xcdroast 0.98alpha11 - en to ja translation catalogue (838 entries)

en: 
    No ATIP-Information available.
    
    (Possible reasons: No CD-R/RW loaded or your device
     does not support reading ATIP info)
ja: 
    ATIP情報が見つかりません。
    
    (CD-R/RWメディアがセットされていないか、
    ドライブがATIPを読めません)

en: 
    Scanning aborted!
ja: 
    スキャン中断!

en:           Drop files to exclude here ->
ja:           ここから除外するためにファイルをドロップ ->

en:  [Simulation]
ja:  [テスト]

en: %s/... (%d paths)
ja: %s/... (%d パス)

en: (%d paths selected)
ja: (パス%dが選択されました）

en: (right click for context menu)
ja: （コンテキストメニューは右クリック）

en: -> mkisofs reported an error while calculating the session size!
ja: -> mkisofsがセッションサイズを計算している間に エラーを検出しました！

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be added.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
ja: セッションを追加するためには、ドライブにCD-R/RWが必要です。
    CD-R/RWメディアを挿入してもう一度実行してください。

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be mastered.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
ja: セッションを構成する前に書込みドライブにCD-R/RWが 必要です。 CD-R/RWをセットしてやり直してください。

en: ATIP (absolute Time in Pregroove)-Information:
ja: ATIP (absolute Time in Pregroove)情報:

en: ATIP-Info
ja: ATIP情報

en: Abort Verifying when one mismatch was found. Otherwise X-CD-Roast does continue to verify the other tracks anyway.
ja: 不一致を1つでも検出したら照合を中断する。 通常は他のトラックの照合を継続する。

en: Abort after verify fail
ja: 照合に失敗すれば中断

en: Abstract Information:
ja: 概要:

en: Accept the current configuration and return to main menu.
ja: 設定を変更し メインメニューに戻る

en: Accept track layout
ja: レイアウト完了

en: Access by hosts:
ja: ホスト（コンピューター）で制限:

en: Access by users:
ja: ユーザー名で制限:

en: Access denied!
    You have no permission to start X-CD-Roast on that host.
    Ask the superuser to add you to the allow-list.
ja: 使用を拒否されました!
    あなたはこのコンピューターから X-CD-Roast を実行する許可が与えられていません。
    許可リストに入れてもらうよう管理者に依頼してください。

en: Activate Non-Root-Mode
ja: 一般ユーザモードを有効にする

en: Activation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
ja: 一般ユーザモードの有効に失敗しました。！
    
    デバッグモードを有効にして再試行して報告してください。
    (http://www.xcdroast.org の FAQ 参照)

en: Activation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    Enter now the Setup-Menu to configure
    which users may work with X-CD-Roast.
ja: 一般ユーザモードを有効にしました。！
    
    X-CD-Roastをどのユーザが使用するのかを
    設定してください。

en: Add
ja: 追加

en: Add a device that wasn't recognized by the automatic scanning.
ja: 自動検出で認識できなかったドライブを追加する。

en: Add all selected images to the left list - the tracks that should be written to a CD-R/RW.
ja: 現在選択されている全イメージを左側のリスト (CD-R/RWに書込まれるトラック)に追加する

en: Add all with a prefixed path:
ja: 先頭に次のパスを付けて全て追加

en: Add all with full path
ja: フルパスで全て追加

en: Add all with path component "%s" removed
ja: "%s"をパスから取り除いて追加

en: Add all with path component "%s" replaced by:
ja: "%s"を次の部分と置換して全て追加

en: Add the hostname given in the entry-field to the list.
ja: 入力フィールドに入力されているホスト名をリストに追加する

en: Add the selected path to the master directories.
ja: 選択したパスをマスタ・ディレクトリに追加する

en: Add the username given in the entry-field to the list.
ja: 入力フィールドに入力されているユーザ名をリストに追加する

en: Add to root directory of CD ("/")
ja: CD上のルート ("/")に

en: Add with custom path:
ja: 別のパス名で

en: Add with full path ("%s")
ja: フルパス("%s")付きで

en: Add with last path component ("%s")
ja: 最終パス名の追加 ("%s")

en: Adding path to master directories
ja: パスをマスターディレクトリに追加

en: Adding several paths to master directories
ja: マスターディレクトリに複数のパスを追加

en: Adds a new image directory.
ja: 新しいCDイメージ格納ディレクトリをリストに追加する

en: Advanced ISO9660 options
ja: 上級ISO9660オプション

en: Advanced options
ja: 上級オプション設定

en: Advanced write parameters
ja: 上級書込み設定

en: Album title:
ja: タイトル

en: All
ja: 全て許可

en: All in list
ja: 許可を記載

en: All users are allowed to start X-CD-Roast.
ja: すべてのユーザが X-CD-Roastを使用できる

en: All users on the list are not allowed to start X-CD-Roast. All others may use it.
ja: リストに記載されているユーザは X-CD-Roastを使用できない。 記載されていないユーザは使用できる。

en: All, but listed
ja: 排除を記載

en: Allow 103 character Joliet filenames
ja: 103文字までのジョリエットファイル名を許す

en: Allow 31 character ISO-filenames
ja: 31文字までのISOファイル名を許す

en: Allow 37 characters in ISO9660 filenames
ja: 37文字までのISOファイル名を許す

en: Allow 37 chars in ISO9660 filenames. This option will remove the ISO9660 version numbers to get the extra space. Use with extreme care.
ja: 37文字までのISOファイル名を許す。 このオプションは、余分のスペースを 得るためにISO9660のバージョン番号を取り除く。 注意して使うこと。

en: Allow ISO-files with a starting period
ja: ピリオド(.)で始まるISOファイル名を許す

en: Allow ISO9660 filenames to include digits, uppercase characters and all other 7 bit ASCII characters. This violates the ISO9660 standard, but it happens to work on many systems. Use with caution.
ja: ISO9660ファイル名に、数字、大文字及び全ての7ビットASCII文字列を 含むことを許可する。 これはISO9660の標準に違反しているが、多くのシステムで働く。 注意して使うこと。

en: Allow ISO9660 filesnames to begin with a period. Usually, a leading dot is replaced by an underscore in order to maintain MS-DOS compatibility. This has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
ja: ピリオドで始まるISO9660ファイル名を許可する。 通常、先頭のドットはMS-DOSとの互換性を維持するために アンダースコアで置き換えられる。 これはロックリッジまたはジョリエットファイル名には適用されない。

en: Allow all
ja: 全て許可

en: Allow deeper directory hierarchy than 8 levels. If this option is not used, then a directory "RR_MOVED" will be created on the CD which can be seen on non-Rock Ridge capable Systems (usually Windows). Use with caution, because this violates the ISO9660 standard.
ja: ディレクトリ階層を8レベルより深くできる。 このオプションを使わないと CD上に "RR_MOVED"ディレクトリが作成される。 このディレクトリは Windowsなどロックリッジ拡張ではないシステム（普通は Windows）で見ることができる。このオプションは ISO9660標準に反するので 注意して使用すること。

en: Allow full 31 character ISO9660 filenames. This is not relevant for the Rock Ridge or Joliet option, because there the filenames are stored seperately.
ja: 最大31文字のISO9660ファイル名を使用できる。 ロックリッジやジョリエットとは異なり、 ファイル名は別に格納される。

en: Allow lowercase ISO9660 filenames
ja: 小文字のISOファイル名を許す

en: Allow multiple dots in ISO9660 filenames
ja: ISO660ファイル名に複数のピリオドを許可する

en: Allow overburning
ja: 超過書込み許可

en: Allows "Untranslated" filenames
ja: ISO標準でないファイル名を許す

en: Allows filenames totally against the ISO9660 standard. This makes only sense on HP-UX systems which do not know any ISO9660 extensions.
ja: ISO9660標準に完全に反したファイル名を許可する。 ISO9660の拡張機能を知らないHP-UXシステムだけでのみ意味を持つ。

en: Allows to write more than the official size of a medium. Most CD Writers support it only in DAO mode. It may however do not work at all, you have to test it. (If X-CD-Roast still warns about non-fitting data, ignore this.)
ja: メディアの公称サイズを超えて書込むことを許可する。 殆どのCDライターは DAOモードでのみ可能。 ただし、うまく動かないこともありえるのでテストが必要。 （もし、X-CD-Roastがサイズが合っていないと警告しても無視すること。

en: An excluded path cannot be redirected
ja: 除外パスは転送されません

en: Are you sure you want to abort the writing?
    Aborting may damage the CD-RW and may require that you have
    to power-cycle the burner to get working again.
ja: 書込みを中断してよろしいですか?
    中断するとCD-RWメディアは損なわれ、
    もういちど完全消去しなければならないでしょう。

en: Are you sure you want to delete %d tracks?
ja: %d-トラック削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete one track?
ja: 1-トラック削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove all
    the paths from the list?
ja: リストから全てのパスを削除しますか？

en: Are you sure you want to remove the device
    %s
    from this configuration?
ja: この設定からデバイス%s
    を削除してもいいですか？

en: Are you sure you want to rescan for devices?
    This will remove all manually configured devices and all
    saved configuration data for the other devices.
ja: デバイスの再検索を行いますか？
    自分で設定したデバイスは削除され、保存されている全ての設定が
    失われます。

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio Read Interface:
ja: オーディオトラック取込み:

en: Audio Read Speed:
ja: オーディオトラック取込み速度:

en: Audio-CD
ja: オーディオ

en: Auto-raise/lower windows
ja: ウインドウを自動的に前面に

en: Autodetect
ja: 自動検出

en: Automatic
ja: 自動選択

en: Automatically delete images after burn
ja: 書込み完了後に作業用CDイメージを自動消去

en: Back to main menu
ja: メインメニューへ

en: Be sure to have all media removed from your drives
    before continuing!
ja: ドライブから全てのメディアが取り除かれていることを
    確認してください！

en: Begin to playback the next track.
ja: 次のトラックを再生する

en: Begin to playback the previous track.
ja: 前のトラックを再生する

en: Bibliographic Information:
ja: 書誌事項:

en: Blank CD-RW
ja: CD-RWの消去

en: Blank CD/DVD+-RW
ja: CD/DVD+-RWの消去

en: Blank-Mode:
ja: 消去モード:

en: Blanking aborted after %2d:%02d min.
ja: %2d:%02d min で消去が中断しました

en: Blanking in progress for %2d:%02d min.
ja: 消去中... %2d:%02d min.

en: Blanking successful. Time: %2d:%02d min.
ja: 消去完了: %2d:%02d min.

en: Blanks a CD-RW in the Write-Device.
ja: 書込ドライブに挿入されている CD-RWメディアの内容を消去する

en: Boot catalog:
ja: ブートカタログ:

en: Boot image list:
ja: ブートイメージリスト:

en: Boot image:
ja: 起動イメージ:

en: Boot options
ja: ブートCD

en: Browse
ja: 参照...

en: CD Settings
ja: CDの設定

en: CD Writer Device:
ja: CD書込ドライブ:

en: CD Writer FIFO-Buffer-Size:
ja: バッファサイズ

en: CD Writer Mode:
ja: 書込みモード:

en: CD Writer Speed:
ja: 書込み速度

en: CD closed
ja: CD クローズ

en: CD contains only audio tracks and you set that
    audio tracks should not be verified. Verifying is therefore impossible.
ja: 対象のCDはすべてオーディオトラックです。
    オーディオトラックの照合はしないと詳細設定されているので
    照合を中断します。

en: CD to write
ja: 書込みCD

en: CD-Information
ja: CDの情報

en: CD/DVD Reader Configuration
ja: CD/DVD読取ドライブの設定

en: CD/DVD Settings
ja: CD/DVDの設定

en: CD/DVD Writer Configuration
ja: CD/DVD書込ドライブの設定

en: CD/DVD Writer Device:
ja: CD/DVD書込ドライブ:

en: CD/DVD to write
ja: CD/DVD書込み

en: CD/DVD-Information
ja: CD/DVDの情報

en: CD/Image Info
ja: CD/イメージ情報

en: CDDB-Server:
ja: CDDBサーバー:

en: CDR_SECURITY key:
ja: CDR_SECURITYキー

en: Calculate automatically
ja: 自動で計算する

en: Calculate automatically the required space for the current session everytime you enter this menu.
ja: このメニューに入ったときに現在のセッションの 要求スペースを自動計算させる。

en: Calculate size
ja: サイズを調べる

en: Calculates all currently free space in the image directories.
ja: 作業領域(CDイメージ格納ディレクトリ)の合計を調べる

en: Calculating...
ja: サイズを調べる

en: Can be used to specify a file name on the CD which contains an abstract. But you can enter anything here.
ja: 抜粋を含むCDのファイル名を書くために使用できるが、何を書いてもよい。

en: Can be used to specify the bibliographic file name.
ja: 書誌的事項を記述したファイル名を書いておくとよい

en: Can be used to specify the copyright file name.
ja: 著作権を記述したファイル名を書いておくとよい

en: Can't verify audio track "%s"
    because you choose not to verify audio tracks.
    Unselecting this track...
ja: 「オーディオトラックは照合しない」が選択されているので
    オーディオトラック "%s"の照合をスキップします...

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel all changes and return to main menu.
ja: 設定の変更を取消し メインメニューに戻る

en: Cannot find the boot image file you specified:
    "%s"
    Please give a valid file.
ja: 指定されたブートイメージファイルが見つかりません。:
    "%s"
    正しいファイルを指定してください。

en: Change Non-Root configuration
ja: 一般ユーザモード変更

en: Change the volume of playback.
ja: 再生の音量を変更する

en: Checking drive for a medium.
    
    Using scsi-emulation for that drive would speed up
    this considerably. Please note that inserting a
    medium would also reduce the wait time.
ja: メディアに対するドライブをチェック中。 
    このドライブにSCSIエミュレーションを使用するとかなり スピードが速くなります。 またメディアを入れておくと 待ち時間を削減できることを覚えておいてください。

en: Choose if you want to enable or disable the Non-Root-Mode of X-CD-Roast. If you enable the Non-Root-Mode then you do not need to become root first in order to use X-CD-Roast.
ja: X-CD-Roastの一般ユーザモードの有効、無効を選択する。 もし、一般ユーザモードを有効にすると、X-CD-Roastを使うときにいちいち root にならなくて済む。

en: Choose which write mode you want to use with your CD-Writer. Not all modes are supported with all writers. Try "DAO" first, because its usually the best option. If the write fails, try one of the "TAO" modes.
ja: CDに書込むときのモードを選ぶ。 すべてのドライブがすべてのモードを サポートしているわけではない。 最初は"DAO" で試すこと。通常はこれが最良。 書込みが失敗するようなら "TAO"モードのどれかを選択して試すこと。

en: Clear all
ja: 全て消去

en: Clear all entry fields.
ja: 全入力フィールドを消去する。

en: Clear list
ja: リストのクリア

en: Clear settings
ja: 設定値のクリア

en: Clears all the CD-Text fields.
ja: 全てのCD-Textフィールドを消去

en: Click "Update Session view" to
ja: "表示を更新"をクリック

en: Click an option and hold the button to get additional help for each mode.
ja: それぞれのモードで追加ヘルプを見たければ、 オプションをクリックして カーソルをボタン上で保持してください。

en: Close
ja: 閉じる

en: Communication
ja: 通信機器

en: Configuration file for incorrect version %s found!
    Please enter Setup and create an updated configuration.
ja: すでにある設定ファイル%sは互換性のないバージョンのものです。
    新しく設定しなおし、設定ファイルを更新してください。

en: Configuration saved
ja: 設定を保存しました

en: Connect ok: Sending handshake
ja: 接続しました...

en: Connect to the CDDB database to download the track titles that belong to that CD. This will overwrite the current entries!
ja: CDDBデータベースに接続し、このCDのトラックのタイトルをダウンロードする。 既存の入力は上書きされる！

en: Connecting to %s:%d
ja: %s:%d へ接続中...

en: Continue anyway
ja: このまま続ける

en: Copy on the fly
ja: 直接コピー(オンザフライ)

en: Copyright Information:
ja: 著作権:

en: Create CD
ja: CDの作成

en: Create CD/DVD
ja: CD/DVDの作成

en: Create and arrange your own CD (data and audio)
ja: 新規にあるいは編集して データCD、音楽CDを作成する

en: Create session on hard disk
ja: ハードディスク上にCDイメージを作成

en: Create session/image
ja: セッション/CDイメージ作成

en: Create the ISO9660 image on-the-fly. You don't need extra storage on the hard drive and it is faster then creating first an image and later burn it. But there is the risk of a buffer underrun when your computer can't deliver the master data fast enough. In this case the CD-R is usually lost. Reducing the write speed may be a good idea.
ja: オンザフライ方式でISO9660イメージを作成する。 ハードディスクに余分な記憶領域は不要であり、 ハードディスク上にイメージを作成してから焼くよりも速い。 しかしコンピュータが十分に速くないと、 バッファアンダーランが発生するというリスクがある。 この場合、通常は CD-Rメディアがお釈迦になってしまう。 これを避けるのに書込み速度を遅くするというのもひとつの方法である。

en: Creates an ISO9660-image of files and directories on your harddrive. Use this to create your own data-CDs.
ja: ハードディスクに ファイルとディレクトリの  ISO9660イメージを作成する。 オリジナルの データCDを作成するために使用する。

en: Creates the ISO9660 image on your hard drive. You can burn this image later with the "Write Tracks" menu.
ja: ハードディスク上にISO9660イメージを作成する。 このイメージを後から 「書込み」 メニューで焼くことができる。

en: Current status:
ja: 現在のモード

en: Currently on-the-fly copy is only supported
    for simple data CDs, audio CDs or CDs with a data track
    after several audio tracks (CD-Extra).
ja: 現在は、オンザフライコピーは単純なデータCD、オーディオCD または、いくつかのオーディオトラックの後ろにデータトラックが あるもの（CDエクストラ）のみがサポートされています。

en: Custom
ja: 特別

en: Cut & Paste your CDR_SECURITY key from cdrecord-ProDVD into this area. Please refer to the FAQ on how to obtain such a key.
ja: cdrecord-ProDVD から CDR_SECURITYキーをここにカットアンドペーストする。 このキーの入手法については FAQ を参照のこと。

en: DSP-Device
ja: 音声出力デバイス

en: DSP-Device:
ja: 音声出力デバイス:

en: Data-CD
ja: データCD

en: Data-DVD
ja: データDVD

en: Deactivate Non-Root-Mode
ja: 一般ユーザモードを無効にする

en: Deactivation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
ja: 一般ユーザモードの無効に失敗しました。！
    
    デバッグモードを有効にして再試行して報告してください。
    (http://www.xcdroast.org の FAQ 参照)

en: Deactivation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    The original file permissons have been restored.
    Only the root user can now use X-CD-Roast.
ja: 一般ユーザモードを無効にしました。！
    
    当初のファイル権限に戻しました。
    root だけが X-CD-Roast を使用できます。

en: Default Write Mode:
ja: 既定の書込みモード

en: Delete Tracks
ja: トラック削除

en: Delete aborted...
ja: 削除中断...

en: Delete selected tracks
ja: 選択したトラックを削除

en: Delete successful
ja: 削除しました

en: Deletes all selected Tracks. Hint: A doubleclick on a TOC-file in the list will select all tracks specified in it.
ja: 選択した全てのトラックを削除する。 ヒント：リスト内の TOC(Table of Contents：目次) ファイル上でダブルクリックすると、 その中で指定されている全トラックが選択される。

en: Deletes saved Tracks from the harddrive to free up space.
ja: 読み取ったトラックを ハードディスクから削除し、 空き領域を増やす

en: Deleting tracks...
ja: トラック削除中...

en: Deselects all displayed images.
ja: 表示されているイメージの選択をすべて取り消す。

en: Deselects all displayed tracks.
ja: 表示されているトラックの選択をすべて取り消す。

en: Deselects all tracks of the currently inserted CD.
ja: 現在挿入されている CDのトラックの選択をすべて解除する。

en: Deselects all tracks.
ja: トラックの選択をすべて解除する

en: Detailed Device Information:
ja: 機器情報の詳細:

en: Detailed options how to create the ISO9660 image
ja: ISO9660 CDイメージの詳細設定

en: Device already existing.
ja: デバイスはすでに選択されています。

en: Device not found.
ja: デバイスが見つかりません

en: Device-Id
ja: 接続機器ID

en: Device-Scan
ja: 接続機器

en: Devices-Setup
ja: ドライブ設定

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Disc Type:
ja: タイプ:

en: Disk
ja: ハードディスク

en: Disk-At-Once (DAO)
ja: ディスクアットワンス (DAO)

en: Display CD-Text if available
ja: CD-Textがある場合は表示

en: Display CD-Text in Info-Screen when available by CD-ROM and CD.
ja: CDが CD-Textを提供しているときは CD-Textを情報スクリーンに表示する。

en: Display directories only
ja: ディレクトリのみ表示

en: Display help when pausing the mouse pointer over a button.
ja: マウスポインタを ボタンの上におくと ヘルプを表示する

en: Display hidden files
ja: 隠しファイルの表示

en: Displays a directory selector to pick a new image directory.
ja: 新しいCDイメージ格納ディレクトリを選ぶために ディレクトリセレクタを表示する

en: Displays information about the currently inserted CD and tracks stored on the harddrive.
ja: 現在挿入されているCDの情報、 ハードディスクに格納されている トラックの情報を表示する。

en: Do index scan
ja: Indexをスキャンする

en: Do not fixate after write
ja: 書込み後クローズしない

en: Do not include backup files
ja: バックアップファイルを含めない

en: Do not include typical backup files in the image. Files that contain '~' or '#' or end in '.bak' will be skipped.
ja: イメージにバックアップファイルを含めない。 '~' または '#' を含むか、 あるいは '.bak' で終わるファイルはスキップする。

en: Do not translate the characters '#' and '~' which are invalid for ISO9660 filenames but often used by Microsoft systems.
ja: ISO9660ファイル名で無効な文字であるが Microsoftのシステムではよく使用される '#' と '~' を変換しない

en: Do not translate the characters '~' and '#'
ja: '~' と '#'を置換しない

en: Do not use RR attributes from old sessions
ja: 以前のセッションからのRR属性を使わない

en: Do not use deep directory relocation
ja: 深いレベルのディレクトリの再配置をしない

en: Do not use the Rock Ridge attributes from previous sessions. This may help to avoid getting into trouble when mkisofs finds illegal Rock Ridge signatures on an old session.
ja: 前のセッションからの ロックリッジ属性を使用しない。 これはmkisofsが古いセッション上の不正なロックリッジシグネチャを 検出した場合に、トラブルに巻き込まれるのを避けられる。

en: Do only show directories in the fileselector above and don't display single files.
ja: 上記のファイルセレクタ内のディレクトリのみ表示する。 個々のファイルは表示しない。

en: Don't connect directly to the CDDB-Server, but use a HTTP-proxy instead.
ja: CDDB サーバに直接接続しないで HTTP プロキシを使ってください。

en: Don't create a bootable CD.
ja: 起動可能CDを作成しない。

en: Don't verify audio tracks
ja: オーディオトラックは照合しない

en: Download the track titles for current CD. Requires a connection to the Internet.
ja: CDのタイトル情報をダウンロードする。 インターネットへの接続が必要。

en: Drag files or directories on this field when you want them to be excluded from the generated ISO9660 image.
ja: 作成されたISO9660イメージから 除外したいファイルまたはディレクトリを ここにドロップします。

en: Duplicate CD
ja: CDの複製

en: Duplicate CD/DVD
ja: CD/DVDの複製

en: Edit CD-Text information
ja: CD-Text情報編集

en: Edit titles
ja: タイトル編集

en: Edit titles for CD-Text
ja: CD-Textタイトル編集

en: Edits the title and performer information before any tracks are read from the inserted CD. Only required to author a CD with CD-Text.
ja: 挿入されたCDからトラックを読み出す前にタイトル及び製作者情報を編集する。 CD-Text 付き CD を作成するときのみ必要。

en: Edits the title and performer information of your tracks before they are written to a CD-R/RW with CD-Text.
ja: CD-R/RWをCD-Text付で書込む前に トラックのタイトル及び実施者情報の 編集をする

en: Eject CD after blank
ja: 消去が終ると自動的にCD取り出し

en: Eject after write
ja: 書込みが終ると自動的にCD取り出し

en: Eject the CD after the burning was completed.
ja: 書込みの完了後 CDをイジェクトする。

en: Ejects a CD from this device.
ja: このドライブから CDをイジェクトする

en: El Torito (Standard PC)
ja: El Torito (標準-PC)

en: Empty CD-R/RW
ja: 空のCD-R/RW

en: Empty DVD+-R/RW
ja: 空のDVD+-R/RW

en: Enable Forcespeed mode
ja: スピード強制モード

en: Enable Plextor VariRec mode:
ja: Plextor VariRecモードを有効にする

en: Enable Yamaha Audio Master mode
ja: Yamaha Audio Masterモードを有効にする

en: Enable protection from Buffer Underruns
ja: バッファーアンダーラン防止機能を有効にする

en: Enables jitter-correction for audio tracks. The higher this setting the slower can the read process be. Set this to 0 for full speed.
ja: 音楽トラックのためのジッタ補正 （大きくすると読み取りが遅くなることがある。 0にすると最大速度）

en: Ends the playback completely.
ja: 再生を完全に終了する

en: Enter here a hostname of a computer which may run X-CD-Roast. This makes sense, when using the same config-file on more than one host (e.g. pool-installations).
ja: X-CD-Roastを使用可能なコンピュータのホスト名を入力する。 これは、複数のホストで 同じ設定ファイルを使用する場合 (例えばプール・インストール)に意味をもつ。

en: Enter here an username which should be allowed or denied access for X-CD-Roast. Press Return or click on the "Add"-button to put it on the list.
ja: X-CD-Roastの使用を許可または禁止するユーザ名を入力する。 リストに追加するにはリターンキーを押すか「追加」ボタンをクリックする。

en: Error accessing DSP-device.
    Busy by another program?
ja: エラー！音声出力ディバイスが確保できません。
    （他のプログラムで使用中？）

en: Error deleting tracks
ja: 削除失敗！

en: Error mastering data track
ja: マスター作成失敗!

en: Error reading audio track %d/%d
ja: トラック %d/%d 読取りに失敗！

en: Error reading data track %d/%d
ja: トラック %d/%d 読取りに失敗！

en: Error reading file %s
ja: ファイル %s 読み込みエラー

en: Error while blanking.
ja: 消去中にエラーが発生しました！

en: Error writing file %s
ja: ファイル %s 書込みエラー

en: Error writing tracks
ja: 書込み失敗！

en: Error: CDDB read error on socket
ja: エラー！: CDDB ソケットの読込みエラー

en: Error: CDDB write error on socket
ja: エラー！: CDDB ソケットの書込みエラー

en: Error: CDDB-query failed
ja: エラー！ 問合せに失敗しました

en: Error: CDDB-read failed
ja: エラー！ データーベースの読取りに失敗しました

en: Error: Can't open stream socket
ja: エラー！ ストリームソケットがオープンできません

en: Error: Connection refused
ja: エラー！ 接続先から拒否されました

en: Error: Hostname lookup failure
ja: エラー！接続先が見つかりません

en: Error: No answer within timeout
ja: エラー！ タイムアウト

en: Error: No response from server
ja: エラー！ 接続先が応答しません

en: Exclude
ja: 除外

en: Exclude the selected path from the master directories, which means that all data in that path will not be included in the image.
ja: 選択したパスをマスタ・ディレクトリから除外する。 これは、そのパス内の全てのデータがイメージに含まれないことを意味する

en: Exit
ja: 終了

en: Exit X-CD-Roast
ja: X-CD-Roastを終了する

en: Extended
ja: 詳細

en: Failed to clear the ISRC or MCN id in all tracks.
    Perhaps you have no write permission on the .inf files?
    Please correct the problem and try again.
ja: 全てのトラックのISRCまたはMCN IDを削除できません。
    .infファイルの書込み権限が無い可能性があります。
    確認してもう一度試してください。

en: Failed to read sector - retrying
ja: セクタ読取り失敗! - 再試行中

en: Failed to restart the autodiskmount-daemon.
    You might run into trouble with the finder now.
ja: autodiskmount-daemonの再起動にに失敗しました。
    finder に問題が発生するかもしれません。

en: Failed to save configuration file: %s
ja: 設定ファイル%sを保存できません！

en: Failed to save iso-headers file: %s
ja: ISOヘッダファイル %s の保存に失敗しました！

en: Failed to save iso-options file: %s
ja: ISO設定ファイル %s の保存に失敗しました！

en: Failed to save write options file: %s
ja: ISO設定ファイル %s の保存に失敗しました！

en: Failed to stop the autodiskmount-daemon.
    X-CD-Roast might not perform correctly.
ja: autodiskmount-daemonを止めるのに失敗しました。
    X-CD-Roastは正常に動かないかもしれません。

en: Fifo:
ja: バッファ:

en: File %s already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
ja: %s ファイルはすでに存在しています。
    上書きしてもよろしいですか？

en: File prefix:
ja: ファイル名:

en: File/Directory view
ja: オリジナル・ファイル／ディレクトリ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Files
ja: ファイル

en: Fixate CD-R/RW only
ja: CD-R/RWのクローズのみ

en: Fixating...
ja: CDをクローズ中...

en: Floppy image boot
ja: フロッピーブートイメージ

en: Follow symbolic links
ja: シンボリックリンクをたどる

en: Force blanking
ja: 強制消去

en: Force the restrictions of the ISO9660 conformance levels. Only required for very special uses like CDs for MP3-Players.
ja: ISO9660適合性レベルの制限を強制する。 MP3プレイヤーのためのCDのような 非常に特殊なものにのみ必要とされる。

en: Found %d close matches - Please select
ja: よく似たものが %d あります。
    選んでください

en: Found %d exact matches - Please select
ja: 一致するものが %d あります。
    選んでください

en: Found one close match
ja: 近いものが見つかりました

en: Found one exact match
ja: 一致するものが見つかりました

en: Free space (MB/min.)
ja: 空き領域 (MB/min.)

en: Free space:
ja: 空き領域の合計:

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system
ja: UDFファイルシステム準拠DVD-Video生成

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system. This is done by sorting the order of the content of the appropriate files and by adding padding between the files if needed.
ja: UDFファイルシステムに準拠したDVD-Videoを生成する。 ファイルの内容の 順にソートし、さらに必要であれば、 ファイル間にpaddingを追加することによってなされる。

en: Generate TRANS.TBL files
ja: TRANS.TBLファイルを作る

en: Generate a file TRANS.TBL in each directory of the CD, which can help non-Rock Ridge capable systems to establish the correct file names.
ja: CDの各ディレクトリにTRANS.TBLファイルを作成する。 これによってロックリッジに対応していないシステムにおいて 正しいファイル名の設定を可能にする。

en: Generate more output when generating the ISO9660 image. This is helpful to debug any problems that might occur.
ja: ISO9660イメージを生成するときに、より詳しいコメントを出力する。 問題が発生したときのデバッグに有効である。

en: HD Settings
ja: 作業領域

en: Handshake failed - No valid CDDB-server?
ja: 接続に失敗しました！接続先はCDDBサーバーでないかもしれません

en: Hard disk image boot
ja: ハードディスクブートイメージ

en: Header data can only be read from an ISO9660 data CD
ja: ヘッダーデータはISO9660データCDからのみ読み込み可能

en: Header data for the ISO9660 image
ja: ISO9660イメージヘッダ情報

en: Headers saved
ja: ISOヘッダを保存しました

en: Here you can test if X-CD-Roast is able to access your sound
    hardware to play audio tracks in CD quality.
    When you press the "Play demo sample" button, you should be
    able to hear a chime from your soundcard. Otherwise your
    DSP-Device is either not supported, or turned off or busy by
    another program.
ja: ここで、CD品質でオーディをトラックを再生するために、X-CD-Roastがサウンドデバイスにアクセスが可能かどうかをテストすることができます。"テスト音声の再生"ボタンを押すとサウンドカードからチャイム音が聞こえるはずです。 そうでなければ、DSP-デバイスがサポートされていないか、オフになっているか、他のプログラムが使用中です。

en: Hide TRANS.TBL from Joliet tree
ja: ジョリエットツリーからTRABS.TBLファイルを隠す

en: Hide the RR_MOVED directory
ja: RR_MOVEDディレクトリを隠す

en: Hide the TRANS.TBL files (if you enabled them) from the Joliet tree, so that they are invisible on Windows systems.
ja: ジョリエットツリーからTRANS.TBLファイルを隠し、 Windowsシステムで見えなくする

en: Host "%s" already added
ja: ホスト "%s"  は既に含まれています

en: How many audio sectors are read per request. Higher Settings result in better quality but require more scsi-buffer-memory.
ja: 一度に読み込む音楽トラックのセクタ数 （設定値が大きいほど音質は向上するが、バッファメモリを消費する）

en: How much information is logged into the logfile.
ja: ログファイルに記録する情報の量

en: How often the paranoia code will try to read a fautly sector before giving up.
ja: paranoiaが欠陥セクターをどのぐらい試行するかを設定する。

en: ISO9660 header
ja: ISO9660ヘッダ情報

en: ISO9660 options
ja: ISO9660の設定

en: ISO9660-filesystem build informations/warnings
ja: ISO9660形式の情報

en: If enabled, then the user is allowed the change the read parameters for the CD Readers (e.g. Speed and overlap sectors).
ja: 有効にすると、 ユーザは 読込み速度やオーバーラップ・セクタ数などの 読込みパラメータを変更できる。

en: If enabled, then the user is allowed the change the write parameters for the CD Writer (e.g. Speed and FIFO-Buffer-Size).
ja: 有効にすると、 ユーザは 書込み速度やFIFOバッファサイズなどの 書込みパラメータを変更できる。

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Readers. Else the settings given by root must be used.
ja: 有効にすると、 ユーザは読込ドライブの設定を変更できる。 無効にすると、 rootが行った設定がいつも使われる。

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Writer. Else the setting given by root must be used.
ja: 有効にすると、 ユーザは書込ドライブの設定を変更できる。 無効にすると rootが行った設定がいつも使われる。

en: If enabled, then the user may change the logging parameters (the path of the logfile and the loglevel).
ja: 有効にすると、 ユーザはログの設定 (ログファイルのパスとログのレベル) を変更できる。

en: If enabled, then the user may give his own image-directories (best where he got write permissions). Else the directories specified by root must be used (should be also a directory where any user can write into).
ja: 有効にすると、 ユーザ専用の作業域(イメージ格納ディレクトリ)を設定することができる (ユーザ自身に書込みのパーミッションがなければならない)。 そうでなければrootが設定したディレクトリ (全ユーザが書込める設定でなければならない) が使用される。

en: If the images do match the currently inserted CD, start to read the images again and compare them with their copies on the harddrive.
ja: 現在挿入されているCDと イメージが一致する場合、 イメージを再度読み込みハードディスク上にある イメージのコピーと照合する。

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to restart the autodiskmount-daemon
    and X-CD-Roast will exit.
ja: もしあなたが Mac OS X admin ユーザならパスワードを入力してください。
    autodiskmount-daemonを再起動しX-CD-Roastを終了するために
    "sudo"が使われます。

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to stop the autodiskmount-daemon.
ja: もしあなたが Mac OS X admin ユーザならパスワードを入力してください。
    autodiskmount-daemonを止めるために"sudo"が使われます。

en: If you are behind a firewall you may require to use a HTTP-proxy to reach the CDDB-Server. If your proxy requires authentication you can use the following syntax: "user:password@proxyhost"
ja: もし、あなたがファイアウォールの中にいるときは、CDDB サーバに アクセスするためにHTTP プロキシを使う必要があります。 もしプロキシが 認証を必要とするときは、次の書式を使ってください: "user:password@proxyhost"

en: If you have problems with a freezing system when blanking or fixating a CD-R/RW you can try to enable this option. It also might reduce stress on systems where the writer is on the same IDE bus as the hard drive. Use at own risk only.
ja: もし、CD-R/RWの消去またはクローズ時に システムがフリーズしてしまうときは、 このオプションを試してみるとよい。 また、ライターがハードディスクと同じ IDEバスにあるときは、システムの負荷を減らすことができる。 自分の責任で使用すること。

en: Ignore medium size
ja: メディアサイズを無視する

en: Ignore the daemon and start X-CD-Roast anyway
ja: デーモンを無視し、とにかくX-CD-Roastを起動する

en: Ignore the known size of the medium. This option should be used with extreme care and is only required for debugging purposes.
ja: メディアの公称サイズを無視する。 このオプションは、細心の注意を払って デバッグの目的のみに使用すること。

en: Illegal chars found in entry field.
    Substituted them by "_" chars
ja: 不正文字があります。
    "_"で置き換えます。

en: Image Directory:
ja: 作業域ディレクトリ:

en: Image-Information
ja: CDイメージ(作業域)情報

en: Images
ja: トラックイメージ

en: In multi session mode it is not recommended to use
    the "do not fixate" option. If you continue you will
    create an unreadable CD.
ja: マルチセッションモードでは"フィックスしない"オプションを
    使用しないでください。 もし続けると、読み込みできないCDが
    できてしまいます。

en: In multi session mode only one data track can be written at a time.
ja: マルチセッションモードでは、一回にひとつのデータのみ書込み可能です。

en: In multi session mode you can't write both audio
    and data tracks at the same time.
ja: マルチセッションモードでは、オーディオとデータを
    同時に書込むことはできません。

en: In order to allow X-CD-Roast access to your CD-Writing-Devices
    you have to stop the finder from automatically mounting CDs to
    your desktop by disabling the autodiskmount-daemon. If you
    don't do that you will not be able to use your writer.
ja: X-CD-RoastがCD書込みデバイスにアクセスすることができるように
    autodiskmount-daemonを無効にして、デスクトップに自動マウント
    する finder を止める必要があります。 もし、これをしないと
    ライターを使用することができません。

en: Include enhanced information like long filenames, devices and links in the image. This information can be read by most unix operating systems. The ownership and permissions of the files are set to neutral values.
ja: 長いファイル名、デバイス、イメージ内のリンクなどの拡張情報を含む。 これらの情報は、ほとんどのUnix系オペレーティングシステムで読み取ることができる。 ファイルの所有者と権限は、通例の値にセットされている。

en: Initializing CD-Reader...
ja: CDドライブを初期化中...

en: Initializing CD-Writer...
ja: ドライブの準備中...

en: Input charset:
ja: 入力用文字コード

en: Internationalization
ja: 国際化機能:

en: Invalid device specification.
ja: デバイスのスペックが間違っています。

en: Invalid path to add because it is on the same
    filesystem as the already added path:
    %s
ja: パス:
    %s は指定済みです

en: Joliet extension (for Windows)
ja: 拡張ジョリエット (Windows用)

en: Juke Box
ja: ジュークボックス

en: Just fixate (close) the CD, if for some reason the CD has been written but not fixated.
ja: CDが既に書込み済みであるが 何らかの理由で閉じられていない場合に、CDを閉じる(クローズ)。

en: Just simulate the write-process. Please be aware that aborting a simulation-write is generally a bad idea, because you can hang the SCSI-bus.
ja: 書込み処理をシミュレートする。 SCSIバスがハングする可能性があるので 一般的にシミュレーション書込みの中断は好ましくない。

en: Label:
ja: タイトル:

en: Language:
ja: 言語(Language):

en: Launch X-CD-Roast
ja: X-CD-Roast起動

en: Layout tracks
ja: レイアウト

en: Length
ja: 演奏時間

en: Lets you specify exactly where the file or directory content should be mapped to on the destination CD. (e.g. a directory /home/user can be mapped to /backup/home-dirs/user.)
ja: ファイルまたはディレクトリの内容を 書込み先のCDのどこに位置させるかを任意に指定する (例えば/home/userディレクトリを/backup/home-dirs/userに置ける)。

en: Limit Joliet filenames not to 64 characters but allow up to 103. This breaks the Joliet specification, but seems to work on most systems. Use with caution.
ja: ジョリエットファイル名を64文字ではなく103文字まで許す。 これはジョリエットの仕様に反しているが、殆どのシステムで働く。 注意して使用すること。

en: List of paths to master saved successfully
ja: パスリストセーブ成功

en: Load list
ja: リストのロード

en: Load list of paths to master
ja: パスリストをロード

en: Loads a CD in this device.
ja: このドライブに CDをロードする

en: Logfile:
ja: ログファイル:

en: Logging
ja: ログの出力

en: Loglevel:
ja: ログの詳しさ:

en: Lookup titles on CDDB
ja: CDDBタイトル参照

en: Mac OS X preparations
ja: MAC OS X 調整

en: Make CD bootable?
ja: 起動可能CDを作りますか?

en: Make CD/DVD bootable?
ja: 起動可能CD/DVDを作りますか?

en: Make an exact copy of a CD (data and audio)
ja: データCD、音楽CDを そっくりコピーする

en: Manually add device
ja: 手動でドライブを追加

en: Manually add writer or reader devices
ja: ドライブを自分で追加

en: Master Tracks
ja: マスター作成

en: Master and write on-the-fly
ja: CD-R/RWに直接書込み

en: Master source
ja: マスターセッション

en: Master to image file
ja: CDイメージを作成

en: Master-Error:
ja: エラー!

en: Mastering aborted...
ja: マスター作成を中断...

en: Mastering data track [%s]
ja: データートラック [%s]を作成中

en: Mastering successful
ja: マスター作成完了

en: Mastering:
ja: マスター作成中:

en: Matching database entries
ja: 照会中...

en: Medium
ja: 普通

en: Miscellaneous
ja: その他の設定

en: Mixed-Mode-CD
ja: Mixedモード

en: Model
ja: 型番

en: Modify boot info-table
ja: ブートinfo-table変更

en: Multisession-CD
ja: マルチセッション

en: Network
ja: ネットワーク

en: New session size:
ja: 新セッションのサイズ:

en: No
ja: いいえ

en: No CD loaded
ja: CDは入っていません

en: No CD loaded in read device
ja: 読取ドライブにCDがセットされていません

en: No CD loaded in write device
ja: 書込みドライブにCDがセットされていません

en: No CD-Reader defined in Setup
ja: 読取ドライブが指定されていません。

en: No CD-Writer defined in Setup
ja: 書込ドライブが指定されていません。

en: No CD-Writer or CD-ROM device detected.
    For ATAPI/IDE devices under Linux you have to enable
    SCSI-Emulation in the kernel in order to activate them.
    Please see the X-CD-Roast manual how to do that.
ja: CD-R/RW/ROMドライブが見つかりません！
    ATAPI/IDEドライブをLinuxで使用するときはSCSIシミュレーションを設定しなければなりません。
    詳しくはマニュアルを見てください。

en: No Info-file found for track "%s".
    Therefore verification is impossible.
    Unselecting this track...
ja: トラック "%s"の情報ファイルが見付かりません。
    照合できないのでこのトラックをスキップします。

en: No TOC file selected which specifies
    which tracks are to verify.
ja: 照合すべき目次ファイル
    (TOC)が選択されていません

en: No Tracks layouted for writing
ja: レイアウトができていません

en: No configuration file found!
    Please enter Setup.
ja: 設定ファイルが見つかりませんでした。
    まず設定から始めてください。

en: No devices found - check your remote scsi setup.
ja: デバイスが見つかりませんでした。 - リモートSCSIの設定をチェックしてください。

en: No disk emulation boot
ja: 非ディスクエミュレーションブート

en: No disk or wrong disk loaded.
ja: CD-RWメディアがセットされていないか不良です

en: No emul load size:
ja: 非エミュレーションロードサイズ

en: No free space in the temporary directory "%s".
    Aborting...
ja: テンポラリディレクトリ"%s"の空きスペースが足りません。 中断します。

en: No host selected to remove
ja: 削除するホストを選択してください

en: No image-directories defined. You have to define at
    least one directory for saving image data in order to continue.
ja: 作業用ディレクトリが設定されていません！
    ハードディスク上の作業領域として少なくとも一つ作業用ディレクトリを設定する必要があります。

en: No image-directories with write permissions found.
    Please check your settings in the Setup.
ja: 書込み可能な作業領域が見付かりません
    設定で設定値を見直してください

en: No matches found - unknown CD
ja: データーベースに登録されていません

en: No path selected to redirect
ja: 転送するパスが選択されていません

en: No path selected to remove
ja: 削除するパスは選択されていません

en: No privileges to start X-CD-Roast.
    
    You have to login as the root user the first time and
    start X-CD-Roast to enable its Non-Root-Mode, which
    will allow that any user can start it.
ja: X-CD-Roastを実行する権限がありません。
    
    一般ユーザーが使えるようにするには まずrootユーザでログインしてX-CD-Roastを起動して、 一般ユーザモードを有効にしてください。

en: No read permission on the boot image file you specified:
    "%s"
ja: 指定されたブートイメージファイルの読み取り権限がありません。:
    "%s"

en: No root configuration file found or not readable!
    The superuser must start and configure X-CD-Roast
    first, before other users can use it.
ja: Rootの設定ファイルが見つかりません!
    一般ユーザーが使えるようにするには
    まず rootユーザーが X-CD-Roastの設定をしなければなりません。

en: No root configuration file found!
    Please enter Setup and don't forget to add users
    who may also use X-CD-Roast.
ja: Rootの設定ファイルが見つかりません!
    まず設定をしてださい。 X-CD-Roastを使えるユーザーの設定も忘れずに。

en: No tracks selected
ja: トラックが選択されていません

en: No tracks selected to delete
ja: 削除トラックが選択されていません

en: No user selected to remove
ja: 削除するユーザーを選択してください

en: No users are allowed to start X-CD-Roast (except root).
ja: rootユーザー以外にはどのユーザも X-CD-Roastを使用することはできない

en: No valid path specified
ja: パス名が正しくありません

en: Non-Root-Mode activated
ja: 一般ユーザモード有効

en: Non-Root-Mode configuration:
ja: 一般ユーザ設定

en: Non-Root-Mode deactivated
ja: 一般ユーザモード無効

en: None
ja: 未設定

en: None
ja: 未設定

en: None allowed
ja: 全て不許可

en: Normal
ja: 普通

en: Not bootable
ja: いいえ

en: Not bootable image
ja: 起動不可イメージ

en: Not enough diskspace available
ja: ハードディスク上の作業領域が足りません

en: Not enough diskspace available!
    Do you want to continue anyway or to abort?
ja: ディスク上の空き領域が不足しています！
    このまま続けますか? 中断しますか?

en: Not implemented yet
ja: この機能は未提供

en: Note: Full blanking an entire disk takes about 74 min at single speed and about 37 min on double speed CD-RW-Writers. Minimally Blanking is done in a few minutes.
ja: CD-RWの完全消去(blank the entire disk)には等倍速で約74分、
    2倍速で約37分かかります。
    高速消去(minimally blank)は数分で完了します。

en: Notify-Beeps via:
ja: 警告音の出力先:

en: Nr.
ja: 番号

en: Off
ja: オフ

en: Ok
ja: OK

en: Omit ISO9660 version numbers
ja: ISO9660バージョン番号を省略

en: Omit trailing period from files that do not have a period. This violates the ISO9660 standard but has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
ja: ピリオドがないファイルの末尾にピリオドを加えない。 これは ISO9660標準に違反するが、 Rock-Ridge または Jolietファイル名には影響を及ぼさない。

en: Omit trailing periods
ja: ピリオドの追加を省略

en: Omit version numbers from ISO9660 file names. May be necessary on some exotic systems. Use with caution.
ja: ISO9660ファイル名からバージョン番号を除外する。 いくつかの風変わりなシステムでは必要かもしれないが、 注意して使用すること。

en: Only hosts which are not listed can start X-CD-Roast.
ja: リストに記載されていないホストだけが X-CD-Roastを使用できる

en: Only the hosts in the list may start X-CD-Roast.
ja: リストに記載されているホストだけが X-CD-Roastを使用できる

en: Only the users which were added to the list are allowed to start X-CD-Roast.
ja: リストに記載されているユーザだけが X-CD-Roastを使用できる

en: Optical Storage
ja: 光磁気ディスク

en: Options
ja: 付加機能

en: Options saved
ja: 設定を保存しました

en: Options to create a bootable CD
ja: 起動可能(bootable)CDの設定

en: Options to create a bootable CD/DVD
ja: 起動可能(bootable)CD/DVDの設定

en: Or enter a shell wild-card-style pattern that matches a part of a filename to exclude. For example '*.o' and 'core' will exclude all files ending in '.o' or called 'core' from being mastered to CD. (Enter without quotes)
ja: または、ファイル名の一部が合致するものを 除外するためにシェルのワイルドカードのように入力する。 例えば '*.o' と 'core'では、'.o'で終わるファイルと 'core' ファイルが 除外される。（シングルクォートは不要）

en: Output charset that defines the characters that will be used in Rock Ridge file names.
ja: ロックリッジファイル名で使用される文字を 定義するための出力用文字コードセット

en: Output charset:
ja: 出力用文字コード

en: Pad Tracks
ja: トラック埋め込み

en: Pads data-tracks with zeros to eliminate reading problems on some systems and adapts the length of audio-tracks for CD writing. This must be enabled when you want to burn wav-files not created with X-CD-Roast.
ja: 一部のシステムにおける読込みの問題を取り除くため、 またCD書込み用のオーディオトラックの長さを合わせるため、 データトラックをゼロで埋める。 X-CD-Roast以外で作成されたwavファイルを焼く場合は、 これを有効にする必要がある。

en: Paranoia retries per sector:
ja: Paranoiaのセクターごとの試行回数:

en: Path
ja: パス

en: Path already added
ja: パスはすでに含まれています

en: Path:
ja: パス:

en: Pauses or continue playing.
ja: 再生を一時停止または再開する

en: Performer
ja: アーティスト

en: Performer:
ja: アーティスト:

en: Personalize image filenames
ja: 保存CDイメージのファイル名

en: Play Audio-Tracks
ja: オーディオ再生

en: Play demo sample
ja: テスト音声の再生

en: Play first or currently selected Track.
ja: 最初のトラックまたは現在選択されているトラックを再生する

en: Plays a demo sample on the soundcard to verify if its working correctly.
ja: サウンドカードの動作を確認するために デモ用のサンプル音を鳴らす

en: Plays audio tracks (.wav files) from the harddrive via soundcard.
ja: ハードディスクのオーディオトラック (.wav ファイル)をサウンドカードで再生する

en: Please choose to which directory on the destination
    CD the selected paths should be redirected to:
ja: 選択されたパスをCDのどのディレクトリに転送するか指定してください:

en: Please choose where all the selected paths should be mapped on the CD.
    Do note that selecting only one path at a time would give much greater
    control about the CD layout.
ja: CD上にマップされる全てのパスを指定する。 ひとつのパスごとに指定すると、CDのレイアウト制御に負担がかかるので、 しないほうがよい。

en: Please choose where the contents of this directory
    should be located on the CD:
ja: このディレクトリの内容を CD上のどこに位置させるか指定してください

en: Please choose where this file should be located on the CD:
ja: このファイルを CD上のどこに位置させるか指定してください

en: Please click on "Calculate Size" first to check if all master options
    are valid and to see how big the image will be.
ja: まず "サイズを調べる" をクリックして
    マスターセッションの設定やサイズに
    問題がないかを調べてください。

en: Please enter a valid cdrecord device specification:
ja: cdrecord のデバイスのスペックを入力してください:

en: Please first add some directories to master.
ja: マスターセッションにオリジナルディレクトリをいくつか追加してください。

en: Please insert a CD-R/RW in the CD-Writer.
ja: CD-R/RWメディアをドライブにセットしてください。

en: Please insert a DVD+-R/RW in the DVD-Writer.
ja: DVD+-R/RWメディアをドライブにセットしてください。

en: Please note that changing this setting to anything other
    than "autodetect" is almost never required.
    Don't touch unless you are a cdrtools expert.
ja: "自動検出"で設定されたものを変更することは殆ど必要ではありません。あなたが cdrtools のエキスパートでなければ、変更しないでください。

en: Please note that you have to install ProDVD support before
    you can write DVDs. Currently you will only be able to
    write regular CDs with your DVD-Writer.
ja: DVD書込みを可能にするためには、 ProDVD supportをインストールしなければなりません。 今のところ、このDVD-ライターでは普通のCDの書込みしかできません。

en: Please press "Update" once before adding new paths.
ja: 新しいパスを追加する前に "更新" をクリックしてください

en: Please reload the CD-R in the writer
ja: 書込ドライブにCD-R/RWメディアをセットし直してください

en: Please see http://www.xcdroast.org/faq when you miss a drive this list.
ja: このリストに無いドライブについては http://www.xcdroast.org/faq を参照してください。

en: Please specify a boot image list for your
    sparc bootable CD.
ja: Sparcブート可能CD作成には
     boot image list を指定してください。

en: Please specify both the boot image and boot catalog
    for your bootable CD.
ja: ブート可能CD作成には boot image と boot catalog を
    両方指定してください。

en: Please specify where this path in the source data
    should be redirected to on the destination CD:
ja: このオリジナルデーターのパスをCDのどの位置に転送するか指定してください:

en: Please wait while X-CD-Roast is
    calculating the current image size.
ja: X-CD-Roastがイメージサイズを計算するまで、 しばらくお待ちください。

en: Port:
ja: ポート:

en: Preparer Id:
ja: 編集者Id:

en: Printer
ja: プリンタ

en: Processor/Scanner
ja: Processor/スキャナ

en: Progress-indicator in window-title
ja: 進捗状況を表示

en: Publisher Id:
ja: 出版者Id:

en: Query CDDB
ja: CDDBサーバーに問合せ

en: Quit X-CD-Roast
ja: X-CD-Roastを終了する

en: Quits the create menu and returns to the main menu.
ja: 作成メニューを終了し、メインメニューに戻る

en: Quits the duplicate menu and returns to the main menu.
ja: コピーメニューを終了し、 メインメニューに戻る

en: RAW writing (raw16)
ja: RAW 書込み (raw16)

en: RAW writing (raw96p)
ja: RAW 書込み (raw96p)

en: RAW writing (raw96r)
ja: RAW 書込み (raw96r)

en: Read CD
ja: CD読み込み

en: Read CD/DVD
ja: CD/DVD読み込み

en: Read Device:
ja: 読取ドライブ:

en: Read Tracks
ja: 読込み

en: Read aborted...
ja: 読取りを中断します...

en: Read all header texts from a CD in the writing device - Warning, this will overwrite the currently entered texts.
ja: 書込ドライブにあるCDからすべてのヘッダテキストを読み込む。 警告：現在入力済みのテキストは上書きされる

en: Read all tracks
ja: 全トラック読み込み

en: Read audio CDs with the enhanced error correction paranoia code.
ja: 機能強化された paranoia コードでオーディオCDを読み込む。

en: Read detailed information from a (empty) CD-R/RW.
ja: (空の)CD-R/RWメディアから 詳細情報を読み込む

en: Read device is the same as the write device!
    On the fly copy is only possible with different devices
ja: 読取ドライブと書込ドライブが同じです。
    オンザフライコピーには2つ以上のドライブが必要です。

en: Read options
ja: 読取オプション設定

en: Read selected tracks
ja: 選択トラックを読み込み

en: Read settings from CD
ja: CDの設定値を読み取る

en: Read-Error:
ja: 読取り失敗！:

en: Reading %d/%d:
ja: %d/%d読取り:

en: Reading audio track %d/%d [%s]
ja: トラック %d/%d 読取り中[%s]

en: Reading data track %d/%d [%s]
ja: トラック %d/%d 読取り中[%s]

en: Reads all selected tracks from the CD and saves them in the Image Directory.
ja: 選択された全てのトラックを CDから読み込み、イメージ格納 ディレクトリに格納する。

en: Reads all tracks from the current CD again and does compare them with the tracks on the harddrive as specified in the selected TOC file.
ja: 現在の CD から全トラックを再度読み込み、 選択した TOC(Table of Contents：目次) ファイルにリストアップされている ハードディスク上のトラックと比較する。

en: Reads all tracks from the current CD and saves them in the image directories on the harddrive.
ja: 現在の CDから全トラックを読み込み、 ハードディスクの作業域(イメージ格納ディレクトリ)に保存する

en: Reads all tracks of a CD again and compares them with the tracks saved on the harddrive.
ja: CDの全トラックを再度読み込み、 ハードディスクに格納されてい るトラックと比較する

en: Reads all tracks of a CD and copy them to the harddrive.
ja: CDの全トラックを読み込み、 ハードディスクにコピーする。

en: Reads selected tracks again from CD and compares them with the saved tracks on the harddrive.
ja: 選択したトラックをCDから再度読み込み、 ハードディスクに格納されているトラックと照合する。

en: Reads selected tracks from a CD and stores them on the harddrive.
ja: 選択したトラックをCDから読み込み、 ハードディスクに格納する。

en: Ready to add a new session to a multi session CD?
ja: マルチセッションCDに 新しいセッションを追加しますか？

en: Ready to add a new session to a multi session DVD?
ja: マルチセッションDVDに新しいセッションを追加します。

en: Ready to write a single session CD?
ja: シングルセッションCDを書込みます。

en: Ready to write a single session DVD?
ja: シングルセッションDVDを書込みます。

en: Ready to write the first session of a multi session CD?
ja: マルチセッションCDの 最初のセッションを書込みますか？

en: Ready to write the first session of a multi session DVD?
ja: マルチセッションDVDに先頭セッションを書込みます。

en: Really quit X-CD-Roast?
ja: X-CD-Roastを終了してよろしいですか?

en: Rechecks the inserted CD for session information. (Useful when you just changed the CD-R/RW.)
ja: 挿入されている CDのセッション情報を再度チェックする (CD-R/RWを変更したときに便利)。

en: Redirect
ja: 転送(Redirect)

en: Redirect a master directory
ja: マスターディレクトリを転送

en: Redirect several master directories
ja: 複数のマスターディレクトリを転送

en: Redirect the currently selected master directory to another virtual location on the CD, without changing anything in the source data.
ja: ソースデータを変更することなく、 現在選択されているマスタ・ディレクトリを CDの他の仮想的ロケーションに リダイクレトする。

en: Refreshes the content of the information windows. (e.g. after a CD change)
ja: 情報ウィンドウの内容を更新する (例えばCDを交換後)

en: Relaxed ISO9660 filenames
ja: 緩和ISO9660ファイル名

en: Removable Disk
ja: リムーバブルディスク

en: Remove
ja: 削除

en: Remove all selected hosts from the list.
ja: 選択したすべてのホストをリストから削除する

en: Remove all selected users from the list.
ja: 選択したすべてのユーザをリストから削除する

en: Remove device
ja: ドライブ削除:

en: Remove the selected tracks from this list.
ja: 選択されているトラックをリストから削除する

en: Removed a conflicting path.
    Please "Update" again.
ja: 競合するパスを外しました。
    もういちど "更新" をクリックしてください.

en: Removes the currently configured devices and scans for them again. Useful when you changed something in your hardware configuration.
ja: 現在設定されているドライブを削除し再検出する。 ハードウェア設定を変更したときに便利。

en: Removes the currently selected master directories.
ja: 現在選択されているマスタ・ディレクトリを削除する

en: Removes the selected image directory from the list.
ja: 選択したディレクトリを CDイメージ格納ディレクトリのリストから削除する

en: Rename the automatically generated directory "RR_MOVED" to ".rr_moved" in Rock Ridge images.
ja: ロックリッジイメージで 自動作成されたディレクトリ "RR_MOVED"を ".rr_moved"にリネームする。

en: Requesting data - Please wait
ja: データーを取得中...

en: Rescan devices
ja: ドライブ再検出:

en: Resolve and follow the symbolic links in the filesystem. So a link will be entered as real file or directory.
ja: ファイルシステムのシンボルリンクをたどって解決する。 従ってリンクは実際のファイルまたはディレクトリに置き換えられる。

en: Restart the autodiskmount-daemon
ja: autodiskmount-daemonを再起動する

en: Restart the autodiskmount-daemon and quit X-CD-Roast
ja: autodiskmount-daemonを再起動し、X-CD-Roastを終了する

en: Retrying...
ja: 再試行中...

en: Rev.
ja: Ver.

en: Rock Ridge (anonymous)
ja: ロックリッジ (通常)

en: Rock Ridge (backup)
ja: ロックリッジ (バックアップ用)

en: Rock Ridge + Joliet
ja: ロックリッジ + ジョリエット

en: Rock Ridge only
ja: ロックリッジのみ

en: Save
ja: 保存

en: Save Output
ja: ログを保存

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: Save current settings as default
ja: この設定を標準として保存

en: Save list
ja: リストのセーブ

en: Save list of paths to master
ja: パスリストをセーブ

en: Save settings as default
ja: この設定を標準として保存

en: Save window positions
ja: ウインドウの位置を記憶

en: Saves all defined texts (with the exception of the Volume-ID) to the configuration directory for automatic restoration at next startup of X-CD-Roast.
ja: X-CD-Roastを次回起動した時に自動回復するように、 定義したすべてのテキスト（ボリュームIDを除き）を設定ディレクトリに保存する

en: Saves the current ISO-option settings to your configuration directory to enable them automatically again at next startup of X-CD-Roast.
ja: 現在のISOオプションの設定を ユーザ用の設定用ディレクトリに保存する。 X-CD-Roastの次の起動時、これらの設定が自動的に有効になる

en: Saves the current set of write parameters as default values for the next startup of X-CD-Roast.
ja: 現在のISOオプションの設定を 次回X-CD-Roast起動時からの初期値として保存する。

en: Saves your current configuration.
ja: 現在の設定を保存する

en: Saving output successful
ja: 出力を保存しました

en: Scan finished.
ja: 検出終了

en: Scan the CD for indexes. If this option is enabled the copy will contain the same track indexes as the original CD. Please note that some drives may need a little time to scan.
ja: インデックス作成のためにCDをスキャンする。 このオプションを有効にすると、 コピーにはオリジナルと同じトラック・インデックスが含まれる。 スキャンに少し時間がかかるドライブもあることに注意。

en: Scanner
ja: スキャナ

en: Scanning for CD/DVD-Writers and CD/DVD-Reading devices.
    On some configurations this can take a while.
ja: CD/DVD書込み及び読込みドライブを
    検出しています。
    しばらくかかることがあります。

en: Scanning for MCN (Media Catalog Number)...
ja: MCN (Media Catalog Number)をスキャン中...

en: Scanning for devices
ja: ドライブを検出中...

en: Scanning for new devices
ja: 新規ドライブを検出中...

en: Scanning master directories...
ja: マスターディレクトリをスキャン中...

en: Scanning track %d for ISRC...
ja: ISRCトラック %d をスキャン中...

en: Scanning track %d for indices...
ja: Indicesトラック %d をスキャン中...

en: Sectors for overlap sampling:
ja: Overlap samplingのセクタ数:

en: Sectors per request:
ja: 一回のセクター数:

en: Select Directory
ja: ディレクトリを選択

en: Select Logfile
ja: ログファイルを選択

en: Select all
ja: 全てを選択

en: Select boot image
ja: 起動可能イメージとして作成

en: Select here an image type which will define how exactly the master image will be generated. For most people the default "Rock Ridge + Joliet" is the perfect setting.
ja: 作成されるマスタイメージを正確に定義するために イメージ形式を選択する。 ほとんどの人にはデフォルトの "ロックリッジ + ジョリエット"が最適な設定になっている。

en: Select none
ja: 選択取消

en: Select predefined image type:
ja: CDイメージの初期設定形式:

en: Select the CD- or DVD-Writer you want to use.
ja: CDまたはDVD書込みドライブを選択する

en: Select the TOC file that specifies which tracks should be written to CD. The setting "Copy on the fly" will read the tracks directly from the Read-Device instead from the harddisk.
ja: CDに書込むトラックを指定している TOC(Table-of-Contents：目次)ファイルを選択する。 「直接コピー(オンザフライ)」設定では ハードディスクではなく読取ドライブから直接トラックを読み込む。

en: Select the device you want use for all read-operations on CDs.
ja: CDの読取りに使用する ドライブを選択する

en: Select the speed which should be used for audio-extraction.
ja: 音楽トラックの取込みに使用する 速度を選択する

en: Select which tracks should be verified against the current CD. The TOC file must match the CD, of course.
ja: 現在のCDに対してどのトラックを照合するか選択する。 当然、 TOC(Table of Contents：目次)ファイルは CDと一致していなければならない。

en: Selected:
ja: 選択済:

en: Selects all displayed images on the harddrive for verifying.
ja: 表示されているハードディスク上のすべてのイメージを照合用に選択する。

en: Selects all displayed tracks so that you can add them to the selection you want to write with a single click.
ja: 表示されている全トラックを選択し、 シングルクリックで書込みトラックのリストに 追加できるように準備する

en: Selects all displayed tracks so that you can remove them from the list with a single click.
ja: 表示されている全トラックを選択し、 シングルクリックで全トラックをリストから 削除できるように準備する。

en: Selects all displayed tracks.
ja: 表示されている全トラックを選択する

en: Selects all tracks of the currently inserted CD for reading.
ja: 現在挿入されている CDの全てのトラックを読み込むよう選択する。

en: Sending CDDB-query
ja: 問合せ中...

en: Session information
ja: セッション情報

en: Session view
ja: マスターセッション

en: Set ISO9660 conformance level:
ja: ISO9660適合性レベル設定:

en: Set SCSI IMMED flag
ja: SCSI IMMED フラグセット

en: Set additional write options for advanced users.
ja: 上級ユーザのための追加書込みオプションの設定

en: Set the language: You have to leave setup to activate this setting. Please note that switching directly to languages that require a different font will not work correctly.
ja: 言語設定: この設定を有効にするには、いったん設定から出なければなりません。 異なったフォントを必要とする言語に直接変更すると正常に動きません。

en: Setup
ja: 設定

en: Setup your hardware and system defaults
ja: 接続機器やシステムの初期設定

en: Show details...
ja: 詳細表示

en: Show hidden files (files beginning with a dot) in the fileselector above.
ja: 上記ファイル選択の中の隠しファイル （ファイル名がドットで始まるもの）を表示する

en: Show more ISO9660 options for advanced users.
ja: 上級ユーザのためのISO9660オプションの表示

en: Shows the percentage of the current write/read process in the titlebar. Allows to minimize X-CD-Roast and still see the progress in some window-managers.
ja: タイトルバーに書込み／読込みプロセスの進捗をパーセントで表示する。一部のウィンドーマネージャーでは X-CD-Roastを最小化したときでも 進捗を見ることができる。

en: Simulation write
ja: 書込みテストのみ

en: Size of selected tracks:
ja: 削除トラックの合計サイズ:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Skips verification of audio tracks, because a lot of CD readers are not able to read audio data reliably.
ja: オーディオトラックの照合をしない。 多くのCDリーダがオーディオデータを 確実に読むことができないため。

en: Small
ja: コンパクト

en: Some of the audio files you want to write have been recorded
    with an invalid ISRC or MCN id. X-CD-Roast can clear these
    invalid ids for you and continue or you have to abort now.
ja: 書込もうとしているオーディオファイルのいくつかが無効な
    ISRC または MCN IDで記録されています。 X-CD-Roastはこの無効な
    IDを削除して続けることができます。 続けたくなければ、中断してください。

en: Some of the image files you want to write are missing.
    Please update the image directory.
ja: CDイメージファイルがありません。
    イメージファイルを更新してください。

en: Some tracks belonging to the CD you want to write are missing.
    Perhaps the TOC file is outdated and the tracks
    were already removed from the hard drive.
ja: いくつかのトラックが見つかりません。
    トラックのデーターが作業領域から消去され、目録(TOC)が更新されていないと思われます。

en: Some tracks do have a different file-size as expected.
    Perhaps the tracks are outdated or belong to another CD.
    Do you want to continue anyway or to abort?
ja: いくつかのトラックは予定されたファイルサイズと異なっています。
    データーが更新されているか、CDが入れ替わっていると思われます。
    このまま続けますか? 中断しますか?

en: Something on the SCSI-Bus has changed. Please check
    your writer and reader configuration in Setup.
ja: SCSI-Bus の接続が変更されています。
    書込、読取のドライブ設定をやり直してください。

en: Sparse
ja: 簡略

en: Specifies a comma separated list of boot images that are needed to make a bootable CD for sparc systems.
ja:  Sparcシステム用の起動可能CDに必要な 起動イメージのカンマ区切りリストを指定する。

en: Specifies that a 56-byte table with CD-ROM layout information will be patched into the boot file. Warning - the boot file will be modified! See the mkisofs-manpage for more details (-boot-info-table)
ja: CD-ROMのレイアウト情報を持った 56バイトのテーブルがブートファイルにパッチされる。 警告：ブートファイルが変更される！ 詳細は mkisofs-manpage の -boot-info-table を参照。

en: Specifies that the boot image used to create a bootable CD is a 'no emulation' image. The system will load and execute this image without performing any disk emulation.
ja: 起動イメージは 「非エミュレーション」イメージである。 システムは、ディスクエミュレーションをせずに、このイメージをロードし実行する。

en: Specifies that the created CD should be marked as not bootable. The system will provide an emulated drive for the image, but will boot off a standard boot device.
ja: イメージは起動可能ではない。 システムは、イメージを仮想ドライブとしてエミュレートするが、 標準のブートデバイスを起動する。

en: Specify here the local charset that should be used for translating the local file names into Joliet Unicode directory records when the CD is read on Windows systems.
ja: Windowsシステム上でCDが読まれる場合のために、 各国個有文字のファイル名などを ジョリエットユニコードに変換するために 使用する文字コードセットを指定する。

en: Speed:
ja: 速度:

en: Starting to scan for devices...
ja: デバイスの検出中...

en: Starting to scan for remote devices...
ja: リモートデバイスの検出中...

en: Stop the autodiskmount-daemon
ja: autodiskmount-daemonを止める

en: Stop the autodiskmount-daemon now and continue
ja: autodiskmount-daemonを止めて続けてください

en: Stops playback.
ja: 再生を停止する

en: Successful:
ja: 成功:

en: Support the Microsoft Joliet filesystem to allow long unicode filenames when the CD is read on Windows systems.
ja: CDをWindowsシステムで読み込むときに、 長いユニコードのファイル名を許可するため Microsoft-ジョリエットファイルシステムをサポートする。

en: Swap Audio byte order
ja: オーディオ・バイトの逆転

en: Swaps the byte-order of audio-tracks. This is needed when you end up with an audio-CD which only contains static noise.
ja: オーディオトラックのバイトの並びを入れ替える。 スタティックノイズだけが入っている オーディオCDを終了させる時に必要。

en: System default
ja: システム初期値

en: TAO with zero pregap
ja: プレギャップなしのTAO

en: TOC file does not match the CD in the drive.
    Verifying is therefore impossible.
ja: 目次ファイル(TOC)が
    CDと一致していないので
    照合できません。

en: TOC-File:
ja: TOCファイル:

en: Tape
ja: テープドライブ

en: Temporary Image Storage Directories
ja: CDイメージ格納ディレクトリ

en: Test
ja: テスト

en: Test DSP-Device
ja: 音声出力デバイス(DSP)のテスト

en: That CD contains both audio and data tracks. X-CD-Roast
    will only copy the audio tracks in on-the-fly mode.
ja: このCDにはオーディオとデータトラックの両方があります。 オンザフライモードではX-CD-Roastはオーディオトラックのみを コピーします。

en: The CDDB-Server to connect to in order to download track-titles from the internet.
ja: トラックのタイトル情報をダウンロードするために接続する インターネット上の CDDB サーバ

en: The VariRec option changes the laser power used to write CDs. This can increase compatibility with some playback devices. Values from -2 to 2 are valid and please note that the write speed will drop to 4x.
ja: VariRecオプションは、CD書込みに使用するレーザーのパワーを変更する。 一部のプレイヤーとの適合性を上げることができる。 有効値は-2から2であり、 書込み速度が4xに落ちることに注意。

en: The Writer you want to use to burn any CDs or DVDs.
ja: CD または DVD を焼くのに使用するライター

en: The calculated size of the new session/image. If you choose to write the image to hard drive, this is the free space you need in the image-directories. When burning on-the-fly make sure there is enough space left on the CD-R/RW.
ja: 新しいセッション／イメージの算出サイズ。 ハードディスク上にイメージ作成の場合は 作業領域(イメージ格納ディレクトリ)に空き領域、 オンザフライ方式で焼く場合は CD-R/Rメディア上に 充分な空き領域があるのを確認すること。

en: The capacity of the currently used CD-R/RW.
ja: 現在使用中の CD-R/RWメディアの容量

en: The default speed to be used for writing.
ja: 書込み時の既定速度

en: The device you want to use to read data or audio from CDs.
ja: CDのデータまたはオーディ読取り用として使用したいドライブ

en: The directory on the harddrive you want to store/read tracks from. The setting "Automatic" selects all available directories at once.
ja: トラックを読取り、格納するハードディスクのディレクトリ。「自動選択」にすると 一度で利用可能な全ディレクトリを選択する。

en: The following commands will be executed in order
    to activate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
ja: 一般ユーザモードを有効にするために
    以下のコマンドが実行されます。
    よければOKを押してください。

en: The following commands will be executed in order
    to deactivate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
ja: 一般ユーザモードを無効にするために
    以下のコマンドが実行されます。
    よければOKを押してください。

en: The given boot image is a hard disk image. The hard disk image must begin with a master boot record that contains a single partition.
ja: 起動イメージはハードディスクイメージである。 ハードディスクイメージは、マスターブートレコードで始まらなければならず、 また複数のパーティションに分かれていてはならない。

en: The given boot image is copied from a bootable floppy.
ja: 起動イメージは起動フロッピーからコピーされたものである

en: The image-directories do not match the current system.
    Please check their configuration in Setup.
ja: 設定された作業用ディレクトリがありません。
    作業領域の設定をやり直してください。

en: The name of the file that logs all actions of X-CD-Roast.
ja: X-CD-Roastの 動作を記録するファイル名

en: The root configuration file is not owned by root!
    Aborting...
ja: 設定ファイル /etc/xcdrost.conf がroot以外の所有になっています!
    実行を中止します。

en: The soundcard device. Used to play warning sounds or audio tracks.
ja: 警告音やオーディオトラックの演奏に 使用するサウンドカード

en: The space already used on the CD-R/RW by old sessions and the still available space.
ja: CD-R/RW上のすでに使用されている容量と空き容量

en: The speed X-CD-Roast tries to set on reader when reading audio tracks. This setting will be silently ignored by some devices.
ja: 音楽トラックを読込むときの速度 （機器によっては設定が無視されることもある）

en: The speed you want to burn CDs with. (Depends on your current Writer)
ja: CDに書込むときの速度 (使用するドライブによって異なる)

en: The temporary directory "%s" is not writeable.
    Aborting...
ja: テンポラリディレクトリ"%s"が書き込み可能になっていません。 中断します。

en: The write-mode: Leave that at "autodetect" unless you really know what you are doing.
ja: 書込みモード： よく分からなければ「自動検出」にしておく

en: There is an empty CD-R/RW in the drive.
    Additional sessions cannot be written on
    unwritten media.
ja: ドライブにあるCD-R/RWは空です。 空のメディアには、追加セッションは書込めません。

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    Perhaps you want to write a DVD, but you have not selected
    the correct media size? You can continue at own
    risk, but the resulting CD might not be readable.
ja: CD-Rメディアの容量が足りません。
    DVDを書込もうとしていて、正しいメディア容量を選択していない
    可能性があります。 このまま続けても読めないCDができるかもしれません。

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    You can continue at own risk, but the resulting CD
    might not be readable.
ja: CD-Rメディアの容量が足りません。
    このまま続けても読めないCDができるかもしれません。

en: This CD is closed. No further data can be written onto it.
ja: このCDはクローズされています。 これ以上のデータは書込めません。

en: This CD should be bootable on Sparc systems (usually Sun workstations).
ja: この CDは Sparcシステム(通常 Sunワークステーション)上で 起動可能となる

en: This CD should be bootable on Standard-PCs as defined by the El Torito Standard. You have to supply valid boot image to make this possible.
ja: この CDは El-Torito規格に準拠する標準のPCで起動可能となる。 正しい起動イメージ(Boot image)を 用意しなければばらない

en: This calculates the exact size of your new session/image. Everytime you change the master-options or add/remove paths to master you have to redo this.
ja: 新しいセッション／イメージの正確なサイズを計算する。 マスターセッションを変更したとき、または マスターにパスを追加／削除したときは、 これを再度実施する必要がある。

en: This can be any device string as described in the
    cdrecord documentation:
    
     For example "/dev/hdc" on Linux 2.5.45 or greater, or
     "REMOTE:rscsi@hostname" to scan for network enabled devices.
ja: cdrecordのドキュメントに記載されているデバイス文字列を入力できます。
    
    例えば Linux 2.5.45 以降であれば "/dev/hdc"、
    またはネットワーク上の共有デバイスを検出する
    のであれば "REMOTE:rscsi@hostname" など。

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. If you want to use X-CD-Roast without entering
    the root-password, you have to install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
ja: このX-CD-Roastは一般ユーザサポート無しでコンパイルされています。 もし、rootパスワードを入力しないで使いたければ、 サポート有りのバージョンをインストールする必要があります。
    
    詳しくは http://www.xcdroast.org を参照してください。

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. Therefore you will not be able to use it as
    non-root user unless you have take special precautions. It is
    recommended that you install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
ja: このX-CD-Roastは一般ユーザサポート無しでコンパイルされています。 従って、特別な用心無しで一般ユーザとして使うことができません。 サポート有りのバージョンをインストールすることをお勧めします。
    
    詳しくは http://www.xcdroast.org を参照してください。

en: This is like the other Rock Ridge option, but preserves the original permissions and file owner information. This should be used when you create CDs for backup purposes.
ja: ロックリッジとほとんど同じだが、 権限とファイル所有者情報は元のままである。 バックアップを目的としたCDを作成する場合に使用する。

en: This is the internal memory-buffer cdrecord allocates to prevent buffer-underruns while burning. This should be set higher than the writer-internal hardware buffer for more performance.
ja: 書込み中のバッファアンダーランを避けるために cdrecordが割り当てる 内部メモリバッファ。 性能を上げるには、 書込ドライブの内部ハードウェアバッファよりも 大きいサイズを設定するべきである。

en: This is the name of the disc as displayed on Windows or Mac systems. On Solaris this will be used as the mount point for the volume management system.
ja: WindowsまたはMacシステムで表示されるディスクの名前。 Solaris では、これが volume management system用のマウントポイントとして使われる。

en: This is the number of virtual 512 byte sectors to load in no-emulation mode. See the mkisofs-manpage for more details (-boot-load-size)
ja: 非エミュレーションモードでロードされる 仮想512バイトセクターの数。 詳細は mkisofs-manpage の -boot-load-size を参照。

en: This is the prefix of the filenames of the tracks saved to the harddrive.
ja: ハードディスクに保存する トラックのファイル名の先頭部分

en: This option forces a drive to ignore the medium quality (and a possible automatic write speed reduction) and to use the selected speed. Should only be used with extreme care.
ja: このオプションは、メディアの品質を無視して（起こりうる自動書込み減速も） 選択された速度を使用する。 細心の注意を払って使用すること。

en: This options allows lower case characters to appear in ISO9660 filenames. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on some systems. Use with caution.
ja: このオプションは、ISO9660のファイル名に小文字を使うことを許可する。 これはISO9660の標準に違反しているが、一部のシステムでは働く。 注意して使うこと。

en: This options allows more than one dot to appear in ISO9660 filenames. Leading dots are not affected by this option. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on many systems. Use with caution.
ja: このオプションはISO9660ファイル名に 2個以上のピリオドを使うことを許す。 先頭のピリオドには影響しない。 これはISO9660の標準に違反しているが、一部のシステムでは働く。 注意して使うこと。

en: This prevents the CD-Writer from fixating (closing) the CD after writing. You can use this to create an audio CD in several steps. Just be sure to fixate after the last track. (Or use the "Fixate CD-R/RW only" button.) Note: This does only work in Track-At-Once-Mode.
ja: CDーR/RW書込み後に、 CDを閉じる(クローズ)処理をしないようにする。 一枚のオーディオCDを作成するのに いくつかのステップに分けて、 この機能を使用できる。 ただし、最後のトラックでは閉じる (または最後のトラック書込み後に 「CD-R/RWのクローズ」を使う) よう注意すること。 注：これはTrack-At-Onceモードでのみ 動作する。

en: This should describe the preparer of the CD, usually with a mailing address and phone number.
ja: CDの作成者名。通常はメールアドレスや電話番号も記述する。

en: This should describe the publisher of the CD, usually with a mailing address and phone number.
ja: CDの発行者名。通常はメールアドレスや電話番号も記述する。

en: This specifies the path and filename of the boot catalog. This file is required to make a bootable CD and will be automatically generated by mkisofs. If you are not sure just keep the default setting.
ja: ブートカタログのパスとファイル名を指定する。 このファイルはブータブルCDを作成するために必要であり、 mkisofsによって自動的に作成される。 よく分からないなら、ただ 'boot.catalog' としておく。

en: This specifies the path and filename of the boot image. The boot image must be exactly the size of either a 1.2, 1.44 or 2.88 meg floppy. You can use here any image you copied from a bootable floppy.
ja: 起動イメージのパスとファイル名を指定する。 パスは、作成するCDの仮想ルートに対して相対的でなければならない ('/'から始まる余分なパスは除かなくてはならない)。 起動イメージは、正確に 1.44 または 2.88メガバイトの どちらかのフロッピーのサイズでなければならない。 起動可能なフロッピーからコピーしたイメージを使用できる。

en: This test release does currently not
    support copying of CD-Extra.
ja: このテストリリースではCD-Extraのコピーは実装されていません。

en: Tooltips help
ja: バルーンヘルプ

en: Total Size:
ja: 合計サイズ:

en: Total space available:
ja: 空き領域の合計

en: Total:
ja: 合計:

en: Track "%s" does
    not fit to the currently inserted CD. Therefore verification
    is impossible. Unselecting this track...
ja: トラック "%s" は挿入されたCDと一致しません。
    このトラックをスキップします...

en: Track title
ja: 曲目

en: Track-At-Once (TAO)
ja: トラックアットワンス (TAO)

en: Track:
ja: トラック:

en: Tracks
ja: トラック

en: Tracks successfully read
ja: 全トラックを読取りました

en: Tracks successfully verified
ja: 照合に成功しました

en: Tracks successfully written
ja: 書込み完了

en: Tracks to verify
ja: 照合トラック

en: Tracks to write
ja: 書込みトラック

en: Tracks:
ja: トラック:

en: Turn on the Yahama Audio Master Q. R. feature which usually should result in high quality CDs that have less reading problems in HiFi players. This reduces the capacity of a 74 minute CD to 63 minutes and a 80 minute CD to 68 minutes. (Only works in DAO mode)
ja: ahama Audio Master Q. R.機能をオンにする。 これは通常HiFiプレーヤーでの 読込みエラーを削減する高品質のCDを作ることができる。 ただし、74分CDは63分に、80分CDは68分に容量が減る。 （DAOモードでのみ可能）

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: タイプ:

en: Unknown
ja: 不明

en: Unselect all
ja: 全て非選択

en: Update
ja: チェック

en: Update Session view
ja: 表示を更新

en: Use HTTP
ja: HTTPを使用

en: Use Proxy
ja: プロキシを使う

en: Use for all tracks
ja: 全てのトラックに適用

en: Use paranoia mode for audio
ja: オーディオにparanoiaモードを使用する

en: Use the HTTP protocol rather than the CDDB protocol to access the CDDB-Server.
ja: CDDB サーバにアクセスするのに CDDB プロトコルではなく HTTP プロトコルを使用する。

en: Use the album performer also for all the tracks. This will copy the current album performer over all track performers.
ja: アルバムのアーティストを全てのトラックに適用する。 現在のアルバムのアーティストを全てのトラックのアーティストにコピーする。

en: Used/Available:
ja: 使用済/空き:

en: User "%s" already added
ja: ユーザー "%s" は既に含まれています

en: User "%s" does not exist.
    Add anyway?
ja: ユーザー "%s" は存在しません。
    追加しますか?

en: Users
ja: ユーザー

en: Users are allowed to:
ja: ユーザーに以下の設定変更を許す:

en: Vendor
ja: メーカー

en: Verbose
ja: 詳細

en: Verbose mkisofs execution
ja: mkisofsコメント付き実行

en: Verify CD
ja: CD照合

en: Verify CD/DVD
ja: CD/DVD照合

en: Verify Tracks
ja: 照合

en: Verify aborted...
ja: 照合を中断します...

en: Verify anyway
ja: とにかく照合する

en: Verify options
ja: 照合の詳細指定

en: Verify selected tracks
ja: 選択トラックを照合

en: Verify tracks
ja: 照合

en: Verify-Error:
ja: 照合失敗！:

en: Verifying %d/%d:
ja: トラック %d/%d を照合中

en: Verifying audio track %d/%d [%s]
ja: オーディオトラック %d/%d [%s]を照合中

en: Verifying audio track %d/%d failed
ja: オーディオトラック %d/%d 照合に失敗

en: Verifying data track %d/%d [%s]
ja: データートラック %d/%d [%s]を照合中

en: Verifying data track %d/%d failed
ja: データートラック %d/%d 照合に失敗

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: View:
ja: 表示:

en: Volume Id:
ja: ボリュームID:

en: Warn before overwriting images
ja: 作業用CDイメージの上書き時に尋ねる

en: Warning:
ja: 警告:

en: Warning: CDDB-logout failed
ja: 注意！ CDDBサーバーからの切断に失敗しました

en: Warning: Its not recommended to try to create multi session
    with DVD-Media. Its very possible that this will fail.
ja: 警告: DVDメディアにマルチセッションを作ることは、お勧めできません。 失敗する確立が非常に高いです。

en: Warning: No "groupadd" command found on your system.
     - Edit "/etc/group" and add a group "%s" manually.
        Please try again then.
ja: 警告: "groupadd"コマンドが見つかりません。 - "/etc/group"を編集して"%s"グループを手で追加してから 再度試してください。

en: Warning: No DSP-device configured.
ja: 音声出力ディバイスが指定されていません

en: Warning: The cdrtools binaries you have installed are
    not compatible with your system. You will NOT be
    able to read or write CDs. Please read the FAQ
    on www.xcdroast.org for more information.
ja: 警告: インストールされているcdrtoolsバイナリはこのシステムに 適合していません。 CDの読込み、書込みができません。 詳しくはhttp://www.xcdroast.org のFAQを参照してください。

en: Warning: You have not entered a cdrecord-ProDVD key in setup.
    Please see the FAQ on how to obtain your free key.
    You also have to renew the key every few months because it got an
    expire date. You will not be able to properly write DVDs without it.
ja: 警告:cdrecord-ProDVDキーが設定されていません。
    無料キーの入手法は、FAQを参照してください。
    また、キーは有効期限があるため数ヶ月ごとに更新する必要があります。
    キーが無いとDVDをうまく書込むことができません。

en: Warning: Your system is not able to create files larger
    than 2 GB. Writing DVDs will therefore not possible.
ja: 警告:このシステムでは2GB以上のファイルを作ることが
    できないためDVDを書込むことはできません。

en: Welcome to X-CD-Roast!
    
    You have now the opportunity to configure X-CD-Roast
    so, that not only the root user can start it, but any user
    you choose. Using the Non-Root-Mode is recommended
    and secure. You can change the mode anytime in the
    Users-Pane of the Setup-Menu.
ja: X-CD-Roastを root だけでなく、選択された
    一般ユーザが使用できるようにすることができます。
    一般ユーザモードの使用は、安全でお勧めできます。
    設定のユーザ画面で、いつでも変更が可能です。

en: When available it does enable protection from Buffer Underrun errors. Supported are Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link and similar.
ja: 可能であるならば、 バッファーアンダーランエラー防止を有効にする。可能なドライブは Sanyo BURN-Proof、 Ricoh Just-Link の類似品である。

en: When copy on the fly it is not advised to use a
    higher speed to write then to read.
ja: オンザフライでコピーをするときは、読込みドライブより 早いスピードの書込みドライブを使うのはよくありません。

en: When enabled, then multiple selections in lists are handled like the lists in Windows (hold CTRL-Key to select more than one entry and use SHIFT to select a whole range of entries).
ja: 有効にすると、リストの複数選択を Windowsのリストのように操作できる。 つまり1つ以上のエントリを選択するときは CTRLキーを押しながら、 エントリ全体を選択をする場合は SHIFTキーを使用する。

en: When reading or creating new tracks do warn before overwriting existing tracks on the hard drive.
ja: 読込みまたは新しいトラックを作成するときに、 ハードドライブ上の既存の トラックを上書きする前に警告をする。

en: When you are satisfied with the tracks and the order you set for writing (use drag'n'drop to reorder them), click here to transfer the selection to the write menu.
ja: 書込み用に設定したトラックと その順序が正しければ ここをクリックして選択項目を 書込みメニューに転送する。 (入れ替えるにはドラッグ＆ドロップを使用する)

en: When you save your configuration also save the last used window position and size.
ja: 設定を保存したときは、ウィンドウの位置とサイズも保存されます。

en: Will prefix all the selected files and directories with a new path on the destination CD. (e.g. the directories /home/user1 and /opt/backup can be prefixed with /old to become /old/home/user1 and /old/opt/backup on the CD.)
ja: 選択されたファイルまたはディレクトリのパス名の先頭に追加される。(例 /home/user1、/opt/backup ディレクトリは /old が先頭に付きCD上では/old/home/user1、/old/opt/backup となる。)

en: Will put all selected files or directories in the same path on the destination CD, as they are on the hard drive now. (e.g. the directories /home/user1 and /home/user2 will also become /home/user1 and /home/user2 on the CD.)
ja: 選択されたファイルまたはディレクトリをハードディスク上と同じパス名で置く。 (例 /home/user1 と /home/user2 はCD上でも /home/user1、/home/user2 となる。)

en: Will put this file or directory content in the root directory of the destination CD. (Strips off its current path completely.)
ja: このファイルまたはディレクトリを 書込み先のCDのルートディレクトリに置く。 (頭のパスは取り除かれる)

en: Will put this file or directory in the same path on the destination CD, as it is on the hard drive now. (e.g. a directory /home/user will also become /home/user on the CD.)
ja: このファイルまたはディレクトリの内容を、 それが今ハードディスク上にあるように書込み先のCDの同じパス内に置く。  (例えば /home/user ディレクトリは、CD上の /home/userになる)

en: Will put this file or directory on the destination CD while keeping its last part of the directory intact. (e.g. a directory /home/user will become /user on the CD.)
ja: このファイルまたはディレクトリを 最終パスを残して書込み先のCDに置く。 (例 /home/user ディレクトリは /user になる)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories and insert a new path instead on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and replaced by /bak1 - they show up as /bak1/user1 and /bak1/user2/src on the CD.)
ja: 選択されたファイルまたはディレクトリのパス名から表示された部分を取り除きその代わりに新しいパスを挿入する。 (例 /export/home/user1、/export/home/user2/src ディレクトリは共通部分の /export/home が /bak1 に 置換されCD上では /bak1/user1、/bak1/user2/src となる。)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export stripped and become /home/user1 and /home/user2/src on the CD.)
ja: 選択されたファイルまたはディレクトリのパス名から表示された部分を取り除く。  (例 /export/home/user1、/export/home/user2/src ディレクトリは共通部分の /export が取り除かれCD上では /home/user1、/home/user2/src となる。)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and become /user1 and /user2/src on the CD.)
ja: 選択されたファイルまたはディレクトリのパス名から表示された部分を取り除いて 置く。 (例 /export/home/user1、/export/home/user2/src ディレクトリは共通部分の /export/home が取り除かれCD上では /user1、/user2/src となる。)

en: Windows style list selections
ja: リストの選択方法をWindows風に

en: With your version of the cdrtools only pure data CDs
    are supported for on-the-fly copy. A newer version might
    support audio on-the-fly copy.
ja: このバージョンのcdrtoolsでは、データCDのみがオンザフライ でコピーできます。 新しいバージョンでは、オーディオも オンザフライでコピーできるかもしれません。

en: Write CD
ja: CD書込み

en: Write CD in Disk-At-Once mode. This will create an exact copy without any pauses between tracks. Currently doesn't work with all supported writers.
ja: ディスクアットワンス・モードでCDに書込む。 このモードではトラック間に休止期間(隙間)を入れずに 正確なコピーを作成する。 サポートしている書込ドライブ すべてで機能するとは限らない。

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 16 bytes of P-Q subchannel data resulting in a sector size of 2368 bytes. If a recorder does not support raw96r, this is the preferred raw writing mode. It does not allow to write CD-Text but it is the only raw writing mode in cheap CD writers. As these cheap writers in most cases do not support DAO mode. (For expert usage only!)
ja: CDをRAW書込みモードで書込む。 2352バイトセクターに16バイトの P-Qサブチャンネルデータを加えて 2368バイトのセクターとして書込む。 ドライブがraw96rをサポートしていない場合は 推奨されるRAW 書込みモードである。 CD-Textを書込むことができないが、 安価なドライブで使用できる唯一の RAW 書込みモードである。 多くの場合このような安価なドライブは DAOモードをサポートしていない。 （エキスパート向け！）

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of packed P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the less preferred raw writing mode as only a few recordes support it. (For expert usage only!)
ja: CDをRAW書込みモードで書込む。 2352バイトセクターに96バイトの P-Wサブチャンネルデータを加えて 2448バイトのセクターとして書込む。 限られたドライブでのみ可能なので、 あまり推奨されないRAW書込みモード である。（エキスパート向け！）

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of raw P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the preferred raw writing mode as it gives best control over the CD writing process. (For expert usage only!)
ja: CDをRAW書込みモードで書込む。 2352バイトセクターに96バイトのraw P-Wサブチャンネルデータを加えて 2448バイトのセクターとして書込む。 CD書込みプロセスの最良コントロールを 提供する推奨されるRAW 書込みモード である。（エキスパート向け！）

en: Write CD in Track-At-Once mode, but eliminates the 2 second pause. So this looks very much like a DAO-CD, but only works for some TEAC/Traxdata-writers.
ja: トラックアットワンス・モードでCDに書込む。 ただし2秒間の休止期間(隙間)は入れないため DAO-CDに非常によく似ているが、 TEAC/Traxdataの一部のドライブでのみ機能する。

en: Write CD in Track-At-Once mode. Generates a 2 second pause between each track, but is supported on all writers.
ja: トラックアットワンス・モードでCDに書込む。 各トラック間に2秒間の休止期間(隙間)を入れる。 すべての書込ドライブで機能する。

en: Write CD-Text
ja: CD-Text 書込み

en: Write CD/DVD
ja: CD/DVD書込み

en: Write Device:
ja: 書込ドライブ:

en: Write Mode:
ja: 書込みモード:

en: Write Tracks
ja: 書込み

en: Write all selected track to a CD-R/RW.
ja: 選択されている全トラックを CD-R/RWに書込む

en: Write as multi session
ja: マルチセッションとして書込む

en: Write parameters
ja: 書込み設定

en: Write session on-the-fly
ja: セッションをCD-R/RWに直接(オンザフライ)書込み

en: Write the CD in such a way, that it is possible to append further data (in a new session) at a later time. Please note that for the first session you need 22 MB extra space on the CD-R/RW and all additional sessions take 13 MB extra each.
ja: 別のデータをあとで(新しいセッションに) 追加書込みができるような方式で書込む。 注意：最初のセッションには CD-R/RW上に 22MBの空き領域が必要であり、 他の全ての追加セッションには 13MBの空き領域を必要とする。

en: Write tracks
ja: トラック書込み

en: Write-Error:
ja: 書込み失敗！

en: Writeable
ja: 書込み可能

en: Writer-Buffer:
ja: 書込みバッファサイズ

en: Writes CD-Text information to the CD-R/RW when your CD Writer is supporting it. This usually works only when writing in DAO or raw96r mode.
ja: CD書込みドライブがCD-Textを サポートしているならCD-R/RWに CD-Text情報を書込む。 DAO または raw96r モードのときのみ可能。

en: Writes all tracks specified by the TOC file to a CD.
ja: TOC(Table-of-Contents：目次)ファイルで指定されている 全てのトラックを CDに書込む

en: Writes any tracks from your harddrive in an arbitrary order to a CD-R/RW.
ja: ハードディスクから 任意の順序でトラックを CD-R/RWメディアに書込む。

en: Writes tracks to a CD-R/RW. Will read the tracks from the harddrive or copies them on-the-fly from a CD in a CD-Reader.
ja: CD-R/RWにトラックを書込む。 トラックはハードディスクから読取り、 あるいは読取ドライブ内の CDから直接読取る(オンザフライ方式でコピー)。

en: Writing %d/%d:
ja: %d/%dを書込み中:

en: Writing aborted...
ja: 書込み中断...

en: Writing audio track %d/%d [%s]
ja: オーディオトラック %d/%d [%s]を書込み中

en: Writing data track %d/%d [%s]
ja: データートラック %d/%d [%s]を書込み中

en: X-CD-Roast may be started on all hosts.
ja: すべてのホストから X-CD-Roastを使用できる

en: X-CD-Roast won't start on any host (except when run by root).
ja: どのホストからも X-CD-Roastを使用できない (rootユーザーは使用できる)

en: Yes
ja: はい

en: You are going to overwrite old track images on your
    harddrive. Cancel now, if you don't want to do that
    and choose another "File prefix".
ja: 作業領域の古いイメージを上書きしようとしています。
    上書きしたくなければ、キャンセルして他の"ファイル名"を
    選択してください。

en: You are going to try to add data to a multi session-CD
    without having multi session writing enabled.
    This can result in an unreadable CD.
ja: マルチセッションを有効にしないでマルチセッションCDに データを追加しようとしています。 読めないCDになってしまいます。

en: You are trying to write a multi session image
    without having multi session enabled.
    This can result in an unreadable CD.
ja: マルチセッションを有効にしないでマルチセッションイメージを
    書込もうとしています。
    読めないCDになってしまいます。

en: You are trying to write a session to a multi session CD,
    where the current sessions do not match.
    This can result in an unreadable CD.
ja: 現在のセッションにマッチしていないマルチセッションCDに
    セッションを書込もうとしています。読めないCDになってしまいます。

en: You don't have permission to read all the track-files or
    the tracks are not regular files on the hard drive.
ja: 作業領域のファイルの 読取り許可が与えられていないか、 ファイルが壊れています。

en: You have decided to create a multi session CD.
    Should X-CD-Roast create an image for a first
    session, or an image for an additional session?
    
    If you want to create an additional session, load
    now the CD-R/RW to append to in your CD-Writer
    before continuing.
ja: マルチセッションCDを作ろうとしています。 先頭セッションのイメージ、追加セッションのイメージの どちらを作ればいいでしょうか？
    もし、追加セッションとして作りたければ、続ける前に 追加したいCD-R/RWを書込みドライブにセットしてください。

en: You have selected an ATAPI device as your CD-Writer.
    This is not a recommended setup - you will experience
    long delays within X-CD-Roast and bad writing performance.
    See the FAQ how to properly install scsi-emulation for best results.
ja: このCD-ライターはATAPIデバイスとして選択されています。
    推奨される設定ではありません - X-CD-Roastでの長時間の遅延や
    書込みのパフォーマンスが落ちます。
    FAQを参照してSCSIエミュレーションを採用してください。

en: You have to enable Rock Ridge in the ISO9660-Options
    in order to write a multi session CD.
ja: マルチセッションCDを作るには、ISO9660オプションの ロックリッジを選択しなければなりません。

en: You need at least a screen resolution of
    %dx%d to run X-CD-Roast.
    
    See the man-page on how to override that requirement.
    
    Exiting now...
ja: X-CD-Roastを実行するには最低%dx%dの画面解像度が必要です。
    
    この要求値を無効にするには、マニュアルを参照してください。
    
    プログラムを中断します...

en: You really want to create a Data CD with one big ISO file on it?
    To burn an ISO file as CD-image use the "Write Tracks" menu
    instead.
ja: 本当に一個のISOファイルのデータCDを作るのですか？ISOファイルをCDイメージとして焼くのであれば"書込み"メニューを使ってください。

en: You really want to create a Data CD with only .wav files on it?
    To create an Audio CD you use the "Write Tracks" menu
    instead of mastering a CD here.
ja: 本当に.wavファイルのみでデータCDを作るのですか？ オーディをCDを作るのであれば"書込み"メニューを使ってください。

en: Your CD-Writer did not accept the CUE sheet needed for
    DAO writing. This could mean that cdrecord does not support DAO
    with your writer. Select TAO mode and try again.
ja: CD-R/RWドライブはDAOに必要なCUE sheetを受け付けませんでした。
    このドライブでDAOでの書込みはできません。
    TAOを試してください。

en: Your boot image file is not valid. It must
    have a size of either 1200, 1440 or 2880 kB.
ja: ブートイメージファイルのサイズが間違っています。 1200、1440、2880 KB のいずれかである必要があります。

en: Your boot image file seems not to be included
    on the CD you are going to master. Make sure to
    add its path to the master directories.
ja: ブートイメージファイルがマスターセッションに含まれていないようです。 パスをマスターディレクトリに追加してください。

en: Your drive seems to have a faulty firmware which will not allow to read
    data tracks reliably. Try to look for a firmwire upgrade or read your
    data CDs with another drive. To continue is not recommended.
ja: ドライブのファームウェアにデータトラックを正確に読むことができない
    欠陥があるようです。 更新されたファームウェアを探すか、他のドライブでCDを
    読み込んでください。 このまま続けることは推奨できません。

en: Your login password:
ja: ログインパスワード

en: always
ja: すべての場面で鳴らす

en: at events:
ja: 音を鳴らす場合:

en: audio track
ja: オーディオトラック

en: biggest available block of that:
ja: この作業域ディレクトリの空き領域サイズ:

en: blank a track
ja: トラックの消去

en: blank a track tail
ja: トラックテールの消去

en: blank last session
ja: 最終セッションを消去する

en: blank the entire disk
ja: ディスク全体の消去

en: cdrecord-ProDVD key
ja: cdrecord-ProDVDキー

en: cdrecord-ProDVD terminated.
    
    Most likely because you have entered
    an invalid key. Please check if it is correct.
ja: cdrecord-ProDVDが終了させられました。
    
    たぶん、不正なキーが入力されたものと思われます。 正しいキーが入っているかチェックしてください。

en: change CD Reader Device
ja: 読取ドライブの変更

en: change CD Writer Device
ja: 書込ドライブの変更

en: change CD/DVD Reader Device
ja: CD/DVD読取ドライブの変更

en: change CD/DVD Writer Device
ja: CD/DVD書込ドライブの変更

en: change Image Storage Directories
ja: 作業用ディレクトリの変更

en: change Logging-Options
ja: ログ記録レベルの変更

en: change read parameters
ja: 読取り設定の変更

en: change write parameters
ja: 書込み設定の変更

en: check the sessions of the media.
ja: メディア上のセッションをチェックする

en: data track
ja: データトラック

en: internal speaker
ja: ボード内蔵スピーカー

en: minimally blank the entire disk (PMA, TOC, pregap)
ja: ディスク全体の最小消去 (PMA, TOC, pregap)

en: never
ja: 常に無音

en: on completion
ja: 成功時も鳴らす

en: on warnings
ja: 警告時のみ

en: unclose last session
ja: 最終セッションをクローズしない

en: unreserve a track
ja: トラックの選択をすべて解除する

en: via HTTP-Proxy:
ja: HTTP プロキシ経由:
