texinfo 4.6.93 - en to nb translation catalogue (551 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
nb: 	Prøv «%s --help» for en komplett liste over valg.

en: 
    * Menu:
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
nb: 
    * Menu:
      (Fil)Node                         Linjer  Str.   Inneholdene fil
      ---------                         ------  ----   ---------------

en: 
    Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
nb: 
    Send bugrapporter til bug-texinfo@gnu.org,
    generelle spørsmål og diskusjoner til help-texinfo@gnu.org.
    Websida for Texinfo: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: 
    Options:
nb: 
    Valg:

en:               Picking a menu item causes another node to be selected.
nb:               Valg av menypunkt fører til at en annen node blir valgt.

en:               You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
nb:               Du kan like godt inkludere et filnavn, som i (FILNAVN)NODENAVN.

en:               and select the node in which the next occurrence is found.
nb:               og velge den noden som i det neste tilfellet blir funnet.

en:               file, and select the node referenced by the first entry found.
nb:               infofil, og velge noden referert av det første oppslaget funnet.

en:    Source files groveled to make this file include:
nb:    Kildefiler søkt gjennom for å lage denne filen inkluderer:

en:   %-10s  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
nb:   %-10s  Følge en kryssreferanse.  Leser navnet til referansen.

en:   %-10s  Follow the hypertext link under cursor.
nb:   %-10s  Følge hypertekstlenken under markøren.

en:   %-10s  Go to the beginning of this node.
nb:   %-10s  Gå til begynnelsen av denne noden.

en:   %-10s  Go to the end of this node.
nb:   %-10s  Gå til slutten av denne noden.

en:   %-10s  Invoke the Info tutorial.
nb:   %-10s  Starte Infoopplæring.

en:   %-10s  Move `up' from this node.
nb:   %-10s  Flytte «opp» fra denne noden.

en:   %-10s  Move to node specified by name.
nb:   %-10s  Flytte til noden spesifisert av navn.

en:   %-10s  Move to the Top node.  Equivalent to `g Top'.
nb:   %-10s  Flytte til «Top»-noden.  Det samme som «g Top».

en:   %-10s  Move to the `directory' node.  Equivalent to `g (DIR)'.
nb:   %-10s  Flytte til «katalog»-noden.  Det samme som «g (DIR)».

en:   %-10s  Move to the `next' node of this node.
nb:   %-10s  Flytte til «neste»-noden etter denne noden.

en:   %-10s  Move to the `previous' node of this node.
nb:   %-10s  Flytte til «forrige»-noden før denne noden.

en:   %-10s  Move to the last node seen in this window.
nb:   %-10s  Flytte til den siste noden sett i dette vinduet.

en:   %-10s  Pick first ... ninth item in node's menu.
nb:   %-10s  Velge første ... niende punkt i nodens meny.

en:   %-10s  Pick last item in node's menu.
nb:   %-10s  Velge det siste punktet i nodens meny.

en:   %-10s  Pick menu item specified by name.
nb:   %-10s  Velge menypunkt spesifisert ved navn.

en:   %-10s  Quit Info altogether.
nb:   %-10s  Avslutte Info fullstendig.

en:   %-10s  Quit this help.
nb:   %-10s  Avslutte denne hjelpen.

en:   %-10s  Scroll backward 1 line.
nb:   %-10s  Rulle bakover 1 linje.

en:   %-10s  Scroll backward a page.
nb:   %-10s  Rulle bakover en side.

en:   %-10s  Scroll forward 1 line.
nb:   %-10s  Rulle forover 1 linje.

en:   %-10s  Scroll forward a page.
nb:   %-10s  Rulle forover en side.

en:   %-10s  Search backward for a specified string
nb:   %-10s  Søke baklengs gjennom denne Infofilen for en spesifikk streng,

en:   %-10s  Search for a specified string in the index entries of this Info
nb:   %-10s  Søke etter en spesifikk streng i indeksinnslagene i denne

en:   %-10s  Search forward for a specified string,
nb:   %-10s  Søke forlengs gjennom denne Infofilen for en spesifikk streng,

en:   %-10s  Skip to next hypertext link within this node.
nb:   %-10s  Flytte til neste hypertekstlenke innen denne noden.

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers.
nb:   -b, --speech-friendly        vær vennlig ovenfor talesyntetisatorer.

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
nb:   Standardverdiene for @if...-betingelsene avhenger av outputformatet:
      dersom HTML genereres er --ifhtml påslått og de andre av;
      dersom Info genereres er --ifinfo påslått og de andre av;
      dersom ren tekst genereres er --ifplaintext påslått og de andre av;
      dersom XML genereres er --ifxml påslått og de andre av.

en:  Subfile: %s
nb:  Delfil: %s

en:  case-sensitively
nb:  med skille på store og små bokstaver

en: "%s" is invalid
nb: «%s» er ugyldig

en: "%s", line %u:
nb: «%s», linje %u:

en: %c%s expected braces
nb: %c%s forventet krøllparanteser

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%c'
nb: %c%s forventer «i» eller «j» som argument, ikke «%c»

en: %c%s expects a single character `i' or `j' as argument
nb: %c%s forventer et enkelt tegn, «i» eller «j» som argument

en: %c%s found outside of an insertion block
nb: %c%s funnet utenfor en innsettingsblokk

en: %c%s is obsolete
nb: %c%s er utgått

en: %c%s is obsolete; use %c%s instead
nb: %c%s er avlegs; bruk %c%s i stedet

en: %c%s missing close brace
nb: %c%s mangler avsluttende krøllparentes

en: %c%s requires a name
nb: %c%s krever et navn

en: %cend macro not found
nb: %cend macro ikke funnet

en: %cfloat environments cannot be nested
nb: %cfloat-miljøer kan ikke nøstes

en: %ctop used before %cnode, defaulting to %s
nb: %ctop brukt før %cnode, benytter %s

en: %d completions:
nb: %d fullføringer:

en: %s can be invoked via %s.
nb: %s kan bli påkallet via %s.

en: %s can only be invoked via %s.
nb: %s kan bare bli påkallet via %s.

en: %s is defined to %s.
nb: %s er definert som %s.

en: %s is not a valid ISO 639 language code
nb: %s er ikke en gyldig ISO 639-språkkode

en: %s is undefined.
nb: %s er udefinert.

en: %s reference to nonexistent node `%s' (perhaps incorrect sectioning?)
nb: %s referanse til ikke-eksisterende node «%s» (kanskje ugyldig inndeling?)

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
nb: %s krever et argument: formattereren for %citem

en: %s requires letter or digit
nb: %s krever en bokstav eller et siffer

en: %s%sfor string [%s]:
nb: %s%setter streng [%s]:

en: %s: %s arg must be numeric, not `%s'.
nb: %s: %s arg må være numerisk, ikke «%s».

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
nb: %s: --footnote-style arg må være «separate» eller «end», ikke «%s».

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
nb: %s: --paragraph-indent arg må være numerisk/«none»/«asis», ikke «%s».

en: %s: Ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'.
nb: %s: Ignorerer ugjenkjennelig TEXINFO_OUTPUT_FORMAT-verdi «%s».

en: %s: Removing macro output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
nb: %s: Fjerner makroutskriftsfilen «%s» på grunn av feil; bruk --force for å bevare.

en: %s: Removing output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
nb: %s: Fjerner utskriftsfilen «%s» på grunn av feil; bruk --force for å bevare.

en: %s: Skipping macro expansion to stdout as Info output is going there.
nb: %s: Hopper over makroekspansjon til stdout siden Info-output også sendes dit.

en: %s: Specify the Info file only once.
nb: %s: Spesifiser infofilen bare en gang.

en: %s: already have dir file: %s
nb: %s: har allerede en dirfil: %s

en: %s: could not open --css-file: %s
nb: %s: kunne ikke åpne --css-file: %s

en: %s: could not open macro expansion output `%s'
nb: %s: kunne ikke åpne makroekspansjonoutput «%s»

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
nb: %s: kunne ikke lese (%s) og kunne ikke opprette (%s)

en: %s: empty file
nb: %s: tom fil

en: %s: ignoring second macro expansion output `%s'.
nb: %s: ignorerer sekundær makroekspansjonoutpur «%s».

en: %s: illegal option -- %c
nb: %s: ulovlig valg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
nb: %s: ugyldig valg -- %c

en: %s: missing file argument.
nb: %s: mangler filargument.

en: %s: not a texinfo index file
nb: %s: ikke en texinfo-indeksfil

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «%c%s» tillater ikke et argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
nb: %s: valget «%s» er flertydig

en: %s: option `%s' requires an argument
nb: %s: valget «%s» krever et argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «--%s» tillater ikke et argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «-W %s» tillater ikke et argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
nb: %s: valget «-W %s» er flertydig

en: %s: option requires an argument -- %c
nb: %s: valget krever et argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
nb: %s: ukjent valg «%c%s»

en: %s: unrecognized option `--%s'
nb: %s: ukjent valg «--%s»

en: %s: warning:
nb: %s: advarsel:

en: %s:%d: --css-file ended in comment
nb: %s:%d: --css-file endte i en kommentar

en: %s:%d: warning:
nb: %s:%d: advarsel:

en: (line %*d)
nb: (linje %*d)

en: (line )
nb: (linje )

en: (outside of any node)
nb: (utenfor noder)

en: * column #%d: output = %s
nb: * kolonne #%d output = %s

en: ** Multicolumn output from last row:
nb: ** Multikolonne-output fra siste rad:

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %d lines --%s--
nb: -%s%s-Info: (%s)%s, %d linjer --%s--

en: -%s---Info: %s, %d lines --%s--
nb: -%s---Info: %s, %d linjer --%s--

en: --*** Tags out of Date ***
nb: --*** Tagger er ute av synk ***

en: --- Use `\[history-node]' or `\[kill-node]' to exit ---
nb: --- Bruk «\[history-node]» eller «\[kill-node]» for å avslutte ---

en: ---------- Footnotes ----------
nb: ---------- Fotnoter -----------

en: -----Info: (), lines ----,
nb: -----Info: (), linjer ----,

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
nb: @%s er meningsløs innenfor en «@%s»-blokk

en: @%s not meaningful outside `@float' environment
nb: @%s er meningsløs utenfor et «@float»-miljø

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
nb: @%s gir ikke mening utenfor «@titlepage»- og «@quotation»-miljøer

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' environment
nb: @%s er meningsløs utenfor et «@titlepage»-miljø

en: @anchor command ignored; references to it will not work
nb: @anchor-kommando ignorert; referanser til den vil ikke virke

en: @detailmenu seen before first node, creating `Top' node
nb: @detailmenu sett før første node, oppretter «Top»-noden

en: @headitem as the last item of @multitable produces invalid Docbook documents
nb: @headitem som siste punkt i en @multitable fører til uyldige DocBook-dokumenter

en: @image file `%s' (for HTML) not readable: %s
nb: @image-fil «%s» (for HTML) er uleselig: %s

en: @image file `%s' (for text) unreadable: %s
nb: @image-fil «%s» (for tekstformat) er uleselig: %s

en: @image file `%s' unreadable: %s
nb: @image-fil «%s» er uleselig: %s

en: @image missing filename argument
nb: @image mangler filnavn

en: @item not allowed in argument to @itemize
nb: @item er ikke tillatt som argument til @itemize

en: @itemx not meaningful inside `%s' block
nb: @itemx er meningsløs innenfor en «@%s»-blokk

en: @menu seen before first @node, creating `Top' node
nb: @menu sett før første @node, oppretter «Top»-noden

en: @quote-arg only useful for single-argument macros
nb: @quote-arg bare brukbart når makroen bare tar et argument

en: @sc argument all uppercase, thus no effect
nb: @sc-argument med store bokstaver, dermed ingen effekt

en: @sp requires a positive numeric argument, not `%s'
nb: @sp krever et positivt numerisk argument, ikke `%s'

en: @strong{Note:} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
nb: @strong{Note:} lager en overflødig kryssreferanse i Info; omskriv for å unngå det

en: Accept (or force completion of) this line
nb: Godta (eller tvinge fullføring av) denne linjen

en: Add this digit to the current numeric argument
nb: Legge til dette siffret til det gjeldende numeriske argumentet

en: Anchor `%s' and node `%s' map to the same file name
nb: Ankeret «%s» og noden «%s» blir knyttet til det samme filnavnet

en: Anchors `%s' and `%s' map to the same file name
nb: Ankrene «%s» og «%s» peker til det samme filnavnet

en: Appendix %c
nb: Vedlegg %c

en: April
nb: april

en: August
nb: august

en: Bad argument `%s' to `@%s', using `%s'
nb: Ugyldig argument «%s» til «%s», bruker «%s»

en: Bad argument to %c%s
nb: Ugyldig argument til %c%s

en: Bad argument to @%s
nb: Ugyldig argument til @%s

en: Bad data in infokey file -- some key bindings ignored
nb: Feil data i infokeyfil -- noen tastebindinger ble ignorert

en: Bad data in infokey file -- some var settings ignored
nb: Feil data i infokeyfil -- noen variabelinnstillinger ble ignorert

en: Basic Commands in Info Windows
    ******************************
nb: Grunnleggende kommandoer i infovinduer
    **************************************

en: Broken-Type in insertion_type_pname
nb: Broken-Type i insertion_type_pname

en: Building completions...
nb: Bygger fullføringer...

en: CAN'T SEE THIS
nb: KAN IKKE SE DETTE

en: Can't create directory `%s': %s
nb: Kan ikke opprette katalogen «%s»: %s

en: Can't remove file `%s': %s
nb: Kan ikke slette filen «%s»: %s

en: Cancel current operation
nb: Avbryte gjeldende operasjon

en: Cancel or quit operation
nb: Avbryte eller avslutte operasjon

en: Cannot delete a permanent window
nb: Kan ikke slette et permanent vindu

en: Cannot delete the last window.
nb: Kan ikke slette det siste vinduet.

en: Cannot execute an `echo-area' command here.
nb: Kan ikke utføre en «echo-area»-kommando her.

en: Cannot find `%s'.
nb: Kan ikke finne «%s».

en: Cannot find a window!
nb: Kan ikke finne et vindu!

en: Cannot find node `%s'.
nb: Kan ikke finne noden «%s».

en: Cannot find node `(%s)%s'.
nb: Kan ikke finne noden «(%s)%s».

en: Cannot kill node `%s'
nb: Kan ikke slette noden «%s»

en: Cannot kill the last node
nb: Kan ikke slette den forrige noden

en: Cannot open pipe to `%s'.
nb: Kan ikke åpne «pipe» til «%s».

en: Commands available in Info windows:
nb: Kommandoer tilgjengelig i Infovinduer:

en: Commands available in the echo area:
nb: Kommandoer tilgjengelig i ekkoområdet:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex; implies --no-split.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
nb: Betinget behandling av input:
      --ifdocbook        behandle @ifdocbook og @docbook selv om DocBook ikke skal genereres.
      --ifhtml           behandle @ifhtml og @html selv om HTML ikke skal genereres.
      --ifinfo           behandle @ifinfo selv når HTML skal genereres.
      --ifplaintext      behandle @ifplaintext selv om ren tekst ikke skal genereres.
      --iftex            behandle @iftex og @tex; innebærer --no-split.
      --ifxml            behandle @ifxml og @xml.
      --no-ifdocbook     ikke behandle @ifdocbook og @docbook.
      --no-ifhtml        ikke behandle @ifhtml og @html.
      --no-ifinfo        ikke behandle @ifinfo.
      --no-ifplaintext   ikke behandle @ifplaintext.
      --no-iftex         ikke behandle @iftex og @tex.
      --no-ifxml         ikke behandle @ifxml og @xml.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
nb: Kontrollerer hva som skjer når rulling er ønsket ved slutten av en node

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    There is NO warranty.  You may redistribute this software
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
nb: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Det finnes INGEN garanti.  Du kan redistribuere denne programvaren
    etter betingelsene i GNU General Public License.  For mer informasjon
    om dette, se filen COPYING.

en: Could not create output file `%s'.
nb: Kunne ikke opprette utskriftsfil «%s».

en: Couldn't manipulate the file %s.
nb: Kunne ikke manipulere filen %s.

en: Cross
nb: Kryss

en: December
nb: desember

en: Delete all other windows
nb: Slette alle andre vinduer

en: Delete the character behind the cursor
nb: Slette tegnet bak markøren

en: Delete the character under the cursor
nb: Slette tegnet under markøren

en: Delete the current window
nb: Slette den gjeldende vindu

en: Describe command:
nb: Beskriv kommandoen:

en: Describe key: %s
nb: Beskriv tast: %s

en: Describe variable:
nb: Beskriv variabel:

en: Display help message
nb: Vise hjelpemelding

en: Divide the available screen space among the visible windows
nb: Dele den tilgjengelige skjermplassen mellom de synlige vinduene

en: Done.
nb: Ferdig.

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
nb: END-INFO-DIR-ENTRY uten tilhørende START-INFO-DIR-ENTRY

en: ESC %s is undefined.
nb: ESC %s er udefinert.

en: Entry for index `%s' outside of any node
nb: Innslag for indeksen «%s» utenfor node

en: Enumeration stack overflow
nb: Stakkoverflyt ved oppramsing

en: Error reading infokey file `%s' - short read
nb: Feil ved lesing av infokeyfil «%s» - for kort

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                     write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi              write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi               write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi           write DocBook XML to @setfilename
      makeinfo --no-headers foo.texi        write plain text to standard output
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi   write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi          write one Info file however big
nb: Eksempler:
      makeinfo foo.texi                     skrive Info til foos @setfilename
      makeinfo --html foo.texi              skrive HTML til @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi               skrive Texinfo XML til @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi           skrive Docbook XML til @setfilename
      makeinfo --no-headers foo.texi        skrive ren tekst til standard ut
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi skrive HTML uten nodelinjer
      makeinfo --number-sections foo.texi   skrive Info med nummererte avsnitt
      makeinfo --no-split foo.texi          skrive en Infofil uansett størrelse

en: Expected `%s'
nb: Forventet «%s»

en: Explain the use of a variable
nb: Forklar bruken av en variabel

en: Failing
nb: Mislyktes

en: February
nb: februar

en: Find Invocation node of [%s]:
nb: Finne Invocation-noden til [%s]:

en: Find file:
nb: Finne fil:

en: Find the node describing program invocation
nb: Finne noden som beskriver bruksmåten for programmet

en: Finding index entries...
nb: Finner indeksinnslag...

en: Follow menus:
nb: Følge menyer:

en: Follow xref (%s):
nb: Følge kryssreferanse (%s):

en: Follow xref:
nb: Følge kryssreferanse:

en: Following Next node...
nb: Følger nestenoden...

en: Footnote defined without parent node
nb: Fotnote definert uten foreldrenode

en: Footnotes
nb: Fotnoter

en: Footnotes could not be displayed
nb: Fotnoter kunne ikke vises

en: Footnotes inside footnotes are not allowed
nb: Fotnoter i fotnoter er ikke tillatt

en: Formatting node %s...
nb: Skriver noden %s...

en: Function
nb: Funksjon

en: General options:
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --reference-limit=NUM   warn about at most NUM references (default %d).
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
nb: Generelle valg:
          --error-limit=ANT       avbryte etter ANT feil (standard %d).
          --force                 bevare output selv med feil.
          --help                  vise denne hjelpen og avslutte.
          --no-validate           undertrykke sjekking av kryssreferanser.
          --no-warn               undertrykke advarsler (men ikke feil).
          --reference-limit=ANT   advare om på det meste ANT referanser (standard %d).
      -v, --verbose               forklare hva som blir gjort.
          --version               vise programversjon og avslutte.

en: General output options:
      -E, --macro-expand FILE   output macro-expanded source to FILE.
                                ignoring any @setfilename.
          --no-headers          suppress node separators, Node: lines, and menus
                                  from Info output (thus producing plain text)
                                  or from HTML (thus producing shorter output);
                                  also, write to standard output by default.
          --no-split            suppress splitting of Info or HTML output,
                                generate only one output file.
          --number-sections     output chapter and sectioning numbers.
      -o, --output=FILE         output to FILE (directory if split HTML),
nb: Generelle outputvalg:
      -E, --macro-expand FIL    sende makroekspandert kilde til FIL,
                                  ignorerer enhver @setfilename.
          --no-headers          undertrykke nodeseparatorer, Node:-linjer og menyer
                                  fra Info-output (og dermed produsere ren tekst)
                                  eller fra HTML (og dermed produsere kortere output);
                                  standard er å skrive til standard ut.
          --no-split            undertrykke splitting av Info- eller HTML-output,
                                  generere bare en outputfil.
          --number-sections     nummerere kapitler og avdelinger (section).
      -o, --output=FIL          sende output til FIL (eller katalog dersom splittet HTML),

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
nb: Generere en sortert indeks for hver TeX-outputfil.

en: Get Manpage:
nb: Hent manualsiden:

en: Go to the next matching index item from the last `\[index-search]' command
nb: Gå til det neste passende indeksinnslaget fra forrige '\[index-search]'-kommando

en: Goto node:
nb: Gå til node:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
nb: Kravle gjennom alle kjente infofilers indekser etter en streng
           og bygge opp en meny

en: Grow (or shrink) this window
nb: Øke (eller minke) dette vinduet

en: Here is the %ctop node
nb: Her er %ctop-noden

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use `\[history-node]' in another window.
nb: Her er menyen over nodene du har nylig besøkt.
    Velg en fra denne menyen, eller bruk «\[history-node]» i et annet vindu.

en: I-search backward:
nb: I-søk bakover:

en: I-search:
nb: I-søk:

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too big
nb: Ignorerer ugyldig infokeyfil «%s» - for stor

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too small
nb: Ignorerer ugyldig infokeyfil «%s» - for liten

en: Index `%s' already exists
nb: Indeksen «%s» eksisterer allerede

en: Index apropos:
nb: Indeksapropos:

en: Index entry:
nb: Indeksinnslag:

en: Info cannot handle `:' in index entry `%s'
nb: Info kan ikke håndtere `:' i indeksinnslaget `%s'

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  allow @ commands in node names.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
nb: Valg for inputfil:
          --commands-in-node-names   tillate @-kommandoer i nodenavn.
      -D VAR                         definer variabelen VAR, som om @set brukes.
      -I KAT                         legg til KAT på slutten av @include-søkestien.
      -P KAT                         legg til KAT på starten av @include-søkestien.
      -U VAR                         udefiner variabelen VAR, som om @clear brukes.

en: Insert a TAB character
nb: Sette inn en tabulator

en: Insert completion
nb: Sett inn fullføring

en: Insert next character verbatim
nb: Sette inn neste tegn ordrett

en: Insert this character
nb: Sette inn dette tegnet

en: Instance Variable
nb: Forekomst

en: Internal error (search_sectioning) "%s"!
nb: Intern feil (search_sectioning) «%s»!

en: Internally used by \[universal-argument]
nb: Brukt internt av \[universal-argument]

en: Invalid infokey file `%s' (bad magic numbers) -- run infokey to update it
nb: Ugyldig infokeyfil «%s» (feil magiske tall) -- kjør infokey for å oppdatere den

en: Invalid infokey file `%s' (bad section code) -- run infokey to update it
nb: Ugyldig infokeyfil «%s» (feil avdelingskode) -- kjør infokey for å oppdatere den

en: Invalid infokey file `%s' (bad section length) -- run infokey to update it
nb: Ugyldig infokeyfil «%s» (feil avdelingslengde) -- kjør infokey for å oppdatere den

en: January
nb: januar

en: July
nb: juli

en: June
nb: juni

en: Kill node (%s):
nb: Slette noden (%s):

en: Kill ring is empty
nb: Fellingsringen er tom

en: Kill the word following the cursor
nb: Slette ordet etter markøren

en: Kill the word preceding the cursor
nb: Slette ordet før markøren

en: Kill this node
nb: Slette denne noden

en: Kill to the beginning of the line
nb: Slette til begynnelsen av linjen

en: Kill to the end of the line
nb: Slette til slutten av linjen

en: List possible completions
nb: Liste mulige fullføringer

en: Look up a string in the index for this file
nb: Lete opp en streng i indeksen til denne filen

en: Macro
nb: Makro

en: Macro `%s' called on line %d with too many args
nb: Makroen «%s» kalt på linje %d med for mange argumenter

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
nb: Lag et vindu inneholdene en meny over alle de nylig besøkte nodene

en: Making %s file `%s' from `%s'.
nb: Lager %s-filen «%s» fra «%s».

en: March
nb: mars

en: May
nb: mai

en: Menu
nb: Meny

en: Menu item (%s):
nb: Menypunkt (%s):

en: Menu item:
nb: Menypunkt:

en: Method
nb: Metode

en: Misplaced %c
nb: Feilplassert %c

en: Missing `}' in @def arg
nb: Manglende «}» i @def-arg

en: Missing } in @multitable template
nb: Manglende «}» i @multitable-mal

en: Move backward a character
nb: Flytte bakover et tegn

en: Move backward a word
nb: Flytte tilbake et ord

en: Move backwards or up through node structure
nb: Flytte tilbake eller opp gjennom nodestrukturen

en: Move down to the next line
nb: Flytte ned til neste linje

en: Move forward a character
nb: Flytte forover et tegn

en: Move forward a word
nb: Flytte forover et ord

en: Move forwards or down through node structure
nb: Flytte forover eller ned gjennom nodestrukturen

en: Move the cursor to a specific line of the window
nb: Flytte markøren til en angitt linje i vinduet

en: Move to the end of the line
nb: Flytte til slutten av linjen

en: Move to the end of this line
nb: Flytte til slutten av denne linjen

en: Move to the end of this node
nb: Flytte til slutten av denne noden

en: Move to the next cross reference
nb: Flytte til neste kryssreferanse

en: Move to the previous cross reference
nb: Flytte til forrige kryssreferanse

en: Move to the start of the line
nb: Flytte til starten av linjen

en: Move to the start of this line
nb: Flytte til starten av denne linjen

en: Move to the start of this node
nb: Flytte til starten av denne noden

en: Move to the start of this node's menu
nb: Flytte til starten av denne nodens meny

en: Move up to the previous line
nb: Flytte opp til den forrige linjen

en: Moving Prev in this window.
nb: Flytter til forrige i dette vinduet.

en: Moving Up %d time(s), then Next.
nb: Flytter opp %d gang(er), deretter neste.

en: Moving Up in this window.
nb: Flytter opp i dette vinduet.

en: Moving to `Prev's last menu item.
nb: Flytter til «forrige»s siste menypunkt.

en: Moving within a node:
    ---------------------
nb: Flytte innen en node:
    ---------------------

en: Multiline command %c%s used improperly
nb: Flerlinjekommandoen %c%s brukes ikke riktig

en: Must be in `@%s' environment to use `@%s'
nb: Må være i et «@%s»-miljø for å bruke «@%s»

en: NO_NAME!
nb: INTET_NAVN!

en: NUL character (\000) not permitted
nb: NULL-tegn (\000) er ikke tillatt

en: NUL character (^%c) not permitted
nb: NULL-tegn (^%c) er ikke tillatt

en: Next
nb: neste

en: Next field of node `%s' not pointed to (perhaps incorrect sectioning?)
nb: Nestefeltet til noden «%s» er ikke pekt på (kanskje ugyldig inndeling?)

en: Next:
nb: Neste:

en: No `%s' found in `%s'
nb: Ingen «%s» funnet i «%s»

en: No `%s' pointer for this node.
nb: Ingen «%s»-peker for denne noden.

en: No `Prev' for this node.
nb: Ingen «forrige» for denne noden.

en: No `Prev' or `Up' for this node within this document.
nb: Ingen «forrige» eller «opp» for denne noden i dette dokumentet.

en: No closing brace for footnote `%s'
nb: Ingen avsluttende krøllparentes for fotnoten «%s»

en: No completions
nb: Ingen fullføringer

en: No cross references in this node.
nb: Ingen kryssreferanser i denne noden.

en: No dir file specified; try --help for more information.
nb: Ingen dir-fil angitt; prøv --help for mer informasjon.

en: No footnotes in this node.
nb: Ingen fotnoter i denne noden.

en: No index entries.
nb: Ingen indeksinnslag.

en: No indices found.
nb: Ingen indekser funnet.

en: No input file specified; try --help for more information.
nb: Ingen innfil angitt; prøv --help for mer informasjon.

en: No matching `%cend %s'
nb: Ingen tilsvarende «%cend %s»

en: No menu in node `%s'.
nb: Ingen meny i noden «%s».

en: No menu in this node.
nb: Ingen meny i denne noden.

en: No menu item `%s' in node `%s'.
nb: Ingen menypunkt «%s» i noden «%s».

en: No more nodes within this document.
nb: Ingen flere noder i dette dokumentet.

en: No node name specified for `%c%s' command
nb: Ingen nodenavn spesifisert for «%c%s»-kommandoen

en: No page number in %s
nb: Ingen sidenummer i %s

en: No previous index search string.
nb: Ingen tidligere indekssøkestrenger.

en: No previous search string
nb: Ingen tidligere søkestreng

en: No such file `%s'
nb: «%s» er ingen fil

en: Node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
nb: Noden «%s» mangler et menypunkt for «%s» selv om den er dens oppmål

en: Node `%s' previously defined at line %d
nb: Noden «%s» er tidligere definert ved linje %d

en: Node `%s' requires a sectioning command (e.g., %c%s)
nb: Noden «%s» krever en inndelingskommando (f.eks. %c%s)

en: Node with %ctop as a section already exists
nb: Node med %ctop som en seksjon eksisterer allerede

en: Not complete
nb: Ikke fullstendig

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
nb: Ikke nok plass for et hjelpevindu, vennligst slett et vindu.

en: November
nb: november

en: October
nb: oktober

en: One completion:
nb: En fullføring:

en: Only one window.
nb: Bare et vindu.

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE        include FILE in HTML <style> output;
                                      read stdin if FILE is -.
nb: Valg for HTML:
          --css-include=FIL         inkluder FIL i HTML <style>-taggen;
                                      les stdin dersom FIL er -.

en: Options for Info and plain text:
          --enable-encoding       output accented and special characters in
                                    Info output based on @documentencoding.
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node
                                      in which they are defined (default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
nb: Valg for Infooutput og ren tekst:
          --enable-encoding       skrive ut spesialtegn og tegn med aksenter i
                                    Infooutput basert på @documentencoding.
          --fill-column=ANT       bryte Infolinjer ved ANT tegn (standard %d).
          --footnote-style=STIL   generere fotnoter i Info i henhold til STIL:
                                    «separate» for å legge fotnotene i egne noder;
                                    «end» for å legge fotnotene i slutten av hver node
                                      der fotnotene er definert (standard).
          --paragraph-indent=ANT  rykke inn Infoavsnitt med ANT mellomrom (standard %d).
                                    Dersom ANT er «none» rykkes ikke avsnittene inn;
                                    Dersom ANT er «asis» bevares eksisterende innrykk.
          --split-size=ANT        splitte Infofilene ved lengde ANT (standard %d).

en: Options for XML and Docbook:
          --output-indent=VAL       indent XML elements by VAL spaces (default %d).
                                      If VAL is 0, ignorable whitespace is dropped.
nb: Valg for XML og DocBook:
          --output-index=ANT         innrykk XML-elementer med ANT mellomrom (standard %d).
                                      Dersom ANT er 0, blir ignorerbart tomrom ikke brukt.

en: Other commands:
    ---------------
nb: Andre kommandoer:
    -----------------

en: Output buffer not empty.
nb: Outputbuffer er ikke tomt.

en: Output format selection (default is to produce Info):
          --docbook             output Docbook XML rather than Info.
          --html                output HTML rather than Info.
          --xml                 output Texinfo XML rather than Info.
          --plaintext           output plain text rather than Info.
nb: Valg av outputformat (standard er å produsere Info):
          --docbook             generere DocBook XML i stedet for Info.
          --html                generere HTML i stedet for Info.
          --xml                 generere Texinfo XML i stedet for Info.
          --plaintext           generere ren tekst i stedet for Info.

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
nb: «Pipe» innholdet av denne noden gjennom INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
nb: Markøren vises ikke innen dette vinduets node!

en: Prev
nb: forrige

en: Prev field of node `%s' not pointed to
nb: Forrigefeltet til noden «%s» er ikke pekt på

en: Previous:
nb: Forrige:

en: Print documentation for KEY
nb: Skrive ut dokumentasjonen for KEY

en: Printing node %s...
nb: Skriver ut noden «%s»...

en: Quit
nb: Avbrutt

en: Quit using Info
nb: Avslutte Info

en: Reached eof before matching @end %s
nb: Traff slutt-på-filen før matchende @end %s

en: Read a command name in the echo area and execute it
nb: Lese et kommandonavn i ekkoområdet og utføre den

en: Read a footnote or cross reference and select its node
nb: Lese en fotnote eller kryssreferanse og velge dens node

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
nb: Lese en liste over menyer fra dir og følge dem

en: Read a manpage reference and select it
nb: Lese en manualside-referanse og velge den

en: Read a menu item and select its node
nb: Lese et menyvalg og velge dens node

en: Read a node name and select it
nb: Lese et nodenavn og velge det

en: Read a string and search backward for it
nb: Lese inn en streng og søke bakover etter den

en: Read a string and search for it
nb: Lese inn en streng og søke etter den

en: Read a string and search for it case-sensitively
nb: Lese inn en streng og søke etter den med skille på store og små bokstaver

en: Read the name of a file and select it
nb: Lese inn navnet på en fil og velge den

en: Read the name of an Info command and describe it
nb: Lese inn navnet på en infokommando og beskrive den

en: Redraw the display
nb: Tegne skjermen på nytt

en: Removing %s
nb: Fjerner %s

en: Rename this anchor or use the `--no-split' option
nb: Omdøpe dette ankeret eller bruk «--no-split»-valget

en: Repeat last search in the reverse direction
nb: Gjenta forrige søk i motsatt retning

en: Repeat last search in the same direction
nb: Gjenta forrige søk i samme retning

en: Resulting window would be too small.
nb: Resulterende vindu ville blitt for lite.

en: Run command bound to this key's lowercase variant
nb: Kjør kommandoen knyttet til denne tastens «liten-bokstav-variant»

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
nb: START-INFO-DIR-ENTRY uten tilhørende END-INFO-DIR-ENTRY

en: Scroll backward in this window
nb: Rulle bakover i dette vinduet

en: Scroll backward in this window and set default window size
nb: Rulle bakover i dette vinduet og sette standard vindustørrelse

en: Scroll backward in this window staying within node
nb: Rulle bakover i dette vinduet, men forbli innenfor noden

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
nb: Rulle bakover i dette vinduet, forbli innenfor noden og sette standard vindustørrelse

en: Scroll down by half screen size
nb: Rulle ned en halv side

en: Scroll down by lines
nb: Rulle ned pr. antall linjer

en: Scroll forward in this window
nb: Rulle forover i dette vinduet

en: Scroll forward in this window and set default window size
nb: Rulle forover i dette vinduet og sette standard vindustørrelse

en: Scroll forward in this window staying within node
nb: Rulle forover i dette vinduet, men forbli innenfor noden

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
nb: Rulle forover i dette vinduet, forbli innenfor noden og sette standard vindustørrelse

en: Scroll the completions window
nb: Rulle fullføringsvinduet

en: Scroll the other window
nb: Rulle det andre vinduet

en: Scroll the other window backward
nb: Rulle det andre vinduet bakover

en: Scroll up by half screen size
nb: Rulle opp en halv side

en: Scroll up by lines
nb: Rulle opp pr. antall linjer

en: Search
nb: Søke

en: Search backward
nb: Søke bakover

en: Search failed.
nb: Søk mislyktes

en: Search interactively for a string as you type it
nb: Søke interaktivt for en streng mens du skriver

en: Searching subfile %s ...
nb: Søker i delfil «%s»...

en: See
nb: Se

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
nb: Velge en node som har blitt tidligere besøkt i et synlig vindu

en: Select reference or menu item appearing on this line
nb: Velge referanse eller menypunkt på denne linjen

en: Select the Next node
nb: Velge neste node

en: Select the Prev node
nb: Velge forrige node

en: Select the Up node
nb: Velge oppnoden

en: Select the first node in this file
nb: Velge første node i denne filen

en: Select the last item in this node's menu
nb: Velge det siste punktet i nodens meny

en: Select the last node in this file
nb: Velge den siste noden i denne filen

en: Select the most recently selected node
nb: Velge den sist valgte noden

en: Select the next window
nb: Velge neste vindu

en: Select the node `(dir)'
nb: Velge noden «(dir)»

en: Select the node `Top' in this file
nb: Velge «Top»-noden i denne filen

en: Select the previous window
nb: Velge forrige vindu

en: Select this menu item
nb: Velge dette menypunktet

en: Select visited node:
nb: Velg besøkt node:

en: Selecting Next node...
nb: Velger nestenoden...

en: Selecting first menu item...
nb: Velger første menypunkt...

en: Selecting other nodes:
    ----------------------
nb: Velger andre noder:
    -------------------

en: September
nb: september

en: Set %s to value (%d):
nb: Sette %s til verdien (%d):

en: Set %s to value (%s):
nb: Sette %s til verdien (%s):

en: Set screen height to (%d):
nb: Sette skjermhøyde til (%d):

en: Set the height of the displayed window
nb: Sette høyden på det viste vinduet

en: Set the value of an Info variable
nb: Sette verdien til en Infovariabel

en: Set variable:
nb: Sett variabel:

en: Short Contents
nb: Kort innholdsfortegnelse

en: Show the footnotes associated with this node in another window
nb: Vise fotnotene assosiert med denne noden i et annet vindu

en: Show what to type to execute a given command
nb: Vise hva som må tastes for å utføre en gitt kommando

en: Sole completion
nb: Eneste fullføring

en: Special Form
nb: Spesiell form

en: Split the current window
nb: Dele gjeldende vindu

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
nb: Starte (eller multiplisere med 4) den gjeldende numeriske argumentet

en: Table of Contents
nb: Innholdsfortegnelse

en: Terminal type `%s' is not smart enough to run Info.
nb: Terminaltypen «%s» er ikke smart nok for å kjøre Info.

en: The current search path is:
nb: Gjeldende søkesti er:

en: The following commands can only be invoked via %s:
nb: Følgende kommandoer kan bare bli påkallet via %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
nb: Følgende kommandoer kan ikke bli påkallet i det hele tatt:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
nb: Antall linjer som skal rulles når markøren flyttes utenfor vinduet

en: The reference disappeared! (%s).
nb: Referansen forsvant! (%s).

en: There aren't %d items in this menu.
nb: Det er ikke %d punkter i denne menyen.

en: There is NO warranty.  You may redistribute this software
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
nb: Det finnes INGEN garanti.  Du kan redistribuere denne programvaren
    etter betingelsene i GNU General Public License.  For mer informasjon
    om dette, se filen COPYING.

en: There is no function named `%s'
nb: Det finnes ingen funksjon ved navn «%s»

en: This @anchor command ignored; references to it will not work
nb: Denne @anchor-kommandoen ble ignorert, referanser til den vil ikke virke

en: This is %s, produced by makeinfo version %s from %s.
nb: Dette er %s, produsert av makeinfo versjon %s fra %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
nb: Dette er filen .../info/dir, som inneholder den øverste
    noden i Info-hierarkiet, kalt (dir)Top.
    Første gangen du starter Info begynner du i denne noden.
    
    %s	Dette er toppen av INFO-treet
    
      Denne katalognoden gir en meny over alle hovedemner.
      Inntasting av «q» avslutter, «?» lister alle Info-kommandoene, «d» returner hit,
      «h» gir en innføring for nybegynnere,
      «mEmacs<Return>» besøker Emacs-manualen, osv.
    
      I Emacs kan du klikke med musknapp 2 på et menypunkt eller kryssreferanse
      for å velge den.
    
    %s

en: This node (%s) has the bad Next
nb: Denne noden (%s) har den dårlige nestepekeren

en: This node (%s) has the bad Prev
nb: Denne noden (%s) har den dårlige forrigepekeren

en: This window has no additional nodes
nb: Dette vinduet har ingen andre noder

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
nb: Veksle tilstanden til linjebryting i gjeldende vindu

en: Too many columns in multitable item (max %d)
nb: For mange kolonner i multitabellrad (maks %d)

en: Too many errors!  Gave up.
nb: For mange feil!  Ga opp.

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
nb: Oversette Texinfodokumentasjon til forskjellige andre formater:
    Infofiler for lesing online med Emacs eller den frittstående GNU Info.

en: Transpose characters at point
nb: Transponere tegnet ved punktet

en: Try --help for more information.
nb: Prøv --help for mer informasjon.

en: Try `%s --help' for more information.
nb: Prøv «%s --help» for mer informasjon.

en: Unable to find node referenced by `%s' in `%s'.
nb: Klarte ikke å finne noden referert av «%s» i «%s».

en: Undefined command: %s
nb: udefinert kommando: %s

en: Unexpected string at end of split-HTML file `%s'
nb: Uforventet streng ved slutten av splitt-HTML-fila «%s»

en: Unknown Info command `%c'; try `?' for help.
nb: Ukjent Info-kommando «%c»; prøv «?» for hjelp.

en: Unknown command (%s).
nb: Ukjent kommando (%s).

en: Unknown command `%s'
nb: Ukjent kommando «%s»

en: Unknown index `%s'
nb: Ukjent indeks «%s»

en: Unknown index `%s' and/or `%s' in @synindex
nb: Ukjent indeks «%s» og/eller «%s» i @synindex

en: Unknown index `%s' in @printindex
nb: Ukjent indeks «%s» i @printindex

en: Unmatched `%c%s'
nb: Umatchet «%c%s»

en: Unmatched }
nb: Umatchet }

en: Untitled
nb: Uten navn

en: Up
nb: opp

en: Up:
nb: Opp:

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
nb: Bruksmåte: %s [VALG]... FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
nb: Bruksmåte: %s [VALG]... TEXINFOFIL...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
    
    Install or delete dir entries from INFO-FILE in the Info directory file
    DIR-FILE.
    
    Options:
     --delete          delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                         don't insert any new entries.
     --dir-file=NAME   specify file name of Info directory file.
                         This is equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --entry=TEXT      insert TEXT as an Info directory entry.
                         TEXT should have the form of an Info menu item line
                         plus zero or more extra lines starting with whitespace.
                         If you specify more than one entry, they are all added.
                         If you don't specify any entries, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --help            display this help and exit.
     --info-file=FILE  specify Info file to install in the directory.
                         This is equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --info-dir=DIR    same as --dir-file=DIR/dir.
     --item=TEXT       same as --entry TEXT.
                         An Info directory entry is actually a menu item.
     --quiet           suppress warnings.
     --remove          same as --delete.
     --section=SEC     put this file's entries in section SEC of the directory.
                         If you specify more than one section, all the entries
                         are added in each of the sections.
                         If you don't specify any sections, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --version         display version information and exit.
nb: Bruksmåte: %s [VALG]... [INFOFIL [DIRFIL]]
    
    Installere eller slette dir-innslag fra INFOFIL i Info-katalogfilen
    DIRFIL.
    
    Valg:
     --delete          slette eksisterende innslag for INFOFIL fra DIRFIL;
                         ikke sett inn noe nye innslag.
     --dir-file=NAVN   angi filnavnet til Info-katalogfilen.
                         Dette er det samme som å bruke DIRFIL-argumentet.
     --entry=TEKST     sette inn TEKST som en Info-kataloginnslag.
                         TEKST bør ha form som et Info-menypunkt
                         pluss null eller flere linjer som starter med whitespace.
                         Dersom du angir mer enn et innslag, blir alle lagt til.
                         Dersom du ikke angir noen innslag, blir de bestemt
                         fra informasjon i selve Infofilen.
     --help            vise denne hjelpen og avslutte.
     --info-file=FIL   angi Infofilen som skal installeres i katalogen.
                         Dette er det samme som å bruke INFOFIL-argumentet.
     --info-dir=DIR    det samme som --dir-file=DIR/dir.
     --item=TEKST      det samme som --entry TEKST.
                         Et Info-kataloginnslag er egentlig et menypunkt.
     --quiet           undertrykke advarsler.
     --remove          det samme som --delete.
     --section=AVS     putte denne filens innslag i avsnittet AVS i katalogen.
                         Dersom du angir mer enn et avsnitt, blir alle innslagene
                         lagt til i hver av avsnittene.
                         Dersom du ikke angir noen avsnitt, blir de bestemt
                         fra informasjon i selve Infofilen.
     --version         vise programversjon og avslutte.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT-FILE]
    
    Compile infokey source file to infokey file.  Reads INPUT-FILE (default
    $HOME/.infokey) and writes compiled key file to (by default) $HOME/.info.
    
    Options:
      --output FILE        output to FILE instead of $HOME/.info
      --help               display this help and exit.
      --version            display version information and exit.
nb: Bruksmåte: %s [VALG]... [INPUTFIL]
    
    Kompilere infokey-kildefil til infokeyfil.  Leser INPUTFIL (standard
    $HOME/.infokey) og skriver kompilert keyfil til $HOME/.info.
    
    Valg:
      --output FIL                 skrive ut til FIL istedet for $HOME/.info.
      --help                       vise denne hjelpen og avslutte.
      --version                    vise programversjon og avslutte.

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
    
    Options:
          --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals.
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH.
          --dribble=FILENAME       remember user keystrokes in FILENAME.
      -f, --file=FILENAME          specify Info file to visit.
      -h, --help                   display this help and exit.
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING.
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file.
      -o, --output=FILENAME        output selected nodes to FILENAME.
      -R, --raw-escapes            output "raw" ANSI escapes (default).
          --no-raw-escapes         output escapes as literal text.
          --restore=FILENAME       read initial keystrokes from FILENAME.
      -O, --show-options, --usage  go to command-line options node.
    %s      --subnodes               recursively output menu items.
      -w, --where, --location      print physical location of Info file.
          --vi-keys                use vi-like and less-like key bindings.
          --version                display version information and exit.
    
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all `dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all `dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
    
    Examples:
      info                       show top-level dir menu
      info emacs                 start at emacs node from top-level dir
      info emacs buffers         start at buffers node within emacs manual
      info --show-options emacs  start at node with emacs' command line options
      info -f ./foo.info         show file ./foo.info, not searching dir
nb: Bruksmåte: %s [VALG]... [MENYPUNKT...]
    
    Lese dokumentasjon i Infoformat.
    
    Valg:
         --apropos=EMNE           søke etter EMNE i alle indeksene til alle Infofilene.
     -d, --directory=KAT          legge til KAT til INFOPATH.
         --dribble=FILNAVN        huske brukerens tastetrykk i FILNAVN.
     -f, --file=FILNAVN           angi Infofilen som skal besøkes.
     -h, --help                   vise denne hjelpen og avslutte.
         --index-search=STRENG    gå til noden pekt på av indeksoppslaget STRENG.
     -n, --node=NODENAVN          angi noder i første besøkte Infofil.
     -o, --output=FILNAVN         skrive ut utvalgte noder til FILNAVN.
     -R, --raw-escapes            ikke fjern ANSI-escapes fra mansider.
         --restore=FILNAVN        lese innledende tastetrykk fra FILNAVN.
     -O, --show-options, --usage  gå til kommandolinje-valg-noden.
    %s     --subnodes               rekursivt skrive ut menypunkter.
         --vi-keys                bruke vi-aktige og less-aktige tastebindinger.
         --version                vise programversjon og avslutte.
    
    Det første ikke-valg-argumentet, dersom tilstede, er menypunktet som du
    starter fra; det blir søkt etter i alle «dir»-filer langs med INFOPATH.
    Dersom menypunktet ikke er tilstede, vil info flette sammen alle
    «dir»-filene og vise resultatet.  Øvrige gjenværende argumenter blir
    behandlet som navnene til menypunktene relativ til den første besøkte
    noden.
    
    Eksempler:
      info                       vise toppnivå dirmeny
      info emacs                 starte ved emacs-noden fra toppnivå dir
      info emacs buffers         starte ved buffers-noden i emacs-manualen
      info --show-options emacs  starte ved emacs kommandolinjevalg
      info -f ./foo.info         vise filen ./foo.info, ikke søke gjennom dir

en: Use braces to give a command as an argument to @%s
nb: Bruk krøllparenteser for å gi en kommando som et argument til @%s

en: User Option
nb: Brukervalg

en: Usually FILE... is specified as `foo.%c%c' for a document `foo.texi'.
nb: Vanligvis er FIL... angitt som «foo.%c%c» for et dokument «foo.texi».

en: Variable
nb: Variabel

en: Visit Info node `(info)Help'
nb: Vise infonoden «(info)Help»

en: Visit as many menu items at once as possible
nb: Besøke så mange menypunkter som mulig samtidig

en: Welcome to Info version %s. Type \[get-help-window] for help, \[menu-item] for menu item.
nb: Velkommen til Info versjon %s. Trykk «\[get-help-window]» for hjelp,
    «\[menu-item]» for menypunkt.

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
nb: Når «On», aksepterer og viser Info ISO-Latin-tegn

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
nb: Når «On», Info søppelhenter filer som måtte dekomprimeres

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
nb: Når «On», laging eller fjerning av vinduer endrer størrelsen på andre vinduer

en: When "On", errors cause the bell to ring
nb: Når «On», feil får bjellen til å ringe

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
nb: Når «On», blink skjermen istedet for å ringe i bjellen.

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
nb: Når «On», oppstår og forsvinner fotnoter automatisk

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
nb: Når «On», den delen av en matchende søkestreng blir uthevet

en: Where is command:
nb: Hvor er kommandoen:

en: Writing node %s...
nb: Skriver noden «%s»...

en: Yank back a previous kill
nb: Rykke tilbake en tidligere felling

en: Yank back the contents of the last kill
nb: Rykke tilbake innholdet fra forrige felling

en: You are already at the first page of this node.
nb: Du er allerede på den første siden til denne noden.

en: You are already at the last page of this node.
nb: Du er allerede på den siste siden av denne noden.

en: Your infokey file `%s' is out of date -- run infokey to update it
nb: Din infokeyfil «%s» er utdatert -- kjør infokey for å oppdatere den

en: [unexpected] cannot select column #%d in multitable
nb: [uforventet] kan ikke velge kolonne #%d i multitabell

en: [unexpected] invalid node name: `%s'
nb: [uforventet] ugyldig nodenavn: «%s»

en: [unexpected] no html tag to pop
nb: [uforventet] kunne ikke poppe neste htmltagg

en: \ in macro expansion followed by `%s' instead of parameter name
nb: \ i makroekspansjon fulgt av «%s» istedet for parameternavn

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
nb: \%-10[beginning-of-node]  Gå til begynnelsen av denne noden.

en: \%-10[dir-node]  Move to the `directory' node.  Equivalent to `\[goto-node] (DIR)'.
nb: \%-10[dir-node]  Flytte til «katalog»-noden.  Det samme som «\[goto-node] (DIR)».

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
nb: \%-10[end-of-node]  Gå til slutten av denne noden.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
nb: \%-10[get-info-help-node]  Starte Infoopplæring.

en: \%-10[goto-node]  Move to node specified by name.
                  You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
nb: \%-10[goto-node]  Flytte til en node angitt ved navn.
                  Du kan like godt inkludere et filnavn, som i (FILNAVN)NODENAVN.

en: \%-10[history-node]  Move to the last node seen in this window.
nb: \%-10[history-node]  Flytte til den siste noden sett i dette vinduet.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index entries of this Info
                  file, and select the node referenced by the first entry found.
nb: \%-10[index-search]  Søke etter en angitt streng blant indeksinnslagene i denne
                  infofilen og velge noden til det første innslaget som blir funnet.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick last item in node's menu.
nb: \%-10[last-menu-item]  Velge det siste punktet i nodens meny.

en: \%-10[menu-digit]  Pick first ... ninth item in node's menu.
nb: \%-10[menu-digit]  Velge første ... niende punkt i nodens meny.

en: \%-10[menu-item]  Pick menu item specified by name.
                  Picking a menu item causes another node to be selected.
nb: \%-10[menu-item]  Velge et menypunkt angitt ved navn.
                  Valg av et menypunkt fører til at en annen node blir valgt.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to next hypertext link within this node.
nb: \%-10[move-to-prev-xref]  Flytte til neste hypertekstlenke innen denne noden.

en: \%-10[move-to-prev-xref]  Skip to previous hypertext link within this node.
nb: \%-10[move-to-prev-xref]  Flytte til neste hypertekstlenke innen denne noden.

en: \%-10[next-line]  Scroll forward 1 line.
nb: \%-10[next-line]  Rulle forover 1 linje.

en: \%-10[next-node]  Move to the "next" node of this node.
nb: \%-10[next-node]  Flytte til neste node etter denne noden.

en: \%-10[prev-line]  Scroll backward 1 line.
nb: \%-10[prev-line]  Rulle bakover 1 linje.

en: \%-10[prev-node]  Move to the "previous" node of this node.
nb: \%-10[prev-node]  Flytte til forrige node før denne noden.

en: \%-10[quit-help]  Quit this help.
nb: \%-10[quit-help]  Avslutte denne hjelpen.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
nb: \%-10[quit]  Avslutte Info fullstendig.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward a page.
nb: \%-10[scroll-backward]  Rulle bakover en side.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward a page.
nb: \%-10[scroll-forward]  Rulle forover en side.

en: \%-10[search-backward]  Search backward for a specified string
                  and select the node in which the previous occurrence is found.
nb: \%-10[search-backward]  Søke baklengs etter en angitt streng
                  og velge den noden som den neste forekomsten blir funnet i.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string
                  and select the node in which the next occurrence is found.
nb: \%-10[search]  Søke forover etter en angitt streng
                  og velge den noden som den neste forekomsten blir funnet i.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under cursor.
nb: \%-10[dir-node]  Følge hypertekstlenken under markøren.

en: \%-10[top-node]  Move to the Top node.  Equivalent to `\[goto-node] Top'.
nb: \%-10[top-node]  Flytte til «Top»-noden.  Det samme som «\[goto-node] Top».

en: \%-10[up-node]  Move "up" from this node.
nb: \%-10[up-node]  Flytte «opp» fra denne noden.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
nb: \%-10[history-node]  Følge en kryssreferanse.  Leser navnet til referansen.

en: `%.40s...' is too long for expansion; not expanded
nb: `%.40s...' er for lang for ekspansjon; ikke ekspandert

en: `%c%s' needs an argument `{...}', not just `%s'
nb: «%c%s» trenger et argument «{...}», ikke bare «%s»

en: `%c%s' needs something after it
nb: «%c%s» trenger noe etter den

en: `%s' has no Up field (perhaps incorrect sectioning?)
nb: `%s' har ingen Up-felt (kanskje feil inndeling?)

en: `%s' is not on any keys
nb: «%s» er ikke på noen taster

en: `%s' omitted before output filename
nb: `%s' utelatt før outputfilnavn

en: `%s' omitted since writing to stdout
nb: `%s' utelatt pga skriving til stdout

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
nb: `@end' forventet «%s», men så «%s»

en: `{' expected, but saw `%c'
nb: «{» forventet, men så «%c»

en: `}' expected, but saw `%c'
nb: «{» forventet, men så «%c»

en: action name too long
nb: handlingsnavn for langt

en: arguments to @%s ignored
nb: argumentene til @%s ble ignorert

en: cannot create output file `%s'
nb: Kunne ikke opprette outputfila «%s»

en: cannot open input file `%s'
nb: Kan ikke åpne inputfilen «%s»

en: display this help and exit
nb: vise denne hjelpen og avslutte

en: display version information and exit
nb: vise programversjon og avslutte

en: do not keep temporary files around after processing (default)
nb: ikke bevar midlertidige filer etter behandling (standard)

en: end of file inside verb block
nb: slutt-på-fila inne i verb-blokk

en: end of file inside verbatim block
nb: slutt-på-filen inne i verbatimblokk

en: entry %s follows an entry with a secondary name
nb: oppføring %s følger en oppføring med et annet navn

en: error closing output file `%s'
nb: Feil ved lukking av outputfila «%s»

en: error writing to `%s'
nb: feil ved skriving til «%s»

en: excess command line argument `%s'
nb: overflødig argument på kommandolinjen «%s»

en: extra characters following action `%s'
nb: ekstra tegn følger handlingen «%s»

en: failure reopening %s
nb: feil ved gjenåpning av %s

en: here is the previous definition of `%s'
nb: her er den tidligere definisjonen av «%s»

en: ignoring @tab outside of multitable
nb: ignorerer @tab utenfor multitabell

en: ignoring stray text `%s' after @multitable
nb: ignorerer løs tekst «%s» etter @multitable

en: incorrect number of arguments
nb: unøyaktig antall argumenter

en: invalid encoded character `%s'
nb: Ugyldig kodet tegn «%s»

en: keep temporary files around after processing
nb: bevar midlertidige filer etter behandling

en: key sequence too long
nb: tastesekvensen er for lang

en: lettering overflow, restarting at %c
nb: bokstavoverflyt, starter på nytt ved %c

en: macro `%s' previously defined
nb: makroen «%s» er tidligere definert

en: menu item `%s' already exists, for file `%s'
nb: menypunktet «%s» eksisterer allerede for filen «%s»

en: mismatched @end %s with @%s
nb: umatchet @end %s med @%s

en: missing `=' immediately after variable name
nb: manglende «=» umiddelbart etter variabelnavn

en: missing action name
nb: manglende handlingsnavn

en: missing key sequence
nb: manglende tastesekvens

en: missing variable name
nb: manglende variabelnavn

en: more
nb: mer

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
nb: fant ingen oppføringer for «%s»; ingenting slettet

en: no index entries found for `%s'
nb: ingen innslag funnet for «%s»

en: no info dir entry in `%s'
nb: ingen info-dir-oppføring i «%s»

en: node `%s' has been referenced %d times
nb: noden «%s» har blitt referert %d ganger

en: of
nb: av

en: on
nb: på

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
nb: kanskje burde din @top-node bli pakket inn i @ifnottex istedet for @ifinfo?

en: readline: Out of virtual memory!
nb: readline: Tomt for virtuelt minne!

en: section too long
nb: avdeling for lang

en: send output to FILE
nb: sende utdata til FILE

en: sorry, encoding `%s' not supported
nb: beklager, kodingen «%s» er ikke støttet

en: undefined flag: %s
nb: udefinert flagg: %s

en: unknown action `%s'
nb: Ukjent handling «%s»

en: unlikely character %c in @var
nb: usannsynlig tegn %c i @var

en: unrecognized encoding name `%s'
nb: ugjenkjennelig kodingsnavn «%s»

en: unreferenced node `%s'
nb: ureferert node «%s»

en: value too long
nb: verdi for lang

en: variable name too long
nb: variabelnavn for langt

en: {No value for `%s'}
nb: {Ingen verdi for «%s»}
