libgnomeui - en to mr translation catalogue (246 entries)

en:   - OK? (yes or no)
mr: OK? (हो किंवा नाही)

en:  (press return)
mr: (एंटर बटन दाबा)

en:  (yes or no)
mr: (हो किंवा नाही)

en: A logo for the about box
mr: "आम्ही कोण?" साठी लोगो

en: A single author entry
mr: एकमेव लेखकाची नोंद

en: A single documenter entry
mr: एकमेव दस्तावेजची नोंद

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
mr: अइईउऊएऐओऔकखगघङचछजझञतथदधनटठडढणपफबभमयरलवशषसह

en: About
mr: आम्ही कोन?

en: About %s
mr: %s विषयी

en: About this application
mr: या कार्यक्रमाविषयी

en: An error occurred while loading or saving configuration information for %s. Some of your configuration settings may not work properly.
mr: %s साठीची वैयक्तीक माहीती साठवताना चुक झाली आहेतुम्ही निवडलेल्या काही गोष्टी अंमलात येउ शकनार नाही

en: App ID
mr: कार्यक्रम सुचक

en: Author entry
mr: लेखक नोंद

en: Authors
mr: लेखक

en: Background Color
mr: पार्श्व रंग

en: Background color
mr: पार्श्व रंग

en: Background color as a GdkColor
mr: Gdk color च्या स्वरुपात पार्श्व रंग

en: Background color is set
mr: पार्श्व रंग

en: Background color set
mr: पार्श्व रंग स्थापीत केला आहे

en: Browse
mr: ब्राउज

en: Browse Dialog Title
mr: संवाद शीर्षक पहा

en: Bulleted List
mr: बिन्दुवार यादी

en: C_lear
mr: साफ करा

en: Calendar
mr: दिनदर्शिका

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
mr: सामान्य फाइल चयन का प्रयोग करने पर कोई hbox नहीं मिला

en: Cancel Logout
mr: लाॅगआउट उद्द करा

en: Child Item 1
mr: घटक1

en: Child Item 2
mr: उपघटक 2

en: Clear the selection
mr: नीवडलेला भाग साफ करा

en: Close the current file
mr: सध्याची फाइल बंद करा

en: Close the current window
mr: एक नवीन विंडो बंद करा

en: Comments about the program
mr: कार्यक्रमावीषयी प्रतिक्रीया

en: Comments string
mr: प्रतिक्रीया

en: Configure the application
mr: कार्यक्रमाचे गुणधर्म बदला

en: Copy the selection
mr: कापलेल्या भागाची नक्कल बनवा

en: Copyright information for the program
mr: कार्यक्रमाच्या मालकीहक्कावीषयी माहीती

en: Copyright string
mr: मालकी हक्क सूचना

en: Create New _Window
mr: नविन विंडो तयार करा

en: Create a new window
mr: सर्वकाही निवडा

en: Create a progress widget.
mr: एक प्रगती विडजेट निर्माण करा

en: Create a status widget.
mr: एक सधास्थिती विजेट तयार करा

en: Credits
mr: श्रेय

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
mr: भाषांतराचे श्रेय.हे वाक्य भाषांतरासाठी योग्य मानले जावे

en: Cut the selection
mr: निवडलेला भाग कापा

en: DISPLAY
mr: दाखवा

en: Date
mr: दिनांक

en: DateEdit Flags
mr: दीनांक संपादन फ्लैग

en: Default Path
mr: सर्वसाधारन मार्ग

en: Default path for the Browse file window.
mr: फाइल फाहण्याच्या विंडोसाठी सर्वसाधारण मार्ग

en: Directory Entry
mr: डायरेक्ट्री नोंद

en: Directory that will be searched for icons.
mr: या डायरेक्ट्रीत विन्हे शोधली जातील

en: Disable connection to session manager
mr: सत्र संचालकासाठी असलेला संपर्क विस्तापीत करा

en: Do Preview
mr: पूर्व-दर्शन कराएं

en: Documenter entry
mr: दस्तावेज नोंद

en: Documenters
mr: दस्तावेज

en: ERROR:
mr: चुकी:

en: End World Hunger
mr: जागतीक उपासमार थांबवा

en: End the current game
mr: सध्याचा डाव समाप्त करा

en: Error
mr: त्रुटि

en: Fi_les
mr: फाइली

en: Fi_les/
mr: फाइली

en: Filename
mr: फाइलनाव

en: Filename that should be displayed in the file entry.
mr: फाइलच्या नोंदीत दखवण्याचे फाइलचे नाव

en: Filename that should be displayed in the icon entry.
mr: वह फाइलनाम जो आइकान प्रविष्टि में प्रदर्शित होना है

en: Find Ne_xt
mr: यापुढील भागात शोधा

en: Flags for how DateEdit looks
mr: दिनांक संपादन कसे दिसावे यासाठी फ्लैग

en: Font
mr: फोन्ट

en: Font name
mr: फोन्ट नाव

en: Font size for label
mr: लेबलसाठी फॉंटचा आकार

en: Font size for label in font info mode
mr: फॉंट माहितिदरम्यान लेबलसाठी वापरल्या जाणाऱ्या फॉंटचा आकार

en: Foreground color of the title
mr: शीर्षकाची पृष्ठभुमीग

en: Foreground color of the title as a GdkColor
mr: Gdk color च्या स्वरुपात शिर्षकाचा पृष्ठरंग

en: Foreground color of the title is set
mr: शीर्षक पृष्ठरंग स्थापीत अकेला आहे

en: GNOME GConf UI Support
mr: ग्नोम संवादपट आधार

en: GNOME GUI Library
mr: ग्नोम GUI लाइब्रेरी

en: GTK entry
mr: GTK  नोंद

en: Get a hint for your next move
mr: या आधि रद्द केलेलि चाल संकेत मिळवा

en: GnomeEntry
mr: जीनोम प्रविष्टि

en: GnomeEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GnomeEntry if you need to modify or query any of its parameters.
mr: फाइल नोंद फाइलचे नाव देण्यासाठी वापरली जाणारी GnomeEntryतुम्ही या नोंदीचा वापर करुन तिच्या घटकांचे मुल्य बदलु शकता

en: GnomeIconSelection: '%s' does not exist or is not a directory
mr: Gnomeicon Section %s उपलब्ध नहीं है या वह एक डायरेक्टरी नहीं है

en: GnomeIconSelection: couldn't open directory '%s'
mr: Gnomeiconsection %s डायरेक्टरी नहीं खुल रही है

en: GtkEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GtkEntry if you need to modify or query any of its parameters.
mr: फाईल नाव देण्यासाठी वापरली जानारी GtkEntryतुम्ही या नोंदीचा वापर करुन तिच्या घटकांचे मुल्य बदलु शकता.

en: Has Progress
mr: ची प्रगती

en: Has Status
mr: ची स्थीती

en: Hint for item 1
mr: घटक क्र.1 साठी संकेत

en: Hint for item 2
mr: घटक क्र. 2 साठी संकेत

en: History ID
mr: इतिहास सुचक

en: History id
mr: इतिहास सुचक

en: ID
mr: सूचक

en: Icon picker dialog.  You can use this property to get the GtkDialog if you need to modify or query any of its properties.
mr: अाइकान पिकर डायलाग . आप इस गुणधर्म का प्रयोग GtkDialog  को प्राप्त करने के लिए कर सकते हैं यदि आपको इसके किसी पैरामीटर को संशोधित करने का या किसी पैरामीटर से संबधित प्रश्न करने की आवश्यकता हो

en: Indent
mr: नीट मांडणी करा

en: Information
mr: सूचना

en: Initial Time
mr: सुरवातीची वेळ

en: Interactivity
mr: संवादशीलता

en: Level of user activity required.
mr: उपभोगत्यांशी सुसंवादासाठीचा आवश्यक स्तर

en: List of authors of the programs
mr: कार्यक्रमाच्या लेखकांची यादी

en: List of people documenting the program
mr: कार्यक्रमाचे दस्तावेज बनवणार्यांची यादी

en: Loading Icons...
mr: आइकान लोड हो रहे है

en: Logo
mr: लोगो

en: Logo Background Color
mr: लोगो ची पार्श्वभूमी

en: Logo Background color
mr: लोगो ची  पार्श्व रंग

en: Logo Background color as a GdkColor
mr: Gdk color च्या स्वरुपात लोगो पार्श्वभुमी

en: Logo Background color is set
mr: लोगोची पार्श्वभुमीस्थापीत केली आहे

en: Logo Background color set
mr: लोगो पार्श्व भुमीचा संच

en: Logo image
mr: लोगो चित्र

en: Lower Hour
mr: खालील वेळ

en: Lower hour in the time popup selector
mr: पापअप चयनक खालील वेळ

en: Message
mr: संदेश

en: Mode
mr: पद्धती

en: Modify the file's properties
mr: फाइलचे गुणधर्म बदला

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
mr: बऱ्याच ठीकाणी चुका झाल्याः चुक संदेश दाखवता येत नाही

en: Name of the selected font
mr: निवडलेल्या फोन्टचे नाव

en: No Icon
mr: आइकान नाही

en: No Image
mr: कोई इमेज नहीं

en: Numbered List
mr: क्रमवार यादी

en: Open a dialog to specify the color
mr: रंग निवडण्यासाठी एक संवदपट उघदा

en: Open a file
mr: एक फाइल खोला

en: Paste the clipboard
mr: क्लिपबोर्डवरील भाग चिटकवा

en: Pause the game
mr: खेळ पुन्हा सुरु करा

en: Pick a Font
mr: एक फोन्ट निवडा

en: Pick a color
mr: एक रंग निवडा

en: Pixmap Directory
mr: बिंदु चित्र डायरेक्ट्री

en: Pop up a file selector to choose a file
mr: फाइल निवडण्यासाठी विंडो उघडा

en: Preview
mr: पूर्व दर्शन

en: Preview text
mr: पूर्वदर्शन गद्य

en: Preview text shown in the dialog
mr: संवादादरम्यान दाखविले जाणारे पूर्व दर्शन गद्य

en: Print S_etup...
mr: छपाई समायोजन

en: Print the current file
mr: सद्याची फाइल छापा

en: Priority Text Beside Icons
mr: चिन्हांच्या बाजुला प्राध्यान्यक्रमातिल गद्य दाखवा

en: Program name
mr: कार्यक्रमाचे नाव

en: Program version
mr: कार्यक्रमाची आवृत्ती

en: Progress
mr: प्रगती

en: Question
mr: प्रश्न

en: Received invalid color data
mr: रंगावीषयीची चुकीची माहिती प्राप्त झाली

en: Redo the undone action
mr: रद्द केलेली प्रक्रिया पुन्हा करा

en: Redo the undone move
mr: या आधी रद्द केलेली चाल पुन्हा करा

en: Replace a string
mr: एका अक्षरामुहाच्या जागी दुसरा अक्षरसमुह टाका

en: Restart the game
mr: खेळ पुन्हा सुरु करा

en: Revert to a saved version of the file
mr: फाइलीच्या संचयीत आवृत्तीवर परत जा

en: Save _As...
mr: या नावाने संचयीत करा

en: Save the current file
mr: सध्याची फाइल संचयीत करा

en: Save the current file with a different name
mr: सध्याची फाइल दुसऱ्या नावाने संचयीत करा

en: Score
mr: स्कोर

en: Search again for the same string
mr: याच अक्षरसमुहास उन्हा शोधा

en: Search for a string
mr: अक्षरसमुह शोधा

en: Segmentation fault!
    Cannot display crash dialog
mr: बऱ्याच ठिकाणी चुका झाल्याः चुक संदेशदाखवता येत नाही

en: Select everything
mr: सर्व काही निवडा

en: Select file
mr: फाइल निवडा

en: Select the date from a calendar
mr: दिनदर्शीकेतुन दिनांक निवडा

en: Select the time from a list
mr: एका यादितुन वेळ निवडा

en: Session management
mr: सत्र संचालन

en: Setup the page settings for your current printer
mr: आपल्या सध्याच्या छपाइयंत्रासाठी पान समायोजन करा

en: Show Finish
mr: समाप्त दाखवा

en: Show Help
mr: मदद दाखवा

en: Show size
mr: आकार दाखवा

en: Show size in font info mode
mr: फॉंट माहितीदरम्यान आकार दाखवा

en: Show the 'Finish' button instead of the 'Next' button
mr: 'पुढे' या बटणाएवजी 'समाप्त' बटण दाखवा

en: Show the 'Help' button
mr: 'मदत' बटन दाखवा

en: Specify prefix of saved configuration
mr: संचयीत काॅनफिग्रेशनचा उपसर्ग(prefix) द्या

en: Specify session management ID
mr: सत्र संचालन सुचक द्या

en: Start a new game
mr: ही विंडो बंद करा

en: Table Borders
mr: तक्त्याच्या सिमा

en: Table Fill
mr: तक्त्यात भरा

en: Text
mr: गद्य

en: Text Below Icons
mr: चिन्हांखाली गद्य दाखवा

en: The GTK entry
mr:  GTK नोंद

en: The URL that GnomeHRef activates
mr: GnomeHRef ने कार्यान्वित केलेला URL

en: The application "%s" attempted to change an aspect of your configuration that your system administrator or operating system vendor does not allow you to change. Some of the settings you have selected may not take effect, or may not be restored next time you use the application.
mr: "%s"हा कार्यक्रम असे बदल घडवुन आणण्याचा प्रयत्न करत आहे जे ऑपरेटींग करण्याचा अधिकार तुम्हाला नाही.कींवा पुढील वेळी कार्यक्रम वापरतानाअ सुरु होणार नाही

en: The application ID string
mr: कार्यक्रम सुचक शब्द

en: The initial time
mr: प्रारंभिक वेळ

en: The mode of operation of the font picker
mr: फोन्ट नीवडकर्त्याची कार्यपद्धती

en: The name of the program
mr: कार्यक्रमाचे नाव

en: The selected GtkFont
mr: निवडलेला GtkFont

en: The text on the button
mr: बटनावरिल नाव

en: The time currently selected
mr: सध्या निवडलेली वेळ

en: The title of the selection dialog box
mr: नीवड संवाद विंडोचे शिर्षक

en: The version of the program
mr: कार्यक्रमाची आवृत्ती

en: This button will take you to the URI that it displays.
mr: हे बटन तुम्हाला त्या URI वर घेवुन जाइल जे तुम्हाला दाखवत आहे

en: Time
mr: वेळ

en: Title
mr: शीर्षक

en: Title Foreground
mr: शीर्षकाची पृष्ठभुमी

en: Title Foreground Color
mr: शीर्षका चा पृष्ठरंग

en: Title Foreground color set
mr: शीर्षक पृष्ठरंगाचा संच

en: Title for the Browse file dialog.
mr: फाइल पाहण्यासाठीच्या संवादाचे शिर्षक

en: Title for the Browse icon dialog.
mr: संचार-चिन्हक संवादाअसाठी शीर्षक

en: Title of the druid
mr: ड्रुइड चे शिर्षक

en: Top Ten
mr: प्रारंभ के दस

en: Top Watermark
mr: वरील जलचित्र

en: Un-Indent
mr: मांडणी रद्द करा

en: Undo the last action
mr: या आधिची शेवटची प्रक्रीया रद्द करा

en: Undo the last move
mr: शेवटची चाल रद्द करा

en: Unique identifier for the file entry.  This will be used to save the history list.
mr: फाइलची नोंद केवळ डायरेक्ट्रीचे नाव देण्यासाठी वापरली जाते किंवा पुर्ण फाइलचे नाव देण्यासाठी वापरली जाते

en: Unique identifier for the icon entry.  This will be used to save the history list.
mr: चिन्हाच्या नोंदीसाठीचा इकमेव सुचक.एतिहास यादीअ साठवतानायाचा वापर केआ जाइल

en: Upper Hour
mr: वरील वेळ

en: Upper hour in the time popup selector
mr: पापअप चयनक मध्ये वरील वेळ

en: Usage: gnome_segv2 appname signum
mr: असा वापर करा:gnome_segv2 कार्यक्रमाचे नाव संकेत-क्रमांक

en: Use desktop default (%s)
mr: डेस्कटाॅपचे सर्वसाधानरण समायोजन वापरा(%s)

en: Use font in label
mr: लेबलसाठी वापरला जाणारा फोन्ट

en: Use font in the label in font info mode
mr: फॉंट माहितीदरम्यान लेबलसाठी वापरला जाणारा फाॅंट

en: User
mr: उपयोगकर्ता

en: View the scores
mr: गुनफलक पहा

en: Warning
mr: चेतावनी

en: Warning:
mr: चेतावनी:

en: Watermark image for the top
mr: शिर्षकासाठी जलचित्र

en: Whether the Browse file window should be modal.
mr: फाइल पाहण्याच्या विंडोसाठी सर्वसाधारण मार्ग

en: Whether the file entry is being used to enter directory names or complete filenames.
mr: फाइलची नोंद केवळ डायरेक्ट्रीचे नाव देण्यासाठी वापरली जाते किंवा पुर्ण फाइलचे नाव देण्यासाठी वापरली जाते

en: Whether the pixmap entry should have a preview.
mr: क्या pixmap प्रविष्टि के लिए पूर्वदर्शन है

en: X display to use
mr: वापरण्यासाठीचे X दृश्य

en: _About
mr: आम्ही कोण?

en: _Close
mr: बंद करा

en: _Close This Window
mr: नविन विंडो तयार करा

en: _Contents
mr: अनुक्रमणीका

en: _Copy
mr: नक्कल करा

en: _Details
mr: तपशील

en: _Edit
mr: संपादन

en: _Edit/
mr: संपादन

en: _End game
mr: खेळ समाप्त करा

en: _File
mr: फाइल

en: _File/
mr: फाइल

en: _Find...
mr: शोधा

en: _Game
mr: खेळ

en: _Help
mr: मदत

en: _Hint
mr: संकेत

en: _New
mr: नवीन

en: _New game
mr: नवा डाव

en: _New/
mr: नवीन

en: _Open...
mr: खोला...

en: _Paste
mr: चिपकवा

en: _Pause game
mr: खेळ थांबवा

en: _Redo
mr: आधीच्या प्रक्रीया रद्द करा

en: _Redo move
mr: चाल पुन्हा करा

en: _Restart game
mr: खेळ पुन्हा सुरु करा

en: _Revert
mr: आधीच्या स्थीतीत आणा

en: _Save
mr: संचयीत करा

en: _Scores...
mr: गुनफलक

en: _Settings
mr: समायोजन

en: _Settings/
mr: समायोजन

en: _Undo
mr: आधिची प्रक्रिया रद्द करा

en: _Undo move
mr: चाल रद्द करा

en: _View
mr: दृश्य

en: _View/
mr: दृश्य

en: _Windows
mr: विन्डोज

en: _Windows/
mr: विन्डोज

en: gnome_date_edit_get_date deprecated, use gnome_date_edit_get_time
mr: gnome_date_edit_get_date deprecated, user gnome_date_edit_get_time वापरा

en: no
mr: नाहीं

en: yes
mr: योय
