gnome-mime-data 2.5.0 - en to no translation catalogue (354 entries)

en: 2D chemical structure
no: 2D kjemisk struktur

en: 3D Studio image
no: 3D Studio-bilde

en: AIFC audio
no: AIFC-lyd

en: AIFF audio
no: AIFF-lyd

en: ANIM animation
no: ANIM-animasjon

en: ARJ archive
no: ARJ-arkiv

en: AVI video
no: AVI-film

en: AbiWord document
no: AbiWord-dokument

en: Address card
no: Adressekort

en: Adobe FrameMaker font
no: Adobe FrameMaker skrifttype

en: Adobe font metrics
no: Adobe skrifttypefil

en: Andrew Toolkit inset
no: Andrew verktøysett insett

en: Application launcher
no: Applikasjonsstarter

en: ApplixWare Graphics image
no: Applix Words bilde

en: Applixware Words document
no: ApplixWare Words dokument

en: Applixware presentation
no: Applixware presentasjon

en: Applixware spreadsheet
no: ApplixWare regneark

en: Ar archive
no: Ar-arkiv

en: Assembly source code
no: Assembly-kildekode

en: Audio
no: Lyd

en: Authors list
no: Forfatterliste

en: AutoCAD image
no: AutoCAD-bilde

en: BCPIO document
no: BCPIO-dokument

en: BDF font
no: BDF-skrifttype

en: Backup file
no: Sikkerhetskopi

en: Basic audio
no: Grunnleggende lyd

en: Bibliography record
no: Bibliografipost

en: Binary program
no: Binærprogram

en: BitTorrent seed file
no: Fil med utgangsverdi for BitTorrent

en: Blender file
no: Blender-fil

en: Block device
no: Blokkenhet

en: Bzip2 compressed file
no: Bzip2-pakket fil

en: C shell script
no: C-skallskript

en: C source code
no: C-kildekode

en: C source code header
no: C-kildekodeheader

en: C++ source code
no: C++-kildekode

en: CGI program
no: CGI-program

en: CGM image
no: CGM-bilde

en: CMU raster image
no: CMU-rasterbilde

en: CPIO archive
no: CPIO-arkiv

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
no: CPIO-arkiv (Gzip-pakket)

en: Calendar file
no: Kalenderfil

en: Calendar or event document
no: Kalender- eller hendelsesdokument

en: Character device
no: Tegnenhet

en: Cinelerra editing sheet
no: Redigeringsark for Cinelerra

en: Comma-separated text document
no: Kommaseparert tekstdokument

en: Commodore 64 audio
no: Commodore 64-lyd

en: Compound document
no: Sammensatt dokument

en: Compress-compressed file
no: Compress-pakket fil

en: Compressed GIMP document
no: Pakket GIMP-dokument

en: Corel Draw drawing
no: Corel Draw-tegning

en: Crystalline structure model
no: Crystalline strukturmodell

en: DCL script
no: DCL-skript

en: DOS font
no: DOS-skrifttype

en: DOS/Windows program
no: DOS/Windows-program

en: DSSSL document
no: DSSSL-dokument

en: DV video
no: DV-film

en: DXF vector graphic
no: DXF-vektorgrafikk

en: Debian package
no: Debian pakke

en: Device Independant Bitmap
no: Enhetsuavhengig bitkart

en: Dia diagram
no: Dia-diagram

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
no: Digital Imaging and Communications in Medicine-bilde

en: Digital Moving Picture Exchange image
no: Digital Moving Pitcure Exchange bilde

en: Directory information file
no: Kataloginformasjonsfil

en: DjVu image
no: DjVu-bilde

en: Document type definition
no: Dokumenttypdefinisjon

en: Documents
no: Dokumenter

en: Documents/Diagram
no: Dokumenter/Diagram

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
no: Dokumenter/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
no: Dokumenter/Numerisk

en: Documents/Plain Text
no: Dokumenter/Vanlig tekst

en: Documents/Presentation
no: Dokumenter/Presentasjon

en: Documents/Project Management
no: Dokumenter/Prosjekthåndtering

en: Documents/Published Materials
no: Dokumenter/Publisert materiale

en: Documents/Spreadsheet
no: Dokumenter/Regneark

en: Documents/TeX
no: Dokumenter/TeX

en: Documents/Text Markup
no: Dokumenter/Merket tekst

en: Documents/Vector Graphics
no: Dokumenter/Vektorgrafikk

en: Documents/Word Processor
no: Dokumenter/Tekstbehandling

en: Documents/World Wide Web
no: Dokumenter/World Wide Web

en: Dolby Digital audio
no: Dolby digital lyd

en: Dreamcast ROM
no: Dreamcast-ROM

en: Emacs Lisp source code
no: Emacs Lisp-kildekode

en: Email headers
no: E-posthode

en: Email message/mailbox
no: E-postmelding/postboks

en: Encrypted message
no: Kryptert melding

en: Enlightenment theme
no: Enlightenment tema

en: Enriched text document
no: Riktekst-dokument

en: Epiphany bookmarks file
no: Bokmerkefil for Epiphany

en: FLAC audio
no: FLAC-lyd

en: FLC animation
no: FLC-animasjon

en: FLI animation
no: FLI-animasjon

en: FastTracker II audio
no: FastTracker II-lyd

en: FlashPix Image
no: FlashPix-bilde

en: Flexible Image Transport System
no: Fleksibelt bildetransportsystem

en: Folder
no: Mappe

en: Fortran source code
no: Fortran-kildekode

en: FrameMaker interchange document
no: FrameMaker-utvekslingsdokument

en: G3 fax image
no: G3-faksbilde

en: GIF image
no: GIF-bilde

en: GIMP document
no: GIMP-dokument

en: GMC link
no: GMC-lenke

en: GNOME desktop theme
no: GNOME skrivebordstema

en: GNU Oleo Spreadsheet
no: GNU Oleo regneark

en: GNU mail message
no: GNU e-postmelding

en: GTK configuration
no: GTK-konfigurasjon

en: Game Boy ROM
no: Game Boy-ROM

en: Genesis ROM
no: Genesis-ROM

en: Glade project
no: Glade prosjekt

en: GnuCash workbook
no: GnuCash-arbeidsbok

en: Gnumeric spreadsheet
no: Gnumeric regneark

en: Gtar archive
no: Gtar-arkiv

en: Gtktalog Catalogue
no: Gtktalog katalog

en: Gzip-compressed file
no: Gzip-pakket fil

en: HDF document
no: HDF-dokument

en: HTML page
no: HTML-side

en: Haskell source code
no: Haskell-kildekode

en: Help page
no: Hjelpside

en: IDL document
no: IDL-dokument

en: IEF image
no: IEF-bilde

en: IFF image
no: IFF-bilde

en: ILBM image
no: ILBM-bilde

en: ISI video
no: ISI-film

en: ISO image
no: ISO-bilde

en: Images
no: Bilder

en: Impulse Tracker audio
no: Impulse Tracker-lyd

en: Information
no: Informasjon

en: Information/Calendar
no: Informasjon/Kalender

en: Information/Financial
no: Informasjon/Finans

en: Installed GNOME desktop theme
no: Installert skrivebordstena for GNOME

en: JBuilder Project
no: JBuilder prosjekt

en: JPEG image
no: JPEG-bilde

en: Java byte code
no: Java-bytekode

en: Java code archive
no: Java-kode arkiv

en: Java source code
no: Java-kildekode

en: JavaScript source code
no: JavaScript kildekode

en: KDE application details
no: KDE-programinformasjon

en: KIllustrator document
no: KIllustrator-dokument

en: KPresenter presentation
no: KPresenter-presentasjon

en: KSpread spreadsheet
no: KSpread-regneark

en: KWord document
no: KWord-dokument

en: Korn shell script
no: Korn-skall skript

en: LHA archive
no: LHA-arkiv

en: LHARC archive
no: LHARC-arkiv

en: LIBGRX font
no: LIBGRX-skrifttype

en: LightWave object
no: LightWave-objekt

en: LightWave scene
no: LightWave-scene

en: Linux PSF console font
no: Linux PSF konsollskrifttype

en: Literate haskell source code
no: Literate haskell-kildekode

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
no: Lotus 1-2-3 regneark

en: LyX document
no: LyX-dokument

en: MIDI audio
no: MIDI-lyd

en: MOD audio
no: MOD-lyd

en: MP3 audio
no: MP3-lyd

en: MP3 audio playlist
no: MP3-lydavspillingsliste

en: MPEG video
no: MPEG-film

en: MPEG-4 audio
no: MPEG-4-lyd

en: MS ASF audio
no: MS ASF-lyd

en: MS ASF video
no: MS ASF-film

en: MS video
no: MS-film

en: MSX ROM
no: MSX-ROM

en: MacBinary file
no: MacBinary-fil

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
no: dokument kodet med Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
no: Macintosh BinHe-kodet arkiv

en: Macintosh StuffIt archive
no: Macintosh StuffIt arkiv

en: Macromedia Flash file
no: Macromedia Flash fil

en: MagicPoint presentation
no: MagicPoint-presentasjon

en: Magick image format
no: Magick bildeformat

en: Mail delivery report
no: E-postleveranserapport

en: Mail disposition report
no: E-postdispositionsrapport

en: Mail system report
no: E-postsystemrapport

en: Manual page
no: Manualside

en: Manual page (compressed)
no: Manualside (pakket)

en: Master System or Game Gear ROM
no: Hovedsystem eller Game Gear-ROM

en: MathML document
no: MathML-dokument

en: Memory dump
no: Minnedump

en: Message
no: Melding

en: Message digest
no: Medldingssamling

en: Message in several formats
no: Melding i flere formater

en: Microsoft Excel spreadsheet
no: Microsoft Excel regneark

en: Microsoft PowerPoint document
no: Microsoft PowerPoint dokument

en: Microsoft WMV playlist
no: Microsoft WMV-spilleliste

en: Microsoft WMV video
no: Microsoft WMV-film

en: Microsoft Word document
no: Microsoft Word dokument

en: Microsoft video
no: Microsoft-film

en: Monkey audio
no: Monkey lyd

en: Mozilla bookmarks file
no: Bokmerkefil for Mozilla

en: Multi-part message
no: Melding i flere deler

en: Named pipe
no: Navngitt rør

en: Nautilus link
no: Nautilus-lenke

en: Netscape bookmarks file
no: Bokmerkefil for Netscape

en: Nintendo64 ROM
no: Nintendo64-ROM

en: ODA document
no: ODA-dokument

en: Object code
no: Objektkode

en: Objective C source code
no: Objective C-kildekode

en: Ogg audio
no: Ogg-lyd

en: OpenOffice.org Impress presentation
no: OpenOffice.org Impress-presentasjon

en: OpenOffice.org Impress presentation template
no: OpenOffice.org Impress-presentasjonsmal

en: OpenOffice.org Math document
no: OpenOffice.org Math-dokument

en: OpenOffice.org Writer document
no: OpenOffice.org Writer-dokument

en: OpenOffice.org Writer global document
no: Globalt OpenOffice.org Writer-dokument

en: OpenOffice.org Writer template
no: OpenOffice.org Writer-dokumentmal

en: OpenOffice.org drawing
no: OpenOffice.org tegning

en: OpenOffice.org drawing template
no: OpenOffice.org tegningsmal

en: OpenOffice.org spreadsheet
no: OpenOffice.org regneark

en: OpenOffice.org spreadsheet template
no: OpenOffice.org regnearkmal

en: OpenType font
no: OpenType-skrifttype

en: PBM image
no: PBM-bilde

en: PC Paintbrush image
no: PC Paintbrush-bilde

en: PCF font
no: PCF-skrifttype

en: PDF document
no: PDF-dokument

en: PEF program
no: PEF-program

en: PGM image
no: PGM-bilde

en: PGN chess game
no: PGN skakspil

en: PGP keys
no: PGP-nøkler

en: PGP message
no: PGP-melding

en: PGP signature
no: PGP-signatur

en: PGP-encrypted file
no: PGP-kryptert fil

en: PHP script
no: PHP-skript

en: PICT image
no: PICT-bilde

en: PNG image
no: PNG-bilde

en: PNM image
no: PNM-bilde

en: PPM image
no: PPM-bilde

en: Packages
no: Pakker

en: Palm OS database
no: Palm OS-database

en: Palm Pixmap image
no: Palm pixmap-bilde

en: Partial email message
no: Del av e-postmelding

en: Pascal source code
no: Pascal kildekode

en: Perl script
no: Perl skript

en: Photo CD image
no: Photo CD-bilde

en: Photoshop document
no: Photoshop-dokument

en: Plain text document
no: Vanlig tekstdokument

en: Playlist
no: Spilleliste

en: PostScript Type 1 font
no: PostScript Type 1-skrifttype

en: PostScript document
no: PostScript dokument

en: Profiler results
no: Profileingsresultat

en: Project Plan
no: Prosjektplan

en: Python byte code
no: Python-bytekode

en: Python source code
no: Python-kildekode

en: QuickTime movie
no: QuickTime-film

en: Quicken document
no: Quicken-dokument

en: Quicken for Windows document
no: Quicken for Windows dokument

en: RAR archive
no: RAR-arkiv

en: README document
no: README-dokument

en: RGB image
no: RGB-bilde

en: RIFF audio
no: RIFF-lyd

en: RPM package
no: RPM-pakke

en: Raw Gray Sample
no: Rå grå sampling

en: RealAudio document
no: RealAudio-dokument

en: RealAudio/Video document
no: RealAudio/Video-dokument

en: RealVideo video
no: RealVideo film

en: Reference to remote file
no: Referanse til ekstern fil

en: Rejected patch file
no: Avvist patchfil

en: Rich text document
no: Riktekst-dokument

en: S/MIME file
no: S/MIME-fil

en: S/MIME signature
no: S/MIME-signatur

en: SGI video
no: SGI-film

en: SGML document
no: SGML-dokument

en: SHOUTcast playlist
no: SHOUTcast-spilleliste

en: SMIL script
no: SMIL-skript

en: SQL code
no: SQL-kildekode

en: SUN Rasterfile
no: SUN rasterfil

en: SV4 CPIO archive
no: SV4 CPIO-arkiv

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
no: SV4 CPIO-arkiv (med CRC)

en: SVG art
no: SVG-kunst

en: Samba share
no: Delt ressurs via Samba

en: Scheme source code
no: Scheme-kildekode

en: Scream Tracker 3 audio
no: Scream Tracker 3-lyd

en: Scream Tracker audio
no: Scream Tracker-lyd

en: Scream Tracker instrument
no: Scream Tracker-instrument

en: Search results
no: Søkeresultat

en: Security
no: Sikkerhet

en: Setext document
no: Setext-dokument

en: Shared Printer
no: Delt skriver

en: Shared library
no: Delt bibliotek

en: Shell archive
no: Skallarkiv

en: Shell script
no: Skallskript

en: Signed message
no: Signert melding

en: Silicon Graphics image
no: Silicon Graphics-bilde

en: Software Development
no: Programvareutvikling

en: Software Development/ROM Images
no: Programvareutvikling/ROM-bilder

en: Software Development/Source Code
no: Programvareutvikling/Kildekode

en: Software author credits
no: Forfatterliste for programvare

en: Software installation instructions
no: Installationsinstruksjoner for programvare

en: Software license terms
no: Lisensbestemmelser for programvare

en: Source code patch
no: Kildekodefiks

en: Speech document
no: Speech-dokument

en: Speedo font
no: Speedo-skrifttype

en: Spreadsheet Interchange document
no: Dokument for regnearkutveksling

en: Stampede package
no: Stampede-pakke

en: StarCalc spreadsheet
no: StarCalc-regneark

en: StarChart chart
no: StarChart graf

en: StarDraw drawing
no: StarDraw tegning

en: StarImpress presentation
no: StarImpress-presentasjon

en: StarMail file
no: StarMail-fil

en: StarMath document
no: StarMath-dokument

en: StarOffice extended metafile image
no: StarOffice utvidet metafilbilde

en: StarWriter document
no: StarWriter-dokument

en: Style sheet
no: Stilark

en: Sun mu-law audio
no: Sun u-law lyd

en: SunOS News font
no: SunOS News-skrifttype

en: Symbolic link
no: Symbolsk lenke

en: TIFF image
no: TIFF-bilde

en: Tab-separated text document
no: Tabulatorseparert tekstdokument

en: Tar archive
no: Tar-arkiv

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
no: Tar-arkiv (Bzip2-pakket)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
no: Tar-arkiv (Gzip-pakket)

en: TarGA image
no: TarGA-bilde

en: Tcl script
no: Tcl-skript

en: TeX document
no: TeX-dokument

en: TeX dvi document
no: TeX dvi dokument

en: TeX font
no: TeX-skrifttype

en: TeX font metrics
no: TeX skrifttypemetrikk

en: TeXInfo document
no: TeXInfo-dokument

en: Theme
no: Tema

en: ToutDoux document
no: ToutDoux-dokument

en: Troff document
no: Troff-dokument

en: Troff me input document
no: Troff me inndatadokument

en: Troff mm input document
no: Troff mm inndatadokument

en: Troff ms input document
no: Troff ms inndatadokument

en: TrueType font
no: TrueType-skrifttype

en: Truevision Targa image
no: Truevision Targa-bilde

en: USENET news message
no: USENET nyhetsmelding

en: Unidata netCDF document
no: Unidata netCDF-dokument

en: Unknown type
no: Ukjent type

en: User Interface
no: Brukergrensesnitt

en: User Interface/Fonts
no: Brukergrensesnitt/Skrifter

en: Ustar archive
no: Ustar-arkiv

en: V font
no: V-skrifttype

en: VOC audio
no: VOC-lyd

en: VRML document
no: VRML-dokument

en: Video
no: Film

en: Vivo video
no: Vivo-film

en: WAIS source code
no: WAIS-kildekode

en: Wave audio
no: Wave-lyd

en: Wavelet video
no: Wavelet-film

en: Web folder
no: Webmappe

en: Windows bitmap image
no: Windows-bitmapbilde

en: Windows icon image
no: Windows-ikonbilde

en: Windows metafile graphics
no: Windows metafil grafikk

en: WordPerfect document
no: WordPerfect-dokument

en: X bitmap image
no: X-bitmapbilde

en: X window image
no: X-Windows skjermbilde

en: XBEL bookmarks file
no: XBEL-bokmerkefil

en: XML document
no: XML-dokument

en: XPM image
no: XPM-bilde

en: Xbase database
no: Xbase-database

en: Yacc grammar source code
no: Kildekode for Yacc gramatikk

en: Z shell script
no: Z-skallskript

en: Zip archive
no: Zip-arkiv

en: Zoo archive
no: Zoo-arkiv

en: gettext translation
no: gettext oversettelse

en: iPod software
no: iPod-programvare

en: xfig vector graphic
no: xfig vektorgrafikk
