Gnome-mime-data - en to li translation catalogue (292 entries)

en: 3D Studio image
li: 3D Studio aafbiljing

en: ANIM animation
li: ANIM animasie

en: ARJ archive
li: RAR arsjief

en: AbiWord document
li: AbiWord dokkemènt

en: Active Server page
li: Aktieve ServerPagina

en: Address card
li: Adreskaart

en: Adobe FrameMaker font
li: Adobe FrameMaker bookstjaaftiep

en: Adobe font metrics
li: Adobe booksjtaaftiep infermasie

en: Application launcher
li: Toepassing sjtarter

en: ApplixWare Graphics image
li: ApplixWare Graphucs aafbiljing

en: Applixware Words document
li: Applixware Words dokkemènt

en: Applixware presentation
li: Applixware presentasie

en: Ar archive
li: Ar arsjief

en: Assembly source code
li: Sameveuging bronkood

en: Authors list
li: Outäörslies

en: AutoCAD image
li: AutoCAD aafbiljing

en: BCPIO document
li: BCPIO dokkemènt

en: BDF font
li: BDF booksjtaaftiep

en: Backup file
li: Reserfbesjtandj (backup)

en: Basic audio
li: Basis audio

en: Bibliography record
li: Bibliografie kaart

en: Binary program
li: Binaer program

en: Block device
li: Blok-apperaat

en: Bzip2 compressed file
li: bzip-gekómprimeerd besjtandj

en: C shell script
li: C shell skript

en: C source code
li: C bronkood

en: C source code header
li: C bronkood headerbesjtandj

en: C++ source code
li: C++ bronkood

en: CGM image
li: CGM aafbiljing

en: CMU raster image
li: CMU rasteraafbiljing

en: CPIO archive
li: CPIO arsjief

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
li: CPIO arsjief (ingepak mit gzip)

en: Calendar file
li: kelenderbesjtandj

en: Calendar or event document
li: Kelender of gebäörtenisbesjtandj

en: Character device
li: Karakter-apperaat

en: Comma-separated text document
li: Teksdokkemènt door komma's gesjeije

en: Commodore 64 audio
li: Commodore 64 Audio

en: Compound document
li: gekombineerd dokkemènt

en: Compress-compressed file
li: Compress-gekomprimeerd besjtandj

en: Compressed GIMP document
li: Gekomprimeerd GIMP dokkemènt

en: Corel Draw drawing
li: CorelDraw teikene

en: DCL script
li: DCL skrip

en: DOS font
li: DOS booksjtaaftiep

en: DSSSL document
li: DSSSL dokkemènt

en: DXF vector graphic
li: DXF vektoraafbiljing

en: Debian package
li: Debian pakket

en: Device Independant Bitmap
li: Apperaatónaafhenkelike bitmap

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
li: Digital Imaging and Communications in Medicine aafbiljing

en: Digital Moving Picture Exchange image
li: Digital Moving Picture Exchange aafbiljing

en: Directory information file
li: Map infermasiebesjtandj

en: Document type definition
li: Definisie van dokkemènttiep

en: Documents
li: Dokkemènter

en: Documents/Diagram
li: Dokkemènter/Diagram

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
li: Dokkemènter/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
li: Dokkemènter/Numeriek

en: Documents/Plain Text
li: Dokkemènter/Platte teks

en: Documents/Presentation
li: Dokkemènter/Presentasie

en: Documents/Project Management
li: Dokkemènter/Projekmanagement

en: Documents/Published Materials
li: Dokkemènter/Oetgebrach matterjaal

en: Documents/Spreadsheet
li: Dokkemènter/Spreadsheet

en: Documents/TeX
li: Dokkemènter/TeX

en: Documents/Text Markup
li: Dokkemènter/Opgemaakde teks

en: Documents/Vector Graphics
li: Dokkemènter/Vectoraafbiljing

en: Documents/Word Processor
li: Dokkemènter/Teksverwirker

en: Documents/World Wide Web
li: Dokkemènter/Weltwied Web

en: Emacs Lisp source code
li: Emacs Lisp broncode

en: Email headers
li: Berich kopteks

en: Email message/mailbox
li: E-mail berich/posbös

en: Encrypted message
li: gekodeerd berich

en: Enlightenment theme
li: Enlightenment tema

en: Enriched text document
li: Verriek teksdokkemènt

en: Epiphany bookmarks file
li: Epiphany bokelègker besjtandj

en: FLC animation
li: FLC animasie

en: FLI animation
li: FLI animasie

en: FlashPix Image
li: FlashPix aafbiljing

en: Flexible Image Transport System
li: Flexible Image Transport Systeem

en: Folder
li: Map

en: Fortran source code
li: Fortran bronkood

en: FrameMaker interchange document
li: FrameMaker interchange dokkemènt

en: G3 fax image
li: G3 fax-aafbiljing

en: GIF image
li: GIF bildje

en: GIMP document
li: GIMP dokkemènt

en: GNOME desktop theme
li: GNOME beroblaad tema

en: GNU mail message
li: GNU e-mail berich

en: GTK configuration
li: GTK kóngfiggerasie

en: Glade project
li: Glade projek

en: GnuCash workbook
li: GnuCash Wirkbook

en: Gtar archive
li: Gtar arsjief

en: Gtktalog Catalogue
li: Gtktalog Katteloog

en: Gzip-compressed file
li: Gzip-gekomprimeerd besjtandj

en: HDF document
li: HDF dokkemènt

en: HTML page
li: HTML pagina

en: Haskell source code
li: Haskell bronkood

en: Help page
li: hulppagina

en: IDL document
li: IDL dokkemènt

en: IEF image
li: IEF aafbiljing

en: IFF image
li: IFF aafbiljing

en: ILBM image
li: ILBM aafbiljing

en: ISO image
li: ISO

en: Images
li: Aafbiljinge

en: Information
li: Infermasie

en: Information/Calendar
li: Infermasie/Kelender

en: Information/Financial
li: Infermasie/Finensjeel

en: Installed GNOME desktop theme
li: Geïnstalleerd GNOME beroblaad tema

en: JBuilder Project
li: JBuilder Projek

en: JPEG image
li: JPEG aafbiljing

en: Java byte code
li: Java byte-kood

en: Java code archive
li: Javakood arsjief

en: Java source code
li: Java bronkood

en: KDE application details
li: KDE programdetajs

en: KIllustrator document
li: KIllustrator dokkemènt

en: KPresenter presentation
li: KPresenter presentasie

en: KWord document
li: KWord dokkemènt

en: Korn shell script
li: Korn shell skrip

en: LHA archive
li: LHA arsjief

en: LHARC archive
li: LHARC arsjief

en: LIBGRX font
li: LIBGRX booksjtaaftiep

en: LightWave object
li: LightWave objek

en: LightWave scene
li: LightWave saen

en: Linux PSF console font
li: Linux PSF console booksjtaaftiep

en: Literate haskell source code
li: Geletterde haskell bronkood

en: LyX document
li: LyX Dokkemènt

en: MP3 audio playlist
li: MP3 audio aafsjpeellies

en: MacBinary file
li: MacBinary besjtandj

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
li: Macintosh AppleDouble-gekodeerd besjtandj

en: Macintosh BinHex-encoded file
li: Macintosh BinHex-gekodeerd besjtandj

en: Macintosh StuffIt archive
li: Macintosh StuffIt arsjief

en: Macromedia Flash file
li: Macromedia Flash besjtandj

en: Magick image format
li: Magick aafbiljing

en: Mail delivery report
li: E-mail lieveringsreport

en: Mail disposition report
li: E-mail besjikbaarheidsreport

en: Mail system report
li: E-mail systeemreport

en: Makefile
li: Maakbesjtandj

en: Manual page
li: Handjleijing

en: Manual page (compressed)
li: Handjleijing (gekomprimeerd)

en: Master System or Game Gear ROM
li: SMS of GameGear ROM

en: MathML document
li: MathML dokkemènt

en: Memory dump
li: Ónthauddump

en: Message
li: Berich

en: Message digest
li: Berichtezameling

en: Message in several formats
li: Berich in mierdere formate

en: Microsoft PowerPoint document
li: Microsoft PowerPoint dokkemènt

en: Microsoft WMV playlist
li: Microsoft WMV aafsjpeellies

en: Microsoft Word document
li: Microsoft Word dokkemènt

en: Mozilla bookmarks file
li: Mozilla bokelègker besjtandj

en: Multi-part message
li: Mierdeilig berich

en: Named pipe
li: Geneumde piep

en: Netscape bookmarks file
li: Netscape bokelègker besjtandj

en: ODA document
li: ODA dokkemènt

en: Object code
li: Objek kood

en: OpenOffice.org Impress presentation
li: OpenOffice.org Impress presentasie

en: OpenOffice.org Impress presentation template
li: OpenOffice.org Impress presentasie sjabloon

en: OpenOffice.org Math document
li: OpenOffice.org Math dokkemènt

en: OpenOffice.org Writer document
li: OpenOffice.org Writer dokkemÃšnt

en: OpenOffice.org Writer global document
li: OpenOffice.org Writer globaal dokkemènt

en: OpenOffice.org Writer template
li: OpenOffice.org Writer sjabloon

en: OpenOffice.org drawing
li: OpenOffice.org teikening

en: OpenOffice.org drawing template
li: OpenOffice.org teikening sjabloon

en: OpenOffice.org spreadsheet template
li: OpenOffice.org spreadsheet sjabloon

en: OpenType font
li: OpenTiep booksjtaaftiep

en: PBM image
li: PBM aafbiljing

en: PC Paintbrush image
li: PC Paintbrush aafbiljing

en: PCF font
li: PCF booksjtaaftiep

en: PDF document
li: PDF dokkemènt

en: PGM image
li: PGM aafbiljing

en: PGN chess game
li: PGN sjaaksjpel

en: PGP keys
li: PGP sjleutels

en: PGP message
li: PGP berich

en: PGP signature
li: PGP handjteikening

en: PGP-encrypted file
li: PGP-gekodeerd besjtandj

en: PHP script
li: PHP skrip

en: PICT image
li: PICT aafbiljing

en: PNG image
li: PNG aafbiljing

en: PNM image
li: PNM aafbiljing

en: PPM image
li: PPM aafbiljing

en: Packages
li: Pakkette

en: Palm Pixmap image
li: Palm pixmap aafbiljing

en: Partial email message
li: gedeiltelijk e-mail berich

en: Pascal source code
li: Pascal bronkood

en: Perl script
li: Perl skrip

en: Photo CD image
li: Photo-CD aafbiljing

en: Photoshop document
li: Photoshop dokkemènt

en: Plain text document
li: Sumpel teksbesjtandj

en: Playlist
li: Aafsjpeellies

en: PostScript Type 1 font
li: PostScript Tiep 1 booksjtaaftiep

en: PostScript document
li: PostScript dokkemènt

en: Profiler results
li: Profiler rizzeltate

en: Project Plan
li: Projek Plan

en: Python byte code
li: Python byte kood

en: Python source code
li: Python bronkood

en: QuickTime movie
li: QuickTime video

en: Quicken document
li: Quicken dokkemènt

en: Quicken for Windows document
li: Quicken veur Windows dokkemènt

en: RAR archive
li: RAR arsjief

en: README document
li: LEESMIJ dokkemènt

en: RGB image
li: RGB aafbiljing

en: RPM package
li: RPM pakket

en: Raw Gray Sample
li: Óngestruktureerd grieze sjtaal

en: RealAudio document
li: RealAudio dokkemènt

en: RealAudio/Video document
li: RealAudio/Video dokkemènt

en: Reference to remote file
li: Verwiezing nao neet-lokaal besjtandj

en: Rejected patch file
li: Neet-geaksepteerd patchbesjtandj

en: Rich text document
li: Verriek teksdokkemènt

en: S/MIME file
li: S/MIME besjtandj

en: S/MIME signature
li: S/MIME handjteikening

en: SGML document
li: SGML dokkemènt

en: SHOUTcast playlist
li: SHOUTcast Aafsjpeellies

en: SMIL script
li: SMIL skrip

en: SQL code
li: SQL kood

en: SUN Rasterfile
li: SUN rasteraafbiljing

en: SV4 CPIO archive
li: SV4 CPIO arsjief

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
li: SV4 CPIP arsjief (mit CRC)

en: SVG art
li: SVG kuns

en: Samba share
li: Samba deil

en: Scheme source code
li: Scheme bronkood

en: Scream Tracker instrument
li: Scream Tracker instermènt

en: Search results
li: Zeukrizzeltate

en: Security
li: Beveiliging

en: Setext document
li: Setext dokkemènt

en: Shared Printer
li: Gedeilde printer

en: Shared library
li: Gedeilde bibeleteek

en: Shell archive
li: Shell arsjief

en: Shell script
li: Shell skrip

en: Signed message
li: Óngerteikend berich

en: Silicon Graphics image
li: Silicon Graphics aafbiljing

en: Socket
li: socket

en: Software Development
li: Software-ontwikkeling

en: Software Development/ROM Images
li: Software-ontwikkeling/ROM dump

en: Software Development/Source Code
li: Software-ontwikkeling/Bronkood

en: Software author credits
li: software outäörs

en: Software installation instructions
li: Software installasie instruksies

en: Software license terms
li: Software lisensie regele

en: Source code patch
li: Bronkood patch

en: Speech document
li: Sjpraok dokkemènt

en: Speedo font
li: Speedo booksjtaaftiep

en: Spreadsheet Interchange document
li: Spreadsheet Interchange dokkemènt

en: Stampede package
li: Stampede pakket

en: StarChart chart
li: StarChart grafik

en: StarDraw drawing
li: StarDraw teikening

en: StarImpress presentation
li: StarImpress presentasie

en: StarMail file
li: StarMail besjtandj

en: StarMath document
li: StarMath dokkemènt

en: StarOffice extended metafile image
li: StarOffice oetgebreije metabesjtandj aafbiljing

en: StarWriter document
li: StarWriter dokkemènt

en: SunOS News font
li: SunOS Nuuts booksjtaaftiep

en: Symbolic link
li: Symbolisse link

en: System
li: Systeem

en: TIFF image
li: TIFF aafbiljing

en: Tab-separated text document
li: Tab-gesjeije teksdokkemènt

en: Tar archive
li: Tar arsjief

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
li: Tar arsjief (bzip2-gekomprimeerd)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
li: Tar arsjief (gzip-gekomprimeerd)

en: TarGA image
li: TarGA aafbiljing

en: Tcl script
li: Tcl skrip

en: TeX document
li: TeX dokkemènt

en: TeX dvi document
li: TeX dvi dokkemènt

en: TeX font
li: TeX booksjtaaftiep

en: TeX font metrics
li: TeX booksjtaaftiep infermasie

en: TeXInfo document
li: TeXInfo dokkemènt

en: Theme
li: Tema

en: ToutDoux document
li: ToutDoux dokkemènt

en: Troff document
li: Troff dokkemènt

en: Troff me input document
li: Troff me inveurdokkemènt

en: Troff mm input document
li: Troff mm inveurdokkemènt

en: Troff ms input document
li: Troff ms inveurdokkemènt

en: TrueType font
li: TrueType booksjtaaftiep

en: Truevision Targa image
li: Truevision Targa aafbiljing

en: USENET news message
li: USENET nuutsberich

en: Unidata netCDF document
li: Unidata netCDF dokkemènt

en: Unknown type
li: Ónbekènd tiep

en: User Interface
li: Gebroekersinterface

en: User Interface/Fonts
li: Gebroekersinterface/Booksjtaaftiepes

en: Ustar archive
li: Ustar arsjief

en: V font
li: V booksjtaaftiep

en: VRML document
li: VRML dokkemènt

en: WAIS source code
li: WAIS bronkood

en: Web folder
li: Webmap

en: Windows bitmap image
li: Windows bitmap aafbiljing

en: Windows icon image
li: Windows piktogram

en: Windows metafile graphics
li: Windows metafile aafbiljing

en: WordPerfect document
li: WordPerfect dokkemènt

en: X bitmap image
li: X bitmap aafbiljing

en: X window image
li: X window aafbiljing

en: XBEL bookmarks file
li: XBEL bokelègker besjtandj

en: XML document
li: XML dokkemènt

en: XPM image
li: XPM aafbiljing

en: Yacc grammar source code
li: Java bronkood

en: Z shell script
li: Z shell skrip

en: Zip archive
li: Zip arsjief

en: Zoo archive
li: Zoo arsjief

en: gettext translation
li: gettext euverzètting

en: xfig vector graphic
li: xfig vektoraafbiljing
