nautilus 2.x - en to ne translation catalogue (847 entries)

en:  (
ne: %s (% डीआरडी कापी) %s

en:  (another copy)
ne: अर्को कपी

en:  (copy)
ne: कपी

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
ne: "%s" पाइएन ,सायद मेटियो होला

en: "%s" selected
ne: "%s" छानिएको

en: "%s" selected (%s)
ne: कुल "%s" छानिएको (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
ne: यदि तपाईले फाइल तास्ने निर्देश छानेमा "%s" कपी हुन्छ

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
ne: यदि तपाईले फाइल तास्ने निर्देश छानेमा "%s" फाइल मूव हुन्छ

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ne: %A,%B%-d%Y को %-l:%M%S%p बजे

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
ne: %a,%b%-d%Y को %-l:%M%p बजे

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ne: %a,%b%-d%Y %-l:%M%S%p

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
ne: %b,%-d%Y %-l:%M%p

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
ne: %b,%-d%Y, %-l:%M%p

en: %dnd link to %s
ne: %dnd लिङ्क %s को लागि

en: %drd link to %s
ne: %drd लिङ्क %s को लागि

en: %dst link to %s
ne: %dst लिङ्क %s को लागि

en: %dth link to %s
ne: %dth लिङ्क %s को लागि

en: %ld of %ld
ne: %ld को %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
ne: %m,%-d%y, %-l:%M%p

en: %s (%dnd copy)%s
ne: %s (%dnd कपी) %s

en: %s (%drd copy)%s
ne: %s (%drd कपी) %s

en: %s (%dst copy)%s
ne: %s (%dst कपी) %s

en: %s (%dth copy)%s
ne: %s (%dth कपी) %s

en: %s (another copy)%s
ne: %s (हर्को कपी) %s

en: %s (copy)%s
ne: %s कपी %s

en: %s Properties
ne: %s विशेषताहरू

en: %s Viewer
ne: %s अवलोकन

en: %s's Home
ne: %s को होम

en: (Empty)
ne: (खाली)

en: (some contents unreadable)
ne: केहि अंश पढ़न सकिएन

en: 00/00/00, 00:00 PM
ne: 00/00/00, 00:00 अपरान्ह

en: 1 GB
ne: १ जी.वी

en: 10 MB
ne: 10 एम बी

en: 100 K
ne: 100 के

en: 100 KB
ne: १०० के.वी

en: 100 MB
ne: 100 एम बी

en: 3 MB
ne: 3 एम बी

en: 5 MB
ne: 5 एम बी

en: 500 K
ne: 500 के

en: 500 KB
ne: ५०० के.वी

en: <b>_Bookmarks</b>
ne: <b>बुकमार्क्स</b>

en: <b>_Location</b>
ne: <b>स्थान</b>

en: <b>_Name</b>
ne: <b>नाम</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
ne: <span weight="bold">बिशेषता</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
ne: <span weight="bold">पूर्वनिर्धारित दृश्य</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
ne: <span weight="bold">फोल्डरहरू</span>

en: ? bytes
ne: ? बाइट्स

en: ? items
ne:  आईटमहरू ?

en: A Teal variation of the Crux theme.
ne: टील जस्तो क्रक्स थीम

en: About Scripts
ne: स्क्रिप्टको बारेमा

en: Accessed:
ne: पुगियो:

en: Activate items with a _double click
ne: डबल क्लिकले आईटमलाई सक्रिय बनाउ

en: Activate items with a _single click
ne: एक क्लिकले आईटमलाई सक्रिय बनाउ

en: Add Emblems...
ne: नया चिन्ह थप

en: Add Nautilus to session
ne: सेसनमा नटिलस थप्नुस

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ne: अहिलेको स्थानलाई बुकमार्क मीनूमा थप्ने

en: Adjust your user environment
ne: आफ्नो यूजरको वातावरणलाई अनुकूल पार्नुहोस्

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
ne: यस फोल्डरको सबै एक्जीक्यूटेबल फाइल्स स्क्रिप्ट मेन्यूमा देखिन्छ। मेन्यूबाट कुनै एउटा फिईल छान्ने त्यो अब चल्न थाल्छ। 
     जब कुनै स्थायी फोल्डरबाट चलाइन्छ  तब यो स्क्रिप्ट छान्निएको फाइल नेम भएर जान्छ। जब यो फाइल रिमोट फोल्डर बाट चलाइन्छ (यस्तो फोल्डर जुनचाहीं वेब अथवा एफ टी पी कन्टेंट देखीन्छ) तब स्क्रिप्ट को पैरामीटर पास गर्दैन। 
     यो सबै केसमा निम्नलिखित एनवायरमेंट वेरियेबल नॉटिलिस सेट गर्छ जसलाई स्क्रिप्ट प्रयोग गर्न नॉटिलिस स्क्रिप्ट सेलेक्टेड यू आर आई एस : छान्नीइको फाइलको लागी निउलाइन डेलिमिटेड यू आर आई नॉटिलिस स्क्रिप्ट करेंट यू आर आई करेंट ठाउँ लीएर यू आर आई नटिलस स्क्रिप्ट विंडो जियोमेंट्री करेंट विंडो को स्थान र आकार

en: Allaire
ne: एलैयर

en: Always
ne: जहिलेपनि

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
ne: एगप्लान्ट जस्तो क्रक्स थीम

en: An _Application...
ne: एउटा एप्लीकेशन

en: An invalid drag type was used.
ne: नाकाम ड्रैग प्रकार प्रयोग भएको छ

en: Apparition
ne: एप्पेरिशन

en: Application
ne: एप्लीकेशन

en: Application ID
ne: एप्लीकेशन ID

en: Applications
ne: एप्लीकेशनहरू

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
ne: के तपाईले हेर्नुभएको स्थानको सूचीहरू मेट्न चाहनुहुन्छ

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ne: के तपाईं   "%s"  स्थायी तरीकाले मेट्न चाहनुहुन्छ

en: Arran_ge Items
ne: आईटमहरू मिलाउनुहोस्

en: Art
ne: कला

en: Azul
ne: अजुल

en: Back
ne: अगाडि

en: Background
ne: पार्श्व

en: Backgrounds and Emblems
ne: पार्श्वहरू र चिन्हहरू

en: Basic
ne: साधारण

en: Behavior
ne: व्यवहार

en: Binary Freedom
ne: बाइनरी स्वतंत्रता

en: Black
ne: कालो

en: Blue Ridge
ne: नीलो रिड्ज

en: Blue Rough
ne: नीलो रफ

en: Blue Type
ne: नीलो प्रकार

en: Bookmark for Nonexistent Location
ne: नभएको स्थानकोलागी बुकमार्ग

en: Borland
ne: बोरलैण्ड

en: Bring up a new window for every opened file
ne: हरेक फाईल नयाँ विन्डोमा खोल्नुस

en: Broken Link
ne: छुट्टिएको लिंक

en: Browse available software
ne: सफ्टवेयर हेर्ने

en: Brushed Metal
ne: माझिएको धातु

en: Bubble Gum
ne: बबल गम

en: Burlap
ne: बर्लेप

en: By Modification Date
ne: सुधार भएको तारीखबाट

en: By Modification _Date
ne: फेरीएको तारीख अनुसार

en: By Name
ne: नाम अनुसार

en: By Size
ne: आकार अनुसार

en: By Type
ne: प्रकार अनुसार

en: By _Emblems
ne: चिन्हको अनुसार

en: By _Name
ne: नामको अनुसार

en: By _Size
ne: आकारको अनुसार

en: By _Type
ne: प्रकारको अनुसार

en: CNET Computers.com
ne: सीनेट कम्प्यूटर्स डट कम

en: CNET Linux Center
ne: सीनेट लाइनक्स केन्द्र

en: C_lear Text
ne: टेक्स्ट मेट्ने

en: C_olors
ne: रंगहरू

en: Camera
ne: क्यामेरा

en: Camouflage
ne: केमोफलेज

en: Can't Change Trash Location
ne: ट्रेश को स्थान परिवर्तन गर्न मिल्दैन

en: Can't Copy Into Self
ne: आफैंमा कपी गर्न सक्तैन

en: Can't Copy Over Self
ne: आफैंमा कपी गर्न सक्तैन

en: Can't Copy Trash
ne: ट्रेशलाई कपी गर्न सक्तैन

en: Can't Display Location
ne: स्थान देखाउन सक्तैन

en: Can't Move Into Self
ne: आफैंमा जान सक्तैन

en: Can't Open Location
ne:  स्थान खोल्न सकेन

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
ne: एक्स-डायरेक्टरी/नारमलका भी विवरण नहीं मिल पा रहा। शायद इसका मतलब है कि आपकी जीनोम बी एफ एस की फाइल गलत जगह पर है या किसी अन्य कारण से नहीं मिल रही

en: Cancel
ne: रद्द गर्नुस

en: Cancel Group Change?
ne: समुहको परिवर्तन रद्द गर्नु?

en: Cancel Open?
ne: खोल्ने काम रद्द गर्नु

en: Cancel Owner Change?
ne: साहुको परिवर्तन रद्द गर्नु

en: Cancel Rename?
ne: नाम परिवर्तन रद्द गर्नु

en: Cancel Showing Properties Window?
ne: विंडोको प्रोपर्टिज देखाउन रद्द गर्नुस

en: Certified
ne: प्रमाणित

en: Chalk
ne: चल्क

en: Change Desktop _Background
ne: डेस्कटापको पार्श्व परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Change the visibility of this window's location bar
ne: विन्डोको लोकेशन बारको विजिबिलिटी परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Change the visibility of this window's sidebar
ne: विन्डोको साइडबार को विजिबिलीटी परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Change the visibility of this window's statusbar
ne: विन्डोको स्टेटसबारको विजिबिलीटी परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Charcoal
ne: कोईला

en: Choose a program with which to open the selected item
ne: छानिएको आईटम खोल्नलाई प्रोग्राम छान्नुहओस्

en: Choose a view for "%s":
ne: "%s" को लागी दृश्य छान्नूहोस्

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
ne: हालको स्थानको लागी दृष्य छान्नुहोस्, अथवा दृष्यको समूहलाई परीवर्त गर्नुहोस्

en: Choose an application with which to open "%s":
ne: "%s" खोल्नको लागी प्रोग्राम छान्नुहोस्

en: Choose another application with which to open the selected item
ne: छान्निएको आईटम खोल्नको लागी प्रोग्राम छान्नुहोस्

en: Clean _Up by Name
ne: नाम को अनुसारले सफा गर्नुहोस्

en: Clear History
ne: इतिहास मेट्नुहोस्

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
ne: गो मेनु र अगाडी/पछाडी सूचीहरुको सामाग्री सफा गर्नुहोस्

en: Click on a color to remove it
ne: रंग हटाउनको लागी रंगमा क्लिक गर्नुहोस्

en: Click on a pattern to remove it
ne: बुट्टा हटाउनको लागी बुट्टामा क्लिक गर्नुहोस्

en: Click on an emblem to remove it
ne: हटाउनको लागी चिन्हमा पर क्लिक गर्नुहोस्

en: Close _All Windows
ne: सबै विन्डो बन्द गर्नुहोस्

en: Close the side pane
ne: साईड पेन बन्द गर

en: CollabNet
ne: कोलेबनेट

en: Color _name:
ne: रंगको नाम

en: Color _value:
ne: रंगको मूल्य

en: Colors:
ne: रंग

en: Compact _Layout
ne: लघु खाका

en: Compaq
ne: कमपेक

en: Concrete
ne: कन्क्रीट

en: Conectiva
ne: कनेक्टिवा

en: Configure network services
ne: नेटवर्क सेवालाई कान्फिगर गर्नुहोस्

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
ne: नेटवर्क सेवालाई कान्फिगर गर्नुहोस् (वेब सर्वर, डीएनएस सर्वर आदि)

en: Contains a side pane view
ne: साईड पेन दृष्य समाबेस छ

en: Content View
ne: सामाग्री दृष्य

en: Contents:
ne: अंश

en: Cool
ne: चिसो

en: Copy the selected text to the clipboard
ne: छानीएको पाठ्यलाई क्लिपबोर्डमा कपी गर्नुहोस्

en: Copying
ne: कपी हुँदैछ

en: Copying files
ne: फाइल्स कपी हुँदैछ

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
ne: कपीराइट (c) 1999-2001Eazel, inc

en: Cork
ne: कर्क

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
ne: "%s" को समूह परिवर्तन हुनसक्तैन किनकी यो पढ्न मात्र मिल्ने डिस्कमा छ

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
ne: "%s" को नाम परिवर्तन हुनसक्तैन किनकी यो पढ्न मात्र मिल्ने डिस्कमा छ

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
ne: "%s" को साहू परिवर्तन हुनसक्तैन किनकी यो पढ्न मात्र मिल्ने डिस्कमा छ।

en: Couldn't install emblem
ne: चिन्ह इन्सटल हुन सकेन

en: Countertop
ne: काउण्टरटप

en: Covalent
ne: कोभ्यालेण्ट

en: Create L_auncher
ne: नया लान्चर

en: Create _Folder
ne: फोल्डर बनाउनुस

en: Create a New Color:
ne: नया रंग बनाउनुहोस्

en: Create a New Emblem:
ne: नया चिन्ह बनाउनुहोस्

en: Create a new empty folder inside this folder
ne: यो फोल्डरभीत्र नया फोल्डर बनाउनुहोस्

en: Create a new launcher
ne: नया लन्चर बनाउनुहोस्

en: Create a symbolic link for each selected item
ne: हरेक छान्नीएको वस्तुको लागी सांकेतीक लिंक बनाउनुहोस्

en: Create the initial window with the given geometry.
ne: शुरुको विन्डो दिईएको रेखागणितको अनुसार बनाउनुहोस्

en: Creating links to files
ne: फाइल्स को लागी लिंक्स् बनीराखेको छ

en: Crux-Eggplant
ne: क्रक्स-एगप्लान्ट

en: Crux-Teal
ne: क्रक्स टील

en: Cu_t File
ne: फाइल काट्नुहोस्

en: Cu_t Files
ne: फाइल काट्नुहोस्

en: Current Nautilus theme (deprecated)
ne: अहिलेको नटिलस थीम

en: Custom Background Set
ne: पार्श्व सेट

en: Cut Text
ne: पाठ्य काट्नुहोस्

en: Cut _Text
ne: पाठ्यलाई काट्नुहोस्

en: Cut the selected text to the clipboard
ne: क्लिपबोर्डबाट छान्निएको पाठ्यलाई काट्नुहोस्

en: D_uplicate
ne: नक्कली

en: Danger
ne: खतरा

en: Danube
ne: डेन्यूबे

en: Dark Cork
ne: डार्क कर्क

en: Dark GNOME
ne: डार्क जीनोम

en: Date Modified
ne: तारीखमा परीवर्तन

en: Debian.org
ne: डीबिइन डट ओआरजी

en: Deep Teal
ne: डीप टील

en: Default Background Color
ne: पूर्वनिर्धारित पार्श्व रङ्ग

en: Default Background Filename
ne: पूर्वनिर्धारित पार्श्व फाईलनाम

en: Default Side Pane Background Color
ne: पूर्वनिर्धारित किनाराको पार्श्व रङ्ग

en: Default Side Pane Background Filename
ne: पूर्वनिर्धारित किनाराको पार्श्व फाईलनाम

en: Default _zoom level:
ne: पूर्वनिर्धारित जूम लेवल

en: Default folder viewer
ne: पूर्वनिर्धारित फोल्डर दृष्य

en: Default icon zoom level
ne: पूर्वनिर्धारित आईकन जूम लेवल

en: Default list zoom level
ne: पूर्वनिर्धारित सुचि जूम लेवल

en: Default sort order
ne: पूर्वनिर्धारित क्रम

en: Default zoom level used by the icon view.
ne: आईकन दृष्यले प्रयोग गर्ने पूर्वनिर्धारित जूम लेवल

en: Default zoom level used by the list view.
ne: सुचि दृष्यले प्रयोग गर्ने पूर्वनिर्धारित जूम लेवल

en: Delete From Trash?
ne: ट्रेशबाट मेट्नुहोस्

en: Delete Immediately?
ne: तुरुन्त मेट्नुहोस्

en: Delete all items in the Trash
ne: ट्रेशबाट सबै बस्तुहरु मेट्नुहोस्

en: Delete all selected items permanently
ne: छानीएको सबै बस्तुहरु सधैंको लागी मेट्नुहोस्

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ne: छानीएको हरेक बस्तुहरु ट्रेशमा नलगीकन मेट्नुहोस्

en: Delete?
ne: मेट्नुहोस्

en: Deleting
ne: मेटीरहेको छ

en: Deleting files
ne: फाइल्स मेटीरहेको छ

en: Dell
ne: डेल

en: Desktop
ne: डेस्कटप

en: Desktop Preferences
ne: डेस्कटप अभिरुचीहरु

en: Desktop font
ne: डेस्कटप फन्ट

en: Desktop home icon name
ne: डेस्कटप होम आईकनको नाम

en: Desktop trash icon name
ne: डेस्कटप ट्रेश आईकनको नाम

en: Display Nautilus help
ne: नटिलस मदत देखाए

en: Display _files when they are clicked
ne: फाइल्स देखाऊ जब तिनीहरु क्लिक हुन्छन्

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ne: यस्तो विन्डो देखाऊ जुन यो मेन्यूको बुकमार्क्सको सम्पादन गर्न आग्या दिन्छ

en: Display credits for the creators of Nautilus
ne: नटिलस बनाउनेको क्रेडिट्स देखाऊ

en: Display icons in the opposite order
ne: उल्टो क्रममा आईकन्स देखाऊ

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
ne: बुट्टा, रंग र चिन्ह देखाऊ जसको उपयोग अपीयरेन्स आफ्नै अनुसार बनाउनमा हुन्छ

en: Display the latest contents of the current location
ne: प्रस्तुत स्थितिको अन्तिम अंश देखाऊ

en: Display this location with "%s"
ne: यस स्थानलाई %s सँग देखाऊ

en: Distinguished
ne: छुट्टाईएको

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
ne: डेस्कटाप का प्रबंधन न करें (प्रिफरेन्सेज डायलाग के प्रिफरेन्सेस पर ध्यान न दें)

en: Documents
ne: डक्युमेन्टहरू

en: Don't include in the menu for "%s" items
ne: "%s" आयटम्स के लिए मेन्यू में शामिल न करें

en: Done
ne: भयो

en: Dots
ne: बिन्दु

en: Draft
ne: ड्राफ्ट

en: Drag a color to an object to change it to that color
ne: वस्तुको रङ्ग परिबर्तन गर्न तान्नुस्

en: Drag a pattern tile to an object to change it
ne: वस्तुको pattern tile परिबर्तन गर्न तान्नुस्

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
ne: वस्तुको चिन्ह परिबर्तन गर्न तान्नुस्

en: Draw a frame around unselected text
ne: अचुनित टेक्स्ट के चारों ओर फ्रेंम खींचें

en: Duplicate each selected item
ne: हरेक छानेको आईटम्सको नक्कल बनाउनुस

en: E_ject
ne: इजेक्ट

en: E_xecute
ne: चलाउने

en: E_xecute files when they are clicked
ne: जब फाइल्स क्लिक्ड हो तो उन्हें चलाएं

en: Eazel
ne: इजल

en: Eclipse
ne: ग्रहण

en: Edit
ne: बदलाव

en: Edit Bookmarks
ne: बुकमार्क्स संसोधन गर

en: Edit Launcher
ne: सम्पादक लान्चर

en: Edit Nautilus preferences
ne: नटिलस प्राथमिकताओँ का सम्पादन करें

en: Edit the launcher information
ne: लान्चर सूचना संसोधन गर्नुस

en: Emblems
ne: चिन्हहरू

en: Emblems:
ne: चिन्ह

en: Empty Trash
ne: खाली ट्रेश

en: Empty _Trash
ne: ट्रेश खाली गर्नुस

en: Emptying the Trash
ne: ट्रेश को खाली कर रहे हैं

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ne: चिन्हको बुझिने नाम राख । यो नामले अरु ठाउमा चिन्हको पहिचान गर्छ

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ne: चिन्हको बुझिने नाम राख । यो नामले अरु ठाउमा चिन्हको पहिचान गर्छ

en: Enter a new name for the displayed emblem:
ne: देखिएको चिन्हको नया नाम देउ

en: Envy
ne: जलन

en: Erase
ne: मेट्नु

en: Error "%s" creating new folder.
ne: नया फोल्डर बनाने ें %s गलती

en: Error Displaying Folder
ne: फोल्डर के प्रदर्शन में गलती

en: Error Setting Group
ne: ग्रुप सेट करने में गलती

en: Error Setting Owner
ne: ओनर सेट करने में गलती

en: Error Setting Permissions
ne: गलती सेट करने की अनुमतियां

en: Error while copying.
ne: कापी करते हुए गलती

en: Error while deleting.
ne: डिलीट करते हुए गलती

en: Error while moving.
ne: हटाते हुए गलती

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
ne: इन फाईलों की उपस्थिति दर्शाती है कि नटिलस कन्फिगरेशन डूईड प्रेजेन्ट किया गया है। आप खुद इन फाइलों को मिटा सकते हैं फिर दिखाने के लिए

en: Factory for Nautilus component adapter factories
ne: नटिलस कम्पोनेन्ट अडेप्टर कारखानाको लागी कारखाना

en: Factory for Nautilus component adapter factories
ne: नटिलस कम्पोनेन्ट अडेप्टर कारखानाको लागी कारखाना

en: Factory for Nautilus shell and file manager
ne: नटिलस शैल एवं फाइल मैनेजर के लिए फेक्टरी

en: Factory for text view
ne: पाठ्य दृश्यको कारखाना

en: Failed to load image information
ne: चित्र सुचक शुरु गर्न सकिएन

en: Favorite
ne: मन पर्ने

en: Favorite applications
ne: मनपर्दो एपलीकेशन्स

en: Favorites
ne: मनपर्ने

en: Fibers
ne: फाइबर्स

en: File Manager
ne: फाईल मानेजर

en: File Types and Programs
ne: फाइल प्रकार र प्रोग्रामहरू

en: File group:
ne: फाईल समूह

en: File owner:
ne: फाइल धनी

en: Files copied:
ne: फाइल्स कापी हो गई

en: Files deleted:
ne: फाइल्स डिलीट कर दी

en: Files linked:
ne: फाइल्स जुड़ गई

en: Files moved:
ne: फाइल्स भेज दी

en: Files thrown out:
ne: फाइल बाहर फेंक दी

en: Filesystem
ne: फाइल सिस्टम

en: Find
ne: खोजें

en: Finishing Creating Links...
ne: लिंक्स बनाना समाप्त

en: Finishing Move...
ne: भेजना समाप्त

en: Fire Engine
ne: फाएर इन्जिन

en: Fleur De Lis
ne: फ्ल्यूर डी लिस

en: Floral
ne: फ्लोरल

en: Format the selected volume
ne: खोजें सन्सकरण को फारमेट करें

en: Forward
ne: अगाडि

en: Fossil
ne: फासिल

en: Frame Text
ne: फ्रेम टेक्स्ट

en: Freshmeat.net
ne: फ्रेशमीट डट नेट

en: From:
ne: द्वारा:

en: GEOMETRY
ne: रेखागणित

en: GNOME
ne: जीनोम

en: GNOME.org
ne: जीनोम डट ओआरजी

en: GNU.org
ne: जीएनयू डट ओआरजी

en: Go To:
ne: जाउ:

en: Go back a few pages
ne: कुछ पन्ने पीछे जाएँ

en: Go forward a number of pages
ne: कई पन्ने आगे जाएँ

en: Go to the home location
ne: घर स्थानमा जाउ

en: Go to the location specified by this bookmark
ne: उस स्थल पर जाएँ जो इस बुकमार्क द्वारा दर्शाया गया है।

en: Go to the next visited location
ne: जाएँ अगली स्थिति पर जहां पहले जा चुके हैं

en: Go to the previous visited location
ne: जाएँ पिछली स्थिति पर

en: Go to the trash folder
ne: कचरे वाले फोल्डर में जाएँ

en: Go up one level
ne: एक स्थान ऊपर जाएँ

en: Granite
ne: ग्रेनाइट

en: Grapefruit
ne: ग्रीन फ्रूट

en: Green Weave
ne: ग्रीन वीव

en: Group:
ne: समूह

en: Hardware
ne: हार्डवेयर

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
ne: पूर्वनिर्धारित बुकमार्क्स नदेखाउ

en: History
ne: इतिहास

en: History side pane
ne: इतिहास किनाराको पेन

en: History side pane for Nautilus
ne: नटिलस इतिहासको किनारा पेन

en: Home
ne: घर

en: Home Folder
ne: होम फोल्डर

en: Home icon visible on desktop
ne: डेस्कटपमा होम आईकन देखाउ

en: Ice
ne: बरफ

en: Icon Captions
ne: आईकको शीर्षक

en: Icon View
ne: आयकान दिखाएं

en: Icons
ne: आईकान

en: Icons Viewer
ne: आईकन्स दृष्य

en: Image
ne: चित्र

en: Images Only
ne: सिर्फ छवियां

en: Important
ne: महत्वपूर्ण

en: Include in the menu for "%s" items
ne: "%s" आयटम्स को मेन्यू में शामिल करें

en: Include in the menu for "%s" only
ne: "%s" के लिए मेन्यू में शामिल करें

en: Indigo
ne: नीलो

en: International
ne: अंतर्राष्ट्रिय

en: Invalid Application Associated
ne: संबंधित एप्लीकेशन अबैध छ

en: Invalid Viewer Associated
ne: संबंधित एप्लीकेशन अबैध छ

en: Is in the menu for "%s" items.
ne: "%s" आयटमों के लिए मेनू में है

en: Is in the menu for "%s".
ne: %s के लिए मेनू में है

en: Is in the menu for all "%s" items.
ne: सभी "%s" आयटमों के लिए मेनू में है

en: Is not in the menu for "%s" items.
ne: %s आयटमों के लिए मेनू में नहीं है

en: Is the default for "%s" items.
ne: पूर्वनिर्धारित "%s" आइटम हो

en: Is the default for "%s".
ne: "%s" के लिए पूर्व निर्धारित है

en: Is the default for all "%s" items.
ne: सबै पूर्वनिर्धारित "%s" आइटम हो

en: Keep icons lined up on a grid
ne: आइकन्सको नाम अनुसार पक्तिमा राख्नुस

en: Keep icons sorted by emblems in rows
ne: आईकन्स को प्रतीकों के अनुसार पंक्तिबद्ध करके रखें

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ne: आईकन्स को परिवर्तन की तारीख के अनुसार पंक्तिबद्ध करें

en: Keep icons sorted by name in rows
ne: आयकन्स को उनके नाम के अनुसार पंक्ति में रखें

en: Keep icons sorted by size in rows
ne: आयकन्स को उनके आकार के अनुसार पंक्ति में रखें

en: Keep icons sorted by type in rows
ne: आईकन्स को उनके प्रकार के अनुसार पंक्तिबद्ध करें

en: Last changed:
ne: आखिरी बार बदला गया

en: Leaf
ne: पात

en: Leave icons wherever they are dropped
ne: आईकन्स को वहां छोड़ें जहां वे गिराए गए हैं

en: Lemon
ne: कागति

en: Link target:
ne: सम्बन्ध करें लछ्य

en: Linking
ne: जोड़ रहे हैं

en: Linux Documentation Project
ne: लाइनक्स डक्युमेन्टेसन् प्रोजेक्ट

en: Linux One
ne: लाइनक्स एक

en: Linux Online
ne: लाइनक्स अनलाइन

en: Linux Resources
ne: लाइनक्स रिसोर्स

en: Linux Weekly News
ne: लाइनक्स साप्ताहिक समाचार

en: LinuxNewbie.org
ne: लाइनक्सन्यूबी डट ओआरजी

en: LinuxOrbit.com
ne: लाइनक्सआरबिट डट काम

en: List
ne: सूची

en: List View
ne: सूची दिखाएं

en: List Viewer
ne: लिस्ट वीवर

en: List of possible captions on icons
ne: आईकनमा राख्न सकिने क्याप्सनको सुचि

en: Loading...
ne: लोडीङ्ग....

en: Local Images Only
ne: सिर्फ स्थानीय छवियाँ

en: Location _Bar
ne: स्थिति बार

en: Location:
ne: लोकेशन

en: MIME type
ne: एम आई एम ई प्रकार

en: MIME type:
ne: एमआईएमई प्रकार

en: Ma_ke Link
ne: लीङ्क बनाउ

en: Ma_ke Links
ne: लीङ्क बनाउ

en: Mail
ne: चिठ्ठी

en: Make the selected icon stretchable
ne: निश्चित आईकन को लचीला बनाएँ

en: MandrakeSoft
ne: माण्ड्रेकसफ्ट

en: Mango
ne: आँप

en: Manila Paper
ne: मनीला कागज

en: Manually
ne: मेनुअली

en: Medi_a Properties
ne: मीडिया गुण

en: Mo_ve to Trash
ne: ट्रेशमा राख्नुस

en: Modified:
ne: बदलाव किया गया

en: Modify "%s"
ne: सुधारें "%s"

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
ne: सोमवार, अक्टूबर 00 0000 को अपरान्ह 00:00 बजे

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
ne: सोमवार, अक्टूबर 00 0000 को अपरान्ह 00:00:00 बजे

en: More Than One Image
ne: एक से ज्यादा छवि

en: Moss Ridge
ne: मोस रिड्ज

en: Mount Error
ne: गल्ती माउण्ट करें

en: Move each selected item to the Trash
ne: छानेको आइटमहरू ट्रेशमा राख्नुस

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
ne: हटाएँ या कापी करें पहले निश्चित की गई कट फाईल या कापी फाईल कमान्ड द्वारा

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
ne: हटाएँ या कापी करें पहले निश्चित की गई कट फाईल या कापी फाईल कमान्ड द्वारा

en: Moving
ne: भेज रहे हैं

en: Moving files
ne: फाइल्स भेज रहे हैं

en: Moving files to the Trash
ne: फाइल्स को ट्रेश में भेज रहा है

en: Mud
ne: माटो

en: Multimedia
ne: मल्टीमीडिया

en: Name
ne: नाम

en: Nautilus
ne: नटिलस

en: Nautilus Emblem side pane
ne: नटिलस चिन्हको साइड पेन

en: Nautilus Emblem view
ne: नटिलस एमब्लेम दृश्य

en: Nautilus Tree side pane
ne: नटिलस ट्री किनारा पेन

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
ne: एक अनअपेछित त्रुटि के कारण जब फैक्टरी स्थित करने की कोशिश हो रही थी

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
ne: जब फाईल मैनेजर व्यू सर्वर को रजिस्टर किया जा रहा तब हुई असंभावित त्रुटि के कारण नटिलस का उपयोग अब नहीं हो सकता

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
ne: असंभावित त्रुटि के कारण नोटिल्य का उपयोग अभी नहीं हो सकेगा

en: Nautilus cannot display "%s".
ne: नटिलस "%s" नहीं दिखा सका

en: Nautilus component adapter factory
ne: नटिलस कम्पोनेन्ट अडेप्टर कारखाना

en: Nautilus factory
ne: नटिलस वीवर

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
ne: नटिलस फाइल मैनेजर कम्पोनेंट जो स्क्रोलेबल सूची दिखाता है

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
ne: नटिलस फाइल मैनेजर कम्पोनेंट जो खोजने के लिए स्क्रोलेबल सूची दिखाता है

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
ne: नटिलस फाइल मैनेजर कंपोनेंट जो दो डायमेंशन आयक स्पेस दिखाता है

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
ne: नटिलस फाइल मैनेजर कंपोनेंट जो डेस्कटाप पर आयकन्स दिखाता है

en: Nautilus file manager desktop icon view
ne: नटिलस फाइल मैनेजर डेस्कटाप आयकन व्यू

en: Nautilus file manager icon view
ne: नटिलस फाइल मैनेजर आयकन व्यू

en: Nautilus file manager list view
ne: नटिलस फाइल मैनेजर लिस्ट व्यू

en: Nautilus file manager search results list view
ne: नटिलस फाइल मैनेजर

en: Nautilus handles drawing the desktop
ne: डेस्कटप नटिलसले बनाउन सक्छ

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
ne: नटिलस ग्राफिक्स शैल है जिनोम के लिए जो फाइलों और अन्य सिस्टम का प्रबंधन बना देता है।

en: Nautilus metafile factory
ne: नटिलस मेटाफाइल फेक्टरी

en: Nautilus shell
ne: नटिलस शेल

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
ne: नटिलस शेल आपरेशन उस निर्देश लाइन के इनवोकेशन से किया जा सकता है

en: Netraverse
ne: नेट्रावर्स

en: Network Neighbourhood
ne: नजीकको नेटवर्क

en: Never
ne: कहिलेपनि

en: New
ne: नया

en: News and Media
ne: समाचार र मीडिया

en: No Action Associated
ne: कुनै प्रक्रिया संबंधित छैन

en: No Application Associated
ne: कुनै एप्लीकेशन संबंधित छैन

en: No Viewers Available
ne: कुनै हेर्ने प्रोग्राम उपलब्ध छैन

en: No bookmarks defined
ne: कुनै बुकमार्कस छैन

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
ne: एम आई एम ई प्रकार "%s" (फाइल है"%s") का विवरण नहीं मिल रहा। कपया जीनोम वीएफएस मेलिंग लिस्ट से बताएं।)

en: No viewers are available for "%s".
ne: "%s"  हेर्ने प्रोग्राम उपलब्ध छैन

en: Normal Si_ze
ne: सामान्य आकार

en: Not an Image
ne: चित्र होईन

en: Notes
ne: टिप्पणी

en: Notes side pane
ne: टिप्पणीको किनारा पेन

en: Notes side pane for Nautilus
ne: नटिलस टिप्पणीको किनारा पेन

en: Number view:
ne: अंक दृश्य

en: Numbers
ne: संख्या

en: O'Reilly
ne: ओ रीली

en: OK
ne: ओके

en: OSDN
ne: ओएसडीएन

en: Ocean Strips
ne: महासागर स्ट्रिप्स

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
ne: अक्टूबर 00 0000 को अपरान्ह 00:00 पर

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
ne: अक्टूबर 00 0000, 00:00 अपरान्ह

en: Oh No
ne: ओह होईन

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ne: सिर्फ खिड़की बनाएँ अलग से दर्शाएँ यू आर एल के लिए

en: Onyx
ne: ओनिक्स

en: Open Source Asia
ne: एशिया खुला स्रोत

en: Open T_erminal
ne: नया टर्मिनलमा खोल्नुस

en: Open Wit_h
ne: यसले खोल्नुस

en: Open a new GNOME terminal window
ne: नया जी-नोम टर्मिनल खोल्नुस

en: Open the selected item in this window
ne: छानीएको हरेक बस्तुहरु यस विन्डोमा खोल्नुस

en: Open with %s
ne: %s ले खोल्नुस

en: Open with Other Application
ne: अरु एप्लीकेशनले खोल्नुस

en: Open with Other Viewer
ne: अरु प्रोग्रामले(viewer) खोल्नुस

en: Open with...
ne: ...ले खोल्नुस

en: OpenOffice
ne: खुलाआफिस

en: Orange
ne: सुन्तला

en: Other _Application...
ne: अन्य एप्लीकेशन्स

en: Others:
ne: अन्य

en: Owner:
ne: मालिक

en: Package
ne: पाकेज

en: Pale Blue
ne: हल्का नीलो

en: Paste the text stored on the clipboard
ne: क्विपबोर्ड में रखे टेक्स्ट को चिपकाएं

en: Patterns:
ne: बुट्टा

en: Penguin Computing
ne: पेनग्विन कम्प्यूतीङ्ग

en: Perform a quick set of self-check tests.
ne: खुद जाँचने वाले परीछणों के समूह को करें

en: Permissions
ne: अनुमति

en: Personal
ne: व्यक्तिगत

en: Pictures
ne: चित्रहरू

en: Prefere_nces
ne: प्राथमिकताएँ

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
ne: निश्चित फाईलों को तैयार करें पेस्ट फाईल कमान्ड द्वारा कापी के लिए तैयार करें

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
ne: निश्चित फाईलों को पेस्ट फाईल कमान्ड से हटाने के लिए तैयार करें

en: Preparing To Copy...
ne: कापी करने की तैयारी हो रही है

en: Preparing To Move...
ne: भेजने की तैयारी

en: Preparing to Create Links...
ne: लिंक बनाने की तैयारी हो रही है

en: Preparing to Delete files...
ne: फाइल्स को डिलीट करने की तैयारी

en: Preparing to Empty the Trash...
ne: ट्रेश को खाली करने की तैयारी

en: Preparing to Move to Trash...
ne: ट्रेश में भेजने की तैयारी

en: Preview
ne: पूर्वावलोकन

en: Print
ne: छापें

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
ne: नटिलस मेटाडाटा को एक्सेस करने के लिए मेटाफाइल आब्जेक्ट बनाएं

en: Profile Dump
ne: व्यक्ति के बारे में जानकारी कचरे में डालें

en: Prot_ect
ne: बचाउनुस

en: Protect the selected volume
ne: छानिएको भोल्युम बचाउनुस

en: Purple Marble
ne: बैंगनी सिगमरमर

en: Put labels beside icons
ne: आइकनसगै लेबल राख

en: Quit Nautilus.
ne: नटिलसबाट बाहिर जानुस

en: Rackspace
ne: रेकस्पेस

en: Re_versed Order
ne: विपरीत क्रम

en: Red Hat
ne: रेड हेट

en: Red Hat Network
ne: रेडहेट नेटवर्क

en: RedFlag Linux
ne: रेडफ्लेग लाइनक्स

en: Redo Edit
ne: बदलाव को पुन करें

en: Redo the edit
ne: बदले हुए को पुन करें

en: Reload
ne: फेरी लोड गर

en: Remove
ne: हटाएँ

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
ne: चुने हुए टेक्स्ट की क्लिपबोर्ड पर रखे बिना हटाएँ

en: Rename
ne: पुन नामाकरण

en: Rename Emblem
ne: चिन्हको नाम परिनत गर

en: Rename selected item
ne: छानीएको बस्तुहरुलाई नाम दिनुस

en: Renaming "%s" to "%s".
ne: "%s" को "%s" नाम से बदलें

en: Renaming Error
ne: नाम परिवर्तन में गलती

en: Report Profiling
ne: प्रोफाईलिंग रिपोर्ट करें

en: Reset Profiling
ne: प्रोफाईलिंग पुन सेट करें

en: Reset View to _Defaults
ne: पूर्वनिर्धारित दृष्यमा राख

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ne: सार्टिंग क्रम और जूम लेवल को इस व्यू की प्राथमिकताएँ के अनुसार चलाएं या प्रबंध करें स्क्रिप्ट से सभी फाइल निश्चित करें

en: Restart Nautilus.
ne: नटिलस फेरि शुरु गर्नस

en: Restore Icon's Original Si_ze
ne: आईकन्सलाई आफ्नो आकारमा राख

en: Restore Icons' Original Si_zes
ne: आईकन्सलाई आफ्नो आकारमा राख

en: Restore each selected icon to its original size
ne: हर चयनित आईकन को पूर्व के आकार में लौटाएँ

en: Reverse sort order in new windows
ne: नया विन्डोमा उल्टो क्रममा देखाउ

en: Ridged Paper
ne: रिज्ड कागज

en: Rough Paper
ne: रफ कागज

en: Ruby
ne: रूबी

en: Run "%s" on any selected items
ne: "%s" को किसी चुने हुए आयटम्स पर चलाएं

en: Run in _Terminal
ne: टर्मिनल में चलाएं

en: Run or Display?
ne: चलाएं या प्रदर्शित करें?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
ne: सभी फाइलें निश्चित करें

en: Save
ne: संग्रह गर

en: Sea Foam
ne: समुद्री झाग

en: Search List
ne: खोज की सूची

en: Search for files by file name and file properties
ne: फाइल को उनके नाम व विशेषताओं से खोजें

en: Search for files by file name only
ne: फाइल को केवल उनके नाम से खोजें

en: Search this computer for files
ne: इस कम्प्यूटर में फाईलें खोजें

en: Searching Unavailable
ne: खोज सुविधा उपलब्ध नहीं

en: Select _All
ne: सभी को चुनें

en: Select _All Files
ne: सबै फाइल छान्नुस

en: Select a Category:
ne: समूह छान्नुस

en: Select a color to add
ne: थप्ने रंग छान्नुस

en: Select all items in this window
ne: उस फोल्डर को दिखाएँ जो उन सभी स्क्रिप्टों को रखता है जो इस मीनू में दिखाई गई है

en: Select all the text in a text field
ne: पूरे टेक्स्ट को टेक्स्ट फील्ड में में चुनें

en: Select an icon
ne: आईकन छान्नुस

en: Select an image file for the new emblem:
ne: नया चिन्हको लागि चित्र छान्नुस

en: Select an image file to add as a pattern
ne: बुट्टा बनाउने चित्र फाइल छान्नुस

en: Server Settings
ne: सर्वरको सेटिंग्स

en: Set _user ID
ne: उपयोगकर्ता निर्धारित गर

en: Set as _Background
ne: पार्श्व जस्तै सेट गर

en: Set as background for _all folders
ne: सबै फोल्डर पार्श्व जस्तै सेट गर

en: Set as background for _this folder
ne: यो फोल्डर पार्श्व जस्तै सेट गर

en: Set gro_up ID
ne: समूह निर्धारित गर

en: Set the zoom level of the current view
ne: वर्तमान व्यू के स्तर के अनुसार सेट करें

en: Show %s
ne: %s देखाउ

en: Show _only folders
ne: फोल्डर मात्र देखाउ

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
ne: एक खिड़की दिखाएँ जो डेस्कटाप के बैकग्राउण्ड बुट्टा या रंग को दिखाती है

en: Show location bar in new windows
ne: नया विन्डोमा लोकेसन बार देखाउ

en: Show media properties for the selected volume
ne: निर्धारित संस्करण की मीडिया विशेषताएँ दिखाएँ।

en: Show side pane in new windows
ne: नया विन्डोमा किनाराको पेन देखाउ

en: Show status bar in new windows
ne: नया विन्डोमा स्ट्याटस बार देखाउ

en: Show te_xt in icons:
ne: आईकनमा पाठ्य देखाउ

en: Show the contents at the normal size
ne: सामान्य आकार में अंशों को दर्शाएँ

en: Show the contents in less detail
ne: अंशों को क्रम सूचना के साथ दिखाएँ

en: Show the contents in more detail
ne: अंशों को अधिक सूचना के साथ दिखाएँ

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
ne: इस स्थान के बैक ग्राउण्ड के लिए पूर्वनिर्धारित उफयोग करें

en: Show toolbar in new windows
ne: नया विन्डोमा टुल बार देखाउ

en: Side Pane
ne: किनारे का पैन

en: Side pane view
ne: किनाराको पेन दृष्य

en: Sierra
ne: सिएरा

en: Silver
ne: चाँदी

en: Size
ne: आकार

en: Size:
ne: आकार

en: Sky
ne: आकास

en: Sky Ridge
ne: आकास रिड्ज

en: Snow Ridge
ne: बरफ रिड्ज

en: Software
ne: सफ्टवेयर

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
ne: माफ गर्नुस, यो "%s" वैध फाईल होईन

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
ne: माफ करें, पर चिन्ह %s मिटाया नहीं जा सका

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
ne: माफ करें, परन्तु चिन्ह कीवर्ड में केवल लेटर, खाली स्थान अंक ही हो सकता है

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
ne: माफ करें, पर %s प्रकार मिटाया न जा सका

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
ne: माफ गर्नुस, बुट्टा %s  इन्सटल हुन सकेन

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
ne: माफ गर्नुस, चित्र बदल्न सकिदैन

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
ne: माफ गर्नुस, वैध फाईल नाम दिइएन

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
ne: माफ करें, परन्तु नए चिन्ह के लिए बिना ब्लैंक (खाली स्थान) वाला नाम देना होगा

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
ne: माफ करें, परन्तु नए रंग के लिए एक ऐसा नाम देना होगा जिसमें ब्लैंक (खाली स्थान) नहीं

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
ne: छमा करें "%s" का ग्रुप नहीं बदल सकते

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
ne: छमा करें "%s" का स्वामी नहीं बदला जा सकता

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
ne: छमा करें %s की अनुमतियां नहीं बदल सकते

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
ne: छमा करें "%s" के सभी सामान को प्रदर्शित नहीं कर सकते

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
ne: छमा करें, "%s" का नाम "%s" में नहीं बदल सकते

en: Sort _folders before files
ne: फाइल अगाडि फोल्डरको क्रम मिलाउ

en: Sound
ne: ध्वनि

en: SourceForge
ne: सोर्सफोर्ज

en: Special
ne: खास

en: Special flags:
ne: विशेष चिन्ह

en: St_atusbar
ne: स्टेटसबार

en: Start Here
ne: यहाबाट शुरू

en: Start Profiling
ne: प्रोफाईलिंग शुरू करें

en: Status
ne: स्तर

en: Stop
ne: रोक

en: Stop Profiling
ne: प्रोफाईलिंग रोक

en: Stop loading this location
ne: यस स्थानलाई लोड गर्न रोक

en: Str_etch Icon
ne: आईकन तन्काउ

en: Stucco
ne: स्टक्को

en: SuSE
ne: सूसि

en: Sun StarOffice
ne: सन स्टारआफिस

en: Sun Wah Linux
ne: सन वाह लाइनक्स

en: Switch
ne: स्विच

en: Switch to Manual Layout?
ne: मेनुअल लेआउट पर जाए

en: System Settings
ne: सिस्टम सेटिंग्स

en: Tahoe
ne: टाहोए

en: Tangerine
ne: टेनगरिन

en: Terracotta
ne: टेराकोटा

en: Text
ne: पाठ्य

en: Text Viewer
ne: पाठ्य दृश्य

en: Text view
ne: पाठ्य दृश्य

en: Text view factory
ne: पाठ्य दृश्य कारखाना

en: Text view:
ne: पाठ्य दृश्य

en: The %s view encountered an error while starting up.
ne: शुरू करते समय %s व्यू में त्रुटि मिली

en: The NautilusApplication associated with this window.
ne: इस विन्डो के साथ निर्धारित करें नटिलस उफयोग के योग्य

en: The application ID of the window.
ne: विन्डो की उपयोग के योग्य आई डी

en: The application associated with "%s" is invalid.
ne: "%s" संग संबंधित एप्लीकेशन अबैध छ

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
ne: तानिएको फाइल मान्य चित्र होइन

en: The dragged text was not a valid file location.
ne: तानिएको पाठ्य  मान्य फाइल लोकेसन होइन

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
ne: '%s' फाइल मान्य चित्र होइन

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ne: इस फोल्डर में नाम "%s" पहले से उपयोग हो रहा है। कपया दूसरा नाम उपयोग करें

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ne: "%s" नाम योग्य नहीं क्योंकि इसमें "/"अक्षर है कपया अलग नाम उपयोग करें

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ne: "%s" का नाम योग्य नहीं कपया अलग नाम उपयोग करें

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ne: "%s" की अनुमतियां पता नहीं लगाई जा सकीं

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ne: "%s" की अनुमतियां पता नहीं लगाई जा सकीं

en: The selection rectangle
ne: सिलेक्शन आयत

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
ne: "%s" संग संबंधित एप्लीकेशन अबैध हो

en: Themes
ne: थीम्स

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ne: इस फोल्डर में कोई "%s" नहीं शायद यह वहां से हटा दी गई है या डिलीट कर दी गई है

en: There is no action associated with "%s".
ne: "%s" संग कुनै प्रक्रिया संबंधित छैन

en: There is no application associated with "%s".
ne: "%s" संग कुनै एप्लीकेशन संबंधित छैन

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ne: क्लिप बोर्ड पर पेस्ट करने के लिए कुछ भी नहीं है

en: There was an error displaying help: 
    %s
ne: मदद दर्शाने में त्रुटि: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
ne: सहायता दिखाने में कोई गलती है : %s

en: This is the default theme for Nautilus.
ne: नटिलसको साविकको थीम

en: This theme uses photo-realistic folders.
ne: यह थीम फोटो रिएलिस्टिक फोल्डरों का उपयोग करती है

en: To:
ne: प्रति:

en: Toggle using a tighter layout scheme
ne: टागल करें हल्के लेआउट योजना का उपयोग करते हुए

en: Too Many Files
ne: धेरै फाइल्स

en: Trash
ne: ट्रेश

en: Trash icon visible on desktop
ne: ट्रेश डेस्कटपमा देखाउ

en: Tree
ne: ट्री

en: Try to fit in window
ne: विन्डो के लिए उचित बनाने की कोशिश

en: Type
ne: प्रकार

en: Type:
ne: प्रकार

en: URI currently displayed
ne: अहिले देखिएको युआरआई

en: Undo Edit
ne: बदलाव को पहले जैसा करे

en: Undo the edit
ne: बदलाव को पहले जैसा करे

en: Undo the last text change
ne: आखरी टेक्स्ट परिवर्तन निरस्त करें

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
ne: अग्यात जीनोम वीएफ एस एक्स प्रगति स्वर %d

en: Unmount Error
ne: गलती अनमाउण्ट करें

en: Unmount the selected volume
ne: छानिएको भोल्युम हताउनुस

en: Up
ne: माथि

en: Urgent
ne: जरूरी

en: Use "%s" to open the selected item
ne: चुने हुए आयटम को खोलने के लिए "%s" का उपयोग करें

en: Use _Default Background
ne: पूर्वनिर्धारित बैकग्राउण्ड प्रयोग गर

en: Use as default for "%s" items
ne: "%s" आयटम्स के लिए पूर्वनिर्धारित का उपयोग करें

en: Use as default for "%s" only
ne: केवल "%s" के लिए पूर्वनिर्धारित का उपयोग करें

en: Use manual layout in new windows
ne: नया विन्डोमा manual layout प्रयोग गर

en: Use the default background for this location
ne: सभी निश्चित वस्तुओं को देखें या बदलें

en: Use the default desktop background
ne: पूर्वनिर्धारित डेस्कटाप बैकग्राउण्ड प्रयोग गर

en: View Failed
ne: दृष्यमा त्रुटि

en: View as %s
ne: %s से वीव करे

en: View as List
ne: सुचि दृष्य

en: View as Text
ne: पाठ्य जस्तै हेर्ने

en: View as _Icons
ne: आइकन दृष्य

en: View as _List
ne: सुची दृष्य

en: View as...
ne: जस्तो हेर्ने...

en: View of the current file or folder
ne: वर्तमान फाईल या फोल्डरको दृष्य

en: View or modify the properties of each selected item
ne: नया फोल्डर

en: View your home folder in the Nautilus file manager
ne: अपने होम फोल्डर को नटिलस फाइल मैनेजर में देखें

en: Views
ne: दृश्य

en: Violet
ne: बैंजनी

en: Wavy White
ne: वेवी सेतो

en: Web
ne: वेब

en: Web Services
ne: वेब सेवा

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
ne: बुधवार, सितम्बर 00 0000 अपरान्ह 00:00:00 बजे

en: White
ne: सेतो

en: White Ribs
ne: सेतो रिब्स

en: Width of the side pane
ne: साइड पेनको चौडाइ

en: Ximian
ne: जिमिअन

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
ne: आप मालिक नहीं हैं, कारणवश आप इन अनुमतियों को बदल नहीं सकते

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
ne: कुन फाइल कुन प्रोग्रामले खोल्ने हो भनेर कन्फिगर गर

en: You cannot copy a file over itself.
ne: आप एक फाइल को उसी में कापी नहीं कर सकते

en: You cannot copy a folder into itself.
ne: आप एक फोल्डर को उसी में कापी नहीं कर सकते

en: You cannot copy this trash folder.
ne: आप इस ट्रेश फोल्डर को कापी नहीं कर सकते

en: You cannot move a folder into itself.
ne: आप एक फोल्डर को स्वयं उसमें ही भेज नहीं सकते

en: You cannot move this trash folder.
ne: आप इस ट्रेश फोल्डर को नहीं हटा सकते

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ne: "%s" का समूह नहीं बदल सकते इसके लिए जरूरी अनुमति आपके पास नहीं है

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ne: "%s" का नाम बदलने के लिए जरूरी अनुमति आपके पास नहीं

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ne: "%s" के कन्टेन्ट को देखने के लिए आवश्यकता अनुमति आपके पास नहीं है

en: ZDNet Linux Hardware Database
ne: ZDनेट लाइनक्स हार्डवेयर डेटाबेस

en: ZDNet Linux Resource Center
ne: ZDNet लाइनक्स रिसोर्स केन्द्र

en: Zero-Knowledge
ne: शून्य ज्ञान

en: Zoom
ne: जूम

en: Zoom In
ne: अन्दर जूम

en: Zoom Out
ne: बाहर जूम

en: Zoom _In
ne: जूम इन

en: Zoom _Out
ne: जूम आउट

en: Zoom to Fit
ne: उचित बनाने के लिए जाम

en: _About
ne: बारे

en: _Add Bookmark
ne: बुकमार्क थप्नुस

en: _Add a New Color...
ne: नया रंग थप्नुस...

en: _Add a New Emblem...
ne: नया चिन्ह थप्नुस...

en: _Add a New Pattern...
ne: नया बुट्टा  थप्नुस...

en: _Add new...
ne: नया थप्नुस

en: _Always
ne: हमेशा

en: _Arrange items:
ne: आइटम्स मिलाउनुस

en: _Ask each time
ne: हर बार पूछें

en: _Back
ne: अघिल्लो

en: _Bookmarks
ne: बुकमार्क्स

en: _CD Creator
ne: सिडि निर्माता

en: _Clear History
ne: इतिहास मेट्ने

en: _Contents
ne: सामाग्री

en: _Copy File
ne: फाइल कपी गर्नुस

en: _Copy Files
ne: फाइलहरू कपी गर्नुस

en: _Copy Text
ne: पाठ्य कपी गर्नुहोस्

en: _Copy here
ne: यहा कपी गर

en: _Default zoom level:
ne: पूर्वनिर्धारित जूम स्तर

en: _Delete
ne: मेट्नुस

en: _Delete from Trash
ne: ट्रेशबाट हटाउनुस

en: _Display
ne: प्रदर्शित करें

en: _Edit
ne: संसोधन

en: _Edit Bookmarks
ne: बुकमार्क्स संसोधन

en: _Emblems
ne: चिन्हहरू

en: _Empty
ne: खाली

en: _Empty Trash
ne: ट्रेश खाली गर्नुस

en: _File
ne: फाइल

en: _File group:
ne: फाइल समूह

en: _Format
ne: फरमाट

en: _Forward
ne: अगाडि

en: _Go
ne: जाउ

en: _Go There
ne: त्याहा जाउ

en: _Help
ne: सहायता

en: _Home
ne: घर

en: _Image:
ne: चित्र

en: _Keyword:
ne: कीवर्ड

en: _Link here
ne: यहाँ लीङ्क गर

en: _Local File Only
ne: केवल स्थानीय फाइल

en: _Location...
ne: स्थान...

en: _Manually
ne: मानवकत

en: _Modify...
ne: संसोधन...

en: _Move here
ne: यहाँ ल्याउ

en: _Name:
ne: नाम

en: _Never
ne: कभी नहीं

en: _Open
ne: खोल्नुस

en: _Open Scripts Folder
ne: स्क्रिप्ट फोल्डर खोल्नुस

en: _Paste Files
ne: फाइल पेस्ट गर्नुस

en: _Paste Files Into Folder
ne: फाइल फोल्डरमा पेस्ट गर्नुस

en: _Paste Text
ne: टेक्स्ट चिपकाएं

en: _Patterns
ne: बुट्टा

en: _Profiler
ne: प्रोफाइल

en: _Properties
ne: विशेषताहरू

en: _Read
ne: पढ

en: _Reload
ne: फेरी लोड गर्ने

en: _Remove Custom Icon
ne: कस्टम आईकन हटाउनुस

en: _Remove a Color...
ne: रंग हटाएँ

en: _Remove a Pattern...
ne: बुट्टा हटाएँ

en: _Remove an Emblem...
ne: चिन्ह हटाएँ

en: _Remove...
ne: हटाउनुस

en: _Rename...
ne: पुनः नाम राख्नुस

en: _Report Profiling
ne: प्रोफाईलिंग रिपोर्ट करें (R)

en: _Reset Profiling
ne: प्रोफाइलिंग रिसेट करें (R)

en: _Run
ne: चलाएं

en: _Scripts
ne: स्क्रिप्ट

en: _Select Custom Icon...
ne: कस्टम आईकन छान्नुस

en: _Side Pane
ne: साइड पेन

en: _Start Profiling
ne: प्रोफाईलिंग शुरू करें (S)

en: _Sticky
ne: चिपचिपा

en: _Stop
ne: रोक्नुस

en: _Stop Profiling
ne: प्रोफाईलिंग रोकें (S)

en: _Text beside icons
ne: पाठ्य साथै आइकन

en: _Trash
ne: ट्रेश

en: _Undo
ne: अनडू

en: _Unmount Volume
ne: अनमाउण्ट वाल्यूम

en: _Up
ne: माथि

en: _View
ne: दृष्य

en: _View as...
ne: जस्तो हेर्ने...

en: _Write
ne: लेख

en: a title
ne: एक शीर्षक

en: additional text
ne: एड़ीशनल टेक्स्ट

en: animation to indicate on-going activity
ne: चली रहेको गतिविधि दर्शाउने एनीमेशन

en: another link to %s
ne: %s के लिए एक और कड़ी

en: bonobo_ui_init() failed.
ne: बानोबो यूआई इनिट() असफल भयो

en: by Modification _Date
ne: परिवर्तन की तारीख के अनुसार

en: by _Emblems
ne: प्रतीक के अनुसार

en: by _Name
ne: नाम से

en: by _Size
ne: आकार से

en: by _Type
ne: प्रकार से

en: date accessed
ne: डाटा एक्सेस्ड

en: date modified
ne: सुधार वाली तारीख

en: default for "%s"
ne: "%s" के लिए पूर्वनिर्धारित

en: default for this file
ne: इस फाइल के लिए पूर्व निर्धारित है

en: editable text
ne: एडीटेबल टेक्स्ट

en: group
ne: समूह

en: highlighted as keyboard focus
ne: की-बोर्ड फोकस के हमने हाइलाइट किया

en: highlighted for drop
ne: ड्राव के लिए हाइलाइट करें

en: highlighted for selection
ne: सिलेक्शन के लिए हाइलाइट किया

en: in menu for "%s"
ne: "%s" के लिए मेन्यू में

en: in menu for this file
ne: इस फाइल के लिए मेन्यू में

en: link
ne: कड़ी

en: link (broken)
ne: कड़ी (टूट गई)

en: link to %s
ne: %s के लिए कड़ी

en: loading...
ne: लोडिङ्ग...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
ne: नटिलस - यूआरआइलाई जाच्न सकिदैन

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
ne: नटिलस जाँचना दूसरे विकल्पों के साथ सम्भव नहीं

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
ne: नटिलस - रेखागणित ईस यूआर एल के साथ उपयोग नहीं हो सकता

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
ne: नटिलस - URIसंग बाहिरिन सकिएन

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
ne: URIसंग नटिलस पुन शुरुआत गर्न सकिएन

en: nd copy)
ne: nd कपी

en: none
ne: केही छैन

en: not in menu
ne: मेन्यूमा छैन

en: nothing
ne: केहि छैन

en: octal permissions
ne: ओक्टल अनुमतिहरू

en: on the desktop
ne: डेस्कटपमा

en: owner
ne: मालिक

en: permissions
ne: अनुमतिहरू

en: pointing at "%s"
ne: "%s" मा देखाउ

en: program
ne: प्रोग्राम

en: rd copy)
ne: rd कपी

en: reset
ne: फेरी शुरू गर

en: size
ne: साईज

en: some more text
ne: अरू केहि पाठ्य

en: st copy)
ne: st कपी

en: th copy)
ne: th कपी

en: the browse history
ne: इतिहास हेर्ने

en: the current selection
ne: अहिले छानिएको

en: the editable label
ne: द एडीटेबल लेबल

en: throbber
ne: थ्रोबर

en: throbber factory
ne: थ्रोबर कारखाना

en: throbber object factory
ne: थ्रोबर वस्तु कारखाना

en: today
ne: आज

en: today at %-I:%M %p
ne: आज %-l :%M %p बजे

en: today at %-I:%M:%S %p
ne: आज %-l:%M:%S %p बजे

en: today at 00:00 PM
ne: आज दिउसो 00:00 बजे

en: today at 00:00:00 PM
ne: आज दिउसो 00:00:00 बजे

en: today, %-I:%M %p
ne: आज %-l:%M %p

en: today, 00:00 PM
ne: आज दिउसो 00:00 बजे

en: type
ne: प्रकार

en: unknown
ne: अपरिचित

en: unknown MIME type
ne: अपरिचित MIME प्रकार

en: unknown type
ne: अपरिचित प्रकार

en: unreadable
ne: पढन सकिएन

en: untitled folder
ne: बिना शीर्षकको फोल्डर

en: whether we are highlighted for a D&D drop
ne: क्या हमने डी और डी ड्राप को हाइलाइट किया है

en: whether we are highlighted for a selection
ne: क्या चुनने के लिए हमने हाइलाइटेड किया है

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
ne: क्या रेंडर की-बोर्ड फोकस को लमने हाइलाइट किया

en: yesterday
ne: हिजो

en: yesterday at %-I:%M %p
ne: हिजोको दिउसो %-l:%M%p बजे

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
ne: हिजोको दिउसो %-l:%M:%S%p बजे

en: yesterday at 00:00 PM
ne: हिजोको दिउसो 00:00 बजे

en: yesterday at 00:00:00 PM
ne: हिजोको दिउसो 00:00:00 बजे

en: yesterday, %-I:%M %p
ne: हिजो, %l:%M%p

en: yesterday, 00:00 PM
ne: हिजो, दिउसो 00:00 बजे
