gnumeric 1.2 - en to no translation catalogue (3116 entries)

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
no: 
    Vil du aktivere dette tillegget sammen med dets avhengigheter?

en: # Input variables
no: # Inndatavariabler

en: #UNKNOWN!
no: #UKJENT!

en: % of _normal size
no: % av normal størrelse

en: %d function in category "%s"
no: funksjon %d i kategori «%s»

en: %d of %d lines to import
no: %d av %d linjer å importere

en: %i fields are not part of the merge zone!
no: %i felter er ikke del av flettesonen!

en: %s
    is a directory name
no: %s
    er et katalognavn

en: %s is encrypted
no: %s er kryptert

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
no: %s er låst. Fjern beskyttelse av arket for å muliggjøre redigering.

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
no: %s er låst. Fjern beskyttelse av arbeidsboken for å muliggjøre redigering.

en: %s is not true.
no: %s er ikke sann

en: %s version %s
no: %s versjon %s

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
no: %s!%s : kan ikke lese «%s»
         %s

en: %s!%s is locked
no: %s!%s er låst

en: &[DATE]
no: &[DATO]

en: &[PAGE]
no: &[SIDE]

en: '%s' has a circular reference
no: «%s» har en sirkulær referanse

en: '%s' is already defined in sheet
no: «%s»  er allerede definert i arket

en: '%s' is already defined in workbook
no: «%s» er allerede definert i arbeidsboken

en: '%s' is an error
no: «%s» er en feil

en: '%s' is not a number
no: «%s» er ikke et tall

en: '%s' is not a valid date
no: «%s» er ikke en gyldig dato

en: '%s' is not a valid time
no: «%s» er ikke et gyldig klokkeslett

en: '%s' is not an integer
no: «%s» er ikke et heltall

en: () is an invalid expression
no: () er et ugyldig uttrykk

en: (All)
no: (Alle)

en: (Blanks...)
no: (Tomme...)

en: (Custom...)
no: (Egendefinert...)

en: (Input)
no: (Inndata)

en: (Ma_ximum):
no: (Ma_ksimum):

en: (Non Blanks...)
no: (Ikke tomme...)

en: (Top 10...)
no: (Topp 10...)

en: *** Interpreter: %s
no: *** Fortolker: %s

en: *Dec
no: *Des

en: *Fri
no: *Fre

en: *May
no: *Mai

en: *Mon
no: *Man

en: *Oct
no: *Okt

en: *Sat
no: *Lør

en: *Sun
no: *Søn

en: *Thu
no: *Tor

en: *Tue
no: *Tir

en: *Wed
no: *Ons

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
no: /%%%s%%%% CI for middelverdien fra/til

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
no: /ANOVA/Variasjonskilde/Mellom grupper/Innenfor grupper/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
no: /ANOVA/Variasjonskilde/Rader/Kolonner/Feil/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Interaction/Within
no: /ANOVA/Variasjonskilde/Rader/Kolonner/Krysningspunkt/Innenfor

en: /Count/Sum/Average/Variance
no: /Antall/Sum/Gjennomsnitt/Varians

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
no: /Grupper/Antall/Sum/Gjennomsnitt/Varians

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
no: /SS/df/MS/F/P-verdi/F-kritisk

en: /SUMMARY/Count/Sum/Average/Variance
no: /SAMMENDRAG/Antall/Sum/Gjennomsnitt/Varians

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
no: /df/SS/MS/F/Signifikans av F

en: 1.5d Charts
no: 1.5d plott

en: 12.5% Grey
no: 12.5% grå

en: 2 Color
no: 2-farget

en: 25% Grey
no: 25% grå

en: 3D Adjacent Bars
no: Sidestilte søyler i 3D

en: 3D Adjacent Columns
no: Sidestilte 3D-kolonner

en: 3D Percentage Bars
no: 3D prosentsøyler

en: 3D Percentage Columns
no: Prosentkolonner i 3D

en: 3D Pie
no: 3D kake

en: 3D Split Pie
no: 3D delt kake

en: 3D Stacked Bars
no: Stablede søyler i 3D

en: 3D Stacked Columns
no: Stablede kolonner i 3D

en: 50% Grey
no: 50% grå

en: 6.25% Grey
no: 6.25% grå

en: 75% Grey
no: 75% grå

en: < Not available >
no: < Ikke tilgjengelig >

en: <- Remove
no: <- Fjern

en: <- Remove all
no: <- Fjern alle

en: <b>Background</b>
no: <b>Bakgrunn</b>

en: <b>Control</b>
no: <b>Kontroll</b>

en: <b>Error alerts</b>
no: <b>Feilmeldinger</b>

en: <b>Fill</b>
no: <b>Fyll</b>

en: <b>Horizontal alignment</b>
no: <b>Horisontal justering</b>

en: <b>Line</b>
no: <b>Linje</b>

en: <b>Marker</b>
no: <b>Markør</b>

en: <b>Orientation</b>
no: <b>Orientering</b>

en: <b>Outline</b>
no: <b>Omriss</b>

en: <b>Pattern</b>
no: <b>Mønster</b>

en: <b>Sample</b>
no: <b>Eksempel</b>

en: <b>Style</b>
no: <b>Stil</b>

en: <b>Vertical alignment</b>
no: <b>Vertikal justering</b>

en: <small>Optional</small>
no: <small>Valgfri</small>

en: <span weight="bold">Changing Cells</span>
no: <span weight="bold">Endring av celler</span>

en: <span weight="bold">Comment</span>
no: <span weight="bold">Kommentar</span>

en: <span weight="bold">Criteria</span>
no: <span weight="bold">Kriterie</span>

en: <span weight="bold">Document Summary Information</span>
no: <span weight="bold">Sammendragsinformasjon for dokument</span>

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
no: <span weight="bold">Forskjellig</span>

en: <span weight="bold">Reporting</span>
no: <span weight="bold">Rapportering</span>

en: <span weight="bold">Scenarios</span>
no: <span weight="bold">Scenario</span>

en: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS implements the Absolute Value function:  the result is to drop the negative sign (if present).  This can be done for integers and floating point numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ABS(7) equals 7.
    ABS(-3.14) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR
no: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS implementerer absoluttverdifunksjonen: resultatet er å fjerne minustegnet (hvis funnet). Dette kan gjøres for heltall og flyttall.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ABS(7) er lik 7.
    ABS(-3.14) er lik 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR

en: @FUNCTION=ACOS
    @SYNTAX=ACOS(x)
    @DESCRIPTION=ACOS function calculates the arc cosine of @x; that is the value whose cosine is @x.
    
    * The value it returns is in radians.
    * If @x falls outside the range -1 to 1, ACOS returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ACOS(0.1) equals 1.470629.
    ACOS(-0.1) equals 1.670964.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, DEGREES, RADIANS
no: @FUNCTION=ACOS
    @SYNTAX=ACOS(x)
    @DESCRIPTION=ACOS funksjonen beregner arkus kosinus av @x; det vil si verdien hvis kosinus er @x.
    
    * Verdien som returneres er gitt i radianer.
    * Hvis @x faller utenfor området -1 til 1, feiler ACOS og returnerer en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ACOS(0.1) er lik 1.470629.
    ACOS(-0.1) er lik 1.670964.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ACOSH
    @SYNTAX=ACOSH(x)
    @DESCRIPTION=ACOSH  function  calculates  the inverse hyperbolic cosine of @x; that is the value whose hyperbolic cosine is @x.
    
    * If @x is less than 1.0, ACOSH() returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    ACOSH(2) equals 1.31696.
    ACOSH(5.3) equals 2.35183.
    
    @SEEALSO=ACOS, ASINH, DEGREES, RADIANS
no: @FUNCTION=ACOSH
    @SYNTAX=ACOSH(x)
    @DESCRIPTION=ACOSH-funksjonen beregner det inverse hyperbolske kosinus av @x; det vil si verdien hvis hyperbolske kosinus er @x.
    
    * Hvis @x er mindre enn 1.0, returnerer ACOSH() en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ACOSH(2) er lik 1.31696.
    ACOSH(5.3) er lik 2.35183.
    
    @SEEALSO=ACOS, ASINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(row_num,col_num[,abs_num,a1,text])
    @DESCRIPTION=ADDRESS returns a cell address as text for specified row and column numbers.
    
    @a1 is a logical value that specifies the reference style.  If @a1 is TRUE or omitted, ADDRESS returns an A1-style reference, i.e. $D$4.  Otherwise ADDRESS returns an R1C1-style reference, i.e. R4C4.
    
    @text specifies the name of the worksheet to be used as the external reference.
    
    * If @abs_num is 1 or omitted, ADDRESS returns absolute reference.
    * If @abs_num is 2 ADDRESS returns absolute row and relative column.
    * If @abs_num is 3 ADDRESS returns relative row and absolute column.
    * If @abs_num is 4 ADDRESS returns relative reference.
    * If @abs_num is greater than 4 ADDRESS returns #VALUE! error.
    * If @row_num or @col_num is less than one, ADDRESS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5,4) equals "$D$5".
    ADDRESS(5,4,4) equals "D5".
    ADDRESS(5,4,3,FALSE) equals "R[5]C4".
    
    @SEEALSO=COLUMNNUMBER
no: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(rad_nr,kol_nr[,abs,a1,tekst])
    @DESCRIPTION=ADDRESS returnerer en celleadresse som tekst for spesifisert rad og kolonne.
    
    @a1 er en logisk verdi som spesifiserer referansestil. Hvis @a1 er SANN eller utelatt returnerer ADDRESS en referanse i A1-stil, f.eks. $D$4. Ellers returnerer ADDRESS en referanse i R1C1-stil, f.eks. R4C4.
    
    @tekst spesifiserer navnet på arket som skal brukes som ekstern referanse.
    
    * Hvis @abs_num er 1 eller utelatt returnerer ADDRESS en absolutt referanse.
    * Hvis @abs_num er 2 returnerer ADDRESS absolutt rad og relativ kolonne.
    * Hvis @abs_num er 3 returnerer ADDRESS relativ rad og absolutt kolonne.
    * Hvis @abs_num er 4 returneres relativ referanse.
    * Hvis @abs_num er større enn 4 returnerer ADDRESS en #VALUE!-feil.
    * Hvis @rad_num eller @kol_num er mindre enn 1 returnerer ADDRESS en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5,4) er lik «$D$5».
    ADDRESS(5,4,4) er lik «D5».
    ADDRESS(5,4,3,FALSE) er lik «R[5]C4».
    
    SEEALSO=COLUMNNUMBER

en: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implements the logical AND function: the result is TRUE if all of the expressions evaluate to TRUE, otherwise it returns FALSE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE.  If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    AND(TRUE,TRUE) equals TRUE.
    AND(TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    Let us assume that A1 holds number five and A2 number one.  Then
    AND(A1>3,A2<2) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=OR, NOT
no: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implementerer den logiske OG-funksjonen: resultatet er SANT hvis hele uttrykket evalueres til SANN, ellers returneres USANN.
    
    @b1, til @bN er uttrykk som skal evalueres til SANN eller USANN. Hvis et heltall eller flyttall oppgis vil null regnes som USANN og alt annet SANN.
    
    * Hvis verdiene inneholder strenger eller tomme celler vil disse verdiene ignoreres.
    * Hvis ingen logiske verdier oppgis, vil feilkoden #VALUE! bli gitt.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    AND(SANN,SANN) er lik SANN.
    AND(SANN,USANN) er lik USANN.
    
    La oss anta at A1 har tallet fem og A2 tallet én. Da får vi
    AND(A1>3,A2<2) er lik SANN.
    
    @SEEALSO=OR, NOT

en: @FUNCTION=AREAS
    @SYNTAX=AREAS(reference)
    @DESCRIPTION=AREAS returns the number of areas in @reference. 
    
    @EXAMPLES=
    AREAS((A1,B2,C3)) equals 3.
    
    @SEEALSO=ADDRESS,INDEX,INDIRECT,OFFSET
no: @FUNCTION=AREAS
    @SYNTAX=AREAS(referanse)
    @DESCRIPTION=AREAS returnerer antall områder i @refernase.
    
    @EXAMPLES=
    AREAS((A1,B2,C3)) er lik 3.
    
    @SEEALSO=ADDRESS,INDEX,INDIRECT,OFFSET

en: @FUNCTION=ASIN
    @SYNTAX=ASIN(x)
    @DESCRIPTION=ASIN function calculates the arc sine of @x; that is the value whose sine is @x.
    
    * If @x falls outside the range -1 to 1, ASIN returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ASIN(0.5) equals 0.523599.
    ASIN(1) equals 1.570797.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, ASINH, DEGREES, RADIANS
no: @FUNCTION=ASIN
    @SYNTAX=ASIN(x)
    @DESCRIPTION=ASIN-funksjonen beregner arkus sinus av @x; det vil si verdien hvis sinus er @x.
    
    * Hvis @x faller utenfor området -1 to 1, feiler ASIN og returnerer en NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ASIN(0.5) er lik 0.523599.
    ASIN(1) er lik 1.570797.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, ASINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH function calculates the inverse hyperbolic sine of @x; that is the value whose hyperbolic sine is @x.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) equals 0.481212.
    ASINH(1.0) equals 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
no: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH beregner det inverse hyperbolske sinus av x; det vil si verdien hvis hyperbolske sinus er @x.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) er lik 0.481212.
    ASINH(1.0) er lik 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN function calculates the arc tangent of @x; that is the value whose tangent is @x.
    
    * Return value is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) equals 0,463648.
    ATAN(1) equals 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
no: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN-funksjonen beregner arkus tangens av @x; det vil si verdien hvis tangent er @x.
    
    * Returverdien er gitt i radianer.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) er lik 0,463648.
    ATAN(1) er lik 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=ATAN2 function calculates the arc tangent of the two variables @b1 and @b2.  It is similar to calculating the arc tangent of @b2 / @b1, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
    
    * The result is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) equals 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) equals 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
no: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=ATAN2-funksjonen beregner arkus tangens til de to variablene @b1 og @b2.  Dette er likt beregning av arkus tangens av @b2 / @b1, bortsett fra at fortegnene til begge argumentene brukes til å bestemme kvadratet til resultatet.
    
    * Resultatet oppgis i radianer.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) er lik 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) er lik 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATANH
    @SYNTAX=ATANH(x)
    @DESCRIPTION=ATANH function calculates the inverse hyperbolic tangent of @x; that is the value whose hyperbolic tangent is @x.
    
    * If the absolute value of @x is greater than 1.0, ATANH returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATANH(0.5) equals 0.549306.
    ATANH(0.8) equals 1.098612.
    
    @SEEALSO=ATAN, TAN, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
no: @FUNCTION=ATANH
    @SYNTAX=ATANH(x)
    @DESCRIPTION=ATANH-funksjonen beregner den inverse hyperbolske tangenten til @x; det vil si verdien hvis hyperbolske tangent er @x.
    
    * Hvis absoluttverdien av @x er større enn 1.0, returnerer ATANH en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ATANH(0.5) er lik 0.549306.
    ATANH(0.8) er lik 1.098612.
    
    @SEEALSO=ATAN, TAN, SIN, COS, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=AVEDEV returns the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVEDEV(A1:A5) equals 7.84.
    
    @SEEALSO=STDEV
no: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=AVEDEV returnerer gjennomsnittet av absolutt avvik fra middelverdi
    i et datasett.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.  
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1. Da får vi
    AVEDEV(A1:A5) er lik 7.84.
    
    @SEEALSO=STDEV

en: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(value1, value2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGE computes the average of all the values and cells referenced in the argument list.  This is equivalent to the sum of the arguments divided by the count of the arguments.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGE(A1:A5) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
no: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=SUM(verdi1, verdi2, ...)
    @DESCRIPTION=AVERAGE beregner gjennomsnittet av alle verdiene og cellene referert i argumentlisten. Dette er ekvivalent til summen av alle argumentene delt på antall argumenter.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1.  Da får vi
    AVERAGE(A1:A5) er lik 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGEA returns the average of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGEA(A1:A5) equals 18.94.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
no: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(tall1, tall2, ...)
    @DESCRIPTION=AVERAGEA returnerer gjennomsnittet av de gitte argumentene. Tall tekst og logiske verdier tas med i beregningen også. Hvis cellen inneholder tekst eller argumentene evalueres til FALSK, regnes de som verdien null (0). Hvis argumentet evalueres til SANN regnes det som en (1). Merk at tomme celler ikke telles med.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene og strengene 11.4, 17.3, "missing", 25.9, og 40.1. Da får vi
    AVERAGEA(A1:A5) er lik 18.94.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI function returns the Neumann, Weber or Bessel function.
    
    @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) equals 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
no: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI-funksjonen returnerer Neumann, Weber eller Bessel funksjonen. 
    
    @x er området funksjonen evalueres for. @y er rekkefølgen for Besselfunksjonen, 
    hvis denne ikke er et heltall avkortes den.
    
    * Hvis @x eller @y ikke er tall returneres en #VALUE! feil.
    * Hvis @y < 0 returneres en #NUM-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) er lik 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELJ function returns the Bessel function with @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELJ(0.89,3) equals 0.013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELK,BESSELY
no: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELJ-funksjonen returnerer besselfunksjonen med @x som verdi for evaluering. @y er rekkefølgen for besselfunksjonen. Hvis denne ikke er et heltall blir den avkortet.
    
    * Hvis @x eller @y ikke er tall returneres en #VALUE!-feil.
    * Hvis @y < 0 returneres en #NUM-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    BESSELJ(0.89,3) er lik 0.013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELK,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELK function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3,9) equals 397.95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELY
no: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELK returnerer Neumann, Weber eller Besselfunksjonen. Funksjonen evalueres for @x. @y er rekkefølgen for besselfunksjonen,hvis denne ikke er et heltall blir den avkortet.
    
    * Hvis @x eller @y ikke er tall returneres en #VALUE!-feil.
    * Hvis @y < 0 returneres en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3,9) er lik 397.95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELY function returns the Neumann, Weber or Bessel function.
    
    @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELY(4,2) equals 0.215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELK
no: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELY-funksjonen returnerer Neumann, Weber eller Besselfunksjonen.
    
    Funksjonen evalueres for @x. @y er rekkefølgen for besselfunksjonen. Hvis denne ikke er et heltall blir den avkortet.
    
    * Hvis x eller n ikke er tall returneres en #VALUE!-feil.
    * Hvis n < 0 returneres en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    BESSELY(4,2) er lik 0.215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELK

en: @FUNCTION=BETA
    @SYNTAX=BETA(a,b)
    @DESCRIPTION=BETA function returns the value of the mathematic beta function extended to all real numbers except 0 and negative integers.
    
    * If @a, @b, or (@a + @b) are non-positive integers, BETA returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    BETA(2,3) equals 0.083333.
    BETA(-0.5,0.5) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETALN,GAMMALN
no: @FUNCTION=BETA
    @SYNTAX=BETA(a,b)
    @DESCRIPTION=BETA-funksjonen returnerer verdien av den matematiske beta-funksjonen utvidet til alle reelle tall untatt 0 og negative tall.'
    .
    * Hvis @a, @b, eller (@a +@b) er negative heltall returnerer BETA en #NUM!-feil.
     
    @EXAMPLES=
    BETA(2,3) er lik 0.083333
    BETA(-0.5,0.5) er lik #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETALN,GAMMALN

en: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETADIST function returns the cumulative beta distribution. @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.
    * If @a is not given, BETADIST uses 0.
    * If @b is not given, BETADIST uses 1.
    * If @x < @a or @x > @b BETADIST returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETADIST returns #NUM! error.
    * If @a >= @b BETADIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) equals 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV
no: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETADIST returnerer den kumulative betadistribusjonen. @a er den valgfrie nedre grensen til @x og @b er den valgfrie øvre grensen for @x.
    
    * Hvis @a ikke er gitt bruker BETADIST 0.
    * Hvis @b ikke er gitt bruker BETADIST 1.
    * Hvis @x < @a eller @x > @b, returnerer BETADIST en #NUM!-feil.
    * Hvis @alpha <= 0 eller @beta <= 0, returnerer BETADIST en #NUM!-feil.
    * Hvis @a >= @b returnerer BETADIST en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) er lik 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV

en: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETAINV function returns the inverse of cumulative beta distribution.  @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.
    
    * If @a is not given, BETAINV uses 0.
    * If @b is not given, BETAINV uses 1.
    * If @p < 0 or @p > 1 BETAINV returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETAINV returns #NUM! error.
    * If @a >= @b BETAINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) equals 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST
no: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETAINV returnerer den inverse kumulative beta distribusjonen. @a er den valgfrie nedre grensen for @x og @b er den valgfrie øvre grensen for @x.
    
    * Hvis @a ikke er gitt bruker BETAINV 0.
    * Hvis @b ikke er gitt bruker BETAINV 1.
    * Hvis @p < 0 eller @p > 1 returnerer BETAINV en #NUM!-feil.
    * Hvis alpha <= 0 eller @beta <= 0 returnerer BETAINV en #NUM!-feil.
    * Hvis @a >= @b returnerer BETAINV en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) er lik 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST

en: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC function converts a binary number in string or number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) equals 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX
no: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC konverterer et binært tall i en streng eller et tall til den desimale ekvivalenten.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) er lik 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX function converts a binary number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) equals 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC
no: @FUNTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(tall[,plasser])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX konverterer et binært tall til et heksadesimalt tall. @plasser er et valgfritt felt som spesifiserer antall plasser som skal fylles med nuller.
    
    * Hvis @plasser er for liten eller negativ returneres en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) er lik 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC

en: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT function converts a binary number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) equals 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX
no: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT=(tall[,plasser])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT-funksjonen konverterer et binært tall til et oktalt tall. @plasser er et valgfritt felt, som spesifiserer antall plasser som skal fylles med nuller.
    
    * Hvis @plasser er for liten eller negativ returneres en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) er lik 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n,trials,p,cumulative)
    @DESCRIPTION=BINOMDIST function returns the binomial distribution. @n is the number of successes, @trials is the total number of independent trials, @p is the probability of success in trials, and @cumulative describes whether to return the sum of the binomial function from 0 to @n.
    
    * If @n or @trials are non-integer they are truncated.
    * If @n < 0 or @trials < 0 BINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @n > @trials BINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 BINOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3,5,0.8,0) equals 0.2048.
    
    @SEEALSO=POISSON
no: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n,forsøk,p,kumulativ)
    @DESCRIPTION=BINOMDIST-funksjonen returnerer den binominale distribusjonen. @n er antall suksesser, @forsøk er totalt antall uavhengige forsøk, @p er sannsynligheten for suksess i et forsøk, og @kumulativ beskriver om summen av binominalfunksjonen skal returneres fra 0 til @n.
    
    * Hvis @n eller @forsøk ikke er heltall, blir de avkortet.
    * Hvis @n < 0 eller @forsøk < 0 returnerer BINOMDIST en #NUM!-feil.
    * Hvis @n > @forsøk returnerer BINOMDIST en NUM!-feil.
    * Hvis @p < 0 eller @p > 1 returnerer BINOMDIST en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3,5,0.8,0) er lik 0.2048.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=BITAND function returns bitwise and-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR
no: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=BITAND-funksjonen returnerer bitvis og av sine argumenter.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR

en: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITLSHIFT function returns @x bit-shifted left by @n bits.
    
    * If @n is negative, a right shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT
no: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITLSHIFT-funksjonen returnerer @x bitskiftet til venstre med @n biter.
    * Hvis @n er negativ, vil effekten være den samme som høyreskift.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT

en: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITOR function returns bitwise or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND
no: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITOR-funksjonen utfører bitvis eller-funksjon på argumentene.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND

en: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITRSHIFT function returns @x bit-shifted right by @n bits.
    
    * If @n is negative, a left shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITLSHIFT
no: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITRSHIFT-funksjonen returnerer @x bitskiftet til høyre med @n biter.
    * Hvis @n er negativ vil effekten være den samme som venstreskift.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT

en: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITXOR function returns bitwise exclusive or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND
no: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITXOR-funksjonen returnerer bitvis eksklusivt eller av argumentene.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=BITOR,BITAND

en: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=CEIL function rounds @x up to the next nearest integer.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) equals 1.
    CEIL(-1.1) equals -1.
    CEIL(-2.9) equals -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT
no: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=CEIL-funksjonen runder @x opp til nærmeste heltall.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) er lik 1.
    CEIL(-1.1) er lik -1.
    CEIL(-2.9) er lik -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT

en: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,significance)
    @DESCRIPTION=CEILING function rounds @x up to the nearest multiple of @significance.
    
    * If @x or @significance is non-numeric CEILING returns #VALUE! error.
    * If @x and @significance have different signs CEILING returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) equals 3.
    CEILING(123.123,3) equals 126.
    
    @SEEALSO=CEIL
no: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,signifikans)
    @DESCRIPTION=CEILING-funksjonen runder @x opp til nærmeste multippel av signifikans. 
    
    * Hvis @x eller @signifikans er ikke-numerisk, returnerer CEILING #VALUE! feil.
    * Hvis @x eller @signifikans har forskjellige fortegn, returnerer CEILING #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) er lik 3.
    CEILING(123.123,3) er lik 126.
    
    @SEEALSO=CEIL

en: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR returns the ASCII character represented by the number @x.
    
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) equals A.
    
    @SEEALSO=CODE
no: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=Returnerer ASCII-tegnet som representeres av tallet @x.
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) er lik A.
    
    @SEEALSO=CODE

en: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,dof)
    @DESCRIPTION=CHIDIST function returns the one-tailed probability of the chi-squared distribution. @dof is the number of degrees of freedom.
    
    * If @dof is non-integer it is truncated.
    * If @dof < 1 CHIDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) equals 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST
no: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,dof)
    @DESCRIPTION=CHIDIST returnerer den enhalede sannsynligheten til den chi-opphøyede distribusjonen. @dof er antall grader av frihet.
    
    * Hvis @dof ikke er et heltall, blir det avkortet.
    * Hvis @dof < 1 returnerer CHIDIST en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) er lik 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST

en: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=CHIINV function returns the inverse of the one-tailed probability of the chi-squared distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 CHIINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) equals 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST
no: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=CHIINV-funksjonen returnerer den inverse av den enhalede sannsynligheten til den chi-opphøyede distribusjonen.
    
    * Hvis @p < 0 eller @p > 1 eller @dof < 1, returnerer CHIINV en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) er lik 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST

en: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(actual_range,theoretical_range)
    @DESCRIPTION=CHITEST function returns the test for independence of chi-squared distribution.
    
    @actual_range is a range that contains the observed data points. @theoretical_range is a range that contains the expected values of the data points.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINV
no: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(faktisk_område,teoretisk_område)
    @DESCRIPTION=CHITEST-funksjonen returnerer uavhengighetstesten til den chi-opphøyede distribusjonen.
    
    @faktisk_område er et område som inneholder de observerte datapunktene. @teoretisk_område er et område som inneholder de forventede verdiene til datapunktene.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINV

en: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(index[,value1][,value2]...)
    @DESCRIPTION=CHOOSE returns the value of index @index. @index is rounded to an integer if it is not.
    
    * If @index < 1 or @index > number of values, CHOOSE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3,"Apple","Orange","Grape","Perry") equals "Grape".
    
    @SEEALSO=IF
no: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(indeks[,verdi1][,verdi2]...)
    @DESCRIPTION=CHOOSE returnerer verdien av indeksen @indeks. @indeks rundes av til et heltall hvis den ikke er det.
    
    * Hvis @indeks < 1 eller @indeks > antall verdier returneres en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3,«Eple»,«Appelsin»,«Grapefrukt»,«Perry») er lik «Grapefrukt».
    
    @SEEALSO=IF

en: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(string)
    @DESCRIPTION=CLEAN removes any non-printable characters from @string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CLEAN("one"\&char(7)) equals "one".
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(streng)
    @DESCRIPTION=Fjerner ethvert ikke-skrivbart tegn fra strengen.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    CLEAN("one"&char(7)) er lik "one".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(char)
    @DESCRIPTION=CODE returns the ASCII number for the character @char.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CODE("A") equals 65.
    
    @SEEALSO=CHAR
no: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(tegn)
    @DESCRIPTION=Returnerer ASCII-koden for tegnet @tegn.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    CODE("A") er lik 65.
    
    @SEEALSO=CHAR

en: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([reference])
    @DESCRIPTION=COLUMN function returns the column number of the current cell unless @reference is given. In that case, it returns an array of the column numbers of all cells in @reference. 
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, COLUMN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMN() in E1 equals 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWS
no: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([referanse])
    @DESCRIPTION=COLUMN-funksjonen returnerer kolonnenummer for aktiv celle med mindre @referanse oppgis. I dette tilfellet returneres en tabell med kolonnenumre for alle cellene i @referanse.
    
    * Hvis @referanse hverken er en tabell, en referanse eller et område returnerer funksjonen en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMN() i E1 er lik 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(reference)
    @DESCRIPTION=COLUMNS function returns the number of columns in area or array reference.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, COLUMNS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) equals 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS
no: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(referanse)
    @DESCRIPTION=COLUMNS-funksjonen returnerer antall kolonner i et område eller tabellreferanse.
    
    * Hvis @referanse hverken er en matrise, en referanse eller et område returnerer funksjonen en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) er lik 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN computes the number of combinations.
    
    * Performing this function on a non-integer or a negative number returns #NUM! error.
    * If @n is less than @k COMBIN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) equals 28.
    COMBIN(6,2) equals 15.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN beregner antall kombinasjoner.
    
    * Ved bruk av denne funksjonen på et tall som ikke er et heltall eller på et negativt tall returneres en #NUM!-feil.
    * Hvis @n er mindre enn @k returnerer COMBIN en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) er lik 28.
    COMBIN(6,2) er lik 15.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,im[,suffix])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returns a complex number of the form x + yi.
    
    @real is the real and @im is the imaginary part of the complex number.  @suffix is the suffix for the imaginary part.  If it is omitted, COMPLEX uses 'i' by default.
    
    * If @suffix is neither 'i' nor 'j', COMPLEX returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) equals 1-i.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,im[,suffiks])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returnerer et komplekst tall på formen x + yi.
    
    @real er realtallet og @im er den imaginære delen av det komplekse tallet.  @suffiks er suffikset for den imaginære delen. Hvis den er utelatt, bruker COMPLEX «i» som forvalg.
    
    * Hvis @suffiks er hverken «i» eller «j», returnerer COMPLEX en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) er lik 1-i.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(string1[,string2...])
    @DESCRIPTION=CONCATENATE returns the string obtained by concatenation of the given strings.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa","bb") equals "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT
no: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(streng1[,streng2...])
    @DESCRIPTION=Returnerer sammenslåtte strenger.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa","bb") er lik "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT

en: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(number,from_unit,to_unit)
    @DESCRIPTION=CONVERT returns a conversion from one measurement system to another.  For example, you can convert a weight in pounds to a weight in grams.  @number is the value you want to convert, @from_unit specifies the unit of the @number, and @to_unit is the unit for the result.
    
    @from_unit and @to_unit can be any of the following:
    
    Weight and mass:
    	'g'  		Gram
    	'sg' 		Slug
    	'lbm'		Pound
    	'u'  		U (atomic mass)
    	'ozm'		Ounce
    
    Distance:
    	'm'   		Meter
    	'mi'  		Statute mile
    	'Nmi' 		Nautical mile
    	'in'  		Inch
    	'ft'  		Foot
    	'yd'  		Yard
    	'ang' 		Angstrom
    	'Pica'		Pica
    
    Time:
    	'yr'  		Year
    	'day' 		Day
    	'hr'  		Hour
    	'mn'  		Minute
    	'sec' 		Second
    
    Pressure:
    	'Pa'  		Pascal
    	'atm' 		Atmosphere
    	'mmHg'	mm of Mercury
    
    Force:
    	'N'   		Newton
    	'dyn' 		Dyne
    	'lbf' 		Pound force
    
    Energy:
    	'J'    		Joule
    	'e'    		Erg
    	'c'    		Thermodynamic calorie
    	'cal'  		IT calorie
    	'eV'   	Electron volt
    	'HPh'  	Horsepower-hour
    	'Wh'   	Watt-hour
    	'flb'  		Foot-pound
    	'BTU'  	BTU
    
    Power:
    	'HP'   	Horsepower
    	'W'    	Watt
    
    Magnetism:
    	'T'    		Tesla
    	'ga'   	Gauss
    
    Temperature:
    	'C'    		Degree Celsius
    	'F'    		Degree Fahrenheit
    	'K'    		Degree Kelvin
    
    Liquid measure:
    	'tsp'  		Teaspoon
    	'tbs'  		Tablespoon
    	'oz'   		Fluid ounce
    	'cup'  	Cup
    	'pt'   		Pint
    	'qt'   		Quart
    	'gal'  		Gallon
    	'l'    		Liter
    
    For metric units any of the following prefixes can be used:
    	'Y'  	yotta 	1E+24
    	'Z'  	zetta 	1E+21
    	'E'  	exa   	1E+18
    	'P'  	peta  	1E+15
    	'T'  	tera  		1E+12
    	'G'  	giga  	1E+09
    	'M'  	mega  	1E+06
    	'k'  	kilo  		1E+03
    	'h'  	hecto 	1E+02
    	'e'  	deka  	1E+01
    	'd'  	deci  	1E-01
    	'c'  	centi 		1E-02
    	'm'  	milli 		1E-03
    	'u'  	micro 	1E-06
    	'n'  	nano  	1E-09
    	'p'  	pico  	1E-12
    	'f'  	femto 	1E-15
    	'a'  	atto  		1E-18
    	'z'  	zepto 		1E-21
    	'y'  	yocto 		1E-24
    
    * If @from_unit and @to_unit are different types, CONVERT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") equals 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") equals 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") equals 33.07567.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(tall,fra_enhet,til_enhet)
    @DESCRIPTION=CONVERT returnerer en konvertering fra en målesystem til et annet. Du kan for eksempel konvertere en vekt i pund til en vekt i gram. @tall er verdien du ønsker å konvertere, @fra_enhet spesifiserer enheten for @tall, og @til_enhet er enheten for resultatet.
    
    @fra_enhet og @til_enhet kan være følgende:
    
    Vekt og masse:
    	'g'  		Gram
    	'sg' 		Slug
    	'lbm'		Pund
    	'u'  		U (atomisk masse)
    	'ozm'		Unse
    
    Avstand:
    	'm'   		Meter
    	'mi'  		Statuttmil
    	'Nmi' 		Nautisk mil
    	'in'  		Tomme
    	'ft'  		Fot
    	'yd'  		Yard
    	'ang' 		Angstrom
    	'Pica'		Pica
    
    Tid:
    	'yr' 		År
    	'day'		Dag
    	'hr' 		Time
    	'mn' 		Minutt
    	'sec'		Sekund
    
    Trykk:
    	'Pa'  		Pascal
    	'atm' 		Atmosfære
    	'mmHg'		mm kvikksølv
    
    Kraft:
    	'N'  		Newton
    	'dyn'		Dyne
    	'lbf'		Pund-kraft
    
    Energi:
    	'J'  		Joule
    	'e'  		Erg
    	'c'  		Termodynamisk kalori
    	'cal'		IT-kalori
    	'eV' 		Elektronvolt
    	'HPh 		Hestekraft-time
    	'Wh' 		Watt-time
    	'flb'		Fot-pund
    	'BTU'		BTU
    
    Styrke:
    	'HP' 		Hestekraft
    	'W'  		Watt
    
    Magnetisme:
    	'T'  		Tesla
    	'ga' 		Gauss
    
    Temperatur:
    	'C'  		Grader Celsius
    	'F'  		Grader Fahrenheit
    	'K'  		Grader Kelvin
    
    Væskemål:
    	'tsp' 		Teskje
    	'tbs' 		Spiseskje
    	'oz'  		Flytende unse
    	'cup' 		Kopp
    	'pt'  		Pint
    	'qt'  		Kvart
    	'gal' 		Gallon
    	'l'   		Liter
    
    For metriske enheter kan alle følgende prefiks brukes:
    	'E'  	exa   	1E+18
    	'P'  	peta  	1E+15
    	'T'  	tera  	1E+12
    	'G'  	giga  	1E+09
    	'M'  	mega  	1E+06
    	'k'  	kilo  	1E+03
    	'h'  	hekto 	1E+02
    	'e'  	dekao 	1E+01
    	'd'  	desi  	1E-01
    	'c'  	centi 	1E-02
    	'm'  	milli 	1E-03
    	'u'  	mikro 	1E-06
    	'n'  	nano  	1E-09
    	'p'  	pico  	1E-12
    	'f'  	femto 	1E-15
    	'a'  	atto  	1E-18
    
    * Hvis @fra_enhet og @til_enhet er forskjellige typer returnerer CONVERT en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") er lik 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") er lik 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") er lik 33.07567.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(array1,array2)
    @DESCRIPTION=CORREL returns the correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    CORREL(A1:A5,B1:B5) equals 0.996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV
no: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(matrise1,matrise2)
    @DESCRIPTION=CORREL returnerer korrelasjonskoeffisienten for to datasett.
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1, og cellene B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, og 42.7.  Da får vi
    CORREL(A1:A5,B1:B5) er lik 0.996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV

en: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS function returns the cosine of @x, where @x is given in radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) equals 0.877583.
    COS(1) equals 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
no: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS-funksjonen returnerer kosinus til @x, hvor @x er gitt i radianer.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) er lik 0.877583.
    COS(1) er lik 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=COSH function returns the hyperbolic cosine of @x, which is defined mathematically as
    
    	(exp(@x) + exp(-@x)) / 2.
    
    * @x is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) equals 1.127626.
    COSH(1) equals 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP
no: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=COSH-funksjonen returnerer det hyperbolske kosinus til @x,  som er definert matematisk som
    
    	(exp(@x) + exp(-@x)) / 2.
    
    *@x er gitt i radianer.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) er lik 1.127626.
    COSH(1) er lik 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP

en: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNT returns the total number of integer or floating point arguments passed.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    COUNT(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
no: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNT returnerer det totale antall heltalls eller flyttalls- argumenter som gis.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1. Da får vi
    COUNT(A1:A5) er lik 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=COUNTA(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNTA returns the number of arguments passed not including empty cells.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, "missing", "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    COUNTA(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUM
no: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=SUM(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNTA returnerer antall argumenter som gis, ikke inkludert tomme celler.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene og tekststrengene 11.4, "missing", "missing", 25.9, og 40.1. Da får vi
    COUNTA(A1:A5) er lik 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUM

en: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(range)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK returns the number of blank cells in a @range.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) returns the number of blank cell in A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT
no: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK (område)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK returnerer antallet tomme celler i et @område.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) returnerer antall tomme celler i A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT

en: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(range,criteria)
    @DESCRIPTION=COUNTIF function counts the number of cells in the given @range that meet the given @criteria.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") equals 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") equals 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") equals 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") equals 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF
no: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF (område,kriterier)
    @DESCRIPTION=COUNTIF-funksjonen teller antallet celler i et gitt @område som møter @kriterier.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 23, 27, 28, 33, og 39. Da får vi:
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") er lik 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") er lik 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") er lik 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") er lik 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF

en: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(array1,array2)
    @DESCRIPTION=COVAR returns the covariance of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    COVAR(A1:A5,B1:B5) equals 65.858.
    
    @SEEALSO=CORREL,FISHER,FISHERINV
no: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(matrise1, matrise2)
    @DESCRIPTION=COVAR returnerer kovariansen for to datasett.
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1, og cellene B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, og 42.7.  Da får vi
    COVAR(A1:A5,B1:B5) er lik 65.858.
    
    @SEEALSO=CORREL,FISHER,FISHERINV

en: @FUNCTION=DATE
    @SYNTAX=DATE (year,month,day)
    @DESCRIPTION=DATE returns the number of days since the 1st of January of 1900(the date serial number) for the given year, month and day.
    
    * If @month < 1 or @month > 12, the year will be corrected.  A similar correction takes place for days.
    * The @years should be at least 1900.  If @years < 1900, it is assumed to be 1900 + @years.
    * If the given date is not valid, DATE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATE(2001, 3, 30) returns 'Mar 30, 2001'.
     
    @SEEALSO=TODAY, NOW
no: @FUNCTION=DATE
    SYNTAX= DATE (år,måned,dag)
    @DESCRIPTION=DATE returnerer antall dager siden 1 januar, 1900 (datoserienummeret) for oppgitt år, måned og dag.
    
    * Hvis @måned < 1 eller @måned > 12 vil året rettes opp. En lignende rettelse vil skje for dager.
    * @år må være minst 1900. Hvis @år < 1900, antas det å være 1900 + @år.
    * Hvis oppgitt dato ikke er gyldig returnerer DATE en #VERDI!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    DATE(2001, 3, 30) returnerer 'Mar 30, 2001'.
    
    @SEEALSO=TODAY, NOW

en: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(serial)
    @DESCRIPTION=DATE2UNIX converts a spreadsheet date and time serial number into a unix time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    DATE2UNIX("01/01/2000") equals 946656000.
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATE
no: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(serienummer)
    @DESCRIPTION=DATE2UNIX konverterer et serienummer for dato og klokkeslett fra regnearket til unix-tid.
    
    Unix-tid er antall sekunder siden midnatt 1 januar 1970.
    
    @EXAMPLES=
    DATE2UNIX("01/01/2000") er lik 946656000.
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATE

en: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(date_str)
    @DESCRIPTION=DATEVALUE returns the serial number of the date.  @date_str is the string that contains the date. The value depends on the date convention.  The MS Excel 1900 convention dates things from Jan 1 1900 while the 1904 convention uses Jan 1 1904.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") equals 36161 (in the 1900 convention).
    @SEEALSO=DATE
no: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(dato_str)
    @DESCRIPTION=DATOVERDI returnerer datoens serienummer. @date_str er strengen som inneholder datoen. Verdien er avhengig av datokonvensjonen som brukes. MS Excel med 1900-konvensjonen daterer fra 1 januar 1900 mens 1904-konvensjonen bruker 1 januar 1904.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") er lik 36161 (med 1900-konvensjonen).
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (date)
    @DESCRIPTION=DAY converts a serial number to a day of month.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAY("10/24/1968") equals 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
no: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (dato)
    @DESCRIPTION=DATE konverterer et serienummer til en dag i måneden.
    
    * Merk at Gnumeric vil utføre vanlig streng til serienummer konvertering for deg, så du kan oppgi en dato som en streng.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    day ("10/24/1968") er lik 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (date1,date2,method)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returns the number of days from @date1 to @date2 following a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days.
    
    * If @method is 1, the European method will be used.  In this case, if the day of the month is 31 it will be considered as 30.
    * If @method is 0 or omitted, the XL US method will be used.  This is a somewhat complicated industry standard method where the last day of February is considered to be the 30th day of the month, but only for the first date.
    * If @method is 2, a saner version of the US method is used in which both dates get the same February treatment.
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is mostly Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) equals 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
no: @FUNCTION=DAYS360
    @SYNTAX=DAYS360 (dato1,dato2,metode)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returnerer antall dager fra @dato1 til @dato2 etter en 360-dagers kalender hvor alle måneder antas å ha 30 dager.
    
    * Hvis @metode er 1 vil Europeisk metode brukes. I dette tilfellet, hvis dagen i måneden er 31, vil den bli betraktet som 30.
    * Hvis @metode er 0 eller utelatt, vil Excel's USA-metode brukes.  Dette er en noe komplisert industristandard metode hvor den siste dagen i februar ses på som den 30te dagen i måneden, men kun for den første datoen.
    * Hvis @metode er 2 vil en litt mer fornuftig versjon av US-metoden brukes hvor begge datoer behandles på samme måte i februar.
    * Merk at Gnumeric vil utføre vanlig konvertering fra streng tilserienummer for deg, så du kan skrive inn en dato som en streng.
    * Denne funksjonen er for det meste Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2) er lik 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(cost,salvage,life,period[,month])
    @DESCRIPTION=DB calculates the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method.  @cost is the initial value of the asset.  @salvage is the value after the depreciation.
    
    @life is the number of periods overall.  @period is the period for which you want the depreciation to be calculated.  @month is the number of months in the first year of depreciation.
    
    * If @month is omitted, it is assumed to be 12.
    * If @cost = 0, DB returns #NUM! error.
    * If @life <= 0, DB returns #NUM! error.
    * If @salvage / @cost < 0, DB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD
no: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(kost,gjenstående,liv,periode[,måned])
    @DESCRIPTION=DB kalkulerer avskrivingen for et objekt for en gitt periode ved bruk av "fixed-declining balance method".  @kost er den initielle verdien for objektet. @gjenstående er verdien etter nedskrivingen.
    
    @liv er antall perioder totalt.  @periode er perioden du ønsker nedskrivingen kalkulert for. @måned er antall måneder i det første året med nedskriving.
    
    * Hvis @måned utelates brukes forvalgt verdi 12.
    * Hvis @kost = 0 returnerer DB en #NUM!-feil.
    * Hvis @liv <= 0 returnerer DB en #NUM!-feil.
    * Hvis @gjenstående / @kost < 0 returnerer DB en #NUM!-feil.
     
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD

en: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(cost,salvage,life,period[,factor])
    @DESCRIPTION=DDB returns the depreciation of an asset for a given period using the double-declining balance method or some other similar method you specify.
    
    @cost is the initial value of the asset, @salvage is the value after the last period, @life is the number of periods, @period is the period for which you want the depreciation to be calculated, and @factor is the factor at which the balance declines.
    
    * If @factor is omitted, it is assumed to be two (double-declining balance method).
    * If @life <= 0, DDB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=SLN,SYD
no: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(kost,gjenstående,liv,periode[,faktor])
    @DESCRIPTION=DDB kalkulerer avskrivingen for et objekt for en gitt periode ved bruk av "double-declining balance method", eller en annen lignende metode du oppgir.
    
    @kost er den initielle verdien for objektet. @gjenstående er verdien etter nedskrivingen. @liv er antall perioder totalt. @periode er perioden du ønsker nedskrivingen kalkulert for og @faktor er faktoren for nedskrivingen.
    
    * Hvis @faktor utelates, antas den å være 2 (double-declining balance method).
    * Hvis @liv <= 0 returnerer DDB en #NUM!-feil.
     
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=SLN,SYD

en: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN function converts a decimal number to a binary number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX
no: @FUNCTION"DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(tall[,plasser])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN konverterer et desimaltall til et binært tall. @plasser er et valgfritt felt, som spesifiserer antall plasser som skal fylles med nuller.
    
    * Hvis @plasser er for liten eller negativ returneres en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) er lik 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX function converts a decimal number to a hexadecimal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) equals 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT
no: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(tall,[plasser])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX-funksjonen konverterer et desimaltall til et heksadesimalt tall. @plasser er et valgfritt felt, som spesifiserer antall plasser som skal fylles med nuller.
    
    * Hvis @plasser er for liten eller negativ, returneres en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) er lik 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT

en: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT function converts a decimal number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX
no: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(tall[,plasser])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT-funksjonen konverterer et desimaltall til et oktalt tall. @plasser er et valgfritt felt, som spesifiserer antall plasser som skal fylles med nuller.
    
    * Hvis @plasser er for liten eller negativ, returneres en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) er lik 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES computes the number of degrees equivalent to @x radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) equals 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI
no: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES beregner antall grader som tilsvarer @x radianer.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) er lik 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI

en: @FUNCTION=DELTA
    @SYNTAX=DELTA(x[,y])
    @DESCRIPTION=DELTA function tests for numerical equivalence of two arguments, returning 1 in case of equality.
    
    * @y is optional, and defaults to 0.
    * If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DELTA(42.99,43) equals 0.
    
    @SEEALSO=EXACT,GESTEP
no: @FUNCTION=DELTA
    @SYNTAX=DELTA(x[,y])
    @DESCRIPTION=DELTA-funksjonen sjekker om det er numerisk ekvivalens mellom to argumenter og returnerer 1 hvis de er like.
    
    * @y er valgfri, og satt til 0 som forvalg.
    * Hvis ingen av argumentene er numeriske returneres en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES
    DELTA(42.99,43) er lik 0.
    
    @SEEALSO=EXACT,GESTEP

en: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=DEVSQ returns the sum of squares of deviations of a data set from the sample mean.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    DEVSQ(A1:A5) equals 470.56.
    
    @SEEALSO=STDEV
no: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=DEVSQ returnerer summen av kvadratene av avviket fra den oppgitte middelverdien i et datasett.
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1. Da får vi
    AVEDEV(A1:A5) er lik 470.56.
    
    @SEEALSO=STDEV

en: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(num[,decimals])
    @DESCRIPTION=DOLLAR returns @num formatted as currency.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) equals "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE
no: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(ant,[desimaler])
    @DESCRIPTION=DOLLAR returnerer @ant formatert som valuta.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) er lik "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE

en: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(fractional_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARDE converts a dollar price expressed as a fraction into a dollar price expressed as a decimal number.
    
    @fractional_dollar is the fractional number to be converted. @fraction is the denominator of the fraction.
    
    * If @fraction is non-integer it is truncated.
    * If @fraction <= 0, DOLLARDE returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFR
no: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(delt_dollar, brøk))
    @DESCRIPTION=DOLLARDE konverterer en dollarpris uttrykt som en brøk til en dollarpris uttrykt som et desimaltall.
    
    @delt_dollar er deltallet som skal konverteres. @brøk er nevneren for brøken.
    
    * Hvis @brøk ikke er et heltall, blir det avkortet.
    * Hvis @brøk <= 0 returnerer DOLLARDE en #NUM! feil. 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFR

en: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(decimal_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARFR converts a decimal dollar price into a dollar price expressed as a fraction.
    
    * If @fraction is non-integer it is truncated.
    * If @fraction <= 0, DOLLARFR returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDE
no: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(desimal_dollar, brøk)
    @DESCRIPTION=DOLLARFR konverterer en dollarpris i desimaltall til en dollar- pris uttrykt som en brøk.
     
    * Hvis @brøk ikke er et heltall blir det avkortet.
    * Hvis @brøk <= 0 returnerer DOLLARFR en #NUM! feil.
     
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDE

en: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(date,months)
    @DESCRIPTION=EDATE returns the serial number of the date that is the specified number of months before or after a given date.  @date is the serial number of the initial date and @months is the number of months before (negative number) or after (positive number) the initial date.
    
    * If @months is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) returns 'Feb 28, 2002'.
    
    @SEEALSO=DATE
no: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(dato,måneder)
    @DESCRIPTION=EDATE returnerer serienummeret for datoen som er ved det spesifiserte antall måneder før eller etter en gitt dato. @dato er serienummeret til den opprinnelige datoen og @måneder er antallet måneder før (negativt tall) eller etter (positivt tall) den opprinnelige datoen.
    
    * Hvis @måneder ikke er et heltall, blir det kuttet.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) returnerer «Feb 28, 2002».
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (start_date,months)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returns the last day of the month which is @months from the @start_date.
    
    * EOMONTH returns #NUM! if @start_date or @months are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then EOMONTH(A1,0)=12/31/00, EOMONTH(A1,5)=5/31/01, and EOMONTH(A1,2)=2/28/01
    
    @SEEALSO=MONTH
no: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (start_dato,måneder)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returnerer siste dag i måneden som er @måneder fra @start_dato.
    
    * EOMONTH returnerer #NUM hvis start_dato eller måned er ugyldig.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    Hvis A1 inneholder 12/21/00 så er EOMONTH(A1,0)=12/31/00, EOMONTH(A1,5)=5/31/01, og EOMONTH(A1,2)=2/28/01
    
    @SEEALSO=MONTH

en: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC function returns the complementary error function, defined as
    
    	1 - erf(x).
    
    erfc(x) is calculated more accurately than 1 - erf(x) for arguments larger than about 0.5.
    
    * If @x is not numeric a #VALUE! error is returned.  
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) equals 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF
no: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC-funksjonen returnerer den komplimentære feilfunksjonen definert som
    
    \t1 - erf(x).
    
    erfc(x) beregnes mer nøyaktig enn 1 - erf(x) for argumenter som er større en rundt 0.5.
    
    * Hvis @x ikke er numerisk returneres en #VALUE!-feil.
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) er lik 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF

en: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR return the specified error.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR
no: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(tekst)
    @DESCRIPTION=ERROR returnerer den spesifiserte feilen.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#EGEN FEIL").
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=ERROR.TYPE
    @SYNTAX=ERROR.TYPE(value)
    @DESCRIPTION=ERROR.TYPE returns an error number corresponding to the given error value.  The error numbers for error values are:
    
    	#DIV/0!  		2
    	#VALUE!  	3
    	#REF!    		4
    	#NAME?   	5
    	#NUM!    		6
    	#N/A     		7
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR.TYPE(NA()) equals 7.
    
    @SEEALSO=ISERROR
no: @FUNCTION=ERROR.TYPE
    @SYNTAX=ERROR(verdi)
    @DESCRIPTION=ERROR.TYPE returnerer en feilkode som tilsvarer den gitte feilverdien. Feilkoden for feilverdiene er
    
    #DIV/0!    2
    #VALUE!    3
    #REF!      4
    #NAME!     5
    #NUM!      6
    #NA!       7
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ERROR.TYPE(NA()) er lik 7.
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(number)
    @DESCRIPTION=EVEN function returns the number rounded up to the nearest even integer.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) equals 6.
    
    @SEEALSO=ODD
no: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(tall)
    @DESCRIPTION=EVEN-funksjonen returnerer tallet rundet opp til nærmeste like heltall.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) er lik 6.
    
    @SEEALSO=ODD

en: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(string1, string2)
    @DESCRIPTION=EXACT returns true if @string1 is exactly equal to @string2 (this routine is case sensitive).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXACT("key","key") equals TRUE.
    EXACT("key","Key") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTA
no: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(streng1, streng2)
    @DESCRIPTION=Returnerer sann hvis @streng1 er eksakt lik @streng2 (denne rutinen gjør forskjell på små og store bokstaver).
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    EXACT("key","key") er SANN.
    EXACT("key","Key") er USANN.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH

en: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=EXP computes the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of @x.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXP(2) equals 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10
no: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=Beregner verdien til e(basen for naturlige logaritmer) opphevet i @x'te potens.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    EXP(2) er lik 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=FACT computes the factorial of @x. ie, @x!
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FACT(3) equals 6.
    FACT(9) equals 362880.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=Beregner faktor av @x. altså, @x!
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    FACT(3) er lik 6.
    FACT(9) er lik 362880.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FACTDOUBLE
    @SYNTAX=FACTDOUBLE(number)
    @DESCRIPTION=FACTDOUBLE function returns the double factorial of a @number, i.e., x!!.
    
    * If @number is not an integer, it is truncated.
    * If @number is negative FACTDOUBLE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    FACTDOUBLE(5) equals 15.
    
    @SEEALSO=FACT
no: @FUNCTION=FACTDOUBLE
    @SYNTAX=FACTDOUBLE(tall)
    @DESCRIPTION=FACTDOUBLE-funksjonen returnerer den doble faktoren av et @tall. 
    
    * Hvis @tall ikke er et heltall, blir det avkortet.
    * Hvis @tall er negativt returnerer FACTDOUBLE en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    FACTDOUBLE(5) er lik 15.
    
    @SEEALSO=FACT

en: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE returns boolean value false.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FALSE() equals FALSE.
    
    @SEEALSO=TRUE
no: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE returnerer den boolske verdien "usann".
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    FALSE() er lik USANN.
    
    @SEEALSO=TRUE

en: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FDIST function returns the F probability distribution. @dof1 is the numerator degrees of freedom and @dof2 is the denominator degrees of freedom.
    
    * If @x < 0 FDIST returns #NUM! error.
    * If @dof1 < 1 or @dof2 < 1, FDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FDIST(2,5,5) equals 0.232511319.
    
    @SEEALSO=FINV
no: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FDIST-funksjonen returnerer F-sannsynlighetsdistribusjonen. @dof1 er tellers grader av frihet og @dof2 er nevners grader av frihet.
    
    * Hvis @x < 0 returnerer FDIST en #NUM!-feil.
    * Hvis @dof1 < 1 eller dof2 < 1, returnerer FDIST en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel 
    
    @EXAMPLES=
    FDIST(2,5,5) er lik 0.232511319.
    
    SEEALSO=FINV

en: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(string1,string2[,start])
    @DESCRIPTION=FIND returns position of @string1 in @string2 (case-sensitive), searching only from character @start onwards (assuming 1 if omitted).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FIND("ac","Jack") equals 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH
no: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(streng1,streng2[,start])
    @DESCRIPTION=Returnerer posisjonen til @streng1 i @streng2 (skiller mellom små og store bokstaver), søker bare fra tegnet @start og utover (antar 1 hvis utelatt).
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    FIND("ac","Jack") er lik 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH

en: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FINV function returns the inverse of the F probability distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 FINV returns #NUM! error.
    * If @dof1 < 1 or @dof2 < 1 FINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FINV(0.2,2,4) equals 2.472135955.
    
    @SEEALSO=FDIST
no: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FINV returnerer den inverse av F-sannsynlighetsdistribusjonen.
    
    * Hvis @p < 0 eller @p > 1 returnerer FINV en #NUM!-feil.
    * Hvis @dof1 < 1 eller @dof2 < 1 returnerer FINV en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    FINV(0.2,2,4) er lik 2.472135955.
    
    @SEEALSO=FDIST

en: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=FISHER function returns the Fisher transformation at @x.
    
    * If @x is not a number, FISHER returns #VALUE! error.
    * If @x <= -1 or @x >= 1, FISHER returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FISHER(0.332) equals 0.345074339.
    
    @SEEALSO=SKEW
no: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=FISHER returnerer Fisher-transformasjonen av @x.
    
    * Hvis @x ikke er et tall returnerer FISHER en #VALUE!-feil.
    * Hvis @x <= -1 eller @x >= 1 returnerer FISHER en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    FISHER(0.332) er lik 0.345074339.
    
    @SEEALSO=SKEW

en: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=FISHERINV function returns the inverse of the Fisher transformation at @x.
    
    * If @x is non-number FISHERINV returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=FISHER
no: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=FISHERINV returnerer den inverse av Fisher-transformasjonen ved @x. 
    
    * Hvis @x ikke er et tall returnerer FISHERINV en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) er lik 0.96402758.
    
    @SEEALSO=FISHER

en: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[decimals, no_commas])
    @DESCRIPTION=FIXED returns @num as a formatted string with @decimals numbers after the decimal point, omitting commas if requested by @no_commas.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) equals "1,234.57".
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[desimaler, ingen_komma])
    @DESCRIPTION=FIXED returnerer @num som en formatert streng med @desimaler tall etter komma, og utelater komma hvis det etterspørres med @ingen_komma.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatiblel.
    
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) er lik "1,234.57".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x[,significance])
    @DESCRIPTION=FLOOR function rounds @x down to the next nearest multiple of @significance.
    
    * @significance defaults to 1.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) equals 0.
    FLOOR(5,2) equals 4.
    FLOOR(-5,-2) equals -4.
    FLOOR(-5,2) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT
no: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=CEIL(x,signifikans)
    @DESCRIPTION=FLOOR-funksjonen runder @x ned til nærmeste multippel.
    av @signifikans.
    
    * @signifikans er forvalgt til 1.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) er lik 0.
    FLOOR(5,2) er lik 4.
    FLOOR(-5,-2) er lik -4.
    FLOOR(-5,2) er lik #NUM!,
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT

en: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alpha,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV function returns the inverse of the cumulative gamma distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 GAMMAINV returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0 GAMMAINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) equals 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST
no: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alpha,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV-funksjonen returnerer den inverse av den kumulative gammadistribusjonen.
    
    * Hvis @p < 0 eller @p > 1 returnerer GAMMAINV en #NUM!-feil.
    * Hvis @alpha <= 0 eller @beta <= 0, returnerer GAMMAINV en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) er lik 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST

en: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=GAMMALN function returns the natural logarithm of the gamma function.
    
    * If @x is non-number then GAMMALN returns #VALUE! error.
    * If @x <= 0 then GAMMALN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) equals 48.471181352.
    
    @SEEALSO=POISSON
no: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=GAMMALN returnerer den naturlige logaritmen til gammafunksjonen.
    
    * Hvis @x er ikke-numerisk, returnerer GAMMALN en #VALUE! feil.
    * Hvis @x <= 0 returnerer GAMMALN en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) er lik 48.471181352.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=GCD returns the greatest common divisor of given numbers.
    
    * If any of the arguments is less than one, GCD returns #NUM! error.
    * If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) equals 10.
    GCD(470,770,1495) equals 5.
    
    @SEEALSO=LCM
no: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(tall1,tall2,...)
    @DESCRIPTION=GCD returnerer den største vanlige dividend av gitt tall. 
    
    * Hvis noen av argumentene er mindre en null, returnerer GCD en #NUM! feil. 
    * Hvis noen av argumentene ikke er heltall, blir de avrundet.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
     
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) er lik 10.
    GCD(470,770,1495) er lik 5.
    
    @SEEALSO=LCM

en: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=GEOMEAN returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    GEOMEAN(A1:A5) equals 21.279182482.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,HARMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
no: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=GEOMEAN returnerer den geometriske middelverdien av gitte argumenter. Dette er lik den Nte roten av produktet av termene.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1. Da får vi
    GEOMEAN(A1:A5) er lik 21.279182482.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,HARMEAN,MEDIAN,MEAN,MODE,TRIMMEAN

en: @FUNCTION=GESTEP
    @SYNTAX=GESTEP(x[,y])
    @DESCRIPTION=GESTEP function test for if @x is >= @y, returning 1 if it is so, and 0 otherwise. @y is optional, and defaults to 0.
    
    * If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GESTEP(5,4) equals 1.
    
    @SEEALSO=DELTA
no: @FUNCTION=GESTEP
    @SYNTAX=GESTEP(x[,y])
    @DESCRIPTION=GESTEP-funksjonen undersøker om @x er >= @y, og returnerer 1 hvis det er tilfelle, og 0 hvis ikke. @y er valgfri, og satt til 0 som forvalg.
    
    * Hvis noen av argumentene er ikke-numeriske returneres en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    GESTEP(5,4) er lik 1.
    
    @SEEALSO=DELTA

en: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_table,field_name)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA function fetches summary data from a pivot table. @pivot_table is a cell range containing the pivot table. @field_name is the name of the field of which you want the summary data.
    
    * If the summary data is unavailable, GETPIVOTDATA returns #REF! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_tabell,felt_navn)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA-funksjonen henter sammedragsdata fra en pivottabell. @pivot_tabell er et celleområde som inneholder pivottabellen. @felt_navn er navnet på feltet hvor du vil ha sammendragsdata plassert. 
    
    * Hvis sammendragsdata ikke er tilgjengelig returnerer GETPIVOTDATA en #REF! feil. 
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION returns the version of gnumeric as a string.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION returnerer gnumeric's versjon som en streng.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=G_PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * Empty cells are ignored and the empty product is 1.
    
    @EXAMPLES=
    G_PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
no: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(verdi1, verdi2, ...)
    @DESCRIPTION=G_PRODUCT returnerer produktet av alle verdier og celler som er referert i argumentlisten.
    
    * Tomme celler ignoreres og det tomme produktet er 1.
    
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) er lik 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=HARMEAN returns the harmonic mean of the N data points (that is, N divided by the sum of the inverses of the data points).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    HARMEAN(A1:A5) equals 19.529814427.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
no: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=HARMEAN returnerer den harmoniske middelverdien av de N datapunktene (dvs, N delt på summen av de inverse verdiene til datapunktene).
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1. Da får vi
    HARMEAN(A1:A5) er lik 19.529814427.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN

en: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN function converts a hexadecimal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC
no: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(tall[,plasser])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN-funksjonen konverterer heksadesimale tall til binære tall. @plasser er et valgfritt felt, som spesifiserer antall plasser som skal fylles med nuller.
    
    * Hvis @plasser er for liten eller negativ returneres en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") er lik 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC function converts a hexadecimal number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") equals 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT
no: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC-funksjonen konverterer et heksadesimalt tall til den desimale ekvivalenten.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") er lik 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT

en: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT function converts a hexadecimal number to an octal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC
no: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(tall[,plasser])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT-funksjonen konverterer heksadesimale tall til et oktale tall. @plasser er et valgfritt felt, som spesifiserer antall plasser som skal fylles med nuller.
    
    * Hvis @plasser er for liten eller negativ, returneres en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES
    HEX2OCT("2A") er lik 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (date)
    @DESCRIPTION=HOUR converts a serial number to an hour.  The hour is returned as an integer in the range 0 (12:00 A.M.) to 23 (11:00 P.M.).
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) equals 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND
no: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (dato)
    @DESCRIPTION=HOUR konverterer et serienummer til en time. Timen representeres som et heltall i området 0 (12:00 A.M.) til 23 (11:00 P.M.).
    
    * Merk at Gnumeric vil utføre vanlig streng-til-serienummer konvertering for deg, så du kan oppgi en dato som en streng.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) er lik 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(link_location[,optional_label])
    @DESCRIPTION=HYPERLINK function currently returns its 2nd argument, or if that is omitted the 1st argument.
    
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK("www.gnome.org","GNOME").
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(lenke_lokasjon, valgfri_etikett)
    @DESCRIPTION=HYPERLINK-funksjonen returnerer sitt andre argument, eller det første argumentet hvis det andre er utelatt.
    
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK(«www.gnome.org»,«GNOME»).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMABS returns the absolute value of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMABS returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") equals 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
no: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(itall)
    @DESCRIPTION=IMABS returnerer den absolutte verdien av et komplekst tall.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMABS en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") er lik 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY, IMREAL

en: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(inumber)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returns the imaginary part of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMAGINARY returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") equals -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL
no: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(itall)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returnerer den imaginære delen av et komplekst tall.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMAGINARY en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") er lik -1.
    @SEEALSO=IMREAL

en: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returns the argument theta of a complex number, i.e. the angle in radians from the real axis to the representation of the number in polar coordinates.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARGUMENT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") equals -0.463647609.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(itall)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returnerer argumentet theta av et komplekst tall, altså vinkelen i radianer fra den reelle aksen til representasjonen av tallet i polare koordinater.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMARGUMENT en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMARQUENT("2-j") er lik -0.463647609.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returns the complex conjugate of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCONJUGATE returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") equals 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
no: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(itall)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returnerer den komplekse konjugaten av et komplekst tall.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMCONJUGATE en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") er lik 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY, IMREAL

en: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOS returns the cosine of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOS returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") equals 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN
no: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(itall)
    @DESCRIPTION=IMCOS returnerer kosinus av et komplekst tall.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMCOS en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") er lik 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN, IMTAN

en: @FUNCTION=IMCOSH
    @SYNTAX=IMCOSH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOSH returns the complex hyperbolic cosine of the complex number z (@inumber), where
    
    	cosh(z) = (exp(z) + exp(-z))/2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOSH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOSH("1+j") equals 0.83373+0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMTANH
no: @FUNCTION=IMCOSH
    @SYNTAX=IMCOSH(itall)
    @DESCRIPTION=IMCOSH returnerer det komplekse hyperbolske kosinus av det komplekse tallet z (@itall), hvor
    
    	cosh(z) = (exp(z) + exp(-z))/2.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMCOSH en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOSH("1+j") er lik 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMTANH

en: @FUNCTION=IMCOT
    @SYNTAX=IMCOT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOT returns the complex cotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	cot(z) = 1/tan(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOT("2-j") equals -0.171384+0.821330j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCSC
no: @FUNCTION=IMCOT
    @SYNTAX=IMCOT(itall)
    @DESCRIPTION=IMCOS returnerer den komplekse kotangent av det komplekse tallet z (@itall), hvor
    
    \tcot(z) = 1/tan(z).
    
    * Hvs @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMCOT en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOT("2-j") er lik -0.171384+0.821330j.
    
    @SEEALSO=IMSEC, IMCSC

en: @FUNCTION=IMCOTH
    @SYNTAX=IMCOTH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOTH returns the complex hyperbolic cotangent of the complex number z (@inumber) where,
    
    	coth(z) = 1/tanh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOTH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOTH("1+j") equals 0.868014-0.217622j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCSCH
no: @FUNCTION=IMCOTH
    @SYNTAX=IMCOTH(itall)
    @DESCRIPTION=IMCOTH returnerer den komplekse hyperbolske kotangenten av det komplekse tallet z (@itall) hvor
    
    coth(z) = 1/tanh(z).
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMCOTH en #VALUE!-feil.
    
    Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMCOTH("1+j") er lik 0.868014-0.217622j.
    
    @SEEALSO=IMSECH, IMCSCH

en: @FUNCTION=IMCSC
    @SYNTAX=IMCSC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSC returns the complex cosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	csc(z) = 1/sin(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCSC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSC("2-j") equals 0.635494-0.221501j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCOT
no: @FUNCTION=IMCSC
    @SYNTAX=IMCSC(itall)
    @DESCRIPTION=IMCSC returnerer den komplekse kosekanten av det komplekse tallet z (@itall), hvor
    
    	csc(z) = 1/sin(z).
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer CSC en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSC("2-j") er lik 0.635494-0.221501j.
    
    @SEEALSO=IMSEC, IMCOT

en: @FUNCTION=IMCSCH
    @SYNTAX=IMCSCH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSCH returns the complex hyperbolic cosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	csch(z) = 1/sinh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCSCH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSCH("1+j") equals 0.303931-0.621518j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCOTH
no: @FUNCTION=IMCSCH
    @SYNTAX=IMCSCH(itall)
    @DESCRIPTION=IMCSCH returnerer den komplekse hyperbolske kosekantenav det komplekse tallet z (@itall), hvor
    
    	csch(z) = 1/sinh(z).
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMCSCH en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSCH("1+j") er lik 0.303931-0.621518j.
    
    @SEEALSO=IMSECH, IMCOTH

en: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMDIV returns the quotient of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMDIV returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") equals 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT
no: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(itall1,itall2)
    @DESCRIPTION=IMDIV returnerer kvotienten av to komplekse tall.
    
    * Hvis @itall1 eller @itall2 ikke er gyldige komplekse tall returnerer IMDIV en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") er lik 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT

en: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(inumber)
    @DESCRIPTION=IMEXP returns the exponential of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMEXP returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") equals 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN
no: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(itall)
    @DESCRIPTION=IMEXP returnerer eksponenten av et komplekst tall.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMEXP en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") er lik 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN

en: @FUNCTION=IMINV
    @SYNTAX=IMINV(inumber)
    @DESCRIPTION=IMINV returns the the inverse, or reciprocal, of the complex number z (@inumber), where
    
    	1/z = (x - i y)/(x^2 + y^2).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMINV returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMINV("1-j") equals 0.5+0.5j.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=IMINV
    @SYNTAX=IMINV(itall)
    @DESCRIPTION=IMINV returnerer invers, eller resiprok, av det komplekse tallet z (@itall), hvor
    
    	1/z = (x - i y)/(x^2 + y^2).
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMINV en #VALUE!-feil.
    
    Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMINV("1-j") er lik 0.5+0.5j.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLN returns the natural logarithm of a complex number.
    
    The result will have an imaginary part between -pi and +pi.  The natural logarithm is not uniquely defined on complex numbers. You may need to add or subtract an even multiple of pi to the imaginary part.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") equals 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10
no: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(itall)
    @DESCRIPTION=IMLN returnerer den naturlige logaritmen av et komplekst tall. 
    
    Resultatet vil ha en imaginær del mellom -pi og +pi. Den naturlige 
    logaritmen er ikke definert unikt med komplekse tall. Du vil kanskje måtte 
    legge til eller trekke fra en lik multippel av pi til den imaginære delen.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMLN en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") er lik 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returns the logarithm of a complex number in base 10.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLOG10 returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") equals 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2
no: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(itall)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returnerer logaritmen til et komplekst tall i base 10.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMLOG10 en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") er lik 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2

en: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returns the logarithm of a complex number in base 2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLOG2 returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") equals 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10
no: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(itall)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returnerer logaritmen til et komplekst tall i base 2.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMLOG2 en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") er lik 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMNEG
    @SYNTAX=IMNEG(inumber)
    @DESCRIPTION=IMNEG returns the negative of the complex number z (@inumber), where
    
    	-z = (-x) + i(-y).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMNEG returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMNEG("1-j") equals -1+j.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=IMNEG
    @SYNTAX=IMNEG(itall)
    @DESCRIPTION=IMNEG returnerer den negative verdien av et komplekst tall z (@itall),
    hvor
    
    	-z = (-x) + i(-y).
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMNEG en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMNEG("1-j") er lik -1+j.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returns a complex number raised to a power.  @inumber1 is the complex number to be raised to a power and @inumber2 is the power to which you want to raise it.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMPOWER returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) equals 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT
no: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(itall1,itall2)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returnerer et komplekst tall opphøyet i en potens. @itall1 er det komplekse tallet som skal opphøyes og @itall2 er potensen det skal opphøyes i.
    
    * Hvis @itall1 eller @itall2 ikke er gyldige komplekse tall returnerer IMPOWER en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES
    IMPOWER("4-j",2) er lik 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT

en: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(inumber1[,inumber2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returns the product of given complex numbers.
    
    * If any of the @inumbers are not valid complex numbers, IMPRODUCT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") equals 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV
no: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(itall1[,itall2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returnerer produktet av gitte komplekse tall.
    
    * Hvis noen av @itallene ikke er gyldige komplekse tall returnerer IMPRODUCT en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") er lik 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV

en: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(inumber)
    @DESCRIPTION=IMREAL returns the real part of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMREAL returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") equals 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY
no: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(itall)
    @DESCRIPTION=IMREAL returnerer den reelle delen av et komplekst tall.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMREAL en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMREAL("132-j") er lik 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY

en: @FUNCTION=IMSEC
    @SYNTAX=IMSEC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSEC returns the complex secant of the complex number z (@inumber), where
    
    	sec(z) = 1/cos(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSEC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSEC("2-j") equals -0.413149-0.687527j.
    
    @SEEALSO=IMCSC,IMCOT
no: @FUNCTION=IMSEC
    @SYNTAX=IMSEC(itall)
    @DESCRIPTION=IMSEC returnerer den komplekse sekanten av det komplekse tallet z (@itall), hvor
    
    	sec(z) = 1/cos(z).
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMSEC en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSEC("2-j") er lik -0.413149-0.687527j.
    
    @SEEALSO=IMCSC, IMCOT

en: @FUNCTION=IMSECH
    @SYNTAX=IMSECH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSECH returns the complex hyperbolic secant of the complex number z (@inumber), where
    
    	sech(z) = 1/cosh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSECH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSECH("1+j") equals 0.498337-0.5910838j.
    
    @SEEALSO=IMCSCH,IMCOTH
no: @FUNCTION=IMSECH
    @SYNTAX=IMSECH(itall)
    @DESCRIPTION=IMSECH returnerer den komplekse hyperbolske sekanten av det komplekse tallet z (@itall) hvor
    
    	sech(z) = 1/cosh(z).
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMSECH en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    IMSECH("1+j") er lik 0.498337-0.5910838j.
    
    @SEEALSO=IMCSCH, IMCOTH

en: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSIN returns the sine of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSIN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") equals 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN
no: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(itall)
    @DESCRIPTION=IMSIN returnerer sinus av et komplekst tall.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMSIN en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") er lik 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN

en: @FUNCTION=IMSINH
    @SYNTAX=IMSINH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSINH returns the complex hyperbolic sine of the complex number z (@inumber), where
    
    	sinh(z) = (exp(z) - exp(-z))/2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSINH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSINH("1+j") equals 0.63496+1.29846j.
    
    @SEEALSO=IMCOSH,IMTANH
no: @FUNCTION=IMSINH
    @SYNTAX=IMSIN(itall)
    @DESCRIPTION=IMSINH returnerer kompleks hyperbolsk sinus av det komplekse tallet z (@itall), hvor
    
    	sinh(z) = (exp(z) - exp(z))/2.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMSINH en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") er lik 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOSH,IMTANH

en: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returns the square root of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSQRT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") equals 1.09868+0.4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER
no: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(itall)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returnerer kvadratroten av et komplekst tall.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMSQRT en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") er lik 1.09868+0.4550899j
    
    @SEEALSO=IMPOWER

en: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUB returns the difference of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMSUB returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") equals 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM
no: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(itall,itall)
    @DESCRIPTION=IMSUB returnerer differansen mellom to komplekse tall.
    
    * Hvis @itall1 eller @itall2 ikke er gyldige komplekse tall returnerer IMSUB en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") er lik 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM

en: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUM returns the sum of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMSUM returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") equals 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB
no: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(itall1,itall2)
    @DESCRIPTION=IMSUM returnerer summen av to komplekse tall.
    
    * Hvis @itall1 eller @itall2 ikke er gyldige komplekse tall returnerer IMSUM en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") er lik 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB

en: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTAN returns the tangent of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMTAN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMTAN("2-j") equals -0.2434582-1.1667363j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS
no: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(itall)
    @DESCRIPTION=IMTAN returnerer tangenten av et komplekst tall.
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMTAN en #VALUE!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    IMTAN("2-j") er lik -0.2434582-1.1667363j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS

en: @FUNCTION=IMTANH
    @SYNTAX=IMTANH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTANH returns the complex hyperbolic tangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	tanh(z) = sinh(z)/cosh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMTANH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMTANH("1+j") equals 1.083923+0.2717526j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMCOSH
no: @FUNCTION=IMTANH
    @SYNTAX=IMTANH(itall)
    @DESCRIPTION=IMTANH returnerer den komplekse hyperbolske tangent av det komplekse tallet z (@itall), hvor
    
    	tanh(z) = sinh(z)/cosh(z).
    
    * Hvis @itall ikke er et gyldig komplekst tall returnerer IMTANH en #VALUE!-feil.
    
    
    @EXAMPLES=
    IMTANH("1+j") er lik 1.083923+0.2717526j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMCOSH

en: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=INT function returns the largest integer that is not bigger than its argument.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) equals 7.
    INT(-5.5) equals -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS
no: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=INT-funksjonen returnerer det største heltallet som ikke er større en argumentet som gis.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.  
    
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) er lik 7.
    INT(-5.5) er lik -5.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS

en: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(value)
    @DESCRIPTION=ISBLANK returns TRUE if the value is blank.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(verdi)
    @DESCRIPTION=ISBLANK returnerer SANN hvis verdien er tom.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(value)
    @DESCRIPTION=ISERR returns TRUE if the value is any error value except #N/A.
    
    * This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) return FALSE.
    
    @SEEALSO=ISERROR
no: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(verdi)
    @DESCRIPTION=ISERR returnerer SANN hvis verdien er en annen feilverdi enn #N/A.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) returnerer FALSE.
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(value)
    @DESCRIPTION=ISERROR returns a TRUE value if the expression has an error.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ERROR
no: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(verdi)
    @DESCRIPTION=ISERROR returnerer en SANN verdi hvis uttrykket har en feil.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) er lik SANN.
    
    @SEEALSO=ERROR

en: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(value)
    @DESCRIPTION=ISEVEN returns TRUE if the number is even.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISODD
no: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(verdi)
    @DESCRIPTION=ISEVEN returnerer SANN hvis nummeret er likt.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
     
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) er SANN.
    
    @SEEALSO=ISODD

en: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(value)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL returns TRUE if the value is a logical value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(verdi)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL returnerer SANN hvis verdien er en logisk verdi.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(value)
    @DESCRIPTION=ISNA returns TRUE if the value is the #N/A error value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=NA
no: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(verdi)
    @DESCRIPTION=Returnerer SANN hvis verdien er #N/A feilverdien.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) er SANN.
    
    @SEEALSO=NA

en: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT Returns TRUE if the value is not text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=ISTEXT
no: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(verdi)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT returnerer SANN hvis verdien ikke er tekst.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
     
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") er USANN.
    
    @SEEALSO=ISTEXT

en: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(value)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER returns TRUE if the value is a number.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(verdi)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER returnerer SANN hvis verdien er et tall.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") er USANN.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(value)
    @DESCRIPTION=ISODD returns TRUE if the number is odd.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISEVEN
no: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(verdi)
    @DESCRIPTION=ISODD returnerer SANN hvis tallet er odde.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) er SANN.
    
    @SEEALSO=ISEVEN

en: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(rate,per,nper,pv)
    @DESCRIPTION=ISPMT function returns the interest paid on a given period.
    
    * If @per < 1 or @per > @nper, ISPMT returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV
no: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(rate,per,nper,pv)
    @DESCRIPTION=ISPMT returnerer renten betalt i en gitt periode.
    
    * Hvis @per < 1 eller @per > @nper,  returnerer ISPMT en #NUM! feil. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV

en: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ISPRIME function returns TRUE if @i is prime and FALSE otherwise.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA
no: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ISPRIME-funksjonen returnerer SANN hvis @i er et primtall og USANN ellers.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(value)
    @DESCRIPTION=ISREF returns TRUE if the value is a reference.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(verdi)
    @DESCRIPTION=ISREF returnerer SANN hvis verdien er en referanse.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) er SANN.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISTEXT returns TRUE if the value is text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT
no: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(verdi)
    @DESCRIPTION=ISTEXT returnerer SANN hvis verdien er tekst.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") er SANN.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT

en: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ITHPRIME function returns the @ith prime.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA
no: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ITHPRIME-funksjonen returnerer det @i'te primtallet.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURT returns an unbiased estimate of the kurtosis of a data set.
    Note, that this is only meaningful if the underlying distribution really has a fourth moment.  The kurtosis is offset by three such that a normal distribution will have zero kurtosis.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If fewer than four numbers are given or all of them are equal KURT returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURT(A1:A5) equals 1.234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP
no: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURT returnerer upåvirket estimat av kurtosen av et datasett.
    Merk at dette kun har mening hvis den underliggende distribusjonen virkelig har et fjerde moment. Kurtosen er flyttet tre enheter slik at en normaldistribusjon vil ha kurtose null.
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Hvis færre enn fire tall oppgis, eller hvis alle er like, returnerer KURT en #DIV/0-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3 21.3, 25.9, og 40.1. Vi får da
    KURT(A1:A5) er lik 1.234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP

en: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP returns the population kurtosis of a data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If fewer than two numbers are given or all of them are equal KURTP returns #DIV/0! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURTP(A1:A5) equals -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT
no: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP returnerer populasjons-kurtoisen av et datasett.
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Hvis færre enn to tall oppgis, eller hvis alle er like, returnerer KURTP en #DIV/0-feil.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3 21.3, 25.9, og 40.1. Vi får da
    KURTP(A1:A5) er lik -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT

en: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=LARGE(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=LARGE returns the k-th largest value in a data set.
    
    * If data set is empty LARGE returns #NUM! error.
    * If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given LARGE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    LARGE(A1:A5,2) equals 25.9.
    LARGE(A1:A5,4) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL
no: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=COUNT(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=LARGE returnerer den k-te største verdien i et datasett.
    
    * Hvis datasettet er tomt returnerer LARGE en #NUM!-feil.
    * Hvis @k <= 0 eller @k er større enn antallet dataoppføringer som er oppgitt, returnerer LARGE en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi
    LARGE(A1:A5,2) er lik 25.9
    LARGE(A1:A5,4) er lik 17.3
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL

en: @FUNCTION=LCM
    @SYNTAX=LCM(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=LCM returns the least common multiple of integers.  The least common multiple is the smallest positive number that is a multiple of all integer arguments given.
    
    * If any of the arguments is less than one, LCM returns #NUM!.
    * If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LCM(2,13) equals to 26.
    LCM(4,7,5) equals to 140.
    
    @SEEALSO=GCD
no: @FUNCTION=LCM
    @SYNTAX=LCM(tall1,tall2,...)
    @DESCRIPTION=LCM returnerer den minste vanlige multippel av heltall. Den minst vanlige multippel er det minste positive tallet som er en multippel av alle heltallsargumentene som blir gitt.
     
    * Hvis noen av argumentene er mindre enn en, returnerer LCM en #NUM!-feil.
    * Hvis noen av argumentene ike er heltall blir de avkortet.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
     
    @EXAMPLES=
    LCM(2,13) er lik 26.
    LCM(4,7,5) er lik 140.
    
    @SEEALSO=GCD

en: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=LEFT returns the leftmost @num_chars characters or the left character if @num_chars is not specified.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LEFT("Directory",3) equals "Dir".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT
no: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(tekst[,ant_tegn])
    @DESCRIPTION=Returnerer de @ant_tegn tegnene lengst venstre eller tegnet lengst til venstre hvis @ant_tegn ikke er spesifisert.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    LEFT("Directory",3) er lik "Dir".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT

en: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(string)
    @DESCRIPTION=LEN returns the length in characters of the string @string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LEN("Helsinki") equals 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE
no: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(streng)
    @DESCRIPTION=Returnerer lengden av strengen @streng i antall tegn.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    len("Helsinki") er lik 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE

en: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN returns the natural logarithm of @x.
    
    * If @x <= 0, LN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LN(7) equals 1.94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10
no: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN returnerer den naturlige logaritmen til @x.
    
    * Hvis @x <= 0 returnerer LN en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatible. 
    
    @EXAMPLES=
    LN(7) er lik 1.94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,base])
    @DESCRIPTION=LOG computes the logarithm of @x in the given base @base.  If no @base is given LOG returns the logarithm in base 10. @base must be > 0. and cannot equal 1.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOG(2) equals 0.30103.
    LOG(8192,2) equals 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10
no: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,base])
    @DESCRIPTION=Beregner logaritmen til @x med gitt base @base.  Hvis ingen @base er gitt, returnerer LOG logaritmen i base 10. @base må være > 0. og kan ikke være lik 1.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    LOG(2) er lik 0.30103.
    LOG(8192,2) er lik 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=LOG10 computes the base-10 logarithm of @x.
    
    * If @x <= 0, LOG10 returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) equals 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG
no: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=Beregner base-10 logaritmen til @x.
    
    * Hvis @x <= 0 returnerer LOG10 en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) er lik 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG

en: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 computes the base-2 logarithm of @x.
    
    * If @x <= 0, LOG2 returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) equals 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG
no: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 beregner base-2 logaritmen til @x.
    
    * Hvis @x <= 0 returnerer LOG2 en #NUM!-feil. 
    
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) er lik 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG

en: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=LOGNORMDIST(x,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=LOGNORMDIST function returns the lognormal distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, and @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @stddev = 0 LOGNORMDIST returns #DIV/0! error.
    * If @x <= 0, @mean < 0 or @stddev < 0 LOGNORMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3,1,2) equals 0.519662338.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
no: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x,middelverdi,stdev)
    @DESCRIPTION=LOGNORMDIST returnerer lognormal distribusjon. @x er verdien du vil ha distribusjonen for. @middelverdi er middelverdien for distribusjonen, og @stdev er standardavviket for distribusjonen. Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    * Hvis @stdev = 0 returnerer LOGNORMDIST en #DIV/0! feil.
    * Hvis @x <=0, @middelverdi < 0 eller @stdev < 0, returnerer LOGNORMDIST en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3,1,2) er lik 0.519662338
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(text)
    @DESCRIPTION=LOWER returns a lower-case version of the string in @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") equals "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER
no: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(tekst)
    @DESCRIPTION=Returnerer strengen i @tekst med små bokstaver
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") er lik "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER

en: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MAX returns the value of the element of the values passed that has the largest value, with negative numbers considered smaller than positive numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MAX(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MIN,ABS
no: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MAX returnerer verdien til argumentet med den minste verdien. Negative tall regnes som mindre enn positive.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1.  Da får vi
    MAX(A1:A5) er lik 40.1.
    
    @SEEALSO=MIN,ABS

en: @FUNCTION=MAXA
    @SYNTAX=MAXA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MAXA returns the largest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MAXA(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MAX,MINA
no: @FUNCTION=MAXA
    @SYNTAX=MAXA(tall1, tall2,...)
    @DESCRIPTION=MAXA returnerer den største verdien av de gitte argumentene. Tall, tekst og logiske verdier inkluderes i beregningen også. Hvis cellen inneholder tekst eller argumentet evalueres til USANN, telles verdien som null (0). Hvis argumentet evalueres til SANN, telles det som en (1). Merk at tomme celler ikke tas med.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene og strengene 11.4, 17.3, "missing", 25.9, og 40.1. Da får vi
    MAXA(A1:A5) er lik 40.1.
    
    @SEEALSO=MAX,MINA

en: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matrix)
    @DESCRIPTION=MDETERM function returns the determinant of a given matrix.
    
    * If the @matrix does not contain equal number of columns and rows, MDETERM returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that A1, ..., A4 contain numbers 2, 3, 7, and 3, B1, ..., B4 4, 2, 4, and 1, C1, ..., C4 9, 4, 3, and 2, and D1, ..., D4 7, 3, 6, and 5. Then
    MDETERM(A1:D4) equals 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE
no: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matrise)
    @DESCRIPTION=MDETERM-funksjonen returnerer determinanten av en gitt matrise.
    
    * Hvis @matrise ikke inneholder et likt antall kolonner og rader, returnerer MDETERM en #VALUE! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at A1, ..., A4 inneholder tallene 2, 3, 7, og 3, B1, ..., B4 4, 2, 4, og 1, C1, ..., C4 9, 4, 3, og 2, og D1, ..., D4 7, 3, 6, og 5.  Da får vi.
    MDETERM(A1:D4) er lik 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE

en: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=MEDIAN(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MEDIAN returns the median of the given data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If even numbers are given MEDIAN returns the average of the two numbers in the middle.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MEDIAN(A1:A5) equals 21.3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SSMEDIAN,SUM
no: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MEDIAN returnerer medianen av det gitte datasettet.
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Hvis like tall er gitt returnerer MEDIAN middelverdien av de to midterste tallene.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1. Da får vi
    MEDIAN(A1:A5) er lik 21.3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SUM

en: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(string, position, length)
    @DESCRIPTION=MID returns a substring from @string starting at @position for @length characters.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MID("testing",2,3) equals "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT
no: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(streng, posisjon, lengde)
    @DESCRIPTION=Returnerer en understreng fra @streng som begynner ved  @posisjon og er @lengde tegn lang.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    MID("testing",2,3) er lik "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT

en: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MIN returns the value of the element of the values passed that has the smallest value, with negative numbers considered smaller than positive numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MIN(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS
no: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1,b2, ...)
    @DESCRIPTION=MIN returnerer verdien til til argumentet med den minste verdien. Negative tall regnes som mindre enn positive tall.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1.  Da får vi
    MIN(A1:A5) er lik 11.4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS

en: @FUNCTION=MINA
    @SYNTAX=MINA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MINA returns the smallest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MINA(A1:A5) equals 0.
    
    @SEEALSO=MIN,MAXA
no: @FUNCTION=MINA
    @SYNTAX=MAXA(tall1, tall2,...)
    @DESCRIPTION=MAXA returnerer den minste verdien av de gitte argumentene. Tall, tekst og logiske verdier inkluderes i beregningen også. Hvis cellen inneholder tekst eller argumentet evalueres til USANN, telles verdien som null (0). Hvis argumentet evalueres til SANN, telles det som en (1). Merk at tomme celler ikke tas med.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene og strengene 11.4, 17.3, "missing", 25.9, og 40.1. Da får vi
    MINA(A1:A5) er lik 0.
    
    @SEEALSO=MIN,MAXA

en: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (date)
    @DESCRIPTION=MINUTE converts a serial number to a minute.  The minute is returned as an integer in the range 0 to 59.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) equals 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND
no: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (dato)
    @DESCRIPTION=MINUTE konverterer et serienummer til et minutt. Minuttet returneres som et heltall i området 0 til 59.
    
    * Merk at Gnumeric vil utføre vanlig streng-til-serienummer konvertering for deg, så du kan oppgi en dato som en streng.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) er lik 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrix)
    @DESCRIPTION=MINVERSE function returns the inverse matrix of @matrix.
    
    * If @matrix cannot be inverted, MINVERSE returns #NUM! error.
    * If @matrix does not contain equal number of columns and rows, MINVERSE returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM
no: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrise)
    @DESCRIPTION=MINVERSE returnerer den inverse matrisen av en gitt matrise. 
    
    * Hvis @matrise ikke kan inverteres, returnerer MINVERSE #NUM! error.
    * Hvis matrisen ikke inneholder likt antall kolonner og rader, returnerer MINVERSE en #VALUE! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM

en: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(values,finance_rate,reinvest_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR function returns the modified internal rate of return for a given periodic cash flow. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV
no: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=COUNTIF(verdier,finans_rate,reinversterings_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR-funksjonen returnerer den endrede internraten for retur på en gitt periodisk pengestrøm. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV

en: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(array1,array2)
    @DESCRIPTION=MMULT function returns the matrix product of two arrays. The result is an array with the same number of rows as @array1 and the same number of columns as @array2.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE
no: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(matrise1,matrise2)
    @DESCRIPTION=MMULT returnerer matriseproduktet av to matriser. Resultatet er en matrise med samme antall rader som matrise1 og samme antall kolonner som matrise2.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE

en: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(number,divisor)
    @DESCRIPTION=MOD function returns the remainder when @divisor is divided into @number.
    
    * MOD returns #DIV/0! if @divisor is zero.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) equals 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL
no: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(tall,dividend)
    @DESCRIPTION=MOD-funksjonen returnerer resten når @dividend er dividert med @tall.
    
    * MOD returnerer #DIV/0! hvis dividenden er null.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) er lik 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL

en: @FUNCTION=MODE
    @SYNTAX=MODE(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MODE returns the most common number of the data set. If the data set has many most common numbers MODE returns the first one of them.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If the data set does not contain any duplicates MODE returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 11.4, 25.9, and 40.1.  Then
    MODE(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,MEDIAN
no: @FUNCTION=MODE
    @SYNTAX=DEVSQ(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MODE returnerer det vanligste tallet i datasettet. Hvis datasettet har flere like vanlige tall returnerer MODE det første av dem.
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Hvis datasettet ikke inneholder duplikater returnerer MODE en #N/A-feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 11.4, 25.9, og 40.1. Da får vi
    MODE(A1:A5) er lik 11.4.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, MEDIAN

en: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (date)
    @DESCRIPTION=MONTH converts a serial number to a month.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) equals 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR
no: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (dato)
    @DESCRIPTION=MONTH konverterer et serienummer til en måned.
    
    * Merk at Gnumeric vil utføre vanlig streng til serienummer konvertering for deg, så du kan oppgi en dato som en streng.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) er lik 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(number,multiple)
    @DESCRIPTION=MROUND function rounds a given number to the desired multiple.
    
    @number is the number you want rounded and @multiple is the the multiple to which you want to round the number.
    
    * If @number and @multiple have different sign, MROUND returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MROUND(1.7,0.2) equals 1.8.
    MROUND(321.123,0.12) equals 321.12.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP
no: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(tall,multippel)
    @DESCRIPTION=MROUND-funksjonen runder av et gitt tall til ønsket multippel. @tall er tallet du vil runde av og @multiple er multippelen du vil runde tallet av til.
    
    * Hvis @tall og @multippel har forskjellig fortegn, returnerer MROUND en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    MROUND(1.7,0.2) er lik 1.8.
    MROUND(321.123,0.12) er lik 321.12.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP

en: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL returns the ratio of the factorial of a sum of values to the product of factorials.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2,3,4) equals 1260.
    
    @SEEALSO=SUM
no: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(verdi1, verdi2, ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL returnerer raten til faktor av en sum av verdiene til produktet av faktorene.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.  
    
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2,3,4) er lik 1260.
    
    @SEEALSO=SUM

en: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(value)
    @DESCRIPTION=N returns a value converted to a number.  Strings containing text are converted to the zero value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    N("42") equals 42.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(verdi)
    @DESCRIPTION=N returnerer en verdi konvertert til et tall. Strenger som inneholder tekst konverteres til nullverdien.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    N("42") er lik 42.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA returns the error value #N/A.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NA() equals #N/A error.
    
    @SEEALSO=ISNA
no: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA returnerer feilverdien #N/A.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    NA() er lik #N/A-feil.
    
    @SEEALSO=ISNA

en: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f,t,p)
    @DESCRIPTION=NEGBINOMDIST function returns the negative binomial distribution. @f is the number of failures, @t is the threshold number of successes, and @p is the probability of a success.
    
    * If @f or @t is a non-integer it is truncated.
    * If (@f + @t -1) <= 0 NEGBINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 NEGBINOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2,5,0.55) equals 0.152872629.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT
no: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f,t,p)
    @DESCRIPTION=NEGBINOMDIST-funksjonen returnerer den negative binominale distribusjonen. @f er antall feil, @t er terskelantallet for suksess, og @p er sannsynligheten for suksess.
    
    * Hvis @f eller @t ikke er heltall, blir de avkortet.
    * Hvis (@f + @t -1) <=0 returnerer NEGBINOMDIST en #NUM!-feil.
    * Hvis @p < 0 eller @p > 1 returnerer NEGBINOMDIST en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2,5,0.55) er lik 0.152872629.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT

en: @FUNCTION=NETWORKDAYS
    @SYNTAX=NETWORKDAYS (start_date,end_date[,holidays])
    @DESCRIPTION=NETWORKDAYS returns the number of non-weekend non-holidays between @start_date and @end_date including these dates. Holidays are optionally supplied in @holidays.
    
    * NETWORKDAYS returns #NUM! if @start_date or @end_date are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NETWORKDAYS(DATE(2001,1,2),DATE(2001,2,15)) equals 33.
    
    @SEEALSO=WORKDAY
no: @FUNCTION=NETWORKDAYS
    @SYNTAX=NETWORKDAYS (start_dato,slutt_dato[,fridager])
    @DESCRIPTION=NETWORKDAYS returnerer antall dager som ikke er helg eller fridager mellom @start_dato og @slutt_dato og inklusive disse. Fridager kan alternativt oppgis i @fridager.
    
    * NETWORKDAYS returnerer #NUM! hvis start_dato eller slutt_dato er ugyldig.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    NETWORKDAYS(DATE(2001,1,2),DATE(2001,2,15)) er lik 33.
    
    @SEEALSO=WORKDAY

en: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r,nper)
    @DESCRIPTION=NOMINAL calculates the nominal interest rate from a given effective rate.
    
    Nominal interest rate is given by a formula:
    
    @nper * (( 1 + @r ) ^ (1 / @nper) - 1 )
    where:
    
    @r = effective interest rate
    @nper = number of periods used for compounding
    
    * If @rate < 0, NOMINAL returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, NOMINAL returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=EFFECT
no: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r,nper)
    @DESCRIPTION=NOMINAL beregner den nominelle renten fra en gitt effektiv rente.
    
    Nominell rente er gitt ved en formel:
    
    @nper * (( 1 + @r ) ^ (1 / @nper) - 1 )
    hvor:
    
    @r = effektiv rentefot
    @nper = antall perioder brukt for compounding
    
    * Hvis @rate < 0 returnerer NOMINAL en #NUM!-feil.
    * Hvis @nper <= 0 returnerer NOMINAL en #NUM!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=EFFECT

en: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x,mean,stddev,cumulative)
    @DESCRIPTION=NORMDIST function returns the normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, @stddev is the standard deviation.
    
    * If @stddev is 0 NORMDIST returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2,1,2,0) equals 0.176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON
no: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x,middelverdi,stdavv,kumulativ)
    @DESCRIPTION=NORMDIST-funksjonen returnerer standard normal kumulativ distribusjon. @x er verdien du vil ha distribusjonen for, @middelverdi er middelverdien for distribusjonen, @stdavv er standardavviket.
    
    * Hvis @stdavv er 0 returnerer NORMDIST en #DIV/0-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2,1,2,0) er lik 0.176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMSDIST(x)
    @DESCRIPTION=NORMSDIST function returns the standard normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSDIST(2) equals 0.977249868.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
no: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMSDIST(x)
    @DESCRIPTION=NORMSDIST-funksjonen returnerer standard normal kumulativ distribusjon. @x er verdien du vil ha distribusjonen for.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    NORMSDIST(2) er lik 0.977249868.
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=NORMSINV function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 NORMSINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0.2) equals -0.841621234.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST
no: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=NORMSINV-funksjonen returnerer den inverse av standard normal kumulativ distribusjon. @p er den gitte sannsynligheten som korresponderer til normaldistribusjonen.
    
    * Hvis @p < 0 eller @p > 1 returnerer NORMSINV en #NUM!-feil. 
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0.2) er lik -0.841621234.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST

en: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(number)
    @DESCRIPTION=NOT implements the logical NOT function: the result is TRUE if the @number is zero;  otherwise the result is FALSE.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NOT(0) equals TRUE.
    NOT(TRUE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, OR
no: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(tall)
    @DESCRIPTION=Implementerer den logiske IKKE-funksjonen: resultatet er SANN hvis @tall er null; ellers er resultatet USANN.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    NOT(0) er lik TRUE.
    NOT(TRUE) er lik FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, OR

en: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returns the serial number for the date and time at the time it is evaluated.
    
    Serial Numbers in Gnumeric are represented as follows:The integral part is the number of days since the 1st of January of 1900.  The decimal part represent the fraction of the day and is mapped into hour, minutes and seconds.
    
    For example: .0 represents the beginning of the day, and 0.5 represents noon.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY
no: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=Returnerer serienummeret for dato og tid når den evalueres.
    
    Serienummer i Gnumeric representeres som følger: Heltallsdelen er antallet dager siden 1. januar 1900. Desimaldelen representerer brøkdelen av dagen og gjøres om til timer, minutter og sekunder
    
    For eksempel: .0 representerer begynnelsen av dagen, og 0.5 representerer middag
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY

en: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=NT_D function calculates the number of divisors of @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA
no: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=NT_D-funksjonen kalkulerer antall dividender for @n.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIMEm NT_PHI, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PHI function calculates the number of integers less than or equal to @n that are relatively prime to @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA
no: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PHI-funksjonen kalkulerer antall heltall mindre enn eller lik @n som er relative primtall til @n.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PI function returns the number of primes less than or equal to @n.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA
no: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PI-funksjonen returnerer antall primtall mindre enn eller lik @n.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=NT_SIGMA function calculates the sum of the divisors of @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
no: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=NT_SIGMA-funksjonen kalkulerer summen av dividendene for @n.
     
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI

en: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2BIN function converts an octal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") equals 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEX
no: @FUNCTION"OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(tall[,plasser])
    @DESCRIPTION=OCT2BIN konverterer et oktaltall til et binært tall. @plasser er et valgfritt felt, som spesifiserer antall plasser som skal fylles med nuller.
    
    * Hvis @plasser er for liten eller negativ returneres en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) er lik 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DES, OCT2HEX

en: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC function converts an octal number in a string or number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") equals 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX
no: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC-funksjonen konverterer et oktalt tall i en streng eller et tall til den desimale ekvivalenten.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") er lik 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX

en: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX function converts an octal number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) equals 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC
no: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(tall,[plasser])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX-funksjonen konverterer et oktaltall til et heksadesimalt tall. @plasser er et valgfritt felt, som spesifiserer antall plasser som skal fylles med nuller.
    
    * Hvis @plasser er for liten eller negativ, returneres en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) er lik 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DES

en: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(number)
    @DESCRIPTION=ODD function returns the @number rounded up to the nearest odd integer.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    ODD(4.4) equals 5.
    
    @SEEALSO=EVEN
no: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(tall)
    @DESCRIPTION=ODD-funksjonen returnerer @tall rundet opp til nærmeste odde heltall.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ODD(4.4) er lik 5.
    
    @SEEALSO=EVEN

en: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=OR implements the logical OR function: the result is TRUE if any of the values evaluated to TRUE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    OR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, NOT
no: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implementerer den logiske ELLER-funksjonen: resultatet er SANT hvis hvilken som helst av verdiene evalueres til SANN.
    
    @b1, til @bN er uttrykk som skal evalueres til SANN eller USANN. Hvis et heltall eller flyttall oppgis vil null regnes som USANN og alt annet SANN.
    
    * Hvis verdiene inneholder strenger eller tomme celler vil disse verdiene ignoreres.
    * Hvis ingen logiske verdier oppgis, vil feilkoden #VALUE! bli gitt.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    OR(SANN,USANN) er SANN.
    OR(3>4,4<3,USANN) er USANN.
    
    @SEEALSO=AND, NOT

en: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(array1,array2)
    @DESCRIPTION=PEARSON returns the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX
no: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(tabell1, tabell2)
    @DESCRIPTION=PEARSON returnerer Pearson korrelasjonskoeffisienten av to datasett.
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX

en: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=PI functions returns the value of pi.
    
    * This function is called with no arguments.
    * This function is Excel compatible, except that it returns pi with a better precision.
    
    @EXAMPLES=
    PI() equals about 3.141593.
    
    @SEEALSO=SQRTPI
no: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=PI-funksjonen returnerer verdien til pi.
    
    * Denne funksjonen kalles uten argumenter.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel, men returnerer pi med større presisjon.
    
    @EXAMPLES=
    PI() er lik 3.141593
    
    @SEEALSO=SQRTPI

en: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x,mean,cumulative)
    @DESCRIPTION=POISSON function returns the Poisson distribution. @x is the number of events, @mean is the expected numeric value @cumulative describes whether to return the sum of the Poisson function from 0 to @x.
    
    * If @x is a non-integer it is truncated.
    * If @x < 0 POISSON returns #NUM! error.
    * If @mean <= 0 POISSON returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POISSON(3,6,0) equals 0.089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULL
no: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x,middelverdi,kumulativ)
    @DESCRIPTION=POISSON-funksjonen returnerer Poisson distribusjonen. @x er antall hendelser, @middelverdi er den forventede numeriske verdien, @kumulativ beskriver om summen av poisson-funksjonen skal returneres fra 0 til @x.
    
    * Hvis @x ikke er et heltall, blir det avkortet.
    * Hvis @x <= 0 returnerer POISSON en #NUM!-feil.
    * Hvis @middelverdi <= 0 returnerer POISSON en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    POISSON(3,6,0) er lik 0.089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULL

en: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x,y)
    @DESCRIPTION=POWER returns the value of @x raised to the power @y.
    
    
    * If both @x and @y equals to 0, POWER returns #NUM! error.
    * If @x = 0 and @y < 0, POWER returns #DIV/0! error.
    * If @x < 0 and @y is non-integer, POWER returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) equals 128.
    POWER(3,3.141) equals 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXP
no: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x,y)
    @DESCRIPTION=POWER returnerer verdien av @x opphøyd til @y'te potens.
    
    * Hvis både @x og @y er lik 0 returnerer POWER en #NUM!-feil.
    * Hvis @x = 0 og @y < 0 returnerer POWER EN #DIV/0!-feil.
    * Hvis @x < 0 og @y ikke er et heltall returnerer POWER en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) er lik 128.
    POWER(3,3.141) er lik 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXP

en: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.  In particular, this means that if all cells are empty, the result will be 0.
    
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT
no: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(verdi1, verdi2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returnerer produktet av alle verdier og celler som er referert i argumentlisten.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. Dette vil i praksis si at hvis alle celler er tomme, vil resultatet bli 0.
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) er lik 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT

en: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(string)
    @DESCRIPTION=PROPER returns @string with initial of each word capitalised.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") equals "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER
no: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(streng)
    @DESCRIPTION=Returnerer @streng med stor bokstav i begynnelsen av hvert ord.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") er lik "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER

en: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(array,quart)
    @DESCRIPTION=QUARTILE function returns the quartile of the given data points.
    
    If @quart is equal to: QUARTILE returns:
    0                      the smallest value of @array.
    1                      the first quartile
    2                      the second quartile
    3                      the third quartile
    4                      the largest value of @array.
    
    * If @array is empty, QUARTILE returns #NUM! error.
    * If @quart < 0 or @quart > 4, QUARTILE returns #NUM! error.
    * If @quart is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    QUARTILE(A1:A5,1) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALL
no: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(tabell,kvart)
    @DESCRIPTION=QUARTILE-funksjonen returnerer kvartilen for gitte datapunkter.
    Hvis @kvart er lik: returnerer QUARTILE:
    0                   minste verdi i @tabell.
    1                   første kvartil
    2                   andre kvartil
    3                   tredje kvartil
    4                   største verdi i @tabell.
    
    * Hvis @tabell er tom returnerer QUARTILE en #NUM!-feil.
    * Hvis @kvart < 0 eller @kvart > 4 returnerer QUARTILE en #NUM!-feil.
    * Hvis @kvart ikke er et heltall blir det avkuttet.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1. Da får vi
    QUARTILE(A1:A5,1) er lik 17.3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALL

en: @FUNCTION=QUOTIENT
    @SYNTAX=QUOTIENT(numerator,denominator)
    @DESCRIPTION=QUOTIENT function returns the integer portion of a division.  @numerator is the divided number and @denominator is the divisor.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    QUOTIENT(23,5) equals 4.
    
    @SEEALSO=MOD
no: @FUNCTION=QUOTIENT
    @SYNTAX=QUOTIENT(numerator,denumerator)
    @DESCRIPTION=QUOTIENT-funksjonen returnerer heltallsdelen av en divisjon. @numerator er dividenden og @denumerator er divisor.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    QUOTIENT(23,5) er lik 4.
    
    @SEEALSO=MOD

en: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS computes the number of radians equivalent to @x degrees.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) equals 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES
no: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS beregner antallet radianer som tilsvarer @x grader.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) er lik 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES

en: @FUNCTION=RANDBETWEEN
    @SYNTAX=RANDBETWEEN(bottom,top)
    @DESCRIPTION=RANDBETWEEN function returns a random integer number between and including @bottom and @top.
    
    * If @bottom or @top is non-integer, they are truncated.
    * If @bottom > @top, RANDBETWEEN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETWEEN(3,7).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDUNIFORM
no: @FUNCTION=RANDBETWEEN
    @SYNTAX=RANDBETWEEN(bunn,topp)
    @DESCRIPTION=RANDBETWEEN-funksjonen returnerer et tilfeldig heltall mellom og inklusive @bunn og @topp.
    
    * Hvis @bunn eller @topp ikke er heltall, blir de avkortet.
    * Hvis @bunn > @topp, returnerer RANDBETWEEN en #NUM! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETWEEN(3,7).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDEXP
    @SYNTAX=RANDEXP(b)
    @DESCRIPTION=RANDEXP returns a exponentially-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXP(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
no: @FUNCTION=RANDEXP
    @SYNTAX=RANDEXP(b)
    @DESCRIPTION=RANDEXP returnerer et eksponentielt distribuert tilfeldig nummer.
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXP(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDNEGBINOM
    @SYNTAX=RANDNEGBINOM(p,failures)
    @DESCRIPTION=RANDNEGBINOM returns a negative binomially-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1, RANDNEGBINOM returns #NUM! error.
    * If @failures < 1, RANDNEGBINOM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNEGBINOM(0.5,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
no: @FUNCTION=RANDNEGBINOM
    @SYNTAX=RANDNEGBINOM(p,feil)
    @DESCRIPTION=RANDNEGBINOM returnerer et negativt binomialt distribuert tilfeldig tall.
    
    * Hvis @p < 0 eller @p > 1, returnerer RANDNEGBINOM en #NUM! feil.
    * Hvis @feil er sann returnerer RANDNEGBINOM en #NUM! feil.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNEGBINOM(0.5,2)
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper,pmt,pv[,fv,type,guess])
    @DESCRIPTION=RATE calculates the rate of an investment.
    
    * If @nper <= 0, RATE returns #NUM! error.
    * If @type != 0 and @type != 1, RATE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV
no: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper,pmt,pv[,fv,type,gjett])
    @DESCRIPTION=RATE kalkulerer raten for en investering.
    
    * Hvis @nper <= 0 returnerer RATE en #NUM!-feil.
    * Hvis @type != 0 og @type != 1 returnerer RATE en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV

en: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(old,start,num,new)
    @DESCRIPTION=REPLACE returns @old with @new replacing @num characters from @start.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testing",2,3,"*****") equals "t*****ing".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM
no: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(gml,start,num,ny)
    @DESCRIPTION=Returnerer @gml hvor @ny erstatter @num tegn fra @start.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testing",2,3,"*****") er lik "t*****ing".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM

en: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(string,num)
    @DESCRIPTION=REPT returns @num repetitions of @string.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) equals "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE
no: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(streng,ant)
    @DESCRIPTION=Returnerer @ant repetisjoner av @streng.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) er lik "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE

en: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=RIGHT returns the rightmost @num_chars characters or the right character if @num_chars is not specified.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") equals "d".
    RIGHT("end",2) equals "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT
no: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(tekst[,ant_tegn])
    @DESCRIPTION=Returnerer @ant_tegn fra høyre eller tegnet helt til høyre hvis @ant_tegn ikke er spesifisert.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") er lik "d".
    RIGHT("end",2) er lik "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT

en: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(number[,type])
    @DESCRIPTION=ROMAN function returns an arabic number in the roman numeral style, as text. @number is the number you want to convert and @type is the type of roman numeral you want.
    
    * If @type is 0 or it is omitted, ROMAN returns classic roman numbers.
    * Type 1 is more concise than classic type, type 2 is more concise than type 1, and type 3 is more concise than type 2.  Type 4 is simplified type.
    * If @number is negative or greater than 3999, ROMAN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) equals CMXCIX.
    ROMAN(999,1) equals LMVLIV.
    ROMAN(999,2) equals XMIX.
    ROMAN(999,3) equals VMIV.
    ROMAN(999,4) equals IM.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(tall[,type])
    @DESCRIPTION=ROMAN-funksjonen returnerer et arabisk tall i den romanske nummerstilen, som tekst. @tall er tallet du vil konvertere og @type er typen romansk numeral du ønsker. 
    
    * Hvis @type er 0 eller utelatt, returnerer ROMAN klassiske romanske tall.
    * Type 1 er mer konsis enn klassisk type, type 2 er mer konsis enn type 1, og type 3 er mer konsis enn type 2. Type 4 er forenklet type. 
    * Hvis @tall er negativt eller større enn 3999, returnerer ROMAN en #VALUE! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) er lik CMXCIX.
    ROMAN(999,1) er lik LMVLIV.
    ROMAN(999,2) er lik XMIX.
    ROMAN(999,3) er lik VMIV.
    ROMAN(999,4) er lik IM.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUND function rounds a given number.
    
    @number is the number you want rounded and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUND(5.5) equals 6.
    ROUND(-3.3) equals -3.
    ROUND(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUND(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUNDUP
no: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(tall[,siffer])
    @DESCRIPTION=ROUND-funksjonen runder av et gitt tall. @tall er tallet du vil runde av og @siffer er antallet siffer du vil runde tallet av til. 
    
    * Hvis @siffer er større enn null rundes @tall av til oppgitt antall siffer.
    * Hvis @siffer er null eller utelatt, rundes @tall av til nærmeste heltall.
    * Hvis @siffer er mindre enn null, rundes @tall av til venstre for komma.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ROUND(5.5) er lik 6.
    ROUND(-3.3) er lik -3.
    ROUND(1501.15,1) er lik 1501.2.
    ROUND(1501.15,-2) er lik 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUNDUP

en: @FUNCTION=ROUNDDOWN
    @SYNTAX=ROUNDDOWN(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDDOWN function rounds a given @number down. @number is the number you want rounded down and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded down to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded down to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded down to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDDOWN(5.5) equals 5.
    ROUNDDOWN(-3.3) equals -4.
    ROUNDDOWN(1501.15,1) equals 1501.1.
    ROUNDDOWN(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDUP
no: @FUNCTION=ROUNDDOWN
    @SYNTAX=ROUNDDOWN(tall[,siffer])
    @DESCRIPTION=ROUNDDOWN-funksjonen runder et gitt @tall ned mot null. @tall er tallet du vil skal rundes ned og @siffer er antallet siffer du vil runde tallet til. 
    
    * Hvis @siffer er større enn null, rundes @tall ned til gitt antall siffer.
    * Hvis @siffer er null eller utelatt, rundes @tall ned til nærmeste heltall.
    * Hvis @siffer er mindre enn null, rundes @tall ned til venstre for komma.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDDOWN(5.5) er lik 5.
    ROUNDDOWN(-3.3) er lik -4.
    ROUNDDOWN(1501.15,1) er lik 1501.1.
    ROUNDDOWN(1501.15,-2) er lik 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDUP

en: @FUNCTION=ROUNDUP
    @SYNTAX=ROUNDUP(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDUP function rounds a given number up.
    
    @number is the number you want rounded up and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded up to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded up to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded up to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDUP(5.5) equals 6.
    ROUNDUP(-3.3) equals -3.
    ROUNDUP(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUNDUP(1501.15,-2) equals 1600.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDDOWN
no: @FUNCTION=ROUNDUP
    @SYNTAX=ROUNDUP(tall[,siffer])
    @DESCRIPTION=ROUNDUP-funksjonen runder opp et gitt tall, bort fra null. @tall er tallet du vil ha rundet opp og @siffer er antallet siffer du vil runde det av til. 
    
    * Hvis @siffer er større enn null, rundes @tall opp til gitt antall siffer.
    * Hvis @siffer er null eller utelatt, rundes @tall opp til nærmeste heltall.
    * Hvis @siffer er mindre enn null, rundes @tall opp til venstre for komma.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDUP(5.5) er lik 6.
    ROUNDUP(-3.3) er lik -3.
    ROUNDUP(1501.15,1) er lik 1501.2.
    ROUNDUP(1501.15,-2) er lik 1600.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDDOWN

en: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([reference])
    @DESCRIPTION=ROW function returns an array of the row numbers taking a default argument of the containing cell position.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, ROW returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ROW() in G13 equals 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS
no: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([referanse])
    @DESCRIPTION=ROW-funksjonen returnerer en tabell med radnumre og tar celleoposisjonen som argument.
    
    * Hvis @referanse hverken er en matrise, en referanse eller et område returneres en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    ROW() i G13 er lik 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=ROWS(reference)
    @DESCRIPTION=ROWS function returns the number of rows in area or array reference.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, ROWS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) equals 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROW
no: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=COLUMNS(referanse)
    @DESCRIPTION=ROWS-funksjonen returnerer antall rader i et område eller matrisereferanse.
    
    * Hvis @referanse hverken er en matrise, en referanse eller et område returneres en #VALUE!-feil.
    
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) er lik 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(array1,array2)
    @DESCRIPTION=RSQ returns the square of the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TREND
no: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(tabell1, tabell2)
    @DESCRIPTION=RSQ returnerer kvadratet av Pearson korrelasjonskoeffisienten av to datasett.
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TREND

en: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(search_string,text[,start_num])
    @DESCRIPTION=SEARCH returns the location of the @search_ string within @text. The search starts  with the @start_num character of text @text.  If @start_num is omitted, it is assumed to be one.  The search is not case sensitive.
    
    @search_string can contain wildcard characters (*) and question marks (?). A question mark matches any character and a wildcard matches any string including the empty string.  If you want the actual wildcard or question mark to be found, use tilde (~) before the character.
    
    * If @search_string is not found, SEARCH returns #VALUE! error.
    * If @start_num is less than one or it is greater than the length of @text, SEARCH returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c","Cancel") equals 1.
    SEARCH("c","Cancel",2) equals 4.
    
    @SEEALSO=FIND
no: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(søke_streng,tekst[,start_num])
    @DESCRIPTION=SEARCH returnerer plasseringen av @søke_streng i @tekst. Søket starter ved tegnet @start_num i teksten @tekst. . Hvis @start_num er utelatt blir det antatt til en.  Søket er gjør ikke forskjell på små og store bokstaver.
     
    @søke_streng kan inneholde jokertegn (*) og spørsmålstegn (?). Et spørsmålstegn erstatter ethvert tegn og wildcard erstatter enhver streng inkludert en tom streng.  Hvis du skal søke på selve jokertegnet eller spørsmålstegnet, må du bruke tilde (~) foran tegnet.
     
    * Hvis @søke_streng ikke blir funnet, returnerer SEARCH en #VALUE!-feil.
    * Hvis @start_num er mindre enn en eller større enn lengden av @tekst, returnerer SEARCH en #VALUE!-feil. 
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c","Cancel") er lik 1.
    SEARCH("c","Cancel",2) er lik 4.
    
    @SEEALSO=FIND

en: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (date)
    @DESCRIPTION=SECOND converts a serial number to a second.  The second is returned as an integer in the range 0 to 59.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) equals 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME
no: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (dato)
    @DESCRIPTION=SECOND konverterer et serienummer til et sekund. Sekundet returneres som et heltall i området 0 til 59.
    
    * Merk at Gnumeric vil utføre vanlig streng-til-serienummer konvertering for deg, så du kan oppgi en dato som en streng.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) er lik 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME

en: @FUNCTION=SERIESSUM
    @SYNTAX=SERIESSUM(x,n,m,coefficients)
    @DESCRIPTION=SERIESSUM function returns the sum of a power series.  @x is the base of the power series, @n is the initial power to raise @x, @m is the increment to the power for each term in the series, and @coefficients are the coefficients by which each successive power of @x is multiplied.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 1.23, 2.32, 2.98, 3.42, and 4.33.  Then
    SERIESSUM(3,1,2.23,A1:A5) equals 251416.43018.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM
no: @FUNCTION=SERIESSUM
    @SYNTAX=SERIESSUM(x,n,m,koeffisienter)
    @DESCRIPTION=SERIESSUM-funksjonen returnerer summen av en potensrekke.  @x er basen for potensrekken, @n er første potens @x skal oppheves i, @m er økningen av potensen for hvert ledd i rekken, og @koeffisienter er koeffisientene som hver suksessiv potens av @x blir multiplisert med.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 1.23, 2.32, 2.98, 3.42, og 4.33.  Da får vi
    SERIESSUM(3,1,2.23,A1:A5) er lik 251416.43018.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM

en: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(number)
    @DESCRIPTION=SIGN function returns 1 if the @number is positive, zero if the @number is 0, and -1 if the @number is negative.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) equals 1.
    SIGN(-3) equals -1.
    SIGN(0) equals 0.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(tall)
    @DESCRIPTION=SIGN-funksjonen returnerer 1 hvis @tall er positivt, null hvis @tall er 0, og -1 hvis @tall er negativt.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) er lik 1.
    SIGN(-3) er lik -1.
    SIGN(0) er lik 0.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN function returns the sine of @x, where @x is given in radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) equals 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
no: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN returnerer sinus til @x, hvor @x er gitt i radianer.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) er lik 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH function returns the hyperbolic sine of @x, which is defined mathematically as
    
    	(exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) equals 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP
no: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH returnerer det hyperbolske sinus til @x, som er definert matematisk som
    
    	(exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) er lik 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP

en: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=SMALL(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=SMALL returns the k-th smallest value in a data set.
    
    * If data set is empty SMALL returns #NUM! error.
    * If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given SMALL returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SMALL(A1:A5,2) equals 17.3.
    SMALL(A1:A5,4) equals 25.9.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGE
no: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=COUNT(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=SMALL returnerer den k-te minste verdien i et datasett.
    
    * Hvis datasettet er tomt returnerer SMALL en #NUM!-feil.
    * Hvis @k <= 0 eller @k er større enn antallet dataoppføringer som er oppgitt, returnerer SMALL en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi
    SMALL(A1:A5,2) er lik 17.3
    SMALL(A1:A5,4) er lik 25.9
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGE

en: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=SQRT function returns the square root of @x.
    
    * If @x is negative, SQRT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) equals 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POWER
no: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=SQRT returnerer kvadratroten av @x.
     
    * Hvis @x er negativ returnerer den #NUM!.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) er lik 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POWER

en: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(number)
    @DESCRIPTION=SQRTPI function returns the square root of a @number multiplied by pi.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) equals 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PI
no: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(tall)
    @DESCRIPTION=SQRTPI-funksjonen returnerer kvadratroten av @tall ganget med pi.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) er lik 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PI

en: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=STDEV(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEV returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a population.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEV(A1:A5) equals 10.84619749.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA,VAR
no: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=CEIL(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEV returnerer standardavviket til et sett med tall og behandler disse tallene som medlemmer av en populasjon.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1.  Da får vi
    STDEV(A1:A5) er lik 10.84619749.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA,VAR

en: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVA returns the standard deviation based on a sample. Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVA(A1:A5) equals 15.119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
no: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(verdi1,verdi2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVA returnerer standardavviket basert på en prøve. Tall, tekst og logiske verdier inkluderes i beregningen også.  Hvis cellen inneholder tekst eller argumentet evalueres til USANN, telles verdien som null (0). Hvis argumentet evalueres til SANN, telles det som en (1). Merk at tomme celler ikke tas med.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene og strengene 11.4, 17.3, \"missing\", 25.9, og 40.1. Da får vi
    STDEVA(A1:A5) er lik 15.119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA

en: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVP returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a complete population.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVP(A1:A5) equals 9.701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPA
no: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVP-funksjonen returnerer standardavviket til et sett tall og behandler disse tallene som medlemmer av en komplett populasjon.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1.  Da får vi
    STDEVP(A1:A5) er lik 9.701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPA

en: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA returns the standard deviation based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVPA(A1:A5) equals 13.523697719.
    
    @SEEALSO=STDEVA,STDEVP
no: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(verdi1,verdi2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA returnerer standardavviket basert på hele populasjonen. Tall, tekst og logiske verdier inkluderes i beregningen også.  Hvis cellen inneholder tekst eller argumentet evalueres til USANN, telles verdien som null (0). Hvis argumentet evalueres til SANN, telles det som en (1). Merk at tomme celler ikke tas med.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene og tekststrengene 11.4, 17.3, "missing", 25.9, og 40.1.  Da får vi
    STDEVPA(A1:A5) er lik 13.523697719.
    
    @SEEALSO=STDEVA,STDEVP

en: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(text, old, new [,num])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE replaces @old with @new in @text.  Substitutions are only applied to instance @num of @old in @text, otherwise every one is changed.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testing","test","wait") equals "waiting".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM
no: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(tekst, gml, ny [,num])
    @DESCRIPTION=Erstatter @gml med @ny i @tekst. Utskifting utføres bare på forekomst @num av @gml i @tekst, ellers byttes alle ut.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testing","test","wait") er lik "waiting".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM

en: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUBTOTAL(function_nbr,ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=SUBTOTAL function returns a subtotal of given list of arguments. @function_nbr is the number that specifies which function to use in calculating the subtotal.
    
    The following functions are available:
    
    	1   AVERAGE
    	2   COUNT
    	3   COUNTA
    	4   MAX
    	5   MIN
    	6   PRODUCT
    	7   STDEV
    	8   STDEVP
    	9   SUM
    	10   VAR
    	11   VARP
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUBTOTAL(1,A1:A5) equals 30.
    SUBTOTAL(6,A1:A5) equals 22378356.
    SUBTOTAL(7,A1:A5) equals 6.164414003.
    SUBTOTAL(9,A1:A5) equals 150.
    SUBTOTAL(11,A1:A5) equals 30.4.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM
no: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUMIF(funksjon_nmr,ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=SUBTOTAL-funksjonen returnerer en subtotal av den gitte argumentlisten. @function_nmr er tallet som spesifiserer hvilken funksjon som brukes for å beregne subtotalen. Følgende funksjoner er tilgjengelige:
    1   AVERAGE
    2   COUNT
    3   COUNTA
    4   MAX
    5   MIN
    6   PRODUCT
    7   STDEV
    8   STDEVP
    9   SUM
    10   VAR
    11   VARP
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 23, 27, 28, 33, og 39.  Da får vi
    SUBTOTAL(1,A1:A5) er lik 30.
    SUBTOTAL(6,A1:A5) er lik 22378356.
    SUBTOTAL(7,A1:A5) er lik 6.164414003.
    SUBTOTAL(9,A1:A5) er lik 150.
    SUBTOTAL(11,A1:A5) er lik 30.4.
    
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM

en: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUM(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT
no: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(verdi1, verdi2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM beregner summen av alle verdier og celler som refereres i argumentlisten.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11, 15, 17, 21 og 43. Da får vi at
    SUM(A1:A5) er lik 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT

en: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMA computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMA(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNT
no: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(verdi1, verdi2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMA beregner summen av alle verdier og celler som er referert i argumentlisten. Tall, tekst og logiske verdier inkluderes i beregningen også.  Hvis cellen inneholder tekst eller argumentet evalueres til USANN så telles verdien som null (0). Hvis argumentet evalueres til SANN, telles det som en (1). 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11, 15, 17, 21, og 43. Da får vi at
    SUMA(A1:A5) er lik 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNT

en: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(range,criteria[,actual_range])
    @DESCRIPTION=SUMIF function sums the values in the given @range that meet the given @criteria.  If @actual_range is given, SUMIF sums the values in the @actual_range whose corresponding components in @range meet the given @criteria.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUMIF(A1:A5,"<=28") equals 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") equals 50.
    In addition, if the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 5, 3, 2, 6, and 7 then:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) equals 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUM
no: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(område,kriterie[,faktisk_område])
    @DESCRIPTION=SUMIF-funksjonen summerer verdiene et gitt @område som møter det gitte kriteriet. Hvis @faktisk_område er gitt, summerer SUMIF verdiene i @faktisk_område hvis korresponderende komponenter i @område svarer til de gitte @kriterier.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 23, 27, 28, 33, og 39. Da får vi:
    SUMIF(A1:A5,"<=28") er lik 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") er lik 50.
    I tillegg, hvis cellene B1, B2, ..., B5 inneholder tallene 5, 3, 2, 6, og 7 får vi:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) er lik 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUM

en: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(range1,range2,...)
    @DESCRIPTION=SUMPRODUCT function multiplies corresponding data entries in the given arrays or ranges, and then returns the sum of those products.  If an array entry is not numeric, the value zero is used instead.
    
    * If arrays or range arguments do not have the same dimensions, SUMPRODUCT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMPRODUCT(A1:A5,B1:B5) equals 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCT
no: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(område1,område2,...)
    @DESCRIPTION=SUMPRODUCT-funksjonen multipliserer korresponderende data i gitte tabeller eller områder, og returnerer så summen av disse produktene. Hvis en tabelloppføring ikke er numerisk, brukes null i stedet.
    
    * Hvis tabeller eller områdeargumenter ikke har samme størrelse, returnerer SUMPRODUCT en #VALUE! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11, 15, 17, 21, og 43, og at cellene B1, B2, ..., B5 inneholder tallene 13, 22, 31, 33, og 39.  Da får vi
    SUMPRODUCT(A1:A5,B1:B5) er lik 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCT

en: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ returns the sum of the squares of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMSQ(A1:A5) equals 2925.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
no: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(verdi1, verdi2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ returnerer summen av kvadratene til alle verdier og celler som refereres i argumentlisten.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11, 15, 17, 21, og 43. Da får vi at
    SUMSQ(A1:A5) er lik 2925.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=SUMX2MY2
    @SYNTAX=SUMX2MY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2MY2 function returns the sum of the difference of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2MY2 is SUM (x^2-y^2).
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2MY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2MY2(A1:A5,B1:B5) equals -1299.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2PY2
no: @FUNCTION=SUMX2MY2
    @SYNTAX=SUMX2MY2(tabell1,tabell2)
    @DESCRIPTION=SUMX2MY2-funksjonen returnerer summen av differansen av kvadratene av korresponderende verdier i to tabeller. @tabell1 er den første tabellen eller datasettet, og @tabell2 er den andre tabellen eller datasettet. Ligningen SUMX2MY2 er SUM (x^2-y^2). 
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Hvis @tabell1 og @tabell2 har forskjellig antall datapunkter, returnerer SUMX2MY2 en #N/A! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11, 15, 17, 21, og 43 og cellene B1, B2, ..., B5 inneholder tallene 13, 22, 31, 33, og 39.
    Da får vi
    SUMX2MY2(A1:A5,B1:B5) er lik -1299.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2PY2

en: @FUNCTION=SUMX2PY2
    @SYNTAX=SUMX2PY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2PY2 function returns the sum of the sum of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2PY2 is SUM (x^2+y^2).
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2PY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2PY2(A1:A5,B1:B5) equals 7149.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2
no: @FUNCTION=SUMX2PY2
    @SYNTAX=SUMX2PY2(tabell1,tabell2)
    @DESCRIPTION=SUMX2PY2-funksjonen returnerer summen av summen av kvadratene av de korresponderende verdiene i  to tabeller. @tabell1 er den første tabellen eller området med datapunkter og tabell2 er den andre tabellen eller området med datapunkter. Ligningen til SUMX2PY2 er SUM (x^2+y^2). 
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Hvis  @tabell1 og @tabell2 har forskjellig antall datapunkter, returnerer SUMX2PY2 en #N/A!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11, 15, 17, 21, og 43 og cellene B1, B2, ..., B5 inneholder tallene 13, 22, 31, 33, og 39.
    Da får vi
    SUMX2PY2(A1:A5,B1:B5) er lik 7149.
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2

en: @FUNCTION=SUMXMY2
    @SYNTAX=SUMXMY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMXMY2 function returns the sum of squares of differences of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMXMY2 is SUM (x-y)^2.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMXMY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMXMY2(A1:A5,B1:B5) equals 409.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2,SUMX2PY2
no: @FUNCTION=SUMXMY2
    @SYNTAX=SUMXMY2(tabell1,tabell2)
    @DESCRIPTION=SUMXMY2-funksjonen returnerer summen av kvadratene av differensen mellom korresponderende verdier i to tabeller. @tabell1 er den første tabellen eller datasettet, og @tabell2 er den andre tabellen eller datasettet. Ligningen SUMXMY2 er SUM (x-y)^2. 
    
    * Strenger og tomme celler ignoreres.
    * Hvis @tabell1 og @tabell2 har forskjellige antall datapunkter, returnerer SUMXMY2 en #N/A! feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11, 15, 17, 21, og 43 og at cellene B1, B2, ..., B5 inneholder tallene 13, 22, 33, og 39.  Da får vi
    SUMXMY2(A1:A5,B1:B5) er lik 409.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2,SUMX2PY2

en: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(value)
    @DESCRIPTION=T returns @value if and only if it is text, otherwise a blank string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    T("text") equals "text".
    T(64) returns an empty cell.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE
no: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(verdi)
    @DESCRIPTION=Returns @verdi hvis og bare hvis den er av tekst, ellers returnerer den en tom streng.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    T("text") er lik "text".
    T(64) returnerer en tom celle.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE

en: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=TAN function returns the tangent of @x, where @x is given in radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TAN(3) equals -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS
no: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=TAN-funksjonen returnerer tangenten til @x, hvor @x er gitt i radianer.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    TAN(3) er lik -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=TANH function returns the hyperbolic tangent of @x, which is defined mathematically as 
    
    	sinh(@x) / cosh(@x).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TANH(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS
no: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=TANH-funksjonen returnerer den hyperbolske tangenten til @x, som er definert matematisk som 
    
    	sinh(@x) / cosh(@x).
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    TANH(2) er lik 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x,dof,tails)
    @DESCRIPTION=TDIST function returns the Student's t-distribution. @dof is the degree of freedom and @tails is 1 or 2 depending on whether you want one-tailed or two-tailed distribution.
    
    * If @dof < 1 TDIST returns #NUM! error.
    * If @tails is neither 1 or 2 TDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TDIST(2,5,1) equals 0.050969739.
    
    @SEEALSO=TINV,TTEST
no: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x,dof,haler)
    @DESCRIPTION=TDIST returnerer Student-t distribusjonen. @dof er graden av frihet og @haler er 1 eller 2 avhengig av om du ønsker en en-halet eller to-halet distribusjon.
    
    * Hvis @dof < 1 returnerer TDIST en #NUM!-feil.
    * Hvis @haler er hverken 1 eller 2 returnerer TDIST en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    TDIST(2,5,1) er lik 0.50969739.
    
    @SEEALSO=TINV,TTEST

en: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(value,format_text)
    @DESCRIPTION=TEXT returns @value as a string with the specified format.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") equals "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"mmmm, dd, yy") equals "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR
no: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(verdi,format_tekst)
    @DESCRIPTION=Returnerer @verdi som en streng med spesifisert format.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") er lik "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"mmmm, dd, yy") er lik "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR

en: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (hours,minutes,seconds)
    @DESCRIPTION=TIME returns a fraction representing the time of day.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) equals 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR
no: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (timer,minutter,sekunder)
    @DESCRIPTION=Returnerer en brøk som representerer tiden på dagen.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) er lik 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR

en: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timetext)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returns a fraction representing the time of day, a number between 0 and 1.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") equals 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") equals 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE
no: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timer,minutter,sekunder)
    @DESCRIPTION=Returnerer en brøk som representerer tiden på dagen, et
    tall mellom 0 og 1.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE(«3:05») er lik 0.128472. 
    TIMEVALUE(«2:24:53 PM») er lik 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE

en: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=TINV function returns the inverse of the two-tailed Student's t-distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 TINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TINV(0.4,32) equals 0.852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST,TTEST
no: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=TINV-funksjonen returnerer den inverse av den to-halede 
    Student-t distribusjonen.
    
    * Hvis @p < 0 eller @p > en eller @dof < 1 returnerer TINV en #NUM!-feil.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    TINV(0.4,32) er lik 0.852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST,TTEST

en: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY returns the serial number for today (the number of days elapsed since the 1st of January of 1900).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TODAY() returns 'Nov 6, 2001' on that particular day.
     
    @SEEALSO=NOW
no: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY ()
    @DESCRIPTION=Returnerer serienummeret for dagen i dag (antallet dager som har gått siden 1. januar 1900).
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    TODAY() returnerer «Nov 6, 2001» på den spesifikke dagen.
    
    @SEEALSO=NOW

en: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrix)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE function returns the transpose of the input @matrix.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT
no: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrise)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE-funksjonen returnerer transponeringen av gitt @matrise. 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT

en: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(text)
    @DESCRIPTION=TRIM returns @text with only single spaces between words.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") equals "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE
no: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(tekst)
    @DESCRIPTION=Returnerer @tekst med kun enkle mellomrom mellom ord.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") er lik "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE

en: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=TRIMMEAN(ref,fraction)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN returns the mean of the interior of a data set. @ref is the list of numbers whose mean you want to calculate and @fraction is the fraction of the data set excluded from the mean. For example, if @fraction=0.2 and the data set contains 40 numbers, 8 numbers are trimmed from the data set (40 x 0.2), 4 from the top and 4 from the bottom of the set.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    TRIMMEAN(A1:A5,0.2) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODE
no: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(ref,brøkdel, ...)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN returnerer medianen av innholdet i det gitte datasettet. @ref er listen av tall du vil beregne medianen for og @brøkdel er andelen av datasettet som er eksludert fra medianen. For eksempel, hvis @brøkdel=0.2 og datasettet inneholder 40 tall, blir 8 tall trimmet bort fra datasettet (40 x 0,2), 4 fra toppen og 4 fra bunnen av settet.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1. Da får vi
    TRIMMEAN(A1:A5,0,2) er lik 23,2.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODE

en: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE returns boolean value true.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TRUE() equals TRUE.
    
    @SEEALSO=FALSE
no: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE returnerer den boolske verdien SANN.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    TRUE() er lik SANN.
    
    @SEEALSO=FALSE

en: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(number[,digits])
    @DESCRIPTION=TRUNC function returns the value of @number truncated to the number of digits specified.
    
    * If @digits is omitted or negative then @digits defaults to zero.
    * If @digits is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) equals 3.
    TRUNC(4.15,1) equals 4.1.
    
    @SEEALSO=INT
no: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(tall[,siffer])
    @DESCRIPTION=TRUNC-funksjonen returnerer verdien av @tall nedkortet til spesifisert antall siffer.
    
    * Hvis @siffer er utelatt er @siffer forvalgt til null.
    * Hvis @siffer ikke er et heltall blir det avkortet.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) er lik 3.
    TRUNC(4.15,1) er lik 4.1.
    
    @SEEALSO=INT

en: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(value)
    @DESCRIPTION=TYPE returns a number indicating the data type of a value.
    
    1  == number
    2  == text
    4  == boolean
    16 == error
    64 == array
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) equals 1.
    TYPE("text") equals 2.
    
    @SEEALSO=
no: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(verdi)
    @DESCRIPTION=TYPE returnerer et tall som indikerer datatypen av en verdi.
    
    1 == tall
    2 == tekst
    4 == boolean
    16 == feil
    64 == matrise
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) er lik 1.
    TYPE("text") er lik 2.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=UNICHAR
    @SYNTAX=UNICHAR(x)
    @DESCRIPTION=UNICHAR returns the Unicode character represented by the number @x.
    
    @EXAMPLES=
    UNICHAR(65) equals A.
    UNICHAR(960) equals a small greek pi.
    
    @SEEALSO=CHAR,UNICODE,CODE
no: @FUNCTION=UNICHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=Returnerer Unicode-tegnet som representeres av tallet @x.
    
    @EXAMPLES=
    UNICHAR(65) er lik A.
    UNICHAR(960) er lik gresk pi.
    
    @SEEALSO=CODE

en: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtime)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE converts a unix time into a spreadsheet date and time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX
no: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtid)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE konverterer en unix tidsstreng til dato og klokkeslett i regnearket.
    
    En unix tidsstreng er antall sekunder siden midnatt 1 januar, 1970.
    
    @EXAMPLES)
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX

en: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(text)
    @DESCRIPTION=UPPER returns a upper-case version of the string in @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    UPPER("cancelled") equals "CANCELLED".
    
    @SEEALSO=LOWER
no: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(tekst)
    @DESCRIPTION=Returnerer strengen i @tekst med store bokstaver.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    UPPER("canceled") er lik "CANCELED".
    
    @SEEALSO=LOWER

en: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(text)
    @DESCRIPTION=VALUE returns numeric value of @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") equals 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT
no: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(tekst)
    @DESCRIPTION=Returnerer numerisk verdi av @tekst.
    
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") er lik 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT

en: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VAR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VAR estimates the variance of a sample of a population. To get the true variance of a complete population use VARP.
    
    * VAR is also known as the N-1-variance. Under reasonable conditions, it is the maximum-likelihood estimator for the true variance.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VAR(A1:A5) equals 117.64.
    
    @SEEALSO=VARP,STDEV
no: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VAR beregner variansen til et utvalg fra en populasjon. For å få den sanne variansen fra hele populasjonen bruk @VARP.
    
    * VAR er også kjent som N-1-variansen. Under rimelige betingelser er den en estimator for høyeste sannsynlighet av den sanne variansen.
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1.  Da får vi
    VAR(A1:A5) er lik 117.64.
    
    @SEEALSO=VARP,STDEV

en: @FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARA returns the variance based on a sample.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARA(A1:A5) equals 228.613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPA
no: @FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(verdi1,verdi2,...)
    @DESCRIPTION=VARA returnerer variansen basert på en prøve. Tall, tekst og logiske verdier inkluderes i beregningen også.  Hvis cellen inneholder tekst eller argumentet evalueres til USANN, telles verdien som null (0). Hvis argumentet evalueres til SANN, telles det som en (1). Merk at tomme celler ikke tas med.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene og strengene 11.4, 17.3, "missing", 25.9, og 40.1. Da får vi
    VARA(A1:A5) er lik 228.613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPA

en: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP calculates the variance of a set of numbers where each number is a member of a population and the set is the entire population.
    
    * VARP is also known as the N-variance.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VARP(A1:A5) equals 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR
no: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP beregner variansen til et sett med tall hvor hvert tall er medlem av en populasjon og settet er hele populasjonen.
    
    * VARP er også kjent som N-varians.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, og 40.1.  Da får vi
    VARP(A1:A5) er lik 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR

en: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARPA returns the variance based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARPA(A1:A5) equals 182.8904.
    
    @SEEALSO=VARA,VARP
no: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(verdi1,verdi2,...)
    @DESCRIPTION=VARPA returnerer variansen basert på hele populasjonen. Tall, tekst og logiske verdier inkluderes i beregningen også.  Hvis cellen inneholder tekst eller argumentet evalueres til USANN, telles verdien som null (0). Hvis argumentet evalueres til SANN, telles det som en (1). Merk at tomme celler ikke tas med.
    
    * Denne funksjonen er Excel kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    La oss anta at cellene A1, A2, ..., A5 inneholder tallene og strengene 11.4, 17.3, "missing", 25.9, og 40.1. Da får vi
    VARPA(A1:A5) er lik 182.8904.
    
    @SEEALSO=VARP,VARP

en: @FUNCTION=WEEKDAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (date[, method])
    @DESCRIPTION=WEEKDAY converts a serial number to a weekday.
    
    This function returns an integer indicating the day of week.
    @METHOD indicates the numbering system.  It defaults to 1.
    
      For @METHOD=1: Sunday is 1, Monday is 2, etc.
      For @METHOD=2: Monday is 1, Tuesday is 2, etc.
      For @METHOD=3: Monday is 0, Tuesday is 1, etc.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("10/24/1968") equals 5 (Thursday).
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW, YEAR
no: @FUNCTION=WEEKDAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (dato[, metode])
    @DESCRIPTION=WEEKDAY konverterer et serienummer til en ukedag.
    
    Denne funksjonen returnerer et heltall som indikerer ukedag.
    @METODE indikerer nummereringssystemet. Forvalgt verdi er 1.
    
      For @METODE=1: søndag er 1, mandag er 2, etc.
      For @METODE=2: mandag er 1, tirsdag er 2, etc.
      For @METODE=3: mandag er 0, tirsdag er 1, etc.
    
    * Merk at Gnumeric vil utføre vanlig streng-til-serienummer konvertering for deg, så du kan oppgi en dato som en streng.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("10/24/1968") er lik 5 (torsdag).
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (start_date,days[,holidays])
    @DESCRIPTION=WORKDAY returns the date which is @days working days from the @start_date.  Weekends and holidays optionally supplied in @holidays are respected.
    
    * WORKDAY returns #NUM! if @start_date or @days are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAY(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) equals 16 and
    MONTH(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) equals 2.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS
no: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (start_dato,dager[,fridager])
    @DESCRIPTION=WORKDAY returnerer dagen som er @dager arbeidsdager fra @start_dato. Helger og fridager som kan alternativt oppgis i @fridager blir tatt i betraktning.
    
    * WORKDAY returnerer #NUM! hvis @start_dato eller @dager er ugyldig.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel. 
    
    @EXAMPLES=
    DAY(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) er lik 16 og
    MONTH(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) er lik 2.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS

en: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (date)
    @DESCRIPTION=YEAR converts a serial number to a year.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) equals 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW
no: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (dato)
    @DESCRIPTION=YEAR konverterer et serienummer til et år.
    
    * Merk at Gnumeric vil utføre vanlig streng til serienummer konvertering for deg, så du kan oppgi en dato som en streng.
    * Denne funksjonen er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) er lik 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW

en: A data set is empty
no: Et datasett er tomt

en: A feasible solution could not be found.  All specified constraints cannot be met simultaneously.
no: En mulig løsning ble ikke funnet. Alle spesifiserte begrensninger kan ikke møtes samtidig.

en: A production ready spreadsheet
no: Et funksjonsrikt regneark

en: A proof of concept external data source
no: Et eksempel på en ekstern datakilde

en: A short description of the template
no: En kort beskrivelse av malen

en: ANOVA - Single Factor
no: ANOVA - Enkeltfaktor

en: ANOVA - Two-Factor
no: ANOVA - tofaktor

en: ARRAY
no: TABELL

en: A_ngle:
no: Vi_nkel:

en: A_uto Complete Text in Cells
no: A_utomatisk komplettering av tekst i celler

en: A_utofit Columns
no: Til_pass kolonner automatisk

en: A_utomatic
no: A_utomatisk

en: About the Gnumeric spreadsheet program
no: Om regnearkprogrammet Gnumeric

en: About this application
no: Om denne applikasjonen

en: Ac_tion:
no: Handl_ing:

en: Accounting
no: Regnskap

en: Act_ive sheet
no: Akt_ivt ark

en: Activate New Plugins
no: Aktiver nye tillegg

en: Activate _new plugins by default
no: Aktiver _nye tillegg som standard

en: Active
no: Aktiv

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
no: Prosessering vil begynne på denne linjen. Alle tidligere linjer vil bli ignorert

en: Add
no: Legg til

en: Add ->
no: Legg til ->

en: Add Borders
no: Legg til kanter

en: Add Filter
no: Legg til filter

en: Add Hyperlink
no: Legg til hyperlenke

en: Add Scenario
no: Legg til scenario

en: Add _Auto Filter
no: Legg til _AutoFilter

en: Add a filter
no: Legg til et filter

en: Add a new scenario
no: Legg til en nytt scenario

en: Add a scenario
no: Legg til et scenario

en: Add all ->
no: Legg til alle ->

en: Add an outline group
no: Legg til en disposisjonsgruppe

en: Add or remove a filter
no: Legg til eller fjern et filter

en: Add scenario
no: Legg til scenario

en: Address
no: Adresse

en: Adjacent Bars
no: Sidestilte søyler

en: Adjacent Columns
no: Sidestilte kolonner

en: Adjust the root data directory
no: Juster rotkatalog for data

en: Adjustable
no: Justerbar

en: Adjustable Cells
no: Justerbare celler

en: Advanced
no: Avansert

en: Advanced Filter
no: Avansert filter

en: Advanced _Filter...
no: Avansert _filter...

en: Afghanistan, Afghanis
no: Afghanistanske, afghani

en: Africa
no: Afrika

en: Albania, Leke
no: Albania, leke

en: Algeria (ar_DZ)
no: Algerie (ar_DZ)

en: Algeria, Algeria Dinars
no: Aleria, dinarer

en: Algorithm:
no: Algoritme:

en: Align the contents to the left and decrease the indent
no: Juster innholdet til venstre og sett mindre innrykk

en: Align the contents to the left and increase the indent
no: Juster innholdet til venstre og øk innrykket

en: Alignment
no: Justering

en: All
no: Alle

en: All Borders
no: Alle kanter

en: All Functions (long list)
no: Alle funksjoner (lang liste)

en: All entries in the set must be references
no: Alle oppføringer i settet må være referanser

en: Allo_w:
no: Till_at:

en: Allowable
no: Lovlige

en: Always
no: Alltid

en: Always (Both Sides)
no: Alltid (begge sider)

en: An error occurred while reading the category list
no: En feil oppstod under lesing av kategorilisten

en: An unexpected error has occurred: %d.
no: En uventet feil har oppstått: %d.

en: An unexplained error happened while opening %s
no: En uforklart feil oppsto ved åpning av «%s»

en: An unexplained error happened while saving %s
no: En uforklart feil oppsto under lagring av %s

en: Angola, Kwanza
no: Angola, kwanza

en: Anova: Single Factor
no: Anova: Enkeltfaktor

en: Anova: Two-Factor With Replication
no: Anova: To-faktor med replisering

en: Anova: Two-Factor Without Replication
no: Anova: Tofaktor uten replisering

en: Answer Report
no: Svarrapport

en: Any
no: Enhver

en: Any Value     (no validation)
no: Enhver verdi  (ingen validering)

en: Append
no: Legg til

en: Append a new sheet
no: Legg til et nytt ark

en: Appending %i Sheets
no: Legger til %i ark

en: Apply _Alignment
no: Påfør _justering

en: Apply _Borders
no: _Påfør kanter

en: Apply _Fonts
no: Påfør skri_fter

en: Apply _Number Formats
no: Påfør _tallformater

en: Apply _Patterns
no: Påfør _mønstre

en: Apply _to:
no: Bruk _på:

en: Apply print-setup to all sheets
no: Bruk på skriveroppsett på alle ark

en: Apply to _all sheets of this workbook.
no: Bruk på _alle ark i denne arbeidsboken.

en: Arabic
no: Arabisk

en: Arabic (IBM-864)
no: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
no: Arabisk (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
no: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
no: Arabisk (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
no: Arabisk (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
no: Arabisk (MacArabian)

en: Arabic (Windows-1256)
no: Arabisk (Windows-1256)

en: Are you sure you want to cancel?
no: Er du sikker på at du vil avbryte?

en: Area
no: Område

en: Area %i
no: Område %i

en: Areas
no: Områder

en: Argentina, Pesos
no: Argentina, peso

en: Arguments out of range
no: Argumenter utefor området

en: Ariel Rios, Guile support.
no: Ariel Rios, Guile støtte.

en: Armenia, Drams
no: Armenia, dram

en: Armenian (ARMSCII-8)
no: Armensk (ARMSCII-8)

en: Array version not implemented!
no: Array versjon ikke implementert!

en: Arrow
no: Pil

en: Arrow Length:
no: Lengde på pil:

en: Arrow Tip:
no: Pilspiss:

en: Arrow Width:
no: Bredde på pil:

en: Arrow/Line Properties
no: Egenskaper for pil/linje

en: Arturo Tena, OLE support.
no: Arturo Tena, OLE-støtte.

en: Aruba, Guilders
no: Aruba, gylden

en: As Value
no: Som verdi

en: Ask before each change
no: Spør før hver endring

en: Assume _Integer (Discrete)
no: Anta _heltall (diskret)

en: Assume _Non-Negative
no: Bruk ikke-_negativ

en: Assume that all variables are integers.
no: Anta at alle variabler er heltall.

en: Assume that all variables take only positive values.
no: Anta at alle variabler kun tar positive verdier.

en: Attempt to preserve case of text when replacing
no: Prøv å beholde store/små bokstaver i teksten ved erstatning

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
no: Forsøk å gjenkjenne kolonner i teksten automatisk.

en: Australia, Dollars
no: Australia, dollar

en: Austria (de_AT)
no: Østerrike (de_AT)

en: Author:
no: Programmerer:

en: Auto Correct
no: Autokorriger

en: Auto Save
no: Autolagre

en: Auto _Correct...
no: Auto_korriger...

en: AutoFilter
no: Autofilter

en: Auto_fill
no: Auto_fyll

en: Autocomplete
no: Autofullfør

en: Autocorrect first letter
no: Autokorriger første bokstav

en: Autocorrect initial caps
no: Autokorriger storbokstav i begynnelsen av ord

en: Autocorrect names of days
no: Autokorriger dagnavn

en: Autocorrect replace
no: Autokorriger erstatt

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
no: Autogjenkjenning fant ikke noen kolonner i teksten. Forsøk manuelt?

en: Autofill
no: Autofyll

en: Autofilling %s
no: Autofyller %s

en: Autofitting column %s
no: Tilpasser kolonne %s automatisk

en: Autofitting columns %s
no: Tilpasser kolonner %s automatisk

en: Autofitting row %s
no: Tilpasser rad %s automatisk

en: Autoformatting %s
no: Autoformaterer %s

en: Automatic
no: Automatisk

en: Automatic (puts quotes where needed)
no: Automatisk (plasserer sitattegn der det er nødvendig)

en: Automatic _Scaling
no: Automatisk _skalering

en: Automatically detected
no: Automatisk detektert

en: Automatically fill the current selection
no: Fyll ut aktivt utvalg automatisk

en: Automatically perform simple spell checking
no: Utfør enkel stavekontroll automatisk

en: Automatically save the current document at regular intervals
no: Automatisk lagring av aktivt dokument med jevne mellomrom

en: Autoscaling:
no: Automatisk skalering:

en: Available Names
no: Tilgjengelige navn

en: Available sheets
no: Tilgjengelige ark

en: Average
no: Gjennomsnitt

en: Average _Rank
no: Gjennomsnittlig _rangering

en: Azerbaijan (az_AZ)
no: Aserbajdsjan (az_AZ)

en: Azerbaijan, Manats
no: Aserbajdsjan, manats

en: B_y Changing Cells:
no: Ve_d å endre cellene:

en: Background
no: Bakgrunn

en: Bahamas, Dollars
no: Bahamas, dollar

en: Bahrain (ar_BH)
no: Baharain (ar_BH)

en: Bahrain, Dinars
no: Baharain, dinarer

en: Baltic
no: Baltisk

en: Baltic (ISO-8859-13)
no: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
no: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
no: Baltisk (Windows-1257)

en: Bangladesh, Taka
no: Bangladesh, taka

en: Bar
no: Søyle

en: Barbados, Dollars
no: Barbados, dollar

en: Belarus (be_BY)
no: Hviterussland (be_BY)

en: Belarus, Rubles
no: Hviterussland, rubler

en: Belgium/Flemish (nl_BE)
no: Belgia/flamsk (nl_BE)

en: Belgium/French (fr_BE)
no: Belgia/fransk (fr_BE)

en: Belgium/German (de_BE)
no: Belgia/tysk (de_BE)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
no: Belgia/walloon (wa_BE)

en: Belize, Dollars
no: Belize, dollar

en: Bermuda, Dollars
no: Bermuda, dollar

en: Bhutan, Ngultrum
no: Bhutan, ngultrum

en: Bin _Labels
no: _Etiketter for bøtter

en: Bin _Range:
no: Binomialom_råde:

en: Binomial
no: Binominal

en: Bitwise Operations
no: Bitvise operasjoner

en: Black
no: Sort

en: Blue
no: Blå

en: Bold
no: Uthevet

en: Bold italic
no: Fet kursiv

en: Bolivia, Bolivianos
no: Bolivia, boliviano

en: Book%d.%s
no: Bok%d.%s

en: Boolean
no: Boolsk

en: Boolean Constraints
no: Begrensninger for boolske verdier

en: Border
no: Kant

en: Border _Width:
no: Kant_bredde:

en: Borders
no: Kanter

en: Bosnia and Herzegovina, Convertible Marka
no: Bosnia-Hercegovina, marka

en: Bosnia and Herzegowina (bs_BA)
no: Bosnia-Hercegovina (bs_BA)

en: Botswana, Pulas
no: Botswana, pula

en: Bottom
no: Nederst

en: Bounds
no: Grenser

en: Brazil (pt_BR)
no: Brasil (pt_BR)

en: Brazil, Brazil Real
no: Brasil, real

en: Bricks
no: Murstein

en: Brightness
no: Lyststyrke

en: Broken function
no: Feil med funksjon

en: Browse to the specified URL
no: Se på spesifisert URL

en: Brunei Darussalam, Dollars
no: Brunei-Darussalam, dollar

en: Bruno Unna, Excel bits.
no: Bruno Unna, Excel biter.

en: Bubble
no: Boble

en: Bulgaria, Leva
no: Bulgaria, leva

en: Burundi, Francs
no: Burundi, franc

en: Button
no: Knapp

en: By Value
no: Etter verdi

en: CORBA Interface
no: CORBA-grensesnitt

en: CPU Model
no: CPU-modell

en: C_ancel
no: _Avbryt

en: C_ategory:
no: K_ategori:

en: C_ells...
no: C_eller...

en: C_hart...
no: _Plott...

en: C_lear
no: T_øm

en: C_lear Cells
no: Nu_llstill celler

en: C_olor:
no: _Farge:

en: C_olumn
no: K_olonne

en: C_olumn major
no: K_olonne først

en: C_ommand:
no: K_ommando:

en: C_omments:
no: K_ommentarer:

en: C_opy labels
no: K_opier etiketter

en: C_umulative Percentages
no: K_umulative prosenter

en: C_ustom
no: E_gendefinert

en: Ca_tegories:
no: Ka_tegorier:

en: Calculation
no: Beregning

en: Cambodia, Riels
no: Kambodsja, riels

en: Can't open '%s' for writing: %s
no: Kan ikke åpne «%s» for skriving: %s

en: Can't read plugin info file ("%s").
no: Kan ikke lese informasjonsfil for tillegg («%s»).

en: Canada, Dollars
no: Canada, dollar

en: Canada/English (en_CA)
no: Kanada/engelsk (en_CA)

en: Canada/French (fr_CA)
no: Kanada/fransk (fr_CA)

en: Cannot create file %s
no: Kan ikke opprette fil %s

en: Cannot create new Python interpreter.
no: Kan ikke opprette ny Python-tolker.

en: Cannot get default sheet.
no: Kan ikke finne forvalgt ark.

en: Cannot load plugin loader.
no: Kan ikke laste tilleggslaster.

en: Cannot read UI description from XML file %s.
no: Kan ikke brukergrensesnittdefinisjon fra XML-fil %s.

en: Cape Verde, Escudos
no: Kapp Verde, escudos

en: Capitalize _first letter of sentence
no: Stor bokstav på _første bokstav i en setning

en: Capitalize _names of days
no: Store bokstaver på dag_navn

en: Case Sensitive
no: Skill mellom små-/store bokstaver

en: Category
no: Kategori

en: Category:
no: Kategori:

en: Cayman Islands, Dollars
no: Caymanøyene, dollar

en: Ce_nter
no: Se_ntrer

en: Cell
no: Celle

en: Cell %s is not permitted to be blank
no: Celle %s kan ikke være tom

en: Cell Comment
no: Cellekommentar

en: Cell Range
no: Celleoråde

en: Cell Value
no: Celleverdi

en: Celtic (ISO-8859-14)
no: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Cen_ter
no: Se_ntrer

en: Center
no: Senter

en: Center Across Selection
no: Sentrer over utvalget

en: Center across _selection
no: Sentrer over _utvalget

en: Center across the selected cells
no: Sentrer over valgte celler

en: Center on page
no: Senter på siden

en: Central European
no: Sentral-europeisk

en: Central European (IBM-852)
no: Sentraleuropeisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
no: Sentraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
no: Sentraleuropeisk (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
no: Sentraleuropeisk (Windows-1250)

en: Change Gnumeric Preferences
no: Endre brukervalg for Gnumeric

en: Change height of the selected rows
no: Endre høyde for valgte rader

en: Change the default column width
no: Endre forvalgt kolonnenebredde

en: Change the default row height
no: Endre forvalgt radhøyde

en: Change width of the selected columns
no: Endre bredde for valgte kolonner

en: Changing Cells:
no: Endre cellene:

en: Changing Format
no: Endrer format

en: Changing Sheet Protection
no: Endrer beskyttelse av ark

en: Changing Tab Colors
no: Endrer farge på faner

en: Changing format of %s
no: Endrer format for %s

en: Changing summary info
no: Endrer sammendragsinformasjon

en: Character _encoding:
no: T_egnkoding:

en: Character interpreted as quote character. If a termination or separation character is encountered within quotes it will be considered part of the column text.
no: Tegn fortolket som et sitattegn. Hvis skilletegnet møtes inne i sitattegn vil det betraktes som en del av kolonneteksten.

en: Chart
no: Plott

en: Chart Guru
no: Veiviser for plotting

en: Chart%d
no: Plott%d

en: CheckBox %d
no: Avkrysningsboks %d

en: Checkbox
no: Avkrysningsboks

en: Checkbox Properties
no: Egenskaper for avkrysningsboks

en: Chile, Pesos
no: Chile, peso

en: China (zh_CN)
no: Kina (zh_CN)

en: China, Yuan Renminbi
no: Kina, yuan renminbi

en: Chinese
no: Kinesisk

en: Chinese Simplified (GB18030)
no: Kinesisk, forenklet (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
no: Kinesisk, forenklet (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
no: Kinesisk, forenklet (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
no: Kinesisk, forenklet (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
no: Kinesisk, forenklet (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
no: Kinesisk, tradisjonell (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
no: Kinesisk, tradisjonell (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
no: Kinesisk, tradisjonell (EUC-TW)

en: Chisq
no: Kjikv

en: Choose Custom Color
no: Velg egendefinert farge

en: Choose export formatting
no: Velg formatering for eksport

en: Choose sheets to export
no: Velg ark som skal eksporteres

en: Chris Lahey, number format engine.
no: Chris Lahey, motor for tallformat.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
no: Oppryddingsfunksjon  i tillegg returnerte en feil.

en: Clear
no: Tøm

en: Clear Background
no: Tøm bakgrunn

en: Clear Borders
no: Nullstill kanter

en: Clear Co_ntents
no: Tøm i_nnhold

en: Clear Output Range
no: Tøm utområde

en: Clear list of columns
no: Tøm listen med kolonner

en: Clear the list of source areas
no: Tøm listen med kildeområder

en: Clear the selected cells' comments
no: Fjern valgte cellers kommentarer

en: Clear the selected cells' contents
no: Fjern valgte celles innhold

en: Clear the selected cells' formats
no: Fjern valgte cellers formatering

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
no: Fjern valgte cellers formatering, kommentarer og innhold

en: Clearing %s in %s
no: Fjerner %s i %s

en: Clearing comment of %s
no: Tømmer innhold i %s

en: Clipboard
no: Utklippstavle

en: Clipboard is in unknown format
no: Utklippstavlen har ukjent format

en: Close the current file
no: Lukk aktiv fil

en: Co_mma (,)
no: Ko_mma (,)

en: Co_mment...
no: Ko_mmentar...

en: Co_mments
no: Ko_mmentarer

en: Co_variance...
no: Ko_varians...

en: Coefficient
no: Koeffisient

en: Collapse an outline group
no: Slå sammen en disposisjonsgruppe

en: Collapse columns
no: Slå sammen kolonnene

en: Collapse rows
no: Slå sammen rader

en: Colombia, Pesos
no: Colombia, pesos

en: Colon (:)
no: Kolon (:)

en: Color:
no: Farge:

en: Column
no: Kolonne

en: Column %d
no: Kolonne %d

en: Column %i
no: Kolonne %i

en: Column %s
no: Kolonne %s

en: Column Width
no: Kolonnebredde

en: Column _Width...
no: _Kolonnebredde...

en: Columns
no: Kolonner

en: Com_pany:
no: Fi_rma:

en: Combo Box
no: Komboboks

en: Comma (,)
no: Komma (,)

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
no: Komma- eller tabulatorseparerte filer (CSV/TSV)

en: Comma separated values (CSV)
no: Kommaseparerte verdier (CSV)

en: Comment
no: Kommentar

en: Comment in cell %s!%s
no: Kommentar i celle %s!%s

en: Comment:
no: Kommentar:

en: Comoros, Francs
no: Komorene, franc

en: Comparing two population means for two paired samples: t-test
no: Sammenligner to populasjonsmedianer for toparutvalg.: t-test

en: Comparing two population means for two paired samples: t-test...
no: Sammenligner to populasjonsmedianer for toparutvalg.: t-test...

en: Comparing two population variances
no: Sammenligner varians for to populasjoner

en: Complex
no: Kompleks

en: Complex Functions
no: Komplekse funksjoner

en: Computing Time
no: Prosesseringstid

en: Con_dition:
no: _Tilstand:

en: Confidence (95 %)
no: Konfidensnivå (95 %)

en: Confidence Interval for the _Mean
no: Konfidensintervall for _middelverdien

en: Confidence Level:
no: Konfidensnivå:

en: Configure Filled Object
no: Konfigurer fylt objekt

en: Configure toolbars
no: Konfigurer verktøylinjer

en: Congo/Kinshasa, Congolese Francs
no: Kongo/Kinshasa, Konolesiske francs

en: Consolidate regions using a function
no: Slå sammen regioner ved bruk av en funksjon

en: Consolidating to (%s)
no: Konsoliderer til (%s)

en: Constraint
no: Begrensning

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
no: Begrensning «%s» er for en celle som ikke er en inndatacelle.

en: Constraints
no: Begrensninger

en: Constraints:
no: Begrensninger:

en: Constructed ranges use simple references
no: Opprettede områder bruker enkle referanser

en: Content
no: Innhold

en: Content can only be pasted by value or by link.
no: Innhold kan kun limes inn etter verdi eller med lenke.

en: Conversion Direction
no: Konverteringsretning

en: Copy
no: Kopier

en: Copy _Formats
no: Kopier _formater

en: Copy _Values
no: Kopier _verdier

en: Copy format to right
no: Kopier format til høyre

en: Copy the selection
no: Kopier utvalget

en: Copy the selection to the clipboard
no: Kopier utvalget til utklippstavlen

en: Correct _TWo INitial CApitals
no: Korriger _to store bokstaver i begynnelsen av ord

en: Correlation
no: Korrelasjon

en: Correlation (%s)
no: Korrelasjon (%s)

en: Correlations
no: Korrelasjoner

en: Cost
no: Kostnad

en: Costa Rica, Colones
no: Costa Rica, colones

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for ANOVA-verktøy (enkelt faktor).

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for ANOVA verktøy (to-faktor).

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen «Avansert filter».

en: Could not create the AutoCorrect dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for autokorrektur.

en: Could not create the Cell-Sort dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for cellesortering.

en: Could not create the Consolidate dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for konsolidering.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for korrelasjonsverktøy.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for kovariansverktøy.

en: Could not create the Delete Cell dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for sletting av celle.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen Verktøy for beskrivende statistikk.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for verktøy for eksponentiell utjevning.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for FTest-verktøy.

en: Could not create the Fill Series dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for fyllrekker.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for verktøy for Fourier-analyse.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen målsøk.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for histogramverktøy.

en: Could not create the Insert Cell dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for insetting av celle.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for test av median.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for verktøy for bevegelig gjennomsnitt.

en: Could not create the Name Guru.
no: Kunne ikke opprette navn-veiviseren.

en: Could not create the Random Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for tilfeldighetsverktøy.

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for grad og prosentil.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for regresjonsverktøy.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
no: Kunne ikke opprette dialogen for utvalgsverktøy.

en: Could not create the Scenarios dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for scenario.

en: Could not create the Simulation dialog.
no: Kunne ikke opprette simuleringsdialogen.

en: Could not create the Solver dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for problemløser.

en: Could not create the autosave dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for autolagring.

en: Could not create the formula guru.
no: Kunne ikke opprette formelveiviseren.

en: Could not create the goto dialog.
no: Kunne ikke opprette gå til-dialogen.

en: Could not create the hyperlink dialog.
no: Kunne ikke opprette dialog for hyperlenke.

en: Could not find %s
no: Kunne ikke finne %s

en: Could not find %s.
no: Kunne ikke finne %s.

en: Could not find matching closing parenthesis
no: Kunne ikke finne slutt-parantes

en: Could not find matching closing quote
no: Kunne ikke finne avsluttende sitattegn

en: Could not find matching opening parenthesis
no: Kunne ikke finne startparantes

en: Could not import %s.
no: Kunne ikke importere %s.

en: Could not initialize Python bindings for Gtk+, etc: %s
no: Kunne ikke initiere Python-bindinger for Gtk+, etc: %s

en: Could not load file: %s
no: Kunne ikke laste fil: %s

en: Could not run GNOME database configuration tool
no: Kunne ikke kjøre databasekonfigurasjonsverktøy for GNOME

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
no: Kunne ikke aktivere tillegg «%s» (ID: %s).

en: Couldn't activate plugin with id="%s".
no: Kunne ikke aktivere tillegg med id=«%s».

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
no: Kunne ikke deaktivere tillegg «%s» (ID: %s).

en: Couldn't find plugin with id="%s".
no: Kunne ikke finne tillegg med id=«%s».

en: Couldn't load plugin with id="%s".
no: Kunne ikke laste tillegg med id=«%s».

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
no: Kan ikke åpne strøm «Bok» for skriving

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
no: Kan ikke åpne strøm «Arbeidsbok» for skriving

en: Couldn't read plugin info from file.
no: Kan ikke lese informasjon om tillegg fra fil.

en: Count
no: Teller

en: Covariance
no: Kovarians

en: Covariance (%s)
no: Kovarians (%s)

en: Covariances
no: Kovarianser

en: Create =ERROR("...")
no: Opprett =FEIL("...")

en: Create New View
no: Lag ny visning

en: Create _Report
no: Opprett _rapport

en: Create a button
no: Lag en knapp

en: Create a checkbox
no: Lag en avkrysningsboks

en: Create a combo box
no: Lag en komboboks

en: Create a frame
no: Lag en ramme

en: Create a label
no: Lag en etikett

en: Create a line object
no: Lag et linjeobjekt

en: Create a list
no: Lag en liste

en: Create a new shared view of the workbook
no: Lag en ny delt visning av arbeidsboken

en: Create a new view of the workbook
no: Lag en ny visning av arbeidsboken

en: Create a new workbook
no: Lag en ny arbeidsbok

en: Create a pivot table
no: Lag en pivottabell

en: Create a radio button
no: Lag en radioknapp

en: Create a rectangle object
no: Lag et rektangelobjekt

en: Create a scrollbar
no: Lag et rullefelt

en: Create a slider
no: Lag et rullefelt

en: Create an arrow object
no: Lag et pilobjekt

en: Create an ellipse object
no: Lag et elipseobjekt

en: Created on
no: Opprettet

en: Criteria
no: Kriterie

en: Criteria _Range:
no: K_riterieområde:

en: Croatia (hr_HR)
no: Kroatia (hr_HR)

en: Croatia, Kuna
no: Kroatia, kuna

en: Croatian (MacCroatian)
no: Kroatisk (MacCroatian)

en: Cu_t
no: Klipp u_t

en: Cu_t Cells
no: Klipp u_t celler

en: Cuba, Pesos
no: Kuba, pesos

en: Cumulative %
no: Kumulativ %

en: Currency
no: Valuta

en: Current Locale:
no: Aktivt locale:

en: Current Name
no: Nåværende navn

en: Current Value:
no: Nåværende verdi:

en: Current Values
no: Nåværende verdier

en: Current _date
no: Nåværende _dato

en: Current _time
no: Nåværende _tid

en: Custom
no: Egendefinert

en: Custom Color:
no: Egendefinert farge:

en: Custom footer configuration
no: Egendefinert konfigurasjon av bunntekst

en: Custom header configuration
no: Egendefinert konfigurasjon av topptekst

en: Custom separator, this can be any character.
no: Tilpasset skilletegn, dette kan være et hvilket som helst tegn.

en: Customize Chart
no: Tilpass graf

en: Customize footer
no: Tilpass bunntekst

en: Customize header
no: Tilpass topptekst

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
no: Egendefinert eksportformat. Linjeterminatoren er tegnsekvensen som brukes for å avslutte linjer i tekstfilen. Om sitattegnet plasseres rundt cellene er avhengig av om verdien er valgt for sitering.

en: Cut
no: Klipp ut

en: Cut the selection
no: Klipp ut utvalget

en: Cut the selection to the clipboard
no: Klipp ut utvalget til utklippstavlen

en: Cyprus, Pounds
no: Kypros, pund

en: Cyrillic
no: Kyrillisk

en: Cyrillic (IBM-855)
no: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
no: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
no: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
no: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
no: Kyrillisk (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
no: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Czech Republic (cs_CZ)
no: Tjekkia (cs_CZ)

en: Czech Republic, Koruny
no: Tjekkia, koruny

en: DDE links are not supported.
    Name '%s' will be lost.
no: DDE-lenker er ikke støttet.
    Navn «%s» vil gå tapt.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
no: DIF-filen har flere enn maksimalt antall kolonner %d. Ignorerer gjenstående kolonner.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
no: DIF-filen har flere enn maksimalt antall rader %d. Ignorerer gjenstående rader.

en: D_ay
no: D_ag

en: Daniel Veillard, XML support.
no: Daniel Veillard, XML støtte.

en: Data (from %s)
no: Data (fra %s)

en: Data Consolidation
no: Datakonsolidering

en: Data Interchange Format (DIF) module
no: Data Interchange Format (DIF) modul

en: Data Sources...
no: Datakilder...

en: Data Sparsity
no: Datatetthet

en: Data consolidation
no: Konsolidering av data

en: Database Connection
no: Databasetilkobling

en: Database Functions
no: Databasefunksjoner

en: Database functions for retrieval of data from a database.
no: Databasefunksjoner som lar deg hente data fra en database.

en: Date
no: Dato

en: Date and Time Functions
no: Dato- og tidsfunksjoner

en: Date unit:
no: Datoenhet:

en: Date/Time
no: Dato/Klokkeslett

en: December
no: Desember

en: Deci_mal places:
no: Desi_malplasser:

en: Decrease
no: Senk

en: Decrease Indent
no: Mindre innrykk

en: Decrease Precision
no: Mindre presisjon

en: Decrease precision
no: Mindre presisjon

en: Decrease the number of decimals displayed
no: Sett antall desimaler som vises lavere

en: Default
no: Forvalg

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
no: Forvalgt kompresjonsnivå for Gnumeric-filer

en: Default Font Size
no: Forvalgt skriftstørrelse

en: Default Header/Footer Font Size
no: Forvalgt skriftstørrelse for topp-/bunntekst

en: Default Horizontal Window Size
no: Forvalgt horisontal størrelse for vindu

en: Default Number of Sheets
no: Forvalgt antall ark

en: Default To Overwriting Files
no: Overskriv filer som forvalg

en: Default Vertical Window Size
no: Forvalgt vertikal vindusstørrelse

en: Default Zoom Factor
no: Forvalgt zoom-faktor

en: Default file saver is not available.
no: Forvalgt fillagrer ikke tilgjengelig.

en: Default font name
no: Forvalgt skriftnavn

en: Default header/footer font name
no: Forvalgt skriftnavn for topp-/bunntekst

en: Default interpreter
no: Forvalgt fortolker

en: Default pie types
no: Forvalgte kaketyper

en: Define Name
no: Definer navn

en: Define Name %s
no: Definer navn %s

en: Define names
no: Definer navn

en: Define the width of each column manually.
no: Definer bredde for hver kolonne manuelt.

en: Definition
no: Definisjon

en: Delete
no: Slett

en: Delete Columns
no: Slett kolonner

en: Delete Rows
no: Slett rader

en: Delete _column(s)
no: Slett _kolonn(er)

en: Delete _row(s)
no: Slett _rad(er)

en: Delete a sheet
no: Slett et ark

en: Delete cells
no: Slett celler

en: Delete object
no: Slett objekt

en: Delete sheets
no: Slett ark

en: Delete the currently selected source area
no: Slett valgt kildeområde

en: Deleting column %s
no: Sletter kolonne %s

en: Deleting columns %s
no: Sletter kolonner %s

en: Deleting row %s
no: Sletter rad %s

en: Deleting rows %s
no: Sletter rader %s

en: Denmark (da_DK)
no: Danmark (da_DK)

en: Denmark, Kroner
no: Danmark, kroner

en: Dependency cells
no: Avhengighetsceller

en: Description
no: Beskrivelse

en: Description:
no: Beskrivelse:

en: Descriptive Statistics
no: Beskrivende statistikk

en: Descriptive Statistics (%s)
no: Beskrivende statistikk (%s)

en: Details
no: Detaljer

en: Detected cyclic plugin dependencies.
no: Fant løkke i tilleggsavhengigheter.

en: Diagonal Crosshatch
no: Diagonal krysslinje

en: Diagonal Stripe
no: Diagonal stripe

en: Direction:
no: Retning:

en: Directories
no: Kataloger

en: Directory
no: Katalog

en: Discard
no: Forkast

en: Discard all
no: Forkast alle

en: Discrete
no: Diskret

en: Dismiss search center
no: Ta bort søkesenter

en: Display Gnumeric's version
no: Vis Gnumerics versjonsinfo

en: Display _Formulas
no: Vis _formler

en: Display _Outlines
no: Vis _omriss

en: Display the value of a formula or the formula itself
no: Vis verdien av en formel eller selve formelen

en: Display times of day.
no: Vis tid på dagen.

en: Display values as percentages.
no: Vis verdier i prosent.

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
no: Avstand fra spissen på pilhodet til midtpunktet

en: Distance from tip of arrowhead to trailing point, measured along shaft
no: Avstanden fra spissen på pilhodet til etterfølgende punkt, målt langs skaftet

en: Distance of trailing point from outside edge of shaft
no: Avstand til etterfølgende punkt fra utsiden av skaftet

en: Divide
no: Divider

en: Djibouti, Francs
no: Djibouti, franc

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
no: _Ikke aktiver dette tillegget neste gang Gnumeric starter

en: Do _not capitalize after:
no: _Ikke bruk store bokstaver etter:

en: Do _not correct:
no: I_kke korriger:

en: Do not consider matches in the middle of words
no: Ikke regn med treff midt i ord

en: Do not log out
no: Ikke logg ut

en: Do not perform this replacement
no: Ikke utfør denne erstatningen

en: Do not save
no: Ikke lagre

en: Do not save any
no: Ikke lagre noen

en: Do you want to save the workbook %s ?
no: Vil du lagre arbeidsboken %s ?

en: Dominican Republic (es_DO)
no: Den dominikanske republikk (es_DO)

en: Dominican Republic, Pesos
no: Den dominikanske republikk, pesos

en: Don't close
no: Ikke lukk

en: Don't quit
no: Ikke avslutt

en: Don't show splash screen
no: Ikke vis oppstartsskjerm

en: Double
no: Dobbel

en: Double Bottom
no: Dobbel bunn

en: Dual Program Report
no: Dobbel programrapport

en: Dumps the function definitions
no: Dumper funksjonsdefinisjonene

en: Duplicate
no: Dupliser

en: Duplicating %s
no: Dupliserer %s

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
no: Dynamisk lasting av moduler er ikke støttet i dette systemet.

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
no: EKSPERIMENTELL SAX-basert Gnumeric (*.gnumeric)

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
no: EKSPERIMENTELL SAX-basert XML

en: E_qual
no: _Lik

en: E_xecute in:
no: K_jør i:

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
no: Hver kolonne i teksten er adskilt av et 'skille'-tegn, for eksempel et semikolon.

en: East Caribbean Dollars
no: Øst-Karribia, dollar

en: Eastern Europe
no: Øst-europa

en: Ecuador (es_EC)
no: Ekvador (es_EC)

en: Edges
no: Sider

en: Edit Co_mment...
no: Rediger ko_mmentar...

en: Edit Hyperlink
no: Rediger hyperlenke

en: Edit _Hyperlink
no: Rediger _hyperlenke

en: Edit a function in the current cell
no: Rediger en funksjon i aktiv celle

en: Edit descriptive information
no: Ekstra beskrivende informasjon

en: Edit sheet and workbook names
no: Rediger navn på ark og arbeidsbok

en: Edit the Gnumeric Preferences
no: Rediger brukervalg for Gnumeric

en: Edit the selected cell's comment
no: Rediger valgt celles kommentar

en: Egypt, Pounds
no: Egypt, pund

en: El Salvador, Colones
no: El Salvador, colon

en: Elements
no: Elementer

en: Ellipse
no: Elipse

en: Elsewhere
no: Annet sted

en: Email _Address:
no: E-post adresse:

en: Enables Gnome Basic support
no: Aktiverer støtte for GNOME basic

en: Enables some debugging functions
no: Slår på noen debugging funksjoner

en: Enables some debugging functions for expression sharing
no: Aktiverer noen feilsøkingsfunksjoner for deling av uttrykk

en: Enables some dependency related debugging functions
no: Slår på noen avhengighetsrelaterte debugging funksjoner

en: Enables some print debugging behavior
no: Slår på noen utskriftsrelaterte feilsøkingsfunksjoner

en: Enables the creation of functions in Perl
no: Aktiverer støtte for oppretting av funksjoner i Perl

en: Encoding:
no: Koding:

en: Engineering
no: Teknisk

en: Engineering Functions
no: Tekniske funksjoner

en: English (ASCII)
no: Engelsk (ASCII)

en: Ensure columns are just wide enough to display content
no: Forsikre at kolonner er akkurat brede nok til å vise innholdet

en: Ensure rows are just tall enough to display content
no: Forsikre at rader er akkurat høye nok til å vise innholdet

en: Enter the format strings for each section:
no: Skriv inn formatstrengene for hver del:

en: Equal To:
no: Lik:

en: Equal to
no: Lik

en: Eritrea, Nakfa
no: Eritrea, nafka

en: Error Behaviour
no: Oppførsel ved feil

en: Error in project '%s'
no: Feil i prosjekt «%s»

en: Error initializing gb '%s'
no: Feil under initiering av gb «%s»

en: Error initializing plugin loader ("%s").
no: Feil under initiering av tilleggslaster («%s»).

en: Error parsing line
no: Feil under lesing av linje

en: Error reading service information.
no: Feil ved innlesing av beskrivelse av tjeneste.

en: Error while activating plugin "%s".
no: Feil under aktivisering av tillegg «%s».

en: Error while activating plugin dependencies.
no: Feil ved aktivering av tilleggsavhengigheter.

en: Error while activating plugin service #%d.
no: Feil under aktivisering av tilleggstjeneste #%d.

en: Error while closing file, error : %s
no: Feil under lukking av fil, feil: %s

en: Error while deactivating plugin "%s".
no: Feil under deaktivering av tilegg «%s».

en: Error while deactivating plugin service #%d.
no: Feil under deaktivering av tileggstjeneste #%d.

en: Error while loading plugin dependencies.
no: Feil under lasting av tilleggsavhengigheter.

en: Error while loading plugin service.
no: Feil under lasting av tilleggstjeneste.

en: Error while opening file "%s" for reading.
no: Feil under åpning av filen «%s» for lesing.

en: Error while opening file "%s" for writing.
no: Feil under åpning av filen «%s» for skriving.

en: Error while opening xbase file.
no: Feil under åpning av xbase-fil.

en: Error while parsing psiconv file.
no: Feil under tolking av psiconv-fil.

en: Error while preparing loader "%s".
no: Feil under forberedelse av laster «%s».

en: Error while reading DIF file.
no: Feil under lesing av DIF-fil.

en: Error while reading MPS file.
no: Feil under lesing av MPS-fil.

en: Error while reading file.
no: Feil under lesing av fil.

en: Error while reading lotus workbook.
no: Feil under lesing av lotus-arbeidsbok.

en: Error while reading psiconv file.
no: Feil under lesing av psiconv-fil.

en: Error while reading service #%d info.
no: Feil under lesing info om tjeneste #%d.

en: Error while reading sheet.
no: Feil under lesing av ark.

en: Error while saving DIF file.
no: Feil under lagring av DIF-fil.

en: Error while saving file.
no: Feil under lagring av fil.

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
no: Feil under forsøk på å bygge tre fra autoformat malfil

en: Error while trying to load autoformat template
no: Feil under forsøk på å laste mal for autoformat

en: Error while trying to parse data into sheet
no: Feil under forsøk på å lese data inn i arket

en: Error while trying to read file
no: Feil ved forsøk på å lese fil

en: Error while trying to write csv file
no: Feil under forsøk på å skrive csv-fil

en: Error: could not open connection to %s
no: Feil: kunne ikke åpne tilkobling til %s

en: Error: no recordsets were returned
no: Feil: ingen poster ble returnert

en: Errors occurred while reading plugin informations from file "%s".
no: Det oppsto feil under lesing av informasjon om tillegg fra filen «%s».

en: Errors while activating plugins
no: Feil under aktivering av tillegg

en: Errors while activating plugins.
no: Feil under aktivisering av tillegg.

en: Errors while deactivating plugins
no: Feil under deaktivering av tilegg

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
no: Feil ved deaktivering av tillegg som ikke lenger finnes på disk.

en: Errors while initializing plugin system.
no: Feil under initiering av systemet for tillegg.

en: Errors while reading info about available plugins.
no: Feil under lesing av info om tilgjengelige tillegg.

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
no: Feil under lesing av tjenester for tillegg med id=«%s».

en: Estonia (et_EE)
no: Estland (et_EE)

en: Estonia, Krooni
no: Estonia, krooni

en: Ethiopia, Birr
no: Etiopia, birr

en: Ethiopia/Amharic (am_ET)
no: Etiopia/Ahmarisk (am_ET)

en: Ethiopia/Tigrinya (ti_ET)
no: Etiopia/tigrinya (ti_ET)

en: Euro Member Countries, Euro
no: Euro-medlemsland, Euro

en: Execution of module "%s" failed.
no: Kjøring av modul «%s» feilet.

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
no: Avslutt med én gang etter å ha åpnet de valgte arbeidsbøkene (nyttig for testing).

en: Expand columns
no: Utvid kolonner

en: Expand rows
no: Utvid rader

en: Expecting a single range
no: Forventer et enkelt område

en: Exponential
no: Eksponentiell

en: Exponential Power
no: Eksponentiell kraft

en: Exponential Smoothing
no: Eksponentiell utjevning

en: Exponential Smoothing (%s)
no: Eksponensiell utjevning (%s)

en: Exponential smoothing
no: Eksponentiell utjevning

en: Exponential smoothing...
no: Eksponentiell utjevning...

en: Exporting structured text
no: Eksporterer strukturert tekst

en: Expression
no: Uttrykk

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
no: Uttrykket «%s» starter ikke med et gjenkjent tegn

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
no: Uttrykket startet ikke med «=» ? «%s»

en: F-Test
no: F-test

en: F-Test (%s)
no: F-test (%s)

en: FALSE
no: USANN

en: FILE
no: FIL

en: F_ill Color:
no: F_yllfarge:

en: F_inish
no: F_ullfør

en: F_orecasting
no: F_orhåndsmelding

en: Fail without any changes actually being done to any cell
no: Feil uten at noen endringer blir utført på noen celler

en: Failed to create temporary file for sending.
no: Kunne ikke opprette midlertidig fil for sending.

en: Failure parsing name '%s'
no: Feil under lesing av navn «%s»

en: Failure saving file
no: Feil under lagring av fil

en: Falkland Islands (Malvinas), Pounds
no: Falklandsøyenes, pund

en: Faroe Islands (fo_FO)
no: Færøyene (fo_FO)

en: Feasible
no: Oppnåelig

en: February
no: Februar

en: Federico M. Quintero, canvas support.
no: Federico M. Quintero, støtte for canvas.

en: Fi_rst page number:
no: Fø_rste sidenummer:

en: Fiji, Dollars
no: Fiji, dollar

en: File "%s" has unknown format.
no: Filen "%s" har ukjent format.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
no: Filen «%s» er ikke en gyldig informasjonsfil for tillegg.

en: File Name
no: Filnavn

en: File _type:
no: Fil_type:

en: File contains plugin info with invalid id (%s), expected %s.
no: Filen inneholder informasjon om tillegg med ugyldig id (%s), forventet %s.

en: File doesn't contain "%s" array.
no: Filen inneholder ikke «%s»-tabell.

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
no: Filen inneholder ikke «%s»-ordboken.

en: File doesn't contain "%s" function.
no: Filen inneholder ikke «%s»-funksjonen.

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
no: Filen inneholder ikke «plugin_cleanup_general»-funksjonen.

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
no: Filen inneholder ikke «plugin_init_general»-funksjonen.

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
no: Filen inneholder ikke («plugin_file_struct» symbolet).

en: File has a bad magic number.
no: Filen har et ugyldig magisk nummer.

en: File opener - %s
no: Filåpner - %s

en: File opener has no description
no: Filåpner har ingen beskrivelse

en: File saver - %s
no: Fillagrer - %s

en: File saver has no description
no: Fillagrer har ingen beskrivelse

en: File/
no: Fil/

en: File:
no: Fil:

en: Files
no: Filer

en: Fill Series (%s)
no: Fyllrekker (%s)

en: Fill according to a linear or exponential series
no: Fyll ut i henhold til en lineær eller eksponensiell rekke

en: Fill from start color to a darker/lighter version of that color
no: Fyll fra startfarge til en mørkere/lysere versjon av den fargen

en: Fill from start color to end color
no: Fyll fra startfarge til sluttfarge

en: Filter data with given criteria
no: Filtrer data etter gitte kriterier

en: Final
no: Endelig

en: Final Value
no: Endelig verdi

en: Finance
no: Finans

en: Financial Derivatives
no: Finansielle derivater

en: Financial Functions
no: Finansfuksjoner

en: Find Max.
no: Finn maksimum

en: Find Min.
no: Finn minimum

en: Find text within cell comments
no: Finn tekst i cellekommentarene

en: Find text within expressions
no: Finn tekst i uttrykk

en: Find text within non-string values
no: Finn tekst i ikke-streng verdier

en: Find text within string values
no: Finn tekst i strengverdier

en: Find text within the calculated values of expressions
no: Finn tekst i de kalkulerte verdiene av uttrykk

en: Finland/Finnish (fi_FI)
no: Finnlandsk/finsk (fi_FI)

en: Finland/Swedish (sv_FI)
no: Finnland/svensk (sv_FI)

en: First Letter
no: Første bokstav

en: First Round #:
no: Første runde #:

en: Fixed
no: Fast

en: Font
no: Skrift

en: Font selector
no: Skriftvalg

en: Font size
no: Skriftstørrelse

en: Font style:
no: Stil for skrift:

en: Font:
no: Skrift:

en: Foreground
no: Forgrunn

en: Foreground Solid
no: Helfylt forgrunn

en: Format Cells
no: Formater celler

en: Format Workbook
no: Formatter arbeidsbok

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
no: Formater et celleområde i tråd med en forhåndsdefinert mal

en: Format as Currency
no: Formater som valuta

en: Format as Date
no: Formater som dato

en: Format as Money
no: Formater som valuta

en: Format as Number
no: Formater som tall

en: Format as Percentage
no: Formater som prosent

en: Format as Scientific
no: Formater som vitenskaplig

en: Format as Time
no: Formater som tid

en: Format as alternative Number
no: Formater som alternativt tall

en: Format c_ode:
no: Formatteringsk_ode:

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
no: Format: execSQL(dsn,bruker,passord,sql)

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
no: Format: readDBTable(dsn,bruker,passord,tabell)

en: Formats
no: Formater

en: Formula
no: Formel

en: Formula Guru
no: Formelguru

en: Formulas
no: Formler

en: Fourier Analysis
no: Fourier analyse

en: Fourier Series
no: Fourierrekker

en: Fourier Series (%s)
no: Fourierrekker (%s)

en: Fr_om line:
no: Fr_a linje:

en: Fraction
no: Brøk

en: Frame
no: Ramme

en: Frame Properties
no: Egenskaper for ramme

en: France (fr_FR)
no: Frankrike (fr_FR)

en: France/Breton (br_FR)
no: Frankrike/breton (br_FR)

en: France/Occitan (oc_FR)
no: Frankrike/occitan (oc_FR)

en: Frank Chiulli, OLE support.
no: Frank Chiulli, OLE-støtte.

en: Freeze the top left of the sheet
no: Frys øverste venstre del av arket

en: Frequency
no: Frekvens

en: Friday
no: Fredag

en: Function
no: Funksjon

en: Function Selector
no: Funksjonsvelger

en: Function does not exist
no: Funksjonen eksisterer ikke

en: Function group is empty.
no: Funksjonsgruppen er tom.

en: Function implementation not available.
no: Funksjonsimplementasjon ikke tilgjengelig.

en: Function/Argument
no: Funksjon/argument

en: Functions for complex numbers
no: Funksjoner for komplekse tall

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
no: Funksjoner for komplekse tall, basekonvertering og mer

en: Functions for generating random numbers
no: Funksjoner for generering av tilfeldige tall

en: Functions for inspecting values, cells, and more
no: Funksjoner for inspeksjon av verdier, celler og mer

en: Functions for looking up values in ranges
no: Funksjoner for å slå opp verdier i områder

en: Functions for manipulating strings
no: Funksjoner for manipulasjon av strenger

en: Functions for manipulating truth values
no: Funksjoner for manipulering av sannhetsverdier

en: Functions looking up values in databases
no: Funksjoner for å slå opp verdier i databaser

en: Functions manipulating dates and time
no: Funksjoner for manipulering av dato og klokkeslett

en: Functions related to financial derivatives
no: Funksjoner relatert til finansielle derivater

en: GNOME Office Graph
no: GNOME Office graf

en: GObject loader
no: GObject-kaster

en: Gambia, Dalasi
no: Gambia, dalasi

en: Gaussian Tail
no: Gaussisk hale

en: General
no: Generelt

en: General Information
no: Generell informasjon

en: Generate random numbers of a selection of distributions
no: Generer tildelfige tall fra et utvalg av distribusjoner

en: Geometric
no: Geometrisk

en: Georgia, Lari
no: Georgia, lari

en: Georgian (GEOSTD8)
no: Georgisk (GEOSTD8)

en: Germany (de_DE)
no: Tyskland (de_DE)

en: Get _External Data
no: Hent _eksterne data

en: Ghana, Cedis
no: Ghana, cedis

en: Gibraltar, Pounds
no: Gibraltar, pund

en: Gnome Basic
no: GNOME basic

en: Gnome Glossary
no: GNOME ordbok

en: Gnome Glossary PO file format
no: GNOME ordliste i PO-filformat

en: Gnumeric : AutoFilter
no: Gnumeric : Autofilter

en: Gnumeric Home Page
no: Gnumeric hjemmeside

en: Gnumeric Preferences
no: Gnumeric brukervalg

en: Gnumeric Python console
no: Gnumeric Python-konsoll

en: Gnumeric Spreadsheet
no: Gnumeric regneark

en: Gnumeric Workbook
no: Gnumeric arbeidsbok

en: Gnumeric Workbook Viewer
no: Gnumeric arbeidsbokvisning

en: Gnumeric Workbook viewer factory
no: Factory for Gnumeric arbeidsbokvisning

en: Gnumeric XML file format
no: Gnumeric XML filformat

en: Gnumeric: Validation
no: Gnumeric: validering

en: Go To...
no: Gå til...

en: Goal Seek (%s)
no: Målsøk (%s)

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
no: Målsøking med celle %s fant ikke en løsning.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
no: Målsøking med celle %s fant en løsning.

en: GoalSeek
no: Målsøk

en: Gold, Ounces
no: Gull, unser

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
no: Bestemor Chema Celorio, tester og arkkopi.

en: Graph
no: Graf

en: Great Britain (en_GB)
no: Storbritannia (en_GB)

en: Great Britain/Cornish (kw_GB)
no: Storbritannia/kornsk (kw_GB)

en: Great Britain/Manx Gaelic (gv_GB)
no: Storbritannia/manx gaelic (gv_GB)

en: Great Britain/Scottish Gaelic (gd_GB)
no: Storbritannia/skotsk gaelisk (gd_GB)

en: Great Britain/Welsh (cy_GB)
no: Storbritannia/walisisk (cy_GB)

en: Greece (el_GR)
no: Hellas (el_GR)

en: Greek
no: Gresk

en: Greek (ISO-8859-7)
no: Gresk (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
no: Gresk (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
no: Gresk (Windows-1253)

en: Green
no: Grønn

en: Greenland (kl_GL)
no: Grønnland (kl_GL)

en: Grid
no: Rutenett

en: Group
no: Grupper

en: Group columns %s
no: Grupper kolonner %s

en: Group of %d functions in category "%s"
no: Gruppe med %d funksjoner i kategori «%s»

en: Group rows %d:%d
no: Grupper rader %d:%d

en: Group/Ungroup
no: Grupper/Løs opp gruppering

en: Grouped By:
no: Gruppert etter:

en: Guatemala, Quetzales
no: Guatemala, quetzales

en: Guernsey, Pounds
no: Guernsey, pund

en: Guile Plugin
no: Guile-tillegg

en: Guile error
no: Guile-feil

en: Guinea, Francs
no: Guinea, francs

en: Gumbel (Type I)
no: Gumbel (type I)

en: Gumbel (Type II)
no: Gumbel (type II)

en: Guyana, Dollars
no: Guyana, dollar

en: H_eight...
no: Høyd_e...

en: Haiti, Gourdes
no: Haiti, gourdes

en: He_ader:
no: To_pptekst:

en: Header/Footer
no: Topp-/bunntekst

en: Headers and footers
no: Topp- og bunntekst

en: Hebrew
no: Hebraisk

en: Hebrew (IBM-862)
no: Hebraisk (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
no: Hebraisk (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
no: Hebraisk (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
no: Hebraisk (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
no: Hebraisk (Windows-1255)

en: Height
no: Høyde

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
no: Høyde: %.2f pkt (%d piksler)

en: Hello World
no: Hallo verden

en: Hi_de
no: _Skjul

en: Hide Detail
no: Skjul detaljer

en: Hide _Column Headers
no: Vis _kolonnetopptekst

en: Hide _Gridlines
no: Skjul _linjer for rutenett

en: Hide _Row Headers
no: Skjul _radtopptekst

en: Hide _Zeros
no: Sk_jul nuller

en: Hide columns
no: Skjul kolonner

en: Hide rows
no: Skjul rader

en: Hide the selected columns
no: Skjul valgte kolonner

en: Hide the selected rows
no: Skjul valgte rader

en: Hindi (MacDevanagari)
no: Hindi (MacDevangari)

en: Honduras, Lempiras
no: Honduras, lempiras

en: Hong Kong, Dollars
no: Hongkong, dollar

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
no: Hong Kong/kinesisk (zh_HK)

en: Hong Kong/English (en_HK)
no: Hong Kong/engelsk (en_HK)

en: Horizontal DPI
no: Horisontal DPI

en: Horizontal Stripe
no: Horisontal stripe

en: Hungary (hu_HU)
no: Ungarn (hu_HU)

en: Hungary, Forint
no: Ungarn, forint

en: HyperLink
no: Hyperlenke

en: Hyper_link...
no: Hyper_lenke...

en: Hyperlink
no: Hyperlenke

en: Hyphen (-)
no: Bindestrek (-)

en: Hypothesized Mean _Difference:
no: Hypotetisk _differanse mellom middelverdier:

en: INitial CApitals
no: Store bokstaver i starten

en: I_n-cell dropdown
no: _Nedtrekk i celle

en: I_nside
no: I_nnenfor

en: I_nverse
no: I_nvers

en: Iceland (is_IS)
no: Island (is_IS)

en: Iceland, Kronur
no: Island, kroner

en: Icelandic (MacIcelandic)
no: Islandsk (MacIcelandic)

en: If you close without saving, changes will be discarded.
no: Hvis du lukker uten å lagre vil endringene forkastes.

en: If you do not save, changes may be discarded.
no: Hvis du ikke lagrer vil endringene forkastes.

en: Ignore _blank cells
no: _Overse tomme celler

en: Image
no: Bilde

en: Imaginary
no: Imaginær

en: Import _Text File...
no: Importerer _tekstfil...

en: Import the text from a file
no: Importerer teksten fra en fil

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
no: Import/eksport av HTML, TeX, DVI og roff

en: Imports GNU Oleo documents
no: Importerer GNU Oleo dokumenter

en: Imports Lotus 123 files
no: Importerer en Lotus 123 fil

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
no: Importerer MultiPlan (SYLK) filer

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
no: Importerer Plan Perfect formaterte dokumenter

en: Imports Psion 5 series Sheet files
no: Importerer Psion 5 ark

en: Imports Quatro Pro (tm) files
no: Importerer Quattro Pro (tm) filer

en: Imports SC/XSpread files
no: Importerer SC/XSpread filer

en: Imports XBase files
no: Importerer XBase-filer

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
no: Importerer versjon 4.[234] regneark

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
no: Importerer/eksporterer MS Excel (tm) filer

en: Impossible
no: Umulig

en: Improperly formatted error token
no: Feiltegn med feil format

en: In _left column
no: I _venstre kolonne

en: In _top row
no: I øvers_te rad

en: In a list
no: I en liste

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
no: I celle %s ville innholdet
    \t%s
    ha blitt erstattet med
    \t%s
    hvilket er ugyldig
    
    Erstatingen er avbrutt og ingenting er endret.

en: In_terval:
no: In_tervall:

en: Increase
no: Øk

en: Increase Indent
no: Øk innrykk

en: Increase Precision
no: Øk presisjonen

en: Increase precision
no: Høyere presisjon

en: Increase the number of decimals displayed
no: Øk antall desimaler som vises

en: Increment:
no: Økning:

en: India, Rupees
no: India, rupi

en: India/Arabic (ar_IN)
no: India/arabisk (ar_IN)

en: India/Bengali (bn_IN)
no: India/bengali (bn_IN)

en: India/English (en_IN)
no: India/engelsk (en_IN)

en: India/Hindu (hi_IN)
no: India/hindu (hi_IN)

en: India/Marathi (mr_IN)
no: India/marathi (mr_IN)

en: India/Tamil (ta_IN)
no: India/tamil (ta_IN)

en: India/Telugu (te_IN)
no: India/telugu (te_IN)

en: Indian
no: Indisk

en: Indicator Size
no: Størrelse på indikator

en: Indicator Spacing
no: Mellomrom for indikator

en: Indonesia, Rupiahs
no: Indonesia, rupiahs

en: Infeasible problem
no: Uløsbart problem

en: Infinity
no: Uendelig

en: Information
no: Informasjon

en: Information (allow invalid input)
no: Informasjon (tillat ugyldige inndata)

en: Information Functions
no: Informasjonsfunksjoner

en: Initializing function inside plugin returned error.
no: Initiering av funksjon i tillegg returnerte en feil.

en: Input
no: Inndata

en: Input Data
no: Inndata

en: Input Message
no: Inndatamelding

en: Input Range:
no: Inndataområde:

en: Input _Labels
no: Inndataetiketter

en: Input _Range:
no: Inndataom_råde:

en: Inputs:
no: Inndata:

en: Insert
no: Sett inn

en: Insert Columns
no: Sett inn kolonner

en: Insert Component
no: Sett inn komponent

en: Insert Rows
no: Sett inn rader

en: Insert Shaped Component
no: Sett inn formet komponent

en: Insert _row(s)
no: Sett inn _rad(er)

en: Insert a Hyperlink
no: Sett inn en hyperlenke

en: Insert a function into the selected cell
no: Sett inn en funksjon i valgt celle

en: Insert a new sheet
no: Sett inn et nytt ark

en: Insert a shaped component into the spreadsheet
no: Sett inn en formet komponent i regnearket

en: Insert an image
no: Sett inn et bilde

en: Insert an object into the spreadsheet
no: Sett inn et objekt i regnearket

en: Insert cells
no: Sett inn celler

en: Insert columns
no: Sett inn kolonner

en: Insert new cells
no: Sett inn nye celler

en: Insert new columns
no: Sett inn nye kolonner

en: Insert new rows
no: Sett inn nye rader

en: Insert object
no: Sett inn objekt

en: Insert rows
no: Sett inn rader

en: Insert the current date into the selected cell(s)
no: Sett nåværende dato inn i valgt(e) celle(r)

en: Insert the current time into the selected cell(s)
no: Sett inn nåværende tid i valgt(e) celle(r)

en: Inserting %d column before %s
no: Setter inn %d kolonne før %s

en: Inserting %d columns before %s
no: Setter inn %d kolonner før %s

en: Inserting %d row before %s
no: Setter inn %d rad før %s

en: Inserting %d rows before %s
no: Setter inn %d rader før %s

en: Inserts a Bonobo object
no: Setter inn et Bonobo-objekt

en: Inserts a Shaped Bonobo object
no: Setter inn et formet Bonobo-objekt

en: Inside
no: Innvendig

en: Inside Horizontal
no: Innvendig horisontal

en: Inside Vertical
no: Innvendig vertikal

en: Integer
no: Heltall

en: Integer Constraints
no: Begrensninger for heltall

en: Interest rate calculations
no: Rentekalkulering

en: Internal
no: Intervall

en: Internal ERROR
no: Intern FEIL

en: Internal type error
no: Intern typefeil

en: International Monetary Fund (IMF) Special Drawing Rights
no: International Monetary Fund (IMF) Special drawing rights

en: Invalid $-specification in replacement.
no: Ugyldig $-spesifikasjon i erstatningen.

en: Invalid '%s' record of length %hd instead of %d
no: Ugyldig «%s»-post med lengde %hd i stedet for %d

en: Invalid BOUNDS section in the file.
no: Ugyldig GRENSER-seksjon i filen.

en: Invalid COLUMNS section in the file.
no: Ugyldig KOLONNER-seksjon i filen.

en: Invalid RANGES section in the file.
no: Ugyldig OMRÅDER-seksjon i filen.

en: Invalid RHS section in the file.
no: Ugyldig RHS-seksjon i filen.

en: Invalid ROWS section in the file.
no: Ugyldig RADER-seksjon i filen.

en: Invalid changing cells
no: Ugyldig endring av celler

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
no: Ugyldige tegn for koding «%c%c»

en: Invalid expression
no: Ugyldig uttrykk

en: Invalid number of arguments
no: Ugyldig antall argumenter

en: Invalid record %d of length %hd
no: Ugyldig post %d med lengde %hd

en: Invalid scenario name
no: Ugyldig navn på scenario

en: Invalid search pattern.
no: Ugyldig søkemønster.

en: Invalid template file: %s
no: Ugyldig malfil: %s

en: Invalid trailing backslash in replacement.
no: Ugyldig etterfølgende backslash i erstatningen.

en: Invalid variable range was given
no: Ugyldig variabelområde ble oppgitt

en: Invalid xml file. Tree is empty?
no: Ugyldig xml fil. Treet er tomt?

en: Invalid zoom %hd %%
no: Ugyldig zoom %hd %%

en: Iran, Rials
no: Iran, rial

en: Iraq (ar_IQ)
no: Irak (ar_IQ)

en: Iraq, Dinars
no: Irak, dinarer

en: Ireland (en_IE)
no: Irland (en_IE)

en: Ireland/Gaelic (ga_IE)
no: Irland/gælisk (ga_IE)

en: Irrevocably remove an entire sheet
no: Fjern et helt ark, uten muligheter for å hente det tilbake

en: Is not an autoformat template file
no: Er ikke en autoformat mal

en: Isle of Man, Pounds
no: Isle of Man, pund

en: Israel, New Shekels
no: Israel, shekels

en: Israel/Hebrew (iw_IL)
no: Israel/hebraisk (iw_IL)

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
no: Gir støtte for å lagre GNOME's ordbok som en PO-fil.

en: Italic
no: Kursiv

en: Italy (it_IT)
no: Italia (it_IT)

en: Items
no: Oppføringer

en: Iterations
no: Gjennomganger

en: Iterations:
no: Gjennomganger:

en: Iteratively recalculate to find a target value
no: Interaktiv rekalkulasjon for å finne en målverdi

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
no: Interaktiv rekalkulasjon med begrensninger for å nærme seg en målverdi

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
no: J.H.M Dassen (Ray), debian pakker.

en: J_ustify
no: J_uster

en: Jamaica, Dollars
no: Jamaica, dollar

en: January
no: Januar

en: Japan, Yen
no: Japan, yen

en: Japanese
no: Japansk

en: Japanese (EUC-JP)
no: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
no: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
no: Japansk (Shift_JIS)

en: Jersey, Pounds
no: Jersey, pund

en: John Gotts, rpm packaging.
no: John Gotts, rpm pakker.

en: Jordan, Dinars
no: Jordan, dinarer

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
no: Jukka-Pekka Iivonen, mange funksjoner og verktøy.

en: July
no: Juli

en: Jump to a specified cell
no: Gå til spesifisert celle

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
no: Hopp til spesifikke celler eller navngitt område i aktiv arbeidsbok

en: June
no: Juni

en: Kazakstan, Tenge
no: Kasakhstan, tenge

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
no: Kenneth Christiansen, i18n, forskjellig.

en: Kenya, Shillings
no: Kenya, shilling

en: Korea (North), Won
no: Nord-Korea, won

en: Korea (South), Won
no: Sør-Korea, Won

en: Korean
no: Koreansk

en: Korean (EUC-KR)
no: Koreansk (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
no: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
no: Koreansk (JOHAB)

en: Korean (UHC)
no: Koreansk (UHC)

en: Kth Largest
no: Kte største

en: Kth Smallest
no: Kte minste

en: Kurtosis
no: Kurtose

en: Kuwait, Dinars
no: Kuwait, dinarer

en: Kyrgyzstan, Soms
no: Kirgisistan, som

en: LEVEL
no: NIVÅ

en: LP Solve 3.2
no: LP løs 3.2

en: Label
no: Etikett

en: Label:
no: Etikett:

en: Labels
no: Etiketter

en: Laos, Kips
no: Laos, kips

en: Large Circles
no: Store sirkler

en: Largest (%d)
no: Største (%d)

en: Last Round #:
no: Siste runde #:

en: Latvia, Lati
no: Latvia, lati

en: Launch the Chart Guru
no: Start veiviser for grafer

en: Layout
no: Utseende

en: Layout:
no: Utseende:

en: Lebanon (ar_LB)
no: Libanon (ar_LB)

en: Lebanon, Pounds
no: Libanon, pund

en: Left
no: Venstre

en: Left Align
no: Venstrejuster

en: Left align
no: Venstrejuster

en: Legend
no: Bakgrunn

en: Length of File History
no: Lengde på filhistorikk

en: Lesotho, Maloti
no: Lesotho, maloti

en: Liberia, Dollars
no: Liberia, dollar

en: Libya, Dinars
no: Libya, dinarer

en: Limit
no: Grense

en: Limits Report
no: Grenserapport

en: Line
no: Linje

en: Line Width:
no: Linjebredde:

en: Line plot.
no: Linjeplott.

en: Line termination:
no: Linjeterminering:

en: Linear and integer program (*.mps) file format
no: Filformat for lineær- og heltall program (*.mps)

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
no: Modul for format for lineær- og heltalls programuttrykk (MPS)

en: Lines
no: Linjer

en: Lines to import
no: Linjer som skal importeres

en: Link target
no: Lenkemål

en: Link to:
no: Lenke til:

en: List
no: Liste

en: List _Range:
no: Listeom_råde:

en: List of Active Plugins.
no: Liste over aktive tillegg.

en: List of Extra Autoformat Directories.
no: Liste med ekstra autoformatkataloger.

en: List of Extra Plugin Directories.
no: Liste med ekstra tilleggskataloger.

en: List of First Letter Exceptions
no: Liste med unntak for forbokstav

en: List of Known Plugins.
no: Liste med kjente tillegg.

en: List of Plugin File States.
no: Liste med filtilstand for tillegg.

en: List of recently used files
no: Liste med nylig brukte filer

en: List of recently used functions.
no: Liste med nylig brukte funksjoner.

en: Lithuania (lt_LT)
no: Litauen (lt_LT)

en: Lithuania, Litai
no: Litauen, litai

en: Live Scrolling
no: Rulling i sanntid

en: Load file
no: Last fil

en: Location
no: Plassering

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
no: Låsing av celler eller skjuling av formler påvirker bare beskyttede ark.

en: Logarithmic
no: Logaritmisk

en: Logic
no: Logisk

en: Logic Functions
no: Logiske funksjoner

en: Logistic
no: Logistisk

en: Lookup
no: Oppslag

en: Lookup Functions
no: Oppslagsfunksjoner

en: Lower
no: Nedre

en: Lower Limit (95 %)
no: Nedre grense (95 %)

en: Lower object
no: Senk objekt

en: Lower object to bottom
no: Senk objekt til bunns

en: Lutz Muller, SheetObject improvements
no: Lutz Muller, SheetObject forbedringer

en: Luxembourg/German (de_LU)
no: Luxembourg/tysk (de_LU)

en: M_ax
no: M_aks

en: Ma_ke string value
no: L_ag strengverdi

en: Ma_tch whole words only
no: _Treff kun på hele ord

en: Ma_x:
no: Ma_ks:

en: Macau, Patacas
no: Macau, pataca

en: Macedonia (mk_MK)
no: Makedonia (mk_MK)

en: Macedonia, Denars
no: Makedonia, denars

en: Macintosh (carriage return)
no: Macintosh (vognretur)

en: Macro%d
no: Makro%d

en: Madagascar, Malagasy Francs
no: Madagaskar, franc

en: Magnification
no: Forstørrelse

en: Main
no: Hoved

en: Make a copy of the current sheet
no: Lag en kopi av aktivt ark

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
no: Lag en tabell av en celles verdi som en funksjon av andre celler

en: Make any hidden columns in the selection visible
no: Gjør alle skjulte kolonner i utvalget synlige

en: Make any hidden rows in the selection visible
no: Gjør alle skjulte rader i utvalget synlig

en: Make one long list of coordinates and values
no: Lag en lang liste over koordinater og verdier

en: Malawi, Kwachas
no: Malawi, kwacha

en: Malaysia, Ringgits
no: Malaysia, ringgit

en: Maldives (Maldive Islands), Rufiyaa
no: Maldivene, Rufiyaa

en: Malta, Liri
no: Malta, liri

en: Manage Sheets...
no: Håndter ark...

en: Manage available plugin modules
no: Håndter tilgjengelige tilleggsmoduler

en: Manage sheets...
no: Håndter ark...

en: Manage the sheets in this workbook
no: Håndter arkene i denne arbeidsboken

en: March
no: Mars

en: Mark Probst, Guile support.
no: Mark Probst, Guile støtte

en: Markers at each point.
no: Markører ved hvert punkt.

en: Match _whole words only
no: Treff kun på _hele ord

en: Matches
no: Treff

en: Math Functions
no: Matematiske funksjoner

en: Mathematical Functions
no: Matematiske funksjoner

en: Mathematics
no: Matematikk

en: Matrix
no: Matrise

en: Mauritania, Ouguiyas
no: Mauritania, ouguiya

en: Mauritius, Rupees
no: Mauritius, rupi

en: Max
no: Maks

en: Max :
no: Maks:

en: Max Iterations:
no: Maks gjennomganger:

en: Max Time (sec.):
no: Maks tid (sek.):

en: Max Time:
no: Maks tid:

en: Max:
no: Maks:

en: Maximal Undo Size
no: Maksimal angrestørrelse

en: Maximization
no: Maksimering

en: Maximize
no: Maksimer

en: Maximum
no: Maksimum

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
no: Maksimal lengde på liste over nylig brukte funksjoner

en: Maximum c_hange:
no: Maksimal _endring:

en: Maximum it_erations:
no: Maksimalt antall gjennomganger:

en: Maximum number of iterations exceeded: optimization interupted
no: Maksimalt antall gjennomganger oversteget: optimering avbrutt

en: Maximum time exceeded. Simulation was not completed.
no: Maksimal tid oversteget. Simuleringen ble ikke fullført.

en: Maximum time exceeded: optimization interupted
no: Maksimal tid oversteget: optimering avbrutt

en: May
no: Mai

en: Mean
no: Gjennomsnitt

en: Menu
no: Meny

en: Merge
no: Slå sammen

en: Merge Field
no: Flett felt

en: Merge _Range:
no: Flett om_råde:

en: Merge a range of cells
no: Slå sammen et celleområde

en: Merge...
no: Flett...

en: Merging %s
no: Fletter %s

en: Merging data into %s
no: Fletter data inn i %s

en: Mexico, Pesos
no: Mexico, peso

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
no: Michael Meeks, Excel og OLE2 importering.

en: Min :
no: Min:

en: Minimization
no: Minimering

en: Minimize
no: Minimer

en: Miscellaneous
no: Forskjellig

en: Missing characters for character encoding
no: Mangler tegn for tegnkoding

en: Missing expression
no: Manglende uttrykk

en: Missing file name.
no: Mangler filnavn

en: Missing function category name.
no: Mangler kategorinavn for funksjon.

en: Mode
no: Modus

en: Model
no: Modell

en: Model Assumptions:
no: Modellens antakelser:

en: Modify the formatting of the selected cells
no: Modifiser formateringen til valgte celler

en: Modify the workbook attributes
no: Endre attributtene for arbeidsboken

en: Module "%s" doesn't exist.
no: Modul «%s» eksisterer ikke.

en: Module doesn't contain "%s" function.
no: Modulen inneholder ikke «%s»-funksjonen.

en: Module file "%s" has invalid format.
no: Modulfil «%s» har ugyldig format.

en: Module file name not given.
no: Modulens filnavn er ikke oppgitt.

en: Module%d
no: Modul%d

en: Moldova, Lei
no: Moldova, lei

en: Monday
no: Mandag

en: Money
no: Valuta

en: Mongolia, Tugriks
no: Mongolia, tugrik

en: More
no: Mer

en: Morocco (ar_MA)
no: Marokko (ar_MA)

en: Morocco, Dirhams
no: Marokko, dirham

en: Move object
no: Flytt objekt

en: Moving %s
no: Flytter %s

en: Moving Average
no: Bevegelig gjennomsnitt

en: Moving Average (%s)
no: Bevegelig gjennomsnitt (%s)

en: Moving average
no: Bevegelig gjennomsnitt

en: Moving average...
no: Bevegelig gjennomsnitt...

en: Mozambique, Meticais
no: Mosambik, meticais

en: Multiple errors
no: Flere feil

en: Multiple expressions are not supported in this context
no: Flere uttrykk er ikke støttet i denne konteksten

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
no: Flere versjoner oppgitt. Antar %d

en: Multiply
no: Multipliser

en: Myanmar (Burma), Kyats
no: Myanmar, kyat

en: N_ew Workbook
no: N_y arbeidsbok

en: N_umber of Failures
no: Antall fe_il

en: N_umber of Samples:
no: Antall _utvalg:

en: N_umber of Trials:
no: Antall fors_øk:

en: Name
no: Navn

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
no: Navnet «%s» eksisterer ikke i ark «%s»

en: Name of template
no: Navn på malen

en: Name:
no: Navn:

en: Namibia, Dollars
no: Namibia, dollar

en: Negative Binomial
no: Negativ binominal

en: Negative Number Format
no: Format for negativt tall

en: Negative number _format:
no: _Format for negative tall:

en: Nepal, Nepal Rupees
no: Nepal, rupi

en: Netherlands Antilles, Guilders
no: De nederlandske antillene, gylden

en: Never
no: Aldri

en: New
no: Ny

en: New Name
no: Nytt navn

en: New Sheet
no: Nytt ark

en: New Workbook
no: Ny arbeidsbok

en: New Zealand, Dollars
no: New Zealand, dollar

en: New Zealand/Maori (mi_NZ)
no: Ny Zealand/maori (mi_NZ)

en: New _Sheet
no: Nytt _ark

en: New _Workbook
no: Ny ar_beidsbok

en: New view will be opened on specified screen
no: Ingen visning vil åpnes på spesifisert skjerm

en: Next Sim.
no: Neste simulering

en: Nicaragua, Gold Cordobas
no: Nicaragua, gull-cordoba

en: Nigeria, Nairas
no: Nigeria, naira

en: No
no: Nei

en: No "type" attribute on "service" element.
no: Ingen «type»-attributt på «service»-element.

en: No Workbook or Book streams found.
no: Ingen arbeidsbok eller arbeidsbokdata funnet.

en: No loader defined or loader id invalid for plugin with id="%s".
no: Ingen laster definert, eller ugyldig id, for tillegg med id=«%s».

en: No matching records were found.
no: Fant ingen poster med treff.

en: No password supplied
no: Ingen passord oppgitt

en: No services defined for plugin with id="%s".
no: Ingen tjenester definert for tillegg med id=«%s».

en: No stream named content.xml found.
no: Ingen strøm med navn content.xml funnet.

en: Non-Negative
no: Ikke-negativ

en: Non-zeros in
no: Ikke-null i

en: None
no: Ingen

en: None          (silently accept invalid input)
no: Ingen         (aksepter ugyldige inndata uten å gi beskjed)

en: None of the values in the value range may be empty!
no: Ingen av verdiene i verdiområdet kan være tomme!

en: Nordic (ISO-8859-10)
no: Nordisk (ISO-8859-10)

en: North
no: Nord

en: North America
no: Nordamerika

en: Norway, Krone
no: Norge, krone

en: Norway/Bokmal (no_NO)
no: Norge/bokmål (no_NO)

en: Norway/Nynorsk (nn_NO)
no: Norge/nynorsk (nn_NO)

en: Norway/Saami (se_NO)
no: Norge/samisk (se_NO)

en: Not Binding
no: Ikke bindende

en: Not SYLK file
no: Ikke en SYLK-fil

en: Not a Guile boolean
no: Ikke en Guile-boolean

en: Not a Guile number
no: Ikke et Guile-tall

en: Not a Guile string
no: Ikke en Guile-streng

en: Not a valid function for verb: %s
no: Ikke en gyldig funksjon for verb: %s

en: Notebook _Tabs for Sheets
no: No_tisbokfaner for ark

en: Nothing
no: Ingenting

en: Number
no: Tall

en: Number Formats
no: Tallformater

en: Number Theory
no: Tallteori

en: Number of
no: Antall

en: Number of Automatic Clauses
no: Antall automatiske klausuler

en: Number of Iterations
no: Antall gjennomganger

en: Number of Rows _Per Sample:
no: Antall rader per _utvalg:

en: Number of Undo Items
no: Antall angreoppføringer

en: Number of _Variables:
no: Antall variabler:

en: Number of lines to import
no: Antall linjer som skal importeres

en: Numbers
no: Tall

en: OLE links are not supported.
    Name '%s' will be lost.
no: OLE-lenker er ikke støttet.
    Navn «%s» vil gå tapt.

en: O_ptions
no: A_lternativer

en: O_utline Color:
no: Far_ge for omriss:

en: O_utside
no: _Utenfor

en: Object "%s" is not a dictionary.
no: Objektet «%s» er ikke en ordbok.

en: Objective
no: Objektiv

en: Objective Value
no: Objektiv verdi

en: Objective function:
no: Objektiv funksjon:

en: October
no: Oktober

en: Oman, Rials
no: Oman, rial

en: On left side only
no: Kun på venstre side

en: On right side only
no: Kun på høyre side

en: One Factor Analysis of Variance
no: Enfaktor analyse av varians

en: One Factor Analysis of Variance...
no: Enfaktor analyse av varians...

en: One field is not part of the merge zone!
no: Ett felt er ikke en del av flettesonen!

en: One of the factor combinations does not contain any observations!
no: En av faktorkombinasjonene inneholder ikke noen observasjoner!

en: Open
no: Åpne

en: Open a file
no: Åpne en fil

en: Open an external file with the specified name
no: Åpne en ekstern fil med spesifisert navn

en: Open the Python console
no: Åpne Python-konsollet

en: Open...
no: Åpne...

en: Open/Star Calc (*.sxc)
no: Open/StarCalc (*.sxc)

en: Open/Star Office spreadsheet
no: Open/StarOffice-regneark

en: Operation
no: Operasjon

en: Optimal solution created by solver.
no: Optimal løsning funnet av problemløseren.

en: Optimal solution found
no: Optimal løsning funnet

en: Options
no: Alternativer

en: Original Value
no: Originalverdi

en: Original data type:
no: Original datatype:

en: Other
no: Annet

en: Other value
no: Annen verdi

en: Outline
no: Disposisjon

en: Outlines _Below
no: Disponer _under

en: Outlines _Right
no: Disponer til høy_re

en: Output
no: Utdata

en: Output _Range:
no: Utom_råde:

en: Outputs:
no: Utdata:

en: Outside Borders
no: Utenfor kanter

en: Overall formatting
no: Generell formattering

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
no: PLN: Regnearket er passordkryptert

en: P_aste Special...
no: Lim inn spesi_al...

en: P_aste special...
no: Lim inn spesi_al...

en: P_ipe (|)
no: R_ør (|)

en: Pa_ssword:
no: Pa_ssord :

en: Page
no: Side

en: Page &[PAGE]
no: Side &[SIDE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
no: Side &[SIDE] av &[SIDER]

en: Page Footer
no: Bunntekst for siden

en: Page Header
no: Topptekst for siden

en: Page Set_up...
no: Sideopps_ett...

en: Page Setup For %s
no: Sideoppsett for %s

en: Page Setup For All Sheets
no: Sideoppsett for alle ark

en: Page order
no: Siderekkefølge

en: Page:
no: Side:

en: Pakistan, Rupees
no: Pakistan, rupi

en: Palladium, Ounces
no: Palladium, unser

en: Panama, Balboa
no: Panama, balboa

en: Papua New Guinea, Kina
no: Papua Ny-Guinea, kina

en: Paraguay, Guarani
no: Paraguay, guarani

en: Parameters
no: Parametere

en: Pareto (_Sorted)
no: Pareto (_Sortert)

en: Parse error while reading Applix file.
no: Feil i tolking under lesing av Applix-fil.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
no: Fortolkningsfeil under forsøk på å lese data inn i arket

en: Parse the text in the selection into data
no: Les teksten i utvalget inn som data

en: Password :
no: Passord :

en: Paste
no: Lim inn

en: Paste Link
no: Lim inn lenke

en: Paste _Special
no: Lim inn _spesial

en: Paste special
no: Lim inn spesial

en: Paste the clipboard
no: Lim inn fra utklippstavlen

en: Paste the contents of the clipboard
no: Lim inn innhold fra utklippstavlen

en: Paste type
no: Lim inn type

en: Paste with optional filters and transformations
no: Lim inn med alternative filtre og transformasjoner

en: Pasting into %s
no: Limer inn i %s

en: Path
no: Sti

en: Pattern
no: Mønster

en: Pearson Correlation
no: Pearson-korrelasjon

en: Per column formatting
no: Formatering per kolonne

en: Per_iod:
no: Per_iode:

en: Percent
no: Prosent

en: Percentage
no: Prosent

en: Percentage Areas
no: Prosentområder

en: Percentage Bars
no: Prosentsøyler

en: Percentage Columns
no: Prosentkolonner

en: Percentage Lines
no: Prosentlinjer

en: Percentage area plot.
no: Prosentområdeplott

en: Percentage line plot.
no: Prosentlinjeplott

en: Percentile
no: Prosentil

en: Perform changes within cell comments
no: Utfør endringer i cellekommentarene

en: Perform changes within expressions
no: Utfør endringer i uttrykk

en: Perform changes within non-string values
no: Utfør endringer i ikke-streng verdier

en: Perform changes within string values
no: Utfør endringer i strengverdier

en: Perform no more replacements
no: Ikke utfør flere erstatninger

en: Perform this replacement
no: Utfør denne erstatningen

en: Performance Report
no: Ytelsesrapport

en: Periodic and random samples
no: Periodiske og tilfeldige utvalg

en: Peru, Nuevos Soles
no: Peru, nuevos soles

en: Philippines (en_PH)
no: Filippinene (en_PH)

en: Philippines, Pesos
no: Filippinene, peso

en: Philippines/Tagalog (tl_PH)
no: Filippinene/tagalog (tl_PH)

en: Pie
no: Kake

en: Pipe (|)
no: Rør (|)

en: Platinum, Ounces
no: Platinum, unser

en: Please enter a file name,
    not a directory
no: Vennligst skriv inn et filnavn,
    ikke en katalog

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
no: Vennligst oppgi en gyldig
    populasjonsvarians for variabel 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
no: Vennligst oppgi en gyldig
    populasjonsvarians for variabel 2.

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
no: Vennligst velg hvilke ark du vil eksportere fra aktiv arbeidsbok. De vil bli eksportert i samme rekkefølge som de er oppført i eksportlisten.

en: Plot
no: Plott

en: Plot Engine
no: Plottemotor

en: Plot Type
no: Type plott

en: PlotArea
no: Område for plott

en: PlotLine
no: Plottlinje

en: Plugin Details
no: Detaljer om tillegg

en: Plugin List
no: Liste over tillegg

en: Plugin Manager
no: Tilleggshåndterer

en: Plugin dependencies
no: Avhengigheter for tillegg

en: Plugin directory:
no: Katalog for tillegg:

en: Plugin has no id.
no: Tillegget har ingen id.

en: Plugin id contains invalid characters (%s).
no: Tilleggs-ID inneholder ugyldige tegn (%s).

en: Plugin loader
no: Tilleggslaster

en: Plugin name
no: Navn på tillegg

en: Plugin services
no: Tjenester for tillegg

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
no: Tillegg versjon «%s» er forskjellig fra applikasjonen «%s».

en: Point
no: Punkt

en: Poland (pl_PL)
no: Polen (pl_PL)

en: Poland, Zlotys
no: Polen, sloty

en: Population Variances are:
no: Populasjonenes varians er:

en: Preferen_ces...
no: _Brukervalg...

en: Prepare an email
no: Forbered en e-post

en: Preparing to save...
no: Forbereder lagring...

en: Prev. Sim.
no: Forrige simulering.

en: Preview
no: Forhåndsvisning

en: Preview:
no: Forhåndsvisning:

en: Price
no: Pris

en: Print
no: Skriv ut

en: Print Config
no: Utskriftskonfigurasjon

en: Print Pre_view...
no: Forhånds_visning av utskrift...

en: Print Previe_w...
no: Forhånds_visning av utskrift...

en: Print Preview
no: Forhåndsvisning av utskrift

en: Print Region
no: Skriv ut område

en: Print Sheets
no: Skriv ut ark

en: Print _area:
no: Utskrifts_område:

en: Print preview
no: Forhåndsvisning av utskrift

en: Print setup
no: Skriveroppsett

en: Print the current file
no: Skriv ut aktiv fil

en: Print the workbook
no: Skriv ut arbeidsboken

en: Printing failed
no: Feil ved utskrift

en: Problem Size
no: Problemstørrelse

en: Problem name was not defined in the file.
no: Problemnavnet var ikke definert i filen.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
no: Prosessering slutter på denne linjen, alle etterfølgende linjer vil ignoreres

en: Processing file...
no: Prossesserer fil...

en: Program Name
no: Programnavn

en: Program Report
no: Programrapport

en: Proper_ties...
no: Egenskape_r...

en: Protection
no: Beskyttelse

en: Provides a CORBA scripting interface
no: Gir et skriptgrensesnitt for CORBA

en: Python console
no: Python-konsoll

en: Python exception (%s)
no: Python-unntak (%s)

en: Python exception (%s: %s)
no: Python-unntak (%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
no: Python-fil «%s» har ugyldig format.

en: Python functions
no: Python-funksjoner

en: Python list is not an array
no: Python-listen er ikke en tabell

en: Python module name not given.
no: Python-modulens navn er ikke oppgitt.

en: Python plugin loader
no: Python tilleggslaster

en: Qatar, Rials
no: Qatar, rial

en: Quatro Pro
no: Quattro Pro

en: Quatro Pro(tm)
no: Quattro Pro(tm)

en: Query for replacement
no: Spør etter en erstatning

en: Quit the application
no: Avslutt applikasjonen

en: Quote character:
no: Sitattegn:

en: Quoting:
no: Siterer:

en: R.H. Side
no: Høyre side

en: R_ight, then down
no: Hø_yre, så ned

en: Ra_nge
no: O_mråde

en: Radio Button
no: Radioknapp

en: RadioButton
no: Radioknapp

en: Raise object
no: Hev objekt

en: Raise object to top
no: Hev objekt til topps

en: Random Number Functions
no: Funksjoner for tilfeldige tall

en: Random Number Generation
no: Generering av tilfeldige tall

en: Random Numbers
no: Tilfeldige tall

en: Random Numbers (%s)
no: Tilfeldige tall (%s)

en: Range
no: Område

en: Range:
no: Område:

en: Rank
no: Rangering

en: Rank and Percentile
no: Grad og persentil

en: Ranks
no: Rangering

en: Ranks (%s)
no: Rangering (%s)

en: Ranks And _Percentiles...
no: Grader og _prosentiler...

en: Ranks and _Percentiles...
no: Grader og prosentiler...

en: Ranks, placements and percentiles
no: Grader, plassering og prosentiler

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
no: Rasca, HTML, troff, LaTeX eksport.

en: Ratio
no: Rate

en: Rayleigh
no: Ryleigh

en: Re_gular expression
no: Vanli_g uttrykk

en: Re_name
no: Endre _navn

en: Re_place:
no: E_rstatt:

en: Reading file...
no: Leser fil...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
no: Leser LP-programmer lagret i MPS-format (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
no: Leser og skriver informasjon lagret i Data Interchange Format (*.dif)

en: Real
no: Heltall

en: Recalculate
no: Beregn på nytt

en: Recalculate the spreadsheet
no: Rekalkuler regnearket

en: Recalculation:
no: Nyberegning:

en: Recently Used
no: Sist brukt

en: Reconfigure Graph
no: Konfigurer graf på nytt

en: Rectangle
no: Rektangel

en: Red
no: Rød

en: Redo
no: Gjenopprett

en: Redo the operation
no: Gjør operasjonen på nytt

en: Redo the undone action
no: Gjør om den angrede handlingen

en: Reduced
no: Redusert

en: Regression
no: Regresjon

en: Regression (%s)
no: Regresjon (%s)

en: Regression Analysis
no: Regresjonsanalyse

en: Remaining Error:
no: Gjenstående feil:

en: Remove
no: Fjern

en: Remove Hyperlink
no: Fjern hyperlenke

en: Remove _Auto Filter
no: Fjern _AutoFilter

en: Remove a filter
no: Fjern et filter

en: Remove an outline group
no: Fjern en disposisjonsgruppe

en: Remove borders
no: Fjern kanter

en: Remove selected cells, shifting others into their place
no: Fjern valgte celler, og flytt andre til sin plass

en: Rename
no: Endre navn

en: Rename the current sheet
no: Gi nytt navn til aktivt ark

en: Renaming Sheets
no: Endrer navn på ark

en: Reordering Sheets
no: Omplasserer ark

en: Reorganizing Sheets
no: Omorganiserer ark

en: Replacement string must be set.
no: Erstatningsstrengen må være satt.

en: Report
no: Rapporter

en: Report Created:
no: Rapport opprettet:

en: Reports
no: Rapporter

en: Requires more than 1 row
no: Krever mer enn 1 rad

en: Resize object
no: Endre størrelse på objekt

en: Result
no: Resultat

en: Result Cells:
no: Resultatceller:

en: Result cell
no: Resultatcelle

en: Retain Output Range Comments
no: Behold kommentarer for utdataområde

en: Retain Output Range Formatting
no: Behold formatering for utdataområde

en: Retain Output Range _Formatting
no: Behold _formatering for utdataområde

en: Reverse Diagonal
no: Omvendt diagonal

en: Reverse Diagonal Stripe
no: Omvendt diagonal stripe

en: Right
no: Høyre

en: Right Align
no: Høyrejuster

en: Right align
no: Høyrejuster

en: Risk Simulation
no: Risikosimulering

en: Romania, Lei
no: Romania, lei

en: Romanian (ISO-8859-16)
no: Rumensk (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
no: Rumensk (MacRomanian)

en: Ross Ihaka, special functions.
no: Ross Ihaka, spesielle funksjoner.

en: Row %i
no: Rad %i

en: Row %s
no: Rad %s

en: Row Height
no: Radhøyde

en: Row and co_lumn headings
no: Rad og kolonnetitler

en: Row/Column
no: Rad/kolonne

en: Run on
no: Kjør

en: Runtime
no: Kjøretid

en: Russia (ru_RU)
no: Russland (ru_RU)

en: Russia, Rubles
no: Russland, rubel

en: Russia/Tatar (tt_RU)
no: Russland/tatar (tt_RU)

en: Russian (CP-866)
no: Russisk (CP-866)

en: Rwanda, Rwanda Francs
no: Rwanda, franc

en: SUMMARY
no: SAMMENDRAG

en: SUMMARY OF SIMULATION ROUND #
no: SAMMENDRAG AV SIMULERING RUNDE #

en: S_ee two separators as one
no: S_e på to separatorer som en

en: S_heet
no: Ar_k

en: S_heets
no: Ar_k

en: S_pace
no: _Mellomrom

en: S_pecial
no: S_pesial

en: S_ummary Statistics
no: Sammen_dragsstatistikk

en: Saint Helena, Pounds
no: Saint Helena, pund

en: Samoa, Tala
no: Samoa, tala

en: Sample
no: Eksempel

en: Sample DataSource
no: Eksempeldatakilde

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
no: Eksempel på Python tillegg som har noen (ubrukelige) funksjoner.

en: Sampling
no: Utvalg

en: Sampling (%s)
no: Utvalg (%s)

en: Sampling Method:
no: Metode for datainnsamling:

en: Sao Tome and Principe, Dobras
no: Sao Tome og Principe, dobra

en: Saturday
no: Lørdag

en: Saudi Arabia (ar_SA)
no: Saudi-Arabia (ar_SA)

en: Saudi Arabia, Riyals
no: Saudi-Arabia, riyal

en: Save
no: Lagre

en: Save _As...
no: L_agre som...

en: Save all
no: Lagre alle

en: Save as Default Settings
no: Lagre som forvalgte innstillinger

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
no: Lagre endringer i «%s» før programmet lukkes?

en: Save changes to workbook '%s' before logging out?
no: Lagre endringer i arbeidsbok «%s» før du logger ut?

en: Save changes to workbook before closing?
no: Lagre endringene i arbeidsboken før programmet avslutter?

en: Save changes to workbook before logging out?
no: Lagre endringer i arbeidsboken før du logger ut?

en: Save graph as image
no: Lagre graf som bilde

en: Save the current workbook
no: Lagre aktiv arbeidsbok

en: Save the current workbook with a different name
no: Lagre aktiv arbeidsbok med et nytt navn

en: Save workbook as
no: Lagre arbeidsbok som

en: Saving file...
no: Lagrer fil...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
no: Lagring over gamle filer av denne typen er deaktivert for sikkerhets skyld.

en: Scalar
no: Skalar

en: Scalar or Blank
no: Skalar eller tom

en: Scalar or Error
no: Skalar eller feil

en: Scale
no: Skaler

en: Sce_narios
no: Scenario

en: Scenario Manager
no: Håndtering av scenario

en: Scenario Summary
no: Sammendrag for scenario

en: Scenario name already used
no: Navn på scenario er allerede i bruk

en: Scenario name:
no: Navn på scenario:

en: Scenarios
no: Scenario

en: Scientific
no: Vitenskapelig

en: Scope
no: Område

en: Screen %d
no: Skjerm %d

en: Screen resolution in the horizontal direction.
no: Skjermoppløsning i horisontal retning.

en: Screen resolution in the vertical direction.
no: Skjermoppløsning i vertikal retning.

en: Scrollbar
no: Rullefelt

en: Scrollbar Properties
no: Egenskaper for rullefelt

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
no: Sean Atkinson, funksjoner og X-Base import.

en: Search
no: Søk

en: Search Center
no: Søkesenter

en: Search Workbook
no: Søk i arbeidsbok

en: Search and Replace
no: Søk og erstatt

en: Search and Replace Query
no: Søk og erstatt spørring

en: Search and Replace...
no: Søk og erstatt...

en: Search and replace in all cells in the workbook
no: Søk og erstatt i alle celler i arbeidsboken

en: Search and replace in current sheet only
no: Søk og erstatt kun i aktivt ark

en: Search and replace in specified range only
no: Søk og erstatt kun i spesifisert område

en: Search cells containing
no: Søk i celler som inneholder

en: Search column by column
no: Søk kolonne etter kolonne

en: Search for some text
no: Søk etter tekst

en: Search for some text and replace it with something else
no: Søk etter tekst og erstatt den med noe annet

en: Search in all cells in the workbook
no: Søk i alle celler i arbeidsboken

en: Search in current sheet only
no: Søk kun i aktivt ark

en: Search in specified range only
no: Søk kun i spesifisert område

en: Search line by line
no: Søk linje etter linje

en: Search string must not be empty.
no: Søkestrengen må ikke være tom.

en: Search text is
no: Søkesteksten er

en: Search...
no: Søk...

en: Seborga, Luigini
no: Seborga, luigini

en: See two successive separators as one.
no: Se på to etterfølgende separatorer som én.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
no: Behandle to etterfølgende tekstindikatorer som én som ikke terminerer cellen.

en: Select Arra_y
no: Velg mat_rise

en: Select _All
no: Velg _alt

en: Select _Column
no: Velg _kolonne

en: Select _Depends
no: Velg _avhengigheter

en: Select _Inputs
no: Velg _inndata

en: Select _Row
no: Velg _rad

en: Select all cells in the spreadsheet
no: Velg alle celler i regnearket

en: Select all the cells are used by the current edit cell
no: Velg alle celler som er brukes av cellen som redigeres

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
no: Velg alle celler som er avhengig av den aktive cellen

en: Select an array of cells
no: Velg en tabell med celler

en: Select an entire column
no: Velg en hel kolonne

en: Select an entire row
no: Velg en hel rad

en: Select an image
no: Velg et bilde

en: Select an object to add
no: Velg et objekt å legge til

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
no: Valgt filformat støtter ikke lagring av flere ark i én fil.
    Hvis du ønsker å lagre alle arkene må dette gjøres i separate filer eller velg et annet filformat.
    Vil du lagre kun dette arket?

en: Semi Circles
no: Halvsirkler

en: Semicolo_n (;)
no: Semikolon (;)

en: Semicolon (;)
no: Semikolon (;)

en: Sen_d To...
no: Sen_d til...

en: Send _Email
no: Send e-post

en: Send the current file in email
no: Send aktiv fil i e-post

en: Send the current file via email
no: Send denne filen via e-post

en: Sensitivity Report
no: Sensitivitetsrapport

en: Separators
no: Separatorer

en: Series
no: Rekker

en: Series in:
no: Rekker i:

en: Service '%s' not supported by loader.
no: Tjeneste «%s» er ikke støttet av laster.

en: Set Background Color
no: Sett bakgrunnsfarge

en: Set Borders
no: Sett kanter

en: Set Font
no: Sett skrifttype

en: Set Font Size
no: Sett størrelse for skrifttype

en: Set Font Style
no: Sett stil for skrifttype

en: Set Foreground Color
no: Sett forgrunnsfarge

en: Set Horizontal Alignment
no: Sett vertikal justering

en: Set Text
no: Sett tekst

en: Set standard/default column width
no: Endre standard/forvalgt kolonnenebredde

en: Set standard/default row height
no: Sett standard/forvalgt radhøyde

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
no: Sett formateringen for valgte celler til å inkludere et tusenskilletegn

en: Set the format of the selected cells to monetary
no: Sett formateringen for valgte celler til valuta

en: Set the format of the selected cells to percentage
no: Sett formateringen for valgte celler til prosent

en: Set the root library directory
no: Sett rotkatalog for biblioteker

en: Setting comment of %s
no: Sletter kommentar i %s

en: Setting default height of rows to %.2fpts
no: Setter standard høyde for radene til %.2fpkt

en: Setting default width of columns to %.2fpts
no: Setter standard bredde for kolonnene til %.2fpkt

en: Setting height of row %s to %d pixels
no: Setter høyden for rad %s til %d piksler

en: Setting height of row %s to default
no: Setter høyden for rad %s til forvalg

en: Setting height of rows %s to %d pixels
no: Setter høyden for rader %s til %d piksler

en: Setting height of rows %s to default
no: Setter høyden for rader %s til forvalg

en: Setting width of column %s to %d pixels
no: Setter bredden for rad %s til %d piksler

en: Setting width of column %s to default
no: Setter bredde for kolonne %s til forvalg

en: Setting width of columns %s to %d pixels
no: Setter bredden for kolonner %s til %d piksler

en: Setting width of columns %s to default
no: Setter bredden for kolonner %s til forvalg

en: Setup the page settings for your current printer
no: Endre sideoppsettet for din skriver

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
no: Flere grunnleggende verktøy for primtall, pi, phi, sigma. Har også noen enkle bit-operasjoner

en: Seychelles, Rupees
no: Seychellene, rupi

en: Sh_uffle...
no: B_ytt om...

en: Shadow
no: Skygge

en: Sharing
no: Deling

en: Sheet
no: Ark

en: Sheet name is NULL
no: Arknavnet er NULL

en: Sheet name is not valid utf-8
no: Arknavnet er ikke gyldig UTF-8

en: Sheet name is required
no: Arknavn kreves

en: Sheet name must have at least 1 letter
no: Arknavn må ha minst 1 bokstav

en: Sheet%d
no: Ark%d

en: Sheets
no: Ark

en: Sheets to export
no: Ark som skal eksporteres

en: Shift Dow_n and Move
no: Gå ned og flytt

en: Shift Righ_t and Move
no: Flytt celler til høyre og flytt

en: Shift _Down and Copy
no: Flytt celler ne_d og kopier

en: Shift _Right and Copy
no: Flytt celler til høyre og kopier

en: Shift cells _down
no: Flytt celler ne_d

en: Shift cells _left
no: Flytt ce_ller til venstre

en: Shift cells _up
no: Flytt celler _opp

en: Shift column %s
no: Flytt kolonne %s

en: Shift columns %s
no: Flytt kolonner %s

en: Shift row %s
no: Flytt rad %s

en: Shift rows %s
no: Flytt rader %s

en: Show
no: Vis

en: Show
    Sample
no: Vis
    Eksempel

en: Show Detail
no: Vis detaljer

en: Show Sheet Name in Undo List
no: Vis arknavn i angrelisten

en: Show all filtered and hidden rows
no: Vis filtrerte og skjulte rader

en: Show column outline %d
no: Vis omriss for kolonne %d

en: Show next match
no: Vis neste treff

en: Show previous match
no: Vis forrige treff

en: Show row outline %d
no: Vis omriss for rad %d

en: Show rows where:
no: Vis rader hvor:

en: Show:
no: Vis:

en: Shrin_k to fit
no: Formins_k til det passer

en: Shuffle Data
no: Bytt om på data

en: Shuffle cells, rows or columns
no: Bytt om celler, rader eller kolonner

en: Si_mulation...
no: Si_muleringer...

en: Si_ze:
no: St_ørrelse:

en: Sierra Leone, Leones
no: Sierra Leone, leone

en: Silver, Ounces
no: Sølv, unser

en: Simulation Report
no: Simulasjonsrapport

en: Simulation Summary:
no: Sammendrag for simulering:

en: Simulations
no: Simuleringer

en: Singapore, Dollars
no: Singapore, dollar

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
no: Singapore/kinesisk (zh_SG)

en: Singapore/English (en_SG)
no: Singapore/engelsk (en_SG)

en: Single
no: Enkel

en: Single Factor ANOVA
no: Enkeltfaktor ANOVA

en: Single Factor ANOVA (%s)
no: Enkeltfaktor ANOVA (%s)

en: Size of Sample:
no: Størrelse på utvalg:

en: Size of _Sample:
no: _Størrelse på utvalg:

en: Size of dropdown indicator
no: Størrelse på nedtrekksindikator

en: Size:
no: Størrelse:

en: Skewness
no: Forskyvning

en: Skip Blanks
no: Hopp over tomme

en: Skip cells that that would result in errors
no: Hopp over celler som vil resultere i feil

en: Slack
no: Slark

en: Slas_h (/)
no: Skråstre_k (/)

en: Slash (/)
no: Skråstrek (/)

en: Slider
no: Rullefelt

en: Slovakia, Koruny
no: Slovakia, koruny

en: Slovenia, Tolars
no: Slovenia, tolar

en: Small Circles
no: Små sirkler

en: Smallest (%d)
no: Minste (%d)

en: Solid
no: Helfylt

en: Solomon Islands, Dollars
no: Salomonøyene, dollar

en: Solution:
no: Løsning:

en: Solve
no: Løs

en: Solver
no: Problemløser

en: Solver found an optimal solution.  All constraints and optimality conditions are satisfied.
no: Problemløseren fant en optimal løsning. Alle begrensninger og betingelser for en optimal løsning er tilfredsstilt.

en: Somalia, Shillings
no: Somalia, shilling

en: Some name
no: Et navn

en: Sorry, gnumeric can only save graphs as png images
no: Beklager, gnumeric kan kun lagre grafer som png-bilder

en: Sort
no: Sorter

en: Sort Ascending
no: Sorter stigende

en: Sort Descending
no: Sorter synkende

en: Sort is Case-Sensitive
no: Sortering skiller mellom små-/store bokstaver

en: Sort the selected region
no: Sorter valgt region

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
no: Sorter valgt område i stigende rekkefølge basert på den første kolonnen som er valgt

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
no: Sorter valgt område i synkende rekkefølge basert på den første kolonnen som er valgt

en: Sort...
no: Sorter...

en: Sorting
no: Sorterer

en: Sorting %s
no: Sorterer %s

en: Sorting Preserves Formats
no: Sortering beholder formater

en: Source
no: Kilde

en: Source Format
no: Kildeformat

en: Source Locale:
no: Kildelocale:

en: Source region %s overlaps with the destination region
no: Kildeområde %s overlapper med målområdet

en: South
no: Syd

en: South & Central America
no: Syd- og sentral-amerika

en: South Africa Afrikaans (af_ZA)
no: Sør-Afrika Afrikaans (af_ZA)

en: South Africa, Rand
no: Sør-Afrika, rand

en: South Africa/English (en_ZA)
no: Sør-Afrika/engelsk (en_ZA)

en: South European (ISO-8859-3)
no: Syd-europeisk (ISO-8859-3)

en: Space
no: Mellomrom

en: Spacing around indicator
no: Mellomrom rundt indikator

en: Spain (es_ES)
no: Spaia (es_ES)

en: Spain/Basque (eu_ES)
no: Spaia/baskisk (eu_ES)

en: Spain/Catalan (ca_ES)
no: Spania/katalansk (ca_ES)

en: Spain/Galician (gl_ES)
no: Spania/galisisk (gl_ES)

en: Special
no: Spesiell

en: Specify the size and location of the initial window
no: Spesifiser størrelse og plassering av startvinduet

en: Split
no: Del opp

en: Split Pie
no: Delt kake

en: Split Ring
no: Delt sirkel

en: Split merged ranges of cells
no: Del opp et sammenføyd område med celler

en: Spreadsheet
no: Regneark

en: Sri Lanka, Rupees
no: Sri lanka, rupi

en: Stacked Areas
no: Stablede områder

en: Stacked Bars
no: Stablede søyler

en: Stacked Columns
no: Stablede kolonner

en: Stacked Lines
no: Stablede linjer

en: Stacked area plot.
no: Stablet områdeplott.

en: Stacked line plot.
no: Stablede linjeplott.

en: Standard Error
no: Standard feil

en: Start Value:
no: Startverdi:

en: Start search
no: Start søk

en: Statistical Anal_ysis
no: Statistisk anal_yse

en: Statistical Functions
no: Statistiske funksjoner

en: Statistics
no: Statistikk

en: Std. Dev.
no: Standardavvik

en: Step
no: Steg

en: Step 1 of 2: Select Chart Type
no: Steg 1 av 2: Velg type graf

en: Step 2 of 2: Customize Chart
no: Steg 2 av 2: tilpass graf

en: Step Value:
no: Stegverdi:

en: Stop            (never allow invalid input)
no: Stopp       (aldri tillat ugyldige inndata)

en: Stop Value:
no: Stoppverdi:

en: Stri_kethrough
no: Gjennomstre_ket

en: String
no: Streng

en: String Functions
no: Streng-funksjoner

en: Style
no: Stil

en: Style:
no: Stil:

en: Styles with no content
no: Stiler uten innhold

en: Su_bscript
no: Su_bskript

en: Subject to the Constraints:
no: Utsatt for begrensningene:

en: Subtotal By
no: Subtotal på

en: Subtract
no: Trekk fra

en: Sudan, Dinars
no: Sudan, dinarer

en: Sum into the current cell
no: Summer inn i aktiv celle

en: Summary
no: Sammendrag

en: Summary of Results:
no: Resultatsammendrag:

en: Sunday
no: Søndag

en: Sup_erscript
no: Sup_erskript

en: Suriname, Guilders
no: Surinam, gylden

en: Swaziland, Emalangeni
no: Swaziland, emalangeni

en: Sweden (sv_SE)
no: Sverige (sv_SE)

en: Sweden, Kronor
no: Sverige, kroner

en: Switzerland, Francs
no: Sveits, francs

en: Switzerland/French (fr_CH)
no: Sveits/fransk (fr_CH)

en: Switzerland/German (de_CH)
no: Sveits/tysk (de_CH)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
no: Sveits/italiensk (it_CH)

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
no: Syntaksfeil ved linje %d. Ignorerer.

en: Syria, Pounds
no: Syria, pund

en: System Directory for Autoformats
no: Systemkatalog for autoformat

en: System Information
no: Systeminformasjon

en: TRUE
no: SANN

en: T_op
no: T_opp

en: Ta_b
no: Ta_bulator

en: Tab
no: Tabulator

en: Tabulate Dependency
no: Tabuler avhengighet

en: Tabulating Dependencies
no: Tabulerer avhengigheter

en: Tabulation
no: Tabulator

en: Taiwan, New Dollars
no: Taiwan, nye dollar

en: Tajikistan (tg_TJ)
no: Tadsjikistan (tg_TJ)

en: Tajikistan, Rubles
no: Tadsjikistan, rubler

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
no: Takashi Matsuda, opprinnelig tekst-tillegg.

en: Tanzania, Shillings
no: Tanzania, shilling

en: Target
no: Mål

en: Target Cell (Maximize)
no: Målcelle (Maksimer)

en: Target Cell (Minimize)
no: Målcelle (Minimer)

en: Target _Range:
no: Målom_råde:

en: Target cell should contain a formula.
no: Målcellen bør inneholde en formel.

en: Target region contains merged cells
no: Målområde inneholder sammenføyde celler

en: Target value search
no: Søk etter målverdi

en: Te_xt indicator:
no: Te_kstindikator:

en: Template Details
no: Detaljer om mal

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
no: Sjekker likhet mellom 2 varianser (f-test)

en: Testing the Difference of 2 Means
no: Tester differansen mellom to middelverdier

en: Text
no: Tekst

en: Text (%s) to Columns (%s)
no: Tekst (%s) til kolonner (%s)

en: Text Import Configuration
no: Konfigurasjon av tekstimport

en: Text export (configurable)
no: Teksteksport (konfigurerbar)

en: Text import (configurable)
no: Tekstimport (konfigurerbar)

en: Text indicator
no: Tekstindikator

en: Text length
no: Tekstlengde

en: Text to Columns
no: Tekst til kolonner

en: Thailand, Baht
no: Thailand, baht

en: Thank you for using Gnumeric!
    
    The version of Gnumeric you are using is quite old
    by now.  It is likely that many bugs have been fixed
    and that new features have been added in the meantime.
    
    Please consider upgrading before reporting any bugs.
    Consult http://www.gnome.org/projects/gnumeric/ for details.
    
    -- The Gnumeric Team.
no: Takk for at du bruker Gnumeric
    
    Denne versjonen av Gnumeric er ganske gammel nå.
    Det er sannsynlig at mange feil er rettet opp og at nye
    funksjoner er lagt til siden denne kom ut.
    
    Vennligst vurder å oppgradere før du rapporterer feil.
    Se http://www.gnome.org/projects/gnumeric/ for detaljer.
    
    -- Gnumeric-utviklerene.

en: That file is not in the given encoding.
no: Denne filen er ikke i gitt koding.

en: That value is invalid.
    Restrictions have been placed on this cell's contents.
no: Denne verdien er ugyldig.
    Restriksjoner er satt for innhold i denne cellen.

en: The 2 input ranges must have the same size.
no: De to inndataområdene må ha samme størrelse.

en: The GNOME Spreadsheet
no: Regnearkprogram for GNOME

en: The Netherlands (nl_NL)
no: Nederland (nl_NL)

en: The Target Cell value specified does not converge!  The program is unbounded.
no: Målcelleverdien konvergerer ikke! Programmet er uavgrenset.

en: The category this template belongs to
no: Kategorien denne malen tilhører

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
no: Cellen oppgitt i «Ved å endre celle:» må ikke inneholde en formel.

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
no: Cellen oppgitt i «Sett celle:» må inneholde en formel!

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
no: Cellene som dras hit vil overskrive innholdet til de
    eksisterende cellene i dette området. Vil du at jeg skal
    erstatte innholdet i denne regionen?

en: The criteria range is invalid.
no: Kriterieområdet er ugyldig.

en: The default font is bold.
no: Forvalgt skrift er fet.

en: The default font is italic.
no: Forvalgt skrift er kursiv.

en: The default font name for headers and footers.
no: Forvalgt skriftnavn for nye topp- og bunntekst.

en: The default font name for new workbooks.
no: Forvalgt skrift for nye arbeidsbøker.

en: The default font size for headers and footers.
no: Forvalgt skriftstørrelse for topp- og bunntekst.

en: The default font size for new workbooks.
no: Forvalgt skriftstørrelse for nye arbeidsbøker.

en: The default header/footer font is bold.
no: Forvalgt skrift for topp- og bunntekst er fet.

en: The default header/footer font is italic.
no: Forvalgt skrift for topp- og bunntekst er kursiv.

en: The dependency cells should not contain an expression
no: Avhengighetsceller må ikke inneholde et uttrykk

en: The file is not a Gnumeric Workbook file
no: Filen er ikke en Gnumeric arbeidsbok

en: The filename given is not valid in the current encoding.
no: Oppgitt filnavn er ikke gyldig med nåværende koding.

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
no: Følgende ekstra tillegg må aktiveres for å aktivere dette:

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart Gnumeric now.
no: Følgende tillegg er ikke på disk lenger, men er fremdeles aktive:
    %s.
    Du bør starte Gnumeric på nytt nå.

en: The function to use when consolidating
no: Funksjonen som skal brukes ved konsolidering

en: The given criteria are invalid.
no: Gitt kriterie er ikke gyldig.

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyways?
no: Filnavnet er ikke riktig for denne filtypen. Vil du bruke dette navnet likevel?

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
no: Gitt inndataområde bør inneholde minst to kolonner og to rader med data i tillegg til etikettene.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
no: Gitt inndataområde bør inneholde minst to kolonner og to rader med data.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
no: Gitt inndataområde bør inneholde minst to kolonner med data i tillegg til etikettene.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
no: Gitt inndataområde bør inneholde minst to kolonner med data.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
no: Gitt inndataområde bør inneholde minst to rader med data i tillegg til etikettene.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
no: Gitt inndataområde bør inneholde minst to rader med data.

en: The group/individual that made the template
no: Gruppen/individet som laget malen

en: The initial zoom factor for new workbooks.
no: Forhåndsdefinert zoom-faktor for nye arbeidsbøker.

en: The input range contains non-numeric data.
no: Inndataområde inneholder ikke-numeriske data.

en: The input range is invalid.
no: Inndataområdet er ugyldig.

en: The input variable range is invalid.
no: Inndatavariabelområdet er ugyldig.

en: The items on this page are related to the saving and opening of files.
no: Oppføringene på denne siden er relatert til lagring og åpning av filer.

en: The items on this page customize the behaviour of the undo/redo system.
no: Oppføringene på denne siden tilpasser oppførselen for angring/gjenoppretting.

en: The items on this page customize the inital settings of the sort dialog and the behaviour of the sort toolbar buttons.
no: Oppføringene på denne siden tilpasser forhåndsdefinerte innstillinger for sorteringsdialogen og oppførselen for verktøylinjeknappene for sortering.

en: The items on this page customize the new default workbook.
no: Oppføringene på denne siden tilpasser den nye forvalgte arbeidsboken.

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
no: Venstre kolonne inneholder etiketter. Disse vil ikke bli slått sammen, men brukt som en nøkkel for sammenligning

en: The list range is invalid.
no: Listeområdet er ugyldig.

en: The maximum number of iterations exceeded. The optimal value could not be found.
no: Maksimalt antall gjennomganger oversteget. Den beste verdien ble ikke funnet.

en: The maximum value should be bigger than the minimum
no: Maksimumverdien må være større enn minimum

en: The menu of options
no: Meny med alternativer

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
no: Neste generasjon SAX-basert xml IO-subsystem

en: The number is out of range
no: Tallet er utefor området

en: The number of files kept in the `recent' section of the file menu.
no: Antall filer som vises i «siste filer» i filmenyen.

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
no: Forhåndsdefinert antall ark i en ny arbeidsbok.

en: The output range is invalid.
no: Utdataområdet er ugyldig.

en: The output range overlaps with the input ranges.
no: Utdataområdet overlapper med inndataområdet.

en: The output variable range is invalid.
no: Utdatavariabelområdet er ugyldig.

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
no: Tillegg kan ikke deaktiveres nå fordi det fremdeles er i bruk. Hvis du markerer det for deaktivering slik at det vil være inaktivt etter omstart av Gnumeric (hvis ikke det kreves av et annet tillegg).

en: The probabilities may not all be 0!
no: Alle sannsynlighetene kan ikke være 0!

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
no: Inndataområdet for sannsynligheten inneholder et negativt tall.
    Alle sannsynligheter må være positive!

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
no: Inndataområdet for sannsynligheten inneholder en ikke-numerisk verdi.
    Alle sannsynligheter må være positive tall.

en: The requested sample size is too large for a periodic sample.
no: Forespurt størrelse på utvalg er for stort for et periodisk utvalg.

en: The search range is invalid.
no: Søkeområdet er ugyldig.

en: The search text is a regular expression
no: Søketeksten er et vanlig uttrykk

en: The search text is taken literally.
no: Søketeksten tas bokstavelig

en: The selected input areas must have equal size!
no: Valgte inndataområder må ha lik størrelse!

en: The selected input columns must have equal size!
no: Valgte inndatakolonner må ha lik størrelse!

en: The selected input rows must have equal size!
no: Valgte inndatarader må ha lik størrelse!

en: The sheet order has changed. Do you want to update the list?
no: Rekkefølgen for arkene er endret. Vil du oppdatere listen?

en: The step size should be positive
no: Størrelse på steg må være positiv

en: The target cell should contain an expression
no: Målcellen bør inneholde et uttrykk

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
no: Målregionen er for liten. Den må være minst %d kolonner bred

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
no: Målregionen er for liten. Den må være minst %d rader ganger %d kolonner

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
no: Målregionen er for liten. Den må være minst %d rader høy

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
no: Øverste rad inneholder etiketter. Disse vil ikke bli slått sammen, men brukes som nøkkel for sammenligning

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
no: Valideringskriteriet er ubrukelig. Deaktiver validering?

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
no: Verdien gitt i «Til-verdi:» er ikke gyldig.

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
no: For få datapunkter til å utføre regresjonen.
    Det må være minst like mange datapunkter som er der frie variabler.

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
no: Det finnes allerede en flettet region som krysser
    %s!%s

en: There is already a sheet named
no: Det finnes allerede et ark med navn

en: There is no data to convert
no: Ingen data å konvertere

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
no: Antallet oppføringer i regresjonen for hver variabel må være likt.

en: Thick Bottom
no: Tykk bunn

en: Thick Diagonal Crosshatch
no: Tykk diagonal krysskravering

en: Thick Outside Borders
no: Tykk utenfor kanter

en: Thin Diagonal Crosshatch
no: Tynn diagonal krysskravering

en: Thin Diagonal Stripe
no: Tynn diagonal stripe

en: Thin Horizontal Crosshatch
no: Tynn horisontal krysskravering

en: Thin Horizontal Stripe
no: Tynn horisontal stripe

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
no: Tynn omvendt diagonal stripe

en: Thin Vertical Stripe
no: Tynn vertikal stripe

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
no: Denne katalogen inneholder de preinstallerte malene for autoformat.

en: This is an untranslated version of Gnumeric.
no: Dette er en uoversatt versjon av Gnumeric.

en: This is message from the "%s" plugin.
no: Dette er en melding fra tillegg «%s».

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
no: Denne listen inneholder alle ekstra kataloger som inneholder maler for autoformat.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
no: Denne listen inneholder alle ekstra kataloger som inneholder tillegg.

en: This list contains all known plugins.
no: Denne listen inneholder alle kjente tillegg.

en: This list contains all plugin file states.
no: Denne listen inneholder stilstandsdata for alle tilleggsfiler.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
no: Denne listen inneholder alle tillegg som skal aktiveres automatisk.

en: This locale uses ',' rather than '\' to separate array columns.
no: Dette localet bruker «,» i stedet for «\» for å skille tabellkolonner.

en: This locale uses '\' rather than ',' to separate array columns.
no: Dette localet bruker «\» i stedet for «,» for å skille tabellkolonner

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
no: Dette tillegget aktiverer Guile-støtte (scheme) i Gnumeric

en: This plugin provides support for Python plugins
no: Dette tillegget gir støtte for Python-tillegg

en: This screen
no: Denne skjermen

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
no: Denne verdien bestemmer om utskriftsdialogen brukes på alle ark samtidig som forvalg.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is bold.
no: Denne verdien bestemmer om forvalgt skrift for en ny arbeidsbok er uthevet.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is italic.
no: Denne verdien bestemmer om forvalgt skrift for en ny arbeidsbok er kursiv.

en: This value determines which iconv test to perform.
no: Denne verdien bestemmer hvilke iconv-tester som skal utføres.

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
no: Denne variabelen bestemmer om automatisk fullføring er aktivert.

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
no: Denne variabelen bestemmer om alle nye tillegg skal aktiveres.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in frexpgnum.
no: Denne versjonen av Gnumeric er kompilert med dårlig presisjon i modfgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in modfgnum.
no: Denne versjonen av Gnumeric er kompilert med for lite presisjon i modfgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in yngnum.
no: Denne versjonen av Gnumeric er kompilert med dårlig presisjon i yngnum.

en: Those columns are already grouped
no: Kolonnene er allerede gruppert

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
no: Kolonnene er ikke gruppert, du kan ikke fjerne gruppering

en: Those rows are already grouped
no: Radene er allerede gruppert

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
no: Radene er ikke gruppert, du kan ikke fjerne gruppering

en: Thousands Separator
no: Tusenskilletegn

en: Thursday
no: Torsdag

en: Ties:
no: Knytninger:

en: Time
no: Tid

en: Time (sec.)
no: Tid (sek.)

en: Titl_e:
no: Titt_el:

en: Title
no: Tittel

en: Titles to print
no: Titler som skal skrives ut

en: Toggle thousands separator
no: Slå av/på tusenskilletegn

en: Toggle whether or not to display column headers
no: Slå av/på visning av kolonnetopptekst

en: Toggle whether or not to display gridlines
no: Slå av/på visning av rutenett

en: Toggle whether or not to display outline groups
no: Slå av/på visning av omrissgrupper

en: Toggle whether or not to display row headers
no: Slå av/på visning av topptekst for rad

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
no: Slå av/på visning av nuller som blanke felt

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
no: Slå av/på visning av kolonne-disposisjon til venstre eller høyre

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
no: Slå av/på visning av omriss øverst eller nederst

en: Tom Dyas, plugin support.
no: Tom Dyas, støtte for tillegg.

en: Tonga, Pa'anga
no: Tonga, pa'anga

en: Too Large
no: For stor

en: Too Small
no: For liten

en: Too many rows in data to parse: %d
no: For mange rader å tolke i data: %d

en: Too much data returned
no: For mye data ble returnert

en: Toolbar Style
no: Stil for verktøylinjen

en: Top
no: Øverst

en: Top and Bottom
no: Topp og bunn

en: Top and Double Bottom
no: Topp og dobbel bunn

en: Top and Thick Bottom
no: Topp og tykk bunn

en: Transparent
no: Gjennomsiktig

en: Transpose
no: Transponer

en: Trim leading and trailing spaces from each column, if you are unsure you should leave this at the default setting.
no: Fjern innledende og etterfølgende mellomrom fra hver kolonne, hvis du er usikker bør du la denne innstillingen stå.

en: Trinidad and Tobago, Dollars
no: Trinidad og Tobago, dollar

en: Tuesday
no: Tirsdag

en: Tunisia, Dinars
no: Tunisia, dinarer

en: Turkey (tr_TR)
no: Tyrkia (tr_TR)

en: Turkey, Liras
no: Tyrkia, lire

en: Turkish
no: Tyrkisk

en: Turkish (IBM-857)
no: Tyrkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
no: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
no: Tyrkisk (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
no: Tyrkisk (Windows-1254)

en: Turkmenistan, Manats
no: Turkmenistan, manater

en: Turn unparsable entries into string values
no: Omgjør ikke-lesbare oppføringer til strengverdier

en: Tuvalu, Tuvalu Dollars
no: Tuvalu, Tuvalu dollar

en: Two Factor ANOVA
no: Tofaktor ANOVA

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
no: Tofaktor ANOVA (%s), med replikering

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
no: Tofaktor ANOVA (%s), ingen replikering

en: Two Factor Analysis of Variance
no: Tofaktor analyse av varians

en: Two Factor Analysis of Variance...
no: Tofaktor analyse av varians...

en: Two _Means
no: To _medianer

en: Two or more of the independent variables are linearly
    dependent, and the regression cannot be calculated.
    
    Remove one of these
    variables and try the regression again.
no: To eller flere av de uavhengige variablene er lineært avhengig,
    og regresjonen kan ikke kalkuleres.
    
    Fjern en av disse
    variablene og forsøk regresjonen på nytt.

en: Two or more of the independent variables are nearly linearly
    dependent.  All numerical precision was lost in the computation.
no: To eller flere av de uavhengige variablene er nesten lineært
    avhengig. All numerisk presisjon gikk tapt i beregningen.

en: Two or more of the independent variables are nearly linearly
    dependent.  Treat the regression result with great care!
no: To eller flere av de uavhengige variablene er nesten lineært
    avhengig. Vær nøye med regresjonsresultatet!

en: Type Mismatch
no: Feil type

en: Type mismatch
no: Feil med type

en: Typing "%s%s"
no: Skriver «%s%s»

en: Typing "%s%s" in %s
no: Skriver «%s%s» i %s

en: Uganda, Shillings
no: Uganda, shilling

en: Ukraine (uk_UA)
no: Ukraina (uk_UA)

en: Ukraine, Hryvnia
no: Ukraina, hryvnia

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
no: Ukraina (ru_UA)

en: Ukrainian (KOI8-U)
no: Ukrainsk (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
no: Ukrainsk (MacUkrainian)

en: Un_freeze Panes
no: S_melt panes

en: Unable to activate the url '%s'
no: Kan ikke aktivere url «%s»

en: Unable to close module file "%s".
no: Kunne ikke lukke modulfil «%s».

en: Unable to convert value from Guile
no: Kan ikke konvertere verdi fra Guile

en: Unable to create object of type '%s'
no: Kan ikke opprette objekt av type '%s'

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
no: Kunne ikke finne PerfectOffice_MAIN strøm. Er dette virkelig en Quattro Pro-fil?

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
no: Kunne ikke finne en gyldig MS Excel arbeidsbok

en: Unable to mmap the file, error : %s
no: Kunne ikke kjøre mmap på filen, feil: %s

en: Unable to open '%s'
no: Kunne ikke åpne «%s»

en: Unable to open file '%s'
no: Kunne ikke åpne fil '%s'

en: Unable to open module file "%s".
no: Kunne ikke åpne modulfil «%s».

en: Unable to parse '%s' because '%s'
no: Kunne ikke lese «%s» pga «%s»

en: Unable to parse position for expression '%s' @ '%s' because '%s'
no: Kunne ikke lese posisjon for uttrykket «%s» @ «%s» pga. «%s»

en: Unable to parse position for expression '%s' with value '%s' because '%s'
no: Kan ikke lese posisjon for uttrykket «%s» med verdi «%s» pga. «%s»

en: Unable to parse the html.
no: Kan ikke lese html-koden.

en: Unable to paste
no: Kunne ikke lime inn

en: Unable to paste into selection
no: Kunne ikke lime inn i utvalget

en: Unable to unmap the file, error : %s
no: Kunne ikke kjøre unmap på filen, feil: %s

en: Unbounded problem
no: Uavgrenset problem

en: Uncollapse an outline group
no: Bryt opp en disposisjonsgruppe

en: Underline
no: Understrek

en: Underline:
no: Understrek:

en: Undo
no: Angre

en: Undo the last action
no: Angre siste handling

en: Undo the operation
no: Angrer operasjonen

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
no: Uventet attributt %s::%s == «%s».

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
no: Uventet slutt på fil ved linje %d under lesing av data.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
no: Uventet slutt på fil ved linje %d under lesing av header.

en: Unexpected token %c
no: Uventet tegn %c

en: Unfreeze the top left of the sheet
no: Tin opp øverste venstre del av arket

en: Ungroup
no: Fjern gruppering

en: Ungroup columns %s
no: Fjern gruppering for kolonne %s

en: Ungroup rows %d:%d
no: Fjern gruppering for rader %d:%d

en: Unhide columns
no: Ta frem kolonner

en: Unhide rows
no: Ta frem rader

en: Uniform Integer
no: Enhetlig heltall

en: Unimplemented
no: Uimplementert

en: Unimplementented
no: Uimplementert

en: United Arab Emirates (ar_AE)
no: De forente arabiske emirater (ar_AE)

en: United Arab Emirates, Dirhams
no: De forente arabiske emirater, dirham

en: United Kingdom, Pounds
no: Storbritannia, pund

en: United States of America, Dollars
no: USA, dollar

en: United States/English (C)
no: USA/engelsk (C)

en: United States/English (en_US)
no: USA/engelsk (en_US)

en: United States/Spanish (es_US)
no: USA/spansk (es_US)

en: United States/Yiddish (yi_US)
no: USA/yiddish (yi_US)

en: Unknown
no: Ukjent

en: Unknown Function
no: Ukjent funksjon

en: Unknown GB error
no: Ukjent GB-feil

en: Unknown characters:
no: Ukjente tegn:

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
no: Ukjent dataverdi "%s" på linje %d. Ignorerer.

en: Unknown error
no: Ukjent feil

en: Unknown error.
no: Ukjent feil.

en: Unknown evaluation error
no: Ukjent evalueringsfeil

en: Unknown info_type
no: Ukjent info_type

en: Unknown name
no: Ukjent navn

en: Unknown operator
no: Ukjent operator

en: Unknown plugin
no: Ukjent tillegg.

en: Unknown plugin name.
no: Ukjent navn på tillegg.

en: Unknown plugin with id="%s"
no: Ukjent tillegg med id=«%s»

en: Unknown service type: %s.
no: Ukjent tjenestetype: %s.

en: Unknown sheet '%s'
no: Ukjent ark «%s»

en: Unknown system
no: Ukjent system

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
no: Ukjent verditype %d på linje %d. Ignorerer.

en: Unknown verb: %s
no: Ukjent verb: %s

en: Unknown version
no: Ukjent versjon

en: Unknown workbook '%s'
no: Ukjent arbeidsbok «%s»

en: Unmarked Lines
no: Ikke-markerte linjer

en: Unmarked Percentage Lines
no: Ikke-markerte prosentlinjer

en: Unmarked Stacked Lines
no: Ikke-markerte stablede linjer

en: Unmerging %s
no: Separerer %s

en: Unparsable xml in clipboard
no: Ugyldig xml på utklippstavlen

en: Unprotect the sheet to enable editing.
no: Fjern beskyttelse av arket for å muliggjøre redigering.

en: Unprotect the workbook to enable editing.
no: Fjern beskyttelse av arbeidsboken for å muliggjøre redigering.

en: Unsupported Python type: %s
no: Ikke støttet Python-type: %s

en: Unsupported file format.
no: Ikke støttet filformat.

en: Unsupported loader type "%s".
no: Ikke-støttet lastertype «%s».

en: Unsupported object type '%s'
no: Ikke-støttet objekttype «%s»

en: Update Name %s
no: Oppdater navn %s

en: Upper
no: Øvre

en: Upper Limit (95 %)
no: Øvre grense (95 %)

en: Uruguay, Pesos
no: Uruguay, peso

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
no: Bruk UTF-8 ved eksport til LaTeX

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
no: Bruk ned for første kilde, høyre for andre, og flere ark for tredje

en: Use the current selection to create names
no: Bruk aktivt utvalg til å opprette navn

en: User
no: Bruker

en: User Defined
no: Brukerdefinert

en: User Directory for Autoformats
no: Brukerordbok for autoformater

en: User interface with %d action
no: Brukergrensesnitt med %d handling

en: User interface with %d actions
no: Brukergrensesnitt med %d handlinger

en: Uzbekistan (uz_UZ)
no: Usbekistan (uz_UZ)

en: Uzbekistan, Sums
no: Usbekistan, sum

en: Validate input with preset criteria
no: Bekreft inndata med forhåndssatt kriterie

en: Validation
no: Validering

en: Value
no: Verdi

en: Value :
no: Verdi:

en: Values
no: Verdier

en: Vanuatu, Vatu
no: Vanuatu, vatu

en: Var_iable 1 Range
no: Område for var_iabel 1

en: Var_iable 1 Range:
no: Område for var_iabel 1:

en: Variable
no: Variabel

en: Variable %i
no: Variabel %i

en: Variable _1 Population Variance:
no: Populasjonsvarians for variabel _1:

en: Variable _1 Range:
no: Område for variabel _1:

en: Variable _2 Population Variance:
no: Populasjonsvarians for variabel _2:

en: Variable _2 Range:
no: Område for variabel _2:

en: Variables
no: Variabler

en: Variables are:
no: Variablene er:

en: Variance
no: Varians

en: Various
no: Forskjellig

en: Various frequency tables
no: Forskjellige frekvenstabeller

en: Various summary statistics
no: Forskjellig sammendragsstatistikk

en: Venezuela, Bolivares
no: Venezuela, bolivar

en: Vertical DPI
no: Vertikal DPI

en: Vertical Stripe
no: Vertikal stripe

en: Viet Nam, Dong
no: Vietnam, dong

en: Vietnamese
no: Vietnamesisk

en: Vietnamese (TCVN)
no: Vietnamesisk (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
no: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
no: Vietnamesisk (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
no: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: View
no: Vis

en: View and manage data sources
no: Vis og håndter datakilder

en: View descriptive information
no: Vis beskrivende informasjon

en: View, delete and report different scenarios
no: Vis, slett og rapporter forskjellige scenario

en: Views will have separate cursor locations
no: Visninger vil ha separate markørlokasjoner

en: Views will share cursor position
no: Visninger vil dele markørposisjon

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
no: Vincent Renardias, opprinnelig CSV-støtte, fransk lokalisering.

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
no: Vladimir Vuksan, finansielle funksjoner.

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
no: BREDDExHØYDE+XOFF+YOFF

en: Warning     (accept/discard invalid input)
no: Advarsel  (godta/forkast ugyldige inndata)

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
no: Vi må laste tjenesten før den aktiveres (PLUGIN_ALWAYS_LOAD er satt) men lasting feilet.

en: Wednesday
no: Onsdag

en: West
no: Vest

en: Western
no: Vestlig

en: Western (IBM-850)
no: Vestlig (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
no: Vestlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
no: Vestlig (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
no: Vestlig (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
no: Vestlig (Windows-1252)

en: Western Europe
no: Vest-europa

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
no: Ikke skill mellom store/små bokstaver hvis dette er satt

en: White
no: Hvit

en: Whole numbers
no: Hele tall

en: Width
no: Bredde

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
no: Bredde: %.2f pkt (%d piksler)

en: Windows
no: Vinduer

en: Workbook
no: Arbeidsbok

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
no: Arbeidsboken %s eksisterer allerede.
    Vil du overskrive denne?

en: Workbook Level
no: Arbeidsboknivå

en: Worksheet:
no: Arbeidsbok:

en: Would split an array
no: Vil dele en tabell

en: Would split array %s
no: Vil dele tabell %s

en: X-Axis
no: X-akse

en: XHTML range - for export to clipboard
no: XHTML-område - for eksport til utklippstavlen

en: XML document not well formed!
no: XML-dokumentet er ikke riktig utformet!

en: XY Charts
no: XY-plott

en: XY Lines
no: XY-linjer

en: XY Points
no: XY-punkter

en: Xbase (*.dbf) file format
no: Xbase (*.dbf) filformat

en: Y Variable
no: Y-variabel

en: Y-Axis
no: Y-akse

en: Yellow
no: Gul

en: Yemen, Rials
no: Jemen, rial

en: Yes
no: Ja

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
no: Du kan slå av dette sikkerhetstiltaket ved å redigere den relevante .xml-filen.

en: You do not have permission to save to
    %s
no: Du har ikke rettigheter til å lagre til
    %s

en: You have not specified a problem to be solved
no: Du har ikke spesifisert et problem som skal løses

en: You may not delete all sheets in a workbook!
no: Du kan ikke slette alle arkene i en arbeidsbok!

en: You may not use this name twice
no: Du kan ikke bruke dette navnet to ganger

en: You must select some cell types to search.
no: Du må velge noen celletyper som skal søkes.

en: You must specify a range to search.
no: Du må spesifisere et område du vil søke i.

en: You need to select at least one sheet to export
no: Du må velge minst ett ark som skal eksporteres

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
no: Du må oppgi en enkelt gyldig celle som avhengighetscelle

en: You should introduce a single valid cell as result cell
no: Du må oppgi en enkelt gyldig celle som målcelle

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
no: Du må oppgi et gyldig cellenavn i «Ved å endre celle:»!

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
no: Du må oppgi et gyldig cellenavn i «Sett celle:»!

en: You should introduce a valid number as maximum
no: Du må oppgi et gyldig tall som maksimum

en: You should introduce a valid number as minimum
no: Du må oppgi et gyldig tall som minimum

en: You should introduce a valid number as step size
no: Du må oppgi et gyldig tall for størrelse på steg

en: You should introduce one or more dependency cells
no: Du må oppgi en eller flere avhengighetsceller

en: Yugoslavia (sr_YU)
no: Jugoslavia (sr_YU)

en: Yugoslavia, New Dinars
no: Jugoslavia, nye dinarer

en: Z-Axis
no: Z-akse

en: Zambia, Kwacha
no: Zambia, kwacha

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
no: Zbigniew Chyla, tilleggssystem, i18n.

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
no: Zimbabwe, dollar

en: Zoom %s to %.0f%%
no: Zoom %s til %.0f%%

en: Zoom the spreadsheet in or out
no: Zoom inn eller ut i regnearket

en: _About
no: _Om

en: _About Gnumeric
no: _Om Gnumeric

en: _Accept
no: _Godta

en: _Activate All
no: _Aktiver alle

en: _Add
no: _Legg til

en: _Add...
no: _Legg til...

en: _Add:
no: _Legg til:

en: _Adjacent text indicators escaped
no: _Etterfølgende hermetegn overses

en: _Adjust to:
no: _Juster til

en: _All
no: _Alle

en: _And
no: _Og

en: _Answer
no: Sv_ar

en: _Append
no: _Legg til etter

en: _Area
no: _Område

en: _Areas
no: _Områder

en: _Author:
no: _Forfatter:

en: _Auto Column Discovery
no: _Automatisk gjenkjenning av kolonner

en: _Auto Save...
no: _Autolagre...

en: _Auto fit selection
no: Tilp_ass utvalget automatisk

en: _Auto generate names...
no: _Automatisk generering av navn...

en: _Autofit Columns
no: Tilp_ass kolonner automatisk

en: _Automatically save every
no: _Automatisk lagring hvert

en: _Background:
no: _Bakgrunn:

en: _Bins
no: _Bøtter

en: _Black and white
no: _Sort / Hvitt

en: _Bottom
no: _Nederst

en: _By
no: _Med

en: _By Changing Cell:
no: _Ved å endre celle:

en: _Calculated Bins
no: _Beregnede binærverdier

en: _Category:
no: _Kategori:

en: _Cells...
no: _Celler...

en: _Change
no: _Endre

en: _Changing cells:
no: En_dre celler:

en: _Clear
no: _Tøm

en: _Close
no: _Lukk

en: _Colon (:)
no: _Kolon (:)

en: _Column
no: _Kolonne

en: _Column major
no: _Kolonne først

en: _Column width (pt.):
no: _Kolonnebredde (pkt.):

en: _Columns
no: _Kolonner

en: _Columns to repeat on the left side:
no: _Kolonner som skal repeteres på venstre side:

en: _Comments
no: _Kommentarer

en: _Consolidate...
no: _Konsolider...

en: _Contents
no: _Innhold

en: _Coordinate
no: _Koordinat

en: _Copy
no: _Kopier

en: _Copy Cells
no: _Kopier celler

en: _Correlation...
no: _Korrelasjon...

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
no: _Opprett et scenario hvis optimal løsning blir funnet

en: _Cross
no: _Kryss

en: _Current sheet
no: _Aktivt ark

en: _Custom
no: _Egendefinert

en: _Damping factor:
no: _Dempefaktor:

en: _Date
no: _Dato

en: _Deactivate All
no: _Deaktiver alle

en: _Decrease
no: _Senk

en: _Define...
no: _Definer...

en: _Delete
no: _Slett

en: _Delete Column(s)
no: S_lett kolonne(r)

en: _Delete Row(s)
no: S_lett rad(er)

en: _Delete...
no: _Slett...

en: _Descriptive Statistics...
no: _Beskrivende statistikk...

en: _Direction:
no: Re_tning:

en: _Discard
no: _Forkast

en: _Distribution:
no: Spre_dning:

en: _Do not create scenarios
no: _Ikke opprett scenario

en: _Don't change
no: _Ikke endre

en: _Down
no: _Ned

en: _Down, then right
no: Ne_d, så til høyre

en: _Duplicate
no: _Dupliser

en: _Edit
no: _Rediger

en: _End:
no: Sl_utt:

en: _Entire workbook
no: H_ele arbeidsboken

en: _Exponential Smoothing...
no: _Eksponentiell utjevning...

en: _Expression:
no: _Uttrykk:

en: _Expressions
no: _Uttrykk

en: _External Link
no: _Ekstern lenke

en: _Fail
no: _Feil

en: _File
no: _Fil

en: _File/Preferen_ces...
no: _Fil/_Brukervalg...

en: _File:
no: _Fil:

en: _Fill
no: _Fyll ut

en: _Fill color:
no: _Fyllfarge:

en: _Filter In-Place
no: _Filtrer på-plass

en: _Fit Selection %
no: Tilp_ass utvalg %

en: _Fit to:
no: _Tilpass til:

en: _Fit:
no: _Tilpass:

en: _Fixed width
no: _Fast bredde

en: _Footer:
no: _Bunntekst:

en: _Force Intercept To Be Zero
no: _Tving «Intercept» til å være null

en: _Foreground:
no: _Forgrunn:

en: _Format Cells...
no: Formater _celler...

en: _Formats
no: _Formater

en: _Fourier Analysis...
no: _Fourier-analyse...

en: _Freeze Panes
no: _Frys ruter

en: _Function...
no: _Funksjon...

en: _Function:
no: _Funksjon:

en: _Gap:
no: _Mellomrom:

en: _General
no: _Generelt

en: _Goal Seek...
no: _Målsøk...

en: _Goto cell...
no: _Gå til celle...

en: _Grid lines
no: _Linjer for rutenett

en: _Group and Outline
no: _Grupper og disponer

en: _Group...
no: _Grupper...

en: _Growth
no: _Vekst

en: _Header:
no: _Topptekst:

en: _Help
no: _Hjelp

en: _Hide
no: _Skjul

en: _Hide Detail
no: S_kjul detaljer

en: _High
no: _Høy

en: _Horizontal Scrollbar
no: _Horisontalt rullefelt

en: _Horizontally
no: _Horisontalt

en: _Hyperlink
no: _Hyperlenke

en: _Ignore case
no: _Overse store/små bokstaver

en: _Image...
no: B_ilde...

en: _Increase
no: _Øk

en: _Indent:
no: Rykk _inn:

en: _Input
no: _Inndata

en: _Input Range:
no: _Innområde:

en: _Input Range:
no: _Inndataområde:

en: _Inputs:
no: _Inndata:

en: _Insert
no: Sett _inn

en: _Insert Column(s)
no: Sett _inn kolonne(r)

en: _Insert Row(s)
no: Sett _inn rad(er)

en: _Insert column(s)
no: Sett _inn kolonne(r)

en: _Insert...
no: Sett _inn...

en: _Inside
no: _Innenfor

en: _Internal Link
no: _Intern lenke

en: _Invert
no: Snu _om

en: _Iteration
no: _Gjennomgang

en: _Justify
no: _Juster

en: _Keywords:
no: Nø_kkelord:

en: _Known
no: _Kjent

en: _Known Variances or Large Sample: Z-Test...
no: _Kjente varianser eller stort utvalg: Z-test...

en: _Labels
no: _Etiketter

en: _Left
no: _Venstre

en: _Left Hand Side:
no: _Venstresiden:

en: _Left section:
no: _Venstre del:

en: _Limits
no: _Grenser

en: _Linear
no: _Lineær

en: _Linear Model (LP/MILP)
no: _Lineær modell (LP/MILP)

en: _List Range:
no: _Listeområde:

en: _Location
no: P_lassering

en: _Lock
no: _Lås

en: _Low
no: _Lav

en: _Lower Bound:
no: _Nedre grense:

en: _Make error expression
no: _Lag feiluttrykk

en: _Manage Sheets...
no: _Håndter ark...

en: _Manager:
no: A_nsvarlig:

en: _Manual
no: _Manuell

en: _Map:
no: _Kart:

en: _Max
no: _Maks

en: _Mean:
no: _Median:

en: _Merge
no: _Flett

en: _Merge...
no: Slå sa_mmen...

en: _Message:
no: _Melding:

en: _Middle section:
no: _Midtre del:

en: _Month
no: _Måned

en: _Move
no: F_lytt

en: _Moving Average...
no: _Bevegelig gjennomsnitt...

en: _Name
no: _Navn

en: _Name:
no: _Navn:

en: _Narrow
no: G_jør smalere

en: _New
no: _Ny

en: _New Sheet
no: _Nytt ark

en: _New View...
no: _Ny visning...

en: _Object...
no: _Objekt...

en: _One Factor...
no: _Enkeltfaktor...

en: _Open...
no: _Åpne...

en: _Options
no: _Alternativer

en: _Or
no: _Eller

en: _Order
no: _Rekkefølge

en: _Other values
no: _Andre verdier

en: _Outline color:
no: _Farge for omriss:

en: _Output
no: _Utdata

en: _Output Range:
no: Ut_område:

en: _Outputs:
no: _Utdata

en: _Outside
no: _Utenfor

en: _Overlap:
no: _Overlapping:

en: _Page
no: _Side

en: _Paired
no: _Satt i par

en: _Paste
no: _Lim inn

en: _Paste Cells
no: _Lim inn celler

en: _Pattern:
no: _Mønster:

en: _Percentages
no: _Prosent

en: _Performance
no: _Ytelse

en: _Periodic
no: _Periodisk

en: _PivotTable...
no: _Pivottabell...

en: _Plain text
no: _Vanlig tekst

en: _Plot Type
no: Type _plott

en: _Plug-ins...
no: Tille_gg...

en: _Population Variances are:
no: _Populasjonenes varians er:

en: _Populations
no: _Populasjoner

en: _Predetermined Bins
no: _Forhåndsbestemte bøtter

en: _Preserve case
no: _Behold store/små bokstaver

en: _Preserves Formats
no: _Beholder format

en: _Print...
no: S_kriv ut...

en: _Prompt Before Saving
no: _Spør før lagring

en: _Protect Workbook
no: _Beskytt arbeidsbok

en: _Protect worksheet
no: _Beskytt ark

en: _Put:
no: _Plasser:

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
no: _Kvadratisk modell (QP/MIQP)

en: _Query
no: _Spør

en: _Quit
no: _Avslutt

en: _Random
no: _Tilfeldig

en: _Random Generator...
no: Gene_rering av tilfeldige tall...

en: _Random Numbers
no: _Tilfeldige tall

en: _Range
no: Om_råde

en: _Re-Edit
no: _Rediger på nytt

en: _Redo
no: Gjø_r om

en: _Regression...
no: _Regresjon...

en: _Remove
no: Fje_rn

en: _Remove Hyperlink
no: Fje_rn hyperlenke

en: _Replace by
no: E_rstatt med

en: _Replace text when typed
no: E_rstatt tekst under skriving

en: _Replacing
no: E_rstatter

en: _Results
no: _Resultater

en: _Right
no: _Høyre

en: _Right Hand Side:
no: Høy_re side:

en: _Right section:
no: Høy_re del:

en: _Right-Left
no: Høy_re-venstre

en: _Row
no: _Rad

en: _Row Height...
no: _Radhøyde...

en: _Row height (pt.):
no: _Radhøyde (pkt.):

en: _Row major
no: _Rad først

en: _Rows
no: _Rader

en: _Rows to repeat on the upper region:
no: _Rader som skal repeteres i øvre region:

en: _Sampling...
no: _Utvalg...

en: _Save
no: _Lagre

en: _Save as image
no: _Lagre som bilde

en: _Scope:
no: _Område:

en: _Search for
no: _Søk etter

en: _Search for:
no: _Søk etter:

en: _Select
no: _Velg

en: _Select...
no: _Velg...

en: _Sensitivity
no: _Sensitivitet

en: _Separated
no: _Separert

en: _Series
no: _Rekker

en: _Series...
no: _Rekker...

en: _Set Cell:
no: _Sett celle:

en: _Set Target Cell:
no: _Sett målcelle:

en: _Shape:
no: _Form:

en: _Shaped Object
no: _Formet objekt

en: _Shared
no: _Delt

en: _Sheet
no: _Ark

en: _Shift cells right
no: _Flytt celler til høyre

en: _Show All
no: Vi_s alt

en: _Show Detail
no: Vi_s detaljer

en: _Show Gridlines
no: Vi_s linjer for rutenett

en: _Show Labels
no: Vi_s etiketter

en: _Show input message when cell is selected
no: Vi_s inndatamelding når cellen er valgt

en: _Size:
no: _Størrelse:

en: _Solver...
no: _Problemløser...

en: _Sort...
no: _Sorter...

en: _Source areas:
no: _Kildeområder:

en: _Split
no: _Del opp

en: _Standard Deviation:
no: Standardavvik:

en: _Standard Errors
no: _Standard feil

en: _Standard Height
no: _Standard høyde

en: _Standard Width
no: _Standard bredde

en: _Strings
no: _Strenger

en: _Subject:
no: _Emne...

en: _Tabulate Dependency...
no: _Tabuler avhengighet...

en: _Text to Columns...
no: _Tekst til kolonner...

en: _Text:
no: _Tekst:

en: _Tip:
no: _Tips:

en: _Title:
no: _Tittel:

en: _To Value:
no: _Til verdi:

en: _To line:
no: _Til linje:

en: _Toolbars...
no: Verk_tøylinjer...

en: _Tools
no: Verk_tøy

en: _Top
no: Øvers_t

en: _Top Rank
no: _Topprangering

en: _Top-Bottom
no: _Topp-bunn

en: _Two Factor...
no: _Tofaktor...

en: _Two Variances: FTest...
no: _To varianser: FTest...

en: _Undo
no: _Angre

en: _Unequal
no: _Ulik

en: _Ungroup...
no: _Avgrupper...

en: _Unhide
no: _Ta frem

en: _Unique Records Only
no: Kun _unike poster

en: _Units:
no: _Enheter:

en: _Unknown
no: _Ukjent

en: _Unpaired
no: Ikke i pa_r

en: _Unshared
no: _Ikke delt

en: _Up
no: _Opp

en: _Update
no: _Oppdater

en: _Upper Bound:
no: _Øvre grense:

en: _Use Default
no: Br_uk forvalg

en: _Use Separator for 1000's
no: Br_uk separator for tusener

en: _Validate...
no: _Bekreft...

en: _Value And Probability Input Range:
no: Inndataområde for _verdi og sannsynlighet:

en: _Variable 2 Range
no: Område for _variabel 2

en: _Variable 2 Range:
no: Område for _variabel 2:

en: _Variables
no: _Variabler

en: _Vertical Scrollbar
no: _Vertikalt rullefelt

en: _Vertically
no: _Vertikalt

en: _View
no: _Vis

en: _View...
no: _Vis...

en: _Visual
no: _Synlig

en: _Web Address:
no: _Nettadresse:

en: _Web Link
no: _Lenke til nettsted

en: _Weekday
no: _Ukedag

en: _Widen
no: _Gjør bredere

en: _Width...
no: _Bredde...

en: _With:
no: _Med:

en: _Workbook...
no: _Arbeidsbok...

en: _Wrap text
no: _Bryt tekst

en: _X Variables:
no: _X-variabler:

en: _Y Variable:
no: _Y-variabel:

en: _Year
no: _År

en: _Zeta Value:
no: _Zeta-verdi:

en: _a Value:
no: _a-verdi:

en: _b Value:
no: _b-verdi:

en: _brighter
no: _lysere

en: _c Value:
no: _c-verdi:

en: _darker
no: _mørkere

en: _minutes
no: _minutter

en: _nu Value:
no: _nu-verdi:

en: _p Value:
no: _p-verdi:

en: _page(s) wide by
no: _side(r) bredere med

en: _tall
no: _høy

en: a _Column
no: en _kolonne

en: a _Row
no: en _rad

en: a,sigma
no: a sigma

en: act_range,theo_range
no: faktisk_område,teoretisk_område

en: all
no: alle

en: array
no: tabell

en: array,k
no: tabell k

en: array,matrix_type,bandsize
no: tabell,matrise_type,båndbredde

en: array1,array2
no: tabell1,tabell2

en: bar
no: søyle

en: base,exponent
no: base,eksponent

en: begins with
no: starter med

en: black
no: sort

en: blue
no: blå

en: bottom,top
no: bunn,topp

en: bright blue
no: lys blå

en: bright orange
no: lys oransje

en: brown gold
no: gullbrun

en: butterfly
no: sommerfugl

en: can only be performed on an existing group
no: kan kun utføres på en eksisterende gruppe

en: can't create object for '%s'
no: kan ikke opprette objekt for '%s'

en: cannot be performed with multiple ranges selected
no: kan ikke utføres på flere områder valgt

en: cannot operate on array formulae
no: kan ikke operere på matriseformularer

en: cannot operate on merged cells
no: kan ikke operere på flettede celler

en: cell
no: celle

en: circle
no: sirkel

en: clipboard
no: utklippstavle

en: colname
no: kolonnenavn

en: comments
no: kommentarer

en: condition,if true,if false
no: betingelse,hvis sann,hvis usann

en: contains
no: inneholder

en: contents
no: innhold

en: cross
no: kryss

en: custom
no: egendefinert

en: dark blue
no: mørk blå

en: dark gray
no: mørk grå

en: dark green
no: mørk grønn

en: dark green #2
no: mørk grønn #2

en: dark purple
no: mørk purpur

en: dark red
no: mørk rød

en: database,field,criteria
no: database,felt,kriterie

en: date
no: dato

en: date,days,holidays
no: dato,dager,fridager

en: date,months
no: dato,måneder

en: date1,date2,interval
no: dato1,dato2,Intervall

en: date1,date2,method
no: dato1,dato2,metode

en: date_str
no: dato_str

en: degrees
no: grader

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
no: målet er ikke et likt multiplum av kildekolonner (%d mot %d)
    
    Prøv å velge en enkel celle eller et område med samme form og størrelse.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
no: målet er ikke et likt multiplum av kilderader (%d mot %d)
    
    Prøv å velge en enkel celle eller et område med samme form og størrelse.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
no: målet har en annen form (%dRx%dC) enn kilden (%dRx%dC)
    
    Prøv å velge en enkel celle eller et område med samme form og størrelse.

en: diamond
no: diamant

en: does not begin with
no: starter ikke med

en: does not contain
no: inneholder ikke

en: does not end with
no: slutter ikke med

en: does not equal
no: er ikke lik

en: dull blue
no: rund blå

en: dull blue #2
no: rund blå #2

en: dull green
no: rund grønn

en: dull purple
no: rund purpur

en: ends with
no: slutter med

en: equals
no: er lik

en: error parsing line
no: feil under lesing av linje

en: external references
no: eksterne referanser

en: file
no: fil

en: formats
no: formater

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
no: gnumeric versjon '%s'
    datakatalog := '%s'
    bibliotekkatalog := '%s'

en: gold
no: gull

en: gray
no: grå

en: green
no: grønn

en: has a circular reference
no: har en sirkulær referanse

en: hourglass
no: timeglass

en: hours,minutes,seconds
no: timer,minutter,sekunder

en: index,value,
no: indeks,verdi,

en: inumber
no: komplekst tall

en: inumber,inumber
no: komplekst tall,komplekst tall

en: is beyond sheet boundaries
no: er utenfor arkgrensen

en: is greater than
no: er større enn

en: is greater than or equal to
no: er større enn eller lik

en: is less than
no: er mindre enn

en: is less than or equal to
no: er mindre enn eller lik

en: light blue
no: lys blå

en: light brown
no: lys brun

en: light cyan
no: lys cyan

en: light gray
no: lys grå

en: light green
no: lys grønn

en: light orange
no: lys oransje

en: light purple
no: lys purpur

en: light yellow
no: lys gul

en: mean,stdev
no: median,standardavvik

en: min <= val <= max         (between)
no: min <= val <= maks        (mellom)

en: navy
no: marine

en: none
no: ingen

en: nu Value:
no: nu-verdi:

en: nu_1 Value:
no: nu_1-verdi:

en: nu_2 Value:
no: nu_2-verdi:

en: num,decimals
no: tall,desimaler

en: num,decs,no_commas
no: tall,des,uten_komma

en: number
no: tall

en: number,base
no: tall,base

en: number,digits
no: tall,siffer

en: number,multiple
no: tall,multippel

en: number,number
no: tall,tall

en: number,number,
no: tall,tall,

en: number,significance
no: tall,signifikans

en: number,type
no: tall,type

en: old,start,num,new
no: gammel,start,tall,ny

en: orange
no: oransje

en: p,failures
no: p,feil

en: p,trials
no: p,forsøk

en: page
no: side

en: pages
no: sider

en: path
no: sti

en: pink
no: rosa

en: pivot_table,field_name
no: pivottabell,feltnavn

en: pts
no: punkter

en: purple
no: purpur

en: purple #2
no: purpur #2

en: purplish blue
no: purpuraktig blå

en: range
no: område

en: range,criteria
no: område,kriterie

en: range,criteria,actual_range
no: område,kriterie,faktisk_område

en: range,range,
no: område,område

en: real,im,suffix
no: heltall,im,suffiks

en: red
no: rød

en: red purple
no: rød-purpur

en: red-orange
no: rød-oransje

en: ref,fraction
no: ref,andel

en: ref,row,col,height,width
no: ref,rad,kol,høyde,bredde

en: ref_string,format
no: ref_streng,format

en: reference
no: referanse

en: reference,row,col,area
no: referanse,rad,kol,område

en: result passes the sheet boundary
no: resulatet går utenfor arkgrensen

en: row_num,col_num,abs_num,a1,text
no: radnummer,kolonnenummer,absoluttall,a1,tekst

en: serial
no: serienummer

en: sky blue
no: himmelblå

en: sky blue #2
no: himmelblå #2

en: square
no: kvadrat

en: start_date,end_date,holidays
no: start_dato,slutt_dato,fridager

en: start_date,months
no: start_dato,måneder

en: stretched
no: strukket

en: string
no: streng

en: t-Test
no: t-test

en: t-Test (%s)
no: t-test (%s)

en: t-Test, paired (%s)
no: t-Test, i par (%s)

en: tab
no: arkfane

en: text
no: tekst

en: text,num
no: tekst,tall

en: text,num_chars
no: tekst,ant_tegn

en: text,old,new,num
no: tekst,gammel,ny,num

en: text,pos,num
no: tekst,pos,tall

en: text,text,
no: tekst,tekst

en: text1,text2
no: tekst1,tekst2

en: text1,text2,num
no: tekst1,tekst2,tall

en: time
no: tid

en: timetext
no: tidstekst

en: trials,p,alpha
no: forsøk,p,alpha

en: unixtime
no: unixtid

en: val  <  bound                  (less than)
no: verdi < grense                (mindre enn)

en: val  >  bound                  (greater than)
no: verdi > grense                (større enn)

en: val <= bound                  (less than or equal)
no: verdi <= grense              (mindre enn eller lik)

en: val <= min || max <= val (not between)
no: verdi <= min || maks <= verdi (ikke mellom)

en: val <> bound                  (not equal to)
no: val <> grense                 (ikke lik)

en: val == bound                  (equal to)
no: verdi == grense              (lik)

en: val >= bound                  (greater than or equal)
no: verdi >= grense              (større enn eller lik)

en: val,range,approx
no: verdi,område,tilnærming

en: val,range,col_idx,approx,as_index
no: verdi,område,kolonneindeks,tilnærming,as_indeks

en: val,range,range
no: verdi,område,område

en: value
no: verdi

en: value,format_text
no: verdi,format,tekst

en: value_range,prob_range
no: verdi_område,sannsynlighets_område

en: very dark gray
no: meget mørk grå

en: wallpaper
no: bakgrunn

en: white
no: hvit

en: x,a,cum
no: x,a,kum

en: x,mean,cumulative
no: x,median,kumulativ

en: x,mean,stddev,cumulative
no: x,median,standardavvik,kumulativ

en: x,n,m,coefficients
no: x,n,m,koeffisienter

en: x,stddev,size
no: x,stdavvik,størrelse

en: x,y,cumulative
no: x,y,kumulativ

en: xnum,ynum
no: xtall,ytall

en: year,month,day
no: år,måned,dag

en: yellow
no: gul

en: z-Test
no: z-test

en: z-Test (%s)
no: z-test (%s)
