sawfish cvs-20010619 - en to ja translation catalogue (769 entries)

en:  to:
ja: 先:

en: ** unknown widget **
ja: ** 不明なウィジェット **

en: 3d hack
ja: 3Dハック

en: <none>
ja: <なし>

en: About
ja: 概要

en: About GNOME...
ja: GNOME について...

en: About:
ja: 概要:

en: Accent color for focused windows (if unset uses the GTK+ selection color).
ja: フォーカスウィンドウの強調色(未指定ならGTK+の選択色を利用)

en: Actions
ja: 動作

en: Activate viewport
ja: ビューポートをアクティブに

en: Activate viewport column
ja: ビューポート行をアクティブ化

en: Activate viewport row
ja: ビューポート列をアクティブ化

en: Activate workspace
ja: ワークスペースをアクティブ化

en: Add
ja: 追加

en: Add...
ja: 追加...

en: Add:
ja: 追加:

en: Added frame `%s'
ja: フレーム `%s' を追加

en: Added frame type `%s'
ja: フレームタイプ `%s' を追加

en: Added pattern `%s'
ja: パターン `%s' を追加

en: All settings
ja: すべての設定

en: Appearance
ja: 外観

en: Append workspace and send
ja: ワークスペースを後に追加し、送る

en: Apropos function
ja: 関数を説明

en: Apropos variable
ja: 変数を説明

en: Attributes
ja: 属性

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Auto gravity
ja: 人工重力

en: Automatically reload themes when they are updated.
ja: テーマ更新時に自動的に再読み込み

en: Automatically remember other window attributes.
ja: 自動的にウィンドウの属性を記憶

en: Automatically remember window positions.
ja: 自動的にウィンドウの位置を記憶

en: Automatically remember window sizes.
ja: 自動的にウィンドウの大きさを記憶

en: Automatically select window gravity from position on screen.
ja: スクリーン上でウィンドウの配置位置を自動選択

en: Bar image for clicked parts.
ja: クリックされたパーツのバー画像

en: Bar image for focused windows.
ja: フォーカスウィンドウのバー画像

en: Bar image for highlighted parts.
ja: 強調表示パーツのバー画像

en: Bar image for unfocused windows.
ja: 非フォーカスウィンドウのバー画像

en: Bevel intensity: \wpercent.
ja: 傾斜の度合: \wパーセント

en: Bindings
ja: ショートカット

en: Border width of bar images.
ja: バー画像の枠の幅

en: Border-only
ja: 枠だけ

en: Browse...
ja: 閲覧...

en: Buttons shown in configurator: \w
ja: 設定ツールで表示するボタン: \w

en: Call command
ja: コマンド呼び出し

en: Call command with output to screen
ja: コマンドを呼び出す(出力は画面に)

en: Call the command NAME; optionally with the prefix argument PFX-ARG.
ja: コマンド NAME を呼び出す(引数 PFX-ARG はオプション)

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Class
ja: クラス

en: Clicked
ja: クリックされた

en: Color of active frames (if unset use GTK+ selection color).
ja: アクティブフレームの色(未指定ならGTK+の選択色を利用)

en: Color of active frames in `simple' frame style.
ja: `simple' フレームスタイルでのアクティブフレームの色

en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
ja: 非アクティブフレームの色(未指定ならGTK+の選択色を利用)

en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
ja: `simple' フレームスタイルでの非アクティブフレームの色

en: Color to use when drawing text.
ja: テキストの色

en: Color used for the tooltips background
ja: ツールチップの背景色

en: Color used for the tooltips foreground
ja: ツールチップの文字の色

en: Column:
ja: 行:

en: Columns:
ja: 行:

en: Command
ja: コマンド

en: Command sequence
ja: コマンド文字列

en: Command:
ja: コマンド:

en: Context:
ja: 有効なエリア:

en: Copy
ja: コピー

en: Copy the current window to the N'th workspace.
ja: ウィンドウを N 番目のワークスペースにコピー

en: Copy the window to the next workspace.
ja: ウィンドウを次のワークスペースにコピー

en: Copy the window to the previous workspace.
ja: ウィンドウを前のワークスペースにコピー

en: Copy to next
ja: 次のワークスペースにコピー

en: Copy to next workspace
ja: 次のワークスペースへコピー

en: Copy to previous
ja: 前のワークスペースにコピー

en: Copy to previous workspace
ja: 前のワークスペースへコピー

en: Copy to workspace
ja: ワークスペースにコピー

en: Copy...
ja: コピー...

en: Create a new workspace at the end of the list, and move the window to it.
ja: 新規ワークスペースをリストの最後につくりウィンドウをそこへ移動

en: Create a new workspace at the start of the list, and move the window to it.
ja: 新規ワークスペースをリストの最初につくりウィンドウをそこへ移動

en: Create a new workspace before the current workspace.
ja: 今のワークスペースの前に新規ワークスペースを生成

en: Create a new workspace following the current workspace.
ja: 今のワークスペースに続く新しいワークスペースを生成

en: Crux Theme
ja: Crux テーマ

en: Customize
ja: 設定

en: Cycle skip
ja: 巡回時にスキップ

en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
ja: ダイアログもアプリケーションウィンドウと同じように装飾

en: Decrease the size of the current window by one column.
ja: ウィンドウを一行分小さくする

en: Decrease the size of the current window by one row.
ja: ウィンドウを一列分小さくする

en: Default
ja: 標準

en: Default font: \w
ja: 標準フォント: \w

en: Default frame style:
ja: 標準フレームスタイル:

en: Default increment for size-window commands (when the window doesn't
    specify it's own increments).
ja: size-window コマンドの標準のリサイズ単位(ウィンドウが
    独自に指定していないとき)

en: Delay in milliseconds before unshading windows.
ja: ウィンドウをシェードしていない状態にするまでの遅延時間(ミリ秒)

en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
ja: フォーカスウィンドウを前面に出すまでの遅延時間(ミリ秒)

en: Delete
ja: 消去

en: Delete all windows in the group that the current window is a member of.
ja: 今のウィンドウと同じグループのすべてのウィンドウを閉じる

en: Delete any workspaces that don't contain any windows.
ja: ウィンドウを含まないすべてのワークスペースを消去

en: Delete empty workspaces
ja: 空のワークスペースを消去

en: Delete group
ja: グループを消去

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the
    previous workspace.
ja: 今のワークスペースを消し、属すウィンドウを前のワークスペースに
    再配置

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the next
    workspace.
ja: 今のワークスペースを消し、属するウィンドウを次のワークスペースに
    再配置

en: Delete the window, or beep if the window can't be closed safely.
ja: ウィンドウを消去し、もし安全に閉じることができなければビープ音を鳴らす

en: Delete the window.
ja: ウィンドウを消去

en: Delete window
ja: ウィンドウを消去

en: Delete window instance
ja: ウィンドウ実体を消去

en: Delete window safely
ja: ウィンドウを安全に消去

en: Depth
ja: 深さ

en: Describe key
ja: キーを説明

en: Describe symbol
ja: シンボルを説明

en: Destroy window
ja: 強制終了

en: Details
ja: 詳細

en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
ja: ダイアログが親(ウィンドウ)のフォーカスを継承

en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
ja: ダイアログをアプリケーションと同じワークスペースで開く

en: Dimensions
ja: 大きさ

en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
ja: `gradient' フレームスタイルでのグラデーションの方向

en: Directory:
ja: ディレクトリ:

en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
ja: ウィンドウを一時的に選択するときに auto-raise を無効にする

en: Display all errors that have occurred to the screen.
ja: すべてのエラーについて画面に表示

en: Display errors
ja: エラー表示

en: Display key-binding information in menu items.
ja: メニューの項目内にキー割り当ての情報を表示

en: Display only the title bar of the window.
ja: ウィンドウのタイトルバーだけ表示

en: Display the WWW page of the GNOME project.
ja: GNOMEプロジェクトのwwwページを表示

en: Display the applications menu.
ja: アプリケーションメニューを表示

en: Display the documentation of a specified symbol.
ja: 指定されたシンボルの文書を表示

en: Display the main menu.
ja: メインメニューを表示

en: Display the menu containing the list of all workspaces.
ja: すべてのワークスペースのリストを含むメニューを表示

en: Display the menu listing all window operations.
ja: すべてのウィンドウ操作リストを表示

en: Display the menu of all managed windows.
ja: すべての制御下のウィンドウのメニューを表示

en: Display the next workspace.
ja: 次のワークスペースを表示

en: Display the previous workspace.
ja: 前のワークスペースを表示

en: Display the window's icon in its menu button.
ja: メニューボタンにウィンドウアイコンを表示

en: Display the workspace containing the window W, then focus on W.
ja: ウィンドウ W を含むワークスペースを表示し、W にフォーカス

en: Display the workspace/viewport containing the window W.
ja: ウィンドウ W を含むワークスペース/ビューポートを表示

en: Display title buttons to mimic: \w
ja: \w に似せたタイトルボタンを表示

en: Display tooltips for window frames.
ja: ウィンドウフレームのツールチップを表示

en: Display window
ja: ウィンドウを表示

en: Display window icons while cycling through windows.
ja: ウィンドウを巡回していく間にウィンドウのアイコンを表示

en: Display window names while cycling through windows.
ja: ウィンドウを巡回していく間にウィンドウの名前を表示

en: Display window without focusing
ja: ウィンドウをフォーカスしないで表示

en: Distance between successive placements in `stagger' placement mode.
ja: `stagger(よろめき)' 配置モードでの連続する配置間の距離

en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
ja: click-to-focus モードで、クリックがウィンドウへ透過

en: Don't automatically remember details of transient windows.
ja: 一時ウィンドウについては自動的に属性を記憶しない

en: Don't cover `avoided' windows when maximizing.
ja: 最大化するときに `avoid' 属性のついたウィンドウを覆わないようにする

en: E_xit
ja: 終了(_x)

en: Edge Flipping
ja: 画面端での移動

en: Edit binding
ja: ショートカットキーを編集

en: Edit frame style
ja: フレームスタイルを編集

en: Edit theme...
ja: テーマを編集...

en: Edit...
ja: 編集...

en: Edit:
ja: 編集:

en: Emit a beeping sound when errors occur.
ja: エラーが生じたときにビープ音を鳴らす

en: Enable shade-hover mode.
    
    (Temporarily unshades windows while the mouse pointer is over them.)
ja: シェード点滅モードを有効にする
    
    (マウスポインタがウィンドウ上にあるときに一時的にシェードをやめる)

en: Error Handling
ja: エラー処理

en: Event
ja: イベント

en: Execute the given shell command.
ja: 与えられたシェルコマンドを実行

en: Focus
ja: フォーカス

en: Focus click through
ja: フォーカスでクリックを透過

en: Focus mode
ja: フォーカスモード

en: Focus on application windows when they first appear.
ja: ウィンドウがはじめて表示されるときにフォーカス

en: Focus on the previous window of the current workspace.
ja: 今のワークスペースの前のウィンドウをフォーカス

en: Focus when mapped
ja: 配置時にフォーカス

en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
ja: 巡回する間にウィンドウが一時的に選択されるときにフォーカス

en: Focused
ja: フォーカスされた

en: Font used to display tooltips.
ja: ツールチップのフォント

en: Force the current window to have a unique title.
ja: ウィンドウに一意な名前のタイトルをもつように強制

en: Forget all saved window history.
ja: すべてのウィンドウ履歴を破棄

en: Forget any persistent state associated with the current window.
ja: ウィンドウに関連づけられた持続状態を忘れる

en: Format to create unique window names.
    
    Has two arguments (NAME INDEX) applied to it.
ja: 固有ウィンドウ名を生成するフォーマット
    
    二つの文字列 (NAME INDEX) をウィンドウ名に割当てる

en: Frame
ja: フレーム

en: Frame Part _Definitions
ja: フレームパーツ定義(_D)

en: Frame _Classes
ja: フレームクラス(_C)

en: Frame name
ja: フレーム名

en: Frame style
ja: フレームスタイル

en: Frame type
ja: フレームタイプ

en: Frame type fallbacks:
    
    Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the requested type.
ja: フレームタイプフォールバック:
    
    そのタイプに関連づける、要求されたフレームタイプをそのテーマが実装していないときに試す、フレームタイプ

en: Frames
ja: フレーム

en: GNOME WWW...
ja: GNOME ウェブ...

en: Generated theme in directory `%s'
ja: ディレクトリ `%s' 内にテーマを生成

en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
    
    Windows should set the `accepts input' hint in their WM_HINTS property to show if they require the focus or not.
ja: ウィンドウが期待していなくてもフォーカス
    
    ウィンドウはフォーカスされたいかどうかを示すために WM_HINTS プロパティ
    の `入力を受け入れる' ヒントを設定するべきです。しかし多くのウィンドウ
    はそうしないので、このオプションが用意されています

en: Gnome about
ja: GNOMEの概要

en: Gnome clear skip tasklist
ja: GNOMEがスキップタスクリストを初期化

en: Gnome clear skip winlist
ja: GNOMEがスキップウィンドウリストを初期化

en: Gnome help browser
ja: GNOMEヘルプブラウザ

en: Gnome logout
ja: GNOMEログアウト

en: Gnome menus update
ja: GNOMEメニュー更新

en: Gnome set skip tasklist
ja: GNOMEがスキップタスクリストを設定

en: Gnome set skip winlist
ja: GNOMEがスキップウィンドウリストを設定

en: Gnome toggle skip tasklist
ja: GNOMEがスキップタスクリストを切替

en: Gnome toggle skip winlist
ja: GNOMEがスキップウィンドウリストを切替

en: Gnome www page
ja: GNOMEウェブページ

en: Grab...
ja: 取り込み...

en: Gradient Theme
ja: グラデーションテーマ

en: Group
ja: グループ

en: Group transient windows with their parents.
ja: ダイアログウィンドウとその親(ウィンドウ)をグループ化

en: Grow window down
ja: ウィンドウを下に拡大

en: Grow window left
ja: ウィンドウを左に拡大

en: Grow window right
ja: ウィンドウを右に拡大

en: Grow window up
ja: ウィンドウを上に拡大

en: Grows window downwards until it `bumps into' another window.
ja: 他のウィンドウにぶつかるまで下方向に拡大

en: Grows window to the left until it `bumps into' another window.
ja: 他のウィンドウにぶつかるまで左方向に拡大

en: Grows window to the right until it `bumps into' another window.
ja: 他のウィンドウにぶつかるまで右方向に拡大

en: Grows window upwards until it `bumps into' another window.
ja: 他のウィンドウにぶつかるまで上方向に拡大

en: Gtkrc reload style
ja: gtkrcでスタイルを再読み込み

en: HIghlighted
ja: 強調表示された

en: Height of title bar.
ja: タイトルバーの高さ

en: Help about
ja: 概要を表示

en: Help show faq
ja: FAQを表示

en: Help show homepage
ja: ホームページを表示

en: Help show news
ja: NEWSを表示

en: Help show programmer manual
ja: プログラミングマニュアルを表示

en: Highlighted
ja: 強調表示された

en: Hitting the screen edge selects the next: \w
ja: 画面端にマウスポインタが来たときに \w を選択

en: Host
ja: ホスト

en: How to choose window edges when resizing: \w
ja: リサイズ時に選択するウィンドウ端: \w

en: How to snap together window edges: \w
ja: ウィンドウの端同士をくっつける方法: \w

en: How windows being moved are animated: \w
ja: ウィンドウ移動時の表示方法: \w

en: How windows being resized are animated: \w
ja: ウィンドウリサイズ時の表示方法: \w

en: Icon Name
ja: アイコン名

en: Iconified
ja: アイコン化

en: Iconify all windows on the current workspace.
ja: 今のワークスペースのすべてのウィンドウをアイコン化

en: Iconify group
ja: グループをアイコン化

en: Iconify the window.
ja: ウィンドウをアイコン化

en: Iconify transient group
ja: ダイアロググループをアイコン化

en: Iconify window
ja: ウィンドウをアイコン化

en: Iconify workspace windows
ja: ワークスペースウィンドウをアイコン化

en: Iconifying a window also iconifies the: \w
ja: ウィンドウをアイコン化するとき \w と一緒にアイコン化

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed.
ja: ウィンドウが最前面にあればできるかぎり最後面に下げ、
    そうでなければできるかぎり前面に出す

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed. Also changes
    the level of any transient windows it has.
ja: ウィンドウが最前面にあるなら可能なかぎりレイヤの後面に下げる。
    そうでないならできるかぎり前面に出す。ダイアログについても
    同じようにする

en: If the window is shaded (see `shade-window'), restore it to it's usual
    state.
ja: もしウィンドウがシェードされていたら(`shade-window' を参照)
    元の状態に戻す

en: Ignore program position
ja: プログラム指定の位置を無視

en: Ignore program-specified window placements.
ja: プログラムの指定するウィンドウの位置を無視

en: Ignore requests from applications to change window stacking.
ja: アプリケーションからのウィンドウの前後の位置関係の変更要請を無視

en: Ignore stacking requests
ja: スタック要求を無視

en: Ignore the window.
ja: ウィンドウを無視

en: Ignored
ja: 無視された

en: Image Properties
ja: 画像プロパティ

en: In GNOME _task list
ja: GNOMEタスクリスト(_t)

en: In _group
ja: グループに入れる(_g)

en: In _window list
ja: ウィンドウリスト(_w)

en: Inactive
ja: 休止状態

en: Inactive-
    Clicked
ja: 休止状態-
    クリックされた

en: Inactive-
    Highlighted
ja: 休止状態-
    強調表示された

en: Include iconified windows when cycling.
ja: 巡回するときアイコン化されたウィンドウを含める

en: Include windows on all viewports when cycling.
ja: 巡回するときすべてのビューポートのウィンドウを含める

en: Include windows on all workspaces when cycling.
ja: 巡回するときすべてのワークスペースのウィンドウを含める

en: Increase the size of the current window by one column.
ja: ウィンドウを一行分大きくする

en: Increase the size of the current window by one row.
ja: ウィンドウを一列分大きくする

en: Index:
ja: 索引:

en: Insert workspace
ja: ワークスペースを挿入

en: Insert workspace after
ja: ワークスペースを後に挿入

en: Insert workspace before
ja: ワークスペースを前に挿入

en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
ja: `設定'メニューから GNOME コントロールセンターを実行

en: Invoke the list of commands, one by one.
ja: マンドリストを順番に実行

en: Invoke the user-customization system.
ja: 設定ツールを実行

en: Keep transient windows stacked above: \w
ja: ダイアログを \w の前面に出す

en: Key
ja: キー

en: Key:
ja: キー:

en: Keymap containing bindings active anywhere.
ja: 常に有効なショートカットを含むキーマップ

en: Keymap containing bindings active only during window cycling operations.
ja: ウィンドウを巡回していく間だけ有効なショートカットを含むキーマップ

en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
ja: クライアントウィンドウをフォーカスしているときに有効なショートカットを含むキーマップ

en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
ja: ユーザから文字列を読み込むときに有効なショートカットを含むキーマップ

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ja: マウスポインタがウィンドウ枠の上にあるときに有効なショート
    カットを含むキーマップ(このマップではマウス割り当てだけが
    評価される)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ja: マウスポインタがウィンドウの閉ボタン上にあるときに有効な
    ショートカットを含むキーマップ(このマップではマウスの
    関連付けだけが評価される)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ja: マウスポインタがウィンドウのアイコン化ボタン上にあるときに
    有効なショートカットを含むキーマップ(このマップではマウスの
    関連付けだけが評価される)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ja: マウスポインタがウィンドウの最大化ボタン上にあるときに有効な
    ショートカットを含むキーマップ(このマップではマウス割り当て
    だけが評価される)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ja: マウスポインタがウィンドウのメニューボタン上にあるときに有効な
    ショートカットを含むキーマップ(このマップではマウス割り当て
    だけが評価される)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
ja: マウスポインタがルートウィンドウにある(あるいはどのウィンドウも
    フォーカスされていない)ときに有効なショートカットを含むキーマップ

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the shade button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ja: マウスポインタがウィンドウのシェードボタン上にあるときに有効なショート
    カットを含むキーマップ(このマップ内ではマウス割り当てだけが有効)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ja: マウスポインタがウィンドウのタイトルバー上にあるときに有効な
    ショートカットを含むキーマップ(このマップではマウス割り当て
    だけが評価される)

en: Kill client
ja: クライアントをkill

en: Launch the GNOME about dialog.
ja: GNOME概要ダイアログを表示

en: Launch the GNOME help browser.
ja: GNOMEヘルプブラウザを起動

en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
ja: ウィンドウを大きくして画面を覆いつくすとき制御下にない
    ウィンドウに重ねることを許す

en: Locale
ja: ロカール

en: Lock position and size while windows are maximized.
ja: ウィンドウが最大化される間に大きさと位置をロック

en: Logout from the current GNOME session.
ja: 今のGNOMEセッションからログアウト

en: Lower
ja: 後面に

en: Lower group
ja: グループを後面に

en: Lower group depth
ja: グループをより後面に

en: Lower layer
ja: 後面のレイヤ

en: Lower single window
ja: ウィンドウを後面に

en: Lower the current window to its lowest allowed position in the stacking
    order. Also lower any transient windows that it has.
ja: ウィンドウをできるかぎりレイヤの後面に下げる。ダイアログが
    あるならそれも後面に下げる

en: Lower the window to its lowest allowed position in the stacking order.
ja: ウィンドウをできるかぎりレイヤの最後面に

en: Lower window
ja: ウィンドウを後面に

en: Lower window and transients
ja: ウィンドウとダイアログを後面に

en: Lower window depth
ja: ウィンドウをより後面のレイヤに

en: Make group sticky
ja: ダイアロググループ居座り

en: Make group unsticky
ja: ダイアロググループを自由に

en: Make window ignored
ja: ウィンドウを無視

en: Make window not ignored
ja: ウィンドウ無視をやめる

en: Make window sticky
ja: ウィンドウ居座り

en: Make window unsticky
ja: ウィンドウを自由に

en: Map:
ja: 割り当て:

en: Mapping
ja: 割り当て

en: Match window properties
ja: ウィンドウプロパティ設定

en: Matched Windows
ja: ウィンドウプロパティ

en: Matchers
ja: 一致ウィンドウ

en: Maximize
ja: 最大化

en: Maximize fill window
ja: ウィンドウを画面を覆うように最大化

en: Maximize fill window horizontally
ja: ウィンドウを、画面を覆い尽して水平方向に最大化

en: Maximize fill window horizontally toggle
ja: ウィンドウを水平方向に画面を覆いつくして最大化

en: Maximize fill window toggle
ja: ウィンドウが画面を覆い尽して最大化するかどうか切替

en: Maximize fill window vertically
ja: ウィンドウを、画面を覆い尽して垂直方向に最大化

en: Maximize fill window vertically toggle
ja: ウィンドウの垂直方向最大化状態を切替

en: Maximize the dimensions of the window.
ja: ウィンドウを最大化

en: Maximize the horizontal dimension of the window.
ja: ウィンドウを水平方向に最大化

en: Maximize the vertical dimension of the window.
ja: ウィンドウを垂直方向に最大化

en: Maximize the window horizontally without obscuring any other windows.
ja: 他のウィンドウを隠さないようにウィンドウを水平方向に最大化

en: Maximize the window vertically without obscuring any other windows.
ja: 他のウィンドウを隠さないようにウィンドウを垂直方向に最大化

en: Maximize the window without obscuring any other windows.
ja: 他のウィンドウを隠さないようにウィンドウを最大化

en: Maximize window
ja: ウィンドウを最大化

en: Maximize window horizontally
ja: ウィンドウを水平方向に最大化

en: Maximize window horizontally toggle
ja: ウィンドウの水平方向最大化状態を切替

en: Maximize window toggle
ja: ウィンドウの最大化状態を切替

en: Maximize window vertically
ja: ウィンドウを垂直方向に最大化

en: Maximize window vertically toggle
ja: ウィンドウの垂直方向最大化状態を切替

en: Maximized
ja: 最大化された

en: Maximizing
ja: 最大化

en: Maximizing a window in one dimension must increase the size of that dimension.
ja: ウィンドウの最大化で必ず大きくする

en: Merge next workspace
ja: 次のワークスペースに統合

en: Merge previous workspace
ja: 前のワークスペースに統合

en: Merge with next
ja: 次に併合

en: Merge with previous
ja: 前に併合

en: Method of placing dialog windows: \w
ja: ダイアログウィンドウの配置方法: \w

en: Method of placing windows: \w
ja: ウィンドウの配置方法: \w

en: Milliseconds to delay before flipping: \w
ja: 画面端で移動するまでの遅延時間(ミリ秒): \w

en: Minimize
ja: 最小化

en: Minimizing
ja: 最小化

en: Minimizing/Maximizing
ja: 最大化/最小化

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Modifier key(s) used for default window manager shortcuts.
ja: ウィンドウマネージャのショートカットの標準のモディファイアキー

en: Mono Theme
ja: モノクロテーマ

en: Motion threshold for mouse pointer: \wpixels
ja: マウスポインタの動きのしきい値: \wピクセル

en: Move cursor down
ja: カーソルを下に移動

en: Move cursor down fine
ja: カーソルを細かく下に移動

en: Move cursor left
ja: カーソルを左に移動

en: Move cursor left fine
ja: カーソルを細かく左に移動

en: Move cursor right
ja: カーソルを右に移動

en: Move cursor right fine
ja: カーソルを細かく右に移動

en: Move cursor up
ja: カーソルを上に移動

en: Move cursor up fine
ja: カーソルを細かく上に移動

en: Move group down
ja: グループを下に移動

en: Move group left
ja: グループを左に移動

en: Move group right
ja: グループを右に移動

en: Move group to current viewport
ja: グループを今のビューポートに移動

en: Move group up
ja: グループを上に移動

en: Move selected window
ja: 選択したウィンドウを移動

en: Move the current window to the N'th workspace.
ja: ウィンドウを N 番目のワークスペースに移動

en: Move the current window to the specified viewport.
ja: 指定ビューポートにウィンドウを移動

en: Move the current workspace one place to the left.
ja: 今のワークスペースを左に一つ分移動

en: Move the current workspace one place to the right.
ja: 今のワークスペースを右に一つ分移動

en: Move the cursor 1 pixel downwards.
ja: カーソルを 1 ピクセル下に移動

en: Move the cursor 1 pixel to the left.
ja: カーソルを 1 ピクセル左に移動

en: Move the cursor 1 pixel to the right.
ja: カーソルを 1 ピクセル右に移動

en: Move the cursor 1 pixel upwards.
ja: カーソルを 1 ピクセル上に移動

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels downwards.
ja: ウィンドウを `move-cursor-increment' ピクセル数だけ下に移動

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the left.
ja: ウィンドウを `move-cursor-increment' ピクセル数だけ左に移動

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the right.
ja: ウィンドウを `move-cursor-increment' ピクセル数だけ右に移動

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels upwards.
ja: ウィンドウを `move-cursor-increment' ピクセル数だけ上に移動

en: Move the viewport one screen down.
ja: 下に一画面分ビューポートを移動

en: Move the viewport one screen to the left.
ja: 左に一画面分ビューポートを移動

en: Move the viewport one screen to the right.
ja: 右に一画面分ビューポートを移動

en: Move the viewport one screen up.
ja: 上に一画面分ビューポートを移動

en: Move the window `slide-window-increment' pixels downwards.
ja: ウィンドウを slide-window-increment ピクセル数だけ下に移動

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the left.
ja: ウィンドウを slide-window-increment ピクセル数だけ左に移動

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the right.
ja: ウィンドウを slide-window-increment ピクセル数だけ右に移動

en: Move the window `slide-window-increment' pixels upwards.
ja: ウィンドウを slide-window-increment ピクセル数だけ上に移動

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels downwards.
ja: ウィンドウグループを slide-window-increment ピクセル数だけ下に移動

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the left.
ja: ウィンドウグループを slide-window-increment ピクセル数だけ左に移動

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the right.
ja: ウィンドウグループを slide-window-increment ピクセル数だけ右に移動

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels upwards.
ja: ウィンドウグループを slide-window-increment ピクセル数だけ上に移動

en: Move the window interactively using the mouse.
ja: マウスを使って対話的にウィンドウを移動

en: Move the window to the next viewport.
ja: ウィンドウを次のビューポートに移動

en: Move the window to the next workspace.
ja: ウィンドウを次のワークスペースに移動

en: Move the window to the previous viewport.
ja: ウィンドウを前のビューポートに移動

en: Move the window to the previous workspace.
ja: ウィンドウを前のワークスペースに移動

en: Move the window to the viewport above.
ja: 上のビューポートにウィンドウを移動

en: Move the window to the viewport below.
ja: 下のビューポートにウィンドウを移動

en: Move the window to the viewport on the left.
ja: 左のビューポートにウィンドウを移動

en: Move the window to the viewport on the right.
ja: 右のビューポートにウィンドウを移動

en: Move to the next viewport.
ja: 次のビューポートに移動

en: Move to the previous viewport.
ja: 前のビューポートに移動

en: Move viewport down
ja: ビューポートを下に移動

en: Move viewport left
ja: ビューポートを左に移動

en: Move viewport next
ja: ビューポートを次へ移動

en: Move viewport previous
ja: ビューポートを前へ移動

en: Move viewport right
ja: ビューポートを右に移動

en: Move viewport up
ja: ビューポートを上に移動

en: Move window down
ja: ウィンドウを下に移動

en: Move window interactively
ja: ウィンドウを対話的に移動

en: Move window left
ja: ウィンドウを左に移動

en: Move window next
ja: ウィンドウを次へ移動

en: Move window previous
ja: ウィンドウを前へ移動

en: Move window right
ja: ウィンドウを右に移動

en: Move window to viewport
ja: ウィンドウをビューポートに移動

en: Move window up
ja: ウィンドウを上に移動

en: Move workspace backwards
ja: ワークスペースを後に移動

en: Move workspace forwards
ja: ワークスペースを前に移動

en: Move workspace left
ja: ワークスペースを左に移動

en: Move workspace right
ja: ワークスペースを右に移動

en: Move/Resize
ja: 移動/リサイズ

en: Moves window downwards until it `bumps into' another window.
ja: 他のウィンドウにぶつかるまで下方向に移動

en: Moves window to the left until it `bumps into' another window.
ja: 他のウィンドウにぶつかるまで左方向に移動

en: Moves window to the right until it `bumps into' another window.
ja: 他のウィンドウにぶつかるまで右方向に移動

en: Moves window upwards until it `bumps into' another window.
ja: 他のウィンドウにぶつかるまで上方向に移動

en: Name
ja: 名前

en: Never focus
ja: フォーカスしない

en: New Theme
ja: 新規テーマ

en: New group
ja: 新規グループ

en: Next window
ja: 次のウィンドウ

en: Next workspace
ja: 次のワークスペース

en: Next workspace window
ja: 次のワークスペースウィンドウ

en: No errors.
ja: エラーなし

en: No matching item for %S
ja: %Sに一致する項目なし

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 普通

en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
ja: ツールチップを表示するまでの待ち時間(ミリ秒)

en: Number of milliseconds before removing tooltips.
ja: ツールチップを消すまでの待ち時間(ミリ秒)

en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
ja: `move-cursor-' コマンドでウィンドウを移動するピクセル数

en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
ja: `slide-' コマンドでウィンドウを移動するピクセル数

en: OK
ja: 了解

en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the left window edge.
ja: ポインタ移動時のウィンドウ左端のオフセットの割合(%)
    
    負の値はウィンドウ左端の外側という意味

en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the top window edge.
ja: ポインタ移動時のウィンドウ上端のオフセットの割合(%)
    
    負の値はウィンドウ上端の外側という意味

en: Only flip when interactively moving a window.
ja: 対話的なウィンドウ移動のときだけ画面端でデスクトップを移動

en: Only update window contents after it has stopped moving.
ja: 移動完了時のみウィンドウの内容を再描画

en: Open
ja: 開く

en: Optional arguments given to the `xterm' command.
ja: `xterm' コマンドに与えるオプション引数

en: Other
ja: その他

en: Pack window down
ja: ウィンドウを下に詰める

en: Pack window left
ja: ウィンドウを左に詰める

en: Pack window right
ja: ウィンドウを右に詰める

en: Pack window up
ja: ウィンドウを上に詰める

en: Patterns
ja: パターン

en: Persistent group ids
ja: 一貫したグループ ID

en: Place mode
ja: 配置モード

en: Placement
ja: 配置

en: Placement weight
ja: 配置重み

en: Play sound effects for unmanaged windows.
ja: 制御下にないウィンドウのイベントで効果音を鳴らす

en: Play sound effects for window events.
ja: ウィンドウイベントで効果音を鳴らす

en: Popup apps menu
ja: アプリケーションメニューをポップアップ

en: Popup root menu
ja: ルートメニューをポップアップ

en: Popup window list
ja: ウィンドウリストをポップアップ

en: Popup window menu
ja: ウィンドウメニューをポップアップ

en: Popup workspace list
ja: ワークスペースリストをポップアップ

en: Position
ja: 位置

en: Preferences
ja: 設定

en: Prepend workspace and send
ja: ワークスペースを前に追加し、送る

en: Preserve empty workspaces in pager.
ja: ページャ内で空のワークスペースを残す

en: Press key...
ja: キーを押す...

en: Previous window
ja: 前のウィンドウ

en: Previous workspace
ja: 前のワークスペース

en: Previous workspace window
ja: 前のワークスペースウィンドウ

en: Prompt for a command, execute it, and print any output to the screen.
ja: コマンド入力を求め、実行し、出力は画面に表示

en: Prompt for a key sequence, then print its binding.
ja: キー入力を待ち、それからショートカットを表示

en: Prompt for a workspace and switch to it.
ja: ワークスペース切替時の表示

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties...
ja: プロパティ...

en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
ja: ウィンドウ端がくっつくまでの接近ピクセル数

en: Put the window in the stacking level above its current level.
ja: ウィンドウをより前面のレイヤにおく

en: Put the window in the stacking level beneath its current level.
ja: ウィンドウをより後面のレイヤにおく

en: Quit
ja: 終了

en: Quote event
ja: イベントをクォート

en: Raise
ja: 前面に

en: Raise and pass through click
ja: 前面に出してクリックイベントを渡す

en: Raise and pass through click if focused
ja: 前面に出し、フォーカスされていればクリックイベントを渡す

en: Raise group
ja: グループを前面に

en: Raise group and pass through click
ja: グループを前面に出してクリックイベントを渡す

en: Raise group depth
ja: グループをより前面に

en: Raise lower group
ja: より後面のグループを前面に

en: Raise lower single window
ja: より後面のウィンドウを前面に

en: Raise lower window
ja: より後面のウィンドウを前面に

en: Raise lower window and transients
ja: より後面のウィンドウとダイアログを前面に

en: Raise on focus
ja: フォーカス時に前面に

en: Raise or pass through click
ja: 前面に出すか、クリックイベントを渡す

en: Raise selected windows (normally by the Windows menu).
ja: 選択したウィンドウ(普通はウィンドウメニューから)を前面に出す

en: Raise single window
ja: ウィンドウを前面に

en: Raise the current window to its highest allowed position in the stacking
    order. Also raise any transient windows that it has.
ja: ウィンドウをできるかぎりレイヤの前面に出す。ダイアログが
    あるならそれも前面に出す

en: Raise the group of windows that received the current event, then replay
    any pointer events that invoked the command.
ja: 今のイベントを受け取ったグループのウィンドウを前面に出し、コマンドが
    実行した任意のマウスイベントを再実行

en: Raise the window that received the current event (if it's focused), then
    replay any pointer events that invoked the command.
ja: (フォーカスされていれば)そのときのイベントを受け取ったウィンドウを
    前面に出し、コマンドを実行した任意のマウスイベントを再実行

en: Raise the window that received the current event and any transients it
    has, then replay any pointer events that invoked the command.
ja: 今のイベントを受け取ったウィンドウとそのダイアログウィンドウを前面に
    出し、コマンドが実行した任意のマウスイベントを再実行

en: Raise the window that received the current event, then replay any pointer
    events that invoked the command.
ja: 今のイベントを受け取ったウィンドウを前面に出し、コマンドが実行した
    任意のマウスイベントを再実行

en: Raise the window to its highest allowed position in the stacking order.
ja: ウィンドウをできるかぎりレイヤの最前面に

en: Raise transients and pass through click
ja: ダイアログを前面に出してクリックイベントを渡す

en: Raise window
ja: ウィンドウを前面に

en: Raise window and pass through click
ja: ウィンドウを前面に出してクリックイベントを渡す

en: Raise window and transients
ja: ウィンドウとダイアログを前面に

en: Raise window depth
ja: ウィンドウをより前面のレイヤに

en: Raise windows when they are focused.
ja: フォーカス時にウィンドウを前面に出す

en: Raise windows when they are maximized.
ja: 最大化するときにウィンドウを前面に出す

en: Raise windows when they are moved or resized.
ja: 移動やリサイズ時にウィンドウを前面に出す

en: Raise windows when they are unshaded.
ja: ウィンドウをシェードしていない状態のときに前面に出す

en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
ja: 巡回する間にウィンドウが一時的に選択される際、前面に出す

en: Read theme from `%s'
ja: `%s' からテーマを読み込み

en: Reload the gtkrc settings.
ja: gtkrc の設定を再読み込み

en: Reload themes in window manager after saving.
ja: ウィンドウマネージャのテーマを保存した後で再読み込み

en: Remember _attributes
ja: 属性を記憶(_a)

en: Remember _dimensions
ja: 大きさを記憶(_d)

en: Remember _position
ja: 位置を記憶(_p)

en: Remember the current attributes of the focused window.
ja: フォーカスウィンドウの現在の属性を記憶

en: Remember the current dimensions of the focused window.
ja: フォーカスウィンドウの大きさを記憶

en: Remember the current position of the focused window.
ja: フォーカスウィンドウの位置を記憶

en: Remove the copy of the window on the current workspace. If this is the
    last instance remaining, then delete the actual window.
ja: 現在のワークスペースのウィンドウのコピーを消去し、それが最後の実体で
    あれば実体のウィンドウも消去

en: Remove tooltips after a period of time.
ja: 一定時間後にツールチップを消す

en: Remove unused definitions when saving.
ja: 保存時に未使用の定義を消去

en: Resize selected window
ja: 選択したウィンドウをリサイズ

en: Resize the window interactively using the mouse.
ja: マウスを使って対話的にウィンドウをリサイズ

en: Resize window interactively
ja: ウィンドウを対話的にリサイズ

en: Restart
ja: 再起動

en: Restore the dimensions of the window to its original, unmaximized, state.
ja: ウィンドウを元の最大化されていない状態に戻す

en: Return the window from its iconified state.
ja: ウィンドウをアイコンから元に戻す

en: Revert
ja: 元に戻す

en: Role
ja: 役割

en: Row:
ja: 列:

en: Rows:
ja: 列:

en: Run shell command
ja: シェルコマンドを実行

en: SMaker Theme
ja: SMaker テーマ

en: S_haded
ja: シェード(_h)

en: Save Theme _As...
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: Saved as `%s'
ja: `%s' として保存

en: Sawfish Error
ja: Sawfish エラー

en: Sawfish Theme Builder
ja: sawfish テーマビルダ

en: Sawfish Themer Preview
ja: sawfish themer 試行

en: Sawfish configurator
ja: Sawfish 設定ツール

en: Sawfish homepage
ja: Sawfish ホームページ

en: Sawfish manages your windows extensibly.
ja: Sawfish はウィンドウを自在に制御できます

en: Select Icon
ja: アイコンを選択

en: Select Image
ja: 画像を選択

en: Select color
ja: 色を選択

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Select font
ja: フォントを選択

en: Select next workspace
ja: 次のワークスペースを選択

en: Select previous workspace
ja: 前のワークスペースを選択

en: Select the N'th workspace.
ja: N 番目のワークスペースを選択

en: Select the next desktop when the pointer hits screen edge.
ja: 画面端にマウスポインタがくると次のデスクトップを選択

en: Select the next window of the current workspace.
ja: 今のワークスペースの次のウィンドウを選択

en: Select the next window, cycling through all possible workspaces.
ja: 可能なすべてのワークスペースを巡回して次のウィンドウを選択

en: Select the previous window, cycling through all possible workspaces.
ja: 可能なすべてのワークスペースを巡回して前のウィンドウを選択

en: Select the specified viewport column.
ja: ビューポート行を選択

en: Select the specified viewport row.
ja: 特定のビューポート列を選択

en: Select the specified viewport.
ja: 指定ビューポートを選択

en: Select workspace interactively
ja: ワークスペースを対話的に選択

en: Send group to current workspace
ja: グループを今のワークスペースに送る

en: Send group to next workspace
ja: グループを次のワークスペースに送る

en: Send group to previous workspace
ja: グループを前のワークスペースに送る

en: Send to next workspace
ja: 次のワークスペースへ送る

en: Send to previous workspace
ja: 前のワークスペースへ送る

en: Send to workspace
ja: ワークスペースに送る

en: Sends the next key event directly to the focused client window, ignoring
    any window manager bindings that it may have.
ja: 直接次のキーイベントをフォーカスされたクライアントウィンドウに送り、
    ウィンドウマネージャのショートカットを無視

en: Set the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
ja: ウィンドウのGNOME SKIP_TASKLISTヒントを設定

en: Set the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
ja: ウィンドウのGNOME SKIP_WINLISTヒントを設定

en: Set viewport linear
ja: ビューポートを一列に

en: Set window viewport linear
ja: ウィンドウビューポートに一直線に

en: Shade Hover
ja: シェードの点滅

en: Shade hover
ja: シェード点滅

en: Shade window
ja: ウィンドウをシェード

en: Shaded
ja: シェード

en: Show current dimensions of windows while resizing.
ja: ウィンドウリサイズ時に大きさを表示

en: Show current position of windows while moving.
ja: ウィンドウ移動時に位置を表示

en: Show full documentation in tooltips.
ja: ツールチップでドキュメント全文を表示

en: Show options suitable for \w users.
ja: \w 者向けのオプションを表示

en: Show variable names of each customization option.
ja: 各カスタマイズオプションの変数名を表示

en: Simple Theme
ja: シンプルテーマ

en: Size window add column
ja: ウィンドウを縦に大きく

en: Size window add row
ja: ウィンドウを横に大きく

en: Size window subtract column
ja: ウィンドウを縦に小さく

en: Size window subtract row
ja: ウィンドウを横に小さく

en: Slide group down
ja: グループを下にずらす

en: Slide group left
ja: グループを左にずらす

en: Slide group right
ja: グループを右にずらす

en: Slide group up
ja: グループを上にずらす

en: Slide window down
ja: ウィンドウを下にずらす

en: Slide window left
ja: ウィンドウを左にずらす

en: Slide window right
ja: ウィンドウを右にずらす

en: Slide window up
ja: ウィンドウを上にずらす

en: Snap to otherwise-ignored windows.
ja: otherwise-ignoredウィンドウにくっつける

en: Snap window position to edges of other windows while moving.
ja: ウィンドウ移動時に他のウィンドウ端にくっつける

en: Sound
ja: サウンド

en: Stacking
ja: スタック

en: Start a new xterm.
ja: 新規 `xterm' を起動

en: State
ja: 状態

en: Sticky
ja: 居座り

en: Sticky viewport
ja: ビューポート居座り

en: Text is \w justified in window titles.
ja: ウィンドウタイトル内のテキスト幅を \w に調整

en: The default window animation mode: \w
ja: 標準のウィンドウのアニメーションモード: \w

en: The hierarchical window menu raises singleton submenus.
ja: 階層化されたウィンドウメニューを単一サブメニューにする

en: The program launched by the `xterm' command.
ja: `xterm' コマンドによって起動されるプログラム

en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
ja: オーディオサンプルを再生するプログラム. 標準ではサポート組み込みの
    ESD を使う

en: Theme Directory
ja: テーマディレクトリ

en: Theme name:
ja: テーマ名:

en: This window previews the current theme.
ja: 選択したテーマをこのウィンドウに表示

en: Title-only
ja: タイトルだけ

en: Toggle group sticky
ja: ダイアロググループ居座りを切替

en: Toggle single window mode
ja: ウィンドウモードを切替

en: Toggle the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
ja: ウィンドウのGNOME SKIP_TASKLISTヒントを切替

en: Toggle the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
ja: ウィンドウのGNOME SKIP_WINLISTヒントを切替

en: Toggle the `stickiness' of the window--whether or not it is a member of
    all workspaces.
ja: ウィンドウの`居座り'状態を切替 -- 全ワークスペースのメンバーで
    あるかどうかによらない

en: Toggle the iconification of window W.
ja: ウィンドウ W のアイコン化状態を切替

en: Toggle the shaded (only the title bar is displayed) state of the window.
ja: ウィンドウのシェード(タイトルバーだけ表示)状態を切替

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized and
    unmaximized.
ja: ウィンドウの水平方向の最大化/非最大化(普通の)状態を切替

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized-filled and
    unmaximized.
ja: ウィンドウの水平方向に最大、(画面を)覆いつくしている状態と普通の
    状態を切替

en: Toggle the state of the window between maximized and unmaximized.
ja: ウィンドウの最大化/非最大化(普通の)状態を切替

en: Toggle the state of the window between maximized-filled and unmaximized.
ja: ウィンドウの最大、(画面を)覆い尽くしている状態と普通の
    状態を切替

en: Toggle the state of the window between vertically maximized and
    unmaximized.
ja: ウィンドウの垂直方向の最大化/非最大化(普通の)状態を切替

en: Toggle the state of the window between vertically maximized-filled and
    unmaximized.
ja: ウィンドウの垂直方向に最大、(画面を)覆いつくしている状態と
    普通の状態を切替

en: Toggle whether a window is focusable or not.
ja: ウィンドウをフォーカス可能にするかどうか切替

en: Toggle whether a window is ignored or not.
ja: ウィンドウ無視を切替

en: Toggle whether a window is ignored while window cycling.
ja: ウィンドウ巡回時にウィンドウを無視するかどうかを切替

en: Toggle whether a window will be include in the window list.
ja: ウィンドウがウィンドウリストに含まれるかどうかを切り替え

en: Toggle window cycle skip
ja: ウィンドウ巡回スキップを切替

en: Toggle window iconified
ja: ウィンドウのアイコン化状態を切替

en: Toggle window ignored
ja: ウィンドウ無視を切替

en: Toggle window list skip
ja: ウィンドウリストスキップを切替

en: Toggle window never focus
ja: ウィンドウフォーカスなしを切替

en: Toggle window shaded
ja: ウィンドウシェードを切替

en: Toggle window sticky
ja: ウィンドウ居座りを切替

en: Tooltips
ja: ツールチップ

en: Top-border
ja: 上の枠だけ

en: Transients above
ja: ダイアログを前面に

en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
ja: first/best-fit モードのとき少なくともこのピクセル数だけ
    ウィンドウ間を空けるようにする

en: Type
ja: タイプ

en: Undocumented
ja: 記述なし

en: Ungrouped
ja: グループからはずした

en: Uniconify group
ja: グループをアイコンから元に戻す

en: Uniconify transientgroup
ja: ダイアロググループをアイコンから元に戻す

en: Uniconify window
ja: ウィンドウをアイコンから元に戻す

en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
ja: ウィンドウをアイコンから元に戻すとき \w と一緒に元に戻す

en: Unignore the window.
ja: ウィンドウ無視をやめる

en: Unique name
ja: 固有名

en: Uniquify window name
ja: ウィンドウ名を独自のものに

en: Unmanaged windows may be iconified.
ja: 制御下にないウィンドウもアイコン化

en: Unmaximize
ja: 元の大きさに戻す

en: Unmaximize window
ja: ウィンドウを元の大きさに

en: Unset the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
ja: ウィンドウのGNOME SKIP_TASKLISTヒントの設定を解除

en: Unset the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
ja: ウィンドウのGNOME SKIP_WINLISTヒントの設定を解除

en: Unshade selected windows.
ja: 選択したウィンドウをシェードされた状態から元に戻す

en: Unshade window
ja: ウィンドウのシェードを元に戻す

en: Upper layer
ja: 前面のレイヤ

en: Use black-on-white button images.
ja: 白地に黒のボタン画像を使用

en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
ja: (画質に影響してしまうが)グラデーション生成時によりメモリを節約

en: Value
ja: 値:

en: Viewport
ja: ビューポート

en: Virtual desktop configuration.
ja: 仮想デスクトップ設定

en: Wait for the user to select a window, then interactively move that window.
ja: ユーザがウィンドウを選択するのを待ち、それから対話的にウィンドウを移動

en: Wait for the user to select a window, then interactively resize that window.
ja: ユーザがウィンドウを選択するのを待ち、それから対話的にリサイズ

en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
ja: 画面端での移動時にマウスポインタを反対側に移動

en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
ja: ウィンドウが一時的に選択されるときにマウスポインタがそこに移動

en: Warp the pointer to selected windows.
ja: 選択したウィンドウへマウスポインタを移動

en: When does the mouse pointer affect the input focus.
ja: マウスポインタが入力フォーカスにいつ影響を及ぼすか

en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
ja: ウィンドウを移動して最初か最後のワークスペースを通りすぎるとき: \w

en: When passing the first or last workspace: \w
ja: 移動して最初か最後のワークスペースを通りすぎるとき: \w

en: When raising a window, also raise its: \w
ja: ウィンドウを前面に出すとき \w と一緒に前面に出す

en: Where to display error messages: \w
ja: エラーメッセージを \w に表示

en: Whether and how to move the pointer when packing windows.
    
    `maybe' means that the pointer is moved along with the window, if the
    pointer was within the window area before packing.
    
    `always' warps the pointer to the center of the window if it isn't
    already in the window, then does like `maybe'.
    
    `never' means not to warp the pointer.
ja: ウィンドウを隅に詰めるときにポインタも移動させるかどうか、
    あるいはどのように移動するか
    
    `場合によっては'では詰める前にポインタがウィンドウ内にあれば
    ウィンドウと一緒に移動
    
    `常に'ではポインタがウィンドウ内になければ`場合によっては'のように
    ウィンドウの中央に移動
    
    `絶対にそうしない'ではポインタを移動しない

en: Whether growing an already grown window grows it again.
ja: 既に拡大したウィンドウをさらに拡大するかどうか

en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
ja: 拡大を最大化とみなすかどうか。設定すると`unmaximize-window'などで
    そのウィンドウを元の大きさに戻すことができる

en: While changing %s:
ja: %s を変更中:

en: Width of window border.
ja: ウィンドウ枠の幅

en: Window Cycling
ja: ウィンドウ巡回

en: Window _Frames
ja: ウィンドウフレーム(_F)

en: Window history clear
ja: ウィンドウ履歴を初期化

en: Window history forget
ja: ウィンドウ履歴を記憶しない

en: Window history save attributes
ja: ウィンドウ履歴に属性を保存

en: Window history save dimensions
ja: ウィンドウ履歴に大きさを保存

en: Window history save position
ja: ウィンドウ履歴に位置を保存

en: Window list skip
ja: ウィンドウリストスキップ

en: Window:
ja: ウィンドウ:

en: Windows are focused after being uniconified.
ja: ウィンドウをアイコンから元に戻した後でフォーカス

en: Windows are raised after being uniconified.
ja: ウィンドウをアイコンから元に戻した後で前面に出す

en: Windows uniconify to the current viewport.
ja: 今のビューポートでウィンドウをアイコンから元に戻す

en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
ja: 選択したウィンドウをアイコンから今のワークスペースで元に戻す

en: Windows uniconify to the current workspace.
ja: ウィンドウをアイコンから今のワークスペースで元に戻す

en: Work_spaces
ja: ワークスペース(_s)

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Workspace %d
ja: ワークスペース%d

en: Workspace names
ja: ワークスペース名

en: Workspace:
ja: ワークスペース:

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Workspaces are deleted when their last window closes.
ja: 最後のウィンドウが閉じられたときにワークスペースを消去

en: Workspaces:
ja: ワークスペース:

en: [about text]
ja: [概要テキスト]

en: [bottom]
ja: [底部]

en: [frame-part-table]
ja: [フレーム部テーブル]

en: [left]
ja: [左]

en: [place holder]
ja: [位置保存]

en: [right]
ja: [右]

en: [title]
ja: [タイトル]

en: [top]
ja: [上部]

en: _About
ja: 概要(_A)

en: _About Sawfish...
ja: Sawfish について(_A)...

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Customize
ja: 設定(_C)

en: _Cyclable
ja: 巡回可能(_F)

en: _Down
ja: 下(_D)

en: _FAQ...
ja: FAQ(_F)...

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Focusable
ja: フォーカス可能(_F)

en: _Forget saved state
ja: 保存された状態を忘れる(_F)

en: _GNOME Help...
ja: GNOME ヘルプ(_G)...

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _History
ja: 履歴(_H)

en: _Ignored
ja: 無視される(_I)

en: _Left
ja: 左(_L)

en: _Manual...
ja: マニュアル(_M)...

en: _News...
ja: 最新情報(_N)...

en: _Next workspace
ja: 次のワークスペース(_N)

en: _Open Theme..
ja: 開く(_O)...

en: _Preferences...
ja: 設定(_P)...

en: _Preview
ja: 試行(_P)

en: _Previous workspace
ja: 前のワークスペース(_P)

en: _Programs
ja: プログラム(_P)

en: _Right
ja: 右(_R)

en: _Save Theme
ja: 保存(_S)

en: _Send window to
ja: ウィンドウを送る(_S)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _Sticky
ja: 居座り(_S)

en: _Themes
ja: テーマ(_T)

en: _Toggle
ja: 切替(_T)

en: _Up
ja: 上(_U)

en: _WWW page...
ja: WWW ページ(_W)...

en: _Windows
ja: ウィンドウ(_W)

en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
ja: `gradient' フレームスタイルでのアクティブフレームの `From' 色

en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
ja: `gradient' フレームスタイルでの非アクティブフレームの `From' 色

en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
ja: `gradient' フレームスタイルでのアクティブフレームの `To' 色

en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
ja: `gradient' フレームスタイルでの非アクティブフレームの `To' 色

en: all
ja: すべて

en: always
ja: 常に

en: and many others...
ja: そしてその他の多くの人々...

en: apply/revert/cancel/ok
ja: 適用/元に戻す/取り消し/了解

en: attraction
ja: 引力

en: border
ja: 枠

en: border-grab
ja: 枠/つかみ

en: border-keymap
ja: 枠キーマップ

en: box
ja: 枠だけ表示

en: center
ja: 中央

en: close-button-keymap
ja: 閉ボタンキーマップ

en: cycle-keymap
ja: 巡回キーマップ

en: diagonal
ja: 斜めに

en: error while building frame: %S
ja: フレーム構築中にエラー: %S

en: expert
ja: 上級

en: global-keymap
ja: 広範なキーマップ

en: grab
ja: つかみ

en: group
ja: グループ

en: horizontal
ja: 水平に

en: iconify-button-keymap
ja: アイコン化ボタンキーマップ

en: intermediate
ja: 中級

en: keep-going
ja: 移動し続ける

en: left
ja: 左

en: magnetism
ja: 磁石

en: maximize-button-keymap
ja: 最大化ボタンキーマップ

en: maybe
ja: 場合によっては

en: menu-button-keymap
ja: メニューボタンキーマップ

en: never
ja: 絶対にそうしない

en: none
ja: なし

en: novice
ja: 初級

en: nowhere
ja: 出力なし

en: ok
ja: 了解

en: opaque
ja: 内容を表示

en: parents
ja: 親

en: prompt-keymap
ja: プロンプトキーマップ

en: region
ja: 領域

en: resistance
ja: 抵抗

en: revert/cancel/ok
ja: 元に戻す/取り消し/了解

en: right
ja: 右

en: root-window-keymap
ja: ルートウィンドウキーマップ

en: screen
ja: 画面

en: shade-button-keymap
ja: シェードボタンキーマップ

en: space %d
ja: ワークスペース %d

en: standard-error
ja: 標準出力

en: stop
ja: 停止

en: title-keymap
ja: タイトルバーキーマップ

en: transients
ja: ダイアログ

en: vertical
ja: 垂直に

en: viewport
ja: ビューポート

en: window-keymap
ja: ウィンドウキーマップ

en: workspace
ja: ワークスペース

en: wrap-around
ja: 巡回
