dia 0.88.1 - en to nn translation catalogue (503 entries)

en: %s error: don't know how to export into %s
nn: %s feil: veit ikkje korleis ein skal eksportere til %s

en: %s error: input and output file name is identical: %s
nn: %s feil: inn- og utfilnamn er identiske: %s

en: %s error: need valid input file %s
nn: %s feil: treng gyldig innfil %s

en: /Edit/C_ut
nn: /Rediger/Klipp _ut

en: /Edit/Copy Text
nn: /Rediger/Kopier tekst

en: /Edit/Cut Text
nn: /Rediger/Klipp ut tekst

en: /Edit/Paste _Text
nn: /Rediger/Lim inn _tekst

en: /Edit/_Copy
nn: /Rediger/_Kopier

en: /Edit/_Delete
nn: /Rediger/_Slett

en: /Edit/_Paste
nn: /Rediger/_Lim inn

en: /Edit/_Redo
nn: /Rediger/Gje_r om

en: /Edit/_Undo
nn: /Rediger/Angre

en: /File/---
nn: /Fil/---

en: /File/Page Set_up...
nn: /Fil/Side_oppsett ...

en: /File/Save _As...
nn: /Fil/L_agre som ...

en: /File/_Close
nn: /Fil/_Lukk

en: /File/_Diagram tree
nn: /Fil/_Diagramtre

en: /File/_Export...
nn: /Fil/_Eksporter ...

en: /File/_New
nn: /Fil/_Ny

en: /File/_Preferences...
nn: /Fil/_Innstillingar ...

en: /File/_Print Diagram...
nn: /Fil/Skriv ut diagram ...

en: /File/_Quit
nn: /Fil/_Avslutt

en: /File/_Save
nn: /Fil/_lagre

en: /Help/---
nn: /Hjelp/---

en: /Help/_Manual
nn: /Hjelp/_Manual

en: /Objects/---
nn: /Objekt/---

en: /Objects/Align Horizontal/Center
nn: /Objekt/Juster vassrett/Sentrer

en: /Objects/Align Horizontal/Equal Distance
nn: /Objekt/Juster vassrett/Lik avstand

en: /Objects/Align Horizontal/Left
nn: /Objekt/Juster vassrett/Venstre

en: /Objects/Align Horizontal/Right
nn: /Objekt/Juster vassrett/Høgre

en: /Objects/Align Vertical/Bottom
nn: /Objekt/Juster loddrett/Botn

en: /Objects/Align Vertical/Equal Distance
nn: /Objekt/Juster loddrett/Lik avstand

en: /Objects/Align Vertical/Top
nn: /Objekt/Juster loddrett/Topp

en: /Objects/Align _Horizontal
nn: /Objekt/Juster _vassrett

en: /Objects/Align _Vertical
nn: /Objekt/Juster _loddrett

en: /Objects/Bring to _Front
nn: /Objekt/Hent _fram

en: /Objects/Send to _Back
nn: /Objekt/Legg _bakerst

en: /Objects/_Group
nn: /Objekt/_Grupper

en: /Select/---
nn: /Vel/---

en: /Select/All
nn: /Vel/Alle

en: /Select/Connected
nn: /Vel/Tilkopla

en: /Select/Invert
nn: /Vel/Inverter

en: /Select/None
nn: /Vel/Ingen

en: /Select/Remove
nn: /Vel/Fjern

en: /Select/Replace
nn: /Vel/Erstatt

en: /Select/Same Type
nn: /Vel/Same type

en: /Select/Transitive
nn: /Vel/Transitiv

en: /Select/Union
nn: /Vel/Union

en: /Tools/Arc
nn: /Verkty/Boge

en: /Tools/Box
nn: /Verkty/Boks

en: /Tools/Ellipse
nn: /Verkty/Ellipse

en: /Tools/Image
nn: /Verkty/Bilete

en: /Tools/Line
nn: /Verkty/Linje

en: /Tools/Magnify
nn: /Verkty/Forstørr

en: /Tools/Modify
nn: /Verkty/Endre

en: /Tools/Polygon
nn: /Verkty/Mangekant

en: /Tools/Polyline
nn: /Verkty/Polylinje

en: /Tools/Scroll
nn: /Verkty/Rull

en: /Tools/Text
nn: /Verkty/Tekst

en: /Tools/Zigzagline
nn: /Verkty/Sikksakklinje

en: /View/---
nn: /Vis/---

en: /View/Diagram Properties...
nn: /Vis/Diagrameigenskapar ...

en: /View/New _View
nn: /Vis/Ny _vising

en: /View/Show _All
nn: /Vis/Vis _alle

en: /View/Show _Rulers
nn: /Vie/Vis linjalar

en: /View/Zoom _In
nn: /Vis/For_størr

en: /View/Zoom _Out
nn: /Vis/For_minsk

en: /View/Zoom/100%
nn: /Vis/Forstørr/100%

en: /View/Zoom/141%
nn: /Vis/Forstørr/141%

en: /View/Zoom/200%
nn: /Vis/Forstøtt/200%

en: /View/Zoom/25%
nn: /Vis/Forstørr/25%

en: /View/Zoom/283%
nn: /Vis/Forstørr/283%

en: /View/Zoom/35.4%
nn: /Vis/Forstørr/35,4%

en: /View/Zoom/400%
nn: /Vis/Forstørr/400%

en: /View/Zoom/50%
nn: /Vis/Forstørr/50%

en: /View/Zoom/70.7%
nn: /Vis/Forstørr/70,7%

en: /View/Zoom/85%
nn: /Vis/Forstørr/85%

en: /View/_AntiAliased
nn: /Vis/_Antialiasa

en: /View/_Snap To Grid
nn: /Vis/Ju_ster til rutenett

en: /View/_Zoom
nn: /Vis/_Forstørr

en: /_Dialogs
nn: /_Dialogar

en: /_Edit
nn: /_Rediger

en: /_File
nn: /_Fil

en: /_Help
nn: /_Hjelp

en: /_Objects
nn: /_Objekt

en: /_Select
nn: /_Vel

en: /_Tools
nn: /Verk_ty

en: /_View
nn: /_Vis

en: About Dia
nn: Om Dia

en: Acoustic Energy
nn: Akustisk energi

en: Action being executed
nn: Handling vert utførd

en: Active
nn: Aktivt

en: Add
nn: Legg til

en: Add segment
nn: Legg til segment

en: Align
nn: Juster

en: Align _Horizontal
nn: Juster _vassrett

en: Align _Vertical
nn: Juster _loddrett

en: All
nn: Alle

en: Allow
nn: Tillat

en: Arc
nn: Boge

en: Arrow Properties
nn: Eigenskapar for pil

en: Attach
nn: Kople til

en: Attribute
nn: Attributt

en: Attribute data
nn: Attributtdata

en: Attributes
nn: Attributtar

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Background Color
nn: Bakgrunnsfarge

en: Biological
nn: Biologisk

en: Blend
nn: Overgang

en: Bottom
nn: Nederst

en: Bottom:
nn: Botn:

en: Box
nn: Boks

en: Branch
nn: Grein

en: Bring to _Front
nn: Hent _fram

en: Browse
nn: Bla gjennom

en: By extension
nn: Etter utviding

en: Calculate
nn: Rekn ut

en: Can't connect to session manager!
nn: Kan ikkje kopla økthandterar!

en: Can't open history file for writing.
nn: Klarar ikkje å opne historikkfil for skriving.

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Capture
nn: Opptak

en: Center
nn: Midtstill

en: Change
nn: Endra

en: Channel
nn: Kanal

en: Check
nn: Sjekk

en: Chemical
nn: Kjemisk

en: Chronogram
nn: Kronogram

en: Circuit
nn: Kretsdiagram

en: Civil
nn: Sivil

en: Civil Engineering Components
nn: Symbol for sivilingeniører

en: Class
nn: Klasse

en: Class name:
nn: Klassenamn:

en: Clear
nn: Tøm

en: Close
nn: Lukk

en: Collaboration
nn: Samarbeid

en: Color
nn: Farge

en: Colour:
nn: Farge:

en: Combine
nn: Kombiner

en: Comment
nn: Merknad

en: Components for circuit diagrams
nn: Komponentar for kretsdiagram

en: Components for electric circuits
nn: Objekt for elektriske kretsar

en: Composition
nn: Komposisjon

en: Condition
nn: Vilkår

en: Conduction
nn: Leiing

en: Connect
nn: Kople til

en: Connected
nn: Tilkopla

en: Connection Points:
nn: Samanknytningspunkt:

en: Contributors:
nn: Medverkande:

en: Control
nn: Kontroll

en: Convert
nn: Konverter

en: Copy Text
nn: Kopier tekst

en: Could not create PNG header info structure
nn: Klarte ikkje å lage PNG-topptekststruktur

en: Could not create PNG write structure
nn: Klarte ikkje å opprette PNG-struktur.

en: Could not create per-user Dia config directory
nn: Klarte ikkje å opprette Dia-oppsettskatalog for brukaren

en: Could not create per-user Dia config directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
nn: Klarte ikkje å opprette oppsettkatalog for kvar brukar. Sjekk at miljøvariabelen HOME peikar på ein eksisterande katalog.

en: Could not find help directory
nn: Klarte ikkje å finne hjelpekatalog

en: Could not initialize Bonobo!
nn: Kunne ikkje initialisere Bonobo

en: Could not open '%s' for writing
nn: Klarte ikkje å opne «%s» for skriving

en: Could not open `%s' for writing
nn: Kunne ikkje opne «%s» for skriving

en: Could not run command '%s'
nn: Klarte ikkje å køyre kommando «%s»

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs, exiting...
nn: Klarte ikkje å finne standardobjekt når eg såg etter object-libs, avsluttar...

en: Couldn't open: '%s' for reading.
nn: Klarte ikkje å opne «%s» for lesing.

en: Couldn't open: '%s' for writing.
nn: Kunne ikkje opne «%s» for skriving.

en: Create
nn: Lag

en: Create new diagram
nn: Lage nytt diagram

en: Current
nn: Straum

en: Custom
nn: Eigendefinert

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Cut Text
nn: Klipp ut tekst

en: Dash-Dot
nn: Strek-prikk

en: Dash-Dot-Dot
nn: Strek-prikk-prikk

en: Dashed
nn: Strekar

en: Data color
nn: Datafarge

en: Decision
nn: Avgjersle

en: Decrease
nn: Minke

en: Delay
nn: Forseinking

en: Delete
nn: Slett

en: Delete Layer
nn: Slett lag

en: Delete segment
nn: Slett segment

en: Demultiplexer
nn: Demultiplekser

en: Description:
nn: Skildring:

en: Destroy
nn: Øydelegg

en: Details...
nn: Detaljar ...

en: Determine file type:
nn: Avgjer filtype:

en: Dia v %s by Alexander Larsson
nn: Dia v %s av Alexander Larsson

en: Diagram Defaults
nn: Standardverdiar for diagram

en: Diagram Editor
nn: Diagramredigering

en: Diagram Menu
nn: Diagram-meny

en: Diagram Properties
nn: Eigenskapar for diagram

en: Diagram Properties...
nn: Eigenskapar for diagram ...

en: Diagram Tree
nn: Diagramtre

en: Diagram modified!
nn: Diagram endra!

en: Diagram tree window:
nn: Diagramtre vindauge:

en: Diagrams:
nn: Diagram:

en: Differentiate
nn: Differensier

en: Direction:
nn: Retning:

en: Disable
nn: Skru av

en: Display
nn: Vising

en: Distribute
nn: Distribuer

en: Divide
nn: Del

en: Document
nn: Dokument

en: Don't show the splash screen
nn: Ikkje vis den opningsskjerm

en: Dotted
nn: Prikkar

en: Dotted arrow
nn: Prikka pil

en: Draw background
nn: Teikn bakgrunn

en: Edit Layer Attributes
nn: Rediger attributtar for lag

en: Eject
nn: Løys ut

en: Electric
nn: Elektrisk

en: Electrical
nn: Elektrisk

en: Electricity
nn: Elektrisistet

en: Empty
nn: Tom

en: Enable
nn: Skru på

en: End arrow
nn: Avslutt pil

en: End time
nn: Slutt-tid

en: Energy
nn: Energi

en: Entity
nn: Entitet

en: Equal Distance
nn: Lik avstand

en: Error
nn: Feil

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
nn: Feil ved lasting av diagram %s.
    Må vere ei Dia-fil.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
nn: Feil ved lasting av diagram %s.
    Ukjent filtype.

en: Error occured while printing
nn: Feil oppstod under utskrift

en: Error occurred while writing PNG
nn: Feil under skriving av PNG

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nn: Feil ved val %s: %s.
    Køyr «%s --help» for å sjå heile lista over tilgjengelege kommandolinjeval.

en: Events
nn: Hendingar

en: Export
nn: Eksporter

en: Export Diagram
nn: Eksporter diagram

en: Export Options
nn: Val for eksport

en: Export loaded file and exit
nn: Eksporter lasta fil og avslutt

en: Failed to save file '%s'.
nn: Klarte ikkje å lagre fila «%s».

en: File
nn: Fil

en: File already exists
nn: Fila finst alt

en: Fill
nn: Fyll

en: Fill colour
nn: Fyllfarge

en: Filled Diamond
nn: Fylt diamant

en: Filled Triangle
nn: Fylt trekant

en: Fit to:
nn: Tilpass til:

en: Flip Horizontal
nn: Snu om vassrett

en: Flip Vertical
nn: Snu om loddrett

en: Flowchart
nn: Flytdiagram

en: Font
nn: Skrifttype

en: Font size
nn: Skriftstorleik

en: Foot
nn: Fot

en: Force
nn: Kraft

en: Foreground Color
nn: Framgrunnsfarge

en: From A to B
nn: Frå A til B

en: From B to A
nn: Frå B til A

en: Function call
nn: Funksjonskall

en: Gamma Rays
nn: Gammastrålar

en: Gas
nn: Gass

en: Grid
nn: Rutenett

en: Grid Lines
nn: Rutenett

en: Head
nn: Hovud

en: Heat
nn: Varme

en: Height:
nn: Høgd:

en: Hold
nn: Vent

en: Horizontally aligned compressor
nn: Ein vassrett plassert kompressor

en: Horizontally aligned pump
nn: Ei vassrett plassert pumpe

en: Human
nn: Menneske

en: Hydraulic
nn: Hydraulisk

en: Image
nn: Bilete

en: Image file
nn: Biletefil

en: Implementation
nn: Implementasjon

en: Import
nn: Importer

en: Increase
nn: Auke

en: Indicate
nn: Indiker

en: Input
nn: Inndata

en: Integral Symbol
nn: Integralsymbol

en: Integrate
nn: Integrer

en: Interface:
nn: Grensesnitt

en: Interrupt
nn: Avbrot

en: Intersect
nn: Delmengde

en: Invert
nn: Omvendt

en: Jigsaw
nn: Puslespel

en: Jigsaw - part_iiii
nn: Puslespel - del_iiii

en: Jigsaw - part_iiio
nn: Puslespel - del_iiio

en: Jigsaw - part_iioi
nn: Puslespel - del_iioi

en: Jigsaw - part_iioo
nn: Puslespel - del_iioo

en: Jigsaw - part_ioii
nn: Puslespel - del_ioii

en: Jigsaw - part_ioio
nn: Puslespel - del_ioio

en: Jigsaw - part_iooi
nn: Puslespel - del_iooi

en: Jigsaw - part_iooo
nn: Puslespel - del_iooo

en: Jigsaw - part_oiii
nn: Puslespel - del_oiii

en: Jigsaw - part_oiio
nn: Puslespel - del_oiio

en: Jigsaw - part_oioi
nn: Puslespel - del_oioi

en: Jigsaw - part_oioo
nn: Puslespel - del_oioo

en: Jigsaw - part_ooii
nn: Puslespel - del_ooii

en: Jigsaw - part_ooio
nn: Puslespel - del_ooio

en: Jigsaw - part_oooi
nn: Puslespel - del_oooi

en: Jigsaw - part_oooo
nn: Puslespel - del_oooo

en: Join
nn: Slå saman

en: Ladder
nn: Stige

en: Layer name:
nn: Namn på lag:

en: Layers
nn: Lag

en: Left
nn: Venstre

en: Left:
nn: Venstre:

en: Length:
nn: Lengd:

en: Line
nn: Linje

en: Line Style Properties
nn: Linjestil-eigenskapar

en: Line color
nn: Linjefarge

en: Line colour
nn: Linjefarge

en: Line style
nn: Linjestil

en: Line width
nn: Linjebreidd

en: Line width:
nn: Linjebreidd:

en: Lines
nn: Linjer

en: Loading ...
nn: Opnar ...

en: Locate
nn: Lokaliser

en: Lock
nn: Lås

en: Logic
nn: Logikk

en: Lower Layer
nn: Senk lag

en: Magnetic Energy
nn: Magentisk energi

en: Magnify
nn: Forstørre

en: Magnify:
nn: Forstørr:

en: Margins
nn: Margar

en: Mark
nn: Merk

en: Measure
nn: Måle

en: Mech. Energy
nn: Mek. energi

en: Mechanical
nn: Mekanisk

en: Merge
nn: Slå saman

en: Message type:
nn: Meldingstype:

en: Message:
nn: Melding:

en: Microwaves
nn: Mikrobølger

en: Mix
nn: Miks

en: Modify
nn: Endre

en: Modify object(s)
nn: Endre objekt

en: Mount
nn: Monter

en: Move
nn: Flytt

en: Move down
nn: Flytt ned

en: Move up
nn: Flytt opp

en: Multiplexer
nn: Multiplekser

en: Multiply
nn: Multipliser

en: Name
nn: Namn

en: Name:
nn: Namn:

en: Native Dia Diagram
nn: Ekte Dia-diagram

en: Network
nn: Nettverk

en: New
nn: Ny

en: New Layer
nn: Nytt lag

en: New _View
nn: Ny _vising

en: New diagram:
nn: Nytt diagram:

en: New layer
nn: Nytt lag

en: New window:
nn: Nytt vindauge:

en: No
nn: Nei

en: No existing object to paste.
nn: Ingen eksisterande objekt å lime inn.

en: No object menu
nn: Ingen objektmeny

en: None
nn: Ingen

en: Normal
nn: Vanleg

en: Normalize
nn: Normaliser

en: Number of undo levels:
nn: Tal på angrenivå:

en: Object defaults
nn: Standardverdiar for objekt

en: Object properties
nn: Eigenskapar for objekt

en: Object properties:
nn: Eigenskapar for objekt:

en: Objects and filters internal to dia
nn: Interne dia objekt og filter

en: Objects to design chronogram charts
nn: Objekt til utforming av kronogrammer

en: Open Diagram
nn: Opne diagram

en: Open Options
nn: Val for opne

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Optical Energy
nn: Optisk energi

en: Orientation
nn: Retning

en: Page Set_up...
nn: Side_oppsett ...

en: Page Setup
nn: Sideoppsett

en: Page breaks:
nn: Sidebrot:

en: Paper Size
nn: Papirstorleik:

en: Paper type:
nn: Papirtype:

en: Parameters
nn: Parametrar

en: Parameters:
nn: Parametrar:

en: Participation
nn: Deltaking

en: Paste _Text
nn: Lim inn _tekst

en: Pieces of a jigsaw
nn: Delar av eit puslespel

en: Plug-ins
nn: Tilleggsmodular

en: Pneumatic
nn: Pneumatisk

en: Pneumatic/Hydraulic
nn: Pneumatikk/hydraulikk

en: Polish
nn: Polsk

en: Polygon
nn: Mangekant

en: Polyline
nn: Polylinje

en: Portable Network Graphics
nn: Portabel Nettverks Grafikk

en: Preferences
nn: Brukarval

en: Pressure
nn: Trykk

en: Printer
nn: Skrivar

en: Private
nn: Privat

en: Process
nn: Prosess

en: Properties:
nn: Eigenskapar;

en: Protected
nn: Verna

en: Public
nn: Offentleg

en: Radiation
nn: Stråling

en: Radio waves
nn: Radiobølger

en: Radioactive
nn: Radioaktiv

en: Raise Layer
nn: Hev lag

en: Receive
nn: Motta

en: Receive message
nn: Ta i mot melding

en: Recursive
nn: Rekursiv

en: Reduce
nn: Reduser

en: Release
nn: Utgåve

en: Remove
nn: Fjern

en: Replace
nn: Byt ut

en: Represent
nn: Representer

en: Return
nn: Returner

en: Right
nn: Høgre

en: Right:
nn: Høgre:

en: Role:
nn: Rolle:

en: Rotate
nn: Roter

en: Rotate:
nn: Roter:

en: Rotation
nn: Rotering

en: SADT/IDEF0
nn: SADT/IEDFO

en: Same Type
nn: Same type

en: Save Diagram
nn: Lagre diagram

en: Scale
nn: Skalert

en: Scale:
nn: Skala:

en: Scaling
nn: Skalering

en: Scroll
nn: Rull

en: Scroll around the diagram
nn: Rull rundt i diagrammet

en: Secure
nn: Sikker

en: Select Printer
nn: Vel skrivar

en: Select color
nn: Vel farge

en: Select image file
nn: Vel ei biletefil

en: Send message
nn: Send melding

en: Send to _Back
nn: Send til _bakgrunnen

en: Shape
nn: Form:

en: Shield
nn: Skjold

en: Show _All
nn: Vis _alt

en: Show _Connection Points
nn: Vis _samanknytninspunkt

en: Show _Rulers
nn: Vis linnjala_r

en: Show arrow
nn: Vis pil

en: Show attributes
nn: Vis attributtar

en: Show diagram tree
nn: Vis diagramtre

en: Show this help message
nn: Vis denne hjelpeteksta

en: Simple
nn: Enkel

en: Soil
nn: Jord

en: Solar Energy
nn: Solar energi

en: Solid
nn: Einsfarga

en: Sort
nn: Sorter

en: Spacing
nn: Avstand

en: Stabilize
nn: Stabiliser

en: Start arrow
nn: Start pil

en: Start time
nn: Start-tid

en: State
nn: Tilstand

en: Stop
nn: Stopp

en: Storage
nn: Lagring

en: Template
nn: Mal

en: Template class
nn: Malklasse

en: Templates
nn: Malar

en: Text
nn: Tekst

en: Text alignment
nn: Tekstjustering

en: Text colour
nn: Tekstfarge

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
nn: Fila '%s' finst alt.
    Vil du skrive over den?

en: Thermal
nn: Termisk

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
nn: Dette objektet støttar ikkje Angre/Gjer om.
    Angreinformasjon sletta.

en: This object has no defaults.
nn: Dette objektet har ingen standardval.

en: This object has no properties.
nn: Dette objektet har ingen eigenskapar.

en: Toe
nn: Tå

en: Top
nn: Øverst

en: Top:
nn: Topp:

en: Torque
nn: Dreiemoment

en: Total:
nn: Totalt:

en: Transform
nn: Omdann

en: Transitive
nn: Transitiv

en: Translate
nn: Omset

en: Translation
nn: Omsetjing

en: Transmit
nn: Send

en: Unfilled Triangle
nn: ufylt trekant

en: User Interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Value:
nn: Verdi:

en: Verify
nn: Kontroller

en: Vertically aligned compressor
nn: Ein loddrett plassert kompressor

en: Vertically aligned pump
nn: Ei loddrett plassert pumpe

en: Vibration
nn: Vibrasjon

en: View Defaults
nn: Vis standardverdiar

en: Visibility:
nn: Synligheit:

en: Visible spacing
nn: Synleg avstand

en: Voltage
nn: Spenning

en: Warning
nn: Åtvaring

en: Weak:
nn: Svak

en: Width:
nn: Breidd:

en: Width:
nn: Breidd:

en: X Size:
nn: X-storleik:

en: X-Rays
nn: Røntgen-strålar

en: XFig File Format
nn: Xfig-filformat

en: Y Size:
nn: y-storleik:

en: Yes
nn: Ja

en: You must specify a file, not a directory.
nn: Du må oppgi eit filnamn, ikkje ein katalog.

en: Zigzagline
nn: Sikksakklinje

en: Zoom
nn: Forstørring

en: Zoom _In
nn: For_størr

en: Zoom _Out
nn: For_minsk

en: Zoom in 50%
nn: Forstørr 50%

en: Zoom out 50%
nn: Forminsk 50%

en: [OPTION...] [FILE...]
nn: [VAL...] [FIL...]

en: _AntiAliased
nn: _Anti-aliasa

en: _Delete
nn: _Slett

en: _Diagram tree
nn: _Diagramtre

en: _Dialogs
nn: _Dialogar

en: _Export...
nn: _Eksporter ...

en: _Group
nn: _Gruppe

en: _Layers
nn: _Lag

en: _New diagram
nn: _Nytt diagram

en: _Objects
nn: _Objekt

en: _Print Diagram...
nn: S_kriv ut diagram ...

en: _Select
nn: _Vel

en: _Snap To Grid
nn: Ju_ster til rutenett

en: _Tools
nn: Verk_ty

en: _Ungroup
nn: _Løys opp gruppe

en: _Zoom
nn: _Forstørring

en: by
nn: av

en: none
nn: ingen

en: y
nn: j
