gdm2.HEAD.mk - en to mk translation catalogue (351 entries)

en: 
    Cannot set your user group, you will not be able to log in, please contact your system administrator.
mk: 
    Не можам да ја наместам вашата корисничка група, нема да може да се логирате, Ве молам контактирајте го систем администраторот.

en: 
    The change of the authentication token failed. Please try again later or contact the system administrator.
mk: 
    Промената на автентификацискиот земен не успеа. Ве молам обидете се подоцна или контактирајте го системскиот администратор.

en: 
    The system administrator has disabled access to the system temporarily.
mk: 
    Системскиот администратор времено го исклучил пристапот до системот.

en: 
    The system administrator has disabled your access to the system temporary.
mk: 
    Системскиот администратор времено го исклучил пристапот до системот.

en: 
    The system administrator has disabled your account.
mk: 
    Системскиот администратор го исклучил твојот пристап.

en: 
    The system administrator is not allowed to login from this screen
mk: 
    Не му е дозволено на системскиот администратор да се логира од овој екран

en:   (You can change consoles by pressing Ctrl-Alt plus a function key, such as Ctrl-Alt-F7 to go to console 7.  X servers usually run on consoles 7 and higher.)
mk:   (Можете да ги промените конзолите со притискање на Ctrl-Alt плус функциско копче, како Ctrl-Alt-F7 за да отидеш до конзола 7.  X серверите обично работат на конзолите 7 и повеќе.)

en: %a %b %d, %H:%M
mk: %a %b %d, %H %M

en: %s could not be opened
mk: %s не можеше да се отвори

en: %s language selected
mk: %s: јазик избран

en: %s session selected
mk: %s сесијата е одбрана

en: %s: %s does not exist but must exist.
mk: %s: %s не постои но мора да постои.

en: %s: %s is bigger than sysadmin specified maximum file size.
mk: %s: %s е поголемо отколку што дозволил администраторот.

en: %s: %s is not a regular file.
mk: %s: %s не е правилна датотека.

en: %s: %s is not owned by uid %d.
mk: %s: %s не е сопственост на корисникот %d.

en: %s: %s is writable by group.
mk: %s: %s може да го запишува групата.

en: %s: %s is writable by group/other.
mk: %s: %s може да го запишуваат група/сите.

en: %s: %s is writable by other.
mk: %s: %s може да го запишуваат сите.

en: %s: Authdir %s does not exist. Aborting.
mk: %s: Authdir %s не постои. Излегувам.

en: %s: Authdir %s is not a directory. Aborting.
mk: %s: Authdir %s не е директориум. Излегувам.

en: %s: Authdir %s is not owned by user %s, group %s. Aborting.
mk: %s: Authdir %s не е во сопственост на корисникот %s, група %s. Излегувам.

en: %s: Can't find the gdm group (%s). Aborting!
mk: %s: Не можам да ја пронајдам gdm групата (%s). Излегувам!

en: %s: Can't find the gdm user (%s). Aborting!
mk: %s: Не можам да го пронајдам gdm корисникот (%s). Излегувам!

en: %s: Can't fork gdmgreeter process
mk: %s: Не можам да разграни гдмнајавенекран процесот

en: %s: Can't init pipe to gdmgreeter
mk: %s: Не можам да ја init цевката до гдмНајавенекран

en: %s: Can't open fifo!
mk: %s: Не можам да го отворам fifo!

en: %s: Cannot create pipe
mk: %s: Не можам да креирам цевка

en: %s: Cannot find a free display number
mk: %s: Не можам да пронајдам слободен дисплеј број

en: %s: Cannot get local addresses!
mk: %s: Неможам да ја добијам локалната адреса!

en: %s: Chooser not found or it can't be executed by the gdm user
mk: %s: Бирачот не беше пронајден или не може да биде извршен од gdm корисникот

en: %s: Could not bind socket
mk: %s: Не можам да врзам сокет

en: %s: Could not make FIFO
mk: %s: Неможе да направам FIFO

en: %s: Could not make new cookie file in %s
mk: %s: Неможам да направам ново колаче во: %s

en: %s: Could not make socket
mk: %s: Не можам да направам сокет

en: %s: Could not open FIFO
mk: %s: Неможам да отворам FIFO

en: %s: Could not open ~/.xsession-errors
mk: %s: Не можев да отворам ~/.xsession-errors

en: %s: Could not read address
mk: %s: Не можев да ја прочитам адресата

en: %s: Could not setup environment for %s. Aborting.
mk: %s: Не можам да ја наместам околината за %s. Излегувам.

en: %s: Could not write cookie
mk: %s: Неможе да запишам колаче

en: %s: Could not write new authorization entry.  Possibly out of diskspace
mk: %s: Неможам да запишам нова авторизација. Можно е да нема простор на дискот.

en: %s: Could not write new authorization entry: %s
mk: %s: Неможам да впишам нова авторизација: %s

en: %s: Couldn't set groupid to %d
mk: %s:Не можев да го наместам групирање до %d

en: %s: Couldn't set groupid to 0
mk: %s: Не можев да наместам groupid до 0

en: %s: Couldn't set userid to %d
mk: %s: Не можев да наместам userid за %d

en: %s: Directory %s does not exist.
mk: %s Директориумот %s не постои.

en: %s: Display %s busy.  Trying another display number.
mk: %s: Дисплеј %s е зафатен.  Се обидувам со друг број на дисплеј.

en: %s: Display number %d in use!  I will use %d
mk: %s: Број на приказ %d во употреба!  Ќе употребам %d

en: %s: Empty server command for display %s
mk: %s: Празна сервер команда за дисплеј %s

en: %s: Empty server command, using standard one.
mk: %s: Празна сервер команда, користам стандардна.

en: %s: Error opening a pipe: %s
mk: %s: Грешка отварајќи ја цевката: %s

en: %s: Error setting up CHLD signal handler
mk: %s: Грешка во местењето на управувачот со CHLD сигналот

en: %s: Error starting greeter on display %s
mk: %s: Грешка стартувајќи го greeter на дисплеј %s

en: %s: Greeter not found or can't be executed by the gdm user
mk: %s: Не беше најден greeter или не можеше да биде извршен од gdm корисникот

en: %s: Home directory for %s: '%s' does not exist!
mk: %s: Домашен директориум за %s: '%s' не постои!

en: %s: Invalid server line in config file. Ignoring!
mk: %s: Невалидна сервер линија во конфигурационата датотека. Игнорирам!

en: %s: No configuration file: %s. Using defaults.
mk: %s Нема конфигурациона датотека. %s Продолжувам со преддефинирани параметри.

en: %s: No greeter specified.
mk: %s: Не е поставен најавен екран.

en: %s: No remote greeter specified.
mk: .%s: Не е поставен оддалечен најавен екран.

en: %s: No sessions directory specified.
mk: %s: Не е определена папка за сесии.

en: %s: Remote greeter not found or can't be executed by the gdm user
mk: %s: Оддалечениот greeter не беше пронајден или не можеше да биде извршен од gdm корисникот

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off automatic login
mk: %s Root неможе да биде автоматски логиран, го исклучувам автоматското логирање.

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off timed login
mk: %s Root неможе да биде автоматски логиран, исклучувам тајмирано логирање

en: %s: Server was to be spawned by uid %d but that user doesn't exist
mk: %s: Серверот требаше да биде накотен од уид %d но тој корисник не постои

en: %s: Standard X server not found, trying alternatives
mk: %s: Стандарден X сервер не беше пронајден, пробувам алтернативи

en: %s: The gdm group should not be root. Aborting!
mk: %s: gdm групата не треба да биде root. Излегувам!

en: %s: The gdm user should not be root. Aborting!
mk: %s: gdm корисникот не треба да биде роот. Излегувам!

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Aborting!
mk: %s: XDMCP е исклучен и не е дефиниран локален сервер. Излегувам!

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Adding %s on :%d to allow configuration!
mk: %s: XDMCP исклучен и не е дефиниран локален сервер. Додавам %s на :%d за да дозволам конфигурација!

en: %s: XDMCP was enabled while there is no XDMCP support, turning it off
mk: %s: XDMCP беше вклучен но не постои XDMCP поддршка, го исклучувам

en: %s: fork() failed!
mk: %s:fork() не успеа!

en: %s: initgroups() failed for %s
mk: %s: initgroups() не успеа за %s

en: %s: setsid() failed: %s!
mk: %s: setsid() не успеа: %s!

en: %s: setusercontext() failed for %s. Aborting.
mk: %s: setusercontext() не успеа за %s. Излегувам.

en: %sWelcome to %s%s
mk: %sДобредојде во %s%s

en: (c) 2002 Bond, James Bond
mk: (c) 2002 Бонд, Џејмс Бонд

en: A graphical application for configuring the GNOME Display Manager (GDM)
mk: Графичка алатка за конфигурирање на Менаџерот на логирање на GNOME (GDM)

en: A-M
mk: А-М

en: A-M|Arabic (Egypt)
mk: А-М|Арапски (Египет)

en: A-M|Arabic (Lebanon)
mk: А-М|Арапски (Либан)

en: A-M|Azerbaijani
mk: А-М|Азербејџан

en: A-M|Basque
mk: А-М|Баскиски

en: A-M|Bulgarian
mk: А-М|Бугарски

en: A-M|Catalan
mk: А-М|Каталански

en: A-M|Chinese (simplified)
mk: А-М|Кинески (просто)

en: A-M|Chinese (traditional)
mk: А-М|Кинески (традиционално)

en: A-M|Croatian
mk: А-М|Хрватски

en: A-M|Czech
mk: А-М|Чешки

en: A-M|Danish
mk: А-М|Дански

en: A-M|Dutch
mk: А-М|Холандски

en: A-M|English
mk: А-М|Англиски

en: A-M|English (American)
mk: А-М|Англиски (Американски)

en: A-M|English (Australian)
mk: А-М|Англиски (Австралиски)

en: A-M|English (British)
mk: А-М|Англиски (Британски)

en: A-M|English (Ireland)
mk: А-М|Англиски (Ирски)

en: A-M|Estonian
mk: А-М|Естонски

en: A-M|Finnish
mk: А-М|Фински

en: A-M|French
mk: А-М|Француски

en: A-M|Galician
mk: А-М|Галски

en: A-M|German
mk: А-М|Германски

en: A-M|Greek
mk: А-М|Грчки

en: A-M|Hebrew
mk: А-М|Еврејски

en: A-M|Hungarian
mk: А-М|Унгарски

en: A-M|Icelandic
mk: А-М|Исландски

en: A-M|Irish
mk: А-М|Ирски

en: A-M|Italian
mk: А-М|Италијански

en: A-M|Japanese
mk: А-М|Јапонски

en: A-M|Korean
mk: А-М|Корејски

en: A-M|Latvian
mk: А-М|Латвиски

en: A-M|Lithuanian
mk: А-М|Литваниски

en: A-M|Macedonian
mk: А-М|Македонски

en: A-M|Malay
mk: А-М|Малајски

en: ADDRESS
mk: АДРЕСА

en: Allow _root to login with GDM
mk: Дозволи на _root да се логира со GDM

en: Allow c_onfiguration from the login screen
mk: Дозволи кон_фигурација од екранот за најава

en: Allow remote _timed logins
mk: Дозволи оддалечени временски логирања

en: Allow root to login r_emotely with GDM
mk: Дозволи на roo_t да се логира оддалечено со GDM

en: Always use 24 hour cloc_k format
mk: Секогаш користи 24 часовен форма_т

en: An error occured while trying to contact the login screens.  Not all updates may have taken effect.
mk: Грешка при обидот да се контактира со прозорците за логирање. Не сите додатоци се активни.

en: Archive does not include a GdmGreeterTheme.info file
mk: Архивата не ја содржи датотеката GdmGreeterTheme.info

en: Archive is not of a single subdirectory
mk: Архивата не е посебен директориум

en: Archive is not of a subdirectory
mk: Архивата не е поддиректориум

en: Are you sure you want to reboot the machine?
mk: Сигрно сакаша да ја рестартрираш машинава?

en: Are you sure you want to shut down the machine?
mk: Сигурен си дека сакаш да ја исклучиш машинава?

en: Are you sure you want to suspend the machine?
mk: Сигурно сакаша да ја заспиеш машинава?

en: Authenticate before running --command
mk: Автентицирај пред да пуштиш команда

en: Authentication failed
mk: Автентификацијата не упеа

en: Authentication failure!
mk: Грешка при логирањето!

en: Authentication token change failed for user %s
mk: Афтентификација земен промени неуспешно за корисник %s

en: Automatic login
mk: Автоматско логирање

en: Background
mk: Позадина

en: Bond, James Bond
mk: Бонд, Џејмс Бонд

en: Browse
mk: Прегледувај

en: C_onnect
mk: П_oврзи се

en: Can't disable xscreensaver display hacks
mk: Неможам да ги исклучам подобрувањата на екранот на xsreensaver-от

en: Can't find PAM configuration for gdm.
mk: Не можам да ја пронајдам PAM конфигурацијата за gdm.

en: Can't lock screen
mk: Неможам да го заклучам екранот

en: Can't open DefaultImage: %s. Suspending face browser!
mk: Неможам да ја отворам преддефинираната слика %s. Го исклучувам прегледувачот на фаци!

en: Can't open default host icon: %s
mk: Неможам да ја отворам предефирнираната икона %s

en: Can't set PAM_RHOST=%s
mk: Не можам да наместам PAM_RHOST=%s

en: Can't set PAM_TTY=%s
mk: Не можам да наместам PAM_TTY=%s

en: Cannot communicate with gdm, perhaps you have an old version running.
mk: Неможам да комуницирам со gdm, можеби имате стара верзија пуштено.

en: Cannot find "xterm" to start a failsafe session.
mk: Не можам да го пронајдам "xterm" за да стартувам failsafe session.

en: Cannot get passwd structure for %s
mk: Не можам да ја добија passwd структурата за %s

en: Cannot set user group for %s
mk: Не можам да ја наместам корисничката група за %s

en: Change the picture that will show in the GDM (login manager) face browser
mk: Смени ја сликата што ќе биде во прегледувачот на фаци

en: Choose server
mk: Одбери сервер

en: Choose the X server to start
mk: Одбери го Х серверот да се пушти

en: Circles
mk: Кругови

en: Client address to return in response to xdm
mk: Адресата на клиент да се врати како одоговор на xdm

en: Co_lor
mk: Бо_ја

en: Configure GDM (this login manager). This will require the root password.
mk: Подеси го GDM (овој лoгин менаџер). Ќе ти треба root лозинката.

en: Connection type to return in response to xdm
mk: Тип на конекција да се врати при одговор на xdm

en: Could not find a free display number
mk: Неможев да најдам слободен број на екран

en: Could not setgid %d. Aborting.
mk: Не можев setgid %d. Излегувам.

en: Couldn't authenticate user
mk: Не можам да го потврдам корисникот

en: Couldn't open session for %s
mk: Не можев да отворам сесија за %s

en: Couldn't set acct. mgmt for %s
mk: Не можев да наместам acct. mgmt за %s

en: Couldn't set credentials for %s
mk: Не можев да наместам акредитации за %s

en: D_isconnect
mk: _Oткачи се

en: Debugging output
mk: Излез за грешки

en: Denied XDMCP query from host %s
mk: Одбиен XDMCP прашалник од домаќинот %s

en: Display %s is busy. There is another X server running already.
mk: Дисплеј %s е зафатен. Друг X сервер веќе работи.

en: Display '%s' cannot be opened by Xnest
mk: Дисплеј '%s' не може да биде отворен од Xnest

en: Do direct query instead of indirect (chooser)
mk: Направи директно барање наместо индиректно

en: Do not fork into the background
mk: Не разграни во позадината

en: Do not lock current screen
mk: Немој да го заклучуваш овој екран

en: Don't check for running gdm
mk: Не проверувај дали gdm e пуштено

en: Enable _XDMCP
mk: Активирај _XDMCP

en: Enter the root password
    to run the configuration.
mk: Внеси ја root лозинката
    да ја пуштиш конфигурацијата.

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
mk: Грешка на опцијата %s: %s.
    Ивршите '%s --помош' за да видите целосна листа на достапни опции за командни линии.

en: Exit the application
mk: Излези од програмот

en: Extra options for Xnest
mk: Екстра опции за Xnest

en: Failed to restart self
mk: Не успеав да се ресетирам

en: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display %s
mk: Не успеав да го стартувам X серверот неколку патиу во краток временски период; го исклучувам дисплејот %s

en: Failsafe Gnome
mk: Сесија на GNOME за спасување

en: Failsafe xterm
mk: Сесија за спасување со xterm

en: File %s cannot be open for reading
    Error: %s
mk: Датотеката %s неможе да биде отворена за читање
    Грешка: %s

en: File %s cannot be open for writing
    Error: %s
mk: Датотеката %s неможе да биде отворена за пишување
    Грешка: %s

en: File does not exist
mk: Датотеката не постои

en: File not a tar.gz or tar archive
mk: Датоеката не е tar.gz или tar архива

en: Finger
mk: Прст

en: Flexible server request denied: Not authenticated
mk: Одбиено е барањето на флексибилниот сервер: Не е одобрено

en: GDM Host Chooser
mk: Одбирач на домаќин во GDM

en: GDM Login
mk: GDM логирање

en: GDM could not write a new authorization entry to disk.  Possibly out of diskspace.%s%s
mk: GDM неможе да запише нова авторизација. Можно е да нема простор на дискот. %s%s

en: GDM restarting ...
mk: GDM се рестартира ...

en: GNOME Art variation of Circles
mk: GNOME Уметничка варијанта на Круговите

en: GNOME Artists
mk: GNOME Артисти

en: GNOME Desktop Manager
mk: GNOME менаџер на десктоп.

en: General
mk: Општо

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s
mk: Glade датотеката е на крак! Проверете дали точната датотека е инсталирана!
    датотека: %s елемент: %s

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s expected clist columns: %d
mk: Glade датотеката е на крак! Проверете дали точната датотека е инсталирана!
    датотека: %s елемент: %s очекувана clist колона: %d

en: Graphical greeter
mk: Графички најавен екран

en: Greeter
mk: Најавен екран

en: Happy GNOME
mk: Среќниот GNOME

en: Honour _indirect requests
mk: Дозволи _индиректни барања

en: How to use this application
mk: Како да се користи оваа програма

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
mk: Не можам да го стартувам X серверот (твојот графички интерфејс).  Веројатно не е наместен правилно.  Сакаш ли да го погледнеш X сервер аутпутот за да го дијагностицираш проблемот?

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
mk: Не можам да го стартувам X серверот (твојот графички интерфејс).  Веројтатно е дека не е наместен точно.  Потребно е да се логирате во конзола и повторно  изврши X кофигурацискиот програм.  Потоа рестартирај го GDM.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly. You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
mk: Не можам да го стартувам X серверот (твојот графички интерфејс).  Веројатно е дека не е наместен точно. Потребно е да се логирате во конзола и повторно ја извршите X конфигурационата програма.  Тогаш рестартирајте го GDM.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It seems that the pointer device (your mouse) is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
mk: Не можам да го стартувам X серверот (твојот графички интерфејс).  Веројатно е дека покажувачката направа (твојот маус) не е наместен правилно.  Сакаш ли да го видиш аутпутот на X серверот за да го дијагностицираш проблемот?

en: I could not start the X
    server (your graphical environment)
    due to some internal error.
    Please contact your system administrator
    or check your syslog to diagnose.
    In the meantime this display will be
    disabled.  Please restart gdm when
    the problem is corrected.
mk: Не можев да го стартувам X-от
    сервер (твојата графичка околина)
    заради некоја внатрешна грешка.
    Ве молам контактирајте го вашиот систем администратор
    или проверето го вашиот syslog за дијагноза.
    Во меѓувреме овој дисплеј ќе биде биде
    исклучен.  Ве молам рестартирајте го gdm кога
    проблемот ќе биде решен.

en: I could not start the standard greeter.  This display will abort and you may have to login another way and fix the installation of gdm
mk: Неможев да го стартувам стандарниот екран за најава.  Овој Х сервер ќе се исклучи и ќе треба да се логираш на друг начин и решиш проблемот со инсталацијта на GDM

en: I will disable this X server for now.  Restart GDM when it is configured correctly.
mk: Ќе го исклучам X серверот засега.  Рестартирај го GDM кога ќе биде правилно конфигуриран.

en: I will now try to restart the X server again.
mk: Сега ќе се обидам да го рестартирам повторнот X серверот.

en: Invalid server command '%s'
mk: Невалидна сервер команда '%s'

en: Just run Xnest, no query (no chooser)
mk: Само пушти го Xnest, без барања ( без одбирач)

en: L_ocal:
mk: Ло_кално:

en: Language %s does not exist, using %s
mk: Јазикот %s не постои, употребувам %s

en: Last
mk: Последно

en: Log in as another user inside a nested window
mk: Логирај се како друг корисник во вгнезден прозорец

en: Log in using the default system language
mk: Логирај се користејќи го преддефинираниот јазик за системов

en: Log in using the language that you have used last time you logged in
mk: Логирај се користејќи го јазикот со кој се логираше минатот пат.

en: Log in using the session that you have used last time you logged in
mk: Логирај се користејќи ја сесијата која ја користеше минатот пат да се логираш

en: Login Photo
mk: Слика за логирање

en: Login a user automa_tically after a specified number of seconds
mk: Логирај корисник автоматски по определен број на секунди

en: Logo
mk: Лого

en: Miscellaneous
mk: Разно

en: N-Z
mk: Н-Ш

en: N-Z|Norwegian (bokmal)
mk: Н-Ш|Норвешки (bookmal)

en: N-Z|Norwegian (nynorsk)
mk: Н-Ш|Норвешки (nynorsk)

en: N-Z|Polish
mk: Н-Ш|Полски

en: N-Z|Portuguese
mk: Н-Ш|Португалски

en: N-Z|Portuguese (Brazilian)
mk: Н-Ш|Португалски (Бразилски)

en: N-Z|Romanian
mk: Н-Ш|Романски

en: N-Z|Russian
mk: Н-Ш|Руски

en: N-Z|Slovak
mk: Н-Ш|Словачки

en: N-Z|Slovenian
mk: Н-Ш|Словенски

en: N-Z|Spanish
mk: Н-Ш|Шпански

en: N-Z|Spanish (Mexico)
mk: Н-Ш|Шпански (Мексико)

en: N-Z|Swedish
mk: Н-Ш|Шведски

en: N-Z|Swedish (Finland)
mk: Н-Ш|Шведски (Финска)

en: N-Z|Tamil
mk: Н-Ш|Тамил

en: N-Z|Turkish
mk: Н-Ш|Турски

en: N-Z|Ukrainian
mk: Н-Ш|Украински

en: N-Z|Vietnamese
mk: Н-Ш|Виетнамски

en: N-Z|Walloon
mk: Н-Ш|Waloon

en: No XDMCP support in the binary.  To enable XDMCP support you must recompile GDM with the XDMCP libraries.
mk: Нема XDMXP подршка во  GDM. Да ја уклучиш мора да го рекомпалираш GDM со XDMCP библиотеките.

en: No daemon/ServAuthDir specified in the configuration file
mk: Во конфигурационата датотека не е определен daemon/ServAuthDir

en: No default session link found. Using Failsafe GNOME.
mk: Нема преддефинирана сесија. Користам GNOME сесија за спасување.

en: No file selected
mk: Нема избрани датотеки

en: No interface could be loaded, BAD! (file: %s)
mk: Не можеше да се вчита интерфејс, BAD! (file: %s)

en: No picture selected.
mk: Нема избрана слика.

en: No screenshot available
mk: Нема слика од екранот

en: No serving hosts were found.
mk: Нема домаќини кои даав да се конектираш на нив.

en: OPTIONS
mk: ОПЦИИ

en: Only root wants to run gdm
mk: Само root сака да го изврши gdm

en: Open a session to the selected host
mk: Отвори сесија кон селектираниот домаќин

en: Options
mk: Опции

en: Other|POSIX/C English
mk: Друго|POSIX|C Англиски

en: Pick a color
mk: Одбери боја

en: Ping to %s failed, whacking display!
mk: Пинг до %s не успеа, whacking прикажи!

en: Please enter your username
mk: Ве молам внесете го вашето корисничко име

en: Please insert 25 cents to log in.
mk: Ве молам внесете 5 денарка да се логирате.

en: Please type in the root (privileged user) password.
mk: Внеси ја root (привилегиран корисник) лозинката.

en: Preserve LD_* variables
mk: Зачувај LD_* променливи

en: Probe the network
mk: Тестирај ја мрежата

en: Reboot
mk: Рестартирај

en: Reboot your computer
mk: Ресетирај го компјутеров

en: Requested server %s not allowed to be used for flexible servers, using standard server.
mk: Бараниот сервер %s не е дозволено да биде употребен за флексибилни сервери, употребувам стандарден сервер.

en: Restart
mk: Рестартирај

en: Retry _delay (seconds) :
mk: Период за повторен о_бид (секунди)

en: Root login disallowed on display '%s'
mk: Root логин е недозволен на дисплеј '%s'

en: Run broadcast instead of indirect (chooser)
mk: Пушти broadcast наместо indirect (chooser)

en: Run in background
mk: Пушти во позадина

en: SOCKET
mk: Сокет

en: STRING
mk: НИЗА

en: Security
mk: Безбедност

en: Select a language
mk: Одбери јазик

en: Select a language for your session to use:
mk: Одбери јазик за оваа сесија

en: Select a photograph to show in the facebrowser:
mk: Избери слика да се покажува во прегледувачот на фаци.

en: Select new theme archive to install
mk: Одбери нова архива на тема да инсталираш

en: Send the specified protocol command to gdm
mk: Прати ја командата од соодветниот протокол на gdm

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but is not owned by user %s and group %s. Please correct the ownership or gdm configuration %s and restart gdm.
mk: Директориумот за авторизација на серверот (daemon/ServAuthDir) е наместено на %s но не е во сопственост на корисникот %s и групата %s. Ве молам поправете ја сопственоста или gdm конфигурацијата %s и рестартирајте gdm.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
mk: Директориумот за авторизација на серверот (daemon/ServAuthDir) е наместен на %s но ова не постои. Ве молам поправете ја gdm конфигурацијата %s и рестартирајте го gdm.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this is not a directory. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
mk: Директориумот за авторизација на серверот (daemon/ServAuthDir) е наместен на %s но ова не е директориум. Ве молам поправете ја gdm конфигурацијата %s и рестартирајте gdm.

en: Server name '%s' not found, using standard server
mk: Името %s на серверот не беше пронајдено, користам стандарден сервер

en: Show choosable user images (_face browser)
mk: Прикажи слики за избор во прегледувачот на фаци

en: Shut down your computer so that you may turn it off.
mk: Исклучи го компјутерот.

en: Socket for xdm communication
mk: Сокет за XDM комуникација

en: Some error occured when installing the theme
mk: Некоја грешка при инсталирањето на новата тема

en: Standard greeter
mk: Стадарден најавен екран

en: Standard server
mk: Стадарден сервер

en: Status
mk: Статус

en: Suspend your computer
mk: Заспиј го компјутеров

en: System default
mk: Преддефинирано за системот

en: TYPE
mk: ВИД

en: The X server failed.  Perhaps it is not configured well.
mk: Х серверот падна. Можеби не е конфигуриран правилно.

en: The X server is not available, it is likely that gdm is badly configured.
mk: Вгнездениот Х сервер не е достапен, најверојатно gdm е лошо конфигуриран.

en: The allowed limit of flexible X servers reached.
mk: Достигнат бројот на Х сервери.

en: The gdm group does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
mk: gdm групата не постои. Ве молам поправете ја gdm конфигурацијата %s и рестартирајте gdm.

en: The gdm group is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
mk: gdm групата е наместена да биде root, но ова не е дозволено бидејќи може да претставува закана за безбедноста. Ве молам поправете ja gdm конфигурацијата %s и рестартирајте го gdm.

en: The gdm user does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
mk: gdm корисник не постои. Ве молам исправете ја gdm конфигурацијата %s и рестартирајте gdm.

en: The gdm user is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
mk: gdm корисникот е наместен да биде root, но ова не е дозволено бидејќи може да претставува ризик за безбедноста.  Ве молам поправете ја gdm конфигурацијата %s и рестартирајте gdm.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
mk: Верзијата на поздравувачот (%s) не се совпаѓа со верзијата на 
    серверот (%s). Најверојатно само што е надрграден GDM.
    Рестартирајте го серверот или рестартирајте го компјутерот.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
mk: Верзијата на поздравувачот (%s) не се совпаѓа со верзијата на 
    серверот. Најверојатно само што е надрграден GDM.
    Рестартирајте го серверот или рестартирајте го компјутерот.

en: The main area of this application shows the hosts on the local network that have "XDMCP" enabled. This allows users to login remotely to other machines as if they were logged on using the console.
    
    You can rescan the network for new hosts by clicking "Refresh".  When you have selected a host click "Connect" to open a session to that machine.
mk: Главниот дел од програмов ги прикажива домаќините на локалната мрежа кои имаа XDMCP овозможено. Ова им дозволува на корисниците да се логираат оддалеку на други машини како да се логираат на самата конзола.
    
    Moжеш да ја скенираш повторно мрежата ако кликнеш на REFRESH. Кога ќе избереш домаќин стисни Connect да отвориш сесија на таа машина.

en: The nested X server (Xnest) cannot connect to your current X server.  You may be missing an X authorization file.
mk: Бгнездениот Х сервер (Xnest) неможе да се конектира на сегашниот Х сервер. Можеби нема датотека за авторизацијан а Х (.Xauthority)

en: The nested X server (Xnest) is not available, or gdm is badly configured.
    Please install the Xnest package in order to use the nested login.
mk: Вгнездениот X сервер (Xnest) не е достапен, или gdm е лошо конфигуриран.
    Ве молам инсталирајте Xnest пакет за да се употребува вгнезденото логирање.

en: The specified display number was busy, so this server was started on display %s.
mk: Дадениот екран беше зафатен, па серверот го пуштив на екранот %s.

en: The system administrator is not allowed to login from this screen
mk: На системскиот администратор не му е дозволено да се логира од овој екран

en: Theme directory '%s' seems to be already installed, install again anyway?
mk: Директориумот за теми (%s) изгледа дека е веќе инсталиран, да го инсталирам сепак повторно?

en: Theme with blue circles
mk: Тема со плави кругови

en: There already appears to be an X server running on display %s.  Should I try another display number?  If you answer no, I will attempt to start the server on %s again.%s
mk: Изгледа дека веќе X сервер работи на дисплеј %s.  Дали да пробам некој друг број на диплеј?  Доколку одговориш не, ќе се обидам да го стартувам серверот на %s повторно. %s

en: There was an error loading the theme, and the default theme also could not have been loaded, I will attempt to start the standard greeter
mk: Имаше грешка при вчитувањето на темата, а и стадардата тема не можеше да се вчита. Ќе пробам со стандардниот екран за најава

en: There were errors trying to start the X server.
mk: Имаше грешки обидувајќи се да го пуштам Х серверот.

en: This is a failsafe session that will log you into GNOME.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  GNOME will use the 'Default' session.
mk: Ова е сесија за спасување која ќе те логира во GNOME. Нема никакви почетни скрипти и се користи единствено ако неможеш да се логираш на друг начин. GNOME ќе ја користи неговата 'преддефинирана' сесија.

en: This is a failsafe session that will log you into a terminal.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  To exit the terminal, type 'exit'.
mk: Ова е сесија за спасување која ќе те логира во терминал. Нема никакви почетни скрипти и се користи единствено ако неможеш да се логираш на друг начин. Да излезеш од терминалот искуцај 'exit'.

en: Timed login us_ername:
mk: Корисник за временско логирање:

en: Too many X sessions running.
mk: Премногу Х сесии пуштени/

en: Trying to update an unsupported configuration key.
mk: Пробувам да апдејтирам неподржана конфигурациона ставка.

en: Unknown error occured.
mk: Непозната грешка се појави.

en: Unknown server type requested, using standard server.
mk: Побаран е непознат тип на сервер, користам стандарден сервер.

en: User %s no longer permitted to access the system
mk: На корисникот %s не му е повеќе дозволено да пристапува на системот

en: User %s not allowed to log in
mk: На корисникот %s не му е дозволено да се логира

en: User %s not permitted to gain access at this time
mk: Корисникот %s е без дозвола да добива пристап во овој момент

en: User %s will login in %d seconds
mk: Корисникот %s ќе се логира за %d секудни

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: View details (~/.xsession-errors file)
mk: Види ги деталите (~/.xsession-errors file)

en: Welcome to %n
mk: Добродојде на %n

en: Would you like me to try to run the X configuration program?  Note that you will need the root password for this.
mk: Сакаш ли да се обидам да го извршам X конфигурацискиот програм?  Запамети дека ти треба root лозинка за ова.

en: Would you like me to try to run the mouse configuration program?  Note that you will need the root password for this.
mk: Да пробам да ја пуштам конфигурационата алатка за глушецот? Ќе ти треба root лозинката.

en: XDMCP is disabled and gdm cannot find any local server to start.  Aborting!  Please correct the configuration %s and restart gdm.
mk: XDMCP е исклучен и gdm не може да пронајде локален сервер за да започне.  Излегувам! Ве молам исправете ја конфигурацијата %s и рестартирајте го gdm.

en: Xnest command line
mk: Командна линија за Xnest

en: Xnest mode
mk: Xnest начин

en: Yaikes, nothing found in the session directory.
mk: Упс, не најдов ништо во директориумот за сесии.

en: You do not seem to have authentication needed be for this operation.  Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
mk: Немаш авторизација за оваа операција. Можеби твојата .Хauthority датотека не е подесена правилно.

en: You have chosen %s for this session, but your default setting is %s.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
mk: Одбра %s за оваа сесија, но твојата преддефинирана е %s.
    Сакаш ли да ја направиш  %s преддефинирана за следните сесии?

en: You have chosen %s for this session.
    If you wish to make %s the default for future sessions,
    run the 'switchdesk' utility
    (System->Desktop Switching Tool from the panel menu).
mk: Одбра %s за оваа сесија.
    Ако сакаш да ја направиш %s преддефинирана
    за следните сесии пушти ја 'switchdesk' алатката
    (System->Desktop Switching Tool од мениот на панелот).

en: You've got capslock on!
mk: CAPSLOCK ти е упален!

en: Your preferred session type %s is not installed on this machine.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
mk: Твојата сакана сесија од типот %s не е инсталирана на оваа машина.
    Дали сакаш %s да биде преддефинирана за следните сесии?

en: _Automatic login username:
mk: _Корисник кој се логира автоматски

en: _Background color:
mk: Боја за по_задина:

en: _Image
mk: _Слика

en: _Install new theme
mk: _Инсталирај нова тема

en: _Language
mk: _Јазик

en: _Login a user automatically on first bootup
mk: _Логирај корисник автоматски при пуштање на компјутерот

en: _No background
mk: _Без позадина

en: _Only color on remote displays
mk: Сам_o боја на оддалечени екрани

en: _Quit
mk: _Крај

en: _Remote:
mk: _Oдалечено:

en: _Scale background image to fit
mk: _Развлечи ја сликата за позадина на цел простор

en: _Seconds before login:
mk: _Период во секунди пред логирање:

en: _Session
mk: _Сесија

en: _Welcome string:
mk: _Teкст за најавен екран:

en: author
mk: автор

en: description
    widget
mk: опис
    заебанција

en: gdm already running. Aborting!
mk: gdmo веќе работи. Излегувам!

en: gdmaskpass only runs as root
mk: gdmaskpass работи само како root

en: initgroups() failed for %s. Aborting.
mk: initgroups () не упеав за %s. Излегувам.

en: y = Yes or n = No? >
mk: y = Да или n = Не? >
