%s" であると思われます。このファイルの内容は "%s" の種類に該当します。よって、このファイルを開くと、お使いのシステムにセキュリティ上の問題を発生させる危険があります。
    
    あなた自身で作成したものと確信できる、または信頼できるソースから受け取ったファイルと確信できる場合を除いて、このファイルを開かない下さい。このファイルを開く場合は、拡張子 "%s" を付けて正常なファイル名に変更してからファイルを開いて下さい。もしくは、[アプリケーションから開く] メニューから特定のアプリでファイルを開いて下さい。

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
ja: フォルダ "%s" には Nautilus が処理できる数を超えたファイルがあります。

en: The folder contents could not be displayed.
ja: フォルダの内容を表示できませんでした。

en: The font description used for the icons on the desktop.
ja: デスクトップ上のアイコンに使用するフォント

en: The group could not be changed.
ja: グループを変更できませんでした。

en: The group of the file.
ja: ファイルが所属するグループ

en: The item could not be renamed.
ja: アイテムの名前を変更できませんでした。

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
ja: リンクが存在しません。ごみ箱に移動しますか？

en: The location "%s" does not exist.
ja: 場所 "%s" はもはや存在しません。

en: The location cannot be displayed with this viewer.
ja: その場所はこのビューアで表示できません。

en: The location of the desktop directory has changed in GNOME 2.4. You can open the link and move over the files you want, then delete the link.
ja: GNOME 2.4 ではデスクトップのフォルダが変更されました。この中にあるファイルをお好きな場所に移動して、リンクを削除することができます。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルの MIME 型

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ja: 名前 "%s" は既にこのフォルダ内で使われています。別の名前を使って下さい。

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ja: 名前 "%s" の中に "/" 文字があるので適切ではありません。別の名前を使って下さい。

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ja: 名前 "%s" が正しくありません。別の名前を使って下さい。

en: The name and icon of the file.
ja: ファイルの名前とアイコン

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
ja: 既にその名前は削除も置き換えもできない特別なアイテムが使用しています。どうしてもそのアイテムをコピーする場合は、名前を変更してから再試行して下さい。

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
ja: 既にその名前は削除も置き換えもできない特別なアイテムが使用しています。どうしてもそのアイテムを移動する場合は、名前を変更してから再試行して下さい。

en: The owner could not be changed.
ja: 所有者を変更できませんでした。

en: The owner of the file.
ja: ファイルの所有者

en: The permissions could not be changed.
ja: アクセス権を変更できませんでした。

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ja: "%s" のアクセス権が確定できませんでした。

en: The permissions of the file, in octal notation.
ja: ファイルのアクセス権 (8 進数表記)

en: The permissions of the file.
ja: ファイルのアクセス権

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ja: 指定したファイルのアクセス権を決定できませんでした。

en: The selection rectangle
ja: 選択範囲

en: The side pane view to show in newly opened windows.
ja: 新規に開いたウィンドウにサイド・ペイン表示を行う

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ

en: The type of the file.
ja: ファイルの種類

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
ja: "%s" に関連づけられたビューアが正しくありません。

en: The x-alignment of the column
ja: 項目の X 方向の位置

en: Themes
ja: テーマ

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ja: このフォルダに "%s" はありません。おそらく移動したか削除したのでしょう？

en: There is no action associated with "%s".
ja: "%s" に関連づけられたアクションはありません。

en: There is no application associated with "%s".
ja: "%s" に関連づけられたアプリケーションはありません。

en: There is no space on the destination.
ja: 転送先に十分な空きがありません。

en: There is not enough space on the destination.
ja: 移動先に十分な空き容量がありません。

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ja: 貼り付けるものがクリップボードにはありません。

en: There was an error displaying help.
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました。

en: There was an error displaying help: 
    %s
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました: %s

en: There was an error launching the application.
ja: アプリケーションを起動する際にエラーが発生しました。

en: This drop target only supports local files.
ja: ドロップの対象はローカル・ファイルでのみサポートしています。

en: This folder uses automatic layout.
ja: このフォルダは自動レイアウトを利用します。

en: This is disabled due to security considerations.
ja: セキュリティを考慮してこれを無効にします。

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
ja: これはおそらく絶対に削除することも追加することもできないエンブレムかもしれません。

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
ja: これはおそらく絶対に削除することも追加することもできないエンブレムかもしれません。

en: This is the default theme for Nautilus.
ja: これは Nautilus のデフォルトテーマです。

en: This link can't be used, because it has no target.
ja: このリンクはリンク先が存在しないので使用できません。

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
ja: このリンクはリンク先 "%s" が存在しないので使用できません。

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
ja: デスクトップにあるホーム・アイコンをカスタマイズする場合にセットする名前です。

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
ja: デスクトップにあるゴミ箱アイコンをカスタマイズする場合にセットする名前です。

en: This theme uses photo-realistic folders.
ja: このテーマはフォト・リアルリィスティックなフォルダを使用します。

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ja[0]: %d 個のウィンドウをそれぞれ開きます。
ja[1]: %d 個のウィンドウをそれぞれ開きます。

en: Tip
ja: チップ

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
ja: そのファイルを一度ローカル・フォルダにコピーしてから再ドロップして下さい。

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
ja: そのファイルを一度ローカル・フォルダにコピーしてから再ドロップして下さい。ドロップしたローカル・ファイルは既に開かれています。

en: To:
ja: 先:

en: Toggle using a tighter layout scheme
ja: アイコンを小さいレイアウトに切り替えます

en: Too Many Files
ja: ファイルが多すぎます

en: Tooltip for the menu item
ja: メニュー項目のツールチップ

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash icon visible on desktop
ja: デスクトップにゴミ箱アイコンを表示する

en: Tree
ja: ツリー

en: Try to fit in window
ja: ウィンドウに合うようにします

en: Type
ja: 種類

en: Type of click used to launch/open files
ja: アイテムを起動したり開いたりする際に使用するクリックの種類

en: Type:
ja: 種類:

en: URI currently displayed
ja: 現在表示している URI

en: Unable to Replace File
ja: ファイルを置き換えることができません

en: Unable to launch the cd burner application.
ja: CD Burner アプリケーションを起動できません。

en: Undo Edit
ja: 編集を元に戻す

en: Undo the edit
ja: 編集を元に戻す

en: Undo the last text change
ja: 最後に変更したテキストを元に戻します

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
ja: 残念ながら、どのパネルで発生したのか分かりません。

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
ja: 不明な GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
ja: アンマウント・エラー

en: Unmount the selected volume
ja: 選択したボリュームをアンマウントします

en: Up
ja: 上へ

en: Urgent
ja: 緊急

en: Use "%s" to open the selected item
ja: 選択したアイテムを "%s" を使って開きます

en: Use _Default Background
ja: デフォルトの背景(_D)

en: Use as default for "%s" items
ja: "%s" アイテムのデフォルトです

en: Use as default for "%s" only
ja: "%s" のみのデフォルトです

en: Use manual layout in new windows
ja: 新しいウィンドウをマニュアルで配置する

en: Use the default background for this location
ja: この場所の背景をデフォルトに戻します

en: Use the default desktop background
ja: デスクトップの背景としてデフォルトを使用します

en: Use tighter layout in new windows
ja: 新しいウィンドウの中で小さく配置する

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
ja: マニラ麻のフォルダと灰緑の背景を使用します。

en: View Failed
ja: 表示に失敗しました

en: View _new folders using:
ja: 新しいフォルダの表示形式(_N):

en: View as %s
ja: %s表示

en: View as Icons
ja: アイコン表示

en: View as List
ja: 一覧表示

en: View as Text
ja: テキスト表示

en: View as _Icons
ja: アイコン表示(_I)

en: View as _List
ja: 一覧表示(_L)

en: View as...
ja: 表示...

en: View in Multiple Windows?
ja: 複数のウィンドウで表示しますか？

en: View of the current file or folder
ja: このファイルまたはフォルダを表示します

en: View or modify the properties of each selected item
ja: 選択したアイテムのプロパティを表示または変更します

en: View your computer storage
ja: お使いのコンピュータを表示します

en: View your home folder in the Nautilus file manager
ja: Nautilus ファイル・マネージャでホーム・フォルダを表示します

en: View your network servers in the Nautilus file manager
ja: Nautilus でお使いのネットワークのサーバを表示します

en: Views
ja: 表示

en: Violet
ja: バイオレット

en: Visible _Columns...
ja: 表示可能な項目(_C)...

en: Volume:
ja: ボリューム:

en: Wavy White
ja: ウェービー・ホワイト

en: Web Services
ja: Web サービス

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
ja: 0000年 9月00日 水曜日 午後 00:00:00

en: What to do with executable text files when activated
ja: 実行型式のテキスト・ファイルをクリックした際の扱い方

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
ja: (シングル/ダブル・クリックで) 実行型式のテキストファイルをクリックした際にどのように扱うかです。利用可能な値: "launch" にするとプログラムとして起動、"ask" にするとダイアログ表示、"display" にするとテキスト・ファイルとして表示

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view" and "icon_view".
ja: フォルダを開いた際に、特別なフォルダ扱いとして他の表示を選択せずに使用する表示形式です。利用可能な値: "list_view", "icon_view"

en: When to show number of items in a folder
ja: フォルダの中にあるアイテム数を表示する条件

en: When to show preview text in icons
ja: テキストをプレビューする際の条件

en: When to show thumbnails of image files
ja: サムネイル表示する際の条件

en: Whether a custom default folder background has been set.
ja: フォルダの背景 (初期値) をカスタマイズするかどうか

en: Whether a custom default side pane background has been set.
ja: サイド・ペインの背景をカスタマイズするかどうか

en: Whether the menu item is sensitive
ja: メニュー項目が感応型がどうか

en: Whether to ask for confirmation when moving files to trash
ja: ファイルをゴミ箱に移動する際に確認するかどうか

en: Whether to enable immediate deletion
ja: ファイルの即削除を有効にするかどうか

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
ja: サウンド・ファイルを演奏するかどうか

en: Whether to show backup files
ja: バックアップ・ファイルを表示するかどうか

en: Whether to show hidden files
ja: 隠しファイルを表示するかどうか

en: White
ja: 白

en: White Ribs
ja: ホワイト・リブ

en: Widget for the property page
ja: プロパティ・ページのウィジット

en: Width of the side pane
ja: サイド・ペインの幅

en: Windows Network
ja: Windows ネットワーク

en: Would you like to continue?
ja: 続行してもよろしいですか？

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
ja: あなたは所有者ではありません。したがってこれらのアクセス権を変更できません。

en: You can choose another view or go to a different location.
ja: 他の表示方法を選択するか、別の場所に移動して下さい。

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
ja: GNOME ではこの種類に応じた別のアプリケーションまたはビューアの関連づけを設定できます。ここで、このファイルの種類とアプリケーションまたはビューアを関連づけますか？

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
ja: GNOME ではファイルの種類に応じたアプリケーションの関連づけを設定できます。ここで、このファイルの種類とアプリケーションを関連づけますか？

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
ja: ファイルの種類に応じたアプリケーションの起動を
    "ファイルの種類の編集" ダイアログで設定できます。

en: You can only use images as custom icons.
ja: カスタム・アイコンに指定できるのは画像だけです。

en: You can only use local images as custom icons.
ja: カスタム・アイコンに指定できるのはローカルの画像だけです。

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
ja: 一度にカスタム・アイコンを二つ以上作ることはできません！

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
ja: カスタム・アイコンを一度に二つ以上作ることはできません。

en: You cannot copy a file over itself.
ja: それ自身の中へフォルダをコピーできません。

en: You cannot copy a folder into itself.
ja: フォルダをそのフォルダの中にコピーできません。

en: You cannot copy items into the trash.
ja: アイテムをゴミ箱の中へコピーできません。

en: You cannot copy this trash folder.
ja: このゴミ箱はコピーできません。

en: You cannot create links inside the trash.
ja: ゴミ箱の中にリンクを生成できません。

en: You cannot delete a volume icon.
ja: ボリューム・アイコンは削除できません。

en: You cannot move a folder into itself.
ja: フォルダをそのフォルダの中に移動できません。

en: You cannot move this trash folder.
ja: このゴミ箱は移動できません。

en: You do not have permissions to write to the destination.
ja: 転送先への書き込み権限がありません。

en: You do not have permissions to write to this folder.
ja: このフォルダへの書き込み権限がありません。

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ja: "%s" のグループを変更するために必要な権限がありません。

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ja: "%s" の名前を変更するために必要な権限がありません。

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ja: "%s" の内容を表示するために必要な権限がありません。

en: You must enter a name for the server.
ja: サーバ名を入力して下さい。

en: ZDNet Linux Hardware Database
ja: ZDNet Linux ハードウェア・データベース

en: ZDNet Linux Resource Center
ja: ZDNet Linux リソース・センタ

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom to Fit
ja: ウィンドウサイズに

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークに追加(_A)

en: _Add a New Color...
ja: 新しい色の追加(_A)...

en: _Add a New Emblem...
ja: 新しいエンブレムの追加(_A)...

en: _Add a New Pattern...
ja: 新しいパターンの追加(_A)...

en: _Add new...
ja: 新規追加(_A)...

en: _Always
ja: 常に(_A)

en: _Arrange items:
ja: アイテムの配置方式(_A):

en: _Ask each time
ja: 毎回確認する(_A)

en: _Associate Action
ja: 関連づける(_A)

en: _Associate Application
ja: 関連づける(_A)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Backgrounds and Emblems...
ja: 背景とエンブレム(_B)...

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _CD Creator
ja: CD の作成(_C)

en: _Clear History
ja: 履歴の削除(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Computer
ja: コンピュータ(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Copy File
ja: ファイルのコピー(_C)

en: _Copy Files
ja: ファイルのコピー(_C)

en: _Copy Text
ja: テキストのコピー(_C)

en: _Copy here
ja: ここへコピー(_C)

en: _Default zoom level:
ja: デフォルトのズームレベル(_D):

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Delete from Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_D)

en: _Display
ja: 表示する(_D)

en: _Double click to activate items
ja: ダブル・クリックでアイテムを起動する(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Edit Bookmarks
ja: ブックマークの編集(_E)

en: _Emblems
ja: エンブレム(_E)

en: _Empty
ja: 空にする(_E)

en: _Empty File
ja: 空のファイル(_E)

en: _Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _File group:
ja: ファイルのグループ(_F):

en: _Format
ja: フォーマット(_F)

en: _Forward
ja: 進む(_F)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _Go There
ja: 起動する(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Hide
ja: 表示しない(_H)

en: _Home
ja: ホーム(_H)

en: _Image:
ja: 画像(_I):

en: _Keep Aligned
ja: 配置を維持する(_K)

en: _Keyword:
ja: キーワード(_K):

en: _Link here
ja: ここへリンクを作る(_L)

en: _Local File Only
ja: ローカル・ファイル専用(_L)

en: _Location (URL):
ja: 場所 (URL)(_L):

en: _Location...
ja: 場所(_L)...

en: _Location:
ja: 場所(_L):

en: _Manually
ja: 手動(_M)

en: _Modify...
ja: 修正(_M)...

en: _Mount Volume
ja: ボリュームのマウント(_M)

en: _Move here
ja: ここへ移動(_M)

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Names:
ja: 名前(_N):

en: _Never
ja: しない(_N)

en: _Only for files smaller than:
ja: ファイルの最大サイズ(_O):

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Open Scripts Folder
ja: このフォルダを開く(_O)

en: _Paste Files
ja: ファイルの貼り付け(_P)

en: _Paste Files Into Folder
ja: ファイルをフォルダに貼り付け(_P)

en: _Paste Text
ja: テキストの貼り付け(_P)

en: _Pattern:
ja: パターン(_P):

en: _Patterns
ja: パターン(_P)

en: _Places
ja: 場所(_P)

en: _Profiler
ja: プロファイラ(_P)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Read
ja: 読み込み(_R)

en: _Reload
ja: 再読込み(_R)

en: _Remove Custom Icon
ja: カスタム・アイコンの削除(_R)

en: _Remove a Color...
ja: 色の削除(_R)...

en: _Remove a Pattern...
ja: パターンの削除(_R)...

en: _Remove an Emblem...
ja: エンブレムの削除(_R)...

en: _Remove...
ja: 削除(_R)...

en: _Rename...
ja: 名前の変更(_R)...

en: _Replace
ja: 置き換える(_R)

en: _Report Profiling
ja: プロファイルのレポート(_R)

en: _Reset Profiling
ja: プロファイルのリセット(_R)

en: _Retry
ja: 再試行する(_R)

en: _Run
ja: 実行する(_R)

en: _Run executable text files when they are clicked
ja: クリックしたら実行可能なテキストファイルを実行する(_R)

en: _Scripts
ja: スクリプト(_S)

en: _Select Custom Icon...
ja: カスタム・アイコンの選択(_S)...

en: _Show
ja: 表示する(_S)

en: _Side Pane
ja: サイドフレーム(_S)

en: _Single click to activate items
ja: シングル・クリックでアイテムを起動する(_S)

en: _Skip
ja: スキップする(_S)

en: _Start Profiling
ja: プロファイルの開始(_S)

en: _Sticky
ja: Sitcky ビットを立てる(_S)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Stop Profiling
ja: プロファイルの停止(_S)

en: _Templates
ja: テンプレート(_T)

en: _Text beside icons
ja: アイコンの横にラベルを配置する(_T)

en: _Trash
ja: ゴミ箱(_T)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Unmount Volume
ja: アンマウント(_U)

en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: _Use Default
ja: デフォルトに戻す(_U)

en: _Use compact layout
ja: コンパクトな配置にする(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _View as...
ja: 表示(_V)...

en: _View executable text files when they are clicked
ja: クリックしたら中身を表示する(_V)

en: _Write
ja: 書き込み(_W)

en: _Write contents to CD
ja: 内容を CD に書き込む(_W)

en: a title
ja: タイトル

en: additional text
ja: 追加のテキスト

en: animation to indicate on-going activity
ja: 実行中であることを示すためのアニメーション

en: another link to %s
ja: %s への別のリンク

en: bonobo_ui_init() failed.
ja: bonobo_ui_init() の呼び出しに失敗しました。

en: by Modification _Date
ja: 更新日時順(_D)

en: by _Emblems
ja: エンブレム順(_E)

en: by _Name
ja: 名前順(_N)

en: by _Size
ja: サイズ順(_S)

en: by _Type
ja: 種類別(_T)

en: date accessed
ja: アクセス日

en: date modified
ja: 更新日時

en: default for "%s"
ja: "%s" のデフォルトです

en: default for this file
ja: このファイルのデフォルトです

en: editable text
ja: 編集可能なテキスト

en: group
ja: グループ

en: highlighted as keyboard focus
ja: キーボード・フォーカスの強調表示

en: highlighted for drop
ja: ドロップの強調表示

en: highlighted for selection
ja: 選択範囲の強調表示

en: in menu for "%s"
ja: "%s" のメニューにあります

en: in menu for this file
ja: このファイルのメニューにあります

en: link
ja: リンク

en: link (broken)
ja: リンク切れ

en: link to %s
ja: %s へのリンク

en: loading...
ja: 読み込み中...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
ja: nautilus: --check オプションには URI を指定できません。

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
ja: nautilus: --check オプションには他のオプションを指定できません。

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
ja: nautilus: --geometry オプションには複数の URI を指定できません。

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
ja: nautilus: --quit オプションには URI を指定できません。

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
ja: nautilus: --restart オプションには URI を指定できません。

en: nd copy)
ja: 番目のコピー)

en: new file
ja: 新しいファイル

en: none
ja: なし

en: not in menu
ja: メニューにありません

en: nothing
ja: 何もしない

en: octal permissions
ja: 8 進数表記のアクセス権

en: on the desktop
ja: デスクトップ上

en: open a browser window.
ja: ブラウザ・ウィンドウを開く

en: owner
ja: 所有者

en: permissions
ja: アクセス権

en: pointing at "%s"
ja: %s を指しています

en: program
ja: プログラム

en: provides visual status
ja: 視覚的なステータスを表示します

en: rd copy)
ja: 番目のコピー)

en: reset
ja: リセット

en: size
ja: サイズ

en: some more text
ja: 追加のテキスト

en: st copy)
ja: 番目のコピー)

en: th copy)
ja: 番目のコピー)

en: the browse history
ja: ブラウズの履歴

en: the current selection
ja: 現在の選択

en: the editable label
ja: 編集可能なラベル

en: the type of window the view is embedded in
ja: ビューが組み込まれているウィンドウのタイプ

en: throbber factory
ja: throbber ファクトリ

en: throbber object factory
ja: throbber オブジェクト・ファクトリ

en: today
ja: 今日

en: today at %-I:%M %p
ja: 今日の %p %-I:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
ja: 今日の %p %-I:%M

en: today at 00:00 PM
ja: 今日の 午後 00:00

en: today at 00:00:00 PM
ja: 今日の 午後 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
ja: 今日の %p %-I:%M

en: today, 00:00 PM
ja: 今日の 午後 00:00

en: type
ja: タイプ

en: unknown
ja: 不明

en: unknown MIME type
ja: 不明な MIME 型

en: unknown type
ja: 不明な種類

en: unreadable
ja: 読み込み不可

en: untitled folder
ja: 未タイトルのフォルダ

en: whether we are highlighted for a D&D drop
ja: ドラッグ＆ドロップした部分を強調表示するかどうかを設定します

en: whether we are highlighted for a selection
ja: 選択した部分を強調表示するかどうかを設定します

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
ja: キーボード・フォーカスを与えた部分を強調表示するかどうかを設定します

en: xalign
ja: X 位置

en: yesterday
ja: 昨日

en: yesterday at %-I:%M %p
ja: 昨日の %p %-I:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
ja: 昨日の %p %-I:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
ja: 昨日の 午後 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
ja: 昨日の 午後 00:00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
ja: 昨日の %p %-I:%M

en: yesterday, 00:00 PM
ja: 昨日の 午後 00:00
